PDA

Versiunea completa : Fotografi si cameramani in Mures

Pagini : [1] 2

Andreea82
11.03.2007, 21:18:38
Fetelor, am gasit fotograf si video foarte buni. Incercati la ******* Am vazut niste albume sunt senzationale.

Andreea26
12.03.2007, 08:39:22
Eu ca fotograf recomand pe cei de la Kodak(Foto Smiley)...au sediul vis-a-vis de Casa Casatoriilor. Eu am umblat foarte mult prin oras pe la multe studiouri si acolo iti arata ce au mai bun dar am fost si la multe nunti si apoi am vazut dvd-urile....asa ca eu de ei sunt foarte incantata.

luminita_sanporean
19.03.2007, 09:05:41
Multumesc pentru sfaturi!Sunteti dragutze!Va rog sa-mi spuneti un fotograf bun care sa nu ma lase balta cu pozele!^:)^

Andreea26
19.03.2007, 14:46:52
Multumesc pentru sfaturi!Sunteti dragutze!Va rog sa-mi spuneti un fotograf bun care sa nu ma lase balta cu pozele!^:)^

Eu iti recomand pe cei de la kodak

arbitra
19.03.2007, 14:56:26

DA SI EU SUNT DE ACORD SI ITI RECOMAND SMILE FOTO SAU EDE (AM AUZIT DE LA MAI MULTE PERS K E BUN) SI PE CEI DE LA MARIAJ.
DAK TE INTERESEAZA VRE-UN NR. DE TEL LASA-MI UN MESAJ

elena6200
22.08.2007, 16:30:29
Baietii pe care i-am angajat noi ne iau asa:
Albumul mirilor 10 milioane
Album pt nasii si parinti 3.5 milioane
Filmare 4,5 milioane, in plus ne face un DVD artistic (trebuie sa vedeti cum arata, nu am mai vazut asa ceva nicaieri) cu fotografiiile asa care "zboara" si ne-au spus ca ne fac gratuit o sedinta foto cu vreo doua saptamani inainte de nunta imbracati asa normal (ca si cum ar fi pozele de logodna). Va spun fetelor ca am vazut multi fotografi dar astia mi s-au parut cei mai tari. Si sunt si ieftini, intr-adevar ca Tirgu Muresul e si mai mic, in Brasov am fost la vreo doua studiouri si mi-au cerut 1200 de euro pentru aceleasi produse (fara DVD-ul si pozele dinaintea nuntii). Pana acum sunt singurle mele certitudini: Fotografii, rochia si restaurantul...

PS bine, bine si mirele meu. <:-P

sigur andreea nu mai intra pe forum insa chiar am nevoie de un nr de tel ptr fotograf....
am gasit pe cineva insa mi se pare cam scump 5,5 mil = filmat si pozele negociem fata in fata.
dc aveti vreo alta idee, in care sa aveti si incredere astept pe private...
multam fain !!

munequita
25.10.2007, 20:55:31
Cred ca cei mai buni sunt cei de la studio 77.Eu sunt multumita de ei.:-p :D

Buna fetelor..cum mai sunteti? eu am auzit de un fotograf f.bun si cred ca se ocupa si cu filmari..dar nu stiu exact pe unde sa va descriu ca este sediul..inca nu am apucat sa merg sa vad..am auzit ca undeva pe straduta aia unde se faceau pasapoartele mai demult, dar sa cautati atente ca nu au numai un anunt mic la poarta..va spun mai exact cand o sa trec pe acolo..am auzit doar ca face niste albume de poze super frumoase.. si mie mi-ar place sa ne cunoastem..:*

dacaunico
25.10.2007, 21:05:38
Cred ca cei mai buni sunt cei de la studio 77.Eu sunt multumita de ei.:-p :D
Fotografi buni banuiesc ca sunt mai multi prin oras,acum depinde ce cauta fiecare,ce pretentii are,ce se asteapta fiecare de la un fotograf.Poate mie imi plac fotografiile unui fotograf,poate altei persoane ii plac alte fotografii ale altui fotograf,asa ca cel mai bine e ca fiecare sa umble si sa vada de cine e mai multumit.>:D<

ingeras000
28.10.2008, 07:45:06
caut un fotograf profesional, care sa-mi faca poze, ciudate.. artistice... in pozitii care le vreau eu cand sunt mireasa, si plus sa aiba si el ideile lui.
doresc ca acest fotograf sa nu le scoata pe hartie, doar pe dvd sa mi le dea.... ca le scot eu care-mi plac....

nu-s fotogenica si as vrea sa hotarasc eu care imi plac

aveti idee de un fotograf de acest gen?

cicika
28.10.2008, 21:41:28
caut un fotograf profesional, care sa-mi faca poze, ciudate.. artistice... in pozitii care le vreau eu cand sunt mireasa, si plus sa aiba si el ideile lui.
doresc ca acest fotograf sa nu le scoata pe hartie, doar pe dvd sa mi le dea.... ca le scot eu care-mi plac....

nu-s fotogenica si as vrea sa hotarasc eu care imi plac

aveti idee de un fotograf de acest gen?
da
unul fff bun
iti dau nr pe privat>:D< >:D<

corryella
06.11.2008, 07:26:04
ok.....in legatura cu fotograful nu are un site ..doar adresa de email sau nr.de tel bineinteles....iar faza cu pozele alb negru oricne deja stie sa faca asa ceva avand in vedere k tehnologia in zilele noastre este avansata....el lucreaza super ...ai dreptate alexandra cand spui k e putin cam scump...dar e ceva cu ce ramai...acum fiekre isi face in functie de posibilitati si de dorinte.....mie imi plac mult albumele facute de ei ...
Ai fost o mireasa superba alexandra....si nasa este si ea fff frumoasa ;;) ....cu siguranta o sa ne intalnim la nunta la Simo si cristi la anul....;))

Sithmaster
24.11.2008, 21:47:30
Vad ca se discuta aici de muzica, tort, rochie, aranjamente, restaurante.. Am si eu o dilema... :)
Sunt foarte curios cum isi aleg in ziua de azi cuplurile (miresele) furnizorul de servicii foto-video. Pe ce criterii se face alegerea? Pe ce se pune pret mai mare, foto sau video?
Sper ca citind parerile Dvs, ma voi lamurii... ~o)

mi2009
25.11.2008, 18:44:49
nu sunt din mures( dar viitorul meu sot si parintii mei vin din tarnaveni:"> ). cautam acum ceva pe site si am vazut cu uimire ca nu extista pe mures chestie foto-video :-\ !!!!! ce chestie.
eu una pun pret mult mai mare pe fotografii. imi sunt extrem de importante. la dvd-uri cred ca te uiti la inceput cu familia, prietenii si cu cunoscutii care nu au putut veni la nunta si iti fac o vizita ulterioara, dupa care cam asa ramane...pana peste cativa ani cand iti amintesti de ele si te mai uiti nostalgic!
La foto...mai ales daca faci un album frumos...te vei uita mereu si il vei avea mult mai la indemana decat niste dvd-uri.

eu m-am decis la fotograf...astept doar un ok de la el...am ales in functie de ce fotografii face in general la nunti. E exact ceea ce imi doresc eu! video are mai nou in oferta, asa ca vreau si video de la el!

cam atat...sper sa mai scrie cineva.

cicika
26.11.2008, 20:53:26
nu sunt din mures( dar viitorul meu sot si parintii mei vin din tarnaveni:"> ). cautam acum ceva pe site si am vazut cu uimire ca nu extista pe mures chestie foto-video :-\ !!!!! ce chestie.
eu una pun pret mult mai mare pe fotografii. imi sunt extrem de importante. la dvd-uri cred ca te uiti la inceput cu familia, prietenii si cu cunoscutii care nu au putut veni la nunta si iti fac o vizita ulterioara, dupa care cam asa ramane...pana peste cativa ani cand iti amintesti de ele si te mai uiti nostalgic!
La foto...mai ales daca faci un album frumos...te vei uita mereu si il vei avea mult mai la indemana decat niste dvd-uri.

eu m-am decis la fotograf...astept doar un ok de la el...am ales in functie de ce fotografii face in general la nunti. E exact ceea ce imi doresc eu! video are mai nou in oferta, asa ca vreau si video de la el!

cam atat...sper sa mai scrie cineva.
nu exista in ms???
unde ai cautat???
eu am facut nunta si am avut parte de asa ceva...si cred ca nu sunt singura:O

Sanda26
14.01.2009, 16:07:36
As avea nevoie de adresele unor fotografii si cameramani din mures pentru ai contacta, ca in final sa aleg unul pt nunta care va avea loc anul acesta in mai

miromulus
14.01.2009, 16:21:10
Pe la voi ii stiu doar pe cei de la xprime. Cauta-i pe google si vezi daca-ti plac

prapadeala
21.01.2009, 17:50:19
Rog miresicile din Mures sa ne dea niste sfaturi/ impresii despre cameramani si firme video in Targu Mures sau orasele din imprejur.

cicika
21.01.2009, 21:45:20
Rog miresicile din Mures sa ne dea niste sfaturi/ impresii despre cameramani si firme video in Targu Mures sau orasele din imprejur.

eu ii recomand pe cei de la studio77 sunt foarte buni la filmat

camy20
23.01.2009, 11:06:37
site-uri de foto-video (luate de la targ)
studio 77 de ei am auzit doar lucruri bune si am vazut filmari si poze faine
reea
anca balasa

despre ceilalti doi nu stiu nimic
sper sa va fie de folos! :)>-
(*) (*) (*) (*) (*)

cicika
23.01.2009, 13:21:26
reea
anca balasa

(*) (*) (*) (*) (*)
eu in recomand pe cei de la studio77>:D<

twil21be
25.01.2009, 14:01:29
Si cei de la Smiley sunt buni. Filmeaza doar cu aparatura profesionista. Am vazut albumele si dvd-ul si sunt foarte reusite.

twil21be
25.01.2009, 14:09:14
Cei de la Smiley (Kodak) au lansat un album exemplificativ la
Eu pe ei ii recomand. Toate prietenele mele au fost multumite de serviciile lor.

cicika
25.01.2009, 15:33:54
Si cei de la Smiley sunt buni. Filmeaza doar cu aparatura profesionista. Am vazut albumele si dvd-ul si sunt foarte reusite.

eu am o prietena care a lucrat acolo si stie cam care sunt smecheriile pe acolo....aparatura buna are fiecare studio

camitzu
25.01.2009, 17:51:21
reea
anca balasa

(*) (*) (*) (*) (*)

cei de la reea si anca balasa lucreaza f bine! am vazut pozele lor...merita cerute mai multe informatii in caz ca te intereseaza :D

rosebud
11.02.2009, 15:00:20
heloo in legatura cu fotografiii am cautat peste tot in mures... ce am gasit mi-au cerut un pret enorm dar sunt excelenti si vorbesc de cei de la studio 77... am fost si in alte parti de exemplu la cei de la smaley foto( sunt cei care au magazimul fata in fata cu cetatea) dar nu mi-a placut albumul lor... era un album intreb doar cu poze ale mirilor... si eu mi-as dori un album cu tot ce se intampla in ziua nunti... nici nu stiu unde sa mai merg..... am fost deja in 4 locuri si nu am gasit nimic sa imi placa.....

rosebud
11.02.2009, 15:04:55
mie una nu imi plac cei de la smiley... au un album in care sunt doar poze cu mirii, adik intre 20-40 de pagini doar cu ei.... este un album la care dak te uiti te plictisesti.... eu una nu imi doresc asa ceva..... si nu sunt dispusi sa iti fac albumul cu pozele celor mai importante momente ale nunti.... acum fiecare cu gusturile lui....:*

ramonelb
11.02.2009, 17:44:02
Rosebud parerea mea e ca daca tu vb cu firma care iti va face pozele la nunta si le spui ca vrei mai mult poze nu doar cu voi doi ar trebui sa fie de ajutor.Intr-adevar cei de la studio 77 au preturile exagerate(parerea mea).Ai incercat la foto roger in tudor?Eu mi-am facut mai de mult poze la ei si mi-a placut.Cei de la foto smiley fac 2 albume-unul cu mirii si unul cu mirii si invitatii de pe parcursul nuntii.Poti sa le ceri ca din pozele cu invitatii sa iti puna in albumul vostru.Mai vb eventual cu cei de la foto smiley.Sper ca ti-am fost de ajutor.

rosebud
11.02.2009, 17:50:10
Rosebud parerea mea e ca daca tu vb cu firma care iti va face pozele la nunta si le spui ca vrei mai mult poze nu doar cu voi doi ar trebui sa fie de ajutor.Intr-adevar cei de la studio 77 au preturile exagerate(parerea mea).Ai incercat la foto roger in tudor?Eu mi-am facut mai de mult poze la ei si mi-a placut.Cei de la foto smiley fac 2 albume-unul cu mirii si unul cu mirii si invitatii de pe parcursul nuntii.Poti sa le ceri ca din pozele cu invitatii sa iti puna in albumul vostru.Mai vb eventual cu cei de la foto smiley.Sper ca ti-am fost de ajutor.

Multumesc ... de cei din tudor nu stiam... cu cei de smiley am vb si intradevar fac 2 albume.... dar cel cu familia sunt poze normale nu sunt prelucrate , iar cel cu miri sun poze plelucrate si aranjate de ei.... am fost si am vb cu ei si ei asa lucreaza si nu vor sa faca altfel.... dar iti multumesc oricum ..... am sa incerc in tudor......

ramonelb
11.02.2009, 17:54:33
Eu il cunosc pe baiatul care filmeaza la foto smiley si pot sa spun ca face treaba buna. Da asa e aparatura buna este peste tot si smecherii daca e la o adica se fac peste tot.Acuma depinde banuiesc si de noroc si mai ales sa vb cu firma pe care vrei sa o angajezi.Sa le explici bine din start ce dorinte ai si sa existe o buna cooperare.

ramonelb
11.02.2009, 17:57:11
rosebud ma bucur ca ti-am fost cit de putin de ajutor

cicika
11.02.2009, 22:21:25
heloo in legatura cu fotografiii am cautat peste tot in mures... ce am gasit mi-au cerut un pret enorm dar sunt excelenti si vorbesc de cei de la studio 77... am fost si in alte parti de exemplu la cei de la smaley foto( sunt cei care au magazimul fata in fata cu cetatea) dar nu mi-a placut albumul lor... era un album intreb doar cu poze ale mirilor... si eu mi-as dori un album cu tot ce se intampla in ziua nunti... nici nu stiu unde sa mai merg..... am fost deja in 4 locuri si nu am gasit nimic sa imi placa.....
pai eu ti-am raspuns ca am vb azi cu un fotograf foarte bun...........pot sa zic cel mai bun din oras si care este disponibil in ziua de 17 oct.......eu pe el l-am vrut la nunta insa era ocupat:(

cicika
11.02.2009, 22:22:18
preturi exagerate????????????????:-\ :-\
1300 de lei filmat plus poze:O :O este mult

cicika
11.02.2009, 22:26:24
eu pt filmare ii recomand din suflet pe cei de la studio 77.........noi suntem foarte multumiti de filmare:D

rosebud
11.02.2009, 22:30:43
Scuze alexandra.... da ma intereseaza fotograful .... eu ce am scris sunt firme la care eu am fost inainte de a vb cu tine.... te rog dak poti sa imi dai nr de telefon al fotografului..... multumesc >:D<

prapadeala
12.02.2009, 21:55:09
Pentru discutii mai generale despre preturi/calitate exista Fotografia_la_nunta:_exemple_si_discutii (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2250)
:)

