PDA

Versiunea completa : Programarea orei cununiei civile in iasi

Pagini : 1 2 [3]

Micsela
27.09.2013, 22:45:51
Programul trebuie sa fie pe site-ul lor. La depunere e nevoie de amandoi sau de imputernicire (nu stiu daca merge asa). Dar mai bine da un telefon la ei si te vor clarifica.

Multumesc!

Micsela
10.10.2013, 15:44:46
Azi am depus si noi actele. S-a respectat programarea de pe site (poate si pentru ca am fost al treilea cuplu la rand). Programul era de la 13.30, noi am ajuns acolo pe la 13.15. Bineinteles ca cele 2 cupluri care au fost inaintea noastra ajunsesera defapt dupa noi, cum si noi dealtfel am ajuns dupa multe alte cupluri. Sfatul e sa aveti toate actele necesare la voi, si daca aveti cum si chitanta sa o platiti cel putin cu o zi inainte pentru ca se misca foarte greu aia de la caserie de acolo. Si atentie ca nu se poate plati chitanta la centrele de cartier chiar daca pe site-ul dlep e specificat ca taxele de cununie se pot achita si la centrele de cartier.

CojocaruCriss
17.10.2013, 16:36:09
Si eu am sedinta foto dupa cununia religioasa.. Fotograful mi-a spus ca trebuie in jur la 2 ore.. Am calculat ca pe la 17 termin la biserica (nu dureaza mai mult de o ora nu?) si pana la 19.30 am timp sa fac poze si sa ajung la local.. Invitatii vin de la 20 incolo.. sper doar sa rezolv cu starea civila http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_sad.gif

initial si eu m-am gandit la fel ca tine in schimb am vb cu fofograful meu si cu nasa (care a avut nunta anul asta) si se pare ca pt sedinta foto (daca vrei in mai multe locatii) trebuie sa iti rezervi 2-3 ore, iar la biserica slujba tine o ora in schimb nu stii cat tine predica de dupa slujba, plus ca o sa mai stati si la biserica sa faceti cateva poze si deja nu va mai incadrati intr-o ora si va dati restul programului peste cap, asa incat eu m-am hotarat sa pun civila la 14.00, biserica la 15:00 si la restaurant sa fiu pe la 19 si un pic sa pot repeta valsul imbracata cu rochia :D

nuffy
20.10.2013, 20:47:11
Si eu mi-am rezervat 2-3 ore pentru sedinta foto.. pentru cununia civila am doua variante la care trebuie sa ma decid.

La salon ma termin pe la vreo 12.30
- si ma gandeam sa merg direct la cununia civila,care o voi pune pe la 13.15 dupa care merg acasa, ma imbrac in mireasa si merg la biserica unde am cununia religioasa la 16. se termina pe la 17 dupa care pana la 19.30 am sedinta foto.. pe la 20 incep invitatii a veni la restaurant.

-sau de la salon merg acasa ma imbrac in rochie de mireasa direct si de acolo merg la starea civila pe la vreo 15 si de acolo direct la biserica. Trebuie sa calculez bine timpul ca nu stiu exact cat va dura gatitul miresei etc..

Voi ce ziceti?

carmen3105
20.10.2013, 20:52:33
Si eu mi-am rezervat 2-3 ore pentru sedinta foto.. pentru cununia civila am doua variante la care trebuie sa ma decid.

La salon ma termin pe la vreo 12.30
- si ma gandeam sa merg direct la cununia civila,care o voi pune pe la 13.15 dupa care merg acasa, ma imbrac in mireasa si merg la biserica unde am cununia religioasa la 16. se termina pe la 17 dupa care pana la 19.30 am sedinta foto.. pe la 20 incep invitatii a veni la restaurant.

-sau de la salon merg acasa ma imbrac in rochie de mireasa direct si de acolo merg la starea civila pe la vreo 15 si de acolo direct la biserica. Trebuie sa calculez bine timpul ca nu stiu exact cat va dura gatitul miresei etc..

Voi ce ziceti?

