PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Juliette
19.05.2009, 15:25:03
Abia astept sa fie si bebe meu mare si sa iasa analizele bine sa nu mai fiu asa panicata.

Juli are bebe? De ce nu intra aici sa ne bucurm si noi?
M-a strigat cineva? :)) Vezi ca suntem cam panicate amandoua in perioada asta :D. Si din cate vad, o sa ne tinem de mana la nastere. :D:*

Eu voiam sa va intreb daca ati facut analize la Institutul de Igiena si daca stiti care e programul de recoltare, in ce zile, la ce ore.
Sarcini usoare si nasteri si mai usoare la mamicile de Iasi ! :* :* :* :* :*

cgeorgiana1982
19.05.2009, 15:27:29
Aseara in jurul orei 23-23.30 a venit pe lume nepotelul nostru bebe David Matei,<:-P .
Felicitari!!! Multa sanatate si noroc nepotelului tau si parintilor!! (plus matusa:"> )

Milagros
19.05.2009, 15:47:02
cand mai ai urmatoarea eco? la 12 s?
Pai in jur de 5 iunie trebuie sa merg la urmatorul control, cand fac dublu test; cred ca voi avea un pic mai mult de 12 saptamani. Abia astept mai ales ca sunt si cu tratamentukl asta.

Milagros
19.05.2009, 15:48:38
M-a strigat cineva? :)) Vezi ca suntem cam panicate amandoua in perioada asta :D. Si din cate vad, o sa ne tinem de mana la nastere. :D:*

Eu voiam sa va intreb daca ati facut analize la Institutul de Igiena si daca stiti care e programul de recoltare, in ce zile, la ce ore.
Juliii, sa iti dea Doamne Doamne sarcina usoara! Ma bucur tare mult pentru tine, avem sarcini de o varsta! Felicitari din suflet, vezi ca a venit soarele si pe strada voastra? :*:*:*

Milagros
19.05.2009, 15:50:35
Aseara in jurul orei 23-23.30 a venit pe lume nepotelul nostru bebe David Matei,<:-P de 2950 g (nu stiu dc asa micut, ca acum vreo 2 sapt la eco i-a zis ca avea in jur de 3100 gr), e sanatos, cumnatica inca e la reanimare, a zis ca se simte bine ( e putin cam ametita probabil si de la anestezic, dar si pt ca ieri a mancat doar un iaurt toata ziua - a facut anestezie generala, si azi doar apa, ceai si zeama de la supa). A zis ca nu il mai tine minte de aseara pe bebe (abia se trezise de la anestezie), si spera sa il vada in seara asta.
Felicitariiiii! Sa va traiasca!!

Anmari
19.05.2009, 15:59:35
Aseara in jurul orei 23-23.30 a venit pe lume nepotelul nostru bebe David Matei,<:-P de 2950 g (nu stiu dc asa micut, ca acum vreo 2 sapt la eco i-a zis ca avea in jur de 3100 gr), e sanatos, cumnatica inca e la reanimare, a zis ca se simte bine ( e putin cam ametita probabil si de la anestezic, dar si pt ca ieri a mancat doar un iaurt toata ziua - a facut anestezie generala, si azi doar apa, ceai si zeama de la supa). A zis ca nu il mai tine minte de aseara pe bebe (abia se trezise de la anestezie), si spera sa il vada in seara asta.

Felicitari! ... sa fie sanatos si sa se bucure de el ;)

Juliette
19.05.2009, 16:39:55
Juliii, sa iti dea Doamne Doamne sarcina usoara! Ma bucur tare mult pentru tine, avem sarcini de o varsta! Felicitari din suflet, vezi ca a venit soarele si pe strada voastra? :*:*:*
Multumesc, la fel si tie, sarcina usoara si un bebel sanatos ! Da, a iesit soarele atunci cand nu mai asteptam nimic, de asta cred ca am si aflat abia la 5 sapt de sarcina :)). >:D< :*

AnaM
19.05.2009, 16:49:55

7:30 - 14:00 in fiecare zi (in afara de week-end) parca :* Eu am fost intr-o dimineata inainte de munca. Rezultatele in 12 zile, daca faci toxoplasma si CMV la ei :* :* :*

AnaM
19.05.2009, 16:54:51
Felicitari Ana pentru pregatirile de bun venit pentru Tudor ... e un baietel tare norocos :) ... sa-ti fie sanatos si sa creasca asa cum ti-l doresti.

PS: Mi-au dat lacrimile ca eu nu pot oferi fetitei mele ceea ce tu ii oferi deja baietelului tau :( ... dar na, asta e viata!

Multumim din suflet... Si imi pare tare rau ca te-am intristat... :(
Sa stii ca Dumnezeu e alaturi de fiecare, si sunt sigura ca totul va fi bine. Cand am aflat de sarcina, sa stii ca nu eram nici noi prea roz cu banii (ne mutasem in casa noua si ne-am imprumutat ca s-o putem termina), dar uite ca Doamne-Doamne ne-a ajutat si am reusit sa damn inapoi aproape tot. Si ne-au ajutat si parintii mult cu bebe.

Te imbratisez >:D< Si sanatosi sa fim cu totii, ca fara sanatate, toate valoreaza fix zero...

AnaM
19.05.2009, 16:57:45
Ana, felicitari pentru mumusete de flacau! Abia astept sa fie si bebe meu mare si sa iasa analizele bine sa nu mai fiu asa panicata.

Saru-mana :* :* :*
Stai sa vezi, dupa ecografia asta, ai sa ai liniste maxim o saptamana, apoi incepe panica pana la urmatoarea eco si tot asa =))

Stii ca e o vorba, ca gravidutzele isi duc viatza intre doua ecografii =))

Multa sanatate va doresc!

crisdk
19.05.2009, 16:58:07
Multumesc, la fel si tie, sarcina usoara si un bebel sanatos ! Da, a iesit soarele atunci cand nu mai asteptam nimic, de asta cred ca am si aflat abia la 5 sapt de sarcina :)). >:D< :*

ce bine imi pare pt tine, juliette:gen_17:>:D<! sarcina usoara pana la capat si bebe sanatos.

AnaM
19.05.2009, 16:58:49

Yonika, sa va traiasca nepotelul!!!!!!!!!!! :x

Juliette
19.05.2009, 16:59:27
7:30 - 14:00 in fiecare zi (in afara de week-end) parca :* Eu am fost intr-o dimineata inainte de munca. Rezultatele in 12 zile, daca faci toxoplasma si CMV la ei :* :* :*
Multumesc pt info, Ana ! :*:*:* Mai ai putin si il tii pe Tudor in brate... :x

Juliette
19.05.2009, 17:01:21
ce bine imi pare pt tine, juliette:gen_17:>:D<! sarcina usoara pana la capat si bebe sanatos.
Multumesc mult, Cris ! :*:*:* Speram sa fie bine. :)

AnaM
19.05.2009, 17:22:44
Multumesc pt info, Ana ! :*:*:* Mai ai putin si il tii pe Tudor in brate... :x

Yesssss :x :x :x

Cu placere si sarcina cat mai usoara!

Anmari
19.05.2009, 18:19:02
Stai sa vezi, dupa ecografia asta, ai sa ai liniste maxim o saptamana, apoi incepe panica pana la urmatoarea eco si tot asa =))

Ce tare ... asta nu o stiam ... dar e tare adevarat ;)) ... pana ajungi sa vezi ca bebele e ok la urmatoare ecografie parca trece o vesnicie ... eu urmeaza sa merg pe 29 la Iliev (nu stie doctorita ca ma duc sa consult si o a doua parere :">) si pe 30 la doctorita mea :D

Yonika
19.05.2009, 19:27:36
Va multumesc la toate fetele pt urari; am sa le transmit si la parinti.
Am uitata sa va pun si o pozica cand am scris prima data, si cum nu reusesc sa atasez poza, va dau un link: http://sites.google.com/site/davidmateimoldovan/

Yonika
19.05.2009, 19:29:33
Ce tare ... asta nu o stiam ... dar e tare adevarat ;)) ... pana ajungi sa vezi ca bebele e ok la urmatoare ecografie parca trece o vesnicie ... eu urmeaza sa merg pe 29 la Iliev (nu stie doctorita ca ma duc sa consult si o a doua parere :">) si pe 30 la doctorita mea :D
Am fost si eu la Iliev si mi s-a parut profesionist. sa ai incredere in ce spune el. Te asteptam numai cu vesti bune!

gabriela_rgh
19.05.2009, 19:43:48
Sa va traiasca si sa creasca mare si sanatos!
Felicitari prospetei mamici!:gen_17: :gen_17: :gen_17:

gabriela_rgh
19.05.2009, 19:46:11
Felicitari!:gen_17: :gen_17: :gen_17:
Sarcina usoara si bebe sanatos!:* :* :* :*

alibd
19.05.2009, 20:24:15
Va multumesc la toate fetele pt urari; am sa le transmit si la parinti.
Am uitata sa va pun si o pozica cand am scris prima data, si cum nu reusesc sa atasez poza, va dau un link: http://sites.google.com/site/davidmateimoldovan/

Un samburel! Sa va traiasca si sa creasca mare! <:-P

Anmari
20.05.2009, 07:34:31
Am fost si eu la Iliev si mi s-a parut profesionist. sa ai incredere in ce spune el. Te asteptam numai cu vesti bune!

pai dupa lupte seculare ajung si eu la el ... ma rog ca bebelina sa fie sanatoasa si bine

Green_Eyes
20.05.2009, 09:01:21
Yonika, sa va traiasca nepotul, e un scump! <:-PRecuperare usoara cumnatei!

Julie, felicitari inca o data pentru bebe! Sa ai o sarcina cat mai usoara si un bebe sanatos!:*:*

biutzaxx
20.05.2009, 10:27:17
Yonika, felicitari pt mititelul nepotel samburel :x :x :x este tare dragut :x si refacere usoara mamicii care abia asteapta sa isi tina puiul in brate 8-}

Juliette, ma bucur mult pt tine, pana la urma Doamne Doamne ti-a trimis si tie un bebic in burtic, dar care a fost secretul ? desfundarea trompelor sau a venit pur si simplu ??
Sa ai o sarcina usoara si sa vine bebe sanatos pe lume >:D< >:D<

Milagros
20.05.2009, 13:08:35

Aaaa, imi si imaginez, eu deocamdata nu sunt asa panicata ca nu misca nu nimic da parca ma si vad dupa ce incepe activitatea cum o sa mor de griji daca nu imi da una la ficat.

Juliiii, si care ziceai ca e secretul reusitei? :">

biutzaxx
20.05.2009, 14:19:35
Aaaa, imi si imaginez, eu deocamdata nu sunt asa panicata ca nu misca nu nimic da parca ma si vad dupa ce incepe activitatea cum o sa mor de griji daca nu imi da una la ficat.

Juliiii, si care ziceai ca e secretul reusitei? :">
eu inca nu ma panichez daca nu misca bebe, ca de regula is f atenta la ce fac ila servici ncat nici nu sesizez daca misca bebe, el oricum e inca finut cu mine, dimineata ce se mai joaca prin burtica, atat..

eu astept ecografiile sa vad daca a mai luat in greutate si daca e dezvoltat cum trebuie :)>-

Juliette
20.05.2009, 15:18:11
Nu e nici un secret :). Renuntasem la proiect pt ca anul asta cununam si botezam si am zis ca daca tot nu vine, macar sa ma apuc de slabit, sa fiu sexy si rapitoare. Eram constiincioasa si mergeam de 2 ori/sapt la sala si de 2 ori la masaj... si planuiam o inseminare in toamna-iarna :D . CM dadea semne ca o ia razna iar... deja ma gandeam sa reiau tratamentul cu duphaston. La bebe nu ma gandeam deloc pt ca nu ne dadusem silinta, sotul avusese si el o perioada mai aglomerata la serviciu... deci nici o grija. Pana au inceput aspirantele sa ma incurajeze spre un test :D , care a avut cele mai rosii si mai frumoase 2 liniute.

Dincolo de povestea cu "asa a fost sa fie", eu ii multumesc in sufletul meu lui Dumnezeu si Maicii Domnului, pt ca pe 15 martie am fost la Manastirea Hadambu, m-am rugat, am vorbit cu un preot de acolo si am pus un pomelnic. In momentul in care am ajuns in oras de la manastire, mi s-a declansat CM si a fost inceputul lunii in care am ramas insarcinata. Poate pt multi nu inseamna nimic, sunt lucruri care nu au nici o legatura, pura intamplare... dar pt mine a fost miracolul de care mi-a fost dat sa ma bucur.
Va pup dulce pe toate si imi cer scuze ca m-am intins cu povestile :"> . :* :* :* :* :*

biutzaxx
20.05.2009, 16:09:26
Nu e nici un secret :). Renuntasem la proiect pt ca anul asta cununam si botezam si am zis ca daca tot nu vine, macar sa ma apuc de slabit, sa fiu sexy si rapitoare. Eram constiincioasa si mergeam de 2 ori/sapt la sala si de 2 ori la masaj... si planuiam o inseminare in toamna-iarna :D . CM dadea semne ca o ia razna iar... deja ma gandeam sa reiau tratamentul cu duphaston. La bebe nu ma gandeam deloc pt ca nu ne dadusem silinta, sotul avusese si el o perioada mai aglomerata la serviciu... deci nici o grija. Pana au inceput aspirantele sa ma incurajeze spre un test :D , care a avut cele mai rosii si mai frumoase 2 liniute.

Dincolo de povestea cu "asa a fost sa fie", eu ii multumesc in sufletul meu lui Dumnezeu si Maicii Domnului, pt ca pe 15 martie am fost la Manastirea Hadambu, m-am rugat, am vorbit cu un preot de acolo si am pus un pomelnic. In momentul in care am ajuns in oras de la manastire, mi s-a declansat CM si a fost inceputul lunii in care am ramas insarcinata. Poate pt multi nu inseamna nimic, sunt lucruri care nu au nici o legatura, pura intamplare... dar pt mine a fost miracolul de care mi-a fost dat sa ma bucur.
Va pup dulce pe toate si imi cer scuze ca m-am intins cu povestile :"> . :* :* :* :* :*

La manastirea Hadambu , se intampla multe minuni ... eu am fost acolo cand au sfintit biserica noua si s-a simtit asta imediat dupa :)

alibd
20.05.2009, 16:15:26

Mi s-a ridicat parul pe mana! :"> Stii ca iti doresc tot binele din lume, nu? :*

alibd
20.05.2009, 16:16:37
La manastirea Hadambu , se intampla multe minuni ... eu am fost acolo cand au sfintit biserica noua si s-a simtit asta imediat dupa :)

Cred ca am sa mai trag si eu o fuga pe acolo. :*

gabriela_rgh
20.05.2009, 16:19:41

Multa lume si-a gasit linistea si credinta in mai bine mergand la Hadambu!
Sarcina usoara si incerdere in Doamne Doamne!Pana la urma El le aseaza pe toate!:* :* :* :* :*

Milagros
20.05.2009, 16:38:36

Sa stii ca a fost mana lui Doamne Doamne. V-a pus el un pic la incercare dar cred ca meritat, nu?

