PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 [115] 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

ungrasmic
05.06.2010, 09:55:14
Multumesc fetele pt sustinere, stiu ca nu-mi face nimeni statuie, dar asa m-am obisnuit, sa ma stresez pt orice, si m-am si saturat de stat in casa, spalat vase, gatit, etc. Sotul ma ajuta, dar el vine dupa ora 6 de la servici si cum intra pe usa i-l plasez pe fecioru-su in brate.
Mi-e greu sa intretin singura un ap cu 3 camere, si-mi vine sa tund matza care lasa par peste tot chiar daca o perii. M-am gandit si mi-ar trebui pe cineva care sa-mi faca curatenie o data pe saptamana, sa curete bine faianta, gresia, baia., sa mai spele geamurile, sa curete mochetele de pe hol si alte chestii pe care eu nu reusesc sa le fac. Incep sa ma gandesc din ce in ce mai serios la asta:-<
Si buna dimineata tuturor:*

petronelaaa
05.06.2010, 10:02:06
neata....
fii`mea inca doarme.... si eu n-am nic de sorbit in dimi asta (:|

Oare o fi ud pamantu prin Botanica?

alinutza20
05.06.2010, 10:06:08
neata... ca de obicei in week-end, trezirea odata cu gainile...

am cumparat ieri prima cutie de aptamil junior si tocmai faceam compartie intre cutii.. are valorile nu tritionale mai mari.. unele mult mai mari gen calciu si fe, si unele chestii in plus printre care si lecitina de soia..
aa si surpriza.. e si o idee mai ieftin;;);;);;)

Milagros
05.06.2010, 10:07:14
Hello fetele!
Eu zic ca 8 e o ora de bun simt ;)). Stai sa vezi cand se trezeste la 6 si e tot numai energie :))
Eheee, cand ma gandesc ca dadea Dragos trezirea la 7 jumate sau 8 si eu eram toata ofticata. Si iaca mi-a aratat el mie si da trezirea la 5 de ceva vreme...chiar de vreo luna si acu cand se trezeste la 6 jumate mi se pare ca am dormiiit.

Deci aerosolii rezsolva treaba cu fornaiala. E scump tare un aparat? :-<

AnaM
05.06.2010, 10:07:53
neata....
fii`mea inca doarme.... si eu n-am nic de sorbit in dimi asta (:|

Oare o fi ud pamantu prin Botanica?
Neatza...
Sigur e ud, era ieri ud in Expo si nici macar nu plouase... Iar daca are iarba deasa, se usuca si mai greu... De ce? Vrei sa duci pitzi la zburdat in iarba? :D

petronelaaa
05.06.2010, 10:12:33
Neatza...
Sigur e ud, era ieri ud in Expo si nici macar nu plouase... Iar daca are iarba deasa, se usuca si mai greu... De ce? Vrei sa duci pitzi la zburdat in iarba? :D

mda.... aseara fusei in Expo... pietrele erau uscate.... :D ...numa bune de bagat in gura 8-|
de cateva sapt...acolo ii facem pofta de mancare... ne ducem cu masina, paturica, eu m-am lasat sa ma mangaie soarele:-$ ; azi sa vedem.... o sa stam mai mult in picioare :gen_15:

AnaM
05.06.2010, 10:18:53
mda.... aseara fusei in Expo... pietrele erau uscate.... :D ...numa bune de bagat in gura 8-|
de cateva sapt...acolo ii facem pofta de mancare... ne ducem cu masina, paturica, eu m-am lasat sa ma mangaie soarele:-$ ; azi sa vedem.... o sa stam mai mult in picioare :gen_15:
Luati si voi o patura waterproof :))
Glodu' e nasol, totusi...

Oricum, frumos frumos ca mergeti acolo ;))

AnaM
05.06.2010, 10:20:55
neata... ca de obicei in week-end, trezirea odata cu gainile...

am cumparat ieri prima cutie de aptamil junior si tocmai faceam compartie intre cutii.. are valorile nu tritionale mai mari.. unele mult mai mari gen calciu si fe, si unele chestii in plus printre care si lecitina de soia..
aa si surpriza.. e si o idee mai ieftin;;);;);;)

Neatza :D Da, stiam ca Junior e mai ieftin :madlaugh: :D Acusi mergem si noi sa luam Junior :D

AnaM
05.06.2010, 10:38:39
Deci aerosolii rezsolva treaba cu fornaiala. E scump tare un aparat? :-<
Intre 250 ron si 400 ron in farmacii...

Juliette
05.06.2010, 10:48:37
Multumim Simona, AnaM, Petro, Laura, Roxana1, pt urarile de bine si gandurile bune !
Luni o sa mai mergem sa cerem o parere. Darius nu pare sa fie afectat de asta, e vioi, se joaca... Dar nu-mi plac mie reactiile acelea, asa ca prefer sa vad despre ce e vorba. Abia astept sa se termine anul acesta, ca l-am inceput cu doctori si spitale si vad ca il continuam asa. :(

Milagros, o sa incerc mai tarziu sa pun o poza, sa vezi. I s-a spart si besicuta de pe spate, cred ca asta-noapte. Am vazut imagini cu hemangiom, dar nu se potrivesc cu ce are el, zic eu...
Eu inca mai sper ca nu e ceva nasol. :-<

lady_l
05.06.2010, 11:04:24
Multumim Simona, AnaM, Petro, Laura, Roxana1, pt urarile de bine si gandurile bune !
Luni o sa mai mergem sa cerem o parere. Darius nu pare sa fie afectat de asta, e vioi, se joaca... Dar nu-mi plac mie reactiile acelea, asa ca prefer sa vad despre ce e vorba. Abia astept sa se termine anul acesta, ca l-am inceput cu doctori si spitale si vad ca il continuam asa.

Milagros, o sa incerc mai tarziu sa pun o poza, sa vezi. I s-a spart si besicuta de pe spate, cred ca asta-noapte. Am vazut imagini cu hemangiom, dar nu se potrivesc cu ce are el, zic eu...

Sanatate multa puiului >:D<:*:*:*
Milagros felicitari si pentru ginerica :D:*:*:*....acum ca zice mama..poate il inveti sa zica si "soacra" :))
Ana felicitari si lui Tudorel pentru progrese:*:*:*
Laura un :* MaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaRe ptr Luca.....deacum inainte numai vesti din astea bune sa auzim. >:D<
Pupicei si ptr restul mamicilor si bebelusilor (daca am omis pe careva cu aniversari, progrese, etc...cer scuze si pup apasat!:*)
Ungrasmic...la capotolul curatenie suferim amindoua..am obosit si eu sa tot string si sa spal si sa impaturesc rufe si iar sa le intind si sa le string si sa fac mincare si de toate......si vorba lu' Ana..statuie nu ne ridica nimeni.....si tot ceva nu e bine mereu. Daca ar fi dupa mine as lasa-o mai moale cu trebiole astea, dar incearca sa ii zici mamei mele asa ceva:-<. Cind era Artur acasa ma ajuta el...acum insa daca sunt mai mult singura.....:(( mama mai mereu plecata la bunica....:-<(:|

alibd
05.06.2010, 12:27:57
Fetele, stiti ceva de Eliana? O fi nascut? :-B

helenita
05.06.2010, 12:31:04
Luni o sa mai mergem sa cerem o parere. Darius nu pare sa fie afectat de asta, e vioi, se joaca... Dar nu-mi plac mie reactiile acelea, asa ca prefer sa vad despre ce e vorba. Abia astept sa se termine anul acesta, ca l-am inceput cu doctori si spitale si vad ca il continuam asa. :(

multa sanatate prichindeluluio:-)
si multi pupicei pt amandoi:*:*:*:*

tsimonaiuliana
05.06.2010, 12:46:07
Buna.

As vrea sa scot niste poze cu David,spunea cineva ca pot sa trimit pozele prin email?Unde?Nu mai tin minte si cat e poza?

roxienea
05.06.2010, 12:54:59
Buna.

As vrea sa scot niste poze cu David,spunea cineva ca pot sa trimit pozele prin email?Unde?Nu mai tin minte si cat e poza?
Eu tin minte ca la Carrefour (http://www.carrefour.ro/serviciul_foto/) au mai scos fetele... :)

eliana
05.06.2010, 13:19:50
Salutare mamici, va anunt ca de luni suntem oficial 3. Fii-mea s-a grabit si a vrut sa participe si ea la greva, asa ca in timp ce afara se striga "jos guvernul", ea scotea primele scancete. Ieri ne-am intors acasa si incercam sa ne adaptam, dar pare greu. Avem o maaaaaaare problema cu mesele. Laptic este din fericire, dar iulia e cam lenesa si adoarme la san.... peste juma de ora iar urla de foame.... mai sta 1-2 ore si iar vrea papa.... si am impresia ca au inceput si colicii, ca de azi dimineata dupa unele mese se stramba toata, strange picioarele si mainile si daca da gaze se calmeaza. Nu stiu ce sa fac cu mesele... teoretic n-ar trebui sa manance la juma de ora, dar cum o iau in brate cum cauta sanul si nu pot s-o las sa urle de foame. De-abia astept sa vina dr de familie din concediu sa ma lumineze un pic. Plus ca am senzatia ca fornaie uneori cand suge.
Genial, am intrat in categoria mamelor paranoice :-B
Despre nastere va povestesc cand am un pic mai mult timp, oricum dr Lazar a fost super ultra extra ok.

stefania_a
05.06.2010, 13:21:52
Salutare mamici, va anunt ca de luni suntem oficial 3. Fii-mea s-a grabit si a vrut sa participe si ea la greva, asa ca in timp ce afara se striga "jos guvernul", ea scotea primele scancete. Ieri ne-am intors acasa si incercam sa ne adaptam, dar pare greu. Avem o maaaaaaare problema cu mesele. Laptic este din fericire, dar iulia e cam lenesa si adoarme la san.... peste juma de ora iar urla de foame.... mai sta 1-2 ore si iar vrea papa.... si am impresia ca au inceput si colicii, ca de azi dimineata dupa unele mese se stramba toata, strange picioarele si mainile si daca da gaze se calmeaza. Nu stiu ce sa fac cu mesele... teoretic n-ar trebui sa manance la juma de ora, dar cum o iau in brate cum cauta sanul si nu pot s-o las sa urle de foame. De-abia astept sa vina dr de familie din concediu sa ma lumineze un pic. Plus ca am senzatia ca fornaie uneori cand suge.
Despre nastere va povestesc cand am un pic mai mult timp, oricum dr Lazar a fost super ultra extra ok.

felicitari pentru fetita....a incercat geany sa te sune ieri k noi stiam k esti programata pe 4 iunie sa nasti...daca iulia s-a grabit, cum ai nascut? natural sau cezariana?:*:*

eliana
05.06.2010, 13:31:58
felicitari pentru fetita....a incercat geany sa te sune ieri k noi stiam k esti programata pe 4 iunie sa nasti...daca iulia s-a grabit, cum ai nascut? natural sau cezariana?:*:*

Cezariana, am apucat sa intru in sala la timp. Duminica noaptea au inceput mici contractii, am bagat no-spa, dimineata l-am sunat pe dr care mi-a zis sa stau in pat si sa iau gynipral, sub nici o forma sa nu nasc "azi" (adica luni) ca e greva la spital si e jale. Dupa juma de ora am inceput sa pierd lichid, asa ca l-am sunat iar.... si asta a fost, greva-negreva trebuia sa nasc. Recunosc ca am avut noroc din cauza profesiei, ca a trebuit sa sune la manager si la Onofriescu sa-i dea acordul sa ma opereze, altfel ajungeam la Elena Doamna, desi mi-a zis ca daca se intampla vine si el acolo. Bine ca s-a terminat cu bine partea asta, sa vedem acum cum ne invatam unii cu altii :)

alibd
05.06.2010, 13:32:09

Felicitari! Sa fie sanatoasa si voioasa! :*

Astept povestea!

AnaM
05.06.2010, 14:40:48
Eliana, feliictari pentru puiuta scumpa! Sa fiti sanatosi si fericiti!

Cat despre fornaiala, nu te speria, e normal, cred ca majoritatea nou-nascutilor sunt fornaiti... Pune cate o picatura de ser fiziologic in nasuc si curata cu pompita/un betisor de vata daca vezi ceva. Altceva n-ai ce sa-i faci sa-i treaca acum, va trece de la sine in scurt timp (1-2 luni).

chrysthyana
05.06.2010, 14:41:29
oauuuuuuu! ce frumos!o alta minune infaptuita de DUMNEZEU!sa va traiasca tititza si sa va bucurati de ea! imi amintesc (de parca ar fi trecut ani) ca didi la inceput adormea si el si eu il gadilam il chinuiam ca sa pape!il tineam non stop la san, vreo doua saptamani nu ne/am dezlipit unul de altul!manca atat cat vroia!
haideti fetele la mall, mai o cafeluta , mai o tzatza la bebei...distractie mare! astazi am fost cu didi la concursul de pictura de la teatru , in aer liber!a luat si bebele meu diploma de participant ...cel mai tanar participant;;)

roxana1
05.06.2010, 14:42:01
Felicitari pt pitica sa fie sanatoasa si tie recuperare usoara si acomodare usoara.toate am trecut prin ce treci tu acum si iti trebuie mult calm,rabdare,odihna si eventual sa te ajute cineva. E normal sa adoarma la san ca e mica si oboseste sugand,asa facea si al meu. Si la fel a avut o perioada destul de lunga cand sugea din jumatate in jumatate de ora,sau la maxim o ora,nu aveam ce sa ii fac,trebuia sa ii dau asa ca imi plangea de foame,desi dr imi spunea sa ii dau din 3 in 3 ore,ca asa trebuie sa pape.Legat de colici incearca pe cat posibil sa o faci sa ragaie dupa fiecare masa,pe mine asta m a ajutat mult.

tsimonaiuliana
05.06.2010, 15:45:08
Felicitari Eliana pt. fetitza,sa-ti taiasca si sa fie sanatoasa.Sa stii ca toate am trecut prin asta la inceput.Dureaza un pic pana te acomodezi si tu cu ea si ea cu tine.Da-i lapte cand si cat vrea ea,o sa vezi ca isi va regla singura un program de papa.Dupa fiecare masa obligatoriu scote-i aerul,daca nu poti din pozitia verticala,batand-o usor pe spate,pune-o un pic in pozitia avion,mana ta sub burtica ei.Daca scoate aerul dupa fiecare masa colicii nu vor fi asa puternici.Acomodare placuta va doresc.:*

Milagros
05.06.2010, 16:05:24
Intre 250 ron si 400 ron in farmacii...

Auci! :-B

Revin cu o intrebare chinuitoare pentru mine: are ceva daca ii dau lui Dragos piure din fructe ne-gatite? Vad ca la steamer nu-i plac defel, pe cand daca i le dau crude imi sufla minim 50 de grame. Azi i-am dat piersica si a papat f bine. Vad ca ii plac fructele acrute in defavoarea celor dulci.

Milagros
05.06.2010, 16:07:37

Felicitari si bun venit noului membru al familiei!!! Asteptam cu nerabdare povestea nasterii si pozici cu printesica! Recuperare usoara si adaptare rapida la noua formula :*:*:*

tsimonaiuliana
05.06.2010, 16:21:52

Revin cu o intrebare chinuitoare pentru mine: are ceva daca ii dau lui Dragos piure din fructe ne-gatite? Vad ca la steamer nu-i plac defel, pe cand daca i le dau crude imi sufla minim 50 de grame. Azi i-am dat piersica si a papat f bine. Vad ca ii plac fructele acrute in defavoarea celor dulci.

Eu i-am dat si mar ras de exemplu pe la 5 luni parca.Al tau are acusi 7 lunitze,eu spun ca ii poti da,sa mai zica si fetele.

xxxxx
05.06.2010, 16:23:30
Hello!
Eliana, recuperare usoara si o bebelina papacioasa! Felicitari pentru gogoasa.
Laura, Andreea, Petro sau care ati mai taiat motul..stiti ceva de vreo turta/colac acum la mot? cine o face nasa/ mama , ce e mai exact cu ea? sau la voi cum a fost? nu stiu nimic in legatura cu acest subiect si tre sa ma documetez:>.
Sar'na!:-B

Milagros, eu numai fructe crude i-am dat lui R, de lene si comoditate; nu am vazut nici o reactie.

michellina
05.06.2010, 16:57:52
Salutari tuturor!
Felicitari Tudor pentru progresele facute si la mai multe!
Bravo si pentru Dragos vorbaretul!
Laura, numai vesti bune sa ne dai de-acum inainte, cum au fost cele legate de rezultatele analizelor lui Luca!
Eliana sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa! Acomodare cat mai usoara si rapida!
Sper ca nu am uitat pe nimeni si ma bucur ca am citit numai de bine!
A, multa sanatate pentru Darius de Juliette si sa nu fie nimic grav cu bubitele alea!
Eu sunt un pic trista, a facut David febra 38.4 si in interval de 30 min tot a crescut; i-am pus paracetamol, iar la 30 min i-am dat si nurofen. Sper sa-i treaca sau macar sa nu mai creasca... nu stiu de la ce a facut...

tsimonaiuliana
05.06.2010, 17:39:38
Michellina,si David a facut febra cam acum doua luni ,fara alte simptome,doar asa brusc febra si nu ii mai scadea nici de la Nurofen,nici cu Novocalmin.In schimb am stat toata noaptea si i-am pus comprese cu otet,sosete cu otet pe care le schimbam cam la o ora.Pana dimineata i-a trecut si nu a mai revenit.Sanatate multa.

LauraF
05.06.2010, 18:56:57
Felicitari pentru fetita!!!!! >:D< Sa fie sanatoasa si mancacioasa!!! Recuperare usoara proaspetei mamici!!! :*

LauraF
05.06.2010, 18:59:10

Nu are absolut nimic. E important insa sa ii dai doar un fruct odata si sa urmaresti daca il tolereaza bine. Daca totul e ok cateva zile atunci poti trece la urmatorul. :*

LauraF
05.06.2010, 19:03:08
Hello!
Laura, Andreea, Petro sau care ati mai taiat motul..stiti ceva de vreo turta/colac acum la mot? cine o face nasa/ mama , ce e mai exact cu ea? sau la voi cum a fost? nu stiu nimic in legatura cu acest subiect si tre sa ma documetez:>.

Milagros, eu numai fructe crude i-am dat lui R, de lene si comoditate; nu am vazut nici o reactie.
Mama cumpara 2 colaci pt nasi si un colacel mic pt bebe. Colacii impreuna cu alimentele (o sticla de ulei, una de vin, o punga de zahar, una de faina si una de orez) se dau nasilor dupa ce acestia imbraca copilul. Daca nasii nu au primit cadou de la voi la botez vor primi tot acum (ceva de imbracat). Daca ai si alte nelamuriri iti stau la dispozitie. :*
LE: Din colaci teoretic se mananca si la masa. La noi nasa a taiat din par la cel mic (din 3 locuri din cap) prin colac. Acuma fiecare cum stie, sunt multe variante. Cel mai bine ia-o pe nasa deoparte si vorbiti inainte, noi asa am facut si nu au fost surprize.

LauraF
05.06.2010, 19:06:17
Salutari tuturor!
Felicitari Tudor pentru progresele facute si la mai multe!
Bravo si pentru Dragos vorbaretul!
Laura, numai vesti bune sa ne dai de-acum inainte, cum au fost cele legate de rezultatele analizelor lui Luca!
Eliana sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa! Acomodare cat mai usoara si rapida!
Sper ca nu am uitat pe nimeni si ma bucur ca am citit numai de bine!
A, multa sanatate pentru Darius de Juliette si sa nu fie nimic grav cu bubitele alea!
Eu sunt un pic trista, a facut David febra 38.4 si in interval de 30 min tot a crescut; i-am pus paracetamol, iar la 30 min i-am dat si nurofen. Sper sa-i treaca sau macar sa nu mai creasca... nu stiu de la ce a facut...
In mod normal febra la copii scade repede cu Novocalmin (jumatate de supozitor). Dar Novocalminul se da doar la febra de peste 39. La temperatura mai mica de 39 se da Paracetamol si comprese cu otet la picioruse, eventual maini (NU pe burtica). Multa sanatate!

gabriela_rgh
05.06.2010, 20:24:44
Cezariana, am apucat sa intru in sala la timp. Duminica noaptea au inceput mici contractii, am bagat no-spa, dimineata l-am sunat pe dr care mi-a zis sa stau in pat si sa iau gynipral, sub nici o forma sa nu nasc "azi" (adica luni) ca e greva la spital si e jale. Dupa juma de ora am inceput sa pierd lichid, asa ca l-am sunat iar.... si asta a fost, greva-negreva trebuia sa nasc. Recunosc ca am avut noroc din cauza profesiei, ca a trebuit sa sune la manager si la Onofriescu sa-i dea acordul sa ma opereze, altfel ajungeam la Elena Doamna, desi mi-a zis ca daca se intampla vine si el acolo. Bine ca s-a terminat cu bine partea asta, sa vedem acum cum ne invatam unii cu altii :)
Sa va traisca micuta Iulia!!!!!!Felicitari mamico!:gen_17::gen_17::gen_17::gen_17::gen_17::ge n_17:

AnaM
05.06.2010, 21:04:22

Iubita, eu ti-am zis sa te relaxezi :D Sunt prea putine reguli in diversificare de care trebuie sa tii cont, restul tre sa le faci dupa cu il "simti" pe bebe... Daca el prefera fructe crude si nu are absolut nici o reactie, atunci da-i asa si nu-ti mai fa probleme >:D<
Atata timp cat nu-i dai albus, miere, ciuperci, cola, carnati de porc si bere etc. inainte de un an, follow your instincts :)) Si nici macar astea nu-s batute-n cuie, dar eu le consider de bun simt :))

AnaM
05.06.2010, 21:06:56
Hello!

