PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

sava_ioana
25.06.2009, 15:33:59
perfect, poti trece cu incerdere la bebe 2 :*

/:) sa nu exageram...ramanem deocamdata la unul mai avem de invatat multe o sa vedeti si voi ca in fiecare zi invatati cate ceva tot timpul sa vad ce are voie sa pape ce nu ce avem voie sa facem si ce nu,adevarul este ca am citit si m-am documentat tare mult iar diversificarea inca imi mai mananca mult timp iar Matei multi bani si asta pt ca si eu is un pic luata de val si cand intru in anumite magazine pt bebei nu ma mai poate opri nimeni,asta e placerea mea asa ca ramanem deocamdata la Matei iar daca castigam la loto il facem si pe al doilea:-p

Milagros
25.06.2009, 15:36:21
de ce maternitate sa vorbeste aici unde nu te lasa cu pachetul desfacut?
eu am nascut la elena doamna si nu a fost nici o problema pt ca oricum venea o tanti si-mi cerea zilnic pampersi ...2 dimineata si 2 dupa amiaza
la Cuza am auzit cu urechiusele mele proprii si personale cum o asistenta/infiermiera se plangea de mamele astea care vin cu pampersii in punguta, ca ce, doar sunt pachete mici de 18 buc, sa ia din alea. :-& Da nu zic ca mamele pleaca cu copiii bolnaviori de la stafilococul lor. :-<
Si oare mamicile care nu au nici de unele si pe care acasa ii mai asteapta un card de copii ce mai patesc ca nu au scutecele?

biutzaxx
25.06.2009, 15:43:53
eh... lipesc cu scoci da car ditamai baxu dupa mine? :)) eu pusesem intr-o punguta cativa... si am zis k mai aduce sotul pe parcurs... acu nici nush ce sa fac... si nici n-am drumuri prin supermarket...
ei na, te duci cu punguta si gata, daca iti face scandal ignora si gata, n-are sens si chiar e caraghios ce se intampla. La cati bani dam in sanatate ar trebui sa nu ne ceara pampersi pt bebe. Daca e o mamica saraca, ce poate sa ii faca??

biutzaxx
25.06.2009, 15:44:25
Da, si eu tot bax mare am, si am pus vreo 12 buc intr-o punguta, dar am vorbit azi cu o mamica care a avut la fel in punguta si i-au facut scandal. Inca ceva ea nu apucase sa dea la anestezist banii si i-a zis moasa sa-i puna sub perna ca ii ia el de acolo.:-p Banii la dr se dau a doua zi dupa nastere sau inainte? Daca nu-si mai face aparitia? :D
daca nu-si mai face aparitia, vezi si tu cat de grijuliu este si mai scoti din plic cate putin :-"

Milagros
25.06.2009, 16:11:32
crede-ma k licuricii nu is asa de poveste, is niste viermisori cu o luminita in fund ( scuze de expresie, dar chiar asa sunt), is urati.....sper sa iti dispara stelutele.....mi s-a mai intamplat si mie, nu cred ca are legatura cu sarcina>:D<>:D<
Uf, mi-ai ruinat imaginea idilica ;))
Cred ca de la caldura vad stele, nici nu ziceam ca de la sarcina.

AnaM
25.06.2009, 16:12:55
lipiti si voi cu scoci poate nu se vede :>

Sa stii ca m-am gandit la asta >:)

Daca nu, mai iau cel mai mic pachet si gata... :-w

Numai ca nici eu n-am chef de supermarketuri acum.

Plus ca as fi vrut sa trec pe Huggies, sa nu ma incarc cu Pampers, da' cica in maternitate prefera Pampers, asa ca dintr-astia am luat. Sper doar sa nu se irite la poponeatza de la ei...

AnaM
25.06.2009, 16:16:54
Uf, mi-ai ruinat imaginea idilica ;))
Cred ca de la caldura vad stele, nici nu ziceam ca de la sarcina.

Vezi ca "licuricii" astia-s semn de anemie >:D<

Milagros
25.06.2009, 16:31:11
Vezi ca "licuricii" astia-s semn de anemie >:D<
Pe bune? :( Deci nu degeaba am fost amenintata cu perfuzii >:D<

Anmari
25.06.2009, 16:48:30

Plus ca as fi vrut sa trec pe Huggies, sa nu ma incarc cu Pampers, da' cica in maternitate prefera Pampers, asa ca dintr-astia am luat. Sper doar sa nu se irite la poponeatza de la ei...

Sunt mai buni decat Pampers? De ce gama asta? Eu vreau sa cumpar pt bebelina Happy pentru ca eu folosesc tampoanele de la Bella, cele de la Always ma irita nasol tare :((

biutzaxx
25.06.2009, 16:50:21

daca vezi ca nu sunt buni pana iesi din spital, si esti hotarata sa treci pe huggies cand ajungi acasa, lasa pampersii la o mamica saraca ca sigur sunt destule si au nevoie de ei :)>-

sava_ioana
25.06.2009, 17:05:27

al meu nu s-a iritat niciodata la fundel...eu zic ca daca ai grija ce mananci si copilul este schimbat de cate ori este nevoie nu vei avea probleme plus ca eu zic sa va inarmati cu multi pampersi pt ca la inceput fac chiar si de 8-10 ori caca pe zi#-o

Andrusca
25.06.2009, 17:22:54
Sunt mai buni decat Pampers? De ce gama asta? Eu vreau sa cumpar pt bebelina Happy pentru ca eu folosesc tampoanele de la Bella, cele de la Always ma irita nasol tare :((

Scutece Happy nu recomand (sunt aspre, scortoase, nu absorb bine-iese lichidul).
Am folosit Happy doar gama pt nou nascuti Happy New Born (speciale pt zona buricului - http://www.happy-club.ro/scutece.php), in rest doar gama Pampers si suntem multumiti

Eu am avut pampers in punguta si apoi imi aducea sotul cand ramaneam fara si nu au fost probleme. Poate -au mai schimbat lucrurile din ianuarie cand am nascut eu

xxxxx
25.06.2009, 17:29:13
Scutecele happy am inteles ca sunt mult prea grosolane.

sava_ioana
25.06.2009, 17:32:09
Multumesc fetelor..stau mai linistita acum!
Si eu folosesc prosopele rulate ;)

un pic mai asteapta si sa vezi ca nu o sa-i mai ajunga nici un pat mare dublu sa vrei sa-l pui si nu mai sta,al meu se urca pe noi pe perne iar ce pozitii adopta parca ar fi contorsionist.el doarme deobicei in patut dar dimineata il mai luam cu noi in pat ultima repriza de somn ca sa ne calareasca un pic

alinutza20
25.06.2009, 17:32:20
am o dilema... sau e prea mult spus dilema dar in fine...
dak vi se intampla sa va apuce alea alea pe la 2 noaptea de exemplu ... sunati doctorul la ora aia?... doctorita a zis la orice ora dar oare... intreb si eu... am o groaza sa nu ma apuce noaptea.. si de obicei de ce ti-e teama de aia nu scapi...

Anmari
25.06.2009, 17:32:57
Scutece Happy nu recomand (sunt aspre, scortoase, nu absorb bine-iese lichidul).
Am folosit Happy doar gama pt nou nascuti Happy New Born (speciale pt zona buricului - http://www.happy-club.ro/scutece.php), in rest doar gama Pampers si suntem multumiti

Eu am avut pampers in punguta si apoi imi aducea sotul cand ramaneam fara si nu au fost probleme. Poate -au mai schimbat lucrurile din ianuarie cand am nascut eu

Deci sa iau numai ptr inceput si apoi sa trec pe Pampers? Asa imi recomandati? ... thx e bine de stiut ;)

Andrusca
25.06.2009, 17:38:49
Deci sa iau numai ptr inceput si apoi sa trec pe Pampers? Asa imi recomandati? ... thx e bine de stiut ;)

Eu asa zic >:D<

gabriela_rgh
25.06.2009, 17:39:51
dak vi se intampla sa va apuce alea alea pe la 2 noaptea de exemplu ... sunati doctorul la ora aia?... doctorita a zis la orice ora dar oare... intreb si eu... am o groaza sa nu ma apuce noaptea.. si de obicei de ce ti-e teama de aia nu scapi...

Pai daca e o suni!Nu poti sa risti sa nu o suni.....
Dar poate e cuminte Monicutza si asteapta dimineata!>:D< >:D<
Verisoara mea a sunat doctorita noaptea si a ajuns la spital inaintea ei:)!

Andrusca
25.06.2009, 17:40:49
un pic mai asteapta si sa vezi ca nu o sa-i mai ajunga nici un pat mare dublu sa vrei sa-l pui si nu mai sta,al meu se urca pe noi pe perne iar ce pozitii adopta parca ar fi contorsionist.el doarme deobicei in patut dar dimineata il mai luam cu noi in pat ultima repriza de somn ca sa ne calareasca un pic

Daaaa...se pare ca incepe si Andrei sa se manifeste: il pun pe spate si il gasesc ori pe burta ori pe o parte; il las pe mijlocul patului mare si il gasesc aproape de margine :-SS ...se rostogoleste la greu...trebuie sa fim mereu atenti cand e pe patul mare :-SS

eluta
25.06.2009, 17:42:27

Cat a stat puiutul meu la terapie intensiva am vazut ca asistentele foloseau scutece Happy pentru bebelusii de acolo. Eu am folosit Happy marimea 0 (sunt scortosi si grosi parca sunt de carton) numai pana a ajuns Gabriel la 2 kg apoi am folosit Pampers deoarece nu am gasit Huggis marimea 1. Pampers miroase urat, lasa urme pe picioruse si cam iese din ei pisu si caca. Am folosit si Libero dar mi se par cam grosuti. Acum folosim Huggis si suntem tare incantati. Indiferent de marca de scutece folosita ingerasul meu nu sa iritat niciodata la fundulet. :)>-

Anmari
25.06.2009, 17:43:04

da, eu o sun atunci ... ptr ce am mai platit atatea consultati, i-am dat atatia bani ca sa nu indraznesc sa o sun exact cand am cea mai mare nevoie de ea :-? ... eu o sun :D si asa nu prea am deranjat-o cu telefoanele pana acum

Anmari
25.06.2009, 17:45:25
Cat a stat puiutul meu la terapie intensiva am vazut ca asistentele foloseau scutece Happy pentru bebelusii de acolo. Eu am folosit Happy marimea 0 (sunt scortosi si grosi parca sunt de carton) numai pana a ajuns Gabriel la 2 kg apoi am folosit Pampers deoarece nu am gasit Huggis marimea 1. Pampers miroase urat, lasa urme pe picioruse si cam iese din ei pisu si caca. Am folosit si Libero dar mi se par cam grosuti. Acum folosim Huggis si suntem tare incantati. Indiferent de marca de scutece folosita ingerasul meu nu sa iritat niciodata la fundulet. :)>-

Pai si unde gasesc gama asta Huggis? Ca prin supermaketuri am vazut numai Happy si Pampers #-o

Andrusca
25.06.2009, 17:49:59
Pai si unde gasesc gama asta Huggis? Ca prin supermaketuri am vazut numai Happy si Pampers #-o

Metro, Selgros - acolo am vazut eu! ;)

Anmari
25.06.2009, 17:52:18
Metro, Selgros - acolo am vazut eu! ;)

ups, dar n-am legitimatie :-? ... trebuie sa fac rost neaparat :D

gabriela_rgh
25.06.2009, 17:57:26
Poti face si legitimatie de o zi doar cu o copie dupa certificatul de inregistrare a unei firme:-$ :-$ :-$ !
Daca nu te combini la case de card sigur de la alti clienti!:)>- :)>-

Juliette
25.06.2009, 17:59:05
Nu e neaparat. Poti sa rogi la casa, sa-i spui ca nu ai si nu poti sta sa-ti faci in clipa aia. Probabil va cere de la un client, eu am mai facut asa cand o mai uitam. :D :*

Anmari
25.06.2009, 18:13:24
Nu e neaparat. Poti sa rogi la casa, sa-i spui ca nu ai si nu poti sta sa-ti faci in clipa aia. Probabil va cere de la un client, eu am mai facut asa cand o mai uitam. :D :*

sarumana ptr pont ;) ... asa am sa fac :D ... sau o sa imprumut legitimatia de la nasu ;)) ca si asa el nu o prea foloseste:)

Juliette
25.06.2009, 18:17:50
sarumana ptr pont ;) ... asa am sa fac :D ... sau o sa imprumut legitimatia de la nasu ;)) ca si asa el nu o prea foloseste:)
Si mai bine daca ai de la cine lua. :) >:D< :*

xxxxx
25.06.2009, 18:19:29

Mie mi-a zis dr cand ma apuca sa fug la spital, sa arat biletul de la ea si cei de acolo o sa o sune sa-i spuna daca e sa nasc atunci sau mai dureaza, si ea vine , sa stau fara grija.

AnaM
25.06.2009, 18:37:33
Pe bune? :( Deci nu degeaba am fost amenintata cu perfuzii >:D<

Sa nu exageram, ca medicul tau :D Perfuzii se fac in cazuri extreme, cand efectiv vomiti de 7-8 ori pe zi si astfel nu apuci sa mananci/asimilezi mai nimic... Incearca sa papi seminte, migdale, nuci, alune, fructe si sucuri cat mai naturale. >:D<

Nu cred ca am auzit vreo mamica multumita de Happy...
Iar Pampers am auzit si eu ca miros tareurat si lasa urme elasticul ala, si ca mai iese si pisu & caca din ei...
Huggies au un elastic la spate care previne scurgerea de informatii :D
Se gasesc in Carrefour!
Daca vrei sa incerci Bella, eu zic sa iei cel mai mic pachet si vezi cum te impaci cu ele.

daca vezi ca nu sunt buni pana iesi din spital, si esti hotarata sa treci pe huggies cand ajungi acasa, lasa pampersii la o mamica saraca ca sigur sunt destule si au nevoie de ei :)>-

Asta planuiam sa fac >:D<
Ma gandeam ca, in caz ca nu trebuie nici medicamentele care le-am luat pentru spital, sa le donez si pe alea. Si mai am si niste hainutze pe care ma gandesc sa le dau + centura de maternitate pentru gravidutze cu probleme de spate care n-am apucat s-o folosesc, ca a venit destul de tarziu...

al meu nu s-a iritat niciodata la fundel...eu zic ca daca ai grija ce mananci si copilul este schimbat de cate ori este nevoie nu vei avea probleme plus ca eu zic sa va inarmati cu multi pampersi pt ca la inceput fac chiar si de 8-10 ori caca pe zi#-o

Stiu $-) >:D<

Pai...ce altceva poti face? Daca ti se rupe apa si incepe travaliul, nu poti ramane acasa! Daca ti-e jena s-o suni, pune sotul sau fugi repede la spital si o s-o sune cei de acolo.
Mie dr. mi-a zis ca daca ma apuca noaptea, s-o sun si sa ma duc la spital ca ea da directive la personal si vine si ea.

