PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 [139] 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

michellina
19.09.2010, 13:40:57
aerius ii mai imputineaza secretiile? ca dacac da, m-ar ajuta enorm ca sebastianare cascada la nasuc..:-<

Cum v-ati descurcat cu aerosolii? Ati reusit sa-l "aburiti"?

alinutza20
19.09.2010, 14:37:48
aerius ii mai imputineaza secretiile? ca dacac da, m-ar ajuta enorm ca sebastianare cascada la nasuc..:-<

da, si-l face de nu mai stranuta.. moni stranuta de-i ajungeau in gura mucii... e un antialergen f bun :)
doar ca se da inainte de nani ca provoaca si ceva somnolenta:)

Yonika
19.09.2010, 14:44:08
Fetele, am reusit sa vb cu Mihaela. Am vrut sa incerc sa o mai sustin, sa ii mai ridic moralul, insa nu am reusit decat sa plang si eu. :(( Mi-a zis ca se asteptau la asa ceva, dar parca nu era pregatiti sufleteste sa se si intample. Trebuiau sa plece la Tg Mures pt inca o operatie si baietelul nu a mai vrut asa ceva cand a auzit. Mi-a zis ca l-a culcat alataieri seara si ieri dimineata nu a mai vrut sa se trezeasca, a papat prin somn niste laptic si la pranz niste supica si apoi la 4 inimioara lui a cedat....:(( a murit in brate la mami si la tati:(( A zis ca poate e mai bine asa, ca se chinuia f mult saracutul si suferea, nu se putea ridica, nici sa mearga, se bucura cand il lua mami in brate, dar atat, si asa sufleteulul lui acum se odihneste in ceruri:(( Mi-a zis ca marti il vor ingropa la Cimitirul Buna Vestire (parca asa a zis, dar ma credeti ca nu stiu daca am retinut bine) la capela catolica, la ora 14. Acum il tin acasa si marti inainte de mormantare il vor duce acolo.
Fetelor, daca vreti sa ii duceti o coroana, pun si eu bani, insa eu nu ma pot ocupa ca noi marti plecam si nu stiu nici la cimitir daca voi reusi sa ajung. Asa ca cine vrea sa se ocupe, eventual ii dau si nr de tel al Mihaelei, sa spuna si sa adunam macar de o coroana-doua de flori. A zis ca nu are nevoie de banuti ca are cine sa o ajute.
:sad:

Yonika
19.09.2010, 14:45:38
da, si-l face de nu mai stranuta.. moni stranuta de-i ajungeau in gura mucii... e un antialergen f bun :)
Da, si se da doar o data pe zi, mai precis seara inainte de culcare, ca eu am gresit o data si i-am dat de 2 ori si nu stiam de ce era asa de somnoroasa si de moale.

alinutza20
19.09.2010, 15:23:25
Fetele, am reusit sa vb cu Mihaela. Am vrut sa incerc sa o mai sustin, sa ii mai ridic moralul, insa nu am reusit decat sa plang si eu. :(( Mi-a zis ca se asteptau la asa ceva, dar parca nu era pregatiti sufleteste sa se si intample. Trebuiau sa plece la Tg Mures pt inca o operatie si baietelul nu a mai vrut asa ceva cand a auzit. Mi-a zis ca l-a culcat alataieri seara si ieri dimineata nu a mai vrut sa se trezeasca, a papat prin somn niste laptic si la pranz niste supica si apoi la 4 inimioara lui a cedat....:(( a murit in brate la mami si la tati:(( A zis ca poate e mai bine asa, ca se chinuia f mult saracutul si suferea, nu se putea ridica, nici sa mearga, se bucura cand il lua mami in brate, dar atat, si asa sufleteulul lui acum se odihneste in ceruri:(( Mi-a zis ca marti il vor ingropa la Cimitirul Buna Vestire (parca asa a zis, dar ma credeti ca nu stiu daca am retinut bine) la capela catolica, la ora 14. Acum il tin acasa si marti inainte de mormantare il vor duce acolo.
Fetelor, daca vreti sa ii duceti o coroana, pun si eu bani, insa eu nu ma pot ocupa ca noi marti plecam si nu stiu nici la cimitir daca voi reusi sa ajung. Asa ca cine vrea sa se ocupe, eventual ii dau si nr de tel al Mihaelei, sa spuna si sa adunam macar de o coroana-doua de flori. A zis ca nu are nevoie de banuti ca are cine sa o ajute.

m-as ocupa eu cu mare mare drag insa eu nu am masina si-mi este tare greu sa ma deplasez cu fata :(
:-<:-<:-<:-<:-<:-<:-<:-<

daca nu poate altcineva incerc sa ma descurc eu...
ar trebui sa ne mobilizam maine totusi...
am vz ca cei de la flora lux livreaza gratuit la capela, in caz ca nu poate ajunge nimeni dintre noi...

LauraF
19.09.2010, 15:44:25
dar transpira de i se uda parul tot si body de pe ea e umed :( ... e normal asa de tare? in casa nu mi se pare ca ar fi cald, sunt 25 de grade, dar nu ca vara, asa de toamna.
Si al meu transpira, dar eu am pus asta mereu pe seama inimii si pe faptul ca ia diuretice. Dar vad ca de fapt cauzele transpiratiei sunt multiple. Aseara i-am facut baie, azi noapte l-am schimbat de body de 2 ori, si la somnul de la pranz odata. Insa acum al meu e racit.

alinutza20
19.09.2010, 15:46:55
fetele, sfatuindu-ma cu yonika pe mess am zis ca nu-i chiar ok sa vb aici despre ce dorim sa facem pentru memoria lui gabriel pentru ca eluta va intra si va citi si nu cred ca e chiar placut... sper ca m-am exprimat corect ptr ceea ce am vrut sa zic...
asa ca las id-ul meu ptr cine nu-l are si vrea sa participe alina_talpig pe yahoo, sa facem cumva o conferinta diseara dupa ce adorm copiii sa vedem ce, cat, cum, cand facem...
intelegeti voi ce vreau sa zic...
daca nu e o idee buna imi cer scuze ptr indrazneala, doar ca am considerat k nu-i placut ptr eluta sa citeasca toate astea...

LauraF
19.09.2010, 15:47:18
neata mamici....

nu mai stiu ce sa-i mai fac copchilului asta al meu... nu vrea sa mance lapte ca lumea si pace.... 100 de ml maxim.. apoi o gura... la 5 min alta gura...
i-am schimbat si laptele si nik... ma gandesc sa-i iau o canita noua sau un alt bibe.. habar n-am ce sa-i mai fac...
nici la pranz nu se da in vant dupa mancare dar acolo stiu ca-s mofturi...

stiu ca problemele mele sunt apa de ploaie pe langa ce se intampla dar ma gandesc ca tre sa iesim cumva din starea asta... scuze daca gresesc :(
Alina, eu stiu ca asta nu e un motiv de ingrijorare si ca e normal dupa un an lapticul sa ramana doar dimineata si seara. De asemenea cantitatile pot chiar sa scada usor, cresterea nu mai este asa accelerata ca in primul an de viata, deci nevoie sunt putin mai mici.

LauraF
19.09.2010, 15:50:36
m-as ocupa eu cu mare mare drag insa eu nu am masina si-mi este tare greu sa ma deplasez cu fata :(
:-<:-<:-<:-<:-<:-<:-<:-<

daca nu poate altcineva incerc sa ma descurc eu...
ar trebui sa ne mobilizam maine totusi...
am vz ca cei de la flora lux livreaza gratuit la capela, in caz ca nu poate ajunge nimeni dintre noi...
Ar fi o varianta buna, sa te deplasezi tu cu fata fara masina nu e o solutie. Trebuie insa sa vedem cum facem cu banutii, eu sunt la domiciliu cu asta mic ca e racit :(

alinutza20
19.09.2010, 15:54:14
Alina, eu stiu ca asta nu e un motiv de ingrijorare si ca e normal dupa un an lapticul sa ramana doar dimineata si seara. De asemenea cantitatile pot chiar sa scada usor, cresterea nu mai este asa accelerata ca in primul an de viata, deci nevoie sunt putin mai mici.

pai numai dim si seara are lapte insa nici e ala nu-l vrea.. sper sa fie doar o perioada ca vad ca sunt mai multi bebici in situatia ei... cred ca si schimbarea de anotimp e un factor...

Milagros
19.09.2010, 15:58:32

Doamne ce crunt :(( Deci se stia ca micutul nu avea sanse sa se mai faca bine vreodata :-<:-<:-< Ma rog la Dumnezeu sa le dea multa putere :-<i sa-l odihneasca pe micul ingeras.
Orice hotarati cu banutii pentru coroana/coroane eu sunt de acord, daca nu reusesc sa intru pe mess diseara da-ti-mi un sms...Alinuta sau Ana, stiu ca voi aveti nr meu de telefon.

chrysthyana
19.09.2010, 16:09:26
ce durere sfasietoare! R.I.P MARIAN!:grouphug::grouphug::grouphug::grouphug:

jewelieta
19.09.2010, 18:29:26
condoleante familiei indoliate...odihneasca-se in pace micutul gabriel...micutul s-a chimuit de cand a venit pe lume...ce sa zic...asa a vrut dumnezeu si poate a fost mai bine asa...sanse sa devina un copil normal eu nu cred ca avea dupa cate a suferit la nastere...prematuritae,problemele cu hemoragia intraventriculara...operatii...acu urma alta...of...
sa dea domnul sa isi revina parintii dupa asa o suferinta...

acu sa mai zic ceva,,,cunosc o familie care are un copil de peste 20 de ani,la fel nascut prematur si cu multe probleme...toti acesti ani a stat in pat fara sa vorbeasca sa vada sa auda...e pur si simplu ca o leguma...parintii il ingrijesc...dar e un chin enorm...de asta zic ca poate a fost mai bine asa...
sper sa nu supar pe nimeni cu ce am zis,,,

dumnezeu sa il ierte!

biutzaxx
19.09.2010, 19:04:01
Cum v-ati descurcat cu aerosolii? Ati reusit sa-l "aburiti"?
nu am reusit ca el tragea de alea , noi il tineam, ii dadeam jucarii, el se supara si se enerva
esec total..
mai incercam azi macar daca tot l-am cumparat , sa facem ceva cu el..

biutzaxx
19.09.2010, 19:14:42
dar are voie? ca pe prospect scrie ca e indicat de la +12 ani..
5 mg e o pastiluta, nu?

Ioana85
19.09.2010, 19:17:41
condoleante familiei indoliate...odihneasca-se in pace micutul gabriel...
dumnezeu sa il ierte!

Eu in locul tau as lasa numai ce e mai sus si as sterge restul. Poate daca era vorba de o discutie de principiu mai era cum era comentariul tau, insa tinand cont de circumstante, mi se pare extrem de crud ce-ai scris. Te-ai gandit ca poate candva mama lui Gabriel va citi ce s-a scris aici? :|

Condoleante familiei si Dumnezeu sa va intareasca! :grouphug:

Milagros
19.09.2010, 19:25:29
Eu in locul tau as lasa numai ce e mai sus si as sterge restul. Poate daca era vorba de o discutie de principiu mai era cum era comentariul tau, insa tinand cont de circumstante, mi se pare extrem de crud ce-ai scris. Te-ai gandit ca poate candva mama lui Gabriel va citi ce s-a scris aici? :|

Condoleante familiei si Dumnezeu sa va intareasca! :grouphug:

Sunt de acord cu tine, nu poti spune asa ceva despre copilasul cuiva. Nici nu imi pot imagina ce e in sufletul acestor parinti, nici un alt copilas si nimic pe lumea asta nu il va putea inlocui vreodata. Cand e vorba de altii tare usor ne este sa spunem Asa a vrut Dumnezeu sau Asa a fost sa fie. :-<:-<:-<

jewelieta
19.09.2010, 19:28:09

mai intai am citit discutia ionikai cu eluta si apoi am postat...

AnaM
19.09.2010, 19:36:21
5 mg e o pastiluta, nu?
E vorba de Aerius sirop, si eu i-am dar lui Tudor si e f bun, 5 ml seara inainte de nani.

Fetelor, contati pe mine cu mobilitatea, o sa vorbesc cu alinutza dupa ce culcam copiii.

alinutza20
19.09.2010, 19:50:56
5 mg e o pastiluta, nu?

ce patiluta ca e siropel... 5 ml nu mg

biutzaxx
19.09.2010, 20:12:11
E vorba de Aerius sirop, si eu i-am dar lui Tudor si e f bun, 5 ml seara inainte de nani.

Fetelor, contati pe mine cu mobilitatea, o sa vorbesc cu alinutza dupa ce culcam copiii.
ok, deci vb in conferinta

biutzaxx
19.09.2010, 20:31:00
ce patiluta ca e siropel... 5 ml nu mg
am inteles.. eu am pastilute ca am luat si eu inainte sa fiu gravi la o raceala..de aia stiam de ele

simi_wau
19.09.2010, 20:33:19
si eu ma pot deplasa cu masina...vb mai incolo cum adorm muciosul asta ca m-a terminat azi:Oid-ul mes de mess e asta de aici:)

eluta
19.09.2010, 20:52:37
Nu pot acum sa citesc in urma dar multumi mult de tot pentru sustinere. Nu pot sa spun acum decat ca sunt o mama care isi simte bratele goale si nu stiu ce sa fac cu ele.. Ceremonia religioasa va fi la ora 15 la Capela catolica a cimitirul Buna Vestire din CUG .

adnada
19.09.2010, 21:06:12
Nu pot acum sa citesc in urma dar multumi mult de tot pentru sustinere. Nu pot sa spun acum decat ca sunt o mama care isi simte bratele goale si nu stiu ce sa fac cu ele.. Ceremonia religioasa va fi la ora 15 la Capela catolica a cimitirul Buna Vestire din CUG .

Condoleante......
Multa, multa putere si de la noi..... :((:((:((:((
fara cuvinte.....

tsimonaiuliana
19.09.2010, 21:19:56

Multa putere Eluta. Sunt sigura ca ingerasul tau este si va fi alaturi de tine de acolo de sus unde nu exista durere,nu exista boala,unde poate fi fericit.Dumnezeu il are acum in grija,roaga-L sa-ti dea putere sa treci peste aceste momente.:grouphug:

gabriela_rgh
19.09.2010, 21:56:44
Eu nu am cuvinte..doar lacrimi in ochi.Cerul e mai bogat cu un ingeras!:grouphug::grouphug::grouphug:

simi_wau
19.09.2010, 22:01:56
i-am dat lu' Ianisica aerius.....pe prospect scrie ca 5 ml se dau copiilor cu varsta cuprinsa intre 6-11 ani. Sigur nu-i face rau??

Cretzofolina13
19.09.2010, 22:04:29

Condoleante si multa putere Eluta! Cuvintele sunt de prisos ...inca o data, multa putere tie si sotului si intregii familii. :-<:-<>:D<>:D<>:D<

Yonika
19.09.2010, 22:15:07
Mihaela, ce e in sufletul tau, numai tu stii; noi doar putem sa ne imaginam cata durere si ce gol imens a ramas in sufletele voastre! Eu mereu m-am rugat pt sanatatea lui, asa cum ti-am zis de cate ori am vb la telefon, si nu m-am gandit nici o clipa ca s-ar putea ajunge aici (nu am vrut sa cred asa ceva nici cand am citit mesajul tau), insa Dumnezeu a decis sa aiba langa el un ingeras care sa vegheze asupra voastra... Imi pare f rau ca nu am sa pot veni si eu marti, insa cu sufletul sunt alaturi la durerea voastra!

