PDA

Versiunea completa : off-topicul miresicilor din Botosani

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8

misstery_girl
31.10.2008, 18:03:48
m-am gandit k ar fi bine sa avem si noi un loc de palavrageala al miresicilor din botosani.....:[email protected]

si am o intrebare...ce face mirele knd ajunge la mireasa... sta si ciocneste un paharel sau merge acolo unde e mireasa..^:)^

aryanna
16.11.2008, 15:17:39
cred ca merge la mireasa intai si apoi servesc invitatii si eventual beau si ei ceva...

mie mi-ar placea sa inceapa nunta la biserica direct ca trec peste partea cu luatul miresei de acasa, om vedea

onutza200
27.11.2008, 08:15:23
fetelor de unde inchiriez o rochie de ocazie?:-B sau cine vinde una lunga larga,de bal asa sa incapa o crinolina:-B

aryanna
09.12.2008, 00:04:48
cele ce aveti nunta in 2009, adica mai toate, va e frica de criza ce se anunta, credeti ca va v-a influenta nunta?

onutza200
09.12.2008, 18:44:43
nu cred:">

aryanna
10.12.2008, 17:50:12
oare chiar sa nu influenteze deloc, eu zic ca da daca e asa cum zic astia ca o sa fie anul 2009 anul cel mai greu, mai ales cu saracia de la noi... se stie ca bt e printre ultimile din tara ca si venituri

onutza200
22.12.2008, 12:45:25
nu e printre ultimele....asa se zice ca e in moldova dar ca statistica pe tara nu suntem ultimii.....iar nunti si inmormantari vor fi tot timp=)) ul

aryanna
02.01.2009, 18:37:41
pai nu suntem ultimii dar sigur ne aflam mai la coada asa... pai nu e faza ca nu or sa fie nunti insa deja se concediaza in masa si la noi... crezi ca la oameni le mai arde de nunta atunci?

alezutza25
05.01.2009, 10:29:32
Buna fetelor si LA MULTI ANI! Pai eu simt criza din plin ca nu gasesc nasi ca se plang ca nu au bani si ca e CRIZA, of of./:)

aryanna
07.01.2009, 18:06:49
uite vezi oana, nunti si inmormantari nu a zis nimeni ca nu vor fi insa cu strangere de inima asa

eu nu am zis ca nu vor mai fi datorita crizei ci ca aceasta ne va influenta nunta

misstery_girl
08.01.2009, 11:24:51
si la mine e criza... barbatamiu nu mai primeste salariul de merit ..cica nu sunt bani ...si sar putea si cel de-al 13 sa nu-l dea... tare...#-o

aryanna
08.01.2009, 13:30:58
e profesor?

sa stii ca au fost unele scoli unde nici macar salariul de drept nu li s-a dat intreg, au primit numai 85%

misstery_girl
22.01.2009, 11:28:25
e profesor?

sa stii ca au fost unele scoli unde nici macar salariul de drept nu li s-a dat intreg, au primit numai 85%

e criminalist la Jandarmi...:-s

aryanna
22.01.2009, 12:05:25
de bine de rau ei tot au un salariu mai maricel fta de unii care au numai cativa banuti sau mai rau care nu mai au deloc

si asta ziceam de criza, mie chiar mi-e frica rau de ea, adica daca euro chiar sta la 4,2-4,3 lei e grav, sunt unii care au contract incheiat in euro cu restaurantul, sau altele

misstery_girl
26.01.2009, 08:41:40
de bine de rau ei tot au un salariu mai maricel fta de unii care au numai cativa banuti sau mai rau care nu mai au deloc

si asta ziceam de criza, mie chiar mi-e frica rau de ea, adica daca euro chiar sta la 4,2-4,3 lei e grav, sunt unii care au contract incheiat in euro cu restaurantul, sau altele

si cei care stau in chirie, ca noi... si au de platit in euro..#-o

adynutzaa
30.01.2009, 19:24:56
Buna fetelor, sper sa nu va ziceti ca va spamuiesc, dar am o rochita de vanzare si poate stiti pe cineva care isi cauta rochita:

http://www.miresici.ro/showthread.php?p=1407569&posted=1#post1407569

Bafta la toate!

ramymic20
01.02.2009, 08:21:56
Buna fetelor...si eu sunt din Botosani si am nunta anul acesta in septembrie.
Poate ma puteti ajuta si pe mine......spuneti-mi va rog un fotograf si cameram bun.
Pupici

isabelaopt
06.02.2009, 16:38:22
Poate ma puteti ajuta si pe mine......spuneti-mi va rog un fotograf si cameram bun.
Pupici
Eu am fost tare multumita de cei pe care i-am avut eu la nunta. Daca vrei iti pot da un nr de tel.

alezutza25
10.02.2009, 11:49:53
Hai fetelor sa reinviem forumul ca nu se mai poate. Nu mai sunt miresici in Botosani. Hai pe cai ca se filmeaza si contorul face tic tac.\:D/

aryanna
10.02.2009, 12:38:37
eu intru de fiecare data si pe sub asta cand intru pe miresici insa nu e nimic asa ca nu pot vorbi de una singura

alezutza25
11.02.2009, 13:18:48
eu intru de fiecare data si pe sub asta cand intru pe miresici insa nu e nimic asa ca nu pot vorbi de una singura

Poate reusim sa nu mai vb singure ca eu una vb singura toata ziua cand vad cat mai am pana la nunta:-s , asa ca astept in continuare postari aici pe forum ca tare am nevoie de pareri si opinii.

aquarelle
11.02.2009, 15:04:41
si eu intru mai rar de cand am vazut ca e slaba activitatea pe aici! din pacate pareri si opinii gasesti acolo unde exista si mai multa activitate...asa ca aici facem si noi ce putem!

Poate reusim sa nu mai vb singure ca eu una vb singura toata ziua cand vad cat mai am pana la nunta:-s , asa ca astept in continuare postari aici pe forum ca tare am nevoie de pareri si opinii.

alexlux
19.02.2009, 11:46:17
;;) la ce va referiti cand spuneti ca e slaba activitatea?? eu sunt noua aici , si vad totusi ca...se discuta.daca va pot ajuta cu ceva opinii si pareri , cu cea mai mare placere

aryanna
19.02.2009, 22:08:28
eu ma refeream ca pana de curand erau saptamani intregi cand nu se intampla nimic aici

alezutza25
20.02.2009, 09:13:42
Acu am intrat si noi in febra pregatirilor.;))

ceatza05
20.02.2009, 13:10:27
Votati Parcul National RETEZAT - cele 7 minuni ale lumii

http://www.new7wonders.com/nature/en...kNationalPark/ (http://www.new7wonders.com/nature/en/nominees/europe/c/RetezatNationalParkNationalPark/)

Sa speram ca daca reuseste sa ramana in primele 7, o sa se trezeasca si turistii straini ca in zona Hateg s-au descoperit oase de dinozauri... nu mai zic cate minunatii sunt pe acele meleaguri..

Deci miresici, astept sa va mobilizati si de aceasta data!

monyk
22.02.2009, 19:12:22
Feteloor, ma ajutati si pe mine cu un vot? http://www.babyphoto.ro/blog/?p=294 , este vorba de Stefi

Va multumesc

Creizilup
23.02.2009, 09:37:37
Am votat pentru parcul Retezat si incerc...;)) sa votez si pentru Stefi ...:*

BDiana
27.02.2009, 15:47:21
Salut!
Ma gandesc ca discutiile de aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=11897&page=7 si aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=17684 va privesc direct... :)

Creizilup
29.04.2009, 07:48:28
Dupa ce m-am informat in legatura cu mai multe diete si am observat ca majoritatea nu mi se potriveau, mi-am construit dieta mea, pe care am tinut-o o saptamana-deokmdata- si care contine elemente "furate" din mai multe diete. Asadar, mergem pe principiul disocierii alimentelor pe zile, pe o buna hidratare si pe cat se poate miscare. In prima zi: fructe-exceptand banane, struguri, pere si apa. Eu am inceput cu ce imi place mai mult ca sa nu ma descurajez din prima zi. A doua zi: legume- exceptand cartofi, mazare, porumb, morcov si apa. A treia zi:fructe si legume si apa. A patra zi 4 banane si 1l lapte degresat si apa :D. A cincea zi 2-3 rosii, 300 gr carne slaba, apa. A sasea zi orez cu legume, cu putina sare si apa. A saptea zi 300 gr carne slaba cu legume si apa. La mine a functionat, dupa cum se vede si in ticker, iar secretul -cred eu- este sa bei cat se poate de multa apa, astfel inhibandu-ti senzatia de foame.
In speranta ca te-am ajutat,
Best regards :*

aryanna
29.04.2009, 21:36:00
am si eu o dieta care suna cam ca a ta numai ca e insotita de o supa de legume cu varza printre altele....si pe langa fructele din ziua rest de ex se mananca si supa... o sa o tin o sapt sa vad ce se intampla...

o am de la o prietena care a zis ca stie pe cineva care a slabit vreo 14 kg parca cu ea, in timp desigur nu in o sapt, dar poate scap de 5 in o sapt -2 ca mai mult nu pot tine... sunt prea pofticioasa si trisez

aryanna
29.04.2009, 21:40:35
fetelor nu aveti nevoie de niste pantofiori de primavara, mi-am luat niste papucei si ma mai simt bine pe tocuri... ii dau cu 100 lei

sunt aici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=20230

Creizilup
30.04.2009, 07:20:18
Pai acea dieta am adaptat-o eu. Pentru ca nu ma vad in stare sa mananc atata varza, pt ca e practic o varza scazuta...am inteles, am preferat sa inlocuiesc varza cu multa apa, pbtinand acelasi efect si obisnuindu-ma in acelasi timp si sa beau apa-2l zilnic :DAcum incerc sa-mi pastrez bunele obiceiuri, nu m-am cantarit saptamana asta, iar de vineri sunt iar la dieta :D Bafta si tie!

