PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 [151] 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

biutzaxx
16.11.2010, 07:53:26
Buna ziua, pici si mamici!

In primul rand, LA MULTI ANI sarbatoritilor Dragos si Andrei! Sa creasca sanatosi, intelepti si sa-i faca mandri pe parinti. <:-P

Apoi, ma puteti ajuta cu un sfat: de unde pot cumpara un kit "hand & footprint?" care sa-mi ajunga repede (1 saptamana, maxim 2)? Am gasit un site, dar nu m-au lamurit deloc.
Parca Ana si Biutza cumparasera pentru pustii lor.
Multumesc anticipat pentru ajutor (tre' sa fac un cadou si-s cam presata de timp). >:D<
sunt in Iulius Mall la Premaman, mai multe tipuri. Ai sa gasesti acolo ce cauti :)

biutzaxx
16.11.2010, 07:59:56
Biu, adaptare cat mai rapida si usoara! :)
multumesc, deja ma ajunge oboseala, ca Sebastian s-a culcat la 00:30 , nu stiu de ce dar de cand e mama la noi isi face efectiv de cap, e mai obraznicut sau agitat si a iesit din programul lui.. si eu is treaza de la 6 si nicio sansa sa dorm la amiaza ca el mai baga un pui de somn pana sa vin eu acasa ..
Mai am si aerobica, nush cum sa le impac pe toate si sa iasa bine..na trebuie sa ma adaptez la noul program, si sper sa imi ia o sapt asa cum mi-a zis Anmari si nu mai mult #-o

biutzaxx
16.11.2010, 08:31:58
Neata, am uitat sa zic!
si va invit la cafeluta sau ceiut ~o)~o)
o zi faina!!! :suuuper:

AnaM
16.11.2010, 09:11:51
Simo, multa sanatate Tudorelului :( :grouphug:

Neatza tuturor!
Ieri am avut copil hiperactiv :)) Nu l-am vazut in viata mea pe Tudoru' asa... Am ras cum n-am mai ras de luni bune :)) Nu a stat o secunda, doua ore a facut fix ca titirezul/iepurasul duracell, ziceai ca i-a injectat cineva adrenalina in fund :)) L-am si filmat, o sa incerc sa le uploadez pe youtube sa va amuzati si voi :))

Green_Eyes
16.11.2010, 10:42:48
multa sanatate micutului bonavior=((>:D<

Multumim fetele pt urari :*

Off..... pupam Tudorelu sa se faca repede bine.......si multa putere mami[-o<

Multa sanatate la pui! Imi imaginez prin ce treceti, off, putere multa!:grouphug:

Imi pare rau sa aud asta, sa se faca bine cat mai repede bine Tudorelul!!

Simo, multa sanatate Tudorelului :( :grouphug:

Multumim!:* Astazi, viata e mai frumoasa:) deja se vad imbunatatiri: e mai vesel, a inceput sa pape si sa bea lichide:love:..sper sa scapam cat mai rapid de acest episod urat..

Cum s-a intamplat asa ceva? :( Multa, multa sanatate la pui!

:* habar nu am cum s-a intamplat.. l-am mai scos afara cand batea vantul saptamana trecuta, desi era cald si frumos..probabil a fost ceva viral care s-a lipit bine de tot de el..in septembrie trei saptamani s-a chinuit cu o bronsiolita mai usoara si probabil a ramas cu sechele si asta a fost.. plus ca socrul a racit si ne-a dat la toti#-o

Off, sanatate multa puiului! :-<
Daca ii pui branula lui Tudor si ramaneti acasa, aveti grija ca asistenta care vine acasa sa fie disponibila si pentru urgente. Locul in care e pusa branula poate deveni dureros si se poate umfla, in aceste cazuri branula se scoate si se pune in alta parte. Oricum, din putinele mele cunostinte aveti nevoie acasa de un injectomat (parca se cheama) care sa picure putin ser fiziologic in orele dintre medicamente, asta ca sa nu se infunde branula. Mai insista la medicul pediatru, ea ar trebui sa iti dea cea mai buna solutie.

Saru'mana de informatii! Maine mergem la pediatra sa vedem cum procedam in continuare.. insa dupa cum spuneam,. deja e mult mai bine! Ieri l-am chinuit efectiv, l-am fortat sa faca aerosoli si macar nu l-am chinuit degeaba pentru ca s-a vazut o imbunatatire peste noapte^:)^. Insa am trecut pe tratament medicamentos, pentru ca nu mai vreau sa il chinui cu aerosolii..

claudelle
16.11.2010, 11:36:49
Neatza fetele, inca o zi minunata astazi....

Multumim inca o data tuturor celor care ne-au felicitat ieri, un big >:D<

tsimonaiuliana
16.11.2010, 12:03:17
Insanatosire grabnica Tudorel>:D<>:D<>:D<

Anmari
16.11.2010, 12:12:31
multumesc, deja ma ajunge oboseala, ca Sebastian s-a culcat la 00:30 , nu stiu de ce dar de cand e mama la noi isi face efectiv de cap, e mai obraznicut sau agitat si a iesit din programul lui.. si eu is treaza de la 6 si nicio sansa sa dorm la amiaza ca el mai baga un pui de somn pana sa vin eu acasa ..
Mai am si aerobica, nush cum sa le impac pe toate si sa iasa bine..na trebuie sa ma adaptez la noul program, si sper sa imi ia o sapt asa cum mi-a zis Anmari si nu mai mult #-o

La serviciu, dapi nu-ti ia mai mult de o saptamana sa iti intri in ritm, hai sa zicem doua, dar ca sa faci fata la tot o sa-ti ia mult mai mult :D ... e oboseala acumulata, crunta, pentru ca bebe cand vii acasa de la serviciu te ia de odihnita, plus alte actiitati care iti ia energie ... nu e usor sa lucrezi si sa ai grija si de copil (eu fara mama as ajunge sigur la nebuni)

Simona imi pare rau pentru Tudorel ca s-a imbolnavit. Si Arianei ii curg mucii, doar ca nu sunt aposi ci din aceia galbeni. Ar trebui sa ma ingrijorez fetele? O sa-mi fac programare la pediatru, dar dureaza si as vrea sa stiu daca sa-i dau altceva in afara de oscilo?

Anmari
16.11.2010, 12:13:14
Neatza fetele, inca o zi minunata astazi....

Multumim inca o data tuturor celor care ne-au felicitat ieri, un big >:D<

La multi ani! sa fie sanatos si sa iti aduca numai bucurii in continuare :*

claudelle
16.11.2010, 12:21:21
La multi ani! sa fie sanatos si sa iti aduca numai bucurii in continuare :*

Multumim mult Anmari :*

Green_Eyes
16.11.2010, 12:53:11
Insanatosire grabnica Tudorel>:D<>:D<>:D<

Multumim! :*

Simona imi pare rau pentru Tudorel ca s-a imbolnavit. Si Arianei ii curg mucii, doar ca nu sunt aposi ci din aceia galbeni. Ar trebui sa ma ingrijorez fetele? O sa-mi fac programare la pediatru, dar dureaza si as vrea sa stiu daca sa-i dau altceva in afara de oscilo?

Sigur trebuie sa suni pentru programare, nu cred ca dureaza, chiar daca e ocupata, cand e vorba de raceala, pe noi ne-a primit chiar in ziua respectiva. Oricum, stiu ca nu e chiar bine cand secretiile sunt groase si galbene, arata o infectie, probabil tot o viroza..Multa sanatate!

PS. Nu mai fac comanda, ca numai la asta nu mi-a stat mintea..

ana_maria_btz
16.11.2010, 13:18:04
Buna fetelor si LA MULTI ANI BEBEILOR care s-au sarbatorit in perioada asta...ca pentru noi e mai greu sa stam la calc :D. Tocmai ne-am intors de la pediatru. Mara are 70 cm si 8,6 kg si e fffff bine :D. I-am facut si vaccinul si nu a scos un sunet...era concentrata la o jucarie. In weekend ii facem gauri in urechi ca de Craciun sa avem cerceii de la nanutza noastra. Va pup pe toate si sanatate multa bebeilor bolnaviori...
P.S. Au trecut 2 sapt de la operatia de la ochi si totul e foarte bine....pana alaltaieri tot au mai curs lacrimi si deja imi faceam griji....dar...acum totul e f bine....si ma bucur ca vad ochisorul mamii mare si frumos...fara sa mai aiba puchinei :D.

tsimonaiuliana
16.11.2010, 13:42:25
Buna fetelor si LA MULTI ANI BEBEILOR care s-au sarbatorit in perioada asta...ca pentru noi e mai greu sa stam la calc :D. Tocmai ne-am intors de la pediatru. Mara are 70 cm si 8,6 kg si e fffff bine :D. I-am facut si vaccinul si nu a scos un sunet...era concentrata la o jucarie. In weekend ii facem gauri in urechi ca de Craciun sa avem cerceii de la nanutza noastra. Va pup pe toate si sanatate multa bebeilor bolnaviori...
P.S. Au trecut 2 sapt de la operatia de la ochi si totul e foarte bine....pana alaltaieri tot au mai curs lacrimi si deja imi faceam griji....dar...acum totul e f bine....si ma bucur ca vad ochisorul mamii mare si frumos...fara sa mai aiba puchinei :D.

Ma bucur ca e bine fetitza ta.:) Georgiana cum se mai descurca cu fata?A inceput sa manance?

ana_maria_btz
16.11.2010, 13:46:52
Ma bucur ca e bine fetitza ta.:) Georgiana cum se mai descurca cu fata?A inceput sa manance?
Sarumana mult! Geo a inceput sa-si mai revina...Carina papa lapticul numai cu 1/3 dintr-un plic de babydrink in el...:( Dar tot e o realizare si asta :D Macar mananca...

alibd
16.11.2010, 13:52:22

Cate vesti bune! Felicitari! ;-)

alibd
16.11.2010, 13:53:47
Sarumana mult! Geo a inceput sa-si mai revina...Carina papa lapticul numai cu 1/3 dintr-un plic de babydrink in el...:( Dar tot e o realizare si asta :D Macar mananca...

Ce a patit micuta lui Geo? :-s

eliana
16.11.2010, 13:57:06
Babydrink-ul e ff dulce.... poate ar fi mai bine sa incerce sa-i reduca treptat cantitatea pusa in lapte pana o scoate de tot. La diversificare ce-o sa faca, o sa-i puna babydrink in legume ca sa le accepte? plus ca mai am eu un pitic cu ceaiul amestecat cu lapte....

ana_maria_btz
16.11.2010, 13:57:40
Ce a patit micuta lui Geo? :-s
Nu mai vrea sa pape laptic din biberon de vreo 2-3 sapt....sa dea Dzeu sa-si revina...Ideea e ca fetita a fost racita f tare la un mom dat si cand i-a dat siropel cu lingurita s-a inecat destul de rau...si de-atunci cand vede/simte lingurita e jale cu ea :(

alibd
16.11.2010, 14:01:42
Nu mai vrea sa pape laptic din biberon de vreo 2-3 sapt....sa dea Dzeu sa-si revina...Ideea e ca fetita a fost racita f tare la un mom dat si cand i-a dat siropel cu lingurita s-a inecat destul de rau...si de-atunci cand vede/simte lingurita e jale cu ea :(

Ptiii... pai, sa isi revina cat mai curand!

Anmari
16.11.2010, 14:01:50
Multumim! :*

Sigur trebuie sa suni pentru programare, nu cred ca dureaza, chiar daca e ocupata, cand e vorba de raceala, pe noi ne-a primit chiar in ziua respectiva. Oricum, stiu ca nu e chiar bine cand secretiile sunt groase si galbene, arata o infectie, probabil tot o viroza..Multa sanatate!

PS. Nu mai fac comanda, ca numai la asta nu mi-a stat mintea..

Dap am sunat la cabinet si nu reusesc sa ma inteleg deloc cu asitenta ei. Pana la urma am lamurit-o cu doctorita si maine la 11 merg la ea si ma inscriu. Acum am alta problema :(( ... cica nu ma inscrie daca nu aduc fisa fetei din partea cealalata, ceea ce e tare nasol ca am asa o jeana sa ma duc sa scot fisa fetei :"> ... ali, lauraf cum ati procedat?

ana_maria_btz
16.11.2010, 14:03:03
Babydrink-ul e ff dulce.... poate ar fi mai bine sa incerce sa-i reduca treptat cantitatea pusa in lapte pana o scoate de tot. La diversificare ce-o sa faca, o sa-i puna babydrink in legume ca sa le accepte? plus ca mai am eu un pitic cu ceaiul amestecat cu lapte....
Da...pai asta face acum....initial a inceput cu 1/2 dintr-un plic...si incet incet vrea sa-l scoata...

eliana
16.11.2010, 14:07:51
Dap am sunat la cabinet si nu reusesc sa ma inteleg deloc cu asitenta ei. Pana la urma am lamurit-o cu doctorita si maine la 11 merg la ea si ma inscriu. Acum am alta problema :(( ... cica nu ma inscrie daca nu aduc fisa fetei din partea cealalata, ceea ce e tare nasol ca am asa o jeana sa ma duc sa scot fisa fetei :"> ... ali, lauraf cum ati procedat?
Tu n-ai carnet de sanatate la fata, in care sa fie trecute toate controalele si vaccinarile? ca in cazul asta n-ar mai fi nevoie de fisa. Plus ca - din experienta de pe vremuri, cand am lucrat la un cabinet de MF - poate refuza sa-ti dea fisa, in ideea ca trebuie sa aiba si ea un document in care scrie ce-a facut la copil, in cazul in care te apuci tu s-o dai in judecata pt vreo chestie etc - intelegi ideea. Eventual sa faci o copie xerox, dar daca are nervi dr si asta poate refuza, ca ea n-are xerox in cabinet, fisa in original nu ti-o da sa o scoti din cabinet ca e document medico-legal...... ti-am expus scenariile mai naspa. Cat despre jena, las-o deoparte, e dreptul tau sa schimbi doctorul, asa ca fii politicoasa dar ferma.

Anmari
16.11.2010, 14:10:30
Tu n-ai carnet de sanatate la fata, in care sa fie trecute toate controalele si vaccinarile? ca in cazul asta n-ar mai fi nevoie de fisa. Plus ca - din experienta de pe vremuri, cand am lucrat la un cabinet de MF - poate refuza sa-ti dea fisa, in ideea ca trebuie sa aiba si ea un document in care scrie ce-a facut la copil, in cazul in care te apuci tu s-o dai in judecata pt vreo chestie etc - intelegi ideea. Eventual sa faci o copie xerox, dar daca are nervi dr si asta poate refuza, ca ea n-are xerox in cabinet, fisa in original nu ti-o da sa o scoti din cabinet ca e document medico-legal...... ti-am expus scenariile mai naspa. Cat despre jena, las-o deoparte, e dreptul tau sa schimbi doctorul, asa ca fii politicoasa dar ferma.