Yonika
19.09.2010, 22:18:08
i-am dat lu' Ianisica aerius.....pe prospect scrie ca 5 ml se dau copiilor cu varsta cuprinsa intre 6-11 ani. Sigur nu-i face rau??
Nu, ca si la mine pe cutie tot 5 ml scrie - adik a scris farmacista cand am luat reteta data de pediatra, si avea cam aceeasi varsta cu Ianisica pe atunci.

alinutza20
19.09.2010, 23:39:16
simi, 8-9 luni avea oni cand ii-am dat, si inca ii dau cand ar eprobleme... pediatra mi-a dat reteta :)

LauraF
19.09.2010, 23:43:51
Condoleante, Eluta! Sunt cu sufletul alaturi de voi!... :-<

Petra_petra
20.09.2010, 00:05:27
Eluta condoleante si din partea noastra!>:D< va doresc multa tarie si alinare sufleteasca...nici nu am cuvinte pentru a scrie ce este in sufletul meu ... si cand ma gandesc ce suferinta se gaseste in sufletele voastre, ca parinti... Se pare ca Dumnezeu l-a iubit atat de mult pe micutul Gabriel incat la luat alaturi de el sa se bucure de toate cele ceresti. Intr-adevar s-a mai imbogatit cerul cu un ingeras o:-)>:D<

Rok5ana
20.09.2010, 02:02:31
Eu acu' am ajuns la comp. Vroiam sa intru si eu pe mess, dar n-am apucat. Va rog cineva sa imi dea si mie un pm cu ce ati hotarat.

minicutta
20.09.2010, 08:24:03
Eu acu' am ajuns la comp. Vroiam sa intru si eu pe mess, dar n-am apucat. Va rog cineva sa imi dea si mie un pm cu ce ati hotarat.
orice hotarati contribui si eu....

Eluta ...condoleante ....si muuulta putere. Stiu ca toate cuvintele nu te ajuta , dar sa stii ca suntem alaturi de tine !!!!:grouphug::grouphug:

alinutza20
20.09.2010, 10:01:41
neata fetele...
ce vreme.............

Anmari
20.09.2010, 10:09:12
neata fetele...
ce vreme.............

neatza .... da nu-ti vine sa faci nimic, dara sa mai stai si la serviciu :(
eu azi merg iar cu fata la medic .. sper sa nu fie nimic, dar tot mi-e frica. ca n-a a vomat de 2 ori aseara.

LauraF
20.09.2010, 10:14:37
neatza .... da nu-ti vine sa faci nimic, dara sa mai stai si la serviciu :(
eu azi merg iar cu fata la medic .. sper sa nu fie nimic, dar tot mi-e frica. ca n-a a vomat de 2 ori aseara.
...chiar nimic nu-mi vina sa fac, mai ales ca azi noapte am facut numai drumuri la patut ca s-a foit mult. O fi si maselutele.. si raceala...
Sanatate multa, Ariana!

Anmari
20.09.2010, 10:26:18
...chiar nimic nu-mi vina sa fac, mai ales ca azi noapte am facut numai drumuri la patut ca s-a foit mult. O fi si maselutele.. si raceala...
Sanatate multa, Ariana!

multumesc! azi merg la barbacariu, doar ca trebuie sa platesc consultatia :((
am vb cu verdes si are vaccinul, as astepta sa il fac si apoi ma mut de tot de la ea.

AnaM
20.09.2010, 10:38:38
Anmari, multa sanatate gazei...
Intrebare: unde are cabinet d-na dr. de care vorbiti?

denisa1
20.09.2010, 10:39:21
Condoleante Eluta!
Imi vine sa plang de cand am citit mesajele legate de Gabriel. Dumnezeu sa va intareasaca si sa va dea putere sa treceti peste aceste clipe grele!

Anmari
20.09.2010, 10:42:17
Anmari, multa sanatate gazei...
Intrebare: unde are cabinet d-na dr. de care vorbiti?

Multumesc! in curtea biserici Sf. Paraschiva, in spate la biblioteca centrala, unde e si Meditur acum.

kamille
20.09.2010, 11:02:32
Condoleante

xxxxx
20.09.2010, 11:05:06
O rog din suflet pe jewieleta sa stearga ce a scris ieri...sa ceara moderatorilor ...nu stiu...
Te-ai pus vreun pic in locul unei mamici, sa se scrie despre copilul tau?
Scuze fetelor, dar m-a revoltat cumplit..

simi_wau
20.09.2010, 11:19:43
noapte de cosmar....am dormit vreo 1,30 :((
n-am mai intrat aseara...sa-mi spuneti ce ati hotarat....o sa-l las maine cu fina mea daca e nevoie

Milagros
20.09.2010, 11:23:35
Eluta.... :grouphug:

Milagros
20.09.2010, 11:31:29
noapte de cosmar....am dormit vreo 1,30 :((
n-am mai intrat aseara...sa-mi spuneti ce ati hotarat....o sa-l las maine cu fina mea daca e nevoie

Mdea, same here. Am uitat de nurofen aseara si desigur, am avut treziri din ora in ora, unele cu adormit la loc, dar de la 2 jumate la 4 l-a plimbat tati in brate pana a adormit ca altfel urla ca din gura de sarpe, cu toate ca ii dadusem pana la urma sirop. :-<:-<:-<
Acu' doarme de o ora, cred si io la ce show a tinut asta noapte.
Maine mergem la vacicn :-s sper sqa nu faca febra ca asta ne-ar mai lipsi, inca un motiv de nesomn.

Ce s-a decis pana la urma pentru ingeras? :-<

alinutza20
20.09.2010, 11:38:48
Mdea, same here. Am uitat de nurofen aseara si desigur, am avut treziri din ora in ora, unele cu adormit la loc, dar de la 2 jumate la 4 l-a plimbat tati in brate pana a adormit ca altfel urla ca din gura de sarpe, cu toate ca ii dadusem pana la urma sirop. :-<:-<:-<
Maine mergem la vacicn :-s sper sqa nu faca febra ca asta ne-ar mai lipsi, inca un motiv de nesomn.

iti zic [pe mess daca intri sau iti trimit pm.. sau te sun.. cum vrei :)
am decis ca nu vb aici o:-)

Rok5ana
20.09.2010, 11:42:59

Nici al meu nua dormit as'noapte... incepand de pe la 3 jumate s-a trezit din juma in juma de ora...urland...Nu stiu ce e cu el.

Milagros...mai stii site-ul de unde ti-ai luat salteluta pt patut?......eu facusem comanda pe un site si dobitocii au asteptat 5 zile ca sa ma sune sa spuna ca nu au pe stocL-)

AnaM
20.09.2010, 11:43:19

Vezi sa nu dai nurofen/paracetamol mai mult de 5 zile odata...
Mai apeleaza si la gelul de dinti, daca de la asta nu doarme...

tsimonaiuliana
20.09.2010, 11:51:43
Neatza!Si noi am avut o noapte....Ne-am culcat la 4 ,pana atunci m-am chinuit sa ii scad febra lui David.Ardea foarte tare,mi-a fost si teama sa ii pun termometrul.I-am pus un supozitor de Paracet. si comprese cu otet.A fost jale cu el,plangea continuu.Nu stiu ce-a avut ,ori a luat raceala de la mine ca si eu sunt racita de cateva zile desi alte simptome in afara de febra nu are ,ori a facut febra de la dinti ca vad ca ii mai iese o masea.Nici nu vroia sa adoarma,m-am chinuit o gramada sa-l adorm si ca sa fie tacamul complet la o bucata de noapte a cazut din pat prin somn ca l-am culcat cu noi in pat ca altfel nu se putea.Acum i-am mai dat niste nurofen ca mi s-a parut iarasi caldutz.La varsta si greutatea lui(11-12 kg) ce cantitate de nurofen trebuie sa ii dau si de cate ori pe zi?

eliana
20.09.2010, 12:02:51
Milagros...mai stii site-ul de unde ti-ai luat salteluta pt patut?......eu facusem comanda pe un site si dobitocii au asteptat 5 zile ca sa ma sune sa spuna ca nu au pe stocL-)
Daca nu ma inseala memoria, Milagros a comandat salteluta la Mondocarp.

eliana
20.09.2010, 12:06:17
O rog din suflet pe jewieleta sa stearga ce a scris ieri...sa ceara moderatorilor ...nu stiu...

Nu sunt f sigura ca ar trebui sa ma bag in asta, dar simt nevoia sa-i iau un pic apararea Ancai...... eu o inteleg, ea gandeste mai "medical". Si nici voi nu stiti cum e sa-ti petreci viata prin spitale, intre 2 operatii, si fara multe sperante. Asta nu inseamna ca ce s-a intamplat nu e o drama si o mare durere pentru parinti.

biutzaxx
20.09.2010, 12:13:42
am niste carnita de vitel si nu stiu cu ce ar fi mai bine sa o prepar? cu piure de cartofi? ce imi sugerati?

Anmari
20.09.2010, 12:17:51
am niste carnita de vitel si nu stiu cu ce ar fi mai bine sa o prepar? cu piure de cartofi? ce imi sugerati?

fierbe-o bine, in 3 ape chiar si apoi fa-o cu sos de rosii si cu un piure. carnea cu sos sigur se poate blendui si cu piure iese super. eventual poti pune un pic de usturoi, daca i-ai mai dat, morcov, ce-ti trece tie prin cap si crezi ca-i place.

alinutza20
20.09.2010, 12:18:04
Neatza!Si noi am avut o noapte....Ne-am culcat la 4 ,pana atunci m-am chinuit sa ii scad febra lui David.Ardea foarte tare,mi-a fost si teama sa ii pun termometrul.I-am pus un supozitor de Paracet. si comprese cu otet.A fost jale cu el,plangea continuu.Nu stiu ce-a avut ,ori a luat raceala de la mine ca si eu sunt racita de cateva zile desi alte simptome in afara de febra nu are ,ori a facut febra de la dinti ca vad ca ii mai iese o masea.Nici nu vroia sa adoarma,m-am chinuit o gramada sa-l adorm si ca sa fie tacamul complet la o bucata de noapte a cazut din pat prin somn ca l-am culcat cu noi in pat ca altfel nu se putea.Acum i-am mai dat niste nurofen ca mi s-a parut iarasi caldutz.La varsta si greutatea lui(11-12 kg) ce cantitate de nurofen trebuie sa ii dau si de cate ori pe zi?

5 ml la 8 ore:)
e posibil sa faca febra mare de la canini, daca simptome de raceala nu are...

xxxxx
20.09.2010, 12:20:18
Nu sunt f sigura ca ar trebui sa ma bag in asta, dar simt nevoia sa-i iau un pic apararea Ancai...... eu o inteleg, ea gandeste mai "medical". Si nici voi nu stiti cum e sa-ti petreci viata prin spitale, intre 2 operatii, si fara multe sperante. Asta nu inseamna ca ce s-a intamplat nu e o drama si o mare durere pentru parinti.
Mai...eu nu am vrut sa supar pe nimeni, eu inteleg ca sunteti cadre medicale, dar la urma urmei suntem cu totii oameni......Nici voi nu stiti cum e sa-ti pierzi un copil...
Fetelor, suntem aici sa ne sustinem si sa ne incurajam unele pe altele.:*

alinutza20
20.09.2010, 12:20:36

eu zic ca n-ar trebui totusi sa mai disctati treaba asta....
lasati asa si gata, fiecare cu parerea lui... dar chiar nu e ok ca eluta sa citeasca din astea...
are nevoie de sustinerea noastra si nu de fraze gen: poate ca... etc, nici nu vreau sa scriu...:-<

xxxxx
20.09.2010, 12:23:41
eu o pregatesc cu morcov, cartof, orez, ardel rosu sau rosii, un pic de unt si patrunjel/marar.;;)

Anmari
20.09.2010, 12:30:21
eu o pregatesc cu morcov, cartof, orez, ardel rosu sau rosii, un pic de unt si patrunjel/marar.;;)

cum e razvanel dupa vaccin? ceva cu bubuta? a inceput sa coaca?

xxxxx
20.09.2010, 12:37:10
cum e razvanel dupa vaccin? ceva cu bubuta? a inceput sa coaca?
E bine, bubuta s-a inrosit si s-a extins - asta era sambata, ca nu m-am mai uitat, acum doarme. Eu sper sa fi prins de data asta. Tu cand mergi?

Anmari
20.09.2010, 12:45:16
E bine, bubuta s-a inrosit si s-a extins - asta era sambata, ca nu m-am mai uitat, acum doarme. Eu sper sa fi prins de data asta. Tu cand mergi?

abia pe 23 face o luna de la vaccinul ror, si apoi trebuie facut pentaximul si dupa vaccinul BGC, deci ne ducem undeva spre octombrie. acum si cu mutarea la noua doctorita nici nu stiu cum sa procedez :(( ... am sunat dr actuala si mi-a spus ca are pentaximul si ca o poate vaccina oricand, dar cum ea e racita acum nu putem sa-l facem. off ... dintr-una in alta dam :(( ... ca sa nu mai spun ca e si suspecta de rahitism carential :(( ... tot noua dr mi-a spus asta, dupa un control mai amanuntit, si trebuie facute analize, apoi in urma analizelor, raza la pumn, aflat densitatea osoasa si tot asa ... nici nu stiu cum sa proecdez, cum sa nu ma mai panic si sa incerc sa le iau normale si pe rand :-<

LauraF
20.09.2010, 12:45:19

Nu stiu nici eu daca fac bine sa-mi dau cu parerea, dar am avut parte de 2 experiente asemanatoare. M-am gandit bine daca sa scriu, dar uite ca o fac. Sper sa nu supar pe nimeni.

Prima e cu baietelul meu, dupa cum stiti nu s-a stiut mult timp cauza bolii lui. Nestiindu-se, el practic nu avea nici o sansa. Cand eram inca in stadiul investigatiilor (la 4 luni) in Germania am stat de vorba cu un medic cardiolog de la un spital particular. Prieten bun cu o cunostinta de a noastra, acesta ne-a vorbit si mie si sotului ca si copiilor lui. Ne-a explicat ca singura "solutie", transplantul, nu e de fapt cea mai fericita alegere. Pe langa faptul ca costa o avere, ii ofera copilului o viata privata de multe lucruri si multe vizite la spital. Plus ca durata de viata a noii inimi, in cazul fericit in care corpul o accepta, e limitata. Mai devreme sau mai tarziu trebuie inlocuita. Cu alte cuvinte ne-a dat de inteles ca mai bine nu il lasam sa se chinuie o viata intreaga. Nu am putut sa scot mai mult de 2 cuvinte in momentele alea, intelegeam perfect ce spune, dar nu putea sa accept. Pe undeva, desi stiam ca are dreptate, eram la fel de revoltata ca xxxx de faptul ca indraznea sa imi spuna in fata acele lucruri. Din fericire pentru noi, 2-3 luni mai tarziu am descoperita anomalia, restul povestii il stiti si voi.

A doua experienta este tot din familie din pacate. Pe scurt este vorba de sora mea cu un an mai mica, care a murit la varsta de 13 ani. Din acesti 13 ani, 7 a stat la pat paralizata de o boala de care nu as vrea sa vorbesc. Cea care a tras cel mai mult cu ea a fost mama, si credeti-ma ca desi a ingrijit-o la fel pana in ultima clipa, in ultimii ani isi dorea sa nu se mai chinuie. Intelegeti ce vreti de aici, dar eu nu cred ca Anca a gresit f mult in afirmatiile ei, doar ca acum e mult prea dureros sa ii spui unei mame acest lucru. :-<

biutzaxx
20.09.2010, 12:51:44
abia pe 23 face o luna de la vaccinul ror, si apoi trebuie facut pentaximul si dupa vaccinul BGC, deci ne ducem undeva spre octombrie. acum si cu mutarea la noua doctorita nici nu stiu cum sa procedez :(( ... am sunat dr actuala si mi-a spus ca are pentaximul si ca o poate vaccina oricand, dar cum ea e racita acum nu putem sa-l facem. off ... dintr-una in alta dam :(( ... ca sa nu mai spun ca e si suspecta de rahitism carential :(( ... tot noua dr mi-a spus asta, dupa un control mai amanuntit, si trebuie facute analize, apoi in urma analizelor, raza la pumn, aflat densitatea osoasa si tot asa ... nici nu stiu cum sa proecdez, cum sa nu ma mai panic si sa incerc sa le iau normale si pe rand :-<
si noi am amanat avccinul din cauza racelii si l-a programat pe miercuri daca se insanatoseste..oricum, guturai mai are inca si nush daca o sa ii faca vaccinul de data asta..
ce semne are de a zis medicul ca are rahitism?nu te ingrijora ca toate astea se rezolva :*

xxxxx
20.09.2010, 12:51:54
Nu stiu nici eu daca fac bine sa-mi dau cu parerea, dar am avut parte de 2 experiente asemanatoare. M-am gandit bine daca sa scriu, dar uite ca o fac. Sper sa nu supar pe nimeni.

