PDA

Versiunea completa : Idei de jocuri / momente speciale pentru petrecerea de nunta

Pagini : [1] 2 3

Alyna
02.10.2006, 12:19:07
Buna miresici. Eu am nunta pe 21 octombrie si am niste emotii!!!
Ceva idei pentru petrecerea de nunta aveti? Ma refer la ceva jocuri, niste parodii....

ralucaviviana
02.10.2006, 14:54:46
Buna,

eu am introdus in cursul nuntii doua momente interactive, o "festivitate de premiere" si trei momente live. vroiam si karaoke, dar nu se preteaza sala
:(

Alyna
02.10.2006, 15:06:02
Ce festivitate de premiere?
imi dai niste detalii si despre cele 3 momente live?
Mersi.^:)^

iana
10.11.2006, 12:55:48
spune-ne despre ce este vorba te rugaammmm>:D<

iana
10.11.2006, 13:00:54
buna fetelor..
noi avem o mare mare problema...amandoi suntem mai molai (nu le avem cu dansul...nu vorbaraia, cu nimic)...imi e teama ca vom sta pe scaun toata noaptea...noi nu dansam...nu sunte foarte sociabili...

trebuie decis a gasim ceva pentru a anima petrecerea...

as dori sa ne impartasiti din experienta voastra...ce sa facem sa se simta lumea bine? cumsa ridicam atmosfera? (clAR CA SINGURI NU REUSIM)

ASTEPT IDEI INEDITE DE LUCRURI DE FACUT IN TIMPUL NUNTII

SALVATI-NE

Catalina_Maria
10.11.2006, 14:14:21
Chiar daca de obicei nu dansati si sunteti genul de petrecareti " pasivi" la nunta voastra va fi altfel!!! Cu siguranta!

La dansul de deschidere daca nu sunteti niste talente inascute sau daca credeti ca nu va eti descurca cu un vals cea mai potrivita alegere e sa dansati pe o melodie din repertoriul romanesc, pentru ca toata lumea sa fie in atmosfera cu voi, sa inteleaga versurile ( care banuiesc ca le veti alege in ton cu ceea ce simtiti). Melodia asta poate sa fie melodia voastra de suflet, sau ceva ce va place , ceva serios sau dimpotriva glumetz( vezi melodia lui BanicaJr).

Ca momente speciale...pe perioada nuntii sa acorzi cateva premii : pentru cel mai bun dansator, cei mai buni dansatori, cea mai reusita freza( premiul asta poate merge la cineva cu o chelie grozava:)), bineanteles fara sa jigniti pe cineva. Premiile??? O sapca pt cea mai tare freza, o pereche de papuci de casa pufosi pt cei mai buni dansatori...etc

razadesoare
10.11.2006, 14:28:45
Daca ati ajuns pana aici, inseamna ca nu-i chiar asa cum spui!
Stai linistita, va fi bine, vei vedea!

fleur
19.11.2006, 11:22:05
Trebuie sa intelegeti ca aveti nevoie de invitati tineri. Sigur ca ei nu vor da toti atatia bani ca cei mai in varsta, dar ei vor antrena distractia. Fara ei ringul de dans va fi mai mult gol, si fara invitati pe ringul de dans, petrecerea de nunta va parea trista.

adinutzas
08.12.2006, 21:35:47
Dragele mele,
Chiar daca intretinerea nuntasilor tine mai mult de "staroste"/"maestru de ceremonii", sunt curioasa ce "jocuri de societate", "momente vesele"...putem sa le zicem oricum, au avut loc la nuntile voastre, la cele la care ati participat sau pe care vi le doriti la nuntile voastre.
Bineinteles ca fiecare zona are traditiile ei, mai mult sau mai putin rigide, insa mai sunt si alte joculete...spre exemplu am fost la o nunta la care mirele, cu o lingura de lemn intre picioare, trebuia sa sparga ouale dintr-un castron pe care il tinea mireasa la nivelul lingurii. Unora li s-a parut o chestie destul de vulgara, insa altii au gustat momentul.
Voi ce parere aveti, ce fel de astfel de momente as putea avea la nunta, care sa placa cat mai multor invitati?

urmychance
08.12.2006, 23:39:16
e misto subiectul....s-a mai discutat despre asta, dar e bine venit si aici.
Eu m-am gandit la karaoke (max. 30 min) cu premii. Nu stiu daca o sa facem asta pana la urma. Poate si un concurs de dans (4-5 melodii)
Mai vroiam sa cantam o melodie, dar eu chiar cant ca o ciubota, mai bine ma fac de ras doar la karaoke.
Filmulet, slideshow cu pozele noastre.
Si mai asteptam pareri.
La dezgatit o sa pun o melodie vesela si in nici un caz: ia-ti mireasa ziua buna....

adinutzas
09.12.2006, 10:25:11
Mersi de idei, la cea cu slideshowul ne-am gandit si noi, si probabil ca o sa o si facen, dar la karaoke ma intreb cu o sa fie exact momentul: maestrul de ceremonii spune "si acum vom avea un mic concurs karaoke, cine vrea sa participe?". Daca nu se ofera nimeni ar fi penibil, iar daca ar ridica starostele pe cineva, persoana respectiva s-ar simti foarte prost daca chiar nu are talente de gen.
La noi se mai practica si chestii de genul- mireasa plimba un ou de pe un crac pe altul al pantalonilor mirelui fara sa il sparga, sau acelasi lucru dar cu banana, chestii dragute pt tineret, dar nu intotdeauna gustate de cei mai "pudici"
Apoi se mai practica "dansul miresei" (obicei imprumutat de la nuntile maghiarilor si total neagreat de mine, motiv pt care sub nic io forma nu o sa fie la nunta noastra). Adica, la un moment dat maestrul de ceromonii striga: "Mireasa e de vanzare" si mireasa tre sa se posteze pe ringul de dans si sa astepte sa o dantuiasca toti nuntasii care vor, incepand de la copii, femei barbati, care in schimbul dansului tre sa puna bani intr-un cosuletul pe care il tine o d-soara de onoare :-& .

issa
09.12.2006, 16:48:58
Apoi se mai practica "dansul miresei" (obicei imprumutat de la nuntile maghiarilor si total neagreat de mine, motiv pt care sub nic io forma nu o sa fie la nunta noastra). Adica, la un moment dat maestrul de ceromonii striga: "Mireasa e de vanzare" si mireasa tre sa se posteze pe ringul de dans si sa astepte sa o dantuiasca toti nuntasii care vor, incepand de la copii, femei barbati, care in schimbul dansului tre sa puna bani intr-un cosuletul pe care il tine o d-soara de onoare :-& .[/quote]

Asta este chiar o afacere, super tare. Va dati seama sa cerem bani la toti invitatii care danseaza cu mireasa?:))

krisstina2004
09.12.2006, 19:22:34
Apoi se mai practica "dansul miresei" (obicei imprumutat de la nuntile maghiarilor si total neagreat de mine, motiv pt care sub nic io forma nu o sa fie la nunta noastra). Adica, la un moment dat maestrul de ceromonii striga: "Mireasa e de vanzare" si mireasa tre sa se posteze pe ringul de dans si sa astepte sa o dantuiasca toti nuntasii care vor, incepand de la copii, femei barbati, care in schimbul dansului tre sa puna bani intr-un cosuletul pe care il tine o d-soara de onoare :-& .

Eu am vazut obiceiul asta in zona Brasovului. Prin alte parti am vazut ca i se bagau miresei bani in san la dansul miresei, dar mi se pare de prost gust.

popa_mihaellla
09.12.2006, 19:41:33
Buna miresici,

Eu sunt din Constanta, la noi nu prea am auzit de chestii din astea, dar cred ca cel mai bine iti animezi propria nunta cu participarea ta la toate dansurile. Asa se simt si invitatii si nu stau jos daca vad ca tu dansezi.Numai ca eu sper sa invat toate dansurile pana la nunta....:(

baby_tweety
09.12.2006, 22:42:30
Mersi de idei, la cea cu slideshowul ne-am gandit si noi, si probabil ca o sa o si facen, dar la karaoke ma intreb cu o sa fie exact momentul: maestrul de ceremonii spune "si acum vom avea un mic concurs karaoke, cine vrea sa participe?". Daca nu se ofera nimeni ar fi penibil, iar daca ar ridica starostele pe cineva, persoana respectiva s-ar simti foarte prost daca chiar nu are talente de gen.
La noi se mai practica si chestii de genul- mireasa plimba un ou de pe un crac pe altul al pantalonilor mirelui fara sa il sparga, sau acelasi lucru dar cu banana, chestii dragute pt tineret, dar nu intotdeauna gustate de cei mai "pudici"

Io's din Cj si sa-mi trag o palma daca am auzit de obiceiul asta si am fost la cateva nunti.Da ma rog...bine ca n-am vazut asa ceva.Tiganie curata.

adinutzas
10.12.2006, 11:14:23
Io's din Cj si sa-mi trag o palma daca am auzit de obiceiul asta si am fost la cateva nunti.Da ma rog...bine ca n-am vazut asa ceva.Tiganie curata.
Si io is din Cj, dar nunta o facem la ai mei in Harghita si pe-acolo e obiceiul asta<:-P

Alyna
14.12.2006, 14:45:49
De cat sa te agiti sa bagi obiceiuri din astea de prost gust, mai faci ceva care sa placa la toti.
La nunta noastra, am facut concurs de karaoke si a iesit super. A cantat mirele cu trei prieteni pentru mireasa, respectiv sotiile (prietenele) celor trei. Am cantat eu cu cateva prietene in acelasi mod. Dupa care s-au antrenat toti. Copiii care au fost (vreo 5,6) si domnisoarele de onoare au cantat "Ghita". A fost super, dupa nunta, toti au mentionat de karaoke ca a fost ceva inedit.
Am avut festivitate de premiere, cu diplome si tot tacamul la sfarsitul nuntii pentru cateva perechi si invitati.
Si multe altele......

monicutza
14.12.2006, 14:55:37
Eu am vazut obiceiul asta in zona Brasovului. Prin alte parti am vazut ca i se bagau miresei bani in san la dansul miresei, dar mi se pare de prost gust.
Eu sunt din Brasov si zau daca am vazut asa ceva pe la nunti :O
Eventual prin comunele sau satele de langa Brasov:-s ca aici nu[-X [-X [-X

cami_dxb
23.12.2006, 10:09:24
Eu am fost acum cativa ani la o nunta in Brasov, la o cantina si chiar am vazut asa ceva. Fereasca sfantul sa am asa ceva la nunta. Nici intr-o mie de ani.

Raza_de_soare
03.01.2007, 16:47:37
Buna,

eu am introdus in cursul nuntii doua momente interactive, o "festivitate de premiere" si trei momente live. vroiam si karaoke, dar nu se preteaza sala
:(

Ce cuprind cele trei momente live?

Ce ati spune de o mini-sceneta?Oare ar prinde?Un moment vesel, cu niste bancuri inedite, spuse evident de un om jovial, cu priza la public.Ceva de genul:stiti care e culmea bla..bla...Sau cateva joculete de perspicacitate, imprumutate kiar din caticelele copilsilor de 1-4...Sau niste curiozitati haioase, luate in enciclopediile tot pt.copii, dar iteresante si pt.adulti...Ar prinde asa ceva sau nu?

Kalini
03.01.2007, 21:48:17
Ar fi interesant...Noi ne gandim la un iluzionist......:>

sgeorgiana20
05.01.2007, 12:53:30
M-am gandit si eu la ceva care sa inveseleasca putin atmosfera. Cred ca singurul lucru pe care l-as folosi in acest sens ar fi un moment cu un grup de dansatori de la un club sportiv - ma refer la dansurile de societate si dansuri moderne.

Raza_de_soare
05.01.2007, 17:47:45
M-am gandit si eu la ceva care sa inveseleasca putin atmosfera. Cred ca singurul lucru pe care l-as folosi in acest sens ar fi un moment cu un grup de dansatori de la un club sportiv - ma refer la dansurile de societate si dansuri moderne.

Si noi ne gandisem sa "inkiriem" doua pereki de dansatori, dar acest moment nu il poti prelungi la nasfarsit.Ideea este ca dansatorii vor da un mic show, in frunte cu mirii, dar apoi vor fi invitati obisnuiti, care vor dansa pe orice stil de muzica (daca voi voi, ca ei vor fi contractati numai pt.show teoretic).Acum, m-am cam razgandit...e cam costisitor:ii platesti pe ei sa vina, le platesti meniurile...cam paguboasa afacerea ....

cami_dxb
06.01.2007, 09:20:40
Pai mai bine faceti voi cursuri de dans si faceti voi un show continuu \:D/ \:D/ , fara sa mai platiti dansatori. Si chiar daca va mai impiedicati :-$ nu o sa bage nimeni de seama.

Raza_de_soare
07.01.2007, 00:10:12
Pai mai bine faceti voi cursuri de dans si faceti voi un show continuu \:D/ \:D/ , fara sa mai platiti dansatori. Si chiar daca va mai impiedicati :-$ nu o sa bage nimeni de seama.

Asta vrem oricum sa facem.Vom incepe cat de curand cursurile de dans, dar daca pe langa noi doi ar mai fi inca doua pereki de dansatori care sa le incante invitatilor okisorii cu cateva dansuri pe care ei nu le-ar putea dansa , gen jive sau samba...ar fi altceva.Dar, repet:am ajuns la concluzia ca este prea costisitor acest show.O sa incercam sa intretinem noi atmosfera.

sgeorgiana20
07.01.2007, 20:08:04
Si noi ne gandisem sa "inkiriem" doua pereki de dansatori, dar acest moment nu il poti prelungi la nasfarsit.Ideea este ca dansatorii vor da un mic show, in frunte cu mirii, dar apoi vor fi invitati obisnuiti, care vor dansa pe orice stil de muzica (daca voi voi, ca ei vor fi contractati numai pt.show teoretic).Acum, m-am cam razgandit...e cam costisitor:ii platesti pe ei sa vina, le platesti meniurile...cam paguboasa afacerea ....

Eu lucrez in domeniu si ar fi fost cam ca un cadou din partea lor....si nu m-ar costa cam nimik in afara de meniuri. Oricum nu este nimic sigur deocamdata. O sa mai vedem. Oricum dc ar fi sa aleg ceva artistic asta ar fi singurul lucru care ar fi pe gustul meu.

elenita
31.03.2007, 21:28:24
Eu m-am gandit sa ii pun pe invitati sa faca cate o declaratie de dragoste si sa le citesc pe toate si sa o premiez pe cea care imi place,ma gandeam sa fac si un joculet de spart baloane cu confetii in ele ...da nu stiu cum...<:-P

Paideea
23.04.2007, 09:42:18
De cat sa te agiti sa bagi obiceiuri din astea de prost gust, mai faci ceva care sa placa la toti.
La nunta noastra, am facut concurs de karaoke si a iesit super. A cantat mirele cu trei prieteni pentru mireasa, respectiv sotiile (prietenele) celor trei. Am cantat eu cu cateva prietene in acelasi mod. Dupa care s-au antrenat toti. Copiii care au fost (vreo 5,6) si domnisoarele de onoare au cantat "Ghita". A fost super, dupa nunta, toti au mentionat de karaoke ca a fost ceva inedit.
Am avut festivitate de premiere, cu diplome si tot tacamul la sfarsitul nuntii pentru cateva perechi si invitati.
Si multe altele......
Am vrea si noi sa organizam un mic karaoke, dar ne intrebam inca daca vom avea amatori. Eu sunt mare amatoare de karaoke, dar nu pot sa intoxic lumea cantand doar eu, pentru ca desi sunt mireasa, nu pot sa ii chinui intr-atat pe invitati, macar din bun simtz. :"> La voi cum ati ales participantii? S-au oferit?
Si apoi, e problema tehnica. Unde ati gasit negativele, si versurile le-ati avut printate, sau le-ati pus pe un retroproiector? Ti-as multumi nespus daca mi-ai putea raspunde. [-o< PuP!

