PDA

Versiunea completa : meniu pentru vegetarieni

vicky
01.10.2006, 15:02:25
salutare..

am ajuns si noi pe ultima suta de metri si iaca a mai aparut o problema :).
avem cativa invitati care vor veni la nunta, care sunt vegetarieni, de fapt lacto-vegetarieni , si pentru care o sa facem meniu separat..

ma gandesc ca la gustare nu o sa fie prea greu, rosii, branza, masline, ardei, vinete,.. dar cu celelalte feluri de mancare nu prea am idei. m-am gandit la cascaval pane =P~ cu cartofi prajiti/ piure cu o salatzica .. cam atat.. dar nu este suficient..

stiu ca o sa imi ziceti sa vorbesc cu cei de la restaurant, asa o sa si fac, dar asta se va intampla cu 3 zile inainte de nunta.. pana atunci pe mine ma preocupa tot mai tare cum o sa ma descurc cu vegetarienii :)

va rog sa ma ajutati cu idei, pentru ca nu ma mai duce capul..

eva
01.10.2006, 16:13:40
Si eu am un vegetarian :). M-am gandit ca restaurantul o sa stie ce sa faca si nu m-am gandit prea ult la asta, doar ma gandesc sa nu uit atunci cand o sa am o gramada pe cap.

Tzitzi_mic
01.10.2006, 17:09:23
Eu am avut 2 vegetarieni la nunta,dar nu noi ne-am ocupat de meniul lor,ci sefa de sala si-a anuntat angajatii si le-au adus ce-a trebuit.Nici pana in ziua de azi nu stiu ce au mancat:)) pt ca nu noi am ales(dar au zis ca a fost ff bun!),dar ma gandesc ca restaurantul are meniuri pt vegetarieni,dak se respecta! ;-) :)

alecsa
02.10.2006, 13:48:25
buna vicky. poti incerca preparate din soia -sunt delicioase. nici nu-ti imaginezi pana nu incerci! matusa mea e vegetariana si face niste chiftelutze din soia de nu poti face diferenta intre ele si cele din carne. sincer iti spun! sau poti face sarmaluzte din orez si legume, sau soia. un aspic de legume iarasi ar fi o idee! cascavalul pane salveaza orice situatie, deci ar fi o alegere buna. incearca soia -sunt diferite preparate care imita f bine preparatele din carne. succes si spor la pregatiri!

alecsa
02.10.2006, 13:52:17
sau poti face diferite salate -de cruditati, de paste -depinde de ce meniu au ales. stiu o reteta de paste care e delicoasa -ardei gras in 3 culori, ridichi, paste, castravete in otet, gogosari, sos din smantana, maioneza, sare, piper, lamaie! salata trebuie sa aiba cat mai mult sos!

vicky
02.10.2006, 14:06:12
sau poti face diferite salate -de cruditati, de paste -depinde de ce meniu au ales. stiu o reteta de paste care e delicoasa -ardei gras in 3 culori, ridichi, paste, castravete in otet, gogosari, sos din smantana, maioneza, sare, piper, lamaie! salata trebuie sa aiba cat mai mult sos!

merci frumos, acum imi ploua in gura.. =P~=P~=P~=P~

monicutza
02.10.2006, 14:53:29
Verisoara viitorului meu sot nu mananca deloc carne inafara de peste.Asa ca la o nunta a mancat aperitivul ce continea multe legume cu tot felul de salate( de boeuf,a la grec,salata de mere cu telina si morcovi)+un mare sortiment de branzeturi.In loc de snitel a mancat peste+cartofi natur si lamaie.In loc de sarmale a mancat(asa a vrut ea,ca au intrebat-o cei de la rest )branza de vaci cu smantana iar in loc de friptura a mancat cascaval pane + cartofi prajiti +salata.DE fapt ultimul fel nici nu a mai putut sa-l manance.=P~ =P~ =P~ M-a luat o foame...:O

ALEX21A
02.10.2006, 15:05:24
niste idei ar trebui sa ti dea ,in primul rand cei de la restaurant....vorbeste cu ei....si pune i sa si folosesca capul......ideea mea e,din cate stiu eu,la nunti nu merg preparatele cu mult sos si nici pastele.........eu propun niste preparate pe baza de ciuperci-inlocuiesc cu succes carnea...sunt si f bune,aspectoase,se pot umple si baga la cuptor......
dc ar manca macar peste....totul s ar simplifica;-)

monicutza
02.10.2006, 15:11:36
A super idee mi-ai dat cu ciupercile.Mi-ai mi-ai dat si mie idei cu ce o servesc pe verisoara prietenului meu.Ca eu pot influenta meniurile la rest,nu sunt batute in cuie.O sa ma mai gandesc la mai multe variante .

alecsa
02.10.2006, 18:25:45
niste idei ar trebui sa ti dea ,in primul rand cei de la restaurant....vorbeste cu ei....si pune i sa si folosesca capul......ideea mea e,din cate stiu eu,la nunti nu merg preparatele cu mult sos si nici pastele.........eu propun niste preparate pe baza de ciuperci-inlocuiesc cu succes carnea...sunt si f bune,aspectoase,se pot umple si baga la cuptor......
dc ar manca macar peste....totul s ar simplifica;-)

eu am zis de paste asa, in general, stiu eu pe ce se axeaza vicky la meniu, k am avzut o miresica care avea meniu italienesc si avea si paste. era oricum o idee de reteta!:D

alecsa
02.10.2006, 18:29:48
stiu o reteta cu ciuperci umplute: branza telemea maruntita, cascaval ras, piper, unt pe deasupra si/sau verdeata -marar, patrunjel, dupa gust. alta reteta: la fel ca cea de mai sus, dar se mai adauga si sunca de praga cubuletze. se prajesc pe grill, pt ca daca se baga la cuptor, lasa f multa apa si nu mai devin ciupercile crocante!

