PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 [124] 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

AnaM
12.07.2010, 08:57:29
neata... noi tot muciosi suntem....
He he... Si noi... De dimineata l-am aspirat, inainte sa-i dau sa pape, si am scos... nu vrei sa stii :)), si dupa 5 minute stranuta iar lumanari. M-am lasat repede de sportul asta, nu pot sa-l aspir la 5 minute, isi va forma o fobie (si asa, de la siropuri, nu ma mai lasa sa-i bag nimic in gura), si cred ca nici bine nu-i face mucoasei nazale...
Asta-i...
Sanatate! :)

Milagros
12.07.2010, 09:02:37
Alinutza, cum e Monitza? Sper ca n-ati racit si voi :-SS
Alaltaieri a fost zi de tuse productiva, ieri a fost zi de fluviu la nas, iar azi a stranutat toata ziua lumanari, are o fatzuca de zici ca e batut, ochii mici, rosii si inlacrimati, nasul rosu, stiti cam cum aratati cand va treziti dimineata daramate de raceala? :)) Cam asa e si Tudoru' saracu'... Ii dau diseara Aerius, Nurofen, Tantum verde, Pivalone + aerosoli, aoleu am ametit...
Mi-a refuzat azi pranzul, asa ca a mancat numai fructe cu iaurt si cereale.

Neatza!
Micul de el, s-a purtat ca un bolnavior, nu i-a ars de papica :( Insanatosire grabnica la bolfos![-o<

Milagros
12.07.2010, 09:05:13
pot sa ii dau lui iris mar ras cu biscuiti simpli?sau cum...i-am dat mar simplu ras si a durut-o burtica rau
la steamer i-akm facut si nu ii place
cum sa fac?

Asa am patit si noi cu marul la steamer - a luat o gura, scuipat instant si gata. Crud nu am avut curaj sa ii dau de frica de durere de burtica ca l-a durut burtica de la suc de para cruda. Oricum, eu fructele numai crude i le-am dat ca facute la steamer nu i-au placut. Acum am niste borcanele cu mar si para, mar si banana, mar si afine si i-as da sa vad daca vrea.

Milagros
12.07.2010, 09:09:34
Asa i-am dat si eu la inceput si l-a durut foarte tare burtica, s-a balonat rau de tot, apoi i-am dat marul fiert putin si nu a mai avut probleme. Cam o luna de zile i-am dat marul fiert si mai nou il pun crud in branzica, asa il tolereaza foarte bine. Asa cum a spus si Roxana il poti combina cu alt fruct, eventual unul cu o aroma mai puternica. Indicat ar fi sa ii dai mere dulci ca sa nu ii creeze aciditate in stomacel>:D<

In sfarsit am gasit o reteta care l-a incantat foarte tare pe flacaul meu: dovlecel, morcov, rosie si ardel doar de aroma, pastarnac, pulpa pui si avocado-i-am dat 130 gr si tipa ca mai vroia dar nu mai aveam ca mi-a iesit fix un compartiment de la bolul primii pasi=P~

Felicitari pentru reteta! Citeam cu maare interes ca mai sunt si eu in pana de idei, dar cand am vazut dovlecel si ardei...nah, am un mofturici si gata. Am sa iau un avocado sa ii fac cu pui ca avocado i-a placut cand i-am dat.

simi_wau
12.07.2010, 11:18:47
Neata fetele!!
pe 7 iulie, dr mea gineco, a efectuat prima cezariana la Arcadia!!!!!! Si miercuri prietena `mea va fi operata acolo:-p. Daca o sa ma hotarasc la bebe 2, acolo ma duc sa nasc. Hotarat!! NU vreau sa mai trec prin ce-am trecut cu stafilococul:(

intrebare: se poate constipa bebe de la branza calcica?

alinutza20
12.07.2010, 11:22:16
Neata fetele!!
pe 7 iulie, dr mea gineco, a efectuat prima cezariana la Arcadia!!!!!! Si miercuri prietena `mea va fi operata acolo:-p. Daca o sa ma hotarasc la bebe 2, acolo ma duc sa nasc. Hotarat!! NU vreau sa mai trec prin ce-am trecut cu stafilococul:(

da, moni pria data cand i-am dat s-a constipat..(ii dadusem seara), apoi i-am mutat-o dimineata si am amestecat-o cu para sau ceva ce nu constipa si n-am mai avut probleme:)

michellina
12.07.2010, 11:36:53
Salutare!
Am fost de dimineata cu David la analize ca tot amanasem si abia acum am reusit. I-am facut cele de baza, dar mai trebuie sa ducem scaun pt cultura de candida. Asteptam pe seara rezultatele. Poate reusim si noi saptamana asta sa facem vaccinul care trebuia facut la 6 luni.
Multa sanatate pt cei 2 bolnaviori, Moni si Tudor!
simi_wau, si David se constipa la inceput de la branzica, apoi am inceput sa i-o dau in combinatie cu fructe laxative si nu a mai avut pb.
Pupam toti bebeii!

Juliette
12.07.2010, 12:06:00
Neata fetele!!

Daaaaaaa, al meu ! :( Nici nu i-am mai dat de sapt trecuta.

Sotul meu nu mai vrea bebe 2... :(

simi_wau
12.07.2010, 12:06:27
Salutare!
Am fost de dimineata cu David la analize ca tot amanasem si abia acum am reusit. I-am facut cele de baza, dar mai trebuie sa ducem scaun pt cultura de candida. Asteptam pe seara rezultatele. Poate reusim si noi saptamana asta sa facem vaccinul care trebuia facut la 6 luni.
simi_wau, si David se constipa la inceput de la branzica, apoi am inceput sa i-o dau in combinatie cu fructe laxative si nu a mai avut pb.
Pupam toti bebeii!

Am inteles...eu ii dau branzica cu iaurt si cu mar..am sa pun para de maine
Acum...a facut kk, dar de vreo cateva zile nu mai face cum facea inainte...a mai "solid|" si parca se screme mai mult acum. Oare e din cauza ca a inceput sa pape?

mami de Mirra nu a mai intrat...oare au patit ceva?

simi_wau
12.07.2010, 12:08:27
Daaaaaaa, al meu ! :( Nici nu i-am mai dat de sapt trecuta.

Sotul meu nu mai vrea bebe 2... :(

pai de ce nu mai vrea? Daca ar fi dupa L al meu....de azi ar vrea :))))))))o fetita tura asta.....i-a ales si numele:))

simi_wau
12.07.2010, 12:15:57
Am pus in piccaa o poza cu dintisorii:D

Juliette
12.07.2010, 12:16:03
pai de ce nu mai vrea? Daca ar fi dupa L al meu....de azi ar vrea :))))))))o fetita tura asta.....i-a ales si numele:))
Pt ca a trecut prin momente horror cu noi din cauza stafilococului, pt ca se teme ca n-o sa avem suficienti bani sa crestem 2 copii si decat sa ii refuze vreunuia ceva, mai bine ii da tot unuia singur. :(

Juliette
12.07.2010, 12:22:01
Multumim frumos pt complimente si comentariile din picasa. :">:">:"> Va pupam dulce, cu mult drag ! :x:x:x:*:*:*

Papucii sunt luati de la Leonardo, in 2009. :D
Rochia e facuta pe Cuza Voda, la Zenna, am o prietena care lucreaza acolo si e f priceputa. :D
Restul... stilistii sa traiasca ! :)) Si eu, ca si Cenusareasa : macar noaptea sa arat mai de Doamne-ajuta. :))

Andrusca
12.07.2010, 12:33:21
Buna v-am regasit, fetele!!! \:D/; ati fost foaaaaaaaaaaaarte vorbarete, am avut ceva de recuperat!!! :D

sa incep cu bolnaviorii Moni si Tudor: sanatate maxima si muci 0! [-o<

LA MULTE LUNITE pentru Darius si LA MULTI ANI Cristiana! (cu intarziere :"> :">)

Simona: eu ii dau bors / ciorba lui Andrei facuta ca pt noi, doar ca nu asa sarata / condimentata; perisoarele si cartofiorii le zdrobesc cu furculita iar carnita de pui / vita o toc marunt; restul legumelor le dau pe razatoarea mica si papa foarte bine asa (acum in wk a papat si de la pensiunea unde am fost; i-a placut \:D/\:D/)

asaa cum am mai zis eu dau CA Kids si nu am obs vreo modif; Andrei il accepta muuuuuuuult mai usor decat gluconicul! :)>-

Gabriela, ai un super nepotel! :>

Petra: imi are rau ca ati ajuns la spital..of of
dar ref la acele pete maro: le-a avut de la nastere sau cum? poate ai povestit dar nu am fost pe faza....:-\

Vazut si dintisorii lui Iannis!!! Bravo!

Anmari: cum mai e cu piscaturile?

michellina
12.07.2010, 12:56:53
Buna v-am regasit, fetele!!! \:D/; ati fost foaaaaaaaaaaaarte vorbarete, am avut ceva de recuperat!!! :D

sa incep cu bolnaviorii Moni si Tudor: sanatate maxima si muci 0! [-o<

LA MULTE LUNITE pentru Darius si LA MULTI ANI Cristiana! (cu intarziere :"> :">)

Simona: eu ii dau bors / ciorba lui Andrei facuta ca pt noi, doar ca nu asa sarata / condimentata; perisoarele si cartofiorii le zdrobesc cu furculita iar carnita de pui / vita o toc marunt; restul legumelor le dau pe razatoarea mica si papa foarte bine asa (acum in wk a papat si de la pensiunea unde am fost; i-a placut \:D/\:D/)

asaa cum am mai zis eu dau CA Kids si nu am obs vreo modif; Andrei il accepta muuuuuuuult mai usor decat gluconicul! :)>-

dar ref la acele pete maro: le-a avut de la nastere sau cum? poate ai povestit dar nu am fost pe faza....:-\

Salut!
Saptamana viitoare vom fi prin Piatra Neamt, poate ne vedem, daca veti fi pe acolo.
Si eu tot Ca Kids ii dau lui David la recomandarea lui Simini, a zis ca e mai bun...

michellina
12.07.2010, 13:00:04
Acum...a facut kk, dar de vreo cateva zile nu mai face cum facea inainte...a mai "solid|" si parca se screme mai mult acum. Oare e din cauza ca a inceput sa pape?

Scaunul e mai solid odata cu diversificarea, dar nu trebuie sa fie bilute ca atunci inseamna ca e constipat. Si David se screme cand face caca, insa normal, nu plange sau sa dea vreun semn ca s-ar chinui, dar de scremut se screme.

ralubebemic
12.07.2010, 13:01:24
Neata fetele!!

buna! imi poti spune si mie cine e dr tau? cea mai buna prietena a mea vrea sa nasca acolo si sunt chiar curioasa cu ce dr lucreaza

roxana1
12.07.2010, 13:08:09
Salutare!
Pupam toti bebeii!
Intrebare:a mai vomitat David al tau? Vomita indiferent de ce manca? Si vomita imediat dupa ce manca sau dupa mai mult timp? A vomitat si al meu de cateva ori si nu imi dau seama de ce ca nu i-am dat nimic nou.dar nici nu termina de mancat tot,nici nu apucam sa strang masa ca il si vedeam cum se chinuie sa vomite si vomita mai tot ce a mancat. Dar in rest e vioi tot timpul,zambaret,vorbaret,energic...

roxana1
12.07.2010, 13:11:58
andrusca multumim pt urari

Juliete e un scumpel Darius al tau, seamana f bine cu tine, si ai dreptate,incep sa nu mai semene:D

petronelaaa
12.07.2010, 13:11:59
buna! imi poti spune si mie cine e dr tau? cea mai buna prietena a mea vrea sa nasca acolo si sunt chiar curioasa cu ce dr lucreaza

probabil dr. Cristina Vasilache: http://www.ziaruldeiasi.ro/local/micuta-silvia-primul-copil-nascut-la-iasi-intr-un-spital-privat~ni6gt3

:D

petronelaaa
12.07.2010, 13:23:44
cam cu ce as putea sa o dau? m-am intilnit cu simi_wau si mi-a spus de \fenistil ptr intepaturi din astea.
am citti prospectul la aureus dar nu pare nimic sa zica de intepaturi de tantari.

Petro tu cu ce o dai pe scumpetea ta cand o pisca tintari?

pt intepaturi folosim: BabyApaisyl (http://www.centrofarm.ro/ccC1X000021/detalii_produs/Aspacardin.html)de la Merck, Advantan Milk si mi-a mai zis un medic de Kanamicina oftalmica (chiar daca e pt ochi, reduce pruritul, si e mai delicata... ca pt ochi asa :D )

Si la Chicco e ZANZA-NO (http://www.chicco.ro/produse/sugar-3/cosmetice-15/zanza-no-23/) - sub mai multe forme.

simi_wau
12.07.2010, 13:30:02
probabil dr. Cristina Vasilache: http://www.ziaruldeiasi.ro/local/micuta-silvia-primul-copil-nascut-la-iasi-intr-un-spital-privat~ni6gt3

:D

:D da!!

cat despre kk...nu face bilute, dar e altfel.....nu asa moale cum era pana acum...off:">

Juliette
12.07.2010, 13:45:50
Juliete e un scumpel Darius al tau, seamana f bine cu tine, si ai dreptate,incep sa nu mai semene:D
Multumesc mult ! :* Da, o sa-i putem deosebi de-acum. :))

Andrusca
12.07.2010, 13:49:35
[QUOTE=michellina;3438200]Salut!
Saptamana viitoare vom fi prin Piatra Neamt, poate ne vedem, daca veti fi pe acolo.

nu stim sigur daca vom ajunge la PN..vb, oricum :)>-

Milagros
12.07.2010, 13:54:39

He, he, e kk de baita mare daca e mai solid si se screme. Asa face si Dragos. Si face o data pe zi, rar de 2 ori, uneori la 2 zile si puteeee :D

roxana1
12.07.2010, 13:59:42
:D da!!

cat despre kk...nu face bilute, dar e altfel.....nu asa moale cum era pana acum...off:">

Mai pai pana sa incepem diversificarea al meu facea foarte foarte moale de am zis ca noi sigur n-o sa avem probleme cu constipatia,dar cum am inceput sa ii dau si altceva decat lapte a inceput sa faca tare, si mai tare, pana a ajuns la bilute si chiar daca ii dadeam spanac,broccoli tot tare facea. Acum vad ca s-a mai reglat si face normal si nu se mai chinuie ca inainte nici daca ii dau banana. Deci e normal sa se schimbe consistenta scaunului odata ce papa si altceva in afara de lapte si papa solide...

roxana1
12.07.2010, 14:09:36
Multumesc mult ! :* Da, o sa-i putem deosebi de-acum. :))

Daaa :)):))

Anmari
12.07.2010, 14:29:17
Anmari: cum mai e cu piscaturile?

Sunt urate, mari, umflate si rosii :(( ... azi-noapte am pazit-o de tantar .. era doar unul singur si nu reuseam sa-l prind :(( ... sta numai pe piciorusele ei, desi are AB4 negativ :((

Petra am sa cumpar si eu crema cu pricina. Intre crema Baby Apaisyl si Fenistil Gel ce-mi recomanzi sa iau?

Andrusca
12.07.2010, 14:30:13
[QUOTE=Anmari;3438544]Sunt urate, mari, umflate si rosii :(( ... azi-noapte am pazit-o de tantar .. era doar unul singur si nu reuseam sa-l prind :(( ... sta numai pe piciorusele ei, desi are AB4 negativ :((

da' de unde tantari? nu aveti plasa? :-\

roxana1
12.07.2010, 15:15:33
Sunt urate, mari, umflate si rosii :(( ... azi-noapte am pazit-o de tantar .. era doar unul singur si nu reuseam sa-l prind :(( ... sta numai pe piciorusele ei, desi are AB4 negativ :((

Petra am sa cumpar si eu crema cu pricina. Intre crema Baby Apaisyl si Fenistil Gel ce-mi recomanzi sa iau?
Noi avem la patut plasa pt tantari de cand l-am cumparat si noaptea ii pun plasa la patut si mi-am luat de-o grija.cel mai bine e sa puneti plasa la geamuri daca nu aveti sau eventual ar fi super daca ai putea sa ii faci tu plasa pt patut(tifon sau perdea cu elastic). Macar iti iei de-o grija in casa ,mai rau e afara seara...

Milagros
12.07.2010, 15:16:11
[QUOTE=Anmari;3438544]Sunt urate, mari, umflate si rosii :(( ... azi-noapte am pazit-o de tantar .. era doar unul singur si nu reuseam sa-l prind :(( ... sta numai pe piciorusele ei, desi are AB4 negativ :((

mai intra, am avut si noi unul intr-o noapte, noroc ca l-am prins repede si era la noi in dormitor. Intra pe usa...

AnaM
12.07.2010, 16:47:55
Simi, cu ce medic naste prietena ta? Tot dr. Vasilache?
Sunt curioasa ce medici mai sunt acolo...

Anmari
12.07.2010, 17:52:31

Noi avem la patut plasa pt tantari de cand l-am cumparat si noaptea ii pun plasa la patut si mi-am luat de-o grija.cel mai bine e sa puneti plasa la geamuri daca nu aveti sau eventual ar fi super daca ai putea sa ii faci tu plasa pt patut(tifon sau perdea cu elastic). Macar iti iei de-o grija in casa ,mai rau e afara seara...

