PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 [120] 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

AnaM
25.06.2010, 11:04:16
Aham, deci hamletei=dresuri, deduc eu. Scuzati ignoranta :)
E de verificare, mi-a recomandat dr de fam sa-i fac eco, ca cica pliurile nu prea mai au valoare.
Nu e Botez de la Recuperare, dr asta e pe ortopedie pediatrica la Sf. Maria.
Eeee, stai linistita, credeam ca toata lumea cunoaste termenul asta comunist =))
Am inteles, merci :* Mult succes!

chrysthyana
25.06.2010, 11:14:17
E de verificare, mi-a recomandat dr de fam sa-i fac eco, ca cica pliurile nu prea mai au valoare.

neata!si eu i/am facut lui didi ! sa o imbraci cu pantalonasi ca trebuie sa o dezbraci pana la mijloc. si tre sa/i dai si pampersul jos(neaparat sa ai pampers de rezerva...din experienta noastra!) e foarte rapida ecografia! didi nu a zis nici pas!
i//ai luat cadou lui fat frumos , ano?

Anmari
25.06.2010, 11:20:05
Eeee, stai linistita, credeam ca toata lumea cunoaste termenul asta comunist =))
Am inteles, merci :* Mult succes!

Bei eu nu sunt comunista :-p ... dar dresuri se spun la doamne/domnisoare, la copii chiar hamleti se spune :-p

roxana1
25.06.2010, 11:33:59
neata
Fetele invatati ma si pe mine va rog mult cum sa pun pastai la congelator pt bebe?si cat timp se pot pastra?

monique18virgo
25.06.2010, 11:40:23

Noi am fost la Sf.Maria la Straticiuc-Ciongradi tot ortoped pediatru.

monique18virgo
25.06.2010, 11:42:44
Bei eu nu sunt comunista :-p ... dar dresuri se spun la doamne/domnisoare, la copii chiar hamleti se spune :-p

Si eu tot hamleti stiu ca se zice:-p(si sunt tanara .....parol:)))

chrysthyana
25.06.2010, 11:43:00
neata
Fetele invatati ma si pe mine va rog mult cum sa pun pastai la congelator pt bebe?si cat timp se pot pastra?
eu le fierb vreo 40 min inta , pana se moaiei ca daca le pui nefierte se tufligesc la dezghetare, dar am auzit unele mame ca le pun si in stare naturala!prefer primul mod!

AnaM
25.06.2010, 11:58:16
:)) Pai si eu tot asa le zic, hamleti, dar parca n-am mai auzit termenul asta de pe vremea lui Ceasca :))
N-am facut pe nimeni comunist [-X

Chrystyana, n-am luat inca cadou :-SS

AnaM
25.06.2010, 11:59:48
neata
Eu tot ce pun, pun crud, iar cand scot sa prepar, arunc direct in steamer/oala care fierbe, fara dezghetare in prealabil. Asa se pastreaza cel mai bine vitaminele :)

michellina
25.06.2010, 12:03:48
Salutare!
Milagros, caisa i-am dat si nu am avut pb. I-au trecut bubitele lui David pe timp de noapte fara sa dau cu ceva pe ele.
Yonika, am tot zis ca scriu, dar nu am mai apucat: mi se pare ca esti super-woman, te descurci si cu fata si cu sotul bolnav, mereu pe drumuri, mai apuci si sa miresesti si sa dai sfaturi bune la mamici... te apreciez si multa putere iti doresc in continuare!>:D< Sa isi revina sotul cat mai repede!
Si in final, m-am saturat de vremea asta! Cand era canicula nu ieseam, acum nici atat!!! Vreau afara!:(

Milagros
25.06.2010, 12:09:55
Nuuuuuuu, nu snow-suit, inca n-am in garderoba din alea :)) e o chestie gen catifea, nici f groasa nici f subtire.
Ma duc la Pedilife la dr.Botez, si mi-e mila de portofelul meu deja :D

Cat costa o eco la Pedilife?

Milagros
25.06.2010, 12:13:35
Salutare!
Milagros, caisa i-am dat si nu am avut pb. I-au trecut bubitele lui David pe timp de noapte fara sa dau cu ceva pe ele.
Yonika, am tot zis ca scriu, dar nu am mai apucat: mi se pare ca esti super-woman, te descurci si cu fata si cu sotul bolnav, mereu pe drumuri, mai apuci si sa miresesti si sa dai sfaturi bune la mamici... te apreciez si multa putere iti doresc in continuare!>:D< Sa isi revina sotul cat mai repede!
Si in final, m-am saturat de vremea asta! Cand era canicula nu ieseam, acum nici atat!!! Vreau afara!:(

Fix asta ma gandeam io acu :talk_04: Ba avem canicula, ba avem frig si ploi ca tot in casa stam si acusica trece vara :gen_07:

Rok5ana
25.06.2010, 12:21:27
mi le face o prietena;-)

Si poate sa ne faca si noua? :D ;;)

Milagros
25.06.2010, 12:22:46
Iaca trecura vremurile bune la noi in casa. Dragos al meu cel laudat ca face nani si sta singur in patut o luat-o pe ulei. De cateva zile e mai mereu marait, ar dormi, dar cand in pun la somn n-ar mai dormi si pun-te nene pe un plans enervant, il iau cu mine in sufragerie da-i si razi, ok, stai cu mine, in 15 min iar plans si frecat la ochi, fuga in patut, iar plans cu sughituri :gen_07:
Si uite asa ajung eu sa imi doresc sa :gen_01: ca nu mai stiu cum sa fac sa ii fie bine. Nu mai zic ca el nu s-a prins ca ne diversificam si suge de rupe oricat i-as da eu papa. Am zis ca daca bag carnea o sa fie mai satoasa mancarea dar ciuciu, el cauta sanul si din juma in juma de ora daca stau eu sa-i dau. Ii este nu-i este foame, baga la mat sa fie pentru vremuri de restriste :-w Nu inteleg cum adica se poate sa arate ca gata, nu mai pap, adica refuza la un moment dat lingurita cu papa dar daca il pun la san suge 10 minute ca la orice masa de lapte obisnuita. Unde incape, numai el stie :-$
Si acu' m-am si enervat rau de tot pe sotz care nu-i acasa ca lasa mereu rufe pe sarma si daca nu le strang eu stau cu lunile acolo. Are o geaca de primavara care sta fix din ianuarie la uscat si daca eu nu am luat-o din balcon...aleluia. Si stai Frasina azi si strange tone de chiloti de pe sarma, pune in sertare, pune haine la spalat, intinde, pune iar la spalat, iar intinde, asta in timp ce fac mancare la plod, hranesc plod, ascult plod bocind :gen_20:
Si imi mai si zice domnu' de dimineata ca are tona de camasi de calcat si ca sa-i calc ca vrea sa le imbrace - parca el nu stie unde-i fierul de calcat!!! Si mai vrea si mancare si eventual si alte alea la vreme de sara, ca parca eu mai pot :gen_01:
Si scuze ca ma descarc aici dar is pachet de nervi.

Milagros
25.06.2010, 12:23:28
Si poate sa ne faca si noua? :D ;;)

Si noi vrem :D:D:D

Juliette
25.06.2010, 12:27:20
Wow,ia uite ce tare, mersi mult de tot. Sunt cu gluten,nu?ca vreau sa i introduc glutenul.
Si vroiam sa te intreb, stii si ce firma sunt hainutele din siraj de care spuneai?
Nu stiu daca au gluten, sincera sa fiu nu m-am uitat, m-a multumit faptul ca se pot da de la 6 luni. :D
Azi ma duc prin siraj sa ii mai iau ceva si iti spun diseara firma, ca nu mai retin acum, iar etichetele le-am aruncat. :*

Rok5ana
25.06.2010, 12:29:11
Buna dimineata! dati-mi si mie un sfat: trebuie sa scot fata din casa, ma duc la ecografia de sold, mergem cu masina. Cum sa o imbrac? daca-i pun un body cu maneca lunga dar fara picioare, cu caciulitza, si peste el un costumas intreg cu gluga, si apoi o infofolesc in paturica oare e ok?

Pune-i si niste hamletei si eu zic ca e ok... Si poate ti se pare obicei comunist:)>-, dar cand era Stefanel micut (nu ca acu' ar fi tare mare:D) si il scoteam afara ii puneam o batistuta de bumbac pe fata sa nu traga aer prea rece. Asta se intampla prin martie.

Juliette
25.06.2010, 12:43:33
Pune-i si niste hamletei si eu zic ca e ok... Si poate ti se pare obicei comunist:)>-, dar cand era Stefanel micut (nu ca acu' ar fi tare mare:D) si il scoteam afara ii puneam o batistuta de bumbac pe fata sa nu traga aer prea rece. Asta se intampla prin martie.
Din pacate, nu suntem departe ca temperaturi de luna martie. #-o

Simo, vrem si noi bascute smechere. Prietena vad ca are clienti, nu gluma de-acum. :D
Milagros, te ajuta cu ceva daca iti spun ca (aproape) toti barbatii sunt la fel ? :D Nu te ajuta, dar tot e bine ca te-ai mai descarcat. Nu vreau sa mai incep si eu de dat exemple, ca ma enervez. :-$ Un pupic mare si o imbratisare, sa te mai linistesti. :*>:D<

Raportez facut vaccin de 6 luni la kinder, fara scandal prea mare, doar vreo cateva secunde de plans. #:-S

Milagros
25.06.2010, 12:46:01
Din pacate, nu suntem departe ca temperaturi de luna martie. #-o

Simo, vrem si noi bascute smechere. Prietena vad ca are clienti, nu gluma de-acum. :D
Milagros, te ajuta cu ceva daca iti spun ca (aproape) toti barbatii sunt la fel ? :D Nu te ajuta, dar tot e bine ca te-ai mai descarcat. Nu vreau sa mai incep si eu de dat exemple, ca ma enervez. :-$ Un pupic mare si o imbratisare, sa te mai linistesti. :*>:D<

Raportez facut vaccin de 6 luni la kinder, fara scandal prea mare, doar vreo cateva secunde de plans. #:-S

Sarumana tare mult de sustinere. Stiu ca toti sunt asa dar... chiar am ajuns azi asa la un prag al rabdarii si m-a luat durerea de cap si daca nu ma jaluiam aici ma vedeati maine pe la stirile de la ora 5 ca i-am crapat bostanul barbatului. :-$

Rok5ana
25.06.2010, 12:48:41
Iaca trecura vremurile bune la noi in casa. Dragos al meu cel laudat ca face nani si sta singur in patut o luat-o pe ulei. De cateva zile e mai mereu marait, ar dormi, dar cand in pun la somn n-ar mai dormi si pun-te nene pe un plans enervant, il iau cu mine in sufragerie da-i si razi, ok, stai cu mine, in 15 min iar plans si frecat la ochi, fuga in patut, iar plans cu sughituri :gen_07:
Si uite asa ajung eu sa imi doresc sa :gen_01: ca nu mai stiu cum sa fac sa ii fie bine. Nu mai zic ca el nu s-a prins ca ne diversificam si suge de rupe oricat i-as da eu papa. Am zis ca daca bag carnea o sa fie mai satoasa mancarea dar ciuciu, el cauta sanul si din juma in juma de ora daca stau eu sa-i dau. Ii este nu-i este foame, baga la mat sa fie pentru vremuri de restriste :-w Nu inteleg cum adica se poate sa arate ca gata, nu mai pap, adica refuza la un moment dat lingurita cu papa dar daca il pun la san suge 10 minute ca la orice masa de lapte obisnuita. Unde incape, numai el stie :-$
Si acu' m-am si enervat rau de tot pe sotz care nu-i acasa ca lasa mereu rufe pe sarma si daca nu le strang eu stau cu lunile acolo. Are o geaca de primavara care sta fix din ianuarie la uscat si daca eu nu am luat-o din balcon...aleluia. Si stai Frasina azi si strange tone de chiloti de pe sarma, pune in sertare, pune haine la spalat, intinde, pune iar la spalat, iar intinde, asta in timp ce fac mancare la plod, hranesc plod, ascult plod bocind :gen_20:
Si imi mai si zice domnu' de dimineata ca are tona de camasi de calcat si ca sa-i calc ca vrea sa le imbrace - parca el nu stie unde-i fierul de calcat!!! Si mai vrea si mancare si eventual si alte alea la vreme de sara, ca parca eu mai pot :gen_01:
Si scuze ca ma descarc aici dar is pachet de nervi.

Vai...parca despre mine vorbesti!!! Am cateva zile de cand mi-o capiat copchilu'. Cred ca s-au pus de acord copchii astia sa ne faca zile amare. Toata ziua vrea in brate, nu sta singur in camera o clipa...cum ies cum incep urlete, mereu maraie, plange, tipa.....sta la san maxim 5 min....dupa aia se uita pe pereti si la revedere....si apoi nu trece mult si iar vrea la tzitzi. ...Si intre doua urlete daca mai apuc sa mananc ceva e bine, daca nu ..asta e si sotzu toata ziua plecat si cand vine acasa si il vad asa relaxat...."Mancam si noi ceva?" imi vine sa ii trimit toate oalele in excursie:gen_02::gen_02::gen_03: si apoi "Da' ce esti asa botoasa?" de parca eu as sta numa' pe roze...si sa vezi atunci ce-i la gura mea:talk_04: si dupa aia "Si eu ce vina am? Ce te descarci pe mine?":gen_20::gen_20::gen_20:. Si apoi vine noaptea...si de doua nopti plodu' se trezeste aproape din ora in ora ca nici nu mai nimeresc usa:gen_07: in timp ce parteneru' meu de pat sforaie de numa'. Dar ..... asta e. Sper sa treaca si peste perioada asta si sa revina puiul la vechile obiceiuri:-<

lady_l
25.06.2010, 12:50:52
Sarumana tare mult de sustinere. Stiu ca toti sunt asa dar... chiar am ajuns azi asa la un prag al rabdarii si m-a luat durerea de cap si daca nu ma jaluiam aici ma vedeati maine pe la stirile de la ora 5 ca i-am crapat bostanul barbatului. :-$
:)) Cuscra >:D<:*
Al meu sot e de treaba , dar a avut scapari de genul...si am facut extrem de simplu...am cautat un motiv sa plec pina in oras ..chipurile cu ceva treaba..si el a stat cu fata...si m-am cam intins cu trebile...si cind am ajuns acasa l-am gasit cu capul calendar.....si cind o incercat sa faca git i-am taiat-o scurt: "Da eu cum oare ma descurc singura????" Si uite asa educat si barbat :D

lady_l
25.06.2010, 12:52:20
vai...parca despre mine vorbesti!!! Am cateva zile de cand mi-o capiat copchilu'. Cred ca s-au pus de acord copchii astia sa ne faca zile amare. Toata ziua vrea in brate, nu sta singur in camera o clipa...cum ies cum incep urlete, mereu maraie, plange, tipa.....sta la san maxim 5 min....dupa aia se uita pe pereti si la revedere....si apoi nu trece mult si iar vrea la tzitzi. ...si intre doua urlete daca mai apuc sa mananc ceva e bine, daca nu ..asta e si sotzu toata ziua plecat si cand vine acasa si il vad asa relaxat...."mancam si noi ceva?" imi vine sa ii trimit toate oalele in excursie:gen_02::gen_02::gen_03: Si apoi "da' ce esti asa botoasa?" de parca eu as sta numa' pe roze...si sa vezi atunci ce-i la gura mea:talk_04: Si dupa aia "si eu ce vina am? Ce te descarci pe mine?":gen_20::gen_20::gen_20:. Si apoi vine noaptea...si de doua nopti plodu' se trezeste aproape din ora in ora ca nici nu mai nimeresc usa:gen_07: In timp ce parteneru' meu de pat sforaie de numa'. Dar ..... Asta e. Sper sa treaca si peste perioada asta si sa revina puiul la vechile obiceiuri:-<

>:d<>:d< >:d<

eliana
25.06.2010, 12:53:53
Cat costa o eco la Pedilife?

120 lei prima ecografie, 100 lei controlul daca o fi nevoie.
Mai, cred ca barbatu' tau cu al meu au fost la aceleasi cursuri de lasat rufe pe balcon si pretentii de calcat :))

eliana
25.06.2010, 12:55:42

Mama ce dispute am provocat pe-aici cu nestiinta mea :-p

Milagros
25.06.2010, 12:58:26
Vai...parca despre mine vorbesti!!! Am cateva zile de cand mi-o capiat copchilu'. Cred ca s-au pus de acord copchii astia sa ne faca zile amare. Toata ziua vrea in brate, nu sta singur in camera o clipa...cum ies cum incep urlete, mereu maraie, plange, tipa.....sta la san maxim 5 min....dupa aia se uita pe pereti si la revedere....si apoi nu trece mult si iar vrea la tzitzi. ...Si intre doua urlete daca mai apuc sa mananc ceva e bine, daca nu ..asta e si sotzu toata ziua plecat si cand vine acasa si il vad asa relaxat...."Mancam si noi ceva?" imi vine sa ii trimit toate oalele in excursie:gen_02::gen_02::gen_03: si apoi "Da' ce esti asa botoasa?" de parca eu as sta numa' pe roze...si sa vezi atunci ce-i la gura mea:talk_04: si dupa aia "Si eu ce vina am? Ce te descarci pe mine?":gen_20::gen_20::gen_20:. Si apoi vine noaptea...si de doua nopti plodu' se trezeste aproape din ora in ora ca nici nu mai nimeresc usa:gen_07: in timp ce parteneru' meu de pat sforaie de numa'. Dar ..... asta e. Sper sa treaca si peste perioada asta si sa revina puiul la vechile obiceiuri:-<

Vai, vai, ce cunoscuta imi suna partea cu...Ce stai asa botoasa? :gen_07: Si cu: Da ce, e vina mea? :gen_07: Nu mai zic de dormit ca sacu' in gara mai ales de cand dormim la noi in camera. Oricum, cand dormeam la Dragos avea grija sa-si indese juma de pachet de vata in urechi. Deci oricum ii era bine. Dar avea grija sa povesteasca la toti cunoscutii cum el doarme cu mine in camera copilului ca nu il lasa inima sa ma lase singura acolo :gen_03: Si asa il mai priveau toti cu admiratie si pe mine cu invidie ca, deh, ce barbat de barbat am :gen_04: Al meu macar nu se trezeste des - asta noapte s-a trezit de 2 ori dar in rest o data sau deloc ca asta mi-ar mai lipsi acum.
Ce sa mai zic? :grouphug:

Milagros
25.06.2010, 12:59:48
120 lei prima ecografie, 100 lei controlul daca o fi nevoie.
Mai, cred ca barbatu' tau cu al meu au fost la aceleasi cursuri de lasat rufe pe balcon si pretentii de calcat :))

Mdea, vad ca facem aici un adevarat club al sotilor "ideali" (NOOOT)

Sarumana de info, ma gandeam sa-l duc si eu pe Dragos, asa, sa fiu eu linistita.

Milagros
25.06.2010, 13:00:50
:)) Cuscra >:D<:*
Al meu sot e de treaba , dar a avut scapari de genul...si am facut extrem de simplu...am cautat un motiv sa plec pina in oras ..chipurile cu ceva treaba..si el a stat cu fata...si m-am cam intins cu trebile...si cind am ajuns acasa l-am gasit cu capul calendar.....si cind o incercat sa faca git i-am taiat-o scurt: "Da eu cum oare ma descurc singura????" Si uite asa educat si barbat :D

Ehe cuscra, as face si eu scoala cu el daca l-as prinde pe acasa ca pleaca la 7 dimi si vine la 7 seara. Si stie, crede-ma, ce trag cu Dragos uneori si zice Offf si gata.

