PDA

Versiunea completa : Biserici romano-catolice din Judetul Cluj

edyna
19.10.2008, 13:08:53
Noi o sa facem cununia religioasa la catolici si ne place foare mult catedrala catolica Sf Mihail.
Mi imi place ca are banci (care vor putea fi impodobite cu flori) si au orga. Nu stiu insa daca e destul de luminoasa si nici nu ii cunoastem pe preoti.
Ati mai fost la nunti acolo? Sau este cineva care s-a casatorit acolo.
Multumesc frumos.
Va pup.

wanna
13.11.2008, 20:19:38
heiii!! si eu vreau sa afcem cununia tot acolo!!!!>:D<

roxyroxana
15.11.2008, 08:57:47
heiii!! si eu vreau sa afcem cununia tot acolo!!!!>:D<
e supeba biserica ... si in interior si in exterior ... asa ca o sa va iasa niste poze in biserica superbe ...:)

wanna
18.11.2008, 15:24:28
e supeba biserica ... si in interior si in exterior ... asa ca o sa va iasa niste poze in biserica superbe ...:)
Daaa..si eu m-am gandit la asta..si as vrea sa o fac si mai frumoasa...vreau sa pun covor de iarba pana la altar..ce zici..oare ma lasa?
:D

edyna
19.11.2008, 20:12:15
Daaa..si eu m-am gandit la asta..si as vrea sa o fac si mai frumoasa...vreau sa pun covor de iarba pana la altar..ce zici..oare ma lasa?
:D

cred ca da...
ma bucur ca nu sunt singura care o sa isi faca nunta acolo!
Wanna, ai vorbit cu preotul deja?
eu mi-am tot propus sa merg si nu am apucat. Anunta-ma te rog ce si cum ti-a zis.
Oare e prea devreme sa vb cu preotul?
Multumesc.
:*

wanna
20.11.2008, 18:45:31
cred ca da...
ma bucur ca nu sunt singura care o sa isi faca nunta acolo!
Wanna, ai vorbit cu preotul deja?
eu mi-am tot propus sa merg si nu am apucat. Anunta-ma te rog ce si cum ti-a zis.
Oare e prea devreme sa vb cu preotul?
Multumesc.
:*
Eu am fost in primavara sa vb cu cineva..dar nu am gasit nici un preot. Apoi am fost la episcopie care e peste drum si am intrebat cum e cu casatoriile..si mi-a zis o tanti ca se fac, ca tre sa vb cu preotul, ca-s 2..si ca viitorul meu sot (care e catolic, iar eu ortodoxa) tre sa mearga la preotul lui de care apartine si sa "ceara voie" sa faca slujba de casatorie la catedrala. Si daca vrea (ce tare ar fi sa nu) atunci preotul lui vb cu cel de la catedrala. In general am inteles ca preotul de care apartii decide (ff ciudat).
Al meu sotior ink nu s-a mishcat, si-i spun aproape in fiecare zi.. :(

wanna
11.01.2009, 14:54:04
edyna, ai vb cu preotul?noi ink nu am ajuns..:((

edyna
21.01.2009, 17:56:00
edyna, ai vb cu preotul?noi ink nu am ajuns..:((

wanna, inca n-am vorbit
azi ne-am intalnit cu starostele si ne-a spus sa mergem din timp la preot!!!
am auzit ca o sa dam greu de el.....
mi-am adus hartia de la preotul de acasa, sper sa fie buna
voi intre timp ati reusit sa vorbiti?
va pup

wanna
21.01.2009, 18:21:11
wanna, inca n-am vorbit
azi ne-am intalnit cu starostele si ne-a spus sa mergem din timp la preot!!!
am auzit ca o sa dam greu de el.....
mi-am adus hartia de la preotul de acasa, sper sa fie buna
voi intre timp ati reusit sa vorbiti?
va pup
:)) chiar azi am fost si am rezervat data!!!
din pacate nu va fi in lb romana slujba, dar preotul mi-a promis ca cele 4 intrebari mi le va pune in rom, si in predica va strecura si cateva fraze in rom, deci rudele mele vor intelege si ele ceva....
aa..si nush dak tre sa te grabesti ff tare, ptr ca noua ne-a zis ca e ff devreme acum, ca am venit prea rpd....dar eu vreau sa fiu sigura!!! :))
dak te ajuta cu ceva, pe preot il gasesti zilnic intre 9-13...recomand sa te duci pana la 11, ptr ca noi am fost la 12 si am asteptat o gramada ca era ocupat cu cineva..
spor!

