PDA

Versiunea completa : Nunta cu mancare adusa de acasa

alina_si_cristi
28.09.2008, 11:42:06
Buna fetelor.Nu face nimeni cu mancarea lor? Unde o sa fac eu ,trebuie sa duc mancarea si bautura noastra si ne ajunge mai ieftin....cu toate ca o sa fie mai multa munca ,dar am facut calcul si merita efortul.

meliaro
29.09.2008, 08:53:35
Eu am fost la cateva nunti unde venisera cu mancarea lor...si vreau sa spun ca da...este pentru familie un efort mare (mame, matusi, bunici la facut sarmale, chiftele si celelalte), dar, trebuie sa recunosc ca la nuntile la care am fost la tara, mancarea a fost extraordianr de buna. Iar cele facute ''la oras'' cu mancarea lor, nu mi-a placut mancarea deloc; nu stiu daca pentru faptul ca era mancarea rece.....:-&

ryanaro
29.09.2008, 09:06:10
Eu am fost la cateva nunti unde venisera cu mancarea lor...si vreau sa spun ca da...este pentru familie un efort mare (mame, matusi, bunici la facut sarmale, chiftele si celelalte), dar, trebuie sa recunosc ca la nuntile la care am fost la tara, mancarea a fost extraordianr de buna. Iar cele facute ''la oras'' cu mancarea lor, nu mi-a placut mancarea deloc; nu stiu daca pentru faptul ca era mancarea rece.....:-&

cred ca e greu din punct de vedere logistic. eu n as vrea sa am grija asta. :)>-

meliaro
29.09.2008, 11:52:39
Fiecare face dupa obiceiuri....eu una n-as aduce mancarea de acasa, in primul rand pentru ca este prea mult de munca...dar n-are de ce sa nu iasa bine.

Multa bafta la pregatiri!!!>:D<

pufuleata
29.09.2008, 21:43:03
da,dar trebuie sa ai si cine sa o faca....eu sincer nu as pune-o pe mama mea sa faca sarmale si fripturi in ziua aia...:-"

georgiiulia
30.09.2008, 08:01:51
nici eu parca n-as vrea ca in zilele acelea dinainte de nunta sa-mi pun rudele..prietenii si cu atat mai mult pe mama sa faca mancare....si asa sunt destul de multe lucruri de facut...si stres....

oana19
01.10.2008, 14:11:07
f frumoase pozele de la nunta;-)

oana19
01.10.2008, 14:24:16
eu una vreau ca nimeni din familie sa faca nimic altceva decat sa se distreze la nunta mea.noi am luat sala din ianuarie anul trecut,nu am vb despre meniu inca,dar vom aduce noi bautura,prajiturile,tortul,cafeaua si racoritoarele,apropo am vazut mai nouu in vara asta la nunti ca berea se pune la dozator si se serveste fiecare,,,,super idee,,..pupici.../:)

clau_roz
03.10.2008, 11:49:21
Nu vreau sa dezamagesc pe cei care au stabilit deja asa...Dar mancarea de acasa nu se compara cu cea servita de restaurant.Eu am fost vara asta la o nunta cu acest tip de meniu si n-am mancat nimic.Mancarea era rece(Cine vrea la nunta o friptura sleita?) si intreaga familie era obosita de munca din zilele precedente...

ryanaro
03.10.2008, 12:10:12
Nu vreau sa dezamagesc pe cei care au stabilit deja asa...Dar mancarea de acasa nu se compara cu cea servita de restaurant.Eu am fost vara asta la o nunta cu acest tip de meniu si n-am mancat nimic.Mancarea era rece(Cine vrea la nunta o friptura sleita?) si intreaga familie era obosita de munca din zilele precedente...

intrebare: nu exista posibilitate de reincalzire a mancarii la cuptor sau cuptor cu microunde?:-\

drbrigip
08.10.2008, 21:34:17
eu una vreau ca nimeni din familie sa faca nimic altceva decat sa se distreze la nunta mea.noi am luat sala din ianuarie anul trecut,nu am vb despre meniu inca,dar vom aduce noi bautura,prajiturile,tortul,cafeaua si racoritoarele,apropo am vazut mai nouu in vara asta la nunti ca berea se pune la dozator si se serveste fiecare,,,,super idee,,..pupici.../:)
Buna idee! Cred ca dupa ce toata familia ajuta la pregatirile de nunta cu totii asteapta sa se termine cat mai repede pt ca sunt obositi si atunci unde ramane distractia? Eu prefer sa ma coste nunta mai mult dar sa ma distrez si invitatii sa se simta bine!

maryane
14.10.2008, 09:21:47
Eu nu recomand nimanui sa-si faca nunta cu "mancare de acasa", desi te ajunge mai ieftin ca si bani, te ajunge mult mai "scump" ca si stres si munca si in plus risti sa nu fie asa cum trebuie mancarea. De exemplu am fost la o astfel de nunta....friptura rece....si nu numai rece....ci si tare tare...tare si nimeni nimeni nu a putut manca. Oricum e alegerea fiecaruia...dar ....nu recomand sistemul asta.

meliaro
14.10.2008, 09:35:53
Si noi am fost la cateva nunti la care mancarea era de acasa....nu recomand nimanui....aperitivul rece a fost ok, dar chiftelutele, la cat imi plac mie, n-am putu manca nici una, reci ca gheata.....sarmalele au fost ok, dar friptura....presupun ca era calda cand au pus-o in farfurie, desi ma indoiesc....cand a ajuns in fata mea era rece.....desigur, acolo a ramas....si uite asa mancarea de la nunta a fost de tot -----.

Nu recomand nimanui, dar, fiecare isi stie socotelile lui, si nu critic pe nimeni daca vor face cu mancare de acasa. Dar aveti grija, incercati sa fie cel putin friptura calda.....

ryanaro
14.10.2008, 09:40:41
Nu recomand nimanui, dar, fiecare isi stie socotelile lui, si nu critic pe nimeni daca vor face cu mancare de acasa. Dar aveti grija, incercati sa fie cel putin friptura calda.....

intrebam mai sus, nu exista posibilitatea de a reincalzi mancarea la restaurant? adica sa bage friptura, sarmalele si ce o mai fi 5 minute la cuptor asa incat sa ajunga calda in farfurie?:)

timamg
14.10.2008, 11:13:37
intrebam mai sus, nu exista posibilitatea de a reincalzi mancarea la restaurant? adica sa bage friptura, sarmalele si ce o mai fi 5 minute la cuptor asa incat sa ajunga calda in farfurie?:)

La microunde cam greu sa incalzesti atata mancare,pana incalzesti o farfurie se raceste alta,numai daca ai mai putin de 50 de ps,atunci apuci sa incalzesti tot si ss scoti mancare pt toata lumea deodata,iar la cuptoare nu cred ca te lasa sa umblii cum vrei cei de la restaurant mai ales ca nu ai ales sa faci mancarea cu ei.

Ballet
14.10.2008, 11:20:43
La microunde cam greu sa incalzesti atata mancare,pana incalzesti o farfurie se raceste alta,numai daca ai mai putin de 50 de ps,atunci apuci sa incalzesti tot si ss scoti mancare pt toata lumea deodata,iar la cuptoare nu cred ca te lasa sa umblii cum vrei cei de la restaurant mai ales ca nu ai ales sa faci mancarea cu ei.

Restaurantele adevarate au cuptoare mari, unde se poate incalzi mancarea, dar nu fiecare farfurie individual. Se incalzeste un recipient mare cu toata friptura si dupa aia se pune in farfurii....Dar daca nu e mancarea de la ei nu cred ca o sa-si dea interesul sa fie calda. O sa zica ca nu se poate si gata.
Eu ma intreb daca E VOIE sa se serveasca la nunti mancare de acasa fara certificat de calitate. Restaurantul care face mancarea trebuie sa pastreze din fiecare preparat cateva zile pt analize daca au control. Ei raspund daca mancarea e contaminata, stricata sau cine stie ce... Daca o aduci de acasa cine raspunde? Sau ce faci daca o matusa care nu s-a spalat bine pe maini
imbolnaveste toti nuntasii? Nu e de gluma cu chestiile astea....
Oricat ar fi de dezastru in unele bucatarii de restaurant, sunt sigura ca pastreaza normele igienico-sanitare tocmai pt ca ar avea mari probleme daca se imbolnaveste care din mancarea servita de ei....

Ballet
14.10.2008, 11:24:21
Soacra-mea ma innebunea ca ea o sa faca prajitura pt nunta, cu matusile cu cumnatele >:), dar i-am zis sa-i iasa asta din cap. Daca un ou folosit la o prajitura e mai vechi poti imbolnavi zeci sau sute de oameni.Plus ca nu merita
pt cateva sute de mii cat o sa coste prajiturile alea sa-mi fac eu obligatii la toate neamurile ca au venit la prajiturit.....
Fiecare sa-si faca meseria:bucatarii de mancare, cosntructorii blocuri, tamplarii mobila, etc...

timamg
14.10.2008, 12:03:36
Restaurantele adevarate au cuptoare mari, unde se poate incalzi mancarea, dar nu fiecare farfurie individual. Se incalzeste un recipient mare cu toata friptura si dupa aia se pune in farfurii....Dar daca nu e mancarea de la ei nu cred ca o sa-si dea interesul sa fie calda. O sa zica ca nu se poate si gata.
Eu ma intreb daca E VOIE sa se serveasca la nunti mancare de acasa fara certificat de calitate. Restaurantul care face mancarea trebuie sa pastreze din fiecare preparat cateva zile pt analize daca au control. Ei raspund daca mancarea e contaminata, stricata sau cine stie ce... Daca o aduci de acasa cine raspunde? Sau ce faci daca o matusa care nu s-a spalat bine pe maini
imbolnaveste toti nuntasii? Nu e de gluma cu chestiile astea....
Oricat ar fi de dezastru in unele bucatarii de restaurant, sunt sigura ca pastreaza normele igienico-sanitare tocmai pt ca ar avea mari probleme daca se imbolnaveste care din mancarea servita de ei....
M-am exprimat gresit ,cred, prima data vb de microunde iar apoi de cuptoare mari,cele normale.

lilisys
14.10.2008, 12:10:19
din cate stiu eu, inafara de nuntile de la tara, nu preai ai voie sa aduci din afara restaurantului decat cu certificat de calitate...noi nu am adus decat tort si praji din afara, dar laboratorul le-a trimis cu certificat cu tot...plus ca mi se prea prea mare riscul, oboseala si stresul...

timamg
14.10.2008, 12:17:43
din cate stiu eu, inafara de nuntile de la tara, nu preai ai voie sa aduci din afara restaurantului decat cu certificat de calitate...noi nu am adus decat tort si praji din afara, dar laboratorul le-a trimis cu certificat cu tot...plus ca mi se prea prea mare riscul, oboseala si stresul...

