PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa in Buzau

alina_i_2006
05.10.2008, 13:29:07
Cam cu cat timp inainte ati vorbit voi la Biserica pentru fixarea orei?Nu stiu daca sa ma duc sau daca sa mai astept,ca poate e cam devreme...

alina_i_2006
05.10.2008, 13:31:07
Si inca o intrebare:stiu ca se merge la Biserica si pentru dezlegare(citeste preotul cuplului) dar nu stiu cand.Sau se face in aceeasi zi cu cununia religioasa?

siana
05.10.2008, 13:36:31
depinde de biserica:)in iasi, la unele biserici sunt deja facute o groaza de programari pt la anul:)asa ca am mers si noi in iulie si ne-am rezolvat ca sa nu avem surprize

alina_i_2006
06.10.2008, 12:35:10
Inseamna ca trebuie sa ma grabesc.Multumesc de raspuns!

siana
06.10.2008, 12:46:20
Inseamna ca trebuie sa ma grabesc.Multumesc de raspuns!
mai bine te duci din timp...uite, de exemplu, la biserica unde-mi fac eu mi-a spus preotul ca multe programari erau facute de un an jumate, 2:))..cum am spus, depinde de biserica...
dar daca vrei o ora anume, trebuie sa mergi din timp

ionela_oany
10.10.2008, 19:49:30
Cam cu cat timp inainte ati vorbit voi la Biserica pentru fixarea orei?Nu stiu daca sa ma duc sau daca sa mai astept,ca poate e cam devreme...
Ideea e ca trebuie sa iti alegi biserica intai si apoi sa mergi sa vb cu preotul pentru a va rezerva ora cununiei religioase.De preferat este sa mergi chiar pana la finele acestui an pt ca daca amani s-ar putea sa ai surpriza sa nu mai gasesti libera biserica/ora in ziua de 15.Iar de ''citit'' ar fi ideal sa mergi la preot innainte de ziua nuntii pentru ca nu cred ca ti-ar conveni ca in ziua nuntii tu si sotul sa fiti in biserica sa luati ''dezlegare'' de la preot iar invitatii si nasii/parintii sa astepte in jur de 20 minute afara in curtea bisericii pana terminati voi.Noi am fost cu 1 zi innainte de nunta...face-ti si voi la fel asta daca nu cumva tine-ti cont de gura lumii si vreti ca in saptamana premergatoare nuntii sa stati separati ca de...asa se cuvine;)) .
te pup!

alina_i_2006
10.10.2008, 19:59:03
Ideea e ca trebuie sa iti alegi biserica intai si apoi sa mergi sa vb cu preotul pentru a va rezerva ora cununiei religioase.De preferat este sa mergi chiar pana la finele acestui an pt ca daca amani s-ar putea sa ai surpriza sa nu mai gasesti libera biserica/ora in ziua de 15.Iar de ''citit'' ar fi ideal sa mergi la preot innainte de ziua nuntii pentru ca nu cred ca ti-ar conveni ca in ziua nuntii tu si sotul sa fiti in biserica sa luati ''dezlegare'' de la preot iar invitatii si nasii/parintii sa astepte in jur de 20 minute afara in curtea bisericii pana terminati voi.Noi am fost cu 1 zi innainte de nunta...face-ti si voi la fel asta daca nu cumva tine-ti cont de gura lumii si vreti ca in saptamana premergatoare nuntii sa stati separati ca de...asa se cuvine;)) .
te pup!
Si sora mea mi-a spus ca ei au fost cu o saptamana inainte pentru "dezlegare".Biserica am ales-o:Sf.Andrei din Micro 14.Acum problema este daca va fi de acord preotul sa ne cunune pentru ca este Sf.Maria in acea zi si unii preoti nu cununa.Multumesc de raspuns!>:D<

