PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 [152] 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Rok5ana
22.11.2010, 14:46:53
Am inteles....dar oare pe la cate luni? Speram sa nu se mai trezeasca noaptea....mai doarme si mami cat de cat ;)) Poate incet incet imi face o surpriza si isi scoate de la sine mesele...cum a facut cu cea de 12 :-\
Nu vreau sa te descurajez....dar al meu plod si acu mananca o data pe noapte (si prima masa de noapte tot asa a scos-o de m-am umplut de speranta) si restu de 500 de ori se trezeste asa de control ca sa te duci sa il culci la loc (de mancat nu vrea ca am incercat). Asa ca as putea spune ca atunci cand avea 4 luni dormeam de spargeam in comparatie cu cat dorm acum. :D

ana_maria_btz
22.11.2010, 14:58:00
Acu' nu iau partea nimanui, dar ai inceput diversificarea prea devreme. Din cate stiu eu, pediatrii recomanda diversif cel mai devreme la 5 luni jum, chiar si in cazul copiilor alimentati numai cu lapte praf. Noi am inceput la 6 luni jumate si a fost foarte bine. Pediatra mi-a zis ca pot sa il las si pana la 7 luni, pt ca lua f bine in greutate.
Bine, acu fiecare face cum vrea....eu stiu o mamica care a inceput sa dea copilului suc de fructe de la 2 luni ju mate, iar la 5 luni jumate avea trei mese e solide inlocuite deja.
Nu stiu...probabil...eu am citit o parte din cartile vechi si toate recomanda de la 4 luni.....am prieteni medici care lucreaza la Sf. Maria si toti mi-au zis ca atat timp cat fata nu reactioneaza rau la alimente...inseamna ca e ok...si vorba ta....fiecare face cum vrea....si cum simte

ana_maria_btz
22.11.2010, 15:01:04
Nu vreau sa te descurajez....dar al meu plod si acu mananca o data pe noapte (si prima masa de noapte tot asa a scos-o de m-am umplut de speranta) si restu de 500 de ori se trezeste asa de control ca sa te duci sa il culci la loc (de mancat nu vrea ca am incercat). Asa ca as putea spune ca atunci cand avea 4 luni dormeam de spargeam in comparatie cu cat dorm acum. :D
Offff.....da' important e sa fie copiii sanatosi...am o prietena a carei fata este cu 10 zile mai mica decat Mara....si se culca pe la 10:30-11:00 si se trezeste dim pe la 8-9...fara nicio alta intrerupere.....ma gandesc ca dandu-i lapte de san, e satios si copilul se satura...e o norocoasa din pct asta de vedere...dar ziua in schimb...numai in brate vrea tinuta....

Rok5ana
22.11.2010, 15:03:42
Offff.....da' important e sa fie copiii sanatosi...am o prietena a carei fata este cu 10 zile mai mica decat Mara....si se culca pe la 10:30-11:00 si se trezeste dim pe la 8-9...fara nicio alta intrerupere.....ma gandesc ca dandu-i lapte de san, e satios si copilul se satura...e o norocoasa din pct asta de vedere...dar ziua in schimb...numai in brate vrea tinuta....
Nu e de la laptele de san. Sunt copii si copii...al meu numa san a mancat pan' la 6 luni juma si n-am fost asa norocoasa. :-<

ana_maria_btz
22.11.2010, 15:10:30
Nu e de la laptele de san. Sunt copii si copii...al meu numa san a mancat pan' la 6 luni juma si n-am fost asa norocoasa. :-<
Auzi...si cum vor animalele astea de la stat...sa te duci inapoi la munca cand bebe are un an, tu nu dormi decat f putin noaptea, trezeste-te la 6:30-7 sa te duci la munca...si sa mai fii apt 8 ore sa muncesti, apoi vii acasa si bebe vrea joaca, papa, baie, etc....si o iei de la capat cu orele fara somn noaptea...nu le pot zice nici macar animale, as spune mai urat...dar nu e voie aici...:-s:((Se iau de mame...ca mamele castiga fffffffffff multi bani...idiotii...ati mai auzit ceva de reducerea perioadei/bani??

eliana
22.11.2010, 15:18:10
Stiu ce inseamna diversificarea....doar ca expresia in sine suna foarte simpatic...mie nu mi se pare prea devreme...dar...fiecare face cum considera....Mara papa 120-150 ml lapte noaptea....
Eu am zis de piureuri in sensul ca unii considera ca daca dau suc de fructe inseamna ca e diversificare :)
Acuma, tu ai inceput, asta e, eu ti-am zis parerea mea in calitate de medic si de mama... pana la urma asa e, fiecare face cum considera.
Cu masa de noapte, daca zici ca mananca asa, e clar, ii e foame, n-ai ce face.

eliana
22.11.2010, 15:19:53
...ati mai auzit ceva de reducerea perioadei/bani??
Eu nici nu-mi mai bat capul cu zvonurile si cu proiectele lor, astept sa dea o lege si dupa aia vad eu ce fac. Oricum n-o sa faca bine pentru noi si m-am saturat sa ma stresez pentru tampeniile care le trec lor prin cap, asa ca deocamdata le dau "ignore".

ana_maria_btz
22.11.2010, 15:26:04
Eu nici nu-mi mai bat capul cu zvonurile si cu proiectele lor, astept sa dea o lege si dupa aia vad eu ce fac. Oricum n-o sa faca bine pentru noi si m-am saturat sa ma stresez pentru tampeniile care le trec lor prin cap, asa ca deocamdata le dau "ignore".
Asa e...orice-ar face nu e bine pt noi...eu tot sunt optimista si sper ca macar sa nu se lege de cele care sunt deja in concediu...macar un copil sa-l cresc eu pana la 2 ani...scarbele naibii...nu vin mai repede alegerile astea sa dispara idiotii astia de la putere...au redus bani de peste tot...si tot nu le-ajunge...de mame tre' sa se ia, de viitorul tarii, sa creasca bietii copii cu bone sau bunici in loc sa se bucure mamele de ei...am o ciuda ...ma iau durerile de cap si ma suna maicamea azi (care locuieste in Botosani) ca daca reduc perioada si dau 400 de lei in plus sa ma intorc mai devreme, ea sta cu copilul...adik sa duc copilul la BT si sa-l vad de 2 ori pe luna...cred ca mi se rupe sufletul in mine de dor...of Doamne...poate totusi...va fi bine...

Andrusca
22.11.2010, 15:59:21
BUNA FETELOR!

am semnat si eu petitia! Doamne Ajuta de acum![-o<

Claudia, felicitari pentru Andrei; stie baiatul ce sa aleaga :>

noi raportam 4 zile de gradinita (program 9-12)...fara scandal (doar azi cica s-a apucat de scancit pe la sf programului, si-a luat rucsacelul si s-a infiintat la usa :))=)) ) si speram sa se acomodeze cat mai bine ca in ianuarie sa ma pot intoarce linistita la serviciu ;;)

adnada
22.11.2010, 16:20:37
BUNA FETELOR!

noi raportam 4 zile de gradinita (program 9-12)...fara scandal (doar azi cica s-a apucat de scancit pe la sf programului, si-a luat rucsacelul si s-a infiintat la usa :))=)) ) si speram sa se acomodeze cat mai bine ca in ianuarie sa ma pot intoarce linistita la serviciu ;;)

oo ff bine ca se acomodeaza.... dar din ianuarie il duci tot la program scurt? sau la prelungit???

Anmari
22.11.2010, 16:41:34
BUNA FETELOR!

vai cat de scump e ... mi-l si inchipui cu fata lui comica si serioasa "femeie eu vreau acasa " =)) ... puup baiatul destept :*

simi_wau
22.11.2010, 20:15:24
buna seara.....
nu stiu daca va mai amintiti cand v-am povestit de prietena mea, care are un baietel de 8 luni acum si care a avut probleme cu bilirubina .....ca sa rezum...ca-s tare ravasita...micutul Robert are nevoie URGENT de transplant de ficat:(:(acum....as vrea sa stiu daca pot atasa blogul lui in semnatura mea fara sa comit vreo "infractiune".....e o suma mare de bani.....si poate se vor gasi mamici care sa ne ajute sa-l facem " mare" pe micutul Robert

am pus in piccasa cateva poze cu el

alinutza20
22.11.2010, 20:18:53
buna seara.....
nu stiu daca va mai amintiti cand v-am povestit de prietena mea, care are un baietel de 8 luni acum si care a avut probleme cu bilirubina .....ca sa rezum...ca-s tare ravasita...micutul Robert are nevoie URGENT de transplant de ficat:(:(acum....as vrea sa stiu daca pot atasa blogul lui in semnatura mea fara sa comit vreo "infractiune".....e o suma mare de bani.....si poate se vor gasi mamici care sa ne ajute sa-l facem " mare" pe micutul Robert

sigur poti dar poti sa intrebi si un moderator pe pm eventual, si vezi ca e un topic si de ajutoare umanitare sau ceva de genul....
imi pare tare rau:(
multa multa sanatate:(

alibd
22.11.2010, 20:35:44
Salut, mamici! :*

Am avut un week groaznic din punct de vedere medical, fapt ce m-a obligat sa o hranesc pe Sabi doar dintr-un san. Dupa ok-ul de la medic am inceput sa storc laptele si sa i-l dau la biberon. Acum... problema: cred ca de la biberon a facut un fel de besicuta pe buza superioara, chiar pe mijloc.
Am cu ce sa o dau, sa ii treaca?

LauraF
22.11.2010, 20:37:22
buna seara.....

am pus in piccasa cateva poze cu el

Of, mi se strange inima cand aud astfel de cazuri. :-<
Nu vreau sa ma dau atotstiitoare, dar din experienta proprie iti spun ca medicii romani pronunta cu prea mare usurinta cuvantul transplant. Asta se intampla de regula cand organul afectat se deterioreaza rapid iar ei nu gasesc cauza bolii. Parintii lui Robert sunt siguri de diagnostic?... cunosc ce anume a cauzat boala?... Au si opinia unui alt medic? Tot ce vreau eu sa subliniez este faptul ca in cazuri grave un diagnostic corect este esential.
Sunt alaturi de parintii micutului! Sa nu isi piarda speranta nici un moment! [-o<

LE: Cat e de urgent transplantul si unde vor sa il faca? Trimite-mi si mie mesaj privat cu adresa blogului.

LauraF
22.11.2010, 20:38:48

Am avut un week groaznic din punct de vedere medical, fapt ce m-a obligat sa o hranesc pe Sabi doar dintr-un san. Dupa ok-ul de la medic am inceput sa storc laptele si sa i-l dau la biberon. Acum... problema: cred ca de la biberon a facut un fel de besicuta pe buza superioara, chiar pe mijloc.
Nu e nimic grav :) Toti copiii fac asa de la supt, nu trebuie sa faci nimic :)
Dar tu ce probleme ai avut, daca se poate spune? Sanatate multa iti doresc! >:D<

eliana
22.11.2010, 22:02:56

Ii trece de la sine. Poti cel mult sa o dai cu un pic de glicerina boraxata. Presupun ca ai facut ceva gen mastita.... dar stii ca trebuie sa o pui rapid la san, ca sa nu refuze pe urma.

Milagros
22.11.2010, 22:11:22
Ce mai fac mamicile scumpe? N-am mai avut timp sa scriu dar am mai citit asa printre randuri. Am citit ca Biu s-a intors la servici, Stefi are bebe, Ana, Milagros pupici.Cosminu e pus pe pozne mereu si tb sa fiu f vigilenta cu el. Va imbratisez pe toate,

Puuupi, Nico!!! Ce dor ne-a fost de tine! Ce poza super ai la avatar!

Rok5ana
22.11.2010, 22:38:44
Ce mai faceti? Sunteti in Anglia sau inca nu ati plecat? Pe 20 parca spuneai...

Simi, multa sanatate micutului bolnavior.

claudelle
22.11.2010, 22:46:35
BUNA FETELOR!

Multumesc, Andreea.....se pare ca instinctul nu da gres ;)

alibd
22.11.2010, 22:53:20
Nu e nimic grav :) Toti copiii fac asa de la supt, nu trebuie sa faci nimic :)
Dar tu ce probleme ai avut, daca se poate spune? Sanatate multa iti doresc! >:D<

Ii trece de la sine. Poti cel mult sa o dai cu un pic de glicerina boraxata. Presupun ca ai facut ceva gen mastita.... dar stii ca trebuie sa o pui rapid la san, ca sa nu refuze pe urma.

Bun, deci m-am linistit! Multumesc mult! Ma gandeam ca o doare sau ceva de genul asta. :-B

Nu e vorba de mastita, insa imi aparuse peste noapte un fel de bubita/besicuta pe san, care avea tentinda sa-si schimbe culoarea. M-am panicat, ca mi-am facut mii de ganduri, asa incat am renuntat sa-i mai dau sa suga de acolo si ce am stors am aruncat.
Medicul mi-a spus ca este de la supt, mi-a facut cea mica un soi de rana si ca nu etse vorba nici de infectie, nici de nimic alarmant, multumesc lui Dumnezeu. Dar, am stat intr-un stres...#:-S

eliana
22.11.2010, 23:03:44
Bun, deci m-am linistit! Multumesc mult! Ma gandeam ca o doare sau ceva de genul asta. :-B

Nu e vorba de mastita, insa imi aparuse peste noapte un fel de bubita/besicuta pe san, care avea tentinda sa-si schimbe culoarea. M-am panicat, ca mi-am facut mii de ganduri, asa incat am renuntat sa-i mai dau sa suga de acolo si ce am stors am aruncat.
Medicul mi-a spus ca este de la supt, mi-a facut cea mica un soi de rana si ca nu etse vorba nici de infectie, nici de nimic alarmant, multumesc lui Dumnezeu. Dar, am stat intr-un stres...#:-S
Cand o s-o doara crede-ma ca o sa-ti dai seama, dupa cum o sa se zbata si o sa refuze sa pape.
Si in general eu zic ca n-are rost sa opresti suptul la san daca laptele arata normal. Dar bine ca nu e nimic si a trecut stresul.

Andrusca
23.11.2010, 08:57:17
NEATA mamici! ~o)~o)~o)
na...ca azi a plans cand l-a lasat tati la gradi :-<

Ana, ati ajuns cu bine? cum e in noua casuta? ;;)

AnaM
23.11.2010, 09:03:44
Simi, imi pare tare rau sa aud :(

Sigur poti sa-ti pui la semnatura adresa blogului s un mesaj, si mai poti posta un mesaj la anunturi umanitare. Of, Doamne... Multa sanatate si sa fie totul bine catmai repede!

Neatza, fetelor...

biutzaxx
23.11.2010, 09:20:47
NEATA mamici! ~o)~o)~o)

neata!!
azi e a doua zi de gradi? mititelul...pupam sa ii treaca dorul si pe mami sa nu-si mai faca ganduri..

LE: acum am vz ca a mai fost la gradi si sapt trecuta
..
Tu te-ai intors la lucru?

biutzaxx
23.11.2010, 09:25:54
Ce mai fac mamicile scumpe? N-am mai avut timp sa scriu dar am mai citit asa printre randuri. Am citit ca Biu s-a intors la servici, Stefi are bebe, Ana, Milagros pupici.Cosminu e pus pe pozne mereu si tb sa fiu f vigilenta cu el. Va imbratisez pe toate,
ce tare e Cosminel in avatar!! pup flacaul mare si te mai asteptam pe la noi ca ne e dor de tine!

Andrusca
23.11.2010, 10:00:19
neata!!
azi e a doua zi de gradi? mititelul...pupam sa ii treaca dorul si pe mami sa nu-si mai faca ganduri..

LE: acum am vz ca a mai fost la gradi si sapt trecuta
..
Tu te-ai intors la lucru?

multumim; multumim si celorlalte fete pentru sustinere :*

nu am revenit la birou; undeva in ianuarie o sa ma intorc; atunci sper sa fie acomodat cu gradi si sa reziste la program lung :-s
Sebi cum se simte cu bunica / bunicile? ;;)

LauraF
23.11.2010, 10:48:28

Aha, probabil ragada (parca asa se cheama rana de la supt), bine ca nu s-a infectat. In cazurile astea se face pauza la sanul cu probleme, bai de aer si Garmastan. Eu la inceput ma dadeam cu Garmastan dupa fiecare supt ca ma termina Luca :D

Milagros
23.11.2010, 11:41:16
Auzi...si cum vor animalele astea de la stat...sa te duci inapoi la munca cand bebe are un an, tu nu dormi decat f putin noaptea, trezeste-te la 6:30-7 sa te duci la munca...si sa mai fii apt 8 ore sa muncesti, apoi vii acasa si bebe vrea joaca, papa, baie, etc....si o iei de la capat cu orele fara somn noaptea...nu le pot zice nici macar animale, as spune mai urat...dar nu e voie aici...:-s:((Se iau de mame...ca mamele castiga fffffffffff multi bani...idiotii...ati mai auzit ceva de reducerea perioadei/bani??

mdea... vrei sa zici 12 ore la job, ca mai nou asa s-au gandit alesii dosului...

Neatza!
Noi suntem in Anglia de aseara :D

Milagros
23.11.2010, 11:44:45
Simona, ai baiet mare :D

Claudelle, felicitari pentru alegerile lui Andrei!

