PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113] 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Milagros
26.05.2010, 14:33:41
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7320859-sindicate-indemnizatia-pentru-cresterea-copilului-putea-redusa-15-loc-25.htm

A mea a basculat tot! ;)) baga somn acu!

Ooo, bun. Dragos face vocalize in carut cu limba pe afara :-B

tsimonaiuliana
26.05.2010, 15:01:08
Fac si eu haz de necaz=))
Concurs de minciuni:
Americanul -"nevasta-mea a nascut intr-un avion; acesta s-a defectat si pustiul a salvat-o cu parasuta!"
- Mai, mai mai se minuna romanul!
Neamtzul: nevasta-mea a nascut intr-un submarin; acesta s-a defectat si pustiul a salvat-o de la inec!"
-Mai, mai, mai se minuna romanul. A mea e gravida de un an!
Din cand in cand copilul scoate capul si intreaba: mai este
Boc premier, mai este Boc premier?

stefania_a
26.05.2010, 16:02:14
Bei, daca ma vedeti la teveu sa nu va radeti de mine ca m-am balbait =))

de la ce post tv era?;;);;)

michellina
26.05.2010, 18:12:21
Concurs de minciuni:
Americanul -"nevasta-mea a nascut intr-un avion; acesta s-a defectat si pustiul a salvat-o cu parasuta!"
Neamtzul: nevasta-mea a nascut intr-un submarin; acesta s-a defectat si pustiul a salvat-o de la inec!"

Super tareeeeee!! =D>=))

Andrusca
26.05.2010, 18:38:57
Buna fetele!

Bravo pt cele care ati ajuns la protest; noi de data asta am protestat de la distanta ;;)

LA MULTE LUNITE pentru Iannis, Razvanel si pt Leti mica (cu intarziere)!!! Sa fie toti sanatosi!!! <:-P<:-P

Milagros
26.05.2010, 19:16:19
de la ce post tv era?;;);;)

TVR Iasi. :-B

lady_l
26.05.2010, 19:17:29
La multe lunite pentru Ianisica si Razvanel<:-P<:-P<:-P
Sanatate multa picilor si tot binele din lume!!!:*:*:*

AnaM
26.05.2010, 20:18:48
La multe lunite sarbatoritilor de ieri si azi, sa fiti sanatosi, fericiti si iubiti! (Leti, Ianisica, Razvanel :*)

Apropo de lapte, eu stiu ca asta e baza pana la un an si ca dupa un an ar trebui sa bea in jur de 500 ml pe zi, nu inainte...

Simona, super bancul, am ras copios!

Cereale si noi avem Milupa pere si banane si sigur trec prin tetina, dar Tudor le mananca doar cu lingurita si ii plac foarte foarte mult.

AnaM
26.05.2010, 20:21:21
eu am citit ca pofta nebuna de lapte plus alte simptome sunt semn de giardia..
acu nu e musai sa si fie.. poate le place lor in mod deosebit;;)

si eu care ma plangeam k a mea nu mananca destul lapte:-"

Da, si eu stiu la fel, + lipsa poftei de mancare, semn de giardia... Anmari, poate ar trebui sa faci o coprocultura fetei, daca e giardia se da un siropel parca si isi revine super repede si bine pofta de mancare.

jewelieta
26.05.2010, 20:47:37
buna fetele
lamulti ani sarbatoritilor de azi...acus facem si noi 5 lunite

ps:ex coproparazitologic pt giardia,nu coprocultura...

madinai
26.05.2010, 21:03:51
la multe lunite! pt razvanel si ianis
sa cresteti mari si sanatosi!

tsimonaiuliana
26.05.2010, 21:11:14
Sunt unele zile,ca de exemplu asta de azi cand imi vine sa ma urc pe pereti,m-a terminat David astazi.L-am scos afara si pana sa-l imbrac si sa ma imbrac si eu numai a marait si vroia numai in brate,am iesit plangand din casa,apoi m-am dus sa-mi clatesc ochii pe la targul de haine de la Sala sp.,nu va spun ce tare a inceput sa tipe pe acolo de se uita toata lumea la mine.In fine am ajuns intr-un final acasa,nu a vrut sa manance decat lapte,face kilometri prin casa,se duce numai la prize,la sertare,peste tot unde nu e voie.Sunt epuizata.Si colac peste pupaza am ramas fara Pamparsi,acum s-a dus sotul sa caute(unde o mai gasi deschis).:((:((:((

Green_Eyes
26.05.2010, 21:37:41
Bei, daca ma vedeti la teveu sa nu va radeti de mine ca m-am balbait =))

Ba nu te-ai balbait deloc;)) L-am vazut si pe Dragos, a zis soacra'mea ca e frumos ca o fetita;;):*

Sunt unele zile,ca de exemplu asta de azi cand imi vine sa ma urc pe pereti,m-a terminat David astazi.L-am scos afara si pana sa-l imbrac si sa ma imbrac si eu numai a marait si vroia numai in brate,am iesit plangand din casa,apoi m-am dus sa-mi clatesc ochii pe la targul de haine de la Sala sp.,nu va spun ce tare a inceput sa tipe pe acolo de se uita toata lumea la mine.In fine am ajuns intr-un final acasa,nu a vrut sa manance decat lapte,face kilometri prin casa,se duce numai la prize,la sertare,peste tot unde nu e voie.Sunt epuizata.Si colac peste pupaza am ramas fara Pamparsi,acum s-a dus sotul sa caute(unde o mai gasi deschis).:((:((:((

La noi cam asa e in fiecare zi, m-am mai plans pe aici eu dar nu m-a consolat nimeni:P:D
Ce sa facem..cresci eu mari si atunci sa vezi probleme si mai mari>:D<>:D<>:D<

eliana
26.05.2010, 21:41:57
Hello tuturor!
Ana, ce mai face Tudorelu? mai sunt mariti ganglionii? ati ajuns la vreun diagnostic?
Alinutza, tu stai pe langa Iasitex? ca am impresia ca te-am vazut aseara pe la 19.30, la trecerea de pietoni de pe Tutora :-?

Rok5ana
26.05.2010, 21:57:27
Concurs de minciuni:

=))=))=))

Sebastian al meu tresare destul de des in somn....numa' ce-l vezi cu maini si picioare pe sus. Patesc sau pateau la fel si bebelusii vostri? sau poate are al meu vreo problema?

Rok5ana
26.05.2010, 22:06:59
Ba nu te-ai balbait deloc;)) L-am vazut si pe Dragos, a zis soacra'mea ca e frumos ca o fetita;;):*

La noi cam asa e in fiecare zi, m-am mai plans pe aici eu dar nu m-a consolat nimeni:P:D

Cata rabdare va trebuie! Oare eu o sa reusesc sa ii fac fata cand mai creste?! Numa' ce mi-l imaginam pe David ca iuresu' prin casa in timp ce citeam mesajul. Al meu a fost tare mofturos azi (noroc ca inca nu se poate deplasa). Ca niciodata vroia numai in brate, intr-una cu pumnu' in gura la tocait si saliveaza de zici ca ii ies dintii....cum nu ma mai vedea incepea a plange.....parca nu a fost el azi. Acu doarme de la 9 jumate...sa vedem cat il tine somnu'.

eliana
26.05.2010, 22:12:31
Sebastian al meu tresare destul de des in somn....numa' ce-l vezi cu maini si picioare pe sus. Patesc sau pateau la fel si bebelusii vostri? sau poate are al meu vreo problema?

Mai, eu si la varsta asta dau din maini si din picioare prin somn, si cica as fi sanatoasa. O fi la fel si la bebei?!

alinutza20
26.05.2010, 22:18:21
Hello tuturor!
Ana, ce mai face Tudorelu? mai sunt mariti ganglionii? ati ajuns la vreun diagnostic?
Alinutza, tu stai pe langa Iasitex? ca am impresia ca te-am vazut aseara pe la 19.30, la trecerea de pietoni de pe Tutora :-?

dap.. in spatele blocului tau;));)):*

alinutza20
26.05.2010, 22:19:30
=))=))=))

si a mea tresarea si inca tresare prin somn:)

eliana
26.05.2010, 22:25:34
dap.. in spatele blocului tau;));)):*

Ha, deci am vazut eu bine! mai, dar chiar ca esti slaba.... nu in sensul rau, ca eu zic ca-ti sta bine! :)

Rok5ana
26.05.2010, 22:26:20
Mai, eu si la varsta asta dau din maini si din picioare prin somn, si cica as fi sanatoasa. O fi la fel si la bebei?!

Toti ne miscam in somn....dar nu sarim cu toate alea in sus deodata (face ca atunci cand se sperie) si nici nu incepem a plange prin somn...de aia mi se pare un motiv de ingrijorare....sau poate tie asa ti se intampla?

alibd
26.05.2010, 22:30:49
Toti ne miscam in somn....dar nu sarim cu toate alea in sus deodata (face ca atunci cand se sperie) si nici nu incepem a plange prin somn...

Mie mi se mai intampla uneori in somn sa am impresia ca am sa cad de undeva, de pe marginea patului spre exemplu...si tresar, ma agit, ca si cum m-as agata de ceva sa nu cad. :-"

Rok5ana
26.05.2010, 22:32:49
si a mea tresarea si inca tresare prin somn:)

Si acu tresare la fel de des ca atunci cand era micuta sau se intampla din ce in ce mai rar? Al meu tresare de fiecare data cand doarme si de mai multe ori intr-o repriza de somn..

Rok5ana
26.05.2010, 22:34:22
Mie mi se mai intampla uneori in somn sa am impresia ca am sa cad de undeva, de pe marginea patului spre exemplu...si tresar, ma agit, ca si cum m-as agata de ceva sa nu cad. :-"

Si mie mi se mai intampla si cica patim asa cand avem o cadere de tensiune.

gabriela_rgh
26.05.2010, 22:38:30
Toti ne miscam in somn....dar nu sarim cu toate alea in sus deodata (face ca atunci cand se sperie) si nici nu incepem a plange prin somn...de aia mi se pare un motiv de ingrijorare....sau poate tie asa ti se intampla?
Roxana si nepotelul meu tresare la fel.nu cred ca e un motiv de ingrijorare:).O fi un reflex ceva......dar nu plange, pur si simplu tresare si apoi adoarme la loc.

eliana
26.05.2010, 22:41:23

Scuze, n-am vrut sa fiu ironica daca asa s-a perceput >:D<
De plans, nu plang prin somn ce-i drept, dar de tresarit o fac destul de tare, cum zicea si Ali. Ma gandesc ca si bebeii viseaza diverse chestii, si de asta li se intampla si lor sa "sara in sus" uneori.

AnaM
26.05.2010, 22:42:48
buna fetele

Mda, copro ceva... Stie pediatra, cand o sa dea trimitere.

Rok5ana
26.05.2010, 22:45:58
Scuze, n-am vrut sa fiu ironica daca asa s-a perceput >:D<
De plans, nu plang prin somn ce-i drept, dar de tresarit o fac destul de tare, cum zicea si Ali. Ma gandesc ca si bebeii viseaza diverse chestii, si de asta li se intampla si lor sa "sara in sus" uneori.

Eu am perceput un pic de ironie... ma scuzi daca te-am inteles gresit. Ai sa vezi cum e cand iti tii puiul in brate...si cea mai banala chestie ti se poate parea un capat de tara.

AnaM
26.05.2010, 22:49:10
Hello tuturor!

Ba, ori nu stiu eu sa-l controlez, dar mi se pare ca uneori sunt mai inflamati, alteori aproape ca nu-i mai simt la pipait #-o
Azi, de exemplu, i-am simtit/vazut clar. In afara de monocite, hemograma e normala, toxo igg/igm negativ, ebv igg/igm negativ (valoarea e mai mica ca cea de referinta, dar dr. mi-a zis ca prezenta ei inseamna ca a fost expus totusi la virus... sau asa am inteles eu... in fine). Ideea e ca e tot fornait, batista n-o mai folosesc, ca muci oricum nu are, dar haraie din nas si mai respira uneori si pe gura, deci m-am gandit eu ca s-ar putea sa fie polipi (medicul din mine L-) ). Asa ca, pana mai ajung o data la ORL, dr. mi-a zis ca o sa-mi trimita o reteta pt medicamente sa fac aerosoli, ca s-ar putea totusi sa fie polipi (la consultul precedent la ORL, l-au verificat doar in urechi si gat, ca s-au gandit ca poate e vorba de paraotita sau faringo-amigdalita - nu mai tin minte exact exprimarea, dar totul era in regula). El e la fel de vesel si activ si mananca foarte bine... Naiba o sti... Recomanzi si alte analize sau te gandesti la alte diagnostice? >:D<

AnaM
26.05.2010, 22:54:20
=))=))=))

E vorba de reflexul Moro, care incepe sa se amelioreze dupa varsta de 3 luni. La unii sugari doar se rareste fenomenul, la altii dispare aproape complet (eu nu l-am mai vazut pe Tudor sa tresara de cateva luni bune).
Si eu tresar, in special cand adorm foarte repede din cauza oboselii foarte pronuntate acumulata in ziua respectiva (ca aseara). Si, la fel ca si Ali, tresar de zici ca pic de la 3 km inaltime :)) Duduie patul cu mine, ca ma si semi-trezesc speriata, dar adorm imediat la loc.
Nu tre sa-ti faci griji, poti citi despre acest reflex pe internet :)

alinutza20
26.05.2010, 22:55:42
Si acu tresare la fel de des ca atunci cand era micuta sau se intampla din ce in ce mai rar? Al meu tresare de fiecare data cand doarme si de mai multe ori intr-o repriza de somn..

acum mai rar parca.. da tot se trezeste tipand uneori.. de ma sperii eu prin somn nush de unde s-o iau si unde s-o pun:))

alinutza20
26.05.2010, 22:56:39
Ha, deci am vazut eu bine! mai, dar chiar ca esti slaba.... nu in sensul rau, ca eu zic ca-ti sta bine! :)

da ai vz bine.. cam la ora aia venim din parc..
ms de compliment.. am devenit femeia snur =)):*

eliana
26.05.2010, 22:57:08
Eu am perceput un pic de ironie... ma scuzi daca te-am inteles gresit. Ai sa vezi cum e cand iti tii puiul in brate...si cea mai banala chestie ti se poate parea un capat de tara.

Sunt absolut convinsa de asta, mai ales ca sunt varza in ceea ce priveste copiii mici, deci o sa fiu o mama cam paranoica si care probabil o sa o disper pe nasa-mea (care e pediatra) si pe dr de familie. Pur si simplu incercam sa fac o analogie, doar ca n-am reusit sa exprim tot ce era in mintea mea.... adica, daca nu tresare in continuu, gen crize de convulsii, ma gandesc ca nu e nimic anormal.
Inca o data sorry.... scrisul asta deformeaza cateodata intentia si tonul.