Juliette
25.06.2010, 13:04:27
Asa e, sunt ai nostri, dar uneori ne exaspereaza. :-p Pana ajunge, ai timp sa te mai linistesti... daca te ajuta si kinderul. :*

Rok5ana
25.06.2010, 13:05:32
Vai, vai, ce cunoscuta imi suna partea cu...Ce stai asa botoasa? :gen_07: Si cu: Da ce, e vina mea? :gen_07: Nu mai zic de dormit ca sacu' in gara mai ales de cand dormim la noi in camera. Oricum, cand dormeam la Dragos avea grija sa-si indese juma de pachet de vata in urechi. Deci oricum ii era bine. Dar avea grija sa povesteasca la toti cunoscutii cum el doarme cu mine in camera copilului ca nu il lasa inima sa ma lase singura acolo :gen_03: Si asa il mai priveau toti cu admiratie si pe mine cu invidie ca, deh, ce barbat de barbat am :gen_04: Al meu macar nu se trezeste des - asta noapte s-a trezit de 2 ori dar in rest o data sau deloc ca asta mi-ar mai lipsi acum.
Ce sa mai zic? :grouphug:
Vaiii de mine...uitasem de partea cu laudatu':-&.... Exact.."lauda-ma gura ca ti-oi da friptura".
Dumnezeu sa ne tina sanatoase! :grouphug:

lady_l
25.06.2010, 13:23:34
Ehe cuscra, as face si eu scoala cu el daca l-as prinde pe acasa ca pleaca la 7 dimi si vine la 7 seara. Si stie, crede-ma, ce trag cu Dragos uneori si zice Offf si gata.

Cind vine seara cu pretentii ii pui copilul in brate si ii zici sa se descurce cum poate si iesi pina afara. BIne nu stai foarte mult ca sigur nu te lasa inima, dar o sperietura zdravana tot ii trage sotulica. :D
Cu noptile si la noi era aproximativ la fel....doar ca al meu nu-si baga vata in urechi, dar avea imunitate la tipetele fetei. Da cind ma ajungea cutitul la os il trezeam si ii ziceam sa puna si el mina sa ma ajute ca sint terminata...pe unde mai cuvinta pe unde mai se facea nemultumit, dar pina a doua zi ii trecea.
Cel mai dureros a fost cind l-am lasat intr-o zi cu Mirra ca trebuia sa dau niste analize la policlinica si m-am retinut un pic (nu intentionat). Cind am ajuna acasa m-o luat cu chestii de genul "de ce asa greu...ca eu aici turb deja nu mai pot..tra-la -la"....si i-am raspuns ca exact asa turb eu zilnic, 25 din 24....si fraza de raspuns a fost "in loc sa-mi multumesti ca stau cu copilul"...ehehehehehehe sa ma fi vazut atunci fetelor :gen_20::talk_04: Da ce am facut cumva eu singura copilul??? si daca e sa luam dupa spusele tale inseamna ca ar trebui sa-mi ridici monument drept multumire ca stau cu fata......si muuuuuuuuuuuulte i-am zis. Am incheiat cu "vezi ca daca iti pare foarte greu poti sa pleci ca ma descurc si singura":)) ..........din ziua aia nici o problema cu cine si cui multumeste pentru ce sau alte chestii :D Eu nu cred ca ei realizeaza destul de bine ceea ce facem noi, sau ce simtim,...si nu vor intelege pina nu vor simti pe pielea lor.

Milagros
25.06.2010, 13:31:47
Cind vine seara cu pretentii ii pui copilul in brate si ii zici sa se descurce cum poate si iesi pina afara. BIne nu stai foarte mult ca sigur nu te lasa inima, dar o sperietura zdravana tot ii trage sotulica. :D
Cu noptile si la noi era aproximativ la fel....doar ca al meu nu-si baga vata in urechi, dar avea imunitate la tipetele fetei. Da cind ma ajungea cutitul la os il trezeam si ii ziceam sa puna si el mina sa ma ajute ca sint terminata...pe unde mai cuvinta pe unde mai se facea nemultumit, dar pina a doua zi ii trecea.
Cel mai dureros a fost cind l-am lasat intr-o zi cu Mirra ca trebuia sa dau niste analize la policlinica si m-am retinut un pic (nu intentionat). Cind am ajuna acasa m-o luat cu chestii de genul "de ce asa greu...ca eu aici turb deja nu mai pot..tra-la -la"....si i-am raspuns ca exact asa turb eu zilnic, 25 din 24....si fraza de raspuns a fost "in loc sa-mi multumesti ca stau cu copilul"...ehehehehehehe sa ma fi vazut atunci fetelor :gen_20::talk_04: Da ce am facut cumva eu singura copilul??? si daca e sa luam dupa spusele tale inseamna ca ar trebui sa-mi ridici monument drept multumire ca stau cu fata......si muuuuuuuuuuuulte i-am zis. Am incheiat cu "vezi ca daca iti pare foarte greu poti sa pleci ca ma descurc si singura":)) ..........din ziua aia nici o problema cu cine si cui multumeste pentru ce sau alte chestii :D Eu nu cred ca ei realizeaza destul de bine ceea ce facem noi, sau ce simtim,...si nu vor intelege pina nu vor simti pe pielea lor.

Mie chiar imi zice zilnic ca mi-ar ridica statuie pe bune ca fac totul singura si ca m-am descurcat singura cu copilul de la bun inceput si uite ce minunatie avem ca ni-l lauda toata lumea dar in zile ca asta nu ma ajuta deloc statuia lui. I-am zis si eu ca oricum ar putea sa plece linistit ca ma descurc singura cu toate pana la urma si vai ce jignit a fost :-$

Voiam sa va intreb... eu am bagat carnita de pui la masa de legume. Ii dau in fiecare zi?

lady_l
25.06.2010, 13:42:27
Mie chiar imi zice zilnic ca mi-ar ridica statuie pe bune ca fac totul singura si ca m-am descurcat singura cu copilul de la bun inceput si uite ce minunatie avem ca ni-l lauda toata lumea dar in zile ca asta nu ma ajuta deloc statuia lui. I-am zis si eu ca oricum ar putea sa plece linistit ca ma descurc singura cu toate pana la urma si vai ce jignit a fost :-$

Voiam sa va intreb... eu am bagat carnita de pui la masa de legume. Ii dau in fiecare zi?
Scumpa nu stiu ce sa zic....eu nu urmez o schema...:">
Eu ii dau o zi carnita pui, o zi ficatel o zi peste. Se nimereste mai rar sa ii dau in fiecare zi. Dimineata ii fac o cashuta de grish, sau cereale cu lapte, la ceva timp dupa asta ii dau un iaurtel sau un fruct, putin suc si ceva sa rontaie...covrigel, biscuiti......urmatoarea masa e numaidecit bors, supa, zeama (ceva lichid). Dupa ce infuleca farfurioara de papa ii dau ceiuts sau compot. Merge ora de nani...si pina se trezeste ii fac ceva la gratar,piureu....(depinde ce am prin frigider si in dependenta de ce a mai papat, ma stradui sa nu se repete mincarea)...iarasi ceai sau apa, compot,...(si in timpul zile ii dau apa de cite ori cere caci ea mereu rontaie cite ceva si i se face sete). Si ultima masa e inainte de nani...ii fac cereale cu lapte sau tot o cashuta + sticluta cu lapte care tre sa fie numaidecit plina ca altfel nu doarme copilul meu linistit :))
Cam asa...acuma nu stiu cit este de bine sau de rau. >:D<

lady_l
25.06.2010, 13:47:22

Si cu ce ma incalzesc pe mine vorbele tale?????? Te las si eu cu toate trebile si vin acasa zilnic si iti zic"vai iubitul meu, da esti atit de bravo..ti-as ridica o statuie....TATA EROU!"

roxana1
25.06.2010, 13:48:07
eu le fierb vreo 40 min inta , pana se moaiei ca daca le pui nefierte se tufligesc la dezghetare, dar am auzit unele mame ca le pun si in stare naturala!prefer primul mod!
Multumesc mult pt raspuns

Milagros
25.06.2010, 13:50:43
Eu ii dau o zi carnita pui, o zi ficatel o zi peste. Se nimereste mai rar sa ii dau in fiecare zi. Dimineata ii fac o cashuta de grish, sau cereale cu lapte, la ceva timp dupa asta ii dau un iaurtel sau un fruct, putin suc si ceva sa rontaie...covrigel, biscuiti......urmatoarea masa e numaidecit bors, supa, zeama (ceva lichid). Dupa ce infuleca farfurioara de papa ii dau ceiuts sau compot. Merge ora de nani...si pina se trezeste ii fac ceva la gratar,piureu....(depinde ce am prin frigider si in dependenta de ce a mai papat, ma stradui sa nu se repete mincarea)...iarasi ceai sau apa, compot,...(si in timpul zile ii dau apa de cite ori cere caci ea mereu rontaie cite ceva si i se face sete). Si ultima masa e inainte de nani...ii fac cereale cu lapte sau tot o cashuta + sticluta cu lapte care tre sa fie numaidecit plina ca altfel nu doarme copilul meu linistit :))

Multumesc mult. Nici eu nu urmez o schema anume, am invatat de la voi pe aici ce si cum.
Noi in prezent avem asa:
Dimineata la 7 san.
La 10 - azi i-am dat 2 lingurite de iaurt (pt prima data iaurt, de aia am pus putin) cu suc de portocale. Pana azi ii dadeam branza calcica cu fructe.
La 12 jumate i-am dat piure de legume cu carnita de pui.
Apoi san ca n-am scapat.
Pana la masa de la 5 sigur mai vrea o data san.
Apoi la 5-5,30 ii dau cereale cu 5 fructe si lapte de la Nestle.
Apoi iar vreo 2 mese de san pana la 9 cand facem baita si somn.
Cred ca de saptamana viitoare bag si galbenusul acu ca papa carnita si stiu ca in zilele cu galbenus nu se da carnita.

lady_l
25.06.2010, 13:58:44
Multumesc mult. Nici eu nu urmez o schema anume, am invatat de la voi pe aici ce si cum.
Noi in prezent avem asa:
Dimineata la 7 san.
La 10 - azi i-am dat 2 lingurite de iaurt (pt prima data iaurt, de aia am pus putin) cu suc de portocale. Pana azi ii dadeam branza calcica cu fructe.
La 12 jumate i-am dat piure de legume cu carnita de pui.
Apoi san ca n-am scapat.
Pana la masa de la 5 sigur mai vrea o data san.
Apoi la 5-5,30 ii dau cereale cu 5 fructe si lapte de la Nestle.
Apoi iar vreo 2 mese de san pana la 9 cand facem baita si somn.
Cred ca de saptamana viitoare bag si galbenusul acu ca papa carnita si stiu ca in zilele cu galbenus nu se da carnita.

Vezi sa-mi hranesti bine ginerele ca sa o poata tine pe fii-mea in brate :)) >:D<
:*:*:*

Milagros
25.06.2010, 14:00:21
Vezi sa-mi hranesti bine ginerele ca sa o poata tine pe fii-mea in brate :)) >:D<
:*:*:*

Stai tu calma ca e f bine hranit. Mai bine ai tu grija sa o inveti pe nor-mea sa faca mancare ca Dragos mananca, nu se joaca :))

roxana1
25.06.2010, 14:02:58
Eu tot ce pun, pun crud, iar cand scot sa prepar, arunc direct in steamer/oala care fierbe, fara dezghetare in prealabil. Asa se pastreaza cel mai bine vitaminele :)

Ooo,super. Si cam cat timp le pot pastra la congelator pt bebe?ca am bio si vreau sa ii pun pt vremurile reci in care n o sa mai am.

lady_l
25.06.2010, 14:06:14
Stai tu calma ca e f bine hranit. Mai bine ai tu grija sa o inveti pe nor-mea sa faca mancare ca Dragos mananca, nu se joaca :))
Eu am invatat-o mai intii sa-si faca unghiile :)) Da cred ca o invat sa faca mincare ca si ea maninca foarte bine .....cind o fi sa-i dam la casa lor sa vezi cum o sa trimitem genti cu mincare la copii ca sa nu slabeasca sarmanii :))

chrysthyana
25.06.2010, 14:08:00
Multumesc mult pt raspuns

:*
milagros am tot studiat scheme de diversificare si romanesti si italiene si concluzia e ca se da de trei ori pe sapt carne!adica asa o sa fac eu!
a facut didi kk!singur!sa nu radeti de mine dar e intr adevar un eveniment la noi in casa!nu a mai facut de 5 zile!joi ma duc la d pediatru iar si o sa intreb si de diversificare!
cat despre dragii nostri soti doar se stie ca sunt facuti de aceeasi mama !al meu bombane non stop dar ma ajuta !asta cand e disponibil!

roxana1
25.06.2010, 14:12:14
Nu stiu daca au gluten, sincera sa fiu nu m-am uitat, m-a multumit faptul ca se pot da de la 6 luni. :D
Azi ma duc prin siraj sa ii mai iau ceva si iti spun diseara firma, ca nu mai retin acum, iar etichetele le-am aruncat. :*
Mersi, astept sa imi spui. spor la cumparaturi. Si daca nu cer prea mult te rog sa te uiti si pe cutia de biscuiti daca vrei sa vezi daca au gluten. Eu presupun ca da dar sa fiu sigura in caz ca trimit pe altcineva sa cumpere.:*

roxana1
25.06.2010, 14:29:20
Ehe toate intampinam probleme de genu cu sotu macar o data. Al meu mai si spune ca el nu se descurca, ca eu ma descurc mai bine, ca la mine nu plange si sta cuminte si e mai usor, ca noi ne am invatat unul cu altul si ne intelegem mai bine...asa ca asta e treaba mea ca doar de asta stau acasa doi ani....

lady_l
25.06.2010, 14:34:08
Ehe toate intampinam probleme de genu cu sotu macar o data. Al meu mai si spune ca el nu se descurca, ca eu ma descurc mai bine, ca la mine nu plange si sta cuminte si e mai usor, ca noi ne am invatat unul cu altul si ne intelegem mai bine...asa ca asta e treaba mea ca doar de asta stau acasa doi ani....

Daca sotul tau e la servici, da te cred, dar in perioada aia sotul meu lucra acasa..deci era normal sa ia parte la procesul de crestere. Nu zic ca nu facea nimic sau foarte putin, dar eu nu mi-am permis sa ii zic ca tre sa-mi multumesti ca stau cu copilul, sau ca eu nu mai pot....cind vedeam ca nu se descurca cu ea veneam in ajutor..etc. Eu sint de parerea ca ambii sint parinti si nu cred ca tata ar trebui mai putin sa se ocupe de copil doar ptr ca el e tata si eu mama.

mireuca
25.06.2010, 14:38:23
Buna mamici!!
Sunt o viitoare miresica, nunta va fi peste 3 saptamani, si azi dimineata in urma unui test am descoperit ca sunt si viitoare mamica.
Suntem amandoi in culmea fericiriii, a fost o adevarata surpriza pentru noi!!
Problema este ca pe langa pregatirile de nunta, acum trebuie sa gasesc un doctor bun ginecolog, sa am un pic grija de mine si sa renunt la REGIM:(.
Verisoara mea, care e proaspat mamica, mi-a spus ca prea multe emotii, stres, agitatie poate face rau lui bebica.E adevarat??
Asa ca apelez la sfaturile mamicutelor cu experienta, cum sa procedez in cazul meu??Cum sa nu fii stresat cand mai ai atat de putin timp pana la nunta??

Anmari
25.06.2010, 14:48:10
Mama ce dispute am provocat pe-aici cu nestiinta mea :-p

ei, stai linisttia ... glumeam cand i-am spus Anei ca nu sunt comunista ;)) ... sunt sigura ca nici n-a gandit asa ceva :)

Anmari
25.06.2010, 14:56:38
Buna mamici!!
Sunt o viitoare miresica, nunta va fi peste 3 saptamani, si azi dimineata in urma unui test am descoperit ca sunt si viitoare mamica.
Problema este ca pe langa pregatirile de nunta, acum trebuie sa gasesc un doctor bun ginecolog, sa am un pic grija de mine si sa renunt la REGIM:(.
Verisoara mea, care e proaspat mamica, mi-a spus ca prea multe emotii, stres, agitatie poate face rau lui bebica.E adevarat??
Asa ca apelez la sfaturile mamicutelor cu experienta, cum sa procedez in cazul meu??Cum sa nu fii stresat cand mai ai atat de putin timp pana la nunta??

Incerci sa te gandesti cat mai mult la bebicul care creste in burtica si sa te detasezi. Sunt sigura ca majoritatea pregatirilor ptr nunta sunt finalizate, daca mai sunt 3 saptamani, asa ca lasa pe altii sa se streseze si tu bucara-te de ce-i primit in dar ;-)

Dr. mea e dr. Tirnoveanu, pe care o gasesti la MedCenter sau la cabinet Onofriescu(doar ca aici tarifele sunt mai mari) si bineitneles lucreza in spitalul de la cuza voda.

Anmari
25.06.2010, 14:58:43
:*
milagros am tot studiat scheme de diversificare si romanesti si italiene si concluzia e ca se da de trei ori pe sapt carne!adica asa o sa fac eu!
a facut didi kk!singur!sa nu radeti de mine dar e intr adevar un eveniment la noi in casa!nu a mai facut de 5 zile!joi ma duc la d pediatru iar si o sa intreb si de diversificare!
cat despre dragii nostri soti doar se stie ca sunt facuti de aceeasi mama !al meu bombane non stop dar ma ajuta !asta cand e disponibil!

Eu ii dau 5 zile pe saptamana carne si 2 ou si nu mi se pare ca ar fi rau ceea ce fac. Peste nu-i place asa ca nu insist, iar de ficat nici sa nu auda (plus ca nici n-am de pasare de la tara).

Ana tu cate zile pe saptamana ii dai carne?

roxana1
25.06.2010, 14:59:25
Daca sotul tau e la servici, da te cred, dar in perioada aia sotul meu lucra acasa..deci era normal sa ia parte la procesul de crestere. Nu zic ca nu facea nimic sau foarte putin, dar eu nu mi-am permis sa ii zic ca tre sa-mi multumesti ca stau cu copilul, sau ca eu nu mai pot....cind vedeam ca nu se descurca cu ea veneam in ajutor..etc. Eu sint de parerea ca ambii sint parinti si nu cred ca tata ar trebui mai putin sa se ocupe de copil doar ptr ca el e tata si eu mama.
Pai eu am zis ce imi spune el, nu ce cred eu,tot ce am zis e ceea ce imi replica el( "la tine nu plange si sta cuminte si te te intelegi mai bine cu el si te descurci mai bine ca de asta stai acasa"). Eu sunt de acord cu tine,cand ambii parinti sunt acasa, amandoi ne ocupam de bebe da cum la el plange si nu se descurca mereu tre sa ii vin in ajutor.

Butterfly87
25.06.2010, 15:04:19
Buna mamici!!
in primul rand felicitari..... sarcina usoara.... ca sa-ti faci putin o idee de medic ginecolog poti sa arunci o privire la topicul de ginecologi din iasi.....
stiu ca e foarte stresanta aceasta perioada..dar trebuie sa te gandesti la minunea din burtica ta..si poate daca ai ceva persoane aproapiate care sa te mai ajute cu pregatirile...

multa bafta pe ultima suta de metri..o nunta minunata..si sarcina usoara!!!:x

lady_l
25.06.2010, 15:13:02
Pai eu am zis ce imi spune el, nu ce cred eu,tot ce am zis e ceea ce imi replica el( "la tine nu plange si sta cuminte si te te intelegi mai bine cu el si te descurci mai bine ca de asta stai acasa"). Eu sunt de acord cu tine,cand ambii parinti sunt acasa, amandoi ne ocupam de bebe da cum la el plange si nu se descurca mereu tre sa ii vin in ajutor.

>:D<>:D<>:D<

Mireuca bine ai venit! Sarcina usoara si o sa vezi ca totul v-a fi bine. >:D<

LauraF
25.06.2010, 15:32:26
Buna fetele! >:D<
Am fost la eco cu L si suntem super multumiti ca inimioara lui e putin mai bine (contractilitate crescuta, dilatatie usor mai mica) :A Deci se reface, incet, dar se reface! Daca treaba merge tot asa, la anul iesim din diagnosticul de insuficienta cardiaca! [-o<

Sava_ioana, ai un copil f reusit!
Milagros, stiu ca e greu cu bebe si cu treburile casei pe cap. >:D< Barbatii trebuie sa inteleaga ca nu le cerem sa faca treaba in casa cot la cot cu noi, dar orice ajutor e binevenit. Al meu spre exemplu gateste si face cumparaturile. Cam atat, dar nu spun cat de mult face asta pt mine.
Mireuca, felicitari pt sarcina! >:D<Pana la nunta implica-te numai in chestiile usoare, lasa stresul pt ceilalti!

lady_l
25.06.2010, 15:40:56
Am fost la eco cu L si suntem super multumiti ca inimioara lui e putin mai bine (contractilitate crescuta, dilatatie usor mai mica) :A Deci se reface, incet, dar se reface! Daca treaba merge tot asa, la anul iesim din diagnosticul de insuficienta cardiaca! [-o<

Milagros, stiu ca e greu cu bebe si cu treburile casei pe cap. >:D< Barbatii trebuie sa inteleaga ca nu le cerem sa faca treaba in casa cot la cot cu noi, dar orice ajutor e binevenit. Al meu spre exemplu gateste si face cumparaturile. Cam atat, dar nu spun cat de mult face asta pt mine.
Mireuca, felicitari pt sarcina! >:D<Pana la nunta implica-te numai in chestiile usoare, lasa stresul pt ceilalti!

