PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

gabriela_rgh
17.06.2009, 16:35:50
Daca as avea bani as veni si maine ;)), normal ca vin in Iasi (e orasul meu natal ;-)).
Ce frumoase sunteti amandoua!
Si ce frumos zambeste dragutza ta!:x :x :x :x

Ligia_b
17.06.2009, 16:37:23
Ce frumoase sunteti amandoua!
Si ce frumos zambeste dragutza ta!:x :x :x :x

Multumim, acusi te vad zambind si pe tine cu testul pozitiv in mana <:-P

biutzaxx
17.06.2009, 16:48:32
Daca as avea bani as veni si maine ;)), normal ca vin in Iasi (e orasul meu natal ;-)).
super!! cand vii? cateva dintre noi o sa vina cu bebeii la intalnire :D

gabriela_rgh
17.06.2009, 17:06:08
:)>-
Multumim, acusi te vad zambind si pe tine cu testul pozitiv in mana <:-P
ce bine ar fi:)!
Uitandu-ma prin pozele voastre am observat ca ti-ai revenit super dupa nastere!:)>-

Ligia_b
17.06.2009, 17:11:27
:)>-
ce bine ar fi:)!
Uitandu-ma prin pozele voastre am observat ca ti-ai revenit super dupa nastere!:)>-

Psihic mi-am revenit, fizic mai am mult de lucrat. Am 14 kg in plus si greu se mai duc. Nu mai vorbesc de burtica de luna a 5-a :))

Ligia_b
17.06.2009, 17:13:47
super!! cand vii? cateva dintre noi o sa vina cu bebeii la intalnire :D

Nu stiu exact. Oricum nu cred ca reusim in august. Ma gandesc ca poate anul viitor in vara desi eu visez de Craciun. Stam cam rau cu banii de cand eu nu mai lucrez.

biutzaxx
17.06.2009, 17:31:43
Nu stiu exact. Oricum nu cred ca reusim in august. Ma gandesc ca poate anul viitor in vara desi eu visez de Craciun. Stam cam rau cu banii de cand eu nu mai lucrez.
:(
si cand incepi lucrul?

Ligia_b
17.06.2009, 17:40:00
:(
si cand incepi lucrul?

Nu-l mai incep ca nu am cu cine o lasa pe Melissa si as vrea ca cel putin pana la 2 ani sa stau acasa cu ea. La 3 ani intra la gradinita si imi v-a fi mai usor sa-mi gasesc de lucru..asta daca inttre tim nu apare vreun bebe2 ;;)

AnaM
17.06.2009, 19:15:19
deci astepti sa se rupa apa sau sa stabileasca dr data? din dop ai mai eliminat?

Eu nu astept nimic, dr. nu stiu ce asteapta :))
Probabil asteapta sa fac minim 38 saptamani... Cred ca vrea sa-l scoata cat mai aproape de DPN-ul cronologic, dar eu m-as duce si maine sa nasc :( Ies rar din casa din cauza durerilor inghinale...

Din dop n-am mai eliminat nimic :-s

Azi toata ziua s-a foit Tudor, mi s-a si luat respiratia de cateva ori. Tre sa fiu atenta la cum ma misc, ca ma trezesc cu junghiuri in toate partile :-w Imi apasa si pe diafragma sau pe stomac, nush pe ce, de simt mereu ca am ceva in gat... Oh, the joys of pregnancy :D

Cateodata vreau sa mi se rupa apa si gata, sa nasc, dar pe de alta parte mi-e groaznic de frica de acel moment, ca totul s-ar derula pe fast forward si mi-e frica din graba sa nu uit chestii esentiale pt spital, si mi-e si mai frica sa nu se intample noaptea, sa nu-mi iau injuraturi de la dr. :D

Daca nu ma programeaza nici sambata asta, nu stiu ce ma fac... Mi-e nu stiu cum sa apelez la cunostinte, nu vreau s-o presez sa-mi faca operatie mai repede daca dr. nu vrea...

AnaM
17.06.2009, 19:17:23
Ciao fetele,
de 2 zile va citesc si vreau sa felicit toate burticile pt burticile lor :*
Abia astept sa putem veni in tara sa facem o intalnire ca-n povesti =))

Te asteptam cu drag >:D< >:D< Multumim :*

Spune-mi, ai cummva o verisoara pe nume Flavia? (26 de ani)

Ligia_b
17.06.2009, 20:10:44
Te asteptam cu drag >:D< >:D< Multumim :*

Spune-mi, ai cummva o verisoara pe nume Flavia? (26 de ani)

Nu:D vreo legatura cu numele de familie?

miKA24
17.06.2009, 20:19:04
Ma alaturi si eu galeriei Ana!

Tudorel hai ca nici nu stii ce mamik frumoasa ai!
:rocking: :rocking:

P.S Ana te admir pentru informatii si curaj!>:D< >:D< >:D<

completez si eu galeria pentru Ana si Tudorel!!!! <:-P<:-P<:-P:rockon::rockon:
(numa' sa nu ragusim de tot pana vine Tudor ;)))
ma gandeam la copiii care pun tot felul de intrebari nebunesti si care te lasa mut, fara replica... cred ca tu, Ana, vei fi una din mamicile foarte pregatite din acest p.d.vedere.. vei avea raspuns la orice... :))
cat despre curaj, sigur ca ai si vei avea... numai gandul la puiutul tau cata putere iti da;

Gabi: ti-au mai zis si fetele, dar iti zic si eu sa nu-ti pierzi speranta... sunt sanse mari sa fie bebe (nu mai zic ca mie mi-au venit si uratii si tot mi-am mai facut un test de sarcina8-}:-w);
>:D<>:D<>:D<

AnaM
17.06.2009, 20:26:06
Nu:D vreo legatura cu numele de familie?

Nu... Am o fosta colega de liceu (de fapt clasele 5-10), foarte buna prietena de-a mea, baptista, care are doua verisoare, surori, cam de varsta noastra, si mi-a spus ca una din ele locuieste in Italia (si ea a plecat in Italia cand eram in clasa a 11-a), si ca are un bebe de cateva luni ;)) M-am gandit ca poate e lumea mica ;))

AnaM
17.06.2009, 20:28:23
completez si eu galeria pentru Ana si Tudorel!!!! <:-P<:-P<:-P:rockon::rockon:
(numa' sa nu ragusim de tot pana vine Tudor ;)))
ma gandeam la copiii care pun tot felul de intrebari nebunesti si care te lasa mut, fara replica... cred ca tu, Ana, vei fi una din mamicile foarte pregatite din acest p.d.vedere.. vei avea raspuns la orice... :))
cat despre curaj, sigur ca ai si vei avea... numai gandul la puiutul tau cata putere iti da

^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ >:D< >:D< 8-}
Multumesc, mika, sper sa nu va bateti gura prea mult si sa va auda repede flacaul ;)) :D

Sa te-auda Dumnezeu si sa fie totul bine :*

alexa_bubu
17.06.2009, 20:30:43
hai Tudor!!!!:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: Miresicile vor sa vada ingerashul lui mami si al lui tati!!!!!!!:Y :A :A :rockon: :rockon:
abia te asteptam!!!!:rocking: :gen_12: :gen_12:

AnaM
17.06.2009, 20:35:32
hai Tudor!!!!:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: Miresicile vor sa vada ingerashul lui mami si al lui tati!!!!!!!:Y :A :A :rockon: :rockon:
abia te asteptam!!!!:rocking: :gen_12: :gen_12:

Yuhuuuuuuuuuuuuuuuuuu! :madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: <:-P

Multumim!!!!!!!!!!!!!

Monolog cu Tudor: Hai mai pui, nu vezi ca si fetele vor sa te cunoasca?
=))

alexa_bubu
17.06.2009, 20:37:36
Yuhuuuuuuuuuuuuuuuuuu! :madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: <:-P

Multumim!!!!!!!!!!!!!

Monolog cu Tudor: Hai mai pui, nu vezi ca si fetele vor sa te cunoasca?
=))
mi s-a facut pielea de gaina cand am citit....cred ca te simti cea mai implinita femeie din lume...>:D< >:D<

alinutza20
17.06.2009, 20:43:40
Probabil asteapta sa fac minim 38 saptamani... Cred ca vrea sa-l scoata cat mai aproape de DPN-ul cronologic, dar eu m-as duce si maine sa nasc :( Ies rar din casa din cauza durerilor inghinale...

Azi toata ziua s-a foit Tudor, mi s-a si luat respiratia de cateva ori. Tre sa fiu atenta la cum ma misc, ca ma trezesc cu junghiuri in toate partile :-w Imi apasa si pe diafragma sau pe stomac, nush pe ce, de simt mereu ca am ceva in gat... Oh, the joys of pregnancy :D

Cateodata vreau sa mi se rupa apa si gata, sa nasc, dar pe de alta parte mi-e groaznic de frica de acel moment, ca totul s-ar derula pe fast forward si mi-e frica din graba sa nu uit chestii esentiale pt spital, si mi-e si mai frica sa nu se intample noaptea, sa nu-mi iau injuraturi de la dr. :D

Daca nu ma programeaza nici sambata asta, nu stiu ce ma fac... Mi-e nu stiu cum sa apelez la cunostinte, nu vreau s-o presez sa-mi faca operatie mai repede daca dr. nu vrea...

am fost eu astazi la eco... 38+... nici nu ma asteptam sa nu ma programeze..:( k si tine de altfel... dar nu... mai asteptam.. asta este... asteptam k altceva n-am ce face...
si mie mi-e frica sa nu se declanseze noaptea... ea m-a asigurat ca vine... sper sa fie asa... asteptarea asta ma omoara...
:*:*:*:*

Ligia_b
17.06.2009, 20:47:21
Nu... Am o fosta colega de liceu (de fapt clasele 5-10), foarte buna prietena de-a mea, baptista, care are doua verisoare, surori, cam de varsta noastra, si mi-a spus ca una din ele locuieste in Italia (si ea a plecat in Italia cand eram in clasa a 11-a), si ca are un bebe de cateva luni ;)) M-am gandit ca poate e lumea mica ;))

Nu, nici o legatura. Oricum e mica lumea ;-)

Hai ca fac si eu galerie dar nu lui Tudorel ca el e pregatit sunt sigura ci medicului sa te programeze odata pt nastere ;))<:-P<:-P

alexa_bubu
17.06.2009, 20:49:27
am fost eu astazi la eco... 38+... nici nu ma asteptam sa nu ma programeze..:( k si tine de altfel... dar nu... mai asteptam.. asta este... asteptam k altceva n-am ce face...
si mie mi-e frica sa nu se declanseze noaptea... ea m-a asigurat ca vine... sper sa fie asa... asteptarea asta ma omoara...
eu speram sa imi zici ca pana la sf saptamanii o tii pe bebelina in brate....dar, cine stie....poate vine cand are ea chef....
hai ca fac galerie si ptr tine.....
Hai Monicutza frumushica:love: :love: :gen_19: :gen_19: :A :A
Mami e asa nerabdatoare sa te tina in brate!!!:gen_17: :gen_17: :gen_17: :gen_17:

alinutza20
17.06.2009, 20:53:10
eu speram sa imi zici ca pana la sf saptamanii o tii pe bebelina in brate....dar, cine stie....poate vine cand are ea chef....
hai ca fac galerie si ptr tine.....
Hai Monicutza frumushica:love: :love: :gen_19: :gen_19: :A :A
Mami e asa nerabdatoare sa te tina in brate!!!:gen_17: :gen_17: :gen_17: :gen_17:

da... si eu speram s-o tin in brate... insa nu se stie :D poate poate... dak va mai aude si pe voi... poate vrea :x
pupici :*:*

roxienea
17.06.2009, 20:56:52
Fetelor, citesc si eu pe aici si mi se face pielea de gaina cand vad ce scrieti!!! ;;) Nu pot decat sa imi inchipui cat de fericite puteti fi!!! ;)) :love:Pup toate mamicile frumoase si abia astept sa ma alatur si eu clubului!!! >:D< ;))

stefania_a
17.06.2009, 21:02:30
Fetelor, citesc si eu pe aici si mi se face pielea de gaina cand vad ce scrieti!!! ;;) Nu pot decat sa imi inchipui cat de fericite puteti fi!!! ;)) :love:Pup toate mamicile frumoase si abia astept sa ma alatur si eu clubului!!! >:D< ;))

deci ai gandirui serioase in viitorul apropiat:D

Milagros
17.06.2009, 21:20:52

Haideeee bah, doar in perioada sarcinii corpul femeii se simte cel mai bine (citata din doctora mea ;))). Cu greturi, ameteli, dureri de ficat, inghinale, de cap...si bebei incapatanati care se lasa asteptati. Super!! :-$

Pup sa treaca durerea si.... HAI AFARA BEBE TUDOR!!!!!

AnaM
17.06.2009, 21:33:27
:*:*

Nu-mi place deoc ce citesc nici la tine :-s
Uffffff >:D<
O sa incercsa-mi iau si sotul la urmatoarea monitorizare, poate i se face mila de noi :D

Hai ca fac si eu galerie dar nu lui Tudorel ca el e pregatit sunt sigura ci medicului sa te programeze odata pt nastere ;))<:-P

Da, buna idee, uite o premiera, facem galerie doctorului =))
Hai domnisoara doctor, fie-va mila de mine&familie :A :A :A

Haideeee bah, doar in perioada sarcinii corpul femeii se simte cel mai bine (citata din doctora mea ;))). Cu greturi, ameteli, dureri de ficat, inghinale, de cap...si bebei incapatanati care se lasa asteptati. Super!! :-$

Pup sa treaca durerea si.... HAI AFARA BEBE TUDOR!!!!!

Yuhuuuu =)) :* :*
Hai bebe Tudorrrrrrrrrrrrr :))

M-as apuca de urcat scari, da' mi-e ca n-o sa aiba efect decat asupra plamanilor mei :))
Sau sa il iau la o partida de iubirica rostogolita pe sot? :-"

alinutza20
17.06.2009, 21:38:20
cred k faza cu iubirea rostogolita face mai mult decat urcatul scarilor :))... m-ai inveselit nitel :)... cum eu n-am voie de iubire... raman cu scarile :))
pupici si hai afara bebeiiiiiiiiiiiiiiii !!!!!!!!!!!

Anmari
17.06.2009, 22:01:40
Vai fetelor ma apuca si plansul si rasul in acelasi timp cand va citesc :(( :D ... ma tem si eu sa nu fiu ca voi ... eu sper sa ma programeze doctorita prin sapt 38 ca de pe acum nu mai rezit ... AnaM eu deja am simptomele tale: dureri inghinale, lovituri la ficat si asezat cu piciorusul pe ovarul stang, lovituri numai in partea dreapta laterala a buricului de ma termina, abia rasuflu, nu ma mai pot da jos din pat fara durere, nu mai dorm noptile, ma trezesc la 5 si umblu ca nebuna prin casa :(( .... si eu mai am ceva saptamani pana sa fie termenul final ...