wanna
21.01.2009, 18:22:22
aaaaaaaaaaaa! si a spus ca tre sa mai venim cu 1 luna inainte ptr "repetitii", in zilele de marti, la ora 18.

alexalia
05.02.2009, 21:26:47
ce tare... repetitii la biserica.

noi la ortodocsi, anul trecut, la finii nostri, am fost la preot cu totii cu o sapt inainte de nunta si ne-a zis "las ca va prindeti voi pe parcurs ce si cum o sa fie...va mai fac eu cate un semn daca vad ca nu va dati seama"=))

wanna
08.02.2009, 16:29:46
ce tare... repetitii la biserica.

noi la ortodocsi, anul trecut, la finii nostri, am fost la preot cu totii cu o sapt inainte de nunta si ne-a zis "las ca va prindeti voi pe parcurs ce si cum o sa fie...va mai fac eu cate un semn daca vad ca nu va dati seama"=))
am inteles ca repetitiile astea sunt un fel de lectii despre casatorie, sau nush, dar in orice caz nu-s numa repetiti k la teatru.. :P

edyna
19.03.2009, 18:37:35
Am fost astazi sa vb si noi cu preotul si am avut parte de o surpriza neplacuta :((, foarte neplacuta. Ne-au spus de la parohie sa facem nunta la biserica din spatele Librariei universitatii, ca acolo se tin in limba romana slujbele. Nici gand sa ne lase sa facem la Sf. Mihail.
Sunt fff trista pt ca acolo merg de aproape 6 ani...si acolo visam sa ma casatoresc si eu...
Nu stiu ce sa fac. Nu m-am asteptat.

wanna
27.03.2009, 20:20:46
Am fost astazi sa vb si noi cu preotul si am avut parte de o surpriza neplacuta :((, foarte neplacuta. Ne-au spus de la parohie sa facem nunta la biserica din spatele Librariei universitatii, ca acolo se tin in limba romana slujbele. Nici gand sa ne lase sa facem la Sf. Mihail.
Sunt fff trista pt ca acolo merg de aproape 6 ani...si acolo visam sa ma casatoresc si eu...
acum am vazut ce ai scris...prietenul meu apartine de biserica din marasti, aia de langa Brd, si i-a cerut voie preotului sa faca cununia la Sf Mihail...de ce nu va lasa? nu inteleg...intr-adevar se tine numai in ungureste slujba, doar cateva cuvinte vor fi in romana, si juramintele...dar nu ne-au zis ca nu ne lasa...eu voi face acolo, cu toate ca nu prea vor intelege bietii mei invitati...dar biserica aia imi place si gata!!! Daca zici ca nu conteaza ptr tine ca e in lb maghiara, atunci se face!!vb cu preotul de la parohie! (cel batran)

Oanaflo
09.07.2009, 08:47:51
Si noi am vorbit cu parintele Denes, sa ne accepte la aceasta biserica (cea de langa BRD) si ne-a trimis prima data la Episcopie sa ne faca dosar si sa ne dea voie de acolo pt ca de Catedrala se pare ca apartinem. Se pare ca nu vor fi probleme, slujba o va tine in limba romana, ceea ce ma bucura f tare. Din partea mea poate sa o tina si in germana, numa in maghiara nu, ca atunci marea majoritate nu ar pricepe nimic. Decat sa-mi tina slujba in limba maghiara mai bine nu ma mai cunun acolo sau la catolici. Viitorului meu sot i-a spus ca va trebui sa fac "ore de religie". Voi stiti ceva despre asta? Eu fiind botezata in ritul ortodox, dar facand prima impartasanie la catolici nu prea stiu cum sta situatia. Plus ca in toti anii de scoala am urmat orele de religie la cea catolica. Trebuie sa aduc ceva hartii doveditoare?