Si eu am problema asta, dar cu o a 3-a varianta : cununia civila vineri dupa amiaza...nu ma pot decide..ma gandesc ca daca le pun pe toate in aceeasi zi nu am timp sa trec de 2 ori pe la coafor si machiaj...deci...help!

Micsela
20.10.2013, 22:36:14
Noi am avut toate in aceeasi zi. la 12.00 civila, sedinta foto, la 17.30 bisrica. am mers direct in mireasa la civila, deci o singura coafura, un singur machiaj, o singura tinuta!

nuffy
21.10.2013, 09:18:30
Si eu am problema asta, dar cu o a 3-a varianta : cununia civila vineri dupa amiaza...nu ma pot decide..ma gandesc ca daca le pun pe toate in aceeasi zi nu am timp sa trec de 2 ori pe la coafor si machiaj...deci...help!

Eu nici nu ma gandesc sa le separ. daca o fac in alta zi iara mai este pregateala si acolo un pic si cu siguranta se duce ziua, chiar daca din alt punct de vedere ar fi mai bine ca economisim timp in ziua nuntii..

Noi am avut toate in aceeasi zi. la 12.00 civila, sedinta foto, la 17.30 bisrica. am mers direct in mireasa la civila, deci o singura coafura, un singur machiaj, o singura tinuta!

Eu nu am reusit sa ma pun mai devreme la make up ca avea alte programari deja facute mai devreme, altfel puneam si eu mai devreme civila si aveam timp sa le fac pe toate cu calm.. orcum o singura coafura si un singur machiaj am sa am. nu vad rostul sa ma coafez si machez pentru civila pentru o ora si apoi sa merg sa ma spla si sa o iau de la cap.

La civila cam cat se sta. Adica de cand ajungi pana pleci acasa? Fiind duminica oare este mai putina lume?
Astept pareri miresici :) !!

Micsela
21.10.2013, 12:41:51
La civila aveam programare la 12.00, am intrat la 12.05 si a dorat maxim 5 minute pe urma pozele cu cei e acolo (puteti face cu familia si in vitatii care stiti ca nu mai vin la biserica sau la petrecere). iar sedinta foto noi ne-am incadrat in 2 ore cu 3 locatii :) un muzeu si sus la cetatuia in padure si in curtea manastirii. si noi ne gandeam ca nu o sa ne incadram in timpi dar ne-am incadrat perfect.

Isa.P
20.12.2013, 18:00:18
Buna! As vrea sa am cununia civila si cea religioasa pe data de 15 august 2015. Am vazut pe site Primariei Iasi ca nu se oficializeaza cununii pe data de 15 august si din cate am citit nici cele religioase. A facut totusi cineva cununiile in ziua de 15 august? Multumesc

Sabi88
09.10.2014, 11:26:59
Buna! As vrea sa am cununia civila si cea religioasa pe data de 15 august 2015. Am vazut pe site Primariei Iasi ca nu se oficializeaza cununii pe data de 15 august si din cate am citit nici cele religioase. A facut totusi cineva cununiile in ziua de 15 august? Multumesc

Pe 15 August este zi libera, este Sf Maria. Deci nu va fi deschis la starea civila.

In legatura cu biserica, in postul Adormirii Maicii Domnului 31 iulie – 14 august dar si pe 15 August nu se fac nunti. Doar din 16 august pana in 14 noiembrie. Mult succes!

mishw
11.12.2014, 10:39:35
Pe 15 August este zi libera, este Sf Maria. Deci nu va fi deschis la starea civila.

In legatura cu biserica, in postul Adormirii Maicii Domnului 31 iulie – 14 august dar si pe 15 August nu se fac nunti. Doar din 16 august pana in 14 noiembrie. Mult succes!

Deci poti sa faci linistita nunta pe 15.august.2015, ca atunci o am si eu programata , insa cununia religioasa , trb sa mergi la biserica de care apartii sa primesti o dispensa de la preot, asa am facut is eu , insa cu obligatia ca cununia religioasa sa fie dupa ora 18:00

IrinaAndreea
03.11.2016, 17:01:57
Sper sa va fie utila informatia: Se pot face programari online pentru cununia civila 2017! :)>-