Normal ca aveam plasa la geamuri :D, dar la usa de la intrare oricat de vigilenta sunt si de rapid ma stradui sa intru pe usa tot scapa cate unul si uite asa il fugarim prin casa si tot nu reusim sa-l prindem.
Azi dimineata la 5 o pazeam de tantar dar nici ca l-am prins :-L mamam lui.

Fiica-mea nu doarme in patut nici s-o tai. Trebuie sa o invat dar inca nu mi-am luat inima in dinti sa fac asta. Si sincer nici nu stiu cum :(( ca am pus-o intr-o seara si cat a stat 3 ore s-a lovit toata ca se invarte in patut ca un titirez :(( si astfel se loveste cu capul si cu picioarele.

simi_wau
12.07.2010, 17:52:42
Simi, cu ce medic naste prietena ta? Tot dr. Vasilache?
Sunt curioasa ce medici mai sunt acolo...

naste cu Bogdan Scurtu. EA este in concediu. Cica sunt prezente destule nume " grele"

AnaM
12.07.2010, 18:34:13
Fiica-mea nu doarme in patut nici s-o tai. Trebuie sa o invat dar inca nu mi-am luat inima in dinti sa fac asta. Si sincer nici nu stiu cum :(( ca am pus-o intr-o seara si cat a stat 3 ore s-a lovit toata ca se invarte in patut ca un titirez :(( si astfel se loveste cu capul si cu picioarele.
Dar nu ai aparatori de patut? Daca sunt prea subtiri, vezi ca sunt Bertoni in Carrefour, groase ca niste pernute pufoase... Odata si odata trebuie sa o invatati, cu cat creste mai mare cu atat va fi mai greu...

AnaM
12.07.2010, 18:41:11
naste cu Bogdan Scurtu. EA este in concediu. Cica sunt prezente destule nume " grele"
Merci!
Stiu ca si doctora mea, cand eram insarcinata, se plangea ca nu se mai deschide odata spitalu', ca era scandal mare cu cezarienele pe-atunci, cand nu era co-plata...
E bun ca s-a deschis, macar avem si o alta optiune, desi $-) $-)

Petra_petra
12.07.2010, 19:23:02
Felicitari pentru reteta! Citeam cu maare interes ca mai sunt si eu in pana de idei, dar cand am vazut dovlecel si ardei...nah, am un mofturici si gata. Am sa iau un avocado sa ii fac cu pui ca avocado i-a placut cand i-am dat.

Buna!

Eu i-am pus rosia si ardelul doar la fiert in supa nu si la blender asa ca nu stiu cat s-au cunoscut la gust. Al meu e fan dovlecel\:D/ si cartof dulce, dar mai rarut cu ultima leguma ca ingrasa:"> Si eu cam sunt in pana de ei in ceea ce priveste pranzul#-o

Petra_petra
12.07.2010, 19:27:45
Neata fetele!!

Davidut nu s-a constipat niciodata de la branzica calcica..eu i-o combin uneori cu mar fiert si iese cu scaunul la fel ca si piurel pe care il mananca sau cu mar crud si atunci iese mult mai repede si are o consistenta vasoasa :">

Petra_petra
12.07.2010, 19:31:54
Intrebare:a mai vomitat David al tau? Vomita indiferent de ce manca? Si vomita imediat dupa ce manca sau dupa mai mult timp? A vomitat si al meu de cateva ori si nu imi dau seama de ce ca nu i-am dat nimic nou.dar nici nu termina de mancat tot,nici nu apucam sa strang masa ca il si vedeam cum se chinuie sa vomite si vomita mai tot ce a mancat. Dar in rest e vioi tot timpul,zambaret,vorbaret,energic...

Sper sa nu fie nimic grav si sa isi revina micutul>:D< Tu ce ii mai pregatesti bun la pranz? Tu i-ai dat carnita de vita pina acum? Eu vreau sa ii introduc cat de curand si nu stiu in ce combinatii:-\

roxana1
12.07.2010, 20:38:36
Sper sa nu fie nimic grav si sa isi revina micutul>:D< Tu ce ii mai pregatesti bun la pranz? Tu i-ai dat carnita de vita pina acum? Eu vreau sa ii introduc cat de curand si nu stiu in ce combinatii:-\
Si eu sper sa isi revina si sa nu aiba nimic.incerc sa tai toate presupunerile mele si sa nu ii mai dau alimentele pe care le-a vomat sau sa le combin pe fiecare in parte cu altceva. Cert e ca numai la masa de fructe de dimineata mi-a facut asa si voma exact ce ii dadeam la mom respectiv adica fix pireul iesea inapoi,arata exact ca in castron. Aaaa si o data dupa legumele de la pranz a vomat, dar nu a vomat ce ii dadeam in acel moment ,ci a vomat ce ii dadusem dimineata,fix pireul de dimineata,arata de parca nici nu i l-am dat.
Ieri i-am pregatit brocoli cu morcov,ardei,cartof si pulpita de pui la steamer.azi cartof cu morcov cu branzica(am vrut sa vad daca branza e de vina,desi ii dau de mult branza si nu a avut nimic).de obicei ii fac din ce am prin casa.am inceput sa ii dau si combinatii din mai mult decat doua si papa bine
Spre rusinea mea nu i-am dat inca carne de vita ca nu am mai reusit sa ajung la hipermarket sa ii cumpar insa presupun ca aceleasi combinatii ca la pui. Bine, ma gandesc ca brocoli,spanac,sfecla e mai bine sa fie date cu pui,ca vita are fier.Saptamana asta ii dau si eu

gabriela_rgh
12.07.2010, 21:54:56
[QUOTE=Andrusca;3438135]

?/QUOTE]
Multumesc mult!Aviz mamicilor cu fetite:)).:-p:-p:-p>:D<>:D<>:D<

gabriela_rgh
12.07.2010, 21:56:09
Merci!
Stiu ca si doctora mea, cand eram insarcinata, se plangea ca nu se mai deschide odata spitalu', ca era scandal mare cu cezarienele pe-atunci, cand nu era co-plata...
E bun ca s-a deschis, macar avem si o alta optiune, desi $-) $-)
Da..e cam scump..la Suceava in maternitate privata e 2000 ron cezariana..la Bacau cam la fel.

Petra_petra
12.07.2010, 22:03:22

[/QUOTE]

Petele sunt in numar de trei, una mare cam de 10 cm lungime si latime 5 pe omoplat si inca doua rotunde mai mici pe umar. Cam din a doua luna au inceput sa se cunoasca, ele s-au inchis treptat la culoare si nu si-au modificat forma pina in prezent. In spital mi-au spus in urma unor investigatii ca sunt pete cafea cu lapte din nastere:-s eu le urmaresc zilnic si uneori simt ca o iau razna de panica, am impresia ca ii mai ies cateva..offfff[-o< sper sa fie totul ok

simi_wau
12.07.2010, 22:08:34
Da..e cam scump..la Suceava in maternitate privata e 2000 ron cezariana..la Bacau cam la fel.

scump..adevarat....dar as da si mai mult numai sa nu mai trec prin ce-am trecut cu stafilococul....

fetelor am fost azi la magazinul de langa Carrf Bularga, unde isi face irina s. rochiile si hainele pt copii. I-am luat lu' I body maieu 9 ron, body maneca scurta 10 ron. Calitate k!! Pt fetite erau mai multe

michellina
12.07.2010, 22:24:39

David a vomitat dupa galbenus de ou foarte tare, in sensul ca vomita tot, chiar si apa, de trebuia pus in perfuzii si a mai vomitat de 2 ori din cauza mea (san dupa iaurt si avocado cu suc de portocala). De atunci, mulumim Domnului, nu a mai vomitat.
Din ce ai mai zis in legatura cu mesele lui Darius, mie mi s-a parut ca mananca prea mult, poate fi si asta o cauza, dar nu mai retin exact ce ai zis, poate totusi ma insel.

gabriela_rgh
12.07.2010, 22:35:20
scump..adevarat....dar as da si mai mult numai sa nu mai trec prin ce-am trecut cu stafilococul....

fetelor am fost azi la magazinul de langa Carrf Bularga, unde isi face irina s. rochiile si hainele pt copii. I-am luat lu' I body maieu 9 ron, body maneca scurta 10 ron. Calitate k!! Pt fetite erau mai multe
daca ai banii da..daca nu..devine problematic.:(
Stii cumva ce program au la magazinul Irina s.????

simi_wau
12.07.2010, 23:03:06
daca ai banii da..daca nu..devine problematic.:(
Stii cumva ce program au la magazinul Irina s.????

Parca pana la 18....nu sunt sigura

roxana1
12.07.2010, 23:35:11
David a vomitat dupa galbenus de ou foarte tare, in sensul ca vomita tot, chiar si apa, de trebuia pus in perfuzii si a mai vomitat de 2 ori din cauza mea (san dupa iaurt si avocado cu suc de portocala). De atunci, mulumim Domnului, nu a mai vomitat.
Din ce ai mai zis in legatura cu mesele lui Darius, mie mi s-a parut ca mananca prea mult, poate fi si asta o cauza, dar nu mai retin exact ce ai zis, poate totusi ma insel.
Aha deci problema a fost galbenusul,presupun ca nici nu i-ai mai dat. Totusi parca spuneai tu ca ar avea ceva probleme de sanatate, ziceai ca are si anemie... Acum de ce ii faci analize si cine te-a indrumat?
Cam de 3 saptamani mananca cam 200-250g fructe cu branza si 150-200g legume cu carne dar de vomat vomita de sapt trecuta fix pireul de dimineata si de atunci nici nu mai mananca asa mult. Mai am de taiat banana,poate ca din cauza ca era prea coapta?!
Maine dimineata ii dau altceva si sper sa nu vomite maine deloc si sa trecem cu bine peste episodul asta.

michellina
12.07.2010, 23:47:24
Aha deci problema a fost galbenusul,presupun ca nici nu i-ai mai dat. Totusi parca spuneai tu ca ar avea ceva probleme de sanatate, ziceai ca are si anemie... Acum de ce ii faci analize si cine te-a indrumat?
Cam de 3 saptamani mananca cam 200-250g fructe cu branza si 150-200g legume cu carne dar de vomat vomita de sapt trecuta fix pireul de dimineata si de atunci nici nu mai mananca asa mult. Mai am de taiat banana,poate ca din cauza ca era prea coapta?!
Maine dimineata ii dau altceva si sper sa nu vomite maine deloc si sa trecem cu bine peste episodul asta.

Multa sanatate eu ii urez si sa isi revina repede.
Mie 200-250g de fructe cu branza mi se pare mult pt masa de dimineata, iar Simini zicea ca masa de dimineata nu trebuie sa fie prea cantitativa; asta e ce stiu eu, nu inseamna ca am si dreptate, sa te mai sfatuiasca si alte mamici. David oricum nu mananca cantitatile care ar trebui sa la manance un bebe la varsta lui, eu ii dau sa pape cat accepta, nu il fortez ca sa nu vomite sau sa se certe cu mancarea din nou.
Referitor la analize, da, ca sa vedem daca e anemic am luat sange si inca niste investigatii.

roxana1
13.07.2010, 00:06:25
Multa sanatate eu ii urez si sa isi revina repede.
Mie 200-250g de fructe cu branza mi se pare mult pt masa de dimineata, iar Simini zicea ca masa de dimineata nu trebuie sa fie prea cantitativa; asta e ce stiu eu, nu inseamna ca am si dreptate, sa te mai sfatuiasca si alte mamici. David oricum nu mananca cantitatile care ar trebui sa la manance un bebe la varsta lui, eu ii dau sa pape cat accepta, nu il fortez ca sa nu vomite sau sa se certe cu mancarea din nou.
Referitor la analize, da, ca sa vedem daca e anemic am luat sange si inca niste investigatii.
Multumesc mult.
Pai atata vrea el sa manance,eu nu il fortez in nici un fel,sper ca nu crezi asta. Dar daca nu ii dau pana nu mai vrea el incepe sa planga si sa tot intinda gura pana ii mai dau. Si cand nu mai vrea intoarce capul si nu mai deschide gura si ma opresc. De multe ori mi s-a intamplat sa manance tot ce ii pregateam si sa mai vrea si deschideam repede un borcanel de fructe si-l manca aproape tot sau chiar pe tot si nu vomita dupa. Si desi mananca mult i se face foame cam la doua ore jumate-trei. Eu ma bucuram ca a inceput sa manance si el mai bine ca de mult nu a mai luat in greutate mai deloc si avea si de recuperat saptamana in care am stat in spital.

Petra_petra
13.07.2010, 00:37:40
Si eu sper sa isi revina si sa nu aiba nimic.incerc sa tai toate presupunerile mele si sa nu ii mai dau alimentele pe care le-a vomat sau sa le combin pe fiecare in parte cu altceva. Cert e ca numai la masa de fructe de dimineata mi-a facut asa si voma exact ce ii dadeam la mom respectiv adica fix pireul iesea inapoi,arata exact ca in castron. Aaaa si o data dupa legumele de la pranz a vomat, dar nu a vomat ce ii dadeam in acel moment ,ci a vomat ce ii dadusem dimineata,fix pireul de dimineata,arata de parca nici nu i l-am dat.
Ieri i-am pregatit brocoli cu morcov,ardei,cartof si pulpita de pui la steamer.azi cartof cu morcov cu branzica(am vrut sa vad daca branza e de vina,desi ii dau de mult branza si nu a avut nimic).de obicei ii fac din ce am prin casa.am inceput sa ii dau si combinatii din mai mult decat doua si papa bine
Spre rusinea mea nu i-am dat inca carne de vita ca nu am mai reusit sa ajung la hipermarket sa ii cumpar insa presupun ca aceleasi combinatii ca la pui. Bine, ma gandesc ca brocoli,spanac,sfecla e mai bine sa fie date cu pui,ca vita are fier.Saptamana asta ii dau si eu

Offf mititelul...dupa cate ore de la masa de dimineata ii dai pranzul? Al meu mananca 130 gr dimineata si tot 130 pranzul care i-l dau dupa 3-3 ore jumate pentru ca are nevoie stomacelul de timp sa digera papica. Ii mai dau ceai, apa in acest interval, ii distrag atentia cu jucarii, il scot afara si uite asa trec orele...
Si eu trebuie sa ii cumpar carne de vita ca sa ii mai diversific papica. Eu de obicei pun cam toate legumele bune pentru bebe la varsta :-p cu puiul nu stiu cum sa procedez, i-l dau la 2 zile, oare e bine sa ii dau zilnic?>:D<

alinutza20
13.07.2010, 10:31:24
neata...
sunt super off-topic da nu mai pot de happy ce-s<:-P<:-P<:-P<:-P sotul meu a castigat dimineata la kiss o excursie in grecia<:-P<:-P<:-P<:-P
nu visam eu never ever la concediu anu asta:-B:-B
topai ca un copil mic :)):)):))

alibd
13.07.2010, 10:52:13
neata...
sunt super off-topic da nu mai pot de happy ce-s<:-P<:-P<:-P<:-P sotul meu a castigat dimineata la kiss o excursie in grecia<:-P<:-P<:-P<:-P

Hiii, ce super! Felicitari! ;;)

Cand plecati?

Andrusca
13.07.2010, 10:53:48
neata...

<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<: BRAVOOOOOOOOO!!!! FELICITARI!!!!!!
Vacanta placuta!!!! cand plecati? =P~=P~=

Andrusca
13.07.2010, 10:56:07

Petele sunt in numar de trei, una mare cam de 10 cm lungime si latime 5 pe omoplat si inca doua rotunde mai mici pe umar. Cam din a doua luna au inceput sa se cunoasca, ele s-au inchis treptat la culoare si nu si-au modificat forma pina in prezent. In spital mi-au spus in urma unor investigatii ca sunt pete cafea cu lapte din nastere:-s eu le urmaresc zilnic si uneori simt ca o iau razna de panica, am impresia ca ii mai ies cateva..offfff[-o< sper sa fie totul ok[/QUOTE]

aha, am inteles, deci s-au facut vazute de pe la 2 luni....
lui Andrei i-au aparut martea trecuta, subit, niste pete maro, pe antebratul interior...nu i-au trecut, habar nu am de la ce i-au aparut ca nu mai are pe nicaieri...asa ca azi mergem la dermatolog :-<:-<

petronelaaa
13.07.2010, 11:04:57
neata...