Alyna
24.04.2007, 13:42:26
Am vrea si noi sa organizam un mic karaoke, dar ne intrebam inca daca vom avea amatori. Eu sunt mare amatoare de karaoke, dar nu pot sa intoxic lumea cantand doar eu, pentru ca desi sunt mireasa, nu pot sa ii chinui intr-atat pe invitati, macar din bun simtz. :"> La voi cum ati ales participantii? S-au oferit?
Si apoi, e problema tehnica. Unde ati gasit negativele, si versurile le-ati avut printate, sau le-ati pus pe un retroproiector? Ti-as multumi nespus daca mi-ai putea raspunde. [-o< PuP!

Fara nici o complicatie din asta. Am vorbit inainte cu dj si cu domnisoarele de onoare (au fost 3 ), le-am spus sa se gandeasca la niste melodii pe care le stiu ele, cu versuri si gata. La locul faptei am constatat ca s-au oferit multi care sa cante dupa ce a inceput mirele, asa de incantati au fost. Si dupa ce au cantat si copiii........
Oricum trei melodii, maxim patru, una dintre ele foarte cunoscuta ca sa ii antrenezi pe toti din sala si ajunge.
Fara versuri, doar melodia cu tot cu voce, asa daca se incurca in versuri aud vocea si isi revin. Oricum la un moment dat o sa se auda doar melodia fara vocea care canta, pentru ca o sa o acopere cei care canta.

Spor la treaba! Pupici!

someway
24.04.2007, 17:32:48
Hello,

Am o mare nedumerire si nu stiu cum sa procedez, dar sa va spun de la inceput...
In octombrie ma marit si binenteles ca am inceput sa ma documentez.
Cineva mi-a recomandat un site am intrat acolo m-am uitat si am vazut ca exista agentii organizatoare de nunti.Vreo cateva le-am contactat ca sa imi fac o idee.Ce nu pot sa imi dau seama si aici poate ma ajutati voi, este daca ies mai scump apelang la o astfel de agentie in loc sa imi caut eu restaurantul si toate cele necesare organizarii nuntii...
In cazul in care este mai scump decat daca m-as ocupa eu in intregime de tot, imi poate spune cineva in procente% cam cu cat ar fi mai scump?
Ca poate renteaza mai mult sa apelez la o agentie de aceasta organizatoare decat sa-mi stric frumusete de picioare alergand incolo si incoace si sa nu mai fiu in stare apoi, la nunta, sa dansez valsul miresei...

cristinica11
24.04.2007, 18:37:13
Hello,

Am o mare nedumerire si nu stiu cum sa procedez, dar sa va spun de la inceput...
In octombrie ma marit si binenteles ca am inceput sa ma documentez.
Cineva mi-a recomandat un site www.nuntidebasm.ro (http://www.nuntidebasm.ro) am intrat acolo m-am uitat si am vazut ca exista agentii organizatoare de nunti.Vreo cateva le-am contactat ca sa imi fac o idee.Ce nu pot sa imi dau seama si aici poate ma ajutati voi, este daca ies mai scump apelang la o astfel de agentie in loc sa imi caut eu restaurantul si toate cele necesare organizarii nuntii...
In cazul in care este mai scump decat daca m-as ocupa eu in intregime de tot, imi poate spune cineva in procente% cam cu cat ar fi mai scump?
Ca poate renteaza mai mult sa apelez la o agentie de aceasta organizatoare decat sa-mi stric frumusete de picioare alergand incolo si incoace si sa nu mai fiu in stare apoi, la nunta, sa dansez valsul miresei...
Pai depinde ce vrei de la ei.Dar iti pot spune cu siguranta ca e mai ieftin sa apelezi la o agentie!!Si eu am facut niste calcule si m-ar fi costat totul 60 de mil plus alergatura si nici nu eram sigura ca imi ies toate asa bine.Nu am experienta lor. Plus ca cine s-ar fi dus in ziua nnuntii la restaurant sa le aranjeze?
Asa, ma costa 30 mil si stau linistita.

someway
27.04.2007, 12:04:21
Pai depinde ce vrei de la ei.Dar iti pot spune cu siguranta ca e mai ieftin sa apelezi la o agentie!!Si eu am facut niste calcule si m-ar fi costat totul 60 de mil plus alergatura si nici nu eram sigura ca imi ies toate asa bine.Nu am experienta lor. Plus ca cine s-ar fi dus in ziua nnuntii la restaurant sa le aranjeze?
Asa, ma costa 30 mil si stau linistita.

Deci zici ca e mai bine sa apelez la o agentie... ajung la jumatate cu costurile... de necrezut... sper sa fie totusi adevarat
Multumesc pentru lamurire.

tot_tot_claire
27.04.2007, 12:30:15
la jumatate nu ajungi, ca n-ai cum. agentiile iau comision de la furnizorii lor de servicii, nu de la client, dar furnizorii - stiind ca vor da comision - pun pretul in consecinta. (nu generalizez, dar vorbesc din experienta a 2 nunti in familie.) avantajul e ca ai mai mult timp liber pt tine personal, ca mireasa :) la orice furnizor te duci, n-o sa te puna sa-ti aranjezi sala singura in ziua nuntii sau mai stiu eu ce. c'mon !!:)

dya
03.05.2007, 22:10:00
Fetelor, dar parca vorbeam aici despre idei pentru petrecerea de nunta??!!!
Eu imi doresc mult doua sau trei cupluri de dansatori pentru a avea cateva momente speciale. Noi cu Karaoke...:-? nu prea...
Dar dansul ne si place f mult si cred ca ar fi si ceva foarte elegant.
Daca aveti cumva idee despre ceva date de contact ale unor astfel de dansatori, va rog mult trimiteti-mi-le si mie!!!^:)^ Pe privat daca s-ar considera reclama.
Poate si preturi????^:)^
Succes cu pregatirile!!! Eu mai am putin:-SS

cami_dxb
05.05.2007, 13:00:12
Si eu as fi vrut cateva perechi de dansatori, dar al meu nu vrea......:(( :(( :(( Asa ca mai am nevoie de idei........

CAMELLIA
06.05.2007, 03:49:20
Si noi ne-am gandit sa luam niste dansatori.
Am cerut presupuestul unei firme din Sibiu si mi-a spus ca ma costa 7 milioane 3 perechi care vor dansa 10 stiluri de dans. Cam 20 minute. Mi se pare cam scump, si mi-a spus ca pentru 5 milioane danseaza 5 stiluri de dans. Poate o sa-i luam pana la urma, vedem cand ajungem acasa.

Am citit in mejalele anterioare ca spunea o miresica ca iese scump, ca daca ia dansatori sportivi ii iese scump, ca mai cheltuieste cu ei si cu meniurile.
Intreb : trebuie sa se asigure si mancarea acestor dansatori ? :O
Mie nu mi se pare corect, doar ei sunt invitati sa actueze si vor fi platiti, doar nu e responsabilitatea mirilor sa le si dea de mancare, nu ? ... parerea mea...:-$

tot_tot_claire
06.05.2007, 14:09:23
Si noi ne-am gandit sa luam niste dansatori.
Am cerut presupuestul unei firme din Sibiu si mi-a spus ca ma costa 7 milioane 3 perechi care vor dansa 10 stiluri de dans. Cam 20 minute. Mi se pare cam scump, si mi-a spus ca pentru 5 milioane danseaza 5 stiluri de dans. Poate o sa-i luam pana la urma, vedem cand ajungem acasa.

Am citit in mejalele anterioare ca spunea o miresica ca iese scump, ca daca ia dansatori sportivi ii iese scump, ca mai cheltuieste cu ei si cu meniurile.
Intreb : trebuie sa se asigure si mancarea acestor dansatori ? :O
Mie nu mi se pare corect, doar ei sunt invitati sa actueze si vor fi platiti, doar nu e responsabilitatea mirilor sa le si dea de mancare, nu ? ... parerea mea...:-$

nou ni s-a cerut 1 milion pt fiecare dans, si sa alegem noi cate dansuri vor fi. deci cam tot pe-acolo suntem cu banii. n-au cerut meniu, dar au zis c-ar fi bine sa pregatim un platou cu gustari si niste bauturi racoritoare pt dansatori, dupa ce-si fac programul artistic. noi chiar ne gandisem macar niste apa/suc sa le dam, nu-i chiar asa mare lucru :) numai ca trebuie sa le gasim un loc sa stea sa pape, poate o masa separata, mai vedem.

sonis1982
17.05.2007, 10:05:32
Buna, sunt Sonia si in septembrie o sa devin si eu miresica<:-P . Am si eu o intrebare: as dori ca eu si viitorul meu sot sa facem o surpriza invitatiilor la nunta...aveti veo idee cam ce s-ar putea organiza?

Mersi,
Sonia

atodica
17.05.2007, 10:12:14
Buna, sunt Sonia si in septembrie o sa devin si eu miresica<:-P . Am si eu o intrebare: as dori ca eu si viitorul meu sot sa facem o surpriza invitatiilor la nunta...aveti veo idee cam ce s-ar putea organiza?

Mersi,
Sonia

la ce gen de surpriza te-ai gandit? ceva cadouri? detaileaza un pic "surpriza" :)
eu am vazut la o nunta un fel de "concurs" pt invitati si mi-a placut mult... deci mirii au organizat un fel de concurs de dans... au impartit biletele la toate persoanele din sala si apoi pe baza biletelelor au facut perechi si i-au pus sa danseze pe diferite genuri de muzica... dar a fost super dragutz ca asa au stimulat invitatii la dans...
nu stiu daca as face asa ceva la nunta mea, dar mi--a placut ideea lor :)

atodica
17.05.2007, 10:13:41
ahhh... am uitat sa-ti spun BINE AI VENIT printre noi >:D<

cristina_24
17.05.2007, 10:18:16
Bine ai venit printre noi SONIA!!>:D< >:D< >:D<

sonis1982
17.05.2007, 10:23:07
Ma bucur ca v-am gasit>:D<
Nu ma refer la cadouri, sa fim seriosi acuma...ca nu vreau sa merg in pierdere cu nunta...ma refer la surpize de genul asta, concursuri de dans sau niste jocuri ce se pot tine cand petrecerea este mai linistita.

Sonia

atodica
17.05.2007, 10:27:11
pai la o nunta cel mai bun concurs ar fi cel de dans, daca atmosfera e prea linistita....
pot sa-ti spun ca a fost foarte fain la nunta aia... nimeni nu a mai stat pe scaun :D , si dupa ce s-a terminat concursul majoritatea invitatiilor au ramas pe ringul de dans....
ce mi-a mai placut la mirii de la nunta cu pricina, ca au luat pe toata lumea la dans... eu am apreciat foarte mult acest gest...

ss29
17.05.2007, 14:57:06
la ce gen de surpriza te-ai gandit? ceva cadouri? detaileaza un pic "surpriza" :)
eu am vazut la o nunta un fel de "concurs" pt invitati si mi-a placut mult... deci mirii au organizat un fel de concurs de dans... au impartit biletele la toate persoanele din sala si apoi pe baza biletelelor au facut perechi si i-au pus sa danseze pe diferite genuri de muzica... dar a fost super dragutz ca asa au stimulat invitatii la dans...
nu stiu daca as face asa ceva la nunta mea, dar mi--a placut ideea lor :)

aouuuuuu ce idee faina........trebuie sa ma gandesc si eu la asa ceva........

diai
17.05.2007, 16:14:25
Am gasit pe net niste filmulete cu un alt gen de surprize pt. invitati.Este vorba despre primul dans,care incepe de obicei cu un vals sau cu ceva slow,pt. ca dupa putin timp sa se schimbe melodia cu ceva ritmat.Daca sunteti interesate,macar asa de curiozitate,cautati pe www.youtube.com.Trebuie sa cautati dupa first dance sau wedding.Filmele sunt foarte dragute,merita vazute.

Sylvester
17.05.2007, 16:16:59
pai la o nunta cel mai bun concurs ar fi cel de dans, daca atmosfera e prea linistita....
pot sa-ti spun ca a fost foarte fain la nunta aia... nimeni nu a mai stat pe scaun :D , si dupa ce s-a terminat concursul majoritatea invitatiilor au ramas pe ringul de dans....
ce mi-a mai placut la mirii de la nunta cu pricina, ca au luat pe toata lumea la dans... eu am apreciat foarte mult acest gest...

Asta este o idee supertare!!!! Sunt multe nunti cu problema asta: nu danseaza lumea... ma rog ... din diverse motive. Dar daca organizezi un concurs de-asta te-ai scos!!!!! Geniala ideea!:)>-

rali
17.05.2007, 16:19:06
Eu nu cred ca voi avea ceva de genul asta. Nu cred ca invitatii mei ar aprecia asa ceva.

rafila
17.05.2007, 17:07:15
Eu nu cred ca voi avea ceva de genul asta. Nu cred ca invitatii mei ar aprecia asa ceva.

Nici eu nu ma bag la asa ceva. Dupa cum imi stiu eu invitatii, nu as prea avea participanti la concursul asta.

Kaela
17.05.2007, 17:37:26
dati-le numai mancare shi beutura buna shi un dj care stie pune muzica shi n-o sa stea jos o secunda... sa ishi intre in forma shi apoi sa vedetzi... noi avem niste prieteni care nu mananca numai sarmale, in rest, danseaza non stop...

diai
17.05.2007, 18:23:57
Asta-i adresa unde puteti vedea dansul surpriza :ttp://www.youtube.com/watch?v=6qd_j98-y-M&NR=1

marieta_eftimie
17.05.2007, 19:46:17
Salutare miresici,

Ce momente placute si deosebite se mai intampla pe la nunti ?

As vrea sa organizez ceva deosebit pentru invitati sa ramana cu o amintire placuta de la marele nostru eveniment...
Aveti vreo idee..poate ne ajuta miresicile care au apelat la organizatorii de evenimente profi..

Salutari...=P~

Miru
17.05.2007, 23:36:26
Asta-i adresa unde puteti vedea dansul surpriza :ttp://www.youtube.com/watch?v=6qd_j98-y-M&NR=1
super tare

diai
18.05.2007, 09:16:58
super tare

Mai e un filmulet super tare,mie imi place mai mult decat celalalt.
Asta-i adresa : http://www.youtube.com/watch?v=3nie9lKPifg&mode=related&search=

Alexutza2007
18.05.2007, 11:50:50
Super tare! Ce fainnnn!!!!

c_s
18.05.2007, 18:08:46
bbbbbbeeeeeeeeeeeesssssssssssttttttttttttttiiiiiii iiiiiiiiiiiiaaaaaaaaaalllllllllllllll!

diai
18.05.2007, 19:35:54
Dupa ce am vazut dansul surpriza,ne-am gandit sa facem si noi ceva in genul ala,dar pt. noi a fost prea tarziu,nu mai aveam suficient timp sa ne facem "coregrafia".
In schimb ne-am gandit la cateva melodii care ar fi mers.

Kaela
18.05.2007, 21:28:08
super tare dansul... shi ce mai erau pe acolo pe aceasta tema... =D>

StOrM
18.05.2007, 23:07:15
Dirty Dancing UK - Julia and James First Dance e suuper misto! asa ceva m-as vedea si pe mine facand, in schimb pe al meu nu:)) mai ales tavalindu-se pe jos ...

