PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Milagros
03.07.2010, 17:39:17
Multumesc mult Simona si chiar te rog sa o intrebi pe cumatra ta detalii. ^:)^
Noi avem o zi buna, una rea; azi iar a vomitat.:(( I-am dat avocado cu zeama de la o portocala, a papat binisor si cand am vazut ca nu mai vrea m-am oprit, iar dupa ce l-am ridicat de la masa a varsat tot. Dupa 15 min i-am dat san si nu a mai varsat. Inteleg ca la faza cu iaurtul am gresit eu (daca si lui Dragos de Milagros i s-a intamplat), dar acum ce am mai gresit?!?!?:-s

Ooof, sa nu aiba el ceva la stomacel daca tot vomita asa. :-s Ca e cam maricel sa zici ca nu tolereaza solidele de exemplu.
:grouphug:

Green_Eyes
03.07.2010, 17:56:18
Hello, hello:) Ne-am intors si noi pe front:) de ieri insa nu am avut net din cauza lui fiu'miu care trage in disperare de toate cablurile8-} Ne-am simtit foarte bine la bunici insa ne-am intors mult mai alintati si mai nazdravani si cu un dinte ciobit..bine ca trebuie sa cada peste cativa ani:-s
La multi ani tuturor aniversatilor, sa fiti sanatosi si fericiti!:*

Milagros
03.07.2010, 18:19:18
Hello, hello:) Ne-am intors si noi pe front:) de ieri insa nu am avut net din cauza lui fiu'miu care trage in disperare de toate cablurile8-} Ne-am simtit foarte bine la bunici insa ne-am intors mult mai alintati si mai nazdravani si cu un dinte ciobit..bine ca trebuie sa cada peste cativa ani:-s
La multi ani tuturor aniversatilor, sa fiti sanatosi si fericiti!:*

Da' cum a reusit? :-s:-s:-s

tsimonaiuliana
03.07.2010, 18:19:19
Multumesc mult Simona si chiar te rog sa o intrebi pe cumatra ta detalii. ^:)^
Noi avem o zi buna, una rea; azi iar a vomitat.:(( I-am dat avocado cu zeama de la o portocala, a papat binisor si cand am vazut ca nu mai vrea m-am oprit, iar dupa ce l-am ridicat de la masa a varsat tot. Dupa 15 min i-am dat san si nu a mai varsat. Inteleg ca la faza cu iaurtul am gresit eu (daca si lui Dragos de Milagros i s-a intamplat), dar acum ce am mai gresit?!?!?:-s

David al meu a vomitat o singura data dar cam tot ce a mancat de la zeama de portocala.E cam acida pt. stomacelul lor,eu zic sa nu-i mai dai.Iar in ceea ce priveste avocado,noi am patit-o altfel,ca s-a iritat pe fata,iar doctorita chiar a insistat sa dau la copil doar fructe romanesti in special mere.A spus ca ea nu intelege mamele care dau la copii tot felul de fructe exotice,cine stie pe unde au crescut,cum au fost cultivate si prin ce locuri au mai trecut.A zis ca un copil creste perfect sanatos si cu mere care sunt dintre cele mai sanatoase si complexe fructe.Acest lucru l-am auzit de la doi medici si eu m-am hotarat sa nu mai incerc o gama asa variata de fructe ci sa ma axez doar pe fructele de la noi.Ei sunt mititei acum si poate nu tolereaza tot felul de alimente,are el timp sa pape si avocado,kiwi,mango etc.

Ma gandesc ca poate este el un pic mai sensibil la stomac ,incearca sa nu ii mai dai prea multe feluri de alimente adica la masa de fructe mergi doar pe mere cu branza calcica de exemplu, iar la legume pune-i o singura leguma care stii tu ca o tolereaza si amestecai-o cu carnita sau ou.Mergi asa o perioada si vezi daca mai intervin probleme.BAFTA!!!!

Green_Eyes
03.07.2010, 22:20:42
Da' cum a reusit? :-s:-s:-s

A alunecat si a cazut din picioare cu fata pe gresie si se pare ca nu avea gura inchisa pentru ca a avut sub buza si rana cu urmele de la dintii de sus..i-a curs si sange=(( Ma simt vinovata pentru ca nu il tineam cum trebuie, a trecut de acum..

michellina
03.07.2010, 22:21:05
David al meu a vomitat o singura data dar cam tot ce a mancat de la zeama de portocala.E cam acida pt. stomacelul lor,eu zic sa nu-i mai dai.Iar in ceea ce priveste avocado,noi am patit-o altfel,ca s-a iritat pe fata,iar doctorita chiar a insistat sa dau la copil doar fructe romanesti in special mere.A spus ca ea nu intelege mamele care dau la copii tot felul de fructe exotice,cine stie pe unde au crescut,cum au fost cultivate si prin ce locuri au mai trecut.A zis ca un copil creste perfect sanatos si cu mere care sunt dintre cele mai sanatoase si complexe fructe.Acest lucru l-am auzit de la doi medici si eu m-am hotarat sa nu mai incerc o gama asa variata de fructe ci sa ma axez doar pe fructele de la noi.Ei sunt mititei acum si poate nu tolereaza tot felul de alimente,are el timp sa pape si avocado,kiwi,mango etc.

Ma gandesc ca poate este el un pic mai sensibil la stomac ,incearca sa nu ii mai dai prea multe feluri de alimente adica la masa de fructe mergi doar pe mere cu branza calcica de exemplu, iar la legume pune-i o singura leguma care stii tu ca o tolereaza si amestecai-o cu carnita sau ou.Mergi asa o perioada si vezi daca mai intervin probleme.BAFTA!!!!

Multumesc mult pt sfaturi!>:D<
Iti dau dreptate in ceea ce ai zis, insa noi pana acum vreo 3 saptamani, cand a inceput nebunia asta cu diareea si apoi varsaturile, nu prea am avut pb de genul asta (exceptie cele 2 weekenduri in care a varsat mult la 3 luni) si lui chiar ii placea avocado care i-l dadeam cu zeama de la mar. Acum, pt ca David nu mai era prieten cu mancarea solida, am incercat si alte combinatii ca sa il fac sa pape (exemplu zeama de portocala, de care nu-i mai dadusem pana acum, dar am auzit pe aici la mamici ca dau la bebei si am zis sa incerc si eu). Am sa incerc sa urmez sfatul tau, sa vad daca imi iese. Oricum, ou nu-i mai dau pana ce nu merg la un medic competent sa-mi zica cum sa procedez pt ca de la ou imi varsa o zi intreaga si ajungem la perfuzii.
Pupici lui David! :*

michellina
03.07.2010, 22:25:12
A alunecat si a cazut din picioare cu fata pe gresie si se pare ca nu avea gura inchisa pentru ca a avut sub buza si rana cu urmele de la dintii de sus..i-a curs si sange=(( Ma simt vinovata pentru ca nu il tineam cum trebuie, a trecut de acum..

Mititelul, :* pt accidentat!

roxana1
04.07.2010, 07:35:56
Auleu saracutul, bine ca a trecut...
Neata

Milagros
04.07.2010, 07:45:25

Neatza!
Mi s-a facut pielea gaina. :-SS Pupam Tudorelu'. Lasa ca creste alt dintoc frumos acolo.

alinutza20
04.07.2010, 09:27:35
neata si de la mine...
am avut niste zile infernale.. moni a facut reactie la vaccinul ROR febra 40 de grade (cica se face a 5-a zi si asa a fost, sa stiti si voi ca eu n-am sstiut) si in disperarea ca nu stiam de la ce e am gasit in gura o masea pocnita aproape de tot, fapt ptr care nu mananca nimic de 2 zile, da nimic, nici lapte macar! daca o ating acolo plange juma de zi, etc, etc.. si maseaua e explicatia si la diareea ei de ceva tip incoace...
ziua de ieri a fost mai mult decat groaznica ptr mine avand in vedere noaptea de febra.. super mofturoasq, nu mancare, nu somn, multa lume... concluzie.. mi s-a facut si mie rau, am vomat tot ce-am mancat o saptamana, am facut febra... ce mai...
sincer, nu-mi mai trebe sa mai fac ceva acasa cate zile oi avea!!

ps. moni a aleas de pe tava prima data o bancnota de 100 de dolari, apoi un pieptene si o oja, le-a apucat deodata, iar apoi o papiota de ata;));)).. deci Rita Muresan scrie pe ea:)):)):)), din amuzament apoi a mai luat un ruj.. nici nu s-a uitata la carte sau la pix:)):)):))

AnaM
04.07.2010, 09:49:04
neata si de la mine...
am avut niste zile infernale.. moni a facut reactie la vaccinul ROR febra 40 de grade (cica se face a 5-a zi si asa a fost, sa stiti si voi ca eu n-am sstiut) si in disperarea ca nu stiam de la ce e am gasit in gura o masea pocnita aproape de tot, fapt ptr care nu mananca nimic de 2 zile, da nimic, nici lapte macar! daca o ating acolo plange juma de zi, etc, etc.. si maseaua e explicatia si la diareea ei de ceva tip incoace...
ziua de ieri a fost mai mult decat groaznica ptr mine avand in vedere noaptea de febra.. super mofturoasq, nu mancare, nu somn, multa lume... concluzie.. mi s-a facut si mie rau, am vomat tot ce-am mancat o saptamana, am facut febra... ce mai...

ps. moni a aleas de pe tava prima data o bancnota de 100 de dolari, apoi un pieptene si o oja, le-a apucat deodata, iar apoi o papiota de ata;));)).. deci Rita Muresan scrie pe ea:)):)):)), din amuzament apoi a mai luat un ruj.. nici nu s-a uitata la carte sau la pix:)):)):))

Pfalei... Saracutzele :( Multa sanatate... Mi-e rau cand aud de masele, si la Tudor e inflamata gingia, si la el mananca prost de cateva zile...
Am taiat si noi ieri motzul, a fost foarte dragut, Tudor foarte smecher ca era in centrul atentiei, a ales de pe tava prima data seringa :)), apoi oglinda (drept pentru care nana lui a concluzionat ca-l facem chirurg estetician =)) ), apoi a ridicat usor mouse-ul, dar l-a aruncat, apoi a luat banii, cheile de la casa, pixul si cheile de la masina :))
O sa pun si poze diseara, ca acum tre sa supraveghez golanu', iar pozele sunt in alt calculator :D

Mie totusi asistenta mi-a zis ca Priorixul nu da reactii, si Tudor, intr-adevar, n-a avut nimic... Naiba stie, o reactiona diferit de la copil la copil... Bine macar ca stii acum cauza tuturor rautatilor.

Green_Eyes
04.07.2010, 12:48:18
Multumim, fetelor, pentru incurajari!>:D<La noi nu exista zi in care sa nu se loveasca de n ori..:-w

Bravo, Moni si Tudor, pentru obiectele alese! Si eu sunt tare curioasa ce o sa aleaga Tudor al meu:D

Multa sanatate, Moni si mami!>:D<

Andrusca
04.07.2010, 14:47:21
Buna fetele!

Alina, imi pare tare rau ca micuta nu a avut parte de o aniversare de care sa va bucurati pe deplin, dar ia uite la cine vom merge noi sa ne coase hainute mumoase :x, draga de ea, ce a ales de pa tava :)
eu stiam ca ROR da reactii nasoale, mai ales daca e facut odata cu celalalt vaccin. si noi le-am facut in acelasi timp, pt ca ne-a asig dr ca nu va pati nimic puiul si asa a fost...dar se pare ca la alti copii se poate intampla..saracutii...
de masele ce sa zic...la Andrei au spart 2, deja, deci cunoastem cum e..uff :((

Felicitari si lui Tudor pt alegerile sale! se pare ca va avea grija cineva de ridurile noastre :))

Simona, Michell, si eu ma bazez pe mere, pere combinate cu branzica, cereale..dar parca se plicitioseste puiul doar de ele si mai bag nectarine, piersici, un kiwi, suc de portocale, rar niste mango sau avocado.
oricum la David se pare ca este o sensibilitate la stomacel...dar va creste el mare si va papa de toate!

Pupam si pe Tudorel care face buf buf..se pare ca il urmeaza pe Andrei care e la fel de nazdravan :-?

tsimonaiuliana
04.07.2010, 15:07:52
Green_Eyes,si David a luat de-a bufuri de nu le mai stiu numarul,acum vad ca de cand merge bine nu se mai loveste asa tare,mai cade in fund dar asta nu-i nik pe langa ce cazaturi a luat.A avut o perioada de imi venea sa-l leg undeva numai sa nu se mai loveasca.Asta e,se pare ca e inevitabil.

Green_Eyes
04.07.2010, 15:16:28
Green_Eyes,si David a luat de-a bufuri de nu le mai stiu numarul,acum vad ca de cand merge bine nu se mai loveste asa tare,mai cade in fund dar asta nu-i nik pe langa ce cazaturi a luat.A avut o perioada de imi venea sa-l leg undeva numai sa nu se mai loveasca.Asta e,se pare ca e inevitabil.

Tudor inca nu merge singur, nu are curaj, a mers cateva zile, tinut doar de tricou - in loc de ham:D, insa si-a pierdut curajul, a facut si mai multi pasi singurel, insa nu prea le are cu echilibrul..cred ca din cauza suncilor:D
Am vazt pozele din picassa, sunteti frumusei foc amandoi:)
Si sa le fie de bine vacanta lui Leti si Andrei, tare scumpi sunt nadravanii!:x

Milagros
04.07.2010, 15:24:25
neata si de la mine...

Uf, mai mami, mai, mai poti? >:D<>:D<>:D< Si cum poate asa mititica, sa nu pape deloc deloc? Macar ceva lichide bea? Saracuta cat mai chinuie si tu cu ea :(
M-ai bagat in boale cu vaccinul...macar daca iti zicea dr ceva sa-i pui supozitoare dinainte.

Felicitari pentru alegerile facute de cei doi sarbatoriti! Un chirurg plastician si o creatoare de moda sunt bineveniti printre noi. Ana si Alinuta, daca va incuscriti v-ati scos ;))

tsimonaiuliana
04.07.2010, 15:39:18
Michellina,am vorbit cu cumatra mea si a spus ca ei dr. Burlea i-a rezolvat problema.I-a dat nu stiu ce prafuri sa ia iar acum nu mai are deloc probleme.Acum,ce sa zic poate finul meu a avut ceva,al tau altceva dar eu spun ca merita sa te duci la dr.sa vezi ce-ti spune si el.Cauta-l in spital,cica sta mai mult pe la et. 6.

tsimonaiuliana
04.07.2010, 15:41:48
Am vazt pozele din picassa, sunteti frumusei foc amandoi:)

Multumesc mult!:)

roxana1
04.07.2010, 15:42:14
tudor si monita felicitari pt obiectele alese. Alina stiu cat e de groaznic sa iti faca bebele febra 40, imi pare tare rau pt amandoua,bine ca i-a trecut. Si sa iasa maseaua aia odata ca sa fie monita bine si sa intrati in normal >:D<

alinutza20
04.07.2010, 15:59:43
Uf, mai mami, mai, mai poti? >:D<>:D<>:D< Si cum poate asa mititica, sa nu pape deloc deloc? Macar ceva lichide bea? Saracuta cat mai chinuie si tu cu ea :(
M-ai bagat in boale cu vaccinul...macar daca iti zicea dr ceva sa-i pui supozitoare dinainte.

Felicitari pentru alegerile facute de cei doi sarbatoriti! Un chirurg plastician si o creatoare de moda sunt bineveniti printre noi. Ana si Alinuta, daca va incuscriti v-ati scos ;))

mai bea cate 50 ml de lapte.. mai rontaie cate un biscuite.. si cam atat... bine si apa cat cuprinde..
ce sa-i fac... azi parca a mancat o idee mai bine ca ieri.. cred ca pana sparge de tot asa o tine...
pai si eu daca stiam ca face asa reactii ori le faceam separat ori nush... mama masii...

tsimonaiuliana
04.07.2010, 16:41:54

Sincer si eu cand ma gandesc ca trebuie sa adun vreo 20 de oameni in casa si cine stie ce calduri or mai veni.../:).Mai ales ca nu de mult am aniversat ziua sotului acasa tot cu o gramada de oameni si a fost vai de capul meu,numai distractie nu s-a chemat:pune-te masa,scoala-te masa,spala farfurii,fa cutat inainte,fa curat dupa si toate astea cu David mofturos dupa mine care ma tragea continuu de pantaloni sa-l iau in brate.El ,cand e multa lume nu vrea sa doarma desi e obosit asa ca maraie continuu.Deci cam asta o sa ma astepte la taiat de mot dar asta e....cresc ei mari,bine ca a trecut primul an:) De acum poate o fi mai usor.

SANATATE Moni si Alina!

roxana1
04.07.2010, 17:05:55
Sincer si eu cand ma gandesc ca trebuie sa adun vreo 20 de oameni in casa si cine stie ce calduri or mai veni.../:).Mai ales ca nu de mult am aniversat ziua sotului acasa tot cu o gramada de oameni si a fost vai de capul meu,numai distractie nu s-a chemat:pune-te masa,scoala-te masa,spala farfurii,fa cutat inainte,fa curat dupa si toate astea cu David mofturos dupa mine care ma tragea continuu de pantaloni sa-l iau in brate.El ,cand e multa lume nu vrea sa doarma desi e obosit asa ca maraie continuu.Deci cam asta o sa ma astepte la taiat de mot dar asta e....cresc ei mari,bine ca a trecut primul an:) De acum poate o fi mai usor.

SANATATE Moni si Alina!
Tot leganat adoarme David? Asa si al meu facea cand era multa lume, maraia continuu, il tineam in brate continuu,ma mai plimbam,il mai leganam in brate si greu adormea, si dupa juma de ora gata se trezea.

tsimonaiuliana
04.07.2010, 17:21:07
Tot leganat adoarme David? Asa si al meu facea cand era multa lume, maraia continuu, il tineam in brate continuu,ma mai plimbam,il mai leganam in brate si greu adormea, si dupa juma de ora gata se trezea.

Tot leganat.Nu stiu cum sa-l dezvat.:((

Yonika
04.07.2010, 17:31:37
Pupam Tudorelul de Green-eyes, si sa iasa la loc cand va fi timpul un dintuc frumos si sanatos.

Alina, si noi am facut o dara ROR cu Infanrix, dar nu a avut nimic, si deja sunt vreo 9 zile de la vaccin. Poate totusi e de la maseluta, mititica sigur o doare tare.
Si la noi 2 maselute isi fac simtita prezenta, ca si caca e ceva mai moale ca de obicei, si cand incep sa ii dau sa pape se cam scanceste la inceput, insa apoi papa tot. Noaptea doarme chiar f bine, mai putin asta noapte cand s-a foit putin mai mult.

