PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 [134] 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

alinutza20
26.08.2010, 11:27:01
neata si de la mine..
n-avusei net..
cat despre kk... moni face de 2-3 ori pe zi...
in perioada cat a fost constipata (mareeee perioada) toti dr la care am fost mi-ai spus sa n-o las mai mult de 72 de ore fara sa faca desi era alaptata exclusiiv, acu.. fiecare face cum crede...
noi am facut si eco si de toate, slava Domnului n-a fost mai grav:)

edit: un bebe care papa numai lapte nu are cum sa faca caca bobite, deci nu la asta se refera constipatia la bebelusi:)

AnaM
26.08.2010, 11:41:40
Neatza!
Daca tot ati inceput-o cu treburi kkcioase de dimineata, raportez si eu ca Dragos face o data pe zi dar bine ca se unge pana la gat daca suntem afara, doar ca uite de alaltaieri nu a mai facut nimic, deci ma astept la ceva de proportii azi ;))

Ana, intrebare: unde ai facut cheesecake-ul de la motzul lui Tudorel? Eu am vorbit cu Tudor P. pentru o sedinta foto cadou de motz (merci de idee >:D<) si s-ar putea sa nu se poata fix de ziua lui. Prin urmare, de ziua lui ii fac tort de motz, iar la sedinta foto as comanda si eu un cheesecake din ala ca sa nu ne repetam si poate iesim si mai ieftin :D
La restaurantul la care am facut si petrecerea de motz, si tortul curcubeu... Dar n-as sti sa-ti spun cat costa unul (teoretic ei au in meniu cheesecake la felie, deci tort mare, si i-am rugat eu sa faca unul mic, cred ca a avut 20 cm diametru). Daca vrei, intreb sotul, el s-a ocupat de tot :)

cgeorgiana1982
26.08.2010, 11:54:59
Buna fetele. Nu am apucat sa mai intru (am incercat eu cu telefonul, dar proasta marfa...trebuie schimbat) sa va citesc, dar sper sa recuperez in timp.
Pe 12 august, la 13.45 am nascut-o pe gaza mea Carina- Maria: 3700 grame si nota 9. Operatia de cezariana a fost un fleac (nu credeam ca voi zice eu asta), inclusiv cu tot tacamul (sonda, intubat, etc)...recomand cezariana:)).
Ne-am acomodat acasa...numai ca acum incep colicii si mi se rupe inima cand vad cum se strange.
Sigur de acum va voi teroriza cu fel si fel de intrebari :D
O zi cat mai placuta.

stefania_a
26.08.2010, 11:57:45
Buna fetele. Nu am apucat sa mai intru (am incercat eu cu telefonul, dar proasta marfa...trebuie schimbat) sa va citesc, dar sper sa recuperez in timp.
Pe 12 august, la 13.45 am nascut-o pe gaza mea Carina- Maria: 3700 grame si nota 9. Operatia de cezariana a fost un fleac (nu credeam ca voi zice eu asta), inclusiv cu tot tacamul (sonda, intubat, etc)...recomand cezariana:)).
Ne-am acomodat acasa...numai ca acum incep colicii si mi se rupe inima cand vad cum se strange.
O zi cat mai placuta.
felicitari pentru mica minune...sa fie sanatoasa, si sa va aduca numai bucurii....>:D<

Butterfly87
26.08.2010, 12:10:52
O zi cat mai placuta.

felicitari!!!!ma bucur ca totul a decurs bine.....sa treaca repede colicii!!!>:D<>:D<>:D<>:D<

Andrusca
26.08.2010, 12:15:21
O zi cat mai placuta.

Bine ati sosit printre noi, din nou! :)
pe 12 august e nascut si nepotelul meu...are acum 2 ani :)

tsimonaiuliana
26.08.2010, 12:20:48
Fetelor,multumesc pt. lamuriri,o sa sun si doc. sa ii spun(sper sa nu se supere c-o sun doar pt. atat).

Georgiana,felicitari pt. fetitza,sa fie sanatoasa!!Ma bucur ca operatia de cezariana a fost ok,o sa ii spun si surorii mele ca ai scris asta pt. ca nu stiu cine i-a bagat in cap ca cezariana e neaparat un film de groaza.Deci se poate si fara prea mare bataie de cap.

alinutza20
26.08.2010, 12:26:01
Fetelor,multumesc pt. lamuriri,o sa sun si doc. sa ii spun(sper sa nu se supere c-o sun doar pt. atat).

Georgiana,felicitari pt. fetitza,sa fie sanatoasa!!Ma bucur ca operatia de cezariana a fost ok,o sa ii spun si surorii mele ca ai scris asta pt. ca nu stiu cine i-a bagat in cap ca cezariana e neaparat un film de groaza.Deci se poate si fara prea mare bataie de cap.

eu cred ca pe orice ai intreba de pe aici ar recomanda cezariana... eu cel putin, cu tot sufletul:)..
ptr mine cezariana a fost mai ok ca operatia de apendicita:)

alibd
26.08.2010, 12:30:37
O zi cat mai placuta.

Heiii, felicitari pentru gaza! Sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii! :)

xxxxx
26.08.2010, 13:00:54
Acum marea mea dilema. M-am intilnit aseara cu un bebe de 6 luni care avea vaccinul BCG facut acum si am vazut la manuta lui bubita si am ramas surprinsa. A mea nu are nici un semn pe mana si nici nu-mi amintesc ca vaccinul ei sa fi copt si sa se fi facut urat la mana. Ce ar trebui sa fac?
'neata! la amiaza./:)
Razvan iese o data pe zi, iar legat de BCG, am mai spus cati pediatri, atatea opinii. Pediatra noastra i-a masurat vaccinul la 1 an si a spus ca e cazul sa-l repetam daca la 1 an de la ROR nu se observa nimic. Habar n-am ce are una cu alta....ma rog....

Anmari
26.08.2010, 13:05:54
'neata! la amiaza./:)
Razvan iese o data pe zi, iar legat de BCG, am mai spus cati pediatri, atatea opinii. Pediatra noastra i-a masurat vaccinul la 1 an si a spus ca e cazul sa-l repetam daca la 1 an de la ROR nu se observa nimic. Habar n-am ce are una cu alta....ma rog....

Adica Razvan acum nu are nici o floricica pe manuta? nici un semn? si de ce la 1 an de la ROR? Noi am facut acum luni ROR, cu ce influenteaza vaccinul ROR toata treaba asta?

Eu is terminata, de dimineata citesc numai despre asta :(( ... mi-e asa de ciuda ca n-am fost atenta/informata la 6 luni despre semnul cu pricina :-L

xxxxx
26.08.2010, 13:12:52
Adica Razvan acum nu are nici o floricica pe manuta? nici un semn? si de ce la 1 an de la ROR? Noi am facut acum luni ROR, cu ce influenteaza vaccinul ROR toata treaba asta?

Eu is terminata, de dimineata citesc numai despre asta :(( ... mi-e asa de ciuda ca n-am fost atenta/informata la 6 luni despre semnul cu pricina :-L
Razvan are un semn da abia e vizibil, cica ar trebui sa fie mai mare-asta am citit pe aici. Cum am spus, habar n-am ce legatura are ROR-ul cu floricica, asta mi-a spus pediatra-vedem dupa un an de la ROR. Ia si te calmeaza ca nu e o tragedie, se poate repeta si daca e, vorbeste cu pediatra.

cgeorgiana1982
26.08.2010, 13:18:57
felicitari pentru mica minune...sa fie sanatoasa, si sa va aduca numai bucurii....>:D<

felicitari!!!!ma bucur ca totul a decurs bine.....sa treaca repede colicii!!!>:D<>:D<>:D<>:D<

Multumesc tare mult. Va doresc si voua sa nasteti usor, bebelusii sa fie sanatosi si norocosi!!

Bine ati sosit printre noi, din nou! :)
pe 12 august e nascut si nepotelul meu...are acum 2 ani :)
Bine v-am regasit>:D<

Multumesc. Asa este, cum a zis si Alinutza, cezariana mi s-a parut mult mai usoara ca operatia de apendicita. recuperarea a fost acum foarte usoara (primele ore sunt un pic mai grele, dar cu calmante se trece foarte usor peste)

Heiii, felicitari pentru gaza! Sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii! :)
Multumesc. Urmatoarele gaze sunt fetele voastre (a ta si a Stefaniei).

tsimonaiuliana
26.08.2010, 13:19:41
Acu' postarea cu lauda-ma gura :)) Dragos al meu se joaca cu mingea :love: Sta in fundut pe podea si eu ii trimit mingea rostogol si el o ia cu manutele si mi-o arunca inapoi. Mi-au dat lacrimile cand l-am vazut :x
Si cat e ziua de lunga striga dupa tati ;))

Felicitari pt. jucaus si pt. vorbaretz:x

michellina
26.08.2010, 13:28:43
O zi cat mai placuta.

Felicitari pt gaza, sa fie sanatoasa, sa o supere cat mai putin colicii si de frumoasa nu zic pt ca din 2 parinti frumosi sigur este o frumusete! Numai bine va doresc!:*

michellina
26.08.2010, 13:36:58
Se pare ca febra lui David era de la dinti totusi; am mers la dr si l-a consultat, nu are nici rosu in gat, la plamani e ok, urechile la fel, am facut si sumar de urina si e in regula, deci dintii... credeam ca febra de dinti e pana in 39, dar se pare ca la el poate urca mai sus:-L. Mi-a confirmat si dr ca ii ies incisivii laterali de sus, ca eu nu prea reusesc sa ii vad pt ca nu ma lasa sa ma uit; oricum, saracutul roade tot, musca, saliveaza, se vede clar ca il supara tare. Bine ca febra nu avea alt motiv.#:-S
A mai avut loc intalneala ieri?
Si inca o intrebare: stie cineva ceva despre prof dr Aprodu? (ma refer daca l-a cunoscut cineva si imi poate da detalii despre ce fel de pers este)

Yonika
26.08.2010, 13:41:54
O zi cat mai placuta.
Bine ati revenit printre noi! Va uram creste usoara si sa treaca cat mai repede colicii.
Cat despre cezariana, la mine a fost prima operatie din viata mea si nu am avut deloc emotii sau frica inanite si nici macar in acea zi; iar daca ar fi sa o iau de la inceput, si sa am posibilitatea sa pot alege intre cezariana si natural, tot cezariana as alege fara sa ma gandesc deloc.

Legat de kk, si bebelina mea tot cam de 2 ori face pe zi; dar sunt si zile cand face o data sau de 3 ori, dar de cand s-a reglat nu are zi in care sa nu faca (bine, eu ii dau zilnic, la masa de dimineata fructe cu iaurt, si poate asta o si ajuta f mult, iar lichide, mereu am grija sa bea macar 1000 ml pe zi, daca nu chiar mai mult.)

Buna la toata lumea!

Juliette
26.08.2010, 13:45:56
Vrem si noi sa vedem poze. :) Adauga-ma si pe mine daca vrei....rok5ana_f pe yahoo
Poze noi n-am reusit sa mai adaug, sper zilele astea sa mai incarc. In cele de la mare bebelinul e cam sexy (a se citi fara pampers) :D, dar o sa vad ce pot pune.
Te-am adaugat si am mai adaugat fete cum am prins id-uri, acum nu stiu cine si ce vede, daca vede... :-?

stefania_a
26.08.2010, 13:50:39
Multumesc tare mult. Va doresc si voua sa nasteti usor, bebelusii sa fie sanatosi si norocosi!!

Bine v-am regasit>:D<

Multumesc. Asa este, cum a zis si Alinutza, cezariana mi s-a parut mult mai usoara ca operatia de apendicita. recuperarea a fost acum foarte usoara (primele ore sunt un pic mai grele, dar cu calmante se trece foarte usor peste)

eu abia astept sa o tin in brate....:)

Yonika
26.08.2010, 13:51:30
Se pare ca febra lui David era de la dinti totusi; am mers la dr si l-a consultat, nu are nici rosu in gat, la plamani e ok, urechile la fel, am facut si sumar de urina si e in regula, deci dintii... credeam ca febra de dinti e pana in 39, dar se pare ca la el poate urca mai sus:-L. Mi-a confirmat si dr ca ii ies incisivii laterali de sus, ca eu nu prea reusesc sa ii vad pt ca nu ma lasa sa ma uit; oricum, saracutul roade tot, musca, saliveaza, se vede clar ca il supara tare. Bine ca febra nu avea alt motiv.#:-S
Si inca o intrebare: stie cineva ceva despre prof dr Aprodu? (ma refer daca l-a cunoscut cineva si imi poate da detalii despre ce fel de pers este)
Bine ca nu are altceva mai grav! Puapm baietelul sa iasa repede dintzucii si sa nu il mai supere asa tare.:*

Legat de intalnire, a ramas pe sapt viitoare sa stabilim o zi, poate pana atunci se aduna mai multe fete.

Yonika
26.08.2010, 13:56:34
Poze noi n-am reusit sa mai adaug, sper zilele astea sa mai incarc. In cele de la mare bebelinul e cam sexy (a se citi fara pampers) :D, dar o sa vad ce pot pune.
Te-am adaugat si am mai adaugat fete cum am prins id-uri, acum nu stiu cine si ce vede, daca vede... :-?
noi nu le vede, MariucaBianca pe gmail.

Juliette
26.08.2010, 13:58:24
O zi cat mai placuta.
Doamna Geo, felicitari pt gaza scumpa ! Mi-am permis si am informat fetele putin despre tine, sper sa nu te superi. :) Am prins-o pe Ana si am intrebat de tine. :D Pupici si sper sa ne vedem curand in parc ! >:D<

Andrusca
26.08.2010, 13:59:03

eu am putut vedea toate albumele! multumim :)

alinutza20
26.08.2010, 14:11:23

eu nu vad madam........./:)
alina.talpig pe gmail

Anmari
26.08.2010, 14:12:30
Razvan are un semn da abia e vizibil, cica ar trebui sa fie mai mare-asta am citit pe aici. Cum am spus, habar n-am ce legatura are ROR-ul cu floricica, asta mi-a spus pediatra-vedem dupa un an de la ROR. Ia si te calmeaza ca nu e o tragedie, se poate repeta si daca e, vorbeste cu pediatra.

Incerc sa ma calmez, dar eu am avut acum 7 ani apa la plamani cu infiltrare TBC si o recidiva ganglionara la un an. Deci 'tragedia' si ingrijorarea mea e pe fondul unor antecedente. Eu sunt sanatoasa si vindecata de multi ani, dar na mai stii cum sunt si cu Bacili Koch, e bine sa ma asigur si sa fiu linistita apoi.

La ce mana ar trebui sa aiba semnul? dreapta sau stanga?

angelfighter
26.08.2010, 14:14:05
O zi cat mai placuta.
felicitari... sa fie sanatoasa iar tie recuperare grabnica.

alinutza20
26.08.2010, 14:33:55
Incerc sa ma calmez, dar eu am avut acum 7 ani apa la plamani cu infiltrare TBC si o recidiva ganglionara la un an. Deci 'tragedia' si ingrijorarea mea e pe fondul unor antecedente. Eu sunt sanatoasa si vindecata de multi ani, dar na mai stii cum sunt si cu Bacili Koch, e bine sa ma asigur si sa fiu linistita apoi.

la stanga il are moni:)

Rok5ana
26.08.2010, 14:35:37
O zi cat mai placuta.
Felicitari pentru micuta! Sa fie sanatoasa si tie recupeare rapida!

xxxxx
26.08.2010, 14:36:58

La stanga.
Ca sa te mai linistesti cumva, eu am avut acum 11 ani TBC in stare avansata, medicii mi-ar mai fi dat 3 ore de trait.8-| Apoi 5 ani mi-au interzis sa fac copii,; sa stii ca eu nu ma panichez asa usor. Te pup si ia-o mai usor.>:D<>:D<

Juliette
26.08.2010, 14:37:55
noi nu le vede, MariucaBianca pe gmail.
Te-am trecut initial cu litere mici si vad ca tot cu litere mici te inregistreaza, chiar daca am scris cu litere mari din nou.

Anmari
26.08.2010, 14:39:34
La stanga.
Ca sa te mai linistesti cumva, eu am avut acum 11 ani TBC in stare avansata, medicii mi-ar mai fi dat 3 ore de trait.8-| Apoi 5 ani mi-au interzis sa fac copii,; sa stii ca eu nu ma panichez asa usor. Te pup si ia-o mai usor.>:D<>:D<

Stiu ca daca in 10 ani dupa ce l-ai avut esti ok, atunci nu mai ramane bacilul activ in corp.
Eh, oricum eu de felul meu sunt mai panicoasa :(( ... incerc sa o iau mai usor, dar ptr ca nu sunt alaturi de ea min de min ma simt vinovata si cred ca amplific si situatia intr-un fel :">

Am sunat si pediatra si mi-a spus ca urmeaza sa fac un test IDR si apoi sa vedem ce va fi.

Juliette
26.08.2010, 14:40:05
eu nu vad madam........./:)
alina.talpig pe gmail
Pe tine te-am trecut de cand am vorbit pe mess. :-? N-am idee de ce nu vedeti nici tu, nici Ionica... Andrusca le vede. >:D<

Rok5ana
26.08.2010, 14:41:02
eu cred ca pe orice ai intreba de pe aici ar recomanda cezariana... eu cel putin, cu tot sufletul:)..
ptr mine cezariana a fost mai ok ca operatia de apendicita:)
Fetelor, eu nu stiu cum e cu cezariana, dar am stat o noapte in rezerva cu o tipa care facuse cez si la cat se sucea de durere nu mi-a parut rau ca am nascut natural. :)
:)>-Nu dati cu rosii!

Anmari
26.08.2010, 14:41:36
O zi cat mai placuta.

Felicitari pentru bebelina! Crestere usoara si cat la mai putin colici. >:D<>:D<

Rok5ana
26.08.2010, 14:44:53
Eu le vad :)

Andrusca
26.08.2010, 14:45:13
Fetelor, eu nu stiu cum e cu cezariana, dar am stat o noapte in rezerva cu o tipa care facuse cez si la cat se sucea de durere nu mi-a parut rau ca am nascut natural. :)

desigur, difera de la persoana la persoana; nu toata lumea e super ok dupa o astfel de operatie..deloc usoara pana la urma !!!

eliana
26.08.2010, 14:46:43
O zi cat mai placuta.

Bravo, sa va bucurati de ea si ea de voi :)
Ia si da-i Sa simplex sau Infacol, inainte de fiecare masa, poate o calmeaza la burtica, ambele se pot da din primele zile.

Milagros
26.08.2010, 14:59:20
Vai, deci mor aici si-mi vine sa :gen_07: Eo emisiune pe Prima TV, Prima zi...ceva cu nasteri filmate...reactii etc. Bai, n-ati vazut in viata voastra asa aratanie de barbat batut in cap si idiot. Nastea saraca nevasta-sa si el facea comentarii de genu'... Daca i-a trebuit copii...ha ha (ras de Base). Apoi saraca femeie impingea pe rupte de-o treceau transpiratiile si boul: Da' asa putin dureaza nasterea? Da' nu e greu deloc. Putea sa nasca acasa. Moderatoarea deja cam facea fete fete si-i zice: Pai o asistai tu? Si Bula: Pai da ca am vazut filmulete pe Youtube /:)Si iar celebrul HA HA. Se mai chinuie femeia ce se chinuie, iese copilul, el hop la pozat si moderatoarea: pai nu iti feliciti sotia? zi-i si tu ceva. Si Bula: Pai ce sa-i zic? HA HA :gen_07:
Mai face cateva gafe de gen si hai la copil. Moderatoarea: ei, ce zici? Boul: Pai ce sa zic? Nimic. Tipa: Vorbeste cu el ca iti recunoaste vocea. El: Da' ce sa-i zic? Lasa ca vorbeste maica-sa. L-)
Si nu, nu era super emotionat, ci doar fraier. Eu sa fiu nevasta-sa il luam de gat si i-l suceam la spate.