CONT-INCHIS-18537
12.02.2009, 21:56:15
mai fetelor pe undeva are dreptate sithmaster...................parerea mea este ca e destul de usor sa faci poze........f greu sa faci fotografii...si pt asta trebuie multa munca.........si eu imi doresc niste poze deosebite, mult diferite de ceea ce am vazut la majoritatea mireselor.........nu pt ca as avea eu mai multe coarne, doar ca eu chiar vreau sa ma mai uit si peste zece ani la ele si sa imi placa la fel de mult! eu as vrea ceva mai artistic............insa arta se plateste! si sunt constienta ca un fotograf bun,care face fotografii nu poze..........costa! si sunt dispusa sa imi fac mai putine,dar bune! probema este daca gasesc asa ceva aici in tg-mures..........peste tot am vazut cam aceleasi pozitii,aceleasi colaje,aceleasi poze in aceleasi zone....bleahhh......eu vreau ceva mai neconventional,putina prelucrare...etc! si o sa reusesc! indiferent cat m-ar costa...............ma rog,in limite acceptabile.........dar ceea ce conteaza mai mult,este ca fiecare sa fie multumit ! unii vreau doar [poze care sa le aminteasca de nunta.......eu vreau si altceva! noapte buna!

ps: dar in acelasi timp,e de inteles si dorinta de a economisi, criza asta ne afecteaza din ce in ce mai rau..............si nu toata lumea isi permite arta!

lleicam821
13.02.2009, 09:54:19
lore si eu am unul excelent care din pacate va fi ocupat la nunta mea ....asta chiar face arta fotografica...e atat de inventiv si de haios....sigur ti-ar place de el....daca te hot sa-mi spui sa-ti dau nr.;;)

green_eyesMS
17.02.2009, 13:15:10
mie sincer nu imi plac nici unii nici alti. sunt in schimb cativa cu adevarat profesionisti care lucreaza pe cont propriu...nici nu se compara. cei de la studio77 sunt mai buni la poze dar filmarea nu e nu stiu ce. am vazut si eu ce fac.

green_eyesMS
17.02.2009, 13:30:20
pai eu ti-am raspuns ca am vb azi cu un fotograf foarte bun...........pot sa zic cel mai bun din oras si care este disponibil in ziua de 17 oct.......eu pe el l-am vrut la nunta insa era ocupat:(

ne-ai putea spune numele?

cicika
17.02.2009, 14:23:25
ne-ai putea spune numele?
numele fotografului?

cicika
17.02.2009, 14:27:03
mie sincer nu imi plac nici unii nici alti. sunt in schimb cativa cu adevarat profesionisti care lucreaza pe cont propriu...nici nu se compara. cei de la studio77 sunt mai buni la poze dar filmarea nu e nu stiu ce. am vazut si eu ce fac.
filmarea de la studio77 este foarte buna;eu am filmarea acasa de la nunta si am vazut o groaza de filmari,facute la tot felul de necalificati......
nota 10 pt filmarea celor de la studio77
eu cunosc persoane care filmeaza la nunta care nu au nici un curs de calificare sau ceva...in timpul sapt este tamplar si care face treaba asta pt un ban in plus...;nu il condamp pt asta dar sincer nu as vrea sa imi las nunta pe mana unui astfel de om;sa am dvd-ul sacadat filmat....jalnic si sunt foarte multi care au patit acest lucru:-?

Stelista
04.03.2009, 23:33:46
Io am gasit un fotograf pe povesti de nunta barbatul ii de treaba, ne-a aratat multe cataloage, invitatii, video, tot. Noi am ales pachetul de baza: 280-320 poze, 100 de bucati pe marimea 10x13, 2 DVD-uri (cca 4 ore de filmare), 80 poze puse pe net, pretul pana la 01 martie 750 RON. Io am ales asta, k oricum si altii (invitati) o sa mai faca poze. Akusi pretul ii 800 RON.

green_eyesMS
05.03.2009, 08:42:32
ai foarte mare dreptate...in ziua de azi cei care filmeaza in parcari masinile pentru amenda fac si nunti...eu nu m-am referit la acesti necalificati. spun ca sunt oameni foarte calificati care insa nu lucreaza la studiouri. cunosc 2 sau 3 care in timpul saptamanii lucreaza la televiziuni, deci fac asta zi de zi, ba mai mult au facultate absolvita in acest sens. eu la astia m-am referit. si in plus nu cred ca toti baietii de la 77 sunt cu studii in domeniu, se califica la locul de munca, vorba aia

filmarea de la studio77 este foarte buna;eu am filmarea acasa de la nunta si am vazut o groaza de filmari,facute la tot felul de necalificati......
nota 10 pt filmarea celor de la studio77
eu cunosc persoane care filmeaza la nunta care nu au nici un curs de calificare sau ceva...in timpul sapt este tamplar si care face treaba asta pt un ban in plus...;nu il condamp pt asta dar sincer nu as vrea sa imi las nunta pe mana unui astfel de om;sa am dvd-ul sacadat filmat....jalnic si sunt foarte multi care au patit acest lucru:-?

cicika
05.03.2009, 12:16:30
ai foarte mare dreptate...in ziua de azi cei care filmeaza in parcari masinile pentru amenda fac si nunti...eu nu m-am referit la acesti necalificati. spun ca sunt oameni foarte calificati care insa nu lucreaza la studiouri. cunosc 2 sau 3 care in timpul saptamanii lucreaza la televiziuni, deci fac asta zi de zi, ba mai mult au facultate absolvita in acest sens. eu la astia m-am referit. si in plus nu cred ca toti baietii de la 77 sunt cu studii in domeniu, se califica la locul de munca, vorba aia
mai sunt si din acestia
acum este alegerea ta
eu una am fost si sunt foarte multumita

Broski
10.03.2009, 22:40:08
Buna!
eu am vazut albume de nunta facute de smiley.foto 77 si alte studiouri...mie mi se pare ca toate sunt pe acelasi calapod...aici depinde si de ceea ce isi doreste fiecare. am vazut ca tendinta multora este: poze multe si ieftine....asta in functie de dorintele celor in cauza. eu consider ca imortaluzarea nuntii in poze este extrem de importanta. anul trecut am fost la o nunta in alba iulia si mireasa nu a dorit sa ii fie filmata nunta. doar poze. si a adus un fotograf profesionist in adevaratul sens al cuvantului (cu expozitii in afara si zeci de premii), iar acel fotograf a venit insotit de inca 4 tipi. au facut niste poze absolut spactaculoase. erau adevarati paparazzi care te pozau cand nu te asteptai si surprindeau esenta nuntii...cand am vazut albumul de nunta am inteles de ce nu a ales mireasa fiolmarea nuntii.
nu stiu daca aici in mures este un asemenea fotograf (cel despre care va zic este din satu mare daca nu ma insel), dar eu am auzit de fotograful eddie. am vazut albumele lui si pot zice ca sunt ieste din comun. intr-adevar pretul este piperat, dar dupa cum ziceam: fiecare cu dorintele si asteptarile lui.

munequita
12.03.2009, 20:06:39
Buna!
eu am vazut albume de nunta facute de smiley.foto 77 si alte studiouri...mie mi se pare ca toate sunt pe acelasi calapod...aici depinde si de ceea ce isi doreste fiecare. am vazut ca tendinta multora este: poze multe si ieftine....asta in functie de dorintele celor in cauza. eu consider ca imortaluzarea nuntii in poze este extrem de importanta. anul trecut am fost la o nunta in alba iulia si mireasa nu a dorit sa ii fie filmata nunta. doar poze. si a adus un fotograf profesionist in adevaratul sens al cuvantului (cu expozitii in afara si zeci de premii), iar acel fotograf a venit insotit de inca 4 tipi. au facut niste poze absolut spactaculoase. erau adevarati paparazzi care te pozau cand nu te asteptai si surprindeau esenta nuntii...cand am vazut albumul de nunta am inteles de ce nu a ales mireasa fiolmarea nuntii.
nu stiu daca aici in mures este un asemenea fotograf (cel despre care va zic este din satu mare daca nu ma insel), dar eu am auzit de fotograful eddie. am vazut albumele lui si pot zice ca sunt ieste din comun.
intr-adevar pretul este piperat, dar dupa cum ziceam: fiecare cu dorintele si asteptarile lui.

buna, si bine ai venit..fotograful se numeste eddie? sau ede...daca e ede eu la el mi-am facut albumul si am fost multumita..pupici si spor la pregatiri!

Broski
12.03.2009, 21:32:46
aici m-ai incuiat sincer..cu edi sau ede....eu asa il stiu: edi...habar nu am cum se scrie...stiu ca sta pe b-ul 1 dec 1918, dincolo de corina. despre el e vorba si la tine?

lleicam821
13.03.2009, 08:23:06
buna, si bine ai venit..fotograful se numeste eddie? sau ede...daca e ede eu la el mi-am facut albumul si am fost multumita..pupici si spor la pregatiri!
si eu cu ede imi fac... abia astept sa vad cum iese...

lleicam821
13.03.2009, 08:24:15
aici m-ai incuiat sincer..cu edi sau ede....eu asa il stiu: edi...habar nu am cum se scrie...stiu ca sta pe b-ul 1 dec 1918, dincolo de corina. despre el e vorba si la tine?
a nuuu nu e ede de care zice mirela....il stiu si pe edi de care zici tu care sta aproape de benzinarie....

munequita
14.03.2009, 08:59:00

a, nu atunci vorbim de doua persoane diferite..ede are studioul in libertatii...pupici!

Marida
16.03.2009, 08:13:38
Buna fetelor voiam sa va intreb daca a auzit cineva de d-nul Emilian Petrar director la foto Smiley , am discutat cu el si mi-a prezentat oferta pentru poze in care avea un album destul de frumos si 300 de poze pe hartie si bineanteles cd-ul cu toate pozele .Sunt ff multi si nici nu stii pe cine sa alegi :-?:-s

lleicam821
16.03.2009, 09:05:25
da?? waww, ce mica e lumea...imi amintesc de tine...salutari la soti(ca noi asa-i ziceam;-)) si va urez mult succes si multa fericire.

ce album ati ales de la ede?
inca nu am fost sa ne decidem asupra albumului, cica prin aprilie aduc modele noi de albume....:D

Marida
19.03.2009, 13:13:30
Cami tu ce recomandari ai despre cei de la Reea ? Intradevar sunt bun zic eu, au propriul lor studio si au niste filmari deosebite.

Marida
19.03.2009, 14:53:10
Fetelor daca ati auzit despre cei de la reea m-as bucura sa aud pareri.Ms mult...^:)^ >:D<

green_eyesMS
20.03.2009, 08:58:13
m-am uitat la albumul tau este foarte frumos. dar de ce apare sigla de studio 77 pe fiecare poza?
mai sunt si din acestia
acum este alegerea ta
eu una am fost si sunt foarte multumita

lleicam821
13.04.2009, 10:30:34
fetelor ce ziceti de trash the dress...concept care are un topic in discutiile generale de foto/video...e interesant mie chiar imi place sa fac ceva diferit la nunta noastra....

Sithmaster
18.04.2009, 08:24:15
fetelor ce ziceti de trash the dress...concept care are un topic in discutiile generale de foto/video...e interesant mie chiar imi place sa fac ceva diferit la nunta noastra....

conceptul trash the dress este destul de raspandit in afara si denota o doza de nonconformism a mirilor, zic eu. Shootingul se face deobicei dupa nunta, si pentru efect se cam cere remachearea si recoafarea miresei. Conceptul deobicei are in spate o idee de a poza in diverse ipostaze unde nu grija fata de rochie este cea prioritara. in rest... fantezia este limita! adica int-un cuvant, BUNA IDEE! :)

camitzu
30.04.2009, 20:22:42
Buna fetelor voiam sa va intreb daca a auzit cineva de d-nul Emilian Petrar director la foto Smiley , am discutat cu el si mi-a prezentat oferta pentru poze in care avea un album destul de frumos si 300 de poze pe hartie si bineanteles cd-ul cu toate pozele .Sunt ff multi si nici nu stii pe cine sa alegi :-?:-s

eu cu el voi colabora la nunta. ti-l recomand! mai multe ce sa zic.... vizualizeaza mai multe albume de peste tot si-ti vei face o parere asa.

cicika
14.05.2009, 08:48:07
Fetelor stie careva, vreun fotograf dar sa fie femeie????????????:"> :"> :"> :">

lleicam821
14.05.2009, 09:44:37
da stiu eu o tipa care lucreaza impreuna cu sotul ei....fac foto video....iti trimit pm......

lleicam821
14.05.2009, 10:40:32
uite sandutza...astea sunt pentru tine....m-ai inspirat...

lleicam821
14.05.2009, 10:49:21
inca una...

lleicam821
22.05.2009, 06:24:02
am reusit ieri sa ajungem si la fotograf de care am fost super incantata, sper sa raman asa si pana dupa nunta....e exact ce imi doream, am putut discuta ieri muuuulte cu el si a inteles perfect ce ne dorim si speram sa iasa totul ca la carte, e drept am ajuns sa facem ieri si o alegere a albumului de nunta si ne-am cam intins cu bugetul dar eu chiar cred ca merita....nu va zic cat ne va costa ca o sa-mi sariti in cap....

corryella
22.05.2009, 06:43:22
am reusit ieri sa ajungem si la fotograf de care am fost super incantata, sper sa raman asa si pana dupa nunta....e exact ce imi doream, am putut discuta ieri muuuulte cu el si a inteles perfect ce ne dorim si speram sa iasa totul ca la carte, e drept am ajuns sa facem ieri si o alegere a albumului de nunta si ne-am cam intins cu bugetul dar eu chiar cred ca merita....nu va zic cat ne va costa ca o sa-mi sariti in cap....
si noi am ales in ianuarie deja modelul de album si valiza pt el ...k e fff mare...2500 (album)+200(valiza)kre nu era musai :-? +800 filmat deci sarim de 3000=)) ......oricum am vazut cum lucreaza, cumnata mea a lucrat cu ei anul trecut si mi-a placut ce am vazut ....multi au sarit cand au auzit cat ne costa dar pe noi ne priveste aceasta cheltuiala si nu ma intereseaza comentariile de pe margine 8-}

lleicam821
22.05.2009, 08:01:04
si eu tot asa gandesc dar sunt sigura ca multi ar sari sa zica ca e mult prea mult....acum....fiecare face cum vrea, eu asta am vrut si sper ca ce vreau o sa si am....<:-P

lleicam821
22.05.2009, 08:02:05
si noi am ales in ianuarie deja modelul de album si valiza pt el ...k e fff mare...2500 (album)+200(valiza)kre nu era musai :-? +800 filmat deci sarim de 3000=)) ......oricum am vazut cum lucreaza, cumnata mea a lucrat cu ei anul trecut si mi-a placut ce am vazut ....multi au sarit cand au auzit cat ne costa dar pe noi ne priveste aceasta cheltuiala si nu ma intereseaza comentariile de pe margine 8-}
tu cu cine faci?

cicika
22.05.2009, 08:46:57
fiecare face ce vrea cu banutii .....este treaba ta zoe cat vrei sa dai pe poze....tu sa fi multumita asta este tot ce conteaza<:-P <:-P <:-P <:-P

corryella
22.05.2009, 17:29:50
tu cu cine faci?
cu Eduard Bilescu (Foto Roger).....sincer eu nici macar nu am cerut o parere cu privire la pret nimanui...sotiorul meu a fost deacord si eu la fel si asta a contat .....
oricum chestiile astea nu se discuta, comenteaza pt k fiekre este constient de ceea ce vrea si de bugetul disponibil pt nunta.....

ancaraluca77
05.06.2009, 23:25:04
Buna fetelor,

Ma numesc Anca si voi avea nunta pe 25 iulie.Referitor la fotografi, eu am auzit de 2-sot si sotie-Adi Coco si Anca Balasa, am vazut niste fotografii de-ale lor si sunt pur si simplu superbe....

alexi
03.07.2009, 07:36:27
Sunt din alt oras si imi fac nunta in Tg mures, nu stiu pe cine sa chem, tot ce am gasit nu ma multumeste si am nunta intr-o sap...
daca stie cineva sa imi recomande un cameraman bun, va rog ajutati-ma!
ms ms mult

RaduCptRo
05.07.2009, 14:23:47
Poti sa ne spui, te rugam, ce anume te nemultumeste la tot ce ai gasit?
Poate pur si simplu ai un ochi mai avizat decat restul clientilor si din acest motiv poti distinge nivelul general foarte slab al cameramanilor din zona.

Intre ce limite se situeaza tarifele care ti s-au cerut de la acesti cameramani? Pana unde ai putea suplimenta bugetul pentru a gasi ceva care sa te multumeasca (aducerea din alta localitate oricum presupune cheltuieli mari in plus).