Deci banii sunt la putere la astia micii, ca si la noi tot pe bani a pus prima data mana, lasand neatinse pixul, cartea, cheile de la masina.... Pupam micii motati Moni si Tudorel!

Noi ne pregatim sa iesim la o plimbare prin parc!

Green_Eyes
04.07.2010, 17:43:50
Pupam Tudorelul de Green-eyes, si sa iasa la loc cand va fi timpul un dintuc frumos si sanatos.

Alina, si noi am facut o dara ROR cu Infanrix, dar nu a avut nimic, si deja sunt vreo 9 zile de la vaccin. Poate totusi e de la maseluta, mititica sigur o doare tare.
Si la noi 2 maselute isi fac simtita prezenta, ca si caca e ceva mai moale ca de obicei, si cand incep sa ii dau sa pape se cam scanceste la inceput, insa apoi papa tot. Noaptea doarme chiar f bine, mai putin asta noapte cand s-a foit putin mai mult.

Deci banii sunt la putere la astia micii, ca si la noi tot pe bani a pus prima data mana, lasand neatinse pixul, cartea, cheile de la masina.... Pupam micii motati Moni si Tudorel!

Noi ne pregatim sa iesim la o plimbare prin parc!

>:D<>:D<Multumim!
Eu nu stiu ce dinti urmeaza sa ii iasa lui Tudor ca nu reusesc sa vad nimic, are 6 dinti: 2 jos si 4 sus, de acum cine stie, e mai greu de vazut ca nu sta locului si isi plimba limba prin gura cand ma uit eu:D
Plimbare placuta! Si mie mi-e dor de Copou dar e asa departe:((

alinutza20
04.07.2010, 19:52:27
simona (simi_wau) imi spui te rog ce fel de aparat cu ultrasunete de tantari ai? e ceva de genul: http://www.mykids.ro/sanatatea-copilului-c11/aparate-electrice-pentru-sanatatea-copiilor-s95/aparat-anti-tantari-cu-ultrasunete-pentru-bebelusi-joycare-d577.html ?
tre sa achizitionez si eu unul urgent dar nu stiu de care..
aa si-si face treaba?

jewelieta
04.07.2010, 20:47:32
buna fetelor,am revenit si noi dupa o saptamana fara net
la multi ani motatilor saptamanii,razvanel moni si tudorel,m-am gandit la voi :d
noi ne-am mutat,a fost tam tam mare,sunt varza de oboseala
iris e in continuare o mofturoasa si cand ii e somn urla de nu stiu ce sa ii mai fac...urla si leganat,rar adoarme la san...na,,,ce s aafcem...
am incept sa ii dau fructe,din pacate am dat-o in bara o doare f tare burtica
legumele le accepta f bine,nu am avut pb
i-am dat portocala sambata a durut-o noaptea burtica tragea parturi
ieri i-am dat mar ras si apoi lenduit,i-a placu t a papat cam jumatate d emar dar noaptea trecuta pe la ora 3 plangea de rupea
la steamer i-a dat mar inainte si nu ii place
ce sa fac?cum s afac?ce s aii mai dau?azi i-am luat caise din piata a mai tzocait la ele...
i-am dat si cereale,i-am luat 3 cereale cu lapte de la nestle,sunt bune ii plac i le dau dimineata si papa...ce ramane pap eu ca sunttare bune:d
cu fructele nu stiu ce sa fac...astept sfaturile voastre
michelina multa sanatate pt david,eu zic ca tre sa mergi la un dr pediatru care e pe gastro mai mult...burlea de ex...eu stiu ca este f abordabil si un om deosebit...iti doresc multa bafta....
va pupam si ne mai auzim...
andrusca si petro,super pozele,v-ati distrat tare...vacanta in 6...

jewelieta
04.07.2010, 20:51:33
am citit si am recuperat,am vazut ca v-ati gandit si voi la iris,am serbat 6 luni...
la multe lunite si celorlalti bebei,luca sebanel si sebastian de roc5ana...
eliana beblina ta e tare scmpica...m-am uitat si eu lapozele voastre din picasa...familie frumoasa si implinita

jewelieta
04.07.2010, 20:54:34
stiam eu ca tre sa mai spun ceva...nu este vaccinul pt 6 luni...la voi in iasi este?
nu prea as vrea sa mai dau acu o caruta de bani pe vaccin...la ce vremuri vin...oof

simi_wau
04.07.2010, 21:38:15
simona (simi_wau) imi spui te rog ce fel de aparat cu ultrasunete de tantari ai? e ceva de genul: http://www.mykids.ro/sanatatea-copilului-c11/aparate-electrice-pentru-sanatatea-copiilor-s95/aparat-anti-tantari-cu-ultrasunete-pentru-bebelusi-joycare-d577.html ?
tre sa achizitionez si eu unul urgent dar nu stiu de care..
aa si-si face treaba?

cam asa e...firma difera( e de la chicco), luat din Nicolina de la Copilasul tau

michellina
04.07.2010, 22:43:43
Buna seara!
Simona, multumesc pt raspuns! In mod sigur vom merge la un dr pe gastro, probabil la Burlea. Dar vrem sa ii facem cultura pt candida saptamana care vine si niste analize de sange.
Alina, multa sanatate si felicitari lui Moni pt alegerile facute! Sa iasa maseaua aia repede si sa fuga durerile de la proaspata motata!
Ana, bravo pt alegerile lui Tudorel si asteptam pozele!

michellina
04.07.2010, 22:45:30
stiam eu ca tre sa mai spun ceva...nu este vaccinul pt 6 luni...la voi in iasi este?
nu prea as vrea sa mai dau acu o caruta de bani pe vaccin...la ce vremuri vin...oof

Din ce stiu eu, nu este nici in Iasi. Noi numai pe cel de 2 luni l-am prins de la stat, restul le-am cumparat.

AnaM
04.07.2010, 22:47:52
Multumim inca o data de urari! :*

Poze de la motz AICI (http://picasaweb.google.ro/anaburaga/Motz#) :*

michellina
04.07.2010, 22:56:00

Foarte elegant Tudor si interesanta ideea cu tortul. Sa va fie de bine petrecerea!

AnaM
04.07.2010, 23:00:24
Foarte elegant Tudor si interesanta ideea cu tortul. Sa va fie de bine petrecerea!
Multumim mult! Multumim si simi pentru comentarii :*

Rok5ana
05.07.2010, 01:17:49
am citit si am recuperat,am vazut ca v-ati gandit si voi la iris,am serbat 6 luni...
La multe lunite si celorlalti bebei,luca sebanel si sebastian de roc5ana...
Eliana beblina ta e tare scmpica...m-am uitat si eu lapozele voastre din picasa...familie frumoasa si implinita

>:D< >:D< >:d<

Milagros
05.07.2010, 07:58:22
Neatza! :gen_07::gen_07::gen_07:
(Mama lui de copchil care se trezeste de 2 ori pe noapte si la 6 jumate trezirea definitiv si apoi face scandal ca ii e somn dar nici ca se culca ca daca il pun la somn incepe urlatul!!! Sa zicem ca m-am racorit un pic)

AnaM
05.07.2010, 08:13:14
(Mama lui de copchil care se trezeste de 2 ori pe noapte si la 6 jumate trezirea definitiv si apoi face scandal ca ii e somn dar nici ca se culca ca daca il pun la somn incepe urlatul!!! Sa zicem ca m-am racorit un pic)
Neatza!
Si io-s rupta de somn, gata boieria cu trezitul la 9, de-acum iar se trezeste la 7, 7 juma...

roxana1
05.07.2010, 08:25:04
Neata
Al meu s-a trezit de 4 ori...

Anam e un scump Tudor, ce a crescut si ce s-a schimbat,si ce frumos rade de te da pe spate.

Al meu copchil tot se stramba din nas si atunci respira cu zgomot tare.., nu stiu,se joaca sau il deranjeaza ceva? Mai face vreun bebe asa?

Milagros
05.07.2010, 08:26:31
Clar, io am zis si mai demult, copchiii astia se vorbesc intre ei...

Milagros
05.07.2010, 08:39:25
Ana, ai un baiet :x:x:x:x

AnaM
05.07.2010, 08:42:45
Multumim muuuult pentru comentarii :* :*

Roxana, asa mai face si Tudor... Pur si simplu se alinta, acum nu stiu exact cum face Darius, dar daca e doar cand se stramba din nas, s-ar putea sa fie asta ;)) Sunt mari golani...

alinutza20
05.07.2010, 08:54:32
neata..
ana, suuuuuper pozele:)>-:)>-:)>-

petronelaaa
05.07.2010, 08:58:09
Neata si de la mine...
pot sa spun??????? is indragostita de Tudor!:"> ...manca-i-ar mama falcutele lui!!!!

AnaM
05.07.2010, 09:16:12
Multumim mult!!!!!!! :x :*

Alinutza, asteptam poze si de la tine, vreau sa vad Monitza :*

alinutza20
05.07.2010, 09:22:27
Multumim mult!!!!!!! :x :*

Alinutza, asteptam poze si de la tine, vreau sa vad Monitza :*

am pus de ieri vreo 5.. da cum noi n-avem aparat, mai astept inca poze de la altii :(

AnaM
05.07.2010, 09:25:16
am pus de ieri vreo 5.. da cum noi n-avem aparat, mai astept inca poze de la altii :(
Pai sa mai pui imediat ce primesti!
Monitza e o scumpa si foarte eleganta, mi-a placut rochita muuult! Si tu ai fost ca o raza de soare in galben ;)) te prinde culoarea!

alinutza20
05.07.2010, 09:26:43
Monitza e o scumpa si foarte eleganta, mi-a placut rochita muuult! Si tu ai fost ca o raza de soare in galben ;)) te prinde culoarea!

multumesc frumos:">:">:">:">

Milagros
05.07.2010, 09:35:47
Am vazut si io pozicile! Moni e o frumoasa (seamana cu mami) :x

roxana1
05.07.2010, 09:39:25
Multumim muuuult pentru comentarii :* :*

Roxana, asa mai face si Tudor... Pur si simplu se alinta, acum nu stiu exact cum face Darius, dar daca e doar cand se stramba din nas, s-ar putea sa fie asta ;)) Sunt mari golani...
Da,face asa doar cand se stramba din nas, face ca si cum si-ar trage mucii,desi nu are(scuzati expresia).ma gandeam ca il deranjeaza ceva cand se stramba,da m-ai linistit. Mai da mari golani,ce-i mai duce capu...sa ma bage pe mine in sperieti:D

alinutza20
05.07.2010, 09:49:28
Am vazut si io pozicile! Moni e o frumoasa (seamana cu mami) :x

multumesc:">:">:">:">

n-aveti chef de o intalneala sapt asta?;;);;)

Milagros
05.07.2010, 09:56:45
multumesc:">:">:">:">

n-aveti chef de o intalneala sapt asta?;;);;)

Ba cum sa nu? Numai ca toata saptamana s-au anuntat ploi si furtuni :(

Andrusca
05.07.2010, 10:14:10
neata fetele!

Ana, super pozici!!! :)>-:)>-:)>-

Butterfly87
05.07.2010, 10:58:53

un frumos. Tudorel:x.sa va fie de bine petrecerea....acum caut si pozele lui Moni de la motz..:D

Butterfly87
05.07.2010, 11:04:21
asteptam pozicile...:D

monique18virgo
05.07.2010, 11:08:49
Neata fetele:D.Ana ai un fecior jos palaria:)>-:x.Sa-i fie de bine motarea.

roxana1
05.07.2010, 12:07:56
Tot leganat.Nu stiu cum sa-l dezvat.:((

D ca prin minune a adormit vineri in fund pe pat sprijinit pe picioarele mele. Era putin marait dar am zis sa mai stam putin sa ne jucam si apoi sa il adorm ca poate va dormi mai mult. Nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca dintr-o data statea nemiscat si m-am uitat la ochi si erau inchisi.deci adormise singur. Si de atunci am zis ca daca poate sa adoarma si singur eu nu o sa il mai legan pe picioare deloc. E cam greu ce-i drept ca se vede ca ii e somn si maraie si se chinuie si o ora ca sa adoarma o juma de ora. Nu s-a mai intamplat sa adoarma instant fara sa imi dau seama, dar cand vedeam ca i se face somn si se tot freaca la ochi ii acordam toata atentia lui si ne jucam cu toate jucariile si dadeam muzica tare si maraind adormea intr-o juma de ora sau o ora. dar daca nu ii acord toata atentia incepe sa planga,sa urle si cu nici un chip nu mai reuseste sa adoarma singur. Nu rezist sa il las sa planga pana adoarme. De multe ori imi venea sa il legan sa adoarma odata dar ma gandeam apoi ca stric toata treaba,si ma jucam in continuare cu el. Inca ma mai lupt dar sper ca intr-un sfarsit sa adoarma singur si fara prea multe maraieli. Azi dimineata a adormit in fund chiar fara sa imi dau seama,eu am crezut ca sta linistit uitandu-se la desene la tv ca nu a fost prea marait. Sper sa fim pe drumul cel bun. Incearca si tu sa te joci cu el continuu cand vezi ca i se face somn,sa ii canti, sa ii dai muzica tare sau sa se uite la desene si poate reusiti. Eu nu am crezut ca o sa adoarma vreodata in fund la cat de marait si plangacios era cand i se facea somn.

Chiar vroiam sa intreb fetele ai caror bebei adorm singuri,cum fac? Sunt maraiti, in cat timp adorm?cum adorm?

simi_wau
05.07.2010, 12:48:08
fetele>:D<
pot pune sfecla in supa micului ?
Ianisica doarme la titi, intins in pat. Cand nu o sa=i mai dau..:-SSnu cred ca o sa am mari pr..el mai adoarme in brate la bunici, prieteni, in carut..

xxxxx
05.07.2010, 12:59:10
Pozici de la mot: http://picasaweb.google.com/grecutza23/1Anisor#

roxana1
05.07.2010, 13:11:58
Ianisica doarme la titi, intins in pat. Cand nu o sa=i mai dau..:-SSnu cred ca o sa am mari pr..el mai adoarme in brate la bunici, prieteni, in carut..
He he, inca mai doarme la titi de fiecare data, mititelu...
La multe lunite sanatoase.

roxana1
05.07.2010, 13:16:06
Mai da ce mare si frumos a crescut Razvanelu,tot grasunel a ramas :D

Rok5ana
05.07.2010, 13:25:46

Si al meu tot la san adoarme...

La multe lunite lui Ianis!!

monique18virgo
05.07.2010, 13:54:15

=D> pupam Razvanelul motat sa fie sanatos(il faceti scriitor sau pictor:">)

monique18virgo
05.07.2010, 13:55:48

La multe lunite Ianis:x sa cresti mare si sanatos.

Butterfly87
05.07.2010, 13:56:06

ce scumpel, e..sa va traiasca:x

Andrusca
05.07.2010, 13:56:09

super boy! :)>-:)>-
sa fie sanatos si si voios
va mai asteptam pe la noi :-p

am vazut si pozele Monitzei motzate; Pupici

La multe lunitze, Ianis!

tsimonaiuliana
05.07.2010, 14:13:35
Ana,Alina si Anca sa va traiasca motzatzii,foarte foarte frumusei sunt.

La multe lunitze pt. Ianis!

michellina
05.07.2010, 15:26:19
Salutari!
Frumoasele pozele lui Razvanel, se vede ca sunteti o familie implinita, radiati in poze!
La multe lunite pt Ianis!
roxana1, si eu la fel de greu il adorm pe David uneori, depinde de cat de obosit este si de toanele lui, insa nu te lasa, nu-l mai legana, daca ai reusit cateva ture de somn fara leganat, persevereaza!

LauraF
05.07.2010, 15:52:50
Buna fetelor!
Ianis, la multe lunite puiule! :x Simi, poti sa pui fara probleme sfecla in supa. Pune mai putin prima data sa vezi cum ii place si cum o tolereaza. Teoretic nu ar trebui sa ai nici o surpriza neplacuta.:)>-
Am vazut poze cu sarbatoritii Tudor, Moni si Razvanel! :x Absout adorabili!!!... Si mamicile frumusele foc, le doresc sa arate la fel de bine si peste 20 de ani! Sa va fie de bine aniversarile!

Noi am fost la vaccin, am facut si noi in sfarsit ROR-ul. Continuam cu formula fara lactoza, in rest suntem bine. Cam mofturici la mancare, dar presupun ca ar trebui sa mai incerc si alte retete. Salutam si restul bebelusilor!

roxana1
05.07.2010, 17:25:57
Salutari!
Frumoasele pozele lui Razvanel, se vede ca sunteti o familie implinita, radiati in poze!
La multe lunite pt Ianis!
roxana1, si eu la fel de greu il adorm pe David uneori, depinde de cat de obosit este si de toanele lui, insa nu te lasa, nu-l mai legana, daca ai reusit cateva ture de somn fara leganat, persevereaza!
Multumesc mult pt incurajari,de multe ori imi venea sa las totul balta si sa il legan, ca tre sa ma maimutaresc si sa-l binedispun incontinuu pana adoarme, dar am zis ca daca poate trebuie sa poata si sa il ajut in continuare, si de vineri a reusit sa adoarma fara sa fie leganat.sper sa mai rezist si eu in continuare ca vad ca e mult mai bine fara leganat,parca doarme mai bine si mai profund si nu se mai trezeste la orice zgomot.
Si in sfarsit cred ca i-a spart si lui gingia ca se simte un coltisor. Nu prea ma lasa sa ma uit,nu imi dau seama cum de voi reuseati sa faceti si poze...

Juliette
05.07.2010, 20:18:20
Si in sfarsit cred ca i-a spart si lui gingia ca se simte un coltisor. Nu prea ma lasa sa ma uit,nu imi dau seama cum de voi reuseati sa faceti si poze...
Acum intram si eu sa intreb fetele acelasi lucru : cat dureaza de la un coltisor pana iese dintele, sa se vada cum trebuie ? :) De saptamana trecuta, al meu e marait si cam de la jumatatea sapt, am simtit cum zgarie un coltisor. A fost initial o aschiuta, acum parca da sa semene a muchie, e cel din stanga jos. :D

gabriela_rgh
05.07.2010, 20:19:33

off topic..ne-a disparut infractiunea!:D;));))

simi_wau
05.07.2010, 22:49:13
multumim pentru urari fetele:*:*

ralubebemic
05.07.2010, 23:59:12
Buna seara la bebici si la mamici de bebici! eu va mai citesc peste zi dar nu mai fac fata frate....vrea numai plimbata prin casa de mana, efectiv ma ia si ma trage dupa ea si daca nu ma conformez scandalu-i gata ! nu sta locului decat cand doarme si atunci abia abia reusesc sa fac de mancare...

am vazut si noi poze cu motzatzii...foarte dragalasi toti...sa va traiasca si sa fiti fericiti ! acusi acusi venim din urma..

