PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 [168] 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

eliana
09.03.2011, 17:31:24
Buna!
Apropos de mancare la copii: voi ce faceti cand refuza o masa? incercati cu n'spe feluri de mancare sau pa la revedere pana la urmatoarea masa sau cand i se face foame? ca don'soara mea azi la pranz a bagat doar 85 g de mancare, dupa care nu si nu si nu, n-a urlat, nu si-a supt degetele, doar a vrut joaca. Chiar nu stiu ce sa fac, dat fiind ca ea nu e genul care sa planga dupa mancare..... mai citeam pe-aici de copii care "cer lapte" dupa mesele de solide prin primele luni de diversificare; pai a mea n-a "cerut" = urlat dupa lapte decat in primele 2 luni de viata, cred, in rest, daca i-am dat, a baut cat a avut chef, daca nu i-am dat, n-a protestat deloc.

alinutza20
09.03.2011, 17:47:16
Buna!
Apropos de mancare la copii: voi ce faceti cand refuza o masa? incercati cu n'spe feluri de mancare sau pa la revedere pana la urmatoarea masa sau cand i se face foame? ca don'soara mea azi la pranz a bagat doar 85 g de mancare, dupa care nu si nu si nu, n-a urlat, nu si-a supt degetele, doar a vrut joaca. Chiar nu stiu ce sa fac, dat fiind ca ea nu e genul care sa planga dupa mancare..... mai citeam pe-aici de copii care "cer lapte" dupa mesele de solide prin primele luni de diversificare; pai a mea n-a "cerut" = urlat dupa lapte decat in primele 2 luni de viata, cred, in rest, daca i-am dat, a baut cat a avut chef, daca nu i-am dat, n-a protestat deloc.

pa si la revedere pan la urmatoarea masa... si nu te gandi ca rage de foame intre timp si eu nu vreau sa-i dau de mancare =))=))
a mea azi a mancat 3 lingurite, ca nu-i place pestele... aleluia... mai acus mai serveste....
oricum se stie deja ca eu = mama denaturata =))

eliana
09.03.2011, 17:52:09
pa si la revedere pan la urmatoarea masa... si nu te gandi ca rage de foame intre timp si eu nu vreau sa-i dau de mancare =))=))
a mea azi a mancat 3 lingurite, ca nu-i place pestele... aleluia... mai acus mai serveste....
oricum se stie deja ca eu = mama denaturata =))
Da, fata, da' a ta e dubla fatza de-a mea, deci ma tem ca faza asta o sa fiu mai denaturata decat tine daca tin copchilu' flamand :D in fine, ma mai gandesc daca sa ma obosesc sa prepar un biberon cu lapte ca sa bea 10 ml dupa care sa-l arunc, sau sa-mi vad de treaba pe miresici :))

Acu' vazui ca e ziua lu' husbandu' tau, asa ca La multi ani, sa-ti traiasca si sa te fericeasca!

alinutza20
09.03.2011, 17:57:22
Da, fata, da' a ta e dubla fatza de-a mea, deci ma tem ca faza asta o sa fiu mai denaturata decat tine daca tin copchilu' flamand :D in fine, ma mai gandesc daca sa ma obosesc sa prepar un biberon cu lapte ca sa bea 10 ml dupa care sa-l arunc, sau sa-mi vad de treaba pe miresici :))

Acu' vazui ca e ziua lu' husbandu' tau, asa ca La multi ani, sa-ti traiasca si sa te fericeasca!

multumesc :*

sa stii ca eu niciodata de cand am inceput diversificarea nu am facut n feluri de mancare ptr ca a refuzat ceva... iar dupa ce am scos laptele la amiaza sau la 5 nici nu i-am mai dat peste zi... am incercat si cand era bolnava dar nici n-a vrut..
acu nu zic ca am facut sau ca fac bine... da ce-ar fi sa fac zilnic 3 feluri de mancare numai ptr pranz ptr ca pur si simplu refuza... da poate nu-i e foame!!!

Anmari
09.03.2011, 17:59:02
Buna!

Eu ii pregateam altceva, dar nu stiu daca e cea mai buna varianta. Mai buna e metoda Alinei, chiar daca zice ea ca e denaturata ;)) macar asa nu ajungi sa ai copil SUPRAPONDERAL :(( cum tocmai si-a dat verdictul barbacariu in cazul lui fiica-mea :(( (si pe buna dreptate zic eu :-< )

Rok5ana
09.03.2011, 18:00:31
Buna!
Si Stefanel a facut figuri azi la pranz....asa ca a ramas cu cat a mancat si "pa":). A mai mancat vreo doi pufuleti cat s-a jucat si acu' doarme. Sper sa se trezeasca rupt de foame:D

Anmari
09.03.2011, 18:06:56
eliana ce stii de dr. Rotaru sau de dr. Cernescu? la care din acestia doi sa ma duc ptr radiografia de pumn? si unde sunt aparatele mai performante? la policlinica 1 sau la spitalul de copii?

alinutza20
09.03.2011, 18:10:55
Eu ii pregateam altceva, dar nu stiu daca e cea mai buna varianta. Mai buna e metoda Alinei, chiar daca zice ea ca e denaturata ;)) macar asa nu ajungi sa ai copil SUPRAPONDERAL :(( cum tocmai si-a dat verdictul barbacariu in cazul lui fiica-mea :(( (si pe buna dreptate zic eu :-< )

eu zic ca la tine a "contribuit" si bunica.. stim cu totii ca toti bunicii vor sa-i vada mancan muuult si bine si cu pofta... nu zic ca e o "culpa" insa cred ca asta e diferenta... sincer daca erai acasa eu cred ca faceai ca mine, nu aveai rabdare sa faci n feluri de mancare:)):))
nu te supara pe mine, doar ca asa cred eu :*:*:*

Anmari
09.03.2011, 18:17:02
eu zic ca la tine a "contribuit" si bunica.. stim cu totii ca toti bunicii vor sa-i vada mancan muuult si bine si cu pofta... nu zic ca e o "culpa" insa cred ca asta e diferenta... sincer daca erai acasa eu cred ca faceai ca mine, nu aveai rabdare sa faci n feluri de mancare:)):))

a, nu ma supar deloc, ai mare dreptate si stiu ca asta e adevarul, mi-a indopat-o :( (cum de multe ori mai spune si mama asta :(( )

am tot incercat sa-i explic si sa o fac sa o lase in pace daca nu vrea, dar na cum sa lase copilul flamad :-L

alibd
09.03.2011, 18:47:06

Problema asta o am si eu cand nu prea vrea sa manance la o masa. Inainte ma consumam destul de tare, ca na...nu e o grasana, dar acum m-am mai relaxat. Ce sa-i fac, sa-i torn pe gat fortat?! Ma consolez cu gandul ca si eu am mese pe care nu am chef sa le mananc. :D

LauraF
09.03.2011, 19:06:04
Al meu e clar cel mai slab de aici (raportat greutate/varsta)! Sigur, noi am pierdut ceva si prin spitale...
Inainte insistam cu mancarea sa pape cantitatea propusa de mine si de multe ori varsa. Acuma nu ma mai consum... am ajuns sa accept ca asa mananca copilul meu: putin. Daca o masa nu ii place, incerc sa-i dau altceva sau un borcanel daca am. Daca nu am, exact ca alte mamici: pa si la joaca! Nu moare nimeni daca sare o masa. Pa si biscuitii si pufuletii dintre mese. Urmatoarea masa i-o dau putin mai devreme (in ideea ca ii e foame) si cu asta basta. Sigur, nu se intampla des sa ma surprinda pentru ca stiu f bine ce mancaruri/alimente nu-i plac (desi lista se imbogateste lunar :D spre disperarea mea).
Acum e si mai dificil ca e bolnav, asa ca ma bucur pt oricat mananca. :-<

AnaM
09.03.2011, 19:50:26
Pana pe la 10 luni (cred?!), eu ii faceam lapte daca refuza o masa. Dupa, incercam sa-i dau un singur alt fel, improvizat (ori din ce mancam noi, ori ceva gen fast food, o feliuta de paine cu ceva etc.), doar atat. Daca manca, bine, daca nu, nu. De obicei, dupa mesele in care mananca ffff putin, ii fac un suc proaspat de fructe (portocale, grepfruit, mere, ce am prin casa), si pe ala stiu sigur ca-l bea cu placere si stau mai linistita.

Fetele cu BRD-ul, stiti daca au intrat banii si la noi? Ca eu tot n-am primit parola pe mail, desi le-am mai trimis un mail de-atunci. Ce neseriosi, frate...

AnaM
09.03.2011, 19:58:59

La mine cu bunicii e clar: cand il las cu ei, il gasesc fix ca la tzara: murdar la gura, murdar sub unghii si cu bundita pe el (ca-i frig baiatului, dom'le) :))
Cu mancarea vad ca nu insista, desi inainte erau mai panicati. Taica-miu daca il aude cu "nu nu nu"-ul lui, nu insista, ii sufla si-n fund :))

simi_wau
09.03.2011, 20:22:14
Ianisica nu vrea sa mai stea in carut, dar oare in smart o sa stea?

Elodie
09.03.2011, 20:22:24
Fetele cu BRD-ul, stiti daca au intrat banii si la noi? Ca eu tot n-am primit parola pe mail, desi le-am mai trimis un mail de-atunci. Ce neseriosi, frate...

Au intrat si la BRD:)

Andrusca
09.03.2011, 20:42:39

Andrei nu a mai vrut in carut de pe la 11 luni;:D
in smart in schimb e boier! :-p

eliana
09.03.2011, 21:01:48
eliana ce stii de dr. Rotaru sau de dr. Cernescu? la care din acestia doi sa ma duc ptr radiografia de pumn? si unde sunt aparatele mai performante? la policlinica 1 sau la spitalul de copii?
N-am habar de niciunul din ei, presupun ca amandoi sunt radiologi, si pana mea, o radiografie de pumn nu e CT sau RMN sa presupuna cine stie ce tehnica sau aparat minunat. Nu cred ca pe undeva mai sunt aparate antice si de demult in ceea ce priveste radiografiile.

eliana
09.03.2011, 21:07:35
Pana pe la 10 luni (cred?!), eu ii faceam lapte daca refuza o masa. Dupa, incercam sa-i dau un singur alt fel, improvizat (ori din ce mancam noi, ori ceva gen fast food, o feliuta de paine cu ceva etc.), doar atat. Daca manca, bine, daca nu, nu. De obicei, dupa mesele in care mananca ffff putin, ii fac un suc proaspat de fructe (portocale, grepfruit, mere, ce am prin casa), si pe ala stiu sigur ca-l bea cu placere si stau mai linistita.

Da, numai ca a mea nu mai vrea lapte. Ma duc maine in carrefour sa-i iau cu arome, sa vad daca de asta vrea. Bucatele nu, suc n-am incercat dar cred ca e cazul sa incerc. Si Chamomilla, mama lor de dinti :D

Apropos de bani: mie mi-a intrat doar alocatia. Am depus la sf lui februarie adeverinta ca am inceput serviciul, oare le trebuie mult timp sa proceseze informatia si sa-mi vireze si mie banii pe juma de luna febraurie nelucrata? ca stimulent pe cealalta jumate de luna lucrata ma indoiesc profund ca imi vor da....:-"

Milagros
09.03.2011, 21:13:25

Au intrat banii la BRD.
Si eu ma agitam cand nu manca D destul dar in ultima vreme desi de multe ori nu depaseste 100-150 g la pranz il las asa, nu il indop ca mereu mi-e frica sa nu vomite, cum am fost patita cu regurgitatul, suflu si-n iaurt :D

AnaM
09.03.2011, 21:22:26
Multumesc, fetelor :*

Referitor la mancat, oricum, de cand mananca bucatele la pranz, si-a redus considerabil cantitatea de mancare. Doar la ciorbe sau supe creme exceleaza, dar de-alea ii dau rar, ca nu prea fac...

Simi, eu cred ca in trici va fi foarte fericit. :)
Si noi am scos caruciorul din uz, si asa l-am folosit destul de putin, in ultima juma de an nu stiu daca l-am folosit de doua ori.

Anmari
09.03.2011, 22:09:11
N-am habar de niciunul din ei, presupun ca amandoi sunt radiologi, si pana mea, o radiografie de pumn nu e CT sau RMN sa presupuna cine stie ce tehnica sau aparat minunat. Nu cred ca pe undeva mai sunt aparate antice si de demult in ceea ce priveste radiografiile.

multumesc pentru raspuns!

Yonika
09.03.2011, 23:54:01
Pentru fetele care ar fi interesate: am fost azi la salina din Tatarasi sa vad ce preturi au si ce ofera. Pt un adul e 20 lei/sedinta, pt un copil e 15 lei/sedinta, pt un adult cu un copil e 25 lei/sedinta. Sedinta inseamna intrarea, si se poate sta cat vrei; recomandat ar fi minim 50 minute, si cik daca vrei poti sa stai si toata ziua. Au un loc de joaca pt copii, un topogan gonflabil, un soi de trambulina, sau cum se numeste chestia aia pe care sari (lui Bi sigur i-ar placea acolo, la cat sare zilnic). Au si un bar la intrare, au si o camera unde e un tv, mi-a placut. E putintel cam multisor intrarea pt copil si adult, dar cred ca am sa ii fac o cura lui Bi, dar sa se mai incalzeasca afara. A, si la 9 sedinte primesti una gratuita, iar la grupuri de min 20 pers au 20% reducere.

eliana
10.03.2011, 00:34:32
Cred ca e a 2-a oara cand aud de salina din Tatarasi. Lamuriti-ma si pe mine, cum e facuta salina asta? ca presupun ca n-a fost mina de sare in Tatarasi. Ma intreb daca proprietatile si beneficiile ei sunt similare cu ale salinelor "real".

petronelaaa
10.03.2011, 06:43:37
Cred ca e a 2-a oara cand aud de salina din Tatarasi. Lamuriti-ma si pe mine, cum e facuta salina asta? ca presupun ca n-a fost mina de sare in Tatarasi. Ma intreb daca proprietatile si beneficiile ei sunt similare cu ale salinelor "real".

Sarea e adusa de la Praid si Tg.Ocna, in calupuri rotunde sau patrate, vreo 5 tone sa fie....
Un nene zicea ca o salina artificiale ar avea concentratia mai mare de sare decat una naturala, si deci beneficiile mai rapide.
Copiii trebuie sa aibe minim 1an... recomandarea dr./asistentei de acolo.
Ei colaboreaza si cu niste animatori de copii.... pt party copiilor. Iar cand sunt asemenea manifestatii, toata salina e rezervata, deci teoretic nu se mai poate intra..... si nu stiu daca a fost vreo saptamana fara petrecere :-"

Have fun!

si pt ca am fost harnica: ~o)~o)~o)~o)~o)~o)~o)~o)~o)~o)

Andrusca
10.03.2011, 08:35:36
si pt ca am fost harnica: ~o)~o)~o)~o)~o)~o)~o)~o)~o)~o)[/QUOTE]

valei..dar ce harnicuta! Ms de cafea, prinde tare bine! ;):*

simi_wau
10.03.2011, 10:46:04
Neata!!!! me happy!! copilul meu doarme de o saptamana toata noaptea;;);;)adika de la 22-23 pana la 8-9!!!!
ne-am hotarat...ii luam smart trike zoo!!!! abia astept sa vina<:-P
un rest de cafea mai are careva? n-am apucat sa fac ca am pus o ciorbita la foc:">

Rok5ana
10.03.2011, 11:40:53
Neatza, mamici!

De la ce varsta nu ati mai dat papa blenduita copiilor? Si cum ati facut trecerea?:-B

LauraF
10.03.2011, 11:50:39
Va sta, la fel am patiti si noi :*
Neata!

LauraF
10.03.2011, 11:52:15
Pentru fetele care ar fi interesate: am fost azi la salina din Tatarasi sa vad ce preturi au si ce ofera. Pt un adul e 20 lei/sedinta, pt un copil e 15 lei/sedinta, pt un adult cu un copil e 25 lei/sedinta. Sedinta inseamna intrarea, si se poate sta cat vrei; recomandat ar fi minim 50 minute, si cik daca vrei poti sa stai si toata ziua. Au un loc de joaca pt copii, un topogan gonflabil, un soi de trambulina, sau cum se numeste chestia aia pe care sari (lui Bi sigur i-ar placea acolo, la cat sare zilnic). Au si un bar la intrare, au si o camera unde e un tv, mi-a placut. E putintel cam multisor intrarea pt copil si adult, dar cred ca am sa ii fac o cura lui Bi, dar sa se mai incalzeasca afara. A, si la 9 sedinte primesti una gratuita, iar la grupuri de min 20 pers au 20% reducere.
Eu astept sa se faca bine asta mic ca cica mai e una chiar langa noi, in Pacurari, pe la fostul Dedeman. Nu e mare, dar e la 3 min de noi, am putea merge dimineata cand nu e nimeni. Mai multe detalii nu stiu, pe mine sotul m-a informat.

roxana1
10.03.2011, 12:26:43
Neatza, mamici!

De la ce varsta nu ati mai dat papa blenduita copiilor? Si cum ati facut trecerea?:-B
neata
de pe la 8 luni jumatate,de cand ni s-a stricat blenderul vertical si am zis ca nu mai are rost sa cumpar altul si mai bine il invat sa manance neblenduit si am inceput sa-i pasez cu furculita f fin si treptat incepeam sa las bucatele tot mai mari. Iar de atunci si-a diminuat si cantitatea de mancare de la o masa.

LauraF
10.03.2011, 13:52:50
Neatza, mamici!