Prima e cu baietelul meu, dupa cum stiti nu s-a stiut mult timp cauza bolii lui. Nestiindu-se, el practic nu avea nici o sansa. Cand eram inca in stadiul investigatiilor (la 4 luni) in Germania am stat de vorba cu un medic cardiolog de la un spital particular. Prieten bun cu o cunostinta de a noastra, acesta ne-a vorbit si mie si sotului ca si copiilor lui. Ne-a explicat ca singura "solutie", transplantul, nu e de fapt cea mai fericita alegere. Pe langa faptul ca costa o avere, ii ofera copilului o viata privata de multe lucruri si multe vizite la spital. Plus ca durata de viata a noii inimi, in cazul fericit in care corpul o accepta, e limitata. Mai devreme sau mai tarziu trebuie inlocuita. Cu alte cuvinte ne-a dat de inteles ca mai bine nu il lasam sa se chinuie o viata intreaga. Nu am putut sa scot mai mult de 2 cuvinte in momentele alea, intelegeam perfect ce spune, dar nu putea sa accept. Pe undeva, desi stiam ca are dreptate, eram la fel de revoltata ca xxxx de faptul ca indraznea sa imi spuna in fata acele lucruri. Din fericire pentru noi, 2-3 luni mai tarziu am descoperita anomalia, restul povestii il stiti si voi.

A doua experienta este tot din familie din pacate. Pe scurt este vorba de sora mea cu un an mai mica, care a murit la varsta de 13 ani. Din acesti 13 ani, 7 a stat la pat paralizata de o boala de care nu as vrea sa vorbesc. Cea care a tras cel mai mult cu ea a fost mama, si credeti-ma ca desi a ingrijit-o la fel pana in ultima clipa, in ultimii ani isi dorea sa nu se mai chinuie. Intelegeti ce vreti de aici, dar eu nu cred ca Anca a gresit f mult in afirmatiile ei, doar ca acum e mult prea dureros sa ii spui unei mame acest lucru. :-<
Laura, >:D<>:D<>:D<:*:*:*

xxxxx
20.09.2010, 12:54:42
Anmari, asa cum ai spus, ia-le pe rand.Asteapta sa treaca raceala, fa-i apoi vaccinul de un an si poti lasa mai incolo IDR, oricum e rece de acum, nu mai intra in contact asa mult cu persoane multe, incearca sa nu te mai gandesti prima data la tot ce-i mai rau, nu-mi place ca esti negativista...hmmm....bataita la fundul gol....:* Hai ca le rezolvi usor, usor pe toate.

biutzaxx
20.09.2010, 12:56:03
:-<
of, ai trecut si tu prin destule necazuri..dar roaga-te la Dumnezeu sa te fereasca de acum incolo de ele si sa iti dea viata lunga si linistita alaturi de cei dragi tie :*:*

LauraF
20.09.2010, 12:58:34
Vorba fetelor, ia-le pe rand in ordinea importantei. Vaccinurile mai pot astepta cateva saptamani. Parerea mea e sa te transferi la noua pediatra si sa reduci cheltuielile. Vaccinul il poti face si la dumneaei. Sanatate! :*

claudelle
20.09.2010, 13:18:26
Fetelor, de cand ar trebui sa introduc a 4 a masa de solide?

xxxxx
20.09.2010, 13:26:46
Fetelor, de cand ar trebui sa introduc a 4 a masa de solide?
Eu stiam ca sunt ok 2 mese de lapte si 3 de solide.

jewelieta
20.09.2010, 13:29:53
am cerut administratorilor sa sterg ce am scris...poate ca nu am postat ce trebuie...eu doar am spus ce am gandit atunci dupa ce ionik a povestit ce a vb cu mihaela...si eu avand 2 cazuri aasemanatoare in familie.una am detaliat-o poate prea crud...
de cand a povestit ea prima oara povestea nasterii lui gabriel...si apoi a povestit prin ce trece cu el,doctori operatii recuperare convulsii...i-am admirat enormi pe parinti...
atat, sper sa se incheie subiectul...cand va intra eluta dupa ce vor trece toate voi vorbi cu ea...eu sper ca nu am jignit cu nimic...inteleg ca durerea prin care trece ea acu e enorma...dupa cum a zis ca e o mama careia ii lipseste puiul din brate...

xxxxx
20.09.2010, 13:36:48
Fetelor, pe tv turceasca se vorbeste despre alimentatia copiilor.

Milagros
20.09.2010, 14:22:18
Nici al meu nua dormit as'noapte... incepand de pe la 3 jumate s-a trezit din juma in juma de ora...urland...Nu stiu ce e cu el.

De la Mondocarp. Mi-au raspuns imediat la mail si in 2 sau 3 zile a venit curierul la usa.

Milagros
20.09.2010, 14:23:03
Vezi sa nu dai nurofen/paracetamol mai mult de 5 zile odata...
Mai apeleaza si la gelul de dinti, daca de la asta nu doarme...

Chiar daca ii dau doar seara? Fix 5 zile ii dadusem pana aseara. Ufff, gelul e apa de ploaie, in seara asta bag Calma Baby.

Anmari
20.09.2010, 14:26:16
Am venit de la dr, foarte de treaba, de data asta nu mi-a luat bani, dar e aiurea ca nu pot sa ma mut inca :(. Mi-a spus ca imi recomanda sa fac prima data vaccinul, ptr ca vaccinurile sunt comandate in fct de fiecare copil si apoi sa ma mut.

A pus diagnosticul: rinofaringita acuta cu urmatorul tratament:
- curatit bine nasul cu ser fizioligic + extras mucii cu batista bebelusului;
- vibrocil in nas, 2 pic/3 ori pe zi in fiecare nara;
- aerosoli de 3 ori / zi cu ser 2 ml + acc 1 ml + dexa 0.5 ml
- nurofen 5 ml la 8 ore 2-3 zile (cu asta nu prea sunt eu de acord de aceea am cumparat Paracetamol sirop si am sa-i dau 2,5 ml la 12 ore)

Acum le-am cumparat pe toate si deseara incepem aerosoli. Sper sa stea la aerosoli. Oricum am sa-i fac doar dimineata si seara.

eliana
20.09.2010, 15:06:51
Am venit de la dr, foarte de treaba, de data asta nu mi-a luat bani, dar e aiurea ca nu pot sa ma mut inca :(. Mi-a spus ca imi recomanda sa fac prima data vaccinul, ptr ca vaccinurile sunt comandate in fct de fiecare copil si apoi sa ma mut.

- nurofen 5 ml la 8 ore 2-3 zile (cu asta nu prea sunt eu de acord de aceea am cumparat Paracetamol sirop si am sa-i dau 2,5 ml la 12 ore)

Acum le-am cumparat pe toate si deseara incepem aerosoli. Sper sa stea la aerosoli. Oricum am sa-i fac doar dimineata si seara.

Anmari, dar de ce nu esti de acord cu nurofenul? ideea e ca nurofenul merge mai bine pe inflamatie si durere, iar paracetamolul pe febra.

Andrusca
20.09.2010, 15:08:02

sanatate multa!!! :)

AnaM
20.09.2010, 15:22:46
Anmari, eu sugerez sa asculti de dr., paracetamolul e mult mai hepatotoxic, iar Nurofenul e si antiinflamator, pentru asta cred ca ti l-a dat in primul rand. Daca ai ceva cu produsul in sine, vezi ca este si Ibalgin Baby

geany_m
20.09.2010, 15:25:19
Anmari, eu sugerez sa asculti de dr., paracetamolul e mult mai hepatotoxic, iar Nurofenul e si antiinflamator, pentru asta cred ca ti l-a dat in primul rand. Daca ai ceva cu produsul in sine, vezi ca este si Ibalgin Baby
Si Ibalginul intra gratuit pe reteta, Nurofenul nu:D

Anmari
20.09.2010, 15:31:09
Anmari, dar de ce nu esti de acord cu nurofenul? ideea e ca nurofenul merge mai bine pe inflamatie si durere, iar paracetamolul pe febra.

Dar nu e mult 5 ml la 8 ore, mai ales ca ea nu are febra? Da, am si Ibalgin Baby in casa. Doamne nu mai stiu ce sa fac :( ... dar daca paracetamolul e mai hepatotoxic, atunci prefer sa-i dau nurofen. :-"

Andrusca
20.09.2010, 15:35:48
Dar nu e mult 5 ml la 8 ore, mai ales ca ea nu are febra? Da, am si Ibalgin Baby in casa. Doamne nu mai stiu ce sa fac :( ... dar daca paracetamolul e mai hepatotoxic, atunci prefer sa-i dau nurofen. :-"

asta e doza pt varsta ei; noi dadeam de 3 ori pe zi, dupa masa, musai :)
Ibalgin e bun si in caz de eruptie dentara...poate se suprapune raceala cu eruptie :-"

Anmari
20.09.2010, 15:40:10
asta e doza pt varsta ei; noi dadeam de 3 ori pe zi, dupa masa, musai :)
Ibalgin e bun si in caz de eruptie dentara...poate se suprapune raceala cu eruptie :-"

da, erup doua masele acum odata, dar deja sunt pe planul doi, de cand cu raceala asta :(

eliana
20.09.2010, 15:47:45

Pai tocmai pt ca n-are febra ti-a dat numai Nurofen. Daca tot ti-a placut de dr si ti s-a parut ok, de ce nu mergi pe mana ei?

eliana
20.09.2010, 15:52:13
Fetele, am si eu o intrebare: am constatat ca fii-mea trebuie sa bage intre mese un somnic mic, de minim trei sferturi de ora, altfel e nervoasa si urla. Problema e ca in timpul zilei nu adoarme singurica, doar in brate, leganat sau/si suzeta. Seara adorme pe finalul biberonului si nu se mai trezeste cand o pun in pat. E cazul sa iau "masuri educationale" de adormit ziua? sau o las asa deocamdata, si vad eu mai incolo cum o dezvat?

alinutza20
20.09.2010, 15:58:01
Fetele, am si eu o intrebare: am constatat ca fii-mea trebuie sa bage intre mese un somnic mic, de minim trei sferturi de ora, altfel e nervoasa si urla. Problema e ca in timpul zilei nu adoarme singurica, doar in brate, leganat sau/si suzeta. Seara adorme pe finalul biberonului si nu se mai trezeste cand o pun in pat. E cazul sa iau "masuri educationale" de adormit ziua? sau o las asa deocamdata, si vad eu mai incolo cum o dezvat?

eu zic s-o lasi in ritmul ei... parerea mea...
astia micii tare se schimba pe masura ce cresc... si a mea a avut o perioada cand adormea numai si numai in brate, plimbata eventual, dar apoi singura s-a "dezvatat".. acum e de ajuns sa stau langa ea pe pat si adoarme instant aproape... bine.. cu sf suzi in gurita, de si vad ca incet incet n-o sa mai fie nevoie de ea...

Anmari
20.09.2010, 16:02:01
Pai tocmai pt ca n-are febra ti-a dat numai Nurofen. Daca tot ti-a placut de dr si ti s-a parut ok, de ce nu mergi pe mana ei?

pai merg pe mana ei, doar ca m-am speriat ca mi-a recomandat nurofen la 8 ore :( ... bineinteles sunt prost informata, stiind ca nurofen e numai antitermic.

claudelle
20.09.2010, 16:02:24
Milagros cate mese de solide ii dai lui Dragos?

Anmari
20.09.2010, 17:46:16
nurofenul cand il dau noapte il pot pune in lapte?

Milagros
20.09.2010, 18:52:30
Milagros cate mese de solide ii dai lui Dragos?

Trei mese, la 10, la 13-14 si la 17. Dimineata si seara si noaptea supt, iar intre mese erau biscuiti sau bucatele de covrig cat a fost cald si eam afara, mai nou de cand stam in casa cu frigul...tot san :(

Milagros
20.09.2010, 19:25:11
Anmari, multa sanatate Arianei.
Dragos mi-a stranutat toata ziua, sper sa nu fie racit :-s ca maine mergem la vaccin.
I-am dat un oscilo in seara asta.

AnaM
20.09.2010, 20:08:18
Anmari, nu e mult, e doza varstei. Daca era vorba de febra sigur iti dadea si Paracetamol supozitoare sa le alternezi cu Nurofenul, eventual si Novocalmin daca era mai mult de 39...

Eliana, las-o in ritmul ei cu somnul... Si al meu facea panarama daca nu dormea la anumite ore, dar mie mi-a fost mai usor cu adormitul, ca al meu n-a vrut leganat/in brate, doar il puneam la san si in 2 minute era in lumea viselor :) A trecut usor de la 3 somnuri pe zi, la doua, iar la 1 an a inceput sa doarma un singur somn bun (2-3 ore), sau daca doarme mai putin la pranz, mai doarme juma de ora pe la 17-18 (dar foarte foarte rar).

Claudia, si Tudor tot 3 mese de solide are... Asa recomanda pediatrii, dar daca puiului ii e foame, si nu consideri ca s-ar ingrasa de la asta, mai introdu-i o masa. Cel mai bine ar insa sa ii dai mici gustari intre mese, un fruct bucatele (daca mananca), un biscuite, un pufulete, rondele de orez etc.

tsimonaiuliana
20.09.2010, 20:14:32
Ana,ti-am trimis un PM. L-ai primit?:)

AnaM
20.09.2010, 20:20:07
Ana,ti-am trimis un PM. L-ai primit?:)
Da, l-am citit azi in fuga. Trec eu maine pe la 2 la tine, ca ma duc sa ridic coroanele si sa le duc la capela.

Milagros
20.09.2010, 20:57:29
Anmari, nu e mult, e doza varstei. Daca era vorba de febra sigur iti dadea si Paracetamol supozitoare sa le alternezi cu Nurofenul, eventual si Novocalmin daca era mai mult de 39...

Eliana, las-o in ritmul ei cu somnul... Si al meu facea panarama daca nu dormea la anumite ore, dar mie mi-a fost mai usor cu adormitul, ca al meu n-a vrut leganat/in brate, doar il puneam la san si in 2 minute era in lumea viselor :) A trecut usor de la 3 somnuri pe zi, la doua, iar la 1 an a inceput sa doarma un singur somn bun (2-3 ore), sau daca doarme mai putin la pranz, mai doarme juma de ora pe la 17-18 (dar foarte foarte rar).

Claudia, si Tudor tot 3 mese de solide are... Asa recomanda pediatrii, dar daca puiului ii e foame, si nu consideri ca s-ar ingrasa de la asta, mai introdu-i o masa. Cel mai bine ar insa sa ii dai mici gustari intre mese, un fruct bucatele (daca mananca), un biscuite, un pufulete, rondele de orez etc.

Si Dragos cand are chef de somn cere la san dar eu tot tin sa-l dezvat. Sa-l las in pace mai bine? In cele mai multe cazuri pana la urma cedez oricum ca altfel devine f nervos de la oboseala si e marait tot restul zilei. Azi daca am stat in casa a supt ca nebunu', ca omu' care mananca de plictiseala. :-<

eliana
20.09.2010, 21:03:14

Pe mine nu faptul ca doarme ma deranjeaza, ci modul in care adoarme. Se joaca ori la ea in patutz, ori in patul nostru, cu mine, trage de jucarele, si la un moment dat o vad ca vrea sa doarma, maraie, se agita, sau chiar plange si atunci trebuie luata in brate, tinut suzeta, cantat, din astea. Am incercat de vreo 2 ori s-o las in pace, gandind pe principiul "daca e obosita, o sa adoarma", dar n-am rezolvat nimic, nu face decat sa-si bage degetele in gura si sa tipe si mai tare.

Milagros
20.09.2010, 21:27:51
Pe mine nu faptul ca doarme ma deranjeaza, ci modul in care adoarme. Se joaca ori la ea in patutz, ori in patul nostru, cu mine, trage de jucarele, si la un moment dat o vad ca vrea sa doarma, maraie, se agita, sau chiar plange si atunci trebuie luata in brate, tinut suzeta, cantat, din astea. Am incercat de vreo 2 ori s-o las in pace, gandind pe principiul "daca e obosita, o sa adoarma", dar n-am rezolvat nimic, nu face decat sa-si bage degetele in gura si sa tipe si mai tare.

Da, fix Dragos. Cu cat il las mai mult pe principiul Daca mori de somn, cine nu te lasa sa dormi? cu atat adoarme mai greu si e mai nervos, ajunge pana acolo incat dupa aia degeaba il mai pun la san ca nu mai adoarme neam ci e nervos tot restul zilei.