Miru
19.05.2007, 10:04:25
Dirty Dancing UK - Julia and James First Dance e suuper misto! asa ceva m-as vedea si pe mine facand, in schimb pe al meu nu:)) mai ales tavalindu-se pe jos ...

eu am vazut dirty dancing de vreo 7 ori si il mai pot vedea de inca 7. al meu cand aude de acest film, sau de soundtrack (am si cd-ul bineinteles) paraseste camera...daca il pun sa danseze cu mine asta, sigur nu ma mai marit, cel putin nu cu el :-<

dedelina
22.05.2007, 17:20:36
Mie imi place ala cu brakedanceul ...SUPERRRRRR
La noi ar prinde asa ceva. Nu stiu neamurile lui cum ar reactiona, dar sincer I DON'T GIVE A SHIT :D si el nici atat \:D/

yo_andr3y
27.05.2007, 13:37:49
As aprecia f mult daca mi-ati spune niste jocuri distractive care se pot face la nunti. Ceva care sa produca mult ras, ceva funny.. multumesc. :)

MaryT
28.05.2007, 12:19:42
As aprecia f mult daca mi-ati spune niste jocuri distractive care se pot face la nunti. Ceva care sa produca mult ras, ceva funny.. multumesc. :)

cu putina rabdare cauta pe forum ca sunt o groaza de idei....:-"
iti recomand un magician profesionist si nu ai sa regreti alegerea facuta...noi am fost la un event de genul si am ramas profund impresionati...;))

verrat
12.06.2007, 18:41:30
eu iti spun un mare secret ........o sa fug singura de la nunta....nu stau sa fiu furata si sa vad atunci cat o sa-mi dea sa ma intorc...:)) cat despre locul unde voi merge...pardon,voi fugi ma descurc eu ca doar voi fi o doamna in clipa aia ..nu ?=P~

clarita
12.06.2007, 18:45:31
eu iti spun un mare secret ........o sa fug singura de la nunta....nu stau sa fiu furata si sa vad atunci cat o sa-mi dea sa ma intorc...:)) cat despre locul unde voi merge...pardon,voi fugi ma descurc eu ca doar voi fi o doamna in clipa aia ..nu ?=P~

Pai o sa poti sa fugi singura? Ca fiind in centrul atentiei, nu prea vad cum...:-?

juliejolie
12.06.2007, 19:22:01
Jocuri distractive la nunta?!
Doar n-o sa incingeti o Sheptica, o Mima sau Baba-oarba... :)) Ar fi o chestie!
Zau asa, e totusi o nunta, nu un party!!
Ce vreti mai distractiv decat o Perinitza, Brasoveanca, Cotton Eye Joe - si alte melodii la care se face "tunel" si perechile trec pe rand pe sub el, Meneaito si multe alte dansuri antrenante?!...
Oricum nunta are multe momente cheie (distractive) - printre care si furatul miresei si rascumpararea ei - prilej pt "jocuri" haioase de genul - mirele sa ii compuna o poezioara ca sa o primeasca inapoi, sau mireasa sa fie purtata pe brate de catre "hoti" sau cavalerii de onoare, facand oculul salii...apoi mai e momentul aruncarii buchetului, al scoaterii voalului sau aruncarea jartelutzei...:>

ellie
13.06.2007, 13:01:23

Eu venisem cu ideea (se gaseste undeva pe subiectul legat de Furatul miresei) ca furatul miresei sa fie organizat de mine - mireasa si de domnisoara de onoare (am nevoie de asistenta ei pentru ca eu nu conduc :-s ) si sa ne negociem astfel garderoba sau in fine alte chestii care ne intereseaza pe noi..;))

aly
24.07.2007, 12:11:04
La invitati v-ati gandit sa le faceti vreo surpriza?
Noi o sa le dam la final,pe langa prajituri,o sticla mica(250ml)de vin,care in loc de eticheta cu denumirea vinului o sa aiba poza noastra,cu numele si data casatoriei.Am primit asa ceva la o nunta si ne-a placut foarte mult.Nimeni nu stie,deci o sa fie surpriza si pentru parinti,frati,surori.Pupici.

AnaM
24.07.2007, 12:33:17
Ai gresit subforumul :)>- Incearca la Accesorii nunta!

aly
24.07.2007, 12:57:30
imi cer mii de scuze^:)^

AnaM
24.07.2007, 13:07:11
imi cer mii de scuze^:)^

Stai linistita! Nu e nimic grav :)
Incearca la topicul cu Marturii :*

frederika
05.08.2007, 15:02:26
Buna miresici. Eu am nunta pe 21 octombrie si am niste emotii!!!
Ceva idei pentru petrecerea de nunta aveti? Ma refer la ceva jocuri, niste parodii....

noi am avut la nunta un moment cand solistele s-au imbracata in tiganci si au cantat muzica tiganeasca ..lumea a fost f incantata de prestatie

arev
27.08.2007, 15:14:26

Buna fetelor,

Sunt noua pe aici si am citit cu deosebit interes ideile voastre. Trebuie sa va spun ca eu am pus deja in practica ideea angajarii unor perechi de dansatori si singurul compromis pe care l-am facut a fost sa renunt la o pereche in favoarea a doua. Initial am vrut 3 perechi insa pretul de 150E/pereche pentru prestatia a doua reprize de dansuri fiecare avand doar 4-5 dansuri a cate 1min si jumatate mi s-a parut prea mult. Ideea e ca dupa prestatie, dansatorii nu se vor face nevazuti ci vor interactiona cu invitatii, ii vor invita la dans, si nu vor accepta nici un refuz din partea nuntasilor. In total, acest moment va dura cam 45 min (asta incluzand pauza de 10 min pentru schimbul costumatiilor)

danyramy
29.08.2007, 11:12:53
Buna fetelor,

Sunt noua pe aici si am citit cu deosebit interes ideile voastre. Trebuie sa va spun ca eu am pus deja in practica ideea angajarii unor perechi de dansatori si singurul compromis pe care l-am facut a fost sa renunt la o pereche in favoarea a doua. Initial am vrut 3 perechi insa pretul de 150E/pereche pentru prestatia a doua reprize de dansuri fiecare avand doar 4-5 dansuri a cate 1min si jumatate mi s-a parut prea mult. Ideea e ca dupa prestatie, dansatorii nu se vor face nevazuti ci vor interactiona cu invitatii, ii vor invita la dans, si nu vor accepta nici un refuz din partea nuntasilor. In total, acest moment va dura cam 45 min (asta incluzand pauza de 10 min pentru schimbul costumatiilor)

Geniala ideea dar intr-adevar un pic cam costisitoare dar eu zic ca se merita.
Eu am o dilema acum nu stiu ce sa aleg la nunta formatie sau un dj. Inainte nici nu aceptam ideea de dj la nunta dar am fost la o nunta sambata trecuta si au avut dj si a iesit destul de bine... adik mi-a placut. Oricum ideea e ca ne costa mult mai putin decat o formatie si eventual ne-am putea permite sa aplicam si ideea ta ar ajunge cam cat am da la o formatie :D

arev
30.08.2007, 16:18:19
Eu am o dilema acum nu stiu ce sa aleg la nunta formatie sau un dj. Inainte nici nu aceptam ideea de dj la nunta dar am fost la o nunta sambata trecuta si au avut dj si a iesit destul de bine... adik mi-a placut. Oricum ideea e ca ne costa mult mai putin decat o formatie si eventual ne-am putea permite sa aplicam si ideea ta ar ajunge cam cat am da la o formatie :D

Eu zic ca in Piatra Neamt tarifele pentru dansatori sunt mult mai rezonabile decat in Bucuresti. Cine nu ar vrea sa castige 200ron pentru 12minute de dans? Crede-ma ca pe cat am analizat pretul in comparatie cu prestatia dansatorilor si....merita efortul. Am fost la un concurs de dansuri sportive(ca spectator)si am vazut ce inseamna sa dansezi 1 min pe ritmurilie acelea. E criminal de greu. M-am pus in locul lor si sincer nu cred ca as fi acceptat mai putin (vino aranjata, ia costumatia speciala, etc)

Cat despre DJ, daca este unul foarte bun n-are sens sa iei formatie. Tb sa ai fr mare grija ca poti da si de DJ care efectiv pun o muzica de iti vine sa pleci dupa o ora. Eu am vazut si....si. Eu am apelat la o formatie, ca de......"dc n-ai formatie n-ai muzica"-asta e vorba socrilor :-$

VAmedeea
04.09.2007, 10:15:23
Eu lucrez in domeniu si ar fi fost cam ca un cadou din partea lor....si nu m-ar costa cam nimik in afara de meniuri. Oricum nu este nimic sigur deocamdata. O sa mai vedem. Oricum dc ar fi sa aleg ceva artistic asta ar fi singurul lucru care ar fi pe gustul meu.
pentru noi cei care nu stim sa dansam, ne poti recomanda pe cineva care da lectii de dans si nu e foarte scump? Iti multumesc mult, spor la pregatiri si casa de piatra

andelutza
04.09.2007, 21:49:53
Si eu ma gandeam sa existe momente speciale in timpul nuntzii. Oare furatul miresei, dansatori de la un ansamblu profesionist, o tipa care va canta jazz 15 min, surpriza pt mire, nu e de ajuns?:-?

danyramy
05.09.2007, 09:32:08
Eu zic ca in Piatra Neamt tarifele pentru dansatori sunt mult mai rezonabile decat in Bucuresti. Cine nu ar vrea sa castige 200ron pentru 12minute de dans? Crede-ma ca pe cat am analizat pretul in comparatie cu prestatia dansatorilor si....merita efortul. Am fost la un concurs de dansuri sportive(ca spectator)si am vazut ce inseamna sa dansezi 1 min pe ritmurilie acelea. E criminal de greu. M-am pus in locul lor si sincer nu cred ca as fi acceptat mai putin (vino aranjata, ia costumatia speciala, etc)

Cat despre DJ, daca este unul foarte bun n-are sens sa iei formatie. Tb sa ai fr mare grija ca poti da si de DJ care efectiv pun o muzica de iti vine sa pleci dupa o ora. Eu am vazut si....si. Eu am apelat la o formatie, ca de......"dc n-ai formatie n-ai muzica"-asta e vorba socrilor :-$

Cred ca ai dreptate tu...in Piatra s-ar putea sa fie mai ieftin am sa ma interesez in privinta asta ... de mult ma gandeam eu la asa ceva dar nu stiu de ce la un moment dat abandonasem>:D<

maridra
05.09.2007, 14:38:08
Si eu ma gandeam sa existe momente speciale in timpul nuntzii. Oare furatul miresei, dansatori de la un ansamblu profesionist, o tipa care va canta jazz 15 min, surpriza pt mire, nu e de ajuns?:-?
Ce surpriza pentru mire, Andelutzo? Si eu ma gandeam la o surpriza pentru el exclusiv... dar inca nu mi-a picat nici o fisa.

Si eu imi doresc tare mult niste momente mai speciale. O fi nunta speciala, dar poate fi si plicticoasa pentru cei care nu sunt direct implicati in ce se intampla acolo. asa ca orice metoda de a-i implica pe oameni... trebuie sa aiba succes. Concursul de dans este o idee foarte buna. Ma gandeam sa-i pun pe nasi in Juriu, iar la final diplomele si cadourile sa fie inmanate de noi, mirii. Dar oare s-ar inscrie cineva la concurs? :>

maridra
05.09.2007, 14:40:04
A! Mai avem o surpriza, dar aia e chiar o surpriza. V-o spun dupa... eveniment. ;))

sgeorgiana20
05.09.2007, 15:48:23
pentru noi cei care nu stim sa dansam, ne poti recomanda pe cineva care da lectii de dans si nu e foarte scump? Iti multumesc mult, spor la pregatiri si casa de piatra

Imi pare rau dar in Braila chiar nu stiu pe nimeni. Eu sunt din Constanta, dar te sfatuiesc sa cauti cluburi sportive care au aceasta ramura sportiva. La noi sunt cateva si dau si cursuri. Acum depinde dc vrei pe cineva numai ptr voi nu cred ca o sa fie chiar atat de ieftin. La noi un abonament pe o luna este 50 ron. Dar e cu toata lumea si cine prinde bine, cine nu...
Sau varianta cea mai ieftina ... apelezi la o ruda care se pricepe cat de cat.

andelutza
06.09.2007, 04:59:37
A! Mai avem o surpriza, dar aia e chiar o surpriza. V-o spun dupa... eveniment. ;))

Dupa nunta degeaba ne mai spui:-<...mai copiam si noi ceva ;)) Surpriza pt mire voi fi eu:)>- iesind dintr-o cutie de cadouri mare...numai sa gasesc acea cutie:">

maridra
06.09.2007, 11:07:12
Dupa nunta degeaba ne mai spui:-<...mai copiam si noi ceva ;)) Surpriza pt mire voi fi eu:)>- iesind dintr-o cutie de cadouri mare...numai sa gasesc acea cutie:">
Asta da surpriza! Si vei iesi din cutie in timpul nuntii? ;))

Haideti sa va zic de surpriza aia secreta. Am zis ca le vom face o surpriza nuntasilor in sensul ca... vom prelua toate atributiile maestrului de ceremonii. Noi nu vom sta intr-un coltisor, tacuti, asa cum se obisnuieste, ci vom comunica in permanenta cu nuntasii. Le vom spune asta chiar de la inceput. Le vom comunica noi, personal, la microfon tot ce se va intampla, cand se va intampla si unde. Cu alte cuvinte, ne vom gestiona singuri evenimentele din timpul nuntii si vom incerca sa fim cat mai interactivi.

Da, ati ghicit de ce o sa facem toate acestea. Pentru ca noi, dar mai ales sotul meu... este foarte vorbaret si glumet si sociabil... Daca venea si staroste s-ar fi luat la bataie! ;)) Am zis sa evitam momente dezastruoase pe cat posibil...

andelutza
07.09.2007, 15:53:08
Foarte bine...asa oamenii nu se vor mai intreba intre ei " acum ce mai urmeaza? " La mine e problema ca sotiorul meu nu este prea vorbaretz in preajma strainilor:-" si sa vedem daca trece cu bine peste proba multzumirilor la microfon:-"

alina_hahuie
07.09.2007, 22:08:37
Eu prefer un DJ si un calculator bun decat o formatie proasta. In cazul formatiei este foarte important sa cante intr-adevar cum trebuie pt k am auzit unele pe la noi de-ti vine sa fugi, nici nu recunosti melodia. De asta zic k tre sa fii sigura cand alegi formatia k n-o sa va zgarie urechile, pe cand un calculator si un sistem bun nu-ti fac surprize-nu ragusesc si nici nu falseaza. Dak ai garantia k e k lumea si bugetul de rigoare o formatie e totusi un plus la o nunta. Asa k succes !

alina_hahuie
07.09.2007, 22:11:00
Depinde mult de4 genul de invitati dak majoritatea sunt mai in vasta sau din mediul rural si stii k nu ar participa e mai bine nici sa nu propui k sa eviti un moment stanjenitor.

alina_hahuie
07.09.2007, 22:17:52
Apoi se mai practica "dansul miresei" (obicei imprumutat de la nuntile maghiarilor si total neagreat de mine, motiv pt care sub nic io forma nu o sa fie la nunta noastra). Adica, la un moment dat maestrul de ceromonii striga: "Mireasa e de vanzare" si mireasa tre sa se posteze pe ringul de dans si sa astepte sa o dantuiasca toti nuntasii care vor, incepand de la copii, femei barbati, care in schimbul dansului tre sa puna bani intr-un cosuletul pe care il tine o d-soara de onoare :-& .[/quote]
Ce naspa mi se pare faza asta cu mireasa de vanzare! Valeuuuuuuuuuuuuuuuu! Pai devin o doamna sau ce ? Oricum mireasa danseaza cu toata lumea de la copii pana la bunici dar in postura asta stupida de obiect de inchiriat parca nu m-as pune chiar dak stiu k e doar un joc!

alina_hahuie
07.09.2007, 22:24:18
e misto subiectul....s-a mai discutat despre asta, dar e bine venit si aici.
Eu m-am gandit la karaoke (max. 30 min) cu premii. Nu stiu daca o sa facem asta pana la urma. Poate si un concurs de dans (4-5 melodii)
Mai vroiam sa cantam o melodie, dar eu chiar cant ca o ciubota, mai bine ma fac de ras doar la karaoke.
Filmulet, slideshow cu pozele noastre.
Si mai asteptam pareri.
La dezgatit o sa pun o melodie vesela si in nici un caz: ia-ti mireasa ziua buna....
Urasc melodia ''Ia-ti mireasa ziua buna'' ma seaca, ma scoate din sarite. Frate parca ai fi bolnava in ultima faza ( Doamne fereste) si astia iti canta de duca, sa-ti iei adio de la parinti, de la gradina cu flori, de parca n-ai sa mai vezi nici macar o buruiana niciodata si tu plangi k proasta si cei din jurul tau la fel. Doamne da senzatia de inmormantare curata! Nu pun melodia asta pt nimic in lume. Pt dezgatit voi gasi eu ceva dragut fara sa se transforme momentul intr-o jale generala.

danyramy
11.09.2007, 15:43:43
Urasc melodia ''Ia-ti mireasa ziua buna'' ma seaca, ma scoate din sarite. Frate parca ai fi bolnava in ultima faza ( Doamne fereste) si astia iti canta de duca, sa-ti iei adio de la parinti, de la gradina cu flori, de parca n-ai sa mai vezi nici macar o buruiana niciodata si tu plangi k proasta si cei din jurul tau la fel. Doamne da senzatia de inmormantare curata! Nu pun melodia asta pt nimic in lume. Pt dezgatit voi gasi eu ceva dragut fara sa se transforme momentul intr-o jale generala.