Eu stiu ca la fetite se rupe turta si la baietei se taie motul, pur si simplu... Eu n-o sa am nici un colac, in afara de un banut si ceara din lumanarile de botez ca sa lipesc motul de banut, si obiectele de pe tava pentru ales, n-o sa am nimic decat mancare, bautura, tort si voie buna :D :D
Sa vina cadourileeeeeeeeeee :rocking:

AnaM
05.06.2010, 21:10:00
A, si apropo de taierea motului, eu stiu ca la fetite se poate taia ori inainte de implinirea varstei de 1 an, ori in ziua respectiva, iar la baietei in ziua aniversarii sau dupa :D Bineinteles, sunt toate "superstitii", dar noi vom face adunarea probabil in week-end-ul 2-4 iulie (Tudor e nascut pe 30 iunie).

petronelaaa
05.06.2010, 21:25:01
Hello!

La noi, la mot, a fost fff simplu ... taiat din par, pus pe un Euro$-) (n-am avut de Ag), ales alea 3obiecte si cadou nanutilor (ca nu le dadusem la botez) si atat!!!! Friptura, machiala si distrat copkilu`!
Nici noi nici nanutii nu suntem inebuniti dupa traditie... asa ca am facut dupa "traditia noastra"-pusa la cale in prealabil.

Pt Milagros... eu i-am dat numai fructe crude din prima clipa incare i-am bagat primu fruct... asa mi-a zis pediatra si din comoditate.;;)

xxxxx
05.06.2010, 22:01:19
Sar'na fetele pentru lamuriri.
Pai nana ne intreba pe noi ce si cum;))
Cred ca o sa facem cat mai simplu, legat mot , taiat, tava si apoi iuiuiu, haleala si beutura:>. Noi il taiem exact de ziua lui ca pica sambata.

Anmari
05.06.2010, 22:34:21
A, si apropo de taierea motului, eu stiu ca la fetite se poate taia ori inainte de implinirea varstei de 1 an, ori in ziua respectiva, iar la baietei in ziua aniversarii sau dupa :D Bineinteles, sunt toate "superstitii", dar noi vom face adunarea probabil in week-end-ul 2-4 iulie (Tudor e nascut pe 30 iunie).

care e superstita legat de taiat de mot la fetite?
ariana implineste un an vineri si eu ma gandeam sa-i fac sambata sau duminica, dar na vreau sa stiu superstita :D

felicitari Tudorica mama pentru progresele multe din ultimele zile ... mami cred ca e super happy ;))

felicitari si lui Milagros ptr primul cuvintel spus de Dragos ;) ... mama sa te tii bine ca de acum doar asta ai sa auzi mereu ;))

Laura ma bucur din toata inima ca Luca e bine; sper sa auzim numai de bine de acum :*

Eliana sa-ti creasca bebelina si sa te bucuri de ea :* ... bine ai venit in clubul mamicilor ;)

Juliette imi pare rau sa aud de Darius cu bubitele :( .. sper sa nu fie nimic grav, dar te rog sa ne tii la curent cu evolutia lor, asa invatam noi celelelate.

Me suparata :( ... fiica-mea continua sa refuze mancarea solida. Sunat Siminiceanu, raspuns "ma depaseste situatia :-L". mergem marti la dr. olaru, sa vedem ce spune si ea. venit rezultate analize giardia, evident negative :(( ... daca mai continua in ritmul acesta cedez psihic :((

Si ca sa intram si noi in categoria lovituri (de la 5 luni fara 3 zile cand am avut prima cazatura din pat, n-am mai luiat nici una) raportam azi un obraz dat de marginea patului, bebe vanat :(( pe obrajor

tsimonaiuliana
05.06.2010, 22:53:13
Anmari,Ariana nu vrea deloc deloc mancarea solida?Nici macar cateva linguritze?Cum reactioneaza cand ii dai?Plange ,scuipa,intoarce capul,nu deschide guritza?Eu la al meu ii dau cam 6-7 linguritze apoi gata nu mai vrea sa deschida gura,in momentul acesta eu apelez la planul B adica ii dau in mana ceva care sa ii distraga atentia(ceva nou tot timpul,lucruri de prin casa) apoi ii apas usor pe obrajori ca sa deschida gura si hap bag linguritza.Numai in felul acesta termina tot castronelul.Ma opresc doar daca incepe sa scuipe ca atunci nu mai am nici o sansa.Dar de obicei la noi merge vrajeala asa.Poate totusi asa e ea,mai mofturoasa la mancare,maica-mea imi povestea ca facea crize cu mine ca nu vroiam sa mananc deloc mancare solida,apela la toate trucurile ca sa ma pacaleasca.Eu sincer sper sa isi revina Ariana si sa accepte papa ca stiu cum e sa nu vrea copilul sa manance.Mult succes.

AnaM
05.06.2010, 23:10:07
Ariana mai are vreo masa noaptea? (isi ia caloriile necesare din mesele nocturne si nu mai are pofta de mancare ziua...)
I-ai dat vreodata antibiotic?
Ma gandesc sa nu fie vreo candidoza bucala si sa nu suporte mancarea solida in gurita... Stiu cazuri, si dupa cateva zile de glicerina cu nush ce in compozitie, a inceput bebe sa pape bine... Ea a fost asa de la inceputul diversificarii? Nu vroia chiar deloc?

Daca nu e nici una din astea, atunci nu stiu nici eu ce sa mai zic... Incearca cu vitamine pt pofta de mancare. Altfel, e doar un bebe mofturos (am vazut cel putin 3 cazuri, traiau cu lapte de la san, 1 iaurt si 3 linguri de fructe pe zi foarte bine... asta e ritmul lor...).

simi_wau
05.06.2010, 23:37:48
buna seara:">
am venit cu copilu pe la 18.30 din oras, pe la 19 ,30 ne-am luat totti 3 somn*( 3 cu tatal din dotare) si ne-am trezit acum!!!!!!!!!! noi 2 ca ianis doarme!!!!!!!!!:-&:-&nici nu stiu daca sa-l las sa doarma sau sa-l trezesc?(:|se pare ca o sa am o noapte taree lunga!!!:O
fetele ce fac??nani??:*

tsimonaiuliana
06.06.2010, 00:04:00
buna seara:">
am venit cu copilu pe la 18.30 din oras, pe la 19 ,30 ne-am luat totti 3 somn*( 3 cu tatal din dotare) si ne-am trezit acum!!!!!!!!!! noi 2 ca ianis doarme!!!!!!!!!:-&:-&nici nu stiu daca sa-l las sa doarma sau sa-l trezesc?(:|se pare ca o sa am o noapte taree lunga!!!:O
fetele ce fac??nani??:*

Nu-l trezi,poate ai noroc si doarme toata noaptea.:)

Milagros
06.06.2010, 07:40:41
Multumesc tare mult de lamuriri cu fructele. Vad ca pana acum nu a avut nimic de la ce i-am dat - ma refer alergii, bubute - si nici burtica nu l-a durut, nu s-a balonat. Eu chiar voiam sa i le dau la steamer dar daca nu vrea asta este. E si mai simplu pana la urma asa crud.

Ana, tare comica ai fost cu berea si carnatii. Mi-l si imaginam pe Dragos cu berea pe masuta lui si un carnat in mana =))
Stiu io ca pana la urma faci cum simti pt bebe dar citisem undeva pe un alt forum ca cica fructele crude i-ar face rau la stomacel si am zis sa mai intreb si pe altii in care chiar am incredere de aia v-am tot pisat la cap.

Anmari
06.06.2010, 10:08:39
Anmari,Ariana nu vrea deloc deloc mancarea solida?Nici macar cateva linguritze?Cum reactioneaza cand ii dai?Plange ,scuipa,intoarce capul,nu deschide guritza?Eu la al meu ii dau cam 6-7 linguritze apoi gata nu mai vrea sa deschida gura,in momentul acesta eu apelez la planul B adica ii dau in mana ceva care sa ii distraga atentia(ceva nou tot timpul,lucruri de prin casa) apoi ii apas usor pe obrajori ca sa deschida gura si hap bag linguritza.Numai in felul acesta termina tot castronelul.Ma opresc doar daca incepe sa scuipe ca atunci nu mai am nici o sansa.Dar de obicei la noi merge vrajeala asa.Poate totusi asa e ea,mai mofturoasa la mancare,maica-mea imi povestea ca facea crize cu mine ca nu vroiam sa mananc deloc mancare solida,apela la toate trucurile ca sa ma pacaleasca.Eu sincer sper sa isi revina Ariana si sa accepte papa ca stiu cum e sa nu vrea copilul sa manance.Mult succes.

Plange cand vede lingurita si indiferent cu ce as distrage-o (am stat si cate doi unul se maimutarea altul incerca sa-i dea papa) nu vrea sa deschida gura. Intoarce capul si plange daca o fortez. Oricum am renuntat sa o mai fortez ca mi-a spus o doctorita ca poate fi si asta problema: tot am fortat-o si acum ea a prins frica de mancare. Am incercat sa-i dau cu alta lingura, cu inox, lemn, tot ce a avut prin casa, i-am pus papa pe degetul meu poate e curioasa, i-am pus papa pe manuta ei poate duce la gura (nu duce nimic la gura ce e de mancare, dar toate prostiile le duce :(( )
Mama spune ca asa am fost si eu cand eram mica. Plangea langa mine sa iau macar o lingura.
Vineri a luat la masa de legume a luat 6 lingurite si apoi la masa de la 5 a mancat 20 lingurite tot de legume. Eram in al 9 lea cer, dar ieri n-a vrut iar sa manance nimic :((
Si acum la masa de dimineata a papat fix 2 linguri de iaurt si 2 de piure de fructe.

Ariana mai are vreo masa noaptea? (isi ia caloriile necesare din mesele nocturne si nu mai are pofta de mancare ziua...)
I-ai dat vreodata antibiotic?
Ma gandesc sa nu fie vreo candidoza bucala si sa nu suporte mancarea solida in gurita... Stiu cazuri, si dupa cateva zile de glicerina cu nush ce in compozitie, a inceput bebe sa pape bine... Ea a fost asa de la inceputul diversificarii? Nu vroia chiar deloc?

Daca nu e nici una din astea, atunci nu stiu nici eu ce sa mai zic... Incearca cu vitamine pt pofta de mancare. Altfel, e doar un bebe mofturos (am vazut cel putin 3 cazuri, traiau cu lapte de la san, 1 iaurt si 3 linguri de fructe pe zi foarte bine... asta e ritmul lor...).

Antibiotic a luat cat a fost mica, cand s-a nascut pentru ca a luat stafilococ aureus, dar de atunci n-a luat nici un antibiotic.
Da, mananca noaptea chiar si 2 biberoane. Am incercat sa i le scot si plange, se zvarcoleste si in final se trezeste de tot noaptea si tot sunt nevoita sa il dau si ma tine si 2-3 ore pana afdoarme la loc :(
De la inceputul diversificari a fost extrem de mofturoasa, ca-i faceam feluri si feluri de mancare. Dar apoi a avut o luna, luna a 7 a , cand a mancat tot si chiar peste asteptarile noastre (atunci a luat 1 kg in greutate) dar dupa n-a mai vrut :((
Vitamina C primeste in fiecare zi cate 5 picaturi. Alte vitamine nu i-am dat ptr ca analizele au iesit bune, fara lipsa de alktceva.
Pana acum am fost la 2 medici, mergem marti la al 3 lea si daca nici atunci nu ne da o rezolvare habar n0-am unde sa ma mai duc cu ea, ca mi-e groaza cand imi spune ca e perfect sanatoasa si ca e doar alintata sau mofturoasa :-L ..ajung sa cred ca sunt nebuna eu :((

simi_wau
06.06.2010, 10:13:09
neata!!! declaram o noapte tare linistita!!! Ianisica a dormit de aseara de la 19.30 pana dimineata la 9,20!!!!!!!!:O Sa fi fost cadou pentru mama lui pe care a terorizat-o sapt asta?? nush ce-a fost,dar sper sa-l tina.
pupam bebelusii:*

AnaM
06.06.2010, 10:28:08
Neatza!
Anmari... multa putere, asta e, tre sa te obisnuiesti cu gandul ca asta e ritmul ei. Atata timp cat nu scade in greutate si e un copil voios si activ, n-ai ce-i face.

Ianisica, felicitari pentru somnul de 14 ore :D

Azi-noapte am avut show pe la 2, s-a trezit in urlete si nu se linistea in nici un fel, se pare ca i-a fost cald (a pornit si centrala, nu-mi explic cum) asa ca in mijlocul noptii eu aeriseam camera cu geamul larg deschis si linisteam copil... Dupa, am dormit incredibil de prost, am si visat urat de m-am trezit plangand... Asta e :D
Raportam dintisor nr. 7 iesit pe toata latimea fara gingii rosii si maraieli <:-P (incisiv inferior lateral dreapta), il asteptam curand (probabil) si pe domnul stanga :D Si ieri a facut primii pasi singur, impingand antemergatorul. Am baiet mare, ce mai :D

petronelaaa
06.06.2010, 10:41:09
Anmari.... eu zic ca nu e treaba de medic (mai ales ca e perfect sanatoasa, analize bune) ci de un bun medic-psiholog pediatru, sa-ti zica ce si cum sa faci sa o imprietenesti cu solidele, mancarea and stuff.
Ceva de genu: sa o lasi sa se joace cu mancarea, sa se joace cu rosiile, morcovii, sa se bolaceasca/murdareasca in supa/bors, iaurt, lapte.... sa-i cumperi castronele/aragaz/blide de jucarii, sa va jucati de-a dat mancare la papusi, ursuleti, cu multe si toate explicatiile "ca si ursuletu papa sa creasca, ca si papusica papa ca sa poarte cercei, bratara, poseta, rochita mov etc."
Eu mai aplic din astea... avem o papusa TOATA murdara3:-0 de mancare (dar putin imi pasa de cum arata!!! efectiv rad cu cutitu mancarea de pe ea:gen_03: ) ii da si L de mancare si ce nu mananca papusa papa L :azn:
Si sa o lasi flamanda.... caci CREDE-MA! functioneaza. Eu mai sar peste fructele de la 10 (pur si simplu nu vrea) nu-i mai dau absolut nimic (ascund painea!!!) si cand o paleste foamea, singura se cere pe scaunel, isi cauta bavetica si sta cuminte si asteapta linguritele (fara nici o jucarie sau altceva de distras atentia) sau mai ia si ea cate una in strachina daca vede ca ma misc incet.:talk_03:
Incearca sa vezi din perspectiva ei si sa vezi prin ochii ei; sa dai in mintea copiilor adica!;));))

Bafta si muuuuulta rabdare!

roxana1
06.06.2010, 11:06:16
Azi-noapte am avut show pe la 2, s-a trezit in urlete si nu se linistea in nici un fel, se pare ca i-a fost cald (a pornit si centrala, nu-mi explic cum) asa ca in mijlocul noptii eu aeriseam camera cu geamul larg deschis si linisteam copil... Dupa, am dormit incredibil de prost, am si visat urat de m-am trezit plangand... Asta e :D
Raportam dintisor nr. 7 iesit pe toata latimea fara gingii rosii si maraieli <:-P (incisiv inferior lateral dreapta), il asteptam curand (probabil) si pe domnul stanga :D Si ieri a facut primii pasi singur, impingand antemergatorul. Am baiet mare, ce mai :D
Neata
Daaa,baiet mare,n ai treaba,7 dintisori,merge,vorbeste,ce mai...felicitari,mai aveti oleac si umblati dupa bulanase:D

alinutza20
06.06.2010, 11:20:31
Anmari.... eu zic ca nu e treaba de medic (mai ales ca e perfect sanatoasa, analize bune) ci de un bun medic-psiholog pediatru, sa-ti zica ce si cum sa faci sa o imprietenesti cu solidele, mancarea and stuff.
Ceva de genu: sa o lasi sa se joace cu mancarea, sa se joace cu rosiile, morcovii, sa se bolaceasca/murdareasca in supa/bors, iaurt, lapte.... sa-i cumperi castronele/aragaz/blide de jucarii, sa va jucati de-a dat mancare la papusi, ursuleti, cu multe si toate explicatiile "ca si ursuletu papa sa creasca, ca si papusica papa ca sa poarte cercei, bratara, poseta, rochita mov etc."
Eu mai aplic din astea... avem o papusa TOATA murdara3:-0 de mancare (dar putin imi pasa de cum arata!!! efectiv rad cu cutitu mancarea de pe ea:gen_03: ) ii da si L de mancare si ce nu mananca papusa papa L :azn:
Si sa o lasi flamanda.... caci CREDE-MA! functioneaza. Eu mai sar peste fructele de la 10 (pur si simplu nu vrea) nu-i mai dau absolut nimic (ascund painea!!!) si cand o paleste foamea, singura se cere pe scaunel, isi cauta bavetica si sta cuminte si asteapta linguritele (fara nici o jucarie sau altceva de distras atentia) sau mai ia si ea cate una in strachina daca vede ca ma misc incet.:talk_03:
Incearca sa vezi din perspectiva ei si sa vezi prin ochii ei; sa dai in mintea copiilor adica!;));))

Bafta si muuuuulta rabdare!

la mine a functionat treaba asta cu baia/dusul... urla de mama mama pana am inceput sa spal si jucariile cu sampon and stuff:-B.. un pic pe jucarie.. un pic pe ea.. si tot asa...
progresele se vad fara discutie.. mai am de muncit insa inceputul e bun:)

rroxica
06.06.2010, 11:50:56
buna
sunt mamica unui baietel de o luna si iau aparut niste pete rosii pe gat, pe abdomen, pe spate si putine pe fata.
aveti idee de la ce ar putea fi?
va multumesc
o zi buna!

gabriela_rgh
06.06.2010, 11:54:24
buna
sunt mamica unui baietel de o luna si iau aparut niste pete rosii pe gat, pe abdomen, pe spate si putine pe fata.
aveti idee de la ce ar putea fi?
va multumesc
o zi buna!
Cum arata petele?Au capat alb?Unde ai nascut?
Pot fi de la caldura, poate fi stafilococ....mai bine suni pediatrul sa il vada.

michellina
06.06.2010, 12:57:09
Buna tuturor!
Sunt din ce in ce mai ingrijorata:((. David continua sa aiba febra, nu mai zic ca am avut o noapte groaznica... Tind sa cred ca nu e de la dinti pt ca a ajuns si la 39 si ceva pe noapte si stiu ca febra de la dinti e mica ca valoare. Astept ziua de maine ca pe aer, sa merg la dr; azi am putea merge la urgente, dar am mai fost pe acolo de vreo 2 ori si stim cum e... intr-adevar febra e adevaratul bau-bau, nu se compara cu altceva.

LauraF
06.06.2010, 16:38:01
Buna fetele :*
Ana, felicitari pentru Tudor, e clar, asta e luna progreselor pt el, la mai multe! :*
Simi, felicitari si tie pt bebe cuminte >:D<

Anmari, pentru candidoza se da glicerina boraxata, nu pare a fi cazul vostru. Cred ca trebuie doar sa te inarmezi cu rabdare multa, mai ales ca si mama ta a avut aceeasi problema cu tine. :grouphug: Stiu, e frustrant, daca te incalzeste cu ceva al meu ia masa si in 60 min cateodata (cu carti, jucarii, strachinute si lingurite langa noi). Si asa odata papa 70g, odata 150g. As vrea sa pape la fiecare masa 150, ca e slabut, dar daca insist peste cat vrea el, varsa si nu mai ramane nici cu 50g in stomacel. Asta e cu bebeii mici, fiecare cu "normalul" lui, degeaba ne uitam noi in carti sau ii comparam cu altii.