si mai stiu o reteta daneza care e delicioasa, chiar daca o sa va strambati putin, va spun ca pana nu o incercati nu va dati seama ce savuroasa este: jumatati de piersici din compot, bine scurse, umplute cu sunca taiata cubuletze mici de tot si cascaval ras marunt, piper, amestecate cu maioneza! sunt super la gust! o nebunie!

nikol
04.10.2006, 11:27:05
cred ca cel mai bine vorbesti cu cei de la restaurant si vezi ce iti propun ei.........

iulia
03.03.2007, 17:45:47
Si eu am vegetarieni la nunta. Printre care si... eu :D Asa ca din start voi avea doua tipuri de meniuri. Voi stabili cu cei de la restaurant in ce va consista acest meniu. :)

Angel
04.03.2007, 20:19:38
Si eu am vegetarieni la nunta. Printre care si... eu :D Asa ca din start voi avea doua tipuri de meniuri. Voi stabili cu cei de la restaurant in ce va consista acest meniu. :)

Poate il scrii si aici cand te hotarasti ca si eu am o singura vegetariana si ma tot gandesc ce meniu sa-i fac... O sa discut si cu bucatarul de la restaurant dar e cam enervant...

iulia
04.03.2007, 22:52:46
Cand ajung il tara, il stabilesc. Ideea e ca nu sunt singura care va avea meniu aparte la nunta... vor fi vreo 10-20 de pers mofturoase ca mine. Iar cei de la restaurant au zis ca nu e nici o problema. De obicei vegetarienii nu stamba din nas la nimic. O rosie, cu 2 castraveti - si ei sunt multumiti. Daca le mai dai si o bucata de branza, zic ca e zi de Paste. =))

O sa pun aici meniul cad il am. Pupici.

corinutza79
04.03.2007, 23:00:54
Cand ajung il tara, il stabilesc. Ideea e ca nu sunt singura care va avea meniu aparte la nunta... vor fi vreo 10-20 de pers mofturoase ca mine. Iar cei de la restaurant au zis ca nu e nici o problema. De obicei vegetarienii nu stamba din nas la nimic. O rosie, cu 2 castraveti - si ei sunt multumiti. Daca le mai dai si o bucata de branza, zic ca e zi de Paste. =))

O sa pun aici meniul cad il am. Pupici.

Se mai pot adauga niste sarmalutze umplute cu ciuperci si o `fripturica ` de soia...in rest salatzica si cam asta e!;))

iulia
04.03.2007, 23:08:40
Eh... ochiuri - din oua evident - de gaina, evident; cascaval pane', un sote' de legume, o salata bulgareasca fara sunca, legume la gratar, ciuperci la cuptor...
si salatzica... cat de multa...
si daca nu... pasta... sau pizza margherita, luata de la o pizzerie cu livrare la domiciliu. =))

ingridkamen
04.04.2007, 01:02:02
Hello tuturor,eu sint vegetariana convinsa si vreau neaparat meniu vegetarian la nunta, chiar daca stiu ca poate nu voi avea timp sa mananc mai nimic la nunta mea.
Eu fac nunta la casa haimer,adica sper sa achit maine avansul si sa scap de stres.Am sa-i intreb ce pot sa-mi ofere si va spun si voua meniul poate va inspirati din el.
Pupicei dulci tuturor.=P~

tot_tot_claire
16.04.2007, 17:11:46
stiu o reteta cu ciuperci umplute: branza telemea maruntita, cascaval ras, piper, unt pe deasupra si/sau verdeata -marar, patrunjel, dupa gust. alta reteta: la fel ca cea de mai sus, dar se mai adauga si sunca de praga cubuletze. se prajesc pe grill, pt ca daca se baga la cuptor, lasa f multa apa si nu mai devin ciupercile crocante!

si mai stiu o reteta daneza care e delicioasa, chiar daca o sa va strambati putin, va spun ca pana nu o incercati nu va dati seama ce savuroasa este: jumatati de piersici din compot, bine scurse, umplute cu sunca taiata cubuletze mici de tot si cascaval ras marunt, piper, amestecate cu maioneza! sunt super la gust! o nebunie!

alecsa, am incercat cu piersicile, si cred ca mi-a si iesit, desi cred c-am exagerat nitel cu piperul ;)) duminica viitoare testez iarasi, ca precis am musafiri;)) (din pacate, am luat compot - primul borcan pe care l-am gasit - si erau cam tari..), cum se cheama "produsul"?sa stiu cu ce ma laud.