Asa ca-ti tin galerie din toata inima: Hai Tudor mami, iesi sa vezi ce mami frumoasa te astepta mandra de tine ;-)

Si ptr alinutza20 facem galerie: nu stiu cum o chema (daca am retinut bine e fetita :-\ ) dar Hai bebelina sa o vedem pe mami ;-)

AnaM
17.06.2009, 22:12:37
cred k faza cu iubirea rostogolita face mai mult decat urcatul scarilor :))... m-ai inveselit nitel :)... cum eu n-am voie de iubire... raman cu scarile :))
pupici si hai afara bebeiiiiiiiiiiiiiiii !!!!!!!!!!!

Ei cum nu? :-" Ce se poate intampla "rau" decat sa se rupa apa? =))
Sau e vorba de contractii?

Pupici si haideti afara, Tudor si bebelina de Alina :A :A :D

Asa ca-ti tin galerie din toata inima: Hai Tudor mami, iesi sa vezi ce mami frumoasa te astepta mandra de tine ;-)

Multumimmmmm!!!!!!!! Asa e, Tudor, mami si tati (si inca vreo XXXX persoane :)) + miresicile scumpe!) te asteapta!!!!!
Sarcina usoara, Anmari :-s

Anmari
17.06.2009, 22:15:36
Ei cum nu? :-" Ce se poate intampla "rau" decat sa se rupa apa? =))
Sau e vorba de contractii?

Pupici si haideti afara, Tudor si bebelina de Alina :A :A :D

Multumimmmmm!!!!!!!! Asa e, Tudor, mami si tati (si inca vreo XXXX persoane :)) + miresicile scumpe!) te asteapta!!!!!
Sarcina usoara, Anmari :-s

Multumesc mult .. abia astept povestirile tale din spital :D ... sunt sigure ca vor fi amuzante :D si pline de invataminte ;-)

AnaM
17.06.2009, 22:17:24
Multumesc mult .. abia astept povestirile tale din spital :D ... sunt sigure ca vor fi amuzante :D si pline de invataminte ;-)

Iti dai seama ca "vars" toate ponturile aici :)) :))

Ligia_b
17.06.2009, 22:41:13
Iti dai seama ca "vars" toate ponturile aici :)) :))

Mi-a venit in minte o intrebare: In Iasi unde se poate naste? La Cuza Voda, si in rest? Sunt si maternitati private ca in Bucuresti sau obligatoriu la aia de stat? Sunt 6 ani de cand nu am mai fost in Iasi cred ca s-au schimbat multe....mai exista patiseria Oana (parca asa se numea...imi amintesc ca aveau o prajitura buna =P~ Specialitate Oana) in Podul Ros?

biutzaxx
17.06.2009, 23:29:56
Hai Tudorel buburel afara!! ca te asteapta o mami si un tati nerabdatori si o camera de vis !!8-}
Hai Monicutza de Alinutza afara!! (parca asa am inteles ca o cheama, nu?)

parca vad ca va tineti de mana prin maternitate si va ajutati una pe alta prin salon :-p
sa fie sarcina usoara cat mai e din ea .. si sa nu uitati sa ne anuntati si pe noi cand va internati...
eu una abia astept sa va vad cu puii acasa , deja am emotii :-SS

si intrebare : banii de prenatal unde intra? de unde ii iau? intra pe cardul de salariu??

Green_Eyes
18.06.2009, 09:31:13
Hai Tudorel buburel afara!! ca te asteapta o mami si un tati nerabdatori si o camera de vis !!8-}

parca vad ca va tineti de mana prin maternitate si va ajutati una pe alta prin salon :-p
sa fie sarcina usoara cat mai e din ea .. si sa nu uitati sa ne anuntati si pe noi cand va internati...

si intrebare : banii de prenatal unde intra? de unde ii iau? intra pe cardul de salariu??

Eu i-am primit pe cardul de salariu, bineinteles.

Of, mai fetelor, nu mai stiu ce sa mai cred.. cateodata sunt extrem de ingrijorata, mi-a facut varza nervii feciorul asta al meu... am avut si am in continuare cea mai usoara sarcina posibila, in schimb sunt ultra stresata de faptul ca il simt foarte putin si atunci e tare finut...nu mai stiu ce sa fac, incerc sa ma consolez cu ideea ca poate asa e el, cuminte si atat.. insa parca ceva nu mi se pare in regula.. sper sa fie sanatos si sa nu fie nici o problema! Na ca m-am descarcat si eu putin:-<

Anmari
18.06.2009, 09:52:28

Of, mai fetelor, nu mai stiu ce sa mai cred.. cateodata sunt extrem de ingrijorata, mi-a facut varza nervii feciorul asta al meu... am avut si am in continuare cea mai usoara sarcina posibila, in schimb sunt ultra stresata de faptul ca il simt foarte putin si atunci e tare finut...nu mai stiu ce sa fac, incerc sa ma consolez cu ideea ca poate asa e el, cuminte si atat.. insa parca ceva nu mi se pare in regula.. sper sa fie sanatos si sa nu fie nici o problema! Na ca m-am descarcat si eu putin:-<

Poti sa ai mult lichid amniotic si atunci nu prea ai cum sa-l simti asa tare pt ca el face valuri si tu simti numai asa niste chestii minore ;)) ... daca doctorita ti-a spus ca e ok la ecograf nu ai de ce sa te ingrijorezi ... las ca e mai bine asa decat sa tot sari de pe scaun cand iti da una la ficat sau cand sta pe vreun ovar cum face fiica-mea :-w

AnaM
18.06.2009, 10:01:06
Mi-a venit in minte o intrebare: In Iasi unde se poate naste? La Cuza Voda, si in rest? Sunt si maternitati private ca in Bucuresti sau obligatoriu la aia de stat? Sunt 6 ani de cand nu am mai fost in Iasi cred ca s-au schimbat multe....mai exista patiseria Oana (parca asa se numea...imi amintesc ca aveau o prajitura buna =P~ Specialitate Oana) in Podul Ros?

Doar la Cuza Voda si la Elena Doamna (astea sunt maternitati) :)
Pe vremea lui Ceasca se putea naste si la alte spitale, eu una trebuia sa ma nasca la Parhon, in Copou (unde acum e Centrul de Cardiologie) ;))

Trebuia sa construiasca Medlife-ul un spital privat anul trecut, dar n-au mai avut fonduri. Anul asta in toamna ar trebui sa se deschida tot o clinica privata a unui om de afaceri din Iasi, dar cine stie cat va dura, de fapt :)

De Patiseria Oana nu stiu nimic, dar sunt si altele foarte foarte bune =P~

Banii pe pre&post natal ti-i da angajatorul tau, el urmand sa si-i deconteze de la CAS. Eu am primit deja pe o luna (tot in doua transe, avans si lichidare), si am primit mai mare ca salariul :D
I-am primit pe acelasi card de salariu :)

Iubita, i-ai comunicat temerile tale si doctoritei?
Incearca sa stai linistita, e foarte posibil sa fie el un pui linistit si sa-ti faca viata amara mai apoi de agitat ce e :)) Am o cunostinta care e in situatia asta.
Daca dr. a vazut ca totul e in regula (in limita in care poate arata un ecograf), nu te speria. Eu am incredere in dr. :*

gabriela_rgh
18.06.2009, 10:02:45

Pupicei la bebe cumintel!
Ai vb cu doctorul tau?La eco au iesit toate ok?
Daca da eu zic sa nu iti faci griji prea mari pentru ca Doamne Doamne are grija si de ingerasul tau!>:D< >:D<

biutzaxx
18.06.2009, 10:12:48
Banii pe pre&post natal ti-i da angajatorul tau, el urmand sa si-i deconteze de la CAS. Eu am primit deja pe o luna (tot in doua transe, avans si lichidare), si am primit mai mare ca salariul :D
I-am primit pe acelasi card de salariu :)

dar e 85% din brut, nu?? :D
si l-ai primit in ziua de salariu??

alinutza20
18.06.2009, 10:22:44

multumesc fetele... davad k nu are nici un gand #:-S
intradevar monica o cheama [pe gaza mea si ar fi super sa ma intalnesc cu ana pe la maternitate... ceea ce e f posibil ptr k avem acelas termen (cu diferenta de o zi )
sa de d-zeu sa fie sarcina usoara cat o mai fi (foarte putin speram noi:D)... si............ sa continuam cu galeriaaaaaaaaaa <:-P <:-P
hai afara tudor!!!!!!!!! hai afara monica sa vezi ce scump e tudor!!!!!!!!! :)):))

am sa postez si eu mai incolo niste pozici dar sa fac ochi nitel :D

pup la burtici :*:*:*

alinutza20
18.06.2009, 10:27:33

da e 85% din brut... dar nu se scad asa multe dari la stat ca atunci cand efectiv lucrezi de aceea iese mai maricel:D... plus k e 85% din media pe ultimele 6 luni a brutului... asa ca dak ai avut mariri de salariu si mai bine:D
mie mi-au intrat pe o luna dar toti odata in ziua de lichidare... acum... cred ca depinde de angajator :)
raspund cu placere si la alte intrebari ca vin din domeniu :)

biutzaxx
18.06.2009, 10:41:02
da e 85% din brut... dar nu se scad asa multe dari la stat ca atunci cand efectiv lucrezi de aceea iese mai maricel:D... plus k e 85% din media pe ultimele 6 luni a brutului... asa ca dak ai avut mariri de salariu si mai bine:D
mie mi-au intrat pe o luna dar toti odata in ziua de lichidare... acum... cred ca depinde de angajator :)
raspund cu placere si la alte intrebari ca vin din domeniu :)

cum toti odata?? pe toate lunile??

eu primesc salariul o data pe luna, nu avans si lichidare..

Hai Monica , hai Tudorel !!! <:-P <:-P <:-P <:-P

cate sapt si acte zile ai exact??

gabriela_rgh
18.06.2009, 10:58:39
Intru si eu in galerie din nou!:D :D :D

Hai Monica! Hai Tudor! mamicile abia asteapta sa va tina in brate!:rocking: :rocking:

Pupici la burtici!>:D< >:D< >:D<

alinutza20
18.06.2009, 10:58:59
cum toti odata?? pe toate lunile??

eu primesc salariul o data pe luna, nu avans si lichidare..

Hai Monica , hai Tudorel !!! <:-P <:-P <:-P <:-P

cate sapt si acte zile ai exact??

aaa pai la asta ma refeream :) nu avans si lichidare separat... ca eu primeam separat iar acum i-am primit cumulat in ziua de lichidare... in nici un caz pe toate lunile:)) o sa avem noi de asteptat cand o sa trebuiasca sa-i primim pe cei de la stat:))

am 38 de sapt si 2 zile azi:D... as pune si un ticker dak nu mi-ar arata mereu invalid file:))

hai bebelusiiiiiiii!!!!!!!!!!

sotul meu isi programase concediu sapt viitoare=)) e cam ofticat... ma tot intreaba... numic nimic? o durere ceva? =))

:*:*:*

alinutza20
18.06.2009, 11:00:20
Intru si eu in galerie din nou!:D :D :D

Hai Monica! Hai Tudor! mamicile abia asteapta sa va tina in brate!:rocking: :rocking:

Pupici la burtici!>:D< >:D< >:D<

cu cat mai multe cu atat mai bine :D... cu toate k nu prea se simt din cate se pare:))

AnaM
18.06.2009, 11:22:07

Eu ii primesc exact cum primeam salariul,avans si lichidare, 1 si 15 ale lunii. Tuvei primi, probabil, precum salariul, toti odata.
Da, e 85% din brut <:-P

multumesc fetele... davad k nu are nici un gand #:-S
intradevar monica o cheama [pe gaza mea si ar fi super sa ma intalnesc cu ana pe la maternitate... ceea ce e f posibil ptr k avem acelas termen (cu diferenta de o zi )
sa de d-zeu sa fie sarcina usoara cat o mai fi (foarte putin speram noi:D)... si............ sa continuam cu galeriaaaaaaaaaa <:-P <:-P
hai afara tudor!!!!!!!!! hai afara monica sa vezi ce scump e tudor!!!!!!!!! :)):))

am sa postez si eu mai incolo niste pozici dar sa fac ochi nitel :D

pup la burtici :*:*:*

Daaaaa, ar fi super sa ne intalnim in maternitate <:-P (cat mai curand [-o< )

Hai Tudor, hai Monica!!!!!!!!!!!! :A :A Hai puilor si frumosilor!!!!!!!!!

Tudor doarme... Nici un semn ca vrea sa iasa :-w

Corectie... tocmai s-a foit, si mi-a deranjat vezica =))

Butterfly87
18.06.2009, 11:23:21

vei vedea ca va fi totul bine..fii optimista k ii dai si bebelului starea ta de neliniste!!<:-P :*

Butterfly87
18.06.2009, 11:24:27
hai afara tudor!!!!!!!!! hai afara monica ..k va asteapta minunate familii si mamici nerabdatoare!!<:-P :*

AnaM
18.06.2009, 11:28:27
hai afara tudor!!!!!!!!! hai afara monica ..k va asteapta minunate familii si mamici nerabdatoare!!<:-P :*

<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

Hadiiiiii uaaaaaaaaaaaaaiiiii!!!!!!!!

:gen_08: :gen_08: :gen_08: :gen_08: :gen_08:

biutzaxx
18.06.2009, 11:47:30

pai vb cu el, poate iese, da-i la fund ! ;))

eu azi dadeam usurel cu degetul in burtica si el imi raspundea la fel, se certa cu mine, sau dialogam ;)) .. sotului nu-i venea sa creada ;))

Ligia_b
18.06.2009, 11:48:33
Ana :*

Eu tot continui galeria pt medicii care mai asteapta :D

Dar hai si un pic pt bebei :-p Hai Tudor !!!!<:-P<:-P<:-P Hai Monica !!! (daca am inteles bine numele) <:-P<:-P<:-P

alinutza20
18.06.2009, 12:02:02

deci cam asa... k ne milogim degeaba :))

hadiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii uaaaaaaaaaaaaiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

si asta mica a mea parca e nush cum... sapt trecuta ma rugam sa mai stea sa mai ia putin in greutate si acu are o leneeeeeeeee abia ce se misca de colo colo... parca dinadins face... ma mananca sa ies la o plimbare:D:D:D

abia astept ziua de sambata sa vad dak te programeaza... dak da... presimt c-o sa ma doara burta =))=)) doar n-om ramane noi in urma=))=))

alinutza20
18.06.2009, 12:15:47
poze cu burtoi de 38 si 2 zile...
va rog sa ignorati totalmente fatza care e in reparatii capitale :-$ :-$ :-$

AnaM
18.06.2009, 12:24:39
deci cam asa... k ne milogim degeaba :))

hadiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii uaaaaaaaaaaaaiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

si asta mica a mea parca e nush cum... sapt trecuta ma rugam sa mai stea sa mai ia putin in greutate si acu are o leneeeeeeeee abia ce se misca de colo colo... parca dinadins face... ma mananca sa ies la o plimbare:D:D:D

abia astept ziua de sambata sa vad dak te programeaza... dak da... presimt c-o sa ma doara burta =))=)) doar n-om ramane noi in urma=))=))

=)) =)) Ce tare ai fost =))
Cred ca ies si eu din casa la o plimbare si sa-mi duc si concediul mdical la munca :D Ca daca stau cu cracii-n sus prin casa, nu se intampla nimic, vad :-w :D

Sper si eu sa ma programeze sambata, desi am o vaga presimtire ca nu prea osa vrea nici atunci :(( Ah, silly me, si eu care speram de pe la 35-36 sapt sa ma programeze :-s Se pare ca nu cunosc "mersul" lucrurilor...