Michellina, daca temperatura nu scade nici cu novocalmin trebuie sa il vada un medic astazi. La dinti se face febra putin, in nici un caz nu ajunge la 39. Dar in afara de temperatura alte simptome nu are?

biutzaxx
06.06.2010, 17:42:02
Neatza!
Anmari... multa putere, asta e, tre sa te obisnuiesti cu gandul ca asta e ritmul ei. Atata timp cat nu scade in greutate si e un copil voios si activ, n-ai ce-i face.

Ianisica, felicitari pentru somnul de 14 ore :D

Felicitari pt progrese!! se pare ca se grabeste Tudorelul, face anul acusica si vrea sa le stie pe toate :>

biutzaxx
06.06.2010, 17:44:24
Me suparata :( ... fiica-mea continua sa refuze mancarea solida. Sunat Siminiceanu, raspuns "ma depaseste situatia :-L". mergem marti la dr. olaru, sa vedem ce spune si ea. venit rezultate analize giardia, evident negative :(( ... daca mai continua in ritmul acesta cedez psihic :((

Si ca sa intram si noi in categoria lovituri (de la 5 luni fara 3 zile cand am avut prima cazatura din pat, n-am mai luiat nici una) raportam azi un obraz dat de marginea patului, bebe vanat :(( pe obrajor
of, pupam mititica dragalasa si scumpa foc!!
daca faci papitza foarte foarte lichida, adica subtiata cu lapte, si bagata in biberon , nu o vrea??

biutzaxx
06.06.2010, 17:49:46
Intrebare : Voi nuci macinate ati dat copiilor? si daca da, cu ce?? eu ma gandeam sa ii fac paste cu lapte si nuci in seara asta, stiu ca au proteine si sunt am citit ca le pot da la varsta lui.

jewelieta
06.06.2010, 17:53:45
buna fetelor...nu ammai scris de mult dar v-am tot citit
la multe lunite bebelusilor care au sarbatorit zilele astea...si noi avem 5 lunite de acum...
noi am fost plecati la cluj cu iris,am avut o nunta si am luat-o cu noi 3 zile...a fost cam chinuior drumul,lung tare...nu prea avrut sa stea in scaun...dar a trecut si am ajuns cu bine acasa

cred ca ne apucam si noi de diversificare sapt asta....deci fac mai intai supa clara de legume...ce legume pun in ea si ce cantitate?ca e pacat sa irosesc degeaba legumele...pot pune cate o jumatate de morcov,pastrarnac,telina?cu legumele fierte ce fac?le arunc?si cate zile tre sa ii dau supa clara pana trec la legumel epasate?

siinca ceva..mai am niste nelamuriri si poate ma mai luminati voi din ce v-au mai spus medicii...
calciul se da 10 zile pe luna?ca am auzit si varianta ca e prea mult 10 zile pe luna si se da numai la nevoie?eu sincer nu prea i-am dat lui iris decat vreo 10 zile pana acum...numai vigantol...am o preietena n cta care a fost la o dr tanara de acolo si i-a spus ca nu e nevoie calciu dat profilactic...nu sti ce s amai cred...am mai intrebat pe colegele de lapediatrie si mi-au spus ca in iasi asa se recomanda-inclusiv profu burlea-10 zile pe luna o jumatate de fiola de calciu gluconic...voi ce ziceti?

si inca ceva...baita zilnica se face pana la un an?sau cum?am mai auzit varianta ca dupa 4 luni se face o data -de 2 ori pe sapt...noi ii facem zilnic...si doar dc e preatarziu-a adormti sau alte motive mai ratam o zi...

decateva zile iris e fff mofturoasa,tipa incontinuu....dintii nu ii ies dar nu stiu ce are...astnoapte la ora 3 facea concerte....si nu s-a mai trezit decand avea colici sa planga in halul asta...na...speram sa treaca
va pupam fetele si bebelusii

ps:michelina mai bine mergi la urgente la sf maria sa vezi care e treaba cu febra asta ca nu e prea bine
darius de juliette multa sanatate sa treaca bubitele si sa nu fie nimic grav...un medic dermatolog bun e dr taranu de la cfr-are si cabinet parca prin piata unirii pe undeva trebuie cautat pe net
ariana mofturici poate isi revine si papa...eu cred ca m-as oftica la culme safac mancare zilnic si sa arunc...sper sa nu am bebe mofturos la mancare...nu va zic ca iris cum ne vede ca mancam vrea si ea sa puna mana,gura pe ce mancam noi...e f fascinata d ecana din care beau eu 3 in 1

gata am scris o pagina...ne mai auzim wk frumos

va pupam

roxana1
06.06.2010, 22:05:53
anmari multa bafta cu mititica sa ajunga sa pape mai bine tot ce ii dai si multa putere.
Michelina multa sanatate lui David,sper sa fie mai bine.

Cu ce as putea sa ii fac broccoli sa aiba un gust cat de cat bun?eu nu ii suport nici macar mirosul... Si as putea sa ii fac iaurt cu o lingura de iaurt kefir?sau nu e bine sa pun asa ceva in iaurtul pt bebe?

Rok5ana
06.06.2010, 22:43:13
Oho, baiet cu greutate, felicitari si la mai mare!

Multumim! >:D<

Rok5ana
06.06.2010, 22:52:56

Felicitari! Sa va traiasca fetita, sa creasca mare si sanatoasa iar tie recuperare rapida!

Cu mesele nu cred ca e asa mare pb..multe mamici se confrunta cu problema asta la inceput pana invata bebe sa pape bine. Totul e sa ai muuuuuuulta rabdare. Si eu m-am confruntat cu aceeasi situatie...si acu' mai are zile cand face figuri la mancare...numai ca acu' nu mai adoarme, dar se uita pe toti peretii in loc sa suga

biutzaxx
07.06.2010, 00:26:27
anmari multa bafta cu mititica sa ajunga sa pape mai bine tot ce ii dai si multa putere.
Michelina multa sanatate lui David,sper sa fie mai bine.

Cu ce as putea sa ii fac broccoli sa aiba un gust cat de cat bun?eu nu ii suport nici macar mirosul... Si as putea sa ii fac iaurt cu o lingura de iaurt kefir?sau nu e bine sa pun asa ceva in iaurtul pt bebe?
eu ii fac cu dovlecel placintar , iaurt si piept de pasare. Iese delicios :D

Yonika
07.06.2010, 01:39:16
Buna la toate fetele! In ultimele zile v-am mai citit dar nu am avut timp sa mai si scriu.

Felicitari Ana pt Tudorel umblaretul si micul dintos! si pupam baietelul ca am mai aflat si ca si-a spart buzica.

Laura, ma bucur ca Luca e bine!

Michelina, suntem alaturi de tine si sa nu mai faca Davidutul temperatura. La mine cand a facut bebelina temperatura, ajunsese si al 38 cu 3 (inainte de a face pojarelul) i-a scazut cu supozitor cu paracetamol. Oricum, luni tre sa mergi la medic sa vezi exact ce are si de la ce ar putea fi. eventual facute si niste analize la sange.

Juliette speram sa treaca bubitele la bebe si sa vii cat mai curand cu vesti bune!

Felicitari si pt Dragos de Milagros, si sa stii mami ca o perioada ai sa tot auzi mama mama mama, repetata si iar repetat!

Anmari, tre sa fii cu nervii tare si speram sa treaca perioada asta si sa inceapa sa pape bine Ariana! Si pupam si fetita cu obrazul lovit!

Eliana sa va creasca fetita, si sa fie sanatoasa si sa fiti mereu o familie fericita!

Rroxica, daca sunt doar bubite mici si roz-rosii ar putea fi de la caldura. Oricum, mai bine mergi la medic cu bebe sa iti spuna exact.

Biu, si eu am citit ca se pot da nuci, macinate, la bebei sub un an, dar nu mai retin exact de la cate luni. Eu inca nu i-am dat, dar si eu tot asa as vrea sa ii fac , cu niste paste si putin laptic ca fie mai diluate putin (desi Bianca a inceput sa pape si papica mai groasa(

Jewelieta, eu iti spun cum am facut eu (sfatuita de pediatra): cate 1 morcov, mai micut, patrunjel, pastrnac (desi astea 2 eu nu prea le-am mai gasit prin piete si nici supermarket-uri in ultima perioada) si telina, fierte intr-un litru de apa, la foc mic, timp de 2 ore, si scade apa si ramane o zeama dulce , pe care bebelina mea a baut-o cu multa placere (si incaimi bea supica , zeama, ziua, ca lichid, desi acum eu ii pun mult mai multe la fiert). Dupe fierbere, eu aruncam legumele. O data sau de 2 ori le-am tinut si am facut o salata beof. Dupa 4-5-6 zile, sau chiar 7-10, cat vrei sa ii dai doar astefl de supica, am introdus cartof, ceapa(asta se arunca oricum, nu se pune in mancare, cel putin deocamdata, doar pt gust), apoi ardei, dovlecel. Calciu si dr din Bacau recomada la fel, 10 zile ce Ca pe luna, cate jumate de fiola, e buna pt a se inchide fontanela, pt dintisori, ca ei cresc, chiar daca inca nu se vad. Si i-am dat de la 1 luna si inca ii dau (nepotelului meu, pt ca avea fontanela mai mare, i s-a spus sa ii dea cate o fiola intreaga 10 zile, apoi 15 zile pe luna, desi mie mi se parea cam mult). iar baita nu mai retin exact, dar la un moment dat incepusem sa ii fac la 2 zile, apoi la 3 zile pe saptamana, acum ca e vara si e cald ii fac iar la 2 zile, darcred ca am sa incep iar zilnic ca e f cald si transpira f mult - eventual o zi baie si o zi dus.

Roxana, brocoli il poti da si cu cartofi, branzica. Eu f rar am dat doar 1 leguma sau 2, mereu am amestecat mai multe, cel putin cate 3 o data, la o masa; poate doar cand i-am facut vreun piure de cartori cu dovlecel si branzica sau ou. iar iaurt, eu mereu am facut doar cu iaurt, sau mai poti pune smantana; de kefir nu stiu ce sa zic, poate iti spun alte fete care stiu.

Yonika
07.06.2010, 01:55:12
Mi se parea ca am scris prea mult o data. Asa.... sa ne laudam si noi un pic;))
am taiat si noi azi motul la bebelina (poze in album). fara tam-tam, simplu, schimbat fetita de hainute, taiat un picut de mot acolo, ca amintire, ca nu vroiam sa o sluteasca, ca nu vreau sa o tund peste vara, e fetita, si apoi si asa are putin par, il mai tai si pe asta; poate eventual mai la toamna, peste iarna, ca sa ii creasca uniform, dar mai vedem. Apoi pus tava cu obiecte, fata isteata, ales banul prima data si apoi, cocheta ca ma-sa, ales perie pt par, foarfec, si am last-o sa vedem ce mai ia, ales oja, oglinda, si asa mai la sfarsit un pix. Si eram absolut sigura ca pe cheile de la masina va pune prima data mana si pe telefon - nici nu s-a atins de ele. Apoi stat la un gratar, o vorba, un pahar cu suc - majoritatea (unii conduceau, altii luau antibiotic, altii nu prea beau de felul lor) sau cu vin....
Marti, petrecere, ca atunci facem anul - si va asteptam la o felie de tort!
Apropo de tort, stiti cumva unde gasesc in Iasi, la ce cofetarie, imagini care se pun pe tort, asa ceva (http://picasaweb.google.com/MariucaBianca/LunaA2A#5371423786370985634) . e ca o foaie f subtire de napolitana, cu desen pe ea, si care se pune pe tort si se inmoaie si poate fi taiata. In Bacau stiam vreo 2-3 cofetarii, si am zis ca iau cand mergem, dar cu sotul in spital, nu am mai apucat sa ajungem in Bacau.
va pupam pe toate si sa aveti un inceput de saptamana cat mai bun!

Milagros
07.06.2010, 08:17:31
Neatza! Raportez prima noapte dormita separat, in camera noastra. M-am si dezvatat de prorpiul pat :))) si am dormit ca pe spini, cu ceva drumuri la pui in camera sa vad daca e ok. Si a fost f ok. Nici nu s-a prins ca nu am mai dormit langa patutul lui \:D/\:D/\:D/

Anmari, multa rabdare!!! Of, medicii astia. Si eu cand m-am dus cu el la urgente ca plangea de sarea camasa de pe el din cauza manutei mi-au zis ca e alintat si are rosu in gat :-< Acum nu zic ca Ariana ar fi bolnavioara dar are o pasa proasta care tine mai mult. Si pe Dragos l-au apucat pasele proaste cu solidele. Cred ca ii las eu prea putin timp intre mese de frica sa nu fie prea mult. Ieri am sarit masa de fructe ca dormea iar la masa de legume nu am avut timp sa-i fac nimic si a mancat jumate de borcanel :( si ala cam cu chiu cu vai.

Ana, felicitari pentru dintoc si pentru mergaret! Ai golan mare de acu', nu mai ca noi cu bebelici mici si alintati.

Simi, felicitari pt noaptea de vis si la mai multe!

Michellina >:D<

Bei, bebii vostri au avut sau au perioade cand vor sa fie singuri? Ca iubirica al meu are cateva zile bune de cand vrea lasat la el in patut cu jucariile.

Milagros
07.06.2010, 08:18:38
Intrebare : Voi nuci macinate ati dat copiilor? si daca da, cu ce?? eu ma gandeam sa ii fac paste cu lapte si nuci in seara asta, stiu ca au proteine si sunt am citit ca le pot da la varsta lui.

Eu stiu ca nucile trebuie evitate pana la 1-2 ani.

AnaM
07.06.2010, 08:34:08
Neatza!
Yonika, sa va fie de bine taierea motului! Tortulet cu imagine se poate face la Tuffli si la Kidsland in Mall (parca, nu-s 100% sigura pe al doilea).

Calciu si noi luam 10 fiole pe luna, Tudor inca are fontanela foarte mare... Si mai are si 7 dinti.

De kefir, habar n-am daca iese iaurtul cu el... Nuci nu i-am dat nici eu inca, ii voi da dupa ce face 1 an.

Baita ii fac zilnic, o zi baie ca lumea in cada mare, cu multa apa si gel de dus, o zi balaceala de voie in cadita mica cu apa simpla, eventual un strop de spumant de baie pentru distractie :)

Broccoli si eu ii dadeam cu cartofiori, dar chiar nu i-am mai dat de ceva vreme, ca mereu uit sa cumpar.

Milagros, felicitari pentru noaptea trecuta, sa fie tot asa de-acum inainte :D

Ieri am iesit in Expo cu trici, am zis ca nu mai mergem acolo duminica, ca e jale... M-a obosit aglomeratia ingrozitor. Ne-am intalnit cu Anmari, bebe & sot si mi se pare ca i-am vazut si pe Biu, bebe & sot, dar nu am apucat sa ajung la voi ca ati disparut repede :-w :D

Milagros
07.06.2010, 08:38:51
Sa va fie bine taierea de mot, Yonika! Si noi tot fara tam tam vom face, doar cu nanutii cel mai probabil.

petronelaaa
07.06.2010, 08:43:57
Neata........

Yonik... ai fata mare de acu, ajutor si a doua mana dreapta in gospodarie :)):)) Distractie placuta si petrecere frumoasa!

Roxana1... in iaurtul facut in casa se poate pune sana, kefit, iaurt.

Teoretic, nucile se evita din acelasi motiv ca si alunele, semintele, fisticul, migdale - pt a nu se ineca/inghiti accidental. Daca sunt macinate si combinate cu paste sau altceva...cred ca-s bune. Eu i-am dat vreo 2bucati...si parea incantata de gust, manca impreuna cu un catel :D

alinutza20
07.06.2010, 08:54:35
neata si de la mine:)

oare sa am speranta la banuti azi?:-SS

petronelaaa
07.06.2010, 08:57:33

cre`ca e cam devreme....:D
si eu ultima luna cu suma intreaga :gen_20::gen_20::gen_20:

petronelaaa
07.06.2010, 09:12:18
Cum ii apuca pe unii treaba dis-de-dimineata.... nu ati vazut!:O
De pe la 8 fara ...haraie unu ceva pe un perete....nu-mi dau seama exact ce face... da` 5min dak mai continua...aflu!!!! :gen_06:
Bineinteles... se aude perfect in dormitor, unde doarme copilu!:gen_07:

roxana1
07.06.2010, 09:12:58
neata
multumesc din suflet fetele pt raspunsurile legate de broccoli si kefir. biu, anam,yonika, petronela :*:*:*:*

Yonika felicitari pt taiatul motului,ai fata mare de acu'

LauraF
07.06.2010, 09:29:56
Salutari si de la noi!! Am trecut totul repede in revista ca avem o zi plina astazi.
Salutam pe Iris, te asteptam mai des pe aici! :x
Roxana, eu brocoli ii pun cel mai adesea cate 2-3 bucati in supa si asa scap. :D
Yonika sa va fie de bine taiatul motului! Ce a crescut domnisoara! Cand am putin timp arunc un ochi si la poze! :x
Milagros, bravo pentru noaptea dormita separat! >:D<
Si Luca a fost ieri prin Expo... dar cu bunicii! :D

alinutza20
07.06.2010, 09:40:35
fetele cu ce s-o dau pe o portiune de piele rosie si uscata?:-\:-\:-\:-\

AnaM
07.06.2010, 09:45:40

Ce frumos ar fi :D
Vorba aia, tre sa ne pregatim de motz, nu? =))

AnaM
07.06.2010, 09:48:00
fetele cu ce s-o dau pe o portiune de piele rosie si uscata?:-\:-\:-\:-\
Ulei de masline/ulei de bebe? :-\
Pe noi ne mai scoate si cold-crema, dar nu cred ca ai in casa...

AnaM
07.06.2010, 10:39:06
Uaiiiii, da' unde ati fugit? :-w

roxana1
07.06.2010, 10:47:33
lui D i au aparut niste bubite rosii pe spate,doar pe spate.poate fi de la broccoli sau de la 5 capsuni pe care le am mancat eu ieri?sa le dau cu ceva sau le las asa?ca la dr e cu programare peste 2 zile...

