PDA

Versiunea completa : Politica si alegeri

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

MaryT
05.11.2008, 11:51:02
Pe 30 noiembrie 2008 vor fi primele alegeri uninominale din Romania !!

Ce inseamna acest lucru ?

Insemana ca veti alege persoana sa va reprezinte si nu un partid !

" Votul uninominal este un tip de scrutin mentionat īn legislatia sistemelor electorale, practicat īn SUA si Marea Britanie. Acest tip de scrutin reprezinta modul de alegere direct al unor candidati individuali, opus sistemului de alegere pe liste īntocmite de catre partidele din viata politica a unui stat. Votul uninominal este un sistem de vot majoritar, se bazeaza pe o procedura majoritara (votul pe liste fiind un sistem proportional) si este īntālnit si sub formula „Cāstigatorul ia totul”. Principalele caracteristici ale acestui tip de vot constituie faptul ca permite aparitia unor guverne stabile ca urmare a majoritati stabilite prin vot, dar si faptul ca are drept consecinta nereprezentarea segmentului de electorat care a votat candidatul (sau lista) īnvins. "

De aceea eu va invit la vot pe 30 noiembrie !! Interesati-va sa aflati ce candidati sunt in colegiul unde aveti domiciliu si incercat aveti o opinie personala despre fiecare dintre ei astfel incat votul tau sa fie cel care te reprezinta !
In "luna cadourilor " cum a fost numita de un prieten ,veti auzi nenumarate promisiuni de la candidati ! Trebuie doar sa ii mai ascultati, sa votati iar daca nu se vor tine de promisiuni aveti tot dreptul sa mergeti sa ii trageti de maneca !!

Iar cei care sunteti scrabiti de politicieni si nu mergeti la vot nu veti avea nici un drept sa va plangeti de mersul lucrurilor in Romania ! Daca tot sunteti scarbiti de ei ar trebui sa mergeti la vot sa votati pe alti ! Si daca si cei pe care ii veti vota vor fi la fel ca cei dinaintea lor aveti tot dreptul sa le cereti socoteala !!

Deci mergeti si stampilati ..altfel..sa nu va plangeti !! ;))

Ballet
05.11.2008, 11:58:17
Pe 30 noiembrie 2008 vor fi primele alegeri uninominale din Romania !!

Ce inseamna acest lucru ?

Insemana ca veti alege persoana sa va reprezinte si nu un partid !

" Votul uninominal este un tip de scrutin mentionat īn legislatia sistemelor electorale, practicat īn SUA si Marea Britanie. Acest tip de scrutin reprezinta modul de alegere direct al unor candidati individuali, opus sistemului de alegere pe liste īntocmite de catre partidele din viata politica a unui stat. Votul uninominal este un sistem de vot majoritar, se bazeaza pe o procedura majoritara (votul pe liste fiind un sistem proportional) si este īntālnit si sub formula „Cāstigatorul ia totul”. Principalele caracteristici ale acestui tip de vot constituie faptul ca permite aparitia unor guverne stabile ca urmare a majoritati stabilite prin vot, dar si faptul ca are drept consecinta nereprezentarea segmentului de electorat care a votat candidatul (sau lista) īnvins. "

De aceea eu va invit la vot pe 30 noiembrie !! Interesati-va sa aflati ce candidati sunt in colegiul unde aveti domiciliu si incercat aveti o opinie personala despre fiecare dintre ei astfel incat votul tau sa fie cel care te reprezinta !
In "luna cadourilor " cum a fost numita de un prieten ,veti auzi nenumarate promisiuni de la candidati ! Trebuie doar sa ii mai ascultati, sa votati iar daca nu se vor tine de promisiuni aveti tot dreptul sa mergeti sa ii trageti de maneca !!

Iar cei care sunteti scrabiti de politicieni si nu mergeti la vot nu veti avea nici un drept sa va plangeti de mersul lucrurilor in Romania ! Daca tot sunteti scarbiti de ei ar trebui sa mergeti la vot sa votati pe alti ! Si daca si cei pe care ii veti vota vor fi la fel ca cei dinaintea lor aveti tot dreptul sa le cereti socoteala !!

Si eu va invit la vot !!! Daca nu, veti deveni un Mirecea Badea care numai critica si arunca cu noroi fara sa incerce sa schimbe ceva.....

map
05.11.2008, 22:39:33
Mie personal mi-ar placea sa devin un Mircea Badea. Sa poti sa fii cinic la serviciu si sa si fii platit pentru asta, e super.

Si ce bine ca exista separatia puterii in stat, si specializarea muncii, ca Badea e baiat destept, da nu ma astept nici sa-mi dea solutii la problemele mele, nici sa le aplice. El are doar un talkshow pe care-l modereaza. Daca nu-ti place, schimbi canalul. E usor, am telecomanda, sau am buton la mouse.

evenstar
05.11.2008, 22:41:26
De acord cu tine! Desi habar n-am cine candideaza aici unde locuiesc acum :-? Mai am timp sa aflu, anyway...

evenstar
05.11.2008, 22:46:56
cat despre politica am sa deschid un subiect nou..:D

Acum pot sa-ti raspund mai in tema la chestia asta, pentru ca am vazut la ce subiect te referi: Am dreptul sa ma plang, ca am votat... N-am ratat decat un singur scrutin, cel cu Iliescu si Vadim din 2000. Eram plecata din oras si oricum n-as fi stiut ce sa aleg intre ei 2.... :-?
Parftea nasoala la noi e ca inca nu exista la nivel de mentaliltate faptul ca politicianul datoreaza raspunsuri celor care l-au votat. Nici noi nu stim sa cerem socoteala, nici ei nu ne iau in serios destul cat sa ne raspunda. Poate s-o mai schimba situatia de cand cu uninominalul, desi.... :-?

ella-ling
05.11.2008, 22:48:23
fetelor, scuzati-mi ignoranta, cine e Mircea Badea si unde pot sa il vad/aud si eu? ca e un moderator de talkshow am priceput si eu, sa inteleg ca e si anti-Basescu, anything else?

evenstar
05.11.2008, 22:55:26
fetelor, scuzati-mi ignoranta, cine e Mircea Badea si unde pot sa il vad/aud si eu? ca e un moderator de talkshow am priceput si eu, sa inteleg ca e si anti-Basescu, anything else?
UIte pe-aici - gasesti la "related" mai multe filmulete din emisiunea lui...
http://www.youtube.com/watch?v=NMIs930aEXI
Mie nu-mi place, personal....

map
05.11.2008, 23:09:28

Nu e prost, ca e absolvent de cibernetica. Pe vremea aia, cartea era carte in cibernetica:D

http://antena1.ro/index.php?page=show&id=10Aici gasesti emisiuniinregistrate (si eu dau de multe ori forward - a se intelege ca nu sunt un fan infocat) dar tot mi-ar placea sa pot fi cinica la serviciu:D:D:D:D

ella-ling
05.11.2008, 23:11:29
UIte pe-aici - gasesti la "related" mai multe filmulete din emisiunea lui...
http://www.youtube.com/watch?v=NMIs930aEXI
Mie nu-mi place, personal....

mersi, l-am identificat. Eu am impresia ca facea acum cativa ani multi in urma o emisiune la Antena 1 dis de dimineata, ceva gen matinal.
Eu am ras vazand videoul, mai ales ptr ca mi se pare un arhetip al 'romanasului', e pentru imaginea pe care eu o am despre multi barbati romani la varsta asta, care au un pic de scoala si vorbesc cu ma si ba:)

evenstar
05.11.2008, 23:16:12
mersi, l-am identificat. Eu am impresia ca facea acum cativa ani multi in urma o emisiune la Antena 1 dis de dimineata, ceva gen matinal.
Eu am ras vazand videoul, mai ales ptr ca mi se pare un arhetip al 'romanasului', e pentru imaginea pe care eu o am despre multi barbati romani la varsta asta, care au un pic de scoala si vorbesc cu ma si ba:)
Exact asa mi se pare si mie - da, e cel cu matinalul intr-adevar. Stiu ca are priza la public, asa ca... no comment. Prost nu e, dar mai e mult pana la a fi bun....

prapadeala
05.11.2008, 23:21:47
Cine ma poate sfatui ce ziare romanesti merita citite, care sunt neutre cat priveste partidele si candidatii? Vreau sa ma informez mai bine

map
05.11.2008, 23:26:16
Cine ma poate sfatui ce ziare romanesti merita citite, care sunt neutre cat priveste partidele si candidatii? Vreau sa ma informez mai bine

Nu exista ziare independente:D

O colectie de articole gasesti insa la ziare.com

tasha
05.11.2008, 23:33:38
Nu exista ziare independente:D

O colectie de articole gasesti insa la ziare.com

Da, cel mai bine este sa faci un fel de revista presei si sa incerci sa extragi de acolo cit poti de mult realitatea :)

ella-ling
05.11.2008, 23:40:00
si dupa cateva luni de zile o sa reusesti sa ai favoritele tale care o sa se potriveasca mai mult cu gusturile tale;)
Eu citesc Jurnalul national pentru ca asta a fost ziarul pe care sotul meu l-a ales ca sa invete romana. Motivul alegerii: pagina de web foloseste caracterele romanesti. asa ca imprima articole alese de el din ziar si le citeam seara tarziu in pat;) Acum a renuntat, insa venim curand in Ro, asa ca probabil va reincepe lectura

map
05.11.2008, 23:49:46
Da, cel mai bine este sa faci un fel de revista presei si sa incerci sa extragi de acolo cit poti de mult realitatea :)

>:D<>:D<>:D<

prapadeala
06.11.2008, 00:03:22
tasha map ella multumesc :) in concluzie nu mai am timp sa dorm la noapte :D

map
06.11.2008, 00:05:18

In mod sigur ai, ca pe diaspora nu gasesti informatii despre candidatii nici la senat nici la deputati:D >:D<>:D<>:D<

ella-ling
06.11.2008, 00:15:06

hehe, nu ai vazut inca ziarul Frankfurter Allgemeine. Nu stiu cate pagini are ziarul asta, cred ca cel putin 100...L-am cumparat de vreo 2 ori si am renuntat#-o

map
06.11.2008, 00:16:00
hehe, nu ai vazut inca ziarul Frankfurter Allgemeine. Nu stiu cate pagini are ziarul asta, cred ca cel putin 100...L-am cumparat de vreo 2 ori si am renuntat#-o

Si din ele, cate pagini au exclusiv informatii, si nu reclame?:D

ella-ling
06.11.2008, 00:35:32
asta e 'problema', ca nu prea are reclame si nici fotografii multe;) Bine, exista numai pentru bursa vreo 14 pagini de ex... Si relativ multe feuilletoane...scuze nu stiu sa traduc cuvantul in romana
Si din ele, cate pagini au exclusiv informatii, si nu reclame?:D

map
06.11.2008, 00:38:49
asta e 'problema', ca nu prea are reclame si nici fotografii multe;) Bine, exista numai pentru bursa vreo 14 pagini de ex... Si relativ multe feuilletoane...scuze nu stiu sa traduc cuvantul in romana

Adica o aranjare precum wall street journal asa, pe capitole:d E un ziar financiar?

ella-ling
06.11.2008, 00:56:33
Adica o aranjare precum wall street journal asa, pe capitole:d E un ziar financiar?

nu, e un ziar normal, cu stiri de toate felurile, este ziarul nemtesc cel mai raspandit in strainatate (bine neluand in considerare ziarele de scandal).

FAZ se diferentiaza de alte ziare printr-o grafica foarte simplista, f putine poze cam toate alb-negru, faptul ca nu au stiri sau reportaje de prima pagina...orientare politica-conservator

tasha
06.11.2008, 09:23:40

Foiletoane :) Este "romanizarea" termenului din franceza. Banuiesc ca te referi la romane-foileton, adica la fiecare editie a ziarului apare cite un capitol (sau mai multe) ale unui roman, nu?

MaryT
06.11.2008, 14:24:38
50% la suta (poate mai putin), din cei care lucreaza la garda financiara (de Sibiu vorbesc), au masini de lux, pe care un om care lucreaza in sistemul privat nu si le poate permite!

tocmai ptr. ca sistemul in tara noastra este unul politic...de ce? pai directorul de la OPC este pus de un partid ( cel de la guvernare )...directorul de la Administratia Financiara este pus de acelas partid... directorul de la Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca , directorul de la Camera de Comert si Industrie , directorii de la Muzee , directorul de la Directia Generala a Finantelor Publice , directorul de la C.J.C.P.C.T, toti cei care ne conduc destinele sunt pusi in functie de politica ...sunt sau nu capabili ptr. aceste functii nu conteaza ptr. mai nimeni...tot ce conteaza este cotizatia adus la partidul care ii face oameni..ca sa aiba de campanie elctorala sa mai castige o runda ....degeaba nu este abilitat cineva ptr. o functie..asta nu conteaza...nu conteaza ca nu stiu cum sa conduca o institutie...nu conteaza ca nu stie sa ii suna functionarei de la ghiseu sa fie amabila cu contribuabili....chiar daca nu va dati seama totul este politic...toate functile de conducere de la deconcentrate sunt pusi pe functii politice..adica toate posturile cheie...alea din care ai putea schimba spre bine sistemul este politica....iar politica-i o curva ( sa se editeze daca nu am voie cu acest cuvant )...tot ce insemna functii publice insemna politica....ala este locul in care se fac si se desface soarta si sistemul...
deci hai sa ne luam la tranta cu sistemul....prin vot se pot schimba multe..

AnamariaAlexandra
06.11.2008, 14:37:04
tocmai ptr. ca sistemul in tara noastra este unul politic...de ce? pai directorul de la OPC este pus de un partid ( cel de la guvernare )...directorul de la Administratia Financiara este pus de acelas partid... directorul de la Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca , directorul de la Camera de Comert si Industrie , directorii de la Muzee , directorul de la Directia Generala a Finantelor Publice , directorul de la C.J.C.P.C.T, toti cei care ne conduc destinele sunt pusi in functie de politica ...sunt sau nu capabili ptr. aceste functii nu conteaza ptr. mai nimeni...tot ce conteaza este cotizatia adus la partidul care ii face oameni..ca sa aiba de campanie elctorala sa mai castige o runda ....degeaba nu este abilitat cineva ptr. o functie..asta nu conteaza...nu conteaza ca nu stiu cum sa conduca o institutie...nu conteaza ca nu stie sa ii suna functionarei de la ghiseu sa fie amabila cu contribuabili....chiar daca nu va dati seama totul este politic...toate functile de conducere de la deconcentrate sunt pusi pe functii politice..adica toate posturile cheie...alea din care ai putea schimba spre bine sistemul este politica....iar politica-i o curva ( sa se editeze daca nu am voie cu acest cuvant )...tot ce insemna functii publice insemna politica....ala este locul in care se fac si se desface soarta si sistemul...
deci hai sa ne luam la tranta cu sistemul....prin vot se pot schimba multe..

Sunt tanara, intr-adevar si nu stiu multe, dar despre politica am ales sa nu ma mai intereseze, pentru ca nu cred ca exista un politician mai bun decat altul.
Un exemplu poate mai putin concludent, este cel al primarului nostru. Toata lumea stie ca fura, dar cel putin face ceva si pentru oraselul nostru.
Parca este ceva de genul, ne complacem in situatia asta, ne intereseaza mai mult ca face ceva si pentru orasul nostru, decat ca pune si in buzunarul lui.
Am fost si prin alte tari, in una am si lucrat, dar am vazut parca ceva unanim. in noi, tinerii, mocneste ceva, dar este o flacara parca prea mica, sa se lupte cu coruptia aceasta atat de ridicata, si nu cred ca mai poate fi vorba de o noua revolutie, cel putin nu una de genul celei din 1989.
Votam anul viitor un alt presedinte?! pe cine?! care este cel mai in masura sa ne reprezinte?! sa fie Obama al Romaniei?! :-?

Puup de la Sibiu!:*:*:*

mayday
06.11.2008, 15:45:08
Am zis ca revin, ma tin de cuvint!;-)

As vrea sa va povestesc mai multe idei care-mi zburda prin cap, incerc sa sistematizez un pic si va spun doua vorbe despre : oamenii politici (in general si, in particular, oamenii politici din Romania), liberalism vs socio-democratie, educatia socio-politica sau lipsa ei, alegerea unei meserii si, in fine, alegerea de a pleca din tara! Un intreg program!;))

Sa incep cu oamenii politici... care, din pacate, nu exista in Romania! Cunosc citeva exceptii (foarte, foarte, foarte putin cu voci aproape inaudibile!)... Cind spun asta, ma leg si de al doilea punct, cel al educatiei economico-socio-politice! Eu cred ca un om politic trebuie sa aiba un grad suficient de acceptabil de educatie si cultura politica si sociala! Trebuie sa cunoasca principiile de functionare ale unei economii, trebuie sa inteleaga pirghiile care o fac sa mearga sistemul! Pentru a deveni om politic trebuie sa stii istorie, filozofie, economie, politica, sociologie.... Poate tipologia pe care o descriu e cea a secolului trecut, a generatiei Titulescu...

In acelasi timp, cita vreme in Romania vom continua sa "ne jucam de-a politica", lucrurile nu vor merge prea bine! Pe de alta parte, ceea ce e foarte trist e ca ne "jucam" cu multe... Ne jucam "de-a ziaristii", "de-a economistii", "de-a inginerii", "de-a profesorii"!... Am ocazia sa vad cum se preda si cum se face cercetare in ASE, la Politehnica sau in Facultatea de Matematica... Situatia e catastrofala! Daca foarte curind nu vom mai avea ingineri sau economisti sau profesori de matematica de calitatate, sa stiti ca nu e o supriza! Repet, aceste domenii le cunosc destul de bine, dar mi-e teama ca si in alte domenii situatia e similara...