Milagros
23.11.2010, 11:48:23
NEATA mamici! ~o)~o)~o)

Am ajuns cu bine, e oleaca mai frig decat ma asteptam, desi tin la 25 de grade nu se prea incalzeste si puiul doarme in tarcul de voiaj care e f jos si cu saltea naspa :( deci am in plan sa-i iau o saltea calumea ca inca nu i-o trecut mucii. Asta noapte a dormit f bine, pana azi la 9 ora noastra dar de pe la 6 l-am luat in pat cu noi ca aveam senzatia ca ii e frig, avea manutele reci :(

In rest, incepem sa ne comodam aici...

ungrasmic
23.11.2010, 13:16:33
Puuupi, Nico!!! Ce dor ne-a fost de tine! Ce poza super ai la avatar!

Multumim, multumim :) Pai nu prea am timp de calculator, ca daca ma pun in fata laptopului, hop si el si daca nu-l las, tambalau cat casa, asa ca, in timp ce el face nani, mai intru si eu si mai spicuiesc , sa vad ce mai faceti voi. Vad ca v-ati mutat in Anglia, sa va fie de bine si mult noroc sa aveti. Eu inca ma chinui sa-l dezvatz de tzitzi, dar e groasa treaba cu el, nu adoarme pana nu suge, ma tine si pana la 2 noaptea in scandal si maraieli. Sper ca pana la 1 an jum sa reusesc, ca-s pe cale de disparitie. Pupam baietzelul frumos si mucios :*:*:*

ungrasmic
23.11.2010, 13:19:33
ce tare e Cosminel in avatar!! pup flacaul mare si te mai asteptam pe la noi ca ne e dor de tine!

Pai nu prea sunteti cand intru eu, dar mai citesc asa cat am timp ce mai faceti. Intalneli ceva cu bebei si mamici mai faceti? As iesi si eu sa mai vorbesc cu persoane cu aceleasi preocupari cu ale mele ca incep sa ma simt anormala :))

ungrasmic
23.11.2010, 14:15:05
In semnatura am pus adresa de fb unde am poze cu cosminelu mai recente :)

Milagros
23.11.2010, 16:37:09
Multumim, multumim :) Pai nu prea am timp de calculator, ca daca ma pun in fata laptopului, hop si el si daca nu-l las, tambalau cat casa, asa ca, in timp ce el face nani, mai intru si eu si mai spicuiesc , sa vad ce mai faceti voi. Vad ca v-ati mutat in Anglia, sa va fie de bine si mult noroc sa aveti. Eu inca ma chinui sa-l dezvatz de tzitzi, dar e groasa treaba cu el, nu adoarme pana nu suge, ma tine si pana la 2 noaptea in scandal si maraieli. Sper ca pana la 1 an jum sa reusesc, ca-s pe cale de disparitie. Pupam baietzelul frumos si mucios :*:*:*

Da, pai asa si eu intru pe rupte, cand doarme el... altfel face harcea parcea laptopul :( Ne-am mutat temporar...cica pana in febr sau iunie.

Inca il alaptezi? Eu am reusit sa-l intarc de aproape o luna :D

ungrasmic
23.11.2010, 21:51:14
Da, pai asa si eu intru pe rupte, cand doarme el... altfel face harcea parcea laptopul :( Ne-am mutat temporar...cica pana in febr sau iunie.

Inca il alaptezi? Eu am reusit sa-l intarc de aproape o luna :D
Ce fain, la noi a fost treptat, cate o masa, acum suge la culcare si peste noapte. Nu reusesc deloc sa-l dezvat, refuza orice s plange de rupe. Nu stiu,cred ca o s-i dau pana-l insor :-$

Milagros
23.11.2010, 21:56:12
Ce fain, la noi a fost treptat, cate o masa, acum suge la culcare si peste noapte. Nu reusesc deloc sa-l dezvat, refuza orice s plange de rupe. Nu stiu,cred ca o s-i dau pana-l insor :-$
Pai fix asa am facut eu, la final tot asa ramaseseram cu masa de seara la culcare si masa/mesele de noapte. Apoi am inceput seara sa-i dau un pic de formula si dupa pus la san, pana cand a ajuns de s-a saturat cu formula si nu a mai supt, dar a trebuit sa-l adorm in brate ca nu adormea cu cana cu cioc in gura :D Apoi, intr-o noapte, l-am pus la san dar a tras de 2 ori si da-i plans. Si cum aveam cana cu formula pregatita, pac i-am bagat-o in gura si a fost foarte multumit si a baut tot si gata cu suptul. Cred ca daduse de gustul la formula si nici lapte poate nu mai aveam, desi daca strang sanul curge si acum :D A fost nesperat de usor, nici acum nu-mi vine sa cred. Si nu a plans dupa san cum ma asteptam nici nu m-a tras de bluza sau sa mai caute sanul din noaptea aia.

ungrasmic
23.11.2010, 22:06:32
Pai fix asa am facut eu, la final tot asa ramaseseram cu masa de seara la culcare si masa/mesele de noapte. Apoi am inceput seara sa-i dau un pic de formula si dupa pus la san, pana cand a ajuns de s-a saturat cu formula si nu a mai supt, dar a trebuit sa-l adorm in brate ca nu adormea cu cana cu cioc in gura :D Apoi, intr-o noapte, l-am pus la san dar a tras de 2 ori si da-i plans. Si cum aveam cana cu formula pregatita, pac i-am bagat-o in gura si a fost foarte multumit si a baut tot si gata cu suptul. Cred ca daduse de gustul la formula si nici lapte poate nu mai aveam, desi daca strang sanul curge si acum :D A fost nesperat de usor, nici acum nu-mi vine sa cred. Si nu a plans dupa san cum ma asteptam nici nu m-a tras de bluza sau sa mai caute sanul din noaptea aia.
Am incercat si eu asa, cu formula, dar domnul meu nu bea decat dimineata si dacca-i dau cu lingurita. Daca i-e prea foame, bea din cana cu pai, dar seara imi tranteste cana in cap, nu vrea deloc. Eu seara pe la 8 il hranesc, dar poate sa manance oricat, tot cu sanul in gura adoarme. Nu adoarme si pace fara si plange....se tavaleste, se urca pe mine, nu vrea la nimeni ,e circ pana nu mai putem si-i dau sa suga. Am incercat noaptea sa-i dau apa, ceai, lapte, nimic, nici prin somn nu-l pacalesc. Impinge cana, plange....nu vrea si pace

Milagros
23.11.2010, 22:41:43
Am incercat si eu asa, cu formula, dar domnul meu nu bea decat dimineata si dacca-i dau cu lingurita. Daca i-e prea foame, bea din cana cu pai, dar seara imi tranteste cana in cap, nu vrea deloc. Eu seara pe la 8 il hranesc, dar poate sa manance oricat, tot cu sanul in gura adoarme. Nu adoarme si pace fara si plange....se tavaleste, se urca pe mine, nu vrea la nimeni ,e circ pana nu mai putem si-i dau sa suga. Am incercat noaptea sa-i dau apa, ceai, lapte, nimic, nici prin somn nu-l pacalesc. Impinge cana, plange....nu vrea si pace

Cam nasol atunci, eu voiam sa zic ca esti pe drumul cel bun ca asa a fost la noi, dar se pare ca mai e un pic pana acolo. Poate eu am reusit mai rapid ca era si Dragos mai mic, sincer, mi-a fost teama ca daca trece de 1 an si e tot cu sanul il dezvat mai greu - o credinta de-a mea, nu stiu daca chiar asa sta treaba in realitate. De intarcat o sa-l intarci tu, fii fara grija, are el ritmul lui. Eu incercasem pe la 8 luni sa-l intarc, tot prin aceeasi metoda si n-a mers, tot asa facea, urla pana cedam si cand am vazut asa l-am lasat in plata Domnului. Nu-mi accepta nici un fel de formula, scuipa tot oricat de foame ii era, dar apoi cand am reincercat am si reusit. Sigur vei reusi si tu. :*

ungrasmic
23.11.2010, 22:45:37
Cam nasol atunci, eu voiam sa zic ca esti pe drumul cel bun ca asa a fost la noi, dar se pare ca mai e un pic pana acolo. Poate eu am reusit mai rapid ca era si Dragos mai mic, sincer, mi-a fost teama ca daca trece de 1 an si e tot cu sanul il dezvat mai greu - o credinta de-a mea, nu stiu daca chiar asa sta treaba in realitate. De intarcat o sa-l intarci tu, fii fara grija, are el ritmul lui. Eu incercasem pe la 8 luni sa-l intarc, tot prin aceeasi metoda si n-a mers, tot asa facea, urla pana cedam si cand am vazut asa l-am lasat in plata Domnului. Nu-mi accepta nici un fel de formula, scuipa tot oricat de foame ii era, dar apoi cand am reincercat am si reusit. Sigur vei reusi si tu. :*
La mine singura problema e ca ma simt rau dupa alaptat, noaptea raman fara lapte dar el trage de san,.... eu inca sper ca intr-o zi o sa renunte singur. E cam mare acum , pe 25 face un an si 4 luni, si e si mai greu de pacalit.
I-a trecut raceala lui Dragoshel?

biutzaxx
24.11.2010, 09:04:12
La mine singura problema e ca ma simt rau dupa alaptat, noaptea raman fara lapte dar el trage de san,.... eu inca sper ca intr-o zi o sa renunte singur. E cam mare acum , pe 25 face un an si 4 luni, si e si mai greu de pacalit.

NEATA!!

ce mare a crescut! :D
ce pozne mai face?

Shery, cum e in UK? si cum i-a placut lui Dragos cu avionul??
Si noi plecam de Craciun la Frankfurt cu Lufthansa si nush cum va reactiona in avion, dar sigur se va plictisi ..

biutzaxx
24.11.2010, 09:41:07
si o opinie interesanta (http://smartwoman.hotnews.ro/alaptarea-la-san-selectie-naturala-cate-mame-au-posibilitatea-sa-analizeze-laptele-ca-sa-poata-completa-minusurile.html)de dimineata!

Milagros
24.11.2010, 09:55:32

Neatza!
:( Uf, lasa ca se dezvata el, daca vede ca tot ramane fara laptic poate renunta de buna voie.

Dragosel e tot cu muci :(( dar e ok, respira bine noaptea, doarme. A trecut deja pe ora din UK dar aseara s-a culcat la 12 si azi s-a trezit la 7 :|

Milagros
24.11.2010, 09:57:54
NEATA!!

ce mare a crescut! :D
ce pozne mai face?

Shery, cum e in UK? si cum i-a placut lui Dragos cu avionul??
Si noi plecam de Craciun la Frankfurt cu Lufthansa si nush cum va reactiona in avion, dar sigur se va plictisi ..

Aici e f frig, aseara l-am infofolit ca de iarna sa iesim, mai ales ca e cu muci, copiii de pe aici sunt imbracati mai lejer, de toamna tarzie.
Dragos e ok in avion, s-a si uitat pe geam ;)) s-a si plictisit, a mai si dormit.

Cat dureaza zborul? Ca la noi a fost o ora Iasi Bucuresti, apoi vreo 4 ore Bucuresti Londra si escala 2 ore :|
Noi am zburat cu Tarom de data asta.

ungrasmic
24.11.2010, 10:28:25
Neatza!
:( Uf, lasa ca se dezvata el, daca vede ca tot ramane fara laptic poate renunta de buna voie.

Dragosel e tot cu muci :(( dar e ok, respira bine noaptea, doarme. A trecut deja pe ora din UK dar aseara s-a culcat la 12 si azi s-a trezit la 7 :|

Cosmin a avut vreo 4 zile muci, dar ii aspiram mereu si-i dadeam oscilo. Lui ii trece destul de repede cand e racit. Mda, Cosmin s-a trezit azi la 6 jum. Se da jos din pat si fuge cu taica-su, sa bea cafeaua cu el ;))Dar azi nu m-am putut trezi si pe la 8 m-am trezit speriata ca nu auzeam nimic prin casa.... in sufragerie Cosmin se uita la tv la muzica, intins pe covor #:-S
Neatza all>:D<

alibd
24.11.2010, 10:43:34
Cand o s-o doara crede-ma ca o sa-ti dai seama, dupa cum o sa se zbata si o sa refuze sa pape.
Si in general eu zic ca n-are rost sa opresti suptul la san daca laptele arata normal. Dar bine ca nu e nimic si a trecut stresul.

In stresul de moment am sunat pediatra si mi-a recomandat si ea sa nu-i mai dau din sanul respectiv, ca nu cumva sa fie ceva aiurea si sa se contamineze laptele. In fine... bine ca a trecut. #-o

alibd
24.11.2010, 10:46:49
Aha, probabil ragada (parca asa se cheama rana de la supt), bine ca nu s-a infectat. In cazurile astea se face pauza la sanul cu probleme, bai de aer si Garmastan. Eu la inceput ma dadeam cu Garmastan dupa fiecare supt ca ma termina Luca :D

Garmastan folosesc si eu, ce-i drept nu de la inceput, ca ea era mai mica si nu prea avea putere sa traga tare. Acum insa am patit-o.
Imi venea sa ma urc pe pereti cand manca la unul dintre sani.:-s

Milagros
24.11.2010, 10:56:22
Cosmin a avut vreo 4 zile muci, dar ii aspiram mereu si-i dadeam oscilo. Lui ii trece destul de repede cand e racit. Mda, Cosmin s-a trezit azi la 6 jum. Se da jos din pat si fuge cu taica-su, sa bea cafeaua cu el ;))Dar azi nu m-am putut trezi si pe la 8 m-am trezit speriata ca nu auzeam nimic prin casa.... in sufragerie Cosmin se uita la tv la muzica, intins pe covor #:-S
Neatza all>:D<

L-am tot aspirat si eu acasa, dar aici nu am aspirator, am pompita manuala si urla cat il tin plamanii daca atentez la mucii lui, deci aspiratul e in van ca tot se produc. Acum ii suflu nasul cu servetele ca n-am cum altfel :( Ma asteptam sa ii treaca mai repede cu atatea siropele dar iaca ca nu... poate si schimbarea de clima...

Ce baiet mare ai ;)) si mai zici ca nu e cuminte, el a stat la tv sa poti tu sa dormi :D

ungrasmic
24.11.2010, 10:56:36
Garmastan folosesc si eu, ce-i drept nu de la inceput, ca ea era mai mica si nu prea avea putere sa traga tare. Acum insa am patit-o.

>:D< eu am urme de dinti la san ;))

LauraF
24.11.2010, 11:00:29
si o opinie interesanta (http://smartwoman.hotnews.ro/alaptarea-la-san-selectie-naturala-cate-mame-au-posibilitatea-sa-analizeze-laptele-ca-sa-poata-completa-minusurile.html)de dimineata!
Cam abereaza cucoana aia... ciudat e ca e mama si nu s-a informat corect inainte de a-si pune asa niste intrebari.
Neata! >:D<

ungrasmic
24.11.2010, 11:01:36
L-am tot aspirat si eu acasa, dar aici nu am aspirator, am pompita manuala si urla cat il tin plamanii daca atentez la mucii lui, deci aspiratul e in van ca tot se produc. Acum ii suflu nasul cu servetele ca n-am cum altfel :( Ma asteptam sa ii treaca mai repede cu atatea siropele dar iaca ca nu... poate si schimbarea de clima...

Ce baiet mare ai ;)) si mai zici ca nu e cuminte, el a stat la tv sa poti tu sa dormi :D

Daaa cand ii convine lui e f cuminte cand e vorba de pozne nici nu-l simti, nici musca nu se aude. Zilele trecute si-a impins caruciorul langa mobila, caruciorul lui e inalt, si-a pus scaunelul langa el si in carucior in picioare se juca baietul meu la un suport pt sticle #-o. Mi-a spart jumatate de vesela, imi scoate toata incaltamintea, intr-o zi am pus o pereche de adidasi de 7 ori la locul lor.... tot dormitorul si sufrageria sunt numai jucarii imprastiate, carti, galetuse si restul#-o

alibd
24.11.2010, 11:08:13
>:D< eu am urme de dinti la san ;))

Pfaiiii...ma mir ca mai rezisti! :-"

Scumpel foc Cosminelul! <:-P

biutzaxx
24.11.2010, 11:12:41
Aici e f frig, aseara l-am infofolit ca de iarna sa iesim, mai ales ca e cu muci, copiii de pe aici sunt imbracati mai lejer, de toamna tarzie.
Dragos e ok in avion, s-a si uitat pe geam ;)) s-a si plictisit, a mai si dormit.

Cat dureaza zborul? Ca la noi a fost o ora Iasi Bucuresti, apoi vreo 4 ore Bucuresti Londra si escala 2 ore :|
Noi am zburat cu Tarom de data asta.
2 ore 40 din Bucuresti, si mergem cu masina pana acolo, ca nu ne-am lluat avion iasi-buc ca costa mai mult decat pana in Germania...na, daca ne gandeam mai din timp poate gaseam preturi mai bune, desi zborurile interne sunt ff scumpe la noi..

biutzaxx
24.11.2010, 11:18:14
daca pui protectie de silicon , nu te ajuta?

ungrasmic
24.11.2010, 11:26:55
Pfaiiii...ma mir ca mai rezisti! :-"

Scumpel foc Cosminelul! <:-P

Nu prea mai rezist, dar ce sa fac, n-am incotro, astept o minune

Milagros
24.11.2010, 11:42:36
2 ore 40 din Bucuresti, si mergem cu masina pana acolo, ca nu ne-am lluat avion iasi-buc ca costa mai mult decat pana in Germania...na, daca ne gandeam mai din timp poate gaseam preturi mai bune, desi zborurile interne sunt ff scumpe la noi..
Da, e jale ce preturi sunt la cursele interne #-o Noi am plecat din Iasi ca era prea obositor, mai ales ca am mers singura cu el si cu bagaje.
Noi am avut escala la Bucuresti, nu au fost zboruri separate, am dat 192 euro.

alibd
24.11.2010, 12:07:41
daca pui protectie de silicon , nu te ajuta?