Nu mai stiu varsta dar eu trecerea i-am facut-o folosind o sita cu gauri mari. O mai folosim si acum la diferite preparate pe care nu le poate manca doar sfarmate cu furculita. De asemenea, mai folosesc de la blender recipientul acela cu palete metalice (http://www.okazii.ro/catalog/51956047/hand-blender-philips-hr1363-00.html) (nu mi-a trecut acum alta exprimare prin cap ca sa-l descriu) ca sa tai carnita. Nu iese asa sfaramata ca la blender, ci ca taiata fin cu cutitul si in functie de cat tin carnea acolo se taie mai fin sau mai putin fin.

stefania_a
10.03.2011, 17:56:56
vin si eu la ora asta cu o intrebare stupida: prima indemnizatie nu se da si pt luna in care am nascut, nu? k eu nici acum nu stiu exact cat iau indemnizatia si ce procent imi da...aceasta variaza de la o luna la alta in functie de zilele din luna??:-&:-&:-&
si merge cu 2 luni in urma? k eu am luat azi banii, dar am luat numai pt 2 luni ...

cgeorgiana1982
10.03.2011, 18:21:11
Am si eu o intrebare legata de indemnizatie: cat este pana la urma? Am primit si noi indemnizatia (luna trecuta am luat pentru aproape 2 luni...deci nu am putut calcula suma exacta pentru o luna) si nu imi ies calculele de nici o culoare: nu e nici 75%, nici 72% din media veniturilor de ultimele 12 luni (am sumele din actele depuse la DAC), adica mi se par mai putini bani.....si m-au bagat in ceata? Stie cineva care e treaba??

stefania_a
10.03.2011, 18:56:13
Am si eu o intrebare legata de indemnizatie: cat este pana la urma? Am primit si noi indemnizatia (luna trecuta am luat pentru aproape 2 luni...deci nu am putut calcula suma exacta pentru o luna) si nu imi ies calculele de nici o culoare: nu e nici 75%, nici 72% din media veniturilor de ultimele 12 luni (am sumele din actele depuse la DAC), adica mi se par mai putini bani.....si m-au bagat in ceata? Stie cineva care e treaba??

si eu am nelamuririle astea...k oricate calcule fac, nu-mi da...si nu stiu acum nici pt ce perioada mi-au dat banii...:-&:-&

oana_mi
10.03.2011, 19:03:31
Cand am nascut eu erau 2 mamici in salon cu mine care nascusera cu dansa. Pareau multumite de ea mai ales ca una din ele o sunase la ora 3 noaptea si a venit sa o asiste:D. Celeilalte ii declansase ea nasterea ca sa o asiste ca urma sa intre in concediu(2-3 zile inainte de DPN). Ambele nasteri naturale.
multumesc mult pentru raspuns sper sa fie bine sunt la etapa la care imi pun tot felul de intrebari si sunt sceptica la tot ce ma inconjoara :) sper sa-mi revin#:-S

oana_mi
10.03.2011, 19:10:01
Din cate stiu, e un medic foarte bun: am o prietena care a nascut cu ea si a fost foarte multumita. Eu am vazut-o de multe ori cand eram insarcinata si mergeam la control la maternitate, mi-a placut mereu cum vorbea cu pacientele. In plus, inainte sa nasc, a nascut cineva cu ea si eram si eu in sala de nasteri si mi-a placut tare mult cum a vorbit, cum a incurajat-o pe respectiva ..stiu ca e adepta nasterilor naturale, in principiu. A, am apreciat ca si-a vizitat pacienta in fiecare zi dupa ce a nascut.
Felicitari pentru bebe!
multumesc !!inseamna ca o sa raman la ea daca e ok imi faceam griji ca nu vine noaptea sau ca ma da uitarii stiu ca e cam devreme sa ma gandesc la asta dar mintea zboara departe .

alinutza20
10.03.2011, 19:56:58
si eu am nelamuririle astea...k oricate calcule fac, nu-mi da...si nu stiu acum nici pt ce perioada mi-au dat banii...:-&:-&

pai indemnizatia nu are treaba cu luna in care ai nascut.. ci cu prima zi de dupa prenatal.. si nu se da pe luna in curs..\
adica daca prima zi de dupa prenatal a fost 16 a lunii, tu iei bani incepand cu luna ce urmeaza... nu stiu daca m-am faut inteleasa...

marybear
10.03.2011, 20:10:38
Eu am mers si mi-am luat decizia pentru ca am avut nevoie pentru o internare in spital. Acolo suma trecuta este fix 72,5% din media veniturilor pe ultimele 12 luni. Si se precizeaza ca suma este diminuata cu 15% pana la 1 ian 2011 cand ar fi trebuit sa revina la 85% dar din cate am inteles este doat 75%. In fine...bani nu luasem pana atunci ca sa vad exact si cati intra pe card, posibil sa imi fi bagat ceva ieri dar nu am trecut pe la bancomat inca sa vad ce si cum. Stiu ca din indemnizatie se mai retine si ceva pentru CAS parca dar nu stiu exact cat.

marybear
10.03.2011, 20:16:30
Indemnizatie iei incepand cu a doua zi dupa postnatal(care e minim 42 de zile deci sigur nu ai cum sa iei pentru luna in care ai nascut). In orice caz data exacta trebuia completata si in cererea de suspendare a CM pe care ai depus-o la angajator. De luat luam pe luna precedenta, adica in martie luam pentru februarie.

marybear
10.03.2011, 21:21:20
Am si eu o nelamurire cu cerealele Bio, de ce trebuie musai consumata cutia in 3-4 sapt de la deschidere? Ele nu contin lapte sau alte elemente usor perisabile nu?
Si o a doua intrebare: voi curatati buricul la bebe? Eric il are tras inauntru ca sa zic asa...nu e din ala bombat sau usor iesit in afara si se vede cam negru :s. Am incercat eu o data sa il curat la baita cu betisoare de urechi dar nu am reusit ca el se foia si mi-a fost frica sa insist. Pe betisor insa nu a iesit deloc negru, de parca stersesm ceva perfect curat.

AnaM
10.03.2011, 22:14:59
Neatza, mamici!

Pe la 1 an si 3-4 luni, pana atunci voma absolut orice mancare care nu era pasata (cu exeptia biscuitilor, pufuletilor etc.). Am inceput cu ciorbe (pasate legumele bine cu furculita, pus o lingurita de smantana si miez de paine), apoi cu orez cu legume (morcovi fierti bine, porumb, mazare - la ea o rontaia in gura si scotea pielitele :)) ), paste cu sos bolognez (ii plac la nebunie spaghetti, eu banuiesc ca e din cauza formei, ca fusili sau altele nu prea mananca :)) ), placinta de mere cu foi (merele date prin razatoarea mare), cous-cous si alte asemenea. Carnea a acceptat-o bucati ceva mai tarziu.
Lasa-l in ritmul lui si nu te panica, n-o sa manance o viata pasat. Eu am tot incercat cand nu era pregatit, si de fiecare data isi facea greata si voma (e sclifosit, ca mine, are probleme cu textura mancarii :)) ).

AnaM
10.03.2011, 22:18:06
Am si eu o nelamurire cu cerealele Bio, de ce trebuie musai consumata cutia in 3-4 sapt de la deschidere? Ele nu contin lapte sau alte elemente usor perisabile nu?
Si o a doua intrebare: voi curatati buricul la bebe? Eric il are tras inauntru ca sa zic asa...nu e din ala bombat sau usor iesit in afara si se vede cam negru :s. Am incercat eu o data sa il curat la baita cu betisoare de urechi dar nu am reusit ca el se foia si mi-a fost frica sa insist. Pe betisor insa nu a iesit deloc negru, de parca stersesm ceva perfect curat.

1. Habar n-am, ma gandesc ca poate la expunerea indelungata la aer din afara pungii isi pierde din calitati. Plus ca nu tre sa stea deloc expuse umiditatii, lucru cam greu. Cerealele pulbere rancezesc usor.
2. Inainte de baita, pune-i in buric niste crema hidratanta, fa-i baie si o sa se inmoaie zona si o poti curata usor cu betisorul. Eu o curat cand imi aduc aminte, recunosc :"> Cat era mai mic, mai puteam umbla, dar de cand merge face tambalau in baie si dupa, pana la nani, si nu apuc.

tsimonaiuliana
10.03.2011, 22:36:34

Si eu m-am confruntat cu aceasta problema.Se duce cu timpul,tu sterge acolo cand ii faci baitza si o sa vezi ca treptat se va curatza.

michellina
10.03.2011, 23:02:52
Buna fetele!
Vreau sa ma tund si tipa la care mergeam de obicei a plecat din tara, imi puteti recomanda pe cineva, dar sa fie priceput/a? Mi-as face si o schimbare ceva, sa simt ca fac ceva si pt mine...

Rok5ana
10.03.2011, 23:42:43
Roxana, Laura, Ana, multumesc pt raspunsuri. Eu am incercat o singura data cu niste ciorbita.....i-am pasat cu furculita. La primele 2-3 lingurite a fost curios si a mestecat el acolo cat de cat, apoi s-a plictisit si vroia sa inghita dintr-odata cum face cu papica blenduita....normal ca si-a facut greata. O sa incerc incet, incet de acu' sa il obisnuiesc. Singura mea teama e ca o sa manance mai putin si eu sunt obisnuita sa manance bine. Sper sa nu dau in paranoia.:-B

Si vroiam sa mai intreb daca da cineva la pui Nestle Junior cu miere?

cgeorgiana1982
11.03.2011, 06:46:59
Eu am mers si mi-am luat decizia pentru ca am avut nevoie pentru o internare in spital. Acolo suma trecuta este fix 72,5% din media veniturilor pe ultimele 12 luni. Si se precizeaza ca suma este diminuata cu 15% pana la 1 ian 2011 cand ar fi trebuit sa revina la 85% dar din cate am inteles este doat 75%. In fine...bani nu luasem pana atunci ca sa vad exact si cati intra pe card, posibil sa imi fi bagat ceva ieri dar nu am trecut pe la bancomat inca sa vad ce si cum. Stiu ca din indemnizatie se mai retine si ceva pentru CAS parca dar nu stiu exact cat.
Cum ai facut sa intri in posesia deciziei? Ai mers la DAC cu nr de inregistrare al dosarului? A durat mult pana ti-a dat hartia? Eu imi facusem un excel cu toate caulculele....ca e 72,5%, ca e 75% (cum a zis Boc ca e din ian. 2011)...si sumele difera de ceea ce am avut ieri pe card.....nu mai inteleg nik. Se opreste CAS din indemnizatie??
As avea o banuiala: baza de calcul foloseste sumele din ultimele 11 luni si pentru a 12-a luna se ia suma din luna 11? (sper ca am explicat sa puteti intelege) Pai atunci pana mea, de ce dracu se mai trece pe adeverinta suma din luna a 12-a?????? (luna aia ma salva :(( )Cred ca asta e. Tara lui peste prajit!!!! As emigra daca as avea unde

cgeorgiana1982
11.03.2011, 06:49:11
La multe lunite, Bianca de Stefy Sa fii sanatoasa si sa cresti mare!!!!:*

stefania_a
11.03.2011, 08:26:45
Indemnizatie iei incepand cu a doua zi dupa postnatal(care e minim 42 de zile deci sigur nu ai cum sa iei pentru luna in care ai nascut). In orice caz data exacta trebuia completata si in cererea de suspendare a CM pe care ai depus-o la angajator. De luat luam pe luna precedenta, adica in martie luam pentru februarie.

m-au lamurit fetele si la legislatie...ms de informatii...

stefania_a
11.03.2011, 08:28:23
La multe lunite, Bianca de Stefy Sa fii sanatoasa si sa cresti mare!!!!:*

multumim frumos...suntem mari deja...:">:">:">

marybear
11.03.2011, 09:13:20
Cum ai facut sa intri in posesia deciziei? Ai mers la DAC cu nr de inregistrare al dosarului? A durat mult pana ti-a dat hartia? Eu imi facusem un excel cu toate caulculele....ca e 72,5%, ca e 75% (cum a zis Boc ca e din ian. 2011)...si sumele difera de ceea ce am avut ieri pe card.....nu mai inteleg nik. Se opreste CAS din indemnizatie??
As avea o banuiala: baza de calcul foloseste sumele din ultimele 11 luni si pentru a 12-a luna se ia suma din luna 11? (sper ca am explicat sa puteti intelege) Pai atunci pana mea, de ce dracu se mai trece pe adeverinta suma din luna a 12-a?????? (luna aia ma salva :(( )Cred ca asta e. Tara lui peste prajit!!!! As emigra daca as avea unde
Decizia am luata de aici (http://www.ajpsiasi.ro/contact.php). Nu iti trebuie decat buletinul ca te cauta dupa CNP. Asta e undeva in zona garii, blocul turn de acolo. Si da, luna a 11-a se dubleaza in calcul, luna a 12-a, cea in care ai nascut nu se ia in calcul...ar fi fost fain ca luna aia am prmit si bonusul de nastere de la firma care a fost chiar mai mult decat sal meu$-).

cgeorgiana1982
11.03.2011, 11:00:55
Decizia am luata de aici (http://www.ajpsiasi.ro/contact.php). Nu iti trebuie decat buletinul ca te cauta dupa CNP. Asta e undeva in zona garii, blocul turn de acolo. Si da, luna a 11-a se dubleaza in calcul, luna a 12-a, cea in care ai nascut nu se ia in calcul...ar fi fost fain ca luna aia am prmit si bonusul de nastere de la firma care a fost chiar mai mult decat sal meu$-).
Tot pt salarul primit in plus primit la nastere si compensatia de 6 sapt ma bucuram si eu. Nu inteleg de ce mai trebuie trecut pe adeverinta si venitul din luna nasterii daca il ignora...doar asa sa iti faca in ciuda :((. Off, asta era. Banii mei :(( :(( (parca-s din manele)

AnaM
11.03.2011, 11:06:47
Roxana, Laura, Ana, multumesc pt raspunsuri. Eu am incercat o singura data cu niste ciorbita.....i-am pasat cu furculita. La primele 2-3 lingurite a fost curios si a mestecat el acolo cat de cat, apoi s-a plictisit si vroia sa inghita dintr-odata cum face cu papica blenduita....normal ca si-a facut greata. O sa incerc incet, incet de acu' sa il obisnuiesc. Singura mea teama e ca o sa manance mai putin si eu sunt obisnuita sa manance bine. Sper sa nu dau in paranoia.:-B

Oricum mesele de bucatele, cel putin la inceput, vor fi mult mai mici decat cele blenduite, eu iti zic sa te pregatesti de pe acum :D
Eu inca ii mai dau mesele de fructe rase pe razatoare sau pasate cu furculita, pentru ca nu ii plac deloc fructele taiate felii, nici nu vrea sa le guste. Si mananca bine fructele rase.

Referitor la lapte, cand am inceput cu Nestle (pe la 1 an si 3 luni parca), cateva luni a mancat cu miere, si abia apoi l-am trecut pe cel normal, ca n-am gasit de cateva ori cu miere si m-am enervat. L-a baut la fel de bine ca pe cel normal si a luat ok in greutate.

Georgiana, asa e, se calculeaza luna 11 de 2 ori, si doar veniturile pentru care ai platit impozit... Decizia mie mi-a venit prin posta, cu cateva zile inainte sa intre prima indemnizatie...

adnada
11.03.2011, 11:18:41
Oricum mesele de bucatele, cel putin la inceput, vor fi mult mai mici decat cele blenduite, eu iti zic sa te pregatesti de pe acum :D
Eu inca ii mai dau mesele de fructe rase pe razatoare sau pasate cu furculita, pentru ca nu ii plac deloc fructele taiate felii, nici nu vrea sa le guste. Si mananca bine fructele rase.

Referitor la lapte, cand am inceput cu Nestle (pe la 1 an si 3 luni parca), cateva luni a mancat cu miere, si abia apoi l-am trecut pe cel normal, ca n-am gasit de cateva ori cu miere si m-am enervat. L-a baut la fel de bine ca pe cel normal si a luat ok in greutate.

Georgiana, asa e, se calculeaza luna 11 de 2 ori, si doar veniturile pentru care ai platit impozit... Decizia mie mi-a venit prin posta, cu cateva zile inainte sa intre prima indemnizatie...

eu nici nu imi fac probl cum se calculeaza - sper sa-mi dea maxima de 12.... mare kkt cu noua lege

marybear
11.03.2011, 11:25:14
Tot pt salarul primit in plus primit la nastere si compensatia de 6 sapt ma bucuram si eu. Nu inteleg de ce mai trebuie trecut pe adeverinta si venitul din luna nasterii daca il ignora...doar asa sa iti faca in ciuda :((. Off, asta era. Banii mei :(( :(( (parca-s din manele)
Luna in care ai nascut e fractiune de luna + ceva postnatal. Daca s-ar lua in calcul ar insemna sa intre si bucata de postnatal sau sa considere doar acea fractiune ceea ce nu e chiar OK. Oricum eu imi rod unghiile ca in loc sa cer plata orelor suplimentare inainte sa intru in prenatal am cerut zile libere si apoi mi-am luat concediu de odihna. Am nascut inainte de a termina concediul de odihna deci il pierd daca nu merg inapoi la munca anul asta. Banii din orele suplimentare mi-ar mai fi ridicat putin indemnizatia...nu mult ce-i drept dar nah, macar de cativa pampers:))

LauraF
11.03.2011, 11:40:34

Din ce am citit eu e normal ca dupa varsta de 1 an sa scada putin cantitatea de mancare. Asta pentru ca si ritmul de crestere scade, cel mic nu mai creste si nu mai ia in greutate intr-un ritm asa accelerat ca pana la 1 an, deci organismul nu mai are nevoie de atat de mult. Parca 2,5-3 kg e normal sa ia in greutate intre 1 si 2 ani.

Eu ii dau destul de des Nestle Junior cu miere, depinde cum prind oferte in magazine. E usor mai dulce decat cel fara miere. Amandoua tipuri le mananca la fel.

LauraF
11.03.2011, 11:41:50
multumim frumos...suntem mari deja...:">:">:">
La multe lunite si din partea noastra! :*

Anmari
11.03.2011, 11:46:03

De ce ati ales sa dati Nestle? e mai bun decat Milumil?

Rok5ana
11.03.2011, 11:57:51

Da...pai, cum a zis si Laura, incerc de pe acu sa ma conving ca o sa manance mai putin pt ca nici ritmul de crestere nu mai e asa alert. Sper sa nu ma transform in bunicutza :))

O sa incerc si eu nestle cu miere. Ce fel de paste ii dai lui Tudor?

La multe lunite, Bianca!:)

biutzaxx
11.03.2011, 12:13:57
Si Sebastian e inebunit dupa spaghete, bolognese sau din ciorbica, spaghete sa fie. Ii pun in castron si le mananca singur cu mana, sta si o ora cuminte si le papa :D dar altfel de paste nu il atrage..deci spaghetti sa fie!
Mai nou vrea numai painica, o inmoaie in ciorba si papa. La micul dejun nu mai vrea fructe, cere paine, asa a facut azi (mi-a zis mama) si nu prea are ce sa ii faca. Am mai vz ca a mancat bine parjolute facute de mama din carne de vita parca , pe gratar. Delicioase, si manca cand se trezea una , o tinea in manuta si o molfaie, si ajungea cam la 2 , 2 jumate pe zi.
I-a placut si cele din piept de pasare..

In schimb nu papa cascaval, branza telemea ..sau ceva ce sa ii pun in mana si sa pape. Doar daca ii dau cu lingurita si nu are incotro.

stefania_a
11.03.2011, 13:03:17
La multe lunite si din partea noastra! :*

multumim frumos!!!

stefania_a
11.03.2011, 13:04:59
Da...pai, cum a zis si Laura, incerc de pe acu sa ma conving ca o sa manance mai putin pt ca nici ritmul de crestere nu mai e asa alert. Sper sa nu ma transform in bunicutza :))

O sa incerc si eu nestle cu miere. Ce fel de paste ii dai lui Tudor?

La multe lunite, Bianca!:)

multimim!!!!!;;);;)

AnaM
11.03.2011, 13:09:10
De ce ati ales sa dati Nestle? e mai bun decat Milumil?

Nu stiu, Milumil nu m-a atras niciodata, nu stiu sa-ti spun de ce...

Rok5ana, paste iau si eu de care prind... Ori Barilla, ori Agnesi, ori Carrfeour Bio (am gasit ultima data fusili din faina integrala bio). Ieri am fost in Selgros si am vazut ca acolo au gama Jamie Oliver (accesorii de bucatarie - oale, vase, cutite, teluri, linguri de masurat, mojare etc. -, condimente si sosuri, si paste - spaghetti, fusili si inca vreo doua, si tind sa cred ca si alea sunt f bune, pt ca Jamie militeaza pentru alimentatie cat mai naturala si traditionala). Si preturile sunt decente.

cgeorgiana1982
11.03.2011, 14:06:06
Stiam de treaba asta cu luna a 11-a, dar cand am vazut ca pe adeverinta s-a trecut si luna nasterii, am zis ca am tras lozul castigator :)), ca poate s-a schimbat treaba. dar se pare ca m-am inselat.
Am mai auzit fete care au primit decizia prin posta...eu nu am primit nik.....oare o fi de vina unul dintre postasi care sarbatoreste 9 Martie cam des ???:O

Milagros
11.03.2011, 16:07:29
Stiam de treaba asta cu luna a 11-a, dar cand am vazut ca pe adeverinta s-a trecut si luna nasterii, am zis ca am tras lozul castigator :)), ca poate s-a schimbat treaba. dar se pare ca m-am inselat.
Am mai auzit fete care au primit decizia prin posta...eu nu am primit nik.....oare o fi de vina unul dintre postasi care sarbatoreste 9 Martie cam des ???:O

Eu am primit decizia in posta cu o luna inainte sa iau primele 2 indemnizatii.