Sa revenim la politica si educatie politica! Am zis (din punctul meu de vedere) ca n-avem oameni politici! Din pacate, n-avem nici parte de educatie politica ... Si aici ar fi mare nevoie de jurnalisti! Nu vorbesc de show-uri ieftine si neprofesionale sau de ziare ale caror patroni sint implicati in politica ... Vorbesc de adevarat jurnalism, de investigatie, de editoriale bine documentate si care apara un punct de vedere (liberal sau socio-democrat) aducind argumente si nu lovituri sub centura diversilor reprezentanti ai statului (refuz, in continuare, sa-i numesc oameni politici!)

cristoiash
06.11.2008, 15:50:57
Am zis ca revin, ma tin de cuvint!;-)

As vrea sa va povestesc mai multe idei care-mi zburda prin cap, incerc sa sistematizez un pic si va spun doua vorbe despre : oamenii politici (in general si, in particular, oamenii politici din Romania), liberalism vs socio-democratie, educatia socio-politica sau lipsa ei, alegerea unei meserii si, in fine, alegerea de a pleca din tara! Un intreg program!;))

Hai ca eu astept sa ajungi la decizia de a pleca din tara. Ca daca e sa te iei dupa vorba miresicii respective, gata, ti-ai facut bagajele si te-ai carat in Canada una doua. Numai cei care asteapta de 2 ani de zile viza stiu ca nu e atit de simplu sa pleci cind nu-ti convine situatia.

evenstar
06.11.2008, 15:53:45
Sa revenim la politica si educatie politica! Am zis (din punctul meu de vedere) ca n-avem oameni politici! Din pacate, n-avem nici parte de educatie politica ... Si aici ar fi mare nevoie de jurnalisti! Nu vorbesc de show-uri ieftine si neprofesionale sau de ziare ale caror patroni sint implicati in politica ... Vorbesc de adevarat jurnalism, de investigatie, de editoriale bine documentate si care apara un punct de vedere (liberal sau socio-democrat) aducind argumente si nu lovituri sub centura diversilor reprezentanti ai statului (refuz, in continuare, sa-i numesc oameni politici!)
Aici as avea o adaugare de facut: aceasta educatie politica o poate face (si o face mai bine decat jurnalistii in Ro) societatea civila prin ong-uri. Asta desi, din pacate, chiar si ele sunt usor "biased". Dar au avut in timp niste actiuni de informare a populatiei mult mai vizibile decat cele din presa- poate si pentru ca ei nu se asteapta sa "vanda"...

mayday
06.11.2008, 15:54:50
Am zis ca mai vorbesc despre diversele curente politice!

Si o sa incep din nou cu "din pacate"... Din pacate, in Romania curentele politice n-au sens (cel putin deocamdata)! Cita vreme partidele se scindeaza si refac aliante, cita vreme diversi indivizi pot trece de la "conservatori" la "socio-democrati" sau mai stiu eu unde, inseamna ca notiunile de "liberal", "conservator", "democrat" n-au nici un sens!

Astept si sper sa se produca intr-o buna zi aparitia unei clase politice! Si cred ca Romania are nevoie de doua partide puternice care sa alterneze la guvernare! Alternarea masurilor de stinga si de dreapta s-a dovedit in multe tari foarte productiva!

In alta ordine de idei, ca sa "afisez culoarea", eu ma declar de stinga, poate un pic prea mult!:"> Dar ma incapatinez sa cred in solidaritate, intr-o societate civilizata, educata si sanatoasa! Si nu stiu cum se face, ca societatile de genul asta, chiar daca nu sint de stinga, au o politica sociala foarte puternica (hai sa ne gindim un pic la Suedia sau Finlanda)... O politica sociala nu poate fi sustinuta decit de impozite substantiale! Dar, repet, mi se pare ca impozitele sint un semn de solidaritate! Si mi se pare normal sa platesc pentru ca educatia copiilor sa fie de calitate, asistenta medicala asemenea, pensiile decente, etc... :">

Apropos de pensii, ca tot sintem in plina criza! :-$ Societatile foarte liberale (US, ca sa nu dau nume) au tot propovaduit ani de zile ideea pensiilor private, a fondurilor de pensii, a "fiecare isi plateste propria pensie, de ce-ar trebui sa fie statul responsabil"? No, mi se pare mie sau tocmai fondurile de investitii sint cele care sufera cel mai tare in momentul de fata?

Bine, daca ne apucam sa discutam de criza, putem continua pina dimineata vorbind despre reglementari, pina unde intervine statul, cresterea burselor in raport cu cresterea economiei reale (ca tot sint statistician si ma preocupa subiectul!:">)....

mayday
06.11.2008, 15:55:43
Aici as avea o adaugare de facut: aceasta educatie politica o poate face (si o face mai bine decat jurnalistii in Ro) societatea civila prin ong-uri. Asta desi, din pacate, chiar si ele sunt usor "biased". Dar au avut in timp niste actiuni de informare a populatiei mult mai vizibile decat cele din presa- poate si pentru ca ei nu se asteapta sa "vanda"...

Multumesc, uitasem de ele!:">:*

MaryT
06.11.2008, 16:03:52
Hai ca eu astept sa ajungi la decizia de a pleca din tara. Ca daca e sa te iei dupa vorba miresicii respective, gata, ti-ai facut bagajele si te-ai carat in Canada una doua. Numai cei care asteapta de 2 ani de zile viza stiu ca nu e atit de simplu sa pleci cind nu-ti convine situatia.

e plecata deja din tara :D :)>-

mayday
06.11.2008, 16:06:54
Am ajuns la meserie si decizia de a pleca!:">

Pentru a vorbi de asta, sint nevoita sa trec prin exemplul personal, desi stiu ca nu e regula!:">

Am facut facultatea in Romania si am inteles destul de repede ce insemna sa faci doctorat in Ro... sa traiesti cu un salariu de asistent (jenant, acu' zece ani), sa te zbati pentru a face rost de un articol etc... Evident, as fi putut sa lucrez "in privat". De ce n-am facut-o? Pentru ca eu cred foarte tare in pasiuni! Mai mult decit intr-un salariu exprimat in sute sau mii de euro, vile la munte sau 4x4! Nu voiam sa ma apuc de afaceri sau sa lucrez intr-o multinationala pentru ca simteam ca nu acolo e locul meu! Cu siguranta, fiecare avem "o cale", iar a mea nu era asta! Voiam un trai decent care sa-mi permita sa-mi intretin si sa-mi transmit pasiunea... si, din pacate, nu s-a putut in Ro!

N-as vrea sa intelegeti gresit un lucru. Faptul ca lucrez ca profesor "afara" nu inseamna ca m-am imbogatit peste noapte! Am "colegi" in ASE care cistiga muuult mai mult... ;)) Nici in vest, bugetarii nu sint rasfatati! Ideea e sa le asiguri un nivel salarial care sa le permita sa-si faca meseria in conditii bune! Pina la urma, toti avem nevoie de serviciul public!:"> Recunosc ca si aici exista "tentatii"! Saptamina trecuta mi s-a facut o propunere "indecenta" de la Société Générale (in plina criza!!!;))) pe care am refuzat-o! Ceea ce vreau sa zic e ca decizia de a pleca nu a fost "financiara", ci "pasionala"!

Ca o concluzie la capitolul asta, astept cu mare interes momentul in care m-as putea intoarce pentru a face ce fac aici! Deocamdata nu se poate... dinozauri in actiune, lipsa de bani, lipsa totala de interes din partea elevilor pentru a face studii de matematica! Pentru moment, masinaria se mai invirte... pentru cit timp, sint si eu curioasa sa aflu!

mayday
06.11.2008, 16:14:16
Am uitat ce era mai important! ;)) Desi sint dezamagita de "politicienii" romani, am votat de fiecare data! Uneori dupa cozi de citeva ore, in ploaie, in fata ambasadei (pentru ca, pe vremea aia, nu se dorea votul romanilor "din afara" si in toata regiunea pariziana era organizata o singura sectie de votare!)

Am votat si aici la alegerile locale, prin statutul de cetatean european, pentru ca ni s-a parut important sa ne alegem primarul, am studiat cu atentie toate programele!;))

Prezenta la vot e importanta! >:D<

ella-ling
06.11.2008, 16:16:53
mie mi se pare ca lipsa de politicieni buni in Romania duce la lipsa unor programe electorale bine gandite si care urmaresc orientarea politica a partidului respectiv (de aceea sunt multi care mai mult se identifica cu o persoana decat un partid), ceea ce duce la declansarea unor campanii electorale ale partidelor fara cap si coada, fara o coloana vertebrala. Rezultatul: lipsa de educatie politica a alegatorului...ca ce sa inteleaga el saracul daca nici macar politicienii nu inteleg.

MaryT
06.11.2008, 16:20:24
ehe..ce de idealuri vorbiti voi...
cati despre politicieni credeti ca cunosc sau imbraca doctrina partidului din care face parte ? in general se afiliaza unui partid care poate oferi mai mult...;))
de ce credeti ca exista atati trasesti politici ?? ca brusc nu mai gandesc liberal ci social-democrat ?:))

mayday
06.11.2008, 16:22:41
ehe..ce de idealuri vorbiti voi...
cati despre politicieni credeti ca cunosc sau imbraca doctrina partidului din care face parte ? in general se afiliaza unui partid care poate oferi mai mult...;))
de ce credeti ca exista atati trasesti politici ?? ca brusc nu mai gandesc liberal ci social-democrat ?:))

Mda, pai asta ziceam si eu! Asta mi se pare "buba"!

Si decizia de a mari salariile profesorilor e justificata doar de populism si apropierea alegerilor, din pacate!:(

ella-ling
06.11.2008, 16:28:39
Am uitat ce era mai important! ;)) Desi sint dezamagita de "politicienii" romani, am votat de fiecare data! Uneori dupa cozi de citeva ore, in ploaie, in fata ambasadei (pentru ca, pe vremea aia, nu se dorea votul romanilor "din afara" si in toata regiunea pariziana era organizata o singura sectie de votare!)

Am votat si aici la alegerile locale, prin statutul de cetatean european, pentru ca ni s-a parut important sa ne alegem primarul, am studiat cu atentie toate programele!;))

Prezenta la vot e importanta! >:D<

bravo tie, eu nu am mai votat de 9 ani. Pentru simplul motiv ca nu m-am putut hotari.
Pentru ca 'inteleg' mai multe din politica germana decat din cea din Romania unde nu reusesc sa identific 'culoarea'.

MaryT
06.11.2008, 16:32:02
Mda, pai asta ziceam si eu! Asta mi se pare "buba"!

Si decizia de a mari salariile profesorilor e justificata doar de populism si apropierea alegerilor, din pacate!:(

pe mine ma tot apuca rasu ( plansu ) cand imi dau seama ce candidati sunt...un exemplu elocvent din propria`mi ograda..un individ care a compus o manea ptr. liderul PNL Bv (http://www.youtube.com/watch?v=8zUCagmrEK0) ,slogan ptr. alegerile locale ,bursc si-a dat seama ca e liberal si acum candideaza ptr.Camera Deputatilor 8-|
as spune mai multe..dar nu e voie sa dau din casa.:D

eu personal,dupa discutii si alte discutii nu am fost de accord ca sotul meu sa candideze la aceste alegeri..poate la viitoarele.. dar motivele au fost strict personale ..imi pare rau ca nu sunt mai multi oameni ca el care sa faca ceva ptr. alegatori..:(

evenstar
06.11.2008, 16:39:25
Mi s-ar parea interesant sa scriem aici despre diferitele doctrine politice - nu la acest topic, pentru ca alta era ideea lui, dar la cel cu "politica" ar merita facuta o trecere in revista a acestor principale orientari ideologice.
Pana atunci: un chestionar interesant facut de o organizatie neguvernamentala, pentru alegerile din 2008. E chiar serios si se bazeaza pe elemente ale platformei program ale fiecarui partid (eu ar trebui sa votez cu UDMR-ul dupa ei, desi n-am pic de sange de ungur, dar cred ca asta se datoreaza mai degraba haosului doctrinar decat quizz-ului in sine)
http://www.busolapolitica.ro/Quizz.aspx

MaryT
06.11.2008, 16:41:44
haideti ca am deviat de la subiectul initial si am dat in politica !
un moderator ne ajuta sa mutam mesajele ?
eventual aici http://www.miresici.ro/subscription.php?do=viewsubscription&folderid=all

mutumim<:-P

map
06.11.2008, 16:57:42
Foiletoane :) Este "romanizarea" termenului din franceza. Banuiesc ca te referi la romane-foileton, adica la fiecare editie a ziarului apare cite un capitol (sau mai multe) ale unui roman, nu?

Cred ca de fapt echivalentul e fascicul:D Adica pe domenii de interes (piata financiara, politica, market, mondenitati) paginile ziarului sunt grupate impreuna in fascicule, si impaturite la sfarsit impreuna in ziar.

ella-ling
06.11.2008, 17:01:31
Mi s-ar parea interesant sa scriem aici despre diferitele doctrine politice - nu la acest topic, pentru ca alta era ideea lui, dar la cel cu "politica" ar merita facuta o trecere in revista a acestor principale orientari ideologice.
Pana atunci: un chestionar interesant facut de o organizatie neguvernamentala, pentru alegerile din 2008. E chiar serios si se bazeaza pe elemente ale platformei program ale fiecarui partid (eu ar trebui sa votez cu UDMR-ul dupa ei, desi n-am pic de sange de ungur, dar cred ca asta se datoreaza mai degraba haosului doctrinar decat quizz-ului in sine)

multumesc eve, m-am 'testat' si eu si mi-a iesit PSD. Nu a fost o surpriza, ca de,mi-am declarat orientarea politica cu cateva mesaje inainte:">
La polul opus PNL si UDMR.
Deci, care e candidatul meu?:-s

Rog si eu un moderator sa mute mesajele.

evenstar
06.11.2008, 17:09:11
multumesc eve, m-am 'testat' si eu si mi-a iesit PSD. Nu a fost o surpriza, ca de,mi-am declarat orientarea politica cu cateva mesaje inainte:">
La polul opus PNL si UDMR.
Deci, care e candidatul meu?:-s

Rog si eu un moderator sa mute mesajele.
Pai, le-a mutat, aici sunt ok zic eu...
Da, se pare ca e consistent quizz-ul, mie mi-a iesit taman pe dos: UDMR, PNL si la polul opus PSD (si PRM)...
Sincer, nu mai stiu care sunt candidatii tai acum, pentru ca de cand cu uninominalul nu stiu cine unde se duc voturile romanilor din afara... :-?

Edit: am aflat: candidatii tai sunt Mocanu Marian Dan pentru senat si Popescu Marian pentru deputati. Nu ma intreba cine-s, ca nu am auzit de ei...

prapadeala
06.11.2008, 17:10:19

Interesant chestionar :)

map
06.11.2008, 17:16:08
Nu stiu cat de mult bine ar putea face un subiect dedicat politicului si daca nu ar crea si mai multe divergente. Orientarea politica e la fel de intima ca si lenjeria (dupa mine).

Un subiect economic/despre economie este extrem de bine venit, pentru ca poate imbunatati informarea economica a cititorului.

MaryT
06.11.2008, 17:19:34
Nu stiu cat de mult bine ar putea face un subiect dedicat politicului si daca nu ar crea si mai multe divergente. Orientarea politica e la fel de intima ca si lenjeria (dupa mine).

Un subiect economic/despre economie este extrem de bine venit, pentru ca poate imbunatati informarea economica a cititorului.

eu peronal consider ca suntem niste doamne educate care putem conversa aspura politicii fara a crea tensiuni caci nu cred ca este nimeni prea exuberant la acest subiect !;;)

evenstar
06.11.2008, 17:20:07

Un subiect economic/despre economie este extrem de bine venit, pentru ca poate imbunatati informarea economica a cititorului.Map, in masura in care reusim sa discutam ca adultii nu vad de ce nu ar fi bun. Uite, i-am cautat Ellei candidatii PSD desi ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa castige alegerile. Dar ii respect optiunea, opinia si nu ma simt amenintata de orientarea ei de stanga.
Eu zic ca e util un astfel de topic pentru ca poate avem si de invatat de aici!

mayday
06.11.2008, 17:23:42
si daca mai cer ceva?:"> sa nu fie cu suparare conita...sa puneti un sondaj la subiectul cu votul ... "mergeti la vot pe 30 noiembrie ? 1. da, 2. nu , 3 nu stiu inca ..sarumana:">

Ok! ;-)

Si eu cred ca putem discuta, chiar daca e subiect intim! Se discuta despre lucruri si "mai intime" pe forumul asta!:)

PS : sotul meu e liberal, eu sint de stinga, avem dezbateri incinse, dar si o viata de cuplu armonioasa!:D

map
06.11.2008, 17:25:00
mteleleu, evenstar, voi sunteti niste idealiste:D sunt atatea topicuri mai putin ardente care au creat divergente inutile si discutii personale interminabile (si de cele mai multe ori pe langa topic) incat mi-e teama ca actiunea de informare (care altfel e demna de atentie) o sa sfarseasca intr-un derizoriu regretabil:D

Tot caut echivalentul in romana la commendable:D:D:D dar altceva decat laudabil nu gasesc:D:D:D

ryanaro
06.11.2008, 17:26:19
Da, se pare ca e consistent quizz-ul, mie mi-a iesit taman pe dos: UDMR, PNL si la polul opus PSD (si PRM)...

mie mi a iesit identic cu ce ti a iesit tie :D

tasha
06.11.2008, 17:27:28
mteleleu, evenstar, voi sunteti niste idealiste:D sunt atatea topicuri mai putin ardente care au creat divergente inutile si discutii personale interminabile (si de cele mai multe ori pe langa topic) incat mi-e teama ca actiunea de informare (care altfel e demna de atentie) o sa sfarseasca intr-un derizoriu regretabil:D

Tot caut echivalentul in romana la commendable:D:D:D dar altceva decat laudabil nu gasesc:D:D:D

Map, cred ca de mult timp politica nu mai inflameaza prea rau spiritele in Ro :) Sintem prea dezamagiti cu totii ca sa mai punem atita suflet :)

ella-ling
06.11.2008, 17:27:48

e un pic mai greu de explicat, insa incerc sa fac un rezumat al definitiei din Wiki. Feuilleton este o parte distincta a ziarului (alaturi de sectiunea politica, economica, sport, partea locala) responsabil ptr cultura (filozofie, arta, etc). Exista uneori si subiecte din politica, economie, stiinta, insa mai putin.