Asa este si eu am avut certificat pentru mistret si prajitura si chiar daca nu iti sunt cerute mi se pare ca te expui unui risc destul de mare.

alipety
14.10.2008, 12:21:18
buna
din cate stiu eu, fata face nunta in Cta la Casa Armatei ( sau Caminul Militar, ceva de genu asta)...
problema e ca acolo din cate stiu eu, nu e restaurant, e folosit pt petreceri interne si ca sa inchiriezi salonu respectiv tb sa lucrezi in armata...
si poti face nunta acolo, dar cu mancare adusa de tine...nu am idee daca e si vreo bucatarie acolo...pentru a incalzi mancarea sau...a o gati acolo...asta trebuie sa ne zica miresica in cauza :) poate angajeaza o firma de catering?!??!
oricum, am auzit ca au fost nunti fff frumoase acolo...am vazut cateva poze...dar nu m-am interesat de mancare :)
miresica noastra, sigur va avea o nunta frumoasa acolo!!!

oana19
14.10.2008, 12:24:35
mie nu mi se pare o idee prea buna ...nunta cu mancarea de acasa....intr adevar cheltuiala este mult mai mica dar rudele apropiate nu se vor bucura de moment....;;)

alipety
14.10.2008, 12:34:18
mie nu mi se pare o idee prea buna ...nunta cu mancarea de acasa....intr adevar cheltuiala este mult mai mica dar rudele apropiate nu se vor bucura de moment....;;)
e adevarat ca rudele nu se pot bucura...daca sunt o saptamana inainte la bucatarie...dar poate se gandesc sa angajeze un bucatar ...care mai vine cu ceva ajutoare...
e drept, eu nu as proceda asa, e stressul mult prea mare, dar e totusi o solutie...si inca mai sunt multe nunti facute asa....

gabitza_sta
14.10.2008, 12:44:08
e adevarat ca rudele nu se pot bucura...daca sunt o saptamana inainte la bucatarie...dar poate se gandesc sa angajeze un bucatar ...care mai vine cu ceva ajutoare...
e drept, eu nu as proceda asa, e stressul mult prea mare, dar e totusi o solutie...si inca mai sunt multe nunti facute asa....
Pai si atunci care mai e rostul sa vii cu mancarea de acasa, daca tot angajezi bucatari si tot tacamul? Doar ca te agiti tu sa cumperi mancarea si ca sa iasa mai ieftin? Si cu cat mai ieftin pana la urma, ca daca e sa pui in balanta, alegratura sa cumperi chestii proaspete, cu 1 zi inaintea nuntii....legume, carne....ca doar nu o sa le iei cu 100 de zile inainte.
Si trebuie sa mai estimezi si cantitati si bla bla.
Nu mi se pare o alternativa care sa merite. Pana la urma nunta e prilej de distractie si bucurie nu doar pentru mire si mireasa ci pentru toata lumea, care altel ar sta sa se speteasca cu cumparaturi si un eventual gatit in cantitati industriale.
G.

lilisys
14.10.2008, 12:50:14
in cazul acesta eu cred ca cea mai buna solutie este cateringul, asa ti se garanteaza prepararea, livrarea si calitatea, si tot ei pot asigura su servirea la o adica sau bufet suedez

gabitza_sta
14.10.2008, 13:34:31
in cazul acesta eu cred ca cea mai buna solutie este cateringul, asa ti se garanteaza prepararea, livrarea si calitatea, si tot ei pot asigura su servirea la o adica sau bufet suedez
Cred ca in orasele mai mici ale tzarii sau in sate nu prea se pune problema de catering...:|
Si mie mi se pare mai ok sa fie de la un loc autorizat, sa aiba un certificat de calitate / provenienta...ca dupa aia iar auzim la Stirile de la ora 5 de cine stie ce trichineloza / salmonella....
G.

misstery_girl
26.10.2008, 17:32:59
hei!.... eu fac nunta cu mancarea adusa de aks...:-$ si sincer nu mi se pare asa de greu... mancarea nu o va face mama , matusa sau bunica... vom angaja bucatari.. noi nu trebuie decat sa cumparam "materia prima" si ei o fabrica..:>..
o sa facem cum vrem noi meniul...inclusiv cate cafele punem (am citit k exista neintelegeri cu cei de la restaurant..:> ) ;;)
de munca o sa fie la CUMPARATURI... ceea ce cred k e destul de dificil pt o fata :madlaugh:
Aa! ...am uitat sa mentionez k pe noi nu ne ajuta nimeni..nici cu bani nici cu sprijin fizic...asa k tot ce trebuie e intelegere...:>\:D/

si eu merg pe parerea k nunta ta e atunci knd te implici cat mai mult in ea...

erika_22
09.11.2008, 22:39:26
Pretul pentru un meniu a aj la local aprox 160 ron fara bauturi,dulciuri si tort ... ceea ce mie una mi se pare f mult ... singurul beneficiu e ca aduci profit de 50 % la local ... atat
Noi am inchiriat un local nou ... am vorbit cu o echipa de bucatari (2 bucatari + un ajutor) + 5 chelneri... si ne-am ocupat singuri de cump. (3 pers.)... pot spune ca nu a fost stresant deloc am avut cantitatile date inainte de bucatari si in sapt respectiva am facut cea mai mare parte din cumparaturi...
Nu mi-a venit sa cred dimineata cd am tras linia ... am constat ca pretul pe meniu (inclusiv chiria localului + echipa contractata) a fost la jum din pretul practicat de localuri.
Si mai e un avantaj stii ceea ce pui pe masa ... pot spune ca am fost lal o nunta luna asta ... si am avut surpriza sa primim parizer si babic uscat, si ma refer la faptul ca era trecut ,cred ca a fost feliat pentru alt eveniment cu o sapt inainte... si sa nu zic de pate... dar nu pate facut de casa care e o delicatese ci pate cump la sul .. mie mi-a picat cotorul si se vedeau stiatiile de la folie... e bataie de joc la pretul de 160 ron/pers.

ALBA_CA_ZAPADA70
10.11.2008, 11:47:49
de acord k preturile pt un meniu sunt foarte mari, dar nu cred totusi k a aduce mancarea de acasa este o solutie; mi s epare foarte stresant si un consum de energie foarte mare

Ballet
10.11.2008, 11:55:34
de acord k preturile pt un meniu sunt foarte mari, dar nu cred totusi k a aduce mancarea de acasa este o solutie; mi s epare foarte stresant si un consum de energie foarte mare

Da, dar daca nu iti permiti sa dai 150 de lei pe meniu, nu ai de ales. Intre a face o cununie civila si o masa restransa, si o nunta mare cu mancare adusa de acasa, poate toate am alege nunta cu rudele si toti prietenii. Pana la urma, te sacrifici inainte de nunta, pt ca ziua aceea sa fie asa cum ai visat-o tu....>:D<>:D<>:D<
Si fetelor care au curajul sa se inhame la asa ceva, le tin pumnii pt ca sunt sigura ca nu e deloc usor....

sugarlips
10.11.2008, 13:53:43

nu e chiar de acasa mancarea...daca pot sa zic asa....ca doar nu o face mama cu bunica si cu vecina de la 3,dupa cum spunea erika are bucatari angajati care vor gati....are si chelneri...doar ca in final pretul pe meniu va fi mult mai mic decat la un restaurant...
si sunt sigura ca mancarea va fi mult mai buna si va arata mult mai bine decat la multe restaurante de la coltul strazii
daca nu isi permite sa faca nunta intr-un restaurant mai select, unde pretul unui meniu e foarte mare (chiar si la un meniu traditional) si unde de multe ori platesti numele si nu neaparat mancarea....eu zic ca procedeaza foarte bine asa...
bafta multa erika.....>:D<

ALBA_CA_ZAPADA70
10.11.2008, 13:57:39
o alta varianta este si cateringul..sau poate despre asta este vorba si nu l.ati numit asa..eu tot nu inteleg de unde angajez bucatarii si unde prepara ei atita mincare...si servirea? de unde gasesc chelneri de inchiriat?8-|

erika_22
10.11.2008, 23:01:12
nu e chiar de acasa mancarea...daca pot sa zic asa....ca doar nu o face mama cu bunica si cu vecina de la 3,dupa cum spunea erika are bucatari angajati care vor gati....are si chelneri...doar ca in final pretul pe meniu va fi mult mai mic decat la un restaurant...
si sunt sigura ca mancarea va fi mult mai buna si va arata mult mai bine decat la multe restaurante de la coltul strazii
daca nu isi permite sa faca nunta intr-un restaurant mai select, unde pretul unui meniu e foarte mare (chiar si la un meniu traditional) si unde de multe ori platesti numele si nu neaparat mancarea....eu zic ca procedeaza foarte bine asa...
Multumesc pt incurajari... dar eu am facut nunta in iulie anul asta... si pot spune din experienta ca nu a fost asa de stresant cum se zice ar fi.
Am avut o nunta cum mi-am dorit ... iar despre mancare a fost atat servirea cat si pregatirea f bune... toata lumea s-a distrat si nu am avut pe nimeni care sa imi reproseze ceva ...
Acum nu vreau sa fiu rautacioasa dar am fost la o nunta intr-un local "de renume" la care atat servirea cat si preparatele nu s-au ridicat la nivelul la care ma asteptam...
Nu stiu dc mai sunt fete care procedeaza asa... ca mine... dar dc sunt le spun cu inima deschisa sa stea linistite ... dc au bucatari si ospatari (cu experienta) sa nu aiba emotii...

erika_22
10.11.2008, 23:16:32
Da, ... intr-adevar poate fi o optiune si pentru pers care nu isi permit sa faca nunta la localuri cu renume.
Pot spune ca am avut invitati si asa... si asa... si mi-as fi putut permite lejer sa aleg varianta la local in buricul targului ...
Dar la noi a fost alta situatie ... ne-am hot cam tarziu (in martie) si am vrut neaparat sa facem anul asta nunta si cum localurile sunt cam ocupate cu un an inainte... am lasat nr de tel la cateva locatii care ne placeau mai mult pentru sit in care apar "portite"... sansa noastra a fost ca localul care ne-a placut cel mai mult sa fie liber in luna iulie ... pt ca o pereche s-a hot sa faca nunta in alta localitate... si asa a inceput tot... din martie pana in iulie...

mnc_mirela
11.11.2008, 15:12:43
Si nunta mea o sa fie cu "mancare de acasa", adica cumparam noi tot, de la carne,la oua, cascaval, etc si bucatarii de la local o sa faca preparatele care le zicem noi sau o sa ne dea ceva exemple de mancare care au mai facut-o.Deci nu o sa fie stres foarte mare pentru ca o sa ne zica la local cantitatile care trebuie duse.Si da, o sa iesim mai ieftin si o sa avem aceleasi preparate ca la restaurant.

