PDA

Versiunea completa : Biserica catolica - Muresenilor

johne
14.10.2008, 13:30:38
buna fetelor,

eu sunt ortodoxa si iubi meu este catolic, ne-am hotarat ca ne vom casatori la biserica de pe muresenilor, eu voi trece la catolicism, dar am auzit tot felul de povesti ca voi da ca un fel de examene pentru convertire.
in plus, nasii pe care ii dorim si ne doresc sunt ortodoxi. ati mai auzit cazuri de aceastea? ce stiti? care preot e mai ingaduitor?

am ametit uitandu-ma pe forum pe aici.
probabil duminica aceasta o sa mergem la biserica si poate vom afla un raspuns si de la preot - daca nu l-o dojeni tare pe iubi meu ca nu prea a fost la biserica ;) .. si va spun si voua :D

mersi

PS - nu se pune problema unei casatorii mixte -
"am scapat" la botez sau fiu catolica, desi mama mea este, toata familia de la parinti pana la matusa calugarita au insistat sa fiu botezata la catolici.

MagdaS
15.10.2008, 20:51:35
Salut,

Aceleasi probleme si intrebari le-am avut si eu pana de curand. La noi situatia este si mai complicata pentru ca eu sunt ortodoxa, iar el nu e roman. De Catedrala asa am auzit si eu o gramada de povesti iar ideea este ca preotul este mai conservator din cate am auzit. Sfatul meu ar fii sa incerci totusi pentru ca nu ai ce pierde...Eu am fost la biserica Blumana de pe Zizinului colt cu Toamnei si am dat peste niste oameni tare cumsecade acolo. Intr-adevar si acolo a tb sa astept un raspuns, sa se dea acordul...Biserica nu este la fel de impresionanta ca cea de pe Muresenilor, dar daca aveti probleme vi-o recomand cu caldura. Eu nu trebuie sa fiu botezata sau sa ma convertesc. Din cate a zis preotul este alegerea fiecaruia, dar va trebuie semnat un act prin care va luati raspunderea sa va botezati copilasii la catolici :)

Sper ca ti-am fost de ajutor. Succese! :)

tubi
22.10.2008, 12:03:47
servus, fetelor!

teoretic, nu ar trebui sa fie nici o problema la casatoria dintre un catolic si ortodox. noi suntem catolici, iar fratele meu s-a insurat cu o fata ortodoxa, nasii au fost la fel, ortodocsi, si nu au existat probleme. singurul lucru pe care l-a dorit preotul a fost sa mearga la niste 'lectii de indrumare' inainte de casatorie, aka niste discutii cu preotul despre misterul casniciei. depinde insa foarte mult la catolici, intr-adevar, de preot.

si eu am fost la biserica de pe muresenilor, si am citit la intrare o chestie care m-a confuzat: ca la casatorii mixte nu se cununa mirii prin sf. liturghie, sau ceva de gen! iar in plus, ca sambata cununiile se tin de la ora 11 sau 12, parca, ceea ce mi se pare mult prea devreme.

johne
22.10.2008, 14:06:17
servus, fetelor!

teoretic, nu ar trebui sa fie nici o problema la casatoria dintre un catolic si ortodox. noi suntem catolici, iar fratele meu s-a insurat cu o fata ortodoxa, nasii au fost la fel, ortodocsi, si nu au existat probleme. singurul lucru pe care l-a dorit preotul a fost sa mearga la niste 'lectii de indrumare' inainte de casatorie, aka niste discutii cu preotul despre misterul casniciei. depinde insa foarte mult la catolici, intr-adevar, de preot.

si eu am fost la biserica de pe muresenilor, si am citit la intrare o chestie care m-a confuzat: ca la casatorii mixte nu se cununa mirii prin sf. liturghie, sau ceva de gen! iar in plus, ca sambata cununiile se tin de la ora 11 sau 12, parca, ceea ce mi se pare mult prea devreme.

am citit si eu ce scrie acolo, ma gandesc ca se refera la cununii in care cel de alta religie nu trece la catolicism. sper sa ma edific curand, duminica aceasta nu am reusit sa ajungem la biserica.

fratele tau s-a casatorit tot la biserica de pe muresenilor? cu ce preot? cand? mersi :)

tubi
24.10.2008, 19:09:36
nope, fratele meu s-a insurat in 2000 la Cluj. dar cred ca regulile sunt valabile oriunde! eu urmeaza anul viitor sa ma casatoresc religios in brasov, iar logodnicul meu e ortodox, de asta am fost la biserica de pe Muresenilor, sa studiez 'problema' cununiei religioase.