In plus, travaliul poate fi foarte scurt (stiu o mamica care a nascut natural la juma de ora dupa ce ajunsese la spital), asa ca nu poti risca sa ramai acasa, mai ales ca tu ai placenta praevia si oricum nu poti naste natural, exista riscuri mari de hemoragie! Ce e mai important, tu si bebe sau jena sa o suni? >:D<

Green_Eyes
25.06.2009, 18:59:35
Mie dr. mi-a zis ca daca ma apuca noaptea, s-o sun si sa ma duc la spital ca ea da directive la personal si vine si ea.

Bine de stiut:DSi eu am de gand sa o intreb despre asta luni. Intre timp, nu mai am rabdare sa vina odata ziua de luni.. sa vad ca bebe e ok..[-o<
Nastere usoara, fetelor!
Haideti, bebei!
PS. Ioana, e un ultra dulce flacaul vostru! Sa fie sanatos!

UPS, acum am vazut ca am intrat in luna a 9-a.. deci e cazul sa-mi fac bagajuuuuuul!:D:D:-SS:-SS:-SS

alinutza20
25.06.2009, 19:12:19
Pai...ce altceva poti face? Daca ti se rupe apa si incepe travaliul, nu poti ramane acasa! Daca ti-e jena s-o suni, pune sotul sau fugi repede la spital si o s-o sune cei de acolo.

In plus, travaliul poate fi foarte scurt (stiu o mamica care a nascut natural la juma de ora dupa ce ajunsese la spital), asa ca nu poti risca sa ramai acasa, mai ales ca tu ai placenta praevia si oricum nu poti naste natural, exista riscuri mari de hemoragie! Ce e mai important, tu si bebe sau jena sa o suni? >:D<

dak e sa se intample am s-o sun... cu toata jena... asta le e meseria... plus k ea mi-a zis sa nu las un alt doctor sa se uite la mine din cauza placentei mele urate... ptr k doar ea stie ce e acolo... dak nu vine... macar da un telefon sa ma astepte cineva care stie situatia... ma gandesc si eu na...
dar poate totusi n-o apuca pandiliile noaptea:))
:*:*:*

xxxxx
25.06.2009, 19:12:30
Maine iar la control sa vedem se gandeste sa iasa odata?/:)
eu ma rog sa se intample noaptea, ca e sotul cu mine, ziua e mai mereu plecat.

AnaM
25.06.2009, 19:14:38
UPS, acum am vazut ca am intrat in luna a 9-a.. deci e cazul sa-mi fac bagajuuuuuul!:D:D:-SS:-SS:-SS

Felicitari!!!!!

Cum, nu te-ai apucat de el inca??? [-X :D

Anmari
25.06.2009, 19:40:23
Bine de stiut:DSi eu am de gand sa o intreb despre asta luni. Intre timp, nu mai am rabdare sa vina odata ziua de luni.. sa vad ca bebe e ok..[-o<
Nastere usoara, fetelor!
Haideti, bebei!
PS. Ioana, e un ultra dulce flacaul vostru! Sa fie sanatos!

recunosc nici bagajul meu nu e complet :D ... astept sa ia sotul banii si sa mergem sa cumparam restul .. la ce doctorita esti?

monique18virgo
25.06.2009, 20:12:43
cu riscul de a deveni plictisitoare:"> [-o< o rog pe ioana sa-mi spuna parerile ei legate de Elena Doamna.cum e personalul cam ce iti trebuie la tine si tot ce mai stie ea.

Green_Eyes
25.06.2009, 20:49:06
Felicitari!!!!!

Cum, nu te-ai apucat de el inca??? [-X :D

Mersi! Sper sa treaca repede ca deja nu mai pot de caldura, transpir non stop, nu ma mai pot nici imbraca din cauza burtii si multe altele..#:-S
O sa ma apuc si de bagaj, desi nu am nici o tragere de inimaL-)

recunosc nici bagajul meu nu e complet :D ... astept sa ia sotul banii si sa mergem sa cumparam restul .. la ce doctorita esti?

La dra Dr. Mihalceanu.

sava_ioana
25.06.2009, 22:25:54
cu riscul de a deveni plictisitoare:"> [-o< o rog pe ioana sa-mi spuna parerile ei legate de Elena Doamna.cum e personalul cam ce iti trebuie la tine si tot ce mai stie ea.

sincera sa fiu eu am fost destul de multumita si sa stii ca nue dracu chiar asa de negru ca eu am mai vazut niste reportaje la tv insa ei aratau cele mai nasoale parti ale cladirii care nu zic ca nu exista insa eu care am nascut prin cezariana am avut parte de saloane curate si recent renovate cu termopane,jaluzele insa am impresia ca lucrurile nu stau la fel la nasterile naturale,sala de nasteri arata chiar bine ca am fost si acolo o zi intreaga aproape pana m-au bagat in operatie si eu pot sa fac comparatie cu sala de nasteri de la cuza ca am fost si acolo si fara suparare arata mai bine,fiecare masa este dotata cu aparat de monitorizare a inimii bebeluslui,mesele par chiar noute.
la elena doamna sunt "2 tabere" cezarienele si nasterile naturale care merg la alaptat separat si ne mai certam intre noi ca se mai intampla sa primim copiii la alaptat mai tarziu si intram peste timpul nasterilor naturale...eiiii o adevarata aventura.tot acolo sunt trei doamne dr neonatolog care sunt foarte dragute si trebuie sa te interesezi care se ocupa de bebicul tau si mergi la ea in birou si-ti explica ce trebuie sa stii despre bebe ...ma mai gandesc si daca-mi maia duc ceva aminmte te tin la curent iar daca mai ai intrebari cu amre drag iti raspund

sava_ioana
25.06.2009, 22:30:19
vis-a-vis de personal e tare dragut daca esti si tu draguta cu el$-)
vreau sa zic ca am dat bani intr-o parte si alta si am fost bagata in seama si chiar pe bune iti zic asistentele au fost chiar dragute si acum pe bune nu vreau sa par ciudata dar de cele mai multe ori isi merita banii pt ca dupa operatie nu te poti da din pat jos si ele(infirmierele)te spala iti schimba burtiera te ajuta sa te dai jos din pat...

sava_ioana
25.06.2009, 22:31:52
la ce doctorita esti?

Yonika
25.06.2009, 23:20:00
Buna fetele, de cand am ajuns acasa nu prea mai am timp sa stau printre voi....pitica imi ocupa tot timpul....
Micuta mea papa san, insa e cam lenesa, ia sanul mai greu, si papa cam putintel (o cantaresc inainte si dupa masa), asa ca noaptea mai ales ma storc ca sa pape bine.
Am intrat sa ii urez Anei nastere usoara, ca nu stiu cand mai apuc sa intru iar....
ANA NASTERE USOARA, REFACERE GRABNICA, UN BEBE SANATOS SI MANCACIOS!
va pup pe toate! >:D< :*

PS:In semnatura gasiti poze mai recente cu printesica noastra!

AnaM
25.06.2009, 23:32:31
Buna fetele, de cand am ajuns acasa nu prea mai am timp sa stau printre voi....pitica imi ocupa tot timpul....
Micuta mea papa san, insa e cam lenesa, ia sanul mai greu, si papa cam putintel (o cantaresc inainte si dupa masa), asa ca noaptea mai ales ma storc ca sa pape bine.
Am intrat sa ii urez Anei nastere usoara, ca nu stiu cand mai apuc sa intru iar....
ANA NASTERE USOARA, REFACERE GRABNICA, UN BEBE SANATOS SI MANCACIOS!
va pup pe toate! >:D< :*

PS:In semnatura gasiti poze mai recente cu printesica noastra!

Multumesc din suflet, iubita!!!!! :x :x :x Sa dea Dumnezeu!
Sa va traiasca gogoasa superba si sa pape bine!!!!! E ca o papusa!

P.S. Daca tot te-am "prins", spune-mi, te rog, daca ai avut voie cu lichide dulci (ceai indulcit, de fapt) imediat post-operator (ca ai zis ca supa nu tre sa fie sarata).

:*:*

P.S. 2 Cum te recuperezi dupa operatie? Vad in poze ca arati din ce in ce mai bine si burtica se retrage bine! <:-P

chrysthyana
25.06.2009, 23:43:58
Multumesc din suflet, iubita!!!!! :x :x :x Sa dea Dumnezeu!
Sa va traiasca gogoasa superba si sa pape bine!!!!! E ca o papusa!

P.S. Daca tot te-am "prins", spune-mi, te rog, daca ai avut voie cu lichide dulci (ceai indulcit, de fapt) imediat post-operator (ca ai zis ca supa nu tre sa fie sarata).

:*:*

P.S. 2 Cum te recuperezi dupa operatie? Vad in poze ca arati din ce in ce mai bine si burtica se retrage bine! <:-P

aoleu ana mai ai asha putin!te urmaresc de pe vremea cand iti faceai griji ca ai descoperit ca aveai cocuta in burtica pe neve=))! si la mine e la fel :-p! am niste emotii pt tine de parca eu nasc!mi e tare drag de tine si sper sa fie totul cool!muah!

AnaM
25.06.2009, 23:50:39
aoleu ana mai ai asha putin!te urmaresc de pe vremea cand iti faceai griji ca ai descoperit ca aveai cocuta in burtica pe neve=))! si la mine e la fel :-p! am niste emotii pt tine de parca eu nasc!mi e tare drag de tine si sper sa fie totul cool!muah!

:))
Multumesc de aprecieri, iubita!
M-ai facut sa rad, mi-am adus aminte de momentele de la inceput :)) >:D<
Eu tot nu stiu daca-s pregatita, dar vreau, nu vreau, trebuie sa fiu :)) Tudor se bazeaza pe noi :-p :x

Multumesc de urari si iti doresc sa vina si la voi bebe cat mai repede, sunteti doi frumosi >:D<
Sau... bebe e deja prezent? :D

petronelaaa
26.06.2009, 09:52:47
CURAJ ANA! Numai maine nu-i poimaine...si-ti tii flacaul in brate!
Sa ai parte de o naste usoara, clipe frumoase alaturi de mutritzele lui Tudor si de o refacere rapida!:)>-

biutzaxx
26.06.2009, 10:12:20
neatza!!
vai ce putin mai aveti :-SS
curaj si nu va mai ganditi la ce va fi, sa va lasati pe mainile specialistilor ca ei asta fac in fiecare zi L-)

AnaM
26.06.2009, 11:14:24
CURAJ ANA! Numai maine nu-i poimaine...si-ti tii flacaul in brate!
Sa ai parte de o naste usoara, clipe frumoase alaturi de mutritzele lui Tudor si de o refacere rapida!:)>-

Multumesc din suflet, sa dea Dumnezeu sa fie asa!!!!!! :x

roxienea
26.06.2009, 11:26:41
Ana, nastere usoara!!!>:D< Abia astept sa vad si eu bebelul!!! ;))

alexa_bubu
26.06.2009, 11:31:31
ANa, Ali, Anca, eu o sa fiu plecata in we, asa ca va spun de pe acum NASTERE USOARA!!!!!! si recuperare cat mai lipsita de dureri! Sa aveti bebei frumosi, santosi si mancaciosi!
Ana, abia astept sa citesc luni pe aici ca Tudor e un grasun si un bolfos frumos...Mult curaj si acusi iti tii bubrelul in brate....>:D<
Monicuta, hai.....sa vezi ce mamica frumoasa te asteapta!!!!:x :x
Razvanel....uite cate miesici iti fac galerie...e frumos sa le lasi sa astepte:-p >:D<

monique18virgo
26.06.2009, 11:37:24
la ce doctorita esti?

multumesc frumos de raspuns>:D< .eu sunt la dr.stratone si fac cezariana.am inteles ca daca iti iei rezerva iti da copilul daca nu,nu?

AnaM
26.06.2009, 11:42:45
Ana, nastere usoara!!!>:D< Abia astept sa vad si eu bebelul!!! ;))

Multumesc din suflet! :x Abia astept sa-l vad si eu :x

ANa, Ali, Anca, eu o sa fiu plecata in we, asa ca va spun de pe acum NASTERE USOARA!!!!!! si recuperare cat mai lipsita de dureri! Sa aveti bebei frumosi, santosi si mancaciosi!
Ana, abia astept sa citesc luni pe aici ca Tudor e un grasun si un bolfos frumos...Mult curaj si acusi iti tii bubrelul in brate....>:D<
Razvanel....uite cate miesici iti fac galerie...e frumos sa le lasi sa astepte:-p >:D<

Multumesc din inima! :x Sa dea Dumnezeu!

