PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 [169] 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

AnaM
19.03.2011, 09:16:37
Ce condimente pot sa-i pun Iuliei in mancare? Ana, tu ziceai de condimente bio in Pafarul din mall, parca.

Da, de acolo le-am luat pe astea (http://www.plafar.net/produse/Sonnentor-condiment-bio-amestec-supa-punga-sonnentor-i10891.html) :) Eu ii mai pun in mancarici sau cand ii fac gratar, ung carnea cu putin ulei de malinse, pun un piiiiiic de sare si condiment dintr-asta, si iese aromat si bun gratarul de pui :)

AnaM
19.03.2011, 09:23:52
Ce pasta de dinti folositi pentru bebici?
Pana acum l-am spalat cu Nenedent si vroiam sa stiu daca exista si o alta pasta de dinti care poate fi inghitita.
Poti folosi si paste cu fluor de-acum, oricum nu pui mai mult de un bob de mazare pe periuta, deci e safe. Atata timp cat nu ii dai supliment de fluor la bebe (gen fluor-vigantoletten), e ok. Noi dupa nenedent am folosit lakalut baby si acum avem zendium (0-5 ani).
Daca vrei paste de dinti fara fluor, mai sunt cele eco/bio, din plafar (green people, weleda etc.)

eliana
19.03.2011, 11:06:57
Da, de acolo le-am luat pe astea (http://www.plafar.net/produse/Sonnentor-condiment-bio-amestec-supa-punga-sonnentor-i10891.html) :) Eu ii mai pun in mancarici sau cand ii fac gratar, ung carnea cu putin ulei de malinse, pun un piiiiiic de sare si condiment dintr-asta, si iese aromat si bun gratarul de pui :)
Merci, habar n-aveam ca au si site :)

Nu stiu daca am apucat sa spun, dar mi-am luat tratamentul pt par de la Gerovital, ca tot cadea si nu se mai oprea. Sunt happy-happy, s-a simtit diferenta dupa prima fiola, si acuma nu mai cade deloc si mai si cresc fire mici si noi ;))

AnaM
19.03.2011, 11:11:46

Nu stiu daca am apucat sa spun, dar mi-am luat tratamentul pt par de la Gerovital, ca tot cadea si nu se mai oprea. Sunt happy-happy, s-a simtit diferenta dupa prima fiola, si acuma nu mai cade deloc si mai si cresc fire mici si noi ;))

Da?? Bun, si mie a inceput iar sa-mi cada destul de tare... Am samponul de la ei, dar daca zici ca-s bune fiolele, mi le iau si eu. In general, am avut experiente incununate de succes cu tratamentele astea in fiole :)
Eu acum caut un balsam leave-in bun, care sa nu ingrase parul... Vreo idee? M-am saturat de masti si balsamuri cu clatire :))

eliana
19.03.2011, 11:21:54
Da?? Bun, si mie a inceput iar sa-mi cada destul de tare... Am samponul de la ei, dar daca zici ca-s bune fiolele, mi le iau si eu. In general, am avut experiente incununate de succes cu tratamentele astea in fiole :)
Eu acum caut un balsam leave-in bun, care sa nu ingrase parul... Vreo idee? M-am saturat de masti si balsamuri cu clatire :))
Eu mi-am luat fiolele si samponul regenerant de 125 ml, le folosesc impreuna si chiar functioneaza.
Despre balsam leave-in, eu am o mare problema cu incalcitul parului dupa baie, asa ca in general caut produse leave-in de "descalcit". Acum am un spray conditioner de la Ref (http://www.referencehaircare.com) care-mi place mult, si-mi place si samponul si balsamul de la ei, dar nu le mai gasesc la noi - erau in mall la professional shop, in schimb le-am gasit pe amazon.
Am mai incercat chestii gen balsam leave in de la Avon, Matrix - nu m-am inteles cu ele, Wella, Schwarzkopf - merge.

marybear
19.03.2011, 11:27:12
Buna,
Copilul meu a fost marait ieri toata ziua, nu prea a dormit dar a mancat bine. Aseara mi se parea mai fierbinte asa si cand sa ii pun termometrul...nu mai avea baterie:-L. Asa ca am hotarat sa ii dau preventiv 2,5 ml nurofen. Azi noapte a fost o noapte de cosmar, se trezea des si plangea, plangea cu ochii inchisi si nu voia la san:|...ceea ce nu mi se intampla de obicei. Astazi i-am luat temperatura si avea 37,9. E mult? A refuzat masa de fructe de la ora 10 si are o stare de tristete asa parca, nici nu se prea joaca, se plictiseste repede si plange:((. Ma gandeam ca poate ii dau si lui dintii ca inca nu are nici unul, dar m-am uitat in gurita si nu vad nici o gingiuta inflamata sau rosie.

AnaM
19.03.2011, 11:36:10
Buna,
Copilul meu a fost marait ieri toata ziua, nu prea a dormit dar a mancat bine. Aseara mi se parea mai fierbinte asa si cand sa ii pun termometrul...nu mai avea baterie:-L. Asa ca am hotarat sa ii dau preventiv 2,5 ml nurofen. Azi noapte a fost o noapte de cosmar, se trezea des si plangea, plangea cu ochii inchisi si nu voia la san:|...ceea ce nu mi se intampla de obicei. Astazi i-am luat temperatura si avea 37,9. E mult? A refuzat masa de fructe de la ora 10 si are o stare de tristete asa parca, nici nu se prea joaca, se plictiseste repede si plange:((. Ma gandeam ca poate ii dau si lui dintii ca inca nu are nici unul, dar m-am uitat in gurita si nu vad nici o gingiuta inflamata sau rosie.

Nurofenul i l-ai dat pe stomacul gol?

Eliana, saru-mana, deja m-am pus pe cautat. Si mie mi se incalceste parul ingrozitor, si acum cu atat mai mult cu cat e destul de lung...

eliana
19.03.2011, 12:12:10
Ana, pe www.tertia.ro gasesti produsele de la Professional shop din mall.
Am uitat de Londa, cred ca produsele "profesionale" sunt ok, si mai este gama Lakme, balsamul cu clatire nu mi-a placut in mod special dar cica produsele de styling sunt f ok, eu tocmai mi-am luat o spuma, o s-o incerc zilele astea.

Green_Eyes
19.03.2011, 12:51:26
Poti folosi si paste cu fluor de-acum, oricum nu pui mai mult de un bob de mazare pe periuta, deci e safe. Atata timp cat nu ii dai supliment de fluor la bebe (gen fluor-vigantoletten), e ok. Noi dupa nenedent am folosit lakalut baby si acum avem zendium (0-5 ani).
Daca vrei paste de dinti fara fluor, mai sunt cele eco/bio, din plafar (green people, weleda etc.)

Mersi mult! O sa caut si eu Lakalut sau Zendium!>:D<
Deci nu e nici o problema daca o inghite. Si periute mai moi de care imi poti recomanda? Am avut una foarte buna din silicon de la Canpol parca, insa s-a tocit, acum i-am luat alta de la OralB, destul de soft, insa manerul e incomod pentru el, trebuie tinut de parinti.Oricum singur daca il las nu se spala bine, doar roade periuta.

Rok5ana
19.03.2011, 12:51:43
Neatza!

Eu am mai folosit produse Joico si m-am impacat bine cu ele. Iar de cand cu caderea parului am trecut pe revalid...fiolele au fost foarte bune.

O intrebare pt mamicile care au cumparat smart trike.......se pliaza cumva? se poate pune in portbagaj? sau cum faceti cu transportul?

AnaM
19.03.2011, 13:09:48
Neatza!

Eu am mai folosit produse Joico si m-am impacat bine cu ele. Iar de cand cu caderea parului am trecut pe revalid...fiolele au fost foarte bune.

O intrebare pt mamicile care au cumparat smart trike.......se pliaza cumva? se poate pune in portbagaj? sau cum faceti cu transportul?

Nu se pliaza, se scoate doar manerul pt parinti :)
Depinde de masina, daca e berlina, incape in portbagaj, daca e hatch back, mai rar... Eu am mai pus-o si pe bancheta din spate :D

Simo, noi am avut de la Oral B si dupa ce s-a uzat i-am luat de la Colgate, stage 1. Pare mai comod manerul.

Eliana, sar-na, m-am uitat la ei pe site :*

lady_l
19.03.2011, 13:56:58
Mersi mult! O sa caut si eu Lakalut sau Zendium!>:D<
Deci nu e nici o problema daca o inghite. Si periute mai moi de care imi poti recomanda? Am avut una foarte buna din silicon de la Canpol parca, insa s-a tocit, acum i-am luat alta de la OralB, destul de soft, insa manerul e incomod pentru el, trebuie tinut de parinti.Oricum singur daca il las nu se spala bine, doar roade periuta.
Parinti fericiti :D Fii-mea nici in ruptul capului nu vrea sa se impreieteneasca cu periuta de dinti. O ia un pic in mina si da pe dinti si gata s-a terminat curatatul dintilor :)) Incercam si noi cu sotul seara de seara sa ii aratam incercam sa o obisnuim dar nimic. Poate nu e destul de moale periuta...mai vedem pe parcurs. Bravo ptr bebeii care nu se tem de periuta :D:*

lady_l
19.03.2011, 14:02:15
Fetele am si eu o intrebare: copii au matreata? :-? Mirra are citeva pete de matreata si nu inteleg de ce. O spal cu acelasi sampon ca inainte....nespalata nu o las dar nu inteleg de la ce poate fi. Am citi pe net ca poate fi o alergie sau din cauza samponului. daca e alergie am sfeclit-o ca la noi in oras nu avem un alergolog bun :( Nu se scarpina....m-am uitat atent, dar ma deranjeaza ca exista petele astea.
Copilasi vostri au avut/au asa ceva? =((

Green_Eyes
19.03.2011, 14:50:12
Nu se pliaza, se scoate doar manerul pt parinti :)
Depinde de masina, daca e berlina, incape in portbagaj, daca e hatch back, mai rar... Eu am mai pus-o si pe bancheta din spate :D

Simo, noi am avut de la Oral B si dupa ce s-a uzat i-am luat de la Colgate, stage 1. Pare mai comod manerul.

Eliana, sar-na, m-am uitat la ei pe site :*

Multam! :*

Lilia, si Tudor are niste pete, dar nu stiu daca sunt de matreata, sunt galbui. Am incercat sa le inmoi si sa le curat, dar nu sta..o sa mai incerc cand o sa aiba mai putin par in cap. L-am spalat multa vreme cu un sampon special de la Bioderma, pentru cruste, la recomandarea unui dermatolog, dar nu l-a ajutat cu nimic.
Nici Tudor nu se spala singur pe dinti, insa ma bucur ca sta cat de cat sa il spal eu. Cand il spal si nu are rabdare, incerc sa ii cant un cantecel ceva, mai inventez si eu pe alocuri, gen iepurasul se spala pe dinti, etc:)) si e incantat:D.

Milagros
19.03.2011, 15:22:53

Pt caderea parului si regenerare m-a ajutat f mult gama Hofigal cu sapun moale si lotiune, tot asa acum am baby hairs si nu mai cade cum cadea. Din pacate nu mi-am luat si aici deci mai astept pana la Paste sa mai fac o cura.

Milagros
19.03.2011, 15:26:17
Dragos imi aminteste seara sa-l spal pe dinti ;)) Noi inca folosim periuta degetar dar i-am luat si periuta cu coada si i-o voi da curand sa vad ce face cu ea. Oricum, sunt multumita, face o gura maaare cand vin cu periuta, dar presupun ca-i place gustul la pasta ca o clefaie asa fericit ;)) Si pe la masele ii place sa dau cu periuta, mai ales acum ca cresc.

marybear
19.03.2011, 16:03:47
Nurofenul i l-ai dat pe stomacul gol?

Eliana, saru-mana, deja m-am pus pe cautat. Si mie mi se incalceste parul ingrozitor, si acum cu atat mai mult cu cat e destul de lung...
Nu i-am dat pe stomacul gol, i-am dat dupa lapte, nu e ok?:-?. In continuare e trist asa dar mi-a mancat la 2 cu chiu cu vai un mar cu biscuite si vreo 80 ml de lapte.
Legat de produsele pt par leave in eu folosesc niste chestii Avon, ca un fel de spray e, ca observam ca cele cu textura mai cremoasa imi ingrasau parul, chiar si cele cu clatire.

petronelaaa
19.03.2011, 16:54:25
Deci... HELPP!^:)^

Situatia: Kk moale-apos, temperatura (nu stiu cat, dar in jur de 37 pe frunte, oricum e mai calda ca de obicei), pofta de mancare mai ioc.... ce sa-i dau?

banui o enterocolita, pneomonie.... sau la ce sa ma mai gandesc??!!! Nu as ajunge la Urgente /:)

P.S.: dinti/masele i-au iesit, deci sar din schema.
I-am dat de vreo 2ori Panadol.... dar atat?!?

michellina
19.03.2011, 17:22:06

Situatia: Kk moale-apos, temperatura (nu stiu cat, dar in jur de 37 pe frunte, oricum e mai calda ca de obicei), pofta de mancare mai ioc.... ce sa-i dau?

banui o enterocolita, pneomonie.... sau la ce sa ma mai gandesc??!!! Nu as ajunge la Urgente /:)

Lichide pt hidratare cat mai mult posibil si antitermice pt febra deocamdata... Sanatate multa!
Si noi ne luptam cu febra momentan, am fost darnica si i-am dat si lui David din viroza mea :((

AnaM
19.03.2011, 17:23:10

Cate kk a facut azi?
Mancare de regim - cat mai strict (morcovi fierti, orez, carne pui etc.), saruri de rehidratare, lichide, daca a facut multe kk si poti incerca si cu hydrasec/smecta... Si pentru febra panadol/nurofen... desi nurofenul cam cauzeaza si el kk moale...

AnaM
19.03.2011, 17:26:21
Nu i-am dat pe stomacul gol, i-am dat dupa lapte, nu e ok?:-?. In continuare e trist asa dar mi-a mancat la 2 cu chiu cu vai un mar cu biscuite si vreo 80 ml de lapte.
Legat de produsele pt par leave in eu folosesc niste chestii Avon, ca un fel de spray e, ca observam ca cele cu textura mai cremoasa imi ingrasau parul, chiar si cele cu clatire.

Ba da, e f ok, sa nu-i dai niciodata pe stomacul gol. Al meu a facut niste crize saracul...

petronelaaa
19.03.2011, 17:49:08
Cate kk a facut azi?
Mancare de regim - cat mai strict (morcovi fierti, orez, carne pui etc.), saruri de rehidratare, lichide, daca a facut multe kk si poti incerca si cu hydrasec/smecta... Si pentru febra panadol/nurofen... desi nurofenul cam cauzeaza si el kk moale...

Azi a facut doar/deocamdata unu moale, aseara unu.
De asta nici nu i-am dat Nurofen.... ci Panadol. Apa bea, cred ca se simte si ea "uscata" :D
vad ca are si pofta de somn.... mai mare... moleseala...

Rok5ana
20.03.2011, 10:13:08
Neatza!