Genul articolelor in feuilleton e foarte divers: interviu, raport, comentar, stire, eseu,critica, reportaj, portret, samd. Ideea este ca textele sunt subiective, autorul isi dezvaluie opiniile proprii.

Nu stiu daca exista un termen romanesc pentru Feuilleton, poate ma ajutati voi.

evenstar
06.11.2008, 17:27:57
mie mi a iesit identic cu ce ti a iesit tie :D
Hai sa facem un guvern de unguri! ;-)

ryanaro
06.11.2008, 17:29:28
PS : sotul meu e liberal, eu sint de stinga, avem dezbateri incinse, dar si o viata de cuplu armonioasa!:D

La noi e invers! R e socialist si eu sunt liberala (desi aici votez cu conservatorii deocamdata). Mi a zis ca suntem "working class" si eu i am zis sa si spele gura cu sapun =))

evenstar
06.11.2008, 17:29:59

Ai dreptate, dar dupa cum vezi sunt foarte putine persoane interesate de aceste topicuri, si suntem toate cu o anumit background. Imi imaginez ca, totusi, nu se poate ajunge sa se discute aici ca la "virgina in noaptea nuntii" or smth... No offence!

ryanaro
06.11.2008, 17:31:33
Hai sa facem un guvern de unguri! ;-)

pai sa facem! daca rezolva tot ce am bifat eu acolo ;))

tasha
06.11.2008, 17:31:54
La noi e invers! R e socialist si eu sunt liberala (desi aici votez cu conservatorii deocamdata). Mi a zis ca suntem "working class" si eu i am zis sa si spele gura cu sapun =))

Liberali amindoi :)) Maica-mea e socialista :)) Ceea ce e mult mai grav, ca discut mai greu cu ea decit cu G =))

MaryT
06.11.2008, 17:37:04
Liberali amindoi :)) Maica-mea e socialista :)) Ceea ce e mult mai grav, ca discut mai greu cu ea decit cu G =))

ar trebui sa stam la o cafea cu totii ..exact asa si la noi...eu si mandru liberali si mama inclina spre socialism..:D

evenstar
06.11.2008, 17:38:35
pai sa facem! daca rezolva tot ce am bifat eu acolo ;))
Sa stii ca eu am constatat cu ocazia asta ca UDMR-ul, cu exceptia punctelor "specifice" legate de autonomie, sunt mai liberali decat liberalii:D E posibil sa fie si mai hotarati. Din pacate, sunt cam putini...:( (cum ar fi un senator UDMR de Ilfov?:D)

ella-ling
06.11.2008, 17:40:18
Sincer, nu mai stiu care sunt candidatii tai acum, pentru ca de cand cu uninominalul nu stiu cine unde se duc voturile romanilor din afara... :-?

Edit: am aflat: candidatii tai sunt Mocanu Marian Dan pentru senat si Popescu Marian pentru deputati. Nu ma intreba cine-s, ca nu am auzit de ei...

multumesc...bine ca mi-ai spus sa nu te intreb, ca imi statea pe limba (tastatura). Am cautat pe google si nu am gasit prea multe informatii.

Map, eu cred ca se poate discuta civilizat despre politica si asa mai invat si eu cate ceva. Si eu ma cert cu sotul din cand in cand ptr ca el e comunist de-a binelea:D

evenstar
06.11.2008, 17:42:59
multumesc...bine ca mi-ai spus sa nu te intreb, ca imi statea pe limba (tastatura). Am cautat pe google si nu am gasit prea multe informatii.

Map, eu cred ca se poate discuta civilizat despre politica si asa mai invat si eu cate ceva. Si eu ma cert cu sotul din cand in cand ptr ca el e comunist de-a binelea:D Nici despre aia cu care o sa votez eu nu stiu mare lucru. Poate ma lumineaza Maria, ca-s colegi de partid cu barbatul ei din cate am inteles...

ryanaro
06.11.2008, 17:46:33
Si eu ma cert cu sotul din cand in cand ptr ca el e comunist de-a binelea:D

Si R e aproape comunist ;))

ella-ling
06.11.2008, 17:52:31
Si R e aproape comunist ;))

singura problema pe care o am cu el este ca el cunoaste comunismul din carti si e de un idealism care ma duce la disperare.

map
06.11.2008, 18:08:20
La capitolul politica, ma rezum la a da un link la link-urile partidelor politice din Romania:

http://partide.resurse-pentru-democratie.org/

La capitolul economie/finante, nu sunt expert, dar imi place sa cred ca ma preocupa mai mult decat pe utilizatorul comun al forumului:D:D:D Si prin urmare ma informez mai repede:D:D:D

tasha
06.11.2008, 18:13:23
La capitolul politica, ma rezum la a da un link la link-urile partidelor politice din Romania:

http://partide.resurse-pentru-democratie.org/

La capitolul economie/finante, nu sunt expert, dar imi place sa cred ca ma preocupa mai mult decat pe utilizatorul comun al forumului:D:D:D Si prin urmare ma informez mai repede:D:D:D

=)) =)) =)) Hai mai Map, daca nici tu nu esti expert ce naiba! Mai ai si avantajul de a cunoaste destul de bine ambele sisteme, si pe cel din Ro si pe cel din State :) N-oi fi tu vreun guru, dar se poate spune ca esti experta in domeniu :)

map
06.11.2008, 18:17:55
=)) =)) =)) Hai mai Map, daca nici tu nu esti expert ce naiba! Mai ai si avantajul de a cunoaste destul de bine ambele sisteme, si pe cel din Ro si pe cel din State :) N-oi fi tu vreun guru, dar se poate spune ca esti experta in domeniu :)

Tu stii ca in general, un practician este mai bine informat (prin forta imprejurarilor) decat un "student" ( a se intelege o persoana care studiaza, nu neaparat o persoana care e inscrisa intr-o forma de invatamant). Probabil mai mult insight poti da tu si prapadeala decat mine:D

Dar sunt convinsa ca pot participa in discutii constructive in domeniul economic/financiar:D:D:D

tasha
06.11.2008, 18:21:18
acum referitor la politica - un subiect general: ce parere aveti in legatura cu introducerea votului oligatoriu in Ro? Ar influenta rezultatele alegerilor? Ar imbunatati cultura politica?

In tara de origine a sotului, votul este obligatoriu:) Daca nu te duci trebuie sa justifici de ce...

Nu, nu sint de acord nici cu asta! De fapt orice limitare a libertatii mele de alegere ma crispeaza! Iar asta tot o limitare este, imi limiteaza dreptul de a alege sa nu votez pe nimeni. Cred in necesitatea votului, am votat de fiecare data (in afara de primarie, ultima data in vara, cind nu eram in localitate), dar n u sint de acord cu obligativitatea de a vota :)

evenstar
06.11.2008, 18:21:50
acum referitor la politica - un subiect general: ce parere aveti in legatura cu introducerea votului oligatoriu in Ro? Ar influenta rezultatele alegerilor? Ar imbunatati cultura politica?

In tara de origine a sotului, votul este obligatoriu:) Daca nu te duci trebuie sa justifici de ce...
Nu cred asta. In cel mai bun caz s-ar vota haotic... In cel mai rau caz, cu 2-3 zile inainte s-ar elibera muuulte adeverinte medicale.
Nu m-am gandit niciodata sa plec din tara, dar asta nu inseamna ca nu-i vad "specificul national"... :-"

ella-ling
06.11.2008, 18:22:04
ce parere aveti in legatura cu introducerea votului oligatoriu in Ro? Ar influenta rezultatele alegerilor? Ar imbunatati cultura politica?

tasha
06.11.2008, 18:26:41
e un pic mai greu de explicat, insa incerc sa fac un rezumat al definitiei din Wiki. Feuilleton este o parte distincta a ziarului (alaturi de sectiunea politica, economica, sport, partea locala) responsabil ptr cultura (filozofie, arta, etc). Exista uneori si subiecte din politica, economie, stiinta, insa mai putin.

Genul articolelor in feuilleton e foarte divers: interviu, raport, comentar, stire, eseu,critica, reportaj, portret, samd. Ideea este ca textele sunt subiective, autorul isi dezvaluie opiniile proprii.

Nu stiu daca exista un termen romanesc pentru Feuilleton, poate ma ajutati voi.

Aha, atunci corect este cum a spus Map mai sus, fascicul (sau supliment mai e folosit la noi, gasesti de exemplu la Ziarul Financiar asa ceva) :)

mayday
07.11.2008, 01:05:44
Diversele subiecte legate de politica si alegeri au fost mutate aici!

Discutii placute si fair-play!;-)

mayday
13.11.2008, 13:40:02
Scriu aici pentru ca sint foarte suparata!!!:-L

O mare parte din romanii din Franta nu vor putea vota! Consulatul a fixat urmatoarea lista de documente pentru a justifica statutul de rezident : carte de sejur, permis de munca, carte de rezident! Si asta in conditiile in care, de doi ani de zile, romanii care au studii superioare (de la master in sus) nu mai au nevoie de aceste documente! E strigator la cer... Sa am carte de alegator aici pentru a vota la alegerile locale sau europene, dar sa nu pot vota pentru alegerile legislative din Romania, desi, ca sa justific "rezidenta" in Franta, le-as putea arata contractul de munca, legitimatia de functionar al statului francez, foile de impozite de opt ani incoace, contractul de chirie, etc... :-w

In week-end, vom face o petitie si o vom lasa sa circule... Noi stim cel putin 50 de persoane in situatia noastra si, cu singuranta, numarul real e mult, mult mai mare!

Daca nu vom putea vota, sint atit de suparata incit ma gindesc ca dau statul roman in judecata pentru nerespectarea drapturilor constitutionale!;))

evenstar
13.11.2008, 13:44:24

O mare parte din romanii din Franta nu vor putea vota! Consulatul a fixat urmatoarea lista de documente pentru a justifica statutul de rezident : carte de sejur, permis de munca, carte de rezident! Si asta in conditiile in care, de doi ani de zile, romanii care au studii superioare (de la master in sus) nu mai au nevoie de aceste documente! E strigator la cer... Sa am carte de alegator aici pentru a vota la alegerile locale sau europene, dar sa nu pot vota pentru alegerile legislative din Romania, desi, ca sa justific "rezidenta" in Franta, le-as putea arata contractul de munca, legitimatia de functionar al statului francez, foile de impozite de opt ani incoace, contractul de chirie, etc... :-w

In week-end, vom face o petitie si o vom lasa sa circule... Noi stim cel putin 50 de persoane in situatia noastra si, cu singuranta, numarul real e mult, mult mai mare!

Daca nu vom putea vota, sint atit de suparata incit ma gindesc ca dau statul roman in judecata pentru nerespectarea drapturilor constitutionale!;))
:-L:-L:-L:gen_20::gen_20::gen_20::gen_07::gen_07::gen_07:
Ce imbecili! I'm speachless! Ar trebui sa-i dati in judecata!

map
13.11.2008, 18:34:43

Incercati sa contactati candidatii si sa le expuneti problema, ei au cel mai mare interes sa se rezolve. Eventual, candidatii opozitiei nu cei de aceeasi culoare politica pe care o are si guvernul.

mayday
13.11.2008, 19:29:39
Incercati sa contactati candidatii si sa le expuneti problema, ei au cel mai mare interes sa se rezolve. Eventual, candidatii opozitiei nu cei de aceeasi culoare politica pe care o are si guvernul.

Nu depinde de candidati, ci de Consulat, din pacate!

Am facut o petitie, incercam sa fie semnata de cit mai multa lume in situatia noastra si apoi o trimtem la Consulat! Bine, daca tot vorbim de candidati, situatia e critica! Pentru cele 2mil de romani "de-afara" exista un singur "post" in Senat si unul in Camera Deputatilor! Iar candidatii... Cind citesti listele, ai impresia ca e o gluma proasta, la PD-l ii cheama "william brinza" si "viorel riceard badea"!:D

Dupa petitia "vrem sa votam", va urma "votati alb"!:-p

Va multumesc pentru sprijin!>:D<

MaryT
13.11.2008, 19:42:21

Am facut o petitie, incercam sa fie semnata de cit mai multa lume in situatia noastra si apoi o trimtem la Consulat! Bine, daca tot vorbim de candidati, situatia e critica! Pentru cele 2mil de romani "de-afara" exista un singur "post" in Senat si unul in Camera Deputatilor! Iar candidatii... Cind citesti listele, ai impresia ca e o gluma proasta, la PD-l ii cheama "william brinza" si "viorel riceard badea"!:D

=))=)) ,...
rad eu rad..dar nu e rasul meu..[-X ce-i drept si pe mine ma cheama mai "ciudat"..dar parca nici chiar asa.. 8-}

map
13.11.2008, 20:19:39
la PD-l ii cheama "william brinza" si "viorel riceard badea"!

Uhm...nu stiu ce sa spun...ei saracii n-au nici-o vina pentru numele pe care le au, ca au fost numiti de parinti... Dar stii cum e, ironia sortii, domnul brinza si domnul riceard=)) E ca-n Caragiale, Branzovenescu, mai lipseste Farfuriade=))

willy
27.11.2008, 21:52:57
Fetele, uitati mostra de politicianism aici:
http://www.youtube.com/watch?v=YlG0G5YgnfA&feature=related
S-a intamplat azi la B1 TV in direct=))=))=)) Eu nu mai pot de ras=))

MaryT
27.11.2008, 22:20:48
Fetele, uitati mostra de politicianism aici:
http://www.youtube.com/watch?v=YlG0G5YgnfA&feature=related
S-a intamplat azi la B1 TV in direct=))=))=)) Eu nu mai pot de ras=))

ai dat un link cu o melodie a lui Florin...:-?

mayday
27.11.2008, 23:36:35
Veste buna: vom putea vota pe 30! Am trimis petitia Ambasadei, am contactat "prietenii" de la Catavencu, care au publicat neregula si uite ca lista de documente pentru a justifica rezidenta a fost largita!<:-P

Duminica votam!<:-P

Miine seara o sa mergem la o receptie la Ambasada, cu ocazia zilei nationale! Eram hotariti sa "il luam la rost" pe ambasador, daca situatia nu s-ar fi rezolvat! Dar acum, mergem sa mincam sarmale si sa bem feteasca neagra!:">

MaryT
28.11.2008, 00:30:11
Veste buna: vom putea vota pe 30! Am trimis petitia Ambasadei, am contactat "prietenii" de la Catavencu, care au publicat neregula si uite ca lista de documente pentru a justifica rezidenta a fost largita!<:-P

Duminica votam!<:-P

Miine seara o sa mergem la o receptie la Ambasada, cu ocazia zilei nationale! Eram hotariti sa "il luam la rost" pe ambasador, daca situatia nu s-ar fi rezolvat! Dar acum, mergem sa mincam sarmale si sa bem feteasca neagra!:">

bravo si va felicit ptr. demersurile facute pentru a va putea exercita dreptul la vot !<:-P
aici tineri care au dreptul nici gand sa mearga la vot:(

willy
28.11.2008, 09:23:19
ai dat un link cu o melodie a lui Florin...:-?
shame on me.
http://www.youtube.com/watch?v=zU1eNPEjL2w
asta e link-ul...

mayday
28.11.2008, 14:52:08
bravo si va felicit ptr. demersurile facute pentru a va putea exercita dreptul la vot !<:-P

Multumim!:">
Ne-am gasit si candidat! Macar nu votam alb, asa cum aveam de gind!:-$

maxine
28.11.2008, 15:01:23

Poate se afla in situatia mea. Eu ma duc totusi, dar probabil ca o sa-mi anulez singura votul pentru ca nu am pe cine sa votez. Nu agreez nici unul din candidatii din colegiul meu, din moment ce este uninominal nu ma intereseaza partidul. Sa zicem ca as simpatiza mai mult cu un partid, insa candidatul mi se pare de kko si nu l-as vota nici intr-o mie de ani

maxine
28.11.2008, 15:09:51

=)) =)) =))
De William Branza stiu, a fost deputat de Prahova si are cateva afaceri in Ploiesti (post de radio, tv, companie taxi )

MaryT
28.11.2008, 15:28:49
Poate se afla in situatia mea. Eu ma duc totusi, dar probabil ca o sa-mi anulez singura votul pentru ca nu am pe cine sa votez. Nu agreez nici unul din candidatii din colegiul meu, din moment ce este uninominal nu ma intereseaza partidul. Sa zicem ca as simpatiza mai mult cu un partid, insa candidatul mi se pare de kko si nu l-as vota nici intr-o mie de ani

parerea mea este urmatoarea : sa vezi fiecare canditat cu ce program vine ( promisiuni ) si dupa asta te ghidezi pe cine sa alegi..iar daca nu se va tine de programul promis il vei lua la rost..simplu:)>-

MaryT
28.11.2008, 15:29:19
=)) =)) =))
De William Branza stiu, a fost deputat de Prahova si are cateva afaceri in Ploiesti (post de radio, tv, companie taxi )

WILL TV parca..nu ?=))

maxine
28.11.2008, 15:43:54
WILL TV parca..nu ?=))

Te rog, Wyl Tv =))=))=)) Wyl Fm si Taxi Willis =))=))=))

F inspirat la alegerea acestor denumiri, totusi cred ca ar fi avut un impact mai mare cu Branza TV =))=))=))

MaryT
28.11.2008, 15:50:10
Te rog, Wyl Tv =))=))=)) Wyl Fm si Taxi Willis =))=))=))

F inspirat la alegerea acestor denumiri, totusi cred ca ar fi avut un impact mai mare cu Branza TV =))=))=))