eugenia26
04.11.2008, 10:00:57
buna fetelor,

eu sunt ortodoxa si iubi meu este catolic, ne-am hotarat ca ne vom casatori la biserica de pe muresenilor, eu voi trece la catolicism, dar am auzit tot felul de povesti ca voi da ca un fel de examene pentru convertire.
in plus, nasii pe care ii dorim si ne doresc sunt ortodoxi. ati mai auzit cazuri de aceastea? ce stiti? care preot e mai ingaduitor?

am ametit uitandu-ma pe forum pe aici.
probabil duminica aceasta o sa mergem la biserica si poate vom afla un raspuns si de la preot - daca nu l-o dojeni tare pe iubi meu ca nu prea a fost la biserica ;) .. si va spun si voua :D

mersi

PS - nu se pune problema unei casatorii mixte -
Am auzit sa te cunune nasi ortodoxi la catolici, dar cel mai simplu este sa te duci la catedrala, in cursul saptamanii, de dimineata..si sa intrebi un preot.E cel mai simplu.Si eu sunt catolica si m-am casatorit acolo dar noi am avut casatorie mixta.Sunt destul de deschisi.Daca te ajuta iti pot da eu un nr de tel al unui preot mai tanar.Si apropo..nu poti sa alegi tu ce preot va va cununa.Noi nu am stiut cine ne va cununa.Ei fac cununiile prin rotatie, dar preotul paroh, care are 80 de ani, tot insista sa le faca el pe toate.E de admirat, dar din pacate, la cununia noastra nu prea se intelegea ce spune.
"am scapat" la botez sau fiu catolica, desi mama mea este, toata familia de la parinti pana la matusa calugarita au insistat sa fiu botezata la catolici.

rils
04.11.2008, 10:05:49
Am auzit sa te cunune nasi ortodoxi la catolici, dar cel mai simplu este sa te duci la catedrala, in cursul saptamanii, de dimineata..si sa intrebi un preot.E cel mai simplu.Si eu sunt catolica si m-am casatorit acolo dar noi am avut casatorie mixta.Sunt destul de deschisi.Daca te ajuta iti pot da eu un nr de tel al unui preot mai tanar.Si apropo..nu poti sa alegi tu ce preot va va cununa.Noi nu am stiut cine ne va cununa.Ei fac cununiile prin rotatie, dar preotul paroh, care are 80 de ani, tot insista sa le faca el pe toate.E de admirat, dar din pacate, la cununia noastra nu prea se intelegea ce spune.
Scuze, acetse randuri imi apartin mie, am ramas din greseala pe id ul unei colege.

tubi
05.11.2008, 13:38:41
in afara de biserica romano-catolica de pe Muresenilor, mai aveti sa-mi recomandati alte biserici romano-catolice in brasov?

noi venim din bucuresti si am vrea duminica sa dam o tura prin brasov, sa vedem si alte biserici romano-catolice ca sa stabilim si cununia religioasa!

mersi mult de tot!

rils
06.11.2008, 08:30:00
in afara de biserica romano-catolica de pe Muresenilor, mai aveti sa-mi recomandati alte biserici romano-catolice in brasov?

noi venim din bucuresti si am vrea duminica sa dam o tura prin brasov, sa vedem si alte biserici romano-catolice ca sa stabilim si cununia religioasa!

mersi mult de tot!
pai biserica de pe muresenilor este defapt catedrala, deci cea mai mare, cea mai faina.Mai sunt si alte biserici, pe str.Zizinului, colt cu str. Toamnei, alta in cartierul Steagu', in spatele pietei de legume,la iesirea din Orizont, margi inainte 500 m si pe stanga e un parculet unde este si boserica.

tubi
06.11.2008, 13:44:40
mersi mult de tot!

mi le notez si in WE plec sa explorez :)

johne
17.11.2008, 15:12:44
am fost in sfarsit la biserica si am vbt si un pic cu preotul, mi s-a parut tare de treaba, ne-a spus ca nasii pot fi de alta religie, pentru ca ei de fapt sunt martori, nu a avut nici o problema ca sunt ortodoxa.
la botez neaparat va tb unul dintre nasi sa fie catolic.
va trebui sa mergem la ei cu adeverinta de botez fiecare de la ce biserica ne-am botezat, catolicii daca apartin de alta biserica, trebuie sa aduca un fel de aprobare ca sa se poata cununa la catedrala. poate e valabil doar ptr cei din brasov, asta nu stiu.
intr-o zi vom sta de vorba mai mult cu dansul si voi afla si mai multe detalii pe care o sa vi le impartasesc.
oricum e superba catedrala..

va urma...

dianabv
28.01.2009, 12:41:52
Servus fetelor si eu intampin cam aceeasi "problema", eu sunt ortodoxa, iubitul meu e catolic.. am vrea sa facem cununia la biserica ortodoxa de la parc, dar daca la catoloci se poate si casatorie mixta am vrea acolo.. stiti cumva.. cum trebuie sa procedez.. ce se cere.. pentru a trece de la o religie la alta? si la cea mixta fiecare ramane in religia lui doar copii trebuie botezati la catolici?.. nu prea inteleg.. ajutati-ma va rog cu un sfat