Green_Eyes
07.06.2010, 10:48:00
Uaiiiii, da' unde ati fugit? :-w

Salut!:D
Noi am fost plecati in weekend la Botosani, am avut intalnirea de 10 ani de la terminarea liceului, a fost tare frumoso:-)
Felicitari tuturor bebicilor care au facut progrese, multa sanatate celor bolnaviori si multa rabdare si putere mamicilor!
Felicitari, Eliana! Sa va traiasca minunea!

geany_m
07.06.2010, 11:15:43
Apropo de tort, stiti cumva unde gasesc in Iasi, la ce cofetarie, imagini care se pun pe tort, asa ceva (http://picasaweb.google.com/MariucaBianca/LunaA2A#5371423786370985634) . e ca o foaie f subtire de napolitana, cu desen pe ea, si care se pune pe tort si se inmoaie si poate fi taiata. In Bacau stiam vreo 2-3 cofetarii, si am zis ca iau cand mergem, dar cu sotul in spital, nu am mai apucat sa ajungem in Bacau.
va pupam pe toate si sa aveti un inceput de saptamana cat mai bun!
Yonika, eu am vazut foite din alea in Kaufland-ul din Pacurari, este o cofetarie pe dreapta chiar cum intri de unde imi cumpar mereu praji buuune=P~ si mi-au sarit in ochi chiar weekendul acesta.

geany_m
07.06.2010, 11:17:39
Salut!:D
Noi am fost plecati in weekend la Botosani, am avut intalnirea de 10 ani de la terminarea liceului, a fost tare frumoso:-)
Felicitari tuturor bebicilor care au facut progrese, multa sanatate celor bolnaviori si multa rabdare si putere mamicilor!
Felicitari, Eliana! Sa va traiasca minunea!
Unde ati facut intalnirea? Si noi facem tot 10 ani de la terminarea liceului si trebuie sa ne intalnim:D

Green_Eyes
07.06.2010, 11:56:31
Unde ati facut intalnirea? Si noi facem tot 10 ani de la terminarea liceului si trebuie sa ne intalnim:D

Petrecerea a fost la Miorita, iar strigarea catalogului la liceu (Laurian_;)))

geany_m
07.06.2010, 11:59:41
Petrecerea a fost la Miorita, iar strigarea catalogului la liceu (Laurian_;)))
Ce fain!;)) Eu am terminat Eminescu:-p Nu stiu daca s-a stabilit locatia petrecerii la noi.....
Scuzati off-topicul!^:)^

Andrusca
07.06.2010, 12:06:13
Buna fetele! o saptamana minunata va dorim!

am avut ceva de recuperat, dar sa incepem cu urarile:
felicitari pt Luca: multa sanatate in continuare! :)

Yonika: sa va fie de bine petrecerea; noi la motz (raspuns pt Ancaxxxx): nasii i-au adus hainute, imbracat, taiat din motz, lipit pe monede, ales de pe tava si la final am dat nasilor asa zisii "colaci" (1 colac, o sticla de vin, 1 sticla de ulei, orez, zahar, o camasa pt nanu si o bluza pt nana)

multa sanatate bebicilor bolnaviori!!!! asteptam vesti bune!

pofta mare Ariana; daca ai sti cate bunatati iti pregateste mami..si cu multa dragoste :>

bine ai venit pe lume bebe Iulia; felicitari Eliana!!!

noi suntem tot la Piatra Neamt.,...unde ne bucuram de o vreme ceva mai "racoroasa" decat in iasi, desi la ora 11 deja e prea cald de plimbare :D

LauraF
07.06.2010, 12:11:58
lui D i au aparut niste bubite rosii pe spate,doar pe spate.poate fi de la broccoli sau de la 5 capsuni pe care le am mancat eu ieri?sa le dau cu ceva sau le las asa?ca la dr e cu programare peste 2 zile...
Grija mare! Capsunile sunt f alergene, mie padiatrul mi-a recomandat sa nu ii dau inca la cel mic (si noi avem 1 an si 2 luni). Daca alaptezi orice mananci ajunge si la bebe. E adevarat ca 5 capsuni nu e mult, dar incearca totusi sa mananci doar fructe pe care le papa si el (daca a inceput sa pape fructe), daca nu, mai asteapta. Eu am vazut o doamna cu bebe in spital pt ca ea a mancat pepene. Nu vreau sa te panichezi, doar sa iei in serios regimul pe care orice mamica care alapteaza trebuie sa il tina. Multa sanatate!>:D<
LE: Bubitele de pe spate pot fi f bine de la caldura, fara legatura cu alimentatia.

Rok5ana
07.06.2010, 13:39:10
Neatza! Raportez prima noapte dormita separat, in camera noastra. M-am si dezvatat de prorpiul pat :))) si am dormit ca pe spini, cu ceva drumuri la pui in camera sa vad daca e ok. Si a fost f ok. Nici nu s-a prins ca nu am mai dormit langa patutul lui \:D/\:D/\:D/

Anmari, multa rabdare!!! Of, medicii astia. Si eu cand m-am dus cu el la urgente ca plangea de sarea camasa de pe el din cauza manutei mi-au zis ca e alintat si are rosu in gat :-< Acum nu zic ca Ariana ar fi bolnavioara dar are o pasa proasta care tine mai mult. Si pe Dragos l-au apucat pasele proaste cu solidele. Cred ca ii las eu prea putin timp intre mese de frica sa nu fie prea mult. Ieri am sarit masa de fructe ca dormea iar la masa de legume nu am avut timp sa-i fac nimic si a mancat jumate de borcanel :( si ala cam cu chiu cu vai.

Ana, felicitari pentru dintoc si pentru mergaret! Ai golan mare de acu', nu mai ca noi cu bebelici mici si alintati.

Simi, felicitari pt noaptea de vis si la mai multe!

Michellina >:D<

Bei, bebii vostri au avut sau au perioade cand vor sa fie singuri? Ca iubirica al meu are cateva zile bune de cand vrea lasat la el in patut cu jucariile.

Felicitari! Noi dormim separat de o luna de zile. Ma duc la el la papa de 2 ori pe noapte, iar pe la 5-6 cand e iar de papa il iau si il pun in patul mare din camera lui si mai dormim amandoi o bucata.

tsimonaiuliana
07.06.2010, 14:01:47
Unde pot gasi biberoane din sticla iar tetina sa nu contina BPA?

simi_wau
07.06.2010, 14:03:43
raportez ca mi-a iesit pe ochi noaptea de vis de sambata...aseara trezit din ora in ora...aspirat nas, linistit copchil...
nu stiu ce sa-i dau...i-am dar oscilo+ curat nas cu sterimar si apoi colargol. Febra nu are, e vioi ...dar nasul curgeeee si ii lacrimeaza si un ochisor :(
m-ati speriat cu capsunile....eu am mancat zile astea foarte multe...la fel si cirese( care imi plac la nebunie)...sper sa nu pateasca nimik micutul

AnaM
07.06.2010, 14:09:15
Tetinele din silicon sau cauciuc natural nu contin BPA, e valabil pentru toate firmele. Iar biberoane din sticla gasesti la Chicco cu siguranta :)

petronelaaa
07.06.2010, 14:22:05
raportez ca mi-a iesit pe ochi noaptea de vis de sambata...aseara trezit din ora in ora...aspirat nas, linistit copchil...
nu stiu ce sa-i dau...i-am dar oscilo+ curat nas cu sterimar si apoi colargol. Febra nu are, e vioi ...dar nasul curgeeee si ii lacrimeaza si un ochisor :(
m-ati speriat cu capsunile....eu am mancat zile astea foarte multe...la fel si cirese( care imi plac la nebunie)...sper sa nu pateasca nimik micutul

Eu zic ca dak ii lacrimeaza un ochisor... tre sa-l dai cu ceva...
asa avuse si mandra me... si o stergeam cu ser... si acu o dau cu kalamina, ca cik e o conjunctivita virala (facea dimi niste puchini galbui) si deja ii trece.
Mergi la med.de fam.... o sa-ti dea un sirop ceva de dat (Eurespal, Humex, Aerius)

Sanatate multa!!!

eliana
07.06.2010, 15:00:44
Multumesc pentru urari si sfaturi :) in mod sigur o sa apelez la voi, la cat ma simt acuma de imprastiata :)
Diseara, provocarea suprema: sotul vrea sa-i facem fetei un soi de baitza partiala :-SSfaza e ca inca nu i-a cazut buricul si eu sunt speriata de apa si de cum o s-o tinem si de cum o sa urle!

roxana1
07.06.2010, 15:04:29
Grija mare! Capsunile sunt f alergene, mie padiatrul mi-a recomandat sa nu ii dau inca la cel mic (si noi avem 1 an si 2 luni). Daca alaptezi orice mananci ajunge si la bebe. E adevarat ca 5 capsuni nu e mult, dar incearca totusi sa mananci doar fructe pe care le papa si el (daca a inceput sa pape fructe), daca nu, mai asteapta. Eu am vazut o doamna cu bebe in spital pt ca ea a mancat pepene. Nu vreau sa te panichezi, doar sa iei in serios regimul pe care orice mamica care alapteaza trebuie sa il tina. Multa sanatate!>:D<
LE: Bubitele de pe spate pot fi f bine de la caldura, fara legatura cu alimentatia.
Nici eu nu o sa ii dau anul asta deloc capsuni,dar stiam ca daca alaptez nu pot manca cu kilele capsuni asa cum faceam in fiecare an, dar 5-10 capsuni da. Regimul de care spui chiar il tin strict dar am crezut ca totusi 5 capsuni pot manca,iar eu sunt foarte pofticioasa de felul meu,mai ales ca erau capsuni de tara foarte dulci. Totusi daca e sa fie alergie nu trebuie sa aiba pe tot corpul?el are doar pe spate. Faza cu pepenele m a lasat masca,adica nici pepene nu pot manca cu kilele?imi plac la nebunie.
Imi amintesc ca ieri mai tot timpul era transpirat la spate dar bubitele astea sunt altfel decat cele care le avea pe gat de la caldura. Sa l dau cu ceva sau il las asa sa vad daca dispar?

Rok5ana
07.06.2010, 15:07:27
Multumesc pentru urari si sfaturi :) in mod sigur o sa apelez la voi, la cat ma simt acuma de imprastiata :)
Diseara, provocarea suprema: sotul vrea sa-i facem fetei un soi de baitza partiala :-SSfaza e ca inca nu i-a cazut buricul si eu sunt speriata de apa si de cum o s-o tinem si de cum o sa urle!

Noi nu l-am bagat in apa pana nu i-a cazut buricul. L-am spalat partial cu ceai de musetel pe la incheieturi, pe la pliuri, pe dupa urechiuse, etc...iar buricutzul cu spirt si baneocin. Oricum n-am facut treaba asta decat vreo 3 zile de cand am ajuns acasa...ca apoi i-a cazut buricul. Iar la prima baita generala...a fost ca la cascadorii rasului.....ca tare eram neindemanatici amandoi si bebe a tinut-o o gura tot timpul :D. De la a doua nici bebe n-a mai plans si ne-am mai intrat si noi in mana...:-p

simi_wau
07.06.2010, 15:11:16
are 37.5..:(( oare sa- dau panadol sau nurofen? :((

Rok5ana
07.06.2010, 15:13:58

Mai bine o juma de supozitor de paracetamol .... sau eu i-am mai dat la febra 5 ml de Sumetrolim...a trecut imediat.

AnaM
07.06.2010, 15:16:04
Sa aveti un prosopel/scutec de finet in cadita cu apa, ca s-o inveliti cat o spalati si udati in permanenta scutecul ca sa se mentina caldut. Apa la buric oricum va ajunge, dupa baita stergi zona cu un prosop uscat si pudrezi cu Baneocin. Nu se intampla nimic daca ajunge apa acolo :) Pudra oricum va usca zona. Mie de la maternitate nu mi-au zis nimic de spirt, betadina etc., ci doar sa dau din cand in cand cu Baneocin :)
Succes! Noi am filmat prima baita :D Acum, cand ma uit, mi se pare ca ma miscam cu o viteza incredibil de mare :D

roxana1
07.06.2010, 15:16:24
Hei curaj,o sa vezi ca te descurci mai bine decat crezi.si mie mi a fost frica dinainte de a face baita dar apoi puiul m a uimit cat de cuminte si calm era si apoi totul a decurs ca si cand as mai fi facut asta de multe ori si eram foarte sigura pe mine si stiam sa il manuiesc chiar daca el arata ca un puisor fragil.eu il spalam iar sotul facea poze si imi turna sampon in mana :D

simi_wau
07.06.2010, 15:18:14
Eu zic ca dak ii lacrimeaza un ochisor... tre sa-l dai cu ceva...
asa avuse si mandra me... si o stergeam cu ser... si acu o dau cu kalamina, ca cik e o conjunctivita virala (facea dimi niste puchini galbui) si deja ii trece.
Mergi la med.de fam.... o sa-ti dea un sirop ceva de dat (Eurespal, Humex, Aerius)

Sanatate multa!!!

nu face puchinei si ii lacrimeaza de cateva ori pe zi(nu tot timpul):(mergem maine la dr
da oare conjuctivita asta are legatura si cu mucisorii? nu vreau bebe bolnav ca ma simt asa neputincioasa:(
aerosoli de la ce varsta se pot face? unde gasesc aparat de cumparat? oare ii fac bine?

AnaM
07.06.2010, 15:18:57
Da-i Nurofen, dar nu pe stomacul gol. Nurofenul e si antiinflamator si, in caz ca are vreo inflamatie/infectie, ajuta cat de cat, pe cand Panadolul e doar antipiretic si analgezic. Iar Nurofenul e mai eficient in combaterea febrei. Vezi ca nu tre sa-i dai mai mult de 3 ori in 24 ore. Sanatate multa!

petronelaaa
07.06.2010, 15:30:08
nu face puchinei si ii lacrimeaza de cateva ori pe zi(nu tot timpul):(mergem maine la dr
da oare conjuctivita asta are legatura si cu mucisorii? nu vreau bebe bolnav ca ma simt asa neputincioasa:(
in cazu nostru, conjunctivita asta virala a avut legatura cu mucii, in prima faza, apoi si cu tuse... caci trecusem din laringita in rino-faringita acuta (prima luata de la gradi!!!!!!:gen_20:)

Poate a stat in curent, AC sau vreo briza urbana :D

LE: aerosoli am citit ca se fac si la bebei de 3luni; aparate de aerosoli se gasesc (si) in farmacii sau la Siminiceanu de inchiriat

tsimonaiuliana
07.06.2010, 16:00:48
Am primit si noi rezultatele de la analize.Ma speriasem pt. ca erau multe(6) scrise cu rosu dar am fost la doc. si a spus ca are anemie.Urasc anemia,si cat m-am tinut sa ii dau alimente bogate in fier si uite...Nu stiu cate galbenusuri,cata carne de vita,cat spanac ,cat ficatel si alte alea bogate in fier tre' sa manance un copil ca sa nu aiba anemie.Mi-a dat fier picaturi,eu tare vroiam sa isi ia din alimentatie dar asta e.Am intrebat-o daca pot sa ii pun sare in mancare si a spus ca un pic pot sa ii pun pt. aportul de iod.A mai spus ca pot sa ii dau cirese,sa reduc vitamina D3 la 4 pic pe zi,sa ii inlocuiesc Aptamilul acesta cu Aptamil HA,sa nu ii dau capsuni si mi-a dat trimitere la un ortoped pt. ca David cand merge duce piciorul drept spre interior.In rest e bine,are 10 kg si 850,acum de mancat mananca bine solidele,poate refuza mancarea de la dinti ca vad sa iasa unul.A,si i-a facut si grupa sanguina ,are B3 ca tac'su.

tsimonaiuliana
07.06.2010, 16:06:18

Ai grija la urechiuse sa nu intre apa.Daca totusi intra un pic de apa ,tamponeaza usor cu o carpa uscata si moale.Bafta.

Green_Eyes
07.06.2010, 16:07:26
Si Tudor a racit acu..daca tot nu mi-a racit toata iarna:(( Asta'noapte a fost super agitat, am avut o noapte grea, iar de dimineata ii curge nasul intr-una..cred ca a luat de la nepotelul meu in Botosani, caruia ii curgea si lui nasul..
i-am dat o doza de Nurofen si una de Panadol.. chestia e ca nu sta sa ii iau temperatura:( I-am mai dat si apa cu lamaie pentru Vitamina C..altceva nu stiu ce sa ii mai dau, sper sa nu se complice situatia. Cred ca e mai bine sa nu ies cu el din casa azi, nu? si nici sa nu ii fac baie..:-\

tsimonaiuliana
07.06.2010, 16:14:32
Si Tudor a racit acu..daca tot nu mi-a racit toata iarna:(( Asta'noapte a fost super agitat, am avut o noapte grea, iar de dimineata ii curge nasul intr-una..cred ca a luat de la nepotelul meu in Botosani, caruia ii curgea si lui nasul..
i-am dat o doza de Nurofen si una de Panadol.. chestia e ca nu sta sa ii iau temperatura:( I-am mai dat si apa cu lamaie pentru Vitamina C..altceva nu stiu ce sa ii mai dau, sper sa nu se complice situatia. Cred ca e mai bine sa nu ies cu el din casa azi, nu? si nici sa nu ii fac baie..:-\

Nu il scote afara si nici baitza deocamdata.Suna doctorul sau mergi personal sa vezi ce te sfatuieste sa ii dai.Sanatate multa.

alibd
07.06.2010, 16:34:26
Fetele, cat ajunge o morfologie de trimestru 2 la Iliev?
Cam cu cat timp inainte se fac programarile si unde il pot gasi? Eventual un nr de telefon...
Mersi mult! :*

biutzaxx
07.06.2010, 16:36:03
Neatza!
Ieri am iesit in Expo cu trici, am zis ca nu mai mergem acolo duminica, ca e jale... M-a obosit aglomeratia ingrozitor. Ne-am intalnit cu Anmari, bebe & sot si mi se pare ca i-am vazut si pe Biu, bebe & sot, dar nu am apucat sa ajung la voi ca ati disparut repede :-w :D

Ana, am fost in expo, si la pranz si seara de la 19 la 22 :">, seara am fost cu socrii si ne facem veacul pe la parcultul de copii ca tare ii place lui Sebastian sa se dea in caluti si in masinutele care se invart. Data viitoare sa ma tragi de maneca in caz ca nu va vad eu inainte, ca tare vreau sa va cunosc personal, si mai ales sa vad dintzucii lui Tudorel :D

Ana, ce imi poti zice despre nuci? i-ai dat?

azi am comis-o cu pranzul, am zis ca ii fac pastai si piept de gaina, si fiindca am ajuns tarziu acasa am bagat pieptul la cuptorul cu microunde, in 5 min era super crispy, piatra de fapt :D si am a ramas bietul copil cu pastaile si ca sa mai inmultesc mancarea am pus si niste branza de vaci :D a papat tot :D

biutzaxx
07.06.2010, 16:39:51
am gasit biberon de stica la dona, miniblu, si inca o farmacie de cartier iar tetinele sunt separate de la tomy tipee, avent...

simi_wau
07.06.2010, 17:34:06
in cazu nostru, conjunctivita asta virala a avut legatura cu mucii, in prima faza, apoi si cu tuse... caci trecusem din laringita in rino-faringita acuta (prima luata de la gradi!!!!!!:gen_20:)

Poate a stat in curent, AC sau vreo briza urbana :D

LE: aerosoli am citit ca se fac si la bebei de 3luni; aparate de aerosoli se gasesc (si) in farmacii sau la Siminiceanu de inchiriat

multumesc mult>:D<

tsimonaiuliana
07.06.2010, 17:50:07
:madlaugh::madlaugh:David merge singur.Sunt entuziasmata la maxim,tocmai a facut primii pasi singur,fara sa se sprijine de nimic.El cam de o saptamana si ceva se ridica singur in picioare fara sa se tina de nimic dar ramanea pe loc,nu facea nici un pas,in schimb astazi a facut 4 pasi.Am inlemnit.Apoi a vazut ca poate si iar s-a ridicat si a facut 3 pasi.De atunci repeta figura continuu.Sunt topita,ce senzatie frumoasa...:love:

simi_wau
07.06.2010, 17:51:34
:madlaugh::madlaugh:David merge singur.Sunt entuziasmata la maxim,tocmai a facut primii pasi singur,fara sa se sprijine de nimic.El cam de o saptamana si ceva se ridica singur in picioare fara sa se tina de nimic dar ramanea pe loc,nu facea nici un pas,in schimb astazi a facut 4 pasi.Am inlemnit.Apoi a vazut ca poate si iar s-a ridicat si a facut 3 pasi.De atunci repeta figura continuu.Sunt topita,ce senzatie frumoasa...:love:
felicitari!!!!m-ai emotinat si pe mine:Dai baiet mare!

Anmari
07.06.2010, 17:59:32

wow. ... felicitari pentru plimbaret ;-) .. abia astept sa o vad si pe a mea
de acum mami sa te tii bine ;)) ca te fugareste toata casa :)

PS: biberonane de sticla eu am de la Baby Nova de 125 ml (dar intra si 150) si de 250 ml. costa in jur de 15 ron bucata si intrebi la farmacie de ele ;-)

stefania_a
07.06.2010, 18:01:11
Cam cu cat timp inainte se fac programarile si unde il pot gasi? Eventual un nr de telefon...

iliev are cabinetul in podu ros...gasesti pe net nr dde tel...oricum cand suni intrebi si cat costa morfo de trim 2...:D

Green_Eyes
07.06.2010, 21:24:45
Nu il scote afara si nici baitza deocamdata.Suna doctorul sau mergi personal sa vezi ce te sfatuieste sa ii dai.Sanatate multa.

Multumesc tare mult! Pana l-am urma, l-am scos afara o ora de la 6 la 7 ca nu mai rezistam, insa cu acordul medicului.. deocamdata il tin pe Nurofen, vitamina C (lamaie si portocala) si apa de mare pentru nasuc.. ce zi grea a fost ziua de azi..singura doar eu cu el acasa..si colac peste pupaza, mi-a dat si mie raceala:( Aaaa, si am reusit performanta sa imi pun telefonul la spalat.. in masina de spalat. Normal ca mi s-a busit telefonul, in mod uimitor cartela a supravietuit:-\

Felicitari pentru primii pasi! E un baietel precoce David! La noi nu s-au mai repetat ''primii pasi'' o:-)

Milagros
07.06.2010, 21:48:27
De pe la 8 fara ...haraie unu ceva pe un perete....nu-mi dau seama exact ce face... da` 5min dak mai continua...aflu!!!! :gen_06:

Mdea, vecinii nostri de la 9 dau cu aspiratorul pe parchet dupa 9 -10 seara deasupra camerei copilului :gen_07::gen_07::gen_07:

Milagros
07.06.2010, 21:51:21
Felicitari! Noi dormim separat de o luna de zile. Ma duc la el la papa de 2 ori pe noapte, iar pe la 5-6 cand e iar de papa il iau si il pun in patul mare din camera lui si mai dormim amandoi o bucata.