=)) =)) =))
si d-nul asta vrea se reprezinte in parlament pe cei din strainatate ?? vai de capul meu..#-o

mayday
28.11.2008, 16:02:36
=)) =)) =))
si d-nul asta vrea se reprezinte in parlament pe cei din strainatate ?? vai de capul meu..#-o

Oricum, acest domn are macar un merit! Dintre candidatii diaspora, e singurul care si-a pus cv-ul pe net!:-"

willy
01.12.2008, 09:32:58
Sunteti multumite de rezultatul alegerilor de ieri? PE cine vedeti la guvernare?:)

Eu sunt total nemultumita, in primul rand, de prezenta scazuta de la vot. Sa mai aud eu pe careva ca e nemultumit de guvernanti, ca-i cer buletinul sa vad daca a votat:D. Pacat. Era un drept fundamental al nostru:)

map
01.12.2008, 09:44:29
Sunt rezultate finale? Am inteles ca sunt partiale, si ca guvernarea va fi stabilita de presedinte si de aliantele care-or sa se formeze. Cel mai bun lucru mi se pare ca e decizia lui Becali de a se retrage (pentru o perioada sau de tot) din politica:))

willy
01.12.2008, 09:49:08
Sunt rezultate finale? Am inteles ca sunt partiale, si ca guvernarea va fi stabilita de presedinte si de aliantele care-or sa se formeze. Cel mai bun lucru mi se pare ca e decizia lui Becali de a se retrage (pentru o perioada sau de tot) din politica:))
Sunt exit-poll-urile care au o marja de eroare, dar rezultatele cam astea ar fi. Guvernare nu e stabilita de presedinte. El numeste doar premierul, premier care isi formeaza un guvern si se prezinta cu el in fata parlamentului. Normal acel guvern trebuie sa aiba in spate o majoritate parlamentara pentru a fi validat.
Eu mizez pe o guvernare PSD-PNL, cu premier liberal. Cealalta varianta este PD-L-PNL, tot cu premier liberal. Sau cele doua variante cu premieri neliberali.
Dupa mine castigatorul de departe al alegerilor este PNL, care dupa patru ani de guvernare, dupa patru ani in care Basescu l-a faultat unde a avut ocazia pe Tariceanu, dupa plecarea aripei Stolojan (pe care sincer nu-l suport), a scos cel mai bun rezultat din 90 incoace.
Si mie mi se pare ca in aceste alegeri au avut loc doua chestii extrem de importante pentru democratia din Romania: scoaterea lui Vadim din parlament si faptul ca Becali nu a reusit sa intre in el.

map
01.12.2008, 09:55:31
Si mie mi se pare ca in aceste alegeri au avut loc doua chestii extrem de importante pentru democratia din Romania: scoaterea lui Vadim din parlament si faptul ca Becali nu a reusit sa intre in el.

Iti dai seama ca de fapt o sa suferim noi, publicul, ca n-o sa mai avem pe ecrane pe papagalii astia?=)) Cu ce ne mai distram?=))

evenstar
01.12.2008, 09:58:05
Eu mizez pe o guvernare PSD-PNL, cu premier liberal. Cealalta varianta este PD-L-PNL, tot cu premier liberal. Sau cele doua variante cu premieri neliberali.
Dupa mine castigatorul de departe al alegerilor este PNL, care dupa patru ani de guvernare, dupa patru ani in care Basescu l-a faultat unde a avut ocazia pe Tariceanu, dupa plecarea aripei Stolojan (pe care sincer nu-l suport), a scos cel mai bun rezultat din 90 incoace.

Nu pot spune ca sunt multumita, dar ma asteptam la rezulatele astea. Eu as merge pe a doua varianta pe care ai zis-o, alianta PSD-PNL mi se pare... oarecum contra naturii. Ai dreptate in privinta PNL-ului, dar as zice ca Base le-a adus chiar un beneficiu de imagine cu atacurile isterice... Ma rog, noi suntem printre votantii lor constanti, din 96 tot cu ei am votat, si sunt multumita de scorul obtinut. Dar as prefera sa nu faca alianta cu socialistii...

willy
01.12.2008, 10:04:20
Nu pot spune ca sunt multumita, dar ma asteptam la rezulatele astea. Eu as merge pe a doua varianta pe care ai zis-o, alianta PSD-PNL mi se pare... oarecum contra naturii. Ai dreptate in privinta PNL-ului, dar as zice ca Base le-a adus chiar un beneficiu de imagine cu atacurile isterice... Ma rog, noi suntem printre votantii lor constanti, din 96 tot cu ei am votat, si sunt multumita de scorul obtinut. Dar as prefera sa nu faca alianta cu socialistii...
Este o alianta contranaturii, insa sa nu uitam ca in Germania dreapta cu stanga si-au dat mana sa guverneze, din cauza scorului electoral. Cat nu pot uita guvernarile social-democrate din democratia postdecembrista, tot imi doresc varianta aliantei cu PNL, pentru ca in asa fel, tinta lui Basescu de a-si face un partid stat se anunta una imposibila. Mai mult, fara PD-L la guvernare, Basescu (si Mircea Badea o spune bine) nu are din ce sa-si finanteze campania de la anul, pentru ca baietii cu bani (in general regii asfaltului) isi vor intoarce fata de la PD-L si se vor duce catre cei de la putere:>

evenstar
01.12.2008, 10:15:54
Este o alianta contranaturii, insa sa nu uitam ca in Germania dreapta cu stanga si-au dat mana sa guverneze, din cauza scorului electoral. Cat nu pot uita guvernarile social-democrate din democratia postdecembrista, tot imi doresc varianta aliantei cu PNL, pentru ca in asa fel, tinta lui Basescu de a-si face un partid stat se anunta una imposibila. Mai mult, fara PD-L la guvernare, Basescu (si Mircea Badea o spune bine) nu are din ce sa-si finanteze campania de la anul, pentru ca baietii cu bani (in general regii asfaltului) isi vor intoarce fata de la PD-L si se vor duce catre cei de la putere:>Da, ai dreptate... ceea ce am scris eu era, in mare masura, wishful thinking. Nu mi-ar placea sa-i vad pe liberali langa pesedisti, pentru ca nu-mi plac pesedistii. (cand eram eu "mica", proaspat absolventa de facultate, am lucrat cateva luni la un cabinet parlamentar al unui pesedist, actual PC...)

willy
01.12.2008, 10:20:15
Da, ai dreptate... ceea ce am scris eu era, in mare masura, wishful thinking. Nu mi-ar placea sa-i vad pe liberali langa pesedisti, pentru ca nu-mi plac pesedistii. (cand eram eu "mica", proaspat absolventa de facultate, am lucrat cateva luni la un cabinet parlamentar al unui pesedist, actual PC...)
ce sa zic. eu sunt liberala de cand ma stiu. recunosc am si un unchi liberal de frunte al judetului, insa tata a fost liberal de cand se stie. si nu cu carnet de partid;;)
tot ma uit pe becparlamentare 2008.ro si nu baga astia rezultatele partiale:gen_07: de la ora 10:00

MaryT
01.12.2008, 11:30:29

:(( ba am cam pierdut !!
macar peste 20 % daca lua PNL era ok !

MaryT
01.12.2008, 11:33:51
ce sa zic. eu sunt liberala de cand ma stiu. recunosc am si un unchi liberal de frunte al judetului, insa tata a fost liberal de cand se stie. si nu cu carnet de partid;;)
tot ma uit pe becparlamentare 2008.ro si nu baga astia rezultatele partiale:gen_07: de la ora 10:00

pe http://www.hotnews.ro/ gasesti stirile calde !
>:D<

willy
01.12.2008, 13:45:57
pe http://www.hotnews.ro/ gasesti stirile calde !
>:D<
nu sunt asa calde;) ca nu sunt oficiale.

willy
01.12.2008, 13:46:34
:(( ba am cam pierdut !!
macar peste 20 % daca lua PNL era ok !
ce-mi plac miresicile liberale:x :*

Goldmoon
01.12.2008, 14:03:01
Cum naiba sa faca PNL coalitie cu PSD :(( Saracul Bratianu s-ar face tirbuson in mormant daca ar auzi asa ceva :gen_07:
Si eu sunt pentru o politica/guvernare liberala (de dreapta), dar in cazul asta PNL ar mai fi liberal numai cu numele... sa fim serioase.

Ballet
01.12.2008, 14:09:40
Tocmai s-a rasturnat din nou situatia.....PSD conduce la f mica diferenta, dar mai este o spertanta.......[-o<[-o<[-o<[-o<

willy
01.12.2008, 14:17:25
Cum naiba sa faca PNL coalitie cu PSD :(( Saracul Bratianu s-ar face tirbuson in mormant daca ar auzi asa ceva :gen_07:
Si eu sunt pentru o politica/guvernare liberala (de dreapta), dar in cazul asta PNL ar mai fi liberal numai cu numele... sa fim serioase.
daca da mana cu stanga, asta nu inseamna ca in urmatoarea guvernare nu putem avea masuri de dreapta. spre exemplu: sa se mentina cota unica de impozitare (chiar daca eu nu o vad o masura suta la suta de dreapta)

willy
01.12.2008, 14:18:17
Tocmai s-a rasturnat din nou situatia.....PSD conduce la f mica diferenta, dar mai este o spertanta.......[-o<[-o<[-o<[-o<
sa inteleg ca-l iubesti pe Geoana?:)

Ballet
01.12.2008, 14:20:08
sa inteleg ca-l iubesti pe Geoana?:)

NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU
:((:((:((:((:((:((:((:((
Ziceam ca mai este o speranta sa iasa PD-L pe primul loc pt ca diferenta e mica in momentul asta....

willy
01.12.2008, 14:22:04
NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU
:((:((:((:((:((:((:((:((
Ziceam ca mai este o speranta sa iasa PD-L pe primul loc pt ca diferenta e mica in momentul asta....
Oho. Esti cu Basescu atunci:D Eu nu-l suport pe Basescu si sper ca din 2010 sa nu-l mai avem presedinte:">

Goldmoon
01.12.2008, 14:24:44
Oho. Esti cu Basescu atunci:D Eu nu-l suport pe Basescu si sper ca din 2010 sa nu-l mai avem presedinte:">

Nici eu nu-l suport pe Tericeanu... deci suntem chit :))

willy
01.12.2008, 14:26:26
Nici eu nu-l suport pe Tericeanu... deci suntem chit :))
pai cine a zis ca eu-l suport pe tariceanu. daca sunt cu orientari liberale asta nu inseamna ca imi si placs oamenii din PNL. totusi am un favorit. si se numeste Crin Antonescu!:x

map
01.12.2008, 14:27:33
daca da mana cu stanga, asta nu inseamna ca in urmatoarea guvernare nu putem avea masuri de dreapta. spre exemplu: sa se mentina cota unica de impozitare (chiar daca eu nu o vad o masura suta la suta de dreapta)

Tu consideri ca e o masura buna? mentinerea cotei unice de impozitare?

Ballet
01.12.2008, 14:28:17

Daca e sa alegem intre doua rele(Basescu si Tariceanu) atunci il aleg pe Basescu....Recunosc ca l-am ales , sunt PD-L-ista......:D

willy
01.12.2008, 14:28:27
Tu consideri ca e o masura buna? mentinerea cotei unice de impozitare?
da. si putem si discuta (numai de nu as fi la munca:(( si sa am o gramada pe cap):)>-

Goldmoon
01.12.2008, 14:29:26
pai cine a zis ca eu-l suport pe tariceanu. daca sunt cu orientari liberale asta nu inseamna ca imi si placs oamenii din PNL. totusi am un favorit. si se numeste Crin Antonescu!:x

Aha, ok... atunci suntem de acord. Si eu sunt cu orientari liberale. Dar dupa parerea mea PNL-ul nu mai este un partid liberal.

De fapt la noi nu prea exista nici dreapta, nici stanga, nici liberali, nici socialisti... depinde doar cum bate vantul... si interesele. $-) $-)

willy
01.12.2008, 14:30:45
Aha, ok... atunci suntem de acord. Si eu sunt cu orientari liberale. Dar dupa parerea mea PNL-ul nu mai este un partid liberal.

De fapt la noi nu prea exista nici dreapta, nici stanga, nici liberali, nici socialisti... depinde doar cum bate vantul... si interesele. $-) $-)
te contrazic. eu spun ca avem dreapta si stanga. interese sunt si de o parte si de alta

map
01.12.2008, 14:30:57
da. si putem si discuta (numai de nu as fi la munca:(( si sa am o gramada pe cap):)>-

Cand oi avea tu timp!

willy
01.12.2008, 14:35:59
Cand oi avea tu timp!
diseara, cand ajung acasa, daca mai esti:*

map
01.12.2008, 14:36:54
diseara, cand ajung acasa, daca mai esti:*

O sa fiu ca la mine abia a inceput ziua:D

Goldmoon
01.12.2008, 14:38:36
te contrazic. eu spun ca avem dreapta si stanga. interese sunt si de o parte si de alta

Da, la nivel conceptual avem dreapta si stanga - si eu la vad ca PSD stanga si PNL+PDL dreapta... doar ca interesele au fost prea mari (la PNL+PDL).

Dar cand un partid de dreapta - PDL vine si e de acord cu o lege care mareste, in conditiile economice date, cu 50% salariile profesorilor... hmmm, corect actiune de dreapta (vorba lui Caragiale).

Sau cand alt partid de dreapta - PNL este de acord sa faca alianta cu PSD numai sa raman Tericeanu primministru....

De asta zic ca la noi, cred ca membrii PNL-ului (cei de la conducere, ca aia care poate mai au convingeri sunt prea micuti) habar nu au ce e aia o doctrina liberala.
In colegiul nostru, candidatul PDL (partid de dreapta) era un marcant lider de sindicat :gen_01: :gen_02:

willy
01.12.2008, 14:53:36
Da, la nivel conceptual avem dreapta si stanga - si eu la vad ca PSD stanga si PNL+PDL dreapta... doar ca interesele au fost prea mari (la PNL+PDL).

Dar cand un partid de dreapta - PDL vine si e de acord cu o lege care mareste, in conditiile economice date, cu 50% salariile profesorilor... hmmm, corect actiune de dreapta (vorba lui Caragiale).

Sau cand alt partid de dreapta - PNL este de acord sa faca alianta cu PSD numai sa raman Tericeanu primministru....

De asta zic ca la noi, cred ca membrii PNL-ului (cei de la conducere, ca aia care poate mai au convingeri sunt prea micuti) habar nu au ce e aia o doctrina liberala.
In colegiul nostru, candidatul PDL (partid de dreapta) era un marcant lider de sindicat :gen_01: :gen_02:
pe scurt, ca nu am timp de discutii mai prelungite
1. Tariceanu nu a zis ca face alianta cu PSD-ul
2. PD-L era partid de opozitie cand a venit PSD-ul cu legea respectiva, plus ca era in prag de campanie, si nu a avut ce face.

MaryT
02.12.2008, 12:57:41

eu am altul..Bogdan Olteanu :x
:D >:D<
cat despre politica zilele astea mi-a iesit pe nas asa ca nu mai fac si cu voi ca ma duc de cap..:)>- #:-S

willy
02.12.2008, 12:59:30
eu am altul..Bogdan Olteanu :x
:D >:D<
cat despre politica zilele astea mi-a iesit pe nas asa ca nu mai fac si cu voi ca ma duc de cap..:)>- #:-S
Bogdan Olteanu e finul lui Tariceanu si mie politica in familie nu-mi place.
Crin Antonescu e un razvratit, si mie imi plac razvratititii:D

MaryT
02.12.2008, 13:03:52
Bogdan Olteanu e finul lui Tariceanu si mie politica in familie nu-mi place.
Crin Antonescu e un razvratit, si mie imi plac razvratititii:D

stiu ca e finul lui CPT dar stii ca,cam toata politica se bazeaza pe familie cumetri etc.. :D
mie imi place ca este un om integru si foarte destept !:D :)>-

willy
02.12.2008, 13:05:33
stiu ca e finul lui CPT dar stii ca,cam toata politica se bazeaza pe familie cumetri etc.. :D
mie imi place ca este un om integru si foarte destept !:D :)>-
mai, sa fii la varsta lui presedinte de Camera Deputatilor, nu stiu cat de "integru" poti sa fii. eu spun ca trebuie sa faci muuuuuulte concesii in partid

MaryT
02.12.2008, 13:27:15
mai, sa fii la varsta lui presedinte de Camera Deputatilor, nu stiu cat de "integru" poti sa fii. eu spun ca trebuie sa faci muuuuuulte concesii in partid

eu am inteles ca varsta nu este un impediment tot timpul.. ;-)
de exemplu, sotul meu , a fost cel mai tanar consilier local din Romania..la varsta de 22 de ani...si turst me n-a avut nici un nas sau unchi sa il ajute..oamenii l-au votat... ;))
cat despre Bogdan Olteanu a fost ales prin vot secret de catre deputati..nu mai retin exact cu cate voturi dar in nici un caz nu a fost ales doar ca e finul lui Tariceanu...el intradevar a fost numit de partid la Biroul Politic Central din care fac parte multi..cred ca vreo 30 de persoane.
Fiecare partid depune o candidatura ptr. Presedintele Camerei Deputatilor si este supus la vot;))
Il cunosc personal si de aceea am spus ca este un om integru si foarte destept !

willy
02.12.2008, 13:31:07
eu am inteles ca varsta nu este un impediment tot timpul.. ;-)
de exemplu, sotul meu , a fost cel mai tanar consilier local din Romania..la varsta de 22 de ani...si turst me n-a avut nici un nas sau unchi sa il ajute..oamenii l-au votat... ;))
cat despre Bogdan Olteanu a fost ales prin vot secret de catre deputati..nu mai retin exact cu cate voturi dar in nici un caz nu a fost ales doar ca e finul lui Tariceanu...el intradevar a fost numit de partid la Biroul Politic Central din care fac parte multi..cred ca vreo 30 de persoane.
Fiecare partid depune o candidatura ptr. Presedintele Camerei Deputatilor si este supus la vot;))
Il cunosc personal si de aceea am spus ca este un om integru si foarte destept !
Sotul tau daca a devenit consilier local asta inseamna ca a fost pe o lista de partid. Nu vreau sa neg faptul ca el a ajuns pe aceasta lista datorita potentialului sau, insa cred ca a avut si bani pentru a-si sustine o campanie electorala. POate ma vei contrazice.
Nu contrazic desteptaciunea lui Bogdan Olteanu. Stiu ca a facut multe, si, ca sa fii sef de campanie in niste alegeri parlamentare spune multe. Eu am spus doar ca din punctul meu de vedere faptul ca e ruda cu Tariceanu, fie si prin alianta, a cantarit mult. Stii cati tineri integri si destepti cunosc eu in judet la mine, care nu se pot afirma, si nu pot ajunge in linia 1 de partid?

