PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 [129] 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

tsimonaiuliana
01.08.2010, 12:02:56
Neatza! Am taiat si noi ieri motzul lui David.A ales minge de fotbal (era una si de tenis),o masina de raliu si bani.;)) Am facut la iarba verde,o sa pun astazi poze.

tsimonaiuliana
01.08.2010, 12:04:06
La multe lunitze pt. cei doi Sebi (de Rok5sana si de Biu)!!!!

roxana1
01.08.2010, 12:07:37
Eu nu i-am dat, nu stiu cum arata, dar daca au oua ar trebui sa mai astepti...

Simi, cu placere!

Mersi,o sa mai astept si o sa caut si eu biscuitii de care ai spus tu.
Am voie sa ii dau sa roada grisine cu mac?de cand le-ati dat voi?cineva care manca grisine de alea mici cu mac s-a uitat f urat la mine si m-a judecat cand am zis sa nu ii dea si lui Darius.m-am gandit ca sunt sarate si au si mac si pe deasupra se mai si ineaca ca sunt scurte. Ana parca tu ai zis odata cand era mai mic Tudor ca s-a inecat de la o grisina.era de asta mica? Aaa,si aceeasi persoana s-a uitat urat la mine cand am zis ca eu nu i-am dat de la 2 luni sucuri,ca nu se mai face asa...

roxana1
01.08.2010, 12:14:26
Neatza! Am taiat si noi ieri motzul lui David.A ales minge de fotbal (era una si de tenis),o masina de raliu si bani.;)) Am facut la iarba verde,o sa pun astazi poze.
Felicitari pt dezmotat si pt alegeri,asteptam pozicile

Milagros
01.08.2010, 12:35:02
Dand dovada de totala mea lipsa de responsabilitate :(( ...puiul meu a cazut azi dim din pat :((. Si acu' imi suna in cap sunetul de la izbitura. A plans saracutzul numa vreo 5 secunde pana l-am luat in brate....mai mult s-a speriat. Nu pare sa se fi lovit rau..e vioi, misca din toate ca de obicei. O sa tin minte toata viata ziua asta:(. A patit-o fix azi cand implineste 5 luni. Il pupa mama tare de tot si ii promite ca o sa fie de o mie de ori mai atenta sa nu mai pateasca nimic niciodata.

La multe lunite si la cat mai putine cazaturi pe viitor!

Si Dragos a facut ieri buf de pe masa de infasat :(( M-am intors fix o secunda sa iau sosetele si buf! Tind sa cred ca nu l-a durut ca el continua sa se joace cu degetele - cazut pe o parte cumva - si s-a pus pe plans dupa ce l-am luat eu in brate ca am sarit repede si s-o fi speriat. Nu va spun in ce stare eram si cum l-am urmarit ieri si mi se parea ba ca nu e atent, ba ca e altfel decat de obicei...

La multe lunite Sebi de Biu!

Felicitari pt dintoc, Roxana! DRAGOS tot nu merge in 4 labe :D

Milagros
01.08.2010, 12:35:51

Eheee, fotbalist cu bani, f bine asa!

Milagros
01.08.2010, 12:38:34
Am voie sa ii dau sa roada grisine cu mac?de cand le-ati dat voi?cineva care manca grisine de alea mici cu mac s-a uitat f urat la mine si m-a judecat cand am zis sa nu ii dea si lui Darius.m-am gandit ca sunt sarate si au si mac si pe deasupra se mai si ineaca ca sunt scurte. Ana parca tu ai zis odata cand era mai mic Tudor ca s-a inecat de la o grisina.era de asta mica? Aaa,si aceeasi persoana s-a uitat urat la mine cand am zis ca eu nu i-am dat de la 2 luni sucuri,ca nu se mai face asa...

Si tu nu puteai sa-i zici sa dea la copilul lui grisine ca pe al tau il cresti tu cum vrei? Pe mine deja ma dispera asa tare genul asta de oameni ca abia astept o ocazie sa le zic vreo doua. Nu mai iert pe nimeni.
Ieri m-am enervat pe mama care mi-a atras atentia ca is prea racita si ca ce stau asa, sa bag antibiotic. Desigur, i-am amintit ca alaptez si nu pot lua antibiotic la care ea: ehaa, tot atata alaptat, da-i draga formula si gata. Eu ii zic ca Dragos nu vrea formula si nici biberon, iar ea: lasa-l draga sa moara de foame sa vezi cum mananca si ciuperci. Vai cat a putut sa ma enerveze. Si-mi zice...o fi avand copilul tau un mot in frunte. Si i-am zis ca chiar are si inca un mot de aur =))

roxana1
01.08.2010, 12:52:48
La multe lunite si la cat mai putine cazaturi pe viitor!

Si Dragos a facut ieri buf de pe masa de infasat :(( M-am intors fix o secunda sa iau sosetele si buf! Tind sa cred ca nu l-a durut ca el continua sa se joace cu degetele - cazut pe o parte cumva - si s-a pus pe plans dupa ce l-am luat eu in brate ca am sarit repede si s-o fi speriat. Nu va spun in ce stare eram si cum l-am urmarit ieri si mi se parea ba ca nu e atent, ba ca e altfel decat de obicei...

La multe lunite Sebi de Biu!

Felicitari pt dintoc, Roxana! DRAGOS tot nu merge in 4 labe :D
multumesc,lasa ca al tau merge direct in picioare:D

roxana1
01.08.2010, 13:07:15
Si tu nu puteai sa-i zici sa dea la copilul lui grisine ca pe al tau il cresti tu cum vrei? Pe mine deja ma dispera asa tare genul asta de oameni ca abia astept o ocazie sa le zic vreo doua. Nu mai iert pe nimeni.
Ieri m-am enervat pe mama care mi-a atras atentia ca is prea racita si ca ce stau asa, sa bag antibiotic. Desigur, i-am amintit ca alaptez si nu pot lua antibiotic la care ea: ehaa, tot atata alaptat, da-i draga formula si gata. Eu ii zic ca Dragos nu vrea formula si nici biberon, iar ea: lasa-l draga sa moara de foame sa vezi cum mananca si ciuperci. Vai cat a putut sa ma enerveze. Si-mi zice...o fi avand copilul tau un mot in frunte. Si i-am zis ca chiar are si inca un mot de aur =))
al ei avea deja peste un an,avea toti dintii in gura,si tot il intreba daca poate sa manance sa nu se incece.mi-a zis ca tre sa dai la copil,tre sa incerci ca daca zici ca se ineaca si nu ii dai,pana cand sa nu ii dai... Sincer imi pare si rau ca am deschis gura sa intru in detalii,ca am invatat ca e mai bine la cei care fac altfel decat mine sa nu le spun nimik si sa nu inru in contradictoriu si mi-a fost bine.dar acum eram cu o ruda cu bebe de 2 luni jumate si pe langa ea mai era si asta cu grisinele.si cand am incercat sa ii explic ca nu e bine sa ii dea sucuri la varsta asta s-a bagat si asta cu copil de 1 an cu idei ca tre sa ii dai sucuri,mar cu biscuite,ca asa e cel mai bine...ma rog...a zis ca cu cat studiezi mai bine problema diversificarii cu atat esti mai bulversat,ca nu tre sa bagi in seama studiile care se tot fac acum si ce mai descopera astia...i-am zis ca nu vreau sa intru in contradictoriu,fiecare mamica alege ce vrea pt copilu ei,dar in continuare s-a uitat urat la mine si m-a judecat ca nu i-am dat si eu sucuri de la 2 luni,ca doar nu ii dai mancare,ii dai sucuri.#-o
la faza cu mama ta si eu cand alaptam spuneam ca nu iau pastile cand eram racita,ca nu mananc muraturi si varza si fasole si tot comenta"febletea mea": "eeeee,tot atata,gata e mare,poti sa mananci detoate,sa iei pastile,nu mai conteaza"

stefania_a
01.08.2010, 13:16:02
Pai nu trebuie sa cari cu tine tot ce e aici. Iti mai aduce sotzul ce ai nevoie. Eu mi-am facut un ditamai bagajul, dupa care am inceput sa tot scot din el:)

sigur o sa-mi iau doar strictul necesar...si apoi o sa-mi aduca sotul restul....:-"

michellina
01.08.2010, 13:19:51
O da, am incurajat-o cat am putut:).La fel si ea imi spunea ca o stoarce de energie..numai a copil anemic nu arata :)).Dar face exact cum zice medicul,ma enerveaza persoanele care isi tot dau cu parerea, e prea devreme, e prea mult..dar de ce ii dai.....>:P>:P.

Intentia mea nu a fost sa te enervez, pur si simplu am intreabat din curiozitate de ce trebuie dat si ma refeream strict la fier (ca semnele legate de lipsa de calciu vizibile le stiu si eu).

roxana1
01.08.2010, 13:24:02
Intentia mea nu a fost sa te enervez, pur si simplu am intreabat din curiozitate de ce trebuie dat si ma refeream strict la fier (ca semnele legate de lipsa de calciu vizibile le stiu si eu).
si care sunt semnele vizibile de lipsa de calciu la bebei,ca eu nu cred ca le stiu

michellina
01.08.2010, 13:24:32
Salutare all!
La multe lunite pt cei 2 Sebi! Sebi mic, trimitem o serie de pupici pt buf-ul luat si >:D< pt mami care s-a speriat! Sebi de Biu, nici acum nu am vazut pozele cu tine la mare:(
Simona, sa va fie de bine dezmotatul si asteptam pozicile!
O serie de pupici si pt Dragos si sa nu mai faca buf!
Bravo pt Darius cu 2 dintisori!
Sper ca nu am uitat pe cineva;))
Si pe final o intrebare: cum arata scaunul bebeilor vostri dupa ce papa branzica calcica?

alinutza20
01.08.2010, 13:26:13
fetele am scos si eu niste hainute (http://picasaweb.google.com/117569138497198962861/Hainute#5500371887546483810) la vanzare ;;), daca doriti sau stiti pe cineva care vrea.. here i am:)), majoritatea sunt noi sau purtate o data de 2 ori si le dau ptr a-i cumpara monicai altele de care are nevoie acum:)

michellina
01.08.2010, 13:28:09
si care sunt semnele vizibile de lipsa de calciu la bebei,ca eu nu cred ca le stiu

Fontanela mare, oasele toracelui iesite in fata, transpiratie excesiva (asta e un semn discutabil), mai sunt vreo cateva dar nu-mi vin acum in minte...

Petra_petra
01.08.2010, 14:34:11
Buna fetelor!

Am reusit sa intru si eu sa va citesc, pentru noi este o perioada mai agitata acum, lui Davidut ii iese un incisiv lateral sus stanga, este asa marait nu ma pot intelege deloc cu el, gangureste de durere si in casa si cand iesim afara, nu doarme bine deloc ziua si noaptea se trezeste des sa pape san.... si asa este de vreo 4 zile, grr...sunt chiauna:-<

Milagros spuneai ca nu investeti in premergator, de ce? se poate intampla ceva rau? spune-mi te rog>:D<
Sanatate puiutilor care au facut buf!
Bravo pentru dintoci!

Milagros
01.08.2010, 14:55:10
Buna fetelor!

Am reusit sa intru si eu sa va citesc, pentru noi este o perioada mai agitata acum, lui Davidut ii iese un incisiv lateral sus stanga, este asa marait nu ma pot intelege deloc cu el, gangureste de durere si in casa si cand iesim afara, nu doarme bine deloc ziua si noaptea se trezeste des sa pape san.... si asa este de vreo 4 zile, grr...sunt chiauna:-<

Milagros spuneai ca nu investeti in premergator, de ce? se poate intampla ceva rau? spune-mi te rog>:D<
Sanatate puiutilor care au facut buf!
Bravo pentru dintoci!

Pupam dintosul sa treaca repede perioada asta nasoala. Dragos al meu cu tot cu dintii care-l chinuie mi-a dormit asta noapte neintors de la 8 jumate la 5 apoi iar pana la 8 si a mai facut si amiaza de la 11 la 1 jumate. Dar ieri l-am plimbat din Podu de fier pana la noi acasa ;))

Eu nu ii iau premergator pentru ca nu-l consider ok nu pentru ca mi-e teama de accidente. Este o optiune pur personala. Multi spun ca se poate lenevi bebele ca se invata cu sprijin, ca poate merge pe varfuri...nu stiu cate din astea sunt adevarate. Eu pur si simplu nu-i iau.

Si poate ma ajutati si pe mine intr-o treaba. Dragos are 3 mese inlocuite complet - la 10, la 1 si la 5. Now what? Ce mai inlocuiesc si cu ce?;))

gabriela_rgh
01.08.2010, 15:15:30
Scumpa eu ma refeream la anumite persoane din jurul familiei nu la voi cele de pe forum.Daca ma deranja opinia voastra clar nu intrebam.:-B:-B:-BAu fost multe discutii in contradictoriu si am mai vrut o opinie.Scuze daca m-am exprimat aiurea.

Petra_petra
01.08.2010, 15:22:03
Pupam dintosul sa treaca repede perioada asta nasoala. Dragos al meu cu tot cu dintii care-l chinuie mi-a dormit asta noapte neintors de la 8 jumate la 5 apoi iar pana la 8 si a mai facut si amiaza de la 11 la 1 jumate. Dar ieri l-am plimbat din Podu de fier pana la noi acasa ;))

Eu nu ii iau premergator pentru ca nu-l consider ok nu pentru ca mi-e teama de accidente. Este o optiune pur personala. Multi spun ca se poate lenevi bebele ca se invata cu sprijin, ca poate merge pe varfuri...nu stiu cate din astea sunt adevarate. Eu pur si simplu nu-i iau.

Si poate ma ajutati si pe mine intr-o treaba. Dragos are 3 mese inlocuite complet - la 10, la 1 si la 5. Now what? Ce mai inlocuiesc si cu ce?;))

Trimitem si noi pupici :* Ce bine suna atatea ore de somn, al meu de cand i-am scos laptele praf, adica la 5 luni, imi mananca san noaptea din 3 in 3 ore... parca am coca nu flacau de 9800 kg#-o .
Am inteles cu premergatorul, eu tare as vrea sa am unul ca sa il pun pe grasan ca ma rupe de spate(de la 8-9 luni l-as pune).Davidut vrea mult in brate, sa il plimb peste tot in casa si e jaleee pentru mine, deja ma doare coloana :-<

Cam cat papa el la o masa? Si a treia masa la cate luni i-ai inlocuit-o si ce ii dai de obicei atunci?>:D<
Cate kg are Dragosel acum?

Milagros
01.08.2010, 16:11:26
Trimitem si noi pupici :* Ce bine suna atatea ore de somn, al meu de cand i-am scos laptele praf, adica la 5 luni, imi mananca san noaptea din 3 in 3 ore... parca am coca nu flacau de 9800 kg#-o .
Am inteles cu premergatorul, eu tare as vrea sa am unul ca sa il pun pe grasan ca ma rupe de spate(de la 8-9 luni l-as pune).Davidut vrea mult in brate, sa il plimb peste tot in casa si e jaleee pentru mine, deja ma doare coloana :-<

Cam cat papa el la o masa? Si a treia masa la cate luni i-ai inlocuit-o si ce ii dai de obicei atunci?>:D<
Cate kg are Dragosel acum?

In fundut parca ai zis ca nu sta inca, nu? Ca ma gandesc daca l-ai pune in fund sa se uite el in jur sa nu-l mai cari in brate. Norocul meu ca Dragos a avut faza de carat in brate la 3-4 luni cand inca mai era suportabil ca si greutate si de atunci chiar nu a mai fost asa doritor, adica am reusit sa-i distrag atentia in alte moduri.

In zilele bune - adica nu pe calduroaia asta - mi-a papat asa: la trezire san, la 10-11 un iaurt simplu de 150 de grame (daca ii mai dadeam inca vreo 50 cred ca nu refuza), apoi la 13-14 200 g de legume cu pui sau simple, apoi la 5 ori fructe pasate ori cereale cu fructe...tot cam 150 grame. Apoi seara la culcare san.

Am inceput diversificarea la 6 luni si la 7 luni jumate deja ii dadeam 3 mese de solide dar dupa unele mai sugea un pic, apoi treptat a renuntat la supt dupa solide.

Dragos are acum 9 kg.

PS MAI ARE SI EL O GRAMADA DE NOPTI DE COCA. Aseara a fost o noapte buna ;))

roxana1
01.08.2010, 16:27:52
In fundut parca ai zis ca nu sta inca, nu? Ca ma gandesc daca l-ai pune in fund sa se uite el in jur sa nu-l mai cari in brate. Norocul meu ca Dragos a avut faza de carat in brate la 3-4 luni cand inca mai era suportabil ca si greutate si de atunci chiar nu a mai fost asa doritor, adica am reusit sa-i distrag atentia in alte moduri.

In zilele bune - adica nu pe calduroaia asta - mi-a papat asa: la trezire san, la 10-11 un iaurt simplu de 150 de grame (daca ii mai dadeam inca vreo 50 cred ca nu refuza), apoi la 13-14 200 g de legume cu pui sau simple, apoi la 5 ori fructe pasate ori cereale cu fructe...tot cam 150 grame. Apoi seara la culcare san.

Am inceput diversificarea la 6 luni si la 7 luni jumate deja ii dadeam 3 mese de solide dar dupa unele mai sugea un pic, apoi treptat a renuntat la supt dupa solide.