ALBA_CA_ZAPADA70
13.11.2008, 08:03:22
Si nunta mea o sa fie cu "mancare de acasa", adica cumparam noi tot, de la carne,la oua, cascaval, etc si bucatarii de la local o sa faca preparatele care le zicem noi sau o sa ne dea ceva exemple de mancare care au mai facut-o.Deci nu o sa fie stres foarte mare pentru ca o sa ne zica la local cantitatile care trebuie duse.Si da, o sa iesim mai ieftin si o sa avem aceleasi preparate ca la restaurant.

categoric k veti iesi mult mai ieftin..ce pacat k in bucuresti nu sunt restaurante de genul asta unde sa le furnizezi materia prima..:(((

gabitza_sta
13.11.2008, 09:16:35
categoric k veti iesi mult mai ieftin..ce pacat k in bucuresti nu sunt restaurante de genul asta unde sa le furnizezi materia prima..:(((
Da e adevarat ca e mai ieftin sa cumperi mancarea pentru nunta, dar sincer nu cred ca as adopta solutia asta. No offence fata de miresele care aleg aceasta metoda....dar nu cred ca as vrea ca si grija mancarii sa cada tot in sarcina mea.
Daca tot am antamat un restaurant macar sa stiu ca nu ma doare capul, ca ei se ocupa de toate cele. Adica nu e ca si cum trebuie sa platesc meniurile in avans, oricum le platesc dupa nunta....asa ca de ce sa imi bat capul sa cumpar eu de mancare ca sa fie mai ieftin?
Noi ne-am facut nunta singuri....nu ne-au ajutat ai nostri cu nimic...si imi inchipui ce ar insemna sa ma duc si sa alerg cu S. prin Bucale cumparand de mancare. No way....

Nu cred ca "mai ieftin" este atributul suprem dupa care as vrea sa imi ghidez nunta, pentru ca ieftin vrei, ieftin arata.
Sunt si alte modalitati de a taia din costuri...dar nu in asa fel incat sa cumperi pana si mancarea ca sa mai scada pretul meniului.
G.

mnc_mirela
13.11.2008, 10:54:39

Nici la noi nu o sa mai fie.Anul 2009 e ultimul an in care au obtinut autorizatie sa se faca asa. Apoi o sa fie cu meniuri.:)

mnc_mirela
13.11.2008, 10:58:26
Da e adevarat ca e mai ieftin sa cumperi mancarea pentru nunta, dar sincer nu cred ca as adopta solutia asta. No offence fata de miresele care aleg aceasta metoda....dar nu cred ca as vrea ca si grija mancarii sa cada tot in sarcina mea.
Daca tot am antamat un restaurant macar sa stiu ca nu ma doare capul, ca ei se ocupa de toate cele. Adica nu e ca si cum trebuie sa platesc meniurile in avans, oricum le platesc dupa nunta....asa ca de ce sa imi bat capul sa cumpar eu de mancare ca sa fie mai ieftin?
Noi ne-am facut nunta singuri....nu ne-au ajutat ai nostri cu nimic...si imi inchipui ce ar insemna sa ma duc si sa alerg cu S. prin Bucale cumparand de mancare. No way....

Nu cred ca "mai ieftin" este atributul suprem dupa care as vrea sa imi ghidez nunta, pentru ca ieftin vrei, ieftin arata.
Sunt si alte modalitati de a taia din costuri...dar nu in asa fel incat sa cumperi pana si mancarea ca sa mai scada pretul meniului.
G.

Nici noi nu ne ocupam de cumaraturi, se ocupa parintii:-p Noi o sa fim plecati pana in iulie anu viitor, asa ca o sa am nevoie de ajutoare.Si in legatura cu localul, e singurul pe care l-am gasit liber in acea data care sa aiba capacitate de 300 de pers.Deci, parintii rezolva mancarea,noi restu:)
Daca duc materia prima asta nu inseamna ca o sa arate ieftin.Cum spuneam, meniul pot sa il fac la fel ca la un restaurant de lux daca vreau.Oricum localul respectiv face si nunti cu meniuri pentru cei care nu vor sa se ocupe de cumparaturi.Cu banii economisiti,ma axez pe mai multe decoratiuni.Oricum daca pot economisi, de ce nu?

gabitza_sta
13.11.2008, 11:08:55
Nici noi nu ne ocupam de cumaraturi, se ocupa parintii:-p Noi o sa fim plecati pana in iulie anu viitor, asa ca o sa am nevoie de ajutoare.Si in legatura cu localul, e singurul pe care l-am gasit liber in acea data care sa aiba capacitate de 300 de pers.Deci, parintii rezolva mancarea,noi restu:)
Daca duc materia prima asta nu inseamna ca o sa arate ieftin.Cum spuneam, meniul pot sa il fac la fel ca la un restaurant de lux daca vreau.Oricum localul respectiv face si nunti cu meniuri pentru cei care nu vor sa se ocupe de cumparaturi.Cu banii economisiti,ma axez pe mai multe decoratiuni.Oricum daca pot economisi, de ce nu?
Da, presupun ca am eu o conceptie mai diferita aici....prefer sa nu am bataie de cap cu alergat si cumparat de mancare. Si ai mei la fel...

In plus conform noilor norme UE care vor incepe incet incet sa intre si la noi in vigoare, mancarea adusa de "afara" va trebui sa aiba certificat de calitate....ca deh, de nunti cu porc cu trichineloza am auzit cu totii. /:)
Nasha mea a tinut neaparat sa aduca la nunta si sa fie pe mese carnati de Plescoi...si au fost dementiali...dar restaurantul a pus-o sa vina si cu certificat de calitate de la producator, ca sa nu aiba probleme daca venea OPCu' peste ei....
G.

violeta_ionut
13.11.2008, 18:37:33
si eu o sa fac nunta tot cu mancarea adusa de acasa
cred ca este mult mai avantajos si ai posibilitatea de a face meniul dupa cum vrei tu

mnc_mirela
13.11.2008, 19:17:43
Da, presupun ca am eu o conceptie mai diferita aici....prefer sa nu am bataie de cap cu alergat si cumparat de mancare. Si ai mei la fel...

In plus conform noilor norme UE care vor incepe incet incet sa intre si la noi in vigoare, mancarea adusa de "afara" va trebui sa aiba certificat de calitate....ca deh, de nunti cu porc cu trichineloza am auzit cu totii. /:)
Nasha mea a tinut neaparat sa aduca la nunta si sa fie pe mese carnati de Plescoi...si au fost dementiali...dar restaurantul a pus-o sa vina si cu certificat de calitate de la producator, ca sa nu aiba probleme daca venea OPCu' peste ei....
G.

Pai nici noua nu ne da voie sa ducem nimic fara certificat.Stiu restrictiile foarte bine si regulile ca doar am terminat facultatea de inginerie alimentara.Tot o sa fie cumparat din magazin si dovedita provenienta marfurilor pe baza de bon valoric.Si nu o sa cumparam noi tot porcu si sa-l taiem...o sa cumparam doar carnea.;;)

violeta_ionut
13.11.2008, 19:24:29
desigur, cred ca nu se mai gandeste nimeni saa cumpere tot porcul
noi vom cumpara bineinteles produse proaspete
mi-e un pic teama cum vor amenaja ospatarii, cum vor decora
spe sa nu faca diferenta ca nu este meniul lor...........:talk_03:

mnc_mirela
13.11.2008, 20:07:48
desigur, cred ca nu se mai gandeste nimeni saa cumpere tot porcul
noi vom cumpara bineinteles produse proaspete
mi-e un pic teama cum vor amenaja ospatarii, cum vor decora
spe sa nu faca diferenta ca nu este meniul lor...........:talk_03:

Stai linistita, din moment ce o sa-i platesti, meniul o sa arate exact ca la restaurant, o sa vezi.>:D<

violeta_ionut
15.11.2008, 22:15:33
o alta varianta este si cateringul..sau poate despre asta este vorba si nu l.ati numit asa..eu tot nu inteleg de unde angajez bucatarii si unde prepara ei atita mincare...si servirea? de unde gasesc chelneri de inchiriat?8-|
nu cred ca este vorba sa pregateasca familia mancarea si nici sa inchirieze chelneri si bucatari..........eu o sa fac nunta la un restaurant la care am platiti chiria localului 50 milioane in care este inclus costul ospatarilor care sunt in numar de 10 sau 12 si in afara de asta voi plati bucatareasa 15 milioane. tot personalul este al restaurantului si o sa pregateasca, sper, la fel ca la o nunta la care se cumpara meniul de la ei.diferenta este ca nu o sa cumpere ei necesarul pt meniu ci o sa cumparam noi.
iese mult mai ieftin, sau cel putin poti avea un meniu mult mai incarcat la acelasi pret.......

violeta_ionut
15.11.2008, 22:21:48
Stai linistita, din moment ce o sa-i platesti, meniul o sa arate exact ca la restaurant, o sa vezi.>:D<
da asta imi doresc si eu..........bine eu cred ca o sa fie ceva mai incarcat decat il au ei pt ca nu o sa ma zgarcesc la nimic.....ceea ce aveau ei in meniu mi se parea departe de pretul de 150 ron doar mancarea. eu sper sa ajung la suma asta cu tot cu bautura si fructe si chiar cred ca voi reusi de voie........asa o sa-mi permit poate si o firma de decoratiuni...
si apropo de platã ei , ospatarii sunt inclusi in chiria localului adica 50 mil, o sa platesc separat bucatareasa care este tot a localului cu 15 mil.
pupici si spor la pregatiri

mnc_mirela
15.11.2008, 22:50:43
da asta imi doresc si eu..........bine eu cred ca o sa fie ceva mai incarcat decat il au ei pt ca nu o sa ma zgarcesc la nimic.....ceea ce aveau ei in meniu mi se parea departe de pretul de 150 ron doar mancarea. eu sper sa ajung la suma asta cu tot cu bautura si fructe si chiar cred ca voi reusi de voie........asa o sa-mi permit poate si o firma de decoratiuni...
si apropo de platã ei , ospatarii sunt inclusi in chiria localului adica 50 mil, o sa platesc separat bucatareasa care este tot a localului cu 15 mil.
pupici si spor la pregatiri

Pentru mine e f. important ca aperitivul rece sa fie bogat, nici eu nu o sa ma zgarcesc, tocmai de aia, dim moment ce cumpar eu materia prima, pot sa imi permit mai multe.La noi chiria localului care include ospatarii si bucatarii este 100 mil, deci ar trebui sa nu faca diferente.pupici si spor si tie :)

violeta_ionut
15.11.2008, 22:59:06
Pentru mine e f. important ca aperitivul rece sa fie bogat, nici eu nu o sa ma zgarcesc, tocmai de aia, dim moment ce cumpar eu materia prima, pot sa imi permit mai multe.La noi chiria localului care include ospatarii si bucatarii este 100 mil, deci ar trebui sa nu faca diferente.pupici si spor si tie :)
si pentru mine e foarte important aperitivul rece........mi se pare ca el face diferenta intre meniuri.
Da la tine este chiria mai mare cu 35 mil, dar poate au si ceva decoratiuni.....la mine nu prea.......dar nu am gasit altceva in rosiori de vede......nu sunt prea multe optiuni........dar patroana localului mi-a promis ca ar mai face imbunatatiri. daca nu o sa apelez la o firma de decoratiuni, dar nu prea stiu pe acolo....eu sunt din slatina, aici sunt mult mai multe, dar ne-am hotarat sa facem nunta acolo si acum trebuie sa vad cum fac sa iasa cat mai bine si mai frumos.

violeta_ionut
15.11.2008, 23:00:46
am vazut ca avem nunta in aceeasi zi.......tu cum stai cu restul pregatirilor....pe mine ma streseaza ideea ca nu am stabilit lautarii, tu?

mnc_mirela
16.11.2008, 11:07:31
si pentru mine e foarte important aperitivul rece........mi se pare ca el face diferenta intre meniuri.
Da la tine este chiria mai mare cu 35 mil, dar poate au si ceva decoratiuni.....la mine nu prea.......dar nu am gasit altceva in rosiori de vede......nu sunt prea multe optiuni........dar patroana localului mi-a promis ca ar mai face imbunatatiri. daca nu o sa apelez la o firma de decoratiuni, dar nu prea stiu pe acolo....eu sunt din slatina, aici sunt mult mai multe, dar ne-am hotarat sa facem nunta acolo si acum trebuie sa vad cum fac sa iasa cat mai bine si mai frumos.