O zi buna va doresc.

wanna
23.08.2009, 22:01:23
A trecut nunta..cununia religioasa a fost ff faina, s-a tinut in maghiara dar si in romana o parte, precum si juramintele au fost in romana...nu-mi pare rau ca am facut la biserica asta si as face tot aici de 1000 de ori.. :))

Ancky
24.08.2009, 09:04:24
A trecut nunta..cununia religioasa a fost ff faina, s-a tinut in maghiara dar si in romana o parte, precum si juramintele au fost in romana...nu-mi pare rau ca am facut la biserica asta si as face tot aici de 1000 de ori.. :))

Waw, sunteti foarte foarte frumosi! Casa de piatra si multa fericire!

wanna
24.08.2009, 18:13:22
Waw, sunteti foarte foarte frumosi! Casa de piatra si multa fericire!
mersi mult! casa de piatra iti urez si tie ca mai ai putin...si un sfat: relaxeaza-te!!!

Oanaflo
25.08.2009, 12:41:04
Edyna, imi poti spune cum a fost nunta la Biserica Piarista? Cum a fost preotul, a tinut o slujba frumoasa, v-ati inteles ok cu el? Cat a durat ceremonia, cat a costat (ati platit voi sau nasii), ati avut cor, lumanari? Hai ca m-am intins cu intrebarile si in final vreau sa-ti doresc/urez Casa de Piatra, multe felicitari si sanatate :*

Ancky
27.08.2009, 20:24:02
mersi mult! casa de piatra iti urez si tie ca mai ai putin...si un sfat: relaxeaza-te!!!

Multu mult, chiar nu ma stresez inca, ma si mir.

SophiaM
20.10.2009, 11:30:24
Si eu as vrea sa stiu cum e la biserica Piarista... Iar despre Biserica Franciscana din Piata Muzeului, stie cineva ceva?

RaluF
05.11.2009, 15:34:27
din cate am auzit nici la biserica franciscana nu se tin slujbe in limba romana, in rest cica se respecta traditiile unei slujbe romanocatolice "pana la sange".

biserica piarista estecea din spatele librariei universitatii?

SophiaM
12.11.2009, 11:03:26
Da, pe strada care uneste Libraria Universitatii de A.Iancu.

stella_1103
02.08.2010, 11:23:12
Noi vom face cununia relogiosa bilingva la biserica Calvaria din Manastur, am vorbit cu preotul is vom avea cununie bilingva ( in romana si in maghira).

adinutza87
15.07.2011, 01:54:00
buna fetelor, am o intrebare, cam cat dureaza slujba? aveti ceva informatii despre Biserica catolica Sf Petru si Pavel???

Meredith
18.11.2011, 17:46:27
Ne pregatim de botezul fetitelor si vrem sa il facem la biserica Piarista (romano-catolica, de langa Arta). Am vorbit acolo cu preotul Mihaly Imre, care e foarte simpatic insa vorbeste groaznic romaneste (nu ca vorbeste cu accent - asta nu e o problema, insa abia se exprima si nu intelegea chiar tot ce spuneam eu...). Zicea ca mai sunt inca doi preoti ce oficiaza acolo in romaneste... Nu ii stiti cumva? cum ii cheama si cat de bine vorbesc romaneste?

Erika_Pataki
27.01.2016, 14:45:39
Si noi o sa ne casatorim la Biserica Sfantul Mihail.
De fapt asta a fost motivul pentru care tinem nunta la Cluj, amandoi provenind din Brasov.
Este cea mai frumoasa Biserica, se poate cere Corul Sfanta Cecilia sa cante, sau o solista, si cantorul care canta la orgga, aceste lucruri fac, ca acel moment sa devina mai magic :)

Cunoastem parintii de acolo, ce este frumos ca se tin pregatiri :)

Daca aveti intrebari in legatura cu asta, go ahead :)