Creizilup
18.05.2009, 18:25:33
Aryanna ai reusit sa slabesti? Si pentru celelalte miresici eu una astept idei de cure de slabire eficiente si va si multumesc anticipat :D Din seara asta incep sa merg pe stepper, ca l-am abandonat de ceva timp si na, vine vara;)) ...nu de alta dar in parc sunt destui "prieteni ai omului" si nu imi prea plac injectiile :))...spor si voua in obtinerea siluetei dorite si astept dietele voastre...:)

aryanna
18.05.2009, 20:21:05
sunt slaba asa in standarde cumva.... am 1,65 si 55 kg, insa eu vreau cam 50 sau poate nu chiar 50 ca as fi prea slabanoaga insa 52, totusi am slabit putin cand am tinut dieta aia disociata cred ca vreo 2 kg (desi nu am tinut-o pana la capat bineinteles)

o sa o mai tin inca o data poate tot pe ea sau mai vazusem una pe un site, era asemanatoare numai ca iti zicea exact ce produse mananci in fiecare zi
ex
ziua 1 cartofi copti sau fierti
ziua 2 carne de vita fiarta
ziua 3 numai grapefruit (ziua asta trebuie planificata ca la mine miercuri e cam solicitanta si nu trebuie sa coincida cu ziua 3
....

nu ma las, sunt doar 3-4 kg pe cam trebuie sa le dau jos in 4 luni

eu mi-am mai programat (deja pun bani deoparte) si niste sedinte de masaj, electrostimulate si impachetari pentru perioada aia

plus ca lumea zice ca o sa dau vreo 2 kg in zilele alea de la emotii si stres (ma bazez si pe ele) :D

Creizilup
19.05.2009, 10:01:33
Ce bine suna...stresul dinaintea nuntii te va ajuta sa slabesti...mie mi-e sa nu mi se intample invers :)) De aceea am luat masuri din timp ;) Oricum bafta la cele cateva kg pe care vrei sa le dai jos!

aryanna
19.05.2009, 11:26:15
eee iti dai seama ca nu sunt chiar nebuna sa stau degeaba asteptand sa vin sapt nuntii si sa slabesc, fac abdomene seara in pat, cate 100, apoi fac un soi de abdomene dar pe-o parte cate 30 bucati/fiecare parte
mi-am luat corda si mai sar coarda in casa :))
urc scarile in fiecare dimineata cu cainele (8 etaje), o sa mai incerc ceva diete, de pe 1 iunie ma apuc de aia cu orez crud, si pe langa o sa mai incerc o data disociata cu supa de varza

in 4 luni ma fac eu fotomodeala:P

Creizilup
19.05.2009, 14:19:25
:)) ce tare...vreau si eu sa ma fac fotomodeala ;;) In legatura cu abdomenele, daca vrei sa iei in considerare si sfatul meu- nu le mai fa in pat pt k iti faci rau la coloana, care trebuie sa fie dreapta in timpul executiei acestora :D

aryanna
19.05.2009, 21:32:29
mmm, da stiu ca fac rau, insa macar acolo le fac, daca m-as pune jos crezi ca as mai face?

coloana mea oricum e stramba...

Creizilup
19.05.2009, 23:09:07
Stiu ca e mai greu jos insa eu imi pun o patura fleece si nu simt atat de tare. Si eu am probleme cu coloana si nu sunt deloc neglijat...:-<

aryanna
29.05.2009, 20:42:15
ce s-a stricat vremea deodata, sper sa aveti vreme mai frumoasa maine cele ce aveti nunta week-endul asta...
daca nu, e ploaie=e bogatie

Creizilup
29.05.2009, 22:25:11
Si la Bt ploua? Ce aiurea :(

aryanna
30.05.2009, 09:04:55
azi e bine, putin rece si sunt nori insa macar nu ploua

mai iese si soarele asa cu cate o raza.... poate se face mai frumos pana la amiaza

Creizilup
30.05.2009, 10:38:42
Parca era o miresica ce avea nunta azi, nu? Sa speram ca a fost frumos :) Pt ea oricum soarele era sus cu siguranta >:D<

Creizilup
30.05.2009, 10:41:18
Am aflat cine e fericita azi...Pt alezutza casa de piatra, copii frumosi si sanatosi, multa fericire si nu in ultimul rand distractie placutaaaaaaaaaaa!!!<:-P
Si asteptam sa ne spui cum a fost :*:*:*

alezutza25
01.06.2009, 17:52:07
Am aflat cine e fericita azi...Pt alezutza casa de piatra, copii frumosi si sanatosi, multa fericire si nu in ultimul rand distractie placutaaaaaaaaaaa!!!<:-P
Si asteptam sa ne spui cum a fost :*:*:*
Multumesc fetelor pentru urari, a fost minunat, chiar daca mi-a plouat la nunta, totul a iesit super.

Creizilup
01.06.2009, 22:24:48
Se spune ca ploaia la nunta inseamna prosperitate financiara ;) Ma bucur ca totul a iesit cu v-ati dorit si va urez casa de piatra inca o data !!!:* :* :* :* :* :* :)>-

alezutza25
01.06.2009, 22:59:08
Ceva poze de la prieteni momentan, am sa mai pun cand imi da fotograful.

aryanna
01.06.2009, 23:11:20
foarte frumoasa mireasa... poza aia in care esti in prim plac iti arata toate calitatile
felicitari!
unde te-ai machiat si coafat?

Creizilup
02.06.2009, 08:45:15
Foarte frumoasa ai fost si se vede ca erai fericita :> ;;) <:-P

alezutza25
02.06.2009, 10:05:35
foarte frumoasa mireasa... poza aia in care esti in prim plac iti arata toate calitatile
felicitari!
unde te-ai machiat si coafat?
Multumesc. La Pretty Woman, a urat foarte putin cam o ora, dar a iesit exact ce voiam.

alezutza25
02.06.2009, 10:06:51
Foarte frumoasa ai fost si se vede ca erai fericita :> ;;) <:-P
Multumesc, chiar am fost foarte fericita.

Porumbita
02.06.2009, 17:06:57
Ceva poze de la prieteni momentan, am sa mai pun cand imi da fotograful.
o mireasa superba ce sa mai=D> =D> =D> Felicitari
de uinde ti-ai cumparat rochita?:-? :-? lasami n pm te rog[-o< [-o< [-o<

katy27
14.07.2009, 13:26:42
Pupici
stiu si eu un fotograf foarte bun de la noi,si mai pot sa iti recomand daca inca nu ai luat firma pt decorarea salii,cu preturi foarte bune si calitate maxima;-),iti pot nr daca vrei,oare am voie?eu cand am incheiat contract mi-a placut de ei, ce mai am fost foarte incantata m-au si consiliat sunt buni!!!!;-)

ank_kov
15.07.2009, 16:16:25
dragi miresici din botosani, stie cineva unde pot gasi tuelle sau organza (imi fac singura marturiile ;))

aryanna
15.07.2009, 17:11:58
Multumesc. La Pretty Woman, a urat foarte putin cam o ora, dar a iesit exact ce voiam.

am fost si eu sambata la pretty woman am zis ca o bat pe aia de o omor, de coafat m-a faacut frumuse, mai trebuia retusat insa nu mai aveam timp

am inceput sa plang de nervi cand am vazut ca eu eram programata la 10 (am venit la 9.45) si la 14.30 abia m-a luat la coafat, iar eu la 15 trebuia sa fie la mireasa acasa ca am fost don'soara de onoare

oricum am fost multumita de coafura, cred ca ma fac la fel la nunta

Creizilup
15.07.2009, 19:42:40
am fost si eu sambata la pretty woman am zis ca o bat pe aia de o omor, de coafat m-a faacut frumuse, mai trebuia retusat insa nu mai aveam timp

am inceput sa plang de nervi cand am vazut ca eu eram programata la 10 (am venit la 9.45) si la 14.30 abia m-a luat la coafat, iar eu la 15 trebuia sa fie la mireasa acasa ca am fost don'soara de onoare

oricum am fost multumita de coafura, cred ca ma fac la fel la nunta
:)) Sunt atat de ocupate incat chiar si cu programare ai asteptat atat? Ce conteaza e ca totusi ai fost frumoasa ;-)

Imara
16.07.2009, 16:54:50
Nu stiu care e salonul cel mai bun, dar va sfatuiesc sa nu mergeti la Alex si Ralu, peste drum de maternitate, pentru manichiura. E o tanti acolo care le face pe toate, EA SINGURA; iar eu am ajuns la concluzia ca nu face nimic bine. Dupa ce mi-am facut manichiura acolo si mi-a luat 250 de mii m-am dus si am cautat in alta parte pe cineva ca sa mi-o repare (unde mi-au luat mai putini bani incluzand machiatul). De coafat.... cand am ajuns acasa mi-am retusat singura freza; asa ca MARE ATENTIE UNDE MERGETI, mai ales cand sunteti mirese.

aquarelle
16.07.2009, 23:35:44
la estetique manichiura lasa de dorit...fata aia face ce vrea ea, nu prea stie sa asculte si eventual sa propuna inainte ce vrea sa faca...pe mine m-a cam enervat!

Creizilup
17.07.2009, 11:58:15
la estetique manichiura lasa de dorit...fata aia face ce vrea ea, nu prea stie sa asculte si eventual sa propuna inainte ce vrea sa faca...pe mine m-a cam enervat!
Este cel de la intersectia de pe langa scoala 11?

Porumbita
18.07.2009, 21:41:22
Buna fetelor Am o intrebare pentru voi in special pt cele care sunt proaspat casatorite:-p stii ceva de programul electocasnice pentri tinerii casatoriti? este si pe la bt asa ceva?:-? v-a zis cineva ceva la starea civila?
ms pup

Imara
19.07.2009, 23:39:17
Eu stiu ca au la Carrefour un program asemanator. fac o reducere pt tinerii casatoriti, dar nu stiu mai multe detalii.

Creizilup
21.07.2009, 07:16:34
Buna! Nu stiu daca avem printre noi miresici care au avut nunta in week-end, insa vreau sa spun ca in week-end am vazut cateva mirese foaaaarte frumoase la oficiul starii civile si cateva sali decorate frumos prin oras care m-au emotionat foarte tare :">:">:">;))

roxana_m19
23.07.2009, 09:12:59

buna, am vazut ca u ai avut deja nunta, ne poti spune unde anume te-ai machiat/ coafat?plssssniste saloane unde sa fim multumite???(roxana_m19 e id ul meu)

aryanna
23.07.2009, 11:53:38
daca nu ma insel ea s-a facut la pretty woman care e cam greu de gasit, dar daca stii unde e magazinul giulia e mai simplu

deci pe bulevard cum vii de la parcul mare, treci de dolce vita (sper ca asa se numeste) si faci dreapta pe o straduta care da in calea nationala, apoi cobori pe langa magazinul giulia, si undeva pe o straduta mica (si care se infunda) la stanga e pretty woman, e intr-un din casele cu etaj de acolo

e cam cel mai bine cotat salon de pe la noi, eu pe unde am intrebat tot acolo ma trimitea lumea.... numai ca sunt cam ocupate fetele, ttrebuie programare din timp

Creizilup
23.07.2009, 13:02:16
Si eu il recomand pentru tuns si coafat pentru ca atat am incercat ;-)

Creizilup
10.08.2009, 08:49:36
Am vazut nunti in Botosani in acest week-end...si la Rapsodia si la Belvedere...dar fara muzica...or fi fost de alta religie, ca la noi la ortodocsi totusi e post?

andruza
10.08.2009, 21:56:33
Am vazut nunti in Botosani in acest week-end...si la Rapsodia si la Belvedere...dar fara muzica...or fi fost de alta religie, ca la noi la ortodocsi totusi e post?
cu siguranta sunt de alta religie pocaiti, ei nu au nici o treaba cu postul ortodox,am vazut si eu o nunta duminica:)

mycaela
12.08.2009, 08:25:10
buna miresici. eu am proba la coafat azi la Pretty woman, sper sa fie ok. oricum, eu am mai fost la ele o data, acum vreun an si am fost f. multumita, dar e altceva cand esti mireasa si vrei ca totul sa fie perfect.

Creizilup
12.08.2009, 11:23:00
Bafta! Cred ca totul va fi bine ;-) >:D<

ioanacity
26.09.2009, 19:44:00
la un neam de-al meu ortodocsi au fakut nunta in post si dupa 2 sapt ia murit ginerele! aveti mare grija! duminica nu e pacat sa faci nunti ci chiar e recomandat! din pacate eu nu pot pune duminica pt ca majorit nu sunt din bt!