\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/Ce bine!!!!!!!!!!!!!!Imi plac asa vesti!!!! Tot numai de astea sa ne aduci Laurica:*:*:* Un puuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuup mare pentru printisor!!!!!

LauraF
25.06.2010, 15:42:34
Salutare!
Asa gandesc si eu, dar uite ca nu mi-a dat prin cap sa ii si spun! Yonika, multa putere in continuare si din partea mea si recuperare usoara sotului! >:D<
Michellina, nu ai gresit ca i-ai dat fructele crude, eu asa i le-am introdus pe toate. Pur si simplu nu cred ca tolereaza David piersicile. Vorbeste si cu pediatra, dar eu cred ca e doar o problema pe moment si poti sa mai incerci peste cateva saptamani.

alibd
25.06.2010, 15:46:08
[QUOTE=LauraF;3398861]Buna fetele! >:D<

Mireuca, felicitari pt sarcina! >:D

<:-P<:-P<:-P<:-P<:-PFelicitari si la mai mare!

LauraF
25.06.2010, 15:47:14
Ceva de genul asta avem si noi:
08:00 - lactate (lapte/branzica/iaurt cu sau fara cereale)
10:00 - fructe
13:00 - supa/ciorba cu carnita
16:00 - carnita/ficat/ou/peste cu garntura
20:00 - lapte cu cereale
Noaptea: laptic la cerere: 100-200 ml.
Intre mese: pufuleti, biscuiti, miez paine si alte "nimicuri"

Anmari
25.06.2010, 15:50:41

Laura ma bucur enorm ptr vestile bune. Sa o tineti tot asa si sa auzim numai de bine :*

LauraF
25.06.2010, 15:51:51
\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/Ce bine!!!!!!!!!!!!!!Imi plac asa vesti!!!! Tot numai de astea sa ne aduci Laurica:*:*:* Un puuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuup mare pentru printisor!!!!!
Multumim pt sustinere Lila, Anmari si Alibd! >:D<

monique18virgo
25.06.2010, 16:14:31

Pupam :*>:D< pe Luca cel puternic.Multa sanatate in continuare.

Milagros
25.06.2010, 16:25:09

Mdea, al meu cand e de ceva stie repede replica de aur: Nu stiu sau...Tu stii mai bine cum se face.

roxana1
25.06.2010, 16:39:59

Oho da ce veste buna ne ai dat. Multa sanatate si sa mearga tot mai bine in continuare.

Milagros
25.06.2010, 16:40:04

Ce vesti bune ne dai!!!! Sa fie sanatos Luca si sa se faca bine bine cat mai curand!

LauraF
25.06.2010, 16:42:42
Mdea, al meu cand e de ceva stie repede replica de aur: Nu stiu sau...Tu stii mai bine cum se face.
Cunosc si eu replica, dar sunt lucruri pe care le poate face care nu necesita cine stie ce aptitudini (putina curatenie, dus gunoiul, strans rufe, cumparaturi dupa listuta facuta de tine...). Trebuie doar sa inteleaga cat de mult conteaza orice ajutor. >:D<

tsimonaiuliana
25.06.2010, 17:50:46
La multe lunitze sanatoase Leti de ralubebemic!!!!!!!!!!!!

tsimonaiuliana
25.06.2010, 17:51:59
Laura ma bucur tare mult pt. Luca.Sanatate multa multa in continuare.:*

mireuca
25.06.2010, 18:22:11
Mi-am facut programare la doamna Dr. Grigore si la Dr.Holicov, nu sunt hotarata. Am primit recomandari multe de la verisoare si prietene pt aceste doua doctorite. Abia astept primul ecograf.
Multumesc pentru felicitari.
Va poooooooooop :">

chrysthyana
25.06.2010, 18:59:36
Mi-am facut programare la doamna Dr. Grigore si la Dr.Holicov, nu sunt hotarata. Am primit recomandari multe de la verisoare si prietene pt aceste doua doctorite. Abia astept primul ecograf.
sa dea DUMNEZEU sa fiti sanatosi!si sa nasti usor! si mai usor cu dansul in noaptea nuntii!:">:glumesc!dar oricum incearca sa stai departe de stresul nuntii!doar strictul necesar , restul lasa in grija altora! face rau la bebe! si ia ACID FOLIC!e atat de important ,dar cred ca deja stii asta!
lauraf ce mult ma bucura vestea ta! in perioada asta cand toti copiii nostri sunt agitati , alintati si bolnaviori si cand mai e si vremea asta de r... vestea ta e mai mult decat binevenita!

LauraF
25.06.2010, 19:23:04
Multumim fetelor pt sustinere! >:D<
La multe lunite pentru Leti mica! :gen_17:
Mireuca, de dr. Grigore stiu ca e buna, dar e f ocupata si la cabinet nu se respecta niciodata programarile. In plus este f des plecata din localitate, ai "sanse" mari sa nu nasti cu ea. Au patit-o 2 cunostinte de ale mele. :)>-

roxana1
25.06.2010, 19:26:09
fetele ce gel ati folosit pt gingii,dinti si e bun? Simi,multumesc,nu am mai apucat sa iti multumesc.
L.E. Are cineva carucior bertoni sun? Ce parere aveti despre el? Sau stie cineva unde gasesc un carut sport pana in 200 lei care sa se lase si la 180de grade?sau nu am nici o sansa?

michellina
25.06.2010, 19:47:14
Laura, multa sanatate lui Luca si sa scape in curand de toate probelemele de sanatate! >:D< Sper si eu ca dupa un timp sa poate manca baiatul meu piersici&nectarine, am sa o intreb pe Simini mai multe detalii la urmatoarea vizita.
Milagros:grouphug:, cred ca ni se intampla tuturor episoade dintr-astea.
mireuca, sarcina usoara si o nunta de vis!
roxana1, eu am cumparat Gengigel... sper ca am scris corect, ca e in cealalta camera tubul.

tsimonaiuliana
25.06.2010, 19:57:19
fetele ce gel ati folosit pt gingii,dinti si e bun? Simi,multumesc,nu am mai apucat sa iti multumesc.
L.E. Are cineva carucior bertoni sun? Ce parere aveti despre el? Sau stie cineva unde gasesc un carut sport pana in 200 lei care sa se lase si la 180de grade?sau nu am nici o sansa?

Eu am Bertoni Sun si sunt multumita de el.Nu se lasa de tot pe spate dar nici nu am nevoie ca David nu mai doarme de mult timp afara in carutz,are alte preocupari#-o

alibd
25.06.2010, 20:04:12

Si eu am patit-o cu amanarea si, la fel, cunosc pe cineva care nu a mai nascut cu ea, ca era la un stagiu.

roxana1
25.06.2010, 20:27:21
Eu am Bertoni Sun si sunt multumita de el.Nu se lasa de tot pe spate dar nici nu am nevoie ca David nu mai doarme de mult timp afara in carutz,are alte preocupari#-o
A,da,parca tin minte ca l ai luat de la carref,nu?cat ai dat pe el? Si parca stiu ca ai fost si prin siraj, gasisei ceva care sa se lase detot pe spate?

tsimonaiuliana
25.06.2010, 20:29:56
A,da,parca tin minte ca l ai luat de la carref,nu?cat ai dat pe el? Si parca stiu ca ai fost si prin siraj, gasisei ceva care sa se lase detot pe spate?

Pe al meu am dat 198 lei.In Siraj era ceva care se lasa de tot pe spate si costa 140 lei parca.

AnaM
25.06.2010, 20:50:56
Anmari, si eu ii dau carne/ou la fel ca tine. I-am cumparat ieri oua de prepelita, sa vad daca-i plac, ca n-am mereu oua de tara super proaspete.

Laura, felicitari si tineti-o tot asa, sa dea Dumnezeu sa va faceti bine si sa intrati in noul an sanatosi tun!

Leti mica, la multe lunite fericite si sanatoase!

Roxana1, un carucior pana in 200 lei si care se lasa spatarul mai tare ca Bertoni Sun am vazut in Carrefour Era, de la Primii Pasi, albastru si cu roti/jante negre, mie mi-a placut si mi s-a parut calitativ :)

roxana1
25.06.2010, 21:00:23
Pe al meu am dat 198 lei.In Siraj era ceva care se lasa de tot pe spate si costa 140 lei parca.
Mersi mult,pot sa te intreb si de ce nu l-ai luat pe ala?

Michelina mersi de raspuns,si e bun de ceva gengigelu?

roxana1
25.06.2010, 21:19:51
Anmari, si eu ii dau carne/ou la fel ca tine. I-am cumparat ieri oua de prepelita, sa vad daca-i plac, ca n-am mereu oua de tara super proaspete.

Laura, felicitari si tineti-o tot asa, sa dea Dumnezeu sa va faceti bine si sa intrati in noul an sanatosi tun!

Roxana1, un carucior pana in 200 lei si care se lasa spatarul mai tare ca Bertoni Sun am vazut in Carrefour Era, de la Primii Pasi, albastru si cu roti/jante negre, mie mi-a placut si mi s-a parut calitativ :)
Serios?mersi ca mi ai spus :)

ina_irina
25.06.2010, 21:39:14
Serios?mersi ca mi ai spus :)
Iti pot da un sfat: eu am fost in siraj si am luat un carut sport mai calitativ decat cel din era..se lasa k-lumea pe spate, are centuri...umbrela si e si frumos. Am dat pe el 170 ron ;) Poti incerca acolo. Noi am mai luat
si scaunel de la bertoni mai ieftin decat in era cu 20 ron....;;)

jewelieta
25.06.2010, 21:55:16
buna fetelor...sa o iau in oridine
in primul rand ma bucur nespus ca luca e pe drumul cel bun...mlta multa sanatate sa sefaca bien de tot inimioara...ma mai gandesc uneori ce v-a zis atunci cristogel si imi vine asaun gust amar...dar doamne doamne e mare si o sa va ajute...
roxana1.cum te simti?cuma fost operatia?ai eliminat calculul?
ionika esti intr-adevar wonder woman...nu te0am auzit niciodata s ate plangi si te admir enorm...ai asa o fata blanda in poze...esti facuta sa fii mama...
eu uneori zic ca nu mai pot,desi am ajutoare la bebe,,,dar sun atat de mutle de fact si uneori nu mai fac fata...dar asta e mergem inainte si multumim domnului ca suntem sanatosi...

iris a mea stain fundulet nesustinuta,sta si 5 minute...is tare mandra...
se roteste in pat se da de-a rostogolul se taraie...acus merge in 4 labutze...tre sa stai geana pe ea ca de 2 ori am prins-o la marginea patului mai mai sa cada...

a,sinca ceva...iris seamana a baietel?azi au venit niste domni la noi sa mute antena ca ne mutam si cica...ce baietel frumos...si nici nu era imbracata in albastruy....clar tre sa ii punem cercelusi:">

la multe lunite leti mica!!!
va pupam si sa auzim de bine

Anmari
25.06.2010, 22:18:18

Daca vrei te ajut eu cu oua proaspete. Am o colega la serivici care imi aduce si mie cu 0.5 lei ou de la tara. Bunica ei are gaini multe si aduce in firma la multa lume :D. Cum serviciu meu e in Canta, cladirea Gelsor ar fi aproape de tine sa vii sa le ei.

jewelieta sa stii ca si Arianei mele i-au spus ca e baietel :D unii oameni chiar nu se pricep la copii ... iris e o dulce si clar nu seamana a baietel ;))

roxana1
25.06.2010, 22:21:05
Iti pot da un sfat: eu am fost in siraj si am luat un carut sport mai calitativ decat cel din era..se lasa k-lumea pe spate, are centuri...umbrela si e si frumos. Am dat pe el 170 ron ;) Poti incerca acolo. Noi am mai luat
si scaunel de la bertoni mai ieftin decat in era cu 20 ron....;;)
Multumesc mult de tot.imi poti spune si un nume ceva cum se cheama?si e de la stand mare plin de carucioare,unde sunt multe in afară sau de la stand cu tot felu de articole pt copii? Ca eu ma cam pierd pe acolo
P.s. Puiul meu e cu o zi mai mare decat al tau :D.nu prea te am vazut pe aici

.

tsimonaiuliana
25.06.2010, 22:31:22
Mersi mult,pot sa te intreb si de ce nu l-ai luat pe ala?

Michelina mersi de raspuns,si e bun de ceva gengigelu?

Pt. ca Bertoni mi-a placut mai mult ca aspect,e un pic mai finutz.

tsimonaiuliana
25.06.2010, 22:37:06
Jewelieta,Iris are trasaturi foarte frumoase,feminine,e clar ca lumina zilei ca e fata,nu trebuie sa te uiti de doua ori ca sa-ti dai seama.Nu pune la suflet,mai sunt si unii8-}.

roxana1
25.06.2010, 22:45:00
in primul rand ma bucur nespus ca luca e pe drumul cel bun...mlta multa sanatate sa sefaca bien de tot inimioara...ma mai gandesc uneori ce v-a zis atunci cristogel si imi vine asaun gust amar...dar doamne doamne e mare si o sa va ajute...
ionika esti intr-adevar wonder woman...nu te0am auzit niciodata s ate plangi si te admir enorm...ai asa o fata blanda in poze...esti facuta sa fii mama...
eu uneori zic ca nu mai pot,desi am ajutoare la bebe,,,dar sun atat de mutle de fact si uneori nu mai fac fata...dar asta e mergem inainte si multumim domnului ca suntem sanatosi...

se roteste in pat se da de-a rostogolul se taraie...acus merge in 4 labutze...tre sa stai geana pe ea ca de 2 ori am prins-o la marginea patului mai mai sa cada...

a,sinca ceva...iris seamana a baietel?azi au venit niste domni la noi sa mute antena ca ne mutam si cica...ce baietel frumos...si nici nu era imbracata in albastruy....clar tre sa ii punem cercelusi:">

Ma simt bine, multumesc, mi s-a pus sonda la rinichi
Felicitari pt fetita progresiva,e harnicuta foc. Al meu se taraie inapoi si e asa de comic ca isi baga nasul in pat si isi ridica fundu si picioarele si impinge si apoi isi lasa fundu jos si ridica capul si pieptul si se sprijina in brate dar amandoua odata nu le poate face,parca e un struț.

claudelle
25.06.2010, 22:50:13
Laura, ma bucur f mult pt voi, Luca e un puternic si sigur se va face bine de tot, Doamne Doamne va va ajuta [-o<.
Roxana cum te mai simti, ce mai face smecherul ?
Mireuna, eu ti-o recomand pe dr Cojocaru, are rabdare,e calma....lucreaza cu dr Grigore. A....si felicitari pt sarcina....e un moment coplesitor, ai grija de tine \:D/
Milagros, ca sa te consolez si eu, desi ti-au zis fetele, nu esti singura :D. Sunt sigura ca si al tau sot face cate ceva......Si eu ca si Laura am mare noroc de sot ca face mancare si cumparaturile si cam atat, bine ca face si astea. :-$

LauraF
25.06.2010, 22:57:27

In primul rand multumim si tie pt sustinere, si restul fetelor!
A nu se intelege gresit: noi mai avem cale lunga, pastile va lua probabil cativa ani. Dar cu putin noroc iesim din zona critica. Si asta e f important pt noi, mai ales ca primele semne s-au lasat tare mult asteptate (le-am vazut abia la 6 luni de la operatie). Sanatos tun nu cred ca va mai fi, dar daca inima isi va reveni intr-un procent suficient de mare pentru ca L sa duca o viata normala, noi suntem fericiti! :x Putem trai cu gandul ca nu va face vre-un sport de performanta :-p

LauraF
25.06.2010, 23:00:36
Daca vrei te ajut eu cu oua proaspete. Am o colega la serivici care imi aduce si mie cu 0.5 lei ou de la tara. Bunica ei are gaini multe si aduce in firma la multa lume :D. Cum serviciu meu e in Canta, cladirea Gelsor ar fi aproape de tine sa vii sa le ei.

jewelieta sa stii ca si Arianei mele i-au spus ca e baietel :D unii oameni chiar nu se pricep la copii ... iris e o dulce si clar nu seamana a baietel ;))
Fetele, stati linistite, Luca a fost facut fetita pe cand avea parul mai mare! Si asta de alte mamici! :)) Bine, acum tuns periuta nu mai are nici o sansa. Faza e ca la varsta lor e usor sa ii confunzi, nu trebuie sa va stresati.

simi_wau
25.06.2010, 23:03:33

buna
cele 2 geluri de care ti-am spus...cred, 99% ,ca sunt singurele de pe piata, si ti-am zis: nu fac minuni...ii mai linistesc, dar Atat!!

ahh...lu" Ianisica i-au iesit amandoi dintisorii de jos!!!!!se vad si ii si simt!!!! Am sa incerc maine sa le fac poza:">Mi-e asa mila de el...nu a facut febra, nu a fost plangacios. doar ca aseara, si vad ca si acum..nu prea vrea sa adoarma. Sta cu titi in gura si scanceste...il doare pe mititel:-<...
Laura..>:D<doar stii ca ai un luptator!!! da-i un pup mare si de la mine

roxana1
25.06.2010, 23:15:31
Laura, ma bucur f mult pt voi, Luca e un puternic si sigur se va face bine de tot, Doamne Doamne va va ajuta [-o<.
Mireuna, eu ti-o recomand pe dr Cojocaru, are rabdare,e calma....lucreaza cu dr Grigore. A....si felicitari pt sarcina....e un moment coplesitor, ai grija de tine \:D/
Milagros, ca sa te consolez si eu, desi ti-au zis fetele, nu esti singura :D. Sunt sigura ca si al tau sot face cate ceva......Si eu ca si Laura am mare noroc de sot ca face mancare si cumparaturile si cam atat, bine ca face si astea. :-$
Ma simt bine, multumesc de intrebare. Smecherul, chiar ca smecher, e bine si el, e un raset si tipat toata ziua,acum altfel tipa,vrea tot timpul bagat in seama, a inceput sa pape ceva mai bine, sta in fundulet nesustinut si se roteste pe tot patul si se taraste inapoi.dinti inca nu avem, e cam marait de doua zile si noaptea se trezea din ora in ora, azi nu i am mai dat mar crud si nu a mai fost asa marait,deci cred ca asta a fost motivul si nu dintii,o sa vad cum va fi in noaptea asta. din pacate nu a mai luat in greutate de mult timp dar inca e in grafic si sper sa recuperam.
Smecheranul tau ce mai face?

LauraF
25.06.2010, 23:16:05
Roxana, eu am acasa Gengigel (e cel mai scump), Calgel si Baby4you Gel gingival (asta e cel mai ieftin). Toate doar calmeaza putin, nu fac minuni. Ii mai poti da lui bebe o jucarie de dentitie racita in prealabil (numai sa o vrea)
Simi_wau, multumim pentru sustinere, si felicitari pt iepuras! :x

roxana1
25.06.2010, 23:22:43
buna
cele 2 geluri de care ti-am spus...cred, 99% ,ca sunt singurele de pe piata, si ti-am zis: nu fac minuni...ii mai linistesc, dar Atat!!

ahh...lu" Ianisica i-au iesit amandoi dintisorii de jos!!!!!se vad si ii si simt!!!! Am sa incerc maine sa le fac poza:">Mi-e asa mila de el...nu a facut febra, nu a fost plangacios. doar ca aseara, si vad ca si acum..nu prea vrea sa adoarma. Sta cu titi in gura si scanceste...il doare pe mititel:-<...
Laura..>:D<doar stii ca ai un luptator!!! da-i un pup mare si de la mine
Am inteles,mersi mult. E bine ca ii mai linistesc...
Felicitari pt iepuras:*

roxana1
25.06.2010, 23:27:36
Roxana, eu am acasa Gengigel (e cel mai scump), Calgel si Baby4you Gel gingival (asta e cel mai ieftin). Toate doar calmeaza putin, nu fac minuni. Ii mai poti da lui bebe o jucarie de dentitie racita in prealabil (numai sa o vrea)
Simi_wau, multumim pentru sustinere, si felicitari pt iepuras! :x
Multumesc mult >:D<

Rok5ana
26.06.2010, 00:20:43
Incerci sa te gandesti cat mai mult la bebicul care creste in burtica si sa te detasezi. Sunt sigura ca majoritatea pregatirilor ptr nunta sunt finalizate, daca mai sunt 3 saptamani, asa ca lasa pe altii sa se streseze si tu bucara-te de ce-i primit in dar ;-)

Dr. mea e dr. Tirnoveanu, pe care o gasesti la MedCenter sau la cabinet Onofriescu(doar ca aici tarifele sunt mai mari) si bineitneles lucreza in spitalul de la cuza voda.