La multi ani Bianca! :*

Rok5ana
11.03.2011, 16:15:20
Nu stiu, Milumil nu m-a atras niciodata, nu stiu sa-ti spun de ce...

Rok5ana, paste iau si eu de care prind... Ori Barilla, ori Agnesi, ori Carrfeour Bio (am gasit ultima data fusili din faina integrala bio). Ieri am fost in Selgros si am vazut ca acolo au gama Jamie Oliver (accesorii de bucatarie - oale, vase, cutite, teluri, linguri de masurat, mojare etc. -, condimente si sosuri, si paste - spaghetti, fusili si inca vreo doua, si tind sa cred ca si alea sunt f bune, pt ca Jamie militeaza pentru alimentatie cat mai naturala si traditionala). Si preturile sunt decente.
Mutumesc mult de raspuns! O sa trec si eu prin Selgros :*

marybear
11.03.2011, 17:03:49
Daca ai neaparata nevoie de decizie mie mi se pare ok sa mergi acolo sa o iei mai ales daca stai in Iasi, se da pe loc. Din cate am inteles nu se mai trimite prin posta decat daca o ceri, eventual suni si zici sa ti-o trimita:D
E bine sa o ai, mie de exemplu mi-a trebuit pt o internare in spital, sa fac dovada de asigurat si din cauza ca nu am avut-o cand eram programata a trebuit sa ma reprogramez :-L

geany_m
11.03.2011, 18:46:37
Se vorbea pe aici acum 2-3 zile in urma de laboratoare cu fonduri disponibile pt. analize gratuite.
Un pont, ceva?

Multumesc!^:)^

gabriela_rgh
11.03.2011, 19:29:09
Se vorbea pe aici acum 2-3 zile in urma de laboratoare cu fonduri disponibile pt. analize gratuite.
Un pont, ceva?

Multumesc!^:)^
La Meditur aveau fonduri miercuri cand am fost eu la analize.Nu strica un telefon.:*:*:*

geany_m
11.03.2011, 19:55:12
La Meditur aveau fonduri miercuri cand am fost eu la analize.Nu strica un telefon.:*:*:*
Voi suna maine dimineata.
Multumesc!:*

eliana
11.03.2011, 23:45:19
Buna noaptea! :)
Se pricepe cineva la chestii contabilicesti si legislative sa ma lamureasca si pe mine pt cazul concret al unui angajat cu carte de munca + PFA?

AnaM
12.03.2011, 09:05:31
Buna noaptea! :)
Se pricepe cineva la chestii contabilicesti si legislative sa ma lamureasca si pe mine pt cazul concret al unui angajat cu carte de munca + PFA?
In legatura cu CIC-ul?

eliana
12.03.2011, 09:29:29
In legatura cu CIC-ul?
Neata!
Nu, cu CIC-ul mi-e totul clar si incheiat :D o sa am o colaborare cu un cabinet si tre' sa-mi fac PFA (ma rog, echivalentul PFA pt doctori, e PFI) si vreau sa ma lamuresc cu obligatiile financiare de plata si cum se deruleaza chestiunea - declaratii, plati, rectificari, tinut contabilitatea, minuni din astea.

simi_wau
12.03.2011, 09:53:58
Neata!

Acum e facuta~o)~o)~o)~o)

Ianisica se plimba prin casa cu o pereche de tanga bagata pe cap,care a ajuns un fel de vestuta;))

catalinav
12.03.2011, 10:09:47
Buna fetelor,

Va scriu poate poate puteti sa ma ajutati si pe mine. Acum am 36 de saptamani de sarcina si voi naste la Cuza cu dr. Grigore, prin cezariana. Si cum se apropie marele eveniment m-au napadit o multime de intrebari si framantari...asa ca m-am gandit ca poate ma puteti sfatui.
Ma gadesc acum cat ar trebui sa ii dau doctoritei si cand..inainte sau dupa operatie. inintial ma gandeam la vreo 100 de euro, in conditiile in care am fost mereu la ea la cabinet..cadouri etc., dar cineva mi-a zis ca e fff putin..Stau acum si ma intreb: oare daca ii dau atat chiar nu are grija de mine? Nu de alta..dar chiar nu mai vad rostul sa mai nasc la cuza in astfel de conditii...cand avem alternativa cu Arcadia.voi ce credeti legat de aceste mici/mari atentii??:-\ Chiar nu se uita la tine daca nu contizezi???? sau sunt zvonuri..si toata lumea ofera pentru ca ”asa se face”????? Help[-o<

gabriela_rgh
12.03.2011, 12:57:50
Buna fetelor,

Va scriu poate poate puteti sa ma ajutati si pe mine. Acum am 36 de saptamani de sarcina si voi naste la Cuza cu dr. Grigore, prin cezariana. Si cum se apropie marele eveniment m-au napadit o multime de intrebari si framantari...asa ca m-am gandit ca poate ma puteti sfatui.
Ma gadesc acum cat ar trebui sa ii dau doctoritei si cand..inainte sau dupa operatie. inintial ma gandeam la vreo 100 de euro, in conditiile in care am fost mereu la ea la cabinet..cadouri etc., dar cineva mi-a zis ca e fff putin..Stau acum si ma intreb: oare daca ii dau atat chiar nu are grija de mine? Nu de alta..dar chiar nu mai vad rostul sa mai nasc la cuza in astfel de conditii...cand avem alternativa cu Arcadia.voi ce credeti legat de aceste mici/mari atentii??:-\ Chiar nu se uita la tine daca nu contizezi???? sau sunt zvonuri..si toata lumea ofera pentru ca ”asa se face”????? Help[-o<
Plicul doctoritei se da de obicei dupa nastere, ca multumire.Inainte se da la moasa si anestezist in cazul tau.Si la urma urmei fiecare da cat poate......Sarcina usoara pe final si nastere usoara!

eliana
12.03.2011, 13:09:07
Buna fetelor,

Eu sunt pacienta Mihaelei Grigore din 2002, si mi-a urmarit sarcina pana pe la 31-32 de sapt, dupa care a fost plecata din tara si n-am apucat sa nasc cu ea. De fiecare data cand am fost la cabinet, i-am platit consultatia, am primit bon si nu i-am dus niciodata cadouri. Daca as fi nascut cu ea, i-as fi dat "cota standard" pentru ca as fi vrut sa fie multumita si pentru ca vreau sa merg in continuare la ea, in conditiile in care de atatia ani de cand sunt pacienta ei nu am nimic sa-i reprosez.
Pe de alta parte, cum zicea si Gabi, plicul la ginecolog se da dupa nastere, si nu cred ca sta sa desfaca plicul in fata ta si sa-ti spuna ca "e prea putin" si dupa aia sa nu se mai uite la tine, nu o vad genul asta.

catalinav
12.03.2011, 14:23:53
Multumesc fetelor de raspuns. Framanarile mele au inceput dupa ce am discutat cu cateva fete ce imi ziceau ca aceasta cota e mai mult decat obligatorie...in caz contrar ai parte de multe neplaceri. Si cum dupa calculele facute, si tinand cont de aceste indicatii, ajungeam in jurul sumei de 3000 ron.. mi-am pus intrebarea de ce nu as merge la Arcadia atunci.
D-na dr. chiar a fost draguta pana acum si am incredere in ea si pe viitor..dar ma gandeam ca e asa pentru ca este o profesionista si ca pentru asta e platita (atat in spital cat si la cabinet). Prin urmare, principial vb nu mi se pare ok sa arunc cu banii, care oricat de multi sau de putini ar fi, isi gasesc locul imediat. :D

alibd
12.03.2011, 14:38:08
Mamici, cum va imbracati strumfii pe vremea asta? Mi-e sa n-o imbrac prea gros, dar nici prea subtire sa-i fie racoare. 8-|

marybear
12.03.2011, 15:49:48
Buna fetelor,

Nu stiu daca e mult sau putin dar fiecare da cat poate daca se considera multumit de tratamentul aplicat ca sa zic asa. Eu vreau sa demontez mitul ca la Cuza se merge doar pe spaga...poate nu o fi cazul tuturor doctorilor dar eu am avut ocazia sa nasc cu o dr destul de criticata pe anumite forumuri si care si-a dat tot interesul. Nu ea mi-a urmarit sarcina, era de garda in ziua aceea, doctorita mea era in concediu. Si vreau sa zic ca in afara de un buchet de flori nu a luat nimic, m-a vizitat zilnic pana la externare si chiar m-a tinut o zi in pluc pentru tratament.

claudelle
12.03.2011, 19:03:16
Buna fetele,

Aveti habar de unde pot procura un metru de masurat kinderul ? Stiu ca sunt din alea viu colorate, cu pers din desene care se lipsesc de perete, dar de unde sa le iau ?! Am cautat in magazine, farmacii si nik :-<

AnaM
12.03.2011, 21:48:19
Buna fetele,

Aveti habar de unde pot procura un metru de masurat kinderul ? Stiu ca sunt din alea viu colorate, cu pers din desene care se lipsesc de perete, dar de unde sa le iau ?! Am cautat in magazine, farmacii si nik :-<

Praktiker, Carrefour zona bebelusi, magazinul Mogaldeatza :)

Referitor la plic, eu am mers in timpul sarcinii mai mult la cabinet particular (de 3 ori am fost la spital), pt ca asa am vrut eu. Si in ziua operatiei, am impartit plicuri la toata lumea, ca sa fie bine si doctorita a fost singura care a zis ca ma bate cu tot cu plic (il carasem dupa mine in sala de nasteri, ca n-am apucat s-o vad inainte). Asa ca, dupa operatie, sotul meu s-a dus la ea (era jos, la cabinetele de ecografie) si a intrebat-o daca poate s-o imbratiseze de fericire si i-a indesat plicul in buzunar :D
Mie mi s-a parut normal sa-i dau, pentru ca salariile medicilor sunt de cacao. Daca am fi ca in strainatate, unde medicii sunt f bine platiti de la stat, atunci ar fi ok, dar stiind din interior cat de "apreciata" este munca asta, prefer sa stau eu linistita si toti sa fim multumiti. Si da, am fost tratata ca la carte si inainte sa dau bani, nu am de ce sa ma plang... Banii i-am dat fiindca mi-a placut cum s-au purtat. Singurele care au primit bani inainte au fost moasa (mi-a facut clisma, prima din viata mea, si am vrut sa fie gentila :D) si anestezista, inutil sa spun de ce :))
Dar, pana la urma, fiecare da cat poate/cat are. Un DOCTOR n-ar trebui sa discrimineze dupa acest factor. Da' asta e sistemul :)

Yonika
12.03.2011, 23:58:45
Multumesc fetelor de raspuns. Framanarile mele au inceput dupa ce am discutat cu cateva fete ce imi ziceau ca aceasta cota e mai mult decat obligatorie...in caz contrar ai parte de multe neplaceri. Si cum dupa calculele facute, si tinand cont de aceste indicatii, ajungeam in jurul sumei de 3000 ron.. mi-am pus intrebarea de ce nu as merge la Arcadia atunci.
D-na dr. chiar a fost draguta pana acum si am incredere in ea si pe viitor..dar ma gandeam ca e asa pentru ca este o profesionista si ca pentru asta e platita (atat in spital cat si la cabinet). Prin urmare, principial vb nu mi se pare ok sa arunc cu banii, care oricat de multi sau de putini ar fi, isi gasesc locul imediat. :D
De regula la o cezariana se dau in jur de 200 euro. Insa cum au zis si fetele, plicul il dai dupa si ii poti da cat vrei (eventual ai putea sa ii dai un 500 lei, sa fie o suma rotunda). Insa chiar si cu cei 200 euro si nu se ajunge la 3000 lei, poate la 2000 lei, da.

eliana
13.03.2011, 00:43:47
Mamici, cum va imbracati strumfii pe vremea asta? Mi-e sa n-o imbrac prea gros, dar nici prea subtire sa-i fie racoare. 8-|
Eu i-am pus azi body tip maieu, bluzita cu maneca lunga si pantalonasi cu picior din bumbac, un costumas intreg plusat si peste toate cosmonautul de iarna, care al nostru nu mi se pare ca ar fi foarte gros. Nu cred ca i-a fost frig, si nici transpirata nu era cand am dezbracat-o, deci cred ca a fost ok. Temperaturile sunt un pic inselaoare acuma si prefer sa fiu mai prudenta pana se instaleaza definitiv primavara.

stefania_a
13.03.2011, 09:40:47
Eu i-am pus azi body tip maieu, bluzita cu maneca lunga si pantalonasi cu picior din bumbac, un costumas intreg plusat si peste toate cosmonautul de iarna, care al nostru nu mi se pare ca ar fi foarte gros. Nu cred ca i-a fost frig, si nici transpirata nu era cand am dezbracat-o, deci cred ca a fost ok. Temperaturile sunt un pic inselaoare acuma si prefer sa fiu mai prudenta pana se instaleaza definitiv primavara.

a mea ieri, era transpirata cand i-am scos cosmonautul...adica s-o imbrac mai subtire?(:|

AnaM
13.03.2011, 09:51:45
a mea ieri, era transpirata cand i-am scos cosmonautul...adica s-o imbrac mai subtire?(:|

Da... Ori nu-i mai pui cosmonautul si-i pui alt costumas deasupra, ori o imbraci mai subtire sub cosmonaut. Dar preferabil prima varianta, mai bine sa fie racoare si sa ii mai pui o paturica peste ea, decat sa transpire.

Eu ieri l-am imbracat cu hamleti, body subtire subtire cu maneca lunga, blugi, cardigan, geaca umflata si caciula subtirica (nu de iarna). A stat afara de la 1 la 6 (acasa la niste prieteni, in afara orasului, unde e mai racoare), cu o pauza de juma de ora. A cazut intr-o balta cu noroi de doua ori :))

eliana
13.03.2011, 10:04:10
Da... Ori nu-i mai pui cosmonautul si-i pui alt costumas deasupra, ori o imbraci mai subtire sub cosmonaut. Dar preferabil prima varianta, mai bine sa fie racoare si sa ii mai pui o paturica peste ea, decat sa transpire.

Eu ieri l-am imbracat cu hamleti, body subtire subtire cu maneca lunga, blugi, cardigan, geaca umflata si caciula subtirica (nu de iarna). A stat afara de la 1 la 6 (acasa la niste prieteni, in afara orasului, unde e mai racoare), cu o pauza de juma de ora. A cazut intr-o balta cu noroi de doua ori :))
Iaca am aflat raspunsul la intrebarea nepusa :)) vroiam sa trec si eu la geaca si pantaloni, am o pereche de raiati (sau cum s-o fi scriind) si ma gandeam ce sa-i pun pe sub ei. O sa arate comica tare cu geaca, pantaloni si sosete, ca deocamdata nu i-am cumparat nimic de incaltat, offfff, numai cand ma gandesc la incaltaminte pt ea ma ia cu dureri de cap #:-S

AnaM
13.03.2011, 10:25:29
Iaca am aflat raspunsul la intrebarea nepusa :)) vroiam sa trec si eu la geaca si pantaloni, am o pereche de raiati (sau cum s-o fi scriind) si ma gandeam ce sa-i pun pe sub ei. O sa arate comica tare cu geaca, pantaloni si sosete, ca deocamdata nu i-am cumparat nimic de incaltat, offfff, numai cand ma gandesc la incaltaminte pt ea ma ia cu dureri de cap #:-S

Pai pune-i botosei sau cizme de prewalkers :D gen Uggsi (sunt peste tot de-acum). Sau nu si-i tine in picioare? :))
Eu am trecut fortat la blugi & geaca (am avut noroc ca a coincis cu venirea caldurii) ca si-a facut varza cosmonautul (glod peste tot, evident) si putoarea din mine, pana l-a spalat... Si asa nu stiu daca e inca complet uscat :)) Dar e bine ca juma de saptamana nu mai avem nevoie de el (zilele astea s-au anuntat 13-16 grade, dar de miercuri iar se raceste).

Milagros
13.03.2011, 11:52:40

La cate grade l-ai imbracat asa? Ca eu toata iarna am stat cu grija sa nu-l fi imbracat ori prea gros ori prea subtire... ca na, eram setata pe ideea de cat mai infofolit dar aici mai jos de 0 grade nu a scazut temperatura, in general am avut cam 6-9 grade...
Ieri, la 11 grade, i-am pus body maieut, bluza cu maneca lunga, hamleti subtiri, pantaloni si geaca umflata ;)) aaa si caciulita tip fes, deci subtire si nu cu urechi sau alte nebuneli - de fapt cam toata iarna a purtat asa, uneori i-am mai pus iepurasul de la Pampers. In picioare a avut tenisi si nu mi se pare ca i-ar fi frig doar ca are mai mereu mainile inghetate dar asta ca s-a jucat si in nisip (ieri am fost la mare ;)))

eliana
13.03.2011, 11:57:40
Pai pune-i botosei sau cizme de prewalkers :D gen Uggsi (sunt peste tot de-acum). Sau nu si-i tine in picioare? :))
Nu stiu, ca nici n-am incercat. Am avut o tentativa sa ma apropii de un raft cu incaltaminte de bebei de la Fox, dar am fugit repede :))
A inceput sa aiba tentative de ridicat in picioare in patut, deci va trebui sa ma ocup si de aspectul asta. Oricum in casa o voi lasa numai cu sosete, n-o s-o incalt, deci mai am un pic de timp la dispozitie pana o sa patruleze pe-afara :))

AnaM
13.03.2011, 11:57:55
La cate grade l-ai imbracat asa? Ca eu toata iarna am stat cu grija sa nu-l fi imbracat ori prea gros ori prea subtire... ca na, eram setata pe ideea de cat mai infofolit dar aici mai jos de 0 grade nu a scazut temperatura, in general am avut cam 6-9 grade...
Ieri, la 11 grade, i-am pus body maieut, bluza cu maneca lunga, hamleti subtiri, pantaloni si geaca umflata ;)) aaa si caciulita tip fes, deci subtire si nu cu urechi sau alte nebuneli - de fapt cam toata iarna a purtat asa, uneori i-am mai pus iepurasul de la Pampers. In picioare a avut tenisi si nu mi se pare ca i-ar fi frig doar ca are mai mereu mainile inghetate dar asta ca s-a jucat si in nisip (ieri am fost la mare ;)))

Pai ieri la pranz au fost cam 10-11 grade acolo, dar la umbra era mai rece, la soare era mai cald. Si mai adia un pic si vantul. Per total, T avea nasul caldutz, dar nu a transpirat deloc, mi s-a parut ca i-a fost foarte bine, mai ales ca nu a stat locului, mereu avea ceva de mutat, tarait, rastrunat, tras :))
In picioare i-am dat apres-ski-urile (sunt captusite, dar subtire, nu f gros), ca nu mi-am dat seama ca e asa cald afara, dar mai bine am facut, ca s-a dus prin noroi si apa, iar cu adidasii i-ar fi fost frig.
Deci am fost imbracati cam ca voi :)

Milagros
13.03.2011, 13:12:01
Pai ieri la pranz au fost cam 10-11 grade acolo, dar la umbra era mai rece, la soare era mai cald. Si mai adia un pic si vantul. Per total, T avea nasul caldutz, dar nu a transpirat deloc, mi s-a parut ca i-a fost foarte bine, mai ales ca nu a stat locului, mereu avea ceva de mutat, tarait, rastrunat, tras :))
In picioare i-am dat apres-ski-urile (sunt captusite, dar subtire, nu f gros), ca nu mi-am dat seama ca e asa cald afara, dar mai bine am facut, ca s-a dus prin noroi si apa, iar cu adidasii i-ar fi fost frig.
Deci am fost imbracati cam ca voi :)

M-am mai linisit, e adevarat ca acum ca misuna pe jos se incalzesc mai repede, iar daca ii imbraci prea gros transpira si iar nu-i bine.

alibd
13.03.2011, 13:17:26

Tocmai de asta intreb si eu, ca nu mi+ar placea sa o racesc acum.
Pana la urma i+am pus ieri un body cu maneca scurta, o salopeta cu maneca lunga si peste toate astea geaca si un pantalon mai gros. A fost ok, nu era transpirata.