MaryT
02.12.2008, 13:51:44
Sotul tau daca a devenit consilier local asta inseamna ca a fost pe o lista de partid. Nu vreau sa neg faptul ca el a ajuns pe aceasta lista datorita potentialului sau, insa cred ca a avut si bani pentru a-si sustine o campanie electorala. POate ma vei contrazice.
Nu contrazic desteptaciunea lui Bogdan Olteanu. Stiu ca a facut multe, si, ca sa fii sef de campanie in niste alegeri parlamentare spune multe. Eu am spus doar ca din punctul meu de vedere faptul ca e ruda cu Tariceanu, fie si prin alianta, a cantarit mult. Stii cati tineri integri si destepti cunosc eu in judet la mine, care nu se pot afirma, si nu pot ajunge in linia 1 de partid?

ma bucur ca ne-am lamurit #:-S
nu am negat faptul ca fiind finul lui CPT nu a avut avantaje ..sunt complet de accord iti explicam ca are si el calitatile lui !
sotul meu intradevar a fost pe o lista de partid si fost sustinut in acea campanie de cei mai mari !
el a intrat in politica foarte simplu..mergea la cursuri la facultate, a vazut sigla partidului si fiindca ii placea politica a intrat sa vada despre ce este vorba , a semnat o cerere de adeziune fiind convins ca doctrina partidului i se potriveste gandirii lui si uite asa a devenit membru de partid si va ramane ptr. todeauna in acest partid ! nu isi schimba parerea dupa cum bate vantul asa cum fac multi traseisti politici !
cat despre varsta si afrirmarea intr-un partid sunt de accrod cu tine !
inca sunt lupi cei batrani care fac legea in organizatiile fiecarui partid !
poti sa faci si sa dregi pana in anul 2300 ca tot nu te baga nimeni in seama daca nu ai un spate asigurat ! si aici intervine statutul fiecarui om..ori esti curva si faci ca ei ori iti menti demnitatea si stai la coada ! in cel de al2lea caz lucrurile pot fi totusi rezolvate atata timp cat incerci sa impaci pe toata lumea astefel incat numarul prietenilor din partid sa fie mai mare decat cel al dusmanilor ! si aici intervine de multe ori familia, cumetriile etc..
eu sunt tare mandra de sotul meu , de cum isi mentine pozitia in partid stiind foarte clar cati dusmani are..ca in politica asa e..cand o duci bine nimanui nu ii convine...cand o duci prost toata lumea e prieten cu tine..;))

evenstar
02.12.2008, 13:52:29

Mai, Elena, pana la urma life sucks. Unii au noroc, altii ghinion, eu sunt convinsa ca in privinta lui Olteanu relatia a inceput putin altfel, el a devenit finul lui Tariceanu mult dupa ce a intrat in partid si a avut diverse functii de linia a doua, el la sfarsit de '90 a fost in conducerea TNL impreuna cu Boureanu, cand erau amandoi pusti cu cas la gura dpdv politic. Sigur ca e vorba de relatii, dar el nu a intrat in politica in calitate de finul lui Tariceanu, ci a devenit la un moment dat finul lui... pana la urma cu ei sta, cu ei lucreaza, doar n-ai fi vrut sa-l cunune unchiu' Titel de la Faurei just to make a statement... :-p

willy
02.12.2008, 14:01:24
Mai, Elena, pana la urma life sucks. Unii au noroc, altii ghinion, eu sunt convinsa ca in privinta lui Olteanu relatia a inceput putin altfel, el a devenit finul lui Tariceanu mult dupa ce a intrat in partid si a avut diverse functii de linia a doua, el la sfarsit de '90 a fost in conducerea TNL impreuna cu Boureanu, cand erau amandoi pusti cu cas la gura dpdv politic. Sigur ca e vorba de relatii, dar el nu a intrat in politica in calitate de finul lui Tariceanu, ci a devenit la un moment dat finul lui... pana la urma cu ei sta, cu ei lucreaza, doar n-ai fi vrut sa-l cunune unchiu' Titel de la Faurei just to make a statement... :-p
eu nu am zis niciodata ca trebuia sa-l naseasca altcineva, si nu Tariceanu. putea sa-l voteze oricare liberal. eu spuneam altceva. ca datorita acestui statut el a avut de castigat. ca a intrat in politica odata vreme, ca s-a zbatut (insa eu aici am o mica indoiala ca datorita capacitatii sale a ajuns in linia 1 in partid, chiar si la nivel de tineret) si a ajuns presedinte al TNL, nu contest. insa, parerea mea e ca in partidul asta erau mult mai multi oameni care si-au adus un aport electoral mult mai mare de-a lungul timpului care meritau nominalizarea pentru functia de presedinte al CD.
poate sotul mariei e acel exemplu care ne spune ca se poate. eu raman la parerea mea si nimeni nu mi-o va schimba. de 3 ani lucrez cu oamenii astia si stiu multe. ca voi ii cunoasteti, de la tv, in real life, e una. ca le auziti discurusurile pline de tact, e alta. insa eu cunosc si alte dedesubturi ale politicii, si spun cu tarie ca extrem de putini oameni ajung unde ajung datorita "integritatii si desteptaciunii"

MaryT
02.12.2008, 14:04:47
insa eu cunosc si alte dedesubturi ale politicii, si spun cu tarie ca extrem de putini oameni ajung unde ajung datorita "integritatii si desteptaciunii"

cum zice si Evenstar..life sucks...:)>-
asa-i in tenis.............

willy
02.12.2008, 14:06:04
cum zice si Evenstar..life sucks...:)>-
asa-i in tenis.............
life sucks, intr-adevar:-B insa asta e o alta discutieo:-)

DDna
02.12.2008, 14:12:03
Bai, am mai zis-o inainte, o zic si acum : numai pe miresici nu mai faceam politica .... ce naiba ma fetelor ?

willy
02.12.2008, 14:13:27
Bai, am mai zis-o inainte, o zic si acum : numai pe miresici nu mai faceam politica .... ce naiba ma fetelor ?
fiecare cu interesele sale;-)

DDna
02.12.2008, 14:15:34
fiecare cu interesele sale;-)
Da, m-as intinde eu la o discutie dar nu cred ca ar avea rost.
Pe scurt, NU am fost la vot.

willy
02.12.2008, 14:17:23
Da, m-as intinde eu la o discutie dar nu cred ca ar avea rost.
Pe scurt, NU am fost la vot.
te inteleg, pe o parte. insa pe de alta parte, nu te/va inteleg ca nu ati fost la vot

evenstar
02.12.2008, 14:18:29
eu nu am zis niciodata ca trebuia sa-l naseasca altcineva, si nu Tariceanu. putea sa-l voteze oricare liberal. eu spuneam altceva. ca datorita acestui statut el a avut de castigat. ca a intrat in politica odata vreme, ca s-a zbatut (insa eu aici am o mica indoiala ca datorita capacitatii sale a ajuns in linia 1 in partid, chiar si la nivel de tineret) si a ajuns presedinte al TNL, nu contest. insa, parerea mea e ca in partidul asta erau mult mai multi oameni care si-au adus un aport electoral mult mai mare de-a lungul timpului care meritau nominalizarea pentru functia de presedinte al CD.
poate sotul mariei e acel exemplu care ne spune ca se poate. eu raman la parerea mea si nimeni nu mi-o va schimba. de 3 ani lucrez cu oamenii astia si stiu multe. ca voi ii cunoasteti, de la tv, in real life, e una. ca le auziti discurusurile pline de tact, e alta. insa eu cunosc si alte dedesupturi ale politicii, si spun cu tarie ca extrem de putini oameni ajung unde ajung datorita "integritatii si desteptaciunii"
Am lucrat cu ei, Elena. In perioada de care povestesc lucram cu ei ca "mercenar", nu ca membru de partid, si ii stiu foarte bine. Ii stiu pe toti - mai putin pe PDL-istii veniti prin PD (ca asta a fost singurul partid la care n-am lucrat), chiar daca nu am stat sa ma trag de sireturi cu ei si eram o simpla persoana care lua niste bani sa faca o treaba. Stiu cat de mult conteaza relatiile personale, dar asta nu e doar aici, ci peste tot in lume. Nicaieri politica nu e 100% curata ca lacrima si nu se lucreaza doar cu informatii publice (si nu vb aici de ilegalitati, ci de acea zona gri care inseamna imagine si pierderea de votanti) si ai nevoie de oameni de incredere, asa ca promovarea nu se face doar pe criterii de competenta, ci si de loialitate. Dar asta e o chetsie generala, nu e doar la noi.
Sigur ca putea fi altcineva in locul lui, dar banuiesc ca au existat motive pentru care aceia fie nu au vrut, fie nu li s-a solicitat. Pana la urma, presedintele camerei e un job de kko, e un om care chiar munceste mult, nu e neaparat un job de reprezentare...

DDna
02.12.2008, 14:19:20
te inteleg, pe o parte. insa pe de alta parte, nu te/va inteleg ca nu ati fost la vot
Crede-ma ca sunt satula pana peste cap de promisiunile si "lucrarile" electorale care se fac, culmea, numai pe perioada campaniilor.

evenstar
02.12.2008, 14:21:50
Pai de-aia e topic separat la interese. Uite, fetele astea vorbesc de croitorie, de goblenuri, de pesti... vorba Elenei, fiecare cu interesele ei. Eu am crescut cu politica, si in familie si in cariera - asa am inceput, m-am reorientat ulterior din diverse motive, dar licenta pe asta mi-am facut-o... nu ma mai implic, dar macar sa mai discut... :*

willy
02.12.2008, 14:24:45
Am lucrat cu ei, Elena. In perioada de care povestesc lucram cu ei ca "mercenar", nu ca membru de partid, si ii stiu foarte bine. Ii stiu pe toti - mai putin pe PDL-istii veniti prin PD (ca asta a fost singurul partid la care n-am lucrat), chiar daca nu am stat sa ma trag de sireturi cu ei si eram o simpla persoana care lua niste bani sa faca o treaba. Stiu cat de mult conteaza relatiile personale, dar asta nu e doar aici, ci peste tot in lume. Nicaieri politica nu e 100% curata ca lacrima si nu se lucreaza doar cu informatii publice (si nu vb aici de ilegalitati, ci de acea zona gri care inseamna imagine si pierderea de votanti) si ai nevoie de oameni de incredere, asa ca promovarea nu se face doar pe criterii de competenta, ci si de loialitate. Dar asta e o chetsie generala, nu e doar la noi.
Sigur ca putea fi altcineva in locul lui, dar banuiesc ca au existat motive pentru care aceia fie nu au vrut, fie nu li s-a solicitat. Pana la urma, presedintele camerei e un job de kko, e un om care chiar munceste mult, nu e neaparat un job de reprezentare...
intr-adevar loialitatea este sfanta intr-un partid, mai ales cand vine vorba sa pornesti motoarele unei masinarii de vot. aici nu te contrazic
te contrazic insa cand spui ca presedintele CD este un job de reprezentare. se poate tranti o lege importanta in parlament, sau se poate taragana votul uneia cu complicitatea presedintelui.

willy
02.12.2008, 14:25:47
Crede-ma ca sunt satula pana peste cap de promisiunile si "lucrarile" electorale care se fac, culmea, numai pe perioada campaniilor.
sa stii ca poti taxa aceste lucruri prezentandu-te la vot

DDna
02.12.2008, 14:30:02
sa stii ca poti taxa aceste lucruri prezentandu-te la vot
Am vrut sa merg si sa dau buletinul de vot nestampilat, insa nu am mai ajuns in timp util la sectie.

MaryT
02.12.2008, 14:31:17
si o completare la alegerile de duminica
din pacate foarte putina lume stiu ce este un vot uninominal ( cred ca putin le pasa ) iar votul a fost politic..nicidecum uninonimal !

willy
02.12.2008, 14:31:26
Am vrut sa merg si sa dau buletinul de vot nestampilat, insa nu am mai ajuns in timp util la sectie.
mie mi se pare o prostie sa bagi in urna un vot alb. pentru ca la numararea voturilor este utilizabil:D

MaryT
02.12.2008, 14:32:57

au fost si alti cateva zeci de mii care au votat in alb !
foarte bine !
macar au fost la vot nu au vrut sa voteze cu nimeni dar macar si-au indeplinit dreptul de a fi roman ! :)>-

willy
02.12.2008, 14:34:00
si o completare la alegerile de duminica
din pacate foarte putina lume stiu ce este un vot uninominal ( cred ca putin le pasa ) iar votul a fost politic..nicidecum uninonimal !
ba da, a fost si uninominal. in colegiul meu senatorial, unul dintre greii politicii romanesti, vicepresedinte al Senatului in ultimele 8 sesiuni parlamentare, fost ministru al Apararii, unul dintre cei care a lucrat la ultima Constitutie, Doru Ioan Taracila va sta acasa. s-a vazut clar ca a fost un vot anti Taracila. asa ca a fost si vot uninominal, parerea mea. mai mult, in colegiul meu de deputati, Eugen Nicolaescu a castigat de pe primul loc mandatul, insa cand a avenit vorba de voturile calarasenilor din municipiu la Senat, acestia au votat cu un tanar din PD-L in cea mai mare parte. asa ca a fost si vot uninominal.

willy
02.12.2008, 14:35:20
au fost si alti cateva zeci de mii care au votat in alb !
foarte bine !
macar au fost la vot nu au vrut sa voteze cu nimeni dar macar si-au indeplinit dreptul de a fi roman ! :)>-
cred ca au fost prea multe voturi in alb. si, sa incepem o discutie despre cum s-a furat la numaratoare?:D prea multe voturi in alb, parerea mea. eu spun ca cei care vroiau sa taxeze politicienii stateau acasa, nu se deranjau pana la sectie pentru nimic.

MaryT
02.12.2008, 14:35:58
mie mi se pare o prostie sa bagi in urna un vot alb. pentru ca la numararea voturilor este utilizabil:D

corect.....:D

MaryT
02.12.2008, 14:36:31
cred ca au fost prea multe voturi in alb. si, sa incepem o discutie despre cum s-a furat la numaratoare?:D prea multe voturi in alb, parerea mea. eu spun ca cei care vroiau sa taxeze politicienii stateau acasa, nu se deranjau pana la sectie pentru nimic.

ei lasa..macar s-au deranjat de acasa :D :)>-

evenstar
02.12.2008, 14:40:05
intr-adevar loialitatea este sfanta intr-un partid, mai ales cand vine vorba sa pornesti motoarele unei masinarii de vot. aici nu te contrazic
te contrazic insa cand spui ca presedintele CD este un job de reprezentare. se poate tranti o lege importanta in parlament, sau se poate taragana votul uneia cu complicitatea presedintelui.
Sigur ca da, dar la noi inca se face politica de partid. Indiferent cine ar fi fost acolo, daca actiona impotriva hotararilor luate la nivel inalt in partid, ar fi plecat a doua zi. Cred ca poti face mult mai multe ca ministru, decat ca presedinte al CD.

willy
02.12.2008, 14:41:08
Sigur ca da, dar la noi inca se face politica de partid. Indiferent cine ar fi fost acolo, daca actiona impotriva hotararilor luate la nivel inalt in partid, ar fi plecat a doua zi. Cred ca poti face mult mai multe ca ministru, decat ca presedinte al CD.
da, poti face mai multi bani ca ministru:D

MaryT
02.12.2008, 14:42:33
da, poti face mai multi bani ca ministru:D

dar si caltabosi si palinca :-"

willy
02.12.2008, 14:43:54
dar si caltabosi si palinca :-"
aia a fost o chestie pentru presa, si atat:-"

evenstar
02.12.2008, 14:59:55
da, poti face mai multi bani ca ministru:DSi asta e un argument. Cred ca bataile intre "greii" partidului se adu mai degraba pe functiile ministeriale decat pe cea de presedinte al CD. Pe asta eu vad fie un Olteanu, fie un senior care s-a retras din jocurile financiare...

willy
02.12.2008, 15:13:52
Si asta e un argument. Cred ca bataile intre "greii" partidului se adu mai degraba pe functiile ministeriale decat pe cea de presedinte al CD. Pe asta eu vad fie un Olteanu, fie un senior care s-a retras din jocurile financiare...
daca iti spun ca se discuta sa i se dea lui Tariceanu, intr-o guvernare pnl-pd-l, functia de presedinte al CD? insa mie mi se pare o varianta neplauzibila.

evenstar
02.12.2008, 15:17:38
daca iti spun ca se discuta sa i se dea lui Tariceanu, intr-o guvernare pnl-pd-l, functia de presedinte al CD? insa mie mi se pare o varianta neplauzibila. Stiu ca se discuta, dar ma indoiesc ca o va accepta, si daca totusi o face inseamna ca are o "secret agenda" (sa acndideze la presedintie si sa foloseasca in avantajul sau functia asta)

willy
02.12.2008, 15:20:11
Stiu ca se discuta, dar ma indoiesc ca o va accepta, si daca totusi o face inseamna ca are o "secret agenda" (sa acndideze la presedintie si sa foloseasca in avantajul sau functia asta)
acum ramane de vazut daca iese deputat=)) cica i-ar mai trebui cateva zeci de voturi in redistribuirea nationala=))

map
03.12.2008, 17:45:52
Cat de tari sunt comentariile lui Badea in emisiunea de aseara=))

willy
03.12.2008, 18:01:45
Cat de tari sunt comentariile lui Badea in emisiunea de aseara=))
el e mereu tare:D ...in comentarii, nu va ganditi la prostii :-p

map
03.12.2008, 18:13:39
el e mereu tare:D ...in comentarii, nu va ganditi la prostii :-p