Dragos are acum 9 kg.

al meu se pare ca e un fomist,a inceput iarasi sa manance mult dar la 3 ore,nu mai mult,iar lapte seara vrea si la 2 ore,ca are momente cand papa numai 100 ml. aseara a papat 200 ml de cereale cu lapte facute mai groase si s-a trezit la 2.30 si a papat 170 ml si apoi abia la 10 dimineata.nu mi-a venit sa cred,il tot controlam sa vad daca are febra,ceva,dar nu avea nimik.a fost prima noapte din viata lui in care a dormit 12 ore cu o singura pauza de masa si in care s-a trezit la 10.<:-P da Doamne sa se mai intampleo:-).abia acum la 5 tre sa pape pranzul;))

miama7
01.08.2010, 16:57:08
[/SIZE][/FONT]

Cel putin jumate din bagaj este inutil... Si cred ca miama se referea mai mult la lista de medicamente/consumabile necesare, avand in vedere lipsurile din spital...

Eu am nascut acum 1 an, nu mai stiu cum sunt situatiile actuale, dar am stat cu bebe in rezerva. Am pus o lista cu bagajul la vremea aia...
[/LEFT]
mersi tuturor pt liste si completari.M-am referit la absolut tot ce ar trebui sa am la mine,pt ca am auzit ceva si de anul trecut,dar si o noutate de anul asta,ca ar trebui haine pt copil spalate si calcate acasa,haine cu care sa stea in spital. Oricum daca mai are cineva completari sau modificari,le astept.

roxana1
01.08.2010, 17:03:35
fetele cum e vremea pe la voi? e vreun gand de ploaie?nu stiu daca sa mai ies in oras sau nu:-s

roxana1
01.08.2010, 17:08:07
mersi tuturor pt liste si completari.M-am referit la absolut tot ce ar trebui sa am la mine,pt ca am auzit ceva si de anul trecut,dar si o noutate de anul asta,ca ar trebui haine pt copil spalate si calcate acasa,haine cu care sa stea in spital. Oricum daca mai are cineva completari sau modificari,le astept.
de la sfarsitul anului trecut au inceput sa dea voie cu hainele noastre pt copil dar doar daca sunt spalate si calcate.altfel iti dau ei pelincile lor in care sa il infesi.(pana atunci nu lasau deloc cu haine de acasa,numei ce dadeau ele).acum nu cred ca s-a schimbat in asa fel incat sa te oblige sa aduci haine de acasa si ele sa nu iti dea nimik.

biutzaxx
01.08.2010, 18:55:07
La multe lunite lui Sebastian Stefan!! sa fie sanatos, harnic si norocos!!!!

Sebi de Biu, nici acum nu am vazut pozele cu tine la mare:(

(poze de la mare aici (http://picasaweb.google.ro/sebastian.teodoru/Olimp2010?authkey=Gv1sRgCKG-z5S__YbNXw#))

Multumim pt urari si va pupam cu drag!! Acusi acusi ne taiem motzul..deja sunt melancolica :smile:

AnaM
01.08.2010, 20:02:57
La multe lunite Sebaneilor! <:-P<:-P Sa fiti sanatosi si fericiti!

AnaM
01.08.2010, 20:11:13
Ai dreptate, eu am povestit, nu mai tin minte daca se inecase cu o bucatica sau pur si simplu isi bagase grisina pe gat si a vomat din cauza asta... Oricum, erau grisini groase, cu extrem de putina sare in compozitie (nu presarate cu sare).
Grisine mici cu mac nu i-am dat si nici nu cred ca o sa-i dau prea curand. Deocamdata nimic cu seminte intregi, si oricum mi-e frica ca alea-s prea subtiri si nu stie sa le manance. Daca tot vrei sa-i dai cate un snack in oras, sa nu mai binevoiasca sa-ti ofere tot soiul de rahaturi mandrele, poti luat pufuleti simpli, chiar daca au sare (oricum nu va manca foarte multi, mai ales la inceput).
A, iar desteptei care s-a uitat dispretuitor la tine ca nu i-ai dat sucuri de la 2 luni si nici mar cu biscuite de la 3 luni, i-as sugera sa citeasca despre gluten si boala celiaca, si un cald "nu intereseaza pe nimeni ce fac EU cu copilul MEU".

AnaM
01.08.2010, 20:13:18
Nu ma inlocuiesti nimic, eventual mai departezi orele de masa intre ele si completezi la mijloc cu cate un snack :) Gen mic dejun - snack - pranz - snack - cina :) 3 mese mari pe zi sunt arhisuficiente.

Milagros
01.08.2010, 20:28:48
Nu ma inlocuiesti nimic, eventual mai departezi orele de masa intre ele si completezi la mijloc cu cate un snack :) Gen mic dejun - snack - pranz - snack - cina :) 3 mese mari pe zi sunt arhisuficiente.

Aaa, deci asa. Si snack-urile ce pot fi? Inclusiv lapte de san? Ca Dragos intre astea 3 mese de solide papa san. E de ajuns asa? Ma gandesc ca de la 1 an as vrea sa-l intarc si nu stiu cu ce voi inlocui sanul...cu laptic de vaca? Si oare i-l dau cu canita cu cioc sau cum? Ca nu i-as mai da biberon daca pana acum nu a vrut, ar fi si culmea, cand unele mame incep sa dezvete bebeii de bibe eu sa incep sa-l invat.

Yonika
01.08.2010, 22:40:52
La multe lunite pt Sebi de Biu si de Rok5ana!

Felicitari pt noul dintuc al puiului de Roxana

Bravo David de Tsimonaiuliana, o sa ajungi un fotbalist mare si cu multi bani si cu masina la poarta (la vila)!

da, am si eu o prietena care a nascut acum 2 luni la cuza si a avut voie sa aiba la ea hainute pt bebe cat a stat in spital.

claudelle
01.08.2010, 23:05:50
Multumesc fetelor pt complimente, felicitari dintzosilor si harnicutului de Darius care se intoarce in fundulet......al meu doar se intoarce pe burta si apoi pe spate. Felicitari pt dezmotat astept pozele...si la multe lunite Sebaneilor...

Rok5ana
01.08.2010, 23:36:10
Multumim fetelor pentru urari! >:D< o imbratisare si :* un pupic de la Stefanel.

tsimonaiuliana, felicitari pentru motzat!

Milagros, un pupic pentru Dragos care a facut buf. Apropo de mama ta.....si maica'mea din prima sapt ma tot batea la cap sa ii dau completare ca nu se satura, etc, etc...ca las copchilu' flamand....acu'..dupa 5 luni de papat numa san si crescut frumos, cand ii aduc aminte tace malc....si o si terminat-o cu toate sfaturile.

Roxana, felicitari pentru progrese!

Petra pupam dintzosu'!

Rok5ana
01.08.2010, 23:37:38
La Multe Lunite lui Sebastian de Biu! Sa creasca mare si sanatos!

Noi nu mai vedem pozele cu Sebanel...daca vrei sa ne lasi sa le [email protected]

roxana1
01.08.2010, 23:58:33
Ai dreptate, eu am povestit, nu mai tin minte daca se inecase cu o bucatica sau pur si simplu isi bagase grisina pe gat si a vomat din cauza asta... Oricum, erau grisini groase, cu extrem de putina sare in compozitie (nu presarate cu sare).
Grisine mici cu mac nu i-am dat si nici nu cred ca o sa-i dau prea curand. Deocamdata nimic cu seminte intregi, si oricum mi-e frica ca alea-s prea subtiri si nu stie sa le manance. Daca tot vrei sa-i dai cate un snack in oras, sa nu mai binevoiasca sa-ti ofere tot soiul de rahaturi mandrele, poti luat pufuleti simpli, chiar daca au sare (oricum nu va manca foarte multi, mai ales la inceput).
A, iar desteptei care s-a uitat dispretuitor la tine ca nu i-ai dat sucuri de la 2 luni si nici mar cu biscuite de la 3 luni, i-as sugera sa citeasca despre gluten si boala celiaca, si un cald "nu intereseaza pe nimeni ce fac EU cu copilul MEU".
mai intai m-am gandit ca nu ii dau ca erau de alea vrac cu mult mac pe ele si probabil si multa sare,apoi m-am gandit ca si-o baga pe gat intreaga si se ineaca sau ca va reusi sa rupa dar se va ineca.i-am zis doar ca nu ii dau ca se ineaca si au comentat pana n-au mai putut,cum sa nu-i dau la 8 luni si sincer m-au facut sa ma simt prost si ma gandeam ca poate trebuia sa ii dau sa vad ce face,dar acum ma bucur ca am fost tare si nu i-am dat. pufuleti i-am mai dat de cateva ori pana acum si ii plac mult,creca ar manca oricat de multi doar ca nu am eu rabdare ca isi baga si mainile in gura si se mozoleste tot,dar e f buna ideea sa am la mine cand mananca cei de langa el tot felul de rahaturi,multumesc:*
cu desteapta,cum am zis imi pare rau ca am deschis gura.am vrut sa o invat pe ruda mea sa nu mai dea suc de morcov la bebel (si se mai plange ca e constipat si mereu ii pune spuzitor cu glicerina) ca sigur nu s-a documentat si a sarit cunostinta ei si a zis ca are acelasi doctor pe care il are si baietelu ei si uite ca pana la 1 an si ceva i-a mers f bine.#-o,ca morcovu e bun pt vedere, tra la la........si apoi si ruda mea radea si a zis ca asa se face,ca doar nu ii dai mancare sau pireuri,ii dai sucuri,o saptamana de morcov,o saptamana de mar,asa se face,cum,eu nu i-am dat.....au vb in asa fel incat parca ele stiau cel mai bine iar eu eram din alta lume si le-am zis ca fiecare mama alege ce vrea pt copilu ei,dar e bine sa se documenteze mai intai... De-acum nu ma mai bag pt nimeni,nu mai zic nimik la nimeni ...

multumesc tuturor fetelor pt felicitari.
la multe lunite Sebaneilor.
claudele si biutza v-am vazut acum pozele si se vede ca a fost super

roxana1
02.08.2010, 00:04:33
Aaa, deci asa. Si snack-urile ce pot fi? Inclusiv lapte de san? Ca Dragos intre astea 3 mese de solide papa san. E de ajuns asa? Ma gandesc ca de la 1 an as vrea sa-l intarc si nu stiu cu ce voi inlocui sanul...cu laptic de vaca? Si oare i-l dau cu canita cu cioc sau cum? Ca nu i-as mai da biberon daca pana acum nu a vrut, ar fi si culmea, cand unele mame incep sa dezvete bebeii de bibe eu sa incep sa-l invat.
eu am crezut ca nu mai papa san intre astea 3 mese,tu ai zis de san numai dimineata si seara;)).de asta il admiram pe iubirica al tau ca sta atatea ore dupa ce papa 150 ml de piure;))

eliana
02.08.2010, 00:11:30
Hello!
Iaca am facut-o si pe asta: daduram un pagan si-am primit un crestin ;)) fii-mea a fost o cuminte, a chitait numai un pic cand a bagat-o in apa, in rest n-a zis nik, ma intreba taica-meu mai in gluma mai in serios daca nu am sedat copilul :D

Fetele, voi cu ce apa plata faceti laptic la bebei? ca m-am hotarat sa-i dau completare, si nu-mi vine sa-i fac cu apa de la robinet, oricat as fierbe-o. Si intr-adevar Ana ai avut dreptate cu biberoanele TT, ii plac mai mult decat cele de la Avent.

Si din ciclul "stupid question": la blender pot sa fac si un pic de suc de fructe? sau tre' sa-mi iau storcator ca sa produc 3 lingurite de suc?

eliana
02.08.2010, 00:14:34

Eu am nascut in mai, n-am avut haine pentru copil ca stiam ca nu am voie, dar nici nu m-a intrebat nimeni daca am sau nu, mi-au imbracat copilul cu bodyurile lor si gata. Si nici pijamalele mele, am preferat halatele lor, chit ca mari si uneori fara nasturi dar erau racoroase si le schimbau in fiecare zi.
Daca vrei lista cu necesarul de medicamente, iti trimit mesaj privat.

alinutza20
02.08.2010, 09:19:18
neata...
sa-i fie de bine micutei crestine:*:* asteptam poze;)):-p
eu ii fac lapte cu DEVIN apa recomandata de intitutu de pediatrie dar cand nu gasesc folosesc dorna sau borsec:*

roxana1
02.08.2010, 09:27:14
neata
Felicitari pt micuta crestina.Eu folosesc apa Dorna

eluta
02.08.2010, 09:43:48
Noi folosim apa plata Bucovina la 5 l.

AnaM
02.08.2010, 09:44:21
Hello!
Iaca am facut-o si pe asta: daduram un pagan si-am primit un crestin ;)) fii-mea a fost o cuminte, a chitait numai un pic cand a bagat-o in apa, in rest n-a zis nik, ma intreba taica-meu mai in gluma mai in serios daca nu am sedat copilul :D

Fetele, voi cu ce apa plata faceti laptic la bebei? ca m-am hotarat sa-i dau completare, si nu-mi vine sa-i fac cu apa de la robinet, oricat as fierbe-o. Si intr-adevar Ana ai avut dreptate cu biberoanele TT, ii plac mai mult decat cele de la Avent.

Si din ciclul "stupid question": la blender pot sa fac si un pic de suc de fructe? sau tre' sa-mi iau storcator ca sa produc 3 lingurite de suc?

Sa va traiasca micuta crestina!
Am uitat sa zic pentru cele care vor sa incerce bibe TT, sa verifice ca varful de la valva sa nu fie lipit, se mai intampla mai ales la tetinele cumparate separat. Trebuie doar apasat usor pe margini ca se dezlipeste.
Ma bucur mult ca se intelege bine cu ele :*
La blender nu-ti iese suc deloc... Daca nu vrei sa cumperi un storactor de fructe, poti rade mar/morcov pe razatoarea mica si rezultatul il strecori intr-un tifon :)
Apa plata eu folosesc Bucovina cel mai des, Izvorul alb sau Borsec :)

AnaM
02.08.2010, 09:48:06
Deocamdata san e ok, cand va rontai singurel poti sa-i dai grisine, pufuleti (chiar si acum), biscuiti, placintele, bucati de fructe, mozarella cu rosii, soldatei de paine cu unt etc :)

simi_wau
02.08.2010, 10:34:49
Deocamdata san e ok, cand va rontai singurel poti sa-i dai grisine, pufuleti (chiar si acum), biscuiti, placintele, bucati de fructe, mozarella cu rosii, soldatei de paine cu unt etc :)

neata!!!!!
ianisica nu vrea sa pape galbenus?!!!!!! oare ce sa fac sa pape? L- am combinat si cu cartof, si cu legume, si cu branza....nik!!:(

eliana
02.08.2010, 10:35:57
Multumim! >:D< pozici mai spre sfarsitul saptamanii cica, pana atunci poate mai recuperez de la prieteni.
Deci Dorna a iesit castigatoare, mi-a luat sotu' aseara un bax de 6 sticle, o sa-mi ajunga toata luna dat fiind ca deocamdata ii fac cel mult 2 biberoane pe zi. De Devin chiar nu stiam, dar o sa studiez cat de rapid chestiunea.
Cat despre ras fructe pe razatoare si stors, marturisesc ca mi se pare prea complicat :"> ma duc sa-mi iau storcator si sa ma vitaminizez si eu cu ocazia asta :D

alinutza20
02.08.2010, 10:37:40
neata!!!!!
ianisica nu vrea sa pape galbenus?!!!!!! oare ce sa fac sa pape? L- am combinat si cu cartof, si cu legume, si cu branza....nik!!:(

a mea si acu face k toate alea la galbenus/ou..
il mai amestec cu cartof dulce si iaurt si asa il mai vrea.. da nu mereu...

eliana
02.08.2010, 10:47:08
Poze de la baitza si cu jucaria cea noua :D

Apropos, ce fac cu lumanarea de la botez?

Milagros
02.08.2010, 10:52:02
eu am crezut ca nu mai papa san intre astea 3 mese,tu ai zis de san numai dimineata si seara;)).de asta il admiram pe iubirica al tau ca sta atatea ore dupa ce papa 150 ml de piure;))

Heee, as vrea eu. Papa cate 5 min de san inainte de somnic ca asa l-am cam invatat... adica acum in jur de 11 si apoi in jur de 3.

Milagros
02.08.2010, 10:57:34

Aham. Pai i-am mai dat cate un biscuite de la Nestle, cate o bucatica de covrig.... ieri i-am dat o chifteluta de pui...desi era prajita si cu sare, dar nu era deloc uleioasa si oricum mai mult a mozolit-o dar tare i-a mai placut. Pufuletii sunt ok? Ca eu citisem ca se pot ineca cu ei ca se lipesc de cerul gurii.
Placintele facute in casa presupun....sau de care?
Mozarella, deja? Ma gandeam ca nu e voie cu branzeturi din astea ;)) Cred ca am golan mare si nu-mi dau seama si-l hranesc ca pe un bebe mic mic ;))
Pufuleti tu de care iei sa nu fie prea sarati?
Scuze ca te bat asa la cap dar tare is in plop L-)

PS S-au umflat gingiile in fata sus ca niste painite. O sa avem lopateleeeeeee!!!!

Milagros
02.08.2010, 10:58:41
neata!!!!!

Nici Dragos nu e mare amator de out si nici nu am mai insistat. O sa pape el si ou cand mai creste, iar daca nu...inseamna ca imi seamana mie ;))

Milagros
02.08.2010, 11:00:23

Sa va traiasca mica crestina! Ce grasana e! Si burtoasa cum era si Dragos la botez ;))

Noi lumanrea am pastrat-o, am auzit ca altii au dus-o la biserica la fel ca pe cea de cununie.

eliana
02.08.2010, 11:02:34
Sa va traiasca mica crestina! Ce grasana e! Si burtoasa cum era si Dragos la botez ;))

Noi lumanrea am pastrat-o, am auzit ca altii au dus-o la biserica la fel ca pe cea de cununie.