=)) =)) =)) =))

Mir_Ella
14.09.2007, 03:08:57
Imi doresc o surpriza pt toti nuntasii ...ceva inedit...unic ....care sa ramana in amintirea tuturor celor care vor fi prezenti ....
Ceva idei miresici ?
mercic mult

anlya_426
14.09.2007, 10:00:43
un foc de artificii.....

simonarauta
14.09.2007, 12:54:38
Poti invita un ansamblu de dansuri populare (ex.Plaiul Romanesc) ....eu am fost la o nunta unde au fost invitati si mi-au placut tare mult!

elena_lorelei
14.09.2007, 14:12:53
Porneste de la ideea ca tot ce faci la nunta ta este ceea ce iti place tie dar dedicat invitatilor. Astfel, surpriza incepe de la decorarea salii (care o poti face cat mai spectaculoasa), marturii (mici cadouri pt. invitati), dansul mirilor (care este un dans al vostru, dar dedicat placerii vizuale al invitatilor). Asadar. totul poate fi o frumoasa surpriza pt. cei ce au placerea sa fie alaturi de tine (daca e organizat detaliat, cu suflet si cu multa originalitate). In plus, as mai avea eu unele idei:
- un slide-show pe retroproiector (filmulet cu poze ale voastre, scene filmate de-a lungul timpului, poate si cateva cuvinte spuse de voi si cei mai apropiati). Efectul este maxim (daca e bine montat si expresiv), va stoarce multe emotii celor prezenti la nunta.
- un joc de artificii (cum a mai spus o miresica)
- fii atenta macar la cei apropiati, la preferintele lor muzicale (fiecare cuplu are o melodie a lui si o poti dedica la nunta (vor fi impresionati). La cei carora nu le cunosti aceasta intimitate, cauta melodii cu versuri care li se potrivesc, care ii reprezinta
- stabileste o tema a nuntii ( pe site-ul asta vei gasi multe idei) si pune toate detaliile la punct. De exemplu: tema fluturilor, sau a focului, nunta de basm, nunta rustica, tema dragostei (inimioare, ingerasi...) Fii sigura ca va fi remarcata si apreciata aceasta organizare
- cum s-a mai spus, poti stabili un moment artistic: un ansamblu de dans popular sau dansuri artistice, o formatie tematica pt. juma de ora, un invitat special (persoana cunoscuta)
- poti face un concurs karaoke sau de dans, iar la sfarsit sa faci "premiera" prin mici cadouri pt. participanti
Exemplele pot fi nenumarate, dar nu uita ce am scris la inceput, asta mi se pare cel mai important.>:D<>:D<>:D<

Mir_Ella
15.09.2007, 18:32:02
Merci mult pt toate ideeile ...cam la toate astea m-am gandit si eu ...fie ca e vb de foc de artificii, slideshow cu foto, decorare , o formatie sau ansamblu ....si totusi imi storc creierii pt altceva :">
merci mult

alexya_m
11.10.2007, 12:52:15
Poti invita un ansamblu de dansuri populare (ex.Plaiul Romanesc) ....eu am fost la o nunta unde au fost invitati si mi-au placut tare mult!
La noi in Braila???La ce nunta au fost invitati???In ce data si unde a avut loc nunta...te rog e important sa stiu..mersi frumos

alexandradinu
15.10.2007, 16:25:59
Si noi vrem sa avem surprize pt invitati ,prima va fi valsul de la inceput care va fi " once upon a december" nu am ales-o pt ceva anume ci doar ca ne-a placut , bine si mai e luna de nastere a viitorului meu sot , apoi dupa furat mireasa daca ma rascumpara vreau sa ii cand melodia " From this moment " bineinteles ca voi face play-back ca nu am voce de 3 parale si vreau sa pasesc spre el in artificii vulcan , am mai vrea un dirty dancing la un mom dat , dar acum invatam valsul care nu e prea greu dar la dirty sotul zice ca nu s-ar baga ca i se pare greu deci eu zic ca ajunge si mai bagi o perinita o sarba lui 22 , o meniaito , o brasoveanca si mai vreau una din aia cu pod de brate si trec perechile prin el... dar nu stiu care e asa , in rest sarbe,hore , lente si ce mai trebuie si eu zic ca nu mai e loc de mai mult.
Bineinteles ca e frumos si cu dansatorii profesionisti dar merge si fara<:-P

alexya_m
15.10.2007, 17:13:51
[quote=Mir_Ella;389624]Imi doresc o surpriza pt toti nuntasii ...ceva inedit...unic ....care sa ramana in amintirea tuturor celor care vor fi prezenti ....
Ceva idei miresici ?
mercic mult[/quote
Eu am am avut nunta pe 15 sept si am avut invitata formatia "Plaiul Romanesc din Galati" care au facut o super atmosfera...programul lor artistic a durat in jur de o ora si jumatate,iar invitatii au fost super incantati de prestatia lor (chiar si cei mai fitosi invitati au recunoscut ca au fost super)..iar la furatul miresei am facut schimb cu o alta miresica (e a venit la mine,iar eu m-am dus la ea) si a fost o super atmosfera de ambele parti..iar spre dimineta un bun prieten al sotului meu a cantat cateva melodii la chiatara...in concluzie a fost o super nunta..Asa ca iti recomand cu caldura ansamblul de muzica si dansuri "Plaiul Romanesc"..ei canta,danseaza si in acelasi timp au si cate o dedicatie pt voi (miri,nasi si socri)..contacteaza-i ca n-ai sa regreti..si nici nu iau mult

mikutza
15.10.2007, 21:30:47

Sint de acord cu tine. :)>-

lakra_c
17.10.2007, 16:10:28
Sint de acord cu tine. :)>-
si eu o urasc!!!! si am zis la toti prietenii ca nu vreau sa cante melodia asta la mine la nunta.
m-a asezat frumos pe scaunel sa-mi dea voalul jos , fotograful si cameramanul erau pe faza ... si a inceput solistul vocal cu melodia mai sus mentionata:(:(:(.
nu am putut sa fac nimic , sa stric momentul? erau invitatii in jurul meu , nasa cu mainile in parul meu , cameramanul pe faza:-SS, iar prietenii mei lesinau de ras cand au auzit melodia cu pricina.
asa ca am inghitit in sec si am tacut si uite asa m-a dezgatit pe o melodie banala.
noroc ca nu a plans nimeni!!!!!!

cristina79
24.10.2007, 08:45:53
noi, am avut la nunta un moment de dans indian si surpriza pentru mine a fost ca, cu o seara inaintea nuntii, nepotica mea s-a straduit sa faca un dans impreuna cu " indianca", sa zic asa, am apreciat foarte mult ceea ce a facut, nu stiu cum era coregrafia, dar pentru un copil de 7 ani a iesit ok.

mi-a placut foarte mult.

Anmari
02.11.2007, 13:49:54
Acum cand am citit tot topicul mi-a venit o idee ... o surprisa atat ptr nuntasi cat si ptr parinti .... ma mai gandesc daca sa fie si ptr nasi :D

Surprisa: un slide show cu fotografii ale oamenilor implicatii .... familiile amandoura, apoi noi si in final nasii ... toate pe o melodie sau pe cuvintele spuse de noi :D ... voi mai vedea ... sa mai fie si domnul meu de acord cu asta .... si poate reusesc sa pun si o poza cu noi miri :D ... ar fi super in final si sigur mamele ar plange cu lacrimi ...

mariammary2000
02.11.2007, 13:59:54
apoi dupa furat mireasa daca ma rascumpara vreau sa ii cand melodia " From this moment " bineinteles ca voi face play-back ca nu am voce de 3 parale si vreau sa pasesc spre el in artificii vulcan
:>mai lipseste sa faci un step:D

florinaca
02.11.2007, 14:25:32

... noroc ca in zona noastra nu se practica astfel de "ritualuri" :no_02: ...... nu as fi de acord cu asa ceva.... ai drepate doar nu e ultima ta zi de pe pamant... si pana la urma mergi de buna voie si nesilita de nimeni<:-P... bravo tie =D> bafta

alexandradinu
02.11.2007, 14:28:31
Mie chiar mi se pare un moment frumos nu stiu tie ce nu iti place si nu e o bataie de joc sau o ironie ci o traditie putin adaptata

sugarlips
02.11.2007, 14:42:27
... noroc ca in zona noastra nu se practica astfel de "ritualuri" :no_02: ...... nu as fi de acord cu asa ceva.... ai drepate doar nu e ultima ta zi de pe pamant... si pana la urma mergi de buna voie si nesilita de nimeni<:-P... bravo tie =D> bafta

asa e.... ..;-)

alexandradinu
02.11.2007, 14:51:15
:>mai lipseste sa faci un step:D

Acesta e mesajul care m-a deranjat , am vrut sa scriu imediat dupa el , dar mi-a luat-o alta miresica inainte;-)

mariammary2000
02.11.2007, 17:35:42
Mie chiar mi se pare un moment frumos nu stiu tie ce nu iti place si nu e o bataie de joc sau o ironie ci o traditie putin adaptata
Nu mi am batut joc ci doar am glumit<:-P
Dar nu vad traditia in momentul asta artistic cu tine cantand si mergand spre el, etc;;)

alexandradinu
02.11.2007, 20:39:34
Traditria E Furatul Miresei......... Restul E Adaptare>:p

Allyna
02.11.2007, 22:50:24
Acum cand am citit tot topicul mi-a venit o idee ... o surprisa atat ptr nuntasi cat si ptr parinti .... ma mai gandesc daca sa fie si ptr nasi :D

Surprisa: un slide show cu fotografii ale oamenilor implicatii .... familiile amandoura, apoi noi si in final nasii ... toate pe o melodie sau pe cuvintele spuse de noi :D ... voi mai vedea ... sa mai fie si domnul meu de acord cu asta .... si poate reusesc sa pun si o poza cu noi miri ... ar fi super in final si sigur mamele ar plange cu lacrimi ...

Super ideea! Si eu ma gandeam la ceva aproximativ asemanator, dar nu stiu unde sa proiectez imaginile... Te-ai gandit cum sa procedezi?

ella-ling
05.11.2007, 17:54:33
Super ideea! Si eu ma gandeam la ceva aproximativ asemanator, dar nu stiu unde sa proiectez imaginile... Te-ai gandit cum sa procedezi?

Imaginile le poti proiecta pe peretele alb sau pe un fel de suprafata de proiectie vezi pozele. Poti sa il intrebi pe Dj daca are asa ceva, sau pe la vreo scoala sau facultate. Ti-ar mai trebui un proiector si un calculator.

Noi o sa proiectam poze cu noi pe toata durata nuntii, incepand cu casatoria parintilor, noi cand eram mici, la scoala, de cand ne-am cunoscut, samd

Allyna
05.11.2007, 21:59:50
Imaginile le poti proiecta pe peretele alb sau pe un fel de suprafata de proiectie vezi pozele. Poti sa il intrebi pe Dj daca are asa ceva, sau pe la vreo scoala sau facultate. Ti-ar mai trebui un proiector si un calculator.

Noi o sa proiectam poze cu noi pe toata durata nuntii, incepand cu casatoria parintilor, noi cand eram mici, la scoala, de cand ne-am cunoscut, samd

Cam greu cu peretele alb, iar cu ecranele de proiectie....hmmm sa zicem ca fac rost, dar trebuie sa le gasesc un loc...si unul destul de mare... Cred ca o sa vb cu dj-ul sa vad ce solutii imi da pt ca ma incanta ideea!!!o:-)

sugarlips
06.11.2007, 10:58:04
Cam greu cu peretele alb, iar cu ecranele de proiectie....hmmm sa zicem ca fac rost, dar trebuie sa le gasesc un loc...si unul destul de mare... Cred ca o sa vb cu dj-ul sa vad ce solutii imi da pt ca ma incanta ideea!!!o:-)

eu zic sa ai grija sa fie si un loc unde sa vada majoritatea...asa ar fi cel mai bine<:-P

Allyna
06.11.2007, 12:28:59
eu zic sa ai grija sa fie si un loc unde sa vada majoritatea...asa ar fi cel mai bine<:-P

Mda... Ai dreptate! Aici conteaza foarte mult si forma salii, de preferat sa fie patrata sau dreptunghiulara, asa incat sa se vada toti cu toti. Ca daca are cotloane si unii stau "la colt"...nu mai iese treaba...;)) Oricum, banuiesc ca cea mai ok amplasarea ecranului ar fi undeva cat mai aproape de masa mirilor, pt ca acela e obiectivul principal si in amenajarea decorului se urmareste sa fie cat de accesibil pentru toti.

oana_alina
06.11.2007, 12:56:10
eu zic ca sunt suficiente momente speciale tradidionale sa le spun: valsul mirilor, momente speciale parinti si bunici, furatul miresei, aruncatul buchetului, daca sunt prea multe invitatii cand mai danseaza, mananca.
Acum fiecare stie ce invitati are si cat de receptivi sunt la jocuri sau alte momente mai putin cunoscute.

sugarlips
06.11.2007, 13:46:58
Mda... Ai dreptate! Aici conteaza foarte mult si forma salii, de preferat sa fie patrata sau dreptunghiulara, asa incat sa se vada toti cu toti. Ca daca are cotloane si unii stau "la colt"...nu mai iese treaba...;)) Oricum, banuiesc ca cea mai ok amplasarea ecranului ar fi undeva cat mai aproape de masa mirilor, pt ca acela e obiectivul principal si in amenajarea decorului se urmareste sa fie cat de accesibil pentru toti.

da, asa zic si eu, daca s-ar putea cumva in spatele vostru (adica in spatele mesei mirilor), asta daca este o sala inalta...sau pe peretele din spatele vostru, daca sala e destul de lata...(adica in continuare mesei voastre cum ar veni) sper ca ai inteles ce am vrut sa zic...#-o

Allyna
06.11.2007, 13:51:15
eu zic ca sunt suficiente momente speciale tradidionale sa le spun: valsul mirilor, momente speciale parinti si bunici, furatul miresei, aruncatul buchetului, daca sunt prea multe invitatii cand mai danseaza, mananca.
Acum fiecare stie ce invitati are si cat de receptivi sunt la jocuri sau alte momente mai putin cunoscute.