Bre, ai o burtica tare frumoasa si finutza, numai eu car ditamai casoiul dupa mine? :)) Si asa la ticker zice ca-s cat casa (chiar mai mare) :))

alinutza20
18.06.2009, 12:33:23
Bre, ai o burtica tare frumoasa si finutza, numai eu car ditamai casoiul dupa mine? :)) Si asa la ticker zice ca-s cat casa (chiar mai mare) :))[/quote]

=))=)) nu observasem ce scrie la ticker =))... asa-s baieteii... mai maricei :)
ma saturasem sa-mi zica toata lumea...vaaaaaaaaaiiiiiiiiiiiiiii ce burta mica ai!!!!!!!:-< :-< acu pe ultima suta ce a crescut...

roxienea
18.06.2009, 12:34:21
deci ai gandirui serioase in viitorul apropiat:D
Mmm, cam asa ceva...nu chiar f repede..dar acusica..;))

biutzaxx
18.06.2009, 12:36:33
ce bine arati si ce burtica faina 8-} 8-} 8-} 8-}
nu ai nici o sunculitza nimic, si nici apa nu se vede ca ai retinut , super! :)>- :)>-

biutzaxx
18.06.2009, 12:37:59
=)) =)) Ce tare ai fost =))
Cred ca ies si eu din casa la o plimbare si sa-mi duc si concediul mdical la munca :D Ca daca stau cu cracii-n sus prin casa, nu se intampla nimic, vad :-w :D

Sper si eu sa ma programeze sambata, desi am o vaga presimtire ca nu prea osa vrea nici atunci :(( Ah, silly me, si eu care speram de pe la 35-36 sapt sa ma programeze :-s Se pare ca nu cunosc "mersul" lucrurilor...

Bre, ai o burtica tare frumoasa si finutza, numai eu car ditamai casoiul dupa mine? :)) Si asa la ticker zice ca-s cat casa (chiar mai mare) :))

apropo de tiker, ai hemoroizi?? :-"

AnaM
18.06.2009, 12:44:34
apropo de tiker, ai hemoroizi?? :-"

Mai, eu n-am avut hemoroizi in viata mea, dar de vreo o saptamana - doua simt o presiune mare si procedeul devine mai dificil... Pana azi, cand se pare ca procedeul a fost mai mult decat usor. L-)

Sorry ca v-am taiat apetitul :-"

Cert e ca de cand am burtoiul mare si tre sa dorm numai pa spate, asta "micu" imi striveste toate intestinele si tot ce mai e pe acolo, si vreo 3 sapt am fost foarte balonata dimineata. De cateva zile e muuuult mai ok, nu inteleg de ce, dar slava Domnului, ca aveam crampe dureroase :-SS

alinutza20
18.06.2009, 12:45:37
ce bine arati si ce burtica faina 8-} 8-} 8-} 8-}
nu ai nici o sunculitza nimic, si nici apa nu se vede ca ai retinut , super! :)>- :)>-

eh... nu se vede dar am retinut de toate... insumand 22 kg:(:(... doar k eram destul de slaba inaite...
multumesc frumos:*:">

chiar asa ana...:D ai hemoroizi?:D:D

alinutza20
18.06.2009, 12:47:11
Mai, eu n-am avut hemoroizi in viata mea, dar de vreo o saptamana - doua simt o presiune mare si procedeul devine mai dificil... Pana azi, cand se pare ca procedeul a fost mai mult decat usor. L-)

Cert e ca de cand am burtoiul mare si tre sa dorm numai pa spate, asta "micu" imi striveste toate intestinele si tot ce mai e pe acolo, si vreo 3 sapt am fost foarte balonata dimineata. De cateva zile e muuuult mai ok, nu inteleg de ce, dar slava Domnului, ca aveam crampe dureroase :-SS

noroc k am mancat inainte =))=))=))

glumesc of course :*:*

alibd
18.06.2009, 12:50:51

Super burtica! :)>- Nastere usoara!

alinutza20
18.06.2009, 13:00:54
Super burtica! :)>- Nastere usoara!

multumesc frumos! sper sa fie usoara... si cat mai curand:) :D

monique18virgo
18.06.2009, 13:07:35
salutare fetele>:D< .ma alatur si eu galeriei pt bebei<:-P .hai Tudor!!!!!!!!!<:-P <:-P :rocking: .hai Monica!!!!!!!!!!(pe mine tot Monica ma cheama asa ca poate ma asculta;)) ):rocking: va asteapta parintii asa ca ce mai stati;;)

Green_Eyes
18.06.2009, 13:39:07
Poti sa ai mult lichid amniotic si atunci nu prea ai cum sa-l simti asa tare pt ca el face valuri si tu simti numai asa niste chestii minore ;)) ... daca doctorita ti-a spus ca e ok la ecograf nu ai de ce sa te ingrijorezi ... las ca e mai bine asa decat sa tot sari de pe scaun cand iti da una la ficat sau cand sta pe vreun ovar cum face fiica-mea :-w

Saru'mana de incurajari!:*As vrea si eu din cand in cand un sut la ficat sa simt ca sunt insarcinata:D

Iubita, i-ai comunicat temerile tale si doctoritei?
Incearca sa stai linistita, e foarte posibil sa fie el un pui linistit si sa-ti faca viata amara mai apoi de agitat ce e . Am o cunostinta care e in situatia asta.
Daca dr. a vazut ca totul e in regula (in limita in care poate arata un ecograf), nu te speria. Eu am incredere in dr. :*

Nu i-am spus niciodata pentru ca mereu uitam..L-)Ma luam cu admiratul lui la ecografie sau cu alte intrebari legate de analize si nu mai apucam..
La ecografie, mi-a zis ca totul e ok.. >:D<
Mult a fost, putin a mai ramas.. ce va fi, va fi.

HAIDEEE, TUDOOOOR!

Pupicei la bebe cumintel!
Ai vb cu doctorul tau?La eco au iesit toate ok?
Daca da eu zic sa nu iti faci griji prea mari pentru ca Doamne Doamne are grija si de ingerasul tau!

Da, si eu sper ca e cuminte si atat. Nici macar nu mai am curaj sa le zic celor din jur ce cred eu ca toti ma fac panicoasa:D
Bafta si tie la control si spor la bebelit!>:D<

vei vedea ca va fi totul bine..fii optimista k ii dai si bebelului starea ta de neliniste!!<:-P :*

^:)^^:)^:*

Sexy burtix! Hai, Monicaaaa!<:-P<:-P<:-P

gabriela_rgh
18.06.2009, 13:48:41
Ce burtici vesele pe aici!
Imi place ca aveti un tonus bun si faceti haz de necaz!:* :* :*
Alina arati foarte bine si burtica e apetisanta foc!:-p
Ana clar nu esti cat o casa:))!
Hai bebe Tudor! Hai bebelina Monica!:D :D

biutzaxx
18.06.2009, 14:05:48

aha, pai nu cred ca mai faci hemoroizi..
nici eu nu am si ma streseaza ideea ca in sarcina pot aparea, mai ales in ultimul trim ...

alinutza20
18.06.2009, 14:10:13
ana tu la ce dr esti? k am uitat si mi-e cam lene sa caut in urma:D:D:D

Green_Eyes
18.06.2009, 14:16:39
ana tu la ce dr esti? k am uitat si mi-e cam lene sa caut in urma:D:D:D

Sorry ca raspund eu.. la dr. Mihalceanu, ca si mine:D Tu?

biutzaxx
18.06.2009, 14:17:08
multumesc frumos! sper sa fie usoara... si cat mai curand:) :D
cum nasti, ca am uitat, cezariana sau nat??

scuze ca mai intreb ce s-a discutat dar cred ca am devenit cam uituca :D cred ca e de la sarcina si sesiune #-o

alinutza20
18.06.2009, 14:25:31
Sorry ca raspund eu.. la dr. Mihalceanu, ca si mine:D Tu?

nici o problema... ma apucasem sa caut in urma... de plictiseala:D:))
eu cu dr. cojocaru...

finutza mea s-a nascut anul trecut cu mihalceanu :)

alinutza20
18.06.2009, 14:26:53
cum nasti, ca am uitat, cezariana sau nat??

scuze ca mai intreb ce s-a discutat dar cred ca am devenit cam uituca :D cred ca e de la sarcina si sesiune #-o

nu esti singura care are probleme cu memoria:)) cezariana fac k am placenta praevia... cu toate k chiar dak nu era cred k tot cezariana as fi facut cu toate k dr facea nazuri :)

alinutza20
18.06.2009, 14:28:09
in sfarsit am si eu ticker :)):));))

biutzaxx
18.06.2009, 14:32:40
in sfarsit am si eu ticker :)):));))
vad vad, acusi trebuie sa il schimbi \:D/

xxxxx
18.06.2009, 14:43:57
Fetili , fetili (Ana si Alina) wait for me!
Eu fac sambata 38 de saptamani si nu mai am rabdare, parca vad ca dupa ce nastem o sa spunem mai bine era cu ei in burtica.
Oare la eco ar putea vedea cam cat mai are de gand sa stea#-o :-? . Eu am maine dimineata programare, desi acum 2 saptamani mi-a zis ne vedem pe 19 daca nu nasti pana atunci.:[email protected]

Green_Eyes
18.06.2009, 14:52:16
nici o problema... ma apucasem sa caut in urma... de plictiseala:D:))
eu cu dr. cojocaru...

finutza mea s-a nascut anul trecut cu mihalceanu :)

Am fost si eu de cateva ori la dna Cojocaru inainte de sarcina.
Nastere usoara, fetelor!>:D<>:D<>:D<
Venim din urma!:D

alinutza20
18.06.2009, 15:27:19
Fetili , fetili (Ana si Alina) wait for me!
Eu fac sambata 38 de saptamani si nu mai am rabdare, parca vad ca dupa ce nastem o sa spunem mai bine era cu ei in burtica.
Oare la eco ar putea vedea cam cat mai are de gand sa stea#-o :-? . Eu am maine dimineata programare, desi acum 2 saptamani mi-a zis ne vedem pe 19 daca nu nasti pana atunci.:[email protected]

hai hai... ce stai... hai mai repede:)):))... si mie mi-a zis acu 2 sapt k ne vedem ptr internare k de atunci era f jos... am mai si facut injectii cu no-spa si... poftim cultura... nici internare nimic... nici asta mica nu mai vrea afara:)):))
si eu cred c-o sa ne plangem de mila da na... macar avem cui... una alteia =))=))=))

alinutza20
18.06.2009, 15:28:52
Am fost si eu de cateva ori la dna Cojocaru inainte de sarcina.
Nastere usoara, fetelor!>:D<>:D<>:D<
Venim din urma!:D

m-am inteles bine cu ea pe parcursul sarcinii... acuma na... sfarsitul e important... sa vedem ce-o fi... k n-am dat de nimeni care sa fi nascut cu ea k sa stiu mai multe :-SS :-SS :-SS ... oricum... curaj gaina...

Andrusca
18.06.2009, 15:55:19
Buna burticilor!
Celor care nu mai au rabdare le zic ce vorbeau asistentele prin maternitate: "stati mai fetelor linistite! ca de cand lucram aici n-a ramas nicio gravida cu burta...toate o sa nasteti la un moment dat!" =))

Eu am avut operatia la 39 sapt + 1 zi si daca nu trebuia intervenit, sunt sigura ca el mai statea pana pe la 40 de sapt. :D :D

Va tin pumnii si stati linistite ca se va intampla atunci cand trebuie! :)

miKA24
18.06.2009, 16:01:45
m-am inteles bine cu ea pe parcursul sarcinii... acuma na... sfarsitul e important... sa vedem ce-o fi... k n-am dat de nimeni care sa fi nascut cu ea k sa stiu mai multe :-SS :-SS :-SS ... oricum... curaj gaina...

Alina, tu te programai la Medis la dr. Cojocaru? tot asa greu se fac programarile, sau te cheama si in spital?

Milagros
18.06.2009, 16:04:45
Yuhuuuu =)) :* :*
Hai bebe Tudorrrrrrrrrrrrr :))

M-as apuca de urcat scari, da' mi-e ca n-o sa aiba efect decat asupra plamanilor mei :))
Sau sa il iau la o partida de iubirica rostogolita pe sot? :-"

Hih, ideea cu tavaleala nu ar fi asa rea, poate poate scoate Tudorica capul :"> o:-)

Milagros
18.06.2009, 16:05:53
Ce super poti sa arati!!! Eu la burduhoiul care il am deja (la 4 luni) cred ca voi arata asa in cel mult o luna jumate. La 7 luni sigur voi necesita transport cu macaraua, iar la 9 luni... Doamne ajuta. =))

xxxxx
18.06.2009, 16:06:10
hai hai... ce stai... hai mai repede:)):))... si mie mi-a zis acu 2 sapt k ne vedem ptr internare k de atunci era f jos... am mai si facut injectii cu no-spa si... poftim cultura... nici internare nimic... nici asta mica nu mai vrea afara:)):))
si eu cred c-o sa ne plangem de mila da na... macar avem cui... una alteia =))=))=))
Ei hai nu ma speria =)) Si al meu e jos de acum doua saptamani si aveam sperante sa iasa, dar vad ca e lenes tare. la mine poate e de asteptat ca am facut toata sarcina tratament de sustinere.dar nu mai pot:-"

Hai Razvan, hai Tudor, hai Monica!

alinutza20
18.06.2009, 16:10:40
Alina, tu te programai la Medis la dr. Cojocaru? tot asa greu se fac programarile, sau te cheama si in spital?

eu toata sarcina am fost la preventis la ea... pe primaverii... n-am stat niciodata nici 5 min... am ajuns-am intrat :) stiu k la medis e k la nebuni... am fost odata la dr grigore ptr morfofetala de trim 2 :)
in spital nu m-a chemat niciodata :)

alinutza20
18.06.2009, 16:11:47
Ce super poti sa arati!!! Eu la burduhoiul care il am deja (la 4 luni) cred ca voi arata asa in cel mult o luna jumate. La 7 luni sigur voi necesita transport cu macaraua, iar la 9 luni... Doamne ajuta. =))

hai k-ai fost tare=))=))... sa vezi distractie cand tre sa te intorci de pe o parte pe alta =))=))

alinutza20
18.06.2009, 16:13:51
Ei hai nu ma speria =)) Si al meu e jos de acum doua saptamani si aveam sperante sa iasa, dar vad ca e lenes tare. la mine poate e de asteptat ca am facut toata sarcina tratament de sustinere.dar nu mai pot:-"

Hai Razvan, hai Tudor, hai Monica!

k sa fiu si mai nasoala=)) si eu am facut tratament de sustinere :D:D ma gandeam k dupa ce-l intrerup o sa faca tzushti... da nik nik...

hai cu bebelushiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!