Milagros
26.08.2010, 15:02:27
La restaurantul la care am facut si petrecerea de motz, si tortul curcubeu... Dar n-as sti sa-ti spun cat costa unul (teoretic ei au in meniu cheesecake la felie, deci tort mare, si i-am rugat eu sa faca unul mic, cred ca a avut 20 cm diametru). Daca vrei, intreb sotul, el s-a ocupat de tot :)

Aham, eu intrebam de varianta mica din pozele facute de Tudor P. ca altfel am idei de tort de mot. Cum aproape sigur nu vom face sedinta foto chiar de ziua lui am zis sa am si plan de rezerva ca pe 14 cand vin invitatii vom avea iar tort de martipan. Deci restaurantul are propriul laborator sa zic asa, nu colaboreaza cu vreo cofetarie.

Milagros
26.08.2010, 15:03:45
O zi cat mai placuta.

Refacere usoara, mami si sa treaca cat mai repede colicii nesuferiti. Pupam gazuta ca face 2 saptamani. >:D<

alinutza20
26.08.2010, 15:04:19
Pe tine te-am trecut de cand am vorbit pe mess. :-? N-am idee de ce nu vedeti nici tu, nici Ionica... Andrusca le vede. >:D<
si eu le vad :*:*:*

Milagros
26.08.2010, 15:05:48
Felicitari pt. jucaus si pt. vorbaretz:x

Multumesc tare mult, ma topesc dupa el cand vad cum face progrese atat de mari parca peste noapte.

stefania_a
26.08.2010, 15:05:50
Vai, deci mor aici si-mi vine sa :gen_07: Eo emisiune pe Prima TV, Prima zi...ceva cu nasteri filmate...reactii etc. Bai, n-ati vazut in viata voastra asa aratanie de barbat batut in cap si idiot. Nastea saraca nevasta-sa si el facea comentarii de genu'... Daca i-a trebuit copii...ha ha (ras de Base). Apoi saraca femeie impingea pe rupte de-o treceau transpiratiile si boul: Da' asa putin dureaza nasterea? Da' nu e greu deloc. Putea sa nasca acasa. Moderatoarea deja cam facea fete fete si-i zice: Pai o asistai tu? Si Bula: Pai da ca am vazut filmulete pe Youtube /:)Si iar celebrul HA HA. Se mai chinuie femeia ce se chinuie, iese copilul, el hop la pozat si moderatoarea: pai nu iti feliciti sotia? zi-i si tu ceva. Si Bula: Pai ce sa-i zic? HA HA :gen_07:
Mai face cateva gafe de gen si hai la copil. Moderatoarea: ei, ce zici? Boul: Pai ce sa zic? Nimic. Tipa: Vorbeste cu el ca iti recunoaste vocea. El: Da' ce sa-i zic? Lasa ca vorbeste maica-sa. L-)
Si nu, nu era super emotionat, ci doar fraier. Eu sa fiu nevasta-sa il luam de gat si i-l suceam la spate.
pai si mamica de ce s-a mai lasat filmata daca stia ce idiot are langa ea? k sa vada toata lumea?? trebuia sa nu accepte sa fie filmat momentul, stiind k o sa fie si idiotul acolo:-w

cgeorgiana1982
26.08.2010, 15:10:33
Felicitari pt gaza, sa fie sanatoasa, sa o supere cat mai putin colicii si de frumoasa nu zic pt ca din 2 parinti frumosi sigur este o frumusete! Numai bine va doresc!:*
Multumesc mult. Ma bucur ca nu a avut fata probleme...eu dupa nastere am avut probleme cu sanii, colul s-a inchis si tot sangele se strange in uter...dar ma linisteste faptul ca ea nu a avut nimic, eu ma tratez fara probleme, dar nu stiu cum as fi reactionat daca avea printesa ceva

Bine ati revenit printre noi! Va uram creste usoara si sa treaca cat mai repede colicii.
Cat despre cezariana, la mine a fost prima operatie din viata mea si nu am avut deloc emotii sau frica inanite si nici macar in acea zi; iar daca ar fi sa o iau de la inceput, si sa am posibilitatea sa pot alege intre cezariana si natural, tot cezariana as alege fara sa ma gandesc deloc.
Multumesc tare mult. Se pare ca toata lumea e fan cezariana :D.

eu abia astept sa o tin in brate....:)
iti doresc din tot sufletul sa vina mai repede clipa asta...e o senzatie pe care daca nu o traiesti, nu poti sa-ti dai seama cat de magica e. cand am vazut-o prima data in rezerva, ma uitam si ma minunam de micul pui de om care a iesit din mine

Doamna Geo, felicitari pt gaza scumpa ! Mi-am permis si am informat fetele putin despre tine, sper sa nu te superi. :) Am prins-o pe Ana si am intrebat de tine. :D Pupici si sper sa ne vedem curand in parc ! >:D<
Multumesc. Cum sa ma supar....inca nu am apucat sa citesc nik din urma, de-abia azi am inceput sa mai butonez pe net. Voi recupera cat de curand. Stiu ca v-ati intalnit cu nanutza Ana..pentru noi era cam devreme sa iesim din casa...de-abia astept sa ne intalnim si noi prin parc.

felicitari... sa fie sanatoasa iar tie recuperare grabnica.
Saru'mana. sarcina cat mai usoara in continuare

Felicitari pentru micuta! Sa fie sanatoasa si tie recupeare rapida!
Multumesc mult de urari

Probabil conteaza si pragul de durere al fiecaruia. cand m-am operat de apendicita 2 saptamani m-am plans si a fost la operatie laparoscopica....dar acum avand si gogoasa, eram foarte motivata sa ma ridic rapid sa merg la ea. La noi la reanimare eram 6 fete....singurele care s-au plas au fost cele cu rahi, dar se plangeau de dureri de cap.

Felicitari pentru bebelina! Crestere usoara si cat la mai putin colici. >:D<>:D<
Multumesc tare mult, Anmari.

Bravo, sa va bucurati de ea si ea de voi :)
Ia si da-i Sa simplex sau Infacol, inainte de fiecare masa, poate o calmeaza la burtica, ambele se pot da din primele zile.
I-am dat Bonnisan de cand am venit acasa (o data pe zi, maxim de 2 ori) si ii place. Aseara Infacolul mi l-a scuipat de numa-numa...am vazut ca Gripe Water il mai tolereaza. Sper sa-si faca efect. Nu plange mititica, dar se stange de mi se rupe sufletul.

Refacere usoara, mami si sa treaca cat mai repede colicii nesuferiti. Pupam gazuta ca face 2 saptamani. >:D<
Multumim. Intr-adevar...deja au trecut 2 saptamani. Au fost cele mai frumoase din viata mea.

Milagros
26.08.2010, 15:10:45
In primul rand, ma bucur ca Davidutu e ok.
La dr Aprodu am fost noi cu manuta, adica prima oara cand a fost consultat Dragos cu hemangiomul la dl dr am fost, la Pedilife. Stiu ca il gasesti si in spital, oricum noi pana la urma tot in spital am ajuns cu tratamentul, asa cum stii si tu. Personal, nu pot spune ca m-a impresionat in mod deosebit ca om. Mi-a explicat cum sta treaba cu hemangioamele - tot ce mi-a zis stiam deja de pe net, inclusiv ce tratament se poate urma - si m-a trimis la mana lui dreapta, dr Gavrilescu care am vazut ca e specializata pe hemangioame. In rest, impresionant e ce stiam despre el dinainte de a merge la consultatie. A fost primul medic din Romania care a intervenit in despartirea a doua fetite siameze, ceea ce e impresionant pentru un chirurg. E foarte tehnic asa, iti explica la obiect si cam asta. Nu e genul de dr sa-ti zica Vaai, ce copil frumos sau alte alea, la fel ca si Gavrilescu, dar eu zic ca important e sa fie bebele bine, adica sa ti-l trateze bine, asta e cel mai important.

Milagros
26.08.2010, 15:17:34
Daca dau fetele cu rosii in tine tre' sa dea si in mine. Toate colegele mele de salon erau cu ceza si tare se mai vaitau de dureri dupa 3 zile de la nastere iar eu la 2 zile deja dormeam pe burta si nu mai aveam nici o durere, nici un disconfort. Singura chestie naspa e ca sangeram mai abundent dar a trecut, deci sunt 100% pro nastere naturala.

Milagros
26.08.2010, 15:20:00
pai si mamica de ce s-a mai lasat filmata daca stia ce idiot are langa ea? k sa vada toata lumea?? trebuia sa nu accepte sa fie filmat momentul, stiind k o sa fie si idiotul acolo:-w

Asta ma intrebam si eu :-? Daca ai fi vazut ce privire avea saraca dupa nastere.. Parca cersea un Te iubesc sau ceva.

stefania_a
26.08.2010, 15:22:13
Asta ma intrebam si eu :-? Daca ai fi vazut ce privire avea saraca dupa nastere.. Parca cersea un Te iubesc sau ceva.

cred si eu k dupa nastere astepta un cuvant de alint, un sarut ceva din partea sotului...si el radea k un idiot....urat din partea lui...:-w

michellina
26.08.2010, 15:39:02
In primul rand, ma bucur ca Davidutu e ok.
La dr Aprodu am fost noi cu manuta, adica prima oara cand a fost consultat Dragos cu hemangiomul la dl dr am fost, la Pedilife. Stiu ca il gasesti si in spital, oricum noi pana la urma tot in spital am ajuns cu tratamentul, asa cum stii si tu. Personal, nu pot spune ca m-a impresionat in mod deosebit ca om. Mi-a explicat cum sta treaba cu hemangioamele - tot ce mi-a zis stiam deja de pe net, inclusiv ce tratament se poate urma - si m-a trimis la mana lui dreapta, dr Gavrilescu care am vazut ca e specializata pe hemangioame. In rest, impresionant e ce stiam despre el dinainte de a merge la consultatie. A fost primul medic din Romania care a intervenit in despartirea a doua fetite siameze, ceea ce e impresionant pentru un chirurg. E foarte tehnic asa, iti explica la obiect si cam asta. Nu e genul de dr sa-ti zica Vaai, ce copil frumos sau alte alea, la fel ca si Gavrilescu, dar eu zic ca important e sa fie bebele bine, adica sa ti-l trateze bine, asta e cel mai important.

Multumesc mult pt explicatii, asta ma interesa sa stiu, ce tip de om e, vorba lunga sau mai la obiect.>:D<

michellina
26.08.2010, 15:43:19
Si eu sustin nasterea naturala!!! Cred ca fiecare e pt nasterea de care a avut parte (desi mai sunt si exceptii care ar alege cealalta metoda), insa eu sunt mandra de mine ca am avut puterea sa nasc natural (eu fiind o persoana foarte tematoare de orice tip de durere, ex: la dentist nu accept sa-mi faca nimic fara anestezie) si am zis ca daca eu am fost in stare, poate oricine (exceptie cazurile care au interzis pe motiv medical).

alibd
26.08.2010, 15:48:44

Da, am ceva emotii, dar sper sa fie totul bine!
Abia astept sa vad cum arata! :)

alibd
26.08.2010, 15:51:09
Si eu sustin nasterea naturala!!! Cred ca fiecare e pt nasterea de care a avut parte (desi mai sunt si exceptii care ar alege cealalta metoda), insa eu sunt mandra de mine ca am avut puterea sa nasc natural (eu fiind o persoana foarte tematoare de orice tip de durere, ex: la dentist nu accept sa-mi faca nimic fara anestezie) si am zis ca daca eu am fost in stare, poate oricine (exceptie cazurile care au interzis pe motiv medical).

Ma bucur sa mai aud si persoane pro nastere naturala. :) Deja aveam emotii, vazand atatea cezariene.
Ar fi minunat sa nasc si eu fara durerile alea groaznice. [-o<

AnaM
26.08.2010, 16:06:41
Felicitari din suflet, Georgiana, pentru gogoasa! Sa fie sanatoasa si fericita, ca iubita sigur este :love:
Darrrrrrrr... cand ai timp:

1. Vrem poze cu gogoasa
2. Vrem sa detaliezi nasterea, cu cine/cum/cat/unde etc. :D
3. Vrem poze cu gogoasa :D

Va pupam!
Orice intrebare ai, stii unde sa vii :*

AnaM
26.08.2010, 16:09:21
Ma bucur sa mai aud si persoane pro nastere naturala. :) Deja aveam emotii, vazand atatea cezariene.
Ar fi minunat sa nasc si eu fara durerile alea groaznice. [-o<
Ali, daca tu ai speranta si increderea ca poti naste natural, atunci vei reusi fara problema! :)

Eu am stiut de la inceput ca nu sunt in stare, ceva in mintea mea a blocat complet ideea de nastere naturala inca de cand abia aflasem ca copiii nu sunt adusi de barza :D Asa ca cezariana a fost perfecta pentru mine, stiind ca am toleranta ridicata la durere si capacitate de refacere fizica rapida :)

alibd
26.08.2010, 16:14:07
Ali, daca tu ai speranta si increderea ca poti naste natural, atunci vei reusi fara problema! :)

Eu am stiut de la inceput ca nu sunt in stare, ceva in mintea mea a blocat complet ideea de nastere naturala inca de cand abia aflasem ca copiii nu sunt adusi de barza :D Asa ca cezariana a fost perfecta pentru mine, stiind ca am toleranta ridicata la durere si capacitate de refacere fizica rapida :)

Cu toleranta la durere stau destul de prost, dar ma imbarbatez mereu spunandu-mi: "Cat de rau poate fi?"
Ma gandesc ca daca voi avea dureri mari imi vor face si mie niste calmante, nu? :-w

Sper sa fie ok. Chiar sunt setata pe nasterea naturala. Am sa vad eu cum voi gandi dupa...:)

AnaM
26.08.2010, 16:22:18
Cu toleranta la durere stau destul de prost, dar ma imbarbatez mereu spunandu-mi: "Cat de rau poate fi?"
Ma gandesc ca daca voi avea dureri mari imi vor face si mie niste calmante, nu? :-w

Sper sa fie ok. Chiar sunt setata pe nasterea naturala. Am sa vad eu cum voi gandi dupa...:)
La nasterea naturala, in afara de epidurala nu prea au ce calmante sa-ti faca in timpul travaliului. Dupa nastere dureri vei avea doar de la contractarea uterului, care se micsoreaza, dar nu sunt atat de naspa, sunt ca niste dureri de menstruatie.

alibd
26.08.2010, 16:28:05
La nasterea naturala, in afara de epidurala nu prea au ce calmante sa-ti faca in timpul travaliului. Dupa nastere dureri vei avea doar de la contractarea uterului, care se micsoreaza, dar nu sunt atat de naspa, sunt ca niste dureri de menstruatie.

Cu epidurala mi-a cam dat in moalele capului medicul meu. A fost cam sceptic, mi-a prezentat o multime de riscuri, asa ca, sincer nu stiu ce sa fac in privinta ei. /:)
Cumnata mea a nascut natural, dar spunea ca i-a facut niste calmante, nu stiu exact ce. 8-|

Apropo de epidurala, aveti idee de vreun pret?

biutzaxx
26.08.2010, 16:35:54
buna mamici!!!
am ajuns si noi aseara din frumosul Maramures unde am petrecut momente f frumoase atat in Salistea la o pensiune agroturistica si am mancat numai mancare facuta la ei din productie proprie, apoi am fost la nunta prietenei mele imbracata in costumul lor traditional, iar dupa 2 zile, am mers si ne-am imbaiat la Ocna Sugatag unde ne-am murat bine in apa super sarata ca la Marea Moarta..si Sebastian la fel :D.. poze o sa pun cat de curand cand am o clipa de ragaz.

Georgiana, felicitari pt grasuna Carina! sa fie sanatoasa si norocoasa!!

Sunt stresata tare ca nu avem fotograf deoarece toti ne-au refuzat pt ca sunt de mult rezervati cu nuntile , ca pica exact sambata dupa amiaza :((:((:((:((.. si daca ma puteti ajuta cu un nr de telefon al unui fotograf disponibil, v-as fi recunoscatoare ever!!! >:D<

biutzaxx
26.08.2010, 16:37:25
Cu epidurala mi-a cam dat in moalele capului medicul meu. A fost cam sceptic, mi-a prezentat o multime de riscuri, asa ca, sincer nu stiu ce sa fac in privinta ei. /:)
Cumnata mea a nascut natural, dar spunea ca i-a facut niste calmante, nu stiu exact ce. 8-|

am nascut cu epidurala si ti-o recomand din toata inima! sa ai in cap si varianta cererii epiduralei pt ca nu stii cum vei suporta contractiile..ti-o spun in cunostiinta de cauza >:D<

petronelaaa
26.08.2010, 16:41:28

La nasterea naturala.... contractiile dor, atat!, dar e normal, ca bb incearca sa isi faca loc sa iasa. Si dureaza cateva secunde durerea propriu-zisa. Intre contractii ai timp sa-ti revii, sa te incarci putin; eu beam apa, parca si atipeam.
Eu eram convinsa ca fac cezariana, dar socoteala de acasa cu cea de la spital nu a fost aceeasi. Si nu-mi pare rau deloc! ;;)
Cum era si parerea unei mame: un lucru asa firesc cum e nasterea s-a ajuns in zilele noastre sa fie facut de spital, adica s-a ajuns ca spitalul si dr. sa-ti nasca copilul (vorbesc de sarcini normale, fara probleme si cand se poate si cu n.naturala) : "maine, doamna, nasteti sau cand ma intorc din concediu; sau inainte de a pleca in concediu sau cand va fi o sala de nasteri libera" - de ex.:)>-

LE: Ana muher :D.... parca functionam pe fuse orare diferite =))

AnaM
26.08.2010, 16:43:26
Aham, eu intrebam de varianta mica din pozele facute de Tudor P. ca altfel am idei de tort de mot. Cum aproape sigur nu vom face sedinta foto chiar de ziua lui am zis sa am si plan de rezerva ca pe 14 cand vin invitatii vom avea iar tort de martipan. Deci restaurantul are propriul laborator sa zic asa, nu colaboreaza cu vreo cofetarie.
Da, iubita, am inteles ca vrei tort mic ;)) Il intreb pe sot cat costa, daca vrei. Da, restaurantul are laborator propriu de cofetarie/patiserie =P~

biutzaxx
26.08.2010, 16:46:29
si inca o intrebare: ce ati luat cadou puilor vostri cand au implinit primul anisor?? ma gandesc ca poate aveti idei mai bune decat am eu..

Yonika
26.08.2010, 16:51:04
Sa va spun si varianta mea, pt care am ales ceza. cam cu un an inainte de nunta, o prietena mi-a povestit prin ce a trecum cumnata ei cand a nascut. Dupa ce ca a stat ore in sir sa nasca, cu dureri groaznice, a mai fost nevoie sa o si taie - epiziotomie . Si toate bune si frumoase, fetita frumoasa, sanatoasa, mancacioasa...insa mamica cu dureri groaznice, nici nu putea sa stea in fund nu mai zic de iesit cu scaunul...era un chin sora cu moartea....ca sa mearga la dr peste cateva zile si sa afle ca o cususe rau, ii cususura, un fir doar, si pe unde iesiea cu scaunul, si rana se strangea, si cusatura se strangea si ea, si mamica avea dureri groaznice Nu zic ca e mereu asa, sau ca se intampla des, dar decat asa mai bine taiata la burta si gata. Nu vreau sa va sperii, dar v-am arata ca se poate intampla si asa - iar mie mi-a fost de ajuns ca sa ma decid inainte de a ramane insarcinata.

Anmari
26.08.2010, 16:54:24
Am gasit un ARTICOL (http://smartwoman.hotnews.ro/mesajul-unei-mame-iubiti-va-copiii-dar-nu-va-abandonati-pe-voi.html)interesant! Ma regasesc si eu in el, poate mai putin cu cariera.