CONT_INCHIS_11991
30.01.2009, 12:48:46
Servus fetelor si eu intampin cam aceeasi "problema", eu sunt ortodoxa, iubitul meu e catolic.. am vrea sa facem cununia la biserica ortodoxa de la parc, dar daca la catoloci se poate si casatorie mixta am vrea acolo.. stiti cumva.. cum trebuie sa procedez.. ce se cere.. pentru a trece de la o religie la alta? si la cea mixta fiecare ramane in religia lui doar copii trebuie botezati la catolici?.. nu prea inteleg.. ajutati-ma va rog cu un sfat

cred ca in mare parte depinde de preoti. fiecare cu alte reguli. in mare, botezul ortodox-catolic-reformat este recunoscut reciproc, motivul principal fiind Sfanta Treime, prezenta si recunoscuta de toate cele trei religii. asa ni s-a explicat noua. sunt preoti care totusi cer botezul in religia respectiva, inainte de nunta. in cazul nostru nu a fost asa. sotul meu e reformat, botezat si catolic. eu ortodoxa. am facut cununia religioasa ortodoxa iar preotul nu ne-a cerut absolut nimic in plus. pur si simplu ne-am dus si ne-a cununat in mod obisnuit, ca pe orice alt cuplu ortodox. am auzit cazuri cand nu a fost asa. in concluzie, depinde de preot. mergeti, vorbiti din timp si vedeti despre ce e vorba.

johne
20.02.2009, 15:37:40
legat de biserici catolice -
vreau sa mai adaug biserica SF Ioan, de pe strada Sf Ioan, tot in centrul istoric, parca a 2-a strada de pe republicii la dreapta, cum urci spre piata sfatului.

johne
31.03.2009, 13:05:43
legat de biserici catolice -
vreau sa mai adaug biserica SF Ioan, de pe strada Sf Ioan, tot in centrul istoric, parca a 2-a strada de pe republicii la dreapta, cum urci spre piata sfatului.

cu rusine va spun ca doar ieri am fost la preot, nu am aflat foarte multe, deoarece toate se vor face in perioada de pregatire care incepe cu 5 sapt inainte de nunta.
nu mi s-a impus sa trec la religia catolica. Nu este nici o problema ca sunt de religii diferite atata timp cat sunt botezati crestineste si le aducem si adeverinta de la biserica unde am fost botezati, din momentul in care facem pregatirea. Atunci vom vorbi despre sacramentul casatoriei, legaminte si pasii in desfasurarea acesteia.
nu am reusit sa aflu nimic nimic despre costuri.. cat e corul, taxa.. nimic.. tot atunci in iulie..

poate stie vreo miresica costurile..

johne
15.04.2009, 16:32:36
cu rusine va spun ca doar ieri am fost la preot, nu am aflat foarte multe, deoarece toate se vor face in perioada de pregatire care incepe cu 5 sapt inainte de nunta.
nu mi s-a impus sa trec la religia catolica. Nu este nici o problema ca sunt de religii diferite atata timp cat sunt botezati crestineste si le aducem si adeverinta de la biserica unde am fost botezati, din momentul in care facem pregatirea. Atunci vom vorbi despre sacramentul casatoriei, legaminte si pasii in desfasurarea acesteia.
nu am reusit sa aflu nimic nimic despre costuri.. cat e corul, taxa.. nimic.. tot atunci in iulie..

chiar niciuna?

blueeyes22
17.04.2009, 13:30:20
Eu nu stiam decat de lectiile de indrumare, in cazul unei casatorii mixte! #:-S
Si la noi iubi e catolic, eu nu... Nu as vrea sa ma convertesc, nici sa semnez nush ce act referitor la botezul copiilor, mi se pare aberant sa decid de pe acum religia copilasilor!!!

Si sunt tare curioasa ce "indrumare" poate sa ne dea un preot celibatar :-\

johne
22.04.2009, 16:06:10
Si la noi iubi e catolic, eu nu... Nu as vrea sa ma convertesc, nici sa semnez nush ce act referitor la botezul copiilor, mi se pare aberant sa decid de pe acum religia copilasilor!!!