Cateodata e exagerat, inclusiv in ce priveste subiectele politice, interne si externe:D Dar are o viziune diferita, si asta apreciez la el:D La subiectele de can-can nu comentez ca alea sunt de 2 lei vechi:D

Ce m-a ingrijorat la sfarsitul emisiunii de aseara e stirea cu legea de la sfarsitul lui noiembrie, cu obligativitatea inregistrarii de catre companiile de comunicatii a comunicatiilor dintre clienti (telefonie, SMS, email). Mi se pare ca suna a pasul spre legalizarea instrumentelor "inchizitiei" politice (inteleg lupta impotriva terorismului, dar scopul legii a fost probabil unul politic).

willy
03.12.2008, 18:52:09
Cateodata e exagerat, inclusiv in ce priveste subiectele politice, interne si externe:D Dar are o viziune diferita, si asta apreciez la el:D La subiectele de can-can nu comentez ca alea sunt de 2 lei vechi:D

Ce m-a ingrijorat la sfarsitul emisiunii de aseara e stirea cu legea de la sfarsitul lui noiembrie, cu obligativitatea inregistrarii de catre companiile de comunicatii a comunicatiilor dintre clienti (telefonie, SMS, email). Mi se pare ca suna a pasul spre legalizarea instrumentelor "inchizitiei" politice (inteleg lupta impotriva terorismului, dar scopul legii a fost probabil unul politic).
pe mine nu ma mai mira nimic cand vine vorba de ce legi aberante ies din parlament. acum, eu cred ca daca au dat o asemenea legea, probabil au avut acceptul din partea Bruxelles-ului. daca am intrat in hora, pai e musai sa jucam acum.

ps: eu cred ca rar mi s-a parut vreun comentariul de-al lui mircea exagerat. si ma uit zilnic la emisiune:*

map
03.12.2008, 19:03:35
Crezi ca la Bruxelles exista vreun forum care sa urmareasca legislatia care se aproba la Bucuresti? Stau si ma-ntreb daca nu cumva legea asta imi incalca mie, cetatean roman chit ca nu locuiesc temporar in tara), dreptul la inviolabilitatea corespondentei - asta fiind un drept garantat prin constitutie (corespondenta fiind si cea telefonica). Cu alte cuvinte, atentie la ce scrieti, vorbiti, transmiteti pe telefon, fax, email, statul ne asculta si pastreaza 6 luni inregistrarile.

O sa fie "distractiv" anul care vine, parca vad vanatori de vrajitoare, si dovezi electronice de condamnare.:(

ella-ling
12.12.2008, 22:57:23
fetelor, acum ca s-au terminat alegerile si s-a hotarat cine cu cine va guverna, explicati-mi si mie o chestie pe care nu o inteleg.
Care e diferenta de culoare politica intre PNL si PDL? Ca pentru mine ar trebui sa fie cam aceeasi branza...De ce s-au asociat cu social democratii? Ar fi putut avea o guvernare de dreapta, sau ma insel??

map
13.12.2008, 08:15:27
PDL are orientare politica de centru-stanga. PNL are orientare politica de dreapta. PDL ar fi putut forma o coalitie cu PNL, care coalitie ar fi fost sa zicem de centru-dreapta, daca s-ar fi conformat conditiilor dictate de PNL (cu premier PNL), ceeace se dovedeste a fi imposibil, foarte probabil PNL a ales sa fie in opozitie si tocmai de-aia si a impus conditii inacceptabile din start. La ce conditii economice urmeaza in anul 2009, nici nu ma mir ca nu vor la putere.

PDL vrea la putere, pentru ca acolo unde e puterea politica (si administrativa), acolo e si banul, si la anul sunt alegeri prezindentiale - cu alte cuvinte, daca PDL nu e la conducere, cum mai strange Basescu bani de campanie? =)) Si-atunci, fac alianta cu PSD (ii despart 2 trandafiri si culoarea portocaliu=))), sunt ambele partide cu orientare stanga (ma rog, PDL e centru stanga), s-au scuipat atatia ani, i-au audiat pe la DNA, le-au facut perchezitii, le-au numarat de oua si de geamuri termopan, de matusi si de alte rude, de tablouri si de tot felul de maruntisuri, dar acuma se fac frati ca urmeaza alegerile prezidentiale=)) Trebuie sa stranga niste bani, nu?

Si s-au cam saturat PSD de UDMR (ca a intrat in guvernare indiferent de orientarea politica a guvernarii pentru ca au avut exact acele % din vot care i-au propulsat in conditii de negociere). E hilar ce se-ntampla, e ca-n filmele cu prosti. Dupa ce ca au castigat votul popular avand cel mai mare numar de voturi, PSD accepta premier PDL. Si vor interdictia accesului UDMR la pozitii in care se administreaza fonduri, la care doleanta PDL va ceda probabil (desi nu cred ca total).

Si uite cum desi in 2004, decimat de o boala oboselii la alegerile de acum 4 ani, pe vremea aia era PNL, si pentru care suspina presedintele Basescu, Stolojan se intoarce premier=)) Asta dupa ce se este exclus din PNL in 2006, si formeaza PLN (liberal national) pe care-l fuzioneaza cu fostul PD si formeaza PDL in 2007.

Stiu ce e aia separatia puterii, stiu si ce-nseamna vanatoare de vrajitoare si audituri interne comandate de DA, si cum se ajunge cu dosar la DNA, si cum e cu telefoane ascultate, si presiuni, si acuze nefondate doar pentru ca isi vor omul in pozitie cheie unde se administreaza bani. Si cu toata separatia puterii in stat, realizez ca se danseaza dupa cum canta Basescu:)) Degeaba a castigat PSD votul popular, uite ca au premier PDL:))

Vorba lui Mircea Badea, o sa avem circ. O sa fim saraci, dar macar circ o sa avem. Si cum vorba lui Badea, romanul voteaza negativ (adica pentru oricine e impotriva celui pe care nu-l vor) si din pacate nu voteaza cu orientarea politica, o sa fie foarte interesant la anul care vine cum o sa fie campania electorala pentru candidatii la presedintie din partea PDL si PSD, in conditiile in care sunt aliati la guvernare=))

Scuze, mereu ma intind mai mult decat imi permite plapuma si scriu de-am uitat de unde-am pornit=))

evenstar
13.12.2008, 09:23:21
PDL are orientare politica de centru-stanga. [...]
Chiar daca eu sunt cea care cerea sa nu se denigreze romanii, se pare ca de data asta o voi face chiar eu...
Pe langa faptul ca votul in Ro e negativ (si inaintea lui Badea care mie nu imi place, au spus-o altii mai documentati decat el), eu sunt absolut convinsa ca in Ro aliantele si jocurile politice se fac mult mai putin rational decat ai zis tu. Ar fi bine sa existe atata logica in ceea ce s-a intamplat (acum sau alta data), dar nu cred asta.
Romanul are o mare "calitate". E artagos si mandru de asta. Compromisul e de neconceput, suntem toti ca Mitza lui Caragiale, nu are importanta nici cat pierdem, nici cat ne indeparteaza de scopul initial, "eu nu sunt prostul nimanui" e ridicat la rangul de valoare nationala. Definitia "prostiei" fiind sa ascult si sa dau dreptate in cazul in care aceasta e de partea celuilalt. Si asta se reflecta in relatii, in familii, la munca, si se reflecta la fel de bine si in politica. Nu sunt deloc convinsa ca Tariceanu avea o "secret agenda" de a-si salva imaginea politica intrand in opozitie uintr-un an in care guvernarea va fi grea. Sunt 90% sigura ca a fortat sa obtina fotoliul de premier si cand acesta i-a fost refuzat si-a luat jucariile si a plecat pentru ca "el nu e prostul nimanui" si pentru ca nu l-a iertat pe Basescu ca l-a jignit acu' x ani. Nu e o strategie, ci o rafuiala personala intre Calin si Traian.
Enorm de multe dintre miscarile politice din ultimii 19 ani s-au facut asa: pentru ca existau rafuieli/simpatii personale, pentru ca X il contrase pe Y la un moment dat si acesta din urma "l-a tinut minte", pentru ca W se imbata cu Z seara la aceeasi carciuma a.s.o. Nu suntem rationali, suntem viscerali si mandri de asta. Si "aranjarea" fortelor politice de acum mi se pare a fi din aceeasi categorie - chiar daca analistii incearca sa gaseasca ratiuni ascunse, logice, subversive sau cum mai vrei tu, in mare parte se datoreaza afectelor. Si spun toate astea, cu tristete, ca votant fidel al PNL-ului, la toate alegerile la care am avut acest drept...

Si ca o paranteza oarecum haioasa: mama a devenit pd-ista dintr-o simpatie irationala fata de Base. Mama care are afacerea ei, care nu a mai asteptat bani de la stat si masuri de protectie sociala de prin '92... Si acum e absolut convinsa ca PD-ul a fost "nevoit" sa faca aceasta alianta "rusinoasa" cu PSD-ul din vina... mea. Si a lui gineri-su, eventual. Ca daca o ascuiltam si votam cu cine trebuia ar fi avut poate majoritatea... Si imi explica ea cat de buna va foi guvernarea PDL-PSD fata de cea liberala. Ori aceasta guvernare se anunta de pe acum a fi defavorabila intreprinzatorilor privati mici si medii din Ro. Iar cand am intrebat-o ce va face cand guvernul socialist va modifica cota unica, mi-a raspuns " Da' ce, trebuie sa imi declar toate veniturile"? Asa voteaza romanii, chiar si cand nu dau un vot propriu-zis negativ. O fac visceral, pentru ca le e simpatic omul ("baiat de-al nostru, de gasca") si nu pentru doctrina, platforma politica, programul pentru categoria socio-profesionala din care fac parte. Sunt sigura ca mama (om citit si cultivat, de altfel) nu a citit nici macar programul politic al PD-ului, cu atat mai putin al celorlalti, pentru comparatie...

evenstar
13.12.2008, 09:33:47
Si o a doua paranteza - am urmarit Boston Legal, ni s-a parut un serial simpatic intr-un mod destept facut. Nu stiu cat reflecta realitatea americana, dar e clar ca e facut de niste oameni destepti si cu simtul umorului. Ultimul sezon (5) a fost extrem de politizat. Evident pro-democrati si pro-Obama. Dar intr-unul din ultimele episoade, a aparut o tipa care a fost concediata de seful ei "pentru ca e proasta". Si in proces s-a ajuns la o discutie de genul - nu o poti acuza de prostie si concedia numai pentru ca are convingeri politice opuse tie. Raspunsul - evident parafrazat: "nu, n-ati inteles, si eu am votat tot cu McCain si sunt mandru de asta, dar ea e proasta. A facut propaganda pro-Hillary, si cand a pierdut candidatura a schimbat partidul, pentru ca ii place de Palin. Habar nu are care e platforma politica a lui McCain. Aceasta femeie e cu adevarat proasta." (scenaristii serialului pareau sa creada cu adevarat asta, pentru ca seful "abuziv" a castigat procesul :D)

map
13.12.2008, 09:54:56
Cred ca nu e nevoie de ratiune prea multa ca sa mirosi banul:D Mai ales ala public:D

Tariceanu, s-o spunem pe-aia dreapta, n-avea nici-o sansa sa ramana premier, fiind in fruntea PNL cu 19% din voturi (foarte mare realizare de altfel, fata de alegerile de-acum 4 sau 8 sau 12 ani, desi si de data asta nu stiu cat din cei 19-20% a fost vot din convingere si cat vot negativ).

Cat despre cota unica de impozitare, mutata in sus nu prea o sa aiba cum, ca e instrument de stimul/restrangere economica; daca economia e prea infierbantata, o temperezi ridicand nivelul taxelor (raman mai putini bani companiilor, nu se pot dezvolta la fel de bine ca si atunci cand ar fi avut mai multi bani net). Cum tare mi-e teama ca economia globala in general se-ndreapta cu pasi repezi spre o depresie (ca recesie e deja de 2 trimestre), in viitorul an nu vad aplicate masuri de incetinire a economiei, dimpotriva. Daca insa, profitul inainte de taxe ar fi taxat diferentiat pe transe, e posibil ca cei cu profiturile mai mici sa aiba parte de reduceri ale taxelor, cine stie. Mai incepusem odata sa vorbim despre taxe si cota unica pe la economie si finante=))

Acuma, cu sistemul uninominal, poate ca si cetateanul va avea acces mai larg la ales, si alesului ii va fi mai greu sa ignore opinia celor care l-au ales (ca peste 4 ani e posibil sa nu mai iasa), poate se mai dezvolta spiritul civic la romani, poate ies generatii noi de economisti care sa inteleaga mersul vremurilor si sa le explice si celor care nu inteleg, poate se satura de bani alesii si isi intorc ochii spre alegatori si incep sa poarte dueluri de principii/platforme/programe politice, economice, sociale, si asa mai departe. Ma-ntreb deocamdata cum o sa colaboreze Stolojan cu Isarescu=))

evenstar
13.12.2008, 10:35:04
La intrebarea legata de Stolo si Isarescu - pot spune ca am SPER sa nu aiba aceeasi atitudine de care vorbeam inainte. Eu il cunosc pe Isarescu personal, am lucrat cu el (pentru el), e o persoana deosebita (macar in sensul de "diferita"). E rational.

In legatura cu cota unica si celelate taxe - nu sunt economist si nu pricep economia - am facut in facultate economie ca materie optionala, si a fost jale, am picat cu gratie in vara cand i-am zis profului ca "moneda e diviziunea bancnotei" :">:D. Stiu doar ca masura cotei unice - care e avantajoasa pentru intreprinzatori nu numai la nivelul profitului, ci si al impozitelor pe salarii (negocierea n mediul privat se face pe salariul net, nu pe brut, dar firme ia in considerare costurile totale pe care le implica salariul respectiv), a fost contestata la momentul respectiv atat de pd cat si - mai ales - de psd.

In privinta votului uninominal - la noi, din pacate,. a fost tot unul politic. Lumea tot PSD-ul si PNl-ul a votat, nu pe Popescu si Ionescu... :-?

ella-ling
13.12.2008, 12:20:59
am scris un mesaj lung pe care nu stiu cum am reusit sa il sterg. Nu mai am chef sa il scriu din nou, insa vreau sa va multumesc Map si eve ptr raspunsuri, ca intotdeauna bine informate si la obiect!

Deci PD e fostul partid al lui Petre Roman...atunci inteleg orientarea centru stanga.

evenstar
13.12.2008, 12:33:16
Deci PD e fostul partid al lui Petre Roman...atunci inteleg orientarea centru stanga.
Oarecum. E fostul partid al lui Roman dar care a facut un mare "viraj" la nivel de program in urma cu cativa ani, ceea ce l-a facut pe Roman sa declare ca nu mai simte ca il reprezinta acest partid si sa isi infiinteze propria formatiune (care a sucombat). Iar in forma actuala, e "corcit" cu o parte din PNL, fidelii lui Stolojan, care s-au scindat si au trecut in bloc la PD, rezultand PDL-ul

ella-ling
13.12.2008, 12:38:33
dar verzi, a se citi ecologisti, nu exista in ro? stiu ca au existat, au fuzionat si ei cu un prtid mai mare? mie mi se pare importanta existenta acestui partid,care mereu o sa aiba adeptii lui.

evenstar
13.12.2008, 12:48:41
dar verzi, a se citi ecologisti, nu exista in ro? stiu ca au existat, au fuzionat si ei cu un prtid mai mare? mie mi se pare importanta existenta acestui partid,care mereu o sa aiba adeptii lui.
Exista "tentative". Am auzit si in vara, la locale, de o formatiune ecologista, dar nu a reusit niciodata sa treaca vreun prag electoral. Ecologistii sunt peste tot partide "de nisa", iar in Ro nu exista inca ecologismul in constiinta publica (a se vedea incercarile mele disperate de a face rost de un brad de craciun cu radacina, nu exista pentru ca nu se cer), cei care au ceva cultura eco pot fi numarati pe degete... :(

map
13.12.2008, 17:13:50
mie mi se pare importanta existenta acestui partid,care mereu o sa aiba adeptii lui.

De ce? Adica de ce e important pentru tine sa existe partidul verzilor/ecologistilor?

Eu nici existenta UDMR n-o inteleg, pentru ca nu e un partid de orientare social-economica (centru, stanga, dreapta, sau combinatii intre ele), ci o organizatie menita sa apere drepturile minoritatii maghiare. Uhm...acestea fiind spuse, tot nu vad de ce trebuie sa fie aparate drepturile unei minoritati (sau alteia) intr-un forum politic, pentru ca nu vad ce initiative legislative poate introduce o minoritate in beneficiul membrilor sai, in oricare din camere, care initiativa sa primeasca suport parlamentar de la restul. Chiar, o fi inrodus UDMR vreo initativa sociala, economica de cand au tot dat cu nasucul pe la guvernare?