Referitor la cezariana: eu am ales-o cam din aceleasi motive ca si Yonika. Decat taiata jos, mai bine la burta. Plus ca nasterea naturala nu intra in calcul la mine sub nici o forma, si asta chiar de cand eram mica mica, mi-am spus ca eu durerile nasterii nu vreau sa le simt. Acum daca ar fi sa o iau de la capat, poate m-as mai gandi cezariana sau nastere naturala, dar numai dintr-un singur aspect: fizic iti revii mult mai repede dupa nastere naturala decat cezariana, si aici ma refer la kg acumulate pe timpul sarcini, nu la capacitatile fizice, ca alea depinde de fiecare cam cata vointa are si cata toleranta la durere.

alinutza20
26.08.2010, 17:06:47
Am gasit un ARTICOL (http://smartwoman.hotnews.ro/mesajul-unei-mame-iubiti-va-copiii-dar-nu-va-abandonati-pe-voi.html)interesant! Ma regasesc si eu in el, poate mai putin cu cariera.

Referitor la cezariana: eu am ales-o cam din aceleasi motive ca si Yonika. Decat taiata jos, mai bine la burta. Plus ca nasterea naturala nu intra in calcul la mine sub nici o forma, si asta chiar de cand eram mica mica, mi-am spus ca eu durerile nasterii nu vreau sa le simt. Acum daca ar fi sa o iau de la capat, poate m-as mai gandi cezariana sau nastere naturala, dar numai dintr-un singur aspect: fizic iti revii mult mai repede dupa nastere naturala decat cezariana, si aici ma refer la kg acumulate pe timpul sarcini, nu la capacitatile fizice, ca alea depinde de fiecare cam cata vointa are si cata toleranta la durere.

e foarte discutabila treaba... eu stiu mamici care au anscut natural si n-au dat jos aproape deloc...

eu nu mai zic motivele mele ptr care, chiar daca as fi avut posibilitatea, tot n-as fi nascut natural... taiatu jos...riscurile ptr bebe.. etc etc.. asa macar la cezariana riscurile-s ptr mama nu ptr copil...
si daca as mai naste de 10 ori.. tot cezariana as face! (tinand cont ca am si stat 12 ore cu contractii...)

oricum, fiecare stie f bine ce si cum vrea:)

eliana
26.08.2010, 18:11:11
Sunt stresata tare ca nu avem fotograf deoarece toti ne-au refuzat pt ca sunt de mult rezervati cu nuntile , ca pica exact sambata dupa amiaza :((:((:((:((.. si daca ma puteti ajuta cu un nr de telefon al unui fotograf disponibil, v-as fi recunoscatoare ever!!! >:D<

Daca ti-au placut pozele mele de la botez, iti pot da nr fotografului, nu stiu daca e disponibil dar n-ai ce pierde daca arunci o intrebare.

eliana
26.08.2010, 18:14:52

Stiu cel putin 5 persoane care au nascut prin cezariana si care si-au revenit minunat si rapid, iar eu sunt a 6-a. Dupa experienta mea de cezariana, nu regret nici o fractiune de secunda. Si n-am nimic cu nasterea naturala, doar cu conditiile in care poti face asta la maternitatea din Iasi.... in toate tarile civilizate se naste cu epidurala, pentru ca nu toate mamicile au norocul sa aiba un travaliu scurt si eficient.

gabriela_rgh
26.08.2010, 19:11:31
O zi cat mai placuta.
Sa va traiasca micuta Carina si sa va aduca numai bucurii!>:D<>:D<>:D<

gabriela_rgh
26.08.2010, 19:27:03
pe langa adevarul ca tipul e un mare 3:-03:-03:-0.cred ca astfel de "reality" show-uri isi aleg cu buna stiinta specimene cat mai "exotice" pt a avea audianta.Am auzit-o si pe asta..nasterea in direct prilej de amuzament si relaxare....8-|/:)#-o

alinutza20
26.08.2010, 19:44:38
Stiu cel putin 5 persoane care au nascut prin cezariana si care si-au revenit minunat si rapid, iar eu sunt a 6-a. Dupa experienta mea de cezariana, nu regret nici o fractiune de secunda. Si n-am nimic cu nasterea naturala, doar cu conditiile in care poti face asta la maternitatea din Iasi.... in toate tarile civilizate se naste cu epidurala, pentru ca nu toate mamicile au norocul sa aiba un travaliu scurt si eficient.

pe mine m-ai pus la numar?:)):))

ps. i-am trimis si eu pm biutzei si am si vb cu adi.. acu sa vada ea si sa raspunda

Milagros
26.08.2010, 19:56:56

Eu fara 2 anestezii la dentist nici nu discut ;)) Si am nascut fara anestezie. Imi vine sa-mi ridic statuie =))

Milagros
26.08.2010, 20:02:28
Da, iubita, am inteles ca vrei tort mic ;)) Il intreb pe sot cat costa, daca vrei. Da, restaurantul are laborator propriu de cofetarie/patiserie =P~

Sarumana, am zis sa mai zic o data ca uneori nu prea explic coerent. Saruuuuuuuuuuuuuuu>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

Milagros
26.08.2010, 20:04:15
si inca o intrebare: ce ati luat cadou puilor vostri cand au implinit primul anisor?? ma gandesc ca poate aveti idei mai bune decat am eu..

Sa va fie de bine vacanta!
Eu voiam sa-i iau o cruciulita din aur, dar pana la urma am luat ideea de la Ana si ii facem sedinta foto, plus jucarii, hainute si tort.

Milagros
26.08.2010, 20:05:08

Cand am nascut eu se dadeau cam 200 lei.

Milagros
26.08.2010, 20:07:18
Sa va spun si varianta mea, pt care am ales ceza. cam cu un an inainte de nunta, o prietena mi-a povestit prin ce a trecum cumnata ei cand a nascut. Dupa ce ca a stat ore in sir sa nasca, cu dureri groaznice, a mai fost nevoie sa o si taie - epiziotomie . Si toate bune si frumoase, fetita frumoasa, sanatoasa, mancacioasa...insa mamica cu dureri groaznice, nici nu putea sa stea in fund nu mai zic de iesit cu scaunul...era un chin sora cu moartea....ca sa mearga la dr peste cateva zile si sa afle ca o cususe rau, ii cususura, un fir doar, si pe unde iesiea cu scaunul, si rana se strangea, si cusatura se strangea si ea, si mamica avea dureri groaznice Nu zic ca e mereu asa, sau ca se intampla des, dar decat asa mai bine taiata la burta si gata. Nu vreau sa va sperii, dar v-am arata ca se poate intampla si asa - iar mie mi-a fost de ajuns ca sa ma decid inainte de a ramane insarcinata.

Si Simona Green Eyes stiu ca a avut mari probleme cu epiziotomia. Eu nici nu am simtit-o, inca de a doua zi dupa nastere nu m-a deranjat nici cand mergeam la baie nici cand stateam jos, desi cam 2 sapt am stat doar pe o buca ca asa mi-a recomandat dar mai stateam si normal, cu frica sa nu se rupa cusatura desigur. Si s-a indecat super repede si sunt ca noua :">

tsimonaiuliana
26.08.2010, 21:49:54
Si Simona Green Eyes stiu ca a avut mari probleme cu epiziotomia. Eu nici nu am simtit-o, inca de a doua zi dupa nastere nu m-a deranjat nici cand mergeam la baie nici cand stateam jos, desi cam 2 sapt am stat doar pe o buca ca asa mi-a recomandat dar mai stateam si normal, cu frica sa nu se rupa cusatura desigur. Si s-a indecat super repede si sunt ca noua :">

Conteaza si ce greutate a avut bebe la nastere,zic eu.Eu l-am nascut de 4050 g si mi-a facut o epiziotonomie de toata frumusetea si m-am vindecat foarte greu.

Green_Eyes
26.08.2010, 21:57:53

Da, din pacate..de-abia dupa 2 luni jumatate s-a prins taietura - pentru ca se desprinsese, desi va zic cu mana pe inima ca nu exista persoana care sa fi avut mai mare grija - timp in care am mers zilnic, apoi saptamanal la control la maternitate pentru ca exista risc de suprainfectare..nu vreau sa imi aduc aminte de durerile pe care le-am avut, cat de greu mi-a fost sa ma descurc cu Tudor, depresia crunta pe care am avut-o si din cauza asta..brr :(
Eu am nascut natural, cu epidurala, si regret amarnic..daca as putea timpul inapoi, nu as mai testa sa vad daca pot naste natural. Sunt sigura ca doar datorita lui Dumnezeu copilul meu e sanatos - din pacate nu toti au acest '' noroc'' :( - avand in vedere nasterea grea pe care a indurat-o mititelul, cat s-a chinuit si el sa vina pe lume.. sincer va spun ca nu am depasit momentul nasterii, inca ma buseste plansul cand vine vorba..plus ca sunt multe chestii pe care nu le-am inteles la momentul respectiv, multe intrebari la care nu am un raspuns.. insa asta e doar vina mea ca nu am luat-o pe doctorita la bani marunti..Si nu as mai alege epidurala pentru ca am impresia ca in cazul meu mai mult m-a incurcat (m-a ajutat doar cat m-am dilatat de la 4 la 10, asta dupa ce am avut o noapte intreaga niste dureri de simteam efectiv ca mor - eu am simtit toate durerile in spate, parca ma taia cineva in carne vie iar si iar..), insa m-am chinuit 1 ora!!! sa scot copilul, timp in care aveam totusi niste dureri de urlam si ma chirceam toata de durere si cu toate astea nu reuseam sa simt contractiile asa cum trebuie .. nu stiu ce s-a intamplat..
Stiu ca sunt multe cazuri fericite de nasteri naturale in care totul se desfasoara ''ca la carte'', rapid si relativ usor..insa nu a fost si cazul meu. Nu am totusi cuvinte sa ii multumesc lui Dumnezeu ca Tudor e sanatos, desi era cat pe ce sa nu fie asa ( a avut nota 6)..

tsimonaiuliana
26.08.2010, 22:18:16
Nu am totusi cuvinte sa ii multumesc lui Dumnezeu ca Tudor e sanatos, desi era cat pe ce sa nu fie asa ( a avut nota 6)..

Nici macar nu te mai gandi.Acum ai baiat mare,sanatos,frumos foc :x care te va iubi si te va aprecia enorm.

Green_Eyes
26.08.2010, 22:26:54
Nici macar nu te mai gandi.Acum ai baiat mare,sanatos,frumos foc :x care te va iubi si te va aprecia enorm.

Multumesc>:D<Da, si care momentan ma ia la palme..8-| Am impresia ca de acum incepe greul cu adevarat:-L

tsimonaiuliana
26.08.2010, 22:44:40
Multumesc>:D<Da, si care momentan ma ia la palme..8-| Am impresia ca de acum incepe greul cu adevarat:-L

Asa gandesc si eu uneori, desi poate am trecut prin momente mai grele cu el,cateodata mi se pare ca e din ce in ce mai greu iar la unele situatii banale(de ex. ma maraie ca vrea o bucata de paine cand eu ii pregatesc mancarea lui) simt ca nu mai pot face fata.De fapt eu cred ca s-a acumulat oboseala pt. ca in ultimul an nu am facut altceva decat sa ma dedic in totalitate lui iar uneori parca simt nevoia de a avea un pic de relaxare si pt. mine pe care sincer pana acum nu am avut-o.Apropo de reportajul postat de anmari,ma regasesc si eu in el.Sper totusi sa ma duc si eu undeva in vacanta ca sa-mi incarc bateriile(sper sa nu vin mai obosita:-?)

AnaM
26.08.2010, 22:52:27
Da, fetelor, e oboseala cronica, eu cand plec de-acasa cate 2-3 ore si sta cu sotul sau cu tatal meu, cand ma intorc cu capul "limpede" asa mi-e de drag bebe, poa sa ma maraie o ora, ca nu-mi pasa :)
E acum si o perioada dificila, nu ma deranjeaza cu mersul sau ca mai ia trante (desi, cand oboseste sa mearga, a invatat sa se lase frumos in fund, sau daca se dezechilibreaza, la fel), ci maselele, stau sa crape toate 4 si azi m-a spart cu maraiala, noroc ca mi-am adus aminte de jucaria de dentitie pt masele si i-am dat-o, a ros-o de numa dupa, si s-a mai calmat. Asta e, trecem noi si peste asta :) Mie-mi place la nebunie ca incep sa comunic cu el si uneori parca simt ca intelege ce-i spun. Ups&downs, important e ca bebe sa fie sanatos >:D<

AnaM
26.08.2010, 22:53:18
Sarumana, am zis sa mai zic o data ca uneori nu prea explic coerent. Saruuuuuuuuuuuuuuu>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
I-am comunicat sotului, maine ai raspunsul >:D<

tsimonaiuliana
26.08.2010, 23:01:00
. Ups&downs, important e ca bebe sa fie sanatos >:D<

Asa e,iar noi mamele suntem mai puternice si mai rabdatoare decat ne putem noi inchipui asa ca sa-i lasam sa-si faca ei hachitzele acum cat sunt mititei ca apoi mai vedem noi cum ii vom struni.:)

michellina
26.08.2010, 23:03:43
Da, fetelor, e oboseala cronica, eu cand plec de-acasa cate 2-3 ore si sta cu sotul sau cu tatal meu, cand ma intorc cu capul "limpede" asa mi-e de drag bebe, poa sa ma maraie o ora, ca nu-mi pasa :)
E acum si o perioada dificila, nu ma deranjeaza cu mersul sau ca mai ia trante (desi, cand oboseste sa mearga, a invatat sa se lase frumos in fund, sau daca se dezechilibreaza, la fel), ci maselele, stau sa crape toate 4 si azi m-a spart cu maraiala, noroc ca mi-am adus aminte de jucaria de dentitie pt masele si i-am dat-o, a ros-o de numa dupa, si s-a mai calmat. Asta e, trecem noi si peste asta :) Mie-mi place la nebunie ca incep sa comunic cu el si uneori parca simt ca intelege ce-i spun. Ups&downs, important e ca bebe sa fie sanatos >:D<

Ce bine ai zis-o! Si eu de multe ori o iau razna si zic ca nu mai pot (pe mine nu ma ajuta nimeni cu David, inafara sotului care e acasa doar seara si in weekend), dar cand il vad cum imi zambeste si cum se agata de mine cand il iau in brate, imi trece de toate si ii multumesc Domnului ca suntem bine.

michellina
26.08.2010, 23:06:29
Referitor la modalitatea de nastere: fiecare stie ce poate si nu ar trebui sa se lase influentat de ce aude in jur pt ca povesti urate pot fi atat la nasteri naturale, cat si la cele prin cezariana. Daca e sa ai ghinion, il ai oricum ai naste, parerea mea...

AnaM
26.08.2010, 23:19:48
Referitor la modalitatea de nastere: fiecare stie ce poate si nu ar trebui sa se lase influentat de ce aude in jur pt ca povesti urate pot fi atat la nasteri naturale, cat si la cele prin cezariana. Daca e sa ai ghinion, il ai oricum ai naste, parerea mea...
Asa e... Trebuie mers pe "feeling" si pe cunostintele despre propriul tau corp si cat poti "duce". Daca gandesti pozitiv si asculti de medici, si daca te mai si informezi bine despre modalitatea de nastere, sunt sanse multe ca experienta sa fie una ok.

LauraF
27.08.2010, 00:19:15
O zi cat mai placuta.
Felicitari pentru fetita, mamico! Ce gaza voinicuta ai tu acolo! Sa fiti sanatoase amandoua! >:D<

Rok5ana
27.08.2010, 00:43:35
Daca dau fetele cu rosii in tine tre' sa dea si in mine. Toate colegele mele de salon erau cu ceza si tare se mai vaitau de dureri dupa 3 zile de la nastere iar eu la 2 zile deja dormeam pe burta si nu mai aveam nici o durere, nici un disconfort. Singura chestie naspa e ca sangeram mai abundent dar a trecut, deci sunt 100% pro nastere naturala.
De acord cu tine! :)

Rok5ana
27.08.2010, 00:49:18

Imediat dupa o sa spui ca nu mai vrei asa ceva niciodata. Dupa 2 luni..o sa spui ca a doua oara tot natural nasti :) Dumnezeu e mare si nu iti da mai mult decat poti duce.

Rok5ana
27.08.2010, 00:51:41

Mie mi-a fost mai frica de epidurala decat de nastere. Asa ca nu am facut, mai ales ca la un moment dat mi-a zis medicul ca la anestezistii care sunt la noi ...mai bine nu!
Totusi daca vrei epi spune medicului de la inceput...nu astepta sa vezi cat de mari is durerile, pt ca pe cand or fi destul de mari sa vrei anestezie (mie cel mai greu mi-a fost de la dilatatie 8 la 10) o sa fie prea tarziu pentru ea. :)
nastere usoara iti doresc!

LauraF
27.08.2010, 00:57:04
Felicitari bebeilor cu progrese, sanatate celor care au nevoie! >:D<

Apuc mai mult sa citesc si mai putin sa postez, insa vreau sa-mi zic si eu parerea despre nastere naturala vs. cezariana. Eu sunt pro nastere naturala (dar nu in spitalele din Romania :D), daca eram mai tanara poate asa alegeam. Am nascut insa prin cezariana, nu regret, desi recupererea nu a fost cea mai usoara. A fost alegerea mea pt ca sunt mica de statura (deci bazinul e si el mic) si nu mai am varsta la care corpul e asa elastic. Asa ca mi-a fost frica sa nu ma "latesc" in solduri si sa nu-mi mai revin. Spre finalul sarcinii insa, din cauza unor probleme, chiar ar fi fost recomantat asa.

Pe langa considerentele legate de varsta si aspectul estetic a mai contat si parerea unei prietene care a facut practica prin spitale (D-zeu cu mila ce a vazut pe acolo!) si m-a incurajat de cand ma stiu sa aleg cezariana. Asta de fapt este, cred eu, problema mamicilor din Romania: frica de incompetenta unor asistente si a unor cadre medicale, faptul ca poti avea nesansa sa te chinui ca un animal pana nasti, desi esti intr-un spital din secolul 21. Cu toate cred, am auzit macar un caz nefericit de nastere naturala. Daca conditiile si grija fata de pacienti ar fi si la noi ca in alte tari civilizate, atunci numarul nasterilor naturale ar fi garantat mai mare. Dar asa... Nu mai bine aleg cezariana? Stiu sigur cu cine nasc, medicul stie exact ce are de facut, bebe e in siguranta. Ce mai conteaza daca eu ma recuperez mai greu? Au ajuns chiar si unii medicii sa te "sfatuie" neoficial sa alegi cezariana, stiu si ei ce se intampla pe la noi.

Inclusiv mama m-a incurajat spre cezariana. La o nastere naturala la care te chinui mult, iar bebe e maricel, toate organele interne sunt trase in jos. Asa a ajuns mama, dupa cateva nasteri naturale, la operatie acum cativa ani in urma (prin operatie i-au ridicat si fixat prin diverse metode uterul, ovarele..). Gata, nu mai zic nimic, vorba lui Michelle, daca e sa ai ghinion, il ai oricum ai naste. :)

LauraF
27.08.2010, 01:02:35

Anmari, stiu ca pt probleme mai grave faci vizite la Simini, dar vezi ca si pediatrul conteaza. Stiu ca erai la fosta mea pediatra, tot acolo ai ramas? Nu am nimic cu madam V., e sufletista, dar sfatul meu e sa cauti un medic ceva mai competent totusi si sa te transferi. >:D<
Ariana ce mai face? A inceput sa pape mai bine?

Anmari
27.08.2010, 09:49:35
Anmari, stiu ca pt probleme mai grave faci vizite la Simini, dar vezi ca si pediatrul conteaza. Stiu ca erai la fosta mea pediatra, tot acolo ai ramas? Nu am nimic cu madam V., e sufletista, dar sfatul meu e sa cauti un medic ceva mai competent totusi si sa te transferi. >:D<
Ariana ce mai face? A inceput sa pape mai bine?