BRAVOOO fataaaaaaaaaa... iti duci piersu`in grecia... :D;;);;)
ma gandesc la Moni... super bronzata... ca un pui de gipsy =))

LE: asta DA! cadou lu Moni...;) si voua, desigur. Oricum o sa fie vacanta ei... voi o sa va dati dupa programul si tabieturile ei! :-B

alinutza20
13.07.2010, 11:19:22
multumesc tare mult fetele :*:*:*:*
inca nu stim cand, asteptam detalii ;));))

tsimonaiuliana
13.07.2010, 11:28:25
multumesc tare mult fetele :*:*:*:*
inca nu stim cand, asteptam detalii ;));))

:madlaugh: Felicitari,ma bucur pt. tine, va fi o vacanta binemeritata.:>

Andrusca
13.07.2010, 11:38:54
:madlaugh: Felicitari,ma bucur pt. tine, va fi o vacanta binemeritata.:>

LA MULTI ANI Simona! Sa ai parte de o zi minunata! <:-P<:-P

tsimonaiuliana
13.07.2010, 11:40:41
LA MULTI ANI Simona! Sa ai parte de o zi minunata! <:-P<:-P

Multumesc tare mult!:*:*:*

tsimonaiuliana
13.07.2010, 11:42:30
Astazi face un anisor si Andrei de aanamaria.La multi ani sanatosi si foarte fericiti!<:-PAm tinut minte pt. ca e nascut in aceeasi zi cu mine.;))

crisdk
13.07.2010, 11:48:43
neata...
wow!!! ce tare! norocos tare barbatu' tau, alina<:-P
felicitari! si sa aveti un concediu frumos cu frumoasa din dotare - sper sa o puteti lua si pe ea, ca de obicei premiile astea sunt pt 2 persoane. cred totusi ca pt un copil mic se face exceptie;))
asteptam detalii:-"

Green_Eyes
13.07.2010, 11:50:57
Bravo, sot de Alinutza!:D Super tare! Vacanta placuta si distractie maxima!<:-P

La multi ani fericiti, Simona!:*

La multi ani, Andrei! Sa cresti mare, sa fii sanatos si norocos!<:-P

Andrusca
13.07.2010, 12:08:38
Astazi face un anisor si Andrei de aanamaria.La multi ani sanatosi si foarte fericiti!<:-PAm tinut minte pt. ca e nascut in aceeasi zi cu mine.;))

asa...LA MULTI ANI Andrei!!!! Ai implinit 1 anisor!!! :*<:-P<:-P

alinutza20
13.07.2010, 12:18:32
wow!!! ce tare! norocos tare barbatu' tau, alina<:-P
felicitari! si sa aveti un concediu frumos cu frumoasa din dotare - sper sa o puteti lua si pe ea, ca de obicei premiile astea sunt pt 2 persoane. cred totusi ca pt un copil mic se face exceptie;))
asteptam detalii:-"

multumesc mult cris :*
sigur o luam ca nu are nevoie de nimic special de la ei.. extra-bed sau ceva de genul:)
asteptam si noi detalii :))

la multi ani simona!!!!!!!!!!!!!!!!!11 multa multa sanatate si tot ce-ti doresti sa se indeplineasca<:-P<:-P<:-P<:-P
la multi ani pui de aanamaria, sa fii sanatos si fericit alaturi de parinti :*:*:*:*

chrysthyana
13.07.2010, 12:34:22
neata...

in sfarsit te vad si eu bucuroasa ca numai trista imi pareai ! ma bucur mult pentru voi!sa va distrati!

andrushca multumesc mult pt urari!
n/am mai intrat ca am avut musafiri , showri alea ,alea acuma ai mei au plecat in concediu si am ramas cam de caruta, vine o doamna si ma ajuta dar tot e naspa fara mama! si colac peste pupaza DIDI a fost si el intepat de un PURIC handicapat ca imi vine sa mor de oftica si a facut niste blande de nedescris!l/am dat cu pasta cu oxid de zinc si s/au mai retras dar tot ofticata am ramas! am intors casa pe dos ieri cu inca vreo cateva ajutoare! si cand sa ma culc multumita , hop incepe sa bazaie un tantar!cu tot cu plase...ce mai...tre sa caut o crema buna care sa/l tina departe de ganganii...si nu autanuri , off sau chico...astea nu sunt bune!trebuie una de la mama ei !dar sa o gasesec...

aaaaa...NEATA FETELE!:*:*
la multi ani simona! sanatate si fericire iti doresc!
la multi ani andrei!

alinutza20
13.07.2010, 13:08:29
in sfarsit te vad si eu bucuroasa ca numai trista imi pareai ! ma bucur mult pentru voi!sa va distrati!

andrushca multumesc mult pt urari!
n/am mai intrat ca am avut musafiri , showri alea ,alea acuma ai mei au plecat in concediu si am ramas cam de caruta, vine o doamna si ma ajuta dar tot e naspa fara mama! si colac peste pupaza DIDI a fost si el intepat de un PURIC handicapat ca imi vine sa mor de oftica si a facut niste blande de nedescris!l/am dat cu pasta cu oxid de zinc si s/au mai retras dar tot ofticata am ramas! am intors casa pe dos ieri cu inca vreo cateva ajutoare! si cand sa ma culc multumita , hop incepe sa bazaie un tantar!cu tot cu plase...ce mai...tre sa caut o crema buna care sa/l tina departe de ganganii...si nu autanuri , off sau chico...astea nu sunt bune!trebuie una de la mama ei !dar sa o gasesec...

aaaaa...NEATA FETELE!:*:*
la multi ani simona! sanatate si fericire iti doresc!
la multi ani andrei!

pai cum sa mai fii fericit cand bancile suna una dupa alta.. veniturile sunt cum sunt, concediu n-am mai avut din luna de miere si nici nu ma puteam gandi la el... nu mai zic de cate lipsuri...
se aduna atatea ca uiti sa mai fii si fericit...
parca doamne Doamne stie cand ai mai multa nevoie de El<:-P<:-P

cat despre ganganii nenorocite.. am si eu oricat de mult m-as chinui.. tot mai gasesc cate o piscatura..

alinutza20
13.07.2010, 13:10:50
fetele o intalneala? ca vad ca vremea nu mai face nazuri... tare mi-e dor de gashca;));))

LauraF
13.07.2010, 13:13:52
neata...
Bravo! Sa va bucurati din plin de iesirea asta! >:D< Stiu ce inseamna o veste buna cand totul merge cum merge... Sa luati neaparat un aparat foto cu voi. :*

LauraF
13.07.2010, 13:15:00

La multi ani, Andrei! <:-P
La multi ani, Simo! Sa ai parte de ce e mai bun in viata impreuna cu cei dragi! :*

gabriela_rgh
13.07.2010, 13:26:07
fetele o intalneala? ca vad ca vremea nu mai face nazuri... tare mi-e dor de gashca;));))
Fataaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!Felicitari pt excursie!!!!!!!!!!!Noi nu am castigat nimic niciodata:))!
:*:*:*:*:*:*:*:*:*

cgeorgiana1982
13.07.2010, 13:51:46
la Bacau si Suceava, din cate stiu eu, nu au sectie de neonatologie performanta (asa cum se aude ca exista la Arcadia) si au contract cu Casa de Asigurari, deci o parte din cheltuieli se deconteaza.

Alina, felicitari pentru excursie!!! Sa fie cu noroc si alta data:*!!!!

La multi ani puiut de aanamaria!! Sa fii norocos, sanatos si bucuros alaturi de parintii tai!!!!>:D<

La multi ani, Simona!!!!Sa ti se implineasca toate dorintele si sa fiti sanatosi!!!!!!!!!!!!!

stefania_a
13.07.2010, 13:59:47
pai cum sa mai fii fericit cand bancile suna una dupa alta.. veniturile sunt cum sunt, concediu n-am mai avut din luna de miere si nici nu ma puteam gandi la el... nu mai zic de cate lipsuri...
se aduna atatea ca uiti sa mai fii si fericit...
parca doamne Doamne stie cand ai mai multa nevoie de El<:-P<:-P

cat despre ganganii nenorocite.. am si eu oricat de mult m-as chinui.. tot mai gasesc cate o piscatura..

felicitari pt excursie....<:-P

gabriela_rgh
13.07.2010, 14:00:03
la Bacau si Suceava, din cate stiu eu, nu au sectie de neonatologie performanta (asa cum se aude ca exista la Arcadia) si au contract cu Casa de Asigurari, deci o parte din cheltuieli se deconteaza.

La multi ani puiut de aanamaria!! Sa fii norocos, sanatos si bucuros alaturi de parintii tai!!!!>:D<

La multi ani, Simona!!!!Sa ti se implineasca toate dorintele si sa fiti sanatosi!!!!!!!!!!!!!
Ar fi o treaba..dar cum se misca treburile la noi...eu raman rezervata in privinta asta.
oricume un pas inainte, o varianta pt cei ce isi permit.Desi fiecare mamica ar trebui sa aiba parte de aceeasi atentie, e un eveniment care iti marcheaza viata si e pacat ca cele mai multe dintre noi ramanem cu amintiri triste.....:-<

michellina
13.07.2010, 14:00:19
Salutari!
Felicitari Alina pt excursia castigata si sa aveti parte de multa distractie!
Simona, la multi ani si multa sanatate alaturi de familie!:gen_17:
Andrei, la multi ani pui motat!<:-P

michellina
13.07.2010, 14:05:23

Ai intrat in concediu? Cum te simti? Inca un pic si iti tii bebele in brate!

AnaM
13.07.2010, 14:10:47
SUPER TARE, ALINAAAAAAAAAAAAA! :rocking::gen_05::gen_05::gen_05:
Sunt foarte foarte fericita pentru voi, de-acum o dau in invidie :))
Luati-va bikineii, lapticu' si pasaportu' la fata, si la soare cu voi!
Daca ai nevoie de aparat foto, ti-l dau eu pe-al meu ala compact ;;)

La multi ani Simonei, sa fii implinita alaturi de baietii tai!
La multi ani motzatului Andrei, sa fii sanatos si fericit!

Yupee, s-a mai inveselit atmosera pe-aici!

alinutza20
13.07.2010, 14:17:17
SUPER TARE, ALINAAAAAAAAAAAAA! :rocking::gen_05::gen_05::gen_05:
Sunt foarte foarte fericita pentru voi, de-acum o dau in invidie :))
Luati-va bikineii, lapticu' si pasaportu' la fata, si la soare cu voi!
Daca ai nevoie de aparat foto, ti-l dau eu pe-al meu ala compact ;;)

La multi ani Simonei, sa fii implinita alaturi de baietii tai!
La multi ani motzatului Andrei, sa fii sanatos si fericit!

Yupee, s-a mai inveselit atmosera pe-aici!

sanqiu :*:*:* dau de baut cum ne vedem:D.. cand ne vedem?:D:D:D
sarmana' daca am nevoie iti zic.. momentam batem saua la socri poate ne facem si noi cu unul;));))
momentan astepam sa vedem perioada.. si apoi intru in priza:)):))

multumesc tuturor.. si stiu ca va bucurati sincer ptr mine.., can am aflat nu stiam cum sa scriu mai repede=))=))
gabi, nici noi n-am castigat niciodata nimic, dar se pare ca ne vine randul la fiecare, iar concediul asta ptr mine e........... fara cuvinteo:-)

gasca de mine... cum e Tudor? mai bine?

petronelaaa
13.07.2010, 14:20:45
sarmana' daca am nevoie iti zic.. momentam batem saua la socri poate ne facem si noi cu unul;));))

multumesc tuturor.. si stiu ca va bucurati sincer ptr mine.., can am aflat nu stiam cum sa scriu mai repede=))=))
gabi, nici noi n-am castigat niciodata nimic, dar se pare ca ne vine randul la fiecare, iar concediul asta ptr mine e........... fara cuvinteo:-)

imi miroase si mie a optimism.... si dupa emoticoane.... ;))

si cica azi e marti 13.... sa tot dea asa "ghinioane" peste om! ;;);;);;)

Andrusca
13.07.2010, 14:32:12

vrem si noi sa socializam cu toti bebeii...acum suntem si in iasi
miercuri, vineri ar fi ok? sau in week-end?
ce spun mamicile? ;;);;)

alinutza20
13.07.2010, 14:33:16
vrem si noi sa socializam cu toti bebeii...acum suntem si in iasi
miercuri, vineri ar fi ok? sau in week-end?
ce spun mamicile? ;;);;)

la noi e ok oricand... dar stiu ca in weekend nu prea ies fetele:)

last minute: la mijl lui august in Creta :)

AnaM
13.07.2010, 14:45:49

Tudoru' e un pic mai bine, azi l-am sters la nas de doar 3 ori :D Mai tuseste, din pacate, ii dam cu aerosoli & meds tot inainte, poate scapam repede...
Eu as veni oricand la intalnire, da' nush daca ma primiti cu mucosul... Nu l-am mai scos afara de vineri, de cand a inceput distractia...

Chiar, marti 13 :))

simi_wau
13.07.2010, 14:48:26
la noi e ok oricand... dar stiu ca in weekend nu prea ies fetele:)

last minute: la mijl lui august in Creta :)

Ma bucur tare mult pentru voi!!!!:*
Simo...LA multi ani alaturi de baietii tai si de cei dragi!!!!:*
Pui de un an...sa fii sanatos!!!!!!!!!!!!

Ma duc sa dau papa la oratanie.....venim si noi la intalnire!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alinutza20
13.07.2010, 14:54:38
Tudoru' e un pic mai bine, azi l-am sters la nas de doar 3 ori :D Mai tuseste, din pacate, ii dam cu aerosoli & meds tot inainte, poate scapam repede...
Eu as veni oricand la intalnire, da' nush daca ma primiti cu mucosul... Nu l-am mai scos afara de vineri, de cand a inceput distractia...

Chiar, marti 13 :))

noi am iesit si ieri.. iesim si azi.. nu suport sa stau in casa.. si pparca afara ii e mai bine.
si oricum nu-l lasi sa stea bot in bot cu alti bebei....

Butterfly87
13.07.2010, 14:55:06
neata...
super!!!!!!!=D>=D> sa va bucurati de excursie....ma bucur pt voi..........<:-P<:-P

cgeorgiana1982
13.07.2010, 15:11:42
Ar fi o treaba..dar cum se misca treburile la noi...eu raman rezervata in privinta asta.
oricume un pas inainte, o varianta pt cei ce isi permit.Desi fiecare mamica ar trebui sa aiba parte de aceeasi atentie, e un eveniment care iti marcheaza viata si e pacat ca cele mai multe dintre noi ramanem cu amintiri triste.....:-<
Oricum, chiar dupa ce Arcadia incheie contract cu Casa, nu cred ca ajunga la sume ca cele din Bacau sau Suceava. Am inteles ca la Arcadia ar costa o cezariana aprox. 2000 Euro...Casa cat poate sa suporte din acest total?!?
Oricum, acum exista o alternativa, iar diversitatea nu strica niciodata.

Oricum, vestea buna este ca in ultimele 4-5 luni nu am mai auzit de cazuri triste de la Cuza.....nici de stafilococ nu se mai aude nik. Cumatra mea a nascut acum 1 sapt jumatate si cumnata sambata: ambele au povestit numai de bine. Doamne ajuta!!

Super simpatici nepoteii tai!!!>:D<

gabriela_rgh
13.07.2010, 15:15:13
Oricum, chiar dupa ce Arcadia incheie contract cu Casa, nu cred ca ajunga la sume ca cele din Bacau sau Suceava. Am inteles ca la Arcadia ar costa o cezariana aprox. 2000 Euro...Casa cat poate sa suporte din acest total?!?
Oricum, acum exista o alternativa, iar diversitatea nu strica niciodata.
Super simpatici nepoteii tai!!!>:D<
Multumesc!Acusi vine si gaza ta!
Totii copii sunt frumosi!Au ochii senini si zambetul cald.;;);;);;)Eu una ma topesc si imi insenineaza ziua numai daca ma uit la poza de pe desk.....;));));));))

cgeorgiana1982
13.07.2010, 15:19:11
Ai intrat in concediu? Cum te simti? Inca un pic si iti tii bebele in brate!
Am intrat in concediu de odihna de o saptamana si imi mai iau cateva zile libere pentru orele suplimentare, iar din august sunt in prenatal. Inca nu am apucat sa simt prea bine concediul, caci miercurea trecuta si ieri am fost nevoita sa mai trec pe la munca pentru niste chestii urgente. Dar nu mi-a parut rau...e oarecum ciudat sentimentul acesta de a ma rupe de serviciul dintr-o data. Mereu ziceam ca vreau concediu mai lung...dar acum e stranie senzatia. Sunt ciudata,stiu:D!
Mai am un pic si ma laud si eu cu gaza mea pe aici ....si va stesez pe voi, cele cu experinata, cu intrebari:madlaugh::A:suuuper:.
Multa sanatate si pupici flacaului!!

gabriela_rgh
13.07.2010, 15:22:33
Am intrat in concediu de odihna de o saptamana si imi mai iau cateva zile libere pentru orele suplimentare, iar din august sunt in prenatal. Inca nu am apucat sa simt prea bine concediul, caci miercurea trecuta si ieri am fost nevoita sa mai trec pe la munca pentru niste chestii urgente. Dar nu mi-a parut rau...e oarecum ciudat sentimentul acesta de a ma rupe de serviciul dintr-o data. Mereu ziceam ca vreau concediu mai lung...dar acum e stranie senzatia. Sunt ciudata,stiu:D!
Mai am un pic si ma laud si eu cu gaza mea pe aici ....si va stesez pe voi, cele cu experinata, cu intrebari:madlaugh::A:suuuper:.
Multa sanatate si pupici flacaului!!
Poate ai scris pe aici dar nu am retinut!ce nume ati ales pt monitza dulce?:>

cgeorgiana1982
13.07.2010, 15:25:36
Multumesc!Acusi vine si gaza ta!
Totii copii sunt frumosi!Au ochii senini si zambetul cald.;;);;);;)Eu una ma topesc si imi insenineaza ziua numai daca ma uit la poza de pe desk.....;));));));))
Mie imi spui....zilnic ma uitam la pozele bebeilor de Iasi de pe picasa, de se plictisise colegii de birou sa vada mereu picasa deschis si numai copilasi (aveam numai barbati in birou, deci nu prea gaseam intelegere in domeniul acesta:)) ). Prea draguti ingerasii astia mici....trebuie admirati:-"

cgeorgiana1982
13.07.2010, 15:27:51
Poate ai scris pe aici dar nu am retinut!ce nume ati ales pt monitza dulce?:>
In principiu am dori sa-i punem numele Carina...si un al doilea nume de sfant, insa inca nu ne-am decis care sfant:).

jewelieta
13.07.2010, 16:21:04
la multi ani adrei
alinuta ma bucur tare mult pt tine...meritai asta:*
fetele ziceti si mie cum se face branza calcica...vreau sa incep sa ii dau amestecata cu frucye
iris papa tre prost...legume nu pre papa,cerealele ii plac ca is dulci...ffructe nu prea vrea decat din borcanel...vrea tzatza un scghimb...