Hai Monicutza si Razvan!!!!! <:-P :rocking:

gabriela_rgh
26.06.2009, 11:49:15
Fetelor si eu sunt cu gandul la voi!>:D< >:D< >:D<
Sa dea Doamne Doamne sa va aud fericite cu bebei sanatosi si bolfosi in brate !Recuperare cat mai rapida si multa sanatate!
Hai Tudor, Hai Monicutza, Hai Razvanel!
:rockon: :rockon: :rockon:

Milagros
26.06.2009, 11:55:03
Anaaaa, sa vina bebe Tudor fara probleme si sa te umple de fericire!!!! Abia atsept pozici cu scumpetea grasunica!!!!
Mult curaj!!!!
Imi dau lacrimile cand ma gandesc ca acusica iti tii minunea in brate. Si bebele meu face fluturasi in burtica. ;))
>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

AnaM
26.06.2009, 12:02:20
Gabi, Shery, va multumesc mult!!!!!!!!!!!! :x :-SS

sava_ioana
26.06.2009, 12:37:13
multumesc frumos de raspuns>:D< .eu sunt la dr.stratone si fac cezariana.am inteles ca daca iti iei rezerva iti da copilul daca nu,nu?

da asa este...la doamna stratone am fost si eu si am fost si sunt super multumita:)

Cretzofolina13
26.06.2009, 13:10:36
Ana, nastere usoara, sanatate amandurora si sa te bucuri de baietelul tau frumos !:x:x:x>:D<>:D<>:D<>:D<

AnaM
26.06.2009, 13:35:05
Ana, nastere usoara, sanatate amandurora si sa te bucuri de baietelul tau frumos !:x:x:x>:D<>:D<>:D<>:D<

Multumesc mult, sa dea Dumnezeu! :x

biutzaxx
26.06.2009, 13:54:56
Ana, Anca si Alinutza, au vreun gand bebeii? semne ceva ??

AnaM
26.06.2009, 14:06:22
Ana, Anca si Alinutza, au vreun gand bebeii? semne ceva ??

Eu shad pe canapea, ca de obicei, actiunea mea "favorita" din ultima saptamana :D
Tudor se joaca, a sughitat pana acum, cred ca se culca acusi :))
Deja am invatat programul lui fii-miu :D
Mai naspa e ca pe la 2 noaptea il apuca activitatile :))

monique18virgo
26.06.2009, 14:09:21
celelalte fete nu mai zic nimic? te pomenesti ca ti-au luat-o inainte Ana:D .nasteri usoare sa aveti si copii sanatosi:x

monique18virgo
26.06.2009, 14:11:26
Biu cand pleci la mare? eu nu am curaj sa plec asa departe mai ales la stilul cum ma misc;)) cred ca am sa fac o plimbare la niste prieteni in Piatra

AnaM
26.06.2009, 14:13:28
celelalte fete nu mai zic nimic? te pomenesti ca ti-au luat-o inainte Ana:D .nasteri usoare sa aveti si copii sanatosi:x

Anca vad ca n-a mai intrat de aseara :D
Alina a intrat azi dimineata, pe la 10 :D

Multumim de urari, la fel iti dorim si tie :*

ungrasmic
26.06.2009, 14:17:49
Ce faceti burtici? Mai puteti? Eu una is ciufutica rau azi, scuzati expresia si n-am pe nimeni in jur sa ma descarc:-<
Ana, iti tin pumnii , sa ai o nastere super usoara si sa te refaci cat mai repede. Ma apuca emotiile cand stii ca gata, vine Tudorel al tau si mai inainte abia erai la prima luna si eu ma tineam dupa tine:>

Green_Eyes
26.06.2009, 14:24:34
Ce faceti burtici? Mai puteti? Eu una is ciufutica rau azi, scuzati expresia si n-am pe nimeni in jur sa ma descarc:-<
Ana, iti tin pumnii , sa ai o nastere super usoara si sa te refaci cat mai repede. Ma apuca emotiile cand stii ca gata, vine Tudorel al tau si mai inainte abia erai la prima luna si eu ma tineam dupa tine:>

Am si eu zile din astea:">
Eu am fost la serviciu sa duc prenatalul pe iunie si am crezut ca mor de cald, curgea apa pe mine siroaie:-<:(( ..nu ca in casa ar fi mai bine #:-SOf, de-abia astept sa nasc si sa ma pun pe slabit, tare e greu sa fii ...:@) #-o
Ana, ma gandesc si eu la voi! Doamne ajuta sa decurga totul perfect!:*

ungrasmic
26.06.2009, 14:31:59
Am si eu zile din astea:">
Eu am fost la serviciu sa duc prenatalul pe iunie si am crezut ca mor de cald, curgea apa pe mine siroaie:-<:(( ..nu ca in casa ar fi mai bine #:-SOf, de-abia astept sa nasc si sa ma pun pe slabit, tare e greu sa fii ...:@) #-o
Ana, ma gandesc si eu la voi! Doamne ajuta sa decurga totul perfect!:*

Si daca esti slaba e aiurea, ca esti obisnuita cu tine sa nu te simti si dupa aia abia te misti. Azi mi-e cald de mor, picioarele tot mai grele, mainile la fel umflate........am fost pana jos la alimentara si abia am urcat scarile cand m-am intors, nu mai zic ca abia taraiam dupa mine sacosa si-mi venea sa bat pe careva. Hormonii astia, crek de la ei mi se trage. :-w

Green_Eyes
26.06.2009, 14:34:37
Si daca esti slaba e aiurea, ca esti obisnuita cu tine sa nu te simti si dupa aia abia te misti. Azi mi-e cald de mor, picioarele tot mai grele, mainile la fel umflate........am fost pana jos la alimentara si abia am urcat scarile cand m-am intors, nu mai zic ca abia taraiam dupa mine sacosa si-mi venea sa bat pe careva. Hormonii astia, crek de la ei mi se trage. :-w

Probabil ca da:D.. si de la starea de disconfort fizic, cel putin in cazul meu:-w

ungrasmic
26.06.2009, 14:40:54
Probabil ca da:D.. si de la starea de disconfort fizic, cel putin in cazul meu:-w
Si de la lipsa de "activitate" , ca asta sigur m-ar calma si m-ar bine dispune

Green_Eyes
26.06.2009, 14:46:45
Si de la lipsa de "activitate" , ca asta sigur m-ar calma si m-ar bine dispune

Nu stiu la ce fel de activitate te referi..:-":-"Lasa, mult a fost, putin mai este;)):*

AnaM
26.06.2009, 14:48:14
Nico, Simo, multumesc din suflet de urari! :x

Sa ne dea Dumnezeu bebici sanatosi la toate!

ungrasmic
26.06.2009, 14:48:56
Nu stiu la ce fel de activitate te referi..:-":-"Lasa, mult a fost, putin mai este;)):*
Mda, incep si eu sa uit:-"

Green_Eyes
26.06.2009, 14:53:18
Mda, incep si eu sa uit:-"

Sa speram ca e ca mersul pe bicicleta....cica ala nu se uita niciodata :))

Eee.. fac si eu haz de necaz..de-abia astept controlul de luni..pana atunci am un morcov fantastic de mare..:(

biutzaxx
26.06.2009, 14:53:42
azi e ultima mea zi de lucru pe anu asta <:-P <:-P <:-P
acu mancam crantzanele si bem sampanie de bebe <:-P <:-P <:-P

ungrasmic
26.06.2009, 14:55:06

Eee.. fac si eu haz de necaz..de-abia astept controlul de luni..pana atunci am un morcov fantastic de mare..:(

Ma duc sa fac o mazare, poate-mi mai trece din mofturi.

ungrasmic
26.06.2009, 14:56:12

Eu merg joi la eco si control pe masa:-& sper sa nu fie prea dureros si neplacut

alinutza20
26.06.2009, 15:00:20
am aparut si eu :D:*
am fost prin oras de am luat un baxulet mic de pampers... dak asa se cere ma conformez n-am ce face:)... si de la market hai si acolo si acolo... mai trece timpul... am ajuns acasa transpirata k o purcica... foarte cald... si azi-noapte a fost jale la mine...
monicutza abia de-acu sa se destinda k o simt tare incordata de la atata mers...
multumesc mult si din suflet fetelor pentru urari... trebuie sa fie bine... noi suntem increzatoare :) saptamana viitoare o sa avem 3 bebici frumosi si sanatosi \:D/ \:D/
ana.. dak nu mai devreme marti ne intalnim in spital:) eu cam lesinata , tu pe picior de plecare dar tot ne intalnim :))... oare anca ne-o fi luat-o inainte???:-\ :-\ :-\

si inca odata multumesc fetelor care se gandesc la noi :*:*:*:*

alinutza20
26.06.2009, 15:02:00

:*:*:* am tot amanat sucul ala dar poate vii sa-mi vezi monitza dupa ce venim acasa :D
pupi multi :*:*:*:*:*

adnada
26.06.2009, 15:05:10

ooo ce bine... de acum acasa

adnada
26.06.2009, 15:05:46
fetelor va doresc la toate nastere usoara..... si abea asteptam poze cu bebi:* :* :*

Green_Eyes
26.06.2009, 15:11:47
Eu merg joi la eco si control pe masa:-& sper sa nu fie prea dureros si neplacut

Si eu sper la fel.:-SSSpor la gatit, eu am papat fasole galbena cu usturoi:D Noroc ca mai face soacra'mea de'ale gurii ca eu nu suport pe caldurile astea sa stau pe langa aragaz8-}

Hai, Monicaaa! Nastere usoara si tie, Alina!!:rocking::rocking::rocking:

Bia, deja intri in prenatal? Ce trece timpul8-}Enjoy the day!>:D<

alibd
26.06.2009, 15:29:01

<:-P Felicitari!

Nastere usoara tuturor mamicilor! :*

biutzaxx
26.06.2009, 16:31:25
multumesc , de acu tot o sa miresesc de acasa ..:D

daca nu intru maine sa vb , urez nastere usoara Anei, Ancai si Alinei!! %%- %%- %%-
sa vine bebeii Monica, Razvan si Tudor sanatosi, mancaciosi si sa va umple inimile de bucurie !! recuperare usoara apoi si asteptam stirile la cald.
Daca naste Anca , a zis ca ma anunta ca are nr meu de telefon. o sa va dau de veste imediat ce primesc vreun semn de la ea :* :*

biutzaxx
26.06.2009, 18:16:17
mesaj de la XXXX (Anca):

"S-a nascut Razvanel azi la 15:30, 3400 gr, sanatos. O asteptam pe Alina si pe Ana. Va pupam "

sa-i uram BUN VENIT printre noi lui Razvanel si mamicii refacere grabnica si multe felicitari!!

Anmari
26.06.2009, 18:17:59
mesaj de la XXXX (Anca):

"S-a nascut Razvanel azi la 15:30, 3400 gr, sanatos. O asteptam pe Alina si pe Ana. Va pupam "

sa-i uram BUN VENIT printre noi lui Razvanel si mamicii refacere grabnica si multe felicitari!!

ei, bine ai venit Razvan \:D/ ... acum o asteptam pe Anca cu vesti ;))

PS: Vreau si eu nr lui Anca .. te rog da-mi-l pe PM ... sarumana

alibd
26.06.2009, 18:19:46
mesaj de la XXXX (Anca):

eeeeeeeeeeee, super! :)>- :x
Sa ne traiesti Razvanel si recuperare usoara mamicii! :x

ungrasmic
26.06.2009, 18:56:57
mesaj de la XXXX (Anca):

BINE AI VENIT RAZVANEL, SA CRESTI MARE SI FRUMOS!!!!!!!!!! PUPICI PT BEBE MIC SI PT MAMI

alinutza20
26.06.2009, 19:04:08
mesaj de la XXXX (Anca):

Super!!!!!!!!! Multa multa sanatate lui Razvanel si Ancai !!!!!!!!!!
Mi s-a facut pielea k de gaina!!!!!! Sunt asa de fericita ptr ea!!! :X:X:X

Anmari
26.06.2009, 19:33:19
Super!!!!!!!!! Multa multa sanatate lui Razvanel si Ancai !!!!!!!!!!
Mi s-a facut pielea k de gaina!!!!!! Sunt asa de fericita ptr ea!!! :X:X:X

acum e randul tau si al Anei ;)) ... care din voi doua va fi prima :-?

AnaM
26.06.2009, 22:27:36
Si eu sper la fel.:-SS

Nu te panica, dra. dr. e EXTREM de finutza la controalele pe masa!!!!! Eu una n-am simtit mai nimic :)

FELICITARI, ANCA!!!!!!!!!!!!!!!! <:-P :A :A :A
BINE AI VENIT, RAZVAN!!!!!!!!!!!!!!!! <:-P

AnaM
26.06.2009, 22:31:43
fetelor va doresc la toate nastere usoara..... si abea asteptam poze cu bebi:* :* :*

Multumim de urari!!!!! :x

Azi am facut gratarel afara si a trebuit sa mergem la cumparaturi, si din supermarket am mai luat un bax mic de 24 de New Baby, tot nr. 2 (1 nu aveau).

Eu maine la 10 tre sa ma prezint la maternitate, sa incepem procedurile de internare (habar n-am ce inseamna asta...). Va tin la curent, dupa ce discut cu dra. dr.