Alina, super tare Moni cum merge ea....pare asa de sigura....precoce ca intotdeauna :)

AnaM
06.07.2010, 06:55:09
Multumim inca o data pentru urari!

Anca, sa fie sanatos dez-motzatul, e un scump!

La multe lunite lui Ianisica, sa fii sanatos si fericit!

Julie, dureaza, de obicei, cateva zile - o saptamana maxim pana devine muchie, cel putin la noi asa a fost, cam 3-4 zile de la primul colt :)

'Neatza... A binevoit sa ma trezeasca domnul la 6 [-( Am dormit 4 ore (am fost la film la Eclipse, la programul de seara, ca altcandva n-aveam).
8-| |-)

eliana
06.07.2010, 08:25:45
Neata!
Are cineva cartea lui Capraru in format electronic? stiu ca e cam anacronica, dar vreau sa-mi arunc in ochi.

Voi cum tineti copilul cand il alaptati? eu nu reusesc deloc s-o tin in pozitie laterala, cu corpul ei paralel cu al meu. Mai degraba in pozitie intermediara, la un unghi de 45-60 de grade, si am impresia uneori ca o cam incomodeaza faptul ca trebuie sa intoarca capul spre san. Am incercat si varianta perfect laterala, dar imi suge cateva minute si apoi pas, se plictiseste si adoarme, si mi-e greu sa cred ca se satura in 3 minute.

AnaM
06.07.2010, 08:36:59
Neata!
Are cineva cartea lui Capraru in format electronic? stiu ca e cam anacronica, dar vreau sa-mi arunc in ochi.

Voi cum tineti copilul cand il alaptati? eu nu reusesc deloc s-o tin in pozitie laterala, cu corpul ei paralel cu al meu. Mai degraba in pozitie intermediara, la un unghi de 45-60 de grade, si am impresia uneori ca o cam incomodeaza faptul ca trebuie sa intoarca capul spre san. Am incercat si varianta perfect laterala, dar imi suge cateva minute si apoi pas, se plictiseste si adoarme, si mi-e greu sa cred ca se satura in 3 minute.
Eu o am in format fizic, daca te intereseaza vreun capitol anume, iti pot relata ce scrie acolo :)
Cu pozitia, habar n-am, ca eu am alaptat doar intinsa in pat...

eliana
06.07.2010, 08:50:46
Eu o am in format fizic, daca te intereseaza vreun capitol anume, iti pot relata ce scrie acolo :)
Cu pozitia, habar n-am, ca eu am alaptat doar intinsa in pat...

Mai, nici eu nu stiu exact ce vreau de la cartea asta :D chestii generala, toaleta, imbracat in casa si la plimbare, balarii din astea.
Alaptat culcat chiar n-am incercat, ar trebui sa incerc si eu.

alinutza20
06.07.2010, 08:55:25
Mai, nici eu nu stiu exact ce vreau de la cartea asta :D chestii generala, toaleta, imbracat in casa si la plimbare, balarii din astea.
Alaptat culcat chiar n-am incercat, ar trebui sa incerc si eu.

neata,
si eu o am fizic, daca vrei ti-o dau s-o rasfoiesti.. ti-e mai usor ti-o iei ca esti peste strada;));))

Milagros
06.07.2010, 09:00:33
Neatza!
Pupam Razvanel motzatul!
La multe lunite, Ianisica!

Pt Roxana1: Dragos cand adoarme singur pur si simplu se freaca la ochi si stiu ca ii e somnic si il pun in patut, se foieste oleaca, uneori maraie sau trage un fel de planset asa lenes si ia somn. Sau varianta cand ii e foame: papa titi apoi ia gurita de la san si isi lasa capusorul pe spate si inchide ochii si atunci il duc in patut. De multe ori trage si o portie de scancete sau brusc nu mai vrea nani...cum am noroc ;)) In ultima vreme va spuneam eu ca nu prea mai adoarme si nu prea mai doarme ziua si mi se trezeste noaptea de 2 ori...se pare ca e de la dinti. Ati mai vazut asa? Primul dinte a iesit fara febra, umflatura de gingie sau maraiala si la urmatorii sa fie marait? Febra nu are si nici gingiile umflate dar parca iese si pe dreapta incisivul lateral - parca am simtit un coltuc.
Cat despre evolutia coltuc - muchie: la noi a durat tare mult, bine ca n-a plans, a durat vreo 3-4 saptamani cred...

PS Azi e ziua soACREI si il duce sotul pe Dragos sa-i duca felicitare cu Cea mai buna bunica din lume. Am I evil? >:)>:)>:)

alinutza20
06.07.2010, 09:04:35
Neatza!
Pupam Razvanel motzatul!

Pt Roxana1: Dragos cand adoarme singur pur si simplu se freaca la ochi si stiu ca ii e somnic si il pun in patut, se foieste oleaca, uneori maraie sau trage un fel de planset asa lenes si ia somn. Sau varianta cand ii e foame: papa titi apoi ia gurita de la san si isi lasa capusorul pe spate si inchide ochii si atunci il duc in patut. De multe ori trage si o portie de scancete sau brusc nu mai vrea nani...cum am noroc ;)) In ultima vreme va spuneam eu ca nu prea mai adoarme si nu prea mai doarme ziua si mi se trezeste noaptea de 2 ori...se pare ca e de la dinti. Ati mai vazut asa? Primul dinte a iesit fara febra, umflatura de gingie sau maraiala si la urmatorii sa fie marait? Febra nu are si nici gingiile umflate dar parca iese si pe dreapta incisivul lateral - parca am simtit un coltuc.
Cat despre evolutia coltuc - muchie: la noi a durat tare mult, bine ca n-a plans, a durat vreo 3-4 saptamani cred...

PS Azi e ziua soACREI si il duce sotul pe Dragos sa-i duca felicitare cu Cea mai buna bunica din lume. Am I evil? >:)>:)>:)

si la noi a diferit de la dinte la dinte cu simptomele
julie, dureaza fffffffffffffffffff mult pana un dinte ajunge la marimea finala.. cel putin la noi
a, si ce de jos cresc mult mai greu ca cei de sus..

alinutza20
06.07.2010, 09:11:39
ca si cum nu-mi era de ajuns o maseluta, am pe drum si un incisiv lateral inferior.. tocmai l-am vazut:gen_07::gen_07::gen_07::gen_07::gen_07::gen_ 07:
daca mai vad vreo unu crek :gen_01::gen_01::gen_01::gen_01::gen_01::gen_01:

petronelaaa
06.07.2010, 09:14:05
Acum intram si eu sa intreb fetele acelasi lucru : cat dureaza de la un coltisor pana iese dintele, sa se vada cum trebuie ? :) De saptamana trecuta, al meu e marait si cam de la jumatatea sapt, am simtit cum zgarie un coltisor. A fost initial o aschiuta, acum parca da sa semene a muchie, e cel din stanga jos. :D

Dureaza ceva vreme... da`nu-i mai doare cand se mareste dintele...spartul gingiei e punctul culminant in evolutia dintelui.

Neata! (:|(:|

Milagros
06.07.2010, 09:20:06
ca si cum nu-mi era de ajuns o maseluta, am pe drum si un incisiv lateral inferior.. tocmai l-am vazut:gen_07::gen_07::gen_07::gen_07::gen_07::gen_ 07:
daca mai vad vreo unu crek :gen_01::gen_01::gen_01::gen_01::gen_01::gen_01:

>:D<>:D<>:D<>:D<>:D< Mama lor de dinti!!!L-)

roxana1
06.07.2010, 10:02:51
Felicitari pt coltuc. Se pare ca intra si Dariusii in clubul iepurasilor

roxana1
06.07.2010, 10:22:17
Neatza!
Pupam Razvanel motzatul!

Multumesc pt raspuns.e super fain sa adoarma asa simplu si repede, sper sa ajunga si al meu sa adoarma candva asa...oricum suntem pe drumul cel bun,iupiii:D, secretul e sa auda muzica de pe mtv tare, il linisteste mai repede. Si-a facut un program de somn ziua?
Felicitari pt noul coltuc.
PS. Crezi ca se va simti in vreun fel?

cgeorgiana1982
06.07.2010, 11:49:08
Neata!
daca poti sa-mi dai ID-ul de mess prin PM, iti dau cartea....este destul de mare ca sa o atasez....ar fi mai usor prin mess. Am doua editii, dar cred ca te intereseaza cea mai noua:d

chrysthyana
06.07.2010, 11:53:31
Neata!

buna dimi fetele ca la antena 1!
am o alta carte daca te intereseaza ceva despre ingrijirea copilului de culcer !e foarte important sa fie paralel corpul fetei cu al tau pt ca nu mananca bine si s/ar putea sa vomite si nici nu se satura!
didi adoarme la san seara iar ziua in carut.asa s/a obisnuit!mai adoarme si leganat dar doar de bunica sa!
foarte simpatici motzatzii! sa va traiasca !

Juliette
06.07.2010, 12:00:25
Julie, dureaza, de obicei, cateva zile - o saptamana maxim pana devine muchie, cel putin la noi asa a fost, cam 3-4 zile de la primul colt :)

'Neatza... A binevoit sa ma trezeasca domnul la 6 [-( Am dormit 4 ore (am fost la film la Eclipse, la programul de seara, ca altcandva n-aveam).
8-| |-)
Deci am inceput si noi oficial "distractia" cu dintii. :D
Vreau si eu la Eclipse !!!! :madlaugh:

Juliette
06.07.2010, 12:02:02
si la noi a diferit de la dinte la dinte cu simptomele
julie, dureaza fffffffffffffffffff mult pana un dinte ajunge la marimea finala.. cel putin la noi
a, si ce de jos cresc mult mai greu ca cei de sus..
Nu ma ambalez, astept. Cred ca o sa fie asa comic iepuras... :)) :*

Juliette
06.07.2010, 12:03:55
Dureaza ceva vreme... da`nu-i mai doare cand se mareste dintele...spartul gingiei e punctul culminant in evolutia dintelui.

Neata! (:|(:|
De primul colt care a spart, vad ca am trecut cu bine, vom vedea ce urmeaza. Ma cam inspaimanta maselele din ce povestiti voi, chiar daca mai avem pana acolo. :)

Juliette
06.07.2010, 12:07:27
Felicitari pt coltuc. Se pare ca intra si Dariusii in clubul iepurasilor
Multumim, la fel. :D Era si timpul, nu ? :)) Sa-i fac o vizita pediatrei lui, care a zis ca nu-i iese nici un dinte pana la 8 luni ? L-)

Milagros, ce urare sa fac ? Sa iti/nu-ti traiasca soacra ? :-p Mai bine... sa nu te streseze soacra ori sa revina la sentimente mai bune ! :*

Juliette
06.07.2010, 12:08:25
daca poti sa-mi dai ID-ul de mess prin PM, iti dau cartea....este destul de mare ca sa o atasez....ar fi mai usor prin mess. Am doua editii, dar cred ca te intereseaza cea mai noua:d
Doamna Geo, ce face cumatra ta ? :x

petronelaaa
06.07.2010, 12:08:55
De primul colt care a spart, vad ca am trecut cu bine, vom vedea ce urmeaza. Ma cam inspaimanta maselele din ce povestiti voi, chiar daca mai avem pana acolo. :)
maselele si caninii is horror!!! ... da`, vorba ta, mai aveti pan acolo!:D
important: cand se mai anunta cate un dintoc... au imunitatea mai scazuta :-B

Juliette
06.07.2010, 12:22:54
maselele si caninii is horror!!! ... da`, vorba ta, mai aveti pan acolo!:D
important: cand se mai anunta cate un dintoc... au imunitatea mai scazuta :-B
Multumesc de info, nu stiam. >:D< Ar trebui sa-i dau ceva preventiv, pt imunitate ?

cgeorgiana1982
06.07.2010, 12:37:48
Doamna Geo, ce face cumatra ta ? :x
Face bine...este super tare cumatra asta a mea....cand am vorbit cu ea parca nici nu era operata...a zis ca a fost foarte bine, mi-a vorbit foarte frumos de tot ce s-a intamplat la maternitate, de personal (face foarte bine la psihicul meu :D), a zis ca Mara este o superba, o frumoasa si cuminte (partea cu frumusetea nici nu avea cum sa iasa altfel); ieri s-au externat si de acum acomodarea in 3. Ea este foarte optimista si foarte incantata. De-bia astept sa vad gazutza cea dulce.:x

Juliette
06.07.2010, 12:47:37
Face bine...este super tare cumatra asta a mea....cand am vorbit cu ea parca nici nu era operata...a zis ca a fost foarte bine, mi-a vorbit foarte frumos de tot ce s-a intamplat la maternitate, de personal (face foarte bine la psihicul meu :D), a zis ca Mara este o superba, o frumoasa si cuminte (partea cu frumusetea nici nu avea cum sa iasa altfel); ieri s-au externat si de acum acomodarea in 3. Ea este foarte optimista si foarte incantata. De-bia astept sa vad gazutza cea dulce.:x
Ma bucur tare mult pt ea. Sa fie sanatoase amandoua, iar Mara sa creasca mare si voioasa, ca frumoasa sunt convinsa ca e ! :):x:*
You're next ! :D

alinutza20
06.07.2010, 12:59:07
are cineva vreo idee cam cand se preconizeaza a intra banii luna asta? ma refer la fetele cu cunostinte in domeniu8-|8-|8-|8-|8-|

cgeorgiana1982
06.07.2010, 13:01:03
Ma bucur tare mult pt ea. Sa fie sanatoase amandoua, iar Mara sa creasca mare si voioasa, ca frumoasa sunt convinsa ca e ! :):x:*
You're next ! :D
Da, peste o luna jumatate voi povesti si eu cum a fost:D. M-a imbarbat si mai tare Ana cu experienta ei......acum nu-mi ramane decat sa astept sa vina clipa, sa-mi vad si eu gaza.

petronelaaa
06.07.2010, 13:06:52
Multumesc de info, nu stiam. >:D< Ar trebui sa-i dau ceva preventiv, pt imunitate ?

Pt imunitate... nu cred ca ar tb sa-i dai ceva (eu nu i-am dat nimic si nici medicu nu mi-a zis de vreo ceva), Calciu sa iasa mai repede... si sa-l feresti de vant, aglomeratie din astea.:D

Milagros
06.07.2010, 13:35:02
Multumesc pt raspuns.e super fain sa adoarma asa simplu si repede, sper sa ajunga si al meu sa adoarma candva asa...oricum suntem pe drumul cel bun,iupiii:D, secretul e sa auda muzica de pe mtv tare, il linisteste mai repede. Si-a facut un program de somn ziua?
Felicitari pt noul coltuc.
PS. Crezi ca se va simti in vreun fel?

Foarte bine ca ai descoperit o metoda care sa-l distraga. Al meu in afara de muzica frantuzeasca nu vrea sa asculte deci posturile de la tv cad in cazul nostru ;)) Dragos cam a avut in ultima luna jumate program de somn super, adica 2 tude dimineata si 2 ture dupa amiaza. Imi doarme si cate 3 ore legat. Acum in ultimele zile desi era chior de somn nu voia sa doarma, abia pe la un 6 jumate atipea juma' de ora, dar la 8 jumate cadea lemn si 7 ore n-am treaba cu el.

PS Eu daca mi-as vedea nepotul o data la 6 luni si mi-ar veni de ziua mea cu felicitare cu Cea mai buna bunica m-as simti ca naiba, sincer. Poate nu o sa arate si sigur nu o sa zica nimic dar in sufletul ei ma gandesc ca bine n-o sa-i vina. N-am gasit felicitare dar i-am luat canita cu mesaj. :D
L-a vazut pe Dragos in revista si ii zice sotului pe un ton sec la telefon: l-am vazut pe ficior-tu in revista. PUNCT. Nu uaaaauuu, nu vaaai ce tareee Asa cum zic eu ca ii sade bine unei bunici. Anyway...fiecare face dupa cat il duce capu', noi sa fim sanatosi.

Milagros
06.07.2010, 13:38:03
Multumim, la fel. :D Era si timpul, nu ? :)) Sa-i fac o vizita pediatrei lui, care a zis ca nu-i iese nici un dinte pana la 8 luni ? L-)

Milagros, ce urare sa fac ? Sa iti/nu-ti traiasca soacra ? :-p Mai bine... sa nu te streseze soacra ori sa revina la sentimente mai bune ! :*

Vaai, chiar m-a busit rasul :)) Merci mult, scumpa, dar eu ii doresc sa traiasca 100 de ani fara sa se bucure de nepoti si copii ca pe toti si i-a indepartat de ea. La sentimente mai bune poate sa revina de 10000 de ori ca eu nu o iert cate zile oi avea si nu mai am incredere sa ma port frumos cu ea si sa ma trezesc ca iar ma jigneste.

Felicitari pentru Bunny to be ;))

AnaM
06.07.2010, 13:51:58
Milagros, tare faza cu canitza >:) >:) >:)
Si eu m-as simti in locul ei, dar mai stii ce fel de judecata au unii? :-"

Rok5ana
06.07.2010, 14:44:10
Neata!

Eu ziua alaptez intinsa in pat si el sta intors pe o parte si mananca f bine. Noaptea, ca sa nu adorm pe langa el, il tin in brate si mananca in pozitia intermediara descrisa de tine.

roxana1
06.07.2010, 14:50:35
Foarte bine ca ai descoperit o metoda care sa-l distraga. Al meu in afara de muzica frantuzeasca nu vrea sa asculte deci posturile de la tv cad in cazul nostru ;)) Dragos cam a avut in ultima luna jumate program de somn super, adica 2 tude dimineata si 2 ture dupa amiaza. Imi doarme si cate 3 ore legat. Acum in ultimele zile desi era chior de somn nu voia sa doarma, abia pe la un 6 jumate atipea juma' de ora, dar la 8 jumate cadea lemn si 7 ore n-am treaba cu el.