Milagros
18.06.2009, 16:17:58
Fetele, iar va pisez la cap :D Ati auzit si voi ca concediul de maternitate e acum 1 an jumate in loc de 2? :-s

Milagros
18.06.2009, 16:18:58
k sa fiu si mai nasoala=)) si eu am facut tratament de sustinere :D:D ma gandeam k dupa ce-l intrerup o sa faca tzushti... da nik nik...

hai cu bebelushiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!
=)) =)) =)) Ce mishto!!!

PS Ti-a zis cineva ca semeni un pic cu Nicoleta Luciu?

PS2 Ce tort super ai avut la nunta! <:-P

biutzaxx
18.06.2009, 16:24:12
pune o poza sa vedem cat e de burduhoi la 4 luni :-p

biutzaxx
18.06.2009, 16:26:12
Fetele, iar va pisez la cap :D Ati auzit si voi ca concediul de maternitate e acum 1 an jumate in loc de 2? :-s
da stirea sa citeasca si ochiu nostru :*

am inteles ca "ar putea sa se reduca la un an jumatate" dar inca nu s-a hotarat :)

alinutza20
18.06.2009, 16:28:20
=)) =)) =)) Ce mishto!!!

PS Ti-a zis cineva ca semeni un pic cu Nicoleta Luciu?

PS2 Ce tort super ai avut la nunta! <:-P

n-am auzit nicaieri sa fie concediul de 1 an jumate... cred k sunt doar speculatii...

nu mi-a mai zis nimeni:)) esti prima..:)) dak mai stateam o luna gravida crek o ajungeam si la sani=))=))

da multumesc... cred k a fost si bun k nu am apucat sa gust:)):)) (stie toata lumea cum e la propria nunta...)

pupici si vrem poze:D:D :*:*

AnaM
18.06.2009, 17:07:30
Monique, multumim de galerie! :D >:D<

Alina, si eu tot placenta praevia "am" :D
Cum a fost la nasterea finutei? Totul in regula cu mamica? Dar domnisoara dr.?

Shery, asteptam poza sa vedem daca vei avea nevoie de macara sau doar de un scripete =))
CIC-ul e tot 2 ani, se auzeau, intr-adevar, dorinte de "sus" cum ca vor sa-l reduca, dar sper ca au ingropat ideea :D

Hai Tudor, Monica si Razvan! :A :A :A :A :A

Am venit si eu din oras, am fost sa trimit CM-ul la Bucuresti la sediu, am fost la banca sa scot bani sa umplu plicurile (dureroasa operatiune pentru buzunare =)) ) si am fost putin la gradina la tata la juma de ora de aer si la niste visine si zmeura coapta :D
Inutil sa spun ca azi m-am simtit excelent fata de zilele trecute, fara dureri, fara nik, deci Tudor shade bine in viloantza :-w :D

biutzaxx
18.06.2009, 17:17:41

Inutil sa spun ca azi m-am simtit excelent fata de zilele trecute, fara dureri, fara nik, deci Tudor shade bine in viloantza :-w :D

Ana, nu o fi cumva linistea dinaintea furtunii?? :-"

Hai Tudor, hai Monicutza si hai Razvanel!! :madlaugh: :rocking: :rockon: :gen_08: :A :Y :madlaugh: %%- %%-%%-

alinutza20
18.06.2009, 17:19:26

Shery, asteptam poza sa vedem daca vei avea nevoie de macara sau doar de un scripete =))
CIC-ul e tot 2 ani, se auzeau, intr-adevar, dorinte de "sus" cum ca vor sa-l reduca, dar sper ca au ingropat ideea :D

Hai Tudor, Monica si Razvan!

Am venit si eu din oras, am fost sa trimit CM-ul la Bucuresti la sediu, am fost la banca sa scot bani sa umplu plicurile (dureroasa operatiune pentru buzunare =)) ) si am fost putin la gradina la tata la juma de ora de aer si la niste visine si zmeura coapta :D

din pacate eu chiar am acea palcenta urata:(... da n-are nimic acusi scap de ea:)

a fost bine la nasterea finutei... doar k va sfatuiesc sa dati banii inainte ptr k altfel devine foarte scarboasa domnisoara.... cumatra mea s-a internat dimineata pe la 8... dr avea alte cezariene iar la 2 a plecat la cabinet... intre timp s-a dus si cumatrul meu la cabinet cu plicul de rigoare... abia a doua zi dimineata a operat-o... dar a tras niste dureri crunte saracuta peste noapte... :(
in schimb operatia i-a fost facuta f mishto... jos si micuta:)

Anmari
18.06.2009, 17:54:51
din pacate eu chiar am acea palcenta urata:(... da n-are nimic acusi scap de ea:)

a fost bine la nasterea finutei... doar k va sfatuiesc sa dati banii inainte ptr k altfel devine foarte scarboasa domnisoara.... cumatra mea s-a internat dimineata pe la 8... dr avea alte cezariene iar la 2 a plecat la cabinet... intre timp s-a dus si cumatrul meu la cabinet cu plicul de rigoare... abia a doua zi dimineata a operat-o... dar a tras niste dureri crunte saracuta peste noapte... :(

Cu cat a cotizat la doctorita? Voi cat aveti de gand sa dati ?

alinutza20
18.06.2009, 18:03:40
Cu cat a cotizat la doctorita? Voi cat aveti de gand sa dati ?

ea a dat 10 mil anul trecut..:-< :-<
eu cred k 8 am sa dau la a mea... as da si 20 dak as avea dar na....:-<

Anmari
18.06.2009, 18:08:31
ea a dat 10 mil anul trecut..:-< :-<
eu cred k 8 am sa dau la a mea... as da si 20 dak as avea dar na....:-<

si eu ma gandeam la 8, dar e asa de mult :(( acum cand avem numai un singur salar .... plus ca se aduna anestezist, moasa, asistente ... de unde atatia bani #-o

Anmari
18.06.2009, 18:09:55

Cu cat umpli plicurile Ana ? Ce plicuri ai facut si ptr cine? Daca nu e private informatia ;;) :D

miKA24
18.06.2009, 18:13:16
eu toata sarcina am fost la preventis la ea... pe primaverii... n-am stat niciodata nici 5 min... am ajuns-am intrat :) stiu k la medis e k la nebuni... am fost odata la dr grigore ptr morfofetala de trim 2 :)
in spital nu m-a chemat niciodata :)

aha... n-am stiut ca mai profeseaza si la o alta clinica...
la Medis, oricat de urgenta era, nu ma programa mai devreme de 2-3 saptamani...; in rest dura o luna jumate pana ajungeam la o consultatie:-w...
multumesc de info... >:D<

Georgiana_didi
18.06.2009, 21:53:10
Off feteorl, cand am avut si eu o revelatie.. am citit ce a-ti scris si mi-a perit:(... Ma gandesc de cateva zile cat de mult imi doresc un bebe.. si stiu ca nu e timpul potrivit si ca mai trebuie sa asteptam.. si asta o sa facem, dar acum uitandu-ma la ce greutati intampinati inclusiv cu medii si spitalele parca mi-au venit de tot mintile la cap. Clar mai asteptam;)

gabriela_rgh
18.06.2009, 22:01:57
Off feteorl, cand am avut si eu o revelatie.. am citit ce a-ti scris si mi-a perit:(... Ma gandesc de cateva zile cat de mult imi doresc un bebe.. si stiu ca nu e timpul potrivit si ca mai trebuie sa asteptam.. si asta o sa facem, dar acum uitandu-ma la ce greutati intampinati inclusiv cu medii si spitalele parca mi-au venit de tot mintile la cap. Clar mai asteptam;)
Lasa ca esti foarte tinerica si mai ai timp!Va veni atunci cand va fi timpul !:* :* :* :* :*
Babutele ca mine nu mai au...:(( !

geany_m
18.06.2009, 22:03:23
Lasa ca esti foarte tinerica si mai ai timp!Va veni atunci cand va fi timpul !:* :* :* :* :*
Babutele ca mine nu mai au...:(( !
Ba ca mine :((:((:((:((

stefania_a
18.06.2009, 22:04:31
ce va plangeti? eu sunt mai mare k voi doua...si nu ma simt batrana...si stiu k dzeu o sa imi dea bebe cand o sa vrea el...:-p

gabriela_rgh
18.06.2009, 22:06:27
ce va plangeti? eu sunt mai mare k voi doua...si nu ma simt batrana...si stiu k dzeu o sa imi dea bebe cand o sa vrea el...:-p
Eh, crize de femei spre 30 de ani:))!
Dar ne trece repede!
La mine tot nu au aparut "uratii".........:-s :-s :-s :-s

stefania_a
18.06.2009, 22:07:40
Dar ne trece repede!
eu zic k e semn de bebe...<:-P
eu in locul tau mergeam la un medic sa imi fac analizele...tu ai zis k abia sapt viitoare mergi...eu una nu as fi avut stare atata timp

stefania_a
18.06.2009, 22:08:16
Dar ne trece repede!

exact...:* :* :* :*

Butterfly87
18.06.2009, 22:34:47
Dar ne trece repede!
asta e semn sigur de bebe!!

gabriela_rgh
18.06.2009, 22:41:29
asta e semn sigur de bebe!!
Acum nu mai sunt prea sigura....
Azi au parut si cateva pete maronii......(scuze de detalii :"> :"> :"> ).Deci cam am toate sansele sa nu fie cu ochi.
Oricum nu imi ramane decat de facut vizita la medic, tratament daca e cazul si apoi iar la munci!Ca nu ma las eu asa usor.........>:P >:P >:P

AnaM
18.06.2009, 23:03:00
Ana, nu o fi cumva linistea dinaintea furtunii?? :-"

SPER!!!!!!!!! :D

Multumesc de detalii!!! Oricum planuiam sa dau inainte la toti :*
>:D<

Cu cat umpli plicurile Ana ? Ce plicuri ai facut si ptr cine? Daca nu e private informatia ;;) :D

Inca nu am hotarit cat dam, astept sotul sa vina de la servici sa discutam problema :)
De dat, am asa o listutza: Dr. mea, anestezist, mana a doua, neonatolog, moasa. Si restul la asistente.

AnaM
18.06.2009, 23:04:28
Azi au parut si cateva pete maronii......(scuze de detalii :"> :"> :"> ).Deci cam am toate sansele sa nu fie cu ochi.

Daca zilele urmatoare nu mai apare nici o sangerare, e foarte posibil sa fie nidatia si sa fi ovulat tu foarte tarziu. Abia atunci ti se vor pozitiva testele :D

Fingers crossed! <:-P

stefania_a
19.06.2009, 06:48:32
Oricum nu imi ramane decat de facut vizita la medic, tratament daca e cazul si apoi iar la munci!Ca nu ma las eu asa usor.........>:P >:P >:P

totusi eu sper sa fie sarcina...k se vede k iti doresti o mogaldeata<:-P <:-P <:-P

Milagros
19.06.2009, 09:07:36
Petele maronii pot fi de la fixarea pe uter a mogaldetii scumpe. Asa am avut si eu in perioada de intarziere si mi-am pus absorbant =)) ca eu ziceam ca imi vine =))

Milagros
19.06.2009, 09:12:25
pune o poza sa vedem cat e de burduhoi la 4 luni :-p
Uite ca nu i-am mai facut poze, cu toate ca inainte sa raman ziceam ca voi face poze in fiecare saptamana. Hai ca fac diseara si pun ^:)^

Milagros
19.06.2009, 09:13:00
da stirea sa citeasca si ochiu nostru :*

am inteles ca "ar putea sa se reduca la un an jumatate" dar inca nu s-a hotarat :)
Pai e din auzite, de pe la teveu parca, nu am vazut nimic publicat (slava Domnului)

Milagros
19.06.2009, 09:14:02
n-am auzit nicaieri sa fie concediul de 1 an jumate... cred k sunt doar speculatii...

nu mi-a mai zis nimeni:)) esti prima..:)) dak mai stateam o luna gravida crek o ajungeam si la sani=))=))

da multumesc... cred k a fost si bun k nu am apucat sa gust:)):)) (stie toata lumea cum e la propria nunta...)

pupici si vrem poze:D:D :*:*

=)) =)) =)) Si eu o ajung sigur la sani. O sa moara de invidie. I-am zis sotului ca perioada asta facem poze numai de la bust in sus, sa am amintiri frumoase ;;)

Milagros
19.06.2009, 09:15:10

M-am mai linistit cu concediul <:-P Stiu ca tu esti tare bine informata si chiar ma gandeam ca nu s-a scris nimic pe aici de treaba asta. Deci inca suntem safe.

biutzaxx
19.06.2009, 09:21:52
neata, tocmai am venit de la analizele uzuale si mi le-am facut la policlinica ca am avut drum pe acolo, unde am constat cu stupoare ca se platesc toate analizele ca CAS nu mai deconteaza din 13 mai :O

pai eu la ce pana mea mai platesc milioane pe luna la CAS si firma pentru mine la fel?? nu mai bine platesc minimul de 35 ron cat se plateste si tot asigurata ma intitulez???

Anmari
19.06.2009, 09:24:21
neata, tocmai am venit de la analizele uzuale si mi le-am facut la policlinica ca am avut drum pe acolo, unde am constat cu stupoare ca se platesc toate analizele ca CAS nu mai deconteaza din 13 mai :O

pai eu la ce pana mea mai platesc milioane pe luna la CAS si firma pentru mine la fel?? nu mai bine platesc minimul de 35 ron cat se plateste si tot asigurata ma intitulez???