Petra_petra
13.07.2010, 17:43:44
neata...

Felicitari pentru excursie! Sa va bucurati de soare si sa faceti multe poze pentru ca Grecia este superba<:-P<:-P<:-P<:-P

Petra_petra
13.07.2010, 17:49:04
[QUOTE=Andrusca;3440451

aha, am inteles, deci s-au facut vazute de pe la 2 luni....
lui Andrei i-au aparut martea trecuta, subit, niste pete maro, pe antebratul interior...nu i-au trecut, habar nu am de la ce i-au aparut ca nu mai are pe nicaieri...asa ca azi mergem la dermatolog :-<:-<[/QUOTE]

Petele sunt mari? Daca te ajuta cu ceva pot sa fac cateva poze sa iti arat cum sunt la Davidut. Astept sa imi spui ce ati facut la doctor, chiar sunt curioasa>:D<

Petra_petra
13.07.2010, 17:54:44
la multi ani adrei
alinuta ma bucur tare mult pt tine...meritai asta:*
fetele ziceti si mie cum se face branza calcica...vreau sa incep sa ii dau amestecata cu frucye
iris papa tre prost...legume nu pre papa,cerealele ii plac ca is dulci...ffructe nu prea vrea decat din borcanel...vrea tzatza un scghimb...

Buna tuturor:">

Eu fac branzica calcica din 250 ml lapte dorna 3,5 cu 2 pastile de calciu lactic. Pun lapticul la foc si cand e cam la 40 grade pun si tabletele sfarmate bine. Amestec in continu pina se separa branza de zer apoi o scurg bine printr-un tifon. Pofta buna lui Iris, sa pape bine ca sa creasca mare:*:*:*

simi_wau
13.07.2010, 22:07:09
Ianisica meu' se constipa de la branza :-<:-<oare ce ii mai pot da dimineeata? merge iaurt? simplu? amestecat cu ceva???

Alinuto!!! ce faceti?? sarbatoriti??!!!!!

Anmari
13.07.2010, 22:18:31
Ianisica meu' se constipa de la branza :-<:-<oare ce ii mai pot da dimineeata? merge iaurt? simplu? amestecat cu ceva???

Eu dimineata ii dau asa: piure de fructe (o caisa, o piersica, jumatate banana) + iaurt cat vrea, de obicei mananca cam jumatate dintr-un iaurt de 150 ml. Fructe nu sunt mai mult de 100 ml, poate chiar mai putin si oricum nu le papa pe toate.

Seara eu ii dau budinci, poti face si tu. Multe din retete le-am invatat de la Yonika, doar ca mandra mea nu mananca :(( asa ca seara mai nou ii dau cereale si iaurt.

Ariana mananca iaurt dupa fiecare masa. Nu mananca mult dar mananca. Suplineste branza care nu o mai vrea deloc, nici cu fructe, nici cu iaurt, cu nimic, nici in budinci :(

PS: La multi ani Simona! Felicitari Alina ptr vacanta, cred ca dintre toate tu o meritai cel mai mult. Ma bucur enorm de mult ptr tine.

alinutza20
13.07.2010, 22:28:48

:)):)) nu.. abia mi-a adormit copchilu din dotare:)):))
iaurt simplu, iaurt cu banana, iaurt cu cereale, cu biscuiti.. :) si incerca sa-i dai cate o bucatica mica de branza.. adica s-o introduci progresiv si apoi n-o sa se mai constipe :*:*

AnaM
13.07.2010, 22:29:06

Iaurt simplu, iaurt cu cereale, iaurt cu fructe, iaurt cu fructe si cu cereale :D

alinutza20
13.07.2010, 22:33:19
Eu dimineata ii dau asa: piure de fructe (o caisa, o piersica, jumatate banana) + iaurt cat vrea, de obicei mananca cam jumatate dintr-un iaurt de 150 ml. Fructe nu sunt mai mult de 100 ml, poate chiar mai putin si oricum nu le papa pe toate.

Seara eu ii dau budinci, poti face si tu. Multe din retete le-am invatat de la Yonika, doar ca mandra mea nu mananca :(( asa ca seara mai nou ii dau cereale si iaurt.

Ariana mananca iaurt dupa fiecare masa. Nu mananca mult dar mananca. Suplineste branza care nu o mai vrea deloc, nici cu fructe, nici cu iaurt, cu nimic, nici in budinci :(

PS: La multi ani Simona! Felicitari Alina ptr vacanta, cred ca dintre toate tu o meritai cel mai mult. Ma bucur enorm de mult ptr tine.
:">:">:">:">:">:">:">
multumesc tare mult..
sincer am simtit ca va bucurati din suflet pentru mine si va multumesc >:D<>:D<>:D<>:D<
ma simt asa nu stiu cum.. apreciata cred ptr ce fac.. (de catre voi) .. e un sentiment fabulos.. nu l-am simtit prea des.. probabil ce-i din jurul meu nu stiu sa arate chestia asta chiar dac-o simt..

cum stati cu pregatirile? acus acus vine vine :D:D:D:D:D:D

michellina
13.07.2010, 22:48:24
Buna seara!
Raportez primul buf al lui David: tocmai venisem de afara, l-am lasat pe patul nostru mare ca sa ma schimb, iar el din prea mult elan a vrut sa vada ce textura are covorul si numai ce l-am vazut cu fata in covor; nu m-am intors cu spatele mai mult de 2 secunde, iar cand am auzit BUF nu stiam ce sa fac. Bineinteles ca a plans, era foarte speriat, dar macar parea ca nu are alte daune. Offff, trebuia sa trecem si noi prin asta.L-)

Yonika
13.07.2010, 23:19:27
neata...
FELICITARI<:-P! Chiar ma bucur pt voi! Concediu placut! Mai ales in Creta, f frumos! aveti ce vedea! sa vii cu forte proaspete de acolo!
Si eu abia astept concediul!

simi_wau
13.07.2010, 23:20:01
Buna seara!
Raportez primul buf al lui David: tocmai venisem de afara, l-am lasat pe patul nostru mare ca sa ma schimb, iar el din prea mult elan a vrut sa vada ce textura are covorul si numai ce l-am vazut cu fata in covor; nu m-am intors cu spatele mai mult de 2 secunde, iar cand am auzit BUF nu stiam ce sa fac. Bineinteles ca a plans, era foarte speriat, dar macar parea ca nu are alte daune. Offff, trebuia sa trecem si noi prin asta.L-)

sar' mana fetele!!!:*
si I a dat azi cu spranceana de singura latura fara protectie a patutului.. A stat cam 5 minute in fundulet si a batut o ratusca, iar apoi s-a dezechilibrat si buf...:)) A plans instant cu lacrimi,dar a pupat mami si-a trecut;))a ramas un mic semn rosu

roxana1
13.07.2010, 23:26:14
Offf mititelul...dupa cate ore de la masa de dimineata ii dai pranzul? Al meu mananca 130 gr dimineata si tot 130 pranzul care i-l dau dupa 3-3 ore jumate pentru ca are nevoie stomacelul de timp sa digera papica. Ii mai dau ceai, apa in acest interval, ii distrag atentia cu jucarii, il scot afara si uite asa trec orele...
Si eu trebuie sa ii cumpar carne de vita ca sa ii mai diversific papica. Eu de obicei pun cam toate legumele bune pentru bebe la varsta :-p cu puiul nu stiu cum sa procedez, i-l dau la 2 zile, oare e bine sa ii dau zilnic?>:D<
Cam dupa 3 ore ii dau pranzul(+- 15 minute). Se intampla sa treaca si 3 ore jumate da mai rar. Lui cum i se face foame nu mai ai cu cine vorbi,incepe sa planga sa urle si nu se opreste pana nu-i dau de mancare,pot sa-i fac eu orice ca mai mult de 5 minute nu rezista. Azi nu a mai vomat, parea ca vrea sa vomite dar s-a oprit si m-am oprit si eu si nu i-am dai dat desi mai vroia.Nu stiu ce sa mai cred, sper sa se termine episodul asta.

Alinutza ma bucur mult pt voi si sa aveti distractie nemaipomenita.

Simona la multi ani si multa fericire.

Andrei motatul la multi ani cu sanatate si fericire

roxana1
13.07.2010, 23:35:00
Buna seara!
Ehe stati bine,abia acum primul buf :D. Stai linistita, daca nu are nimic asta este, toti tre sa cada macar o data:D. Stiu cum te simti ca si al meu cand a cazut prima data mi-a batut inima de 10 ori mai tare timp de juma de ora. Da bine ca nu a patit nimic.

Yonika
13.07.2010, 23:43:41
LA MULTI ANI SIMONA! sa fiti fericii cu totii!

LA MULTI ANI SI PT ANDREI DE AANMARIA! sa cresti mare si sanatos si sa iti bucuri parintii!

Stefania_a frumos nume la bebitza!;;)

Michelina, pupam puiul mic sa treaca sperietura - ma gandeam acum ca si Bia mea are la activ vreo 3 cazaturi din pat, noroc ca pe atunci eram la bacau si era patut mai jos, ca aici la iasi e inalt si sa cada de pe el....:O

Jewelieta, branzica calcica ii poti face la inceput din 125 ml de laptic cu o pastila de calciu lactic fierbi si strecori branzica.

Yonika
13.07.2010, 23:44:56
A, si am uitat! VREM SI NOI INTALNIRE! Nu conteaza ziua, ca noi venim oricand!

petronelaaa
14.07.2010, 07:54:44
neata.....
sunt socata:O:O:O: Madalina Manole s-a sinucis! nu-mi vine sa cred! ...si avea un copil mic, frumusel foc (http://www.myidol.ro/wp-content/uploads/2009/12/manole-copil.jpg) (cik a luat o supradoza de medicamente)

Milagros
14.07.2010, 08:36:17
neata...

Neatzaaa! Vaai, ce vesti super!!! A vazut Doamne Doamne ca meritati o vacanta! Ce ma bucur pentru voi! Distractie la maxim!!! Cand plecati?

stefania_a
14.07.2010, 08:39:29
LA MULTI ANI SIMONA! sa fiti fericii cu totii!

LA MULTI ANI SI PT ANDREI DE AANMARIA! sa cresti mare si sanatos si sa iti bucuri parintii!

Stefania_a frumos nume la bebitza!;;)

Michelina, pupam puiul mic sa treaca sperietura - ma gandeam acum ca si Bia mea are la activ vreo 3 cazaturi din pat, noroc ca pe atunci eram la bacau si era patut mai jos, ca aici la iasi e inalt si sa cada de pe el....:O

Jewelieta, branzica calcica ii poti face la inceput din 125 ml de laptic cu o pastila de calciu lactic fierbi si strecori branzica.

eram sigura k tie o sa-ti placa....;;);;)

petronelaaa
14.07.2010, 08:44:17
eram sigura k tie o sa-ti placa....;;);;)
se pare ca va mai fi un caz de genu : Bianca mica si Bianca mare ;));))<:-P

Milagros
14.07.2010, 08:51:07
La multi ani, Simona!!!

La multi anisori, Andrei motzat!

Pupam bebeii cu cucuie!

Pupam Tudoru' mucios!

Vrem si noi la intalnire!

Bei, am pielea gaina de juma de ora daca nu si mai bine. A murit Madalina Manole :(( Sunt socata.

alinutza20
14.07.2010, 09:00:13
neata..
Doamne Fereste cu ce vesti m-am trezit.. nu-mi revin... D-zeu s-o ierte :(

simi_wau
14.07.2010, 09:04:04
neata..
Doamne Fereste cu ce vesti m-am trezit.. nu-mi revin... D-zeu s-o ierte :(

mi-am stricat ziua....Dumnezeu s-o ierte....:(....
si azi e o zi tare importanta pentru noi......Semnan actele pentru casuta noastra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Milagros
14.07.2010, 09:11:34
mi-am stricat ziua....Dumnezeu s-o ierte....:(....
si azi e o zi tare importanta pentru noi......Semnan actele pentru casuta noastra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

FELICITARI!!!! Prin Prima casa? Sa o stapaniti sanatosi si sa fiti fericiti in ea!

AnaM
14.07.2010, 09:13:31
WTF...
Neatza...
Dumnezeu s-o ierte... Lasi asa un copil de 1 an singur pe lume... Asta daca e sinucidere voluntara, ca mai exista si accidente...
Mi se pare mie sau saracu' Dedu lacrimeaza in timp ce prezinta stirile?

Uoffff...

Milagros
14.07.2010, 09:17:13
WTF...
Neatza...
Dumnezeu s-o ierte... Lasi asa un copil de 1 an singur pe lume... Asta daca e sinucidere voluntara, ca mai exista si accidente...
Mi se pare mie sau saracu' Dedu lacrimeaza in timp ce prezinta stirile?

Uoffff...

Nu stiu daca lacrimeaza, da sigur e in stare de soc ca se tot repeta si parca nu mai stie ce sa vorbeasca :(

claudelle
14.07.2010, 09:22:49
Nu stiu daca lacrimeaza, da sigur e in stare de soc ca se tot repeta si parca nu mai stie ce sa vorbeasca :(

Neatza,

Si eu sunt f socata...chiar o indrageam tare mult pe Madalina :((
La multe lunite Dragos, pui :*

roxana1
14.07.2010, 09:36:05
neata
Da,veste soc, Dumnezeu s-o ierte
La multe lunite Dragos

Andrusca
14.07.2010, 09:38:24
trista veste...saracul pui mic a ramas fara mama :-<:-<....Dumnezeu sa o ierte.....

alinutza20
14.07.2010, 09:42:47
a zburat cineva cu bebe mai recent? trebe bilet de avion separat?

Andrusca
14.07.2010, 09:42:55
Petele sunt mari? Daca te ajuta cu ceva pot sa fac cateva poze sa iti arat cum sunt la Davidut. Astept sa imi spui ce ati facut la doctor, chiar sunt curioasa>:D<

nu, petele sunt mici (nu f mici) ..... ca si cum te-ai atinge de ceva si ai ramas patat ....
am fost ieri la dermatolog si zis ca este fitodermatoza...s-a patat de la o planta, de prin parc..de undeva :-s:-s:-s
i-a prescris locoid crema si sa revin peste 2 sapt la control...

Anmari
14.07.2010, 09:44:49
a zburat cineva cu bebe mai recent? trebe bilet de avion separat?

da :(( ...am cumparat noi bilete de avio ptr noi si ptr Ariana jumatate de pret. De fapt cica ar fi taxele de aeroport, dar ajung cat juma de bilet :(

Si vezi ca-ti trebuie pasaport :(( ... care si ala e destul de multi bani :((

PS: Sunt socata :(( ...am citit vestea aici si nu-mi revin, refuz sa cred ca a fost sinucidere.

simi_wau
14.07.2010, 09:47:10
FELICITARI!!!! Prin Prima casa? Sa o stapaniti sanatosi si sa fiti fericiti in ea!

da, Prima casa
multumesc mult......deja ai iubirica de 8 luni:*

Green_Eyes
14.07.2010, 09:47:56
'neata..
Si eu sunt super socata..cel mai rau imi pare pentru puiul mic care a ramas fara mama:(:(..

alinutza20
14.07.2010, 09:48:57
da :(( ...am cumparat noi bilete de avio ptr noi si ptr Ariana jumatate de pret. De fapt cica ar fi taxele de aeroport, dar ajung cat juma de bilet :(

Si vezi ca-ti trebuie pasaport :(( ... care si ala e destul de multi bani :((

PS: Sunt socata :(( ...am citit vestea aici si nu-mi revin, refuz sa cred ca a fost sinucidere.

adica cam cat? :-B

Anmari
14.07.2010, 09:55:46

acum depinde de destinatie si perioada cand cumperi biletele.
noi le0am cumparat acum 2 luni si ne-a costat vreo 400 euro ptr 2 adulti si 1 copil. dar daca ar fi sa le cumparam acum ne-ar ajunge dublu.
vezi cu ce companie ai biletele si pana unde si cam socotesti cat ajunge, dar oricum sa te astepti la vreo 200 euro :(

Milagros
14.07.2010, 10:00:10
Multumim de urari.

Noi am luat biletele in iunie si am dat 490 euro dus intors pt Milano cu plecare din Iasi (cel mai important!). Pt bebe a fost 25 euro.

