PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Rok5ana
06.07.2009, 14:23:33
Buna, burtici! V-am citit cu interes pana acum...si sunt fericita sa ma inscriu si eu in randul vostru! :)
Va doresc tuturor sarcini usoare si copii frumosi si sanatosi!
>:D<

claudelle
06.07.2009, 14:23:40
Multe felicitari mamicilor, Ana si Alina !!!! Sa va traiasca bebeii, sunt superbi :x:x, sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei !!!!

Ana esti super la povestit !!! NOTA 10 !!! Nu mi se pare asa de groaza dupa cum ai relatat, sper sa fie bine si la mine :-SS
Is curioasa ce a facut Alina, stiu ca era la doctorita mea (cred).......

Pupici si numai bine !!!

P.S: eram datoare cu burtica.....sunt cateva in Album, asta fiindca de abia acuma se observa mai bine !

gabriela_rgh
06.07.2009, 15:19:03
Buna, burtici! V-am citit cu interes pana acum...si sunt fericita sa ma inscriu si eu in randul vostru! :)
Bine ai venit!
Felicitari pentru bebe mic si sarcina usoara!>:D< >:D< >:D<

Milagros
06.07.2009, 15:20:33
Eu mananc mancare gatita, dar ce este si in ultimul timp este cam ce vreau eu :D, dar nu stau numai in bucatarie sa fac mereu salate si gratare si super diversificate...
Chiar nu ai de ce sa-ti faci griji cu kg, crede-ma esti mai mult decat ok. Mai vedem la intalnirea din maternitate cate kg o sa caram dupa noi :)). Eu mi-am calculat pe un site si imi dadea ca bat 87 (!!!) kg. Asa ca psihic sunt pregatita :D, da' poate nu ma va trada fizicul chiar asa. :)) :*:*:*
Ooo, pai am intrat si eu pe calculatorul ala de pe net si imi zice ca deja trebuia sa fiu pe la 76 kg. Si asa de tare m-a inviorat treaba asta, deci trag sperante can u ajung la 90 asa cum prognozeaza ei acolo pt 9 luni. ;))

Milagros
06.07.2009, 15:21:26
Felicitari pentru bebe mic!!! Bine ai venit printre noi! >:D<

Milagros
06.07.2009, 15:24:41
Multe felicitari mamicilor, Ana si Alina !!!! Sa va traiasca bebeii, sunt superbi :x:x, sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei !!!!

Ana esti super la povestit !!! NOTA 10 !!! Nu mi se pare asa de groaza dupa cum ai relatat, sper sa fie bine si la mine :-SS

Pupici si numai bine !!!

P.S: eram datoare cu burtica.....sunt cateva in Album, asta fiindca de abia acuma se observa mai bine !
Uuuu, ce sexi mama esti!!

gabriela_rgh
06.07.2009, 15:25:10

Super mamica!>:D< >:D<
Arati foarte bine la 20 de saptamani!Sarcina usoara si bebic sanatos!

Milagros
06.07.2009, 15:25:31
Eu mananc mancare gatita, dar ce este si in ultimul timp este cam ce vreau eu :D, dar nu stau numai in bucatarie sa fac mereu salate si gratare si super diversificate...
Chiar nu ai de ce sa-ti faci griji cu kg, crede-ma esti mai mult decat ok. Mai vedem la intalnirea din maternitate cate kg o sa caram dupa noi :)). Eu mi-am calculat pe un site si imi dadea ca bat 87 (!!!) kg. Asa ca psihic sunt pregatita :D, da' poate nu ma va trada fizicul chiar asa. :)) :*:*:*
Tu cand ai urmatoarea eco? Eu pe 19 si abia astept sa vad ce este.

eluta
06.07.2009, 15:29:34

Dupa ce am vazut pozele din album am realizat ca am fost la voi la nunta. >:D< . Trebuie sa fie tare mandru Ionut de samburelul vostru. :gen_17:

gabriela_rgh
06.07.2009, 15:29:57
Eu presimt o fetita!;)) ;)) ;)) ;))

monique18virgo
06.07.2009, 15:45:04

Bun venit printre noi>:D< si sarcina cat mai usoara.

Rok5ana
06.07.2009, 16:00:55
Bun venit printre noi>:D< si sarcina cat mai usoara.

Bine ai venit!
Felicitari pentru bebe mic si sarcina usoara!>:D< >:D< >:D<

Felicitari pentru bebe mic!!! Bine ai venit printre noi! >:D<

Multumesc frumos pentru urari! Tocmai am vorbit cu dr. meu si m-a programat pe maine la o ecografie. Abia astept...n-am mai avut niciodata emotii asa mari! Sper sa fie totul in regula.

biutzaxx
06.07.2009, 16:17:11
La 1,79 e foarte ok, ca si la mine teoretic as putea avea si 73-74 si ar fi bine pentru inaltimea mea, deci esti chiar bine. Eu ii multumesc lui Dumezeu ca sunt proportionata, macar am pus peste tot :))
da, dar acu am trecut de 80 :D

biutzaxx
06.07.2009, 16:18:28
sarcina usoara si bebe sanatos!!

monique18virgo
06.07.2009, 16:50:41
Fetele la mine a inceput sa se lase burtica:-s oare e prea devreme?