PS Eu daca mi-as vedea nepotul o data la 6 luni si mi-ar veni de ziua mea cu felicitare cu Cea mai buna bunica m-as simti ca naiba, sincer. Poate nu o sa arate si sigur nu o sa zica nimic dar in sufletul ei ma gandesc ca bine n-o sa-i vina. N-am gasit felicitare dar i-am luat canita cu mesaj. :D
L-a vazut pe Dragos in revista si ii zice sotului pe un ton sec la telefon: l-am vazut pe ficior-tu in revista. PUNCT. Nu uaaaauuu, nu vaaai ce tareee Asa cum zic eu ca ii sade bine unei bunici. Anyway...fiecare face dupa cat il duce capu', noi sa fim sanatosi.
Super ca doarme atatea ore legat.
Tare mi-ar place sa uit si eu de bunici, ca m-am saturat de atata ipocrizie

roxana1
06.07.2010, 14:59:48

Multumim,da era si timpul:D. Si amandoi in acelasi timp...de-acu sa vedem in cat timp iese dintele de tot.
Cand mai pui niste poze noi cu Darius?

petronelaaa
06.07.2010, 15:00:32
I-am facut servetele umede bio ...cu apa demineralizata in loc de apa distilata. ...oare o fi facand rau? :-?

roxana1
06.07.2010, 15:06:53
Sa stii ca sunt si care nu se prind si nu se simt si se bucura asa de aparente...ca nu simt ca e ceva daca nu s-au mai vazut de 6 luni

Juliette
06.07.2010, 16:33:02
are cineva vreo idee cam cand se preconizeaza a intra banii luna asta? ma refer la fetele cu cunostinte in domeniu8-|8-|8-|8-|8-|
Eu nu mai indraznesc sa sper la intervalul 8-11 dupa teapa de luna trecuta. L-)

Green_Eyes
06.07.2010, 16:33:27

Am iesit mai devreme afara cu Tudor si am intrebat-o pe o tipa care lucreaza la posta de la parterul blocului meu daca stie ceva de alocatii si mi-a zis ca a auzit ca vin pe 8..acu, nu stiu cand or intra si pe card..

Felicitari noilor membri ai clubului Iepurila:P Cred ca si lui Tudor ii iese o masea pe stanga sus.. probabil si de asta e super marait, plange des, doarme prost, etc.:(Ma asteptam sa iasa incisivii de jos mai intai..

Juliette
06.07.2010, 16:34:02
Da, peste o luna jumatate voi povesti si eu cum a fost:D. M-a imbarbat si mai tare Ana cu experienta ei......acum nu-mi ramane decat sa astept sa vina clipa, sa-mi vad si eu gaza.
E bine ca esti optimista. Sarcina usoara in continuare ! :):*

Juliette
06.07.2010, 16:35:06
Pt imunitate... nu cred ca ar tb sa-i dai ceva (eu nu i-am dat nimic si nici medicu nu mi-a zis de vreo ceva), Calciu sa iasa mai repede... si sa-l feresti de vant, aglomeratie din astea.:D
Am inteles, o sa am grija. :)

Juliette
06.07.2010, 16:39:14
Vaai, chiar m-a busit rasul :)) Merci mult, scumpa, dar eu ii doresc sa traiasca 100 de ani fara sa se bucure de nepoti si copii ca pe toti si i-a indepartat de ea. La sentimente mai bune poate sa revina de 10000 de ori ca eu nu o iert cate zile oi avea si nu mai am incredere sa ma port frumos cu ea si sa ma trezesc ca iar ma jigneste.

Felicitari pentru Bunny to be ;))
Te inteleg perfect. Si la mine relatiile sunt de genul fiecare isi vede de treaba ei si tare bine mai e. :D Am invatat sa nu ma mai consum ca relatia e asa cum e.
Multumim ! Si voua felicitari pt fotomodel ! :x N-am mai gasit revista, ca am vrut s-o cumpar si eu atunci, sa-l vad. :(

Juliette
06.07.2010, 16:43:04
Multumim,da era si timpul:D. Si amandoi in acelasi timp...de-acu sa vedem in cat timp iese dintele de tot.
Cand mai pui niste poze noi cu Darius?
Tot am zis ca imi fac timp, ca am primit si pozele de la cumatrie, i-am mai facut si prin parc... Sper azi, maine cel tarziu sa mai descarc de pe camera si sa postez. :)

Green, multumim de info si urari ! :* Sa iasa maseluta lui Tudorel mai repede ! >:D<

simi_wau
06.07.2010, 16:49:25
Eu nu mai indraznesc sa sper la intervalul 8-11 dupa teapa de luna trecuta. L-)

stiu ca am mai intrebat......dar stie cineva daca se mai taie din indemnizatii??
spuneati ceva de o intalnire....se tine?

Juliette
06.07.2010, 17:02:41
stiu ca am mai intrebat......dar stie cineva daca se mai taie din indemnizatii??
spuneati ceva de o intalnire....se tine?
Eu sunt cu 6 mil, dar din ce am inteles, indemnizatia de 85% scade cu 15%, adica ar ramane undeva la 63-64%.
De intalnire nu stiu sa-ti spun. :)
Vreau si eu bascute frumoase pt Darius. Prietena ta ii face numai lui Ianis ? ;;)

simi_wau
06.07.2010, 17:30:04
Eu sunt cu 6 mil, dar din ce am inteles, indemnizatia de 85% scade cu 15%, adica ar ramane undeva la 63-64%.
De intalnire nu stiu sa-ti spun. :)
Vreau si eu bascute frumoase pt Darius. Prietena ta ii face numai lui Ianis ? ;;)

:Do sa vb cu ea cand termina concediu'
uite ai auzit stirea? a aparut undeva?( dupa spusele tale scade cu mai mult de 15%)

cand ii pot da lu' bebe iaurt....si mai important: DE CARE???
fetele unde sunteti?( dormiti cu Ianisica-a meu?):-p

Juliette
06.07.2010, 17:44:49
:Do sa vb cu ea cand termina concediu
uite ai auzit stirea? a aparut undeva?( dupa spusele tale scade cu mai mult de 15%)

Chiar te rog sa vorbesti cu ea. :)
Stirea a tot fost pe realitatea, antena 3... scaderea e de 15% din 85% din ce am inteles eu, asa s-ar calcula.
Eu i-am dat de la 6 luni, napolact, covalact sau natura. :*

roxana1
06.07.2010, 18:03:34

De la 6 luni am dat si eu iaurt si branzica. Pana acum i-am dat si iaurtul si branzica facute de mine...

cgeorgiana1982
06.07.2010, 18:06:24
E bine ca esti optimista. Sarcina usoara in continuare ! :):*
Multumesc mult. Numai bine si voua.....:*>:D<>:D<

cgeorgiana1982
06.07.2010, 18:07:59
Chiar te rog sa vorbesti cu ea. :)
Stirea a tot fost pe realitatea, antena 3... scaderea e de 15% din 85% din ce am inteles eu, asa s-ar calcula.
Eu i-am dat de la 6 luni, napolact, covalact sau natura. :*
Intr-adevar se pare ca scade cu 15%...dar ajunge in jur de 72% din media veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare nasterii.

Andrusca
06.07.2010, 18:16:42
Petro, adik cum servetele cu apa demineralizata? 8-|

intalneala vrem si noi, dar numai maine mai suntem in iasi; poate saptamana viitoare? :)

iaurt am dat de pe la 7 luni, cred; campina, in general!

roxana1
06.07.2010, 18:22:35
Am iesit mai devreme afara cu Tudor si am intrebat-o pe o tipa care lucreaza la posta de la parterul blocului meu daca stie ceva de alocatii si mi-a zis ca a auzit ca vin pe 8..acu, nu stiu cand or intra si pe card..

Felicitari noilor membri ai clubului Iepurila:P Cred ca si lui Tudor ii iese o masea pe stanga sus.. probabil si de asta e super marait, plange des, doarme prost, etc.:(Ma asteptam sa iasa incisivii de jos mai intai..
Multumim mult. Lui Tudorica sa ii iasa cat mai repede maseluta si sa nu mai planga

petronelaaa
06.07.2010, 20:19:50
Petro, adik cum servetele cu apa demineralizata? 8-|

intalneala vrem si noi, dar numai maine mai suntem in iasi; poate saptamana viitoare? :)

iaurt am dat de pe la 7 luni, cred; campina, in general!

Pai am facut o solutie din apa demineralizata (mai caut in seara asta la o benzinarie apa distilata - ca cik asta e cea mai pura apa, folosita in farmacii si laboratoare:-B) si uleiuri (ulei de galbenele, extract de samburi de grefruit, glicerina) si am bagat niste servetele in solutia rezultata...
imi place cum ii face pielea... **==

AnaM
06.07.2010, 20:42:28
'Na seara!

Bascute de care are Ianisica sunt la Zara, am vazut eu azi :) Nu m-am uitat la pret, dar sepcile la Zara nu sunt foarte scumpe.

Iaurt eu ii dau Napolact Numa' Bun sau Muller simplu (la Campina si Covalact am renuntat, ca aveau si lapte praf in compozitie, asa Napolact si Muller sunt facute doar din lapte si culturi de probiotice).

Indemnizatia se micsoreaza, dar luna asta o prindem intreaga, din cate stiu...

Noi ne-am dotat cu detergenti bio de la Plafar (rufe, vase, all purpose). Inca nu i-a trecut 100% alergia, si nu stiu de la ce e (s-ar putea sa fie alergic la propria transpiratie - misto, nu? :)) ), asa ca le iau prin eliminare. :) Oricum, suntem pe calea cea buna :D

Alte noutati?

roxana1
06.07.2010, 20:51:36
'Na seara!

Bascute de care are Ianisica sunt la Zara, am vazut eu azi :) Nu m-am uitat la pret, dar sepcile la Zara nu sunt foarte scumpe.

Iaurt eu ii dau Napolact Numa' Bun sau Muller simplu (la Campina si Covalact am renuntat, ca aveau si lapte praf in compozitie, asa Napolact si Muller sunt facute doar din lapte si culturi de probiotice).

Indemnizatia se micsoreaza, dar luna asta o prindem intreaga, din cate stiu...

Noi ne-am dotat cu detergenti bio de la Plafar (rufe, vase, all purpose). Inca nu i-a trecut 100% alergia, si nu stiu de la ce e (s-ar putea sa fie alergic la propria transpiratie - misto, nu? :)) ), asa ca le iau prin eliminare. :) Oricum, suntem pe calea cea buna :D

Alte noutati?
Da ce alergie are? Nu avea niste bubite de la caldura?

AnaM
06.07.2010, 21:03:01
Da ce alergie are? Nu avea niste bubite de la caldura?
Ba da, dar avea tot trunchiul plin, pana si pe fatza facuse, iar pielea era foarte aspra la atingere. Dermatoloaga (nu ma mai duc la ea never) mi-a zis ca e sudamina - bubutze de caldura, pediatra mi-a zis ca e sudamina, dar are fond alergic, ca nu e normal sa fie ca soparla. M-a intrebat daca i-am dat alimente alergene (capsuni, zmeura etc., i-am zis ca nu, m-a intrebat de albus, si pe vremea aia inca nu i-l introdusesem), i-am aerisit camera/salteaua de acarieni, i-am luat si cateva hainute din bumbac bio, ii schimbasem si detergentul cu unul de la Sano, care e sensitive si ala, dar acum am zis sa trec pe bio, si daca nu e nici asta, se poate sa fie alergic la propria transpiratie. Oricum, acum e muuuult mai bine, e aproape trecuta, cateva zile l-am dat cu banalul Bepanthen, dupa enspe scumpeturi de creme cumparate care au fost fix vax, si s-a ameliorat, si acum nu-l mai dau cu nimic. Nasa mea (medic) mi-a zis ca si copii ei au avut fix aceeasi problema, si ca trece odata ce creste :)

petronelaaa
06.07.2010, 21:05:51
Ba da, dar avea tot trunchiul plin, pana si pe fatza facuse, iar pielea era foarte aspra la atingere. Dermatoloaga (nu ma mai duc la ea never) mi-a zis ca e sudamina - bubutze de caldura, pediatra mi-a zis ca e sudamina, dar are fond alergic, ca nu e normal sa fie ca soparla. M-a intrebat daca i-am dat alimente alergene (capsuni, zmeura etc., i-am zis ca nu, m-a intrebat de albus, si pe vremea aia inca nu i-l introdusesem), i-am aerisit camera/salteaua de acarieni, i-am luat si cateva hainute din bumbac bio, ii schimbasem si detergentul cu unul de la Sano, care e sensitive si ala, dar acum am zis sa trec pe bio, si daca nu e nici asta, se poate sa fie alergic la propria transpiratie. Oricum, acum e muuuult mai bine, e aproape trecuta, cateva zile l-am dat cu banalul Bepanthen, dupa enspe scumpeturi de creme cumparate care au fost fix vax, si s-a ameliorat, si acum nu-l mai dau cu nimic. Nasa mea (medic) mi-a zis ca si copii ei au avut fix aceeasi problema, si ca trece odata ce creste :)
Dermatoloaga de la Roderma? :D

AnaM
06.07.2010, 21:15:05
Dermatoloaga de la Roderma? :D
Yap [-(
Nu Zbranca...

simi_wau
06.07.2010, 21:28:15
>:D<multumesc
Am sa-i dau de sapt viitoare iaurt. Asta la ce ora se mai da?/:)

maine mergem la vaccinul de 6 luni si mi-e asa frica. ...

roxana1
06.07.2010, 22:01:07
Si al meu are bubite de la caldura in jurul gatului si pe maini(sper ca si alea de pe maini sunt de la caldura). In perioada cand a fost cel mai cald de pana acum facuse si pe spate multe ca transpira mai tot timpul pe spate,dar aratau altfel decat cele de pe gat.dr mi-a zis ca e alergie la caldura.nu l-am dat cu nimic,dar de cand s-a facut mai racoare si in casa si afara,i-au trecut. Cred totusi ca alea erau de la transpiratie si astealalte de la caldura,are vreo logica,e vreo diferenta? Eu ma gandeam ca asa zisele bubite de la caldura se fac pt ca e f cald si transpira. Dupa ce ii fac baie, dimineata alea de la gat se estompeaza dar peste zi iar ies in relief. Nu stiu daca sa ma ingrijorez sau sa le las in pace. Nu am fost la nici un dermatolog, este dermatolog pt copii? Totusi iarna nu a avut nimic,nici al tau,nu?

roxana1
06.07.2010, 22:33:55

Faceti vaccinul de stat?

tsimonaiuliana
06.07.2010, 22:41:57
De ceva timp lui David nu-i mai place la baitza.Prima data am crezut ca nu i-am nimerit temperatura apei,am facut-o apoi si mai calda si mai rece dar tot nu mai vrea sa stea in baliutza.Cand il pun,in secunda doi se ridica in picioare.Nu stiu de ce schimbarea asta pt. ca el pana acum o luna-doua era tare incantat cand il puneam in apa iar acum e jale,nu mai vrea deloc.A mai patit cineva asa?

petronelaaa
06.07.2010, 22:42:06

De ce ti-e frica?!!:-" Nu ti-l face tie;;));));)) in cel mai rau caz... va plange! asta e! e copil, na... dar ii trece!
sau poate nici nu va plange, poate daca il luati prin invaluire nici nu-si da seama ce se intampla <):)
Bafta!

petronelaaa
06.07.2010, 22:45:05
De ceva timp lui David nu-i mai place la baitza.Prima data am crezut ca nu i-am nimerit temperatura apei,am facut-o apoi si mai calda si mai rece dar tot nu mai vrea sa stea in baliutza.Cand il pun,in secunda doi se ridica in picioare.Nu stiu de ce schimbarea asta pt. ca el pana acum o luna-doua era tare incantat cand il puneam in apa iar acum e jale,nu mai vrea deloc.A mai patit cineva asa?

Da, si noi! ... baga-l in cada mare.
Acolo are unde se desfasura... nu e limitat in 2linguri de apa ;))

AnaM
06.07.2010, 23:01:22
Muta-l in cada mare, si daca tot nu-i place cu multa apa, fa-i dush :)

Roxana, asta iarna nici Tudor nu a avut nimic, de fapt niciodata nu a avut probleme sau alergii...
Bubutzele del a caldura sau de la transpiratie sunt acelasi lucru... De la caldura transpira, in consecinta rezulta sudamina...

roxana1
06.07.2010, 23:42:57
Muta-l in cada mare, si daca tot nu-i place cu multa apa, fa-i dush :)

Roxana, asta iarna nici Tudor nu a avut nimic, de fapt niciodata nu a avut probleme sau alergii...
Bubutzele del a caldura sau de la transpiratie sunt acelasi lucru... De la caldura transpira, in consecinta rezulta sudamina...
Da,pai asa ma gandeam si eu dar din ce spusesei tu am inteles ca sudamina ar fi ceva si alergia la propria transpiratie altceva. Totusi tu de ce te strofoci asa daca 2 medici ti-au spus ca e sudamina?nu esti sigura sau crezi ca mai e si altceva?(sper ca nu te superi ca intreb:) ) Si de ce zici ca nu mai mergi la dermatoloaga aia?

Yonika
07.07.2010, 00:06:06
Buna la toate fetele!
Felicitari mai intai pt noii motati, am vazut pozele, sunt f frumoase!
La multe lunite pt Ianisica!
Felicitari si pt noii iepurasi!

Parca astea au cam fost evenimentele din ultimele zile. daca am uitat pe cineva, sorry! Noi suntem in febra aranjatului ptin casa, inca mai suntem cu haine in saci, cu lucruri in cutii si nu am timp de net.
Insa cand e vorba de intalneala, venim si noi!!
Va pupam pe toate si noapte buna la bebeii!

AnaM
07.07.2010, 08:48:04
Da,pai asa ma gandeam si eu dar din ce spusesei tu am inteles ca sudamina ar fi ceva si alergia la propria transpiratie altceva. Totusi tu de ce te strofoci asa daca 2 medici ti-au spus ca e sudamina?nu esti sigura sau crezi ca mai e si altceva?(sper ca nu te superi ca intreb:) ) Si de ce zici ca nu mai mergi la dermatoloaga aia?
Pai sunt doua lucruri diferite!
El are si sudamina (bubutzele cauzate de transpiratie), si, pare-se, si alergie la aceasta transpiuratie, in sensul ca are mancarimi, si tot trunchiul era aspru, ca la dermatite.
Ma "strofoc", pentru ca sunt nervoasa ca medicul dermatolog de la marele cabinet mai sus mentionat nu a stiu sa-mi zica/nu si-a dat interesul ca are si fond alergic, pentru ca o simpla sudamina nu arata si nu se desfasoara pe asa mare parte din corp, in mod normal. Am platit consultatie pentru fix 45 de secunde cat s-a uitat la el. De asta o apreciez tot mai mult pe pediatra mea, chiar daca si ea e ocupata si n-are timp, mi-a zis in 30 de secunde care-i treaba, de fapt.

petronelaaa
07.07.2010, 08:53:53
Neata....
dorm pe mine.... o fi de la vreme sau asa-s eu... nu-mi dau seama... |-)
(si am si un morcove infipt)

AnaM
07.07.2010, 09:21:02
Neata....
dorm pe mine.... o fi de la vreme sau asa-s eu... nu-mi dau seama... |-)
(si am si un morcove infipt)
Da' ce cauta morcovul ala acolo?
Mie tot timpul mi-e somn :))

tsimonaiuliana
07.07.2010, 09:30:37
Neatza! Eu tot nu stiu ce cadou sa ii iau la pui pt. 1 anisor.Ma gandeam la o tricicleta. Ana,Tudor sta in tricicleta sau s-a plictisit deja? David nu mai vrea in carut si ma intreb daca in tricicleta i-o placea sau tot sa se plimbe pe jos de manuta o sa vrea?

roxana1
07.07.2010, 09:33:42
Pai sunt doua lucruri diferite!
El are si sudamina (bubutzele cauzate de transpiratie), si, pare-se, si alergie la aceasta transpiuratie, in sensul ca are mancarimi, si tot trunchiul era aspru, ca la dermatite.
Ma "strofoc", pentru ca sunt nervoasa ca medicul dermatolog de la marele cabinet mai sus mentionat nu a stiu sa-mi zica/nu si-a dat interesul ca are si fond alergic, pentru ca o simpla sudamina nu arata si nu se desfasoara pe asa mare parte din corp, in mod normal. Am platit consultatie pentru fix 45 de secunde cat s-a uitat la el. De asta o apreciez tot mai mult pe pediatra mea, chiar daca si ea e ocupata si n-are timp, mi-a zis in 30 de secunde care-i treaba, de fapt.
Acum am inteles.mersi. Da,o cunosc pe pediatra ta,tot timpul e ocupata,tare rau imi pare ca nu am fost la ea cat eram mica.