Cum e dr Tirnoveanu? Eu inca nu am fost la control si as vrea sa merg dar nu stiu la cine sa indraznesc..

Rok5ana
26.06.2010, 00:23:34

Felicitari pentru vestile bune! >:D< >:D<>:D<

Rok5ana
26.06.2010, 00:31:00

Cum sa semene Iris a baietel?!....asa frumusete de printesa. Cand is mici mai toti is a fel.....si mie mi se intampla sa ii greseasca genu:-$..."Sa va traiasca. E fetita, nu?" Chiar ieri l-o "laudat" un nene...

roxana1
26.06.2010, 03:13:15
of,imi spune si mie cineva de ce copilu meu nu mai are somn?s-a trezit la 1,a papat lapte, a adormit 10minute dupa care s-a trezit si de atunci nu mai are somn. Nu plange, nu maraie,nu nimic, se tot intoarce pe burta in patut si isi ridica capul cat de tare poate si se uita prin jur,prin casa si are ochii cat cepele. Il tot legan de zor si nimic. Si a bobinat aseara si 120ml de lapte cu cereale si ma gandeam ca o sa doarma mai bine ca in ultimele 2 nopti mi s a trezit din ora in ora si nu vroia lapte de fiecare data dar maraia si plangea. Eu am zis ca maraia de la marul crud pe care i-l dadusem, acu nu i-am mai dat si nu mai maraie dar nu are somn. De ceeee:(((

chrysthyana
26.06.2010, 03:46:42
of,imi spune si mie cineva de ce copilu meu nu mai are somn?s-a trezit la 1,a papat lapte, a adormit 10minute dupa care s-a trezit si de atunci nu mai are somn. Nu plange, nu maraie,nu nimic, se tot intoarce pe burta in patut si isi ridica capul cat de tare poate si se uita prin jur,prin casa si are ochii cat cepele. Il tot legan de zor si nimic. Si a bobinat aseara si 120ml de lapte cu cereale si ma gandeam ca o sa doarma mai bine ca in ultimele 2 nopti mi s a trezit din ora in ora si nu vroia lapte de fiecare data dar maraia si plangea. Eu am zis ca maraia de la marul crud pe care i-l dadusem, acu nu i-am mai dat si nu mai maraie dar nu are somn. De ceeee:(((
inseamna ca si voi sunteti pasari de noapte!cred ca si/a schimbat un pic orarul ca i/a fost dor de tine! lasa/l asa daca nu maraie ,da/i o ocupatie poate adoarme fara sa/si dea seama!aseara didi asa a adormit!nu a adormit la san ca de obicei dar in schimb a urmarit cu ochii o floricica pana i s/au inchis!dar m/a trezit la 3 sa pape si mi/a stricat somnul!

madinai
26.06.2010, 07:52:30
LA MULTI ANI, RAZVANEL!
SA CRESTI MARE SI SANATOS!
deci, ce dai de baut azi?;-)

ralubebemic
26.06.2010, 09:02:53
neataaaaaaaaaaa!!! am impresia ca n-o sa mai vad soarele pe cer, m-am saturat :((
n-am mai apucat sa intru ca terorista asta mica imi ocupa tot timpul...iar zilele astea cu ploaie a fost jale, ea fiind obisnuita una-doua sa o scot afara.....ma ia de mana si ma duce la usa de la intrare si insista sa mergem "pa"
multumesc fetelor pt urari....mai am o luna si taiem si noi motu'...am niste emotiiiiiiiiiiiiii
Felicitari Laura pt Luca, sa dea DD sa se recupereze si sa duca o viata normala....am vazut ca ai inceput sa il scoti in locuri publice, inseamna ca e pe drumul cel bun

alinutza20
26.06.2010, 09:07:22
LA MULTI MULTI ANI RAZVAN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<:-P<:-P<:-P
Sa fii sanatos, fericit si sa cresti mare mare sa-ti bucuri parintii cu realizarile tale!!!!!!!!!!!!
[email protected]};[email protected]};[email protected]};-, sa-ti dea D-zeu multa sanatate!!!!!!!!!!!! A TRECUT 1 AN!!!!!!!!!!!!!!! :madlaugh::madlaugh::madlaugh::madlaugh:1 an greu, cu multa oboseala acumulata, cu multe griji, cu multi nervi... dar e probabil cel mai fericit an din viata ta, un an de cand esti MAMA!
Multa putere in continuare, si sa ne auzim sanatosi si peste multi multi ani de-acu incolo!!!:gen_05::gen_05::gen_05:
:rocking::rocking::rocking::rocking::rocking::rock ing:

a inceput seria 3 de A :))

AnaM
26.06.2010, 09:32:49
La multi ani, Razvanel, multa multa sanatate, fericire, implinire, si sa-i bucuri mereu pe parintiii tai!
Anca, felicitari, multa putere, de-acum va fi mai greu dar mai frumos :x

LA MULTI ANI!

http://1.bp.blogspot.com/_A5rybLAS2_Q/Sw-Hvtmdr4I/AAAAAAAASzU/RGjGNmBJ1XQ/s1600/Cake1.jpg

Milagros
26.06.2010, 09:47:39
LA MULTI ANI, RAZVANE!!!! ESTI BAIET MARE DE ACU' SA FII CUMINTE SI SA II FACI MANDRI DE TINE PE MAMI SI PE TATI!!! FELICITARI, MAMI SI TATI!!! :gen_05:

Milagros
26.06.2010, 09:51:43

Neatza!
M-am mai calmat un pic ca au venit ieri finutii si nanuta si am facut o ciorba radauteana, am mai stat la cioace, am intins rufele la uscat 8-}
Nah, acu' ma bate Dumnezeu daca ma plang chiar asa...face si el cumparaturile chiar si singur ca s-a invatat, mai o curatenie chiar daca dureaza 5 ore aspiratul, in weekend mai sta cu Dragos sa fac eu nani si altele. Dar tare se mai strang cateodata multe si atunci explodez. Nu mai zic ce stress am de la faptul ca de cand am nascut numai la botez a fost curat cum trebuie la mine in casa ca in rest...:|

tsimonaiuliana
26.06.2010, 09:51:54
La multi ani fericiti,sanatosi,cu multe bucurii pt. Razvanel!!!!!!!!!!! <:-P<:-P<:-P
Anca,felicitari pt. ca esti MAMA! >:D<

Milagros
26.06.2010, 10:16:55
Am uitat sa va spun ca aseara i-am dat lui Dragos apa in canita cu pai si a stiut sa bea din prima. A fost asa simpatic si i-a placut ca greu i-am luat-o din mana. :))

alinutza20
26.06.2010, 10:31:17
Neatza!
M-am mai calmat un pic ca au venit ieri finutii si nanuta si am facut o ciorba radauteana, am mai stat la cioace, am intins rufele la uscat 8-}
Nah, acu' ma bate Dumnezeu daca ma plang chiar asa...face si el cumparaturile chiar si singur ca s-a invatat, mai o curatenie chiar daca dureaza 5 ore aspiratul, in weekend mai sta cu Dragos sa fac eu nani si altele. Dar tare se mai strang cateodata multe si atunci explodez. Nu mai zic ce stress am de la faptul ca de cand am nascut numai la botez a fost curat cum trebuie la mine in casa ca in rest...:|

IDEM ... deja am devenit de-o nesimtire crunta.. da nu mai pot frate..
cui nu-i place sa nu vina..
numa cine nu are copil mic nu stie sau nu intelege..

michellina
26.06.2010, 10:34:34
Neatza!
La multi ani Razvanel!!! Sa cresti mare si voinic, ca frumusel esti foc! Anca, multa sanatate si putere in continuare, felicitari pentru primul an de mamica si tine-o tot asa!
<:-P<:-P<:-P

michellina
26.06.2010, 10:39:23
roxana1, am vazut ca ti-au raspuns fetele referitor la gelul pt dintisori, dar ca sa-ti zic si parerea mea: David nu prea ma lasa sa-l dau cu gel, deci nu stiu cat de mult il ajuta, el oricum baga tot ce prinde in gurita si ma capseaza pe mine imediat ce ma prinde.

mireuca
26.06.2010, 10:47:43
sa dea DUMNEZEU sa fiti sanatosi!si sa nasti usor! si mai usor cu dansul in noaptea nuntii!:">:glumesc!dar oricum incearca sa stai departe de stresul nuntii!doar strictul necesar , restul lasa in grija altora! face rau la bebe! si ia ACID FOLIC!e atat de important ,dar cred ca deja stii asta!

Multumesc pentru sfat! Cand am vazut mesajul tau si am mai citit si pe net informatii am fugit repede la farmacie.

Mireuca, de dr. Grigore stiu ca e buna, dar e f ocupata si la cabinet nu se respecta niciodata programarile. In plus este f des plecata din localitate, ai "sanse" mari sa nu nasti cu ea. Au patit-o 2 cunostinte de ale mele. :)>-

Am sa tin cont de sfaturile voastre. O sa ma duc pt inceput la Dr. Grigore si daca o sa vad ca nu se respecta programarile si nu prea o sa aiba timp de mine o sa ma duc la Doamna Dr. Cojocaru.
De Doamna Dr. Holicov nu a auzit nimeni??
Am 3 zile de cand am aflat ca sunt insarcinata si viata noastra deja s-a schimbat. Viitorul sot nu mai fumeaza, frigiderul e plin de fructe si legume, iar greturile de dimineata si SEARA sunt prezente.
Ieri mi s-a intamplat ceva foarte jenant.Eu lucrez in vanzari, si in timp ce ii faceam o oferta unei cliente (din pacate aceasta clienta mirosea a cocktail de alcool, tutun si un pic de transpiratie) in cateva secunde m-am ingalbenit la fata si am fugit la baie unde am vomitat tot ce mancasem #-o
Si astfel m-am facut de rusine si fata de clienta iar colegii mei si-au dat seama de noua schimbare la mine. Eu inca nu vroiam sa le spun decat dupa un timp cand stiam ca totul e bine cu bebica.
pooooooooop pentru mamici

Juliette
26.06.2010, 10:54:37
Mersi, astept sa imi spui. spor la cumparaturi. Si daca nu cer prea mult te rog sa te uiti si pe cutia de biscuiti daca vrei sa vezi daca au gluten. Eu presupun ca da dar sa fiu sigura in caz ca trimit pe altcineva sa cumpere.:*
N-am mai ajuns in Siraj, dar pe eticheta unei salopete scrie Wylles, unul din standuri e cum intri pe usa mare a complexului, al doilea culoar la dreapta, pe partea stanga, o sa vezi ca au expuse numai hainute de genul body, salopete, caciulite...
M-am uitat pe cutie si sunt de fapt cereale cu biscuiti (http://www.milupa.ro/produs_detalii.php?id=18), dar pt noi sunt ok, ca nu-i dau zilnic si cand ii dau, ii pun cam o lingurita, atat. Si-asa pediatra mi-a zis sa-i dau 3-4 mese/zi (el are vreo 5 8-}), ca are cam mult 8,360 kg. :D

Juliette
26.06.2010, 10:57:46
Nu recomand Holicov, dar tu stii mai bine. Grigore e super buna, dar si f aglomerata. Sarcina usoara si fara stres ! :):*

Juliette
26.06.2010, 11:00:58
Era in Carrefour de la Baby Star - 200 sau 205 ron, am vrut eu sa iau pt Darius, dar ne-a salvat cumnata de la o cheltuiala, ne-a dat carutul nepoatei. :D E verde, asa ca merge si la baieti. :))

alinutza20
26.06.2010, 11:05:14
Multumesc pentru sfat! Cand am vazut mesajul tau si am mai citit si pe net informatii am fugit repede la farmacie.

Am sa tin cont de sfaturile voastre. O sa ma duc pt inceput la Dr. Grigore si daca o sa vad ca nu se respecta programarile si nu prea o sa aiba timp de mine o sa ma duc la Doamna Dr. Cojocaru.
De Doamna Dr. Holicov nu a auzit nimeni??
Am 3 zile de cand am aflat ca sunt insarcinata si viata noastra deja s-a schimbat. Viitorul sot nu mai fumeaza, frigiderul e plin de fructe si legume, iar greturile de dimineata si SEARA sunt prezente.
Ieri mi s-a intamplat ceva foarte jenant.Eu lucrez in vanzari, si in timp ce ii faceam o oferta unei cliente (din pacate aceasta clienta mirosea a cocktail de alcool, tutun si un pic de transpiratie) in cateva secunde m-am ingalbenit la fata si am fugit la baie unde am vomitat tot ce mancasem #-o
Si astfel m-am facut de rusine si fata de clienta iar colegii mei si-au dat seama de noua schimbare la mine. Eu inca nu vroiam sa le spun decat dupa un timp cand stiam ca totul e bine cu bebica.
pooooooooop pentru mamici

pe Cojocaru o recomnd si eu, are cabinet si la Medis si la Preventis, depinde unde-ti este mai aproape:)
e foarte ok chiar daca am avut niste divergente cu ea la momentul acela:)

roxana1
26.06.2010, 11:07:07
inseamna ca si voi sunteti pasari de noapte!cred ca si/a schimbat un pic orarul ca i/a fost dor de tine! lasa/l asa daca nu maraie ,da/i o ocupatie poate adoarme fara sa/si dea seama!aseara didi asa a adormit!nu a adormit la san ca de obicei dar in schimb a urmarit cu ochii o floricica pana i s/au inchis!dar m/a trezit la 3 sa pape si mi/a stricat somnul!
Grea noapte, nu imi dau seama ce are,cine stie... Daca ar fi de la dinti ar trebui sa maraie continuu,nu? Crezi ca eu pot dormi cand il aud si stiu ca e treaz?sunt obisnuita sa se trezeasca pt papa de cate ori vrea si apoi sa adoarma dar nu sunt obisnuita sa nu mai aiba somn cu orele. A adormit dupa doua ore jumate si in juma de ora s-a trezit iar.iar de la 6 s-a dus de tot somnul.
>:D<>:D<

La multi ani Razvanel,sa fii sanatos si fericit si sa ii bucuri pe parintii tai. Anca ai baiet mare,felcitari.

Juliette
26.06.2010, 11:21:20
LA MULTI ANI, RAZVANEL ! SA CRESTI MARE, SA FII SANATOS, CUMINTE SI VOIOS ! :love:
ANCA, FELICITARI, MAMI, PT ASA UN PUI SCUMP ! MULTA PUTERE, RABDARE SI MULT CALM SI DE ACUM INCOLO ! :gen_17::gen_17::gen_17:

AnaM
26.06.2010, 11:22:12
Cine a introdus albusul de oua la bebe?
Cum ati procedat?

Anmari, multam pentru oferta, deocamdata am vreo 20 de oua, imi mai aduce tata, dar daca raman in pana, te contactez!

alinutza20
26.06.2010, 11:28:18
Cum ati procedat?

Anmari, multam pentru oferta, deocamdata am vreo 20 de oua, imi mai aduce tata, dar daca raman in pana, te contactez!

am intrebat pe cineva si mi-a zis sa-l introduc progresiv..
si eu am de gand dar momentan n-am oua...:) dar sapt viitoare cand vine recolta sigur ii dau, sa scap de-o grija, si sa pot sa-i dau apoi si altceva ce contine albus:)

roxana1
26.06.2010, 11:29:37
N-am mai ajuns in Siraj, dar pe eticheta unei salopete scrie Wylles, unul din standuri e cum intri pe usa mare a complexului, al doilea culoar la dreapta, pe partea stanga, o sa vezi ca au expuse numai hainute de genul body, salopete, caciulite...
M-am uitat pe cutie si sunt de fapt cereale cu biscuiti (http://www.milupa.ro/produs_detalii.php?id=18), dar pt noi sunt ok, ca nu-i dau zilnic si cand ii dau, ii pun cam o lingurita, atat. Si-asa pediatra mi-a zis sa-i dau 3-4 mese/zi (el are vreo 5 8-}), ca are cam mult 8,360 kg. :D
Am inteles,mersi pt raspunsuri. Celalalt stand e de la aceasi firma sau alta?astept sa imi spui dupa ce te duci ce firma e.
Nu e mult deloc 8,360g,mie nu mi se pare. Cum sa aiba numai 3-4 mese pe zi?

roxana1
26.06.2010, 12:03:25
roxana1, am vazut ca ti-au raspuns fetele referitor la gelul pt dintisori, dar ca sa-ti zic si parerea mea: David nu prea ma lasa sa-l dau cu gel, deci nu stiu cat de mult il ajuta, el oricum baga tot ce prinde in gurita si ma capseaza pe mine imediat ce ma prinde.

Multumesc >:D<

ina_irina
26.06.2010, 12:24:06
Multumesc mult de tot.imi poti spune si un nume ceva cum se cheama?si e de la stand mare plin de carucioare,unde sunt multe in afară sau de la stand cu tot felu de articole pt copii? Ca eu ma cam pierd pe acolo
P.s. Puiul meu e cu o zi mai mare decat al tau :D.nu prea te am vazut pe aici

.
Intru pe miresici, dar mai mult citesc...si invat:) . Gaseai carut si la standul mare despre care zici tu, eu insa l-am luat de la ultima intrare in siraj (cea spre bucium) pt ca la acesta se poate modifica si pozitia la picioare (se indoaie pt sezut si partea de jos ), bara de la mijloc se poate scoate, pune mai sus, mai jos..., spatele se coboara aproape la 180 grade...e chiar fainut. Tipa zicea ca s-a vandut ft bine.
Chiar nu am observat ca sunt nascuti la o diferenta de o zi...defapt el ar fi trebuit sa se nasca pe 10 ;-)

Juliette
26.06.2010, 12:27:22
Am inteles,mersi pt raspunsuri. Celalalt stand e de la aceasi firma sau alta?astept sa imi spui dupa ce te duci ce firma e.
Nu e mult deloc 8,360g,mie nu mi se pare. Cum sa aiba numai 3-4 mese pe zi?
Da, sunt 2 standuri ale aceleiasi firme.
Pediatra spunea ca 8 kg trebuia sa aiba la 8 luni, nu la 6. Eu deocamdata am reusit sa-i scot o masa de lapte si sunt in curs sa o scot si pe a doua.
Mananca piure de legume, carnita si am inceput sa-i dau si galbenus. Asta ar fi masa de legume pe care am inlocuit-o. Mai avem una spre seara, cu branzica, iaurt, uneori ii dau fructe... care inca nu-i stabila. In rest... lapte, vreo 3 biberoane ziua si, mai nou, unul noaptea (a mai avut o perioada de asta pe la 3 luni, cand manca noaptea o masa).

Anmari
26.06.2010, 12:28:58
Cum e dr Tirnoveanu? Eu inca nu am fost la control si as vrea sa merg dar nu stiu la cine sa indraznesc..

E profesionista. Mi-e una imi place mult, dar sunt persoane care nu agreaza stilul ei morocanos. Nu e dr care sa te tina de mana, sa intre in povesti familiale sau alte cele. Isi face treaba si atat. E asa mai rece, dar eu prefer o profesionista si care are timp de mine, decat una care sa ma laude si sa nu aiba habar de ea :D

Michellina a nascut cu ea natural si a spus ca e o femeie de nota 20 asta dupa ce aproape toata sarcina s-a plans ca e rece ca medic :D

La multi ani! Razvanel

claudelle
26.06.2010, 12:33:18
Anca, draga mamica, a trecut deja un AN de cand ai puiul tau aproape, de cand ii veghezi noptile si zilele. Au trecut greu, usor numai tu stii.......dar cu siguranta au fost clipe de neuitat pentru voi, ca parinti.
Tot ce vreau sa va doresc sa treaca multi multi ani sanatosi pt Razvan si sa va aduca numai bucurii ! !

alibd
26.06.2010, 12:35:13
Anca, draga mamica, a trecut deja un AN de cand ai puiul tau aproape, de cand ii veghezi noptile si zilele. Au trecut greu, usor numai tu stii.......dar cu siguranta au fost clipe de neuitat pentru voi, ca parinti.
Tot ce vreau sa va doresc sa treaca multi multi ani sanatosi pt Razvan si sa va aduca numai bucurii ! !