Eu am facut analizele pe 6 iunie si le-am facut gartuit .. cei drept am sunat la vreo 5 laboratoare in prealabil sa intreb daca mai au fonduri si abia la Synlab am gasit si am si fugit acolo sa mi le faca. Mai sunt laboratoare care fac gratuit dar trebuie sa le cauti sau in spital, dar e o coada de-ti vine rau #-o

biutzaxx
19.06.2009, 09:33:59
Eu am facut analizele pe 6 iunie si le-am facut gartuit .. cei drept am sunat la vreo 5 laboratoare in prealabil sa intreb daca mai au fonduri si abia la Synlab am gasit si am si fugit acolo sa mi le faca. Mai sunt laboratoare care fac gratuit dar trebuie sa le cauti sau in spital, dar e o coada de-ti vine rau #-o
pai la policlinica mare am fost, aia de langa Spiridon unde ziceam ca oricum acolo gasesti gratis ..
da nu e corect, eu platesc impozit luna de luna, nu pe prima parte a lunii, si cand am eu chef sa imi fac analizele, si asa mi le fac rar, sa mi se deconteze, nu?
off, romanica asta si guvernul ei :gen_01: :gen_07:

Anmari
19.06.2009, 09:37:16
pai la policlinica mare am fost, aia de langa Spiridon unde ziceam ca oricum acolo gasesti gratis ..
da nu e corect, eu platesc impozit luna de luna, nu pe prima parte a lunii, si cand am eu chef sa imi fac analizele, si asa mi le fac rar, sa mi se deconteze, nu?
off, romanica asta si guvernul ei :gen_01: :gen_07:

eu de aia m-am dus mai devreme ca sa pot prinde analizele gratuit .... chiar nu-mi permit sa mai dau bani si pe analize :( :-<

biutzaxx
19.06.2009, 09:46:42
eu de aia m-am dus mai devreme ca sa pot prinde analizele gratuit .... chiar nu-mi permit sa mai dau bani si pe analize :( :-<
na, de acu o sa stiu..

ia uitat ce am gasit pe un site nemtesc: http://babybutt-de.erwinmueller.com/shop/artikel-DE-de-BB/1000-1010-(1669,2551,2084)/Dentons-Ergonomisches-Schwangerschafts-Stuetzkissen-2084.htm
oare se gasesc si la noi pernutze de genul acesta??

Anmari
19.06.2009, 10:02:02
na, de acu o sa stiu..

ia uitat ce am gasit pe un site nemtesc: http://babybutt-de.erwinmueller.com/shop/artikel-DE-de-BB/1000-1010-(1669,2551,2084)/Dentons-Ergonomisches-Schwangerschafts-Stuetzkissen-2084.htm
oare se gasesc si la noi pernutze de genul acesta??

vai ce fain ... eu nu cred ca se gasesc la noi, dar mie mi-ar trebui sigur o perna din asta ca e de jale cu pernutele mele, am vreo 4 prin jur si parca nici una nu ma ajuta :((

Milagros
19.06.2009, 10:35:02

Fix ce am patit eu cu analizele de prim trimestru. Ai incervat la Synevo? Se face programare, de acu cred ca pt august incolo, da macar nu dai bani. Si la Bio's Center mai incearca, eu acolo le-am facut intr-un final pe alea din primul trimestru.

De curiozitate, cat te-a ajuns? Ca alea de trimestru 1 erau 570 de lei!!!!

Milagros
19.06.2009, 10:39:39
De vreo doua zile simt asa niste treburi in burtica, ca miste furnicaturi, ca niste senzatii pe care nu stiu sa le descriu, uneori urca pana la buric, mai mult pe stanga parca le simt si pe mijloc. Oare e bebe mic si zvapaiat? :-\

Milagros
19.06.2009, 10:40:48
vai ce fain ... eu nu cred ca se gasesc la noi, dar mie mi-ar trebui sigur o perna din asta ca e de jale cu pernutele mele, am vreo 4 prin jur si parca nici una nu ma ajuta :((
Pai nu se pot confectiona acasa asa pernute? Ma gandesc umplute cu burete mai tare sau ceva.

biutzaxx
19.06.2009, 10:41:02
Fix ce am patit eu cu analizele de prim trimestru. Ai incervat la Synevo? Se face programare, de acu cred ca pt august incolo, da macar nu dai bani. Si la Bio's Center mai incearca, eu acolo le-am facut intr-un final pe alea din primul trimestru.

De curiozitate, cat te-a ajuns? Ca alea de trimestru 1 erau 570 de lei!!!!
pai 70 ron ca is analize simple, glicemia, hemoleucograma, sideremia, colesterolul, ceva cu sumar urina.. si nush mai ce (banui ca e mai ieftin decat la alte cabinete..)
acu tre sa repet si pe alea de la institut cu toxoplasmoza si celelalte care se mai fac in ultimul trimestru, alea se platesc stiu ca am dat 260 ron parca in primul trimestru ..

na si nu era vb de cati bani am dat ci de simpul fapt ca eu lunar contribui cu cateva milioane bune la sanatate si firma da tot atat de multe si nu beneficiez de nimic atat ca asigurat cat si ca gravida, decat de nervi si anunturi cum ca nu mai au fonduri CAS ..

Milagros
19.06.2009, 10:50:38
pai 70 ron ca is analize simple, glicemia, hemoleucograma, sideremia, colesterolul, ceva cu sumar urina.. si nush mai ce (banui ca e mai ieftin decat la alte cabinete..)
acu tre sa repet si pe alea de la institut cu toxoplasmoza si celelalte care se mai fac in ultimul trimestru, alea se platesc stiu ca am dat 260 ron parca in primul trimestru ..

na si nu era vb de cati bani am dat ci de simpul fapt ca eu lunar contribui cu cateva milioane bune la sanatate si firma da tot atat de multe si nu beneficiez de nimic atat ca asigurat cat si ca gravida, decat de nervi si anunturi cum ca nu mai au fonduri CAS ..
Pai alea simple de care zici tu ma ajungeau pe mine 570 de lei la laboratoarele Nicolina :-<:-<:-<
Toxo stiu ca se plateste. Toxo plus rorch si ce mi-a mai dat mie dra au ajuns la 405 lei la Praxis.
Noroc acu ca am iesit bine cu dublu test si am scapat de triplu <:-P

biutzaxx
19.06.2009, 10:59:43
Pai alea simple de care zici tu ma ajungeau pe mine 570 de lei la laboratoarele Nicolina :-<:-<:-<
Toxo stiu ca se plateste. Toxo plus rorch si ce mi-a mai dat mie dra au ajuns la 405 lei la Praxis.
Noroc acu ca am iesit bine cu dublu test si am scapat de triplu <:-P
pai cica cel mai bine se fac la Institutul din Copou si is si mai ieftine decat la celelalte laboratoare ..

si de ce ai platit atat? nu ti-a dat medicul de fam sa faci gratis macar o parte din ele??? totusi 570 ron e f mult :(

Ana, XXXX, si Alinutza cum sunteti?? s-a rupt vreo apa cumva??? ;;)

miKA24
19.06.2009, 11:07:53
Ba ca mine :((:((:((:((
fetelor, m-apuca depresia cand v-aud!!! la cei peste 31 de ani ai mei si aproape 37 ani ai sotului ce sa mai zic? :-SS :((
pe bune ca m-apuca depresia!!! de-ar veni bebe anu' asta.... :( sa mai zic ca nu vreau doar unul, ci macar doi?
Gabi, sigur e cu ochi! analizele de sange pentru depistarea sarcinii cica sunt foarte sigure.... \:D/

biutzaxx
19.06.2009, 11:09:45
fetelor, m-apuca depresia cand v-aud!!! la cei peste 31 de ani ai mei si aproape 37 ani ai sotului ce sa mai zic? :-SS :((
pe bune ca m-apuca depresia!!! de-ar veni bebe anu' asta.... :( sa mai zic ca nu vreau doar unul, ci macar doi?
Gabi, sigur e cu ochi! analizele de sange pentru depistarea sarcinii cica sunt foarte sigure.... \:D/
si ai fost la medic sa vada daca totul e in regula? daca e ok, bebe o sa apara cat mai repede :*

AnaM
19.06.2009, 11:16:25

:-w :-w :-w :-w :-w

:D

Acum imi iau parleala pentru ziua fara dureri de ieri... Am dormit mega prost azi noapte,daca va imaginati ca la 5 dimineata flacaul dansa in burtica hora unirii, de m-a trezit! (nu m-a trezit niciodata pana acum!).

Iar ieri, de la atata agitatie, se pare ca m-a deranjat lenjeria intima si acum sunt toata varza de usturime :-w

Pe de alta parte, sotul ( :x ) mi-a facut o maaaare surpriza, si la 12 jumate astept o doamna kinetoterapeut la masaj :A :A :A
Doamne cat am tanjit dupa un masaj in sarcina... Sper sa fie bine!

miKA24
19.06.2009, 11:28:04
si ai fost la medic sa vada daca totul e in regula? daca e ok, bebe o sa apara cat mai repede :*
mai, pana acum am mers mai mult pe naturiste, branca ursului, polidin-pentru ca am avut si sper sa nu mai am o anexita;
trebuia sa ma programez marti pentru un HSG, dar a fost "din scurt", n-as fi avut analizele la sange (VSH-ul) gata la timp; asa ca a ramas pe luna urmatoare...
mai "incercam" pana atunci...
desi incerc sa fiu optimista, ma mai apuca depresia... :-<
pup la burticuta....

AnaM
19.06.2009, 11:35:28
mai, pana acum am mers mai mult pe naturiste, branca ursului, polidin-pentru ca am avut si sper sa nu mai am o anexita;
trebuia sa ma programez marti pentru un HSG, dar a fost "din scurt", n-as fi avut analizele la sange (VSH-ul) gata la timp; asa ca a ramas pe luna urmatoare...
mai "incercam" pana atunci...
desi incerc sa fiu optimista, ma mai apuca depresia... :-<
pup la burticuta....

Dar inainte de HSG ai fost la monitorizari? Sa vada dr. daca ovulezi? Nu ti-a dat si analize hormonale de facut?

:*

Milagros
19.06.2009, 11:38:03
pai cica cel mai bine se fac la Institutul din Copou si is si mai ieftine decat la celelalte laboratoare ..

si de ce ai platit atat? nu ti-a dat medicul de fam sa faci gratis macar o parte din ele??? totusi 570 ron e f mult :(

Pai in final nu am mai platit nimic ca am mers la Bio's center si mai aveau fix pe o zi analize, dar toxo si torch am platit integral :(

miKA24
19.06.2009, 11:44:56
Dar inainte de HSG ai fost la monitorizari? Sa vada dr. daca ovulezi? Nu ti-a dat si analize hormonale de facut?

:*
nu, n-am fost la monitorizari;
stii care e faza? cred ca in sinea mea mi-e teama sa nu-mi dea medicul un verdict aiurea; am zis ca, lasa, merg pe naturist ca o sa se rezolve... dar se pare ca am cam pierdut vremea pana acum...
daca nu se "prinde" nimic, merg eu la controale serioase sa vad ce si cum, si, daca e cazul, urmeaza sotul...

biutzaxx
19.06.2009, 11:49:33
stii care e faza? cred ca in sinea mea mi-e teama sa nu-mi dea medicul un verdict aiurea; am zis ca, lasa, merg pe naturist ca o sa se rezolve... dar se pare ca am cam pierdut vremea pana acum...
daca nu se "prinde" nimic, merg eu la controale serioase sa vad ce si cum, si, daca e cazul, urmeaza sotul...
mergi la medic mai bine, ca sa se rezolve rapid problemele daca le ai, speram sa nu ai nimic ...
noi iti tinem pumnii sa intri in randul nostru ca uite, pleaca burticutzele sa nasca si mai ramanem cateva, trebuie completata lista :D <:-P

gabriela_rgh
19.06.2009, 11:52:39

Acum imi iau parleala pentru ziua fara dureri de ieri... Am dormit mega prost azi noapte,daca va imaginati ca la 5 dimineata flacaul dansa in burtica hora unirii, de m-a trezit! (nu m-a trezit niciodata pana acum!).

Iar ieri, de la atata agitatie, se pare ca m-a deranjat lenjeria intima si acum sunt toata varza de usturime :-w

Pe de alta parte, sotul ( :x ) mi-a facut o maaaare surpriza, si la 12 jumate astept o doamna kinetoterapeut la masaj :A :A :A

Ce sot atent ai Ana!Felicitari!
Enjoy !:D :D :D :D
Hai Tudor! Hai Razvan! Hai Monicutza![-o< [-o< [-o<

Anmari
19.06.2009, 11:56:00

wow ce fain ... ce scump e sotul tau ... trebuie sa-i dea lectia lui domnul meu :-w ca sa primesc si eu asa cadou ;;) ... sa ne spui cum a fost masajul si daca tanti e buna sa ne dai nr de telefon sa o chem si eu ca tare am nevoie de un masaj 8-}

biutzaxx
19.06.2009, 12:02:52
wow ce fain ... ce scump e sotul tau ... trebuie sa-i dea lectia lui domnul meu :-w ca sa primesc si eu asa cadou ;;) ... sa ne spui cum a fost masajul si daca tanti e buna sa ne dai nr de telefon sa o chem si eu ca tare am nevoie de un masaj 8-}

Ana, sa-ti priasca masajul si sa te relaxeze <:-P

si Da, daca e buna sa ne dai si noua nr ei de telefon ;;) :* :* :*

miKA24
19.06.2009, 12:08:38
mergi la medic mai bine, ca sa se rezolve rapid problemele daca le ai, speram sa nu ai nimic ...
noi iti tinem pumnii sa intri in randul nostru ca uite, pleaca burticutzele sa nasca si mai ramanem cateva, trebuie completata lista :D <:-P
multumesc mult de sustinere... >:D<
pai, de-acum, nu am ce face, tre' sa merg la dr...
o buna perioada doar va citeam (ehe, am trait ceva emotii alaturi de voi), am zis ca nu mai scriu aici pana nu devin posesoarea a doua liniute la test... dar n-am rezistat, macar sa va fac putina galerie... :D

gabriela_rgh
19.06.2009, 12:37:59
multumesc mult de sustinere... >:D<
pai, de-acum, nu am ce face, tre' sa merg la dr...
o buna perioada doar va citeam (ehe, am trait ceva emotii alaturi de voi), am zis ca nu mai scriu aici pana nu devin posesoarea a doua liniute la test... dar n-am rezistat, macar sa va fac putina galerie... :D

Mika cu incredere in Doamne Doamne le vom face pe toate!
Sa ne vedem cu 2 liniute cat mai curand!
Pupici la burtici!;)) ;)) ;))

geany_m
19.06.2009, 12:39:44
Eu știam că medicul recomandă întâi spermograma....și apoi dacă e ok trece la analizele amănunțite ale femeii: dozări hormonale, monitorizări, etc....
Asta ca să elimine din start orice dubiu, să știe exact cum stați.

Pupici, nu te mai îngrijora, toate vin la timpul lor! :*:*

biutzaxx
19.06.2009, 12:54:21
Eu știam că medicul recomandă întâi spermograma....și apoi dacă e ok trece la analizele amănunțite ale femeii: dozări hormonale, monitorizări, etc....
Asta ca să elimine din start orice dubiu, să știe exact cum stați.