Copchilu' meu nu mai vrea sa doarma la el in patut. Are acusi o sapt de cand face scandal. Cum il pui la el in patut cum se trezeste si incepe a urla. :(( Se mai linisteste daca stai planton langa patutul lui. Cum te indepartezi, cum incepe scandalul. Nu stiu ce sa mai fac cu el si nici nu imi dau seama ce a declansat criza asta......ca pana acu' dormea la el in pat, la el in camera....se trezea maxim de 2 ori pe noapte...ii dadeam suzi si lua somn instant. Asta' noapte pe la 02:00 l-am luat la noi in pat ca nu ma mai tin nici pe mine nervii:-L Ati avut si voi de a face cu crize de astea?...Un sfat, va rog....ca simt ca tampesc!!! Oare il ajuta daca ii dau Clama Baby?

stefania_a
20.03.2011, 10:13:39
Cate kk a facut azi?

am hotarat sa merg pe legume cu diversificarea...zilele astea ii fac piure de patrunjel cu morcov. e bine asa...si apoi bag pastarnacul...il fac piure impreuna cu astea doua?8-}8-}8-}

alinutza20
20.03.2011, 10:24:29
neata :)
am terminat si noi cu botezul, am un finut taaaare cuminte :X
multa sanatate bebeilor bonaviori, si moni e pocnita de joi.. face febra si tuseste, in rest nimic, nu muci nu nimic....

gabriela_rgh
20.03.2011, 10:27:02
multa sanatate bebeilor bonaviori, si moni e pocnita de joi.. face febra si tuseste, in rest nimic, nu muci nu nimic....
Sa va fie de binisor botezul!>:D<>:D<>:D<
Pozici?;;);;)

AnaM
20.03.2011, 10:30:46
Neatza!

Copchilu' meu nu mai vrea sa doarma la el in patut. Are acusi o sapt de cand face scandal. Cum il pui la el in patut cum se trezeste si incepe a urla. :(( Se mai linisteste daca stai planton langa patutul lui. Cum te indepartezi, cum incepe scandalul. Nu stiu ce sa mai fac cu el si nici nu imi dau seama ce a declansat criza asta......ca pana acu' dormea la el in pat, la el in camera....se trezea maxim de 2 ori pe noapte...ii dadeam suzi si lua somn instant. Asta' noapte pe la 02:00 l-am luat la noi in pat ca nu ma mai tin nici pe mine nervii:-L Ati avut si voi de a face cu crize de astea?...Un sfat, va rog....ca simt ca tampesc!!! Oare il ajuta daca ii dau Clama Baby?

Incearca dupa masa de seara sa-i dai putin nurofen, poate e vreo masea. T doar atunci mai facea scandal la somn...

AnaM
20.03.2011, 10:34:10
am hotarat sa merg pe legume cu diversificarea...zilele astea ii fac piure de patrunjel cu morcov. e bine asa...si apoi bag pastarnacul...il fac piure impreuna cu astea doua?8-}8-}8-}

Daca i-ai introdus deja morcovul, atunci e ok. Lui T nu-i prea place patrunjelul, ca idee. Alimentele noi nu trebuie introduse mai devreme de 2-3 zile.
Incearca sa nu-i combini mai mult de 2-3 legume odata.

stefania_a
20.03.2011, 10:34:28

de asta nu mai intrasei tu in ultimul timp...8-}8-}
moni a mai inceput gradinita? k banuiesc k mi-a scapat daca ai spus ceva...

AnaM
20.03.2011, 10:35:51

Sa va fie de bine!
Multa sanatate gazei! :*

stefania_a
20.03.2011, 10:35:59
Daca i-ai introdus deja morcovul, atunci e ok. Lui T nu-i prea place patrunjelul, ca idee. Alimentele noi nu trebuie introduse mai devreme de 2-3 zile.
Incearca sa nu-i combini mai mult de 2-3 legume odata.

pai de 2 zile ii dau morcov cu patrunjel...dupa ce prima data am inceput cu suc de morcovi si nu a avut nimic(ma refer la alergie)...si de maine pe langa astea doua vreau sa ii pun si pastarnac...si apoi as baga un pic de telina...da pe asta cu ce o combin???

Rok5ana
20.03.2011, 10:37:02
Uite aici....poate te ajuta. Eu dupa hartiuta asta l-am diversificat pe Stef si a fost ok. O am de la pediatra mea. Mesele se inlocuiesc in ordinea de pe hartiuta....legumele, fructele si la urma branza. Dupa ce ai introdus carnea poti sa ii dai ficat si ou. Ficatul o data pe sapt....ou de doua ori pe sapt. Cand introduci oul dai prima data un sfert de galbenus. Dupa patru zile dai jumatate de galbenus....dupa alte 4 zile trei sferturi si apoi galbenusul intreg. Legumele trecute pe lista doar pt gust (ceapa, rosie, ardei, sfecla) eu am inceput sa i le dau pe la 8 luni jumate - 9. Dupa ce ii introduci branza poti sa ii dai si iaurt. Peste ii dai dupa 9-10 luni.

Cand ii bagi o leguma noua poti sa o combini cu oricare din cele pe care i le-ai dat deja...sau cu toate. Poti sa ii dai pastarnac cu morcov sau pastarnac + morcov+ patrunjel.....oricum nu o sa se dea in vant dupa radacinoasele astea ca nu is asa gustoase.

Rok5ana
20.03.2011, 10:38:17
Sa va fie de bine si sa va traiasca finutul! :)

Rok5ana
20.03.2011, 10:39:18
Incearca dupa masa de seara sa-i dai putin nurofen, poate e vreo masea. T doar atunci mai facea scandal la somn...
Am incercat cu nurofen...si nu a functionat:(

stefania_a
20.03.2011, 10:50:23
Uite aici....poate te ajuta. Eu dupa hartiuta asta l-am diversificat pe Stef si a fost ok. O am de la pediatra mea. Mesele se inlocuiesc in ordinea de pe hartiuta....legumele, fructele si la urma branza. Dupa ce ai introdus carnea poti sa ii dai ficat si ou. Ficatul o data pe sapt....ou de doua ori pe sapt. Cand introduci oul dai prima data un sfert de galbenus. Dupa patru zile dai jumatate de galbenus....dupa alte 4 zile trei sferturi si apoi galbenusul intreg. Legumele trecute pe lista doar pt gust (ceapa, rosie, ardei, sfecla) eu am inceput sa i le dau pe la 8 luni jumate - 9. Dupa ce ii introduci branza poti sa ii dai si iaurt. Peste ii dai dupa 9-10 luni.

Cand ii bagi o leguma noua poti sa o combini cu oricare din cele pe care i le-ai dat deja...sau cu toate. Poti sa ii dai pastarnac cu morcov sau pastarnac + morcov+ patrunjel.....oricum nu o sa se dea in vant dupa radacinoasele astea ca nu is asa gustoase.

asta mi-am dat seama..sucul de morcovi insa i-a placut tare mult...ms de ajutor...

alinutza20
20.03.2011, 11:00:15
Sa va fie de binisor botezul!>:D<>:D<>:D<
Pozici?;;);;)

multumesc tare mult :*:*:*
pozici cred ca mai pe la pranz, sa le recuperez :)

de asta nu mai intrasei tu in ultimul timp...8-}8-}
moni a mai inceput gradinita? k banuiesc k mi-a scapat daca ai spus ceva...
da, vineri a fost botezul si au fost pregatirile de dinainte, plus drumul la bacau.. promit sa fiu mai prezaenta :)
moni miane trebuia sa mearga insa s-a amanat din nou si mai dureaza cel putin 3 saptamani... asta este...

Sa va fie de bine!
Multa sanatate gazei! :*

Sa va fie de bine si sa va traiasca finutul! :)

multumesc frumos >:D<

stefania_a
20.03.2011, 11:02:26
pozici cred ca mai pe la pranz, sa le recuperez :)

da, vineri a fost botezul si au fost pregatirile de dinainte, plus drumul la bacau.. promit sa fiu mai prezaenta :)
moni miane trebuia sa mearga insa s-a amanat din nou si mai dureaza cel putin 3 saptamani... asta este...

multumesc frumos >:D<

de data asta de ce??:-?:-?

roxana1
20.03.2011, 11:18:34
neata
multa sanatate tuturor bebeilor bolnaviori,sa le treaca repede si sa nu sufere mult....tare rau imi pare cand aud ca bebeii sunt bolnaviori=((

Milagros
20.03.2011, 12:08:11
Alina, sa va traiasca finutul! Pozeee!

Petro, sanatate la mandra! Cum se mai simte?

Roxana >:D< si eu tot un pic de Nurofen i-as da la culcare. Nici Calma Baby nu cred ca strica...

Edit: scuze, acum am vazut ca nu a functionat Nurofenul... poate o fi o faza de alintare... sau chiar il doare ceva si nu a trecut cu Nurofen. :(

alinutza20
20.03.2011, 12:09:52
am revenit cu cateva pozici (https://picasaweb.google.com/alina.talpig/BotezTudor?authkey=Gv1sRgCNKgouf3q5KZ9wE#) :)

alinutza20
20.03.2011, 12:10:52
de data asta de ce??:-?:-?

tot din cauza varicelei :(

Milagros
20.03.2011, 12:16:27
am revenit cu cateva pozici (https://picasaweb.google.com/alina.talpig/BotezTudor?authkey=Gv1sRgCNKgouf3q5KZ9wE#) :)

Just in time ;-)

Super pozicile, ai iesit tare bine in toate si ai un finut dulcel foc! Abia astept sa botez si eu :D Mi-e asa dor sa tin un bebelic mic mic in brate.

alinutza20
20.03.2011, 12:21:57
Just in time ;-)

Super pozicile, ai iesit tare bine in toate si ai un finut dulcel foc! Abia astept sa botez si eu :D Mi-e asa dor sa tin un bebelic mic mic in brate.

o sa ai un soc crede-ma :)):))

multumesc ptr aprecieri :*:*:*

ada80
20.03.2011, 12:24:17
Foarte frumoase pozele .Sa va fie de bine.;-)

gabriela_rgh
20.03.2011, 12:26:30
[/B]

o sa ai un soc crede-ma :)):))

multumesc ptr aprecieri :*:*:*
super pozele:), mi se pare mie sau moni era "putin" geloasa?:)):)):)):-?

geany_m
20.03.2011, 12:28:32
Sa va fie de bine botezul si sa va traiasca finutul Tudor!<:-P

alinutza20
20.03.2011, 12:30:27
super pozele:), mi se pare mie sau moni era "putin" geloasa?:)):)):)):-?

multumesc frumos :*

sa stii ca nu geloasa era, desi asa pare.. ci doar super mega mofturoasa.. brate treburi...:-L, mi-o scos par alb oricum...

alinutza20
20.03.2011, 12:30:58
multumesc tare mult ada si geany >:D<>:D<>:D<>:D<

gabriela_rgh
20.03.2011, 12:46:15

sa stii ca nu geloasa era, desi asa pare.. ci doar super mega mofturoasa.. brate treburi...:-L, mi-o scos par alb oricum...
aha..priceput acum:)).....e o dulceata oricum.Frumoasa si cand e botoasa!:))

eliana
20.03.2011, 14:23:45

Cu mentiunea ca: branza calcica, atunci cand o sa-i bagi branza, nu i-o dai in fiecare zi. Daca ii dai branza calcica, nu-i mai dai supliment de calciu gluconic.
Carne 30-50 g mie mi se pare mult, e aport proteic prea mare si suprasoliciti rinichii.
Dar pana la branza si carne mai este destul.
Sucul de fructe care sa inlocuiasca masa de la 10...... las deoparte faptul ca mie sub 1 an mi se pare mai sanatos sa-i dai fructul intreg, si nu suc. Dar cum sa inlocuiasca sucul o masa de lapte? fie el si combinat cu o lingurita de cereale?
Parerea mea.

Stefania, tu n-ai medic la fata? intreb pt ca mi se pare ca tie iti sunt neclare chestii elementare de diversificare si cred ca ar trebui totusi sa te lamureasca pediatrul fetei.

eliana
20.03.2011, 14:24:23
Sa-ti fie de bine!
Te-ai suvitat? :D

alibd
20.03.2011, 14:38:20
multumesc tare mult ada si geany >:D<>:D<>:D<>:D<

Sa va fie de bine si sa va traiasca finutul!!!! :x

stefania_a
20.03.2011, 15:13:43
Cu mentiunea ca: branza calcica, atunci cand o sa-i bagi branza, nu i-o dai in fiecare zi. Daca ii dai branza calcica, nu-i mai dai supliment de calciu gluconic.
Carne 30-50 g mie mi se pare mult, e aport proteic prea mare si suprasoliciti rinichii.
Sucul de fructe care sa inlocuiasca masa de la 10...... las deoparte faptul ca mie sub 1 an mi se pare mai sanatos sa-i dai fructul intreg, si nu suc. Dar cum sa inlocuiasca sucul o masa de lapte? fie el si combinat cu o lingurita de cereale?
Parerea mea.

Stefania, tu n-ai medic la fata? intreb pt ca mi se pare ca tie iti sunt neclare chestii elementare de diversificare si cred ca ar trebui totusi sa te lamureasca pediatrul fetei.

doar medic de fam, nu si pediatru...si sincer nu stiu cata incredere sa am in ea...
pai tre sa mai dau si calciu gluconic? k mie pediatrul la care am fost cand am avut probleme cu icterul mi-a zis sa ii dau doar 3 luni...:-?:-?

Butterfly87
20.03.2011, 15:14:48
sa va traiasca finutul!!!

Milagros
20.03.2011, 15:52:23

Era obosita mititica. Si eu ma gandesc serios sa-l las undeva pe D cand o fi cu botezul, desi pe de alta parte as vrea sa fie si el acolo.

ada80
20.03.2011, 15:52:27
Eu am racit destul de rau , din cate vad ca evolueaza starea mea,imi puteti spune daca pot bea un ceai de tei cu lamaie?

Rok5ana
20.03.2011, 15:55:34
Sucul de fructe care sa inlocuiasca masa de la 10...... las deoparte faptul ca mie sub 1 an mi se pare mai sanatos sa-i dai fructul intreg, si nu su\c. Dar cum sa inlocuiasca sucul o masa de lapte? fie el si combinat cu o lingurita de cereale?
Parerea mea.

Da. Asta am uitat .... nici eu nu i-am dat doar suc de fructe. I-am dat fructul intreg, crud sau copt sau la steamer.