a propos de vegetarieni: eu am avut la nunta doua invitate care-s vegetariene, dar atunci nu stiam asta si nu le-am facut meniu special :( si ele au mancat partile lacto-vegetale din aperitiv, si ciorba de vacuta (mai putin vacuta in sine, oare zeama nu-i de fapt zeama de carne?), si garniturile (si probabil salatele vecinilor de masa, nu stiu), si eu n-am aflat decat hat-tarziu, dupa vreo luna. mi-a parut tare rau ca nu le-am dat meniu separat, dar ma gandesc ca unii invitati sunt la extrema cealalta fata de carcotasi - au asa de mult bun-simt ca nu vin sa spuna :mai eu nu pot manca asta (nu mie neaparat, dar la seful de sala, sau la parintii mei, nu stiu), mai bine stau flamanzi decat sa ceara altceva.

noramadalina
21.04.2007, 13:56:50
Astept sfaturi de la voi. Am pe cineva la nunta care este vegetarian. Ce-mi propuneti pentru meniu...

ancadragoman
21.04.2007, 14:02:46
Vrei ca meniul ptr toata nunta sa fie vegetarian?
Eu am fost la o nunta unde au facut cateva meniuri vegetariene,doar ptr cei care erau vegetarieni.

noramadalina
21.04.2007, 14:21:42
Vrei ca meniul ptr toata nunta sa fie vegetarian?
Eu am fost la o nunta unde au facut cateva meniuri vegetariene,doar ptr cei care erau vegetarieni.

Vreau doar pentru vegetarieni meniu separat. Vom avea la nunta meniul traditional - aperitiv, peste, sarmale, friptura; dar ce-i dau vegetarianului?

ancadragoman
21.04.2007, 14:48:08
Uite ca nu stiu exact ce aveu in farfurie,dar poti vb cu cei de la restaurant si sigur or sa vina cu propuneri.

vivi
21.04.2007, 14:53:19
Vreau doar pentru vegetarieni meniu separat. Vom avea la nunta meniul traditional - aperitiv, peste, sarmale, friptura; dar ce-i dau vegetarianului?
Intreba la restaurant. Eu am fost invitata la ziua de nashtere a unei colege si am anuntzat din timp ca postesc. Si cei de la restaurant au pregatit aperitiv de post si in locul fripturii am primit ciuperci umplute cu legume, garnitura de cartofi, salata....

iulia
21.04.2007, 14:55:07
Sunt vegetariana... :D Dar inca nu mi-am stabilit meniul... Si nu voi fi singura cu motz la nunta mea... ;)

Dar vezi ca mai e pe aici pe undeva un subiect cu aceeasi intrebare... si acolo sunt date cateva idei.

iulia
21.04.2007, 15:00:35
Uite aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1532

Ai putea sa dai: salata de vinete, rosii, cascaval, crema de branza etc la aperitiv

apoi cascaval pane cu cartofi natur

sau ciuperci la cuptor cu legume sote

sau vinete la cuptor cu etc

sau lasagnia de legume

sau chestii de soia

sau o super salata greceasca/bulgareasca

sau sau sau

:)

alecsa
29.04.2007, 09:49:02
alecsa, am incercat cu piersicile, si cred ca mi-a si iesit, desi cred c-am exagerat nitel cu piperul ;)) duminica viitoare testez iarasi, ca precis am musafiri;)) (din pacate, am luat compot - primul borcan pe care l-am gasit - si erau cam tari..), cum se cheama "produsul"?sa stiu cu ce ma laud.

draga mea, habar n-am cum se numeste ... am o prietena care e casatorita cu un danez si ea mi-a dat reteta ... n-am nici cum s-o intreb ca e plecata in danemarca si se intoarce peste o luna, cam asa ...

Cristina_M
27.06.2007, 09:51:03
Si eu am vegetarieni la nunta, in familia sotului (cumnatele mele). Inca nu m-am hotarat asupra meniurilor, am zis ca ma interesez la restaurant si o sa le intreb si pe ele, ca doar ele stiu ce mananca de ani de zile incoace! :)

joaninha
28.06.2007, 01:15:22
Si eu am vegetarieni la nunta, in familia sotului (cumnatele mele). Inca nu m-am hotarat asupra meniurilor, am zis ca ma interesez la restaurant si o sa le intreb si pe ele, ca doar ele stiu ce mananca de ani de zile incoace! :)
Sunt foarte multe varietati de mancare pentru vegetarieni... delicioase toate... Trebuie insa sa le intrebi cfe mananca, pentru ca exista vegetarienicare mananca oua, altii care mananca produse lactate si altii care mananca strict vegetale ... >:D<

map
28.06.2007, 02:03:06
Tot e bine ca stiti cine isi doreste un meniu vegetarian, ca eu habar n-am avut, si uite-asa m-am trezit, in holul de primire, ca unul din oaspeti ma roaga daca se poate sa aranjez sa manance ceva vegetarian:) Habar n-am ce-a mancat, dar stiu ca i s-a servit masa in acelasi timp ca si celorlalti:)

bobo77ro
09.07.2007, 10:35:04
mai sunt si pachetelele acelea "de primavara" care sunt cu legume, mai sunt si chiftelutele de legume (cu ciuperci), sarmalute cu soia sau cu ciuperci, ardei umpluti cu branza, sau copti (ca si garnitura) ...... mai sunt o gramada :)>-

Jaclina
08.08.2007, 12:51:29
va skriu meniul vegetarian intokmit de sef bukatarul de la Belvedere :

Gustare (435gr):
rosie umpluta cu vinete 110
ardei umplut cu feta 100
frigarui legume 70
chiftelute legume 50
oua umplute 25
masline 30
cas afumat 50

Supa de legume cu taietei
Sarmale cu orez si ciuperci
Camambert 150gr+ pleurotus pane 150gr + cartofi cu unt si smantana 150 +salata de vara cu branza feta(sau salata greceaska )

apa 1 l/pers (3 st 0.33l), cappy 1 l/pers.

iulia
08.08.2007, 13:02:15
Eu din cate imi aduc aminte am avut:

Aperitiv: salata de vinete in rosie, Salata de cruditati, salata alla rouse, crema de branza pe ardei gras, rosii si castraveti, ciuperci la cuptor

felul I: cascaval pane cu legume sote'

Felul II: Sarmale....... si la belvedere sunt yummmy

inghetata - ca da ffffff bine pe timp calduros.