Rok5ana
26.05.2010, 22:59:09
E vorba de reflexul Moro, care incepe sa se amelioreze dupa varsta de 3 luni. La unii sugari doar se rareste fenomenul, la altii dispare aproape complet (eu nu l-am mai vazut pe Tudor sa tresara de cateva luni bune).
Si eu tresar, in special cand adorm foarte repede din cauza oboselii foarte pronuntate acumulata in ziua respectiva (ca aseara). Si, la fel ca si Ali, tresar de zici ca pic de la 3 km inaltime :)) Duduie patul cu mine, ca ma si semi-trezesc speriata, dar adorm imediat la loc.
Nu tre sa-ti faci griji, poti citi despre acest reflex pe internet :)

Stiu despre reflexul Moro....multumesc mult de raspuns >:D<. Am intrebat pt ca mie mi se pare ca i se intampla foarte des si uneori suspina sau incepe sa planga.

eliana
26.05.2010, 23:03:50
Ba, ori nu stiu eu sa-l controlez, dar mi se pare ca uneori sunt mai inflamati, alteori aproape ca nu-i mai simt la pipait #-o
Azi, de exemplu, i-am simtit/vazut clar. In afara de monocite, hemograma e normala, toxo igg/igm negativ, ebv igg/igm negativ (valoarea e mai mica ca cea de referinta, dar dr. mi-a zis ca prezenta ei inseamna ca a fost expus totusi la virus... sau asa am inteles eu... in fine). Ideea e ca e tot fornait, batista n-o mai folosesc, ca muci oricum nu are, dar haraie din nas si mai respira uneori si pe gura, deci m-am gandit eu ca s-ar putea sa fie polipi (medicul din mine L-) ). Asa ca, pana mai ajung o data la ORL, dr. mi-a zis ca o sa-mi trimita o reteta pt medicamente sa fac aerosoli, ca s-ar putea totusi sa fie polipi (la consultul precedent la ORL, l-au verificat doar in urechi si gat, ca s-au gandit ca poate e vorba de paraotita sau faringo-amigdalita - nu mai tin minte exact exprimarea, dar totul era in regula). El e la fel de vesel si activ si mananca foarte bine... Naiba o sti... Recomanzi si alte analize sau te gandesti la alte diagnostice? >:D<

Habar n-am, la adulti ma pricep, la copii - zero barat! cand ai zis prima data de ganglioni, ma gandeam si la oreion, dar cred ca e prea mic, plus ca s-ar fi vazut in analize. Polipi, posibil, dupa cum descrii tu ca respira. Iar chestia asta cu "uneori ii simti, uneori nu", ma gandesc ca poate ar fi legata de eruptiile dentare? imi dau si eu presupusul. Dar ma deruteaza hemoleucograma numai cu monocite modificate, teoretic ganglionii se pot mari in caz de infectie, iar asta se vede in HLG.
In fine, bine ca ati exclus chestiile mai grave. Eu as zice sa mai repeti o HLG cam la 1 luna, daca nu e prea traumatizant pt Tudor, sa vezi daca s-a mai schimbat ceva.

AnaM
26.05.2010, 23:04:25
Stiu despre reflexul Moro....multumesc mult de raspuns >:D<. Am intrebat pt ca mie mi se pare ca i se intampla foarte des si uneori suspina sau incepe sa planga.
Unii bebei fac asa des si pana la 6 luni. Atata timp cat nu e vorba de convulsii, asa cum zicea si Eliana (si, crede-ma, le recunosti usor), nu ai de ce sa-ti faci griji... Incepe sa creasca foarte tare activitatea cerebrala, atat in timpul zilei, cat si noaptea :)
Si Tudor se mai trezeste uneori plangand, chiar urat (in special la somnul de amiaza), dar nu mai tresare ca atunci cand era bebe mic.

eliana
26.05.2010, 23:07:55
da ai vz bine.. cam la ora aia venim din parc..
ms de compliment.. am devenit femeia snur =)):*

=))
Da-da, stiu, si mai ai o dorinta de marire, ai zis tu ceva acum cateva zile :-p
Nu's daca m-ai vazut, dar eu eram aia cu burta de vorbeam la telefon cu o paine in mana, se gandise barbatu-meu sa rezolve 2 chestii dintr-o lovitura, cum il bazaiam la cap ca vreau plimbare si nici paine nu mai era in casa :))

Rok5ana
26.05.2010, 23:08:21
Sunt absolut convinsa de asta, mai ales ca sunt varza in ceea ce priveste copiii mici, deci o sa fiu o mama cam paranoica si care probabil o sa o disper pe nasa-mea (care e pediatra) si pe dr de familie. Pur si simplu incercam sa fac o analogie, doar ca n-am reusit sa exprim tot ce era in mintea mea.... adica, daca nu tresare in continuu, gen crize de convulsii, ma gandesc ca nu e nimic anormal.
Inca o data sorry.... scrisul asta deformeaza cateodata intentia si tonul.

Nu-i nici o pb...te-am inteles. Ai noroc ca ai un pediatru care ti-e asa apropiat. Dr meu de familie ma stie ca pe un cal breaz....cand sun nici nu apuc sa zic "alo" ca aud de partea cealalta " da, dna F. Ce s-a intamplat?";)) Un pediatru inca nu am reusit sa disper pt ca pana acu am tot umblat ba la unu', ba la altu'....dar cum ne-am hotarat la dna Siminiceanu...am eu o presimtire ca o sa inceapa sa ma cunoasca pe glas..cel putin asistenta nu scapa :D.

AnaM
26.05.2010, 23:09:40
Habar n-am, la adulti ma pricep, la copii - zero barat! cand ai zis prima data de ganglioni, ma gandeam si la oreion, dar cred ca e prea mic, plus ca s-ar fi vazut in analize. Polipi, posibil, dupa cum descrii tu ca respira. Iar chestia asta cu "uneori ii simti, uneori nu", ma gandesc ca poate ar fi legata de eruptiile dentare? imi dau si eu presupusul. Dar ma deruteaza hemoleucograma numai cu monocite modificate, teoretic ganglionii se pot mari in caz de infectie, iar asta se vede in HLG.
In fine, bine ca ati exclus chestiile mai grave. Eu as zice sa mai repeti o HLG cam la 1 luna, daca nu e prea traumatizant pt Tudor, sa vezi daca s-a mai schimbat ceva.
Da, si eu tind sa cred ca s-ar putea sa fie legat si de dinti, ca ii vad gingiile foarte marite, mai ales la premolari.
O sa-i repet acusi hlg, si vreau sa-i fac si Ca, Fe si restul uzualelor, ca se apropie de 1 an si vreau sa vad cum stam :)
Docorita a zis la fel ca tine, ca daca nu stia ca e asa de bolfos, zicea ca are oreion :))
La recoltat a fost foarte cuminte, mai ales ca prima incercare (din manutza) a esuat, si pana la urma i-a luat din picior. Atata timp cat ii dai un manunchi de chei, n-ai treaba cu el :)) 10 minute adica...

Merci inca o data, e reconfortant sa mai auzi si o parere avizata >:D<

alinutza20
26.05.2010, 23:09:56
=))
Da-da, stiu, si mai ai o dorinta de marire, ai zis tu ceva acum cateva zile :-p
Nu's daca m-ai vazut, dar eu eram aia cu burta de vorbeam la telefon cu o paine in mana, se gandise barbatu-meu sa rezolve 2 chestii dintr-o lovitura, cum il bazaiam la cap ca vreau plimbare si nici paine nu mai era in casa :))

cred ca e posibl sa te fi vazut.. ca de cand mi-a zis cineva ca-mi eseti vecina tot ma uit dupa burtixuri;));))

data viitoare trage-ma de manuta :*

eliana
26.05.2010, 23:10:48
Nu-i nici o pb...te-am inteles. Ai noroc ca ai un pediatru care ti-e asa apropiat. Dr meu de familie ma stie ca pe un cal breaz....cand sun nici nu apuc sa zic "alo" ca aud de partea cealalta " da, dna F. Ce s-a intamplat?";)) Un pediatru inca nu am reusit sa disper pt ca pana acu am tot umblat ba la unu', ba la altu'....dar cum ne-am hotarat la dna Siminiceanu...am eu o presimtire ca o sa inceapa sa ma cunoasca pe glas..cel putin asistenta nu scapa :D.

Pediatra mea e la Bucuresti, deci daca o sa ajunga sa-mi dea ignore la telefon o sa o inteleg perfect :)) cu restul de luciditate care mi-a ramas, sper sa imi aduc aminte sa am incredere in dr de familie, ca pe criteriul "priceput la bebei" am ales-o!

AnaM
26.05.2010, 23:11:43
Apropo, zicea cineva mai demult de un stomatolog bun pentru bebici... Mai tineti minte numele?
Multam!

tsimonaiuliana
26.05.2010, 23:16:17
Lui David ii sunt foarte aspri obrajii si sunt si iritati,au o roseatza ceva.Asta de vreo 4 zile.Cu ce sa il dau?Tot am sperat ca trece de la sine dar vad ca nu.

eliana
26.05.2010, 23:19:54
cred ca e posibl sa te fi vazut.. ca de cand mi-a zis cineva ca-mi eseti vecina tot ma uit dupa burtixuri;));))

data viitoare trage-ma de manuta :*

Garantat te trag de manutza! :*

eliana
26.05.2010, 23:21:36
Merci inca o data, e reconfortant sa mai auzi si o parere avizata >:D<

Ma flatezi :"> dar face bine la pisic 8-}

eliana
26.05.2010, 23:22:36
Lui David ii sunt foarte aspri obrajii si sunt si iritati,au o roseatza ceva.Asta de vreo 4 zile.Cu ce sa il dau?Tot am sperat ca trece de la sine dar vad ca nu.

Avene Cicalfate parca zicea Ana candva?

ralubebemic
26.05.2010, 23:25:03
seara buna...la multe lunite sanatoase si frumoase pt Razvan si Ianis, pupici intarziati de la Leti.

AnaM
26.05.2010, 23:26:04
Avene Cicalfate parca zicea Ana candva?
Hm, asta cicatrizeaza frumos... Poate incerca.
Eu as zice sa nu fie un soi de dermatita de contact sau atopica... Simona, i-ai introdus vreun aliment nou recent, ai schimbat detergentul/produsele de baie, se freaca cumva cu fatza de cerceaf/covor?
Ia si da-l cat mai des cu o crema hidratanta hipoalergenica (Mustela, Avene Pediatril) si vezi daca nu trece asa...

Rok5ana
26.05.2010, 23:30:38

Si Sebi a avut obrajii aspri si putin iritati si la sfatul lui Simi am dat cu Avene Trixera de 2-3 ori pe zi si a trecut in 2 zile.

Yonika
26.05.2010, 23:30:50
Gata si Protestu`.... pe Milagros a prins-o si i-a bagat microfonu in fatza... le-a zis bine!:A (cre`ca fusem vreo 5-6 mame de pe forum)
Oare cum a iesit la Capitala?

LE: se pare ca s-a redus diminuarea... se vor taia 15% din indemnizatie!
E bun si asa, numai sa fie doar 15% din ce avem acum.

Serios??? Unde ai vazut (citit)? Ce bine ar fi sa fie numai 15 (si mai bine ar fi sa nu fie deloc)

Beeei, am zis ca ii rupt de foame golanu' dupa atata umblatura....da de unde? O supt fix 5 min si gata. Acu i-am pus legumele la steamer sa fiu pregatita pt urmatoarea masa.
Pai cred si eu, cu atatea fitze, a pardon, fete frumoase pe acolo , cui crezi ca ii mai trebuei mancare?;)) Ati ajuns cu bine acasa, nu? La mine pitica pana la jumatea drumului deja luase somn! Dupa atat umblatura pe acolo, cand fuga dupa Leti, cand fugea ea de Leti! tare comice amandoua!;;)

Salutare la toate fetele, dar eu umblu de dimineata pana seara, si abia acum apuc sa mai trag si eu cu ochiul sa vad ce ati mai scris!

tsimonaiuliana
26.05.2010, 23:55:31
Hm, asta cicatrizeaza frumos... Poate incerca.
Eu as zice sa nu fie un soi de dermatita de contact sau atopica... Simona, i-ai introdus vreun aliment nou recent, ai schimbat detergentul/produsele de baie, se freaca cumva cu fatza de cerceaf/covor?
Ia si da-l cat mai des cu o crema hidratanta hipoalergenica (Mustela, Avene Pediatril) si vezi daca nu trece asa...

Aliment nou nu i-am introdus.E adevarat ca el acum sta mai mult pe jos si isi mai pune mainile murdare pe fata,uneori sta si cu fata lipita de covor(cauta mingea cand se duce sub pat).Maine cred ca o sa merg cu el la medic totusi.

AnaM
27.05.2010, 00:15:01
Aliment nou nu i-am introdus.E adevarat ca el acum sta mai mult pe jos si isi mai pune mainile murdare pe fata,uneori sta si cu fata lipita de covor(cauta mingea cand se duce sub pat).Maine cred ca o sa merg cu el la medic totusi.
Vezi sa nu fie parlit de soare... Nu stiu, epuizez si eu posibilitatile...
Oricum, trebuie hidratata pielea cu o crema delicata...

AnaM
27.05.2010, 00:21:39
Simona, nu veniti la intalnire maine?

AnaM
27.05.2010, 06:20:46
5:45 in urlete... Yupee!
Neatza! |-)|-)|-)|-)|-)(:|(:|(:|(:|(:|

Milagros
27.05.2010, 06:49:03

Neatza!
Io v-am zis ca ii iau o rochita intr-o zi ca tot imi zice lumea ca-i fetita =))

Milagros
27.05.2010, 06:50:08
=))=))=))

Oooo, daaa. A avut o perioada din asta de sarea din somn plangand. Am crezut ca o iau pe alaturi in perioada aia ca nici bine nu il adormeam si tresarea si gata somnul.

Milagros
27.05.2010, 06:55:54
E bun si asa, numai sa fie doar 15% din ce avem acum.

Pai cred si eu, cu atatea fitze, a pardon, fete frumoase pe acolo , cui crezi ca ii mai trebuei mancare?;)) Ati ajuns cu bine acasa, nu? La mine pitica pana la jumatea drumului deja luase somn! Dupa atat umblatura pe acolo, cand fuga dupa Leti, cand fugea ea de Leti! tare comice amandoua!;;)

Salutare la toate fetele, dar eu umblu de dimineata pana seara, si abia acum apuc sa mai trag si eu cu ochiul sa vad ce ati mai scris!
Am ajuns cu bine, am mers pe jos cu Chetronela si am mai pus tara la cale. Si noi am primit desteptarea la 5,50 tot cu un fel de urlete si acu asteptam sa se faca ceasul sa mergem la spital poate il injecteaza.

