PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 [119] 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Green_Eyes
22.06.2010, 23:08:44
Azi ne intoarcem urarile... ;)) La multi ani si pt micul alpinist, care deocamdata a invatat sa escaladeze fotoliul ! :*:*:*

Multumim, va pupam! :*:*

lady_l
22.06.2010, 23:14:50
E super dulce, Mirra:x:xSi isteata foc, ai de ce sa fii mandra de ea! Da-i si numarul lui Tudor sa il sune ca si Tudor e pasionat de telefoane;))

Mersi mult! :*:*:* Eu zic ca ar fi o posibilitate...am numar de vodafone deci se pot suna copii intre ei...noi ca parinti de dragul lor vom achita facturile :))
La multe lunite si lui Tudorel:*:*:* Am vazut pozele:x Nu-mi vine sa cred ce mare s-a facut;;)....da' am o obiectie...vreau mai multe poze...asa ca sa ma delectez macar vre-o 20 de minute >:D<

Multumim, Laura (mami frumoasa, am vazut eu poze ;;) ) ! :*
Lilisor, mami, pe mine sigur nu m-ai suparat cu urarea. ;)) Esti o scumpa si multumim pt urari, un pup mare pt Mirra, am vazut-o conversand cu bunica, adorabila. :D
Mersi mult! :*:*:*

Green_Eyes
22.06.2010, 23:18:38
Mersi mult! :*:*:* Eu zic ca ar fi o posibilitate...am numar de vodafone deci se pot suna copii intre ei...noi ca parinti de dragul lor vom achita facturile :))
La multe lunite si lui Tudorel:*:*:* Am vazut pozele:x Nu-mi vine sa cred ce mare s-a facut;;)....da' am o obiectie...vreau mai multe poze...asa ca sa ma delectez macar vre-o 20 de minute >:D<

Mersi mult! :*:*:*

Eu am mai multe numere de'ale tale, sigur nu e nici unul bun;))
O sa mai pun poze, promit:*
Noapte buna!

Yonika
22.06.2010, 23:38:47
Ianis, sa cresti mare, pui, sa fii sanatos si voios ! :*:*:*
Nu stiam ca e nascut in aceeasi zi cu bebe al meu. ;))
Simo, sotul meu il stie pe sotul tau. :)
la multe lunite si pr Darius!:*

simi_wau
22.06.2010, 23:40:59
Noapte buna!

m-am cretinit! Am zis!
Ianisica nu are 6 luni, luni..daca intelegeti. Am modificat semnatura>:P
A se observa ca sunt plecata in lumea mea...se simte ca de la 15 nu am mai iesit afara..ploaia asta:no_02:

Yonika
22.06.2010, 23:43:23
Deci, pana la urma ar fi ipv-ul? Daca poti, te rog sa te uiti si sa imi spui ce a facut Bianca. Noi mergem luni la Siminiceanu si o sa o intreb si pe ea ce se face la 4 luni.
Da, ma uit si iti spun; si tot ca o completare la ce am zis mai devreme, ca sigur e cel ipv, mi-am adus aminte ca nepotelul meu Davidut la 4 luni a facut pentaxim, ca nu au gasit at infanrix penta, iar despre pentaxim am gasit asta:

. PENTAXIM este indicat pentru a proteja copilul dumneavoastra impotriva difteriei, tetanosului, tusei convulsive, poliomielitei si impotriva infectiilor invazive produse de Haemophilus influenzae tip b (meningite, infectii ale sangelui, etc.) la copii, incepand cu varsta de 2 luni.
Vaccinul nu ofera protectie fata de infectiile determinate de alte tipuri de Haemophilus influenzae si nici fata de meningitele determinate de alte microorganisme.

Deci sigur e ipv, cum a zis si Ana.
pupici!

Rok5ana
22.06.2010, 23:45:46
La multi ani sarbatoritilor zilei!:)
Sa va fie de bine escapada la mare, Claudelle!
Felicitari bebeilor progresisti! Tudor a invatat astazi sa se catere pe fotoliu dupa care se ridica in picioare#-o E un mic Duracell.. si desi se misca non stop, sunt ingrijorata ca ia cam mult in greutate.. nu stiu cu ce gresesc in alimentatia lui, cred ca o sa ii dau sa manance mai putin(:|

La multe lunite si lui Tudor!!! :*

chrysthyana
22.06.2010, 23:46:41
Felicitari bebeilor progresisti! Tudor a invatat astazi sa se catere pe fotoliu dupa care se ridica in picioare#-o E un mic Duracell.. si desi se misca non stop, sunt ingrijorata ca ia cam mult in greutate.. nu stiu cu ce gresesc in alimentatia lui, cred ca o sa ii dau sa manance mai putin(:|

ohoho cati sarbatoriti avem azi !!!!ianis ,darius,tudor la multe lunite !tu te palngi ca se ingrasa eu ma plang ca e prea slab(dar dr zice ca mi se pare)si niciodata nu suntem multumite!
lilia , fetita ta e o comoara!simpatica foc!
didi a facut vaccinul de 4 luni si nu a plans deloc!doar i s/au umezit ochii dar l/am luat repede cu haules baules si a uitat sa mai chitaie! acum stau geana sa nu faca febra!
fetelor voi cu ce ati inceput diversificarea?cu cereale?legume?fructe?incep si eu sa ma documentez!pana acum i/am interzis mamei sa rosteasca diversificare pt ca ma batea la cap sa incep de la trei luni juma' (de scoala veche)dar de/acum cred ca e timpul sa strang informatii! nopte buna copii!

Yonika
22.06.2010, 23:49:02
La multe lunite lui Ianisica si lui Darius ;)) Sa fiti sanatosi, fericiti si impliniti!

Am uitat sa zic, pentru cine mai da din cand in cand borcanele la bebe, am fost azi in Gima Hala Centrala si aveau promotie la borcanelele Holle (organice, fara sare/zahar adaugate, elvetiene si foarte apreciate pe-afara), 1+1 gratis, la borcanelele mari de 190/220 grame, la fructe, in special (mere-pere, fucte cu muesli, mere-afine etc.), la morcovi simpli, si inca cateva, sunt pentru 4+ luni toate. Preturile variaza intre 6-8 lei borcanelele. Ce mi-a mai placut e ca am gasit borcanele de carne simpla (curcan bio si vita bio) pe care le pot amesteca cu legume, atunci cand intarzie puiul de la tara :))
Mi s-au parut super ieftine, mai ales borcanele mari 1+1 la pretul asta :) Cred ca au si in Gima Mall...

Pentru cei care fac vaccinul de 1 an, Infanrixul se face in picior, ca de obicei, iar ROR-ul in brat, e subcutanat asa ca nu doare deloc (Tudor nici macar nu s-a sinchisit sa tresara la injectie). Nu tre sa puneti nici un fel de compresa, iar ROR-ul nu cauzeaza nici febra. Teoretic, ne mai vedem la 4 ani la vaccin <:-P

Ma duc sa mai spal niste vase, ca am un munte (:gen_06:), dar sunt prezenta pe-aici!
da, bine de stiut de aceste produse, stii cumva pana cand tine promotia, ca sigur nu ajung maine pe acolo - pe la gima.
Iar legat de comprese dupa vaccin, mie mereu mi s-a spus sa ii tai o feliuta de cartof, sa o pun la racit in frigider si apoi sa o pun pe locul unde s-a facut vaccinul. Am facut as de fiecare data, si legata bine felia de cartof de piciorul copilului, dar in 5 minute era cazuta prin pantaloni, la cat dadea din picioruse. Oricum le puneam degeaba, ca niciodata nu mi-a facut nici un fel de reactie adversa la vaccinuri si eu la 2, la 4 si la 6 am mai facut in plus si prevenarul; ce am mai pus in plus, era cate o jumate de supoyitor de paracetamol. dar ea era mereu vesela cand ajungeam acasa dupa vaccin.

lady_l
22.06.2010, 23:54:18
Noapte buna!
O sa-ti scriu un mesaj :D Promit.
Noapte buna :*:*:*

ohoho cati sarbatoriti avem azi !!!!ianis ,darius,tudor la multe lunite !tu te palngi ca se ingrasa eu ma plang ca e prea slab(dar dr zice ca mi se pare)si niciodata nu suntem multumite!
didi a facut vaccinul de 4 luni si nu a plans deloc!doar i s/au umezit ochii dar l/am luat repede cu haules baules si a uitat sa mai chitaie! acum stau geana sa nu faca febra!
fetelor voi cu ce ati inceput diversificarea?cu cereale?legume?fructe?incep si eu sa ma documentez!pana acum i/am interzis mamei sa rosteasca diversificare pt ca ma batea la cap sa incep de la trei luni juma' (de scoala veche)dar de/acum cred ca e timpul sa strang informatii! nopte buna copii!
Mersi mult!!! >:D< :*:*:*

Yonika
22.06.2010, 23:57:46
La cat mai multe lunite si pt micul Duracel de Tudorel! Nu ii dai cumva cereale, daca da, mai scoate de acolo.

Yonika
23.06.2010, 00:01:47
Noi am inceput cu supica - zeama, mai intai cu 20 ml, apoi 40 si tot asa, in fiecare zi tot mai mult. daca doriti, pot sa scanez foile date de pediatra mea cu pasii pe care i-am urmat eu.
va pupam si noi! Noapte buna la bebei si mamici!:*

Milagros
23.06.2010, 08:15:49
Destul de marisoara :D Da' are cui semana...Artur are peste un metru 75 si poarta 45 marimea la pantof :)

Sa ne prezentam si noi un pic cu ceva interesant :D aici (http://www.youtube.com/watch?v=SHLgrHop85g)

Neatza. Noi iar am inceput dimineata bine cu febra, tuse, durere de gat si bebe tipacios. <:-P :-<

Cuscra, nu prea-mi place ce vad acolo :-B Vai de baietu' meu ce factura o sa plateasca la telefon ;))

Milagros
23.06.2010, 08:17:29
Buna fetele, bine v-am regasit....am venit si noi ieri din "tarile calde". A fost f frumos, doar joi a fost innourat in rest soare. Andrei a fost FASCINAT de mare, a scos si primele silabe cat stateam la aerosoli: ba-ba, bau-bau, a-pa, ma-ma - ultimele doua au fost repetate dupa prietena cu care am fost ;;). Si de atunci intr-una o striga pe ba-ba =)).
Si mai nou, Andrei al meu rade cu gurita pana la urechi cand ii faci poze =))

Felicitari tuturor bebicilor care au facut progrese intre timp.
Milagros multa sanatate, sa stii ca si al meu a avut ieri un moment de bocet de la oboseala - asa face tot timpul cand ne intoarcem de undeva- nu mai putea de somn si el plangea intr-una, nu-l puteam nici eu calma.

Poze de la mare (http://picasaweb.google.ro/Claudia.Cozorici/AndreiASapteaLuna#)

Deci v-a priit vacanta! <:-P<:-P<:-P Andrei e un cumintel. Si felicitari pentru progrese!!!
Al meu ieri dupa atata scandal acasa l-am dus la nana si acolo desigur ca nu a dormit deloc si ii cadeau ochii in gura si la 7 cand am ajuns acasa a luat somn pana la 8, la 8 s-a trezit si a supt apoi iar somn. Era rupt de oboseala.

Milagros
23.06.2010, 08:20:54
Uf, multa sanatate. dar daca incerci sa il culci in pat cu tine, la sanul tau? Ca sa iti fie si tie bine si lui!

Dragos nu vrea sa suga culcat si nici nu adoarme asa san. Pur si simplu nu doarme decat in patul lui. Ceea ce in general e super...doar ca in zile ca asta...

Milagros
23.06.2010, 08:25:01
La multe lunite Tudorel si Darius!!!

roxana1
23.06.2010, 09:27:05
Gata,m-am hotarat ii iau vitamine lui David pt. pofta de mancare ca nu se mai poate.Eu una cedez psihic,am inventat tot felul de retete(pot sa scriu o carte) si lui nu-i place nik.Cand il vad ca scuipa moooooor.

Ana ,de ce nu mai intri?Esti in vacanta sau iar nu ai net?
Nici Roxana nu a mai intrat de mult timp?Oare s-a operat?
Neata
Felicitari tuturor bebeilor progresisti, am citit ca au fost multi cat am lipsit eu.
Simona multumesc ca te ai gandit la mine,da,m am operat.... Am ajuns acasa si bebele meu saracutul a vrut sa imi arate ca asa bolnavior si indurerat cum a fost a invatat sa stea singurel in fundulet. Sper sa isi revina bebele tau.
Am si eu o intrebare,de fapt mai multe:cat lapte ar trebui sa pape un bebe de aproape 7 luni, care ar fi minimul?si apa cat ar trebui sa bea?si i s a intamplat cuiva sa schimbe marca de lapte si bebe sa inceapa sa bea mai mult?oare as avea mai mult succes?

AnaM
23.06.2010, 09:38:05
da, bine de stiut de aceste produse, stii cumva pana cand tine promotia, ca sigur nu ajung maine pe acolo - pe la gima.
Iar legat de comprese dupa vaccin, mie mereu mi s-a spus sa ii tai o feliuta de cartof, sa o pun la racit in frigider si apoi sa o pun pe locul unde s-a facut vaccinul. Am facut as de fiecare data, si legata bine felia de cartof de piciorul copilului, dar in 5 minute era cazuta prin pantaloni, la cat dadea din picioruse. Oricum le puneam degeaba, ca niciodata nu mi-a facut nici un fel de reactie adversa la vaccinuri si eu la 2, la 4 si la 6 am mai facut in plus si prevenarul; ce am mai pus in plus, era cate o jumate de supoyitor de paracetamol. dar ea era mereu vesela cand ajungeam acasa dupa vaccin.
Promotia tine pana se termina stocul, ca erau borcanelele lipite 2 cate 2. Nu pot sa zic ca se batea lumea pe ele, era cam golut la Gima, deci sigur gasesti :*
La vaccin ii puneam de obicei o compresa cu apa rece rece, legata de picior. Ieri am facut la fel, dar cum tot vroia sa misune, nu i-am lasat compresa decat juma de ora si acum nu are nimic, si nici febra n-a facut. Ba chiar azi a dormit pana la 9 fara 10 <:-P I needed that :madlaugh:

AnaM
23.06.2010, 09:41:49
Neata
Felicitari tuturor bebeilor progresisti, am citit ca au fost multi cat am lipsit eu.
Simona multumesc ca te ai gandit la mine,da,m am operat.... Am ajuns acasa si bebele meu saracutul a vrut sa imi arate ca asa bolnavior si indurerat cum a fost a invatat sa stea singurel in fundulet. Sper sa isi revina bebele tau.
Am si eu o intrebare,de fapt mai multe:cat lapte ar trebui sa pape un bebe de aproape 7 luni, care ar fi minimul?si apa cat ar trebui sa bea?si i s a intamplat cuiva sa schimbe marca de lapte si bebe sa inceapa sa bea mai mult?oare as avea mai mult succes?
Depinde foarte tare de copil, nu toti beau la fel... In general, e bine sa bea macar 500 ml pe zi, din cate stiu eu. Ce laptic ii dai? Presupun ca nr. 2, nu? Daca crezi s-a plictisit de laptic, de la 8 luni poti incerca lapticurilel cu arome de la Humana, de vanilie, mere si banane parca. Nu stiu exact, trebuie cautat, ca noi bem Aptamil.
Apa nu stiu cat trebuie sa bea, cert e ca al meu nu bea mai mult de 20 ml :| Are si zile in care bea 50, dar sunt foarte foarte rare.

michellina
23.06.2010, 10:05:41
Neatza all!
La multe lunite cu intarziere pt Tudorel de Green_Eyes!:*
roxana1, insanatosire rapida! Cum ai rezolvat cu febra lui Darius? E sanatos acum?
Am vazut pozele lui Ianisica, cochet mare e baiatul asta de mic! (imi plac bascutele lui la nebunie)
O zi buna sa avem!

LauraF
23.06.2010, 10:07:49
Neata, mamici :*
Cu lapticul a raspuns Ana, apa fiecare bea cat ii trebuie. Eu la al meu ii las apa/ceaiul la vedere si intinde singur mana spre ea cand vrea.
Roxana, multa sanatate!

AnaM
23.06.2010, 10:16:26
Roxana, multa sanatate!
La multe lunite lui Tudorel, sa fii sanatos si fericit!

Am uitat sa dau si eu binete :D
Amr 7 zile :D :Y
Tot nu stiu ce sa iau cadou la pui...

LauraF
23.06.2010, 10:18:16
l-am uitat ieri pe Tudor de Green Eyes, la multi ani! Acus faceti anul! <:-P

Anmari
23.06.2010, 10:43:39
La multe lunite DAVID de michellina si parca mai este cineva dar nu-mi amintesc... caut si editez :D

roxana1
23.06.2010, 10:48:41
Depinde foarte tare de copil, nu toti beau la fel... In general, e bine sa bea macar 500 ml pe zi, din cate stiu eu. Ce laptic ii dai? Presupun ca nr. 2, nu? Daca crezi s-a plictisit de laptic, de la 8 luni poti incerca lapticurilel cu arome de la Humana, de vanilie, mere si banane parca. Nu stiu exact, trebuie cautat, ca noi bem Aptamil.
Apa nu stiu cat trebuie sa bea, cert e ca al meu nu bea mai mult de 20 ml :| Are si zile in care bea 50, dar sunt foarte foarte rare.
Ii dau nan 2 ca incepuse sa pape cat eram acasa dar atunci ii dadeam rar,ca completare sau o data pe zi. Cat am stat in spital bea foarte putin, cate 20 ml si foarte des, stiu ca din mai multe motive,nu doar laptele a fost de vină,apoi a inceput sa pape cate 40ml la distante un pic mai mari,si acum cand sunt eu acasa bea cam 90ml la interval de 2 ore, 2 ore jumatate. Nu stiu daca s a plictisit ca nu are asa de mult timp de cand bea lapte praf, dar ma gandeam ca poate daca i as schimba laptele,ca stiu ca au gusturi putin mai diferite,poate ar papa mai mult si mai rar. Apa cica a baut cat timp am fost plecata si 150ml intr o zi dar nu stiu daca nu de foame ca de cand sunt eu acasa si tot incerc sa ii dau intre mese bea maxim 20ml pe zi si e foarte putin pe caldurile astea.mi s a spus ca poate sa faca febra mare de la prea putine lichide(apa,ceai) si ca 100ml poate fi putin.

roxana1
23.06.2010, 11:00:02
Neatza all!
La multe lunite cu intarziere pt Tudorel de Green_Eyes!:*
roxana1, insanatosire rapida! Cum ai rezolvat cu febra lui Darius? E sanatos acum?
Am vazut pozele lui Ianisica, cochet mare e baiatul asta de mic! (imi plac bascutele lui la nebunie)
O zi buna sa avem!
Multumesc mult de tot.
Febra cica era de la rosu in gat si i s a dat augmentin si acum e sanatos. Nu pot sa va explic ce am simtit cand am fost sunata noaptea ca a facut febra 39,5 si apoi a doua zi 40. Nu doresc la nimeni sa treaca prin ce am trecut eu. Ma uit la el si imi pare asa de rau pt el prin ce a trecut...

roxana1
23.06.2010, 11:05:00
Neata, mamici :*
Cu lapticul a raspuns Ana, apa fiecare bea cat ii trebuie. Eu la al meu ii las apa/ceaiul la vedere si intinde singur mana spre ea cand vrea.
Roxana, multa sanatate!
Multumesc mult

Green_Eyes
23.06.2010, 11:09:31
La cat mai multe lunite si pt micul Duracel de Tudorel! Nu ii dai cumva cereale, daca da, mai scoate de acolo.