Astazi ma uit ca adie vantul, stau in dubii daca sa o scot sau nu.:-B

Apropo...le puneti fular la gura? :-& M+au innebunit unele persoane, sa+i pun fular sa nu raceasca copilul.:-B

alibd
13.03.2011, 13:24:57
Nu stiu, ca nici n-am incercat. Am avut o tentativa sa ma apropii de un raft cu incaltaminte de bebei de la Fox, dar am fugit repede :))
A inceput sa aiba tentative de ridicat in picioare in patut, deci va trebui sa ma ocup si de aspectul asta. Oricum in casa o voi lasa numai cu sosete, n-o s-o incalt, deci mai am un pic de timp la dispozitie pana o sa patruleze pe-afara :))

Sabi are niste cizmulite cu putina blanita si, intr+o zi cand a scos+o tati afara, ii aduna cizmele de pe jos.:-BBine, numai lui i se intampla chestia asta....:-<

lady_l
13.03.2011, 13:32:34
Sabi are niste cizmulite cu putina blanita si, intr+o zi cand a scos+o tati afara, ii aduna cizmele de pe jos.:-BBine, numai lui i se intampla chestia asta....:-<

CRezi tu? :D ;;)

stefania_a
13.03.2011, 13:53:13

tocmai asta am descoperit si eu...tre seaparat sa merg sa-i iau ceva...

eliana
13.03.2011, 16:21:22
Tocmai de asta intreb si eu, ca nu mi+ar placea sa o racesc acum.
Pana la urma i+am pus ieri un body cu maneca scurta, o salopeta cu maneca lunga si peste toate astea geaca si un pantalon mai gros. A fost ok, nu era transpirata.

Apropo...le puneti fular la gura? :-& M+au innebunit unele persoane, sa+i pun fular sa nu raceasca copilul.:-B
Fular la gura? pe vremea asta?
Eu nu i-am pus fular decat la temperaturi sub 0 grade, ca lua somn instant si ii inghetau obrajii si nasul.

eliana
13.03.2011, 16:27:33
tocmai asta am descoperit si eu...tre seaparat sa merg sa-i iau ceva...
Ne omoara estetica, asa-i? :))

Eu am lasat-o in pace pana acuma, intai ca a fost frig si avea costumul de iarna cu tot cu labutze, apoi ca mie intotdeauna mi s-a parut mai normal sa imbrac copilul cu chestii cat mai simple de pus si de scos, n-am "stimulat" deloc aspectul de printesa, spre disperarea bunicilor, care visau din ultima luna de sarcina cum o sa cumpere ele fustite si rochite, le-am zis sa-si amane planurile pentru dupa varsta de 1 an :D

Azi i-am pus un soi de botosei impletiti, cu un snur pe glezna, dar a avut activitate si a dat de ceva ori din picioare in carut, ocazie cu care am constatat ca ii poate da jos usor.
Deci, Ana, unde gasesc incaltaminte buna pentru domnisoara? am retinut eu mai de mult despre Seekairun, Ecco si Pediped (parca?), dar locatiile le-am uitat.

stefania_a
13.03.2011, 17:23:10

Eu am lasat-o in pace pana acuma, intai ca a fost frig si avea costumul de iarna cu tot cu labutze, apoi ca mie intotdeauna mi s-a parut mai normal sa imbrac copilul cu chestii cat mai simple de pus si de scos, n-am "stimulat" deloc aspectul de printesa, spre disperarea bunicilor, care visau din ultima luna de sarcina cum o sa cumpere ele fustite si rochite, le-am zis sa-si amane planurile pentru dupa varsta de 1 an :D

Azi i-am pus un soi de botosei impletiti, cu un snur pe glezna, dar a avut activitate si a dat de ceva ori din picioare in carut, ocazie cu care am constatat ca ii poate da jos usor.
Deci, Ana, unde gasesc incaltaminte buna pentru domnisoara? am retinut eu mai de mult despre Seekairun, Ecco si Pediped (parca?), dar locatiile le-am uitat.

ceva de genul asta avem si noi...dar e tare activa, si din cateva miscari ii da jos...;;)

alibd
13.03.2011, 19:39:20
CRezi tu? :D ;;)

Dintre mine si el ma refeream. La alte case nu stiu cum stau lucrurile. :D

alibd
13.03.2011, 19:42:25
Fular la gura? pe vremea asta?
Eu nu i-am pus fular decat la temperaturi sub 0 grade, ca lua somn instant si ii inghetau obrajii si nasul.

Tocmai. Dar domnule "bate vantul, e vreme inselatoare, racesti copilul...":-B

Milagros
13.03.2011, 21:14:15

Eu fular la gura nici iarna nu i-am pus - si noi am prins iarna fix ca voi - decat daca voiam sa ii tina suzeta ca asa adormea si de buna voie nu o tinea, dar asa i-o indesam in gura, trageam fularul si lua somn instant :D Din ce am tot citit eu cu fularul si raceala e treaba ca la caciula si otita. Otita nu face ca n-are caciula, caciula doar ii confera confort termic la bostanel, iar daca nu are fular la gura nu raceste. Uf, cred ca treaba cu fularul la gura e pur romaneasca, la fel ca si cele nspe caciuli puse una peste alta. Noi am avut o singura caciula dupa prima luna jumatate de viata spre disperarea bunicilor.

claudelle
13.03.2011, 21:32:33
]Praktiker, Carrefour zona bebelusi, magazinul Mogaldeatza[/B] :)

Referitor la plic, eu am mers in timpul sarcinii mai mult la cabinet particular (de 3 ori am fost la spital), pt ca asa am vrut eu. Si in ziua operatiei, am impartit plicuri la toata lumea, ca sa fie bine si doctorita a fost singura care a zis ca ma bate cu tot cu plic (il carasem dupa mine in sala de nasteri, ca n-am apucat s-o vad inainte). Asa ca, dupa operatie, sotul meu s-a dus la ea (era jos, la cabinetele de ecografie) si a intrebat-o daca poate s-o imbratiseze de fericire si i-a indesat plicul in buzunar :D
Mie mi s-a parut normal sa-i dau, pentru ca salariile medicilor sunt de cacao. Daca am fi ca in strainatate, unde medicii sunt f bine platiti de la stat, atunci ar fi ok, dar stiind din interior cat de "apreciata" este munca asta, prefer sa stau eu linistita si toti sa fim multumiti. Si da, am fost tratata ca la carte si inainte sa dau bani, nu am de ce sa ma plang... Banii i-am dat fiindca mi-a placut cum s-au purtat. Singurele care au primit bani inainte au fost moasa (mi-a facut clisma, prima din viata mea, si am vrut sa fie gentila :D) si anestezista, inutil sa spun de ce :))
Dar, pana la urma, fiecare da cat poate/cat are. Un DOCTOR n-ar trebui sa discrimineze dupa acest factor. Da' asta e sistemul :)

Thanks Ana !
In Carrefou m-am uitat si nu am vazut...la P si la M nu m-am gandit, fusei si la Copilasul Tau si nu aveau...
Mai cercetam :-"
Am fost azi in parc...si a luat Andrei un nas si o frunte de bordura de mi-au stat toate cele !!! Si drept urmare s-a ales cu o ALTA vanataie la frunte - dupa alte cateva care DE ABIA au trecut - UFFF ce m-am saturat de cazaturile astea si cred ca asta e numai inceputul :-<

eliana
13.03.2011, 22:25:23
Eeeeeee, inselatoare dar nici chiar de fular la gura...... am mai vazut azi un bebe mic infofolit tot, nu i se vedeau decat ochii, mi s-a parut exagerat chiar daca ar fi avut 1 luna.
Ideea e sa n-o imbraci foarte subtire ca "e cald afara" dar nici gros, gasesti un echilibru astfel incat sa nu transpire.

P.S. Nu ti-au recomandat si manusi? :-p

AnaM
13.03.2011, 23:05:19

Seekairun gasesti la Bebeloo, in Iulius Mall, parca am vazut si pediped cateva perechi acolo. Ecco e in Felicia.
Ideea e sa fie incaltaminte din materiale naturale, daca e in contact direct cu pielea (gen vara, ca papucei cu blana naturala la interior nu prea gasim), moi, sa-si formeze mersul natural (contrar parerilor pro ale bunicilor pentru papucii cu talonet si inalti, duri "sa tina glezna" - pantofi ortopedici ar trebui sa poarte doar bebicii cu probleme), cu talpa flexibila. In sensul asta, am vazut si la magazine gen Zara ghetute frumoase, vara nu mai zic de balerini :x Abia astept o fata in familie, mi-am dorit toata viata sa cumpar rochite si pantofiori :D chit ca eu nu ma imbrac asa feminin :D Sau am gasit niste sandalute in Mall, la un magazin de la demisol, o firma turceasca, cred, superb lucrati, din piele integral, 130 ron ce-i drept, dar a mers toata vara cu ele si arata ca noi. Primii pantofi de mers mi se par destul de importanti...

AnaM
13.03.2011, 23:09:49
Apropo de fular, nu e bine sa fie pus pe gura, fiindca se formeaza condens de la respiratia bebicului si mai rau facem, de la vantul rece poate raci mult mai usor.
Asa ca, pana la -5 grade & up fara fular, iar daca e mai frig de -5, nu iesim la plimbare decat in spatii inchise (gen Mall, supermarket, playdate etc.). Manusi afara ii dau, acum le tine pe manute :D Dar pana se duce sa testeze temperatura baltilor cu degetele...

eliana
13.03.2011, 23:48:10
Apropo de fular, nu e bine sa fie pus pe gura, fiindca se formeaza condens de la respiratia bebicului si mai rau facem, de la vantul rece poate raci mult mai usor.
Asa ca, pana la -5 grade & up fara fular, iar daca e mai frig de -5, nu iesim la plimbare decat in spatii inchise (gen Mall, supermarket, playdate etc.). Manusi afara ii dau, acum le tine pe manute :D Dar pana se duce sa testeze temperatura baltilor cu degetele...
Ei, eu nu ziceam de manusi cand e frig afara, ci pt vremea asta.
Tre' sa fie tare simpatic T explorand peste tot.... spre disperarea ta :D

Fetiliiiiiiiii....... nu stie nimeni o contabila minunata?

anema
14.03.2011, 00:15:21
Buna fetele,

In Iulius Mall, la subsol, este un magazin doar cu jucarii si gasesti acolo;-)

AnaM
14.03.2011, 00:19:01

Stiu, ziceam si eu ca fapt divers, ca abia acum a inceput sa le tina ;)) :D Nu te cred nici pe departe mama exagerata si isterica :))
Da, foarte simpatic Tudoru', un mers afara=un rand de haine groase pt spalat :))
Cu madam contabila nu te pot ajuta, din pacate, e unul din putinele domenii in care nu am cunostinte (il stiu doar pe contabilul lui tata, dar e prea aglomerat dpmdv...)

stefania_a
14.03.2011, 07:13:08

colega mea de munca....:">:">

biutzaxx
14.03.2011, 09:02:17
Neata!

AnaM, te-am visat! Se facea ca erai cu mine la un cabinet ecografic si dr era plecata si ai zis ca hai sa incerci sa imi faci tu ecografie...te-ai uitat tu pe acolo, nu intelegeai tu mare lucru dar mi-ai spus asa:" nu am inteles eu cine stie ce dar pot sa iti zic sigur ca ai ditamai minunatia de fetita!"
In drum spre serviciu mi-am amintit ca tu si la prima sarcina mi-ai zis ca am baiat si asa a fost, dar asta acum era visul meu, influentat oarecum..:)

stefania_a
14.03.2011, 09:08:45
Neata!

AnaM, te-am visat! Se facea ca erai cu mine la un cabinet ecografic si dr era plecata si ai zis ca hai sa incerci sa imi faci tu ecografie...te-ai uitat tu pe acolo, nu intelegeai tu mare lucru dar mi-ai spus asa:" nu am inteles eu cine stie ce dar pot sa iti zic sigur ca ai ditamai minunatia de fetita!"
In drum spre serviciu mi-am amintit ca tu si la prima sarcina mi-ai zis ca am baiat si asa a fost, dar asta acum era visul meu, influentat oarecum..:)

poate se adevereste visul si o sa aveti si o fetita!!!

biutzaxx
14.03.2011, 09:13:29
poate se adevereste visul si o sa aveti si o fetita!!!
orice sa fie numa sa fie sanatos! mi-au trecuit ieri niste temeri prin cap incat nu mai conteaza ce e, ci bebe sanatos in burtica sa fie..

stefania_a
14.03.2011, 09:16:47
orice sa fie numa sa fie sanatos! mi-au trecuit ieri niste temeri prin cap incat nu mai conteaza ce e, ci bebe sanatos in burtica sa fie..

sunt sigura ca o sa fie totul bine!!!

AnaM
14.03.2011, 09:20:29
Neata!

Haha, ce tare :D
Asa ti-am prezis si la Sebanel? Mama Omida ce sunt :))
Sa dea Domnul sa fie sanatos, orice ar fi. Deocamdata mama Omida inca nu se pronunta cu pronosticurile cu privire la sex, nu-mi simt inca chi-ul :))

stefania_a
14.03.2011, 09:47:10
scaunul pentru masina de la ce varsta pana la ce varsta se foloseste? k trebuie sa cumparam si habar nu am la ce caracteristici sa ma uit...:-B

roxana1
14.03.2011, 09:49:05
Auleu,citesc ce ati scris de fular si imi dau seama ca eu toata iarna i-am pus fular la gura.De imbracat nu l-am imbracat niciodata prea gros,niciodata nu a fost transpirat dar cu fularul asa am crezut ca e bine pt ca i se uscau obrajii f tare...
Ana scuze ca intreb sper sa nu te superi,tu il lasi pe Tudor sa exploreze tot ce vrea afara,sa se balaceasca prin balti fara sa ii spui nimic sau orice ai spune el tot fuge la balti?
Neata

monique18virgo
14.03.2011, 09:58:22
buna dimineata fetele:*.A vazut vreuna din voi aceasta tricicleta prin oras?
http://www.jucariidinlemn.bizoo.ro/vanzare/1006860/img/Tricicleta-DHS-107A-2#1

AnaM
14.03.2011, 10:18:32
scaunul pentru masina de la ce varsta pana la ce varsta se foloseste? k trebuie sa cumparam si habar nu am la ce caracteristici sa ma uit...:-B
Scaunul de masina se foloseste de la 0 luni la 12 ani (desi prea putini copii stau pana cand spune legea). Specialistii spun ca nu e recomandat ca copiii sa stea pe bancheta normala si sa foloseasca centura masinii daca nu au cel putin 8 ani.
Inca o specificatie foarte importanta: pana la cel putin 9kg sau 9 luni ale copilului, scoica/scaunul auto trebuie asezat cu spatele la sensul de mers al masinii, pentru ca inca nu au muschii suficient de puternici pentru a rezista in scaun la un impact eventual.
Sunt mai multe grupe de scaune auto:

Grupele 0 si 0+ - de la nastere la 9kg, respectiv 13kg, ceea ce numim si scoica/cos auto; cosul auto poate fi asezat doar cu spatele la sensul de mers.

http://carseatsforinfants.org/images/carseatsforinfants2.jpg
http://i.ytimg.com/vi/ywfs03DFDOM/0.jpg

Grupa 0+/1 - de la nastere la 18 kg; acest scaun arata ca un scaun de masina de grupa 1, doar ca e si reversibil (pana la minim 9kg sau 9 luni se foloseste cu spatele la sensul de mers, apoi se intoarce cu fatza); Merge pana la maxim 4 ani ai copilului. VIne si cu pernuta reductoare pentru nou-nascuti (cea neagra din poza)

http://www.hopa-sus.ro/imagini-produse/scaun-auto-first-class-plus-trendline---felix-3-526503167.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3446/3739008077_7728a6d828.jpg?v=0

Grupa 1 - de la 9kg sau 9 luni la 18 kg; acest scaun poate fi asezat doar cu fatza la sensul de mers.

http://static.zoovy.com/img/kiwikidsgear/-/maxicosi/maxi_cosi_priori_pumpkin.jpg

Grupa 2 - de la 15 la 25 kg; se aseaza doar cu fatza si, de obicei, deja nu mai are centurile proprii, ci se prinde cu centura masinii.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41ZRUOh0vXL._SL500_.jpg

Grupa 3 - 25-36 kg, se aseaza doar cu fatza si este, de obicei, doar booster-ul (perna de sub fund). Copilul se prinde cu centurile masinii.

http://www.boosterseatforcars.co.uk/images/lowback/lowbackbooster.jpg

Grupele combinate 1/2, si 1/2/3 - de la 9 la 25, respectiv 36 kilograme; aceste scaune "cresc" odata cu copilul; se modifica fizic (suportul de cap se inalta, eventual se si lateste).

http://bestprice2buysale.com/wp-content/uploads//Graco-Nautilus-3-In-1-Car-Seat,-Dori.jpg
http://www.car-seats-for-baby.com/Images/Graco-Nautilus-3-in-1-Car-Seats.jpg
http://trendog.com/blog/wp-content/uploads/2010/02/Graco-Nautilus-3.jpg
(asta e acelasi scaun, care se modifica, i se scot centurile proprii, si apoi si spatarul, pentru a deveni un booster)

Daca Bia are 4 luni, in momentul de fatza ar trebui sa mearga in scoica sau intr-un scaun auto grupa 0+/1. Daca nu v-a lipsit scoica pana acum, puteti sa-i luat direct un scaun 0+/1. Sa te uiti sa fie materialele ok, nu prea plasticoase, pentru ca vara va transpira in el foarte tare si poate raci usor daca iese afara la racoare/vant. Eventual poti pune o husa/pelinca din bumbac sa mai absoarba la spate/cap din transpiratie.
Daca imi spui si ce buget aveti, iti pot face si recomandari :))

AnaM
14.03.2011, 10:29:38
Auleu,citesc ce ati scris de fular si imi dau seama ca eu toata iarna i-am pus fular la gura.De imbracat nu l-am imbracat niciodata prea gros,niciodata nu a fost transpirat dar cu fularul asa am crezut ca e bine pt ca i se uscau obrajii f tare...
Ana scuze ca intreb sper sa nu te superi,tu il lasi pe Tudor sa exploreze tot ce vrea afara,sa se balaceasca prin balti fara sa ii spui nimic sau orice ai spune el tot fuge la balti?
Neata

Pentru ce sa-ti ceri scuze, bre? :-p
T e foarte incapatanat afara, nu vrea sa mearga de manutza deloc, vrea sa mearga doar prin glod/frunze sau studiaza baltile/cosurile de gunoi/gardurile. Nu-l las sa faca ce vrea, ca, de multe ori, ce vrea el e periculos (gen sa se duca prea aproape de balansoare/tobogan/invartitorile alea cand sunt copii care le folosesc), iar prin balti il las atata timp cat nu exagereaza (il las sa tropaie in ele, in principiu, nu prea-l las sa puna mana). Ideea e ca oricum se face varza, dar nu vreau sa bage mainile in gura dupa ce a analizat apa :)) Adevarul e ca, de multe ori, imi uit servetele umede acasa, ca altfel l-as lasa sa exploreze ceva mai mult...
Si da, orice i-as spune, oricat as striga dupa el, tot unde vrea el se duce :))

cori_iasi
14.03.2011, 10:50:55
Hello!
Ana, de unde as putea sa iau produse de curatat bio, de pe net zic? as putea sa le gasesc mai ieftin sau n-are sens sa imi bat capul si sa iau de la noi?
Thx :gen_17:

AnaM
14.03.2011, 10:57:28
Hello!
Ana, de unde as putea sa iau produse de curatat bio, de pe net zic? as putea sa le gasesc mai ieftin sau n-are sens sa imi bat capul si sa iau de la noi?
Thx :gen_17:

Pai, cu tot cu transport, te ajunge la fel, sau chiar mai scump, deci mai bine le iei de la noi. Produse de curatenie gasesti in Plafar Iulius Mall (Earth Friendly Products, Bentley's Organic, ambele sunt f misto) sau pe life-care.ro (rasfoieste catalogul) :)

cori_iasi
14.03.2011, 11:02:19
Pai, cu tot cu transport, te ajunge la fel, sau chiar mai scump, deci mai bine le iei de la noi. Produse de curatenie gasesti in Plafar Iulius Mall (Earth Friendly Products, Bentley's Organic, ambele sunt f misto) sau pe life-care.ro (rasfoieste catalogul) :)

Aha ok, la astea ma gandeam si eu, Earth Friendly am pt pitic. O sa incerc Natural House, chiar sunt curioasa.
Ms :)

AnaM
14.03.2011, 11:03:02
A, legat de scaunele auto, foarte important este sa corespunda celui mai recent standard de siguranta (trebuie sa fie scris pe undeva pe baza/spatele/lateralele scaunului). Cel mai nou e ECE R44 04.

roxana1
14.03.2011, 11:16:41
T e foarte incapatanat afara, nu vrea sa mearga de manutza deloc, vrea sa mearga doar prin glod/frunze sau studiaza baltile/cosurile de gunoi/gardurile. Nu-l las sa faca ce vrea, ca, de multe ori, ce vrea el e periculos (gen sa se duca prea aproape de balansoare/tobogan/invartitorile alea cand sunt copii care le folosesc), iar prin balti il las atata timp cat nu exagereaza (il las sa tropaie in ele, in principiu, nu prea-l las sa puna mana). Ideea e ca oricum se face varza, dar nu vreau sa bage mainile in gura dupa ce a analizat apa :)) Adevarul e ca, de multe ori, imi uit servetele umede acasa, ca altfel l-as lasa sa exploreze ceva mai mult...
multumesc frumos de raspuns
Darius din toamna trecuta adora sa mearga pe pamant umed si nu pe ciment,iar daca il iau de manuta se smunceste si maraie,face scandal. Nu stiu cum sa procedez prin oras prin parcuri ca se face varza cu pamantul si baltile si tre sa ne intoarcem acasa cu mijloc de transport in comun...

alinutza20
14.03.2011, 11:28:36
buna ziua si de la mine...

fii-mea a mers ieri pe jos de la noi de pe tutora pana in tatarasi in dispecer:)):)) o fi bine, o fi rau? face sport:)):))

intrebare: aveti idee care mai e tarifu la popa la botez?:))

Andrusca
14.03.2011, 12:42:21
buna ziua si de la mine...

fii-mea a mers ieri pe jos de la noi de pe tutora pana in tatarasi in dispecer:)):)) o fi bine, o fi rau? face sport:)):))

intrebare: aveti idee care mai e tarifu la popa la botez?:))

noi am dat in ian 2011, 100 ron; la cantaret 30 ron, parca ;)
dar la preot se merge undeva intre 40-100 ron; asa mi-a zis sursa :D :D

Bravo Moni pentru jogging! la voi nu a batut vantul? ...ca in CUG era jale si nu am iesit ieri, doar sambata :)

stefania_a
14.03.2011, 13:18:29
Scaunul de masina se foloseste de la 0 luni la 12 ani (desi prea putini copii stau pana cand spune legea). Specialistii spun ca nu e recomandat ca copiii sa stea pe bancheta normala si sa foloseasca centura masinii daca nu au cel putin 8 ani.
Inca o specificatie foarte importanta: pana la cel putin 9kg sau 9 luni ale copilului, scoica/scaunul auto trebuie asezat cu spatele la sensul de mers al masinii, pentru ca inca nu au muschii suficient de puternici pentru a rezista in scaun la un impact eventual.
Sunt mai multe grupe de scaune auto:

Grupele 0 si 0+ - de la nastere la 9kg, respectiv 13kg, ceea ce numim si scoica/cos auto; cosul auto poate fi asezat doar cu spatele la sensul de mers.

http://carseatsforinfants.org/images/carseatsforinfants2.jpg
http://i.ytimg.com/vi/ywfs03DFDOM/0.jpg

Grupa 0+/1 - de la nastere la 18 kg; acest scaun arata ca un scaun de masina de grupa 1, doar ca e si reversibil (pana la minim 9kg sau 9 luni se foloseste cu spatele la sensul de mers, apoi se intoarce cu fatza); Merge pana la maxim 4 ani ai copilului. VIne si cu pernuta reductoare pentru nou-nascuti (cea neagra din poza)

http://www.hopa-sus.ro/imagini-produse/scaun-auto-first-class-plus-trendline---felix-3-526503167.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3446/3739008077_7728a6d828.jpg?v=0

Grupa 1 - de la 9kg sau 9 luni la 18 kg; acest scaun poate fi asezat doar cu fatza la sensul de mers.

http://static.zoovy.com/img/kiwikidsgear/-/maxicosi/maxi_cosi_priori_pumpkin.jpg

Grupa 2 - de la 15 la 25 kg; se aseaza doar cu fatza si, de obicei, deja nu mai are centurile proprii, ci se prinde cu centura masinii.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41ZRUOh0vXL._SL500_.jpg

Grupa 3 - 25-36 kg, se aseaza doar cu fatza si este, de obicei, doar booster-ul (perna de sub fund). Copilul se prinde cu centurile masinii.

http://www.boosterseatforcars.co.uk/images/lowback/lowbackbooster.jpg

Grupele combinate 1/2, si 1/2/3 - de la 9 la 25, respectiv 36 kilograme; aceste scaune "cresc" odata cu copilul; se modifica fizic (suportul de cap se inalta, eventual se si lateste).

http://bestprice2buysale.com/wp-content/uploads//Graco-Nautilus-3-In-1-Car-Seat,-Dori.jpg
http://www.car-seats-for-baby.com/Images/Graco-Nautilus-3-in-1-Car-Seats.jpg
http://trendog.com/blog/wp-content/uploads/2010/02/Graco-Nautilus-3.jpg
(asta e acelasi scaun, care se modifica, i se scot centurile proprii, si apoi si spatarul, pentru a deveni un booster)

Daca Bia are 4 luni, in momentul de fatza ar trebui sa mearga in scoica sau intr-un scaun auto grupa 0+/1. Daca nu v-a lipsit scoica pana acum, puteti sa-i luat direct un scaun 0+/1. Sa te uiti sa fie materialele ok, nu prea plasticoase, pentru ca vara va transpira in el foarte tare si poate raci usor daca iese afara la racoare/vant. Eventual poti pune o husa/pelinca din bumbac sa mai absoarba la spate/cap din transpiratie.
Daca imi spui si ce buget aveti, iti pot face si recomandari :))

inca nu m-am gandit la buget...m-am uitat fugitiv in carf zilele trecute, vazusem unul la 160 lei , mai mult scoica, mergea pana la 13 kg, si m-am mai uitat la unul care mergea pana la 18 kg si era vreo 350 lei...
oricum ma gandesc k tre sa-l iau sa pot folosi si acum, dar sa mearga si pana mai tarziu...

mama ce documentata esti...:*:*

stefania_a
14.03.2011, 13:20:42
A, legat de scaunele auto, foarte important este sa corespunda celui mai recent standard de siguranta (trebuie sa fie scris pe undeva pe baza/spatele/lateralele scaunului). Cel mai nou e ECE R44 04.

informatie ff pretioasa...ms..o sa ma uita la asta...

Milagros
14.03.2011, 14:35:18
Stiu, ziceam si eu ca fapt divers, ca abia acum a inceput sa le tina ;)) :D Nu te cred nici pe departe mama exagerata si isterica :))
Da, foarte simpatic Tudoru', un mers afara=un rand de haine groase pt spalat :))
Cu madam contabila nu te pot ajuta, din pacate, e unul din putinele domenii in care nu am cunostinte (il stiu doar pe contabilul lui tata, dar e prea aglomerat dpmdv...)

Hi hi, eu acum cand mergem in parc iau si pantaloni si papuci de schimb ca mi s-a facut de cateva ori ca porcul. O balta sau un noroi daca e tot parcul numai acolo imi sta :D

Milagros
14.03.2011, 14:38:37

Uuuf, parca povestesti de Dragos. Toate mamicile pe aici prin parc il admira ca vai cat e de independent iar eu mor de icuda cand vad cum merg tancii lor de manuta. :-B

mih_h
14.03.2011, 17:07:08
Buna,

Imi puteti spune cam cat de mare a fost febra cauzata de iesirea dintilor bebelusilor si cate zile a durat? Stiu ca medicii spun maxim 38,5...In realitate stau lucrurile asa?

Multumesc.

eliana
14.03.2011, 17:26:12
Buna,

Imi puteti spune cam cat de mare a fost febra cauzata de iesirea dintilor bebelusilor si cate zile a durat? Stiu ca medicii spun maxim 38,5...In realitate stau lucrurile asa?

Multumesc.
Stiu cazuri de 39.5 fara alta explicatie decat dintii. Ideea e ca febra fara alte simptome o tratezi cu antitermice, si daca tot persista dupa 3-4 zile si eventual apar si alte simptome, te reorientezi cu diagnosticul.

eliana
14.03.2011, 17:41:09
Exagerata sper din tot sufletul sa nu fiu, dar isterica sa stii ca sunt uneori :)) si in ultima vreme ceva mai des, ca vin rupta de la servici si domnisoara nu mai serveste legume cu carne, si maraie la toate mesele, si eu nu prea am rabdare cu ea, ceea ce stiu ca nu e bine. O sa iau niste xanax in concluzie, sa ma linistesc :))

Merci de info cu standardul european la scaune, chiar nu stiam, m-am dus glont s averific maxi-cosi-ul fiica-mii, se pare ca e in standarde :)

mih_h
14.03.2011, 17:47:39
Stiu cazuri de 39.5 fara alta explicatie decat dintii. Ideea e ca febra fara alte simptome o tratezi cu antitermice, si daca tot persista dupa 3-4 zile si eventual apar si alte simptome, te reorientezi cu diagnosticul.

Multumesc pt. raspuns. Da, Matei face febra de miercuri noapte (39,2 cel mai mult)... Nu tuseste, mucozitati nu, diaree nu, voma nu, mananca bine, se joaca etc, programul lui. Are insa 3 dinti care trebuie sa iasa... Nu ma lasa sa-i masez gingiutele cu gel, eventual plange, are momente cand e iritat... As vrea sa incerc sa-i dau Osanit, poate se calmeaza pe partea asta....

Maine dimineata ducem o proba de urina si ni s-a recomandat si o hemoleucograma...

Uffffffffffff

eliana
14.03.2011, 18:05:11
Multumesc pt. raspuns. Da, Matei face febra de miercuri noapte (39,2 cel mai mult)... Nu tuseste, mucozitati nu, diaree nu, voma nu, mananca bine, se joaca etc, programul lui. Are insa 3 dinti care trebuie sa iasa... Nu ma lasa sa-i masez gingiutele cu gel, eventual plange, are momente cand e iritat... As vrea sa incerc sa-i dau Osanit, poate se calmeaza pe partea asta....

Maine dimineata ducem o proba de urina si ni s-a recomandat si o hemoleucograma...

Uffffffffffff
De miercuri pana luni parca e un pic cam mult. Si mi-am adus aminte, la baietei febra fara alte simptome poate fi singurul semn al unei infectii urinare, asa ca e bine, cu analizele astea 2 o sa va lamuriti daca e infectie, ce fel de infectie, sau nu e nimic.

mih_h
14.03.2011, 18:21:13
De miercuri pana luni parca e un pic cam mult. Si mi-am adus aminte, la baietei febra fara alte simptome poate fi singurul semn al unei infectii urinare, asa ca e bine, cu analizele astea 2 o sa va lamuriti daca e infectie, ce fel de infectie, sau nu e nimic.

Scuze! De sambata noapte, da, sunt ametita, nu stiu de ce am scris "miercuri"

marybear
14.03.2011, 19:03:53
Buna,
Cam ce imi recomandati pentru masa de seara a copilului? I-am mai dat cereale seara dar as vrea sa mai diversific:D. Eu sunt una din mamicile fericite ca puiul papa bine si nu imi refuza nimic...ca papa uneori mai mult si alteori mai putin nu ma deranjeaza...ca nah...poate nu are nici el pofta mereu;))

eliana
14.03.2011, 19:44:52
Buna,
Cam ce imi recomandati pentru masa de seara a copilului? I-am mai dat cereale seara dar as vrea sa mai diversific:D. Eu sunt una din mamicile fericite ca puiul papa bine si nu imi refuza nimic...ca papa uneori mai mult si alteori mai putin nu ma deranjeaza...ca nah...poate nu are nici el pofta mereu;))
Nik deocamdata, 2 mese inlocuite la varsta lui sunt suficiente.

alibd
14.03.2011, 20:00:27
Mamici, voi aveti razatoare de sticla? Daca da, de unde ati achizitionat?

monique18virgo
14.03.2011, 20:04:31
Salut.Eu am luat de la un magazin cu articole de menaj dar nu prea mi-a fost de folos pt ca nu se rade biscuitele asa de bine,mai buna a fost cea de plastic

alibd
14.03.2011, 20:28:42
Eeeeeee, inselatoare dar nici chiar de fular la gura...... am mai vazut azi un bebe mic infofolit tot, nu i se vedeau decat ochii, mi s-a parut exagerat chiar daca ar fi avut 1 luna.
Ideea e sa n-o imbraci foarte subtire ca "e cald afara" dar nici gros, gasesti un echilibru astfel incat sa nu transpire.

P.S. Nu ti-au recomandat si manusi? :-p

De manusi au uitat.:> De astea oricum nu i-am pus toata iarna, ca avea manecile lungi la haina si ii tinea cald.
Fular i-am mai pus, la temperaturi de minus, dar nu statea prea mult pe nasul ei, ca protesta si il dadea jos. :-B

Am vazut si eu un bebelus infofolit bine ieri in parc, cu gluga pe cap stransa cu fular si tot tacamul.
Na, fiecare cu paranoia ei... si eu am destule. De asta mai intreb pe aici una alta, sa vad cat de tare exagerez. #:-S

AnaM
14.03.2011, 21:00:02
Exagerata sper din tot sufletul sa nu fiu, dar isterica sa stii ca sunt uneori :)) si in ultima vreme ceva mai des, ca vin rupta de la servici si domnisoara nu mai serveste legume cu carne, si maraie la toate mesele, si eu nu prea am rabdare cu ea, ceea ce stiu ca nu e bine. O sa iau niste xanax in concluzie, sa ma linistesc :))

Merci de info cu standardul european la scaune, chiar nu stiam, m-am dus glont s averific maxi-cosi-ul fiica-mii, se pare ca e in standarde :)

Eeeee, "istericale" dintr-astea am facut si eu :))
Cu placere :* In principiu, scaunele mai noi de 2007 ar trebui sa aiba, astea de la firme cunoscute au toate.

marybear
14.03.2011, 21:44:21
Eu am razatoare de sticla si o sa radeti dar e a mamei de cand eram eu mica:)). Am mai vazut la un magazin mai demult deci cred ca se mai fabrica. Mie imi este utila ca dau mar si para si ies repede si fin maruntite. Mai ales la inceput cand manca putin la o masa si faceam un sfert sau o jumatate de fruct. La blender nu puteam toca atat de putin, puneam mai mult decat imi era necesar si restul il aruncam evident. Biscuiti nu am incercat sa dau inca. Stiu ca sunt si din plastic dar eu personal am mai multa incredere in chestiile din sticla. Pana si bolurile din care ii servesc masa lui bebe sunt din sticla.

AnaM
14.03.2011, 21:51:28
Salut.Eu am luat de la un magazin cu articole de menaj dar nu prea mi-a fost de folos pt ca nu se rade biscuitele asa de bine,mai buna a fost cea de plastic

Eu biscuitii ii pisez in mojar :D
Razatoarea de sticla o foloseste sotul, cand ii mai face mere cu biscuiti lui T (e nostalgic, ca e razatoarea de cand era el mic, si era innebunit si inca este dupa mere cu biscuiti, la 35 de ani :)) )
Eu am folosit-o de 10 ori, cred... Prefer razatoarea din inox sau blenderul.

Milagros
14.03.2011, 22:07:34
Razatoarea de sticla o foloseste sotul, cand ii mai face mere cu biscuiti lui T (e nostalgic, ca e razatoarea de cand era el mic, si era innebunit si inca este dupa mere cu biscuiti, la 35 de ani :)) )
:)) Eu cand ii faceam lui D mar cu para cu nectarina si biscuite ma rugam sa nu pape tot sa imi ramana mie si, culmea, radea tot =))

Yonika
14.03.2011, 23:47:57
buna dimineata fetele:*.A vazut vreuna din voi aceasta tricicleta prin oras?
http://www.jucariidinlemn.bizoo.ro/vanzare/1006860/img/Tricicleta-DHS-107A-2#1
Are o vecina a mea la fetita ei, dar a luat-o anul trecut; nu retin exact, dar parca a zis ca din siraj, daca vrei o intreb maine si iti spun.

biutzaxx
15.03.2011, 08:16:27
sunt in carrefour, pe la sectorul strecuratoare, palnii...razatoare..

biutzaxx
15.03.2011, 08:20:33
eu am bagat totul la blender inclusiv bucatile mari de biscuiti cu mar. Am folosit razatoarea de inox numai in Germania ca cei e acolo nu aveau blender si asa dadeau la fata, numai la razatoare, si prin cea cu ochiuri mici iese ca la blender. Si eu am pe cea de sticla de cand eram mica, dar sta in dulap ...nu am folosit-o niciodata, desi o prietena din israel mi-a zis ca acolo dr recomanda pe cea din sticla ca cea din inox sau blenderul oxideaza vitaminele...na, asta e:D

biutzaxx
15.03.2011, 08:23:42

Uffffffffffff
Sebastian a avut timp de 4 zile febra peste 39 in afara antitermicelor si niciun alt simptom in plus. Dupa 4 zile a facut niste pete mici mici roz pe burtica, era rozeola infantum. Ne-am asteptat la asta ca ii facusem analize de sange si i-a iesit infectie virala..ceea ce recomand sa faci si tu, dar du-l sa il vada un dr inainte.

monique18virgo
15.03.2011, 08:46:10
Are o vecina a mea la fetita ei, dar a luat-o anul trecut; nu retin exact, dar parca a zis ca din siraj, daca vrei o intreb maine si iti spun.

Merci mult de raspuns,am sa fac o vizita si in Siraj daca nu gasesc cred ca o comand pe net:*.

mih_h
15.03.2011, 09:18:51
Sebastian a avut timp de 4 zile febra peste 39 in afara antitermicelor si niciun alt simptom in plus. Dupa 4 zile a facut niste pete mici mici roz pe burtica, era rozeola infantum. Ne-am asteptat la asta ca ii facusem analize de sange si i-a iesit infectie virala..ceea ce recomand sa faci si tu, dar du-l sa il vada un dr inainte.

Da, a facut rozeola la 6 luni, fix dupa vaccin... Credeam ca face febra postvaccin, au aparut apoi bubitele...

L-a vazut un medic ieri, azi mergem in alta parte... Febra a mai cedat, dar nu de tot.

Am incercat sa-i iau o proba de urina..Uff, nu credeam ca e asa greu, in pampers avea, facuse inainte...
Voi cum faceti? Stiu ca pot tine punguta colectoare jumatate de ora, apoi tb sa pun alta.

biutzaxx
15.03.2011, 10:34:47
Da, a facut rozeola la 6 luni, fix dupa vaccin... Credeam ca face febra postvaccin, au aparut apoi bubitele...