Pupici, nu te mai îngrijora, toate vin la timpul lor! :*:*
da, asa e si pentru ca e si mai putin costisitor, spermograma e cativa zeci de lei pe cand restul analizelor sunt cu 00 in coada >:D<

miKA24
19.06.2009, 13:08:28
da, asa e si pentru ca e si mai putin costisitor, spermograma e cativa zeci de lei pe cand restul analizelor sunt cu 00 in coada >:D<
am motive sa cred ca ar fi ceva probleme la mine (de ex: niciodata nu mi-a iesit pozitiv un test de ovulatie, m-a chinuit ceva timp o anexita, la o sarcina oprita in evolutie am avut parte de un chiuretaj >:P-nashpa tare experienta si medicul); sotul a zis ca daca mediul il "solicita", e disponibil...
vedem... sper sa nu ne chinuim prea mult;

biutzaxx
19.06.2009, 13:14:18
am motive sa cred ca ar fi ceva probleme la mine (de ex: niciodata nu mi-a iesit pozitiv un test de ovulatie, m-a chinuit ceva timp o anexita, la o sarcina oprita in evolutie am avut parte de un chiuretaj >:P-nashpa tare experienta si medicul); sotul a zis ca daca mediul il "solicita", e disponibil...
vedem... sper sa nu ne chinuim prea mult;
imi pare rau ca ai trecut prin experienta unei sarcini oprite din evolutie.. poate de la chiuretaj s-a dereglat ceva si sigur medicul va rezolva problema :*

xxxxx
19.06.2009, 13:43:32
Acum jumatate de ora am ajuns si noi de la spital, de dimineata:-<
Aseara m-am trezit de vreo 2 ori ca ma jena burtica. Asa, cica Razvan e pe vine, e foarte foarte jos, asa ca zilele urmatoare nu se stie.:-& ..nu mi-a zis dr cam cat ar mai dura. offfff, tremur toata si de emotii si de frica...si de nu mai stiu ce.
Plus ca m-a apasat asa tare la controlul pe masa si mi-a deranjat ceva pe acolo, m-au luat si dureri de spate parca, si contractii si iar jena la burtica....V-am zapacit.

alinutza20
19.06.2009, 13:53:25
hop si eu de pe drumuri... am zis s-o plimb k poate poate...
fetele la medical test chiar daca-si termina fondurile, pentru gravide e gratuit toata luna :) eu acolo am mers toata sarcina tot k sa nu platesc... bine... inafara de cele facute la institut care oricum costa...:)... pai eu am facut analize in fiecare luna... dak era sa platesc... unde ajungeam?

biutzaxx
19.06.2009, 13:54:09
Aseara m-am trezit de vreo 2 ori ca ma jena burtica. Asa, cica Razvan e pe vine, e foarte foarte jos, asa ca zilele urmatoare nu se stie.:-& ..nu mi-a zis dr cam cat ar mai dura. offfff, tremur toata si de emotii si de frica...si de nu mai stiu ce.
Plus ca m-a apasat asa tare la controlul pe masa si mi-a deranjat ceva pe acolo, m-au luat si dureri de spate parca, si contractii si iar jena la burtica....V-am zapacit.

parca vad ca nasti in seara asta :-SS :-SS :-SS , sa ne anunti si pe noi cumva

noi iti tinem pumnii oricum [-o< [-o<
doamne ce stres .. :-SS

alinutza20
19.06.2009, 13:55:29

pai dak ai contractii de ce nu te-a oprit in spital?:(... se pare k razvanel e primul care raspunde la galerie?:)

hai tudor!!!!!!!!!! hai si tu monitzo !!!

biutzaxx
19.06.2009, 13:55:48
fetele la medical test chiar daca-si termina fondurile, pentru gravide e gratuit toata luna :) eu acolo am mers toata sarcina tot k sa nu platesc... bine... inafara de cele facute la institut care oricum costa...:)... pai eu am facut analize in fiecare luna... dak era sa platesc... unde ajungeam?

da? nu stiam, si eu am abonament acolo prin firma la care lucrez.. dar nu pot ajunge asa des ca mi-e peste mana in partea cealalta a orasului ;-)

mersi mult de info, de acu numai acolo o sa ma duc >:D<

biutzaxx
19.06.2009, 13:57:13
cate kg are? am uitat sa te intreb de emotii :-"

miKA24
19.06.2009, 13:57:48
hai, mult curaj!!!!! :A
acus, acus iti tii puiul in brate... \:D/

Anmari
19.06.2009, 13:58:54

Curaj Anca .. o sa fie bine ... Razvan sigur asteapta sa-si vada mamica ;)) ... sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor. Pupici si mult curaj (eu vb :D care sunt o fricoasa si jumatate :-< )

xxxxx
19.06.2009, 14:01:51
pai dak ai contractii de ce nu te-a oprit in spital?:(... se pare k razvanel e primul care raspunde la galerie?:)

hai tudor!!!!!!!!!! hai si tu monitzo !!!

pai toate m-au luat acum cand am ajuns acasa, probabil lucreaza si psihicul.
biutza, doamne fereste sa nasc azi :D :(( , adica sunt speriata, bulversata, habar n-am. Mama mea a visat ca eu am nascut pe 19 iunie, azi e in 19 :-\ :-SS . Numai azi sa nu fie ca sunt inca varza.

Hai Monicutza, hai Tudor, ca voi sunteti cu cateva zile mai marisori.

alinutza20
19.06.2009, 14:03:52
da? nu stiam, si eu am abonament acolo prin firma la care lucrez.. dar nu pot ajunge asa des ca mi-e peste mana in partea cealalta a orasului ;-)

mersi mult de info, de acu numai acolo o sa ma duc >:D<

da... au un afis pe care scrie... da mai mititel asa... fonduri epuizate... grtuit ptr programari si gravide... stiu k sunt mai multe cabinete... eu pe tutora merg k e peste strada:)

apropo de informatii... k poate nu stie toata lumea...:) stiti k inafar de zilele libere date de stat ptr tatici, ei mai beneficiaza de 10 zile lucratoare libere platite de angajator din fondul de salarii? se dau pe baza unui atestat eliberat de medicul de famile cum k a absolvit un curs de puericultura :D... dak va intereseaza va dau si legea... e din 2000 da merg inchis oamenii sa nu plateasca:D... eu azi am fost de am luat atestatul respecti... asa k taticu sta mai mult acasa cu noi:P

xxxxx
19.06.2009, 14:06:46
Multumesc mult fetelor:* trebuie sa iasa odata si o data nu?
A zis ca are 3 kg, cu erorile de rigoare. Cica sa nu ma sperii, sa nu-mi fie frica, sa am capotelul si biletul de internare pregatit si sa stau linistita ca ea nu pleaca din Iasi.
Daca pana acum eram o curajoasa, acum....ma inec ca tiganu la mal. O sa va anunt eu cumva daca il evacuez.:D

gabriela_rgh
19.06.2009, 14:08:53

Uffff, lasa ca acusi scapi si iti tii minunea in brate!
Multa putere si nastere usoara de pe acum!:* :* :*
Hai Razvanel!

monique18virgo
19.06.2009, 14:11:33
A zis ca are 3 kg, cu erorile de rigoare. Cica sa nu ma sperii, sa nu-mi fie frica, sa am capotelul si biletul de internare pregatit si sa stau linistita ca ea nu pleaca din Iasi.
Daca pana acum eram o curajoasa, acum....ma inec ca tiganu la mal. O sa va anunt eu cumva daca il evacuez.:D

iti tinem pumnii[-o< sa fie bine.nastere usoara de pe acum:*

biutzaxx
19.06.2009, 14:26:57
da... au un afis pe care scrie... da mai mititel asa... fonduri epuizate... grtuit ptr programari si gravide... stiu k sunt mai multe cabinete... eu pe tutora merg k e peste strada:)

apropo de informatii... k poate nu stie toata lumea...:) stiti k inafar de zilele libere date de stat ptr tatici, ei mai beneficiaza de 10 zile lucratoare libere platite de angajator din fondul de salarii? se dau pe baza unui atestat eliberat de medicul de famile cum k a absolvit un curs de puericultura :D... dak va intereseaza va dau si legea... e din 2000 da merg inchis oamenii sa nu plateasca:D... eu azi am fost de am luat atestatul respecti... asa k taticu sta mai mult acasa cu noi:P

da, multumim de informatie, cateva din noi cred ca stiau...
si taticul si-a invatat lectia de puericultura??

biutzaxx
19.06.2009, 14:28:46
eu iti pot da nr meu de telefon daca il vrei, si trimiti un sms

acu fii barbata si nu te mai speria....

eu una, ti-am zis ca o sa cunun la 38 sapt si ma sperie gandul sa nu nasc mai devreme

zii tot ce ai facut in ultimul timp ca sa nu fac si eu :D

alinutza20
19.06.2009, 14:32:46
da, multumim de informatie, cateva din noi cred ca stiau...
si taticul si-a invatat lectia de puericultura??

o daaaaaaaaaa:)) foarte bine a invatat-o :))

gabriela_rgh
19.06.2009, 14:44:20
o daaaaaaaaaa:)) foarte bine a invatat-o :))
Teoria ca teoria!:D
Vede el practica acusica!:-p :-p :-p :-p

alinutza20
19.06.2009, 14:46:29
Teoria ca teoria!:D
Vede el practica acusica!:-p :-p :-p :-p

cand o fi de practica cred k o sa-si doreasca sa fuga la serviciu :)):))

gabriela_rgh
19.06.2009, 14:48:02
Noi suntem toate cu gandul la tine!
Nu te speria, gandeste-te doar ca iti vei tine baietelul in brate si vei uita de toate!:* :* :*
:grouphug: :grouphug: :grouphug:
P.S. Parca m-au cuprins emotiile si pe mine:)!Dimineata deschid netul si ma uit sa vad daca intre timp nu au aparut ingerasii....o:-) o:-) o:-)

xxxxx
19.06.2009, 14:48:06
eu iti pot da nr meu de telefon daca il vrei, si trimiti un sms

acu fii barbata si nu te mai speria....

eu una, ti-am zis ca o sa cunun la 38 sapt si ma sperie gandul sa nu nasc mai devreme

zii tot ce ai facut in ultimul timp ca sa nu fac si eu :D

Pai am facut mai de toate, mai putin sex si mers mult pe jos ca nu puteam:D Pori sa-mi dai pe pm nr de telefon, eu totusi sper sa mai stea.:-p ;;)

xxxxx
19.06.2009, 14:51:57
Cat m-am tinut si am uitat sa o intreb pe dr. daca pot sa imi fac "freza" cu crema epilatoare.
Aveti idee, e contraindicata in sarcina?

Anmari
19.06.2009, 15:15:57
Cat m-am tinut si am uitat sa o intreb pe dr. daca pot sa imi fac "freza" cu crema epilatoare.

crema si ceara nu sunt indicate in timpul sarcini ... foloseste lama :D .. eu asta am folosit pana acum iar daca nu poti apeleaza la sot ... sunt sigura ca o sa-l incante ideea ;)) =P~

gabriela_rgh
19.06.2009, 15:19:07
Fetelor mai stiti ceva de Yonica?

miKA24
19.06.2009, 15:27:25
crema si ceara nu sunt indicate in timpul sarcini ... foloseste lama :D .. eu asta am folosit pana acum iar daca nu poti apeleaza la sot ... sunt sigura ca o sa-l incante ideea ;)) =P~
asta mi-aduce aminte de o prietena care, cu burta la gura fiind, trebuia sa mearga la dr. si s-a "pregatit" si ea cum a putut;
va dati seama ce-a iesit, de i-a zis medicul (barbat fiind): vai, draga, dar de unde te-ai inspirat pentru "freza" asta asa funky? =))

Anmari
19.06.2009, 15:30:26
Fetelor mai stiti ceva de Yonica?

are poze cu prima baita a Mariei Bianca :) ... e asa de scumpica, ma topesc cand o vad .. cred ca i-am vazut pozele de nenumarate ori :">

Anmari
19.06.2009, 15:31:19
asta mi-aduce aminte de o prietena care, cu burta la gura fiind, trebuia sa mearga la dr. si s-a "pregatit" si ea cum a putut;
va dati seama ce-a iesit, de i-a zis medicul (barbat fiind): vai, draga, dar de unde te-ai inspirat pentru "freza" asta asa funky? =))

=)) ... asta e tare de tot ... am ras cu gura pana la urechii ... imi inchipui ce freza avea daca nu s-a abtinut un medic care zic eu le-a cam vazut pe toate:D

biutzaxx
19.06.2009, 15:45:39
=)) =)) =))
sper sa nu ma apuce si pe mine arta funky cand e nevoie de cat mai multa finete

Milagros
19.06.2009, 15:52:10
Oooo, deci noi facem galerie pentru Tudor si iese Razvanel sau cum? o:-)

Milagros
19.06.2009, 15:52:42

Unde e Medical Test? :*

Milagros
19.06.2009, 15:56:31

Si chiar tre sa faca curs sau se poate vorbi cu medicul de familie sa dea asa?;;)

xxxxx
19.06.2009, 16:02:01

Asta am folosit si eu pana acum:-B , dar ma irit cam tare de la ea si fac bubite oribile, scuzati detaliile. De facut m-am facut cu oglinda.#-o

MachuPicchu
19.06.2009, 16:03:26
Asta am folosit si eu pana acum:-B , dar ma irit cam tare de la ea si fac bubite oribile, scuzati detaliile. De facut m-am facut cu oglinda.#-o
de ce nu incercati aparatul de tuns? ... si cremele nu sunt contraindicate ^:)^

biutzaxx
19.06.2009, 16:15:12
de ce nu incercati aparatul de tuns? ... si cremele nu sunt contraindicate ^:)^
si iese finut finut???

ma uitam la mariuca in poze, oare ce i-a pus in apa din cadita de era galbuie?
plante gen musetel, galbenele sau uleiuri?? ca sa stiu si eu pe viitor :*

roxienea
19.06.2009, 16:19:41
si iese finut finut???

iese f finut...pe mine ma face al meu sot ;)) :"> (nu suport durerea de la ceara, iar cu lama ma irit f tare)

alinutza20
19.06.2009, 16:28:50
Si chiar tre sa faca curs sau se poate vorbi cu medicul de familie sa dea asa?;;)

ei sew face curs... al meu a sunat la doctorita iar azi am fost eu de am luat hartia :)

eu merg la medical test aici pe tutora... langa policlinica industriala :)... e usor de ajuns venind din tudor sau din p ros :)

alinutza20
19.06.2009, 16:29:53
unde vad si eu poze cu mariuca? :(

Anmari
19.06.2009, 16:32:29
si iese finut finut???

stiu ca se pune ceai de musetel .. dar numai atat ... poate o mai fi si alte plante, dar pe finuta mea o spala cu ceai de musetel ... o sa ma documentez si eu pe moment ;)) ... cand vine bebelina .. acum nu ma pot gandi decat la operatie :((

cgeorgiana1982
19.06.2009, 16:34:18
unde vad si eu poze cu mariuca? :(
Contul de picasa a Ioanei: http://picasaweb.google.com/Yonyka.M

biutzaxx
19.06.2009, 16:39:42
iese f finut...pe mine ma face al meu sot ;)) :"> (nu suport durerea de la ceara, iar cu lama ma irit f tare)
o sa incerc ca sotu are aparat de tuns si aparat de ras. deci cu ala de tuns iese finut, nu?

gabriela_rgh
19.06.2009, 16:59:07
o sa incerc ca sotu are aparat de tuns si aparat de ras. deci cu ala de tuns iese finut, nu?