Creizilup
26.09.2009, 22:34:31
la un neam de-al meu ortodocsi au fakut nunta in post si dupa 2 sapt ia murit ginerele! aveti mare grija! duminica nu e pacat sa faci nunti ci chiar e recomandat! din pacate eu nu pot pune duminica pt ca majorit nu sunt din bt!
Nu cred ca se pune problema la ortodocsi sa facem nunta in post, iar ceremonia religioasa nu o face niciun preot...Oricum mare pacat de respectivul tanar si Dumnezeu sa-l ierte!:(

Creizilup
27.09.2009, 09:16:52
Fetelor, rasfoind mesajele primite mai de demult in legatura cu agentii de organizare, ca sa i le pot si eu la randu-mi da si lui Carmen, am observat ca toate fetele care imi trimisesera mesaje-o singura exceptie, aryanna :)- erau banned. Ce puteau sa fi facut atat de grav incat sa primeasca acest bann? Poate cineva stie ceva despre ele...mie mi s-au parut fete dragute. Si asa suntem putine, ne imputinam si mai mult...:-<

aryanna
27.09.2009, 22:00:39
poate pentru ca aveau prea putine mesaje si s-au apucat de trimis recomandari, treaba asta se mai practica in randul agentilor economici si cred ca de asta

aquarelle
27.09.2009, 22:47:31
aryanna...mai ai putin pana la clipa cea mare! <:-P cum te simti? emotii ceva?

poate pentru ca aveau prea putine mesaje si s-au apucat de trimis recomandari, treaba asta se mai practica in randul agentilor economici si cred ca de asta

aryanna
28.09.2009, 09:01:06
da, mai am putin

de emotii toata lumea ma intreaba, nu am avut pana de curand, acum incet incet parca apar...
ma enerveaza ca ne tot vin anumite idei si parca nu mai am timp sa le pun in practica

cred ca cele mai mari emotii le-am avut sambata cand imi tot zicea lumea ''paaaiii la ora asta in 2 sapt o sa dansezi'' sau .... o sa fii in biserica etc si imi dadeam seama ca vineeeee

am 2 mari spaime: vremea si ''mos craciun'' (stiti voi cine e mosu, nu?:) )

alyna8
28.09.2009, 09:14:48
da, mai am putin

de emotii toata lumea ma intreaba, nu am avut pana de curand, acum incet incet parca apar...
ma enerveaza ca ne tot vin anumite idei si parca nu mai am timp sa le pun in practica

cred ca cele mai mari emotii le-am avut sambata cand imi tot zicea lumea ''paaaiii la ora asta in 2 sapt o sa dansezi'' sau .... o sa fii in biserica etc si imi dadeam seama ca vineeeee

De vreme sa nu iti faci griji ca o sa fie frumos;-) ,dar de mos nu stiu,despre ce e vb?

Creizilup
28.09.2009, 13:58:03
da, mai am putin

Vaiii si eu ma tem de Mos...L-am calculat pentru perioada aia si daca vine ceas-ca de obicei- o sa apara dupa aceea :D ;;)
Sunt sigura ca va fi frumos afara insa de Mos, doar tu stii ;)) Bafta sa nu vinaaa >:D<

alyna8
28.09.2009, 15:14:39
Vaiii si eu ma tem de Mos...L-am calculat pentru perioada aia si daca vine ceas-ca de obicei- o sa apara dupa aceea :D ;;)
Sunt sigura ca va fi frumos afara insa de Mos, doar tu stii ;)) Bafta sa nu vinaaa >:D<
aaaaa.........ok;-) ,bafta sa nu vina

Creizilup
28.09.2009, 17:47:58
aaaaa.........ok;-) ,bafta sa nu vina
Mersi, la fel si tie ;-) >:D<

aquarelle
28.09.2009, 19:15:21
nimeni si nimic nu are voie sa-ti strice ziua! asa ca incearca sa transformi totul in pozitiv! cu mosu tinem pumnii sa stea deoparte....sau macar incearca sa-l fentezi cu ceva...poate merge! ;-)
tinem pumnii sa iasa totul bine si sa se simti fericita si implinita...asta e cel mai important! si apoi asteptam pozzzzzzzzzeeeeee....multttteeeeee! >:D<

da, mai am putin

aryanna
28.09.2009, 20:07:22
poze nu promit...

Creizilup
28.09.2009, 20:52:33
poze nu promit...
De ce? :( :-<

aryanna
28.09.2009, 21:30:29
mmm nu sunt amatoare de poze pe net

Creizilup
28.09.2009, 22:36:43
mmm nu sunt amatoare de poze pe net
Aham...ok :)>-

aryanna
15.10.2009, 19:20:39
stie cineva ce firme de curierat sunt in bt si unde e sediul lor?

stiu ca este fan curier dar unde o fi?

aquarelle
15.10.2009, 19:52:29
si eu am trimis ceva cu ei zilele trecute in bt...pe site au doar nr de tel pentru botosani...suna acolo si afli! nu stiu de ce dar presupun ca nu e permanent cineva la birou...se mai ocupa si de livrari, asa ca cine stie...

ioanacity
17.10.2009, 22:19:42

fan curier e langa pompieri! eu la ei apelez deobicei cand am de primit vreun colet! sunt f seriosi!

Creizilup
18.10.2009, 21:42:00
Fetelor ma declar in mod oficial..racitaaa ;)) Am luat masuri incepand din seara asta: baie fierbinte (chiar daca nu face bine pielii, m-am cremuit bine dupa aceea), ceai fierbinte si pastile :-< Sper sa treaca rapid si sa nu se lase cu febra si stari de toata...bafta :))

aryanna
18.10.2009, 21:48:26
eu, in mod absolut surprinzator, inca nu am racit, desi sotul a tras o raceala zdravana si ma gandeam ca-mi da si mie niste ''preteni''

tind sa cred ca face bine la imunitate propolisul, desi are un gust oribil

e si timpul racelilor acum...e la moda :))
dar asta e,

insanatosire grabnica iti doresc

aquarelle
18.10.2009, 22:00:28
baga oscilococcinum...la mine functioneaza brici! am facut o cura de 1 doza pe saptamana (timp de 6 sapt) si cu asta cam jumatate de an ma tine departe de oricare raceala sau gripa, pt ca intareste sistemul imunitar!

am primit link.ul...mercic! :*

Fetelor ma declar in mod oficial..racitaaa ;)) Am luat masuri incepand din seara asta: baie fierbinte (chiar daca nu face bine pielii, m-am cremuit bine dupa aceea), ceai fierbinte si pastile :-< Sper sa treaca rapid si sa nu se lase cu febra si stari de toata...bafta :))

Creizilup
18.10.2009, 22:03:56
eu, in mod absolut surprinzator, inca nu am racit, desi sotul a tras o raceala zdravana si ma gandeam ca-mi da si mie niste ''preteni''

tind sa cred ca face bine la imunitate propolisul, desi are un gust oribil

e si timpul racelilor acum...e la moda :))
dar asta e,

insanatosire grabnica iti doresc
Multumesc. Sper sa fie asa ;)) Eu anul trecut am luat aproape 3 lnui tinctura de echinacea si n-am racit toata iarna. Si am si acum cumparata, insa am tot amanat sa iau. M-a luat pe nepregatite frigul asta venit asa brusc dupa zile fantastic de calduroase. Nici nu ma asteptam sa tina asa mult :-<

Creizilup
18.10.2009, 22:04:35
baga oscilococcinum...la mine functioneaza brici! am facut o cura de 1 doza pe saptamana (timp de 6 sapt) si cu asta cam jumatate de an ma tine departe de oricare raceala sau gripa, pt ca intareste sistemul imunitar!

am primit link.ul...mercic! :*
Cumpar maine. Si la mine functioneaza. Uitasem de el ;)) Cu placere si sper sa NE fie de folos :D

aquarelle
18.10.2009, 22:55:36
hmm...stai intai sa discut cu EU-l meu interior sa-l conving sa ne punem pe treaba....nu o sa fie prea usor...ca e mai incapatanat ca mine! ;;)

Cumpar maine. Si la mine functioneaza. Uitasem de el ;)) Cu placere si sper sa NE fie de folos :D

aryanna
18.10.2009, 23:00:33
asa si eu ma mai rog de anticorpisorii mei sa nu mai leneveasca si sa treaca la treaba , dar nu i-am educat bine la timp...:)))

Creizilup
18.10.2009, 23:14:26
asa si eu ma mai rog de anticorpisorii mei sa nu mai leneveasca si sa treaca la treaba , dar nu i-am educat bine la timp...:)))
Niciodata nu e prea tarziu sa luam masuri :D

Creizilup
18.10.2009, 23:15:27
hmm...stai intai sa discut cu EU-l meu interior sa-l conving sa ne punem pe treaba....nu o sa fie prea usor...ca e mai incapatanat ca mine! ;;)
Daca mai ai nevoie de carti pe tema...cu drag. Sunt bine dotata la capitolul asta :))

aquarelle
18.10.2009, 23:32:15
inca nu am citit-o nici pe prima :-" , dar cand reusesc revin cu un request! >:D<

Daca mai ai nevoie de carti pe tema...cu drag. Sunt bine dotata la capitolul asta :))

Creizilup
19.10.2009, 17:22:29
Azi m-am intretinut cu humex si ceaiuri fierbinti, dupa un chestionar serios printre colegii de serviciu, sa aflu ce pastila e mai eficienta :)) Majoritatea mi l-au desemnat castigator asa ca...incerc si asta;))

ioanacity
19.10.2009, 17:31:34
Azi m-am intretinut cu humex si ceaiuri fierbinti, dupa un chestionar serios printre colegii de serviciu, sa aflu ce pastila e mai eficienta :)) Majoritatea mi l-au desemnat castigator asa ca...incerc si asta;))
da dar sa stii ca humexul si astea eferevescente sunt mai nou considerate un " cancerigen"! eu tin cure de ceapa si usturoi si ca fruct principal : mango! si dupa 3-4 saptamani de cure nu mai am treaba tot anul! fara raceli fara nik!in schimb mango il mananc si asa ca fruct de seara! e f bun pt tranzit si in special pt intestine!:-B

Creizilup
19.10.2009, 18:13:43
da dar sa stii ca humexul si astea eferevescente sunt mai nou considerate un " cancerigen"! eu tin cure de ceapa si usturoi si ca fruct principal : mango! si dupa 3-4 saptamani de cure nu mai am treaba tot anul! fara raceli fara nik!in schimb mango il mananc si asa ca fruct de seara! e f bun pt tranzit si in special pt intestine!:-B
Humex nu iau in varianta efervescenta. Sunt pastile organizate pe momentele zilei cand trebuie sa le iei. E o tableta de 16 pastile pentru 4 zile de tratament...

ioanasiioana
17.11.2009, 10:35:34
si-a luat cineva apartament in Botosani cu ajutorul programului "Prima Casa"??

solmizel
19.11.2009, 19:07:20
Se poate sa scapam de politica macar pe miresici?[-o<

aquarelle
19.11.2009, 20:56:25
daca ma uit bine si la reclamele laterale de pe forum...nu cred ca avem vreo sansa sa scapam fara! :-B

Se poate sa scapam de politica macar pe miresici?[-o<

aquarelle
19.11.2009, 20:57:09
a facut cineva revelionul anul trecut la casa lux? ceva impresii, recomandari?

Creizilup
19.11.2009, 21:55:16
a facut cineva revelionul anul trecut la casa lux? ceva impresii, recomandari?
Ati inceput pregatirile? ;;) Abia astept sa ne hotaram si noi :D

aryanna
19.11.2009, 23:29:06
nici noi nu avem vreo idee de petrecut revelionul...cred ca prin bt va fi:(, e bine si aici pana la urma dar macar sa facem ceva.

aquarelle
20.11.2009, 11:49:30
pai eu nu am mai facut sarbatorile acasa (la bt) de 6ani...iar sotul de vreo 10! chiar ne lipseste mult atmosfera de acolo...va spun sincer ca nu poate fi egalata cu nimic! asa ca anul asta ne-am hotarat...mai ales ca avem si nasii acolo.