Multumim tuturor pentru urari!
Da, ii dau cereale dimineata cu iaurt..o sa mai tai din ele, desi sincer nu stiu ce sa ii dau dimineata:((

claudelle
23.06.2010, 11:22:01
La multe lunitze sarbatoritlor de ieri si pupici d ela Andrei.

Am o intrebare: voi ati dat bebicilor boabe de porumb de la cutie? Daca da, in ce combinatie merg ?

lady_l
23.06.2010, 11:54:25
Neatza. Noi iar am inceput dimineata bine cu febra, tuse, durere de gat si bebe tipacios. <:-P :-<

Cuscra, nu prea-mi place ce vad acolo :-B Vai de baietu' meu ce factura o sa plateasca la telefon ;))
:)):)):)) Soacra soacra....:)) Stai tu linistita ca avea minute bonus :)) >:D< Sanatate multa:*:*:*

Roxana, multa sanatate!
La multe lunite lui Tudorel, sa fii sanatos si fericit!

Am uitat sa dau si eu binete :D
Amr 7 zile :D :Y
Tot nu stiu ce sa iau cadou la pui...
:D Imi aduc aminte ca inainte de a implini Mirra un an stateam la vorba cu sotulica. Si din vorba in vorba eu intreb : "Tati, oare ce sa-i daruim noi Mirrutei?" la care el imi raspunde : "Eu ii fac cadou un fratior, tu mai gindeste-te" =)) Sigur nu vrei sa-i faci o surioara??;))

claudelle
23.06.2010, 12:01:43
Si inca ceva: peste mi-a zis pediatra ca pot sa-i dau. De care le dati voi?

AnaM
23.06.2010, 12:02:31
Ii dau nan 2 ca incepuse sa pape cat eram acasa dar atunci ii dadeam rar,ca completare sau o data pe zi. Cat am stat in spital bea foarte putin, cate 20 ml si foarte des, stiu ca din mai multe motive,nu doar laptele a fost de vină,apoi a inceput sa pape cate 40ml la distante un pic mai mari,si acum cand sunt eu acasa bea cam 90ml la interval de 2 ore, 2 ore jumatate. Nu stiu daca s a plictisit ca nu are asa de mult timp de cand bea lapte praf, dar ma gandeam ca poate daca i as schimba laptele,ca stiu ca au gusturi putin mai diferite,poate ar papa mai mult si mai rar. Apa cica a baut cat timp am fost plecata si 150ml intr o zi dar nu stiu daca nu de foame ca de cand sunt eu acasa si tot incerc sa ii dau intre mese bea maxim 20ml pe zi si e foarte putin pe caldurile astea.mi s a spus ca poate sa faca febra mare de la prea putine lichide(apa,ceai) si ca 100ml poate fi putin.
Mai, dar si laptele e lichid...
Aptamil si Nan cica-s cele mai dulci. Da-i Humana daca crezi ca ar manca mai mult.

Claudelle, porumb i-am dat doar de vreo 2 ori, nu se blenduieste deloc bine coaja aia, si tre sa-l treci si prin sita (eu n-am avut rabdare suficienta, am aruncat si sita dupa ca n-am mai putut-o curata :)) ).

Lilia, o surioara i-as face, cred, dar sigur nu acum... mi-ar fi prea greu...

AnaM
23.06.2010, 12:03:51
Si inca ceva: peste mi-a zis pediatra ca pot sa-i dau. De care le dati voi?
Salau, pastrav, cod. Teoretic ai voie si pangasius si merluciu, dar e peste oceanic si eu nu ma risc la o intoxicatie cu mercur...
De la 11 luni i-am dat si somon, very good :)

LauraF
23.06.2010, 12:05:30
Lichide sunt apa, ceaiul, laptele, dar si 50% din cantitatea de fructe sau iaurturi mancate.

LauraF
23.06.2010, 12:11:05
La multe lunitze sarbatoritlor de ieri si pupici d ela Andrei.

Am o intrebare: voi ati dat bebicilor boabe de porumb de la cutie? Daca da, in ce combinatie merg ?
Eu i-am dat. Imi place cel mai mult sa pun porumb in pilaf (alaturi de morcov, ardei rosu sau alte legume), dau un gust bun bun. Singurul inconvenient e ca dupa ce se blenduieste o mancare in care s-au adaugat boabe de porumb trebuie trecuta printr-o strecuratoare cu gauri mai mari sa separi cojitele. Am mai pus si in piure alaturi de bostanel (ca sa nu fie asa gros), dar mai rar.
Peste ii dau cel mai adesea pastrav. Daca nu papa peste, grasimi bune isi poate lua bebe si din avocado.
LE: Peste eu stiu ca e voie de la 9 luni!

LauraF
23.06.2010, 12:14:56
Salau, pastrav, cod. Teoretic ai voie si pangasius si merluciu, dar e peste oceanic si eu nu ma risc la o intoxicatie cu mercur...
De la 11 luni i-am dat si somon, very good :)
Daa, ideal e sa ii dai salau, stiuca... dar greu de procurat. Cod nu mai zic, nici nu am vazut pe la noi... :-?

LauraF
23.06.2010, 12:15:58
Michellina, la multe lunite pentru David! Sa fie sanatos si sa va bucurati de el! :*
PS: am mai pus si noi cateva poze.

Rok5ana
23.06.2010, 12:20:23
La multe lunite lui David de Michellina!

Roxana, multa sanatate!

claudelle
23.06.2010, 12:23:19
Multumesc Ana si Laura pt detalii :*:*
Dar pastrav unde gasiti #-o? - is in plop -

tsimonaiuliana
23.06.2010, 12:25:21
Roxana,incearca sa ii pui la biberon o tetina cu orificiu mai mare(nici prea mare ca sa se inece) sau scimba-i laptele,eu cand i-am introdus Milumil Vise Placute(doar seara ii dadeam,e dupa 8 luni) mi-a mancat mult mai mult lapte.Acum ii dau tot Aptamil si mananca foarte bine.Recuperare usoara,daca tu te simti bine dupa operatie si bebe nu mai e bolnav,greul a trecut asa ca incearca sa nu te mai gandesti la perioada cand Darius a facut febra si tu nu erai langa el.A trecut.>:D<In leg. cu apa incearca sa ii pui apa intr-o canitza speciala pt. ei,poate i se pare distractiv si va bea asa.

tsimonaiuliana
23.06.2010, 12:26:10
La multe lunite pt. Darius,Tudor, David si Miruna!:*:*:*

tsimonaiuliana
23.06.2010, 12:26:54

Am vazut in Careff.,16 lei gk. parca.

claudelle
23.06.2010, 12:33:12
Am vazut in Careff.,16 lei gk. parca.

A,da? Super atunci.

michellina
23.06.2010, 12:37:13
Multumim pt urari LauraF, Rok5ana si Simona! :* de la David!
Cumatra, pt voi un poop maaare si azi se mai sarbatoreste si Miruna, asa ca la multe lunite frumoase Mirunica de monique (nu mai stiu nick-name-ul exact).

Anmari
23.06.2010, 12:40:31
Multumim pt urari LauraF, Rok5ana si Simona! :* de la David!
Cumatra, pt voi un poop maaare si azi se mai sarbatoreste si Miruna, asa ca la multe lunite frumoase Mirunica de monique (nu mai stiu nick-name-ul exact).

Dap deci tocmai pe Miruna am uitat-o #-o ... scuze monica .. LA MULTE LUNITE! Miruna draga :*

LauraF
23.06.2010, 12:47:46
A,da? Super atunci.
Peste eu stiu ca se da de la 9 luni, tie ti-a recomandat pediatrul de la 7?

claudelle
23.06.2010, 12:48:00
Dar broccoli, conopida le-ati dat?

roxana1
23.06.2010, 12:50:28
Mai, dar si laptele e lichid...
Aptamil si Nan cica-s cele mai dulci. Da-i Humana daca crezi ca ar manca mai mult.

Claudelle, porumb i-am dat doar de vreo 2 ori, nu se blenduieste deloc bine coaja aia, si tre sa-l treci si prin sita (eu n-am avut rabdare suficienta, am aruncat si sita dupa ca n-am mai putut-o curata :)) ).

Lilia, o surioara i-as face, cred, dar sigur nu acum... mi-ar fi prea greu...
O sa incerc aptamil si apoi humana.nu are nimic daca il incerc asa?stiu ca si laptele e lichid dar asa mi s a spus de lichide in afara de lapte ca laptele e ca masa si apa si ceai de sete si se poate face febra de sete. Vroiam sa stiu ce parere aveti si voi ca eu nu cred asta si la noi s a si dovedit a fi o prostie cand ni s a spus.

Rok5ana
23.06.2010, 12:50:39

Pastrav proaspat se gaseste la Carrefour.

Rok5ana
23.06.2010, 12:51:59
La multe lunite si Mirunei!

LauraF
23.06.2010, 12:53:22
Conopida nu, dar brocoli ii dau frecvent. Ca sa nu imi bat capul pun in supa/ciorba 2-3 bucatele spre final.

claudelle
23.06.2010, 12:54:11
Peste eu stiu ca se da de la 9 luni, tie ti-a recomandat pediatrul de la 7?

Da, mi-a zis ca pot sa-i dau de acuma si creier de vita.

LauraF
23.06.2010, 12:57:54
O sa incerc aptamil si apoi humana.nu are nimic daca il incerc asa?stiu ca si laptele e lichid dar asa mi s a spus de lichide in afara de lapte ca laptele e ca masa si apa si ceai de sete si se poate face febra de sete. Vroiam sa stiu ce parere aveti si voi ca eu nu cred asta si la noi s a si dovedit a fi o prostie cand ni s a spus.
Hai sa te lamuresc inca odata. Stiu din spital de cand trebuia bebe sa se hidrateze si aveam un plafon minim de lichide ce trebuia atins. Lapte, apa, ceai sunt lichide, le poti contoriza ca lichide, chiar daca lapticul e considerat masa. De asemenea, mai poti calcula ca fiind lichid 50% din masa de fructe sau iaurt.

LauraF
23.06.2010, 13:01:31
Da, mi-a zis ca pot sa-i dau de acuma si creier de vita.
Hmm, cati medici atatea pareri, mie mi-a zis de la 9 luni :)>-, cat despre creier de vita... acuma aud prima data :-"

LauraF
23.06.2010, 13:04:31
Pastrav proaspat se gaseste la Carrefour.
Si la Metro mai era odata, dar n-am mai fost de mult tare pe acolo.

Miruna, la multe lunite si din partea noastra!:*

roxana1
23.06.2010, 13:07:57
Hai sa te lamuresc inca odata. Stiu din spital de cand trebuia bebe sa se hidrateze si aveam un plafon minim de lichide ce trebuia atins. Lapte, apa, ceai sunt lichide, le poti contoriza ca lichide, chiar daca lapticul e considerat masa. De asemenea, mai poti calcula ca fiind lichid 50% din masa de fructe sau iaurt.
asa ma gandeam si eu,multumesc mult

Juliette
23.06.2010, 13:14:22
La Carrefour Felicia aduc frecvent, este si file de pastrav, proaspat, ideea e sa nimeresti cand aduce, chiar daca sta pe gheata, e indicat sa nu treaca prea mult timp de cand e adus. :*

Multumim mult pt urari, pupici de la Darius pt toti bebicii scumpi ! :*:*:*:*:*
David si Miruna, sa cresteti mari, sanatosi si voiosi ! :*

Roxana, recuperare rapida si multa sanatate, si tie, si puiului ! :*:*

roxana1
23.06.2010, 13:25:33
Roxana,incearca sa ii pui la biberon o tetina cu orificiu mai mare(nici prea mare ca sa se inece) sau scimba-i laptele,eu cand i-am introdus Milumil Vise Placute(doar seara ii dadeam,e dupa 8 luni) mi-a mancat mult mai mult lapte.Acum ii dau tot Aptamil si mananca foarte bine.Recuperare usoara,daca tu te simti bine dupa operatie si bebe nu mai e bolnav,greul a trecut asa ca incearca sa nu te mai gandesti la perioada cand Darius a facut febra si tu nu erai langa el.A trecut.>:D<In leg. cu apa incearca sa ii pui apa intr-o canitza speciala pt. ei,poate i se pare distractiv si va bea asa.
Am incercat sa ii schimb tetina dar mai mult de 100ml nu bea. Tu inainte de aptamil ce ii dadeai? Si acum se mai trezeste pt lapte noaptea?
Multumesc pt imbarbatare,tot greul a trecut,asa e,bine ca suntem bine
Canita speciala i am luat de la primii pasi si ii place sa se joace cu ea dar nu si sa bea.o duce la gura dar cand e cu supapa nu trage deloc,nu suge deloc, iar fara supapa curge si se stramba. Ma gandesc sa incerc sa ii dau si ceai,ca nu ii place gustul apei.stiu ca mai sunt fete care dau ceai la bebei,de care? Ana parca si tu spuneai ca ii mai dai ceai indulcit,cu glucoza e bine sa il indulcesc?

roxana1
23.06.2010, 13:38:34
La Carrefour Felicia aduc frecvent, este si file de pastrav, proaspat, ideea e sa nimeresti cand aduce, chiar daca sta pe gheata, e indicat sa nu treaca prea mult timp de cand e adus. :*

Multumim mult pt urari, pupici de la Darius pt toti bebicii scumpi ! :*:*:*:*:*
David si Miruna, sa cresteti mari, sanatosi si voiosi ! :*

Roxana, recuperare rapida si multa sanatate, si tie, si puiului ! :*:*
Multumesc mult :*

monique18virgo
23.06.2010, 14:03:49
Salutare fetele:*.Multumim tuturor pt urari.Felicitari din partea noastra pt progresele bebelusilor=D>.
La multe lunite sanatoase cu intarziere pt Darius,Tudor si David(daca am uitat pe cineva mii de scuze:">).
O poza cu tunsulica mea;))

michellina
23.06.2010, 14:09:09
Salutare fetele:*.Multumim tuturor pt urari.Felicitari din partea noastra pt progresele bebelusilor=D>.
La multe lunite sanatoase cu intarziere pt Darius,Tudor si David(daca am uitat pe cineva mii de scuze:">).

Scumpica foc! Nu ati mai asteptat pana la mot;))

monique18virgo
23.06.2010, 14:13:15
Scumpica foc! Nu ati mai asteptat pana la mot;))

Transpira foarte tare la cap#-odar am lasat si pt nana ei ceva;)).

tsimonaiuliana
23.06.2010, 14:47:48
Am incercat sa ii schimb tetina dar mai mult de 100ml nu bea. Tu inainte de aptamil ce ii dadeai? Si acum se mai trezeste pt lapte noaptea?
Multumesc pt imbarbatare,tot greul a trecut,asa e,bine ca suntem bine
Canita speciala i am luat de la primii pasi si ii place sa se joace cu ea dar nu si sa bea.o duce la gura dar cand e cu supapa nu trage deloc,nu suge deloc, iar fara supapa curge si se stramba. Ma gandesc sa incerc sa ii dau si ceai,ca nu ii place gustul apei.stiu ca mai sunt fete care dau ceai la bebei,de care? Ana parca si tu spuneai ca ii mai dai ceai indulcit,cu glucoza e bine sa il indulcesc?

Eu i-am dat tot timpul Aptamil dar la recomandarea medicului pt. ca nu dormea noaptea bine adica se trezea prea des sa manance(la doua ore si papa maxim120-150) i-am bagat inainte de culcare Milumil -Vise Placute.A mancat 180-200,apoi chiar 250.Ziua ii dadeam tot Aptamil,si a inceput sa imi pape tot cam 250 si Aptamil.De o bucata de timp nu ii mai dau Milumil pt. ca am observat ca acum se satura si cu Aptamil,ca papa inainte de culcare 250 si nu se mai trezeste decat pe la 5 cand papa iar 250,apoi cand se trezeste 8-9 tot 250.

eliana
23.06.2010, 15:04:18
Nu mai pooooot =(( de vineri fii-mea ma termina, tot week-end-ul a urlat de la colici, acum s-a mai calmat cu urletele dar vrea sa manance din 2 in 2 ore, suge 5-10 minute apoi adoarme si lasa sanul, o pun pe piept sa scoata aerul, uneori il da afara cu laptic cu tot, uneori deloc, sta si doarme pe mine juma de ora si cum o pun in patutz la ea incepe maraiala, foiala, intinsul si scremutul, iar laptic afara - cate o gura, e drept, dar e destul ca sa ma exaspereze pe mine. Si noaptea la fel, maxim 2 ore somn apoi trezirea, si e si mai distractiv ca noaptea sta juma de ora si suge. Numai dupa-amiaza are un somn legat de vreo 4 ore, pana pe la 8 seara, sau daca o scot afara sa o plimb iar doarme fericita in carut..... dar unde sa o scot cu ploile astea?! :(

simi_wau
23.06.2010, 15:24:19
:(urasc vremea asta!!!!!! Ma termina Ianisica. E treaz de la 9 si abia acum am reusit sa-l adorm:O Cu ploaia asta nu am ajuns la doctorita sa iau schema pentru diversificare. Oare sa-i iau lapte praf asa de capul meu? Voi ce faceti cu ei pe vremea asta , in casa, ca sa mai treaca timpul?