Asa e! Dar un ecran amplasat undeva in exteriorul ringului de dans (fireste) pe care sa ruleze niste fotografii nu vad cu ce ar impiedica desfasurarea nuntii. Oamenii pot dansa, povesti, participa la activitatile precizate de tine. Probabil vor fi 10-15 poze prezentate pe parcursul a 15-20 min... Oricum nunta tine de la 20:00 pana dimineata, deci timp este suficient. In cazul nostru nu vor fi momente speciale pt parinti, bunici (nu se prea obisnuieste faza cu dansul tata-fiica si mama-fiu) si inlocuim cu ceva iesit oarecum din tiparele unei nunti clasice...

Allyna
06.11.2007, 13:52:12
da, asa zic si eu, daca s-ar putea cumva in spatele vostru (adica in spatele mesei mirilor), asta daca este o sala inalta...sau pe peretele din spatele vostru, daca sala e destul de lata...(adica in continuare mesei voastre cum ar veni) sper ca ai inteles ce am vrut sa zic...#-o

>:D< Am inteles!;-)

sugarlips
06.11.2007, 14:28:43
>:D< Am inteles!;-)

#:-S #:-S #:-S :*

alinutza81
07.11.2007, 11:43:56

Subscriu...noaptea trece atat de repede..eu una nu am apucat sa arunc buchetul..ce-i drept nici nu aveam prea multe d-soare...iar partea cu jarteaua nu ma incanta..asa ca...Totusi a fost o seara plina...lumea a dansat..a mancat...s-a furat mireasa..s-a adus mireasa<:-P ...intre cele 2 momente a dansat o dansatoate de muzica orientala..pt sotul meu...am taiat tortul..etc...Totul s-a terminat pe la ora 5 cred...

Allyna
07.11.2007, 19:22:18
Subscriu...noaptea trece atat de repede..eu una nu am apucat sa arunc buchetul..ce-i drept nici nu aveam prea multe d-soare...iar partea cu jarteaua nu ma incanta..asa ca...Totusi a fost o seara plina...lumea a dansat..a mancat...s-a furat mireasa..s-a adus mireasa<:-P ...intre cele 2 momente a dansat o dansatoate de muzica orientala..pt sotul meu...am taiat tortul..etc...Totul s-a terminat pe la ora 5 cred...

Ei, am rezolvat problema...!\:D/ In loc de dansatoare orientala o sa avem momentul cu pozele...Asta ziceam si inainte ca daca exista parti speciale, intr-adevar e prea mult. Dar altfel...In cazul meu acesta va fi "momentul special"!

oana_alina
07.11.2007, 19:45:14
Ei, am rezolvat problema...!\:D/ In loc de dansatoare orientala o sa avem momentul cu pozele...Asta ziceam si inainte ca daca exista parti speciale, intr-adevar e prea mult. Dar altfel...In cazul meu acesta va fi "momentul special"!

Iti dau o idee sa aduci baietii de la fl.boys, succesul va fi garantat! :D

Allyna
07.11.2007, 20:45:46
Iti dau o idee sa aduci baietii de la fl.boys, succesul va fi garantat! :D

=P~ =P~ =P~ Te cred!!! Nu ai idee de un pret??? Nu ca m-ar interesa, dar...:D :D :D

sugarlips
08.11.2007, 10:58:15

eu cred ca momentul cu pozele poate sa dureze toata nunta... alegi cateva poze si sa apara tot alea ...cine vrea se uita cine nu, nu..si gata...
nu incomdeaza pe nimeni, invitatii pot sa faca ce vor...sa manance, sa danseze....
sa sti ca si pe mine m-a tentat ideea asta, dar din pacate nu prea imi permite sala....asa ca am renuntat...dar mi-ar fi placut>:D<

Allyna
08.11.2007, 12:22:22
eu cred ca momentul cu pozele poate sa dureze toata nunta... alegi cateva poze si sa apara tot alea ...cine vrea se uita cine nu, nu..si gata...
nu incomdeaza pe nimeni, invitatii pot sa faca ce vor...sa manance, sa danseze....
sa sti ca si pe mine m-a tentat ideea asta, dar din pacate nu prea imi permite sala....asa ca am renuntat...dar mi-ar fi placut>:D<

Exact! Practic e doar un fundal pe langa care se pot desfasura oricate alte momente (aruncatul buchetului, dansul mirilor...etc)

sugarlips
08.11.2007, 14:16:31
Exact! Practic e doar un fundal pe langa care se pot desfasura oricate alte momente (aruncatul buchetului, dansul mirilor...etc)

da, da....asa ca daca iti permite sala, daca pot sa zic asa, merita sa-l faci, o sa fie foarte interesant si sunt sigura ca toti invitatii vor fi incantati de idee>:D<

oana_alina
08.11.2007, 14:58:25

eu de acest lucru "fundal cu poze" nu am vazut si nu am auzit in viata:-?
Nu vad logica si rostul, cine se uita la ele daca lumea joaca, mananca povesteste. Pai parctic tu ii poftesti sa stea frumos jos ca la film, mi se pare potrivita ideea la aniversarea a 25 de ani de casatorie, atunci DA vad logica si rostul!!! Sau poate gresesc am alta mentalitate.:)>-

Allyna
08.11.2007, 21:22:57
Nu vad logica si rostul, cine se uita la ele daca lumea joaca, mananca povesteste. Pai parctic tu ii poftesti sa stea frumos jos ca la film, mi se pare potrivita ideea la aniversarea a 25 de ani de casatorie, atunci DA vad logica si rostul!!! Sau poate gresesc am alta mentalitate.:)>-

Cred ca e doar o chestiune de gust (nu neaparat de mentalitate).>:D<

sugarlips
09.11.2007, 10:56:39

eu nu am fost la nici o nunta sa fie asa ceva, dar mie sincer mi se pare o chestie interesanta,pe afara am mai auzit ca se practica asa ceva ...nu ii poftesti pe invitati sa stea jos sa se uite....practic pozele merg pe acel panou non stop, se tot repeta...iti dai seama ca nimeni nu o sa stea sa se uite la poze non stop..dar bunicii sau alte rude mai in varsta care poate nu danseaza...o sa se uite cu siguranta...si altii o sa le vada cand si cand, atunci cand mai arunca privirea in acea parte...pozele poti sa spui ca fac parte din decor sau ceva de genul, nu este un moment al nuntii cum e dansul mirilor, tortul,etc...

oana_alina
09.11.2007, 13:00:33
eu nu am fost la nici o nunta sa fie asa ceva, dar mie sincer mi se pare o chestie interesanta,pe afara am mai auzit ca se practica asa ceva ...nu ii poftesti pe invitati sa stea jos sa se uite....practic pozele merg pe acel panou non stop, se tot repeta...iti dai seama ca nimeni nu o sa stea sa se uite la poze non stop..dar bunicii sau alte rude mai in varsta care poate nu danseaza...o sa se uite cu siguranta...si altii o sa le vada cand si cand, atunci cand mai arunca privirea in acea parte...pozele poti sa spui ca fac parte din decor sau ceva de genul, nu este un moment al nuntii cum e dansul mirilor, tortul,etc...

eu mi-am exprimat parerea sincera iar daca cineva vrea sa tina cont bine, prefer sa discutam despre alte momente speciale.;-)

Allyna
09.11.2007, 21:36:00
eu mi-am exprimat parerea sincera iar daca cineva vrea sa tina cont bine, prefer sa discutam despre alte momente speciale.;-)

E ok! Apreciem si tinem cont de fiecare parere>:D< Sper ca nu te supi, nu? Si chiar asa, cine mai vine cu niste propuneri de jocuri & momente speciale???:-\

Prichindel
17.11.2007, 00:26:30
<:-PAi pus punctul pe I. Nu va sta lumea ca la cinema sa vizioneze un film...din cand in cand se m arunca o privire in acea directie. Mie mi se pare o idee f buna. Si eu ma gandeam la asta. Nu stiu inca de unde pot face rost de ceea ce am nevoie-proiector si ecran...:-\ Mai vedem.
Va pup.

Prichindel
17.11.2007, 00:39:51
Si eu imi doresc tare mult niste momente mai speciale. O fi nunta speciala, dar poate fi si plicticoasa pentru cei care nu sunt direct implicati in ce se intampla acolo. asa ca orice metoda de a-i implica pe oameni... trebuie sa aiba succes. Concursul de dans este o idee foarte buna. Ma gandeam sa-i pun pe nasi in Juriu, iar la final diplomele si cadourile sa fie inmanate de noi, mirii. Dar oare s-ar inscrie cineva la concurs? :>
Eu m-am gandit in felul urmator sa rezolv problema ridicata de tine. La un moment dat DJ va anunta acest concurs de dans si modul de desfasurare. Ceva de genul..."Pentru o jum de ora/ 1h toata lumea este invitata la dans(si se vor pune toate genurile muzicale)...iar oaspetii in tot acest interval trebuie sa-i "urmareasca" pe cei cu care sunt ei la masa...cat de bine danseaza fiecare...iar dupa acest interval de timp fiecare masa sa-si delege o pereche castigatoare. Deci vom avea pe urma finala=))
Acum vor fi in juriu nasii si socrii. Iar pt finala...inca nu am pus-o f bine la punct..dar in principiu ma gandesc sa fie vreo 3-4 melodii de genuri diferite (pt ca in aceasta finala vor fi si perechi tinere dar si mai putin tinere)...
Ma gandesc ca in acest fel antrenezi pe toata lumea si va fi si fun in acelasi timp.
Voi ce ziceti? Pareri?!
Pupici.:gen_17:

eviasis
18.11.2007, 18:02:18
Fetelor am sa va zic la ce m-am gandit eu.
Cunosc pe cineva (un tip sud-american) care are un grup de 3 fete, imbracate in costume speciale de latino (pene, paiete, fuste scurte, eventual bichini), care vor dansa si ii vor luat pe totzi invitatii la dans.Cel putin barbatii vor fii foarte incantati:-p
Astept parerile voastre.
Inca nu stiu daca e o parere buna.:-\

Crisss
18.11.2007, 22:42:41
miresicilor voi v-ati comandat marturiile sau v-ati facut acasa?

laurela
19.11.2007, 03:02:24
Cunosc pe cineva (un tip sud-american) care are un grup de 3 fete, imbracate in costume speciale de latino (pene, paiete, fuste scurte, eventual bichini), care vor dansa si ii vor luat pe totzi invitatii la dans.Cel putin barbatii vor fii foarte incantati:-p
Astept parerile voastre.
e o idee buna,numai ca trebuie sa te gandesti si cat de incantate vor fi sotiile respectivilor barbati;))

sugarlips
19.11.2007, 11:01:37
e o idee buna,numai ca trebuie sa te gandesti si cat de incantate vor fi sotiile respectivilor barbati;))

eu zic ca nu vor fi deloc....8-} 8-} 8-}

Yonika
19.11.2007, 11:38:13
miresicilor voi v-ati comandat marturiile sau v-ati facut acasa?
Stiu ca sunt miresicicare si-au facut singure marturiile, insa nu mai retin unde am vazut, caut si iti arat!

Ellutza09
20.11.2007, 23:38:32
Buna miresici sau viitoare miresici.Eu sunt noua pe acest site.M-ar interesa si pe mine un telefon sau cum ii pot contacta pe cei din trupa "Plaiul Romanesc"

ella-ling
21.11.2007, 23:18:10
Hehe, mie mi se pare o idee super, insa nu stiu cum ar reactiona oamenii in Romania. La urma urmei de ce s-ar supara doamnele, ca doar nu sunt stripteuze sa li se aseze in brate:D

In Brazilia se obisnuieste angajarea animatorilor la nunta (barbati si femei) care cateodata impart accesorii de petrecere (gen masti, palarii, pene, etc) si animeaza petrecerea. Insa brazilienii sunt oricum innebuniti dupa carnaval si acest fel de petreceri...

Astept parerile voastre.

ella-ling
21.11.2007, 23:31:58
ar fi ceva de genul asta (vezi pozele)

oana_alina
22.11.2007, 12:02:36
Nu stiu inca de unde pot face rost de ceea ce am nevoie-proiector si ecran...:-\ Mai vedem.
Va pup.

simplu la cei care iti filmeaza la nunta, majoritatea firmelor au asa ceva! Fac colaje frumoase profi, spor la pregatiri

cosanzeana
24.11.2007, 04:38:20
In Brazilia se obisnuieste angajarea animatorilor la nunta (barbati si femei) care cateodata impart accesorii de petrecere (gen masti, palarii, pene, etc) si animeaza petrecerea. Insa brazilienii sunt oricum innebuniti dupa carnaval si acest fel de petreceri...

Mie mi se pare super ideea asta, de cand am auzit prima data de ea ma tot gandesc daca ar merge in Romania. Din cate am auzit in tarile latino-americane unde se practica mastile sau celelalte accesorii (care pot fi impartite invitatilor si de formatie - pe masura ce invitatii vin pe ringul de dans; sau, ma gandesc eu ca ar mai putea fi impartite de catre domnisoarele de onoare) sunt aduse mai spre dimineata, intr-un moment cand lumea e obosita si cu mai putina energie.. si, cum spui tu, (re)animeaza petrecerea.

Ma gandesc din ce in ce mai serios la varianta asta :-) Miresicilor, ce ziceti, ar prinde in Romania?

mariammary2000
24.11.2007, 22:33:56
Mie mi se pare super ideea asta, de cand am auzit prima data de ea ma tot gandesc daca ar merge in Romania. Din cate am auzit in tarile latino-americane unde se practica mastile sau celelalte accesorii (care pot fi impartite invitatilor si de formatie - pe masura ce invitatii vin pe ringul de dans; sau, ma gandesc eu ca ar mai putea fi impartite de catre domnisoarele de onoare) sunt aduse mai spre dimineata, intr-un moment cand lumea e obosita si cu mai putina energie.. si, cum spui tu, (re)animeaza petrecerea.

Ma gandesc din ce in ce mai serios la varianta asta :-) Miresicilor, ce ziceti, ar prinde in Romania?
ar distrage f mult atentia nuntasilor de la miri. sa nu uitam ca e o nunta si nu un party oarecare, deci ar tb sa ne axam pe altceva si nu pe accesorii din astea gen carnaval:)>-

alinutza81
29.11.2007, 10:54:41

Parerea mea ca ar merge...nu cred ca doamnele sa fie atat de incuiate incat sa fie geloase pe niste dansatoare..Cred ca cel mai bine ar merge in tr-un moment mort..de preferat cand se fura mireasa..Asa ca eu zic sa incercati:*

andreea22
03.12.2007, 18:20:04
buna..ati putea sa-mi ziceti si mie-cele care au avut karaoke la nunta-cat a costat de inchiriat sau de cumparat?si cam unde pot gasi?

cosanzeana
10.12.2007, 19:46:42
Am pus cateva poze cu 'masti' de la nunta unui prieten.

Vorbeam zilele trecute cu cineva din Ardeal care imi spunea ca si in Romania, in anumite zone, a existat la un moment dat obiceiul asta cu mastile la nunta, badahoaza sau asa ceva se numea.

Pe mine nu ma tenteaza in mod deosebit ideea de a aduce dansatoare/animatoare, mai degraba ma gandesc ca animatoarele sa fim chiar eu si domnisoarele de onoare.. ma mai gandesc..