Juliette
06.07.2009, 16:54:21
Vineri, pe 10. :D Poate reusim si noi sa vedem ceva ;)) . :*

Daca era pt mine, I love you ! :D Desi semnele aduc tot mai mult spre baietel, eu inca sper, pana i se vede un cuc mic. :)) :*

gabriela_rgh
06.07.2009, 17:01:00

Daca era pt mine, I love you ! :D Desi semnele aduc tot mai mult spre baietel, eu inca sper, pana i se vede un cuc mic. :)) :*

Eu am un feeling ca amandoua aveti bebelushe!;)) ;)) ;))

Daca asta va doriti ar fi minunat sa fie cum vreti voi!Daca nu , oricum nu e bai, sanatos sa fie ca vine ea si surioara apoi!:* :* :* :*

Green_Eyes
06.07.2009, 17:06:53

Felicitari! Sarcina cat mai usoara!<:-P<:-P<:-P

Bravo, arati foarte bine! <:-P

Juliette
06.07.2009, 17:08:46
Eu am un feeling ca amandoua aveti bebelushe!;)) ;)) ;))

Daca asta va doriti ar fi minunat sa fie cum vreti voi!Daca nu , oricum nu e bai, sanatos sa fie ca vine ea si surioara apoi!:* :* :* :*
Una blonda si una bruneta ;)) . Bebelushelor, dans ! :D
La cat mi l-am dorit... copil sanatos sa am, asta conteaza cel mai mult ! Azi chiar ne-am intalnit cu cineva si ne-a intrebat ce facem, nu facem si noi un bebe... la care eu f mandra, mangaind burtica, i-am raspuns ca e pe drum. E tare placut sentimentul. ;;) :* :* :*

clipsy
06.07.2009, 17:11:58
:"> :"> :"> Nu-mi vine sa cred, imi aduc aminte perfect cum am reactionat cand am vazut liniutzele, si, desi credeam ca timpul va trece extrem de greu, acum mi se pare ca a fost ieri :">
Da, bebe intra in ritm, multumesc lui Dumnezeu, se prevede a fi un bebe linistit (ptu! sa nu-l deochi), lumea-mi zice sa nu-l laud (superstitie), dar el doarme cam tot timpul, si se trezeste doar cand face caca/pisu sau cand ii e foame... Cum sa nu-l laud? E bomboana mea :x
Aseara i-am dat sa pape la 11, a adormit, am dormit si eu, la 3 juma iar i-am dat de papa, am dormit, si acum la 8 iar s-a trezit si i-am dat laptic... Si acum doarme :D :*

Ana draga de cand te asteptam!
Pupici din tot sufletul meu pt tine si bb Tudor si multumim pt povestea cu experienta ta! ^:)^
:* :* :* :* :* :*

stefania_a
06.07.2009, 18:56:55

felicitari pt sarcina>:D< >:D<

alinutza20
06.07.2009, 18:58:04
moaaaaaaaaaama fetele da cat ati putu sa scrieti :))... va tot citesc... de ceva vreme... cu pauze evident:D

nici nu stiu cu ce sa incep... spre deosebire de ana... pe care apropo o pup... experienta mea a fost destul de nasoala:(... totul e bine cand se termina cu bine.... dar era un pas pana la ceva foarte foarte nasol:(

cum stiti dr mea m-a lasat in ultima clipa (ulterior am aflat k de fapt n-a fost intentia ei... un scandal in spital si n-a mai avut voie in sali... sau ceva de genu... nu din vina ei oricum..)... d-na ciupilan .. o dr deosebita... dar cand nu e medicul tau... nu va imaginati cam cum e...
m-am internat de duminica... si am stat degeaba efectiv... marti dimineata au inceput contractiile... si asa am stat cu ele 12 ore... nu va imaginati ce dureri... crunte crunte...(scriu f repede ptr k tre sa se trezeasca monitza..).. in cele din urma... marti... dupa un pic de panarama .. s-au hotarat sa ma opereze si pe mine...
am intrat in sala dupa toate pregatirile (le-a spus ana foarte detaliat)... au scos minunea... dar au abservat k un intreg perete al uterului era plin de pungute de puroi... k la o peritonita... iar lichidul era verde, ptr k depasisem termenul... cred k dak nu ma operau marti se intampla o nenorocire:(... multumesc Lui D-zeu k e mare si vegheaz peste noi...

la ati a fost exact cum a spus ana... dar nici eu n-am dormit.. fiind ultima operata din salon durerile mele... na..

de aici se schimba povestea... fiind intr-un salon obisnuit de la etajul 3... excrecabil... mai mult de atat nu pot sa zic... asistentele de mamici super... asistentele de bebe nistefemei fara suflet... cred k dak m-as apuca de facut reclamatii nu mi-ar ajunge o zi... deci groaznic... am trezit una din somn... in timpul serviciului evident... si m-a facut cu ou si cu otet... alta mi-a luat copilul care dormea din fata (si eu dormeam) pentru k ea nu-mi da supliment de lapte degeaba... sa i-l bag pe gat... si tot felul de faze... dak copilul dormea pe pat si nu in patut... ea mi-a zis : tii copilul cu capu unde stai tu cu curu... deci... astea sunt cateva oricum...

nu mai zic k in salon am avut o tiganca... nu va imaginati cum am tinut fata sa nu se uite la ea sau chestii din astea...

am plecat din spital vineri... cu semnatura pe propria raspundere... ptr k am cedat nervos...

asta este... sistemul romanesc... si sa nu va imaginati k n-am impins tot ce am putut... nu-mi imaginez ce se intampla cu cele care nu au de unde da...

cam asta e... astept intrebari... va raspund cu tot dragul... va multumesc din tot sufletul pentru incurajari.. nu va imaginati cat conteaza...