Rok5ana
23.06.2010, 15:32:08
Nu mai pooooot =(( de vineri fii-mea ma termina, tot week-end-ul a urlat de la colici, acum s-a mai calmat cu urletele dar vrea sa manance din 2 in 2 ore, suge 5-10 minute apoi adoarme si lasa sanul, o pun pe piept sa scoata aerul, uneori il da afara cu laptic cu tot, uneori deloc, sta si doarme pe mine juma de ora si cum o pun in patutz la ea incepe maraiala, foiala, intinsul si scremutul, iar laptic afara - cate o gura, e drept, dar e destul ca sa ma exaspereze pe mine. Si noaptea la fel, maxim 2 ore somn apoi trezirea, si e si mai distractiv ca noaptea sta juma de ora si suge. Numai dupa-amiaza are un somn legat de vreo 4 ore, pana pe la 8 seara, sau daca o scot afara sa o plimb iar doarme fericita in carut..... dar unde sa o scot cu ploile astea?! :(

Mi-e cunoscut trezitu' asta din 2 in 2 ore. Se trezea, il puneam la san juma de ora, apoi facea kk, il schimbam, apoi iar la san sa adoarma si trecea o ora...dupa asta 1 ora jumate - 2 somn, apoi iar tot circu' de la capat.:( Acu' se trezeste de 2 ori pe noapte...dar adoarme la 11-12 noaptea.
Acu' macar fetita ta doarme cate 2 ore, dar finutul meu de o luna jumate, se trezeste noaptea mananca, dupa care sta treaz cate 1-2 ore si tre' sa stai cu el ca daca nu ii dai atentie maraie :D

Rok5ana
23.06.2010, 15:38:32
:(urasc vremea asta!!!!!! Ma termina Ianisica. E treaz de la 9 si abia acum am reusit sa-l adorm:O Cu ploaia asta nu am ajuns la doctorita sa iau schema pentru diversificare. Oare sa-i iau lapte praf asa de capul meu? Voi ce faceti cu ei pe vremea asta , in casa, ca sa mai treaca timpul?

Unde ii faci puiului bascutele? Vrem si noi...

eliana
23.06.2010, 15:38:47
Mi-e cunoscut trezitu' asta din 2 in 2 ore. Se trezea, il puneam la san juma de ora, apoi facea kk, il schimbam, apoi iar la san sa adoarma si trecea o ora...dupa asta 1 ora jumate - 2 somn, apoi iar tot circu' de la capat.:( Acu' se trezeste de 2 ori pe noapte...dar adoarme la 11-12 noaptea.
Acu' macar fetita ta doarme cate 2 ore, dar finutul meu de o luna jumate, se trezeste noaptea mananca, dupa care sta treaz cate 1-2 ore si tre' sa stai cu el ca daca nu ii dai atentie maraie :D

Daaaa, exact asa, noaptea distractia e prelungita ca-s eu stresata sa nu-mi verse, si o las un pic mai mult dupa ce mananca inainte sa o schimb. Stiu ca e mica, ca la 3 saptamani nu pot sa am pretentii de program, mai ales ca am avut si vreo 4 nopti minunate in care mi-a dormit cate 4 ore, stiu ca toti copiii varsa, dar asa sunt de terminata si asa m-am saturat sa-mi pice capul cu ea la san, sa schimb tricourile in fiecare zi si sa fiu vesnic plina de lapte... =((

Milagros
23.06.2010, 15:46:40

Broccoli i-am dat si in piure dar de conopida stiu ca baloneaza si nu i-am mai dat desi cumparasem special pentru el.

Milagros
23.06.2010, 15:48:42

La multe lunite, Tunsulica!

alinutza20
23.06.2010, 15:49:31
oare exista posibilitatea daca ii schimb laptele sa i se inisteasca burtica?:-s:-s:-s ma gandesc si eu la toate variantele..:-<

eliana.. multa putere.. e greu la inceput pana iti intri in mana.. stiu..

Milagros
23.06.2010, 15:51:15

:( Te inteleg f bine, multa putere si rabdare! Dragos pana pe la 2 luni avea zile in care statea si 2 ore la san si sugea de ma termina cu nervii. Daca doarme 4 ore dupa amiaza legat esti o fericita, dormi cu ea si asa vei fi odihnita noaptea.

Rok5ana
23.06.2010, 15:54:08
Daaaa, exact asa, noaptea distractia e prelungita ca-s eu stresata sa nu-mi verse, si o las un pic mai mult dupa ce mananca inainte sa o schimb. Stiu ca e mica, ca la 3 saptamani nu pot sa am pretentii de program, mai ales ca am avut si vreo 4 nopti minunate in care mi-a dormit cate 4 ore, stiu ca toti copiii varsa, dar asa sunt de terminata si asa m-am saturat sa-mi pice capul cu ea la san, sa schimb tricourile in fiecare zi si sa fiu vesnic plina de lapte... =((

Rabdare..ca trece! Ai sa vezi ce repede creste bebelina si uiti toate noptile nedormite. Tin minte prima noapte in care am dormit 4 ore...mi s-a parut ca am dormit o zi si o noapte :)).Si eu eram terminata....ma gasea sotul plangand acasa. De recurgitat nu mai zic...aveam impresia ca da afara tot ce a mancat...ma miram de unde creste. Acu' s-a mai potolit dar tot mai da pe afara...asa macar de 2-3 ori pe zi...si ce bucurie imi face cand il imbrac frumos de iesit afara si cand il iau in brate sa ies pe usa...hop imi face bucuria:| Ma enervez si eu, dar ce sa ii fac...asta e. O sa creasca ei mari...si dam de alte probleme:D

Milagros
23.06.2010, 15:54:29

:grouphug:
Si ca o glumita: acu' nu mai sunt plina de lapte pe tricouri dar is plina de mancare de bebe pana si in par. #-o

eliana
23.06.2010, 15:55:37
:( Te inteleg f bine, multa putere si rabdare! Dragos pana pe la 2 luni avea zile in care statea si 2 ore la san si sugea de ma termina cu nervii. Daca doarme 4 ore dupa amiaza legat esti o fericita, dormi cu ea si asa vei fi odihnita noaptea.

Pai dupa ce o hranesc, intre 3 si 4, i-o pasez sotului care tocmai vine de la servici cu forte proaspete, el o vrajeste si o adoarme, iar eu ma duc in dormitorul nostru nostru si dorm.... partea proasta e ca nu pot dormi decat 2 ore, nu's de ce dar dupa aia ma trezesc si gata, nu mai pot baga nici un minut de somn :gen_07:

Milagros
23.06.2010, 15:58:31
Rabdare..ca trece! Ai sa vezi ce repede creste bebelina si uiti toate noptile nedormite. Tin minte prima noapte in care am dormit 4 ore...mi s-a parut ca am dormit o zi si o noapte :)).Si eu eram terminata....ma gasea sotul plangand acasa. De recurgitat nu mai zic...aveam impresia ca da afara tot ce a mancat...ma miram de unde creste. Acu' s-a mai potolit dar tot mai da pe afara...asa macar de 2-3 ori pe zi...si ce bucurie imi face cand il imbrac frumos de iesit afara si cand il iau in brate sa ies pe usa...hop imi face bucuria:| Ma enervez si eu, dar ce sa ii fac...asta e. O sa creasca ei mari...si dam de alte probleme:D

Vaai ce cunoscuta mi-e partea cu imbracatul frumos. :-s#-o:| Mai nou al meu parca tine in gura oleaca din masa de legume si daca il supar ii da drumu' pe tricou fix cand iesim din bloc. Si ghiciti cine tabarceste carut si copchil pana la 8 ca sa schimbam outfitul?

Rok5ana
23.06.2010, 15:59:34
Puiul meu s-a plictisit de stat la orizontala si ma innebuneste....toata ziua vrea in brate, sa stea sus, sa vada el de una de alta... De la ce varsta ati inceput sa ii puneti in fundulet sprijiniti?

eliana
23.06.2010, 16:00:46
:grouphug:
Si ca o glumita: acu' nu mai sunt plina de lapte pe tricouri dar is plina de mancare de bebe pana si in par. #-o

Mai, cand o fi faza cu diversificarea, am 2 soacre carora le voi lasa o mare parte din placerea asta, si care ma bazaie ca vor sa vina, dar in momentul asta n-am eu nervi si energie pt a 4-a persoana in casa!

angelfighter
23.06.2010, 16:05:13
Pai dupa ce o hranesc, intre 3 si 4, i-o pasez sotului care tocmai vine de la servici cu forte proaspete, el o vrajeste si o adoarme, iar eu ma duc in dormitorul nostru nostru si dorm.... partea proasta e ca nu pot dormi decat 2 ore, nu's de ce dar dupa aia ma trezesc si gata, nu mai pot baga nici un minut de somn :gen_07:
multa sanatate si bafta cu bebe mic...
fetelor, voi cat timp ati luat acid folic in timpul sarcinii... eu am fost la clinica (in dk, aici ai un doctor de familie care se ocupa de toate, deci nu am un ginecolog care sa imi supravegheze sarcina), am intrebat o asistenta cat timp sa iau si a spus ca nu isi aminteste si ca se uita pe google sa vada (mi sa parut f stupida chestia asta dar nu puteam sa spun nimic) apoi am intrebat alta asistenta si a spus ca toata perioada sarcinii insa sincer nu prea am incredere in ele pt ca pana cu am avut multe incidente neplacute cu privire la priceperea lor....
multa sanatate tuturor

Milagros
23.06.2010, 16:06:23
Puiul meu s-a plictisit de stat la orizontala si ma innebuneste....toata ziua vrea in brate, sa stea sus, sa vada el de una de alta... De la ce varsta ati inceput sa ii puneti in fundulet sprijiniti?

Eu la 3 luni il puneam pe Dragos la 45 de grade in carut si tot asa voia si in brate la verticala plimbat. In fund l-am pus mai de la 5 luni si nu asa des...prin urmare am un lenesoi care nu vrea sa stea nesustinut. :|

eliana
23.06.2010, 16:07:40
Deci in concluzie am un copchil normal si eu sunt terminata ca orice mama normala, m-am mai consolat un pic. Cred ca ma amagisem prea mult cu ideea ca daca tot am avut o sarcina superusoara si m-am refacut aproape instant dupa nastere, voi avea acelasi noroc chior si cu programul lui fii-mea, dar se pare ca ea are alte socoteli :D

eliana
23.06.2010, 16:09:46
fetelor, voi cat timp ati luat acid folic in timpul sarcinii... eu am fost la clinica (in dk, aici ai un doctor de familie care se ocupa de toate, deci nu am un ginecolog care sa imi supravegheze sarcina), am intrebat o asistenta cat timp sa iau si a spus ca nu isi aminteste si ca se uita pe google sa vada (mi sa parut f stupida chestia asta dar nu puteam sa spun nimic) apoi am intrebat alta asistenta si a spus ca toata perioada sarcinii insa sincer nu prea am incredere in ele pt ca pana cu am avut multe incidente neplacute cu privire la priceperea lor....
multa sanatate tuturor

Eu am luat in primul trimestru numai acid folic (pana la 14 sapt) apoi am trecut pe Elevit, care oricum are si acid folic in compozitie. Esential sa iei in primul trimestru ca sa previi defectele de tub neural.

angelfighter
23.06.2010, 16:14:08
Eu am luat in primul trimestru numai acid folic (pana la 14 sapt) apoi am trecut pe Elevit, care oricum are si acid folic in compozitie. Esential sa iei in primul trimestru ca sa previi defectele de tub neural.
multumesc de raspuns. eu am aproape 13 sapt si de 3 sapt iau o pastila care are mai multe vitamine printre care si acid folic insa de cateva zile dupa ce iau pastila imi e fff rau, uneori chiar vomit dupa 1-2 ore ...
mai stiti pe cineva care ii e rau dupa ce ia vitamine prenatale ? (poate o fi normal si nu stiu eu)

Rok5ana
23.06.2010, 16:14:38
Eu la 3 luni il puneam pe Dragos la 45 de grade in carut si tot asa voia si in brate la verticala plimbat. In fund l-am pus mai de la 5 luni si nu asa des...prin urmare am un lenesoi care nu vrea sa stea nesustinut. :|

Deci pot sa il pun la 45 de grade....ca ma termina...si il cred si pe el saracu'...s-a saturat de studiat tavanele:D

Rok5ana
23.06.2010, 16:16:34
multumesc de raspuns. eu am aproape 13 sapt si de 3 sapt iau o pastila care are mai multe vitamine printre care si acid folic insa de cateva zile dupa ce iau pastila imi e fff rau, uneori chiar vomit dupa 1-2 ore ...
mai stiti pe cineva care ii e rau dupa ce ia vitamine prenatale ? (poate o fi normal si nu stiu eu)

Eu nu am luat acid folic. Am luat Elevit de la inceput.

Anmari
23.06.2010, 16:17:13
Nu vreau sa va descurajez fetelor, dar eu nu prea stiu ce inseamna un somn de 4 ore legate (si daca e atunci e o minune). Ariana pana in luna 5 cand i-am introdus laptele praf manca din 1 ora jumatate intr-o ora jumatate, cel mult doua si asta nu numai ziua ci si noapte. Dupa ce am introdus laptele praf a inceput sa manance la interval de 2 ore - 2 ore jumatate. Cand a inceput sa pape mai bine solide bea lapte noaptea cam din 3 in 3 ore.. Apoi a venit momentul glorios cand a refuzat de tot solidele si timp de aproape 3 luni a baut numai lapte si din cand in cand cateva linguri de mancare (tone de mancare aruncata) si la fel manca din 3 in 3 ore.

Acum cand are 11 luni si papa cat de cat bine solide ziua se trezeste noapte de cel putin doua ori. Aseara a adormit la 9.30 si la 12.30 s-a trezit pentru papa (normal ca eu n-am adormit la ora aia odata cu ea, fa mancare, curatenie, baie si alte minuni si m-am asezat in pat la 12) apoi s-a trezit la 3 si inca o tura la 6 dimineata iar la 7.30 drepti ca de incepea o noua zi.

Stiti ajungeti intr-un final sa va adaptati programului si chiar sa nu va mai simtiti obosite, iar cele 3-4 ore de somn sa fie suficiente. Pentru ca atunci cand se trezeste noapte e distractie mare: fa lapte proaspat, tine-i bibeornul ca e asa de lenesa ca nu si-l tine singura si adormi la loc, ca de somnul nu ti-a fost intrerupt decat 30 min :D

Si asta inca nu e tot, cel putin ptr mine care lucrez si la job necesita atentie sporita, ca doar patronul nu-l intereseaza daca esti sau nu obosita.

Asa ca fetele curaj, ca peste un an - doi cine o sa fie mandri tare de puiul lor si toate acestea se vor uita.

Milagros
23.06.2010, 16:17:14

Si eu vomitam Elevitul.

Milagros
23.06.2010, 16:19:26
Deci pot sa il pun la 45 de grade....ca ma termina...si il cred si pe el saracu'...s-a saturat de studiat tavanele:D

Atata timp cat el vrea...eu zic ca e ok. Dragos statea cu mine in bucatarie si era super incantat sa vada ce fac.

eliana
23.06.2010, 16:19:34

Schimba vitaminele, nu trebuie sa-ti fie rau de la ele. Aici cele mai folosite sunt Elevit si Centrum materna, am prietene care nu au tolerat defel Elevitul (dureri de cap si greturi) si s-au inteles f bine cu Centrum. Trebuie sa existe si prin Dk mai multe marci de vitamine.

Anmari
23.06.2010, 16:19:54
oare exista posibilitatea daca ii schimb laptele sa i se inisteasca burtica?:-s:-s:-s ma gandesc si eu la toate variantele..:-<

zicea odata Yonika ca nan e mult mai usor si ca bebei il beau foarte bine. humana ar fi cel mai gros lapte, apoi aptamil, nan avand o consistenta mai fina.
eu zic sa incerci, macar elimini si acest aspect.

alinutza20
23.06.2010, 16:27:12
zicea odata Yonika ca nan e mult mai usor si ca bebei il beau foarte bine. humana ar fi cel mai gros lapte, apoi aptamil, nan avand o consistenta mai fina.
eu zic sa incerci, macar elimini si acest aspect.

momentan am sa incerc milumil.. nan stiu din mai multe surse ca nu e grozav la gust...
asta si vreau sa elimin aspectul "lapte" ptr ca asta a mai ramas.. plus ca dupa zile de analiza am obesevat ca face urat numai seara/noaptea dupa ce la culcare papa laptic...
om vedea..

Milagros
23.06.2010, 16:28:46
Schimba vitaminele, nu trebuie sa-ti fie rau de la ele. Aici cele mai folosite sunt Elevit si Centrum materna, am prietene care nu au tolerat defel Elevitul (dureri de cap si greturi) si s-au inteles f bine cu Centrum. Trebuie sa existe si prin Dk mai multe marci de vitamine.

La noi mai sunt si Pregnavita, am luat eu si nu mai vomitam

tsimonaiuliana
23.06.2010, 16:30:48
Am fost la doctor cu David pt. ca de vreo 4 zile face diaree.Mi-a dat Smecta si nu mai stiu ce alt praf.A spus sa nu ii dau nimic pt. pofta de mancare pt. ca el arata f. bine si dupa aceea sa nu-l fac prea dolofan.A spus ca dupa tratamentul asta o sa-i revina si pofta de mancare.M-a trimis si la chirurgie cu el pt. decalotaj,merg maine ,am o frica,cine stie ce-i face.:-SS

Azi i-am dat bors si a mancat un castron,cred ca o sa-i fac meniul zilnic numai cu bors si ii mai pun ba un galbenus ba un ficatel.

