PDA

Versiunea completa : schimbare permis conducere

BEBICA
05.10.2008, 12:59:06
buna.care dintre voi in urma casatoriei si a schimbarii numelui si adresei din buletin a trebuit sa mearga sa si preschimbe si permisul de conducere?astept detalii,pt ca trebuie sa merg si eu.unde mai exact,ce actetrebuiesc,vreo taxa de achitat.....va multumesc fetelor:-p

mido
05.10.2008, 22:16:59
buna.care dintre voi in urma casatoriei si a schimbarii numelui si adresei din buletin a trebuit sa mearga sa si preschimbe si permisul de conducere?astept detalii,pt ca trebuie sa merg si eu.unde mai exact,ce actetrebuiesc,vreo taxa de achitat.....va multumesc fetelor:-p
nu stiu unde trebuie sa mergi in Bucuresti...cauta sediul serviciului permise auto. cat despre acte iti trebuie copie+original dupa certificat de casatorie si C.I. + fisa detinatorului de permis auto dactilografiata la un cabinet specializat + taxa preschimbare permis auto in cuantum de 50 ron platita la CEC (sunt si cateva banci la care poti plati dar nu le stiu...). fisa medicala nu iti trebuie daca permisul pe care il schimbi e in termen de valabilitate.

dannas
05.10.2008, 22:53:21

cauta pe google brigada politiei romane..intra pe sitela preschimbari permise auto..........si ti dau acolo actele.....sau stai un pic...

uite:

n cazul expirării, pierderii, furtului sau modificării datelor privind deținătorul
(art. 44 din Hotărârea Guvernului nr.1391/2006)

DOCUMENTE NECESARE:

actul de identitate (original și copie );
fișa deținătorului permisului de conducere, completată prin dactilografiere;
permisul de conducere a cărui preschimbare se solicita în original, după caz;
declarație-tip de pierdere/furt/deteriorare – după caz;
contravaloare permis de conducere – 50 lei (CEC);
documentul care atestă schimbarea numelui (certificat de casătorie, hotărâre de divorț, etc.)
fișa medicală-tip din care să rezulte că este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dacă preschimbarea se solicită după expirarea valabilității administrative a permisului de conducere; adresa este:

SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR, REGIM PERMISE DE CONDUCERE ȘI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR
Sos.Pipera nr.49, sector 2, Bucuresti
-

021-301.95.88 Inmatriculari
021-301.95.89 Permise/examinari

021-301.95.80
SUCCES!!!!\:D/ sa mi spui si mie pe unde vine.......ca trebuie sa mi l schimb si eu....:"><:-P

BEBICA
06.10.2008, 12:18:55
multumesc.

bubyluk
07.10.2008, 18:11:06
fetelor dak am viza de flotant pe tm si buletinul pe hd pot sa imi schimb permisul in tm sau tre sa merg in hd?

Nikkole
09.10.2008, 20:05:22
Mai exista un topic asemanator cu mai multe informatii aici : http://www.miresici.ro/showthread.php?t=9012&page=5

bubyluk
31.10.2008, 18:26:08
Mai exista un topic asemanator cu mai multe informatii aici : http://www.miresici.ro/showthread.php?t=9012&page=5

acela e altceva:-" :-"

Nikkole
03.11.2008, 13:54:27
acela e altceva:-" :-"

Tot despre schimbarea permisului de conducere este vb, de altfel este si numele subiectului... Intr-adevar s-a deviat putin de la subiectul initial...

clipsy
19.03.2009, 18:51:01
Am fugit si eu azi de la munca sa imi schimb permisul pe motiv de casatorie :)) si sa nu platesc majorarea de taxa
Actele sunt cele pe care le`au scris si fetele mai sus...le repet si eu cu o mentiune

DOCUMENTE NECESARE:

fișa deținătorului permisului de conducere, completată prin dactilografiere - se completeaza inainte pe la casutele din jurul sediului politiei;
contravaloare permis de conducere – 50 lei (CEC sau BCR);
documentul care atestă schimbarea numelui in copie(certificat de casătorie, hotărâre de divorț, etc.)
fișa medicală-tip din care să rezulte că este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dacă preschimbarea se solicită după expirarea valabilității administrative a permisului de conducere;
pentru Buc trebuie sa mergeti la etaj la ghiseul 1 sau 2.
pentru Ilfov la parter in stanga adresa este:
SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR, REGIM PERMISE DE CONDUCERE ȘI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR
021-301.95.80

gabitza_sta
20.03.2009, 16:13:56
Am fugit si eu azi de la munca sa imi schimb permisul pe motiv de casatorie :)) si sa nu platesc majorarea de taxa
Actele sunt cele pe care le`au scris si fetele mai sus...le repet si eu cu o mentiune