Juliette
20.05.2009, 16:49:37
Eu asa am simtit, ca vreau sa merg pana acolo. Si a fost de bun augur. :) :*

Sa stii ca a fost mana lui Doamne Doamne. V-a pus el un pic la incercare dar cred ca meritat, nu?
Da... Renuntasem sa mai lupt impotriva curentului si tocmai atunci s-au vazut rezultatele. :):*

Multa lume si-a gasit linistea si credinta in mai bine mergand la Hadambu!
Sarcina usoara si incerdere in Doamne Doamne!Pana la urma El le aseaza pe toate!:* :* :* :* :*
Multumesc mult ! Chiar m-am simtit linistita acolo... :):*

Mi s-a ridicat parul pe mana! :"> Stii ca iti doresc tot binele din lume, nu? :*
Sigur ca stiu :x . Si mai stiu si ca joci bine badminton :-". :*

biutzaxx
20.05.2009, 17:24:40
Juliette, mai sunt 3 luni pana cununam?? :O :O
ca stiu ca noi doua cununam in aceeasi zi 8-}

si tu iti faceai planuri sa fii nasica sexoasa, eu o sa fiu balena ucigasa in 38 sapt gravida ;)) , dar sa stea bebe linistit in burtica ca sa pot sa cunun in liniste si sa nu stresez finutii

alibd
20.05.2009, 18:14:15
Eu asa am simtit, ca vreau sa merg pana acolo. Si a fost de bun augur. :) :*

Da... Renuntasem sa mai lupt impotriva curentului si tocmai atunci s-au vazut rezultatele. :):*

Multumesc mult ! Chiar m-am simtit linistita acolo... :):*

Sigur ca stiu :x . Si mai stiu si ca joci bine badminton :-". :*

:-w :-w ;)) Sa inteleg ca duminica ai fost in parc. >:D< Eu nu te-am vazut deloc, in schimb am vazut taaaare multe gravidute. ;-) 8-}

alibd
20.05.2009, 18:16:18

si tu iti faceai planuri sa fii nasica sexoasa, eu o sa fiu balena ucigasa in 38 sapt gravida ;)) , dar sa stea bebe linistit in burtica ca sa pot sa cunun in liniste si sa nu stresez finutii

Ei, da...veti fi cele mai frumoase nasici. Nu stiti ca femeile insarcinate sunt cele mai frumoase?!! ;-) >:D<

Anmari
20.05.2009, 20:16:58
:-w :-w ;)) Sa inteleg ca duminica ai fost in parc. >:D< Eu nu te-am vazut deloc, in schimb am vazut taaaare multe gravidute. ;-) 8-}

Si eu am fost in parc la teiul lui eminescu duminica si am ramas muta de uimire la cate gravide am vazut, dar mai ales la cati copiii :D ... parca i-au adunat pe toti intr-un singur loc ;))

Juliette
20.05.2009, 20:25:24

Da, 3 luni... Ai cumparat ceva? Eu deja ma stresez cu cat vom da pe masa... :-" Sugestii ? :D Rochia probabil mi-o voi face/cumpara atunci, aproape.
O sa fim nasici cu burtici sexy, stai linistita. ;)) >:D< :*

Juliette
20.05.2009, 20:27:39
Ai trecut pe langa mine, dar m-am trezit tarziu, ca eram bagata cu capul intr-un carucior cu bebe scump ;)) . Si pe langa mami cu bebe, mai eram 3 gravidute, cu burtici mai mici sau mai mari :D. >:D< :*

Juliette
20.05.2009, 20:29:10
Si eu am fost in parc la teiul lui eminescu duminica si am ramas muta de uimire la cate gravide am vazut, dar mai ales la cati copiii :D ... parca i-au adunat pe toti intr-un singur loc ;))
Tot asa era si mai sus, in parcul expo ;)) . Acusi ne strangem toate cu bebeii. :x >:D< :*

Yonika
20.05.2009, 21:09:45

Chiar ca e emotionant! Sa va ajute in continuare Doamne Doamne sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!:* :*

alibd
20.05.2009, 21:34:43

Copii mici? ;;) Ca pe la pranz eram si eu pe acolo, dar cu cei mai mari. ;))

alibd
20.05.2009, 21:37:04
Ai trecut pe langa mine, dar m-am trezit tarziu, ca eram bagata cu capul intr-un carucior cu bebe scump ;)) . Si pe langa mami cu bebe, mai eram 3 gravidute, cu burtici mai mici sau mai mari :D. >:D< :*

hmmmmm...nu-mi amintesc nimic. Cert e ca am vazut foarte multe gravidute! :x

chad85
20.05.2009, 21:50:28
dragii mamici si viitoare mamici, poate ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat... as dori sa stiu unde pot face ecografie 4d in iasi? multumesc!

biutzaxx
20.05.2009, 22:14:19
Da, 3 luni... Ai cumparat ceva? Eu deja ma stresez cu cat vom da pe masa... :-" Sugestii ? :D Rochia probabil mi-o voi face/cumpara atunci, aproape.
O sa fim nasici cu burtici sexy, stai linistita. ;)) >:D< :*
da, sper sa mai fiu sexi, macar la fatza sa nu ma umflu, ca am obs ca gleznele mele de 2 zile sunt niste gogosele moi si pufoase...
rochia sper sa o gasesc prin magazine, daca nu, o sa imi iau material sa imi faca croitoreasa una, inca nu am croitoreasa dar gasesc eu :>

nush cat se mai pune pe masa.. si noi ne gandim cam cat , si ce cadou sa le luam finilor, ei sunt plecati din tara si inca nu am intrat in febra nuntii lor, dar cand vin in august cred ca o sa merg cu finuta sa isi ia rochita de mireasa, oricum abia astept \:D/

biutzaxx
20.05.2009, 22:15:41
dragii mamici si viitoare mamici, poate ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat... as dori sa stiu unde pot face ecografie 4d in iasi? multumesc!

la cabinetul Avicena, la dr Solocov stiu ca se face 4d, au si site daca te uiti putin pe google; mai stiu si dr Iliev care e renumit..

AnaM
20.05.2009, 22:46:12

+ Cab. Prof. Dr. Dragos Dragomir
Si la maternitatea Cuza-Voda, dar pentru asta trebuie sa te cheme dr. tau acolo.

AnaM
20.05.2009, 22:48:52
Tot asa era si mai sus, in parcul expo ;)) . Acusi ne strangem toate cu bebeii. :x >:D< :*

<:-P <:-P <:-P

Vad ca ne-am adunat ceva miresici de 2007 gravidutze <:-P <:-P

biutzaxx
20.05.2009, 23:10:44

da, trebuie sa ne mai sin intalnim, sa ne masuram burticile :D

Ana, tu ai spalat toate hainutele pt bebe? le vei spala pe toate? sau cum procedezi??

Yonika
21.05.2009, 00:12:40

Si mai sunt si de 2008!:-p daca ma primiti!:D

AnaM
21.05.2009, 00:13:36

Ana, tu ai spalat toate hainutele pt bebe? le vei spala pe toate? sau cum procedezi??

Da, le-am spalat & calcat pe toate cele de pana in 6 luni. Cele mai mari de 6 luni (sunt costumele grosutze) inca nu, o sa le spal cand va fi momentul.

Le-am spalat la program de delicate, cu extra clatire, doar cu detergent Persil lichid Sensitive (alb). Nu e recomandat de folosit si balsam de rufe la hainele lui bebe, ca cica ramane in material si se poate irita puiul.

Am incercat si cu detergent normal, am facut eroarea de am luat Ariel Pro M zym, ala cu O-urile rosii prin el, si e execrabil, nu se dizolva cum trebuie detergentul, gaseam detergent pe haine si cu extraclatire...

Asa ca acum spal toate rufele din casa cu Persil Lichid sensitive. Iar hainele miros absolut superb dupa el!

AnaM
21.05.2009, 00:14:14
Si mai sunt si de 2008!:-p daca ma primiti!:D

EVIDENT!!!!!
Eu doar contorizam batranele site-ului =))

Yonika
21.05.2009, 00:16:46

Eu am spalat toate hainutele, lenjerie, prosopele, si le-am calcat, pe fata si pe dos. Macar cica in primul an sa le speli si sa le calci; cine doreste le poate calca pana la ce varsta a copilului vrea.
Trebuie calcate pt ca multe din hainute nu le poti spala la 90 grade, ci la 30-40, la mine asa era trecut pe etichete; asa ca le-am luat la rand pe toate, de la manusele, ciorapei, pana la costumase, body-uri, salopetele....prosopele, lenjerei, si le-am calcat. Mi-a luat ceva timp, dar cu rabdare...am trecut
Si le-am spalat acum 2 saptamani si de sapt trecuta am tot calcat la ele.#-o

Yonika
21.05.2009, 00:19:32
Da, le-am spalat & calcat pe toate cele de pana in 6 luni. Cele mai mari de 6 luni (sunt costumele grosutze) inca nu, o sa le spal cand va fi momentul.

Le-am spalat la program de delicate, cu extra clatire, doar cu detergent Persil lichid Sensitive (alb). Nu e recomandat de folosit si balsam de rufe la hainele lui bebe, ca cica ramane in material si se poate irita puiul.

Am incercat si cu detergent normal, am facut eroarea de am luat Ariel Pro M zym, ala cu O-urile rosii prin el, si e execrabil, nu se dizolva cum trebuie detergentul, gaseam detergent pe haine si cu extraclatire...

Asa ca acum spal toate rufele din casa cu Persil Lichid sensitive. Iar
hainele miros absolut superb dupa el!
Eu am gasit la farmacia sensiblue detergent special pt bebe, si la 2 cutii cumparate puteai cumpara pe a treia cu 40%. Am luat asa, ca am luat si pt cumnata mea. Si la clatire am luat balsam dalin pt bebe.

Yonika
21.05.2009, 00:22:31

Eu vin saptamana asta in Iasi si cred ca voi ramane, nu ma mai intorc in Bacau, mi-au zis azi la eco ca bebe poate veni in orice zi, asa ca nu ma risc sa umblu pe drumuri bacau-iasi, ca nu stiu cand ii trece prin cap sa vina. Si daca raman in Iasi, poate ne intalnim o data sa vin si eu, ca nu am venit niciodata la intalnirea miresicilor, macar la intalnirea burticilor....>:D<

AnaM
21.05.2009, 00:35:11
Eu vin saptamana asta in Iasi si cred ca voi ramane, nu ma mai intorc in Bacau, mi-au zis azi la eco ca bebe poate veni in orice zi, asa ca nu ma risc sa umblu pe drumuri bacau-iasi, ca nu stiu cand ii trece prin cap sa vina. Si daca raman in Iasi, poate ne intalnim o data sa vin si eu, ca nu am venit niciodata la intalnirea miresicilor, macar la intalnirea burticilor....>:D<

Pai sambata e nunta lui geany, si vin multe fete acolo :D

Dar daca facem intalnire de burtici, I'm in :D

AnaM
21.05.2009, 00:38:11
Eu am gasit la farmacia sensiblue detergent special pt bebe, si la 2 cutii cumparate puteai cumpara pe a treia cu 40%. Am luat asa, ca am luat si pt cumnata mea. Si la clatire am luat balsam dalin pt bebe.

Sigur e foarte bun!

Eu am luat Persil sensitive la sfatul mai multor mamici de pe forum, care au fost multumite :* Lasa hainele foarte moi, nu simt nevoia si de balsam dupa el, dar pentru hainele noastre folosesc si balsam (tot sensitive, ca asa a luat sotul, saracul el a ajuns sa faca cumparaturile si pentru casa)

Yonika
21.05.2009, 00:52:30
Pai sambata e nunta lui geany, si vin multe fete acolo :D

Dar daca facem intalnire de burtici, I'm in :D
Da, stiu denunta lui Geany, sa vad , nu promit nimic, dar poate totusi reusesc sa vin si eu(sau noi).

monique18virgo
21.05.2009, 09:57:40
neata:* .ce fac fetele?julie ma bucur pt tine.sa-ti dea Domnu o sarcina cat mai usoara si un bebe sanatos. Biu aceeasi problema ca si tine glezne foarte umflate.am si eu o nunta in iulie si deja nu stiu cu ce o sa ma incalt,nu mai spun de imbracat:-< .Yonika iti tinem pumnii pt cand se apropie momentul:x

biutzaxx
21.05.2009, 10:27:37

Asa ca acum spal toate rufele din casa cu Persil Lichid sensitive. Iar hainele miros absolut superb dupa el!

aha, am inteles >:D< . Eu am Persil lichid verde, oare e bun? nu am alb ..:(
o sa mai adun hainute si o sa le bag si eu la spalat sa imi iau de-o grija, deja s-au adunat cateva 8-} 8-} 8-}

mi-a ajuns si scoica Maxi Cosi ieri \:D/ \:D/ \:D/

Yonika, cum sa nu te primim, doar esti printre burticile veterane :x

biutzaxx
21.05.2009, 10:29:14
Eu am spalat toate hainutele, lenjerie, prosopele, si le-am calcat, pe fata si pe dos. Macar cica in primul an sa le speli si sa le calci; cine doreste le poate calca pana la ce varsta a copilului vrea.
Trebuie calcate pt ca multe din hainute nu le poti spala la 90 grade, ci la 30-40, la mine asa era trecut pe etichete; asa ca le-am luat la rand pe toate, de la manusele, ciorapei, pana la costumase, body-uri, salopetele....prosopele, lenjerei, si le-am calcat. Mi-a luat ceva timp, dar cu rabdare...am trecut
Si le-am spalat acum 2 saptamani si de sapt trecuta am tot calcat la ele.#-o

uuuf, cata treaba, dar cand le vezi asa dragute si simpatice, parca-ti fac munca mai usoara :D
ma gandeasc, cand o sa vina bebele, o sa mai ai timp sa le calci dupa ce le speli???

biutzaxx
21.05.2009, 10:30:42
nici eu nu am apucat sa vin la intalnirea miresicilor, dar la burtici sper sa nu ratez :)>-

biutzaxx
21.05.2009, 10:32:23
Sigur e foarte bun!

Eu am luat Persil sensitive la sfatul mai multor mamici de pe forum, care au fost multumite :* Lasa hainele foarte moi, nu simt nevoia si de balsam dupa el, dar pentru hainele noastre folosesc si balsam (tot sensitive, ca asa a luat sotul, saracul el a ajuns sa faca cumparaturile si pentru casa)

asa e, persilul lichid lasa hainele moi si fara balsam, dar eu daca tot am balsam in casa si m-am obisnuit cu el, mai pun si o cantitate suficienta de balsam la spalat :-"

la bebe o sa mai simplific ;-)

biutzaxx
21.05.2009, 10:33:50
neata:* .ce fac fetele?julie ma bucur pt tine.sa-ti dea Domnu o sarcina cat mai usoara si un bebe sanatos. Biu aceeasi problema ca si tine glezne foarte umflate.am si eu o nunta in iulie si deja nu stiu cu ce o sa ma incalt,nu mai spun de imbracat:-< .Yonika iti tinem pumnii pt cand se apropie momentul:x

pai sandalute cu barete cat mai putine , stii ca sunt prin magazine...
iar de imbracat, poate imi zici si mie daca vezi ceva pe undeva :-"

monique18virgo
21.05.2009, 11:02:45
eu acum am vazut: unde sunt tickerele noastre:-\
tre sa incep sa caut de luna viitoare, de incaltat si de imbracat.

AnaM
21.05.2009, 11:10:38
mi-a ajuns si scoica Maxi Cosi ieri \:D/ \:D/ \:D/

Bravo! <:-P <:-P De unde ati luat-o, pana la urma? nu pui si poze cu ea pe carucior? Ce faina tre sa fie!

Apropo de detergent, cred ca e bun si ala verde, atata timp cat dai extraclatire la hainele lui bebe. Spor la treaba :D

A, iar cu calcatul... Daca o sa fie timp, ok, daca nu, esential e sa le speli&calci bine prima data, ca ele umbla prin multe maini si prin fabrica si prin magazine. Dup-aia, eu nu mai consider obligatoriu calcatul.

AnaM
21.05.2009, 11:11:43
eu acum am vazut: unde sunt tickerele noastre:-\
tre sa incep sa caut de luna viitoare, de incaltat si de imbracat.

Cred ca a picat putin serverul tickers.babygaga.com :)

Green_Eyes
21.05.2009, 11:39:04
Bravo! <:-P <:-P De unde ati luat-o, pana la urma? nu pui si poze cu ea pe carucior? Ce faina tre sa fie!