Anmari
23.06.2010, 16:31:27
momentan am sa incerc milumil.. nan stiu din mai multe surse ca nu e grozav la gust...
asta si vreau sa elimin aspectul "lapte" ptr ca asta a mai ramas.. plus ca dupa zile de analiza am obesevat ca face urat numai seara/noaptea dupa ce la culcare papa laptic...
om vedea..

Dar imediat dupa ce ii dai lapticul adoarme? Ma gandesc ca nu are digestia buna si atunci ramane lapticul in stomacel si o deranjeaza. Daca i l-ai da cu o ora - doua inainte de a adormi n-ar linisti-o?

eliana
23.06.2010, 16:31:57
Nu vreau sa va descurajez fetelor, dar eu nu prea stiu ce inseamna un somn de 4 ore legate (si daca e atunci e o minune).

Doamne ajuta sa n-am surprize de genul asta, ca nu ca o sa chem soacrele, dar cred ca o expediez pe ea la ele, ca o mama denaturata. Eu din ianuarie ma intorc la servici si ma indoiesc ca o sa rezist la condus pana la Vaslui si facut garzi cu 3-4 ore de somn!

Anmari
23.06.2010, 16:34:37
Am fost la doctor cu David pt. ca de vreo 4 zile face diaree.Mi-a dat Smecta si nu mai stiu ce alt praf.A spus sa nu ii dau nimic pt. pofta de mancare pt. ca el arata f. bine si dupa aceea sa nu-l fac prea dolofan.A spus ca dupa tratamentul asta o sa-i revina si pofta de mancare.M-a trimis si la chirurgie cu el pt. decalotaj,merg maine ,am o frica,cine stie ce-i face.:-SS

Azi i-am dat bors si a mancat un castron,cred ca o sa-i fac meniul zilnic numai cu bors si ii mai pun ba un galbenus ba un ficatel.

a mea doar bors mananca. am incercat diferite combinatii de legume dar nu bors si a refuzat tot. deci bors e la putere la ea si il combin cu ou, carne de vita si carne de pui. eu ficatel nu-i dau daca nu e de tara. cum am mai spus ficatul filtreaza toxinele din organism, asa ca decat sa ii dau ceva toxic, prefer sa nu-i dau deloc. se poate lua fier si din altceva.

mi-e ptr pofta de mancare mi-a dat sa-i dau 12 picaturi de fier si se pare ca functioneaza, sau n-o mai avea dureri de la dinti :D

nu reuseam deloc sa o fac sa pape iar branzica si am gasit ca-i place in combinatie cu iaurt simplu, proportia de iaurt sa fie mai mare. asa ma bucur \:D/

Anmari
23.06.2010, 16:36:04
Doamne ajuta sa n-am surprize de genul asta, ca nu ca o sa chem soacrele, dar cred ca o expediez pe ea la ele, ca o mama denaturata. Eu din ianuarie ma intorc la servici si ma indoiesc ca o sa rezist la condus pana la Vaslui si facut garzi cu 3-4 ore de somn!

eu m-am intors la 7 luni la serviciu si prima luna eram zombi, apoi m-am acomodat si la programul cu pricina. are omul o forta de te miri de unde i-o mai da dumnezeu.

roxana1
23.06.2010, 16:42:28
Eu i-am dat tot timpul Aptamil dar la recomandarea medicului pt. ca nu dormea noaptea bine adica se trezea prea des sa manance(la doua ore si papa maxim120-150) i-am bagat inainte de culcare Milumil -Vise Placute.A mancat 180-200,apoi chiar 250.Ziua ii dadeam tot Aptamil,si a inceput sa imi pape tot cam 250 si Aptamil.De o bucata de timp nu ii mai dau Milumil pt. ca am observat ca acum se satura si cu Aptamil,ca papa inainte de culcare 250 si nu se mai trezeste decat pe la 5 cand papa iar 250,apoi cand se trezeste 8-9 tot 250.
Oho da ce bine a inceput sa pape fata de inainte. O sa incerc si eu aptamil ca vad ca bebeii de pe aici il papa bine.
Roc5ana multumesc pt urare.
Eliana multa putere si rabdare iti doresc.

roxana1
23.06.2010, 17:02:31
multa sanatate tuturor
Eu nu am luat deloc acid folic in sarcina,nu mi a zis nimeni,doar elevit am luat

AnaM
23.06.2010, 17:03:44
Referitor la peste, si eu stiam ca se da dupa 9 luni, la 7 luni abia am introdus galbenusul si ficatelul (pe asta de fapt pe la 8 luni), nu inteleg de ce se grabeste atat de tare pediatra ta, Claudelle... Iar cu creierul de vita m-a dat gata, m-am lamurit. Poate ar trebui sa mai cauti si alta parere, eu cred ca ai mers prea mult doar pe mana ei.

Alinutza, incearca totusi cu un lapte anti-balonare, cum e cel AC2 de la Novalac, sau poate o formula delactozata? Mai poti incerca si cu un alt tip de biberoane, de exemplu Tudor inghitea foarte mult aer cu tetinele de la Nuk... Cele mai bune mi s-au parut Tommee Tippee, bate la fund si Aventul si tot ce vrei... Sau mai poti incerca sa-i dai lapte de capra intr-o seara, nush ce sa zic... Eu as incerca toate variantele...

La multe lunite lui David si Mirunei tunsulici!

chrysthyana
23.06.2010, 17:07:24
macar fetitei tale ii place afara dar eu cand il scoteam pe didi stia juma' de cartier!tragea niste plansete ca nici eu nici iubitul meu nu stiam cum sa ajungem mai repede in casa!si nici in brate nu se linistea!stii cum am scapat noi de colici? dupa vreo zece zile de cand ajunsesem acasa ne-am incurajat unul pe altul si cu ajutorul unei prietene icare ne-a invatat si supravegheat, i-am facut baita si apoi l-am infasat in scutec dar fara banda de aia stii cum se legau pe timpuri(barbar obicei dar probabil stiau ei ce stiau) !i-am dat sa pape si a adormit instant!bineinteles ca se trezea in jur de 3 si 6 si la un moment dat am cedat si l/am luat cu noi in pat!dormeam cu el la san si asa am dormit si eu si el si sotul !am gugalit un pic si am descoperit ca dormitul cu bebe-ul poate avea multe avantaje(asta ca sa ma consolez)
cat despre tricouri ude imi luasem niste cupe speciale care se pun in sutien de unica folosinta iar mai tarziu direct sutiene cu burete tip push/up si nu mai curge...si se mai si regleaza debitul!

yonika chiar te rog sa/mi dai si mie schema diversificarii!

la multi ani david si miruna!

roxana1
23.06.2010, 17:14:12
Nu vreau sa va descurajez fetelor, dar eu nu prea stiu ce inseamna un somn de 4 ore legate (si daca e atunci e o minune). Ariana pana in luna 5 cand i-am introdus laptele praf manca din 1 ora jumatate intr-o ora jumatate, cel mult doua si asta nu numai ziua ci si noapte. Dupa ce am introdus laptele praf a inceput sa manance la interval de 2 ore - 2 ore jumatate. Cand a inceput sa pape mai bine solide bea lapte noaptea cam din 3 in 3 ore.. Apoi a venit momentul glorios cand a refuzat de tot solidele si timp de aproape 3 luni a baut numai lapte si din cand in cand cateva linguri de mancare (tone de mancare aruncata) si la fel manca din 3 in 3 ore.

Acum cand are 11 luni si papa cat de cat bine solide ziua se trezeste noapte de cel putin doua ori. Aseara a adormit la 9.30 si la 12.30 s-a trezit pentru papa (normal ca eu n-am adormit la ora aia odata cu ea, fa mancare, curatenie, baie si alte minuni si m-am asezat in pat la 12) apoi s-a trezit la 3 si inca o tura la 6 dimineata iar la 7.30 drepti ca de incepea o noua zi.

Stiti ajungeti intr-un final sa va adaptati programului si chiar sa nu va mai simtiti obosite, iar cele 3-4 ore de somn sa fie suficiente. Pentru ca atunci cand se trezeste noapte e distractie mare: fa lapte proaspat, tine-i bibeornul ca e asa de lenesa ca nu si-l tine singura si adormi la loc, ca de somnul nu ti-a fost intrerupt decat 30 min :D

Si asta inca nu e tot, cel putin ptr mine care lucrez si la job necesita atentie sporita, ca doar patronul nu-l intereseaza daca esti sau nu obosita.

Asa ca fetele curaj, ca peste un an - doi cine o sa fie mandri tare de puiul lor si toate acestea se vor uita.
Eu inca nu stiu ce inseamna somn de 4 ore,poate doar noaptea dar ziua nici macar 2 ore legate, adunate maxim 3 ore toata ziua,nik nu pot sa fac

AnaM
23.06.2010, 17:16:18
Multa putere, eliana :)
Incearca cu infasatul trunchiului, mai ales... Mi se par foarte utile paturicile gen SwaddleMe (http://www.babyslumber.com/product.php?productid=105&cat=26&page=1), mai ales pentru cei care stau infasati...
Sau tine-o in sling/wrap, poate ii face bine sa te simta cat mai aproape si mai esti si tu hands-free :)

Rok5ana
23.06.2010, 17:19:03
macar fetitei tale ii place afara dar eu cand il scoteam pe didi stia juma' de cartier!tragea niste plansete ca nici eu nici iubitul meu nu stiam cum sa ajungem mai repede in casa!si nici in brate nu se linistea!stii cum am scapat noi de colici? dupa vreo zece zile de cand ajunsesem acasa ne-am incurajat unul pe altul si cu ajutorul unei prietene icare ne-a invatat si supravegheat, i-am facut baita si apoi l-am infasat in scutec dar fara banda de aia stii cum se legau pe timpuri(barbar obicei dar probabil stiau ei ce stiau) !i-am dat sa pape si a adormit instant!bineinteles ca se trezea in jur de 3 si 6 si la un moment dat am cedat si l/am luat cu noi in pat!dormeam cu el la san si asa am dormit si eu si el si sotul !am gugalit un pic si am descoperit ca dormitul cu bebe-ul poate avea multe avantaje(asta ca sa ma consolez)
cat despre tricouri ude imi luasem niste cupe speciale care se pun in sutien de unica folosinta iar mai tarziu direct sutiene cu burete tip push/up si nu mai curge...si se mai si regleaza debitul!

yonika chiar te rog sa/mi dai si mie schema diversificarii!

la multi ani david si miruna!
Schema cu diversificarea o vreau si eu!:)

eliana
23.06.2010, 17:23:01
Incearca cu infasatul trunchiului, mai ales... Mi se par foarte utile paturicile gen SwaddleMe (http://www.babyslumber.com/product.php?productid=105&cat=26&page=1), mai ales pentru cei care stau infasati...
Sau tine-o in sling/wrap, poate ii face bine sa te simta cat mai aproape si mai esti si tu hands-free :)

Infasata sau desfasata, tot aia e, am incercat ambele variante.. in pat cu mine si cu sotul nu o iau sub nici o forma, ajunge un zombi in familie, nu trebuie sa fim amandoi, prefer sa-i faca placere sa ma ajute in timpul zilei. Cat despre sling, e o idee, dar dorintele mele actuale se limiteaza la dormit, mancat si facut baie; bine, mai am si utopii de genul manichiura pedichiura si plimbat prin oras dar mai am un pic de rabdare cu astea :D

roxana1
23.06.2010, 17:43:44

Auleu ma sperii, da cum e decalotat?si de ce a luat acum dr decizia asta?

chrysthyana
23.06.2010, 17:46:50

apropo de sling wrap marsupiu si alte grozavii ,bai copchilul meu nu vroia in nimic! in leagan nu , caruselul nu/linteresa, in patut nu, ma ofticam de mama focului ca le cumparasem degeaba!doar in landou statea atat !aaaaa, si nici suzeta nu o vroia si nici acum!pana sa/mi dau eu seama ca fiecare bebe are timpul lui si ca abia acum e interesat de toate astea!cu cat cresc cu atat devin mai ''intelepti''!dar iti bombardeaza un pic viata...uhuhu!
cand o sa implineacsa didi un an o sa/i iau un lantisor cu cruciulita care sa o poarte si cand o creste, sa aiba amintire ca e de la mama lui!simplu !asta din sfera cadourilor de suflet!(asta ca o idee pt ziua tudorului ,daca nu are deja)

alibd
23.06.2010, 17:47:57
multa sanatate tuturor

Pana la 13 s am luat eu, apoi mi-a spus sa-l intrerup si sa continui cu elevitul.

alibd
23.06.2010, 17:50:37

Pe cumnata mea o auzeam ca ii este rau de la elevit, acum nu stiu ce sa zic...

roxienea
23.06.2010, 17:50:45
Pana la 13 s am luat eu, apoi mi-a spus sa-l intrerup si sa continui cu elevitul.
Asta din cauza faptului ca Elevitul contine si acid folic, deci nu ar fi avut rost sa mai iei si separat.;-)

alibd
23.06.2010, 17:54:23
Asta din cauza faptului ca Elevitul contine si acid folic, deci nu ar fi avut rost sa mai iei si separat.;-)

Da, plus ca acidul folic isi facuse deja treaba in trimestrul 1, cand era mai important pentru bebe. ;-)

alinutza20
23.06.2010, 17:55:04
Dar imediat dupa ce ii dai lapticul adoarme? Ma gandesc ca nu are digestia buna si atunci ramane lapticul in stomacel si o deranjeaza. Daca i l-ai da cu o ora - doua inainte de a adormi n-ar linisti-o?

nu adoarme imediat.. are si seri cand dureaza o ora doua... vedem ce se intampla cu schimbatu laptelui, si sapt viitoare facem si analize cred...

Anmari
23.06.2010, 18:14:25
nu adoarme imediat.. are si seri cand dureaza o ora doua... vedem ce se intampla cu schimbatu laptelui, si sapt viitoare facem si analize cred...

sa ne tii la curent cu schimbare laptelui si cu rezultatul analizelor. poopam monitza frumoasa sa-i treaca burtica.

roxienea
23.06.2010, 18:14:25
Da, plus ca acidul folic isi facuse deja treaba in trimestrul 1, cand era mai important pentru bebe. ;-)
Exact. :)
Vroiam insa sa subliniez asta, pentru ca erau mamici care spuneau ca nu au luat acid folic, ci Elevit...dar avand in vedere ca respectivele "vitamine" contin si acid folic, nu mai avea sens sa fi luat si separat.
Nu vreau sa para ca imi bag nasul unde nu ar trebui, iar daca deranjze imi cer scuze, dar intrebase o mamica de vitamine in primele luni de sarcina si am vrut doar sa lamuresc asta.:)

Anmari
23.06.2010, 18:15:53
Vroiam insa sa subliniez asta, pentru ca erau mamici care spuneau ca nu au luat acid folic, ci Elevit...dar avand in vedere ca respectivele "vitamine" contin si acid folic, nu mai avea sens sa fi luat si separat.
Nu vreau sa para ca imi bag nasul unde nu ar trebui, iar daca deranjze imi cer scuze, dar intrebase o mamica de vitamine in primele luni de sarcina si am vrut doar sa lamuresc asta.:)

eu am luat si vitamine si acid folic separat. am citit ca acidul folic nu e periculos deloc, iar daca e in exces se elimina din organism prin urina de unul singur.

Milagros
23.06.2010, 18:21:10

Dar de ce trebuie decalotat la chirurgie? Are probleme? Eu nu i-am umblat deloc la putzuc pana acu...:-s

alinutza20
23.06.2010, 18:21:14
Referitor la peste, si eu stiam ca se da dupa 9 luni, la 7 luni abia am introdus galbenusul si ficatelul (pe asta de fapt pe la 8 luni), nu inteleg de ce se grabeste atat de tare pediatra ta, Claudelle... Iar cu creierul de vita m-a dat gata, m-am lamurit. Poate ar trebui sa mai cauti si alta parere, eu cred ca ai mers prea mult doar pe mana ei.

Alinutza, incearca totusi cu un lapte anti-balonare, cum e cel AC2 de la Novalac, sau poate o formula delactozata? Mai poti incerca si cu un alt tip de biberoane, de exemplu Tudor inghitea foarte mult aer cu tetinele de la Nuk... Cele mai bune mi s-au parut Tommee Tippee, bate la fund si Aventul si tot ce vrei... Sau mai poti incerca sa-i dai lapte de capra intr-o seara, nush ce sa zic... Eu as incerca toate variantele...

La multe lunite lui David si Mirunei tunsulici!

sa stii ca m-am gandit si eu sa nu fie de la tetine... momentan schimb laptele sa vad ce si cum, apoi incerc ceva fara lactoza... apoi... mai vad...

alibd
23.06.2010, 18:22:06

Elevitul contine o cantitate mai mica de acid folic. In primul trimestru se ia cam 5 mg pe zi de acid, in timp ce elevitul contine doar vreo 0,8 mg. Oricum, chiar sa le iei si impreuna nu dauneaza, ca surplusul se elimina.

Stai linistita, ca nu e suparare! >:D<

Milagros
23.06.2010, 18:27:43
Alinutza :grouphug Pupacim Monitza sa treaca burtica ca tare va mai chinuiti :(

roxienea
23.06.2010, 18:28:19
eu am luat si vitamine si acid folic separat. am citit ca acidul folic nu e periculos deloc, iar daca e in exces se elimina din organism prin urina de unul singur.
Si eu stiu la fel...ca se elimina. :) Nu spuneam ca e periculos, spuneam doar asa ca informatie...:)

Pup Ali. :* Si bebele de pe a 5-a floricica, deja. ;)) La cum trece timpul...nici nu o sa-ti dai seama cand vine momentul si o sa-l tii in brate.:x

chrysthyana
23.06.2010, 18:34:31
Dar de ce trebuie decalotat la chirurgie? Are probleme? Eu nu i-am umblat deloc la putzuc pana acu...:-s

nici eu!mie mi/a zis pediatrul sa nu umblu deloc acolo ca are el grija!:-?fac paine de casa la masina si vine un miros...ca la brutarie!abia astept sa se raceasca...sa infulec.

alinutza20
23.06.2010, 18:36:45
Alinutza :grouphug Pupacim Monitza sa treaca burtica ca tare va mai chinuiti :(

multumesc tare mult:* mi-e tare greu si ma simt inutila:-s:-s

LauraF
23.06.2010, 19:11:03
Eu am luat Elevit. Daca iei vitamina pe nemancate (sau mancat f putin) da greata si stari de rau. Asta e valabil pt orice marca de multivitamine, cel putin asa se manifesta la mine (la Vitamax chiar precizeaza asta in prospect "o capsula zilnic sau la doua zile, dupa micul dejun").

cgeorgiana1982
23.06.2010, 19:19:26
Si eu am colege care nu au tolerat deloc Elevit si au schimbat cu Materna si a afost foarte Ok.Din aceasta cauza eu am luat de la inceput Materna si nu am avut probleme...iar compozitia lor este aceeasi, deci nu se pune problema ca se trece la o categorie inferioara de pastile.