:) mda, cu siguranta numai indrumare religioasa :)..
eu nu vreau sa ma convertesc, dar pana la urma cred ca va fi o abrambureala in familie la capitolul obiceiuri. sa ne gandim un pic pesimist dar omenesc, la inmormantare, ce o sa faca "ai mei" cu mine.. ? o sa ma inmormanteze la ortodocsi, cand eu merg la slujba la catolici? la ortodocsi sunt o sumedenie de traditii si pomeni la 3, 7, 9, 40 zile, juma de an, un an.. an de an.. la 7 ani.. cine le mai stie.. hehe oare miresicile de pe aici.. o sa se gandeasca si la un forum care urmeaza cursul vietii.. aici gasim, casatorit, nasit, socrit, nasteri si botezuri.. ce mai lipseste.. :P

rils
25.04.2009, 19:44:38

pot sa iti spun eu despre costuri...0 lei. Biserica catolica nu ia taxa pentru sacramentul casatoriei.Si noi ne-am casatorit si am fost surprinsi in mod placut.:)>- :)>- :)>-

rils
25.04.2009, 19:47:00

Se pare ca nu vei scapa de semnarea acelui act....dar pana la urma tot voi hotariti ce si cum veti face in viitor.Hirtiile tot hirtii raman.:)>-

blueeyes22
14.05.2009, 16:44:27
Corect :) In cel mai rau caz o sa-i fac islamisti si (eu) ard in iad :))

johne
28.07.2009, 23:17:37
am promis ca "va urma"
am fost interogati separat sa vada daca vrem sa ne casatorim din vointa noastra, daca vrem sa avem copii, daca ne intelegem bine, pentru a se asigura ca nu sunt sanse ca sa ni se destrame casnicia, religia catolica nerecunoscand divortul.
intradevar a trebuit sa semnam un proces verbal prin care ne vom boteza copii in religia catolica.
apoi urmeaza pregatirile... pe 6 si 20 august.. sa vedem atunci ce mai tb
la urmatoarea intalnire trebuie sa ne aducem adeverintele de botez si taxa de cununie - 50 lei. daca vor nasii sa dea bani, suma va fi considerata donatie si nu se impune.
din cate stiu nu am semnat si ca nu am voie sa spun ce s-a intamplat acolo :D

blueeyes22
29.07.2009, 10:31:33
Suna destul de terifiant :-L Eu chiar nu inteleg ce rost au toate formalitatile astea - in fond si la urma urmei e doar o hartie... Daca as fi o persoana de genul, as divorta fara nici o problema, as boteza copii cum as vrea eu si hartia aia chiar nu m-ar impiedica sa fac nimic din ce-mi propun.

La noi a fost un pic mai 'easy', insa destul de umilitor pentru mine - preotul mi-a repetat de 2 ori ca nu am nici un cuvant de zis la capitolul religie, atat in cazul sotului meu cat si in cazul viitorilor copii, apoi m-a intrebat daca e nevoie sa citeasca inca o data - in caz ca nu am inteles :[email protected] De parca as fi fost retardata si nu as fi priceput o fraza amarata. M-a si enervat un pic! /:)

Interogarea noastra a fost la comun, insa a intrebat din nou de vreo 2 ori daca avem vreun motiv (in afara de acela ca ne iubim), pentru care vrem sa ne cununam, apoi ne-a intrebat daca ne impunem vreo conditie ca acest mariaj sa aiba loc. Prostii :))

CONT_INCHIS_11991
29.07.2009, 19:38:13
Suna destul de terifiant :-L Eu chiar nu inteleg ce rost au toate formalitatile astea - in fond si la urma urmei e doar o hartie... Daca as fi o persoana de genul, as divorta fara nici o problema, as boteza copii cum as vrea eu si hartia aia chiar nu m-ar impiedica sa fac nimic din ce-mi propun.

La noi a fost un pic mai 'easy', insa destul de umilitor pentru mine - preotul mi-a repetat de 2 ori ca nu am nici un cuvant de zis la capitolul religie, atat in cazul sotului meu cat si in cazul viitorilor copii, apoi m-a intrebat daca e nevoie sa citeasca inca o data - in caz ca nu am inteles :[email protected] De parca as fi fost retardata si nu as fi priceput o fraza amarata. M-a si enervat un pic! /:)

Interogarea noastra a fost la comun, insa a intrebat din nou de vreo 2 ori daca avem vreun motiv (in afara de acela ca ne iubim), pentru care vrem sa ne cununam, apoi ne-a intrebat daca ne impunem vreo conditie ca acest mariaj sa aiba loc. Prostii :))

nu-mi vine sa cred ce citesc. ce ti s-a intamplat tie mi se pare chiar injositor. o chestie misogina si de ev mediu. cum adica sa nu ai niciun cuvant de spus in privinta religiei copiilor? vei fi mama lor, practic persoana numarul 1 din viata lor, e normal sa ai un cuvant de spus in absolut orice ii priveste. si cine, Doamne, s-or fi crezand astia? am senzatia ca isi auto-atribuie mult prea multa autoritate. parerea mea. incredibil... eu nu as fi putut inghiti o asemenea aberatie, cu atat mai mult cu cat mi s-ar fi adresat si ca unei retardate, vorba ta...

blueeyes22
30.07.2009, 09:46:22
Pai stii cum e - practic tu ai nevoie de serviciile lor, asa ca taci si inghiti. Daca incepeam sa-i povestesc de inchizitie si de alte minunatii ale bisericii catolice, sunt absolut sigura ca nu ne cununa...