Daca luam acu numai dus dadeam 500 euro de persoana parca ca am vrut sa-i rezerv mamei mele.

Anmari
14.07.2010, 10:04:08
Oricum Alina, noi spunem cum sunt biletele noastre. Eu zic sa nu te sperii si sa intrebi la agentie exact cat te costa un bilet ptr copil. Poate pana la urma or sa-ti dea tot ei si biletul Monicai.

Sa ne tii la curent. Pe ce data e plecare? Si cate zile?

AnaM
14.07.2010, 10:12:05
Pentru Turcia, taxa de aeroport poate fi de la 0 la 80 de euro, parca... Dar ultima data cand am fost tin minte ca n-am platit nimic, sau ceva gen 10 euro...
Cu cine zburati? Ca se poate afla rapid... Sau dati un telefon la agentia care ofera premiul, si va lamuresc ei (probabil Kisstravel.ro?)

alinutza20
14.07.2010, 10:18:37
da.. am intrebat orientativ.. stiu ca difera..
inca nu au luat legatura cu noi cei dfe la agentie.. doar cu reprezentatii kiss am vb, ei stiu ca e si bebe la pachet, oricum vom vedea..
plevcarea e undeva la jum lui august, 7 nopti..
oricum tre sa ne contacteze si agentia, au termen 5 zile prin contract..
ia uitati (http://www.kissfm.ro/hotonkiss/1412/Radu-Cristian-Talping-norocos-intr-o-zi-de-13.html) ce baliverne au compus=)) cica ptr sotie.. bla bla=))=))

AnaM
14.07.2010, 10:23:54
inca nu au luat legatura cu noi cei dfe la agentie.. doar cu reprezentatii kiss am vb, ei stiu ca e si bebe la pachet, oricum vom vedea..
ia uitati (http://www.kissfm.ro/hotonkiss/1412/Radu-Cristian-Talping-norocos-intr-o-zi-de-13.html) ce baliverne au compus=)) cica ptr sotie.. bla bla=))=))
E misto si ca v-au botezat =)) =))
I'm soooooo excited for you ;;)

Anmari
14.07.2010, 10:30:15

Super fain ;)) ... dar ce poveste emotionanta ;)) :D .... ma bucur asa de mult de parca as fi eu cea castigatoare ;))

alinutza20
14.07.2010, 10:31:34
E misto si ca v-au botezat =)) =))
I'm soooooo excited for you ;;)

acu am vazut=))=))

alinutza20
14.07.2010, 10:34:47
Super fain ;)) ... dar ce poveste emotionanta ;)) :D .... ma bucur asa de mult de parca as fi eu cea castigatoare ;))

daaaaaa chiar lacrimogena.. saraca sotie=))=))=))

tsimonaiuliana
14.07.2010, 10:46:44
Neatza! Fetelor multumesc mult de tot pt. cuvintele frumoase.:*

Of,si eu sunt in stare de soc,nu reusesc sa-mi revin dupa vestea cu Madalina M.Tare greu trebuie sa fie cand depresia pune stapanire pe tine,nu a avut taria sa iasa din ea.Pacat,mai ales pentru copilas dar si pt. sot.

tsimonaiuliana
14.07.2010, 10:48:15
Milagros,sa-ti traiasca flacaul.La multe lunitze inainte sanatoase si vesele!:*

Andrusca
14.07.2010, 11:00:22
Milagros,sa-ti traiasca flacaul.La multe lunitze inainte sanatoase si vesele!:*

LA MULTE LUNITE Dragos! :*

alinutza20
14.07.2010, 11:08:41
i-am luat ieri mandrei 8 cereale cu miere de la nestle.. foaaaaaaaaaarte bune:)

Andrusca
14.07.2010, 11:34:55

si i le dai in lapte? sau cu iaurt? sau...

alinutza20
14.07.2010, 11:38:42
si i le dai in lapte? sau cu iaurt? sau...

azi i-am dat cu lapte.. dar am sa-i dau si cu iaurt:)

ralubebemic
14.07.2010, 11:57:16
azi i-am dat cu lapte.. dar am sa-i dau si cu iaurt:)

buna fetelor !!!
va mai citesc da nu prea reusesc sa mai scriu....n-am timp efectiv!
Alina, felicitari pt excursie! din cate stiu copii sub 1 an nu platesc nimic la avion, peste 1 an platesc ceva insa in functie de compania cu care zbori.

Leti a inceput sa mearga singurica !! <:-Pde-acu-i acu !!

Green_Eyes
14.07.2010, 12:35:20
buna fetelor !!!
va mai citesc da nu prea reusesc sa mai scriu....n-am timp efectiv!
Alina, felicitari pt excursie! din cate stiu copii sub 1 an nu platesc nimic la avion, peste 1 an platesc ceva insa in functie de compania cu care zbori.

Leti a inceput sa mearga singurica !! <:-Pde-acu-i acu !!

Bravo, Leti!<:-P
Si Tudor a avut un avant insa s-a razgandit:-B, nu are inca suficienta siguranta si incredere, asadar si prin urmare ma taraie pe mine de manuta peste tot!!
Leti ce program de somn are? Ma dispera porgramul lui Tudor: se trezeste pe la 8-8:30 (asta dupa ce mult timp s-a trezit la 6 in fiecare zi pana ce m-am prins ca se trezea de foame:D asa ca acum ii bag rapid biberonul cu lapte pe la 6 si mai doarme doua ore<:-P), apoi pe la 12 pica rupt si doarme pana pe la 2 si pe urma pe la 6 iarasi i se face somn si mai naga un somn pana pe la 7 sau 7:30 si mai adoarme de abia pe la 11..cand eu sunt ca un telefon descarcat(:| Mi-e dor de serile de iarna cand adormea la 8=P~

Milagros
14.07.2010, 12:43:08
Multumim pentru urari! Va pupaceste Dragos pe toate - si mai ales pe bebeluse ;))

Felicitari little Lety pentru pasi!

Bei, pana la urma s-a sinucis Madalina? Din cauza depresiei? :((

Simona, sa stii ca si Dragos tot asa de dimineata se trezeste, uneori la 5 si papa un pic, apoi somn dar numai pana la 7 sau maxim 7 jumate. De culcat se culca la 9 jumate dar are ceva vreme de cand ia somn abia pe la 10 jumate desi de pe la 8 se tot freaca la ochi si eu tot trag speranta.
Al meu iarna se culca la 7 jumate, sper sa nu faca asa si iarna care vine ca ma impusc in cap. 9 jumate e super ok pt mine.

ralubebemic
14.07.2010, 12:43:32
Bravo, Leti!<:-P
Si Tudor a avut un avant insa s-a razgandit:-B, nu are inca suficienta siguranta si incredere, asadar si prin urmare ma taraie pe mine de manuta peste tot!!
Leti ce program de somn are? Ma dispera porgramul lui Tudor: se trezeste pe la 8-8:30 (asta dupa ce mult timp s-a trezit la 6 in fiecare zi pana ce m-am prins ca se trezea de foame:D asa ca acum ii bag rapid biberonul cu lapte pe la 6 si mai doarme doua ore<:-P), apoi pe la 12 pica rupt si doarme pana pe la 2 si pe urma pe la 6 iarasi i se face somn si mai naga un somn pana pe la 7 sau 7:30 si mai adoarme de abia pe la 11..cand eu sunt ca un telefon descarcat(:| Mi-e dor de serile de iarna cand adormea la 8=P~

Leti se trezeste pe la 8-8.30, pe la 10.30-11 adoarme iar ( dar in ultima vreme tinde sa sara somnul asta ), si, in functie de cat a dormit atunci mai doarme sau nu :(( dupa-amiaza
oricum ma enerveaza ca nu mai doarme legat 2-3 ore...maxim o ora-o ora-jumate...in rest e jale, eu seara dupa ora 6 nu mai functionez aproape deloc
seara adoarme in jur de ora 10...neintoarsa pana dimineata...asta e marele meu noroc, ca nu ma mai trezeste de la 6 luni

Milagros
14.07.2010, 12:43:47
Fetele, da io daca i-as lua cereale fara lapte as putea sa i le fac cu iaurt? :-B

alinutza20
14.07.2010, 12:49:24
Fetele, da io daca i-as lua cereale fara lapte as putea sa i le fac cu iaurt? :-B

evident:):*

Milagros
14.07.2010, 12:49:59
evident:):*

Mercic ;)) Am zis ca mai bine intreb decat sa fac prostii :*

alinutza20
14.07.2010, 12:51:17
Mercic ;)) Am zis ca mai bine intreb decat sa fac prostii :*

normal:)
cerealele fara lapte le poti pune in iaurt, piure de fructe etc etc.. sau cu lapte:)

Milagros
14.07.2010, 12:51:41
Leti se trezeste pe la 8-8.30, pe la 10.30-11 adoarme iar ( dar in ultima vreme tinde sa sara somnul asta ), si, in functie de cat a dormit atunci mai doarme sau nu :(( dupa-amiaza
oricum ma enerveaza ca nu mai doarme legat 2-3 ore...maxim o ora-o ora-jumate...in rest e jale, eu seara dupa ora 6 nu mai functionez aproape deloc
seara adoarme in jur de ora 10...neintoarsa pana dimineata...asta e marele meu noroc, ca nu ma mai trezeste de la 6 luni

A avut si Dragos o perioada naspa cand nu mai dormea asa bine ziua dar vad ca de vreo 2 zile are 3 reprize de somn: dimineata de la 9 la 11, apoi de la 12,30 - 13 pana la 14-15, apoi seara pe la 7 inca juma de ora. Noaptea iar se trezeste o data :-<

Milagros
14.07.2010, 12:53:13
normal:)
cerealele fara lapte le poti pune in iaurt, piure de fructe etc etc.. sau cu lapte:)

La noi cu laptele mai greu...mai am eu cate ceva la congelator ca la pompa nu am mai dat de mult ca nu o fost cazul ca pe vremuri. Si acum i-am luat cu lapte ca le fac cu apa si parca am citit pe aici ceva de ocmbinatii cu iaurt si am zis sa ma conving si eu ca e oferta mai bogata la astea fara lapte.

Green_Eyes
14.07.2010, 12:56:15

Doamne, cred ca as chema medicul daca ar dormi asa:-"Se trezeste de cel putin doua ori..ca sa nu mai zic de noptile mai proaste, motiv pentru care am inceput sa il iau in pat cu mine ca altfel nu se potoleste:-<

petronelaaa
14.07.2010, 14:01:09
ce stiti de sava-ioana, Matei.... nu au mai dat nici un semn, nici o poza... :-?

Anmari
14.07.2010, 14:08:20
Doamne, cred ca as chema medicul daca ar dormi asa:-"Se trezeste de cel putin doua ori..ca sa nu mai zic de noptile mai proaste, motiv pentru care am inceput sa il iau in pat cu mine ca altfel nu se potoleste:-<

A mea se trezeste de cel putin 3 ori pe noapte. Iar azi noapte a fost varful.. a plans cu suspine mititica ..sigur ii mai sparge un dintisor, si s-a foit toata noaptea :(( ... m-am trezit mai obosita decat m-am culcat

alinutza20
14.07.2010, 14:11:22
ce stiti de sava-ioana, Matei.... nu au mai dat nici un semn, nici o poza... :-?

era pe mess acu cateva zile :)

Juliette
14.07.2010, 14:13:29
Gata, spart si dintele nr. 2. :D

Milagros, v-am vazut in Carrefour la sf sapt trecute !!! :x Frumosi toti, dar n-am indraznit sa ma bag in seama. :)

alinutza20
14.07.2010, 14:43:25

Milagros, v-am vazut in Carrefour la sf sapt trecute !!! :x Frumosi toti, dar n-am indraznit sa ma bag in seama. :)

bravo la iepuras :*:*:*

fetili intrati si pe la intalniri cand aveti timp ;;)

AnaM
14.07.2010, 14:52:22
Told ya :D
Noi azi am terminat cutia, tre sa merg sa mai cumpar...

La multe lunite, Dragos! <:-P

Fetelor, voi ati patit ca de la vre-un medicament sa faca bebe scaun lichid? Ca eu ii dau Nurofen, Aerius, Tantum verde si cateodata si puf de Pivalone in nas+aerosoli.

alinutza20
14.07.2010, 14:54:53
Told ya :D
Noi azi am terminat cutia, tre sa merg sa mai cumpar...

La multe lunite, Dragos! <:-P

Fetelor, voi ati patit ca de la vre-un medicament sa faca bebe scaun lichid? Ca eu ii dau Nurofen, Aerius, Tantum verde si cateodata si puf de Picalone in nas+aerosoli.

din cate stiu eu e posibil sa fie de la nurofen... da nu bag mana-n foc insa avand in vedere ca cineva de pe aici (medic) mi-a confirmat k ibuprofenu baloneaza.. banui ca e posibil sa afecteze si scaunul..
fa-l bine pana miercurea viitoare da???????????????????

AnaM
14.07.2010, 14:58:16
din cate stiu eu e posibil sa fie de la nurofen... da nu bag mana-n foc insa avand in vedere ca cineva de pe aici (medic) mi-a confirmat k ibuprofenu baloneaza.. banui ca e posibil sa afecteze si scaunul..
fa-l bine pana miercurea viitoare da???????????????????
Clar ca-l fac bine :D
Si eu ma gandeam ca e de la Nurofen, asa ca nu i-am mai dat azi, o sa vedem cum merge, cert e ca dimineata face scaun normal si apoi toata ziua face lichid... Cam asa e de vreo 3 zile. Azi ma duc sa iau si niste Hidrasec sa am in casa :)

alinutza20
14.07.2010, 15:31:58
Clar ca-l fac bine :D
Si eu ma gandeam ca e de la Nurofen, asa ca nu i-am mai dat azi, o sa vedem cum merge, cert e ca dimineata face scaun normal si apoi toata ziua face lichid... Cam asa e de vreo 3 zile. Azi ma duc sa iau si niste Hidrasec sa am in casa :)

fix asa face si moni.. eu m-am gandit ca la ea e de la kilu de apa care-l bea...

ralubebemic
14.07.2010, 15:48:52
fetelor cu bebei de peste 1 an....cum se introduc alimentele care pana acum erau interzise...gen miere, albus, zmeura, capsuni....?? bine ca nu vreau sa i le dau pe toate odata dar sunt curioasa....fix de la 1 an nu mai prezinta nici un risc pt ei ? i le introduc progresiv si vad cum reactioneaza?
eu spre exemplu i-am dat lui Leti de vreo 2 ori sa guste dintr-o prajitura de casa cu ou si imediat s-a inrosit in jurul gurii....a trecut in max 10 min, dar am presupus ca a fost o alergie de la albus...asta inseamna ca nu pot sa ii mai dau sau ca era ea prea mica?? vreau sa stiu cum ati facut voi, ca teoria e una...practica ma omoara

LauraF
14.07.2010, 15:53:02
Buna mamici! :*
Pupam bebeii care au facut buf!
Simi_wau, felicitari pt casa!
Milagros, la multe lunite lui Dragos!
Bravo Leti plimbareata!
Tudorel, sanatate multa, pui!
Ariana, acus acus sarbatoriti!

Noi mai greu cu activitatea pe aici, desi va citesc. Asta mic scoate untul din mine. Trebuie sa fiu cu ochii pe el mereu.

Offtopic: Condoleante familiei Madalinei. D-zeu s-o odihneasca in pace.

LauraF
14.07.2010, 15:59:38
fetelor cu bebei de peste 1 an....cum se introduc alimentele care pana acum erau interzise...gen miere, albus, zmeura, capsuni....?? bine ca nu vreau sa i le dau pe toate odata dar sunt curioasa....fix de la 1 an nu mai prezinta nici un risc pt ei ? i le introduc progresiv si vad cum reactioneaza?
eu spre exemplu i-am dat lui Leti de vreo 2 ori sa guste dintr-o prajitura de casa cu ou si imediat s-a inrosit in jurul gurii....a trecut in max 10 min, dar am presupus ca a fost o alergie de la albus...asta inseamna ca nu pot sa ii mai dau sau ca era ea prea mica?? vreau sa stiu cum ati facut voi, ca teoria e una...practica ma omoara

Ca orice aliment nou, si mierea sau albusul se introduc treptat. Prima data ii dai putin sa vezi cum reactioneaza.
Fructele de padure insa se recomanda sa se dea chiar mai tarziu.
Eu albus i-am dat si pe la 8-9 luni (la recomandarea d-lui dr. Ciofu :-L pe care l-am contactat si platit special sa ne ajute cu dieta lui L). A iesit doar mai rau cu scaunul, dar alta reactie nu a avut. Acum mananca cate un ou intreg de 2 ori pe sapt. Plus putin ou daca ii mai pun in perisoare sau in galuste... ori in altceva.

tsimonaiuliana
14.07.2010, 17:32:34
Vin si eu la intalneala numai ca dupa ce se stabileste ziua ,ora si locatia sa anuntati si aici ca sigur uit sa verific la topicul cu intalneli.:D

tsimonaiuliana
14.07.2010, 17:34:43
Fetelor, sunt reduceri mari in Mall si foarte multe haine =P~=P~=P~.

roxana1
14.07.2010, 17:43:51
ca tot vorbiti de cereale,am putea sa-i dam doua feluri de cereale?voi ati facut asa?sau tre sa terminam mai intai o cutie si apoi putem sa ii dam si de altfel?

roxana1
14.07.2010, 17:49:28
juliete felicitari lui Darius pt dintocu nr 2,acu e un iepuras in toata regula. Si eu astept sa-i sparga gingia da vad ca greu mai sparge asta,si calciu nu ii mai dau,ca i-am dat la primu si mi se trezeste noaptea din ora in ora...