La multi ani, Razvanel! <:-P Sa fii sanatos si sa-i bucuri pe parinti!

Milagros
26.06.2010, 12:40:09
Pediatra spunea ca 8 kg trebuia sa aiba la 8 luni, nu la 6. Eu deocamdata am reusit sa-i scot o masa de lapte si sunt in curs sa o scot si pe a doua.
Mananca piure de legume, carnita si am inceput sa-i dau si galbenus. Asta ar fi masa de legume pe care am inlocuit-o. Mai avem una spre seara, cu branzica, iaurt, uneori ii dau fructe... care inca nu-i stabila. In rest... lapte, vreo 3 biberoane ziua si, mai nou, unul noaptea (a mai avut o perioada de asta pe la 3 luni, cand manca noaptea o masa).

Nu mi se pare ca Darius e prea mare mai ales ca de acum nu mai iau ei asa mult in greutate. Dragos are 8,650 g si nu ne-a zis niciodata ca ar fi prea gras ci doar ca e f bine dezvoltat.

Anmari
26.06.2010, 12:41:22
Cum ati procedat?

Sigur, cand doresti ma contactezi.

N-ar trebui sa fie o schema si pentru asta :D

PS: Ne-a spart si nou al 5 lea dintisor: incisiv lateral stanga ei, dreapta mea sus \:D/

Juliette
26.06.2010, 12:51:36
Nu mi se pare ca Darius e prea mare mai ales ca de acum nu mai iau ei asa mult in greutate. Dragos are 8,650 g si nu ne-a zis niciodata ca ar fi prea gras ci doar ca e f bine dezvoltat.
Nici mie nu mi se pare gras sau obez, ci doar un copil bine dezvoltat. Mie mi-e drag asa, de asta nici nu ma stresez. E ok cum avem noi mesele acum ? :*
Mai dati, va rog, cate-o reteta, sa ma mai inspir si eu. :">

monique18virgo
26.06.2010, 12:56:53
Nici mie nu mi se pare gras sau obez, ci doar un copil bine dezvoltat. Mie mi-e drag asa, de asta nici nu ma stresez. E ok cum avem noi mesele acum ? :*

LA MULTI ANI, RAZVAN<:-P<:-P<:-Psa cresti mare,sanatos si sa aduci numai bucurii parintilor:*.
ALINA imi place numele ales de tine pt fetita(asa o cheama si pe nepoata mea numai ca inversat;-)).

monique18virgo
26.06.2010, 12:59:35
LA MULTE LUNITE si pt LETI cea mica<:-P(scuze de intarziere:">:*)

roxana1
26.06.2010, 13:22:02
Intru pe miresici, dar mai mult citesc...si invat:) . Gaseai carut si la standul mare despre care zici tu, eu insa l-am luat de la ultima intrare in siraj (cea spre bucium) pt ca la acesta se poate modifica si pozitia la picioare (se indoaie pt sezut si partea de jos ), bara de la mijloc se poate scoate, pune mai sus, mai jos..., spatele se coboara aproape la 180 grade...e chiar fainut. Tipa zicea ca s-a vandut ft bine.
Chiar nu am observat ca sunt nascuti la o diferenta de o zi...defapt el ar fi trebuit sa se nasca pe 10 ;-)
Pare super fain. Totusi un nume are?
Al meu ar fi trebuit pe 11:D

alibd
26.06.2010, 13:24:52
LA MULTI ANI, RAZVAN<:-P<:-P<:-Psa cresti mare,sanatos si sa aduci numai bucurii parintilor:*.
ALINA imi place numele ales de tine pt fetita(asa o cheama si pe nepoata mea numai ca inversat;-)).

Mersi mult! :*

roxana1
26.06.2010, 13:40:33
Mersi
Deja ai inceput sa ii dai si ou... Eu ii dau pe la 10 fructe cu branza calcica sau iaurt si pe la 13 legume cu carne sau iaurt. Biberoane mai multe ca bea putin si des. Al tau cati ml de lapte bea odata?si am o curiozitate daca nu te superi,de ce ai ales sa ii dai spre seara a doua masa de solide?

ina_irina
26.06.2010, 13:56:41
Pare super fain. Totusi un nume are?
Al meu ar fi trebuit pe 11:D
Carutul e..cred Baby Rich sau Rich Baby- e in masina si nu am cum sa ma uit si erau mai multe modele.
Iar bebica e Ianis:)

lady_l
26.06.2010, 14:03:22
[/B]

IDEM ... deja am devenit de-o nesimtire crunta.. da nu mai pot frate..
cui nu-i place sa nu vina..
numa cine nu are copil mic nu stie sau nu intelege..

Si eu care credeam ca sint unica cu taraboiiul la infinit prin casa :)) Chiar acum dimineata am tras un bocet.....in casa dezastru...copilul meu cu gura mare..ii iese o masea si e super agitata, nervoasa si are si diaree....eu singura#-o....da acum ca am citit m-am mai linistit :D

Ariana.....iepuras dulce..pup cu drag si felicitari ptr dintsuc:*:*:*

La multer lunite si pentru Letitia :*:*:*

Si parca mai citisem ieri ca si lui Ianisica ii ies dintisorii :D..pup si pentru printisor!

lady_l
26.06.2010, 14:06:48
La multi ani Razvanel!!!!!!!!!!!!
Sa cresti mare ingerash, sa ai parte de tot ce e bun si frumos in viata, sa ii faci mindri si fericiti pe mami si tati toata viata lor si sa fii mereu norocos si sanatos!!!!

Anmari
26.06.2010, 14:08:42
Ariana.....iepuras dulce..pup cu drag si felicitari ptr dintsuc:*:*:*

Multumim mult :*

roxana1
26.06.2010, 14:12:59
Carutul e..cred Baby Rich sau Rich Baby- e in masina si nu am cum sa ma uit si erau mai multe modele.
Iar bebica e Ianis:)
Mersi mult
Imi place mult numele

Ariana felicitari pt dintoc.

simi_wau
26.06.2010, 14:13:03
me Mandra foc!! Ianisica a aparut iar in revista si a castigat 100 Ron!! Fotomodel il face mama;-)

La multi ani Razvanel!!!

Pupam Ariana cu dinti;-)

alinutza20
26.06.2010, 14:26:46
me Mandra foc!! Ianisica a aparut iar in revista si a castigat 100 Ron!! Fotomodel il face mama;-)

La multi ani Razvanel!!!

Pupam Ariana cu dinti;-)

felicitariiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
in aceeasi revista?
pupam frumosu:*:*

lady_l
26.06.2010, 14:28:48

La multi ani Razvanel!!!

Pupam Ariana cu dinti;-)

Ooooooooooooo..felicitari!!!!! Si nu ne arati poza care l-a facut cistigator???;-)

alibd
26.06.2010, 14:36:39

La multi ani Razvanel!!!

Pupam Ariana cu dinti;-)

Mandrete de baiat!
Felicitari si la mai mare! <:-P

roxana1
26.06.2010, 14:41:01

La multi ani Razvanel!!!

Pupam Ariana cu dinti;-)
Oooo felicitari!!! Il "bagi pe felie" de mic. Cum ati reusit?ce tre sa faci?

Juliette
26.06.2010, 14:56:09
Mersi
Deja ai inceput sa ii dai si ou... Eu ii dau pe la 10 fructe cu branza calcica sau iaurt si pe la 13 legume cu carne sau iaurt. Biberoane mai multe ca bea putin si des. Al tau cati ml de lapte bea odata?si am o curiozitate daca nu te superi,de ce ai ales sa ii dai spre seara a doua masa de solide?
Al meu bea intre 160-200 ml de lapte la o masa. Ii dau spre seara a doua masa pt ca el bea pe la 4 dimineata un biberon de 150 ml, apoi se trezeste in jur de 9, iar pe la 10 ii dau iar lapte, asa ca raman urmatoarele mese de solide.

roxana1
26.06.2010, 15:23:34
Al meu bea intre 160-200 ml de lapte la o masa. Ii dau spre seara a doua masa pt ca el bea pe la 4 dimineata un biberon de 150 ml, apoi se trezeste in jur de 9, iar pe la 10 ii dau iar lapte, asa ca raman urmatoarele mese de solide.
Am inteles.da ce bine doarme, si mananca si bine. Ce lapte praf ii dai?

simi_wau
26.06.2010, 15:24:30
multumim>:D<
In Femeia de azi....trimiti poza;-)

ralubebemic
26.06.2010, 15:37:36
LA MULTI ANI RAZVAN !!!!!! ( de-acuma nu mai umblam cu lunile....trecem la categoria grea :)) )

who's next? Moni si Tudor???
ce trece timpu astaaaaaaaaaaa...#-o

geany_m
26.06.2010, 16:31:20
La multi ani, RAZVANEL! Sa cresti mare si frumos!<:-P<:-P<:-P

AnaM
26.06.2010, 17:42:56
Gata, i-am pus un out de prepelita in mancare (nu s-a simtit la gust), bebe a papat tot si n-are nici o reactie pana acum :D Sper sa fie ok!

AMR 4 zile :-SS :D

P.S. Pe unde sunteti? Nu picura afara? :D

roxana1
26.06.2010, 18:18:20
Gata, i-am pus un out de prepelita in mancare (nu s-a simtit la gust), bebe a papat tot si n-are nici o reactie pana acum :D Sper sa fie ok!

AMR 4 zile :-SS :D

P.S. Pe unde sunteti? Nu picura afara? :D
Bravo Tudorica, de acu sa vezi ce mancaruri iti pregateste mami, sa papi tot. Ce i ai pregatit pana la urma?

tsimonaiuliana
26.06.2010, 18:33:43
Bravo pt. Ianisica!=D>

Milagros
26.06.2010, 18:44:28

Eu in seara asta i-am dat mamaliguta cu iaurt si a papat f bine.
Azi am avut asa in meniu: dimineata la 7 san, la 10 cereale cu fructe, la 11 jumate san, la 1 jumate legume cu galbenus, la 3 san, la 5 jumate mamaliguta cu iaurt si de acu san.

Milagros
26.06.2010, 18:47:16

La multi ani Razvanel!!!

Pupam Ariana cu dinti;-)

Serios??? Uauu. Am trimis si eu cu Dragos si m-au contactat sa le dau adresa si nr de tel. O fi castigat si Dragosel ceva? Si noi tot model il facem :))

chrysthyana
26.06.2010, 18:49:50
Azi am avut asa in meniu: dimineata la 7 san, la 10 cereale cu fructe, la 11 jumate san, la 1 jumate legume cu galbenus, la 3 san, la 5 jumate mamaliguta cu iaurt si de acu san.
la multi ani razvanel si letitia cu intarziere!sa fiti sanatosi,:x:x dulcetelor!
cu ce fel de cereale ai inceput?si daca il diversific tre' sa-i dau fomula cu cereale ?sau pun laptic de mama? e cam sf in capul meu faza asta cu diversificarea!tot nu mi-am facut o schema finala !nu mai stiu cum e mai bine !sa incep cu suc de fructe sa incep cu supa, sa incep cu cereale?adevarata intrebare existentiala!!!:-?

Milagros
26.06.2010, 18:56:54
la multi ani razvanel si letitia cu intarziere!sa fiti sanatosi,:x:x dulcetelor!
cu ce fel de cereale ai inceput?si daca il diversific tre' sa-i dau fomula cu cereale ?sau pun laptic de mama? e cam sf in capul meu faza asta cu diversificarea!tot nu mi-am facut o schema finala !nu mai stiu cum e mai bine !sa incep cu suc de fructe sa incep cu supa, sa incep cu cereale?adevarata intrebare existentiala!!!:-?

Eu am inceput cu legume ca asa mi s-a parut logic, apoi fructe si acum ii dau cereale ca nu stiu ce sa-i dau la micul dejun si cereale suna...logic ;))
Eu i-am luat cereale din grau de la Nestle cu 5 fructe si lapte - ATENTIE: au gluten si 5 fructe, decdi de preferat sa fie introduse cele 5 fructe ca nu ai surprize. Astea se fac cu apa ca m-am gandit ca daca nu mai am destul laptic extra sa scot de la san. Tu daca ai laptic f mult poti lua din alea care se fac cu laptic sau daca puiul bea formula i le faci cu formula.
Noi am inlocuit intai masa de la pranz, apoi cea de dimi cu fructele si apoi cea de la 5.

Rok5ana
26.06.2010, 19:07:45
E profesionista. Mi-e una imi place mult, dar sunt persoane care nu agreaza stilul ei morocanos. Nu e dr care sa te tina de mana, sa intre in povesti familiale sau alte cele. Isi face treaba si atat. E asa mai rece, dar eu prefer o profesionista si care are timp de mine, decat una care sa ma laude si sa nu aiba habar de ea :D

Michellina a nascut cu ea natural si a spus ca e o femeie de nota 20 asta dupa ce aproape toata sarcina s-a plans ca e rece ca medic :D

La multi ani! Razvanel

Unde are cabinet? Poate ai mai spus dar n-am retinut8-}

Rok5ana
26.06.2010, 19:11:57
La multi ani razvanel!!! Sa cresti mare si sanatos si sa ii bucuri pe mami si pe tati!

Anca felicitari pentru mandrete de flacau mare! :)

LauraF
26.06.2010, 19:21:37
La multi ani Razvanel!!!!! <:-P<:-P<:-P
Felicitari baieteilor care au pozat si Arianei pt dintisori! Sunt putin in graba daca am uitat pe careva ... ^:)^

chrysthyana
26.06.2010, 19:24:25
Eu am inceput cu legume ca asa mi s-a parut logic, apoi fructe si acum ii dau cereale ca nu stiu ce sa-i dau la micul dejun si cereale suna...logic ;))
Eu i-am luat cereale din grau de la Nestle cu 5 fructe si lapte - ATENTIE: au gluten si 5 fructe, decdi de preferat sa fie introduse cele 5 fructe ca nu ai surprize. Astea se fac cu apa ca m-am gandit ca daca nu mai am destul laptic extra sa scot de la san. Tu daca ai laptic f mult poti lua din alea care se fac cu laptic sau daca puiul bea formula i le faci cu formula.
Noi am inlocuit intai masa de la pranz, apoi cea de dimi cu fructele si apoi cea de la 5.

mersimesc!da si mie mi se pare logic si corect asa!cam tot stilul asta vreau sa-l adopt si eu! mai astept sa faca cinci luni si incep sa-i dau lichide apoi incet , incet ii dau si solide!ai vostri tot asa faceau abdominale?e un semn ca vrea sa se ridice sau doar se screme si am devenit o mamica din lumea asta care crede ca kinderul ei e supradotat !of off!

roxana1
26.06.2010, 21:22:22
mersimesc!da si mie mi se pare logic si corect asa!cam tot stilul asta vreau sa-l adopt si eu! mai astept sa faca cinci luni si incep sa-i dau lichide apoi incet , incet ii dau si solide!ai vostri tot asa faceau abdominale?e un semn ca vrea sa se ridice sau doar se screme si am devenit o mamica din lumea asta care crede ca kinderul ei e supradotat !of off!
Al meu a inceput sa faca abdominale de pe la 3 luni jumate si inca mai face.
Si eu am inceput cu legume,mai intai suc de morcov la pranz si dupa cateva zile am facut supa din morcov si albitura. Supa apa chioara nu prea i-a placut asa ca i-am blenduit morcovul si albitura si am subtiat cu supa. Oricum nu aveam de gand sa stau sa ii dau supa chioara,macar supa crema. Apoi am inceput cu fructele la micul dejun preparate termic ca mi a fost frica sa nu ii nenorocesc burtica daca i le dau crude sau sucuri. Si acum cand i am dat mar crud l a durut burtica. La para sau nectarine crude nu a fost asa. Eu mi am adaptat o schema ce si cum sa introduc si m am tinut de ea. E mult mai usor sa ti o faci de la inceput.multa bafta si sa ai un papacios.

Juliette
26.06.2010, 21:56:24
Am inteles.da ce bine doarme, si mananca si bine. Ce lapte praf ii dai?
De dormit... se mai trezeste noaptea, mai scanceste, dar ii dau un pic de apa sau suzeta, il pacalim si adoarme la loc. Doar la 4 ii fac lapte, am pus pe seama unui puseu de crestere, a mai facut asa la 3 luni. Ziua nu prea mai doarme cum trebuie, sunt zile in care doarme doar 30-60 min.
Lapte ii dau Milumil, de la inceputuri. Am incercat intai Humana, dar se constipa, am trecut pe Milumil, am vazut ca ii merge bine si am ramas cu el.

Juliette
26.06.2010, 21:59:10
Suna bine, eu i-am dat ieri galbenus, azi pui cu legume. :) Am ratat fructele, ca eram pe-afara. :D

Juliette
26.06.2010, 22:02:01
Parerea mea, sa incerci intai cu legumele. Eu am inceput cu sucuri de fructe si a refuzat supa si legumele, plus ca s-a cam deranjat la burtica. Am facut pauza aproape 2 sapt, am reluat treaba cu legumele si a mers.

Milagros
27.06.2010, 08:22:28

Al meu tot face da de ridicat IOC. A inceput sa stea in fundut cate un pic dar daca il punem noi. Aseara ne-a surprins placut si a stat in fund nesustinut in cadita la baie ca de obicei se ducea pe spate ca placinta si statea cu picioarele pe margine ca un belfer si se tinea cu manutele de laturi. Aseara insa s-a jucat asa frumos in fundut cu ratustele si a facut numai apa in jur.

michellina
27.06.2010, 08:54:19
Al meu tot face da de ridicat IOC. A inceput sa stea in fundut cate un pic dar daca il punem noi. Aseara ne-a surprins placut si a stat in fund nesustinut in cadita la baie ca de obicei se ducea pe spate ca placinta si statea cu picioarele pe margine ca un belfer si se tinea cu manutele de laturi. Aseara insa s-a jucat asa frumos in fundut cu ratustele si a facut numai apa in jur.

Neatza all!
Incet incet o sa stea si singurel. David nici acum nu se ridica singur in fundulet, nu cred ca a prins ideea si nu-mi fac griji... are timp, zic eu.:-?

Milagros
27.06.2010, 11:32:31
Neatza all!
Incet incet o sa stea si singurel. David nici acum nu se ridica singur in fundulet, nu cred ca a prins ideea si nu-mi fac griji... are timp, zic eu.:-?

Vai ce balsam la sufletul meu! V-am zis ca pediatra mea se uita de parca numai copilul meu nu sta in fund si nu se ridica la varsta asta. Si eu zic ca e ok, sunt copii si copii. Stiu o fetita de 5 lunite care se ridica singurica sprijinindu-se in cot si e asa comica.

gabriela_rgh
27.06.2010, 12:00:41
Vai ce balsam la sufletul meu! V-am zis ca pediatra mea se uita de parca numai copilul meu nu sta in fund si nu se ridica la varsta asta. Si eu zic ca e ok, sunt copii si copii. Stiu o fetita de 5 lunite care se ridica singurica sprijinindu-se in cot si e asa comica.
Eu zic sa nu iti mai faci griji.Sunt copii si copii.Sotul meu nu a vb pana la 3 ani.Fiecare are ritmul lui si daca tu il vezi vesel si sanatos, ai sa fii uimita cand va vrea direct in picioare(am vazut-o la un nepot de la o verisoara, la fel nici in fund , nici de-a busilea. direct .in picioare dom'le!).
Cum e manuta?

P.S.Pt ca nu am timp sa recuperez si vad pe aici multi bebici sarbatoriti,le urez si eu sa fie veseli si sanatosi si felicitari parintilor!:gen_17::gen_17::gen_17::gen_17:

Milagros
27.06.2010, 12:31:02
Eu zic sa nu iti mai faci griji.Sunt copii si copii.Sotul meu nu a vb pana la 3 ani.Fiecare are ritmul lui si daca tu il vezi vesel si sanatos, ai sa fii uimita cand va vrea direct in picioare(am vazut-o la un nepot de la o verisoara, la fel nici in fund , nici de-a busilea. direct .in picioare dom'le!).
Cum e manuta?