mai multe poze am apucat sa pun pe contul de hi5.. sper sa le puteti vedea :http://alintza-loricica.hi5.com

va pup dulce :*:*:*:*

stefania_a
06.07.2009, 19:07:41
moaaaaaaaaaama fetele da cat ati putu sa scrieti :))... va tot citesc... de ceva vreme... cu pauze evident:D

nici nu stiu cu ce sa incep... spre deosebire de ana... pe care apropo o pup... experienta mea a fost destul de nasoala:(... totul e bine cand se termina cu bine.... dar era un pas pana la ceva foarte foarte nasol:(

cum stiti dr mea m-a lasat in ultima clipa (ulterior am aflat k de fapt n-a fost intentia ei... un scandal in spital si n-a mai avut voie in sali... sau ceva de genu... nu din vina ei oricum..)... d-na ciupilan .. o dr deosebita... dar cand nu e medicul tau... nu va imaginati cam cum e...
m-am internat de duminica... si am stat degeaba efectiv... marti dimineata au inceput contractiile... si asa am stat cu ele 12 ore... nu va imaginati ce dureri... crunte crunte...(scriu f repede ptr k tre sa se trezeasca monitza..).. in cele din urma... marti... dupa un pic de panarama .. s-au hotarat sa ma opereze si pe mine...
am intrat in sala dupa toate pregatirile (le-a spus ana foarte detaliat)... au scos minunea... dar au abservat k un intreg perete al uterului era plin de pungute de puroi... k la o peritonita... iar lichidul era verde, ptr k depasisem termenul... cred k dak nu ma operau marti se intampla o nenorocire:(... multumesc Lui D-zeu k e mare si vegheaz peste noi...

la ati a fost exact cum a spus ana... dar nici eu n-am dormit.. fiind ultima operata din salon durerile mele... na..

de aici se schimba povestea... fiind intr-un salon obisnuit de la etajul 3... excrecabil... mai mult de atat nu pot sa zic... asistentele de mamici super... asistentele de bebe nistefemei fara suflet... cred k dak m-as apuca de facut reclamatii nu mi-ar ajunge o zi... deci groaznic... am trezit una din somn... in timpul serviciului evident... si m-a facut cu ou si cu otet... alta mi-a luat copilul care dormea din fata (si eu dormeam) pentru k ea nu-mi da supliment de lapte degeaba... sa i-l bag pe gat... si tot felul de faze... dak copilul dormea pe pat si nu in patut... ea mi-a zis : tii copilul cu capu unde stai tu cu curu... deci... astea sunt cateva oricum...

nu mai zic k in salon am avut o tiganca... nu va imaginati cum am tinut fata sa nu se uite la ea sau chestii din astea...

am plecat din spital vineri... cu semnatura pe propria raspundere... ptr k am cedat nervos...

asta este... sistemul romanesc... si sa nu va imaginati k n-am impins tot ce am putut... nu-mi imaginez ce se intampla cu cele care nu au de unde da...

cam asta e... astept intrebari... va raspund cu tot dragul... va multumesc din tot sufletul pentru incurajari.. nu va imaginati cat conteaza...

mai multe poze am apucat sa pun pe contul de hi5.. sper sa le puteti vedea :http://alintza-loricica.hi5.com

bine k pana la urma s-a terminat totul cu bine...acu sincer stau si ma intreb daca se merita sa dam spaga din moment ce oricum se poarta super naspa...sau poate tantile nu au fost multumite:-w :-w k parca nu sunt platite sa-si faca treaba...dupa cate ai povestit nu mai imi vine sa fac bebe..
ai nascut cu dna dr ciupilan? si cum s-a comportat?
felicitari pt scumpete
nu putem vedea pozele pt k profiulu tau este privat

alinutza20
06.07.2009, 19:28:18
gata nu mai e privat:) scuze...

dr ciupilan s-a comportat k o profesionista... doar k ... nefiind pacienta ei.. mi s-a parut rece...

AnaM
06.07.2009, 19:40:14
Ana, crezi ca e necesar sa imi fac tampoanele din vata si fasa de acasa sau le pot face acolo pe loc?:-?

Mai, la mine in prima zi asistentele puneau doar vata, dar puneau ele fiindca eu nu prea puteam sa ma misc... Poti sa-tifaci cateva de acasa, sa fii sigura, dar ai grija sa le faci mari, cat palma, pentru ca la inceput curge foarte abundent.

Pupici si numai bine !!!

Multumesc mult de urari, si ma bucur ca am putut fi de ajutor >:D<
Sarcina usoara in continuare!

Ana draga de cand te asteptam!
Pupici din tot sufletul meu pt tine si bb Tudor si multumim pt povestea cu experienta ta! ^:)^
:* :* :* :* :* :*

Offf, tare draga-mi esti! Multumesc mult de incurajari si de sustinere >:D<
Abia astept sa ai si tu un pui... :* :*:*

CONT-INCHIS-035
06.07.2009, 19:42:05

dr ciupilan s-a comportat k o profesionista... doar k ... nefiind pacienta ei.. mi s-a parut rece...
Salut Alina. Acum ti-am vazut contul de hi5 si mi-am dat seama ca noi ne cunoastem de tare mult timp.
Felicitari pt casnicie si bebe. :*

clipsy
06.07.2009, 19:45:35
Mai, la mine in prima zi asistentele puneau doar vata, dar puneau ele fiindca eu nu prea puteam sa ma misc... Poti sa-tifaci cateva de acasa, sa fii sigura, dar ai grija sa le faci mari, cat palma, pentru ca la inceput curge foarte abundent.

Multumesc mult de urari, si ma bucur ca am putut fi de ajutor >:D<
Sarcina usoara in continuare!

Offf, tare draga-mi esti! Multumesc mult de incurajari si de sustinere >:D<
Abia astept sa ai si tu un pui... :* :*:*

Sa te auda DD!! :* :* :*

roxienea
06.07.2009, 19:52:11

Scumpa, imi pare rau ca a trebuit sa treci prin atatea!!! :-< Ma bucur insa ca totul s-a terminat cu bine si ca suntei amandoua sanatoase. Monicutza e o frumusete de copil!!! ;;) Sa va creasca mare si frumoasa!!! >:D<

off-topic: abia acum am vz poze cu tine mireasa...ai fost tare frumoasa. :* (si frumos tare si decolteul...;)) ;-) )

AnaM
06.07.2009, 19:52:25

[...]