L-a vazut un medic ieri, azi mergem in alta parte... Febra a mai cedat, dar nu de tot.

Am incercat sa-i iau o proba de urina..Uff, nu credeam ca e asa greu, in pampers avea, facuse inainte...
Voi cum faceti? Stiu ca pot tine punguta colectoare jumatate de ora, apoi tb sa pun alta.
oricum, faceti-i analizele de sange si vedeti daca e infectie virala sau bacteriana. Daca e bacteriana, cercetati mai departe sa nu fie urinara sau mai stiu eu ce , si i se va administra antibiotice..daca e virala, trece doar cu antitermice si in timp..

stefania_a
15.03.2011, 10:41:13
azi vreau sa-i dau lu bia mar copt...tre sa-l fac la blender sau il trec prin storcator?:-B:-B

marybear
15.03.2011, 11:55:50
Voi ce fel de biscuiti dati la bebei? Eu am luat organix finger foods(astia merg de la 7 luni cica) si nu prea ii plac, i-am pus azi in mar ras si ...desi de obicei manca fff bine marul azi a cam refuzat:(. Si apa de la ce varsta ati inceput sa dati?

biutzaxx
15.03.2011, 11:57:20
azi vreau sa-i dau lu bia mar copt...tre sa-l fac la blender sau il trec prin storcator?:-B:-B
blender sau ras la razatoarea mica dupa ce l-ai copt. iese ca un piure..

biutzaxx
15.03.2011, 12:02:49
Voi ce fel de biscuiti dati la bebei? Eu am luat organix finger foods(astia merg de la 7 luni cica) si nu prea ii plac, i-am pus azi in mar ras si ...desi de obicei manca fff bine marul azi a cam refuzat:(. Si apa de la ce varsta ati inceput sa dati?
apa de pe la 6 luni i-am dat, l-am alaptat exclusiv pana atunci ..
Biscuiti organix al meu nu ii suporta, si mai roade la aia nestle. Eu ii pun cereale in piureul de fructe si numai daca e cam acru pun biscuiti. Ca cereale neindulcite am de la milupa Griess, sau 7 cereale sau Reis (orez) pe care il dau mai rar.

Rok5ana
15.03.2011, 12:35:23
Si noi tot biscuiti organix papam. I-am luat si de la Hipp o data si i-au placut si aia. Apa i-am dat cand am inceput diversificarea...la 6 luni jumate, dar pana atunci a fost alaptat excusiv.

Va spun si eu......Neatza, la amiaza!
Stefanel e oficial intarcat.;;) Azi e a doua zi fara san. Pt noi a fost usor#:-S. El ajunsese sa pape san doar dimineata, cand era mai mult adormit decat treaz si avea cam o sapt de cand nu mai cauta sanul in timpul zilei asa ca nu s-a strambat deloc l-a sticla cu lapte ieri dim.

stefania_a
15.03.2011, 12:47:45
blender sau ras la razatoarea mica dupa ce l-ai copt. iese ca un piure..

deci il fac la blender...ms...

michellina
15.03.2011, 13:05:54
Si noi tot biscuiti organix papam. I-am luat si de la Hipp o data si i-au placut si aia. Apa i-am dat cand am inceput diversificarea...la 6 luni jumate, dar pana atunci a fost alaptat excusiv.

Stefanel e oficial intarcat.;;) Azi e a doua zi fara san. Pt noi a fost usor#:-S. El ajunsese sa pape san doar dimineata, cand era mai mult adormit decat treaz si avea cam o sapt de cand nu mai cauta sanul in timpul zilei asa ca nu s-a strambat deloc l-a sticla cu lapte ieri dim.

Felicitari! Ti-am zis eu ca la voi va fi floare la ureche pt ca accepta bibe.
Eu desi l-am intarcat de ceva timp, fara pb de cautare a sanului sau plans, tot cu lingurita ii dau laptele praf:-<; nu vrea sub nici o forma altfel chiar daca moare de foame.

Ma doare gatul, capul si am si un pic de febra, ce as putea lua? Am chemat-o pe sor'mea sa ma ajute cu David ca nu sunt in stare, deci nu cred ca as putea ajunge la medicul de familie.

Rok5ana
15.03.2011, 13:14:34
Eu desi l-am intarcat de ceva timp, fara pb de cautare a sanului sau plans, tot cu lingurita ii dau laptele praf:-<; nu vrea sub nici o forma altfel chiar daca moare de foame.

Ma doare gatul, capul si am si un pic de febra, ce as putea lua? Am chemat-o pe sor'mea sa ma ajute cu David ca nu sunt in stare, deci nu cred ca as putea ajunge la medicul de familie.
Ia oscillo. Si eu am avut un inceput de raceala si cu oscillo la 6 ore mi-a trecut de pe o zi pe alta.

Nici cu canita cu cioc nu vrea lapte? Sau poate cu paiul? Zic si io :D.... cred ca te chinui tare cu lingurita.

simi_wau
15.03.2011, 13:53:19
Au iesit caniniiiii!!!!!!!!!!! nu-mi vine sa cred! Fara nervi , maraiala sau alte mofturi!!!! A facut doar putina febra nejustificata acum 1 saptamana si cateva scaune mai moi!! Sunt asa ascutiti<:-P

ce bine ca ai scapat asa usor cu intarctul....numai eu am tras ca un erou:-&, dar nu-mi pare rau ca rade acum cate 600 ml lapte pe zi

Milagros
15.03.2011, 15:43:45

Apa de la 6 luni, mi-a baut f bine pe calduri, dar cum a dat racoarea nu mai voia - il si alaptam pe atunci.

Milagros
15.03.2011, 15:44:34

Felicitari! Ai baiet mare! :*

Milagros
15.03.2011, 15:46:07
Au iesit caniniiiii!!!!!!!!!!! nu-mi vine sa cred! Fara nervi , maraiala sau alte mofturi!!!! A facut doar putina febra nejustificata acum 1 saptamana si cateva scaune mai moi!! Sunt asa ascutiti<:-P

ce bine ca ai scapat asa usor cu intarctul....numai eu am tras ca un erou:-&, dar nu-mi pare rau ca rade acum cate 600 ml lapte pe zi

He, he, super, ai scapat! Au iesit toti patru?:D Cate masele aveati inainte de canini? D are 2 masele jos si acum au mai spart 2 sus.

eliana
15.03.2011, 17:31:09
Buna ziua la voi, sper ca mai buna decat a mea!
Intrebare: copiii vostri stau la pus Sterimar in nas? i-am pus de cateva ori, si acuma incepe sa urle numai cand ma vede ca vin la ea cu tubul in mana. Daca scot solutia din tub si-i pun cu pipeta, oare e ok? ca inainte asa ii puneam ser fiziologic si nu urla deloc. Ma gandesc ca decat deloc, mai bine gasesc o solutie de compromis.

AnaM
15.03.2011, 17:40:43
Intrebare: copiii vostri stau la pus Sterimar in nas? i-am pus de cateva ori, si acuma incepe sa urle numai cand ma vede ca vin la ea cu tubul in mana. Daca scot solutia din tub si-i pun cu pipeta, oare e ok? ca inainte asa ii puneam ser fiziologic si nu urla deloc. Ma gandesc ca decat deloc, mai bine gasesc o solutie de compromis.

Urla si se zbate la pus si-al meu. E ok daca ii pui si cu pipeta. :)

stefania_a
15.03.2011, 17:52:16

a mea, desi e mica, cand sinte k il duc la nasuc ma impinge cu mana...deja imi imaginez k acusi cand realizeaza mai bine cum stau lucrurile o sa rtipe cand ma vede cu el in mana,,,

monique18virgo
15.03.2011, 18:29:34

Pe fiica-mea operatiunea asta o distreaza;;).

jewelieta
15.03.2011, 18:33:05
salut fetele!
cand citesc despre intarcare ma ia cu griji si pe mine...cu siguranta voi pati si eu ca simi...
ghiciti ce am descoperit azi in fundul gurii lui iris...o maseluta...habar nu aveam de ea...are 2 incisivi centrali sus si 2 jos...si o maseluta...dragut,nu?
am mai pus poze in picasa daca vreti sa o mai vedeti pe moidmoiselle:>

Milagros
15.03.2011, 18:58:11
salut fetele!
cand citesc despre intarcare ma ia cu griji si pe mine...cu siguranta voi pati si eu ca simi...
ghiciti ce am descoperit azi in fundul gurii lui iris...o maseluta...habar nu aveam de ea...are 2 incisivi centrali sus si 2 jos...si o maseluta...dragut,nu?

Oho, dejaa? Ii bun daca a iesit asa fara galagie, te-ai scos. Si eu inca ma mir ca cu tot cu crestere de masele imi doarme toata noaptea...dau vina pe Teetha ca parca nu as crede ca rezista el asa eroic la durere sau ca nu il doare.

simi_wau
15.03.2011, 19:42:35
He, he, super, ai scapat! Au iesit toti patru?:D Cate masele aveati inainte de canini? D are 2 masele jos si acum au mai spart 2 sus.

doar cei 2 de sus. Avea patru masele ( b2 sus, 2 jos) si 4 buc dinti sus, 4 jos:">

Milagros
15.03.2011, 21:31:52
doar cei 2 de sus. Avea patru masele ( b2 sus, 2 jos) si 4 buc dinti sus, 4 jos:">

Heee, asa avem si noi, mai putin caninii.

alibd
15.03.2011, 22:19:24

Ma gandeam sa nu oxideze fructele de la ea.
Blenderul am sa-l bag si eu in functiune desi e tot metalic, dar na..sper sa fie ok.

AnaM
16.03.2011, 08:39:06
Ma gandeam sa nu oxideze fructele de la ea.
Blenderul am sa-l bag si eu in functiune desi e tot metalic, dar na..sper sa fie ok.

Si la aia de sticla oxideaza imediat, i-a facut aseara sotul mere cu biscuiti, si pe masura ce se scurgea piureul pe razatoarea de sticla, se oxida piureul de mere pana ajungea in castron (poate depinde de soiul de mere, habar n-am... eu am mere romanesti; perele se fac la fel)... Daca rad pe razatoarea normala mica, de inox, se oxideaza un pic mai greu, de asta am zis ca o prefer (dar ala nu e chiar piure...). Ca idee, pentru viitor, fructele se oxideaza mai greu daca le amesteci cu un pic de iaurt simplu (asta cand veti papa si iaurt).
La blender e cel mai ok. Dar oricum mai bine ai incepe cu mar copt/fiert/aburit (marul e destul de acid, crud...) si atunci nu e pericol, si e mai usor cu blenderul. :*

alibd
16.03.2011, 09:33:37
Si la aia de sticla oxideaza imediat, i-a facut aseara sotul mere cu biscuiti, si pe masura ce se scurgea piureul pe razatoarea de sticla, se oxida piureul de mere pana ajungea in castron (poate depinde de soiul de mere, habar n-am... eu am mere romanesti; perele se fac la fel)... Daca rad pe razatoarea normala mica, de inox, se oxideaza un pic mai greu, de asta am zis ca o prefer (dar ala nu e chiar piure...). Ca idee, pentru viitor, fructele se oxideaza mai greu daca le amesteci cu un pic de iaurt simplu (asta cand veti papa si iaurt).
La blender e cel mai ok. Dar oricum mai bine ai incepe cu mar copt/fiert/aburit (marul e destul de acid, crud...) si atunci nu e pericol, si e mai usor cu blenderul. :*

Clar asa i le fac prima data. Mi se pare ca mai e asa mult pana atunci...:-B
Saptamana viitoare mergem la control si dupa sper sa incepem si noi cu acte ceva. Sa vad ce zice si medicul.

biutzaxx
16.03.2011, 10:44:13

da, acum sta al meu, ii place, il cere. cere si aspiuratorul sa ii scot din nas, chiar daca nu are nimic, el tot ma pune sa ii scot. Pana la 1 an nu i-a placut deloc :)

biutzaxx
16.03.2011, 10:46:10
salut fetele!
felicitari pt maseluta! si lui sebastian i-am gasit 2 colti la o masea, dar la el sunt surprize astea , nu m-am plans de dureri decat asa maraieli noaptea...sper sa fie tot asa de acum incolo.

biutzaxx
16.03.2011, 10:55:39

cand ii dai laptele cu lingurita?
uite, nici la noi nu bea lapte din binberon, peste zi se satura cu mancarea, la culcare cere appa, adica un iaurt, ne duce la frigider si il arata.
Noaptea in somn cand se foieste, adica dupa ora 5, ii dam biberon cu lapte, bea cam 120-180 ml..si la 7 inainte de a pleca la serviciu, ii mai dau cam 90 ml sa doarma linistit apoi pana la 10. Il bea cu ochii inchisi :)

geany_m
16.03.2011, 16:06:27
Cine are nevoie de ACC fiole sa-mi spuna.

michellina
16.03.2011, 16:14:32
cand ii dai laptele cu lingurita?
uite, nici la noi nu bea lapte din binberon, peste zi se satura cu mancarea, la culcare cere appa, adica un iaurt, ne duce la frigider si il arata.
Noaptea in somn cand se foieste, adica dupa ora 5, ii dam biberon cu lapte, bea cam 120-180 ml..si la 7 inainte de a pleca la serviciu, ii mai dau cam 90 ml sa doarma linistit apoi pana la 10. Il bea cu ochii inchisi :)

Ii dau dimineata si seara, dimineata pe la 7.30-8.00 (ca David se trezeste la 7, probabil ca daca ar accepta si el laptele din ceva in afara de lingurita, i-as da prin somn si ar dormi mai mult), iar seara pe la 21-21.30 inainte de nani. Bea putin pt ca e cu lingurita si imi vine si mie si lui greu, dar ce sa fac daca nu am alta solutie.:(

Referitor la raceala mea, Eliana, fetele care se mai pricep, dati-va o parere; am fost la medicul de familie cu greu si mi-a dat antibiotic Augumentin, a zis ca am traheobronsita, nu s-a uitat in gat, doar m-a ascultat la plamani. Eu nu as lua antibioticul asa aiurea, nu sunt eu de specialitate, dar stiu ca daca nu e ceva bacterian degeaba il iau si ea doar din ascultatul plamanilor a decis asta. Plus ca dupa ce mi-a zis ca ea numai cu antibiotic si-a tratat cei 3 copii, m-am descurajat total.

stefania_a
16.03.2011, 16:23:30
dupa mar ce fruct pot sa ii bag in alimentati biancai?:-B

Rok5ana
16.03.2011, 18:36:45
Felicitari! Ai baiet mare! :*
Multumesc! >:D<

Rok5ana
16.03.2011, 18:37:37
Stefanel nu sta indiferent cu ce te apropii de nasul lui. E jale!

AnaM
16.03.2011, 19:02:38
Eu am bagat para, parca, si dupa banana (puteam sa jur ca o sa-i placa banana, si asa a fost si este :D ). Dar noi am inceput cu legumele. Poti sa-i mai bagi avocado, piersici/nectarine...
Lui T ii mai placea, cand era mic, piureul de mere&morcovi.

Green_Eyes
16.03.2011, 19:14:06

Para, mango, caise si piersici (deocamdata doar din borcanel ultimele doua).

roxana1
16.03.2011, 19:19:07
buna seara fetelor
spuneti-mi si mie va rog care e greutatea minima si maxima pe care ar trebui sa o aiba un baiat de 1 an si 3 luni? am cautat eu pe net dar nu am gasit concret,poate nu am stiut eu sa caut.Un baietel al unor cunostinte arela 10 luni 14 kg si parintii nu considera o problema si se mandresc cu asta si mi-au zis ca D are f putin 11,5kg la varsta lui. eu am zis ca eu stiu ca D e in grafic si are o greutate normala pt varsta lui,dar poate am ramas eu in urma cu informatiile si de asta vreau sa stiu concret.va multumesc mult

AnaM
16.03.2011, 19:21:17
buna seara fetelor
spuneti-mi si mie va rog care e greutatea minima si maxima pe care ar trebui sa o aiba un baiat de 1 an si 3 luni? am cautat eu pe net dar nu am gasit concret,poate nu am stiut eu sa caut.Un baietel al unor cunostinte arela 10 luni 14 kg si parintii nu considera o problema si se mandresc cu asta si mi-au zis ca D are f putin 11,5kg la varsta lui. eu am zis ca eu stiu ca D e in grafic si are o greutate normala pt varsta lui,dar poate am ramas eu in urma cu informatiile si de asta vreau sa stiu concret.va multumesc mult

T are, la 1 an si 8 luni, 12,5 kg... Si e binisor facut, e in standarde.
14 kg la 10 luni... Dumnezeule, daca eram pediatrul acelui bebel, ii bateam pe parinti...

lady_l
16.03.2011, 20:08:57
14 kg la 10 luni... Dumnezeule, daca eram pediatrul acelui bebel, ii bateam pe parinti...
Nu e de ris, dar imi inchipui cum le dai la ceafa si ii paruiesti =))=)) >:D< >:D<>:D< :*:*:*

Milagros
16.03.2011, 20:09:49
buna seara fetelor

D are 90 cm si 11,6 kg si arata normal. 14 kg la 10 luni??? :O Subscriu la ce a zis Ana. Dar na, inca mai sunt parinti cu mentalitatea gras, frumos si ... sanatos. :-<

Green_Eyes
16.03.2011, 20:21:33
D are 90 cm si 11,6 kg si arata normal. 14 kg la 10 luni??? :O Subscriu la ce a zis Ana. Dar na, inca mai sunt parinti cu mentalitatea gras, frumos si ... sanatos. :-<

Apropo de chestia asta: la mine in cartier, este o fetita care are aproximativ aceeasi varsta cu Tudor si care a fost foarte grasuta de mica...ieri am vazut-o iarasi la plimbare cu mama si bunica banuiesc. Ce m-a socat e ca statea in carucior, nici nu stiu daca merge, am vazut-o mereu in carucior - si manca o felie imensa de sunca presata:O

Eu incerc sa ii ofer lui Tudor o alimentatie corecta si echilibrata, nu imi iese mereu chiar cum as vrea eu.. cu toate astea luna trecuta, la 1 an si 7 luni, avea 13,2 kg..nu pare gras, desi ii tremura falcile cand alearga:), insa am o mare teama - sper sa nu fie un copil si un adolescent /adult grasut:-<

Milagros
16.03.2011, 20:26:30
Apropo de chestia asta: la mine in cartier, este o fetita care are aproximativ aceeasi varsta cu Tudor si care a fost foarte grasuta de mica...ieri am vazut-o iarasi la plimbare cu mama si bunica banuiesc. Ce m-a socat e ca statea in carucior, nici nu stiu daca merge, am vazut-o mereu in carucior - si manca o felie imensa de sunca presata:O

Eu incerc sa ii ofer lui Tudor o alimentatie corecta si echilibrata, nu imi iese mereu chiar cum as vrea eu.. cu toate astea luna trecuta, la 1 an si 7 luni, avea 13,2 kg..nu pare gras, desi ii tremura falcile cand alearga:), insa am o mare teama - sper sa nu fie un copil si un adolescent /adult grasut:-<

In primul rand la varsta lui T nu mi se pare ca ar avea multe kg... iar cu temerile tale, din cate stiu un bebe grasut nu inseamna un adult gras.
Cu caruciorul.... aici copiii stau in carucior si la 4-5 ani :D si merg f bine, alearga, doar ca probabil asa ii educa parintii pentru a face deplasarea mai usoara.

roxana1
16.03.2011, 20:26:46
multumesc,deci suntem si noi in standarde.poti sa imi spui exact care e greutatea minima,ai un grafic?
nu stiu exact ce i-a zis pediatrul,nu am intrebat ca nu am vrut sa mai intru in polemica,pt ca ea e aceeasi persoana care m-a facut sa ma simt prost ca nu am dat la copil sucuri si supe de la 2 luni(ca doar nu e mancare)desi stiam ca eu fac bine.

roxana1
16.03.2011, 20:38:13
m-am linistit#:-S D arata destul de slabut,mai ales ca a slabit 500 grame acum cand a fost bolnav,dar important e sa fie in grafic si sa fie sanatos. baietelul de 10 luni nu arata grasan deloc,nu e bolfos,doar ca pare bine facut iar pe langa D era mai inalt decat D iar talpa piciorului parea uriasa pe langa al lui D. si parintii sunt amandoi inalti si bine facuti,si intr-adevar cu mentalitatea gras si frumos.povestea ea ca se gandea sa ii dea cu portia de mancare insa cei din jur i-au zis ca e cu capu si sa lase copilul in pace ca e in crestere si o sa slabeasca el

Milagros
16.03.2011, 20:50:34
m-am linistit#:-S D arata destul de slabut,mai ales ca a slabit 500 grame acum cand a fost bolnav,dar important e sa fie in grafic si sa fie sanatos. baietelul de 10 luni nu arata grasan deloc,nu e bolfos,doar ca pare bine facut iar pe langa D era mai inalt decat D iar talpa piciorului parea uriasa pe langa al lui D. si parintii sunt amandoi inalti si bine facuti,si intr-adevar cu mentalitatea gras si frumos.povestea ea ca se gandea sa ii dea cu portia de mancare insa cei din jur i-au zis ca e cu capu si sa lase copilul in pace ca e in crestere si o sa slabeasca el

Daca zici ca e asa inalt, o mai avea si oasele grele (daca se poate la bebei) inseamna ca nu are probleme de greutate... poate asa e el. Eu ma uit si acum la pozele lui D din perioada 5 - 8 luni cand era umflat umflat ;)) dar niciodata nu mi-a zis dra ca ar fi vreo problema ca era si lung pt varsta lui.