Rok5ana
20.03.2011, 15:57:06
Eu am racit destul de rau , din cate vad ca evolueaza starea mea,imi puteti spune daca pot bea un ceai de tei cu lamaie?
Cu ceai si muuuuulta lamaie am tratat si eu o raceala in timpul sarcinii. Si frectii cu spirt mai mult pe spate si nu pe burtica.

eliana
20.03.2011, 15:58:23
doar medic de fam, nu si pediatru...si sincer nu stiu cata incredere sa am in ea...
pai tre sa mai dau si calciu gluconic? k mie pediatrul la care am fost cand am avut probleme cu icterul mi-a zis sa ii dau doar 3 luni...:-?:-?
In cazul asta iti recomand calduros sa-ti cauti un medic de familie competent in care sa ai incredere, care sa-ti urmareasca fata lunar si sa-ti recomande suplimente de calciu si fier strict personalizat, sa-ti explice diversificarea si pe care sa-l poti suna cand ai ceva neclar sau vreo problema. Noi iti putem da unele sfaturi pe forum, dar nu cred ca e suficient.

stefania_a
20.03.2011, 16:43:03
In cazul asta iti recomand calduros sa-ti cauti un medic de familie competent in care sa ai incredere, care sa-ti urmareasca fata lunar si sa-ti recomande suplimente de calciu si fier strict personalizat, sa-ti explice diversificarea si pe care sa-l poti suna cand ai ceva neclar sau vreo problema. Noi iti putem da unele sfaturi pe forum, dar nu cred ca e suficient.

da...pai o sa VAD CE IMI ZICE SI MEDICUL DE FAM DE DIVERSIFICARE
O SA VAD CE MAI FAC
:-?

gabriela_rgh
20.03.2011, 17:07:03
Oscilo poti lua,multe citrice si daca faci febra paracetamol simplu.Pt tuse Stodal e permis,sirop de patlagina.
Mierea de albine e si ea sfanta.Sanatate multa!>:D<

ada80
20.03.2011, 17:12:49
Oscilo poti lua,multe citrice si daca faci febra paracetamol simplu.Pt tuse Stodal e permis,sirop de patlagina.
Mierea de albine e si ea sfanta.Sanatate multa!>:D<
Chiar daca sunt la inceputul sarcinii pot sa iau pastilute?

gabriela_rgh
20.03.2011, 17:18:56
Chiar daca sunt la inceputul sarcinii pot sa iau pastilute?
doar cele homeopate cum e oscilo si stodal si in caz de nevoie paracetamol.Daca raceala nu e severa incearca doar cu ceai cu lamaie, miere si multe citrice.Dar daca evolueaza nu e bine sa stai asa.

brianna
20.03.2011, 17:30:42
doar cele homeopate cum e oscilo si stodal si in caz de nevoie paracetamol.Daca raceala nu e severa incearca doar cu ceai cu lamaie, miere si multe citrice.Dar daca evolueaza nu e bine sa stai asa.

eu am mai luat paracetamos si doctorita mi-a zis sa nu mai iau ,cu toate ca luasem cred vreo 3 pastile in decurs de 3-4 zile....stodal mi-a prescris,citrice,si mult ceai cu lamaie...de m-am acrit total.....

gabriela_rgh
20.03.2011, 17:35:04
eu am mai luat paracetamos si doctorita mi-a zis sa nu mai iau ,cu toate ca luasem cred vreo 3 pastile in decurs de 3-4 zile....stodal mi-a prescris,citrice,si mult ceai cu lamaie...de m-am acrit total.....
Paracetamolul simplu(nu sinus sau alte combinatii) se poate lua la nevoie.

brianna
20.03.2011, 17:46:05
Paracetamolul simplu(nu sinus sau alte combinatii) se poate lua la nevoie.

simplu am luat...pt ca asa stiam si eu ca se poate lua la nevoie...cine stie..nu stiu ce sa mai zic:(

petronelaaa
20.03.2011, 20:31:23
Petro, sanatate la mandra! Cum se mai simte?

e asa si asa, azi nu a mai facut nici un fel de kk, de nici o forma, febra continua, pofta de mancare=0.
maine ma infiintez la dr.
oricum nu e chiar de bine.... ma gandesc la Andrei de Andrusca care is internati la Arcadia.... deci mi-e din ce in ce mai clar: de vina e GRADI!!! :-<

Alinut mami, sa va traiasca finutul!!!! Iti sta bine cu baiet in brate ;-), si pe tati il prinde bine albastru, intelegi, da?! :-"

AnaM
20.03.2011, 21:27:56
e asa si asa, azi nu a mai facut nici un fel de kk, de nici o forma, febra continua, pofta de mancare=0.
oricum nu e chiar de bine.... ma gandesc la Andrei de Andrusca care is internati la Arcadia.... deci mi-e din ce in ce mai clar: de vina e GRADI!!! :-<

Alinut mami, sa va traiasca finutul!!!! Iti sta bine cu baiet in brate ;-), si pe tati il prinde bine albastru, intelegi, da?! :-"
:O
Dar ce are puiul?!? Ureaza-i multa sanatate, daca vb cu ea...

Alinutzo, ai aratat grozav, iti sta tare bine cu nuanta asta la par :)

Milagros
20.03.2011, 21:28:11

:( Cee? Si Andreiu e bolnav? Uf, inseamna ca e o viroza ceva, sper sa nu ajungeti la internare :(

simi_wau
20.03.2011, 22:41:55
am luat smart trike copilului!!!!! sunt asa incantata de parca l-as folosi eu....acum ma uit disperata dupa un carucior sport ( doar de dormit pe afara), dar sunt in dilema....oare o sa mai stea in el? voi ce spuneti?

si de bucurie ca are tricicleta, I a pocnit-o pe var'sa cam puternic in seara asta....nu-l recunosteam...de unde atata pofta de bataie? asa din senin?:-w

AnaM
20.03.2011, 22:51:05
am luat smart trike copilului!!!!! sunt asa incantata de parca l-as folosi eu....acum ma uit disperata dupa un carucior sport ( doar de dormit pe afara), dar sunt in dilema....oare o sa mai stea in el? voi ce spuneti?

si de bucurie ca are tricicleta, I a pocnit-o pe var'sa cam puternic in seara asta....nu-l recunosteam...de unde atata pofta de bataie? asa din senin?:-w

De la Noriel? S-o foloseasca sanatos! Ce culoare? :D
Carucior... nu mai stiu ce e ala :)) Al meu e somnoros, si la somnul de dupa-amiaza adormea in carut, daca-l plimbam, sau in masina. Acu' nu mai stiu, de cand are personalitate :))

Al meu nu a fost foarte pasionat de tricicleta in general, in schimb ia la rost toate masinutele si trotinetele prin parc... Drept pentru care, pana fac eu muschi si rost de o masina mai mare cu care sa car masina electrica afara din casa, o sa-i iau una de plastic, dintr-asta fara pedale, de exterior (ca mi-e mila de astea cu care se joaca prin casa sa le tarai afara, ca le-ar face bucati instant, la ce "ciment drept" este prin parcurile noastre). Stiti pe unde gasesc asa ceva, pana in 100 ron? Sa nu ma doara sufletul cand o tranteste :))

LauraF
20.03.2011, 22:51:29
Buna la toata lumea!
Va salutam si noi din spital din pacate! Dupa ce medicii de la noi au dat din umeri cand starea lui L s-a inrautatit brusc, am fugit vineri cu avionul la Viena unde am si ramas internati. Speram sa ne auzim cu vesti mai bune! >:D<

gabriela_rgh
20.03.2011, 22:55:43
Buna la toata lumea!
Va salutam si noi din spital din pacate! Dupa ce medicii de la noi au dat din umeri cand starea lui L s-a inrautatit brusc, am fugit vineri cu avionul la Viena unde am si ramas internati. Speram sa ne auzim cu vesti mai bune! >:D<
:O:O:Ovai de mine Laura!!!!sanatate multa si sa ne tii la curent cu evolutia voastra!:grouphug::grouphug::grouphug::grouphug:

AnaM
20.03.2011, 23:10:21
Buna la toata lumea!

Of :( Multa sanatate :grouphug:
E legat de problema veche?

Rok5ana
20.03.2011, 23:15:13
Buna la toata lumea!
Of, of ....Multa sanatate micutului! Sa ne spui numai de bine.

Green_Eyes
20.03.2011, 23:31:51
Multa sanatate, Luca, Andrei si Leti!

Milagros
20.03.2011, 23:55:08
Buna la toata lumea!

Of :(( sa revii cu vesti cat mai bune!>:D<>:D<>:D<

stefania_a
21.03.2011, 08:13:36
Buna la toata lumea!

multa sanatate!!!

alibd
21.03.2011, 09:52:02
Buna la toata lumea!

Laura, multa sanatate micutului! [-o<[-o<[-o<

alibd
21.03.2011, 09:54:15

Multa sanatate Leti si Andrei! [-o<

alibd
21.03.2011, 09:56:05

Sa+l foloseasca cu placere!:)

alibd
21.03.2011, 10:00:04

E strict in functie de copil si numai pediatrul iti poate spune, dupa control. S. ia de ceva luni bune, iar luna asta i+a marit doza, deci...

stefania_a
21.03.2011, 10:28:22
E strict in functie de copil si numai pediatrul iti poate spune, dupa control. S. ia de ceva luni bune, iar luna asta i+a marit doza, deci...

mie pediatru mi-a spus sa ii dau doar 3 luni...

simi_wau
21.03.2011, 10:39:00
De la Noriel? S-o foloseasca sanatos! Ce culoare? :D
Carucior... nu mai stiu ce e ala :)) Al meu e somnoros, si la somnul de dupa-amiaza adormea in carut, daca-l plimbam, sau in masina. Acu' nu mai stiu, de cand are personalitate :))

Al meu nu a fost foarte pasionat de tricicleta in general, in schimb ia la rost toate masinutele si trotinetele prin parc... Drept pentru care, pana fac eu muschi si rost de o masina mai mare cu care sa car masina electrica afara din casa, o sa-i iau una de plastic, dintr-asta fara pedale, de exterior (ca mi-e mila de astea cu care se joaca prin casa sa le tarai afara, ca le-ar face bucati instant, la ce "ciment drept" este prin parcurile noastre). Stiti pe unde gasesc asa ceva, pana in 100 ron? Sa nu ma doara sufletul cand o tranteste :))

Da, de la Noriel! E verde:)
Am analizat si eu masinutele, dar kg ei m-au facut sa ma razgandesc. Si Ianisica e innebunit dupa trotinete, dar sa mai creasca ....pana atunci sa terorizeze copii prin parc:D

neata...apropo!!

Laura>:D<>:D<

alibd
21.03.2011, 12:25:05
mie pediatru mi-a spus sa ii dau doar 3 luni...

Dar a mai vazut-o in astea 3 luni, sau dupa? Ca de la luna la luna se poate modifica situatia.

stefania_a
21.03.2011, 12:31:30
Dar a mai vazut-o in astea 3 luni, sau dupa? Ca de la luna la luna se poate modifica situatia.

am mai vazut-o o data dupa prima luna de calciu...si mi-a zis k 3 luni e destul sa ii dau...8-|

michellina
21.03.2011, 12:32:16
Multa sanatate Luca si putere Laura! Asteptam vesti bune!
Sanatate Leti si Andrei! E de vina mancarea de la gradi?
Si noi ne-am saturat de raceala... in sfarsit David nu mai face febra, dar il doare gatul si e super, mega marait...:( si pe mine ma doare capul de o saptamana, l-as da deoparte daca as putea...

Yonika
21.03.2011, 12:53:33

Sanatate la printesa, si sa nu ajungeti la spital.

Alina, sa va traisca finutul!

Yonika
21.03.2011, 13:03:02
Sanatate multa la toti puiutii care mai sunt bolnaviori! Acusica se face frumos afara si sa puteti iesi la plimbare!

Simona, eu in carut am mai dus-o pe Bi pana asta iarna, ca prin magazine daca o lasam singuar imi tragea de pe toate rafturile, si am preferat asa. Iar de dormit, a mai dormit in carut, la plimbare, iar daca vrei sa iesi si nu stii daca ajungi acasa la ora de somn , poate dormi bine in carut (bine, asta daca a mai dormit in carut si e invatat, Bi a dormit f mult in plimbarile noastre prin parc, sau in drum spre casa; sau cand am fost plecati in concediu, seara imi adormea in carut si mai stateam si noi pana mai tarziu afara, la spectacolele de la hotel, si ajungeam in camera si pe la ora 12).

cori_iasi
21.03.2011, 14:04:56
Multa sanatate tuturor puiutilor bolnaviori! si in al doilea rand, intreb si aici: o sapt dormita extrem de prost + punct alb pe gingie, neintepacios, in partea de sus= dintre care trebuie sa iasa?

simi_wau
21.03.2011, 14:22:51
Sanatate multa la toti puiutii care mai sunt bolnaviori! Acusica se face frumos afara si sa puteti iesi la plimbare!

Simona, eu in carut am mai dus-o pe Bi pana asta iarna, ca prin magazine daca o lasam singuar imi tragea de pe toate rafturile, si am preferat asa. Iar de dormit, a mai dormit in carut, la plimbare, iar daca vrei sa iesi si nu stii daca ajungi acasa la ora de somn , poate dormi bine in carut (bine, asta daca a mai dormit in carut si e invatat, Bi a dormit f mult in plimbarile noastre prin parc, sau in drum spre casa; sau cand am fost plecati in concediu, seara imi adormea in carut si mai stateam si noi pana mai tarziu afara, la spectacolele de la hotel, si ajungeam in camera si pe la ora 12).

am inteles....mersi mult? sugestii pt un carut ieftin in care sa doarma plodul?

alibd
21.03.2011, 15:12:37
Multa sanatate tuturor puiutilor bolnaviori! si in al doilea rand, intreb si aici: o sapt dormita extrem de prost + punct alb pe gingie, neintepacios, in partea de sus= dintre care trebuie sa iasa?

Puncte albe are si S., insa cred ca dupa 6 luni in colo poate fi vorba de dintisori.

eliana
21.03.2011, 15:44:26
am mai vazut-o o data dupa prima luna de calciu...si mi-a zis k 3 luni e destul sa ii dau...8-|
Bilantul minim de realizat la sugari, care de altfel e decontat si de casa de asigurari, este lunar in primele 4 luni, apoi la 6, 9, 12 luni. Mie personal mi se pare normal ca medicul care urmareste copilul sa il vada lunar in primele 6-8 luni, asta si conditionat de nevoile medicale/personale ale mamei, nu numai ale copilului.

Milagros
21.03.2011, 16:48:22

Am trecut si noi prin criza punctelor albe :( Din pacate sunt doar mugurasii, primul dinte a iesit la 6 luni, deci cam trei luni mai tarziu fata de primele crize.

cori_iasi
21.03.2011, 17:28:59
Am trecut si noi prin criza punctelor albe :( Din pacate sunt doar mugurasii, primul dinte a iesit la 6 luni, deci cam trei luni mai tarziu fata de primele crize.

m-am dezumflat :)). atunci sper sa ii treaca maraiala cat mai repede :), sau daca seamana cu mine...well...asta nu prea trece :))). thx :)

cori_iasi
21.03.2011, 17:30:11
Puncte albe are si S., insa cred ca dupa 6 luni in colo poate fi vorba de dintisori.

probabil...el are numai unul, am treaba de acum :))

Milagros
21.03.2011, 17:44:07
m-am dezumflat :)). atunci sper sa ii treaca maraiala cat mai repede :), sau daca seamana cu mine...well...asta nu prea trece :))). thx :)

Eee, stai ca poate nu am zis tot: la noi maraiala si crizele nu au tinut pana la 6 luni, doar asa vreo cateva zile, deci there is hope. :)>-

marybear
21.03.2011, 17:53:45
Si eu am un copil super extra marait de vineri, nu mai stiu ce sa fac, maine mergem si la medic sa il consulte. Eu tot banui sa ar fi un dintisor dar nu vad nici un punctulet alb, nici gingiuta unmflata:((. E posibil sa iasa asa fara inflamatie ?

stefania_a
21.03.2011, 17:54:06
Bilantul minim de realizat la sugari, care de altfel e decontat si de casa de asigurari, este lunar in primele 4 luni, apoi la 6, 9, 12 luni. Mie personal mi se pare normal ca medicul care urmareste copilul sa il vada lunar in primele 6-8 luni, asta si conditionat de nevoile medicale/personale ale mamei, nu numai ale copilului.

lunar am fost la medicul de fam...nu am mai mers si la pediatru ca nu aveam probleme mari...