Da, am spus ca ma mut de la madam V imediat cum face vaccinul de 1 an. Vreau sa ma inscriu si eu la dr unde esti tu. Off, e asa de greu sa gasesti un medic pediatru competent in Iasi. Iar la domna Siminiceanu n-am mai fost, n-am asa o parere buna despre ea, de cand mi-a spus ca nu are nici o solutie la problema Arianei cu mancare si sa o las flamanda si o zi intreaga ca poate poate o manca ea ceva (crazy woman).

Ariana creste si face minuni. Toata ziua e foarte ocupata, n-are timp de nimic, in afara de treburile ei: scoate oalele de la bucatarie din dulap si le imprastie in toata casa, arunca tot ce nu mai foloseste ea in vasul de toaleta (asta daca n-am fost cumva atenti si n-am inchis usa, care e mereu inchisa), danseaza, spune: dei, dei cand vrea ceva, gata cand nu mai vrea, ici cand imi arata ceva si alte 'cuvinte' pe care noi inca nu le-am descoperit ;))

Acum de cand am venit din concediu a inceput sa manance mai bine, multumim lui Dumnezeu. Si spre surprinderea mea vrea sa incerce noutati :) ... asa ca in fiecare zi ii fac cate o budinca.

alibd
27.08.2010, 10:32:50
Mie mi-a fost mai frica de epidurala decat de nastere. Asa ca nu am facut, mai ales ca la un moment dat mi-a zis medicul ca la anestezistii care sunt la noi ...mai bine nu!
Totusi daca vrei epi spune medicului de la inceput...nu astepta sa vezi cat de mari is durerile, pt ca pe cand or fi destul de mari sa vrei anestezie (mie cel mai greu mi-a fost de la dilatatie 8 la 10) o sa fie prea tarziu pentru ea. :)
nastere usoara iti doresc!

Tocmai, ca am discutat cu el despre chestia asta si mi-a dat mult de gandit, mai ales ca am si o scolioza lombara si nu stiu daca e indicata sau nu pana la urma, dar a spus ca daca ma hotarasc va face toate demersurile.
Imi spunea ca de multe ori s-a intamplat ca anestezistul sa fie angajat in alte interventii, iar anestezia sa ramana in sarcina medicului si nu a fost foarte incantat.
Data viitoare cand merg am sa discut mai mult problema.

Mersi mult pentru urari! :)

AnaM
27.08.2010, 10:51:16
Tocmai, ca am discutat cu el despre chestia asta si mi-a dat mult de gandit, mai ales ca am si o scolioza lombara si nu stiu daca e indicata sau nu pana la urma, dar a spus ca daca ma hotarasc va face toate demersurile.
Imi spunea ca de multe ori s-a intamplat ca anestezistul sa fie angajat in alte interventii, iar anestezia sa ramana in sarcina medicului si nu a fost foarte incantat.

Daca anestezistul e profi si cu experienta, nu conteaza ce probleme la coloana ai :)
Ti-o recomand din suflet pe d-na dr. Alexandrina Caba, sefa ATI. Daca ai norocul sa fie de garda, nu sta pe ganduri cu epidurala :D

Milagros, a costat 90 ron cheesecake-ul. :)

alibd
27.08.2010, 10:53:12
Daca anestezistul e profi si cu experienta, nu conteaza ce probleme la coloana ai :)
Ti-o recomand din suflet pe d-na dr. Alexandrina Caba, sefa ATI. Daca ai norocul sa fie de garda, nu sta pe ganduri cu epidurala :D

E bine de stiut.
Mersi, Ana! :)

stefania_a
27.08.2010, 10:59:09

mie mi-a zis k daca nu are anestezist, o sa nasc fara anestezie...nu mi-a zis k ar face ea anestezie....:-SS

alibd
27.08.2010, 11:27:03
mie mi-a zis k daca nu are anestezist, o sa nasc fara anestezie...nu mi-a zis k ar face ea anestezie....:-SS

Al meu mi-a dat de inteles ca ar face-o, dar daca Doamne fereste apar complicatii...:-SS

stefania_a
27.08.2010, 11:38:26
Al meu mi-a dat de inteles ca ar face-o, dar daca Doamne fereste apar complicatii...:-SS

eu evit sa ma gandesc prea mult la momentul ala...oricum tind sa cred k pana la urma nu o sa cer epidurala...o sa mai vb data viitoare cu dna dr...sa vedem ce zice...:-SS

michellina
27.08.2010, 12:33:19
eu evit sa ma gandesc prea mult la momentul ala...oricum tind sa cred k pana la urma nu o sa cer epidurala...o sa mai vb data viitoare cu dna dr...sa vedem ce zice...:-SS

Eu cand am nascut eram cam nehotarata daca voi face sau nu epidurala, dar totul s-a intamplat atat de repede ca m-am trezit cu dr anestezist langa mine care ma intreaba daca am urinat ca sa-mi faca anestezia; eu zic ca nu si dr anestezista foarte nervoasa pleaca (era o dr celebra prin spital, nu stiu exact numele, o tipa mai in varsta pe care o trimisese medicul meu ginecolog sa se ocupe de mine). Cand am vazut asa am intrat in panica, dr anestezista nici ca s-a mai intors si deja nu stiam cine imi va mai face anestezia. Dupa o ora apare o alta dr anestezista, tanara saraca, ca dupa ce am vazut-o nu stiam daca sa fug sau sa stau, mi-a facut tipa tanara anestezia (eu speriata in ultimul hal), nici nu am simtit nimic si apoi mi-a fost mult mai usor (banuiesc, ca nu stiu cum e fara epidurala :-p) decat unei colege de salon care a nascut in acelasi timp cu mine si se chinuia vizibil mai tare; chiar intrebam moasa: de ce nu-i faceti si ei o epidurala ceva, sa o ajutati?
Nu zic ca nasterea a fost usoara (in timp ce faceam exercitii de impingere plangeam ca nu am ales cezariana si dr mea si moasa radeau de nu mai puteau, nu in sensul rau), dar daca ar fi sa aleg din nou, tot nastere naturala as alege.
Am tinut sa povestesc, poate va e de ajutor sa va decideti in cazul epiduralei, care eu zic ca nu e de speriat acum.

biutzaxx
27.08.2010, 12:50:44
Conteaza si ce greutate a avut bebe la nastere,zic eu.Eu l-am nascut de 4050 g si mi-a facut o epiziotonomie de toata frumusetea si m-am vindecat foarte greu.
si eu am nascut pe Sebastian cu 4050 g dar am avut noroc de o epiziotomie mica de 1 cm spre picior, asa mi-au zis si nu am simtit-o deloc doar ca am fost atenta o sapt sa nu apara complicatii ... deci depinde si de mamica cred ..

stefania_a
27.08.2010, 12:53:01
Eu cand am nascut eram cam nehotarata daca voi face sau nu epidurala, dar totul s-a intamplat atat de repede ca m-am trezit cu dr anestezist langa mine care ma intreaba daca am urinat ca sa-mi faca anestezia; eu zic ca nu si dr anestezista foarte nervoasa pleaca (era o dr celebra prin spital, nu stiu exact numele, o tipa mai in varsta pe care o trimisese medicul meu ginecolog sa se ocupe de mine). Cand am vazut asa am intrat in panica, dr anestezista nici ca s-a mai intors si deja nu stiam cine imi va mai face anestezia. Dupa o ora apare o alta dr anestezista, tanara saraca, ca dupa ce am vazut-o nu stiam daca sa fug sau sa stau, mi-a facut tipa tanara anestezia (eu speriata in ultimul hal), nici nu am simtit nimic si apoi mi-a fost mult mai usor (banuiesc, ca nu stiu cum e fara epidurala :-p) decat unei colege de salon care a nascut in acelasi timp cu mine si se chinuia vizibil mai tare; chiar intrebam moasa: de ce nu-i faceti si ei o epidurala ceva, sa o ajutati?
Nu zic ca nasterea a fost usoara (in timp ce faceam exercitii de impingere plangeam ca nu am ales cezariana si dr mea si moasa radeau de nu mai puteau, nu in sensul rau), dar daca ar fi sa aleg din nou, tot nastere naturala as alege.
Am tinut sa povestesc, poate va e de ajutor sa va decideti in cazul epiduralei, care eu zic ca nu e de speriat acum.
la mine e vb de teama de injectii...intotdeauna am preferat sa fac tratament cu pastilute decat injectabil...:D

eliana
27.08.2010, 13:59:36
Eu cand am nascut eram cam nehotarata daca voi face sau nu epidurala, dar totul s-a intamplat atat de repede ca m-am trezit cu dr anestezist langa mine care ma intreaba daca am urinat ca sa-mi faca anestezia; eu zic ca nu si dr anestezista foarte nervoasa pleaca (era o dr celebra prin spital, nu stiu exact numele, o tipa mai in varsta pe care o trimisese medicul meu ginecolog sa se ocupe de mine). Cand am vazut asa am intrat in panica, dr anestezista nici ca s-a mai intors si deja nu stiam cine imi va mai face anestezia. Dupa o ora apare o alta dr anestezista, tanara saraca, ca dupa ce am vazut-o nu stiam daca sa fug sau sa stau, mi-a facut tipa tanara anestezia (eu speriata in ultimul hal), nici nu am simtit nimic si apoi mi-a fost mult mai usor

Si mie mi-a facut anestezia (rahi) o dr tanara, Ruxandra Ungureanu, si n-am simtit nimic. Fetele, nu mai fiti asa speriate de dr tinerii, multi dintre proaspetii specialisti ATI de la Cuza Voda sau chiar rezidenti anii 5-6 au lucrat 1 an sau 2 in Belgia, si acolo chiar au invatat meseri din plin.

eliana
27.08.2010, 14:01:36
La noi se apropie momentul diversificare, bun, peste 1 luna jumate, da eu sunt asa stresata ca mi se pare ca mai doar vreo saptamana #:-Sdeci incep sondajele :D ce steamer si ce blender recomandati?

Milagros
27.08.2010, 14:19:16

Uite la asta nu m-am gandit. Dragos a avut 3050 g si mi-a zis dra ca a piscat un pic la mine pt ca bebe nu avea putere sa se impinga afara si era si cordonul ombilical f scurt, altfel nu m-ar fi taiat deloc deoarece am fost f elastica.

Milagros
27.08.2010, 14:21:37
Da, din pacate..de-abia dupa 2 luni jumatate s-a prins taietura - pentru ca se desprinsese, desi va zic cu mana pe inima ca nu exista persoana care sa fi avut mai mare grija - timp in care am mers zilnic, apoi saptamanal la control la maternitate pentru ca exista risc de suprainfectare..nu vreau sa imi aduc aminte de durerile pe care le-am avut, cat de greu mi-a fost sa ma descurc cu Tudor, depresia crunta pe care am avut-o si din cauza asta..brr :(
Eu am nascut natural, cu epidurala, si regret amarnic..daca as putea timpul inapoi, nu as mai testa sa vad daca pot naste natural. Sunt sigura ca doar datorita lui Dumnezeu copilul meu e sanatos - din pacate nu toti au acest '' noroc'' :( - avand in vedere nasterea grea pe care a indurat-o mititelul, cat s-a chinuit si el sa vina pe lume.. sincer va spun ca nu am depasit momentul nasterii, inca ma buseste plansul cand vine vorba..plus ca sunt multe chestii pe care nu le-am inteles la momentul respectiv, multe intrebari la care nu am un raspuns.. insa asta e doar vina mea ca nu am luat-o pe doctorita la bani marunti..Si nu as mai alege epidurala pentru ca am impresia ca in cazul meu mai mult m-a incurcat (m-a ajutat doar cat m-am dilatat de la 4 la 10, asta dupa ce am avut o noapte intreaga niste dureri de simteam efectiv ca mor - eu am simtit toate durerile in spate, parca ma taia cineva in carne vie iar si iar..), insa m-am chinuit 1 ora!!! sa scot copilul, timp in care aveam totusi niste dureri de urlam si ma chirceam toata de durere si cu toate astea nu reuseam sa simt contractiile asa cum trebuie .. nu stiu ce s-a intamplat..
Stiu ca sunt multe cazuri fericite de nasteri naturale in care totul se desfasoara ''ca la carte'', rapid si relativ usor..insa nu a fost si cazul meu. Nu am totusi cuvinte sa ii multumesc lui Dumnezeu ca Tudor e sanatos, desi era cat pe ce sa nu fie asa ( a avut nota 6)..

Din punctul meu de vedere (si cred ca toate mamicile de aici cred la fel) Tudor al tau e un bebe de nota 10, de fapt toti bebeii din Iasi sunt de nota 10. >:D<>:D<>:D< Bine ca s-a terminat cu bine si avem bebei mari si frumosi.

Milagros
27.08.2010, 14:25:34
Ce bine ai zis-o! Si eu de multe ori o iau razna si zic ca nu mai pot (pe mine nu ma ajuta nimeni cu David, inafara sotului care e acasa doar seara si in weekend), dar cand il vad cum imi zambeste si cum se agata de mine cand il iau in brate, imi trece de toate si ii multumesc Domnului ca suntem bine.
Same here, iar in ultima vreme sotul parca s-a mutat la job :( Pleaca dimineata cand Dragos doarme si vine seara tot asa. Au fost zile in care nu a stat deloc cu el si fix in zilele alea Dragos a fost marait sau agitat sau plangacios. Cand vine vinerea parca imi pune Dumnezeu mana in cap, stiu ca a doua zi pot dormi o ora in plus ca daca maraie se duce B sa-l ia din patut sau stiu ca pot face baie linistita ca il hraneste sau il culca B sau pur si simplu stiu ca nu sunt singura acasa si parca sunt mai relaxata. Si Dragos e altfel in weekend, mai linistit, doarme mai mult si adoarme mai usor, papa mai bine. Mititelu' o fi si el stresat in timpul saptamanii ca ma simte pe mine incordata.

Milagros
27.08.2010, 14:27:17
Imediat dupa o sa spui ca nu mai vrei asa ceva niciodata. Dupa 2 luni..o sa spui ca a doua oara tot natural nasti :) Dumnezeu e mare si nu iti da mai mult decat poti duce.

E, uite aici nu mai suntem de acord =)) Nu-mi mai trebuie nastere de nici un fel cate zile oi avea =))
Acu serios vorbind eu m-am si setat pe ideea ca inchidem fabrica, desi uneori tare mi-i dor sa am burtica. :D

Milagros
27.08.2010, 14:30:12

Sarumana frumos >:D<>:D<>:D<

eliana
27.08.2010, 14:37:45
Same here, iar in ultima vreme sotul parca s-a mutat la job :( Pleaca dimineata cand Dragos doarme si vine seara tot asa. Au fost zile in care nu a stat deloc cu el si fix in zilele alea Dragos a fost marait sau agitat sau plangacios. Cand vine vinerea parca imi pune Dumnezeu mana in cap, stiu ca a doua zi pot dormi o ora in plus ca daca maraie se duce B sa-l ia din patut sau stiu ca pot face baie linistita ca il hraneste sau il culca B sau pur si simplu stiu ca nu sunt singura acasa si parca sunt mai relaxata. Si Dragos e altfel in weekend, mai linistit, doarme mai mult si adoarme mai usor, papa mai bine. Mititelu' o fi si el stresat in timpul saptamanii ca ma simte pe mine incordata.

Eu nu eram f convinsa de chestia asta cu transmisul rapid si sensibil de la mama la copil pana acum vreo 2 zile cand m-am certat rau cu maica-mea, si la cateva secunde dupa ce eu am inceput sa fierb de nervi a inceput si fii-mea sa urle, nu de foame, nu de burta, pur si simplu urla!

Milagros
27.08.2010, 14:37:49
Eliana, eu am steamer de la Westwood si b1lender de la Braun.

eliana
27.08.2010, 14:39:34
Eliana, eu am steamer de la Westwood si b1lender de la Braun.

Inteleg ca esti multumita cu ele. Trebuie vreo chestie speciala, sa nu fie vasul din nu's ce plastic sau alte minuni? Doamne, is cu pluta rau la capitolul bucatarie!

Milagros
27.08.2010, 14:54:39
Inteleg ca esti multumita cu ele. Trebuie vreo chestie speciala, sa nu fie vasul din nu's ce plastic sau alte minuni? Doamne, is cu pluta rau la capitolul bucatarie!

Sincer, habar n-am, eu m-am sfatuit cu Ana-stie-tot ;))

alinutza20
27.08.2010, 14:55:43
Si mie mi-a facut anestezia (rahi) o dr tanara, Ruxandra Ungureanu, si n-am simtit nimic. Fetele, nu mai fiti asa speriate de dr tinerii, multi dintre proaspetii specialisti ATI de la Cuza Voda sau chiar rezidenti anii 5-6 au lucrat 1 an sau 2 in Belgia, si acolo chiar au invatat meseri din plin.

si eu o recomand cu maaaareeeeeeee drag.. a fost una dintre putinii oameni cu cae am avut de-a face la cuza...
fata de nota 20:)>-:)>-

Andrusca
27.08.2010, 15:09:57
Buna fetele!

acum ceva timp cineva intreba de Ioana (sava_ioana) si de Matei. am vb cu ea si sunt toti bine. au fost aglomerati si nu a mai avut timp de "miresit" :)>-
i-am zis ca fetele au intrebat de ea si s-a bucurat :)

tsimonaiuliana
27.08.2010, 15:17:57
Fetelor spuneti-mi si mie vreo reteta de budinca pt. bebe ca tot aud ca faceti.Yonica,Anmari?

Anmari
27.08.2010, 15:49:53
Fetelo srpuneti-mi si mie vreo reteta de budinca pt. bebe ca tot aud ca faceti.Yonica,Anmari?

o cescuta de orez fiert in lapte/apa cum doresti. dupa ce s-a fiert bine orezul, ungi un vas yena cu unt si pui un strat de orez un strat de mar un strat de orez si la final un strat de mar (ultima data eu am pus un strat mar, un strat piersica). Acoperi vasul cu capacul si il tii la cuptor 30 min.

Aseara i-am facut budinca cu pesmet, am improvizat :D

intr-un vas yena uns cu unt, am pus un strat de banane, 2 linguri de pesmet alb, un strat de piersica, inca 2 linguri de pesmet apoi am adaugat vreo 300 ml de lapte zbatut cu un ou. am pus capacul si am dat la cuptor 20 min. i-o dau acum la 5, sper sa-i placa ca pana acum nu i-am facut cu pesmet, foloseam gris.

dar prima budinca a papat-o cu placere. eu l-am ambele i-am pus si o lingura de zahar.

sa-mi spui daca i-a placut ;)

tsimonaiuliana
27.08.2010, 16:00:36

Multumesc mult,o sa le incerc pe amandoua=P~

Rok5ana
27.08.2010, 16:56:33
Eu am nascut cu rezidenta (Roxana Ciobanu) dr meu (un dobitoc) si a fost super ok. Nu am avut deloc pb cu epiziotomia si s-a comportat de nota 10..a facut tot ce a putut ca sa ma ajute. :)

Yonika
27.08.2010, 16:57:15
o cescuta de orez fiert in lapte/apa cum doresti. dupa ce s-a fiert bine orezul, ungi un vas yena cu unt si pui un strat de orez un strat de mar un strat de orez si la final un strat de mar (ultima data eu am pus un strat mar, un strat piersica). Acoperi vasul cu capacul si il tii la cuptor 30 min.

Aseara i-am facut budinca cu pesmet, am improvizat :D

intr-un vas yena uns cu unt, am pus un strat de banane, 2 linguri de pesmet alb, un strat de piersica, inca 2 linguri de pesmet apoi am adaugat vreo 300 ml de lapte zbatut cu un ou. am pus capacul si am dat la cuptor 20 min. i-o dau acum la 5, sper sa-i placa ca pana acum nu i-am facut cu pesmet, foloseam gris.

dar prima budinca a papat-o cu placere. eu l-am ambele i-am pus si o lingura de zahar.