Vai, Alina :( :( :( Imi pare tare rau sa aud de cum au decurs lucrurile :( :( Ceanimale de asistente de la copii... La etajul 5 erau tare amabile, cu toate fetele, ca le-am vazut...
Cred ca as fi clacat de tot sa mai fi tipat si alea la mine... Te admir ca ai rezistat.
Si eu tot vineri am plecat, tot "pe proprie raspundere" :-B Nush ce tot ne baga asta... E asa aglomerat spitalul incat si ei abia asteapta sa plecam, da' nuuuu, tre sa dam acolo semnatura ca suntem mame nebune. Daca eu nu mai vroiam sa mai stau, imi imaginez de tine, saraca :( E crunt sa n-ai lapte si sa-ti planga bebelul si ele sa-ti dea un deget de lapte intr-o cana sa-i dai, o data la cateva ore... Pe mine asta cu cana m-a facut la psihic. In prima seara in rezerva nu am inchis un ochi, nu aveam prea mult lapte si m-am dus pe holuri la 5 dimineata sa cer completare. Am primit canitza, mi s-a innegrit efectiv in fatza ochilor, am ajuns in camera si m-am scotocit prin bagaj, aveam un biberon sterilizat de acasa si efectiv am zis "asta e", am dat lui bebe din biberon, am mancat repede si bine si am putut sa dorm si eu fix o ora, pana la vizita dr. Evident, a doua oara n-am putut folosi biberonul pentru ca nu am avut unde sa-l sterilizez.

Asta a fost, bine ca sunteti acasa, sper ca Monicutza e bine, tare dulce era cand au adus-o la ATI s-o vada si tati, asa cumintica :x

Va pupam si noi :* >:D<

AnaM
06.07.2009, 20:00:50
Alina, m-am uitat pe cateva din pozele de pe hi5 (de mult imi pareai foarte foarte familiara dar nu stiam de unde sa te iau) si acum realizez ca te stiam. Cristina a fost prietena unui bun prieten de-al meu, si ne mai perindam si noi pe la voi din cand in cand. Mica-i lumea :*

stefania_a
06.07.2009, 20:03:32

am vazut pozele...ce scumpete...sa fie sanatoasa si cuminte

alinutza20
06.07.2009, 20:38:54
Salut Alina. Acum ti-am vazut contul de hi5 si mi-am dat seama ca noi ne cunoastem de tare mult timp.
Felicitari pt casnicie si bebe. :*

chiar eram curioasa de unde ne cunoastem :)):)) acum am vazut pozele :D
multumesc frumos:*

alinutza20
06.07.2009, 20:40:06
Scumpa, imi pare rau ca a trebuit sa treci prin atatea!!! :-< Ma bucur insa ca totul s-a terminat cu bine si ca suntei amandoua sanatoase. Monicutza e o frumusete de copil!!! ;;) Sa va creasca mare si frumoasa!!! >:D<

off-topic: abia acum am vz poze cu tine mireasa...ai fost tare frumoasa. :* (si frumos tare si decolteul...;)) ;-) )

multumesc frumos:) iti imaginezi cum ar arata decolteul ala acum?=))=))

alinutza20
06.07.2009, 20:41:39
Alina, m-am uitat pe cateva din pozele de pe hi5 (de mult imi pareai foarte foarte familiara dar nu stiam de unde sa te iau) si acum realizez ca te stiam. Cristina a fost prietena unui bun prieten de-al meu, si ne mai perindam si noi pe la voi din cand in cand. Mica-i lumea :*

hmmmmmmm dilema dilema... care cristina? k si mie mi-ai aprut tare cunoscuta.. si tu si sotul tau:):*
ps. iti sunt datoare cu o apa:D poate se face suc cand mai cresc galustile putin:)

claudelle
06.07.2009, 20:42:31
Uuuu, ce sexi mama esti!!

Da....super sexi ;))

alinutza20
06.07.2009, 20:45:18
va multumesc mult fetele dragutele... e o scumpa ... oricum stiti cum e... fiecare cioara cu puiul ei :)):))
e impresionant in fiecare zi.. sa mai vezi un zambet.. o mutrita... un botic:)... asta te face sa uiti ce a fost urat... insa e bine sa stiti si voi cum stau treburile...
deci la cuza... cereti salon la etajul 5... ptr k la 3 faceti depresii va spun eu :)

tocmai ce am facut baita la fata... nu va zic... aventura vietii noastre=))=)) sa ne fi vazut cum curgeau apele de pe noi... dieta sigura=))
:*:*:*

claudelle
06.07.2009, 20:46:25
Super mamica!>:D< >:D<
Arati foarte bine la 20 de saptamani!Sarcina usoara si bebic sanatos!

Multumesc mult !!!! :*:*
Nu stiu care e regula, cat se ia in medie la 20 saptamani, dar e clar ca de acu' incep serios :D......

claudelle
06.07.2009, 20:51:19
Dupa ce am vazut pozele din album am realizat ca am fost la voi la nunta. >:D< . Trebuie sa fie tare mandru Ionut de samburelul vostru. :gen_17:

Daaaaa....ce mica e lumea >:D< !
Am vazut ca v-ati marit familia, felicitari, sa va traiasca si sa fie sanatos!!! :*:*:*

roxienea
06.07.2009, 20:56:04
Ce nu ai tras de mine? >:D< Ca eu merg ca zabauza, nu vad, nu aud. ;))
Pai nu eram f sigura ca esti tu si mergeam si in directii opuse...Oricum, mi s-a parut ca si tu te-ai uitat la mine putin...:)

claudelle
06.07.2009, 20:57:58
va multumesc mult fetele dragutele... e o scumpa ... oricum stiti cum e... fiecare cioara cu puiul ei :)):))
e impresionant in fiecare zi.. sa mai vezi un zambet.. o mutrita... un botic:)... asta te face sa uiti ce a fost urat... insa e bine sa stiti si voi cum stau treburile...
deci la cuza... cereti salon la etajul 5... ptr k la 3 faceti depresii va spun eu :)

tocmai ce am facut baita la fata... nu va zic... aventura vietii noastre=))=)) sa ne fi vazut cum curgeau apele de pe noi... dieta sigura=))