M-am gandit si la asta. Probabil ca voi incerca. :-s

ungrasmic
24.11.2010, 12:10:32

Stiu si eu daca o sa-i placa la gaza mica...

michellina
24.11.2010, 12:25:49
Buna fetele!
Da' ce idei mai are si tanti aia din postul Biutzei... Pai daca vrei sa vezi ce lipsuri ai, mergi frumos la un laborator si faci niste analize de sange si iti spune acolo ce nu ai, din puctul meu de vedere (nu sunt doctor:))) e de ajuns ca sa vezi ce vitamine sa mai iei sau nu. Eu de exemplu, am fost luna trecuta sa-mi fac analize pt ca eram sigura ca sunt secatuita de toate cele dupa cat lapte i-am dat lui David, dar am avut o surpriza placuta, sunt in grafic cu toate. Asa ca continui sa-l mai alaptez pe David inca vreo 2-3 luni ca mie imi face placere si cand o fi sa-i tai ratia de tot, am sa suport, sper cu bine, chinul. Dar deocamdata suntem multumiti amandoi asa cum e;))

Milagros, ma bucur ca v-ati acomodat repede acolo si poate ne povestesti mai multe despre lumea de acolo;-)

LauraF
24.11.2010, 15:05:56
Hmmm.... protectiile de silicon sunt aiurea, eu am cumparat (bune, nu mai retin firma) si nu stau pe san... unde mai pui ca daca bebe ar trage prin ele (al meu nu a vrut si pace) ar trage mai greu. E imposibil sa se potriveasca perfect cu forma sanului pentru a nu ramane aer si bebe sa traga laptic asa. Parerea mea: scumpe si complet inutile.

Milagros
24.11.2010, 16:05:50
Buna fetele!
Da' ce idei mai are si tanti aia din postul Biutzei... Pai daca vrei sa vezi ce lipsuri ai, mergi frumos la un laborator si faci niste analize de sange si iti spune acolo ce nu ai, din puctul meu de vedere (nu sunt doctor:))) e de ajuns ca sa vezi ce vitamine sa mai iei sau nu. Eu de exemplu, am fost luna trecuta sa-mi fac analize pt ca eram sigura ca sunt secatuita de toate cele dupa cat lapte i-am dat lui David, dar am avut o surpriza placuta, sunt in grafic cu toate. Asa ca continui sa-l mai alaptez pe David inca vreo 2-3 luni ca mie imi face placere si cand o fi sa-i tai ratia de tot, am sa suport, sper cu bine, chinul. Dar deocamdata suntem multumiti amandoi asa cum e;))

Milagros, ma bucur ca v-ati acomodat repede acolo si poate ne povestesti mai multe despre lumea de acolo;-)

Bravo ca esti asa relaxata cu alaptatul, uite eu nu am putut fi asa ca daca eram alaptam si acum ca se pare ca era de unde.

Ce sa spun de viata de aici? In primul rand oamenii sunt extrem de civilizati, saritori daca ceri ajutor, nu sunt rasisti, nu se uita stramb ca nu esti de-al lor... Ce am reusit sa vad pana acum, locuri frumoase, curatenie, ordine si disciplina. F. multi asiatici pe aici, vezi la greu pe strada.
Preturile sunt ok, mai ales ca sunt f multe oferte. Nu stiu daca m-as putea obisnui cu aglomeratia insa, este extrem de aglomerat, f multe masini, se merge cu viteza si e destul de frig.

Yonika
24.11.2010, 18:16:25
Eu am intarcat-o pe Bi la 1 an si 4 luni. A fost pur si simplu de pe o zi pe alta. Am zis gata, de azi fara tzatza! Si nu a plans, nu a protestat. Bine, ea bea si laptic de la 3 saptamani. Iar eu o adorm in brate, ma plimb cu ea prin camera pana adoarme; uneori mai repede, uneori mai greu, acum, ultimele saptamanai in 5 minute doarme, si fara suzeta (a scuipat-o afara de mica, nu stie ce e aia), fara lapte in bibe, ca il bea inainte a apuca eu sa incep sa o adorm.
Si la mine plangea inainte, si ma gandeam ca am sa o intarc f greu, bea lapticul si dupa cerea san, si fara nu adormea neam, dar uite ca m-a surprins placut.
Bafta! si pupici la puiut ca tare e scumpel!:*

michellina
24.11.2010, 18:29:21
Bravo ca esti asa relaxata cu alaptatul, uite eu nu am putut fi asa ca daca eram alaptam si acum ca se pare ca era de unde.

Ce sa spun de viata de aici? In primul rand oamenii sunt extrem de civilizati, saritori daca ceri ajutor, nu sunt rasisti, nu se uita stramb ca nu esti de-al lor... Ce am reusit sa vad pana acum, locuri frumoase, curatenie, ordine si disciplina. F. multi asiatici pe aici, vezi la greu pe strada.
Preturile sunt ok, mai ales ca sunt f multe oferte. Nu stiu daca m-as putea obisnui cu aglomeratia insa, este extrem de aglomerat, f multe masini, se merge cu viteza si e destul de frig.

Eu trag concluzia ca e bine acolo din ce povestesti tu... si e si normal sa fie bine, ca nu e ca in romanica:|
Cat despre frig... a venit si la noi frigul, ieri a plouat cam toata ziua, azi un frig de iti inghetau mainile, asa ca la capitolul vreme nu cred ca e bai...
Poze!!!

ungrasmic
24.11.2010, 21:41:38
Eu am intarcat-o pe Bi la 1 an si 4 luni. A fost pur si simplu de pe o zi pe alta. Am zis gata, de azi fara tzatza! Si nu a plans, nu a protestat. Bine, ea bea si laptic de la 3 saptamani. Iar eu o adorm in brate, ma plimb cu ea prin camera pana adoarme; uneori mai repede, uneori mai greu, acum, ultimele saptamanai in 5 minute doarme, si fara suzeta (a scuipat-o afara de mica, nu stie ce e aia), fara lapte in bibe, ca il bea inainte a apuca eu sa incep sa o adorm.
Si la mine plangea inainte, si ma gandeam ca am sa o intarc f greu, bea lapticul si dupa cerea san, si fara nu adormea neam, dar uite ca m-a surprins placut.
Bafta! si pupici la puiut ca tare e scumpel!:*

Eu am zis gata de cateva ori, dar peste noapte cand se trezea si plangea si nu voia nimic...am cedat.
Multumesc si maribi e o dulceatza

Milagros
24.11.2010, 22:07:26
Eu trag concluzia ca e bine acolo din ce povestesti tu... si e si normal sa fie bine, ca nu e ca in romanica:|
Cat despre frig... a venit si la noi frigul, ieri a plouat cam toata ziua, azi un frig de iti inghetau mainile, asa ca la capitolul vreme nu cred ca e bai...
Poze!!!

Da, daca punem problema asa, normal ca e mai bine ca nu e Romanica.. tris, ca eu ziceam sus si tare ca n-as pleca din tara mea nici moarta - adica sa plec definitiv - dar sunt aici de 48 de ore si deja vorbeam cu soul ca ce-ar fi daca am ramane si ce-ar fi daca.... in ultima vreme m-am cam scarbit de tot ce se intampla la noi :(

Ma crezi ca n-am apucat sa fac poze? De iesit am iesit cate maxim 2 ore seara si copchilul asta e plangacios si agitat, nu-s ce puii mei are, speram in weekend sa ne si pozam.

alibd
24.11.2010, 22:36:46
Hmmm.... protectiile de silicon sunt aiurea, eu am cumparat (bune, nu mai retin firma) si nu stau pe san... unde mai pui ca daca bebe ar trage prin ele (al meu nu a vrut si pace) ar trage mai greu. E imposibil sa se potriveasca perfect cu forma sanului pentru a nu ramane aer si bebe sa traga laptic asa. Parerea mea: scumpe si complet inutile.

Sa stii ca m-am gandit la chestia asta.

Inseamna ca raman pe garmastan... muuuult garmastan. :-"

stefania_a
25.11.2010, 08:06:24
fetelor eu sunt tare stresata k nu-i cade buricul desi are 14 zile...ce sa fac???

AnaM
25.11.2010, 08:55:31
fetelor eu sunt tare stresata k nu-i cade buricul desi are 14 zile...ce sa fac???
Stai relaxata, iubita :*
Cu ce ingrijesti zona?
Eu il dadeam la fiecare schimbat cu putina pudra baneocin si atat. S-a udat zona? Nu-ti mai fa atatea griji >:D<

Miky28
25.11.2010, 08:56:30
Neata mamici !
Am si eu o dilema si tot am citit dar nu reusesc sa ma lamuresc #-o ce tip de biberon trebuie sa cumperi pentru un BB nou nascu, ce tip de tetina, si ce marca de lapte praf in cazul in care o sa am nevoie de asa ceva?

stefania_a
25.11.2010, 09:24:55
Stai relaxata, iubita :*
Cu ce ingrijesti zona?
Eu il dadeam la fiecare schimbat cu putina pudra baneocin si atat. S-a udat zona? Nu-ti mai fa atatea griji >:D<

pai eu tin acolo vata cu spirt...dr de fam a zis sa nu mai dau cu baneocin...
sa renunt la tamponul ala si sa dau numai cu baneocin?

alinutza20
25.11.2010, 09:36:59

neata

tii vsta cu spirt in continuu?? ca daca da, de aia nu cade ca e mereu umed... el tre sa se usuce..
la fiecare schimbat doar tamponezi putin cu vata inmuiata si dai cu baneocin, sa vezi ce repde pica :*

ungrasmic
25.11.2010, 10:44:30

Stai calma si a lui Cosmin a cazut tarziu, am stat 10 zile in spital si acasa l-am adus cu buricutzul. Apoi stiu ca a mai durat macar o saptamana pana a cazut, daca nu mai bine. nu te mai stresa si nu mai incerca sa le faci tu pe toate, ca o sa clachezi, iti spun din experientza>:D<>:D<>:D<

ungrasmic
25.11.2010, 10:45:36

Alina are dreptate, tb dat cu baneocin sa se usuce si sa cada

ungrasmic
25.11.2010, 10:48:43
Neata mamici !
Am si eu o dilema si tot am citit dar nu reusesc sa ma lamuresc #-o ce tip de biberon trebuie sa cumperi pentru un BB nou nascu, ce tip de tetina, si ce marca de lapte praf in cazul in care o sa am nevoie de asa ceva?

Eu inainte de nastere i-am luat un bibe de la Nuk, cu senzor de temperatura si anticolici, dar parerea mea e ca era cam tare tetina ( de silicon) Noi nu l-am folosit ca al meu a supt la san numai, cat despre lapte praf nu stiu daca e necesar sa iei inainte, dupa ce nasti o sa-ti recomande pediatrul daca o sa ai nevoie.

biutzaxx
25.11.2010, 11:06:32
Neata mamici !
eu am avut de la dr brown's anticolici cu tetina tip 1, pt nou nascuti..oricum , l-am folosit asa numai de ceai cand ii dadeam o gura sa termine cu sughitatul, ca mi-era groaza sa il mai pun la san la ce ragade aveam..
Apoi l-am folosit mai tarziu , cand am schimbat si tetinele conform cu varsta.. adica nr 2 de la 3-6 luni si tot asa..
Mai aveam de la Avent de la Pompa de san, l-a folosit, era ok..si ulterior am mai luat si de sticla la cre puneam tetinele de la dr Brown's..
Sa iti iei unul daca se poate anticolici, si cu tetina mica, vezi tu exact ce scrie pe ele, sau intreaba la farmacie, si apoi pe masura ce il folosesti mai cumperi altele ..

Miky28
25.11.2010, 11:22:07
eu am avut de la dr brown's anticolici cu tetina tip 1, pt nou nascuti..oricum , l-am folosit asa numai de ceai cand ii dadeam o gura sa termine cu sughitatul, ca mi-era groaza sa il mai pun la san la ce ragade aveam..
Apoi l-am folosit mai tarziu , cand am schimbat si tetinele conform cu varsta.. adica nr 2 de la 3-6 luni si tot asa..
Mai aveam de la Avent de la Pompa de san, l-a folosit, era ok..si ulterior am mai luat si de sticla la cre puneam tetinele de la dr Brown's..
Sa iti iei unul daca se poate anticolici, si cu tetina mica, vezi tu exact ce scrie pe ele, sau intreaba la farmacie, si apoi pe masura ce il folosesti mai cumperi altele ..

Multumesc mult !!!!!! ma mai luminez si eu un pic #:-Sgreu la inceput...nu stii ce sa cumperi daca sunt suficient de bune..o groaza de intrebari ...#-osi pana gasesc solutia cea mai buna....

Miky28
25.11.2010, 11:23:27
Eu inainte de nastere i-am luat un bibe de la Nuk, cu senzor de temperatura si anticolici, dar parerea mea e ca era cam tare tetina ( de silicon) Noi nu l-am folosit ca al meu a supt la san numai, cat despre lapte praf nu stiu daca e necesar sa iei inainte, dupa ce nasti o sa-ti recomande pediatrul daca o sa ai nevoie.

Multumesc mult ! sa-ti traiasca flacaul ...e un scump!!!!!!!>:D<

biutzaxx
25.11.2010, 11:24:35
pai nu-s chiar asa de scumpe..merita incercate totusi.
Am amitit de ele ca am fost sambata la o prietena care tocmai a nascut si ea le folosea ca era innebunita de durere si de usturime din cauza ragadelor. Am inteles ca daca le pui pe san si incepe bebe sa traga se creeaza un vid acolo, si se muleaza pe san, greu de inchipuid dar asa mi-a zis ea. Eu am avut, nu le-am folosit ca mi-au trecut repede ranile si mi le luase sotul spre finalul perioadei dureroase..si parca erau marca NUK.

angelfighter
25.11.2010, 11:25:52
stie cineva daca in ultimele luni de sarcina este nromal sa bei fff multa apa? eu beau cam 5-6 litri pe zi pentru ca imi este ff sete, intr-o seara am fost f obosita si nu m-am trezit sa beau apa si cand m-am trezit aveam buzele crapate de parca umblasem o zi intreaga prin soare insetata. am cautat pe net informatii insa nu am gasit mare lucru.
pupici

biutzaxx
25.11.2010, 11:34:01
stie cineva daca in ultimele luni de sarcina este nromal sa bei fff multa apa? eu beau cam 5-6 litri pe zi pentru ca imi este ff sete, intr-o seara am fost f obosita si nu m-am trezit sa beau apa si cand m-am trezit aveam buzele crapate de parca umblasem o zi intreaga prin soare insetata. am cautat pe net informatii insa nu am gasit mare lucru.
pupici
spre finalul sarcinii cam orice e posibil..
analizele la sange ti-ai facut? cu glicemia stai bine..
Nu vreau sa te sperii aiurea ca nici nu are relevanta, dar sora cumnatei mele, din SUA(si zic asta pt ca acolo se fac analizele astea in mod special la fiecare gravida) a facut diabet de sarcina, si tot asa bea multa apa. Nu afecteaza copilul, scapi de diabet dupa ce nasti doar ca singura "problema" ar fi ca bebe creste maricel si nu il poti naste usor natural. Asa mi-a explicat cumnata..eu nu stiu prea multe dar te poti documenta pe net sau vb cu medicul de familie.

Miky28
25.11.2010, 11:40:22
Nu vreau sa te sperii aiurea ca nici nu are relevanta, dar sora cumnatei mele, din SUA(si zic asta pt ca acolo se fac analizele astea in mod special la fiecare gravida) a facut diabet de sarcina, si tot asa bea multa apa. Nu afecteaza copilul, scapi de diabet dupa ce nasti doar ca singura "problema" ar fi ca bebe creste maricel si nu il poti naste usor natural. Asa mi-a explicat cumnata..eu nu stiu prea multe dar te poti documenta pe net sau vb cu medicul de familie.

pot sa vin cu o completare si sa ii recomand sa mearga la medic si sa faca testul de toleranta la glucoza...asta i va spune daca este vreo problema sau nu+o analiza la sange cu val glicemiei...

angelfighter
25.11.2010, 11:44:19

multumesc de raspuns. analize la sange nu am facut deloc in perioada sarcinii (doar dublutest). medicul de familie (caruia teoretic trebuie sa ma adresez daca am vreo problema) a spus ca daca vreau sa imi faca analize trebuie sa ii spun ce anume sa imi faca, insa eu habar nu aveam ce sa ii cer (mi se parea normal sa imi spuna el ca doar nu trebuie sa am eu cunostinte medicale sa stiu ce sa cer), am vorbit la incepututul sarcinii cu o asistenta sa imi faca analiza pt toxoplasmoza si ma intrebat daca am pisica si cand i-am spus ca nu am atunci a zis ca nu am nevoie de aceasta analiza si ma expediat fuguta. cand merg la medic duc proba de urina si fac ei acolo un test (cu o paleta sau ceva de genul asta) si se vede daca este infectie, se vede daca este zahar in urina.... cel putin asa spun ei. sper sa nu fie probleme, eu oricum voi naste prin cezariana pt ca am placenta previa.

angelfighter
25.11.2010, 11:46:49
pot sa vin cu o completare si sa ii recomand sa mearga la medic si sa faca testul de toleranta la glucoza...asta i va spune daca este vreo problema sau nu+o analiza la sange cu val glicemiei...

multumesc de recomandare. maine trebuie sa merg sa ma intalnesc cu moasa si am sa o intreb ce parere are despre asta. luni am fost la medicul de familie si i-am spus despre faptul ca beau ff multa apa insa nu si-a pus nici un semn de intrebare darcred ca am sa merg sa stau pe capul lor pana imi rezolva problema.