Vezi ca si la prima trebuie adaugat lapte, sau cel putin eu cu lapte am facut. Acoperit totul cu lapte. Iar in loc de orez ii mai poti pune gris, sau pesmet cum a zis Anca,numai ca eu am folosit doar orez sau gris.

Sau o alta reteta, orez fiert, cu un mar, sau piersica sau nectarina, ce fructe ai in casa, puse la steamer si apoi amestecate.

Am mai gasit intr-o revista mar si dovleac placintar, puse la steamer si amestecate la sfarsit cu un varf de scortisoara, sau in loc de steamer, le poti pune la cuptor si la fel cu scortisoara.

Rok5ana
27.08.2010, 17:00:03
La noi se apropie momentul diversificare, bun, peste 1 luna jumate, da eu sunt asa stresata ca mi se pare ca mai doar vreo saptamana #:-Sdeci incep sondajele :D ce steamer si ce blender recomandati?
Incepi deja? Al meu face 6 luni sapt viitoare:">, dar vreau sa nu il diversific pana venim din concediu. Asta inseamna aproape de 6 luni jumate....o fi prea tarziu?

Rok5ana
27.08.2010, 17:02:48
E, uite aici nu mai suntem de acord =)) Nu-mi mai trebuie nastere de nici un fel cate zile oi avea =))
Acu serios vorbind eu m-am si setat pe ideea ca inchidem fabrica, desi uneori tare mi-i dor sa am burtica. :D
=)) Na'...io am tendinte masochiste =))...mai vreau o data. Mai vreau o fetita si ma gandesc serios sa ma apuc de treaba dupa ce implineste Stefanel 1 anisor. Dar pana atunci mai e...cine stie ce se mai schimba...

Anmari
27.08.2010, 17:28:28
Vezi ca si la prima trebuie adaugat lapte, sau cel putin eu cu lapte am facut. Acoperit totul cu lapte. Iar in loc de orez ii mai poti pune gris, sau pesmet cum a zis Anca,numai ca eu am folosit doar orez sau gris.

Sau o alta reteta, orez fiert, cu un mar, sau piersica sau nectarina, ce fructe ai in casa, puse la steamer si apoi amestecate.

Am mai gasit intr-o revista mar si dovleac placintar, puse la steamer si amestecate la sfarsit cu un varf de scortisoara, sau in loc de steamer, le poti pune la cuptor si la fel cu scortisoara.

Nop, nu trebuie lapte :) .. e reteta de pe un site si eu am facut-o fara lapte si a iesit tare gustoasa. A mancat Ariana de nu-mi venea sa cred.

eliana
27.08.2010, 17:29:33
Incepi deja? Al meu face 6 luni sapt viitoare:">, dar vreau sa nu il diversific pana venim din concediu. Asta inseamna aproape de 6 luni jumate....o fi prea tarziu?

Pai a mea papa si san si lapte praf, si stiu ca la alimentatia mixta se incepe mai devreme, la 4 luni jumate. Nu tin mortis, daca pot sa mai aman, o sa aman, sa vad ce zice si dr.

Juliette
27.08.2010, 17:30:42
Sa nu-i spui si sotului meu de ideea cu inchiderea fabricii. :D Eu mai vreau un bebe, mai tarziu, ce-i drept... inca nu stiu cat de tarziu, doar ca el nu mai vrea deloc si ne cam ciondanim pe treaba asta. [-(

eliana
27.08.2010, 17:37:39
=)) Na'...io am tendinte masochiste =))...mai vreau o data. Mai vreau o fetita si ma gandesc serios sa ma apuc de treaba dupa ce implineste Stefanel 1 anisor. Dar pana atunci mai e...cine stie ce se mai schimba...

Cre'ca si eu =)) nici n-am terminat bine cu episoadele de "blue" si bocit, si de vreo 2 zile m-a palit ideea ca as vrea totusi 2 copii. Nu i-am impartasit-o inca si lui barbatu-meu :D

Rok5ana
27.08.2010, 18:00:20
Cre'ca si eu =)) nici n-am terminat bine cu episoadele de "blue" si bocit, si de vreo 2 zile m-a palit ideea ca as vrea totusi 2 copii. Nu i-am impartasit-o inca si lui barbatu-meu :D
Sigur e greu cu doi, dar eu zic ca asa e ideal. Sotul meu e fan copii asa ca abia il ateapta pe urmatorul :D

eliana
27.08.2010, 18:03:15
Sigur e greu cu doi, dar eu zic ca asa e ideal. Sotul meu e fan copii asa ca abia il ateapta pe urmatorul :D

Pai da, cred, ca doar nu-l alapteaza el din 2 in 2 ore la inceput, si nici nu sta 15 ore pe zi cu copilul! barbatii astia.... 8-|

tsimonaiuliana
27.08.2010, 18:20:57
Sa nu-i spui si sotului meu de ideea cu inchiderea fabricii. :D Eu mai vreau un bebe, mai tarziu, ce-i drept... inca nu stiu cat de tarziu, doar ca el nu mai vrea deloc si ne cam ciondanim pe treaba asta. [-(

Nici al meu nu mai vrea bebe 2 cu toate ca eu am tras si trag greul.Repede se mai ofilesc barbatii astia./:)

eliana
27.08.2010, 21:43:13
Ana, help! in orasul asta nu mai gasesc biberoane TT fara BPA, de comandat nu se poate ca cica nu mai sunt la nu's ce furnizor (mi-a zis o tipa de la sensiblu). E vreun site pe care pot sa comand?

tsimonaiuliana
27.08.2010, 21:47:46
Ana, help! in orasul asta nu mai gasesc biberoane TT fara BPA, de comandat nu se poate ca cica nu mai sunt la nu's ce furnizor (mi-a zis o tipa de la sensiblu). E vreun site pe care pot sa comand?

Stiu ca Ana lua de la Premaman din Mall.

AnaM
27.08.2010, 21:58:58
Eu prima si prima data am luat fara BPA din Premaman, intr-adevar, dar sunt un pic mai scumpe... :)
Nu sunt nici la Sf. Parascheva si nici la Felicia/Helpnet?
Daca nu, gasesti AICI (http://www.all4baby.ro/products/1426-set-3-biberoane-tommee-tippee.aspx), dar vezi ca si ei stau prost cu stocurile.
Si daca tot nu gasesti, iti iau eu de pe e-bay, tocmai mi-am luat niste tetine noi cu flux variabil de la TT si o cana misto care nu se gasesc la noi, toate fara BPA si la pret bun :) Vin cam intr-o saptamana, daca ai rabdare :)

AnaM
27.08.2010, 22:04:17
Apropos, steamer bun si ieftin (http://domo.ro/Electrocasnice/Aparate_mici_de_bucatarie/Vase_de_gatit_cu_aburi/Westwood/Vas_cu_aburi_Westwood_ST123) + un tip de blender vertical bun (http://domo.ro/Electrocasnice/Aparate_mici_de_bucatarie/Mixere,_blendere/Braun/Blender_Braun_MR_4050_HC) :)

Fara BPA am gasit doar Beaba Babycook (http://www.beabausa.com/product-babycook.cfm), dar e fabulos de scump (vreo 500 ron), desi e tot ce-ti trebuie pt bebe :)

LauraF
27.08.2010, 23:47:29
Da, am spus ca ma mut de la madam V imediat cum face vaccinul de 1 an. Vreau sa ma inscriu si eu la dr unde esti tu. Off, e asa de greu sa gasesti un medic pediatru competent in Iasi. Iar la domna Siminiceanu n-am mai fost, n-am asa o parere buna despre ea, de cand mi-a spus ca nu are nici o solutie la problema Arianei cu mancare si sa o las flamanda si o zi intreaga ca poate poate o manca ea ceva (crazy woman).

Ariana creste si face minuni. Toata ziua e foarte ocupata, n-are timp de nimic, in afara de treburile ei: scoate oalele de la bucatarie din dulap si le imprastie in toata casa, arunca tot ce nu mai foloseste ea in vasul de toaleta (asta daca n-am fost cumva atenti si n-am inchis usa, care e mereu inchisa), danseaza, spune: dei, dei cand vrea ceva, gata cand nu mai vrea, ici cand imi arata ceva si alte 'cuvinte' pe care noi inca nu le-am descoperit ;))

Acum de cand am venit din concediu a inceput sa manance mai bine, multumim lui Dumnezeu. Si spre surprinderea mea vrea sa incerce noutati :) ... asa ca in fiecare zi ii fac cate o budinca.

Bravo, Ariana! Incepe sa aiba activitate ;))
Mie Luca imi arunca lucruri in cada :D, se pare ca stau ceva mai bine :)) La bucatarie l-am invatat sa puna pe un scaun ce scoate din sertar (in unul singur ii dau voie sa umble).
Eu budinca nu i-am facut niciodata, dar retetele tale suna tare bine, o sa incerc si eu. >:D<

LauraF
27.08.2010, 23:50:57
Noi avem doar blender, modelul asta (http://www.domo.ro/Electrocasnice/Aparate_mici_de_bucatarie/Mixere,_blendere/Philips/Blender_de_mana_Philips_HR_1364#). E f bun, si am dat pe el anul trecut jumatate din pretul de pe site, am prins la promotie.

eliana
28.08.2010, 01:05:54
Eu prima si prima data am luat fara BPA din Premaman, intr-adevar, dar sunt un pic mai scumpe... :)
Nu sunt nici la Sf. Parascheva si nici la Felicia/Helpnet?
Daca nu, gasesti AICI (http://www.all4baby.ro/products/1426-set-3-biberoane-tommee-tippee.aspx), dar vezi ca si ei stau prost cu stocurile.
Si daca tot nu gasesti, iti iau eu de pe e-bay, tocmai mi-am luat niste tetine noi cu flux variabil de la TT si o cana misto care nu se gasesc la noi, toate fara BPA si la pret bun :) Vin cam intr-o saptamana, daca ai rabdare :)

De Premaman mi-a trecut si mie prin cap in seara asta, ma duc maine :)
La Sf Parascheva au din lotul vechi, cu BPA, si tipa de-acolo era o sclifosita care mi-a zis ca nu poate face comanda ca n-are codul produsului >:P La Helpnet aveau doar de 150 ml, desi pe site-ul lor figureaza ca sunt si de 260, ei bine, nu, asta e o eroare care se intampla in 1% din cazuri, tocmai acu' s-a intamplat, a zis tipa de acolo ca incearca sa dea comanda, de vreo saptamana, dar n-am primit nici o veste. Am mai fost si la Citypharma, tot lotul vechi cu BPA.
Mai am de intrebat la nasa-mea daca nu pleaca vreo colega de servici in Anglia, poate-poate.
Nu arde, momentan ma descurc cu 4 biberoane, dar lapticul meu scade vazand cu ochii, si in plus pe 6 sept am vrea sa plecam la mare..... nu prea am chef sa sterilizez biberoane de 2 ori pe zi.
Ce sa fac daca am copchil mofturos ca ma-sa?! 8-| Avent nu-i plac neam, am mai incercat de la Bebeconfort, bleah, din Tigex mai bea, dar nu asa cu spor. Nuk n-am incercat, recunosc, dar nici mare chef nu prea am, ca stiam ca sunt tetinele mai dure si ma indoiesc sa-i placa la Sconcolica.

Inca ceva: are vreun rost sa iau biberoane de 340ml? ajunge vreodata copilul sa bea mai mult de 270-280 ml lapte?

eliana
28.08.2010, 01:10:15
Apropos, steamer bun si ieftin (http://domo.ro/Electrocasnice/Aparate_mici_de_bucatarie/Vase_de_gatit_cu_aburi/Westwood/Vas_cu_aburi_Westwood_ST123) + un tip de blender vertical bun (http://domo.ro/Electrocasnice/Aparate_mici_de_bucatarie/Mixere,_blendere/Braun/Blender_Braun_MR_4050_HC) :)

Fara BPA am gasit doar Beaba Babycook (http://www.beabausa.com/product-babycook.cfm), dar e fabulos de scump (vreo 500 ron), desi e tot ce-ti trebuie pt bebe :)

Ha, numai la asta nu m-am gandit, ca si ustensilele de preparat hrana tre' sa fie fara BPA! sincer.... uneori ma intreb daca astea nu sunt mofturi. Cat despre modelul asta, cred ca luat direct din Franta s-ar putea sa fie mai ieftin :-?

Me stupid la ora asta, am vazut ca de fapt "originea" e in Canada!

AnaM
28.08.2010, 08:48:26
De Premaman mi-a trecut si mie prin cap in seara asta, ma duc maine :)
La Sf Parascheva au din lotul vechi, cu BPA, si tipa de-acolo era o sclifosita care mi-a zis ca nu poate face comanda ca n-are codul produsului >:P La Helpnet aveau doar de 150 ml, desi pe site-ul lor figureaza ca sunt si de 260, ei bine, nu, asta e o eroare care se intampla in 1% din cazuri, tocmai acu' s-a intamplat, a zis tipa de acolo ca incearca sa dea comanda, de vreo saptamana, dar n-am primit nici o veste. Am mai fost si la Citypharma, tot lotul vechi cu BPA.
Mai am de intrebat la nasa-mea daca nu pleaca vreo colega de servici in Anglia, poate-poate.
Nu arde, momentan ma descurc cu 4 biberoane, dar lapticul meu scade vazand cu ochii, si in plus pe 6 sept am vrea sa plecam la mare..... nu prea am chef sa sterilizez biberoane de 2 ori pe zi.
Ce sa fac daca am copchil mofturos ca ma-sa?! 8-| Avent nu-i plac neam, am mai incercat de la Bebeconfort, bleah, din Tigex mai bea, dar nu asa cu spor. Nuk n-am incercat, recunosc, dar nici mare chef nu prea am, ca stiam ca sunt tetinele mai dure si ma indoiesc sa-i placa la Sconcolica.

Inca ceva: are vreun rost sa iau biberoane de 340ml? ajunge vreodata copilul sa bea mai mult de 270-280 ml lapte?

Nici lui Tudor nu i-a placut NUK-ul... Cel putin tetinele din silicon sunt f dure, iar la momentul ala, din latex am gasit doar pt sticle inguste, si le inghitea complet saracul copil, ca erau si inguste si ffff subtiri si moi.
Tudor de pe la 6-7 luni bea doar din sticla de 340 ml, cate 10 cupe de lapte+300 ml apa... Dar el e innebunit dupa lapte. La un moment dat vroiam sa caut si biberoane mai mari, ca mi-a baut de cateva ori si 420 ml odata... Dar au fost cazuri izolate, asa ca m-am lasat ;))

Babycook e cam 100 de euro in afara... Daca ai noroc cu cineva sa ti-l aduca, e ok, altfel mai platesti cam 100 ron transportul.
Eu am steamer normal :) Dar o sa-l schimb curand (tot cu unul normal), ca isi cam da duhul :)) (nu, nu e ala westwood, eu dintr-ala am vrut initial, dar asa-i cand trimiti sotul la cumparaturi...)

Neatzaaaa!

Milagros
28.08.2010, 09:47:11

Exact astea le am eu ;))

Neatza!

simi_wau
28.08.2010, 10:34:01
Vaccinul BCG se verifica de catre pediatra la vaccinul de 6 luni, sa vada dimensiunile semnului ramas (tre sa aiba nush cati milimetri). Daca nu are nici un semn, BCG-ul trebuie repetat (in spital)... Ca inseamna ca nu e protejata...
Ianis de Simi am impresia ca l-a repetat recent :)

Neataaa feteleeeee!!!
Ne-am intors si noi de la mare cu un Ianis cu 5 dinti care m-ar manca si pe mine!!!!!!! e asa de mancacios de imi vine sa-l duc in fiecare saptamana :D A fost tare, tare cuminte si e innebunit dupa apa. Eu m-am intors super odihnita ca am luat-o pe mama cu noi :D...Mi-a foat dor de voi...

Eu i-am facut recent BCG-ul lu' ianis.....daca nu are Ariana nici un semn trebuie clar refacut. Noua ne-a dat o dr pneumo o adeverinta cum ca i-am facut testul ( e obligatorie retestarea) si apoi am mers la maternitate si l-a vaccinat. Acum are o floricica tare frumoasa.

Ma pun pe recuperat acum...tare bine e acasa!!!!:x

Juliette
28.08.2010, 11:14:33
Nici al meu nu mai vrea bebe 2 cu toate ca eu am tras si trag greul.Repede se mai ofilesc barbatii astia./:)
Surprize se mai intampla... :-" Ups, draga, am ramas insarcinata... :D

gabriela_rgh
28.08.2010, 11:35:16
=))=)):DPuterea e la noi hah?:D

gabriela_rgh
28.08.2010, 11:40:42
Acum ca am cateva poze mai clare vi-l prezint si pe Matei (http://picasaweb.google.ro/gabrielah23/Matei#):)!

tsimonaiuliana
28.08.2010, 11:54:06
Acum ca am cateva poze mai clare vi-l prezint si pe Matei (http://picasaweb.google.ro/gabrielah23/Matei#):)!

Alt nepotzel? Sa va traiasca:)

tsimonaiuliana
28.08.2010, 11:55:29

=))=))=)):>:>:>

Green_Eyes
28.08.2010, 12:19:16
Din punctul meu de vedere (si cred ca toate mamicile de aici cred la fel) Tudor al tau e un bebe de nota 10, de fapt toti bebeii din Iasi sunt de nota 10. >:D<>:D<>:D< Bine ca s-a terminat cu bine si avem bebei mari si frumosi.

Asa e, toti copiii sunt minunati!:x:x >:D<>:D<

Green_Eyes
28.08.2010, 12:25:04

E foarte frumusel si e leit tati! Sa fie sanatos si papacios!:x

Felicitari si Georgianei pentru micuta Carina! Asteptam cu drag poze:x

gabriela_rgh
28.08.2010, 13:38:06
Alt nepotzel? Sa va traiasca:)
Multumim, da, e nepotelul de la fratele meu:).ne inmultim se pare...:)):-p

gabriela_rgh
28.08.2010, 13:38:54
E foarte frumusel si e leit tati! Sa fie sanatos si papacios!:x

Multumesc Green:),da chiar seamana perfect cu tati:)), mami e cam necajita dar s-a resemnat:))!

alinutza20
28.08.2010, 13:45:35

pana sa procesez (printre oale cu mancare, prajituri si alte alea) am is WTF???????????????/ =))=))=))

alinutza20
28.08.2010, 13:46:37
Multumesc Green:),da chiar seamana perfect cu tati:)), mami e cam necajita dar s-a resemnat:))!

sa nu fie ca se schimba:D:D.. si eu am rams masca cand am vazut-o pe ea mea... ce D-zeu eu nu eram acolo?=))=)) dar acu....:D:D:D:D:D:D

Juliette
28.08.2010, 14:54:48
pana sa procesez (printre oale cu mancare, prajituri si alte alea) am is WTF???????????????/ =))=))=))
Ma gandeam eu ca se poate interpreta. Doar le dadeam idei de surprize fetelor. :)) (Prajituuuuri... yami... =P~=P~=P~). :*

Milagros
28.08.2010, 15:39:24
Neataaa feteleeeee!!!
Ne-am intors si noi de la mare cu un Ianis cu 5 dinti care m-ar manca si pe mine!!!!!!! e asa de mancacios de imi vine sa-l duc in fiecare saptamana :D A fost tare, tare cuminte si e innebunit dupa apa. Eu m-am intors super odihnita ca am luat-o pe mama cu noi :D...Mi-a foat dor de voi...

Eu i-am facut recent BCG-ul lu' ianis.....daca nu are Ariana nici un semn trebuie clar refacut. Noua ne-a dat o dr pneumo o adeverinta cum ca i-am facut testul ( e obligatorie retestarea) si apoi am mers la maternitate si l-a vaccinat. Acum are o floricica tare frumoasa.

Ma pun pe recuperat acum...tare bine e acasa!!!!:x

Bine ati revenit acasa! Sa va fie de bine vacanta! Vrem POZEEEEEEEEEEEEEEE!