In Bucuresti de unde as putea sa cumpar masti si accesorii carnavalesti?

kid
19.12.2007, 21:48:56
noi vom avea karaoke la nunta <:-P\:D/
tocmai am vb cu dj-ul si va aduce un ecran de proiectie pe care va ruja un montaj cu poze de-ale noastre, iar mai tarziu va folosi pt karaoke :-p
abia astept nunta asta :madlaugh:
>:D<

tot_tot_claire
20.12.2007, 00:58:11
Am pus cateva poze cu 'masti' de la nunta unui prieten.

Vorbeam zilele trecute cu cineva din Ardeal care imi spunea ca si in Romania, in anumite zone, a existat la un moment dat obiceiul asta cu mastile la nunta, badahoaza sau asa ceva se numea.

Pe mine nu ma tenteaza in mod deosebit ideea de a aduce dansatoare/animatoare, mai degraba ma gandesc ca animatoarele sa fim chiar eu si domnisoarele de onoare.. ma mai gandesc..

In Bucuresti de unde as putea sa cumpar masti si accesorii carnavalesti?

era un magazin langa sheriffs la unirii...nu mai tin minte daca mai e , c-au arat pe lipscani pana in bulevard...acolo aveau masti de toate felurile si accesorii pt petreceri trasnite

adina_i
20.12.2007, 10:30:56
Cautati pe google "carnaval" ca gasiti oferte.

cosanzeana
21.12.2007, 03:11:21
Multumesc mult fetelor pentru sugestii. M-am hotarat sa fac momentul carnavalesc, dar la sfarsit de tot, cand toata lumea e beata si/sau obosita si/sau plictisita (sper ca nu foarte oricum, hihi) sa fie o chestie inedita si sa-i readuc la viata <:-PSi m-am apucat sa colectionez obiecte carnavalesti, am inceput cu masti din-alea doar pentru ochi, cu margele si cu chestii din-alea din pene de pus la gat, ca o esarfa din pene, nu stiu cum se numesc (ca in pozele care au fost postate de la nunta din Brazilia).
Daca mai aveti idei, eu sunt ochi si urechi \:D/

laura2007
21.12.2007, 08:37:21
Multumesc mult fetelor pentru sugestii. M-am hotarat sa fac momentul carnavalesc, dar la sfarsit de tot, cand toata lumea e beata si/sau obosita si/sau plictisita (sper ca nu foarte oricum, hihi) sa fie o chestie inedita si sa-i readuc la viata <:-PSi m-am apucat sa colectionez obiecte carnavalesti, am inceput cu masti din-alea doar pentru ochi, cu margele si cu chestii din-alea din pene de pus la gat, ca o esarfa din pene, nu stiu cum se numesc (ca in pozele care au fost postate de la nunta din Brazilia).
Daca mai aveti idei, eu sunt ochi si urechi \:D/

daca tot alegi carnavalul ca tema pentru nunta, de ce sa nu ofaci de la inceput?
nu vad de ce sa amani pana la sfarsitul nuntii cand unii dintre invitati poate vor fi plecati si altii prea obositi ca sa participe....

mariammary2000
21.12.2007, 11:40:35
daca tot alegi carnavalul ca tema pentru nunta, de ce sa nu ofaci de la inceput?
nu vad de ce sa amani pana la sfarsitul nuntii cand unii dintre invitati poate vor fi plecati si altii prea obositi ca sa participe....
da, asa zic si eu, nu sunt de acord cu ideea in sine dar sunt de acord cu laura2007

adior
03.01.2008, 19:32:11
eu una nu am fost la prea multe nunti la viata mea, dar la toate petrecerile la care am fost m-am distrat de minune. conteaza sa ai alaturi oameni care chiar vor sa se distreze.
o idee interesanta pe care o vom adopta la nunta noastra: am vazut zilele trecute pe net un filmulet, cu o mireasa si un mire care incep sa danseze pe un slow- era primul dans, se cam balanganeau, toata lumea se uita la ei, era cam naspa. apoi se intrerupe banda-cica si se uita unul la altul, apoi incepe o melodie ritmata, mirii incep sa dea din toate- fund, maini, picioare, se lasau in jos, faceau piruete si tot tacamul. toti din jur incep sa rada si sa bata din palme, expresia fetelor spune totul. o petrecere inceputa cu dreptul. <:-P
asa o sa facem si noi, numai ca trebuie sa mai luam niste lectii de dans pana atunci.
PS: daca vreti sa vedeti filmuletul, lasati un semn :*

anamaria1
03.01.2008, 22:38:16
eu una nu am fost la prea multe nunti la viata mea, dar la toate petrecerile la care am fost m-am distrat de minune. conteaza sa ai alaturi oameni care chiar vor sa se distreze.
o idee interesanta pe care o vom adopta la nunta noastra: am vazut zilele trecute pe net un filmulet, cu o mireasa si un mire care incep sa danseze pe un slow- era primul dans, se cam balanganeau, toata lumea se uita la ei, era cam naspa. apoi se intrerupe banda-cica si se uita unul la altul, apoi incepe o melodie ritmata, mirii incep sa dea din toate- fund, maini, picioare, se lasau in jos, faceau piruete si tot tacamul. toti din jur incep sa rada si sa bata din palme, expresia fetelor spune totul. o petrecere inceputa cu dreptul. <:-P
asa o sa facem si noi, numai ca trebuie sa mai luam niste lectii de dans pana atunci.

Pune linkul plssssssssssss

adior
04.01.2008, 01:54:48
Pune linkul plssssssssssss

http://www.220.ro/Cum_se_danseaza_la_nunta-36974.html

:A :*

anamaria1
04.01.2008, 22:28:03

super super tare...mi-l si inchipui pe al meu dansand asa =)) =)) =)) =)) =))

adior
05.01.2008, 01:41:57
si o sa faceti asta la nunta? daca da, sa nu spuneti la nimeni, nici macar la sora sau prietene, sa fie o surpriza pt toti. ah, si sa filmati si momentul, vorbiti cu cameramanul sa fie pe faza.
;)) succes la antrenament! (=)) eu deja am inceput )
:*

Anc
05.01.2008, 15:16:18

super!!! mie cred ca mi-ar placea o faza de genul asa, dar pe alta parte cred ca as vrea si un dans clasic, cu artificii la inceput, oricum m-a pus pe ganduri filmuletul asta.:D

enjoythesilence
15.01.2008, 11:28:49
exact filmuletul asta l-am gasit si eu pe youtube uitandu-ma la alt prim dans al unora care au dansat f bine pe melodia din dirty dancing. am ras de nu ma mai opream!!!! voiam sa-l tin secret sa fie o surpriza si pt miresici dar daca s-a aratat acuma spun ca o sa facem si noi la fel :D si nici ca puteau sa aleaga o melodie mai potrivita...dati cautare pe youtube "first dance" si o sa gasiti tot felul de astfel de dansuri "intrerupte". de obicei in titlu scrie "surprise first dance" :D. mie dupa ideea cu "i like big butts" cel mai mult mi-ar place sa dansam pe thriller dar tb sa complotezi cu cativa invitati si tb sa ai loc...

enjoythesilence
15.01.2008, 11:52:16
si asta mai e tare http://www.youtube.com/watch?v=QujA8YYgTWU

tipu' danseaza bine :))

annie_banks
15.01.2008, 12:47:51
si asta mai e tare http://www.youtube.com/watch?v=QujA8YYgTWU

tipu' danseaza bine :))
foarte tare!
super simpatic tipul!! :))

pastilutza
15.01.2008, 19:08:28
vai!!!! ce-am mai ras...super tare tipul.....nu ma asteptam de la el ;))

cami777
19.02.2008, 12:44:29
dragelor, stau eu si ma gandesc ca poate ar fi frumos ca pe parcursul celor cateva ore cat dureaza nunta ar fi interesant sa le pregatesc nuntasilor niste surprize. in afara de hipercunoscutele si deja clasicele momente cu torturi, fripturi, sampanii si nu mai stiu ce. voi ce ati facut mai special la nunta? idei?

orhidutza
19.02.2008, 13:09:49
dragelor, stau eu si ma gandesc ca poate ar fi frumos ca pe parcursul celor cateva ore cat dureaza nunta ar fi interesant sa le pregatesc nuntasilor niste surprize. in afara de hipercunoscutele si deja clasicele momente cu torturi, fripturi, sampanii si nu mai stiu ce. voi ce ati facut mai special la nunta? idei?
noi la inceputul nuntii pana sa aparem noi in sala si cat a durat aperitivul am avut un cvartet care a cantat, iar apoi in timpul fripturii a cantat la taragot un prieten de-al tatalui meu... se mai practica pe la nunti si adus trupe de dansatori

cj83cia
19.02.2008, 13:18:14
Si noi am avut 2 momente cu trupe de dansatori, si a fost o supriza f mare si pentru invitati si pentru noi

cami777
19.02.2008, 15:41:48
noi la inceputul nuntii pana sa aparem noi in sala si cat a durat aperitivul am avut un cvartet care a cantat, iar apoi in timpul fripturii a cantat la taragot un prieten de-al tatalui meu... se mai practica pe la nunti si adus trupe de dansatori
ideea cu cvartetul imi place, dar de unde?! si mai ales CAT?

orhidutza
19.02.2008, 15:47:42
ideea cu cvartetul imi place, dar de unde?! si mai ales CAT?
350 euroi 4 persoane cantat 1 ora juma...daca vrei iti pot scrie pe PM cum dai de ei :)

cami777
19.02.2008, 15:49:58
350 euroi 4 persoane cantat 1 ora juma...daca vrei iti pot scrie pe PM cum dai de ei :)
da, te rog

anca1230_pop
07.03.2008, 12:22:38
Surprizele noastre vor consta in urmatoarele:
1. Dansul de inceput va fi unul cu torul special, in sensul ca vom incepe cu valtz vienez (Dunarea albastra mai precis), vom dansa nu mai 1 min, dupa care va fi un efect sonor, adica un scartziit, la care ne vom preface ca suntem suparati, surprinsi, mirati de ce se intampla, iar apoi va incepe Cartea Junglei, si vom dansa Jive pe ea, iar la sfarsit o sa intre iar Dunarea albastra, numai finalul pe care vom mai face vreo 3-4 pasi de valtz.
A! Am uitat! La mijlocul dansului, de fapt cand va incepe Cartea junglei, o sa aprindem artificiile de sol.
(Facem cursuri de dans pt asta).- deja stim bine valtzul.
2. Furatul miresei (care de fapt e surpriza si pt mire)- va fi ceva inedit, adica am un verisor care e fff grasutz, si o sa-l imbrac in calau/dracusor, ii fac pantaloni scurtzi din piele neagra, o sa aiba cagula cu cornitze de dracusor, si un bici, si niste cizme (bocanci mai inaltzi). El o sa ceara rascumpararea care consta intr-un sac de pufuletzi! VA dati seama??? Cum el e si asa mare si grasutz!!!!!!!!!!!!, clar numai mancare putea sa ceara!
3. Va mai fi un moment cu fratii tatalui meu care vor canta o melodie populara live, eu am un neam de cataretzi!!;-)
4. O sa punem un slideshow cu povestea noastra de dragoste,.....si cam atat!

ancaaa
07.03.2008, 13:04:39
1. Dansul de inceput va fi unul cu torul special, in sensul ca vom incepe cu valtz vienez (Dunarea albastra mai precis), vom dansa nu mai 1 min, dupa care va fi un efect sonor, adica un scartziit, la care ne vom preface ca suntem suparati, surprinsi, mirati de ce se intampla, iar apoi va incepe Cartea Junglei, si vom dansa Jive pe ea, iar la sfarsit o sa intre iar Dunarea albastra, numai finalul pe care vom mai face vreo 3-4 pasi de valtz.
A! Am uitat! La mijlocul dansului, de fapt cand va incepe Cartea junglei, o sa aprindem artificiile de sol.
2. Furatul miresei (care de fapt e surpriza si pt mire)- va fi ceva inedit, adica am un verisor care e fff grasutz, si o sa-l imbrac in calau/dracusor, ii fac pantaloni scurtzi din piele neagra, o sa aiba cagula cu cornitze de dracusor, si un bici, si niste cizme (bocanci mai inaltzi). El o sa ceara rascumpararea care consta intr-un sac de pufuletzi! VA dati seama??? Cum el e si asa mare si grasutz!!!!!!!!!!!!, clar numai mancare putea sa ceara!
3. Va mai fi un moment cu fratii tatalui meu care vor canta o melodie populara live, eu am un neam de cataretzi!!;-)

Super idei....am si eu o intrebare: cum o sa faceti melodia de inceput...adica cu ce program o sa combinati melodiile?

anca1230_pop
07.03.2008, 13:25:21
Super idei....am si eu o intrebare: cum o sa faceti melodia de inceput...adica cu ce program o sa combinati melodiile?

Tipa care ne invata sa dansam, ea se ocupa de chestia asta, face o singura melodie, o sa mearga intr-una. Are cica ceva program pt asta!

andreea_m
07.03.2008, 14:10:36
Si noi am avut ceva surprize:-p :
- am avut 2 perechi de dansuri sportive care au dansat in 2 reprize, am zis ca este surpriza noastra pt nasi si invitati....
- si am avut si noi o surpriza"pt noi", cateva perechi de dansuri populare, au fost super, cica surpriza de la nasi pt noi>:D<
invitatii au fost foarte incantati de ambele prestatii

ancaaa
07.03.2008, 14:11:43
Tipa care ne invata sa dansam, ea se ocupa de chestia asta, face o singura melodie, o sa mearga intr-una. Are cica ceva program pt asta!

Cum o cheama? De la ce club?

bella14
07.03.2008, 18:34:12

foarte frumoase surprize le pregatesti!!!
faza cu varul tau ''grasutu'' e cea mai tare... s-or prapadi de ras =)) =)) =))
vezi sa nu-l bata careva pe dj la faza cu valsul!:-p

anca1230_pop
07.03.2008, 19:13:46
Cum o cheama? De la ce club?

E vorba de Alexandra Pop, si facem cursuri individuale la Casa de Cultura a Studentilor. E tinerica si fff draguta, are rabdare cu noi. Cursul costa 30 lei si dureaza 1 ora si 15 min.

anca1230_pop
07.03.2008, 19:15:01
Si noi am avut ceva surprize:-p :
- am avut 2 perechi de dansuri sportive care au dansat in 2 reprize, am zis ca este surpriza noastra pt nasi si invitati....
- si am avut si noi o surpriza"pt noi", cateva perechi de dansuri populare, au fost super, cica surpriza de la nasi pt noi>:D<
invitatii au fost foarte incantati de ambele prestatii

Si noi o sa avem dansuri populare!!!! Am uitat, si de surpriza asta numai noi stim!(si starostele)!!!;))

diannaa
07.03.2008, 23:12:33
Angelic a avut exact asa dans la inceput vals,apoi Cartea Junglei.....super haios a fost!

anca1230_pop
08.03.2008, 09:21:22
Angelic a avut exact asa dans la inceput vals,apoi Cartea Junglei.....super haios a fost!

Ai vazut dansul? cum a iesit?
Habar nu am avut! Ce coincidenta, si sala si dansul.....

loredanacoirte
08.03.2008, 11:13:24
la Angelic am auzit prim data dar de atunci am auzit la mai multe perechi ca vor sa faca asa ceva. Oricum pare haios.

anca1230_pop
21.03.2008, 09:18:10
la Angelic am auzit prim data dar de atunci am auzit la mai multe perechi ca vor sa faca asa ceva. Oricum pare haios.