Ce voiam sa va intreb... Avand in vedere ca ma apropii de introdus cam toate legumele ce se pot introduce la varsta lui si ca papa bine voi incepe in curand si cu fructele dar m-am blocat. Ce fruct bag prima data? Suc sau piure? Presupun ca facut la steamer?

AnaM
27.05.2010, 07:21:33
Eu am incercat prima (si singura) data cu suc de mere, pe care l-a scuipat (vezi sa nu-i dai lapte imediat dupa ci la minim jum de ora distanta, ca e acid marul) si apoi piure de mere la steamer.

alinutza20
27.05.2010, 08:07:28
Eu am incercat prima (si singura) data cu suc de mere, pe care l-a scuipat (vezi sa nu-i dai lapte imediat dupa ci la minim jum de ora distanta, ca e acid marul) si apoi piure de mere la steamer.

neata..|-)|-)|-)|-)

AnaM
27.05.2010, 08:11:35
neata..|-)|-)|-)|-)
Si tu cu somnu-n glanda? :D
Oh, the joys of motherhood :))

Pana la urma unde ne intalnim azi?

alinutza20
27.05.2010, 08:18:48
Si tu cu somnu-n glanda? :D
Oh, the joys of motherhood :))

Pana la urma unde ne intalnim azi?

si eu cu somnu-n glanda.. m-am trezit la o bucata de noapte cu o durere de cap de-mi venea sa urlu.. asa-mi trebe daca ma culc nervoasa..
pai sigur ca ne intalnim.. ce s-a schimbat ceva?

AnaM
27.05.2010, 08:22:15
si eu cu somnu-n glanda.. m-am trezit la o bucata de noapte cu o durere de cap de-mi venea sa urlu.. asa-mi trebe daca ma culc nervoasa..
pai sigur ca ne intalnim.. ce s-a schimbat ceva?
Nu, doar ca nu s-a stabilit 100% locul intalnirii :)

Da' de ce te-ai culcat nervoasa?

alinutza20
27.05.2010, 08:24:05
Nu, doar ca nu s-a stabilit 100% locul intalnirii :)

Da' de ce te-ai culcat nervoasa?

eh... m-am gandit eu ca nu le am pe ale mele si am mai pus la suflet si pe ale altora:)):))

petronelaaa
27.05.2010, 08:26:22
neata...
as vrea si eu doza dubla de Trezire injectabil! |-)|-)|-)|-)

AnaM
27.05.2010, 08:43:44
neata...
as vrea si eu doza dubla de Trezire injectabil! |-)|-)|-)|-)
Am si eu nevoie de asa ceva...
Si desi Tudor ma mulge de nas si ma trage de fatza de dimineata, tot mi-e somn :))
Abia astept ora de nani |-)|-)

petronelaaa
27.05.2010, 08:47:43
Am si eu nevoie de asa ceva...
Si desi Tudor ma mulge de nas si ma trage de fatza de dimineata, tot mi-e somn :))
Abia astept ora de nani |-)|-)

adica iti face masaj facial.... ;))
poti sa scrii cu el in brate? =))
(aduci opelarii de ultraviolete?)

AnaM
27.05.2010, 08:52:34
adica iti face masaj facial.... ;))
poti sa scrii cu el in brate? =))
(aduci opelarii de ultraviolete?)
Aduc, aduc, bine ca mi-ai adus aminte! Numai sa vad pe unde i-am pus :)) Si cana pt Monitza
Acum nu mai e in brate, s-a dus la treptele alea 3, e innebunit, se ridica in picioare si topaie tinandu-se de ele :)) E activitatea lui preferata :D

biutzaxx
27.05.2010, 10:16:10
neatza fetele!!!
profit acu de timp cat mai doparme puiul ... si vreau sa va intreb cam cata carnita dati sa pape bebeii la o masa? am auzit ca tre sa fie intre 30-50 gr, pana la un an. Eu pana acum mi-am dat seama ca i-am dat pana in 30 gr, din ochi credeam ca sunt 30 , dar ieri m-am ambitionat si am cantarit si ii dadeam cam 20 gr.. :( bad mom! ...

aa, si vreau sa va anunt ca si puiul meu bea din cana cu pai, ii place la nebunie si o cere cand ii este sete, bea cateva guri de apa si apoi se satura..dar a inceput dupa modelul Tudorelul :D

Milagros
27.05.2010, 10:51:49

Si dupa aia? Pere, banane, caise, piersici... si tot din astea except capsuni and kiwi and struguri?

A baut si iubirica din cana cu cioc dar pana s-a prins cum se face.... #-o el in loc sa traga sufla =)) da' sufla asa din inima ;))

LauraF
27.05.2010, 11:52:29
Si dupa aia? Pere, banane, caise, piersici... si tot din astea except capsuni and kiwi and struguri?

A baut si iubirica din cana cu cioc dar pana s-a prins cum se face.... #-o el in loc sa traga sufla =)) da' sufla asa din inima ;))

Da, si except pepene rosu si fructe de padure. Pupam puiul mancacios!:*
Kiwi poti sa ii dai mai tarziu daca scoti semintele.

Anmari
27.05.2010, 12:03:49
Da, si eu stiu la fel, + lipsa poftei de mancare, semn de giardia... Anmari, poate ar trebui sa faci o coprocultura fetei, daca e giardia se da un siropel parca si isi revine super repede si bine pofta de mancare.

buna fetele

Multumesc fetelor am sa merg maine sa duc o proba la laborator si sa cer sa mi se faca coproparazitologic.
Stiti cam in cat timp se da rezultatul la el?

Daphnne
27.05.2010, 12:17:24
Mamici pana la urma intalnirea s-a hotarat pentru terasa vanatorul din copou..... ca sa puteti intra cu carucioarele... tot la ora 18.00...

Green_Eyes
27.05.2010, 12:30:32
Multumesc fetelor am sa merg maine sa duc o proba la laborator si sa cer sa mi se faca coproparazitologic.
Stiti cam in cat timp se da rezultatul la el?

Eu i-am dus proba sambata dimineata si am avut rezultatul luni dupa-amiaza, dar cred ca e gata intr-o zi in timpul saptamanii. Costa 10 lei la Synevo.

Anmari
27.05.2010, 12:40:27
Eu i-am dus proba sambata dimineata si am avut rezultatul luni dupa-amiaza, dar cred ca e gata intr-o zi in timpul saptamanii. Costa 10 lei la Synevo.

Multumesc mult de tot :*
Inca o intrebare: ai recoltat proba dimineata? ptr ca a mea nu face chiar dimineata ci asa pe la amiaza si spre seara si ma gandesc sa recoltez in seara asta si sa duc dimineata, dar oare e ok?

Green_Eyes
27.05.2010, 12:41:26
Multumesc mult de tot :*

Cu placere! Speram sa nu fie bolnavioara printesa:*

Anmari
27.05.2010, 12:50:26
Cu placere! Speram sa nu fie bolnavioara printesa:*

Si eu sper la fel, sa fie de la dinti :(

Sa vad cum fac poate ajung si eu la intilnire azi in parc.

Anmari
27.05.2010, 13:01:16

am sunat la Synevo si am intrebat cat e ptr Giardia si a spus ca e analiza separata si costa 40 lei :-?

Green_Eyes
27.05.2010, 13:05:56
am sunat la Synevo si am intrebat cat e ptr Giardia si a spus ca e analiza separata si costa 40 lei :-?

Da, au dreptate.. am uitat efectiv sa iti spun asta..#-o un examen coproparazitologic e mai general, poate indica prezenta unui parazit - si uneori poti sa faci si 10 examene copro si sa nu iasa parazitul respectiv.. Insa daca vrei pentru unul anume, trebuie sa ceri direct antigenul pentru giardia, etc. si e mai scump intr-adevar.

Eu nu cred ca pot ajunge diseara la intalnire.. depinde si de programul lui Tudor, nu doarme in fiecare zi la acaeeasi ora, insa in principiu nu am cu ce veni, m-ar putea duce sotul insa sunt plecati socrii cu masina la gradina :(

tsimonaiuliana
27.05.2010, 13:13:21
Buna fetele!Am fost si noi la doctor,are (cum a zis Ana) dermatita atopica,mi-a dat un fel de unguent care vad ca nu se gaseste in farmacii.In rest mi-a dat sa ii fac mai multe analize,sa vedem de ce nu papa si are si diaree.Mi-a spus sa nu ii mai dau avocado,si la fructe sa merg doar pe cele romanesti,sa il feresc de intepaturi de insecte,posibil sa fi facut si o alergie ceva.Nu stiu la ce laborator sa ma duc sa ii fac analizele compensate,am fost deja la Praxis si cica nu au fonduri.Mai caut,daca nu ,asta e,le platesc.L-a pus doc. sa vada cum merge si i s-a parut ei ca duce piciorul drept un pic intr-o parte,a zis sa-l urmaresc si daca merge tot asa,ma trimite la ortoped.In rest e bine,are 10 kg si 200 si azi face 10 LUNITZE<:-P.

tsimonaiuliana
27.05.2010, 13:23:44
Simona, nu veniti la intalnire maine?

Ana,as veni dar nu am cu ce,pana la Vanatoru.....am de mers.Nu stiu,mai vad pana diseara.

ralubebemic
27.05.2010, 13:43:41
Ana,as veni dar nu am cu ce,pana la Vanatoru.....am de mers.Nu stiu,mai vad pana diseara.

multe lunite frumoase si sanatoase pt David!
in ce zona stai...? eu vin din Pacurari cu masina,dak te-as putea ajuta....

tsimonaiuliana
27.05.2010, 13:55:16
multe lunite frumoase si sanatoase pt David!
in ce zona stai...? eu vin din Pacurari cu masina,dak te-as putea ajuta....

Multumesc pt. urari. Bld. Independentei stau,doar daca ai drum,nu vreu sa te deranjez.

ralubebemic
27.05.2010, 14:04:16
Multumesc pt. urari. Bld. Independentei stau,doar daca ai drum,nu vreu sa te deranjez.

pai nu mi-e peste mana, sincer, vin cu placere. tu ai carut sport parca, cred ca incape la mine.
iti dau un PM cu id-ul meu sa stabilim exact,ok?

Anmari
27.05.2010, 14:07:53

La multe lunite ptr David!

claudelle
27.05.2010, 14:10:28
Buna fetele!Am fost si noi la doctor,are (cum a zis Ana) dermatita atopica,mi-a dat un fel de unguent care vad ca nu se gaseste in farmacii.In rest mi-a dat sa ii fac mai multe analize,sa vedem de ce nu papa si are si diaree.Mi-a spus sa nu ii mai dau avocado,si la fructe sa merg doar pe cele romanesti,sa il feresc de intepaturi de insecte,posibil sa fi facut si o alergie ceva.Nu stiu la ce laborator sa ma duc sa ii fac analizele compensate,am fost deja la Praxis si cica nu au fonduri.Mai caut,daca nu ,asta e,le platesc.L-a pus doc. sa vada cum merge si i s-a parut ei ca duce piciorul drept un pic intr-o parte,a zis sa-l urmaresc si daca merge tot asa,ma trimite la ortoped.In rest e bine,are 10 kg si 200 si azi face 10 LUNITZE<:-P.

La multe lunite, frumosule :*

monique18virgo
27.05.2010, 14:12:15
La multe lunite David<:-P

AnaM
27.05.2010, 14:16:18
La multe lunite sanatoase si fericite flacaului!!!!!
Saracutzul... Ce unguent ti-a zis sa cumperi de nu gasesti? Poate te pot ajuta...

Eu mai am locuri in masina, daca sunt mamici in zona Pacurari si cartiere adiacente, sa spuna ca le iau in drum.

LauraF
27.05.2010, 14:33:11

La multe lunite David! Sa fii sanatos! :*:*:*

LauraF
27.05.2010, 14:35:45
Saracutzul... Ce unguent ti-a zis sa cumperi de nu gasesti? Poate te pot ajuta...

Eu mai am locuri in masina, daca sunt mamici in zona Pacurari si cartiere adiacente, sa spuna ca le iau in drum.
Eu stau in Pacurari (pe langa Autocenter). Daca nu vor alte mamici cu bebei (au prioritate) poate vin si eu cu tine daca ma primesti!

tsimonaiuliana
27.05.2010, 14:53:53

Multumesc de urari.
Unguentul se cheama Bacitracina si mai scrie ceva dar nu inteleg.A spus farmacista ca nu se mai gaseste apoi o alta farmacista a spus ca a inceput din nou sa apara dar nu il au toate farmaciile,doar cine a facut recent comanda.

Milagros
27.05.2010, 14:57:26
Da, si except pepene rosu si fructe de padure. Pupam puiul mancacios!:*
Kiwi poti sa ii dai mai tarziu daca scoti semintele.

Asa...stiam io ceva si de pepene si de fructe de padure. Da pepene galben e ok?

tsimonaiuliana
27.05.2010, 14:58:30
Fetelor va multumesc mult pt. urari.Acusi taiem moatze.Prima e Bianca de Yonika?

Milagros
27.05.2010, 14:58:59

In primul rand la multe lunite puiului!
Ai fost si la Bio's Center? tOT PE INDEPENDENTEI. Eu acolo gaseam mereu sa fac gratuit analizele.

AnaM
27.05.2010, 15:03:23
Eu stau in Pacurari (pe langa Autocenter). Daca nu vor alte mamici cu bebei (au prioritate) poate vin si eu cu tine daca ma primesti!
Oki!!!! Nu s-a anuntat nimeni pana acum :)

tsimonaiuliana
27.05.2010, 15:12:47
In primul rand la multe lunite puiului!
Ai fost si la Bio's Center? tOT PE INDEPENDENTEI. Eu acolo gaseam mereu sa fac gratuit analizele.

Mi-a spus doctoritza sa nu merg acolo,nu stiu de ce dar banuiesc,stie ea ceva.