Creizilup
20.11.2009, 15:41:05
pai eu nu am mai facut sarbatorile acasa (la bt) de 6ani...iar sotul de vreo 10! chiar ne lipseste mult atmosfera de acolo...va spun sincer ca nu poate fi egalata cu nimic! asa ca anul asta ne-am hotarat...mai ales ca avem si nasii acolo.
Voi locuiti in Dorohoi, nu?

aquarelle
20.11.2009, 16:21:06
nope! la origini din saveni, buletin in bt, facultatea la iasi, serviciul in buc si momentan delegati peste hotare...toata viata am fost o "calatoare" asa ca m-am obisnuit deja #-o

Voi locuiti in Dorohoi, nu?

Creizilup
20.11.2009, 19:14:22
nope! la origini din saveni, buletin in bt, facultatea la iasi, serviciul in buc si momentan delegati peste hotare...toata viata am fost o "calatoare" asa ca m-am obisnuit deja #-o
8-} Nu stiu atunci de unde am ramas cu impresia asta :D Scuze. Acum inteleg cat de bine trebuie sa fie sa te intorci acasa, si mai ales de sarbatori ;;) Stim si noi cum este, insa inca nu avem "vechimea" voastra :)

solmizel
21.11.2009, 09:40:31
Deeeeeeci........... cine a petrecut revelionul la un restaurant sau bar din Bt sa ne informeze si pe noi:>

nannyna
23.11.2009, 01:58:26
Deeeeeeci........... cine a petrecut revelionul la un restaurant sau bar din Bt sa ne informeze si pe noi:>

Buna!! eu si cu alta miresica de pe aici..isabelaopt...am facut anul trecut revelionul la Miorita. noi am fost o masa de 10 persoane, 500 lei de pereche. A fost super DAR e important cu cine mergeti si cati mergeti...nu doar in doi ca e naspa!!noi ne-am simtit bine. au un menu special de revelion ...si de baut la fel...aveam un menu cu ce a fost pe undeva , am sa-l caut....nu e ca la nunti.... muzica buna..au fost ok!!

aryanna
23.11.2009, 19:23:46
am vazut si la cucarani oferta pt rev. cica e 600 de pereche
cred ca e fain de petrecut acolo desi vin cam multi familisti cu copii lor cu tot si cine stie peste ce isteti mai dai din aia care se cred van damme la bautura

pe mine ma intereseaza foarte tare cu cine ma duc si nu unde merg, eu nu consider ca ma distrez daca nu dansez macar un pic, al meu nu prea danseaza si asa ca tre sa merg cu prieteni carora le place sa danseze...

de ex anul trecut am fost la munte insa plictis total...
o parte din prieteni au mers in koma si mi-a parut rau cand am vazut ca a trecut revu si sincer n-am facut nimic acolo... cei din koma au zis ca s-au distrat fain

Creizilup
23.11.2009, 20:31:11
Si eu sunt mare amatoare de dans ;;) Iubitul meu nu se pricepe grozav insa are o vointa de fier...nu pleaca de pe ringul de dans pana nu-mi umfla macar un deget :)) Noi anul trecut am facut revelionul impreuna cu prietenii nostri din Iasi si a fost super bine. Anul asta inca nu ne-am hotarat...prospectam piata ;;) Abia astept sa vad ce alegeti voi...nu se stie niciodata cum ne intalnim ;)) :D

Creizilup
24.11.2009, 09:04:22
Buna fetelor. Am nevoie de metodele voastre de a va odihni/ relaxa atunci cand sunteti obosite. O sa iau de la voi sa vad ce mi se potriveste si mie, ca vad ca metodele mele de pana acum nu mai merg...:-<

aquarelle
24.11.2009, 12:29:57
hei...a dat peste tine astenia de toamna? eu cand sunt obosita tare (de ex acum dupa 3 nopti in care am dormit doar 3, maxim 4 ore) nu pot dormi deloc...asa ca imi mai trebuie vreo zi, doua sa imi revin la programul normal.
in rest la mine a functionat mereu o cana de lapte cald cu miere, un film bun si o leneveala luuuuunga in pat (cu toate draperiile\jaluzelele trase) cu persoana iubita alaturi! ;;)

Buna fetelor. Am nevoie de metodele voastre de a va odihni/ relaxa atunci cand sunteti obosite. O sa iau de la voi sa vad ce mi se potriveste si mie, ca vad ca metodele mele de pana acum nu mai merg...:-<

Creizilup
24.11.2009, 17:22:26
hei...a dat peste tine astenia de toamna? eu cand sunt obosita tare (de ex acum dupa 3 nopti in care am dormit doar 3, maxim 4 ore) nu pot dormi deloc...asa ca imi mai trebuie vreo zi, doua sa imi revin la programul normal.
in rest la mine a functionat mereu o cana de lapte cald cu miere, un film bun si o leneveala luuuuunga in pat (cu toate draperiile\jaluzelele trase) cu persoana iubita alaturi! ;;)
Nu, cu astenia nu m-am luptat niciodata, insa am avut un program groaznic de incarcat incepand din septembrie si nici n-am vrut sa ma dau batuta in fata oboselii:)) Mi-am cam fortat limitele. Singurele mele momente de respiro au fost cele pe care le-am petrecut aici pe forum si desi am tot fost plecati mai rau m-am obosit pentru ca sunt tare petrecareata :)) Liber este exclus sa-mi iau acum, iar leneveala...visez la ea de cand a inceput perioada asta nebuna:)) In ultima vreme n-am prea vazut niciun film decat serialul cu dinastia Tudorilor la care eu mai mereu adorm desi imi place mult ;))
Ne-am programat pentru week-end o leneveala luuuunga de vreo 3 zile :)) Sa vedem daca ne iese :D ;;)

aquarelle
25.11.2009, 13:09:20
da ...nu se stie niciodata! sa luam la noi o Poiana ca sa ne recunoastem? :))

Si eu sunt mare amatoare de dans ;;) Iubitul meu nu se pricepe grozav insa are o vointa de fier...nu pleaca de pe ringul de dans pana nu-mi umfla macarun deget :)) Noi anul trecut am facut revelionul impreuna cu prietenii nostri din Iasi si a fost super bine. Anul asta inca nu ne-am hotarat...prospectam piata ;;) Abia astept sa vad ce alegeti voi...nu se stie niciodata cum ne intalnim ;)) :D

Creizilup
25.11.2009, 14:01:37
da ...nu se stie niciodata! sa luam la noi o Poiana ca sa ne recunoastem? :))
:)) Prefer After eight :D ;;)

solmizel
25.11.2009, 14:08:07
Subscriu pentru after-eight. Menta la putere!!!!:D Stai cu picioarele in sus o zi, doua si o sa-ti revii.

Creizilup
25.11.2009, 14:25:37
Subscriu pentru after-eight. Menta la putere!!!!:D Stai cu picioarele in sus o zi, doua si o sa-ti revii.
Aseara m-am culcat mult mai devreme decat de obicei- pentru ca "cineva" a facut bine si mi-a setat ora de la calculator cu doua ore mai tarziu. Avand impresia ca este 00:30 , m-am culcat asadar la 22:30 :D Ma simt mai odihnita azi, insa tot mai simt nevoia de relaxare. Abia astept week-end-ul ;;)

solmizel
25.11.2009, 16:03:39
Super tare=)) Mor de ras=)) Mie nu mi se poate intampla pentru ca am langa mine 2 telefoane si un ceas.

Creizilup
25.11.2009, 17:15:15
Super tare=)) Mor de ras=)) Mie nu mi se poate intampla pentru ca am langa mine 2 telefoane si un ceas.
Nici mie nu mi s-a mai intamplat si eram atat de obosita incat nici nu m-am gandit sa mai verific cu un alt ceas; eram ferm convinsa ca e 00:30 ;)) Iar el stie foarte bine ca am obiceiul sa ma ghidez dupa ora calculatorului, ca alarma pentru trezeirea de dimineata este setata pentru toata saptamana si mi-a facut-o. 8-} silly me ...

Creizilup
29.11.2009, 12:03:01
Hello!!! Din pacate n-am putut pleca nicaieri-iubi e de vina- zilele astea insa ieri n-am facut nimic solicitant-doar o masina de rufe si restul iubi :D , am dormit pana tarziu azi si am hotarat sa fie o zi de rasfat ;;) Masca , gomaj corporal, baie lungaaa, citit si deja ma simt odihnita. In sfarsiiiit! :)) Voi ce ati facut in week-end-ul acesta?

solmizel
29.11.2009, 17:23:05
Eu ma uit la Doctor House :D Nevoia de sange, boli si moarte e satisfacuta total:))

aquarelle
29.11.2009, 20:13:28
bravo...uite vezi ca ai reusit?
si eu am facut cam acelasi lucru, combinat si cu cateva episoade bune din Prison Break!

Hello!!! Din pacate n-am putut pleca nicaieri-iubi e de vina- zilele astea insa ieri n-am facut nimic solicitant-doar o masina de rufe si restul iubi :D , am dormit pana tarziu azi si am hotarat sa fie o zi de rasfat ;;) Masca , gomaj corporal, baie lungaaa, citit si deja ma simt odihnita. In sfarsiiiit! :)) Voi ce ati facut in week-end-ul acesta?

aquarelle
29.11.2009, 20:15:14
cand termini stagiatura putem apela la tine pentru un sfat...medical? :D

Eu ma uit la Doctor House :D Nevoia de sange, boli si moarte e satisfacuta total:))

Creizilup
29.11.2009, 21:05:21
bravo...uite vezi ca ai reusit?
si eu am facut cam acelasi lucru, combinat si cu cateva episoade bune din Prison Break!
:))Daaaa ! In sfarsit ma declar relaxata ;;) Noi azi am terminat de vazut seria a treia din The Tudors- fata de care am avut rezerve initial, insa care ne-a prins pe amandoi- si o recomand tuturor :D ;;)

Creizilup
29.11.2009, 21:07:14
:)) Razi tu razi, dar medicul ala ticnit ne-a prins si pe noi. Poate ca eu nu pot da sfaturi medicale insa sora mea da. Si numai dupa ce a invata pe de rost House M.D. :))

aquarelle
30.11.2009, 09:53:57
am mai auzit persoane care dupa ce au urmarit tot serialul se simteau deja stapane pe sine sa puna un diagnostic la anumite boli...insa parca tot nu m-as trata la ele! :D

:)) Razi tu razi, dar medicul ala ticnit ne-a prins si pe noi. Poate ca eu nu pot da sfaturi medicale insa sora mea da. Si numai dupa ce a invata pe de rost House M.D. :))

solmizel
30.11.2009, 10:51:01

Sunt deja specialista. M-am uitat si la Grey's Anatomy. Apelati cu incredere. Veti avea parte de o moarte lenta si sigura:D

solmizel
30.11.2009, 10:53:22
Doctorul House in fiecare episod (si mentionez ca sunt de abia la seria 2) suspecteaza pacientii cam de aceleasi boli asa ca e imposibil sa nu le inveti. Poate in seria 3 mai schimba scenaristul ca sa mai invat si altele:))

Creizilup
30.11.2009, 12:24:03
am mai auzit persoane care dupa ce au urmarit tot serialul se simteau deja stapane pe sine sa puna un diagnostic la anumite boli...insa parca tot nu m-as trata la ele! :D
:)) Nu cred ca se incumeta sora mea sa trateze pe cineva insa e cert ca este dependenta de filmele de gen :))

aquarelle
30.11.2009, 12:46:31
multumim de indicatii! o sa tinem cont de ele! :D

Sunt deja specialista. M-am uitat si la Grey's Anatomy. Apelati cu incredere. Veti avea parte de o moarte lenta si sigura:D

Creizilup
30.11.2009, 14:55:29
Ei, cand ma hotarasc, apelez cu incredere...tinem legatura ;)) :)) Dar te avertizez ca trebuie sa ai rabdare cu mine...de fel sunt o optimista incurabila, deci o sa ma cred vesnic sanatoasa :))

solmizel
01.12.2009, 17:17:52
Ei, cand ma hotarasc, apelez cu incredere...tinem legatura ;)) :)) Dar te avertizez ca trebuie sa ai rabdare cu mine...de fel sunt o optimista incurabila, deci o sa ma cred vesnic sanatoasa :))

Nu conteaza, te imbolnavesc eu;)

Creizilup
01.12.2009, 18:54:24
Nu conteaza, te imbolnavesc eu;)
:)) Nu multumesc...mi-e bine asa ;;)

solmizel
02.12.2009, 14:39:59
Stie cineva unde este strada Aprodu Purice nr.5? Este un oficiu Postal acolo. Trebuie sa iau un pachet si habar n-am in ce zona e.