Miky28
25.11.2010, 11:53:12
multumesc de recomandare. maine trebuie sa merg sa ma intalnesc cu moasa si am sa o intreb ce parere are despre asta. luni am fost la medicul de familie si i-am spus despre faptul ca beau ff multa apa insa nu si-a pus nici un semn de intrebare darcred ca am sa merg sa stau pe capul lor pana imi rezolva problema.

Eu testul de toleranta l-am facut la 16 sapt la recomandarea medicului ginecolog.Bebelul era mai mare cu aproape 2 sapt eu in greutate luasem foarte putin..si ca sa elimine orice suspiciune mi-a dat testul de toleranta la glucoza..cu toate ca analizele de sange erau bune..riscurile pentru bebelus nu le stiu pentru ca testul de toleranta a iesit bine.
bafta multa !>:D<

Milagros
25.11.2010, 12:15:45
Multumesc mult !!!!!! ma mai luminez si eu un pic #:-Sgreu la inceput...nu stii ce sa cumperi daca sunt suficient de bune..o groaza de intrebari ...#-osi pana gasesc solutia cea mai buna....

Cu laptele praf eu zic sa astepti pana dupa ce nasti. Eu am facut asa: fiindca in maternitte nu-mi venise lapticul si de acum plecam acasa am intrebat ce formula ii dau ei si am luat la fel - adica PreNan. Bine, pana la urma am luat degeaba...

Neatza!
Am si eu o intrebare: Dragos papa Milupa Junior dar aici nu se gaseste si i-am luat Aptamil ca am vazut ca tot de milupa e facut. Trebuie sa fac trecerea trepat sau de acum nu mai e nevoie?

tsimonaiuliana
25.11.2010, 12:15:49

Buricul sa i-l tii in afara scutecului ca sa nu stea mediu umed.Am spus asta pt. ca si finutzului meu nu ii mai cadea buricul ca pe urma sa aflu ca mama lui ii tinea buricul in scutec si de aceea nu reusea sa se usuce.

angelfighter
25.11.2010, 12:17:47
Eu testul de toleranta l-am facut la 16 sapt la recomandarea medicului ginecolog.Bebelul era mai mare cu aproape 2 sapt eu in greutate luasem foarte putin..si ca sa elimine orice suspiciune mi-a dat testul de toleranta la glucoza..cu toate ca analizele de sange erau bune..riscurile pentru bebelus nu le stiu pentru ca testul de toleranta a iesit bine.
bafta multa !>:D<

multumesc la fel si tie. sper sa fie ok si sa stea bebelina cumintica acolo pana pe 28 decembrie cand avem programare pt cezariana.

Miky28
25.11.2010, 12:46:05
Cu laptele praf eu zic sa astepti pana dupa ce nasti. Eu am facut asa: fiindca in maternitte nu-mi venise lapticul si de acum plecam acasa am intrebat ce formula ii dau ei si am luat la fel - adica PreNan. Bine, pana la urma am luat degeaba...

Neatza!
Am si eu o intrebare: Dragos papa Milupa Junior dar aici nu se gaseste si i-am luat Aptamil ca am vazut ca tot de milupa e facut. Trebuie sa fac trecerea trepat sau de acum nu mai e nevoie?

Multumesc mult de raspuns >:D< ! atunci cu laptele praf nu o sa ma grabesc.

LauraF
25.11.2010, 14:08:12
Cel mai bun biberon si cel mai bun lapte praf sunt cele pe care le accepta bebe. Tetine identice cu cele de la Nuk, dar mai moi (si mai ieftine) sunt cele de la Primii pasi. Si tin bine, nu se deterioreaza, am eu. Lapte praf o sa-ti dea din materitate daca are bebe nevoie de completare. Asa ca, atunci cand iesi din spital ia-i acasa un pachet aceeasi marca. Mai tarziu ii poti face trecerea treptat cu altceva daca e nevoie.>:D<

LauraF
25.11.2010, 14:09:23
pai nu-s chiar asa de scumpe..merita incercate totusi.
Am amitit de ele ca am fost sambata la o prietena care tocmai a nascut si ea le folosea ca era innebunita de durere si de usturime din cauza ragadelor. Am inteles ca daca le pui pe san si incepe bebe sa traga se creeaza un vid acolo, si se muleaza pe san, greu de inchipuid dar asa mi-a zis ea. Eu am avut, nu le-am folosit ca mi-au trecut repede ranile si mi le luase sotul spre finalul perioadei dureroase..si parca erau marca NUK.
F greu de inchipuit cum a reusit, eu stiu cat m-am chinuit cu ale mele. Am avut de la Avent.

SIMONA25
25.11.2010, 14:21:59
Buna ziua mamici! La noi a inceput numerotarea inversa (azi am implinit 38 de sapt de sarcina) si vroiam sa va intreb daca stiti pentru cine a nascut la cuza voda in ultima vreme se mai da la moasa prosop si sapun? Eu voi naste natural si doctorita mea mi-a recomandat perfalgan (solutie perfuzabila) in locul anesteziei . A mai folosit cineva medicamentul asta pt nastere? Multumesc !

Anmari
25.11.2010, 14:42:03
Finuta mea implineste 2 ani. Ce cadou imi recomandati pentru ea?

Petro cred ca tu mi-ai da niste idei bune, avand in vedere ca Leti e de aceeasi varsta. Cam ce pasioneaza un copil de 2 ani? Ce o incanta?

stefania_a
25.11.2010, 15:17:05
neata

tii vsta cu spirt in continuu?? ca daca da, de aia nu cade ca e mereu umed... el tre sa se usuce..
la fiecare schimbat doar tamponezi putin cu vata inmuiata si dai cu baneocin, sa vezi ce repde pica :*

da tin vata cu spirt k asa mi-a zis dr aia desteapta...deci clar trebuia sa fac cum mi-au zis asistentele in maternitate si pica de mult...deci pana la urma o sa tampoze cu putin spirt si apoi pun baneocin...

stefania_a
25.11.2010, 15:17:58
Stai calma si a lui Cosmin a cazut tarziu, am stat 10 zile in spital si acasa l-am adus cu buricutzul. Apoi stiu ca a mai durat macar o saptamana pana a cazut, daca nu mai bine. nu te mai stresa si nu mai incerca sa le faci tu pe toate, ca o sa clachezi, iti spun din experientza>:D<>:D<>:D<

o starea mai depresiva am avut chiar in spital...dar am trecut...sper sa nu mai apara alta...

stefania_a
25.11.2010, 15:20:02
Buricul sa i-l tii in afara scutecului ca sa nu stea mediu umed.Am spus asta pt. ca si finutzului meu nu ii mai cadea buricul ca pe urma sa aflu ca mama lui ii tinea buricul in scutec si de aceea nu reusea sa se usuce.

am inteles...ms mult....

geany_m
25.11.2010, 16:11:24
Buna ziua mamici! La noi a inceput numerotarea inversa (azi am implinit 38 de sapt de sarcina) si vroiam sa va intreb daca stiti pentru cine a nascut la cuza voda in ultima vreme se mai da la moasa prosop si sapun? Eu voi naste natural si doctorita mea mi-a recomandat perfalgan (solutie perfuzabila) in locul anesteziei . A mai folosit cineva medicamentul asta pt nastere? Multumesc !
Perfalganul e paracetamol de fapt, care se pune in perfuzie pt. a-ti calma durerile.
Se gaseste in farmacii, e in jur de 12 ron un flacon.

andrada85
25.11.2010, 16:16:04

Perfalganul contine paracetamol si e recomandat in dureri de intensitate mica si medie, febra. Nastere usoara.

claudelle
25.11.2010, 16:21:23

Neatza!

Eu i l-am dat direct fara sa fac treptat trecerea...bine ca tot Aptamil foloseam inainte. Avand in vedere ca e tot de la Milupa nu cred ca trebuie treptat introdus....parerea mea.

Ma bucur ca v-ati acomodat acolo.....si aici vine in curand iarna...brrrrr

Milagros
25.11.2010, 16:37:39
Eu i l-am dat direct fara sa fac treptat trecerea...bine ca tot Aptamil foloseam inainte. Avand in vedere ca e tot de la Milupa nu cred ca trebuie treptat introdus....parerea mea.

Ma bucur ca v-ati acomodat acolo.....si aici vine in curand iarna...brrrrr

Da... pai ma gandeam si ca de acu' e baiet mare, nu mai e bebe ;))

petronelaaa
26.11.2010, 08:19:15
Neataaaaaaaa..... da`ce fain ningeeee! s-a cam instalat d-na Iarna!!!!

Minicutta, felicitari pentru samburelu din butica!
Butterfly, sa va traiasca gagica si sa fie sanatoasa!!!!

petronelaaa
26.11.2010, 08:45:40
Finuta mea implineste 2 ani. Ce cadou imi recomandati pentru ea?

Petro cred ca tu mi-ai da niste idei bune, avand in vedere ca Leti e de aceeasi varsta. Cam ce pasioneaza un copil de 2 ani? Ce o incanta?

Nu stiu cat de bune, idei, ti-as putea da eu..... cred ca depinde si de copil, pan la urma, de preferintele lui.
Eu, de ex., i-as lua carti, carticele si alte hartii unite :D de genu asta.
Sau Puzzle - mare, sa aibe spor la facut. <):)
Sau bluzita/-e cu "diridiridam/ham/mooor" (a se citi broscuta/catel/ursulet) -- asa reusesc sa o imbrac mai repede si sa stea la imbracat, pe principiu: "Azi ne imbracam cu diridiridam"#-o:-";))
Sau carioci/acuarele/creioane/plastilina..... asta daca stii ca nu te injura cumatra ta.;))=))

Milagros
26.11.2010, 13:09:23
Neatza!

Dupa ce m-am aprovizionat cu 2 cutii de Aptamil de 900 g fiecare descopar ca si aici se este Milumil numai ca se numeste Cow & Gate :-B Me stupid :(

Nu stiu ce are tzancoiul meu ca parca o luat-o pe ulei. Mananca ca spartul 3 mese de solide de cate 250 - 300 g, ce mai ciuguleste de la noi si 700 ml de formula in 24 de ore :O daca nu ii dau mancare urla cat il tin plamanii. O fi de la dinti? Parca simt un colt de masea si vad si caninii dar.... oof, de cand tot il scuz pe motiv de dinti... ma dispera...
Nu mai zic ca stau non-stop la schimbat pampersi ca va dati seama la cat mananca ce spor are la kk :((

LauraF
26.11.2010, 13:39:28
Neatza!

Dupa ce m-am aprovizionat cu 2 cutii de Aptamil de 900 g fiecare descopar ca si aici se este Milumil numai ca se numeste Cow & Gate :-B Me stupid :(

Nu stiu ce are tzancoiul meu ca parca o luat-o pe ulei. Mananca ca spartul 3 mese de solide de cate 250 - 300 g, ce mai ciuguleste de la noi si 700 ml de formula in 24 de ore :O daca nu ii dau mancare urla cat il tin plamanii. O fi de la dinti? Parca simt un colt de masea si vad si caninii dar.... oof, de cand tot il scuz pe motiv de dinti... ma dispera...
Nu mai zic ca stau non-stop la schimbat pampersi ca va dati seama la cat mananca ce spor are la kk :((

Ha ha ha... ce tare e Dragos! :)) Bravo, e baiat mancacios! Ii prieste aerul de acolo. As vrea si eu sa pape al meu asa bine!
Cat despre dinti, eu zic ca momentan nu-l doare nimic din moment ce are spor la mancat.:*

Milagros
26.11.2010, 14:55:15
Ha ha ha... ce tare e Dragos! :)) Bravo, e baiat mancacios! Ii prieste aerul de acolo. As vrea si eu sa pape al meu asa bine!
Cat despre dinti, eu zic ca momentan nu-l doare nimic din moment ce are spor la mancat.:*

Eu am zis de dinti ca tot asa a mancat ca spartul cand i-au iesit dintii de jos... Nu ma plang ca mananca ca stiu cate mamici au pb ca nu papa bebeii bine, dar parca ma sperie cum haleste ca nemancatul.

Andrusca
26.11.2010, 16:27:00
Eu am zis de dinti ca tot asa a mancat ca spartul cand i-au iesit dintii de jos... Nu ma plang ca mananca ca stiu cate mamici au pb ca nu papa bebeii bine, dar parca ma sperie cum haleste ca nemancatul.

lasa-l sa pape si tu baga tare la aragaz :>
si mai trimite si iasi niste pofta de mancare :D :D

simi_wau
26.11.2010, 16:55:54
ce fel de cascaval ii pot da lu' Ianisica....acum i-am luat Cascaval natur de la Hochland ( cicaq 100% natural)....alte idei?

Milagros
26.11.2010, 18:13:51
lasa-l sa pape si tu baga tare la aragaz :>
si mai trimite si iasi niste pofta de mancare :D :D

Pai chiar ma gandeam... o fi mancarea de aici mai gustoasa? Ca daca da, va aduc la toate cate un sac de legume, iaurt si fructe ;))

simi_wau
26.11.2010, 20:43:24
Avem masele!!!!! 2 sus....cate un colt la fiecare!!!!!!!!!! fara nervi, febra sau alte scamatorii;;) si imi era asa frica.........poate da DD si nu o sa mai "surprize"

geany_m
26.11.2010, 21:35:55
Mamici cu experienta, helppppp!!
Sabina nu a facut caca de 3-4 zile deloc. Ali a vorbit cu pediatra si i-a dat ceai de musetel, picaturi de enterolactis, baby drink.....a incercat si cu termometru...nimic nu a avut efect. I-am spus in seara asta sa-i puna jumatate de supoz. de glicerina pt. copii.
Nu stiu de ce aveam eu impresia ca (tot de la voi) bebeii alaptati exclusiv la san (nu si completare) pot sa nu iasa afara cateva zile, ca nu e un motiv de ingrijorare......SAU MA INSEL??!
Multumesc!:*

LauraF
26.11.2010, 22:00:54
Sabina nu a facut caca de 3-4 zile deloc. Ali a vorbit cu pediatra si i-a dat ceai de musetel, picaturi de enterolactis, baby drink.....a incercat si cu termometru...nimic nu a avut efect. I-am spus in seara asta sa-i puna jumatate de supoz. de glicerina pt. copii.
Nu stiu de ce aveam eu impresia ca (tot de la voi) bebeii alaptati exclusiv la san (nu si completare) pot sa nu iasa afara cateva zile, ca nu e un motiv de ingrijorare......SAU MA INSEL??!

Nu stiu celelalte fete, iti pot spune cum a fost la mine. Si Luca facea la 3-4 zile de multe ori, si oricat am insistat s-a reglat abia la diversificare.
Am inceput tot cu ceai de musetel si la inceput a mai reactionat la el.
Cand nu a mai avut efect am pus 3-4 zile la rand cate un supozitor cu glicerina/zi, la aceeasi ora, in speranta ca isi va face o rutina. Supozitoarele nu se folosesc mai mult de 1 saptamana, dau dependenta. Nu si-a format nici o rutina, doar cu supozitor iesea afara.
Am continuat cu Debridat (nu stiu exact de la ce varsta se recomanda, parca imi amintesc ca pediatra calculeaza doza in functie de greutatea copilului). S-a reglat putin cu siropul asta, dar cel mai bine s-a reglat cand am inceput sa-l diversific. Cu zeama de portocala am inceput tocmai pentru a-i rezolva problema.

Celelalte fete au folosit alte metode, poate intra ele si povestesc. Multa sanatate! :*

LauraF
26.11.2010, 22:05:08
Avem masele!!!!! 2 sus....cate un colt la fiecare!!!!!!!!!! fara nervi, febra sau alte scamatorii;;) si imi era asa frica.........poate da DD si nu o sa mai "surprize"
Bravo, Ianisica! Sa dea DD sa ii iasa asa usor si restul! :*
Si Luca mi-a facut figuri abia la maseluta nr. 4, 3 au iesit fara probleme.

petronelaaa
26.11.2010, 22:57:33

Eu am fost cu aceeasi problema la Siminiceanu... si atata timp cat copilul e alaptat exclusiv la san, poate sa nu faca kk zile intregi. Asta inseamna ca tot ce papa asimileaza, deci creste, laptele ala se depune/duce acolo unde trebuie si astfel creste:suuuper:.
Leti nu a facut kk 8zile la rand.... imi facusem tabel pe zile:o), cu ziua si ora cand a comis-o-n bikini :)) ...o=>!