Anmari
20.09.2010, 21:31:05
nurofenul cand il dau noapte il pot pune in lapte?

Un raspuns ceva la intrebarea mea? fiica0mea doarme la ora 3 cand trebuie sa-i dau urmatoarea doza, deci cum pot sa i-o dau fara sa o trezesc?

eliana
20.09.2010, 22:00:47
Un raspuns ceva la intrebarea mea? fiica0mea doarme la ora 3 cand trebuie sa-i dau urmatoarea doza, deci cum pot sa i-o dau fara sa o trezesc?

Nu e nici o drama daca nu i-l dai fix la 8 ore. Lasa copilul sa doarma si cand se trezeste atunci ia si nurofenul.

LauraF
20.09.2010, 22:09:22
Da, teoretic poti pune medicamentele in orice lichid. Sigura conditie e sa bea tot :) Eu ii pun lui Luca totul in ceai/apa (ca lapte nu-mi bea decat noaptea): calciu, picaturile de fier, acum ii dau Sinupretul in 20-30 ml. apa... Alte medicamente i le fac praf si i le dizolv in 3-4 ml. apa si i le dau cu seringa in gurita. Daca sunt rele la gust le dizolv chiar si in 2 ml. apa si i le dau repede, apoi ii bag in gurita biberonul cu apa/suc :D
Multa sanatate Arianei! :*

LauraF
20.09.2010, 22:15:34
Anmari, multa sanatate Arianei.
Dragos mi-a stranutat toata ziua, sper sa nu fie racit :-s ca maine mergem la vaccin.
I-am dat un oscilo in seara asta.
Sanatate multa si lui Dragos! Poate totusi nu are nimic. Oricum medicul il va consulta inainte de vaccin. >:D<

michellina
20.09.2010, 22:16:37

Nu esti pe mess, asa ca iti scriu aici poate citesti. Nu cred ca e bine sa-l pui in lapte, la unele siropele sau picaturi se specifica in prospect ca pot fi puse in lapte, ceai etc, dar la Nurofen nu. Eu il trezeam pe David cand trebuia sa ia vreun medicament si adormea apoi la loc fara probleme; poate reusesti si tu, mai ales daca ii dai bibe dupa seringa de Nurofen.

biutzaxx
20.09.2010, 22:28:14
al meu si acum la fel adoarme: suzeta , luat in brate , alintat si plimbat pana se inmoaie si apoi pus in patul meu unde adoarme, sau adoarme la mine in brate si il pun in patutul lui..
Pana pe la 9 luni adormea singur, acum na, dar sigur se va schimba ca el de la o luna la alta are alte moduri in care adoarme..

AnaM
20.09.2010, 22:37:23
Si Dragos cand are chef de somn cere la san dar eu tot tin sa-l dezvat. Sa-l las in pace mai bine? In cele mai multe cazuri pana la urma cedez oricum ca altfel devine f nervos de la oboseala si e marait tot restul zilei. Azi daca am stat in casa a supt ca nebunu', ca omu' care mananca de plictiseala. :-<
Mai, nu stiu ce sa-ti zic, al meu pana la 1 an a adormit la san, apoi cand am zis ca gata, am avut noroc ca a inceput sa adoarma in scaunul de masa, dupa cerealele de la ora 11-12 :)) Si de acolo il iau frumusel si-l pun in patul conjugal si dorm cu el pana ma trezesc cu picioare in spate si gheare in brate :))
Daca nu adoarme singur in scaun, mergem si continuam joaca si la un moment dat efectiv se pune pe jos si da cu porcu' :D Si apoi iar il mut in pat si dormim impreuna.
Eu as incerca sa limitez alaptatul stric pentru dimineata, de trezire, pentru seara, inainte de nani, si pentru somnul de peste zi, daca zici ca numai asa adoarme. Nu i-as mai da in rest... Te chinui singura...

Anmari, nu trezi fata si nici nu-i da in somn sau nu-i pune in lapte nurofenul. Da-i cand se trezeste si gata. Mie dr., cand a avut Tudor putin rosu in gat, mi-a zis sa-i dau dimineata si seara, nu musai la 8 ore, ca oricum nu avea febra si nu era problema.

tsimonaiuliana
20.09.2010, 22:43:33
Da, l-am citit azi in fuga. Trec eu maine pe la 2 la tine, ca ma duc sa ridic coroanele si sa le duc la capela.

Ok,e bine asa.

Anmari
20.09.2010, 22:47:52
Nu e nici o drama daca nu i-l dai fix la 8 ore. Lasa copilul sa doarma si cand se trezeste atunci ia si nurofenul.

Nu esti pe mess, asa ca iti scriu aici poate citesti. Nu cred ca e bine sa-l pui in lapte, la unele siropele sau picaturi se specifica in prospect ca pot fi puse in lapte, ceai etc, dar la Nurofen nu. Eu il trezeam pe David cand trebuia sa ia vreun medicament si adormea apoi la loc fara probleme; poate reusesti si tu, mai ales daca ii dai bibe dupa seringa de Nurofen.

Anmari, nu trezi fata si nici nu-i da in somn sau nu-i pune in lapte nurofenul. Da-i cand se trezeste si gata. Mie dr., cand a avut Tudor putin rosu in gat, mi-a zis sa-i dau dimineata si seara, nu musai la 8 ore, ca oricum nu avea febra si nu era problema.

Multumesc mult fetelor pentru raspuns. Am decis sa n-o trezesc, asa ca am sa-i dau maine dimineata, mai ales ca nu face febra si nici nu are rosu in gat, e doar antiinflamator.

tsimonaiuliana
20.09.2010, 22:49:42
Al meu din pacate tot leganat adoarme.Efectiv nu vad cum as putea sa-l dezvatz.Daca il las si 24 de ore cred ca tot nu ar adormi daca nu il legan.

Cred ca febra de aseara a fost din cauza dintilor pt. ca nu vad nici o alta simptoma,azi nu i-au curs muci,nu a tusit,nu a stranutat.Acum sper la noapte sa nu-mi mai faca iarasi febra.I-am mai dat inainte de culcare 5 ml de Nurofen.Mie tot nu-mi trece raceala si iau antibiotic de vreo 3 zile si nik:-w

LauraF
20.09.2010, 23:14:19

Eu pun unele medicamente in apa/ceai si i-am spus si doamnei doctor (aceeasi la care a fost si Anmari). Mi-a spus ca nu e nici o problema atata timp cat bea toata cantitatea de lichid in care am dizolvat medicamentul.
Nu vad de ce ar fi diferit la lapte. Daca copilul ia medicamentul, apoi bea un biberon de lapte ca ii e foame, pai in stomacel ajunge tot lapte cu medicament. Si apoi daca Nurofenul ar interactiona in vre-un fel cu laptele, s-ar specifica in prospect sa se dea intre mese sau ceva. Nu dati cu rosii.. zic si eu.. :-"

AnaM
20.09.2010, 23:18:30
Eu pun unele medicamente in apa/ceai si i-am spus si doamnei doctor (aceeasi la care a fost si Anmari). Mi-a spus ca nu e nici o problema atata timp cat bea toata cantitatea de lichid in care am dizolvat medicamentul.
Nu vad de ce ar fi diferit la lapte. Daca copilul ia medicamentul, apoi bea un biberon de lapte ca ii e foame, pai in stomacel ajunge tot lapte cu medicament. Si apoi daca Nurofenul ar interactiona in vre-un fel cu laptele, s-ar specifica in prospect sa se dea intre mese sau ceva. Nu dati cu rosii.. zic si eu.. :-"
La unele medicamente e specificat sa nu se amestece cu lapte (probabil interactioneaza in vreun fel).
Nurofenul luat pe stomacul gol i-a provocat dureri mari lui Tudor, se trezea din ora in ora, el care dormea toata noaptea, asa ca am inceput sa i-l dau dupa masa, si totul e ok.
Eu in lapte nu i-am pus decat hidrasecul, cand a fost cazul. Restul i le dau ca atare, de cand a mai crescut nu-si mai face greata si inghite tot ce-i dau...

eliana
20.09.2010, 23:42:15
Nurofenul cu laptele n-au nici o problema. Singura chestie obligatorie e de dat dupa ce papa cev, fie o masa normala, fie o gustarica mica, dar sa fie ceva in stomac. Si acelasi lucru e valabil si pt noi la genul asta de medicamente.
Anmari, da-l dimineata dupa ce papa, si apoi fa-i un program cumva la 7-8 ore, ca sa nu mai ajungi la ore gen 3 dimineata.

LauraF
20.09.2010, 23:48:00
La unele medicamente e specificat sa nu se amestece cu lapte (probabil interactioneaza in vreun fel).
Nurofenul luat pe stomacul gol i-a provocat dureri mari lui Tudor, se trezea din ora in ora, el care dormea toata noaptea, asa ca am inceput sa i-l dau dupa masa, si totul e ok.
Eu in lapte nu i-am pus decat hidrasecul, cand a fost cazul. Restul i le dau ca atare, de cand a mai crescut nu-si mai face greata si inghite tot ce-i dau...

Nurofenul cu laptele n-au nici o problema. Singura chestie obligatorie e de dat dupa ce papa cev, fie o masa normala, fie o gustarica mica, dar sa fie ceva in stomac. Si acelasi lucru e valabil si pt noi la genul asta de medicamente.
Anmari, da-l dimineata dupa ce papa, si apoi fa-i un program cumva la 7-8 ore, ca sa nu mai ajungi la ore gen 3 dimineata.
Scuzati, nu am vrut sa se inteleaga ca trebuie dat pe stomacul gol, doar ca pot ajunge in stomacel si lapte si nurofen. :)
Eu cand aveam de dat medicamente la 8 ore mergem pe schema 7 - 15 - 23, asa mi-a fost cel mai comod.

Yonika
21.09.2010, 00:26:10
Multumesc mult fetelor pentru raspuns. Am decis sa n-o trezesc, asa ca am sa-i dau maine dimineata, mai ales ca nu face febra si nici nu are rosu in gat, e doar antiinflamator.
Anca, nu e neaparat sa ii dai la 8 ore, ca doar nu e antibiotic. Iar daca nu se trezeste peste noapte nu cred ca e asa grav ca nu i-ai dat si o doza noaptea. Eu cred totusi ca at cand dr dau un medicament gen nurofen, de ex, si zic la 6 , la 8 sau eu stiu cum mai zic ei, se refera cred doar la orele din zi, cand copilul este treaz (ma repet, doar daca nu e antibiotic, care se stie f bine ca acolo e necesar respectarea orarului), nu cred ca e necesar si noaptea.

Yonika
21.09.2010, 00:38:43
Fetele, eu sunt bucuroasa, ca puiul a papat azi 170 ml de lapte nestle, de care bea inainte, asa dintr-o rasuflare aproape, si mai aveam cam 100 ml de lapte prima crescina, si din ala nu a mai vrut dupa, desi ieri si alaltaieri a baut p.c. seara. si Dupa cei 170 de nestle, mai froia, imi arata bibe ca e gol si mai tragea din el, deci mai vroia. Dar surpriza, ca nu a mai vrut ce i-amn adus. am adormit-o si dupa ce am pus-o la ea in patut a mai baut si cei 100 de ml de pc. De maine trecem numai pe nestle, si oricum nu aveam de gand sa car dupa mine tone de lapte; plus, ca ei o cutie mica de nestle ii ajunge o sapt sau 8 zile maxim, asa ca ma incadrez cu o cutie in concediu. Si apoi si asa am 2 bagaje enorme, si care va trebui mai mult eu sa le car ca sotul nu are voie de efort, si am si borcanele cu papa, si piureuri de fructe, noroc ca am gasit de la organix la pliculete, ca sa nu mai car si borcanelele#:-S.
Oricum, nu stiu daca mai am timp sa mai intru azi. va pupam pe toate si sa ne "revedem" cu bine peste o saptamana.

Milagros
21.09.2010, 08:40:51
Sanatate multa si lui Dragos! Poate totusi nu are nimic. Oricum medicul il va consulta inainte de vaccin. >:D<
Sarumana, din pacate azi dimineata la 4 a trebuit sa punem batistuta in functiune ca avea muci si nu putea sa respire, plus ca a stranutat f mult. Febra nu are, de tusit nu tuseste. I-am pus si Colargol in nasuc, sper sa-l vaccineze totusi... daca nu, asta este, asa ghinion.... Mi-e teama ca a racit duminica la baie ca l-am tinut un pic mai mult in prosop.

Milagros
21.09.2010, 08:50:31
Mai, nu stiu ce sa-ti zic, al meu pana la 1 an a adormit la san, apoi cand am zis ca gata, am avut noroc ca a inceput sa adoarma in scaunul de masa, dupa cerealele de la ora 11-12 :)) Si de acolo il iau frumusel si-l pun in patul conjugal si dorm cu el pana ma trezesc cu picioare in spate si gheare in brate :))
Daca nu adoarme singur in scaun, mergem si continuam joaca si la un moment dat efectiv se pune pe jos si da cu porcu' :D Si apoi iar il mut in pat si dormim impreuna.
Eu as incerca sa limitez alaptatul stric pentru dimineata, de trezire, pentru seara, inainte de nani, si pentru somnul de peste zi, daca zici ca numai asa adoarme. Nu i-as mai da in rest... Te chinui singura...

Ehee, nici nu visez la ziua in care va adormi si Dragos la orizontala singur, de scaunel sau in timp e se joaca pe covor....nici nu indraznesc sa gandesc asa departe. (Stii ca sunt invidioasa, da? :*)
Acum, serios vorbind, nu stiu daca iti mai amintesti cand va povesteam ca Dragos plange sa-l pun in patut sa stea singur in camera lui sa se joace si credeam ca o fi bolnav. Vremuri....
Nu vreau sa ma plang de el ca e un copil tare bun, e mare lucru ca doarme singur in camera, nu am nici macar o prietena care sa nu doarma cu bebele in pat...toate sunt impresionate de faptul ca al meu doarme in patutul lui, in camera lui.
Tare as vrea sa am cum sa nu-l mai pun asa des la san, uneori am impresia ca ma trage pe sfoara, se freaca la ochi si ma trage de lbuza, apoi dupa ce a supt e fresh si nu se mai culca, s-o fi prins ca daca cred ca doarme il pun la san...nici nu mai stiu ce sa cred.
Acum cu nenorocita aia de masea - dintii au spart, finally #:-S - se trezeste noaptea si maraie. Uneori adoarme la loc si se trezeste iar peste o ora, alteori se pune pe plans si i#:-S pun la san ca sa adoarma repede la loc, ieri noapte a stat tac-su cu el in brate o ora, azi dimineata de la 5 la 7 jumate l-a tinut in sufragerie ca dupa ce l-am aspirat nu a mai dormit neam.
Apoi la 7 jumate era rupt de osmn, a supt juma de ora si gata, asa cu ochii aproape inchisi a refuzat sa doarma, in schimb ma tragea de bluza. Ca o mama nebuna ce am devenit :(( am dat tv-ul tare, am aprins lumina si am pus o perna intre el si mine si l-am tinut treaz pana acu 15 min cand l-am pus la san si a cazut lat.
Iar m-am lungit cu ale mele, dar tare is necajita si cand ma gandesc cati dinti si masele mai sunt de iesit imi vine sa fug in lume.

Milagros
21.09.2010, 08:53:41
Fetele, eu sunt bucuroasa, ca puiul a papat azi 170 ml de lapte nestle, de care bea inainte, asa dintr-o rasuflare aproape, si mai aveam cam 100 ml de lapte prima crescina, si din ala nu a mai vrut dupa, desi ieri si alaltaieri a baut p.c. seara. si Dupa cei 170 de nestle, mai froia, imi arata bibe ca e gol si mai tragea din el, deci mai vroia. Dar surpriza, ca nu a mai vrut ce i-amn adus. am adormit-o si dupa ce am pus-o la ea in patut a mai baut si cei 100 de ml de pc. De maine trecem numai pe nestle, si oricum nu aveam de gand sa car dupa mine tone de lapte; plus, ca ei o cutie mica de nestle ii ajunge o sapt sau 8 zile maxim, asa ca ma incadrez cu o cutie in concediu. Si apoi si asa am 2 bagaje enorme, si care va trebui mai mult eu sa le car ca sotul nu are voie de efort, si am si borcanele cu papa, si piureuri de fructe, noroc ca am gasit de la organix la pliculete, ca sa nu mai car si borcanelele#:-S.
Oricum, nu stiu daca mai am timp sa mai intru azi. va pupam pe toate si sa ne "revedem" cu bine peste o saptamana.