Am carnetul de vacinari si atat. Acolo mi-a notat toate vaccinurile. Mai am eu un caiet in care mi-am notat evolutia fetei pana pe la 10 luni :"> apoi m-am lenevit sau n-am mai avut timp. Nu stiu daca e relevant acest caiet.
M-am gandit si eu la variantele astea expuse de tine. Eu maine la 11 am programarea la Barbacariu si nu cred ca pot sa fac rost de fisa pana atunci de la cealalta dr. Oare o sa refuze dr barbacariu sa ne inscrie daca nu ii aduc fisa?

eliana
16.11.2010, 14:13:54
Am carnetul de vacinari si atat. Acolo mi-a notat toate vaccinurile. Mai am eu un caiet in care mi-am notat evolutia fetei pana pe la 10 luni :"> apoi m-am lenevit sau n-am mai avut timp. Nu stiu daca e relevant acest caiet.
M-am gandit si eu la variantele astea expuse de tine. Eu maine la 11 am programarea la Barbacariu si nu cred ca pot sa fac rost de fisa pana atunci de la cealalta dr. Oare o sa refuze dr barbacariu sa ne inscrie daca nu ii aduc fisa?
Habar n-am.... stiu ca tine mult la anumite chestii de organizare, reguli, documente, dar nu stiu daca fisa e un "must have" de neinlocuit.

alinutza20
16.11.2010, 14:14:03

eu am trimis sotul.. daca la mine te refereai :)):))

Anmari
16.11.2010, 14:15:16
eu am trimis sotul.. daca la mine te refereai :)):))

Dapi stiu ca l-ai trimis pe el ;)) .. nu intrebat pe alibd pentru ca ea s-a inscris recent la dr. Barbacariu transferandu-se de la alt medic :)

O sa-l trimti si eu pe al meu :D ... sper sa vrea :D

alinutza20
16.11.2010, 14:16:18

eu inutial mi-am trimis sotul sa ceara copie xerox fara sa-i spuna ptr ce... a lasat buletinul, a scos fisa din cabinet, a facut copie.. iar la intoarcere fosta i-a zis ca daca vrea sa schimbe medicul ii da originala :)
bine si a semnat nush ce cum ca ia originala :)

eliana
16.11.2010, 14:16:26
Da...pai asta face acum....initial a inceput cu 1/2 dintr-un plic...si incet incet vrea sa-l scoata...
Sper ca Georgiana nu face comparatie intre greutatea fetitelor voastre.... :-?

alibd
16.11.2010, 14:16:41

Noi am fost mai intai la casa de sanatate cu cererea, asa cum ai spus tu si cei de acolo au zis ca ei nu mai intervin si toata treaba ramane la latitudinea pediatrilor. Asa ca, a fost sotul la fostul pediatru, a scos fisa si a luat si o adeverinta cum ca a fost scoasa din evidenta cabinetului si cu astea a mers la actualul pediatru, dupa ce vorbise in prealabil sa vada daca ne primeste. :-s

alinutza20
16.11.2010, 14:18:08
Dapi stiu ca l-ai trimis pe el ;)) .. nu intrebat pe alibd pentru ca ea s-a inscris recent la dr. Barbacariu transferandu-se de la alt medic :)

O sa-l trimti si eu pe al meu :D ... sper sa vrea :D

da dar alibd nu avea nimic pe fisa, vaccinuri boli etc... :)

alibd
16.11.2010, 14:21:35
da dar alibd nu avea nimic pe fisa, vaccinuri boli etc... :)

Crezi?! Aveam si ce nu facuse medicul... adica o vizita acasa unde cica a controlat-o. [-X
Si mai avea niste detalii de la celelalte controale efectuate, bine e mult spus controale.>:P

ana_maria_btz
16.11.2010, 14:23:49
Sper ca Georgiana nu face comparatie intre greutatea fetitelor voastre.... :-?
Aaaaa...NUUUUU ....sub nicio forma....e cu 1 luna si 10 zile mai mica decat Mara mea....nu e cazul....intelegeti fetelor ca nu e obsedata de greutate sau altele....doar de faptul ca acest copil...cand vine ora de masa...nu mananca...nici macar 10-30 ml lapte macar...cand simte biberonul e dezastru...a venit la mine zilele trecute (dak a fost cald am stat toata ziua cu fetele pe terasa la aer) si am incercat si eu...sa o hranesc....si nu vrea...inclesteaza gurita si nu poti sa-i dai sub nicio forma....de aceea ea incearca toate metodele posibile...;)

alinutza20
16.11.2010, 14:24:08
Crezi?! Aveam si ce nu facuse medicul... adica o vizita acasa unde cica a controlat-o. [-X
Si mai avea niste detalii de la celelalte controale efectuate, bine e mult spus controale.>:P

pai am specificat ca vb despre vaccinuri si boli (cu tratament) la care tin pediatrii f mult :)

Anmari
16.11.2010, 14:30:50
Deci tot trebuie sa merg sa scot afurisita aia de fisa :-" :-? ... o sa sun medicul si o sa-i spun ca vine sotul sa ia fisa :D .. am sa incerc sa fiu ferma ;)) cum a spus eliana. Oare trebuie sa dau si o explciatie de ce vreau sa ma mut?

Alina, Moni avea multe scrise in fisa?

alinutza20
16.11.2010, 14:34:24
Deci tot trebuie sa merg sa scot afurisita aia de fisa :-" :-? ... o sa sun medicul si o sa-i spun ca vine sotul sa ia fisa :D .. am sa incerc sa fiu ferma ;)) cum a spus eliana. Oare trebuie sa dau si o explciatie de ce vreau sa ma mut?

pai avea vaccinurile de 2,4 si 6 luni... evidenta greutatii, inaltimii etc.. faza cu constipatia... avea cateva foi bune:)):))
nu-i dai femeie nici o explicatie, la o adica da ca insista ii spui ca o muti la medicul tau de familie avand in vedere ca nu mai are vaccinuri de facut and stuff... ca ti-e mai aproape, usor etc etc... inventezi tu ceva pe moment... asta daca nu vrei sa-i spui adevaratul motiv :)):))

cert e ca dr noua n-o sa-ti dea nimic pe reteta/trimitere pana nu are fisa...

Anmari
16.11.2010, 14:36:57
pai avea vaccinurile de 2,4 si 6 luni... evidenta greutatii, inaltimii etc.. faza cu constipatia... avea cateva foi bune:)):))
nu-i dai femeie nici o explicatie, la o adica da ca insista ii spui ca o muti la medicul tau de familie avand in vedere ca nu mai are vaccinuri de facut and stuff... ca ti-e mai aproape, usor etc etc... inventezi tu ceva pe moment... asta daca nu vrei sa-i spui adevaratul motiv :)):))

cert e ca dr noua n-o sa-ti dea nimic pe reteta/trimitere pana nu are fisa...

sunt curioasa ce are scris si ariana pe fisa :-? ... deci fisa trebuie neaparat :-L ufa...

eliana
16.11.2010, 14:41:22
Aaaaa...NUUUUU ....sub nicio forma....e cu 1 luna si 10 zile mai mica decat Mara mea....nu e cazul....intelegeti fetelor ca nu e obsedata de greutate sau altele....doar de faptul ca acest copil...cand vine ora de masa...nu mananca...nici macar 10-30 ml lapte macar...cand simte biberonul e dezastru...a venit la mine zilele trecute (dak a fost cald am stat toata ziua cu fetele pe terasa la aer) si am incercat si eu...sa o hranesc....si nu vrea...inclesteaza gurita si nu poti sa-i dai sub nicio forma....de aceea ea incearca toate metodele posibile...;)
Cand vine ora de masa? /:) da' cu alimentatia la cerere ce s-a ales? poate nu-i e foame la ora de masa.....

alibd
16.11.2010, 14:48:55

Eu i-am spus sotului, in cazul in care cere explicatii (pe care le-a si cerut), sa-i spuna ca ne-am schimbat medicul de familie, care are si competente pediatrice si ne e mai usor sa mergem doar la unul. :-"

alibd
16.11.2010, 14:52:32
Spuneti-mi si mie, va rog, vaccinul de 2 luni are vreo contraindicatie la baita? Ideea e ca ne-am programat la vaccin pe 16 dec, iar pe 17 ma gandeam ca poate mergem la biserica sa o botezam, ca nu mai vreau sa o las necrestinata prea mult.

simonab
16.11.2010, 15:07:16
mi-am inscris baietelul de curand la Barbacariu si ni s-a cerut fisa,am dus o copie xerox,si am facut o cerere.asistenta ne-a cerut si un aviz de vaccinare dar pana la urma s-a lamurit din fisa ce vaccinari facuse matei.Eu am trimis sotul la fostul medic de familie ca sa scap de dat explicatii.Scuze ca m-am bagat in seama dar am zis ca poate iti sunt de ajutor informatiile

eliana
16.11.2010, 15:08:38
Spuneti-mi si mie, va rog, vaccinul de 2 luni are vreo contraindicatie la baita? Ideea e ca ne-am programat la vaccin pe 16 dec, iar pe 17 ma gandeam ca poate mergem la biserica sa o botezam, ca nu mai vreau sa o las necrestinata prea mult.
Nu are contraindicatii la baita, dar s-ar putea sa-ti faca un pic de febra dupa vaccin, trebuie monitorizata. Da' de ce n-o botezi pe 18, ca e sambata? sau vaccinat a 2-a zi dupa botez?

Anmari
16.11.2010, 15:13:06
mi-am inscris baietelul de curand la Barbacariu si ni s-a cerut fisa,am dus o copie xerox,si am facut o cerere.asistenta ne-a cerut si un aviz de vaccinare dar pana la urma s-a lamurit din fisa ce vaccinari facuse matei.Eu am trimis sotul la fostul medic de familie ca sa scap de dat explicatii.Scuze ca m-am bagat in seama dar am zis ca poate iti sunt de ajutor informatiile

nu, stai linsittia chiar ma ajuti.
am sunat pediatra :D si am spus ca am nevoie de fisa arianei. asa cum ai preconizat eliana mi-a spus ca-mi da doar o copie xerox in nici un caz originalul. o sa-mi trimit maine sotul sa faca copie xerox la fisa :D

Andrusca
16.11.2010, 16:04:00
Simona, multa sanatate lui Tudor!!!! :*

Anmari, succes cu medicul!!! ;-)

Ali, multa rabdare si voua; perioada colicilor este urata tare, dar acus trece! >:D<>:D< Pupam printesa :*

Ana Maria, felicitari, printesa voastra sta bine la masuratori ;)

tsimonaiuliana
16.11.2010, 16:28:52
Sora mea vrea sa boteze baiatul pe 26 decembrie si tot in aceeasi zi scaldatul si cumatria.Stie cineva daca din punct de vedere religios e bine asa?Eu auzisem ca bebelul trebuie tinut o zi -doua "in mir" si apoi scaldat,acum nu mai stiu daca acest lucru e doar o cutuma ramasa din batrani.Andrusca poate stii tu de la tatal tau:)

LauraF
16.11.2010, 16:31:01
La 4 luni? Hi hi... ce fetita grasunica! ;)) Sa fie sanatoasa, bine ca ati rezolvat cu ochisorii!

Rok5ana
16.11.2010, 16:35:35
Sora mea vrea sa boteze baiatul pe 26 decembrie si tot in aceeasi zi scaldatul si cumatria.Stie cineva daca din punct de vedere religios e bine asa?Eu auzisem ca bebelul trebuie tinut o zi -doua "in mir" si apoi scaldat,acum nu mai stiu daca acest lucru e doar o cutuma ramasa din batrani.Andrusca poate stii tu de la tatal tau:)
Eu l-am scaldat a doua zi dupa botez. Oricum preotul il scoate dim mir dupa botez. La mine cel putin asa a facut. :)

eliana
16.11.2010, 16:35:53
Ce-mi aduc eu aminte din brambureala de la botezul fiica-mii: am impresia ca preotul intai a dat-o cu mir, cu betigasul acela metalic (scuzati-mi ignoranta, habar n-am cum se cheama) si dupa aia un pic mai tarziu a si sters-o..... impresia mea e ca facut in timpul slujbei si miruitul si scosul din mir :-?
Asa auzisem si eu, ca e bine sa treaca macar o noapte, drept urmare dupa botez am facut masa, noaptea a dormit invelita cu crisma si baita a 2-a zi dimineata, ca plecau nasii.

LauraF
16.11.2010, 16:39:04
Sper ca nu iti raspund prea tarziu: la mine a fost sotul (vad ca asa procedeaza toata lumea :))) si din cate am inteles nu a pus intrebari. Bine, noi am facut schimbarea si dupa o perioada in care ea nu a raspuns neam la telefon, deci chiar nu avea ce sa comenteze (e adevarat ca a fost internata dar cum noi la cabinet nu puteam merge... putea sa ne raspunda, chiar am avut mare nevoie de un medic atunci).

Oricum, madam V. nu e genu care sa-ti faca probleme, n-o fi ea cine stie ce medic, dar e de treaba. Ii poti spune la o adica ca ai cateva prietene care merg la alt medic si ti-e mai usor sa mergi cu ele. Sau vorba cuiva, ca iti schimbi si tu medicul de familie si va e mai usor sa fiti inscrisi toti la acelasi dr.

Cat despre ce gasesti in fisa fetei, daca e ca la mine, atunci e destul de curata... doar vaccinele! =)) Masuratori la copil noroc ca am notat eu pe carnetel cate ceva... 8-}

LauraF
16.11.2010, 16:45:32
Noi am facut botezul si petrecerea in aceeasi zi, iar baita a doua zi. Ce si cum se procedeaza corect, nu stiu #-o

Anmari
16.11.2010, 16:55:45
Sper ca nu iti raspund prea tarziu: la mine a fost sotul (vad ca asa procedeaza toata lumea :))) si din cate am inteles nu a pus intrebari. Bine, noi am facut schimbarea si dupa o perioada in care ea nu a raspuns neam la telefon, deci chiar nu avea ce sa comenteze (e adevarat ca a fost internata dar cum noi la cabinet nu puteam merge... putea sa ne raspunda, chiar am avut mare nevoie de un medic atunci).

Oricum, madam V. nu e genu care sa-ti faca probleme, n-o fi ea cine stie ce medic, dar e de treaba. Ii poti spune la o adica ca ai cateva prietene care merg la alt medic si ti-e mai usor sa mergi cu ele. Sau vorba cuiva, ca iti schimbi si tu medicul de familie si va e mai usor sa fiti inscrisi toti la acelasi dr.

Cat despre ce gasesti in fisa fetei, daca e ca la mine, atunci e destul de curata... doar vaccinele! =)) Masuratori la copil noroc ca am notat eu pe carnetel cate ceva... 8-}

Dapi mercic! Am sunat-o si maine ma duc dupa fisa. sper sa vrea sotul sa mearga sa faca copie la ea. Tie tot copia ti-a dat sau originalul?

Milagros
16.11.2010, 17:13:31
Stiu de la un preot ca e ok, ca de fapt preotul il scoate din mir chiar la botez, deci treaba asta e din batrani, noi am facut scaldatoarea in aceeasi zi.

LauraF
16.11.2010, 17:40:31
Dapi mercic! Am sunat-o si maine ma duc dupa fisa. sper sa vrea sotul sa mearga sa faca copie la ea. Tie tot copia ti-a dat sau originalul?
Hmm.. copia parca, trebuie sa intreb sotul.

alibd
16.11.2010, 17:46:44
Nu are contraindicatii la baita, dar s-ar putea sa-ti faca un pic de febra dupa vaccin, trebuie monitorizata. Da' de ce n-o botezi pe 18, ca e sambata? sau vaccinat a 2-a zi dupa botez?