Apropo de detergent, cred ca e bun si ala verde, atata timp cat dai extraclatire la hainele lui bebe. Spor la treaba :D

A, iar cu calcatul... Daca o sa fie timp, ok, daca nu, esential e sa le speli&calci bine prima data, ca ele umbla prin multe maini si prin fabrica si prin magazine. Dup-aia, eu nu mai consider obligatoriu calcatul.

Same here;)) Poate si pentru ca nu imi place sa calc:D
De luni intru si eu in prenatal, gata cu mersul la job.<:-P
In rest, cam panicata/suparata ca nu am cumparat aproape nimic, dar imi trece.o:-)
Pupici la burtici!:*

Milagros
21.05.2009, 11:44:07
In rest, cam panicata/suparata ca nu am cumparat aproape nimic, dar imi trece.o:-)
Aoleuuu, eu fierul de calcat il am in casa pentru ca e primit cadou si in general suntem cam certati ;)) Deci o sa fiu si eu de acord cu a nu calca hainutele lui bebe decat daca sunt noi sin magazin. :)

Super, ai intrat in prenatal, fuga la cumparaturi pentru bebe. Eu abia astept sa ne redresam financiar sa dau iama in magazine

Green_Eyes
21.05.2009, 11:45:43
Aoleuuu, eu fierul de calcat il am in casa pentru ca e primit cadou si in general suntem cam certati ;)) Deci o sa fiu si eu de acord cu a nu calca hainutele lui bebe decat daca sunt noi sin magazin. :)

Super, ai intrat in prenatal, fuga la cumparaturi pentru bebe. Eu abia astept sa ne redresam financiar sa dau iama in magazine

Pai nu timpul liber e problema, ci ''cascavalul'' =)):D>:D<

biutzaxx
21.05.2009, 11:47:08

las ca ai sa cumperi, ai timp, noi am luat de pe acu ca sa mai scapam de cheltuielile din ultima luna, mai ales ca o sa si cununam atunci, daca ne ajuta Dumnezeu si nu nasc chiar atunci sau inainte [-o<

pun si poze cu scoica

Green_Eyes
21.05.2009, 12:22:19
las ca ai sa cumperi, ai timp, noi am luat de pe acu ca sa mai scapam de cheltuielile din ultima luna, mai ales ca o sa si cununam atunci, daca ne ajuta Dumnezeu si nu nasc chiar atunci sau inainte [-o<

pun si poze cu scoica

E foarte frumoasa! Si caruciorul e :x Sa le folositi sanatosi!

biutzaxx
21.05.2009, 12:51:43
E foarte frumoasa! Si caruciorul e :x Sa le folositi sanatosi!
multumim tare mult >:D<

Juliette
21.05.2009, 14:17:23
Chiar ca e emotionant! Sa va ajute in continuare Doamne Doamne sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!:* :*
Multumesc mult, Yoni ! Nastere usoara si tie, ca am inteles ca se apropie momentul cu pasi repezi ;)) . :*:*:*

Milagros
21.05.2009, 14:20:46
Pai nu timpul liber e problema, ci ''cascavalul'' =)):D>:D<
Uf, cunoastem, noi cel putin doua luni suntem in datorii pana in gat :((
Da si dupa aia ;))

Biu, felicitari pentru achizitii, abia astept sa imi iau si eu carut.

Yonika
21.05.2009, 14:24:03
uuuf, cata treaba, dar cand le vezi asa dragute si simpatice, parca-ti fac munca mai usoara :D
ma gandeasc, cand o sa vina bebele, o sa mai ai timp sa le calci dupa ce le speli???
Da, asa e, muuuuulta treaba. Eu am spalat o zi la ele, ca le-am spalat pe culori, si le-am dat si o extraclatire. Iar de calcat, ti-am zis, mi-a luat aproape 2 saptamani, bine, ca nu am calcat zi de zi, ci seara cate 3-4 ore, pt ca ele fiind micute e multa migala, plus ca trebuie calcate si pe fata si pe dos....dureaza..si apoi impaturite....dar bine ca am terminat. Mai am cateva hainute luate mai recent, dar mai astept sa vad ce voi mai primi dupa nastere ca sa le spal pe toate la un loc.

Yonika
21.05.2009, 14:27:57

Le speli bine, adica le speli la temperaturi mai mari? Eu m-am luat dupa etichetele de pe hainute si acolo imi arata 30-40 grade, si nu m-am incumetat sa le pun la temperaturi mai mari, de frica sa nu se micsoreze sau cine stie ce sa se intample. Si de asta le-am si calcat bine si pe fata si pe dos.

Juliette
21.05.2009, 14:29:28
da, sper sa mai fiu sexi, macar la fatza sa nu ma umflu, ca am obs ca gleznele mele de 2 zile sunt niste gogosele moi si pufoase...
rochia sper sa o gasesc prin magazine, daca nu, o sa imi iau material sa imi faca croitoreasa una, inca nu am croitoreasa dar gasesc eu :>

nush cat se mai pune pe masa.. si noi ne gandim cam cat , si ce cadou sa le luam finilor, ei sunt plecati din tara si inca nu am intrat in febra nuntii lor, dar cand vin in august cred ca o sa merg cu finuta sa isi ia rochita de mireasa, oricum abia astept \:D/
Da, de o croitoreasa buna as avea si eu nevoie, dar mai cautam ;)) .
Fina si-a luat rochita, a ramas sa mergem impreuna sa-i iau eu voalul, eventual coronita daca o sa vrea si ceva de pus pe cap dupa dezgatit. Si mai vedem pe parcurs ce va mai fi nevoie. >:D< :*

Yonika
21.05.2009, 14:30:02
Nu te panica, ca daca iti pui in gand si vrei, intr-o saptamana iti poti luat tot ce ai nevoie. Dar cand o iei din timp, poti cauta si alege ce vrei, ce iti place, poti face comparatii...

Yonika
21.05.2009, 14:32:12

pun si poze cu scoica
Foarte frumoasa, sa il poarte pe bebe lin si sa fie bebe multumim de plimbarile pe care le va face!>:D<

Juliette
21.05.2009, 14:35:14
Multumesc, Monique ! >:D< :* Eu am zis ca deocamdata nu ma apuc de prea multe achizitii pt ca, din ce vad, schimbarile se cam produc destul de rapid, imi voi lua doar strictul necesar. :)

Yonika
21.05.2009, 14:35:41
Multumesc mult, Yoni ! Nastere usoara si tie, ca am inteles ca se apropie momentul cu pasi repezi ;)) . :*:*:*
Da, se apropie...:-SS teoretic am mai avea 3 saptamani si 6 zile, insa practic, dupa eco de ieri, cica oricand ar putea veni pitica....asa ca ne mutam la Iasi de saptamana viitoare sa fim mai aproape de spital.
Stiam de acum 4 sapt ca placenta e de grad 3, si ieri mi s-a spus ca e cam ca la 40 saptamani, si cum si lichidul e spre limita minima......:-SS as vrea sa o mai tina pe bebelina acolo inauntru ca sa creasca mai bine.>:D<

biutzaxx
21.05.2009, 15:10:44
Da, se apropie...:-SS teoretic am mai avea 3 saptamani si 6 zile, insa practic, dupa eco de ieri, cica oricand ar putea veni pitica....asa ca ne mutam la Iasi de saptamana viitoare sa fim mai aproape de spital.
Stiam de acum 4 sapt ca placenta e de grad 3, si ieri mi s-a spus ca e cam ca la 40 saptamani, si cum si lichidul e spre limita minima......:-SS as vrea sa o mai tina pe bebelina acolo inauntru ca sa creasca mai bine.>:D<
vai ce putin mai ai... si acu stai cumintica in patuc??
deja m-au luat emotiile pt tine, sa dea Domnul sa se nasca cand va fi cel mai bine si pt tine si pt ea, si sa ai o refacere rapida ca sa ne povestesti noua toate amanuntele 8-}

cum ai zis ca vrei sa nasti? natural nu?

AnaM
21.05.2009, 15:19:09
Biu, super super scoica, e foarte faina :x S-o folositi sanatosi!!!!!

Yonika, eu am spalat rufele tot la 30-40 de grade (chiar daca e bumbac sau nu, eu am pata pusa ca daca intra la apa sau, dimpotriva, se labartesc :D), si de calcat au fost calcate temeinic, fata-dos, si impaturite >:D<

Azi am aflat ca vineri a nascut o cunostinta, care are/avea sarcina mai mare cu 2 saptamani decat a mea, prin cezariana, la Dr. Lazar. :-SS
Mama & bebe sunt bine, am inteles, dar astept sa vad de ce a nascut atat de devreme (dupa calcule, ar fi avut cam 35-36 sapt).

Inca nu m-au apucat emotiile nasterii, si sper nici ca nu ma apuce prea tare, ca io-s dintr-aia panicoasa, ma panichez singura :-SS

AnaM
21.05.2009, 15:20:24
deja m-au luat emotiile pt tine, sa dea Domnul sa se nasca cand va fi cel mai bine si pt tine si pt ea, si sa ai o refacere rapida ca sa ne povestesti noua toate amanuntele 8-}

Cezariana parca a spus :*

biutzaxx
21.05.2009, 15:35:37

Yonika, eu am spalat rufele tot la 30-40 de grade (chiar daca e bumbac sau nu, eu am pata pusa ca daca intra la apa sau, dimpotriva, se labartesc :D), si de calcat au fost calcate temeinic, fata-dos, si impaturite >:D<

Azi am aflat ca vineri a nascut o cunostinta, care are/avea sarcina mai mare cu 2 saptamani decat a mea, prin cezariana, la Dr. Lazar. :-SS
Mama & bebe sunt bine, am inteles, dar astept sa vad de ce a nascut atat de devreme (dupa calcule, ar fi avut cam 35-36 sapt).

Inca nu m-au apucat emotiile nasterii, si sper nici ca nu ma apuce prea tare, ca io-s dintr-aia panicoasa, ma panichez singura :-SS

pai ia sa nu te panichezi singura, ca stresezi bebele si iese mai repeed afara :>
stai pe miresici si te linistim noi

ia zi, ce ai mai gatit tu bun ?? deserturi faci?? (eu am facut spaghetti bolognese aseara si a mai ramas sos cu carnita si azi cred ca il mancam cu orez lunguiet :-" )

biutzaxx
21.05.2009, 15:36:28
Cezariana parca a spus :*
aha, si nu se stabileste dinainte cand o va opera??? sau asteapta sa se rupa apa si apoi trec la cezariana?

ungrasmic
21.05.2009, 16:56:16

Si eu tot cu dr. Lazar o sa nasc, sau cu dr. Mihalceanu dak dumnealui este cumva in concediu. Sa ne spui si noua ce si cum si cum se simte cunostinta ta. :-SS

ungrasmic
21.05.2009, 16:59:50
Fetele, sunt in prenatal, nici nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul, parca mai ieri ma laudam cu liniutele. ;)) De acum, pe miresici sa ne sustinem moralul reciproca, pt ca si eu am o frica.... nu-s deloc viteaza.

biutzaxx
21.05.2009, 17:55:47
Fetele, sunt in prenatal, nici nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul, parca mai ieri ma laudam cu liniutele. ;)) De acum, pe miresici sa ne sustinem moralul reciproca, pt ca si eu am o frica.... nu-s deloc viteaza.
intr-o luna intru si eu in prenatal, abia astept, pana atunci cred ca se nasc multi bebei <:-P

AnaM
21.05.2009, 19:05:56
Si eu tot cu dr. Lazar o sa nasc, sau cu dr. Mihalceanu dak dumnealui este cumva in concediu. Sa ne spui si noua ce si cum si cum se simte cunostinta ta. :-SS

Cum aflu, cum scriu :-p Dar am inteles ca totul e bine, cica i s-a rupt apa si s-a dus repede si a facut cezariana. Amami e acasa cu bebe, a stat de vineri in spital, si luni era acasa :)

Nico & Simo, felicitari pentru prenatal! :D

AnaM
21.05.2009, 19:07:41
pai ia sa nu te panichezi singura, ca stresezi bebele si iese mai repeed afara :>
stai pe miresici si te linistim noi

ia zi, ce ai mai gatit tu bun ?? deserturi faci?? (eu am facut spaghetti bolognese aseara si a mai ramas sos cu carnita si azi cred ca il mancam cu orez lunguiet :-" )

Pai azi am facut spirale cu sos carbonara si masline verzi, gratinate cu mozarella la cuptor, si desert papanasi :D (prima data cand am facut).
Si acum stau cu burta-n sus :D

AnaM
21.05.2009, 19:09:06
aha, si nu se stabileste dinainte cand o va opera??? sau asteapta sa se rupa apa si apoi trec la cezariana?

Pai am inteles ca dra. ei asteapta sa i se deschida colul ca s-o opereze, probabil sa fie bebelina cat mai pregatita (sa-i faca ceva cat mai aproape de cezariana la "cald"). Cezariana la cald inseamna cezariana cand s-a rupt apa :)

Yonika
21.05.2009, 23:30:00

Multumesc! Asa sa fie cum ai zis si tu!
cat despree nastere, cezariana, cu epidurala, insa mi-a zis dr ca asteptam sa se provoace nasterea si apoi trecem repede la taiat:-SS , ca sa nu o fortam sa iasa.

Yonika
21.05.2009, 23:33:04
Pai azi am facut spirale cu sos carbonara si masline verzi, gratinate cu mozarella la cuptor, si desert papanasi :D (prima data cand am facut).
Bai....ati inceput sa vb pe aici de papa, si mai ales de spaghete, care sunt preferatele mele....si acum vreau si eu...si la ora asta...cine imi mai face sau imi aduce...?

Yonika
21.05.2009, 23:37:15
Pai am inteles ca dra. ei asteapta sa i se deschida colul ca s-o opereze, probabil sa fie bebelina cat mai pregatita (sa-i faca ceva cat mai aproape de cezariana la "cald"). Cezariana la cald inseamna cezariana cand s-a rupt apa :)
da, asa e, ai retinut bine. Sper sa mai stea macar 2 saptamani...vedem..stam cumintele in pat si poate o mai ducem cateva saptamani, ca sa puna si ea mai bine pe ea, ca ieri avea in jur de 2950 grame, la eco (placenta e cam imbatranita, si lichidul e in limite, insa spre limita minima.....de asta zic ca poate mai sta macar 2 saptamani....)

Milagros
22.05.2009, 09:50:23
Si eu am facut spaghete milanese aseara si am papat o farfurie uriasa. ;))

Milagros
22.05.2009, 09:51:32
Asa repede in prenatal? Eu vreau sa intru de la finalul lunei a opta...sper sa pot :-SS ca am pfa si daca nu am incasari pe ultimele mi-et eama ca imi scade media pentru indemnizatie :((

Green_Eyes
22.05.2009, 10:06:24
Asa repede in prenatal? Eu vreau sa intru de la finalul lunei a opta...sper sa pot :-SS ca am pfa si daca nu am incasari pe ultimele mi-et eama ca imi scade media pentru indemnizatie :((

Si eu sper sa reusesti! Eu nu mai rezist, am niste dureri lombare de mooooor:(
PS. Mai am vreo trei ore de stat la serviciu:D

Anmari
22.05.2009, 10:06:55

la pfa e mai complicat :D ca si eu am avut .. depinde de cum ai platit la cass si pensie ... daca ai platit ptr minimul pe economie atunci atat ai sa iei, adica 6 mil + 2 mil alocatie copil, iar de platit trebuie platit pana in ultima luna ptr ca prenatal iti iei tot din banii tai :D ...acum nu stiu daca nu cumva prenatalul e scutit de anumite taxe.