Bravo! Asa am fi vrut si noi dar din pacate nu puteam lasa usa deschisa la dormitorul lui ca venea frig de pe hol ca am o usa aiurea la intrare si se face curent (zilele astea o si schimbam :D)

Milagros
07.06.2010, 21:55:21

Felicitari!!!! Ce m-am emotionat!!! Micul meu s-a ridicat azi in fundut singur singurel si s-a mentinut asa :D:D:D

radumonalisse
07.06.2010, 22:03:58
Dragele mele mamici, am fost si eu la o cresa de stat undeva in zona Galata....groaznic. Un spatiu mare de joaca cu o iarba netunsa, un gard viu imens netuns de cativa ani (cred), pe unde se intrezarea un topogan stricat, cateva leagane cazute, nevopsite si scorojite. Am intrat in cladirea amenajata cu usi si geamuri termopan, am urcat la etaj unde am vorbit cu "sefa" (fiind probabil medicul cresei), o doamna extrem de calma, in varsta , nu prea placuta la prima vedere. Mi-a spus ca sunt 2 grupe si nu e limita de copii la inscriere...se ajunge undeva la 30 de copii pe grupe...am inlemnit. Nu am vizitat nimic pt. ca nu am stiut daca se poate face acest lucru, in schimb am privit prin usile deschise una din camerele de joaca ale copiilor care era mica si neprimitoare...nici un desen , nici o jucarie atarnata...of ce mila imi era de copii. Sincer nu stiu ce voi face. Bafta mamici!

ralubebemic
07.06.2010, 22:35:55

eu anul trecut am dat 150 de lei pe vremea asta, acum fina mea parca a dat 200...dar e bine sa iti faci programare din timp, ca e cam aglomerat si din cate stiu el nu suprapune paciente...respecta randul, nu le programeaza de dragul de a avea multe paciente care sa astepte cu orele ca la altii :)>-
vezi cu tel tb sa insisti ....

ralubebemic
07.06.2010, 22:37:56
am uitat sa va dau buna seara si sa pup toti bebeii frumosi de-aici
eu nu mai am timp de nimic, e jaleeee fi-mea
Bravo pt David....pe de-o parte de-abia astept si eu momentul, ca nu mai pot de spate ( nu ca o sa stau cu burta la soare dupa ce incepe sa mearga)

tsimonaiuliana
07.06.2010, 22:45:02
Am mai pus si noi pozici (http://picasaweb.google.com/tsimonaiuliana/David10Luni/?feat=directlink) :)

Rok5ana
07.06.2010, 23:13:35

Felicitari pentru plimbaret!!! :)

Rok5ana
07.06.2010, 23:24:02
Noi am fost azi in Parcul Expozitiei si ne-am intalnit cu LauraF, sotul+bebe. Ea mi-a atras atentia ca eu cu capu'-n nori nu i-am vazut. Luca e un copil tare dulce. Are niste ochi superbi...o data se uita la tine si te-a topit :)

LauraF
07.06.2010, 23:44:18
Eliana, multa bafta cu prima baita! >:D<
Sanatate multa lui Ianisica si lui Tudor de Green_eyes! >:D<
Simona, felicitari pentru baietelul voinicel si pentru primii pasi! :x Nu te ingrijora cu anemia, da-i cu incredere fier si calciu si ai sa vezi ca va fi bine.
Milagros, bravo si lui Dragos! Numai vesti bune sa ne dati. >:D<

eliana
07.06.2010, 23:46:52

Eu parca am dat 2 mil si m-am programat cu vreo 2-3 saptamani inainte. Nu mai am nr de telefon :(

LauraF
07.06.2010, 23:49:33
Noi am fost azi in Parcul Expozitiei si ne-am intalnit cu LauraF, sotul+bebe. Ea mi-a atras atentia ca eu cu capu'-n nori nu i-am vazut. Luca e un copil tare dulce. Are niste ochi superbi...o data se uita la tine si te-a topit :)

Multumim :">. Si puiul vostru face senzatie cu ochisorii lui albastri :x, nu mai spun cand iti si zambeste! O sa descarc si pozele maine, dar din pacate aparatul nostru incepe sa dea rateuri, o sa vad eu ce-a scos.

eliana
07.06.2010, 23:51:56
Raportez cu succes prima baita :D de fapt cam a 2-a, am mai avut o tentativa sambata, mai mult un soi de flescaiala. Azi a decurs muuuuuuuuult mai bine si in mod surprinzator fara urlete :) gata, am scapat de-un stres!
Ana, tu cum ai facut cu Tudor, l-ai lasat de la inceput singur in camera lui? fii-mea deocamdata sta cuminte numai la ea in patutz, dar eu dorm noaptea in aceeasi camera cu ea, ca mi se pare un pic cam greu sa patrulez intre dormitor si ea daca are chef sa pape la 1-2 ore. Dar mi-e dor de dormitorul meu :">

madinai
08.06.2010, 05:49:03
BIANCA, LA MULTI ANI!
sa fii sanatoasa, sa cresti mare si frumoasa si sa-i bucuri pe parinti si pe bunici!
sa ramai vesela mereu!
te pupam:*:*:*

AnaM
08.06.2010, 08:42:52
La multi ani, MariBi, sa fii sanatoasa, fericita, iubita, si sa-i bucuri pe parinti toata viata!
Yupiiiiii, primul anisor!!!!!!!!!!

Bujori pentru printesa:
http://farm2.static.flickr.com/1015/528799768_6abbf14d65.jpg?v=0

Si un cadou :D

http://www.npl2.com/getimage.php?filename=prod%2F1%2F34_pb.jpg

AnaM
08.06.2010, 08:48:34
Ana, tu cum ai facut cu Tudor, l-ai lasat de la inceput singur in camera lui? fii-mea deocamdata sta cuminte numai la ea in patutz, dar eu dorm noaptea in aceeasi camera cu ea, ca mi se pare un pic cam greu sa patrulez intre dormitor si ea daca are chef sa pape la 1-2 ore. Dar mi-e dor de dormitorul meu :">
Da, a stat de la inceput in camera lui/patutzul lui... A fost greutz la inceput, cu alaptatul o data la doua ore, deci patrulam ceva pana dimineata (de obicei, la ultimul alaptat spre dimineata ramaneam in patul mare din camera lui, cu el langa mine), dar m-am obisnuit repede si la 2 luni a inceput sa doarma si cate 6-7 ore, alaptat in jur de 5 dimineata si iar somn pana la 8. In scurt timp si-a scos si masa asta. Si pentru paranoia mea mi-am luat videointerfon si am stat mult mai linistita, ca-l vedeam tot timpul.

Am uitat sa zic "neatza!" |-)

alibd
08.06.2010, 08:52:11

Vecinii mei au inceput sa-si rascaie peretii la 5 dimineata. Ce era la gura mea, numai eu stiu. :talk_04::talk_04::gen_02:
Trebuie sa le-o coc cat de curand, ca nu se mai poate. :">

alibd
08.06.2010, 08:54:52
La multi ani, MariBi, sa fii sanatoasa, fericita, iubita, si sa-i bucuri pe parinti toata viata!
Yupiiiiii, primul anisor!!!!!!!!!!

Bujori pentru printesa:
http://farm2.static.flickr.com/1015/528799768_6abbf14d65.jpg?v=0

Si un cadou :D

http://www.npl2.com/getimage.php?filename=prod%2F1%2F34_pb.jpg

La multi ani! o:-)

alibd
08.06.2010, 08:56:27
Eu parca am dat 2 mil si m-am programat cu vreo 2-3 saptamani inainte. Nu mai am nr de telefon :(

Cred ca voi suna si eu sa vad daca am noroc de programare. :-SS

petronelaaa
08.06.2010, 08:56:30
LA MULTI ANI Bianca!!!!
Sa fii sanatoasa, fericita si mereu vesela!!!
http://dl6.glitter-graphics.net/pub/1237/1237436e9mmm2bxbc.gif (http://www.glitter-graphics.com)

petronelaaa
08.06.2010, 09:04:18
Vecinii mei au inceput sa-si rascaie peretii la 5 dimineata. Ce era la gura mea, numai eu stiu. :talk_04::talk_04::gen_02:
Trebuie sa le-o coc cat de curand, ca nu se mai poate. :">

Mdea, vecinii nostri de la 9 dau cu aspiratorul pe parchet dupa 9 -10 seara deasupra camerei copilului :gen_07::gen_07::gen_07:

Dimineata asta fu linistita.... deocamdata.:-<
DAAAAAR.... urmeaza showul in curand.... caci e un Ac pe scara blocului ce urmeaza a fi montat!!!!
Si pt ca Legile lui Murphy functioneaza.... la somnul de amiaza o sa-si gaseasca astia momentul, cred!8-X8-X

NEATA.....

eluta
08.06.2010, 09:07:14
La Multi Ani Bianca !!!

http://dl8.glitter-graphics.net/pub/493/493338pw37m860mi.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Milagros
08.06.2010, 09:25:39
LA MULTI ANI, BIANCA!!!! SA CRESTI MARE SI FRUMOASA!!! :gen_17::gen_17::gen_17::gen_17:

Milagros
08.06.2010, 09:28:30
Si acum Buna dimi!
La noi treburile merg tot mai bine. A doua noapte a puiului singurel in camera si o mare surpriza: mi-a dormit fara pauza de la 9 jumate la 5 jumate dimineata apoi iar pana la 7 jumate si asta desi dormise si ziua in vreo 3 reprize din care una de 3 ore. Me very very proud and very very happy. A fost si papacios ieri si a luat si masa de fructe si cea de legume la orele prescrise la carte. Acu face nani si dupa ii dau fructele si afara un pic sa aerisim neuronii.
Pupam toti bebeii!

tsimonaiuliana
08.06.2010, 09:42:15
La multi ani Bianca,sa fii sanatoasa si [email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-

monique18virgo
08.06.2010, 10:33:25
neata fetele.
LA MULTI ANI sanatosi si plini de bucurii pt Bianca>:D<<:-P<:-P:gen_17:.
Felicitari si pt progresele bebelusilor:x

Andrusca
08.06.2010, 10:53:05
Neata!

Bianca, felicitari pt 1 anisor! Multa sanatate si sa le aduci parintilor numai bucurii!!!

David: bravo bravo...ai pornit-o devreme la picior! :)

Sanatate multa bolnaviorilor!

La noi ziua a inceput "in forta": mi-a plesnit una peste bolul cu fructe si branza si restul va puteti imagina: covor, mobila, usa, pereti compromisi :-w:-w:-w:-w:-L:-L:-L
nu a facut niciodata asa ceva....ufffff

Green_Eyes
08.06.2010, 11:30:46
La multi ani fericiti, Bianca!:x

Rok5ana
08.06.2010, 11:49:55
Si acum Buna dimi!
La noi treburile merg tot mai bine. A doua noapte a puiului singurel in camera si o mare surpriza: mi-a dormit fara pauza de la 9 jumate la 5 jumate dimineata apoi iar pana la 7 jumate si asta desi dormise si ziua in vreo 3 reprize din care una de 3 ore. Me very very proud and very very happy. A fost si papacios ieri si a luat si masa de fructe si cea de legume la orele prescrise la carte. Acu face nani si dupa ii dau fructele si afara un pic sa aerisim neuronii.
Pupam toti bebeii!

Neatza!

Ce bine a dormit Dragos! Al meu parca a capiat asta-noapte...s-a trezit din 2 in 2 ore (:|.

Rok5ana
08.06.2010, 11:52:22
La multi ani Bianca! Sa cresti mare si sa fii fericita!!!

claudelle
08.06.2010, 11:54:27
LA MULTI ANI BIANCA, sa cresti mare, sanatoasa si sa-i bucuri pe parinti :*:*:*

Neata feteli,

Am ajuns si noi acasa, in weekend am umblat teleleu, ba la ai mei la Botosani, apoi pe la munte am ajuns -Gura Humorului, Bicaz la o prietena....a fost SUPERB. Vreau sa va zic ac Andrei s-a simtit extraordinar, radea in hohote cand noi mangaiam un vitelus, era atent cand auzea cocosul diminieata, pasarelele, se uita mirat la gaini,caprioare, ponei....ce mai a fost super pt el.

simi_wau
08.06.2010, 12:37:10
La multi ani fetita cu cei mai frumosi ochi albastri!!!:x

veste buna: micutul Robert nu are nevoie de transplant!!!!!!!!!![-o< Este in Londra, luni a fost operat si i s-a facut doar o operatie de corectie.Parintii sunt foarte fericiti....la fel si noi, insa vor mai ramane 3,4 luni acolo pentru tratament si control.

tsimonaiuliana
08.06.2010, 13:02:34

veste buna: micutul Robert nu are nevoie de transplant!!!!!!!!!![-o< Este in Londra, luni a fost operat si i s-a facut doar o operatie de corectie.Parintii sunt foarte fericiti....la fel si noi, insa vor mai ramane 3,4 luni acolo pentru tratament si control.

Ma bucura tare vestea buna pe care ne-ai dat-o.Bravo lui ca e un luptator.=D>

Milagros
08.06.2010, 13:19:08
LA MULTI ANI BIANCA, sa cresti mare, sanatoasa si sa-i bucuri pe parinti :*:*:*

Neata feteli,

Am ajuns si noi acasa, in weekend am umblat teleleu, ba la ai mei la Botosani, apoi pe la munte am ajuns -Gura Humorului, Bicaz la o prietena....a fost SUPERB. Vreau sa va zic ac Andrei s-a simtit extraordinar, radea in hohote cand noi mangaiam un vitelus, era atent cand auzea cocosul diminieata, pasarelele, se uita mirat la gaini,caprioare, ponei....ce mai a fost super pt el.

Ce frumos! Eu ii aratam lui Dragos o pisica ieri dar nu prea a fost interesat. In schimb a intins manutele sa se joace la un bebe de o luna jumate pe care acu vreo doua sapt il pocnise peste capusor :-$:">

Noi s-ar putea sa ducem bebele in Italia vreo saptamana. Daca nu vrea suzi in avion e ok si tzitzi? Ca stiu ca tre sa suga ceva.

Aaaa, si ii trebuie pasaport la bebe?

Milagros
08.06.2010, 13:19:48

Vai, ce vesti bune, cred ca bietii parinti sunt in al noualea cer! Sa dea Doamne Doamne multa sanatate si lui Robert si la toti bebeii.

eluta
08.06.2010, 13:35:04
Daca tot e ora de nani priviti aici (http://www.bzi.ro/mi-e-sooomn-video-173428) :) .

Anmari
08.06.2010, 13:46:55
LA MULTI ANI BIANCA!
Sa fii sanatoasa, sa asculti pe mami si sa ai numai bucurii in viata!

LauraF
08.06.2010, 14:34:50
La multi ani, Bianca! :rocking:Sa fii sanatoasa si sa ii bucuri pe parinti! :x
Sanatate lui Robert, ma bucur tare sa aud vesti bune! Recuperare usoara si parintilor multa putere! >:D<
Milagros, ai nevoie de pasaport pt bebe.
LE: poze Luca si Stefanel de Rok5ana aici
(http://picasaweb.google.com/lauraraduta/Luca1AnSi3Luni#)

Andrusca
08.06.2010, 14:41:59
Noi s-ar putea sa ducem bebele in Italia vreo saptamana. Daca nu vrea suzi in avion e ok si tzitzi? Ca stiu ca tre sa suga ceva.

pasaport trebuie musai! detalii gasesti pe link de la pasapoarte iasi
ref la avion: da, tre sa molfaie ceva la aterizare / decolare :D

biutzaxx
08.06.2010, 15:51:17
La multi ani Maria-Bianca!! (*)(*)(*)
sa fii fericita toata viata , asa cum esti acum, si sa ai parte numai de noroc, sanatate si voie buna!!:gen_17::gen_17::gen_17::gen_17:
Felicitari mami pentru asa fetita, meriti un premiu pentru un an in care ai nascut, crescut o adevarata minune!! @};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-

biutzaxx
08.06.2010, 15:55:52
Ieri i-am dat paste cu lapte, nuca macinata si un varf de fructoza la galusca mea si a mancat tot, a iesit delicioasa :D
I-am dat nuci ca vazusem in cartea aia pe care o am de la voi, care are un tabel cu alimentele introduse pe luni, si avea si nuca acolo care se poate da de la 9 luni, si zicea ca sunt o sursa importanta de proteine, se da la inceput 1 lingurita scuturata pana se ajunge la 1-2 lingurite pe zi .Se recomanda administrarea lor de 1-3 ori pe saptamana :D
Asta m-a incurajat sa ii dau, si vad ca nu a avut nicio reactie negativa :)>-

ralubebemic
08.06.2010, 16:21:00
La multi ani MariBi !! sa cresti mare , sa fii sanatoasa si sa ai noroc in viata !! prima motzata din generatia mica >:D<<:-P<:-P=D>

geany_m
08.06.2010, 16:41:16
La multi ani, MariBi!
http://dl4.glitter-graphics.net/pub/969/969094cgmrn203bf.gif (http://www.glitter-graphics.com)

tsimonaiuliana
08.06.2010, 17:08:12
Ieri i-am dat paste cu lapte, nuca macinata si un varf de fructoza la galusca mea si a mancat tot, a iesit delicioasa :D
I-am dat nuci ca vazusem in cartea aia pe care o am de la voi, care are un tabel cu alimentele introduse pe luni, si avea si nuca acolo care se poate da de la 9 luni, si zicea ca sunt o sursa importanta de proteine, se da la inceput 1 lingurita scuturata pana se ajunge la 1-2 lingurite pe zi .Se recomanda administrarea lor de 1-3 ori pe saptamana :D

Mi-ai dat o idee buna,o sa ii fac si eu.Stii cumva unde se gaseste de cumparat miez de nuca?Oare gasesc in piata?

AnaM
08.06.2010, 17:16:49
Mi-ai dat o idee buna,o sa ii fac si eu.Stii cumva unde se gaseste de cumparat miez de nuca?Oare gasesc in piata?
Gasesti in orice supermarket, ori la zona fructe uscate (in Carrefour e vis-a-vis de fructe rare/exotice), ori la zona alune/seminte :) 100% gasesti.