Desi sunt foarte putine "varfuri" in domeniu la nivelul intregii tari, imi inchipui ca un cameraman cu un pret de patru cifre in euro, te-ar multumi cu varf si indesat. Adica eu ma gandesc nu cumva problema ta are loc din cauza ca tu cauti "diamante" in "praf" (daca de ex. toti acolo sunt in zona 2-3 sute de euro, e normal ce ti se intampla, ghinionul tau ca probabil ai pasiuni ca fotografia sau cinematografia si poti distinge intre un cameraman prost si unul bun).

jacft
06.07.2009, 01:02:34
in ce sens nu te multumesc ceilalti cameramani? si la ce pret te astepti sa-ti gasesti un cameraman si un fotogar bun ?:)

tundealiz
15.07.2009, 10:00:36

Buna. Poti sa-mi spui te rog cine a fost fotograful? Sunt foarte frumoase si originale pozele tale. :) Eventual daca poti sa-mi spui si un pret (costul pe foto+album si eventul video daca ai avut). Mersi

Daca mai poate cineva sa ofere informatii legate de pretul foto+video pe anul acesta, v-as fi foarte recunoscatoare.

lleicam821
15.07.2009, 10:32:46
este vb de Ede Tordai....un pret degeaba iti spun pt ca difera in functie de albumul pe care il alegi....daca vrei nr de tel sa-mi spui ca-ti trimit pm.....
video am facut cu un colaborator de al lui Ede.....

tundealiz
15.07.2009, 14:08:44
Mersi...banuiam eu ca este vorba de el.
Si noi l-am ales pe el....chiar daca preturile lor mi se par cam mari. Dar dupa ce am vazut albumele prezentate, nu am mai avut dubii ca pe el il alegem.
Parerile tuturor care si-au facut fotografiile si DVD-ul la el erau favorabile, toti erau multumiti (lucru care se intampla rar, deoarece gusturile sunt diferite).
Singura problema ca ma streseaza familia: ca e prea scump, ar trebui sa cauti pe altcineva. Dar eu il vreau pe Ede. :)

cicika
15.07.2009, 16:29:19
Mersi...banuiam eu ca este vorba de el.
Si noi l-am ales pe el....chiar daca preturile lor mi se par cam mari. Dar dupa ce am vazut albumele prezentate, nu am mai avut dubii ca pe el il alegem.
Parerile tuturor care si-au facut fotografiile si DVD-ul la el erau favorabile, toti erau multumiti (lucru care se intampla rar, deoarece gusturile sunt diferite).
Singura problema ca ma streseaza familia: ca e prea scump, ar trebui sa cauti pe altcineva. Dar eu il vreau pe Ede. :)
tu sa faci cum vrei!!!
tu o sa fi mireasa si este nunta ta!>:D<

lleicam821
16.07.2009, 06:26:24
[/b]
tu sa faci cum vrei!!!
tu o sa fi mireasa si este nunta ta!>:D<
subscriu.....tunde...asa sa te gandesti ca dupa nunta care nu e orice eveniment, nu??? iti raman amintirile...care in timp se mai sterg:)) si ce iti mai ramane??? albumul foto si filmarea....noi am pus accent pe astea doua, pentru ca asa am vrut nu ne-a dictat nimeni...nunta am facut-o din banii nostri si cum spune si Sanda TU esti mireasa TU dictezi nimeni altcineva!!! multa bafta cu Ede, e foarte profi!

tundealiz
16.07.2009, 12:41:07
..nunta am facut-o din banii nostri si cum spune si Sanda TU esti mireasa TU dictezi nimeni altcineva!!! multa bafta cu Ede, e foarte profi!

Nunta si noi o facem din banii nostrii, dar parintii intotdeauna vor altceva nu ceea ce vrem noi. #-o
Conflicte oricum vor mai aparea pe parcurs....dar totul e bine, daca se termina cu bine. ;-)
Mersi pentru incurajari...

MihaElla01
21.07.2009, 11:39:29
este pe bolyai un studio...au niste albume de nunta pe site senzationale.....cel putin mie imi plac....:-s [] asta e siteu

cicika
22.07.2009, 09:02:02
este pe bolyai un studio...au niste albume de nunta pe site senzationale.....cel putin mie imi plac....:-s [] asta e siteu
sa vorbesti din timp pt poze;;) ;;)

MihaElla01
23.07.2009, 10:23:38
sa vorbesti din timp pt poze;;) ;;)

stiu:( numa ca nu ma pot hotara:( ce imi recomanzi?:D

cicika
23.07.2009, 10:32:09
stiu:( numa ca nu ma pot hotara:( ce imi recomanzi?:D
pai sunt multi buni
eu am vrut un anumit fotograf si nu am reusit dar este tare bun....pot sa iti dau nr lui pe pm si sa vb cu el....sa iti arete lucrarile lui:*

CCC
11.08.2009, 07:01:49
... cand alegerea fotografului de nunta e o chestiune de buget, produsul finit (pozele, in special albumul) rareori depaseste valoarea unui produs comercial ...
IEFTIN, PROFESIONIST, ORIGINAL .... din aceste 3 adjective poti avea mereu oricare doua!

Noapte buna!|-)

avand in vedere ca amintirile de la nunta se pastreaza cel mai bine in poze... adica nah...normal ca in mintea noastra cel mai clar... dar pozele si filmul le vad prietenii si cei care nu au fost la nunta...eu zic ca chiar nu trebuie ales fotografu pe graba... noi inca ne gandim la fotograful principal... am vazut la o miresica din cluj in semnatura niste poze facute de Andrei Neamtu... si chiar mi se par frumoase....
Oricum viitorul nostru finut e fotograf profesionist si sigur o sa se ocupe de instantanee... e fotograf sportiv deci nu se pune problema sa fie el fotografu...plus ca nu ar fi frumos...
Pe Ilie de la foto smily l-a avut cineva?

lleicam821
11.08.2009, 11:00:58
avand in vedere ca amintirile de la nunta se pastreaza cel mai bine in poze... adica nah...normal ca in mintea noastra cel mai clar... dar pozele si filmul le vad prietenii si cei care nu au fost la nunta...eu zic ca chiar nu trebuie ales fotografu pe graba... noi inca ne gandim la fotograful principal... am vazut la o miresica din cluj in semnatura niste poze facute de Andrei Neamtu... si chiar mi se par frumoase....
Oricum viitorul nostru finut e fotograf profesionist si sigur o sa se ocupe de instantanee... e fotograf sportiv deci nu se pune problema sa fie el fotografu...plus ca nu ar fi frumos...
da, andrei neamtu are instantanee deosebite, e un alt fel de fotograf in ms nu stiu daca vei gasi asa ceva....

lleicam821
11.08.2009, 11:04:22
auzi daca iti place fotografia, asa cum de altfel banuiesc....:> , poti sa te mai "inspiri" din site-urile americane, sau chiar de la noi, sunt fotografi foarte buni pe care ii poti da exemplu.....pe topicul de foto/video de aici de pe miresici gasesti muuuulte sfaturi, eu acel topic l-am citit mult inainte de nunta mea, si acum intru sa vad noutatile...

cicika
11.08.2009, 11:56:28
ilie din cate stiu eu are salonul lui in unirii:*

munequita
13.08.2009, 07:11:05
intr-adevar sunt deosebite acele albume..eu sunt curioasa , vreunul din acei fotografi profesionisti din adresa data de sithmaster este din tg.mures?:-\

CCC
13.08.2009, 07:33:28
Eu am nunta in mures dar pe cuvant daca insist ca fotograful sa fie din oras.... adica pentru mine conteaza mult mai mult calitatea si modul in care ies pozele.... chiar imi place sa stau sa ma uit la poze.... sunt convinsa ca o sa avem si alti fotografi la nunta fata de cei pe care in cotractez eu...asa ca nu imi fac probleme ca o sa fie poze.... #:-S
Problema e ca chiar nu ma pot decide.... ce sa fac.... sunt in momentul in care ma gandesc si ce gresie imi pun in baie si ce fotogra, dj staroste, huse flori vreau pentru nunta. initial am zis ca o sa ma gandesc pe rand... dar nu pot...:">
oricum... mai cercetez situri/albume impresii si om vedea....pe langa andrei neamtu mai sunt cativa care imi plac de mor...nu se ofera nimeni sa ma sponsorizeze sa ii aduc pe toti?$-)

lleicam821
13.08.2009, 07:37:31
intr-adevar sunt deosebite acele albume..eu sunt curioasa , vreunul din acei fotografi profesionisti din adresa data de shitmaster este din tg.mures?:-\
nu....:( , nu ca as fi avut oricum fondul necesar pentru un astfel de fotograf....dar consider ca am luat ce-a fost mai bun pe lista de mures....:)>- :)>- :)>-

munequita
13.08.2009, 07:48:30
nu....:( , nu ca as fi avut oricum fondul necesar pentru un astfel de fotograf....dar consider ca am luat ce-a fost mai bun pe lista de mures....:)>- :)>- :)>-

deocamdata si eu sunt de aceasi parere:-p:-p

roxi_
20.08.2009, 14:15:37
Buna fetelor,puteti sa-mi recomandati fotografi buni in Mures?mersic

Sithmaster
20.08.2009, 22:25:20
Buna fetelor,puteti sa-mi recomandati fotografi buni in Mures?mersic

Nu cred ca exista fotografi "buni"! Exista fotografi de nunta cu diverse pregatiri, experiente, aspiratii respectiv stiluri. Totul e sa gasesti acel fotograf cu stilul caruia te poti impaca, daca nu identifica. Recomand cunoasterea omului nu atat aparatura lui... Astfel te poti lasa in seama lui in ziua nuntii, sa nu te preocupe pe tine ca de ce nu iti pozeaza bunica cand isi sterge pe furis lacrima de tristete sau bucurie, sau daca reuseste sa imortalizeze buchetul in aer ori eventual te mai roaga sa arunci din nou...
Deci... fotografi de nunta in oras sunt! Acum care iti este pe plac.. e decizia ta!

Succes in alegere!!!

hanna
21.08.2009, 13:03:34
Buna ziua

Mesajele offtopic scrise in ultimul timp au fost sterse pt ca nu isi aveau rostul la subiectul Fotografia/Fotografi Jud Mures.

Userii au obligatia sa discute la subiect iar orice ce offtopic ar trebui scris la Off topicul de Mures.

Multumesc celor care raporteaza offtopicele, publicitatea sau certurile.

O zi buna.

roxi_
21.08.2009, 16:07:32
o sa iti trimitem info pe pm....:D

Multumesc pt ajutor fetelor am primit pm-urile voarte...acum suntem la stadiul de "tatonare teren":) sa vedem ce alegem, mai am o gramada de timp pana la nunta, insa iulie e totusi o luna aglomerata.....

Goldmoon
21.08.2009, 17:41:26
da, andrei neamtu are instantanee deosebite, e un alt fel de fotograf in ms nu stiu daca vei gasi asa ceva....

Dar chiar nu e musai sa fie fotograful din Mures. Eu sunt din Cluj si am avut fotograf din Brasov si sunt extrem de multumita.

Poate va ajuta si asta ****** pentre cele care vreti un pic "altceva". :)

Sithmaster
22.08.2009, 08:15:34
In incercarea de a fi On Topic, pun o intrebare miresicilor:
Preferati un album digital de nunta (gen carte, cu coperta, in care pozele sunt direct imprimate pe paginile albumului) sau va doriti un album clasic, cu numar de pagini definite, hartie pergamen despartitor, in care se lipesc fotografiile cu mana?

Goldmoon
22.08.2009, 20:54:24
In incercarea de a fi On Topic, pun o intrebare miresicilor:
Preferati un album digital de nunta (gen carte, cu coperta, in care pozele sunt direct imprimate pe paginile albumului) sau va doriti un album clasic, cu numar de pagini definite, hartie pergamen despartitor, in care se lipesc fotografiile cu mana?

Initial am vrut un album clasic - mi se parea mai "curat", mai elegant. Cred ca in cele mai multe cazuri scoate mai bine in evidenta fotografiile. Insa mi-am dat seama ca sunt mai dificil de facut si implica mult mai multa munca - masurat, taiat, lipit, asigurat ca sunt drepte, aliniat, etc.
In final am optat pentru un album cu poze imprimate, insa pastrand ideile de baza de la celalat gen de album la realizarea layout-ului - fara poze care sa fie puse ca fundal, fara suprapuneri de imagini, fara un "design" complicat.

giacarangi
23.08.2009, 18:49:15
Fetelor eu l-am ales pe Ede. Sper sa fie o alegere buna.Am vazut ca multe pareri sunt favorabile despre el asa ca...asta e. Am fost la el la studio si am vazut multe albume si cateva videoclipuri si mi-au placut. Vom vedea anul viitor ce va iesi:)

Sithmaster
23.08.2009, 20:09:34
Fetelor eu l-am ales pe Ede. Sper sa fie o alegere buna.Am vazut ca multe pareri sunt favorabile despre el asa ca...asta e. Am fost la el la studio si am vazut multe albume si cateva videoclipuri si mi-au placut. Vom vedea anul viitor ce va iesi:)

Succes cu alegerea facuta!!!

cicika
23.08.2009, 21:17:39
eu am vazut niste lucrari super ale lui Daniel Pavel.......:D il recomand o sa pun si cateva poze facute de el de la nunta de la paula_flopy pt ca au iesit tare frumoase;daca nu am avut noroc la nunta mea sa il am pe el ieri am avut parte de o mini sedinta in care nu mireasa a avut rolul principal ci burticutza mea cu Mara:D :D :D abia astept sa vad ce a iesit

munequita
24.08.2009, 06:56:40

Mult succes, parerea mea e ca ai facut o alegere buna :)

lleicam821
24.08.2009, 08:16:39

alegere foarte buna, ai grija sa-ti vina chiar el la nunta....si implica-te in stilul pozelor si tu...documenteaza-te si vezi ce ti-ar place..... si exprima-ti dorintele fotografului, altfel el n-are cum sa stie ce iti place si ce nu.>:D<

giacarangi
24.08.2009, 17:15:16
alegere foarte buna, ai grija sa-ti vina chiar el la nunta....si implica-te in stilul pozelor si tu...documenteaza-te si vezi ce ti-ar place..... si exprima-ti dorintele fotografului, altfel el n-are cum sa stie ce iti place si ce nu.>:D<

Multumesc de sfaturi. Inca nu stiu exact pe ce criterii vine chiar el la nunta dar eu sper sa vina. Incerc sa ma implic atat cat o sa pot. Oricum ce am vazut la el in albume mi-a placut mult.

anka_16_sp
05.09.2009, 13:09:09
salut fetele...........ati8 auzit cumva de unu Dudu caree fotograf si face si filmari?e din mures si cik lucreaza pe la televiziune pe undeva,nu stiu la care.As vrea sa stiu cat e de profesionist,eu nu sunt in tara si habar n-am cum sunt fotografii de prin mures.Astept pareri:D

c_baias
07.09.2009, 12:11:45
pot sa incep eu cu cateva recoamndari?
1. Asigurati-va ca fotograful cu care discutati va vine si la nunta. E la moda sa discuti cu unul, si sa te trezesti cu altcineva la nunta...
2. Cereti sa vi se arate albume de nunta cap-coada; degeaba vi se arata o colectie de "top ten photos" de la 10 nunti... cred ca e mult mai important sa aveti cadre de nunta de o calitate constanta, decat, poate, 3 poze bune! Veti putea verifica in acest fel si creativitatea fotografului: cate de mult seamana un album cu celalalt? Cat de mult seamana fotografiile de la o nunta cu cele de la alta nunta?
3. Expuneti-va idelie, ascultati la randul vostru fotograful - astfel va veti cunoaste mai bine, colaborarea va fi mai usoara (asta in cazul in care va convine de acel fotograf, respectiv fotografului ii convine de client - stiu ca suna ciudat, insa, personal, consider ca daca fotograful are o antipatie fata de un client, este un conflict de interese, si cel mai corect ar fi sa refuze job-ul).
4. Important: solicitati un pre-shooting (in ziua de azi majoritatea fotografilor de nunta ofera asa ceva gratis, in pachetul de nunta). Astfel veti putea "testa" personal abilitatile acelui fotograf.