Milagros
22.05.2009, 10:40:30
la pfa e mai complicat :D ca si eu am avut .. depinde de cum ai platit la cass si pensie ... daca ai platit ptr minimul pe economie atunci atat ai sa iei, adica 6 mil + 2 mil alocatie copil, iar de platit trebuie platit pana in ultima luna ptr ca prenatal iti iei tot din banii tai :D ...acum nu stiu daca nu cumva prenatalul e scutit de anumite taxe.
Ups, sa fiu mai exacta. Eu am carte de munca is am si pfa si iau 85% din salariul de pe CM si 85% de pe pfa. Deci nu iau 6 milioane plus 2 milioane alocatie, o sa fie ceva mai multicel. Adica cam 10 mil de pe CM si cam 5 de pe pfa plus alocatie.

Milagros
22.05.2009, 10:42:49
Prenatalul stiu ca e scutit de CAS nu?

ungrasmic
22.05.2009, 11:00:19
Si eu am zis ca o sa lucrez pana-n ultima luna, dar cum a trecut timpul, mi-a venit din ce in ce mai greu pt ca obosesc f repede, ajungeam terminata la servici, am devenit mai irascibila si nu mai am rabdare cu toata lumea si la mine la servici situatia e f f stresanta, asa ca am preferat prenatalul. Acum mi se umfla picioarele, daca merg mai mult ma doare burta jos, nu mai pot dormi bine noaptea si nu ma mai pot trezi la 6 sa ajung la 8 la servici, ca sa nu mai zic de durerile de spate care nu ma lasau sa ma concentrez la nimic decat cum sa gasesc o pozitie confortabila. Poate tu o sa te simti si fizic si psihic bine si o sa poti merge cat mai mult la servici. Te pupic si sarcina usoara in continuare:*

AnaM
22.05.2009, 11:44:00
Prenatalul stiu ca e scutit de CAS nu?

E fix pe dos :) La Prenatal se plateste DOAR CAS :)

AnaM
22.05.2009, 11:46:06
Si eu am zis ca o sa lucrez pana-n ultima luna, dar cum a trecut timpul, mi-a venit din ce in ce mai greu pt ca obosesc f repede, ajungeam terminata la servici, am devenit mai irascibila si nu mai am rabdare cu toata lumea si la mine la servici situatia e f f stresanta, asa ca am preferat prenatalul. Acum mi se umfla picioarele, daca merg mai mult ma doare burta jos, nu mai pot dormi bine noaptea si nu ma mai pot trezi la 6 sa ajung la 8 la servici, ca sa nu mai zic de durerile de spate care nu ma lasau sa ma concentrez la nimic decat cum sa gasesc o pozitie confortabila. Poate tu o sa te simti si fizic si psihic bine si o sa poti merge cat mai mult la servici. Te pupic si sarcina usoara in continuare:*

Eu de prin luna a 5-a, a 6-a simteam ca mor pe scaunul ala de birou... Abia asteptam sa scap desi, in rest, am avut o sarcina destul de usoara, zic eu :)

Da pozitia aia de la birou si orele petrecute asa, ma terminau psihic si fizic.

Pupici si sanatate la toata lumea!

Milagros
22.05.2009, 12:26:52
Uuuf, stii cum e cu planul de acasa si situatia de acasa. Eu sper sa pot sa o duc pe picioare pana in luna a opta, dar cine stie? Si mai ales pe caldurile astea... #-o Eu deja am trecut la rochita cu bretele si sandale ca altfel simt ca ma sufoc =((

Milagros
22.05.2009, 12:27:34
E fix pe dos :) La Prenatal se plateste DOAR CAS :)
Eh, stiam eu ceva ;)) Merci de lamurire, enciclopedie mica ^:)^ >:D<

PS A ramas stabilita vreo intalnire pentru burtici?

biutzaxx
22.05.2009, 12:30:13

off topik: cum ai facut sosul carbonara?

biutzaxx
22.05.2009, 12:34:02
intrebare:
cum ati procedat cand ati intrat in prenatal?? eu peste o luna intru si vreau sa stiu exact ce am de facut, ca la mine la servici, sunt cam prima graviduta la Iasi, doar la Buc ce au mai fost ..

monique18virgo
22.05.2009, 12:53:07
intrebare:
cum ati procedat cand ati intrat in prenatal?? eu peste o luna intru si vreau sa stiu exact ce am de facut, ca la mine la servici, sunt cam prima graviduta la Iasi, doar la Buc ce au mai fost ..

salutare fetele:* .si pe mine ma intereseaza cum se procedeaza.

biutzaxx
22.05.2009, 13:22:03
salutare fetele:* .si pe mine ma intereseaza cum se procedeaza.
hi >:D<
ce mai face mirunica?? este jucausa??

Anmari
22.05.2009, 13:30:42
Uuuf, stii cum e cu planul de acasa si situatia de acasa. Eu sper sa pot sa o duc pe picioare pana in luna a opta, dar cine stie? Si mai ales pe caldurile astea... #-o Eu deja am trecut la rochita cu bretele si sandale ca altfel simt ca ma sufoc =((

Lucrezi cumva in domeniu IT la o firma care incepe cu S :D ? ca stiu ca numai in IT e preferat PFA si unele firme chiar incheie CM asa cum ai spus tu :)

Milagros
22.05.2009, 13:55:52
Lucrezi cumva in domeniu IT la o firma care incepe cu S :D ? ca stiu ca numai in IT e preferat PFA si unele firme chiar incheie CM asa cum ai spus tu :)
Nuu, la biroul de traduceri de pe Lapusneanu. >:D<

monique18virgo
22.05.2009, 14:19:39
hi >:D<
ce mai face mirunica?? este jucausa??

foarte jucausa.multumim de intrebare>:D< .voi va pregatiti de fotbal?

biutzaxx
22.05.2009, 14:58:09
foarte jucausa.multumim de intrebare>:D< .voi va pregatiti de fotbal?
al meu deja stie pase, da cu capul, dribleaza .. dar e finut inca :x sa vedem mai incolo..

voi ce analize ati mai facut la sange?? azi am fost la dr de familie, mi-a mai dat sa fac niste analize (la cererea mea) sa vedem cum sta calciul, sideremia, hemoleuco.., glicemia,..sumar de urina.
pana la nastere cate se fac in total?? eu ma gandeam la 3 ture de analize, alea de la inceput , acum, si spre sfarsit. voi ati facut mai multe??

AnaM
22.05.2009, 19:25:38
voi ce analize ati mai facut la sange?? azi am fost la dr de familie, mi-a mai dat sa fac niste analize (la cererea mea) sa vedem cum sta calciul, sideremia, hemoleuco.., glicemia,..sumar de urina.
pana la nastere cate se fac in total?? eu ma gandeam la 3 ture de analize, alea de la inceput , acum, si spre sfarsit. voi ati facut mai multe??

Eu am facut la inceputul sarcinii o lista luuuunga de analize (toate cele uzuale + specificele - toxo, CMV, hepatitele, HIV, sifilis bla bla bla), pe la mijloc am facut triplu testul si am mai facut acum, la 32 de saptamani, ce mi-a dat dr. gineco, adica sumar de urina, hemoleucograma, repetare toxo ca nu-s imuna, serologia sifilisului si glicemia :)

Presupun ca daca nu e o sarcina cu probleme, nu tre sa faci prea multe analize >:D<

AnaM
22.05.2009, 19:27:41
Eh, stiam eu ceva ;)) Merci de lamurire, enciclopedie mica ^:)^ >:D<

PS A ramas stabilita vreo intalnire pentru burtici?

Cu mare placere >:D< >:D<

N-a ramas stabilita nici o intalnire, dar eu maine merg la Geany la cununie si poate ne vedem acolo >:D<

AnaM
22.05.2009, 19:41:17
intrebare:

Asa, deci:

Presupunand ca ati anuntat din timp sarcina (prin declaratie scrisa de voi si un certificat - adeverinta de la medicul de familie sau medicul specialist ca sunteti insarcinate in x saptamani si ca sarcina e in evolutie), trebuie sa anuntati cand vreti sa intrati in prenatal. Nu exista o cerere tip, eu am anuntat cam cu 3-4 saptamani inainte ca vreau sa intru in data X in concediu. Zilele de concediu de odihna care mi-au mai ramas de anul trecut + ce mi se cuvine de anul asta (ponderea) pur si simplu le-am lua fix inainte de concediu prenatal. La noi nu se anunta din timp cand vrei sa-ti iei CO, nu stiu cum se procedeaza la voi.

Sa presupunem ca vreti sa intrati in prenatal la datat de 1 iunie, pur si simplu anuntati (daca vreti musai, o puteti face printr-o cerere/declaratie, dar eu nu am facut asa) si duceti de la medicul de familie foitzele cu concediul. Formularul e A4, il completeaza medicul de familie si va da doua exemplare (prima foitza, alba, si cea de-a doua, roz, copie la indigo, cum se da la retete pt medicamente, de exemplu). Ambele exemplare trebuie predate catre firma, pentru ca un exemplar se duce la CAS si unul ramane in firma. Copia nr. 3, verde, ramane in cotorul medicului de familie.

Voi va puteti face o copie xerox daca vreti si credeti ca ati avea nevoie.

Asa, unde ramasesem. Da, deci daca vreti sa va luati concediu pe 1 iunie, aveti ragaz sa duceti acest concediu de la medicul de familie la firma pana pe data de 5 ale lunii urmatoare, pentru luna in curs, adica pana pe 5 iulie pentru luna iunie. Firma este obligata sa primeasca concediul de la medicul de familie, fara anunt in prealabil. E suficient daca ati anuntat sarcina.

Sper ca ati inteles harababura mea :D :D

Off-topic: sos carbonara facut in 5 minute:
150 gr. de pastrama, kaiser, muschi file, orice vrei, taiat julienne (suvitze subtiri)
1 cutie smantana 200 grame, min 20% grasime
Piper, condimente de friptura.

Calesti suvitele de afumatura in o lingura de ulei, arunci condimentele peste carnitza, lasi sa se rumeneasca, apoi versi cutia de smantana, amesteci, si lasi 5 minute la foc mic (ca altfel se taie) sa se amestece si sa se coaca un pic sosul. Arunci pastele fierte in tigaia cu sos si le lasi un pic la rumenit si pe ele si gata :D Mai poti arunca mozarella sau parmezan deasupra. Eu am pus ieri si niste felii de masline verzi odata cu carnitza la rumenit, ca imi plac maslinele :D

Bineinteles, nu este reteta-mama-originala de carbonara, e facuta dupa gustul meu si al romanilor, originala se face cu galbenus de ou si alte ingrediente, dar mie-mi place mai mult varianta cu smantana :) In plus, e extrem extrem de rapida!

Pofta buna!

monique18virgo
22.05.2009, 20:16:53
ca sa fiu sigura ca am inteles#-o .daca eu tre sa intru in prenatal in data de 17 iunie am timp pana pe 17 iulie sa duc certificatul?

AnaM
22.05.2009, 21:31:27
ca sa fiu sigura ca am inteles#-o .daca eu tre sa intru in prenatal in data de 17 iunie am timp pana pe 17 iulie sa duc certificatul?

Nu, din cate am citit eu in legislatie, pana pe data de 5 a lunii urmatoare, adica, in cazul tau, pana pe 5 iulie. O sa caut mai atent in lege, dar te poate lamuri si medicul de familie, daca stie cat de cat despre ce e vorba :)

Medicul iti va da un concediu pe perioada 17-30 iunie 2009, iar luna umratoare trebuie sa te duci din nou la el, sa-ti dea pentru iulie. Cu toate trebuie sa mergem in fiecare luna din cele 4 ale concediului de maternitate (pre&post natal) sa ne luam concediul de la medicul de familie si sa-l ducem la firma, ca sa poata sa ne dea banutii si firma sa si-i deduca de la CAS. Pupic

monique18virgo
22.05.2009, 23:11:12
merci mult>:D< .ca de obicei o scumpa:* .sa nu uiti sa ne aduci poze de la cununia lui Geany;))

AnaM
23.05.2009, 00:53:53
merci mult>:D< .ca de obicei o scumpa:* .sa nu uiti sa ne aduci poze de la cununia lui Geany;))

Cu mare placere!!!!! :*

Bine ca mi-ai zis, ca altfel nu-mi venea in cap sa iau aparatul foto #-o

gabriela_rgh
23.05.2009, 09:54:58
Cu mare placere!!!!! :*

Bine ca mi-ai zis, ca altfel nu-mi venea in cap sa iau aparatul foto #-o
Ana nu prea te mai lasa Tudor sa dormi asa e?
O sa iti vad burtica azi la cununia Gianinei!<:-P

AnaM
23.05.2009, 10:50:51
Ana nu prea te mai lasa Tudor sa dormi asa e?
O sa iti vad burtica azi la cununia Gianinei!<:-P

Hmmm, as putea zice ca am revenit la programul dinainte de sarcina (cand ma culcam la ora 2, ca venea tarziu sotul de la munca), dar coincide cu faptul ca lui Tudor ii place sa inceapa dantzuiala fix la 10 minute dupa ce ma bag in pat :D :D

Abia astept sa ne vedem <:-P

gabriela_rgh
23.05.2009, 18:45:55
Hmmm, as putea zice ca am revenit la programul dinainte de sarcina (cand ma culcam la ora 2, ca venea tarziu sotul de la munca), dar coincide cu faptul ca lui Tudor ii place sa inceapa dantzuiala fix la 10 minute dupa ce ma bag in pat :D :D

Abia astept sa ne vedem <:-P

Ana esti foarte frumoasa!
Si duci burtica atat de fain!=D> =D> =D> =D>

mitzura
23.05.2009, 18:47:49
fetele,daca stiti,va rog sa imi ziceti si mie cum se procedeaza cu concediul de maternitate in caz ca mamica nu are contract de munca, ci e asociat/administrator de srl!

AnaM
23.05.2009, 18:48:40
Ana esti foarte frumoasa!
Si duci burtica atat de fain!=D> =D> =D> =D>

Multumesc din inima!!!!! :x :x :x >:D<

Yonika
23.05.2009, 20:19:10
Buna fetele! Avem si noi pozici noi cu nepotelul David, care e un scump! E asa micut, parca e o papusica vie. Aici e tati lui Mariuca cu bebe David in brate, face practica pentru cand va veni bebelina noastra;))

gabriela_rgh
23.05.2009, 20:29:15
Buna fetele! Avem si noi pozici noi cu nepotelul David, care e un scump! E asa micut, parca e o papusica vie. Aici e tati lui Mariuca cu bebe David in brate, face practica pentru cand va veni bebelina noastra;))

Dragul de el! Sa fie sanatos, sa pape bine si sa creasca mare!<:-P <:-P
Cum se reface cumnatica?

Yonika
23.05.2009, 20:37:38
Sa va mai zic ce mi-a mai zis cumnata mea legat de spitalizare. A zis ca a avut geanta cu ce mai avea nevoie, si s-a plimbat de sus pana jos cu ea, si ii era greu, asa ca e bine sa ai la tine doar exact strictul necesar: doar halat si papuci, si eventual (zic eu) o gentuta mica cu telefon, banuti, servetele...si mi se pare ca pampersi, insa cica trebuie un pachet nedesfacut, ca daca sunt cativa pusi intr-o punga nu ti-i ia asistenta. Si tot legat de pampersi,bebe a avut 2950 grame, si ei au luat pampersi nr 1, insa cica sunt prea mici, si pe mine m-au sfatuit sa luam direct nr 2. Restul, ce mai ai nevoie, ti se aduce dupa nastere, mai ales daca se naste prin cezariana, unde stai 24 de ore. Vata nu trebuie deloc, pt ca iti pun asitentele destula; la fel, la cezariana, nu ar fi nevoie chiar de absorbante din cele de noapte, pt ca nu curge asa mult, plus ca asistentele iti pun multa vata.