Nu avem nici o decoratiune inclusa, alea le platesc eu separat.E un pic mai scumpa chiria dar tot consider ca e bine.Eu zic sa incerci sa-ti faci si ceva decoratiuni pentru ca arata cu totul altfel sala si o sa te simti si tu mai bine.;-)

mnc_mirela
16.11.2008, 11:11:07
am vazut ca avem nunta in aceeasi zi.......tu cum stai cu restul pregatirilor....pe mine ma streseaza ideea ca nu am stabilit lautarii, tu?

Eu am stabilit anu asta cu localul, lautarii, foto si video si am facut si contractul pentru prajituri. In ianuarie ma duc sa rezolv de decoratiuni si sa-mi fac programarea la coafor.Eu zic sa te grabesti cu lautarii pentru ca sunt cam ocupati in toate zonele tarii din cate am mai citit. Si gaseste-ti cat mai repede si foto-video sa nu ai surprize.>:D<

violeta_ionut
16.11.2008, 21:44:15
Eu am stabilit anu asta cu localul, lautarii, foto si video si am facut si contractul pentru prajituri. In ianuarie ma duc sa rezolv de decoratiuni si sa-mi fac programarea la coafor.Eu zic sa te grabesti cu lautarii pentru ca sunt cam ocupati in toate zonele tarii din cate am mai citit. Si gaseste-ti cat mai repede si foto-video sa nu ai surprize.>:D<
:(( :(( :(( da asa eeeeeeee o sa iau atitudine
i-am pus si eu pe alti sa se ocupe de lautari si dupa cum vezi...........nu am rezolvat nimic
eu nu prea am timp lucrez la banca si programul este pana la 6 seara si mai cauta de atunci incolo...............
oricum ma bucur ca pot discuta cu voi pe site ........ma tineti la curent si imi dau seama ca trebuie sa ma grabesc......

selly
25.11.2008, 22:12:44
buna fetelor.Si eu tot cu mancarea de aks vin.Chiria restaurantului este 65 milioane cu tot cu ospatarii si bucatarii.

carmenyta
01.12.2008, 20:54:16
buna fetelor!si eu imi fac nunta tot cu mancare de acasa, adik vorba vine ca eu doar cumpar mancarea de preparare o sa se ocupe bucatarii.mi se pare fff convenabil, am posibilitatea sa stiu ce cumpar si in ce cantitati vor fi meniurile.eu foat la cateva nunti la restaurante cu renume si am fost ft dezamagita: pastrama era oxidata cred ca era de cu o seara in urma si in plus de asta era atat de subtire de vedeai palatrul culturii prin ea, carnati proaspeti si matele putea(imi cer scuze dar e adevarat). friptura cu kaizer erau ambele crude cartofi prajiti arsi si reci etc etc .sper sa iasa bine si sa ma hotarasc ce sa contina meniurile.

mamuska
01.12.2008, 21:04:58
buna fetelor!si eu imi fac nunta tot cu mancare de acasa, adik vorba vine ca eu doar cumpar mancarea de preparare o sa se ocupe bucatarii.mi se pare fff convenabil, am posibilitatea sa stiu ce cumpar si in ce cantitati vor fi meniurile.eu foat la cateva nunti la restaurante cu renume si am fost ft dezamagita: pastrama era oxidata cred ca era de cu o seara in urma si in plus de asta era atat de subtire de vedeai palatrul culturii prin ea, carnati proaspeti si matele putea(imi cer scuze dar e adevarat). friptura cu kaizer erau ambele crude cartofi prajiti arsi si reci etc etc .sper sa iasa bine si sa ma hotarasc ce sa contina meniurile.
In Ardeal,in Sebes-Alba mai exact,majoritatea nuntilor se fac astfel,pt ca restaurantele nu au capacitate mai mare de 150 de persoane,iar nuntile sunt in general cu peste 200 pers......
Noi am facut nunta in 2006 si am procedat la fel,avand 300 de invitati si am cheltuit destul de mult,dar nu ne-am abtinut de la nimic....am avut 5 feluri de mancare,bauturi de toate felurile,am angajat firma de organizari si ne-a costat mai mult decat pe altii la restaurant...am platit sala 1000 de euro, bucatarul sef 1000 ron, ospatarii 250 ron fiecare si am avut 10, ajutorul de bucatar 500 ron, vornicul 500 ron, femeile de la bucatarie 100 ron fiecare si au fost vreo 7, femeile de servici 100 ron si am avut 2,care s-au ocupat doar de toalete,.... Carnea si mezelurile le-am cumparat direct de la Elit,fabrica de mezeluri,vinerea inainte de nunta, bauturile racoritoare, berea si inghetata,le-am luat de la un En-gros cu care am semnat contract si fiecare bax nedesfacut l-am dat inapoi...... Daca vrei sa faci nunta asa,trebuie sa sti ca ai mult de munca,in sensul ca trebuie sa alegi un bucatar foarte bun,care sa se ocupe de la lista cu ce iti trebuie,pana la cel mai mic detaliu in ceea ce priveste masa....

gabitza_sta
02.12.2008, 14:40:34
Ce spui tu tzine si de calitatea bucatarului (faptul ca era mancare arsa, etc). Doar cumparatul mancarii nu garanteaza ca si bucatarul e bun.
Sa va duceti acolo, sa mancati mancare facuta de el, sa vedeti cum gateste....pentru ca din pacate, daca vor sa faca portii mici ca sa le ramana si lor ceva pe langa, o sa faca, chit ca e mancarea voastra nu a restaurantului.
Spor la pregatiri....
G.

CatalinaJk
07.12.2008, 17:09:44
Salutare!si eu aduc toata mancarea si bautura si iese mai ieftin dar nu stiu cat iese...ink nu am meniul pregatit...astept sa mai scrieti sa vad preturi...

emi_draghici2007
16.01.2009, 12:58:07
Buna eu am nunta anul acesta si vreau sa va spun ca o voi face tot cu mincate de acasa.Dar vreau sa va spun ca tot e aranjat din timp.aperitiv,sarmalele vor fi aduse atunci calde iar la friptura platim pe cineva sa o faca atunci in seara aia.Asa cheltuim mai putin.

irinalaura83
25.01.2009, 21:22:56
Buna fetelor.Nu face nimeni cu mancarea lor? Unde o sa fac eu ,trebuie sa duc mancarea si bautura noastra si ne ajunge mai ieftin....cu toate ca o sa fie mai multa munca ,dar am facut calcul si merita efortul.
si eu fac nunta cu mancarea adusa de acasa si am bucatar care face toata pregatirea... ma costa 2000 de lei si am experienta de la petrecerea de cununie unde mancarea a fost super buna si am fost felicitati de invitatii

irinalaura83
25.01.2009, 21:31:07
Salutare!si eu aduc toata mancarea si bautura si iese mai ieftin dar nu stiu cat iese...ink nu am meniul pregatit...astept sa mai scrieti sa vad preturi...
buna ...se pare ca avem nunta in aceeasi zi
si tot cu mancarea de acasa vin si eu sper sa iasa bine

irinalaura83
25.01.2009, 21:33:50
Pai nici noua nu ne da voie sa ducem nimic fara certificat.Stiu restrictiile foarte bine si regulile ca doar am terminat facultatea de inginerie alimentara.Tot o sa fie cumparat din magazin si dovedita provenienta marfurilor pe baza de bon valoric.Si nu o sa cumparam noi tot porcu si sa-l taiem...o sa cumparam doar carnea.;;) am si eu nunta tot pe 22 08 2009 bafta la pregatiri

irinalaura83
25.01.2009, 21:42:09
Buna! Eu sunt din Teleorman si am si eu tot pe 22 august.
Eu pana acum am stabilit lautarii care mi-au cerut 4000 de lei si le-am dat deja 1000 de lei avans si am stabilit si cu bucatarul care imi ia 2000 din care 200 de lei a cerut avans.Bafta la pregatiri!

geanyb
26.01.2009, 15:01:30
Buna, am citit postarile voastre si vreau sa va spun ca si eu fac nunta cu mancarea adusa de mine, insa nu o sa pun familia sa pregateasca toate mancarurile ci am angajat un bucatar care se va ocupa de toate.

Ank_Delice
26.01.2009, 16:58:49
Si eu o sa fac tot cu mancarea cumparata de mine.O sa am 5 bucatari,sper sa se descurce,mai ales ca meniul nu e atat de complicat pe cat e de minutios.