Are rost sa mai recomand evitarea acelor one-man-show? (adica cei ce cu dreapta filmeaza, si cu stanga pozeaza...)

ildus
17.09.2009, 09:36:07
Salutare, buna dimineata ~o)

Fetelor, cum put sa iau legatura cu Ede, fotograful?

Sunt interesata de serviciile lui.

Multumesc :)

munequita
17.09.2009, 10:19:24
Salutare, buna dimineata ~o)

Fetelor, cum put sa iau legatura cu Ede, fotograful?

Sunt interesata de serviciile lui.

Multumesc :)

Neata, ti-am trimis msj cu nr lui.

ildus
17.09.2009, 10:34:51
Am primit, iti multumesc. >:d<

Sper ca nu-i prea tarziu sa luam legatura cu el.

ankyy
17.09.2009, 23:55:35
salutare miresici. unde pot sa vad si eu niste poze de-ale lui Ede? vad ca il lauda toata lumea. si eu sunt in cautarea unui fotograf si as vrea sa il gasesc cat de repede, pt ca e deja cam tarziu pentru asta :) sau daca mai stiti altul bun prin tg mures, va rog sa imi dati pm :) multumesc mult :-* spor la pregatiri!

giacarangi
25.09.2009, 23:07:12
ti-am trimis pm..

Tu l-ai avut pe Ede ?

lleicam821
28.09.2009, 06:53:19
Tu l-ai avut pe Ede ?
da eu am avut fotograf pe Ede Tordai.

BluePink
01.10.2009, 13:04:50
da eu am avut fotograf pe Ede Tordai.
zoe...si mie imi plac pozele tale de la nunta, la nebunie.ma ajuti si pe mine unde il gasesc pe Ede si daca poti sa-mi spui eventual si un pret informativ......ms :*

camelia
01.10.2009, 17:52:53
ms ms nu stiam draga mea.esti o scumpa :*
voi stiti pe cineva acre a facut poze cu catalin pop? sa mi aratati si mie cateva poze

oneangel
03.10.2009, 18:18:05
imi ziceti si mie daca stitu vreun fotofraf bun care e dispus sa se deplaseze la toplita? eu tot mai incerc, poate poate gasesc ceva, cineva poate imi da vreo idee. ^:)^

Sithmaster
03.10.2009, 18:36:23
majoritatea fotografilor "buni" te vor taxa in plus pentru o iesire din oras. Asta daca va merge cu masina proprie... Daca asiguri tu transportul, dus-intors, nu vad de ce n-ar accepta cineva job-ul... Ia lista cu fotografii si intreaba-le direct! e cea mai simpla si directa solutie..., zic eu!

sonyfx1000
07.10.2009, 22:30:58
Sarutmana domnisoarelor, doamnelor.
Mi se pare deosebit de interesanta modalitatea in care dezbateti fotografii si cameramanii, felul in care ii criticati si alegeti, pretul "corect" pe platit pe fiecare dintre ei. Este deasemenea foarte bine ca faceti asta, caci asa cum s-a mai discutat, in acest forum, sunt foarte multi pe piata care doar apasa pe buton, sau care abia asteapta sa plece acasa de la nunta, asudati de greutatea fotografiatului. Selectia naturala functioneaza prin comentariile voastre!
Am citit mai sus faptul ca unii fac "arta" dintr-o nunta. Unde? La sala? Pozele cu tortu? Sau fotografiile in care sunteti pe malul Sennei cu Tour Eiffel in spate? Pozele cu bunica si pisica ce se-ascunde de lume dimineata la ora 8:00 cand porneste alaiul? Arta pentru 300 de euro? Eu cred ca nu e bine sa exageram nici intr-o directie nici in cealalta. Ceea ce e frumos pentru mine, poate fi urat pentru tine. Multimea de factori ce fac un album frumos difera de la fiecare la fiecare. Totul conteaza: fotograful, cameramanul, mireasa, mirele, starostele, mama miresei, nasul cel vesel sau nasa trista ca nu i-a iesit coafura dimineata la ora 5 si asa mai departe. De ce? Pentru ca degeaba mireasa-i fotogenica, daca fotograful nu stie s-o aranjeze, degeaba fotograful incearca s-o puna intr-o lumina favorabila daca ea e convinsa ca de cand se stie, "nu are decat 3 poze care-i plac", degeaba e mireasa frumoasa, fotograful bun, daca starostele nu-si face treaba si lasa pe toata lumea haotica sa dea indicatii si sa intre in cadru. Etc. etc.
Alegeti-va echipe cu experienta, discutati cu ei si vedeti daca sunteti compatibili. Apoi distrati-va pe cinste ca peste 10 ani cand te pui pe canapea, sa ai ce sa-ti aduci aminte!

roxi_
08.10.2009, 13:50:35
Sarutmana domnisoarelor, doamnelor.
Mi se pare deosebit de interesanta modalitatea in care dezbateti fotografii si cameramanii, felul in care ii criticati si alegeti, pretul "corect" pe platit pe fiecare dintre ei. Este deasemenea foarte bine ca faceti asta, caci asa cum s-a mai discutat, in acest forum, sunt foarte multi pe piata care doar apasa pe buton, sau care abia asteapta sa plece acasa de la nunta, asudati de greutatea fotografiatului. Selectia naturala functioneaza prin comentariile voastre!
Am citit mai sus faptul ca unii fac "arta" dintr-o nunta. Unde? La sala? Pozele cu tortu? Sau fotografiile in care sunteti pe malul Sennei cu Tour Eiffel in spate? Pozele cu bunica si pisica ce se-ascunde de lume dimineata la ora 8:00 cand porneste alaiul? Arta pentru 300 de euro? Eu cred ca nu e bine sa exageram nici intr-o directie nici in cealalta. Ceea ce e frumos pentru mine, poate fi urat pentru tine. Multimea de factori ce fac un album frumos difera de la fiecare la fiecare. Totul conteaza: fotograful, cameramanul, mireasa, mirele, starostele, mama miresei, nasul cel vesel sau nasa trista ca nu i-a iesit coafura dimineata la ora 5 si asa mai departe. De ce? Pentru ca degeaba mireasa-i fotogenica, daca fotograful nu stie s-o aranjeze, degeaba fotograful incearca s-o puna intr-o lumina favorabila daca ea e convinsa ca de cand se stie, "nu are decat 3 poze care-i plac", degeaba e mireasa frumoasa, fotograful bun, daca starostele nu-si face treaba si lasa pe toata lumea haotica sa dea indicatii si sa intre in cadru. Etc. etc.
Alegeti-va echipe cu experienta, discutati cu ei si vedeti daca sunteti compatibili. Apoi distrati-va pe cinste ca peste 10 ani cand te pui pe canapea, sa ai ce sa-ti aduci aminte!

foarte frumos spus...cred ca fiecare dintre noi isi doreste un astfel de fotograf/cameraman...eu cred ca cel mai imp e sa fie pe faza... sa surprinda cadre inedite...si sa nu-ti vina la 8 seara sa te intrebe:"am filmat 5 ore deja, mai filmez?":)

emyrux
10.10.2009, 20:34:02
Buna miresici!

Sunt in cautare de fotograf si sunt foarte nehotarata. Voi care credeti ca e cel mai bun din ms?....ca am auzit tot felul de pareri...si nu mai stiu ce sa cred...:-<

munequita
11.10.2009, 10:31:20
Buna miresici!

Sunt in cautare de fotograf si sunt foarte nehotarata. Voi care credeti ca e cel mai bun din ms?....ca am auzit tot felul de pareri...si nu mai stiu ce sa cred...:-<

ce e "bun" pentru mine, poate tie sa nu-ti placa deloc...cel mai bine ar fii sa mergi la "studiat" prin oras (nu sunt chiar asa de multi) si sa vezi care ti se potriveste si care iti place cel mai mult si cu putina implicare si din partea ta o sa ai un fotograf "bun"

emyrux
11.10.2009, 10:44:55
ce e "bun" pentru mine, poate tie sa nu-ti placa deloc...cel mai bine ar fii sa mergi la "studiat" prin oras (nu sunt chiar asa de multi) si sa vezi care ti se potriveste si care iti place cel mai mult si cu putina implicare si din partea ta o sa ai un fotograf "bun"

pai....am studiat piata...si tocmai de asta sunt nehotarata..:-<...si as vrea sa aud niste pareri de la miresicile care au trecut deja prin asta...poate reusesc si eu sa ma hotarasc...ca mi-e frica, fiind la inceput de drum sa nu ma pripesc in a alege pe cineva,ca apoi sa imi para rau....asa ca deocamdata "strang pareri". :D

munequita
11.10.2009, 12:47:16
pai....am studiat piata...si tocmai de asta sunt nehotarata..:-<...si as vrea sa aud niste pareri de la miresicile care au trecut deja prin asta...poate reusesc si eu sa ma hotarasc...ca mi-e frica, fiind la inceput de drum sa nu ma pripesc in a alege pe cineva,ca apoi sa imi para rau....asa ca deocamdata "strang pareri". :D

dar cine ti-a placut dintre cei care i-ai vazut cel mai mult? poate asa ne putem da cu parerea daca ne place sau nu..o sa auzi pareri diferite, asa ca cel mai bine ar fii sa alegi ce-ti place tie nu mie sau la alta miresica.

emyrux
11.10.2009, 13:09:34
dar cine ti-a placut dintre cei care i-ai vazut cel mai mult? poate asa ne putem da cu parerea daca ne place sau nu..o sa auzi pareri diferite, asa ca cel mai bine ar fii sa alegi ce-ti place tie nu mie sau la alta miresica.

Pai mi-au placut cei de la studio x si adicoco...si am vazut ca mai multe miresici aveau pareri bune despre cel de la studio x...dar de adicoco, nu am vazut nimik scris...eu il cunosc si parerea mea e ca face poze reusite...dar cum ti-am zis nu mi-ar strica sa aud niste pareri, oricum eu si prietenul meu vom alege in final....dar asa sunt eu mai perfectionista, trebuie sa cercetez:-? ...si vreau sa fiu foarte sigura ca fac alegerea buna. Luni ma mai duc la o plimbare prin oras....

Am uitat sa va intreb...cam cu cat timp inainte v-ati rezervat forograful?

munequita
11.10.2009, 13:21:46
Pai mi-au placut cei de la studio x si adicoco...si am vazut ca mai multe miresici aveau pareri bune despre cel de la studio x...dar de adicoco, nu am vazut nimik scris...eu il cunosc si parerea mea e ca face poze reusite...dar cum ti-am zis nu mi-ar strica sa aud niste pareri, oricum eu si prietenul meu vom alege in final....dar asa sunt eu mai perfectionista, trebuie sa cercetez:-? ...si vreau sa fiu foarte sigura ca fac alegerea buna. Luni ma mai duc la o plimbare prin oras....

pai uite, eu iti zic parerea mea "sincera"..mie nu-mi place studiox(repet, e parerea mea personala), de adicoco sa stii ca am auzit de curand,si nu pot sa-mi dau o parere ca pe vremea cand am facut eu nunta nu stiam de el, dar am avut ocazia sa vad cateva poze reusite la o vecina de a mea care a fotografiat pentru el.daca stiam inainte de nunta de el, m-as fi dus de curioasa sa discut cu el si sa-i vad cateva albume.
citeste mai in spate pe acest topic si poate iti mai faci si alte idei.ar fi bine sa mai vezi si sa discuti cu cat mai multi si pana la urma care o sa vi se potriveasca tie si viitorului sot pe acela sa-l alegeti.mult suuces iti doresc!

p.s. eu am ales la inceputul anului si in septembrie am avut nunta..dar e mai sigur si cu un an inainte.poate gasesti pe cineva care iti place mult si sa nu mai aiba loc..

ildus
11.10.2009, 15:08:24
Buna miresici!

Intr-un post mai anterior sunt criterii obiective, pe baza caruia ai putea sa "filtrezi"
In primul si in primul rand incearca sa dezvolti un pic ce inseamna pentru tine un fotograf bun si pune intrebarile astea la fotografii cu care o sa vorbesti. Intreaba-i de stilul lor, de obiceiurile lor si compara raspunsul cu asteptarile tale.
Si in functie de cele auzite si de "buget" alege-ti varianta optima sau chiar cea ideala :)

tundealiz
11.10.2009, 20:31:04

Ceea ce am vazut eu la amandoi...cam aceeasi calitate...
Parerea mea este ca daca cunosti fotograful personal vei avea poze multe mai reusite: alta este comunicarea, atmosfera,etc.
Dar depinde si de gusturi...

lleicam821
15.10.2009, 10:16:16
studio x.....nu mai stiu cine sunt....dati-mi un nume fetelor....
adi coco mie imi place, si sotia lui anca balasa,
ca si moment cand alegi fotograful si video, eu zic cel mai bine sa incerci sa te hotarasti anul acesta si catre final sa stabilesti cu cel pe care l-ai ales....
cat despre a-l cunoaste pe fotograf...nu stiu ce sa spun eu nu-l cunosteam decat atat ca a facut fotografiile si la nunta surorii mele...dar ne-am inteles perfect...;;)

emyrux
15.10.2009, 10:19:55
Gata! M-am hotarat, studio x ramane (ede tordai). Sunt foarte incantata <:-P si multumita de alegerea facuta.

munequita
15.10.2009, 10:23:43
Gata! M-am hotarat, studio x ramane (ede tordai). Sunt foarte incantata <:-P si multumita de alegerea facuta.

a pai tu vorbeai studio x(edeee?) scuze dar eu nu mi-am dat seama ca de el vorbesti..eu ma gandeam ca vorbesti de alt studio.
si eu pe el l-am avut si am fost multumita.

emyrux
15.10.2009, 10:32:50
....da, scuze ca nu am precizat, dar eu vb de studio x pt ca am luat foto+video. :D ...cred ca si eu voi fi multumita, pt ca mi-a placut foarte mult ce am vazut.

lleicam821
15.10.2009, 12:06:21
oooooooooookkkk, acuma inteleg...si eu il stiu dupa numele lui, nu dupa cel al firmei...e foarte ok, si eu am fost multumita de el...

ankyy
22.10.2009, 12:03:37
a lucrat cineva cu foto smiley? astept pareri :) mie mi se faine pozele de la ei, dar nu stiu deocamdata ce preturi au. aveti idee? ms ;)

lleicam821
22.10.2009, 12:52:30
a lucrat cineva cu foto smiley? astept pareri :) mie mi se faine pozele de la ei, dar nu stiu deocamdata ce preturi au. aveti idee? ms ;)
eu am fost pe la ei in "pelerinajul" pe care l-am facut inaintea nuntii ...dar sincer nu mi-a placut felul lor de a pune problema, a fost ca si cum ar fi trebuit sa scot cu clestele informatiile de la ei...nu erau deloc deschisi, se uitau la noi de parca ar zice" ce le trebuie si la astia atatea sa stie", plus de asta ca am vazut doar un model de album tip carticica mic si...in fine.... nu mi-a placut....dar sa treci pe acolo ca sa te convingi ca nu strica....

ankyy
22.10.2009, 12:58:16
eu am fost pe la ei in "pelerinajul" pe care l-am facut inaintea nuntii ...dar sincer nu mi-a placut felul lor de a pune problema, a fost ca si cum ar fi trebuit sa scot cu clestele informatiile de la ei...nu erau deloc deschisi, se uitau la noi de parca ar zice" ce le trebuie si la astia atatea sa stie", plus de asta ca am vazut doar un model de album tip carticica mic si...in fine.... nu mi-a placut....dar sa treci pe acolo ca sa te convingi ca nu strica....

ti-au dat si preturi? am vazut ca sunt cam reticenti in privinta preturilor. nu stiu de ce....adica nu am chef sa ii chem la nunta si sa imi spuna pretul doar la sfarsitul nuntii.....vreau de la inceput, chiar daca nu un pret exact, dar aproximativ trebuie sa stiu la ce sa ma astept. nu?