Yonika
23.05.2009, 20:40:08
Dragul de el! Sa fie sanatos, sa pape bine si sa creasca mare!<:-P <:-P
Cum se reface cumnatica?
E bine, bebe papa laptic de la sanul lui mami, si nu plange decat daca trebuie schimbta sau ii este foame.

Yonika
23.05.2009, 20:54:40
Scriu in reprize pt ca sunt dadaca la bebe...dar e asa cumintel, ca daca nu are nimic in pampers si e satul, doarme bine.
Asa, sa vad ce sa va mai zic de internare....
Pt bebe nu e nevoie decat de pampesri, cum am mai zis , si de unguent bepantente, restul iti dau asistentele. |Nici de sutien nu e nevoie, decat in cazul ca ai f mult lapte si e nevoie sa tii tampoane pt sani (sanii se spala seara si dimineata cu apa si sapun, si in restul zile doar cu apa). Pastile iar nu a avut nevoie, ca i-au dat asitentele ori de cate ori a avut nevoi, si supozitoare....
Nu mai stiu ce sa va spun.....
Si legat de salon sau rezerva, sa stati macar cu inca o persoana, ca in caz ca mergeti la baie sau coborati jos, sau eu stiu ce, sa aiba cine avea grija de bebe.
daca mai vreti sa stiti ceva si eu nu am zis, ma intrebati si daca stiu, va spun.

gabriela_rgh
23.05.2009, 21:10:30
Scriu in reprize pt ca sunt dadaca la bebe...dar e asa cumintel, ca daca nu are nimic in pampers si e satul, doarme bine.
Pt bebe nu e nevoie decat de pampesri, cum am mai zis , si de unguent bepantente, restul iti dau asistentele. |Nici de sutien nu e nevoie, decat in cazul ca ai f mult lapte si e nevoie sa tii tampoane pt sani (sanii se spala seara si dimineata cu apa si sapun, si in restul zile doar cu apa). Pastile iar nu a avut nevoie, ca i-au dat asitentele ori de cate ori a avut nevoi, si supozitoare....
Si legat de salon sau rezerva, sa stati macar cu inca o persoana, ca in caz ca mergeti la baie sau coborati jos, sau eu stiu ce, sa aiba cine avea grija de bebe.
daca mai vreti sa stiti ceva si eu nu am zis, ma intrebati si daca stiu, va spun.

Stii cam cat a costat-o?
Nasterea, anestezia, asistentele?
^:)^ ^:)^ ^:)^

AnaM
23.05.2009, 22:12:59
Sa va mai zic ce mi-a mai zis cumnata mea legat de spitalizare. A zis ca a avut geanta cu ce mai avea nevoie, si s-a plimbat de sus pana jos cu ea, si ii era greu, asa ca e bine sa ai la tine doar exact strictul necesar: doar halat si papuci, si eventual (zic eu) o gentuta mica cu telefon, banuti, servetele...si mi se pare ca pampersi, insa cica trebuie un pachet nedesfacut, ca daca sunt cativa pusi intr-o punga nu ti-i ia asistenta. Si tot legat de pampersi,bebe a avut 2950 grame, si ei au luat pampersi nr 1, insa cica sunt prea mici, si pe mine m-au sfatuit sa luam direct nr 2. Restul, ce mai ai nevoie, ti se aduce dupa nastere, mai ales daca se naste prin cezariana, unde stai 24 de ore. Vata nu trebuie deloc, pt ca iti pun asitentele destula; la fel, la cezariana, nu ar fi nevoie chiar de absorbante din cele de noapte, pt ca nu curge asa mult, plus ca asistentele iti pun multa vata.

Eeeee, na, ce pretentii... Eu am luat un pachet de Pampers Newborn 2 si l-am desfacut sa vad si eu cum arata un pampers, dar l-am pus la loc, acum ce tre sa fac, sa mai iau inca un bax??? Astia-s nebuni :[email protected] :[email protected]

Sanatate multa cumnatei, ma bucur sa aud ca bebe e cuminte! >:D<

Daca nu va suparati, mai am si eu vreo 2 intrebari... :D Cum s-a inteles cu dra dr? Cu cine a facut anestezia si ce fel de anestezie? Cat a "cotizat" la cadrele medicale implicate?
Pupici si multumim!

Milagros
24.05.2009, 09:44:53
Yonica sa va traiasca minunea!!!

La Cuza Voda a nascut?

AnaM
24.05.2009, 09:57:18
Yonica sa va traiasca minunea!!!

La Cuza Voda a nascut?

Yap, cu doctorita mea :)

Milagros
24.05.2009, 11:07:34
Yap, cu doctorita mea :)
Aaa, super, inseamna ca tu esti numai urechi acum :-"

Butterfly87
24.05.2009, 16:35:41

ff utile informatiile.... chiar si pt cele ce nu au bebe ink...si tu acusi urmezi.... sarcina cat mai usoara..si sa vna bebe cand vrea mami si tati!!!!!

AnaM
24.05.2009, 21:13:10
A trecut azi pe la noi pe acasa amica de care spuneam ca a nascut acum o saptamana si ceva :)

A nascut la 35 de saptamani, i s-a rupt apa la ora 12 noaptea, s-a dus la spital, doctorul ei era de garda - Dr. Lazar - (ce bafta :) ), si a facut la 3 jumate noaptea cezariana cu anestezie totala (bebe era cu capul in sus, in prezentatie pelviana).

Bebe s-a nascut cu 2,750, si este minunat! :x A trecut ceva timp de cand n-am mai vazut un nou-nascut, si e frumos si micutz, ca o papusica :x :x :x

Mami mi-a mai dat niste informatii la cald.
Se face clisma, cand i-a pus sonda urinara nu a simtit nimic, cica e mai nasol cand o scoate, dar dureaza putin usturimea, i s-au pus un sac de nisip si unul de gheata peste operatie, sa se retraga uterul.

Nu ne lasa cu nici o haina in afara de chiloti si papuci, ne dau ei camasi si halate. Pentru bebe a avut nevoie doar de scutece newborn si pudra Baneocin. Am intrebat-o de crema Bepanthen, ca toate mamicile spuneau ca trebuie, si mi-a spus ca asistentele nu te lasa nici cu Bepanthen, nici cu servetele umede Pampers.

Ea a stat o zi la reanimare, ca nu avusese loc la rezerva, s-a dat jos din pat dupa 4 ore de la operatie. Operatia i-a fost cusuta cu fire resorbabile (deci ea nu merge la scos fire). A doua zi a fost bagata in rezerva de 2 persoane, si i s-a adus si bebele. Cica atunci cand iti aduce bebele (care in ziua precedenta fusese hranit cu lapte Humana cu lingurita), vine o asistenta sa verifice daca ai lapte, si te trage ingrozitor de sani, fara drept de apel. :-& Daca nu ai, ti se da lapte praf sa hranesti bebele, intr-o cana, cu lingurita...

Aaaa, cica dupa operatie te infasoara ei cu un soi de burtiera de la ei care costa 10 ron (mi se pare... n-am cuvinte... daca tot mi-am luat eu burtiera ca lumea, sa nu ma lase s-o folosesc... in fine, 'oi folosi-o eu acasa). Si ca mai este o asistenta care apasa pe uter, sa se retraga, si cica si aia isi va lua injuraturi in gand de la durerea provocata :)
Dupa operatie, ti se ofera calmante, daca vrei.

In concluzie, ea a avut nevoie, in prima instanta, de papuci, pampersi, baneocin pudra, vata, tampoane always night, chiloti mari, o cana, si abia mai apoi hainutze de iesit din maternitate pentru bebe, pompa de san (ea a folosit-o cu succes) si acareturile de igiena pentru mami.
Hainele cu care a venit in maternitate se lasa la parter, sau nu mai stiu, cert e ca in toata sederea in spital a folosit camasile de la ei.

Dr. s-a comportat ca un domn. Ea a platit asa: 8 mil dr, 3 mil a doua mana, 3 mil anestezist, si 1 mil nu mai stiu cui. Si "marunt" la asistente.

A, si mi-a mai spus ca e infernal de cald in maternitate.

Daca imi mai aduc aminte ceva, mai scriu.

ungrasmic
24.05.2009, 22:53:34
A trecut azi pe la noi pe acasa amica de care spuneam ca a nascut acum o saptamana si ceva :)

A nascut la 35 de saptamani, i s-a rupt apa la ora 12 noaptea, s-a dus la spital, doctorul ei era de garda - Dr. Lazar - (ce bafta :) ), si a facut la 3 jumate noaptea cezariana cu anestezie totala (bebe era cu capul in sus, in prezentatie pelviana).

Bebe s-a nascut cu 2,750, si este minunat! :x A trecut ceva timp de cand n-am mai vazut un nou-nascut, si e frumos si micutz, ca o papusica :x :x :x

Mami mi-a mai dat niste informatii la cald.
Se face clisma, cand i-a pus sonda urinara nu a simtit nimic, cica e mai nasol cand o scoate, dar dureaza putin usturimea, i s-au pus un sac de nisip si unul de gheata peste operatie, sa se retraga uterul.

Nu ne lasa cu nici o haina in afara de chiloti si papuci, ne dau ei camasi si halate. Pentru bebe a avut nevoie doar de scutece newborn si pudra Baneocin. Am intrebat-o de crema Bepanthen, ca toate mamicile spuneau ca trebuie, si mi-a spus ca asistentele nu te lasa nici cu Bepanthen, nici cu servetele umede Pampers.

Ea a stat o zi la reanimare, ca nu avusese loc la rezerva, s-a dat jos din pat dupa 4 ore de la operatie. Operatia i-a fost cusuta cu fire resorbabile (deci ea nu merge la scos fire). A doua zi a fost bagata in rezerva de 2 persoane, si i s-a adus si bebele. Cica atunci cand iti aduce bebele (care in ziua precedenta fusese hranit cu lapte Humana cu lingurita), vine o asistenta sa verifice daca ai lapte, si te trage ingrozitor de sani, fara drept de apel. :-& Daca nu ai, ti se da lapte praf sa hranesti bebele, intr-o cana, cu lingurita...

Aaaa, cica dupa operatie te infasoara ei cu un soi de burtiera de la ei care costa 10 ron (mi se pare... n-am cuvinte... daca tot mi-am luat eu burtiera ca lumea, sa nu ma lase s-o folosesc... in fine, 'oi folosi-o eu acasa). Si ca mai este o asistenta care apasa pe uter, sa se retraga, si cica si aia isi va lua injuraturi in gand de la durerea provocata :)
Dupa operatie, ti se ofera calmante, daca vrei.

In concluzie, ea a avut nevoie, in prima instanta, de papuci, pampersi, baneocin pudra, vata, tampoane always night, chiloti mari, o cana, si abia mai apoi hainutze de iesit din maternitate pentru bebe, pompa de san (ea a folosit-o cu succes) si acareturile de igiena pentru mami.
Hainele cu care a venit in maternitate se lasa la parter, sau nu mai stiu, cert e ca in toata sederea in spital a folosit camasile de la ei.

Dr. s-a comportat ca un domn. Ea a platit asa: 8 mil dr, 3 mil a doua mana, 3 mil anestezist, si 1 mil nu mai stiu cui. Si "marunt" la asistente.

A, si mi-a mai spus ca e infernal de cald in maternitate.

Daca imi mai aduc aminte ceva, mai scriu.
Ana, esti o dulce si-o scumpica :* Am citit pe nerasuflate ce-ai scris, pt ca a nascut cu doctorul meu si m-ai linistit. Habar nu aveam cu cat tb sa contribui pt cezariana, ce sa iau si ce nu...m-a ingrozit faza cu trasul de sani ( ce, se apuca sa ma mulga??) si faza cu apasatul pe uter....dar eu crek o sa fac urat tare....Ma bucur ca ea se simte bine si bebelul e bine, multumesc din suflet pt informatiile la cald^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

Yonika
24.05.2009, 23:33:12
Va multumim pt urari!
Sa va zic de plata pt cezariana. Cumnata mea a facut generala, si la operatie a fost dr Mihalceanu, o rezidenta a ei, moasa si inca o asistenta (parca). La dr inmca nu a apucxat sa dea nimic pt ca in acea seara nascuse fata directoarei (sau ceva de genul asta) si erau ambele in aceeasi camera la reanimare, si apoi a doua zi dr a plecat din tara. Vrea sa dea la dr 9 mil ( erau pregatiti cu 8,5 ~ 200 euro) insa au zis ca dau suma rotunda; la rezidenta nu a dat nimic ca apoi nu a mai trecut pe la ea (in continuare a fost tinuta sub observatie de dr Gheorghita, parca, daca retin bine); la anestezist a dat 1,5 mil, la moasa (nu a stiut ca e moasa decta dupa ce i s-a facut clisma; moasa i-a facut clisma) a dat 10 lei, la cealalta asistenta a dat parca tot 10, nu mai retin exact....Cam asta ar fi.
la celelalte intrebari puse de Ana: dr a fost f aglomerata in acea zi luni, cand s-a internat, pt ca a doua zi pleca din tara, si stii cum e la ea in astfel de zile, isi cheama toate pacientele (viitoare mamici), plus a mai avut inca una-doua cezariene inainte...Anestezia nu cred ca stie cu cine a facut-o, am sa o mai intreb maine dimineata.
La celelalte asistente care mai veneau, si la care era nevoie, le-a dat 10 lei (cand era nevoie).
Legat de pampersi - nu stiu ce sa zic, poate ca iti primeste pachetul, chiar daca e desfacut, ca am inteles ca iti scrie numele pe el si il pune langa bebe tau; am inteles ca venise o mamica cu 10 pampersi in punga si nu i-au fost primiti.....
Anestezice iti dau ei cand ai nevoie.....Cumnata mea nu a avut nevoie de cana si nici lingura, pt ca a baut lichide, si le bea direct din sticla (ceai, supa, apa), si iaurt de baut.
Legat de centura postnatala, ea a avut acea centura din spital, insa doar la terapie intensiva, si daca vrei o poti cumpara, ea a avut cumparata si a folosit-o pe cea de acasa dupa.
Ea a stat la etajul 3 (cica conteaza si la ce etaj te "cazeaza", parca la 4 nu ar fi asa bine, din cauza asistentelor cred...nu stiu sigur, si la 5 iar ar fi bine, asta dupa ce iesi de la terapie intensiva) si a avut asistente f de treaba...
Pentru alte intrebari...va stau la dispozitie...ca nu mai stiu ce sa va mai spun.
Mi-a zis sa nu imi iau eu medicamente pt calmarea durerilor, pt ca iti dau ei de acolo, plus in fct de ce iti recomanda si dr.

Green_Eyes
25.05.2009, 09:33:55
Multumim, Ana si Yonika, pentru informatiile proaspete!^:)^^:)^

Eu nu stiu cum voi naste inca.. imi doresc sa nasc natural, insa sunt speriata de faptul ca bebe are circulara de cordon si am auzit tot felul de scenarii de groaza:(( Astept sa vad daca scapa de cordon, desi nu cred, pt. ca il are de ceva vreme..si ce imi zice si dr.:-s
PS. Am intrat in luna a 8-a :D

biutzaxx
25.05.2009, 10:30:59
multumim mult pentru informatii, sunt ff utile :* :*

se pare ca tratamentul pe care il avem inspital e cel de pe vremea cand ne-am nascut noi..tot ne mulge, cu toate ca s-au inventat pompe..
faza cu apasatul pe uter e valabila la ambele tipuri de nasteri sau numai la cezariana??

uf, dupa cate am citit, abia astept sa ies din spital :-s

Andrusca
25.05.2009, 11:01:23
Sigur e foarte bun!

si eu tot cu Persil sensitive spal de cand s-a nascut Andrei si totul e ok. Nu am folosit balsam niciodata. Pediatra mi-a zis sa evit.
Le-am calcat pana acum (Andrei a implinit 4 luni) dar nu cred ca le mai calc...