Oh...imi pare rau ca ai trecut prin atatea neplaceri, dar ma bucur ca ai scapat si sunteti bine acu !!! Tu ai fost la dr Cojocaru Camelia care e si la cab Medis?
Si chiar, vroiam sa o intreb si pe Ana, cum e cu stafilococii din spital ???
Nu v-ati imbolnavit? Ca am auzit ca e JALE !!!!! :-L

alinutza20
06.07.2009, 21:03:52
Oh...imi pare rau ca ai trecut prin atatea neplaceri, dar ma bucur ca ai scapat si sunteti bine acu !!! Tu ai fost la dr Cojocaru Camelia care e si la cab Medis?

da la ea am fost...:(
se pare k am avut noroc si n-am luat nimic:) maine vine pediatra si analizam toate cele:)
:*

CONT-INCHIS-035
06.07.2009, 21:20:23
chiar eram curioasa de unde ne cunoastem :)):)) acum am vazut pozele :D
multumesc frumos:*
Nu ai pt ce. Chiar ma bucur pt. tine. Ai un copil frumos, iti doresc sa-ti creasca sanatoasa si frumoasa la fel ca mama ei. :*

Anmari
06.07.2009, 21:53:18

Alina imi pare tare rau sa aud ca experienta ta a fost atat de opusa fata de a Anei :( ... dar ma bucur ca Moncia e sanatoasa si e asa de frumoasa ;;) ... seamana cu tine ;)) (nu-ti cunosc sotul :D , dar din poze seamana cu tine ;-) )

Te-am sunat parca joi cand erai in spital, vroiam sa vad ce mai faci si cum iti mai e ... dar acum dupa ce am citit pataniile tale imi inchipui ca numai de telefon nu-ti mai ardea :D ... sincer mi-am facut griji ptr tine si se pare ca au fost intemeiat grijile mele :(

Oricum, bine ca sunteti bine amandoua si sanatoase, asta conteaza in final.

:* ptr Monica si ptr tine ;-)

AnaM
06.07.2009, 22:10:22
hmmmmmmm dilema dilema... care cristina? k si mie mi-ai aprut tare cunoscuta.. si tu si sotul tau:):*
ps. iti sunt datoare cu o apa:D poate se face suc cand mai cresc galustile putin:)

Cristina Rotariu (http://hi5.com/friend/p72257041--Cristina_Rotariu--html)
Eu stiu sigur, ca te-am mai vazut si prin oras, si abia acumam facut conexiunea :-p
Iar cu apa, stai linistita, a fost placerea mea. Dar ar fi fain sa ne vedem la un suc <:-P Sa se ingrase oleaca puii si iesim la aer <:-P

Claaaaar,si noi i-am facut pe la 8 juma baitza. Nu-i prea place, dar ce sa-i faci :D
Sa vezi ce somn a luat dupa... N-a mai apucat sa manance decat de la un san, si a cazut lat :D

N-am auzit discutii despre asa ceva in spital... Dezinfectau podelele in fiecare dimineata si ne dadeau in fiecare zi pelinci si camasute sterile...

AnaM
06.07.2009, 22:13:36
Am mai pus cateva poze cu Tudor (http://picasaweb.google.com/anaburaga/Tudor) ;))

roxienea
06.07.2009, 22:18:07
Am mai pus cateva poze cu Tudor (http://picasaweb.google.com/anaburaga/Tudor) ;))
Daca ne mai arati vreo 2 poze cu el, la cat e de dragalash, clar ma apuc de treaba serioasa de acum...;)) :x :D

AnaM
06.07.2009, 22:19:55
Daca ne mai arati vreo 2 poze cu el, la cat e de dragalash, clar ma apuc de treaba serioasa de acum...;)) :x :D

Multumim!!!!! :x :"> :*
O sa mai pun, sa sporim natalitatea la Miresici de Iasi :D :D

biutzaxx
06.07.2009, 23:44:17
taree bolfos este si se vede ca viseaza la papica;));));));))

Alinutza, Monicutza ta e scumpa foc, si pletoasa8-}, sa fie sanatoasa!!!
imi pare rau ca experienta din spital ti-a lasat un gust amar :-<

Green_Eyes
07.07.2009, 08:31:02

E scuuuuuuump! Si seamana bine cu tati;))Cred ca are si de la mami ceva dar o sa se vada mai tarziu:*

Alina, sa va traiasca Monicuta cea dulce!:* Imi pare rau pentru ce vi s-a intamplat, a intrat frica in mine.. bine ca totul s-a terminat cu bine!

Dintre fetele care ati nascut, a avut cineva dureri ca la menstruatie inainte de a se declansa travaliul?

Anmari
07.07.2009, 08:54:42

e asa de scump ca ma topesc eu dupa el, dara tu ... stiu cu cine trebuie sa-i fac lipeala lui Ariana mea ;;) ... asa ca Tudor pregateste-te apare pe scena vieti in cateva zile viitoarea ta prietena ;))

petronelaaa
07.07.2009, 09:06:19

E un scumpel!!!!:* :*
sa va traiasca si sa fiti mandri de el!
faceti copii frumosi!;-)

Nutu
07.07.2009, 09:22:50

:*:*:*Felicitari!!!! Ai o fetita foarte reusita!!!

gabriela_rgh
07.07.2009, 09:30:35
Alinutza ai o monitza superba!:x :x :x :x :x
Imi pare rau ca ai ramas cu un gust amar dupa experienta din spital.....
Dna Ciupilan intr-adevar e putin mai rece dar si cu cumnata mea s-a comportat ca o adevarata profesionista.Nu are nimic sa ii reposeze.