Burtoasa ca face kk o data la 2-3 zile :( da' grasana nu e, numai hainele de ea, ca mi-a luat in greutate la limita inferioara si prin urmare ma bate nasa-mea la cap sa-i dau completare si prin urmare mi-am gasit activitati noi de dat lapte cu biberonul.

AnaM
02.08.2010, 11:02:47
neata!!!!!
Combina-l cu dovleac placintar, la inceput asa l-a acceptat, acum mananca ou intreg cu legume fara probleme :)

AnaM
02.08.2010, 11:03:42

Ce frumoasa e :x
Lumanarea o pastrezi, eu am folosit ceara de la ea sa-i lipesc motzul de un banut cand a facut 1 an :)

Milagros
02.08.2010, 11:04:27
Burtoasa ca face kk o data la 2-3 zile :( da' grasana nu e, numai hainele de ea, ca mi-a luat in greutate la limita inferioara si prin urmare ma bate nasa-mea la cap sa-i dau completare si prin urmare mi-am gasit activitati noi de dat lapte cu biberonul.
Si Dragos tot de la gaze era burtos desi el facea kk f bine, dar nah...era comic cu burtoiul ala asa rotund ;))

eliana
02.08.2010, 11:06:34
Ce frumoasa e :x
Lumanarea o pastrezi, eu am folosit ceara de la ea sa-i lipesc motzul de un banut cand a facut 1 an :)

Merci :)
Buuuuun, deci ne-am lamurit si cu lumanarea, o pastram, unde-oi mai pune-o si pe asta in chichineata mea de casa deja ultra-extra-plina :-\

Rok5ana
02.08.2010, 11:08:23
Eliana, felicitari pentru micutza crestina!

Eu pentru bebe folosesc Bucovina. Si daca tot era vorba de apa....a folosit cineva apa pentru bebei de la Humana?

AnaM
02.08.2010, 11:08:35
Aham. Pai i-am mai dat cate un biscuite de la Nestle, cate o bucatica de covrig.... ieri i-am dat o chifteluta de pui...desi era prajita si cu sare, dar nu era deloc uleioasa si oricum mai mult a mozolit-o dar tare i-a mai placut. Pufuletii sunt ok? Ca eu citisem ca se pot ineca cu ei ca se lipesc de cerul gurii.
Placintele facute in casa presupun....sau de care?
Mozarella, deja? Ma gandeam ca nu e voie cu branzeturi din astea ;)) Cred ca am golan mare si nu-mi dau seama si-l hranesc ca pe un bebe mic mic ;))

PS S-au umflat gingiile in fata sus ca niste painite. O sa avem lopateleeeeeee!!!!

Chiar nu am auzit/citit nicaieri ca pufuletii se lipesc de cerul gurii... Tudor ii inmoaie foarte tare cu saliva, n-am observat niciodata probleme, si el e un mare sensibil cand vine vorba de mancare :))
Chiftelutza de pui nu avea ou intreg?
Placintele de casa, da, fursecuri, ce-o sa mai vrei tu sa-i faci. Mozarella merge de la 10 luni incolo, dar aia mancata bucati, nu merge pasata.
Pufuleti iau Gusto sau de la Lotto parca (nu-s asa lipiciosi si sunt facuti din porumb nemodificat genetic). O sa ma uit sa-ti spun exact daca am zis bine marca.

Felicitari pt lopatele, gata cu vampireala :D

eliana
02.08.2010, 11:08:53
Si Dragos tot de la gaze era burtos desi el facea kk f bine, dar nah...era comic cu burtoiul ala asa rotund ;))

Daaa, eu o fac broscutza si sconcs :)) de moare maica-mea de nervi cand ma aude, dar pe cuvant ca ii zic asa cu dragoste, ma distreaza cuvantul si nu ma gandesc la corespondentul zoologic, ci la o chestie mica, rotunda, pufoasa si alintata o:-)

alinutza20
02.08.2010, 11:10:38
Merci :)
Buuuuun, deci ne-am lamurit si cu lumanarea, o pastram, unde-oi mai pune-o si pe asta in chichineata mea de casa deja ultra-extra-plina :-\

si eu am pastrat-o... cica e bine sa fie arsa ptr sanataea copilului... cand e bolnav.. la o pana de curent..=)) etc:)):))

AnaM
02.08.2010, 11:11:22
Eliana, felicitari pentru micutza crestina!

Eu pentru bebe folosesc Bucovina. Si daca tot era vorba de apa....a folosit cineva apa pentru bebei de la Humana?
Da, am folosit la inceput, cand era bebe f mic si i-am dat completare. Dupa 4-5 luni nu i-am mai dat decat apa plata normala, oricum la un moment dat a ajuns sa bea cate 1 litru si ceva de lapte pe zi si ar fi trebuit sa fac stoc imens, si numai timp de mers la Carrefour nu aveam eu :))

eliana
02.08.2010, 11:12:42
si eu am pastrat-o... cica e bine sa fie arsa ptr sanataea copilului... cand e bolnav.. la o pana de curent..=)) etc:)):))

Buna asta :))

AnaM
02.08.2010, 11:12:51
Daaa, eu o fac broscutza si sconcs :)) de moare maica-mea de nervi cand ma aude, dar pe cuvant ca ii zic asa cu dragoste, ma distreaza cuvantul si nu ma gandesc la corespondentul zoologic, ci la o chestie mica, rotunda, pufoasa si alintata o:-)
Sa vezi pe la 1 an cand mananca mai de toate, cand trage cate un partz >-) Sa vezi atunci sconcsoi :))

alinutza20
02.08.2010, 11:14:20
Sa vezi pe la 1 an cand mananca mai de toate, cand trage cate un partz >-) Sa vezi atunci sconcsoi :))

o daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaa8-|8-|8-|8-|

Rok5ana
02.08.2010, 11:15:44

Te rog sa nu te superi pe mine daca iti spun...dar mai bine ai intreba un pediatru in legatura cu completarea. Si al meu a luat in luna patru la limita inferioara si cand m-am dus la pediatra mi-a zis ca e foarte bine asa si sa ii dau in continuare doar san....asa am facut si in luna 5 (cand pediatra a spus ca tre sa ia 500 gr) a luat 700 gr. :)

eliana
02.08.2010, 11:19:05
Te rog sa nu te superi pe mine daca iti spun...dar mai bine ai intreba un pediatru in legatura cu completarea. Si al meu a luat in luna patru la limita inferioara si cand m-am dus la pediatra mi-a zis ca e foarte bine asa si sa ii dau in continuare doar san....asa am facut si in luna 5 (cand pediatra a spus ca tre sa ia 500 gr) a luat 700 gr. :)

Nu ma supar deloc. Am vorbit si cu dr de familie, iar nasa-mea e pediatru. Mie mi-a luat la limita inferioara si in prima si in a 2-a luna, si nu ii dau completare decat spre dupa-amiaza sau seara, cand sanii sunt mai goi. Si nu-i bag pe gat cu forta, mananca atat cat vrea, si nu vomita dupa, deci chiar se poate sa mai aiba nevoie de un pic de papica in plus.

Rok5ana
02.08.2010, 11:19:53
Da, am folosit la inceput, cand era bebe f mic si i-am dat completare. Dupa 4-5 luni nu i-am mai dat decat apa plata normala, oricum la un moment dat a ajuns sa bea cate 1 litru si ceva de lapte pe zi si ar fi trebuit sa fac stoc imens, si numai timp de mers la Carrefour nu aveam eu :))

Eu inca nu i-am dat apa simpla, ii fac ceai...dar ma gandeam sa ii dau apa Humana simpla cand o incepe diversificarea.

Rok5ana
02.08.2010, 11:23:20
Nu ma supar deloc. Am vorbit si cu dr de familie, iar nasa-mea e pediatru. Mie mi-a luat la limita inferioara si in prima si in a 2-a luna, si nu ii dau completare decat spre dupa-amiaza sau seara, cand sanii sunt mai goi. Si nu-i bag pe gat cu forta, mananca atat cat vrea, si nu vomita dupa, deci chiar se poate sa mai aiba nevoie de un pic de papica in plus.

Aaaaa...nu stiam ca e pediatru ...apoi stie ea ce zice. Ma gandeam ca primesti si tu sfaturi cum primesc si eu de la toata lumea "priceputa" :D

eliana
02.08.2010, 11:33:14
Aaaaa...nu stiam ca e pediatru ...apoi stie ea ce zice. Ma gandeam ca primesti si tu sfaturi cum primesc si eu de la toata lumea "priceputa" :D

Ah, bineinteles ca primesc si din astea, din fericire nu foarte multe, dar le inregistrez, le studiez si apoi hotarasc daca le iau in seama sau le dau ignore fara sa ma nevrozez.
Cel mai nasol este cand cele 2 pareri avizate in care am ceva incredere se bat cap in cap. De exemplu, acuma am dilema cu Rotarixul, una zice sa-l fac, alta sa nu-l fac #-o

alinutza20
02.08.2010, 11:34:53
Ah, bineinteles ca primesc si din astea, din fericire nu foarte multe, dar le inregistrez, le studiez si apoi hotarasc daca le iau in seama sau le dau ignore fara sa ma nevrozez.
Cel mai nasol este cand cele 2 pareri avizate in care am ceva incredere se bat cap in cap. De exemplu, acuma am dilema cu Rotarixul, una zice sa-l fac, alta sa nu-l fac #-o

eu votez cu cea care zice sa nu-l faci:)>-

simi_wau
02.08.2010, 11:43:07
bonnnn...am inteles cu oul....cu dovleac placintar....da' cu ficatul? cum fac cu ficatul??:))

Milagros....eu i-am dat pufuleti dintosului meu ( sar' mana Ana :D) si nu s-au lipit de cerul gurii. Chiar am scandal cu el ca ar manca o punga intreaga daca ar fi de capul lui. Da-i linistita!

roxana1
02.08.2010, 12:21:10
apropo de ficat eu daca nu am ficat de tara ce fac:( ii iau din comert, congelat sau refrigerat? si cat se lasa sa fiarba?

Rok5ana
02.08.2010, 12:27:55
Asa am patit e cu prevenarul.....peditra a zis ca pot sa il fac....medicul e familie ca nu e nevoie....ca is suficiente cele obligatorii......inca nu i-am facut:D

Rok5ana
02.08.2010, 12:32:25
Stie cineva pe unde gasesc de cumparat o cadita de baie gonflabila pt bebe?.....nu pe net:)

Andrusca
02.08.2010, 12:36:58
Hello girls!!! canicula, again :((:((:((
Felicitam Sebaneii (cu intarziere) si pe bebeii dintosi si progresisti! :)
Eliana: felicitari micutei crestine! :)

eliana
02.08.2010, 13:07:58
Asa am patit e cu prevenarul.....peditra a zis ca pot sa il fac....medicul e familie ca nu e nevoie....ca is suficiente cele obligatorii......inca nu i-am facut:D

De Prevenar inca n-am apucat sa vorbesc cu medicul de fam, dar nasa-mea mi-a zis sa nu-l fac.
Acuma ca sa ma doara capul si mai tare, o prietena de pe Infectioase voteaza pentru facut Rotarixul 8-|

eliana
02.08.2010, 13:08:53
Stie cineva pe unde gasesc de cumparat o cadita de baie gonflabila pt bebe?.....nu pe net:)

Parca vazusem mai de mult in Carrefour, dar erau mai maricele, gen piscinutza de pus in curte.

tsimonaiuliana
02.08.2010, 13:09:15
Se mai aude ceva de vaccinul de un an?Ala de la stat ,oare mai apare sau tre' sa-l cumpar.Nu stiu daca sa mai astept:-\

michellina
02.08.2010, 13:09:31
Ziua buna!
Felicitari Eliana pt micuta crestina, e foarte frumusica!
Nu imi zice nimeni cum arata caca bebelului dupa branzica calcica? Ma intereseaza consistenta... poate parea o intrebare ciudata, dar vreau sa stiu daca imi fac griji degeaba sau ba.

tsimonaiuliana
02.08.2010, 13:10:08
Eu galbenusul il dau prin sita si i-l pun in iaurt.Doar asa il papa.

tsimonaiuliana
02.08.2010, 13:11:53
Ziua buna!
Nu imi zice nimeni cum arata caca bebelului dupa branzica calcica? Ma intereseaza consistenta... poate parea o intrebare ciudata, dar vreau sa stiu daca imi fac griji degeaba sau ba.

Branza calcica constipa.Al meu face cam tare dupa ce ii dau branza calcica.

nadiai
02.08.2010, 13:19:01
Buna tuturor,
miresicile cu vechime isi amintesc, sper, de mine.
Am nascut si eu :) un baietel, Razvan, pe 8 iulie. Suntem bine sanatosi, ne-am obisnuit unul cu altul si se pare ca mergem pe drumul cel bun.
Felicitari la toata lumea pentru toate "marile" realizari.
Sper sa gasesc raspunsuri la multe intrebari pe care le am in ultima vreme..si cine stie.. poate chiar reusesc sa raspund si eu la unele...desi e greu de crezut :)) avand in vedere ca avem mamici experimentate :)

Am vazut la magazinul "copilasul tau" - undeva in nicolina.

michellina
02.08.2010, 13:21:34
Branza calcica constipa.Al meu face cam tare dupa ce ii dau branza calcica.

Pai de asta intreb, pt ca David face caca ca o pasta moale dupa branzica si vreau sa stiu daca mai sunt bebeii care fac asa sau numai el... Merci mult pt raspuns!

alinutza20
02.08.2010, 13:23:42
Pai de asta intreb, pt ca David face caca ca o pasta moale dupa branzica si vreau sa stiu daca mai sunt bebeii care fac asa sau numai el... Merci mult pt raspuns!

pai depinde si cu ce i-ai amestecat branzica...

alinutza20
02.08.2010, 13:25:15
Buna tuturor,
Am nascut si eu :) un baietel, Razvan, pe 8 iulie. Suntem bine sanatosi, ne-am obisnuit unul cu altul si se pare ca mergem pe drumul cel bun.
Sper sa gasesc raspunsuri la multe intrebari pe care le am in ultima vreme..si cine stie.. poate chiar reusesc sa raspund si eu la unele...desi e greu de crezut :)) avand in vedere ca avem mamici experimentate :)

bine ai venit sau revenit printre noi:)
felicitari ptr minune si multa rabdare de acum incolo>:D<

Andrusca
02.08.2010, 13:31:31

Andrei face normal (eu ii amestec branza cu tot felul de fructe), dar nepotelul face kk "bobite" dupa branza (indiferent cu ce ii combina) ...

Rok5ana
02.08.2010, 13:34:24
Buna tuturor,

Eu imi amintesc de tine :)
Felicitari pentru flacau. Sa creasca mare si sanatos!

"Copilasul tau" e in spatele blocului la mine...dar n-am intrat niciodata. Cred ca ar fi timpul :D.

nadiai
02.08.2010, 13:42:53
Eu imi amintesc de tine :)
Felicitari pentru flacau. Sa creasca mare si sanatos!

Ce bine :) ca-si amintest cineva de mine..
Multumesc mult... creste creste... a luat cam 400g in greutate

alibd
02.08.2010, 13:49:41
Buna tuturor,

Hei, lume noua! :)
Bine ai revenit!

Simpatic foc Razvan. :x

michellina
02.08.2010, 14:44:25
pai depinde si cu ce i-ai amestecat branzica...

Normal ca depinde cu ce e amestecata, dar scaunul lui David e la fel chiar si cand amestec branza cu banana (la aceasta combinatie ma asteptam sa se constipe).

xxxxx
02.08.2010, 14:56:40
Salut!
Intrebari pentru fetele care au fost cu copiii in vacanta, cum s-au comportat la drum, au stat in scaunel, ati plecat la drum noaptea?
Am un morcov:-SS

alinutza20
02.08.2010, 14:57:21
Normal ca depinde cu ce e amestecata, dar scaunul lui David e la fel chiar si cand amestec branza cu banana (la aceasta combinatie ma asteptam sa se constipe).

pai poate-i iese vreun dinte si atunci clar scaunu ramane pastos indeferent ce i-ai da de papa (care constipa de obicei)

Milagros
02.08.2010, 15:21:36
Chiar nu am auzit/citit nicaieri ca pufuletii se lipesc de cerul gurii... Tudor ii inmoaie foarte tare cu saliva, n-am observat niciodata probleme, si el e un mare sensibil cand vine vorba de mancare :))
Chiftelutza de pui nu avea ou intreg?
Placintele de casa, da, fursecuri, ce-o sa mai vrei tu sa-i faci. Mozarella merge de la 10 luni incolo, dar aia mancata bucati, nu merge pasata.
Pufuleti iau Gusto sau de la Lotto parca (nu-s asa lipiciosi si sunt facuti din porumb nemodificat genetic). O sa ma uit sa-ti spun exact daca am zis bine marca.

Felicitari pt lopatele, gata cu vampireala :D

Ba cred ca avea ou chifteluta, dar doar a mozolit-o asa... vad ca nu are nimic...nici o bubuta.
La placintele cred ca merge si un pic de zahar, nu? Ma gandesc ca treptat tre sa bagam si zaharul.
Chiar o sa-i iau si eu pufuleti daca zici ca la Tudorelu' e ok cu ei. Serios ca eu citisem ca is periculosi.

Multumim, abia avem gingiute placintele, mai e pana sparg. Eu ziceam ca i-au iesit asa greu dintii si ma gandeam ca la 1 an abia o sa aiba vreo 4 si cand colo iaca ce spor a avut ;))

Milagros
02.08.2010, 15:22:55

Eu ii ziceam bondar rotund in pantec si Costache cand regurgita si asa se mai ofensa soacra-mea /:) Nici nu ma gandeam ca se gandeste ca-i zic asa altfel decat cu drag.