Concediu placut, Yonika si odihna cat incape si bebelina cuminte!

ginette
21.09.2010, 10:06:28
Neata fetele, stie careva care este programul de lucru la cabinetul dr, dragomir dragos din piata unirii, as dori sa ma programez la eco morfofetala acolo la dr. Mihalceanu, dar sun de ieri intr-una si nu raspunde nimeni

alinutza20
21.09.2010, 10:18:07
neata fetele, am o intrebare...
cum spalati voi, sau cu ce, paiul de la cana cu pai, pe interior? ca am obs ca sunt un fel de depuneri, ma rog, ceva ce n-ar trebui sa fie, si nush cum sa le curat ca lumea...:-B

AnaM
21.09.2010, 10:25:54
Neata fetele, stie careva care este programul de lucru la cabinetul dr, dragomir dragos din piata unirii, as dori sa ma programez la eco morfofetala acolo la dr. Mihalceanu, dar sun de ieri intr-una si nu raspunde nimeni
10-18 sau 10-19 nu mai stiu exact, si au si sambata program, dar numai Prof. dr. Dragomir are atunci consultatii.

Anmari
21.09.2010, 10:26:36
cum spalati voi, sau cu ce, paiul de la cana cu pai, pe interior? ca am obs ca sunt un fel de depuneri, ma rog, ceva ce n-ar trebui sa fie, si nush cum sa le curat ca lumea...:-B

Eu am curatat cu un betisor de ureche, dar te chinui rau de tot :D ... asa curat si aspiratorul nazal ajustabil, cel care nu se pune la aspirator :D .. nu stiu daca m-am facut inteleasa ;))

ginette
21.09.2010, 10:27:16
multumesc ana am sunat ieri dupa-amiaza si nu mi-a raspuns nimeni:(, azi am sunat pe la 9.30, mai astept putin :d

AnaM
21.09.2010, 10:28:54
Apa si detergent... Biberonul de la Dr. Browns are o perie miiiiica mica care merge bagata pe pai, da' n-am chef sa cumpar un biberon pt peria aia =)) Mai degraba iau alta cana, ca perii asa mici n-am vazut in comert...

Eventual iei o andrea si ii pui niste hartie adunata in varf si o bagi pe pai... :-\

AnaM
21.09.2010, 10:32:20
multumesc ana am sunat ieri dupa-amiaza si nu mi-a raspuns nimeni:(, azi am sunat pe la 9.30, mai astept putin :d
Sa nu te sperii, asistenta aia e cam dusa cu capul, mie mi-a gresit de 2 ori programarea, asa ca intreab-o de 2 ori, mai ales ca tu vii din alt oras...
Daca nu gasesti programare luna asta, o sa te puna sa suni dupa 2 octombrie, ca atunci primesc programul cu garzile de la spital, si te programeaza in functie de cum au liber. Pe 2 octombrie sa suni fix la 10, ai sa vezi ca o sa sune ocupat ceva timp, dar insista, ca sa prinzi programare cand vrei tu :)
Altfel, poti incerca si la MedCenter, dar la cabinetul din Piata Unirii au ecograf beton.

Anmari
21.09.2010, 10:45:12
Alina ce-i dai sa bea cu canita cu pai? A mea bea numai apa cu ea si n-am vazut nici o depunere ... dar cand ajung acasa chiar am sa ma uit sa vad :D ...

Aseara a fost cu cantec aerosoli ptr Ariana, dar in dimineata asta a stat chiar cu masca pe fata. Sunt atat de bucuroasa. Sper sa stea si deseara.

PS: Am vazut si eu filmul recomandat de tine Ana. Asa ca te rog sa ne mai recomanzi din cand in cand cate unul ;))

ginette
21.09.2010, 10:49:59
Ana eu vreau pentru data de 15 oct. Ca atunci o sa am 22 de sapt., am inteles ca e aglomerat acolo, imi face de pe acuma programare pentru 15 oct? Tot nu raspunde nimeni:(

biutzaxx
21.09.2010, 10:52:42

Ana, tu mai alaptezi? :-\

biutzaxx
21.09.2010, 10:57:46
Sarumana, din pacate azi dimineata la 4 a trebuit sa punem batistuta in functiune ca avea muci si nu putea sa respire, plus ca a stranutat f mult. Febra nu are, de tusit nu tuseste. I-am pus si Colargol in nasuc, sper sa-l vaccineze totusi... daca nu, asta este, asa ghinion.... Mi-e teama ca a racit duminica la baie ca l-am tinut un pic mai mult in prosop.
la noi colargolul nu a functionat prea bine si mai degraba Vibrocilul. Asa a debutat si raceala lui Sebastian, cu guturai si stranut , martea trecuta, i-a amanat vaccinul si noaptea a facut febra ..:(
Insanatosire grabnica !

biutzaxx
21.09.2010, 11:14:08
eu am o periuta de la dr brown.s cu acre spalam tuburile de la biberon si cu aia spal si paiul..

alinutza20
21.09.2010, 11:15:43
Apa si detergent... Biberonul de la Dr. Browns are o perie miiiiica mica care merge bagata pe pai, da' n-am chef sa cumpar un biberon pt peria aia =)) Mai degraba iau alta cana, ca perii asa mici n-am vazut in comert...

Eventual iei o andrea si ii pui niste hartie adunata in varf si o bagi pe pai... :-\

inafara de apa si detergent:)):))...interesanta treaba cu andreaua da crek tot cu alta cana ies mai bine:)):))

alinutza20
21.09.2010, 11:17:50
Alina ce-i dai sa bea cu canita cu pai? A mea bea numai apa cu ea si n-am vazut nici o depunere ... dar cand ajung acasa chiar am sa ma uit sa vad :D ...

Aseara a fost cu cantec aerosoli ptr Ariana, dar in dimineata asta a stat chiar cu masca pe fata. Sunt atat de bucuroasa. Sper sa stea si deseara.

PS: Am vazut si eu filmul recomandat de tine Ana. Asa ca te rog sa ne mai recomanzi din cand in cand cate unul ;))

si apa si lapte cateodata dar nu din aceeasi canita..
la cea de apa vb ca are un fel de mizerie, da exact acolo unde iese din una in alta, nush daca intelegi cs nu stiu cum sa ma exprim... sub capacel se imbina 2 chestii... acolo are niste depuneri..

Anmari
21.09.2010, 11:21:59
la cea de apa vb ca are un fel de mizerie, da exact acolo unde iese din una in alta, nush daca intelegi cs nu stiu cum sa ma exprim... sub capacel se imbina 2 chestii... acolo are niste depuneri..

Dap, am inteles, dar daca le desfaci tot nu poti curata? Uite am sa ma uit si eu m-ai atent. Dar cred ca tot cu alta cana iesi mai bine, e numai 8 RON in Kaufland.

alinutza20
21.09.2010, 11:26:35
Dap, am inteles, dar daca le desfaci tot nu poti curata? Uite am sa ma uit si eu m-ai atent. Dar cred ca tot cu alta cana iesi mai bine, e numai 8 RON in Kaufland.

pai am dezmembrat de tot sistemul, asa am si obs alea, dar te sa bag ceva ca sa se curete... furtunu ala..

AnaM
21.09.2010, 11:29:03
Ana eu vreau pentru data de 15 oct. Ca atunci o sa am 22 de sapt., am inteles ca e aglomerat acolo, imi face de pe acuma programare pentru 15 oct? Tot nu raspunde nimeni:(
Nu stiu daca o sa-ti faca de pe acum, dar daca suni pe 2 oct. sigur prinzi programare :) Oricum, un telefon nu strica, poate totusi te programeaza.
Cu telefonul nu inteleg ce se intampla... Incearca la informatii, poate si-au schimbat numarul? desi nu cred...
Oricum, Dr. Mihalceanu e acum in concediu, vine la sf. saptamanii.

biutzaxx
21.09.2010, 11:43:46
si nu poti sa scoti capacelul? baga la apa fierbinte ca iese tot si mai si dezinfecteaza daca e oparita

ginette
21.09.2010, 11:44:19
ana am sunat si mi-a zis sa revin sa sun pe 1 octombrie ca atunci au garzile pe luna octombrie..ai avut dreptate

minicutta
21.09.2010, 12:21:15
nu stiu daca aici tre sa postez....dar n am alta idee....unde se fac analize spermograma in iasi?

alinutza20
21.09.2010, 12:27:09
si nu poti sa scoti capacelul? baga la apa fierbinte ca iese tot si mai si dezinfecteaza daca e oparita

ba da capacelu se scoate.. iese futunu din capac si se desface in 2 parti...partea lunga are miste treburi...
am sa incerc azi sa-l pun la fiert oarecum.. sa vad daca se curata, daca nu.. la gunoi cu ele...

alinutza20
21.09.2010, 12:29:47
nu stiu daca aici tre sa postez....dar n am alta idee....unde se fac analize spermograma in iasi?

banuiesc ca la mai toate laboratoarele... da la synevo sigur fac:) uite (http://www.synevo.ro/category/servicii-si-tarife/page/6/) e 50 de lei :)

michellina
21.09.2010, 13:11:28

Nu i-am sugerat sa nu-l puna in lapte pt ca si-ar pierde efectul sau altceva, ci pt ca eu cred ca e mai bine ca Nurofenul sa fie luat ca atare din cauza consistentei lui, plus ca e posibil ca finuta sa nu bea tot laptele, deci sa nu ia doza completa. Chiar nu am mai auzit pe nimeni sa puna Nurofenul in lapte si cand am postat m-am referit strict la acest medicament.:*
Cat despre luatul pe stomacul gol, intr-adevar bune sfaturi au dat fetele, ca si David a avut pb cand i l-am dat fara sa pape (o singura data).

michellina
21.09.2010, 13:13:53

Distractie placuta in concediu si sa va intoarceti cu bateriile reincarcate! Sa faceti poze multe!:*

michellina
21.09.2010, 13:15:42
Ehee, nici nu visez la ziua in care va adormi si Dragos la orizontala singur, de scaunel sau in timp e se joaca pe covor....nici nu indraznesc sa gandesc asa departe. (Stii ca sunt invidioasa, da? :*)
Acum, serios vorbind, nu stiu daca iti mai amintesti cand va povesteam ca Dragos plange sa-l pun in patut sa stea singur in camera lui sa se joace si credeam ca o fi bolnav. Vremuri....
Nu vreau sa ma plang de el ca e un copil tare bun, e mare lucru ca doarme singur in camera, nu am nici macar o prietena care sa nu doarma cu bebele in pat...toate sunt impresionate de faptul ca al meu doarme in patutul lui, in camera lui.
Tare as vrea sa am cum sa nu-l mai pun asa des la san, uneori am impresia ca ma trage pe sfoara, se freaca la ochi si ma trage de lbuza, apoi dupa ce a supt e fresh si nu se mai culca, s-o fi prins ca daca cred ca doarme il pun la san...nici nu mai stiu ce sa cred.
Acum cu nenorocita aia de masea - dintii au spart, finally #:-S - se trezeste noaptea si maraie. Uneori adoarme la loc si se trezeste iar peste o ora, alteori se pune pe plans si i#:-S pun la san ca sa adoarma repede la loc, ieri noapte a stat tac-su cu el in brate o ora, azi dimineata de la 5 la 7 jumate l-a tinut in sufragerie ca dupa ce l-am aspirat nu a mai dormit neam.
Apoi la 7 jumate era rupt de osmn, a supt juma de ora si gata, asa cu ochii aproape inchisi a refuzat sa doarma, in schimb ma tragea de bluza. Ca o mama nebuna ce am devenit :(( am dat tv-ul tare, am aprins lumina si am pus o perna intre el si mine si l-am tinut treaz pana acu 15 min cand l-am pus la san si a cazut lat.
Iar m-am lungit cu ale mele, dar tare is necajita si cand ma gandesc cati dinti si masele mai sunt de iesit imi vine sa fug in lume.

Sanatate multa lui Dragos si pt tine >:D<

michellina
21.09.2010, 13:19:37
Fetele, ce pesti ziceati ca ar fi buni pt bebici? Vreau sa ii dau peste lui David ca ar cam fi cazul...

tsimonaiuliana
21.09.2010, 13:24:28
Fetele, ce pesti ziceati ca ar fi buni pt bebici? Vreau sa ii dau peste lui David ca ar cam fi cazul...

Eu i-am luat pastrav din Carref. Dar i-am dat si crap.

michellina
21.09.2010, 13:57:23
Eu i-am luat pastrav din Carref. Dar i-am dat si crap.

Am vazut in oferta lor ca au pastrav proaspat. Si cum l-ai pregatit? Fiert/steamer/in cuptor?

alinutza20
21.09.2010, 14:04:04
am reusit de am curatat ala... l-am bagat in apa clocotita si am bagat un betisor de ureche impins cu scobitoarea si ce am mai putut dintr-o parte in alta... ce-a iesit pe betisor...:-&... si parea f curat...

tsimonaiuliana
21.09.2010, 14:04:33
Am vazut in oferta lor ca au pastrav proaspat. Si cum l-ai pregatit? Fiert/steamer/in cuptor?

La steamer cu diferite legume si chiar cu mamaligutza.

Andrusca
21.09.2010, 14:07:50

eu am dat pastrav, salau si somon :)>-
cu legume! mamaliga nu ii place deloc :(

chrysthyana
21.09.2010, 14:26:28
ba da capacelu se scoate.. iese futunu din capac si se desface in 2 parti...partea lunga are miste treburi...
am sa incerc azi sa-l pun la fiert oarecum.. sa vad daca se curata, daca nu.. la gunoi cu ele...

baga in clor si gata! stiu ca e cu cantec dar iese ca nou ! stiu o tipa care spala aparatul dentar al fiicei sale cu clor:-\! o fi bine o fi rau cert e ca iese perfect!
noi am reusit azi sa facem vaccinul de la 6 luni! a tras un plans puiutzul cand l/a intepat ca mi s/a facut mila tare! sa vedem efectele de dupa!

alinutza20
21.09.2010, 15:20:40
baga in clor si gata! stiu ca e cu cantec dar iese ca nou ! stiu o tipa care spala aparatul dentar al fiicei sale cu clor:-\! o fi bine o fi rau cert e ca iese perfect!
noi am reusit azi sa facem vaccinul de la 6 luni! a tras un plans puiutzul cand l/a intepat ca mi s/a facut mila tare! sa vedem efectele de dupa!

eu nu sunt de acord cu clor/domestos and stuff pe chestiile copilului... indiferent ca e vb de haine, ustensile de masa sau orice altceva...
fiecare face cum doreste... altii or fi curatand cu soda caustica evemtual... insa eu am lucrat in domeniul chimic si stiu cam ce inseamna toate astea...
nu vreau sa fiu inteleasa gresit da mai bine cumpar o cana pe sapt decat sa folosesc produse chimice...
pai eu o feresc de toti aditivii posibili si-i bag clor???

alinutza20
21.09.2010, 15:24:52
vreau sa-i multumesc oficial Anei ptr tot ce a facut zilele astea ptr noi toate...
Multumesc!!^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^=D>=D>>:D<>:D<>:D<

xxxxx
21.09.2010, 15:29:06
vreau sa-i multumesc oficial Anei ptr tot ce a facut zilele astea ptr noi toate...
Multumesc!!^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^=D>=D>>:D<>:D<>:D<
Multumim, Ana!>:D<

tsimonaiuliana
21.09.2010, 15:46:12
Asa este,multumim Ana ,e mare lucru sa stii.Bravo tie ca esti tot timpul saritoare si ajuti:*

Andrusca
21.09.2010, 16:53:54
Multumim, Ana! (nu am adresa de mess sa iti spun cat de cat personal :">) Multumim mult! :*

AnaM
21.09.2010, 17:16:20
Ana, tu mai alaptezi? :-\
Nu, de la un an :)

AnaM
21.09.2010, 17:16:55
Salau, cod, pastrav, somon...