Important e ca voi sunteti bine , acasa, sanatoase!:* :* :*
P.S. Si cumnata mea tot pe prorie raspundere a iesit sambata......Nu a mai rezistat in spital.

gabriela_rgh
07.07.2009, 09:34:44
Ana Tudor e un dragutz!
Are gurita ta si ochii lui tati!;;) ;;) ;;) ;;)

geany_m
07.07.2009, 11:32:51
E dulce foc! :*:*
În poza aia cu ochii deschiși, se vede că seamănă și cu tati ;))
Iar zâmbetul lui.... m-am topit! :x

petronelaaa
07.07.2009, 12:35:28
Stiti unde se gasesc, in Iasi, biberoane dr.browns???? (farmacie, magazin)

AnaM
07.07.2009, 13:06:35

Uite AICI (http://www.drbrowns.ro/magazine.php?oras=IASI) :*

Pana sa afiseze ei unde se pot gasi si in Iasi, eu am facut comanda pe net, vin in 2 zile :)

AnaM
07.07.2009, 13:11:27
Va multumesc din inima, fetelor! :x Ma bucur tare mult ca va place puiul nostru! :x

AnaM
07.07.2009, 13:13:07
Dintre fetele care ati nascut, a avut cineva dureri ca la menstruatie inainte de a se declansa travaliul?

Ce-mi spui tu aici seamana a contractii :-?
Ia si stai in patut, relaxeaza-te. Sunt constante durerile?

cgeorgiana1982
07.07.2009, 13:42:34
Fetelor, bebelusii vostri sunt absolut superbi!!! Monicutza este o scumpa, iar Tudorel deja frange inimi!!!

PS: Faceti o pofta de copii.......;))

Green_Eyes
07.07.2009, 14:40:23
Ce-mi spui tu aici seamana a contractii :-?
Ia si stai in patut, relaxeaza-te. Sunt constante durerile?

Contractii?:-sEu tot nu mi-am facut bagajul:))
Nu sunt constante, de obicei seara ma apuca.. am luat no-spa si m-au lasat..
Eu tot nu pricep cum e cu contractiile astea.. ma astept efectiv sa simt contractia ca un ''junghi'' dureros..#-oWell, sa vedem ce se mai intampla:-"

alibd
07.07.2009, 14:41:28
Eu tot nu pricep cum e cu contractiile astea.. ma astept efectiv sa simt contractia ca un ''junghi'' dureros..#-oWell, sa vedem ce se mai intampla:-"

Mai e putin, Simo! Multa, multa bafta! :*

Green_Eyes
07.07.2009, 14:43:35
Mai e putin, Simo! Multa, multa bafta! :*

:-s:-s:-s
Mersi, Doamne ajuta!:*

maky_mik
07.07.2009, 14:52:02
fetelor va sunt si eu datoare cu cateva pozici cu mihnea....apropo felicitari ana pentru super bebe... iti doresc recuperare usoara, chiar la fel de usoara ca a mea...

Milagros
07.07.2009, 15:02:39
Saruuu, sa dea Dumnezeu sa ai gura aurita!

Milagros
07.07.2009, 15:03:32

Ce te bagi, tu? Era pour moi presimtirea [-X Pup pup pup!!! (Eu fac bebelusa bruneta si tu pe aia blonda, deal?)

gabriela_rgh
07.07.2009, 15:09:17
Ce te bagi, tu? Era pour moi presimtirea [-X Pup pup pup!!! (Eu fac bebelusa bruneta si tu pe aia blonda, deal?)
=)) =)) =)) =)) =))
Pupici la bebe mic:)! Eu mi-asi dori o fetita blonda:))!Da sotul e brunet, eu la origini satena...deci.......nu vad prea multe sanse:))!

alibd
07.07.2009, 15:15:26
fetelor va sunt si eu datoare cu cateva pozici cu mihnea....apropo felicitari ana pentru super bebe... iti doresc recuperare usoara, chiar la fel de usoara ca a mea...

Superb micutul! Sa-ti traiasca! <:-P

gabriela_rgh
07.07.2009, 15:19:37

Pupici si mult curaj!Acusi tii minunea de bebel in brate!<:-P <:-P <:-P
Incepem galeria pentru runda doi de bebelushi?;)) ;)) ;)) ;)) ;))

Juliette
07.07.2009, 15:20:36
:)) M-am simtit si eu, cu dorintele de fetita... S-a facut ! Vezi ca ne intelegem ? :)) :* :* :*

gabriela_rgh
07.07.2009, 15:21:24
Bine ai venit Mihnea!<:-P <:-P <:-P <:-P
sa cresti mare si voios!Sa o asculti pe mami si sa ii bucuri zilele!:* :* :*

Juliette
07.07.2009, 15:22:26
N-o speria ! N-ai auzit ca nici bagajul nu si l-a facut ? ;)) Lasa, chiar daca e in sapt 37 sau 38, bebe sta acolo... :)) :*:*:*

Milagros
07.07.2009, 16:03:22
=)) =)) =)) =)) =))
Pupici la bebe mic:)! Eu mi-asi dori o fetita blonda:))!Da sotul e brunet, eu la origini satena...deci.......nu vad prea multe sanse:))!
Si eu as vrea blonda, da daca is la ocncurenta cu Juli, sigur pierd ca Juli e blonda, eu bruneta. Si sotul meu era blond de mic, acu mai are o suvita la spate si ochi albastri. Deci, o speranta mica teoretic este. EEE, facem bebelushe blonde si gata. ;))
Sa va dea Doamne Doamne un pui cat mai repede. <:-P