Yonika
26.11.2010, 22:59:12
Noua ne-a recomandat pediatra ceai de musetel (si chiar mi-a zis sa ii dau din ala instant, de la milupa) si humana milchzucker si a avut efecte asa si asa. Dupa ce a implinit 2 luni mi-a recomandat lactuloza (sau duphalac), si de la asta s-au vazut rezultate. Iar cam dupa o luna jumate-doua s-a reglat singura si nu i-am mai dat . Cand mi se parea mie ca trec cam mule zile si nu face, cam dupa 3 zile, ii mai puneam cate jumate de supozitor de glicerina si imediat facea.
Acum sigur vor fi fete care vor zice ca un copil alaptat la san poate sa nu faca kk, insa eu stau si ma gandesc, bine, bine, nu face kk ca asimileaza tot, dar oare de ce dupa ce ii pui supozitor iese afara si face kk normal - ca daca ar asimila tot ar insemna sa nu faca kk chiar si daca ii pui supozitor, nu?
Sanatate multa micutei Sabi si o pupam si lui mami ii uram sa nu se streseze prea mult ca scade lapticul!:*

Milagros
27.11.2010, 10:58:40

Ooo, felicitari! Si noi avem un colt in dreapta si un colt in stanga sus dar cu urlete, moftureli, balit si bagat mainile in gura la greu :-<:-<:-<

Geany, si eu stiu ca atata vreme cat pe bebe nu-l deranjeaza ca nu a facut kk e ok sa nu faca si 10 zile.

Neatza!

Andrusca
27.11.2010, 12:23:26
Ooo, felicitari! Si noi avem un colt in dreapta si un colt in stanga sus dar cu urlete, moftureli, balit si bagat mainile in gura la greu :-<:-<:-<

Geany, si eu stiu ca atata vreme cat pe bebe nu-l deranjeaza ca nu a facut kk e ok sa nu faca si 10 zile.

Neatza!

Buna fetelor! slabuta activitatea pe aici..sunteti afara la zapada? :>

noi ne laudam cu al 3 lea canin..dar s-a lasat cu febra si maraiala la greu!!!!! :-<:-<
mai avem unul de iesit si sper sa scap, ca numai dupa "fusta" mea umbla :-<

Ana, Dragos papa borcanele sau ii gatesti tu?

Milagros
27.11.2010, 17:30:32
Buna fetelor! slabuta activitatea pe aici..sunteti afara la zapada? :>

noi ne laudam cu al 3 lea canin..dar s-a lasat cu febra si maraiala la greu!!!!! :-<:-<
mai avem unul de iesit si sper sa scap, ca numai dupa "fusta" mea umbla :-<

Ana, Dragos papa borcanele sau ii gatesti tu?

Da zau ca slaba activitate azi! Hellooooooooooooo!!!!

Noi am venit acum din plimbare. Am fost si am luat ghetute la golan si apoi in Londra la plimbar.

Ii dau si borcanele, ii gatesc si eu ca avem bucatarie complet utilata.

mih_h
27.11.2010, 19:03:09

Si noi avem aceeasi problema... Am incercat Enterolactis, ceai de musetel, lactoza de la Humana, Baby Drink (mai diluat pt. ca mi se pare ff dulce), termometru, eu-compot, fructe, lichide mai multe... Speram sa se regleze cumva dupa ce incepem diversificarea.

Cat timp nu da semne ca o deranjeaza, sa o lase in pace... Sunt copii care fac mai rar, se stie lucrul acesta...

Numai bine!

alibd
27.11.2010, 23:12:31
Si noi avem aceeasi problema... Am incercat Enterolactis, ceai de musetel, lactoza de la Humana, Baby Drink (mai diluat pt. ca mi se pare ff dulce), termometru, eu-compot, fructe, lichide mai multe... Speram sa se regleze cumva dupa ce incepem diversificarea.

Cat timp nu da semne ca o deranjeaza, sa o lase in pace... Sunt copii care fac mai rar, se stie lucrul acesta...

Numai bine!

Fetele, multumesc pentru raspunsuri!

Problema este ca o deranjeaza, se chinuie sa faca si e evident faptul ca o doare burtica. Majoritatea lucrurilor de mai sus le-am incercat, fara prea mare succes.
Aseara i-am pus supozitor cu glicerina si a iesit in final, imi era si mila de ea. :-<
Azi am luat-o de la capat, iar chinuiala, iar fara scaun. Am sa vad maine cum mai e.

mih_h
28.11.2010, 11:19:12
Fetele, multumesc pentru raspunsuri!

Problema este ca o deranjeaza, se chinuie sa faca si e evident faptul ca o doare burtica. Majoritatea lucrurilor de mai sus le-am incercat, fara prea mare succes.
Aseara i-am pus supozitor cu glicerina si a iesit in final, imi era si mila de ea. :-<
Azi am luat-o de la capat, iar chinuiala, iar fara scaun. Am sa vad maine cum mai e.

Uff, imi amintesc perfect ce spui... Asa era si la Matei la inceput... Acum face rar, dar nu se chinuie, nu mai plange..decat cateodata, ca vrea schimbat.

alibd
28.11.2010, 11:26:07
Uff, imi amintesc perfect ce spui... Asa era si la Matei la inceput... Acum face rar, dar nu se chinuie, nu mai plange..decat cateodata, ca vrea schimbat.

Mda, par asa de neajutorati...

Dimineata i-am mai bagat jumate de supozitor, sa poata iesi afara. Acum e mai linistita. Sper totusi sa se regleze treaba. [-o<

stefania_a
28.11.2010, 11:27:40
pentru indemnizatie, ca sa imi vina pe card trebuie sa am cont pe numele meu? k asa mi-a zis tanti de la ghiseu cand am depus actele pentru alocatie si contul era pe numele sotului...:-\:-\:-\

alibd
28.11.2010, 11:32:03
pentru indemnizatie, ca sa imi vina pe card trebuie sa am cont pe numele meu? k asa mi-a zis tanti de la ghiseu cand am depus actele pentru alocatie si contul era pe numele sotului...:-\:-\:-\

Da, trebuie pe numele tau.

Ce face Bi? Cum va descurcati?:D

Anmari
28.11.2010, 12:40:19
Am ajuns intr-un punct unde eu nu mai pot, la capatul rabdarilor am ajuns demult, dar acum sigur ajung la socola si asta pe bune.
Dupa o saptamana de varsaturi, febra, mofturi, nedormit intr-un final suntem mai bine, adica doar tusim si ne mai curge putin nasul, dar per total suntem bine. Si ca sa fie toate frumoase de ce sa nu mai am un bolnav in casa, adica tati, dar atat de bolnav de nici nu se poate ridica in pat, 3 zile a bolit ca azi intr-un final sa reuseasca sa se ridice.
Hai ca peste astea trece oricine, cu destul efort, dar rabdarea mea s-a terminat cand fiica-mea a inceput sa refuze ABSOLUT orice forma de mancare: solide, lichide sau lapte. Din cauza vomei ii este frica sa mai manance. Cand o pun in scaunel plange numai cand vede lingura ce sa mai spun de mancare. Biberonul ii accepta numai dupa ce a adormit si il mananca cu atata pofta pentru ca e flamanda.
Ce era inainte mofturoasa si nu prea manaca, acum nu mananca nimic. M-am mai plans si altor mamici si bineinteles ca nimeni nu crede prin ce trec atata timp cat nu e in situatia mea :( ... "nu mai forta copilul, da-i sa manance cat vrea, lasa in voia ei" ... chiar am incercat orice, dar cand vezi ca fortata nu mananca, de buna voie nu mananca, sa manance cat vrea, dar ce vrea, ca nu vrea nimic si lasata in voia ei e in stare sa stea flamanda toata ziua.

M-am descarcat, dar chiar nu mai stiu ce sa mai incerc :( ... nici nu vrea sa manance singura, nici bucatele n-o tenteaza, am pus-o si cu noi la masa, am incercat si mancarea de-a noastra, nu si nu ... NU MAI POT si ma termina ideea ca nu stiu ce sa fac sa-mi ajut copilul :((

Green_Eyes
28.11.2010, 12:58:50
Am ajuns intr-un punct unde eu nu mai pot, la capatul rabdarilor am ajuns demult, dar acum sigur ajung la socola si asta pe bune.
Dupa o saptamana de varsaturi, febra, mofturi, nedormit intr-un final suntem mai bine, adica doar tusim si ne mai curge putin nasul, dar per total suntem bine. Si ca sa fie toate frumoase de ce sa nu mai am un bolnav in casa, adica tati, dar atat de bolnav de nici nu se poate ridica in pat, 3 zile a bolit ca azi intr-un final sa reuseasca sa se ridice.
Hai ca peste astea trece oricine, cu destul efort, dar rabdarea mea s-a terminat cand fiica-mea a inceput sa refuze ABSOLUT orice forma de mancare: solide, lichide sau lapte. Din cauza vomei ii este frica sa mai manance. Cand o pun in scaunel plange numai cand vede lingura ce sa mai spun de mancare. Biberonul ii accepta numai dupa ce a adormit si il mananca cu atata pofta pentru ca e flamanda.
Ce era inainte mofturoasa si nu prea manaca, acum nu mananca nimic. M-am mai plans si altor mamici si bineinteles ca nimeni nu crede prin ce trec atata timp cat nu e in situatia mea :( ... "nu mai forta copilul, da-i sa manance cat vrea, lasa in voia ei" ... chiar am incercat orice, dar cand vezi ca fortata nu mananca, de buna voie nu mananca, sa manance cat vrea, dar ce vrea, ca nu vrea nimic si lasata in voia ei e in stare sa stea flamanda toata ziua.

M-am descarcat, dar chiar nu mai stiu ce sa mai incerc :( ... nici nu vrea sa manance singura, nici bucatele n-o tenteaza, am pus-o si cu noi la masa, am incercat si mancarea de-a noastra, nu si nu ... NU MAI POT si ma termina ideea ca nu stiu ce sa fac sa-mi ajut copilul :((

>:D<>:D<>:D<Multa sanatate piticutei si lui tati!
Te inteleg foarte bine..si noi am avut doua saptamani de cosmar, eram cu moralul la pamant, insa slava Domnului, acum suntem bine sanatosi.. nici Tudor nu a mancat aproape nimic cateva zile (accepta din cand in cand doar laptele prin somn, iar uneori il varsa si pe ala..).. normal ca eram speriata, imi era frica chiar sa nu faca o criza de hipoglicemie... insa din momentul in care a inceput sa se simta mai bine, i-a revenit si pofta de mancare..nu stiu ce sfat sa iti dau decat sa ai rabdare sa se insanatoseasca, sa incerci mereu sa ii dai sa manance (desi probabil ca asta o faci deja)..sa ii pui un pic de miere in apa sau in ceai daca bea, sa ii dai suc de portocale sa se mai vitaminizeze..
:grouphug::grouphug:

stefania_a
28.11.2010, 13:06:25
Da, trebuie pe numele tau.

Ce face Bi? Cum va descurcati?:D

mi se pare o prostie...deci alocatia o sa vina la sot si indemnizatia la mine8-}8-}
ne descurcam...astept sa-i cada buricul ca sa invat sa-i fac si baitza...voi cum sunteti? pe cand botezul si cumatria?:-p

Milagros
28.11.2010, 13:19:15

:( Nasoala treaba... ai incercat cu sucuri de fructe? Cat de cat tin de foame si macar au si gvitamine si find dulci poate le accepta mai usor. Multa sanatate va dorim!

Noi ieri ne bucuram ca am scapat de muci si cand colo dupa iesirea la Londra azi iar smarcaie din nas si mi-a si stranutat de cateva ori dimineata. :( Azi nici nu stiu daca sa mai ies cu el, dupa capu' lui tati trebuia sa fim deja in tren :-$
Aaa, si nu stiu cum e treaba aici cu caldura, astia cred ca s-o invatat sa crape de frig in casa ca de cand am venit am setat termostatele la 25 si abia de ating uneori 24, dar de cele mai multe ori in camera sunt maxim 21 de grade :( In plus, am impresia ca au ei o metoda de a controla centralele din apartament ca uneori in timpul zile podeaua nu este deloc calda desi eu centrala o las pornita non stop.

Neatza!

eliana
28.11.2010, 13:43:00
Dimineata i-am mai bagat jumate de supozitor, sa poata iesi afara. Acum e mai linistita. Sper totusi sa se regleze treaba. [-o<
Neata!
Humana Milchzucker dizolvat in ceai de musetel de la Milupa. Am devenit expert in constipatia la sugar :D
Si muuuuuulta gimnastica, bicicleta cu piciorusele si pusa pe spate, flecteaza genunchii pe coapse si coapsele pe burtica.

eliana
28.11.2010, 13:44:59
...astept sa-i cada buricul ca sa invat sa-i fac si baitza...
N-ai facut inca baitza la buburuza? acelasi stres il aveam si eu, dar m-a luat sotu' de motz si a vrut sa-i facem baie a 2-a zi dupa ce-am ajuns acasa de la maternitate, si am cedat, iar dupa aia nu m-am mai stresat. Daca ii usuci bine buricul dupa baitza, si pudrezi cu Baneocin, nu-i nici o problema ca sta in apa cateva minute.

eliana
28.11.2010, 13:45:41
Oare Alinutza ce mai face, dupa week-end-ul cu socrela? :D

stefania_a
28.11.2010, 14:12:39
N-ai facut inca baitza la buburuza? acelasi stres il aveam si eu, dar m-a luat sotu' de motz si a vrut sa-i facem baie a 2-a zi dupa ce-am ajuns acasa de la maternitate, si am cedat, iar dupa aia nu m-am mai stresat. Daca ii usuci bine buricul dupa baitza, si pudrezi cu Baneocin, nu-i nici o problema ca sta in apa cateva minute.

eu inca nu am curaj sa-i fac baie mai ales ca nu i-a cazut buricul...si tare ma streseaza chestia cu buricul...:(:(

eliana
28.11.2010, 14:18:39
Hai, Stef, curaj ca nu e asa greu! pune mana si fa baitza Biancai, sa fie curatica :-p

stefania_a
28.11.2010, 15:22:17
Hai, Stef, curaj ca nu e asa greu! pune mana si fa baitza Biancai, sa fie curatica :-p

chiar ma gandeam zilele trecute k am un copil jegos...:)):))oricat as sterge-o parca nimic nu se compara cu o baitza..:D

stefania_a
28.11.2010, 16:33:44
daca vreau sa facem botezul fetitei inainte de a se implini 40 de zile de la nastere, eu pot participa, sau trebuie neaparat sa astept 40 de zile k sa pot intra in biserica?:(

Milagros
28.11.2010, 18:18:42
eu inca nu am curaj sa-i fac baie mai ales ca nu i-a cazut buricul...si tare ma streseaza chestia cu buricul...:(:(

Nici eu nu i-am facut baita in cadita pana n-a cazut buricutul, apoi din cauza bubutelor de la stafilococ...si uite asa a facut bietul Dragos baie abia pe la 2 saptamani de viata ;)) dar n-a patit nimic, il curatam cu vata cu apa peste tot in fiecare zi si gata. :)>-

Milagros
28.11.2010, 18:19:37
chiar ma gandeam zilele trecute k am un copil jegos...:)):))oricat as sterge-o parca nimic nu se compara cu o baitza..:D

Asta asa e, imi amintesc ca dupa ce i-am facut prima baita adevarata stateam numai cu nasul pe el ca mi se parea ca miroase asa frumos :))

Milagros
28.11.2010, 18:20:39
daca vreau sa facem botezul fetitei inainte de a se implini 40 de zile de la nastere, eu pot participa, sau trebuie neaparat sa astept 40 de zile k sa pot intra in biserica?:(

Cam da :( Stiu o mama care a intrat inainte, avea vreo 36 de zile si i-a facut preotul molifta asa, la biserica din spate de la BCU dar nu stiu daca toti sunt asa permisivi :(

alinutza20
28.11.2010, 18:36:48
Oare Alinutza ce mai face, dupa week-end-ul cu socrela? :D

PREZENT!! Vie :)):))

recuperam acu...

ali, ce sa-ti zic, crek toata lumea stie ca si eu am trecut prin asta, moni fiind alaptata exclusiv...
nush cum o fi sa nu faca caca cu saptamana insa a mea urla si-o durea burta de numa numa... plus ca medicu imi spusese sa n-o las mai mult de 72 de ore fara sa iasa...

reteta, milupa ceai de musetel, humana milkzucker (sau cum s-o scrie) si duphalac...date dupa o anumita schema... in 2 sapt a facut singura...

acu de vreo 2 sapt avem si noi probleme cu constipatia dar face... vreo 2 supozitoare cred ca i-am pus , in rest se chinuie si face... pun pe baza vitaminelor cu Fe pe care le ia...

stef, si eu i-am facut baie imediat ce am ajuns acasa, am sters buricul bine, si cu baneocin (cum a zis si eliana)...

anmari, ce sa zic... inteleg perfect nervii din auza nemancatului, si stiu si fazele cu "lasa copilul".. :(

nu prea obisnuiesc eu sa-mi lau odrasla, insa vreau sa zic ca sunt o mama mandra, cu un copil cuminte... de joi de cand am plecat a fost fff cuminte desi am schimbat multe case si multe paturi, nu a facut mofturi nici la masa nici la nani.. n-a distrus nik... ce mai, copil model :)):))