PS:Atat de scumpi au ajuns lautarii?Eu am mare noroc ca primesc "formatia" cadou de la unchiul meu ;))

troppotzika
14.03.2009, 11:36:10
Buna miresicilor...mare problema cu mancarea adusa de acasa..e intr-adevar mult de munca,dar atunci cand nu ai nici o alternativa trebuie sa joci:D..eu am gasit o singura sala disponibila si plus ca era singura care imi placea(nu avea stalpi pe mijloc)..singura problema e ca nu au bucatarie..deci am angajat un bucatar care isi va aduce echipa lui si se vor ocupa de mancare.Acolo la sala insa au o camera mijlocie libera unde voi pune ceva cuptoare(normale,microunde) pentru a reincalzi mancarea,face cafeaua,etc. As prefera insa ca un fel de mancare sa fie gratar si il voi face acolo prin imprejurimi..nu stiu..probabil ca trebuie sa ma interesez daca e posibil..Cat despre certificatul de calitate al mancarii sau cum se mai cheama nu am auzit pana acum...daca nimeni nu mi-a zis nimic presupun ca nici nu imi trebuie:D

crisulici
02.05.2009, 15:24:01
mare problema cu mancarea asta.dar trebuie sa trecem si peste asta.multa bafta tuturor,sa va iasa asa cum vreti.:)

newcomer
03.05.2009, 23:45:23
Buna, fetelor! intru si eu in clubul celor ce vin cu mancarea de aks. mai bine zis, cu materia prima. ideea este ca n am gasit alta varianta...ne am hotarat destul de tarziu sa facem nunta anul asta ( in ianuarie) si a fost singura sala cu capacitate mare pe care am gasit o disponibila.
insa in cele din urma nu mi pare rau; sincer, cred ca vom iesi mult mai bine asa...vom avea 2 bucatarese, mai multi chelneri ( inca nu stim exact cati); ni s a spus ca la toate produsele avem nevoie de certificat de calitate; deci nu cred ca se pune problema ca produsele alimentare sa fie vechi ( oricum n as fi cumparat!!!)
apoi, parintii mei au zis ca nu i deranjeaza sa se ocupe ei de cumparat carne, oua, branzeturi, legume ca deh! numa' pe mine ma au...;)) ( si stiu cu siguranta ca pot avea incredere in ei ca vor cumpara chestii klumea).
in plus, praji+ tort le primesc cadou de la matusa-mea care are un atelier de cofetarie-patiserie, carnea de pui de la alta matusa care are ferma, iar una din bucatarese vine gratis (nush ce obligatii fata de ai mei)...
asa ca, daca pot sa fac atatea economii si sa iasa si bine...de ce nu?

newcomer
03.05.2009, 23:50:16
aaa....si plus, daca veti calcula pretul pe fiecare fel de mancare, veti vedea ce diferente URIASE sunt intre pretul real al mancarii si cel al restaurantului. eu am ramas de a dreptul uimita!
de ce sa i imbogatim pe proprietarii de restaurante, care atunci cand aud de nunta umfla preturile de nu i adevarat???
eu zic sa stati linistite, ca sigur va fi ok! decat sa avem meniuri care sa coste 2 milioane si sa stam stresate ca invitatii nu vor da suficienti bani ca sa acoperim plata restaurantului, MAI BINE ASA!!!

happy_me
04.05.2009, 22:50:41
Fetelor, eu fac nunta la sala si o sa ma ocup cu iubi de majoritatea cumparaturilor. Oricum, am facut un calcul cu bucatareasa cam cat ma costa masa (mancare ma refer) si ies la 4500 de euro pentru 280 de persoane. Si meniul e format din aperitiv(bogat,ca asa imi place mie) supa, friptura de porc cu cartofi natur si salata de varza, sarmale. La supa m-am scos cu gainile(prin suceava femeile care vin la ajutat aduc si gaina :D) Si bucatareasa e matusa iubitului meu, deci avem reducere substantiala(tot trebuie sa o platim, caci vine cu ajutoare) si restul ajutoarelor, si cei care vor servi sunt rude din ambele parti. Ce-i drept, nu am inclus fructele, prajiturile, inghetata, bauturile, dar tot ies ieftin. :-p

Nu stiu cat o sa imi ia pentru rulade si specialitati la aperitiv cealalta bucatareasa, dar nu cred ca foarte mult.
Apropo de lautari, noi nu o sa avem nevoie, deci inca o cheltuiala mare in minus pe lista noastra :)

mady1
06.05.2009, 20:05:44
Fetelor, eu fac nunta la sala si o sa ma ocup cu iubi de majoritatea cumparaturilor. Oricum, am facut un calcul cu bucatareasa cam cat ma costa masa (mancare ma refer) si ies la 4500 de euro pentru 280 de persoane. Si meniul e format din aperitiv(bogat,ca asa imi place mie) supa, friptura de porc cu cartofi natur si salata de varza, sarmale. La supa m-am scos cu gainile(prin suceava femeile care vin la ajutat aduc si gaina :D) Si bucatareasa e matusa iubitului meu, deci avem reducere substantiala(tot trebuie sa o platim, caci vine cu ajutoare) si restul ajutoarelor, si cei care vor servi sunt rude din ambele parti. Ce-i drept, nu am inclus fructele, prajiturile, inghetata, bauturile, dar tot ies ieftin. :-p

Nu stiu cat o sa imi ia pentru rulade si specialitati la aperitiv cealalta bucatareasa, dar nu cred ca foarte mult.
Apropo de lautari, noi nu o sa avem nevoie, deci inca o cheltuiala mare in minus pe lista noastra :)

cum adica nu aveti nevoie?

happy_me
06.05.2009, 22:44:55
cum adica nu aveti nevoie?

Ma gandeam eu ca o sa intrebe cineva :D Noi suntem de alta religie si la noi nu e cu lautari :) simplu :-p

k3ntutza
06.08.2009, 22:38:09
mie mi se pare complicat...mai ales ca mancarea calda trebuie sa fie calda( nu incalzita la cuptorul cu microunde) , proaspata( abia facuta) , sa fie estetic aranjata si gatita excelent...in plus acasa nu poti face ceva mai special....ce o sa dai sarmale, salam, masline, piftele si racitura???

newcomer
11.08.2009, 20:17:38
mie mi se pare complicat...mai ales ca mancarea calda trebuie sa fie calda( nu incalzita la cuptorul cu microunde) , proaspata( abia facuta) , sa fie estetic aranjata si gatita excelent...in plus acasa nu poti face ceva mai special....ce o sa dai sarmale, salam, masline, piftele si racitura???
poi nu trebuie sa fie neaparat asa...tu poti sa inchiriezi sala, si sa angajezi bucatari, ospatari...deci sa fie ca la restaurant; tu doar cumperi ingredientele, carnea, mezelurile, cascavalul etc...meniul se stabileste dupa cum il doresti tu; poate vrei altceva decat ce ti ofera restaurantul sau ce ai mai mancat pana acum la alte nunti...
poate sa iasa foarte frumos...si in plus, e si mai ieftin decat la restaurant...;;)

k3ntutza
11.08.2009, 21:05:36
poi nu trebuie sa fie neaparat asa...tu poti sa inchiriezi sala, si sa angajezi bucatari, ospatari...deci sa fie ca la restaurant; tu doar cumperi ingredientele, carnea, mezelurile, cascavalul etc...meniul se stabileste dupa cum il doresti tu; poate vrei altceva decat ce ti ofera restaurantul sau ce ai mai mancat pana acum la alte nunti...
poate sa iasa foarte frumos...si in plus, e si mai ieftin decat la restaurant...;;)

la asta nu m-am gandit...nu stiam ca se poate..insa nu e o idee rea...daca ai timp si nervi de otel cat sa pui totul la punct..merge...eu mi-am organizat nunta prin telefon si ajung in tara cu 2 zile inainte...de aia am preferat sa platesc ca sa mi se faca...:-<

newcomer
12.08.2009, 21:57:22
la asta nu m-am gandit...nu stiam ca se poate..insa nu e o idee rea...daca ai timp si nervi de otel cat sa pui totul la punct..merge...eu mi-am organizat nunta prin telefon si ajung in tara cu 2 zile inainte...de aia am preferat sa platesc ca sa mi se faca...:-<
poi se poate; chestia mai nasoala e ca automat e mai multa bataie de cap, alergatura...dar daca nu ai dee ales, merge si asa...:D

k3ntutza
13.08.2009, 21:17:12
poi se poate; chestia mai nasoala e ca automat e mai multa bataie de cap, alergatura...dar daca nu ai dee ales, merge si asa...:D

felicitarile mele pentru cele care reusesc sa reduca cheltuielile nuntii...:*

erika_22
22.08.2009, 23:49:38
Asteptam vesti de la fete... multe au nunta azi...sa ne spuneti cum a iesit meniu... si dc se poate cat va ajuns ca pret

gabi84
27.09.2009, 10:46:16
Eu nu cred ca va fi bine foarte tare. In loc sa te distrezi o sa fi cu grij si doamne fereste sa se mai imbolnaveasca mesenii. Cu bautura sa o aduci e ok dar mancarea !?? Eu fac la vara nunta si aduc numai bautura. Am economisit jumate din bani si nu am nici o grije !=;

newcomer
27.09.2009, 15:33:06
Eu nu cred ca va fi bine foarte tare. In loc sa te distrezi o sa fi cu grij si doamne fereste sa se mai imbolnaveasca mesenii. Cu bautura sa o aduci e ok dar mancarea !?? Eu fac la vara nunta in Brasov la Restaurant Pescarus (http://www.restaurant-pescarus.ro) si aduc numai bautura. Am economisit jumate din bani si nu am nici o grije !=;
de ce sa se imbolnaveasca mesenii?? doar le dai mancare proaspata si totul cu certificate de calitate, nici un restaurant nu accepta altfel...
si nu vii cu mancarea gatita la tine pe aragaz, ci tu aduci ingredientele si bucatarii le gatesc acolo; sau mancarea ti o aduce o firma de catering care se ocupa cu asa ceva...
plus ca multe agentii de nunti au optiunea asta, sa se ocupe inclusiv de mancare daca restaurantul iti da voie...si oricum iese mai ieftin; firma cu care am decorat eu sala avea optiunea asta, iar meniul ar fi venit 120 lei de persoana avand incluse in pretul asta mancarea, decorul, ceva bautura( nu mai tin minte exact ce) si plata chelnerilor...

anaid27
01.10.2009, 11:38:46
Pai in cazul asta ,nu ajungi mai ieftin.Parca asta era ideea nu?

newcomer
01.10.2009, 22:34:43
oo, ba da, crede ma! eu vorbesc din experienta mea, nu din a altora...eu aveam optiunea asta, de a aduce eu ingredientele si personalul (bine, bucatareasa lor trebuia sa o pastrez, dar am putut aduce si pe altcineva)...si a iesit super ok...am avut mancare foarte buna si am iesit fff ieftin;
plus ca bautura care nu s a consumat am dus o inapoi (ma refer la bere, apa minerala si suc), astfel incat berea, sucul si apa ne au costat aprox 1.200 lei pt 250 de persoane...ne a mai costat whisky 1.000 lei si vinul care l am luat direct de la crama, ambalat la sticla, 250 lei...tuica nu se mai pune la socoteala ca am primit o...deci in total bautura a costat cam 10 lei de persoana; iar restaurantele ne vrajesc cu 1 l de suc si de apa sau whisky si cafeaua incluse in pretul meniului, ceea ce este fix apa de ploaie,avand in vedere ca astea nu costa mai nimic...
inainte sa merg pe varianta asta, am stat si am socotit si abia apoi ne am hotarat; oricum, pt miresele care ar avea posibilitatea asta, eu zic ca merita...daca poti sa economisesti, de ce nu?