Am inteles. De asta ma temeam.
Am sa vad cum am sa fac pana la urma, poate reusesc sa o botez inainte de vaccin.

alibd
16.11.2010, 17:51:53
Simona, multa sanatate lui Tudor!!!! :*

Anmari, succes cu medicul!!! ;-)

Ali, multa rabdare si voua; perioada colicilor este urata tare, dar acus trece! >:D<>:D< Pupam printesa :*

Ana Maria, felicitari, printesa voastra sta bine la masuratori ;)

Multumim mult! :*

alibd
16.11.2010, 17:53:54
Ce-mi aduc eu aminte din brambureala de la botezul fiica-mii: am impresia ca preotul intai a dat-o cu mir, cu betigasul acela metalic (scuzati-mi ignoranta, habar n-am cum se cheama) si dupa aia un pic mai tarziu a si sters-o..... impresia mea e ca facut in timpul slujbei si miruitul si scosul din mir :-?
Asa auzisem si eu, ca e bine sa treaca macar o noapte, drept urmare dupa botez am facut masa, noaptea a dormit invelita cu crisma si baita a 2-a zi dimineata, ca plecau nasii.

Cam asa stiu si eu, ca se sta o noapte in crasma aceea.

gabriela_rgh
16.11.2010, 17:56:54
Aida a fost botezata pe 26 decembrie anul trecut, in aceeasi zi scaldatoarea si cumatria!;))
Ce mai face surioara?S-a adaptat la viata in 3?

ana_maria_btz
16.11.2010, 18:05:06
Daca mergi pe varianta de la stat iti spun ca nu ai nicio contraindicatie....poti sa-i faci baie si orice altceva....la mine Mara nu a facut nici febra absolut nimic, din contra parca a dormit mai mult in seara aia;))...la varianta cumparata nush ce sa-ti spun dar baietelul unei prietene care e cu 2 luni mai mic decat Mara a facut si febra...2 nopti a fost plangacios si sclifosit rau....

alibd
16.11.2010, 18:07:19
Daca mergi pe varianta de la stat iti spun ca nu ai nicio contraindicatie....poti sa-i faci baie si orice altceva....la mine Mara nu a facut nici febra absolut nimic, din contra parca a dormit mai mult in seara aia;))...la varianta cumparata nush ce sa-ti spun dar baietelul unei prietene care e cu 2 luni mai mic decat Mara a facut si febra...2 nopti a fost plangacios si sclifosit rau....

Vaccinul de la stat il facem. Sper sa fie ok, sa nu faca febra. #-o

alinutza20
16.11.2010, 18:16:28

reactiile depind de la copil la copil :)

ali eu stiu ca in ziua respectiva nu se face baita si nu se scoate afara... si daca face febra face tot in alea 24 de ore... dar ii dai preventiv juma de paracetamol :), cel putin noi asa am facut:)

Green_Eyes
16.11.2010, 18:19:32

ali eu stiu ca in ziua respectiva nu se face baita si nu se scoate afara... si daca face febra face tot in alea 24 de ore... dar ii dai preventiv juma de paracetamol :), cel putin noi asa am facut:)

Nu neaparat..reactiile pot aparea in 72 de ore de la vaccin. La 4 luni, a facut 39.2 la 48 de ore de la vaccin, desi ii pusesem si eu dupa vaccin supozitor..

ana_maria_btz
16.11.2010, 18:45:42

Nu stiu de unde stii tu asta cu baia,...eu am intrebat pediatra care mi-a zis ca i se poate face baita....si de scos afara am scos copilul....ca m-am dus la cabinet si i-am facut vaccinul....dar ALI va proceda cum crede ea ca e mai bine....si cum ii spune medicul...

alinutza20
16.11.2010, 18:57:59
Nu stiu de unde stii tu asta cu baia,...eu am intrebat pediatra care mi-a zis ca i se poate face baita....si de scos afara am scos copilul....ca m-am dus la cabinet si i-am facut vaccinul....dar ALI va proceda cum crede ea ca e mai bine....si cum ii spune medicul...

eu stiu ca nu se da cu apa la vaccin si cu asta basta.... iar copilul nu se scoate DUPA VACCIN (nu inainte ca doar nu-i face vaccin acasa) ptr ca imediat dupa vaccin e foarte sensibil..
si n-o mai lua atat de personal!

ana_maria_btz
16.11.2010, 19:00:07
eu stiu ca nu se da cu apa la vaccin si cu asta basta.... iar copilul nu se scoate DUPA VACCIN (nu inainte ca doar nu-i face vaccin acasa) ptr ca imediat dupa vaccin e foarte sensibil..
si n-o mai lua atat de personal!
Aoleu...parca ai fi o soacra....ia-o mai calm...dak forumul asta este numai pentru unele pareri sa ne spui...ca sa nu ne mai aflam in treaba altele....si cu asta basta! :D

alinutza20
16.11.2010, 19:00:25
Nu neaparat..reactiile pot aparea in 72 de ore de la vaccin. La 4 luni, a facut 39.2 la 48 de ore de la vaccin, desi ii pusesem si eu dupa vaccin supozitor..

deci cum ziceam, depinde de la copil la copil... a mea a avut reactiile in ziua si in noaptea de dupa vaccin (inafara de reactiile la ROR)

ana_maria_btz
16.11.2010, 19:02:32
Eu am spus din propria-mi experienta....ca de fapt despre asta e vorba intr-un forum...eu i-am facut baie fetei PT CA MI-A SPUS DR. CA E VOIE....si stand la casa...copilul a dormit afara...tocmai PT CA MI-A SPUS DR. CA E VOIE.

alinutza20
16.11.2010, 19:02:47
Aoleu...parca ai fi o soacra....ia-o mai calm...dak forumul asta este numai pentru unele pareri sa ne spui...ca sa nu ne mai aflam in treaba altele....si cu asta basta! :D

de ce parca as fi o soacra?=))
tu te-ai referit strict la mine si eu am facut la fel.. unde e problema?

jewelieta
16.11.2010, 19:10:27
si eu zic ca e mai bine sa nu fie scos copilul afara dupa vaccin...atunci este mai sensibil si poate prinde "ceva" din aer...eu zic ca daca o tii dupa vaccin in casa nu se intampla nimic o zi...
si cu baita...la fel mai poate astepta o zi...
parerea mea de medic si mamica
acu fiecare face cum vrea

alinutza20
16.11.2010, 19:14:49
si eu zic ca e mai bine sa nu fie scos copilul afara dupa vaccin...atunci este mai sensibil si poate prinde "ceva" din aer...eu zic ca daca o tii dupa vaccin in casa nu se intampla nimic o zi...
si cu baita...la fel mai poate astepta o zi...
parerea mea de medic si mamica
acu fiecare face cum vrea

asta ziceam si eu... da na... ma cred eu mare desteapta... ca le stiu eu pe toate=))

anema
16.11.2010, 19:18:31
Noi am mers la biserica, am botezat copilul, l-am adus acasa si a stat vreo 2 -3 ore in mir, apoi scaldatul si apoi cumatria. In aceeasi zi. Pelincuta in care l-a tinut nasica cand l-a miruit, dupa ce a fost scaldat am pus-o sub un cersaf absorbant (ca sa nu se ude copilul) si am lasat-o in patutz.
Religios nu stiu daca am procedat bine sau rau, am vrut doar sa iti spun ca se mai practica.

Green_Eyes
16.11.2010, 20:34:16
deci cum ziceam, depinde de la copil la copil... a mea a avut reactiile in ziua si in noaptea de dupa vaccin (inafara de reactiile la ROR)

Ai dreptate, nu am cititi cu atentie..sunt foarte obosita si racita cobza..|-)

alinutza20
16.11.2010, 20:37:28
Ai dreptate, nu am cititi cu atentie..sunt foarte obosita si racita cobza..|-)

te cred:( stiu cum e cu bebe bolnav din pacate:(
sper sa fie bine repede repede:-s:-s

Andrusca
16.11.2010, 21:00:58

asa cum au spus si unele fete, este doar un obicei
la slujba botezului, preotul miruie si apoi "spala" copilul;
noi am facut si botezul si scosul din mir in aceeasi zi ;)

Milagros
16.11.2010, 21:01:17
Fetiliiiiiii, la baietu' meu i-o iesir inca 2 dinti jos - incisivii laterali (o dat bunu' Dumnezeu! ^:)^^:)^^:)^)^:)^

Green_Eyes
16.11.2010, 21:16:24
te cred:( stiu cum e cu bebe bolnav din pacate:(
sper sa fie bine repede repede:-s:-s

Si eu sper^:)^..e groaznic =((

Andrusca
16.11.2010, 21:24:26
Fetiliiiiiii, la baietu' meu i-o iesir inca 2 dinti jos - incisivii laterali (o dat bunu' Dumnezeu! ^:)^^:)^^:)^)^:)^

Felicitari, Dragos!
si lu mami pentru kg pierdute ;-)

claudelle
16.11.2010, 21:30:44
Apropo, ca tot vorbiti de reactii.....ce reactii au avut copii vostri la ROR ?

Milagros
16.11.2010, 21:40:08
Felicitari, Dragos!
si lu mami pentru kg pierdute ;-)

Multumim ;))

Daa, mami se pregateste pentru Craciun =))

jewelieta
16.11.2010, 21:45:02
milagros cum ai slabit?
cura?sper ca nu te-ai apucat de pastilute...

Milagros
16.11.2010, 21:53:07
milagros cum ai slabit?
cura?sper ca nu te-ai apucat de pastilute...

Nu spun ca ma luati la bataita :-s:-s:-s

tsimonaiuliana
16.11.2010, 21:54:31
Aida a fost botezata pe 26 decembrie anul trecut, in aceeasi zi scaldatoarea si cumatria!;))
Ce mai face surioara?S-a adaptat la viata in 3?

Face bine,multumesc de intrebare.Bebelul e cumintzel,mananca,doarme,mai scanceste el din cand in cand dar nimic de speriat:)

tsimonaiuliana
16.11.2010, 21:57:34
Apropo, ca tot vorbiti de reactii.....ce reactii au avut copii vostri la ROR ?

Al meu nu a avut nici o reactie la nici un vaccin si nu i-am pus nimic preventiv dar oricum difera de la copil la copil.Sper sa nu aiba nici al tau:)

jewelieta
16.11.2010, 21:58:11
milagros...
mda...mi-am imaginat eu...
take care!!!
ati stabilit data plecarii?
cum e la tati?s-a integrat acolo?

Milagros
16.11.2010, 22:08:37
milagros...
mda...mi-am imaginat eu...
take care!!!
ati stabilit data plecarii?
cum e la tati?s-a integrat acolo?

:D Promit ca daca ma simt cat de putin rau le las. Pana acum sunt super!

Da, plecam luni, pe 22, credeam ca v-am spus ;))
Tati a zis ca e ok acolo, inca se acomodeaza. Oricum, e mai mare ca Iasiul, este mall, magazine la greu - e fix la 16 km de Londra.
Am emotii, oricum...

Simona, ce frumos e Davidutu in poza de la avatar :x:x:x

tsimonaiuliana
16.11.2010, 22:16:34

Tati a zis ca e ok acolo, inca se acomodeaza. Oricum, e mai mare ca Iasiul, este mall, magazine la greu - e fix la 16 km de Londra.
Am emotii, oricum...

Multumesc mult:*

Asa repede plecati?Cand veniti Dragos v-a vorbi in engleza,nu?;))

tsimonaiuliana
16.11.2010, 22:21:15
Pe cine intereseaza,este oferta la poze in Carref,100 de poze 25 lei ,se poate da comanda si de pe net.

Rok5ana
16.11.2010, 23:21:27
Si mie mi-a zis medicul sa nu ii fac baita si sa nu il scot afara in ziua in care i-am facut vaccin. Al meu nu a facut febra, nici mofturi la nici un vaccin....totusi, ca sa fiu sigura ca nu ii fac rau, am ascultat de dr...nu e un capat de lume daca nu face baie intr-o zi sau daca nu iese afara. :)

Rok5ana
16.11.2010, 23:25:42
Felicitari pentru dintoci!!! :)

Lui Stefanel ii curge din gurita ca la robinet si e cam agitat de ieri. Nu m-am uitat in gura lui...dar am un feeling ca vin iar zile negre!!! Macar de n-ar intra iar in greva foamei![-o<

Rok5ana
16.11.2010, 23:31:03

Am emotii, oricum...

De care pastilute iei?:-"

Mai aveti un pic si plecati. Sincer, te invidiez. Sigur o sa fie super!! :)

Noi vrem sa mergem sapt viitoare la Cracovia. Am emotii, ca mergem cu masina si nu stiu cum o sa reziste asta micu' la drum lung:-s.....

biutzaxx
17.11.2010, 08:13:27
Dragos, felicitari pt dintoci, Milagros pt kg pierdute!!! eu numa 2 am dat in 2-3 sapt, dar fara cura, doar aerobic si ritmul de viata normal..
tu cate ai dat jos??

legat de vaccin, noua nu ne-a zis nimic legat de genul sa nu il scoatem afara sau fara baita, stiu ca auzisem de la voi pe net si parca am respectat la inceput si apoi la 6 luni si la 1 an, nu mai stiu dar cert este ca il scoteam afara..na..nu sfatui pe nimeni sa faca ca mine, dar explicatia e corecta ca e mai sensibil dupa vaccin ca organismul lucreaza cu noiii virusi introdusi si isi consuma energia in felul acesta iar daca vine din exterior alt virus, prinde teren favorabil instalarii lui..iar legat de apa peste vaccin, nu stiu ..

Sebastian dupa ROR nu a avut niciun simptom, stiu ca le facuse pe toate 3 in aceeasi zi, Infarix, Prevenar si ROR..si a fost OK .

NEATZA!!

claudelle
17.11.2010, 08:30:52
Neatza fetele,

Am inteles....voi vedea cum v-a reactiona si al meu...Prevenarul e optional? Noi nu cred ca l-am facut acu, am facut doar 2.....si cat costa el?

ana_maria_btz
17.11.2010, 09:33:46
Neata fetelor!
Am avut o noapte exemplara....Mara s-a trezit doar o singura data sa pape pe la 4 si m-a lasat sa dorm pana la 8:30...ca aveam ceas fix la 7-7:30 :D.
O intrebare....fiicamea roade tot ce prinde,...inclusiv suzeta :D oare o mananca gingiile? Pe la ce varsta ar trebui sa apara primul dintisor si care sunt simptomele? Ca sa stiu sa fiu pregatita....

Andrusca
17.11.2010, 09:35:44
Neata!!! ~o)~o)~o)

LA MULTI ANI pentru Matei de sava_ioana!
Sa fii sanatos, puiule si sa le aduci bucurii parintilor! :*

ana_maria_btz
17.11.2010, 09:35:45
Pe cine intereseaza,este oferta la poze in Carref,100 de poze 25 lei ,se poate da comanda si de pe net.
Suuuuper...si eu si Geo asteptam de cateva sapt oferta asta....ai cumva vreun link de pe care sa dam comanda??

tsimonaiuliana
17.11.2010, 09:47:00
Suuuuper...si eu si Geo asteptam de cateva sapt oferta asta....ai cumva vreun link de pe care sa dam comanda??

https://asp.photoprintit.de/microsite/11183/

Neatza!!

tsimonaiuliana
17.11.2010, 09:49:00
La multi ani Matei,sa fii sanatos,vesel si fffffffff. fericit!!!!!!!

ana_maria_btz
17.11.2010, 09:49:07
https://asp.photoprintit.de/microsite/11183/

neatza!!
multumesc frumos!