Milagros
28.11.2010, 18:41:20

recuperam acu...

ali, ce sa-ti zic, crek toata lumea stie ca si eu am trecut prin asta, moni fiind alaptata exclusiv...
nush cum o fi sa nu faca caca cu saptamana insa a mea urla si-o durea burta de numa numa... plus ca medicu imi spusese sa n-o las mai mult de 72 de ore fara sa iasa...

reteta, milupa ceai de musetel, humana milkzucker (sau cum s-o scrie) si duphalac...date dupa o anumita schema... in 2 sapt a facut singura...

acu de vreo 2 sapt avem si noi probleme cu constipatia dar face... vreo 2 supozitoare cred ca i-am pus , in rest se chinuie si face... pun pe baza vitaminelor cu Fe pe care le ia...

stef, si eu i-am facut baie imediat ce am ajuns acasa, am sters buricul bine, si cu baneocin (cum a zis si eliana)...

anmari, ce sa zic... inteleg perfect nervii din auza nemancatului, si stiu si fazele cu "lasa copilul".. :(

nu prea obisnuiesc eu sa-mi lau odrasla, insa vreau sa zic ca sunt o mama mandra, cu un copil cuminte... de joi de cand am plecat a fost fff cuminte desi am schimbat multe case si multe paturi, nu a facut mofturi nici la masa nici la nani.. n-a distrus nik... ce mai, copil model :)):))

Fatah, da iti veni si soacra?! :-s:-s Asa, ca cireasa de pe tort, la cate ai pe cap in perioada asta :( Bun ca traiesti :D PUPI

alibd
28.11.2010, 18:58:17
mi se pare o prostie...deci alocatia o sa vina la sot si indemnizatia la mine8-}8-}
ne descurcam...astept sa-i cada buricul ca sa invat sa-i fac si baitza...voi cum sunteti? pe cand botezul si cumatria?:-p

Nu i-a cazut nici acum? Stiu ca si eu aveam un stres cu cel buric. :-SS

Botezul va fi acum in decembrie, pe 11/12, ca m-am hotarat sa intru cu ea botezata in noul an. Plus de asta, m-am enervat ca am mers sa-mi citeasca molifta de 40 zile si, la final, parintele imi spune ca acum pot intra in biserica, dar nu si copilul. :-&
Cumatria am stabilit-o pe 22 ianuarie. <:-P

Voi v-ati hotarat?

alibd
28.11.2010, 19:03:03
Neata!
Humana Milchzucker dizolvat in ceai de musetel de la Milupa. Am devenit expert in constipatia la sugar :D
Si muuuuuulta gimnastica, bicicleta cu piciorusele si pusa pe spate, flecteaza genunchii pe coapse si coapsele pe burtica.

Sa inteleg ca si Iulia are problema asta, sau a avut-o?!
Bananele mancate de mine ii accentueaza si ei constipatia?

Gimnastica facem, ies gaze dar scaun tot nimic... perseveram oricum. :D

alibd
28.11.2010, 19:07:47

Dupa normele bisericii trebuie sa ai cele 40 zile implinite sa poti intra in biserica si sa-ti citeasca si molifta (cred)... acum, nu stiu in ce masura va intreba parintele la botez care este mama si daca ai voie sa fii acolo sau nu. :D

alinutza20
28.11.2010, 19:08:38
Fatah, da iti veni si soacra?! :-s:-s Asa, ca cireasa de pe tort, la cate ai pe cap in perioada asta :( Bun ca traiesti :D PUPI

nu fata am fost eu la bc.... ea la mine nu vine....

alibd
28.11.2010, 19:13:05

recuperam acu...

Ptiiiii... bravo, Moni! :)>-o:-)

In ceea ce priveste constipatia, eu traiam cu impresia ca cei alaptati la san au mai putin problema asta, dar vad ca nu. Am sa vad cum va mai fi pe parcurs.

alibd
28.11.2010, 19:15:08

:d :d :d

eliana
28.11.2010, 19:29:47
In ceea ce priveste constipatia, eu traiam cu impresia ca cei alaptati la san au mai putin problema asta, dar vad ca nu. Am sa vad cum va mai fi pe parcurs.
Teoretic da, practic insa..... Iulia s-a constipat fix din ziua cand a implinit 1 luna, asta asa, ca sa tin eu minte mai bine probabil :D am incercat toate variantele posibile, si singura care a avut rezultat a fost ce ti-am zis.

eliana
28.11.2010, 19:32:01
Bravo, fata, de 2 ori, si pentru tine :D si pentru Moni :*

Milagros
28.11.2010, 19:38:22

Lasa ca mai bine asa ;)) Pup la Monitza cumintica, sa nu-i fe de deochi.

alibd
28.11.2010, 19:46:20
Teoretic da, practic insa..... Iulia s-a constipat fix din ziua cand a implinit 1 luna, asta asa, ca sa tin eu minte mai bine probabil :D am incercat toate variantele posibile, si singura care a avut rezultat a fost ce ti-am zis.

Am sa tin minte. o:-)Oricum, chinuitoare experienta pentru ei. #:-S

simonab
28.11.2010, 21:25:30

Al meu bebe a avut mereu perioade in care refuza mancarea,si perioade in care nu suporta sa vada lingura, de fiecare data cand avea perioade din astea i-am dat cu mana,chiar si piureurile mai groase i le puneam pe bucatele de paine si manca asa,ii ofeream doar ce sitiam ca ii place f mult.Te inteleg perfect,e foarte greu dar trec.Multa putere si rabdare.Sper sa iti fie de ajutor experienta mea,bafta.Pe noi ne salveaza pestele de fiecare data,dat bucatele tot cu mana.

tsimonaiuliana
28.11.2010, 21:56:08
Milagros,eu nu vad pozele cu Dragos:(

Milagros
28.11.2010, 22:03:23
Milagros,eu nu vad pozele cu Dragos:(

Ooof, iar? Dar alte albume vezi?

ID-ul ta e ca cel de aici, nu? Ca te-am trecut la Friends.

tsimonaiuliana
28.11.2010, 22:25:21
Ooof, iar? Dar alte albume vezi?

ID-ul ta e ca cel de aici, nu? Ca te-am trecut la Friends.

Gata,acum le vad,scumpel foc Dragos:x

eliana
28.11.2010, 22:38:54
Alinutza! extensii? :O

tsimonaiuliana
28.11.2010, 22:46:42
Anmari:grouphug: Stiu si eu cum e sa nu-ti manance copilul.Nici nu stiu ce sa te sfatuiesc pt. ca zici ca ai incercat cam orice.Daca spui ca a fost bolnavioara e clar ca si-a pierdut pofta de mancare din cauza asta plus ca banuiesc ca ai tinut-o in casa in perioada asta.La al meu iesitul la aer ii face pofta de mancare.Cred ca tot un sfat de medic ar fi util insa majoritatea te trimit la analize si nimic mai mult,multi sufera de indiferenta.Iti urez mult succes,sa pape bine fetitza.

tsimonaiuliana
28.11.2010, 22:47:52

Asta vroiam sa intreb si eu.Iti sta foarte bine:D

alinutza20
28.11.2010, 23:11:47

daaaa, dar nu sunt ale mele.. doar le-am probat..
dar daca sunt cuminte cuminte poate-mi aduce mosu =))=)) ca m-am cam indragostit de ele :D

alinutza20
28.11.2010, 23:12:48
Asta vroiam sa intreb si eu.Iti sta foarte bine:D

multumesc frumos :*:*:*

Anmari
28.11.2010, 23:23:14
Al meu bebe a avut mereu perioade in care refuza mancarea,si perioade in care nu suporta sa vada lingura, de fiecare data cand avea perioade din astea i-am dat cu mana,chiar si piureurile mai groase i le puneam pe bucatele de paine si manca asa,ii ofeream doar ce sitiam ca ii place f mult.Te inteleg perfect,e foarte greu dar trec.Multa putere si rabdare.Sper sa iti fie de ajutor experienta mea,bafta.Pe noi ne salveaza pestele de fiecare data,dat bucatele tot cu mana.

O sa incerc si eu sa-i dau cu mana, ca pe sta n-am incercat-o. A mea nu mananca paine, biscuiti si alte din categoria cu pricina ptr ca nu-i place textura. Peste nici atat, am incercat si prajit, steamer, fiert, cuptor cu sau fara legume.

Anmari:grouphug: Stiu si eu cum e sa nu-ti manance copilul.Nici nu stiu ce sa te sfatuiesc pt. ca zici ca ai incercat cam orice.Daca spui ca a fost bolnavioara e clar ca si-a pierdut pofta de mancare din cauza asta plus ca banuiesc ca ai tinut-o in casa in perioada asta.La al meu iesitul la aer ii face pofta de mancare.Cred ca tot un sfat de medic ar fi util insa majoritatea te trimit la analize si nimic mai mult,multi sufera de indiferenta.Iti urez mult succes,sa pape bine fetitza.

Da, am scos=o si eu azi si cand am ajuns acasa pus pe plansete ca nu vrea deloc. I-am dat fortat o lingurita si a inceput sa planga si mai tare, apoi am desfacut un borcanel de la Hame si i-am dat pe la gura, bineinteles tot impinsa si respinsa, si dupa ce a gustat ce e cu chiu cu vai a mancat jumatate de borcanel + 2-3 linguri de iaurt. Ma declar multumita de cat a mancat. I-am mai dat prin somn un bibe de lapte si acum astept sa-mi adoarma ca sa pot sa-i dau biberonul de noapte, pentru ca incerc sa i-l dau si ma refuza categoric.

De medici sunt satula. Atunci cand nu mi-a mancat 3 luni solide am fost pe la nenumarati si acelas rezultat, analizele bune nu prea au cum sa ma ajute :( . O sa incerc cu vitaminele care i le-a dat Alina lui Moni, sa vad poate o sa mearga si cu alea. Mai am un pic si fac farmacie in casa :(( la cate medicamente, vitamine si alte minuni am cumparat in ultimul timp.

Pediatra mi-a recomandat un psiholog, dar la ce bun daca ea nu vorbeste :-? Voi ce ma sfatuiti sa mai dau bani si pe asa ceva? Ca sincer m-am saturat de dat bani pe medici, medicamente si mancare pe care o arunc. Nici nu mai stiu ce inseamna ceva pentru mine personal, si mai si muncesc ca nebuna :(( .. eh asta e viata .. mergem inainte

Anmari
28.11.2010, 23:24:28
dar daca sunt cuminte cuminte poate-mi aduce mosu =))=)) ca m-am cam indragostit de ele :D

eu zic ca mosul trebuie neaparat sa asculte ruga ta ca ai fost foarte cumine si mai ales foarte rabdatoare ;)) cu moni

alinutza20
28.11.2010, 23:27:32
eu zic ca mosul trebuie neaparat sa asculte ruga ta ca ai fost foarte cumine si mai ales foarte rabdatoare ;)) cu moni

cam asta e si parerea mea despre mine =))=)) insa sa vedem ce parere are si seful mosului, da sau nu da prime de craciun :)):))

ps. eu te sfatuiesc sa incerci vitaminele, moni dpaa juma de ora de la prima doza cerea papa, era sa pic jos..
daca vrei sa vezi daca le ia iti dau eu 5-10 ml

Milagros
29.11.2010, 00:21:52
Gata,acum le vad,scumpel foc Dragos:x

Ce bine, ca te am trecuta cu 2 adrese chiar si mereu ai avut probleme sa ne vezi pozele. Pupi la Davidutz!

Milagros
29.11.2010, 00:24:43
Alinutz, si eu ma gandeam acu' cand ti-a crescut parul asa lung ;)) nu m-o dus mintea la extensii :D Deci, da, trebuie sa vina mosul neaparat cu extensii :)>-

stefania_a
29.11.2010, 08:25:12

Botezul va fi acum in decembrie, pe 11/12, ca m-am hotarat sa intru cu ea botezata in noul an. Plus de asta, m-am enervat ca am mers sa-mi citeasca molifta de 40 zile si, la final, parintele imi spune ca acum pot intra in biserica, dar nu si copilul. :-&

Voi v-ati hotarat?

botez pe 11 dec...dar eu nu pot participa k nu am 40 de zile....:-w:-w o sa stau in pridvor...
si cumatria pe la jumatatea lui feb ruarie...

biutzaxx
29.11.2010, 08:27:14
Da, am scos=o si eu azi si cand am ajuns acasa pus pe plansete ca nu vrea deloc. I-am dat fortat o lingurita si a inceput sa planga si mai tare, apoi am desfacut un borcanel de la Hame si i-am dat pe la gura, bineinteles tot impinsa si respinsa, si dupa ce a gustat ce e cu chiu cu vai a mancat jumatate de borcanel + 2-3 linguri de iaurt. Ma declar multumita de cat a mancat. I-am mai dat prin somn un bibe de lapte si acum astept sa-mi adoarma ca sa pot sa-i dau biberonul de noapte, pentru ca incerc sa i-l dau si ma refuza categoric.

De medici sunt satula. Atunci cand nu mi-a mancat 3 luni solide am fost pe la nenumarati si acelas rezultat, analizele bune nu prea au cum sa ma ajute :( . O sa incerc cu vitaminele care i le-a dat Alina lui Moni, sa vad poate o sa mearga si cu alea. Mai am un pic si fac farmacie in casa :(( la cate medicamente, vitamine si alte minuni am cumparat in ultimul timp.

Pediatra mi-a recomandat un psiholog, dar la ce bun daca ea nu vorbeste :-? Voi ce ma sfatuiti sa mai dau bani si pe asa ceva? Ca sincer m-am saturat de dat bani pe medici, medicamente si mancare pe care o arunc. Nici nu mai stiu ce inseamna ceva pentru mine personal, si mai si muncesc ca nebuna :(( .. eh asta e viata .. mergem inainte

Te inteleg perfect si nu am niciun sfat sa iti dau..
Si al meu imi refuza mancarea, se vede ca vrea si nu stiu ce. Ii place la nebunie ciorbita cu legume pasate la furculita si a mancat de 3 ori vineri, la pranz, la 18 si la 20..va dati seama ..si am zis ca nu se poate trai numai din ciorbita , ii trebuie si altceva, fructele nu le mai sufera, nu stiu sub ce forma si in ce combinatie sa ii dau si mai nou vrea el sa puna lingura in mancare si sa se hraneasca, si e rau tare daca nu il las asa, chiar daca are si el lingura cu farfuriuta cu mancare in fata lui..si imi impinge mana iar daca nu inteleg mai imi da si 2 peste fata, cu zambetul pe buze...
apropo de asta, bebeii vostri fac la fel? adica va plesnesc ? si mai si tipa de bucurie si ii vine sa isi bage cornitele in mine, acompaniat cu tipete si se vede ca ii place si e tare incantat de asta..
Vineri cand am ajuns acasa , auzeam de pe casa scarii cum tipa, si cand intru, mama era intinsa pe canapea si el o buchisea la cm2 ...:-?

stefania_a
29.11.2010, 08:27:52
in sfarsit rasuflu si eu usurata k azi noapte a cazut buricu....cat timp sa o mai dau cu baneocin k nu mi se pare uscat complet locul??:-?

biutzaxx
29.11.2010, 08:32:52

Voi v-ati hotarat?
Sotul a intrat in biserica cu Sebastian pana sa fie botezat, l-a dus la Sfanta Parascheva, in fiecare duminica..
A intrat pe principiul ca si un om nebotezat trebuie sa cunoasca biserica pe care si-o alege (ma refer la unul matur) sa se boteze in ea..si eu am decis pt el sa il duc, ca nu are sa se supere nimeni pe asta , nu chiar Iisus a zis: "lasati copii sa vina la mine"? :D si l-am dus linistita ;-)

biutzaxx
29.11.2010, 08:34:14
in sfarsit rasuflu si eu usurata k azi noapte a cazut buricu....cat timp sa o mai dau cu baneocin k nu mi se pare uscat complet locul??:-?
pana se vindeca bine locul. Eu am dat si cu spirt, dar poate ustura ca e rana deschisa, desi el nu a schitat niciun gest, asa ca poti da cu betadina si apoi baneocin..

biutzaxx
29.11.2010, 08:36:16
eu nu-ti pot vedea suvitele , asa ca adauga-ma pls cu id-ul sebastian.teodoru >:D<
La fel , nu pot vedea nici pozele Anei .. :-?

LE: Alina, acum am putut sa le vad, esti gagica rau!!! sa iti faci musai sa fie permanente :D...cat te costa?