DOCUMENTE NECESARE:

fișa deținătorului permisului de conducere, completată prin dactilografiere - se completeaza inainte pe la casutele din jurul sediului politiei;
contravaloare permis de conducere – 50 lei (CEC sau BCR);
documentul care atestă schimbarea numelui in copie(certificat de casătorie, hotărâre de divorț, etc.)
fișa medicală-tip din care să rezulte că este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dacă preschimbarea se solicită după expirarea valabilității administrative a permisului de conducere;
pentru Buc trebuie sa mergeti la etaj la ghiseul 1 sau 2.
pentru Ilfov la parter in stanga adresa este:

021-301.95.80

O adaugire, daca imi este permis....taxa de 50 lei se poate achita si direct acolo la sediul Politiei, la ghiseul 18 parca....eu acolo am platit-o, atunci cand mi-am schimbat permisul. :)
G.

biribishpampela
23.03.2009, 14:24:49
eu am avut nunta in iunie 2008 si nu mi-am schimbat inca permisul ...
ai putea sa-mi spui daca se plateste vreo amenda pentru faptul ca am intarziat atat?
a! si in cate zile este gata?

clipsy
23.03.2009, 16:58:04
eu am avut nunta in iunie 2008 si nu mi-am schimbat inca permisul ...
ai putea sa-mi spui daca se plateste vreo amenda pentru faptul ca am intarziat atat?
a! si in cate zile este gata?

Scuze ca iti raspund asa tarziu
nu platesti nicio amenda daca ai intarziat si permisul este gata in 4 ore! :) <:-P

clipsy
23.03.2009, 16:59:39
O adaugire, daca imi este permis....taxa de 50 lei se poate achita si direct acolo la sediul Politiei, la ghiseul 18 parca....eu acolo am platit-o, atunci cand mi-am schimbat permisul. :)
G.

Asta`i foarte bine de stiut! Al meu a insistat sa o platim la CEC sa nu avem vreo probl! Ce bine insa ca se poate plati si acolo in felul asta te scutesc de un drum la cec sau la banca! :*

biribishpampela
24.03.2009, 10:23:07
nu platesti nicio amenda daca ai intarziat si permisul este gata in 4 ore! :) <:-P
super, ms pt info!!:*

hecro
03.04.2009, 22:44:41
si eu am aceeasi problema

diab
05.05.2009, 14:03:55

4 ore?!!?Atat de repede?!?! Pai e super bine...nu de alta dar tb sa ajung si eu cat mai repede sa-l schimb. Poti sa-mi spui te rog daca taxa este tot 50 ron? Inca ceva - ai idee daca e aglomerat dimineata? Multumesc

teoda
30.05.2009, 11:06:14
Fetelor spuneti-mi si mie, va rog, unde se face fisa medicala?
Deci se poate plati acolo taxa, pana la urma? ^:)^ ^:)^

esperance
01.06.2009, 21:52:21
Eu am fost la medicul de familie si m-a trimis la diverse cabinete (cele care apar pe fisa) unde, de obicei, ai prioritate pentru ca nu dureaza mult.

Mara123
21.07.2009, 10:28:27
valeu, valeu!!! am nimerit intamplator aici, dar bine c-am facut-o, ca uitasem complet sa-mi schimb permisul!!! :-s :-s :-s
daca ma oprea vreun nene cu cashcheta, era de rau....;))

Serginho
12.08.2009, 14:45:53
Da cartea de identitate,pare cea mai usor de scimbat,insa dupa, te lovesti de zidul ala infinit al birocratiei de la noi.Daca cumva intentionezi sa pleci imediat dupa nunta cu masina proprie e destul de nasol ca astia nu scimba un permis decat cam in 2 sapt si dovada pe care ei ti-o dau e valabila numai in romania,tare,nu?
:-?