DianaMCD
21.03.2011, 18:49:36
Buna seara mamici ! Va deranjez si eu cu o intrebare, am fost azi la pediatru la un control si mi`a recomandat sa`i dau Baby Drink. Daca imi aduc eu bine aminte din ce am citit pe aici spuneati ca ar fi cam dulce. Ati dat vreouna dintre voi Baby Drink la copii?

Milagros
21.03.2011, 18:53:35
Buna seara mamici ! Va deranjez si eu cu o intrebare, am fost azi la pediatru la un control si mi`a recomandat sa`i dau Baby Drink. Daca imi aduc eu bine aminte din ce am citit pe aici spuneati ca ar fi cam dulce. Ati dat vreouna dintre voi Baby Drink la copii?

Eu as zice sa nu-l inveti cu dulce asa mic, plus ca Baby Drink are E-uri. Mai bun ar fi Calma Baby ca e natural, daca insisti sa ii dai ceai... sau daca crezi ca isi face efectul la colici (eu nu cred si nici nu sunt adepta ceaiului la bebici :D) Mai bine bei tu ceai de anason si il mai calmezi si pe bebe la burtica daca alaptezi.

DianaMCD
21.03.2011, 19:05:17
Eu as zice sa nu-l inveti cu dulce asa mic, plus ca Baby Drink are E-uri. Mai bun ar fi Calma Baby ca e natural, daca insisti sa ii dai ceai... sau daca crezi ca isi face efectul la colici (eu nu cred si nici nu sunt adepta ceaiului la bebici :D) Mai bine bei tu ceai de anason si il mai calmezi si pe bebe la burtica daca alaptezi.

De asta am si intrebat ca nici eu nu as vrea sa`i dau nici o dulcegarie din asta mai ales ca papa doar san si nu cred ca`i lipseste nimic.Mersi tare mult de sfat :*

gatto
21.03.2011, 20:40:44
Buna fetelor din Iasi. Vreau si eu pareri despre clinica Avicena. Eu sunt din Gl si vreau sa fac 4D la aceasta clinica si as dori sa aflu niste pareri.

Milagros
21.03.2011, 21:18:05
De asta am si intrebat ca nici eu nu as vrea sa`i dau nici o dulcegarie din asta mai ales ca papa doar san si nu cred ca`i lipseste nimic.Mersi tare mult de sfat :*

Nu ai pentru ce, nici nu eram sigura daca sa zic ceva sau nu ca e sensibil subiectul cu ceaiul la bebei. Iar ceaiul dat pt colici... hm... frectie la piciorul de lemn, eu mi-am luat ceva admonestari ca las copilul sa sufere si nu bag ceai :D

Yonika
21.03.2011, 22:25:02
am inteles....mersi mult? sugestii pt un carut ieftin in care sa doarma plodul?
Noi am luat (https://picasaweb.google.com/MariucaBianca/ProtestMamici2605SiIntalnireMiresici2705?authkey=G v1sRgCPKLvYbdxsnTUQ#5476028430934666658) anul trecut un no name (https://picasaweb.google.com/MariucaBianca/PrimaMeaVacantaAntalya2128092010?authkey=Gv1sRgCLq d6abik8PQjwE#5520954274642817554) din piata de la Bacau (sau aici am vazut in Siraj) si am dat in jur de 150 lei, insa eram setata pe acest (http://www.intrasavezi.ro/carucior_sport_picadilly_sunrise_pink_bertoni/420.htm) model pt ca citisem ca se da in jos mai multe pozitii. Si asta care il avem noi e la fel ca ala, atat ca nu e de firma, si l-am folosit destul de mult si e in perfecta stare. daca al doilea bebe va fi tot fetita, cred ca il va folosi si ea, asta daca nu il voi lua pe cel bertoni.:-p Mi se pare ca cel bertoni era si prin caref, daca o mai fi, ca nu am mai fost atenta.

Milagros
21.03.2011, 23:01:17
Noi am luat (https://picasaweb.google.com/MariucaBianca/ProtestMamici2605SiIntalnireMiresici2705?authkey=G v1sRgCPKLvYbdxsnTUQ#5476028430934666658) anul trecut un no name (https://picasaweb.google.com/MariucaBianca/PrimaMeaVacantaAntalya2128092010?authkey=Gv1sRgCLq d6abik8PQjwE#5520954274642817554) din piata de la Bacau (sau aici am vazut in Siraj) si am dat in jur de 150 lei, insa eram setata pe acest (http://www.intrasavezi.ro/carucior_sport_picadilly_sunrise_pink_bertoni/420.htm) model pt ca citisem ca se da in jos mai multe pozitii. Si asta care il avem noi e la fel ca ala, atat ca nu e de firma, si l-am folosit destul de mult si e in perfecta stare. daca al doilea bebe va fi tot fetita, cred ca il va folosi si ea, asta daca nu il voi lua pe cel bertoni.:-p Mi se pare ca cel bertoni era si prin caref, daca o mai fi, ca nu am mai fost atenta.

Eu am modelul asta de Bertoni si pot sa zic ca e super, l-am luat de pe net, sunt f multumita de el, este rezistent, usurel de carat si se strange mic, plus ca are si pozitie aproape orizontala deci poate dormi bine in el.

eliana
22.03.2011, 00:10:20
Anaaaaa, mi-am adus aminte: ai citit pana la urma cartea aia cu copilul de la 1 la 5 ani, a lui June Oberland sau ceva de genul? hai ca astept impresii :D

AnaM
22.03.2011, 08:23:08
Anaaaaa, mi-am adus aminte: ai citit pana la urma cartea aia cu copilul de la 1 la 5 ani, a lui June Oberland sau ceva de genul? hai ca astept impresii :D

Nu stiu ce s-a intamplat, dar nu mai gasesc mail-ul cu pricina :-B Ori l-am sters din greseala, ori vinovatul are 16 dinti si-l cheama Tudor :-B (am mail-ul si pe telefon...)

lady_l
22.03.2011, 09:05:04
Buna!

Sanatate multa Luca, Letitia si Andrei!!!! :( >:D<>D:D<>:D<>:D<

SA aveti o zi frumoasa fetelor cu bebei cuminti si fara minzici!

lady_l
22.03.2011, 09:10:20
Nu stiu ce s-a intamplat, dar nu mai gasesc mail-ul cu pricina :-B Ori l-am sters din greseala, ori vinovatul are 16 dinti si-l cheama Tudor :-B (am mail-ul si pe telefon...)
=)) :*:*:* >:D<
Deci deja e cunoscator bun de pc, nu? :D

tsimonaiuliana
22.03.2011, 09:15:20
Neatza! Multa sanatate Andrei, Luca, David(Michell.) si Leti!

AnaM
22.03.2011, 09:17:44
=)) :*:*:* >:D<
Deci deja e cunoscator bun de pc, nu? :D

La pc nu prea are acces, insa imi mai fura telefonul si stie sa-l deblocheze si sa intre in programe, inclusiv cel de mail (am iPhone) si il banuiesc de stergere ilicita de mail-uri :-B :D

lady_l
22.03.2011, 09:20:38
La pc nu prea are acces, insa imi mai fura telefonul si stie sa-l deblocheze si sa intre in programe, inclusiv cel de mail (am iPhone) si il banuiesc de stergere ilicita de mail-uri :-B :D
:D Ce baiat destept! Sa se ia de mina cu fii-mea...ca si Mirra imi fura mereu telefonul si vai de mine ce face in el :((
Da bine ca nu am nimic credit :D

simi_wau
22.03.2011, 10:50:11

Sar' mana!!
Imi imprumuta o prietena unul pana la urma...sa vedem ce-o iesi

Neata!

Andrusca
22.03.2011, 11:31:28
Fetele....suntem acasa de ieri dupa amiaza!!! Va pup si va multumesc pentru urari si sustinere! :*
Din pacate am ajuns la internare pt ca nu m-am dus la spital din prima (Alina, mai bine faceam cum ti-am zis :-<) si uite asa am stat la perfuzii si la mii de intepaturi pt gasit vene :((
Totul a inceput joi dim la gradi...a varsat si varsat si cerea apa insistent; din sec in sec :-<; ii dadeam apa si varsa tot tot tot :(
deci doar varsaturi..fara febra sau scaune moi; mai tusea...am zis ca nu i-a picat bine carnita mancata miercuri la gradi (zicea educ ca a papat cu pofta-ceea ce nu prea ii sta in fire); am fugit la pediatru: a zis ca preg o viroza..ne-a dat antitermice, etc :-B:-B..in fine, el nu primea nik pe gura..dar daca el a zis ca face viroza :-?
noi fiind trecuti printr-o enteroviroza...deja ma gandeam ca nu are nicio treaba simpla viroza...dar mai speram totusi :-<
ei ... joi noaptea a trecut binisor..vineri dim..iar de la capat :-< varsaturis si febra (de data asta :( )...asa ca sun pediatrul de spital (sf maria), nu rasp..insist..nu rasp...sun med de fam: " fuga la spital..trebuie perfuzat"!!!! :-<
intind antenele..sun cunoscutii de pe la sf maria : "e jale, cate 2 in pat; rezerve ioc!!!!"
uff..asa ca pun mana pe tel si sun la arcadia..programare imediat ; era dna dr trandafir ..l-a consultat..luat temp (38), dar mainile si picioarele bocna si vinete, palid, incercanat: "internare: la noi sau la sf marian, unde doriti dar trebuie internat!"
asa ca am decis sa ramanem acolo: l-au trimis imediat la ORL, PNEUMO.. (toate ok) si apoi gaurit pt analize de sange si perfuzie :(
nu a mai varsat deloc de la internare, dar au inceput scaunele moi...au luat probe si sambata ne-au dat rez: gastro-enterita ac. cu rotavirus :-<:-<; de aici urmeaza tratamentul, regim alimentar, etc etc analize peste analize la urina, scaun, sange iar si tot asa; luni dim a term perfuziile si am decis sa ne externam in ideea ca acasa poate va incepe sa pape cat de cat...na..mai schimbam mediul , nu mai e bau-bau (adik asistentele care fac buba; ele fiind foarte dragute de altfel..dar na..tot bau bau :D )
avem pana maine trat cu antib CEFORT, SMECTA, NEXIUM, NORMIX...si ceai de menta..si orez..pff..numa papa bun

la spital totul nou, frumos, CURAT, DEZINFECTAT...aparatura super, asist si dr (cu o mica "mare" exceptie - Petro, stii tu despre cine vb :-$) f draguti care explica calm, pe indelete...

multa multa sanatate ii dorim si noi lui Luca! Laura, sa ne aduci vesti bune! :*

Leti, te pupa Andreiutu; sa speram ca va vedeti in curand! :*

Alina, felicitari pentrui finut! sa va traiasca! iti sta tare bine cu un baietel in brate!

Anmari
22.03.2011, 11:40:48
la spital totul nou, frumos, CURAT, DEZINFECTAT...aparatura super, asist si dr (cu o mica "mare" exceptie - Petro, stii tu despre cine vb :-$) f draguti care explica calm, pe indelete...

multa multa sanatate ii dorim si noi lui Luca! Laura, sa ne aduci vesti bune! :*

Leti, te pupa Andreiutu; sa speram ca va vedeti in curand! :*

Alina, felicitari pentrui finut! sa va traiasca! iti sta tare bine cu un baietel in brate!

Imi pare rau ptr Andrei :( Acum e mai bine? tot pe regim e?

Cat te-a ajuns totul la arcadia? sa stim si noi daca doamne fereste ajungem in situatia cu pricina :">

Andrusca
22.03.2011, 11:53:29
Imi pare rau ptr Andrei :( Acum e mai bine? tot pe regim e?

Cat te-a ajuns totul la arcadia? sa stim si noi daca doamne fereste ajungem in situatia cu pricina :">

multumim, Anca! e putin mai bine,, tot pe regim bineinteles ;)
ref la costuri...platesti tot! tot tot tot...intra pe site si ai acolo toate datele ref la cazare; tratamentul il achiti in fct de ce ti se prescrie ;)
se poate si prin casa de asig, dar daca prinzi fonduri :D (iar luna asta au fost doar pt 13 cazuri)

Rok5ana
22.03.2011, 12:17:27
multumim, Anca! e putin mai bine,, tot pe regim bineinteles ;)
ref la costuri...platesti tot! tot tot tot...intra pe site si ai acolo toate datele ref la cazare; tratamentul il achiti in fct de ce ti se prescrie ;)
se poate si prin casa de asig, dar daca prinzi fonduri :D (iar luna asta au fost doar pt 13 cazuri)
Of....multa sanatate lui Andrei! Spune-ne cat te-a ajuns pe tine toata treaba....sa ne facem o idee.

michellina
22.03.2011, 13:59:06
Andrusca multa sanatate lui Andrei! Sa se refaca repede mititelul si sa uite de spital!

michellina
22.03.2011, 14:00:27
Neatza! Multa sanatate Andrei, Luca, David(Michell.) si Leti!

Multumesc mult Simona! David al vostru ce mai face?

tsimonaiuliana
22.03.2011, 14:22:48
Multumesc mult Simona! David al vostru ce mai face?

Face bine, multumesc de intrebare, il duc zilnic la mama mea, eu ma ocup de licenta:-B8-}

eliana
22.03.2011, 16:02:37
Salutare!

Ce de-a copii bolnaviori pe-aici.... :( multa sanatate tuturor! Andrusca, bine macar ca e bine pana la urma, ce mai conteaza costurile cand e vorba de ei.....

Ana, daca vrei iti retrimit eu cartea. Eu o am pe capitole, e arhivata cu winzip sau ceva de genul.

simi_wau
22.03.2011, 16:06:43
fetele un doctor bun de adulti, de gastro stie cineva????

eliana
22.03.2011, 16:10:44
fetele un doctor bun de adulti, de gastro stie cineva????
Io :D o colega de la Arcadia.

Andrusca
22.03.2011, 16:58:46
[QUOTE=eliana;4068452]Salutare!

Ce de-a copii bolnaviori pe-aici.... :( multa sanatate tuturor! Andrusca, bine macar ca e bine pana la urma, ce mai conteaza costurile cand e vorba de ei.....

multumim!
sa stii ca asa gandim si noi :) ; chiar nu mai conteaza cat am platit..stiu ca a fost fff bine ingrijit si sincer nu imi mai trebuia alt stres pe cap - conditiile de spital sf maria - :-<

Milagros
22.03.2011, 18:41:27
Andrusca, ce nasoala treaba :( bine ca pana la urma a fost bine si bine ca acum avem si Arcadia. Eu is asa suparata ca dra care are grija de manuta lui D nu e decat la Sf Maria si uneori la Pedilife, dar pe noi numai in spital ne-a chemat :( si tare lungi is zilele cand mergem acolo - bine ca e doar cate o zi ca altfel o luam pe ulei.
Multa sanatate la pui!:*:*:*

alibd
22.03.2011, 20:04:35
Seara buna!