Milagros
29.11.2010, 10:47:21
Te inteleg perfect si nu am niciun sfat sa iti dau..
Si al meu imi refuza mancarea, se vede ca vrea si nu stiu ce. Ii place la nebunie ciorbita cu legume pasate la furculita si a mancat de 3 ori vineri, la pranz, la 18 si la 20..va dati seama ..si am zis ca nu se poate trai numai din ciorbita , ii trebuie si altceva, fructele nu le mai sufera, nu stiu sub ce forma si in ce combinatie sa ii dau si mai nou vrea el sa puna lingura in mancare si sa se hraneasca, si e rau tare daca nu il las asa, chiar daca are si el lingura cu farfuriuta cu mancare in fata lui..si imi impinge mana iar daca nu inteleg mai imi da si 2 peste fata, cu zambetul pe buze...
apropo de asta, bebeii vostri fac la fel? adica va plesnesc ? si mai si tipa de bucurie si ii vine sa isi bage cornitele in mine, acompaniat cu tipete si se vede ca ii place si e tare incantat de asta..
Vineri cand am ajuns acasa , auzeam de pe casa scarii cum tipa, si cand intru, mama era intinsa pe canapea si el o buchisea la cm2 ...:-?
Neatza!
Intrebarea asta voiam sa v-o pun si eu :( Bebeii vostri va plesnesc? Al meu are o placere sadica sa ma plesneasca? O fi un fel de mai-mai mai din epoca de piatra? Sau e razgaiat?
Altceva ce mai face...se izbeste pe spate si urla cand nu ii convine ceva...:-w Cand se bucura de ceva ate din palme, mai ales cand vede papa :D
Si inca o intrebare: ai vostri cand au inceput sa mearga fara sa se tina de pereti? Vad ca Dragos nu vrea deloc sa mearga de mana, ci numai sa se tina el de perete. :(

claudelle
29.11.2010, 10:50:11
eu nu-ti pot vedea suvitele , asa ca adauga-ma pls cu id-ul sebastian.teodoru >:D<

LE: Alina, acum am putut sa le vad, esti gagica rau!!! sa iti faci musai sa fie permanente :D...cat te costa?

Neata fetele !

Si al meu Biu imi da cate una....el nu stie sa mangaie, oricat l-am invatat, da doar cu palmele....si tre sa ma feresc ca altel mi-o iau :)) Am sa continui sa-i atrag atentia, ca nu e voie....dar oare cat ?!?

Milagros
29.11.2010, 10:53:02
Neata fetele !

Si al meu Biu imi da cate una....el nu stie sa mangaie, oricat l-am invatat, da doar cu palmele....si tre sa ma feresc ca altel mi-o iau :)) Am sa continui sa-i atrag atentia, ca nu e voie....dar oare cat ?!?

Dap, asa si eu ma tot chinui sa-l invat sa mangaie si el hashti una! I-am dat peste mana si mi-a dat doua inapoi :-L

claudelle
29.11.2010, 10:53:40
Neatza!
Intrebarea asta voiam sa v-o pun si eu :( Bebeii vostri va plesnesc? Al meu are o placere sadica sa ma plesneasca? O fi un fel de mai-mai mai din epoca de piatra? Sau e razgaiat?
Altceva ce mai face...se izbeste pe spate si urla cand nu ii convine ceva...:-w Cand se bucura de ceva ate din palme, mai ales cand vede papa :D
Si inca o intrebare: ai vostri cand au inceput sa mearga fara sa se tina de pereti? Vad ca Dragos nu vrea deloc sa mearga de mana, ci numai sa se tina el de perete. :(

:)) cred ca baietii astia si-au vorbit sa ne articuleze :)).......si al meu se izbeste cand nu-i convine ceva si urlaaa. Iar de mers al meu numai in branci merge singurel....putin se mai sprijina de pereti, dar cand vrea sa mearga mai repede, pe jos tata......m-am saturat , de abia astept sa mearga singurel. De manuta merge bine, dar singur ioc :-L

Am citit in Capraru ca ar trebui sa mearga singurei intre 12-14 luni, daca trec de 18 luni si nu merg singureii e o problema.....:-?

Milagros
29.11.2010, 10:55:51
:)) cred ca baietii astia si-au vorbit sa ne articuleze :)).......si al meu se izbeste cand nu-i convine ceva si urlaaa. Iar de mers al meu numai in branci merge singurel....putin se mai sprijina de pereti, dar cand vrea sa mearga mai repede, pe jos tata......m-am saturat , de abia astept sa mearga singurel. De manuta merge bine, dar singur ioc :-L

Am citit in Capraru ca ar trebui sa mearga singurei intre 12-14 luni, daca trec de 18 luni si nu merg singureii e o problema.....:-?

Eee, nu cred sa mai dureze atat, Dragos baga viteza pe langa pereti, se mpiedica, se ridica si iar repejor, iar cand se grabeste f tare si nu are pereti o ia in patru labe. A facut de cateva ori cativa pasi singur - 2, 3 sa zic, dar apoi s-a prins repede de mobila.

biutzaxx
29.11.2010, 11:58:43
Neatza!
al meu tot asa, de pereti si de mana afara, mult timp..singur numai cativa pasi..pana pe la 1 an, apoi si-a facut curaj sa mearga singur prin casa, apoi a racit si nu mai avea incredere in el si cerea mana..si acum aproape ca alearga prin casa iar cand are ceva in mana, nu se mai tine sa treaca pragul si risca sa cada jos..
si Da, ma plesneste de placere, si da peste mana cand vede mancarea..nu aplauda

alinutza20
29.11.2010, 12:01:50

multumesc frumis:*:*:*
nu-mi fac permanente ca nici nu ma tine buzunarul si nici nu cred ca rezista cu moni in preajma... insa sper sa-mi iau din astea care se pun si se dau jos , costa vreo 3 mil....
alea permanente-s peste 10 mil din cate stiu eu...

sry sry sry ptr off topic

Rok5ana
29.11.2010, 12:44:33
Salutare fetele!

Ne-am intors si noi din mini-vacanta. A fost un drum obositor dar a meritat. Am mai schimbat si noi aerul. Nu am apucat sa recuperez, dar am vazut-o pe Alinutza cu parul lung :). Iti sta foarte bine...ti-ai pus extensii?

stefania_a
29.11.2010, 12:53:13
pana se vindeca bine locul. Eu am dat si cu spirt, dar poate ustura ca e rana deschisa, desi el nu a schitat niciun gest, asa ca poti da cu betadina si apoi baneocin..

am inteles...ms de raspuns...

Milagros
29.11.2010, 13:01:17
al meu tot asa, de pereti si de mana afara, mult timp..singur numai cativa pasi..pana pe la 1 an, apoi si-a facut curaj sa mearga singur prin casa, apoi a racit si nu mai avea incredere in el si cerea mana..si acum aproape ca alearga prin casa iar cand are ceva in mana, nu se mai tine sa treaca pragul si risca sa cada jos..
si Da, ma plesneste de placere, si da peste mana cand vede mancarea..nu aplauda

Aha, deci se apropie si la noi momentul...sper ;))

Roxana, welcome back! Cum a fost vacanta? Pozeeeeeeeeeeeeee ^:)^

Yonika
29.11.2010, 14:55:56

recuperam acu...

Mie pediatra mi-a zis lactoluza-duphalac sa ii dau dupa 2 luni (adik dupa ce face copilul 2 luni) si inainte hum milchzucker si cu ceai de musetel milupa.

Legat de Monita care nu face bine kk, ii poti da lactuloza sau duphalac.

Rok5ana
29.11.2010, 15:38:19
Aha, deci se apropie si la noi momentul...sper ;))

Roxana, welcome back! Cum a fost vacanta? Pozeeeeeeeeeeeeee ^:)^
A fost frumos, dar cam frig. Cracovia e un oras frumos, numa ca din cauza vremii nu ne-am plimbat prea mult. O sa pun poze in picasa. Tre' sa le descarc. :)
Cum ii prieste lui Dragos in Anglia?

Anmari
29.11.2010, 16:15:45
Doamne, minune, azi Ariana a mancat 26 de lingurite de piure cu ou si iaurt jumatate ... mi-e si frica sa ma gandesc mai departe, suntem asa de multumite, eu si bica. Cand mi-a spus imi venea sa sar de bucurie la birou. Acum sper sa nu fie doar un episod separat :( ... dar a mancat, asta e cel mai important. \:D/

tsimonaiuliana
29.11.2010, 16:33:52
Doamne, minune, azi Ariana a mancat 26 de lingurite de piure cu ou si iaurt jumatate ... mi-e si frica sa ma gandesc mai departe, suntem asa de multumite, eu si bica. Cand mi-a spus imi venea sa sar de bucurie la birou. Acum sper sa nu fie doar un episod separat :( ... dar a mancat, asta e cel mai important. \:D/

Poate isi revine=D>,sa dea Domnul sa pape bine de acum inainte.

Anmari
29.11.2010, 16:41:10
Ma gandeam sa-i iau lui Ariana de craciun cadoua asta: http://nichiduta.ro/images/NEW/rco20toys20calut20158011.jpg
Ce spuneti ar fi incantata? adica e o investitie buna sau e prea mica ptr asa ceva?

Milagros
29.11.2010, 18:16:10
A fost frumos, dar cam frig. Cracovia e un oras frumos, numa ca din cauza vremii nu ne-am plimbat prea mult. O sa pun poze in picasa. Tre' sa le descarc. :)
Cum ii prieste lui Dragos in Anglia?

Da, si noi avem pb asta...nu ne putem misca cat am vrea ca e frig si mi-i frica pt pui :(
Dragos e bine merci, baga mancarica la greu, face nani bine, il plimbam... ii prieste de minune.

Milagros
29.11.2010, 18:21:24
Bravo, Ariana!

Saracuta, o fi ajuns-o foamea :(

simi_wau
29.11.2010, 19:16:29
Fetele ati vazut stirile?? S-a aprobat legea sa se reduca concediu de maternitate la 1 an!!!!!!![-(Cica maine se anunta daca se aplica si retroactiv....mama masii de treaba:-w

michellina
29.11.2010, 19:17:52
Nici nu imi pot exprima starea in care ma aflu... imi vine sa ma duc la Bucuresti cu tot cu copil sa ii intreb cu cine il las daca ma duc pe 1 ianuarie la munca... :((

alinutza20
29.11.2010, 19:44:38
Fetele ati vazut stirile?? S-a aprobat legea sa se reduca concediu de maternitate la 1 an!!!!!!![-(Cica maine se anunta daca se aplica si retroactiv....mama masii de treaba:-w

n-am vazut..
retroactiv?????? exista posibilitatea asta???

ina_irina
29.11.2010, 20:02:41
n-am vazut..
retroactiv?????? exista posibilitatea asta???

Din pacate se poate aplica si retroactiv....daca se adopta ca ordonanta de urgenta....avem o tara...bip bip...

simi_wau
29.11.2010, 20:34:44
Teoretic nu se poate aplica, practic...... om vedea zilele astea

ina_irina
29.11.2010, 20:42:07
Teoretic nu se poate aplica, practic...... om vedea zilele astea
da..teoretic...pai tot la tv explicau ca, dc dau ca ordonanta de urgenta se aplica si mamelor care sunt deja in cresterea copilului....si dc dau ca lege...nu se aplica pentru noi.(cam asa ceva ziceau.....plus ceva de genul...copilul are si tata...) Sper sa fie lege, ca dc nu....din ianuarie merg la servici desi nu intentionam.....si nici nu am cu cine lasa copilul :((

Milagros
29.11.2010, 21:19:29
da..teoretic...pai tot la tv explicau ca, dc dau ca ordonanta de urgenta se aplica si mamelor care sunt deja in cresterea copilului....si dc dau ca lege...nu se aplica pentru noi.(cam asa ceva ziceau.....plus ceva de genul...copilul are si tata...) Sper sa fie lege, ca dc nu....din ianuarie merg la servici desi nu intentionam.....si nici nu am cu cine lasa copilul :((

Ce tara de r.... n-am cuvinte!!!! Nici nu vreau sa ma gandesc, la cat sunt de idioti se aplica retroactiv :(( Nu pot sa cred in ce tara traim :((

Copilul are si tata???? Pai si tata nu are job??? Mai ramane sa faca si programul de lucru de 12 ore si ne putem da copiii la orfelinat.

Milagros
29.11.2010, 22:33:29
Se discuta pe Antena 3 :(

michellina
29.11.2010, 22:58:52
Eu deja nu prea mai am sperante... cum au decis sa scada din indemnizatie, asa vor decide si acum fara sa se gandeasca prea mult. Cel mai tare ma deranjeaza ca daca as fi stiu de la bun inceput ca voi sta un an acasa nu ar fi fost bai, dar asa, iti faci planuri, vrei sa iti cresti copilul cu "mana" ta, vrei sa ii fii alaturi in cele mai importante momente ale evolutiei, vrei sa il inveti primii pasi, primele cuvinte, sa il ingrijesti cand e bolnav, sa razi cand face un lucru nou si cate si mai cate... macar stiam din start, stau un an, 3 luni sau cat o fi, dar asa...

Milagros
29.11.2010, 23:07:48
Eu deja nu prea mai am sperante... cum au decis sa scada din indemnizatie, asa vor decide si acum fara sa se gandeasca prea mult. Cel mai tare ma deranjeaza ca daca as fi stiu de la bun inceput ca voi sta un an acasa nu ar fi fost bai, dar asa, iti faci planuri, vrei sa iti cresti copilul cu "mana" ta, vrei sa ii fii alaturi in cele mai importante momente ale evolutiei, vrei sa il inveti primii pasi, primele cuvinte, sa il ingrijesti cand e bolnav, sa razi cand face un lucru nou si cate si mai cate... macar stiam din start, stau un an, 3 luni sau cat o fi, dar asa...

Exact asta am spus si eu :( De ce mama ma-sii fac faze din astea de pe o zi pe alta? S-au gandit ca poate multe dintre noi nu mai avem la ce job-uri sa ne intoarcem? Acum daca intram toate in somaj nu stam pe banii statului? Sincer, mie asta imi vine sa fac, asa, de ciuda, sa intru in somaj si sa lucrez de acasa la negru, sic, sa stau pe banii statului inca 8 luni sau cat se sta in somaj.

biutzaxx
30.11.2010, 08:06:34
La multi ani Andrusca si Andreiutzu!! sa fiti sanatosi si fericiti!!<:-P>:D<(*)

La fel si tuturor care poarta aceste frumoase nume: Andrei, Andreea, Andra, Andreeas, Andi..

biutzaxx
30.11.2010, 08:12:16
Ma gandeam sa-i iau lui Ariana de craciun cadoua asta: http://nichiduta.ro/images/NEW/rco20toys20calut20158011.jpg
Ce spuneti ar fi incantata? adica e o investitie buna sau e prea mica ptr asa ceva?
sebastian s-a speriat de el cand l-am pus pe calut, in schimb ii placea sa se legene. Cel mai mult i-a placut masinuta cu elice din carrefour, parca la 129 ron..oricum, e faina ca are muuulte luminite. Eu intentionez sa ii mai cumpar si winnie-ul saltaret tot de acolo, ca mi-a zis Ana ca Tudorel e tare incantat de el :D

monique18virgo
30.11.2010, 08:37:23
Buna dimineata>:D<.La multi ani tuturor strumfilor care poarta numele Sf.Andrei sa fie sanatosi,voiosi si sa aiba mult noroc in viata<:-P:*.

biutzaxx
30.11.2010, 08:47:12
Buna dimineata>:D<.La multi ani tuturor strumfilor care poarta numele Sf.Andrei sa fie sanatosi,voiosi si sa aiba mult noroc in viata:*.
Neata!! ce mai faceti? ne era dor de voi! :)

La multi ani si Mirunei!! sa fie sanatoasa , norocoasa si iubita!<:-P

monique18virgo
30.11.2010, 09:01:52
Neata>:D<bantuim pe net ,ne uitam dupa jucarii:D.Pupici pt Sebi:*:*:*

tsimonaiuliana
30.11.2010, 09:27:54
La multi ani Andrei(Andrusca),Dragos-Andrei,Miruna Andreea,Andrei(Claudel),Andrei(aanamaia),sa fiti sanatosi si sa va bucurati parintii!!!!!(sper ca nu am uitat pe nimeni)
La multi ani Andrusca(te cheama Andreea,nu?:D)
Si la multi ani tuturor sarbatoritilor de astazi!

AnaM
30.11.2010, 09:39:42
La multi ani Andreilor si Andreelor! :* Pupici de la Tudor si mami :*

stefania_a
30.11.2010, 09:44:49
pentru botez, in calitate de mamica ce trebuie sa cumpar in afara de prajituri si suc, vin???
si pentru scosul din mir?????:-\:-\

biutzaxx
30.11.2010, 10:33:28
pentru botez, in calitate de mamica ce trebuie sa cumpar in afara de prajituri si suc, vin???
Pai cam cu ce duci baiatul la biserica, apoi la baita nu-ti trebuie decat cadita si ce mai pui in ea petale , grau..bla bla, noi am facut si o masa acasa dupa baita, cu toate ca,cu o zi inainte a fost botezul +cumatria la restaurant.
daca mai vrei, poti cumpara si un cadout nasilor. Noi le-am luat o icoana frumoasa cu argint.

claudelle
30.11.2010, 10:49:41
Neatza !

Multumim fetelor pt urari :* si vrem si noi sa uram la multi ani sanatosi tuturor sarbatoritilor de astazi si sa avem vremuri mai bune :D!!!

LauraF
30.11.2010, 10:51:41
La multi ani sarbatoritilor de astazi!!! :x
Salutam mamicile si bebicii si pupam Ariana sa-si revina cu programul! >:D<

LauraF
30.11.2010, 10:54:39
La multi ani Andreilor si Andreelor! :* Pupici de la Tudor si mami :*
Ana, rarut pe aici :) Imi scapa mie ceva sau ai inceput lucrul? Spuneai ceva de un interviu la un moment dat...
Pupam Tudorul, mai asteptam poze cu voi! :*

xxxxx
30.11.2010, 10:57:37
La multi ani celor care sarbatoresc!