AnaM
21.09.2010, 17:22:00
Fetelor, am ajutat cu draga inima, mai ales ca sunt cam singura mai "mobila" asa, n-am putut sa nu ajut...
Coroana cu trandafiri a iesit superba (au fost 2 coroane mari), si pe ea am scris "Marian-Gabriel, inger intre ingeri", si pe cealalta am scris o urare din partea miresicilor...
Din pacate nu am putut sa stau, pentru ca incepuse deja slujba, parintii erau langa copil si multa lume in capela mica, asa ca am intrat, am lasat coroanele, si am iesit afara. M-a busit plansul instant... Dumnezeu sa-l ia sub aripa lui pe micul pui...

Rok5ana
21.09.2010, 17:45:43
La policlinca recuperare (C.M.I Grupate-Nicolina).

gabriela_rgh
21.09.2010, 19:59:44
Fetelor, am ajutat cu draga inima, mai ales ca sunt cam singura mai "mobila" asa, n-am putut sa nu ajut...
Coroana cu trandafiri a iesit superba (au fost 2 coroane mari), si pe ea am scris "Marian-Gabriel, inger intre ingeri", si pe cealalta am scris o urare din partea miresicilor...
Din pacate nu am putut sa stau, pentru ca incepuse deja slujba, parintii erau langa copil si multa lume in capela mica, asa ca am intrat, am lasat coroanele, si am iesit afara. M-a busit plansul instant... Dumnezeu sa-l ia sub aripa lui pe micul pui...
Multumim mult Ana!:*:*:*:*:*
Sa ii intareasca Dumnezeu pe parinti![-o<[-o<[-o<[-o<

Andrusca
21.09.2010, 20:01:55

Multumim, Ana!
Dumnezeu sa te aiba in paza, micutule Marian Gabriel!

eluta
21.09.2010, 20:06:28
Multumim mult fetelor pentru sustinere si pentru gest. Am vazut-o pe Ana cand a intrat in capela cu coroanele. Sunt foarte frumoase.

gabriela_rgh
21.09.2010, 20:14:23
Multumim mult fetelor pentru sustinere si pentru gest. Am vazut-o pe Ana cand a intrat in capela cu coroanele. Sunt foarte frumoase.
Eluta....:grouphug::grouphug::grouphug:Sa aveti mare grija de voi!

Milagros
21.09.2010, 21:02:37
la noi colargolul nu a functionat prea bine si mai degraba Vibrocilul. Asa a debutat si raceala lui Sebastian, cu guturai si stranut , martea trecuta, i-a amanat vaccinul si noaptea a facut febra ..:(
Insanatosire grabnica !
Multumim, se pare ca Dragos e ok, a facut si vaccinul, de acu mai avem la 1 an. #:-S
Multa sanatate la pui, iubita

Milagros
21.09.2010, 21:06:18

Eu i-am dat somon da tare-i scump, data viitoare iau cod :-$

Milagros
21.09.2010, 21:08:58

Ana, multumim din suflet :*

Milagros
21.09.2010, 21:11:40
Eluta, te pup aveti grija de voi.:grouphug:

Rok5ana
21.09.2010, 21:44:16
:grouphug: Aveti grija de voi! Multa putere va doresc!

Multumim, Ana!

AnaM
21.09.2010, 21:45:05
:grouphug: :grouphug:
Suntem alaturi de voi...

As fi vrut sa-ti urez personal din partea noastra condoleante, dar am vazut ca preotul incepuse slujba si nu am vrut sa deranjez... Am iesit afara repede...

Condoleante sincere inca o data :grouphug:

tsimonaiuliana
21.09.2010, 21:48:39
Cred ca abia acum simt si eu ca ii ies dintii lui David.Nici nu mai stiu care mai exact urmeaza sa iasa dar ma termina.Mi-e asa mila de el,ca plange,uneori se enerveaza asa de tare ca arunca cu ce are prin preajma si tipa,se vede ca il doare tare.Si asta doar seara se intampla.Noaptea are un somn agitat si de vreo saptamana nu mai doarme la el in patutz ci cu noi.M-am uitat un pic in guritza si se vede ca in stanga jos e fff umflat.Of,parca m-am intors in era colicilor:((

tsimonaiuliana
21.09.2010, 21:53:25

Condoleante si liniste sufleteasca:grouphug:

tucafamily
21.09.2010, 21:58:31
Am intrat sa-mi exprim si aici regretul si sa transimit condoleante Elutei. Sa va dea Dumnezeu puterea sa treceti peste aceasta incercare....condoleante!

P.S. Nu stiu ce anume s-a intamplat, eu nu am mai intrat de f. mult timp pe forum si nu am mai citit mesajele voastre, insa in aceasta seara cand am vazut pe messenger statusul Elutei nu mi-a venit sa cred.....nu reusesc sa-mi revin....Imi pare sincer rau :(

sava_ioana
21.09.2010, 22:32:53
sincere condoleante din partea noastra...in astfel de momente cuvintele sunt de prisos,a fost socant pentru mine nu pot si nu incerc sa-mi imaginez ce este in sufletul parintilor,multa putere sa treceti peste aceasta incercare mult prea dura pentru niste parinti...Dumnezeu sa-l odihneasca in pace ca de iertat n-are ce sa-i ierte ingerasului...

michellina
21.09.2010, 23:10:36
Condoleante si liniste sufleteasca parintilor lui Marian Gabriel!
Multumim Ana pt mobilizare!

LauraF
21.09.2010, 23:20:14
Eluta, condoleante inca odata! Multa putere va doresc sa treceti peste acest necaz! :grouphug:

Ana, multumim pentru tot!

biutzaxx
21.09.2010, 23:40:37
Eluta, azi a fost o zi trista pentru noi, cu toate am fost cu gandul alaturi de tine!
Odihneste-te in pace Marian Gabriel, acum sigur iti este mai bine si de acolo de unde esti sa veghezi mereu asupra parintilor tai .
DD sa-ti dea multa putere sa treci peste asta Eluta si sa stii ca sigur vei avea parte de mangaierea Lui.
NU UITA CA NOI TOATE ITI SUNTEM ALATURI !

biutzaxx
21.09.2010, 23:41:35
Ana, esti o scumpa ca de obicei, ne-ai ajutat si de data asta, asa putin cum zici tu, pentru noi e enorm..Multumim!:*

simi_wau
21.09.2010, 23:49:25
:*ana...
cum sa fac pestele pt ianisica ( pastrav) ??adika cum ce sa-l combin?
Alinuta:* pt aerius...i0au trecut mucii lu' I si a reusit azi sa doarma si el linistit
aaaa....avem 6 dinti ( 4 sus si 2 jos) E asa dulce ...:">

biutzaxx
22.09.2010, 00:02:25
:*ana...
cum sa fac pestele pt ianisica ( pastrav) ??adika cum ce sa-l combin?
Alinuta:* pt aerius...i0au trecut mucii lu' I si a reusit azi sa doarma si el linistit
aaaa....avem 6 dinti ( 4 sus si 2 jos) E asa dulce ...:">
cu usturoi il pui la inabusit, sau fiert(eu il pun la steamer) si apoi la blender cu orez si morcov si patrunjel daca vrei, na, mai bagi legume daca vrei si iese delicios :D

biutzaxx
22.09.2010, 00:04:34
am o intrebare: gand mi-a adus mama gaina, mi-a adus si niste galbenusuri care urmau sa devina oua, nush daca intelegeti, si oare am voie sa i le dau lui Sebastian? ca nu mai am oua de curte si pana sambata nu am de unde sa ii dau...

simi_wau
22.09.2010, 00:11:48
cu usturoi il pui la inabusit, sau fiert(eu il pun la steamer) si apoi la blender cu orez si morcov si patrunjel daca vrei, na, mai bagi legume daca vrei si ies delicios :D

:*o sa-l bag la cuptor. Steamer-ul sta frumos in cutie de la cununia civila.....unde sa-l mai pun
si pe ala...robot, storcator, prajitor paine, filtru cafea.....mai are cineva o bucatarie pt mine??

AnaM
22.09.2010, 00:39:03
am o intrebare: gand mi-a adus mama gaina, mi-a adus si niste galbenusuri care urmau sa devina oua, nush daca intelegeti, si oare am voie sa i le dau lui Sebastian? ca nu mai am oua de curte si pana sambata nu am de unde sa ii dau...
De cand ai gaina?

AnaM
22.09.2010, 00:42:43
:*o sa-l bag la cuptor. Steamer-ul sta frumos in cutie de la cununia civila.....unde sa-l mai pun
si pe ala...robot, storcator, prajitor paine, filtru cafea.....mai are cineva o bucatarie pt mine??
Eu pestele i-l prepar asa:
Fierb putin niste legume, cat sa fie patrunse (cartofi, morcovi, ardei gras rosu, mazare boabe), peshtele il spal bine, si il pun intr-un vas mic de cuptor, in hartie cerata (merge si folie de aluminiu), peste peshte pun doua feliute de lamaie, cat sa-l acopere, apoi rastorn legumele semi-fierte, si stropesc cu putin suc de rosii, eventual pun cateva feliute de rosii acolo. Impachetez si dau la cuptorul incins vreo 20 minute si e gata. Garantat iese delicios si lamaia & sucul de rosii mai ia din imputiciunea pestelui. Tudor nu serveste altfel.

ginette
22.09.2010, 10:08:52
neatza gagicute

intre dr. Socolov si Mihalceanu pe cine imi reocmandati ca ecografist, nu stiu la care dintre cei 2 sa merg..

AnaM
22.09.2010, 10:56:11
neatza gagicute

intre dr. Socolov si Mihalceanu pe cine imi reocmandati ca ecografist, nu stiu la care dintre cei 2 sa merg..
Eu zic Mihalceanu, de Socolov sincer n-am auzit mai nimic.
Dar mai asteapta niste pareri, poate o stiu fetele...

Rok5ana
22.09.2010, 11:07:05
neatza gagicute

Eu am fost la Socolov...la amandoi. Morfologia (22 sapt) am facut-o cu Demetra si un 4D (28 sapt) cu sotul ei. Ambii au fost ok. Mie personal mi-a placut mai mult el. A avut rabdare sa ne arate, sa ne explice de toate, ne-a raspuns la toate intrebarile. Ea a fost mai expeditiva. Cat despre calitatile de echografist....nu sunt eu specialist...dar cum au spus asa a fost. Nu am avut surprize.
Singura pb ar fi ca stai si astepti la usa lor macar o ora - o ora jumate, iar de programat daca suni azi, te programeaza peste aprox trei sapt. Dar presupun ca pb asta e mai peste tot.

Neatza!! :)

ginette
22.09.2010, 11:10:28
mersi roxana si ana, am sa sun de azi si poate ma programeaza prima, eu pe 15 oct. as vrea sa merg la iasi, si eu as merge pe mana unui barbat de data asta, presimt ca ei au mai multa rabdare:-s

Rok5ana
22.09.2010, 11:13:18
Nu stiu ce are puiul meu, dar de vreo sapt de-acu'....tare rau imi doarme noaptea. Doarme agitat, se trezeste de o suta de ori pe noapte, plangand....nu stiu ce e cu el. Febra n-are, urechile nu il dor, dinti....eu nu vad sa iasa.....

miresica_2009
22.09.2010, 11:17:32
Mamici vreau sa va intreb daca voi ati folosit vreo carte pentru cresterea celui mic, sau daca aveti vreo recomandare. Din ce imi amintesc stiu ca o carte de Capraru era des mentionata pe aici, e cea mai utila si mai folosita?

xxxxx
22.09.2010, 11:22:21
Mamici vreau sa va intreb daca voi ati folosit vreo carte pentru cresterea celui mic, sau daca aveti vreo recomandare. Din ce imi amintesc stiu ca o carte de Capraru era des mentionata pe aici, e cea mai utila si mai folosita?
Parerea mea, e depasita:-"
Eu am citit pe net, de la pediatra mai stiu cate ceva, dar baza au fost fetele=D>

Rok5ana
22.09.2010, 11:28:17
Eu am cumparat o carte pe care n-am citit-o :D. Tot ce mi-a trebuit am aflat de la pediatra si de la fetele de pe forum :)

AnaM
22.09.2010, 11:45:57
Capraru are cateva idei bune, dar in principiu e depasita.
Poti incerca cartea Dr. Spock, sau, daca gasesti (la noi nu s-a tradus inca), cartea "What to expect... the first year" (eu am avut pt sarcina "What to expect when you're expecting", f faina).

Dar nu, nu am citit decat pe net si ce am mai auzit de pe la doctori/pediatri.
Capraru daca ti-o doresti, ti-o dau, la mine zace pe post de suport de veioza :>

AnaM
22.09.2010, 11:50:25
mersi roxana si ana, am sa sun de azi si poate ma programeaza prima, eu pe 15 oct. as vrea sa merg la iasi, si eu as merge pe mana unui barbat de data asta, presimt ca ei au mai multa rabdare:-s
La morfologie, rabdare tre sa aiba toti, ca sunt anumiti parametri obligatorii care trebuie masurati.
Parerea mea e ca cel mai important e sa fie ecografist bun, ca nu ma intereseaza sa socializez cu el, ci sa faca masuratorile corecte si sa-mi spuna cum decurge totul (moroflogia de trim II e cea mai importanta).

La o ecografie normala sau la un 4D da, mi-ar placea sa stam la povesti, sa-mi arate manutza, nasucul, piciorusul, cucul, acolo da.

ginette
22.09.2010, 11:56:29
la mine conteaza si foarte mult sa fie cat de cat sociabil doctorul, si foarte bun desigur, dar sa ma trateze ca pe un om, nu ca un obiect..

eliana
22.09.2010, 12:01:36
Eu am Capraru 2007 in format pdf, daca o vrei,am primit-o tot de la o mamica, dar recunosc ca n-am avut rabdare decat sa o frunzaresc un pic in ceea ce priveste dezvoltarea psihomotorie in primele 3 luni.

Vreo veste de la Georgiana?

Eu azi m-am trezit cu funsul in sus, vin uratii >:P si copchilu' e intr-o agitatie corespunzatoare, desigur, ceea ce nu face decat sa intretina un cerc vicios. Si colac peste pupaza, tre' sa ma apuc de invatat, ca se pare ca se iveste o oportunitate de post.

Rok5ana
22.09.2010, 12:14:24
Eu am Capraru 2007 in format pdf, daca o vrei,am primit-o tot de la o mamica, dar recunosc ca n-am avut rabdare decat sa o frunzaresc un pic in ceea ce priveste dezvoltarea psihomotorie in primele 3 luni.

Vreo veste de la Georgiana?

Eu azi m-am trezit cu funsul in sus, vin uratii >:P si copchilu' e intr-o agitatie corespunzatoare, desigur, ceea ce nu face decat sa intretina un cerc vicios. Si colac peste pupaza, tre' sa ma apuc de invatat, ca se pare ca se iveste o oportunitate de post.
Deja vin? La mine uratii inca nu au batut la usa....:-?

eliana
22.09.2010, 12:17:22
Deja vin? La mine uratii inca nu au batut la usa....:-?

Eu iau Cerazette de 2 luni jumate, presupun ca si asta o avea vreun rol.

Andrusca
22.09.2010, 12:47:25

eu am luat cerazette 7 luni si nu mi-a venit; gineco a zis sa intrerup si atunci a aparut si CM (dupa 9 luni de la nastere :-s); am si alaptat in aceasta perioada...

simi_wau
22.09.2010, 12:51:15
ano ....are baietu' tau gusturi f fine....fffffff buna reteta cu peste;))papat ianisica aproape tot pastravul;))
cand n-ai ce face....mai arunca si tu cate o reteta de-a puiului

michellina
22.09.2010, 12:52:35
Mie nu mi-au venit nici acum:-" si nu iau AC. Eram putin ingrijorata acum ceva timp ca nu-mi mai vin, dar apoi mi-a zis nasa mea sa ma relaxez si sa ma bucur de aceasta situatie. Cred ca atunci cand o sa-mi vina nici nu o sa stiu ce mai trebuie sa fac=))

eliana
22.09.2010, 13:31:07
eu am luat cerazette 7 luni si nu mi-a venit; gineco a zis sa intrerup si atunci a aparut si CM (dupa 9 luni de la nastere :-s); am si alaptat in aceasta perioada...