lleicam821
22.10.2009, 13:18:42
ti-au dat si preturi? am vazut ca sunt cam reticenti in privinta preturilor. nu stiu de ce....adica nu am chef sa ii chem la nunta si sa imi spuna pretul doar la sfarsitul nuntii.....vreau de la inceput, chiar daca nu un pret exact, dar aproximativ trebuie sa stiu la ce sa ma astept. nu?
pai mi se pare normal sa-ti spuna pretul inainte, eu nu mai stiu asupra caror informatii erau reticenti, ca am fost la multi fotografi, fiecare cu defectele lor;)) ...dar sincer nici mie nu vroiau sa-mi spuna mare lucru de parca e strict secret sau ce????iti spun erau foarte inchisi si zici ca ii interogam....

lleicam821
22.10.2009, 13:21:03
adica daca tu mergi la piata si spui vreau asta asta si asta ...cat ma costa? ti se spune pretul da? si la fel ar trebui sa fie in acest caz, dom'le vreau x poze, sa fie atat de mari pe acest tip de album, punct...ce e atat de greu sa faci o socoteala? sau inca stau in stand-by sa vada cum merge piata pt anul viitor?

homm
22.10.2009, 14:28:19
buna fetelor

as vrea daca se poate sa aflu ce foto/video ati avut la nunta si daca ati fost incantate de rezultatul final ... sau ,de ce nu , poate imi recomandati altceva

o zi buna

tundealiz
22.10.2009, 15:33:14

Depinde ce vrei ptr fotografii de nunta...eu de obicei la ei imi scot digitalele...si ies intotdeauna foarte frumoase.Din acest punct de vedere sunt multumita de serviciul lor. Ptr fotografii nunta nu stiu ce oferta au ptr ca nu am fost pe la ei. Dar din ce am auzit de la cunostinte/prietene fac ceva obisnuit...nimic original sau putin altfel. De preturi nu stiu sa-ti spun nimic

munequita
23.10.2009, 12:49:42
Fetelor, stiti cum as putea sa dau de adicoco? Am vazut cateva albume de-al lui si mi-au placut mult. Am inteles ca lucreaza cu sotia lui si asta imi da incredere mai mare... Pe la Stuidio X am fost si mi-a placut ce am vazut, dar nu imi poate garanta ca vine el, iar eu nu vreau ca la nunta mea sa angajez pe cineva si sa ma trezesc cu altcineva... Oricum, va rog anuntati-ma daca aveti o adresa de mail sau un numar de telefon.

chiar daca nu iti vine el la nunta, el personal prelucreaza pozele si iti va face albumul.cred ca ideal ar fii sa discuti cu el inainte, si sa-i transmita exact fotografului care va fii la nunta (in cazul in care nu va fii el) cerintele voastre, ma refer la locatii, cadre sau mai stiu eu ce.
cu adresa sau numar de contact pt adicoco eu personal nu te pot ajuta.

Cristinah
24.10.2009, 08:04:49
ei au un site
gasesti aici informatia de care ai nevoie....

Va multumesc. Mi-am programat o vizita la ei pe saptamana viitoare.

ankyy
09.11.2009, 13:31:19
as vrea sa vad niste poze la o miresica, facute de adicoco. am vazut site-ul lor si mie se par pozele de calitate. daca are cineva detalii despre ei, astept :) multumesc!

ankyy
09.11.2009, 13:48:27
fetelor, am gasit mai demult pe net un fotograf din tg mures care spunea ca include in pretul pachetului pentru nunta si o sedinta trash the dress, intr-o locatie aleasa de miri. din pacate nu mi-am notat atunci nicaieri cine este, cum il cheama, unde il gasesc. si acum vreau sa dau de el si nu il mai gasesc :(( stie cineva despre ce este vorba? va roooog, help me :(
sau poate stiti alt fotograf care e dispus pentru o sedinta de genul. adica sa mai fi facut inainte, sa aiba habar de asa ceva. multumesc mult!

diana_g
28.11.2009, 14:42:15
Buna fetelor!

Ma puteti ajuta si pe mine cu niste date de contact ale unor fotografi care v-au placut si un eventual pret, daca stiti? Vreau sa incep si eu cautarile dar am f putin timp pt ca ajung in mures doar in weekend, asa ca niste recomandari m-ar ajuta muuuult. Va multumesc!

diana_g
28.11.2009, 14:44:45
Ati fost la Targul de la Real?

Eu probabil ca am sa merg maine. Daca ati vazut ceva deosebit, va rog spuneti-mi.

Am fost eu in trecere.. poate ajung azi sa ma uit in detaliu.. dar mi s-a parut destul de saracut. Vre-o doua standuri cu rochii, mai multe cu aranjamente pentru mese.... Oricum, am fost doar in trecere. Poate totusi e mai interesant decat mi s-a parut mie.

diana_g
02.12.2009, 21:11:53
Ati fost la Targul de la Real?
Eu probabil ca am sa merg maine. Daca ati vazut ceva deosebit, va rog spuneti-mi.

Ai ajuns la targ pana la urma? Am fost inca o data si in materie de fotografi erau destul de multe oferte.. I-am gasit si pe cei recomandati prin mesajele de pe-aici... si pe altii... Dar mi s-au parut cam mari preturile ...

Sithmaster
02.12.2009, 21:58:04
Ai ajuns la targ pana la urma? Am fost inca o data si in materie de fotografi erau destul de multe oferte.. I-am gasit si pe cei recomandati prin mesajele de pe-aici... si pe altii... Dar mi s-au parut cam mari preturile ...

... eu cred ca au fost preturi pentru toate buzunarele. Desigur cele mai ieftine oferte nu s-au prezentat, ca ei nu am nevoie de reclama. Sunt ieftini si gata... nu?

CCC
03.12.2009, 06:03:00
... eu cred ca au fost preturi pentru toate buzunarele. Desigur cele mai ieftine oferte nu s-au prezentat, ca ei nu am nevoie de reclama. Sunt ieftini si gata... nu?

depinde... poti gasi poze frumoase si la fotografi care nu isi fac multa publicitate, la fel cum fotografii cunoscuti poate nu se preteaza pe stilul nuntii/al miresei- mirelui.
oricum sunt de parere ca la fotograf cameraman si muzica trebuie avuta multa grija, mai ieftin poate fi primul pas sper un regret ce il vei avea pana la nunta de argint... bine aici poate exagerez...
eu sincer ies cu foto/video la peste 1000 de euro.... si nu am ales chiar ce as fi vrut...
fa un buget cat de cat al nuntii si vezi daca nu poti taia de undeva sa pui aici... sfatul meu
o zi frumoasa

lleicam821
03.12.2009, 06:51:27
depinde... poti gasi poze frumoase si la fotografi care nu isi fac multa publicitate, la fel cum fotografii cunoscuti poate nu se preteaza pe stilul nuntii/al miresei- mirelui.
oricum sunt de parere ca la fotograf cameraman si muzica trebuie avuta multa grija, mai ieftin poate fi primul pas sper un regret ce il vei avea pana la nunta de argint... bine aici poate exagerez...
eu sincer ies cu foto/video la peste 1000 de euro.... si nu am ales chiar ce as fi vrut...
fa un buget cat de cat al nuntii si vezi daca nu poti taia de undeva sa pui aici... sfatul meu
o zi frumoasa

apropos de treaba asta...eu inainte sa ajung la fotograful care a fost la nunta am vrut sa merg pe mana altuia care mi-a placut tare tare mult si care nu e chiar asa cunoscut...la targuri nu l-am vazut niciodata, dar are un simt artistic foarte dezvoltat..din pacate nu era disponibil in data nuntii....dar nu-mi pare rau ca oricum am fost multumita cu cei pe care i-am ales....

Sithmaster
03.12.2009, 12:44:30

... este un pret real, usor sub medie, raportat la piata de azi, zic eu. Succes si fotografi pline de emotii sa ai!

roxi_
03.12.2009, 13:06:06
... este un pret real, usor sub medie, raportat la piata de azi, zic eu. Succes si fotografi pline de emotii sa ai!

.....:-B care medie?

diana_g
03.12.2009, 13:45:09
apropos de treaba asta...eu inainte sa ajung la fotograful care a fost la nunta am vrut sa merg pe mana altuia care mi-a placut tare tare mult si care nu e chiar asa cunoscut...la targuri nu l-am vazut niciodata, dar are un simt artistic foarte dezvoltat..din pacate nu era disponibil in data nuntii....dar nu-mi pare rau ca oricum am fost multumita cu cei pe care i-am ales....

Mai ai ceva date de contact de la cel pe care l-ai vrut?

roxi_
03.12.2009, 13:51:17
parerea mea...unica si personala:)...nu sunt fotograf si nici n-am in familie :) dar m-am documentat si eu pt ca ma intereseaza:
-filmarea: in jur de 5-8 ore, editare dvd cam 3 ore sa spunem(30-50 eur/ora), +intro, efecte video, tranzitii, coloana sonora ,forma finala a DVD-ului..acesta costa in jur de 200 eur/dvd (depinde foarte mult ce calitate a dvd-ului alegi)
-poze: foto 200 buc in format 10x15 alese de client..daca punem 1 ron bucata..vine in jur de 50 eur
-album miri: in fuctie de numarul de poze/pagini coperta...aceste poze fiind prelucrate..etc...sa zicem ca variaza preturile in jur de 600 ron adica 150 eur sa zicem...
ar veni in total in jur de 400, hai 500 de euro, bineinteles fara sa amortizam aparatura care se foloseste, onorariul etc...hai 1000 de euro(tb sa tinem seama si cat era cursul anult trecut la euro si cat e anul asta)...
nu spun ca ieftin e bun...si nu sunt adepta pozelor la kil.....
dar nici scump nu imi garanteaza intotdeauna calitatea...
acesta este parerea mea....:)>-

lleicam821
03.12.2009, 13:54:58
Mai ai ceva date de contact de la cel pe care l-ai vrut?
credca da...caut si iti trimit pm:-p

ildus
03.12.2009, 14:44:02
...
nu spun ca ieftin e bun...si nu sunt adepta pozelor la kil.....
dar nici scump nu imi garanteaza intotdeauna calitatea...
acesta este parerea mea....:)>-

Nu vreau sa te supar, sincer, dar chiar daca nu iti place ideea "poze la kil" totusi ai calculat pretul raportat la cantitate . Si asa fac multi.

Fiecare dintre noi ar trebui sa vada cum lucreaza fotograful respectiv, ce idei are in cap. In functie de pretentiile noastre si bugetul nostru sa decidem cat suntem dispusi sa platim pentru aceste servicii

roxi_
03.12.2009, 14:57:33
Nu vreau sa te supar, sincer, dar chiar daca nu iti place ideea "poze la kil" totusi ai calculat pretul raportat la cantitate . Si asa fac multi.

Fiecare dintre noi ar trebui sa vada cum lucreaza fotograful respectiv, ce idei are in cap. In functie de pretentiile noastre si bugetul nostru sa decidem cat suntem dispusi sa platim pentru aceste servicii

prin "poze la kil" m-a referit la multe poze, realizate aiurea...asa sa fie cat mai multe(fara o incadrare frumoasa, cu ochi rosii, cu mireasa care clipeste, rezolutie proasta etc).....
am calculat 200 de poze..pt ca nu mi se par multe la o nunta de 250 chiar 300 de persoane
nu m-ai suparat ;)

tundealiz
03.12.2009, 19:31:11

Totusi 1000 de euro mi se pare cam mult...
Sunt adepta zicalei: calitatea te costa...dar totusi oferta trebuie sa fie rezonabila.
Nu contest faptul ca pentru fotografii reusite trebuie sa ai echipament corespunzator...care si costa, ca urmare preturile sunt putin mai ridicate, caci trebuie sa recuperezi investitia. Si pe langa echipament, trebuie rasplatit si munca si talentul fotografului (daca este cazul), dar este vorba de o singura zi, cateva ora. Da, stiu, e singura amintire care-ti ramane dupa ziua cea mare...dar eu consider: fotografii mai putine, de calitate si la preturi rezonabile.

Sithmaster
03.12.2009, 20:16:37
Totusi 1000 de euro mi se pare cam mult...
Sunt adepta zicalei: calitatea te costa...dar totusi oferta trebuie sa fie rezonabila.
Nu contest faptul ca pentru fotografii reusite trebuie sa ai echipament corespunzator...care si costa, ca urmare preturile sunt putin mai ridicate, caci trebuie sa recuperezi investitia. Si pe langa echipament, trebuie rasplatit si munca si talentul fotografului (daca este cazul), dar este vorba de o singura zi, cateva ora. Da, stiu, e singura amintire care-ti ramane dupa ziua cea mare...dar eu consider: fotografii mai putine, de calitate si la preturi rezonabile.

.. eu cred ca aici gresesti cel mai mult... faptul ca rezumi activitatea fotografului doar la ziua nuntii, la acele 8-10 ore... Defapt DOAR asta se vede din afara... voi reveni mai incolo, cu speranta sa schimb ideea ca fotograful e omul care apasa declansatorul timp de x ore si e supra platit...

tundealiz
03.12.2009, 20:24:02
Nu-i musai sa-mi explici...iti cunosc parerea si stiu ca mai sunt cateva ore/cateva zi de lucru si dupa (nu stiu exact cate, caci nu sunt din domeniu).
Dar nu cred ca lucreaza 3 luni, cate 8 ore pe zi pe un album...socotind ca salariul mediu pe economie este in jur de 1500 ron/luna

c_baias
03.12.2009, 22:33:56
Insa acel album nu il da nimeni gratis, el trebuie platit. Si se suporta tot din suma aceea pomenita la inceput. Iar partea de aparatura foto / calculator trebuiesc amortizate. Si nu vorbim de investitii modice.

Sithmaster
03.12.2009, 22:44:41
Nu-i musai sa-mi explici...iti cunosc parerea si stiu ca mai sunt cateva ore/cateva zi de lucru si dupa (nu stiu exact cate, caci nu sunt din domeniu).
Dar nu cred ca lucreaza 3 luni, cate 8 ore pe zi pe un album...socotind ca salariul mediu pe economie este in jur de 1500 ron/luna

... faptul ca nu esti in domeniu, iti da dreptul sa iti sustii cu convingere parerea. Eu respect asta! Consider ca tu nu vei sacrifica mai nimic, sa il
"supra"platesti pe fotograful tau, si bine faci! Dar sunt niste termeni si notiuni, care merita luat in considerare, cum ar fi, investitie, echipament, pregatire, vizune si creativitate, taxe, cheltuieli directe si indirecte. Ca in fond, daca stam sa ne gandim, si vecinul din bloc iti poate face pozele de nunta, poate chiar gratis! Si poate iti face si 2000 de poze in ziua nuntii... Dar cum tu esti mireasa intr-o singura zi, doresti ca ziua aceea sa fie speciala, unica, memorabila... Si vrei si frumos, si iesit din comun, poate si artistic... Si pentru asta e nevoie sa ai incredere in alegerile facute! Sa fi calma, destinsa si linistita, ca ai facut alegerile cele mai bune, pentru tine, nu neaparat cele mai avantajoase, economic vorbind... Ca in fond, ajungi sa platesti cea mai cautata marfa... INCREDEREA! Gresesc???

c_baias
04.12.2009, 00:16:21
Problema preturilor si a costurilor a fost dezbatuta exhaustiv pe thread-urile principale, o sa pun mai jos cateva link-uri, poate asa epuizam controversele:

Problema celor 1500E (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=1172013&postcount=7), sau unde merg banii vostri
Servicii diferite pentru bugete diferite (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=2687604&postcount=2979), sau "primesti ceea ce platesti"
Aceeasi problema de mai sus (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=2694413&postcount=585), tratata insa intr-un alt mod.

Din pacate munca pe gratis nu s-a inventat inca, iar faptul ca platiti mai putin un serviciu nu inseamna ca cineva chiar va face munca voluntara. Invers se poate (sa platesti mult, si sa primesti putin). Un pret mic nu inseamna deci munca voluntara, ci reduceri de cheltuieli. Cheltuieli care au fost enumerate in acele posturi (aparatura, prelucrare, materialele pe care le primiti dupa nunta, un angajat care vine la evenimentul vostru doar pentru a bifa cele 800-1000 cadre solicitate de patron).