Anmari
08.06.2010, 17:34:17

cu ce fel de lapte ai facut pastele? cand ai blenduit tot a iesit ca o crema? se simte nuca dupa blenduit?

radumonalisse
08.06.2010, 21:12:09
Ce frumos! Eu ii aratam lui Dragos o pisica ieri dar nu prea a fost interesat. In schimb a intins manutele sa se joace la un bebe de o luna jumate pe care acu vreo doua sapt il pocnise peste capusor :-$:">

Iti trebuie pasaport care sa nu expire in cel putin 6 luni. Pont , la fiecare aeroport este camera "mama si copilul" , camera f. curata unde il poti shimba pe bebe de scutec...etc, inainte de check in, este si in avion la toaleta loc pt. schimbat bebe, dar e spatiul mic si destul de incomod. Bafta multa!

petronelaaa
08.06.2010, 21:56:02
Iti trebuie pasaport care sa nu expire in cel putin 6 luni. Pont , la fiecare aeroport este camera "mama si copilul" , camera f. curata unde il poti shimba pe bebe de scutec...etc, inainte de check in, este si in avion la toaleta loc pt. schimbat bebe, dar e spatiul mic si destul de incomod. Bafta multa!

in unele aeroporturi (nu romnesti!) sunt adevarate camere... unde poti dormi cat de cat cu bebe; nu un chiosculet cu draperii, pe care le tragi ca sa alaptezi/schimbi.:D

radumonalisse....tu ce fel de copil ai:)) ? fetita sau baietel? cum il/o cheama? merge la gradi/cresa? (poate ai scris...da`neuronu e mic si ingramadit)

gabriela_rgh
08.06.2010, 22:36:32
Bianca"La multi anisori frumosi si sanatosi!"Felicitari parintilor pt bebelina frumoasa si maricica!:x:x

biutzaxx
08.06.2010, 22:52:32
cu ce fel de lapte ai facut pastele? cand ai blenduit tot a iesit ca o crema? se simte nuca dupa blenduit?
deci miez de nuca de la carrefour..
cu lapte de vaca, ca am mai facut odata cu lapte praf si nu mi-a placut si daca branzica calcica se face cu lapte de vaca, i-am facut si pastele la fel. Apoi am ras nuca ca mie-ra lene sa fac galagie cu robotul , am dat-o prin razatoare, cam 4 miezi, si dupa ce s-au facut pastele, am adaugat nuca si am bagat la blender mai multisor. A iesit ca o pasta mai groasa si cu cus-cus prin ea (de la spaghetti) moale si usor de inghitit, ca al meu a devenit tare pretentios in ce priveste textura mancarii, vrea cat mai fin ...
spor la gatit!

a, si cu un vf de fructoza, iese delicioasa:D si daca vrea mai acrut se poate adauga putin iaurt. Eu am pus iaurt ca sa mai racesc compozitia:D

lady_l
08.06.2010, 23:24:39
MariBi!!!!!:*

http://dl.glitter-graphics.net/pub/1758/1758931o28yn2mpxg.gif (http://www.glitter-graphics.com)

AnaM
09.06.2010, 08:46:36
Neatzaaaa! :Y
Ce program aveti de iesit afara? Se anunta calduri destul de mari sapt. asta :)

petronelaaa
09.06.2010, 09:00:02
Neata...
cam nasol cu caldurile astea.... naduseala mare, mon cher :-p
noi stam in casa si ne hidratam balacindu-ne :gen_12:

alinutza20
09.06.2010, 09:39:55

neata.. nici eu nu mai stiu cum sa ies afara.. ieri si alaltaieri am iesit pe la 17.30 sper 18..
din pacate dimineata nu pot iesi din cauza carutului:(

fetele nu mai e nimeni la fel de bun ca simini la care as putea sa ajung mai repede? nu e nici urgenta da parca nici n-as astepta 2-3 saptamani:(
petro imi trimiti si mie nr lu simi ca parca tu il aveai:*

Anmari
09.06.2010, 09:45:52
neata.. nici eu nu mai stiu cum sa ies afara.. ieri si alaltaieri am iesit pe la 17.30 sper 18..

fetele nu mai e nimeni la fel de bun ca simini la care as putea sa ajung mai repede? nu e nici urgenta da parca nici n-as astepta 2-3 saptamani:(

Nr cabinet Siminiceanu 0232 / 21 99 69
Am auzit ca si Dr. Stan e la fel de bun si mai este dr. Cucer, dar consultatia la ea este 80 ron ceea ce mie mi se pare enorm.
La dr. Stan consultatia e 30 ron, dar nasol e ca nu face programari si de multe ori astepti si cam 2 ore pana intri, dar cica e bun. Cabinetul e foarte aproape de noi, undeva pe langa scoala 40 din nicolina (sper sa nu fi scris gresit).

AnaM
09.06.2010, 10:10:26

A patit ceva Monitza?
Si noi am iesit ieri la 18...

De-acum, ori dimineata, ori seara se mai poate iesi...

alinutza20
09.06.2010, 10:10:54
Nr cabinet Siminiceanu 0232 / 21 99 69
Am auzit ca si Dr. Stan e la fel de bun si mai este dr. Cucer, dar consultatia la ea este 80 ron ceea ce mie mi se pare enorm.
La dr. Stan consultatia e 30 ron, dar nasol e ca nu face programari si de multe ori astepti si cam 2 ore pana intri, dar cica e bun. Cabinetul e foarte aproape de noi, undeva pe langa scoala 40 din nicolina (sper sa nu fi scris gresit).

multumesc frumos..
la dr stan am fost cand cu rubeola, e intr-adevar f bun dar se ajunge destul de greu la el.. atunci am ajuns prin cineva da mi-e jena sa apelez iar...
iar ca sa ma duc sa stau prin fata cabinetului/sppitalului... stiti k n-am cu cine:))

chrysthyana
09.06.2010, 10:12:39
Neata...
cam nasol cu caldurile astea.... naduseala mare, mon cher :-p
noi stam in casa si ne hidratam balacindu-ne :gen_12:
la multi ani bianka!
buna dimineata si de la mine! cu vremurile astea calde mi se pare greu!voi cum va descurcati cu AC/ul!eu am fost in pana in centru singura cu bebe ul si a fost greu tare!era cald, aglomerat(sa conduci in iasi mi se pare cel mai nasol lucru posibil), bebe ul urla in spate era transpirat ...va zic nu e de iesit!mai degraba stau in gradina la bronzat !mi e frica sa nu i faca rau AC!ba il scoteam la 28 grade afara , ba intram in masina la 22 !cred ca le face rau schimbarea asta de temperatura!aseara adormise si s/a trezit plangand , habar nu am de ce si mi/a cam rupt inima cand vedeam ca plange si nu stiam de ce!
am fost si la controlul ala si mi/a zis dr ca e consecinta nasterii naturale si nu/mi recomanda sa mai nasc natural ca as agrava situatia!m/am cam intristat dar asta e viata!am uretrocel!se poate opera dar mai tarziu!
si haideti sa va prezint pe ciresel! http://picasaweb.google.com/chrysthyana1/ACinceaLunita#5480667456561594258

petronelaaa
09.06.2010, 10:31:00

vazui ca ti-a scris nr Anmari...
ca sa nu astepti 2sapt la Simini... poti suna sa-ti faci programare la alt dr pediatru care ofera consultatii acolo (mai sunt dr Anton(de treaba) , Rusu, Ursu, una cu C....)
Dar ce a patiti Moni???:x

alinutza20
09.06.2010, 10:50:41
vazui ca ti-a scris nr Anmari...
ca sa nu astepti 2sapt la Simini... poti suna sa-ti faci programare la alt dr pediatru care ofera consultatii acolo (mai sunt dr Anton(de treaba) , Rusu, Ursu, una cu C....)
Dar ce a patiti Moni???:x

vesnica problema cu burtica.. da deja nu mai pot...
am sa vb cu husbandu sa vad daca ne rezolva iar cu dr stan.. daca nu ma reprofilez.. vad eu..
acu mi-a zis cineva ca s-ar putea sa fie vreo intoleranta....:-\

Anmari
09.06.2010, 11:19:18
vesnica problema cu burtica.. da deja nu mai pot...
am sa vb cu husbandu sa vad daca ne rezolva iar cu dr stan.. daca nu ma reprofilez.. vad eu..
acu mi-a zis cineva ca s-ar putea sa fie vreo intoleranta....:-\

dar dr ei pediatru nu te poate ajuta?
e constipata si nu reusesti sa o reglezi din alimente?
mititica :(

claudelle
09.06.2010, 11:44:13

Vreau si eu sa se ridice in fundulet.....

Fetele.....de cate ori pe sapatamana le dati carne/oua/ficat ? ?

Poze de la munte
(http://picasaweb.google.ro/Claudia.Cozorici/AndreiASaseaLuna#)

geany_m
09.06.2010, 11:46:55
si haideti sa va prezint pe ciresel! http://picasaweb.google.com/chrysthyana1/ACinceaLunita#5480667456561594258
Ce scump e micutul Edi cu ciresele dupa ureche!:x
Iar pozele cu el in "mijlocul universului/soarelui" sunt super:D

Cat priveste uretrocelul, medicul ti-a recomandat tratamentul chirurgical sau nu e atat de deranjant? Mai sunt cateva variante de luat in calcul. Si grija mare la alimentatie, cafea, fumat si exercitiile fizice!
Sanatate multa!>:D<

alinutza20
09.06.2010, 11:52:44
dar dr ei pediatru nu te poate ajuta?
e constipata si nu reusesti sa o reglezi din alimente?
mititica :(

nu e constipata.. e vesnc balonata, fffffff multe gaze maia les noaptea... plange,tipa...

LauraF
09.06.2010, 11:52:56
Neata la toata lumea!
Noi bagam plimbare o ora dimineata (de la 9 la 10) dupa ce papa. Dar la cat de cald e la 10 ma gandesc serios sa iesim putin mai devreme. Apoi inca o ora seara, dupa 18:30. Daca tati e disponibil seara mergem in Expo. Aseara s-a asezat in fund in pietricele (in parcul de copii) si nu vroia sa se mai ridice sub nici o forma. :)) Daca era dupa el dormea acolo.

Alinuta, noi suntem multumiti de dr. Liliana Barbacariu (centrul Meditur), de altfel ne-am si transferat la dumneaei. Posibil sa fie insa aglomerata, abia s-a intors in tara.

petronelaaa
09.06.2010, 11:58:26
Neata la toata lumea!
Noi bagam plimbare o ora dimineata (de la 9 la 10) dupa ce papa. Dar la cat de cald e la 10 ma gandesc serios sa iesim putin mai devreme. Apoi inca o ora seara, dupa 18:30. Daca tati e disponibil seara mergem in Expo. Aseara s-a asezat in fund in pietricele (in parcul de copii) si nu vroia sa se mai ridice sub nici o forma. :)) Daca era dupa el dormea acolo.

Alinuta, noi suntem multumiti de dr. Liliana Barbacariu (centrul Meditur), de altfel ne-am si transferat la dumneaei. Posibil sa fie insa aglomerata, abia s-a intors in tara.

Fusem si noi aseara in Expo... :D
Si noi tot in pietricele ne desfasuram activitatea.... #:-S

LauraF
09.06.2010, 12:00:59

Poze de la munte
Pai sunt 7 zile, ai grija in fiecare zi sa aiba la masa ori carne, ori galbenus, ori ficat (ex: 2 zile galbenus, 2 ficat, 3 carne)
Frumoase pozele la munte. Sa va fie de bine iesirea! Se pare ca nu v-ati plictisit, a avut juniorul ce vedea!:x

Milagros
09.06.2010, 12:06:28
Hello fetili!
Multumesc de lamuriri. Mergem sa facem pasaport la bebe de indata ce stim precis data plecarii.
Azi dau broccoli la pui. I l-am facut cu cartof dulce si cartof normal, sper sa-i placa, i-am pus doar vreo 3 bucatele de gust.
Stiti ceva de indemnizatii la BRD? Dimineata la 10 nu intrase nimic.

Milagros
09.06.2010, 12:10:09

Aham, multumesc de pont...calatoria cu avionul va fi prima si pentru noi, deci ne informam la greu. Ma lasa cu scaun de masina in avion? Citeam undeva pe net ca e indicat sa nu tii bebele in brate in caz de turbulente. Intreb ca sa stiu sa fac rost de scaun din timp ca noi nu avem masina deci nici scaunel nu ne-a trebuit.

De schimbat sper sa nu fie cazul ca nu dureaza asa mult calatoria.

Milagros
09.06.2010, 12:12:19

Noi iesim dimineata la 9-10 pana la maxim 11 jumate, apoi seara dupa 5. Aseara am mers pana in Plus pe la 6 si ne-am intors infierbantati rau si i-am facut baie imediat lui Dragos, nu am mai asteptat pana la 9 cand e ora lui de baita in mod normal.

Milagros
09.06.2010, 12:15:34

Poze de la munte

Cand te astepti mai putin o sa se ridice, la noi asa a fost, daca nu eram pe faza nici nu stiam mai ales de cand se joaca mult in camera lui singurel...cine stie ce a facut el pe acolo si eu nu stiu. Glumesc, ca tot la 10 min ma duc si trag cu ochiu' la el ca asa mi-i de drag cand e cuminte.

Milagros
09.06.2010, 12:17:47
Neata la toata lumea!

Azi dimineata la 9 erau deja 22 de grade :-SS

claudelle
09.06.2010, 12:25:12
Pai sunt 7 zile, ai grija in fiecare zi sa aiba la masa ori carne, ori galbenus, ori ficat (ex: 2 zile galbenus, 2 ficat, 3 carne)
Frumoase pozele la munte. Sa va fie de bine iesirea! Se pare ca nu v-ati plictisit, a avut juniorul ce vedea!:x

Multumim! Chiar au ce vedea copii acolo unde am mers: caprioare,ponei,pastravi este amenajat si loc pentru joaca cu topogan, leagane.......f frumos.
La astea-oua,carne,ficat- trebuie sa alternez? sau e ok sa-i dau 2 zile larand ou, apoi doua zile la rand ficat?
Si noi am fost aseara in Expo dupa 18.30......dar ce de-a gazulite am vazut in aer....

Andrusca
09.06.2010, 12:32:51
Buna fetele! va servesc cu o limonada racoroasa? :-p

noi dimineata 1 ora, de la 10..ca la 9 abia face ochi :D si apoi seara de pe la 8; cand revenim la iasi, sigur nu mai iesim dimineata pt ca acolo e mai cald ca la piatra neamt :-SS

Alina, stiu ca la dr stan se face programare dar nu prea se respecta...:D; asteptam vesti bune! pupici monitzei

frumoase pozele cu bebe eduard si andrei ioan :)>-

claudelle
09.06.2010, 13:03:39
Buna fetele! va servesc cu o limonada racoroasa? :-p

noi dimineata 1 ora, de la 10..ca la 9 abia face ochi :D si apoi seara de pe la 8; cand revenim la iasi, sigur nu mai iesim dimineata pt ca acolo e mai cald ca la piatra neamt :-SS

Alina, stiu ca la dr stan se face programare dar nu prea se respecta...:D; asteptam vesti bune! pupici monitzei

frumoase pozele cu bebe eduard si andrei ioan :)>-

Multumim, multumim...ce bine de voi ca stati in Piatra, la asa aer....va invidiem :-p

radumonalisse
09.06.2010, 13:15:10
in unele aeroporturi (nu romnesti!) sunt adevarate camere... unde poti dormi cat de cat cu bebe; nu un chiosculet cu draperii, pe care le tragi ca sa alaptezi/schimbi.:D

radumonalisse....tu ce fel de copil ai:)) ? fetita sau baietel? cum il/o cheama? merge la gradi/cresa? (poate ai scris...da`neuronu e mic si ingramadit)
Am o fetita de 1 an si 4 luni si in toamna va merge la cresa...nu stiu inca la care...am inscris-o la una din galata, de stat dar e jale ce urata e...nu cred ca va ramane acolo. Referitor la camera mama si copilul din aeroport , am gasit una in aeroportul din Bucuresti, impresionant de curata , mobila cu tot ce trebuie, cu baie , dus...etc, nu cred ca aveam pat de dormit, dar in rest super. In Italia la un aeroport mic, camera pt. bebe era tot una cu cea de invalizi, mult mai mica si urata.

radumonalisse
09.06.2010, 13:21:27
Aham, multumesc de pont...calatoria cu avionul va fi prima si pentru noi, deci ne informam la greu. Ma lasa cu scaun de masina in avion? Citeam undeva pe net ca e indicat sa nu tii bebele in brate in caz de turbulente. Intreb ca sa stiu sa fac rost de scaun din timp ca noi nu avem masina deci nici scaunel nu ne-a trebuit.

Stiu sigur ca ai voie cu carutul in avion, deci e posibil si cu scaunelul de masina, dar sincer nu cred ca e necesar, pt. ca bebe are centura separata de tine si va sta cu tine in brate, nu il lasa singur, cel putin asa a fost la noi. O tineam in brate si o alaptam ea avand centura separat, ce era legata la centura mea. Bafta multa!

Anmari
09.06.2010, 13:25:51
nu e constipata.. e vesnc balonata, fffffff multe gaze maia les noaptea... plange,tipa...

eu am fost ieri la dr. Olaru si mi-a recomandat sa fac chimism = o analiza a sucului gastric, ca sa vedem daca are anumite alimente care nu le digera.

analiza la synlab costa 20 ron, eu zic sa mergi si sa-i faci. se ia kaka din 3 puncte diferite pe aceeasi lopatica si se duce dimineata si rezultatul la amiaza.

eu astept rezultatele azi cu sufletul la gura.

multa sanatate! si poop la monitza

chrysthyana
09.06.2010, 13:32:52
multumim pt aprecieri!
geany sa stii ca dr la care am fost , lupascu, nu prea a bagat in seama uretrocelul , ci ma aburea cu nu stiu ce colposcopie , si nu stiu ce scurgere!eu abia imi facusem analizele in italia!chiar sunt curioasa ce mi zice ca e!si o sa le repet la altcineva daca nu sunt ok!
milagros noi am zburat cu blue air si daca varsta copilului e sub 2 ani trebuie sa/l tii in bratele tale!.nu am mai auzit pe nimeni sa ia scaunul de masina in avion!al nostru se ataseaza la carut si nu am platit nimic extra pt ca 10 kg la cala si carutul sunt gratis pt infantsi aoi pana in italia e scurt zborul!90 min in zbor !eu i am dat sa suga cand am decolat si am aterizat si a dormitnon stop!sa vezi ce o sa va distrati la pozatul pt pasaport!la al nostru ne chinuiam toti sa/l facem sa se uite la obiectiv!
fetelor didi iar nu face kk!deci am terminat cu alea 10 supozitoare si are doua zile de cand nu face!nu stiu ce sa/i mai fac!cred ca incep cu sucurile!
alinuta , monica te chinui demult cu moni , adica de la cate luni a inceput sa se constipe?o fi si didi ca ea...il vad ca se chinuie , plange , dar nu iese nimic!

petronelaaa
09.06.2010, 13:35:16
Am o fetita de 1 an si 4 luni si in toamna va merge la cresa...nu stiu inca la care...am inscris-o la una din galata, de stat dar e jale ce urata e...nu cred ca va ramane acolo. Referitor la camera mama si copilul din aeroport , am gasit una in aeroportul din Bucuresti, impresionant de curata , mobila cu tot ce trebuie, cu baie , dus...etc, nu cred ca aveam pat de dormit, dar in rest super. In Italia la un aeroport mic, camera pt. bebe era tot una cu cea de invalizi, mult mai mica si urata.

Sa fie sanatoasa si sa te bucuri de ea! (nu ai ne-ai zis si cum o cheama....):-p
E trist si urat ce gasesti in cresele de stat. Nu zic ca astea particulare is mai bune.... dar e vb si de bani.
In orice caz, odata intrata in colectiv tre sa te astepti la raceli, laringite.... (isi tusesc in fatza, stranuta si nu stiu sa-si puna mana la gurita, mozolesc jucarii etc.)
Stii cat costa/luna la cresa din Galata? 4h, 8h?? (pura curiozitate, ca oricum nu o dau acolo)*:-)

PS: cred ca tickerul nu indica corect varsta... sau ceva nu e setat bine...:-B

LauraF
09.06.2010, 13:50:04

In avion ai centura speciala pt bebe care se prinde de centura ta. Deci tii copilul in brate dar e "asigurat". Camera "Mama si copilul" am vazut si in Timisoara in aeroport, modesta, dar e ok, are fotoliu, chiuveta, suport pt schimbat copilul...

LE: Am vazut acum ca ti-a mai raspuns cineva.

LauraF
09.06.2010, 14:02:36
multumim pt aprecieri!
geany sa stii ca dr la care am fost , lupascu, nu prea a bagat in seama uretrocelul , ci ma aburea cu nu stiu ce colposcopie , si nu stiu ce scurgere!eu abia imi facusem analizele in italia!chiar sunt curioasa ce mi zice ca e!si o sa le repet la altcineva daca nu sunt ok!
milagros noi am zburat cu blue air si daca varsta copilului e sub 2 ani trebuie sa/l tii in bratele tale!.nu am mai auzit pe nimeni sa ia scaunul de masina in avion!al nostru se ataseaza la carut si nu am platit nimic extra pt ca 10 kg la cala si carutul sunt gratis pt infantsi aoi pana in italia e scurt zborul!90 min in zbor !eu i am dat sa suga cand am decolat si am aterizat si a dormitnon stop!sa vezi ce o sa va distrati la pozatul pt pasaport!la al nostru ne chinuiam toti sa/l facem sa se uite la obiectiv!
fetelor didi iar nu face kk!deci am terminat cu alea 10 supozitoare si are doua zile de cand nu face!nu stiu ce sa/i mai fac!cred ca incep cu sucurile!
alinuta , monica te chinui demult cu moni , adica de la cate luni a inceput sa se constipe?o fi si didi ca ea...il vad ca se chinuie , plange , dar nu iese nimic!