Referitor la dansul nostru, am inceput sa lucram la partea de pe Cartea Junglei cu coregrafa noastra, sunt fff amuzante repetitiile, ne distram mult de tot, radem incontinuu, dar si facem treaba!
O sa fie cred ca fff ok, oricum noua ne place la nebunie! Valsul l-am invatat deja, cu tot felul de prize, cu rasuciri, cu tot felul de artificii, ne iese fff frumos.
De abia astept urmatoarea sedinta!
Va pup!

Froggy
21.03.2008, 10:18:54
Noi am avut mai multe surprize pt invitati, una dintre ele a fost surpriza chiar si pt noi :))
1. am avut o nepotica de-a mea care ne-a dansat tiganeste si toata lumea a fost extaziata

2. pt ca eu si Dani ne plangeam ca nu stim valsa (de altfel nici nu am valsat,ci am blues-at :)) ) nasii nostri au invitat 2 copilasi de 9 ani, campioni nationali la juniori care ne-au dat clasa tuturor. Dupa ce au dansat ei, ringul a fost gol 30 de min, umilinta totala =))

3. Starostele, fara sa ne spuna nimic, cand a vazut ca DJ-ul nu vrea sa ne puna melodia preferata a lui Dani - "pusca si cureaua lata" s-a imbracta in costum popular si spre surprinderea noastra, a cantat cu Dani. Ne-au cam dat lacrimilile la toti!

4. Am fost furata ca orice mireasa, dar nu ca orice mireasa, am fost adusa inapoi de un super-erou: BATMAN :)) toata lumea s-a distrat si chelnerii au stat la coada sa isi faca poze cu el :))

loredanacoirte
21.03.2008, 14:51:05
Cum adica nu a vrut sa puna piea lui preferata??????

corinka
21.03.2008, 14:55:43
4. Am fost furata ca orice mireasa, dar nu ca orice mireasa, am fost adusa inapoi de un super-erou: BATMAN :)) toata lumea s-a distrat si chelnerii au stat la coada sa isi faca poze cu el :))
sa intelegem ca n-a mai fost necesara rascumpararea? doar batman face fapte bune pe gratis!
eu nu vreau sa ma las furata, dar dc batman ar fi Christian Bale, parca m-as lasa... desi m-as intoarce cu greu!=)) Poate nu l-as lasa sa ma aduca inapoi!=))

Froggy
21.03.2008, 15:07:47
Cum adica nu a vrut sa puna piea lui preferata??????

Uite asa, am avut un DJ care se credea la mama lui in club si nu a vrut sa pune NICI O MELODIE pe care am cerut-o noi :-j am vrut sa ii spun ca nici eu nu vreau sa ii dau banii, dar atata de grabita eram sa ajungem in luna de miere, ca nu m-a mai interesat :-j

corinka
21.03.2008, 15:10:48
Uite asa, am avut un DJ care se credea la mama lui in club si nu a vrut sa pune NICI O MELODIE pe care am cerut-o noi :-j am vrut sa ii spun ca nici eu nu vreau sa ii dau banii, dar atata de grabita eram sa ajungem in luna de miere, ca nu m-a mai interesat :-j
ce nesimtit! DJ-ul nostru a zis ca ne asteapta inainte de nunta ca sa discutam despre playlist.

Froggy
21.03.2008, 15:28:24
ce nesimtit! DJ-ul nostru a zis ca ne asteapta inainte de nunta ca sa discutam despre playlist.

de discutat am discutat noi, a parut chiar ok, i-am dat si lista cu piesele si...in afara de piesa pe care am deschis noi dansul, nu ne-a mai pus nimic din ce am vrut :(

loredanacoirte
21.03.2008, 16:27:15
frumos, n-am ce zice

bella14
23.03.2008, 10:43:36
buna!
cine a fost dj-ul... nu poti sa dai un nume, sa stie si viitoarele miresici de cine sa se fereasca!
foarte neserios...ca nu le faci ''poftele'' la invitati e una, dar pt miri!!!
iar surprizele.... fff frumoase si haioase!=D>

Froggy
23.03.2008, 21:04:12
Nu e vab de ferit, pt ca parteabuna a lucrurilor a faost ac lumea a dansat non stop (asta poate si pt ca noi i-am invitat la dans). Sper, dragi miresici, sa nu aveti parte de asa ceva!

loredanacoirte
23.03.2008, 21:36:37
totusi as vre sa imi spui numele, de curioasa, eventual pe privat.

lorivali
27.03.2008, 16:15:22
Eu mai am 2 luni pana la nunta si ma tot gandesc ce sa mai inventez ca sa le fac o seara cat mai placuta invitatilor, sa depasesc momentele in care ringul e gol (sper din suflet ca tipul cu acre am aranjat pt muzica sa se descurce la fel de binecum a facut-o si la nunta prietenei mele). Sa fac un karaoke...sa organizez o tombola...sa dansez altfel...voi ce parere aveti? Caci daca nu se da si mireasa putin in stamba, nu se simt degajati toti invitatii....

Adriana_2485
23.05.2008, 22:49:14
Am vazut un filmulet de la o nunta, unde intr-un moment de "liniste" (ringul de dans era cam gol), au fost chemati mirii in mijlocul ringului, asezati pe scaun spate in spate, ca sa nu se vada, iar domnisoara de onoare le pune cateva intrebari amuzante despre ei, ca si cuplu. Mirii aveau in mana 2 cartoane colorate (pe cel albastru scria numele mirelui, pe cel roz, numele miresei) Ei trebuiau sa raspunda simultan la intrebare, ridicand unul dintre cartoane, fara sa vada ce a raspuns celalalt. Spre exemplu, au fost intrebati cine este mai somnoros, cine gateste mai bine, cine este mai bun dansator etc. Bineinteles ca la anumite intrebari, raspunsurile mirilor nu se suprapuneau, spre amuzamentul invitatilor.

Acest moment cred ca ar trebui sa dureze maxim 10 minute, ca dupa aceea risca sa devina plictisitor. Bineinteles ca mirii nu trebuie sa stie dinainte intrebarile, ca sa pregateasca eventualele raspunsuri, ca atunci nu mai e amuzant.

Eu cred ca o sa incerc jocul asta la nunta mea <:-P<:-P<:-P

Joliutza
24.05.2008, 13:14:45
Am vazut un filmulet de la o nunta, unde intr-un moment de "liniste" (ringul de dans era cam gol), au fost chemati mirii in mijlocul ringului, asezati pe scaun spate in spate, ca sa nu se vada, iar domnisoara de onoare le pune cateva intrebari amuzante despre ei, ca si cuplu. Mirii aveau in mana 2 cartoane colorate (pe cel albastru scria numele mirelui, pe cel roz, numele miresei) Ei trebuiau sa raspunda simultan la intrebare, ridicand unul dintre cartoane, fara sa vada ce a raspuns celalalt. Spre exemplu, au fost intrebati cine este mai somnoros, cine gateste mai bine, cine este mai bun dansator etc. Bineinteles ca la anumite intrebari, raspunsurile mirilor nu se suprapuneau, spre amuzamentul invitatilor.

Acest moment cred ca ar trebui sa dureze maxim 10 minute, ca dupa aceea risca sa devina plictisitor. Bineinteles ca mirii nu trebuie sa stie dinainte intrebarile, ca sa pregateasca eventualele raspunsuri, ca atunci nu mai e amuzant.

Dragutza ideea.....si eu ma gandeam la asa ceva....:-$ :D

madutza23
28.05.2008, 16:26:04

Super tare ideea!
Eu ma gandeam sa ne facem toti "grupul de pieteni" tricouri personalizate cu diferite mesaje si imagini pentru ginerica. Ezemplu: Gata cu burlacia!! sau o poza cu un ginerica in lesa :)) diferite poze si la un moment dat sa intram in sir indian pe ringul de dans si sa-i dansam lu' ginerica care o sa stea "amarat" pe un scaunel.

micuta_miresica
09.07.2008, 12:06:58
v-ati gandit vreodata daca o sa faceti ca miri surprize invitatiilor .... ca de ex in loc de binecunoscutul vals la deschiderea serii ....un dans de ....samba;))

micuta_miresica
09.07.2008, 12:08:29
sau un concurs de karaoke :)):)):)):)) ... sau dupa sa se fure mirele de ex...
eu cred ca au efect

anabella
09.07.2008, 13:24:01
eu vreau sa se fure si mirele si nasul :D

laura_dumi
09.07.2008, 13:27:53
eu vreau sa se fure si mirele si nasul :D
Bravo Ana.....esti tare.

anyela17
09.07.2008, 13:28:14
v-ati gandit vreodata daca o sa faceti ca miri surprize invitatiilor .... ca de ex in loc de binecunoscutul vals la deschiderea serii ....un dans de ....samba;))

Eu m-am gindit la un tango foarte focos in deschidere apoi am renuntat in ideea ca valsul e dansul etern al dragostei pure si fara ascunzisuri, asa cum a fost de la inceput dragostea noastra. Nu am renuntat la ideea unui tango dar m-am gindit sa fie undeva mai tirziu in seara. Pentru deschidere vor fi insa doua valsuri: unul lent iar celalat vienez. Poate sa fie si asta surpriza pentru unii!

laura_dumi
09.07.2008, 13:29:45
Eu m-am gindit la un tango foarte focos in deschidere apoi am renuntat in ideea ca valsul e dansul etern al dragostei pure si fara ascunzisuri, asa cum a fost de la inceput dragostea noastra. Nu am renuntat la ideea unui tango dar m-am gindit sa fie undeva mai tirziu in seara. Pentru deschidere vor fi insa doua valsuri: unul lent iar celalat vienez. Poate sa fie si asta surpriza pentru unii!
Asa e, ai dreptate.

micuta_miresica
09.07.2008, 13:59:26
la cutiile de bere sau de suc agatate de bara din spate a masinii si la mesajul PROASPAT CASATORITI scris cu ceva pe masina??=))=))=))mie una m-i se pare super funny .....
sau.... daca sunteti mai romantice... porumbei albi la iesirea din biserica, sau artificii la 12 noaptea sau....la miri si la nasi(la masa) la friptura sa intre un bucatar cu un purcelus cu mar in gura (sau rat?)=))=))=)) flambat ?

laura_dumi
09.07.2008, 14:26:08
la cutiile de bere sau de suc agatate de bara din spate a masinii si la mesajul PROASPAT CASATORITI scris cu ceva pe masina??=))=))=))mie una m-i se pare super funny .....
sau.... daca sunteti mai romantice... porumbei albi la iesirea din biserica, sau artificii la 12 noaptea sau....la miri si la nasi(la masa) la friptura sa intre un bucatar cu un purcelus cu mar in gura (sau rat?)=))=))=)) flambat ?
Chestia cu cutiile de bere e funny dar eu nu as face-o,in schimb cea cu porumbeii....si eu vreau, sper doar sa gasesc.

Donutza
09.07.2008, 14:47:11
Am fost la o nunta unde am vazut ceva frumos! sora miresei a facut o surpriza pt surioara ei... a invitat-o la dansul surorilor.. avind o cutiutza in maina... spunind diferite urari a deschis cutiutza din care au inceput a zbura fluturasi ... miresei tare ii plac fluturii... a inceput miresica noastra a tzipa:)) de bucurie si uimire... dupa care s-au luat de maini si au dansat ca doi copii... a trecut un val de emotii prin toti invitatii... foarte emotionant momentul!!!

anamary
09.07.2008, 14:57:40
eu m-am gansit sa-i fac o surpriza mirelui: sa aduc 3 perche de copilasi sa danseze diferite melodii la nunta...voi ce spuneti fetelor???

micuta_miresica
09.07.2008, 15:47:54
eu m-am gansit sa-i fac o surpriza mirelui: sa aduc 3 perche de copilasi sa danseze diferite melodii la nunta...voi ce spuneti fetelor???
da ar fi dragut si toata lumea ar fi super incantata... iti dai seama? baieteii imbracati in frac si fetitele sa aiba rochite de printese;;)=P~... eu sunt pro ideii tale:*

nicoleta81
25.07.2008, 19:54:41
super tare !!!!!!!! si noi ne-am hotarat sa facem astfel de surprize pt invitati. vom face un concurs de dans si vom da si premiu pt cea mai buna coafura ( desigur la un barbat care nici nu are par in cap:D ). e o metoda geniala de a distra oamenii, mai ales daca nu sunt foarte multi tineri care sa danseze non-stop.>:D<
Alte idei mai aveti?

NICOLETAMIHAI
31.07.2008, 10:35:08
Astept parerile voastre.

Super tare ideea!

mariana_galateanu
31.07.2008, 12:18:10
super super tare

adyna_dyana
05.08.2008, 10:06:46

de ce de prost gust...la toate nuntile la care am fost se face la fel...cand vine mirele sa ia mireasa de acasa ii pune bani si cand ii da voalul si diadema jos ii pune cine vrea bani in decolteu...

cristoiash
05.08.2008, 11:08:14
de ce de prost gust...la toate nuntile la care am fost se face la fel...cand vine mirele sa ia mireasa de acasa ii pune bani si cand ii da voalul si diadema jos ii pune cine vrea bani in decolteu...

Fiindca e de prost gust. Gestul asta in general se aplica la stripteuze.

Uitati niste idei de jocuri

http://www.torontobrides.com/wedding_games_re.php

Ioana85
05.08.2008, 11:14:38

Cum sa nu fie de prost gust sa-ti indese unul si altul bani in san?! 8-| Daca se practica nu inseamna ca e elegant... la nunta mea am instruit bine oamenii sa nu ii prind cu bani pe langa mine si, din fericire, m-au ascultat. Cand am nasit, i-am zis finei din start ca nu ma intereseaza ce fac alte femei, eu nu-i bag nici un ban, mi se pare injositor. O fi dat ciudat ca taman nasa nu bage bani... dar chiar nu m-a interesat.

chika
05.08.2008, 11:22:58
Fiindca e de prost gust. Gestul asta in general se aplica la stripteuze.

Uitati niste idei de jocuri

http://www.torontobrides.com/wedding_games_re.php

la stripteuze banii se baga la slip, ca sutienul si-l dau jos repede

ela08
07.08.2008, 18:43:29
salutare...din ce am citit eu...numai dansuri pe post de joc la nunta...la prietenele mele la nunta am avut jocuri in adevaratul sens al cuvantului...si la nunta mea o sa fie si mai si :>

georgy_2006
07.08.2008, 22:22:26
la stripteuze banii se baga la slip, ca sutienul si-l dau jos repede
=))=))=))=))=))

eugeniajeni
07.08.2008, 22:44:21
buna miresici,
am si eu cateva idei pt distractia nuntasilor
in afara de dansurile in grup care sunt cunoscute de toti,meneaito,cucaracha,brasoveanca ,mai este si limbo care se poate dansa usor fiindca in orice restaurant gasiti o coada de matura sau mop.:grouphug:

iuliaaa
21.08.2008, 18:25:05

buna, e super ideea ta , am fost si eu la o nunta acum o saptamana si mirii au avut o coregrafie tot ceva in genul asta.
a iesit super si chiar au fost rugati sa mai danseze odata.si oricum a fost si coregrafa lor alaturi de ei asa ca le-a fost mai usor.

niela
27.08.2008, 01:51:45
Acesta e mesajul care m-a deranjat , am vrut sa scriu imediat dupa el , dar mi-a luat-o alta miresica inainte;-)

stai linistita ca sunt fel si fel de oameni...mie mi-a placut ideea ta fff mult si poate nici ea nu a zis cu rautate...te pup....

niela
27.08.2008, 02:05:28

draguta mea...nu inteleg de ce esti asa de sarcastica si un pic rautacioasa in afirmatiile tale...noi ne dam si noi cu parerea fiecare aici...ca doar asta e rolul forumului....de ce arunci cu venin in toate miresicile de aici si le judeci????nu mi-o lua in nume de rau te rog da e aiurea sa rada cineva de tine....ne dam si noi cu parerea...gresim oare cu ceva??eu chiar am "furat" ca sa zic asa cateva idei de la fetele astea dragute si important este ca ele si spun ce atmosfera creaza momentul respectiv...