Nu o spun pentru ca sunt nationalista (doamne fereste), maghiarii sunt persoane muncitoare, destepte, ca oricare alti locuitori ai Romaniei, doar ca mintea mea nu vede de ce trebuie sa se separe ca etnie si de ce voteaza in bloc, un vot etnic, in loc sa voteze pentru principiul social sau economic dintr-o doctrina politica, sau pe principiul "nu votex cu asta ca m-a calcat pe bombeu la disco". Ca altfel stau linistita, ca ar vota pe un candidat maghiar la orice functie publica, in oricare din judetele din centrul tarii, si poate si-n Banat.

maxine
13.12.2008, 20:08:22
Exista "tentative". Am auzit si in vara, la locale, de o formatiune ecologista, dar nu a reusit niciodata sa treaca vreun prag electoral. Ecologistii sunt peste tot partide "de nisa", iar in Ro nu exista inca ecologismul in constiinta publica (a se vedea incercarile mele disperate de a face rost de un brad de craciun cu radacina, nu exista pentru ca nu se cer), cei care au ceva cultura eco pot fi numarati pe degete... :(

Exista de mult timp Partidul Verde. Eu i-am votat acum 4 ani :) Si acum i-am cautat pe liste, insa la mine in judet nu au avut candidati. Pacat, neavand alternativa, mi-am anulat votul

map
13.12.2008, 20:43:00
Exista de mult timp Partidul Verde. Eu i-am votat acum 4 ani :) Si acum i-am cautat pe liste, insa la mine in judet nu au avut candidati. Pacat, neavand alternativa, mi-am anulat votul

Verde sau Ecologist? Ca exista ambele:D:D:D Trag concluzia eu ca mai degraba esti sef de partid decat sa faci parte dintr-un partid mai mare, asa de variata e scena politica=))

maxine
13.12.2008, 21:17:58
Verde sau Ecologist? Ca exista ambele:D:D:D Trag concluzia eu ca mai degraba esti sef de partid decat sa faci parte dintr-un partid mai mare, asa de variata e scena politica=))

Cred ca au facut alianta: Partidul Verde Ecologist :D

evenstar
14.12.2008, 00:42:42
De ce? Adica de ce e important pentru tine sa existe partidul verzilor/ecologistilor?

Eu nici existenta UDMR n-o inteleg, pentru ca nu e un partid de orientare social-economica (centru, stanga, dreapta, sau combinatii intre ele), ci o organizatie menita sa apere drepturile minoritatii maghiare. Uhm...acestea fiind spuse, tot nu vad de ce trebuie sa fie aparate drepturile unei minoritati (sau alteia) intr-un forum politic, pentru ca nu vad ce initiative legislative poate introduce o minoritate in beneficiul membrilor sai, in oricare din camere, care initiativa sa primeasca suport parlamentar de la restul. Chiar, o fi inrodus UDMR vreo initativa sociala, economica de cand au tot dat cu nasucul pe la guvernare?

Nu o spun pentru ca sunt nationalista (doamne fereste), maghiarii sunt persoane muncitoare, destepte, ca oricare alti locuitori ai Romaniei, doar ca mintea mea nu vede de ce trebuie sa se separe ca etnie si de ce voteaza in bloc, un vot etnic, in loc sa voteze pentru principiul social sau economic dintr-o doctrina politica, sau pe principiul "nu votex cu asta ca m-a calcat pe bombeu la disco". Ca altfel stau linistita, ca ar vota pe un candidat maghiar la orice functie publica, in oricare din judetele din centrul tarii, si poate si-n Banat.
O sa fii surprinsa, UDMR-ul dincolo de partea cu autonomia Adrealului, sunt mai liberali decat PNL-ul. Cred ca e singurul partid din Ro cu o doctrina liberala autentica, faca accente socialist-populiste (la care si PNL-ul a mai "derapat")

Goldmoon
15.12.2008, 12:47:49
O sa fii surprinsa, UDMR-ul dincolo de partea cu autonomia Adrealului, sunt mai liberali decat PNL-ul. Cred ca e singurul partid din Ro cu o doctrina liberala autentica, faca accente socialist-populiste (la care si PNL-ul a mai "derapat")

Ati auzit ultima stire? Stolojan s-a retras... again.

Ballet
15.12.2008, 12:49:00
Ati auzit ultima stire? Stolojan s-a retras... again.
NU CRED!!!! =))
E nebun......

Ballet
15.12.2008, 12:53:07
Da, ai dreptate. Si BOC E DESEMNAT PREMIER!!!!!
Eu am mizat pe Boc de acum o saptamana.....

Goldmoon
15.12.2008, 12:56:08
Da, ai dreptate. Si BOC E DESEMNAT PREMIER!!!!!
Eu am mizat pe Boc de acum o saptamana.....

si pe cine votam primar? :D

Daca e circ... circ sa fie!!!

willy
15.12.2008, 12:59:48
http://www.youtube.com/watch?v=qH06YVjHNhE

Asta va fi noul premier: BOC-POC =))=))=))=))=))

Doamne, in ce tara traim!!!!!!!!!! Nu sunt naiva cand vine vorba de politica, dar ce se intampla e prea de tot. Se joaca Base cu ei cum vrea elL-) L-) L-)

Ballet
15.12.2008, 13:00:30
si pe cine votam primar? :D

Daca e circ... circ sa fie!!!
Radu oricum zice ca Sorin Apostu , viceprimarul, e baza in Cluj.
Noi cum suntem PD-L-isti sigur pe el il vom vota....:D

willy
15.12.2008, 13:02:51
Radu oricum zice ca Sorin Apostu , viceprimarul, e baza in Cluj.
Noi cum suntem PD-L-isti sigur pe el il vom vota....:D
pai normal ca cineva trebuia sa fie baza in Cluj, ca boc statea mai mult pe la Bucuresti. oare cum l-ati ales primar pe BOC-POC=)).... Scuze, dar mi-am amintit de faza de la A1 si nu mai pot de ras...

Ballet
15.12.2008, 13:03:58
http://www.youtube.com/watch?v=qH06YVjHNhE

Asta va fi noul premier: BOC-POC =))=))=))=))=))

Doamne, in ce tara traim!!!!!!!!!! Nu sunt naiva cand vine vorba de politica, dar ce se intampla e prea de tot. Se joaca Base cu ei cum vrea elL-) L-) L-)
Nu-l vorbi de rau pe Base :)>-:)>-
E f tare filmuletul, chiar ne-am amintit zilele astea de caderea lui Boc. Si acum ma mir ca nu a patit nimic...

Ballet
15.12.2008, 13:06:20
pai normal ca cineva trebuia sa fie baza in Cluj, ca boc statea mai mult pe la Bucuresti. oare cum l-ati ales primar pe BOC-POC=)).... Scuze, dar mi-am amintit de faza de la A1 si nu mai pot de ras...
Nu stiu cum e in Calarasi, dar de cand e ''Boc-Poc'' primar, la Cj lucrurile incep sa se miste , strazile sunt curate, se spala si pe jos daca va vine sa credeti, se construiesc locuinte sociale,se asfalteaza in stil mare.....Nu se compara cu perioada lui Funar...

willy
15.12.2008, 13:07:33
Nu stiu cum e in Calarasi, dar de cand e ''Boc-Poc'' primar, la Cj lucrurile incep sa se miste , strazile sunt curate, se spala si pe jos daca va vine sa credeti, se construiesc locuinte sociale,se asfalteaza in stil mare.....Nu se compara cu perioada lui Funar...
poate e "vina" viceprimarului de care vorbesti. eu nu stiu cate treaba poata sa faca un primar care e mai mereu la bucuresti...

Goldmoon
15.12.2008, 13:07:52

Pai dupa Funar a fost foarte bun =)) =)) =))
Eu tin minte ca am avut de ales intre Boc si Rus (de la PSD). Eu sunt anti PSD (si politici de stanga) dar si acum ma gandesc "oare cum ar fi fost daca..." :-s

willy
15.12.2008, 13:08:43
E f tare filmuletul, chiar ne-am amintit zilele astea de caderea lui Boc. Si acum ma mir ca nu a patit nimic...
Cred ca dreptul la opinie nu mi-l poate lua nimeni:)>-

Si Boc din cate stiu s-a procopsit cu un picior in ghips dupa faza aia...

Ballet
15.12.2008, 13:08:49
Pai dupa Funar a fost foarte bun =)) =)) =))
Eu tin minte ca am avut de ales intre Boc si Rus (de la PSD). Eu sunt anti PSD (si politici de stanga) dar si acum ma gandesc "oare cum ar fi fost daca..." :-s
Nu fa asta....:-<

willy
15.12.2008, 13:10:07
si e chiar asa o mare realizare constructia de locuinte sociale? daca spuneai ca se construiesc locuinte pentru tineri in regim de cumparare/inchiriere, era altceva.

Ballet
15.12.2008, 13:10:23
poate e "vina" viceprimarului de care vorbesti. eu nu stiu cate treaba poata sa faca un primar care e mai mereu la bucuresti...
Funar era tot timpul in Cluj. Cu ce ne-a ajutat? =))=))
Avea timp mai mult sa plimbe sicrie prin centru.....

willy
15.12.2008, 13:11:02
Funar era tot timpul in Cluj. Cu ce ne-a ajutat? =))=))
Avea timp mai mult sa plimbe sicrie prin centru.....

in fine, voi stiti mai bine. eu vorbesc doar din exterior:)

Ballet
15.12.2008, 13:11:54
si e chiar asa o mare realizare constructia de locuinte sociale? daca spuneai ca se construiesc locuinte pentru tineri in regim de cumparare/inchiriere, era altceva.
Sunt pt tineri si sunt in regim de inchiriere/cumparare. Doar ca nu se acorda tinerilor care au alte case, terenuri, proprietati....Atat. Mi se pare absolut normal...

evenstar
15.12.2008, 13:11:59

Ba eu il vorbesc, cu dreptul omului care l-a "pus acolo" prin votul de acum 4 ani si l-a "tinut acolo" anul trecut la referendum (sunt o 3:-0, stiu!)

Goldmoon
15.12.2008, 13:12:38

Asa e, ai dreptate la "nu se compara cu Funar". Dar in rest ce a facut? A deblocat niste investitii (fara nici o gandire si strategie) care oricum stateau sa dea pe afara! Normal ca s-a dezvoltat urgent pentru ca potentialul era foarte mare - fiind blocat atatia ani. Au inceput sa intre bani asa ca a inceput sa cheltuie. Si asta se vede.
Ai vazut vreo strategie de dezvoltare? Vreun plan pe termen lung? Ceva in infrastructura? Mie mi-au scapat, pe bune.

willy
15.12.2008, 13:12:45
Sunt pt tineri si sunt in regim de inchiriere/cumparare. Doar ca nu se acorda tinerilor care au alte case, terenuri, proprietati....Atat. Mi se pare absolut normal...
pai astea nu sunt locuinte sociale. sunt ce am spus eu. locuinte pentru tineri.

willy
15.12.2008, 13:13:17
Ba eu il vorbesc, cu dreptul omului care l-a "pus acolo" prin votul de acum 4 ani si l-a "tinut acolo" anul trecut la referendum (sunt o 3:-0, stiu!)
ma bucur ca ai aparut;;) ;;) ;;)

tasha
15.12.2008, 13:13:47

Si tu? =)) Macar nu sintem singurii, ca noua aproape ne e si rusine sa recunoastem acum :))

evenstar
15.12.2008, 13:13:47
Eu acum ma gandesc daca nu ar fi mai bine sa reconsider invitatia verisoarei din Canada! :-<:-<:-<

Ballet
15.12.2008, 13:14:17
Sunt curioasa daca l-ai fi votat pe Nastase si ar fi si iesit, ce concluzii ai fi tras atunci....:-?:-?
In continuare consider ca in acest moment Romania e f greu de condus si nu multi sunt cei care sunt capabili....Base gafeaza des, dar macar e simpatic =))=))

Goldmoon
15.12.2008, 13:15:34
Nu fa asta....:-<

Din pacate cred ca mi-as fi taiat mana stanga daca as fi votat PSD atunci, asa mi-as taia-o pe cea dreapta.

Lasand la o parte partidele politice tind sa cred ca Rus ar fi fost o persoana (ca individ) mai capabila. Si ca primar... conteaza. E ca si la votul uninominal - daca ar fi fost vot uninominal pus si la PSD era pe lista o persoana foarte capabila si corecta ai fi votat-o? Eu una, da! :)>-

willy
15.12.2008, 13:15:37
Asa e, ai dreptate la "nu se compara cu Funar". Dar in rest ce a facut? A deblocat niste investitii (fara nici o gandire si strategie) care oricum stateau sa dea pe afara! Normal ca s-a dezvoltat urgent pentru ca potentialul era foarte mare - fiind blocat atatia ani. Au inceput sa intre bani asa ca a inceput sa cheltuie. Si asta se vede.
Ai vazut vreo strategie de dezvoltare? Vreun plan pe termen lung? Ceva in infrastructura? Mie mi-au scapat, pe bune.
eu inteleg ca nu are CL asa ceva, dar Clujul sa nu aiba? Eu spun ca e, pentru ca e necesara in obtinerea fondurilor europene, insa e doar pe hartie.
Sa va spun ceva super tare ref la acets subiect: Acum doi ani Primaria Calarasi lansa Strategia de dezvoltare a municipiului pentru perioada 2006-2012. Si s-a dovedit a fi copy paste dupa cea a Timisoarei dintre anii 1997-1007, parca=))=))=)) erau schimbate doar anumite dat, atat:))

evenstar
15.12.2008, 13:16:35
ma bucur ca ai aparut;;) ;;) ;;)Pai ma manca limba despicata... :))

Goldmoon
15.12.2008, 13:17:16
in fine, voi stiti mai bine. eu vorbesc doar din exterior:)

Eu vorbesc din interior. Eu sunt clujeanca si iubesc orasul asta, dar... :-<

evenstar
15.12.2008, 13:17:34
Si tu? =)) Macar nu sintem singurii, ca noua aproape ne e si rusine sa recunoastem acum :))Nu sunteti singurii... :-<

willy
15.12.2008, 13:18:08
Sunt curioasa daca l-ai fi votat pe Nastase si ar fi si iesit, ce concluzii ai fi tras atunci....:-?:-?
In continuare consider ca in acest moment Romania e f greu de condus si nu multi sunt cei care sunt capabili....Base gafeaza des, dar macar e simpatic =))=))
Si cu simpatia crezi ca tara asta se dezvolta...
SI de unde stii tu ce ar fi facut Nastase. Nu sunt de stanga, insa bag mana in foc ca Nastase nu ar fi facut atatea gaze la nivel international

willy
15.12.2008, 13:19:13
Eu vorbesc din interior. Eu sunt clujeanca si iubesc orasul asta, dar... :-<
nu cunosc orasul. vad doar doua opinii diferite din partea a doua clujence...

Goldmoon
15.12.2008, 13:19:55
Eu acum ma gandesc daca nu ar fi mai bine sa reconsider invitatia verisoarei din Canada! :-<:-<:-<

Hai ma!!! Nu!!! Nu tu! Si canadienii ai problemele lor, stai linistita :-s
Eu cred totusi ca se pregateste ceva mai mult decat Boc premier. Nu m-ar mira sa avem anticipate. Nu pot sa va explic rational, dar... parca...

tasha
15.12.2008, 13:20:57

Oh, Doamne, am avut de ales intre doi dictatori. Sincer, si azi ma intreb care era alegerea mai buna, desi sint anti-PSD ...

willy
15.12.2008, 13:21:00
Eu cred totusi ca se pregateste ceva mai mult decat Boc premier. Nu m-ar mira sa avem anticipate. Nu pot sa va explic rational, dar... parca...
NIMENI nu vrea anticipate. nu mai sunt bani pentru alte alegeri. eu tot sper intr-un guvern minoritar PD-L-UDMR, pentru sanatatea democratiei. Cu o opozitie de 25% putem sa ne consideram comunisti din nou

tasha
15.12.2008, 13:21:59

Nu cred. Au majoritate prea mare sa mai riste, plus ca Boc, sa fim seriosi, daca Base ii spune sa faca flotari intreaba doar cite. Asa ca acum are si Cotroceniul si Victoria, exact ce isi dorea :((

tasha
15.12.2008, 13:22:58
NIMENI nu vrea anticipate. nu mai sunt bani pentru alte alegeri. eu tot sper intr-un guvern minoritar PD-L-UDMR, pentru sanatatea democratiei. Cu o opozitie de 25% putem sa ne consideram comunisti din nou

Din pacate nu prea cred :( Si ma gindesc cu groaza la urmatorii 4 ani :-s

willy
15.12.2008, 13:24:13

Sau o sa-i tina la guvernare pe pesedisti un an, si dupa prezidentiale OUT!

Ballet
15.12.2008, 13:25:27
Mie asa mi se pare orasul, ce sa zic.....Investitii puteau fi atrase mai multe, normal, insa eu zic ca Boc a realizat multe .....O sa ma mai gandesc si voi face o lista cu ce mi se pare mie schimbat in Cluj. Acum am ceva urgent de facut si nu pot
Totusi, eu zic ca Boc a fost un primar responsabil si nu e chiar de hulit....
S-a implicat foarte mult si avand in vedere ca somajul era f scazut in Cj, zic ca si-a facut in mare parte datoria

evenstar
15.12.2008, 13:27:00
Ely, nu l-as fi votat pe Nastase 1000 de ani. Nu pot vota cu psd-ul si cu stanga orice-ar fi... din multe motive.
Dar Base nu e simpatic. E genul de presedinte care le place Romanilor, "tatuca", care taie si spanzura, face el dreptate... Dar nu in ideea asta l-am votat si ma simt tradata.
Pe Base l-am cunoscut cu multi ani in urma, cand am facut un curs de jurnalism politic tinut de Claudiu Saftoiu (in vremea aia ma batea gandul sa raman in sfera politica de o parte sau alta, intre timp mi-a trecut). El era primar atunci, si era, intr-adevar, un tip simpatic. Iar discursul era cu totul si cu totul altul decat cel de acum. Cand m-am dus la vot in 2004, asta am avut in minte - tipul destept, natural, dezinvolt, care avea de gand sa ia masuri nepopulare dar necesare pentru binele Bucurestenilor. Tipul caruia nu ii pasa daca va fi reales atat de mult cat sa ramana ceva in urma mandatului lui.
Cand m-am dus la vot in 2004 am votat cu ACEL om. Si cu alianta DA pentru ca sunt adepta liberalismului. Dra intre timp Base a schimbat discursul, a devenit irational, avid de putere, "tatuc"... iar pe langa faptul ca se implica mai mult decat ar trebui in guvernare, ia niste masuri populiste si stupide. Te rog sa ma crezi ca in momentul circului cu salariile bugetarilor m-am simtit tradata, mintita, inselata... in consecinta, o mare vaca!