Andrusca
02.08.2010, 15:23:41
Salut!
Intrebari pentru fetele care au fost cu copiii in vacanta, cum s-au comportat la drum, au stat in scaunel, ati plecat la drum noaptea?

deci, in primul rand, lasa morcovul acasa ca ocupa loc in masina :)) :))
acum serios vb: spre mare am plecat noaptea si a fost mult mai bine decat la intoarcere (cand am plecat ziua pe la 11..si pe ploaie :D); deci la plecare a dormit / motait...rontait diverse chestii..cantat cu mami / tati..uitat pe carticica cu animalute, etc etc; am facut pauze sa luam aer; a stat in scaunel mai mult decat ne asteptam (la cat e de zbantuit, doar il stii :-p), l-am mai luat in brate cand chiar nu se mai putea..cam asa a fost la noi
la intoarcere a fost ceva mai dificil...dar a trecut :)
drum bun si have fun!!!!!! :)>-:)>-

Milagros
02.08.2010, 15:25:15
Eu inca nu i-am dat apa simpla, ii fac ceai...dar ma gandeam sa ii dau apa Humana simpla cand o incepe diversificarea.

Eu ii dau Dorna plata si uneori - rareori - Borsec sa bea de sete. Ceai nu i-am dat nici acum. Apa bea f bine, sunt multumita, ii place simpla ca am incercat si cu un pic de lamaie sau portocala dar nu a fost asa incantat.

Vai ce am ras cu sconcsoii vostri =))

Milagros
02.08.2010, 15:27:10
bonnnn...am inteles cu oul....cu dovleac placintar....da' cu ficatul? cum fac cu ficatul??:))

Milagros....eu i-am dat pufuleti dintosului meu ( sar' mana Ana :D) si nu s-au lipit de cerul gurii. Chiar am scandal cu el ca ar manca o punga intreaga daca ar fi de capul lui. Da-i linistita!

Buei, eu ficat nu i-am dat ca n-am de unde lua de tara deci... Oua de oras ii dau dar ficat parca nu m-as risca daca te gandesti ca e un organ filtru.

Cam cati pufu ii dai? Nu-i dai cat vrea el?

Milagros
02.08.2010, 15:27:53

La Carrefour sau la Condore am vazut super ieftine.

Milagros
02.08.2010, 15:29:15
Ziua buna!

S-a constipat cumva? Am o prietena care s-a plans de asa ceva. La noi nu retin sa fi fost deosebit...

Milagros
02.08.2010, 15:31:46
Bine ai revenit Nadiai. Chiar ma intrebam cand dai pe la noi ;))
Sa va traiasca flacaul si sa creasca mare!

nadiai
02.08.2010, 15:36:20
Bine ai revenit Nadiai. Chiar ma intrebam cand dai pe la noi ;))
Sa va traiasca flacaul si sa creasca mare!
Pe aici sau chiar... pe la voi :P..
pe aici am citit tot timpul..

Milagros
02.08.2010, 15:41:04
Pe aici sau chiar... pe la voi :P..
pe aici am citit tot timpul..

Pe aici ca pe la noi imi imaginez ca nu mai ai cum. Poate venim noi pe la voi cand se permit vizitele sa-l cunoastem pe Razvanel si sa-i facem cunostinta si cu Dragos :D

Anmari
02.08.2010, 15:46:47
Neatza si la noi,

Si aici e caldura mare mare, inca n-am reusit sa mergem la plaja :( ... speram sa ne ducem in seara asta.
Si ca sa fie totul inceput cu peripetii dupa un drum interminabil pentru mine pana la Cluj in care mi-a fost rau si am vomat :(( cand am ajuns pe aeroport surpriza .. avionul avea intirziere 5 ore :(( ... si uite asa stai cu copil mic in aeroport unde nu tu nimic ptr incalzit apa, nu tu pat, nu tu confort :(( ... a fost crunt, copilul meu mi-a adormit la ora 12.30 in loc sa doarma la aceea ora si sa primeasca bibe 2.

N-am mers pana acum cu companie lowcost, dar nici n-o sa mai mergem de acum inainte si nici n-o sa mai experimentam plecand de la cluj :(( .. de acum daca nu e avion direct iasi si nu mai mergem.

Speram ca macar sejurul sa fie pe masura si sa nu mai intimpinam probleme.

Va pup si va mai tin la curent, daca intereseaza pe careva ;))

nadiai
02.08.2010, 15:47:50
Pe aici ca pe la noi imi imaginez ca nu mai ai cum. Poate venim noi pe la voi cand se permit vizitele sa-l cunoastem pe Razvanel si sa-i facem cunostinta si cu Dragos :D
cu mare drag.. cand sunteti in "zona"..

Anmari
02.08.2010, 15:50:33
Salut!

Ariana a suportat drumul mai bine ca mine. Am plecat din Tg Neamt la ora 10.30 si am ajuns la cluj la 17.30, deci am mers ceva drum. Am facut cate 4 opriri de cate 15 - 25 min (una a fost ptr ca am vomat eu si alta ptr ca a vomat Ariana :(( )
De stat a stat in scaunel, dar noi am prins si cele 2 somnuri de zi pe care le are. Dar a stat si in brate la mine, ptr ca s-a plictisit si plangea in scaunel. Eu spun sa mergeti din timp si sa faceti opriri scurte de 15 min, face bine la bebe.

Milagros
02.08.2010, 15:51:36
Neatza si la noi,

Si aici e caldura mare mare, inca n-am reusit sa mergem la plaja :( ... speram sa ne ducem in seara asta.
Si ca sa fie totul inceput cu peripetii dupa un drum interminabil pentru mine pana la Cluj in care mi-a fost rau si am vomat :(( cand am ajuns pe aeroport surpriza .. avionul avea intirziere 5 ore :(( ... si uite asa stai cu copil mic in aeroport unde nu tu nimic ptr incalzit apa, nu tu pat, nu tu confort :(( ... a fost crunt, copilul meu mi-a adormit la ora 12.30 in loc sa doarma la aceea ora si sa primeasca bibe 2.

N-am mers pana acum cu companie lowcost, dar nici n-o sa mai mergem de acum inainte si nici n-o sa mai experimentam plecand de la cluj :(( .. de acum daca nu e avion direct iasi si nu mai mergem.

Cu Wizzair cumva? Ca am auzit si eu ce faze fac si ce intarzieri au. Din motive de astea am ales noi sa plecam din Iasi si sper sa fie compania serioasa (Austrian Airlines) ca nu e lowcost.

Anmari
02.08.2010, 15:55:27
Cu Wizzair cumva? Ca am auzit si eu ce faze fac si ce intarzieri au. Din motive de astea am ales noi sa plecam din Iasi si sper sa fie compania serioasa (Austrian Airlines) ca nu e lowcost.

Dap cu Wizzair, eu nu va recomand sa mergeti cu lowcost :(( ... noi am vrut cu tarom din iasi dar cand ne-am hotarat deja erau biletele 1000 si ceva de euro, asa ca am ales wizzair cu 400 euro

Milagros
02.08.2010, 16:02:16
Dap cu Wizzair, eu nu va recomand sa mergeti cu lowcost :(( ... noi am vrut cu tarom din iasi dar cand ne-am hotarat deja erau biletele 1000 si ceva de euro, asa ca am ales wizzair cu 400 euro

Pai asta ziceam ca nu e lowcost Austrian A. si e si din Iasi. E mai scump dar am zis ca nu ne riscam nici macar din Bacau sa plecam ca nah, nu se stie ce vsi cum cu un bebe mic.
Aveti grija si la intoarcere ca Wizz is vestiti pentru intarzieri, deci inarmati-va cu rabdare.
Noi am dat 500 euro si am luat biletele cu aproape 2 luni inainte.

Andrusca
02.08.2010, 16:11:16

Anmari, ne bucuram ca ati ajuns cu bine..desi cu peripetii :( :(
va dorim mult soare, bronzare placuta si desigur ca mai asteptam vesti de la voi :)

stiu si eu ca wizz air are intarzieri mai mereu si nu doar de la cluj, ci din toate orasele unde opereaza....

LauraF
02.08.2010, 16:28:56
Hello fetele!
Pe fuga va citesc, sunt ceva mai ocupata. In plus Luca e tare bolnavior, e racit iar, marait, sta numai lipit de mine... Nici vara vad ca nu am scapat :(

Petra_Petra, Milagros, eu l-am tinut pe Luca f. f. mult in premergator, si uite ca nu merge pe varfuri. Cred ca depinde de la caz la caz. Dar da, e adevarat ca bebelusii isi dau drumul la mers mai repede fara premergator, insa e mai mult chin pentru mamica. Mie imi era drag sa-l vad cum misca pe langa mine, in plus era asa fericit ca are libertate de miscare!

Simona, felicitari pentru alegerile lui David! Aveau nevoie fetele si de un tip bine, sportiv si cu bani! :D

Eliana, felicitari pt micuta crestina! :x
La multe lunite sarbatoritilor pe care i-am ratat!

Simi_wau, eu ii mai faceam galbenusul frecat/blenduit cu avocado si al meu papa cu placere.>:D< Acum oul fiert e preferatul lui! Ficatul il fierbi in apa cu o bucatica de ceapa si/sau morcov. Cand a fiert il scoti si il blenduiesti cu putina zeama in care a fiert sau cu putin lapte. Ar trebui sa iasa ca o crema. Ca garnituri ii dai piure, pilaf sau alte legume.

Roxana, eu cumpar doar ficat din comert ca nu am de unde sa iau de tara. Am insa grija sa fie proaspat (scrie pe eticheta cand e ambalat si cand expira). Acasa il spal, il portionez in pungute si il bag la congelator. Il decongelez cand am nevoie si il fierb normal (cca 30 min).

Tsimonaiuliana, eu ii dadeam branza calcica blenduita cu zeama de portocala si iesea bine afara. >:D<

Anmari, sa aveti parte de un concediu mununat! Daca nu mai alaptezi cumpara pastilute pentru rau de masina sau guma de calatorie pt rau de miscare. Si eu am probleme pe masina, stiu cat de neplacut e /:)
Macar la tine avionul a avut intarziere, dar se poate mai rau. Nasul meu a mers pana la Timisoara de unde trebuia sa ia avionul mai departe. Cand colo, surpriza, zborul a fost anulat! :D Si era cu sotia, copiii, bagaje... /:)

simi_wau
02.08.2010, 16:40:52
[QUOTE=LauraF;3488281]Hello fetele!
Pe fuga va citesc, sunt ceva mai ocupata. In plus Luca e tare bolnavior, e racit iar, marait, sta numai lipit de mine... Nici vara vad ca nu am scapat :(

Simi_wau, eu ii mai faceam galbenusul frecat/blenduit cu avocado si al meu papa cu placere.>:D< Acum oul fiert e preferatul lui! Ficatul il fierbi in apa cu o bucatica de ceapa si/sau morcov. Cand a fiert il scoti si il blenduiesti cu putina zeama in care a fiert sau cu putin lapte. Ar trebui sa iasa ca o crema. Ca garnituri ii dai piure, pilaf sau alte legume.

sar' mana!! pupam baiatul sa se faca bine.
Milagros....ei ii dau cam 10 pufu. Mi-e frica sa-i dau mai multi.
Noua ne aduce cineva cate 5 gaini de la tara pe sapt....si socrela imi da mie ficatii :))

madinai
02.08.2010, 16:41:31
acum ceva timp erau la bi..fa.., magazinul din cug

AnaM
02.08.2010, 17:17:07
Buna tuturor,

Heeeeei, bine ati revenit in noua formula! Sa va traiasa puiul, sa fie sanatos si fericit si tu sa dai mai des pe la noi de-acum inainte :D
Mi-a zis sotul ca te-a vazut cu burtica si tare m-am mai bucurat :love:

Petra_petra
02.08.2010, 17:19:16

Dragos are acum 9 kg.

Buna fetelor!

Nu sta mai mult de 1 minut nesustinut, parca ar avea o bila in loc de fundulet, e tare comic:D, face el echilibristica dar foarte rapid se duce ori in fata ori pe laterale. Il pun si intre perne dar se pare ca la el o sa mai dureze ceva timp, astept...

Ce bine mananca Dragosel, al meu e fan san! vrea san cam dupa fiecare masa si intre cele doua mese de solide, am tot incercat cu apa, ceai in schimbul sanului, dar nu vrea, tipa, face asa de urat incat cedez8-|
Si asa imi ia el in greutate mai ales ca de cand cu dintele asta care iese mananca des noaptea... l-a cantarit asistenta astazi si are 10kg si 200 gr, si 72cm ...ufff si eu credeam ca are 9800 si ca nu a mai luat in greutate.
Eu cred ca am sa mai astept cu a treia masa ca daca ia asa bine in greutate cu doua mese solide de 130 gr-150 si san nu vad rostul sa ma grabesc (recunosc ca mi-e frica sa nu ia si mai mult in greutate)

Pupici!>:D<

Petra_petra
02.08.2010, 17:24:47
La multe lunite lui Sebastian Stefan!! sa fie sanatos, harnic si norocos!!!!

(poze de la mare aici (http://picasaweb.google.ro/sebastian.teodoru/Olimp2010?authkey=Gv1sRgCKG-z5S__YbNXw#))

Multumim pt urari si va pupam cu drag!! Acusi acusi ne taiem motzul..deja sunt melancolica :smile:

Foarte dragute pozele de la mare, sunteti foarte frumosi! Ai putea sa imi spui te rog de unde ai luat colacul cu chilotei?:-p

Green_Eyes
02.08.2010, 17:49:54
Buna tuturor,

Sa va traiasca! E un dulce, v-am vazut la plimbare saptamana trecuta in parcul din Alexandru :)

Green_Eyes
02.08.2010, 17:52:39
Neatza si la noi,

Distractie placuta! Te mai asteptam cu impresii si poze!:D

Petra_petra
02.08.2010, 17:53:33
Petra pupam dintzosu'!

Multumim la fel!!!

Hello!

Sa va traiasca micuta crestina>:D< Eu ii faceam laptele cu apa plata Dorna sau Borsec:-p

Eu de ieri i-am luat Gusto si mananca foarte incantat, nu a patit nimic de la ei, doar ca bea mai multa apa dupa:-p
Felicitari pt lopatele!>:D<

nadiai
02.08.2010, 18:24:17
Heeeeei, bine ati revenit in noua formula!
Mi-a zis sotul ca te-a vazut cu burtica si tare m-am mai bucurat :love:
Multumim mult :) - "burtica" e putin spus..:)).

Sa va traiasca! E un dulce, v-am vazut la plimbare saptamana trecuta in parcul din Alexandru :)
Mutumim...ne plimbam in fiecare zi.. data viitoare trage-ma de maneca :)..

Petra_petra
02.08.2010, 18:40:57
Buna tuturor,

Felicitari pentru baietel, sa creasca mare si frumos si sa asculte de parinti!!!>:D<

tsimonaiuliana
02.08.2010, 19:27:04
Laura, sanatete lui Luca!>:D<

Anmari, va doresc sa aveti parte doar de zile placute.Sa intri si sa ne mai povestesti.

gabriela_rgh
02.08.2010, 20:59:14
Multumim mult :) - "burtica" e putin spus..:)).

Mutumim...ne plimbam in fiecare zi.. data viitoare trage-ma de maneca :)..
Sa va traiasca Razvanel!Felicitari Nadia!:D:D>:D<

Milagros
02.08.2010, 21:04:29
Buna fetelor!

Nu sta mai mult de 1 minut nesustinut, parca ar avea o bila in loc de fundulet, e tare comic:D, face el echilibristica dar foarte rapid se duce ori in fata ori pe laterale. Il pun si intre perne dar se pare ca la el o sa mai dureze ceva timp, astept...

Ce bine mananca Dragosel, al meu e fan san! vrea san cam dupa fiecare masa si intre cele doua mese de solide, am tot incercat cu apa, ceai in schimbul sanului, dar nu vrea, tipa, face asa de urat incat cedez8-|
Si asa imi ia el in greutate mai ales ca de cand cu dintele asta care iese mananca des noaptea... l-a cantarit asistenta astazi si are 10kg si 200 gr, si 72cm ...ufff si eu credeam ca are 9800 si ca nu a mai luat in greutate.
Eu cred ca am sa mai astept cu a treia masa ca daca ia asa bine in greutate cu doua mese solide de 130 gr-150 si san nu vad rostul sa ma grabesc (recunosc ca mi-e frica sa nu ia si mai mult in greutate)

Pupici!>:D<

Parca ti-am mai zis cu statul in fund...calma...stii Dragos ce greu a stat si iaca acum se ridica singurel, a recuperat f repede. Acum numai in fund ar sta ca dupa san eu il mai pun culcat, am ramas cu oroarea de regurgitare ...brrr...
Dragos in ultimele 2 luni nu a mai luat asa mult in greutate mai ales de cand e si mai mofturici la solide, cred ca de la dinti ca ies asa ca nebunii, dar is multumita, eu zic ca 9 kile la 8 luni e f bine.
Mai lasa masa a treia daca e asa grasunel, ai timp, eu recunosc ca le-am cam grabit, habar n-am de ce am facut asa dar de acu' asa ramane.
Ti-am zis ca si Dragos mai papa san intre mese daca e somnorici ca asa adoarme mai repede.

alinutza20
02.08.2010, 22:04:57
anmari cum a fost in avion? ai tinut fata in brate? cum s-a comportat la decolare/aterizare? ms :)

Anmari
02.08.2010, 22:19:24
anmari cum a fost in avion? ai tinut fata in brate? cum s-a comportat la decolare/aterizare? ms :)

da, trebuie sa o tii in brate. iti dau o centura care se adauga la a ta si o legi pe ea. am avut noroc ca a adormit, dar un bebe de seama arianei a plans 3 ore incontinuu ... sper din suflet moni sa nu aiba astfel de probleme ... o sa vedem la intoarcere cum se va comporta.

azi a facut prima ei baie in mare, dar ce jale la scos din apa si la sters ... a fost foarte fascinata de apa, nisip, oameni, concluzie - place mult tare arianei la mare.

alinutza20
02.08.2010, 22:24:44
da, trebuie sa o tii in brate. iti dau o centura care se adauga la a ta si o legi pe ea. am avut noroc ca a adormit, dar un bebe de seama arianei a plans 3 ore incontinuu ... sper din suflet moni sa nu aiba astfel de probleme ... o sa vedem la intoarcere cum se va comporta.

azi a facut prima ei baie in mare, dar ce jale la scos din apa si la sters ... a fost foarte fascinata de apa, nisip, oameni, concluzie - place mult tare arianei la mare.

din fericire noi facem doar o ora jumate... tare-mi fac griji dar asta e..

ma bucur tare mult ca-i place.. abia astept sa vad cum reactioneaza si mandra mea :)):))

Green_Eyes
02.08.2010, 22:49:39
A recoltat cineva urina pentru sumar de urina la bebici? Trebuie spalat mai intai? Cum se prinde punga aia?
Am nevoie urgent de un raspuns[-o<

Rok5ana
02.08.2010, 22:53:15
Salut!