Serginho
12.08.2009, 14:47:51
Mie mi-au spus ca e gata in 2 saptamani,tocmai de asta mi se pare atat de ciudat si am intrebat daca au vreo taxa de urgenta ceva,si nu au nik:[email protected]

Jezebell
03.09.2009, 12:44:18
si eu mi-am schimbat permisul acum aproximativ 2 saptamani la sediul din soseaua pipera, am platit 68 de lei taxa si a fost gata in 3 ore

ant
07.10.2009, 13:25:37
E adevarat ca sunt acceptate (pt analize) doar o serie de cabinete/clinici/spitale? Sau pot sa ma duc oriunde?
ms^:)^

Alisori
14.10.2009, 10:36:30
examenul auto la sala se poate da si sambata?

Adriana_2485
14.10.2009, 17:51:01
Cand am dat eu examenul (acum vreo 5 ani) se putea da si sambata. Daca se da si traseul in aceeasi zi e si mai bine, ca scapi de nebunia din trafic din timpul zilelor de lucru.

litlangel
28.10.2009, 20:07:05
examenul auto la sala se poate da si sambata?
sigur nu se da si in weekend.... mai nou nu e asa aglomerat cum era pe vremuri... mai ales ca la sala se da pe calculator examenul

lady_bird
18.11.2009, 14:05:22
Se da amenda daca te prinde ca nu ai schimbat permisul dupa casatorie?

laura_22
18.11.2009, 14:33:37
Se da amenda daca te prinde ca nu ai schimbat permisul dupa casatorie?
eu nu l-am schimbat si merg zi de zi cu masina. nu stiu de amenda, dar sigur ti-l retine pentru preschimbare...

lady_bird
19.11.2009, 10:11:23
eu nu l-am schimbat si merg zi de zi cu masina. nu stiu de amenda, dar sigur ti-l retine pentru preschimbare...

Eu intrebam daca ma opreste si imi cere actele...nu de mers asa pe blat...ca stii cum e:hotul neprins,negustor cinstit...dar daca o fi vorba doar de retinere ptr.preschimbare, si nu si de amenda,ar fi ok...Mi-e tare urat sa ma duc pana acolo si sa dau peste tot felul de functionari "bine dispusi"...

Brone
19.11.2009, 10:29:30
Eu intrebam daca ma opreste si imi cere actele...nu de mers asa pe blat...ca stii cum e:hotul neprins,negustor cinstit...dar daca o fi vorba doar de retinere ptr.preschimbare, si nu si de amenda,ar fi ok...Mi-e tare urat sa ma duc pana acolo si sa dau peste tot felul de functionari "bine dispusi"...

Daca schimbi permisul inainte de data expirarii, nu este nevoie sa mai faci fisa medicala. Taxa pt permis se plateste la sediul de la permise, pozele se fac tot acolo... chiar s'a terminat perioada acelor imbulzeli cum erau la Udriste.
Bafta!

codrinelu
20.11.2009, 11:57:59

nush daca se da amenda.....si eu sunt in aceiasi situatye.....dar raspunsul e unul singur:doar ce m-am casatoryt!

lady_bird
20.11.2009, 13:52:39
Daca schimbi permisul inainte de data expirarii, nu este nevoie sa mai faci fisa medicala. Taxa pt permis se plateste la sediul de la permise, pozele se fac tot acolo... chiar s'a terminat perioada acelor imbulzeli cum erau la Udriste.
Bafta!

Ok,multumesc.

lady_bird
20.11.2009, 13:58:10
nush daca se da amenda.....si eu sunt in aceiasi situatye.....dar raspunsul e unul singur:doar ce m-am casatoryt!

Pai din moment ce ii arati si C.I cu noul nume,unde scrie data la care l-ai facut,o sa vada ca nu te-ai casatorit prea de curand...mai bine mergem noi sa facem unul nou...si asa nu-mi place fata pe care o am in permis...

alecsa
07.01.2010, 01:50:58
eu m-am dus dupa 7 luni de la casatorie si nu a fost nici o problema, adica nu iti da nici o amenda daca te prezinti mai tarziu. permisele se fac la etajul 1, nu e coada, doamnele de acolo sunt dragute, nu iti trebuie ditamai dosarul. l-am luat in 2 ore, taxa a fost de 68 lei pe care am platit-o la cec-ul lor, 15 lei o fisa, copie buletin+original, copie certificat casatorie+original si vechiul permis. de oprit m-au oprit 2 politisti insa nu mi-au cerut si buletinul si nici nu au facut verificari in sistem. ;-)