AnaM
07.07.2010, 09:37:08
Neatza! Eu tot nu stiu ce cadou sa ii iau la pui pt. 1 anisor.Ma gandeam la o tricicleta. Ana,Tudor sta in tricicleta sau s-a plictisit deja? David nu mai vrea in carut si ma intreb daca in tricicleta i-o placea sau tot sa se plimbe pe jos de manuta o sa vrea?
Sta bine in tricicleta, nu se plictiseste usor in ea :)
Acum, cel mai bine testeaza o trici in parc la cineva (daca vrei, ne intalnim in parc si iau trici cu mine), si vezi cum ii place...

tsimonaiuliana
07.07.2010, 09:47:08
Sta bine in tricicleta, nu se plictiseste usor in ea :)
Acum, cel mai bine testeaza o trici in parc la cineva (daca vrei, ne intalnim in parc si iau trici cu mine), si vezi cum ii place...

Da? Mersi mult,buna idee, macar sa vad daca ii place ca sa nu ii iau inutil. Daca ai timp pe saptamana viitoare ca saptamana asta e toata cu examene:gen_07:.

alinutza20
07.07.2010, 09:47:50
neata si de la mine... am o stare....:|

Milagros
07.07.2010, 09:50:30

Neatza!
Nup. nu s-a simtit [-X S-a purtat de parca nu-si vazuse nepotul de 2 zile, nu de 2 luni :| A sarit pe el de la intrare sa-l traga de falci si asta micu' s-a pornit pe urlat, normal, apoi s-a linistit la mine in brate si a fost tare vesel dar nu i l-am dat in brate cu toate ca se tot invartea pe langa mine, doar doar... N-am vazut rostul sa-l ia in brate o data la cateva luni ca sa se simta ea impacata. In schimb l-a luat socrul, pe el cat de cat il mai stie ca mai vine pe la noi si cum Dragos e si foarte prietenos si sociabil, nu a plans la el in brate. Oricum, am stat vreo 50 de minute per total ca Dragos trebuia sa pape si era si ora lui de moftureala, plus ca urma sa vina cumnatul cu cumnata si cu copilul - copil de 2 ani destul de agresiv, cumnata care cand era bebele ei mic nici nu ne lasa sa ne uitam la el, d-apoi sa-l luam in brate dar care are impresia ca poate face orice cu Dragos, ma rog, asta e mai putin important.
Dupa capul socrilor a ramas ca mai venim pe la ei. Asa sa creada ei. Eu am stat muta toate cele 50 de minute si m-am jucat cu Dragos, am vorbit numai daca mi s-a adresat direct o intrebare. Soacra avea chef de vorba, m-a si pupat si mi-a zis Bine ai venit la noi =)) Zice sotul ca parca eram nireasa si intram prima data la ei in casa, asa s-a purtat =))

Milagros
07.07.2010, 09:56:14

Eu ii dau Campina sau Tnuva. Am incercat Muller si nu ii place ca e dulceag, vrea din astea mai acrisoare. Napolact nu am gasit niciodata din asta simplu, natural si stiam ca si ce ii dau eu sunt ok si vad ca ii merge bine cu ele. I-am dat de pe la 7 luni ca noi am inceput diversificarea la 6 luni. Ii place asa simplu sau cu mamaliga, ma gandeam sa pun si fructe pasate sau din borcanel dar inca nu am apucat.

Milagros
07.07.2010, 10:00:20

Eu de obicei ii dau iaurtul la masa de la 5 seara ca dimineata ii dau fructe sau branzica calcica, dar s-a intamplat sa ii dau si dimineata la 11.

Ana, ce informata esti cu iaurturile. Parca nu i-as mai da Campina daca zici ca nu e ok, dar Muller nu ii place. Tnuva e ok? O sa caut Napolact neaparat, dar nu e nimic ca ii tot schimb marca?

AnaM
07.07.2010, 10:09:44
Da? Mersi mult,buna idee, macar sa vad daca ii place ca sa nu ii iau inutil. Daca ai timp pe saptamana viitoare ca saptamana asta e toata cu examene:gen_07:.
Sigur, oricand :) Bafta la scoala!

Anmari
07.07.2010, 10:11:13
Eu de obicei ii dau iaurtul la masa de la 5 seara ca dimineata ii dau fructe sau branzica calcica, dar s-a intamplat sa ii dau si dimineata la 11.

Ana, ce informata esti cu iaurturile. Parca nu i-as mai da Campina daca zici ca nu e ok, dar Muller nu ii place. Tnuva e ok? O sa caut Napolact neaparat, dar nu e nimic ca ii tot schimb marca?

Eu i-am dat prima data Campina simplu si i-a placut, dar nu s-a dat in vant dupa el :D. Apoi i-am dat Muller si de atunci doar din acesta mananca. E innebunit dupa el, si asa cum a spus si AnaM mi se pare cel mai de calitate iaurt de pe piata, fara adausuri in plus. Eu am ramas la el, plus ca si noi cei mari suntem fani muller, dar bine noi papam cel cu fructe ;))

Problema mea e alta :-? ... mergem 2 saptamani in afara si nu pot sa car dupa mine, fructe, iaurt, bors acru ca sa-i fac bors acolo si tot ce ne mai trebuie (laptele praf il iau neaparat de aici ca mi-e frica sa-i iau de acolo) ... dilema mea e sa nu o dau peste cap cu atatea produse noi in afara :(( ... am asa o frica si ca si Petro deja am morcovul :((

AnaM
07.07.2010, 10:14:23

Nu-i problema daca schimbi marca, eu i-am dat de toata pana acum...
Nu mai retin cine mi-a zis sa ma uit mereu pe eticheta, la ingrediente, si daca vad altceva decat lapte si culturi selectionate de bacterii, sa zic pas :)
Napolactul Numa' Bun siiigur ii place lui Dragos, ca e cam cel mai acrut, din astea ok... Il gasesti in toate supermarketurile mari :)

Milagros
07.07.2010, 10:19:37
Eu i-am dat prima data Campina simplu si i-a placut, dar nu s-a dat in vant dupa el :D. Apoi i-am dat Muller si de atunci doar din acesta mananca. E innebunit dupa el, si asa cum a spus si AnaM mi se pare cel mai de calitate iaurt de pe piata, fara adausuri in plus. Eu am ramas la el, plus ca si noi cei mari suntem fani muller, dar bine noi papam cel cu fructe ;))

Problema mea e alta :-? ... mergem 2 saptamani in afara si nu pot sa car dupa mine, fructe, iaurt, bors acru ca sa-i fac bors acolo si tot ce ne mai trebuie (laptele praf il iau neaparat de aici ca mi-e frica sa-i iau de acolo) ... dilema mea e sa nu o dau peste cap cu atatea produse noi in afara :(( ... am asa o frica si ca si Petro deja am morcovul :((

Eu prima prima data i-am dat Campina ca din asta pap si eu, apoi Muller si s-a vazut ca la Campina imi sufla un borcanel de 150 de grame in 10 min si face mmmmm dupa fiecare lingurita si dupa ce termina inca mai vrea ca intinde gurita si plange daca nu-i mai dau, iar la Muller abia de a papat jumate de borcanel. Cu Tnuva, tot bine a papat, dar parca tot nu ca la Campina. Tnuva mi-a placut ca e mai pastos, Campina parca e prea apos de la o vreme - ma refer la cel natural, nu la cel de baut.
Si noi suntem fani Muller, adica sotul , din ala cu compartimente cu fructe. Eu prefer Milli Mia, dar am cam renuntat la astea dulci ca deh, kilele.... #-o#-o

Si noi plecam o saptamana si ma gandeam ca o sa traiasca din borcanele, asta este, dar ma gandeam sa cumpar de acolo, nu sa plec cu ele de acasa. In cel mai rau caz, ii mai fierb cate un cartof, cate un morcov, ca stam la sor-mea, ca mi-i frica sa un se obisnuiasca cu borcanelele :-s:-s

Milagros
07.07.2010, 10:21:32
Nu-i problema daca schimbi marca, eu i-am dat de toata pana acum...
Nu mai retin cine mi-a zis sa ma uit mereu pe eticheta, la ingrediente, si daca vad altceva decat lapte si culturi selectionate de bacterii, sa zic pas :)
Napolactul Numa' Bun siiigur ii place lui Dragos, ca e cam cel mai acrut, din astea ok... Il gasesti in toate supermarketurile mari :)

Inseamna ca am io ochelari degeaba, doar mergem la Kauff la cumparaturi si iau iaurturi pe toata saptamana. Casc ochii mai bine data viitoare. Multumesc de ponturi cu continutul. ^:)^:*

AnaM
07.07.2010, 10:25:02

Asa-i, nu poti sa te cari cu ele, in afara de lapte si cereale... N-ai ce sa faci decat sa-i dai borcanele. Sfatul meu e ca, daca gasesti produse Organix acolo (in Iasi nu gasesti decat combinatii de fructe si cereale, dar au si meniuri de legume cu carne), sa-i iei si sa-i dai, mi se par cele mai gustoase si mai apropiate de "the real deal" :) Altfel, nu pateste nimic bebe daca mananca o saptamana-doua doar fructe...

AnaM
07.07.2010, 10:27:11
Inseamna ca am io ochelari degeaba, doar mergem la Kauff la cumparaturi si iau iaurturi pe toata saptamana. Casc ochii mai bine data viitoare. Multumesc de ponturi cu continutul. ^:)^:*
Cu placere :*
Numa bun e pe-acolo pe langa icre, parca, nu e langa celelalte iaurturi. Uita-te la raionul cu borcanele mai mari :D Cel putin asa e la Kauff din Pacurari...

Andrusca
07.07.2010, 10:30:43
Neata!!!

Petro, capu' sus, va fi totul bine ;));))
servetelele umede normale le introduci in aceea solutie? :-s

eu i-am dat iaurt campina la recomandarea pediatrei...:-s:-s, (si stiu multe mamici care dau iaurt campina :-s) sincer nu m-am uitat ce are in compozitie #-o dar, cum spunea si Milagros, si lui Andrei ii place cele mai acrute :-"

Milagros
07.07.2010, 10:33:05
Cu placere :*
Numa bun e pe-acolo pe langa icre, parca, nu e langa celelalte iaurturi. Uita-te la raionul cu borcanele mai mari :D Cel putin asa e la Kauff din Pacurari...

Da, asa is organizate si in Alexandru, ma uit mai bine.
A propos de Organix, am trimis acu pozici la un concurs pt bebei si premiul consta in produse Organix, arata acolo si niste meniuri cu legume cum zici tu. Daca castiga ceva Dragosel va zicem noi cum sunt :D

I-am dat zilele astea borcanel de la Hame cu curcan si piure de cartofi si porumb dar mi s-a parut tare uscat, nu mi-a placut si cred ca nici el nu a fost incantat ca era inecacios. Si Dragos stie sa pape bucatele, deci nu era problema ca nu e apos si nu stie sa inghita. Nu mai iau niciodata.

AnaM
07.07.2010, 10:33:33
Neata!!!

Aaaaa, merge Leti la gradi, sau ce-i cu atatia morcovi pe aici? :))
:-SS :-SS

Milagros
07.07.2010, 10:34:39
Neata!!!

eu i-am dat iaurt campina la recomandarea pediatrei...:-s:-s, (si stiu multe mamici care dau iaurt campina :-s) sincer nu m-am uitat ce are in compozitie #-o dar, cum spunea si Milagros, si lui Andrei ii place cele mai acrute :-"

Daca te gandesti cate mamici dau Danone...Campina deja e sanatate curata.

Si daca tot zicem de iaurturi, ieri ma intreba socrul daca ii place Danonino lui Dragos. :| Si tineau neaparat sa-l serveasca cu ceva de pe masa - macar o bucata de paine. >:P

tsimonaiuliana
07.07.2010, 10:58:33
Sigur, oricand :) Bafta la scoala!

Multumesc,Ana>:D<

roxana1
07.07.2010, 11:15:19
Neatza!
Nup. nu s-a simtit [-X S-a purtat de parca nu-si vazuse nepotul de 2 zile, nu de 2 luni :| A sarit pe el de la intrare sa-l traga de falci si asta micu' s-a pornit pe urlat, normal, apoi s-a linistit la mine in brate si a fost tare vesel dar nu i l-am dat in brate cu toate ca se tot invartea pe langa mine, doar doar... N-am vazut rostul sa-l ia in brate o data la cateva luni ca sa se simta ea impacata. In schimb l-a luat socrul, pe el cat de cat il mai stie ca mai vine pe la noi si cum Dragos e si foarte prietenos si sociabil, nu a plans la el in brate. Oricum, am stat vreo 50 de minute per total ca Dragos trebuia sa pape si era si ora lui de moftureala, plus ca urma sa vina cumnatul cu cumnata si cu copilul - copil de 2 ani destul de agresiv, cumnata care cand era bebele ei mic nici nu ne lasa sa ne uitam la el, d-apoi sa-l luam in brate dar care are impresia ca poate face orice cu Dragos, ma rog, asta e mai putin important.
Dupa capul socrilor a ramas ca mai venim pe la ei. Asa sa creada ei. Eu am stat muta toate cele 50 de minute si m-am jucat cu Dragos, am vorbit numai daca mi s-a adresat direct o intrebare. Soacra avea chef de vorba, m-a si pupat si mi-a zis Bine ai venit la noi =)) Zice sotul ca parca eram nireasa si intram prima data la ei in casa, asa s-a purtat =))
Tare faza cu soacra, de asta am intrebat daca crezi ca se va simti in vreun fel... Cunosc specimene care desi se comporta si vorbesc urat a doua zi se comporta ca si cum nimic nu s-a intamplat si totul e lapte si miere...

Fetele dar nu mai e nimeni care da la bebe iaurt facut in casa?ar trebui sa incep si eu sa ii dau iaurt cumparat ca sa il obisnuiesc?

roxana1
07.07.2010, 11:21:04
Daca te gandesti cate mamici dau Danone...Campina deja e sanatate curata.

Si daca tot zicem de iaurturi, ieri ma intreba socrul daca ii place Danonino lui Dragos. :| Si tineau neaparat sa-l serveasca cu ceva de pe masa - macar o bucata de paine. >:P
:)) si cum ai scapat?

roxana1
07.07.2010, 11:33:37
Multumesc,Ana>:D<
Simona multumesc pt comentariile de pe picasa. Eu zic ca seamana leit cu tati,mai putin cu mine... Bafta la examene, nu stiu cum de te descurci si cu bebe si cu scoala

simi_wau
07.07.2010, 11:39:17
Simona multumesc pt comentariile de pe picasa. Eu zic ca seamana leit cu tati,mai putin cu mine... Bafta la examene, nu stiu cum de te descurci si cu bebe si cu scoala

gata si cu vaccinul! are 7170 si 69 cm;)). pe cel cumparat l-am facut.

Zicea dr ceva de un vaccin ccare se face in 3 doze( costa 300 doza), contra meningitei, otitei...si nu mai stiu ce..L-a facut cineva?
Oare il pot scoate afara azi?

De ce oare toate postarile mele au semnul intrebarii la sfarsit? sunt cam stresanta??;))

tsimonaiuliana
07.07.2010, 11:45:10

Cu placere.

Maica-mea sa traiasca,ma ajuta foarte mult.

alinutza20
07.07.2010, 11:46:47

Zicea dr ceva de un vaccin ccare se face in 3 doze( costa 300 doza), contra meningitei, otitei...si nu mai stiu ce..L-a facut cineva?

De ce oare toate postarile mele au semnul intrebarii la sfarsit? sunt cam stresanta??;))

e vorba de prevenar. sunt fete care l-au facut:)

Green_Eyes
07.07.2010, 11:52:57
Tare faza cu soacra, de asta am intrebat daca crezi ca se va simti in vreun fel... Cunosc specimene care desi se comporta si vorbesc urat a doua zi se comporta ca si cum nimic nu s-a intamplat si totul e lapte si miere...

Fetele dar nu mai e nimeni care da la bebe iaurt facut in casa?ar trebui sa incep si eu sa ii dau iaurt cumparat ca sa il obisnuiesc?

Eu ii dau iaurt facut in casa cu lapte Zuzu 3,5% si o lingura de smantana.. I-am cumparat la inceput Campina si Tnuva dar nu ii placeau, nu am mai incercat de atunci..

'Neata la amiaza :D

Anmari
07.07.2010, 12:02:03
Asa-i, nu poti sa te cari cu ele, in afara de lapte si cereale... N-ai ce sa faci decat sa-i dai borcanele. Sfatul meu e ca, daca gasesti produse Organix acolo (in Iasi nu gasesti decat combinatii de fructe si cereale, dar au si meniuri de legume cu carne), sa-i iei si sa-i dai, mi se par cele mai gustoase si mai apropiate de "the real deal" :) Altfel, nu pateste nimic bebe daca mananca o saptamana-doua doar fructe...