Si - at the end of the day - vorba americanului, expectantele difera de la cuplu la cuplu: unii considera ziua nuntii ca pe una deosebita, un eveniment memorabil pe care vor sa il imortalizeze; pentru altii e doar o corvoada in plus, care trebuie dusa la bun sfarsit din obligatie; pentru alte persoane e doar un eveniment mercantil. Alegerea serviciilor foto, video sau de orice alta natura se va realiza pana la urma in stransa concordanta cu aspiratiile personale si constrangerile financiare, dezideratul constand in gasirea echilibrului, in atingerea punctului maxim de efect pentru efortul depus.

CCC
04.12.2009, 05:25:39
Chiar nu am vrut sa nasc atatea polemici..dar poate subiectul simtea nevoia sa fie dezbatut.... poate cei 1000 de euro platesc si fazptul ca fotograful e din cluj... si chiar nu exagerez dar aici e alta piata! Normal ca fiecare alege in functie de preferinte si de buget... Eu am studiat destul de multisor subiectul... si numai eu stiu cate poze cu oameni pe care nu ii cunosc am vazut :-"...
Poate ar trebui sa va spun ca banii pe care ii vor da acopera filmarea in HD, fotocarte pt poze si un filmulet facut in alta zi....
E mult e putin asta decidem fiecare...dar avand in vedere ca ce as fi vrut eu initial pornea de la 1000 de euro doar foto.... am fost chiar economa =)).
Pe langa calitate, pret si concordanta stilului pe care il are fotograful cu stilul nostru ar trebui sa gasim si oameni cu care ne intelegem cat de cat... nu zic sa devenim prieteni dar e important sa putem comunica cu fotografu.... nimeni nu vrea poze cu statui. gresesc?

tundealiz
04.12.2009, 06:16:54
... faptul ca nu esti in domeniu, iti da dreptul sa iti sustii cu convingere parerea. Eu respect asta! Consider ca tu nu vei sacrifica mai nimic, sa il
"supra"platesti pe fotograful tau, si bine faci! Dar sunt niste termeni si notiuni, care merita luat in considerare, cum ar fi, investitie, echipament, pregatire, vizune si creativitate, taxe, cheltuieli directe si indirecte. Ca in fond, daca stam sa ne gandim, si vecinul din bloc iti poate face pozele de nunta, poate chiar gratis! Si poate iti face si 2000 de poze in ziua nuntii... Dar cum tu esti mireasa intr-o singura zi, doresti ca ziua aceea sa fie speciala, unica, memorabila... Si vrei si frumos, si iesit din comun, poate si artistic... Si pentru asta e nevoie sa ai incredere in alegerile facute! Sa fi calma, destinsa si linistita, ca ai facut alegerile cele mai bune, pentru tine, nu neaparat cele mai avantajoase, economic vorbind... Ca in fond, ajungi sa platesti cea mai cautata marfa... INCREDEREA! Gresesc???

Total de acord...dar toate la un pret rezonabil. ;;) Pentru ca daca noi ne gandim la amortizarea echipamentului fotografului si alte cheltuieli directe si indirecte, poate si ei ar trebui sa se gandeasca la costurile noastre multe pentru aceea zi si sa-si gandeasca asa oferta. Dar nu cred ca acest lucru se intampla prea des, caci astfel nu ar exista servicii foto la 1500 euro si asa mai departe.
Sa stii ca eu am renuntat la cateva lucruri pentru foto-video :-"
Si sunt multumita de toate deciziile si alegerile facute pana acum. Dar totusi consider ca vom plati mai mult decat vroiam eu ptr aceste servicii...putin peste a ceea ce consider eu rezonabil

c_baias
04.12.2009, 07:32:34
Dar totusi consider ca vom plati mai mult decat vroiam eu ptr aceste servicii...putin peste a ceea ce consider eu rezonabil

Sincer, eu te inteleg, si iti spun si de ce: in ultima vreme ma tot gandesc la achizitionarea unei masini noi. Si stau si ma uit siderat la preturi, ca o masina de familie, de volum mediu, decenta ca si performante si dotari ajunge la 20.000 EUR. Si consider ca este foarte mult, raportat, dupa cum ziceai tu, la salariul mediu pe economie. Asa ca stau si inghit in sec, si realizez ca singurele mele optiuni sunt fie un logan nou, fie ceva second.

ildus
04.12.2009, 15:55:59
Omul face sacrificii in functie de posibilitati si in functie de sistemul de valori propriu.
Pentru calitate trebuie sa platim.
Cat timp fotograful gaseste clienti pentru serviciile lui nu o sa reduca din pret.
Hmmm... cam asa-i peste tot.

Daca pentru mine e imposibil sa dau 1000 euro pentru foto video, atunci nu apelez la fotograful respectiv.
Daca il vreau neaparat, fiindca m-a impresionat munca lui, incerc sa renunt la atceva, fiindca in sistemul meu de valori fotografiile de calitate de la nunta sunt importante.
Daca nici asa nu pot sa-mi permit, cu durere in inima, dar caut pe altcineva.

Compromisuri si compromisuri :)

tundealiz
09.12.2009, 12:11:04
Intr-un final pe cine ai ales?
Poti sa ne spui?

tundealiz
26.12.2009, 09:12:38
Sunt foarte frumoase si originale fotografiile facute de el...imi place tare mult!

ildus
11.01.2010, 15:59:08
Parca Cioban...

lleicam821
12.01.2010, 09:12:57
Are mare dreptate Radu sunt cameramani foarte buni si in Targu Mures dar trebuie cautat mai adinc. Majoritatea mirilor (mai ales miresele) sunt pasionate si obsedate de "poze" care in marea majoritate sunt intr-adevar numai poze !! Putini pot face diferenta intre o "poza" si o fotografie .Exact asa se se intampla si cu cameramanii care sunt si ei de mai multe categorii pentru toate nivelele de clienti si pretentii.Va mai trece putin timp pina si la noi mirii sa-si dea seama ca filmul (nunta sau orice) este poate mai trainic si interesant decit o poza ! Prin filmul nunti peste ani poti sa retraiesti clipele "cind ati fost tineri si frumosi" se va auzi vocea voastra sau al invitatilor , se va auzi traditia din acele vremuri etc....Deci incercati sa dati mai mare atentie filmului nuntii cel putin atentia care o acordati "pozelor" sau albumului foto in ideea ca filmul intr-adevar este natural si fara trucaje unde nu se prea pot truca lucrurile ca la albumul foto unde se poate face sa fi cea mai frumoasa femeie de pe planeta, cind de fapt frumusetea ta naturala este cea mai frumoasa !!! Deci cautati si veti gasii !!!!!!
Zsolt draga, noi stim foarte bine ca nu sunt cameramani de nivelul pe care ni l-am dori noi in zona, chestia este ca o filmare de calitate si bun gust implica si bani multi pentru ca acel cameraman are investitii de mii de euro in aparatura.....imi pare foarte rau dar in domeniul acesta filmarea de nunta a ramas putin in urma la noi in oras....

lleicam821
12.01.2010, 10:03:13
Din pacate trebuie sa-ti dau dreptate , important este ca toata lumea sa fie multumita cu ce si-a ales !! Tu fiind o persoana foarte pretentioasa chiar perfectionista ai fost multumita cu acest serviciu la tine la nunta, respectiv cu persoana aleasa ?
sti bine ca da...;;)

cicika
12.01.2010, 10:24:48
aseara am vb cu C sa aducem pe cineva sa filmeze putin la biserica si apoi doar putin la local....asa ca sa avem amintire mai tarziu...oare cat costa treaba asta si daca gasesc pe cineva?

cicika
12.01.2010, 10:25:48
fetelor voi cele care ati avut botez,ati avut si fotograf?:D

lleicam821
12.01.2010, 11:25:49
sora mea a avut....dar nu cel de la nunta ...

cicika
12.01.2010, 11:49:25
sora mea a avut....dar nu cel de la nunta ...
oare gasesc pe cineva?

lleicam821
12.01.2010, 11:52:41
oare gasesc pe cineva?
pai eu zic ca oricine iti vine...trebuie doar sa stabiliti ce si cum....cei care au fost la nunta ta nu ai putea sa-i chemi?

cicika
12.01.2010, 11:55:01
pai eu zic ca oricine iti vine...trebuie doar sa stabiliti ce si cum....cei care au fost la nunta ta nu ai putea sa-i chemi?
nu.....doar ai vazut ce poze am:(
am sa caut pe cineva,,,,eu vreau sa si filmez asa putin

tundealiz
12.01.2010, 12:06:24
S-a vorbit despre multi fotografi buni, pasionati de ceea ce fac. Sigur gasesti unul sa vina la botez. Chiar daca este un eveniment mai micut, restrans...

cicika
12.01.2010, 13:57:42
S-a vorbit despre multi fotografi buni, pasionati de ceea ce fac. Sigur gasesti unul sa vina la botez. Chiar daca este un eveniment mai micut, restrans...
asa cred si eu:*

cicika
12.01.2010, 13:58:37
Cred ca in jur de 100 E
eu cred ca 100 de euro este cam mult:-p

cicika
12.01.2010, 14:36:14
nu cred ca este mult , parerea mea ca merita
stiu ca merita
am gasit la un pret mai bun.....multumesc:">

tundealiz
12.01.2010, 15:23:14
Da rapida ai fost =D>
Pe cine ai gasit?

lleicam821
12.01.2010, 20:01:02
nu.....doar ai vazut ce poze am:(
am sa caut pe cineva,,,,eu vreau sa si filmez asa putin
ai gasit si fotograf?

cicika
13.01.2010, 08:09:38
ai gasit si fotograf?
am gasit cine sa imi filmeze si sa fotografieze...nu vreau mare lucru....doar asa putin,peste ani sa ii aratam mamarutei daca a stat cumintica la botez:D :D

cicika
26.01.2010, 17:25:56
Mai mult ca sigur de la St 77 din moment ce a fost foarte multumita cu ei si este normal asa
eu am fost extrem de dezamagita de cei de la studio 77:)>-
iar aici pe site nu prea este permisa reclama:D

cicika
28.01.2010, 10:14:17
I-mi pare foarte rau, din pacate nu se mai poate relua dar totusi sper sa nu fie chiar asa dezastru, da cunosc si eu foarte bine stilul lor de a lucra.
pai nu ai cum sa nu il cunosti,:D
oricum pozele sunt de cacao...filmarea imi place sa zicem:)>-

elaics
28.01.2010, 13:13:16
crede-ma, in acest oras mic, fotografii de nunti se cunosc intre ei, cameramanii la fel... chiar daca unii sunt concurenta altuia, in fond toti sunt oameni, iar oamenii mai si discuta intre ei... :)
cine, ce-mi poate spune de Laurean Maier -fotograf?

elaics
28.01.2010, 13:27:03
am vazut ca are un premiu national la arta fotografica...dar nu vreau doar premii...

elaics
28.01.2010, 13:37:43
asta asa e ..nu te incalzeste cu nimic premiul ....eu zic sa te intalnesti cu el si sa vezi cum lucreaza
m-am intalnit. Mi s-a parut ok...dar viam sa stiu daca a avut cineva vr-o experienta neplacuta...sti...toti cadn isi ofera serviciile par minunati...

lleicam821
28.01.2010, 13:52:46
cine, ce-mi poate spune de Laurean Maier -fotograf?
l-am contactat in timpul pregatirilor noastre de nunta dar totusi mi-a placut mai mult cel pe care l-am ales pana la urma!>:D<

Ela, inafara de el cu cine ai mai vb?

elaics
28.01.2010, 15:02:18
e fotograf, lucreaza cu un cameraman
ce mi-a aratat mi-a placut, dar am vazut un dvd de nuta si ori nunta aia era plictisiotare, ori...nu stiu
ca imagine arata bine tot
nu am vb cu altcineva ca mi-a fost recomandat de o pers perfectionista si de incredere....

c_baias
28.01.2010, 16:44:53
Laurean Maier e fotograf, lucreaza pe partea de video cu Denes. Sa te asiguri, daca semnezi cu el, ca iti vine el la nunta. O serie de fotografii (nu de nunta) de-ale lui poti vedea la Zanza Caffe, insa numai astazi si maine (sambata se vor schimba fotografiile).

anki25
11.02.2010, 16:33:36
salut.
ptr cine cerea informatii despre fotograful laurean maier eu am avut nunta anul trecut si ne-a facut pozele la nunta. pot sa va spun ca am ramas super impresionata de ce albume si poze ne-a facut. nu am vazut nicaieri in tara asemenea albume atat de artistice si cu bun gust ca sa nu mai vorbesc de calitatea pozelor si momentele surprinse. chiar a fost o veritabila surpriza desi vazusem portofoliul lui inainte de nunta si mi-a placut pentru ca nu avea conventionalisme si pozitii clasice de pe vremea bunicii si chiar si asa cred ca s-a depasit pe el cu pozele facute.
nu vreau sa-i fac reclama dar am prietene care au primit poze groaznice de la nunta lor pe care eu care sunt antitalent le-as fi facut mai bine, una din ele chiar i le-a dat lui sa i le lucreze cat poate sa arate mai de calitate si a fost foarte multumita de ce i-a reparat cat s-a putut in conditiile date.
asa ca eu il sustin tocmai ptr cat de impresionata am fost si garantez ca lucreaza excelent :)

cicika
18.02.2010, 10:54:27
Este foatre corect sa-l sustii din moment ce ai fost multumita . Din pacate foarte multi miri lasa pe ultima suta de metri cameramanul fara sa se gandeasca ca este singurul document care "vorbeste, cinta", care ramine live pentru eternitate , si nu trebuie sa va ginditi "sa vedem cit ramine din buget si ce cameraman ne putem permite de bani ramasi"
si eu sunt de parere ca.......,,,,cameramanul este ffff important
de filmarea de la nunta mea sunt foarte multumita:)>-

green_eyesMS
18.02.2010, 11:00:50
tot ce se intampla intr-o nunta este important.
si muzica, ca daca muzica nu e ok nici lumea nu se distreaza si atunci ce filmezi?
la fel si investitia intr-o rochie ca doar te vezi peste ani pe dvd si n-ai vrea sa te apuce plansul. s.a.m.d.
intr-adevar cameramanul e cel ce surprinde totul pt eternitate.
trebuie gandit foarte bine fiecare pas ca rezultatul final sa fie pe placul nostru si sa nu sacrificam un serviciu important. dar asta e la latitudinea fiecaruia.

Este foatre corect sa-l sustii din moment ce ai fost multumita . Din pacate foarte multi miri lasa pe ultima suta de metri cameramanul fara sa se gandeasca ca este singurul document care "vorbeste, cinta", care ramine live pentru eternitate , si nu trebuie sa va ginditi "sa vedem cit ramine din buget si ce cameraman ne putem permite de bani ramasi"

cicika
18.02.2010, 11:02:10
tot ce se intampla intr-o nunta este important.
si muzica, ca daca muzica nu e ok nici lumea nu se distreaza si atunci ce filmezi?
la fel si investitia intr-o rochie ca doar te vezi peste ani pe dvd si n-ai vrea sa te apuce plansul. s.a.m.d.
intr-adevar cameramanul e cel ce surprinde totul pt eternitate.
trebuie gandit foarte bine fiecare pas ca rezultatul final sa fie pe placul nostru si sa nu sacrificam un serviciu important. dar asta e la latitudinea fiecaruia.
ai foarte mare dreptate:*

cicika
18.02.2010, 11:54:33
Da asa este , are foarte mare dreptate , si Alexandra i-mi pare bine ca si tu ai fost multumita !!
de filmarea de la nunta am fost multumita....este ok[-o<
de foto sti ffff bine care e parerea mea:D

elaics
18.02.2010, 14:11:57
salut.
ptr cine cerea informatii despre fotograful laurean maier eu am avut nunta anul trecut si ne-a facut pozele la nunta. pot sa va spun ca am ramas super impresionata de ce albume si poze ne-a facut. nu am vazut nicaieri in tara asemenea albume atat de artistice si cu bun gust ca sa nu mai vorbesc de calitatea pozelor si momentele surprinse. chiar a fost o veritabila surpriza desi vazusem portofoliul lui inainte de nunta si mi-a placut pentru ca nu avea conventionalisme si pozitii clasice de pe vremea bunicii si chiar si asa cred ca s-a depasit pe el cu pozele facute.
nu vreau sa-i fac reclama dar am prietene care au primit poze groaznice de la nunta lor pe care eu care sunt antitalent le-as fi facut mai bine, una din ele chiar i le-a dat lui sa i le lucreze cat poate sa arate mai de calitate si a fost foarte multumita de ce i-a reparat cat s-a putut in conditiile date.
asa ca eu il sustin tocmai ptr cat de impresionata am fost si garantez ca lucreaza excelent :)
mumtumesc de informatii. Mi-ai luat o piatra de pe inima....Mi-a artat si dvd-uri cu nunti filmate de colaboratorul lui...si nu am fost incantata. Nu pot sa acuz calitatea filmarii....poate erau nuntile plicticoase...ca nu mi-au prea placut ca actiune surprinsa...dar nu aveam ce reprosa la sunet si imagine. Albumele lui Laurean sunt super, tot ce am vazut..

ildus
03.03.2010, 19:14:39
Dar asta nu am inteles eu: care sunt variantele?