Rok5ana
17.11.2010, 11:09:06
Neatza!

LA MULTI ANI, MATEI!!!!! >:D<

ana_maria_btz...Stefanel saliveaza de la 2 luni jumate si roade tot. Si eu credeam ca e semn de dinti...dar primul a aparut abia la 7 luni. Deci stai linistita..s-ar putea sa nu fie cazul. Uita-te la gingiute...tre' sa se albeasca si sa se umfle cand e sa sparga vreun dintoc. Unii copii fac febra....al meu nu a facut, dar a fost tare mofturos si n-a vrut sa manance...nu mai spun de urletele de durere in timpul noptii.

Rok5ana
17.11.2010, 11:15:04
Nu mai stiu ce sa mai dau de mancare strumfului la pranz. Ma ajutati cu ceva idei? :) Voi ce ati mai dat zilele astea?

tsimonaiuliana
17.11.2010, 11:29:06
Nu mai stiu ce sa mai dau de mancare strumfului la pranz. Ma ajutati cu ceva idei? :) Voi ce ati mai dat zilele astea?

Sa-ti spun ce i-am dat ieri:
-mar+branza calcica+cereale si un iaurt simplu
-peste la gratar + mamaliga
-supa cu galuste

Azi cam la fel numai ca in loc de peste ii dau carne de pui ori la gratar ori la cuptor cu legume.

marybear
17.11.2010, 12:03:32
Buna,
Repet intrebarea cu ficatelul:D, stie cineva cam cat poate fi tinut la congelator pentru bebe? As vrea sa fac portii de pe acum ca am pasari de tara....
PS: de stefy ce mai stiti? A nascut?:-"

sclipici
17.11.2010, 12:08:06
Buna mamici,
Va scriam acu doua saptamani de sarcina mea....aveam niste cheaguri de sange vazute la eco si scurgeri maronii. Mi-a dat doctorita mea tratament ptr mentinere a sarcini...acum sunt bine, am fost ieri la eco si sarcina se dezvolta normal. :) M-a chemat iar la control peste 3 sapt. Vreau sa va intreb in ce perioada a sarcinii se face dublu test? Ieri nu mi-a zis nimic despre el.

biutzaxx
17.11.2010, 12:22:26
ieri i-am dat carne de gainuta cu cateva legume , facute apoi impreuna in sos de rosii de la tata , si amestecate cu mamaliga. a ras tot..
azi cred ca fac pui cu smantana si mamaliga, asta ca sa termin bucata de carne fiarta de ieri.

maine ii dau spanac cu ou :D

biutzaxx
17.11.2010, 12:23:10
Buna mamici,
Va scriam acu doua saptamani de sarcina mea....aveam niste cheaguri de sange vazute la eco si scurgeri maronii. Mi-a dat doctorita mea tratament ptr mentinere a sarcini...acum sunt bine, am fost ieri la eco si sarcina se dezvolta normal. :) M-a chemat iar la control peste 3 sapt. Vreau sa va intreb in ce perioada a sarcinii se face dublu test? Ieri nu mi-a zis nimic despre el.
eu l-am facut la 12 sapt..

sclipici
17.11.2010, 12:38:18
eu l-am facut la 12 sapt..
Multumesc. Hm...eu la urmatorul control voi avea aproape 13 sapt. Sper sa-mi spuna atunci de el. Oare nu e prea tarziu?

alinutza20
17.11.2010, 12:40:43
Multumesc. Hm...eu la urmatorul control voi avea aproape 13 sapt. Sper sa-mi spuna atunci de el. Oare nu e prea tarziu?

eu stiu ca 14 sapt e limita maxina.. deci daca faci eco la 13 a doua zi faci dublu test si esti in schema.. daca retin eu bine:)

alinutza20
17.11.2010, 12:42:13
Buna,
Repet intrebarea cu ficatelul:D, stie cineva cam cat poate fi tinut la congelator pentru bebe? As vrea sa fac portii de pe acum ca am pasari de tara....
PS: de stefy ce mai stiti? A nascut?:-"

eu cred ca-l poti tine oricat atata timp cat nu-l decongelezi si-l congelezi la loc... parerea mea:)

de stefy s-a scris la off topic, a nascut sunt bine amandou si acasa:)

biutzaxx
17.11.2010, 12:54:13
eu stiu ca 14 sapt e limita maxina.. deci daca faci eco la 13 a doua zi faci dublu test si esti in schema.. daca retin eu bine:)
da, asa imi amintesc si eu

michellina
17.11.2010, 13:11:06
Buna!
Si eu sunt in pana de idei de mancare pt David... asteptam rezultatul la analize de alergie la grau, poate pot sa-i largesc aria de preparate;))

Anmari
17.11.2010, 13:44:10
Am fost la pediatra azi si ne-am inscris. Fiica-mea e terorizata de medici :( desi ea nu prea a stat prin spitale sau nu a luat contact cu medici prea mult. A urlat juma de ora cat a stat la doctorita. Mi-a dat sa-i fac aerosoli doar cu ser si ACC, de 2 ori pe zi. Am intrebat de un complex de vitamine si mi-a recomandat Minevita. Geany ce stii de el?

marybear
17.11.2010, 14:28:41
Mersi Alina de veste :D. Ma bucur sa aud ca sunt bine, felicitari lui Stefy si crestere usoara. Eu nu intru decat la acest topic momentan ca am net cu trafic limitat acum. De la voi mai culeg informatii si notez...pentru viitor;))

adnada
17.11.2010, 15:16:21
Buna mamici,

nici eu nu am inteles ff bine care e limita maxima - unii zic 13 sapt altii 14, eu m-am decis ca merg in timpul sapt a 12 a - ca sa fiu in grafic :D (si pe net am gasit diverse variante)
tu poti sa intrebi medicul eventual- daca ai nr de telefon
sarcina usoara si la termen

sclipici
17.11.2010, 18:19:14
nici eu nu am inteles ff bine care e limita maxima - unii zic 13 sapt altii 14, eu m-am decis ca merg in timpul sapt a 12 a - ca sa fiu in grafic :D (si pe net am gasit diverse variante)
tu poti sa intrebi medicul eventual- daca ai nr de telefon
sarcina usoara si la termen
Multumesc mult, sarcina usoara si tie. Suntem apropiate ca varsta a sarcinii :) M-am decis sa astept urmatorul control, peste 3 sapt, si intreb atunci medicul. Chiar daca limita este la 13 sapt, tot as avea timp sa il fac dupa control, pentru ca am programare la 12 sapt si cateva zile.

Rok5ana
17.11.2010, 18:54:20
Sa-ti spun ce i-am dat ieri:
-mar+branza calcica+cereale si un iaurt simplu
-peste la gratar + mamaliga
-supa cu galuste

Azi cam la fel numai ca in loc de peste ii dau carne de pui ori la gratar ori la cuptor cu legume.
>:D< Supa cu galuste i-am facut. :)

Rok5ana
17.11.2010, 18:57:20
ieri i-am dat carne de gainuta cu cateva legume , facute apoi impreuna in sos de rosii de la tata , si amestecate cu mamaliga. a ras tot..
azi cred ca fac pui cu smantana si mamaliga, asta ca sa termin bucata de carne fiarta de ieri.

maine ii dau spanac cu ou :D
Spanac cu ou i-am dat ieri. :) Mamaliga nu i-am dat pana acum. Oare pot sa ii dau?

Si sare de la cate luni ati dat la bebei?

Rok5ana
17.11.2010, 18:57:54
Buna mamici,
Pe 11-12 sapt se face dublu test....daca im amintesc bine

Rok5ana
17.11.2010, 19:04:11
Mersi Alina de veste :D. Ma bucur sa aud ca sunt bine, felicitari lui Stefy si crestere usoara. Eu nu intru decat la acest topic momentan ca am net cu trafic limitat acum. De la voi mai culeg informatii si notez...pentru viitor;))
Felicitari lui Stefy! si crestere usoara!

geany_m
17.11.2010, 19:06:15
Am fost la pediatra azi si ne-am inscris. Fiica-mea e terorizata de medici :( desi ea nu prea a stat prin spitale sau nu a luat contact cu medici prea mult. A urlat juma de ora cat a stat la doctorita. Mi-a dat sa-i fac aerosoli doar cu ser si ACC, de 2 ori pe zi. Am intrebat de un complex de vitamine si mi-a recomandat Minevita. Geany ce stii de el?
Nu l-am vazut pana acum, nu stiu nimic despre el din pacate. Din ce am gasit pe net, pare ok, are o combinatie de vitamine si minerale si are gust bun, de mango;))

AnaM
17.11.2010, 19:31:33
La multi ani, Matei!!!!!!!!!!!!!!!!! Sa fii maxim de sanatos si fericit si iubit :x

http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/10845701/2/istockphoto_10845701-2nd-birthday-cake.jpg

Rok5ana, eu nici acum nu-i pun sare in mancare, dar mai apuca cate un sticks, un covrigel, un pufulete sau ciorba/supa/orez cu legume de la noi si asa mai ia sarea de-acolo.

Pana intr-un an e interzisa. Teoretic...

adnada
17.11.2010, 19:39:46
Multumesc mult, sarcina usoara si tie. Suntem apropiate ca varsta a sarcinii :) M-am decis sa astept urmatorul control, peste 3 sapt, si intreb atunci medicul. Chiar daca limita este la 13 sapt, tot as avea timp sa il fac dupa control, pentru ca am programare la 12 sapt si cateva zile.

multumesc si tie sarcina usoara. e ff bine la 12 sapt si ceva........

Milagros
17.11.2010, 21:23:25
Multumesc mult:*

Asa repede plecati?Cand veniti Dragos v-a vorbi in engleza,nu?;))

Daaa, dupa capu' lui tati ne lua bilet pt 14 seara ;)) sa mergem mai repede la el.

Milagros
17.11.2010, 21:27:22
Felicitari pentru dintoci!!! :)

Lui Stefanel ii curge din gurita ca la robinet si e cam agitat de ieri. Nu m-am uitat in gura lui...dar am un feeling ca vin iar zile negre!!! Macar de n-ar intra iar in greva foamei![-o<

Uuuf, pai si la noi au iesit astia doi dinti dar baleste in continuare si isi baga mainile pana la cot in gura :(( asta, dupa ce umbla pe jos :((

Nu pot sa cred ca ii curg mucii ca la robinet :(( cred ca de ieri de la curentul din spital :(( si maine seara avem vaccin :((

Milagros
17.11.2010, 21:30:24
De care pastilute iei?:-"

Mai aveti un pic si plecati. Sincer, te invidiez. Sigur o sa fie super!! :)

Noi vrem sa mergem sapt viitoare la Cracovia. Am emotii, ca mergem cu masina si nu stiu cum o sa reziste asta micu' la drum lung:-s.....

Super Slim :-$

Da, f putin mai e. Sper sa fie super, desi vremea e nasoala tare, azi au fost 6 grade si ploaie :( sper sa nu stam 3 luni numai in casa. :-s

Eee, eu zic ca o sa doarma, fii fara grija. Mergeti in vacanta?

Milagros
17.11.2010, 21:32:39
Dragos, felicitari pt dintoci, Milagros pt kg pierdute!!! eu numa 2 am dat in 2-3 sapt, dar fara cura, doar aerobic si ritmul de viata normal..
tu cate ai dat jos??

legat de vaccin, noua nu ne-a zis nimic legat de genul sa nu il scoatem afara sau fara baita, stiu ca auzisem de la voi pe net si parca am respectat la inceput si apoi la 6 luni si la 1 an, nu mai stiu dar cert este ca il scoteam afara..na..nu sfatui pe nimeni sa faca ca mine, dar explicatia e corecta ca e mai sensibil dupa vaccin ca organismul lucreaza cu noiii virusi introdusi si isi consuma energia in felul acesta iar daca vine din exterior alt virus, prinde teren favorabil instalarii lui..iar legat de apa peste vaccin, nu stiu ..

Sebastian dupa ROR nu a avut niciun simptom, stiu ca le facuse pe toate 3 in aceeasi zi, Infarix, Prevenar si ROR..si a fost OK .

NEATZA!!

Ooo, bravo, ai slabit sanatos. Eu 3 kile si de azi am interupt ca sunt in zilele alea si astea cica provoaca hemoragie, deci e mai prudent sa intrerup acum.

Si eu l-am scos pe Dragos afara dupa vaccinul de 6 luni - facut la 8 - si a doua zi a facut febra 40, nu stiu daca de asta...

Milagros
17.11.2010, 21:39:23
Roc5ana, sarea e bine sa fie introdusa cat mai tarziu posibil si in cantitati infime, nici pt noi nu e sanatoasa. Citisem undeva ca sanatos e sa mancam maxim 1 g de sare pe zi, cam cat iei o data intre degete sa presari pe ceva. Ei oricum nu stiu diferenta, Dragos tot asa, papa sare de la pufuleti sau daca mai gusta ceva de la noi, in rest, in mancarica lui nu am de gand sa pun intentionat vreodata si in general si pt noi gatesc mai nesarat ca asa sunt obisnuita.

Matei, la multi anisori! Sa cresti mare si frumos!!!

claudelle
17.11.2010, 21:42:27
Am scapat fara febra la un vaccin pana acuma.....sa vedem urmatorul, poate scapam si la el [-o<

Milagros
17.11.2010, 22:00:32
Am scapat fara febra la un vaccin pana acuma.....sa vedem urmatorul, poate scapam si la el [-o<

Asta de 1 an l-ati facut sau urmeaza?

Rok5ana
17.11.2010, 22:11:39
Super Slim :-$

Da, f putin mai e. Sper sa fie super, desi vremea e nasoala tare, azi au fost 6 grade si ploaie :( sper sa nu stam 3 luni numai in casa. :-s

Eee, eu zic ca o sa doarma, fii fara grija. Mergeti in vacanta?
O vacanta mititica...4 zile

Rok5ana
17.11.2010, 22:13:30
Roc5ana, sarea e bine sa fie introdusa cat mai tarziu posibil si in cantitati infime, nici pt noi nu e sanatoasa. Citisem undeva ca sanatos e sa mancam maxim 1 g de sare pe zi, cam cat iei o data intre degete sa presari pe ceva. Ei oricum nu stiu diferenta, Dragos tot asa, papa sare de la pufuleti sau daca mai gusta ceva de la noi, in rest, in mancarica lui nu am de gand sa pun intentionat vreodata si in general si pt noi gatesc mai nesarat ca asa sunt obisnuita.

Matei, la multi anisori! Sa cresti mare si frumos!!!
Nici noi nu prea punem sare in mancare.....dar ma uitam pe borcanelele pt bebelusi....cele peste 6 luni, majoritatea au sare. Tu i-ai dat lui Dragos borcanele care au sare?

claudelle
17.11.2010, 22:47:28
Asta de 1 an l-ati facut sau urmeaza?