Noi am mers destul de mult cu masina....in cea mai mare parte a timpului a stat in scaunelul lui, a dormit...dar a avut si episoade scurte de mofturi in care l-am luat in brate. Noaptea mergi cel mai bine cu el... Noi am fost sapt trecuta la Bucuresti si cand ne-am intors, ne-am intors noaptea (am plecat de acolo pe la 9 seara). A dormit linistit tot drumul.

roxana1
02.08.2010, 22:57:22
A recoltat cineva urina pentru sumar de urina la bebici? Trebuie spalat mai intai? Cum se prinde punga aia?
Am nevoie urgent de un raspuns[-o<
noi miercuri dim facem analizele si atunci o sa vad si eu cum e cu punga aia,imi pare rau ca nu stiu sa iti explic ca nu am desfacut punga...am citit ca trebuie spalat cu apa si sapun si nu trebuie sters,lasat asa sa se usuce. pe youtube eu nu am gasit filmulete dar asistenta de la laborator mi-a zis ca tre sa-i bag cucu in gaura pungii,lipesc de piele,ca are un lipici punga si sunt atenta sa nu se desprinda,apoi leg punga cu ceva si o duc la ei,si 10 ml a zis ca sunt de ajuns. a patit ceva tudor? sper ca te-am ajutat cu ceva,poate cand desfaci punga intelegi mai bine

Green_Eyes
02.08.2010, 22:59:12
noi miercuri dim facem analizele si atunci o sa vad si eu cum e cu punga aia,imi pare rau ca nu stiu sa iti explic ca nu am desfacut punga...am citit ca trebuie spalat cu apa si sapun si nu trebuie sters,lasat asa sa se usuce. pe youtube eu nu am gasit filmulete dar asistenta de la laborator mi-a zis ca tre sa-i bag cucu in gaura pungii,lipesc de piele,ca are un lipici punga si sunt atenta sa nu se desprinda,apoi leg punga cu ceva si o duc la ei,si 10 ml a zis ca sunt de ajuns. a patit ceva tudor?

Nu a patit nimic, insa trebuie sa facem analizele care se fac la 1 an si maine dimineata avem programare, tot la Medical Test. Am sa vad daca ma descurc, daca nu o sa mai incerc si altadata. Mersi de raspuns!>:D<

Rok5ana
02.08.2010, 22:59:24
La Carrefour sau la Condore am vazut super ieftine.
Sunt la Carrefour? Cum de n-am vazut..... nu ma refer la piscinute....vreau ceva de genu' asta (http://www.copilasul.ro/cadita-gonflabila-olmitos-p-2979.html?osCsid=90beeb201adeee914f94d3830d8180c3) ....sa spal copchilu' cand mai plec de acasa...

roxana1
02.08.2010, 23:02:06
Hello fetele!

Roxana, eu cumpar doar ficat din comert ca nu am de unde sa iau de tara. Am insa grija sa fie proaspat (scrie pe eticheta cand e ambalat si cand expira). Acasa il spal, il portionez in pungute si il bag la congelator. Il decongelez cand am nevoie si il fierb normal (cca 30 min).

multumesc mult de raspuns,chiar ma gandeam ca nu mi-a raspuns nimeni si paginile tot mergeau.:*.deci iei refrigerat,nu congelat

Rok5ana
02.08.2010, 23:03:37
Neatza si la noi,

:-SS:-SSVai de mine!!!... si eu vreau sa plec cu avionu' cu copchilu'.....

roxana1
02.08.2010, 23:07:15
Nu a patit nimic, insa trebuie sa facem analizele care se fac la 1 an si maine dimineata avem programare, tot la Medical Test. Am sa vad daca ma descurc, daca nu o sa mai incerc si altadata. Mersi de raspuns!>:D<
cu placere.de curiozitate,cu trimitere?si de cand v-ati facut programarea? daca te descurci sa ma inveti si pe mine,temerea mea e ca n-o sa faca pipii sau ca nu stiu cu ce sa leg punga

michellina
02.08.2010, 23:08:55

In caz ca mai citesti pana dimineata, noi i-am recoltat lui David urina in punga de care zici si de recolteaza destul de usor la baieti: bagi cucul, lipesti bine in jurul lui si astepti sa faca. Pb este ca acum e foarte cald si ei transpira, iar lipiciul ala nu e atat de rezistent, asa ca ar fi recomandat sa-l lasi cu pampersul desfacut ca sa nu ai surpriza ca a facut pipi in pampers si nu in punga. De spalat, trebuie spalat foarte bine, mai ales pt urocultura, trebuie si decalotat si sters bine cu vata uda in de jur imprejur. Sper ca ti-am fost de ajutor. Spor la recoltat!

michellina
02.08.2010, 23:10:39
cu placere.de curiozitate,cu trimitere?si de cand v-ati facut programarea? daca te descurci sa ma inveti si pe mine,temerea mea e ca n-o sa faca pipii sau ca nu stiu cu ce sa leg punga

Punga nu trebuie legata, iti recomdand sa cumperi un urocultor si versi urina in el ca sa nu te mai chinui inutil.

michellina
02.08.2010, 23:14:16
Intrebarea mea legata de scaunul bebeilor dupa masa de branzica (indiferent de combinatie) era ca sa aflu daca vreun bebe face caca de consistenta pastoasa spre moale dupa. David nu se constipa dupa branzica si consistenta de care zic nu e de la dinti, pt ca mereu e asa. Chiar nu i-am dat vreo 2 saptamani de proba si tot asa face; deci sunt doar curioasa daca mai e vreun caz de genul asta.

roxana1
02.08.2010, 23:16:05
In caz ca mai citesti pana dimineata, noi i-am recoltat lui David urina in punga de care zici si de recolteaza destul de usor la baieti: bagi cucul, lipesti bine in jurul lui si astepti sa faca. Pb este ca acum e foarte cald si ei transpira, iar lipiciul ala nu e atat de rezistent, asa ca ar fi recomandat sa-l lasi cu pampersul desfacut ca sa nu ai surpriza ca a facut pipi in pampers si nu in punga. De spalat, trebuie spalat foarte bine, mai ales pt urocultura, trebuie si decalotat si sters bine cu vata uda in de jur imprejur. Sper ca ti-am fost de ajutor. Spor la recoltat!
o intrebare:cam in cat timp dupa ce i-ai pus punga a facut?
green_eyes,uite ce am gasit
Instructiuni de recoltare la sugar:
1. curatati aria genito-urinara a copilului cu apa si sapun.
2. nu tamponati zona curatata pentru a accelera uscarea; nu aplicati creme, uleiuri sau pudre pediatrice.
3. atasati ferm de zona genito-urinara punga pediatrica de recoltare a urinei, astfel: dezlipiti banda protectoare din jumatatea inferioara a pungii si fixati portiunea adeziva la nivelul perineului; cand jumatatea de jos a pungii este fixata, dezlipiti partea superioara a benzii si continuati aplicarea portiunii adezive, asigurandu-va ca orificiul urinar a fost inclus in punga.
4. imediat dupa ce copilul urineaza in punga de recoltare, aceasta se dezlipeste si se transporta la laborator in conditii corespunzatoare.
FOARTE IMPORTANT!
- preveniti contaminarea probei de urina la transferul ei in recipientul de plastic; aveti grija sa nu atingeti containerul.
- refrigerati proba imediat dupa recoltare si trimiteti-o la laborator in aceeasi zi.

roxana1
02.08.2010, 23:18:38
Punga nu trebuie legata, iti recomdand sa cumperi un urocultor si versi urina in el ca sa nu te mai chinui inutil.
uf,ma gandeam eu dar de acolo mi-a zis ca tre sa o leg eu cu ceva si m-am gandit ca poate asa e mai bine ca sa nu mut eu urina dintr-un loc in altul.....

Green_Eyes
02.08.2010, 23:19:15

Da, cu trimitere..ca altfel, mergeam la Synevo..Programarea am facut-o saptamana trecuta, dar nu mai stiu cand..cred ca i ziua cand ai facut-o si tu ca parca se discutase atunci pe forum de Medical T.
Eu ma gandeam sa umblu dupa el cu paharul sa faca pipi cand se trezeste=))
Poti incerca sa legi punga cu un elastic mai gros din ala pentru borcane, ar fi o idee..:D

michellina
02.08.2010, 23:27:49
uf,ma gandeam eu dar de acolo mi-a zis ca tre sa o leg eu cu ceva si m-am gandit ca poate asa e mai bine ca sa nu mut eu urina dintr-un loc in altul.....

Pai o muti cu grija, sa nu se contamineze si gata... cred ca mai usor se contamineaza prin legarea pungii cu "ceva". Despre cat de repede a facut pipi......... pot sa te ajut prin recomandarea sa ii pui punga cat mai dimineata, cu o ora inainte de a se trezi.

roxana1
02.08.2010, 23:28:13
Da, cu trimitere..ca altfel, mergeam la Synevo..Programarea am facut-o saptamana trecuta, dar nu mai stiu cand..cred ca i ziua cand ai facut-o si tu ca parca se discutase atunci pe forum de Medical T.
Eu ma gandeam sa umblu dupa el cu paharul sa faca pipi cand se trezeste=))
Poti incerca sa legi punga cu un elastic mai gros din ala pentru borcane, ar fi o idee..:D
si eu ma gandeam la pahar inainte sa aflu de pungute=)) da mi-e ca o sa faca in pampers fix inainte de a-i pune eu punga si apoi stau mult si bine si astept sa faca si el sta nemancat:-SS,sau ca va face fix cand ma chinui sa-i pun punga.... Doamne ajuta[-o<
m-am gandit eu la elastic de ala dar am zis ca nu cred ca e buna ideea mea trasnita:D

roxana1
02.08.2010, 23:33:53
Pai o muti cu grija, sa nu se contamineze si gata... cred ca mai usor se contamineaza prin legarea pungii cu "ceva". Despre cat de repede a facut pipi......... pot sa te ajut prin recomandarea sa ii pui punga cat mai dimineata, cu o ora inainte de a se trezi.
mersi mult...o sa ii cumpar maine un borcanel. m-am gandit eu ca ar fi bine sa ii pun punga cu o ora inainte de a se trezi ca sa nu faca inainte de a-i pune punga,dar sigur se trezeste in timp ce ii pun punga si apoi nu mai adoarme si sta si urla de foame pana ce terminam noi de facut analizele.nu zi ca al tau nu s-a trezit

calina
02.08.2010, 23:34:29
si eu ma gandeam la pahar inainte sa aflu de pungute=)) da mi-e ca o sa faca in pampers fix inainte de a-i pune eu punga si apoi stau mult si bine si astept sa faca si el sta nemancat:-SS,sau ca va face fix cand ma chinui sa-i pun punga.... Doamne ajuta[-o<
m-am gandit eu la elastic de ala dar am zis ca nu cred ca e buna ideea mea trasnita:D
Ca sa nu se contamineze, ia si o seringa sterila si cu acul de la seringa faci o gaura jos in punga si pe acolo faci transferul in recipientul steril.:)
Scuze de interferenta:)

Green_Eyes
02.08.2010, 23:35:05

Pai si cand il mai speli?

Roxana, tu de ce vrei sa ii iei proba?

PS. Noapte buna:D

roxana1
02.08.2010, 23:42:34
Pai si cand il mai speli?

Roxana, tu de ce vrei sa ii iei proba?
dupa episodul ala nasol vreau sa vad daca acum e totul ok.atunci mi-a zis dr ca facem dupa o saptamana dupa ce e totul mai bine,si ii dadusem si antibiotic de urgenta. acum imi e tare frica si pt el,si ca n-o sa ma descurc si il chinui......

roxana1
02.08.2010, 23:43:42
Ca sa nu se contamineze, ia si o seringa sterila si cu acul de la seringa faci o gaura jos in punga si pe acolo faci transferul in recipientul steril.:)
Scuze de interferenta:)
mersi >:D<

biutzaxx
02.08.2010, 23:49:15
Foarte dragute pozele de la mare, sunteti foarte frumosi! Ai putea sa imi spui te rog de unde ai luat colacul cu chilotei?:-p
multumim...sebastian e frumos, eu grasuna...8-|
colacul l-am luat de la mare dar sigur gasesti si pe la noi la tarabe , cu chilotei dar nush daca si cu palmier :)

gabriela_rgh
03.08.2010, 08:10:49
multumim...sebastian e frumos, eu grasuna...8-|
colacul l-am luat de la mare dar sigur gasesti si pe la noi la tarabe , cu chilotei dar nush daca si cu palmier :)
Eu nu am vazut nici o grasuna..doar o mamica frumoasa:).De Sebanel nu mai zic..e un dulce si un smecher:x:x:x.

AnaM
03.08.2010, 08:55:00
Sunt la Carrefour? Cum de n-am vazut..... nu ma refer la piscinute....vreau ceva de genu' asta (http://www.copilasul.ro/cadita-gonflabila-olmitos-p-2979.html?osCsid=90beeb201adeee914f94d3830d8180c3) ....sa spal copchilu' cand mai plec de acasa...
Eu faceam dus cu el in brate.
In magazine n-am vazut cadite gonflabile, dar am vazut barcute care au si fundul gonflabil si costa 13 lei bucata :) Ma gandesc ca le poti folosi usor pe post de cadita... Asta daca nu gasesti cadita.

Neata!

biutzaxx
03.08.2010, 09:24:10
Eu nu am vazut nici o grasuna..doar o mamica frumoasa:).De Sebanel nu mai zic..e un dulce si un smecher:x:x:x.
daaa, smecher e, din ochi se vede ...ca toti baieteii .. Mama imi zicea ca sa ma pregatesc sa ma cheme diriginta in fiecare saptamana la scoala pt trasnai si pozne, ea stie din experienta :D

adnada
03.08.2010, 09:28:46
fetele am si eu nevoie de ajutor
sambata nepotelul meu face un anisor - si mama lui vrea cadou jucarii - ce as putea sa-i iau mai deosebit si de unde (si nici chiar ff scump)
pupam toti bebeiiiii>:D<

biutzaxx
03.08.2010, 09:31:21
In magazine n-am vazut cadite gonflabile, dar am vazut barcute care au si fundul gonflabil si costa 13 lei bucata :) Ma gandesc ca le poti folosi usor pe post de cadita... Asta daca nu gasesti cadita.

Neata!
eu acum il spal la dush asa: in cada pun un burete ca sa nu alunece si se tine in picioare de marginea cazii iar eu il dushezff bine si cand am fost plecata prin alte parte, la fel am facut doar ca il tinea sotul ca erau cadite de la cabine de dush si nu se putea tine de ele pt ca sunt prea joase..treaba asta o facem de cand avea el 3 luni :D ...

biutzaxx
03.08.2010, 09:32:34
sambata nepotelul meu face un anisor - si mama lui vrea cadou jucarii - ce as putea sa-i iau mai deosebit si de unde (si nici chiar ff scump)
buna intrebarea !

voi ca mamici, ce ati luat puilor vostri la 1 anisor??

AnaM
03.08.2010, 09:42:53
Intrebase si alexa acum cateva zile ;)) Daca imi amintesc bine, i-am raspuns asa: un leagan (daca are de ce sa-l agate), o roaba de plastic cu jucarii (daca merge), o piscinuta gonflabila cu un set de 100 de bile, o masinuta de calarit (http://www.amazon.co.uk/Mookie-Peppa-Pig-Basic-Ride/dp/B001D5O3G8/ref=sr_1_6?ie=UTF8&s=toys&qid=1280817577&sr=8-6), un calut balansoar, jucarii de sortare (cu diverse forme si culori, si cu gauri de bagat formele in ele), cuburi mari de construit, tricicleta, masa educationala (http://www.amazon.co.uk/LeapFrog-Learn-Groove-Musical-Table/dp/B000EIV1RO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=baby&qid=1280817723&sr=8-1) etc. :D
Le gasesti in Carrefour cu siguranta, poti sa mergi acolo sa-ti faci o idee :)

roxana1
03.08.2010, 10:36:16
neata
Innebunesc,puiul meu a facut la ora 5 febra 38,5 i-am dat nurofen,a scazut si acum iar are 39 si i-am pus un supozitor.in rest nu are nimik,tare sunt necajita ca nu stiu de la ce e.ce-as putea sa ii dau,ma gandesc ca o fi racit,sau o avea rosu in gat. Ieri ca a fost asa de cald in casa am stat afara la umbra pe patura si cam batea vantul dar era un aer cald,of mama ei de treaba.spuneti-mi va rog ce pot sa ii dau,milagros tu ce i-ai dat

AnaM
03.08.2010, 10:40:56
neata
Innebunesc,puiul meu a facut la ora 5 febra 38,5 i-am dat nurofen,a scazut si acum iar are 39 si i-am pus un supozitor.in rest nu are nimik,tare sunt necajita ca nu stiu de la ce e.ce-as putea sa ii dau,ma gandesc ca o fi racit,sau o avea rosu in gat. Ieri ca a fost asa de cald in casa am stat afara la umbra pe patura si cam batea vantul dar era un aer cald,of mama ei de treaba.spuneti-mi va rog ce pot sa ii dau,milagros tu ce i-ai dat
Incearca doar sa-i scazi temperatura corpului, fa-i baita la 36,5 grade, si da-i nurofen la 8 ore, alternat cu panadol/paracetamol. Vantul, indiferent daca e cald sau rece, starneste praful si tot felul de bacterii... Daca nu trece cu astea, mergi la medic...