Si culmea e, ca dupa ce a terminat toata povestea, m-a intrebat daca nu cumva vreau sa ma convertesc la 'singura religie adevarata' :))

CONT_INCHIS_11991
30.07.2009, 10:17:25
Pai stii cum e - practic tu ai nevoie de serviciile lor, asa ca taci si inghiti. Daca incepeam sa-i povestesc de inchizitie si de alte minunatii ale bisericii catolice, sunt absolut sigura ca nu ne cununa...

Si culmea e, ca dupa ce a terminat toata povestea, m-a intrebat daca nu cumva vreau sa ma convertesc la 'singura religie adevarata' :))

dap... raman la parerea ca sunt putini, foarte putini, adevaratii preoti (indiferent de religie), cei cu har si chemare. in marea lor majoritate nu sunt decat niste parveniti ingusti la minte, cu prejudecati si gandire inchistata in limitele posibilitatilor de acum cateva sute de ani, oameni care refuza cu incapatanare sa se adapteze vremurilor (fara ca asta sa insemne abaterea de la credinta) ori sa inteleaga macar ca timpul nu sta in loc. si, de foarte multe ori, cei mai perseverenti in fixurile lor si cei mai cu pretentii in ceea ce priveste regulile stricte infiintate si propasite tot de ei, sunt aceia pe care ii vedem adesea in inregistrari/ipostaze nu tocmai "ortodoxe"... [-X

johne
06.08.2009, 20:43:25
dap... raman la parerea ca sunt putini, foarte putini, adevaratii preoti (indiferent de religie), cei cu har si chemare. in marea lor majoritate nu sunt decat niste parveniti ingusti la minte, cu prejudecati si gandire inchistata in limitele posibilitatilor de acum cateva sute de ani, oameni care refuza cu incapatanare sa se adapteze vremurilor (fara ca asta sa insemne abaterea de la credinta) ori sa inteleaga macar ca timpul nu sta in loc. si, de foarte multe ori, cei mai perseverenti in fixurile lor si cei mai cu pretentii in ceea ce priveste regulile stricte infiintate si propasite tot de ei, sunt aceia pe care ii vedem adesea in inregistrari/ipostaze nu tocmai "ortodoxe"... [-X

am fost sa imi iau certificatul de la biserica ortodoxa unde am fost botezata, un preot de acolo, care a vorbit mai tot timpul la telefon si am inteles ca trebuia sa plece la partid, m-a intrebat pentru ce imi trebuie certificatul, si cand a auzit, abia s-a induplecat sa mi-l dea si apoi i-a spus preotului de serviciu sa mi-l faca si apoi sa ma puna sa semnez o hartie ca nu o sa trec la catolici. :O.. oricum preotul de serviciu, a fost foarte amabil, mi-a dat cert de botez, chiar daca nu avea arhiva acolo, nu m-a pus sa semnez nici o hartie si am discutat lejer despre diferentele de religii, despre normele care trebuie si ei sa le urmeze, despre faptul ca religia catolica si ortodoxa recunosc taina botezului, si pe cea a cununiei.
Problema e ca in normele ortodoxe (auzi norme), se specifica ca nasii nu pot fi decat ortodocsi si cununati ortodox..!! si noi intentionam sa cununam 2 prieteni ortodocsi.. ca solutie, ar fi sa facem si cununie la ortodocsi.. hmmm..complicate au facut caile religioase.. nu stiu ce o sa facem.. nici iubi meu nici cel care ar trebuie sa ne fie fin, au fost stupefiati si impotriva acestei idei.. si eu sunt impotriva, dar.. asta e.. as face-o si pe asta..