Da...astea de un an le-am facut.

biutzaxx
18.11.2010, 07:38:12
Spanac cu ou i-am dat ieri. :) Mamaliga nu i-am dat pana acum. Oare pot sa ii dau?

Si sare de la cate luni ati dat la bebei?
da, poti sa ii dai mamaliga, numa sa o fierbi binisor pt ca baloneaza :)
eu ii mai dau branza cu smantana si mamaliga, sau na, atunci cand se preteaza cel mai bine mamaliga la mancare, in rest ii mai pun cam cat o nuca de paine de casa ..depinde si ce are in papica
Sare eu i-am mai dat de la 1 an cand mmi se parea ca mancarea e prea fada, in rest , isi ia el saruri din fructe si legume , pufuleti, covrigi sau ce mai fura de la noi.

biutzaxx
18.11.2010, 07:39:34
Neatza!!!

pt mamicile cu bebeii mici mici, uitati un filmulet cu o metoda de calmare (http://www.220.ro/funny/Cum-Calmezi-Un-Bebelus/fRwEnRB6l9/) :)>-

eliana
18.11.2010, 09:54:54
Neata! cum pot sa-i dau rosii Iuliei? stiu ca trebuie sa le curat de coaja, imi imaginez ca daca le pun la aburi se decojesc usor pe urma, la fel ca si ardeii, nu? tre' sa scot si semintele? inainte sau dupa pus la aburi? si..... mai ramane ceva din ele? :-\

biutzaxx
18.11.2010, 10:05:54
Neata! cum pot sa-i dau rosii Iuliei? stiu ca trebuie sa le curat de coaja, imi imaginez ca daca le pun la aburi se decojesc usor pe urma, la fel ca si ardeii, nu? tre' sa scot si semintele? inainte sau dupa pus la aburi? si..... mai ramane ceva din ele? :-\
da, poti sa le pui la aburi ca se cojesc mai usor. Semintele sa nu i le dai, vezi tu cum faci, ambele variante sunt bune :)>-

Milagros
18.11.2010, 10:13:55
Nici noi nu prea punem sare in mancare.....dar ma uitam pe borcanelele pt bebelusi....cele peste 6 luni, majoritatea au sare. Tu i-ai dat lui Dragos borcanele care au sare?

Neatza!

Da, i-am mai scapat cate un borcanel de la Nestle si alea au sare cam toate :( dar s-a intamplat destul de rar, prefer sa-i dau Hame Bio.

Vacanta placuta!

Milagros
18.11.2010, 10:15:30

Eu decojesc rosiile inainte de a le pune la steamer, cu un cutitas, si astfel scot si semintele. Si, da, ramane destul din ele si fac papa buna si zemoasa.

xxxxx
18.11.2010, 10:34:10
Din comoditate, eu i-am dat rosii gata pasate, fara pielita si seminte, cumparate de la kauf. :-$

Rok5ana
18.11.2010, 10:51:50
Neatza, fetele!

Daca ati dat copiilor conopida, cu ce ati combinat-o?

eliana
18.11.2010, 11:22:04
Din comoditate, eu i-am dat rosii gata pasate, fara pielita si seminte, cumparate de la kauf. :-$
N-au sare?
Si inca ceva: ieri i-am facut branza, cu lamaie nu cu calciu lactic. Am amestecat-o cu para data pe razatoarea de sticla, dar n-a iesit o consistenta fina si omogena cum ii place ei, drept urmare s-a cam strambat. Banui ca nu para e problema, deoarece cu o zi inainte a bobinat para cu cereale si i-a placut. E vreo tehnica "speciala" sa iasa branzica fina-fina in amestec cu altceva?

biutzaxx
18.11.2010, 11:58:10
N-au sare?
Si inca ceva: ieri i-am facut branza, cu lamaie nu cu calciu lactic. Am amestecat-o cu para data pe razatoarea de sticla, dar n-a iesit o consistenta fina si omogena cum ii place ei, drept urmare s-a cam strambat. Banui ca nu para e problema, deoarece cu o zi inainte a bobinat para cu cereale si i-a placut. E vreo tehnica "speciala" sa iasa branzica fina-fina in amestec cu altceva?
o dai mai mult prin blender impreuna cu fructa pana iese ca o crema fina /spuma :D

AnaM
18.11.2010, 12:04:45
N-au sare?
Sunt care n-au sare, doar apa si rosii :) Tre sa te uiti atent pe eticheta.
Branzica trebuie blenduita odata cu fructele, daca vrei sa iasa fina. Fii-miu o refuza daca era pusa ca atare, bulgarasi... Nici acu' nu e mare fan, dar il mai pacalesc cu cottage cheese de la exquisa sau tnuva (tnuva are sare).

Rosiile eu le puneam intregi in steamer, si se curata extrem de usor... Semintele la fel, se scurg cand le tai. Ramane fix pulpa, si ramane destula :) Depinde si cat de carnoase sunt rosioarele :)
Cert e ca lui fii-miu nu-i plac [-( Desi la mine in primele luni de sarcina principalul aliment a fost rosia... Mancam rosii cu orice, din cauza greturilor. Poate o sa-si revizuiasca atitudinea fata de ele :))

eliana
18.11.2010, 12:19:55
Sunt care n-au sare, doar apa si rosii :) Tre sa te uiti atent pe eticheta.
Branzica trebuie blenduita odata cu fructele, daca vrei sa iasa fina. Fii-miu o refuza daca era pusa ca atare, bulgarasi... Nici acu' nu e mare fan, dar il mai pacalesc cu cottage cheese de la exquisa sau tnuva (tnuva are sare).

Rosiile eu le puneam intregi in steamer, si se curata extrem de usor... Semintele la fel, se scurg cand le tai. Ramane fix pulpa, si ramane destula :) Depinde si cat de carnoase sunt rosioarele :)
Cert e ca lui fii-miu nu-i plac [-( Desi la mine in primele luni de sarcina principalul aliment a fost rosia... Mancam rosii cu orice, din cauza greturilor. Poate o sa-si revizuiasca atitudinea fata de ele :))
S-o fi saturat de cate ai mancat in sarcina :)) la mine asa face Iulia cu merele, crude se stramba de parca ii dau otrava, coapte le accepta cu greu si putin.... iar eu am bagat muuuuuuuulte mere in sarcina, ca-mi plac.
Legat de branza, o sa incerc s-o bag la blender, desi am impresia ca babycook-ului meu nu-i place sa blenduiasca cantitati ff mici, adica vreo 80-100g cat ii iese ei o portie de mancat cu fructe crude. Da' daca-i dau branza din comert are ceva? ca nu mi se pare o afacere prea grozava sa-mi iasa 100g de branza din juma de kil de lapte si sincer nici "procesul tehnologic" nu ma incanta.

claudelle
18.11.2010, 12:49:02
Neatza fetele,

Lui Andrei i-a iesit un cos ditamai pe fata, aproape de ochi...si l-am tot lasat zilele astea...pana azi cand am vazut ca fiu'miu l-o fi agatat si era rupt putin la varf si m-am bagat si l-am stors eu ca pocnea efectiv.....oare sa mai fie stafilococu' sau asa mai fac ei ? Apoi l-am sters cu alcool iodat si apoi pudra baneocin...sper sa nu-i ramana semn......

MAi ales ca sambata avem petrecerea si cum era sa apara cu ala pe fata [-X

LauraF
18.11.2010, 13:07:56
Buna, mamici!
Matei, la multi anisori, sa fii sanatos!!! :*

Milagros, felicitari pentru dintisori si sanatate la pui! Cat despre "cura" ta de slabire... :talk_04::talk_04::talk_04: ... la cum arati, chiar nu ai nevoie de pastile, cateva kg le vei da jos repede repede cand incepe puiul sa mearga. Eu atunci am dat ultimele kg care se incapatanau sa ramana pe mine.

Rok5ana, fii fara grija cu drumul! La varsta lui, Stefanel nu ar trebui sa iti faca nici o problema pe masina! >:D<

In primele luni de diversificare mie mi s-a spus: fara rosii si fasole. Dar cum nu exista o schema unanim acceptata de toti pediatrii...

Eu lui Luca ii pun putina sare in mancare, am inceput de pe la 9 luni f putin :-$ si nici acum nu ii dau prea multa. Nici noi nu mancam f sarat.
Sarea nu e nesanatoasa (citisem chiar ca actioneaza ca un antidepresiv natural), doar excesul ei. 1 g de sare pe zi cum spunea Milagros mi se pare cam putin, eu stiam de un minim 2 g., maxim 5-6 g.

AnaM
18.11.2010, 13:31:57
Necesarul de iod al unui bebic de peste 1 an se ia zilnic din un iaurt mic simplu :)

Eliana, se foarte poate :)) Rosii ca atunci n-am mancat in viata mea... As putea scrie o carte de bucate numai despre mancaruri cu rosii :))
Daca merge greu blenduitul si vrei s afaci putin, pune putina apa/suc de fructe/supa de legume (depinde ce blenduiesti) si va merge smooth treaba :)

Branza din comert nu are nimic atata timp cat e facuta din lapte UHT si e proaspata :) Si daca oricum faci branza cu lamaie, si nu cu calciu lactic, e aceeasi chestie :) T a mancat bine Milli, ca un pachet cu unt. Si cottage cheese.

eliana
18.11.2010, 14:04:37
Am dat o para pe razatoare si i-am bagat la blender cu branzica, a iesit muuuuult mai fina si i-a placut de data asta.
Trebuie musai sa-i fac branza calcica?

tsimonaiuliana
18.11.2010, 14:32:00
Stie cineva de unde pot cumpara niste recipiente cam de 300-500 g,in care pot pune mancarea pt. David?Eu ziua il mai trimit la mama mea si ii trimit mancare facuta de mine si nu stiu in ce sa o pun.Am niste recipiente dar au maxim 200 g si el nu se satura.

eliana
18.11.2010, 14:40:38
Stie cineva de unde pot cumpara niste recipiente cam de 300-500 g,in care pot pune mancarea pt. David?Eu ziua il mai trimit la mama mea si ii trimit mancare facuta de mine si nu stiu in ce sa o pun.Am niste recipiente dar au maxim 200 g si el nu se satura.
Am vazut mai de mult prin supermarketuri seturi de cutii cu capac, cate 6-7 cutii, mai mici, mai mari, dar oricum cred ca incapea mai mult de 200g in ele.

xxxxx
18.11.2010, 15:34:41
Am luat din sel... boluri cu capac, de la p...pasi, 4 boluri 4 lei si ceva, au cam 300 de grame. Mai am o caserola ermetica din kauf... de 400 grame aprox. 8 lei.

LauraF
18.11.2010, 15:42:58
Tot caserole cu capac folosesc si eu si chiar borcane pentru ciorbe/supe.

Anmari
18.11.2010, 16:54:44
Eu am cumparate 5 boluri de sticla cu tot cu capac ... am eu o manie ca mancarea arianei daca o conserv ptr o zi la frigider sa fie in bol de sticla. oricum m-au costata destul de putin, vreo 15 ron toate, ca e un set de la mic la mare. mi l-a cumparat mama din tg neamt, dar sigur este si pe aici.

eliana
18.11.2010, 20:14:34
Deci eu nu pot pentru ca sa nu ma laud :)) stateam azi si ma gandeam ce piure de legume sa-i fac fiica-mii, in care sa pun si dovleac. Si.... am gasit: dovleac + dovlecel! radea barbatu-meu de mine ca asta da si socru-meu la porci :)) bun, i-am pus si niste unt si niste laptic in el si se pare ca a avut cel mai mare succes dintre toate maretele combinatii pe care ma chinui eu sa i le fac.... plescaia cu o placere deosebita! :)) in concluzie, fii-mea e croita sa manance fix balariile pe care e capabila maica-sa sa i le faca! :D

AnaM
18.11.2010, 20:27:45
Deci eu nu pot pentru ca sa nu ma laud :)) stateam azi si ma gandeam ce piure de legume sa-i fac fiica-mii, in care sa pun si dovleac. Si.... am gasit: dovleac + dovlecel! radea barbatu-meu de mine ca asta da si socru-meu la porci :)) bun, i-am pus si niste unt si niste laptic in el si se pare ca a avut cel mai mare succes dintre toate maretele combinatii pe care ma chinui eu sa i le fac.... plescaia cu o placere deosebita! :)) in concluzie, fii-mea e croita sa manance fix balariile pe care e capabila maica-sa sa i le faca! :D
Si eu i-am dat dovleac la inceput destul de mult :D La un moment dat galbenusul de ou il servea doar cu dovleac, altfel nu :))
Dovleacul e singura leguma pe care niciodata nu a scuipat-o...

Rok5ana
18.11.2010, 20:30:27
N-au sare?
Stefanel papa branza calcica asa cum iese ea, fara sa o mai blenduiesc (bine, n-o las mult la scurs sa nu iasa prea aspra). Si cel mai mult ii place asa simpla, fara nimic altceva in ea.

Milagros
18.11.2010, 22:08:47
Naseara, fetili!
Veniram si noi de la vaccin...nevaccinati ca are un pic de rosu in gat :((

Mi-a dat Aerius pt muci si zau ca n-am vazut asa ceva, face minuni, la nici 10 min dupa ce i-am dat o doza deja respira mai bine, e incredibil!

Mi-a dat si Ibalgin si inca ceva cu S... tratament 5 zile :( iar vaccinul il facem la intoarcere.

In rest, toate bune, avem 10 kg jumate si 80 de cm ;)) si cica fontanela cam prea inchisa... :-\ oare nu e ok?

Yonika
18.11.2010, 22:17:03
Naseara, fetili!

Mi-a dat Aerius pt muci si zau ca n-am vazut asa ceva, face minuni, la nici 10 min dupa ce i-am dat o doza deja respira mai bine, e incredibil!

Mi-a dat si Ibalgin si inca ceva cu S... tratament 5 zile :( iar vaccinul il facem la intoarcere.

In rest, toate bune, avem 10 kg jumate si 80 de cm ;)) si cica fontanela cam prea inchisa... :-\ oare nu e ok?
Vezi ca daca vrei neaparat sa ii iei ibalgin, ori mergi la farmaciile dona sau sensi (cauti pe net sa mergi la sigur) ori cauti la mai multe farmacii, ca cica abia a reaparut dupa vreo 2 luni de "pauza" - nu se mai gasea in depozite - nush' de ce, si o sa incerce sa iti dea nurofen, si ala trebuie platit. sanatate multa la pui si sa se faca bine pana plecati! Mai incearca si mai da-i si cate un oscilo pe zi (eu pun 15 ml de apa, dizolv un tubulet si ii dau cate 5 ml o data la 2 ore, si facea minuni, dar la ea era vb doar de raguseala, fara tuse, muci sau alte minunatii).