Am fost azi la control si, printre altele, avem ok+ul pentru diversificare. Ne+a zis ca putem incepe cu fructele. Intrebare: e ok daca, pentru prima data, ii fierb un mar si ii fac un piure asa mai subtirel? Asta ca sa nu i-l dau de prima data crud, ca stiu ca e mai acid. Am sa i-l dau mai tarziu asa.

AnaM
22.03.2011, 20:05:33
Ana, daca vrei iti retrimit eu cartea. Eu o am pe capitole, e arhivata cu winzip sau ceva de genul.

Da, te rog :* Iti trimit acum adresa pe mp :)

alibd
22.03.2011, 20:06:06
Sanatate copiilor bolnaviori. N-am apucat sa recuperez, sa vad ce si cum, dar sper ca sunteti bine.

Myreille
23.03.2011, 00:35:25

Pot iesi dintisorii si la 4 luni, am vayut destule cazuri de genul...De ex la fetita mea i+au iesit la 7 luni, dar de pe la 4 luni se vedeau gingiile albicioase...acolo se lupta dintisorul sa iasa;;) Succes la dintisori$-)

roxana1
23.03.2011, 08:23:09
Seara buna!

Am fost azi la control si, printre altele, avem ok+ul pentru diversificare. Ne+a zis ca putem incepe cu fructele. Intrebare: e ok daca, pentru prima data, ii fierb un mar si ii fac un piure asa mai subtirel? Asta ca sa nu i-l dau de prima data crud, ca stiu ca e mai acid. Am sa i-l dau mai tarziu asa.
neata
absolut da,e f bine mar fiert decat crud.eu am inceput cu legumele dar atunci cand i-am introdus fructele am inceput cu mar facut la steamer si cand am incercat pe la 6 luni sa ii dau mar crud l-a durut burtica asa ca am continuat mult timp cu marul la steamer.multa bafta si rabdare cu diversificarea.

Andrusca multa sanatate lui Andrei,si mie mi-ar fi placut sa ne spui exact cat te-a costat pe tine

petronelaaa
23.03.2011, 08:55:33
~o)~o)~o)~o)~o)~o) neata la doamne

Laura, sanatate maxima la pui si putere sa treceti peste acest episod. Sa ne mai tii la curent cu starea lu Luca.

Andreea, aveti grija de voi. Da-i incolo de bani, astia se fac si se dau, sanatatea e cea care conteaza, pan la urma.
Si noi tot cu gastroenterita ne luptam. Astept rezultatele ca pe ciresu` de mai. Dr. mea zice ca Rotavirusul se manifesta cel mai critic, mai grav la copiii intre 6luni-2ani. Cik ar fi si vaccin pt el.
Mama lor de virusi... ca parca is din ce in ce mai multi...:-L

alibd
23.03.2011, 10:08:16
neata
absolut da,e f bine mar fiert decat crud.eu am inceput cu legumele dar atunci cand i-am introdus fructele am inceput cu mar facut la steamer si cand am incercat pe la 6 luni sa ii dau mar crud l-a durut burtica asa ca am continuat mult timp cu marul la steamer.multa bafta si rabdare cu diversificarea.

Andrusca multa sanatate lui Andrei,si mie mi-ar fi placut sa ne spui exact cat te-a costat pe tine

Pai, tocmai la burtica ei ma gandeam, ca si asa a avut destule probleme. Am sa i+l fac fiert prima data, sa vad cum il accepta si apoi bag steamer-ul la inaintare, ca e mai sanatos.

Si eu stiam cu legumele prima data, ca nu sunt asa de dulci si nu e pericol sa nu le mai accepte dupa fructe. Dar, daca ne-a spus ca putem incepe cu fructele, avem incredere.

Mersi mult!

alibd
23.03.2011, 10:10:19

Laura, sanatate maxima la pui si putere sa treceti peste acest episod. Sa ne mai tii la curent cu starea lu Luca.

Andreea, aveti grija de voi. Da-i incolo de bani, astia se fac si se dau, sanatatea e cea care conteaza, pan la urma.
Si noi tot cu gastroenterita ne luptam. Astept rezultatele ca pe ciresu` de mai. Dr. mea zice ca Rotavirusul se manifesta cel mai critic, mai grav la copiii intre 6luni-2ani. Cik ar fi si vaccin pt el.

Se face rotarix-ul pana in 6 luni.

Eu m-am speriat cand am vazut atatea cazuri pe aici, asa ca ieri i-am facut a doua doua. Sper sa fie ok, sa nu avem probleme.

Multa sanatate lui Leti!

simi_wau
23.03.2011, 10:20:45
/:)/:)
O noapte plina de muci ....in afara de oscillo ce sa-i mai dau? Nu a facut febra, doar stranuta si curggggggg mucii

~o)~o)~o)~o)~o)~o)e calda si cu mulltttt lapte

biutzaxx
23.03.2011, 10:32:26
Neata si de la noi!!
Am venit sa ma plang, Sebastian face iar figuri la masa, per zi daca papa 400 gr mancare solida, si noaptea baga cam 300-400ml lapte :((
Fructele le papa, probabil ca e dimineata si ii e lene sa riposteze, pranzul pe jumatate, seara nu vrea nimic, cel mult 3 lingurite de mancare si un iaurt la culcare :(( ce sa ma fac cu el? tine de o saptamana figura asta si a si slabitm nu mai are bolfute si corpul..e tras prin inel [-([-([-(

biutzaxx
23.03.2011, 10:46:56
Andrusca, ce nasoala treaba :( bine ca pana la urma a fost bine si bine ca acum avem si Arcadia. Eu is asa suparata ca dra care are grija de manuta lui D nu e decat la Sf Maria si uneori la Pedilife, dar pe noi numai in spital ne-a chemat :( si tare lungi is zilele cand mergem acolo - bine ca e doar cate o zi ca altfel o luam pe ulei.
Multa sanatate la pui!:*:*:*
ce mai face manuta lui Dragos? in Uk ati consultat un medic?
ce scump e in poza!

Rok5ana
23.03.2011, 10:53:23
O noapte plina de muci ....in afara de oscillo ce sa-i mai dau? Nu a facut febra, doar stranuta si curggggggg mucii

Eu i-am mai dat panadol (5ml de doua ori pe zi) si vit C.
Multa sanatate.

AnaM
23.03.2011, 10:53:55

Aerius :D :D

Andrusca
23.03.2011, 11:00:11

tot gastro-enterita? Doamne, poate nu e rotavirus :(; cand aveti rezultatele?
dc stiam eu ca ati facut rotarixul? :-?
dr de spital ne-a zis ca, chiar si cu vaccin, ar fi luat dar nu ar fi ajuns la deshidratare :(

ada80
23.03.2011, 11:06:51
Buna dimineata si de la mine: am o mare neliniste :in urma unei raceli am ramas cu o tuse foarte puternica si seaca ,am luat stodal , dar nu a avut efect, in consecinta i-am trimis d-nei doctor un msg. pe telefon in care i-am spus ce mi s-a intamplat iar dumneaei mi-a recomandat claritromicina.Eu sper ca a inteles ce trebuia din msg. ca eu din prospect am dedus ca este un fel de antibiotic .Sunt foarte nelinistita , ma poate ajuta cineva ?[-(

AnaM
23.03.2011, 11:15:55
Buna dimineata si de la mine: am o mare neliniste :in urma unei raceli am ramas cu o tuse foarte puternica si seaca ,am luat stodal , dar nu a avut efect, in consecinta i-am trimis d-nei doctor un msg. pe telefon in care i-am spus ce mi s-a intamplat iar dumneaei mi-a recomandat claritromicina.Eu sper ca a inteles ce trebuia din msg. ca eu din prospect am dedus ca este un fel de antibiotic .Sunt foarte nelinistita , ma poate ajuta cineva ?[-(

Sotul meu a ramas cu o tuse la fel de seaca si urata in urma unei raceli, si i-a trecut in cateva zile cu o cura de aerosoli (avem aparat acasa si a facut cu ser fiziologic si Dexamed). Acum, dexamedul nu e indicat in sarcina, dar exista Prospan picaturi (picaturi naturale - noi avem sirop pt tuse si e f bun), care pot inlocui dexamedul in cura de aerosoli.
Eu as incerca sa evit antibioticele pe cat posibil, doar daca trebuie musai.

ada80
23.03.2011, 11:21:49
Sotul meu a ramas cu o tuse la fel de seaca si urata in urma unei raceli, si i-a trecut in cateva zile cu o cura de aerosoli (avem aparat acasa si a facut cu ser fiziologic si Dexamed). Acum, dexamedul nu e indicat in sarcina, dar exista Prospan picaturi (picaturi naturale - noi avem sirop pt tuse si e f bun), care pot inlocui dexamedul in cura de aerosoli.
Eu as incerca sa evit antibioticele pe cat posibil, doar daca trebuie musai.
Am mai citit cate ceva pe net si cu siguranta nu voi mai lua.Din pacate am luat 1 pastiluta sper sa nu fie grav,deja stau cu emotii.

AnaM
23.03.2011, 11:26:04
Am mai citit cate ceva pe net si cu siguranta nu voi mai lua.Din pacate am luat 1 pastiluta sper sa nu fie grav,deja stau cu emotii.

Nu, stai linistita :) Oricum, daca til recomandase doctora, nu cred ca era un antibiotic cu risc pt bebe...

ada80
23.03.2011, 11:28:52
Nu, stai linistita :) Oricum, daca til recomandase doctora, nu cred ca era un antibiotic cu risc pt bebe...
Incerc sa ma linistesc ,dansa este un medic bun si nu cred ca vb. in necunostinta de cauza.Sper sa fie bine.Multumesc mult .

miha2009
23.03.2011, 12:33:16
Incerc sa ma linistesc ,dansa este un medic bun si nu cred ca vb. in necunostinta de cauza.Sper sa fie bine.Multumesc mult .

Ada, felicitari pentru bebe:* :* :* Sarcina usoara!!!

simi_wau
23.03.2011, 14:17:05
are cineva nr Elianei?

eliana
23.03.2011, 15:24:25
are cineva nr Elianei?
Ti-am trimis mesaj.

Milagros
23.03.2011, 16:41:29
ce mai face manuta lui Dragos? in Uk ati consultat un medic?
ce scump e in poza!

Manuta lui D e tot mai bine, din pacate ramanem fara pastilute si vom lua o pauza pana venim acasa, ceea ce nu stiu daca e chiar ok. Aici nu am mers la nici un medic sa-l vada, nu prea am vazut sensul daca sunt atat de multumita de dna dr care il trateaza acasa si vad ca ii merge bine, plus ca tratamentul prescris de ea este preluat de la clinicile din SUA.
Multumim! Pupam Sebanelu, sa stii ca si noi stam cam prost la capitolul papa, o fi de la masele...

michellina
23.03.2011, 17:49:52
tot gastro-enterita? Doamne, poate nu e rotavirus :(; cand aveti rezultatele?
dc stiam eu ca ati facut rotarixul? :-?
dr de spital ne-a zis ca, chiar si cu vaccin, ar fi luat dar nu ar fi ajuns la deshidratare :(

Sanatate multa inca o data la cei 2 bolnaviori! E luat de la gradi virusul, de la mancare sau nu stiti cauza?

AnaM
23.03.2011, 17:58:21

*ti-l

Ce jucarii misto ati mai vazut pentru golanii peste 1 an juma?

AnaM
23.03.2011, 17:59:38
Manuta lui D e tot mai bine, din pacate ramanem fara pastilute si vom lua o pauza pana venim acasa, ceea ce nu stiu daca e chiar ok. Aici nu am mers la nici un medic sa-l vada, nu prea am vazut sensul daca sunt atat de multumita de dna dr care il trateaza acasa si vad ca ii merge bine, plus ca tratamentul prescris de ea este preluat de la clinicile din SUA.
Multumim! Pupam Sebanelu, sa stii ca si noi stam cam prost la capitolul papa, o fi de la masele...

Pai de ce n-ati rugat pe cineva de-aici sa va trimita pastilute? Nu e pacat sa intrerupeti tratamentul?
Ce medicamente va trebuie? Se iau doar cu reteta?

jewelieta
23.03.2011, 18:56:40
buna fetele...
multa sanatate bebeilor bolnaviori le dorim!
eu sunt happy,am intarcat0o pe iris si nu a fosst deloc greu...desi tara ma temeam ca va face mare circ...si nici nu a fost nevoie sa plec eu de acasa sau sa o duc pe ea la bunici
a plans tare in prima noapte pana a adormit...apoi gata a uitat...
acu bea lapte din canita avent e tare scumpa ...
simi,mai ai canita avent de vanzare?
va pupam si numai bine>:D<

Milagros
23.03.2011, 19:23:55
Pai de ce n-ati rugat pe cineva de-aici sa va trimita pastilute? Nu e pacat sa intrerupeti tratamentul?
Ce medicamente va trebuie? Se iau doar cu reteta?

Uf, mi-e cam frica cu pastile prin posta ca astia pe aici is speriati ca de bombe, mi-i ca ar trebui trimise cu tot cu reteta si aia tradusa etc... Culmea ca la farmacie mi le da fara reteta - e vorba de Propranolol. Oricum, am mai facut asa cate o pauza de cate 2 sapt si in trecut si nu s-a intamplat nimic, dar tot parca macar as suna la dra sa ii zic...
Aici se gaseste sub alta denumire da nu am avut curaj sa intreb la farmacie daca mi-l da fara sa am reteta.

Milagros
23.03.2011, 19:25:22
buna fetele...
eu sunt happy,am intarcat0o pe iris si nu a fosst deloc greu...desi tara ma temeam ca va face mare circ...si nici nu a fost nevoie sa plec eu de acasa sau sa o duc pe ea la bunici

Felicitari! Chiar ca ai scapat usor. Noi am trecut pe canitele de la Nuby.

petronelaaa
23.03.2011, 20:01:11
Sanatate multa inca o data la cei 2 bolnaviori! E luat de la gradi virusul, de la mancare sau nu stiti cauza?