Jos palaria fetelor!!!
o sa va tin la curent dupa nunta sa va povestesc...vreau sa fie o nunta iesita din tipare ptr ca e o nunta numai cu prieteni si ne-am si dorit nunta asta fffff mult si vrem sa fie inedita....va pup

theea
01.09.2008, 14:36:12
super tare !!!!!!!! si noi ne-am hotarat sa facem astfel de surprize pt invitati. vom face un concurs de dans si vom da si premiu pt cea mai buna coafura ( desigur la un barbat care nici nu are par in cap:D ). e o metoda geniala de a distra oamenii, mai ales daca nu sunt foarte multi tineri care sa danseze non-stop.>:D<
Alte idei mai aveti?

super idee, si o sa-i dau premiul socrului meu ca este chel, parca-l vad pe sotul meu cum ar rade cu gura pana la urechi :))))

just_alinutzaa
01.09.2008, 16:31:48
la o nunta duminik,mi-a povestit cineva k mireasa i-a adus mirelui cateva stripteuse...de i-au dansat alea d i-a innebunit pe barbati, apoi knd au furat mireasa,in locul ei i-au adus o babuta,imbracata in mireasa,cu o peruk coafata....(era aranjata d mult trb)cu fata acoperita...a fost distractie rau d tot!!

Crita
02.09.2008, 22:19:28
Cum sa nu fie de prost gust sa-ti indese unul si altul bani in san?! 8-| Daca se practica nu inseamna ca e elegant... la nunta mea am instruit bine oamenii sa nu ii prind cu bani pe langa mine si, din fericire, m-au ascultat. Cand am nasit, i-am zis finei din start ca nu ma intereseaza ce fac alte femei, eu nu-i bag nici un ban, mi se pare injositor. O fi dat ciudat ca taman nasa nu bage bani... dar chiar nu m-a interesat.

O cunostinta a adunat "in san", cu aceasta ocazie, 400 de milioane (vechi):O Deci se practica, si inca cu mare succes.....

willy
02.09.2008, 23:32:56
O cunostinta a adunat "in san", cu aceasta ocazie, 400 de milioane (vechi):O Deci se practica, si inca cu mare succes.....
400 de milioane???? Poate 40.... Unde sa incapa atatia bani;))??? Si sincer cati invitati a a avut la nunta? La 300 de invitati, sa zicem, trebuia sa-i puna fiecare persoana 1,3 milioane la san, o suma foarte mare, parerea mea... Eu cred ca ai exagerat...

evenstar
02.09.2008, 23:43:58
400 de milioane???? Poate 40.... Unde sa incapa atatia bani;))??? Si sincer cati invitati a a avut la nunta? La 300 de invitati, sa zicem, trebuia sa-i puna fiecare persoana 1,3 milioane la san, o suma foarte mare, parerea mea... Eu cred ca ai exagerat...

Poate era echivalentul in euro la pretul zilei... Sau "bilete la ordin" or something... :D
Eu, daca s-ar fi apropiat cineva de decolteul meu, cred ca i-as fi ars una peste mana (reflex)... Din fericire, n-a avut nimeni idei din astea... :D

Volimte
03.09.2008, 00:10:05

400 mil?!?! ioi! :D 8-}
Nici eu nu sunt de acord cu obiceiul asta din trei motive mari si late:
1. Ca si Ioana, mi se pare injositor, de prost gust;
2. Decolteul ... It's a private place! :)) Sa fi pus cineva mana in decolteul meu - fie si pentru a-mi da bani ... pai zbura instinctiv o palma spre persoana cu pricina, desi eu sunt foaaaarte pasnica in 99% din timp :D
3. Banii sunt unele din cele mai murdare obiecte ce ne trec prin maini, iar decolteul e un loc delicat, cu piele fina si subtire (aproape ca cea din jurul ochilor), destul de sensibila si n-as risca sa ma trezesc cu cine stie ce bubite (cumnata mea lucreaza la banca si a facut o eczema urata pe maini de la bani pe vremea cand era casiera la ghiseu; de atunci ea evita cat poate banii lichizi si plateste cu cardul)

bliss
03.09.2008, 01:00:43
Apropo de bani, am vazut si eu o faza. Era un barbat mai colorat la metrou si vad ca ia o bancnota tacticos, o ruleaza ca un cornet de seminte(eu ma uitam si eram curioasa ce o sa faca cu cornetul)si...se scobeste in dinti cu ea:-& :-& :-&
So...nici eu nu sunt de acord cu banii in decolteu[-X

done
03.09.2008, 01:06:43
400 mil?!?! ioi! :D 8-}
Nici eu nu sunt de acord cu obiceiul asta din trei motive mari si late:
1. Ca si Ioana, mi se pare injositor, de prost gust;
2. Decolteul ... It's a private place! :)) Sa fi pus cineva mana in decolteul meu - fie si pentru a-mi da bani ... pai zbura instinctiv o palma spre persoana cu pricina, desi eu sunt foaaaarte pasnica in 99% din timp :D
3. Banii sunt unele din cele mai murdare obiecte ce ne trec prin maini, iar decolteul e un loc delicat, cu piele fina si subtire (aproape ca cea din jurul ochilor), destul de sensibila si n-as risca sa ma trezesc cu cine stie ce bubite (cumnata mea lucreaza la banca si a facut o eczema urata pe maini de la bani pe vremea cand era casiera la ghiseu; de atunci ea evita cat poate banii lichizi si plateste cu cardul)

Buna fetelor,

Am citit tot ce ati scris despre cum sa ne distram la nunta, si ma gandeam ca cele doua concursuri cu cea mai frumoasa freza si cu cei mai buni dansatori sunt cele mai tari idei de pana acum.

Adunatul banilor in san este si o afacere din cate am citit aici, se pare ca se strang multi bani ;)) ;)) , bani care sunt numai ai miresei si din cate stiu eu trebuie sa-si cumpere ce doreste din acesti bani dupa nunta. Stau si ma gandesc ca sunt si miresici care abea astepta aceast obicei =)) =)) oricum parerea mea este ca e foarte greu cand ai o nunta mare cu multe persoane sa-i instruiesti pe toti cu STOP accesul interzis banilor!

done
03.09.2008, 01:09:49
buna miresici,
am si eu cateva idei pt distractia nuntasilor
in afara de dansurile in grup care sunt cunoscute de toti,meneaito,cucaracha,brasoveanca ,mai este si limbo care se poate dansa usor fiindca in orice restaurant gasiti o coada de matura sau mop.:grouphug:

Buna,

Ne spui si nou mai multe despre acest dans limbo? eu nu am auzit de el pana acum

bliss
03.09.2008, 01:19:48
Eu din cate stiu e dansul acela in care trebuie sa treci pe sub un bat(nu stiu altfel cum sa-i zic), care se lasa din ce in ce mai jos si la un moment dat nu prea mai poti sa treci fara sa il atingi. Nu stiu daca sunt coerenta, e cam tarziu acum;))

roxyroxana
03.09.2008, 11:35:00
dar mi se pare ca mireasa e dezavantajata ca va trece mai gre daca are o roche pe cercuri ..care se va ridica;))

Cat_Eyes
16.09.2008, 12:26:06
asta cu banii se purta si la noi, imi amintesc ca am fost acum cativa ani la o nunta si mireasa a facut bani, nu gluma :)>-
faza cu o mireasa noua, babuta, adusa in locul celei furate mi se pare geniala. eventual o babuta mai glumeata .. eu imi si imaginez fata lui =))

ginutza83
24.09.2008, 15:12:55
nu stiu cum e pe la voi, dar in banat (caras si timis cel putin) e acum moda cu aducerea la nunta a unei formatii de dans care danseaza pe muzica populara si eventual ceva tiganeste. la inceput era interesant, dar acum deja ma plictisesc sa tot vad asa ceva la nunti:-w
eu si iubi meu avem o idee: vom merge noi la cursuri de dans (de societate) si la noi la nunta le vom rupe gura la toti, ca nimeni nu va stii pana atunci si nici nu se va astepta. si vom face noi show.;-) de ce sa platesti pe altii pt jumatate de ora de jucat, cand poti tu sa faci mai mult? si la asta nici nu s-ar astepta nimeni ;))
deci...ce parere aveti?

alexa21
25.09.2008, 00:44:10
:gen_08:\:D/evident noi suntem protagonisti\:D/:rockon:

papusha
25.09.2008, 00:51:25

alexa21 despre ce este vorba ? ;;)

alexa21
25.09.2008, 00:59:11
AS VREA SA PUN DANSUL NOSTRU DAR NU REUSESC
HELP FETELOR

mocuta
25.09.2008, 01:00:05
si noi am luat cateva lectii pentru primul dans. A fost super.
:smile:

papusha
25.09.2008, 01:01:59
AS VREA SA PUN DANSUL NOSTRU DAR NU REUSESC
HELP FETELOR

Unde sa-l pui? Vrei sa zici sa-l postezi aici?

alexa21
25.09.2008, 01:11:52
Unde sa-l pui? Vrei sa zici sa-l postezi aici?
da, scuze ora e de vina:"> :-p

papusha
25.09.2008, 01:18:59

Ce format este? Ai putea sa-l incarci pe youtube si dupa sa postezi linkul aici :)

katja
25.09.2008, 01:44:55
In primul rand, vreau sa salut pe toata lumea de pe forum. Sunt noua si am nevoie de ajutor cu carul. Cati ma numesc si sa fiu sincera, sfaturile si discutiile de aici fac cat 100 de agentii de planning! Ideile astea cu jocuri si moduri cat mai felurite de a distra mesenii mi se pare excelenta, ca o pastila efervescenta bauta din jumate in juma' de ora... e excelent, unde mai pui ca lumea deja a devenit deschisa la fel de fel de adaptari si inventii, asa ca orice este binevenit, atata vreme cat e facut cu pasiune si organizat in prealabil. Alte idei nu mai aveti? pentru ca as avea eu cateva:
- concurs de spart baloane: nu tb sa fie umplute cu heliu neaparat. ideea e sa se puna la dispozitia mesenilor un morman de balonase pe care sa le sparga in timp record, pe o melodie sugestiva.
- cat timp mireasa este furata, sa se aduca o dansatoare cu un mom special pregatit pt mire, acoperita, infasurata si la sf mel sa descopere ca dansatoarea este de fapt...mireasa. ar fi ideal ca mireasa sa le aiba un pic cu dansul.

siana
25.09.2008, 08:28:25
nu stiu cum e pe la voi, dar in banat (caras si timis cel putin) e acum moda cu aducerea la nunta a unei formatii de dans care danseaza pe muzica populara si eventual ceva tiganeste. la inceput era interesant, dar acum deja ma plictisesc sa tot vad asa ceva la nunti:-w
eu si iubi meu avem o idee: vom merge noi la cursuri de dans (de societate) si la noi la nunta le vom rupe gura la toti, ca nimeni nu va stii pana atunci si nici nu se va astepta. si vom face noi show.;-) de ce sa platesti pe altii pt jumatate de ora de jucat, cand poti tu sa faci mai mult? si la asta nici nu s-ar astepta nimeni ;))
deci...ce parere aveti?
si eu sunt de acord cu tine:)noi deja ne-am apucat de dansuri( am facut vreo 8 sedinte...acum facem 3 sedinte pe saptamana la sfarsit de week-end)merge destul de bine , ce pot sa spun:)vreau ca la nunta sa ma descurs pe orice gen de muzica:))
pentru dansul de deschidere ma gandeam si eu la un moment special..un fel de poveste..putin teatru..imbinat cu dans..o sa vedem:-p pana la anul imi vin si alte idei

Anastacia
25.09.2008, 14:24:01
Multumim de poze ,superbi amandoi si tema pe care o abordati la nunta e super faina!!!!Felicitari si vrem si linkul pe filmulet !!!!

lauraramona
25.09.2008, 23:17:39
deci...ce parere aveti?

Buna Gina,

Cred ca ideea voastra e foarte buna- daca stai sa te gandesti de fapt voi ar trebui sa fiti centrul atentiei la nunta si nu o echipa de dansatori. In plus daca faceti voi show veti da o nota personala nuntii, care cu siguranta va fi apreciata si tinuta minte.

Si noi vom face ceva show- vom avea un prim dans mai diferit...
Vom fura cateva din melodiile si miscarile celor 2 protagonisti din clipul urmator: http://www.youtube.com/watch?v=QujA8YYgTWU

Deci va dorim mult succes!:)>-

MoniTuca
29.09.2008, 15:20:44
Salut!
Am nunta in 22 august 2009.
Daca tot am destul timp pentru organizarea nuntii m-am gandit sa fie ceva mai special.
Momentan nu am nici o idee despre ceva special dar poate reusim sa gasim ceva frumos impreuna, sa fie ceva cu bun gust de care sa iti amintesti cu drag si cu care sa reusesti sa impresionezi invitatii.
M-as bucura sa impartasim ideile impreuna.
Pupici.

siana
29.09.2008, 15:23:58
Salut!
Am nunta in 22 august 2009.
Daca tot am destul timp pentru organizarea nuntii m-am gandit sa fie ceva mai special.
Momentan nu am nici o idee despre ceva special dar poate reusim sa gasim ceva frumos impreuna, sa fie ceva cu bun gust de care sa iti amintesti cu drag si cu care sa reusesti sa impresionezi invitatii.
M-as bucura sa impartasim ideile impreuna.
Pupici.
si eu am nunta la anul:)
cred ca fiecare miresica vrea o nunta speciala..tu la ce anume te-ai gandit?

MoniTuca
29.09.2008, 15:30:54
Inca nu stiu exact ce vreau sa fac.
Ma gandeam la ceva de genul sa aduc niste porumbei la cununia civila la care sa li se dea drumul cand iesim noi.
Si ma mai gandeam ca poate aflu mai multe idei de la miresicile de aici.

evenstar
29.09.2008, 15:33:09
Inca nu stiu exact ce vreau sa fac.
Ma gandeam la ceva de genul sa aduc niste porumbei la cununia civila la care sa li se dea drumul cand iesim noi.
Si ma mai gandeam ca poate aflu mai multe idei de la miresicile de aici.

Asta cu porumbeii au facut-o multi... plus ca mi-e tare mila de ei... nu vrei tu sa gasim alta idee? [-o<

Fluturas
29.09.2008, 15:40:07
Asta cu porumbeii au facut-o multi... plus ca mi-e tare mila de ei... nu vrei tu sa gasim alta idee? [-o<

vai, esti criminala =)) =)) =))

si va rog frumos: fara fluturi care zboara din borcane, ok ?;))

siana
29.09.2008, 19:24:12
vai, esti criminala =)) =)) =))

si va rog frumos: fara fluturi care zboara din borcane, ok ?;))
fluturi din borcane?:))
ma multumesc cu niste porumbei;))

Leeloo393
01.10.2008, 23:06:09
:)) Hai sa fim cu totul speciale si sa venim insotite de niste lei, tigrii...sau sa eliberam o gasca de paienjeni..ceva dragut si romantic:P

alexa21
02.10.2008, 15:56:52
THE DANCE http://www.youtube.com/watch?v=0L51ULfuUzg

alexa21
02.10.2008, 15:57:36
http://www.youtube.com/watch?v=0L51ULfuUzg
sper ca de data asta se poate urmari#:-S #:-S #:-S