Felul III - Salata bulgareasca - fara sunca

si tort. :)

ClaRDeLuna
01.10.2007, 14:50:46
Problema asta o am si eu, am cativa invitati vegetarieni si nu stiam cum se procedeaza, pana sa citesc topicul asta.Acum sunt in dilema ca nu stiu care sunt vegetarieni numai cu legume sau care sunt lacto-vegetarieni. O sa vb cu ei inainte si cred ca voi cere parerea celor de la restaurant. Cu siguranta cred ca imi vor pregati ceva bun :) .

simoivan
21.01.2008, 19:57:16
si cum aflu ca sunt sau nu vegetarieni? ii intreb cand le dau invitatiile? sa vezi ce negocieri o sa am cu bucatarul si cu ospatarii!!!! sa pun vegetarienii la o singura masa? asta ca sa nu-i incurce ospatarii.

bimbishor
21.01.2008, 22:59:36
si cum aflu ca sunt sau nu vegetarieni? ii intreb cand le dau invitatiile? sa vezi ce negocieri o sa am cu bucatarul si cu ospatarii!!!! sa pun vegetarienii la o singura masa? asta ca sa nu-i incurce ospatarii.
Pai daca exista vreo legatura, cat de mica, intre tine si invitatii tai, ar cam trebui sa stii care sunt vegetarieni. in caz ca nu ii cunosti deloc poti sa pui un chestionar in plicul cu invitatia si pui acolo intrebarile la care nu stii raspunsul, de ex: esti vegetarian? daca nu, iti plac sarmalele? daca da, ce preferi: in foi de vita sau in foi de varza? si in functie de raspunsuri ii asezi la mese, nu conteaza ca nu se stiu, daca au aceleasi gusturi la mancare, se vor imprieteni ca cine se aseamana, se-aduna! iar pe vegetarieni ii pui la o masa intr-un colt si si-i pui pe ceilalti invitati sa rada de ei....;));));))

compact
17.06.2008, 12:25:45
sunt vegetariana si va asigur ca exista f multe posibilitati:
ciuperci la cuptor, la gratar, umplute, sote
cascaval pane
sote de legume cu sau fara orez
chiftelute sau sarmale din soia cu orez si ciuperci
salate, branza - pt aperitiv

si, asa cum mai zicea o miresica vegetariana - noi suntem obisnuiti sa nu avem prea multe variante cand mergem la un restaurant, mai ales daca este cu specific romanesc. In tarile civilizate exista multe restaurante DOAR vegetariene, dar noi mai avem pana sa ajungem acolo

piersicuta
31.07.2008, 09:11:16
Si eu o sa am doi vegetarieni la nunta. Dar ei manaca si peste. Si am niste intrebari:

1. Pot sa-i asez separat? Nu au cum sa stea la aceeasi masa. Tine minte chelnerul unde sa se duca?
2. Aperitive e ok. Pestele il manaca. Dar la sarmale si la friptura tre sa le fac si lor cate un fel separat? Pentru ca mi se pare aiurea sa le aduca unora sarmale iar ei sa se uite.

Saru'mana de ajutor.

compact
31.07.2008, 09:25:30
Si eu o sa am doi vegetarieni la nunta. Dar ei manaca si peste. Si am niste intrebari:

1. Pot sa-i asez separat? Nu au cum sa stea la aceeasi masa. Tine minte chelnerul unde sa se duca?
2. Aperitive e ok. Pestele il manaca. Dar la sarmale si la friptura tre sa le fac si lor cate un fel separat? Pentru ca mi se pare aiurea sa le aduca unora sarmale iar ei sa se uite.

Saru'mana de ajutor.

1. Nu facem parte dintr-o secta :-p. Sigur ca ii poti pune la mese separate :). Chelnerii nu ar trebui sa aibe probleme in a tine minte 2 persoane vegetariene.....mai ales ca nu suntem prea multi ;-)

2. La aperitive sa scoata toate chestiile care contin carne pentru ca e f posibil ei sa nu manance ceva ce a stat langa carne - eu si un prieten vegetarian nu manancam nimic ce a fost "contaminat" de carne. In cazul in care sunt f multe chestii cu carne si farfuria ar fi prea "goala" poti sa le zici sa puna niste salata de vinete :D

Pestele e ok - eu nu mananc nici peste :-p

Si la sarmale si friptura BINEINTELES CA TREBUIE SA LE FACI CEVA SEPARAT!!!! Tu cum te-ai simti sa fii invitat la o masa si apoi sa nu ti se dea mancare ca esti mai ciudat - nu mananci animal mort [-X[-X[-X