Vad ca aceeasi tactica are si acum de a face un ban in plus :) Am fost si eu la Lupascu (cabinet Iris) cu o problema minora acum aproape 10 ani si acolo m-au imbarligat sa mai fac o gramada de investigatii. Tanara si credula am scos din buzunar cateva milioane pe atunci (erau bani!), tin minte ca l-am chemat si pe actualul sot sa mai aduca ceva. Nah... ce nu face omul pt sanatate! La fel, mi-au spus ca trebuie sa fac o colposcopie, "mai ales ca nu facusem niciodata" pana atunci. Mi-au gasit o formatiune suspecta "pe care mai bine sa o cauterizez", deja ma programau la spital pt interventie! :)) Am plecat acolo tehuie de cap si cu portofelul gol. Ulterior am mai verificat la un alt medic, nu am nimic nici acum, dupa atata timp. Personal nu recomand nimanui sa calce pe acolo! :D
A! De curiozitate... mai au sistemul ala ceausist de programare? Adica suni si te programezi la o anumita data, apoi vii in ziua respectiva la prima ora a diminetii si iei "un numar", apoi te intorci dupa amiaza la o ora aproximativa spusa de asistenta si astepti minim o ora pe holul cabinetului. :))
PS. Medicul meu de familie imi facuse recomandarea, dar se pare ca in timp unii fac din meseria de medic una de facut bani cu orice pret.

petronelaaa
09.06.2010, 14:10:51
Vad ca aceeasi tactica are si acum de a face un ban in plus :) Am fost si eu la Lupascu (cabinet Iris) cu o problema minora acum aproape 10 ani si acolo m-au imbarligat sa mai fac o gramada de investigatii. Tanara si credula am scos din buzunar cateva milioane pe atunci (erau bani!), tin minte ca l-am chemat si pe actualul sot sa mai aduca ceva. Nah... ce nu face omul pt sanatate! La fel, mi-au spus ca trebuie sa fac o colposcopie, "mai ales ca nu facusem niciodata" pana atunci. Mi-au gasit o formatiune suspecta "pe care mai bine sa o cauterizez", deja ma programau la spital pt interventie! :)) Am plecat acolo tehuie de cap si cu portofelul gol. Ulterior am mai verificat la un alt medic, nu am nimic nici acum, dupa atata timp. Personal nu recomand nimanui sa calce pe acolo! :D
A! De curiozitate... mai au sistemul ala ceausist de programare? Adica suni si te programezi la o anumita data, apoi vii in ziua respectiva la prima ora a diminetii si iei "un numar", apoi te intorci dupa amiaza la o ora aproximativa spusa de asistenta si astepti minim o ora pe holul cabinetului. :))
PS. Medicul meu de familie imi facuse recomandarea, dar se pare ca in timp unii fac din meseria de medic una de facut bani cu orice pret.

valeu... jalnica!!!:-&
Si eu am plecat o data de acolo.... mai nelamurita decat m-am dus; tot niste ani de atunci. Si tot asa... m-a luat una tare...ca cum nu stiu ca-mi trebe bon de ordine, ca asa se face la cabinet "la ei" si cand intr-un final am intrat "duceti-va sa beti apa/suc acasa si veniti cu vezica plina". N-am mai calcat pe acolo!!!!!!!!!!!!:)>-

LauraF
09.06.2010, 14:19:32
Si eu am plecat o data de acolo.... mai nelamurita decat m-am dus; tot niste ani de atunci. Si tot asa... m-a luat una tare...ca cum nu stiu ca-mi trebe bon de ordine, ca asa se face la cabinet "la ei" si cand intr-un final am intrat "duceti-va sa beti apa/suc acasa si veniti cu vezica plina". N-am mai calcat pe acolo!!!!!!!!!!!!:)>-
...asa, bon de ordine, nu "numar" :)):)):)), deci tu tot asa ai prins. Si la mine a fost prima si ultima data cand am fost. Si ce multa lume vine totusi, cel putin cand am fost eu era plin!

chrysthyana
09.06.2010, 14:27:19

urasc dr astia care se cred DUMNEZEU!am inceput si eu sa pun intrebari si deja asistenta ei se uita infricosata la mine de parca am facut nu stiu ce blasfemie!in fine nu mai fac polemica pt ca e inutil! oricum am ramas cu o parere proasta !

lauraf tot sistemul ala il folosesc!pe sora mea au cojobit/o de bani , eu o sa cer si a doua opinie!

biutzaxx
09.06.2010, 15:07:57

stiu ca sunt niste cutiute speciale, care se pun peste masuta, special pt bebe. dar asta am vz la zborurile peste ocean, dar poate au si pt cele scurte..
unde plecati?.. ca nu am fost atenta daca ai scris

roxana1
09.06.2010, 15:33:19
salutari fetele
Nu am apucat sa recuperez deloc,dar am mare nevoie de un sfat din partea voastra,urmez un tratament care nu e indicat in timpul alaptarii insa nu am de ales asa ca am intrerupt alaptarea.tratamentul il iau mai mult de 10 zile.ce ar trebui sa fac?sa iau ceva pt intreruperea lactatiei sau sa ma storc in fiecare zi desi nu prea pot?(cu gandul ca poate voi mai putea alapta macar noaptea dupa ce termin tratamentul si ma fac bine,cine stie cand)sanii mi se umple si se fac tari abia seara,atunci simt niste noduli ši ma dor putin. Stiu ca au mai fost fete cu tratament si au intrerupt alaptarea,cum ati facut?

LauraF
09.06.2010, 15:48:16
salutari fetele
Nu am apucat sa recuperez deloc,dar am mare nevoie de un sfat din partea voastra,urmez un tratament care nu e indicat in timpul alaptarii insa nu am de ales asa ca am intrerupt alaptarea.tratamentul il iau mai mult de 10 zile.ce ar trebui sa fac?sa iau ceva pt intreruperea lactatiei sau sa ma storc in fiecare zi desi nu prea pot?(cu gandul ca poate voi mai putea alapta macar noaptea dupa ce termin tratamentul si ma fac bine,cine stie cand)sanii mi se umple si se fac tari abia seara,atunci simt niste noduli ši ma dor putin. Stiu ca au mai fost fete cu tratament si au intrerupt alaptarea,cum ati facut?
Ca sa ai laptic si dupa tratament trebuie sa te storci in fiecare zi la orele la care de obicei il papa bebe(si sa arunci, evident). E frustrant, stiu, am luat si eu antibiotic 10 zile si asa am facut, dar merita daca vrei sa alaptezi dupa asta. Daca iei ceva pt intreruperea lactatiei, atunci il intarci automat si pe bebe, caci lapticul nu mai revine. Asa ca faci cum consideri tu ca e mai bine pt tine si pt cel mic. >:D<

AnaM
09.06.2010, 15:50:28
salutari fetele
Ori iei medicatie pentru oprirea lactatiei (dar o opreste de tot), ori iti iei o pompa si scoti laptele pana termini tratamentul... Cu mulsul manual degeaba te chinui, ca s-ar putea sa nu mai ai ce mulge pana opresti tratamentul...

Juliette
09.06.2010, 15:50:35
salutari fetele
Eu am intrerupt alaptarea cu Dostinex, dar nu ti-as recomanda, are reactii adverse f urate. Eu am facut dupa prima pastila hemoragie, care macar n-a durat mult, s-a oprit. Si mi-a scazut tensiunea de am lesinat in 2 randuri, intr-o dimineata dupa o ceasca de cafea aveam tensiunea 8, ceea ce e extrem de putin. Mai sunt si Bromcriptin, tot pastile, dar reactiile sunt aceleasi.
Stoarce-te cu pompa si poate, dupa ce termini tratamentul, mai poti alapta. O alta metoda e sa pui comprese reci si sa strangi bine sanii. Mie asa mi-a zis nasa mea ca a oprit lactatia.
Multa sanatate ! :*

LauraF
09.06.2010, 16:09:41
Ori iei medicatie pentru oprirea lactatiei (dar o opreste de tot), ori iti iei o pompa si scoti laptele pana termini tratamentul... Cu mulsul manual degeaba te chinui, ca s-ar putea sa nu mai ai ce mulge pana opresti tratamentul...
E o metoda rudimentara, dar eu cu mana am colectat lapticul din luna a 3-a pana in a 7-a ca cel mic nu sugea. Am avut o pompa ieftina si una de la Nuk, nu am reusit sa scot mai nimic cu niciuna din ele. Recunosc nu am fost genul sa am lapte sa curga siroaie, dar am avut. In luna a 7-a m-a evervat cel mic ca nu mai vroia lapte de nici o culoare, eu ma saturasem sa arunc, asa am renuntat fara nici o remuscare.
O metoda naturala de a opri lactatia e sa nu te hidratezi, sa colectezi lapticul rar si doar partial. In cateva zile scade considerabil cantitatea de lapte si intr-o saptamana e gata. :)>-

AnaM
09.06.2010, 16:15:41
E o metoda rudimentara, dar eu cu mana am colectat lapticul din luna a 3-a pana in a 7-a ca cel mic nu sugea. Am avut o pompa ieftina si una de la Nuk, nu am reusit sa scot mai nimic cu niciuna din ele. Recunosc nu am fost genul sa am lapte sa curga siroaie, dar am avut. In luna a 7-a m-a evervat cel mic ca nu mai vroia lapte de nici o culoare, eu ma saturasem sa arunc, asa am renuntat fara nici o remuscare.
O metoda naturala de a opri lactatia e sa nu te hidratezi, sa colectezi lapticul rar si doar partial. In cateva zile scade considerabil cantitatea de lapte si intr-o saptamana e gata. :)>-
Wow, si nu te-a durut?

Eu cu pompa m-am descurcat foarte bine de la inceput... Cea mai buna mi s-a parut Avent-ul ISIS, desi n-am folosit-o decat o data. Am mai avut una Lansinoh cu care scoteam cat scoteam si cu Aventul, dar dura un pic mai mult.

alinutza20
09.06.2010, 16:21:54
bai frate da-s tampiti astia cu banii lor :((:((:((:talk_04::talk_04::talk_04::gen_07::gen_0 7::gen_01:

AnaM
09.06.2010, 16:35:15
bai frate da-s tampiti astia cu banii lor :((:((:((:talk_04::talk_04::talk_04::gen_07::gen_0 7::gen_01:
Subscriu intru totul :gen_06:

Fetele care primesc banii de la postas, nu s-a auzit nimic de ei?

roxana1
09.06.2010, 16:43:24
Ca sa ai laptic si dupa tratament trebuie sa te storci in fiecare zi la orele la care de obicei il papa bebe(si sa arunci, evident). E frustrant, stiu, am luat si eu antibiotic 10 zile si asa am facut, dar merita daca vrei sa alaptezi dupa asta. Daca iei ceva pt intreruperea lactatiei, atunci il intarci automat si pe bebe, caci lapticul nu mai revine. Asa ca faci cum consideri tu ca e mai bine pt tine si pt cel mic. >:D<
Stiu ca daca iau ceva pt intreruperea lactatiei lapticul nu mai revine,tocmai de asta cer un sfat pt ca nu stiu ce si cum sa fac. Nu e vb ca e frustrant sa storc de mai multe ori pe zi,e vb ca nu pot din cauza ca abia ma tin pe picioare din cauza bolii si uneori abia pot respira,si ma chinui sa ma storc macar o data pe zi cu speranta ca o sa mai raman cu lapte,sau dupa cum vad ca ati spus,in felul asta va scadea considerabil.si ma intrebam daca e bine sa las sa decurga totul de la sine si daca scade sau il pierd de tot asta e,sau sa iau pastile sa il opresc eu.nu stiu cum e mai bine din pct de vedere medical.adica sa nu mai ramana ceva lapte acolo pe care nu il scot si s o dau in altceva. Sigur ca as vrea sa mai alaptez dar nu stiu daca mai e dupa mine

LauraF
09.06.2010, 16:50:11
Wow, si nu te-a durut?

Eu cu pompa m-am descurcat foarte bine de la inceput... Cea mai buna mi s-a parut Avent-ul ISIS, desi n-am folosit-o decat o data. Am mai avut una Lansinoh cu care scoteam cat scoteam si cu Aventul, dar dura un pic mai mult.
Sa doara? Nici vorba, doar ca e nevoie de putina indemanare si rabdare. Mai ciudat mi s-a parut vacuumul de la pompa.

roxana1
09.06.2010, 16:56:49
Nu ma refeream ca nu pot stoarce manual,ma refeream ca starea de sanatate nu ma lasa sa am puterea sa storc de cate ori as vrea...deci daca o sa raman fara lapte trebuie sa mai merg la un doctor ceva sa fiu sigura,sau nu mai fac nimic?mi e frica de noduli...

LauraF
09.06.2010, 16:58:23
Stiu ca daca iau ceva pt intreruperea lactatiei lapticul nu mai revine,tocmai de asta cer un sfat pt ca nu stiu ce si cum sa fac. Nu e vb ca e frustrant sa storc de mai multe ori pe zi,e vb ca nu pot din cauza ca abia ma tin pe picioare din cauza bolii si uneori abia pot respira,si ma chinui sa ma storc macar o data pe zi cu speranta ca o sa mai raman cu lapte,sau dupa cum vad ca ati spus,in felul asta va scadea considerabil.si ma intrebam daca e bine sa las sa decurga totul de la sine si daca scade sau il pierd de tot asta e,sau sa iau pastile sa il opresc eu.nu stiu cum e mai bine din pct de vedere medical.adica sa nu mai ramana ceva lapte acolo pe care nu il scot si s o dau in altceva. Sigur ca as vrea sa mai alaptez dar nu stiu daca mai e dupa mine
Atunci incearca sa storci laptele macar odata in zi, dar ai grija sa golesti bine sanii si sa te hidratezi. Dupa 2-3 zile de tratament daca te simti mai bine stoarce lapticul si de 2-3 ori pe zi. Daca nu ti se pare prea greu vei mai avea lapte si dupa 10 zile. Daca totusi nu reusesti, nu iti fa sange rau, important e tu sa fii sanatoasa, pt ca bebe are nevoie de tine. >:D< Multa sanatate!

tsimonaiuliana
09.06.2010, 17:01:41
Subscriu intru totul :gen_06:

Fetele care primesc banii de la postas, nu s-a auzit nimic de ei?

Nimic,nici pomeneala.Oare ii mai primim?

LauraF
09.06.2010, 17:03:39
Nu ma refeream ca nu pot stoarce manual,ma refeream ca starea de sanatate nu ma lasa sa am puterea sa storc de cate ori as vrea...deci daca o sa raman fara lapte trebuie sa mai merg la un doctor ceva sa fiu sigura,sau nu mai fac nimic?mi e frica de noduli...
Singurul motiv real de ingrijorare e atunci cand ai sanii plini de lapte si nu ii golesti. Atunci pot apare complicatii nasoale. In rest, nu. Daca nu golesti sanii decat partial doar scade lactatia pana la disparitia ei completa. Asta de fapt e si cea mai indicata metoda de a nu mai alapta (dar nu e f rapida), nu alte metode mai agresive (pastile, comprese reci pe sani...).

alinutza20
09.06.2010, 17:05:45
Singurul motiv real de ingrijorare e atunci cand ai sanii plini de lapte si nu ii golesti. Atunci pot apare complicatii nasoale. In rest, nu. Daca nu golesti sanii decat partial doar scade lactatia pana la disparitia ei completa. Asta de fapt e si cea mai indicata metoda de a nu mai alapta (dar nu e f rapida), nu alte metode mai agresive (pastile, comprese reci pe sani...).

asa am intarcat eu fata.. a durat cam o saptamana:)

LauraF
09.06.2010, 17:10:12
asa am intarcat eu fata.. a durat cam o saptamana:)
La mine chiar mai putin (cateva zile) pt ca in ultima luna colectam laptele doar de 2 ori pe zi, apoi doar odata seara :) De cand cu diversificarea mofturila al meu nu prea vrea lapte.

roxana1
09.06.2010, 17:12:03
Eu am intrerupt alaptarea cu Dostinex, dar nu ti-as recomanda, are reactii adverse f urate. Eu am facut dupa prima pastila hemoragie, care macar n-a durat mult, s-a oprit. Si mi-a scazut tensiunea de am lesinat in 2 randuri, intr-o dimineata dupa o ceasca de cafea aveam tensiunea 8, ceea ce e extrem de putin. Mai sunt si Bromcriptin, tot pastile, dar reactiile sunt aceleasi.
Stoarce-te cu pompa si poate, dupa ce termini tratamentul, mai poti alapta. O alta metoda e sa pui comprese reci si sa strangi bine sanii. Mie asa mi-a zis nasa mea ca a oprit lactatia.
Multa sanatate ! :*
Auleu,inteleg ca e mai bine fara pastile?

Andrusca
09.06.2010, 17:18:05
am verificat si eu la bcr si nimic...:-SS:-SS:(:(

Milagros
09.06.2010, 21:02:20
multumim pt aprecieri!

Super ca nu trebuie scaun de masina ca imi era urat sa imprumut plus ca nu stiu daca statea el cuminte acolo.
Cu pozatul eu sunt f optimista ca iubirica al meu e fascinat de poze...numai la obiectiv se uita.

Milagros
09.06.2010, 21:04:18
stiu ca sunt niste cutiute speciale, care se pun peste masuta, special pt bebe. dar asta am vz la zborurile peste ocean, dar poate au si pt cele scurte..
unde plecati?.. ca nu am fost atenta daca ai scris

In Italia, la Milano.

Milagros
09.06.2010, 21:06:44
Nici la ora asta nu au bagat banii :-L:-w:-w:-w:-w

alibd
09.06.2010, 22:05:21
Fetele, morfologia de trimestru 2 are limita de timp? Adica se poate face pana cand?
Eu la sfarsitul lunii, cand sper sa obtin programare, as avea cam 21 sap si cateva zile.

Maine sun la Iliev sa vad daca am succes. #:-S

simi_wau
09.06.2010, 22:17:29
buna fetele!!
m-a terminat caldura asta:(....copchilu e mucios, nu sta la aspirat, are rosu in gat...:(
oare pot sa-i dau vit c? vit c e acelasi lucru cu acc praf? ca am cerut vit c la farmacie si mi-a dar acc pliculete...
nu mai inteleg nimic..
am fost cu piciu la dr si mi-a dat sinupret 10 pic/ zi., curat nas cu sterimar si apoi cate o pic de colargol si imuno baby.sper sa-i treaca cu astea sa nu fie nevoie de antibiotic. Voi ce ati mai dat cand erau muciosi( nu a facut febra...)?

petro...o sa-ti raspund eu in locul Monalisei...care e cumnata mea draga:x:x Andra Stefana e micuta si am o poza cu ele 2 in piccasa:D

si ca sa fie tot tacamul...am inceput documentarea pt diversificare...Varza....o mie de lucruri in capul meu..nimic concret!:-& asa ca Milagros , draga mea sa dai id-ul de mess sa te stresez....ca pe fete....:-p

AnaM
09.06.2010, 22:18:27
Fetele, morfologia de trimestru 2 are limita de timp? Adica se poate face pana cand?
Eu la sfarsitul lunii, cand sper sa obtin programare, as avea cam 21 sap si cateva zile.

Maine sun la Iliev sa vad daca am succes. #:-S
Sapt. 20-24, parca... Eu am facut la 21 s si 6 zile :) Bafta!

AnaM
09.06.2010, 22:25:37
buna fetele!!
m-a terminat caldura asta:(....copchilu e mucios, nu sta la aspirat, are rosu in gat...:(
oare pot sa-i dau vit c? vit c e acelasi lucru cu acc praf? ca am cerut vit c la farmacie si mi-a dar acc pliculete...
nu mai inteleg nimic..
am fost cu piciu la dr si mi-a dat sinupret 10 pic/ zi., curat nas cu sterimar si apoi cate o pic de colargol si imuno baby.sper sa-i treaca cu astea sa nu fie nevoie de antibiotic. Voi ce ati mai dat cand erau muciosi( nu a facut febra...)?

petro...o sa-ti raspund eu in locul Monalisei...care e cumnata mea draga:x:x Andra Stefana e micuta si am o poza cu ele 2 in piccasa:D

si ca sa fie tot tacamul...am inceput documentarea pt diversificare...Varza....o mie de lucruri in capul meu..nimic concret!:-& asa ca Milagros , draga mea sa dai id-ul de mess sa te stresez....ca pe fete....:-p
ACC e complet diferit de vitamina C... ACC-ul fluidifica mucozitatile din nasuc (i-am facut eu aerosoli cu ACC injekt la fiole), vitamina C pentru bebelusi e lichida si ambalata ca Vitamina D3, cu mod similar de administrare.
Noi am avut putin rosu in gat odata si ne-a dat Eurespal sirop, Zyrtec picaturi si pt nasuc cate un puf de Pivalone (spray nazal).
Suna bine ce ti-a dat pediatrul. Imuno baby e suficient, nu cred ca tre sa-i mai dai si vitamina C.
Multa sanatate si spor la diversificare :-SS

alibd
09.06.2010, 22:25:56
Sapt. 20-24, parca... Eu am facut la 21 s si 6 zile :) Bafta!