Yonika
18.11.2010, 22:19:25
La mine Bi a ramas cu "sechele" dupa vaccinul de la 1 an si 4 luni - prevenarul, am fost marti la dr sa ii iau reteta de calciu si vigantol, si ea era la usa in carut, nu spuneti ca a apucat-o plansul numai cat a vazut dr....fara sa ajunga aproape de ea.....bine ca am scapat#:-S

eliana
18.11.2010, 22:44:34
Stefanel papa branza calcica asa cum iese ea, fara sa o mai blenduiesc (bine, n-o las mult la scurs sa nu iasa prea aspra). Si cel mai mult ii place asa simpla, fara nimic altceva in ea.
Stefanel e mare :) noi nici nu stim bine sa papam cu lingurita :">

eliana
18.11.2010, 22:46:34
Eu stiam ca fontanela anterioara se inchide undeva intre 1 an jumate -2, dar o sa mai studiez chestiunea. Oricum, Dragos are 1 an, inteleg ca nu e inchisa, ci dr a apreciat ca e "prea mica" pt varsta lui, nu cred sa fie vreo problema.

eliana
18.11.2010, 22:54:02
Yonika, tu ai facut montajele foto? m-am uitat acum pe ele si sunt tare simpatice.

Yonika
18.11.2010, 22:59:20
Yonika, tu ai facut montajele foto? m-am uitat acum pe ele si sunt tare simpatice.
Da, eu le-am facut, sunt programe pe net. Daca vrei iti trimit link-urile.

eliana
18.11.2010, 23:17:03
Da, chiar te rog. Multumesc :*

petronelaaa
19.11.2010, 08:53:13
Iuhuuuu.... e vineriiiiiiiiiiiii.....<:-P<:-P<:-P
~o)~o)~o)~o)~o)~o)~o)~o) la toata lumea!!!!

biutzaxx
19.11.2010, 09:29:36
daaa, vineri!! \:D/\:D/
mersi de cafea!!

biutzaxx
19.11.2010, 09:31:57
Si eu i-am dat dovleac la inceput destul de mult :D La un moment dat galbenusul de ou il servea doar cu dovleac, altfel nu :))
Dovleacul e singura leguma pe care niciodata nu a scuipat-o...
si Sebastian papa dovlecelul bine cu ou, dupa reteta ta..
Daca nu ii place, el nu scuipa, dar deschide gura f putin si nu are pofta.
Nu-mi imaginez cum Tudorelul asa papacios sa scuipe mancarica

biutzaxx
19.11.2010, 09:34:49
Naseara, fetili!

Felicitari!!
si lui Sebastian la controlul de la 1 an i-a zis ca frontanela e inchisa, si nu ca o problema ci ca e bine, si avea 10.6 kg si 84 cm.
si tot asa, am amanat vaccinul o sapt ca racise si el pt prima data, doar febra fara rosu in gat..

biutzaxx
19.11.2010, 09:37:36
Fetele, este vre-un copil de pe forum care a avut la 1 an in jur de 12 kg? ca soacra mea imi tot zice ca sotul a avut 12 kg la 1 an, si mi se pare cam imposibil, si nu era grasan.

AnaM
19.11.2010, 09:47:52
Fetele, este vre-un copil de pe forum care a avut la 1 an in jur de 12 kg? ca soacra mea imi tot zice ca sotul a avut 12 kg la 1 an, si mi se pare cam imposibil, si nu era grasan.
Se poate :) Dar e destul de mult...
Tudor avea 11 kg la 1 an, dar a luat intre 9-12 luni doar 300 grame, ca altfel ar fi avut peste 11,5.

Neatza!

Rok5ana
19.11.2010, 09:50:46
Stefanel e mare :) noi nici nu stim bine sa papam cu lingurita :">
Asa e. :) Si noi am si inceput diversificarea tarziu. Eu i-am dat branza calcica de pe la 7 luni.

Neatza!

AnaM
19.11.2010, 09:50:49
si Sebastian papa dovlecelul bine cu ou, dupa reteta ta..
Daca nu ii place, el nu scuipa, dar deschide gura f putin si nu are pofta.
Nu-mi imaginez cum Tudorelul asa papacios sa scuipe mancarica
Tudoru' nu e papacios deloc... F rar mananca cu placere...
Iar de o saptamana si-a redus si portiile... Dar il las in pace deocamdata.

Doar la biscuiti ii sticlesc ochii (vine si cere sa-i dau din dulapul de sus - ii aveam intr-un dulap jos si incepuse sa se autoserveasca - si intinde mana si urla "bitziiiiiiii" pana ii dau biscuiti).

simi_wau
19.11.2010, 09:56:02
neata!
Cum sa-l conving pe Ianisica ca trebuie sa manace branza?? Are vreo 2 saptamani se cand nu mai serveste, dar imi papa un iaurt intreg ( 200gr) ....papa doar 100 pana la episodul cu branza:-$

biutzaxx
19.11.2010, 09:57:15
fetele, azi sau maine ma duc la o prietena care a nascut marti. Ce sa ii duc ei si bebelui? ca eu am uitat complet ce mi-ar fi trebuit pe atunci..
voi ce ati primit si era util, sau ce credeti ca ar merge?

biutzaxx
19.11.2010, 10:02:48
neata!
Cum sa-l conving pe Ianisica ca trebuie sa manace branza?? Are vreo 2 saptamani se cand nu mai serveste, dar imi papa un iaurt intreg ( 200gr) ....papa doar 100 pana la episodul cu branza:-$
ori faci branza cu iaurt la blender, sau o fructa care ii place lui cu branza tot la blender sau faci o budinca cu ou, iaurt, branza si o fructa, bagi la blender si la cuptor si apoi ii dai sa pape asa. Important e sa nu i-o dai uscata ca e seaca si nu merge la vale. Facuta cu fructe si na, mai putina la inceput si apoi cresti candtitatea se va obisnui. Sebastian nu papa branza calcica si numai de aia Milli la pachet albastru inchis, grasa.

biutzaxx
19.11.2010, 10:09:07
Tudoru' nu e papacios deloc... F rar mananca cu placere...
Iar de o saptamana si-a redus si portiile... Dar il las in pace deocamdata.

Doar la biscuiti ii sticlesc ochii (vine si cere sa-i dau din dulapul de sus - ii aveam intr-un dulap jos si incepuse sa se autoserveasca - si intinde mana si urla "bitziiiiiiii" pana ii dau biscuiti).
ce simpatic e! ce biscuiti ii dai?
Sebastian inca nu zice biti si nici papa, dar striga Baba la menanjera, Ada la mama, si Dada la soacra. Pe Oana vecina o striga ieri la Kids Land Oaoa, cand vrea apa zice clar A, si cand vrea sa pape cere sa il asez in scaunel si zice A, A! A! , pana ii dai sa pape..si la vitamine zice vicice, si cand numar pana la 5 zice clar cici :D dar inca e limitat vocabularul lui, ca am vz copii mai mici care zic mai multe.
Imi amintesc cand ne-am intalnit in parc acu 2 luni si Tudorelul era cat Sebi acum, si cerea clar si hotarat " papa"..:D

tsimonaiuliana
19.11.2010, 10:16:35

Trimite-mi si mie,te rog.

tsimonaiuliana
19.11.2010, 10:23:04
fetele, azi sau maine ma duc la o prietena care a nascut marti. Ce sa ii duc ei si bebelui? ca eu am uitat complet ce mi-ar fi trebuit pe atunci..
voi ce ati primit si era util, sau ce credeti ca ar merge?

Pai bebelului daca ii iei ceva de imbracat ii poti lua o salopetzica din aia cu totul care se poate imbraca usor,dar sa ii iei pt. nou nascut ca eu ma saturasem de primit numai marimi mari,chiar si pt. 2 ani am primit8-} si ii mai poti lua un bax mic de scutece,sau un sampon pt. bebei.Si la copil stiu ca se pun si bani.Iar pt. mami nu stiu daca trebuie sa ii iei ceva neaparat,doar daca vrei tu....si depinde cat sunteti de apropiate.

biutzaxx
19.11.2010, 10:24:47
Pai bebelului daca ii iei ceva de imbracat ii poti lua o salopetzica din aia cu totul care se poate imbraca usor,dar sa ii iei pt. nou nascut ca eu ma saturasem de primit numai marimi mari,chiar si pt. 2 ani am primit8-} si ii mai poti lua un bax mic de scutece,sau un sampon pt. bebei.Si la copil stiu ca se pun si bani.Iar pt. mami nu stiu daca trebuie sa ii iei ceva neaparat,doar daca vrei tu....si depinde cat sunteti de apropiate.
zici de salopetica groasa? sau de bumbacel?

stefania_a
19.11.2010, 10:30:09
fetelor va rog sa imi spuneti si mie, in afara de vigantol ce tre sa mai dau bebelusei? k mediucl a uitat sa imi zica de vigantol...si vreau sa o sun dar vreau sa fiu bine informata inainte de asta...multumesc frumos...

Rok5ana
19.11.2010, 10:36:44
fetelor va rog sa imi spuneti si mie, in afara de vigantol ce tre sa mai dau bebelusei? k mediucl a uitat sa imi zica de vigantol...si vreau sa o sun dar vreau sa fiu bine informata inainte de asta...multumesc frumos...
Calciu si vigantol din ziua 10. :)

biutzaxx
19.11.2010, 10:39:05
vigantol si calciu, dar eu i-am dat de la 3 luni calciu

mie mi-a mai prescris ce mai trebuia pt stafilococ si colici..

tsimonaiuliana
19.11.2010, 10:41:43
zici de salopetica groasa? sau de bumbacel?

Ceva de purtat prin casa ,am vazut in Carref plusate,asa dragutze erau.Ceva de genul acesta (http://marialetitia.ro/poze/731_salopeta%20bebe%20bleu.JPG)

tsimonaiuliana
19.11.2010, 10:43:36

Trebuie sa ii mai dai calciu,10 zile pe luna cate jumatate de fiola pe zi.Felicitari pt. fetitza!

biutzaxx
19.11.2010, 10:47:36
Ceva de purtat prin casa ,am vazut in Carref plusate,asa dragutze erau.Ceva de genul acesta (http://marialetitia.ro/poze/731_salopeta%20bebe%20bleu.JPG)
da da, am inteles. A avut si Sebastian de astea si erau tare utile :)

AnaM
19.11.2010, 10:52:26
neata!
Nici al meu nu mananca branza :) Atata timp cat bea lapte si papa alte lactate, nu e obligatorie.

Biu, sincer acum ii dau de care apuc... Poa' sa fie si biscuiti simpli, P'tit Biscuit de la Nestle, crackers dintr-aia simpli sau cu oregano, sa fie orice la care sa rontaie. Nu am mai apucat sa intru intr-o farmacie dupa Organix de vreo 3 luni...

Stefy, mai bine sa-ti recomande doctorul dupa verificarea bebelinei, mie mi-a dat calciu abia dupa 3 saptamani parca... vitamina D3 la fel. Mult succes! Ai pus undeva poze cu bebelina?

AnaM
19.11.2010, 10:57:22
da da, am inteles. A avut si Sebastian de astea si erau tare utile :)
Numai sa iei cu inchidere in fata, ca pana isi formeaza mamica mana, sa nu se chinuie prea tare la imbracat :)

stefania_a
19.11.2010, 10:58:12
Trebuie sa ii mai dai calciu,10 zile pe luna cate jumatate de fiola pe zi.Felicitari pt. fetitza!

multumesc frumos...

stefania_a
19.11.2010, 10:59:48
Nici al meu nu mananca branza :) Atata timp cat bea lapte si papa alte lactate, nu e obligatorie.

Biu, sincer acum ii dau de care apuc... Poa' sa fie si biscuiti simpli, P'tit Biscuit de la Nestle, crackers dintr-aia simpli sau cu oregano, sa fie orice la care sa rontaie. Nu am mai apucat sa intru intr-o farmacie dupa Organix de vreo 3 luni...

Stefy, mai bine sa-ti recomande doctorul dupa verificarea bebelinei, mie mi-a dat calciu abia dupa 3 saptamani parca... vitamina D3 la fel. Mult succes! Ai pus undeva poze cu bebelina?

pai a fost la noi si a verificat copilul si mi-a zis una alta...dar de calciu si vigantol nu a zis nimic...si am uitat si eu sa intreb...poze inca nu am pus...pun zilele astea
multumesc fetelor pt raspunsuri...

AnaM
19.11.2010, 11:04:44
pai a fost la noi si a verificat copilul si mi-a zis una alta...dar de calciu si vigantol nu a zis nimic...si am uitat si eu sa intreb...poze inca nu am pus...pun zilele astea
Pai poate inca nu e cazul, si o sa-ti dea reteta pentru data viitoare cand mergeti (la o luna) :)
:*

AnaM
19.11.2010, 11:39:53
Necesarul de iod al unui bebic de peste 1 an se ia zilnic din un iaurt mic simplu :)

Ca tot m-am exprimat ca dosul, vroiam sa spun ca necesarul de iod DIN SARE (ca ma tot contraziceam cu cineva ca trebuie obligatoriu sare dupa varsta de 1 an) se poate lua si din alte alimente, precum iaurtul.

Referitor la sarea prorpiu-zisa, de fapt la sodiul din sare, bebicii pana intr-un an au nevoie de 0,4 g sodiu (sub 1 gram de sare), iar cei intre 1-3 ani nu au nevoie de mai mult de 2 grame de sare pe zi. Tot ce e peste inseamna exces si pe termen lung poate afecta rinichii si poate cauza hipertensiune.

Milagros
19.11.2010, 11:46:30
Vezi ca daca vrei neaparat sa ii iei ibalgin, ori mergi la farmaciile dona sau sensi (cauti pe net sa mergi la sigur) ori cauti la mai multe farmacii, ca cica abia a reaparut dupa vreo 2 luni de "pauza" - nu se mai gasea in depozite - nush' de ce, si o sa incerce sa iti dea nurofen, si ala trebuie platit. sanatate multa la pui si sa se faca bine pana plecati! Mai incearca si mai da-i si cate un oscilo pe zi (eu pun 15 ml de apa, dizolv un tubulet si ii dau cate 5 ml o data la 2 ore, si facea minuni, dar la ea era vb doar de raguseala, fara tuse, muci sau alte minunatii).
Salut, am si luat reteta aseara, aveau Ibalgin, a fost totul gratuit, am fost la o farmacie mica de la mine din cartier.

claudelle
19.11.2010, 12:22:57

Neatza,

Dap...al meu acu la masuratorile de la un an, i-a zis ca are peste 11 kg, depasea cantarul dr si masuta de masurat la fel :)), masuta care avea 80 cm.

claudelle
19.11.2010, 12:54:42
Salut, am si luat reteta aseara, aveau Ibalgin, a fost totul gratuit, am fost la o farmacie mica de la mine din cartier.

Pupam Dragoselu sa-i treaca repede:*

Anmari
19.11.2010, 15:01:09
Pupam Dragoselu sa-i treaca repede:*

LA MULTI ANI! sa-ti traiasca bubulina si sa fie sanatoasa!

alibd
19.11.2010, 18:08:47
Mamici care ati facut botezul bebicilor si ati avut ursitoare la petrecere, unde pot gasi si eu asa ceva si cat ar costa?

chrysthyana
19.11.2010, 18:21:58

ahaha mi se pare ca eliza s/a apropiat de target...

milagros la multi ani pentru iubirica !cam cu intarziere dar tineam... sa dea DOMNUL sa fiti sanatosi toti ca asta e cel mai cel mai important si dupa restul...!

simi_wau
19.11.2010, 18:52:51
Mamici care ati facut botezul bebicilor si ati avut ursitoare la petrecere, unde pot gasi si eu asa ceva si cat ar costa?

costa 500 ron...daca vrei iti dau un pm cu un nr de telefon

alibd
19.11.2010, 19:30:35
costa 500 ron...daca vrei iti dau un pm cu un nr de telefon

Te rog! Mersi mult.:*

eliana
19.11.2010, 20:03:31
Ali, ne pregatim de petrecere? :D

Dati-mi si mie o idee, cu ce sa combin fasolea verde? cu radacina de pastarnac si morcov oare merge?