Vorbeste cu cei de la restaurant, exista f multe variante - mamaliga cu branza si smantana cand servesc sarmale celorlalti si sote de legume sau si mai bine legume pane cu niste cascaval pane in loc de friptura.

lil_kim
31.07.2008, 15:25:42
"meniu pentru vegetarieni :) ?????"
cred ca pastele cu fructe de mare sau orezul cu fructe de mare ...sau calamarii la gratar ...caracatitza cu spanac se pot servi ca un meniu de nunta excelent pentru vegetarieni ...mai sunt si sarmalele de post(fara carne);-)..sunt ok pt vegetarieni ....altfel ce am putea sa le dam iarba???:-w

piersicuta
01.08.2008, 08:25:09
1. Nu facem parte dintr-o secta :-p. Sigur ca ii poti pune la mese separate :). Chelnerii nu ar trebui sa aibe probleme in a tine minte 2 persoane vegetariene.....mai ales ca nu suntem prea multi ;-)

2. La aperitive sa scoata toate chestiile care contin carne pentru ca e f posibil ei sa nu manance ceva ce a stat langa carne - eu si un prieten vegetarian nu manancam nimic ce a fost "contaminat" de carne. In cazul in care sunt f multe chestii cu carne si farfuria ar fi prea "goala" poti sa le zici sa puna niste salata de vinete :D

Pestele e ok - eu nu mananc nici peste :-p

Si la sarmale si friptura BINEINTELES CA TREBUIE SA LE FACI CEVA SEPARAT!!!! Tu cum te-ai simti sa fii invitat la o masa si apoi sa nu ti se dea mancare ca esti mai ciudat - nu mananci animal mort [-X[-X[-X

Vorbeste cu cei de la restaurant, exista f multe variante - mamaliga cu branza si smantana cand servesc sarmale celorlalti si sote de legume sau si mai bine legume pane cu niste cascaval pane in loc de friptura.

Peste stiu sigur ca mananca amandoi "sectantii". Glumeam! La inceput ma gandeam ca daca le dau aperitive si pestele e ok. Dar ai dreptate, nu pot unii sa primeasca mancare si unii nu. Iar mamaliga cu branza mi se pare o super idee in loc de sarmale.

Si de asemenea ai dreptate cu faptul ca nu mananca mancare care se atinge cu carnea, asa ca ei vor avea doar vegetarian in farfurie, sa nu fie nevoie sa caute pe acolo.

piersicuta
01.08.2008, 08:28:04
cred ca pastele cu fructe de mare sau orezul cu fructe de mare ...sau calamarii la gratar ...caracatitza cu spanac se pot servi ca un meniu de nunta excelent pentru vegetarieni ...mai sunt si sarmalele de post(fara carne);-)..sunt ok pt vegetarieni ....altfel ce am putea sa le dam iarba???:-w

Asta mi se pare riscant pentru ca:

1. cred ca intra in categoria cu pestele si unii nu mananca peste
2. sunt f multe pesoane care nu suporta fructele de mare si derivatele, caracatita, rechin... Eu stau cu unul in casa.

compact
01.08.2008, 12:13:40

da, dar doar pentru fumat....totusi nu stiu cat de legal este =))=))=))

Adriana_2485
10.10.2008, 16:23:48
Si eu am doua persoane vegetariene printre invitati: mama si o buna prietena. Norocul meu este ca amandoua mananca lapte, oua si peste. Ma gandeam, la aperitiv sa scot preparatele care contin carne, la peste nu e problema ca manaca, sarmalele sa fie de post (umplutura din orez si masline) iar in loc de friptura nu m-am gandit inca dar sper ca cei de la restaurant sa vina cu o solutie.

In schimb nu stiu ce sa ma fac cu meniul socrului meu, care sufera de diabet si are un regim extrem de riguros..:-?

Are cineva vreo idee?

dianazagrean
24.02.2009, 23:48:40
Eu stiu din experiente anterioare ca vegetarienii sunt satui de cascaval pane pentru ca asta este optiunea lor in cazul nefericit in care merg la un restaurant. De aceea, daca tot se poate discuta despre meniurile speciale la restaurantul unde faci nunta, recomand cu caldura soia in sarmalele pentru vegetarieni, ciuperci umplute cu branza sau legume calite, in loc de friptura paste bologneze cu soia in loc de carne tocata, salata cu branza si ton (daca mananca peste), pana si pizza vegetariana.
Pentru diabet, de care sufar si eu (dar sunt tip 1 si am altfel de regim), cel mai bine e sa-l intrebi pe el sau pe soacra ta ce are voie si in ce cantitati si pornesti de acolo. Daca nu ai o relatie buna cu ei sau nu vrei sa ii intrebi, poti sa mergi linistita pe mamaligura cu branza, legume proaspete la aperitive, branza, carne are voie daca nu sufera si de altceva. La fel, exista si la noi prajituri pentru diabetici, ca sa nu se simta stanjenit la tort, ca nu are voie. Si la bauturi depinde de celelalte afectiuni, daca are. In principiu sa aiba o cola light la indemana, vin foarte sec, apa multa. Nu are voie bere, banane, orice cu zahar. Daca vrei mai multe info despre diabet, da-mi un mesaj pe PM si te lamuresc cu cea mai mare placere, cu conditia sa intrebi daca e tip 1 sau 2.
Bafta

furnica
05.03.2009, 14:54:58
Si eu am 2 persoane vegetariene, si m-am gandit la urmatoryl meniu pentru ele:

Aperitiv

canapea cu salata de vinete si rosie 40 gr
canapea umpluta cu fasole batuta si ceapa 10/30 gr
rosie, castravete, masline, salata verde, ardei gras 3 culori
ciuperci la gratar- 3 buc
trandafir morcov2. Sarmale vegetariene cu mamaliguta si ardei iute 120/120 gr
3. Chiftelute din legume, crochete cartofi cu chimen si garnitura de orez 50/50/100 gr

coras
05.03.2009, 15:03:39
eu am avut 20 de pers vegetariene si i-am asezat pe toti la o masa a fost ok le-a adus mancarea la timp si arata la fel de bine ca a noastra am avut salata la aperitiv de mai multe feluri, lipie libaneza cu humus, pachetele de primavara. felul 2 sarmale cu ciuperci felul 4 mix grill cu frigarui de legume, ciuperci implute, felul 3 pane de cascaval pane de mai multe feluri de legume garnituri, maniurile au costat cat cele normale!

burzunica
03.04.2009, 16:19:40
pai ai putea sa le faci la cuptor legume sau cred ca cel mai bine te uiti pe google la retete pt lacto - vegetarieni si cre ca ai multe acolo

http://*******.ro/category/mancaruri-vegetariene/

si asta e numai unu din ele

salutare..

am ajuns si noi pe ultima suta de metri si iaca a mai aparut o problema :).
avem cativa invitati care vor veni la nunta, care sunt vegetarieni, de fapt lacto-vegetarieni , si pentru care o sa facem meniu separat..

ma gandesc ca la gustare nu o sa fie prea greu, rosii, branza, masline, ardei, vinete,.. dar cu celelalte feluri de mancare nu prea am idei. m-am gandit la cascaval pane =P~ cu cartofi prajiti/ piure cu o salatzica .. cam atat.. dar nu este suficient..

stiu ca o sa imi ziceti sa vorbesc cu cei de la restaurant, asa o sa si fac, dar asta se va intampla cu 3 zile inainte de nunta.. pana atunci pe mine ma preocupa tot mai tare cum o sa ma descurc cu vegetarienii :)

va rog sa ma ajutati cu idei, pentru ca nu ma mai duce capul..

k3ntutza
06.08.2009, 23:25:20
eu cred ca cel mai bine e sa ceri parerea la ospatari sau chiar bucatarului...cum mancarea pt vegetarieni nu e atat de satioasa cred ca ar fi mai bine sa ii pui de ex 4 feluri de mancare insa sa fie portii micute..cred ca ar aprecia mai mult o varietate mai mare decat un lighean de salata:D

Sorin_medias2009
28.10.2009, 08:58:55
am fost la o nunta, unde pt cateva persoane a fost meniu vegetarian

otiliuca
28.10.2009, 14:15:34
[quote=dianazagrean;1505164]Eu stiu din experiente anterioare ca vegetarienii sunt satui de cascaval pane pentru ca asta este optiunea lor in cazul nefericit in care merg la un restaurant. De aceea, daca tot se poate discuta despre meniurile speciale la restaurantul unde faci nunta, recomand cu caldura soia in sarmalele pentru vegetarieni, ciuperci umplute cu branza sau legume calite, in loc de friptura paste bologneze cu soia in loc de carne tocata, salata cu branza si ton (daca mananca peste), pana si pizza vegetariana.

asa ma gandeam si eu pentru meniurile de vegetarieni. la aperitiv mai bag si niste zacusca, niste salata orientala, niste bruschete, ceva mai multe feluri. la un fel de mancare ma gandeam sa le dau o supa crema de brocoli si crutoane. in rest mai ma gandesc...^:)^

MissSwan
21.11.2009, 12:46:45
Cred ca e necesar ca din momentul in care se fac invitatiile sa afli cati vegetarieni ai (daca ai, in nuntile romanesti mai putin, dar in ultimul timp sunt destui) si ce fel de vegetarieni sunt (unii mananca si peste), pt a putea lua legatura cu restaurantul si a stabili meniurile vegetariene (unele restaurante au deja aceasta optiune, de obicei cele mai "de fite" cum se spune).
O cautare pe internet poate oferi multe variante de meniu, si eu am ramas surprinsa initial cate lucruri se pot face doar din legume. :))

darianna
21.11.2009, 19:02:18
si eu am avut la nunta 3 vegetarieni de 3 tipuri... unul ovo-lacto-vegetarian, unu ovo-lacto + peste, iar o invitata era vegetariana si la regim... invitata ce era la regim si-a realizat singura meniul si eu l-am dat la sala si au incercat pe cat posibil sa il respecte... si au reusit chiar bine... pentru ceilalti au avut si varianta vegetariana...

tsukinoakari
24.03.2010, 22:26:18
Peste stiu sigur ca mananca amandoi "sectantii". Glumeam! La inceput ma gandeam ca daca le dau aperitive si pestele e ok. Dar ai dreptate, nu pot unii sa primeasca mancare si unii nu. Iar mamaliga cu branza mi se pare o super idee in loc de sarmale.