Variante:
1) a face nunta a nu face nunta
2) a face nunta de zi sau de noapte
3) a face nunta la restaurant sau la cabana de weekend sau la caminul cultural
4) a face nunta la hotel sau la cantina
5) a da mai multi bani pentru serviciile foto sau ba
6) a face invitatiile cu mana noastra sau sa comandam
.
.
.

100) sa facem cat mai simplu logodna si starea civila (printre altele cu scopul de a economisi pentru petrecere) sau ba

Nu la nivelul de ce contine meniul si cat costa discut eu. Ci la un nivel mai mare, mai global. Stim ce avantaje si dezavantaje are fiecare si astfel alegand automat acceptam si consecintele materiale pe care am luat in seama inca la luarea deciziei.

homm
03.03.2010, 19:29:37
Variante:
1) a face nunta a nu face nunta
2) a face nunta de zi sau de noapte
3) a face nunta la restaurant sau la cabana de weekend sau la caminul cultural
4) a face nunta la hotel sau la cantina
5) a da mai multi bani pentru serviciile foto sau ba
6) a face invitatiile cu mana noastra sau sa comandam
.
.
.

100) sa facem cat mai simplu logodna si starea civila (printre altele cu scopul de a economisi pentru petrecere) sau ba

Nu la nivelul de ce contine meniul si cat costa discut eu. Ci la un nivel mai mare, mai global. Stim ce avantaje si dezavantaje are fiecare si astfel alegand automat acceptam si consecintele materiale pe care am luat in seama inca la luarea deciziei.

ai mare dreptate .. si eu sunt de aceeasi parere :)
si chestia cu luatul in plus la buchete,coafura numai pentru ca este nunta este un pic exagerata dar asa este de cand ma stiu nu e o chestie de actualitate :)

DariaPopescu
03.03.2010, 20:43:57
aveti dreptate toti si cu restaurantul si cu fotografi...........la resturant ti se cere ,mai multi bani pot personal pt ca e nunta de noapte (si e normal pt ca noi socotim de la ce ora incepe nunta dar ei vin de dimineata si plaeca in cealalta dimineata acasa )voi ati lucra pt aceeasi bani da voi asteptatii si asteptam totii servici dar sigur daca am fi noi in postura aceea nu am aceepta astea sant baliverne si nu are rost sa le tot discutam fotograful la fel si daca este un al 2 lea job pt el in perioada nuntilor clar munceste mult mai mult poate de cat noi sa faca un ban si pt ca cineva ex.are nunta de noapte pierde o nunta de dumineca si el clar dumineca nu poate sa faca o nunta la cineva daca are suflet pt ca din cauza oboseli isi bate joc poate de miri care ar avea mnunta in adoua zi,trebuie sa intelegem si sa fim mai realiste ,caci este usor sa vedem doar din punctul nostru de vedere ........sau daca noi am avea nunta dumineca si ar veni si ar arata ca ZORO dupa o zi si o noapte nedormita cum ni sar parea .....sau sa zica ca iti face nunta si noaptea pe la vreo 01-02 sa zica stitii eu trebuie sa plec acasa maine dimineata am nunta.......deci gandim la rece si poate intelegem si noi(faza cu florille e prtosteasca florile ti se fac de dimineata nu ai cum sa platesti mai scum ..............haidetii sa nu fim rautacioase fiecare job cu problemele lui dar inca odata nu santem obligate sa facem cu cine nu ne convine........noapte buna#-o

tundealiz
03.03.2010, 21:10:03
Variante:
1) a face nunta a nu face nunta -CORECT: poti si foarte usor sa decizi ca tu nu vrei nunta, nu vrei aceea zi speciala din viata caci oricum fiecare zi alaturi de partenerul tau este o zi speciala, etc.;-)

2) a face nunta de zi sau de noapte - INCORECT: aici nu prea ai de ales, pentru ca majoritatea(daca nu toate) restaurantele/cantinele din oras fac petrecerea pana la 22-max 24, si nu numai in oras, chiar si la Solyom. Eu stiu de un singur (sau poate 2, daca ma straduiesc) restaurante unde se poate tine pana in zori

3) a face nunta la restaurant sau la cabana de weekend sau la caminul cultural - INCORECT: unde faci la camin cultural in oras? Sau iti duci toata neamura la sat, undeva? Si daca nici nu ai rude la sat (situatia mea) atunci in ce camin iti faci? Deci iti ramane varianta cu restaurantele din oras...

4) a face nunta la hotel sau la cantina - CORECT: dar mare diferenta nu este decat in ceeace priveste preturile si interiorul...

5) a da mai multi bani pentru serviciile foto sau ba - CORECT

6) a face invitatiile cu mana noastra sau sa comandam - CORECT, dar nu-ti ies cu mult mai ieftine daca le faci cu mana...

.
.
.

100) sa facem cat mai simplu logodna si starea civila (printre altele cu scopul de a economisi pentru petrecere) sau ba -FOARTE CORECT.

Nu la nivelul de ce contine meniul si cat costa discut eu. Ci la un nivel mai mare, mai global. Stim ce avantaje si dezavantaje are fiecare si astfel alegand automat acceptam si consecintele materiale pe care am luat in seama inca la luarea deciziei.[/quote]

Sunt total deacord cu unele idei punctate de tine, dar ceea ce spuneam eu este ca si acolo unde poti alege preturile sunt prestabilite si variata nu este prea mare....nu ai intre ce alege in privinta preturilor. Ca la "cantina" meniul este 100 lei si la "restaurant" este 120, cam aceeasi poveste. De ce nu costa 80 ron peste tot? Caci materiile prime sunt aceeasi ca si atunci cand nu o servesc la o nunta.
Si cam la toate serviciile aceeasi poveste: preturi mari si foarte mari intre care poti alege. Acum, totul este relativ. Poate ce mie mi se pare mare, tie nu...tu zici ca este acceptabil.

elaics
03.03.2010, 21:52:13
aveti dreptate toti si cu restaurantul si cu fotografi...........la resturant ti se cere ,mai multi bani pot personal pt ca e nunta de noapte (si e normal pt ca noi socotim de la ce ora incepe nunta dar ei vin de dimineata si plaeca in cealalta dimineata acasa )voi ati lucra pt aceeasi bani da voi asteptatii si asteptam totii servici dar sigur daca am fi noi in postura aceea nu am aceepta astea sant baliverne si nu are rost sa le tot discutam fotograful la fel si daca este un al 2 lea job pt el in perioada nuntilor clar munceste mult mai mult poate de cat noi sa faca un ban si pt ca cineva ex.are nunta de noapte pierde o nunta de dumineca si el clar dumineca nu poate sa faca o nunta la cineva daca are suflet pt ca din cauza oboseli isi bate joc poate de miri care ar avea mnunta in adoua zi,trebuie sa intelegem si sa fim mai realiste ,caci este usor sa vedem doar din punctul nostru de vedere ........sau daca noi am avea nunta dumineca si ar veni si ar arata ca ZORO dupa o zi si o noapte nedormita cum ni sar parea .....sau sa zica ca iti face nunta si noaptea pe la vreo 01-02 sa zica stitii eu trebuie sa plec acasa maine dimineata am nunta.......deci gandim la rece si poate intelegem si noi(faza cu florille e prtosteasca florile ti se fac de dimineata nu ai cum sa platesti mai scum ..............haidetii sa nu fim rautacioase fiecare job cu problemele lui dar inca odata nu santem obligate sa facem cu cine nu ne convine........noapte buna#-o

eu sunt de alta parere...
este clar ca deja s-a creat un business in jurul nuntilor. Pe urma lor isi fac afaceri sau mai castiga un ban nu doar fotografii, florarii, cofetari, etc.
Toate aceste indeletniciri sunt PRESTARI DE SERVICII nu munca cu contract de munca, cu carte de munca.
Asa ca orice prestator de serviciu va cere pe activitatea prestata o suma fixa. Daca a ales sa fie fotograf, este fotograf si ziua si noaptea, la fel si un cantaret...
Noi, miresicile ii platim prestatia nu efortul pe care-l depune sa faca pozele. A ales sa faca meseria aceasta si cred ca in pretul pe care il cere si-a calculat si efortul depus. Ar fi o lipsa de spirit de afacerist din partea unuia care zice 'sti..eu fac poze cu 100 lei ziua si cu 150 noaptea"... atunci tu, ca si client, mergi la altul care poate e mai prost, dar iti cere 110 indiferent de zi sau noapte.
La muzica, fotograf..cand ne dorim foarte mult ceva anume dam cat cere...daca vrem pe Omul acela...pt ca el vrem sa faca CEVA special pt noi.
Cat priveste restaurantele care iti cer taxe suplimentare ca ar fi de noapte..mi se pare un sistem specific romanesc...toate restaurantele au personal angajat cu carte de munca...asa ca nu au decat sa-l plateasca....tu, ca si client ai contractat cu un restaurant care trebuie sa-ti puna la dispozitie intreaga plaja de servicii..nu doar un acoperis, mese, scanue si mancare in farfurii. Mi se pare absurda plata a 10 meniuri suplimentare pt 100 de persaone sau taxa de sonorizare. Sunt convinsa ca in pretul meniului un patron de restaurant si-a inclus inclusiv scobitorile..., iar taxa aia este o taxa datorata, e drept la stat...parca e ceva legat de dreptul de autor, un alt impozit pe care-l ia statul si il plateste orice local lunar catre stat...si tu, ca si client... il mai platesti odata? el il plateste lunar, iar in sezon...sa zicem ca sunt 8 nunti intr-o luna plina..si il ia de la 8 clienti?
Eu cred ca trebuie sa fim atenti la raportul calitate-pret in general in tot ceea ce cumparam sau vindem, indiferent ca este o nunta sau viata de zi cu zi. Avem dreptul sa pretindem pe banii nostri si totodata sa fi corecti.

ildus
03.03.2010, 22:35:00
Daca ne suparam pentru tariful de noapte in cazul fotografului de nunta, de ce ni se pare normal tariful de noapte la taximetrist.

Procentual e tot acolo

tundealiz
04.03.2010, 07:21:36
Daca ne suparam pentru tariful de noapte in cazul fotografului de nunta, de ce ni se pare normal tariful de noapte la taximetrist.

Procentual e tot acolo

Exact din aceste considerente eu nu merg cu taxi decat in situatii de mare urgenta.
Oricum, piata va oferi ceea ce se accepta. Daca oamenii nu ar circula noaptea cu taxiurile din cauza suplimentului tarifar, poate acestea ar disparea dupa un timp....la fel si in cazul nuntilor. Daca noi acceptam preturile propuse de prestatori, sigur acestea vor continua sa creasca nu sa scada.
Sigur, fiecare va alege dintre ofertele de pe piata ce-i place si ce-si permite. Noi am renuntat la rest din cauza pretului exagerat al meniului (parerea noastra), am ramas insa la fotograful preferat chiar daca pretul propus de el mi se pare mare. Am renuntat la masina de epoca din cauza pretului, insa mi-am luat pantofii care mi-au placut chiar daca nu vroiam sa cheltuiesc asa de mult pe o pereche de pantofi, etc.
Totusi, imi sustin parerea ca preturile de pe piata sunt mari si sunt alimentate de noi.

Vinda
04.03.2010, 11:25:16
La studio 77 am vazut tarife de noapte. Diferenta de pret era minima. Cam 100 de lei. Sunt convinsa ca mai sunt asemenea... (Eu nu am fost foarte tare impresionata de ei, nici de preturile lor, zic doar ca exista asemenea).
Oricum, in final ne-am ales si noi fotograful, daca vreti un numar va dau in PM, sa nu se zica ca fac reclame. :)

ildus
04.03.2010, 11:29:07
Oricum, eu nu vorbean de partea de talent ci de partea financiara...caci despre asta era vorba!!!

Nu toate sunt albe sau negre. Poate ca chiar aici gresesti, ca le separi.
Si pana la urma nu stiu de ce calculam noi profitul fotografului si ne miram. Asta e treaba lui. Nu in functie de venitul meu pune pretul.
Pe mine nu ma intereseaza cat castiga dupa mine, sau daca iese in pierdere. Si nici nu compar profitul lui cu posibilitatile mele financiare.

Imi doresc poze frumoase, caut un fotograf care imi ofera acest lucru si pe care pot sa-l platesc. Fara sa ma gandesc ca de fapt cum se imparte tariful lui, daca in suma respectiva e trecut sau nu e 20% majorare pentru nunta de noapte.

Totul functioneaza pe cerere-oferta...

BluePink
04.03.2010, 13:28:32
Apropo daca tot despre fotografi se vorbeste aici , tu pe cine vei avea ?
eu ....pe nimeni cu "firma" ...este un unchi de al lui iubi meu care de vreo 30 ani se ocupa cu asa ceva.......:) deci nu va pot arata poze sau site-ri cu lucrarile lui dar mai aveti putintica rabdare si veti vedea pozele mele:D

tundealiz
05.03.2010, 09:36:39
chiar asa mult costa un cameraman?

Nu stiu care sunt preturile pe piata. La noi vine ptr 900 RON.

Vad ca am reusit sa ne alegem servicii de nivel mediu sau putin peste (luand in considerare preturile)....sper ca in final si calitatea lucrarilor sa fie putin peste medie (sau putin mai mult :P)

Kalini
06.03.2010, 09:12:05
Va rog sa va rezumati la a posta on topic. Discutiile legate de fotografie si alte pasiuni / hobbyuri se posteaza la alte subiecte.

Furnizorii sunt invitati sa plateasca publicitate.

maria15
10.04.2010, 22:42:36
Ma intereseaza si pe mine un fotograf foarte bun, recomandari?
Ede va filma, de asta sunt multumita, dar fotograf bun...parca e cam greu de gasit!

rebela_04
11.04.2010, 08:22:44
Ede va filma, de asta sunt multumita, dar fotograf bun...parca e cam greu de gasit!

Buna,
nu sunt asa greu de gasit dar nu trebuie sa cauti numai renumele unui fotograf ci sa iti placa rezultatul lui final (eu asa am facut si nu regret). Succes<:-P

rebela_04
11.04.2010, 08:31:30
Nu toate sunt albe sau negre. Poate ca chiar aici gresesti, ca le separi.
Si pana la urma nu stiu de ce calculam noi profitul fotografului si ne miram. Asta e treaba lui. Nu in functie de venitul meu pune pretul.
Pe mine nu ma intereseaza cat castiga dupa mine, sau daca iese in pierdere. Si nici nu compar profitul lui cu posibilitatile mele financiare.

Imi doresc poze frumoase, caut un fotograf care imi ofera acest lucru si pe care pot sa-l platesc. Fara sa ma gandesc ca de fapt cum se imparte tariful lui, daca in suma respectiva e trecut sau nu e 20% majorare pentru nunta de noapte.

Totul functioneaza pe cerere-oferta...