AnaM
16.03.2011, 21:01:50
Tabel inaltime/greutate in raport cu varsta baieti (http://www.cdc.gov/growthcharts/data/set1clinical/Cj41cs017c.pdf)
Tabel inaltime/greutate in raport cu varsta fete (http://www.cdc.gov/growthcharts/data/set1clinical/Cj41cs018c.pdf)

Sunt date oficiale, de la 0-36 luni, procentuale (din buchet, linia groasa de jos e minimul, linia groasa de sus e maximul)
Deci pentru 12 luni, un baiat trebuie sa aiba minim 8,6 kg si 71cm, pentru 15 luni, 9,4 kg si 74cm, pentru 18 luni 9,8 kg si 76cm etc.

AnaM
16.03.2011, 21:05:37

O intrebare: tu cand il masori, il masori intins la orizontala sau in picioare?

P.S. Din punctul meu de vedere, Simo are dreptate, s-ar putea sa nu mearga fiindca nu poate. Copiii mai grasuni se dezvolta, in general, motric un pic mai greu...

stefania_a
16.03.2011, 21:10:47
Eu am bagat para, parca, si dupa banana (puteam sa jur ca o sa-i placa banana, si asa a fost si este :D ). Dar noi am inceput cu legumele. Poti sa-i mai bagi avocado, piersici/nectarine...
Lui T ii mai placea, cand era mic, piureul de mere&morcovi.

pot sa-i dau deja de asta? marul il coc?
si ce legume sa-i dau si cum sa le fac?:-B:-B

stefania_a
16.03.2011, 21:12:28
Para, mango, caise si piersici (deocamdata doar din borcanel ultimele doua).

de ce???k sa le astept pe alea romanesti?

roxana1
16.03.2011, 21:12:51
Tabel inaltime/greutate in raport cu varsta baieti (http://www.cdc.gov/growthcharts/data/set1clinical/Cj41cs017c.pdf)
Tabel inaltime/greutate in raport cu varsta fete (http://www.cdc.gov/growthcharts/data/set1clinical/Cj41cs018c.pdf)

Sunt date oficiale, de la 0-36 luni, procentuale (din buchet, linia groasa de jos e minimul, linia groasa de sus e maximul)
Deci pentru 12 luni, un baiat trebuie sa aiba minim 8,6 kg si 71cm, pentru 15 luni, 9,4 kg si 74cm, pentru 18 luni 9,8 kg si 76cm etc.
multumesc frumos:*

Petra_petra
16.03.2011, 21:48:14
Buna fetelor!

David are in prezent aprox 85 cm si 12 kg jumate:"> e un grasunel, din cauza asta a cam intarziat cu mersul, el abia acum o luna si-a dat drumul la picioruse. De cand a inceput sa mearga a slabit un kg..s-au dus cateva sunculite ;;)
Inca e un copil grasun dar eu ma bucur de evolutia sa (la 5 luni avea 10 kg),oricum sunt foarte atenta cu alimentatia in continuare. Inca nu am reusit sa ii scot sanul noaptea(dupa multe incercari esuate )asta este problema mea cea mai mare...este foarte obositor:-< dar toate astea se vor termina dupa post, cand am sa il intarc:>

Green_Eyes
16.03.2011, 21:53:09
de ce???k sa le astept pe alea romanesti?

Pentru ca ai intrebat ce mai poti sa ii dai acum, sau cel putin asa am inteles eu. Daca astepti sa apara cele romanesti, cu atat mai bine, insa mai e pana la vara si banuiesc ca nu vrei sa ii dai doar mere si pere pana atunci, zic si eu.
Astea importate mi se par fara gust si mai au si o calitate indoielnica, din punctul meu de vedere.

jewelieta
16.03.2011, 22:41:58
buna petra...de mult nu ne-ai mai vizitat...
sa ne mai arati poze cu david:*

Milagros
16.03.2011, 22:51:40
O intrebare: tu cand il masori, il masori intins la orizontala sau in picioare?

P.S. Din punctul meu de vedere, Simo are dreptate, s-ar putea sa nu mearga fiindca nu poate. Copiii mai grasuni se dezvolta, in general, motric un pic mai greu...

La orizontala, cu picioarele bine intinse ca in picioare nu sta locului.

Milagros
16.03.2011, 22:56:33
Buna fetelor!

David are in prezent aprox 85 cm si 12 kg jumate:"> e un grasunel, din cauza asta a cam intarziat cu mersul, el abia acum o luna si-a dat drumul la picioruse. De cand a inceput sa mearga a slabit un kg..s-au dus cateva sunculite ;;)
Inca e un copil grasun dar eu ma bucur de evolutia sa (la 5 luni avea 10 kg),oricum sunt foarte atenta cu alimentatia in continuare. Inca nu am reusit sa ii scot sanul noaptea(dupa multe incercari esuate )asta este problema mea cea mai mare...este foarte obositor:-< dar toate astea se vor termina dupa post, cand am sa il intarc:>

Dragos e chiar zvelt si oricum a mers mai tarziu, dar si cand a pornit-o... ;)) Cand ne mai arati poze cu Davidutu? Abia astept sa ne vedem sa socializeze piticutii.

Petra_petra
16.03.2011, 23:05:47
buna petra...de mult nu ne-ai mai vizitat...
sa ne mai arati poze cu david:*

Buna!!!;;) chiar daca nu reusesc sa scriu prea des pe forum, eu tot mai citesc..mai mult pe "diagonala" ce-i drept
Ti-am vazut " mandra" pe picasa, ce mare a crescut (ca toti copilasii de pe froum) ce frumos merge de manuta si imi plac la nebunie ochisorii ei, au o nuanta deosebita:*
Poze cu david am sa mai pun dupa ce imi instalez picasa:">

stefania_a
17.03.2011, 07:36:10
Pentru ca ai intrebat ce mai poti sa ii dai acum, sau cel putin asa am inteles eu. Daca astepti sa apara cele romanesti, cu atat mai bine, insa mai e pana la vara si banuiesc ca nu vrei sa ii dai doar mere si pere pana atunci, zic si eu.
Astea importate mi se par fara gust si mai au si o calitate indoielnica, din punctul meu de vedere.

bineinteles ca nu...;;)

daca am inceput diversificarea trebuie sa ii dau si apa? sau asta mai tarziu?

AnaM
17.03.2011, 09:18:14
bineinteles ca nu...;;)

daca am inceput diversificarea trebuie sa ii dau si apa? sau asta mai tarziu?

Odata ce ai incept diversificarea, poti sa-i dai apa (oricum o sa se obisnuiasca destul de greu cu ea).

pot sa-i dau deja de asta? marul il coc?
si ce legume sa-i dau si cum sa le fac?:-B:-B

Marul il fierbi in apa/la aburi/il coci.
Cu legumele, iei albituri (pastarnac, telina, patrunjel) si morcovi, le fierbi impreuna si ori dai zeama in care au fiert, ori ii blenduiesti niste morcov in ea, si uite-asa introduci radacinoasele. Dupa 2-3 zile mai poti introduce si pastarnacul sau care vrei tu in piure (telina e destul de puternica la gust, s-ar putea sa nu-i placa), apoi poti pune in supa si dovlecei, si poti sa-i faci doar piure de dovlecei cu zeama din supa si tot asa.
Sau pur si simplu faci la aburi leguma pe care vrei sa i-o dai, si o blenduiesti.
La alimentele noi, ori introduci cate unul nou odata (simplu), ori il adaugi in piure de legume pe care le-ai introdus deja. Asa poti monitoriza potentialele alergii, ca sa-ti dai seama de la ce face.
Dupa dovlecei, poti baga cartof dulce, ardei gras, cartof normal, dovleac placintar (asta merge foarte bine simplu la copii), sfecla, spanac si tot asa.

Dar ori incepi cu fructele, ori cu legumele. Si doar o masa de diversificate pe zi la varsta asta, restul lapte. Dupa ce inlocuiesti complet o masa (nu mai bea lapte dupa piure, adica se satura doar din asta) te poti gandi sa introduci si urmatoarea masa.

stefania_a
17.03.2011, 09:47:06
Odata ce ai incept diversificarea, poti sa-i dai apa (oricum o sa se obisnuiasca destul de greu cu ea).

Cu legumele, iei albituri (pastarnac, telina, patrunjel) si morcovi, le fierbi impreuna si ori dai zeama in care au fiert, ori ii blenduiesti niste morcov in ea, si uite-asa introduci radacinoasele. Dupa 2-3 zile mai poti introduce si pastarnacul sau care vrei tu in piure (telina e destul de puternica la gust, s-ar putea sa nu-i placa), apoi poti pune in supa si dovlecei, si poti sa-i faci doar piure de dovlecei cu zeama din supa si tot asa.
Sau pur si simplu faci la aburi leguma pe care vrei sa i-o dai, si o blenduiesti.
La alimentele noi, ori introduci cate unul nou odata (simplu), ori il adaugi in piure de legume pe care le-ai introdus deja. Asa poti monitoriza potentialele alergii, ca sa-ti dai seama de la ce face.
Dupa dovlecei, poti baga cartof dulce, ardei gras, cartof normal, dovleac placintar (asta merge foarte bine simplu la copii), sfecla, spanac si tot asa.

Dar ori incepi cu fructele, ori cu legumele. Si doar o masa de diversificate pe zi la varsta asta, restul lapte. Dupa ce inlocuiesti complet o masa (nu mai bea lapte dupa piure, adica se satura doar din asta) te poti gandi sa introduci si urmatoarea masa.

stiam eu k nu ma lasi la greu:*:*:*
mi-am notat...;;)

stefania_a
17.03.2011, 09:49:57

nu merge intercalat?:-B:-B:-B
k eu i-am dat morcov si acum mar...(:|

AnaM
17.03.2011, 09:51:23
La orizontala, cu picioarele bine intinse ca in picioare nu sta locului.

Pai dupa 1 an nu mai are relevanta masuratul la orizontala :) Ar trebui sa incerci sa-l masori in picioare, fa-i semn la perete si masoara-l asa.

AnaM
17.03.2011, 09:53:31
nu merge intercalat?:-B:-B:-B
k eu i-am dat morcov si acum mar...(:|

Dupa reguli, nu prea merge intercalat... Tre sa te hotarasti cu ce continui, pentru ca tre sa-i inlocuiesti o masa, si sa stii daca e masa de legume sau masa de fructe.
Dar na, fiecare poate face cum simte, pana la urma...

alinutza20
17.03.2011, 09:55:38
neata si de la mine...:*
msa pun pe recuperat :>

stefania_a
17.03.2011, 10:00:14
Dupa reguli, nu prea merge intercalat... Tre sa te hotarasti cu ce continui, pentru ca tre sa-i inlocuiesti o masa, si sa stii daca e masa de legume sau masa de fructe.
Dar na, fiecare poate face cum simte, pana la urma...

si daca merg pe legumeȘ cat timp merg cu ele pana incep sa-i dau fructe? :-B

lady_l
17.03.2011, 10:03:35
Neatza mamici si pui frumosi!
Sa aveti o zi frumoasa!:*:*:*:*

AnaM
17.03.2011, 10:07:33
si daca merg pe legumeȘ cat timp merg cu ele pana incep sa-i dau fructe? :-B

Pana inlocuiesti masa complet. Preferabil ar fi, totusi, s-o iei destul de incet. Noi am inceput la 5 luni si ma treia masa am introdus-o abia la 7-8 luni.

Neatza, Lilia!

marybear
17.03.2011, 10:40:42
Buna dimineata,
Legat de fructe eu nu vad nici o probleme in a da copilului doar fructe de sezon chit ca acum ne cam limitam la mere si pere. Decat sa iau cine stie ce minuni din supermarket a caror calitate este indoielnica prefer sa i le fac pe astea 2 in diferite combinatii: simple, combinate, uneori in mar mai storc o portocala, pun cereale sau biscuite. Recent insa i-am mai dat mango si nectarina, ca am gasit nectarine bune si gustoase in Kauf... pacurari:D. I-as lua si avocado...dar asta nu stiu cum sa il fac...parca retin ca se combina cu un alt fruct ca sa ia gustul aluia:-B? Si ma gandesc ca de acum as putea sa ii dau i banana, vazusem recent o emisiune in care pediatrul recomanda sa amanam banana pana la 7-8 luni....

petronelaaa
17.03.2011, 10:55:20
neata.... ~o)~o)~o)~o)~o)

Legat de fructe si legume........:

Telina, piersicile, merele, capsunile, afinele, spanacul, varza, cartofii si ciresele sunt alimente care pot “otravi” organismul cu tot felul de substante chimice, pentru ca se folosesc in procesul cultivarii, dar si al transportului lor se folosesc numeroase chimicale, informeaza shine.yahoo.com. Dupa ce au analizat alimentele, specialistii au realizat o lista a celor mai nesanatoase fructele si legumele.
Telina ocupa locul 1 in top. Potrivit expertilor americani, planta contine pâna la 67 de compusi chimici, desi cercetarile anterioare aratau ca telina contine in jur de 13.
Piersicile sunt stropite cu tot felul de substante care le fac sa reziste mai mult timp in rafturile din magazine, precizeaza cercetatorii. Din cauza structurii fragile, aceste fructe sunt expuse tratamentelor chimice.
Capsunile contin pâna la 53 de pesticide. Specialistii sustin ca acestea sunt lipsite de substante nutritive deoarece agricultorii folosesc tot felul de substante toxice pentru ca productia sa fie mare.
Merele contin pâna la 47 de substante toxice, in timp ce afinele au pâna la 13 toxine. Chiar daca fructele sunt spalate, expertii mentioneaza ca pesticidele nu vor fi eliminate in totalitate.
Ardeiul gras este leguma cea mai “nesanatoasa”, datorita continutului de 63 de tipuri de pesticide pe o singura bucata.
Salata, varza, spanacul contin pâna la 43 de substante toxice.

:-<

Milagros
17.03.2011, 11:06:19
Pai dupa 1 an nu mai are relevanta masuratul la orizontala :) Ar trebui sa incerci sa-l masori in picioare, fa-i semn la perete si masoara-l asa.

Aha, good to know...totusi nu stiu cum voi face ca nu sta deloc sau indoaie genunchii :-< La cantarit sta singur in schimb ;)) se pune pe cantar in picioare cum a vazut ca facem noi =)) cred ca de obsedant ce se cantareste ma-sa =))
I-am pus un dispozitiv din ala de masurare pe perete si l-a facut flenduri, era de hartie din pacate, tre sa caut ceva de lemn da ala mi-l roade ;))
Oricum, hainutele pt 86 de cm ii sunt mici, scurte.

Rok5ana
17.03.2011, 11:23:14
Neatza, tuturor!

Eu am avut o noapte de pomina. Dupa ce ieri toata ziua copilu' meu o dormit numa' o ora', aseara a adormit pe la 21:00. Apoi pe la 22:30 s-a trezit si m-o urlat pana la 02:30. Daca il luam in brate adormea, cum il puneam in patut instant incepea urlatu'. Pana la urma l-am pus in patut si l-am lasat sa tipe pana o adormit (eu am stat langa patut, am vb cu el). Asa imi face de trei nopti:-<. Mai am o secunda si tampesc:-L

stefania_a
17.03.2011, 12:09:44
Pana inlocuiesti masa complet. Preferabil ar fi, totusi, s-o iei destul de incet. Noi am inceput la 5 luni si ma treia masa am introdus-o abia la 7-8 luni.

Neatza, Lilia!

pai deocamdata ii dau 2-3 lingurite de ce ii dau...si clar nu ii tine de foame, si nici nu vreau sa incerc asa repede sa inlocuiesc o masa...

biutzaxx
17.03.2011, 12:38:21

eu si acum il scot in carucior pe sebastina, el vrea sa il impinga dar ii dau un covrig sa il molfaie si se mai linisteste, il dau jos cand ajungem in parcul de joaca,a sa pe strada, nu il tarai dupa mine...

Green_Eyes
17.03.2011, 12:46:23
eu si acum il scot in carucior pe sebastina, el vrea sa il impinga dar ii dau un covrig sa il molfaie si se mai linisteste, il dau jos cand ajungem in parcul de joaca,a sa pe strada, nu il tarai dupa mine...

Eu nu am o problema cu scosul in carucior - am vazut ca asta s-a inteles:">, probabil nu m-am exprimat coerent:D Spuneam de respectiva fetita ca de cand o stiu, o vad doar in carucior, probabil fiind atat de grasuta, nici nu poate sa mearga. Si ceea ce vroiam de fapt sa subliniez e ca, desi are o problema foarte evidenta de greutate, parintii/bunica ii dau sa manance mezeluri&co.:)

Ca tot veni vorba;)), eu nu l-am mai scos pe Tudor cu caruciorul din vara-toamna, nu mai stiu exact de cand.. imi este mie greu#:-S, insa el e foarte fericit ca poate sa mearga si sa exploreze ce vrea el. Insa trebuie musai sa ii cumpar urgent o tricicleta ca sa ne putem deplasa pe distante mai mari.

biutzaxx
17.03.2011, 13:09:14
Eu nu am o problema cu scosul in carucior - am vazut ca asta s-a inteles:">, probabil nu m-am exprimat coerent:D Spuneam de respectiva fetita ca de cand o stiu, o vad doar in carucior, probabil fiind atat de grasuta, nici nu poate sa mearga. Si ceea ce vroiam de fapt sa subliniez e ca, desi are o problema foarte evidenta de greutate, parintii/bunica ii dau sa manance mezeluri&co.:)

Ca tot veni vorba;)), eu nu l-am mai scos pe Tudor cu caruciorul din vara-toamna, nu mai stiu exact de cand.. imi este mie greu#:-S, insa el e foarte fericit ca poate sa mearga si sa exploreze ce vrea el. Insa trebuie musai sa ii cumpar urgent o tricicleta ca sa ne putem deplasa pe distante mai mari.

in cazul asta, parintii sunt fericiti ca copilul mananca orice si arata "bine" si asa e frumos sa fie! cunosc caz concret , unde mama da de mancare la copil pana nu mai poate ca deh, daca papa ii trebuie, iar copilul e f mancacios, mananca de placere. inca nu e gras , e pufos, dar in curand acolo ajunge. O masa din cele 4 pe zi ajunge la peste 350 gr de mancare solida plus ce mai roade intre mese. Dupa un calcul, copilul mananca peste 1400 gr mancare pe zi..la o varsta mai mica decat sebastian.