Creizilup
02.12.2009, 17:44:41
Stie cineva unde este strada Aprodu Purice nr.5? Este un oficiu Postal acolo. Trebuie sa iau un pachet si habar n-am in ce zona e.
Nu stiu cum e acum in Botosani, dar acum vreo doi ani, pachete se ridicau doar de la oficiul de langa gara. Se poate ca acolo sa fie strada aceasta...:-\

solmizel
02.12.2009, 20:03:37
Nu stiu cum e acum in Botosani, dar acum vreo doi ani, pachete se ridicau doar de la oficiul de langa gara. Se poate ca acolo sa fie strada aceasta...:-\

Am aflat ca e la gara. Mersi oricum:)>-

Creizilup
03.12.2009, 10:15:32
Am aflat ca e la gara. Mersi oricum:)>-
Cu placere. Cu ocazia asta am aflat si eu ca nu s-a schimbat :)

solmizel
03.12.2009, 15:32:47
Eu ma gandesc foarte serios sa ma marit in blugi.Subscrie cineva?

Creizilup
03.12.2009, 17:08:40
Eu nu :)) Cred ca m-ar lua la alergat ai mei ca si asa fac totul "cum nu se face", daca nici rochie de mireasa nu imi pun ...:-SS

solmizel
05.12.2009, 12:25:39
Eu mananc foarte multe dulciuri (voi sa nu faceti la fel:P). Ce ati mai facut bun in ultima vreme? Va rog sa n-aud de salata de fructe. Vorbim de dulciuri serioase aici :D

Imara
05.12.2009, 13:15:40
Eu am facut negresa acu' vreo 2 zile si a iesit foarte buna. Am luat reteta de pe net, dar in loc de cacao am pus cola cao si nu iese asa negricioasa si amaruie. Chiar ca a fost buna, numai ca nu am apucat decat 2 bucatele ca au sarit astia ca vulturii pe ea.

solmizel
05.12.2009, 13:34:02
Buna ideea cu negresa si nici nu e greu de facut ;;)

aquarelle
07.12.2009, 16:31:02
am avut o poza de la o colega a unei prietene, pacat ca nu o mai am sa exemplific: s-a maritat in blugi, tenisi albi, in partea de sus avea ceva ce semana cu o rochie de mireasa scurta si pe cap un voal super! mirele la fel: blugi, tenisi si un super frac! ;-)

aquarelle
07.12.2009, 16:34:11
nici eu nu mananc multe dulciuri! :[email protected] :D
eu am "produs" zilele trecute o sarlota de portocale...e si dulce e si cu fructe...merge? :))

Eu mananc foarte multe dulciuri (voi sa nu faceti la fel:P). Ce ati mai facut bun in ultima vreme? Va rog sa n-aud de salata de fructe. Vorbim de dulciuri serioase aici :D

aquarelle
07.12.2009, 16:39:09
si o fotografie drept proba...scuzati calitatea imaginii, am facut-o la repezeala cu alt telefon...ca deja ma infipsesem in ea! :D
se face foarte repede si e foarte gustoasa!

solmizel
07.12.2009, 18:00:59
si o fotografie drept proba...scuzati calitatea imaginii, am facut-o la repezeala cu alt telefon...ca deja ma infipsesem in ea! :D

retetaaaaaaaa=P~ =P~ =P~ =P~ =P~

Creizilup
07.12.2009, 18:45:38
=P~ =P~ =P~ Arata foarte bine. Vreau si eu reteta :D

aquarelle
07.12.2009, 21:11:11
Sarlota portocale:
Foarte aromata, foarte gustoasa si foarte usor de facut.

Ingrediente:
trei portocale, 16-18 piscoturi de sampanie, sase galbenusuri, noua linguri de zahar, un sfert de litru de lapte, sase foi de gelatina, 500 grame frisca.

Preparare:
Rade coaja celor trei portocale. Stoarce sucul de la o portocala, restul fructelor taie-le in bucatele pe care presari trei linguri zahar tos. Da fructul la rece.
Freaca galbenusurle cu sase linguri de zahar si adauga un sfert de litru de lapte rece. Bate amestecul pe foc pana se ingroasa.
Adauga foile de gelatina (tinute in apa rece), in crema de ou cu lapte pana se dizolva complet. Adauga coaja de portocala si 500 grame frisca.
Uda o cratita cu apa, pune pe fundul cratitei si pe margini bucatile de portocala, apoi toarna un strat de crema. Pune piscoturile stropite cu suc de portocala. Umple cratita, alternativ cu crema si piscoturi. Ultimul strat trebuie sa fie crema. Lasa la rece sase ore, apoi rastoarna pe un platou si serveste sarlota decorata dupa plac cu frisca sau bucati de portocala.

P.S.: sa puneti mai mult suc de fructe peste piscoturi...eu cred ca ar fi mers mai bine cu sucul de la 1 o portocala si jumate! spor la gateala...asteptam sa vedem rezultate! ;-)

solmizel
07.12.2009, 21:26:31
Sarlota portocale:
Foarte aromata, foarte gustoasa si foarte usor de facut.

Ingrediente:
trei portocale, 16-18 piscoturi de sampanie, sase galbenusuri, noua linguri de zahar, un sfert de litru de lapte, sase foi de gelatina, 500 grame frisca.

Preparare:
Rade coaja celor trei portocale. Stoarce sucul de la o portocala, restul fructelor taie-le in bucatele pe care presari trei linguri zahar tos. Da fructul la rece.
Freaca galbenusurle cu sase linguri de zahar si adauga un sfert de litru de lapte rece. Bate amestecul pe foc pana se ingroasa.
Adauga foile de gelatina (tinute in apa rece), in crema de ou cu lapte pana se dizolva complet. Adauga coaja de portocala si 500 grame frisca.
Uda o cratita cu apa, pune pe fundul cratitei si pe margini bucatile de portocala, apoi toarna un strat de crema. Pune piscoturile stropite cu suc de portocala. Umple cratita, alternativ cu crema si piscoturi. Ultimul strat trebuie sa fie crema. Lasa la rece sase ore, apoi rastoarna pe un platou si serveste sarlota decorata dupa plac cu frisca sau bucati de portocala.

P.S.: sa puneti mai mult suc de fructe peste piscoturi...eu cred ca ar fi mers mai bine cu sucul de la 1 o portocala si jumate! spor la gateala...asteptam sa vedem rezultate! ;-)

Nush de ce dar nu-mi ies niciodata prajiturile cu gelatina. Poate nu stiu eu s-o folosesc. Oricum arata bine prajiturica ta;)

aryanna
07.12.2009, 21:34:38
eu nu am gasit gelatina in foi, am gasit numai la plic si era pudra, 6 plicuri in log de 6 foi e totuna?
aa si frisca lichida sau ce soi de frisca, smantana batuta?

aquarelle
07.12.2009, 21:57:07
hmm...sincer nu ma pricep la gelatine...sunt la a doua experienta cu ele, prima nereusita, a doua cu succes! poate mai bine intrebi mamicile sau matusicile din familie! frisca totusi merge sa nu fie foarte grasa, eu am combinat cea lichida cu smantana si a iesit perfect ca consistenta!

eu nu am gasit gelatina in foi, am gasit numai la plic si era pudra, 6 plicuri in log de 6 foi e totuna?

Creizilup
08.12.2009, 20:20:31
Eu o s-o incerc in week-end. Sper sa-mi iasa :-SS

aquarelle
09.12.2009, 12:12:00
sa ne spui si noua cum a iesit! <:-P si sa te gandesti la noi cand o "degusti", daaaa???=P~

Eu o s-o incerc in week-end. Sper sa-mi iasa :-SS

solmizel
09.12.2009, 15:52:16
sa ne spui si noua cum a iesit! <:-P si sa te gandesti la noi cand o "degusti", daaaa???=P~

mAI BINE SA NE DEA SI NOUA:-p

Creizilup
09.12.2009, 18:21:08
Daaaaaa :)) Eventual ii fac o poza sa o vedeti, ca daca iese buna nu stiu daca apuca vreuna dintre voi macar o firimitura ;)) Suntem o familie de iubitori de dulciuri:x :">

aryanna
09.12.2009, 19:31:15
eu am gasit undeva tiramisu de lamaie si cineva a facut si varinta cu portocale in loc de lamaie, abia astept sa se termine prajitura facuta deja sa fac tiramisu de portocale

Imara
09.12.2009, 21:11:02

Am gasit azi scris pe un pliculet de 10 grame de gelatina pudra ca e echivalentul a 6 foi. Presupun ca daca pui 1-2 pliculete de gelatina la 10 gr plicul e numai bine. totusi nu garantez.....

Eu tocmai am facut un tort diplomat (tot dupa o reteta gasita pe internet), numai ca nu am avut vas rotund si a iesit dreptunghiular si nu la fel de inalt ca in pozele pe care le fazusem pe net. Abia astept sa-l degust.:D

Creizilup
09.12.2009, 22:06:37
Am gasit azi scris pe un pliculet de 10 grame de gelatina pudra ca e echivalentul a 6 foi. Presupun ca daca pui 1-2 pliculete de gelatina la 10 gr plicul e numai bine. totusi nu garantez.....