AnaM
25.05.2009, 11:06:15
Cu placere, fetelor! Eu am scris ca sa ne pregatim nervii de otel pentru diverse situatii. Nu se stie niciodata peste cine dai acolo (la personal medical, ma refer)... Sunt si persoane foarte amabile, si persoane mai putin...

se pare ca tratamentul pe care il avem inspital e cel de pe vremea cand ne-am nascut noi..tot ne mulge, cu toate ca s-au inventat pompe..
faza cu apasatul pe uter e valabila la ambele tipuri de nasteri sau numai la cezariana??

Din cate stiu, e valabila pentru orice nastere, pentru ca trebuie sa se retraga uterul (ori apasat, ori sacii de nisip). A, si stiu ca mai apasa in caz ca nu elimini lohiile cum trebuie, sau ceva de genu'.

Si eu, abia astept sa nasc si sa ma vad acasa cu puiul 8-|
Si ce ma sperie e ca tipa asta de ieri e o tipa cu un caracter foarte tare, si daca ea s-a plans, d'apoi eu, care-s o momaie si o tantalauca (sunt foarte "moale" si sperioasa, fara tupeu) :((

Andrusca
25.05.2009, 11:16:30

Eu nu stiu cum voi naste inca.. imi doresc sa nasc natural, insa sunt speriata de faptul ca bebe are circulara de cordon si am auzit tot felul de scenarii de groaza:(( Astept sa vad daca scapa de cordon, desi nu cred, pt. ca il are de ceva vreme..si ce imi zice si dr.:-s

Si Andrei a avut dubla circulara de cordon si dr mea a decis cezariana. Si a fost f bine asa pt ca bebe avea cordonul dat peste fata si a iesit destul de "sifonat" saracutul. Asa ca, vb cu dr si vedeti cum e mai bine

Felicitari pt luna a 8 a si sanatate multa!

biutzaxx
25.05.2009, 11:44:51
Cu placere, fetelor! Eu am scris ca sa ne pregatim nervii de otel pentru diverse situatii. Nu se stie niciodata peste cine dai acolo (la personal medical, ma refer)... Sunt si persoane foarte amabile, si persoane mai putin...

Din cate stiu, e valabila pentru orice nastere, pentru ca trebuie sa se retraga uterul (ori apasat, ori sacii de nisip). A, si stiu ca mai apasa in caz ca nu elimini lohiile cum trebuie, sau ceva de genu'.

Si ce ma sperie e ca tipa asta de ieri e o tipa cu un caracter foarte tare, si daca ea s-a plans, d'apoi eu, care-s o momaie si o tantalauca (sunt foarte "moale" si sperioasa, fara tupeu) :((

...si eu ma surprind cateodata cat sunt de mamaie si fara atidudine8-| ....

daca pana acum nu am avut cordonul infasurat in jurul bebelui, se poate infasura de acum incolo?? :-s

Andrusca
25.05.2009, 11:51:19
...si eu ma surprind cateodata cat sunt de mamaie si fara atidudine8-| ....

daca pana acum nu am avut cordonul infasurat in jurul bebelui, se poate infasura de acum incolo?? :-s

Da. noua ni l-a descoperit in sapt 39..si peste 3 zile am facut cezariana

yuly77ana
25.05.2009, 12:00:57
Vand leagan electronic pt. bebe "Primii Pasi" folosit 3 luni, in stare excelenta, cu garantie pana in decembrie 2010. Pret 160 RON.

Milagros
25.05.2009, 12:03:08
Felicitari, Green, de acu mai e un pic si vine bebe mic \:D/

Milagros
25.05.2009, 12:03:41
Ana, Yoni, sarumana de informatii, foarte utile!

Green_Eyes
25.05.2009, 12:13:34
Si Andrei a avut dubla circulara de cordon si dr mea a decis cezariana. Si a fost f bine asa pt ca bebe avea cordonul dat peste fata si a iesit destul de "sifonat" saracutul. Asa ca, vb cu dr si vedeti cum e mai bine

Felicitari pt luna a 8 a si sanatate multa!

Multumesc!
Sunt foarte speriata pe masura ce se apropie momentul..
Bebe al nostru avea circulara simpla ultima oara, de-abia astept urmatoarea eco!

Felicitari, Green, de acu mai e un pic si vine bebe mic \:D/

Thanks!>:D<
De-abia astept sa treaca capitolul ''nastere'', sper cu bine pentru amandoi!
Sarcina usoara si tie!

biutzaxx
25.05.2009, 12:22:40
Multumesc!
Sunt foarte speriata pe masura ce se apropie momentul..
Bebe al nostru avea circulara simpla ultima oara, de-abia astept urmatoarea eco!

Thanks!>:D<
De-abia astept sa treaca capitolul ''nastere'', sper cu bine pentru amandoi!
Sarcina usoara si tie!

hai ca mai ai inca putin, nu are rost sa te stresezi..
cand ai urmatoarea eco??

xxxxx
25.05.2009, 14:16:09
Fetelor, voi tot vorbiti de preturi la cezariana.
Eu vreau sa nasc normal, tot intreb in stanga si-n dreapta sa aflu cat se da la medic, mana a doua, asistente, etc. pt o nastere normala si nimeni nu stie sau evita sa-mi spuna.:(( Va rog daca stiti ceva, spuneti-mi si mie.
Am intrat deja in niste emotii, plus frica, bla bla...
Va multumesc.

Ana, tu cu ce-ti mai ocupi timpul in concediu, ca eu numai la nastere si prostii ma gandesc.

biutzaxx
25.05.2009, 14:16:53
cand intru in luna a 7-a ??? la 28 saptmani? :-\ :-\ :-\

Anmari
25.05.2009, 14:31:04
cand intru in luna a 7-a ??? la 28 saptmani? :-\ :-\ :-\

Da, la 28 de saptamani intri in luna a 7 a :) ... mai ai putin ;)

Anmari
25.05.2009, 14:34:10
Eu vreau sa nasc normal, tot intreb in stanga si-n dreapta sa aflu cat se da la medic, mana a doua, asistente, etc. pt o nastere normala si nimeni nu stie sau evita sa-mi spuna.:(( Va rog daca stiti ceva, spuneti-mi si mie.
Va multumesc.

Ana, tu cu ce-ti mai ocupi timpul in concediu, ca eu numai la nastere si prostii ma gandesc.

Nu stiu cat te ajuta, dar am vorbit recent cu o tipa care a nascut natural si a dat cam asa: la medic 5 mil (cam mult dupa parerea mea, dar asa a vrut ea :D ), la mana a doua n-a dat nimic, la moasa a dat 50 ron, iar la asistente cam 5 ron - 10 ron depinde de ce anume ii facea.

Ideea e ca tu cam faci tot :D la nastere naturala, asa ca nu vad de ce ai da bani daca tot tu esti cea care indura tot si ei doar te ajuta colateral. Pp ca mai trebuie niste banuti la tipa care iti aduce bebele si pe la infirmiere, dar asta asa cate 5 ron. O sa-ti trebuiasca bani marunti, asta sigur :D

Juliette
25.05.2009, 14:49:12
Va multumesc.

Cumnata mea a nascut natural si stiu doar ca a dat 5 mil la doctorita si parca 1,5 mil la anestezist, ca i-a facut epidurala. La restul, nu stiu. Nastere usoara ! :):*

xxxxx
25.05.2009, 14:52:30
Cumnata mea a nascut natural si stiu doar ca a dat 5 mil la doctorita si parca 1,5 mil la anestezist, ca i-a facut epidurala. La restul, nu stiu. Nastere usoara ! :):*

Va multumesc din suflet fetelor, conteaza enorm sa-mi fac o parere. in sfarsit stiu si eu niste sume.
Sarcini usoare in continuare si voua. Pup:*

biutzaxx
25.05.2009, 15:17:00
aha, deci nasterea naurala e mai ieftina, bine de stiut L-)

Juliette, ce faci?? ai simptome ceva?? simti ca ai bebe acolo in burtik??

biutzaxx
25.05.2009, 15:18:04
Da, la 28 de saptamani intri in luna a 7 a :) ... mai ai putin ;)
abia astept <:-P <:-P <:-P
nush de ce dar cu cat imi vad burta mai mare, cu atat ma bucur mai mult :">

Green_Eyes
25.05.2009, 15:25:23
hai ca mai ai inca putin, nu are rost sa te stresezi..
cand ai urmatoarea eco??

Teoretic, in prima saptamana din iunie.
Astept inceputul de luna sa sun pentru programare.
:*

biutzaxx
25.05.2009, 15:38:52
Teoretic, in prima saptamana din iunie.
Astept inceputul de luna sa sun pentru programare.
:*
ia pune o poza cu burtica ta, sa vedem cum a crescut, ca pe Ana am admirat-o la nunta lui Geany ;;)

haideti burtici, puneti poze !!
maine pun si eu ca azi nu am cablul la mine ca sa descarc pozele :|

adnada
25.05.2009, 15:52:20
vai citesc cateodata ce scrieti voi pe aici de nasteri si ma ingrozesc .... mi se face frica ....

Cretzofolina13
25.05.2009, 16:35:20
Cumnatica mea e in 7 luni si in sfarsit a aflat ca va avea baietel. <:-P<:-P<:-P

Milagros
25.05.2009, 16:44:36
aha, deci nasterea naurala e mai ieftina, bine de stiut L-)

Pai dupa ce ca la naturala nu fac decat sa zica Impinge ...ceea ce deja faci oricum si mai si mori de durere, tre sa lem ai dai si bani? Poate doar daca te taie la cine te taie - moasa sau dra? - ca sa te taie cu grija...zic. Uf, ce mai profita oamenii astia!

Yonika
25.05.2009, 17:18:29

Eu ce am auzit de la cumnata mea, chia m-a mai incurajat.....adica am auzit doar de bine, acum ca se intampla sa mai fie si altfel , sa dai peste altfel de asistente, e normal...la noi....Acum ma rog la DD sa ajung si eu la etajul 3, poate e mai bine acolo, din ce am aflat eu pana acum....

Yonika
25.05.2009, 17:21:30

Pai nu stiu ce iti spune dr, insa eu sa fiu in locul tau, nu m-as gandi decat la cezariana, in cazul asta...acum tu faci cum crezi, si cum te indruma si medicul. Tinem pumnii ca oricum ai naste, sa fie bine, sa ai o nastere usoara, recuperare grabnica si un bebe sanatos!:*

Yonika
25.05.2009, 17:26:37

da Ana, asa e cum spui si tu, poti sa dai peste un personal care e f de treaba, si la fel, personal care oricat le-ai dat, tot nu isi schimba caracterul....
dar prietena ta la ce etaj a stat? Ti-am zis ca nu mai retin de unde am aflat, insa e bine de stat la 3 sau la 5...acum spun si eu din auzite....

Yonika
25.05.2009, 17:28:28

A, si inca ceva, mi-a zis cumnata mea ca asistentele nu prea se pun de acord, una zice una, vine alta si teintreaba de ce ai facut asa, ca nu e bine...te zapacesc....asa ca at cand vine dr in vizita sa ai tupeu si sa iti spui oful, legat de asistente, sau ce te nemultumeste....

Yonika
25.05.2009, 17:36:08
Fetele, ati folosit vigantol, si unde ati gasit?
Si in caz ca bebe face febra, si pana sa vina dr, cam ce am putea sa ii dam lui bebe? adica sa fie acolo in casa...la o nevoie urgenta...

Andrusca
25.05.2009, 18:45:15
Fetele, ati folosit vigantol, si unde ati gasit?
Si in caz ca bebe face febra, si pana sa vina dr, cam ce am putea sa ii dam lui bebe? adica sa fie acolo in casa...la o nevoie urgenta...

Vigantol iti prescrie pediatrul lunar; se dau bebelui 2-3 picaturi ..depinde ce iti recomanda dr. Se gaseste la toate farmaciil
Pt febra mie mi-a spus sa am in casa Paracetamol supozitoare pt copii.

AnaM
25.05.2009, 19:50:44
da Ana, asa e cum spui si tu, poti sa dai peste un personal care e f de treaba, si la fel, personal care oricat le-ai dat, tot nu isi schimba caracterul....
dar prietena ta la ce etaj a stat? Ti-am zis ca nu mai retin de unde am aflat, insa e bine de stat la 3 sau la 5...acum spun si eu din auzite....

Nu mai stiu exact la ce etaj a stat, parca spunea ceva de 3, dar nu sunt sigura... Nu mi se parea la momentul ala relevant, dar uite ca e :-SS

Xxxxx... Eu cu ce sa ma ocup... ma tot informez de nastere, mi-am cam pregatit bagajul, astept sa merg joi la dr. la eco& control, sa vedem ce stabilim si cand (eu sper ca cat mai curand, ca mai am doar vreo 2-3 pozitii in care mai pot sta comod L-) ). In rest, imi caut de treaba, sa nu ma gandesc prea mult ca o iau haisa... Zilele astea tot i-am cautat mamei bicicleta de casa, ca tre sa slabeasca, azi i-am si cumparat-o si i-am si montat-o (m-am miscat ca un butoi, dar am reusit s-o montez cu succes), mai fac de papa, ma mai uit la un film, orice-mi trece prin cap...

Fetelor, legat si de nasterea naturala, si nu numai, oriunde e bine de "cotizat", daca stiti ca dr. se asteapta la asa ceva, credeti-ma ca va pot trata ca pe niste animale si la nasterea naturala... Eu una nu m-as risca, am citit chiar si pe miresici povesti de groaza cu nasterile naturale...
Dr. va poate lasa sa va chinuiti o gramada, Doamne ajuta sa nu fie la nici una din noi cazul...

Cert e ca dupa ce nasc, o sa incerc sa va scriu cu cat mai lux de amanunte ce si cum a fost si cat o sa-mi aduc aminte.

Green_Eyes
25.05.2009, 20:09:26
Nu mai stiu exact la ce etaj a stat, parca spunea ceva de 3, dar nu sunt sigura... Nu mi se parea la momentul ala relevant, dar uite ca e :-SS

Xxxxx... Eu cu ce sa ma ocup... ma tot informez de nastere, mi-am cam pregatit bagajul, astept sa merg joi la dr. la eco& control, sa vedem ce stabilim si cand (eu sper ca cat mai curand, ca mai am doar vreo 2-3 pozitii in care mai pot sta comod L-) ). In rest, imi caut de treaba, sa nu ma gandesc prea mult ca o iau haisa... Zilele astea tot i-am cautat mamei bicicleta de casa, ca tre sa slabeasca, azi i-am si cumparat-o si i-am si montat-o (m-am miscat ca un butoi, dar am reusit s-o montez cu succes), mai fac de papa, ma mai uit la un film, orice-mi trece prin cap...

Fetelor, legat si de nasterea naturala, si nu numai, oriunde e bine de "cotizat", daca stiti ca dr. se asteapta la asa ceva, credeti-ma ca va pot trata ca pe niste animale si la nasterea naturala... Eu una nu m-as risca, am citit chiar si pe miresici povesti de groaza cu nasterile naturale...
Dr. va poate lasa sa va chinuiti o gramada, Doamne ajuta sa nu fie la nici una din noi cazul...

Cert e ca dupa ce nasc, o sa incerc sa va scriu cu cat mai lux de amanunte ce si cum a fost si cat o sa-mi aduc aminte.

Da, insa de obicei, se ''cotizeaza'' tot dupa nastere, nu?

Anmari
25.05.2009, 20:10:27

Dupa ce mergi la medic sa ne spui cam cand te programeaza dr la cezariana :D , ma refer cam pe la ce saptamana crede ea ca ar fi nimerit sa nasti, ca pp ca tot se face o programare.