Eliana, ce face bebelina?>:D<

cori_iasi
23.06.2010, 19:25:52
Si eu am colege care nu au tolerat deloc Elevit si au schimbat cu Materna si a afost foarte Ok.Din aceasta cauza eu am luat de la inceput Materna si nu am avut probleme...iar compozitia lor este aceeasi, deci nu se pune problema ca se trece la o categorie inferioara de pastile.

mie mi-a fost rau de la ele si am trecut pe Elevit :|. cred ca trebuie incercate toate

LauraF
23.06.2010, 19:29:13
Asa este, acidul folic este esential la inceputul sarcinii. Mie mi-a recomandat sa iau chiar dinainte, pt ca de obicei atunci cand ne dam seama ca suntem insarcinate "fatul" are deja 1 luna de viata. Dupa primele luni acidul folic din multivitaminele prenatale este suficient.
Eliana, multa putere cu cel mic!

LauraF
23.06.2010, 19:31:47

Alinuta, incearca un lapte fara lactoza, macar asa vezi sigur daca laptele e cel vinovat. Eu am avut HN 25 de la Milupa. Astazi abia am inceput usor usor sa introduc iarasi lactoza in alimentatia puiului. De maine intru pe lapte normal.

LauraF
23.06.2010, 19:34:43

Am avut paturici de genul ala. Nu strang f tare, bebe poate sa se miste putin in ele. In primele saptamani de viata bebe s-a simtit mai bine strans in pelincuta clasica, ca la maternitate.

alibd
23.06.2010, 19:36:59
Si eu stiu la fel...ca se elimina. :) Nu spuneam ca e periculos, spuneam doar asa ca informatie...:)

Pup Ali. :* Si bebele de pe a 5-a floricica, deja. ;)) La cum trece timpul...nici nu o sa-ti dai seama cand vine momentul si o sa-l tii in brate.:x

Da, chiar ca trece repede timpul...mai ieri eram cu starile de greata, imbratisand vasul de toaleta. #-o:-"

cgeorgiana1982
23.06.2010, 19:46:35
mie mi-a fost rau de la ele si am trecut pe Elevit :|. cred ca trebuie incercate toate
Deci fiecare tolereaza diferit vitaminele prenatale. Cred ca asa cum ati zis si voi, in caz ca un anumit tip da stari de rau, trebuie schimbate pastilele.

eliana
23.06.2010, 20:34:37

Face papa-caca-papa-caca, a cam uitat ca trebuie sa bage si somn printre activitatile astea :))
Acusica te vad si pe tine cu probleme din astea, nu mai e asa mult :)

tsimonaiuliana
23.06.2010, 20:44:09
Auleu ma sperii, da cum e decalotat?si de ce a luat acum dr decizia asta?

Pai asta e problema ca nu e aproape deloc decalotat.Cica decalotarea artificiala nu se face mai devreme de un an.Al meu are 11 luni,deci e prin preajma.O sa vad si ce zice un doctor specialist,poate nu e nevoie.

tsimonaiuliana
23.06.2010, 20:47:34

Se vede ca il jeneaja,ma mai plangeam eu pe aici ca de fiecare data cand il schimb sau la baie se trage tare de cuc.Iar pana acum si doc. lui de familie si un alt medic pediatru m-au sfatuit sa merg cu el la chirurgie sa-l decaloteze.

tsimonaiuliana
23.06.2010, 20:55:28

Trebuie sa ai multa rabdare ca va trece si perioada asta.David a avut niste colici de imi venea sa ma urc pe pereti de tare ce plangea.Tare am mai chinuit.Cand a facut 3 luni,gata,au disparut ca prin minune.Ca sa nu mai spun ca al meu statea continuu la san,de ma dureau toate oasele ca trebuia sa stau culcata,pe-o parte din cauza epiziotonomiei,si chiar si asa ma dureau toate alea.Plus ranile de la sani si el sugea cu o forta de parca simteam ca imi taie cineva sanii cu lama.Acum toate astea au trecut si se uita.

cgeorgiana1982
23.06.2010, 21:00:46
Face papa-caca-papa-caca, a cam uitat ca trebuie sa bage si somn printre activitatile astea :))
Acusica te vad si pe tine cu probleme din astea, nu mai e asa mult :)
Ce simpatica ai fost:)):)):)):))......
Eu, intre timp, ma cam ma trezesc la realitate:D....realizez pe zi ce trece ca nu e chiar usor cu un bebelus.....dar e foarte fumos:x. Am prietene care au nascut curand si fiecare povesteste ca nu doarme, ca mereu vrea la san si e greu ca nu poti face nik, ca plange si nu stii de ce....si realizez incet, incet ce ma asteapta.
Oricum, as vrea sa treaca timpul repede sa imi tin si eu fetita in brate:x:x:x....si parca astept cu placere toate aceste lucruri, chiar daca sigur ma voi panica la inceput pentru orice.
Cand vedem poze cu printesa???:D

eliana
23.06.2010, 21:12:57
Ce simpatica ai fost:)):)):)):))......
Eu, intre timp, ma cam ma trezesc la realitate:D....realizez pe zi ce trece ca nu e chiar usor cu un bebelus.....dar e foarte fumos:x. Am prietene care au nascut curand si fiecare povesteste ca nu doarme, ca mereu vrea la san si e greu ca nu poti face nik, ca plange si nu stii de ce....si realizez incet, incet ce ma asteapta.
Oricum, as vrea sa treaca timpul repede sa imi tin si eu fetita in brate:x:x:x....si parca astept cu placere toate aceste lucruri, chiar daca sigur ma voi panica la inceput pentru orice.
Cand vedem poze cu printesa???:D

Uite-aici am pus pozici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3242&page=6332
Da, din pacate nu s-a inventat manualul de utilizare la bebei :D
Stii ce am constatat eu ca e f important: sa fie si tati implicat. Noi pana acuma am scos-o impreuna la plimbare, i-am facut intotdeauna baitza amandoi, si cand eu nu mai pot vine sotul, sta cu ea 2 ore, o mai ia in brate, o pacaleste cu suzeta, o adoarme, el stie ce-i face, si eu in timpul asta imi mai incarc bateriile cu un somn mic. Si dincolo de asta e reconfortant gandul ca ma sustine si ma intelege.

jewelieta
23.06.2010, 21:23:43
terorista...auzi la ea....
sa va traiasca fetita eliana...e tare scumpa...o sa vezi cum creste si acus ne plangem ca alinuta ca nu mai sta locului copilu si nu mai poti....
intr-adevar ai noroc cu sotul tau ca te ajuta si ca se pricepe...parca ai spus pe udneva ca el e la neonat...asta explica si de ce....

multa rabdare in continuare...
ia zi.legeni fetita ?(vesnica mea problema cu leganatu...nici acu nu am scapat...iris trebuei leganata inclusiv ziua....8-}

eliana
23.06.2010, 21:41:19
sa va traiasca fetita eliana...e tare scumpa...o sa vezi cum creste si acus ne plangem ca alinuta ca nu mai sta locului copilu si nu mai poti....
intr-adevar ai noroc cu sotul tau ca te ajuta si ca se pricepe...parca ai spus pe udneva ca el e la neonat...asta explica si de ce....

ia zi.legeni fetita ?(vesnica mea problema cu leganatu...nici acu nu am scapat...iris trebuei leganata inclusiv ziua....8-}

Nu, nu se pricepe dar am invatat din mers (experimentele la baitza au fost durere!), si nu e pe neonat, e pe urgente dar a facut 1 luna de stagiu la neonat.
Nu o legan, dar mai nou o tin muuuuuult in brate, ca altfel nu prea pot s-o linistesc. Ceea ce cred ca nu e f bine, dar n-o pot lasa sa urle si e mai comod sa-i tin suzeta cu ea in brate decat aplecata peste patutzul ei.

radumonalisse
23.06.2010, 21:51:55
Citesc ce scrieti, prin ce treceti cu bebelusii vostri, si retraiesc multe din momentele voastre...colici, mancare aruncata, mancat din 2 in 2 ore...etc. Desi fetita mea nu e mare , 1 an si acusi 5 luni, parca a trecut o vesnicie ..decand a fost mica mica. Crestere usoara si multaaaaa rabdare. Ceea ce simtiti ca trebuie facut e cel mai bine

michellina
23.06.2010, 21:53:25
Multumim fetelor pt urari!
Yonika, as vrea si eu lista aia cu diversificarea, te rog!
eliana, iti urez multa rabdare si putere, si noi am avut mari pb de la colici, dar acum sunt ca si uitate; toate trec si vin altele.

michellina
23.06.2010, 22:01:08

Si eu l-am leganat pe David pana de curand; bunica'sa mi l-a obisnuit leganat, dar nu se mai putea altfel, el avand colici foarte puternici, nu reusea sa doarma in alt mod. Il leganam doar pe timp de zi, la somnul de noapte il adormeam la san. De cand am stat internati in spital (ca sa zic ca totusi a fost si ceva de bine in urma experientei de acolo) nu-l mai legan; il adorm langa mine pe pat, il mangai, tin o mana pe el sa ma simta pana ce adoarme sau ii mai vorbesc in soapta (trebuie sa facem nani-nani). Tu ai incercat sa vezi daca totusi nu adoarme altfel? Eu sunt asa mandra ca am scapat de leganat!!! Poate reusesti si tu.

xxxxx
23.06.2010, 22:30:45
Fetele, sa va faceti rezerve de apa, maine intre 10-24 se opreste apa rece. Si tot de maine dau drumul la apa calda.^:)^

roxana1
23.06.2010, 22:32:50
Si eu l-am leganat pe David pana de curand; bunica'sa mi l-a obisnuit leganat, dar nu se mai putea altfel, el avand colici foarte puternici, nu reusea sa doarma in alt mod. Il leganam doar pe timp de zi, la somnul de noapte il adormeam la san. De cand am stat internati in spital (ca sa zic ca totusi a fost si ceva de bine in urma experientei de acolo) nu-l mai legan; il adorm langa mine pe pat, il mangai, tin o mana pe el sa ma simta pana ce adoarme sau ii mai vorbesc in soapta (trebuie sa facem nani-nani). Tu ai incercat sa vezi daca totusi nu adoarme altfel? Eu sunt asa mandra ca am scapat de leganat!!! Poate reusesti si tu.
Ce bine ar fi sa fie asa simplu. Si eu am problema cu leganatul.cand i se face somn maraie si daca trece mult timp si nu e leganat plange si daca doar il pun pe perna incepe sa urle si cum simte ca e leganat incepe sa isi cante:D am incercat sa il pun in patut si sa stau langa el dar nu vrea,am incercat sa il pun langa mine,sa il mangai, nu are stare nici o secunda si se foieste si enerveaza si plange pana cand il legan. Deja m am conformat si ma gandesc ca acus cand va mai creste poate se va dezvata de leganat. Tare as vrea sa existe o metoda care sa mearga si la mine, faza cu lasatul sa planga nu o pot face...

Green_Eyes
23.06.2010, 22:34:24
Seara buna..|-)|-)

Pentru ca maine dimineata plec cu Tudor la Botosani, la parintii mei unde nu voi avea net, vreau sa le urez de pe acum lui Tudor si Monitzei ''LA MULTI ANI!''.<:-P<:-P<:-P<:-P Sa fiti sanatosi, fericiti, iubiti si mereu lipsiti de griji ca in acest prim an din viata! Ma bucur ca v-am vazut si eu crescand prin intermediul pozelor, sunteti doi copii minunati! Sa fiti si cuminti si sa va bucurati parintii!
La multi ani, [email protected]};[email protected]};- Sa va dea Dumnezeu putere sa ii cresteti frumos ca si pana acum!:x:x

cgeorgiana1982
23.06.2010, 22:34:43
Uite-aici am pus pozici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3242&page=6332
Da, din pacate nu s-a inventat manualul de utilizare la bebei :D
Stii ce am constatat eu ca e f important: sa fie si tati implicat. Noi pana acuma am scos-o impreuna la plimbare, i-am facut intotdeauna baitza amandoi, si cand eu nu mai pot vine sotul, sta cu ea 2 ore, o mai ia in brate, o pacaleste cu suzeta, o adoarme, el stie ce-i face, si eu in timpul asta imi mai incarc bateriile cu un somn mic. Si dincolo de asta e reconfortant gandul ca ma sustine si ma intelege.
Ce dulce e :x!!!!!!!! Te face sa te topesi dupa ea!!!
Si eu ma bazez sa ma ajute tati...plus ca am noroc ca si mama sigur ma va ajute ori de cate ori va fi nevoie. Speram sa ne descurcam ....ca au fost atatia in zcazul nostru si vor mai fi :D
Daca ar veni gazele astea mici si cu manual de instructiuni tare bine ar fi:D. Eu una am renuntat sa mai citesc prea multe carti: am foarte multe carti in format electronica si cand ma documentam am sesizat ca multe se bat cap in cap...si am zis ca voi simti cum e mai bine pentru copilul meu, nu voi lua chiar ad litteram ce scrie in carti.

Green_Eyes
23.06.2010, 22:36:12
Fetele, sa va faceti rezerve de apa, maine intre 10-24 se opreste apa rece. Si tot de maine dau drumul la apa calda.^:)^

La multi ani gandacelului! Sa fie sanatos si norocos in viata!o:-):*:*<:-P La multi ani, mami!

xxxxx
23.06.2010, 22:36:50
Seara buna..|-)|-)

Pentru ca maine dimineata plec cu Tudor la Botosani, la parintii mei unde nu voi avea net, vreau sa le urez de pe acum lui Tudor si Monitzei ''LA MULTI ANI!''.<:-P<:-P<:-P<:-P Sa fiti sanatosi, fericiti, iubiti si mereu lipsiti de griji ca in acest prim an din viata! Ma bucur ca v-am vazut si eu crescand prin intermediul pozelor, sunteti doi copii minunati! Sa fiti si cuminti si sa va bucurati parintii!
La multi ani, [email protected]};[email protected]};- Sa va dea Dumnezeu putere sa ii cresteti frumos ca si pana acum!:x:x
Las' ca prima data da de baut Razvan.=)) AMR 3 zile;)) ma scuzati.;-)

xxxxx
23.06.2010, 22:39:24
La multi ani gandacelului! Sa fie sanatos si norocos in viata!o:-):*:*<:-P La multi ani, mami!
Sar'na8-}:* Gandacul asta ma face psihic si fizic:-" Imi vine sa plang non stop.:|

Green_Eyes
23.06.2010, 22:44:32
Sar'na8-}:* Gandacul asta ma face psihic si fizic:-" Imi vine sa plang non stop.:|

Te inteleg perfect.8-}.sincer, de-a lungul unei zile, ma gandesc de zeci de ori ca nu mai pot, ca ce mi-a trebuit, ma mai apuca si pe mine bocitul:D.. ma extenueaza.. insa apoi imi da un pupic sau ma cauta cu privirea strengareste si mai uit.. e un suflet nevinovat care trebuie sa creasca mare si el..
Petrecere frumoasa!

AnaM
23.06.2010, 22:44:38
In tot orasul se opreste apa rece? :-SS

Simo, multumim in avans :D :x

xxxxx
23.06.2010, 22:52:36
In tot orasul se opreste apa rece? :-SS

Simo, multumim in avans :D :x
cartierele Pacurari, Canta, Dacia, Alexandru cel Bun, Mircea cel Batran, Gara, Podu Ros, Socola, Nicolina, CUG, Frumoasa, Bularga, tutora, Dancu, Tomesti
si Centru.
iote aici http://www.7est.ro/stiri/agenda/12286-joi-apavital-opreste-apa-rece.html

alinutza20
23.06.2010, 23:03:46
Seara buna..|-)|-)

deci mai e o sapt si deja m-a busit plansu...
multumesc tare tare mult pentru urari :*:*:*

lady_l
23.06.2010, 23:18:15
Buna mamici si pui!

Eliana rabdare multa...trec si astea..bravo sotului, conteaza foarte mult ca te ajuta si mi-e cunoscut acest lucru din propria experienta. Pup ptr giza mica sa nu mai terorizeze pe mami >:D< :*:*:*

Simona si Tudorel drum bun >:D< :*:*:*

Alinuta si tie curaj si putere, e mare Doamne Doamne si ii trece monitzei burtica >:D< :*:*:*

Tsimonaiuliana sa dea Dumnezeu sa nu fie nimic grav >:D<

La multe lunite Mirunei!!!:*:*:*

Si eu azi am urmarit cap coada filmuletele si pozele Mirrei...am ris.. am plins si m-au trecut atitea emotii de nu stiam ce-i cu mine. Azi giza face 1 an 3 luni si parca a fost mai ieri ziua cind s-a nascut :X

Yonika
24.06.2010, 00:47:30
Buna fetele, am ajuns si noi la bacau, am citit in fuga ce ati mai scris (mama, dar muuult ati mai scris azi!).
la multe lunite pt Davidut si Mirunica!:*
Roc5ana, am gasit prospectul din luna a patra si e ipv hib; eram asa de sigura ca asta e ca l-am cumparat din iasi ca prin Bacau nu prea se gaseste (adik eu am cautat pe net ca nu am timp sacaut acum prin farmacii, avem o groaza de facut pe aici, sotul nu poate conduce, deci sunt si pe post de sofer, si mai avem de strans si de prin casa ca sambata sa reusim sa ne mutam cu totul la iasi).
Fetili, sper ca vineri sa o rog pe cumnatica mea sa imi scaneze foile, cu diversificarea, la serviciu si sa mi le trimita si apoi vi le dau si voua.
va pup pe toate si fug si eu la somn ca sunt si f obosita (dupa 2 ore de condus numai prin ploaie si trafic nebun iasi-bacau) si maine ne trezim dimineata ca sotul tre sa mearga sa faca niste analize ca nu se simte asa bine (probabil de la trombofeblita care a facut-o la mana, nu stim).
Puup!:*

chrysthyana
24.06.2010, 06:19:56
Buna mamici si pui!