Uite ca o sa incerc si eu!
Oare merge si cu aparatul de tuns suprafete corporale?:-\ :-\

biutzaxx
19.06.2009, 17:07:09
nush, dar incearca tu prima :D
ca sa vad daca mai are sens chinuitul

eluta
19.06.2009, 17:09:55

Eu cred ca e asa de la musetel. Si eu cand ii fac baie lui Gabriel torn in apa infuzie de musetel si are aceeasi culoare ca apa in care face baie Mariuca. Am o pelincuta alba care o folosesc la baita si a devenit crem de la ceai. Acum o folosim numai la baita. :* Ulei eu folosesc dupa baita la masaj. Am pus si am fiert ulei de masline(intr-o sticluta de jumatate de la ulei de masline am pus un picut de ulei si am pus-o la fiert intr-o oala cu apa, pe fundul careia am sezat o carpa)si cu acest ulei ii fac masaj. E foarte bun.

alinutza20
19.06.2009, 17:13:19
Contul de picasa a Ioanei: http://picasaweb.google.com/Yonyka.M

multumesc :*:*

cgeorgiana1982
19.06.2009, 17:50:41
multumesc :*:*
Cu cea mai mare placere. Si pentru ca se apropie momentul intalnirii cu bebelina scumpa, iti ureaz nastere usoara si refacere rapida. Acelasi lucru si Anei si Ancai!!:* :* :* :* Multa sanatate si va asteptam cu poze ale mostenitorilor.!!!=)) =))

xxxxx
19.06.2009, 18:27:57
Cu cea mai mare placere. Si pentru ca se apropie momentul intalnirii cu bebelina scumpa, iti ureaz nastere usoara si refacere rapida. Acelasi lucru si Anei si Ancai!!:* :* :* :* Multa sanatate si va asteptam cu poze ale mostenitorilor.!!!=)) =))

da, da ca si eu sunt curioasa, sotul blond eu bruneta , oare ce o iesi?:-p, sotul linistit eu mai rea de gura...

cgeorgiana1982
19.06.2009, 18:31:59
[/color]
da, da ca si eu sunt curioasa, sotul blond eu bruneta , oare ce o iesi?:-p, sotul linistit eu mai rea de gura...
sunt sigura ca va lua ce e mai bun de la amandoi>:D<

Andrusca
19.06.2009, 19:13:13
Eu cred ca e asa de la musetel. Si eu cand ii fac baie lui Gabriel torn in apa infuzie de musetel si are aceeasi culoare ca apa in care face baie Mariuca. Am o pelincuta alba care o folosesc la baita si a devenit crem de la ceai. Acum o folosim numai la baita. :* Ulei eu folosesc dupa baita la masaj. Am pus si am fiert ulei de masline(intr-o sticluta de jumatate de la ulei de masline am pus un picut de ulei si am pus-o la fiert intr-o oala cu apa, pe fundul careia am sezat o carpa)si cu acest ulei ii fac masaj. E foarte bun.

ulei de masline folosim si noi de cand s-a nascut Andrei si este super! ;-)

Green_Eyes
19.06.2009, 19:21:21
ulei de masline folosim si noi de cand s-a nascut Andrei si este super! ;-)

Uleiul de masline trebuie fiert neaparat?
Ce alte produse pentru baita mai folositi? Trebuie sa cumpar si eu ceva pentru spalat corp/sampon si nu stiu ce.. as vrea sa fie cat mai ''naturale''.. nu am incredere in chestii gen Nivea, Johnson, Dalin sau mai stiu eu ce..
Astazi ne-am luat cadita:x simpla, nu cu forma anatomica.

Ligia_b
19.06.2009, 19:26:14
nush, dar incearca tu prima :D
ca sa vad daca mai are sens chinuitul

Eu folosesc masina de tuns si asa am facut si la nastere. Nu doare, nu se irita nimic eu cu ceara nu ma fac nici sa-mi da-ti bani ;)):-"

Andrusca
19.06.2009, 19:28:43
Ce alte produse pentru baita mai folositi? Trebuie sa cumpar si eu ceva pentru spalat corp/sampon si nu stiu ce.. as vrea sa fie cat mai ''naturale''.. nu am incredere in chestii gen Nivea, Johnson, Dalin sau mai stiu eu ce..

Noua asa ne-a zis pediatra: fiert la bain-marie (sper ca am scris corect :-s )
Noi avem sapun si sampon Johnson...nu am avut probleme pana acum. Am mai auzit ca unii bebei fac alergie dar Andrei e ok pana acum.

xxxxx
19.06.2009, 19:47:34
Eu am cumparat sampon si spuma de baie (2 in 1) de la Nivea, si la fiecare schimbare tot cu ceai de musetel am sa-l sterg, si masaj cu ulei de masline. Lucruri mai babesti da-s bune.

Milagros
19.06.2009, 20:41:08
ei sew face curs... al meu a sunat la doctorita iar azi am fost eu de am luat hartia :)

eu merg la medical test aici pe tutora... langa policlinica industriala :)... e usor de ajuns venind din tudor sau din p ros :)

Aaa, am auzit de locul asta, numai nu stiam cum se cheama. La urmatorul tur de analize ma duc si io tot acolo. Mercic :*:*:*:*

Milagros
19.06.2009, 20:48:17
Vrea cineva pozici cu un burtoi de 4 luni? ;))

cgeorgiana1982
19.06.2009, 20:52:48

Este super burticuta ta!!!:* :* ...Vai ce trece timpul...acusica iti facem galerie:-p ...Parca mai ieri se deschidea acest subiect si burticutele erau la inceput...si deja avem livrari

Milagros
19.06.2009, 20:53:58
Este super burticuta ta!!!:* :* ...Vai ce trece timpul...acusica iti facem galerie:-p ...Parca mai ieri se deschidea acest subiect si burticutele erau la inceput...si deja avem livrari
Daaa, chiar azi zicea prietena mea (nasa lui bebe): Baaah, da eu tot zic ca esti in 2 luni si tu acusica ajungi la jumatea sarcinii. ;))

alinutza20
19.06.2009, 20:57:50

vai dak asta e burtoi eu ma impusc :)):))

Milagros
19.06.2009, 21:07:19
vai dak asta e burtoi eu ma impusc :)):))
Mie mi se pare asa mare pentru 15 saptamani, pe bune! Mai ales cand aud la unele fete ca la 20 de sapt erau plate si dormeau pe burtica. Eu nu mai dorm pe burtica de la 9 saptamani ca nu mai pot, ma doare parca si ma sageata.

AnaM
19.06.2009, 21:30:38

Nu e contraindicata. Nici ceara nu e, decat in ultimul trimestru, dar doar fiindca de la durerea smulgerii poti avea contractii.

In plus, credma epilatoare nu are timp sa stea atat de mult pe pele, astfel incat sa dauneze in vre-un fel :)

Oricum, eu una ma fac acum cu lama, ca asa m-am obisnuit, si ma descurc chiar daca nu vad ce fac :D

AnaM
19.06.2009, 21:33:04

Merge, eu cu ala ma fac inainte sa dau cu lama, ca sa iasa ca-n palma :D Dar iese bine si doar cu aparatul. Eu am 3 :D

alinutza20
19.06.2009, 21:34:21
Mie mi se pare asa mare pentru 15 saptamani, pe bune! Mai ales cand aud la unele fete ca la 20 de sapt erau plate si dormeau pe burtica. Eu nu mai dorm pe burtica de la 9 saptamani ca nu mai pot, ma doare parca si ma sageata.

asa e... si mie la randul meu mi se parea mare la momentul respectiv:)... nici eu n-am dormit pe burta de la cateva saptamani chiar dak mor dupa asta ptr k simteam k strivesc bebe:)) chiar dak ea era cat o fasole :)

AnaM
19.06.2009, 21:36:38

Superrrrrrrrrrrrrr! :x

alinutza20
19.06.2009, 21:43:54
fetele cred k monica se pregateste sa iasa :-SS :-SS :-SS

si am o durere de cap de ma sui pe pereti :((:((

crek k fug sa fac "freza" :-SS :-SS :-SS

AnaM
19.06.2009, 21:45:28

Preferabil da, la bain-marie.
Si eu as folosi pt bebe, dar urasc mirosul uleiului de masline :-& Desi adorrrr maslinele (de orice fel).
Eu am luat produse Mustela (sampon spuma, sa nu faca cojite, ulei de masaj, fara parabeni&stuff) si Uriage - produse cu apa termala (crema de spalat si ser fiziologic). Mai vreau sa iau o lotiune de corp sau un spray hidratant, care sa intre usor in piele la masaj.

Inca ceva... ca tot spuneati de masajul cu ulei... Neonatologii&pediatrii recomanda masajul (cu ulei de masline sau orice altceva) INAINTE de baitza... Nu ma intrebati de ce, ca eu ma gandeam sa-i fac dupa baie, dar vazand ce spun ei, voi face inainte.

A, si pt viitoarele mamici, am un dvd (nu am apucat sa vad decat cateva secvente) care arata tot ce vreti despre alaptat (pozitii, trucuri etc.) in lb.engleza :)

AnaM
19.06.2009, 21:46:51

Aaaaaaaaaaaaaa? Ce s-a intamplat, s-a rupt apa?????

AnaM
19.06.2009, 21:50:15
Sa va zic si de masajul meu...
A fost foarte bine, mi-a facut cam o ora si 10 min masaj, intai la burtica, finutz finutz, apoi la picioare (de jos in sus) pentru circulatie, si apoi pe spate, pentru relaxare.

Din pacate am uitat sa iau nr. ei, dar il are sotul. Oricum, sapt. viitoare pleaca in concediu si nu stiu cand ne mai vedem. Face si anticelulitic, deci voi apela la ea si dupa ce nasc ;))

roxienea
19.06.2009, 21:51:54
Da...cu cel de tuns...si nu mai pui la el nici un departator din ala sau pieptene..nu sht cum se cheama... #-oMie imi place cum iese...bine, nu a ca atunci cand te epilezi cu ceara, dar e f ok. :D

alinutza20
19.06.2009, 21:57:39
Aaaaaaaaaaaaaa? Ce s-a intamplat, s-a rupt apa?????

nu dar face valuri de sus in jos si inteapa...

alibd
19.06.2009, 22:18:15

;;) ;;) ;;) Ia uite peste ce subiect interesant dau eu pe aici....Si daca nu am aparat de tuns, ce ma fac? :-<

AnaM
19.06.2009, 22:20:49
nu dar face valuri de sus in jos si inteapa...

Am patit si eu de-astea... False alarm, din pacate >:P

alibd
19.06.2009, 22:24:46

Care burtoi, Ana???? :-"
Arati foarte bine! \:D/

alibd
19.06.2009, 22:28:05
Merge, eu cu ala ma fac inainte sa dau cu lama, ca sa iasa ca-n palma :D Dar iese bine si doar cu aparatul. Eu am 3 :D

Aparatul de epilat? Peste tot? Nu e dureros? :-"

alibd
19.06.2009, 22:29:21

wow....multa bafta! \:D/

Hai, Monicutza!!!! <:-P

roxienea
19.06.2009, 22:41:53
;;) ;;) ;;) Ia uite peste ce subiect interesant dau eu pe aici....Si daca nu am aparat de tuns, ce ma fac? :-<
:) Incerci metode mai dureroase...sau iti cumperi unul. :D Sau iei unul de la Ana, ca zice ca are 3. ;))

alibd
19.06.2009, 22:44:55
:) Incerci metode mai dureroase...sau iti cumperi unul. :D Sau iei unul de la Ana, ca zice ca are 3. ;))

Am doar de epilat si de ras. :-B

AnaM
20.06.2009, 00:35:27
Aparatul de epilat? Peste tot? Nu e dureros? :-"

De epilat??? No way,am unul, dar e la maica-mea,si nicisa nu-l vad, prefer ceara rece de 1000 de ori :D

Eu vorbeam de aparat de tuns ca folosesc inainte de lama :D Da, am 3, unul mic, unul mediu si unul mare :D Ala mare il foloseste mai mult sotul ;))

roxienea
20.06.2009, 10:59:26
Fetelor, mai stiti ceva de alinutza....o fi aparut monica printre noi oare? :D :x

alinutza20
20.06.2009, 11:03:02
se pare k ana a vut dreptate... a fost o alarma falsa... insa eram cat pe ca sa merg la spital ptr k falsa k falsa dar dureroasa...
in schimb durerile de cap ma ucid... de ieri dupa amiaza ma doare capul si nici acum nu pot sa zic k m-au lasat definitiv...:(

o sa iasa ea cand o fi pregatita...cert e k am o stare ciudata tare...

pupici la burtici :*:*:*:*

alinutza20
20.06.2009, 11:15:56
azi merge ana la dr din cate stiu :-s ... abia astept sa vad ce ne zice... :)

xxxxx
20.06.2009, 11:27:50
Alina, tu ai facut control pe masa acum la sfarsit? Eu am o secretie de ieri de la control, usor rosiatica maronie, si continua si azi. Dureri nu mai am deloc, nici de spate , nici de burta, ma simt foarte bine. Uffff, greu e la prima sarcina, nu stii nimic;)) .
Stiu ca e posibil sa fi deranjat ceva la control si ca se poate sa apara acea secretie. Poate apare Ana sa ne lamureasca.8-} sau poate nu mai apare deloc, ramane pentru nastere;))

alinutza20
20.06.2009, 11:43:42
Alina, tu ai facut control pe masa acum la sfarsit? Eu am o secretie de ieri de la control, usor rosiatica maronie, si continua si azi. Dureri nu mai am deloc, nici de spate , nici de burta, ma simt foarte bine. Uffff, greu e la prima sarcina, nu stii nimic;)) .
Stiu ca e posibil sa fi deranjat ceva la control si ca se poate sa apara acea secretie. Poate apare Ana sa ne lamureasca.8-} sau poate nu mai apare deloc, ramane pentru nastere;))

:)):))sigur apare :D doar dak nu s-a schimbat ceva peste noapte:)

ultima data am facut control peste noapte la 36... acu la 38 nu m-a mai suit cu toate k ma asteptam:(... asa-i la prima sarcina nu stii nimic...

te-a tusat la control? adica cu mana? ptr k dak da de la asta e secretia :)
pe mine nu ma tuseaza din cauza placentei de prin luna a 5-a...
e bine in schimb k nu te mai doare:)... dar secretia e finuta sau nu prea?

xxxxx
20.06.2009, 12:49:12
:-p
:)):))sigur apare :D doar dak nu s-a schimbat ceva peste noapte:)

ultima data am facut control peste noapte la 36... acu la 38 nu m-a mai suit cu toate k ma asteptam:(... asa-i la prima sarcina nu stii nimic...

te-a tusat la control? adica cu mana? ptr k dak da de la asta e secretia :)
pe mine nu ma tuseaza din cauza placentei de prin luna a 5-a...
e bine in schimb k nu te mai doare:)... dar secretia e finuta sau nu prea?
Da, cu mana si m-a durut rau. Secretia acum e putina si s-a facut galbuie. Dar de durut nu ma doare nimic. Haide Ana:-p . Stii ce ar fi frumos, sa ne nimerim toate la maternitate si sa facem gradi acolo cu Razvan, Monica si Tudor.