Green_Eyes
26.06.2009, 23:12:59
Nu te panica, dra. dr. e EXTREM de finutza la controalele pe masa!!!!! Eu una n-am simtit mai nimic :)

Pana la urma, am fost azi la control, desi aveam programare pe luni.. insa dna cu programarile m-a programat si azi si luni - in mod miraculos - si astazi m-a sunat daca nu vin:DAm zis sa merg azi daca tot eram nelinistita..insa am iesit si mai nelamurita de acolo..am prins-o inttr-o zi mai proasta, era f.obosita si a fost mai putin comunicativa ca altadata si parca un pic mai grabita.. controlul pe masa a durat 5 secunde(probabil ca atat trebuie sa dureze:-\) ..nu m-a durut, a fost poate putin incomod..colul e lung, gros si inchis..
Ecografia a durat si ea mai putin ca de obicei.. i-a facut cateva masuratori, bebe e dezvoltat conform varstei, chiar mai mare cu 2 zile ..are in jur de 2800gr, ceea ce mi se pare perfect, avand in vedere ca vreau sa nasc natural. Placenta are gradul I-II de maturatie..
M-am cam speriat ca e prima data cand imi zice ca are circulara dubla de cordon..:(
Mi s-a parut ciudat ca nu mi-a luat lama, nimic..8-| I-am spus si nelinistea mea ca mi se pare ca misca cam putin si mi-a spus sa fac comparatie cu restul sarcinii si nu cu alte persoane.. adevarul e ca, daca stau sa ma gandesc, a fost tot timpul destul de linistit si finut in miscari..asa ca nu mai stiu nici eu ce sa cred, ce sa zic..
Cam asta a fost mult prea asteptatul control..de acum peste doua saptamani..tot la cabinet (de fapt, nu mi-a zis unde - am intrebat eu si mi-a zis ca oriunde doresc).. cred ca am sa vad maternitatea cand nasc/:):(

Green_Eyes
26.06.2009, 23:15:23
Bine ai venit, Razvanel! :x Sa fii sanatos si mancacios!
Felicitari, Anca!:gen_17: Recuperare usoara!

geany_m
27.06.2009, 00:15:00
mesaj de la XXXX (Anca):

BINE AI VENIT, RAZVANEL!! <:-P<:-P<:-P
Recuperare rapida, Anca! :gen_17:

chrysthyana
27.06.2009, 00:17:21
cam putine miresici cu noi burtici avem in iasi!fetelor chiar raman singurica in breasla?:( eu am fost astazi la doc si mi_a dat sa fac examenul de urina ca sa se confirme sarcina oficial iar marti mi_am programat prima vizita la ginecolog!off de ar fi ok!va pup fetelor si va tin pumnii la gravidutzele ce vor naste in curand!:*

AnaM
27.06.2009, 09:38:03
Pana la urma, am fost azi la control, desi aveam programare pe luni.. insa dna cu programarile m-a programat si azi si luni - in mod miraculos - si astazi m-a sunat daca nu vin:DAm zis sa merg azi daca tot eram nelinistita..insa am iesit si mai nelamurita de acolo..am prins-o inttr-o zi mai proasta, era f.obosita si a fost mai putin comunicativa ca altadata si parca un pic mai grabita.. controlul pe masa a durat 5 secunde(probabil ca atat trebuie sa dureze:-\) ..nu m-a durut, a fost poate putin incomod..colul e lung, gros si inchis..
Ecografia a durat si ea mai putin ca de obicei.. i-a facut cateva masuratori, bebe e dezvoltat conform varstei, chiar mai mare cu 2 zile ..are in jur de 2800gr, ceea ce mi se pare perfect, avand in vedere ca vreau sa nasc natural. Placenta are gradul I-II de maturatie..
M-am cam speriat ca e prima data cand imi zice ca are circulara dubla de cordon..:(
Mi s-a parut ciudat ca nu mi-a luat lama, nimic..8-| I-am spus si nelinistea mea ca mi se pare ca misca cam putin si mi-a spus sa fac comparatie cu restul sarcinii si nu cu alte persoane.. adevarul e ca, daca stau sa ma gandesc, a fost tot timpul destul de linistit si finut in miscari..asa ca nu mai stiu nici eu ce sa cred, ce sa zic..
Cam asta a fost mult prea asteptatul control..de acum peste doua saptamani..tot la cabinet (de fapt, nu mi-a zis unde - am intrebat eu si mi-a zis ca oriunde doresc).. cred ca am sa vad maternitatea cand nasc/:):(

Ecografiile din ultima luna dureaza maxim 5 minute, iar controlul pe masafix 5 secunde :)
Iar cu circulara dubla... incearca sa nu te sperii, si sotul meu a avut si s-a nascut natural.
Eu ma pregatesc sa plec la maternitate :-SS

alibd
27.06.2009, 09:42:40
cam putine miresici cu noi burtici avem in iasi!fetelor chiar raman singurica in breasla?:( eu am fost astazi la doc si mi_a dat sa fac examenul de urina ca sa se confirme sarcina oficial iar marti mi_am programat prima vizita la ginecolog!off de ar fi ok!va pup fetelor si va tin pumnii la gravidutzele ce vor naste in curand!:*

Felicitari pentru bebe! Sa inteleg ca abia ai aflat..

alibd
27.06.2009, 09:43:17
Ecografiile din ultima luna dureaza maxim 5 minute, iar controlul pe masafix 5 secunde :)
Iar cu circulara dubla... incearca sa nu te sperii, si sotul meu a avut si s-a nascut natural.

Multa bafta, Ana! Sa vii cu vesti bune! :*

alinutza20
27.06.2009, 09:45:12
ana... te rog sa ne spui si noiua cand vii de la maternitate ce ai facut:)

eu am avut dureri de spate toata noaptea... inca mai am dar nu asa de tare... si burta foarte tare... cred k pana la urma in cursul zilei de astazi am sa sun doctorita sa-i spun...

alibd
27.06.2009, 09:47:30

eu am avut dureri de spate toata noaptea... inca mai am dar nu asa de tare... si burta foarte tare... cred k pana la urma in cursul zilei de astazi am sa sun doctorita sa-i spun...

Se apropie momentul! <:-P

Green_Eyes
27.06.2009, 09:50:01

Bafta!!!:*:*:*
De-abia astept sa il vad pe Tudor!!!!:rocking::rockon:

Pe de o parte, parca imi pare rau ca nu am vorbit din timp sa fac si eu cezariana sa scap de stresul asteptarii:D

Butterfly87
27.06.2009, 10:04:17
mesaj de la XXXX (Anca):

sa cresti mare si frumos si multa sanatate mamicii.. o asteptam cu vesti printre noi!!<:-P <:-P

Butterfly87
27.06.2009, 10:06:19
felicitari..si sarcina usoara!!!\:D/

Butterfly87
27.06.2009, 10:07:20
Multa bafta..si sa decurga totul fff bine..te asteptam cu Tudorel..... si pe tine recuperare usoara!!!

Anmari
27.06.2009, 10:44:40

Multa bafta Ana ... sa aduci acasa un baietel grasunel si sanatos ... iti tin pumnii .. sa ne tii la curent cum decurg lucrurile ;)

Anmari
27.06.2009, 10:46:44
Bafta!!!:*:*:*
De-abia astept sa il vad pe Tudor!!!!:rocking::rockon:

Pe de o parte, parca imi pare rau ca nu am vorbit din timp sa fac si eu cezariana sa scap de stresul asteptarii:D

Am fost si eu azi la control ... abia am ajuns acasa .. dar mie nu mi-a facut ecografie asa ca nu stiu cat are bebelina mea :(( ... sper sa aiba si ea 2800 ca al tau ;) ... doar mi-a luat lama ptr streptococi de grupa B si mi-a verificat colul care e inchis .... m-a chemat peste 2 saptamani si cred ca atunci ma si programeaza ptr cezariana :-? sper :D

gabriela_rgh
27.06.2009, 11:10:47
mesaj de la XXXX (Anca):

Mi*au dat lacrimile! Bine ai venit Razvanel!=D>
Refacere usoara mamicii!

Galerie pt Monicutza si Tudor!<:-P <:-P <:-P <:-P
Ana Nastere usoara si numai bine!:* :* :*
Vad ca si Monicutza da semne semne........;)) ;))

gabriela_rgh
27.06.2009, 11:12:43

Felicitari si o sarcina usoara cu bebic sanatos!:* :* :*
Venim si noi din urma fii fara grija!:"> :"> Prindem noi barza aia.......>:/

AnaM
27.06.2009, 11:28:42
Am venit de la maternitate. Nu se stie daca ma interneaza maine, cert e ca maine la 12 tre sa fiu acolo, la control, dar de operat nu cred ca ma mai opereaza maine, ci poimaine, pentru ca este foarte foarte aglomerat :(

Oricum, a zis sa-mi iau bagajelul la mine, poate raman de maine in spital...
Nu stiu, o sa vedem...
:-<

Am facut formularele de internare, am avut nevoie de bilet de trimitere de la medicul de familie, biletul de internare de la doctorita, adeverinta de salariat si buletinul (care mi-a fost restituit).
Nu stiu daca si la nasterile naturale trebuie musai toate actele astea, dar bine ca le-am avut la mine.

Am dormit foarte prost aseara, extrem de prost, azi m-am trezit dimineata, am facut baie, m-am epilat, m-am pregatit, dar degeaba, si acum sunt franta de oboseala, ma consum psihic, vad, de emotii...

gabriela_rgh
27.06.2009, 11:36:40
Am venit de la maternitate. Nu se stie daca ma interneaza maine, cert e ca maine la 12 tre sa fiu acolo, la control, dar de operat nu cred ca ma mai opereaza maine, ci poimaine, pentru ca este foarte foarte aglomerat :(

Nu stiu, o sa vedem...

Am facut formularele de internare, am avut nevoie de bilet de trimitere de la medicul de familie, biletul de internare de la doctorita, adeverinta de salariat si buletinul (care mi-a fost restituit).
Nu stiu daca si la nasterile naturale trebuie musai toate actele astea, dar bine ca le-am avut la mine.

Am dormit foarte prost aseara, extrem de prost, azi m-am trezit dimineata, am facut baie, m-am epilat, m-am pregatit, dar degeaba, si acum sunt franta de oboseala, ma consum psihic, vad, de emotii...

Ana multa putere ca mai ai putin!
Oricum daca nu te opereaza mai bine e la tina acasa decat in aglomeratia din spital!
Pupici lui Tudorel!

Green_Eyes
27.06.2009, 11:38:52
Am fost si eu azi la control ... abia am ajuns acasa .. dar mie nu mi-a facut ecografie asa ca nu stiu cat are bebelina mea :(( ... sper sa aiba si ea 2800 ca al tau ;) ... doar mi-a luat lama ptr streptococi de grupa B si mi-a verificat colul care e inchis .... m-a chemat peste 2 saptamani si cred ca atunci ma si programeaza ptr cezariana :-? sper :D

Of, numai mie nu mi-a luat lama si nu inteleg de ce:((8-|

Ana, curaj!:grouphug: O sa fie bine.. imi inchipui ca e greu, dar mai e putin, putin!>:D<
PS. Da, si la nasterile naturale trebuie aceleasi acte, asa mi-a zis ieri asistenta drei dr.

alinutza20
27.06.2009, 11:48:01

Nu stiu, o sa vedem...

offfffffff greu e cu asteptarea asta...:(
si eu vreau sa sun astazi doctorita k nu ma simt deloc bine... dar dak e atat de aglomerat parca vad k-mi zice sa mai stau...
eu bilet de trimitere de la dr de familie nu am:(... dar ma gandesc k poate se poate sa-l aduca sotul cat timp stau eu internata in spital... zic si eu...

Juliette
27.06.2009, 12:49:35
Anaaaa, sa vina bebe Tudor fara probleme si sa te umple de fericire!!!! Abia atsept pozici cu scumpetea grasunica!!!!
Mult curaj!!!!
Imi dau lacrimile cand ma gandesc ca acusica iti tii minunea in brate. Si bebele meu face fluturasi in burtica. ;))
>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
Al meu de ce nu face ? Sau sunt eu o mami mai nesi... :-s :*:*:*

Juliette
27.06.2009, 12:56:47
mesaj de la XXXX (Anca):

Felicitari ! Sa creasca mare Razvanel si mami sa-si revina repede ! <:-P <:-P <:-P
Next : Tudor. :D Monicutza se lasa asteptata de 2 cavaleri ? ;;) :*:*:*

Green_Eyes
27.06.2009, 12:59:36

Eu l-am simtit clar pe la 20 de saptamani, deci stai linistita:*

Juliette
27.06.2009, 12:59:43
Nastere usoara, Ana ! :* :* :* Asteptam vesti si pozici cu Tudor ! :x

chrysthyana
27.06.2009, 13:00:33
Felicitari pentru bebe! Sa inteleg ca abia ai aflat..
da de curand;)) !tu nimic nimic...?la mine se pregateste sa vina o furtuna!imi plac asa mult furtunile!fetelor cand va citesc mesajele imi vine sa inchid calculatorul si sa fug cat ma tin calcaile ca vad ca sarcina asta e numai stres:)) :)) am fost si eu azi si mi_am facut testul de urina!marti ma vad cu doctorul ginecolog si sa vedem ce e de facut!dar cred ca stiu deja raspunsul...rabdare rabdare rabdare:-w

chrysthyana
27.06.2009, 13:01:51
Felicitari si o sarcina usoara cu bebic sanatos!:* :* :*
Venim si noi din urma fii fara grija!:"> :"> Prindem noi barza aia.......>:/

sa dea DOMNUL gabri si te astept poate poate n_oi mai fi asa de singura pe aici...

Juliette
27.06.2009, 13:03:59
Eu l-am simtit clar pe la 20 de saptamani, deci stai linistita:*
#:-S Adica o sa avem bebei cuminti, nu ? :D :* :* :*

chrysthyana
27.06.2009, 13:05:08

Nu stiu, o sa vedem...

ce mi_e ciuda pe barbatii astia ca nu sufera si ei pt copil!pana la urma tot noi suntem mai tari...barbata miu lesina numai cat vede acul de la seringa...o face el pe a macho dar...cunoastem noi...
hai anuca imbarbateaza_te ca nu mai ai mult!:* :*

chrysthyana
27.06.2009, 13:06:10

juliette cum e in luna a patra?mai ai greturi?

Juliette
27.06.2009, 13:13:11
juliette cum e in luna a patra?mai ai greturi?
Greturile s-au cam terminat dupa 12 sapt. :) Burtica se vede mai bine, e mai conturata. Cred ca trimestrul II e mai linistit si mai frumos decat celelalte. Din pacate, incep sa fac vergeturi pe sani, ceea ce imi displace maxim, din fericire n-am pus pana acum decat 1 kg. :D Cam aste e la mine.
Sarcina usoara iti doresc si tie ! De ce ziceai ca ai dat proba de urina pt a vedea daca esti insarcinata ? Un beta hcg nu era mai concludent ? Test de sarcina de la farmacie ai facut ? >:D< :*

Anmari
27.06.2009, 13:13:19

Nu stiu, o sa vedem...

Ana curaj ... mai ai putin. Stiu ca asteptarea e cea mai crunta, dar gandul la Tudor in bratele tale sigur o sa-ti mai dea puterea si forta sa treci cu bine peste tot.

PS: Bilet de la medicul de familie? Ce fel de bilet? De internare, de trimitere la maternitate?

Green_Eyes
27.06.2009, 13:28:32

Eu asa banuiesc sau sper, dupa cum s-a comportat toata sarcina..:D
Oricum, se zice ca in majoritatea cazurilor, copilul se simte dupa 4 luni jumatate, asa ca ai timp. Eu, ca Stan Patitul ce sunt, te sfatuiesc sa nu te ingrijorezi:*
Cand vedem si noi burtica?;;)

Green_Eyes
27.06.2009, 13:30:03
Ana curaj ... mai ai putin. Stiu ca asteptarea e cea mai crunta, dar gandul la Tudor in bratele tale sigur o sa-ti mai dea puterea si forta sa treci cu bine peste tot.