Alisori
08.01.2010, 12:51:46
eu m-am dus dupa 7 luni de la casatorie si nu a fost nici o problema, adica nu iti da nici o amenda daca te prezinti mai tarziu. permisele se fac la etajul 1, nu e coada, doamnele de acolo sunt dragute, nu iti trebuie ditamai dosarul. l-am luat in 2 ore, taxa a fost de 68 lei pe care am platit-o la cec-ul lor, 15 lei o fisa, copie buletin+original, copie certificat casatorie+original si vechiul permis. de oprit m-au oprit 2 politisti insa nu mi-au cerut si buletinul si nici nu au facut verificari in sistem. ;-)

se poate lua si de pe net si completa
eu asa am facut

alecsa
08.01.2010, 20:38:26
eu asa am facut

asa am facut si eu, tot de pe net, de la ei de pe site, insa cand am ajuns la ghiseu mi-a zis ca nu e buna, nu puteam sa ma cert cu ei pt ca avem o problema cu o masina ce trebuia inmatriculata. daca nu era acea problema, faceam putin "entertainment" pt ca merita la cat sunt de "amabili" (unii dintre, nu toti)

Nikkole
08.01.2010, 20:45:05
eu asa am facut

Normal ar trebui sa aiba ei exemplare acolo !!
Si eu am scos de pe net dar nu mi-au primit-o au zis ca e gresita, ca trebuie dactilografiata.. aiureli.
A trebuit sa dau 15 ron pe o coala scrisa la masina de batut! Hotie mare...:-<

happy_magda
08.01.2010, 22:49:29
Si mie mi-au acceptat in Pipera formularul completat cu pixul...

alecsa
09.01.2010, 01:24:26
Normal ar trebui sa aiba ei exemplare acolo !!
Si eu am scos de pe net dar nu mi-au primit-o au zis ca e gresita, ca trebuie dactilografiata.. aiureli.
A trebuit sa dau 15 ron pe o coala scrisa la masina de batut! Hotie mare...:-<

mda, desi la ei pe site scrie clar ca acea declaratie poate fi scrisa de mana ...

PISI_LUMI
18.01.2010, 12:19:13

Buna,

Poti sa-mi spui te rog daca ai mai facut si fisa medicala sau nu?

Multumesc.

alecsa
18.01.2010, 17:19:35
Buna,

Poti sa-mi spui te rog daca ai mai facut si fisa medicala sau nu?

Multumesc.

pai nu iti trebuie fisa medicala la schimbarea permisului in caz de casatorie. fisa medicala iti trebuie doar daca iti expira valabilitatea permisului.

denisa86
22.11.2011, 20:16:26
Ca sa mai aducem putin la zi, am fost si eu luna aceasta sa imi schimb permisul si am avut nevoie de:

- taxa schimbare permis - 68 lei (la CEC sau BCR)
- CI - copie si original
- permis vechi - copie si original
- certificat de nastere - copie si original
- certificat casatorie - copie si original
- fisa detinatorului permisului (se ia de la ghiseu si se completeaza)
- 2 cereri model tip (modelul se gasescte tot la ghiseu)

ti se da o dovada valabila 15 zile si permisul soseste prin posta acasa in cca 5 zile (cel putin asa functioneaza in Pitesti)

geosim
25.02.2012, 19:48:42
Ca sa mai aducem putin la zi, am fost si eu luna aceasta sa imi schimb permisul si am avut nevoie de:

- taxa schimbare permis - 68 lei (la CEC sau BCR)
- CI - copie si original
- permis vechi - copie si original
- certificat de nastere - copie si original
- certificat casatorie - copie si original
- fisa detinatorului permisului (se ia de la ghiseu si se completeaza)
- 2 cereri model tip (modelul se gasescte tot la ghiseu)

ti se da o dovada valabila 15 zile si permisul soseste prin posta acasa in cca 5 zile (cel putin asa functioneaza in Pitesti)

ce harnica [email protected]!!! eu n-am reusit...nu mai zic ca pe langa nume mi-am schimbat si domiciliul(orasul) si merg in continuare cu nesimtire;))...acum mizez pe burta...poate inspir mila si nu ma amendeaza:)):))

tamara0981
02.03.2012, 09:45:43
nici eu n-am reusit sa-mi schimb actele :))))