gabi84
13.11.2009, 11:29:56
Eu am facut multe calcule si pana la urma iesi mai bine (poate nu mai ieftin), la modul general, daca te intelegi cu restaurantul =;

tsukinoakari
30.11.2009, 19:21:51
Buna, fetelor! intru si eu in clubul celor ce vin cu mancarea de aks. mai bine zis, cu materia prima. ideea este ca n am gasit alta varianta...ne am hotarat destul de tarziu sa facem nunta anul asta ( in ianuarie) si a fost singura sala cu capacitate mare pe care am gasit o disponibila.
insa in cele din urma nu mi pare rau; sincer, cred ca vom iesi mult mai bine asa...vom avea 2 bucatarese, mai multi chelneri ( inca nu stim exact cati); ni s a spus ca la toate produsele avem nevoie de certificat de calitate; deci nu cred ca se pune problema ca produsele alimentare sa fie vechi ( oricum n as fi cumparat!!!)
apoi, parintii mei au zis ca nu i deranjeaza sa se ocupe ei de cumparat carne, oua, branzeturi, legume ca deh! numa' pe mine ma au...;)) ( si stiu cu siguranta ca pot avea incredere in ei ca vor cumpara chestii klumea).
in plus, praji+ tort le primesc cadou de la matusa-mea care are un atelier de cofetarie-patiserie, carnea de pui de la alta matusa care are ferma, iar una din bucatarese vine gratis (nush ce obligatii fata de ai mei)...
asa ca, daca pot sa fac atatea economii si sa iasa si bine...de ce nu?
Buna! Cum a fost nunta? Cat a fost meniul in final?
Mie mi se parea prea complicat sa se aduca mancarea de acasa, dar acum am primit o oferta pentru o nunta de vis, insa acel local nu are mancare. Am facut in mare un calcul si chiar ar iesi mai ieftin( cam la jumatate din pretul de la alt restaurant la care am fost).
Cam ce tarife au bucatarii/ospatarii? Noi vom avea un numar mic de invitati(de aceea ne e greu sa gasim o locatie; toti au limita minima cu mult peste numarul nostru sau daca sunt spatii mici inchid la ora 12) si daca pretul bucatarilor este prea mare, am ajunge la acelasi tarif ca la alte restaurante.
Inca nu stim ce sa facem, avem de ales intre acest local si Vraja Marii- sala de jos,la care meniul este 150 lei.

newcomer
30.11.2009, 19:57:52
Buna! Cum a fost nunta? Cat a fost meniul in final?
Mie mi se parea prea complicat sa se aduca mancarea de acasa, dar acum am primit o oferta pentru o nunta de vis, insa acel local nu are mancare. Am facut in mare un calcul si chiar ar iesi mai ieftin( cam la jumatate din pretul de la alt restaurant la care am fost).
Cam ce tarife au bucatarii/ospatarii? Noi vom avea un numar mic de invitati(de aceea ne e greu sa gasim o locatie; toti au limita minima cu mult peste numarul nostru sau daca sunt spatii mici inchid la ora 12) si daca pretul bucatarilor este prea mare, am ajunge la acelasi tarif ca la alte restaurante.
Inca nu stim ce sa facem, avem de ales intre acest local si Vraja Marii- sala de jos,la care meniul este 150 lei.
salut! eu zic ca iesi foarte bine cu ingredientele cumparate de voi...
noi am platit o bucatareasa cu 800 lei (aia care era impusa de ei), iar pt cealalta 2000 lei (20 mil lei vechi) dar in acesti bani sunt incluse si prajiturile facute tot de ea cu ingredientele ei (mai putin ouale, care le am adus noi); nu mai stiu exact cat ne a venit meniul de persoana, parca 40-50 lei, insa am avut cam 240-250 de pers la nunta...si am luat toate produsele direct de la dealeri sau din depozite, nu din magazin...bine, in banii astia intra strict mancarea si bautura si praji, fara haine, aranjamente, etc; dar oricum e super!
cel mai ok e sa va luati frumusel si sa puneti pe o lista toate cheltuielie, te duci prin magazine, vezi care sunt preturile si calculezi; noi asa am facut...eu m am gandit in primul rand asa: daca stai sa imparti 150 lei la 4 feluri de mancare ar veni aprox 38 lei per felul de mancare; si este evident ca nu are cum sa coste atata! adica, o portie de cartofi cu friptura, daca cumperi tu ingredientele cred ca vine maxim 10 lei, sarmalele si mai putin, supa nu mai vorbim...deci, de ce sa dau de 4 ori mai mult?
e adevarat, e mai multa bataie de cap, mai multa alergatura, dar pt niste economii serioase la buget (si crede ma ca se simt banutii aia!) merita!
asadar, probabil o bucatareasa ar cere in jur de 1000 lei, iar noi pt ospatari am platit 120 lei/persoana...sper sa ti fie de folos cifrele astea...

tsukinoakari
30.11.2009, 20:14:58
salut! eu zic ca iesi foarte bine cu ingredientele cumparate de voi...
noi am platit o bucatareasa cu 800 lei (aia care era impusa de ei), iar pt cealalta 2000 lei (20 mil lei vechi) dar in acesti bani sunt incluse si prajiturile facute tot de ea cu ingredientele ei (mai putin ouale, care le am adus noi); nu mai stiu exact cat ne a venit meniul de persoana, parca 40-50 lei, insa am avut cam 240-250 de pers la nunta...si am luat toate produsele direct de la dealeri sau din depozite, nu din magazin...bine, in banii astia intra strict mancarea si bautura si praji, fara haine, aranjamente, etc; dar oricum e super!
cel mai ok e sa va luati frumusel si sa puneti pe o lista toate cheltuielie, te duci prin magazine, vezi care sunt preturile si calculezi; noi asa am facut...eu m am gandit in primul rand asa: daca stai sa imparti 150 lei la 4 feluri de mancare ar veni aprox 38 lei per felul de mancare; si este evident ca nu are cum sa coste atata! adica, o portie de cartofi cu friptura, daca cumperi tu ingredientele cred ca vine maxim 10 lei, sarmalele si mai putin, supa nu mai vorbim...deci, de ce sa dau de 4 ori mai mult?
e adevarat, e mai multa bataie de cap, mai multa alergatura, dar pt niste economii serioase la buget (si crede ma ca se simt banutii aia!) merita!
asadar, probabil o bucatareasa ar cere in jur de 1000 lei, iar noi pt ospatari am platit 120 lei/persoana...sper sa ti fie de folos cifrele astea...
Multumesc pentru raspuns. O sa incercam sa facem un calcul total dupa ce aflam tariful exact al personalului si chiria salii. Pentru 30 de persoane preturile pe care le-ati avut voi ar creste cu mult meniul.
Ati avut meniu traditional?
>:D<

LemonTea
30.11.2009, 20:18:58
Si noi tot asa am facut nunta, cam tot 50 de lei ne-a ajuns meniul de persoana. Am cumparat toata mancarea din hypermarketuri, depozite, piata. Lista am alcatuit-o impreuna cu bucatarul. Am avut un bucatar si 2 ajutoare si 4 ospatari la 130 de persoane. Le-am dat 1800 lei, un pic mai mult decat ne cerusera, dar totul a iesit super bine, mancarea extraordinar de buna si multa, a fost laudata de toata lumea. Pentru pulpele de pui si carnea de porc + preparatele am dat comanda si au venit vineri seara, toate de la furnizor si proaspete.
Bauturile le-am luat tot noi: apa plata, apa minerala, suc, vin la sticle de 750, alexandrion si angelli cherry. A ramas foarte mult vin, nu s-a baut asa cum credeam noi, probabil pentru ca s-a dansat foarte mult.
In total, toata nunta ne-a costat aproximativ 250 de mil. La inceput am alcatuit o lista cu tot ce luam, dar pe parcurs nu am mai completat-o, asa ca nu stiu sa spun o suma exacta cheltuita pe mancare, dar oricum numai muzica ne-a costat 30 de mil, decoratiunile 20 mil, foto si video 12 mil, hainele si pantofii vreo 25 mil, bauturile vreo 16 mil, angajatii de la local + chiria 20 mil.

tsukinoakari
30.11.2009, 20:54:55
Ma gandeam ca mancarea ar iesi cam 50 lei/pers cu un aperitiv mai bogat, deci 1500lei pentru 30 de invitati. Dar daca personalul+chiria ar fi 2000-3000 de lei ar fi cam dublul mancarii. Daca mai adaug si bautaura, fructele, prajiturile si tortul as ajunge cam la acelasi pret.
Voi cum ati luat bautura, adica ce cantitate de pers? Eu am facut un calcul si ajunge 12-15 mil. Poate am pus prea multa...

LemonTea
30.11.2009, 21:38:07
Ma gandeam ca mancarea ar iesi cam 50 lei/pers cu un aperitiv mai bogat, deci 1500lei pentru 30 de invitati. Dar daca personalul+chiria ar fi 2000-3000 de lei ar fi cam dublul mancarii. Daca mai adaug si bautaura, fructele, prajiturile si tortul as ajunge cam la acelasi pret.
Voi cum ati luat bautura, adica ce cantitate de pers? Eu am facut un calcul si ajunge 12-15 mil. Poate am pus prea multa...

Pai noi am avut 144 de sticle de vin, am zis sa fie o sticla si ceva de persoana, dar am ramas cu vreo 50. La tarie am avut cate 100 g de fiecare si ceva in plus, pentru cei care au mai vrut. Ne-a ramas o sticla de alexandrion si vreo 3 de angelli. La suc am calculat 1 l de persoana si ceva in plus, iar la apa minerala cate 1,5 l de persoana. Apa plata am luat 2 sticle pentru fiecare masa. Ne-au ramas din toate. S-a baut mai multa cola(zero) decat fanta.
Eu cred ca nu are de ce sa te coste personalul asa mult, pentru ca la 30 de persoane ajung un bucatar si 2 ospatari. La noi bucatarii au fost cate 200 de lei si ospatarii 150 lei de fiecare, iar chiria 250 lei.

newcomer
30.11.2009, 21:44:25
mie mi se pare foarte mult 12-15 mil bautura pt 30 de persoane...eu am calculat 1 sticla de whisky la 10 pers, 2l de suc/pers, 1,5l apa min/pers, parca 2 beri/pers, si tuica nu mai stiu...iar la vin stiu ca am luat parca 40 litri vin rosu si alb (cred, nu sunt sigura) si l am luat la sticla, nu varsta, pt ca l am luat direct de la crama si a fost foarte ieftin (si fff bun)...
dar cred ca pt 30 de pers nu stiu daca are sens sa te complici sa aduci tu mancare...adica nah, daca ai gasit meniu doar cu 150 lei, e bine....nu stiu ce sa zic; prima data sa te interesezi ce preturi iti cer pt chiria salii si bucatarul si ospatarii si apoi sa socotesti...altfel, e prematur sa vezi care varianta ar fi mai ok...
dar daca la calcule iti iasa cu cateva zeci de milioane in plus (ca sute n are cum la nr asta de pers), atunci nu merita...adica, in fond si la urma urmei, de ce sa nu economisesti daca ai de unde...ca diferenta la calitatea nuntii nu va fi, tot aia e!