Eu tocmai am facut un tort diplomat (tot dupa o reteta gasita pe internet), numai ca nu am avut vas rotund si a iesit dreptunghiular si nu la fel de inalt ca in pozele pe care le fazusem pe net. Abia astept sa-l degust.:D
Noi i-am facut surorii mele de ziua ei diplomat din acela la cutie si a iesit foarte bun si nici n-am muncit foarte mult ;;)

Creizilup
09.12.2009, 22:07:35
eu am gasit undeva tiramisu de lamaie si cineva a facut si varinta cu portocale in loc de lamaie, abia astept sa se termine prajitura facuta deja sa fac tiramisu de portocale
Vreau si eu reteta, m-ai facut curioasa... Sunt fan tiramisu! =P~ =P~ =P~

aryanna
09.12.2009, 23:25:02
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/22665/TIRAMISU-CU-LAMAIE/

aici e si cel de portocale, undeva pe la pagina 3 cred, facut de o alta forumista

imi place aici ca sunt poze la fiecare explicatie asa ca pentru incepatori de-al de mine :)

Imara
10.12.2009, 15:44:14
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/22665/TIRAMISU-CU-LAMAIE/

aici e si cel de portocale, undeva pe la pagina 3 cred, facut de o alta forumista

imi place aici ca sunt poze la fiecare explicatie asa ca pentru incepatori de-al de mine :)

Nu pot sa cred! Fix cu tortul asta mi-am clatit eu ochii acu' 1 minut. :)) Adevarul e ca pare bun, dar mi se pare prea complicat de facut; in schimb arata divin.

aryanna
10.12.2009, 20:52:40
nu e complicat deloc, l-am facut eu numai ca am pus crema de la dr oetker in loc de crema aia cu mascarpone si creme fraice sau cum se zice ca al meu nu mananca branza
oricum crema de la oetker mi-a stricat prajitura ca nu e tare deloc e prea moale....poate am pus eu prea mult lapte , nu stiu insa nu a iesit bine:((

Imara
10.12.2009, 21:12:47
nu e complicat deloc, l-am facut eu numai ca am pus crema de la dr oetker in loc de crema aia cu mascarpone si creme fraice sau cum se zice ca al meu nu mananca branza
oricum crema de la oetker mi-a stricat prajitura ca nu e tare deloc e prea moale....poate am pus eu prea mult lapte , nu stiu insa nu a iesit bine:((

si ai facut si jeleu? cat timp ti-a luat toata operatiunea? parca m-as baga si eu, dar eu vreau cu lamaie. ma mai gandesc ca pare destul de complicat.

Trebuia sa pui mascarpone ca pe langa celelalte ingrediente nu-si mai dadea sotul tau seama ca e cu branza.

aryanna
10.12.2009, 21:47:41
oricum nu a mancat, isi da seama ca simte imediat gustul de branza, smantana..bla bla
si in plus nu i-a placut ca arata ca o branza cica, desi era crema de vanilie si era destul de galbena...

in plus daca mananca si isi da seama ca l-am pacalit imi face un taraboi:[email protected]

da am facut si jeleu, nu mi-a luat foarte mult, pare complicat ca sunt multe explicatii insa nu mi-a luat mult de facut

aquarelle
11.12.2009, 10:12:47
arata bine dar pare cam dificil de facut...nu am curajul sa ma incumet la el! :D plus tot untul ala deasupra...mi se pare un pic cam greu pt ficateii nostri!

Imara
11.12.2009, 15:05:23
arata bine dar pare cam dificil de facut...nu am curajul sa ma incumet la el! :D plus tot untul ala deasupra...mi se pare un pic cam greu pt ficateii nostri!

Poti renunta la untul si zaharul de deasupra. il ornezi cum vrei.
Nu stiu cand o sa am si eu curaj sa ma apuc de el ca ma cam tenteaza.

solmizel
11.12.2009, 16:12:17
Propun glazura de cioco. Cioco rules:D Daca mai continuati cu sb asta pana la vara ma fac cat o gogoasa si ma rostogolesc cu gratie cu tot cu rochia de mireasa.Dar noi sa fim sanatoase..:D

Imara
11.12.2009, 17:43:27
Propun glazura de cioco. Cioco rules:D Daca mai continuati cu sb asta pana la vara ma fac cat o gogoasa si ma rostogolesc cu gratie cu tot cu rochia de mireasa.Dar noi sa fim sanatoase..:D

:)) :)) :)) eu deja sunt cat o gogoasa. :)) :)) :))

Creizilup
13.12.2009, 11:15:25
Neata miresici pufoase si dulci ca gogoselele >:D< ! Hmmm ce frumos a inceput ziua de azi, cu leneveala in pat de dimineata, cu cafea fierbinte si zapada afara...miroase a Craciun 8-> Desi...prognozele meteo spun ca nu vom avea zapada de Craciun :(
Voi ce faceti azi?

solmizel
13.12.2009, 14:55:05
Neata miresici pufoase si dulci ca gogoselele >:D< ! Hmmm ce frumos a inceput ziua de azi, cu leneveala in pat de dimineata, cu cafea fierbinte si zapada afara...miroase a Craciun 8-> Desi...prognozele meteo spun ca nu vom avea zapada de Craciun :(
Voi ce faceti azi?

Leneveala in pat toata ziua nu numai dimineata :D Plus ca la minus 14 grade nu prea e de iesit afara :-S

aquarelle
13.12.2009, 17:22:58
hmm...la mine a inceput cu nervi si draci! daca cunoasteti o solutie anti-orgoliu si anti-incapatanare sa mi-o spuneti si mie!!! :-w

Voi ce faceti azi?

Creizilup
13.12.2009, 17:50:06
hmm...la mine a inceput cu nervi si draci! daca cunoasteti o solutie anti-orgoliu si anti-incapatanare sa mi-o spuneti si mie!!! :-w
:)) Pai depinde si cine e in cauza :D Dar in ambele cazuri, cred ca merge cu multa toleranta, rabdare si pupici ;;) Si mult exercitiu in timp :D

solmizel
14.12.2009, 08:18:34
Cu cat se enerveaza cineva mai tare cu atat trebuie sa fii mai calm. O sa-l scoti si mai tare din sarite si pana la urma renunta:D La mine merge:)>-

aquarelle
14.12.2009, 10:16:58
pai acu recunosc ca amandoi suntem "cauza"....numa ca el in proportie mai mare! :D se intampla cam rar chestii de astea la noi, asa ca de fiecare data incerc alta metoda de abordare...cred ca l-am zapacit de tot! :)) si cum spunea solmizel...metoda cu calm si indiferenta "doare" cel mai tare vad! ;))

:)) Pai depinde si cine e in cauza :D Dar in ambele cazuri, cred ca merge cu multa toleranta, rabdare si pupici ;;) Si mult exercitiu in timp :D

solmizel
14.12.2009, 12:29:34
Inca 17 zile pana vine Mosu'>:D< Ce vreti sa primiti in afara de sanatate?:D

aquarelle
17.12.2009, 14:08:59
un bebe...sau doi ca sa stiu de o treaba! :D merge sa fac request-ul la mos sau tre sa scriu la barza? :-" ;))

Inca 17 zile pana vine Mosu'>:D< Ce vreti sa primiti in afara de sanatate?:D

solmizel
17.12.2009, 15:51:15
[QUOTE=aquarelle;2770976]un bebe...sau doi ca sa stiu de o treaba! :D merge sa fac request-ul la mos sau tre sa scriu la barza? :-" ;))[/++Poate mosul aduce barza;))

Creizilup
17.12.2009, 23:08:14
un bebe...sau doi ca sa stiu de o treaba! :D merge sa fac request-ul la mos sau tre sa scriu la barza? :-" ;))
Vrei doi odata sa scapi de un efort in plus, hm? :)) Oricum sa-ti dea Doamne Doamne un bebe/doi sanatos/i si frumos/i >:D<

aquarelle
18.12.2009, 20:57:02
sarumana! si voua la fel! <:-P

Vrei doi odata sa scapi de un efort in plus, hm? :)) Oricum sa-ti dea Doamne Doamne un bebe/doi sanatos/i si frumos/i >:D<

Creizilup
19.12.2009, 12:57:37
sarumana! si voua la fel! <:-P
:D La mine mai aveti de asteptat putin ca sa deveniti "matusi de miresici" ...cativa ani :))

solmizel
21.12.2009, 09:53:30
Din partea mea bebe sa faca fratii si cumnatii. :D

aquarelle
21.12.2009, 11:11:48
la mine au facut toti deja...si au inchis si "robinetele" :D asa ca atentia tuturor acum este asupra noastra si ma enerveaza asta la culme...nu pot sa imi pun o bluzita mai larguta fara sa le starnesc idei :))

Din partea mea bebe sa faca fratii si cumnatii. :D

Creizilup
21.12.2009, 19:18:40
la mine au facut toti deja...si au inchis si "robinetele" :D asa ca atentia tuturor acum este asupra noastra si ma enerveaza asta la culme...nu pot sa imi pun o bluzita mai larguta fara sa le starnesc idei :))
:)) Inseamna ca entuziasmul e mare desi nu va fi primul nepotel. Asta e foarte frumos :)

Creizilup
25.12.2009, 10:10:59
>:D< Craciun frumos si cald tuturor si sper ca ati gasit sub brad daruri multe si inspirate! ;-)

miki_cochi
25.12.2009, 11:07:43
Craciun Fericit Tuturor

IULIANA2_TA
25.12.2009, 17:37:26
Craciun Fericit Tuturor! >:d<

aquarelle
25.12.2009, 18:50:34
Craciun fericit, multa caldura si liniste sufleteasca!

solmizel
26.12.2009, 06:53:55
Craciun fericiiiiiiiiiiiit! >:D< :* >:D<

Imara
26.12.2009, 18:01:51
Sarbatori fericite!!!!!!
Have fun!!!!!!<:-P

aryanna
28.12.2009, 16:38:32
sa aveti niste sarbatori vesele, pline de implinire sufleteasca si un an suberb , sa nu simtiti criza si sa fim cu totii sanatosi !!!

Creizilup
31.12.2009, 08:50:34
Am venit ca fiecare,
Azi in zi de sarbatoare
Caci suntem din departare,
Sa va facem o urare:
O urare din strabuni,
Caci ei au fost oameni buni.
Plugusor verde pe masa
Noi uram la gazda aleasa
Si uram cu bucurie,
Si cu mare veselie
Pe cine credeti dvs.

Pe cei din asta casa
Ii cunoaste orisicare
De la mic pana la mare.
Ca sunt la gospodari,
Inimosi si plini de dar.
Ia sunati din zurgalai,
Sa se-auda-n munti si vai.
Manati mai flacai!
Hai! Hai!

Noi va multumim din suflet
Pentru tot ce ati facut
In anul care a trecut.
S-aveti puterea de-a face bine
Si in Anul care vine.
Domnul Sfant sa va-ntareasca
La multi ani cu sanatate,
Mult noroc si spor la toate!
Hai! Hai!

Ia manati, ca sunteti multi
Sa rasune pana-n munti,
Prin codrii scaparatori
De lumina si ninsori!
Hai! Hai!

Va urez un an plin de bine, de lucruri frumoase si de dorinte implinite! Va pup si distractie frumoasa! :*:*:*

miki_cochi
01.01.2010, 21:12:20
La Multi Ani,sanatate,bucurii Si Un An Mai Bun Fara Criza Financiara Si Va Doresc La Toate Sa Aveti Parte De Nunta De Vis.<:-p <:-p.LA CELE CARE AU AVUT NUNTA COPII FRUMOSI SI SANATOSI

carmen_daniela
03.01.2010, 07:34:56
LA MULTI ANI!Multa sanatate, bucurii, impliniri, si tot ce va doriti in noul an>:D<.

solmizel
03.01.2010, 09:11:45
Deeeeeeeeci cum v-ati distrat de revelion?:D

crina_oc
03.01.2010, 21:20:53
LA MULTI ANI!!!!! UN AN PLIN DE REALIZARI!!!