PS: Bilet de la medicul de familie? Ce fel de bilet? De internare, de trimitere la maternitate?

Bilet de trimitere de la medicul de familie, cel de la medicul ginecolog este de internare.Oricum, stie medicul de familie despre ce e vorba.

Anmari
27.06.2009, 13:33:44
Bilet de trimitere de la medicul de familie, cel de la medicul ginecolog este de internare.Oricum, stie medicul de familie despre ce e vorba.

tocmai de asta am intrebat, pentru ca ea nu stie :D ... spune ca nu a auzit de asa ceva de trimitere din partea ei ... si vreau sa fiu exacta cand ma duc sa-i cer :D

Green_Eyes
27.06.2009, 13:39:19
tocmai de asta am intrebat, pentru ca ea nu stie :D ... spune ca nu a auzit de asa ceva de trimitere din partea ei ... si vreau sa fiu exacta cand ma duc sa-i cer :D

Pfuu, that's strange:DOricum, e vorba despre bilet de trimitere.

Anmari
27.06.2009, 13:51:29
Pfuu, that's strange:DOricum, e vorba despre bilet de trimitere.

merci de raspuns ;-)

Juliette
27.06.2009, 14:02:16
Eu asa banuiesc sau sper, dupa cum s-a comportat toata sarcina..:D
Oricum, se zice ca in majoritatea cazurilor, copilul se simte dupa 4 luni jumatate, asa ca ai timp. Eu, ca Stan Patitul ce sunt, te sfatuiesc sa nu te ingrijorezi:*
Cand vedem si noi burtica?;;)

Noi aseara chiar ne faceam planuri cu cumatrii si inca niste prieteni sa mergem anul viitor toti cu bebeii in vacanta, undeva la all inclusive. Suntem 4 burtoase (mai mici sau mai mari) plus o tipa care a nascut deja, deci am fi cam 5 perechi cu bebei intre 6 luni si un an jumate. :D Asa ca sper sa fie cuminti toti, sa putem pleca. :D
Daca zici tu, mai stau cuminte vreo 4-5 sapt. :D
Of, burtica o vedeti dupa ce-mi recuperez aparatul, asa-mi trebuie daca dau din casa... :* :* :*

Milagros
27.06.2009, 15:26:35
mesaj de la XXXX (Anca):

Bun venit!!!!! Sa cresti mare si frumos si sa nu o superi pe mami!!!!

Mami, refacere usoara!!!!

alibd
27.06.2009, 15:27:09

Nu stiu, o sa vedem...

offf, hai ca mult a fost, putin a mai ramas! :*

Milagros
27.06.2009, 15:28:03
Anaaaaaa, tin pumnii sa fie bine!!!! >:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

alibd
27.06.2009, 15:29:37
da de curand;)) !tu nimic nimic...?la mine se pregateste sa vina o furtuna!imi plac asa mult furtunile!fetelor cand va citesc mesajele imi vine sa inchid calculatorul si sa fug cat ma tin calcaile ca vad ca sarcina asta e numai stres:)) :)) am fost si eu azi si mi_am facut testul de urina!marti ma vad cu doctorul ginecolog si sa vedem ce e de facut!dar cred ca stiu deja raspunsul...rabdare rabdare rabdare:-w

Da, la mine inca nimic! Odata si odata...:-w

Andrusca
27.06.2009, 17:08:19
mesaj de la XXXX (Anca):

Bun venit Razvan! Felicitari mamico!
:* <:-P

alinutza20
27.06.2009, 17:11:12
stiti cumva... oare dak sun la cuza imi zice cineva cand e un medic de garda?:)

Green_Eyes
27.06.2009, 17:15:12
stiti cumva... oare dak sun la cuza imi zice cineva cand e un medic de garda?:)

Poti sa incerci si ne spui si noua:D

biutzaxx
27.06.2009, 17:33:06
felicitari si sarcina usoara in continuare!!

Green Eyes, bine ca bebe e bine dezvoltat, e perfect pt o nastere normala si stai linistita pana la termen.

Azi am inceput cursurile Lamaze, sunt intr-adevar bine venite si chiar imi place ff mult ce se discuta. Azi ne-a aratat traseul bebelui, cum incearca el sa treaca prin bazin, cum testeaza diferite pozitii ca sa poata trece(e clar ca sunt tare destepti de gasesc solutia optima, ca, bazinul nu e tocmai la dimensiunile capului bebelui, si de aceea el trebuie sa gaseasca pozitia optima de iesire) apoi ne-a invatat cele 3 etape de cand incep contractiile si pana iese placenta, cum sa respiram in cele 3 etape, ce pozitii sa incercam si cum sa ne maseze sotiorii nostrii. Doamnna e tare tare draguta si ne-a zis sa o sunam cand avem orice nelamurire si cand incepem travaliul ca ea sa ne ajute cu sfaturile, sa ne aminteasca ce avem de facut in cazul in care noi nu mai gandim limpede..

biutzaxx
27.06.2009, 17:35:08

ai pe cine anunta in caz de nasti??

am emotii pt tine, eu zic ca azi maine nasti dim mom ce te doare spatele asa tare<:-P

biutzaxx
27.06.2009, 17:40:02

Nu stiu, o sa vedem...

Oof Ana, stiu ca e epuizant dar na, mai bucura-te de momentul amanat, ca Tudorel e la tine in burtica si incearca sa te relaxezi ca nu faci bine ca te stresezi. Pune sotu sa te maseze, pune muzica clasica si relaxeaza-te. Incearca sa-ti faci mofturile ca apoi nu mai poti papa mai nimic vreo 2 zile si numa la mancare ai sa te gandesti ;))
Poate in noaptea asta se intampla minunea si maine il ai pe Tudorel in brate, daca nu poimaine asa ca , nu mai e mult. va pup !!

alibd
27.06.2009, 17:40:55

Green Eyes, bine ca bebe e bine dezvoltat, e perfect pt o nastere normala si stai linistita pana la termen.

Azi am inceput cursurile Lamaze, sunt intr-adevar bine venite si chiar imi place ff mult ce se discuta. Azi ne-a aratat traseul bebelui, cum incearca el sa treaca prin bazin, cum testeaza diferite pozitii ca sa poata trece(e clar ca sunt tare destepti de gasesc solutia optima, ca, bazinul nu e tocmai la dimensiunile capului bebelui, si de aceea el trebuie sa gaseasca pozitia optima de iesire) apoi ne-a invatat cele 3 etape de cand incep contractiile si pana iese placenta, cum sa respiram in cele 3 etape, ce pozitii sa incercam si cum sa ne maseze sotiorii nostrii. Doamnna e tare tare draguta si ne-a zis sa o sunam cand avem orice nelamurire si cand incepem travaliul ca ea sa ne ajute cu sfaturile, sa ne aminteasca ce avem de facut in cazul in care noi nu mai gandim limpede..

Ce super!!!!! 8-}

biutzaxx
27.06.2009, 17:41:29
offfffffff greu e cu asteptarea asta...:(
si eu vreau sa sun astazi doctorita k nu ma simt deloc bine... dar dak e atat de aglomerat parca vad k-mi zice sa mai stau...
eu bilet de trimitere de la dr de familie nu am:(... dar ma gandesc k poate se poate sa-l aduca sotul cat timp stau eu internata in spital... zic si eu...

suna dr de familie luni sa iti faca biletul, si se duce sotul dupa el. Nu are sens sa mai treci tu pe la ea..

alinutza20
27.06.2009, 17:42:03
ai pe cine anunta in caz de nasti??

am emotii pt tine, eu zic ca azi maine nasti dim mom ce te doare spatele asa tare<:-Ppoti stiu nr lu alexa_bubu dar ea nu e in is in week-end...:) dak nu te deranjeaza sa fii deranjata poti sa-mi dai pm cu nr tau:D :)

alinutza20
27.06.2009, 17:45:51
suna dr de familie luni sa iti faca biletul, si se duce sotul dupa el. Nu are sens sa mai treci tu pe la ea..

asa m-am gandit si eu... k doar n-or muri o zi... care se duc de urgenta numa la hartii nu le sta capul cred...

biutzaxx
27.06.2009, 17:47:58
Pentru mine sarcina e o placere, ma mandresc cu burtica mea si deja ma gandesc la bebe 2, sper sa fie la fel de usoara sarcina si atunci.
Chiar daca sunt mici neplaceri, e f frumos sa fii gravida, ca neplaceri ai si cand nu esti gravida ...
Sarcina usoara iti doresc si sa stii ca aceasta e o perioada tare frumoasa in care acumulezi f multe informatii de care nici nu banuiai ca sunt si in tot timpul acesta, cu tine creste si un mic pui de-al vostru. O sa va bucurati de fiecare ecografie, o sa va bucurati de fiecare miscare care o simti in burtica, ai sa te uiti in fiecare zi in oglinda si o sa ti se para ca parca a mai crescut putin burtica , o sa te bucuri de fiecare lucrusor mic cumparat pt bebe si mai ales ai sa te bucuri de atentia celor din jur;-)

biutzaxx
27.06.2009, 17:56:41
asa m-am gandit si eu... k doar n-or muri o zi... care se duc de urgenta numa la hartii nu le sta capul cred...
ti-am trimis PM, dar rog sa mai trimita o miresica un PM Alinutzei cu numarul ei ca eu luni sunt in masina, pe drum spre mare. Cand ajung la hotel am net, dar na, stirile acestea trebuie sa fie "la cald"

alinutza20
27.06.2009, 17:59:32
ti-am trimis PM, dar rog sa mai trimita o miresica un PM Alinutzei cu numarul ei ca eu luni sunt in masina, pe drum spre mare. Cand ajung la hotel am net, dar na, stirile acestea trebuie sa fie "la cald"

ooo pai e super k la hotel ai net:D deci n-o sa ramai in urma cu informatiile:)

Green_Eyes
27.06.2009, 18:00:11

Azi am inceput cursurile Lamaze..

>:D<>:D<

Suna tare bine cursurile astea, cu siguranta o sa te simti mai pregatita si poate mai linistita. Si eu as fi vrut sa le fac, dar banii astia parca nu ajung niciodata#-o

biutzaxx
27.06.2009, 18:03:48
>:D<>:D<

Suna tare bine cursurile astea, cu siguranta o sa te simti mai pregatita si poate mai linistita. Si eu as fi vrut sa le fac, dar banii astia parca nu ajung niciodata#-o

oricum mai ai timp sa te documentezi pe net ceea ce crezi tu ca nu stapanesti ceva. Incearca sa vezi poztiile recomandate din timpul travaliului , si respiratia. E f importanta ca bebe trebuie sa se oxigeneze.:*

AnaM
27.06.2009, 18:09:18

E cu capul madam dr.a ta :D Sunt formulare speciale pe care le are orice medic de familie. Uite AICI (http://www.cnas.ro/pdf/Ordin384.413-03.2009bilettrimitere.pdf), in documentul asta pdf, pagina 3 e modelul. Biletul asta de trimitere/internare e dintra-ala ca la medicamente compensate (e in 3 exemplare, alb, roz si verde si de aceeasi dimensiune). Tie tre sa-ti dea albul si rozul, si le lasi pe amandoua la maternitate.

Multumesc, fetelor, de incurajari! Sper sa fie bine, pana la urma! Acum sunt in patut, ma odihnesc, am papat niste spaghetti bolognese (ma rasfata sotul :love: ), ca am trebaluit azi, m-am enervat si am fost si m-am aranjat la par, m-am pensat, mi-am spalat masina. Ce bine-i in pat...

Green_Eyes
27.06.2009, 18:10:43
oricum mai ai timp sa te documentezi pe net ceea ce crezi tu ca nu stapanesti ceva. Incearca sa vezi poztiile recomandate din timpul travaliului , si respiratia. E f importanta ca bebe trebuie sa se oxigeneze.:*

Sincer, nu cred ca exista ceva ce stapanesc, iar in momentele alea cred ca ne pierdem oricum. E bine insa sa stii cat de cat despre ce e vorba.
Va doresc o seara placuta, noi iesim la o plimbare la olari;))

LE. Ana, nastere usoara inca o data!Doamne ajuta!
(Poti sa ma anunti si pe mine cand nasti daca mai ai numarul :*)

Anmari
27.06.2009, 18:30:08
E cu capul madam dr.a ta :D Sunt formulare speciale pe care le are orice medic de familie. Uite AICI (http://www.cnas.ro/pdf/Ordin384.413-03.2009bilettrimitere.pdf), in documentul asta pdf, pagina 3 e modelul. Biletul asta de trimitere/internare e dintra-ala ca la medicamente compensate (e in 3 exemplare, alb, roz si verde si de aceeasi dimensiune). Tie tre sa-ti dea albul si rozul, si le lasi pe amandoua la maternitate.

Multumesc, fetelor, de incurajari! Sper sa fie bine, pana la urma! Acum sunt in patut, ma odihnesc, am papat niste spaghetti bolognese (ma rasfata sotul :love: ), ca am trebaluit azi, m-am enervat si am fost si m-am aranjat la par, m-am pensat, mi-am spalat masina. Ce bine-i in pat...

Multumesc Ana ptr informatie. O sa merg luni la ea sa ii spun de trimitere :D , n-as vrea sa fuga atunci sotul innebunit si sa nu stie nici ce sa ceara :D

Anmari
27.06.2009, 18:32:11
poti stiu nr lu alexa_bubu dar ea nu e in is in week-end...:) dak nu te deranjeaza sa fii deranjata poti sa-mi dai pm cu nr tau:D :)

Poti sa ma deranjezi si pe mine ;) asa ca am sa-ti trimit PM cu nr meu si dai de stire cum nasti ;)

Butterfly87
27.06.2009, 18:48:32

Nu stiu, o sa vedem...

multa putere.. acum ca mai ai asa de putin...

alinutza20
27.06.2009, 19:15:49
sper sa trec peste noaptea asta pentru ca, cred k maine e doctorita mea de garda... si tare cred k dak se intampla peste noapte nu vine...:(:( offfff

gazutza e tare agitata... o fi de la caldura...

gabriela_rgh
27.06.2009, 19:37:21
sper sa trec peste noaptea asta pentru ca, cred k maine e doctorita mea de garda... si tare cred k dak se intampla peste noapte nu vine...:(:( offfff

gazutza e tare agitata... o fi de la caldura...