newcomer
30.11.2009, 21:47:20
Pai noi am avut 144 de sticle de vin, am zis sa fie o sticla si ceva de persoana, dar am ramas cu vreo 50. La suc am calculat 1 l de persoana si ceva in plus, iar la apa minerala cate 1,5 l de persoana. Apa plata am luat 2 sticle pentru fiecare masa. Ne-au ramas din toate. S-a baut mai multa cola(zero) decat fanta.
Eu cred ca nu are de ce sa te coste personalul asa mult, pentru ca la 30 de persoane ajung un bucatar si 2 ospatari. La noi bucatarii au fost cate 200 de lei si ospatarii 150 lei de fiecare, iar chiria 250 lei.
oaaau....200 lei bucatarul??? si chiria 250 ?? super tare...la noi bucatareasa ne a cerut 800 lei si chiria a fost 1600...si tot ni s a parut ca a fost super ieftin...oricum, fata de hotia pe fata care e la unele restaurante...ce ti trantesc meniuri de 200 lei/pers...

newcomer
30.11.2009, 21:48:50
Multumesc pentru raspuns. O sa incercam sa facem un calcul total dupa ce aflam tariful exact al personalului si chiria salii. Pentru 30 de persoane preturile pe care le-ati avut voi ar creste cu mult meniul.
Ati avut meniu traditional?
da, meniul a fost traditional, cum se da la noi in Ardeal, adica inclusiv supa si sarmale, pe langa aperitiv, friptura si tort+praji...

LemonTea
30.11.2009, 21:53:54
oaaau....200 lei bucatarul??? si chiria 250 ?? super tare...la noi bucatareasa ne a cerut 800 lei si chiria a fost 1600...si tot ni s a parut ca a fost super ieftin...oricum, fata de hotia pe fata care e la unele restaurante...ce ti trantesc meniuri de 200 lei/pers...

Asa e, ne minunam si noi cat de ieftin este in realitate un meniu, iar noi poate l-am facut chiar mai bogat decat la alte restaurante.
Pai localul tine de combinat, iar cel la care am facut noi nu prea este folosit pentru nunti, directorul de la acea uzina fiind mai selectiv, ci pentru petreceri si intalniri tinute de sefii de pe acolo, poate de aceea nici nu am dat mult pt chirie si angajati, tariful fiind unul impus de combinat.

newcomer
30.11.2009, 22:04:03
Asa e, ne minunam si noi cat de ieftin este in realitate un meniu, iar noi poate l-am facut chiar mai bogat decat la alte restaurante.
Pai localul tine de combinat, iar cel la care am facut noi nu prea este folosit pentru nunti, directorul de la acea uzina fiind mai selectiv, ci pentru petreceri si intalniri tinute de sefii de pe acolo, poate de aceea nici nu am dat mult pt chirie si angajati, tariful fiind unul impus de combinat.
aaa...am inteles...

tsukinoakari
30.11.2009, 22:20:51
Va multumesc de raspunsuri. O sa calculam si vedem cum e mai bine.
Noapte buna!:*

Alexandra88
03.12.2009, 16:05:23
Salut :) in primul rand felicitari miresicilor si viitoarelor miresici :D
Am si eu o intrebare , poate ca e putin cam sarita de pe fix , aveti idee daca sunt restaurante care accepta ca sa li se distribuie carnea pentru friptura ( pui + porc) ? [-o<

newcomer
04.12.2009, 14:03:15
Salut :) in primul rand felicitari miresicilor si viitoarelor miresici :D
Am si eu o intrebare , poate ca e putin cam sarita de pe fix , aveti idee daca sunt restaurante care accepta ca sa li se distribuie carnea pentru friptura ( pui + porc) ? [-o<
din cate stiu eu, da...chiar nasii nostri fac la anul nunta si pot sa aduca de acasa toata carnea necesara...si li se scade din pretul meniului...
deci, nu e iesit din comun....cel mai bine e sa intrebi la restaurantele cu care te duci sa vb...

Arcee
04.12.2009, 14:17:21
din cate stiu eu, da...chiar nasii nostri fac la anul nunta si pot sa aduca de acasa toata carnea necesara...si li se scade din pretul meniului...
deci, nu e iesit din comun....cel mai bine e sa intrebi la restaurantele cu care te duci sa vb...
ea vad ca a trecut la restaurant Bucuresti..si aici ma indoiesc ca va gasi un local care sa accepte asa ceva. in provincie e altfel si preturile sunt mult mai mici;))

newcomer
04.12.2009, 14:25:50
ea vad ca a trecut la restaurant Bucuresti..si aici ma indoiesc ca va gasi un local care sa accepte asa ceva. in provincie e altfel si preturile sunt mult mai mici;))
eu i am zis ca s a mai pomenit...si ca trebuie sa intrebe...
oricum, mi se pare destul de aiurea ce se intampla in bucuresti....parca ar fi in alta tara...preturi mari, nu i voie una, nu i voie alta...nasol!

kamitzu
04.12.2009, 15:18:59
Cred ca si un restaurant din Bucuresti ar accepta daca vi cu un certificat al calitatii alimentelor. Nu-si pot asuma riscul sa aduci carne stricata si apoi sa le fie afectata imaginea.
La restaurantul ales de noi nu avem voie sa aducem nimic de mancare, totul e facut de ei. Iar bautura trebuie sa fie imbuteliata, cu timbru. Nu pot veni cu tuica de la tara...
La inceput m-am revoltat un pic dar apoi mi-am dat seama ca e foarte corect asa.

newcomer
04.12.2009, 21:09:28
Cred ca si un restaurant din Bucuresti ar accepta daca vi cu un certificat al calitatii alimentelor. Nu-si pot asuma riscul sa aduci carne stricata si apoi sa le fie afectata imaginea.
La restaurantul ales de noi nu avem voie sa aducem nimic de mancare, totul e facut de ei. Iar bautura trebuie sa fie imbuteliata, cu timbru. Nu pot veni cu tuica de la tara...
La inceput m-am revoltat un pic dar apoi mi-am dat seama ca e foarte corect asa.
da, asa e, toate restaurantele cer sa aduci si certificat de calitate, indiferent ca e din buc sau din provincie...

z_gabr1ela
14.01.2010, 18:41:13
buna fetelor! si eu imi fac nunta cu mancare de acasa. am citit toate mesejele postate pentru acest subiect si vreau sa precizez faptul ca mancarea servita nu va fi rece. am primit o lista cu ce trebuie sa cumparam pentru meniu. friptura o vom duce portionata si va fi gatita acolo. la fel si sarmalele, le vom duce gata facute,in vasele lor (inox) la local doar vor trebui fierte. dar mancarea va fi servita calda la masa. chiria e foarte rezonabila si include 4 fete care vor prepara mancarea, portiona aperitivul si servesc si la mese

user30
14.01.2010, 20:14:09
buna fetelor! si eu imi fac nunta cu mancare de acasa. am citit toate mesejele postate pentru acest subiect si vreau sa precizez faptul ca mancarea servita nu va fi rece. am primit o lista cu ce trebuie sa cumparam pentru meniu. friptura o vom duce portionata si va fi gatita acolo. la fel si sarmalele, le vom duce gata facute,in vasele lor (inox) la local doar vor trebui fierte. dar mancarea va fi servita calda la masa. chiria e foarte rezonabila si include 4 fete care vor prepara mancarea, portiona aperitivul si servesc si la mese

la ce restaurant?

Alexandra_Ioana
18.01.2010, 13:27:01
fara suparare dar mi se pare un efort prea mare sa vin cu mancarea de acasa

si nici nu cred k se merita..parerea mea

mitus
22.01.2010, 11:42:28
buna
am vrut si eu sa fac si am primit o oferta de LA TEMPLU , din dorobanti, pt 100 per, au cerut 1500 euro, mi sa parut ok dar pt cine are timp. bafta si voua

leventica
02.02.2010, 09:07:41
Cred ca ar fi prea mult pentru mine sa imi fac griji si din cauza asta

valentina85
03.02.2010, 11:37:12
nici in provincie nu se accepta chiar orice.si aici sunt restaurante sau saloane care se respecta.dar poti ajunge la o intelegere decenta in legatura cu orice ,in ultima instanta chiar si cu mancarea.

r_kmy
11.02.2010, 18:21:55
si eu voi avea mancarea adusa de acasa, de fapt gatita la sala unde imi voi face nunta. Mi se pare mai convenabil si practic. Acum depinde daca vrei sa faci ceva pt nunta sau sa te duci direct la nunta ca un invitat. Imi voi face meniul cum vreau eu, fara sa fiu conditionata de un restaurat. Am mai auzit de la unii care au facut la restaurant ca li s-au bagat portii in plus, bautura etc. Nu vreau asa ceva.

omikscorpie
14.02.2010, 12:10:26

buna ar fi interesant asa eu sunt din Galati mi&ordm;ar placea s mie sa duc eu mancarea mea ...dar se spune ca nu se mai poarta ...:[email protected] in fine sigur v-a iesit frumos !

litlangel
16.02.2010, 20:58:59
si eu voi avea mancarea adusa de acasa, de fapt gatita la sala unde imi voi face nunta. Mi se pare mai convenabil si practic. Acum depinde daca vrei sa faci ceva pt nunta sau sa te duci direct la nunta ca un invitat. Imi voi face meniul cum vreau eu, fara sa fiu conditionata de un restaurat. Am mai auzit de la unii care au facut la restaurant ca li s-au bagat portii in plus, bautura etc. Nu vreau asa ceva.
eu nu consider ca nu ma implic, daca ma duc la nunta mea la mancare gata facuta, mai ales daca stiu ce pot cei de la restaurant... iti dai seama ca nu puteam sa fac efortul asta pt 300 de invitati si chiar nu mi se parea comod si practic....
e intr-adevar un avantaj in faptul ca iti faci meniul cum vrei, e mai altfel... si stii cate meniuri platesti.... si totusi, in cazurile astea care e castigul restaurantului? platiti chiria?

lovedreams
24.02.2010, 16:12:30
buna fetelor,
o prietena a avut nunta la un restaurant cantina care i-a permis sa mearga cu mancarea lor...vreau sa va spun ca mancarea a fost senzationala si nu exagerez. A fost una din putinele nunti la care s-a servit toata mancarea calda, nu s-a simtit nici o diferenta fata de restaurant, iar diferenta de pret a fost foarte mare. La sfarsit cand s-a tras linie, mirii au fost foarte multumiti si invitatii lor de asemenea.