Sarumana Ana de incurajare, asta am sa icnerc sa-i gasesc borcanele Organix, sper sa fie :D

Juliette
07.07.2010, 12:09:06
e vorba de prevenar. sunt fete care l-au facut:)
Stiu ca mai e si Synflorixul. Eu i-as face, dar nu ma prea lasa bugetul. :| Mai vedem...

chrysthyana
07.07.2010, 12:23:15

buna dimineata!ehehe cu vaccinurile astea e o afacere! mie mi se pare ca ni le expun doctorii ca pe fructe si legume! eu personal , am decis pentru schema de la stat pentru ca stiu sigur ca sunt testate de mult timp , pana si generatia mea a fost vaccinata cu aceleasi vaccinuri care se fac acum !bine ca astea din zilele noastre sunt updatate ca sa zic asa! eu sper ca am luat decizia justa! si cand am mai auzit ca si copii de doctori fac tot schema de stat n/am mai avut nici un dubiu! prefer ceva testat de milioane de ori cand e vb de copilul meu!ca o faza prietena mea a facut infarixul la copil si el a avut febra si didi nu...ca e coincidenta dar asa ca faza ea tocmai de asta a zis ca face infarixul ca are efecte secundare blande... mai bine nu il scoti astazi! si asa se anunta furtuni!

milagros mi-a placut faza cu ''nireasa''!e asa de grea viata asta si scurta si oamenii astia nu/si dau seama ca trebuie sa traiasca frumos in intelegere.. mare pacat! se comporta de parca ar avea 7 vieti ca pisicile! sa stii ca in italia , daca te duci in supermarketuri ...in esselunga sau coop gasesti produse bio cate vreiiaurt bio cu adevarat gasesti de la fattoria scaldasole! f b!daca vrei magazin de profil este naturasi !
didi a dormit pana la 10 doar la 6 s/a trezit sa pape ! ma tine la regim preferential !probabil stie ca vine ziua mea! scumpetea! la 5 luni are 7.220 cu pampers abia pus si 66 cm! mi se pare cam scund ...sper sa ne mosteneasca pe noi si nu pe soacra mea!
pupam pe bubulini sa le treaca bubutele!

Green_Eyes
07.07.2010, 12:44:25
Ce le mai dati sa pape la nazdravanii astia mai mari ?:P Eu nu mai am inspiratie.. le dati bucatele sau tot pasat?

Andrusca
07.07.2010, 13:14:03
Ce le mai dati sa pape la nazdravanii astia mai mari ?:P Eu nu mai am inspiratie.. le dati bucatele sau tot pasat?

Andrei are in meniu azi ciorba de perisoare din carne de vita!
ieri i-am dat ficatel cu legume :)

petronelaaa
07.07.2010, 13:21:42
Neata!!!

servetele uscate (la rola sau zewa) bag in solutie.

Da' ce cauta morcovul ala acolo?
Mie tot timpul mi-e somn :))

pai... urma sa facem cunostinta cu colectivul!

Am revenit.
Cam maraita... ca am ajuns dupa micu dejun acolo... si deci o masa a sarit-o, a recuperat la pranz, cat de cat. Maine...iar!

Milagros
07.07.2010, 14:05:31
:)) si cum ai scapat?

Le-am spus pe un ton foarte ferm ca Dragos nu mananca decat mancare de bebe si punct. La fata pe care o aveam de la intrare nu a indraznit nimeni sa ma contrazica. :D

In legatura cu iaurtul: daca tie iti este comod sa faci in casa de ce sa-i dai din comert? Eu ii dau din comert din comoditate.

roxana1
07.07.2010, 14:06:09
Eu ii dau iaurt facut in casa cu lapte Zuzu 3,5% si o lingura de smantana.. I-am cumparat la inceput Campina si Tnuva dar nu ii placeau, nu am mai incercat de atunci..

'Neata la amiaza :D
Oho ai rezistat sa ii dai pana acum numai facut... Ma gandesc ca totusi trebuie sa accepte si iaurt cumparat...

Tsimonaiuliana e super ca ai ajutor tot timpul,stiu ca mi-ai mai spus ca e mama ta la tine dar am crezut ca doar pt o perioada.

Simi_wau mersi pt raspuns. Noi inca nu am facut vaccinul de 6 luni de stat ca cica nu este. La 4 luni tot asa se spunea dar dr a facut rost, oare acum chiar nu poate sa mai faca rost? A facut cineva vaccinul de 6 luni de stat luna trecuta,luna asta? L-ati platit?cat costa? Oare sa mai astept?

petronelaaa
07.07.2010, 14:07:48

Parerea mea e sa-ti iei laptele, cerealele si borcanele cu tine sa ai acolo...
Tot patitu-i priceput;)) .... ce-i drept - noi nu am avut limita de kg(cum e la avion), am avut o geanta (mare, ca de plaja) plina ochi cu cereale, borcanele, iaurturi yogo si biscuiti. Din asta a trait la mare, cand si cand mai manca si din blidu nostru (nici mancarea de oameni mari nu era un deliciu - mancam ca tb sa mancam; dupa cateva zile am dat comanda urgenta de un bors, la mama) . Iar in magazinele de acolo, se pare ca se gaseau numai Hipp.... Andreea stie!:-" si DA! se poate trai cu fructe si iaurturi.... Andrei de Andreea stie!:-"

Milagros
07.07.2010, 14:09:32
buna dimineata!ehehe cu vaccinurile astea e o afacere! mie mi se pare ca ni le expun doctorii ca pe fructe si legume! eu personal , am decis pentru schema de la stat pentru ca stiu sigur ca sunt testate de mult timp , pana si generatia mea a fost vaccinata cu aceleasi vaccinuri care se fac acum !bine ca astea din zilele noastre sunt updatate ca sa zic asa! eu sper ca am luat decizia justa! si cand am mai auzit ca si copii de doctori fac tot schema de stat n/am mai avut nici un dubiu! prefer ceva testat de milioane de ori cand e vb de copilul meu!ca o faza prietena mea a facut infarixul la copil si el a avut febra si didi nu...ca e coincidenta dar asa ca faza ea tocmai de asta a zis ca face infarixul ca are efecte secundare blande... mai bine nu il scoti astazi! si asa se anunta furtuni!

milagros mi-a placut faza cu ''nireasa''!e asa de grea viata asta si scurta si oamenii astia nu/si dau seama ca trebuie sa traiasca frumos in intelegere.. mare pacat! se comporta de parca ar avea 7 vieti ca pisicile! sa stii ca in italia , daca te duci in supermarketuri ...in esselunga sau coop gasesti produse bio cate vreiiaurt bio cu adevarat gasesti de la fattoria scaldasole! f b!daca vrei magazin de profil este naturasi !
didi a dormit pana la 10 doar la 6 s/a trezit sa pape ! ma tine la regim preferential !probabil stie ca vine ziua mea! scumpetea! la 5 luni are 7.220 cu pampers abia pus si 66 cm! mi se pare cam scund ...sper sa ne mosteneasca pe noi si nu pe soacra mea!

Exact din aceleasi motive am optat si noi pentru vaccinurile de la stat.
Multumesc tare mult pentru informatii, voi tine cont de ele.
Nu fi panicata cu bebe ca nu e deloc scund, mie mi se pare ok. In plus, nu ai cum sa-ti dai seama de pe acum cat de inalt va fi, ai sa vezi la pubertate cum creste peste noapte.

Milagros
07.07.2010, 14:14:26

Eu azi i-am facut o supa crema de morcov cu pui dupa o reteta din mami, sper sa-i placa...asta cand oi apuca sa-i dau ca azi a fost ciudat rau, tot l-am pus la san din ora in ora ca dadea semne ca vrea nani si nica nani, acu in sfarsit l-am pus la somn, sa vedem cand s-o trezi.

Milagros
07.07.2010, 14:16:59
Oho ai rezistat sa ii dai pana acum numai facut... Ma gandesc ca totusi trebuie sa accepte si iaurt cumparat...

Tsimonaiuliana e super ca ai ajutor tot timpul,stiu ca mi-ai mai spus ca e mama ta la tine dar am crezut ca doar pt o perioada.

Simi_wau mersi pt raspuns. Noi inca nu am facut vaccinul de 6 luni de stat ca cica nu este. La 4 luni tot asa se spunea dar dr a facut rost, oare acum chiar nu poate sa mai faca rost? A facut cineva vaccinul de 6 luni de stat luna trecuta,luna asta? L-ati platit?cat costa? Oare sa mai astept?
Da' ai vorbit recent cu dr si ti-a zis ca nu este? Ca la tv parca spuneau ca pana la sfarsitul lui iunie vin vaccinurile. Eu chiar tre sa sun la pediatra ca Dragos inca nu a facut vaccinul de 6 luni si iaca are 8 luni acusica, ne dereglam rau in ritmul asta.

Juliette
07.07.2010, 14:28:50
Noi inca nu am facut vaccinul de 6 luni de stat ca cica nu este. La 4 luni tot asa se spunea dar dr a facut rost, oare acum chiar nu poate sa mai faca rost? A facut cineva vaccinul de 6 luni de stat luna trecuta,luna asta? L-ati platit?cat costa? Oare sa mai astept?
Eu i-am facut vaccinul de 6 luni, dar noi l-am facut de la inceput pe cel cumparat. S-a scumpit, acum e 3 mil, l-am luat cu 2,5 mil cu o reducere de la un card. Imi "permit", am indemnizatie de 6 mil... tara de 2 lei. :|

chrysthyana
07.07.2010, 14:32:36
Da' ai vorbit recent cu dr si ti-a zis ca nu este? Ca la tv parca spuneau ca pana la sfarsitul lui iunie vin vaccinurile. Eu chiar tre sa sun la pediatra ca Dragos inca nu a facut vaccinul de 6 luni si iaca are 8 luni acusica, ne dereglam rau in ritmul asta.

pai cred ca era vb numai de alea pt tbc. restul se gasesc dar cu bani!si noi le/am facut cu intarziere!asta e!
lui didi ii e somn si l/am pus sa/l legan si am vrut sa/i dau o jucarie in mana si mi/a trantit/o cat colo!ce personalitate , ce caracter!=))

roxana1
07.07.2010, 14:41:35
Le-am spus pe un ton foarte ferm ca Dragos nu mananca decat mancare de bebe si punct. La fata pe care o aveam de la intrare nu a indraznit nimeni sa ma contrazica. :D

In legatura cu iaurtul: daca tie iti este comod sa faci in casa de ce sa-i dai din comert? Eu ii dau din comert din comoditate.
Pai nu mi-e greu deloc ca dureaza 5 minute si fac vreo 4-5 borcanele pt mai multe zile(fac direct in borcanele de la papica si desfac cate unu inainte sa ii dau). Mi-e ca n-o sa mai accepte iaurtul din comert ca se obisnuieste cu asta facut si poate o sa ii placa mai mult, iar de facut mi-e comod acum dar nu si in viitor... Nu stiu , intrebam si eu...

Anmari
07.07.2010, 14:46:47
Tot patitu-i priceput;)) .... ce-i drept - noi nu am avut limita de kg(cum e la avion), am avut o geanta (mare, ca de plaja) plina ochi cu cereale, borcanele, iaurturi yogo si biscuiti. Din asta a trait la mare, cand si cand mai manca si din blidu nostru (nici mancarea de oameni mari nu era un deliciu - mancam ca tb sa mancam; dupa cateva zile am dat comanda urgenta de un bors, la mama) . Iar in magazinele de acolo, se pare ca se gaseau numai Hipp.... Andreea stie!:-" si DA! se poate trai cu fructe si iaurturi.... Andrei de Andreea stie!:-"

Multumesc mult Petro pentru lamuriri, dar daca ma apuc sa iau de aici borcanele, iaurturi nestle si ce mai vreau ma arunca barbate-meu din avion cu tot cu ele :(( ... el nu pricepe ca ce e acolo e mult diferit la gust cu ce avem noi aici :-? ...o sa incerc sa fac depozit, dar parca totusi ptr 2 saptamani or sa se adune cam multe #-o

Andrusca
07.07.2010, 14:47:05

daaaaaaaaaaa...uite ca uitasem sa descriu aventura lui Andrei cu "papica" din concediu (ms Petro ;)))
deci Andrei a papat lapte praf, iaurt, borcanele de fructe Nestle (am avut de acasa :-") si Hipp (astea erau in bulgaria) si rar supa de la restaurant;
se poate trai dar slabeste, e evident #-o

petronelaaa
07.07.2010, 14:55:25
Multumesc mult Petro pentru lamuriri, dar daca ma apuc sa iau de aici borcanele, iaurturi nestle si ce mai vreau ma arunca barbate-meu din avion cu tot cu ele :(( ... el nu pricepe ca ce e acolo e mult diferit la gust cu ce avem noi aici :-? ...o sa incerc sa fac depozit, dar parca totusi ptr 2 saptamani or sa se adune cam multe #-o

Mai putine haine... mai multe borcanele....
Voi va mai adaptati la mancare...da`cu un copil mic nu e de joaca (o poate da in constipatie/diaree, Doamne fereste! nimeni nu-si doreste asta)
mai degraba te duci cu borcanelele de acasa (ce-i in mana nu-i manciuna!) si cate o hainuta va luati de acolo;;) (inbini utilu` cu placutu`) - asta din perspectiva limitarii bagajelor!
Oricum e greu sa te limitezi cand ai un copil mic... ca ai impresia ca-i trebuie mult mai multe decat cand esti acasa :-"
(eu daca mai aveam 2 portbagaje...tot mai gaseam ce sa iau cu mine....just in case!)

LE: chiar dak se aduna multe... sa le ai la tine, nu-s perisabile, le va manca in IS/acasa
eu eram asa de incantata ca mi-a mancat supa de pui by bulgaria... pana seara cand a decartat-o! :-s ...si tot la Nestle am ajuns!

roxana1
07.07.2010, 14:55:46
Mai nu am mai vorbit de vreo 3 saptamani dar daca veneau ma anunta ca asa a facut si la 4 luni. Oricum o voi suna ca sa vad sigur si sa stiu ce e de facut. La fel ca si cristiana si eu stiu ca s-a tot anuntat la stiri de tbc, de astealalte nimic.
Eu traiam cu impresia ca voi l-ati facut pe cel de 6 luni ca il avea dr.

roxana1
07.07.2010, 15:04:49
Eu i-am facut vaccinul de 6 luni, dar noi l-am facut de la inceput pe cel cumparat. S-a scumpit, acum e 3 mil, l-am luat cu 2,5 mil cu o reducere de la un card. Imi "permit", am indemnizatie de 6 mil... tara de 2 lei. :|
Valeleu...si eu tot 6 mil ...nu-mi permit:(. Asta de stat stie cineva cat e?

alinutza20
07.07.2010, 15:07:19

pai asta de stat NU e!! asta e ideea....

roxana1
07.07.2010, 15:15:27

Stai linistita ca nu e scund
Vad ca azi pe gat i-au trecut aproape de tot si pe maini se mai cunoaste putin, dar oricum cand e mai cald ii apar inapoi

AnaM
07.07.2010, 15:19:44
Nu il au si, din cate stiu, in general vaccinurile de la stat nu se gasesc la vanzare, ca cele optionale, in farmacii.
Deci ori cumperi infanrixu, ori astepti sa primeasca ala de la cantacuzino (cand o fi si asta).

Andrusca
07.07.2010, 15:23:06
pt mamici bio: http://www.napati.ro/ ;-)

roxana1
07.07.2010, 15:25:45
pai asta de stat NU e!! asta e ideea....

Pai uite ca spunea cristiana ca se gasesc da cu bani si parca tin minte ca si michelina a zis ca l-a cumparat pe asta de stat dar nu mai stiu la cate luni si de unde...

AnaM
07.07.2010, 15:25:59
Mai, daca acolo e tot Hipp & Nestle, diferenta la gust nu prea are de ce sa fie intre ele, doar daca sunt din game noi etc.
Iar Organixu' de la noi, cel putin meniurile de legume cu carne sunt importate din Spania.
Daca vrei sa fie mai usoare, ia paharele Nestle (mango&mere&vanilie, mere&maracuja, yogo cu fructe, yogo cu biscuiti), iar la legume poti incerca caserolele de la Carrefour baby, care-s toate din plastic...
Ma gandesc totusi ca acolo tre sa mancati si voi, si totusi o supa-crema la un restaurant o sa manance si ea, chiar daca are putina sare sau condimente (Tudor e fan supa crema de telina la restaurant), sau o supica de legume etc. Plus ca puteti cumpara cate un fruct si sa-l pisati bine cu furculita (gen banana, nectarina...)

LauraF
07.07.2010, 15:36:21
Buna fetele!
Anmari, hai sa iti spun si parerea mea (sigur te incurc si mai rau, dar... :D): nu compara Bulgaria cu Spania unde mergi tu. Ia-ti la tine lapte de aici ca sa fii sigura ca ii dai formula cu care e obisnuita, dar in rest pune la tine papa cata poti lua. Mancare de bebe gasesti si acolo, si inca mai calitativa ca la noi. Iar daca prinzi oferte bune, s-ar putea sa ai surpriza sa cumperi chiar mai ieftin ca la noi. In plus, nu am vazut bebe care sa nu accepte papica din borcanel daca borcanelele sunt calitative.
Noi in Austria i-am dat fara probleme atat borcanele cat si papica facuta in casa. Si inca era bebe prea mic ca erau in magazine tot felul de sortimente. Ca sa fii cu inima impacata (am inteles ca mergi la cineva acolo, parca fratele?...) suna acolo si intereseaza-te cum sta treaba. Dar eu zic ca mai rau ca in Romania (si mai scump) nu are cum sa fie.>:D<

LauraF
07.07.2010, 15:38:26
Mai, daca acolo e tot Hipp & Nestle, diferenta la gust nu prea are de ce sa fie intre ele, doar daca sunt din game noi etc.
Iar Organixu' de la noi, cel putin meniurile de legume cu carne sunt importate din Spania.
Daca vrei sa fie mai usoare, ia paharele Nestle (mango&mere&vanilie, mere&maracuja, yogo cu fructe, yogo cu biscuiti), iar la legume poti incerca caserolele de la Carrefour baby, care-s toate din plastic...
Ma gandesc totusi ca acolo tre sa mancati si voi, si totusi o supa-crema la un restaurant o sa manance si ea, chiar daca are putina sare sau condimente (Tudor e fan supa crema de telina la restaurant), sau o supica de legume etc. Plus ca puteti cumpara cate un fruct si sa-l pisati bine cu furculita (gen banana, nectarina...)

Eu am luat Hipp in Austria (si inca mai ieftin ca la noi ca am prins oferta) si la gust sunt la fel ca la noi. Inca aveau mai multe sortimente, sortimente care la noi in comert nu le-am vazut niciodata.:)>-

roxana1
07.07.2010, 15:47:55
Nu il au si, din cate stiu, in general vaccinurile de la stat nu se gasesc la vanzare, ca cele optionale, in farmacii.
Deci ori cumperi infanrixu, ori astepti sa primeasca ala de la cantacuzino (cand o fi si asta).
Da, pai cine stie cand o fi...