P.S.Pt ca nu am timp sa recuperez si vad pe aici multi bebici sarbatoriti,le urez si eu sa fie veseli si sanatosi si felicitari parintilor!:gen_17::gen_17::gen_17::gen_17:

Stiu, eu eram tare linistita pana m-a luat pediatra la rost ca de ce nu sta dom'le in fund. Degeaba ii spuneam eu ca are echilibru daca il pun in picioruse...etc. ...ea o tinea pe-a ei cu statul in fund. Ma rog...

Manuta e f bine in sensul ca nu-l mai doare deloc, a recuperat f bine ca el nu o folosea deloc ca prinsese frica si nu apuca cu ea, nu o intindea dupa obiecte si eram tare mahnita, dar a recuperat fff bine si o foloseste la fel ca si pe cealalta. Luni sunam doctorita ca mergem iar la injectare. Eu trag speranta ca mai facem maxim 2-3 injectii [-o<

Am vazut pe la Off-topicuri ce frrumos spui de Damian :x Ai sa fii o mamica tare buna. >:D<

gabriela_rgh
27.06.2010, 12:53:25
Stiu, eu eram tare linistita pana m-a luat pediatra la rost ca de ce nu sta dom'le in fund. Degeaba ii spuneam eu ca are echilibru daca il pun in picioruse...etc. ...ea o tinea pe-a ei cu statul in fund. Ma rog...

Manuta e f bine in sensul ca nu-l mai doare deloc, a recuperat f bine ca el nu o folosea deloc ca prinsese frica si nu apuca cu ea, nu o intindea dupa obiecte si eram tare mahnita, dar a recuperat fff bine si o foloseste la fel ca si pe cealalta. Luni sunam doctorita ca mergem iar la injectare. Eu trag speranta ca mai facem maxim 2-3 injectii [-o<

Am vazut pe la Off-topicuri ce frrumos spui de Damian :x Ai sa fii o mamica tare buna. >:D<
Eu va doresc sanatate multa si sa treaca repede perioada asta.
Cat despre a fi mamica buna, cred ca e mai usor sa zici asa din exterior..saraca sormea mai cedeaza uneori si de la oboseala, si ca e bebe mofturici...si apoi se invinovateste ca nu e mama buna.Dar cred ca e o chestie prin care ati trecut toate la un moment dat.Si apoi tot ea zice ca ii trec toate cand il vede zambind.

Anmari
27.06.2010, 13:05:32
Unde are cabinet? Poate ai mai spus dar n-am retinut8-}

La MedCenter o gasesti.

Milagros
27.06.2010, 13:35:29
Eu va doresc sanatate multa si sa treaca repede perioada asta.
Cat despre a fi mamica buna, cred ca e mai usor sa zici asa din exterior..saraca sormea mai cedeaza uneori si de la oboseala, si ca e bebe mofturici...si apoi se invinovateste ca nu e mama buna.Dar cred ca e o chestie prin care ati trecut toate la un moment dat.Si apoi tot ea zice ca ii trec toate cand il vede zambind.

Ohoo, numai Dumnezeu stie de cate ori am zis ca dau cu bebe de pamant :-$:"> si apoi da-i si boceste ca sunt mama cu capu'.

LauraF
27.06.2010, 17:10:27
Hello mamici, putina activitate, se vede ca e duminica :)
Chrystyana, bafta cu diversificarea!
Milagros, eu ti-am mai spus sa nu iti bati capul cu statul in fundulet, toate la timpul lor. >:D< Vezi bine ca fiecare bebe are ritmul lui in care le face pe toate. Al meu a sarit complet peste etapa "mers de-a busilea". A vrut direct in picioare. Acum merge singurel (bine, inca il mai sustin eu, dar merge).
Salutari si celorlate mamici si bebici!>:D<

monique18virgo
27.06.2010, 17:13:39
Ohoo, numai Dumnezeu stie de cate ori am zis ca dau cu bebe de pamant :-$:"> si apoi da-i si boceste ca sunt mama cu capu'.

Eu zic sa stai linistita ca e prematur si cica au cam o luna de recuperat.Miruna a stat nesprijinita in fundulet de abia pe la 7,5 luni.Abia acum invata mersul in patru labe(sa vezi ce comica e cu fundul in sus8-})merge daca o tin de ambele manute,daca o tin numai de una nu are un echilibru perfect dar nu imi fac griji ca are timp sa recupereze.Rabdare mami ca toate vin la timpul lor.>:D<

Milagros
27.06.2010, 17:24:29
Tare dragi imi sunteti toate >:D<>:D<>:D<
Stiu faza ca e prematur si i-am zis-o si pediatrei dar ea mereu a avut replici de genu': haideti doamna, asa prematur... ca adica uite ce bine dezvoltat e...ceea ce e adevarat, nici nu zici ca a venit cu 5 sapt mai repede pe lume, dar asta nu inseamna ca nu e prematur ci pur si simplu ca ne-a iubit Doamne Doamne si a avut grija de noi si s-a dezvoltat ca toti nou-nascutii la termen dar el tot preamtur ramane.
Nah, deja nu ma mai consum, ea poa' sa zica, eu le stiu pe ale mele :)

tsimonaiuliana
27.06.2010, 22:26:22
Buna seara!Am fost si noi azi in Copou in parc ,tare aglomerat dar lui David i-a placut la nebunie.Fetele, in Expo e asa de aglomerat in fiecare duminica sau doar azi ca a fost targul de oale?

Simi_waw,cred ca l-am zarit pe Ianis,era in carutz dar il conducea o alta fata(parca nu erai tu).

De azi a inceput si la noi numaratoarea inversa:D.

ralubebemic
27.06.2010, 22:50:50
Buna seara!Am fost si noi azi in Copou in parc ,tare aglomerat dar lui David i-a placut la nebunie.Fetele, in Expo e asa de aglomerat in fiecare duminica sau doar azi ca a fost targul de oale?

Simi_waw,cred ca l-am zarit pe Ianis,era in carutz dar il conducea o alta fata(parca nu erai tu).

la multe lunite David!!!
mama ce de-a petreceri urmeazaaaaaaaaa \:D/
si noi am iesit azi da am fost in Botanica, in Copou si Expozitie era jale...plus ca era imposibil sa parchezi decent masina.....

Rok5ana
27.06.2010, 23:12:01

La Multe Lunite lui David!>:D<

Rok5ana
27.06.2010, 23:30:11
la multe lunite David!!!
mama ce de-a petreceri urmeazaaaaaaaaa \:D/
si noi am iesit azi da am fost in Botanica, in Copou si Expozitie era jale...plus ca era imposibil sa parchezi decent masina.....

La Multe Lunite! Scuze de intarziere.
Ce de pitici se pregatesc sa implineasca un anisor! :)

chrysthyana
27.06.2010, 23:46:33

vad ca o tinem numai in "shouri" pe forumul nostru de iasi! in fiecare zi minim un sarbatorit! la multe lunite DAVID!
multumesc fetele pentru sfaturi!
mi/a venit un dubiu...stiti , v/am zis de abdominalele lui fiu/miu si cand l/a vazut vesnica prietena doctorita comunista a mamei mi/a zis sa/l tin "intre perne" ca sa invete sa stea hopa!acuma ca o mama din lumea asta nestiutoare dar dornica de vanat progresele fiului predilect (care de fapt e unicul :)))ma intreb daca spusele domnei doctor se potrivesc in final cu noile legi oms...care din cate am inteles eu sunt total impotriva fortarii copilului! sa/l las in pace sau sa /l tin intre perne ca deh, copilul vecinei e performer in ale statului in fundulet de la 3 luniiiiiii:huh::huh:!!! deci va dati seama ce total regresivi suntem!nu va mai zic ce bad mama sunt ca nu am dat mar cu biscuite copilului de la 3luni juma'!!! am impresia ca daca mai stau mult la cioace cu d/na doc o sa ajung sa cred ca/s cea mai nepriceputa mama din lumea asta!:((:)) !a zis didi sa va dau un pup mic! acum a adormit ca va dadea el , dansul in persoana!

Milagros
28.06.2010, 07:52:14

La multe lunite David, frumosule!!!!

roxana1
28.06.2010, 08:22:24
la multe lunite sanatoase David

Cristiana eu nu l am tinut niciodata intre perne,nu stiu,nu mi a placut ideea. Doar la spate ii puneam o perna si il lasam la 45 de grade dar el tot vroia sa se ridice mai tare,iar cand obosea si nu mai vroia sa stea se lasa singur sa cada intr o parte culcat(ceilalti spuneau ca a cazut buturuga sau ca s-a imbatat,dar de fapt asa vroia el,ei stiu mai bine decat noi cand nu mai vor sa stea intr o anumita pozitie)

Milagros
28.06.2010, 09:06:23
Nici eu nu sunt adepta "tinutului intre perne" desi si pediatra si membrii familiei au tot insistat pe tema asta. Uite ca Dragos nu sta singur in fundut si tot nu-mi fac griji si tot nu-l tin intre perne. Il pun in fund normal pe canapea sau in carut si cat vrea el sa stea sta cat nu...tot asa, se lasa la 45 de grade sau pe o parte ca buturuga.

LauraF
28.06.2010, 09:20:21

David, la multe lunite!!! Acus esti baiat mare!! :gen_05:
Am fost si eu in Copou ieri (fara cel mic), noroc ca m-am dus dupa 18, am inteles ca a fost jale dupa amiaza. In Expo e plin de copii in fiecare seara, dar in nici un caz ca ieri. Zona dedicata celor mici (parcul, lacul...) e mai aglomerata de regula, restul parcului e lejer.

LauraF
28.06.2010, 09:21:50
vad ca o tinem numai in "shouri" pe forumul nostru de iasi! in fiecare zi minim un sarbatorit! la multe lunite DAVID!
mi/a venit un dubiu...stiti , v/am zis de abdominalele lui fiu/miu si cand l/a vazut vesnica prietena doctorita comunista a mamei mi/a zis sa/l tin "intre perne" ca sa invete sa stea hopa!acuma ca o mama din lumea asta nestiutoare dar dornica de vanat progresele fiului predilect (care de fapt e unicul :)))ma intreb daca spusele domnei doctor se potrivesc in final cu noile legi oms...care din cate am inteles eu sunt total impotriva fortarii copilului! sa/l las in pace sau sa /l tin intre perne ca deh, copilul vecinei e performer in ale statului in fundulet de la 3 luniiiiiii:huh::huh:!!! deci va dati seama ce total regresivi suntem!nu va mai zic ce bad mama sunt ca nu am dat mar cu biscuite copilului de la 3luni juma'!!! am impresia ca daca mai stau mult la cioace cu d/na doc o sa ajung sa cred ca/s cea mai nepriceputa mama din lumea asta!:((:)) !a zis didi sa va dau un pup mic! acum a adormit ca va dadea el , dansul in persoana!
Nici eu nu l-am tinut pe al meu intre perne, dar a stat in balansoar (am avut unul nu f performant dar era ok pt cel mic ca statea usor ridicat si putea sa vada ce se intampla in jur). Oricum la 3 luni intre perne... nu e totusi prea devreme??? :-\ La mine a inceput sa sea in fundulet abia in luna a 6 a, si atunci cate putin.

michellina
28.06.2010, 09:51:14
Neatza!
La multe lunite Davidel frumusel!<:-P<:-P<:-P

simi_wau
28.06.2010, 10:37:15

si mie mi s-a parut ca te-am vazut. Pe Ianis il ducea fina mea:D
am pus pozici noi cu bebe mancaciosul

ralubebemic
28.06.2010, 10:37:32

dap..cred ca nu este mamica care sa nu aiba in anturaj cel putin o persoana " atotstiutoare"... si eu inca ma mai enervez uneori da incerc sa ma abtin ca n-are sens....lasa copilul sa se dezvolte in ritmul lui, atata timp cate e sanatos si nu exista nici un fel de problema....nu vad de ce sa il fortezi sau sa iti faci griji...
le am si eu pe ale mele....de ce n-are par mai lung...de ce n-are decat 2 dinti.....de ce nu vorbeste, de ce nu cere oala.............:[email protected]:talk_04:
cred ca daca ne-am potrivi am ajunge la Socola sau :gen_01:

michellina
28.06.2010, 10:42:22
si mie mi s-a parut ca te-am vazut. Pe Ianis il ducea fina mea:D
am pus pozici noi cu bebe mancaciosul

Bravo mancaciosului si sa pape bine, fara mofturele! Pofta buna pui!

Anmari
28.06.2010, 14:22:25
http://medlive.hotnews.ro/laptele-de-vaca-adaugat-la-alimentatia-copilului-in-primele-doua-saptamani-de-viata-il-fereste-de-alergie.html

ceva interesant de citit :)

roxana1
28.06.2010, 14:42:58
fetelor cu ce combinati voi carnea si le place bebeilor?se pare ca puiul meu nu se da in vant dupa carne,am incercat pana acum piept si pulpa de pui dar se cam stramba si papa doar cateva lingurite. Ma gandesc ca poate nu i-am combinat-o eu in asa fel incat sa-i placa desi am incercat si cu legumele care ii plac lui,si cu piure de mai multe legume,si cu iaurt.

Milagros
28.06.2010, 14:49:39
fetelor cu ce combinati voi carnea si le place bebeilor?se pare ca puiul meu nu se da in vant dupa carne,am incercat pana acum piept si pulpa de pui dar se cam stramba si papa doar cateva lingurite. Ma gandesc ca poate nu i-am combinat-o eu in asa fel incat sa-i placa desi am incercat si cu legumele care ii plac lui,si cu piure de mai multe legume,si cu iaurt.

Eu am adaugat-o in piureurile lui obisnuite de legume.
Presupun ca ai inceput cu o cantitate mica de carne. nu? :D

Juliette
28.06.2010, 15:33:56
Ce vreme de cacao... Stie cineva cat mai ploua ? :(

LauraF
28.06.2010, 15:38:56
Ce vreme de cacao... Stie cineva cat mai ploua ? :(
Se pare ca pana joi conform acestui site http://www.weather.com/weather/tenday/ROXX0020

Juliette
28.06.2010, 15:50:09
Se pare ca pana joi conform acestui site http://www.weather.com/weather/tenday/ROXX0020
Pot sa spun ca m-am saturat ? Ne-am bucurat si noi ieri de un gratar, iar de azi... iar stam in casa. :-&

AnaM
28.06.2010, 17:20:48
La multe lunite sanatoase si fericite lui David, cu intarziere, am lipsit motivat (netul L-) )

Azi i-am dat golanului la pranz ciorba de loboda :D A mancat binisor, cam 300-350 ml.

Ce face fetele? Azi-noapte la 5 m-a trezit ploaia, m-am speriat ingrozitor, strada de langa noi era fluviu... Deja ma vedeam la stirile de la ora 5, cu apa la genunchi ;))

alinutza20
28.06.2010, 17:33:37
hello fetele..
am fost si noi la vaccin... ma doare capu de atata plans...
avem 10,6 kg si 77-78 cm.. in rest, toate-s bune..

roxana nici moni n-a acceptat la inceput carne de pui si i-am dat vita care-o papa f bine, apoi cu timpul a papat si pui

Anmari
28.06.2010, 17:47:40
hello fetele..

roxana nici moni n-a acceptat la inceput carne de pui si i-am dat vita care-o papa f bine, apoi cu timpul a papat si pui

de ce a plans mititica? a durut-o vaccinul sau s-a speriat mai mult?
nu ne-ai mai spus cum ii merge cu noul laptic? tot asa probleme cu burtica sau s-a mai domolit?

roxana1
28.06.2010, 18:34:54
Eu am adaugat-o in piureurile lui obisnuite de legume.
Presupun ca ai inceput cu o cantitate mica de carne. nu? :D

Ma gandeam ca poate sunt si niste combinatii care ies super cu carne.
Mai,eu tot ce am inceput nu am inceput cu o cantitate mica si apoi sa cresc cantitatile de la o zi la alta,i-am dat cat a vrut(de fapt poate asa o sa fie si cu carnea,la inceput papa mai putin pana se obisnuieste cu gustul si-i place si apoi poate va incepe sa pape mai mult, uite ca pana acum nu m-am gandit la asta). Inteleg ca trebuia nici sa nu se simta ca sa pape cu pofta mai mult. 40 g de carne cruda,dupa fierbere stiu ca ramane mai putin.Cand auzeam fete care spuneau ca de cand au introdus carnea bebeii au inceput sa pape mult mai bine,speram ca si al meu sa pape de rupe de cum ii bag carnea,dar cine stie,poate cu timpul.

Yonika
28.06.2010, 18:43:21
Buna la toate fetele!
sa incep prin a le multumi fetelor pt gandurile bune pt mine (michellina, lauraf, jewelieta )>:D<. Am noroc ca ne-am mutat la Iasi si ma mai ajuta mama, cat a stat sotul in spital a mai stat cu ea, daca nu, as fi purtat-o si pe ea prin spitale. Insa tot eu ii fac mancare, eu ii dau sa pape, ii mai da si mama cam jumate din dati sa spun asa (la noi e un mic santier, au izolat casa, bucataria si baia si a trebuit sa se imparta si ea in mai multe).

In al doilea rand, LA MULTI ANI PT RAZVANEL! Chiar daca nu am reusit in ziua aia sa intru sa va urez\ toate cele bune, e bine si mai tarziu, decat niciodata!

La multe lunite si pt Leti cea mica!:* dar si pt Davidut!

Ana, eu am dat deja albus la bebelina si prima data i-am pus un ou intreg la perisoare in bors (mancate in doua zile)l si a doua oara i l-am fiert si i l-am dat fiert si l-a papat o data pe tot. Nu a avut nimic.

Felicitari si pt Luca si ne bucuram sa auzim numai vesti bune, si asa sa fie mereu. Felicitari si pt dintzucii lui Ianisica si Arianei. Pupam micutii dintzosi.

Daca am sarit ceva scuze, ca in timp ceva citeam din urma, am pus si la steamer un mar pt bebelina. Am fost si noi aseara in Copou si pe la targ. Ce de-a copii! Ne-am dat si noi in toate cele ce se roteau in parcul pt copii (mai tarziu si ceva poze).
acum bebelina mea se tine de mine, se ridica in picioare si imi da drumu, sta vreo 10 secunde in picioare si apoi isi da drumu in fund, si ii place tare ca a facut exercitiul asta de vreo 7-8 ori; si e o regula la ea, cu limba scoasa de un cot afara!:-p acusica o ia la fuga singura\:D/
am fost si noi vineri la vaccin, a plans vreo 30 secunde la primul vaccin, si la cel din manuta cand a vazut asistenta ca vine iar cu acul spre ea a inceput sa planga in avans :)) saracuta, dar apoi i-a trecut iar repede. Insa acasa a fost toata ziua mai maraita si a dormit de ori mai bine de o ora de fiecare data. la 4 luni cand am facut infanrix-ul tot asa, mi-a plans vreo ora in continuu ca nu stiam ce sa ii mai fac, nu vroia nimic, nici san, nimic-nimic. S-a mai interesat sotul a doua zi ce ar fi putut avea si a mai auzit ca s-ar putea de la acel vaccin sa ii amorteasca piciorul (facandu-se si la un an acelasi vaccin, unii copii au arat ce ii doare, ma gandesc si eu, nu stiu cum de se stie asa ceva). si am cantarit-o cand am ajuns la Bacau si are 11,75 kg si 80 cm, deci la un an avea cred 11,500 kg. Am intrebat dr daca nu are cam multe kg si mi-a zis ca arat f bine, nu e grasa si sa nu imi fac probleme. Chiar apropo de kg si masa, bebelina mea la pranz papa cam 350 gr, felul 1 borsuc sau supica si felul 2, carnita cu legume sau out cu legume; oare e multa daca papa atat la o masa sau nu, am uitat sa intreb dr.

Fetele, cele care doreati sa va trimit folie cu diversificarea, nu pot sa vi le atasez ca sunt prea mari si nu am timp sa stau sa le fac mai mici, dati-mi adresa de mail si vi le trimit pe mail.

alinutza20
28.06.2010, 18:45:15
de ce a plans mititica? a durut-o vaccinul sau s-a speriat mai mult?
nu ne-ai mai spus cum ii merge cu noul laptic? tot asa probleme cu burtica sau s-a mai domolit?

ei.. s-a si speriat, probabil a si durut-o intepatura.. mai e si alintata...
bine merge cu lapticul, face caca normal, insa durerile de burtica nu stiu daca erau de la el... inclin spre iaurt.. sunt in teste acu:))
dr mi-a zis ca nu are cum sa aiba o intoleranta atata timp cat ia in greutate...