LauraF
27.05.2010, 15:58:20
Oki!!!! Nu s-a anuntat nimeni pana acum :)
Ana, saru'mana, dar am vb cu sotul, ma duce el ca trebuie sa ne vedem oricum. Poate la plecare. :*

petronelaaa
27.05.2010, 16:00:26
eu vad un nor gri suspect, dinspre Harlau vine.... :-";))

ralubebemic
27.05.2010, 16:04:12

la mine deja se arata cateva picaturi :( ( cred ca eu is prima dinspre harlau incoace :D )

alinutza20
27.05.2010, 16:05:28
poate trece pan la 6...#-o

AnaM
27.05.2010, 16:09:10
Si daca ploua ce facem? Eu am stat toata ziua in casa ca sa ies la 6 :-w :-w :-w
Bagam Mall pana la urma? =))

Laura, no problem >:D<

petronelaaa
27.05.2010, 16:12:34
la mine deja se arata cateva picaturi :( ( cred ca eu is prima dinspre harlau incoace :D )
alunga-l repede, de cum intra in Iasi!=)) duca-se spre Horlesti :))

alinutza20
27.05.2010, 16:13:32
Si daca ploua ce facem? Eu am stat toata ziua in casa ca sa ies la 6 :-w :-w :-w
Bagam Mall pana la urma? =))

Laura, no problem >:D<

habar n-am.. ma gandesc ca-i cam tarziu sa schimbam locatia:((:((
si eu vreau sa va vad.. plus ca asteptam asta de ceva timp..
hai sa ne mutam la topicul cu pricina zic eu...

roxana1
27.05.2010, 17:42:01
la multe lunite David si sa fii sanatos.tare rau imi pare ca niste bebei asa mici trebuie sa faca analize.

Fetele va doresc distractie maxima la intalneala.astept sa vad pozici:D

Milagros
27.05.2010, 19:28:16
Mi-a spus doctoritza sa nu merg acolo,nu stiu de ce dar banuiesc,stie ea ceva.
Ups, n-am stiut. Si eu eram asa bucuroasa ca gasisem un loc cu ceva gratis. #-o

Milagros
27.05.2010, 19:30:27
O fost de pacaleala norul. Noi nu am mai venit la Mall ca era iubirica somnorici si am iesit in parc sa-l aerisesc. Sa ne puneti poze sa salivam si noi. Tare as fi vrut sa venim :( Din cauza spitalului si-a stricat puiul somnul ca am stat pe acolo de la 8 jumate pana pe la 11-12. I-a luat si sange din vena si ne-a dat tratament cu pastilute pt manuta. Injectarea a ramas sa se faca peste 2 saptamani.

roxana1
27.05.2010, 19:42:15
fetele spuneti mi va rog, daca vine cineva la bebe cu stafilococu auriu ar putea sa isi fac din nou aparitia la bebe?sau oricum il are in organism?si mai am o intrebare:ar putea un adult sa ia stafilococu de la bebe?

eliana
27.05.2010, 19:59:47
Ups, n-am stiut. Si eu eram asa bucuroasa ca gasisem un loc cu ceva gratis. #-o

Eu mi-am facut de cateva ori analizele acolo, si am vazut si ceva rezultate facute de alti pacienti si au fost ok, fara neconcordante si ciudatenii. Problema e ca nu intotdeauna au reactivi pt toate analizele uzuale, si nu intotdeauna este asistenta sa recolteze dimineata.
Simona, dar la medicaltest ai incercat?

eliana
27.05.2010, 20:05:10
fetele spuneti mi va rog, daca vine cineva la bebe cu stafilococu auriu ar putea sa isi fac din nou aparitia la bebe?sau oricum il are in organism?si mai am o intrebare:ar putea un adult sa ia stafilococu de la bebe?

Stafilococul asta e un soi de bau-bau, nu intotdeauna justificat. In primul rand, exista 2 tipuri de stafilococ: unul "normal", sensibil la cam toate chestiile, altul mai "rau", se cheama MRSA (meticilino-rezistent). Majoritatea dintre noi il avem pe primul, in nas, pe piele, la nivelul pliurilor, pe maini, si convietuim cu el fara probleme. Nu pricep in veci de ce ginecologii de la Cuza recomanda tratament cu antibiotic de 5 zile pt el si tocmai am avut azi o discutie cu dr mea de familie si-mi spunea acelasi lucru. In strainatate se face tratament pt MRSA, dar cu preparate locale (gen Fucidin) si reguli clare de igiena.

madinai
27.05.2010, 20:14:33
la multe lunite, david!

madinai
27.05.2010, 20:21:56
Fetelor va multumesc mult pt. urari.Acusi taiem moatze.Prima e Bianca de Yonika?
eu asa cred ca urmeaza nepotica mea. multa sanatate lui david.

tsimonaiuliana
27.05.2010, 20:42:37
Eu mi-am facut de cateva ori analizele acolo, si am vazut si ceva rezultate facute de alti pacienti si au fost ok, fara neconcordante si ciudatenii. Problema e ca nu intotdeauna au reactivi pt toate analizele uzuale, si nu intotdeauna este asistenta sa recolteze dimineata.
Simona, dar la medicaltest ai incercat?

Pana la urma mi-am facut programare la MedicalTest,pe sapt viitoare.

Fetelor multumesc inca o data pt. urari.>:D<

tsimonaiuliana
27.05.2010, 20:46:13
Referitor la stafilococ,azi cand am fost la dermato am intrebat doctorita de acolo daca poate recidiva si a spus ca nu e neaparat dar trebuie avut grija si igiena maxima.A spus ca vaccin exista dar nu se recomanda pt. ca are multe reactii adverse.

tsimonaiuliana
27.05.2010, 21:58:25
Poze (http://picasaweb.google.com/tsimonaiuliana/LaIntalneala/?feat=directlink) de la intalneala.

madinai
27.05.2010, 22:57:53
Nu stiu, al meu s-a trezit pe la 7 si un pic azi, si am fost supermultumita :))
Zilele trecute s-a trezit la 6-6 juma |-)
Neatza!
Am uitat sa zic La multi ani! lui David de madinai, sa fii sanatos si fericit si sa-i bucuri pe parinti!
Dar unde sunt ei plecati?
noi am plecat in canada, montreal(am emigrat).
nu cred ca a reusit ioana sa-ti raspunda.
multa sanatate lui sebi oana si suntem alaturi de voi!

chrysthyana
27.05.2010, 23:00:53
Poze (http://picasaweb.google.com/tsimonaiuliana/LaIntalneala/?feat=directlink) de la intalneala.
la multi ani gaza mica!vad ca v/ati distrat bine la intalneala fetelor!data viitoare vin si eu!azi nu am avut chef ca am descoperit ceva naspa dupa nastere la mine si pana nu ajung la dr stau stresata si nu mi vine sa fac nimic!sunt cam terorizata!se putea sa fie si la mine ok totul!!!!!!offffff tare sunt trista!macar ma bucur ca asta micu a tras o portiede ras cu hohote in seara asta de credeam ca nu e adevarat!vb cu o prietena pe skype si a inceput asa sa rada de i sarea camesa de pe el!ne am crucit toti!scumpa mamii!:-s

AnaM
27.05.2010, 23:01:25
noi am plecat in canada, montreal(am emigrat).
nu cred ca a reusit ioana sa-ti raspunda.
multa sanatate lui sebi oana si suntem alaturi de voi!
Da, m-am uitat ieri prin pozele voastre si am vazut steagul Canadei...
Deci e definitiva treaba? Cum e cu locurile de munca? Ca in rest, imi imaginez ca va este greu, cu dorul de casa...

roxana1
27.05.2010, 23:22:13
Stafilococul asta e un soi de bau-bau, nu intotdeauna justificat. In primul rand, exista 2 tipuri de stafilococ: unul "normal", sensibil la cam toate chestiile, altul mai "rau", se cheama MRSA (meticilino-rezistent). Majoritatea dintre noi il avem pe primul, in nas, pe piele, la nivelul pliurilor, pe maini, si convietuim cu el fara probleme. Nu pricep in veci de ce ginecologii de la Cuza recomanda tratament cu antibiotic de 5 zile pt el si tocmai am avut azi o discutie cu dr mea de familie si-mi spunea acelasi lucru. In strainatate se face tratament pt MRSA, dar cu preparate locale (gen Fucidin) si reguli clare de igiena.
Multumesc mult de informatii...totusi nu am inteles un raspuns concret la intrebarile mele...sau nu exista?
Apropo de ginecologi,dar nu de la cuza,mamei mele i au gasit stafilococu auriu si i a dat antibiotice:(
Ai spus ca majoritatea dintre noi il avem...il avem pur si simplu sau il avem pt ca l am luat de la cineva sau de undeva?(intreb la general)

madinai
27.05.2010, 23:23:26
Da, m-am uitat ieri prin pozele voastre si am vazut steagul Canadei...
Deci e definitiva treaba? Cum e cu locurile de munca? Ca in rest, imi imaginez ca va este greu, cu dorul de casa...
locuri de munca se gasesc, numai ca momentan sotul cauta doar pt 2-3 luni. ca sa putem sa obtinem un loc de munca mai bun vrem sa facem francizarea, asa ca din aug mergem la scoala.
suntem platiti cat facem francizarea, numai ca o sa trebuiasca sa-l dam pe david la gradinita.
deocamdata nu ne dam seama, am plecat de o luna de zile si vb macar la 2-3 zile acasa. mai greu este pt bunici. dar deocamdata asta este situatia.
multa sanatate!

roxana1
27.05.2010, 23:36:57
Referitor la stafilococ,azi cand am fost la dermato am intrebat doctorita de acolo daca poate recidiva si a spus ca nu e neaparat dar trebuie avut grija si igiena maxima.A spus ca vaccin exista dar nu se recomanda pt. ca are multe reactii adverse.
Prietena mea pana la urma cica a avut stafilococul(asta i a zis cineva de la un laborator) desi la ea totul s a comportat bizar si bubele erau bizare si a ramas cu pete pe veci, si ea urmeaza sa faca un vaccin,o injectie care sa o scape definitiv de stafilococ pe care a dat 300 lei si i l trimite de la bucuresti. Stii cumva ce reactii adverse are?nu stiu daca a informat o cineva pt ca cel mai mult a sfatuit o cea de la laborator.

Yonika
27.05.2010, 23:49:30
Multumesc de urari.
Unguentul se cheama Bacitracina si mai scrie ceva dar nu inteleg.A spus farmacista ca nu se mai gaseste apoi o alta farmacista a spus ca a inceput din nou sa apara dar nu il au toate farmaciile,doar cine a facut recent comanda.
La multe lunite pt Davidutz! Pupam baietelul!:*
Simona, eu cand am o reteta si nu inteleg ce scrie pe ea, ca sa pot eu cauta pe net, merg la mai multe farmacii (in caz ca la una iti spune ca nu se mai gaseste). asa am patit si eu, am fost la 2 farmacii si ca nu au, ca nu se mai gaseste, si la a treia aveau destul....

Yonika
27.05.2010, 23:51:18
Da, da! Noi deschidem anul asta lista de "moatze" .;))

Yonika
27.05.2010, 23:59:46
la multi ani gaza mica!vad ca v/ati distrat bine la intalneala fetelor!data viitoare vin si eu!azi nu am avut chef ca am descoperit ceva naspa dupa nastere la mine si pana nu ajung la dr stau stresata si nu mi vine sa fac nimic!sunt cam terorizata!se putea sa fie si la mine ok totul!!!!!!offffff tare sunt trista!macar ma bucur ca asta micu a tras o portiede ras cu hohote in seara asta de credeam ca nu e adevarat!vb cu o prietena pe skype si a inceput asa sa rada de i sarea camesa de pe el!ne am crucit toti!scumpa mamii!:-s
da ce s-a descoperit? Si asa tarziu? sanatate, sa te faci bine si te asteptam la urmatoarea intalnire.

roxana1
28.05.2010, 00:00:20
Ce ai patit?:(

Yonika
28.05.2010, 00:01:15
Da, da! Noi deschidem anul asta lista de "moatze" .;))
Uite ca am gresit, mi-am adus aminte ca primul pe anul asta a fost Luca de LauraF. da noi atunci suntem primele "motzate"de pe lista fetelor!:-"

Yonika
28.05.2010, 00:02:40
Multumim Adina de urari! va pupam si noi!:* Si pupa-l si pe Davidutz din partea noastra!

chrysthyana
28.05.2010, 00:10:24
da ce s-a descoperit? Si asa tarziu? sanatate, sa te faci bine si te asteptam la urmatoarea intalnire.
mi s a lasat un organ pur si simplu!probabil s au slabit ligamentele!habar nu am!dar sunt terorizata!

eliana
28.05.2010, 00:32:03
Multumesc mult de informatii...totusi nu am inteles un raspuns concret la intrebarile mele...sau nu exista?
Apropo de ginecologi,dar nu de la cuza,mamei mele i au gasit stafilococu auriu si i a dat antibiotice:(
Ai spus ca majoritatea dintre noi il avem...il avem pur si simplu sau il avem pt ca l am luat de la cineva sau de undeva?(intreb la general)

Cum spuneam.... il avem in nas si pe piele. Ne numim "purtatori" fara a fi considerati bolnavi, ca la gripa sau pneumonie, si il transmitem prin contact direct.
Asta legat de stafilococul auriu. Dar mai exista si alte feluri de stafilococi, nu numai aurii, apropos de manifestari cutanate la adulti si vaccinuri.

biutzaxx
28.05.2010, 00:45:54
buna seara! cred ca numai eu mai bantui pe aici la ora asta, dar mi-a venit o idee creata si vreau sa va cer parerea: azi ma plimbam pe la tarabe si mi-am luat capsuni mari, si ma gandeam ca daca le cojesc efectiv cu cutitul, nu pot sa ii dau asa zis-ul miez puiului?? chiar daca se pierde mult, ma gandeam ca daca ii dau cu branzica dimineata, ii va da o aroma faina si poate o sa ii placa, dar am voie oare? ca stiu ca semintele alea de pe capsuna nu sunt bune, dar inlaturate cu cutitul, poate nu are cu ce sa dauneze grav sanatatii puiului :D
ce ziceti?

si ce fructe mai dati voi? eu intr-o zi dau branzica cu banane si visine, in alta branzica cu para si mar. Mai pun mango , sucul de portocale il bea ca atare, si piersici si caise din borcanel..cateodata. Ce alte fructe sa mai dau?

biutzaxx
28.05.2010, 00:48:22
mi s a lasat un organ pur si simplu!probabil s au slabit ligamentele!habar nu am!dar sunt terorizata!
da ce ai patit exact? sorry ca intreb, banui ca ai mai spus dar e asa tarziu si sunt asa de lenesa....

pupam micul print!!

chrysthyana
28.05.2010, 01:00:12
da ce ai patit exact? sorry ca intreb, banui ca ai mai spus dar e asa tarziu si sunt asa de lenesa....

pupam micul print!!
muah scumpa!
n/am mai spus!acum am descoperit treaba asta si am facut programare la dr tocmai lunea viitoare ca e f aglomerat!si pana atunci imi rod unghiile!de la cate luni ai inceput diversificarea?tot ma streseaza pediatrii astia romani sa incep la 4 luni ca se obisnuieste copilul cu sanul si nu o sa mai vrea solide!se uita la mine ca la >doamne fereste!>!

biutzaxx
28.05.2010, 01:05:28
muah scumpa!
n/am mai spus!acum am descoperit treaba asta si am facut programare la dr tocmai lunea viitoare ca e f aglomerat!si pana atunci imi rod unghiile!de la cate luni ai inceput diversificarea?tot ma streseaza pediatrii astia romani sa incep la 4 luni ca se obisnuieste copilul cu sanul si nu o sa mai vrea solide!se uita la mine ca la >doamne fereste!>!
de la 6 luni, si intr-adevar se obisnuieste cu sanul, dar punand in balanta, intre nervii tai si stomacelul lui, tot el conteaza mai mult si mai putin nervii tai si rabdarea de care trebuie sa dispui pana se obisnuieste cu mancatul. Asta e valabil la un bebe mofturos, ca Sebanel si la san facea figuri pe la 3-4 luni..deci suntem obisnuiti cu mofturile, dar uite ca acum mananca cum trebuie si fara mofturi. Deci tine-te tare si incepe diversificarea la 6 luni cand e pregatit baiatul din toate punctele de vedere.