AnaM
07.07.2010, 15:53:52
Eu am luat Hipp in Austria (si inca mai ieftin ca la noi ca am prins oferta) si la gust sunt la fel ca la noi. Inca aveau mai multe sortimente, sortimente care la noi in comert nu le-am vazut niciodata.:)>-
Daaa, au borcanele exclusiv de carne, si mult mai multe combinatii. Cand au fost intrebati de ce nu aduc si la noi, importatorii au raspuns "am facut noi un sondaj, si nu se cer". Ce sondaj, frate? :)) Unde? :))
Cel putin carnea piure, la inceputul diversificarii, e foarte utila, ca nu poti sa-i dai cate juma de piept odata, si nici sa blenduiesti un cubulet, asa iei o lingura-doua din borcanel si-l pui la rece.

Anmari, pai daca mergi la fratele tau, tre sa aiba o bucatarie, nu? Deci unele pranzuri poti sa i le faci in casa, ma gandesc... o supica o faci in juma de ora, nu e asa greu... Asta daca te temi ca n-o sa accepte borcanele :)

eliana
07.07.2010, 15:58:06

Mie mi-a zis dr mea ca luna asta nu vin alte vaccinuri, numai BCG :(

biutzaxx
07.07.2010, 16:13:43
Hello miresici!! gata licenta, gata stresul...de acu ma pun pe miresit pana vineri ca sambata plec la mare o sapt :D...si prind bine sfaturile voastre legate de borcanele si mancaruri ca eu nuch cum o sa fac, ca stam la hotel si nu am bucatarie..dar steamerul si blenderul il iau cu mine:D nu ma las :D

Ana, super petrecerea lui Tudorel, si vroiam sa te intreb, ce semnifica banul si lumanarea?? trebuie sa ma documentez si eu de acu despre motz :-"

Shery, e un frumos puiul tau!! il puup!!

Alina, Moni e o scumpa si nastrusnica, cel putin din poze...sa ii fie de bine motzul...

Acum ma pun pe vizualizat picassa sa vad ce mai fac bebeii de pe forum..

chrysthyana
07.07.2010, 16:14:40
Mie mi-a zis dr mea ca luna asta nu vin alte vaccinuri, numai BCG :(

cred ca pana la urma o sa ajung sa/l fac pe ala de 6 luni la 8 luni ca milagros! mai mie nu mi/a explicat doctorita cum o sa procedam cert e ca a zis ca o sa platesc daca nu face rost! poate ca s/a referit ca o sa l iau pe ala care /l cumparati voi...si asa o sa ajung si eu la infarix si de data asta o sa rada prietena mea de mine ca am ajuns la schema ei...ehehehe! oricum tre sa fac bcg ul si o sa decalam data la ala de 6 luni! dupa cum e vremea de azi mi se pare ca nu o sa mai fie cald vara asta never ever si no metter what! am venit acasa cu speranta ca prind si eu o vara mai racoroasa fara umiditate si iaca ce mi e dat!
oare s/a bagat seria noua de la gossip girl?

LauraF
07.07.2010, 16:16:59
Anmari, pai daca mergi la fratele tau, tre sa aiba o bucatarie, nu? Deci unele pranzuri poti sa i le faci in casa, ma gandesc... o supica o faci in juma de ora, nu e asa greu... Asta daca te temi ca n-o sa accepte borcanele :)

Asa.. ca vroiam sa mai adaug ceva dar uitasem. Deci mancare, pampersi si alte produse de ingrijire gasesti fara probleme. In schimb nu uita sa iei pastilute cu tine de tot felul, e mai important. In Austria cel putin stiu ca erau scumpe daca le cumparai ca neasigurat, nu mai spun ca unele nu le poti lua decat cu reteta.

chrysthyana
07.07.2010, 16:18:34
[QUOTE=biutzaxx;3427615]Hello miresici!! gata licenta, gata stresul...de acu ma pun pe miresit pana vineri ca sambata plec la mare o sapt :D...si prind bine sfaturile voastre legate de borcanele si mancaruri ca eu nuch cum o sa fac, ca stam la hotel si nu am bucatarie..dar steamerul si blenderul il iau cu mine:D nu ma las :D

Ana, super petrecerea lui Tudorel, si vroiam sa te intreb, ce semnifica banul si lumanarea?? trebuie sa ma documentez si eu de acu despre motz :-"

Alina, Moni e o scumpa si nastrusnica, cel putin din poze...sa ii fie de bine motzul...
cum a fost? cred ca o sa prinzi o vreme la mare...=)) hai ca pun si eu pozele pe picassa! de fapt diseara ca acum tre ' sa ma duc sa o aduc pe soacra/mea!su nt asa scumpei cei trei mutzuni!

alibd
07.07.2010, 16:28:01
Hello miresici!! gata licenta, gata stresul...de acu ma pun pe miresit pana vineri ca sambata plec la mare o sapt :D...si prind bine sfaturile voastre legate de borcanele si mancaruri ca eu nuch cum o sa fac, ca stam la hotel si nu am bucatarie..dar steamerul si blenderul il iau cu mine:D nu ma las :D

Felicitari pentru licenta! Eu am fost mai lenesa, am lasat-o pentru februarie.

Eu stiu ca pe banut se pune parul motatului la pastrare, care se lipeste cu ceara de la lumanare. 8-}

LauraF
07.07.2010, 16:32:30

Daca mergi la mare la noi ia cu tine tot ce poti (borcanele, lapte, cereale...) ca acolo papica pt bebe probabil vei gasi doar pe la farmacii la preturi mai mari. Sau in supermarketuri in Constanta. :)>-

tsimonaiuliana
07.07.2010, 16:55:12
Biu, a fost greu la licenta? Banuiesc ca ai luat. Esti la Cuza? Mie imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii,m-am saturat de invatat.Nu mai pooooooot!!!!Daca ma mai vad si cu licenta luata nu-mi mai trebuie sa mai invat cat oi trai nimic niciodata.

petronelaaa
07.07.2010, 17:00:53
Daca mergi la mare la noi ia cu tine tot ce poti (borcanele, lapte, cereale...) ca acolo papica pt bebe probabil vei gasi doar pe la farmacii la preturi mai mari. Sau in supermarketuri in Constanta. :)>-

off: era o coloana la intrarea in parcarea Carrefour-ului din Ct... de nu-i adevarat... si cand ne-am dus si cand ne-am intors. O fi principalul loc de procurat hrana?!!!!

AnaM
07.07.2010, 17:01:53
cred ca pana la urma o sa ajung sa/l fac pe ala de 6 luni la 8 luni ca milagros! mai mie nu mi/a explicat doctorita cum o sa procedam cert e ca a zis ca o sa platesc daca nu face rost! poate ca s/a referit ca o sa l iau pe ala care /l cumparati voi...si asa o sa ajung si eu la infarix si de data asta o sa rada prietena mea de mine ca am ajuns la schema ei...ehehehe! oricum tre sa fac bcg ul si o sa decalam data la ala de 6 luni! dupa cum e vremea de azi mi se pare ca nu o sa mai fie cald vara asta never ever si no metter what! am venit acasa cu speranta ca prind si eu o vara mai racoroasa fara umiditate si iaca ce mi e dat!
oare s/a bagat seria noua de la gossip girl?
Bah... mie-mi place vremea asta de mor, intr-adevar mi-e un pic ciuda ca nu pot sa-l scot asa des afara pe golan, dar eu si cu caldura extrema (de altfel, nici cu frigul extrem) nu ma impac deloc...
Sa pui poze, sa-l vedem pe Didi :x
Gossip Girl seria noua de abia in septembrie :(( :(( :(( Ca de altfel si Vampire Diaries :-<
Bine macar ca a inceput sezonul 3 de la True Blood ;))

AnaM
07.07.2010, 17:03:51
Pt. Biu:
Banutul cica tre sa fie de argint, iar cu ceara (eu am taiat varful de la una din lumanarile de la botez :D) se lipeste motzul de banutz (se da foc la lumanare, se picura ceara pe banut si se pune motzul - noi am taiat un smoculetz micut). Nu stiu ce semnificatie are, dar eu il pun acolo ca amintire :D

Andrusca
07.07.2010, 17:08:22
Biu, felicitari pt licenta!!!! pt la mare sa ai in bagaj si sacosa cu medicamente ca acolo sunt f scumpe (profita farmacistii :-")
ce mai face Sebanel?

Ana, daaa..am vazut si eu ca seria urm din gossip va fi abia in septembrie :sad:; eu totusi mai am de vizionat cateva ep din seria 3 ;))

biutzaxx
07.07.2010, 17:22:17
Felicitari pentru licenta! Eu am fost mai lenesa, am lasat-o pentru februarie.

Eu stiu ca pe banut se pune parul motatului la pastrare, care se lipeste cu ceara de la lumanare. 8-}
m-am gandit eu ca asta ar fi... mersi!
ce mai face burtica?

biutzaxx
07.07.2010, 17:28:48
Biu, a fost greu la licenta? Banuiesc ca ai luat. Esti la Cuza? Mie imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii,m-am saturat de invatat.Nu mai pooooooot!!!!Daca ma mai vad si cu licenta luata nu-mi mai trebuie sa mai invat cat oi trai nimic niciodata.
mai, a fost greu ca nu am avut timp de invatat si nici bine nu m-am simtit zilele astea, Sebastian a fost agitat cred ca de la dinti..si tot asa... am luat, nu-s multumita de nota dar e ok..bine ca mi-am luat de o grija si am terminat-o si pe asta..nu mai fac alta facultate, imi ajung 2 :|

Ana, mersi de detaliile cu lumanarea..

biutzaxx
07.07.2010, 17:29:28
Biu, felicitari pt licenta!!!! pt la mare sa ai in bagaj si sacosa cu medicamente ca acolo sunt f scumpe (profita farmacistii :-")
ce mai face Sebanel?

Ana, daaa..am vazut si eu ca seria urm din gossip va fi abia in septembrie :sad:; eu totusi mai am de vizionat cateva ep din seria 3 ;))
am inteles, mersi!! bun sfat!

biutzaxx
07.07.2010, 17:31:07
da, o sa iau, multumesc! si la noi s-au mai scumpit borcanelele, nu? sau mi s-a parut??

despre farfuriutzele cu mancare de bebei marca carrefour , ce parere aveti? dar despre piureurile lor de fructe??

petronelaaa
07.07.2010, 17:37:59
da, o sa iau, multumesc! si la noi s-au mai scumpit borcanelele, nu? sau mi s-a parut??

despre farfuriutzele cu mancare de bebei marca carrefour , ce parere aveti? dar despre piureurile lor de fructe??

poate s-au marit din cauza TVA-ului de 24%...:talk_04:
piureurile de fructe is ff bune... dar cam putine variante....

michellina
07.07.2010, 17:46:45
Ziua buna! cu ploaia asta, nu stiu cat o fi de buna...
roxana1, noi la 2 luni am facut vaccinul de la stat, apoi la 6 luni (in loc de 4) am trecut la cel cumparat si urmeaza sa-l facem si pe cel care trebuia facut la 6 luni in curand, tot cumparat. Eu ma plangeam pe forum ca numai dr mea nu are vaccinul gratuit si restul doctorilor il au, din cauza asta am fost nevoiti sa-l cumparam si odata ce am facut trecerea asta, am considerat ca e mai bine sa mergem numai pe schema cu cel cumparat.
Biu, felicitari pt licenta si mai pune poze cu Sebanel, ca ne-ai cam privat!
Referitor la iaurturi, eu i-am dat lui David pana acum doar Muller; am incercat de vreo 2 ori sa fac in casa, dar mi-a iesit cam amar (parerea mea) si m-am lasat la mana comertului.
AnaM, am inceput si eu sa urmaresc True Blood, dar pana ce apare un episod nou...|-)
Si o intrebare: cam cat de des se poate da sfecla rosie la bebei?

Milagros
07.07.2010, 17:47:05

Adica nu e ok sa dam borcanele din afara? Ca eu mi-am planuit sa cumpar de acolo ca n-am cum sa car pe 7 zile ca nu ne primesc aia in avion cu asa bagaj :((

michellina
07.07.2010, 17:52:58
Stiam ca am uitat ceva: Simona, sa incerci cum au zis si fetele baita in cada mare; noi de pe la 5-6 luni am inceput sa-i facem baie lui David in cada si e foarte incantat de fiecare data, chiar daca uneori e obosit si ar trebuie sa doarma, cand ajunge in cada e plin de energie.

Milagros
07.07.2010, 17:55:54

Felicitari!!! De acu gata cu invatatul sper ;)) Pupam Sebanelul!

Milagros
07.07.2010, 17:59:09

Noua piureurile ne plac. Farfuriute nu am incercat.

Green_Eyes
07.07.2010, 18:04:13
Pt. Biu:
Banutul cica tre sa fie de argint, iar cu ceara (eu am taiat varful de la una din lumanarile de la botez :D) se lipeste motzul de banutz (se da foc la lumanare, se picura ceara pe banut si se pune motzul - noi am taiat un smoculetz micut). Nu stiu ce semnificatie are, dar eu il pun acolo ca amintire :D

Eu am facut chestia asta cu parul pe care i l-a taiat preotul la botez, tot cu un banut de argint si cu ceara de la lumanarea lui. Nu mai fac si la motz ca nu mai am bani de argint;))

Biu, felicitari pentru licenta!
Simona, spor la invatat! Eu nu cred ca as avea puterea sa invat ceva acum cand nu am timp nici sa respir..si as vrea sa ma apuc de doctorat, dar cred ca astept sa mai creasca Tudor.. poate la toamna viitoare!|-)

Green_Eyes
07.07.2010, 18:06:43
roxana1, noi la 2 luni am facut vaccinul de la stat, apoi la 6 luni (in loc de 4) am trecut la cel cumparat si urmeaza sa-l facem si pe cel care trebuia facut la 6 luni in curand, tot cumparat. Eu ma plangeam pe forum ca numai dr mea nu are vaccinul gratuit si restul doctorilor il au, din cauza asta am fost nevoiti sa-l cumparam si odata ce am facut trecerea asta, am considerat ca e mai bine sa mergem numai pe schema cu cel cumparat.
Referitor la iaurturi, eu i-am dat lui David pana acum doar Muller; am incercat de vreo 2 ori sa fac in casa, dar mi-a iesit cam amar (parerea mea) si m-am lasat la mana comertului.
AnaM, am inceput si eu sa urmaresc True Blood, dar pana ce apare un episod nou...|-)

Eu ii dau sfecla cam o data pe saptamana...cu morcov, pui sau galbenus, etc...

tsimonaiuliana
07.07.2010, 18:15:32
Stiam ca am uitat ceva: Simona, sa incerci cum au zis si fetele baita in cada mare; noi de pe la 5-6 luni am inceput sa-i facem baie lui David in cada si e foarte incantat de fiecare data, chiar daca uneori e obosit si ar trebuie sa doarma, cand ajunge in cada e plin de energie.

In cada mare te bagi si tu odata cu el,sau cum?

tsimonaiuliana
07.07.2010, 18:17:40
Simona, spor la invatat! Eu nu cred ca as avea puterea sa invat ceva acum cand nu am timp nici sa respir..si as vrea sa ma apuc de doctorat, dar cred ca astept sa mai creasca Tudor.. poate la toamna viitoare!|-)

Multumesc,sincer imi este extrem de greu,nici nu am cuvinte sa ma exprim cat de greu este dar ce sa fac....trebuie sa o termin#-o

tsimonaiuliana
07.07.2010, 18:18:56
Eu am citit undeva ca sfecla este leguma care contine cantitatea cea mai mare de nitrati. Noi ne cam lipsim de ea.

Andrusca
07.07.2010, 18:24:18
In cada mare te bagi si tu odata cu el,sau cum?

la noi e asa: intra tati cu el (tati sta in picioare si il tine pe Andrei), dar la noi e mai mult dus decat baie cu apa multa (desi mai nou ii place sa se si aseze si sa se balaceasca - la inceput nu vroia sa stea decat in picioare ;));)) )

ref la sfecla: nici eu nu ii dau des, pt ca am observat ca nu e mare fan! nu stiam de nitrati ...

roxana1
07.07.2010, 18:36:54
Am inteles,mersi.

Biu sunt f bune borcanelele marca carref baby,sunt bio toate si fara adaos de sare sau zahar, noi am incercat si fructe si legume si ii plac toate

roxana1
07.07.2010, 18:52:51
si eu stiu ca sfecla are nitrati, eu nu i-am dat pana acum, cum o dati voi?

Anmari
07.07.2010, 22:08:05
Buna fetele!
Anmari, hai sa iti spun si parerea mea (sigur te incurc si mai rau, dar... :D): nu compara Bulgaria cu Spania unde mergi tu. Ia-ti la tine lapte de aici ca sa fii sigura ca ii dai formula cu care e obisnuita, dar in rest pune la tine papa cata poti lua. Mancare de bebe gasesti si acolo, si inca mai calitativa ca la noi. Iar daca prinzi oferte bune, s-ar putea sa ai surpriza sa cumperi chiar mai ieftin ca la noi. In plus, nu am vazut bebe care sa nu accepte papica din borcanel daca borcanelele sunt calitative.
Noi in Austria i-am dat fara probleme atat borcanele cat si papica facuta in casa. Si inca era bebe prea mic ca erau in magazine tot felul de sortimente. Ca sa fii cu inima impacata (am inteles ca mergi la cineva acolo, parca fratele?...) suna acolo si intereseaza-te cum sta treaba. Dar eu zic ca mai rau ca in Romania (si mai scump) nu are cum sa fie.>:D<

Daaa, au borcanele exclusiv de carne, si mult mai multe combinatii. Cand au fost intrebati de ce nu aduc si la noi, importatorii au raspuns "am facut noi un sondaj, si nu se cer". Ce sondaj, frate? :)) Unde? :))
Cel putin carnea piure, la inceputul diversificarii, e foarte utila, ca nu poti sa-i dai cate juma de piept odata, si nici sa blenduiesti un cubulet, asa iei o lingura-doua din borcanel si-l pui la rece.