Multa putere iti doresc Alinutza!
Poate gaza va fi cuminte si va veni maine cumintica:)!
Pai de ce sa nu vina doctorita daca e sa nasti noaptea?Cei de la materntate nu ar tb sa o anunte?
Hai ca mai e un pic si o tii in brate! Hai Monicutza!!!!!!!!!!!!!!!!!<:-P <:-P

alinutza20
27.06.2009, 19:43:27
Multa putere iti doresc Alinutza!
Poate gaza va fi cuminte si va veni maine cumintica:)!
Pai de ce sa nu vina doctorita daca e sa nasti noaptea?Cei de la materntate nu ar tb sa o anunte?
Hai ca mai e un pic si o tii in brate! Hai Monicutza!!!!!!!!!!!!!!!!!<:-P <:-P

multumesc frumos pentru incurajari:):*:* eu sunt o fire foarte puternica pentru ca am trecut prin multe dar se pare ca emotiile ma doboara si pe mine... trebuie sa fie bine:)
:*:*:*:*:*

gabriela_rgh
27.06.2009, 19:44:51
multumesc frumos pentru incurajari:):*:* eu sunt o fire foarte puternica pentru ca am trecut prin multe dar se pare ca emotiile ma doboara si pe mine... trebuie sa fie bine:)
Pai sunt emotii noi, e normal!
Va fi bine ai sa vezi!:* :* :* :* :*

Anmari
27.06.2009, 19:56:56

emotii are toate lumea ;-) ... asa ca alinutza sigur totul va fi bine ... mai e un pic si-ti vezi gaza 8-} ...ce poate fi mai frumoas ca acest lucru .. curaj ..

monique18virgo
27.06.2009, 21:35:09
>:D< ce faceti? ati fost asa vorbarete;)) .Anca felicitari pt flacau si refacere grabnica:*

biutzaxx
28.06.2009, 01:06:26
oare azi vine Monicutza sau Tudorel? oricum Razvanel ii asteapta pe amandoi ;))
Ana, sa-ti dau si eu nr meu si daca poti sa imi dai de stire ca ai nascut?

puup curajoasele!!!>:D<>:D<

AnaM
28.06.2009, 08:52:32
Multumesc Ana ptr informatie. O sa merg luni la ea sa ii spun de trimitere :D , n-as vrea sa fuga atunci sotul innebunit si sa nu stie nici ce sa ceara :D

Cu placere!
P.S. Vezi ca poate sa-ti dea cu valabilitate pe o luna intreaga. Eu am avut pt toata luna iunie valabil biletul.

Simo, am nr. tau, bine ca mi-ai adus aminte :))
Biu, poti sa-mi trimiti pm.

Va pup si va multumesc inca o data de incurajari. :* La 12 ma duc la control. I'll keep you updated!

alinutza20
28.06.2009, 08:57:14
neata fetele:(
sunt foarte foarte trista... tocmai am vb cu dr ptr k persista durerile mele de spate... ma internez astazi... da doctorita nu-mi vine ... exact cum ma asteptam... mi-e f frica... plus k mi-a zis k dak nu e nevoie de cezariana n-o sa-mi faca:)):))... nu stiu ce ma fac... is daramata... nu-s pregatita de o nastere naturala...

alinutza20
28.06.2009, 08:58:31
tocmai m-a sunat dr inapoi... dr ciupilan ma asteapta la spital... cu D-zeu inainte de-acu :(
dunt fffffffff trista si f dezamagita :(
sper sa fie bine...:(

Anmari
28.06.2009, 09:05:09
tocmai m-a sunat dr inapoi... dr ciupilan ma asteapta la spital... cu D-zeu inainte de-acu :(

Alina mult curaj o sa fie bine ai sa vezi .... Monica abia asteapta sa-si vada mamica cea frumoasa .... bafta multa la spital ;)

Anmari
28.06.2009, 09:06:06
Cu placere!
P.S. Vezi ca poate sa-ti dea cu valabilitate pe o luna intreaga. Eu am avut pt toata luna iunie valabil biletul.

Va pup si va multumesc inca o data de incurajari. :* La 12 ma duc la control. I'll keep you updated!

Multumesc Ana ... multa bafta la spital si sa vina Tudor sanatos acasa si grasunel ;)) ... curaj fetelor mai e un pic ;)

Green_Eyes
28.06.2009, 09:07:05

Curaj!!!! Doamne Doamne are grija!>:D<>:D<

Ana, tinem pumnii! Tudor nu da nici un semn? E tare punctual.;))

AnaM
28.06.2009, 09:10:18

Offff, eu nu inteleg... De ce sa nu vina la spital? Nici maine nu vine? Cum sa te lase sa nasti natural cu placenta praevia? :-s

Multa bafta, Monica, daca ma vezi pe coridoare azi, sa ma tragi de manutza (eu o sa fiu la cabinetul eco de la parter).

Curaj! :*

alinutza20
28.06.2009, 09:24:07
Offff, eu nu inteleg... De ce sa nu vina la spital? Nici maine nu vine? Cum sa te lase sa nasti natural cu placenta praevia? :-s

Multa bafta, Monica, daca ma vezi pe coridoare azi, sa ma tragi de manutza (eu o sa fiu la cabinetul eco de la parter).

Curaj! :*

mi-a motivat k are niste cursuri sau nush ce... oricum nu e o scuza ptr k eu am vb si ieri cu ea... putea sa-mi spuna... sa ma pregatesc sufleteste macar... merg sa nasc cu un dr pe care nu l-am vazut niciodata :((:((

Anmari
28.06.2009, 09:24:29
neata fetele:(
sunt foarte foarte trista... tocmai am vb cu dr ptr k persista durerile mele de spate... ma internez astazi... da doctorita nu-mi vine ... exact cum ma asteptam... mi-e f frica... plus k mi-a zis k dak nu e nevoie de cezariana n-o sa-mi faca:)):))... nu stiu ce ma fac... is daramata... nu-s pregatita de o nastere naturala...

dar tu ce ai discutat cu ea de la inceput? cezariana sau natural?

stefania_a
28.06.2009, 09:49:38

curaj alina...nu te gandi la momentul nasterii, gandeste-te la cel de dupa cand vei tine in brate o mogaldeata scumpa foc>:D<

gabriela_rgh
28.06.2009, 10:14:13
mi-a motivat k are niste cursuri sau nush ce... oricum nu e o scuza ptr k eu am vb si ieri cu ea... putea sa-mi spuna... sa ma pregatesc sufleteste macar... merg sa nasc cu un dr pe care nu l-am vazut niciodata :((:((
Alinutza dna doctor Ciupilan a monitorizat sarcina cumnatei mele.
Cu ea s-a purtat foarte frumos, nu cred ca trebuie sa iti faci griji in privinta asta.Doar ca e foarte urat ca doctorita care te-a monitorizat toata sarcina sa te trimita acum la alt medic.Dna Ciupilan este de garda astazi de asta te-a indrumat la ea.
Curaj ca totul va fi bine!>:D< >:D< >:D<
P.S. Si cumnata mea se va interna astazi........

stefania_a
28.06.2009, 10:20:54
Alinutza dna doctor Ciupilan a monitorizat sarcina cumnatei mele.
Cu ea s-a purtat foarte frumos, nu cred ca trebuie sa iti faci griji in privinta asta.Doar ca e foarte urat ca doctorita care te-a monitorizat toata sarcina sa te trimita acum la alt medic.Dna Ciupilan este de garda astazi de asta te-a indrumat la ea.
Curaj ca totul va fi bine!>:D< >:D< >:D<
P.S. Si cumnata mea se va interna astazi........

multa sanatate si putere cumnatei tale :grouphug:

AnaM
28.06.2009, 10:30:30

Dar eu nu inteleg ceva... tu nasti azi? Adica daca totul e ok, si nu nasti azi, maine ce se intampla? Te transfera la alt doctor sau vine dumneaei?

Si daca nasti azi, iti face cezariana dr. Ciupilan? Sau cum?

Gabi, multa putere cumnatei, suntem alaturi de ea...

gabriela_rgh
28.06.2009, 11:30:51
Multumim mult pentru spirijin fetelor!
Vom trece cu bine si de asta.
Pupici si sanatate multa , caci asta e cel mai important lucru.>:D< >:D<

gabriela_rgh
28.06.2009, 11:46:58
Dar eu nu inteleg ceva... tu nasti azi? Adica daca totul e ok, si nu nasti azi, maine ce se intampla? Te transfera la alt doctor sau vine dumneaei?

Si daca nasti azi, iti face cezariana dr. Ciupilan? Sau cum?

Gabi, multa putere cumnatei, suntem alaturi de ea...

Din cate am inteles din nou au nu stiu ce conferinta medicii......De asta nu sunt in spital#-o #-o #-o !Si pe cumnata au amanat-o la interventie maine pt ca are nevoie de semnatura a 5 medici pt interventie, se va face comisie...si nu sunt medicii de gasit........[-( [-( [-( [-(

monique18virgo
28.06.2009, 11:55:23
multa bafta fetele>:D< .sa aveti parte de nasteri usoare.Alina totul o sa fie bine>:D< .asteptam vesti si poze cu bolfosii;))

chrysthyana
28.06.2009, 13:26:09
:* :*
Pentru mine sarcina e o placere, ma mandresc cu burtica mea si deja ma gandesc la bebe 2, sper sa fie la fel de usoara sarcina si atunci.
Chiar daca sunt mici neplaceri, e f frumos sa fii gravida, ca neplaceri ai si cand nu esti gravida ...
Sarcina usoara iti doresc si sa stii ca aceasta e o perioada tare frumoasa in care acumulezi f multe informatii de care nici nu banuiai ca sunt si in tot timpul acesta, cu tine creste si un mic pui de-al vostru. O sa va bucurati de fiecare ecografie, o sa va bucurati de fiecare miscare care o simti in burtica, ai sa te uiti in fiecare zi in oglinda si o sa ti se para ca parca a mai crescut putin burtica , o sa te bucuri de fiecare lucrusor mic cumparat pt bebe si mai ales ai sa te bucuri de atentia celor din jur;-)
:* :* asa as vrea sa fie si la mine dar stii cum e cand te arzi sufli si_n iaurt!si pana nu am o confirmare ca e o sarcina normala stau ca pe ghimpi si colac peste pupaza ma mai doare si gatul ca am mereu probleme!dar nah poate da DOMNUL si ma linistesc !

chrysthyana
28.06.2009, 13:35:11
Greturile s-au cam terminat dupa 12 sapt. :) Burtica se vede mai bine, e mai conturata. Cred ca trimestrul II e mai linistit si mai frumos decat celelalte. Din pacate, incep sa fac vergeturi pe sani, ceea ce imi displace maxim, din fericire n-am pus pana acum decat 1 kg. :D Cam aste e la mine.
Sarcina usoara iti doresc si tie ! De ce ziceai ca ai dat proba de urina pt a vedea daca esti insarcinata ? Un beta hcg nu era mai concludent ? Test de sarcina de la farmacie ai facut ? >:D< :*nu ,nu ,l_am facut pt ca asa sunt procedurile aici pt a mi se face carnetul de gravida!si dupa , incep sa fac toate analizele specifice sarcinii!abia sunt la inceput!cu testul e un pic ilar pt ca mi_am luat din ala clear blu care e electronic si pastreaza raspunsul doar 24 ore dupa care se stinge si in mom cand l_am facut barbata miu era in delegatie !deci el a scapat momentul!iar eu cand am vazut ca e pozitiv mi_au paralizat mainile ,fetelor!am reactionat exact ca o mata lesinata ...m_am pus pe plans ca nu era barbata miu langa mine=)) =))

fubball
28.06.2009, 14:42:22
Cu placere!

Muuuuuuulta sanatate!!!!!!!!sa ai grija de tine!!!!Si noi suntem cu gandul la tine!!>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<:grouphug::grouphug:

alibd
28.06.2009, 16:03:01
Ana, Alina multa bafta!

fubball
28.06.2009, 16:05:12
Cu placere!

Muuuuuuulta sanatate!!!!!!!!sa ai grija de tine!!!!Si noi suntem cu gandul la tine!!si tie la fela Alina!!!>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<:grouphug::grouphug:

daromena
28.06.2009, 17:46:06
Buna, burtici si mamici! Doresc si eu niste pareri si sfaturi de la voi (daca se poate) Merg la d-ul dr.Scurtu,in ianuarie 2009 am pierdut o sarcina si acum sunt din nou insarcinata in aproape 12 sapt (am un baietel de 2 ani si 7 luni)...pana in prezent sunt multumita de dansul dar nu reusesc sa-l conving sa-mi faca cezariana,la prima nastere am ramas cu ceva "pitici" pe creier :D si nu mai vreau sa trec inca o data prin ce-am trecut...mi-a spus motivele lui cum ca daca am o nastere naturala e mai dificil sa fac o cezariana....refuz acest lucru.Fac tot posibilul pt o cezariana.Asi dori sa stiu daca a mai nascut careva din voi cu dansul si daca i-a facut cezariana fara nicio problema?...nu stiu de ce vrea sa ma convinga sa nasc tot natural?

PS: am o rugaminte la voi,o sa nasc in ianuarie 2010 si asi dori sa stiu cat e o cezariana si pe cine mai trebuie sa "bag in seama"?

Multumesc!!

daromena
28.06.2009, 19:18:55
Buna, burtici si mamici! Doresc si eu niste pareri si sfaturi de la voi (daca se poate) Merg la d-ul dr.Scurtu,in ianuarie 2009 am pierdut o sarcina si acum sunt din nou insarcinata in aproape 12 sapt (am un baietel de 2 ani si 7 luni)...pana in prezent sunt multumita de dansul dar nu reusesc sa-l conving sa-mi faca cezariana,la prima nastere am ramas cu ceva "pitici" pe creier :D si nu mai vreau sa trec inca o data prin ce-am trecut...mi-a spus motivele lui cum ca daca am o nastere naturala e mai dificil sa fac o cezariana....refuz acest lucru.Fac tot posibilul pt o cezariana.Asi dori sa stiu daca a mai nascut careva din voi cu dansul si daca i-a facut cezariana fara nicio problema?...nu stiu de ce vrea sa ma convinga sa nasc tot natural?