Si de asemenea ai dreptate cu faptul ca nu mananca mancare care se atinge cu carnea, asa ca ei vor avea doar vegetarian in farfurie, sa nu fie nevoie sa caute pe acolo.
Mamaliguta cu branza este buna, dar nu cred ca se potriveste la o nunta. Ar trebui sa aiba totusi si sarmale fara carne(mie imi plac foarte mult ardeii umpluti cu orez).
Pe de alta parte, am vazut ca exista miresici carora nu le pasa de invitatii lor; cum poate spune cineva ca vegetarienii trebuie sa se multumeasca cu legumele din farfurie, ca doar e nunta nu o seara la restaurant?>:P Pai oamenii aia dau la nunta mult mai mult decat daca si-ar comanda mancare la restaurant. Problema nu e ca-ti pune in farfurie animal mort(asta suna mai degraba a sila), ci animal ucis de om(si ti-l imaginezi in viata,apoi il vezi gatit,si este foarte trist).
In plus exista foarte multe macaruri vegetariene care pot fi servite la o nunta, nu cred ca trebuie considerata fita chestia asta.

ali81
25.03.2010, 13:46:29
Sa stiti ca eu nu m-am gandit pana acum la treaba asta , dar eu am impartit invitatiile si nu mi-a spus nimeni cum ca ar fi vegetarian . Si mi se pare normal ca mirii sa se intereseze de problemele astea (eu spre ex trebuie sa ma mai gandesc si la copii , sa vb cu parintii daca le fac meniu complet sau vor ceva special) si intr-adevar in calitate de invitat m-as simti flatata daca as vedea ca se intereseaza de "gusturile" mele...
Si chiar ma gandeam , pastele se pot face in n-spe mii de feluri , si fara carne , deci cred ca ar fi unul feluri pentru vegetarieni . ;;)

dana221
05.01.2011, 00:19:11
am fost la o nunta, unde pt cateva persoane a fost meniu vegetarian
si la mine la nunta a fost la fel ... dar am iesit onorabi si din acesta problema

andi5
05.01.2011, 08:42:16
Eu sigur voi avea doua persoane vegetariene la nunta (de fapt lacto-vegetariene), pe matusa mea si pe viitoarea soacra...in rest cred ca voi intreba la confirmari (a se citi: cand ii vom suna noi sa confirme);;)

Ezra
10.06.2011, 11:19:57
Cateva idei: celebrele rosii umplute cu crema de branza (varianta de crema de branza dulce frecata cu smantana pana devine pufoasa si cu marar si ceapa verde), ciuperci la cuptor, in sos de vin alb, umplute cu masline sotate si smantana (sigur au cei de la restaurant reteta), salata de cruditati cu maioneza (daca sunt ovo-lacto-vegetarieni), budinca de legume mexicane (stiu ca suna a ceva simplu dar e o nebunie) si as putea continua dar imi lasa gura apa :))

pop_andra
23.09.2011, 11:40:15
Trebuie vorbit cu seful de sala sa stie cate persoane vegetariene vin si care sunt acestea ( locul lor la masa), in rest cred ca e problema restaurantului. Sunt persoane care consuma carne dar nu de porc si trebuie tinut cont si de acestia.

miyria
06.10.2011, 21:31:36
Trebuie vorbit cu seful de sala sa stie cate persoane vegetariene vin si care sunt acestea ( locul lor la masa), in rest cred ca e problema restaurantului. Sunt persoane care consuma carne dar nu de porc si trebuie tinut cont si de acestia.

Exact, trebuie ca seful de sala sa stie care sunt persoanele care au un astfel de meniu. Am avut si noi cativa invitati, au fost indicate locurile chiar la inceputul nuntii, chelnerii au tinut minte si asta a fost tot. Noi le-am solicitat direct meniuri vegetariene, fara sa mentionam anumite feluri de mancare, am avut incredere ca se descurca fara indicatii si asa a fost. :)

Nicoleta_Ema
07.10.2011, 00:49:53
Noi de ex la categoria "diferit" avem 3 doleante: 1 musulman, 2 vegetarieni si 1 invitat care bea vinul alb cald. Chiar azi am dat locatiei graficul cu mesele si plasamentul si in tabelul de excel am trecut detaliile in dreptul mesei respective.

iuliacerveni
07.03.2012, 19:57:58
Fetelor, nu va mai chinuiti voi si va bate-ti capul , meniul unei nunti presupune nu doar aperitiv vegetarian ci 4 feluri de mancare vegetariene ,iar acest aspect intra in atributiunea restaurantului sa va ofere asemenea meniuri. Eu sunt vegetariana de ani buni iar una dintre primele intrebari pe care le-am pus atunci cand am ales restaurantul a fost daca au meniuri vegetariene . Bineinteles ca aveau chiar 3 variante diferite .
Cand vom comanda numarul final de meniuri le vom spune ca avem atatea meniuri dintre care 2 vegetariene sau lacto-veg., 3 diabetice , 2 meniuri de copii ..etc :)>-