SIMONA25
17.03.2011, 13:12:25
Buna. Dupa cat timp de la depunerea dosarului pt indemnizatie se poate ridica decizia de la sediul din zona garii? Ca as avea nevoie de acea decizie pt refinantarea unui credit . Multumesc!

marybear
17.03.2011, 14:21:09
Buna. Dupa cat timp de la depunerea dosarului pt indemnizatie se poate ridica decizia de la sediul din zona garii? Ca as avea nevoie de acea decizie pt refinantarea unui credit . Multumesc!
Eu am luat-o dupa 2 luni, chiar inainte de a primi banii. Dar ca sa nu faci un drum degeaba suni la ei intai si intrebi daca ti-a fost emisa decizia. Eu asa am facut:D

Milagros
17.03.2011, 16:40:56

Ce fain ca ai scapat de carut. Dar T merge de manuta? Te asculta cand iesiti? Ca D nici pomeneala sa mearga de mana si cum il pun jos numai unde vrea el se duce si pot sa urlu eu de sa ragusesc dupa el ca nici nu ma baga in seama. M-am si ascuns sa creada ca s-a pierdut si nu are nici un efect :-< Deci carutul la noi e sfant.

Green_Eyes
17.03.2011, 17:24:28
Ce fain ca ai scapat de carut. Dar T merge de manuta? Te asculta cand iesiti? Ca D nici pomeneala sa mearga de mana si cum il pun jos numai unde vrea el se duce si pot sa urlu eu de sa ragusesc dupa el ca nici nu ma baga in seama. M-am si ascuns sa creada ca s-a pierdut si nu are nici un efect :-< Deci carutul la noi e sfant.

Nu e chiar asa fain, e mai obositor pentru mine, cum spuneam..insa e destul de greoi carutul nostru si cand ieseam afara si il dadeam jos, trebuia sa am grija si de Tudor si de carucior:D
Pai uneori colaboreaza si imi da manuta, in special cand trebuie sa traversam strada sau cand vrea sa urce o treapta mai inalta si nu poate singur:D In rest, nici nu vad rostul sa imi dea manuta.. ori mergem la locurile de joaca din cartier, ori in parc la Minerva. Daca am fi mai plimbareti, pe distante mai lungi, as avea neaparata nevoie de un carucior Avem si noi zilnic episoade din astea cand strig dupa el si nu ma aude, simt ca iau foc:D

eliana
17.03.2011, 18:56:59
. I-as lua si avocado...dar asta nu stiu cum sa il fac...parca retin ca se combina cu un alt fruct ca sa ia gustul aluia:-B? Si ma gandesc ca de acum as putea sa ii dau i banana, vazusem recent o emisiune in care pediatrul recomanda sa amanam banana pana la 7-8 luni....
Avocado crud, daca il prepari termic isi pierde calitatile. Eu i-am dat combinat cu mar.
Cu banana, eu nu inteleg de unde a iesit chestia cu "potentialul alergen". Ca sa nu mai zic ca nu inteleg nici de ce banana constipa la copii, in conditiile in care la adulti este recomandata in caz de constipatie cronica.

eliana
17.03.2011, 19:01:36
Buna seara, ca am uitat sa salut!
Azi m-am dus si m-am suvitat ros-mov, ca sa-mi dreg moralul dupa ziua de marti, cand dupa ce ca mi-am vazut primul fluturas de salariu care m-a bagat in depresie, ca si cum asta nu ajungea, s-a mai pus si fiica-mea pe varsat de-am ajuns cu ea la urgente, unde jur ca nu ma mai duc in viata mea daca nu e grav-grav, ca si-asa nu i-au facut nimic, deci ne-am plimbat la 10 seara cu masina de pomana.

Milagros
17.03.2011, 19:43:52
Nu e chiar asa fain, e mai obositor pentru mine, cum spuneam..insa e destul de greoi carutul nostru si cand ieseam afara si il dadeam jos, trebuia sa am grija si de Tudor si de carucior:D
Pai uneori colaboreaza si imi da manuta, in special cand trebuie sa traversam strada sau cand vrea sa urce o treapta mai inalta si nu poate singur:D In rest, nici nu vad rostul sa imi dea manuta.. ori mergem la locurile de joaca din cartier, ori in parc la Minerva. Daca am fi mai plimbareti, pe distante mai lungi, as avea neaparata nevoie de un carucior Avem si noi zilnic episoade din astea cand strig dupa el si nu ma aude, simt ca iau foc:D

Pai eu ma gandeam ce faci pe drum de acasa pana in parc... ca eu n-am curaj sa merg distanta asta fara carut si cu copil necooperant. Al meu cum il pun jos o si zbugheste si nu cred ca isi da seama ca strada e periculoasa. De trepte inca nu e asa pasionat, ce nu poate face singur nu face si gata, numai sa nu-mi ceara ajutorul.:-<

AnaM
17.03.2011, 22:51:09
Buna seara, ca am uitat sa salut!
Azi m-am dus si m-am suvitat ros-mov, ca sa-mi dreg moralul dupa ziua de marti, cand dupa ce ca mi-am vazut primul fluturas de salariu care m-a bagat in depresie, ca si cum asta nu ajungea, s-a mai pus si fiica-mea pe varsat de-am ajuns cu ea la urgente, unde jur ca nu ma mai duc in viata mea daca nu e grav-grav, ca si-asa nu i-au facut nimic, deci ne-am plimbat la 10 seara cu masina de pomana.

Sa-ti fie de bine schimbarea :)
Ce-a patit bebica?

Green_Eyes
17.03.2011, 22:52:19
Pai eu ma gandeam ce faci pe drum de acasa pana in parc... ca eu n-am curaj sa merg distanta asta fara carut si cu copil necooperant. Al meu cum il pun jos o si zbugheste si nu cred ca isi da seama ca strada e periculoasa. De trepte inca nu e asa pasionat, ce nu poate face singur nu face si gata, numai sa nu-mi ceara ajutorul.:-<

Deocamdata, mergem cu tramvaiul pana in parc si inapoi:D O singura data am reusit sa venim pe jos din Alexandru pana in Bicaz, cu chiu cu vai:-$
Eliana, sa iti fie de bine! Si eu as avea nevoie.. insa de un extreme makeover(:| Ce a patit pitica?

eliana
17.03.2011, 23:10:59
Mitzi a mea a dormit ca un purcelus marti dupa-amiza, vreo 3 ore, si cand s-a trezit s-a pus pe varsat, de vreo 4 ori in juma de ora, si cum ii venea pe gat cum se lasa moale, cu ochii peste cap. M-am gandit ca face vreo enterocolita, dar n-aveam nimic anti-varsat in casa si Metoclopramid mi-era frica sa-i dau acasa ca poate da reactii naspa, am zis hai la spital sa-i faca un antiemetic, s-o vada unul mai destept decat mine si sa excluda cine stie ce problema grava care poate-mi scapa mie.
Si ne ducem noi in UPU Sf Maria, ne-o consulta, imi zice ca nu-i abdomen acut chirurgical, mersi, asta stiam si eu, nu se uita in gat ca sa-i provoace reflexul de voma din nou (zic "oricum nu mai are ce varsa, a dat tot afara", raspuns "ei, lasa, totusi, nu vreau sa vomite iar"), ma intreaba daca vreau sa ma internez, bineinteles ca nu, si conchide ca nu e cazul sa-i faca nimic decat sa scrie o reteta cu Debridat (ca daca i se deregleaza tranzitul, sa incercam sa prevenim), Nurofen, ca cine stie, poate o doare, de la dinti, de la vreo faringita, ceva crampe la burtica, sa nu sufere mititica - dar sa inghita medicamente pe gura dupa ce a varsat asa, si Nurofen in plus cand eu trebuia s-o las la repaus digestiv! si ultima chestie logica din reteta, sarurile de rehidratare, singurul lucru pe care de altfel i l-am dat.
Deci m-am intors acasa cu 1000 de draci si pregatita de noapte alba. Numai ca domnisoara pe la 12 s-a hotarat ca e obosita, si a bagat somn pana dimineata, cand a realizat ca ii e foame, si ca biberonul s-a transformat din cel mai mare bau-bau in cel mai bun prieten. Ieri am lasat-o la regim mai soft, azi i-am dat mancare ca de obicei, n-a mai varsat, n-a facut diaree, n-a facut febra, in concluzie nu am habar ce a avut, dar partea buna din toate astea e ca s-au speriat bunicile si au ajuns la concluzia ca totusi nu e bine sa indoape copilul ca pe curcan si mai bine o lasa sa pape ea cat vrea, fara pacaleli si jucarii si maimutareli. Ceea ce sper sa tina cat mai mult.

Yonika
17.03.2011, 23:46:59
Fetele, in Iasi unde se depune dosarul pt indemnizatie si cel pt alocatie copil, ca sigur voi avea nevoie de ceva acte de la Bacau, si sa stiu din timp, sa merg sa imi iau.

Yonika
17.03.2011, 23:48:23
Eliana , sanatate la pitica si sa nu mai aveti parte de astfel de experimente!
Sa iti fie de bine noul look!

Petra_petra
18.03.2011, 00:10:12
Dragos e chiar zvelt si oricum a mers mai tarziu, dar si cand a pornit-o... ;)) Cand ne mai arati poze cu Davidutu? Abia astept sa ne vedem sa socializeze piticutii.

Buna seara! o:-)

Mi-e tare dor de Dragosel, mi-l imaginez inaltutz, frumosss si foarte vorbaret pe limba lui bineinteles:d :* Te-ai hotarat cand vii in Iasi? Si eu abia astept sa iesim in parc la o cafea cu flacaii :*
Cum am mai scris nu am instalat picasa, deocamdata incarc poze pe fb;;)

Petra_petra
18.03.2011, 00:11:40
Mitzi a mea a dormit ca un purcelus marti dupa-amiza, vreo 3 ore, si cand s-a trezit s-a pus pe varsat, de vreo 4 ori in juma de ora, si cum ii venea pe gat cum se lasa moale, cu ochii peste cap. M-am gandit ca face vreo enterocolita, dar n-aveam nimic anti-varsat in casa si Metoclopramid mi-era frica sa-i dau acasa ca poate da reactii naspa, am zis hai la spital sa-i faca un antiemetic, s-o vada unul mai destept decat mine si sa excluda cine stie ce problema grava care poate-mi scapa mie.
Si ne ducem noi in UPU Sf Maria, ne-o consulta, imi zice ca nu-i abdomen acut chirurgical, mersi, asta stiam si eu, nu se uita in gat ca sa-i provoace reflexul de voma din nou (zic "oricum nu mai are ce varsa, a dat tot afara", raspuns "ei, lasa, totusi, nu vreau sa vomite iar"), ma intreaba daca vreau sa ma internez, bineinteles ca nu, si conchide ca nu e cazul sa-i faca nimic decat sa scrie o reteta cu Debridat (ca daca i se deregleaza tranzitul, sa incercam sa prevenim), Nurofen, ca cine stie, poate o doare, de la dinti, de la vreo faringita, ceva crampe la burtica, sa nu sufere mititica - dar sa inghita medicamente pe gura dupa ce a varsat asa, si Nurofen in plus cand eu trebuia s-o las la repaus digestiv! si ultima chestie logica din reteta, sarurile de rehidratare, singurul lucru pe care de altfel i l-am dat.
Deci m-am intors acasa cu 1000 de draci si pregatita de noapte alba. Numai ca domnisoara pe la 12 s-a hotarat ca e obosita, si a bagat somn pana dimineata, cand a realizat ca ii e foame, si ca biberonul s-a transformat din cel mai mare bau-bau in cel mai bun prieten. Ieri am lasat-o la regim mai soft, azi i-am dat mancare ca de obicei, n-a mai varsat, n-a facut diaree, n-a facut febra, in concluzie nu am habar ce a avut, dar partea buna din toate astea e ca s-au speriat bunicile si au ajuns la concluzia ca totusi nu e bine sa indoape copilul ca pe curcan si mai bine o lasa sa pape ea cat vrea, fara pacaleli si jucarii si maimutareli. Ceea ce sper sa tina cat mai mult.

Multa sanatate Iuliei! o:-)

biutzaxx
18.03.2011, 07:49:42
bine ca a fost doar atat! stau ambele bunice cu ea?

biutzaxx
18.03.2011, 07:51:34
Monique, am vazut trici cum vrei tu, DHS, la LOUISE in Moldova Mall, et 2, vis a vis de kid's land-ul de acolo. E 169.99 ron ;-)

AnaM
18.03.2011, 08:48:33
Fetele, in Iasi unde se depune dosarul pt indemnizatie si cel pt alocatie copil, ca sigur voi avea nevoie de ceva acte de la Bacau, si sa stiu din timp, sa merg sa imi iau.

Undeva pe langa Casa Sindicatelor (in spatele blocurilor de-acolo). Uite AICI (http://www.dac-iasi.ro/index.php?categoryid=5), mai in josul paginii :)

alibd
18.03.2011, 10:10:33

La Directia de Asistenta Comunitara, pe langa Casa Sindicatelor. E o cladire colorata.

Eliana, sanatate gazei!

Milagros
18.03.2011, 16:04:35
Buna seara! o:-)

Mi-e tare dor de Dragosel, mi-l imaginez inaltutz, frumosss si foarte vorbaret pe limba lui bineinteles:d :* Te-ai hotarat cand vii in Iasi? Si eu abia astept sa iesim in parc la o cafea cu flacaii :*
Cum am mai scris nu am instalat picasa, deocamdata incarc poze pe fb;;)
Am luat bilete pentru 21 aprilie, deci cam o saptamana mai tarziu - dupa ce scap din mainile tuturor celor care ne asteapta ;)) - reusesc sa ajung si in parc.
Zici tu zici pe limba lui, ca ieri m-a lasat masca flacaul meu cand i-a spus unui copilas din parc cu care s-a jucat si a impartit frateste o punga de orez de la Organix BYE BYE. Si i-a facut cu manuta si a zis BYE BYE langa portita pana s-a indepartat copilasul bine de tot :D
Acasa cand am vrut sa ii arat si lui B ce stofa de englezoi are fi-su si i-am zis BYE BYE asta micu mi-a raspuns sec PA PA =))

Milagros
18.03.2011, 16:06:43
Eliana, sanatate Iuliei. Imi dau si eu cu parerea? Daca ai o banuiala ca o indoapa bunicile... eu zic ca de la asta i s-a tras. Am patit si eu cu D intr-o seara cand nu se mai satura de blat de pizza, urmat de portia obisnuita de lapte... a cerut, i-am dat, stiu ca isi stie masura de obicei. M-am trezit cu un preafrumos jet de voma pe covor, canapea si pe haine :(

eliana
18.03.2011, 16:14:30
Eliana, sanatate Iuliei. Imi dau si eu cu parerea? Daca ai o banuiala ca o indoapa bunicile... eu zic ca de la asta i s-a tras. Am patit si eu cu D intr-o seara cand nu se mai satura de blat de pizza, urmat de portia obisnuita de lapte... a cerut, i-am dat, stiu ca isi stie masura de obicei. M-am trezit cu un preafrumos jet de voma pe covor, canapea si pe haine :(
Sunt convinsa ca de la asta i s-a tras, initial o banuiam de vreo enterocolita, dar dat fiind ca n-a mai varsat si n-a avut diaree, asta sare din schema. Faza e ca ea pana acuma mi-a mancat bine si constant, cam 180-220 g pe portie, mai bine la fructe si mai putin la legume cu carne, si acuma si-a cam micsorat portiile, probabil dintii, sau nah, s-o fi saturat si ea, o avea o perioada mai proasta, in fine. Si prin urmare bunicilor li se pare ca vai ce drama nu mananca destul copilul, si ii dau tot felul de jucarii si maimutareala si cantecele ca sa pape. Nasol e ca amandoua functioneaza pe acelasi program, parca-s fermecate, desi stau cu ea prin rotatie, ca amandoua odata n-are rost si nici n-ar fi prea benefic pentru sanatatea mea mintala :D
Acuma sper ca faza asta sa le fi adus putin cu picioarele mai pe pamant.

Milagros
18.03.2011, 16:17:20
Sunt convinsa ca de la asta i s-a tras, initial o banuiam de vreo enterocolita, dar dat fiind ca n-a mai varsat si n-a avut diaree, asta sare din schema. Faza e ca ea pana acuma mi-a mancat bine si constant, cam 180-220 g pe portie, mai bine la fructe si mai putin la legume cu carne, si acuma si-a cam micsorat portiile, probabil dintii, sau nah, s-o fi saturat si ea, o avea o perioada mai proasta, in fine. Si prin urmare bunicilor li se pare ca vai ce drama nu mananca destul copilul, si ii dau tot felul de jucarii si maimutareala si cantecele ca sa pape. Nasol e ca amandoua functioneaza pe acelasi program, parca-s fermecate, desi stau cu ea prin rotatie, ca amandoua odata n-are rost si nici n-ar fi prea benefic pentru sanatatea mea mintala :D
Acuma sper ca faza asta sa le fi adus putin cu picioarele mai pe pamant.

Da...cunosc mentalitatea bunicilor, bine intentionate, desigur, dar... uite ce se poate intampla. Cand aud de faze de astea nu pot decat sa ma bucur ca D nu are parte de bunicii sai :D
In schimb, am primit deja amenintare de la bunica mea ca ii face potty training cand ajungem acasa ca, cum Doamne iarta nu pui copilul la olita???

eliana
18.03.2011, 20:17:28
Ce condimente pot sa-i pun Iuliei in mancare? Ana, tu ziceai de condimente bio in Pafarul din mall, parca.

Green_Eyes
18.03.2011, 21:37:18
Ce pasta de dinti folositi pentru bebici?
Pana acum l-am spalat cu Nenedent si vroiam sa stiu daca exista si o alta pasta de dinti care poate fi inghitita.

Yonika
18.03.2011, 21:42:49
Monique, am vazut trici cum vrei tu, DHS, la LOUISE in Moldova Mall, et 2, vis a vis de kid's land-ul de acolo. E 169.99 ron ;-)
Eu i-am zis Monicai, insa poate mai e careva care vrea sa ia acest model, in siraj e 130 lei - si e plin de fel si fel de modele.

Yonika
18.03.2011, 21:46:44
Undeva pe langa Casa Sindicatelor (in spatele blocurilor de-acolo). Uite AICI (http://www.dac-iasi.ro/index.php?categoryid=5), mai in josul paginii :)
Da, merci fetele, si tie Ana si Alinei; ceva-ceva stiam eu, retineam de la fratele meu de acum 2 ani ca pe undeva pe la casa sindicatelor (dar nu stiam unde mai exact) , dar am mai citit pe aici si ceva de gara, si eram putin confuza.

cori_iasi
19.03.2011, 07:32:32
Da, merci fetele, si tie Ana si Alinei; ceva-ceva stiam eu, retineam de la fratele meu de acum 2 ani ca pe undeva pe la casa sindicatelor (dar nu stiam unde mai exact) , dar am mai citit pe aici si ceva de gara, si eram putin confuza.

la DAC, la casa sindicatelor, se depun dosarele, iar la gara se proceseaza/calculeaza. cel putin asa ne-au spus noua
Neatza!