Green_Eyes
03.08.2010, 11:06:15
Incearca doar sa-i scazi temperatura corpului, fa-i baita la 36,5 grade, si da-i nurofen la 8 ore, alternat cu panadol/paracetamol. Vantul, indiferent daca e cald sau rece, starneste praful si tot felul de bacterii... Daca nu trece cu astea, mergi la medic...

Poate sa ii dea la 4 ore, daca e asa mare temperatura..daca nu scade sub 39, poti sa ii pui jumatate de supozitor Novocalmin..
Roxana, ar trebui oricum sa il vada medicul lui..

Am fost si noi la recoltat sange, a fost groaznic, a urlat saracul de nu mai avea glas:(L-au chinuit ca nu ii gaseau vena, dupa ce l-a intepat, sangele curgea foarte greu si nici nu a fost bun pentru ca avea un cheag..l-am linistit, i-am dat sa manance pentru ca idioata de mine l-a tinut flamand si a plans copilul de foame de la 5 dimineata (trebuia sa ii dau la 5 sa manance si sa merg mai tarziu la laborator:gen_07:3:-0 asa ca Roxana, ia aminte!)..apoi i-a luat din degetel.. urina nu am reusit sa ii recoltez dimineata, o sa mai incerc in alta zi.
Brr, sper sa nu repetam experienta prea curand:(

roxana1
03.08.2010, 11:54:28
Poate sa ii dea la 4 ore, daca e asa mare temperatura..daca nu scade sub 39, poti sa ii pui jumatate de supozitor Novocalmin..
Roxana, ar trebui oricum sa il vada medicul lui..

Am fost si noi la recoltat sange, a fost groaznic, a urlat saracul de nu mai avea glas:(L-au chinuit ca nu ii gaseau vena, dupa ce l-a intepat, sangele curgea foarte greu si nici nu a fost bun pentru ca avea un cheag..l-am linistit, i-am dat sa manance pentru ca idioata de mine l-a tinut flamand si a plans copilul de foame de la 5 dimineata (trebuia sa ii dau la 5 sa manance si sa merg mai tarziu la laborator:gen_07:3:-0 asa ca Roxana, ia aminte!)..apoi i-a luat din degetel.. urina nu am reusit sa ii recoltez dimineata, o sa mai incerc in alta zi.
Brr, sper sa nu repetam experienta prea curand:(
Mersi mult,acum are 37,8 dar mi-e ca va scade si iar va urca si tot asa
Eu am zis pe forum ca mi-a zis de acolo ca trebuie sa aiba macar 3-4 ore de la ultima masa daca nu poate sa stea mai mult nemancat si tot mi-e ca va urla de foame pana termina analizele. Imi pare rau pt tudorel,tare ma gandesc daca sa-l mai chinui si eu pe al meu.de ce nu ai reusit sa ii recoltezi urina,nu a facut?
Multumesc Ana pt sfaturi

LauraF
03.08.2010, 12:54:57
Intrebarea mea legata de scaunul bebeilor dupa masa de branzica (indiferent de combinatie) era ca sa aflu daca vreun bebe face caca de consistenta pastoasa spre moale dupa. David nu se constipa dupa branzica si consistenta de care zic nu e de la dinti, pt ca mereu e asa. Chiar nu i-am dat vreo 2 saptamani de proba si tot asa face; deci sunt doar curioasa daca mai e vreun caz de genul asta.
La L. scaunul era semiconsistent la inceputul diversificarii (indiferent ce manca, nu doar dupa branzica). Abia in timp a inceput sa faca mai tare. :)>-
Buna fetelor!

stefania_a
03.08.2010, 14:02:43
eu daca nasc in noiembrie ce fel de bodyuri sa cumpar? cu maneca lunga sau scurta?:((sunt total pe langa chestiile astea...

alinutza20
03.08.2010, 14:05:58
eu daca nasc in noiembrie ce fel de bodyuri sa cumpar? cu maneca lunga sau scurta?:((sunt total pe langa chestiile astea...

cu manecuta lunga :*

stefania_a
03.08.2010, 14:17:05
cu manecuta lunga :*

asa ma gandeam si eu, dar eram in dilema...bine ca sunteti voi pe aici...>:D<

Rok5ana
03.08.2010, 15:08:00

Neata!

Neata!

La dus m-am gandit si eu, dar n-am indraznit. Buna ideea cu barcutele....Multam!

alinutza20
03.08.2010, 15:18:13
Neata!

La dus m-am gandit si eu, dar n-am indraznit. Buna ideea cu barcutele....Multam!

mai mergeti in creta? sau inca nu v-ati hotarat? ;;)

Rok5ana
03.08.2010, 18:28:10
mai mergeti in creta? sau inca nu v-ati hotarat? ;;)
Mergem:suuuper:. Azi am facut rezervarile....de pe 1 pe 8 sept. Abia astept, dar am emotii...nu stiu cum o sa fie cu asta mic cu avionu'..
Vad ca voi plecati pe cand noi ne intoarcem..... Unde anume stati?

alinutza20
03.08.2010, 18:35:21
Mergem:suuuper:. Azi am facut rezervarile....de pe 1 pe 8 sept. Abia astept, dar am emotii...nu stiu cum o sa fie cu asta mic cu avionu'..
Vad ca voi plecati pe cand noi ne intoarcem..... Unde anume stati?

zilele aste aflam.. azi doar ne-au spus data si ce e mai imp ca nu platim taxa de aeroport ptr moni:)>-:D
aaa si marea mea bucurie e ca plecam de pe otopeni si nu de pe baneasa... urasc baneasa!!

Yonika
03.08.2010, 19:34:29
Fetelor, voi va plangeti si spuneti ca nu reusiti sa recoltati urina la baietei - si vb aia la ei e super usor, ii bagi cuculetul in gaurica si gata. Dar la fetite voi stiti ca e mult mai greu? ca punguta e la fel, si cum nimeresti gaurica din prima:D, si mi-a iesit din a doua incercare - imi luasem nu mai retin, 2-3 pungute , in caz ca nu imi reusea din prima - invata de farmacista.

Yonika
03.08.2010, 19:37:21
zilele aste aflam.. azi doar ne-au spus data si ce e mai imp ca nu platim taxa de aeroport ptr moni:)>-:D
aaa si marea mea bucurie e ca plecam de pe otopeni si nu de pe baneasa... urasc baneasa!!
Ce bine! Cred ca abia asteptati! Si legat de taxa, ti-am zis si eu ca s-ar putea sa nu fie nevoie sa platiti.
Abia astept si eu sa plecam, dar parca mai e asa mult....#:-S

eliana
03.08.2010, 19:54:31

Vezi sa fie neaparat cu capse in fata, si nu din acelea de bagat pe cap, ca la inceput o sa-ti fie un pic mai greu cu manevratul ca sa-i bagi hainutzele pe cap.

simi_wau
03.08.2010, 22:43:52
fetele....e posibil ca de la banana sau galbenus sa faca kk galben si un pic mai moale??

alinutza20
03.08.2010, 22:59:23
fetele....e posibil ca de la banana sau galbenus sa faca kk galben si un pic mai moale??

da, de la galbenus, galben pai cu consistenta de maioneza.. scuzati detaliile8-|

simi_wau
03.08.2010, 23:10:15
da, de la galbenus, galben pai cu consistenta de maioneza.. scuzati detaliile8-|

:):)exact!!! sar' mana:*

astazi nasa cumnatei mele s-a internat cu fetita la Arcadia :( de la un ou kinder
Aveti mare grija ce papa cupii ca cica de la caldurile astea s-au dezvoltat tot felul de bacterii si prostii

alinutza20
03.08.2010, 23:15:12
:):)exact!!! sar' mana:*

astazi nasa cumnatei mele s-a internat cu fetita la Arcadia :( de la un ou kinder
Aveti mare grija ce papa cupii ca cica de la caldurile astea s-au dezvoltat tot felul de bacterii si prostii

pai cred.. a facut toxiinfectie?
a mea nu papa din comert, cel putin nu inca... ma mobilizez cat mai pot si fac una alta ca tot am ingrediente de la tara...

Rok5ana
04.08.2010, 00:49:16
De pe Otopeni n-am mai plecat pana acu'. Am plecat ori din baneasa ori din Bacau. Acu' am fi vrut sa plecam din Iasi...dar n-am avut noroc. Speram macar sa nu aveam de-a face cu nici o intarziere....

Rok5ana
04.08.2010, 00:52:21
Ce bine! Cred ca abia asteptati! Si legat de taxa, ti-am zis si eu ca s-ar putea sa nu fie nevoie sa platiti.
Abia astept si eu sa plecam, dar parca mai e asa mult....#:-S
Mergeti in Antalya...ce fain!!! Si mie mi-au curs ochii dupa un 5 stele pe acolo, dar perechea cu care trebuia sa mergem ne-a lasat balta asa ca ne-am lipit de altii in Creta. N-am vrut sa mergem singuri.

Daca stiam ca mergeti....poate ne lipeam de voi:D

petronelaaa
04.08.2010, 08:30:12
Neata....
me happy.... s-a trezit fii`mea singura;;) si mai era si gata machiata, coafata, cremuita si aranjata inaintea lu tat`su;));));))

si ceva racoros:

stefania_a
04.08.2010, 08:45:37
Vezi sa fie neaparat cu capse in fata, si nu din acelea de bagat pe cap, ca la inceput o sa-ti fie un pic mai greu cu manevratul ca sa-i bagi hainutzele pe cap.
asta o fixasem deja k mi-au spus mai multe persoane...ms oricum de sfat :D

adnada
04.08.2010, 08:54:48
pai cred.. a facut toxiinfectie?
a mea nu papa din comert, cel putin nu inca... ma mobilizez cat mai pot si fac una alta ca tot am ingrediente de la tara...

abea in septembrie plecati?.... cred ca abea astepti>:D<

adnada
04.08.2010, 08:57:05
Intrebase si alexa acum cateva zile ;)) Daca imi amintesc bine, i-am raspuns asa: un leagan (daca are de ce sa-l agate), o roaba de plastic cu jucarii (daca merge), o piscinuta gonflabila cu un set de 100 de bile, o masinuta de calarit (http://www.amazon.co.uk/Mookie-Peppa-Pig-Basic-Ride/dp/B001D5O3G8/ref=sr_1_6?ie=UTF8&s=toys&qid=1280817577&sr=8-6), un calut balansoar, jucarii de sortare (cu diverse forme si culori, si cu gauri de bagat formele in ele), cuburi mari de construit, tricicleta, masa educationala (http://www.amazon.co.uk/LeapFrog-Learn-Groove-Musical-Table/dp/B000EIV1RO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=baby&qid=1280817723&sr=8-1) etc. :D
Le gasesti in Carrefour cu siguranta, poti sa mergi acolo sa-ti faci o idee :)

ms mult AnaM pt idei ...ma duc azi sa vad.... ca ieri am fost la spital la pitic.. a facut rosu in gat si puroi... si mai sparg si 2 canini.... si se pare ca ar avea si o infectie urinara.... toate adunate mititelul e terminat si febra si varsaturi de toate....

AnaM
04.08.2010, 09:06:16
Neata....
me happy.... s-a trezit fii`mea singura;;) si mai era si gata machiata, coafata, cremuita si aranjata inaintea lu tat`su;));));))

si ceva racoros:
Oooo, merge la gradi? ;))
Neatza!

AnaM
04.08.2010, 09:06:46
ms mult AnaM pt idei ...ma duc azi sa vad.... ca ieri am fost la spital la pitic.. a facut rosu in gat si puroi... si mai sparg si 2 canini.... si se pare ca ar avea si o infectie urinara.... toate adunate mititelul e terminat si febra si varsaturi de toate....
Cu mare placere...
Multa sanatate puiutului... :grouphug:

petronelaaa
04.08.2010, 09:14:39
Oooo, merge la gradi? ;))
Neatza!

da, ... pan azi trageam de ea sa se trezeasca....
... nu prea e relevant 1zi, vedem si maine! ;))

AnaM
04.08.2010, 09:30:47
da, ... pan azi trageam de ea sa se trezeasca....
... nu prea e relevant 1zi, vedem si maine! ;))
:D
Si, ii place? De cat timp merge? Merge in fiecare zi?

petronelaaa
04.08.2010, 09:35:11
:D
Si, ii place? De cat timp merge? Merge in fiecare zi?

place-place... <:-P<:-P
are 1luna deja
in fiecare zi.... 1zi nu am dus-o si m-a sunat teacher sa intrebe de ea ;))

Duoama.... si?!!! ....va pregatiti de dezmat??! :-"

AnaM
04.08.2010, 09:50:15
place-place... <:-P<:-P
are 1luna deja
in fiecare zi.... 1zi nu am dus-o si m-a sunat teacher sa intrebe de ea ;))

Duoama.... si?!!! ....va pregatiti de dezmat??! :-"
Super, ma bucur ca-i place :D

Eeeee, nici un dezmat, am cam dus-o in certuri si suparari zilele astea cu consortul si mi-a taiat cheful de orice petrecareala [-( [-( :gen_07:

petronelaaa
04.08.2010, 10:04:09

Eeeee, nici un dezmat, am cam dus-o in certuri si suparari zilele astea cu consortul si mi-a taiat cheful de orice petrecareala [-( [-( :gen_07:

da`si cand va impacati... ( :x:x:x:x yeeees, beibi... yeees! ) :D
acu serios.... cik pan pe 20august is tensionate astrele :D ..... si cik nu trebuie luate decizii drastice si spune chestii taioase.

"Luna Noua si Eclipsa de Soare din 10iulie totala se pare ca vor da un test de rezistenta si stabilitate cuplurilor.
Unii oameni se hotarasc sa se casatoreasca, altii sa se "arunce" intr-o relatie de iubire profunda, altii sa conceapa un copil , altii sa iasa dintr-o relatie. Schimbarile au iz de imprevizibil, inceputurile sunt abrupte. In orice caz, sentimentele sunt intense, emotiile la fel. Vom simti tot mai multa duiosie, nevoie de a proteja, de a trai mai mult in inima, decat in minte si ratiune. Sensibilitatea si senzitivitatea sunt accentuate, asa ca e bine sa nu reactionam disproportionat chiar daca ne surpind gesturile (iaca fii`mea s-a trezit singura - e de la astre!) si atitudinea celor din jur.

Vom simti nevoia sa ne impacam cu oameni din trecutul nostru si sa acceptam unele experiente din viata noastra, exact asa cum au fost. Este un moment de cotitura in viata fiecaruia, iar influenta acestuia se va intinde cel putin pe parcursul a 6 luni de acum incolo. Din punct de vedere fizic, sa fim atenti la alimentatie, pentru ca stomacul este mai sensibil. "

:-B:-B:-B:-B

eliana
04.08.2010, 10:09:34
Neatza!
Deci ori m-am dilit eu, ori s-a dilit fii-mea, dar sigur una din noi nu functioneaza in parametri normali. M-a mancat undeva sa-i dau completare. Si acuma copilul meu a bobinat dimineata la ambii sani, care erau plini-plini, a bagat vreo 15 minute de somn cu un pic de maraiala, dupa care iar pedalat din picioare si dus pumnul in gura, fix ca atunci cand ii e foame, i-am mai facut si 60 ml laptic, a bagat repede 30, dupa care juma de ora de somn din ala de tai lemne pe ea ca tot nu se trezeste. Si acum ghici ce? iar pedaleaza, si-si duce mana la gura, si nu-i deloc ca la colici. Nu ma deranjeaza ca mananca, dar nu mi se pare fiziologic pentru stomacul ei sa stea 2 ore la o masa. Asa ca m-am hotarat, am pus-o in leagan, muzica, jucarele, suzeta, pana nu incepe sa urle nu-i mai dau mancare.

Cat despre certuri cu husbandu', se intampla si la mine cam in fiecare zi, nu's ce avem da' probabil e de la caldura [-(

eliana
04.08.2010, 10:11:36
Na ca acuma vazui si postul Petronelei.... adik fii-mea baga ca disperata din cauza astrelor?! /:)

AnaM
04.08.2010, 10:46:01
da`si cand va impacati... ( :x:x:x:x yeeees, beibi... yeees! ) :D
acu serios.... cik pan pe 20august is tensionate astrele :D ..... si cik nu trebuie luate decizii drastice si spune chestii taioase.