rils
07.08.2009, 22:07:22
am fost sa imi iau certificatul de la biserica ortodoxa unde am fost botezata, un preot de acolo, care a vorbit mai tot timpul la telefon si am inteles ca trebuia sa plece la partid, m-a intrebat pentru ce imi trebuie certificatul, si cand a auzit, abia s-a induplecat sa mi-l dea si apoi i-a spus preotului de serviciu sa mi-l faca si apoi sa ma puna sa semnez o hartie ca nu o sa trec la catolici. :O.. oricum preotul de serviciu, a fost foarte amabil, mi-a dat cert de botez, chiar daca nu avea arhiva acolo, nu m-a pus sa semnez nici o hartie si am discutat lejer despre diferentele de religii, despre normele care trebuie si ei sa le urmeze, despre faptul ca religia catolica si ortodoxa recunosc taina botezului, si pe cea a cununiei.
Problema e ca in normele ortodoxe (auzi norme), se specifica ca nasii nu pot fi decat ortodocsi si cununati ortodox..!! si noi intentionam sa cununam 2 prieteni ortodocsi.. ca solutie, ar fi sa facem si cununie la ortodocsi.. hmmm..complicate au facut caile religioase.. nu stiu ce o sa facem.. nici iubi meu nici cel care ar trebuie sa ne fie fin, au fost stupefiati si impotriva acestei idei.. si eu sunt impotriva, dar.. asta e.. as face-o si pe asta..
il leg. cu asta..nu cred ca ai inteles bine treaba ca ambele biserici recunosc cununia si botezul; Odata cununat esti cununat si recunoscut de ambele biserici;a doua cununie..ortodoxa nu mai are nici o valoare; Si faza asta cu nasii sa fie de aceeasi religie e o prostie; poti sa cununi linistita; La cununia noastra , la catolici, preotul a observat ca aveam 2 perechi de nasi(catolici si ortod.) si a chemat ambele perechi sa fie alaturi de noi si ia tratat la fel...indiferent de religie.Si noi am facut 2 cununii desi ni s-a spus ca a doua nu isi mai are rostul...am vrut sa ne simtim noi impacati

johne
08.08.2009, 08:17:27
il leg. cu asta..nu cred ca ai inteles bine treaba ca ambele biserici recunosc cununia si botezul; Odata cununat esti cununat si recunoscut de ambele biserici;a doua cununie..ortodoxa nu mai are nici o valoare; Si faza asta cu nasii sa fie de aceeasi religie e o prostie; poti sa cununi linistita; La cununia noastra , la catolici, preotul a observat ca aveam 2 perechi de nasi(catolici si ortod.) si a chemat ambele perechi sa fie alaturi de noi si ia tratat la fel...indiferent de religie.Si noi am facut 2 cununii desi ni s-a spus ca a doua nu isi mai are rostul...am vrut sa ne simtim noi impacati

noi ne cununam la catolici cu nasi ortodocsi si intradevar nu e nici o problema, am spus si in alte posturi. Problema e ca noi vrem la anul sa cununam si perechea e de religie ortodocsa, dar, desi biserica ortodoxa recunoaste cununia catolica, nu ne lasa sa cununam o pereche de ortodocsi. citat din normele lor - nasii, trebuie sa fie cununati ortodox si cel putin unul dintre ei sa fie ortodox.
in privinta noastra, noi acum pe 22 facem cununia doar la catolici, cununia la ortoocsi e o ipoteza, pentru a putea cununa la anul.

CONT_INCHIS_11991
10.08.2009, 11:03:11

pana la urma, preotul ortodox nu cere nasilor nicio dovada ca sunt sau nu ortodocsi. deci care e problema? va cununati finii si gata, fara sa va mai faceti atatea probleme...

johne
13.08.2009, 16:54:51
pana la urma, preotul ortodox nu cere nasilor nicio dovada ca sunt sau nu ortodocsi. deci care e problema? va cununati finii si gata, fara sa va mai faceti atatea probleme...
dovezi nu, dar eu ma pierd si ma inrosesc :">

johne
28.08.2009, 18:30:52
am uitat sa spun cum a fost cununia... minunata.. mai putin faptul ca mi-am vandut copiii la catolici si in public :)
ne-a tinut slujba preotul tanar, care a fost foarte simpatic si dedicat in ceea ce face, a tinut si o predica mica.
cand am iesit din biserica, toti care au fost au aplaudat, de parca s-a incheiat un spectacol bun. a fost frumooos.. :)

blueeyes22
11.09.2009, 22:42:16
Si la noi a fost ok - mai putin faptul ca preotul a pocit de doua ori numele mirelui, si pe mine nu m-a lasat sa jur pe cruce (o datina straveche ungureasca, fara legatura nu religia catolica) :|

In schimb i-am tras si eu teapa, sotul verisoarei mele e preot reformat, si a fost invitat de tata, sa zica si el cateva cuvinte in timpul slujbei :D Predica lui a fost de nota 10+

johne
13.09.2009, 08:23:03
Si la noi a fost ok - mai putin faptul ca preotul a pocit de doua ori numele mirelui, si pe mine nu m-a lasat sa jur pe cruce (o datina straveche ungureasca, fara legatura nu religia catolica) :|

In schimb i-am tras si eu teapa, sotul verisoarei mele e preot reformat, si a fost invitat de tata, sa zica si el cateva cuvinte in timpul slujbei :D Predica lui a fost de nota 10+
tot tinerelu catolic v-a tinut slujba?