Milagros
19.11.2010, 20:21:12
ahaha mi se pare ca eliza s/a apropiat de target...

milagros la multi ani pentru iubirica !cam cu intarziere dar tineam... sa dea DOMNUL sa fiti sanatosi toti ca asta e cel mai cel mai important si dupa restul...!

Sarumana, tare mult, zau ca sanatosi sa fie ca restul vine de la sine. Dragos tot cu nasul mucos e :(( tot aiurea respira :((

Ati vazut faza cu CIC-ul? :((

chrysthyana
19.11.2010, 22:25:43
Sarumana, tare mult, zau ca sanatosi sa fie ca restul vine de la sine. Dragos tot cu nasul mucos e :(( tot aiurea respira :((

Ati vazut faza cu CIC-ul? :((

nu! ce s/a intamplat cu cic?

LauraF
19.11.2010, 23:34:27
Bine ai revenit, mamica! >:D< Nu am apucat sa citesc pe la offtopic, sunteti bine, sanatoase? Asteptam poze cu fetita! Si pe tine si pe Ali va asteptam mai des pe la topicul mamicilor! :*:*

LauraF
19.11.2010, 23:54:40
Ca tot m-am exprimat ca dosul, vroiam sa spun ca necesarul de iod DIN SARE (ca ma tot contraziceam cu cineva ca trebuie obligatoriu sare dupa varsta de 1 an) se poate lua si din alte alimente, precum iaurtul.

Referitor la sarea prorpiu-zisa, de fapt la sodiul din sare, bebicii pana intr-un an au nevoie de 0,4 g sodiu (sub 1 gram de sare), iar cei intre 1-3 ani nu au nevoie de mai mult de 2 grame de sare pe zi. Tot ce e peste inseamna exces si pe termen lung poate afecta rinichii si poate cauza hipertensiune.

Ana, datele pe care le-am trecut eu in raspunsul meu anterior (2-6 g. sare/zi) erau pentru noi, adultii, ca la asta facuse referire si Milagros. Scuze daca s-a inteles altfel!
Eu la al meu ii pun putina sare in mancare, nu o pot potrivi la gust altfel. Am ajuns paranoia ca soacra-mea: cum sa manance copilul complet nesarat? 8-} Nu aruncati cu rosii, spre 2 ani copilul cam trebuie pus la masa cu parintii, asa ca ii fac si eu trecerea mai usoara :))

LauraF
20.11.2010, 00:08:33
neata!
Pai iaurtel papa f bine! :) Al meu abia mananca 150 g., de braza nu a vrut niciodata sa auda, ii mai strecor cate putina in cereale odata la 2 zile.

AnaM
20.11.2010, 08:48:15
Ana, datele pe care le-am trecut eu in raspunsul meu anterior (2-6 g. sare/zi) erau pentru noi, adultii, ca la asta facuse referire si Milagros. Scuze daca s-a inteles altfel!
Eu la al meu ii pun putina sare in mancare, nu o pot potrivi la gust altfel. Am ajuns paranoia ca soacra-mea: cum sa manance copilul complet nesarat? 8-} Nu aruncati cu rosii, spre 2 ani copilul cam trebuie pus la masa cu parintii, asa ca ii fac si eu trecerea mai usoara :))
Dar nu ma luam de tine :)) Pur si simplu mi-am adus aminte sa scriu, nici nu mai tineam minte ce cantitati ai scris :">
Eu oricum tind sa-i fac mancarurile dulci (legume ca cartof dulce, sfecla, pastarnac etc.), ca asa prefera :) Probabil daca nu vroia si nu vroia fara sare, cu siguranta ii puneam putina sare (in ciorbe oricum pun, ca mancam si noi, iar eu sunt fana sarat), important e sa nu exageram :*

AnaM
20.11.2010, 09:30:16
Ali, ne pregatim de petrecere? :D

Dati-mi si mie o idee, cu ce sa combin fasolea verde? cu radacina de pastarnac si morcov oare merge?
Eu o combin mai mereu cu morcov :)

Milagros
20.11.2010, 10:48:32
nu! ce s/a intamplat cu cic?

Vor astia sa reduca perioada la 1 an :((

Neatza! :(

stefania_a
20.11.2010, 16:48:01
Bine ai revenit, mamica! >:D< Nu am apucat sa citesc pe la offtopic, sunteti bine, sanatoase? Asteptam poze cu fetita! Si pe tine si pe Ali va asteptam mai des pe la topicul mamicilor! :*:*

edeocamdata suntem in faza de acomodare si e mai greu sa intram pe forum....da si cand o sa intram nu mai scapati de intrebarile mele....:D

AnaM
20.11.2010, 18:46:59
Semnati, va rugam!
http://www.petitieonline.ro/petitie-p58537054.html

Rok5ana
20.11.2010, 20:11:25
Semnat!

Da' astia cand isi pun in cap ceva, asa fac.:-<

Milagros
20.11.2010, 22:45:53
Semnat si noi.... pana la urma ne afecteaza si pe noi sau doar pe mamicile de 2011? :-<

AnaM
21.11.2010, 09:03:39
Semnat si noi.... pana la urma ne afecteaza si pe noi sau doar pe mamicile de 2011? :-<
Cred ca le va afecta pe cele care vor depune actele pentru cic dupa 1 ianuarie. Dar nu tre sa-i lasam sa ne faca asta, ce naiba, multe din noi mai vrem un copil, de ce sa ne ia prostii astia de la conducere bucuria asta?

eliana
21.11.2010, 10:23:15
Neata!
Vreau si eu un sfat. Iulia papa 5 mese pe zi, 3 de lapte, una de fructe + branzica sau fructe + cereale cam 80 ml piure apoi 30-60 ml lapte, una de legume piure + 30-60 ml lapte dupa. Mie mi se pare ok pt cele 3 saptamani de diversificare ale ei. Sa incep sa-i bag ceva si la a 3-a masa? cereale? sau ce altceva? sau s-o mai las sa-si inlocuiasca de tot macar o masa si apoi sa ma leg de a 3-a?

AnaM
21.11.2010, 10:49:38
Neata!
Vreau si eu un sfat. Iulia papa 5 mese pe zi, 3 de lapte, una de fructe + branzica sau fructe + cereale cam 80 ml piure apoi 30-60 ml lapte, una de legume piure + 30-60 ml lapte dupa. Mie mi se pare ok pt cele 3 saptamani de diversificare ale ei. Sa incep sa-i bag ceva si la a 3-a masa? cereale? sau ce altceva? sau s-o mai las sa-si inlocuiasca de tot macar o masa si apoi sa ma leg de a 3-a?
Si eu si Alinutza am introdus masa a 3-a pe la 8 luni parca... Si avea ambele mese complet inlocuite. Noi tot la 5 luni am inceput diversificarea.

eliana
21.11.2010, 11:20:08
Si eu si Alinutza am introdus masa a 3-a pe la 8 luni parca... Si avea ambele mese complet inlocuite. Noi tot la 5 luni am inceput diversificarea.
Suuuper, am scapar de-o bataie de cap in plus :D

biutzaxx
21.11.2010, 16:40:00
Hello!!
Am semnat si noi petitia! Mama lor, ca si asa suntem un poopr imbatranit, cand o sa ajungem la pensie nu o sa mai fie cine sa ne tina in spate care sa contribuie la stat, ma refer la salariatii de atunci, copii nostri!
Uite de aia vreau sa emigrez in alta tara!

minicutta
21.11.2010, 17:19:33

desteptii astia de la TV au zis ca afecteaza tooooooate mamicile, inclusiv cele care acum sunt deja in concediu:((:((:((

alinutza20
21.11.2010, 17:24:02
desteptii astia de la TV au zis ca afecteaza tooooooate mamicile, inclusiv cele care acum sunt deja in concediu:((:((:((

daaa, pai nu m-ar mira sa dea legea si de prin febr-martie sa trebuiasca sa ma intorc la servicu.... macar de ar fi clari sa ne zica sa cautam crese/grasdinite/bone la copiii... ca e pe o luna pe alta nici dracu nu gseste...

eliana
21.11.2010, 17:30:46
Pai evident ca pe toate, ma mai "distram" (vorba vine) citind pe la legislatie ca cica nuuuuuuuuu, nu pe toate, numai pe cele care intra in CIC de la 1 ian ca vezi doamne nu se poate aplica legea retroactiv. Ihi, of course [-(

LauraF
21.11.2010, 17:31:43
Salut, am semnat si noi petitia. Deciziile care se iau in tara asta am renuntat demult sa le mai comentez, ceva in favoarea noastra nu aud sa se faca. [-(
Raportam si noi un buf serios de pe noptiera patului. Are semn la nas, barbita si buza sparta :-s Si mai rau, eram pe pat, l-am vazut efectiv cum cade, dar nu am avut cand sa-l prind. :(( Sper sa treaca repede... off... bad mama!

alinutza20
21.11.2010, 17:44:32
Pai evident ca pe toate, ma mai "distram" (vorba vine) citind pe la legislatie ca cica nuuuuuuuuu, nu pe toate, numai pe cele care intra in CIC de la 1 ian ca vezi doamne nu se poate aplica legea retroactiv. Ihi, of course [-(

pai nu se aplica retroactiv... ca formuleaza ei in asa fel....

alinutza20
21.11.2010, 17:46:00
Salut, am semnat si noi petitia. Deciziile care se iau in tara asta am renuntat demult sa le mai comentez, ceva in favoarea noastra nu aud sa se faca. [-(
Raportam si noi un buf serios de pe noptiera patului. Are semn la nas, barbita si buza sparta :-s Si mai rau, eram pe pat, l-am vazut efectiv cum cade, dar nu am avut cand sa-l prind. :(( Sper sa treaca repede... off... bad mama!

sa nu te aud!!!! s-a intamplat asta este...
eu ce ar trebui sa zic ca sapt trecuta avea juma de cap umflat iar ieri era lesinata?

pupam sa treaca repede:*:*:*

LauraF
21.11.2010, 17:56:24
sa nu te aud!!!! s-a intamplat asta este...
eu ce ar trebui sa zic ca sapt trecuta avea juma de cap umflat iar ieri era lesinata?

pupam sa treaca repede:*:*:*
Pupam si noi Monita, sa fie cuminte! :x

claudelle
21.11.2010, 19:49:59
Am scapat si noi de musafiri...am terminat-o si cu motul, daca vreti poze am pus cateva.
Al meu baiat a aruncat pe jos pe rand toate obiectele :)) , dar a poposit mai mult la masinuta, apoi seringa, iar in final a luat cheile de la masina.

Rok5ana
21.11.2010, 22:34:58
Buna seara fetele!

Pupici pt Luca si Moni! Copchilu' meu umbla in 4 labe toata casa si nu va spun cum intra cu capu in toate./:) Acu' mai nou a invatat sa deschida usile daca nu-s inchise in clanta. Daca e in camera se aseaza in fund langa usa si trage usor cu manuta de ea apoi in 4 labe si pe aici ti-e drumu':D Daca e sa intre in camera, nu se mai aseaza, impinge cu manuta in timp ce inainteaza usor. De unde stie cand sa traga si cand sa impinga usa.....nu ma intrebati!!, dar nu greseste niciodata.

Despre ce vor astia sa faca cu mamicile nu mai zic nik ca mi-i greata. Eu am auzit la tv ca nu s-ar aplica retroactiv...dar cine stie! Acu'...stau si io si ma gandesc....am o cerere de concediu pana la 1 martie 2012 care a fost aprobata, nu? Ce-o sa faca? O anuleaza? in fine....

Eu vroiam sa va intreb daca pot sa dau la copil orez? Voi ati dat?

AnaM
21.11.2010, 23:32:12
Eu vroiam sa va intreb daca pot sa dau la copil orez? Voi ati dat?
Orez? :D Bineinteles! II poti face cu laptic, cu sos de legume, cu carnita...

Rok5ana
21.11.2010, 23:46:08
Orez? :D Bineinteles! II poti face cu laptic, cu sos de legume, cu carnita...
Bun. :) Maine ii dau orez cu carne si mai vad eu cu ce. :)

biutzaxx
22.11.2010, 09:05:31
Neata!! o noua zi la seriviciu (:|
Al meu pe la 04:30 nu mai avea somn si ne calarea prin pat, si abia pe la 6 si ceva s-a potolit si a adormit..
Si eu sunt la munca dupa 5 ore de somn..asta e.
Cum era ieri lesinata Monita?
Pupam pe Luca sa treaca, Stefanelu sa nu mai dea cu capul in mobila si voua va urez o zi faina si o saptamana usoara !

sclipici
22.11.2010, 10:51:04
Mamici cu experienta, va rog sa ma lamuriti si pe mine, dar sa nu radeti de intrebarea mea :D
In cazul in care mama alapteaza exclusiv, pentru ce sunt necesare biberoanele in primele luni ale bebelusului? Doar pentru completare cu formula in cazurile in care nu se satura bebele sau nu mai are mama lapte? :) Parca ceai nu se da in primele luni. Siii...este necesar un stelizator pentru biberoane pentru acest caz?

ana_maria_btz
22.11.2010, 11:16:00
Mamici cu experienta, va rog sa ma lamuriti si pe mine, dar sa nu radeti de intrebarea mea :D
In cazul in care mama alapteaza exclusiv, pentru ce sunt necesare biberoanele in primele luni ale bebelusului? Doar pentru completare cu formula in cazurile in care nu se satura bebele sau nu mai are mama lapte? :) Parca ceai nu se da in primele luni. Siii...este necesar un stelizator pentru biberoane pentru acest caz?
Eu am avut unul singur in casa luat inainte de a naste....si-l foloseam pentru ceai (unii medici recomanda ceai+alaptare altii nu. Fiind in toiul verii eu am preferat sa-i dau babydrink...ca sa se hidrateze copilul...ca transpira saracuta la greu....) Cand am ramas fara lapte si trebuia sa-i dau completare...mi-am luat si sterilizator si multe biberoane...Nu te pripi sa iei multe biberoane sau sterilizator....costa o groaza de bani...

biutzaxx
22.11.2010, 11:24:07
ideea e ca nu stii daca o sa ai lapte sau nu, sau o sa ai , dar putin, si aici vine si raspunsul tau, ca da, se da ca si completare si apoi se sterilizeaza, la fel si suzetele si linguritele sau cam ce intra in gurita lui bebe timp de 3 luni. Pt asta poti sa nu iti cumperi sterilizator, ci sa fierbi, si pe masura ce ai nevoie tot mai mult de el, ti-l cumperi.
E bine sa ai totusi un biberon in casa si o cutie de lapte praf ca nu stii ce te asteapta. Eu as fi preferat sa mai dau si formula numai sa imi lase sanii plini de ragade in pace macar cateva ore, dar pt ca am avut furia laptelui am fost nevoita sa il pun la san cat mai mult..