"Luna Noua si Eclipsa de Soare din 10iulie totala se pare ca vor da un test de rezistenta si stabilitate cuplurilor.
Unii oameni se hotarasc sa se casatoreasca, altii sa se "arunce" intr-o relatie de iubire profunda, altii sa conceapa un copil , altii sa iasa dintr-o relatie. Schimbarile au iz de imprevizibil, inceputurile sunt abrupte. In orice caz, sentimentele sunt intense, emotiile la fel. Vom simti tot mai multa duiosie, nevoie de a proteja, de a trai mai mult in inima, decat in minte si ratiune. Sensibilitatea si senzitivitatea sunt accentuate, asa ca e bine sa nu reactionam disproportionat chiar daca ne surpind gesturile (iaca fii`mea s-a trezit singura - e de la astre!) si atitudinea celor din jur.

Vom simti nevoia sa ne impacam cu oameni din trecutul nostru si sa acceptam unele experiente din viata noastra, exact asa cum au fost. Este un moment de cotitura in viata fiecaruia, iar influenta acestuia se va intinde cel putin pe parcursul a 6 luni de acum incolo. Din punct de vedere fizic, sa fim atenti la alimentatie, pentru ca stomacul este mai sensibil. "

:-B:-B:-B:-B
Care "impacare", ca si aia e rara, nu stiu sigur daca imi aduc aminte ce vine unde =))
Serios, sunt macinata asa, oboseala, rutina, faptul ca nu ma ajuta aproape deloc cu bebe... Il rog sa iasa in parc cu noi si nu vrea, daca merge o data pe saptamana e mult. Ii zic ca fac de mancare azi, si fac doua feluri, las copchilu' de izbeliste prin casa sa darame chestii si sa se urce pe scari ca eu sa stau in bucatarie, si el vine cu pizza acasa (pt mine, ca el mancase deja), stiind ca nu mananca din mancarea gatita decat daca e proaspata (drept urmare aseara am aruncat o tava de aripioare crocante si legume la cuptor). Pe bune, astea-s mizilicuri, am avut si cateva schimburi de replici mai acide si pe motive mai serioase.
Aseara il rog sa mearga in parc cu noi, mi-a zis ca are treaba, tre sa se vada cu cineva, ma duc singura, vin RUPTA de oboseala (a fost incredibil de cald si umed, m-au mancat tantarii, Tudor efectiv nu avea stare, vroia sa mearga in 4 labe prin parc, sa se catere pe banci, sa traga de tricicleta), nu era nimeni acasa, desi ce trebuia sa faca dura 30 minute, si cand colo domnul iesise la plimbare cu motorul, unde pana acum nu-i placea sa iasa ziua, ca e aglomerata soseaua si e cald, si de obicei se ducea sa se plimbe dupa 10-11, cand copilul deja e culcat si eu sunt linistita. Cum sa n-o iau drept afront personal? Si cand m-am suparat, ma mai si face nebuna si sa ma duc la psiholog.
Asa-mi vine sa plec cateodata... Am mai zis-o, daca e sa-l cresc singura, macar sa stiu treaba asta, nu sa sper la ajutor din partea cuiva si sa raman cu buza umflata in 90% din timp. E frustrant, iar oboseala nu ma ajuta deloc. Toata lumea imi zice sa caut pe cineva sa mai las copilul o ora-doua pe zi. Dar cred ca stiti si voi ca un strain nu e la fel ca familia, iar de tata nu pot sa abuzez in fiecare zi, ca si asta saracu sta 2 ore la noi si pleaca bucati, il face varza Tudor, are si probleme la coloana, iar mama nu poate sa ma ajute din cauza sanatatii. Si daca nu am baza in el, atunci in cine?

Asa... M-am descarcat putin, ma iertati ^:)^

alinutza20
04.08.2010, 10:51:03
Mergeti in Antalya...ce fain!!! Si mie mi-au curs ochii dupa un 5 stele pe acolo, dar perechea cu care trebuia sa mergem ne-a lasat balta asa ca ne-am lipit de altii in Creta. N-am vrut sa mergem singuri.

neata... dupa o noapte de cosmar...

pe oto[eni e f fain si f organizat:)>-:)>- , intarzieri doar daca se intampla ceva.. in rest nu prea..
unde v-ati cazat?

ma pun pe recuperat..

eliana
04.08.2010, 10:53:22
Care "impacare", ca si aia e rara, nu stiu sigur daca imi aduc aminte ce vine unde =))
Serios, sunt macinata asa, oboseala, rutina, faptul ca nu ma ajuta aproape deloc cu bebe...

Parca-s eu :)) m-am apucat sa iau Cerazette, dar cred ca termin folia si gata, ma las, ca degeaba bag pastile in mine!
Filmul tau tare seamana cu al meu, de cand a inceput sotul serviciul e rau tare, vine rupt, eu satula de stat toata ziua cu copilul, cea mai buna combinatie pentru scantei. Dar m-am hotarat, o chem mai des pe mama, o las cu copilul si cu biberoanele sa putem iesi si noi macar o data pe saptamana numai noi in oras, oriunde, sa iesim un pic din rutina ca altfel ma urc pe pereti. As lua o camera la hotel, pe bune, dar cred ca as scandaliza-o pe maica-mea.... desi nu-i musai sa-i spun :D

AnaM
04.08.2010, 10:55:59
Neatza!
Deci ori m-am dilit eu, ori s-a dilit fii-mea, dar sigur una din noi nu functioneaza in parametri normali. M-a mancat undeva sa-i dau completare. Si acuma copilul meu a bobinat dimineata la ambii sani, care erau plini-plini, a bagat vreo 15 minute de somn cu un pic de maraiala, dupa care iar pedalat din picioare si dus pumnul in gura, fix ca atunci cand ii e foame, i-am mai facut si 60 ml laptic, a bagat repede 30, dupa care juma de ora de somn din ala de tai lemne pe ea ca tot nu se trezeste. Si acum ghici ce? iar pedaleaza, si-si duce mana la gura, si nu-i deloc ca la colici. Nu ma deranjeaza ca mananca, dar nu mi se pare fiziologic pentru stomacul ei sa stea 2 ore la o masa. Asa ca m-am hotarat, am pus-o in leagan, muzica, jucarele, suzeta, pana nu incepe sa urle nu-i mai dau mancare.

Cat despre certuri cu husbandu', se intampla si la mine cam in fiecare zi, nu's ce avem da' probabil e de la caldura [-(
Eu i-as da de papa cand vrea, un dr. din Bucale mi-a zis ca spatiul dintre mese se calculeaza din momentul in care incepe o masa, pana in momentul in care incepe urmatoarea. Deci chiar daca dureaza mult masa, da-i la intervalul la care cere, ca daca zici ca sta si 2 ore la o masa, dupa o ora poti iar sa-i dai... Nush daca m-am facut inteleasa :)

Iar cu husbandul, sa vezi pe la 5 luni ce divort iti vine sa bagi =)) Nu stiu, eu sper sa va ajute pe toate sotul, la noi sunt si vremuri mai bune, si vremuri mai rele... Acum e perioada rea, vad :(

AnaM
04.08.2010, 10:59:05
Parca-s eu :)) m-am apucat sa iau Cerazette, dar cred ca termin folia si gata, ma las, ca degeaba bag pastile in mine!
Filmul tau tare seamana cu al meu, de cand a inceput sotul serviciul e rau tare, vine rupt, eu satula de stat toata ziua cu copilul, cea mai buna combinatie pentru scantei. Dar m-am hotarat, o chem mai des pe mama, o las cu copilul si cu biberoanele sa putem iesi si noi macar o data pe saptamana numai noi in oras, oriunde, sa iesim un pic din rutina ca altfel ma urc pe pereti. As lua o camera la hotel, pe bune, dar cred ca as scandaliza-o pe maica-mea.... desi nu-i musai sa-i spun :D
Cunosc, eu am luat o cutie de Pharmatex, spunandu-i razand ca imi ajunge 1 an. Ghici cine a avut dreptate 8-|

Iar el in ultima perioada chiar nu e stresat la servici, ca nu mai are asa multa treaba ca inainte. 8-|

petronelaaa
04.08.2010, 11:15:04
Serios, sunt macinata asa, oboseala, rutina, faptul ca nu ma ajuta aproape deloc cu bebe... Il rog sa iasa in parc cu noi si nu vrea, daca merge o data pe saptamana e mult. Ii zic ca fac de mancare azi, si fac doua feluri, las copchilu' de izbeliste prin casa sa darame chestii si sa se urce pe scari ca eu sa stau in bucatarie, si el vine cu pizza acasa (pt mine, ca el mancase deja), stiind ca nu mananca din mancarea gatita decat daca e proaspata (drept urmare aseara am aruncat o tava de aripioare crocante si legume la cuptor). Pe bune, astea-s mizilicuri, am avut si cateva schimburi de replici mai acide si pe motive mai serioase.
Aseara il rog sa mearga in parc cu noi, mi-a zis ca are treaba, tre sa se vada cu cineva, ma duc singura, vin RUPTA de oboseala (a fost incredibil de cald si umed, m-au mancat tantarii, Tudor efectiv nu avea stare, vroia sa mearga in 4 labe prin parc, sa se catere pe banci, sa traga de tricicleta), nu era nimeni acasa, desi ce trebuia sa faca dura 30 minute, si cand colo domnul iesise la plimbare cu motorul, unde pana acum nu-i placea sa iasa ziua, ca e aglomerata soseaua si e cald, si de obicei se ducea sa se plimbe dupa 10-11, cand copilul deja e culcat si eu sunt linistita. Cum sa n-o iau drept afront personal? Si cand m-am suparat, ma mai si face nebuna si sa ma duc la psiholog.
Asa-mi vine sa plec cateodata... Am mai zis-o, daca e sa-l cresc singura, macar sa stiu treaba asta, nu sa sper la ajutor din partea cuiva si sa raman cu buza umflata in 90% din timp. E frustrant, iar oboseala nu ma ajuta deloc. Toata lumea imi zice sa caut pe cineva sa mai las copilul o ora-doua pe zi. Dar cred ca stiti si voi ca un strain nu e la fel ca familia, iar de tata nu pot sa abuzez in fiecare zi, ca si asta saracu sta 2 ore la noi si pleaca bucati, il face varza Tudor, are si probleme la coloana, iar mama nu poate sa ma ajute din cauza sanatatii. Si daca nu am baza in el, atunci in cine?

Ioi... trecuram si noi prin din astea... adica mai mult eu 8-|
Asa ce mi-e cunoscuta treaba asta cu afrondu personal... moooama! ...ma rog, noi la alte nivele: nu motor ci PC, nu pizza adusa acasa ci caš cu rosii sau banane/:),
Rutina, oboseala acumulata..... :-<uhhh!
Eu am incercat, si inca mai incerc, sa ma remontez singura... tot copilu cu progresele si prostiutele lui ma mai fac sa uit chipurile, pe moment... Si niste racoriri cu lacrimi.... pentru descarcare!
Iar cine are ajutor/bunica/bunic... MARE NOROC!!! CURAT NOROC!!! :)>-
Ma mai ambitionezL-) si urc Copoul cu copkilu in trici... si cand ajung acolo L ma ia de odihnita...si-l sun sa vina sa ne ia, mai obiecteaza, dar se supune... dar nu-s robot nici eu!
Acu mai pricepe si plodu...si imediat ii zice lu tat`su "cipcirip" pe limba ei... si-l aud, de dragu odorului: "da, diseara mergem la porumbei" ...si asa-s bucuroasa de parca ma scoate pe mine la o SuperIntalnire! Imi mai ia si un covrig si WOW is cea mai fericita! :-":-"

>:D<>:D<

LE: da... mare dreptate cu divortu`pela 6luni asa...eu! :D

stefania_a
04.08.2010, 11:42:45

asta ma asteapta???:(am avut si noi replici dure k nu ma ajuta mai mult la curateni desi vede k am burta si ma misc mai greu...8-|

tsimonaiuliana
04.08.2010, 11:47:09
Fetiliiii,voi ce faceti ziua pe caldurile astea cu copiii in casa?Al meu nu stie ce sa mai faca de plictiseala(casa mea e varza) iar seara cand il scot zici ca-i scapat din cusca,nu stie incotro s-o mai apuce,fuge in toate directiile,se duce exact unde nu are voie.:-w Ma tremina.:(( Aseara am iesit cu o prietena in oras ,cica sa ma mai relaxez,sa mai schimb o vorba,am luat si coditza cu mine,ca sa mai ia si el o gura de aer.Nu mi-a tihnit deloc, saraca prietena mea a stat singura pe o banca in timp ce eu fugeam dupa David,nu stiu daca am apucat sa schimb doua vorbe cu ea.Oare de la ce varsta pot sa-i spun "stai cuminte" iar el sa inteleaga?

eliana
04.08.2010, 11:48:55
Eu am avut o perioada nevrotica de vroiam sa divortez prin luna a 4-a de sarcina, in preajma sarbatorilor, si dupa aia prin aprilie-mai, cand deja eram cam speriata de cum se va schimba situatia. Si in prima luna dupa nastere a fost crunt, dar atunci nu vroiam sa divortez ci doar sa-mi iau campii si sa plec pe Luna :))
Acu' ma zburlesc si pana la urma se rezolva unele lucruri, dar ma enervez ca trebuie sa ajung acolo si nu se poate cu calm si fara replici acide.

eliana
04.08.2010, 11:55:21
Ana, tu i-ai facut Rotarixul lui Tudor?

alinutza20
04.08.2010, 12:25:37
la certuri cu consoarta crek nu ma intrece nimeni.... asta-i piesa..

n-am apucat inca sa recuperez ca ma plange copchilu.. nush ce tot are.. mi-a si vomitat putin... sper sa apuc sa citesc cand adoarme...
aa si nici nu mananca.. ma duc sa-i fac lapte poate vrea...
of doamne......................

tsimonaiuliana
04.08.2010, 12:28:14
Apropo de mancat,ma plangeam eu pe aici ca nu mananca David.Nu stiu daca de la vitamina c( i-am dat cam o luna) dar acum ar manca si bete daca i-as da.Efectiv nu-mi refuza nici o masa.

AnaM
04.08.2010, 12:34:30
Ana, tu i-ai facut Rotarixul lui Tudor?

Nu, doar infanrixurile la 2,4,6,12 luni si ROR la 12... De rotarix nu mi-a zis dr. mai nimic, asa ca nu m-am interesat prea tare. Dr. insista pe pneumococic, dar inca n-am apucat sa il facem ca ba ganglionii, ba alte vaccinuri, ba raceala etc. :*

Alinutza, sanatate Monitzei :(

simi_wau
04.08.2010, 12:43:31
OFFF ....nasoala combintie : sot ocupat cu munca- caldura- copchil mofturos!!!!
Imi vine sa-l "bag" pe el in CIC si eu sa ma intorc la munca si civilizatie:D ( asta in cazul in care n-am si avut afacerea noastra). L vine pe la 8-9 de la munca....deci imaginati-va cam cat unt scoate din mine Ianisica :D De ex acum urla ca nu-l las sa traga de lantul meu ....si e abia 12,40 :(

Yonika
04.08.2010, 13:04:23

da, ar fi fost frumos! Si noi merrgem singuri si ne-am fi dorit sa mai avem pe cineva cu noi sa mai treaca timpul altfel...dar vom vedea cum va fi. La inceput am ales Kusadasi, dar s-a anulat charter-ul din Iasi si am ales Antalya tot din Iasi.

LauraF
04.08.2010, 13:09:52
Hello fetelor!
Certuri cu sotul am avut si inca mai am si eu de cand cu bebe. Pe undeva e explicabil, atatia ani am fost doar doar noi, iar acum exista altcineva are nevoie timpul si atentia noastra. Eu acasa, el la munca, fiecaruia i se pare ca munca lui e cea mai solicitanta. Ma ajuta cu mancarea (e lucru mare!), dar nu a renuntat la iesirile lui la fortbal/tenis ori la serile cu prietenii, pe cand eu inebunesc numai in casa. Iarna trecuta cel putin, cand nu puteam iesi nici afara, parca eram la puscarie. /:)
Mama e bolnava, mai greu cu ajutorul la ea. Mama soacra abia ce se hotarase sa stea cu asta mic de cateva ori pe saptamana sa ma intorc si eu la lucru, dar uite ca au aparut probleme de sanatate si la ea. Asta e... pana la urma ne obisnuim si asa. Poate va fi mai simplu cand va mai creste L. Multa rabdare, mamici!:x

alinutza20
04.08.2010, 13:14:41
gata am recuperat...
acelasi scenariu...
si eu care ma gandeam ca-s singura nebuna care vrea sa divorteze din 2 in 2 luni...
si-l intreb.. ce-ai facut in astea 3-4 ore cat am stat afara?:(ca de mers cu noi nu se pune problema..) si ca raspuns primesc.. my time.. m-am relaxat si eu...
BUN! si my time cand? da eu cand ma relaxez???? ma doare colona, spatele, capu, picioarele... ma doare fiecare incheietura... m-am saturat de tot si de toate...
ma ajuta.. nu zic nu, insa nu cat ar putea... am senzatia ca cteodata face un lucru doua ca sa-mi manjeasca ochii.. ma rog...
am tot sperat ca-si va gasi de lucru afara.. sa plece cateva luni.. sa se detensioneze situatia... dar...
mai trag speranta ca plecarea va schimba ceva.. desi...

una peste alta.. copchilu nu mananca nik si-i vine sa vomite din 5 in 5 min:((
fug la dr

LauraF
04.08.2010, 13:15:14
Fetiliiii,voi ce faceti ziua pe caldurile astea cu copiii in casa?Al meu nu stie ce sa mai faca de plictiseala(casa mea e varza) iar seara cand il scot zici ca-i scapat din cusca,nu stie incotro s-o mai apuce,fuge in toate directiile,se duce exact unde nu are voie.:-w Ma tremina.:(( Aseara am iesit cu o prietena in oras ,cica sa ma mai relaxez,sa mai schimb o vorba,am luat si coditza cu mine,ca sa mai ia si el o gura de aer.Nu mi-a tihnit deloc, saraca prietena mea a stat singura pe o banca in timp ce eu fugeam dupa David,nu stiu daca am apucat sa schimb doua vorbe cu ea.Oare de la ce varsta pot sa-i spun "stai cuminte" iar el sa inteleaga?
Data viitoare iesiti intr-un parc cu copii. Da-i o lopatica si cateva jucarele, aseaza-l in pietricele cu alti copii si poti sa mai respiri si tu putin :D Doar sa fii cu ochii in 4 sa nu bage in gura mai stiu eu ce.
Va ajunge si varsta la care sa inteleaga vorbele "stai cuminte", doar ca nu va asculta prea mult =P~, am vazut destule mamici in situatia asta :-p

Rok5ana
04.08.2010, 13:35:56
neata... dupa o noapte de cosmar...

pe oto[eni e f fain si f organizat:)>-:)>- , intarzieri doar daca se intampla ceva.. in rest nu prea..
unde v-ati cazat?

ma pun pe recuperat..