Virusul se ia pe cale alimentara, prin transmisie fecal-orala, se poate raspandi si prin stranut. E contagioasa. Cea mai nasoala faza a bolii e deshidratarea.
Severitatea bolii variaza, iar in cazurile grave, gastroenterita duce la deshidratare si dezechilibru electrolitic, datorita pierderii de lichide prin voma si diaree. Gastroenterita este o afectiune frecventa, ce dispare de obicei de la sine, in absenta unui tratament.

simi_wau
23.03.2011, 20:42:07
buna fetele...

nu o mai am /:)bine ca ai scapat usorrr

as vrea sa-l duc pe Ianisica undeva la inot(eu + el stiu ca e inca mic pt a sta singur).....a mers cineva pana acum? sugestii?

simi_wau
23.03.2011, 20:54:27
Noi folosin pt laptic canitele de la Bertoni...ti le recomand!

jewelieta
23.03.2011, 21:37:39
care model?da-mi un link te rog
apropos de intarcat...cu sanii ce ai facut pana la urma?s-au muiat?ai luat ceva?ai facut masaj?stors?comprese?

simi_wau
23.03.2011, 22:08:40
care model?da-mi un link te rog
apropos de intarcat...cu sanii ce ai facut pana la urma?s-au muiat?ai luat ceva?ai facut masaj?stors?comprese?

am purtat sutien vreo sapt si ii mai storceam la dus

LauraF
23.03.2011, 22:34:42
Seara buna!
Cateva vesti si de la noi. Luca e mai bine, a facut progrese si acum are o pofta de mancare nebuna. Cine il vede zice ca am tinut copilul flamand pana acum sau in Romania nu exista mancare.
In legatura cu tot ce ni s-a intamplat , doctorita de aici spune ca e ciudat cum inima lui s-a deteriorat atat de rau intr-un timp atat de scurt si ca este efectiv o minune ca a raspuns la tratament si si-a revenit asa repede. O zi daca mai stateam acasa era prea tarziu. O posibila cauza a colapsului inimii ar putea fi embolismul pulmonar (era pe trecute cand am ajuns aici) cauzat de o bacterie/microb din aer. Ne-am stors creierii si singura explicatie e ca l-a luat din spitalul de copii cand am facut ultima ecografie (ironia sortii, cea mai buna de pana acum).
Am trecut deja inapoi la medicatia orala.. maine speram sa scoata si linia pentru medicamente/sange din picior si usor usor sa invatam sa mergem si sa ne jucam ca inainte.
Acasa cel mai probabil venim joia viitoare, atunci am trecut pe bilet data de intoarcere si e prea expensive sa mai facem vreo schimbare (practic mai platim biletele inca odata!).
>:D<>:D<

alibd
23.03.2011, 22:39:10
Seara buna!
Cateva vesti si de la noi. Luca e mai bine, a facut progrese si acum are o pofta de mancare nebuna. Cine il vede zice ca am tinut copilul flamand pana acum sau in Romania nu exista mancare.
In legatura cu tot ce ni s-a intamplat , doctorita de aici spune ca e ciudat cum inima lui s-a deteriorat atat de rau intr-un timp atat de scurt si ca este efectiv o minune ca a raspuns la tratament si si-a revenit asa repede. O zi daca mai stateam acasa era prea tarziu. O posibila cauza a colapsului inimii ar putea fi embolismul pulmonar (era pe trecute cand am ajuns aici) cauzat de o bacterie/microb din aer. Ne-am stors creierii si singura explicatie e ca l-a luat din spitalul de copii cand am facut ultima ecografie (ironia sortii, cea mai buna de pana acum).
Am trecut deja inapoi la medicatia orala.. maine speram sa scoata si linia pentru medicamente/sange din picior si usor usor sa invatam sa mergem si sa ne jucam ca inainte.
Acasa cel mai probabil venim joia viitoare, atunci am trecut pe bilet data de intoarcere si e prea expensive sa mai facem vreo schimbare (practic mai platim biletele inca odata!).

Se pare ca Luca este un luptator!

Multa sanatate si putere!>:D<

Green_Eyes
23.03.2011, 22:41:03
Seara buna!

:grouphug:Tare ma bucur pentru voi! Doamne ajuta si multa multa sanatate puiului!!>:D<

eliana
23.03.2011, 22:41:11
Uf, mi-e cam frica cu pastile prin posta ca astia pe aici is speriati ca de bombe, mi-i ca ar trebui trimise cu tot cu reteta si aia tradusa etc... Culmea ca la farmacie mi le da fara reteta - e vorba de Propranolol. Oricum, am mai facut asa cate o pauza de cate 2 sapt si in trecut si nu s-a intamplat nimic, dar tot parca macar as suna la dra sa ii zic...
Aici se gaseste sub alta denumire da nu am avut curaj sa intreb la farmacie daca mi-l da fara sa am reteta.
Parerea mea sa nu intrerupi tratamentul daca dr ti-a dat continuu. Drept ca nu stiu cum se trateaza angioamele la copii mici, dar stiu ce e Propranololul, e neselectiv si actioneaza si pe receptori de la vase dar si de la inima, are anumite mecanisme de reglare a nr de receptori, ca sa zic asa, si intreruperea brusca, ca si tratamentul discontinuu, pot da uneori efecte mai nasoale. Si daca iei din Anglia, ai grija sa fie fix aceeasi doza care v-a dat-o dr.

eliana
23.03.2011, 22:42:30
Seara buna!
Cateva vesti si de la noi. Luca e mai bine, a facut progrese si acum are o pofta de mancare nebuna.
Bravo!
ma ia cu frig cand citesc probleme din astea :(

Milagros
23.03.2011, 23:05:55
Parerea mea sa nu intrerupi tratamentul daca dr ti-a dat continuu. Drept ca nu stiu cum se trateaza angioamele la copii mici, dar stiu ce e Propranololul, e neselectiv si actioneaza si pe receptori de la vase dar si de la inima, are anumite mecanisme de reglare a nr de receptori, ca sa zic asa, si intreruperea brusca, ca si tratamentul discontinuu, pot da uneori efecte mai nasoale. Si daca iei din Anglia, ai grija sa fie fix aceeasi doza care v-a dat-o dr.

Da, stiu... faza e ca oricum doza pe care i-a prescris-o este f mica ca eu cand am citit prospectul cu efecte secundare m-am crucit si am intrebat-o pe dra ce si cum si mi-a zis ca la doza asta asa mica nu il afecteaza, iar cand am mai facut pauze le-am facut brusc si iar nu s-a intamplat nimic, nici dra nu ne-a zis nimic...uff, oricum, mi-e teama ca il tin in loc cu evolutia daca intrerup iar si tare nu as vrea ca asa se vad semne bune... Da, stiu ca e important dozajul, D ia de 10 mg 1/3 pastiluta la 8 ore acum.

Milagros
23.03.2011, 23:35:37
Seara buna!

Ce vesti bune, Laura, slava Domnului ca s-a terminat cu bine si puiul e sanatos >:D<>:D<>:D<>:D<

Rok5ana
23.03.2011, 23:59:17
Laura, ma bucur ca Luca e mai bine. Sa dea Domnul sa ajungeti sanatosi acasa!

LauraF
24.03.2011, 00:49:58
Ce vesti bune, Laura, slava Domnului ca s-a terminat cu bine si puiul e sanatos >:D<>:D<>:D<>:D<
Multumim tuturor pentru sustinere!
Cred ca s-a inteles gresit, Luca e inca foarte bolnav, incercam sa ajungem la starea lui de acum 3 sapt, dar aceea e tot de insuficienta cardiaca severa. In plus ventriculul stang e in continuare f dilatat si nu se va retrage, poate odata cu cresterea sa intervina modificari in bine.
Progresul nostru e laudabil in conditiile in care starea in care a ajuns aici era critica, daca nu raspundea la medicamente urma sa discutam de transplant.

AnaM
24.03.2011, 09:03:24
Cred ca s-a inteles gresit, Luca e inca foarte bolnav, incercam sa ajungem la starea lui de acum 3 sapt, dar aceea e tot de insuficienta cardiaca severa. In plus ventriculul stang e in continuare f dilatat si nu se va retrage, poate odata cu cresterea sa intervina modificari in bine.
Progresul nostru e laudabil in conditiile in care starea in care a ajuns aici era critica, daca nu raspundea la medicamente urma sa discutam de transplant.

:grouphug: :grouphug:

roxana1
24.03.2011, 09:06:12
Laura multa sanatate lui Luca si voua multa putere. sa ne dai vesti tot mai bune despre Luca luptatorul>:D<

roxana1
24.03.2011, 09:48:26
am si eu o intrebare pt fetele cu copii care merg singuri:ce fel de incaltaminte au copiii, cu talonet sau fara?

AnaM
24.03.2011, 09:54:49
am si eu o intrebare pt fetele cu copii care merg singuri:ce fel de incaltaminte au copiii, cu talonet sau fara?

Noi avem fara talonet. A avut o singura pereche cu talonet, asta vara.

biutzaxx
24.03.2011, 10:03:20
sa dea Dumnezeu sa fie bine! ma rog pt el!

biutzaxx
24.03.2011, 10:10:15
lui sebastian i-am dat pana acum 7 zile de calciu gluconic si au explodat toate maselele, ieseau in linie, nu colti, peste noapte. Mai avem 3 zile de calciu si sper sa iasa ce e de iesit. Sigur zic si eu ca e de la masele si prefera sa nu mai pape decat minimul si sa nu il doara dar chiar a slabit..
pupam Dragoselul si ma bucur ca e spre vindecare manuta ! cand veniti?

biutzaxx
24.03.2011, 10:13:25
*ti-l

Ce jucarii misto ati mai vazut pentru golanii peste 1 an juma?
sebastian e fascinat de elicopterul cu telecomanda, l-am luat din iulius, de la parter, acolo unde se vad si masinute cu telecomanda, avem si masinuta, dar e mai fascinat de elicopter .. e innebunit de fapt :)

roxana1
24.03.2011, 10:24:06
multumesc mult pt raspuns. tare sunt nelamurita ca nu stiu de care trebuie sa-i cumpar in continuare.
acum cateva zile a pus lilia pe off topic o imagine cum trebuie sa arate talpa piciorului copilului si spunea ca trebuie pusa talpa copilului pe o hartie si facut conturul. eu am facut asta si conturul nu arata cu cel normal din imagine....din cate stiu bebelusii oricum au talpa plata,nu au scobitura si platfusul se poate vedea abia dupa 3 ani.....dar nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez sau nu,dupa ce am vazut ce a zis lilia ca mirra are platfus gradul 1,ca cel din imagine si ca poarta incaltaminte ortopedica. In plus am observat la D ca,cu piciorul drept merge drept inainte si cu piciorul stang parca merge intr-o parte adica nu e indreptat inainte cand merge si e indreptat in exterior,in stanga.De mers merge bine,poate fugi fara probleme,fara sa se impiedice sau sa cada,chiar multa lume ne-a zis ca merge f bine pt varsta lui,insa nu stiu daca sunt eu paranoia sau chiar ar trebui sa ma ingrijorez. atasez si imaginea pe care a pus-o lilia cu platfusul de gradul 1

AnaM
24.03.2011, 10:52:08
multumesc mult pt raspuns. tare sunt nelamurita ca nu stiu de care trebuie sa-i cumpar in continuare.
acum cateva zile a pus lilia pe off topic o imagine cum trebuie sa arate talpa piciorului copilului si spunea ca trebuie pusa talpa copilului pe o hartie si facut conturul. eu am facut asta si conturul nu arata cu cel normal din imagine....din cate stiu bebelusii oricum au talpa plata,nu au scobitura si platfusul se poate vedea abia dupa 3 ani.....dar nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez sau nu,dupa ce am vazut ce a zis lilia ca mirra are platfus gradul 1,ca cel din imagine si ca poarta incaltaminte ortopedica. In plus am observat la D ca,cu piciorul drept merge drept inainte si cu piciorul stang parca merge intr-o parte adica nu e indreptat inainte cand merge si e indreptat in exterior,in stanga.De mers merge bine,poate fugi fara probleme,fara sa se impiedice sau sa cada,chiar multa lume ne-a zis ca merge f bine pt varsta lui,insa nu stiu daca sunt eu paranoia sau chiar ar trebui sa ma ingrijorez. atasez si imaginea pe care a pus-o lilia cu platfusul de gradul 1

Pai la bebici nu prea are cum sa se vada ca in desenul 1, pentru ca, intr-adevar, platfusul este fiziologic pana la o anumita varsta, deci majoritatea copiilor il au.
Daca ai vreun dubiu cu privire la corectitudinea mersului, cel mai bine mergi la un ortoped pediatru, pentru ca este foarte posibil ca defectul de care vorbesti sa nu poata fi rezolvat cu talonet (ca idee, incaltamintea ortopedica se recomanda doar de catre medicul ortoped).

roxana1
24.03.2011, 11:13:59
Pai la bebici nu prea are cum sa se vada ca in desenul 1, pentru ca, intr-adevar, platfusul este fiziologic pana la o anumita varsta, deci majoritatea copiilor il au.
Daca ai vreun dubiu cu privire la corectitudinea mersului, cel mai bine mergi la un ortoped pediatru, pentru ca este foarte posibil ca defectul de care vorbesti sa nu poata fi rezolvat cu talonet (ca idee, incaltamintea ortopedica se recomanda doar de catre medicul ortoped).
da,pai nu ma gandeam ca defectul de care vorbesc poate fi rezolvat cu talonet,la talonet ma gandeam din cauza piciorului plat si nici nu stiam cum se mai recomanda dupa ce copilul merge singur.nu stiu daca e chiar un defect ceea ce am povestit eu,sau doar mi se pare mie,dar pt linistea mea probabil o sa merg si la un ortoped pediatru.multumesc:*
imi recomanda cineva un ortoped pediatru bun? stiu ca ati mai fost unele fete cu bebici la ortoped dar nu stiu cine si unde.multumesc.

lady_l
24.03.2011, 11:31:23

Da, am pus imaginea...si mai era o parte de mesaj acolo "Pana la 4 ani, 96% dintre copii au piciorul plat. Putem spune chiar ca platfusul este fiziologic. Dupa varsta de 4 ani la majoritatea copiilor grasimea suplimentara de la acest nivel se resoarbe. ".
Eu una am observat ca nu ar fi in regula dupa modul cum calca pe o parte...apoi mi-a confirmat si pediatra si doamna de la masaj. Daca calca ingerasul tau bine nu ai de ce sa iti faci griji. Sper sa gasesc o poza cu piciorul Mirrei in mers sa fie mai clar ce am in vedere . >:D<

P.S: dar oricum...platfus, picior normal....as recomanda incaltaminte ortopedica >:D<

UIte la piciorusul drept (https://picasaweb.google.com/101296259106915985006/Martie#5584213166786086226) cum ciorapelul se trage in partea dinauntru al piciorului. Dupa o jumate de ora..o ora alergatura prin casa ciorapul de pe piciorul drept intotdeauna este sucit spre partea dinauntru. La celalat picior ciorapelul ramine ca la inceput...semn ca calca corect fara nici o problema. La noi s-a mai remediat problema pe timpul verii cind am avut sandalute ortopedice. Cizmulitele insa nu au fost ortopedice si iarasi imi calca strimb cu piciorul drept.

roxana1
24.03.2011, 11:57:36
Da, am pus imaginea...si mai era o parte de mesaj acolo "Pana la 4 ani, 96% dintre copii au piciorul plat. Putem spune chiar ca platfusul este fiziologic. Dupa varsta de 4 ani la majoritatea copiilor grasimea suplimentara de la acest nivel se resoarbe. ".
Eu una am observat ca nu ar fi in regula dupa modul cum calca pe o parte...apoi mi-a confirmat si pediatra si doamna de la masaj. Daca calca ingerasul tau bine nu ai de ce sa iti faci griji. Sper sa gasesc o poza cu piciorul Mirrei in mers sa fie mai clar ce am in vedere . >:D<