Risha
12.05.2012, 10:32:16
Am avut o mica "intamplare" ca sa zic asa... doi dintre invitatii sotului mei erau vegetarieni. Fiind prieteni cu sotul meu, acesta stia din discutiile lor amanuntul asta, insa pentru ca ei n-au specificat cand au confirmat si el a uitat.
Cand au ajuns la nunta cei doi i-au zis ospatarului ca sunt vegetarieni si am avut un imens noroc cu localul, care au improvizat doua meniuri vegetariene pentru ei. Habar n-am ce a continut, insa la plecare amandoi ne-au spus ca s-au simtit bine si au specificat ca s-au saturat de la mancare si ca a fost foarte buna.#:-S

gabim_gabi
13.12.2012, 08:16:16
Si noi am avut la nunta 2 lacto-vegetarieni si cativa turci iar seful de sala s-a ocupat de meniurile speciale pentru ei. Nu stiu ce au mancat...dar cica a fost bun :)

SilenZa1
04.01.2013, 19:05:04
Si noi am avut la nunta 2 lacto-vegetarieni si cativa turci iar seful de sala s-a ocupat de meniurile speciale pentru ei. Nu stiu ce au mancat...dar cica a fost bun :)
Citind mesajele, concluzia ar fi ca trebuie sa se descurce cei de la restaurant...

mihaelamarin76
05.01.2013, 22:17:23
si pe noi ne-au ajutat cei de la restaurant cu meniu adaptat vegetarienilor...nu am insistat pe ce sa contina, ne-am zis ca stiu ei mai bine ce sa le ofere...
le-am spus doar unde vor sta la mese....si totul a fost ok apoi...<:-P

Izabelutz
05.01.2013, 23:44:58
Si noi tot pe cei de la restaurant ne-am bazat. Ne-au creat un meniu vegetarian foarte apreciat de invitatii vizati.

segaldia
03.02.2013, 15:57:18
Am avut si noi vreo 3 persoane vegetariene, daca bine tin minte, si am tinut cont de acest lucru; am vorbit din timp cu bucatarul si s-a rezolvat, nu a fost nici mai scump nici mai ieftin, iar acele persoane cu siguranta s-au simtit bine ca s-a tinut cont si de preferintele lor culinare in cadrul unui eveniment asa mare.

Thaissa
08.02.2013, 14:00:59
Ce faceti daca aveti invitati vegani...?Raw-vegani. Pentru vegetarieni sunt variante la mai toate restaurantele, dar pentru dieta raw vegana mai greu...Idei?

Dannny24
08.02.2013, 14:22:28
Ce faceti daca aveti invitati vegani...?Raw-vegani. Pentru vegetarieni sunt variante la mai toate restaurantele, dar pentru dieta raw vegana mai greu...Idei?

Iti recomand sa vorbesti cu restaurantul in primul rand - asta fiindu-le meseria, sigur au cateva variante de meniu vegan din care poti sa alegi :).

Noi nu stim daca vom avea invitati vegetarieni / vegani (momentan stiu de o singura colega de servici, care nu stiu daca va veni sau nu, iar rudele nu le cunosc pe toate din partea mirelui suficient de bine), dar cred ca asa vom proceda.

dogaruramona1
05.03.2013, 13:00:34
oare meniul o fi scump?

Floriina
22.04.2013, 17:50:09
Buna idee, nici carnea ce se serveste la restaurante nu e grozava,d eci nu e doar pentru vegetarieni :)

Roxynutza
23.04.2013, 04:36:27

Eu as vrea sa zic ceva, dar imi iau infractiune :D

Vorbind serios totusi, eu as merge pe principiul a cat de apropiat imi este cuplul. Si noi am avut doua meniuri fara carne, pentru mama mea si o matusa de-a sotului, care sufera de diverse afectiuni pentru care au fost nevoite sa renunte la carne.
Daca a mai fost cineva cu diabet, vegetarieni & co, nu stiu. Chiar nu cred ca trebuie acum sa intrebam preferintele in materie de mancare ale fiecarui invitat. Daca ar fi asa nu am mai avea meniu prestabilit, ci si-ar comanda fiecare ce doreste din meniul a-la-carte al restaurantului.

Noi am incercat sa satisfacem toate gusturile, dar nu am avut nici un fel de mancare fara carne.

Totusi, eu daca as avea un astfel de regim de viata, nu as avea pretentia si nici macar nu m-as gandi ca la o nunta cineva sa imi faca meniu separat. Mi-as lua ceva de mancare la mine, sau as iesi 15 minute pana la un alt restaurant sa mananc ceva ce consum eu de obicei si gata.
Nu ar fi nici motiv de suparare, nici de nimic.

Cat despre afirmatia legata de carnea de la restaurant...depinde si de restaurant 8-|

kool_kat
23.04.2013, 19:46:23

asta e super greu intr-adevar!! faza cu adeptii raw e ca nu exista nici unul sa manance 100% raw, toti incearca sa aiba un procentaj cat mai mare de mancare raw in dieta lor dar un 10-20% tot mai baga si gatit(la slow cooker de exemplu)
ligia pop are un site cu retete vegane si raw vegane, vad ca pana si sarmalele se pot face vegan si acceptabil pentru adeptii raw:
http://ligiapop.com/2011/12/21/sarmale-vegane-facute-in-slow-cooker/

acum depinde de restaurant si de cat de dispus e personalul lor sa iti faca meniurile astea speciale si eu ma gandesc cu groaza la ce cerinte voi avea[-o<

cu desertul e usor sunt multe prajituri care nu necesita foc si-s delicioase:
http://ligiapop.com/retete-vegane-fara-foc/

ElliB
21.09.2014, 23:38:59
La Residence se poate alege acest meniu?