Noi mergem aici (http://www.maris.gr/terra/photo-gallery.aspx). Am fost azi si la Simi pt control si sa ma lamureasca si cu mersu' cu avionu'. A zis ca s-ar putea sa il doara urechile....sa ii pun un paracetamol cu 2 ore inainte si suzeta sau ceai la decolare si aterizare. Important e sa stea cu gura deschisa.

Rok5ana
04.08.2010, 13:44:43
da, ar fi fost frumos! Si noi merrgem singuri si ne-am fi dorit sa mai avem pe cineva cu noi sa mai treaca timpul altfel...dar vom vedea cum va fi. La inceput am ales Kusadasi, dar s-a anulat charter-ul din Iasi si am ales Antalya tot din Iasi.
Zborul din Iasi m-a incantat si pe mine....dar de acu'...asta e...

Rok5ana
04.08.2010, 13:56:49
Multa sanatate Monitzei!

Cat despre relatia cu partenerul de pat....a fost si la noi nasoala treaba si faceam niste crize de draci de numa'. Dar nu stiu cum si de ce a inceput si el sa inteleaga ca nu e asa usor si cel putin cand mai e pe acasa sta cu asta micu', intotdeauna a mers cu noi in parc, impins de la spate mai face si cate ceva prin casa....na' omu' incearca...

biutzaxx
04.08.2010, 14:06:35

caldura e de vina!...si eu am avut azi o zi nasoala..sper sa imi treaca pana diseara 8-|

tsimonaiuliana
04.08.2010, 15:58:35
Data viitoare iesiti intr-un parc cu copii. Da-i o lopatica si cateva jucarele, aseaza-l in pietricele cu alti copii si poti sa mai respiri si tu putin :D Doar sa fii cu ochii in 4 sa nu bage in gura mai stiu eu ce.
Va ajunge si varsta la care sa inteleaga vorbele "stai cuminte", doar ca nu va asculta prea mult =P~, am vazut destule mamici in situatia asta :-p

Da' de unde,el in primul rand ar manca toate pietricelele(mare chin am cu el la acest capitol) iar de jucat cu alti copii...nici nu se pune problema,nu ii baga in seama,nu stiu de ce.Marea lui pasiune este sa urce si sa coboare scari,deci unde vede scari e :madlaugh::madlaugh::madlaugh:

tsimonaiuliana
04.08.2010, 16:26:18
Am pus pozici. :) (http://picasaweb.google.com/tsimonaiuliana/David1An?feat=directlink)

Andrusca
04.08.2010, 16:48:23
Am pus pozici. :) (http://picasaweb.google.com/tsimonaiuliana/David1An?feat=directlink)

f frumoase; pupici lui David cel papacios :)

petronelaaa
04.08.2010, 16:51:48

Fruuummoooooss!:x
Doamna, da`v-ati facut o schimbare de look? ... breton...?! :Y

alinutza20
04.08.2010, 16:52:19
venit de la dr.. verdict.. cum ma asteptam.. enterocolita...offfffff
incepem tratamentu.. asta e, sper sa treaca repede:(

tsimonaiuliana
04.08.2010, 16:55:38
Fruuummoooooss!:x
Doamna, da`v-ati facut o schimbare de look? ... breton...?! :Y

Da,mi-am scimbat freza(sotul zice ca parca sunt de la Abba:))) Am vrut sa vad cum imi sta ca nu am avut niciodata breton.Abia astept sa creasca la loc:D

petronelaaa
04.08.2010, 16:56:21

Da`de la ce?
tratament cu antibiotic? nu injectii, nu?
Pup Monita sa treaca repede!>:D<
partea buna, ca sa zic asa.... bine ca e in RO si nu printre greci... :D

Yonika
04.08.2010, 17:17:56
Fetele care zburati cu avionul cu bebeii, vedeti ca ar fi bine sa ia un fel de tratament inainte si dupa zbor: biotics, cate un plic pe zi, 3 zile inainte si 3 zile dupa zbor, la fel si la intoarcere - pentru prevenirea tulburarilor de tranzit in timpul calatoriei. Probabil, nu stiu sigur, ca se poate da si pt un drum mai lung cu masina.

alinutza20
04.08.2010, 17:24:31
Da`de la ce?
tratament cu antibiotic? nu injectii, nu?
Pup Monita sa treaca repede!>:D<
partea buna, ca sa zic asa.... bine ca e in RO si nu printre greci... :D

nu antibiotic deloc
metoclopramid, hydrasec si lapte fara lactoza.. bine plus regim, 2 zile numai orez si apoi incet incet cate altceva..
acum e ok.. sa vedem cum se comporta dupa ce mananca.. daca o vrea sa manance...
nu stiu de la ce.. a zis k sunt n motive si ca maj copiilor fac in perioada asta..

iti dai seama ca la greci plec cu plosca de medicamente dupa mine plus orezu din dotare=))

alinutza20
04.08.2010, 17:26:49
lamuriti-ma si pe mine cum fac mucilagiu de orez?8-|
fierb oorezu si iau zeama? da mai ramane zeama dupa ce fierbe orezu? intrebari de om prost da nu stiu...

AnaM
04.08.2010, 17:39:12
lamuriti-ma si pe mine cum fac mucilagiu de orez?8-|
fierb oorezu si iau zeama? da mai ramane zeama dupa ce fierbe orezu? intrebari de om prost da nu stiu...
Pai pui si tu un pic mai multa apa :) 3-4 parti de apa la o parte orez, cel putin...

Multa sanatate... Eu as zice sa-i dai si Biotics, e miez...
2 zile numai orez? Vai de capul tau... Baga-i si un pic de morcov fiert acolo...
Poti sa-i faci laptele cu zeama dintr-asta in care a fiert orezu'... SI poti sa-i pui si sare in mancare, ca pierde saruri prin scaun/voma si se deshidrateaza...
:grouphug:

stefania_a
04.08.2010, 17:43:42

multa santate printesei,....>:D<

alinutza20
04.08.2010, 17:50:46
Pai pui si tu un pic mai multa apa :) 3-4 parti de apa la o parte orez, cel putin...

Multa sanatate... Eu as zice sa-i dai si Biotics, e miez...
2 zile numai orez? Vai de capul tau... Baga-i si un pic de morcov fiert acolo...
Poti sa-i faci laptele cu zeama dintr-asta in care a fiert orezu'... SI poti sa-i pui si sare in mancare, ca pierde saruri prin scaun/voma si se deshidrateaza...
:grouphug:

da pai de asta am intrebat de mucilagiu.. ptr lapte, asa a zis dr..
am sa-i iau si biotics si maine am sa-i pun si niste morcovel..
si de sare mi-a zis, in orez.. acu sa-l mai si vrea..

alinutza20
04.08.2010, 17:51:17
multa santate printesei,....>:D<

multumesc stef:*>:D<

LauraF
04.08.2010, 18:06:54
da pai de asta am intrebat de mucilagiu.. ptr lapte, asa a zis dr..
am sa-i iau si biotics si maine am sa-i pun si niste morcovel..
si de sare mi-a zis, in orez.. acu sa-l mai si vrea..
Sanatate multa gazei!
Pai laptele fara lactoza e special pt copiii cu probleme, de ce ti s-a recomandat sa il faci cu mucilagiu? /:) Mai bun ca Biotics e Enterolactis (http://www.sofar.ro/enterolactis_gocce.php) si Dicoflor (http://www.solartium.ro/produse.php?p=34).

alinutza20
04.08.2010, 18:13:48
Sanatate multa gazei!
Pai laptele fara lactoza e special pt copiii cu probleme, de ce ti s-a recomandat sa il faci cu mucilagiu? /:) Mai bun ca Biotics e Enterolactis (http://www.sofar.ro/enterolactis_gocce.php) si Dicoflor (http://www.solartium.ro/produse.php?p=34).

mi-a zis un bibe doua.. nu tot.. probabil ca sa fie sigura ca se regleaza repede..

Yonika
04.08.2010, 18:42:39
Alinutza, sanatate multa Monitzei!

alinutza20
04.08.2010, 18:53:58
Alinutza, sanatate multa Monitzei!

multumesc frumos>:D<

gabriela_rgh
04.08.2010, 19:22:45
Sanatate multa Monitzei!Sa se faca bine repejor ca o asteapta vacanta!:D:D:D

gabriela_rgh
04.08.2010, 19:24:18
Da,mi-am scimbat freza(sotul zice ca parca sunt de la Abba:))) Am vrut sa vad cum imi sta ca nu am avut niciodata breton.Abia astept sa creasca la loc:D
Iti sta bine, mai lasa-l asa o perioada!:D:D:DTe intinereste mult...>:D<>:D<>:D<
La multi ani puiului...:xma luasem cu bretonul si am sarit ce era mai important.

AnaM
04.08.2010, 19:32:13
David e minunat :x Sa va traiasca si sa va fie de bine petrecerea!

biutzaxx
04.08.2010, 19:32:59
Iuliana, iti sta f bine cu breton, si cum a zis Gabriela, te intinereste f mult! mai lasa-l, eventual mai schimbi frizura dar bretonul e super , merge si mai gros :)
si La multi ani puiului! ai baiat mare ! sa fie sanatos si norocos!

Monitza, pupici ca sa te refaci rapid! noi i-am dat Hidrasec lui Sebastian cand facea scaune mai dese si moi din cauza dintilor.

tsimonaiuliana
04.08.2010, 22:15:54
f frumoase; pupici lui David cel papacios :)

Iti sta bine, mai lasa-l asa o perioada!:D:D:DTe intinereste mult...>:D<>:D<>:D<
La multi ani puiului...:xma luasem cu bretonul si am sarit ce era mai important.

David e minunat :x Sa va traiasca si sa va fie de bine petrecerea!

Multumesc mult!!!:*

Iuliana, iti sta f bine cu breton, si cum a zis Gabriela, te intinereste f mult! mai lasa-l, eventual mai schimbi frizura dar bretonul e super , merge si mai gros :)
si La multi ani puiului! ai baiat mare ! sa fie sanatos si norocos!

Multumesc, de fapt bretonul e gros dar il batuse vantul de asta se vede doar un pic in poze.
Nu ai idee ce ma bucur ca imi spune cineva Iuliana.Esti singura care imi spui asa>:D<>:D<>:D<

tsimonaiuliana
04.08.2010, 22:21:37
Alina,multa sanatate Monicai,sa se faca bine cat mai repede.

Anmari
04.08.2010, 22:31:32
Alina, vezi ca este la mercur mery faina de orez din care faci mucialciu de orez, are reteta pe punguta. e mult mai usor decat sa te chinui tu sa fierbi orez cu nu stiu cate parti de apa. e o pungutra mica de 200 g sau 500 g parca si nu e mai mult de 3 ron.

multa sanatate!

LauraF
04.08.2010, 22:52:39
Am vazut si eu pozele. Sa va traiasca flacaul sportiv! >:D<
Cat despre noua tunsoare: iti sta f bine! :x Pur si simplu nu esti inca obisnuita, probabil ai avut mult timp aceeasi tunsoare. Bucura-te de schimbare. Noi, femeile avem nevoie de asta din cand in cand. Face bine la psihic :D

tsimonaiuliana
04.08.2010, 23:05:48
Am vazut si eu pozele. Sa va traiasca flacaul sportiv! >:D<
Cat despre noua tunsoare: iti sta f bine! :x Pur si simplu nu esti inca obisnuita, probabil ai avut mult timp aceeasi tunsoare. Bucura-te de schimbare. Noi, femeile avem nevoie de asta din cand in cand. Face bine la psihic :D

Ai mare dreptate>:D< Multumesc!

Yonika
04.08.2010, 23:33:34
Alina, vezi ca este la mercur mery faina de orez din care faci mucialciu de orez, are reteta pe punguta. e mult mai usor decat sa te chinui tu sa fierbi orez cu nu stiu cate parti de apa. e o pungutra mica de 200 g sau 500 g parca si nu e mai mult de 3 ron.

multa sanatate!
Ei, ce faceti? Cum va simtiti la mare? Am inteles ca tare ii mai place apa Arianei. Va asteptamcu noi detalii. sa vizitati Barcelona ca e f frumoasa - dar cu cineva care sa va fie ghid (eu am fost asa mai mult in trecere si ni s-a aratat doar din viteza autocarului ce e mai frumos pe acolo). Va pupam!

Yonika
04.08.2010, 23:37:10
Simona am vazut si noi pozele. Scump tare micutul strengar. cat despre breton , iti sta bine, si cum au zis si celelalte fete, inca nu esti invatata. Si eu am mai nou breton, dar nu ca am vrut, ci ca mi-a cazut f mult par dupa ce am nascut si acum creste la loc, si de vrut-de nevrut,am breton. Si m-a mai incurajat si coafeza ca sa mai incerc si cu breton, si daca nu imi place il las sa creasca in coninuare, fara sa il mai tund.

Yonika
04.08.2010, 23:41:59
Am uitat sa va spun ce e mai important pt noi: bebelina noastra si-a dat drumu la mers\:D/si merge frate, prin toata casa. Iar afara, daca iti cere un deget o ia la fuga, daca nu, merge singurica, incet, ca o rata, si merge la copii, asa ii mai place, sa fie in centrul lor; iar daca da peste un obstacol sau oboseste, se aseaza singura in fund. Imi pare bine ca e atenta si nu o ia la sanatoasa asa, "cu ochii inchisi". sau daca vede ca are ceva in cale si esti pe langa se maraie si iti cere mana sa o ajuti. Scumpa lu' mama!

biutzaxx
04.08.2010, 23:46:47
Multumesc mult!!!:*

Multumesc, de fapt bretonul e gros dar il batuse vantul de asta se vede doar un pic in poze.
Nu ai idee ce ma bucur ca imi spune cineva Iuliana.Esti singura care imi spui asa>:D<>:D<>:D<
pai mie asa mi-a sarit in ochi ca te cheama, apoi mi-am dat seama ca esti si Simona, cred ca efectiv te prinde f bine numele asta Iuliana, care mie imi place foarte foarte mult :)>-

roxana1
05.08.2010, 07:38:48
neata
Ma bucur tare mult ca ati povestit cum va merge cu consortul,pe bune ca am crezut ca numai mie mi se intampla detoate,si mai ales de divort nu credeam ca mai toate v-ati gandit la un mom dat la asta.

Tsimonaiuliana imi place tare mult cum iti sta cu breton

Alinutza multa sanatate monitei
Si noi am fost la dr si avem rosu in gat,cum ma asteptam,la febra care a tot facut-o :( analizele nu le-am mai facut pt ca clar ieseau modificate,sper sa le facem sapt viitoare.
Si ce vroiam sa va intreb: cati cm au avut bebeii vostri la 8 luni? Al meu are 69 si mi se pare f putin,a luat 4 cm in 4 luni

petronelaaa
05.08.2010, 08:40:25
Doamna ANA, va rog sa va luati medicamentu` de depreseala, pt ca azi trebuie sa fii speciala si sa radiezi .....si pt Tudor! LA MULTI ANI!

tsimonaiuliana
05.08.2010, 09:05:22
La multi ani Ana !!! Multe bucurii, liniste, sa fii inconjurata de iubire, intelepciune si sa te bucuri la maxim de ziua de azi alaturi de familie!:*
@};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-

adnada
05.08.2010, 09:12:50
multumesc frumos>:D<

Sanatate multa Monitzei, sa se faca bine repede >:D<:*

AnaM
05.08.2010, 09:31:28
Doamna ANA, va rog sa va luati medicamentu` de depreseala, pt ca azi trebuie sa fii speciala si sa radiezi .....si pt Tudor! LA MULTI ANI!
=))
Multumesc! :* :D

Simonaiuliana, multumesc mult!! :*

biutzaxx
05.08.2010, 09:34:08
La multi ani !! sa fii fericita si sanatoasa!! @};[email protected]};[email protected]};-

eram sigura ca esti leoaica :D

stefania_a
05.08.2010, 09:35:38
intrebare pentru mamicile care au nascut iarna: in ce ati scos bebelusii din spital: paturica, ceva de fas sau ce?:(

monique18virgo
05.08.2010, 09:54:45
Neata fetele>:D<.Ana, LA MULTI ANI!<:-P<:-PSa fii sanatoasa,fericita si iubita,iar ce e mai frumos si bun sa se implineasca:*.

AnaM
05.08.2010, 10:06:13
La multi ani !! sa fii fericita si sanatoasa!! @};[email protected]};[email protected]};-

eram sigura ca esti leoaica :D
Multumesc!!!
Ov cors, roarrrrrrrrrrrr :D

Monique, multumesc mult! La fel va doresc si voua :*