Buna miresici!

Eu nu am auzit pe la noi in Dobrogea de "tarif de noapte". La mine fotograful a stat de le 10 dimineata pana a doua zi la 5.30 dimi. Ce ciudat este sa iei tarif de noapte pt foto la nunta :-& ....

lleicam821
11.04.2010, 12:53:19
Ede SIGUR nu va filma pt ca el e fotograf....;))dar probabil iti va trimite un cameraman de la firma lui....

vorbareata
07.05.2010, 22:04:59
Buna fetelor.Am o nelamurire.Care este procedeul dupa alegerea cameramanului si a fotografului?Se incheie un contract cu ei?Se da un avans?Voi aveti deja fotograf si cameraman?E greu cred sa gasesti adevarati profesionisti.
Nu cunosc pe nimeni,eventual daca iau ceva adrese si nr de telefoane pe care le-am gasit pe net.Va rog sa ma ajutati cu niste indicii. Va multumesc aniticipat si va doresc la toate un weekend placut!

tundealiz
08.05.2010, 09:43:04
Buna fetelor.Am o nelamurire.Care este procedeul dupa alegerea cameramanului si a fotografului?Se incheie un contract cu ei?Se da un avans?Voi aveti deja fotograf si cameraman?E greu cred sa gasesti adevarati profesionisti.
Nu cunosc pe nimeni,eventual daca iau ceva adrese si nr de telefoane pe care le-am gasit pe net.Va rog sa ma ajutati cu niste indicii. Va multumesc aniticipat si va doresc la toate un weekend placut!

De obicei nu se semneaza contract, dar se lasa un avans.
In Mures sunt foarte multi profesionisti, care ofera servicii de foarte buna calitate...doar preturile difera. Asa ca, daca cauti sigur gasesti unul care sa-ti convina din toate punctele de vedere.
Daca ai intrebari despre cineva anume, iti putem raspunde ori aici ori prin mesaj privat. Succes....

luisa72
08.05.2010, 10:44:09
alegerea o faci in functie de ce iti place . de buget . si in cazul tau ce mai gasesti ( e cam tarziu sa gasesti un fotograf bun ) dar poate ai noroc ...contract se face binenteles ...se da si un avans ....spor

luisa72
10.05.2010, 08:42:09
de ce vrem sa facem din acest site o piata??????????
pana nu demult era pare placut sa intri aici...acum de cand toata lumea isi face reclama nu mai e ok...e asa de greu sa respectam regulamentul impus de un site?[-(
ca bine zici sanda .....disperare mare

green_eyesMS
11.05.2010, 12:19:00
ok, acum am inteles. ma gandesc ca e ca un club sau ceva de genul, nu? in sensul asta.
PS:am vazut ca ai schimbat imaginea...

Au reinceput dupa multi ani...de 2 ani parca exista un astfel de profil.
Dar nu sunt cursuri in adevaratul sens al cuvantului, nu este ceva rigid (cu program academic, ore, cursuri, etc.).

tundealiz
11.05.2010, 12:57:45
ok, acum am inteles. ma gandesc ca e ca un club sau ceva de genul, nu? in sensul asta.
PS:am vazut ca ai schimbat imaginea...

Ceva de genul, doar ca este putin mai mult decat un club (din cate am inteles).

zidarie03
17.05.2010, 22:31:36
Salutari miresici!

Ma ajutati si pe mine, va rog, cu niste recomandari pentru fotograf si cameraman in Targu Mures?

Mersi :)

ildus
18.05.2010, 14:28:46
Salutari miresici!

Ma ajutati si pe mine, va rog, cu niste recomandari pentru fotograf si cameraman in Targu Mures?

Mersi :)

Salutare :)
Te sfatuiesc sa te uiti la linkurile fetelor din semnatura fiecareia (la pozele de la nunta), sa vezi care stil iti place mai mult.

Majoritatea dintre noi au fost foarte incantate de alegerea facuta, deci majoritatea iti recomanda fotograful ales.

tundealiz
21.05.2010, 17:21:25
Intr-un final am primit si albumul de nunta. <:-P
E superba...sunt foarte multumita. Pacat ca nu pot pune poze, dar oricum pozele nu ar oglindi realitatea.;;)
Ca concluzie: atat serviciile foto cat si video primite au meritat toti banii. Atat albumul, cat si inregistrarea video sunt fantastice.
Sper ca toate viitoarele doamne sa aiba parte de asa servicii de buna calitate si sa fie la fel de multumite.

elaics
21.05.2010, 22:42:41
Salutare :)
Te sfatuiesc sa te uiti la linkurile fetelor din semnatura fiecareia (la pozele de la nunta), sa vezi care stil iti place mai mult.

Majoritatea dintre noi au fost foarte incantate de alegerea facuta, deci majoritatea iti recomanda fotograful ales.

Ildi, a apucat sa ma uit la pozele tale, de la cap la coada si mai am niste aprecieri si 2 -3 intrebari ;;)
1- imi plac pantofii tai, sunt doesebiti
2- mi-a placut ca ai dat meselor nume de flori
3- sora ta e draguta, imi place
si intrebarile
1- a fost dificil cu plasatul invitatilor la mese? s-a descurcat singura sora ta?
2- din ce a fost tortul tau?
3- am vazut si la Tunde faza cu mirii care stau pe scaun si cu pantofii in mana? ce se intampla acolo? imi explici obiceiul sau ce o fi? pare simpatic

tundealiz
22.05.2010, 08:45:44
3- am vazut si la Tunde faza cu mirii care stau pe scaun si cu pantofii in mana? ce se intampla acolo? imi explici obiceiul sau ce o fi? pare simpatic

Este pedeapsa pe care am primit-o cand am fost "furata".
Se pun intrebari referitoare la viata de cuplu si trebuie sa raspunzi cu ridicarea pantofului: daca o face el, ridici pantoful lui, daca o face ea, ridici pantofii ei. Si stati cu spatele, nu vezi ce raspunde celalalt. Eu am vazut ce a raspuns sotiorul doar pe inregistrarea video.
Mie mi-a placut la nebunie, ne-am distrat atat noi cat si invitatii. Si intrebarile erau bune..:-p

ildus
27.05.2010, 02:02:33
aranjamentele de pe mese nu le-am vazut foarte bine....doar de la distanta

Am gasit poze unde se vad mai bine

munequita
13.06.2010, 09:58:12
cine imi spune si mie o femeie fotograf profesionist se gaseste la noi in oras? ...si care are "curajul" sa pozeze o femeie insarcinata? :)

icspraim
13.06.2010, 10:13:49
...interesanta abordare! Sau doar e vorba de pudoarea modelului de a se dezbraca in fata unui fotograf de gen masculin...

PS: Cred ca Anca Balasa ar fi ok pentru treaba asta...

munequita
13.06.2010, 10:26:38
...interesanta abordare! Sau doar e vorba de pudoarea modelului de a se dezbraca in fata unui fotograf de gen masculin...

PS: Cred ca Anca Balasa ar fi ok pentru treaba asta...

mersi de sugestie, am sa ma interesez..nu stiu daca m-as simtit confortabil sa ma dezbrac in fata unui barbat, si la fel nici sotul meu nu stiu cum s-ar simti...am vazut fotografii artistice superbe cu femeile insarcinate incepand de la stadiul de burtica pana la cele cu bebe in brate si m-ar tenta o astfel de sedinta.

lleicam821
13.06.2010, 18:35:52
cine imi spune si mie o femeie fotograf profesionist se gaseste la noi in oras? ...si care are "curajul" sa pozeze o femeie insarcinata? :)

anca balasa...si eu am vrut sa fac poze profi cu burtica dar pana la urma am renuntat, acum imi pare rau....

cicika
13.06.2010, 18:51:20
dar de ce o femeie?
eu am facut cateva insa imbracata si alaturi de c;-)

munequita
13.06.2010, 22:21:16
dar de ce o femeie?
eu am facut cateva insa imbracata si alaturi de c;-)

pt ca as vrea si in natura, bineinteles ca acolo nu m-ar deranja nimic, dar mi-ar place si intr-un studio, ceva de genul din poza.(poza am luat de pe cite-ul lor, ca am si cautat daca fac asa ceva)sunt curioasa si de costuri acum.

lleicam821
14.06.2010, 06:51:21
cand sti un pret sa-mi spui si mie ...mi-ar placea sa fac cu Victor!

cicika
14.06.2010, 08:13:18
pt ca as vrea si in natura, bineinteles ca acolo nu m-ar deranja nimic, dar mi-ar place si intr-un studio, ceva de genul din poza.(poza am luat de pe cite-ul lor, ca am si cautat daca fac asa ceva)sunt curioasa si de costuri acum.
eu am o cunostinta care are astfel de poze...cand o vad pe net am sa o intreb

green_eyesMS
14.06.2010, 11:06:32
si eu am in plan (cand va fi cazul). numai sa vad daca o sa fiu asa dezinvolta pentru ca cunosc un fotograf super, e in primii 25 din lume si a avut o expozitie foarte faina de nuduri si i-am zis ca as vrea la un moment dat sa facem o sedinta (momentul ala as vrea sa fie in sarcina), insa de felul meu sunt destul de pudica.

tundealiz
14.06.2010, 11:55:44
si eu am in plan (cand va fi cazul). numai sa vad daca o sa fiu asa dezinvolta pentru ca cunosc un fotograf super, e in primii 25 din lume si a avut o expozitie foarte faina de nuduri si i-am zis ca as vrea la un moment dat sa facem o sedinta (momentul ala as vrea sa fie in sarcina), insa de felul meu sunt destul de pudica.

De JT zici? A avut o expozitie de nuduri cu modelul la fata locului (in tinuta in care a imortalizat-o ;-))

green_eyesMS
14.06.2010, 12:08:14
da, de tibi. bine nu era modelul original. da, am fost si eu acolo la vernisaj.

De JT zici? A avut o expozitie de nuduri cu modelul la fata locului (in tinuta in care a imortalizat-o ;-))

munequita
14.06.2010, 12:49:14
da, de tibi. bine nu era modelul original. da, am fost si eu acolo la vernisaj.

acest tibi e din mures?

green_eyesMS
14.06.2010, 13:06:55
da, este din mures.

acest tibi e din mures?

munequita
14.06.2010, 13:12:09
da, este din mures.

poate o sa-ti cer detalii la un moment dat, dar daca ma gandesc mai bine, tot o femeie as prefera..sunt destul de pudica si eu.

green_eyesMS
14.06.2010, 13:16:22
sincer el nu prea face fotografii comerciale, el este artist si face fotografii pentru diferite concursuri si expozitii internationale, deci nu stiu daca te-ar putea ajuta.
oricum trebuie sa te simti in largul tau ca altfel nu va iesi.

poate o sa-ti cer detalii la un moment dat, dar daca ma gandesc mai bine, tot o femeie as prefera..sunt destul de pudica si eu.

Vinda
18.07.2010, 14:50:14
Buna fetelor!

Fotograful nostru ne-a oferit o sesiune foto extra, pe o alta zi decat ziua nuntii, undeva unde alegem noi.
Ma gandeam sa incep acest topic, pentru ca sincer, nu stiu un loc in jurul orasului care ar fi ideal.

Voua vi s-a oferit o sedinta extra? Daca da unde ati ales sa faceti? Sau daca nu vi s-a oferit, v-ar placea?

Mi mi-ar placea un loc unde e si padure, si lac dar e in afara orasului, si poate sunt si flori prin zona. :D Vreau prea mult, cred. :P:P

Astept parerile voastre...
Nici un castel frumusel nu ar strica... :D....

tundealiz
19.07.2010, 08:26:10
Wow, e super idee!
Daca vrei si lac si verdeata ar fi frumos la Voivodeni, la Nazna parca mai este lac (nu, Zoe?) sau la Campul Cetatii sau pe malul Muresului inafara localitatii.

Daca vrei castel eu nu stiu de nici unul care sa fie in stare foart buna si sa fie si aproape. Este castelul Pekri la Ozd sau castelul Banffy la Bonchida, jud. Cluj care sunt in stare acceptabila (ceea ce inseamna ca nu sunt ruine).

Daca vrei fotografii pot sa-ti trimit linkul unei cunostiinte care a fost la ambele locatii.

Succes in gasirea locului ideal :)

Vinda
20.07.2010, 13:22:22
Wow, e super idee!
Daca vrei si lac si verdeata ar fi frumos la Voivodeni, la Nazna parca mai este lac (nu, Zoe?) sau la Campul Cetatii sau pe malul Muresului inafara localitatii.

Daca vrei castel eu nu stiu de nici unul care sa fie in stare foart buna si sa fie si aproape. Este castelul Pekri la Ozd sau castelul Banffy la Bonchida, jud. Cluj care sunt in stare acceptabila (ceea ce inseamna ca nu sunt ruine).

Daca vrei fotografii pot sa-ti trimit linkul unei cunostiinte care a fost la ambele locatii.

Succes in gasirea locului ideal :)

Mersii pentru idei.

La castelul Bontida am fost de nenumarate ori impreuna, si se restaureaza, o parte este deja restaurat. Dar din pacate este prea lung drumul. :( Oare cel din Gornesti in ce stare e? Ultima oara cand am fost acolo avea si un lac, si podul acela din fata era foarte frumos. Am auzit ca s-a retrocedat, acum nu stiu nici daca se poate intra, sau in ce stare o fi.

As fi tare recunoscatoare pentru fotografii!!! :) Mersi mult pentru idei.

ferre2611
20.07.2010, 13:35:41
pentru cei din bucuresti, va recomand cu drag PARCUL IOR....este plin de verdeata, flori si lac

tundealiz
20.07.2010, 14:37:29
Mersii pentru idei.

La castelul Bontida am fost de nenumarate ori impreuna, si se restaureaza, o parte este deja restaurat. Dar din pacate este prea lung drumul. :( Oare cel din Gornesti in ce stare e? Ultima oara cand am fost acolo avea si un lac, si podul acela din fata era foarte frumos. Am auzit ca s-a retrocedat, acum nu stiu nici daca se poate intra, sau in ce stare o fi.

As fi tare recunoscatoare pentru fotografii!!! :) Mersi mult pentru idei.

Nu am fost la castelul Teleki din Gornesti niciodata...nici nu stiu nimic despre el.
Iti trimit linkurile de picasa prin pm.

Daca vrei mai aproape exista lacuri frumoasa si spre Faragau sau Campul Cetatii si sunt intr-o raza de 50-70 km.

Succes.

Vinda
20.07.2010, 14:45:54
Mersi pentru PM. Am primit. >:D<

lleicam821
21.07.2010, 12:42:44
asa este la Nazna, unde am avut eu nunta, langa restaurant este un lac f frumos, cu ratuste si nuferi, este si padure aproape, e frumos...uite cateva poze de la nunta mea....
http://picasaweb.google.com/lleicam821/OZiDeNeuitatParteaADoua#5356774024093038882

nanalia
21.07.2010, 14:42:06
O prietena buna a facut pozele undeva langa Dej, la un castel frumos. Au iesit pozele absolut superbe. E cam departe dar, a meritat drumul pana acolo.

ildus
22.07.2010, 18:03:02
La 30-35 de km este satul Calugareni cu o pensiune frumoasa si biserica din sec 17, dc tin bine minte

ralluprintesa
22.07.2010, 22:28:15
asa este la Nazna, unde am avut eu nunta, langa restaurant este un lac f frumos, cu ratuste si nuferi, este si padure aproape, e frumos...uite cateva poze de la nunta mea....
http://picasaweb.google.com/lleicam821/OZiDeNeuitatParteaADoua#5356774024093038882
din pacate cei da la Darina nu mai dau voie sa faci poze acolo langa lac decat daca iti faci nunta la ei.o locatie foarte frumoasa mi se pare castelul de la Sighisoara. si eu visez sa imi fac poze acolo...

ildus
23.07.2010, 08:41:44
din pacate cei da la Darina nu mai dau voie sa faci poze acolo langa lac decat daca iti faci nunta la ei.o locatie foarte frumoasa mi se pare castelul de la Sighisoara. si eu visez sa imi fac poze acolo...

Mai ales acum, cand e si festivalul