Stiu mamici care hranesc mixt copii si tot au incepul la 6 luni diverificarea, nu mai devreme, ca bebe lua f bine in greutate si asa, si nu era necesar sa inceapa diversificarea.

Te-am pupat, ma duc la somn ca-mi pica ochii in gura!

roxana1
28.05.2010, 07:02:54
muah scumpa!
La ce dr mergi?

roxana1
28.05.2010, 07:15:45
neata
De cateva nopti bune puiul meu se tot trezeste noaptea si nu incepe sa planga sau sa maraie,sta in patut si se foieste si se joaca si doar daca il aud eu si il iau sa ii dau san adoarme din nou,altfel sta treaz ore intregi,toata noaptea.dimineata se trezeste foarte devreme si incepe sa se joace si sa bodoganeasca si il gasesc cu picioarele intors la 180.

roxana1
28.05.2010, 07:29:10
Cum spuneam.... il avem in nas si pe piele. Ne numim "purtatori" fara a fi considerati bolnavi, ca la gripa sau pneumonie, si il transmitem prin contact direct.
Asta legat de stafilococul auriu. Dar mai exista si alte feluri de stafilococi, nu numai aurii, apropos de manifestari cutanate la adulti si vaccinuri.
Deci bebe inca e purtator si nu ar avea cum sa mai ia stafilococul auriu ,dar ar putea sa se manifeste din nou daca interactioneaza cu persoane care il au?

gabriela_rgh
28.05.2010, 08:09:13
Sanatate multa!:grouphug::grouphug::grouphug:

gabriela_rgh
28.05.2010, 08:10:23
Multumim Adina de urari! va pupam si noi!:* Si pupa-l si pe Davidutz din partea noastra!
Yonica pt ca stiu ca aici citesti mai des va tin pumnii pentru astazi la operatia sotului si sa dea Domnul sa fie recuperarea usoara!Sanatate multa si pupici gazei cu ochisori albastri:">!:grouphug:

chrysthyana
28.05.2010, 08:16:04
La ce dr mergi?
neata fetele!pt inceput vma duc la dr lupascu!mi a fost recomandata de cineva!nu nstiu nimic de dumneaei!o sa vad si n functie de raspuns o sa vad daca raman la dr nostri sau...!s/a trezit si didi meu ast noapte nervos ca un pepsi ca nu i/am dat tzatza la primul scancet!acuma iar a luat planton.

tsimonaiuliana
28.05.2010, 08:27:26
Neatza!Roxana,nu stiu ce reactii adverse poate sa aiba vaccinul dar doctorita a spus ca nici la adulti nu se prea recomanda.Acum,sa intrebe si ea un doctor mai bine,ca sa fie pe deplin informata.

AnaM
28.05.2010, 08:30:55
Neatza...

Biu, nu-i da capsuni inainte de un an, sunt unele dintre cele mai alergene fructe... Sunt in top, pe langa albusul de ou si mierea inainte de un an... Dar daca tii mortis sa-i dai (eu nu ma risc, ca am auzit foaaarte multe cazuri de enterocolita din cauza capsunilor anul asta), obligatoriu fara seminte.

Cristiana, ti-am raspuns la topicul cu ecografie, dar vad ca prea tarziu... Multa sanatate!

Yonika, multa sanatate sotului si, daca se opereaza (nu stiam), recuperare usoara si rapida!

roxana1
28.05.2010, 08:58:45
neata fetele!pt inceput vma duc la dr lupascu!mi a fost recomandata de cineva!nu nstiu nimic de dumneaei!o sa vad si n functie de raspuns o sa vad daca raman la dr nostri sau...!s/a trezit si didi meu ast noapte nervos ca un pepsi ca nu i/am dat tzatza la primul scancet!acuma iar a luat planton.
Multa bafta cu dr,eu astept sa povestesti ce ai facut.
Fetele de doctorita de la avicena ce spuneti?cea batrana de la etaj,nu mai stiu cum o cheama... A fost cineva la ea?
L.E. Mi am amintit,Stratan,de ea intreb.

monique18virgo
28.05.2010, 09:22:08
neata fetele:* sa va fie de bine intalnirea.numai frumuseti pe acolo:x.
Yonika multa sanatate sotului[-o<.

chrysthyana
28.05.2010, 09:23:03
Fetele de doctorita de la avicena ce spuneti?cea batrana de la etaj,nu mai stiu cum o cheama... A fost cineva la ea?
mersi ana dar e inca valabil pt ca e pentru tata!
in legatura cu dr stratan de la avicena eu am fost acum vreo 10 ani in urma!era ok insa am inteles de la prietene ca nu mai e in top!daca era ,la inceput printre primele cabinete , acum a decazut!sa avem in vedere ca d/na doctor nu mai e asa de tanara!cand am fost eu avea o mana in ghips si tocmai facuse o interventie la o tipa!m/am cam crucit drept sa spun!

ralubebemic
28.05.2010, 09:59:40
neata !!!
vai de ce active ati fost!!!!! noi aseala la ora 9 deja dormeam.....rupta a cazut :)
iar acum sunt eu rupta pt ca toata noaptea n-am dormi, a vomat Leti incontinuu aproape saracuta, cred ca nu i-a priit papa de ieri :(( m-am speriat sa nu fie tot de la bacteria aia, abia am terminat antibioticul, dar i-am facut niste pui cu smantana si se pare ca asta i-a facut rau, desi i-am pus doar un varf....mai bine faceam cu iaurt :((

michellina
28.05.2010, 10:02:33
Neatza tuturor!
La multe lunite sanatoase si papacioase pentru David de Simona (scuze pentru intarziere)!:*
chrysthyana, multa sanatate si sa iti revii repede! Aceleasi urari si pentru sotul Yonikai!:grouphug:
Frumos la intalneala, poate vom reusi sa ajungem si noi la una din ele... e cam greu fara masina...
Si acum o intrebare, de la cate luni se poate introduce borsul de putina in alimentatia bebeilor?

petronelaaa
28.05.2010, 10:40:17
neata !!!
vai de ce active ati fost!!!!! noi aseala la ora 9 deja dormeam.....rupta a cazut :)
iar acum sunt eu rupta pt ca toata noaptea n-am dormi, a vomat Leti incontinuu aproape saracuta, cred ca nu i-a priit papa de ieri :(( m-am speriat sa nu fie tot de la bacteria aia, abia am terminat antibioticul, dar i-am facut niste pui cu smantana si se pare ca asta i-a facut rau, desi i-am pus doar un varf....mai bine faceam cu iaurt :((

saracuta.... >:D<
unii zic ca smantana nu se da "cruda", ci inclusa intr-un preparat in cantitate de 1-2 linguri/zi
si dak ii place mult si mananca cu pofta... poa sa dea la ratze!:D

biutzaxx
28.05.2010, 10:47:57
Neatza...

Biu, nu-i da capsuni inainte de un an, sunt unele dintre cele mai alergene fructe... Sunt in top, pe langa albusul de ou si mierea inainte de un an... Dar daca tii mortis sa-i dai (eu nu ma risc, ca am auzit foaaarte multe cazuri de enterocolita din cauza capsunilor anul asta), obligatoriu fara seminte.

Cristiana, ti-am raspuns la topicul cu ecografie, dar vad ca prea tarziu... Multa sanatate!

Yonika, multa sanatate sotului si, daca se opereaza (nu stiam), recuperare usoara si rapida!
nu ii mai dau daca zici ca sunt asa periculoase..ma gandeam ca doar semintele nu sunt bune..nu ma risc nici eu atunci...
dar sunt curioasa, la organix, oare cum au pus capsuna in piure??

pup Tudorelul harnicel, e mortal cum merge el de-a busilea ;))

biutzaxx
28.05.2010, 10:51:53
neata !!!
pupam Leti mica sa se faca bine !!
noi am confundat o data smantana cu iaurtul, si i-am dat cu cereale, deci cruda, si cateva linguri bune.. si manca puiul cu o pofta de ma minunam..mi-am dat seama abia dupa ce am aruncat paharul de smantana ca facusem gafa, dar noroc ca nu a patit nimic :D

LauraF
28.05.2010, 11:09:26
Hello fetili, am citit repede ce mai e nou pe aici ca ma grabesc sa prind si eu 30 min de somn!:-$
Chrysthyana, multa sanatate, sa dea DD sa nu fie ceva foarte grav! Sanatate si sotului Yonikei, nu stiam ca se opereaza :grouphug:

tsimonaiuliana
28.05.2010, 11:10:00
L.E. Mi am amintit,Stratan,de ea intreb.

Eu am fost la ea,mie mi se pare a fi o doctoritza f. buna,e calma,explica bine.Singurul dezavantaj e ca e f. aglomerat de fiecare data acolo.Eu am fost demult,acum nu mai stiu cum e.

tsimonaiuliana
28.05.2010, 11:13:20
Neatza tuturor!
La multe lunite sanatoase si papacioase pentru David de Simona (scuze pentru intarziere)!:*
chrysthyana, multa sanatate si sa iti revii repede! Aceleasi urari si pentru sotul Yonikai!:grouphug:
Frumos la intalneala, poate vom reusi sa ajungem si noi la una din ele... e cam greu fara masina...
Si acum o intrebare, de la cate luni se poate introduce borsul de putina in alimentatia bebeilor?

Eu bors i-am dat de pe la 8 luni.Dar cred ca se poate da si mai devreme.

ralubebemic
28.05.2010, 11:55:31
saracuta.... >:D<
unii zic ca smantana nu se da "cruda", ci inclusa intr-un preparat in cantitate de 1-2 linguri/zi
si dak ii place mult si mananca cu pofta... poa sa dea la ratze!:D

pai nu i-am dat cruda, ci i-am facut "ciulama"cu pui...de-acu asta e

roxana1
28.05.2010, 12:09:48
Neatza!Roxana,nu stiu ce reactii adverse poate sa aiba vaccinul dar doctorita a spus ca nici la adulti nu se prea recomanda.Acum,sa intrebe si ea un doctor mai bine,ca sa fie pe deplin informata.
Am inteles,mersi de raspuns

roxana1
28.05.2010, 12:28:38
mersi ana dar e inca valabil pt ca e pentru tata!
in legatura cu dr stratan de la avicena eu am fost acum vreo 10 ani in urma!era ok insa am inteles de la prietene ca nu mai e in top!daca era ,la inceput printre primele cabinete , acum a decazut!sa avem in vedere ca d/na doctor nu mai e asa de tanara!cand am fost eu avea o mana in ghips si tocmai facuse o interventie la o tipa!m/am cam crucit drept sa spun!
Faza cu mana in ghips m a lasat masca.eu am fost la ea in disperare de graba si urgenta si mi a cusut cusatura desprinsa si s a refacut foarte repede si a stiut ce unguete si ce pastile sa imi dea.acum treb sa merg cu o problema asemanatoare cu a ta si intr adevar stratan e destul de batrana si asa...parca din alta lume,de asta stau in balanta daca sa merg la ea sau nu si vroiam sa mai aflu si alte pareri despre cum s a comportat.problema e ca trebuia sa merg de mult timp dar tot intervenea cate ceva si nici nu am cu cine lasa bebele si mi e sa nu ma judece si sa spuna ca nu mai are ce sa repare.

roxana1
28.05.2010, 12:33:13
Eu am fost la ea,mie mi se pare a fi o doctoritza f. buna,e calma,explica bine.Singurul dezavantaj e ca e f. aglomerat de fiecare data acolo.Eu am fost demult,acum nu mai stiu cum e.
Ce bine ca mai aflu si o parere buna

Andrusca
28.05.2010, 13:05:32
Buna fetele!
sa va fie de bine intalneala..speram sa o prindem si noi pe urmatoarea :D:D

cu intarziere il felicitam pe David ! Simona: ai gasit crema?

lista "motzatilor:" de 2010 a deschis-o Andrei pe 21 ianuarie..apoi a urmat Luca..dar la "motzate" e clar Bianca, prima!!!! \:D/\:D/ Yonika: sanatate multa sotului!

michellina
28.05.2010, 13:13:26
Eu bors i-am dat de pe la 8 luni.Dar cred ca se poate da si mai devreme.

Merci de raspuns! Ma gandeam sa incerc si cu bors, pentru ca David nu prea papa legume cu carnita, iar cand i-am pus de vreo 2-3 ori zeama de lamaie a papat bine; dar am inteles ca nu e prea bine sa acrim mancarea cu lamaie... deci... incerc cu bors.

Andrusca
28.05.2010, 14:17:12
Merci de raspuns! Ma gandeam sa incerc si cu bors, pentru ca David nu prea papa legume cu carnita, iar cand i-am pus de vreo 2-3 ori zeama de lamaie a papat bine; dar am inteles ca nu e prea bine sa acrim mancarea cu lamaie... deci... incerc cu bors.

da, nici Andrei nu era fan "supa dulce", asa ca am trecut la bors si acum il devoreaza \:D/\:D/
pofta David!

tsimonaiuliana
28.05.2010, 14:56:00
Buna fetele!

lista "motzatilor:" de 2010 a deschis-o Andrei pe 21 ianuarie..apoi a urmat Luca..dar la "motzate" e clar Bianca, prima!!!! \:D/\:D/ Yonika: sanatate multa sotului!