Dap, merg la fratele meu, si sigur am sa pregatesc in casa fructele. Problema mea e borsul, ca doar asta vrea :(( si nu inacrit cu zeama de lamaie (am incercat si scuipa) ci inacrit cu bors de putina :(( (chiar nu ma taie capul cum de face diferenta :(() si sa fie cat mai acru. In bors ii dau ou, carnet vita, pui ca altfel nu mi le accepta. Piureuri simple nici sa nu ma auda. Hraneam inca un copil cam cata mancare am gatit si am aruncat. Am incercat retete peste retete, la cuptor, la aragaz, la streamer (mi l-am cumparat degeaba :(( ca nu vrea mancarea facuta la el defel, fructele doar crude pasate iar legumele bors :-L)
Am sa urmez sfatul vostru si am sa caut borcanele prin supermarketuri .. testam si noi piata lor ;))

Anmari
07.07.2010, 22:09:43
Asa.. ca vroiam sa mai adaug ceva dar uitasem. Deci mancare, pampersi si alte produse de ingrijire gasesti fara probleme. In schimb nu uita sa iei pastilute cu tine de tot felul, e mai important. In Austria cel putin stiu ca erau scumpe daca le cumparai ca neasigurat, nu mai spun ca unele nu le poti lua decat cu reteta.

Mi-ar prinde bine tare o lista. Incepusem eu sa fac lista dar unele se cam bateau cap in cap si m-am lasat pagubas :(

Anmari
07.07.2010, 22:16:04
Referitoare la seriale, eu chiar n-am timp, dar vineri seara cand o legan pe picioare pe Ariana (asa adoarme si chiar n-am de gand sa o dezvat, mie nu mi se pare asa un chin) ma uit la Spartacus pe HBO. Sezonul 1 e deja terminat, dar eu n-am timp sa-l vad pe calculator :(( asa ca ma multumesc cu 2 episoade pe saptamana vinerea seara. Oricum e super filmul, desi cam sangeros, dar cu intrigi si sex mult ;))

Green_Eyes
07.07.2010, 22:19:07
Referitoare la seriale, eu chiar n-am timp, dar vineri seara cand o legan pe picioare pe Ariana (asa adoarme si chiar n-am de gand sa o dezvat, mie nu mi se pare asa un chin) ma uit la Spartacus pe HBO. Sezonul 1 e deja terminat, dar eu n-am timp sa-l vad pe calculator :(( asa ca ma multumesc cu 2 episoade pe saptamana vinerea seara. Oricum e super filmul, desi cam sangeros, dar cu intrigi si sex mult ;))

Si mie imi place serialul, insa din pacate nu s-au filmat decat 13 episoade din primul sezon. De-abia astept sa apara al doilea sezon:-"

tsimonaiuliana
07.07.2010, 22:21:58
Dap, merg la fratele meu, si sigur am sa pregatesc in casa fructele. Problema mea e borsul, ca doar asta vrea :(( si nu inacrit cu zeama de lamaie (am incercat si scuipa) ci inacrit cu bors de putina :(( (chiar nu ma taie capul cum de face diferenta :(() si sa fie cat mai acru. In bors ii dau ou, carnet vita, pui ca altfel nu mi le accepta. Piureuri simple nici sa nu ma auda. Hraneam inca un copil cam cata mancare am gatit si am aruncat. Am incercat retete peste retete, la cuptor, la aragaz, la streamer (mi l-am cumparat degeaba :(( ca nu vrea mancarea facuta la el defel, fructele doar crude pasate iar legumele bors :-L)
Am sa urmez sfatul vostru si am sa caut borcanele prin supermarketuri .. testam si noi piata lor ;))

La fel si David manaca doar bors si supa.(si gunoaiele de pe jos8-})

Anmari
07.07.2010, 22:31:52

A mea nu duce nimic la gura, nici gunoaie dar nici mancare :-L ... a mea nu papa supa deloc, ca-i dulce, doar bors :(( ... cum sa car eu pe avion bors acru dupa mine :-? Oare ma lasa astia sa pun la cala o sticla de 1 litru?

Green_Eyes
07.07.2010, 22:32:46

Doamne, m-am saturat sa ma uit in gura lui de zeci de ori pe zi sa ii scot ce mesteca de pe jos..:|Deja cand il intreb ce are in gurita, afiseaza un zambet foarte satisfacut si strange din dinti:))

Eu nu ii dau bors si nici supa..doar piureuri..cand spuneti ca mananca bors, va referiti la zeama? Legumele din bors si carnita cum le mananca? Stiu ca suna stupid intrebarea mea:D

tsimonaiuliana
07.07.2010, 23:02:43
Doamne, m-am saturat sa ma uit in gura lui de zeci de ori pe zi sa ii scot ce mesteca de pe jos..:|Deja cand il intreb ce are in gurita, afiseaza un zambet foarte satisfacut si strange din dinti:))

Eu nu ii dau bors si nici supa..doar piureuri..cand spuneti ca mananca bors, va referiti la zeama? Legumele din bors si carnita cum le mananca? Stiu ca suna stupid intrebarea mea:D

Lui David i se pare bun tot ce este pe jos.Am spus ca intr-o zi o sa-i pun mancarea pe jos ca sa linga precum cateii.

Eu borsul i-l dau cu tot cu legume(pasate cu furculita) si carnita( taiata marunt cu cutitul) si miez de paine.La supa la fel plus galuste pasate cu furculita.Asta e meniul lui zilnic plus fructe cu branza si cate un iaurtel sau cereale iar inainte de culcare 250 de lapte dar i-l fac gros ca ii pun multe cereale in el,iar pe la 5 dimineata alt bibe cu lapte(250) de data asta fara cereale.Intre mese mai papa cate un biscuite,o bucata de paine sau o bucata de covrigel plus ce "cerseste" de la noi din mancarea noastra(e FOARTE pofticios).

Hypnotized
07.07.2010, 23:05:51
A mea nu duce nimic la gura, nici gunoaie dar nici mancare :-L ... a mea nu papa supa deloc, ca-i dulce, doar bors :(( ... cum sa car eu pe avion bors acru dupa mine :-? Oare ma lasa astia sa pun la cala o sticla de 1 litru?
buna seara! scuze ca ma bag peste discutia voastra. poti sa pui fara nici o problema bors in bagajul de cala, sa iei in considerare ca trantesc gentile ca sacii de cartofi in caruta asa ca sa il ambalezi bine. oare nu ar fi mai bine sa umpli borsul acolo? nu mai stiu reteta dar poate e mai usor.
referitor la farfuriutele de mancare din carrefour, nepoata mea manca de rupea. in afara granitelor iubitei noastre tari se gasesc multe sortimente de mancare pentru bebelusi si, in franta cel putin, sunt mai ieftine decat la noi.
Sanatate multa la bebelusi si concedii linistitoare la mamici!

tsimonaiuliana
07.07.2010, 23:06:42

Oare nu poti sa umpli tu bors acolo?Nu stiu cum se face dar intrebi si tu pe cine stie.Ca daca stai mai multe zile o sticla de bors nu cred ca o folosesti mai mult de doua ori.

roxana1
07.07.2010, 23:07:13
Mai eu sunt pe cale sa il dezvat de leganat pe picioare si fac asta nu pt ca mi se pare un chin(chiar e mai usor sa dau din picioare si sa ma uit la tv, decat sa ma maimutaresc si sa ma joc cu el secunda de secunda timp de vreo ora pana adoarme),ci pt ca e mai bine pt el in primul rand din toate punctele de vedere(si a zis la tv o pediatra f renumita ca nu e bine pt creierul lor sa fie leganati). Si apoi eu cand vroiam sa il mut de pe perna aproape intotdeauna se trezea si nu mai adormea la loc, deci practic eu nu faceam absolut nimic cand el dormea si stateam cu el sa doarma pe picioarele mele. Si alta problema importanta pt mine e ca pe caldurile care au fost, cat statea pe perna transpira la spate era leoarca si ii aparusera bubite multe pe spate de m-am sperat. Acum cand doarme doar la cap mai transpira si acum adoarme pe patu mare si pot sa il mut si in patut ca nu se trezeste, si doarme un pic mai mult,ca el dormea maxim juma de ora,si nici nu se mai trezeste la orice zgomot.si in felu asta pot si eu sa merg sa mai fac cate ceva.

tsimonaiuliana
07.07.2010, 23:09:45
Prepararea borsului:

1/2 kg tarate de grau, 100 g malai, frunze visin, 4-5 l apa si taratele cu fermenti mentionate mai sus.

Taratele, faina de porumb, frunzele de visin(leustean) se pun intr-o oala de 5-6 l(borcan, etc, ce ai la indemana). Se inmoaie cu 1 l de apa rece ca sa se dizolve substantele hranitoare din tarate, lasandu-le astfel 2-3 ore. Dupa aceea, se oparesc cu circa 3 l apa clocotita si se amesteca bine cu o lingura de lemn. Cat este caldut, se adauga hustele sau dupa caz taratele cu fermenti(cand se face pt prima data si nu exista huste dela borsul anterior). Se lasa totul la fermentat 2 zile, amestecand de 5-6 ori pe zi, cu o lingura de lemn. Vasul in care se pastreaza borsul se va acoperi cu un tifon(nu capac, ca borsul sa poata fermenta).

LauraF
07.07.2010, 23:37:08
Mi-ar prinde bine tare o lista. Incepusem eu sa fac lista dar unele se cam bateau cap in cap si m-am lasat pagubas :(
E aceeasi lista cu "ce pastilute nu trebuie sa ne lipseasca din casa" pe care o facusera fetele la un moment dat. Adica vitamine (Vigantol, Calciu etc), pastilute de raceala (ce stii ca tolereaza bine sau poti ruga pediatra sa te ajute cu un sfat), supozitoare de Paracetamol si Novocalmin, Smecta/Hydrasec sau Furazolidona in caz ca se strica la burtica, probiotice: plicuri de Biotics Baby/Dicoflor 30 (chiar ii poti da acolo 1 plic/zi - ii stimuleaza sistemul imunitar si ii protejeaza organismul de infectii digestive), un spray nazal, gel de dinti, Rivanol si eventual un praf cicatrizant si cativa plasturi in caz ca face buf, Bepanthen...
Plus o crema de protectie solara buna si pt bebei (Avene, La Roche Posay...) si o apa termala (poti pulveriza pe piele in zilele calduroase) daca stati la soare :)
Cam atat imi vine in minte acum, poate mai completeaza fetele sau cauti tu listutele facute de ele mai demult.

LauraF
07.07.2010, 23:38:34
Mai eu sunt pe cale sa il dezvat de leganat pe picioare si fac asta nu pt ca mi se pare un chin(chiar e mai usor sa dau din picioare si sa ma uit la tv, decat sa ma maimutaresc si sa ma joc cu el secunda de secunda timp de vreo ora pana adoarme),ci pt ca e mai bine pt el in primul rand din toate punctele de vedere(si a zis la tv o pediatra f renumita ca nu e bine pt creierul lor sa fie leganati). Si apoi eu cand vroiam sa il mut de pe perna aproape intotdeauna se trezea si nu mai adormea la loc, deci practic eu nu faceam absolut nimic cand el dormea si stateam cu el sa doarma pe picioarele mele. Si alta problema importanta pt mine e ca pe caldurile care au fost, cat statea pe perna transpira la spate era leoarca si ii aparusera bubite multe pe spate de m-am sperat. Acum cand doarme doar la cap mai transpira si acum adoarme pe patu mare si pot sa il mut si in patut ca nu se trezeste, si doarme un pic mai mult,ca el dormea maxim juma de ora,si nici nu se mai trezeste la orice zgomot.si in felu asta pot si eu sa merg sa mai fac cate ceva.
Mai, stiu la ce se refera, nu e bine sa fie leganati f f tare/zdruncinati/zgaltaiti cand sunt mici, dar leganatul normal pe perna nu are nimic mai ales la varsta lor. :)>-

LauraF
07.07.2010, 23:40:12
Prepararea borsului:

1/2 kg tarate de grau, 100 g malai, frunze visin, 4-5 l apa si taratele cu fermenti mentionate mai sus.

Taratele, faina de porumb, frunzele de visin(leustean) se pun intr-o oala de 5-6 l(borcan, etc, ce ai la indemana). Se inmoaie cu 1 l de apa rece ca sa se dizolve substantele hranitoare din tarate, lasandu-le astfel 2-3 ore. Dupa aceea, se oparesc cu circa 3 l apa clocotita si se amesteca bine cu o lingura de lemn. Cat este caldut, se adauga hustele sau dupa caz taratele cu fermenti(cand se face pt prima data si nu exista huste dela borsul anterior). Se lasa totul la fermentat 2 zile, amestecand de 5-6 ori pe zi, cu o lingura de lemn. Vasul in care se pastreaza borsul se va acoperi cu un tifon(nu capac, ca borsul sa poata fermenta).
Thx! Uite o reteta practica! Poate incerc si eu odata :-";))

LauraF
07.07.2010, 23:48:54
Lui David i se pare bun tot ce este pe jos.Am spus ca intr-o zi o sa-i pun mancarea pe jos ca sa linga precum cateii.

Eu borsul i-l dau cu tot cu legume(pasate cu furculita) si carnita( taiata marunt cu cutitul) si miez de paine.La supa la fel plus galuste pasate cu furculita.Asta e meniul lui zilnic plus fructe cu branza si cate un iaurtel sau cereale iar inainte de culcare 250 de lapte dar i-l fac gros ca ii pun multe cereale in el,iar pe la 5 dimineata alt bibe cu lapte(250) de data asta fara cereale.Intre mese mai papa cate un biscuite,o bucata de paine sau o bucata de covrigel plus ce "cerseste" de la noi din mancarea noastra(e FOARTE pofticios).

Si eu pasez legumele din ciorba/supa iar carnea o blenduiesc. Adaug f putina zeama (paine doar f putin si rar, prefer sa ii dau mai multe legume/carne).

biutzaxx
07.07.2010, 23:51:37
despre crema solara Klorane , cu +50 fpUV, ce stiti?? eu am una in figider(ca acolo tin cremele pe acre le folosesc mai rar) si mai am de la L'oreal, tot cu +50, dar nu e pt bebe, era pt mine de anul trecut cand am fost gravi si am stat la mare(luasem 2 buc)..

AnaM
07.07.2010, 23:52:09
Si eu ador Spartacus :D Am zis ca nu-l dowloandez, sa fie placerea mea vinovata de vineri/duminica seara ;))
Daca va vine sa credeti, sotul nu intelege de ce imi place asa mult serialul asta ;)) Dar se uita si el odata cu mine. A zis ca e porno si cu dialog prea simplu ;)) Si eu i-am zis ca tocmai asta e, exprima atat de bine si de simplu acele nevoi primare ;)) Dar macar scenele de lupta ii plac.

Referitor la leganat, avea Tudor vreo o luna si m-am dus la maternitate sa ma invete fizioterapeuta cum sa-i fac masaj dupa baita, gimnastica si altele, si la un moment dat se plictisise Tudorica (Doamne, ce mic era :love: ) si ii era si foame, si l-am luat in brate si am inceput sa-l batzai usor, iar d-na dr. mi-a zis sa nu-l mai batzai, ca i se loveste creierul de cutia craniana, si nu-i face bine. Acum nu stiu pentru cat timp era valabila treaba...

biutzaxx
07.07.2010, 23:56:16
Eu am facut chestia asta cu parul pe care i l-a taiat preotul la botez, tot cu un banut de argint si cu ceara de la lumanarea lui. Nu mai fac si la motz ca nu mai am bani de argint;))

Biu, felicitari pentru licenta!
mersi!!

si referitor la motz, il pe cealalta fatza a banului de argint :D

AnaM
07.07.2010, 23:58:04
despre crema solara Klorane , cu +50 fpUV, ce stiti?? eu am una in figider(ca acolo tin cremele pe acre le folosesc mai rar) si mai am de la L'oreal, tot cu +50, dar nu e pt bebe, era pt mine de anul trecut cand am fost gravi si am stat la mare(luasem 2 buc)..
Este si Klorane bebe lotiune si spray, cu 50spf, si parca are si Lóreal ceva pt copii...
Eu am cumparat un spray (din tub metalic, ca deodorantul, cu jet continuu, ca se aplica extrem de usor, si cum bebicii n-au stare...) de la La Roche Posay 50 spf si crema dupa soare Posthelios, si-s foarte multumita.
Si Vichy-ul capital soleil pentru bebici e foarte bun.

Eu n-as folosi crema de adulti pentru bebici... Iar odata deschise, indiferent ca le tii la frigider, expira in maximum 1 an (vezi pe eticheta ca scrie acolo 6m sau 12m). Am si eu o gramada de creme de anul trecut, vreo 2 piz buin si Avene, si tre sa le arunc...

biutzaxx
07.07.2010, 23:59:04
Si eu ador Spartacus :D Am zis ca nu-l dowloandez, sa fie placerea mea vinovata de vineri/duminica seara ;))
Daca va vine sa credeti, sotul nu intelege de ce imi place asa mult serialul asta ;)) Dar se uita si el odata cu mine. A zis ca e porno si cu dialog prea simplu ;)) Si eu i-am zis ca tocmai asta e, exprima atat de bine si de simplu acele nevoi primare ;)) Dar macar scenele de lupta ii plac.

Referitor la leganat, avea Tudor vreo o luna si m-am dus la maternitate sa ma invete fizioterapeuta cum sa-i fac masaj dupa baita, gimnastica si altele, si la un moment dat se plictisise Tudorica (Doamne, ce mic era :love: ) si ii era si foame, si l-am luat in brate si am inceput sa-l batzai usor, iar d-na dr. mi-a zis sa nu-l mai batzai, ca i se loveste creierul de cutia craniana, si nu-i face bine. Acum nu stiu pentru cat timp era valabila treaba...asa mi-a zis si mie o asistenta in maternitate...
eu nu l-am leganat ci doar il tin in brate si ma plimb cu el prin casa si asa adoarme..asta cand se foieste prea mult in pat pana se enerveaza si nu am de ales, il iau si ma plimb(in special seara), iar la amiaza il pun in pat si in 2 secunde e deja adormit:D

biutzaxx
08.07.2010, 00:01:15
Este si Klorane bebe lotiune si spray, cu 50spf, si parca are si Lóreal ceva pt copii...
Eu am cumparat un spray (din tub metalic, ca deodorantul, cu jet continuu, ca se aplica extrem de usor, si cum bebicii n-au stare...) de la La Roche Posay 50 spf si crema dupa soare Posthelios, si-s foarte multumita.
Si Vichy-ul capital soleil pentru bebici e foarte bun.

Eu n-as folosi crema de adulti pentru bebici... Iar odata deschise, indiferent ca le tii la frigider, expira in maximum 1 an (vezi pe eticheta ca scrie acolo 6m sau 12m). Am si eu o gramada de creme de anul trecut, vreo 2 piz buin si Avene, si tre sa le arunc...
mersi Ana! Kloranul il am cumparat din iunie, l-am gasit la promotie la sensy blue, si l.oreal-ul il voi folosi pt mine, nu e deschis, ca cel deschis e aruncat deja..o sa iau si un spray , ca vb ta, e mai rapid:D