Eliana rabdare multa...trec si astea..bravo sotului, conteaza foarte mult ca te ajuta si mi-e cunoscut acest lucru din propria experienta. Pup ptr giza mica sa nu mai terorizeze pe mami >:D< :*:*:*

Simona si Tudorel drum bun >:D< :*:*:*

Alinuta si tie curaj si putere, e mare Doamne Doamne si ii trece monitzei burtica >:D< :*:*:*

Tsimonaiuliana sa dea Dumnezeu sa nu fie nimic grav >:D<

La multe lunite Mirunei!!!:*:*:*

Si eu azi am urmarit cap coada filmuletele si pozele Mirrei...am ris.. am plins si m-au trecut atitea emotii de nu stiam ce-i cu mine. Azi giza face 1 an 3 luni si parca a fost mai ieri ziua cind s-a nascut :X

vai cum de/am uitat/o noi pe MIRRA!la multi ani scumpete!
didilica de vreo trei zile nu mai doarme asa de bine!se trezeste de vreo trei /pattru ori pe noapte si am revenit la statutul zombie in devenire !si aseara colac peste pupaza a inceput sa pape si era agitat lua sanul, ii dadea drumul , se uita peste cap pana la urma a inceput sa planga !deci m/am speriat rau mai ales ca a cazut cu cateva zile in urma, alaltaieri a facut si vaccinul , kk iar nu face de4 zile ! luni direct la dr ma opresc!
am gasit o schema de diversificare destul de rezonabila pt fetele interesate , asta informativ ca tot pediatrul hotaraste si personalizeaza diversificarea in functie de bebe.eu cred ca o sa urmez a doua schema a dr ciofu nu asta a dr culcer! http://www.miresici.ro/newreply.php?do=newreply&p=3393727
buna dimineata copii si mamici!

gabriela_rgh
24.06.2010, 08:10:25
Nu, nu se pricepe dar am invatat din mers (experimentele la baitza au fost durere!), si nu e pe neonat, e pe urgente dar a facut 1 luna de stagiu la neonat.
Nu o legan, dar mai nou o tin muuuuuult in brate, ca altfel nu prea pot s-o linistesc. Ceea ce cred ca nu e f bine, dar n-o pot lasa sa urle si e mai comod sa-i tin suzeta cu ea in brate decat aplecata peste patutzul ei.
Nu e bine nici in brate, dar daca are colici nu ai cum sa o lasi sa planga.Stiu de la nepotel, cum faceam in 3 schimburi uneori,erau si mama si sormea epuizate.Plus ca dupa mine e prea mica sa se obisnuiasca cu bratele acum.Santajul maxim incepe de la 3 luni.Nepotelul meu vrea numai in brate, si nu oricum ci sa se uite peste umar.Daca il pui cu fata in port bebe tipa o gura.....vrea neaparat sa iti vada si tie fata cand il tii probabil:)).
Vreau sa va intreb de la ce varsta il poate pune putin ridicat intre perne?Daca vede lumea mai bine in camera sta cumintel.De jucarii se plictiseste repede.:-w

chrysthyana
24.06.2010, 09:25:02
Nu e bine nici in brate, dar daca are colici nu ai cum sa o lasi sa planga.Stiu de la nepotel, cum faceam in 3 schimburi uneori,erau si mama si sormea epuizate.Plus ca dupa mine e prea mica sa se obisnuiasca cu bratele acum.Santajul maxim incepe de la 3 luni.Nepotelul meu vrea numai in brate, si nu oricum ci sa se uite peste umar.Daca il pui cu fata in port bebe tipa o gura.....vrea neaparat sa iti vada si tie fata cand il tii probabil:)).
Vreau sa va intreb de la ce varsta il poate pune putin ridicat intre perne?Daca vede lumea mai bine in camera sta cumintel.De jucarii se plictiseste repede.:-w

pai la mine tocmai am vb cu doct despre asta ca tot face abdominale si tot se forteaza sa se ridice si mi/a spus sa nu/l tin in fundulet in nici un caz ca/i fortez coloana ! intre perne de la cinci luni dar foarte putin cateva minute, a zis sa/l las sa se ridice singurel! si sa incep sa/i fac mai multa gimnastica pt bebei!

roxana1
24.06.2010, 10:41:44
neata
Fetele a dat cineva bebelui biscuiti Cicibebe? Cum sunt si de cand as putea sa ii dau si eu?

lady_l
24.06.2010, 12:43:10
vai cum de/am uitat/o noi pe MIRRA!la multi ani scumpete!
didilica de vreo trei zile nu mai doarme asa de bine!se trezeste de vreo trei /pattru ori pe noapte si am revenit la statutul zombie in devenire !si aseara colac peste pupaza a inceput sa pape si era agitat lua sanul, ii dadea drumul , se uita peste cap pana la urma a inceput sa planga !deci m/am speriat rau mai ales ca a cazut cu cateva zile in urma, alaltaieri a facut si vaccinul , kk iar nu face de4 zile ! luni direct la dr ma opresc!
am gasit o schema de diversificare destul de rezonabila pt fetele interesate , asta informativ ca tot pediatrul hotaraste si personalizeaza diversificarea in functie de bebe.eu cred ca o sa urmez a doua schema a dr ciofu nu asta a dr culcer! http://www.miresici.ro/newreply.php?do=newreply&p=3393727
buna dimineata copii si mamici!

Mersi mult >:D<
O fi avind ceva copii astia ...si Mirra de dimineata e numai concert :-w...moarta de somn, dormit nimik..pus in patut nimic, leganat nimic....plimbat prin casa se plictiseste repede.....:-L....pina am vazut-o dormind m-au trecut toate apele!
Pup ptr Didisor sa fie cumintel sa nu o chinuie pe mami :*:*:*

L.E: Am uitat sa dau binete:D. Neatza mamici si puisori! Sa aveti o zi superba..si linistita. La no s-a oprit ploaia..sa speram ca iese si soarele!

LauraF
24.06.2010, 13:01:31
cartierele Pacurari, Canta, Dacia, Alexandru cel Bun, Mircea cel Batran, Gara, Podu Ros, Socola, Nicolina, CUG, Frumoasa, Bularga, tutora, Dancu, Tomesti
si Centru.
iote aici http://www.7est.ro/stiri/agenda/12286-joi-apavital-opreste-apa-rece.html
Buna mamici!
Noi in Pacurari la ora asta inca avem apa :D Sper sa nu se opreasca.

LauraF
24.06.2010, 13:04:30
Ce bine ar fi sa fie asa simplu. Si eu am problema cu leganatul.cand i se face somn maraie si daca trece mult timp si nu e leganat plange si daca doar il pun pe perna incepe sa urle si cum simte ca e leganat incepe sa isi cante:D am incercat sa il pun in patut si sa stau langa el dar nu vrea,am incercat sa il pun langa mine,sa il mangai, nu are stare nici o secunda si se foieste si enerveaza si plange pana cand il legan. Deja m am conformat si ma gandesc ca acus cand va mai creste poate se va dezvata de leganat. Tare as vrea sa existe o metoda care sa mearga si la mine, faza cu lasatul sa planga nu o pot face...
Al meu pana pe la 4 luni adormea in patut fara probleme, doar il mangaiam putin pe frunte. Incepand de la 7 luni insa il adorm numai pe perna (obicei capatat prin spitale)[-X. Si acum la fel il adorm, apoi il mut in patut.

LauraF
24.06.2010, 13:09:08
Alinuta, tu spuneai parca ca dupa Aptamil Junior fata iese mai moale?
Noi dupa o pauza de 6 zile de HN25 Milupa, si una de tranzitie, aseara am introdus iarasi laptele normal la pui. Astazi iar mi-a iesit rau cu scaunul, iar a doua parte a noptii s-a foit si a scancit putin de la butica cred. A papat peste noapte cca 300 lapte. Eu una ii schimb formula (cutie abia cumparata, mda.. asta e :-L), daca patim la fel si la alt laptic e nasol, cred ca e intoleranta la lactoza... of... :(

tsimonaiuliana
24.06.2010, 13:14:53
neata
Fetele a dat cineva bebelui biscuiti Cicibebe? Cum sunt si de cand as putea sa ii dau si eu?

Eu ii mai dau la al meu cate unul doi sa aiba ce rontzai.Cred ca i-am dat de pe la7 luni.Dar cred ca nu-i nimic daca ii dai si lui unul,nu are ca sa-i faca rau.

lady_l
24.06.2010, 13:29:27
Eu ii mai dau la al meu cate unul doi sa aiba ce rontzai.Cred ca i-am dat de pe la7 luni.Dar cred ca nu-i nimic daca ii dai si lui unul,nu are ca sa-i faca rau.

Eu i-am dat Mirrei primul biscuite pe la 6 luni...dar inainte de am facut proba biscuitilor "bebelush" inmuiate cu ceai, suc sau laptic fiert. I-au placut foarte mult si nu am observat sa fi avut probleme cu burtica.
Pup la ochios :*:*:*

Laura >:D< un pupic si ptr Luca:*:*:*

ela08
24.06.2010, 13:31:00
buna fetelor!
am auzit ca este in iasi un magazin cu hainute de copii la pret de producator. stiti de el, cam prin ce zona este?

LauraF
24.06.2010, 13:43:40
Eu i-am dat Mirrei primul biscuite pe la 6 luni...dar inainte de am facut proba biscuitilor "bebelush" inmuiate cu ceai, suc sau laptic fiert. I-au placut foarte mult si nu am observat sa fi avut probleme cu burtica.
Pup la ochios :*:*:*

Laura >:D< un pupic si ptr Luca:*:*:*
Multumim pentru suport, pupam si noi pe Mirra cea ochioasa :*
Si noi avem biscuiti Cici Bebe (simpli si cu banana), lui L ii plac la nebunie, doar ca se cam ineaca de la ei. Prefer sa ii mestec eu putin inainte sau sa ii inmoi in lapte/ceai.

alinutza20
24.06.2010, 13:46:05
Alinuta, tu spuneai parca ca dupa Aptamil Junior fata iese mai moale?
Noi dupa o pauza de 6 zile de HN25 Milupa, si una de tranzitie, aseara am introdus iarasi laptele normal la pui. Astazi iar mi-a iesit rau cu scaunul, iar a doua parte a noptii s-a foit si a scancit putin de la butica cred. A papat peste noapte cca 300 lapte. Eu una ii schimb formula (cutie abia cumparata, mda.. asta e :-L), daca patim la fel si la alt laptic e nasol, cred ca e intoleranta la lactoza... of... :(

dap..eu ziceam si imi mentin parerea.. de aseara ii fac trecerea spre alt lapte, daca dupa trecerea completa se mentine durerea de burta scot lactoza de tot..
azi a facut caca bine dar ii dau fier si.. banui ca de asta...

apropo.. am o cutie de aptamil junior sigilata.. daca vrea cineva s-o cumpere.. 8-|8-|.. fac si reducere:))

mda.. editez.. iar mi-a facut caca naspa..

Rok5ana
24.06.2010, 13:49:25
Buna fetele, am ajuns si noi la bacau, am citit in fuga ce ati mai scris (mama, dar muuult ati mai scris azi!).
la multe lunite pt Davidut si Mirunica!:*
Roc5ana, am gasit prospectul din luna a patra si e ipv hib; eram asa de sigura ca asta e ca l-am cumparat din iasi ca prin Bacau nu prea se gaseste (adik eu am cautat pe net ca nu am timp sacaut acum prin farmacii, avem o groaza de facut pe aici, sotul nu poate conduce, deci sunt si pe post de sofer, si mai avem de strans si de prin casa ca sambata sa reusim sa ne mutam cu totul la iasi).
Fetili, sper ca vineri sa o rog pe cumnatica mea sa imi scaneze foile, cu diversificarea, la serviciu si sa mi le trimita si apoi vi le dau si voua.
va pup pe toate si fug si eu la somn ca sunt si f obosita (dupa 2 ore de condus numai prin ploaie si trafic nebun iasi-bacau) si maine ne trezim dimineata ca sotul tre sa mearga sa faca niste analize ca nu se simte asa bine (probabil de la trombofeblita care a facut-o la mana, nu stim).
Puup!:*
Multumesc. >:D<>:D<

lady_l
24.06.2010, 13:49:26
Multumim pentru suport, pupam si noi pe Mirra cea ochioasa :*
Si noi avem biscuiti Cici Bebe (simpli si cu banana), lui L ii plac la nebunie, doar ca se cam ineaca de la ei. Prefer sa ii mestec eu putin inainte sau sa ii inmoi in lapte/ceai.

Am mai auzit copii care se ineaca cu biscuitii..si mai am in ograda o vecina a carei fetita pateste la fel:(. Noi nu avem probleme la capitolul asta..la fii-mea e gura mare...gitul larg si burta incapatoare :)) daca vede ca e vre-o bucata mai mare si nu trece o scoate si mi-o da mie (in cazurile fericite ca de obicei arunca jos :D ).
Fug sa fac de papa....acusica se trezeste mindra si incepe a se linge pe buze semn ca ii este foame :)
Azi mamica ii face pestisor la gratar cu piureu de cartofi...ii place la nebunie.
I'm out of here.......:bye_01:

roxana1
24.06.2010, 13:53:17
Al meu pana pe la 4 luni adormea in patut fara probleme, doar il mangaiam putin pe frunte. Incepand de la 7 luni insa il adorm numai pe perna (obicei capatat prin spitale)[-X. Si acum la fel il adorm, apoi il mut in patut.
Auleu pai eu ma gandeam ca pe la vreun an nu mai vrea leganat.pai si ce facem,pana cand ii leganam?ai incercat sa il dezveti si nu a mers nici o metoda?

LauraF
24.06.2010, 13:55:31
dap..eu ziceam si imi mentin parerea.. de aseara ii fac trecerea spre alt lapte, daca dupa trecerea completa se mentine durerea de burta scot lactoza de tot..

apropo.. am o cutie de aptamil junior sigilata.. daca vrea cineva s-o cumpere.. 8-|8-|.. fac si reducere:))

Of, draga de ea, sanatate multa ii doresc! >:D< Sa-mi spui si mie ce laptic ii dai acum si cum se impaca cu el.
Eu mai am o punguta de Milumil Vise Placute, il incerc intai pe ala sa vad ce se intampla, apoi daca e nevoie ma orientez spre altceva.

LauraF
24.06.2010, 13:58:47
Auleu pai eu ma gandeam ca pe la vreun an nu mai vrea leganat.pai si ce facem,pana cand ii leganam?ai incercat sa il dezveti si nu a mers nici o metoda?
Recunosc ca nu am incercat. Avem noi probleme mai importante de rezolvat, sa fie leganatul ultima (Doamne ajuta! :)))

alinutza20
24.06.2010, 13:58:57
Of, draga de ea, sanatate multa ii doresc! >:D< Sa-mi spui si mie ce laptic ii dai acum si cum se impaca cu el.
Eu mai am o punguta de Milumil Vise Placute, il incerc intai pe ala sa vad ce se intampla, apoi daca e nevoie ma orientez spre altceva.

milumil 1+ i-am luat.. faza e ca are aceeasi compozitie ca aptamilu inafara de prebiotice si lecitina... vom vedea cum va fi..
acum fac trecere si inca ii mai pun cate 2-3 cupe de aptamil deci nu-mi pot da seama insa peste 2-3 zile voi sti sigur si-ti zic ce si cum..
tre s-o scoatem la capat cumva... oricum ,sunt din ce in ce mai sigura ca laptele e buba..

tsimonaiuliana
24.06.2010, 14:01:04
Al meu dupa vreo 5 zile de caca moale in care i-am tot bagat Hidrasec chiar si cate doua odata,aseara i-am pus un plic de Smecta in laptic si vad ca dimineata a facut normal.Daca stiam ca isi face asa repede efectul ii puneam eu din prima Smecta si nu-l mai indopam inutil cu Hidrasec.Iaca de asta e bine sa intrebi doctorul si nu sa faci de capul tau(pe mine ma cert acuma:talk_04:)

roxana1
24.06.2010, 14:02:33
Am vazut un singur fel si scria pe o sigla ca au lapte si oua,la ingrediente nu am reusit sa citesc. nu stiu daca sunt de mai multe feluri,de astia i ai dat?

tsimonaiuliana
24.06.2010, 14:03:13
Alina,mult succes iti doresc,poate se rezolva problema odata cu schimbarea laptelui.:*

alinutza20
24.06.2010, 14:04:47
Alina,mult succes iti doresc,poate se rezolva problema odata cu schimbarea laptelui.:*

multumesc tare mult simo>:D<:*
voi ce motiv de caca moale aveti?

Juliette
24.06.2010, 14:06:49
buna fetelor!
am auzit ca este in iasi un magazin cu hainute de copii la pret de producator. stiti de el, cam prin ce zona este?
Ce stiu eu cu hainute pt bebe la pret de producator sunt 2 standuri in Siraj, dar au doar body, salopete, chestii de purtat mai mult prin casa. Stiu ca imi mai spusese cineva de un magazin micut langa Biserica Catolica din Nicolina, urci scarile pe langa biserica si e la parter de bloc, cu grilaj gri la geamuri, dar n-am intrat sa vad.