Goldmoon
15.12.2008, 13:27:57
eu inteleg ca nu are CL asa ceva, dar Clujul sa nu aiba? Eu spun ca e, pentru ca e necesara in obtinerea fondurilor europene, insa e doar pe hartie.
Sa va spun ceva super tare ref la acets subiect: Acum doi ani Primaria Calarasi lansa Strategia de dezvoltare a municipiului pentru perioada 2006-2012. Si s-a dovedit a fi copy paste dupa cea a Timisoarei dintre anii 1997-1007, parca=))=))=)) erau schimbate doar anumite dat, atat:))

:) Mda, nu ma refer la hartii. Ca asa, teoretic avem si PUG, teoretic avem si centuri ocolitoare, teoretic avem si autostrazi urbane, teoretic e rezolvata si problema traficului, teoretic avem si zona centrala toata pietonala (pe bune, am vazut proiectul, l-am avut in mana). A... mai facem si pasaj suteran (pe sub tot centru) - nu vreti sa stiti cati bani s-au dat pe studiu de fezabilitate.
Hartiile astea sunt bune de scos de la naftalina in campanie.

Nu contest realizarile, doamne fereste! Comparativ cu Funar suntem la ani lumina. Dar comparativ cu ce ar fi putut sa fie? Eu, ca cetatean l-am votat. Eu ca cetatean nu sunt multumita. Daca nu sunt multumita ca primar, pot fi ca premier? Lasand la o parte dezamagirea provocata de faptul ca a promis clujenilor ca nu va renunta la primarie. Cu promisiunea aia ce facem? Ce ma face sa cred ca alte promisiuni isi va respecta. E ca si cu barbatul... daca m-a inselat o data, cum mai am incredere in el?

Nu stiu daca Stolojan era bun sau nu, dar macar in aceasta perioada era un economist (si unul destul de dur) care pricepea anumite fenomene.

willy
15.12.2008, 13:28:12
Mie asa mi se pare orasul, ce sa zic.....Investitii puteau fi atrase mai multe, normal, insa eu zic ca Boc a realizat multe .....O sa ma mai gandesc si voi face o lista cu ce mi se pare mie schimbat in Cluj. Acum am ceva urgent de facut si nu pot
Totusi, eu zic ca Boc a fost un primar responsabil si nu e chiar de hulit....
S-a implicat foarte mult si avand in vedere ca somajul era f scazut in Cj, zic ca si-a facut in mare parte datoria
Stii cum faci tu, cum a facut majoritatea calarasenilor cand au trebuit in vara sa aleaga primarul. Actualul edil a castigat in 2004 in fata unui fost primar care a aduc orasul asta la limite subzistentei. EL in per 2004-2008 nu a facut mare lucru, dar lumea a spus: vai, dar a facut o gramada. fostul nu a facut nimic.

e foarte usor sa spui ca s-au facut multe cand ai ca reper o veche guvernare dezastruoasa. insa daca te-ai uita obiectiv, poate nu s-ar fi facut nimic...

evenstar
15.12.2008, 13:28:55
Da, dar macar nu sunt ai mei...
Nu cred in anticipate, ci in varianta expusa de Elena. Un sut in fund la PSd. Ar fi "base style"...

Goldmoon
15.12.2008, 13:29:40

Eu am tot sperat ca fac circ ieftin si ca pana la urma fac PDL-PNL (udmr) :-<

willy
15.12.2008, 13:30:17
:) Mda, nu ma refer la hartii. Ca asa, teoretic avem si PUG, teoretic avem si centuri ocolitoare, teoretic avem si autostrazi urbane, teoretic e rezolvata si problema traficului, teoretic avem si zona centrala toata pietonala (pe bune, am vazut proiectul, l-am avut in mana). A... mai facem si pasaj suteran (pe sub tot centru) - nu vreti sa stiti cati bani s-au dat pe studiu de fezabilitate.

Nu stiu daca Stolojan era bun sau nu, dar macar in aceasta perioada era un economist (si unul destul de dur) care pricepea anumite fenomene.

Hartiile astea sunt necesare la obtinerea unor finantari pentru proiecte europene. PUG-ul e un punct separat in crtieriile de eligibilitate, iar strategiile aduc puncte... deci sunt bune si ele

Despre ce fenomene vorbim? De criza asta artificiala?

willy
15.12.2008, 13:31:47
Ely, nu l-as fi votat pe Nastase 1000 de ani. Nu pot vota cu psd-ul si cu stanga orice-ar fi... din multe motive.
Dar Base nu e simpatic. E genul de presedinte care le place Romanilor, "tatuca", care taie si spanzura, face el dreptate... Dar nu in ideea asta l-am votat si ma simt tradata.
Pe Base l-am cunoscut cu multi ani in urma, cand am facut un curs de jurnalism politic tinut de Claudiu Saftoiu (in vremea aia ma batea gandul sa raman in sfera politica de o parte sau alta, intre timp mi-a trecut). El era primar atunci, si era, intr-adevar, un tip simpatic. Iar discursul era cu totul si cu totul altul decat cel de acum. Cand m-am dus la vot in 2004, asta am avut in minte - tipul destept, natural, dezinvolt, care avea de gand sa ia masuri nepopulare dar necesare pentru binele Bucurestenilor. Tipul caruia nu ii pasa daca va fi reales atat de mult cat sa ramana ceva in urma mandatului lui.
Cand m-am dus la vot in 2004 am votat cu ACEL om. Si cu alianta DA pentru ca sunt adepta liberalismului. Dra intre timp Base a schimbat discursul, a devenit irational, avid de putere, "tatuc"... iar pe langa faptul ca se implica mai mult decat ar trebui in guvernare, ia niste masuri populiste si stupide. Te rog sa ma crezi ca in momentul circului cu salariile bugetarilor m-am simtit tradata, mintita, inselata... in consecinta, o mare vaca!
Saftoiu a pus bazele cotidianului la care lucrez;))

tasha
15.12.2008, 13:32:11
Sau o sa-i tina la guvernare pe pesedisti un an, si dupa prezidentiale OUT!

Clar! Si cu atit mai mult cu cit nu are un contracandidat puternic si mai mult ca sigur va cistiga anul viitor, isi asigura cel putin patru ani de taiat si spinzurat.

evenstar
15.12.2008, 13:33:09
Saftoiu a pus bazele cotidianului la care lucrez;))
Mie imi place Saftoiu... In continuare...

Ballet
15.12.2008, 13:33:21

Nu contest realizarile, doamne fereste! Comparativ cu Funar suntem la ani lumina. Dar comparativ cu ce ar fi putut sa fie? Eu, ca cetatean l-am votat. Eu ca cetatean nu sunt multumita. Daca nu sunt multumita ca primar, pot fi ca premier? Lasand la o parte dezamagirea provocata de faptul ca a promis clujenilor ca nu va renunta la primarie. Cu promisiunea aia ce facem? Ce ma face sa cred ca alte promisiuni isi va respecta. E ca si cu barbatul... daca m-a inselat o data, cum mai am incredere in el?

Eu acum o saptamana cand puteam sa jur ca va fi Boc premier, am zis ca el nu va accepta tocmai pt ca a promis ca nu va pleca de la Cj. Dar sa nu uitam ca la fel a promis si Base, ca ramane primar....Asta ma doare si pe mine, ca nu au cuvant..[-X[-X

willy
15.12.2008, 13:33:23
Clar! Si cu atit mai mult cu cit nu are un contracandidat puternic si mai mult ca sigur va cistiga anul viitor, isi asigura cel putin patru ani de taiat si spinzurat.
exact

eu tot mai sper intr-o minune. sa-l vad pe favoritul meu din politica in postura de candidat PNL, sa il vad cu o campanie super tare, si sa sper pana in ultima clipa intr-o minune:x

willy
15.12.2008, 13:34:15
Mie imi place Saftoiu... In continuare...
Mie imi place Ms Saftoiu;))

Goldmoon
15.12.2008, 13:34:26
Stii cum faci tu, cum a facut majoritatea calarasenilor cand au trebuit in vara sa aleaga primarul. Actualul edil a castigat in 2004 in fata unui fost primar care a aduc orasul asta la limite subzistentei. EL in per 2004-2008 nu a facut mare lucru, dar lumea a spus: vai, dar a facut o gramada. fostul nu a facut nimic.

e foarte usor sa spui ca s-au facut multe cand ai ca reper o veche guvernare dezastruoasa. insa daca te-ai uita obiectiv, poate nu s-ar fi facut nimic...

Da, e clar s-au facut multe. Depinde cu ce compari :) Cu ce a fost inainte sau cu s-ar fi putut face. Eu cred ca altul in locul lui Boc (exceptandu-l pe Funar =)) ) ar fi facut cel putin atat cat s-a facut.

Eu cred ca Boc e un primar ok, nu e chiar de hulit. Dar nu e exceptional, doar pentru ca il comparam cu "regimul" anterior.

Goldmoon
15.12.2008, 13:36:54
Chiar, fetelor! Daca ar fi uninominal pur si PSD-ul (tinand cont ca pe aici suntem toate liberale :P) ar scoate la rampa o persoana foarte capabila si corecta (as vrea sa va dau exemplu da nu gasesc;)) ). Ati vota-o?

evenstar
15.12.2008, 13:37:46
Mie imi place Ms Saftoiu;))Pe ea nu am cunoscut-o personal, cu Claudiu mi-am petrecut cateva zeci de ore bune. Si stiu cat ii era de loial, si el si Adriana. Iar faptul ca s-au retras amandoi m-a pus pe ganduri foarte tare. Intre AS si Elena Udrea mi se pare mult mai credibila prima...

evenstar
15.12.2008, 13:39:13
Chiar, fetelor! Daca ar fi uninominal pur si PSD-ul (tinand cont ca pe aici suntem toate liberale :P) ar scoate la rampa o persoana foarte capabila si corecta (as vrea sa va dau exemplu da nu gasesc;)) ). Ati vota-o?
Sincer, nu. Mi-as pune intrebari fie in legatura cu moralitatea lui, fie in legatura cu inteligenta si maturitatea (in ipoteza ca nu isi da seama ce fel de partid e PSD-ul). Dar nu din cauza doctrinei, ci a oamenilor din partid...

white-lily
15.12.2008, 13:39:18
daca vreti si parerea mea... Base e Ok ca presedinte, cam tampitel cateodata, dar merge. Dar cel mai potrivit prim-ministru, in situatia de fata, este Vasile Blaga. ;-)

va dati seama ce sperante inca isi mai face Geoana? eu nu suport caricatura aia de om... :-L

evenstar
15.12.2008, 13:42:05
daca vreti si parerea mea... Base e Ok ca presedinte, cam tampitel cateodata, dar merge. Dar cel mai potrivit prim-ministru, in situatia de fata, este Vasile Blaga. ;-)

va dati seama ce sperante inca isi mai face Geoana? eu nu suport caricatura aia de om... :-L
Ce te face sa spui asta?

willy
15.12.2008, 13:44:10
NU. pentru ca si ales uninominal el vine cu un program de guvernare PSD in spate

nici eu nu gasesc un exemplu;)) singurul pesedist de care imi place cat de cat e Nicolae Serban. a candidat in Buc dar a pierdut

willy
15.12.2008, 13:45:26
Ce te face sa spui asta?
Si eu sunt de acord cu ea. Blaga e cel mai potrivit ca premier PD-L. Multi il considera un adevarat profesionist

tasha
15.12.2008, 13:46:01
NU. pentru ca si ales uninominal el vine cu un program de guvernare PSD in spate

nici eu nu gasesc un exemplu;)) singurul pesedist de care imi place cat de cat e Nicolae Serban. a candidat in Buc dar a pierdut

Eu recunosc ca imi place Cristian Diaconescu, ca persoana, dar pentru ca asa cum spui tu, are platforma unui partid de stinga in spate, tot nu as vota.

Goldmoon
15.12.2008, 13:47:21
Sincer, nu. Mi-as pune intrebari fie in legatura cu moralitatea lui, fie in legatura cu inteligenta si maturitatea (in ipoteza ca nu isi da seama ce fel de partid e PSD-ul). Dar nu din cauza doctrinei, ci a oamenilor din partid...

Da, ok... dar "oameni" de genul la care te referi tu sunt in toate partidele la noi - indiferent ca e PDL, PSD, PNL. Daca ar fi cineva care a dovedit in viata profesionala si a decis sa intre in politica pentru a incerca sa faca ceva, se poate sa fi ales PSD-ul strict pentru doctrina politica?

L-am auzit pe Chintus intr-un interviu spunand ca el e in PNL de 45 de ani si a dat mana cu Ionel Bratianu, iar acum, la 90 de ani, dand mana cu Crin Antonescu e o predare de stafeta. Mai reprezinta PNL-ul de azi ceea ce reprezenta o data? Totusi Dl Chintus nu s-a retras pentru ca sunt anumiti oameni in partid. El in asta crede.

evenstar
15.12.2008, 13:47:27
Si eu sunt de acord cu ea. Blaga e cel mai potrivit ca premier PD-L. Multi il considera un adevarat profesionist
Mai, mie Blaga nu mi-a spus nimic. Nici ca ministru, nici cand a candidat la primarie. E 100% loial lui Base, si atat... chiar nu-i stiu calitatile, nu i le contest, dar mi-au scapat...

willy
15.12.2008, 13:47:47
Pe ea nu am cunoscut-o personal, cu Claudiu mi-am petrecut cateva zeci de ore bune. Si stiu cat ii era de loial, si el si Adriana. Iar faptul ca s-au retras amandoi m-a pus pe ganduri foarte tare. Intre AS si Elena Udrea mi se pare mult mai credibila prima...
eu cred ca am citit toate interviurile ei aparute vreodata in presa. si imi place la nebunie.

insa de ce ai facut comparatia asta: AS cu EU? ce te-a facut sa te gandesti la EU?

willy
15.12.2008, 13:49:53
Mai, mie Blaga nu mi-a spus nimic. Nici ca ministru, nici cand a candidat la primarie. E 100% loial lui Base, si atat... chiar nu-i stiu calitatile, nu i le contest, dar mi-au scapat...
eu nu cred ca ii e atat de loial. altfel era desmenat premier acum;))

Goldmoon
15.12.2008, 13:51:04

mda, si Boc si-a dovedit calitatile =))

MaryT
15.12.2008, 13:51:20

iar eu sper ca anul viitor d-nul Oprescu ,care imi e simpatic , sa candideze la prezidentiale independent sustinut de PNL..dar vise taica..vise...probabil va candida independent sustinut de PSD...[-(

willy
15.12.2008, 13:51:44
Da, ok... dar "oameni" de genul la care te referi tu sunt in toate partidele la noi - indiferent ca e PDL, PSD, PNL. Daca ar fi cineva care a dovedit in viata profesionala si a decis sa intre in politica pentru a incerca sa faca ceva, se poate sa fi ales PSD-ul strict pentru doctrina politica?

L-am auzit pe Chintus intr-un interviu spunand ca el e in PNL de 45 de ani si a dat mana cu Ionel Bratianu, iar acum, la 90 de ani, dand mana cu Crin Antonescu e o predare de stafeta. Mai reprezinta PNL-ul de azi ceea ce reprezenta o data? Totusi Dl Chintus nu s-a retras pentru ca sunt anumiti oameni in partid. El in asta crede.

:x:x:x:x:x:x

MaryT
15.12.2008, 13:52:50
cat despre circul in jurul caruia s-a format noul guvern nu am decat cuvinte de lauda la adresa PNL ptr. ca si-a sustinut cu tarie un program viabil si nu s-a lasat ..chiar daca a intrat in opozitie..are coloana vertebrala bre..;))

willy
15.12.2008, 13:54:14
cat despre circul in jurul caruia s-a format noul guvern nu am decat cuvinte de lauda la adresa PNL ptr. ca si-a sustinut cu tarie un program viabil si nu s-a lasat ..chiar daca a intrat in opozitie..are coloana vertebrala bre..;))
are bre coloana vertebrala, dar cum sa faci opozitie cu 20%?

evenstar
15.12.2008, 14:01:44
eu cred ca am citit toate interviurile ei aparute vreodata in presa. si imi place la nebunie.

insa de ce ai facut comparatia asta: AS cu EU? ce te-a facut sa te gandesti la EU?
Ma gandeam cine a plecat si cine a ramas... :D
PS: ai citit cartea ei? voiam sa mi-o iau...

evenstar
15.12.2008, 14:03:03
Sincer, il vad premierul ideal in formula asta pe Videanu... Nu dati cu rosii, n-am timp sa argumentez, ma intorc mai tarziu cu motivele...

Goldmoon
15.12.2008, 14:06:14
:x:x:x:x:x:x

Stiu :)
Dar parca uitandu-ma ce a ajuns PNL-ul astazi (cu tericeanu in frunte) imi e mila de domnul Chintus.:-<

willy
15.12.2008, 14:09:57
Ma gandeam cine a plecat si cine a ramas... :D
PS: ai citit cartea ei? voiam sa mi-o iau...
nope. nu mai mi-am cumparat o carte de ceva timp, din lipsa de timp:-s

willy
15.12.2008, 14:10:42
Stiu :)
Dar parca uitandu-ma ce a ajuns PNL-ul astazi (cu tericeanu in frunte) imi e mila de domnul Chintus.:-<
am spus. tot astept o minune:D

willy
15.12.2008, 14:11:21
Sincer, il vad premierul ideal in formula asta pe Videanu... Nu dati cu rosii, n-am timp sa argumentez, ma intorc mai tarziu cu motivele...
te astept. ca acum ma apuc si eu de treaba. ies pentru putin timp..