Velvet
14.10.2008, 15:42:13
Si sora mea mi-a spus ca ei au fost cu o saptamana inainte pentru "dezlegare".Biserica am ales-o:Sf.Andrei din Micro 14.Acum problema este daca va fi de acord preotul sa ne cunune pentru ca este Sf.Maria in acea zi si unii preoti nu cununa.Multumesc de raspuns!>:D<

Cum adica nu cununa??Din moment ce se pot face nunti in acea zi...atunci de ce mai permit sa se fac nunti?dca ei nu cununa...

alina_i_2006
15.10.2008, 13:35:06
Cum adica nu cununa??Din moment ce se pot face nunti in acea zi...atunci de ce mai permit sa se fac nunti?dca ei nu cununa...
Sunt unii preoti care nu cununa in acea zi pentru ca este Adormirea Maicii Domnului si este zi de tristete nu de bucurie.Eu zic sa intrebi la Biserica unde vrei sa te cununi.

Velvet
28.10.2008, 10:54:19
Sunt unii preoti care nu cununa in acea zi pentru ca este Adormirea Maicii Domnului si este zi de tristete nu de bucurie.Eu zic sa intrebi la Biserica unde vrei sa te cununi.

Buna,

Am intrebat la Sfintii Ingeri si cununa pe 15aug :)

alina_i_2006
28.10.2008, 15:34:06
Buna,

Am vorbit si eu la Biserica Sf.Andrei din Micro 14 si cununa si acolo.M-am linistit...:*

Lorelay_777
29.10.2009, 10:55:10
Buna miresici,

Are cineva idee daca preotul de la Greci accepta o cununie religioasa cu nasi necasatoriti? Inca nu am ajuns sa vorbim cu el si voiam sa imi fac o idee inainte.

Multam

lizibuzau
29.10.2009, 13:09:17
Buna miresici,

Are cineva idee daca preotul de la Greci accepta o cununie religioasa cu nasi necasatoriti? Inca nu am ajuns sa vorbim cu el si voiam sa imi fac o idee inainte.

Multam

buna!!eu il stiu pe parintele Calin de la Greci,acolo ne-am si cununat insa nu stiu ce sa zic.e un preot extrem de devotat bisericii si cu mult har dupa parerea mea.....cred ca depinde si de dogmele bisericesti, daca se accepta asa ceva.

Lorelay_777
02.11.2009, 10:11:07
buna!!eu il stiu pe parintele Calin de la Greci,acolo ne-am si cununat insa nu stiu ce sa zic.e un preot extrem de devotat bisericii si cu mult har dupa parerea mea.....cred ca depinde si de dogmele bisericesti, daca se accepta asa ceva.

Buna,

Asemenea lucru am auzit si noi despre el, toata lumea are cuvinte de bine...
Cu cat timp ati vorbit pentru rezervarea bisericii? Ati avut cor sau un aranjament mai special la biserica?

Multumesc si o zi buna iti doresc.

lizibuzau
02.11.2009, 11:19:16
Buna,

Asemenea lucru am auzit si noi despre el, toata lumea are cuvinte de bine...
Cu cat timp ati vorbit pentru rezervarea bisericii? Ati avut cor sau un aranjament mai special la biserica?

Multumesc si o zi buna iti doresc.
asa este. un preot foarte bun,a tinut o slujba care a impresionat pe toata lumea, nu mai zic de predica de final.
din cate imi amintesc rezervarea am facut-o in ianuarie ,nunta fiind in iulie,deci cu vreo 7 luni inainte.nu am avut cor, doar cantaretul bisericii si nici vreun aranjament special ptr ca nu sunt adepta a asa ceva....biserica este foarte mare si frumoasa si nu am considerat necesar . sunt sigura insa ca ar arata foarte bine si cu ceva in plus.
o zi frumoasa si tie!!!

valentina85
21.01.2010, 12:56:13
puteti sa-mi spuneti si mie daca e o dogma de netrecut asta cu nasii necasatoriti?cei la care ne-am gandit sunt legal casatoriti,dar au tot amanat casatoria religioasa,e drept,cam de multisor.