Eu nu alaptez exclusiv.... a mai ramas doar masa de dimineata, si din cand in cand o mai pun si in timpul zilei sa mai traga un pic, sa stimuleze lapticul, dar vad ca nu prea se vrea stimulat si se cam apropie de final.
Colac peste pupaza, de parca nu era o zi destul de proasta, a mai cazut si fii-mea din leagan. Bine, cazut e cam exagerat, e leagan de la primii pasi la 20 de cm de sol, si in 10 secunde cat m-am dus eu la bucatarie si inapoi am gasit-o cu fundul pe covor sprijinita de leagan.... nu parea deranjata de situatie, din contra, radea la mine, apoi a papat laptic si acu' doarme obosita dupa 150 ml de lapte, deci banui ca n-a patit nimic.... dar tot ma enerveaza chestiunea.

eliana
22.09.2010, 13:34:06
Eu pestele i-l prepar asa:
Fierb putin niste legume, cat sa fie patrunse (cartofi, morcovi, ardei gras rosu, mazare boabe), peshtele il spal bine, si il pun intr-un vas mic de cuptor, in hartie cerata (merge si folie de aluminiu), peste peshte pun doua feliute de lamaie, cat sa-l acopere, apoi rastorn legumele semi-fierte, si stropesc cu putin suc de rosii, eventual pun cateva feliute de rosii acolo. Impachetez si dau la cuptorul incins vreo 20 minute si e gata. Garantat iese delicios si lamaia & sucul de rosii mai ia din imputiciunea pestelui. Tudor nu serveste altfel.
Ce apetisant suna! =P~ clar, tre' sa-mi fac un carnetel cu retete, ca-s varza la bucatarie si parca nu i-as da fetei numai repertoriul meu limitat la cartofi prajiti, piure, pilaf, ochiuri/omleta si friptura 8-}

tsimonaiuliana
22.09.2010, 14:07:43
Fetele,ce branza de vaci imi recomandati sa ii cumpar lui David ca branza calcica nu i-as mai da ca am observat ca se constipa de la ea.Din piatza arata bine si e buna la gust dar eu stiu cum si cine a facut-o si in ce conditzii....

biutzaxx
22.09.2010, 14:10:14
De cand ai gaina?
de o luna, dar a stat la congelator in tot timpul asta.. mai sunt bune?

Juliette
22.09.2010, 14:13:15
Eluta, multa putere si o imbratisare stransa ! Iti doresc din toata inima sa gasesti puterea de a merge mai departe.

biutzaxx
22.09.2010, 14:13:23
Fetele,ce branza de vaci imi recomandati sa ii cumpar lui David ca branza calcica nu i-as mai da ca am observat ca se constipa de la ea.Din piatza arata bine si e buna la gust dar eu stiu cum si cine a facut-o si in ce conditzii....
eu ii dau de la 8 luni lui sebastian, Milli, branza grasa de vaci, e cremoasa si ii place f mult cu fructe. e ambalata ca un pachet de unt dar e de culoare albastru inchis, nu bleo, aia e slaba.

tsimonaiuliana
22.09.2010, 14:19:27
eu ii dau de la 8 luni lui sebastian, Milli, branza grasa de vaci, e cremoasa si ii place f mult cu fructe. e ambalata ca un pachet de unt dar e de culoare albastru inchis, nu bleo, aia e slaba.

Ce bine ca mi-ai spus ca si eu vroiam tot o branza cremoasa.Mersi mult:)

xxxxx
22.09.2010, 15:08:58
Ce bine ca mi-ai spus ca si eu vroiam tot o branza cremoasa.Mersi mult:)
Mai e si branzica fagaras si de la covalact...

Anmari
22.09.2010, 15:17:24
Fetelor am o mare dilema: fiica-mea a inceput sa faca crize de alintare, dar mari. Se pune cu fundul jos si da din picioare. Nu ma asculta deloc. Cum ar trebui sa procedez in astfel de cazuri? Eu tot spun ca e mica si nu intelege, dar nu e asa, e clar e prea alintata. Daca nu-i dau ceva are lacrimi instant, si clar sunt lacrimi de santajista, ptr ca cum ii dau ce-si doreste imediat se opreste din plans si rade.
Recomandati o carte despre cum se procedeaza ina stfel de situatii?

xxxxx
22.09.2010, 15:28:52
Fetelor am o mare dilema: fiica-mea a inceput sa faca crize de alintare, dar mari. Se pune cu fundul jos si da din picioare. Nu ma asculta deloc. Cum ar trebui sa procedez in astfel de cazuri? Eu tot spun ca e mica si nu intelege, dar nu e asa, e clar e prea alintata. Daca nu-i dau ceva are lacrimi instant, si clar sunt lacrimi de santajista, ptr ca cum ii dau ce-si doreste imediat se opreste din plans si rade.
Recomadnati o carte despre cum se procedeaza ina stfel de situatii?
Las-o sa se dea cu fundul de pamant pana se linisteste sau mai bine incearca sa-i distragi atentia cu altceva, fara sa o alinti, arata-i ceva ce stii ca-i place, ce o atrage.

Anmari
22.09.2010, 15:45:03
Las-o sa se dea cu fundul de pamant pana se linisteste sau mai bine incearca sa-i distragi atentia cu altceva, fara sa o alinti, arata-i ceva ce stii ca-i place, ce o atrage.

Incercat si asta, nu merge :(( Daca nu capata ce vrea plange de nu mai poate si tipa si ma musca mai rau. Am incercat sa o ignor, sa n-o iau in brate si sa-i spun ca nu vreau sa o vad ca m-a suparat. Dar ce conteaza? Neah, ei sa-i dai ce vrea #-o

xxxxx
22.09.2010, 15:51:07
Incercat si asta, nu merge :(( Daca nu capata ce vrea plange de nu mai poate si tipa si ma musca mai rau. Am incercat sa o ignor, sa n-o iau in brate si sa-i spun ca nu vreau sa o vad ca m-a suparat. Dar ce conteaza? Neah, ei sa-i dai ce vrea #-o
canta-i ia-o cu lugu lugu, du-o in alta parte, arata-i altceva, stramba-te. La noi functioneaza unde-i catelu', pisica, porumbeii si il duc la geam sa-i vada, na...ce-mi trrece atunci prin cap....trebuie sa insisti ...na...nu stiu...

AnaM
22.09.2010, 16:12:30
Asa-i, altceva n-ai ce face... Unori functioneaza, alteori nu, or sa treaca si dracii astia... dupa ce s-or insura...

Ma bucur ca i-a placut lui Ianisica, cand imi mai vin idei de retete bune, o sa vi le scriu :) :*

Simona, branza dulce la tara se face din lapte crud, nefiert, deci clar nu i-as da... Mai degraba da-i Fagaras sau Milli, sau ce-or mai fi pe piata din lapte UHT (al meu nu e fan deloc... nici un fel de branza)

biutzaxx
22.09.2010, 16:20:54
Am facut si noi azi vaccinurile, Prevenarul, Infarix-ul si ala de la stat care se face la 1 an.. a plans atunci dar s-a oprit imediat..mai mult de nervi ca l-au imobilizat 4 oameni ca cica e tare fortos ;))

Milagros
22.09.2010, 18:39:57
Nu stiu ce are puiul meu, dar de vreo sapt de-acu'....tare rau imi doarme noaptea. Doarme agitat, se trezeste de o suta de ori pe noapte, plangand....nu stiu ce e cu el. Febra n-are, urechile nu il dor, dinti....eu nu vad sa iasa.....

Astea is semne de dinti, la noi asa a fost. Rabdare la greu iti doresc si nervi de otel.

La noi asta noapte a fost de cosmar. S-a uclcat la 8 si s-a trezit la 12 jumate, iar pana la 4 nu a mai vrut la somn, am stat cu el pe canapea si tot timpul asta s-a zbenguit fara pauza, in picioare, in fund, in picioare, in fund, de acu' gafaia da' nici ca se culca. La 4 a vrut san si se freca la ochi, a supt 20 de min, l-am pus in patut dormind si in 25 de min maxim era fresh si iar a stat treaz si eu cu el pana la 10 jumate cand a dormit juma de ora.

La pranz, mai cosmar. Incepuse sa aiba un pic de febra, dar a papat la ora 1 ca de obicei, insa in timp ce papa se molesea vazand cu ochii. Cand a terminat l-am luat in brate sa-l duc in camera si era moale ca o carpa si privea in gol, fara sa reactioneze la strambaturile mele - ma chinuiam sa-l fac sa zambeasca sau sa scoata un sunet ca eram toata panicata. I-am pus termometrul - 38,4. I-am pus sosete ude. Iar termometrul - 38,8. Apoi iar sosete. Termometrul arata deja 39, 3. M-am panicat si mai si. Respira aiurea, l-am aspirat si au iesit mucisori mai gelatinosi asa, era rosu tot si ardea. I-am pus un supozitor ca eram deja terminata, era tot pleostit si nu vreti sa stiti in ce hal facea, parca se scremea cumva, nici nu stiu sa explic. L-am luat la san, parca ar fi vrut sa suga dar nu reusea, nu avea putere. M-am intins pe pat si el langa mine, la san, sugea dar se ineca din cauza felului in care se scremea si respira. M-am gandit ca daca in juma de ora nu cedeaza febra fug la urgente. Noroc ca era bunica-mea cu mine si nu m-am crizat sa nu se crizeze si ea, dar imi venea sa urlu, nu va imaginati de ganduri mi-au trecut prin cap, am zis ca raman fara el :(( A adormit la san si tot ii luam temperatura si nu scadea dleoc, ci parca crestea. Dupa juma de ora avea 38, apoi 37, apoi s-a trezit si era cel dintotdeauna, s-a pus pe hlizit [-o< Nu va spun ca imi sarise si somn si oboseala si tot.
Diseara ii mai pun un supozitor, nu stiu cat o fi de ibne, dar nu mai rezist sa-l mai vad o data asa.
O fi de la vaccin? Sau de la masea? Ca vad ca se mai vede una :((

Milagros
22.09.2010, 18:43:05

Eu de cand iau Cerazette - adica de o luna - sunt zilnic pe stop :-L Sper sa nu-mi deregleze si ciclul ca la mine a venit ceas dupa nastere. Nu mai zic ca nu vad de ce le iau daca oricum n-am cum sa fac nik.:|

Andrusca
22.09.2010, 19:27:20
[QUOTE=Milagros;3605333]
La noi asta noapte a fost de cosmar.

eu asa as zice..ca sunt reactii de la vaccin :-s
dar era sanatos cand l-ati facut, nu? :-s

ref la sangerare nu stiu ce sa iti zic...am povestit in urma cum a fost la mine cand luam cerazette...

Milagros
22.09.2010, 19:33:37
[QUOTE=Milagros;3605333]
La noi asta noapte a fost de cosmar.

eu asa as zice..ca sunt reactii de la vaccin :-s
dar era sanatos cand l-ati facut, nu? :-s

ref la sangerare nu stiu ce sa iti zic...am povestit in urma cum a fost la mine cand luam cerazette...

Asa febra mare? Vad ca iar are...38 acum, dar i-am pus Paracetamol ca nu mai am putere si curaj sa-l vad iar pe jumatate lesinat :((
Era sanatos...adica un pic cu muci si luni stranuta - muci mai are, de stranutat nu mai stranuta de ieri. Doctorita l-a verificat inainte de vaccin, chiar i-am atras atentia si am comentat ca probabil nu il mai vaccineaza, dar ea a zis ca e ok si l-a vaccinat. Mi-i asa ciuda. La 2 luni cand a facut aceleasi vaccinuri i-am pus preventiv paracetamol, la 4 luni, la fel. Mai bine ii puneam si acum si nu mai treceam prin asa spaima. #-o

Cu AC... in prospect zice ca e ok sa sangerezi...eu sper ca doar prima luna e asa ca altfel...:gen_01:

Milagros
22.09.2010, 19:35:03
Sa ma astept sa mai faca febra si la noapte si maine? Cate zile e normal? Oooooof, la noapte sigur nu dorm de grija plus stres plus ca oricum deja sunt asa de obosita ca nu mai pot inchide ochii, in schimb dorm impingand la carut prin parc, mi se inchid ochii pur si simplu.

LauraF
22.09.2010, 19:48:45
Noi luam de mult timp Alpa, branza de vaci degresata (se gaseste doar la P..lus). Al meu nu e deloc fan branza, dar asta e cremoasa. I-o subtiez cu lapte si adaug fie cereale, fie praf de biscuit cu sau fara putina miere. Probabil ar trebui sa trecem si noi pe ceva mai gras.

AnaM
22.09.2010, 19:50:48
Sa ma astept sa mai faca febra si la noapte si maine? Cate zile e normal? Oooooof, la noapte sigur nu dorm de grija plus stres plus ca oricum deja sunt asa de obosita ca nu mai pot inchide ochii, in schimb dorm impingand la carut prin parc, mi se inchid ochii pur si simplu.
Nu cred ca va mai face febra si la noapte, daca e din cauza vaccinului.
E foarte posibil sa-l fi ajuns si pe el oboseala de peste noapte, a dormit putin, plus agitatie, joaca...

Incearca sa te linistesti, pune-i preventiv supozitor nainte de nani si incearca sa te odihnesti...

LauraF
22.09.2010, 20:02:26
Asa e, trebuie sa ii distragi atentia cu altceva, insa nu trebuie sa cedezi la cererea ei. Daca o faci odata, de doua ori, atunci ea va face asa mereu, pentru ca asa "invata" ca poate obtine ce isi doreste.
Carti nu stiu sa iti recomand, insa mai demult urmaream "Take home nanny" pe Travel&Living si recomandarile de acolo sunt aceleasi: tu ca parinte trebuie sa ii refuzi "mofturile" cu calm si hotarare. E greu pentru ca la inceput reactiile ei vor fi tipete si plansete, insa trebuie sa te tii tare si fii constanta in deciziile tale. Odata ce ii refuzi ceva, nu trebuie sa te razgandesti ca sa nu ii dai o lectie gresita. Stiu ca e greu, multa putere iti doresc! >:D<

alinutza20
22.09.2010, 20:05:26
milagros, 40 mi-a facut mie la vaccinul de un an, eu asa cred ca e reactie de vaccin.. plus vreo maseluta....
24 de ore mi-a facut mie si gata :)

fii-jmea o picay acu in seara asta afara si si-o julit juma de fata.... imi vinea sa-i mai dau si eu la cat de gasca e......................

le. sper ca-i iei temperatura din fundulet!

AnaM
22.09.2010, 20:37:35
milagros, 40 mi-a facut mie la vaccinul de un an, eu asa cred ca e reactie de vaccin.. plus vreo maseluta....

fii-jmea o picay acu in seara asta afara si si-o julit juma de fata.... imi vinea sa-i mai dau si eu la cat de gasca e......................

Mda, si al meu a cazut in seara asta din calut in expo, cu fruntea de pietre, de la 1 m inaltime... Minunat. Sincer, noroc cu petrisul, ca altfel isi spargea capul, asa acum are doar cateva zgarieturi/gauri superficiale in piele.
:-w :-w :-w
Acu se da cu capul de podea, asa, de fun... Sa-mi scoata mie peri albi.

gabriela_rgh
22.09.2010, 20:39:14
Mda, si al meu a cazut in seara asta din calut in expo, cu fruntea de pietre, de la 1 m inaltime... Minunat. Sincer, noroc cu petrisul, ca altfel isi spargea capul, asa acum are doar cateva zgarieturi/gauri superficiale in piele.
=))=))Scuze , stiu ca nu e funny..dar povestesti prea comic:))!>:D<

AnaM
22.09.2010, 20:42:30
=))=))Scuze , stiu ca nu e funny..dar povestesti prea comic:))!>:D<
Acu testeaza duritatea caloriferului... Am sa-l filmez, sa vedeti infractoru' :D

Anmari
22.09.2010, 22:19:19
Sa va povestesc si eu din minunile arianei: azi dimineata trezirea la 7 (parca are ceas :(( ) si chef de joaca, doar ca de data asta indreptata spre tati. normal ca eu nu pot sa mai dorm, dar sotul mai picoteste asa cate putin dimineata ... ariana ia bibeornul cu cioc de silicon plic cu apa si se duce la tati si il tranteste drept in frunte, doar e dimineata si lumea nu trebuie sa mai doarma ... normal sotul nervos se intoarce pe partea cealalta si normal ariana perseverenta, ia telefonul jucarie (are sonor asa de tare ca-l auzi si de la 2 camere distanta) si il porneste la urechea lui ;)) ... normal ca tati a trebuit sa se treseazca, ca sa nu-i mai dea alte idei :D lui fiica-sa

michellina
22.09.2010, 22:46:42
Referitor la branza... eu ii dau lui David branza de vaci de tara cumparata de la o d-na de incredere si nu am avut pb cu el pana acum. Chiar Simini mi-a zis ca pot trece de la branza calcica la branza de vaci scoapta daca am o persoana de incredere de la care sa iau. Care ar fi pb cu branza scoapta de tara? Aia din magazin nu se face pe acelasi principiu?

simi_wau
22.09.2010, 23:01:14
Milagros...:((putere multa...imi imaginez prin ce spaima ai trecut. Poate e de la dinti....
Branzica eu ii dau fagaras....o papa foarte bine..