Tu esti butoias? Pai de mine ce sa mai spun :(( ... am aproape 32 de saptamani si am luat 20 kg plus .. m-am saturat sa stau in pat si sa nu fac nimic, si de gatit m-am saturat, iar la plimbare nu-mi place sa ies singura, asa ca ma apuca deja depresia ca ma tot gandesc la nastere si la mine nu se vede nici o luminita la capatul tunelului legat de cezariana :(( ... of doamne, mai stresata ca acum nu cred ca am fost decat poate inainte de nunta :D

stefania_a
25.05.2009, 20:37:52
Dupa ce mergi la medic sa ne spui cam cand te programeaza dr la cezariana :D , ma refer cam pe la ce saptamana crede ea ca ar fi nimerit sa nasti, ca pp ca tot se face o programare.

Tu esti butoias? Pai de mine ce sa mai spun :(( ... am aproape 32 de saptamani si am luat 20 kg plus .. m-am saturat sa stau in pat si sa nu fac nimic, si de gatit m-am saturat, iar la plimbare nu-mi place sa ies singura, asa ca ma apuca deja depresia ca ma tot gandesc la nastere si la mine nu se vede nici o luminita la capatul tunelului legat de cezariana :(( ... of doamne, mai stresata ca acum nu cred ca am fost decat poate inainte de nunta :D

de ce??? ai solicittat medicului si nu vrea sa iti face cezariana?

Anmari
25.05.2009, 20:40:51
de ce??? ai solicittat medicului si nu vrea sa iti face cezariana?

m-a pus pe mine sa fac rost de un certificat care sa ateste ca am nevoie de cezariana .... intr-un cuvant cam da :D ... sa ma descurc singura

stefania_a
25.05.2009, 20:46:51
m-a pus pe mine sa fac rost de un certificat care sa ateste ca am nevoie de cezariana .... intr-un cuvant cam da :D ... sa ma descurc singura

pai mi-as fi cautat alt medic....care sa accepte sa imi faca cezariana...nu sa ma alse asa de aiurea...

Yonika
25.05.2009, 20:47:32
Vigantol iti prescrie pediatrul lunar; se dau bebelui 2-3 picaturi ..depinde ce iti recomanda dr. Se gaseste la toate farmaciil
Pt febra mie mi-a spus sa am in casa Paracetamol supozitoare pt copii.
Pai a venit azi pediatra la nepotel si i-a prescris vigantol, si stiu ca a cautat azi fratele meu si nu a gasit....mai cautam si maine.
Si pt febra nu e bun si panadol pt bebelusi?

Yonika
25.05.2009, 20:50:46
Da, insa de obicei, se ''cotizeaza'' tot dupa nastere, nu?
Daca vrei, poti sa dai si inainte....

Yonika
25.05.2009, 20:53:20
Mergi la un dr oftalmolog si vb si da ceva si poate te ajuta cu un certificat pt cezariana....

stefania_a
25.05.2009, 20:55:35
Mergi la un dr oftalmolog si vb si da ceva si poate te ajuta cu un certificat pt cezariana....

adik eu daca poort ochelari pot naste prin cezariana? nu conteaza totusi si dioptriile?:-\

ungrasmic
25.05.2009, 20:55:56
Stii cumva daca este vreo valoare de miopie care sa indice cezariana? ca eu am -1,25 si astigmatism, dar nu stiu daca e suficient.

Yonika
25.05.2009, 20:59:46
adik eu daca poort ochelari pot naste prin cezariana? nu conteaza totusi si dioptriile?:-\
Pai si eu port ochelari, ce-i drept f mic, -0,25 si -0,5, si dr s-a oferit singur sa imi dea acel certificat, si apoi mai tarziu, dupa ce am vb cu dr mea, am mers, si mi l-a dat fara nici un comentariu si fara alte controale.
Acum depinde si de dr la care mergi, ma refer la oftalmolog. Eu am mers la dr Petraru ([parca) care e dinh iasi si vine si in bacau; in iasi nu stiu unde are cabinet.
Bafta!

AnaM
25.05.2009, 21:09:10
Stii cumva daca este vreo valoare de miopie care sa indice cezariana? ca eu am -1,25 si astigmatism, dar nu stiu daca e suficient.

Tu discuta cu medicul tau si vezi daca e deschis la propuneri :D Eu zic ca e :D

stefania_a
25.05.2009, 21:11:42
Pai si eu port ochelari, ce-i drept f mic, -0,25 si -0,5, si dr s-a oferit singur sa imi dea acel certificat, si apoi mai tarziu, dupa ce am vb cu dr mea, am mers, si mi l-a dat fara nici un comentariu si fara alte controale.
Acum depinde si de dr la care mergi, ma refer la oftalmolog. Eu am mers la dr Petraru ([parca) care e dinh iasi si vine si in bacau; in iasi nu stiu unde are cabinet.
Bafta!

eu am putin mai mult...deoacamdata ma informez...:*

petronelaaa
25.05.2009, 21:22:09

Eu am -2.5 si astigmatism si am nascut natural....
med. de fam. mi-a zis ca undeva dupa -4 e necesara cezariana; eu cred ca si in cazul asta parerile is impartite.

Yonika
25.05.2009, 21:32:04
Eu am -2.5 si astigmatism si am nascut natural....
med. de fam. mi-a zis ca undeva dupa -4 e necesara cezariana; eu cred ca si in cazul asta parerile is impartite.
Pe acel certificat nu iti scrie ce valoare ai.....iti scrie ca ai nu stiu ce miopie, sau nu mai retin exact, si ca iti recomanda cezariana. Asta ar fi. Deci dr ginecolog nu vede ce valori ai tu la ochelari, vede doar ca ti-a fost recomandat sa nasti prin cezariana. Mie dr ginecolog mi-a zis ca sa imi scrie ceva de genul ca as avea ceva la fundul de ochi, insa dr oftalmolog stie el ce sa scrie, ca sa iti poata recomanda cezariana.
Si vb Anei, mergi la oftalmolog, si vezi ca sigur e "deschis" la discutii.

AnaM
25.05.2009, 21:34:19
Pe acel certificat nu iti scrie ce valoare ai.....iti scrie ca ai nu stiu ce miopie, sau nu mai retin exact, si ca iti recomanda cezariana. Asta ar fi. Deci dr ginecolog nu vede ce valori ai tu la ochelari, vede doar ca ti-a fost recomandat sa nasti prin cezariana. Mie dr ginecolog mi-a zis ca sa imi scrie ceva de genul ca as avea ceva la fundul de ochi, insa dr oftalmolog stie el ce sa scrie, ca sa iti poata recomanda cezariana.
Si vb Anei, mergi la oftalmolog, si vezi ca sigur e "deschis" la discutii.

Nu nu, eu ma refeream la medicul ginecolog ;))

Yonika
25.05.2009, 21:45:18
Nu nu, eu ma refeream la medicul ginecolog ;))
Aha....eu am zis de dr oftalmolog, pt ca as fi inteles ca dr ei ginecolog nu prea vrea sa ii faca cezariana asa la cererea pacientei (sau gresesc?)

Anmari
25.05.2009, 21:54:04
Aha....eu am zis de dr oftalmolog, pt ca as fi inteles ca dr ei ginecolog nu prea vrea sa ii faca cezariana asa la cererea pacientei (sau gresesc?)

pai o sa merg sambata la control si atunci vreau sa mai vorbesc inca o data cu ea sa vad ce rezolv ... dar oricum e un stres pana fac rost de acea certificare :-< ... daca nu, am sa apelez la un oftalmolog poate ma ajuta

Yonika
25.05.2009, 22:07:44
pai o sa merg sambata la control si atunci vreau sa mai vorbesc inca o data cu ea sa vad ce rezolv ... dar oricum e un stres pana fac rost de acea certificare :-< ... daca nu, am sa apelez la un oftalmolog poate ma ajuta
Bafta!>:D<

AnaM
25.05.2009, 22:23:48

Lui Anmari, da, dar eu ii spuneam lui Nico, inainte sa se intereseze de dr. oftalmolog, sa vb cu dr. ei gineco ;)) Poate vrea, ca e de treaba ;))

ungrasmic
25.05.2009, 22:46:36
Lui Anmari, da, dar eu ii spuneam lui Nico, inainte sa se intereseze de dr. oftalmolog, sa vb cu dr. ei gineco ;)) Poate vrea, ca e de treaba ;))
Eu am vb data trecuta cu doctorul si mi-a zis sa ma mai gandesc, ca el nu insista nici pe nastere naturala, nici cezariana, si pana la momentul nasterii mai am timp sa ma decid ce vreau. Eu i-am zis ca mi-e frica de nasterea naturala, ca nu vreau sa raman traumatizata si ca am si miopie... el a zis, pai daca ma hotarasc pe cezariana, pot merge la oftalmolog sa-mi dea indicatie, ar fi mai simplu pt el din cate am inteles sa nu mai trebuiasca sa scrie el indicatia. Oricum o sa mai vorbesc si pe 2 iunie cand merg iar, ca tocami am mai vb cu o mamica si mi-a povestit ce greu a nascut, ca i s-a rupt colul....#-o

geany_m
25.05.2009, 23:37:32
Pai a venit azi pediatra la nepotel si i-a prescris vigantol, si stiu ca a cautat azi fratele meu si nu a gasit....mai cautam si maine.
Si pt febra nu e bun si panadol pt bebelusi?
La Catena de la gară aveau Vigantol acum o săptămână.
Panadol parcă se dă la bebelușii peste 3 luni, din câte îmi amintesc eu.

gabriela_rgh
25.05.2009, 23:48:54
Eu am vb data trecuta cu doctorul si mi-a zis sa ma mai gandesc, ca el nu insista nici pe nastere naturala, nici cezariana, si pana la momentul nasterii mai am timp sa ma decid ce vreau. Eu i-am zis ca mi-e frica de nasterea naturala, ca nu vreau sa raman traumatizata si ca am si miopie... el a zis, pai daca ma hotarasc pe cezariana, pot merge la oftalmolog sa-mi dea indicatie, ar fi mai simplu pt el din cate am inteles sa nu mai trebuiasca sa scrie el indicatia. Oricum o sa mai vorbesc si pe 2 iunie cand merg iar, ca tocami am mai vb cu o mamica si mi-a povestit ce greu a nascut, ca i s-a rupt colul....#-o
Si eu cunosc mai multe persoane care s-au "rupt" la nastere, insa din cate am inteles e mai usoara recuperarea apoi.Cu cezariana e mai greu si au si ramas cu burtica inestetica(nu s-a retras)....Acum fiecare varianta are plusuri si minusuri....Eu ma cam tem de amandoua........:| :| :| :|

cgeorgiana1982
26.05.2009, 08:29:16
Si eu cunosc mai multe persoane care s-au "rupt" la nastere, insa din cate am inteles e mai usoara recuperarea apoi.Cu cezariana e mai greu si au si ramas cu burtica inestetica(nu s-a retras)....Acum fiecare varianta are plusuri si minusuri....Eu ma cam tem de amandoua........:| :| :| :|

Cunosc multe persoane care au nascut prin cezariana si ceea ce am observat eu este ca burta inestetica este o urmare a nepurtarii centurii. 2 prietena au purtat centura ceva vreme si arata extraordinar acum. Alta prietena era foarte jenata si a lasat-o dupa o saptamana si arata ca atare.

biutzaxx
26.05.2009, 09:43:51
referitor la ce etaj e bine sa stam "cazate", eu am o prietena care e rezidenta la maternitate si mi-a zis ca et 2 e cel mai bun.

O sa imi dau intalnire cu ea si o sa o trag de limba sa vedem ce ne mai spune din secretele maternitatii..

aaa, si parca mai imi amintesc ca se impart in clinica 1, clinica 2, ea lucreaza la clinica 5..oare o fi pe etaje clinicele astea??

Andrusca
26.05.2009, 10:52:00
referitor la ce etaj e bine sa stam "cazate", eu am o prietena care e rezidenta la maternitate si mi-a zis ca et 2 e cel mai bun.

O sa imi dau intalnire cu ea si o sa o trag de limba sa vedem ce ne mai spune din secretele maternitatii..

aaa, si parca mai imi amintesc ca se impart in clinica 1, clinica 2, ea lucreaza la clinica 5..oare o fi pe etaje clinicele astea??

Neata viitoare mamici,

la et 1 sunt salile de nastere ale tuturor clinicilor si saloanele pt gravide problema
la et 2 stau internate gravidele cu diverse probleme si cele care urmeaza sa nasca si se interneaza mai devreme (cele care aparyin de clinica 2, 3, si 4...daca retin bine)
la et 3 (unde am stat si eu) sunt saloanele pt mamici si bebei (nu stiu exact care clinici - dr mea este la clinica 2)
la et 4..nu stiu dar banui ca este clinica 1
la et 5...nu stiu
la et 6 este cllinica de neonatologie si sectia de prematuri

asa stiu eu...

petronelaaa
26.05.2009, 10:56:46
In sfarsit si la noi un mini targ...\:D/ de cheltuit banuti.

Intre 28 mai si 1 iunie, in Parcul Expozitiei va avea loc a 4-a editie a targului "Lumea Copiilor". Vor participa 30 de agenti economici care vor propune spre vanzare jucarii, dulciuri si alte produse alimentare. La acelasi targ isi vor face cunoscuta oferta si gradinitele private, precum si firmele ce ofera servicii specifice organizarii de petreceri pentru copii.

sursa: http://www.bzi.ro/Targ-pentru-copii-A55007.html

biutzaxx
26.05.2009, 11:31:36

Intre 28 mai si 1 iunie, in Parcul Expozitiei va avea loc a 4-a editie a targului "Lumea Copiilor". Vor participa 30 de agenti economici care vor propune spre vanzare jucarii, dulciuri si alte produse alimentare. La acelasi targ isi vor face cunoscuta oferta si gradinitele private, precum si firmele ce ofera servicii specifice organizarii de petreceri pentru copii.

ce bineee \:D/\:D/\:D/\:D/\:D/
poate imi gasesc patutul acolo :-" :-"

biutzaxx
26.05.2009, 11:32:27
Neata viitoare mamici,

la et 1 sunt salile de nastere ale tuturor clinicilor si saloanele pt gravide problema
la et 2 stau internate gravidele cu diverse probleme si cele care urmeaza sa nasca si se interneaza mai devreme (cele care aparyin de clinica 2, 3, si 4...daca retin bine)
la et 3 (unde am stat si eu) sunt saloanele pt mamici si bebei (nu stiu exact care clinici - dr mea este la clinica 2)
la et 5...nu stiu

asa stiu eu...

aha, bine ca m-ai luminat ^:)^

Juliette
26.05.2009, 12:16:55
Cam simt, ca are mofturi... nu-i place nimic din ce mananc, nu-i place nici daca nu mananc... :-w Nu vomit, dar mi-e greata de nu pot sta nicicum. Burtica a inceput sa se rotunjeasca putin, la rochite mai mulate pe talie se cunoaste. ;)) Vineri avem din nou intalnire. :D :*:*:*

ungrasmic
26.05.2009, 12:55:16
Cam simt, ca are mofturi... nu-i place nimic din ce mananc, nu-i place nici daca nu mananc... :-w Nu vomit, dar mi-e greata de nu pot sta nicicum. Burtica a inceput sa se rotunjeasca putin, la rochite mai mulate pe talie se cunoaste. ;)) Vineri avem din nou intalnire. :D :*:*:*
Face mofturi de pe acum? Bataita =)) Dar crek stie de pe acum cat de alintat o sa fie la cat a fost de dorit. Te pup si o sarcina usoara si ma bucur ca a venit timpul sa scrii alaturi de noi la "burtici" , DD nu lasa pe nimeni cu dorinta neimplinita cand vrea ceva cu adevarat :* :* :* :*

biutzaxx
26.05.2009, 12:57:09
cred ca abia astepti sa il vezi pe bebe \:D/
sa vii cu poza de la eco sa ne dam cu parerea ce ar fi :"> (chiar daca nici nu s-au dezvoltat org noi tot ne dam cu presupusul)

Juliette
26.05.2009, 13:19:08
Face mofturi de pe acum? Bataita =)) Dar crek stie de pe acum cat de alintat o sa fie la cat a fost de dorit. Te pup si o sarcina usoara si ma bucur ca a venit timpul sa scrii alaturi de noi la "burtici" , DD nu lasa pe nimeni cu dorinta neimplinita cand vrea ceva cu adevarat :* :* :* :*
Da... DEJA isi face de cap ;)) . Dar nu-i nici o problema, atata timp cat creste si se dezvolta cum trebuie. Pupici si de la mine ! :* :* :*

Juliette
26.05.2009, 13:22:59
cred ca abia astepti sa il vezi pe bebe \:D/
sa vii cu poza de la eco sa ne dam cu parerea ce ar fi :"> (chiar daca nici nu s-au dezvoltat org noi tot ne dam cu presupusul)
Sigur ca abia astept, de data asta cred ca iau si sotul cu mine ;)) .
Sunt tare curioasa cum mai arata acum pt ca ultima data era ceva... nedefinit :-" . Merg in spital, sper sa aiba cum sa-mi dea ceva, cd sau poza, pt orice eventualitate imi iau si stick-ul cu mine. :*:*:*

Yonika
26.05.2009, 13:39:16
La Catena de la gară aveau Vigantol acum o săptămână.
Panadol parcă se dă la bebelușii peste 3 luni, din câte îmi amintesc eu.
da, merci; am mai cautat si eu pe net si am gasit ca ar fi pe stoc la farmaciile dona si la cityfarma.