Multumesc.Crema inca nu am gasit-o,l-am trimis pe sot azi sa caute prin farmacii,poate are noroc.

petronelaaa
28.05.2010, 15:02:46
Exudatul faringian la copil mic se face pe nemancate, nebaute??? :D

Anmari
28.05.2010, 15:07:15
Exudatul faringian la copil mic se face pe nemancate, nebaute??? :D

da, fara papa, fara apa si fara spalat pe dinti.

eu cand i-am luat acum o luna mi-a spus sa nu-i dau mancare peste noapte si sa o duc dimineata ca sa-i ea proba.

petronelaaa
28.05.2010, 15:16:34
da, fara papa, fara apa si fara spalat pe dinti.

eu cand i-am luat acum o luna mi-a spus sa nu-i dau mancare peste noapte si sa o duc dimineata ca sa-i ea proba.

pfuuuuaaaiii:gen_01:... atatea ore nemancata:-SS
LE: unde l-ai facut si cat a costat?

biutzaxx
28.05.2010, 15:32:14
noi toate mancarurile le inacrim cu iaurt, e lege :D

PS: poze noi pe picassa cu Sebanel prichindel :P

Anmari
28.05.2010, 16:20:37
pfuuuuaaaiii:gen_01:... atatea ore nemancata:-SS
LE: unde l-ai facut si cat a costat?

la Synevo si a intrat in trimiterea data de doctorita. Este un examen care se face printre analizele de la 1 an, parca Aslo zicea ceva dr.

Nu stiu cat costa, dar a fost tare dificil sa o tin flamanda atatea ore :(

Andrusca
28.05.2010, 16:22:24
Multumesc.Crema inca nu am gasit-o,l-am trimis pe sot azi sa caute prin farmacii,poate are noroc.

pot incerca sa caut si eu la piara neamt, daca nu gasesti; numai sa imi spui exact denumirea :D

michellina
28.05.2010, 16:47:01
noi toate mancarurile le inacrim cu iaurt, e lege :D

PS: poze noi pe picassa cu Sebanel prichindel :P

Sebanel prichindel creste foarte frumusel! :* pentru baietelul ochios si cu gene maaaari.
Voi cate mese de solide aveti si in ce constau? sa-mi fac si eu o idee...

tsimonaiuliana
28.05.2010, 16:47:30
pot incerca sa caut si eu la piara neamt, daca nu gasesti; numai sa imi spui exact denumirea :D

Multumesc tare mult dar uite ca a gasit sotul:*:*:*Esti o draguta.

michellina
28.05.2010, 16:53:21
da, nici Andrei nu era fan "supa dulce", asa ca am trecut la bors si acum il devoreaza \:D/\:D/
pofta David!

Multumim! De la ce varsta i-ai dat bors?

alinutza20
28.05.2010, 18:06:06
am fost si noi la dr azi cu multitudinea de bubite de pe gat..
concluzia, sunt de la caldura.. si se vor inmulti din ce spune dr..
cat mai multe dusuri si rema cu oxid de zinc
aa si avem 10,7 kg si cica vin vaccinurile pana cand tre sa-l facem noi:)

biutzaxx
28.05.2010, 21:33:20
Sebanel prichindel creste foarte frumusel! :* pentru baietelul ochios si cu gene maaaari.
Voi cate mese de solide aveti si in ce constau? sa-mi fac si eu o idee...
multumim!
avem 3 mese solide:
dimineata : 11:30 branzica de vaci cu fructe
amiaza: 14:30 piure de legume cu carnita/ou/ficatel
seara: 19:30-20:00 cereale cu lapte sau iaurt
intre mese mai baga ori pufuleti, ori rondica cu orez expandat , sau cate o bucata de mar pe care o roade el cu gingiile, ca dinti nu are :)

si parca tot tu m-ai intrebat de bilele colorate, nu? ei, sunt de la Plus, 25 ron plasa cu 50 bile.

AnaM
28.05.2010, 22:35:53
Frumos Sebanelul! :x
Cat despre capsuni in Organix, alea-s crescute organic si sunt mixate fara seminte... Teoretic, dupa ce apar cele romanesti, mai merge, dar serios ca am auzit de cel putin 4 cazuri de enterocolite de 10-14 zile in ultima luna din cauza a una-doua capsuni. Daca trece sezonul lor repede, nici nu stiu daca apuc sa-i dau anul asta... O sa vedem.

tsimonaiuliana
28.05.2010, 22:51:38
Alina,nu mai retin ce fel de fulgi ai spus tu atunci ca ii dadeai Monicai.Vreau sa incerc si eu,poate ii plac.Si sa imi spui exact cum se fac.:*

AnaM
28.05.2010, 22:54:08
Alina,nu mai retin ce fel de fulgi ai spus tu atunci ca ii dadeai Monicai.Vreau sa incerc si eu,poate ii plac.Si sa imi spui exact cum se fac.:*
Fulgi de ovaz zicea parca...
Sau cereale de la Milupa cu Banane si Pere :)

tsimonaiuliana
28.05.2010, 23:07:47
Fulgi de ovaz zicea parca...
Sau cereale de la Milupa cu Banane si Pere :)

Da,cred ca de ovaz,ii dadea Monicai si am spus sa incerc si eu.Parca a spus ca se fac cu lapte dar nu mai retin exact cum.Nu stiu ce sa ii mai dau ca sa ii placa.De doua zile papa doar lapte.

AnaM
28.05.2010, 23:47:57
A incercat cineva scutecele Pufies (http://www.chicbebe.ro/products/266-scutece_de_unica_folosinta/images-5812-pufies_scutece_pufies_maxi_nr4_718_kg_value_pack_4 2_buc.mbs) din Carrefour? Mi s-au parut interesante, la pret sunt cam ca Pampers... Si au cam aceleasi caracteristici (urechi elastice, strat ultraabsorbant, strat exterior respirabil, forma anatomica etc.)

Yonika
29.05.2010, 00:23:23
Yonica pt ca stiu ca aici citesti mai des va tin pumnii pentru astazi la operatia sotului si sa dea Domnul sa fie recuperarea usoara!Sanatate multa si pupici gazei cu ochisori albastri:">!:grouphug:
Da, multumesc pt urari si sprijin. L-au operat azi pe la 11 si ceva, si la-u adus in salon pe la 1 fara 5. # ore a fost inca amortit si apoi incet-incet s-a dezmortit,a inceput sa miste usor picioarele, apoi s-a intors (ajutat de asistente, ca el singur nu putea) pe o parte, a baut ceai, apoi mai tarziu i-am dus supica. Eu oricum sunt franta, a trebuit ( si tot trebuie de vreo 5 zile) sa ma impart intre Bianca si sot . Pe Bianca am last-o mai mult cu bunica si parca imi e mila de ea ca am cam neglijat-o, dar acusica vine tati acasa si gata, stau si cu ea si cu el toata ziua. Maine la 8 m-a rugat sa fiu la el la spital. Acum peste noapte am venit sa culc pitica, sa ma odihnesc si eu, ca maine o iau de la capat. dar trecem noi si peste asta.

Neatza...

neata fetele:* sa va fie de bine intalnirea.numai frumuseti pe acolo:x.
Yonika multa sanatate sotului[-o<.

Neatza tuturor!

Pai spune pe unde stai, si poate data viitoare te ia vreo una din fete care are masina, pot trece si eu , daca vin cand va mai fi! Bors de putina eu parca pe la 9 luni i-am dat, asa mi-a zis pediatra.

Hello fetili, am citit repede ce mai e nou pe aici ca ma grabesc sa prind si eu 30 min de somn!:-$
Chrysthyana, multa sanatate, sa dea DD sa nu fie ceva foarte grav! Sanatate si sotului Yonikei, nu stiam ca se opereaza :grouphug:

Buna fetele!

da, uite de Andrusca uitasem! sorry! :* pupam poate trece supararea!:*

Multumesc la toate fetele pt sustinerea pt sot!

A incercat cineva scutecele Pufies (http://www.chicbebe.ro/products/266-scutece_de_unica_folosinta/images-5812-pufies_scutece_pufies_maxi_nr4_718_kg_value_pack_4 2_buc.mbs) din Carrefour? Mi s-au parut interesante, la pret sunt cam ca Pampers... Si au cam aceleasi caracteristici (urechi elastice, strat ultraabsorbant, strat exterior respirabil, forma anatomica etc.)
Si pe mine ma batea un gand, le-am vazut saptamana trecuta in carefour, dar pan' la urma am optat pt chiloteii pampers, ca ne-a facut si o poza cu bebelina fata de la cortul pampers, si am primit si un pampers cadou (premium care). De fapt mi-au facut cu ochiul mai de mult pufies-ii astia, ca ii vazusem in gima la mall, dar pe atunci aveam si nu aveam nevoie. Cred ca am sa incerc saptamana care vine ca singur va trebui sa ii cumpar un pachet.

Legat de capsuni, am vazut zilele astea intr-o revista, nu mai retin care, in care scria de capsuni, si ca sunt f alergogene si ca s-ar recomanda sa se dea la copii chiar dupa 4 ani. daca gasesc revista va spun exact si unde am citit.

Eu i-am dat ieri ciresele, taiat cu cutitul pulpa de pe sambure si apoi taiata marunt cu cutitul, cu branzica calcica si cu 2-3 lingurite de iaurt, ca era cam sec si nu se ducea pe gat, si ce a mai papat.

Iar smantana, eu de obicei cand pun in mancare gatita, o fierb putin cu papica care o fac, insa i-am dat si branza fagaras si i-am dat asa cruda cu mamaliguta si nu a avut nimic niciodata. Ori a avut ceva acea smantana, ori nu i-a priit micutei Leti de a varsat saracuta. Speram ca acum e mai bine.:*

gata pe ziua de azi, ca maine am trezirea dis de dimineata.
Noapte buna la toata lumea!

Yonika
29.05.2010, 00:27:58
Am uitat sa va spun, eu ii mai dau kiwi cu avocado si ii place tare (uneori cand iese prea zemos, mai adaug o cupa-doua de cereale). Prima data cand i-am dat kiwi am pus cu iaurt si era amar tare, dar a papat asa, (am zis ca poate o fi facut vreo reactie ciudata kiwi cu avocado), a doua oara cand am facut iar am pus iaurt dar numai in kiwi, at am aruncat eu ca era si mai amar. Deci, kiwi cu iaurt sau branza, lactate in general, e amar, nu stiu dc.

Milagros
29.05.2010, 08:35:01
Buna dimi!
Ci fac fetili?
Dragosel a papat pt prima data borcanel de la Hipp cu morcov si cartof ieri la pranz ca ne-a prins masa in deplasare si a ras tot tot. Au o consistenta tare faina, mie nu-mi iese asa papica :( Eu i-o faceam mai uscata nu stiu cum. :-?

Yonika, multa sanatate sotului si recuperare usoara sa va duceti acasa la gazuta motzata cat mai repede. >:D<>:D<>:D<

alinutza20
29.05.2010, 08:38:44
neata..
me treaza de la 7 fara 20.. nush ce are k numa in week-end se trezeste asa..
io=-s happy ca dupa o luna de munca a invatat si ea sa coboare din pat cu dosu nu cu capu.. ca tare-mi era fica ca o s-o scap in cap intr-o sec de neatentie..
de dim de doua ori s-a intors si a coborat ca lumea;));))

stefania_a
29.05.2010, 08:40:09
neata..
io=-s happy ca dupa o luna de munca a invatat si ea sa coboare din pat cu dosu nu cu capu.. ca tare-mi era fica ca o s-o scap in cap intr-o sec de neatentie..

si eu tot de la ora asta..
neatza...
bravo pt monitza k a invatat sa coboare cum trebuie din patutz...>:D<

Milagros
29.05.2010, 08:47:16
neata..

Ehee, boieresti, cocoana! Noi avem desteptarea la 5 jumate every day :-L
Ce m-a busit rasu' imaginandu-mi cum coborara Moni din pat =)) Pupam dulceata!

PS Madamo, da' te-am vazut in poze la intalneala si arati fantastic :suuuper:

chrysthyana
29.05.2010, 09:06:48
neata..
buna dimineata si de la noi!ehehe eu ma trezesc la 8.30!nici cand munceam nu aveam orarul asta preferential!puiul meu stieeeee!felicitari pt reusita!si ca sa ma laud aseara am mers prima data cu masina doar eu si didi vreo juma de ora si i/a placut , a tacut chitic!avea treaba cu un ursulet de pe bavetica!l/am pus pe scaunul din fata am inchis air bag ul si am pecat cu tupeu cica!dar eram geana pe el sa vad ce face!chiar sunt bucuroasa ca depind tot timpul de cineva!toata ziua ma rog de cate unul sa mearga cu baietu in spate!
deci sunt happyyyyy!

milagros e grele cu diversificarea?ha?maica mea si prietena ei cea mai buna care e dr dar din ala comunist ma bat la cap sa incep de la 4 luni!si sa/i dau ceai cu miere#-o pt constipatie!deci vedeti cu ce "inamic"ma bat!!!

yonika multa sanatate sotului!tare i nasol cand ajungi la medic!cine stie ce ma asteapta si pe mine!:-SS:-SS

roxana1
29.05.2010, 09:07:24
neata
Io is treaza de la 5
Felicitari Monitza pt ce ai invatat sa faci

alinutza20
29.05.2010, 09:14:53
Ehee, boieresti, cocoana! Noi avem desteptarea la 5 jumate every day :-L
Ce m-a busit rasu' imaginandu-mi cum coborara Moni din pat =)) Pupam dulceata!

PS Madamo, da' te-am vazut in poze la intalneala si arati fantastic :suuuper:

e comica rau cum lasa ea un picior.. apoi il trage pe al doilea=))=))

io arat fantastic?/:)/:) crek are monitoru praf sigur=))=))
multumesc oricum>:D<>:D<>:D<:*:*:*:*

AnaM
29.05.2010, 09:16:52
Valeleu... Miere la 4 luni, asta-i buna... Mai bine ii dai ceai de musetel pentru constipatie, desi nici ala nu functioneaza cum trebuie...
Poti incepe la 4 luni diversificarea, daca e asa grava problema cu constipatia, de obicei se regleaza tranzitul repede...