P.S: dar oricum...platfus, picior normal....as recomanda incaltaminte ortopedica >:D<
da,stiu de partea asta de mesaj dar cu toate astea ai zis ca la Mirra e ca in imaginea 2 si ortopedul ti-a recomandat incaltaminte speciala. chiar si incaltata Mirra calca pe o parte? pediatra a vazut-o cum merge descaltata sau incaltata?mie mi se pare ca el calca bine,cu talpa dreapta,imi pusesem un semn de intrebare din cauza imaginei puse de tine si conturul talpilor lui. acum ingrijorarea mea e cu piciorul stang cu care mi se pare ca merge indreptat intr-o parte.sper sa gasesti o poza sa inteleg mai clar.multumesc
L.E Am vazut acum ca ai pus o poza,acum am inteles,multumesc

lady_l
24.03.2011, 12:07:49
da,stiu de partea asta de mesaj dar cu toate astea ai zis ca la Mirra e ca in imaginea 2 si ortopedul ti-a recomandat incaltaminte speciala. chiar si incaltata Mirra calca pe o parte? pediatra a vazut-o cum merge descaltata sau incaltata?mie mi se pare ca el calca bine,cu talpa dreapta,imi pusesem un semn de intrebare din cauza imaginei puse de tine si conturul talpilor lui. acum ingrijorarea mea e cu piciorul stang cu care mi se pare ca merge indreptat intr-o parte.sper sa gasesti o poza sa inteleg mai clar.multumesc

Da, pentru ca eu i-am facut conturul la ambele picioruse..si difera. INcaltata in papucei ortopedici calca bine. Am avut niste sandalute cu talpa dreapta si moale si mereu imi calca pe o parte si nu isi tinea echilibrul.
Pediatra din prima a observat piciorusul. Era descult si nici nu o pusesem inca in picioruse. Mai apoi a pus-o sa faca citiva pasi si mi-a spus ca are problema la piciorusul drept. Si ca ar trebui sa iau papucei ortopedici si sa o duc la masaj.
Poate diseara, (daca nu uit:D ) o sa ii fac conturul la picioruse si poze.

roxana1
24.03.2011, 12:16:44
Da, pentru ca eu i-am facut conturul la ambele picioruse..si difera. INcaltata in papucei ortopedici calca bine. Am avut niste sandalute cu talpa dreapta si moale si mereu imi calca pe o parte si nu isi tinea echilibrul.
Pediatra din prima a observat piciorusul. Era descult si nici nu o pusesem inca in picioruse. Mai apoi a pus-o sa faca citiva pasi si mi-a spus ca are problema la piciorusul drept. Si ca ar trebui sa iau papucei ortopedici si sa o duc la masaj.
Poate diseara, (daca nu uit:D ) o sa ii fac conturul la picioruse si poze.
acum am inteles.multumesc mult,esti o scumpa daca mai arati si poze la contur:*

Milagros
24.03.2011, 12:17:18

:grouphug: Ne gandim la voi si ne rugam la Doamne Doamne pentru Luca.

lady_l
24.03.2011, 12:19:22
acum am inteles.multumesc mult,esti o scumpa daca mai arati si poze la contur:*
Daca nu arat..tot scumpa raman? :))
Cu placere :*:*:*

Milagros
24.03.2011, 12:21:40
lui sebastian i-am dat pana acum 7 zile de calciu gluconic si au explodat toate maselele, ieseau in linie, nu colti, peste noapte. Mai avem 3 zile de calciu si sper sa iasa ce e de iesit. Sigur zic si eu ca e de la masele si prefera sa nu mai pape decat minimul si sa nu il doara dar chiar a slabit..
pupam Dragoselul si ma bucur ca e spre vindecare manuta ! cand veniti?

La noi nu a functionat treaba cu calciul in cazul dintoilor. Oricum, vad ca si la D ies maselele cate o bucata, nu pe colturi, adica iese cate un perete odata ;))
Pupam si noi Sebanelu'. Avem bilete pt 21 aprilie.

roxana1
24.03.2011, 12:50:42
Daca nu arat..tot scumpa raman? :))
Cu placere :*:*:*
absolut,esti o scumpa ca mi-ai dat detalii:*(scuze pt ce s-a inteles,am scris rapid fara sa-mi dau seama :D)

lady_l
24.03.2011, 13:00:07
absolut,esti o scumpa ca mi-ai dat detalii:*(scuze pt ce s-a inteles,am scris rapid fara sa-mi dau seama :D)

Stai linistita >:D< Nici eu nu sint expert la explicat :D

Rok5ana
24.03.2011, 13:02:26
Stai linistita >:D< Nici eu nu sint expert la explicat :D
La Multi Ani, Mirra!!!! Sa cresti mare si sanatoasa!.:)......scuze de intarziere...

lady_l
24.03.2011, 13:09:17
La Multi Ani, Mirra!!!! Sa cresti mare si sanatoasa!.:)......scuze de intarziere...
Mersi mult :*:*:* >:D<

lady_l
24.03.2011, 13:38:31
Am desenat piciorul lu' fii-mea. (diseara sigur uitam sa fac asta).
Se vede clar treba de la piciorusul drept :( Sper sa cumparam cit mai curind papucei ortopedici....is cam scumpi:-<.
....m-am umplut iar de nervi :gen_07: Tara de rahat...preturi europene si salarii de cacao.

SIMONA25
24.03.2011, 14:09:47
Salutare mamici.
Eu am fost saptamana trecuta cu fiicamea pentru ecografiea la sold -la Arcadia, si am discutat cu dr.Sergiu Straticiuc(medic primar, ortopedie si chirurgie pediatrica)- f explicit ne -a prezentat toate examinarile care le-a facut Mariei :), am primit o brosura despre ortopedia pediatrica ( ce complicatii pot aparea,si recomandari generale). A fost foarte interesant si cu multa rabdare.
In rest acum incerc sa scap de solzii care ii are fiicamea prin par( o dau cu ulei de masline inainte de baie si dupa baie o pieptan cu un pieptene f des, am vazut ca se mai reduce din acea matreata). Voi cum ati procedat la aceasta dermatita saboreica?
Si inca o belea am pe cap: am iesit cu fata la plimbare si cred ca a piscat-o un tantar (avem Bahluiul aproape si deja sunt tantari din pacate) ca are pe fata vreo 2 pete rosii un pic inflamate. Ati avut probleme cu tantarii la bebelusi asa mici?:( . Deocamdata doar am dezinfectat zona ...
Multumesc!

lady_l
24.03.2011, 14:18:03
Salutare mamici.
Eu am fost saptamana trecuta cu fiicamea pentru ecografiea la sold -la Arcadia, si am discutat cu dr.Sergiu Straticiuc(medic primar, ortopedie si chirurgie pediatrica)- f explicit ne -a prezentat toate examinarile care le-a facut Mariei :), am primit o brosura despre ortopedia pediatrica ( ce complicatii pot aparea,si recomandari generale). A fost foarte interesant si cu multa rabdare.
In rest acum incerc sa scap de solzii care ii are fiicamea prin par( o dau cu ulei de masline inainte de baie si dupa baie o pieptan cu un pieptene f des, am vazut ca se mai reduce din acea matreata). Voi cum ati procedat la aceasta dermatita saboreica?
Si inca o belea am pe cap: am iesit cu fata la plimbare si cred ca a piscat-o un tantar (avem Bahluiul aproape si deja sunt tantari din pacate) ca are pe fata vreo 2 pete rosii un pic inflamate. Ati avut probleme cu tantarii la bebelusi asa mici?:( . Deocamdata doar am dezinfectat zona ...
Multumesc!
Privitor la solzi..eu am folosit o metoda mai babeasca ca sa zic asa, dar am avut rezultate bune. Si nu a fost nevoie sa fac asta de mai multe ori. S-a curatat totul din prima. Am dat-o cu unt gras inainte de baita si am pieptanat cu un pietene des. Daca are efecte si uleiul de masline zic ca e bine. Vedem ce zic si alte fete :*
Ptr piscaturi stiu ca sint unguente speciale. Acuma nu stiu la voi care sint.

Rok5ana
24.03.2011, 14:19:05
Salutare mamici.
Multumesc!

Eu am folosit asta (http://www.webfarm.ro/avene-pediatril-gel-pentru-crustele-de-lapte-40-ml.html) pt cruste. I-au trecut repede (4-5 aplicari).

michellina
24.03.2011, 14:29:34
Laura, multa sanatate lui Luca si voua multa putere! Ne rugam pt voi sa ne dati vesti bune!

roxana1, noi am fost la dr Straticiuc cu David pt control ortopedic si ni s-a parut un dr bun. Il gasesti si la Sf Maria.

michellina
24.03.2011, 14:31:50
Salutare mamici.
Multumesc!

Legat de intepaturile de tantari si noi am avut de furca cu astea, anul trecut era mai mereu intepat si bubitele se faceau mari si rosii, mult mai mari decat la noi maturii. Eu il dadeam cu un unguent ce contine arnica.

eliana
24.03.2011, 14:33:25
Asta vara adicatelea cand era la inceput cu mersul? ca eu stiam ca tre' sa-i iau fara talonet daca nu sunt recomandari speciale in sens invers. Si ce e mai exact talonetul asta? in mintea mea e calcaiul mai inaltat.
Me blonda :-$

eliana
24.03.2011, 14:35:00
Multumesc!
Cruste noi n-am avut, dar stiu ca sunt sampoane speciale pt asta (mustela, avene, sebamed....)
Tantari au piscat-o si pe fii-mea asta-vara, pe la 2-3 luni, fix de 2 ori, dar ei i-au trecut repede bubitele fara unguente speciale.

AnaM
24.03.2011, 15:36:57
Asta vara adicatelea cand era la inceput cu mersul? ca eu stiam ca tre' sa-i iau fara talonet daca nu sunt recomandari speciale in sens invers. Si ce e mai exact talonetul asta? in mintea mea e calcaiul mai inaltat.
Me blonda :-$

Da, stii bine :-p
Eram disperata sa-i gasesc niste sandale la copil cu calcaiul acoperit si botul inchis calitative, si le-am gasit doar pe alea. Talonetul era f mic, oricum, iar el s-a impacat excelent cu ele (bine, era la perioada cand inca nu facea pasi, doar se ridica singur in picioare, sprijinindu-se). Excelente sandale, sunt ca noi :) Piele int/ext, talpa flexibila, finisaje exceptionale...

Talonetul e ridicatura la mijlocul talpii, pe interior (completand scobitura talpii pe care cei cu platfus n-o au). Si pt mine a fost un mister termenul ala :-))

eliana
24.03.2011, 15:45:34
Da, stii bine :-p
Eram disperata sa-i gasesc niste sandale la copil cu calcaiul acoperit si botul inchis calitative, si le-am gasit doar pe alea. Talonetul era f mic, oricum, iar el s-a impacat excelent cu ele (bine, era la perioada cand inca nu facea pasi, doar se ridica singur in picioare, sprijinindu-se). Excelente sandale, sunt ca noi :) Piele int/ext, talpa flexibila, finisaje exceptionale...

Talonetul e ridicatura la mijlocul talpii, pe interior (completand scobitura talpii pe care cei cu platfus n-o au). Si pt mine a fost un mister termenul ala :-))
Mda, deci stiam bine, doar ca incurcam borcanele :)) pentru mine, talon=calcai, si de aici interpretarea.

tsimonaiuliana
24.03.2011, 16:52:44
La multi ani sanatosi si fericiti Mirra!!!!!! @};[email protected]};[email protected]};-

tsimonaiuliana
24.03.2011, 16:55:15
Multa sanatate Luca! Ma rog sa te faci bine cat mai repede si sa nu mai ai probleme niciodata:* :*:*:*:*

tsimonaiuliana
24.03.2011, 16:57:03
Am primit si noi rezultatele la scaun, scrie rari chisti, giardia,lambria. Doctoritza i-a prescris furazalidon.Stie cineva de la ce se fac astia?

eliana
24.03.2011, 17:04:59
Am primit si noi rezultatele la scaun, scrie rari chisti, giardia,lambria. Doctoritza i-a prescris furazalidon.Stie cineva de la ce se fac astia?
Giardia lamblia= paraziti intestinali. Maini murdare, apa, gardinita, alti copii ......

roxana1
24.03.2011, 17:45:42
Am desenat piciorul lu' fii-mea. (diseara sigur uitam sa fac asta).
Se vede clar treba de la piciorusul drept :( Sper sa cumparam cit mai curind papucei ortopedici....is cam scumpi:-<.
....m-am umplut iar de nervi :gen_07: Tara de rahat...preturi europene si salarii de cacao.
multumesc mult de tot,dar nu te necaji ca nu e atat de evident....multa sanatate Mirrei sa-si revina cat mai repede si sa poarte papucei normali.papuceii ortopedici ii iei de la o firma anume sau ii faci pe comanda?
La multi ani Mirrei sa fie fericita si sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!!!(scuze de intarziere)

Green_Eyes
24.03.2011, 17:48:04

Ce te-a determinat sa ii faci analize?
Sanatate!

roxana1
24.03.2011, 17:48:17
Laura, multa sanatate lui Luca si voua multa putere! Ne rugam pt voi sa ne dati vesti bune!

roxana1, noi am fost la dr Straticiuc cu David pt control ortopedic si ni s-a parut un dr bun. Il gasesti si la Sf Maria.
multumesc mult de tot. tu ai fost la Sf Maria? se merge cu trimitere?

roxana1
24.03.2011, 17:50:02
multa sanatate lui David

Andrusca
24.03.2011, 18:01:02
Laura, :grouphug: Dumnezeu e mare! Multa sanatate puiului! Mai asteptam vesti! :)

gabriela_rgh
24.03.2011, 18:19:28
Laura sanatate multa puiului mic si sa dea Domnul sa ne auzim cu vesti mai bune!:grouphug::grouphug:

gabriela_rgh
24.03.2011, 18:20:56
furazolidonul e pt diaree nu?Si pt paraziti ce ti-a pescris...?stiu ca se intampla frecvent sa apara la micuti....(:|:-<

geany_m
24.03.2011, 18:38:58
furazolidonul e pt diaree nu?Si pt paraziti ce ti-a pescris...?stiu ca se intampla frecvent sa apara la micuti....(:|:-<
Furazolidonul e antiinfectios si antiseptic, merge pe o gama mai larga de germeni. Dupa administrarea lui, urina se coloreaza intr-un galben mai intens, dar e un lucru normal.

Si daca tot veni vorba de medicamente, am descoperit unul care merge fara probleme la femeile insarcinate cand au arsuri esofagiene, dureri de stomac, hiperaciditate: PEPSANE (deci si la mamicile care alapteaza).