Yonika
26.05.2009, 13:41:49
Neata viitoare mamici,

la et 5...nu stiu

asa stiu eu...
Nu stiu sigur, poate asa o fi cum spui tu, insa cumnata mea a nascut cu Mihalceanu, si din cate stiu, ea e la clinica 1, si a stat la etajul 3.

Yonika
26.05.2009, 13:42:47

Ce bine, poate ajung si eu pe acolo!

Yonika
26.05.2009, 13:45:09
Si apropo de targ, nu vreti sa ne intalnim burticile, si mamicile cu bebei si cine mai vrea sa vina, in copou vineri? >:D<

Anmari
26.05.2009, 14:13:21
Si apropo de targ, nu vreti sa ne intalnim burticile, si mamicile cu bebei si cine mai vrea sa vina, in copou vineri? >:D<

Eu sunt pentru ;) .... si asa n-am participat la nici o intilnire a mirecilor macar acum a burticilor sa ne vedem ... deci Yonika si cu mine vom fi vineri in copou .. cine mai vine ;;) :-?

Yonika
26.05.2009, 14:39:28
Eu sunt pentru ;) .... si asa n-am participat la nici o intilnire a mirecilor macar acum a burticilor sa ne vedem ... deci Yonika si cu mine vom fi vineri in copou .. cine mai vine ;;) :-?
Nici eu nu am participat niciodata la intalnirile miresicilor, si acum pot cat o mai am pe bebelina in burtica, ca apoi plec iar la bacau, si iar nu mai am ocazia sa vin.
Deci pana acum suntem 2: eu si Anmari!<:-P Cine se mai inscrie. Si sa stabilim si o ora: mai dimineata pe la 11-12 sau mai tarziu, pe la 5?

biutzaxx
26.05.2009, 14:51:25
eu am sambata examen :-< si daca ies vineri sigur o sa fiu stresata si cu mustrari de constiinta, dar daca facem intalnirea duminica, eu vin :)>-

sa vedem celelalte burtici ce program au :)

Milagros
26.05.2009, 14:55:30
Si eu tot duminica as prefera, ca vineri am examen. Si vineri la 11-12 chiar e o ora imposibila...unele dintre noi nu sunt in prenatal inca ;)

Anmari
26.05.2009, 15:25:55
Si eu tot duminica as prefera, ca vineri am examen. Si vineri la 11-12 chiar e o ora imposibila...unele dintre noi nu sunt in prenatal inca ;)

Daca e duminica e nasol :(( ca sunt plecata la mama si ma intorc sigur pe seara ... de aceea propunerea lui Yonika vineri mi se pare ok .... ei doar stam o ora :D ... va relaxati fetelor inainte de examen ;))

Yonika
26.05.2009, 15:31:28
Daca e duminica e nasol :(( ca sunt plecata la mama si ma intorc sigur pe seara ... de aceea propunerea lui Yonika vineri mi se pare ok .... ei doar stam o ora :D ... va relaxati fetelor inainte de examen ;))
Sincera sa fiu, si mie imi convine mai mult ziua de vineri, si poate fi mai spre seara 5-6, si o ora...na, fiecare le stie pe ale lui.

Yonika
26.05.2009, 15:33:06
Biu si Sherydan, bafta la examene!

biutzaxx
26.05.2009, 15:54:35
multumim :-SS

cred ca sunteti cateva in prenatal , deci va adunati acolo o mana de burtici :D , sa luati aparat foto cu voi sa va pozati si sa ne dati si noua pozele

Yonika
26.05.2009, 16:28:59
Am mai adaugat poze la semnatura din ultimele 3 saptamani!

AnaM
26.05.2009, 18:08:11
Nici eu nu am participat niciodata la intalnirile miresicilor, si acum pot cat o mai am pe bebelina in burtica, ca apoi plec iar la bacau, si iar nu mai am ocazia sa vin.
Deci pana acum suntem 2: eu si Anmari!<:-P Cine se mai inscrie. Si sa stabilim si o ora: mai dimineata pe la 11-12 sau mai tarziu, pe la 5?

Vineri pot si eu, in principiu la orice ora :)
Duminica mergem in vizite la parinti si nu prea am cum :)

Anmari
26.05.2009, 19:35:46
Vineri pot si eu, in principiu la orice ora :)
Duminica mergem in vizite la parinti si nu prea am cum :)

Ce spuneti de o ora dupa amiaza ? Asa nu e foarte cald afara si ne facem si somnul de frumusete :D ... eu zic ca Vineri la ora 5 chiar e ok. Voi?

Deci pana acum s-au anuntat:
Yonika
AnaM
Anmari

ungrasmic
26.05.2009, 20:10:42
Ce spuneti de o ora dupa amiaza ? Asa nu e foarte cald afara si ne facem si somnul de frumusete :D ... eu zic ca Vineri la ora 5 chiar e ok. Voi?

Yonika
AnaM
Anmari
Sper sa ajung si eu, mi-ar place, dar off, n-are cine ma aduce si dancul asta e asa departe... la capatul lumii. Acum si pana la alimentara mi se pare departe ce-i drept :D

Yonika
26.05.2009, 20:51:57

Yonika
AnaM
Anmari
Si pentru mine e foarte bine, si ca zi si ca ora!>:D<

Yonika
26.05.2009, 20:53:09
Sper sa ajung si eu, mi-ar place, dar off, n-are cine ma aduce si dancul asta e asa departe... la capatul lumii. Acum si pana la alimentara mi se pare departe ce-i drept :D
sa vedem cat stam, si in caz ca ajunge sotul in iasi pana plecam te ducem noi, ca eu parintii mei stau in tatarasi, aproape de 2 baieti.

ungrasmic
26.05.2009, 20:59:53
sa vedem cat stam, si in caz ca ajunge sotul in iasi pana plecam te ducem noi, ca eu parintii mei stau in tatarasi, aproape de 2 baieti.
Esti o dulce, nu vreau sa necajesc pe nimeni, acum stresez pe toata lumea cu dusul si adusul de pe undeva, de la cumparaturi , ca sotul nu e in tara si eu nu am permis si masina mea saraca sta in parcare, sub un copac si nu va zic cam ce e pe ea#-o

Yonika
26.05.2009, 23:41:24
Esti o dulce, nu vreau sa necajesc pe nimeni, acum stresez pe toata lumea cu dusul si adusul de pe undeva, de la cumparaturi , ca sotul nu e in tara si eu nu am permis si masina mea saraca sta in parcare, sub un copac si nu va zic cam ce e pe ea#-o
Eu am carnet, si am mers si sapt trecuta cu masina, insa cum nu sunt eu asa inalta, imi aduc scaunul pana in fata si conduce si Mariuca impreuna cu mine, ca imi vine volanul pana in burtica. Si am zis gata, nu ma mai urc la volan, fie ce o fi....si apelez ori la fratele meu cat stau in iasi, ori la taxi...
cat despre masinuta voastra..imi inchipui saracuta....stiu si a noastra cum e cand sta in parcare cu zilele....

Anmari
27.05.2009, 08:20:03
Intilnirea noastra de Vineri ora 5 in parcul copou s-a mai marit cu un membru:

Yonika
AnaM
Anmari
ungrasmic

Super .... haideti sa ne strangem mai multe :D \:D/

Milagros
27.05.2009, 11:07:05
Sarumana, acu am aflat ca am unul vineri si unul sambata :((

Anmari
27.05.2009, 11:16:20

vai doamne dar unul dupa altul .... pe vremea mea se punea cate unul pe saptamana .... poate sunteti voi mai supersonici :D si invatati cati alti in 14 zile ;)) ... oricum Bafta Multa!

biutzaxx
27.05.2009, 11:25:27
ia sa va arat ce am primit de la socrii cadou :>

PS: Yonica arati tare tare bine si esti dulcica foc! sa stea bebelina in burtica cat trebuie. Eu oricum abia astept sa o vad :*

biutzaxx
27.05.2009, 11:26:54
si eu am 2, sambata, unu la 14 si altul la ora 17 #-o #-o #-o si sesiunea abia a inceput :-s

Anmari
27.05.2009, 11:46:59

PS: Yonica arati tare tare bine si esti dulcica foc! sa stea bebelina in burtica cat trebuie. Eu oricum abia astept sa o vad :*

ce super arata! ... sa se bucure bebele de el :) si mami sa stea linistita cat bebe are activitate cu leganatul :D ... asa socrii mai rar ;) ... vreau si eu cadouri ptr bebelina :D

biutzaxx
27.05.2009, 11:54:12
ce super arata! ... sa se bucure bebele de el :) si mami sa stea linistita cat bebe are activitate cu leganatul :D ... asa socrii mai rar ;) ... vreau si eu cadouri ptr bebelina :D
multumesc mult :)
ai sa primesti cadouri pt bebelina de la toata familia si prieteni, mai ales hainute 8-}

adnada
27.05.2009, 11:56:21
Am mai adaugat poze la semnatura din ultimele 3 saptamani!

vai ce bine arati..... si ce bine se vede in poze cum a evoluat burtica.... sa fi sanatoasa si sa stea bebelina in burtica cat trebuie ... ca a nasei mele a fost obraznica si a iesit cu 3-4 sapt mai devreme

adnada
27.05.2009, 11:57:05

bafta la examene... sa treci cu bine si peste asta....

Milagros
27.05.2009, 14:38:19
bafta la examene... sa treci cu bine si peste asta....
Sarumana frumos.

Biuu, deja primesti cadouri pentru bebe <:-P

biutzaxx
27.05.2009, 15:27:03
Sarumana frumos.

Biuu, deja primesti cadouri pentru bebe <:-P
daa, mama mea a fost prima care mi-a facut cadouri, apoi toti care mai vedeau in vizita la noi ne mai aduceau cate un body , si acu socri ne-au luat leaganul <:-P...ne plac cadourile, mai vrem... :D

acusi acusi primesti si tu <:-P <:-P <:-P

alibd
27.05.2009, 17:35:14

Super! Si mami arata foarte bine! :)

Juliette
27.05.2009, 19:57:33
Beeeeeeeyyy !!! Voi ma panicati ! Aveti burtici marisoare si aratati super bine ! :*:*:* Eu ce fac, ca deja ma rotunjesc ??? :">

geany_m
27.05.2009, 19:59:09
Beeeeeeeyyy !!! Voi ma panicati ! Aveti burtici marisoare si aratati super bine ! :*:*:* Eu ce fac, ca deja ma rotunjesc ??? :">
Și nu asta vroiai? >:D< Nu începi să te plângi de pe acum, nu? :*

Juliette
27.05.2009, 20:13:14
Și nu asta vroiai? >:D< Nu începi să te plângi de pe acum, nu? :*
Nu ma plang, stai linistita. :) Doar le admiram pe fete si faceam o comparatie :D. De-acum, cu mine fie ce-o fi, bebe sa fie bine. :) :*

geany_m
27.05.2009, 20:25:26
Nu ma plang, stai linistita. :) Doar le admiram pe fete si faceam o comparatie :D. De-acum, cu mine fie ce-o fi, bebe sa fie bine. :) :*
Sunt sigură că va fi bine <:-P Și cu tine, și cu bebelina ;))

Juliette
27.05.2009, 20:32:21
Sunt sigură că va fi bine <:-P Și cu tine, și cu bebelina ;))
Imi place ca si tu prezici fetita. :D :*

Anmari
27.05.2009, 22:47:24
Imi place ca si tu prezici fetita. :D :*

Cred ca sub inplusul faptului ca sunt mai multe fetite anul acesta ;)) ... tu ce-ti doresti? Fetita sau baietel ;;)

AnaM
27.05.2009, 22:51:42
Super balansoarul, Biu, sa-l folositi sanatosi!!!!! <:-P

Si eu am primit azi un cadou de la soacra, i-a luat lui Tudor scaun de masa din lemn :))
Si inca niste hainutze... Nu mai am unde sa le pun, bine macar ca-s de 6-12-18 luni.

Si tot soacra mi-a cumparat ieri bicicleta eliptica :D N-am crezut ca poate fi asa solicitant aparatul asta.

Nu stiu ce sa-i mai spun soacrei sa nu mai cheltuiasca bani cu noi, sunt si ei batrani si daca cheltuie in ritmul asta, ce le ramane pentru la pensie? Au si ei un banut strans si-l cheltuie pe noi, cand pensiile lor vor fi foarte mici...

Dar na, daca e placerea ei, eu nu stiu ce sa ii mai spun...

AnaM
27.05.2009, 22:56:24
Maine ma duc la doctor si sper sa va anunt tot maine exact si cand va veni Tudor pe lume <:-P <:-P <:-P

Sper sa fie cat mai repede, deja de dimineata m-am trezit cu piciorusele lui sub coaste, langa inima, de n-am respirat cateva secunde :D

Iar azi dimineata am reusit sa dorm juma de ora pe partea stanga, si cand m-am mutat inapoi pe spate, am simtit efectiv gravitatia cum il muta inapoi pe pui, pravalindu-se peste organele mele, si o durere maaaama :-B

Yonika
27.05.2009, 23:16:00
Am fost si noi azi la eco si bebelina e bine, are 3115 grame +- 467 gr, placenta grd 3, lichid o idee ceva mai multisor (de la 78 cm ultima data, acum 80 cm, cred ca depinde cum masoara).....mergem duminica la dr sa vedem ce ne mai spune. Si inca ceva, acum 5 sapt, bebelina era mai mare cu o saptamana si o zi, acum suntem exact la termen, adik azi am facut 37 sapt, si tot atat a dat si la eco.
sa fie bebelina bine, si sa vina de acum cand doreste ea!

Yonika
27.05.2009, 23:19:57

Frumos cadoul si mamica draguta!:*
cat despre bebelina mea, mie imi spui...si eu abia astept sa o vad....mai ales ca il am aici zi de zi pe nepotel, care e un scump si pe zi ce trece parca se face tot mai frumusel....o vreau si eu pe Mariuca mea langa mine, nu in burtica....

gabriela_rgh
27.05.2009, 23:19:58

Bia sa il folositi sanatosi!
Foarte frumos cadoul!>:D< >:D< >:D<