AnaM
22.11.2010, 11:25:02
In primele 4 luni biberonul poate folosi doar pentru a oferi completare cu formula. Nu se da ceai in perioada asta, suprasolicita rinichii, dar daca vrei sa-i dai, de exemplu, pentru colici, incearca BabyCalm de la Fares, neindulcit. Parerea mea, totusi, e ca, daca bebe are colici, sa-i dai picaturi anticolici (Infacol, Sab Simplex, Colief etc.), decat ceai (pt mine ceaiul e vax la bebelusi). Chiar si daca-i dai formula, nu are nevoie de "hidratare" suplimentara cu nimic.
Deci ia-ti un biberon sa ai in casa, iar sterilizator iti poti lua ulterior, daca vei avea nevoie de mai multe biberoane. Pana atunci, pe asta il poti fierbe 5 minute :)

sclipici
22.11.2010, 12:35:56
Multumesc mult mamici. Da, asa ar fi ideal, sa fie lapte suficient si sa nu fie furia laptelui, cum am tot auzit. Eu inca sunt la faza de documentare, cu siguranta imi voi lua biberoane sa fie in casa. Tot aud pareri cum ca, daca e vara, trebuie sa il hidratezi si cu apa si cu ceai....din ce am tot citit pe aici, nu e nevoie. Voi de unde v-ati documentat? Doar de pe internet sau si din carti? Daca din carti, imi puteti recomanda ceva anume? :) Multumesc tare mult.

adnada
22.11.2010, 12:42:47
Multumesc mult mamici. Da, asa ar fi ideal, sa fie lapte suficient si sa nu fie furia laptelui, cum am tot auzit. Eu inca sunt la faza de documentare, cu siguranta imi voi lua biberoane sa fie in casa. Tot aud pareri cum ca, daca e vara, trebuie sa il hidratezi si cu apa si cu ceai....din ce am tot citit pe aici, nu e nevoie. Voi de unde v-ati documentat? Doar de pe internet sau si din carti? Daca din carti, imi puteti recomanda ceva anume? :) Multumesc tare mult.

vai eu nu ma gandesc inca la biberoane.... eu inca is la capitoul patut/carut/ din astea mai mari:D
ma gandesc ca daca nu reusim sa ne luam casa cum si unde o sa punem un patut in camera si tot asa.....
oare sa ma apuc sa-mi fac griji de pe acum daca-mi trebe suzete si de astea? da apoi cand intru in prenatal ce o sa fac???

LauraF
22.11.2010, 12:45:29

Daca e vara un bebe trebuie hidratat, adica sa bea lichid. Si lapticul e tot lichid. :)

Orice pediatru iti poate spune ca daca alaptezi exclusiv nu e nevoie de nimic in plus (apa, ceai). Laptele mamei tine si de foame si de sete. Ai sa vezi cand se instaleaza lactatia bine ca la inceput laptele e f transparent, apos (tine de sete), apoi e lapticul normal si spre final sunt grasimile. De aceea e bine ca bebe sa goleasca sanul complet si abia apoi sa treaca la celalalt. Apoi la urmatoarea masa incepi cu celalalt san.

Abia daca bebe nu se satura cu laptele tau (plange de foame dupa... nu ia in greutate), abia atunci se da completare, iar pediatrul iti va spune daca e necesar sa ii dai intre mese ceai ori apa.

LauraF
22.11.2010, 13:06:18
vai eu nu ma gandesc inca la biberoane.... eu inca is la capitoul patut/carut/ din astea mai mari:D
ma gandesc ca daca nu reusim sa ne luam casa cum si unde o sa punem un patut in camera si tot asa.....
oare sa ma apuc sa-mi fac griji de pe acum daca-mi trebe suzete si de astea? da apoi cand intru in prenatal ce o sa fac???
Noi inca avem patutul in camera. :) Cu putina bunavointa se poate integra perfect. Noi l-am pus intre 2 corpuri de mobilier: uite aici (http://picasaweb.google.com/lauraraduta/LucaLunaA12A#5452216097797605970) si aici (http://picasaweb.google.com/lauraraduta/LucaLunaA12A#5452248500435991218) (vezi in spate :))) cum arata.
Cat despre ce trebuie unui bebe, stai linistita, o sa le iei pe rand. Mai vorbeste si cu bunicii (ca sunt mai apropiati) si vezi ce au de gand sa cumpere si ei sa se cheltuie banii pe lucrusoare utile si sa nu se cumpere de 2 ori aceleasi lucruri. :*

ungrasmic
22.11.2010, 13:16:17
Ce mai fac mamicile scumpe? N-am mai avut timp sa scriu dar am mai citit asa printre randuri. Am citit ca Biu s-a intors la servici, Stefi are bebe, Ana, Milagros pupici.Cosminu e pus pe pozne mereu si tb sa fiu f vigilenta cu el. Va imbratisez pe toate,

ana_maria_btz
22.11.2010, 13:25:17
Noi inca avem patutul in camera. :) Cu putina bunavointa se poate integra perfect. Noi l-am pus intre 2 corpuri de mobilier: uite aici (http://picasaweb.google.com/lauraraduta/LucaLunaA12A#5452216097797605970) si aici (http://picasaweb.google.com/lauraraduta/LucaLunaA12A#5452248500435991218) (vezi in spate :))) cum arata.
Cat despre ce trebuie unui bebe, stai linistita, o sa le iei pe rand. Mai vorbeste si cu bunicii (ca sunt mai apropiati) si vezi ce au de gand sa cumpere si ei sa se cheltuie banii pe lucrusoare utile si sa nu se cumpere de 2 ori aceleasi lucruri. :*
Exact...eu am cumparat fetei inainte de a naste doar niste hainute....in rest...toata "recuzita" au cumparat-o cei apropiati....soacra:patut+saltea, mama:lenjerie de patut, fratele: leagan balansoar, nanutza: perna de siguranta de la chicco (care a fost ffffff utila...am stat si eu linistita cand am plecat de langa bebe), o prietena: salteluta de infasat, etc. Deci eu am iesit f bine cu cheltuielile inainte de a naste pentru ca am mobilizat familia :D

alinutza20
22.11.2010, 13:27:33
Daca e vara un bebe trebuie hidratat, adica sa bea lichid. Si lapticul e tot lichid. :)

Orice pediatru iti poate spune ca daca alaptezi exclusiv nu e nevoie de nimic in plus (apa, ceai). Laptele mamei tine si de foame si de sete. Ai sa vezi cand se instaleaza lactatia bine ca la inceput laptele e f transparent, apos (tine de sete), apoi e lapticul normal si spre final sunt grasimile. De aceea e bine ca bebe sa goleasca sanul complet si abia apoi sa treaca la celalalt. Apoi la urmatoarea masa incepi cu celalalt san.

Abia daca bebe nu se satura cu laptele tau (plange de foame dupa... nu ia in greutate), abia atunci se da completare, iar pediatrul iti va spune daca e necesar sa ii dai intre mese ceai ori apa.

eu am nascut in vara.... niste calduri.............(ana stieeee), si nu i-am dat nimic de hidratare inafara de san.. si a crescut copilu meuuuuu...
ceai am incercat ptr colici, apa de ploaie.... pe langa faptul ca baby drink e fenomenal de dulce...

ana_maria_btz
22.11.2010, 13:29:53
Fetelor...am citit prin mai multe carti si pe internet despre o metoda de genul a se pune in ultimul biberon de lapte din zi cereale, gris sau altele pentru ca bebe sa nu se mai trezeasca noaptea sa pape...Mara papa ultima oara la 9 de cele mai multe ori, si-a scos masa de la 12 si se trezeste pe la 2:30-3 de cele mai multe ori...rar s-a intamplat sa doarma mai mult, iar apoi fix din 3 in 3 ore...stiti ceva de metoda asta?? ati incercat asa ceva??

sclipici
22.11.2010, 13:31:39
Eram si eu curioasa, ca sa imi fac o lista cu cele necesare ;)) Inca nu am inceput sa cumpar nimic si nici nu o sa iau prea curand. Mai este timp. >:D<

eliana
22.11.2010, 13:51:26
Fetelor...am citit prin mai multe carti si pe internet despre o metoda de genul a se pune in ultimul biberon de lapte din zi cereale, gris sau altele pentru ca bebe sa nu se mai trezeasca noaptea sa pape...Mara papa ultima oara la 9 de cele mai multe ori, si-a scos masa de la 12 si se trezeste pe la 2:30-3 de cele mai multe ori...rar s-a intamplat sa doarma mai mult, iar apoi fix din 3 in 3 ore...stiti ceva de metoda asta?? ati incercat asa ceva??
La varsta ei eu as zice mai bine sa o lasi in ritmul ei. E diversificata cumva? nu mai stiu...

adnada
22.11.2010, 14:04:21

da dar eu stau in chirie- mobila proprietarului din 1900 toamna - nu mai zic mai multe ca va dati voi seama....
poate ne ajuta Dumnezeu si o sa avem casuta noastra pana nasc si o sa-mi aduc bebe acasa la noi dupa nastere e un lucru care tare mi-l mai doresc dar... mai am de asteptat
cat despre ce o sa-mi cumpere unu altul..... de la socrii nu ma astept sa primesc nimic - deja am fost avertizata ca ei au 2 de la fratele sotului si... nu au de unde pt noi ..... nu mai zic nik ca iara ma enervez de ciuda.... mai ramane mama mea - de unde o sa poata dintr-o pensie mica o sa cumpere saraca.... deja se gandeste ce si cat sa reuseasca sa stranga:D e atat de dulce
si mai are un bunic fff incantat- tata meu dar el e in sibiu- si probabil o sa primeasca banuti la botez bebe ca de cumparata si adus de acolo nu are rost

ana_maria_btz
22.11.2010, 14:04:58
La varsta ei eu as zice mai bine sa o lasi in ritmul ei. E diversificata cumva? nu mai stiu...
Da...am inceput de 2 sapt...ce comic suna "e diversificata" :));;)

ana_maria_btz
22.11.2010, 14:07:06
da dar eu stau in chirie- mobila proprietarului din 1900 toamna - nu mai zic mai multe ca va dati voi seama....
poate ne ajuta Dumnezeu si o sa avem casuta noastra pana nasc si o sa-mi aduc bebe acasa la noi dupa nastere e un lucru care tare mi-l mai doresc dar... mai am de asteptat
cat despre ce o sa-mi cumpere unu altul..... de la socrii nu ma astept sa primesc nimic - deja am fost avertizata ca ei au 2 de la fratele sotului si... nu au de unde pt noi ..... nu mai zic nik ca iara ma enervez de ciuda.... mai ramane mama mea - de unde o sa poata dintr-o pensie mica o sa cumpere saraca.... deja se gandeste ce si cat sa reuseasca sa stranga:D e atat de dulce
si mai are un bunic fff incantat- tata meu dar el e in sibiu- si probabil o sa primeasca banuti la botez bebe ca de cumparata si adus de acolo nu are rost
Sa te ajute Dzeu cu casuta...ca eu stiu cum e...eram in luna 4 cand am inceput sa cautam si in luna 8 ne-a ajutat Dzeu sa ne luam casuta noastra....multa bafta si rabdare mai ales pentru ca e un stres foarte mare...

claudelle
22.11.2010, 14:14:55
Multumim fetelor pentru cuvintele frumoase de pe picasa !!!! :*:*:*:*

eliana
22.11.2010, 14:27:10
Da...am inceput de 2 sapt...ce comic suna "e diversificata" :));;)
Diversificata adica mananca piureuri de fructe si de legume, nu vorbim numai de suc de fructe. In afara de de faptul ca ai inceput prea devreme.... poti sa-i dai cereale fara gluten, daaaaar.... eu zic ca la varsta ei alimentul de baza e lapticul, daca ea se trezeste si mananca serios (adica nu 10-20 ml) inseamna ca ii e foame si are nevoie de laptele ala. Sa mai zica si fetele daca gresesc sau nu.

ana_maria_btz
22.11.2010, 14:31:47
Diversificata adica mananca piureuri de fructe si de legume, nu vorbim numai de suc de fructe. In afara de de faptul ca ai inceput prea devreme.... poti sa-i dai cereale fara gluten, daaaaar.... eu zic ca la varsta ei alimentul de baza e lapticul, daca ea se trezeste si mananca serios (adica nu 10-20 ml) inseamna ca ii e foame si are nevoie de laptele ala. Sa mai zica si fetele daca gresesc sau nu.
Stiu ce inseamna diversificarea....doar ca expresia in sine suna foarte simpatic...mie nu mi se pare prea devreme...dar...fiecare face cum considera....Mara papa 120-150 ml lapte noaptea....

LauraF
22.11.2010, 14:34:47
Stiu si eu cum e, am stati si noi in chirie ani buni >:D< Va doresc sa va ajute DD sa va mutati la casuta voastra cat mai repede!
In ceea ce priveste cumparaturile de la bunici, e clar ca nu toti bunicii isi permit sa ajute cu patut, carut... insa ceva ceva tot veti primi :) asa ca tot e bine de discutat inainte. Chiar si lucrurile "marunte" cum ar fi hainute, biberoane... inseamna tot bani cheltuiti. :*

LauraF
22.11.2010, 14:37:07
Stiu ce inseamna diversificarea....doar ca expresia in sine suna foarte simpatic...mie nu mi se pare prea devreme...dar...fiecare face cum considera....Mara papa 120-150 ml lapte noaptea....
Diversificata sau nu, Mara e inca micuta :) Las-o sa pape cat doreste, e devreme sa incerci sa ii scoti lapticul de noapte. :* Fetele puneau gris in laptic seara tocmai ca sa fie mai satios si sa dezobisnuiasca bebe sa mai pape noaptea, dar asta nu s-a intamplat in nici un caz la 4-5 luni.

ana_maria_btz
22.11.2010, 14:41:37
Diversificata sau nu, Mara e inca micuta :) Las-o sa pape cat doreste, e devreme sa incerci sa ii scoti lapticul de noapte. :* Fetele puneau gris in laptic seara tocmai ca sa fie mai satios si sa dezobisnuiasca bebe sa mai pape noaptea, dar asta nu s-a intamplat in nici un caz la 4-5 luni.
Am inteles....dar oare pe la cate luni? Speram sa nu se mai trezeasca noaptea....mai doarme si mami cat de cat ;)) Poate incet incet imi face o surpriza si isi scoate de la sine mesele...cum a facut cu cea de 12 :-\

Rok5ana
22.11.2010, 14:43:29
Acu' nu iau partea nimanui, dar ai inceput diversificarea prea devreme. Din cate stiu eu, pediatrii recomanda diversif cel mai devreme la 5 luni jum, chiar si in cazul copiilor alimentati numai cu lapte praf. Noi am inceput la 6 luni jumate si a fost foarte bine. Pediatra mi-a zis ca pot sa il las si pana la 7 luni, pt ca lua f bine in greutate.
Bine, acu fiecare face cum vrea....eu stiu o mamica care a inceput sa dea copilului suc de fructe de la 2 luni ju mate, iar la 5 luni jumate avea trei mese e solide inlocuite deja.