PS: am o rugaminte la voi,o sa nasc in ianuarie 2010 si asi dori sa stiu cat e o cezariana si pe cine mai trebuie sa "bag in seama"?

Multumesc!!
http://ticker.7910.org/as1cxMk0g410030MTM4M2R8MTI2ZHx5b3VyIHRleHQ.gif

stefania_a
28.06.2009, 19:24:07

Multumesc!!
http://ticker.7910.org/as1cxMk0g410030MTM4M2R8MTI2ZHx5b3VyIHRleHQ.gif

cu putina rabdare, daca citesti tot topicul o sa gasesti raspuns la toate intrebarile tale...

AnaM
28.06.2009, 19:44:38
Am stat fix 1 minut la maternitate :)
Maine la 8, internarea. Nu se stie ora operatiei, probabil va fi pe seara, pentru ca "depindem de cei dinaintea noastra", dar "maine sigur dansam in familie" :D (au fost cuvintele domnisoarei doctor) <:-P
Saraca, era atat de agitata cand am ajuns acolo, toata lumea tragea de ea... E banoasa meseria, da' nu apuci sa ai viata personala... Si nici somn prea mult...

Mai stiti ceva de Alina? De Anca?

AnaM
28.06.2009, 19:51:31

Multumesc!!

Depinde foarte mult de cat vrei tu sa dai si de cat de pretentios e medicul tau. Dr. Scurtu stiu ca e atent, chiar daca dai si mai putin...

Ca preturi, am mai scris pe aici...
La doctor, mai putin de 6-8 milioane, in ultima vreme, nu am auzit sa se dea. Maxim - cat te tine buzunarul si inima
La anestezist, intre 200 ron si 100 euro.
Mana a doua tot asa, 2-300 ron.
Moasa, cam 50 ron.

biutzaxx
28.06.2009, 20:20:31
Alinutza cred ca e in spital, poate Monicutza deja e in patuc si asteapta ca mami sa isi revina . Pe mine nu m-a anuntat daca a nascut.
Ana, maine mult curaj!! Cred ca nu mai ai rabdare.. dar ciudat ca tudorel nu vrea afara, stie el unde-i cald si bine :-":-"

Gabriela, ce a patit cumnata ta? E bine?? Va pup :-* >:D<

AnaM
28.06.2009, 20:29:20
Ana, maine mult curaj!! Cred ca nu mai ai rabdare.. dar ciudat ca tudorel nu vrea afara, stie el unde-i cald si bine :-":-"

Multumim! :x :*

claudelle
28.06.2009, 21:47:44
Buna seara fetelor !!

Off doamne...ce citesc aici mi se face pielea k de gaina....bafta Ana, Alina sa treaca usor si repede :D si sa va tineti puiutii in brate !!!
Am inteles eu bine? Alina era la dr Cojocaru Camelia? Pe ea o am si eu, dar merg la cab. Medis.......daca e ea....ma pune pe ganduri.....

geany_m
28.06.2009, 22:24:24
Multumim! :x :*
Ana, baftă multă mâine, să ai parte de o naștere cât mai ușoară și Tudor să vină repede pe lume! Să dea Domnul să fie totul ușor, să nu ai emoții prea mari și să ai încredere că va fi bine! >:D<
Îți țin pumnii strânși! Te așteptăm cu vești bune! :*:*

alibd
28.06.2009, 22:40:55
Maine la 8, internarea. Nu se stie ora operatiei, probabil va fi pe seara, pentru ca "depindem de cei dinaintea noastra", dar "maine sigur dansam in familie" :D (au fost cuvintele domnisoarei doctor) <:-P
Saraca, era atat de agitata cand am ajuns acolo, toata lumea tragea de ea... E banoasa meseria, da' nu apuci sa ai viata personala... Si nici somn prea mult...

<:-P <:-P <:-P Era si timpul sa apara! Multa bafta si s amearga totul ca pe roate! >:D<

AnaM
28.06.2009, 23:01:35
Ana, baftă multă mâine, să ai parte de o naștere cât mai ușoară și Tudor să vină repede pe lume! Să dea Domnul să fie totul ușor, să nu ai emoții prea mari și să ai încredere că va fi bine! >:D<
Îți țin pumnii strânși! Te așteptăm cu vești bune! :*:*

Offfff, Geany! >:D< Multumim din suflet, sper sa-ti trimit sms cat mai repede si cu cea mai mare bucurie in suflet, sper sa fie totul bine!
Sa te-auda Dumnezeu! :x

<:-P <:-P <:-P Era si timpul sa apara! Multa bafta si s amearga totul ca pe roate! >:D<

>:D< >:D<
Multumim mult, Alina!!!!! :x Sa fie!!!!!

geany_m
28.06.2009, 23:06:03
Offfff, Geany! >:D< Multumim din suflet, sper sa-ti trimit sms cat mai repede si cu cea mai mare bucurie in suflet, sper sa fie totul bine!
Îți dai seama că mâine stau geană pe telefon :D:D Ce emoții am și eu.....
Curaj, curaj!! <:-P<:-P

gabriela_rgh
28.06.2009, 23:21:50
Alinutza cred ca e in spital, poate Monicutza deja e in patuc si asteapta ca mami sa isi revina . Pe mine nu m-a anuntat daca a nascut.

Gabriela, ce a patit cumnata ta? E bine?? Va pup :-* >:D<
Off nu e bine...Maine la 6 se interneaza si va face intrerupere de sarcina:((!De fapt i se va provoca nasterea, apoi chiuretaj....Groaznic!
Speram sa fie bine!

gabriela_rgh
28.06.2009, 23:22:43

Multumim mult, Alina!!!!! :x Sa fie!!!!!
Ana nastere usoara si sa dea Domnul sa fiti sanatosi si fericiti!>:D< >:D< >:D< >:D<

geany_m
28.06.2009, 23:26:27
Off nu e bine...Maine la 6 se interneaza si va face intrerupere de sarcina:((!De fapt i se va provoca nasterea, apoi chiuretaj....Groaznic!
Speram sa fie bine!
Cât de nedreaptă e uneori viața asta! :sad:
Mă pun în locul ei și mi se rupe inima....îmi pare sincer tare rău..... :((

alexa_bubu
28.06.2009, 23:27:57
Ana, nastere usoara maine si recuperare grabnica!!! sa revii cu vesti bune si abia asteptam sa vedem mandrie de nasuc de Tudor!!!!>:D<
Aliiiiiii, ce faci puiule???????????? A venit Monicuta? sper sa fii ok si sa fi nascut usor si acum sa fii bucuroasa cu ingerasul in brate....va pup pe amandoua!!!!! recuperare grabnica!!!! asteptam vesti si pozici, daca mai are taticu' putere sa faca....>:D< >:D< :*:*:*
Anca, felicitariiiii!!!! sa-ti traiasca minunea si sa fie mancacios si cuminte! recuperare usoara!!!>:D<

gabriela_rgh
28.06.2009, 23:38:15
Cât de nedreaptă e uneori viața asta! :sad:
Mă pun în locul ei și mi se rupe inima....îmi pare sincer tare rău..... :((
Stii cum e viata?i cu bune si cu rele!
Ma bucur enorm pt fetele ce isi tin sau isi vor tine maine bebicii in brate.Pe partea cealalta sunt neagra de suparare ca s-a intamplat ce s-a intamplat cu gemenii...:((!Eu inca sunt socata, dar ma tin tare pentru ei.
Ma rog ca totul sa decurga bine , daca se poate spune asa...si sa o vad sanatoasa acasa.
Sanatate maxima va doresc si bebici sanatosi !>:D< >:D< >:D<

sava_ioana
29.06.2009, 00:06:24
...ma bucur tare mult ca ti-a placut ,ti-am zis ca si mie mi-au fost de mare folos cursurile si de asta le-am recomandat ca sincer nu castig nimic daca le faceti dar chiar is faine...

sava_ioana
29.06.2009, 00:20:38

ana multa bafta si recuperare cat mai usoara...sa stii ca eu am nascut la 9 fara 10 defapt pe la 9 fara 25 mi-a facut anestezia si la ora 12 eu trimiteam mesaje la toata lumea...asistentele vroiau sa-mi faca diazepam ca sa dorm insa eu n-am inchis un ochi toata noaptea iar la 9 dimineata vroiam sa ma dau jos din pat si am incercat,ajutata,de o infirmiera insa...mi-am dat seama ca nu pot sa ma tin pe picioare...dar la 11 incetu cu incetu am ajuns sa ma spal pe fata tot ajutata bineinteles.dar e diferita recuperarea de la persoane la persoane alte doamne au dormit si 24 de ore |-) ...oricum important este sa-ti revii cat mai repede si sa mergi sa-l alaptezi sa nu patesti ca mine ca mi-au zis ca dupa cezariana iti vine laptele foarte greu si am asteptat o zi ca eu imi imaginam ca tre sa curga singuri sanii insa noroc de dr ca m-a verificat si aveam declansata lactatia,sa folositi pompa si nu lasati sanii sa se umple de lapte sa va fereasca Dumnezeu de furia laptelui cum am avut eu:(( :(( :(( nu mai vreau sa-mi aduc aminte

sava_ioana
29.06.2009, 00:23:10
de precizat am nascut la orele 21 nu 9:-p

miKA24
29.06.2009, 08:15:48
Ana, Alina, Anmari, nasteri usoare si refaceri rapide!!!!!! Bebei sanatosi si frumosi!!!!!

Anmari
29.06.2009, 08:18:38
Ana, Alina, Anmari, nasteri usoare si refaceri rapide!!!!!! Bebei sanatosi si frumosi!!!!!

Multumesc, dar eu mai am 2 saptamani pana imi vad bebelina :-SS :-< ..... Ana stiu ca e in spital iar de la Alina inca nici un semn :-? :-SS poate o fi nascut deja ;))

monique18virgo
29.06.2009, 08:36:18
buna dimineata>:D< .de acum ne imputinam pe aici:D .refaceri usoare pt mamici si multa sanatate la bebici:x .Gabi tin pumnii pt cumnatica ta[-o< sa decurga totul bine.

monique18virgo
29.06.2009, 08:40:29
biutzaxx drum bun spre mare>:D< .sa faci poze sa le arati celor care duc dorul marii;-) .

Milagros
29.06.2009, 09:20:33
Nuuu, nicidecum, poate ai un bebe mai cumintel. Mie tare mi-i drag sa ma fluture prin burtica, iar cand nu da nici un semn ma cam ingrijorez - uuuuuf, panicata de mine!!!!!
Juli, ai promis poze cu burticul. [-X

AnaM
29.06.2009, 09:33:51
'Neatza, fetelor, va multumesc din suflet pentru urari, eu m-am internat, deocamdata sunt la et. 2, la gravidutze, am nimerit un loc la rezerva, deocamdata. Raman aici pana ce intru in operatie, care habar nu am cand va fi... Dupa post operator, ma muta la alt etaj.
Totul e ok, am colega de rezerva cu gemenuti in burtica :-) Va mai scriu cand aflu ceva notabil, deocamdata astept... Inca nu m-am intalnit cu dr., sper sa vorbesc cu ea cat mai repede.

Va pup!

auradana
29.06.2009, 09:47:24
'Neatza, fetelor, va multumesc din suflet pentru urari, eu m-am internat, deocamdata sunt la et. 2, la gravidutze, am nimerit un loc la rezerva, deocamdata. Raman aici pana ce intru in operatie, care habar nu am cand va fi... Dupa post operator, ma muta la alt etaj.
Totul e ok, am colega de rezerva cu gemenuti in burtica :-) Va mai scriu cand aflu ceva notabil, deocamdata astept... Inca nu m-am intalnit cu dr., sper sa vorbesc cu ea cat mai repede.

Va pup!

doamne ajuta sa se termine totul cu bine! vad ca moralul iti este bun:) si tb mentinut asa pana il vezi pe cel mic.>:D<

Anmari
29.06.2009, 09:51:45

Va pup!

Ma bucur Ana ca in final te-a internat ;)) ... spune-mi cum sunt asitentele? Ti-au luat sange pentru analize? E curat in spital? Cearsafurile sunt schimbate?

Green_Eyes
29.06.2009, 10:05:58

Va pup!

>:D<>:D<>:D<
Doamne ajuta!

fubball
29.06.2009, 10:18:28

Va pup!
Sa ai grija de tine!!!Noi ne rugam la DD sa fie totul bine!!!!!multa sanatate!!!

geany_m
29.06.2009, 10:39:24

Va pup!
Gândește-te că peste 24 ore o să-ți ții flăcăul în brațe! Ce frumoooss :x:x
Eu fac și aici galerie, să prinzi curaj:D
:rocking::rocking::rocking::rocking:

Butterfly87
29.06.2009, 10:42:19

Va pup!
multa sanatate si sa iasa totul bine!!!

Milagros
29.06.2009, 10:44:14

Va pup!
Anaaaaa, ce tare esti! Tu si Adelin Petrisor de mai transmiteti de pe front. :)) >:D< Te pupicesc si tin pumnii sa iasa bebe Tudor mai repede sa il vada mami si tati.

cgeorgiana1982
29.06.2009, 11:48:59
Anaaaaa, ce tare esti! Tu si Adelin Petrisor de mai transmiteti de pe front. :)) >:D< Te pupicesc si tin pumnii sa iasa bebe Tudor mai repede sa il vada mami si tati.
Ana, nastere usoara si refacere cat mai rapida!!! Noi il asteptam pe Tudor >:D< >:D< >:D< !!!

monique18virgo
29.06.2009, 12:27:03
:gen_05: Ana nastere usoara il asteptam pe Tudor>:D< :rocking: .

de azi am intrat in luna a 8 a<:-P :D

miKA24
29.06.2009, 13:15:55
Nastere usoara, Ana! Ne rugam sa fie totul bine pentru voi!!!
:*>:D< >:D<

Crisss
29.06.2009, 14:50:58
nastere usoara ana!! hai TUDOR:rocking:

AnaM
29.06.2009, 15:58:27
Multumesc, fetelor!!!!! :x
Eu sunt tot la etajul de gravidutze, sunt ceva urgente in salile de operatii, asa ca nu cred ca e sa fie nici azi...
Anmari, spitalul e ok, cearceafurile-s curate, camasile, la fel... Cu asistentele inca n-am avut nici o tangenta, deci nu stiu cum sunt... Nu mi-a luat nimeni sange pt analize, probabil maine dimineatza de-acu'.