LauraF
14.07.2010, 17:51:01
ca tot vorbiti de cereale,am putea sa-i dam doua feluri de cereale?voi ati facut asa?sau tre sa terminam mai intai o cutie si apoi putem sa ii dam si de altfel?
Eu mereu am avut 2 cutii desfacute pe care le-am alternat ca sa nu se plictiseasca. Acum am chiar 3 :D, am luat si eu mult laudatele cereale cu miere sa vad cum ii plac. Nu e nici o problema pt bebe, doar pt buzunarul meu daca nu papa tot intr-o luna si trebuie sa arunc restul :-"

Juliette
14.07.2010, 18:06:43
juliete felicitari lui Darius pt dintocu nr 2,acu e un iepuras in toata regula. Si eu astept sa-i sparga gingia da vad ca greu mai sparge asta,si calciu nu ii mai dau,ca i-am dat la primu si mi se trezeste noaptea din ora in ora...
Multumim ! Mai are pana la stadiul de iepuras, tre sa mai creasca dintisorii, sa se vada bine de tot. Acum sunt doar 2 muchiute. La recomandarea medicului, eu nu i-am mai dat calciu de la 5 luni pt ca avea surplus in organism si era in pragul unui reflux.

cgeorgiana1982
14.07.2010, 18:28:10
La multe lunite fericite pentru Dragos!!!!!:*Sa fie sanatos si mancacios!!!!

Milagros
14.07.2010, 18:30:24

De ce? :* :* :*
Of, ce ma superi, Juli, trebuia sa ma tragi de maneca.

Felicitari pentru dintoc nr 2. Si la noi a spart jos dar e un coltuc mic mic si cine stie cand iese muchia ca la asta de sus a durat cred ca vreo 3-4 saptamani. Bine ca nu-l doare.

AnaM
14.07.2010, 18:31:47
Mierea cate un varf de lingurita la inceput, sa vezi daca are vreo reactie... Si musai sa fie dintr-un loc sigur, la inceput da-i cumparata din magazin la borcanel, pentru ca alea-s verificate.
Albus eu i-am dat asa: am cumparat oua de prepelita, prima data i-am dat 1 out intreg, n-a avut nimic, apoi i-am dat doua oute intregi, la fel, n-a avut nimic, si apoi am inceput sa-i dau 1 ou intreg de gaina. Probabil inca nu era suficient de mare ca sa tolereze albusul atuncic and i-ai dat (asta daca nu avea prajitura si alte ingrediente cu potential alergen).
Fructe de padure, capsuni, inca nu i-am dat in nepreparate termic. Am incercat sai-i dau vreo doua ori zmeura buuuuna de la tata din gradina si nici n-a vrut s-o vada (bine, n-am incercta piure, asa poate o papa :-? ). Dar tot asa, incepe cu cate o capsunica, o mura, o zmeurica etc., si vezi ce reactie are, daca nu-i prieste, mai incerci peste o luna si tot asa.

Pupici la Leti mica si progresista :*

Milagros
14.07.2010, 18:36:30
Multumim de urari!

Acum ne-am intors de la plimbare, azi nu a fost prea mancacios si nu i-am mai facut legume, i-am dat branzica la pranz cu nectarina.
Intru si eu la Intalnire sa vad ce ati pus la cale.

Green_Eyes
14.07.2010, 18:56:12
A mea se trezeste de cel putin 3 ori pe noapte. Iar azi noapte a fost varful.. a plans cu suspine mititica ..sigur ii mai sparge un dintisor, si s-a foit toata noaptea :(( ... m-am trezit mai obosita decat m-am culcat

Lui Tudor i-a spart un premolar dreapta sus acum cateva zile si ma intrebam daca trebuie sa mai sparga si alti colti la acelasi premolar, poate ma lamuresc fetele cu bebici mai mari sau cu mai multe cunostinte de stomatologie:P Si vad ca se pregateste sa iasa si perechea pe stanga..(:|

jewelieta
14.07.2010, 21:16:42
la multe lunite dragos!!!!!!!!!!!!!!!ce au mai trecut 8 luni...mamamama....
ionik multumesc pt sfatul cu branzica,sper sa fac maine...cred ca am ratat ceva...unde va mutati?la iasi?ca tot vorbtit de mutat...
julie bravo pt dintisorul lui darius...
ariana.,tudorel de greene yes,va apropiata vertiginos de 1 anisor...

Juliette
14.07.2010, 21:41:40
De ce? :* :* :*
Of, ce ma superi, Juli, trebuia sa ma tragi de maneca.

Felicitari pentru dintoc nr 2. Si la noi a spart jos dar e un coltuc mic mic si cine stie cand iese muchia ca la asta de sus a durat cred ca vreo 3-4 saptamani. Bine ca nu-l doare.
M-am uitat mai insistent, i-am zambit lui Dragosel (apropo, LA MULTE LUNITE SANATOASE, PUI ! :*) si erati cam in viteza, nu v-am mai oprit. :) Las' poate ne vedem la o intalneala. :*:*:*
Asa e si la noi dintoc nr. 2, doar un coltisor mic, dar vorba ta - bine ca nu-l mai doare. :)

Juliette
14.07.2010, 21:44:19
Multumim ! :) La Iris inca nu se anunta dintocii ? Pofta mare, sa nu fie printesa mofturici la mancare ! :*

chrysthyana
14.07.2010, 22:43:38
Fetelor, sunt reduceri mari in Mall si foarte multe haine =P~=P~=P~.
been there done that:-B:!
LA MULTI ANI DRAGOS IUBIRICA!sa cresti sanatos si voinic scumpetea!eu sunt in continuare ofticata pt ca aseara eram afara in parc si m/am batut cu un alt puric!imi venea sa/i scot ochii de nervi!i hate them very very much!
fetele , didi a inceput sa faca mai des kk!sunty foarte multumita! poate da DOMNUL si face si el ca un bebe normal!si vineri ne a chemat la vacinul bcg!dar abia miercuri face o luna de la ultimul! oare e ok?

AnaM
14.07.2010, 23:02:17
been there done that:-B:!
LA MULTI ANI DRAGOS IUBIRICA!sa cresti sanatos si voinic scumpetea!eu sunt in continuare ofticata pt ca aseara eram afara in parc si m/am batut cu un alt puric!imi venea sa/i scot ochii de nervi!i hate them very very much!
fetele , didi a inceput sa faca mai des kk!sunty foarte multumita! poate da DOMNUL si face si el ca un bebe normal!si vineri ne a chemat la vacinul bcg!dar abia miercuri face o luna de la ultimul! oare e ok?
Yup, me too :-B
BCG-ul poate fi facut si in aceeasi zi cu infanrixul sau alte vaccine, deci nu-ti fa probleme. Vezi doar ca la locul inepaturii va coace 1-2-3 luni, sa lasi in pace locul sa nu-l dai cu nimic, asa e normal, daca face crusta inseamna ca functioneaza vaccinul, iar dupa 6 luni semnul tre sa fie de cativa milimetri, altfel tre sa-l repete. Bafta!

Petra_petra
14.07.2010, 23:05:22
Cam dupa 3 ore ii dau pranzul(+- 15 minute). Se intampla sa treaca si 3 ore jumate da mai rar. Lui cum i se face foame nu mai ai cu cine vorbi,incepe sa planga sa urle si nu se opreste pana nu-i dau de mancare,pot sa-i fac eu orice ca mai mult de 5 minute nu rezista. Azi nu a mai vomat, parea ca vrea sa vomite dar s-a oprit si m-am oprit si eu si nu i-am dai dat desi mai vroia.Nu stiu ce sa mai cred, sper sa se termine episodul asta.

Buna seara!
Ma bucur tare mult ca nu a mai varsat, sper sa nu mai ai probleme de genul asta pe viitor:*

jewelieta
14.07.2010, 23:05:30
la iris inca nu se vede nici un dintzuc...
la cat de rea este acu fara dinti nici nu vreau sa imi imaginez ce o sa fie cand iesi si ei...
toata noaptea ma chinuie...se trezeste de 5 ori cred...ea dc se intoarce in somn si ajunge pe burta imediat casca ochiisi s-a trezit...si da-i si leagana sa adorma inapoi...greu tare
nici de mancat nu mannanca stralucit...fructele nu le mannaca ca o doare burtica...adik ma feresc eu sa ii dau crude,fierte nu vrea
tare greu e...si eu am ajutoare ca sta bunicu cu ea cat eu sunt lapsital...si ma ajuta fff mult
va pupam,somn usor

Petra_petra
14.07.2010, 23:36:06
Sa recapitulez putin;;)
Dumnezeu sa o ierte pe frumoasa Madalina Manole!

Simi - Felicitari pentru casuta voastra sa aveti parte de un camin linistit, calduros si plin de bucurii>:D<
Milagros - La mai multe lunite pentru Dragosel, vad ca va apropiati repejor de motzat:>
Andrusca - Ai putea sa imi spui la ce dermatolog ai fost? As vrea si eu sa mai aflu o a doua parere
Juliette - Bravo pentru dintoc numarul 2, sa dea Domnul sa iasa dintisorii fara probleme
Chrysthyana- Pupici pentru Didi si sa nu il mai necajeasca nici o ganganie:*... ma bucur ca isi revine cu scaunul;))

Green_Eyes
14.07.2010, 23:39:14
la multe lunite dragos!!!!!!!!!!!!!!!ce au mai trecut 8 luni...mamamama....
ionik multumesc pt sfatul cu branzica,sper sa fac maine...cred ca am ratat ceva...unde va mutati?la iasi?ca tot vorbtit de mutat...
ariana.,tudorel de greene yes,va apropiata vertiginos de 1 anisor...

Daa, sambata taiem si noi motzul<:-PSper sa fie frumos afara pentru ca am planuit toata afacerea in aer liber, la padure!
Iarasi a adormit la 11(:|(:|cred ca nu o sa ii mai dau laptele de la 6 dimineata sa se trezeasca mai devreme ca nu imi convine deloc programul asta:((
La multe lunite, Dragos mumosu'!:*
Noapte buna!

Yonika
14.07.2010, 23:57:07
se pare ca va mai fi un caz de genu : Bianca mica si Bianca mare ;));))<:-P
;))Da! ca si Leti mica si Leti mare!;)) Dar in caz de ceva, noua ne mai puteti spune si MariBi, ca ne-am invatat si cu numele asta!;))

Simi-wau, felicitari pt casuta si sa o stapaniti sanatosi si sa fiti fericiti!

La multe lunite pt Dragos de Milagros! Pupam baietelul!:*

Bravo pt Leti cea mica si mergareata!

Felicitari si pt al doilea dintzoc al lui Darius!

Jewelieta, da ne-am mutat in Iasi si cred ca aici o sa si ramanem.

Alinutza, sa intrebati neapart la agentie, ca in mod normal la chartere, asa cum plecati voi, bebe nu plateste nimic (noi nu am platit nimic , nici un fel de taxa pt bebe nici pt avion si nici pt hotel) , acum depinde si de compania cu care lucreaza agentia cu care plecati.

Asa, cred ca am cam terminat.... Bebelina mea incepe sa faca si ea pasi singurica, dar numai la ea in patut, ca e greluta, are 12 kg, si cred ca ii e frica sa o ia singura prin alte locuri...asa in patut la ea stie ca e moale. Poate reuseste in 2 luni sa mearga bine singura ca sa nu o mai caram in brate si in concediu (ei ii place tare mult sa mearga, dar sa aiba un deget de sustinere, e multumita, si face niste ture prin curte;))). Si ei ii ies 2 maselute de 1 luna si nu mai reusesc sa sparga gingiuta, si acum e in perioada cand ii dau calciu....in stanga cel putin e f umflata gingiuta, si e asa cuminte saracuta, nu zice nimic. Si noapte imi doarme asa bine, se trezeste maxim o data, cu stingere la ora 10 seara si o trezire pe la 5-6 , ii fac repede un laptic si iar somn pana pe la 8.30-9 cand gata, trezirea de tot. Chiar, apropo de laptic, e o cantitate pe care trebuie sa o bea un bebe la varsta ei, sau nu, ca ea bea seara cam 230-270 ml si dimineata cam 130 ml (sunt dati cand nu imi bea tot, nici dimineata si nici seara, raman cam 30-40 ml in biberon). ea asa papa orice (cam scartaie la masa, la prima gura intoarce capul, nu vrea, dar dupa prima gura merge tot ce e in farfurie), si lichide, cu tot cu laptic ajunge cam la 1000-1100 ml in 24h. Zilnic papa iaurt, la 2-3 zile papa si branzicaa calcica sau facuta cu lamaie, plus la pranz ii mai fac budinci cu branzica fagaras - la cuptor.
Legat de capsuni, fructe de padure - crude, eu nu i-am dat si nici nu cred ca o sa ii dau anul asta,. am gasit undeva scris ca ar fi bine sa fie date dupa 2 ani; conservate i-am dat, si afine, si zmeura, la borcanele si nu a avut nimic; azi i-am dat bebelinei o lingurita cu un varf de miere pe ea, ce se mai stramba, spuneai ca mananca lamaie (la lamaie nu se stramba asa) si nu a mai vrut lingurita dupa ce a gustat-o - ori e prea dulce....mai incercam o data maine.
Gata, merg si eu la nani! va pupam pe toate si somnic dulce la bebei!

ralubebemic
15.07.2010, 08:59:02
Mierea cate un varf de lingurita la inceput, sa vezi daca are vreo reactie... Si musai sa fie dintr-un loc sigur, la inceput da-i cumparata din magazin la borcanel, pentru ca alea-s verificate.
Albus eu i-am dat asa: am cumparat oua de prepelita, prima data i-am dat 1 out intreg, n-a avut nimic, apoi i-am dat doua oute intregi, la fel, n-a avut nimic, si apoi am inceput sa-i dau 1 ou intreg de gaina. Probabil inca nu era suficient de mare ca sa tolereze albusul atuncic and i-ai dat (asta daca nu avea prajitura si alte ingrediente cu potential alergen).
Fructe de padure, capsuni, inca nu i-am dat in nepreparate termic. Am incercat sai-i dau vreo doua ori zmeura buuuuna de la tata din gradina si nici n-a vrut s-o vada (bine, n-am incercta piure, asa poate o papa :-? ). Dar tot asa, incepe cu cate o capsunica, o mura, o zmeurica etc., si vezi ce reactie are, daca nu-i prieste, mai incerci peste o luna si tot asa.

Pupici la Leti mica si progresista :*

multumesc Ana, chiar o sa incerc cu oua de prepelita. peste vreo 3 saptamani, sa trecem si noi pragul "psihologic" . vai de-abia astept.....asa a trecut timpul...parca mai ieri vorbeai cu Alinuta de taierea motzului si de-acuma vine randul si la altii :x

vazut pozele noi cu Tudoru...ce golan se faceeeeeeeeeeeeeeeeeeee :x

Juliette
15.07.2010, 09:34:34
Petra si Yonika, multumim pt felicitari ! ;)):*:*

Anmari
15.07.2010, 09:47:29
Lui Tudor i-a spart un premolar dreapta sus acum cateva zile si ma intrebam daca trebuie sa mai sparga si alti colti la acelasi premolar, poate ma lamuresc fetele cu bebici mai mari sau cu mai multe cunostinte de stomatologie:P Si vad ca se pregateste sa iasa si perechea pe stanga..(:|

Sunteti baietzi mari daca deja aveti premolar. A mea nu mai vrea dinti :-? ... s-a oprit la 5 desi a avut un start vertiginos :)

Si noi am vrut sa facem la iarba verde, dar am renuntat :( Asa ca facem acasa si tot sambata :)
Eu am inceput deja sa am emotii, desi n-ar trebui ;))

Andrusca
15.07.2010, 09:58:39
NEATA!!!

Petra: am fost la dr Suditu Gabriela (la rec pediatrei si a catorva cunostinte); are cabinet in policlinica recuperare nicolina

aseara l-am vazut pe Darius iepurasul..e un scump, o veselie continua!!! :-p:-p

Juliette
15.07.2010, 10:14:08
NEATA!!!
Daaaa... o maraiala continua. :)) Era sa nu va recunosc, ca nu-l vazusem pe Andrei in prima faza. :"> Va pupacim ! :):*

alinutza20
15.07.2010, 10:31:43
neata...
zi calduroasa se anunta ;))

Andrusca
15.07.2010, 10:50:33
Daaaa... o maraiala continua. :)) Era sa nu va recunosc, ca nu-l vazusem pe Andrei in prima faza. :"> Va pupacim ! :):*

care maraiala? mie mi s-a parut ca rade continuuu :)>-:)>-

petronelaaa
15.07.2010, 10:54:42
neata...
zi calduroasa se anunta ;))

v-ati mai pus ACu`?

neata si de la mine...

fata, nu ati luat in calcul sa plecam numai voi 2, ca porumbeii... :D:-p

alinutza20
15.07.2010, 11:00:30
v-ati mai pus ACu`?

neata si de la mine...

fata, nu ati luat in calcul sa plecam numai voi 2, ca porumbeii... :D:-p

daaaaaaaaaaa e pus de mult ;));))
n-am luat in calcul pentru ca, chiar daca as vrea, n-as avea cu cine s-o las:), oricum nu cred ca mi-ar tihni :)):)), decat sa ma gandesc non-stop daca a mancat daca a dorit, daca etc etc prefer s-o am langa mine:)

Milagros
15.07.2010, 11:01:40
Neatza! :-SS(:|

Mor de cald :((

Multumim pentru urari, fetili! Ce a mai trecut timpul, de acum am inceput sa ne gandim la motz. Acusica nu mai am bebeloi, am baietel. Tot il cert eu ca creste prea repede da' se hlizeste la mine de nu mai poate si ii da inainte. Cand ma gandesc ce mic era cand l-am adus acasa si cum ziceam ca abia astept sa aiba 6-7 luni si uite acum are si eu tot nemultumita sunt :)) Hai ca am luat-o pe ulei de dimineata.