blueeyes22
14.09.2009, 15:01:13
Nu el :D Noi am avut nunta in Harghita...

maty15
30.09.2009, 23:59:53
Cam cat dureaza slujba la catolici? Noi facem nunta si la ortodocsi si la catolici si nu stiu cum sa le programez, ca sa ma incadrez. Adica n-as vrea sa intarziem la restaurant , sau, Doamne fereste, sa se suprapuna.:O

maty15
05.10.2009, 08:32:56
Fetelor, noi am fost sa ne interesam de slujba la catolici ... dezastru!!! Nu se permite dubla cununie (adica si la catolici si la ortodocsi), la cununiile mixte (catolic+alta religie) slujba se oficiaza fara Sfanta Liturghie (eu nu stiu ce mai ramane din slujba aia), pe viitorul meu sot l-au trimis la parohia de care apartine teritorial si numai daca ni se da voie de acolo putem sa facem cununia la biserica din centru,mie imi cer certificat de botez si trebuie sa venim la 3 pregatiri inainte.
De copii nu ne-au zis nimic, dar presupun ca, din moment ce avem voie sa ne cununam doar catolic,inseamna ca si copiii trebuie musai botezati catolici. Foarte rigizi, ce sa zic... Mai era si o baba pe-acolo care s-a bagat in discutie si mi-a zis ca ar trebui sa ma botez catolica, si o alta care mi-a atras atentia ca tocurile mele fac prea mult zgomot, desi nu mai era slujba, nu stiu de ce o deranja.
In schimb preotul de la ortodocsi a fost foaaarte dragut, cel de la biseirca din pta sfatului, asa ca ne-am hotarat sa facem cununia numai la ortodocsi.

blueeyes22
20.10.2009, 09:49:20
Fetelor, noi am fost sa ne interesam de slujba la catolici ... dezastru!!! Nu se permite dubla cununie (adica si la catolici si la ortodocsi), la cununiile mixte (catolic+alta religie) slujba se oficiaza fara Sfanta Liturghie (eu nu stiu ce mai ramane din slujba aia), pe viitorul meu sot l-au trimis la parohia de care apartine teritorial si numai daca ni se da voie de acolo putem sa facem cununia la biserica din centru,mie imi cer certificat de botez si trebuie sa venim la 3 pregatiri inainte.
De copii nu ne-au zis nimic, dar presupun ca, din moment ce avem voie sa ne cununam doar catolic,inseamna ca si copiii trebuie musai botezati catolici. Foarte rigizi, ce sa zic... Mai era si o baba pe-acolo care s-a bagat in discutie si mi-a zis ca ar trebui sa ma botez catolica, si o alta care mi-a atras atentia ca tocurile mele fac prea mult zgomot, desi nu mai era slujba, nu stiu de ce o deranja.
In schimb preotul de la ortodocsi a fost foaaarte dragut, cel de la biseirca din pta sfatului, asa ca ne-am hotarat sa facem cununia numai la ortodocsi.

Se pare ca nu numai eu am fost tratata ca o 'pagana' :(
Si la noi s-a intamplat la fel, a trebuit sa cer adeverinta ca sunt botezata, am fost la 3 pregatiri, din care prima a fost doar de forma - ne-a dat doar niste carti (oribile dupa parerea mea), iar restul de doua au fost ok.

Preotul care ne-a cununat a zis la fel, ca ar trebui sa ma convertesc la catolici, pentru ca voi reprezenta factor de risc (????) in familie, si voi isca numai conflicte. A trebuit sa semnez ca o sa botezam copiii de comun acord si ca nu-i voi boteza fara acordul sotului + ca nu-l pot influenta pe el cu privire la alegerea religiei copiilor.

Porcarie, ce sa mai zic :| Bine ca a trecut, am avut pana la urma o slujba mixta foarte frumoasa - am adus preot si din religia mea, si el a vorbit tare frumos si incurajator.

Va doresc si voua o nunta frumoasa, si sa nu bagati in seama toate prostiile! :*

Darina_11
25.11.2009, 19:36:12
Buna miresici

Felicitari si casa de piatra va doresc la toate.

M-am mai linistit si eu in legatura cu toate pregatirile.
Eu sunt ortodoxa si iubi este catolic, dar eu vreau sa trec la catolici.

Vroiam sa va rog sa-mi trimiteti si mie niste poze cu aranjamentele voastre de la biserca. Nu am mai fost niciodata la o nunta catolica. Am vazut doar la TV (si nu cred ca este o sursa sigura);-)
Este adevarat ca tatal intra cu mireasa la brat sau sunt doar povesti?

Va pup

MagdaS
26.11.2009, 00:43:02
Buna miresici

Felicitari si casa de piatra va doresc la toate.