Anmari
20.06.2009, 13:13:07
Am fost aseara la medicul de familie si mi-a facut vaccin antitetanos ... ati mai facut vre-una din voi? Nu stiam ca trebuie asa ca am intrebat daca e periculos ptr bebe si a spus ca nu ... oricum l-am facut, sper sa fie bine.

Fetelor cum va simtit? Alina mai face valuri bebelina? Anca baiatul tau mai are rabdare sau se agita si el :-? Ana ai venit de la control? Ce ti-a mai spus de data asta doctorita? Te-a programat?

alinutza20
20.06.2009, 13:23:48
face valuri dar vad k degeaba... se pregateste ea in legea ei... da mult ii mai ia :)):))

alibd
20.06.2009, 13:25:42
face valuri dar vad k degeaba... se pregateste ea in legea ei... da mult ii mai ia :)):))

Fetele sunt mai "timide". ;;) ;))

AnaM
20.06.2009, 13:49:21

Secretia apare, intr-adevar, de la tuseu. Daca n-ai eliminat gel, n-ai de ce sa-ti faci griji :)
Eu si azi am facut control pe masa, colul tot putin scurtat, permeabil la index :)

Am fost aseara la medicul de familie si mi-a facut vaccin antitetanos ... ati mai facut vre-una din voi? Nu stiam ca trebuie asa ca am intrebat daca e periculos ptr bebe si a spus ca nu ... oricum l-am facut, sper sa fie bine.

Fetelor cum va simtit? Alina mai face valuri bebelina? Anca baiatul tau mai are rabdare sau se agita si el :-? Ana ai venit de la control? Ce ti-a mai spus de data asta doctorita? Te-a programat?

Eu am facut, si prima si a doua tura :) Nu e periculos pt bebe, chiar se face in sarcina (nu e obligatoriu). Pe mine primul vaccin m-a cam durut (nu la injectie, ci 3-4 zile dupa, uneori se intampla sa se inroseasca in zona inteparii si sa fie zona tare si dureroasa - nu te panica, e o reactie normala).

Fetelor, ar fi foarte frumos sa nimerim toate odata in spital, dar azi, in sfarsit m-a programa domnisoara doctor... pe duminica viitoare :| Bine ca macar stiu ca e setat si gata.
Bebe are deja 4150 grame si masuratori de 40s2z... Acum sper sa mai rezist pana duminica si sa nu mi se rupa apa.

Aseara si eu am avut zvarcoliri si intepaturi jos si iar am eliminat putin dop. Am spus dr., dar a zis ca o intereseaza mai mult sa nu am contractii decat bucatele din dop.

Oricum, a spus ca spera sa ajungem pana duminica, fiindca se bazeaza pe faptul ca brebe e mare si nu prea are loc sa faca modificari la col (avand in vedere si faptul ca mie nu mi s-a modificat colul de cateva saptamani) :)

8-} 8-} 8-} 8-} 8-}

alinutza20
20.06.2009, 13:56:51
super k te-a programat... macar stii una si buna :)... eu... n-am decat sa astept..:-< :-< oricum a zis k dak nu se intampla nimic pana pe 30 cand am dpn ma interneaza atunci... deci... toate sansele sa te gasesc acolo:P

maricel ficiorasu tau... gaza mea e maruntica... dar banuiesc k baieteii sunt mai maricei in general :)

pupici :*:*:*

alinutza20
20.06.2009, 13:58:18
eu nu-mi dau seama dak elimin din dop sau nu:(... ar trebui sa fie rozaliu sau ceva de genu nu? intreb si eu...

AnaM
20.06.2009, 14:08:50
eu nu-mi dau seama dak elimin din dop sau nu:(... ar trebui sa fie rozaliu sau ceva de genu nu? intreb si eu...

Nu musai, in principiu e galben, semi transparent, posibil cu firicele rosii si cu textura chestiei alea de la magazinul de glumitze, mucusul ala care se lipeste de perete =))

Daca ai taria sa privesti, uite AICI (http://www.youtube.com/watch?v=eNkGv_lhEy8) textura. La mine exact asa au fost bucatelele de pana acum (galbene, un pic mai pal, fara firicele rosii). Sorry pentru continutul "explicit" :)

Oricum, iti dai sigur seama daca e dop sau nu, e complet diferit de leucoreea normala.

xxxxx
20.06.2009, 14:12:18
Bebe se misca in toate directiile, dar cred ca ii place in burtica, mama rade de el zice ca trebuie sa se rumeneasca=)) .
Alina, nu e musai ca baieteii sa fie marisori, depinde fff mult si de mostenirea genetica, pe mine mama m-a nascut la 2.500 kg, al meu flacau are 3 kg, au ei timp sa ia afara in greutate.
Ana, macar tu stii una si buna duminica viitoare gata, desi daca nu iese nici al meu, sunt mari sansele sa ne vedem in spital.;))

alinutza20
20.06.2009, 14:13:51
Nu musai, in principiu e galben, semi transparent, posibil cu firicele rosii si cu textura chestiei alea de la magazinul de glumitze, mucusul ala care se lipeste de perete =))

Daca ai taria sa privesti, uite AICI (http://www.youtube.com/watch?v=eNkGv_lhEy8) textura. La mine exact asa au fost bucatelele de pana acum (galbene, un pic mai pal, fara firicele rosii). Sorry pentru continutul "explicit" :)

Oricum, iti dai sigur seama daca e dop sau nu, e complet diferit de leucoreea normala.

chhhhhhhhh urat :)) adica scarbos nu urat :))... multumesc frumos... eu aveam impresia k tre sa fie cu firicele:)

alinutza20
20.06.2009, 14:15:58
Bebe se misca in toate directiile, dar cred ca ii place in burtica, mama rade de el zice ca trebuie sa se rumeneasca=)) .
Alina, nu e musai ca baieteii sa fie marisori, depinde fff mult si de mostenirea genetica, pe mine mama m-a nascut la 2.500 kg, al meu flacau are 3 kg, au ei timp sa ia afara in greutate.
Ana, macar tu stii una si buna duminica viitoare gata, desi daca nu iese nici al meu, sunt mari sansele sa ne vedem in spital.;))

si eu am fost nascuta micuta... dar al meu sottttttttt :)):)) oricum la eco miercuri avea peste 3 kg... asta e important... in rest... sa fie ei sanatosi k au timp sa pape sa se faca mari :)

AnaM
20.06.2009, 14:17:50
chhhhhhhhh urat :)) adica scarbos nu urat :))... multumesc frumos... eu aveam impresia k tre sa fie cu firicele:)

I know :D Da eu zic ca e mai bine sa stim cum arata, chiar daca e spooky ;))

Poate avea si firicele rosii/maronii.

Oricum, ala e un dop intreg :D

AnaM
20.06.2009, 14:19:53

Eu am avut 4250 la nastere, si la momentul respectiv eram cea mai grasa si lunga din maternitate. Asistentele ma poreclisera Gigita si Uriasa ;))

xxxxx
20.06.2009, 14:19:59
Aaaaaaa, Ana cam aceeasi culoare avea si la mine, numai ca era mult mai lichid, sa fie dopul :-? , nu-mi dau seama:| Si inca ceva, daca elimin din dop gata nasc?:[email protected] .
Alina, inseamna ca fetita ta e mai mare ca flacaul meu...acum ma gandesc e vreo problema la bebe al meu?:-s

AnaM
20.06.2009, 14:23:08
Aaaaaaa, Ana cam aceeasi culoare avea si la mine, numai ca era mult mai lichid, sa fie dopul :-? , nu-mi dau seama:| Si inca ceva, daca elimin din dop gata nasc?:[email protected] .
Alina, inseamna ca fetita ta e mai mare ca flacaul meu...acum ma gandesc e vreo problema la bebe al meu?:-s

Nu cred, trebuie sa aibe aspect gelatinos, sticky.

Eu am eliminat prima bucatica acum vreo 3 saptamani, deci nu e musai sa nasti imediat (mi-a confirmat si dr. azi). Doar daca elimini o cantitate mare, cam cat era in film, atunci tre sa te pregatesti moral si fizic ca vei naste, in max 24 de ore :D (spune teoria) ;))

Ligia_b
20.06.2009, 14:41:47

Eu am eliminat dopul in 2 zile. Ar trebuie sa vezi ca niste mici boabe de orez din cand in cand. Cand l-am eliminat tot cand m-am sters cu hartie am vazut sange curat si atunci am mers la spital pt control si mi-a spus ca am eliminat dopul si eram deja dilatata 2.

alinutza20
20.06.2009, 14:51:41

nu-s probleme stai linistita nu te mai gandi... eu am facut eco la 38 si o zi iar masuratorile aratau 3087 g plus minus erorile de rigoare... plus k nu poti fi sigura niciodata... astea sunt estimative... doctorita s-a uitat la burta si a zis k da... are peste 3 kg... stiind k nu am mult lichid...dar ma repet.. astea sunt chestii presupuse si orientative asa k nu te impacienta :):*:*

Green_Eyes
20.06.2009, 15:34:08
Ana, ce putin mai ai..desi sigur tie nu ti se pare asa putin :D Cu cat se apropie marele moment, cu atat mi-e mai frica:-s Deocamdata, astept cu nerabdare urmatoarea eco + control de pe 29.
Pupam un Tudorel grasunel!>:D<:*

Anmari
20.06.2009, 15:38:47
Ana, ce putin mai ai..desi sigur tie nu ti se pare asa putin :D Cu cat se apropie marele moment, cu atat mi-e mai frica:-s Deocamdata, astept cu nerabdare urmatoarea eco + control de pe 29.
Pupam un Tudorel grasunel!>:D<:*

Si eu sambata viitoare merg la control + eco .. a spus ca tot atunci imi ia si lama pentru streptococi de grupa B ... si sper ca tot atunci sa ma si programeze avand in vedere ca am auzit ca doctorita mea pe 16 iulie pleaca in concediu :(( , deci numai bine ca DPN meu e pe 24 :D si asa e cu o sapt inainte, asta daca nu se rupe apa, ca am auzit ca fetele sunt mai grabite sa vina pe lume :-?

Green_Eyes
20.06.2009, 16:11:35
Si eu sambata viitoare merg la control + eco .. a spus ca tot atunci imi ia si lama pentru streptococi de grupa B ... si sper ca tot atunci sa ma si programeze avand in vedere ca am auzit ca doctorita mea pe 16 iulie pleaca in concediu :(( , deci numai bine ca DPN meu e pe 24 :D si asa e cu o sapt inainte, asta daca nu se rupe apa, ca am auzit ca fetele sunt mai grabite sa vina pe lume :-?

Probabil si mie o sa-mi ia lama.. poate iese ceva si nu mai pot naste natural;))
Si tu faci cezariana?

Anmari
20.06.2009, 18:42:23
Probabil si mie o sa-mi ia lama.. poate iese ceva si nu mai pot naste natural;))
Si tu faci cezariana?

Da si eu fac cezariana :D ... mi-e frica de mor sa nasc natural ... chiar le admir pe fetele care au curaj ;))

Milagros
20.06.2009, 21:24:03
Superrrrrrrrrrrrrr! :x
Senchiuuuu!!!!
Ce tare ai fost la faza cu epilatul =)) =)) =))

Milagros
20.06.2009, 21:24:34
Ali, da te documentezi din timp ce si cum, nu gluma. :)>-

Milagros
20.06.2009, 21:25:32
Care burtoi, Ana???? :-"
Arati foarte bine! \:D/
Sarumana, frumos :">

Milagros
20.06.2009, 21:28:19
Secretia apare, intr-adevar, de la tuseu. Daca n-ai eliminat gel, n-ai de ce sa-ti faci griji :)
Eu si azi am facut control pe masa, colul tot putin scurtat, permeabil la index :)

Eu am facut, si prima si a doua tura :) Nu e periculos pt bebe, chiar se face in sarcina (nu e obligatoriu). Pe mine primul vaccin m-a cam durut (nu la injectie, ci 3-4 zile dupa, uneori se intampla sa se inroseasca in zona inteparii si sa fie zona tare si dureroasa - nu te panica, e o reactie normala).

Fetelor, ar fi foarte frumos sa nimerim toate odata in spital, dar azi, in sfarsit m-a programa domnisoara doctor... pe duminica viitoare :| Bine ca macar stiu ca e setat si gata.
Bebe are deja 4150 grame si masuratori de 40s2z... Acum sper sa mai rezist pana duminica si sa nu mi se rupa apa.

Aseara si eu am avut zvarcoliri si intepaturi jos si iar am eliminat putin dop. Am spus dr., dar a zis ca o intereseaza mai mult sa nu am contractii decat bucatele din dop.

Oricum, a spus ca spera sa ajungem pana duminica, fiindca se bazeaza pe faptul ca brebe e mare si nu prea are loc sa faca modificari la col (avand in vedere si faptul ca mie nu mi s-a modificat colul de cateva saptamani) :)

8-} 8-} 8-} 8-} 8-}
Anaaaaa, ce bebeloi mare ai :*:*:*:*

Milagros
20.06.2009, 21:29:39
Eu am avut 4250 la nastere, si la momentul respectiv eram cea mai grasa si lunga din maternitate. Asistentele ma poreclisera Gigita si Uriasa ;))
Fataaaa, deci tu vrei sa mor de ras aici? =)) =)) =))

Milagros
20.06.2009, 21:30:51
Eu am eliminat dopul in 2 zile. Ar trebuie sa vezi ca niste mici boabe de orez din cand in cand. Cand l-am eliminat tot cand m-am sters cu hartie am vazut sange curat si atunci am mers la spital pt control si mi-a spus ca am eliminat dopul si eram deja dilatata 2.
Aoleu, da cand incepe dilatatia curge sange? :|