Milagros
07.07.2009, 16:04:19
:)) M-am simtit si eu, cu dorintele de fetita... S-a facut ! Vezi ca ne intelegem ? :)) :* :* :*
Bine, fie, hai sa ramana asa. :*

Milagros
07.07.2009, 16:06:26
Anaaa, ma inscriu si eu pe lista de nurori daca am fetita, sa am asa ginere buzat si bolfos. :*

Alina, sa iti traiasca Mona, uf, tare m-ai bagat in boale cu spitalul :(( La norocul meu sigur nimeresc la un salon naspa :((

gabriela_rgh
07.07.2009, 16:07:31
N-o speria ! N-ai auzit ca nici bagajul nu si l-a facut ? ;)) Lasa, chiar daca e in sapt 37 sau 38, bebe sta acolo... :)) :*:*:*

:))!Nu vreau sa o sperii:))!
Imi aduc aminte cum imi povesteste mama ca in 2 ore m-a nascut:))!Tot asa nu am fost cumintica si am luat-o pe nepregatite!;)) ;)) ;))
Eu ma gandesc uneori ca asteptarea e mai grea.........:* :* :*

petronelaaa
07.07.2009, 16:10:30

Pana sa afiseze ei unde se pot gasi si in Iasi, eu am facut comanda pe net, vin in 2 zile :)

Sar`na!!!:*
Si eu am luat de pe net, dar acu imi trebuie numai tetine....si as plati mai mult transportul decat tetina.:-"

gabriela_rgh
07.07.2009, 16:11:30
Si eu as vrea blonda, da daca is la ocncurenta cu Juli, sigur pierd ca Juli e blonda, eu bruneta. Si sotul meu era blond de mic, acu mai are o suvita la spate si ochi albastri. Deci, o speranta mica teoretic este. EEE, facem bebelushe blonde si gata. ;))

Cand va veni noi il primim cu multa dragoste:)!
Oricum de cand tot va urmaresc la mamici ma trec tot felul de emotii...Parca asi fi deja insarcinata!;)) ;)) ;)) ;))

Anmari
07.07.2009, 16:24:40

Cat ajunge un astfel de biberon?

Milagros
07.07.2009, 16:29:51
Cand va veni noi il primim cu multa dragoste:)!
Oricum de cand tot va urmaresc la mamici ma trec tot felul de emotii...Parca asi fi deja insarcinata!;)) ;)) ;)) ;))
Eu deja m-am cam panicat ca maine sunt fix la jumatatea sarcinii si nu imi amintesc cand au fugit saptamanile, parca mai ieri avea bebele meu 4 sapt si acu... #-o Cred ca imi va parea extrem de rau dupa perioada asta ;))

AnaM
07.07.2009, 17:02:39
Eu deja m-am cam panicat ca maine sunt fix la jumatatea sarcinii si nu imi amintesc cand au fugit saptamanile, parca mai ieri avea bebele meu 4 sapt si acu... #-o Cred ca imi va parea extrem de rau dupa perioada asta ;))

Mai ai 2 saptamani pana la jumatea sarcinii :*

P.S. Mie nu-mi pare rau dupa burtica :D Oricum, bucura-te, trimestrul II e cel mai fain.

Green_Eyes
07.07.2009, 17:20:40

E dulce foc! Sa va traiasca!<:-P Cat are?

Sa nu va risipiti energia intre timp:D

Pai ce are? Fara bagaj nu ma primesc sa nasc?;))

Green_Eyes
07.07.2009, 17:21:57
Cat ajunge un astfel de biberon?

Uite aici (http://www.drbrowns.ro/shop/catalog/4/biberoane_drbrowns_natural_flow_):*

Anmari
07.07.2009, 17:24:05
Uite aici (http://www.drbrowns.ro/shop/catalog/4/biberoane_drbrowns_natural_flow_):*

Multumesc mult ... sunt din sticla?

biutzaxx
07.07.2009, 18:42:53
ce frumos este8-}8-}8-}8-}
sa fie sanatos si mai asteptam pozici ;;):*

biutzaxx
07.07.2009, 18:46:27
Va multumesc din inima, fetelor! :x Ma bucur tare mult ca va place puiul nostru! :x
se pare ca are o saptamana!! la cat mai multe si bune si mancacioase!!!<:-P<:-P

biutzaxx
07.07.2009, 19:36:39
si eu am facut comanda pe net , am luat un set de 3 biberoane si au venit a 3-a zi:*

biutzaxx
07.07.2009, 19:38:02
Multumesc mult ... sunt din sticla?
nu :)
cred ca pe site gasesti toate detaliile :*

biutzaxx
07.07.2009, 19:40:09
Sar`na!!!:*
Si eu am luat de pe net, dar acu imi trebuie numai tetine....si as plati mai mult transportul decat tetina.:-"
altfel de tetine nu merg??

cum te-ai inteles cu biberoanele dr Brown's??
eu mai am 2 Avene, de la pompa de muls. Nush care-s mai bune, eu zic ca dr browns is mai bune datorita sistemului anticolici

petronelaaa
07.07.2009, 21:45:13
altfel de tetine nu merg??

cum te-ai inteles cu biberoanele dr Brown's??
eu mai am 2 Avene, de la pompa de muls. Nush care-s mai bune, eu zic ca dr browns is mai bune datorita sistemului anticolici

M-am inteles fffffff bine. IS MULTUMITA! Si fii`mea la fel!
Nu fac zgomotul ala de intrat aerul in biberon....nu stiu daca intelegeti despre ce vb.... Am si normale si cand mai bea noaptea ceiut...fac zgomot de tresara usor.... Dr.browns si Aventul (am 1) is de noapte la noi!;-)
Si i-as lua Browns mai degraba decat Avent!;))
Nu am incercat alte tetine, am vazut in carrefour cam de marimea care ar tb la asta....dar avea striatii, si nu vreau.
Am nevoie acu de tetine mai mari, ca sa bea mai repede si mai mult...sa nu oboseasca....