Coffeeeeee...~o)~o)~o)

stefania_a
30.11.2010, 11:18:30
Pai cam cu ce duci baiatul la biserica, apoi la baita nu-ti trebuie decat cadita si ce mai pui in ea petale , grau..bla bla, noi am facut si o masa acasa dupa baita, cu toate ca,cu o zi inainte a fost botezul +cumatria la restaurant.
daca mai vrei, poti cumpara si un cadout nasilor. Noi le-am luat o icoana frumoasa cu argint.

de asta nu stiam...:-&
masa fac si eu dupa baita....k oricum cumatria e in februarie

stefania_a
30.11.2010, 11:19:14
Ana, rarut pe aici :) Imi scapa mie ceva sau ai inceput lucrul? Spuneai ceva de un interviu la un moment dat...
Pupam Tudorul, mai asteptam poze cu voi! :*

asta am observat si eu....:D

LauraF
30.11.2010, 11:27:15
Cadou nasilor se cumpara ori acum ori la mot, cand face fata 1 anisor. Noi am vorbit cu nanutii si le-am cumparat la 1 an. :*

stefania_a
30.11.2010, 11:29:45
Cadou nasilor se cumpara ori acum ori la mot, cand face fata 1 anisor. Noi am vorbit cu nanutii si le-am cumparat la 1 an. :*

de cadoul de 1 an stiam, dar m gandeam k trebuie si acum...eu prefer sa dau la un an...:-p

LauraF
30.11.2010, 11:33:39
de cadoul de 1 an stiam, dar m gandeam k trebuie si acum...eu prefer sa dau la un an...:-p
Asa am facut si noi, ca la botez au fost cheltuieli mai multe. :)

Milagros
30.11.2010, 11:34:18
Neatza!

La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi, sanatate si tot ce va doriti!

Andreiu' meu si-a luat-o la pampers, asa, ca de ziua lui :( ca il apucasera crizele de dimineata dupa o trezire de la 5, culcat la 12 :( Nu-s ce e cu copchilu' asta ca are o zi super si una de kk... sunt complet debusolata.

Milagros
30.11.2010, 11:34:55

Eu din cate stiu la biserica nasii aduc bauturi si praji, am aflat si eu la botezul lui Dragos. :D

Milagros
30.11.2010, 11:36:40

Normal, la botez nu se ia cadou ca cica intorci pomana, nasii trebuie sa aduca mamei un cadou ;)) Noi am dat totusi cadouri la nasi dar la motz, cand am dat si colacii.

biutzaxx
30.11.2010, 11:37:50
pai e optional.
Eu le-am facut acest cadou in semn de recunostinta pt ca si-au facut datoria de nasi cu varf si indesat ..

biutzaxx
30.11.2010, 11:39:43
Neatza!

La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi, sanatate si tot ce va doriti!

Andreiu' meu si-a luat-o la pampers, asa, ca de ziua lui :( ca il apucasera crizele de dimineata dupa o trezire de la 5, culcat la 12 :( Nu-s ce e cu copchilu' asta ca are o zi super si una de kk... sunt complet debusolata.
La multi ani si lui! Am uitat ca il cheama si Andrei :D
Sa fie sanatos, norocos, smecher si cu fite de UK :)>-

stefania_a
30.11.2010, 11:39:53
Eu din cate stiu la biserica nasii aduc bauturi si praji, am aflat si eu la botezul lui Dragos. :D

cred k o s-o intreb pe nasa...k sa stiu sigur...:D

stefania_a
30.11.2010, 11:40:31
pai e optional.
Eu le-am facut acest cadou in semn de recunostinta pt ca si-au facut datoria de nasi cu varf si indesat ..

un gest foarte frumos....:-p

Milagros
30.11.2010, 11:41:22
cred k o s-o intreb pe nasa...k sa stiu sigur...:D

Cel mai bine. Eu am patit asa: ma sfatuiam cu nasii ce sa aduc la biserica si mama nasului a zis ca eu nu trebuie sa aduc nimic ca nasii au datoria asta.

Milagros
30.11.2010, 11:44:21
La multi ani si lui! Am uitat ca il cheama si Andrei :D
Sa fie sanatos, norocos, smecher si cu fite de UK :)>-

Multumim tare mult, Biule. Cu fitele.... uff, avea el destule de acasa, daca mai vrea si de aici il pun sa aleaga, ori alea, ori astea ca altfel ma pensionez pe caz de boala.

michellina
30.11.2010, 11:53:19
La multi ani tuturor sarbatoritilor/sarbatoritelor!

stefania_a
30.11.2010, 11:59:05
Cel mai bine. Eu am patit asa: ma sfatuiam cu nasii ce sa aduc la biserica si mama nasului a zis ca eu nu trebuie sa aduc nimic ca nasii au datoria asta.

pai tre sa vb neaparat cu ei...k oricum depinde ff mult de la o familie la alta...k am auzit tot felul de varinate si k sa fie totul ok, am sa o intreb pe nasa...si o sa fac ca ea...

biutzaxx
30.11.2010, 12:06:20
Multumim tare mult, Biule. Cu fitele.... uff, avea el destule de acasa, daca mai vrea si de aici il pun sa aleaga, ori alea, ori astea ca altfel ma pensionez pe caz de boala.
pai ia si te pensioneaza , ca in CIC nu se stie sigur daca te mai tin astia :))

biutzaxx
30.11.2010, 12:07:01
ANA, esti la serviciu de nu vb cu noi? uite, eu de cand m-am intors parca sunt mai prezenta pe aici :D

stefania_a
30.11.2010, 12:07:35
ANA, esti la serviciu de nu vb cu noi? uite, eu de cand m-am intors parca sunt mai prezenta pe aici :D

te-ai intors deja la serviciu?:D

Rok5ana
30.11.2010, 12:21:08
LA MULTI ANI tuturor Andreilor si Andreelor! :)

Milagros
30.11.2010, 12:25:20
pai ia si te pensioneaza , ca in CIC nu se stie sigur daca te mai tin astia :))

Pai deja sunte in tratative cu sotul sa ramenm aici, daca se da legea, cel mai probabil spun din mers Bye Bye Romanica!

ungrasmic
30.11.2010, 12:26:40
La multi ani si pupici tuturor bebeilor sarbatoriti >:D<>:D<>:D<

ungrasmic
30.11.2010, 12:28:04
Pai deja sunte in tratative cu sotul sa ramenm aici, daca se da legea, cel mai probabil spun din mers Bye Bye Romanica!

Daaa, pai asta noapte ma gandeam ca in noiembrie firma a intrat in insolventa, deci loc de munca ioc. Daca printr+o minune gasesc un loc de munca, cu Cosmin ce fac ????

biutzaxx
30.11.2010, 12:28:39
te-ai intors deja la serviciu?:D
da, de pe 15 noiembrie..

Stiti ce nu imi este clar cu noua lege a CIC-ului? in titlurile articolului spune ca "mamele care se intorc dupa 1 an la serviciu, primesc 5 mil" ok, asta inseamna ca stimulentul creste, dar te si obliga sa te intorci? eu inteleg ca daca vrei sa te intorci, ai 5 mil, daca nu, stai cu indemnizatia pana la 2 ani..am dreptate? si daca nu ma intorc, cum ma obliga? trebuie sa ma lamureasca cineva si pe mine ca sunt in ceata.
Am de gand sa mai fac un bebe si cu el sa stau 2 ani, pt ca il mai am si pe Sebi, dar in conditiile astea, nush cum sa zic, dar ma mai gandesc o data..si asa vrand nevrand scade si natalitatea..

Milagros
30.11.2010, 12:29:41
Daaa, pai asta noapte ma gandeam ca in noiembrie firma a intrat in insolventa, deci loc de munca ioc. Daca printr+o minune gasesc un loc de munca, cu Cosmin ce fac ????
Eu as intra in somaj, asa, de ciuda, sa moara Boc ca stau tot pe banii statului :P

simi_wau
30.11.2010, 12:29:49
La multi ani Andrei(Andrusca),Dragos-Andrei,Miruna Andreea,Andrei(Claudel),Andrei(aanamaia),sa fiti sanatosi si sa va bucurati parintii!!!!!(sper ca nu am uitat pe nimeni)
La multi ani Andrusca(te cheama Andreea,nu?:D)
Si la multi ani tuturor sarbatoritilor de astazi!

Ianis Andrei:">

ungrasmic
30.11.2010, 12:31:42
Eu as intra in somaj, asa, de ciuda, sa moara Boc ca stau tot pe banii statului :P

Pai eu una alta solutie nu cred ca am... dar si somajul ala e 4 mil cred, ce naiba faci cu banii aia?

Milagros
30.11.2010, 12:36:22
Pai eu una alta solutie nu cred ca am... dar si somajul ala e 4 mil cred, ce naiba faci cu banii aia?

Nu stiu, nu e tot ceva procent din venituri?:D

biutzaxx
30.11.2010, 12:37:08
oare se voteza proiectul de lege?
si ma intreb, de ce nu ies acum mamicile in strada cum au facut cand s-a propus reducerea indeminizatiei?
toata lumea tace malc...eu una nush ce sa zic, ca mi-ar prinde binede ex, in situatia de fata un stimulent mai mare, dar daca ma gandesc pe termen lung, nu-mi convine absolut deloc. Prefer sa nu il iau dar sa stiu ca mai am sansa sa raman 2 ani in CIC daca va fi cazul..

ungrasmic
30.11.2010, 12:37:17
Nu stiu, nu e tot ceva procent din venituri?:D

Din cate stiu e dupa vechime....

SIMONA25
30.11.2010, 12:38:09
si ma intreb, de ce nu ies acum mamicile in strada cum au facut cand s-a propus reducerea indeminizatiei?
toata lumea tace malc...eu una nush ce sa zic, ca mi-ar prinde binede ex, in situatia de fata un stimulent mai mare, dar daca ma gandesc pe termen lung, nu-mi convine absolut deloc. Prefer sa nu il iau dar sa stiu ca mai am sansa sa raman 2 ani in CIC daca va fi cazul..

http://www.adevarul.ro/actualitate/politica/UDMR_nu_este_de_acord_cu_reducerea_concediului_mat ernal_si_cere_alte_variante_0_381562027.html

crisdk
30.11.2010, 12:54:46
http://www.adevarul.ro/actualitate/politica/UDMR_nu_este_de_acord_cu_reducerea_concediului_mat ernal_si_cere_alte_variante_0_381562027.html
''Cine se întoarce la un salariu mult mai mare nu va sta în acest ajutor. E o sumă care, coroborată cu alte legi în domeniu, știți că se discută foarte mult de legea tichetelor de creșă, de after-school, sperăm să încurajeze femeile care doresc să nască și ulterior să se întoarcă la locul de muncă. Până la urmă, există 13 țări UE care nu au niciun fel de ajutor în această direcție: Portugalia, Suedia, Danemarca, Marea Britanie etc.", a declarat luni vicepreședintele PDL Cristian Boureanu''
eu nu stiu de alte tari, dar de Danemarca stiu sigur ca parintii primesc sprijin pt angajarea de baby-sitter dupa intoarcerea mamei la serviciu, si pana se gaseste un loc pt copil, la institutia dorita de parinti. eu, cand aveam grija de gemeni (cred ca unele dintre voi isi aduc aminte ), eram platita prin kommuna(primaria de aici), aceasta dandu-le parintilor o parte din salarul meu lunar inapoi.

Milagros
30.11.2010, 13:07:48

Scuze daca par rautacioasa dar daca asteptam sa iasa celelalte mamici... ce branza facem? Ultima data am fost maxim 20 la Prefectura. Mamicle din Bucuresti deja se organizeaza, la Sibiu paca la fel, Iasiul vad ca dormiteaza :(

Milagros
30.11.2010, 13:10:25
''Cine se întoarce la un salariu mult mai mare nu va sta în acest ajutor. E o sumă care, coroborată cu alte legi în domeniu, știți că se discută foarte mult de legea tichetelor de creșă, de after-school, sperăm să încurajeze femeile care doresc să nască și ulterior să se întoarcă la locul de muncă. Până la urmă, există 13 țări UE care nu au niciun fel de ajutor în această direcție: Portugalia, Suedia, Danemarca, Marea Britanie etc.", a declarat luni vicepreședintele PDL Cristian Boureanu''
eu nu stiu de alte tari, dar de Danemarca stiu sigur ca parintii primesc sprijin pt angajarea de baby-sitter dupa intoarcerea mamei la serviciu, si pana se gaseste un loc pt copil, la institutia dorita de parinti. eu, cand aveam grija de gemeni (cred ca unele dintre voi isi aduc aminte ), eram platita prin kommuna(primaria de aici), aceasta dandu-le parintilor o parte din salarul meu lunar inapoi.

Cum puii mei compara astia conditiile din Romania cu tarile enumerate????? Pai noi nu ajungem ca ei nici in 200 de ani!!! Ce conditii sunt aici in cresele de stat nu avem noi nici la privat, iar aici cresa e gratis... ma iau toti dracii cand vad cum abereaza!!!

ungrasmic
30.11.2010, 13:11:54
Cum puii mei compara astia conditiile din Romania cu tarile enumerate????? Pai noi nu ajungem ca ei nici in 200 de ani!!! Ce conditii sunt aici in cresele de stat nu avem noi nici la privat, iar aici cresa e gratis... ma iau toti dracii cand vad cum abereaza!!!

Asta ma intriga cel mai mult, ca vorbesc de pe pereti, ca habar nu au cum e situatia in realitate dar nu stiu de unde sa mai scoata bani.

Milagros
30.11.2010, 13:16:49
Asta ma intriga cel mai mult, ca vorbesc de pe pereti, ca habar nu au cum e situatia in realitate dar nu stiu de unde sa mai scoata bani.

Lasa tu ca tre sa faca bani sa-si construiasca parcarea de 3 mil de euro cu spalatorie proprie, ce ai vrea? Sa-si micsoreze ei lefurile? Sa nu mai plateasca statul benzina, apartamentul de serviciu, cheltuieli de protocol? De acolo nu se poate reduce ca is sume "mici", reducem de la mame si de la amamratii de bugetari.

crisdk
30.11.2010, 13:34:03
ei, aici se plateste cresa si gradinita, dar nu se compara salariile, nu?

ungrasmic
30.11.2010, 13:35:26
Lasa tu ca tre sa faca bani sa-si construiasca parcarea de 3 mil de euro cu spalatorie proprie, ce ai vrea? Sa-si micsoreze ei lefurile? Sa nu mai plateasca statul benzina, apartamentul de serviciu, cheltuieli de protocol? De acolo nu se poate reduce ca is sume "mici", reducem de la mame si de la amamratii de bugetari.

Eu o sa vad ce spune si neurologul, ca noi inca mergem la evaluari, daca il pot da la cresa asa mic...offf, nici nu aveam destule griji pe cap

eliana
30.11.2010, 13:45:20
Mi-a trecut rapid pe langa ureche, de la tv, cum ca nu s-ar fi acceptat legea cu reducerea CIC la 1 an, si sa se caute alte solutii. Sper sa fi auzit bine!
Cat despre stimulentul ala de 500 lei, voi ati auzit vreodata pe langa suma mentionata cuvantul "lunar"? ca eu n-am auzit, in mintea mea astia vor sa dea o singura data suma de 500 lei apoi pa-pa!

stefania_a
30.11.2010, 13:48:35
da, de pe 15 noiembrie..

Stiti ce nu imi este clar cu noua lege a CIC-ului? in titlurile articolului spune ca "mamele care se intorc dupa 1 an la serviciu, primesc 5 mil" ok, asta inseamna ca stimulentul creste, dar te si obliga sa te intorci? eu inteleg ca daca vrei sa te intorci, ai 5 mil, daca nu, stai cu indemnizatia pana la 2 ani..am dreptate? si daca nu ma intorc, cum ma obliga? trebuie sa ma lamureasca cineva si pe mine ca sunt in ceata.
Am de gand sa mai fac un bebe si cu el sa stau 2 ani, pt ca il mai am si pe Sebi, dar in conditiile astea, nush cum sa zic, dar ma mai gandesc o data..si asa vrand nevrand scade si natalitatea..

de asta te-ai intors mai devreme? lucrati la bebe 2?:D
unde gasesc si eu faimoasa lege k sa ma minunez? k nici mie nu mi-s in clar multe chestii...

eliana
30.11.2010, 13:55:17
de asta te-ai intors mai devreme? lucrati la bebe 2?:D
unde gasesc si eu faimoasa lege k sa ma minunez? k nici mie nu mi-s in clar multe chestii...
Era un proiect postat pe undeva, dar nu-l mai gasesc.... am citit in diagonala intr-o seara, si ca de obicei sunt multe chestii interpretabile. Cat despre care sunt exact mamicile afectate (retro sau numai 2011) nu este nici o precizare.

stefania_a
30.11.2010, 13:57:36
Era un proiect postat pe undeva, dar nu-l mai gasesc.... am citit in diagonala intr-o seara, si ca de obicei sunt multe chestii interpretabile. Cat despre care sunt exact mamicile afectate (retro sau numai 2011) nu este nici o precizare.

nici nu vreau sa mai citesc...astept sa vad daca se voteaza sau nu legea si apoi am s-o citesc...sa vad si eu pe unde ma in cadrez...:-w:-w:-w

pentru mamicile care primesc indemnizatia de la posta: banii ajung in aceeasi perioada ca cei care intra pe carduri? k nu mi-as mai face card special pt indemnizatie...