Aha, deci e perfect asa. 4-5 zile peste 21 s voi avea si eu la sfarsitul lunii. Mersi mult! o:-)

Ana, tu morfologia ai facut-o la Iliev sau in alta parte?

AnaM
09.06.2010, 22:32:28
Aha, deci e perfect asa. 4-5 zile peste 21 s voi avea si eu la sfarsitul lunii. Mersi mult! o:-)

Ana, tu morfologia ai facut-o la Iliev sau in alta parte?
Cu mare placere :*
Morfologia am facut-o la doctorita mea, dr. Mihalceanu, singura data cand am fost la Medcenter :) M-am intalnit cu Geany acolo, si am stat la cioace pana a venit doctora (intarziase ca avusese o operatie) :D Ala afost si momentul cand am stabilit ca voi face cezariana.
Si Morfo I tot la dumneaei am facut-o, doar ca la spital, la ecograful Voluson ala smecher, si atunci (11s si 5z parca) mi-a zis ca e baietel :) Morfo de trim III n-am mai facut, ci doar ecografii normale sau 4D.

alibd
09.06.2010, 22:36:55
Cu mare placere :*
Morfologia am facut-o la doctorita mea, dr. Mihalceanu, singura data cand am fost la Medcenter :) M-am intalnit cu Geany acolo, si am stat la cioace pana a venit doctora (intarziase ca avusese o operatie) :D Ala afost si momentul cand am stabilit ca voi face cezariana.
Si Morfo I tot la dumneaei am facut-o, doar ca la spital, la ecograful Voluson ala smecher, si atunci (11s si 5z parca) mi-a zis ca e baietel :) Morfo de trim III n-am mai facut, ci doar ecografii normale sau 4D.

Am inteles.
Si eu prima morfologie am facut-o la medicul meu, dar acum pentru ca a aparut si faza cu chistul m-a trimis la Nemescu pentru cea de trimestru 2. Dar, pentru linistea mea, parca as incerca la Iliev, in cazul in care are liber, ca mai toata lumea il lauda. :-s

alinutza20
09.06.2010, 22:39:05
fetele stiti ceva de dr ana maria scurtu? sau de doina nedelcu? ambele sunt pediatri...

simi_wau
09.06.2010, 22:39:18
ACC e complet diferit de vitamina C... ACC-ul fluidifica mucozitatile din nasuc (i-am facut eu aerosoli cu ACC injekt la fiole), vitamina C pentru bebelusi e lichida si ambalata ca Vitamina D3, cu mod similar de administrare.
Noi am avut putin rosu in gat odata si ne-a dat Eurespal sirop, Zyrtec picaturi si pt nasuc cate un puf de Pivalone (spray nazal).
Suna bine ce ti-a dat pediatrul. Imuno baby e suficient, nu cred ca tre sa-i mai dai si vitamina C.
Multa sanatate si spor la diversificare :-SS

:*mulsumim
oare sa-i dau si eurispal sau sa terminam ce ne-a dat dr?

AnaM
09.06.2010, 22:53:09
Nuuu, Eurespal e pentru tuse (mai mult plamani decat gat, dar na), n-are rost sa-i dai. Si asa la noi n-am observat nici o imbunatatire extraordinara cu siropul asta...
:*

Green_Eyes
09.06.2010, 23:01:35

Tuseste piticul?
Si noi suntem raciti in continuare..amandoi, nu ii mai curge nasul insa are muci din plin care il deranjeaza in special noaptea.. insa nu tuseste si nu a facut febra, mananca bine, e energic.. e posibil chiar si asa sa aiba rosu in gat? Ca eu nu l-am dus sa il vada dr. lui:-\ I-am dat Nurofen dimineata si seara, un tub de oscillo pe zi si picaturi de vitamina C plus suc de portocala..pentru nas am folosit Sterimar si colargol insa colargolul stiu ca se pune doar cand are secretia aia apoasa..

tsimonaiuliana
09.06.2010, 23:15:12
Am inteles.
Si eu prima morfologie am facut-o la medicul meu, dar acum pentru ca a aparut si faza cu chistul m-a trimis la Nemescu pentru cea de trimestru 2. Dar, pentru linistea mea, parca as incerca la Iliev, in cazul in care are liber, ca mai toata lumea il lauda. :-s

Si sora mea a vrut sa mearga la Iliev pt. morfologie dar ori e in concediu ori nu a mai avut cand sa ii faca programare asa ca pe data de 21 iunie se duce la Nemescu.Tu de ce te feresti de Nemescu?Are ceva,nu e bun?

tsimonaiuliana
09.06.2010, 23:20:31
Cand a fost David racit,mi-a dat doc. pt. nas infundat Inhalant Baby,sunt niste capsule cu un lichid in ele pe care le picuri pe o bucatica de carpa sau o batista si o pui langa nasul copilului cand doarme.La noi a functionat f. bine,m-a ajutat si pe mine,doar miroseam un pic pernutza(eu am picurat pe o pernuta mica)si imediat imi desfunda nasul.

roxana1
09.06.2010, 23:24:03
Atunci incearca sa storci laptele macar odata in zi, dar ai grija sa golesti bine sanii si sa te hidratezi. Dupa 2-3 zile de tratament daca te simti mai bine stoarce lapticul si de 2-3 ori pe zi. Daca nu ti se pare prea greu vei mai avea lapte si dupa 10 zile. Daca totusi nu reusesti, nu iti fa sange rau, important e tu sa fii sanatoasa, pt ca bebe are nevoie de tine. >:D< Multa sanatate!
Multumesc mult de tot,tare mult ma ajuta cuvintele tale, ca uneori cand vad ca imi trece cat de cat imi vine sa intrerup tratamentul si sa incep sa il alaptez,asa de vinovata ma simt ca dintr-odata nu ii mai dau laptic de la mine si el saracu se chinuie cu biberonul cu formula...

Yonika
10.06.2010, 00:21:58
Buna la toata lumea!
Fetele, va multumim pt urari si felicitari si pt comentariile de pe picasa. Ieri nu am avut timp sa citesc nimic, dar azi am recuperat.
O data cu primul anisor ne mai iese si un dintuc, al saptelea isi face aparitia intr-o zi maxim 2, zic eu. A, si a inceput sa mearga si in patru labe. daca o asez pe pat incepe sa se chinuie (dar e greu fundul!) si reuseste dintr-o parte de pat sa ajunga in cealalta parte in patru labe); insa daca sta jos pe covor sau afara pe patuta, nu se incumenta.

Fetele, eu o culc de vreo 2 nopti pe Bianca in pijama scurta, insa peste noapte se mai dezveleste, si pana o vadeu sa o inveles iar, trece ceva vreme; oare sa ii pun in picioruse sosetele, sau sa o las asa? Eu o culcam in sac de dormit, dar fiind asa cald, am zis sa o invelesc doar cu o paturica, si nu cred ca ii e frig, ca doarme chiar mai bine decat inainte (in casa sunt cam 24 de grade). Sau as putea sa o culc in sac de dormit dar manutele tot afara ii raman, si cum pijamaluta e cu manecuta scurta...

Poate reusim sa ajungem si noi intr- seara in parc poate mai intalnim vreo mamica cu bebe la plimbare (noi daca stam acum la casa mai toata ziua e afara, mai putin orele cele mai calduroase cand stam in casa cu ea). Azi i-am umflat si piscina si s-a balacit , i-a placut asa de mult.

Legat de raceli si de curs nasucul, v-am mai zis ca imi recomandase dr sa ii dau un siropel imunorezistan, si eu i-am luat panaa la urma imuno baby, si nu am avut deloc probleme cu ea. dar ori e ea f rezistenta, ca in primul an de viata al ei, i-a curs de 2 ori nasucul (fara febra si fara tuse) si o data cand a facut rosu in gat - dar ma gandesc sa nu fi fost legat de debutul pojarelului. De acum am zis ca mai inspre toamna am sa ii mai dau imuno rezistan, speram peste vara sa fim fetite cumintele si fara raceli sau curs nasucul. (stau si ma gandesc, oare nu as putea sa aduc si dr pediatru dupa noi la Iasi?)

Fetele, vad ca ati tot scris de banuti, ca nu au intrat (oricum la mine intra mai tarziu ca la voi ca eu ii primesc de la Bacau), ma gandesc oare nu intra mai tarziu ca trebuie sa calculeze iar la fiecare (unde e cazul) si sa scada procentul care il iau din indemnizatie?

va pupam pe toate! O seara placuta si noapte buna!

simi_wau
10.06.2010, 00:39:58
Buna la toata lumea!
Fetele, va multumim pt urari si felicitari si pt comentariile de pe picasa. Ieri nu am avut timp sa citesc nimic, dar azi am recuperat.
O data cu primul anisor ne mai iese si un dintuc, al saptelea isi face aparitia intr-o zi maxim 2, zic eu. A, si a inceput sa mearga si in patru labe. daca o asez pe pat incepe sa se chinuie (dar e greu fundul!) si reuseste dintr-o parte de pat sa ajunga in cealalta parte in patru labe); insa daca sta jos pe covor sau afara pe patuta, nu se incumenta.

Fetele, eu o culc de vreo 2 nopti pe Bianca in pijama scurta, insa peste noapte se mai dezveleste, si pana o vadeu sa o inveles iar, trece ceva vreme; oare sa ii pun in picioruse sosetele, sau sa o las asa? Eu o culcam in sac de dormit, dar fiind asa cald, am zis sa o invelesc doar cu o paturica, si nu cred ca ii e frig, ca doarme chiar mai bine decat inainte (in casa sunt cam 24 de grade). Sau as putea sa o culc in sac de dormit dar manutele tot afara ii raman, si cum pijamaluta e cu manecuta scurta...

Poate reusim sa ajungem si noi intr- seara in parc poate mai intalnim vreo mamica cu bebe la plimbare (noi daca stam acum la casa mai toata ziua e afara, mai putin orele cele mai calduroase cand stam in casa cu ea). Azi i-am umflat si piscina si s-a balacit , i-a placut asa de mult.

Legat de raceli si de curs nasucul, v-am mai zis ca imi recomandase dr sa ii dau un siropel imunorezistan, si eu i-am luat panaa la urma imuno baby, si nu am avut deloc probleme cu ea. dar ori e ea f rezistenta, ca in primul an de viata al ei, i-a curs de 2 ori nasucul (fara febra si fara tuse) si o data cand a facut rosu in gat - dar ma gandesc sa nu fi fost legat de debutul pojarelului. De acum am zis ca mai inspre toamna am sa ii mai dau imuno rezistan, speram peste vara sa fim fetite cumintele si fara raceli sau curs nasucul. (stau si ma gandesc, oare nu as putea sa aduc si dr pediatru dupa noi la Iasi?)

Fetele, vad ca ati tot scris de banuti, ca nu au intrat (oricum la mine intra mai tarziu ca la voi ca eu ii primesc de la Bacau), ma gandesc oare nu intra mai tarziu ca trebuie sa calculeze iar la fiecare (unde e cazul) si sa scada procentul care il iau din indemnizatie?

va pupam pe toate! O seara placuta si noapte buna!

pai ce sa calculeze? acum nu intra pe luna mai cu 85%?
pupam fetele

alinutza20
10.06.2010, 08:41:16
neata...
n-au ce calcula ca acum vireaza luna mai... sper sa intre azi, oricum eu sunt cu ochii pe ei:-L

petronelaaa
10.06.2010, 09:06:51
!

bravooo Bianca pt dintuc!
Si noi am trecut la tinuta de vara noaptea... un tricou si cu pantalonasi lungi (ca la cat se foieste...tot se ridica si ajung scurti :-p ) si cu sosete (dak nu-i convin oricum se descalta de ele;))) ; neinvelita!
Si fu si prima noapte in care am dormit cu geamu deschis.

alinutza20
10.06.2010, 09:20:41
bravooo Bianca pt dintuc!
Si noi am trecut la tinuta de vara noaptea... un tricou si cu pantalonasi lungi (ca la cat se foieste...tot se ridica si ajung scurti :-p ) si cu sosete (dak nu-i convin oricum se descalta de ele;))) ; neinvelita!
Si fu si prima noapte in care am dormit cu geamu deschis.

si la noi e a doua noapte cu geamu deschis...moni doarme in tricou si pampers si tot transpira.. e jale de cald la mine:((

chrysthyana
10.06.2010, 09:24:56
buna dimineata !fetele didi a facut singur trebusoara!iu huuuuu sunt asa de bucuroasa ca astazi programasem sa ma duc la dc!tocmai ieri se vb de dr stan si cand a venit mama acasa imi zice ...vezi ca te trimit la dr stan ca i a zis ei nu sh cine ca e bun si bine ca nu ma mai duc urgent!o sa ma duc pt un control general!
am si eu in schimb o intrebare existentiala... daca ar fi sa facem o lista cu medicamente indispensabile pt bebe(care sa le ai in casa )care ar fi aceasta!pls help !

simi_wau
10.06.2010, 09:37:58
buna dimineata !fetele didi a facut singur trebusoara!iu huuuuu sunt asa de bucuroasa ca astazi programasem sa ma duc la dc!tocmai ieri se vb de dr stan si cand a venit mama acasa imi zice ...vezi ca te trimit la dr stan ca i a zis ei nu sh cine ca e bun si bine ca nu ma mai duc urgent!o sa ma duc pt un control general!
am si eu in schimb o intrebare existentiala... daca ar fi sa facem o lista cu medicamente indispensabile pt bebe(care sa le ai in casa )care ar fi aceasta!pls help !

neata!!
o sa-ti spun pe care le am eu ( nu doar medicamente)...nu stiu daca sunt chiar toate indispensabile: paracetamol supozitoare, panadol, nurofen, oscilo,sirop pt raceala, apa de mare, ser fiziologic, gel pt dinti, crema protectie solara, vigantol. Cam astea imi vin in minte ( cat mi-a mai ramas din ea)...Sigur vor mai completa si fetele.
Pupam didi:*

Anmari
10.06.2010, 09:42:37
neata!!
o sa-ti spun pe care le am eu ( nu doar medicamente)...nu stiu daca sunt chiar toate indispensabile: paracetamol supozitoare, panadol, nurofen, oscilo,sirop pt raceala, apa de mare, ser fiziologic, gel pt dinti, crema protectie solara, vigantol. Cam astea imi vin in minte ( cat mi-a mai ramas din ea)...Sigur vor mai completa si fetele.
Pupam didi:*

Fier Hausman - ptr cei peste 6 luni
Calciu fiole
Vitamina C
O crema cu oxid de zinc ptr iritati fund (dar asta nu e medicament :d )
Kanamicina Sulfat 1% (gaza mea a facut un fel de conjuctivita la ochi si am dat-o si ia trecut)
Betadina, baneocin
Biotics (daca face diaree e ptr refacerea florei intestinale)
Hidrasec (e pentru hidratare)

AnaM
10.06.2010, 09:43:33
Bravo pentru kaki :D

Medicamente:
1. Antipiretice (combat febra), de multe ori sunt si analgezice: Paracetamol (supozitoare/sirop Panadol), Ibuprofen (Nurofen sirop) - e si antiinflamator, in caz de vreo infectie, Novocalmin la febra peste 38.5 (se alterneaza cu paracetamol sau ibuprofen).
2. Antidiareice: Smecta/Hydrasec sau ce mai zice medicul, Enterol sau alte asemanatoare in caz de enterocolita
3. Anti-constipatie: daca nu se poate regla din alimentatie (sau ceaiuri/sucuri): supozitoare cu glicerina (pot da depenenta)/siropuri de reglare a tranzitului (Bifiform/Biotics Baby)/microclisme
4. Un gel de dinti (Gengigel Baby/Dentinox etc.)
5. Vitamine: D3, vitamina C, Fier picaturi (Ferrum Hausmann pentru dupa 6 luni)
6. O crema cicatrizanta pentru iritatii (Avene Cicalfate/Sudocrem/Bepanthene)
7. Medicamente pentru colici (dar nu mai e cazul la Didi)
8. Ser fiziologic, Spray nas Sterimar/Nazomer/Marimer, o crema cu protectie solara (preferabil spf 50), o crema pentru vreme rece/vant (o cold-crema), Betadina, pudra Baneocin (are si antibiotic), eventual un sirop de crestere a imunitatii in special la trecerea dintre anotimpuri si niste Oscillococcinum la primele semne de raceala, Calciu.

Daca am uitat ceva, va rog completati! Inca nu m-am trezit bine (a urlat kidu' azi-noapte o ora jumate, sunt tehuie de cap).

Neatza!

Juliette
10.06.2010, 10:00:29
Auleu,inteleg ca e mai bine fara pastile?
E mult mai bine fara pastile. Eu, dupa ce am tras cu pastilele alea, n-as mai lua in veci. :*

Juliette
10.06.2010, 10:06:27
fetele stiti ceva de dr ana maria scurtu? sau de doina nedelcu? ambele sunt pediatri...
Ana Maria Scurtu e sotia dr Bogdan Scurtu, de la Cuza Voda. Noi am avut contact cu ea pe partea de chirurgie, cand a avut bebe plaga la cap, cum l-a tras cu pensa. A fost f atenta si draguta, a fost cel mai bun tratament cel pe care ni l-a dat ea si i-a trecut repede puiului.

Anmari
10.06.2010, 10:09:44
Bravo pentru kaki :D

Medicamente:
1. Antipiretice (combat febra), de multe ori sunt si analgezice: Paracetamol (supozitoare/sirop Panadol), Ibuprofen (Nurofen sirop) - e si antiinflamator, in caz de vreo infectie, Novocalmin la febra peste 38.5 (se alterneaza cu paracetamol sau ibuprofen).
2. Antidiareice: Smecta/Hydrasec sau ce mai zice medicul, Enterol sau alte asemanatoare in caz de enterocolita
3. Anti-constipatie: daca nu se poate regla din alimentatie (sau ceaiuri/sucuri): supozitoare cu glicerina (pot da depenenta)/siropuri de reglare a tranzitului (Bifiform/Biotics Baby)/microclisme
4. Un gel de dinti (Gengigel Baby/Dentinox etc.)
5. Vitamine: D3, vitamina C, Fier picaturi (Ferrum Hausmann pentru dupa 6 luni)
6. O crema cicatrizanta pentru iritatii (Avene Cicalfate/Sudocrem/Bepanthene)
7. Medicamente pentru colici (dar nu mai e cazul la Didi)
8. Ser fiziologic, Spray nas Sterimar/Nazomer/Marimer, o crema cu protectie solara (preferabil spf 50), o crema pentru vreme rece/vant (o cold-crema), Betadina, pudra Baneocin (are si antibiotic), eventual un sirop de crestere a imunitatii in special la trecerea dintre anotimpuri si niste Oscillococcinum la primele semne de raceala, Calciu.

Daca am uitat ceva, va rog completati! Inca nu m-am trezit bine (a urlat kidu' azi-noapte o ora jumate, sunt tehuie de cap).

Neatza!

Dar ce a patit Tudor de a tipat? Iese un dintisor ceva?

alinutza20
10.06.2010, 10:11:27
legat de medicamente eu am asa:
-ptr raceli/febra etc: sup de parcetamol, sup. novocalmin, nurofen,panadol,stodal,aerius
-constipatie: duphalac, sup glicerina
-aerosoli: dexamed, acc, ser fiziologic
-fier hauss, vit c, gluconat de caliu
-gengigel ptr dinti
- altele: alcool canforat, alcool iodat,betadina,baneocin,bepanthen, crema cu oxid de zinc,rivanol crema protectie solara spf 50
cam astea le am eu momentan in casa....

alinutza20
10.06.2010, 10:14:38
Ana Maria Scurtu e sotia dr Bogdan Scurtu, de la Cuza Voda. Noi am avut contact cu ea pe partea de chirurgie, cand a avut bebe plaga la cap, cum l-a tras cu pensa. A fost f atenta si draguta, a fost cel mai bun tratament cel pe care ni l-a dat ea si i-a trecut repede puiului.

multumesc tare mult:*
am vz ca amandoua ofera consulatatii aici langa mine la preventis unde mereu se respecta programarile and stuff (aici am mers toata sarcina); am vz ca-s pe chirurgie iar nedelcu e si pe ortopedie pe langa chirurgie pediatrica si infantila...
sa vad poate merg aici cu moni ca mi-e f aproape
daca-s pe chirurgie banui ca si-or da cu parerea de treaba cu burtica...:-?:-?