AnaM
22.09.2010, 23:05:22
Referitor la branza... eu ii dau lui David branza de vaci de tara cumparata de la o d-na de incredere si nu am avut pb cu el pana acum. Chiar Simini mi-a zis ca pot trece de la branza calcica la branza de vaci scoapta daca am o persoana de incredere de la care sa iau. Care ar fi pb cu branza scoapta de tara? Aia din magazin nu se face pe acelasi principiu?
Pai tocmai am spus, branza la tara se face din lapte crud, cea din comert se face din lapte UHT. Laptele crud nu este fiert, si cu siguranta nu este testat, asa ca nu stii in ce conditii a fost preparata branza. O fi tanti sincera, dar pentru ea poate "curat" inseamna venit de la prasit sau hranit pasarile/porcii din cotet, clatit un pic mainile cu apa, si apoi la facut branza :)
Si eu stiu pe cineva care a luat ani de zile branza de la aceiasi tarani din piata, bagai mana in foc pt ei si acum 2 saptamani au bolit 3 zile pe buda din cauza branzei. Si cica o duceau si la testat. Na, nu ai de unde sa stii niciodata...

eliana
22.09.2010, 23:24:15
Eu de cand iau Cerazette - adica de o luna - sunt zilnic pe stop :-L Sper sa nu-mi deregleze si ciclul ca la mine a venit ceas dupa nastere. Nu mai zic ca nu vad de ce le iau daca oricum n-am cum sa fac nik.:|
Eu am avut in primele zile, in picaturi, apoi s-a linistit, apoi acum vreo 3 sapt iar am crezut ca vine, dar de-atunci m-a tinut tot cam in spotting, apoi aseara si azi-dimineata am zis "gata, asta e", ca se marise cantitatea, dar acu' vad ca iar s-a oprit. Naiba sa le ia, dar ma enerveaza ingrozitor chestia asta si tare-mi vine sa le opresc ca oricum arunc banii cam pe geam >:P

Milagros, merci pt pontul cu Pinky Ponky, am gasit caciulitze :)

Fetele, voi de care vit D ati dat la copii? nu-mi place deloc cum arata coastele ei la baza, dar alte semne de rahitism n-are....:-"

tsimonaiuliana
22.09.2010, 23:25:15

Posibil sa fie de la ambele.Iti doresc o noapte linistita si sper sa nu mai faca febra Dragos.>:D<

AnaM
22.09.2010, 23:27:48
Eu am avut in primele zile, in picaturi, apoi s-a linistit, apoi acum vreo 3 sapt iar am crezut ca vine, dar de-atunci m-a tinut tot cam in spotting, apoi aseara si azi-dimineata am zis "gata, asta e", ca se marise cantitatea, dar acu' vad ca iar s-a oprit. Naiba sa le ia, dar ma enerveaza ingrozitor chestia asta si tare-mi vine sa le opresc ca oricum arunc banii cam pe geam >:P

Fetele, voi de care vit D ati dat la copii? nu-mi place deloc cum arata coastele ei la baza, dar alte semne de rahitism n-are....:-"
Eu ii dau de la Biofarm :)
Si Tudor are coastele usor evazate, dar fontanela s-a mai micsorat vara asta, deci sunt mai linistita acum...

Rok5ana
22.09.2010, 23:51:45

Eu ii dau vigantol.

biutzaxx
23.09.2010, 00:25:41
Astea is semne de dinti, la noi asa a fost. Rabdare la greu iti doresc si nervi de otel.

La noi asta noapte a fost de cosmar. S-a uclcat la 8 si s-a trezit la 12 jumate, iar pana la 4 nu a mai vrut la somn, am stat cu el pe canapea si tot timpul asta s-a zbenguit fara pauza, in picioare, in fund, in picioare, in fund, de acu' gafaia da' nici ca se culca. La 4 a vrut san si se freca la ochi, a supt 20 de min, l-am pus in patut dormind si in 25 de min maxim era fresh si iar a stat treaz si eu cu el pana la 10 jumate cand a dormit juma de ora.

La pranz, mai cosmar. Incepuse sa aiba un pic de febra, dar a papat la ora 1 ca de obicei, insa in timp ce papa se molesea vazand cu ochii. Cand a terminat l-am luat in brate sa-l duc in camera si era moale ca o carpa si privea in gol, fara sa reactioneze la strambaturile mele - ma chinuiam sa-l fac sa zambeasca sau sa scoata un sunet ca eram toata panicata. I-am pus termometrul - 38,4. I-am pus sosete ude. Iar termometrul - 38,8. Apoi iar sosete. Termometrul arata deja 39, 3. M-am panicat si mai si. Respira aiurea, l-am aspirat si au iesit mucisori mai gelatinosi asa, era rosu tot si ardea. I-am pus un supozitor ca eram deja terminata, era tot pleostit si nu vreti sa stiti in ce hal facea, parca se scremea cumva, nici nu stiu sa explic. L-am luat la san, parca ar fi vrut sa suga dar nu reusea, nu avea putere. M-am intins pe pat si el langa mine, la san, sugea dar se ineca din cauza felului in care se scremea si respira. M-am gandit ca daca in juma de ora nu cedeaza febra fug la urgente. Noroc ca era bunica-mea cu mine si nu m-am crizat sa nu se crizeze si ea, dar imi venea sa urlu, nu va imaginati de ganduri mi-au trecut prin cap, am zis ca raman fara el :(( A adormit la san si tot ii luam temperatura si nu scadea dleoc, ci parca crestea. Dupa juma de ora avea 38, apoi 37, apoi s-a trezit si era cel dintotdeauna, s-a pus pe hlizit [-o< Nu va spun ca imi sarise si somn si oboseala si tot.
Diseara ii mai pun un supozitor, nu stiu cat o fi de ibne, dar nu mai rezist sa-l mai vad o data asa.

mucisori si febra..posibil raceala care ne-a chinuit pe noi dar sa dea Domnu sa fie de la vaccin. Noi am facut vaccinul azi si abia acu seara l-am simtit mai fierbintel si i-am pus un paracetamol asa ca sa stau eu linistita la noapte..

biutzaxx
23.09.2010, 00:28:56
si noi am fost la expo azi dar nu ne-am intalnit..

biutzaxx
23.09.2010, 00:30:13
Acu testeaza duritatea caloriferului... Am sa-l filmez, sa vedeti infractoru' :D
asa face si sebastina de patul din dormitor..il testeaza , dar nush ce capul sau patul?? na, o sa ne spuna el..;))

LauraF
23.09.2010, 00:51:52
Milagros, multa sanatate la pui! Daca temperatura trece de 39 pune-i jumatate de Novocalmin supozitor. Si cand mai ai motive de ingrijorare, pune mana pe telefon si suna intai pediatra. La ce viroze circula acum prin oras, nu cred ca vrei sa ajungi la urgente. [-X Ce sa-i faci... asa-i cu astia mici, cand nu e una e alta >:D<

LauraF
23.09.2010, 00:56:48
Alinuta, pupam fata sa treaca repede juliturile! Si lui Tudorel ii dorim sa nu mai aiba parte de accidente! :x

LauraF
23.09.2010, 01:00:05
Sa va povestesc si eu din minunile arianei: azi dimineata trezirea la 7 (parca are ceas :(( ) si chef de joaca, doar ca de data asta indreptata spre tati. normal ca eu nu pot sa mai dorm, dar sotul mai picoteste asa cate putin dimineata ... ariana ia bibeornul cu cioc de silicon plic cu apa si se duce la tati si il tranteste drept in frunte, doar e dimineata si lumea nu trebuie sa mai doarma ... normal sotul nervos se intoarce pe partea cealalta si normal ariana perseverenta, ia telefonul jucarie (are sonor asa de tare ca-l auzi si de la 2 camere distanta) si il porneste la urechea lui ;)) ... normal ca tati a trebuit sa se treseazca, ca sa nu-i mai dea alte idei :D lui fiica-sa
Sa va asteptati la mai multe pozne de acum :D
Al meu azi dimineata a luat farasul si vroia sa dea cu el in tati care dormea. Si ca o alta curiozitate: marginea patutului (are patut alb din lemn) e plina de urmele dintilor lui! :))

chrysthyana
23.09.2010, 08:33:51
buna dimineata mamicutze! eram curioasa de ce luati cezarete si nu metode de contraceptie tip bariera? din cate stiu AC dauneaza foarte mult organismului ! cica e ca o furtuna in organism!
didica nu se mai satura cred pentru ca se trezeste sa manance din 2 in 2 ore! aseara i/am dat sa manance vreo cateva guri de carnita mestecata de mine( stiuuuuu nu se face asa dar nu m/am putu abtine ca se uita cu niste ochi mari, sticlosi si umezi , exact ca motanul din shrek ahahahh) si a bagat in el la greu! nici nu ma asteptam pt ca pana acum vroia sa manance cremos, asa mai lichid !si a dormit toata noaptea! acuma ce sa fac sa i introduc mancare seara? el inca mai suge dupa legumele de la pranz ca nu le mananca!decat 5 lingurite si alea cu greu si cu forta:))si cat am vrut eu sa pape legume! am gresit ca nu am asteptat sa i le introduc in totalitate ci i am bagat si fructele aproape simultan!

AnaM
23.09.2010, 09:49:13
si noi am fost la expo azi dar nu ne-am intalnit..
Am fost de pe la 5 si un pic pana la 7, si am stat mai mult in parcul cu tobogane, chiar m-am uitat dupa voi, dar nu v-am vazut :)
S-a indurat si tat-su si a iesit cu noi ieri :-w

Chrystyana, poti sa-i bagi si a treia masa de solide, dar e preferabil sa nu fie carne sau oua, ca sunt greu de digerat. Dar daca zici ca el a dormit linistit toata noaptea, cred ca e ok, mai stiu un copil care la 8 seara, inainte de nani, mananca obligatoriu ceva cu carnita, asa vrea el, si n-are nimic.
Carnita i-o poti taia foarte finut cu cutitul si i-o poti da tu cu mana, nu cu lingurita. Stiu copii care doar asa mananca, bucatele din mana mamei :)

Milagros
23.09.2010, 10:27:41
Nu cred ca va mai face febra si la noapte, daca e din cauza vaccinului.
E foarte posibil sa-l fi ajuns si pe el oboseala de peste noapte, a dormit putin, plus agitatie, joaca...

Incearca sa te linistesti, pune-i preventiv supozitor nainte de nani si incearca sa te odihnesti...

Neata!
Chiar ma gandeam ca a reactionat asa si de la oboseala.
Va vine sau nu sa credeti aseara era chior de somn dar cu chiu cu vai s-a culcat la 10 jumate, iar dupa fix o ora urla cat il tineau plamanii. L-am luat in brate si l-am leganat, s-a linistit si dupa nici 5 min urla iar. L-am dus in sufragerie, l-am pus pe canapea si iar s-a pus pe hlizit - san nu voia ca la cat a supt ieri cred ca era full.
Sa pic din picioare cand il vad ca inchide ochii - asa in fund!!! - se lasa cu capul in fata pana ajunge cu el intre picioare si se culca :O insa cand sa-l duc in patut se trezea si iar urla. Cum il duceam pe canapea, somn in fund, iar in patut urlat. Am zis ca ori eu is nebuna ori copchilu' asta nu e normal. Am mai stat vreo juma de ora asa - el cu ochii inchisi, in fund, se juca cu o pelinca, dar nici ca se culca. Pana la urma l-am luat pur si simplu si l-am pus in patut, s-a pus pe urlat vreo 10 min si a adormit - cred ca era mult prea obosit, apoi dupa o ora iar urlat si iar l-am lasat asa si a adormit la loc in 5-10 min. Sincer va spun ca eram prea terminata mai ales ca orice faceam el oricum urla. Abia pe la 2 i-am dat san ca urla, apoi la 4, apoi trezirea de tot la 7.
Noroc ca a plecat Bogdan mai tarziu la job si am dormit de la 7 jumate la 9 si sunt ceva mai ok.
Acum sunt pur si simplu :O treburile astea or fi de la masele? Nici nu vreau sa ma gandesc cate masele tre sa ii iasa, plus caninii, deja ma gandesc ca minim 6 luni de acum incolo tre sa traiesc cu 2 ore de somn din 24. Partea cea mai naspa e ca de obosita ce sunt imi ia o ora sa adorm si de bine ce adorm ori visez si ma trezesc ori urla el :(

Milagros
23.09.2010, 10:31:03

Se pare ca de la vaccin fu...vai da ce spaima am tras, am zis ca il pierd :((

Fatah, saracuta, n-o fa gasca. A plans? Acusica incepem si noi sezonul juliturilor.

@Anmari: Varul meu are un copilas de 1 an jumate si tot asa, cand nu obtine ce vrea, se pune pe burta si se da cu capu' de pamant si bate si cu mainile si picioarele si urla cu lacrimi. Daca nu il baga nimeni in seama, cam in 10min e gata shoul si el e vesel iar.

Milagros
23.09.2010, 10:32:12

Ooof, micul, astia doi s-au vorbit?
Fata, da cu capu' sa batuceasca cucuiul, nimic nu stii >:D<>:D<

claudelle
23.09.2010, 10:46:56
Neatza fetele,

Milagros ma bucur ca ati scapat de febra...stiu ce groaznic e, si noi am patit-o inainte sa mergem in Grecia...va povestisem. A avut dreptate Roxana ca se putea sa fi fost de la gat si asa a fost, ne-a zis pediatra.....

O intrebare,.....imi puteti recomanda un cardiolog bun?

AnaM
23.09.2010, 10:48:49
Neatza fetele,

Milagros ma bucur ca ati scapat de febra...stiu ce groaznic e, si noi am patit-o inainte sa mergem in Grecia...va povestisem. A avut dreptate Roxana ca se putea sa fi fost de la gat si asa a fost, ne-a zis pediatra.....

O intrebare,.....imi puteti recomanda un cardiolog bun?
De bebici sau de oameni mari?

claudelle
23.09.2010, 11:01:53
De bebici sau de oameni mari?

Pentru mine.

AnaM
23.09.2010, 11:06:40
Pentru mine.
Ai mei au mers la dr. Tinica, Dr. Georgescu (ea, ca el s-a prapadit), mai stiu de doctorita Grecu ca e f buna...
Toti la Parhon.

claudelle
23.09.2010, 11:07:56
Ai mei au mers la dr. Tinica, Dr. Georgescu (ea, ca el s-a prapadit), mai stiu de doctorita Grecu ca e f buna...
Toti la Parhon.

De dr Sascau ce stii?

Mersi:*

eliana
23.09.2010, 11:19:26
De dr Sascau ce stii?

Mersi:*

Sascau e f ok. Tinica e mai mult pe cardio interventionala, Mihaela Grecu pe electrofiziologie (tulburari de ritm, ablatii etc). Prof. Arsenescu Georgescu din punctul meu de vedere nu se justifica decat daca vrei sa obtii vreo internare in clinica, ceea ce nu cred ca e cazul. In concluzie, eu zic sa te duci la Radu Sascau - merge in privat pe Independentei, la Top Medical, sau in Podu Ros, pe langa rest Cotnari, la Preventis.

eliana
23.09.2010, 11:22:38
buna dimineata mamicutze! eram curioasa de ce luati cezarete si nu metode de contraceptie tip bariera? din cate stiu AC dauneaza foarte mult organismului ! cica e ca o furtuna in organism!
Eu iau Cerazette pt ca imi e mai comod asa. Inainte am luat Diane ani buni, pe cand ma suspectau de ovare polichistice, apoi am luat Logest, si pe ambele le-am tolerat f bine, fara nici o furtuna :) fiecare cu toleranta lui.