PS @ Chietronela: Super ala mov:)>-

Milagros
28.08.2010, 15:40:00

Sa va traiasca frumosul. >:D< Doarme fix cum dormea Dragos cand era asa mic.

Milagros
28.08.2010, 15:41:47

Fix asa si eu =)) Am o banuiala ca suntem cam obosite /:)

eliana
28.08.2010, 16:11:56
Merci de ideile cu blendere si steamere, o sa-i pun pe prietenii din Franta sa prospecteze Babycook-ul si sa vad cum ma hotarasc, ca daca stau si adun tot pe-acolo ies.
Am fost azi la Premaman, 35 lei biberonul dar macar avea tetina de 3m+, asa ca pe-astea nu trebuie sa le mai cumpar separat. Faza e ca...... pe cutia de carton scria 0% BPA, dar biebroanele erau fix din alea transparente perfect cu scrisul negru, cum stiam ca e lotul vechi cu BPA. Am o dilema.... #-o

Apropos de copii care (nu) seamana cu parintii: a noastra nu e clar cu cine seamana, parca nici-nici.... ne-or fi incurcat-o la maternitate? :D

cgeorgiana1982
28.08.2010, 18:45:08
Felicitari din suflet, Georgiana, pentru gogoasa! Sa fie sanatoasa si fericita, ca iubita sigur este :love:
Darrrrrrrr... cand ai timp:

1. Vrem poze cu gogoasa
2. Vrem sa detaliezi nasterea, cu cine/cum/cat/unde etc. :D
3. Vrem poze cu gogoasa :D

Va pupam!
Orice intrebare ai, stii unde sa vii :*
Multumesc mult, Ana (pentru tot!!).
Trebuia sa nasc pe 13 August (Vineri 13 :D), dar cand am mers joi la un ultim control, doctorita mi-a zis ca daca ma deranjeaza data, pot naste in acea zi (pe 12) sau lasam pe luni. Initial am zis ca nu conteaza data, dar dupa m-am gandit ca totusi sa evit data de 13, desi nu sunt superstitioasa. Plus ca doctorita pleca in weekend si nu am vrut sa stau pana luni (aveam un presentiment). Astfel ca la 9 jumatate dimineata am decis sa nasc pe 12....trebuia sa vin cu tot tacamul la spital la ora 11. Bine ca am decis sa nasc pe 12, caci pana acasa am eliminat dopul:d si incepuse o senzatie foarte urgenta de a merge la baie la fiecare minut.
Am mers la 11 la maternitate si a mai durat un pic pana am intrat la sala.
Timpul acesta a fost bun pentru ca am cunoscut toate persoanele care intrau la sala (se prezinta singure:D) si am putut distribui marfa:-p. Am dat pana la urma tuturor celor de la sala (doctorita, mana a doua, anestezist, asistenta care a stat dupa la ATI, asistenta care a luat copilul). Toti s-au purtat exemplar cu mine. Am scapat de clisma (noroc ca nu mancasem si nu bausem nik), sonda nu a fost mare scofala (era teroarea mea....dar am sesizat ca daca stai cat de cat relaxata si persoana care o pune stie ce face, nu sunt probleme dupa).
La 13.45 am nascut o gogoasa blonda, de 3700 grame. Cand m-am trezit am intrebat daca totul e bine si ce nota a luat (o colega de la ATI m-a ironizat ca am vrut nota, nestiind ca acea nota reflecta starea de sanatate a copilului l a nastere si are importanta ei).
A doua zi dimineata m-am ridicat din pat si imediat am mers la rezerva sa vad gaza. Am stat la etajul 3, este singurul etaj unde mamele stau cu copilul (recomand cine sta la 3 sa ceara rezerva, caci la salon sunt mai multe mame si noaptea cand plange un bebe, incep si ceilalti si e cam greu).
Prima data cand am intrat in rezerva am vazut un copil micut, cu mult par negru/:).....am citit repede numele si am vazut ca trebuie sa trec mai departe......si era si printesa mea acolo, o blonduta cu ochii mari....nu dormea, statea cu ochii larg deschisi ...m-am asezat pe un colt de pat si am inceput sa o admir:x:x:x:x:x (tare draga mi-a mai fost din prima clipa).
Au venit asistente sa ne arate cum sa ne purtam cu bebelusii. Concluzia dupa cele 3 zile din spital este ca asistentele trecute de 40 de ani sunt mult mai saritoare decat cele tinere (nu aruncati cu rosii) si mult mai interesate sa explice mamelor ce au de facut.
Fiind weekend, nu prea am prins medic de copii: vineri la rezerva a venit doctorita Nica (am inteles ca e foarte buna), dar nu avea nici un ecuson, nu s-a prezentat, nu m-a intrebat de sanatate si venise de fapt la colega de salon caci o cunostea.....dupa am aflat cine era. Asa ca controlul mai amanuntit pentru fata pe care il planificasem eu in capul meu a lipsit.
sambata a venit o rezidenta de la copii, s-a uitat un pic si gata, seara a facut audiograma si dusa a fost.
Duminica dimineata toata lumea se grabea sa ne externeze, astfel ca la 11 am plecat acasa.:D

In spital toata lumea mi-a zis ca sunt f norocoasa, ca am lapte foarte mult...dar ajungand acasa, am luat pompa sa vad si eu cat lapte si de ce se trezeste copilul des: aveam 20 grame:)). Incepuse furia laptelui si deja nu mai puteam de dureri....duminica seara am chemat o asistenta de la maternitate sa-mi desfunde canalele....a prestat ea cam 20 minute, a scos foarte putin lapte si a zis ca aveam canale infundate, dar ca oricum lapte nu am prea mult.
M-am resemnat eu (ii dadeam deja fetei completare Humana), dar am zis ca trebuie sa rezolv problema cu sanii, sa nu dau in mastita. Am o matusa care lucreaza la maternitate care revenise in oras si timp de 3 zile a venit la mine, mi-a facut oxitocina si mi-a desfundat canalele cum trebuie si acum gogoasa papa numai la san. dupa ce a trecut problema cu sanii am realizat ca nu mai am nici un fel de scurgeri: colul meu se inchisese bine si tot sangele se acumula in uter (organismul meu a lucrat contra mea). Cu tratamentul doctoritei, se pare ca am scapat de dilatare de uter. Aaa, si ce am patit eu toata sarcina: analize eronate din nou: in spital mi s-au luat proble pentru analize. Cand am mers la scos firele am vazut rezultatele: in lohicultura imi iesise doua infectii...tratamentul costa 5,5 milioane o saptamana...nu era asta o problema, dar nu gaseam fiolele....astfel ca am zis doctoritei ca as vrea repetata analiza (nu aveam simptomele acelor infectii), caci eu am norocul de a mi se gresi analizele.....si surpriza...a doua proba a iesit negativa. (nota pentru mine: orice analiza trebuie sa o fac de mai multe ori:)>-)
Oricum, bucuria mea a fost ca fata a fost bine.[-o<
Per ansamblu, a fost bine la maternitate.
Oricum, acasa e cel mai bine. Tati e inebunit de-a dreptul dupa fata (el, care dupa ce a aflat ca e fata, i-a luat jumate de ora sa se obisnuiasca si sa scoata un cuvant), toata ziua o pupa si o dragaleste.
Zilele astea voi face ordine in picasa si voi pune si un link cu mai multe poze.
Gaza mea:

cgeorgiana1982
28.08.2010, 18:50:50

Biu, multumesc de urare.
Eu nu am ales neaparat cezariana (s-a impus)...dar recunosc ca daca nu inpunea sanatatea mea, tot cezariana as fi ales....nu vreau sa sperii pe nimeni, dar cunosc cel putin 3cazuri de nastere naturala care nu a decurs chiar in regula...la una copilul se pare ca are probleme neuro de la scoaterea cu forcepsul...si nu as fi riscat pentru nimic in lume. Intr-adevar, nastere e ceva firesc si e de cand lumea, dar dupa ce auzi niste chestii, sufli si in iaurt. Asta e parerea mea.

cgeorgiana1982
28.08.2010, 18:52:23
Daca ti-au placut pozele mele de la botez, iti pot da nr fotografului, nu stiu daca e disponibil dar n-ai ce pierde daca arunci o intrebare.
te rog da-mi si mie un esaj cu numele, nr. de telefon si o suma, sa ma orientez si eu pentru viitorul botez.

cgeorgiana1982
28.08.2010, 18:53:34
Sa va traiasca micuta Carina si sa va aduca numai bucurii!>:D<>:D<>:D<
Multumesc mult, Gabi. Sa dea Domnul sa auzim vesti si de la tine curand.>:D<

Felicitari pentru fetita, mamico! Ce gaza voinicuta ai tu acolo! Sa fiti sanatoase amandoua! >:D<
Multumim. Numai bine si sanatate si voua!!!!

Multumesc>:D<

cgeorgiana1982
28.08.2010, 19:05:46

Gabi, felicitari pentru nepotel!!! Si la noi fata e leita tati, numai parul si sexul le-a mostenit de la mine:)). Am fost mai mult purtator:D

gabriela_rgh
28.08.2010, 20:48:01
Gabi, felicitari pentru nepotel!!! Si la noi fata e leita tati, numai parul si sexul le-a mostenit de la mine:)). Am fost mai mult purtator:D
Multumim Geogiana!Am admirat si gogosica ta!:x:x:xImportant e sa fie sanatosi, nu?>:D<>:D<>:D<

Yonika
28.08.2010, 22:40:43

Gaza mea:
Felicitari pt gaza, e tare scumpica! sa creasca mare si sanatoasa.
cat despre asistente, am zis si eu ca cele de la et 3 sunt de treaba (eu nu am dat nici un ban si s-au purtat f bine); nu mai zic ca una din ele s-a oferit sa imi vina acasa sa ii faca gauri in urechi, numai sa nu mai intep copilul in maternitate. Ce e fain, e ca ii poti imbraca cu hainutele tale, desi si ale lor erau asa mai altfel, cele tip camasuta lunga.

cgeorgiana1982
28.08.2010, 22:47:43
Multumim Geogiana!Am admirat si gogosica ta!:x:x:xImportant e sa fie sanatosi, nu?>:D<>:D<>:D<
Cel mai important e sa fie sanatosi....nu conteaza cu cine seamana; daca sunt sanatosi, si parintii sunt linistiti!

cgeorgiana1982
28.08.2010, 22:50:41
Felicitari pt gaza, e tare scumpica! sa creasca mare si sanatoasa.
cat despre asistente, am zis si eu ca cele de la et 3 sunt de treaba (eu nu am dat nici un ban si s-au purtat f bine); nu mai zic ca una din ele s-a oferit sa imi vina acasa sa ii faca gauri in urechi, numai sa nu mai intep copilul in maternitate. Ce e fain, e ca ii poti imbraca cu hainutele tale, desi si ale lor erau asa mai altfel, cele tip camasuta lunga.
saru'mana...sunt tare mandra de gaza mea:x
la etajul 3 toti copilasii sunt imbracati cu body...eu am gasit-o pe fiica'mea cu un body de la maternitate si dupa am adus eu de acasa.
o colega de la reanimare avea fetita la alt etaj si mi-a zis ca a vazut-o imbracata in body roz....deci viitoarele mamici sa aiba pregatite hainute (eu aveam 2 pelinci in bagaj)

Andrusca
28.08.2010, 23:27:47
Trebuia sa nasc pe 13 August (Vineri 13 :D), dar cand am mers joi la un ultim control, doctorita mi-a zis ca daca ma deranjeaza data, pot naste in acea zi (pe 12) sau lasam pe luni. Initial am zis ca nu conteaza data, dar dupa m-am gandit ca totusi sa evit data de 13, desi nu sunt superstitioasa. Plus ca doctorita pleca in weekend si nu am vrut sa stau pana luni (aveam un presentiment). Astfel ca la 9 jumatate dimineata am decis sa nasc pe 12....trebuia sa vin cu tot tacamul la spital la ora 11. Bine ca am decis sa nasc pe 12, caci pana acasa am eliminat dopul:d si incepuse o senzatie foarte urgenta de a merge la baie la fiecare minut.

Gaza mea:

FELICITARI!!!! E tare dragalasa! ma bucur ca apar si fetite "continentale"; se pare ca din ce in ce mai multe :D:D

AnaM
29.08.2010, 09:20:59
Georgiana, e superba gogoasa :love: :love: Sper c-ai sa ne-o mai arati ;))
P.S. Vezi ca cu pompa nu scoti lapte cat scoate bebe, el stie sa stimuleze mai bine mamelonul si producita de lapte :*

Neatza!

alinutza20
29.08.2010, 09:26:18
neata si de la mine...(:|(:|

gabriela_rgh
29.08.2010, 10:52:26
Neatza,Damian a facut febra 38.3 ...poate fi de la dinti?ieri a fost vioi toata ziua, azi e apatic si marait.
Lipsa poftei de mancare poate fi tot de la dinti?

eliana
29.08.2010, 10:56:05
Neatza,Damian a facut febra 38.3 ...poate fi de la dinti?ieri a fost vioi toata ziua, azi e apatic si marait.
Lipsa poftei de mancare poate fi tot de la dinti?

Parerea mea de om neinitiat in ale dintilor e ca da. Dar de ce n-o suna sora ta pe dr? e 11 ziua, chiar daca e duminica.

gabriela_rgh
29.08.2010, 11:05:40
Parerea mea de om neinitiat in ale dintilor e ca da. Dar de ce n-o suna sora ta pe dr? e 11 ziua, chiar daca e duminica.
la fel i-am zis si eu, e ca turcu ca merge la spital...:-BPana la urma a mai scazut putin cu sosetele cu otet si o suna pe doamna doctor.A intrat in panica saracuta.Febra asta chiar e bau bau...:-<

eliana
29.08.2010, 11:07:07
la fel i-am zis si eu, e ca turcu ca merge la spital...:-BPana la urma a mai scazut putin cu sosetele cu otet si o suna pe doamna doctor.A intrat in panica saracuta.Febra asta chiar e bau bau...:-<

Ei spital, poate se mai procopseste cu ceva de-acolo! Cat are Damian, 6 luni sau mai mult?

alinutza20
29.08.2010, 11:08:53

linisteste-o cu spitalul!!!!!!!!11 te rog eu... dac-o sa ajunga acolo n-o sa-i mai trebuiasca vreodata...
plus ca-mi imaginez c-o safaca alea misto de ea.. cun intrebari de genul: de ce-ati venit?.. febra e mica .. cred ca s-a panicat ca e prima banuieswc dar vor veni altele mult mai bau bau :*:*:*:*

gabriela_rgh
29.08.2010, 11:14:41
Ei spital, poate se mai procopseste cu ceva de-acolo! Cat are Damian, 6 luni sau mai mult?
5 luni jumate, dar l-a evaluat dna doctor cu "crestere avansata",se straduie sa se ridice in 4 labe, ieri s-a ridicat in fundulet singur:).E activ si f ambitios.

linisteste-o cu spitalul!!!!!!!!11 te rog eu... dac-o sa ajunga acolo n-o sa-i mai trebuiasca vreodata...
plus ca-mi imaginez c-o safaca alea misto de ea.. cun intrebari de genul: de ce-ati venit?.. febra e mica .. cred ca s-a panicat ca e prima banuieswc dar vor veni altele mult mai bau bau :*:*:*:*
S-a calmat oarecum..e prima data cand ii face febra.

eliana
29.08.2010, 11:22:29
5 luni jumate, dar l-a evaluat dna doctor cu "crestere avansata",se straduie sa se ridice in 4 labe, ieri s-a ridicat in fundulet singur:).E activ si f ambitios.

Daca tot e asa speriata, cred ca ar putea sa-i puna jumatate de supozitor de paracetamol (din ala de 125mg). Alinutza, confirmi? ;;)

alibd
29.08.2010, 11:24:53
Am mers la 11 la maternitate si a mai durat un pic pana am intrat la sala.
Timpul acesta a fost bun pentru ca am cunoscut toate persoanele care intrau la sala (se prezinta singure:D) si am putut distribui marfa:-p. Am dat pana la urma tuturor celor de la sala (doctorita, mana a doua, anestezist, asistenta care a stat dupa la ATI, asistenta care a luat copilul). Toti s-au purtat exemplar cu mine. Am scapat de clisma (noroc ca nu mancasem si nu bausem nik), sonda nu a fost mare scofala (era teroarea mea....dar am sesizat ca daca stai cat de cat relaxata si persoana care o pune stie ce face, nu sunt probleme dupa).
La 13.45 am nascut o gogoasa blonda, de 3700 grame. Cand m-am trezit am intrebat daca totul e bine si ce nota a luat (o colega de la ATI m-a ironizat ca am vrut nota, nestiind ca acea nota reflecta starea de sanatate a copilului l a nastere si are importanta ei).
A doua zi dimineata m-am ridicat din pat si imediat am mers la rezerva sa vad gaza. Am stat la etajul 3, este singurul etaj unde mamele stau cu copilul (recomand cine sta la 3 sa ceara rezerva, caci la salon sunt mai multe mame si noaptea cand plange un bebe, incep si ceilalti si e cam greu).
Prima data cand am intrat in rezerva am vazut un copil micut, cu mult par negru/:).....am citit repede numele si am vazut ca trebuie sa trec mai departe......si era si printesa mea acolo, o blonduta cu ochii mari....nu dormea, statea cu ochii larg deschisi ...m-am asezat pe un colt de pat si am inceput sa o admir:x:x:x:x:x (tare draga mi-a mai fost din prima clipa).
Au venit asistente sa ne arate cum sa ne purtam cu bebelusii. Concluzia dupa cele 3 zile din spital este ca asistentele trecute de 40 de ani sunt mult mai saritoare decat cele tinere (nu aruncati cu rosii) si mult mai interesate sa explice mamelor ce au de facut.
Fiind weekend, nu prea am prins medic de copii: vineri la rezerva a venit doctorita Nica (am inteles ca e foarte buna), dar nu avea nici un ecuson, nu s-a prezentat, nu m-a intrebat de sanatate si venise de fapt la colega de salon caci o cunostea.....dupa am aflat cine era. Asa ca controlul mai amanuntit pentru fata pe care il planificasem eu in capul meu a lipsit.
sambata a venit o rezidenta de la copii, s-a uitat un pic si gata, seara a facut audiograma si dusa a fost.
Duminica dimineata toata lumea se grabea sa ne externeze, astfel ca la 11 am plecat acasa.:D

In spital toata lumea mi-a zis ca sunt f norocoasa, ca am lapte foarte mult...dar ajungand acasa, am luat pompa sa vad si eu cat lapte si de ce se trezeste copilul des: aveam 20 grame:)). Incepuse furia laptelui si deja nu mai puteam de dureri....duminica seara am chemat o asistenta de la maternitate sa-mi desfunde canalele....a prestat ea cam 20 minute, a scos foarte putin lapte si a zis ca aveam canale infundate, dar ca oricum lapte nu am prea mult.
M-am resemnat eu (ii dadeam deja fetei completare Humana), dar am zis ca trebuie sa rezolv problema cu sanii, sa nu dau in mastita. Am o matusa care lucreaza la maternitate care revenise in oras si timp de 3 zile a venit la mine, mi-a facut oxitocina si mi-a desfundat canalele cum trebuie si acum gogoasa papa numai la san. dupa ce a trecut problema cu sanii am realizat ca nu mai am nici un fel de scurgeri: colul meu se inchisese bine si tot sangele se acumula in uter (organismul meu a lucrat contra mea). Cu tratamentul doctoritei, se pare ca am scapat de dilatare de uter. Aaa, si ce am patit eu toata sarcina: analize eronate din nou: in spital mi s-au luat proble pentru analize. Cand am mers la scos firele am vazut rezultatele: in lohicultura imi iesise doua infectii...tratamentul costa 5,5 milioane o saptamana...nu era asta o problema, dar nu gaseam fiolele....astfel ca am zis doctoritei ca as vrea repetata analiza (nu aveam simptomele acelor infectii), caci eu am norocul de a mi se gresi analizele.....si surpriza...a doua proba a iesit negativa. (nota pentru mine: orice analiza trebuie sa o fac de mai multe ori:)>-)
Oricum, bucuria mea a fost ca fata a fost bine.[-o<
Per ansamblu, a fost bine la maternitate.
Oricum, acasa e cel mai bine. Tati e inebunit de-a dreptul dupa fata (el, care dupa ce a aflat ca e fata, i-a luat jumate de ora sa se obisnuiasca si sa scoata un cuvant), toata ziua o pupa si o dragaleste.
Zilele astea voi face ordine in picasa si voi pune si un link cu mai multe poze.
Gaza mea:

Cat de scumpica e gaza!!! ;;)
Un ingeras. Sa va traiasca si sa fie sanatoasa! o:-)

gabriela_rgh
29.08.2010, 11:25:15
Daca tot e asa speriata, cred ca ar putea sa-i puna jumatate de supozitor de paracetamol (din ala de 125mg). Alinutza, confirmi? ;;)
A sazut de la sotelele cu otet, a si papat.Sa vedem cum evolueaza.S-a mai calmat :).:*

Elodie
29.08.2010, 12:00:16
Buna ziua tuturor:)

Daca tot s-a vorbit de babycook-ul de la Beaba, m-am gandit sa si scriu, nu doar sa va citesc.Eu il am si sunt multumita de el, e f practic, se spala f usor, e micut si il pot lua dupa mine la munte sau pe unde ma mai duc.Totusi, sunt perfect constienta ca se poate f bine si fara, acelasi lucru il face un steamer si un blender de mana....mie mi se pusese pata pe el dupa ce am citit review-uri din Franta si nu numai, iar sotul s-a executat de ziua mea. Marele sau defect e pretul....