klau_ditza
27.03.2010, 07:27:03
eu cred ca un bucatar bun face legea. Face treaba sa mearga struna :)>-

valusca25
27.03.2010, 08:23:26
Acum eu cred ca fiecare face si dupa posibilitati.S-au schimbat timpurile domne' cativa ani in urma numai asa se facea si ce nunti ieseau.Nu e de condamnat ci de apreciat cine face asa ceva!Mai ales daca ai un bucatar pe cinste poate sa iti iasa mai bine ca mancarea de la restaurant...no offense!:)>-

selenaselena
08.04.2010, 18:20:08
daca ai noroc de un bucatar iscusit...vei fi supermultumita

katty_cata
26.06.2010, 10:48:08
eu fac nunta cu meniuri facute de noi....dar asta nu inseamna mancare adusa de acasa,.....este o diferenta mare intre mancarea adusa de acasa si cea facuta la local cu produsele cumparate de noi.
asa ca mancarea va fi exact ca cea de restaurant pentru ca si la un restaurant cu meniul lor tot niste oameni bucatari prepara mancarea.....
si noi vom avea niste bucatari "mai priceputi" si atunci nu vad de ce mancare nu ar iesi ca cea de restaurant.
.....doar ca un meniu ne va ajunge mult mai ieftin.

deea24gl
30.06.2010, 19:20:59
eu fac nunta cu meniuri facute de noi....dar asta nu inseamna mancare adusa de acasa,.....este o diferenta mare intre mancarea adusa de acasa si cea facuta la local cu produsele cumparate de noi.
asa ca mancarea va fi exact ca cea de restaurant pentru ca si la un restaurant cu meniul lor tot niste oameni bucatari prepara mancarea.....
si noi vom avea niste bucatari "mai priceputi" si atunci nu vad de ce mancare nu ar iesi ca cea de restaurant.
.....doar ca un meniu ne va ajunge mult mai ieftin.
Asa este ai dreptate,si eu m-am exprimat"cu mancarea de acasa",desi aducem noi mancarea,dar totul se prepara la fata locului,adik la priza dunarii..

ELEA
13.10.2010, 21:43:21
Subscriu fetele.
Si eu fac la fel cu mancarea noastra si sunt sigura ca va iesi f bine pt ca vom avea bucatari, ospatari, chelneri de profesie care sa ne ajute cu meniul, noi doar cumparam materia prima.
La timpurile astea macar nu riscam sa aducem bani de acasa dimineata si sunt sigura ca la cum arata restaurantul va iesi mult mai bine decat muuuuulte altele pe care le-am vazut inainte de a ne hotarai la acesta.Ca sa nu mai zic la ce nunti am fost si la ce restaurante de fite erau, atat de dezamagiti am fost:(.Asa ca mi se pare ca am facut o supeer alegere:>!!
Curaj si succes tuturor celor care fac nunta in acelasi stil\:D/!!

andruta7
27.10.2010, 19:59:45
Buna fetele,
Petrecerea nuntii mele am avut-o la o cantina. Am cumparat noi totul, inclusiv scobitorile de pe masa si hartia de la baie.
Am avut un bucatar super, i-am spus de la inceput ce vrem sa ne faca si ne-a dat toate cantitatile de care are nevoie. Per total am iesit mai ieftin decat daca am fi ales varianta cu mancarea de la ei, insa va spun ca vineri inainte de nunta pe la pranz inca mai alergam dupa cartofi si alte chestii. Si tot ce am cumparat pentru nunta am cumparat doar eu si sotiorul meu. Noi am alergat dupa tot si am stabilit toate detaliile cu bucatarul, cu persoana care a aranjat masa, cu tortul si parfait-ul. A fost o foarte mare alergatura. si trebuie sa fi foarte organizat. Eu am avut o agenda in care imi treceam tot ce trebuia. Daca va intereseaza ceva va raspund cu mare placere. Doar sa ma faceti atenta printr-un PM
Va pup si spor la pregatiri.

ROSE2011
12.01.2011, 09:42:52
Se poate si asa,poate te ajunge si mai ieftin dar e o grija in plus...eu la nunta nu am vrut inca o grija in plus....;;)

miresica_alexica
13.01.2011, 09:01:30
nu cred ca e o idee prea buna, oricum ai si acasa de pregatit gustari pentru invitatii apropiati...

ELEA
11.02.2011, 09:47:34
Eu sunt increzatoare pentru ca vom avea ajutor, cum am avut si pana acum, am facut o alegere buna.
Va povestesc amanuntit peste 3 luni;))

ille10
18.02.2011, 10:10:38
Eu sunt increzatoare pentru ca vom avea ajutor, cum am avut si pana acum, am facut o alegere buna.

Buna, fetelor. Credeam ca sunt singura de pe forum care face nunta cu mancarea cumparata de noi. Sora mea a facut nunta la fel si a iesit totul foarte bine, plus ca meniul a fost mult mai bogat si mai ieftin decat cel facut gata de la restaurant. Am angajat un bucatar, iar mancarea este gatita in seara respectiva. Si eu ca si celelalte o sa cumpar absolut totul pentru nunta de la scobitori la prosopele de bucatarie, si o sa ma ocup si de decorarea restaurantului, pt ca nu imi permit sa angajez o firma pentru toate acestea. Nunta surorii (care a avut loc pe 25 aprilie 2009) mele a fost facuta la fel si a cheltuit 15000 lei in conditiile in care a avut 300 de invitati.
Eu cred ca iesi mai ieftin asa, bineinteles daca ai timp sa te ocupi de toate.

cristina_87
23.05.2011, 11:46:37

cum a fost nunta?????????????????????multe multe felicitari si casa de piatra<:-P:A:gen_05:

Flory_27
24.05.2011, 14:43:16
Si eu cred ca ies mai ieftin cu mancarea mea decat de la restaurant, eu cred ca baga adaos mare la meniu.

ellene
03.08.2011, 20:29:53
fetele care au avut nunta in Galati si au au adus ele materia prima de acasa de unde ati luat bucatarii i-ati avut pe cei le la cantinele de unde ati facut sau ati adus de afara? si daca da , nu unde anume?
cat a costat bucatarul.ms

catalina18
04.09.2011, 15:50:21
buna.stie cineva vreun restaurant,local,cantina in orasul Iasi unde poti sa vii cu mancarea ta?????multumesc anticipat!o duminica placuta

monikutza_78
05.09.2011, 12:23:27
buna.stie cineva vreun restaurant,local,cantina in orasul Iasi unde poti sa vii cu mancarea ta?????multumesc anticipat!o duminica placuta
Parerea mea este ca va complicati f.f.fmult daca o faceti voi mancarea,pe noi ne costa 120ron /pers.si include asa:4feluri de mancare,o cafea,tortul,piscoturile de primire si fursecuri eu cred ca e super la pret,credeti ca este mult??/:*

catalina18
05.09.2011, 17:54:16
Parerea mea este ca va complicati f.f.fmult daca o faceti voi mancarea,pe noi ne costa 120ron /pers.si include asa:4feluri de mancare,o cafea,tortul,piscoturile de primire si fursecuri eu cred ca e super la pret,credeti ca este mult??/:*

Nu este mult,dar daca s-ar gasi si in Iasi vreun restaurant sa practice preturile astea bine ar fi,aici un meniu cu 4 feluri si tot ce ai zis ca include ajunge cam 200 lei si chiar mai mult!

monikutza_78
05.09.2011, 19:02:12
Nu este mult,dar daca s-ar gasi si in Iasi vreun restaurant sa practice preturile astea bine ar fi,aici un meniu cu 4 feluri si tot ce ai zis ca include ajunge cam 200 lei si chiar mai mult!
Inseamna ca mai bine faci acasa,ai dreptate nu stiam ca aveti asa preturi mari;;)

alexutza_87
08.09.2011, 11:59:52

noi am facut nunta la cantina si am dus absolut tot de acasa.in 2008 cand preturile la restaurante in Ploiesti erau destul de piperate.de ex un meniu undeva la 130 ron/pers fara tort si bauturi (cu totul cam160-170)noi am iesit la 90 ron/pers bauturi,tort incluse.
a fost foarte bine.

Catalina2308
18.03.2012, 10:29:53
Nu stiu daca varianta asta mai functioneaza...varianta cu cantinele da...poate accepta o astfel de alternativa care intr-adevar este mult mai avantajoasa dpdv financiar, insa restaurantele cu greu accepta sa aduci tu pana si gustarile ( saleuri, alune fructe). Sunt multe restaurante care se ofera sa le cuprinda in meniu pe toate pentru a fi "mai stufos" dar in acelasi timp mai costisitor...pe mine spre exp ma ajunge undeva la 205 lei meniul/ pers, asta in conditiile in care nu vreau un meniu sofisticat ( cu sparanghel si mai stiu eu ce minuni), dimpotriva...unul cu sarmalute si mancare normale, dar cu un ordef foarte bogat!

onnah
17.04.2012, 00:26:28
Fiecare face dupa obiceiuri....eu una n-as aduce mancarea de acasa, in primul rand pentru ca este prea mult de munca...dar n-are de ce sa nu iasa bine.

Multa bafta la pregatiri!!!>:D<

Exact, si apoi pe cine pui sa faca mancare si sa nu stea la masa. E foarte multa munca si prea mare bataie de cap, pentru cativa banuti in minus. Daca iasa o harababura??? :-?

Asherit
01.02.2013, 04:03:35
Nu m-as fi gandit la asta... Nu stiam ca se mai practica. Cel putin eu nu am mai auzit. Oricum, as fi preferat sa nu ma complic. Am fost cu 2 prieteni anul trecut sa cumpere de baut, fructe si rontaieli pentru nunta si era sa lesin eu de oboseala, stress si nervi. Eu cred ca se poate gasi si un restaurant mai ieftin chiar si intr-un oras mare..dar doar daca pui si cauti bine. Ca unele sunt noi aparute si nu sunt prea cunoscute.
Eu fac nunta in Cluj si platim 125 lei de persoana(cu reducerea de 10 lei ca e duminica). Si in banii astia avem:
4 feluri de mancare
fructe
o gama de apa si una de suc
rontaieli pe masa: alune, covrigei..etc
cafea
ospatari(nu platim nicio taxa separata pt ei)
decoratul salii (dar pt ca am refuzat decorul salii, ca nu imi plac vazele inalte, am negociat si am primit
4 camere gratis). si pana la urma au acceptat sa ne dea si din ce au ei in caz ca vom avea nevoie de ceva
sper ca n-am uitat ceva

Si asa scapam si de umblat prin magazine dupa maruntisuri. Dar daca alegeti varianta cu adusul de acasa va doresc mult spor si multa rabdare!

dogaruramona1
05.03.2013, 12:43:43
nu m-am gandit niciodata la ideea asta

marilena_ctin
09.04.2013, 09:57:01
categoric NU!!! de ce aleg sa fac nunta la un restaurant? mi se pare o munca in plus, persoane sacrificate sau alti bani dati pentru un bucatar