Anmari
24.06.2010, 14:09:22

Vai ma sperii :(( ... eu ma gandeam sa trec de acum la Aptamil Junior dar daca o sa aiba si a mea reactii la el? :-s

alinutza20
24.06.2010, 14:10:10
Vai ma sperii :(( ... eu ma gandeam sa trec de acum la Aptamil Junior dar daca o sa aiba si a mea reactii la el? :-s

pai na... pana nu incerci n-ai de unde sa stii...
dar macar iti poti da seama repede daca e ceva:)

Anmari
24.06.2010, 14:11:44
pai na... pana nu incerci n-ai de unde sa stii...
dar macar iti poti da seama repede daca e ceva:)

da, asta e normal, dar cum si tu si Laura ati intimpinat probleme la folosirea lui tot ma strange un pic in spate cand am sa-i dau :(

cand primeste moni lapte fara aptamil? poate da domnul si nu are nimic. cel fara lactoza e mai scump?

Juliette
24.06.2010, 14:12:35
Al meu o sapt a facut apa, iar o sapt moale. I-am dat numai mucilagiu de orez, fara lapte, cu hidrasec la greu. Incet-incet i-am reintrodus laptele, intai o cupa / zi, apoi 2... si tot asa. La analize nu i-a iesit nimic, nici un microb, nici o bacterie, nimic.
Mi-a recomandat un medic cereale "Orez cu roscove", dar lui Darius ii trecuse deja, asa ca n-am apucat sa le incercam.
Pupi Monitzei scumpe si lui mami, sa nu mai fie tristolici. =(( :*:*:*:*

alinutza20
24.06.2010, 14:14:18
da, asta e normal, dar cum si tu si Laura ati intimpinat probleme la folosirea lui tot ma strange un pic in spate cand am sa-i dau :(

cand primeste moni lapte fara aptamil? poate da domnul si nu are nimic. cel fara lactoza e mai scump?

pai cred ca maine seara max poimaine dim primeste fara aptamil, si atunci vom vedea...
cel fara lactoza e scump... undeva la 35 de lei 300g cred... oricum ceva de genul... (acu na.. ptr mine e scump)
eu sper doar sa fie din vina lui si sa nu fie intoleranta la lactoza:(.. la cat de constipacioasa era ea.. parca prea deodata e toata treaba.. ma gandesc ca asta sa fie si vina durerilor de burta...
daca scriu incoerent ma scuzati va rog..

ela08
24.06.2010, 14:15:18
Ce stiu eu cu hainute pt bebe la pret de producator sunt 2 standuri in Siraj, dar au doar body, salopete, chestii de purtat mai mult prin casa. Stiu ca imi mai spusese cineva de un magazin micut langa Biserica Catolica din Nicolina, urci scarile pe langa biserica si e la parter de bloc, cu grilaj gri la geamuri, dar n-am intrat sa vad.
aha, multumesc de info:) eu am auzit de ceva in zona baza 3, dar cum nu sunt din iasi e mai greu. nici cand eram studenta nu cunosteam toate zonele din iasi, iar acum nici atat:)

alinutza20
24.06.2010, 14:16:32
Al meu o sapt a facut apa, iar o sapt moale. I-am dat numai mucilagiu de orez, fara lapte, cu hidrasec la greu. Incet-incet i-am reintrodus laptele, intai o cupa / zi, apoi 2... si tot asa. La analize nu i-a iesit nimic, nici un microb, nici o bacterie, nimic.
Mi-a recomandat un medic cereale "Orez cu roscove", dar lui Darius ii trecuse deja, asa ca n-am apucat sa le incercam.
Pupi Monitzei scumpe si lui mami, sa nu mai fie tristolici. =(( :*:*:*:*

incerc sa ma organizez ca sa pot elimina pe rand motivele... tre s-o scoatem la capat.. nu se poate altfel..
va pup:*:*:*

ps. nu v-am mai vz prin parc...

Daphnne
24.06.2010, 14:18:05
aha, multumesc de info:) eu am auzit de ceva in zona baza 3, dar cum nu sunt din iasi e mai greu. nici cand eram studenta nu cunosteam toate zonele din iasi, iar acum nici atat:)

este in zona baza 3 , un magazin al unei fabrici de textile si mai este inca unul la tesatura...

alinutza20
24.06.2010, 14:18:18

in zona baza 3 e Teba, insa nu mai sunt preturile de pe timpuri, a fost cumparata de o firma din italia si au marit preturile considerabil.. insa gasesti lucruri frumoase si uneori f bune la pret:)

roxana1
24.06.2010, 14:27:46
Recunosc ca nu am incercat. Avem noi probleme mai importante de rezolvat, sa fie leganatul ultima (Doamne ajuta! :)))
Da,asa e dar la un moment dat e enervant si asta. Multa bafta cu laptele si tie si alinutzei. Eu sapt viitoare o sa incep sa il schimb

Anmari
24.06.2010, 14:37:10
pai cred ca maine seara max poimaine dim primeste fara aptamil, si atunci vom vedea...
cel fara lactoza e scump... undeva la 35 de lei 300g cred... oricum ceva de genul... (acu na.. ptr mine e scump)
eu sper doar sa fie din vina lui si sa nu fie intoleranta la lactoza:(.. la cat de constipacioasa era ea.. parca prea deodata e toata treaba.. ma gandesc ca asta sa fie si vina durerilor de burta...

dap cam scump laptele fara lactoza :( ... tinem pumni si speram sa auzim numai de bine.

angelfighter
24.06.2010, 14:42:47
multumesc frumos tuturor fetelor care mi-au raspuns la intrebarea despre vitamine (m-am mai lamurit un pic, am sa merg la cabinet sa discut cu "doamnele" de acolo, insa voiam sa vad daca nu cumva e o reactie normala si sa spuna ca le deranjez inutil).
multa bafta la mamici si bebici.
pupici

ela08
24.06.2010, 14:52:52
in zona baza 3 e Teba, insa nu mai sunt preturile de pe timpuri, a fost cumparata de o firma din italia si au marit preturile considerabil.. insa gasesti lucruri frumoase si uneori f bune la pret:)
in vaslui un body la pret de producator e 8,5lei. la Teba sunt mai scumpe de atat? ca in cazul asta nu se merita sa vin de la barlad tocmai in iasi.

simi_wau
24.06.2010, 14:53:21
buna!
am fost la dr...ne-a dat completare NAN..:(
sunt cam dezamagita...eu ma gandeam sa-i dau aptamil sau lactana. Foloseste cineva nan? Ce stiti despre el?

alinutza20
24.06.2010, 14:57:38
buna!
sunt cam dezamagita...eu ma gandeam sa-i dau aptamil sau lactana. Foloseste cineva nan? Ce stiti despre el?

pai draguta eu zic sa-i dai completare ce vrei tu.... fiecare dr e axat pe un tip de lapte insa...
din cate stiu petro foloseste.. insa e in concediu:)
oricum nan e lapte bun, insa daca tu vrei altceva nimeni nu te impiedica:)
i-ai spus ca vrei alt lapte? ti-a dat motiv intemeiat ptr nan?

alinutza20
24.06.2010, 14:58:38
in vaslui un body la pret de producator e 8,5lei. la Teba sunt mai scumpe de atat? ca in cazul asta nu se merita sa vin de la barlad tocmai in iasi.

cred k tot pe acolo... sincer nu stiu ca n-am mai fsot de cand a dat caldura... atunci am facut aprovizionarea;))

ela08
24.06.2010, 15:11:42
multumesc de raspunsuri!:)

roxana1
24.06.2010, 15:32:38
buna!
Eu am folosit nan1 ca si completare,mult spus completare ca nu ii dadeam tot timpul,cand si cand,iar acum folosesc nan2 in forta ca am cam pierdut laptele cat am stat in spital.e bun insa vreau sa incerc aptamil pt ca imi mananca cam putin si des Totusi dupa ce incepi diversificarea eu ma gandesc ca o sa iti ajunga lapticul tau,mai ales ca pana acum nu a avut nevoie de completare si observ ca nici nu te prea incanta ideea

simi_wau
24.06.2010, 16:07:52
Eu am folosit nan1 ca si completare,mult spus completare ca nu ii dadeam tot timpul,cand si cand,iar acum folosesc nan2 in forta ca am cam pierdut laptele cat am stat in spital.e bun insa vreau sa incerc aptamil pt ca imi mananca cam putin si des Totusi dupa ce incepi diversificarea eu ma gandesc ca o sa iti ajunga lapticul tau,mai ales ca pana acum nu a avut nevoie de completare si observ ca nici nu te prea incanta ideea

asa eset, nu sunt deloc incantatata..nan 2 mi-a dat. A papat ianisica 2o ml apoi si-a facut scarba:-w
I-am zis Alinuta draga ca i-as da altceva, dar mi-a zis ca nan-ul e un lapte complex( de asta bea si baietelul ei):)
in fine...cred ca mai mult succes o sa am cu papica( in schema ei de diversificare scrie sa introduc intai sucurile de fructe si apoi legumele...eu as fi inceput invers....nu mai inteleg nimic!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Apropo de durerea de buritca a Monicai..cat suc de fructe ii dai tu? ca mie mi-a zis ca o cant mai mare de 150 ml pe zi provoaca balonari , diaree..na , dau si eu cu parerea

alinutza20
24.06.2010, 16:17:02
asa eset, nu sunt deloc incantatata..nan 2 mi-a dat. A papat ianisica 2o ml apoi si-a facut scarba:-w
I-am zis Alinuta draga ca i-as da altceva, dar mi-a zis ca nan-ul e un lapte complex( de asta bea si baietelul ei):)
in fine...cred ca mai mult succes o sa am cu papica( in schema ei de diversificare scrie sa introduc intai sucurile de fructe si apoi legumele...eu as fi inceput invers....nu mai inteleg nimic!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Apropo de durerea de buritca a Monicai..cat suc de fructe ii dai tu? ca mie mi-a zis ca o cant mai mare de 150 ml pe zi provoaca balonari , diaree..na , dau si eu cu parerea

eu nu-i dau suc de fructe deloc:)
stiu ca nan-ul nu-i asa bun la gust ca astealalte... acu, habar n-am, imi dau si eu cu parerea:)

lady_l
24.06.2010, 16:22:45
Eu i-am dat fetei lapte praf doar ocazional, dar singurul pe care l-a acceptat a fost Nutrilac. Am incercat si noi diferite tipuri, dar fara rezultate. NaN nu am incercat niciodata, dar mai multe mamici de pe la noi mi-au spus ca au ramas multumite.

michellina
24.06.2010, 16:39:08
Salutare!
Clar, David e alergic la piersici&nectarine:(. I-am dat azi nectarina cu branzica, am pus putina nectarina pt ca imi era frica de la faza cu piersica si hop: David plin de bubite mici cu zone rosii in jurul lor, avea peste tot; acum i-a trecut roseata, dar au ramas bubitele care s-au transformat in pete mai mari rosii. Nu l-am dat cu nimic pt ca nici nu stiu cu ce... sper sa treaca de la sine. Dar mi-e ciuda ca nu-i mai pot da fructele astea care sunt asa bune. Ciudat e ca atunci cand ii dadeam lui o nectarina sa se mozoleasca nu a avut nici o reactie urata.:-w

alinutza20
24.06.2010, 16:47:54
Salutare!
Clar, David e alergic la piersici&nectarine:(. I-am dat azi nectarina cu branzica, am pus putina nectarina pt ca imi era frica de la faza cu piersica si hop: David plin de bubite mici cu zone rosii in jurul lor, avea peste tot; acum i-a trecut roseata, dar au ramas bubitele care s-au transformat in pete mai mari rosii. Nu l-am dat cu nimic pt ca nici nu stiu cu ce... sper sa treaca de la sine. Dar mi-e ciuda ca nu-i mai pot da fructele astea care sunt asa bune. Ciudat e ca atunci cand ii dadeam lui o nectarina sa se mozoleasca nu a avut nici o reactie urata.:-w
mda.. se pare ca e periaoda alergiilor, intolerantelor, etc etc:-L:-L:-L
imi pare rau:(, eu o data i-am dat piersica si mi-a facut k toate alea o zi si o noapte de la burtica si am renuntat.. cudat e k la piersica din borcanel n-a avut reactii.. ori nu mi-am dat eu seama...

tsimonaiuliana
24.06.2010, 17:17:53

Habar n-am,banuiesc ca de la dinti.

tsimonaiuliana
24.06.2010, 17:23:29
buna!

Si noua medicul de familie ne-a dat Nan dar noi am vrut Aptamil asa ca i-am dat Aptamil.

LauraF
24.06.2010, 17:40:17
Asa este, e cca 35 ron cutia. Si o cutie de 300g se duce asa repede...
Noi am vorbit cu pediatra care a spus ca nu a auzit ca Aptamil Junior sa nu fie tolerat de copii, e un lapte bun. Ne-a recomandat sa mai mergem 2-3 sapt pe lapte fara lactoza... Din "fericire" avem voie macar sa ii dam iaurt si branzica.

LauraF
24.06.2010, 17:41:30
Al meu dupa vreo 5 zile de caca moale in care i-am tot bagat Hidrasec chiar si cate doua odata,aseara i-am pus un plic de Smecta in laptic si vad ca dimineata a facut normal.Daca stiam ca isi face asa repede efectul ii puneam eu din prima Smecta si nu-l mai indopam inutil cu Hidrasec.Iaca de asta e bine sa intrebi doctorul si nu sa faci de capul tau(pe mine ma cert acuma:talk_04:)
Ai grija cu Smecta sa ii doai doar cand este absolut necesar, are proprietatea ca pe langa faptul ca strange la burta mai "strange" si restul vitaminelor sau a altor pastilute care la ia bebe. >:D<

LauraF
24.06.2010, 17:43:19
Salutare!
Da-l pe bubite cu mixtura mentolata, gasesti in orice farmacie. Grabeste uscarea bubitelor. Sa speram ca e doar o faza si mai tarziu va papa piersicute/nectarine fara probleme.>:D<

tsimonaiuliana
24.06.2010, 17:44:16
Ai grija cu Smecta sa ii doai doar cand este absolut necesar, are proprietatea ca pe langa faptul ca strange la burta mai "strange" si restul vitaminelor sau a altor pastilute care la ia bebe. >:D<

I-am dat ieri un plic si azi i-am mai pus jumatate de plic in ceai dar nu a luat decat vreo 3 guri.Vad ca nu mai face moale asa ca nu-i mai dau.Multumesc mult pt. sfaturi.>:D<

LauraF
24.06.2010, 17:45:47
buna!
De ce esti dezamagita? Nan din ce stiu eu e un lapte f bun. Noi am luat o perioada scurta (cand era mai mofturici). L-a papat bine. Am trecut inapoi pe Aptamil pt ca e si bun si ceva mai convenabil la pret. Oricum, daca puiul tau nu are probleme ia-i ce vrei, tu sa fii impacata si el sa il accepte bine >:D<

simi_wau
24.06.2010, 17:56:04
:*[QUOTE=LauraF;3396071]De ce esti dezamagita? Nan din ce stiu eu e un lapte f bun. Noi am luat o perioada scurta (cand era mai mofturici). L-a papat bine. Am trecut inapoi pe Aptamil pt ca e si bun si ceva mai convenabil la pret. Oricum, daca puiul tau nu are probleme ia-i ce vrei, tu sa fii impacata si el sa il accepte bine

>:D<
cum se face branza calcica?

LauraF
24.06.2010, 18:02:36
:*[QUOTE=LauraF;3396071]De ce esti dezamagita? Nan din ce stiu eu e un lapte f bun. Noi am luat o perioada scurta (cand era mai mofturici). L-a papat bine. Am trecut inapoi pe Aptamil pt ca e si bun si ceva mai convenabil la pret. Oricum, daca puiul tau nu are probleme ia-i ce vrei, tu sa fii impacata si el sa il accepte bine

>:D<
cum se face branza calcica?
Fierbi 250-300 g lapte 1,5% grasime (unele fete stiu 3,5%) si adaugi 2-3 pastilute sfaramate de calciu lactic. Apoi astepti putin sa se separe branzica de zer. Blenduieste branzica la final sa fie mai fina si sa nu se inece puiul.

Milagros
24.06.2010, 19:43:42
Se vede ca il jeneaja,ma mai plangeam eu pe aici ca de fiecare data cand il schimb sau la baie se trage tare de cuc.Iar pana acum si doc. lui de familie si un alt medic pediatru m-au sfatuit sa merg cu el la chirurgie sa-l decaloteze.
Aha, inteleg, multumesc tare mult de lamurire, uitasem ca ai mai zis tu de problemuta asta. Pediatra noastra nici nu a adus vorba de asa ceva, insa mereu s-a uitat la Dragos in scutecel la vizite, fara sa cerceteze prea de aproape...poate isi dau ei seama la ochi daca e ceva in neregula. Totusi cand mergem la ea cu prima ocazie o sa fac niste cercetari.

Juliette
24.06.2010, 20:27:07
In baza 3 e Teba, dar nici acolo n-am mai fost demult. Spuneau fetele ca n-ar mai avea preturi f avantajoase.

Juliette
24.06.2010, 20:30:49
incerc sa ma organizez ca sa pot elimina pe rand motivele... tre s-o scoatem la capat.. nu se poate altfel..
va pup:*:*:*

ps. nu v-am mai vz prin parc...
N-am mai fost prin parc de ceva timp. Cand au fost caldurile, era si sotul liber dupa-amiaza si mai mergeam in Copou, apoi cu vremea aceea incerta ne invarteam mai pe langa casa, sa nu ne prinda ploaia prea departe. :) Mi-e dor de voi... >:D<:*

Juliette
24.06.2010, 20:34:32
Mai degraba mergi in Siraj, un body e intre 4 si 6 lei, salopete cu totul, cu capse de sus pana jos si diferite compleuri (de ex. body+pantalon) - in jur de 8-10 lei. :) Dar numai la cele 2 standuri cu hainute de producator.

Juliette
24.06.2010, 20:43:08
Michellina, pt alergie cred ca ii poti da putin siropel, Aerius. :)

Roxana1, eu i-am luat biscuiti de la Milupa. E cutie de cereale, scrie Biscuiti pe ea, se pot da de la 6 luni, eu ii mai pun cate o lingurita in fructe. Nu-s biscuiti intregi, sunt ca si cerealele, maruntiti. ;-)

AnaM
24.06.2010, 20:53:44
La Teba, un body e cam 14 lei... Doar cele maieu, simple (7-8 lei) sau cele cu defecte sunt mai ieftine... Alea de la Vaslui sunt cu net mai superioare calitativ decat cele mai scumpe de la Teba. Avem si noi cateva de acolo, si se comporta excelent si la spalat, si e dintr-un bumbac mai moale si mai plin decat cele de la Teba. Nu-ti face drum degeaba aici... Eu as merge oricand la Vaslui.