kayli
21.01.2010, 13:54:00
puteti sa-mi spuneti si mie daca e o dogma de netrecut asta cu nasii necasatoriti?cei la care ne-am gandit sunt legal casatoriti,dar au tot amanat casatoria religioasa,e drept,cam de multisor.

din cate stiu nasii sunt parintii spirituali, pt asta ii iei nasi, ca sa va ajute si pe voi sa fiti o familie unita si fericita, care sa traiasca in armonie cu Dumnezeu. Pt ca la ortodocsi, cununia este o taina sfanta si se spune ca daca traiesti cu cineva fara a avea binecuvantarea lui Dumnezeu atunci nici celelalte traditii crestine nu le repecti (vezi, mersul la slujbe, post, spovedanie etc.) si atunci nici pe altii nu poti sa ii inveti de bine. Cam asta cred ca e rationamentul pt care Biserica cere ca nasii sa fie cununati religios.
Teoretic...

Acum, daca voi nu sunteti genul care tineti la lucrurile astea si ii considerati pe nasi oricum suficient de integri si demni de respect sigur il veti convinge pe preot (e drept, depinde si de preot, ca nu oricare se lasa convins):)

kayli
21.01.2010, 13:57:04
sau ati mai avea o varianta: sa-i convingeti pe nasi sa faca inaintea voastra cununia :)

Lorelay_777
22.01.2010, 11:52:12
sau ati mai avea o varianta: sa-i convingeti pe nasi sa faca inaintea voastra cununia :)

da, ar fi si asa..insa am vorbit cu preotul de acolo si o sa le faca o slujba inainte de cununia noastra si am rezolvat..:)

kayli
22.01.2010, 16:43:16
da, ar fi si asa..insa am vorbit cu preotul de acolo si o sa le faca o slujba inainte de cununia noastra si am rezolvat..:)

bravo! bine ca s-a rezolvat si ca o sa aveti nasii pe care vi-i doreati atat de mult>:D<

Lorelay_777
25.01.2010, 12:48:06
bravo! bine ca s-a rezolvat si ca o sa aveti nasii pe care vi-i doreati atat de mult>:D<

multumesc frumos...am putine emotii :-SSin legatura cu acest subiect insa sper ca in final sa iasa bine..
:*

bubulinutza20
02.09.2010, 01:27:20
Cine a avut sau are nunta la Biserica Sf. Andrei Micro XIV, cu cat timp inainte ati vorbit la biserica pentru a rezerva data si ora? Si cat costa slujba de cununie?
Multumesc anticipat!

Danet
09.11.2010, 20:24:48
Cine a avut sau are nunta la Biserica Sf. Andrei Micro XIV, cu cat timp inainte ati vorbit la biserica pentru a rezerva data si ora? Si cat costa slujba de cununie?
Multumesc anticipat!

si eu as vrea stiu! Am inteles ca, cam un an !!! si costa 200 ron plus daca vrei aranjamentele lor 120 ron!

monicaalina
09.11.2010, 20:40:01
si eu as vrea stiu! Am inteles ca, cam un an !!! si costa 200 ron plus daca vrei aranjamentele lor 120 ron!
buna seara fetelor.eu am fost la biserica in febr anu asta pt sept 25 tot anul asta si nu mai era nimeni pt aceasta data asa ca am putut sa imi aleg ce ora am vrut,ulterior mai exact la nunta am vazut ca au fost 4 nunti in ziua aia.mi se pare f putin 200 ron,eu stiu ca e undeva in jur de 500 de ron cam pe la toate bisericile sau cel putin eu asa am auzit.eu am facut la cuvioasa parascheva in 23 august,nu stiu dak scrie la mine acolo