Eu stau, mai citesc o revista, mi-a adus sotul de papa, nimic deosebit, in rest.
Rezerva are aer conditionat, la fel si salonul de langa noi. In rest, nu mai este AC pe sector, decat la asistente. Am fost baftoasa!
Sunt curioasa cum sunt si rezervele de la nasteri, ca aici e super ok, tv, AC, chiuveta, frigider... Sunt o caruta de gravidutze, vin si pleaca, vin si pleaca :) Deocamdata n-am auzit nici o nastere, dar colega de rezerva mi-a zis ca noapte se aud saracele fete cum se chinuie.

In rest... nik nou... Tudor e bine, inca la mami in burtica :-)

monique18virgo
29.06.2009, 16:16:49
ana>:D< >:D< multa bafta si ai grija de tine si de Tudor:*

Anmari
29.06.2009, 16:36:17
Eu sunt tot la etajul de gravidutze, sunt ceva urgente in salile de operatii, asa ca nu cred ca e sa fie nici azi...
Anmari, spitalul e ok, cearceafurile-s curate, camasile, la fel... Cu asistentele inca n-am avut nici o tangenta, deci nu stiu cum sunt... Nu mi-a luat nimeni sange pt analize, probabil maine dimineatza de-acu'.

Eu stau, mai citesc o revista, mi-a adus sotul de papa, nimic deosebit, in rest.
Rezerva are aer conditionat, la fel si salonul de langa noi. In rest, nu mai este AC pe sector, decat la asistente. Am fost baftoasa!
Sunt curioasa cum sunt si rezervele de la nasteri, ca aici e super ok, tv, AC, chiuveta, frigider... Sunt o caruta de gravidutze, vin si pleaca, vin si pleaca :) Deocamdata n-am auzit nici o nastere, dar colega de rezerva mi-a zis ca noapte se aud saracele fete cum se chinuie.

Ei ce ma bucur ca esti bine si ca ai nimerit si intr-o rezerva cu AC ... pe vremea asta mori de cald nu alta .. deci tot maine o sa-ti faca si cezariana :-? e bine ca inca Tudor nu da semne ca vrea afara ;)) te lasa pe tine sa decizi cand esti pregatita ;) ... pupici si in curand ai sa-ti vezi dulceata de baiat ... eu mai am pana o vad pe gaza mea :-SS

PS: Am uitat sa te intreb: pe Alinuta ai vazut-o pe acolo? A nascut? ca nu mai stim nimic de ea:D

chrysthyana
29.06.2009, 17:15:21

In rest... nik nou... Tudor e bine, inca la mami in burtica :-)ooooooooooooooooooooffffffff ana nu mai am rabdare !evacueaza_l odata pe brotacelul ala !hai ca nu mai ai mult !iti tin pumnii si sa ai o noapte calma!dar nu iese el...ei lasa!:x :x fortza anaaaaaaaaaaaa!:)>-

Juliette
29.06.2009, 18:15:01
Ana, nastere usoara si refacere si mai usoara !!! Eu nici n-am cuvinte, imi sta sufletul in gat cu gandul la tine, iar tu pari atat de relaxata... :)) Pupam Tudor mic si lenevior ! >:D< >:D< :*:*
Shery, am reintrat in posesia aparatului si fac si pozele alea intr-un final. :"> :*:*
Gabi... acum mi-am adus aminte de cumnata si gemanuti... nu cred ca sunt cuvinte sa va consoleze cu ceva... Imi pare rau, sa-i dea DD multa sanatate si putere sa treaca peste asta ! :((:grouphug:

alexa_bubu
29.06.2009, 18:36:29
nu stie nimeni nimic de Alinuta? pe mess nu mai e de 2 zile si nici nu am nici un semn de la ea, desi are nr meu....:-SS :-? :x
eu l-am ratacit pe al ei, ca i-as trimite un sms....sa aflam macar ca e ok...
Gabi, cumnatica ta e trecut cu bine de operatie?[-o< >:D<

ungrasmic
29.06.2009, 19:01:50

Haide Tudor, haide Tudor!!!! Si eu care credeam ca Tudor e gata la mami in brate....Am fost prin oras azi, de pe la 12 jum, acum am ajuns si abia asteptam sa intru pe miresici sa vad daca ai nascut, cat, ce faci, cum te simti......tot ii ziceam lu Marian, oare o fi nascut Ana?
Te pup si iti tinem pumnii>:D< >:D< >:D<

Miky28
29.06.2009, 19:45:39
[quote=AnaM;2110247]Multumesc, fetelor!!!!! :x

Ana nastere usoara si recuperare rapida !:*

Anmari
29.06.2009, 20:58:34
Si eu i-*m dat nr de tel lui alinuta si n-*m primit nimic dew la ea. Chiar imi pare rau ca nu i-am certurt nr de tel ca o sunam sa vad ce face
.I.I
nu stie nimeni nimic de Alinuta? pe mess nu mai e de 2 zile si nici nu am nici un semn de la ea, desi are nr meu....:-SS :-? :x

ungrasmic
29.06.2009, 21:31:13
Nu v-am zis, azi am fixat data cumatriei, pe 4 oct, mi-am mai luat o grija de pe creieras#:-S

stefania_a
29.06.2009, 21:40:52
Nu v-am zis, azi am fixat data cumatriei, pe 4 oct, mi-am mai luat o grija de pe creieras#:-S

ce haarnici ati fost...:D

stefania_a
29.06.2009, 21:41:51

il botezati in dancu?:D
unde faceti cumatria?

ungrasmic
29.06.2009, 21:48:49
il botezati in dancu?:D
unde faceti cumatria?
Nu, nu in Dancu, ori la Nicolae Domnesc, ori in Tatarasi, si cumatria la Avantage

ungrasmic
29.06.2009, 21:52:19
Ma duc in patutz ca am niste picioare umflate....ma duc sa le urc pe pereti ca nici nu pot merge pe ele de umflate ce-s. Va pup, o seara placuta

alibd
29.06.2009, 21:53:31

:)) O zi importanta si pentru mine.

Felicitari! ;-) :)

stefania_a
29.06.2009, 21:57:15
Nu, nu in Dancu, ori la Nicolae Domnesc, ori in Tatarasi, si cumatria la Avantage

pai e ff bine k ati gasit unde ati vrut voi si mai ales cand ati vrut>:D<

stefania_a
29.06.2009, 21:58:18
:)) O zi importanta si pentru mine.

Felicitari! ;-) :)

de ce? ziua de nastere, ceva de genul asta?:D

alibd
29.06.2009, 22:00:16
de ce? ziua de nastere, ceva de genul asta?:D

Ihi... ;-) :D

Butterfly87
29.06.2009, 22:27:00
felicitari..v-ati luat de o grija.;-)

Milagros
30.06.2009, 09:20:27
Felicitari, sa fie intr-un ceas bun (asa se zice?;)))

Milagros
30.06.2009, 09:20:59

In Tatarasi la Sf Stefan? Ca si noi tot acolo vrem sa il botezam pe bebe. :)

Milagros
30.06.2009, 09:27:37
Ana, nastere usoara si refacere si mai usoara !!! Eu nici n-am cuvinte, imi sta sufletul in gat cu gandul la tine, iar tu pari atat de relaxata... :)) Pupam Tudor mic si lenevior ! >:D< >:D< :*:*
Shery, am reintrat in posesia aparatului si fac si pozele alea intr-un final. :"> :*:*
Gabi... acum mi-am adus aminte de cumnata si gemanuti... nu cred ca sunt cuvinte sa va consoleze cu ceva... Imi pare rau, sa-i dea DD multa sanatate si putere sa treaca peste asta ! :((:grouphug:
Unde unde is pozicile? :*:*:*

Milagros
30.06.2009, 09:28:48
Bey Tudor bey da ce faci? Chair tii asa in suspans un forum intreg? Bataitza! Hai Anaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

monique18virgo
30.06.2009, 09:39:04
buna dimineata<:-P .Ana cum a trecut noaptea in maternitate?
Tudor ce zice, e nerabdator sa o cunoasca pe mami sau nu?:D

gabriela_rgh
30.06.2009, 10:22:09
Buna dimineata!
Cumnatica e inca la spital, mai are nevoie de inca o semnatura a medicilor pt intreruperea de sarcina:(!
E cu moralul destul de bun avand situatia data dar emotiile trec de la o zi la alta.Zilnic ecograf pentru a vedea daca sunt modificari......
Din cate am inteles nu va fi cezariana ci i se va provoca nasterea:((!
Sunt trista tare , dar o sa trecem noi si de greutatea asta!

gabriela_rgh
30.06.2009, 10:24:12
Ana forta multa si recuperere usoara!<:-P <:-P <:-P
Bebe Tudor vrem sa iti vedem nasucul!:* :* :* :*
Oare Alinutza ce face?:-SS :-SS :-SS
Pup toate burticile sa fiti sanatoase voi si bebicii vostri!:* :* :*

monique18virgo
30.06.2009, 10:47:44
Buna dimineata!
Cumnatica e inca la spital, mai are nevoie de inca o semnatura a medicilor pt intreruperea de sarcina:(!
E cu moralul destul de bun avand situatia data dar emotiile trec de la o zi la alta.Zilnic ecograf pentru a vedea daca sunt modificari......
Din cate am inteles nu va fi cezariana ci i se va provoca nasterea:((!
Sunt trista tare , dar o sa trecem noi si de greutatea asta!

multa sanatate cumnatei, Gabi[-o< si sa treaca cu bine de aceasta incercare.

gabriela_rgh
30.06.2009, 11:14:43
multa sanatate cumnatei, Gabi[-o< si sa treaca cu bine de aceasta incercare.
Multumesc mult!:* :* :* :*
Speram sa treaca si perioada asta cu necazuri.....
P.S. Si sora mea s-a internat azi pentru investigatii la inimioara.....:-< :-<
La sf sapatamanii ajung si eu la gineco...

sava_ioana
30.06.2009, 11:21:50
vis-a-vis de cumetrie eu am facut-o la unirea la mezanim si a fost foarte dragut iar menu-ul a ajuns 120 de lei 3 feluri de mancare,tort,fructe,2 cafele,2 ape,1 suc,paine iar de bautura ne-am ocupat noi eu zic ca e bine...iar cumetria a iesit foarte bine.

eluta
30.06.2009, 12:59:47
Foto botez ingerasul nostru, in semnatura :)>-

Green_Eyes
30.06.2009, 13:06:22
Foto botez ingerasul nostru, in semnatura :)>-

E un scump si un luptator!<:-P:*

Anaaaa, asteptam vesti! Sper ca ai vazut deja minunea de Tudor!<:-P

ungrasmic
30.06.2009, 13:13:39
A venit Tudorel? Nici o veste? Nimic nimic? Off, stau cu sufletul la gura si lui nici nu-i pasa:-SS
Multumesc fetelor, pt mine e perfecta locatia pt petrecerea lui bebe mic, oricum o sa fie doar familia si prietenii apropiati.
Shery, la Sf Stefan n-am fost niciodata, stiu ce e pe la Doi baieti pe undeva, ma refeream la alta biserica, unde slujeste parintele Viorel, e pe partea stg cum mergi dinspre Eternitate spre Podu de fier. Nana mea merge acolo ca e din parohia ei si il stiu mai bine, ca a fost si la inmormantarea nanului meu, la praznice, sfintiri... cu cel din Dancu chiar n-am nici o legatura inafara ca dau bani pt biserica.
Alina, o sa sarbatorim in acelasi timp:*

Green_Eyes
30.06.2009, 13:19:48
A venit Tudorel? Nici o veste? Nimic nimic? Off, stau cu sufletul la gura si lui nici nu-i pasa:-SS
Multumesc fetelor, pt mine e perfecta locatia pt petrecerea lui bebe mic, oricum o sa fie doar familia si prietenii apropiati.
Shery, la Sf Stefan n-am fost niciodata, stiu ce e pe la Doi baieti pe undeva, ma refeream la alta biserica, unde slujeste parintele Viorel, e pe partea stg cum mergi dinspre Eternitate spre Podu de fier. Nana mea merge acolo ca e din parohia ei si il stiu mai bine, ca a fost si la inmormantarea nanului meu, la praznice, sfintiri... cu cel din Dancu chiar n-am nici o legatura inafara ca dau bani pt biserica.
Alina, o sa sarbatorim in acelasi timp:*

Noi tot pe 4 octombrie (anul trecut am cununat pe 4 octombrie:D) vrem sa facem botezul, insa depinde de nasi, daca vor fi in tara, de fapt nasul. Daca nu pe 4, probabil pe 11.. oricum, cam tot atunci.

I-am dat Anei un sms, insa nu am primit nici un raspuns. Poate e in operatie sau imediat dupa..
Oricum, am incredere ca totul e super ok!o:-)

ungrasmic
30.06.2009, 13:23:06
Noi tot pe 4 octombrie (anul trecut am cununat pe 4 octombrie:D) vrem sa facem botezul, insa depinde de nasi, daca vor fi in tara, de fapt nasul. Daca nu pe 4, probabil pe 11.. oricum, cam tot atunci.

I-am dat Anei un sms, insa nu am primit nici un raspuns. Poate e in operatie sau imediat dupa..
Oricum, am incredere ca totul e super ok!o:-)
Pai si bebeii nostri cam in aceeasi perioada or sa se nasca probabil :-p Eu nu puteam sa fac pe 27 sept ca nanutza lui tb sa mearga numaidecat la o nunta, asa ca o sa fie 4 oct. Tu la ce biserica il botezi?