Julie, mii de scuze ca nu te-am vazut, chiar mi-ar fi facut placere, da' ori eram cu ochii pe iubirica sa nu se uscheasca din carut ori ma gandeam aiurea ;)) (a se citi salivam la raftul cu praji :)))

Bebeii vostri cum papa zilele astea? Eu ieri nici nu am mai indraznit sa-i fac legume de cald ce era si i-am dat branzica calcica la pranz, azi i-am scos un borcanel cu 6 legume ca mor de lene de la caldura si parca nu as sta la curatat legume si pus la steamer, plus ca doarme si mi-i sa nu-l trezesc (ce lenesa is, nu?)

Ce fain de voi ca va prinde motul asa vara, faceti gratarele. Noi in noiembrie scoatem lumea la sanius ;))

petronelaaa
15.07.2010, 11:08:48
daaaaaaaaaaa e pus de mult ;));))
n-am luat in calcul pentru ca, chiar daca as vrea, n-as avea cu cine s-o las:), oricum nu cred ca mi-ar tihni :)):)), decat sa ma gandesc non-stop daca a mancat daca a dorit, daca etc etc prefer s-o am langa mine:)

corect! is si ceva zile.... >:D<

claudelle
15.07.2010, 11:10:12
Neata si de la mine,

Cum culcati bebeii? cu manecuta scurta,nu? Andrei are noaptea manutele reci...si ma gandeam ca poate i-a fi frig, desi e cald....8-|

alinutza20
15.07.2010, 11:11:16
corect! is si ceva zile.... >:D<

da... is cateva, plus ca n-am dat-o niciodata de acsa, nici nu stiu cum ar reactiona.. plus ca imi doresc sa mearga ptr ea pur si simplu.. sa se joace, sa zburde..
na, sunt constienta ca va fi putin grelut dar a fost si mai greu de atat;))
de drum mi-e groaza.. in rest, o sa fie ok, sunt increzatoare;))

petronelaaa
15.07.2010, 11:18:43
da... is cateva, plus ca n-am dat-o niciodata de acsa, nici nu stiu cum ar reactiona.. plus ca imi doresc sa mearga ptr ea pur si simplu.. sa se joace, sa zburde..
na, sunt constienta ca va fi putin grelut dar a fost si mai greu de atat;))
de drum mi-e groaza.. in rest, o sa fie ok, sunt increzatoare;))

nici eu n-am dat-o de acasa...am adus muntele la Mahomed:-p (mai degraba bunica`sa cu papornitza in mana decat eu cu juma de casa)
plus ca nici nu apuca sa se acomodeze bine...ca tre sa o iei inapoi.
Mai bine asa! o sa-i placa! :x ....o sa vacanta ei, nu a voastra! :D

alinutza20
15.07.2010, 11:19:47
oficial copchilu meu merge singur si afara:)):)).. cu cate un buf din dotare dar rar.. oricum se zburleste ca toate alea daca incerc s-o tin de mana8-|8-|
ma si imaginez fugind dupa ea prin nisip=))

alinutza20
15.07.2010, 11:22:28
nici eu n-am dat-o de acasa...am adus muntele la Mahomed:-p (mai degraba bunica`sa cu papornitza in mana decat eu cu juma de casa)
plus ca nici nu apuca sa se acomodeze bine...ca tre sa o iei inapoi.
Mai bine asa! o sa-i placa! :x ....o sa vacanta ei, nu a voastra! :D

din pacate la mine nu pot veni bunicile.. una degeaba e bunica, iar cealalta munceste ffffffffffff mult all day long fara concediu de ani de zile...
mai trag cate o fuga in week-end dar rar, abia ce o vede ,nu apuca sa se acomodeze cu ea..
poate cand mai creste putin sa-i tina minte si sa traga la ei..
sincer abia astept un w-end cu ea la bunici, insa voi fi la 70 de km nu la mama dracu:)):))

asa e vacanta ei.. insa noi vom fi fericiti ptr ca ea e fericita.. asta compenseaza tot nu?:)>-

te-am pomenit acu ceva timp... acu nu mai sta nici curu meu pe-un scaun=))=))

Milagros
15.07.2010, 11:29:16
Neata si de la mine,

Cum culcati bebeii? cu manecuta scurta,nu? Andrei are noaptea manutele reci...si ma gandeam ca poate i-a fi frig, desi e cald....8-|

Eu in body cu maneca scurta si fara pantalonas sau sosetele ca is 27 de grade. Si al meu mai are manutele reci, dar picioarele is calde.

Andrusca
15.07.2010, 11:32:36
oficial copchilu meu merge singur si afara:)):)).. cu cate un buf din dotare dar rar.. oricum se zburleste ca toate alea daca incerc s-o tin de mana8-|8-|

da da...confirm..vazut aseara cum merge mandra singurica \:D/\:D/..de fapt alerga dupa Andrei (nu dupa mingi) :-p:-p

petronelaaa
15.07.2010, 11:32:45

sa-ti zic un avantaj (pt tine/voi!!!!): in nisip nu o sa poata alerga :> Cand o sa ajungi inapoi acasa, sa o urmaresti, ca o sa aibe mersul mai echilibrat (de la nisip), pt ca e destul de greu pt ei sa mearga prin el.
deci... nisipul o ajuta la a-si coordona centrul de greutate si siguranta mersului.... si dak mai ia un cur de pamant...asta e! nu cade de sus si e cat de cat safe :))

{a mea cand s-a vazut in nisip, si nu mai putea merge ca pe bulevard...a luat-o de-a busilea :iq:... - si merge de ceva timp singura}

si la noi...ambele bunici lucreaza...in weekend ce mai vine una din ele (favorita ei) ... :D

alinutza20
15.07.2010, 11:35:31
sa-ti zic un avantaj (pt tine/voi!!!!): in nisip nu o sa poata alerga :> Cand o sa ajungi inapoi acasa, sa o urmaresti, ca o sa aibe mersul mai echilibrat (de la nisip), pt ca e destul de greu pt ei sa mearga prin el.
deci... nisipul o ajuta la a-si coordona centrul de greutate si siguranta mersului.... si dak mai ia un cur de pamant...asta e! nu cade de sus si e cat de cat safe :))

{a mea cand s-a vazut in nisip, si nu mai putea merge ca pe bulevard...a luat-o de-a busilea :iq:... - si merge de ceva timp singura}

si la noi...ambele bunici lucreaza...in weekend ce mai vine una din ele (favorita ei) ... :D

fffffffff tare=)) parca vad ca o ia iar de-a busilea:)):))
macar n-are unde--si sparge dintii.. ca asta e durerea mea=))

alinutza20
15.07.2010, 11:36:21
da da...confirm..vazut aseara cum merge mandra singurica \:D/\:D/..de fapt alerga dupa Andrei (nu dupa mingi) :-p:-p

claaaaaaaaaaaar... la ce fundulet sexy avea in pantalonasii aia... cum sa nu fuga dupa el=))=))

Andrusca
15.07.2010, 11:45:55
claaaaaaaaaaaar... la ce fundulet sexy avea in pantalonasii aia... cum sa nu fuga dupa el=))=))

asta cam asa e...:)>-

roxana1
15.07.2010, 16:12:07
Eu mereu am avut 2 cutii desfacute pe care le-am alternat ca sa nu se plictiseasca. Acum am chiar 3 :D, am luat si eu mult laudatele cereale cu miere sa vad cum ii plac. Nu e nici o problema pt bebe, doar pt buzunarul meu daca nu papa tot intr-o luna si trebuie sa arunc restul :-"
salutari fetelor
mersi de raspuns.uite ca la buzunar nu m-am gandit ca tre sa arunc daca nu papa:D.da o sa incerc si cum e cu doua feluri,bine ca nu e nici o problema.

roxana1
15.07.2010, 16:14:06
Multumim ! Mai are pana la stadiul de iepuras, tre sa mai creasca dintisorii, sa se vada bine de tot. Acum sunt doar 2 muchiute. La recomandarea medicului, eu nu i-am mai dat calciu de la 5 luni pt ca avea surplus in organism si era in pragul unui reflux.
aham,i-ai facut analize atunci?

roxana1
15.07.2010, 16:20:18
Buna seara!
Ma bucur tare mult ca nu a mai varsat, sper sa nu mai ai probleme de genul asta pe viitor:*
multumesc mult.momentan stau cu frica totdeauna cand ii dau sa pape,mai ales cand da sa se inece,ca asa a vomat de fiecare data,ca si cum se ineca si apoi voma.acum a inceput sa pape f putin,si lapte bea mai putin,cred ca e din cauza caldurii si poate a dintocilor. chiar cum faceti fata pe caldurile astea?si voi si bebicii?

roxana1
15.07.2010, 16:32:25
Neata si de la mine,

la multe lunite sanatoase Andrei
eu in maieu il culc noaptea ca e f cald, 27 grade,si dorm si cu geamu deschis iar el e cald tot timpul

fetele dar unde ati fugit pe caldura asta?
si ce v-ati luat mumos de la mall fetele si la ce preturi?

roxana1
15.07.2010, 18:10:12
fetele care dati ceai la bebe ce ceai dati? sau ce ceai as putea sa ii dau eu lui? de doua zile am inceput sa ii dau ceai ca am vazut ca ii place cat de cat(dupa apa nu prea se omoara) si i-am dat babycalm indulcit cu glucoza si a inceput sa faca scaun moale ca o diaree,banui ca de la ceai,e posibil?sau de la glucoza?sau are el altceva?:( de cand am inceput diversificarea nu am mai avut probleme de genu ca facea f tare si de un timp de vreo 3 sapt a inceput sa faca mai normal iar eu am zis ca si-o fi reglat scaunul iar apoi de vreo sapt a inceput sa faca moale ca piureul,iar acum moale ca diareea...de la ceai sau are altceva........nu stiu daca sa ma ingrijorez sau sa il las in pace si sa incerc alt fel de ceai sau sa nu ii mai dau ceai deloc si sa vad ce se intampla:-\

Milagros
15.07.2010, 18:16:24
La multe lunite, Andreiutu de Claudelle!!!

Mai puteti de cald?

Petra_petra
15.07.2010, 22:41:35
NEATA!!!

Petra: am fost la dr Suditu Gabriela (la rec pediatrei si a catorva cunostinte); are cabinet in policlinica recuperare nicolina

Stiu doctorita, e profesionista, am fost la ea acum cativa ani cu o problema la maini, la recomandarea unui cadru medical si atunci mi-a facut o impresie buna:-p Cred ca o sa-i fac o vizita la cabinet cat de curand. E cumva cu programare, imi poti da programul ei de la cab? te rog tare mult>:D<>:D<>:D<

Petra_petra
15.07.2010, 22:46:00
Neata si de la mine,

Eu il culc pe Davidut in maieu body, el are manutele reci dar piciorusele foarte calde si sunt si 30 grade la mine in camera8-|

Petra_petra
15.07.2010, 22:50:14

Felicitari pentru progres!>:D< Monita mi-e foarte draga, ma uit la pozele voastre si nu imi vine sa cred ce repede a trecut timpul si ce frumos a crescut. Bravo mamicuto!>:D<

Petra_petra
15.07.2010, 23:03:04
fetele care dati ceai la bebe ce ceai dati? sau ce ceai as putea sa ii dau eu lui? de doua zile am inceput sa ii dau ceai ca am vazut ca ii place cat de cat(dupa apa nu prea se omoara) si i-am dat babycalm indulcit cu glucoza si a inceput sa faca scaun moale ca o diaree,banui ca de la ceai,e posibil?sau de la glucoza?sau are el altceva?:( de cand am inceput diversificarea nu am mai avut probleme de genu ca facea f tare si de un timp de vreo 3 sapt a inceput sa faca mai normal iar eu am zis ca si-o fi reglat scaunul iar apoi de vreo sapt a inceput sa faca moale ca piureul,iar acum moale ca diareea...de la ceai sau are altceva........nu stiu daca sa ma ingrijorez sau sa il las in pace si sa incerc alt fel de ceai sau sa nu ii mai dau ceai deloc si sa vad ce se intampla:-\

Eu ii dau cam de 2 saptamani ceai neindulcit babycalm la recomandarea dr Simin.La inceput mi l-a refuzat insa eu tot am insistat si acum bea singurel cu biberonul cu mare placere..intr-adevar mi-a facut scaunul mai moale dar s-a reglat in timp. Cat despre glucoza...eu cand ii dadeam baby drink care era foarte dulce(ii puneam putin praf in 150 ml si era destul de dulce) facea foarte moale asa spre diaree, tot asa patea si de la siropurile dulci ca nurofen, eurespal, stodal..

Sanatate puiutului>:D<

Petra_petra
15.07.2010, 23:04:42
Neata si de la mine,

La cat mai multe lunite pentru flacau!!! Sa va aduca numai bucurii in viata!>:D<>:D<>:D<

Yonika
16.07.2010, 00:02:54
Neata si de la mine,

La multe lunite pt Andreiut! Pupam baietelul!:*

Andrusca
16.07.2010, 10:25:43
Stiu doctorita, e profesionista, am fost la ea acum cativa ani cu o problema la maini, la recomandarea unui cadru medical si atunci mi-a facut o impresie buna:-p Cred ca o sa-i fac o vizita la cabinet cat de curand. E cumva cu programare, imi poti da programul ei de la cab? te rog tare mult>:D<>:D<>:D<

da, musai cu programare la unul din aceste nr: 0332/808707 sau 0232/254725 (sunt nr de la triaj)
se poate si cu bilet de trimitere (nu stiu cat costa in acest caz) si fara (fara bilet costa 60 ron consultatia)
sanatate ! :)>-

PS: la multe lunite lui Andrei Ioan (cu intarziere) :-p

si NEATA!!!!! pe unde umbalti pe caldura asta????!!!!

claudelle
16.07.2010, 10:39:00
Multumesc fetele de urari, va pupic pe toti,

Ce nu inteleg eu e cum de au manutele reci si piciorusele calde :-\

alinutza20
16.07.2010, 10:39:40
LA MULTI ANI ARIANA!!!!<:-P<:-P<:-P<:-P

multa sanatate puiule si sa ai parte in viata de tot ce e mai bun si mai frumos, sa inseninezi zilele parintilor si sa ai puterea sa discerni mereu intre bine si rau!

anca, ai fata mare!!felicitari ptr un copil reusit si putere in continuare ptr a face din ea un OM! la multi ani [email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-
>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

Yonika
16.07.2010, 10:40:37
LA MULTI ANISORI SANATOSI SI VOIOSI PENTRU ARIANA DE ANMARI! Sa cresti mare si sa ii bucuri pe parinti si sa fiti cu totii ferciti!
http://4.bp.blogspot.com/_pEIS8iL9xB0/SqYD1nzNS9I/AAAAAAAAAGU/z8FzwUWFPbE/s1600/barbie.gif

Anmari
16.07.2010, 10:54:15
LA MULTI ANI ARIANA!!!!<:-P<:-P

multa sanatate puiule si sa ai parte in viata de tot ce e mai bun si mai frumos, sa inseninezi zilele parintilor si sa ai puterea sa discerni mereu intre bine si rau!

anca, ai fata mare!!felicitari ptr un copil reusit si putere in continuare ptr a face din ea un OM! la multi ani [email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]}

[CENTER]LA MULTI ANISORI SANATOSI SI VOIOSI PENTRU ARIANA DE ANMARI! Sa cresti mare si sa ii bucuri pe parinti si sa fiti

Multumesc fetelor! Mi-au dat lacrimile :( ... si ca sa nu treaca ziua asa fara un mic incident, Ariana mea a luat o cazatura de toata frumusetea chiar de ziua ei :(( ... si astfel s-a ales cu 2 cucuie drept cadou :((
Of, se pare ca ziua asta a ei, de 16 parca e cu necaz de fiecare data :((

LA MULTI ANI! iubita mamei ... mi-ai adus fericire in suflet si trairi care nu se pot exprima in cuvinte. Acum un an, la 15:55 ai iesit in lume iar eu te-am vazut la 17:00 cand mi te-a adus moasa. Toate durerile s-au estompat si plansetul tau a trezit MAMA din mine. Atunci am simtit ptr prima data ca doar am trecut prin viata, acum stiu pentru ce traiesc: sa te vad fericita, sa-ti netezesc calea, sa te iubesc si sa te indrum! Te iubim Ariana si pentru noi esti cea a putut Dumnezeu sa ne dea mai bun in viata! Sper din suflet sa reusim sa fim parinti care ti-i doresti si sa fii mandra de noi, asa cum sunt eu mandra de parinti mei.

simi_wau
16.07.2010, 11:00:14
La multi ani frumoasa domnisoara!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Da ce liniste azi......abia astept pana miercuri....intalnire si apoi plecam la mare!!!!!!!!!!!:D

alinutza20
16.07.2010, 11:01:55

Da ce liniste azi......abia astept pana miercuri....intalnire si apoi plecam la mare!!!!!!!!!!!:D

da e liniste... desi e f cald afara;));))

alinutza20
16.07.2010, 11:05:13
anmari, pentru tine (http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2169944#post2169944) :)

geany_m
16.07.2010, 11:06:43
La multi ani, ARIANA!!!
http://dl8.glitter-graphics.net/pub/2187/2187388z5guu9m4er.gif (http://www.glitter-graphics.com)

petronelaaa
16.07.2010, 11:10:55
LA MULTI ANI ARIANA!!!! sa fii sanatoasa, vesela si mandra!

petronelaaa
16.07.2010, 11:13:10
cat e de adevarat... :D

Ce porti:
la primul copil: incepi sa porti haine pentru gravide de la prima confirmare a sarcinii
la al doilea copil: porti haine normale pina cind nu te mai incap deloc
al treilea copil: hainele de gravida sint hainele tale de zi cu zi ...