AnaM
24.06.2010, 21:03:19
M-ati speriat cu piersicile :-SS Eu i-am dat acum la masa de seara nectarine cu iaurt si cereale, a mancat doua nectarine crude blenduite, sper sa nu pateasca nimic, ca acum ii dau prima data nepreparate termic... A trecut o ora jumate, nu vad nici o reactie...

Despre Aptamil Junior, Tudor deja e la a 4-a cutie si n-are nici o problema, bea intre 600-650 ml pe zi obligatoriu. Chiar imi place mai mult cum miroase asta, parca miroase a caramel praful :)

Siropelul Aerius pt ce alergii merge? Ca bubutzele lui sunt de la sudamina, dar faptul ca sunt aspre indica si un fond alergic (mama lor de alergii) si inca nu i-au trecut complet :-L Ma gandesc sa-i dau... Pana cumpar, o sa-i dau si cateva picaturi de Zyrtec...

simi_wau
24.06.2010, 21:11:05
lu' Ianisica i-a spart gingia jos!!!!!!!!!se vede dintisorul, dar gingia e movvvv. Asa trebuie? nu e prea devreme?
I-am dat mar...papat cele 3 lingurite pe nerasuflate;-). I-am luat biscuiti de aia praf..oare cand ii pot combina cu suculetul de fructe?aoleooo...cate intrebari!! scuze ca va stresez>:D<

Simo ai fost cu Davidutul la dr? ce i-a facut la cuc?

AnaM
24.06.2010, 21:16:51
lu' Ianisica i-a spart gingia jos!!!!!!!!!se vede dintisorul, dar gingia e movvvv. Asa trebuie? nu e prea devreme?
I-am dat mar...papat cele 3 lingurite pe nerasuflate;-). I-am luat biscuiti de aia praf..oare cand ii pot combina cu suculetul de fructe?aoleooo...cate intrebari!! scuze ca va stresez>:D<

Felicitari pentru dintisor! :D Nu te ingrijora pentru gingie, si Tudor a facut hematoame la gingia de sus, o sa-i dispara imediat ce iese dintisorul. Nu e prea devreme, lui Tudor i-a spart gingia la primul dinte fix cand a implinit 5 luni :)
Biscuitii, daca contin gluten, ii poti da dupa 6 luni (sau oricand intre 4-7 luni poti introduce glutenul). Eu am vrut sa fiu sigura, si i-am dat dupa 6 luni.

simi_wau
24.06.2010, 21:24:25
Felicitari pentru dintisor! :D Nu te ingrijora pentru gingie, si Tudor a facut hematoame la gingia de sus, o sa-i dispara imediat ce iese dintisorul. Nu e prea devreme, lui Tudor i-a spart gingia la primul dinte fix cand a implinit 5 luni :)
Biscuitii, daca contin gluten, ii poti da dupa 6 luni (sau oricand intre 4-7 luni poti introduce glutenul). Eu am vrut sa fiu sigura, si i-am dat dupa 6 luni.

sunt fara gluten. Ma intrebam daca azi i-am data prima data mar, ii dau si maine, poimaine il pot combina si cu o lingurita de biscuiti?
Sunt atat de dezorientata...atat de multe s-au schimbat de ieri:...gingie sparta, refuzat lapte praf, papat mar...da ne facem noi mari.
Te-ai hotarat ce ii cumperi puiului? Mai ai asa putin:rockon::gen_05:

AnaM
24.06.2010, 21:28:27
sunt fara gluten. Ma intrebam daca azi i-am data prima data mar, ii dau si maine, poimaine il pot combina si cu o lingurita de biscuiti?
Sunt atat de dezorientata...atat de multe s-au schimbat de ieri:...gingie sparta, refuzat lapte praf, papat mar...da ne facem noi mari.
Te-ai hotarat ce ii cumperi puiului? Mai ai asa putin:rockon::gen_05:
Poti sa-i dai linistita poimaine marul cu biscuiti :) Maine da-i sa pape cat mar vrea, ca i-ai testat toleranta la el, deci e ok... Nu te mai complica cu 4 lingurite azi, 6 maine etc.

Habar n-am ce sa-i iau la pui... Bijuterii - are deja cateva bratari, si oricum nu i le dau la purtat, ca trage de ele. Mie nici nu prea imi plac bijuteriile, de fapt (nici eu nu port si nici sotul...). Sunt in plop... Ma gandeam la ceva personalizat.. Dar ce?

roxana1
24.06.2010, 21:53:27
Michellina, pt alergie cred ca ii poti da putin siropel, Aerius. :)

Roxana1, eu i-am luat biscuiti de la Milupa. E cutie de cereale, scrie Biscuiti pe ea, se pot da de la 6 luni, eu ii mai pun cate o lingurita in fructe. Nu-s biscuiti intregi, sunt ca si cerealele, maruntiti. ;-)
Wow,ia uite ce tare, mersi mult de tot. Sunt cu gluten,nu?ca vreau sa i introduc glutenul.
Si vroiam sa te intreb, stii si ce firma sunt hainutele din siraj de care spuneai?

roxana1
24.06.2010, 22:25:02

Felicitari pt dintisor sa iasa repede si fara probleme. La noi nu e la orizont nici un dintisor,sau poate nu imi prea pot da seama ca nu reusesc sa ma uit bine,dar de doua zile e f marait si plangacios si asta noapte a dormit f tarziu si prost, s a trezit de f multe ori, nu stiu daca de la marul crud pe care i l am dat pt prima data sau de la dintisori,o sa aflu zilele astea.
Si apropo,ce gel pt gingii e bun?

tsimonaiuliana
24.06.2010, 22:28:28

Nu am mai fost,am amanat pe luni pt. ca nu era medicul cu care aveam noi treaba.

simi_wau
24.06.2010, 22:33:46
Felicitari pt dintisor sa iasa repede si fara probleme. La noi nu e la orizont nici un dintisor,sau poate nu imi prea pot da seama ca nu reusesc sa ma uit bine,dar de doua zile e f marait si plangacios si asta noapte a f tarziu si prost, s a trezit de f multe ori, nu stiu daca de la marul crud pe care i l am dat pt prima data sau de la dintisori,o sa aflu zilele astea.
Si apropo,ce gel pt gingii e bun?

eu il dau cu Dentinox gel si cu Gengigel...nu sunt grozave, dar il mai calmeaza.
;-)

ana....>:D<.....cat despre cadou:-?

sava_ioana
24.06.2010, 22:47:50
buna seara fetelor!ce mai faceti?imi pare tare rau ca am ramas rau de tot in urma cu forumul si nici nu cred ca mai am vreo sansa sa recuperez,oricum nu v-am uitat si mi-ar placea tare mult sa ne vedem intr-o zi.multa bafta Ana si Alina la organizarea petrecerii sa aveti parte de o aniversare perfecta si sper sa reusesc sa intru si atunci dar daca nu numai bine lui Tudor si Monitzei...pupici lui Andrei,Letitiei,lui Sebica,Razvan,Mirra ,David,Ariana,Miruna,Dragos,Cosmin si tuturor bebicilor de Iasi>:D<>:D<>:D<

michellina
24.06.2010, 22:54:48
Multumesc pt sfaturi fetelor! Nu am reusit sa cumpar inca nik pt bubitele alea... speram totusi ca vor trece, dar si acum la culcare le avea, insa nu pareau sa-l deranjeze ca nu se mai scarpina ca la amiaza. Oare am gresit ca i-am dat prima data nectarina nepreparata termic? Daca stau sa ma gandesc cam fiecare fruct care i l-am introdus pt prima data i-l dadeam fiert sau facut la steamer (pt fructele care permit asta); oare sa fie asta pb? Totusi la ce reactie urata a avut azi, nu ma mai risc nici cu nectarina fiarta...

AnaM
24.06.2010, 23:08:04
buna seara fetelor!ce mai faceti?imi pare tare rau ca am ramas rau de tot in urma cu forumul si nici nu cred ca mai am vreo sansa sa recuperez,oricum nu v-am uitat si mi-ar placea tare mult sa ne vedem intr-o zi.multa bafta Ana si Alina la organizarea petrecerii sa aveti parte de o aniversare perfecta si sper sa reusesc sa intru si atunci dar daca nu numai bine lui Tudor si Monitzei...pupici lui Andrei,Letitiei,lui Sebica,Razvan,Mirra ,David,Ariana,Miruna,Dragos,Cosmin si tuturor bebicilor de Iasi>:D<>:D<>:D<
Multumim mult mult mult! >:D<
Ne e tare dor de voi, cand ni-l mai arati pe Matei? :x Cred ca e asa mare, destept si nazdravan :love:

Sa stii ca scoica ta e tot la mine, sta in birou de atunci... Sa vin sa ti-o aduc intr-o zi la munca? :-SS

sava_ioana
24.06.2010, 23:20:58
Multumim mult mult mult! >:D<
Ne e tare dor de voi, cand ni-l mai arati pe Matei? :x Cred ca e asa mare, destept si nazdravan :love:

Sa stii ca scoica ta e tot la mine, sta in birou de atunci... Sa vin sa ti-o aduc intr-o zi la munca? :-SS

Matei e un scump si jumatate...a crescut si e chiar marisor pentru varsta lui,e super dulce si face o groza de nazdravanii ,se alinta foarte tare cand vin acasa si ma iubeste si ma pupa toata,si pe fata si pe maini si atunci m-am topit .Acum puiul meu e la mama l-am dus de duminica seara si l-am adus ieri acasa ca azi am fost libera insa in seara asta l-am dus iar ca trebuit sa ies in oras sa impart invitatii la nunta,mai profit cat e mama libera cu toate ca nu imi este usor sa-l las .
Scoica poti sa treci si pe la servici sa o aduci nu e problema ,faza este ca luna urmatoare trebuie sa nasca nana lui Matei si am zis ca am sa le-o dau lor...dar nu e graba...cand si cum poti.

Rok5ana
24.06.2010, 23:27:07

Felicitari pentru dintzuc!!! :)

Unde ii faci bascutele puiului ca tare sunt nostime?

sava_ioana
24.06.2010, 23:34:18
cateva poze de pe tel

lady_l
24.06.2010, 23:36:59
cateva poze de pe tel
Vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaai ce scump e :x si ce buzite are :*:*:* >:D< Sa va traiasca!!!>:D<

sava_ioana
24.06.2010, 23:43:58
inca cateva foto

AnaM
24.06.2010, 23:45:40
cateva poze de pe tel
Maaama, ce frumos si ce buzat e 8-} :love: E superb!

Pot oricand sa trec sa ti-o las, chiar si maine, doar ca as vrea sa o spal, desi n-am folosit-o decat in vacanta si cu husa de bumbac pe ea, ca transpira la capusor. Deci, trebuie doar sa-mi zici cand esti de servici zilele astea :D :*

sava_ioana
25.06.2010, 00:02:14
Maaama, ce frumos si ce buzat e 8-} :love: E superb!

Pot oricand sa trec sa ti-o las, chiar si maine, doar ca as vrea sa o spal, desi n-am folosit-o decat in vacanta si cu husa de bumbac pe ea, ca transpira la capusor. Deci, trebuie doar sa-mi zici cand esti de servici zilele astea :D :*

Multumesc frumos!!!
maine sunt de pe la 11 pana la 21 si in week-end lucrez de dimineata la 10 pana seara la 21:(:(:(nu trebuie sa o mai speli...o arunc eu in masina de spalat;-)

Rok5ana
25.06.2010, 00:08:45
inca cateva foto

Ce mare si simpatic s-a facut Andrei! sa va traiasca!

simi_wau
25.06.2010, 00:21:40
Ce mare si simpatic s-a facut Andrei! sa va traiasca!

mi le face o prietena;-)

Yonika
25.06.2010, 01:25:04
Buna la toate fetele!
Simi-wau, felicitari pentru primul dintoc al puiului! Eu ii dau laptic NAN. Am inceput cu humana cand avea ea o luna (ca nu imi ajungea lapticul meu sa ii dau sa pape), apoi greu mi-a zis dr ce sa ii dau sa il schimb, si am mers pe aptamil, apoi ne-am intors la humana de noapte cam pe la 9 luni si apoi iar aptamil (ca humana combinata cu cereale iesea cam gros) si apoi (vroiam de mult sa trec pe el, dar am tot amanat) am trecut pe NAN pe la 11luni (am schimabt asa des ca eu ii dau doar un biberon de laptic, si ala doar seara inainte de culcare, in rest a papat san de la mine). Dintre toate, bebelina mea il papa cel mai bine pe nan, dar a papat bine si aptamilul si la urma e humana (de la el a facut in primele lui kk f greu, se scremea f tare ca ii dadea lacrimile, si mi se pare ca e cel mai gras). Cat despre diversificare eu am inceput cu supica de legume si nu imi pare rau deloc (oricum, vad ca pana la urma ai inceput cu fructe, parca asa am citit, ca am citi intr-o f mare graba).
Va pup pe toate! Noapte buna!:*

Milagros
25.06.2010, 09:21:52

Neatza, felicitari pentru dintoc!!!

Cu piersicile si nectarinele...eu i-am dat crude din prima si nu a avut nimic nimic. Aveti grija si la caise ca sunt din aceeasi famelie, nu? :(

Milagros
25.06.2010, 09:24:04

Heeei, welcome back! Pupam Mateiu' buzat :x

AnaM
25.06.2010, 10:27:36
Buna dimineaaaaata la mos Ajun :Y :Y :Y

De 3 zile ne trezim la 9, ca boierii =)) :gen_08: Poate nu revine la sportul cu trezitul la 5 juma dimineata curand :))

eliana
25.06.2010, 10:46:27
Buna dimineata! dati-mi si mie un sfat: trebuie sa scot fata din casa, ma duc la ecografia de sold, mergem cu masina. Cum sa o imbrac? daca-i pun un body cu maneca lunga dar fara picioare, cu caciulitza, si peste el un costumas intreg cu gluga, si apoi o infofolesc in paturica oare e ok?

Anmari
25.06.2010, 10:48:27
Buna dimineata! dati-mi si mie un sfat: trebuie sa scot fata din casa, ma duc la ecografia de sold, mergem cu masina. Cum sa o imbrac? daca-i pun un body cu maneca lunga dar fara picioare, cu caciulitza, si peste el un costumas intreg cu gluga, si apoi o infofolesc in paturica oare e ok?

dap, eu zic ca e ok, eventual poti sa=i pui hamletei ca sa o feresti la picioruse. oricum ptr noi nu e rece, dar ea fiind mai mititca simte mai bine frigul. totusi a iesit de la temp de 40 grade si acomodarea in primele luni e mai grea ptr ea :)

AnaM
25.06.2010, 10:49:26
Costumas intreg nu inseamna snow-suit, nu? :)
Daca e o salopeta cu gluga, gen catifea grosuta, e ok. Ideea e sa nu-i fie prea cald, deci imbrac-o mai subtire, ca daca ti se pare ca ii e rece, mai pui o paturica, ceva, pe ea (e mai usor sa adaugi un strat de haine, decat sa-i scoti unul cand e deja transpirata). :*

monique18virgo
25.06.2010, 10:49:33

neata.eu zic ca e ok mai ales ca te duci cu masina,sa nu uiti umbreluta:*(la ce dr. te duci?)

eliana
25.06.2010, 10:52:15
Costumas intreg nu inseamna snow-suit, nu? :)
Daca e o salopeta cu gluga, gen catifea grosuta, e ok. Ideea e sa nu-i fie prea cald, deci imbrac-o mai subtire, ca daca ti se pare ca ii e rece, mai pui o paturica, ceva, pe ea (e mai usor sa adaugi un strat de haine, decat sa-i scoti unul cand e deja transpirata). :*

Nuuuuuuu, nu snow-suit, inca n-am in garderoba din alea :)) e o chestie gen catifea, nici f groasa nici f subtire.
Ma duc la Pedilife la dr.Botez, si mi-e mila de portofelul meu deja :D

eliana
25.06.2010, 10:53:41
dap, eu zic ca e ok, eventual poti sa=i pui hamletei ca sa o feresti la picioruse. oricum ptr noi nu e rece, dar ea fiind mai mititca simte mai bine frigul. totusi a iesit de la temp de 40 grade si acomodarea in primele luni e mai grea ptr ea :)

Stupid question: ce-s aia hamletei? 8-}

AnaM
25.06.2010, 10:56:13
Nuuuuuuu, nu snow-suit, inca n-am in garderoba din alea :)) e o chestie gen catifea, nici f groasa nici f subtire.
Ma duc la Pedilife la dr.Botez, si mi-e mila de portofelul meu deja :D
Aoleu, succes portofelului :)) Nu stiam ca face consultatii si la bebici (daca e vb de dir. de la recuperare Botez)... E bine de stiut :)
Da, e bun cum vrei s-o imbraci, la o adica, cum a zis si Anmari, poti sa-i dai si dresuri si iei si paturica. Multa sanatate! (e ceva de verificare, sau suspectati o displazie/luxatie?)

AnaM
25.06.2010, 10:57:03
Stupid question: ce-s aia hamletei? 8-}
Hamletzi? Nu se poate sa nu stii :D Dresuri ;))

eliana
25.06.2010, 11:01:26
Aoleu, succes portofelului :)) Nu stiam ca face consultatii si la bebici (daca e vb de dir. de la recuperare Botez)... E bine de stiut :)
Da, e bun cum vrei s-o imbraci, la o adica, cum a zis si Anmari, poti sa-i dai si dresuri si iei si paturica. Multa sanatate! (e ceva de verificare, sau suspectati o displazie/luxatie?)

Aham, deci hamletei=dresuri, deduc eu. Scuzati ignoranta :)
E de verificare, mi-a recomandat dr de fam sa-i fac eco, ca cica pliurile nu prea mai au valoare.
Nu e Botez de la Recuperare, dr asta e pe ortopedie pediatrica la Sf. Maria.