Neatza! Am dormit si noi pana la 8:25 :gen_08:

alinutza20
29.05.2010, 09:17:47
buna dimineata si de la noi!ehehe eu ma trezesc la 8.30!nici cand munceam nu aveam orarul asta preferential!puiul meu stieeeee!felicitari pt reusita!si ca sa ma laud aseara am mers prima data cu masina doar eu si didi vreo juma de ora si i/a placut , a tacut chitic!avea treaba cu un ursulet de pe bavetica!l/am pus pe scaunul din fata am inchis air bag ul si am pecat cu tupeu cica!dar eram geana pe el sa vad ce face!chiar sunt bucuroasa ca depind tot timpul de cineva!toata ziua ma rog de cate unul sa mearga cu baietu in spate!
deci sunt happyyyyy!

milagros e grele cu diversificarea?ha?maica mea si prietena ei cea mai buna care e dr dar din ala comunist ma bat la cap sa incep de la 4 luni!si sa/i dau ceai cu miere#-o pt constipatie!deci vedeti cu ce "inamic"ma bat!!!

yonika multa sanatate sotului!tare i nasol cand ajungi la medic!cine stie ce ma asteapta si pe mine!:-SS:-SS

si fosta dr a monei ma batea la cap cu ceai cu miere cand a fost ea constipata rau.. eu ii ziceam ca-l bea neindulcit.. ca ma gandeam ca de asta insista cu mierea, ea nuuu doamna.. ca e purgativa mierea!!! si eu in gandu meu.. daaa si alergena si poate produce botulism.. etc etc
in concluzie,instinctul de mama primeaza de multe ori>:D<

AnaM
29.05.2010, 09:18:01
A, am uitat sa va zic, de ieri Tudoru' urca scari, dar de coborit, pauza =))

alinutza20
29.05.2010, 09:21:27
A, am uitat sa va zic, de ieri Tudoru' urca scari, dar de coborit, pauza =))

super tare!!!!!!!!! acu m-a busit pe mine rasul imaginandu-mi=))

AnaM
29.05.2010, 09:31:55
Christiana, ai incercat Bifiform pentru constipatie? Stiu bebici mici care au scapat de ea cu acest tratament! E natural

AnaM
29.05.2010, 09:42:50
Am cumparat aparat de aerosoli ca sa scapam de haraiala din nasuc (ca muci n-are deloc) si mi-a dat dr. vreo 3 medicamente + ser fiziologic si mi se pare rocket science cum tre sa le diluez, apoi sa le amestec, apoi sa mai adaug... Zici ca e chimie de laborator =))
Banuiesc ca o sa ma obisnuiesc rapid, dar acum ma uit ca curca la reteta cu indicatii =))

alinutza20
29.05.2010, 10:14:28
Am cumparat aparat de aerosoli ca sa scapam de haraiala din nasuc (ca muci n-are deloc) si mi-a dat dr. vreo 3 medicamente + ser fiziologic si mi se pare rocket science cum tre sa le diluez, apoi sa le amestec, apoi sa mai adaug... Zici ca e chimie de laborator =))
Banuiesc ca o sa ma obisnuiesc rapid, dar acum ma uit ca curca la reteta cu indicatii =))

da cum ti-a zis sa le diluezi si sa le amesteci si sa adaugi?=))
eu puneam 2 ml de ser fiziologic, 1 ml de dexamed si unul de acc in recipient si gata solutia..
mai sunt si alte metode?:-?

AnaM
29.05.2010, 10:23:04
da cum ti-a zis sa le diluezi si sa le amesteci si sa adaugi?=))
eu puneam 2 ml de ser fiziologic, 1 ml de dexamed si unul de acc in recipient si gata solutia..
mai sunt si alte metode?:-?
Deci :))
1. Initial, pun 2 ml ser + 0,5ml dexametazona + 25 mg Netilmicina (care se obtine amestecand flaconul de 1,5 ml cu 10 ml ser fiziologic si se varsa 2 ml din combinatie in recipient)
2. Ulterior, se pune juma de fiola ACC singura.
Deci fiecare cura de aerosoli e in 2 etapte, din cate am inteles scris pe hartie. Si se face de 2 ori pe zi, dim si seara.
Repet, asta e ce am tradus eu de pe indicatii :))

alinutza20
29.05.2010, 10:25:01
Deci :))
1. Initial, pun 2 ml ser + 0,5ml dexametazona + 25 mg Netilmicina (care se obtine amestecand flaconul de 1,5 ml cu 10 ml ser fiziologic si se varsa 2 ml din combinatie in recipient)
2. Ulterior, se pune juma de fiola ACC singura.
Deci fiecare cura de aerosoli e in 2 etapte, din cate am inteles scris pe hartie. Si se face de 2 ori pe zi, dim si seara.
Repet, asta e ce am tradus eu de pe indicatii :))

netilmicina aia e buba:)):)):))

petronelaaa
29.05.2010, 10:30:00
tusea trece cu aerosoli??
(a palito azi noapte o tuse ritmica... de-s cu ochii in pioneze/:))
Ana, lumineaza-te... si-mi predai si mie chimia :-B

AnaM
29.05.2010, 10:32:12
netilmicina aia e buba:)):)):))
CLAR :)) Acum, ca am citit inca o data, pare f logic, sa vedem cum stam cu indemanarea =))

chrysthyana
29.05.2010, 10:38:10
Christiana, ai incercat Bifiform pentru constipatie? Stiu bebici mici care au scapat de ea cu acest tratament! E natural
as incerca dar faza e ca nu e constipat!cel putin asa cred pt ca atunci cand face face de consistenza normala numai ca mi/a explicat pediatrul lui din italia (ca m/am enervat si l/am sunat, sa/i dovedesc mamei) excluzand faptul ca nu e ceva organic, e posibil sa asimileze tot si cum laptele matern nu are impuritati sa nu aiba ce scoate!acum vreau sa/i fac o programare la siminiceanu ca ai zis ca e ok ca pediatru si sa i faca un control.merci mult ana intotdeauna esti draguta!toate fetele de aici sunteti!hai ca o dau in alea alea:))va multumesc pt sustinere!

AnaM
29.05.2010, 10:39:54
as incerca dar faza e ca nu e constipat!cel putin asa cred pt ca atunci cand face face de consistenza normala numai ca mi/a explicat pediatrul lui din italia (ca m/am enervat si l/am sunat, sa/i dovedesc mamei) excluzand faptul ca nu e ceva organic, e posibil sa asimileze tot si cum laptele matern nu are impuritati sa nu aiba ce scoate!acum vreau sa/i fac o programare la siminiceanu ca ai zis ca e ok ca pediatru si sa i faca un control.merci mult ana intotdeauna esti draguta!toate fetele de aici sunteti!hai ca o dau in alea alea:))va multumesc pt sustinere!
Daca nu se screme cand face si nu plange, atunci e ok sa faca si o data la cateva zile. Bebeii alaptati, intr-adevar, pot face mai rar tocmai fiindca asimileaza f bine laptele matern (asta o sa-ti zica si Siminiceanu :D)

alinutza20
29.05.2010, 11:23:34
tusea trece cu aerosoli??
(a palito azi noapte o tuse ritmica... de-s cu ochii in pioneze/:))
Ana, lumineaza-te... si-mi predai si mie chimia :-B

da, trece tusea cu aerosoli, chiar doar cu acc si ser:)

Green_Eyes
29.05.2010, 11:27:23
'Neata!
Felicitari, Moni si Tudor pentru noile progrese!
Si Tudor merge in sfarsit in patru labe pe distante mai mari;)), e asa dulce:x insa tot se plictiseste repede si o luam de la capat de manuta8-} Nu stiu ce are ca de vreo dua saptamani se trezeste in fiecare zi, plangand, la 6L-), astazi s-a trezit la 5..i-am dat niste lapte si am reusit sa il readorm pana la 7:30!! Plus ca se zvarcoleste toata noaptea, plange, e tare agitat.. probabil din cauza dintilor ca se pregatesc si incisivii laterali de sus sa iasa.. si are si scaune proaste tot din cauza asta:(

Chrystyana, multa sanatate lui Didi, sa ii treaca burtica si sa umple pampersii mai des!>:D< Va foloseste salteluta?:*

LauraF
29.05.2010, 11:48:02
Buna fetele!
Felicitari Tudoreilor si Monitei pentru progrese! La mai multe! :x:x
In aerosoli de regula se pune ser, dexa si acc, dar in functie de afectiuni medicul modifica dozele si scoate/adauga substante. Noi am mai avut si ventolin sau adrenalina puse in amestec. Cand a cerut sotul adrenalina la farmacie s-a uitat aia stramb la el, a trebuit s-o lamureasca ca e pt bebe, nu isi baga el substanta in vena :))))))

Rok5ana
29.05.2010, 12:11:06
Felicitari lui Moni si Tudoreilor pentru progrese! Si baiatul nasilor mei a invatat sa urce scarile si l-a coborat cadea pe burta pe scari de fiecare data....o distractie cu el...trebuia sa stai cu ochii pe el ca pe butelie...numa' ce il auzeai urland :D

Am vazut poze de la intalnire. Toti bebeii sunt niste frumosi si mamicile asemenea!>:D<

Puiul meu a dormit ieri de la 23:00 pana la 4 jumate :) si in continuare de la 5 la 8...\:D/

chrysthyana
29.05.2010, 12:17:30
'Neata!
Felicitari, Moni si Tudor pentru noile progrese!
Si Tudor merge in sfarsit in patru labe pe distante mai mari;)), e asa dulce:x insa tot se plictiseste repede si o luam de la capat de manuta8-} Nu stiu ce are ca de vreo dua saptamani se trezeste in fiecare zi, plangand, la 6L-), astazi s-a trezit la 5..i-am dat niste lapte si am reusit sa il readorm pana la 7:30!! Plus ca se zvarcoleste toata noaptea, plange, e tare agitat.. probabil din cauza dintilor ca se pregatesc si incisivii laterali de sus sa iasa.. si are si scaune proaste tot din cauza asta:(

Chrystyana, multa sanatate lui Didi, sa ii treaca burtica si sa umple pampersii mai des!>:D< Va foloseste salteluta?:*

pupam grasanul tudorel!sa stii ca e posibil sa fie de la dinti!bebe ul prietenei mele de 9 luni a patit la fel!dar cu diarie ,febra ,nu vroia sa pape nimic , o hranea prin somn...s/a chinuit rau vreo saptamana si tot nu au pocnit.chin mare dom"le!salteluta e punct de atractie!
lauraf cat am ras la faza cu vena!

Milagros
29.05.2010, 12:48:21
deci sunt happyyyyy!

Vai di mini. Ceai ca ceai (desi pe aci lumea stie ca io am o problema PERSONALA cu ceaiul la bebei :P)...dar cu miere???? Are they crazy? Tin-te tare, cearta-te cu ei pana la moarte, e vorba de sanatatea gazutului.

La noi diversificarea e floare la ureche, pe bune. La cat de terminata eram de frica...nici nu imi vine sa cred cum papa si cat de natural vin toate.
Nu mai zic ca imi pocneste pieptul de mandrie ca bea cu canita apa simpla, imi vine sa-mi pun pancarta sa stie lumea.

Milagros
29.05.2010, 12:56:07
Pot sa dau pastai verzi la golan? Ca am pus acum sa-i pasez cu cartof si laptic dar stau pe ganduri.

michellina
29.05.2010, 17:00:32
multumim!
avem 3 mese solide:
dimineata : 11:30 branzica de vaci cu fructe
amiaza: 14:30 piure de legume cu carnita/ou/ficatel
seara: 19:30-20:00 cereale cu lapte sau iaurt
intre mese mai baga ori pufuleti, ori rondica cu orez expandat , sau cate o bucata de mar pe care o roade el cu gingiile, ca dinti nu are :)

si parca tot tu m-ai intrebat de bilele colorate, nu? ei, sunt de la Plus, 25 ron plasa cu 50 bile.

Multumesc mult pentru raspuns! Ceva de genul asta voi aplica si eu... :*
Pufuleti de care? ma gandesc la sare...

michellina
29.05.2010, 17:14:22
Pot sa dau pastai verzi la golan? Ca am pus acum sa-i pasez cu cartof si laptic dar stau pe ganduri.

Citisem ca i-ai dat lui Dragos borcanel cu cartof si morcov; i-am dat si eu intr-o zi lui David, de proba, sa vad daca papa mancare din borcanel si s-a constipat. A fost foarte urat... plangea si se scremea ca niciodata, nu l-am mai vazut in halul in care a fost. Poate la voi nu se intampla, dar sa ai grija...

michellina
29.05.2010, 17:17:26
Yonika, noi stam in zona Frumoasa. Referitor la bors, de la 9 luni :((; deci trebuie sa mai astept... si am observat ca ii plac legumele mai acrute... Merci pentru raspuns!:*

Milagros
29.05.2010, 17:54:37
Citisem ca i-ai dat lui Dragos borcanel cu cartof si morcov; i-am dat si eu intr-o zi lui David, de proba, sa vad daca papa mancare din borcanel si s-a constipat. A fost foarte urat... plangea si se scremea ca niciodata, nu l-am mai vazut in halul in care a fost. Poate la voi nu se intampla, dar sa ai grija...

Pai de care i-ai dat? Eu de la Hipp si chiar scrie pe el ca intareste scaunul, dar nu a fost cazul. Eu de cand am inceput diversificarea i-am dat morcov aproape zilnic si e ok. Numai ca acum in loc de 4 scaune4 pe zi are 2 sau rareori trei dar consistente ca si cantitate iar ca textura...tot moi dar mai dense. Nici burtica nu l-a mai durut deloc de cand cu papica.

LauraF
29.05.2010, 19:24:49
Incearca sa eviti atunci combinatia asta (morcovelul in special). Al meu tin minte ca a papat bine borcanele, Hipp cel putin stiu ca are produse bune. Multa sanatate lui David! :x

LauraF
29.05.2010, 19:26:44
Yonika, noi stam in zona Frumoasa. Referitor la bors, de la 9 luni :((; deci trebuie sa mai astept... si am observat ca ii plac legumele mai acrute... Merci pentru raspuns!:*
Dar daca acresti cu putina zeama de lamaie ce are? Eu mai pun cateva bucatele de rosii daca vreau sa schimb gustul si sa fie putin mai acrut, voi cred ca trebuie sa mai asteptati pt rosii.
Oare daca incercati cu zarzarele verzi (ca bunica :D) are ceva? ;))

roxana1
30.05.2010, 07:17:09
neata...trezirea de la 6
Nu stiu ce se intampla,D nu mai papa ca inainte.cum vede lingurita cum inchide gura si o tine inclestata,iar daca reusesc sa ii bag o lingurita de mar sau para se stramba de numa numa. Si totusi vorbind,razand,pacalind-ul reusesc sa ii bag lingurita in gura si papa,nu da afara,papa cam 80g dar se vede ca nu e incantat si nu ii place.asta se intampla si la fructe si la legume...nu stiu daca e de la dinti ca nu vad nici o schimbare la gingii sau nu stiu cum trebuie sa fie.ziua e mai morocanos si plangacios,dar noaptea doar se trezeste si nu mai are somn.
Mi s a spus ca daca nu vrea sa pape sa nu il fortez...nu stiu...sa il las in pace pana cand vrea el sa pape si deschide singur gurita?

madinai
30.05.2010, 07:43:22
la multe lunite moni si tudor!
felicitari pt progresele facute!
felicitari si pt tudor de green eyes si pt dragos!
sa cresteti mari si sanatosi!( toti bebelusii )

Milagros
30.05.2010, 07:52:10
la multe lunite moni si tudor!
felicitari pt progresele facute!
felicitari si pt tudor de green eyes si pt dragos!
sa cresteti mari si sanatosi!( toti bebelusii )

Multumim tare mult :)

Milagros
30.05.2010, 07:53:28
neata...trezirea de la 6
Nu stiu ce se intampla,D nu mai papa ca inainte.cum vede lingurita cum inchide gura si o tine inclestata,iar daca reusesc sa ii bag o lingurita de mar sau para se stramba de numa numa. Si totusi vorbind,razand,pacalind-ul reusesc sa ii bag lingurita in gura si papa,nu da afara,papa cam 80g dar se vede ca nu e incantat si nu ii place.asta se intampla si la fructe si la legume...nu stiu daca e de la dinti ca nu vad nici o schimbare la gingii sau nu stiu cum trebuie sa fie.ziua e mai morocanos si plangacios,dar noaptea doar se trezeste si nu mai are somn.
Mi s a spus ca daca nu vrea sa pape sa nu il fortez...nu stiu...sa il las in pace pana cand vrea el sa pape si deschide singur gurita?