Te pregatesti de nastere:
la primul copil: esti constiincioasa cu exercitiile de respiratie
la al doilea copil: nu te mai chinui, stii deja ca nu folosesc la nimic
la al treielea copil: ceri o epidurala din luna a opta deja ...

Haine:
la primul copil: speli hainutele bebelusului separate pe culori, le asezi frumos in dulapior, impachetate perfect
la al doilea copil: te asiguri ca sint curate si le speli doar pe cele evident murdare
la al treilea copil: baietii poarta roz parca, nu ? ...

Griji:
la primul copil: sari in sus la orice incruntatura a bebelusului
la al doilea copil: ridici copilul doar daca tzipetele lui risca sa-ti trezeasca primul nascut
la al treilea copil: inveti copilul mai mare cum sa intoarca jucaria muzicala a bebelusului...

Suzeta:
la primul copil: cind cade pe jos, o pui deoparte si o speli si-o fierbi cu prima ocazie
la al doilea copil: a cazut, o speli cu putin suc din biberon
la al treilea copil: o ridici, o stergi de tricou si i-o dai inapoi...

Schimbatul scutecelor:
la primul copil: i-l schimbi o data pe ora, chit ca-i nevoie sau nu
la al doilea copil: i-l schimbi o data la doua sau trei ore, daca e nevoie
la al treilea copil: incerci sa-l schimbi inainte sa inceapa ceilalti sa se plinga de miros...

Activitati:
la primul copil: duci bebelul la gimnastica pentru bebelusi, la inot, la citit povesti
la al doilea copil: duci bebelusul la gimnastica
la al treilea copil: duci copilul la supermarket si la uscatorie ...

Iesitul pe afara
la primul copil: prima data cind lasi copilul cu bona, suni de cinci ori acasa
la al doilea copil: chiar inainte sa iesi pe usa, iti aduci aminte sa lasi un numar de telefon unde poti fi gasita
la al treilea copil: lasi instructiuni sa te sune doar daca vede sange...

Acasa:
la primul copil: iti petreci aproape toata ziua uitindu-te lung la bebelus
la al doilea copil: te asiguri din cind in cind ca bebelusul e ok, nu pocneste, nu se raneste
la al treielea copil: toata ziua incerci doar sa te ascunzi de el...

Inghititul monedelor:
la primul copil: daca bebelusul inghite o moneda, alergi la spital si-i faci o radiografie
la al doilea copil: cind al doilea copil inghite o moneda, supraveghezi atent ca ea sa iasa cumva ...
la al treilea copil: cind al treilea copil inghite o moneda, ai grija sa i-o scazi din alocatie !

tsimonaiuliana
16.07.2010, 11:24:48
La multi ani Ariana!!!!!!!!!Sa dea Domnul sa ai parte numai de bucurii in viata,sa fii sanatoasa,iubita si inteleapta:*:*

Mami de Ariana,ai scris niste cuvinte foarte frumoase,emotionante.Felicitari pentru asa o frumoasa fetita,sanatate si putere pentru a o creste asa cum va doriti. @};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-

Distractie placuta pentru maine! <:-P<:-P<:-P

Anmari
16.07.2010, 11:26:14

anmari, pentru tine (http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2169944#post2169944) :)

La multi ani, ARIANA!!!
http://dl8.glitter-graphics.net/pub/2187/2187388z5guu9m4er.gif (http://www.glitter-graphics.com)

LA MULTI ANI ARIANA!!!! sa fii sanatoasa, vesela si mandra!

Multumesc fetelor pentru urari :(( ... vai plang de dimineata, oare ce e cu mine :-?

Alina, m-a emotionat teribil cand am citit mesajele :(( ... o sa am ochii rosii toata ziua ;))

Anmari
16.07.2010, 11:27:42
la multi ani ariana!!!!!!!!!sa dea domnul sa ai parte numai de bucurii in viata,sa fii sanatoasa,iubita si inteleapta:*:*<:-p<:-p<:-p<:-p<:-p

mami de ariana,ai scris niste cuvinte foarte frumoase,emotionante.felicitari pentru asa o frumoasa fetita,sanatate si putere pentru a o creste asa cum va doriti.>:d<

distractie placuta pentru maine!

Multumim mult!
Am emotii pentru maine ;)) Am pregatit ceva o surpriza mica ptr invitati, o surpriza dulce ptr toti si o surpriza mare ptr nasi ei, Mihaela, Marius si David :*

tsimonaiuliana
16.07.2010, 11:38:57
Eu am tras o sperietura azi noapte.S-a trezit David intr-un plans de nu stiam cum sa-l mai opresc.Plangea si se tragea de cuc,uneori parca tipa,cred ca il ustura acolo sau nu stiu ce sa mai cred.L-am pus cu fundul in apa calduta(asa am citit undeva ca e bine) si parca s-a mai linistit,l-am tinut in brate pana a adormit.Eu nu am mai fost cu el la doctor pt. ca am apelat la cineva sa ma ajute si m-a amanat de pe o zi pe alta:ba nu e doctorul de garda,ba sunt doar medici rezidenti si sa nu ma duc la ei,ba e medicul in concediu de parca numai un doctor este ia orasul asta.Azi am sunat la altcineva care il stie pe dr. Apostol de la Sf. Maria,daca nici cu ocazia asta nu rezolv nimic,luni dimineata ma duc cu copilul de manuta si ce doctor o fi la ala apelez.

alibd
16.07.2010, 11:46:16
Multumim mult!
Am emotii pentru maine ;)) Am pregatit ceva o surpriza mica ptr invitati, o surpriza dulce ptr toti si o surpriza mare ptr nasi ei, Mihaela, Marius si David :*

La multi ani, Ariana! Sa fii sanatoasa, norocoasa si sa-i bucuri mereu pe parinti! :x:x:x

Andrusca
16.07.2010, 11:55:49
Anmari: "E sanatoasa si frumoasa tare! Am o minune de fata!" ... cred ca aceste cuvinte spun totul!
LA MULTI ANI Ariana! Sa fii sanatoasa si sa le aduci parintilor tai numai bucurii! >:D<>:D< Pupici de la Andrei :*:*
Felicitari si naseilor tai! :)
Petrecere cat mai frumoasa maine! <:-P<:-P

Rok5ana
16.07.2010, 12:13:19
Salutare tuturor! Noi am fost un pic la plimbare prin tara. Desi am avut emotii la plecare, bebe s-a comportat foarte bine asa ca deja planuim iesiri mai ample:).
Am recuperat si eu putin din ce ati mai scris. Eu il culc pe Stefanel in body cu maneca scurta si in pantalonasi subtiri din bumbac. Cand doarme ziua il mai las doar in body. Ceai..ii dau Babycalm neindulcit de la 3 luni jumate. Inca se mai stramba la el dar pana la urma il bea.

La Multe Lunite lui Andrei de Claudelle! >:D<

LA MULTI ANI, ARIANA! SA CRESTI MARE SI SANATOASA CA FRUMOASA FOC ESTI!>:D<>:D<
FELICITARI SI PARINTILOR TAI PENTRU ASA MANDRETE DE FATA! SA FIE SI EI SANATOSI SI FERICITI ALATURI DE TINE!!>:D<>:D<

Stefanel al meu avea o masa pe la 2-3 noaptea la care a inceput sa renunte. In ultima saptamana s-a trezit doar de 3 ori pt masa cu pricina. In rest a sarit peste ea si s-a trezit la 6-7 dim la masa. Oare e ok, in conditiile in care el papa doar san?? Ma gandesc ca laptele de mama nu e asa satos si poate ar trebui oricum sa il trezesc sa ii dau sa pape...

xxxxx
16.07.2010, 12:15:57
La multi ani, Ariana! Sa fii sanatoasa, vesela iar voi mami sa va bucurati pentru orice clipa.>:D<:x

Andrusca
16.07.2010, 12:31:22
Salutare tuturor! Noi am fost un pic la plimbare prin tara. Desi am avut emotii la plecare, bebe s-a comportat foarte bine asa ca deja planuim iesiri mai ample:).
Am recuperat si eu putin din ce ati mai scris. Eu il culc pe Stefanel in body cu maneca scurta si in pantalonasi subtiri din bumbac. Cand doarme ziua il mai las doar in body. Ceai..ii dau Babycalm neindulcit de la 3 luni jumate. Inca se mai stramba la el dar pana la urma il bea.

La Multe Lunite lui Andrei de Claudelle! >:D<

FELICITARI SI PARINTILOR TAI PENTRU ASA MANDRETE DE FATA! SA FIE SI EI SANATOSI SI FERICITI ALATURI DE TINE!!>:D<>:D<

Stefanel al meu avea o masa pe la 2-3 noaptea la care a inceput sa renunte. In ultima saptamana s-a trezit doar de 3 ori pt masa cu pricina. In rest a sarit peste ea si s-a trezit la 6-7 dim la masa. Oare e ok, in conditiile in care el papa doar san?? Ma gandesc ca laptele de mama nu e asa satos si poate ar trebui oricum sa il trezesc sa ii dau sa pape...

Felicitari pt plimbareli si la mai multe!!!
Eu zic ca e varsta potrivita sa renunte la masa de noapte...bucura-te de acest lucru! :D

Green_Eyes
16.07.2010, 13:07:52
La multi ani, ARIANA! Iti doresc din suflet sa fii sanatoasa si fericita, sa ai o viata frumoasa si implinita si sa ii ai alaturi pe parintii tai cat mai mult timp!:x>:D<:*

La multi ani, mami si tati de Ariana! Va doresc putere sa ii ghidati pasii in viata!>:D<

AnaM
16.07.2010, 13:12:27
La multi ani, Ariana, sa fii sanatoasa, fericita si implinita! Felicitari, mami si tati!

http://farm3.static.flickr.com/2055/1682259076_b2470ee5d3.jpg

Anmari
16.07.2010, 13:13:14
La multi ani, Ariana! Sa fii sanatoasa, norocoasa si sa-i bucuri mereu pe parinti! :x:x:x

Anmari: "E sanatoasa si frumoasa tare! Am o minune de fata!" ... cred ca aceste cuvinte spun totul!
LA MULTI ANI Ariana! Sa fii sanatoasa si sa le aduci parintilor tai numai bucurii! >:D<>:D< Pupici de la Andrei :*:*
Felicitari si naseilor tai! :)
Petrecere cat mai frumoasa maine! <:-P<:-P

FELICITARI SI PARINTILOR TAI PENTRU ASA MANDRETE DE FATA! SA FIE SI EI SANATOSI SI FERICITI ALATURI DE TINE!!>

La multi ani, Ariana! Sa fii sanatoasa, vesela iar voi mami sa va bucurati pentru orice clipa.

La multi ani, ARIANA! Iti doresc din suflet sa fii sanatoasa si fericita, sa ai o viata frumoasa si implinita si sa ii ai alaturi pe parintii tai cat mai mult timp!:x>:D<:*

La multi ani, mami si tati de Ariana! Va doresc putere sa ii ghidati pasii in viata!>:D<

Multumim din suflet fetelor. Azi sunt mandra peste cap ;))

Anmari
16.07.2010, 13:13:56
La multi ani, Ariana, sa fii sanatoasa, fericita si implinita! Felicitari, mami si tati!

http://farm3.static.flickr.com/2055/1682259076_b2470ee5d3.jpg

Multumim! Yami ce tort fain 8-}

Petra_petra
16.07.2010, 13:47:52
da, musai cu programare la unul din aceste nr: 0332/808707 sau 0232/254725 (sunt nr de la triaj)
se poate si cu bilet de trimitere (nu stiu cat costa in acest caz) si fara (fara bilet costa 60 ron consultatia)
sanatate ! :)>-

PS: la multe lunite lui Andrei Ioan (cu intarziere) :-p

si NEATA!!!!! pe unde umbalti pe caldura asta????!!!!

Multumesc tare mult pentru aceste informatii>:D< din cate stiam cu bilet de trimitere nu platesti nimic, sper ca nu s-a schimbat politica policlinicii mai nou

Green_Eyes
16.07.2010, 13:57:23
Multumesc tare mult pentru aceste informatii>:D< din cate stiam cu bilet de trimitere nu platesti nimic, sper ca nu s-a schimbat politica policlinicii mai nou

Asa e, si eu am fost la Dr. Suditu cu Tudor, cu trimitere, si nu am platit nimic, dar trebuie facuta o programare.

Petra_petra
16.07.2010, 13:58:20
Multumesc fetelor! Mi-au dat lacrimile :( ... si ca sa nu treaca ziua asa fara un mic incident, Ariana mea a luat o cazatura de toata frumusetea chiar de ziua ei :(( ... si astfel s-a ales cu 2 cucuie drept cadou :((

LA MULTI ANI! iubita mamei ... mi-ai adus fericire in suflet si trairi care nu se pot exprima in cuvinte. Acum un an, la 15:55 ai iesit in lume iar eu te-am vazut la 17:00 cand mi te-a adus moasa. Toate durerile s-au estompat si plansetul tau a trezit MAMA din mine. Atunci am simtit ptr prima data ca doar am trecut prin viata, acum stiu pentru ce traiesc: sa te vad fericita, sa-ti netezesc calea, sa te iubesc si sa te indrum! Te iubim Ariana si pentru noi esti cea a putut Dumnezeu sa ne dea mai bun in viata! Sper din suflet sa reusim sa fim parinti care ti-i doresti si sa fii mandra de noi, asa cum sunt eu mandra de parinti mei.

La multi anisori printeso! Sa ai parte doar de impliniri, bucurii si multa dragoste in viata! >:D<>:D<>:D< Mami ce frumos ai scris, foarte emotionant, se citeste printre randuri entuziasmul, fericirea si faptul ca esti mandra cu asa un copil superb. Multa sanatate !!!>:D<:*:*

jewelieta
16.07.2010, 14:28:34
deja a trecut un anisor,ariana???

la multi ani sanatosi,fericiti...sa ai parte numai de bine si de bucurii...iar parintii sa fie sanatosi si mandri de tine!!!

petrecere frumoasa maine

eliana
16.07.2010, 14:37:03
Eu il culc pe Stefanel in body cu maneca scurta si in pantalonasi subtiri din bumbac. Cand doarme ziua il mai las doar in body.

Oare eu is inconstienta? :-? fii-mea, la cele aproape 7 saptamani ale ei, sta ziua doar in body cu maneca scurta iar noaptea ii mai pun fie un sac de dormit superlarg si subtire de vara, ori o paturica tot asa subtire. Si doarme neintoarsa, de pe la 11.30-12 noaptea pana pe la 6.30- 7 dimineata, cand se trezeste si maraie, se intinde, scoate ce are de scos din ea si abia pe urma deschide ochii si vrea sa manance. Sa-mi pun ceasul sa sune sa scol copilul la 3, sa-l hranesc? :-? faza e ca ma indoiesc sa reusesc, ca am mai avut o tentativa din asta cand avea vreo 2 saptamani, dormise vreo 4 ore si m-am stresat eu ca trebuie sa manance, m-am chinuit cred ca vreo ora sa o trezesc....

La multi ani, Ariana, sanatate si noroc! @};-

LauraF
16.07.2010, 15:21:45

La multi ani, Ariana!!!!!! :gen_17:
Sa fii fericita si senina ca o zi de vara, iar norocul sa te insoteasca mereu! Multa sanatate, sa iti bucuri parintii in fiecare zi! :x
Anca, petrecere frumoasa maine! :gen_05:

ralubebemic
16.07.2010, 15:45:07
LA MULTI ANI ARIANA !!!
partyyyyy...cand e , maine??? @};-:rocking::gen_05:
de-abia asteptam pozici cu motzata !!!
Sa fii sanatoasa si sa iti bucuri parintii !!