Danet
17.11.2010, 10:24:04
buna seara fetelor.eu am fost la biserica in febr anu asta pt sept 25 tot anul asta si nu mai era nimeni pt aceasta data asa ca am putut sa imi aleg ce ora am vrut,ulterior mai exact la nunta am vazut ca au fost 4 nunti in ziua aia.mi se pare f putin 200 ron,eu stiu ca e undeva in jur de 500 de ron cam pe la toate bisericile sau cel putin eu asa am auzit.eu am facut la cuvioasa parascheva in 23 august,nu stiu dak scrie la mine acolo

Cum asa de mult??? mi se pare frauda deja.... pai si el de ce e popa ? el nu are salariu? cum adica cam 500 ron? Da, stiu ca la Sf. Ingerii e atat, dar e in centru... plus de asta mi se pare normal sa dai cat vrei ca asa se da o " atentie" dar nu o suma de asta.... si stiu ca asta vara a cununat un prieten la Sf. Andrei si i-a dat 200 ron . Ce imi taie chitanta? Ce poate sa mai imi faca ???? >:P Bine ca nu dau eu , dar nici nu vreau sa ii bag pe nasii in mari cheltuieli.... pupici

monicaalina
17.11.2010, 20:31:05
Cum asa de mult??? mi se pare frauda deja.... pai si el de ce e popa ? el nu are salariu? cum adica cam 500 ron? Da, stiu ca la Sf. Ingerii e atat, dar e in centru... plus de asta mi se pare normal sa dai cat vrei ca asa se da o " atentie" dar nu o suma de asta.... si stiu ca asta vara a cununat un prieten la Sf. Andrei si i-a dat 200 ron . Ce imi taie chitanta? Ce poate sa mai imi faca ???? >:P Bine ca nu dau eu , dar nici nu vreau sa ii bag pe nasii in mari cheltuieli.... pupici
nu stiu ce sa iti zic dar eu asa am auzit,si sigur iti spun ca anu trecut a fost nunta cumnatului la berca la biserica si le a luat 3 sau 4 mil,acolo!!!

mateicornelia
15.01.2011, 13:04:58
Buna,

Pe 21 aug ,aveti idee daca cununa ?

niko84r
18.01.2011, 15:21:00

e vreo sarbatoare atunci?
eu stiam ca nu..problema se punea pe 15 aug 2010 ca era prima sambata dupa post si era fix Adormirea Maicii Domnului..
deci cred ca nu e o problema pe 21...:)

Inna_
18.01.2011, 20:48:21

Nici eu nu cred ca e vreo problema. Se termina si postul....

bubulinutza20
18.01.2011, 21:10:15
e vreo sarbatoare atunci?
eu stiam ca nu..problema se punea pe 15 aug 2010 ca era prima sambata dupa post si era fix Adormirea Maicii Domnului..
deci cred ca nu e o problema pe 21...:)
In calendar scrie ca nu se fac nunti in Postul Adormirii Maicii Domnului luni 01 august - duminica 14 august, deci pe 21 cu siguranta se fac nunti :)

niko84r
18.01.2011, 22:40:10
In calendar scrie ca nu se fac nunti in Postul Adormirii Maicii Domnului luni 01 august - duminica 14 august, deci pe 21 cu siguranta se fac nunti :)
dap, asa stiam si eu...:)

tatiananegoita
12.03.2011, 21:39:54
eu vreau sa fac cununia la biserica din micro 14,cred ca sf. andrei se cheama . cam cu cat timp inainte sa ma programez ? am in iunie nunta. si cam cati bani se dau?

Inna_
14.03.2011, 10:18:08
eu vreau sa fac cununia la biserica din micro 14,cred ca sf. andrei se cheama . cam cu cat timp inainte sa ma programez ? am in iunie nunta. si cam cati bani se dau?

Buna! Da, Sf. Andrei se cheama Biserica de acolo.
Eu zic sa mergeti prin aprilie sa va interesati si daca se poate sa va si programeze. Noi nu am dat nici un ban inainte. Au platit nasii dupa cununia religioasa.