Neatza. Eu stiu ca de obicei nu se recomanda pacalirea bebelusului la masa. Zic sa-l lasi in pace, sa pape cate lingurite vrea el si sa-i dai mai mult laptic. Poate e o criza normala.

roxana1
30.05.2010, 08:20:26
Neatza. Eu stiu ca de obicei nu se recomanda pacalirea bebelusului la masa. Zic sa-l lasi in pace, sa pape cate lingurite vrea el si sa-i dai mai mult laptic. Poate e o criza normala.
Da pai nici eu nu sunt de acord cu pacalirea la masa dar pur si simplu in disperare de cauza cand vorbea sau radea(ca asta face el mai toata ziua si in special la masa are chef de palavragit,deci nu il faceam eu sa deschida gura) ii bagam si lingurita cu papica si faceam asta ca ma gandeam ca totusi papa si nu scuipa.
Zici sa il las sa pape cate lingurite vrea el...nici o lingurita nu ar papa ca nu vrea sa deschida gura deloc ca sa pape,asa cum facea inainte. o tine inchisa si inclestata si cand nu mai vede lingurita sau uita de ea deschide gura sa rada(parca ar rade de mine) sau sa silabiseasca.

roxana1
30.05.2010, 08:28:02
la multe lunite sanatoase Tudor si Moni. Acus va uram la multi ani:D

AnaM
30.05.2010, 08:52:24
Madinai, ronaxa, multumim din suflet!!!!! :x
11 luni :D
La multe lunite, Monitzo, sa fim sanatosi si fericiti!

petronelaaa
30.05.2010, 09:16:40
La Multe Lunite Tudorelu si Monita!!!!:gen_05::gen_05: :madlaugh::love::madlaugh::love::madlaugh::gen_05: :gen_05:
incepeti pregatirile de Motzare .... :gen_12::gen_12::gen_12::gen_12:

alinutza20
30.05.2010, 09:27:05
Madinai, ronaxa, multumim din suflet!!!!! :x
11 luni :D
La multe lunite, Monitzo, sa fim sanatosi si fericiti!

neata..
multumim si noi ptr urarile matinale:*:*
la multe lunite tudor:*:*:*:*:*:*<:-P si daca nu ma insel si ianis de simi:*:*; sa fiti sanatosi puilor si cuminti daca se poate:D:D:D
da.. 11.. parca e greu de crezut nu?;));))
vb ancai (xxxx).. incepe numaratoarea inversa;))

Milagros
30.05.2010, 09:39:08
La multe lunite, Tudorel si Moni :gen_17::gen_17::gen_17:
Acusica e marea motzaiala <:-P<:-P<:-P Dati de baut :gen_05:

La multe lunite Ianisica!

Milagros
30.05.2010, 09:39:39
Da pai nici eu nu sunt de acord cu pacalirea la masa dar pur si simplu in disperare de cauza cand vorbea sau radea(ca asta face el mai toata ziua si in special la masa are chef de palavragit,deci nu il faceam eu sa deschida gura) ii bagam si lingurita cu papica si faceam asta ca ma gandeam ca totusi papa si nu scuipa.
Zici sa il las sa pape cate lingurite vrea el...nici o lingurita nu ar papa ca nu vrea sa deschida gura deloc ca sa pape,asa cum facea inainte. o tine inchisa si inclestata si cand nu mai vede lingurita sau uita de ea deschide gura sa rada(parca ar rade de mine) sau sa silabiseasca.

Mai, ma gandesc ca nu i-o fi foame in cazul asta. Ai incercat sa lasi mai mult timp intre mese?

gabriela_rgh
30.05.2010, 10:28:13
La multi anisori si lunite bebicilor ce se sarbatoresc astazi!<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P
Ce mai trece timpul.....:O

michellina
30.05.2010, 10:37:48
Pai de care i-ai dat? Eu de la Hipp si chiar scrie pe el ca intareste scaunul, dar nu a fost cazul. Eu de cand am inceput diversificarea i-am dat morcov aproape zilnic si e ok. Numai ca acum in loc de 4 scaune4 pe zi are 2 sau rareori trei dar consistente ca si cantitate iar ca textura...tot moi dar mai dense. Nici burtica nu l-a mai durut deloc de cand cu papica.

Hipp i-am dat, de aia am si tinut sa te avertizez. Foarte bine ca nu ati avut probleme si sa nu aveti niciodata, nici noi nu am avut pb de la morcov facut in casa, atunci a fost singura data cand s-a constipat asa.

michellina
30.05.2010, 10:40:22
Dar daca acresti cu putina zeama de lamaie ce are? Eu mai pun cateva bucatele de rosii daca vreau sa schimb gustul si sa fie putin mai acrut, voi cred ca trebuie sa mai asteptati pt rosii.
Oare daca incercati cu zarzarele verzi (ca bunica :D) are ceva? ;))

Merci mult pt sugestii!:*
Merg saptamana ce vine la Simini sa vad ce imi recomanda si ea. Am inteles ca zeama de lamaie nu ar fi prea indicata pt acrirea papicii; i-am acrit de vreo 3-4 ori cu zeama de lamaie si a papat foarte bine, insa cand am aflat, am renuntat.

michellina
30.05.2010, 10:43:22
La multe lunite Moni, Tudor si Ianis! Sa fiti sanatosi, voinici si voiosi, ca frumusei sunteti foc!:*<:-P

michellina
30.05.2010, 10:49:46
Pentru cine vrea sa vada poze cu noi nasi:

http://picasaweb.google.com/gianinanis/NuntaNoastra#

Am dat linkul cu toate pozele de pe contul finei pt ca nu am timp sa selectez pozele cu noi... David a fost prezent la biserica si la restaurant doar la inceput, pana ce l-a luat somnul...

Milagros
30.05.2010, 10:52:17

Am dat linkul cu toate pozele de pe contul finei pt ca nu am timp sa selectez pozele cu noi... David a fost prezent la biserica si la restaurant doar la inceput, pana ce l-a luat somnul...

Sa va traiasca finutii si sa va bucurati de ei! Ati fost niste frumosi! :*

roxana1
30.05.2010, 11:20:54
Mai, ma gandesc ca nu i-o fi foame in cazul asta. Ai incercat sa lasi mai mult timp intre mese?

Da...nu ii e foame de mancare solida dar de san da.am incercat sa las mai mult timp intre mese dar tot asa cu gura inchisã,inclestata se agita,maraie,intoarce capul si apoi incepe sa planga ca ii e prea foame si vrea san,deci in nici un caz nu mananca cu lingurita cand trece mai mult timp si ii e prea foame,face urat.

LauraF
30.05.2010, 14:42:06
Buna fetele!
La multe lunite Monita, Tudor!!! :gen_12:<:-P
La multi lunite si pt Luca al meu! <:-P
LE: La multe lunite si pt Ianis! <:-P

Rok5ana
30.05.2010, 15:28:11
La Multe Lunite Tudor, Moni, Ianis si Luca! Sa cresteti mari ca frumosi sunteti! :)

LauraF
30.05.2010, 15:47:47

Foarte frumosi si eleganti ati fost! :* >:D< De David nu mai zic, un ochios si un dulce!
Am vazut-o si pe Anmari la petrecere! :* Sa va fie de bine.

michellina
30.05.2010, 16:47:30
Foarte frumosi si eleganti ati fost! :* >:D< De David nu mai zic, un ochios si un dulce!
Am vazut-o si pe Anmari la petrecere! :* Sa va fie de bine.

Multumim mult! :*
Pai cum sa nu fie cumatrii alaturi de noi?=D>
La multi ani pentru frumuselul Luca!

michellina
30.05.2010, 16:48:07
Sa va traiasca finutii si sa va bucurati de ei! Ati fost niste frumosi! :*

Multumim mult!:*

simi_wau
30.05.2010, 17:33:16
nu e ziua lui ianisica fetele!! multumim oricum:*
Stiti cumva daca la Selgros sunt hainute frumoase pentru copii?sau juca frumoase? sa-i iau cadou lu' micu meu.
pupam dulce sarbatoritii de azi:*

chrysthyana
30.05.2010, 17:35:10
Multumim mult!:*

ooooooooooooooo dar cati sarbatoriti astazi!la multi ani tudorica, moni ,ianis si luca!sa dea Dumnezeu sa fiti sanatosi si sa aveti parintii alaturi de voi!
si off topic sa ne mai descretim fruntile http://www.youtube.com/watch?v=jsq1Nsr98ho&feature=player_embedded

michellina
30.05.2010, 17:50:48
nu e ziua lui ianisica fetele!! multumim oricum:*
Stiti cumva daca la Selgros sunt hainute frumoase pentru copii?sau juca frumoase? sa-i iau cadou lu' micu meu.
pupam dulce sarbatoritii de azi:*

Hainute nu sunt cine stie ce, dar jucarii da, ai de unde alege!

madinai
30.05.2010, 18:32:22
la multe lunite(ani) si pt luca! multa sanatate!

madinai
30.05.2010, 18:39:46
[QUOTE=michellina;3325961]Pentru cine vrea sa vada poze cu noi nasi:

Am dat linkul cu toate pozele de pe contul finei pt ca nu am timp sa selectez pozele cu noi... David a fost prezent la biserica si la restaurant doar la inceput, pana ce l-a luat somnul...[/QUOTE
felicitari pt nasit! sunteti toti frumosi!
felicitari si din partea noastra mirilor( il cunoastem pe vali)!

roxana1
30.05.2010, 19:22:29
la multi ani sanatosi Luca si sa fii fericit alaturi de parintii tai

michellina
30.05.2010, 21:07:09
[QUOTE=michellina;3325961]Pentru cine vrea sa vada poze cu noi nasi:

Am dat linkul cu toate pozele de pe contul finei pt ca nu am timp sa selectez pozele cu noi... David a fost prezent la biserica si la restaurant doar la inceput, pana ce l-a luat somnul...[/QUOTE
felicitari pt nasit! sunteti toti frumosi!
felicitari si din partea noastra mirilor( il cunoastem pe vali)!

Multumim mult! Ce mica e lumea... :)

ralubebemic
30.05.2010, 22:59:23
am avut o zi full, abia acum am reusit sa intru ca sa le transmit cate un pupic sarbatoritilor de azi, Luca, Tudor si Moni ( intr-o oarecare ordine cronologica....la Tudor si la Moni nu stiu exact ordinea sosirii :D )
sa fiti sanatosi si sa cresteti frumosi :*

Yonika
30.05.2010, 23:58:51
la multe lunite pt Moni, Tudorel si Luca! sa cresteti mari si sanatosi!:*

Yonika
31.05.2010, 00:02:40
Fetele, in carefour au reduceri de 25% la toate jucariile, 20 % la toate hainutele pt copii si mi se pare ca au si la hrana si scutece. dar pana pe 01 iunie, inclusiv.

biutzaxx
31.05.2010, 01:06:35
La multe lunite frumoase si sanatoase Monitzei, Tudorelului si lui Luca!!! :*:*:*

Am vazut si pozele de la intalneala, si toti bebeii sunt superbi , felicitari pt asa bijuterii!!!
Nush cum de nu am aflat de ea ca tare as fi venit si eu cu smecherelul meu :D, dar data viitoare , trageti-ma de maneca, sau care ma are pe mess, un buzz acolo si daca pot am si venit ca stau aproape de mall..

Milagros
31.05.2010, 06:36:28
La multi ani, Luca de LauraF!!! Sa fii sanatos si sa cresti mare! :*

Milagros
31.05.2010, 06:39:45
Neatza, ca am uitat sa spun.

Lui Dragos ii curge nasul :(( Cred ca l-a prins un curent in autobuz ca la cum se merge cu toate geamurile si trapele deschise.... :-<
Nu are febra. In afara de curatat nasul f bine oare sa-i dau ceva? Nu as suna-o pe pediatra inca ca mi-i ca-mi da antibiotic - desi nu pare genul, dar mai stii?

petronelaaa
31.05.2010, 08:49:46
hai neata.... nicaieri, nimeni ...nici un bot de coffee?????

asta mica din ograda mea... cum ieri nu terminase de vorbit toate cele.... se apuca azi-noapte pe la 4 de discutii:[email protected]:[email protected], pan a vazut ca nu o baga nimeni in seama, sau obosise de palavragit.... >:)

ce le pregatiti kinderilor...pt maine?:o):o)

Milagros.... dai Stodal sau Oscilo. si vit.C, ar trebui sa ii treaca daca-s numa muci.

tsimonaiuliana
31.05.2010, 08:54:05
Neatza!La multe lunitze Tudor,Moni si Iris!

La multi ani Luca!

Milagros
31.05.2010, 09:11:20
hai neata.... nicaieri, nimeni ...nici un bot de coffee?????

asta mica din ograda mea... cum ieri nu terminase de vorbit toate cele.... se apuca azi-noapte pe la 4 de discutii:[email protected]:[email protected], pan a vazut ca nu o baga nimeni in seama, sau obosise de palavragit.... >:)

ce le pregatiti kinderilor...pt maine?:o):o)

Milagros.... dai Stodal sau Oscilo. si vit.C, ar trebui sa ii treaca daca-s numa muci.

Aha, cum dau? Cat si la ce perioade ma refer. Parca si tuseste un pic...dar nu-mi dau seama daca e de la muci sau e separat :(( In rest e vioi, nu zici ca e bolnav.

michellina
31.05.2010, 09:15:08
Neatza tuturor!
Sa aveti o saptamana usoara!

tsimonaiuliana
31.05.2010, 09:21:00
Neatza tuturor!
Sa aveti o saptamana usoara!

Ai aratat f. bine ca nasica iar rochia=P~.