Ah, sa nu uit....biberoane TT fara BPA eu am luat de pe bebeshopp.

Pupilici tuturor si felicitari Georgianei pentru gogoasa mica, e adorabila!!!

alinutza20
29.08.2010, 12:13:32

confirm ;;) sau o doza de nurofen :)

gabriela_rgh
29.08.2010, 12:14:30
confirm ;;) sau o doza de nurofen :)
Eu notat!:-Bsaru mult!:*:*:*:*

alinutza20
29.08.2010, 12:30:08
Eu notat!:-Bsaru mult!:*:*:*:*

cu mare drag :*:*.. poti sa ma si suni oricand fara probleme:*

Milagros
29.08.2010, 12:37:07
Georgiana, felicitari inca o data pentru frumusetea de fata. Acusica vine Dragos in vizita ;;) Tare scumpa e ea acolo cum si-a proptit falcuta cu pumnisorul, imi vine sa o papacesc.
De acum...crestere usoara, nopti necolicioase si fetita papacioasa!

Milagros
29.08.2010, 12:39:42

Uauu, ce baiet de baiet! Dragos nici acum nu se ridica singur in fund decat daca are de ce se prinde. In rest... LENEAAAAAAAAAAAAA! Sta in patru labe daca il pun dar mai departe nu stie ce e de facut si il buseste rasul si rade pana isi pierde echilibrul si buf ca placinta. In schimb, se tine de canapea si reuseste sa se ridice in picioare daca gaseste ceva interesant de tras pe acolo.

michellina
29.08.2010, 12:47:02
Buna tuturor!
Georgiana, gogoasa voastra e superba:x, vad ca deja are pretendenti;)). Ma bucur ca ai avut o experienta placuta in maternitate si totul a decurs bine. Deja din ce scrii pari relaxata si asta e foarte bine. Mult laptic in continuare sa creasca fetita mare!

michellina
29.08.2010, 12:49:42
Voi ce marca de unt folositi pt bebei?
Si inca o intrebare: cum preparati voi ficatelul (cat il fiebeti, in ce) si in ce combinatii il serviti bebelui?

alinutza20
29.08.2010, 12:52:20
Si inca o intrebare: cum preparati voi ficatelul (cat il fiebeti, in ce) si in ce combinatii il serviti bebelui?

moni nu orea e fan unt.. prefera smantana... dar cand am luat milli cred ca am luat...
ficatul eu il fierb in apa... pana se fierbe:)):)) (am vb inteligent:-B).. juma deora ,trei sferturi banui.. habar n-am nu m-am uitat la ceas...
i-l dau in general cu cartof dulce si iaurt... alte combinatii nu-mi vin acu in cap... faza e ca io-s si restrictionata de burta ei si n-am prea multe variante la legume...

Milagros
29.08.2010, 13:52:16

Tu i-ai dat ficatel? Dar peste? Ca eu inca nu.

petronelaaa
29.08.2010, 14:12:36
Biu, LA MULTI ANI!!!!!! sa fii sanatoasa si mereu tanara si frumoasa langa baietu si barbatul tau! @};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-

biutzaxx
29.08.2010, 14:40:18
Biu, LA MULTI ANI!!!!!! sa fii sanatoasa si mereu tanara si frumoasa langa baietu si barbatul tau! @};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-
Multumesc din suflet!! asemeni!!

Milagros
29.08.2010, 15:56:35
La multi anisori, Biule, alaturi de baietii tai! Sa fii sanatoasa si sa ai o viata plina de surprize placute!:gen_17::gen_17::gen_17:

SIMONA25
29.08.2010, 16:05:30
Buna fetelor.
Vroiam sa va mai derajez cu o intreabare : pentru cele care aveti RH negativ ati facut vreun vaccin in timpul sarcinii sau imediat dupa nastere ? Eu am rh negativ (nu am mai avut nici o sarcina pana acum, sunt in 26 de saptamani, viitoare mamica de fetita) si sotul rh pozitiv, deci exista riscul ca bebele sa fie cu rh + sau rh - . Doctorita mi-a recomandat sa fac un vaccin ( din cauza la rh -) dupa ce trec de 28 de sapt de sarcina , doar ca acel vaccin mi-a zis ca se gaseste la cabinetul : Iris si costa vreo 70 euro.
O duminica placuta va doresc!

LauraF
29.08.2010, 16:20:47
Multumesc din suflet!! asemeni!!
Biu, la multi ani frumosi alaturi de cei dragi!!.... <:-P

LauraF
29.08.2010, 16:22:41
Merci de ideile cu blendere si steamere, o sa-i pun pe prietenii din Franta sa prospecteze Babycook-ul si sa vad cum ma hotarasc, ca daca stau si adun tot pe-acolo ies.
Am fost azi la Premaman, 35 lei biberonul dar macar avea tetina de 3m+, asa ca pe-astea nu trebuie sa le mai cumpar separat. Faza e ca...... pe cutia de carton scria 0% BPA, dar biebroanele erau fix din alea transparente perfect cu scrisul negru, cum stiam ca e lotul vechi cu BPA. Am o dilema.... #-o

Apropos de copii care (nu) seamana cu parintii: a noastra nu e clar cu cine seamana, parca nici-nici.... ne-or fi incurcat-o la maternitate? :D

Stai linistita, se va vedea mai clar in cateva luni. Nasa mea a plecat de la maternitate convinsa fiind ca ala nu e copilul ei :)) Acum a crescut si nu mai e nici un dubiu ca e din familie!

Yonika
29.08.2010, 16:42:31
Eu ii dau unt ecologic, adik dorna, si lapte la fel, dorna, e in cutie verde - lapte, ma refer la cel din care ii fac branzica sau ii pun la mancaruri. Si am luat din asta pt ca stiu ca intr-adevar e ecologic. Am 2 surse: am rude la Vatra Dornei, si mai anume intr-un sat pe la 11 km si toti cei care au vaci, care pasc numai iarba netratata si nu dau furaje sau alte minunatii la animale, au contract (bine, cei care vor) si dau lapte la firma Dorna (se aduna zilnic lapte, dimineata). Si apoi o alta sursa sigura, o mai am pe vara mamei care lucreaza in vatra Dornei la lactatele dorna (e pe undeva pe la personal) si m-a asigurat ca sunt ecologice toate produsele care au trecut asa ceva pe ambalaj. oricum, eu foloseam asa ceva inainte sa ma asigure ea, chiar nici nu m-am gandit sa o intreb si sa imi confirme.

Legat de ficatel, eu il fierb in apa cu lapte, la inceput il fierbeam in 1/4 apa si 3/4 lapte, acum pun din ochi cantitatile si fierb jumate de ora, trei sferturi de ora, si il fac imediat, ca apoi se intareste daca nu il pasezi repede. Si mai nou, ca sa nu fac cu ceapa, folosesc praz. tai prazul feliute subtiri, apoi le pun cu putina apa si o tzara de ulei de masline si il inmoi 3-5 minute apoi pun ficatelul si o rosie taiata si fara samburi si coaja, sau se mai poate pune de la conserva rosie sau suc de rosii. Si separat ii fac un piure dintr-un cartofel mic, il mestec bine cu jumate de lingurita de unt si putin laptic, si ii dau sa pape - nu amestec piureul cu ficatelul, iau din fiecare farfurie cate putin, cat sa ii incapa o data in gurita. Lapte are rolul de a mai detoxifia ficatelul.
Pofta buna!

LauraF
29.08.2010, 16:44:06
Buna fetelor.
Vroiam sa va mai derajez cu o intreabare : pentru cele care aveti RH negativ ati facut vreun vaccin in timpul sarcinii sau imediat dupa nastere ? Eu am rh negativ (nu am mai avut nici o sarcina pana acum, sunt in 26 de saptamani, viitoare mamica de fetita) si sotul rh pozitiv, deci exista riscul ca bebele sa fie cu rh + sau rh - . Doctorita mi-a recomandat sa fac un vaccin ( din cauza la rh -) dupa ce trec de 28 de sapt de sarcina , doar ca acel vaccin mi-a zis ca se gaseste la cabinetul : Iris si costa vreo 70 euro.
Eu am RH negativ (iar sotul pozitiv). E important ca esti la prima sarcina (prima sarcina inseamna orice sarcina: dusa sau nu pana la capat, deci si un avort in trecut tot sarcina e), asta inseamna ca nu vor fi probleme chiar daca nu faci nimic.
Eu am facut o analiza de 3-4 ori in timpul sarcinii care stabileste daca anticorpii anti RH sunt prezenti in sange. Daca sunt prezenti abia atunci se iau masuri, mie mi-au iesit absenti de fiecare data. Dupa nastere, copilului i-au luat sange si i-au aflat grupa sanguina. Pt ca a iesit RH pozitiv m-au vaccinat in maternitate (nu am dat nici un ban, sunt obligati sa ti-l asigure, daca exista in maternitate desigur :-w). Daca ar fi iesit negativ (ca al meu), nu mai era necesar acel vaccin.
Sper ca am fost clara, daca mai ai intrebari cu mare drag iti raspund. Oricum, probabil tie ti-au iesit anticorpii anti Rh prezenti in sange din moment ce e necesar sa te vaccinezi si inainte, altfel nu vad rostul. Sarcina usoara in continuare!>:D<

eliana
29.08.2010, 16:47:00
Stai linistita, se va vedea mai clar in cateva luni. Nasa mea a plecat de la maternitate convinsa fiind ca ala nu e copilul ei :)) Acum a crescut si nu mai e nici un dubiu ca e din familie!

Mai, stau eu linistita, dar din cand in cand imi aduc aminte ca la prima determinare de grupa a fetei au spus ca are AB IV, in conditiile in care si eu si sotul avem O I, deci nu avea cum sa iasa decat O :-s noroc ca barbatu-meu e cu capul pe umeri si nu s-a gandit ca am facut eu copilul cu altul, ci ca prostii au gresit determinarea, si i-a rugat sa repete. A 2-a oara cica a iesit rezultatul corect :D

La multi ani, Biutza! @};-

Yonika
29.08.2010, 16:48:37
Buna fetelor.
la noi e situatia asta, eu Rh negativ si sotul pozitiv. Pe tot parcursul sarcinii (nu am avut inainte nici un avort si nici sarcini pierdute) am facut testare a dozarii anticorpilor anti-rh. Si apoi, dupa ce nasti vezi daca mai e nevoie sau nu de vaccin. la noi nu a fost cazul pt ca bebelina aresi ea Rh-ul meu, adik negativ. daca era pozitiv, trebuia sa fac acel vaccin. Eu am intrebat dr daca e nevoie sa caut eu acel vaccin sa il cumpar, si mi-a zis ca nu e nevoie, ca il au in spital. dar oricum, eu nu am auzit sa se faca in timpul sarcinii vreun vaccin pt asa ceva. Doar daca ai avut inainte vreun avort sau sarcina pierduta si nu ai facut atunci acest vaccin anti-rh. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic, ca trage fiica-mea de mine o data pe minut si nu pot sa fiu f atenta aici.

Yonika
29.08.2010, 16:51:11
la multi ani [email protected]};-

LauraF
29.08.2010, 16:55:51
la noi e situatia asta, eu Rh negativ si sotul pozitiv. Pe tot parcursul sarcinii (nu am avut inainte nici un avort si nici sarcini pierdute) am facut testare a dozarii anticorpilor anti-rh. Si apoi, dupa ce nasti vezi daca mai e nevoie sau nu de vaccin. la noi nu a fost cazul pt ca bebelina aresi ea Rh-ul meu, adik negativ. daca era pozitiv, trebuia sa fac acel vaccin. Eu am intrebat dr daca e nevoie sa caut eu acel vaccin sa il cumpar, si mi-a zis ca nu e nevoie, ca il au in spital. dar oricum, eu nu am auzit sa se faca in timpul sarcinii vreun vaccin pt asa ceva. Doar daca ai avut inainte vreun avort sau sarcina pierduta si nu ai facut atunci acest vaccin anti-rh. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic, ca trage fiica-mea de mine o data pe minut si nu pot sa fiu f atenta aici.
Cred ca e necesara vaccinarea prin sapt 28 doar daca valorile anticorpilor anti RH din sange sunt mari si pun in pericol sanatatea fatului.

Yonika
29.08.2010, 16:58:03
Eu am RH negativ (iar sotul pozitiv). E important ca esti la prima sarcina (prima sarcina inseamna orice sarcina: dusa sau nu pana la capat, deci si un avort in trecut tot sarcina e), asta inseamna ca nu vor fi probleme chiar daca nu faci nimic.
Eu am facut o analiza de 3-4 ori in timpul sarcinii care stabileste daca anticorpii anti RH sunt prezenti in sange. Daca sunt prezenti abia atunci se iau masuri, mie mi-au iesit absenti de fiecare data. Dupa nastere, copilului i-au luat sange si i-au aflat grupa sanguina. Pt ca a iesit RH pozitiv m-au vaccinat in maternitate (nu am dat nici un ban, sunt obligati sa ti-l asigure, daca exista in maternitate desigur :-w). Daca ar fi iesit pozitiv, nu mai era necesar acel vaccin.
Sper ca am fost clara, daca mai ai intrebari cu mare drag iti raspund. Oricum, probabil tie ti-au iesit anticorpii anti Rh prezenti in sange din moment ce e necesar sa te vaccinezi si inainte, altfel nu vad rostul. Sarcina usoara in continuare!>:D<
Cred ca acolo ai vrut sa spui daca ar fi iesit negativ, nu mai era necesar vaccinul - cum a fost cazul nostru.

LauraF
29.08.2010, 16:59:01
Cred ca acolo ai vrut sa spui daca ar fi iesit negativ, nu mai era necesar vaccinul - cum a fost cazul nostru.
Daa, ai dreptate, am scris gresit... :)) Bine ca m-ai corectat, ia sa editez postul ca zapacesc fata :P

Yonika
29.08.2010, 16:59:06
Cred ca e necesara vaccinarea prin sapt 28 doar daca valorile anticorpilor anti RH din sange sunt mari si pun in pericol sanatatea fatului.
dam asa e, dar la mine neffind cazul, am uitat sa zic asta.

SIMONA25
29.08.2010, 17:01:06
Multumesc pentru raspunsuri.Astept acum rezultatul mai multor analize pentru a se decize doctorita Rosin 100% daca sa-mi faca vaccinul asta si in timpul sarcinii, oricum dupa nastere sigur il voi face . Eu sunt la prima sarcina in sensul ca nu am mai facut pana acum nici un avort , nimic.
Sanatate la bebei si numai bucurii!

Yonika
29.08.2010, 17:08:30
Multumesc pentru raspunsuri.Astept acum rezultatul mai multor analize pentru a se decize doctorita Rosin 100% daca sa-mi faca vaccinul asta si in timpul sarcinii, oricum dupa nastere sigur il voi face . Eu sunt la prima sarcina in sensul ca nu am mai facut pana acum nici un avort , nimic.
pai daca bebelul o sa aiba Rh-ul negativ, nu o sa mai fie nevoie sa il faci. Iar la urmatoarea sarcina, daca o sa fie cazul, tot asa, o sa fie nevoie sa faci teste pt aflarea dozarii anticorpilor

LauraF
29.08.2010, 17:10:24
In cazul asta clar nu ai nevoie de vaccin inainte.
Doctorita Rosin s-a ocupat de "colega mea" de camera din maternitate, mi-a placut tare mult de ea, e tanara dar f. informata si atenta. Insa cabinetul Iris cam are reputatia ca incarca pacientele cu analize inutile cateodata, banul sa iasa. Sfatul meu e sa mai ceri o parere daca se insista cu vaccinul.

Yonika
29.08.2010, 17:17:04
In cazul asta nu ai nevoie de vaccin. Doctorita Rosin s-a ocupat de "colega mea" de camera din maternitate, mi-a placut tare mult de ea, e tanara dar f. informata si atenta. Insa cabinetul Iris cam are reputatia ca incarca pacientele cu analize inutile cateodata, banul sa iasa. Sfatul meu e sa mai ceri o parere daca se insista cu vaccinul.
da, la fel zic si eu, sa mai ceri si o alta parere. si mai cauta si pe net, ca sa te convingi ca ce am zis eu si Laura e adevarat. Si eu am cautat si am gasit, ca si eu eram setata pe vaccin dupa ce nasc, si am aflat inainte sa imi zica dr, ea doar mi-a confirmat ce gasisem eu (eu am cautat si inainte sa raman insarcinata, ca stiam ca am Rh-ul negativ si e cu ceva problemute pt mamica). A, si inca ceva, vaccinul (cel care se va face dupa nastere) se face numai pt ca prima sarcina dupa ce nasti (adik al doilea copil, daca veti dori mai multi copii decat unul) sa nu fie cu probleme si sa o pierzi. Sangele isi face anticorpi si prima sarcina dupa ce nasti sa o considere ca un "inamic" si si sa o pierzi de la inceput - sper ca m-am facut inteleasa.

aanamaria
29.08.2010, 17:24:46
va salut fetele!
nu stiu daca va mai amintiti de mine, am lipsit o perioada, nu reusesc sa recuperez mai nik, dar am citit ultimele 3 pagini sa zic asa...
ce mai faceti?
noi tot am fost plecati pe la bunici, ne-am mai intors, iar plecat, si nu prea am avut timp sa intru ca asta micu a crescut si e ffff activ, sunt extenuata seara.
ce va mai fac micutii?
tot m-am uitat sa vad poze dar nu mai aveti in semnatura adresa spre poze...s-a schimbat ceva? sunt restrictii?
va pupic!
La multi ani biu!!!! sa ai un copil cuminte si sanatos! sunteti o familie tare frumoasa!