Danet
14.03.2011, 13:35:05
Buna! Da, Sf. Andrei se cheama Biserica de acolo.
Eu zic sa mergeti prin aprilie sa va interesati si daca se poate sa va si programeze. Noi nu am dat nici un ban inainte. Au platit nasii dupa cununia religioasa.

Si noi intr-un final ne-am hotarat tot la Sf. Andrei mai ales ca stam in cartier , insa am vb cu cineva care a avut nunta in iunie anul trecut si au vb dupa Pasti si i-au progamat la 8 seara ca numai atunci mai aveau loc. Eu vreau sa ma duc acum sa vb . ca e tarziu apoi...

Inna_
14.03.2011, 20:32:28
Si noi intr-un final ne-am hotarat tot la Sf. Andrei mai ales ca stam in cartier , insa am vb cu cineva care a avut nunta in iunie anul trecut si au vb dupa Pasti si i-au progamat la 8 seara ca numai atunci mai aveau loc. Eu vreau sa ma duc acum sa vb . ca e tarziu apoi...

Ooo...inseamna ca se grabeste lumea. Duceti-va si voi acum sa puteti prinde o ora rezonabila.

bubulinutza20
27.06.2011, 22:02:19
Noi vom avea cununia religioasa tot la Biserica Sfantul Apostol Andrei din Micro 14 si ne-am facut prograrea din octombrie pentru ora 17.00 si am dat un avans de 30 lei, restul vor plati nasii (decor, slujba, corul...etc.) eu voi aduce doar aranjamentele florale.

Cine mai are nunta la aceasta biserica pe 3 sept???

yulik_4_u
19.08.2011, 13:02:54
buna,as vrea sa stiu cam cat tine slujba de cununie la Catedrala?

Elizaa
08.09.2011, 16:49:22
buna,as vrea sa stiu cam cat tine slujba de cununie la Catedrala?
Si eu sunt interesata cat se ia la catedrala.Nu ne raspunde nimeni din miresicile care au fost recent la catedrala?

my_flor2006
13.11.2011, 12:58:49
Am inteles ca la catedrala cine vrea covor special sau altceva trebuie sa-si aduca.

viodumi
15.11.2011, 10:55:43
tocmai am programat si noi la catedrala cununia religioasa, am ales nu numai pt ca e mare si frumoasa biserica, ci si pentru parintele paroh care mi se pare un preot bun si dedicat. urmeaza sa stabilim detaliile. am o intrebare legata de stalpisori si arcada etc, sunt altele decat cele de la restaurant sau trebuie sa monteze 2, cate un rand la biserica si unul la restaurant?

monicaalina
15.11.2011, 16:44:11
tocmai am programat si noi la catedrala cununia religioasa, am ales nu numai pt ca e mare si frumoasa biserica, ci si pentru parintele paroh care mi se pare un preot bun si dedicat. urmeaza sa stabilim detaliile. am o intrebare legata de stalpisori si arcada etc, sunt altele decat cele de la restaurant sau trebuie sa monteze 2, cate un rand la biserica si unul la restaurant?
buna,eu nu am facut la catedrala dar am avut stalpisori cu flori la biserica,covoras rosu si scaunele cu huse,de toate astea s a ocupat doamna cu care am colaborat pentru flori,dar aranjamentele florale de pe stalpisori le am folosit si la biserica si la rest pe mese;-)

Mykaela23
22.11.2011, 11:36:11
Fetelor aveti vreuna informatii despre biserica Sf Nicolae? As vrea sa stiu si eu cate ceva daca stie cineva.

viodumi
28.11.2011, 11:12:50
buna,eu nu am facut la catedrala dar am avut stalpisori cu flori la biserica,covoras rosu si scaunele cu huse,de toate astea s a ocupat doamna cu care am colaborat pentru flori,dar aranjamentele florale de pe stalpisori le am folosit si la biserica si la rest pe mese;-)

Mersi Alina, intre timp am vorbit si eu cu doamna de la floraria Medeea si mi-a spus ca aduc ei si stalpisorii, si ca e un singur set care e mutat de la biserica la restaurant.
Off-topic: De curiozitate, cu cine ai facut aranjamentele florale? Ai fost multumita?

ciobamonica
19.01.2012, 14:11:08

buna
imi poti spune te rog cu cat timp inainte v-ati dus sa programati cununia religioasa....si noi tot la catedrala vrem si deocamdata nu am mers sa vb ..nici nu stiu cam cu cat timp inainte ar trebui si imi e un pic frica sa nu ne trezim prea tarziu.