Milagros
24.03.2011, 19:07:48
Uite cum am zis hop inainte sa sar gardul :(( Dragos mi-a stranutat de dimineata si acum are si secretii apoase :(( I-am dat niste Nurofen. Diseara ma gandeam sa ii dau 2,5 de Aerius. E ok la muci aposi? :((

simi_wau
24.03.2011, 19:30:54
Uite cum am zis hop inainte sa sar gardul :(( Dragos mi-a stranutat de dimineata si acum are si secretii apoase :(( I-am dat niste Nurofen. Diseara ma gandeam sa ii dau 2,5 de Aerius. E ok la muci aposi? :((

la fel e si Ianis de 2 zile. Eu ii dau doar oscillo si cortizalia si ii mai pun supozitoare cu paracetamol. Am intrebat-o de aerius pe dr si nu mi l-a recomandat doar in cazul mucilor lichizi
aaaa...si vibrocil in nasuc de 3 ori/zi....si vitamina C- picaturi

Milagros
24.03.2011, 20:20:37
la fel e si Ianis de 2 zile. Eu ii dau doar oscillo si cortizalia si ii mai pun supozitoare cu paracetamol. Am intrebat-o de aerius pe dr si nu mi l-a recomandat doar in cazul mucilor lichizi
aaaa...si vibrocil in nasuc de 3 ori/zi....si vitamina C- picaturi

Paracetamol pt ce? Are si febra? O sa ii pun si eu niste Vibrocil. :-<

michellina
24.03.2011, 22:03:20
multumesc mult de tot. tu ai fost la Sf Maria? se merge cu trimitere?

Fara trimitere, am mers direct la el. E cam aglomerat la Sf Maria, dar dai cati bani crezi tu de cuviinta, in schimb la Arcadia dai un ban dar nu stai la coada. Noi am vb mai intai la tel cu el si ne-a chemat intr-o zi cand era de garda.

lady_l
24.03.2011, 22:23:28
La multi ani sanatosi si fericiti Mirra!!!!!! @};[email protected]};[email protected]};-
Mersi mult :*:*:*

multumesc mult de tot,dar nu te necaji ca nu e atat de evident....multa sanatate Mirrei sa-si revina cat mai repede si sa poarte papucei normali.papuceii ortopedici ii iei de la o firma anume sau ii faci pe comanda?
La multi ani Mirrei sa fie fericita si sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!!!(scuze de intarziere)

Nu ma necajesc atita de tare ptr piciorush ptr ca stiu ca cu masaj si incaltamintea potrivita o sa fie totul bine. Doar ca mi-e ciuda ca e asa scumpa incaltamintea (cel putin ptr noi este scumpa) si copii cresc repede si prin urmare papuceii merg la un sezon..si gata. NU ca mi-as zgirci ptr incaltamintea copilului meu, dar nu intotdeauna am banii astia.
I-am luat de la ortopedia de la noi, Ana mi-a recomandat site-ul lor, cica fac livrari si in ro. Au incaltaminte f buna si frumoasa. Eu am fost direct la chisinau si i-am cumparat. Doar ca am cam batut citeva drumuri ca lucra o timpita atunci si eu m-am dus fara copil ..doar cu masuratoarea facuta pe piciorush. Si mi-o dat o marime care eram sigura ca ii este mare...vizual...si pina la urma eu imi stiu mai bine copilul (am frinat si eu ca nu am luat un alt papuc de-a fetei cu mine:-B). Si cind m-am dus a doua oare colega ei s-a crucit cind a vazut ce mi-a dat. Iar ailalta asa lejer mi-a zis "Pai da nu e tragedie ca vii sa il schimbi"...ei ptr mine era tragedie ca veneam din alt oras si nu locuiam in capitala. Am fost sa o flocai acolo la cit de nervoasa eram. Si mi-o da o incaltaminte total nepotrivita ptr problema ei. Cealalta vinzatoare a fost extrem de bravo. M-a intrebat intii daca are vre-o problema sau nu. Apoi ce fel de problema. Ce fel de platfus, ce a spus medicul...mi-a arata o tablita cu diferiote forme de platfus sa-i arat cum arata talpa fetei..si apoi mi-a propus mai multe variante..si m-a sfatuit ce ar fi mai bine ptr ea. Sandalutele pe care i le-am luat, sint cu cureluse reglabile, ceea ce nu am vrut la inceput, dar Doamna mi-a explicat ca in cazul MIrrei ar fi cel mai bine. Cica pe ailalta au si concediat-o ca nu eram eu prima careia ii daduse ceva aiurea.

Laura multa sanatate lui Luca >:D<>:D<>:D<

simi_wau
24.03.2011, 22:30:35
Paracetamol pt ce? Are si febra? O sa ii pun si eu niste Vibrocil. :-<

pai nurofen de ce?;;)

Milagros
24.03.2011, 22:55:45
pai nurofen de ce?;;)

:)) ooof, ai si tu dreptate. Tu i-ai pus un supozitor de 125? Ca eu i-as pune doua ca in prospect zice ca peste 1 an se da doza de 250.

eliana
24.03.2011, 23:10:09
pai nurofen de ce?;;)
Simi, eu ti-am trimis mesaj cu nr, sper ca l-ai primit, n-ai mai dat niciun semn. Totul e ok?

eliana
24.03.2011, 23:12:08
Lilia, waw, a facut Mirra 2 anisori! LA MULTI ANI fericiti si impliniti si cu cat mai multe bucurii!

Yonika
25.03.2011, 00:13:56
LA MULTI ANI pentru Mirra! sa creasca mare si sanatoasa !

Si multa sanatate pt Luca!

lady_l
25.03.2011, 08:56:59
Mersi mult fetelor! >:D<>:D<>:D< Sanatate multa si copilasilor vostri! :*:*:*

tsimonaiuliana
25.03.2011, 09:27:16
Ce te-a determinat sa ii faci analize?
Sanatate!

Eu am fost cu el la dermato pt. dermatita atopica si mi-a dat de acolo sa ii fac analize la scaun,urina si exudat din gat si din nas pt. ca dermatita se poate manifesta si din cauza unor bacterii/paraziti.La urina si exudatul au iesit bine insa la scaun nu. Mi-e ciuda de nu mai pot ca eu il spal f. des pe maini, cu apa calda si sapun, apa ii dau de la inceput numai plata(Dorna), nu stiu de la ce sa fi facut giardia. La gradi nu merge, contact cu alti copii nu. Plus ca i-a dat furazalidon care stiu ca constipa si noi cam avem probleme la capitolul asta. Oare alt tratament nu exista?

AnaM
25.03.2011, 11:09:09
Eu am fost cu el la dermato pt. dermatita atopica si mi-a dat de acolo sa ii fac analize la scaun,urina si exudat din gat si din nas pt. ca dermatita se poate manifesta si din cauza unor bacterii/paraziti.La urina si exudatul au iesit bine insa la scaun nu. Mi-e ciuda de nu mai pot ca eu il spal f. des pe maini, cu apa calda si sapun, apa ii dau de la inceput numai plata(Dorna), nu stiu de la ce sa fi facut giardia. La gradi nu merge, contact cu alti copii nu. Plus ca i-a dat furazalidon care stiu ca constipa si noi cam avem probleme la capitolul asta. Oare alt tratament nu exista?
Nikvorm (https://comenzi.farmaciatei.ro/antihelmintice_antiparazitari/nikvorm_sirop_x_60_ml-p10017609) (cu rezultate imediate si eficient)
Worm End (http://www.magazin-naturist.ro/pentru-copii/sirop-wormend-pentru-copii-contra-parazitilor-100ml-star---7429) (cica e bunut si asta)
Cura cu seminte de dovleac

Daca trebuie sa-i dai furazolidon si se constipa, poti incerca sa-i dai apa de cocos, am mai scris eu acum vreo 2 saptamani, e extrem de eficienta pentru constipatia cronica (chiar recent a rezolvat un caz urat al bebicului unei cunostinte, dupa ce i l-am recomandat).

tsimonaiuliana
25.03.2011, 11:21:02
Nikvorm (https://comenzi.farmaciatei.ro/antihelmintice_antiparazitari/nikvorm_sirop_x_60_ml-p10017609) (cu rezultate imediate si eficient)
Worm End (http://www.magazin-naturist.ro/pentru-copii/sirop-wormend-pentru-copii-contra-parazitilor-100ml-star---7429) (cica e bunut si asta)
Cura cu seminte de dovleac

Daca trebuie sa-i dai furazolidon si se constipa, poti incerca sa-i dai apa de cocos, am mai scris eu acum vreo 2 saptamani, e extrem de eficienta pentru constipatia cronica (chiar recent a rezolvat un caz urat al bebicului unei cunostinte, dupa ce i l-am recomandat).

Multumesc mult pt.sfaturi!:*

simi_wau
25.03.2011, 11:37:41
Simi, eu ti-am trimis mesaj cu nr, sper ca l-ai primit, n-ai mai dat niciun semn. Totul e ok?

L-am primit, dar din pacate situatia e mai complicata decat ne-am dori......e lichid in burta si inca nu se stie de unde provine ":((( Multumesc oricum.

Acc fiole se mai gasesc pe undeva?
Yonika mai da-mi nr de rog, ca am uitat sa-l salvez aseara8-}

AnaM
25.03.2011, 11:41:30
L-am primit, dar din pacate situatia e mai complicata decat ne-am dori......e lichid in burta si inca nu se stie de unde provine ":((( Multumesc oricum.

Acc fiole se mai gasesc pe undeva?
Yonika mai da-mi nr de rog, ca am uitat sa-l salvez aseara8-}
ACC are Geany, la Catena in Dacia, parca...

simi_wau
25.03.2011, 12:17:27
ACC are Geany, la Catena in Dacia, parca...

mersi...astept sa vad ce zice Geany

am uitat sa ma laud...luat la copil crocsi de la Next!!!! tre sa vina azi

Milagros
25.03.2011, 12:28:57
mersi...astept sa vad ce zice Geany

am uitat sa ma laud...luat la copil crocsi de la Next!!!! tre sa vina azi

Este Next in Iasi?? Si noi ne impacam bine cu papuceii de la ei si nu am cum sa-i iau de aici pe termen lung ca nu stiu cat va purta. :(

simi_wau
25.03.2011, 13:02:41
Este Next in Iasi?? Si noi ne impacam bine cu papuceii de la ei si nu am cum sa-i iau de aici pe termen lung ca nu stiu cat va purta. :(

nu, nu e. De pe net

biutzaxx
25.03.2011, 13:11:05

8-}
cum asa, lichid in burta? Multa sanatate!

biutzaxx
25.03.2011, 13:13:01
Mersi mult fetelor! >:D<>:D<>:D< Sanatate multa si copilasilor vostri! :*:*:*
La multi ani!! sa fiti sanatoase si va doresc o viata fericita!

gabriela_rgh
25.03.2011, 14:22:20
Fetelor cat cantareau puii vostri la un anisor?

Anmari
25.03.2011, 14:41:41

avea 12, 300 g dar stiu ca e mult. din statistici cam 12.5 kg o fetita trebuie sa aiba la 2 ani :(( .. a mea deja are 13.4 kg :-< in conditiile in care nu mananca paste, paine, biscuiti si nici intre mese.

alinutza20
25.03.2011, 14:43:54

in jur de 10 500 avea moni :)

AnaM
25.03.2011, 14:48:20

11,000 kg :)

gabriela_rgh
25.03.2011, 15:33:02
avea 12, 300 g dar stiu ca e mult. din statistici cam 12.5 kg o fetita trebuie sa aiba la 2 ani :(( .. a mea deja are 13.4 kg :-< in conditiile in care nu mananca paste, paine, biscuiti si nici intre mese.
offff....si dami are la fel si l-a trecut doamna doctor supraponderal.Desi are o energie si un avant in el si exagerat nu papa......sper sa mai slabeasca daca a scapat la picioruse.....
Dar Ariana ta nu mi se pare ca a mai luat mult in greutate in 8 luni 1 kg......la urma urmei e normal sa se dezvolte nu?

Anmari
25.03.2011, 16:12:01
offff....si dami are la fel si l-a trecut doamna doctor supraponderal.Desi are o energie si un avant in el si exagerat nu papa......sper sa mai slabeasca daca a scapat la picioruse.....
Dar Ariana ta nu mi se pare ca a mai luat mult in greutate in 8 luni 1 kg......la urma urmei e normal sa se dezvolte nu?

dapi a spus si dr ca e supraponderala, dar daca o vezi dezbracata (nu imbracata in hainele de iarna, ca atunci sigur e big) nu e deloc grasa ci normala, dar na daca asa arata cantarul. Toata ziua alearga, topaie, se suie peste tot, un pic nu sta linistita iar de mancat manaca tare putin, extrem de putin daca compar cu mesele copiilor de aici, dar m-am invatat ca asta e ritmul si ei si nu ma mai stresez :-":-< .. are ea timp sa fie si manechin :D ;))

DianaMCD
25.03.2011, 16:24:03
Buna mamici ! Spuneti`mi si mie va rog frumos unde pot gasi scutece de la Huggies sau Libero? am fost in selgros,carrefour si metro si n`au :dn

simi_wau
25.03.2011, 16:45:19
Buna mamici ! Spuneti`mi si mie va rog frumos unde pot gasi scutece de la Huggies sau Libero? am fost in selgros,carrefour si metro si n`au :dn

billa? kaufland?

Are cineva nr yonikai?

Milagros
25.03.2011, 17:03:36
Merci tare mult, Simi. Daca nu te supar prea tare imi dai si mie site-ul de unde comanzi?

PS Sper ca nu de Ianisica e vorba cu apa in burta...=((

AnaM
25.03.2011, 17:13:17

Libero se gaseste in Selgros si in Billa (dar in Billa numai numere peste 5).
Huggies se gaseste in Gima (au si versiunile noi, bio pt nr. 1-2, si chiloteii Little Walkes pt nr. 4-5-6), si in Billa am vazut doar clasicii Disney. Mai poti incerca in Sensiblu, ei mai aveau.

Milagros, http://www.nextdirect.com/ro/en/home

Rok5ana
25.03.2011, 17:16:28
Stefanel are 10,800. :)

DianaMCD
25.03.2011, 17:23:29
Libero se gaseste in Selgros si in Billa (dar in Billa numai numere peste 5).
Huggies se gaseste in Gima (au si versiunile noi, bio pt nr. 1-2, si chiloteii Little Walkes pt nr. 4-5-6), si in Billa am vazut doar clasicii Disney. Mai poti incerca in Sensiblu, ei mai aveau.

Milagros, http://www.nextdirect.com/ro/en/home

Saru`mana mult mult de tot.In selgros am fost ieri si tot asa aveau libero numai numere mari.Maine ma duc in Gima daca zici ca sunt acolo. ^:)^:*:*

DianaMCD
25.03.2011, 17:24:39
billa? kaufland?

Are cineva nr yonikai?
Aste`as singurele in care n`am fost. Ma gandeam ca stie cineva sigur unde sunt.Mersi mult !

stefania_a
25.03.2011, 17:47:04
11,000 kg :)

aveai dreptate...nu trebuia sa-i dau antibiotic la fata...:-w:-w

Milagros
25.03.2011, 17:48:33
Ana ^:)^ >:D<

AnaM
25.03.2011, 17:49:32
Aste`as singurele in care n`am fost. Ma gandeam ca stie cineva sigur unde sunt.Mersi mult !

In Kaufland nu sunt sigur, sa nu te duci degeaba :*

AnaM
25.03.2011, 18:04:24
aveai dreptate...nu trebuia sa-i dau antibiotic la fata...:-w:-w

Uof... Lasa, bine ca nu i-ai dat mult. Medicul de familie nu are competente nici macar cat un medic de familie pediatru (cum e dr lui T), d-apoi cat un pediatru. Bine ca te-ai lamurit cu el/ea :*

Pana la urma s-a pus vreun diagnostic?

Milagros :*