Andrusca
29.08.2010, 20:18:27
Biu, la multi ani sanatosi alaturi de cei dragi tie! :)

ref la RH negativ: si la noi a fost situatia explicata de catre Laura; vaccinul mi l-a furnizat cei din maternitate, fara bani; sa nu uiti sa anunti medicul in momentul nasterii ca sa stie sa iti administreze vaccinul, daca este cazul ;;)

tsimonaiuliana
29.08.2010, 22:24:13
va salut fetele!
nu stiu daca va mai amintiti de mine, am lipsit o perioada, nu reusesc sa recuperez mai nik, dar am citit ultimele 3 pagini sa zic asa...
ce mai faceti?
noi tot am fost plecati pe la bunici, ne-am mai intors, iar plecat, si nu prea am avut timp sa intru ca asta micu a crescut si e ffff activ, sunt extenuata seara.
ce va mai fac micutii?
tot m-am uitat sa vad poze dar nu mai aveti in semnatura adresa spre poze...s-a schimbat ceva? sunt restrictii?
va pupic!
La multi ani biu!!!! sa ai un copil cuminte si sanatos! sunteti o familie tare frumoasa!

Bine ai revenit.Sigur ca te tinem minte.Ce mai face Andrei?Mai zi-ne despre el.Merge singurel?Pozele le-au pus fetele pe albume private pt. a nu avea acces orice nebun la ele.

tsimonaiuliana
29.08.2010, 22:24:58
La multi ani Biu,fericire si noroc!!!!!!!:*

gabriela_rgh
29.08.2010, 22:39:10
Biu La multi ani frumosi!:gen_17::gen_17::gen_17:

aanamaria
29.08.2010, 22:57:06
Bine ai revenit.Sigur ca te tinem minte.Ce mai face Andrei?Mai zi-ne despre el.Merge singurel?Pozele le-au pus fetele pe albume private pt. a nu avea acces orice nebun la ele.

da simona, merge andrei de pe la 10 luni jum singurel, acu mai are oleak si alearga. e f energic, abia tin pasul cu el.
e bine asa cu pozele, nasol ca nu le mai vad. dar e mai bine pt copii.
noapte buna!

simi_wau
29.08.2010, 23:57:34
pozici din prea scurtul concediu ( al tatalui....ca eu de vreo 10 luni is tot in concediu :))))

Yonika
30.08.2010, 01:02:19
LA MULTI ANI pentru [email protected]};-

Yonika
30.08.2010, 01:04:04
pozici din prea scurtul concediu ( al tatalui....ca eu de vreo 10 luni is tot in concediu :))))
sa va fie de bine concediul! vazut pozele, frumoase!

Milagros
30.08.2010, 08:13:24
Neatza!
Mor de somn si de nervi! De cateva zile nu stiu ce sa ma mai fac cu copchilul asta al meu. Da trezirea la 6 dimineata dupa ce are 3 treziri pe noapte la 12, la 3 si la 6. Apoi pe la 7 urla ca ii e somn si vrea IAR la san ,baga in el bine de tot, il pun in patut dar stai ca nu mai vrea somn (:|
Mananca san ca disperatul mai ales noaptea iar eu simt ca mai am un pic si o iau razna.
Ieri am zis ca sigur nu se satura, hai sa bag solide. A mancat la 6 dimi san, la 7 dimi san, apoi la 10 fara ceva cam 180 de grame de iaurt - in general ii dadeam paharut de 150, dar acu i-am pus in borcanel de 200 - a mancat iaurt pana nu mai putea ca de acu jumate scuipa dar tot mai intindea gura sa-i mai dau. Apoi iar san pe la 12, apoi la 2 legume cu vitel si iaurt tot asa pana n-a mai putut, apoi la 3 jumate iar san, apoi la 5 jumate 200 g de cereale cu lapte, tot pana nu a mai putut, apoi la 7 jumate san si a luat somn ca nu dormise deloc ziua si ma gandeam ca gata doarme dus, dar de unde. La 12 jumate plans de mama focului pana i-am dat san. NU MAI POT!!! O fi iar un afurisit si nenorocit de puseu de crestere? Ca m-am saturat de ele :(( Parca are tot la 2 luni cate unul :((

Milagros
30.08.2010, 08:15:51

Sa va fie de bine concediul! Ianis e un scump si un frumusel.

Butterfly87
30.08.2010, 08:16:14
mamici neata..pt durere de cap se poate lua ceva???

Milagros
30.08.2010, 08:20:54
mamici neata..pt durere de cap se poate lua ceva???

Eternul NO SPA. Se ia pt absolut orice tip de durere, inclusiv la indigestie.

Butterfly87
30.08.2010, 08:31:03
Eternul NO SPA. Se ia pt absolut orice tip de durere, inclusiv la indigestie.

multumesc frumos..ma doare capul mai mult la tample

Butterfly87
30.08.2010, 08:31:48
si stiti daca clorocalcin se poate lua in sarcina?

Milagros
30.08.2010, 08:35:25
si stiti daca clorocalcin se poate lua in sarcina?

La varsta ta de sarcina NO WAY! Calciul provoaca contractii. Si mie mi-a dat medicul de familie clorocalcin cand sangeram cu iminenta de avort si e cea mai mare prostie.

alinutza20
30.08.2010, 08:47:17
LA MULTI ANI pentru [email protected]};-

multumesc tare mult:*:*:*

neata...sunt putin..(:|(:|(:|:-$:-$

tsimonaiuliana
30.08.2010, 08:49:55
La multi ani Alina!!!!!!!Multa fericire alaturi de familie!!!!!<:-P<:-P<:[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-

alinutza20
30.08.2010, 08:52:57
La multi ani Alina!!!!!!!Multa fericire alaturi de familie!!!!!<:-P<:-P<:[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};[email protected]};-

multumesc mult simo:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*

Butterfly87
30.08.2010, 09:04:11
La varsta ta de sarcina NO WAY! Calciul provoaca contractii. Si mie mi-a dat medicul de familie clorocalcin cand sangeram cu iminenta de avort si e cea mai mare prostie.

am inteles..mersi frumos

alibd
30.08.2010, 09:23:23

E ziua ta? La multi ani frumosi, cu multe bucurii! o:-):*<:-P

AnaM
30.08.2010, 09:32:44
Cu intarziere, la multi ani Biu! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de baietii tai frumosi! :*

Alinutza, la multi ani!!!!!!!!!!!! Sanatate, fericire si implinire! >:D< >:D< :*

Foarte frumoase pozele de la mare, Simi! Sa va fie de bine vacanta ;)) :*

Irina, ai voie sa iei paracetamol simplu (NU Sinus), e singurul analgezic care merge in sarcina. Din cand in cand ai voie o pastiluta. NoSpa-ul pe mine m-a ajutat mai mult la durerile de uter/burtica.

alibd
30.08.2010, 09:34:42
Cu intarziere, la multi ani Biu! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de baietii tai frumosi! :*

Alinutza, la multi ani!!!!!!!!!!!! Sanatate, fericire si implinire! >:D< >:D< :*

Irina, ai voie sa iei paracetamol simplu (NU Sinus), e singurul analgezic care merge in sarcina. Din cand in cand ai voie o pastiluta. NoSpa-ul pe mine m-a ajutat mai mult la durerile de uter/burtica.

De paracetamol mi-a spus si mi medicul cand eram racita.

Butterfly87
30.08.2010, 09:46:04

multumesc frumos...am luat no spa si sper sa treaca.......... daca tot persista o sa iau paracetamol

Butterfly87
30.08.2010, 09:46:49
multumesc mult simo:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*

la multi ani sa fii fericita si iubita si mereu inconjurata de cei dragi!!!:*:*:*

petronelaaa
30.08.2010, 09:50:31
Alinut.............. sa ai parte de bucurii si impliniri! :*:*:*:*
betivanelile fura in weekend???!! =P~
http://dl10.glitter-graphics.net/pub/711/711940of3s4z82w4.gif (http://www.glitter-graphics.com)

petronelaaa
30.08.2010, 09:51:12
Ati vazut pe undeva orez NEGRU????!!!!

AnaM
30.08.2010, 10:06:58
Orez salbatic am vazut, dar negru, nu... Poti incerca pe la Carrefour, la zona aia cu mancaruri orientale... Daca nu, de pe net. Mai multe sanse ai sa gasesti paste din orez negru (arata fix ca spaghetti).
Dar de ce iti trebuie? ;))

petronelaaa
30.08.2010, 10:18:22
Orez salbatic am vazut, dar negru, nu... Poti incerca pe la Carrefour, la zona aia cu mancaruri orientale... Daca nu, de pe net. Mai multe sanse ai sa gasesti paste din orez negru (arata fix ca spaghetti).
Dar de ce iti trebuie? ;))

mda, o sa ma uit.... cik n-ar fi asa cunoscut in Europa
L e pui de chinezoi (a se citi pasionata de orez), si cik asta negru (orezul longevitatii:-B) e muuuult mai bogat in fibre, proteine (desi dak il vede cum arata....:-$) ...si m-ar ajuta si pe mine la colesterol. :-<

geany_m
30.08.2010, 10:36:31

La multi ani fericiti!!:*:gen_17::gen_17::gen_17::gen_17::gen_1 7:

Milagros
30.08.2010, 12:17:45

LA MULTI ANI, FATAH!!!! SA FII SANATOASA SI FERICITA SI SA TE BUCURI DE FAMILIA FRUMOASA PE CARE O AI SI TOTE DORINTELE SA TI SE IMPLINEASCA!!!! :gen_17::gen_17::gen_17: TE PUPICESC!

Milagros
30.08.2010, 12:48:03
Tot ma tin sa intreb si tot uit: e normal ca Dragos face uneori kk la 2 zile? Cand face asa la 2 zile face f mult si nu e tare sa zici ca e constipat, are consistenta normala. Saptamana asta tot la 2 zile mi-o facut desi o mancat oho... a pus 450 de grame in 5 zile. S-o fi asimilat tot ce o papat si de aia a facut mai rar? De deranjat nu-l deranjeaza faptul ca nu face si de aia nici nu i-am facut nimic. Dar ma tot gandesc ca normal ar fi sa faca zilnic, nu?

tsimonaiuliana
30.08.2010, 13:01:29
Tot ma tin sa intreb si tot uit: e normal ca Dragos face uneori kk la 2 zile? Cand face asa la 2 zile face f mult si nu e tare sa zici ca e constipat, are consistenta normala. Saptamana asta tot la 2 zile mi-o facut desi o mancat oho... a pus 450 de grame in 5 zile. S-o fi asimilat tot ce o papat si de aia a facut mai rar? De deranjat nu-l deranjeaza faptul ca nu face si de aia nici nu i-am facut nimic. Dar ma tot gandesc ca normal ar fi sa faca zilnic, nu?

Aceeasi problema o avem si noi.Cica bebeii fetelor fac zilnic si chiar de doua sau trei ori pe zi.Eu chiar ma gandesc sa ii dau ceva pt. reglare: Debridad sau Dicoflor dar mai intai o sa intreb doctoritza.Pana la medicamente o sa incerc sa ii dau zilnic cate un iaurtel pt. ca ce-i drept i-l cam scosesem din meniu.

Milagros
30.08.2010, 13:06:26
Aceeasi problema o avem si noi.Cica bebeii fetelor fac zilnic si chiar de doua sau trei ori pe zi.Eu chiar ma gandesc sa ii dau ceva pt. reglare: Debridad sau Dicoflor dar mai intai o sa intreb doctoritza.Pana la medicamente o sa incerc sa ii dau zilnic cate un iaurtel pt. ca ce-i drept i-l cam scosesem din meniu.

Pai Dragos papa cam 150-200 g iaurt zilnic, deci ar trebui sa mearga treaba ca unsa :D Davidutu e deranjat de asta sau e ok?

Yonika
30.08.2010, 13:08:47
Neatza!
Mor de somn si de nervi! De cateva zile nu stiu ce sa ma mai fac cu copchilul asta al meu. Da trezirea la 6 dimineata dupa ce are 3 treziri pe noapte la 12, la 3 si la 6. Apoi pe la 7 urla ca ii e somn si vrea IAR la san ,baga in el bine de tot, il pun in patut dar stai ca nu mai vrea somn (:|
Mananca san ca disperatul mai ales noaptea iar eu simt ca mai am un pic si o iau razna.
Ieri am zis ca sigur nu se satura, hai sa bag solide. A mancat la 6 dimi san, la 7 dimi san, apoi la 10 fara ceva cam 180 de grame de iaurt - in general ii dadeam paharut de 150, dar acu i-am pus in borcanel de 200 - a mancat iaurt pana nu mai putea ca de acu jumate scuipa dar tot mai intindea gura sa-i mai dau. Apoi iar san pe la 12, apoi la 2 legume cu vitel si iaurt tot asa pana n-a mai putut, apoi la 3 jumate iar san, apoi la 5 jumate 200 g de cereale cu lapte, tot pana nu a mai putut, apoi la 7 jumate san si a luat somn ca nu dormise deloc ziua si ma gandeam ca gata doarme dus, dar de unde. La 12 jumate plans de mama focului pana i-am dat san. NU MAI POT!!! O fi iar un afurisit si nenorocit de puseu de crestere? Ca m-am saturat de ele :(( Parca are tot la 2 luni cate unul :((
Si la mine la un moment dat mi se trezea bebelina f des noaptea, o luam in brate, o puneam la san, lua 2-3 guri si somn iar. Si pt ca am vazut ca nu papa asa mult, am inceput sa ii fac compotel, fructe taiate (mar, para, mango, prune, caise-la inceput am pus uscate, apoi crude, si ce alte fructe mai ai tu prin casa) cu apa, 300-400 ml, fierbeam 10-15 minute si gata. Si peste noaptea ii dadeam si bea singura si adormea fara sa o mai iau in brate. Si cam dupa 3-4 luni nu s-a mai trezit deloc noaptea.

Iar legat de kk, s-a mai discutat acum vreo saptamana. Nu e normal sa nu faca la 2 zile, mai ales ca papa multisor, si papa si hrana solida. Mai da-i niste iaurt, prune, caisele uscate iar sunt bune, si lichide, tre sa bea cam 1 litru pe zi (100-150 ml/kg corp).

Yonika
30.08.2010, 13:10:19
Simona, mai incearca si cu lactuloza, la noi si-a facut treaba f bine.

Milagros
30.08.2010, 13:34:50
Si la mine la un moment dat mi se trezea bebelina f des noaptea, o luam in brate, o puneam la san, lua 2-3 guri si somn iar. Si pt ca am vazut ca nu papa asa mult, am inceput sa ii fac compotel, fructe taiate (mar, para, mango, prune, caise-la inceput am pus uscate, apoi crude, si ce alte fructe mai ai tu prin casa) cu apa, 300-400 ml, fierbeam 10-15 minute si gata. Si peste noaptea ii dadeam si bea singura si adormea fara sa o mai iau in brate. Si cam dupa 3-4 luni nu s-a mai trezit deloc noaptea.

Iar legat de kk, s-a mai discutat acum vreo saptamana. Nu e normal sa nu faca la 2 zile, mai ales ca papa multisor, si papa si hrana solida. Mai da-i niste iaurt, prune, caisele uscate iar sunt bune, si lichide, tre sa bea cam 1 litru pe zi (100-150 ml/kg corp).
Al meu suge vartos noaptea, cate 10 min. Nu am cum sa-i dau compot sau altceva ca Dragos nu ia biberon si in canita mi-e ca se ineaca mai ales ca e pe jumate adormit.
Lichide bea f bine - apa - dar acum ca s-a racit afara nu stiu daca mai ajunge la 1 l, nici pe calduri nu cred ca ajungea ca cred ca mai bea san si de sete.

eliana
30.08.2010, 14:16:51
La multi ani Alinutza!!!!! <:-Psa fii sanatoasa si fericita :*

Noi ne-am hotarat sa plecam 5 zile la mare, sa-mi refac eu stocul de endorfine ca sa aiba un pic de liniste si barbatu-meu :D
Intrebarea e: are vreun sens sa-mi iau incalzitor de biberoane care merge si la masina, sau ma descurc cu un termos? ce ziceti?

alinutza20
30.08.2010, 14:33:05
E ziua ta? La multi ani frumosi, cu multe bucurii! o:-):*<:-P

Alinutza, la multi ani!!!!!!!!!!!! Sanatate, fericire si implinire! :*

la multi ani sa fii fericita si iubita si mereu inconjurata de cei dragi!!!:*:*:*

Alinut.............. sa ai parte de bucurii si impliniri!
betivanelile fura in weekend???!! =P~
http://dl10.glitter-graphics.net/pub/711/711940of3s4z82w4.gif (http://www.glitter-graphics.com)

La multi ani fericiti!!:*

LA MULTI ANI, FATAH!!!! SA FII SANATOASA SI FERICITA SI SA TE BUCURI DE FAMILIA FRUMOASA PE CARE O AI SI TOTE DORINTELE SA TI SE IMPLINEASCA!!!! TE PUPICESC!

La multi ani Alinutza!!!!! <:-Psa fii sanatoasa si fericita :*

va multumesc tare tare mult pentru urari :*:*:* si va doresc la toate tot binele din lume ptr ca-mi sunteti tare tare dragi>:D<>:D<>:D<
multumesc si fetelor care mi-au trimis mesaje:*

Yonika
30.08.2010, 14:37:48
Al meu suge vartos noaptea, cate 10 min. Nu am cum sa-i dau compot sau altceva ca Dragos nu ia biberon si in canita mi-e ca se ineaca mai ales ca e pe jumate adormit.
Lichide bea f bine - apa - dar acum ca s-a racit afara nu stiu daca mai ajunge la 1 l, nici pe calduri nu cred ca ajungea ca cred ca mai bea san si de sete.
Tu ii dai numai san, nu? poate ca la vartsa lui nu se mai satura doar cu san, incearca sa dai o seara-doua, cate un bibe de lapte praf cu cereale in el, si vezi poate asa se satura si nu se mai trezeste peste noapte; el se trezeste de foame deci, inseamna ca nu se satura cu ce papa la ultima masa inainte de culcare. Parerea mea, sau eu asa as face, ca el oricum e marisor de acum, si un bibe seara nu are ce sa ii mai faca rau, doar il ajuta si pe el si pe tine.

jewelieta
30.08.2010, 14:44:50
la multi ani biu pt ieri si alinuta pt azi...va doresc multa multa sanatate si numai bine!!!!!!!!!!!!!

biutzaxx
30.08.2010, 15:42:29
Laura, Milagros, Eliana, Yonika, Aanamaria, Andrusca, Iuliana, Gabriela, Ana, Jewelieta multumesc din suflet de urari !!!
De acum..am mai imbatranit un an..

La multi ani Alinutza!!!! vad ca o tinem intr-o betie..

La multi ani tuturor care poarta frumosul nume de sfant Alexandru / Alexandra!! sa fiti sanatosi si fericiti!!

Da, este in Carrefour, pe la orez chiar , sper sa nu ma insel, sau cumva vis a vis de conserve...

michellina
30.08.2010, 16:20:52
Buna tuturor!
La multi ani pt Biu si Alinutza, sa fiti sanatoase, fericite si mereu tinere ca [email protected]};[email protected]};-
Alinutza si Yonika, multumesc pt raspunsul legat de unt si ficatel!
Milagros, inca nu i-am dat ficat lui David pt ca nu am avut de tara, dar acum am si vreau sa incerc, sper sa-i placa; nici peste nu i-am dat inca, stiam ca de la 10 luni, sper sa nu ma insel, deci voi incerca si peste in curand. Oricum si eu sunt de parere ca daca nu ai ficatel de tara, mai bine nu si lui David am noroc ca-i place sfecla rosie cu care am cam inlocuit ficatul pana acum.
Ianis arata foarte bine in pozele de la mare, la fel si mami lui=P~
Yonika, cred ca Milagros are aceeasi problema cu Dragos ca eu cu David, nu ca nu ar accepta formula, dar nu accepta altceva decat san pt lapte, cel putin la noi asa e, David plange numai cand ii bag o tetina in gura, nu vrea sa o vada, deci nu stiu ce am sa fac cand nu va mai papa san; apa bea cu canita cu cioc, dar lapte nu am incercat sa-i dau cu ea pt ca noaptea ar fi pb, si asa cand ii dau apa pe timp de noapte se mai ineaca ca bea culcat....

biutzaxx
30.08.2010, 16:44:21
Mersi michelina!!!!

Am pus poze din Maramures, albumul este public!