Imara
03.01.2010, 21:31:51
La multi ani!!!!! Va urez sa aveti parte de realizari marete si de multe motive sa zambiti !

Creizilup
16.01.2010, 09:49:51
Fetelor cam cat timp ati alocat sedintei foto si cand anume ati stabilit-o: dupa biserica/ inainte de ceremonia religioasa...? :-\ Eu as vrea sa am timp, sa nu ma grabesc ca sa iasa frumos pozele...sa nu-mi amintesc peste ani, cand ma voi uita la ele "ia uite ridul asta de pe fruntea mea, eram tafnoasa din cauza nu stiu carei probleme" :)) :D

Imara
16.01.2010, 15:56:39
Fetelor cam cat timp ati alocat sedintei foto si cand anume ati stabilit-o: dupa biserica/ inainte de ceremonia religioasa...? :-\ Eu as vrea sa am timp, sa nu ma grabesc ca sa iasa frumos pozele...sa nu-mi amintesc peste ani, cand ma voi uita la ele "ia uite ridul asta de pe fruntea mea, eram tafnoasa din cauza nu stiu carei probleme" :)) :D

Noi am facut sedinta foto inainte de cununia religioasa. Nu am alocat prea mult timp pt asta. A fost mai bine inainte de cununie pt ca dupa aia a inceput sa ploua, dar si pt ca la biserica ne asteptau mai mult de jumatate dintre invitati si ar fi fost neplacut sa-i lasam sa ne astepte la usa restaurantului cat faceam noi poze.
Acum imi pare rau ca nu am facut separat, in alta zi, o sedinta foto imbracati in mire si mireasa. Asa am fi fost si noi mai relaxati.

Creizilup
16.01.2010, 17:48:17
Noi am facut sedinta foto inainte de cununia religioasa. Nu am alocat prea mult timp pt asta. A fost mai bine inainte de cununie pt ca dupa aia a inceput sa ploua, dar si pt ca la biserica ne asteptau mai mult de jumatate dintre invitati si ar fi fost neplacut sa-i lasam sa ne astepte la usa restaurantului cat faceam noi poze.
Acum imi pare rau ca nu am facut separat, in alta zi, o sedinta foto imbracati in mire si mireasa. Asa am fi fost si noi mai relaxati.
Nu e tarziu sa faceti nici acum, daca mai ai rochia. Ar fi in avantajul vostru si faptul ca acum nu va mai grabeste nimic, nu mai aveti emotii, griji, etc ;;)

aquarelle
17.01.2010, 12:40:31
timp de alocat: cat mai mult posibil! daca nu puteti face in alta zi sedinta foto, neaparat sa o faceti dupa ce scapati de civila si biserica...asa o sa fiti mai relaxati, si asta se va vedea si in poze! noi am avut alocat 1h30min imediat dupa biserica, dar un 2 ore ar fi fost mai suficient!

Creizilup
17.01.2010, 14:53:56
timp de alocat: cat mai mult posibil! daca nu puteti face in alta zi sedinta foto, neaparat sa o faceti dupa ce scapati de civila si biserica...asa o sa fiti mai relaxati, si asta se va vedea si in poze! noi am avut alocat 1h30min imediat dupa biserica, dar un 2 ore ar fi fost mai suficient!
Asa ne-am gandit, sa facem pozele dupa ce terminam cu cele doua cununii. Asta ar insemna totusi sa le fixam mai devreme putin...Din cate am auzit la civila e ca pe banda rulanta, ceremonia de la biserica e putin mai lunguta. Hmmm ma cam baga in ceata treaba asta cu fixatul orelor. Iar cei din jur, carora le-am cerut parerea, spun fiecare altceva :)) Mai avem putin timp sa hotaram ca ne-am hotarat si cam ce invitatii vrem si sa scapam macar de grija lor, sa le stim comandate. Dar pentru asta trebuie fixate orele :|

aquarelle
17.01.2010, 15:10:34
pai stii cum e cu 7 case....7 pareri diferite! voi sa faceti cum e mai bine pentru voi! cat timp faceti voi fotografii restul lumii are timp suficient sa se pregateasca pentru petrecere, asa a fost si la noi si a fost super ok.
noi pe invitatii am trecut asa: ora 17 biserica si ora 20 la sala. civila a fost la 15.45 dar nu am trecut pe invitatie ora pt ca abia cu 2 saptamani inainte ti se confirma exact ora disponibila (noi initial am vrut la 16.00). La 16 eram gata cu civila iar la biserica am intrat putin mai devreme (16.50)...timpul l-am folosit pt alte fotografii cu nasii, familia, etc. La 18 eram gata si la biserica, am mai facut ultimele verificari la sala si apoi am mers la sedinta foto. la 19.30 eram inapoi la sala pt ca am avut surpriza unor invitati mai grabiti!

Asa ne-am gandit, sa facem pozele dupa ce terminam cu cele doua cununii. Asta ar insemna totusi sa le fixam mai devreme putin...Din cate am auzit la civila e ca pe banda rulanta, ceremonia de la biserica e putin mai lunguta. Hmmm ma cam baga in ceata treaba asta cu fixatul orelor. Iar cei din jur, carora le-am cerut parerea, spun fiecare altceva :)) Mai avem putin timp sa hotaram ca ne-am hotarat si cam ce invitatii vrem si sa scapam macar de grija lor, sa le stim comandate. Dar pentru asta trebuie fixate orele :|

Creizilup
17.01.2010, 15:34:15
pai stii cum e cu 7 case....7 pareri diferite! voi sa faceti cum e mai bine pentru voi! cat timp faceti voi fotografii restul lumii are timp suficient sa se pregateasca pentru petrecere, asa a fost si la noi si a fost super ok.
noi pe invitatii am trecut asa: ora 17 biserica si ora 20 la sala. civila a fost la 15.45 dar nu am trecut pe invitatie ora pt ca abia cu 2 saptamani inainte ti se confirma exact ora disponibila (noi initial am vrut la 16.00). La 16 eram gata cu civila iar la biserica am intrat putin mai devreme (16.50)...timpul l-am folosit pt alte fotografii cu nasii, familia, etc. La 18 eram gata si la biserica, am mai facut ultimele verificari la sala si apoi am mers la sedinta foto. la 19.30 eram inapoi la sala pt ca am avut surpriza unor invitati mai grabiti!
Ati fost foarte bine organizati. Si noi tot la 20 ne gandeam pentru restaurant. Mai ramane de stabilit biserica...ar fi perfect sa ne-o stabilim pe la 17...ne-ar ajunge timpul pentru poze. Oricum v-am mai povestit eu de felul cum vreau sa fie intampinati invitatii mei si daca mai intarzii putin n-o sa-mi simta nimeni lipsa...sper sa imi iasa :D

Imara
17.01.2010, 21:24:26
Nu e tarziu sa faceti nici acum, daca mai ai rochia. Ar fi in avantajul vostru si faptul ca acum nu va mai grabeste nimic, nu mai aveti emotii, griji, etc ;;)

M-am gandit sa facem la un an de la nunta, dar nu stiu daca o sa ma mai incapa rochia.

Creizilup
18.01.2010, 05:53:21
M-am gandit sa facem la un an de la nunta, dar nu stiu daca o sa ma mai incapa rochia.
Draguta idee:) Dar de ce sa nu te incapa rochia, aveti in plan marirea familiei? ;;)

solmizel
18.01.2010, 07:18:24
Eu as pune pe invitatie ora 19 la sala. Oricum dureaza vreo 2 ore pana se aduna lumea. Nimeni nu vine la ora scrisa pe invitatie oricum. Posibil sa vina doar cei care nu sunt din oras

Creizilup
18.01.2010, 17:09:46
Eu as pune pe invitatie ora 19 la sala. Oricum dureaza vreo 2 ore pana se aduna lumea. Nimeni nu vine la ora scrisa pe invitatie oricum. Posibil sa vina doar cei care nu sunt din oras
Hmmm...mie mi se pare devreme ora 19...:| Noi neavand o nunta mare mizam pe faptul ca lumea va veni la timp, ca sunt toti cei apropiati si prieteni, carora ne permitem sa le spunem ca am vrea sa-i avem acolo la ora stabilita :D

Imara
18.01.2010, 20:35:15
Draguta idee:) Dar de ce sa nu te incapa rochia, aveti in plan marirea familiei? ;;)

:)) :)) :)) Nici vorba! Am mai pus cateva kg, ca tare imi mai place mancarea!...:))

aquarelle
18.01.2010, 21:11:36
sa nu te bazezi neaparat pe asta! am mai scris despre asta...la noi din 100 invitati 95% sosisera toti pana la ora 21!

Creizilup
18.01.2010, 22:55:09
:)) :)) :)) Nici vorba! Am mai pus cateva kg, ca tare imi mai place mancarea!...:))
Hei...dar cui nu-i place? :))

Creizilup
18.01.2010, 22:56:28
sa nu te bazezi neaparat pe asta! am mai scris despre asta...la noi din 100 invitati 95% sosisera toti pana la ora 21!
Si eu ma voi baza pe punctualitatea lor ;;) Sper sa nu ma dezamageasca pentru ca altfel vor vedea o bridezilla in actiune:))

Imara
19.01.2010, 15:06:41
Si eu ma voi baza pe punctualitatea lor ;;) Sper sa nu ma dezamageasca pentru ca altfel vor vedea o bridezilla in actiune:))

La noi cred ca mai mult de jumate din invitati s-au adunat la biserica; chestie la care eu nu ma asteptam, dar nu mi-a displacut. Iar la restaurant au venit ca pe banda rulanta, unii dupa altii. nu mai stiu cat am scris pe invitatii, parca 19,30. O familie a venit pe la 9, ca dehhh.... asa ii place doamnei sa se faca asteptata si o familie a ajuns pe la 11, dar asta pt ca mai fusesera la o nunta inainte si dupa nunta nostra plecau la alta. :)) (lor nici nu le-am mai pus flori, ca aveau din partea cealalta :)) :)) :)) )

solmizel
20.01.2010, 06:07:08
Eu cand primesc o invitatie ma uit la ora si daca persoana nu precizeaza sa fiu acolo fix la ora indicata ma duc cu o ora mai tarziu ca sa nu gasesc sala goala;-)

Creizilup
20.01.2010, 17:05:13
Eu cand primesc o invitatie ma uit la ora si daca persoana nu precizeaza sa fiu acolo fix la ora indicata ma duc cu o ora mai tarziu ca sa nu gasesc sala goala;-)
Hmm... poate vei renunta la acest obicei dupa nunta ta daca vei sta sa astepti macar o ora invitatii...;-) :D

Imara
21.01.2010, 20:33:50
Nici eu nu ma duc la nunti exact la ora care e scrisa pe invitatie; asta pt ca nu reusesc niciodata sa fiu gata la timp, iar punctualitatea a fost mereu imamicul meu nr 1.