Bella_senorita
20.01.2012, 10:08:10
buna
imi poti spune te rog cu cat timp inainte v-ati dus sa programati cununia religioasa....si noi tot la catedrala vrem si deocamdata nu am mers sa vb ..nici nu stiu cam cu cat timp inainte ar trebui si imi e un pic frica sa nu ne trezim prea tarziu.
cred ca poti merge cand doresti, nu cred ca au o limita eu am fost la inceputul lui decembrie si nunta este la sf lui oct anul asta si nu a fost nicio problema, singura chestie pe care ne-au spus-o a fost ca pentru avans sa revenim dupa 1 ian ca sa fie in acelasi an
avand in vedere ca nunta ta este mai recent cred ca ar fi o idee buna sa treci pe acolo ca sa poti sta linistita dupa, din cate am vazut mai toata lumea vrea acolo si cu toate ca era vorba de aproape un an cand am mers eu mai aveau programari in ziua respectiva, e bine sa mergi din timp ca sa prinzi o ora care o doresti

ariez
20.01.2012, 16:02:34
Noi am ales Biserica Sf. Parascheva din 23 August. Au si acolo cor si scaune ce pot fi si decorate.

ciobamonica
27.02.2012, 14:28:35
cred ca poti merge cand doresti, nu cred ca au o limita eu am fost la inceputul lui decembrie si nunta este la sf lui oct anul asta si nu a fost nicio problema, singura chestie pe care ne-au spus-o a fost ca pentru avans sa revenim dupa 1 ian ca sa fie in acelasi an
avand in vedere ca nunta ta este mai recent cred ca ar fi o idee buna sa treci pe acolo ca sa poti sta linistita dupa, din cate am vazut mai toata lumea vrea acolo si cu toate ca era vorba de aproape un an cand am mers eu mai aveau programari in ziua respectiva, e bine sa mergi din timp ca sa prinzi o ora care o doresti

Ai avut mare dreptate cu mersul la catedrala pentru ora...daca nu mergeam acum trebuia sa ne cautam alta biserica...cat de cautata poate sa fie...aveau liber doar la 15 si la 20 si asta in ianuarie...ma intreb cu cat timp inainte or fi fost ceilalti....si cica nu se mai fac nunti ca e criza....

monicaalina
27.02.2012, 18:41:41
Mersi Alina, intre timp am vorbit si eu cu doamna de la floraria Medeea si mi-a spus ca aduc ei si stalpisorii, si ca e un singur set care e mutat de la biserica la restaurant.
Off-topic: De curiozitate, cu cine ai facut aranjamentele florale? Ai fost multumita?
scuze de intarziere.....am colaborat pt flori cu doamna gabi panait si am fost mai mult decat multumita

Mirelybz
08.05.2012, 11:50:09
scuze de intarziere.....am colaborat pt flori cu doamna gabi panait si am fost mai mult decat multumita
Ca au costat stalpisorii pentru biserica? Multumesc

monicaalina
09.05.2012, 07:27:46
Ca au costat stalpisorii pentru biserica? Multumesc
din pacate nu iti pot spune pt ca eu am luat de la ea mai multe:buchete,lumanari,cocarde,pahare...tot.....si nu stiu asa separat,stiu doar ca buchetele de flori care au stat pe stalpisorii din biserica le am avut si la rest.pe mese,au avut dublu rol ca sa zic asa

cristianalala
29.05.2012, 17:35:46
Stie cineva cat trebuie sa dea nasii la Sf Andrei?