Yonika
28.06.2010, 18:52:30
bine merge cu lapticul, face caca normal, insa durerile de burtica nu stiu daca erau de la el... inclin spre iaurt.. sunt in teste acu:))
dr mi-a zis ca nu are cum sa aiba o intoleranta atata timp cat ia in greutate...
Alinutza am gasit intr-o revista, acusi caut si iti spun exact, un siropel pt copii care sunt balonati la burtica. cand am citit despre ce face acel siropel m-am gandit la micuta Moni! Pupam fetita!

roxana1
28.06.2010, 18:55:49
hello fetele..

Parca m-a uns la inima ce ai spus. :* Sper si eu sa pape mai bine cu timpul. Ce-i drept e cam inecacioasa carnea,o fac la blender si oricat de tare as subtia pireul tot inecacios pare.

simi_wau
28.06.2010, 19:52:52
fetele cand pot sa-i dau para lu' Ianisica?

AnaM
28.06.2010, 19:53:52
Roxana, la inceput ii dai cate 10-15 grame de carnita la o masa. Mai tarziu maresti cantitatea, deocamdata da-i cate putina, sa se obisnuiasca cu gustul, nu asa mult din prima in piure. Cantitatea de piure finala de legume cu carne, poate sa fie la fel cat mananca el de obicei legume, dar pune mai putina carnita la inceput.

Yonika, ne bucuram s-auzim de bine, felicitari pentru bebelina pufosica! I-am dat acum 2 zile 1 out de prepelita intreg si maine cred ca ii dau doua (sunt foarte mici), si n-a avut nici o reactie :)
Cat despre vaccin, se intampla des ca la cel de 1 an in picior sa ii doara foarte tare piciorul dupa, mai ales daca-l incordeaza, pentru ca acum sunt mult mai constienti decat la 4 luni. Stiu bebici care au refuzat sa mearga vreo 3 zile dupa vaccin din cauza durerii, sau care efectiv nu se puteau sustine pe piciorul respectiv. Trece destul de repede, oricum.

Alinutza, cate intepaturi i-a facut Monitzei? Una in mana pt ROR si una in picior pt ipv-hib? Pupam fata sa nu mai planga. :*
Am emotii :-SS

Milagros, nu te ingrijora pentru Dragos. Pediatra greseste, chiar daca Dragos e grasun, asta nu are legatura cu faptul ca el totusi are de recuperat acea luna, neurologic si fizic vorbind, nu dupa sunci.
Tudor a inceput sa mearga de-a busilea pe la 10 luni jumate, asa ca eu una nu mi-as face probleme, mai ales ca e pufosel. Tu poti de-acum sa-l pui mai "in fund" in carucior fara probleme... Va sta in fund in curand, ai sa vezi.

Eu sunt mandra, azi 2 mese de solide din 3 au fost pasate cu furculita :gen_08: Si a papat fara probleme. A facut si vreo 3 pasi singurel, dar noroc ca eram aproape, ca la al 4-lea se ducea in botic direct :))

AnaM
28.06.2010, 19:55:34
fetele cand pot sa-i dau para lu' Ianisica?
De la 4 luni :D Sau de cand incepi diversificarea. Cu atentie, ca e destul de laxativa ;)) Tudor era fan para cand era micut ;)) Eu i-am facut-o la aburi, se blenduieste mai bine (nu ramane fibroasa, ca cea cruda), si e mai putin laxativa preparata termic. :)

simi_wau
28.06.2010, 20:29:24
De la 4 luni :D Sau de cand incepi diversificarea. Cu atentie, ca e destul de laxativa ;)) Tudor era fan para cand era micut ;)) Eu i-am facut-o la aburi, se blenduieste mai bine (nu ramane fibroasa, ca cea cruda), si e mai putin laxativa preparata termic. :)

dar daca ii dau suculet nu merge?
si branza calcica....2 pastilute la cat lapte?stiu ca am mai intrebat:">
te-ai hotarat la cadou?..

inca ceva..I. refuza categoric laptele praf asa ca in seara asta i l-am combinat cu biscuiti si a papat vreo 30 ml. Oare e bine?

AnaM
28.06.2010, 20:52:25

inca ceva..I. refuza categoric laptele praf asa ca in seara asta i l-am combinat cu biscuiti si a papat vreo 30 ml. Oare e bine?
Poti sa-i dai si suculet, daca cu asta ai inceput :)
E ok, dar nu daca-i dai mereu cu biscuiti... Ce fel de lapte praf ii dai? Incearca-l la diferite temperaturi... E vorba de lapte sau de biberon ca-l refuza?

Cadou ii fac o sedinta foto miercuri :) Jucarii si haine probabil va primi sambata, la taierea motzului, asa ca nu m-am mai agitat...

simi_wau
28.06.2010, 21:13:19
Poti sa-i dai si suculet, daca cu asta ai inceput :)
E ok, dar nu daca-i dai mereu cu biscuiti... Ce fel de lapte praf ii dai? Incearca-l la diferite temperaturi... E vorba de lapte sau de biberon ca-l refuza?

Cadou ii fac o sedinta foto miercuri :) Jucarii si haine probabil va primi sambata, la taierea motzului, asa ca nu m-am mai agitat...

Nan ii dau....eu as fi vreu lactana sau aptamil dar dr mi-a spus ca si asta e complex...
prima data a papat 20 ml, dar acum suge un pic si dupa ce simte gustul de lapte isi face greata. Ma gandeam sa i-l combin acum, la inceput , sa se obisnuiasca cu laptele si apoi sa-i pun din ce in ce mai putini biscuiti. Sau sa incerc alt lapte? Cand am venit de la maternitate nu putea sa suga bebe ca nu era titi formata si i-am luat lactana, dar tot un esec a fost. NU a vrut sa pape deloc...nush ce sa fac.....sunt foarta panicata ca nu vrea formula. Daca nu o sa mai am laptic ce o sa pape in afara de mancare?

roxana1
28.06.2010, 22:10:16
Roxana, la inceput ii dai cate 10-15 grame de carnita la o masa. Mai tarziu maresti cantitatea, deocamdata da-i cate putina, sa se obisnuiasca cu gustul, nu asa mult din prima in piure. Cantitatea de piure finala de legume cu carne, poate sa fie la fel cat mananca el de obicei legume, dar pune mai putina carnita la inceput

Eu sunt mandra, azi 2 mese de solide din 3 au fost pasate cu furculita :gen_08: Si a papat fara probleme. A facut si vreo 3 pasi singurel, dar noroc ca eram aproape, ca la al 4-lea se ducea in botic direct :))
Da,pai azi cand am vazut ca nu prea are de gand sa pape i-am pus mai multe legume sa se simta mai putin carnea si a papat mai bine,deci de acum o sa ii pun mai putina carne sa se obisnuiasca cu gustul si sper sa pape mai bine cu timpul. Mersi pt sfat.
Felicitari pt Tudorel, e flacau mare.

Rok5ana
28.06.2010, 22:11:50
Buna la toate fetele!
sa incep prin a le multumi fetelor pt gandurile bune pt mine (michellina, lauraf, jewelieta )>:D<. Am noroc ca ne-am mutat la Iasi si ma mai ajuta mama, cat a stat sotul in spital a mai stat cu ea, daca nu, as fi purtat-o si pe ea prin spitale. Insa tot eu ii fac mancare, eu ii dau sa pape, ii mai da si mama cam jumate din dati sa spun asa (la noi e un mic santier, au izolat casa, bucataria si baia si a trebuit sa se imparta si ea in mai multe).

In al doilea rand, LA MULTI ANI PT RAZVANEL! Chiar daca nu am reusit in ziua aia sa intru sa va urez\ toate cele bune, e bine si mai tarziu, decat niciodata!

La multe lunite si pt Leti cea mica!:* dar si pt Davidut!

Ana, eu am dat deja albus la bebelina si prima data i-am pus un ou intreg la perisoare in bors (mancate in doua zile)l si a doua oara i l-am fiert si i l-am dat fiert si l-a papat o data pe tot. Nu a avut nimic.

Felicitari si pt Luca si ne bucuram sa auzim numai vesti bune, si asa sa fie mereu. Felicitari si pt dintzucii lui Ianisica si Arianei. Pupam micutii dintzosi.

Daca am sarit ceva scuze, ca in timp ceva citeam din urma, am pus si la steamer un mar pt bebelina. Am fost si noi aseara in Copou si pe la targ. Ce de-a copii! Ne-am dat si noi in toate cele ce se roteau in parcul pt copii (mai tarziu si ceva poze).
acum bebelina mea se tine de mine, se ridica in picioare si imi da drumu, sta vreo 10 secunde in picioare si apoi isi da drumu in fund, si ii place tare ca a facut exercitiul asta de vreo 7-8 ori; si e o regula la ea, cu limba scoasa de un cot afara!:-p acusica o ia la fuga singura\:D/
am fost si noi vineri la vaccin, a plans vreo 30 secunde la primul vaccin, si la cel din manuta cand a vazut asistenta ca vine iar cu acul spre ea a inceput sa planga in avans :)) saracuta, dar apoi i-a trecut iar repede. Insa acasa a fost toata ziua mai maraita si a dormit de ori mai bine de o ora de fiecare data. la 4 luni cand am facut infanrix-ul tot asa, mi-a plans vreo ora in continuu ca nu stiam ce sa ii mai fac, nu vroia nimic, nici san, nimic-nimic. S-a mai interesat sotul a doua zi ce ar fi putut avea si a mai auzit ca s-ar putea de la acel vaccin sa ii amorteasca piciorul (facandu-se si la un an acelasi vaccin, unii copii au arat ce ii doare, ma gandesc si eu, nu stiu cum de se stie asa ceva). si am cantarit-o cand am ajuns la Bacau si are 11,75 kg si 80 cm, deci la un an avea cred 11,500 kg. Am intrebat dr daca nu are cam multe kg si mi-a zis ca arat f bine, nu e grasa si sa nu imi fac probleme. Chiar apropo de kg si masa, bebelina mea la pranz papa cam 350 gr, felul 1 borsuc sau supica si felul 2, carnita cu legume sau out cu legume; oare e multa daca papa atat la o masa sau nu, am uitat sa intreb dr.

Fetele, cele care doreati sa va trimit folie cu diversificarea, nu pot sa vi le atasez ca sunt prea mari si nu am timp sa stau sa le fac mai mici, dati-mi adresa de mail si vi le trimit pe mail.

Iti trimit adresa mea de mail pm pentru schema. Multumesc mult! >:D<

Anmari
28.06.2010, 22:29:04

ma bucur mult ca isi revine incet incet .. sa speram ca gasiti cat mai repede leacul.

fiica-mea de vineri merge in picioare prin casa, afara ii este frica sa-si dea drumul singura, sau o fi cumva de la papuci :-? .... oricum vineri a facut primi pasi mai multi, vreo 5-6 singura si apoi era asa de incantata ca merge toata camera cadea se ridica si iar o lua din loc ... oricum are si momente cand nu vrea decat sustinuta, asa ca oficial nu putem spune ca merge in picioare, ca tot cere mana ca sa mearga (:|

tsimonaiuliana
28.06.2010, 22:41:50
Fetele,multumim mult pt. urari.:*

Simi_waw,2 pastilute de calciu lactic la 250 de lapte sau in loc de pastilute un pic de zeama de lamaie.

tsimonaiuliana
28.06.2010, 22:43:13
Ariana,felicitari pt. pasi!:*

Cum mananca acum solidele?Mai bine?

roxana1
28.06.2010, 22:46:56
Nan ii dau....eu as fi vreu lactana sau aptamil dar dr mi-a spus ca si asta e complex...
prima data a papat 20 ml, dar acum suge un pic si dupa ce simte gustul de lapte isi face greata. Ma gandeam sa i-l combin acum, la inceput , sa se obisnuiasca cu laptele si apoi sa-i pun din ce in ce mai putini biscuiti. Sau sa incerc alt lapte? Cand am venit de la maternitate nu putea sa suga bebe ca nu era titi formata si i-am luat lactana, dar tot un esec a fost. NU a vrut sa pape deloc...nush ce sa fac.....sunt foarta panicata ca nu vrea formula. Daca nu o sa mai am laptic ce o sa pape in afara de mancare?
Din experienta proprie iti pot spune ca mai devreme sau mai tarziu de nevoie tot se va obisnui cu biberonul si laptele.numai eu stiu cat m-am chinuit sa ii dau completare ca nu vroia si un timp chiar am lasat-o balta gandindu-ma ca chiar nu are nevoie din moment ce nu vrea. Problema la el era biberonul. Cand era mic pana la doua luni mai papa biberon dar dupa 3 luni nu mai vroia deloc,era indragostit de san,si l am lasat doar cu sanul si il alaptam cat de des vroia. Intr-un sfarsit a acceptat si biberonul dar doar cand avea el chef. Apoi totul a decurs drastic dintr-o data cand m-am internat in spital si a trebuit sa pape doar biberon. A fost un chin pt el si pt mama mea ca el papa cate 20ml la 20 de minute si plangea toata ziua de foame si de dor de san si de mine. Cu cat treceau zilele incepea sa pape cate 30 sau 40ml. Cand am ajuns eu acasa si i am dat din mana mea biberonul a papat 60ml si mi s-a spus ca nu prea mai facuse performanta asta. Apoi a inceput sa pape 80-90 ml, iar acum 100ml si de doua ori a avut performanta sa pape 135 ml. Tot e putin asa ca vreau sa incerc si aptamil ca sa ma conving care e problema. Incearca sa vezi daca problema e biberonul sau gustul laptelui si stoarce-te putin si da-i cu biberonul.
Imi cer scuze ca m am lungit dar sper sa te ajute ceea ce am zis,macar moral...

simi_wau
28.06.2010, 22:53:41
saru' mana :* de asta nu asteptam eu diversificarea...era asa simplu doar cu titi...
simo tu ce fel de lapte ai folosit pt branzica?

alinutza20
28.06.2010, 23:12:39
Roxana, la inceput ii dai cate 10-15 grame de carnita la o masa. Mai tarziu maresti cantitatea, deocamdata da-i cate putina, sa se obisnuiasca cu gustul, nu asa mult din prima in piure. Cantitatea de piure finala de legume cu carne, poate sa fie la fel cat mananca el de obicei legume, dar pune mai putina carnita la inceput.

Yonika, ne bucuram s-auzim de bine, felicitari pentru bebelina pufosica! I-am dat acum 2 zile 1 out de prepelita intreg si maine cred ca ii dau doua (sunt foarte mici), si n-a avut nici o reactie :)
Cat despre vaccin, se intampla des ca la cel de 1 an in picior sa ii doara foarte tare piciorul dupa, mai ales daca-l incordeaza, pentru ca acum sunt mult mai constienti decat la 4 luni. Stiu bebici care au refuzat sa mearga vreo 3 zile dupa vaccin din cauza durerii, sau care efectiv nu se puteau sustine pe piciorul respectiv. Trece destul de repede, oricum.

Alinutza, cate intepaturi i-a facut Monitzei? Una in mana pt ROR si una in picior pt ipv-hib? Pupam fata sa nu mai planga. :*
Am emotii :-SS

Milagros, nu te ingrijora pentru Dragos. Pediatra greseste, chiar daca Dragos e grasun, asta nu are legatura cu faptul ca el totusi are de recuperat acea luna, neurologic si fizic vorbind, nu dupa sunci.
Tudor a inceput sa mearga de-a busilea pe la 10 luni jumate, asa ca eu una nu mi-as face probleme, mai ales ca e pufosel. Tu poti de-acum sa-l pui mai "in fund" in carucior fara probleme... Va sta in fund in curand, ai sa vezi.

dap, una in mana si una in picior... unu cumparat si unu il avea..ror-ul
nu vad reactii, merge bine.. e ok:)

yonik sarmana' ca te-ai gandit la moni:*, momentan alinan kids ii dau, e destul de ok:)

eliana
29.06.2010, 00:27:10
Hello!
A facut cineva botezul la biserica de langa sala polivalenta? parca Sf.Constantin si Elena se cheama?

Yonika
29.06.2010, 00:59:02
Felicitari pt bebeii mergaciosi, Ariana si Tudorel!

Simi-wau eu la inceput ii faceam branzica calcica doar din 125 ml de laptic si cu o pastiluta de calciu pt ca atat putea sa pape o data. Apoi, cu timpul, cand a inceput sa pape mai multisor ii faceam din 250ml de lapte, si acum la fel.

Felicitari si pt Tudorel ca a inceput sa pape alimente pasate mai mare.

Alinutza, nu am reusit sa gasesc revista , dar parca in "mami" am citit sapt trecuta, o gasesceu si iti spun. Da si alinan-ul e bun si s-ar putea sa fie ceva mai ieftin decat ce vazusem eu.

Anmari, si pt Ariana vazusem la dr un afis cu un complex de vitamine pt bebei pt pofta de mancare, era ceva de la fiterman, caut hartiuta si iti spun exact ce e. astea de la fiterman sunt naturale si sunt facute la Iasi.

Incerc sa incarc si niste poze intre timp, cand e gata, va anunt!

Yonika
29.06.2010, 01:49:16
Sa ne mandrim si noi cu cei 8 dintzuci (http://picasaweb.google.com/MariucaBianca/UnAnisor#5487953535228674898) ai nostri! Am mai incarcat si noi pozici noi!

Ana, si eu ma gandisem la o sedinta foto pt un primul an al bebelinei, si chiar incepusem sa vb in Bacau, ma si gandisem unde sa mergem, dar cu mutatul asta la Iasi dar mai ales cu operatia sotului mi-a zburat din cap totul. Insa vom avea noi timp sa facem si asta, poate bonus de ziua sotului!:-p

Va pupam pe toate! Se pare ca numai eu sunt pasare de noapte!:D

michellina
29.06.2010, 08:47:19
Sa ne mandrim si noi cu cei 8 dintzuci (http://picasaweb.google.com/MariucaBianca/UnAnisor#5487953535228674898) ai nostri! Am mai incarcat si noi pozici noi!

Ana, si eu ma gandisem la o sedinta foto pt un primul an al bebelinei, si chiar incepusem sa vb in Bacau, ma si gandisem unde sa mergem, dar cu mutatul asta la Iasi dar mai ales cu operatia sotului mi-a zburat din cap totul. Insa vom avea noi timp sa facem si asta, poate bonus de ziua sotului!:-p

Va pupam pe toate! Se pare ca numai eu sunt pasare de noapte!:D

Neatza all!

Foarte scumpica MariBi in poze! Multimim pt schema de diversificare! :* de la David!

Milagros
29.06.2010, 09:03:33
hello fetele..

Of, Monitza :( Pupam fata sa treaca. Deci cu burtica pana la urma e de la iaurt :(

Milagros
29.06.2010, 09:04:05
Ma gandeam ca poate sunt si niste combinatii care ies super cu carne.
Mai,eu tot ce am inceput nu am inceput cu o cantitate mica si apoi sa cresc cantitatile de la o zi la alta,i-am dat cat a vrut(de fapt poate asa o sa fie si cu carnea,la inceput papa mai putin pana se obisnuieste cu gustul si-i place si apoi poate va incepe sa pape mai mult, uite ca pana acum nu m-am gandit la asta). Inteleg ca trebuia nici sa nu se simta ca sa pape cu pofta mai mult. 40 g de carne cruda,dupa fierbere stiu ca ramane mai putin.Cand auzeam fete care spuneau ca de cand au introdus carnea bebeii au inceput sa pape mult mai bine,speram ca si al meu sa pape de rupe de cum ii bag carnea,dar cine stie,poate cu timpul.

Voiam sa raspund dar vad ca ti-a spus Ana cu detalii.

Milagros
29.06.2010, 09:07:01

Eu i-am dat suculet ca vad ca piure de fructe nu prea vrea decat combinat cu branza calcica. Vezi ca pe Dragos l-a durut burtica de la para, bine era cruda ca la steamer nu vrea. :D
Eu pun 250 ml lapte si 2 pastile de calciu.

Milagros
29.06.2010, 09:08:33

Asa e Dragos, nu papa formula nici sa fie mort de foame desi in maternitate numai PreNan a papat ca eu nu aveam dleoc laptic. Si pe mine ma preocupa aspectul asta...daca raman fara laptic? Sper sa se intample mai la un an si trec direct pe cel de vaca ca alta solutie eu nu vad.