M-am mai linistit si eu in legatura cu toate pregatirile.
Eu sunt ortodoxa si iubi este catolic, dar eu vreau sa trec la catolici.

Vroiam sa va rog sa-mi trimiteti si mie niste poze cu aranjamentele voastre de la biserca. Nu am mai fost niciodata la o nunta catolica. Am vazut doar la TV (si nu cred ca este o sursa sigura);-)
Este adevarat ca tatal intra cu mireasa la brat sau sunt doar povesti?

Va pup

Buna. Si noi am facut cununia la o biserica catolica - sotul meu este catolic. Eu nu m-am gandit sa aranjez biserica nicicum, dar am avut surpriza sa fie aranjata foarte frumos cu flori si lumanari de catre preotul de acolo. Nu ceva nemaipomenit,dar arata dragut si intim dupa parerea mea. Daca imi trimiti adresa ta de mail pot sa iti fac share la pozele de la biserica ca sa iti faci o idee doar ca noi am ales biserica de pe Zizinului colt cu Toamnei...
Si intr-adevar intri cu tatal tau la brat. :)

Spor la pregatiri :)

florentina_free
23.05.2012, 09:15:58
Si eu am fost ieri la aceasta biserica sa discutam despre detaliile de cununie.Eu sunt ortodoxa iar el catolic. La fel cum s-a mai povestit ne-a intrebat separat pe fiecare in parte daca nu ne casatorim din obligatie daca nu am mai fost casatoriti, promis alcuiva si tot felul de chestii dinastea iar apoi a fost discutia cu copii iar aici a fost umpic de problema. Intreadevar trebuie sa semnezi un proces verbal in care declari ca vei boteza copii la aceasta religie. Dupa mai multe discutii si dupa ce ne-a chemat iar pe amndoi a sp ca ne lasa sa discutam despre religia viitorilor copiii deoarece noi am sp ca inca nu avem in plan asa ceva si ca nu am discutat despre asta, iar la urmatoare intalnire sa venim sa spunem ce am decis. E aiurea pentru ca in caz ca sp ca vei boteza copii la ortodocsi nu poti face nici cununia acolo deci e foarte aiurea. Eu nu as vrea sa mint si sa semnez si de fapt sa nu fie asa! Nush cum o sa facem. Mie imi e indiferent unde facem cununia iar daca l-as stii pe el mai aproape de biserica poate nu as sp nik nici cu copii dar atat timp cat el nu prea merge la biserica si nu tine aproape mi se pare oarecum normal sa botezam la ortodocsi deoarece eu cred ca am o legatura mai stransa decat el cu D-zeu(orcare al fi el)

allyce88
01.06.2012, 13:20:25
Si eu am fost saptamana asta la Catedrala si am vorbit. Si noi avem problema ca eu sunt ortodoxa si el catolic, iar nasii sunt ortodoxi. Mi s-a spus ca nu e nici o problema si vom putea sa facem cununie lejer.
Mi s-a mai spus ca in vara iese preotul asta batran la pensie si vine alt preot, deci trebuie sa venim prin toamna sa ne inscriem si sa vorbim cu preotul nou.
Abia astept. Parca mi s-a luat o piatra de pe inima dupa ce am vorbit la biserica. Nu ma lasa sufletul sa platesc sala pana nu stiam ca am rezolvat cu biserica, mai ales ca noi vom face nunta pe 10 august cand e post la ortodoxi.

Daca mai sunt miresici care au vorbit pentru la anu sa dea un semn sa ne sfatuim reciproc:D

Va pup

florentina_free
11.06.2012, 09:42:40
Si eu am fost saptamana asta la Catedrala si am vorbit. Si noi avem problema ca eu sunt ortodoxa si el catolic, iar nasii sunt ortodoxi. Mi s-a spus ca nu e nici o problema si vom putea sa facem cununie lejer.
Mi s-a mai spus ca in vara iese preotul asta batran la pensie si vine alt preot, deci trebuie sa venim prin toamna sa ne inscriem si sa vorbim cu preotul nou.
Abia astept. Parca mi s-a luat o piatra de pe inima dupa ce am vorbit la biserica. Nu ma lasa sufletul sa platesc sala pana nu stiam ca am rezolvat cu biserica, mai ales ca noi vom face nunta pe 10 august cand e post la ortodoxi.

Daca mai sunt miresici care au vorbit pentru la anu sa dea un semn sa ne sfatuim reciproc:D

Va pup

Ce bafta ai ca o sa faci cununia cu alt preot.....eu pe acesta care e acum nici nu prea il inteleg cand vb...:( Pacat ca a plecat preotul acela tanar care mai era ca noi normal cu el am facut inscrierea .:(
Ce sa spn...multa bafta cu pregatirile.