Creizilup
22.01.2010, 07:00:14
Nici eu nu ma duc la nunti exact la ora care e scrisa pe invitatie; asta pt ca nu reusesc niciodata sa fiu gata la timp, iar punctualitatea a fost mereu imamicul meu nr 1.
:)) Mai cunosc persoane care nu reusesc sa fie punctuale oricat s-ar stradui...Nu fac parte din randul vostru ;))Sunt mereu punctuala si nici nu-mi plac persoanele care intarzie, prietenii mei stiu deja asta :D Si cred ca una e sa nu ajungi la timp pentru ca nu esti gata la timp si alta e sa nu ajungi ca sa nu fii primul. Si daca esti primul, ce? Tarai putin picioarele sa vina multa lume dupa tine si gata ;;)

Imara
22.01.2010, 18:00:51
Bine.... la intalnirile foarte importante ajung cand trebuie. La serviciu si la scoala mereu am ajuns la timp -cu 1-2minute inainte de program (dar la timp!!!).
Nu ma deranjeaza sa ajung prima la o nunta sau la un alt tip de petrecere, oricum cineva trebuie sa fie primul in sala, nu-i bai daca ma nimeresc sa fiu chiar eu. Uneori exista si avantaje in a ajunge inaintea celorlalti, de exemplu iti poti alege locul la masa (daca nu e batut in cuie) sau poti papa toate prajiturile pana vin ceilalti. :)) :)) :))

solmizel
23.01.2010, 07:42:15
Cineva si-a pus pe invitatie ora 18 dar aproape toti invitatii au venit intre orele21-22. Era Campionatul Mondial la fotbal si n-a iesit nimeni din casa pana nu s-a terminat meciul :))

Creizilup
23.01.2010, 11:39:59
Cineva si-a pus pe invitatie ora 18 dar aproape toti invitatii au venit intre orele21-22. Era Campionatul Mondial la fotbal si n-a iesit nimeni din casa pana nu s-a terminat meciul :))
=)) Radem noi dar e tragi-comica situatia asta...Eu ii mananc daca vin atat de tarziu [-(

solmizel
24.01.2010, 10:49:36
Eu nici nu ma gandesc ca vor veni la ora 7. Banuiesc ca pana la 9 jumate se vor aduna.Oricum am stabilit ca melodia aia oribila (parerea mea) care se canta la primire nu va fi audiata decat 30 de secunde maxim cand o sa aparem noi ca sa fie parintii fericiti.

Creizilup
24.01.2010, 11:40:03
Eu nici nu ma gandesc ca vor veni la ora 7. Banuiesc ca pana la 9 jumate se vor aduna.Oricum am stabilit ca melodia aia oribila (parerea mea) care se canta la primire nu va fi audiata decat 30 de secunde maxim cand o sa aparem noi ca sa fie parintii fericiti.
Da, faimoasa "primire" :)) Sunt multe persoane-mai in varsta de obicei- care insista sa fie intampinati astfel. La noi va fi pusa pentru cei care sosesc la timp, la ora scrisa pe invitatie. Timp de maxim 30 de minute sper eu. Dupa aceea sanatate. Cine a intarziat nu mai e intampinat cu muzica ;;)

aquarelle
24.01.2010, 20:21:03
Da, faimoasa "primire" :)) Sunt multe persoane-mai in varsta de obicei- care insista sa fie intampinati astfel. La noi va fi pusa pentru cei care sosesc la timp, la ora scrisa pe invitatie. Timp de maxim 30 de minute sper eu. Dupa aceea sanatate. Cine a intarziat nu mai e intampinat cu muzica ;;)

suna ca un fel de bonus!...sau depinde de invitati...poate unii vor intarzia doar ca sa nu aiba parte de acest tratament special! :D

Creizilup
24.01.2010, 20:29:36
suna ca un fel de bonus!...sau depinde de invitati...poate unii vor intarzia doar ca sa nu aiba parte de acest tratament special! :D
:)) Pai asa s-o si considere pentru ca noua nu ne place respectiva melodie insa o s-o punem de dragul celor cateva cupluri mai conservatoare care vor participa la petrecere :D Eu sper sa nu intarzie nimeni exagerat de mult si cunoscandu-i pe majoritatea invitatilor, cred ca o sa ne respecte suficient de mult incat sa vina in jurul orei stabilite ;;)

solmizel
28.01.2010, 12:18:36
Saptamana viitoare este targ in Iasi. Intre 5-7 feb. M-am gandit sa va anunt daca nu stiati deja:D

Creizilup
28.01.2010, 14:57:12
Saptamana viitoare este targ in Iasi. Intre 5-7 feb. M-am gandit sa va anunt daca nu stiati deja:D
Ce bine ca ne-ai anuntat! Eu l-am prins pe primul din Bucuresti, pe cel care incepe maine nu-l prind, dar ma duc la cel din Iasi pentru ca voi fi acasa :D

solmizel
03.02.2010, 10:07:20
Nu mai spune nimeni nimic pe aici? Ce parere aveti de shoppingul pe blog? Fiti dragute si trimiteti linkul urmator celor din lista voastra: http://solmizel.blogspot.com/ :* Mersiiiiiiiiiiiiiiiii:*:*:*:*:* Cine merge la Iasi la targ?:D

Creizilup
03.02.2010, 10:27:16
Nu mai spune nimeni nimic pe aici? Ce parere aveti de shoppingul pe blog? Fiti dragute si trimiteti linkul urmator celor din lista voastra :* Mersiiiiiiiiiiiiiiiii:*:*:*:*:* Cine merge la Iasi la targ?:D
Eu mai fac cumparaturi online din strainatate dar am cumparat si de pe blog si merg la Iasi la targ :D

Creizilup
03.02.2010, 10:53:16
Heeiiii!!!Curiozitatea era sa omoare pisica [-( Am accesat blogul tau si am luat un viruuuuuuuus :))

solmizel
03.02.2010, 12:10:44
Imi pare rau dar mie nu-mi arata ca ar fi virusat.:-s :-s Cercetez problema. Scuze inca o data

solmizel
03.02.2010, 12:44:24
Deeeeeeeeeci.......... am scanat blogul si nu arata nici macar un virus micut mititel. Am mai sters niste prostii care e posibil sa fi cauzat problema cu pricina. Sper sa fi rezolvat problema :D Poate te mai risti o data ca sa-mi spui si mie rezultatul :D Sper sa fie ok ca altfel patesc asa:gen_16: Numai bine :D

Creizilup
03.02.2010, 13:04:09
Deeeeeeeeeci.......... am scanat blogul si nu arata nici macar un virus micut mititel. Am mai sters niste prostii care e posibil sa fi cauzat problema cu pricina. Sper sa fi rezolvat problema :D Poate te mai risti o data ca sa-mi spui si mie rezultatul :D Sper sa fie ok ca altfel patesc asa:gen_16: Numai bine :D
Hmmm sa stii ca nu mai aveam nici o alta pagina deschisa in afara de miresici, dar cu forumul n-am avut niciodata probleme :)

solmizel
03.02.2010, 13:13:12
Si ce ai luat frumos de pe situri?

Creizilup
03.02.2010, 13:19:04
Si ce ai luat frumos de pe situri?
Haine si pantofi :D

solmizel
03.02.2010, 13:22:22
Si s-au potrivit marimile?

aryanna
03.02.2010, 14:15:46
bre tu n-ai plashinti di facut? :P
stai si-ti faci bloguri di-amu

carmen_daniela
03.02.2010, 17:13:35

Uite gospodina noastra:)). Bv...
Initial nu intelegeam..cred ca e de la raceala mea=))

solmizel
03.02.2010, 22:42:41
Pai, bre, la placinti inainti dar la blog..... eheheeeeeeeeeee.... treaba serioasa blogul. intre hi5, facebook, twitter, netlog si nu mai stiu care , tu crezi ca mai am timp si di placinti? Pofta-n cui. Mananca cereale :P

Imara
04.02.2010, 13:27:05

Se cunoaste ca nu folosesti graiul dulce moldovenesc...=))
Nu e cu 'bre' ci cu 'uai' sau 'fa'.

aryanna
04.02.2010, 16:41:01
pai il folosesc zi de zi ca doar stau in fundul tarii :)

aici am scris cum as fi vorbit eu (alintandu-ma putin ca nu vb chiar asa moldoveneste) si eu nu folosesc uai sau fa

Creizilup
04.02.2010, 21:18:42
Se vede ca aryanna vorbeste din postura unei doamne. Sa te asteptam cu retete noi de prajituri? :D Eu una astept ca imi plac dulciurile ;;)

aryanna
04.02.2010, 22:14:23
daaa, pai sunt o duuuuamna ce palaria mea ;))8-|
nu prea am vorbit au cu uai, eventual mai scap cate un ai, dar ''fa'', neeee in centrul vechi se aude destul

aquarelle
04.02.2010, 22:53:34
prajituri? unde..cum...cand? =P~ eu am produs azi niste "trufe", m-am inspirat din cosmopolitanul de ianuarie...au iesit ok...dar pana le-am terminat mi-a trecut pofta de mancat ;;)

dumneata viitoare duuuamna, :D cum stai cu pregatirile? ai taiat pana la urma de pe lista foto si filmat? ce mai ai de rezolvat?<:-P

Se vede ca aryanna vorbeste din postura unei doamne. Sa te asteptam cu retete noi de prajituri? :D Eu una astept ca imi plac dulciurile ;;)

Creizilup
04.02.2010, 23:18:06
prajituri? unde..cum...cand? =P~ eu am produs azi niste "trufe", m-am inspirat din cosmopolitanul de ianuarie...au iesit ok...dar pana le-am terminat mi-a trecut pofta de mancat ;;)

dumneata viitoare duuuamna, :D cum stai cu pregatirile? ai taiat pana la urma de pe lista foto si filmat? ce mai ai de rezolvat?<:-P
Draga duuuamna :D nu am taiat nimic de pe lista. In ultimele zile am stat numai pe telefoane si intalniri :)) Sa spunem ca tindem spre anumiti, insa asteptam sa vedem ce gasim si maine la Iasi si incepem sa semnam contracte, devenim oameni seriosi :))
In legatura cu prajituricile, ei bine trufa ruuuullllz! Insa cred ca e sinonima cu chinul in bucatarie asa ca prefer sa le iau de pe raft :D ;;)

solmizel
05.02.2010, 11:18:36
La praji sunteti pe domeniul meu :D Sa va dau o reteta super simpla: Napolitane cu caramel :D
Ingrediente:1 pachet foi napolitana, 6 oua, 300 g zahar tos pt caramel, 1 cana si jumate zahar tos, 1 pachet si jumate unt, 300 g nuca sau alune macinate nu prea marunt, esenta rom.
Preparare:
-300g zahar se caramelizeaza maroniu-roscat
-se ia de pe foc, se adauga untul si zaharul si se amesteca bine foarte repede. Daca se intareste caramelul si nu reusiti sa incorporati untul si zaharul nu va panicati, ulterior compozitia va fi pusa pe foc din nou si se rezolva problema:D
- 5-10 minute se raceste
-se macina nucile sau mai bine se sfarma cu sucitorul ca sa ramana mai mari
-se bat ouale si se adauga nuca; se toarna peste caramel amestecand continuu(pe foc)
-se lasa la racit - NEAPARAT!!!! ALTFEL DE TOPESC FOILE DE NAPOLITANA
- Se asambleaza si se pune greutate deasupra
Gata! Sper sa intelegeti ceva din ce-am scris;))

Apropo, fa e nota muzicala, dar uai nush de unde provine;))

aryanna
05.02.2010, 14:29:13
zice duuuamna de muzica

hai sa ma laud cu prajituricile mele, facute cred ca saptaman trecuta (pierdere temporara de memorie, nimic grav :D )

ar fi trebuit sa arate mai apetisant, insa eu cum sunt o gospodina desavarsita si nu numai, nu am fost in stare sa le tai bine si nici nu am avut rabdare sa se raceasca bine