Milagros
29.06.2010, 09:11:01
Ce de-a bebei mergaciosi pe aici! Pupam toti mergaciosii!

petronelaaa
29.06.2010, 09:24:30
Buna dimineaaaata Iaaaaaaaaaaaaasi!!!!
Buna dimineaaaata mamiiiiiiici!!!!

mult, frate, de recuperat..... #:-S (un rezumat????!!!!:D)

Deci.... am ajuns, eu prajita, ea usor racita, el obosit de drum.
Avem cateva zile de revenit... si sa ne intram in ritm si rutina.

Am inteles bine... citind pe diagonala? Tudor merge singurel si papa nepasat???? Moni e vaccinata??? Ariana papa si ea solide??? :A:A:A

Anmari
29.06.2010, 09:27:59

Am inteles bine... citind pe diagonala? Tudor merge singurel si papa nepasat???? Moni e vaccinata??? Ariana papa si ea solide??? :A:A:A

Bine ai revenit din vacanta :* Nu ai pierdut cam multe. Tait de mot Razvanel (inca asteptam poze si povestea ;)) ), aniversari lunare, David bolnavut si cele spuse de tine mai sus.

Dupa ce iti intri in normal asteptam impresii de vacanta si ce e mai important POZEEEEEE!

PS: Dap Ariana papa solide intr-un final si avem si al 5 lea dintisor iesit \:D/

AnaM
29.06.2010, 09:46:08

Bine ati venit acasa! :Y
Ne-a fost dor de voi!

Nuuuu, Tudor inca nu merge, a facut ieri vreo 2-3 pasi, dar nu se pune... Cand o sa faca camera pe diagonala, atunci declar oficial, pana acolo mai are de mancat niste paine :))
Da, a inceput sa pape si pasat cu furculita, dar deocamdata doar fructe si ciorba (ma rog, legumele din ciorba cu zeama si cu painica). Sa vad cum o sa fac si cu piureurile de legume cu carne, cred ca voi continua sa blenduiesc carnita o vreme, pana ce se obisnuieste cu stilul asta de papa :)

Cum v-ati distrat? Ati prins vreme buna?

AMR 1 zi :-SS

Andrusca
29.06.2010, 09:53:31
NEATA fetele si de la noi! \:D/\:D/\:D/

LA MULTI ANI Petro! O zi frumoasa!!! :rockon:

n-am recuperat nimic, dar felicit bebeii mancaciosi si dintosi si ii pupam pe cei bolnaviori!!!

primele impresii dupa vacanta: a fost frumos, as mai vrea cateva zile de soare (ca ne-a cam plouat pe la bulgari :D ), in rest cam la fel ca la Petro (Andrei are muci si stranuta :( )

Anmari
29.06.2010, 10:02:31
NEATA fetele si de la noi! \:D/\:D/\:D/

LA MULTI ANI Petro! O zi frumoasa!!! :rockon:

n-am recuperat nimic, dar felicit bebeii mancaciosi si dintosi si ii pupam pe cei bolnaviori!!!

primele impresii dupa vacanta: a fost frumos, as mai vrea cateva zile de soare (ca ne-a cam plouat pe la bulgari :D ), in rest cam la fel ca la Petro (Andrei are muci si stranuta :( )

Ne pare rau sa auzim asta :( ... speram sa va reveniti cat mai repede!

AnaM
29.06.2010, 10:18:08
La multi ani, Petro!!!!! <:-P

petronelaaa
29.06.2010, 10:22:58
Bine ati venit acasa! :Y
Ne-a fost dor de voi!

Nuuuu, Tudor inca nu merge, a facut ieri vreo 2-3 pasi, dar nu se pune... Cand o sa faca camera pe diagonala, atunci declar oficial, pana acolo mai are de mancat niste paine :))
Da, a inceput sa pape si pasat cu furculita, dar deocamdata doar fructe si ciorba (ma rog, legumele din ciorba cu zeama si cu painica). Sa vad cum o sa fac si cu piureurile de legume cu carne, cred ca voi continua sa blenduiesc carnita o vreme, pana ce se obisnuieste cu stilul asta de papa :)

Cum v-ati distrat? Ati prins vreme buna?

AMR 1 zi :-SS

se putea si mai bine... vremea ne-a cam pus bete in roate... a plouat!
am prins doar vreo 2-3zile de soare... asa ca l-am luat pe tot EU! :gen_10: ...pe spate! Stau cu apa termala in mana...
Blonda blondă, da`s-a bronzat mai bine ca mine.... s-a inegrit un pic, nu s-a inrosit; imi place pigmentu ei! ;))
A plouat si in sejuru nostru... da`ploaie cum am prins la iesire din BG&RO nu am vazut in viata mea... furtuna!!!! nu faceau fatza stergatoarele.... iar bomboana de pe tort fu in Bucium...ceata de nu vedeam la 10m inainte.

Deci... sunteti pregatite (tu, Alina) de trecerea pragului primului an?:-BEu da!:gen_04:

petronelaaa
29.06.2010, 10:27:10
La multi ani, Petro!!!!! <:-P

Multam..... am aflat curand si eu! si nu intelegeam care e treaba....
:gen_05::gen_05::gen_05::gen_05::gen_05::gen_05:

roxana1
29.06.2010, 11:21:39

Neata
La multi ani Petro si multa fericire iti doresc.

Am si eu o curiozitate, ce fac,ce vorbesc bebeii de 1 an si ceva, 1 an jumate? Am o prietena cu un bebe de un an jumate si intelege absolut tot ce vb cu el, stie sa spuna orice,cand ii spune mama sa zica un cuvant el il repeta, stie sa recunoasca toate animalele si pasarile si reptilele din enciclopedii si stie cum fac toate si ce mananca,isi ia enciclopedia si da paginile si spune despre fiecare, isi arata dintii cu degetul de la un an... E super super dragalas, si ma gandeam daca asa sunt toti bebeii de un an jumate intelegatori si vorbareti si destepti sau doar unii,intr-un procent mai mic decat ceilalti?Si e bine sa il inveti asa de mic toate astea,sa ii umplii capul?(pana la 2 ani vrea sa il invete si sa numere pana la 10,si sa recunoasca culorile) Sau trebuie lasat mai moale ca oricum le va face pe toate, ca in felul asta cu timpul nu va mai fii interesat de nimic? Intreb ca sa stiu si eu cum e mai bine sa procedez in viitor,ca e foarte frumos sa vezi cate stie si cat de bine te intelegi cu el insa nu as vrea sa fie rau pe viitorul indepartat cand nu va mai fi interesat si nu va mai avea chef si rabdare de nimic la gradinita sau scoala. Ce parere aveti?

monique18virgo
29.06.2010, 11:21:56

LA MULTI ANI PETRONELA:gen_17: SA VA FIE DE BINE CONCEDIUL:D

LauraF
29.06.2010, 12:15:38
Buna mamici!
La multi ani Petro!!!! :gen_17: Bine ai revenit si tu si Andrusca! Asteptam poze din concediu!
Felicitari bebelusilor care au facut progrese: Tudor, Ariana... pupam si restul bebicilor! :x
Mai fetelor, va invidiez cand aud ca bebeii vostri papa 300-350g la o masa. Al meu daca mananca 150, sunt happy. La 200 mai ajunge la ciorbita, dar la alte solide mai rar. Daca insist sa ii dau mai mult, varsa. :(

michellina
29.06.2010, 13:13:52
La multi ani Petro!:gen_17:
Bine ati revenit din concediu fetelor si sa va fie de bine!
Tocmai ne-am intors de la Simini, cum m-am dus asa m-am intors... offf, doctorii astia...

tsimonaiuliana
29.06.2010, 13:41:43
saru' mana :* de asta nu asteptam eu diversificarea...era asa simplu doar cu titi...
simo tu ce fel de lapte ai folosit pt branzica?

UHT-Dorna,Fulga..mai sunt si altele .Eu am folosit doar de 3,5 .

roxana1
29.06.2010, 13:42:49
Tocmai ne-am intors de la Simini, cum m-am dus asa m-am intors... offf, doctorii astia...
Da cu ce probleme v-ati dus si ce v-a zis?

tsimonaiuliana
29.06.2010, 13:47:59
La multi ani Petronela!!!!!!:gen_17:

Yonika
29.06.2010, 13:57:24
Neatza all!

Foarte scumpica MariBi in poze! Multimim pt schema de diversificare! :* de la David!
Pupici si de la Bianca pt Davidut!:*

Buna la toate fetele!

PETRO, LA MULTI ANI! :gen_17: Sa va fie de bine concediul!

Roxy, bebelina mea deocamdata zice mama, tata, nana, baba, iete (uite), ata (asta), au... si cam atat. Uinii vorbesc mai repede, unii mai incet...

petronelaaa
29.06.2010, 14:07:08
LA MULTI ANI PETRONELA:gen_17: SA VA FIE DE BINE CONCEDIUL:D

Buna mamici!
La multi ani Petro!!!! :gen_17: Bine ai revenit si tu si Andrusca! Asteptam poze din concediu!

La multi ani Petronela!!!!!!:gen_17:
Multumesc de urari, fetelor!

Multam! si eu m-am intors odata cum am venit de la ea... mai e si ea in pase mai proaste, nu stiu ce sa zic...

http://dl10.glitter-graphics.net/pub/2021/2021120nr82xxdhz6.gif (http://www.glitter-graphics.com)

LauraF
29.06.2010, 14:55:20
Neata
La multi ani Petro si multa fericire iti doresc.

Am si eu o curiozitate, ce fac,ce vorbesc bebeii de 1 an si ceva, 1 an jumate? Am o prietena cu un bebe de un an jumate si intelege absolut tot ce vb cu el, stie sa spuna orice,cand ii spune mama sa zica un cuvant el il repeta, stie sa recunoasca toate animalele si pasarile si reptilele din enciclopedii si stie cum fac toate si ce mananca,isi ia enciclopedia si da paginile si spune despre fiecare, isi arata dintii cu degetul de la un an... E super super dragalas, si ma gandeam daca asa sunt toti bebeii de un an jumate intelegatori si vorbareti si destepti sau doar unii,intr-un procent mai mic decat ceilalti?Si e bine sa il inveti asa de mic toate astea,sa ii umplii capul?(pana la 2 ani vrea sa il invete si sa numere pana la 10,si sa recunoasca culorile) Sau trebuie lasat mai moale ca oricum le va face pe toate, ca in felul asta cu timpul nu va mai fii interesat de nimic? Intreb ca sa stiu si eu cum e mai bine sa procedez in viitor,ca e foarte frumos sa vezi cate stie si cat de bine te intelegi cu el insa nu as vrea sa fie rau pe viitorul indepartat cand nu va mai fi interesat si nu va mai avea chef si rabdare de nimic la gradinita sau scoala. Ce parere aveti?

Roxana, al meu da paginile din carti frumos (asta inca de acum cateva luni), recunoaste si imi arata multe din animalele din enciclopedii (animale, pasari, insecte), limba la catel, gura cu dintii la copii, ochii, picioarele etc. Stie sa "puna" doar melodiile preferate la pianele de jucarie. Repeta dupa mine "mama" (rar incearca si altceva) si "vorbeste" in legea lui. Cam atat, in rest foloseste mana si sunetele din plin ca sa obtina ce doreste.
Insa ce spui tu ca bebelusul ala de 1 an si ceva "stie sa spuna orice" si "stie sa recunoasca toate animalele si pasarile si reptilele din enciclopedii si stie cum fac toate si ce mananca,isi ia enciclopedia si da paginile si spune despre fiecare"... pai inseamna ca copilasul ala vorbeste, si inca bine! E intr-adevar mai destept, bravo lui!:-B
Oricum, e f adevarat si ca informatiile trebuie dozate in asa fel incat copilul sa descopere ceva interesant la orice varsta. Stiu un caz in care fetita in clasa intai a cunoscut un regres neplacut tocmai din cauza ca lucrurile predate in clasa ea le stia deja si nu mai era interesata.

LauraF
29.06.2010, 14:59:45

De ce spui asta? Nu stie sa isi explice nici ea problemele lui David? :(

biutzaxx
29.06.2010, 15:24:55
La multi ani , Petronela!! si petrecere frumoasa!!

michellina
29.06.2010, 15:32:42
Nu stiu ce sa zic despre Simini: sau o nimeresc eu numai in pase proaste (tocmai venise din concediu, ar tr sa fie plina de energie) sau trateaza mai atent numai cazurile dragi ei... Am fost la ea cu toate analizele si iesirile din spital sa-si dea si ea cu parerea, dar cel mai important a fost faptul ca David a varsat iar in weekend dupa ce i-am dat ou (nu-i mai dadusem ou de 2 saptamani, de cand varsase ultima oara pt ca am zis sa fac pauza, dar se pare ca nu-i prieste oul deloc). Raspunsul ei a fost: nu-i mai dati ou! Bine, dar el e anemic, cum tratam... Ne-a pus sa facem o cultura pt candida sa vedem ce-o mai iesi. Dar pe mine ma interesa niste sfaturi despre cum sa actionez cand mai vomita sau despre ce sa-i dau acum sa pape (ca de duminica papa numai san), dar sg ei raspuns a fost ca daca mai vomita trebuie perfuzat (asta stiam si eu, ca doar de aia am stat internati a2a oara). Offf, m-am saturat sa ma tot plang pe aici, ca mi se pare ca mai mereu fac asta, de aia nici nu am mai povesit intamplarea de duminica. Oricum, acum sunt fff suparata pe Simini, ce aveam eu o parere proasta, acum cu atat mai mult.

roxana1
29.06.2010, 15:44:15
Roxana, al meu da paginile din carti frumos (asta inca de acum cateva luni), recunoaste si imi arata multe din animalele din enciclopedii (animale, pasari, insecte), limba la catel, gura cu dintii la copii, ochii, picioarele etc. Stie sa "puna" doar melodiile preferate la pianele de jucarie. Repeta dupa mine "mama" (rar incearca si altceva) si "vorbeste" in legea lui. Cam atat, in rest foloseste mana si sunetele din plin ca sa obtina ce doreste.
Insa ce spui tu ca bebelusul ala de 1 an si ceva "stie sa spuna orice" si "stie sa recunoasca toate animalele si pasarile si reptilele din enciclopedii si stie cum fac toate si ce mananca,isi ia enciclopedia si da paginile si spune despre fiecare"... pai inseamna ca copilasul ala vorbeste, si inca bine! E intr-adevar mai destept, bravo lui!:-B
Oricum, e f adevarat si ca informatiile trebuie dozate in asa fel incat copilul sa descopere ceva interesant la orice varsta. Stiu un caz in care fetita in clasa intai a cunoscut un regres neplacut tocmai din cauza ca lucrurile predate in clasa ea le stia deja si nu mai era interesata.
Inteleg ca al tau intelege si stie dar nu vorbeste,doar arata cu degetul mai mult. Dar cum recunoaste animalele din enciclopedii?inteleg ca tata sau altceva nu zice...
Da,bebelusul de care am spus de un an jumate chiar vorbeste de toate. Cand vorbesc cu mama lui la telefon ea ii spune ca vorbeste cu roxana iar el apoi tot striga 'sana',apoi mi-l da la telefon si spune 'umâna'(sarumana),il intreb ce face si spune 'bine' sau de cele mai multe ori spune 'nu' ca nu vrea sa imi spuna ce face.la sfarsit ii spune mama lui sa imi zica pupici iar el zice 'pici':D Ea imi tot zice ca a vorbit foarte mult cu el si de asta e asa vorbaret. Eu credeam si speram ca cam toti copii de un an jumate inteleg tot si vorbesc cat de cat(ca asta cu enciclopedia tine de cat e el de interesat si de cat de mult te tii de el)
Cazuri de genul celui spus de tine cu fetita am tot auzit si eu de asta ma intreb cum o fi mai bine.

roxana1
29.06.2010, 16:08:36
Nu stiu ce sa zic despre Simini: sau o nimeresc eu numai in pase proaste (tocmai venise din concediu, ar tr sa fie plina de energie) sau trateaza mai atent numai cazurile dragi ei... Am fost la ea cu toate analizele si iesirile din spital sa-si dea si ea cu parerea, dar cel mai important a fost faptul ca David a varsat iar in weekend dupa ce i-am dat ou (nu-i mai dadusem ou de 2 saptamani, de cand varsase ultima oara pt ca am zis sa fac pauza, dar se pare ca nu-i prieste oul deloc). Raspunsul ei a fost: nu-i mai dati ou! Bine, dar el e anemic, cum tratam... Ne-a pus sa facem o cultura pt candida sa vedem ce-o mai iesi. Dar pe mine ma interesa niste sfaturi despre cum sa actionez cand mai vomita sau despre ce sa-i dau acum sa pape (ca de duminica papa numai san), dar sg ei raspuns a fost ca daca mai vomita trebuie perfuzat (asta stiam si eu, ca doar de aia am stat internati a2a oara). Offf, m-am saturat sa ma tot plang pe aici, ca mi se pare ca mai mereu fac asta, de aia nici nu am mai povesit intamplarea de duminica. Oricum, acum sunt fff suparata pe Simini, ce aveam eu o parere proasta, acum cu atat mai mult.
Offf,ce rau imi pare pt David si imi pare rau si pt dezamagirea ta:( si presupun ca i-ai mai dat si bani degeaba pt atata lucru...din mom ce dai si bani tre sa stai si sa intrebipana te lamureste si sfatuieste...off:(

Yonika
29.06.2010, 16:09:18
E bine ca acel copilas stie asa multe la varsta lui si vorbeste, dar cum a zis si Laura se prea poate ca la un moment dat sa se plicitiseasca. ca vorbeste e bine, dar ca vorbeste asa multe...o fi poate un mic geniu (nu zic in deradere, dar poate chiar asa o fi, avem nevoie si de asa ceva). Eu ti-am zis de bebelina mea ce cuvinte spune la varsta ei, dar si ea arata cu degetul ce vrea (acum vreo luna mai spunea si "na" adica sa ii dau, acum nu mai vrea sa spuna, face doar "uuuu" cand vrea ceva; stie sa faca pa cu manuta daca ii spun, daca se joaca cu jucariile ei si tati ii cere una din ele stie pe care sa i-o dea, nu ii da la nimereala, noaptea cand trebuie sa o culc zice si ea nai-nai de la nani-nani; ne intelegem cu ea, dar are si momente cand nu te poti intelege, ca are si ea mofturile ei. Stie unde sunt vrabiutele cand o intrebam, arata cu degetul sau se intoarce in directia unde stie ca ar trebui sa fie.

Mai nou, de vreo saptamana, cam face mofturi la mancare, cand incep sa ii dau sa pape, se cam smiorcaie, nu vrea sa pape nimic, pana reusesc si ii bag in gurita prima lingurita cu papa, dupa ce ii da de gust, papa tot.

Yonika
29.06.2010, 16:11:07
Of, imi pare rau sa aud ca Davidut nu e asa bine. Cand am vazut ca nu ai mai zis nimic, ma gandeam ca poate ati trecut peste toate si e bine, dar se pare ca nu! Pupam puiul mic sa se faca bine!:*

michellina
29.06.2010, 16:20:00
Multumesc Yonika si roxana1 pt sustinere!
Normal ca o platesc pe Simini de fiecare data, acum si-a marit si taxa de consultatie... si macar daca ar merita banii; nu stau in cabinet nici macar 10 minute din care 4-5 minute le vorbeste la telefon cu alti pacienti. Va toc la cap cu dr asta azi, dar sunt asa suparata pe ea...:-&

ina_irina
29.06.2010, 16:27:53
Multumesc Yonika si roxana1 pt sustinere!
Normal ca o platesc pe Simini de fiecare data, acum si-a marit si taxa de consultatie... si macar daca ar merita banii; nu stau in cabinet nici macar 10 minute din care 4-5 minute le vorbeste la telefon cu alti pacienti. Va toc la cap cu dr asta azi, dar sunt asa suparata pe ea...:-&
Uff...scuze ca ma bag si eu in seama, cam toata lumea isi da cu parerea...eu insa merg la prof. Burlea cu micutul meu, este ft atent de fiecare data si da sfaturi bune. Ce apreciez eu in plus la el este faptul ca dc problema nu tine de el...te trimite la persoana potrivita. Eu greu cand nu stii ce sa mai faci si cum sa mai faci, dar poate dintre toate mamicile se gaseste una cu o idee mai buna.
Multa sanatate :*