Anmari
07.07.2009, 22:39:18
Fetelor care ati nascut prin cezariana la cat timp dupa nastere ati putut sa dormiti pe burta? Mi-e asa de dor :((

AnaM
07.07.2009, 22:57:58
Fetelor care ati nascut prin cezariana la cat timp dupa nastere ati putut sa dormiti pe burta? Mi-e asa de dor :((

Si mie, dar eu inca n-am curaj, plus ca m-am obisnuit din sarcina sa dorm pe spate... Acum incet incet redescopar dormitul pe o parte ;)) Dar burtica inca doare...
Azi mi-au scos firele, si am intrebat dr. mana a doua care m-a operat in ce consta efectiv operatia de cezariana. Si, din ce am inteles eu, se trece prin 4 straturi: epiderma - pielea - care se sectioneaza transversal, peritoneul, care se sectioneaza longitudinal, muschii, se departeaza fibrele tot longitudinal, si uterul, care se sectioneaza transversal... Deci o gramada de taieturi :-B

sava_ioana
07.07.2009, 23:19:47

poate am fost un caz fericit dar operatia nu prea am simtit-o insa nici pe burta n-am dormit imediat poate mai mult din cauza sanilor care m-au duruz groaznic ...cred ca dupa vreo 2-3 saptamani

Juliette
08.07.2009, 11:35:01
Si eu as vrea blonda, da daca is la concurenta cu Juli, sigur pierd ca Juli e blonda, eu bruneta. Si sotul meu era blond de mic, acu mai are o suvita la spate si ochi albastri. Deci, o speranta mica teoretic este. EEE, facem bebelushe blonde si gata. ;))
Blonda cu ochi albastri mi-as dori si eu, dar singura speranta ar fi la genele mamei mele. Si cum si ea si-a dorit tot asa, dar am iesit cu ochi, gene si sprancene negre... slabe sanse. Mai degraba cred ca faci tu blonda cu ochi albastri, iar eu o brunetica in toata regula. :)) >:D< :*

Juliette
08.07.2009, 11:44:07
:))!Nu vreau sa o sperii:))!
Imi aduc aminte cum imi povesteste mama ca in 2 ore m-a nascut:))!Tot asa nu am fost cumintica si am luat-o pe nepregatite!;)) ;)) ;))
Eu ma gandesc uneori ca asteptarea e mai grea.........:* :* :*
Tare bine-i cand nasti repejor si gata. :D Eu visez la ce-mi povestea cumnata mea, care a avut dilatatie f buna, s-a internat dimineata, pe la 12 i s-a rupt apa, iar din momentul in care a ajuns in sala de nasteri, a nascut in 20 min. I wish... :D :*:*:*

Juliette
08.07.2009, 11:45:08
Pai ce are? Fara bagaj nu ma primesc sa nasc?;))

Ba daaaaa, cum sa nu ? Dar as zice preventiv sa-ti mai iei si tu una-alta de pe acasa. ;)) >:D< :*

biutzaxx
08.07.2009, 13:15:14
Si mie, dar eu inca n-am curaj, plus ca m-am obisnuit din sarcina sa dorm pe spate... Acum incet incet redescopar dormitul pe o parte ;)) Dar burtica inca doare...
Azi mi-au scos firele, si am intrebat dr. mana a doua care m-a operat in ce consta efectiv operatia de cezariana. Si, din ce am inteles eu, se trece prin 4 straturi: epiderma - pielea - care se sectioneaza transversal, peritoneul, care se sectioneaza longitudinal, muschii, se departeaza fibrele tot longitudinal, si uterul, care se sectioneaza transversal... Deci o gramada de taieturi :-B
Ana, cum dormeai un ultimele luni?? pe spate sau pe o parte??
eu citisem ca nu e bine pe spate, dar mi se pare mult mai comod decta pe o parte..

cum e cu alaptatul? ce secrete ai desoperit??

Juliette
08.07.2009, 14:01:18
Biu, cum merg pregatirile de nunta ? Ai luat ceva pt miresica, unde faci lumanarile si buchetul ? Te-am bombardat. :D >:D< :*

AnaM
08.07.2009, 14:10:51
Ana, cum dormeai un ultimele luni?? pe spate sau pe o parte??
eu citisem ca nu e bine pe spate, dar mi se pare mult mai comod decta pe o parte..

cum e cu alaptatul? ce secrete ai desoperit??

Pe spate am dormit in ultimul trimestru...Pe o parte nu puteam sta decat 5 minute :D

Cu alaptatul... merge. Nu mai am rani la sani, ca s-au format sfarcurile si puiul papa bine. Singura chestie mai ciudata e ca nu pot alapta decat... intinsa. Daca ma pui sa alaptez in alta pozitie (in fund), nu reusesc si pace. 8-} Deci balansoarul inca nu l-am folosit :D

Anmari
08.07.2009, 15:20:20
Pe spate am dormit in ultimul trimestru...Pe o parte nu puteam sta decat 5 minute :D

Cu alaptatul... merge. Nu mai am rani la sani, ca s-au format sfarcurile si puiul papa bine. Singura chestie mai ciudata e ca nu pot alapta decat... intinsa. Daca ma pui sa alaptez in alta pozitie (in fund), nu reusesc si pace. 8-} Deci balansoarul inca nu l-am folosit :D

Cum adica intinsa? Si cum il tii pe bebe? Sau el e pe pat si tu intinsa langa el?

biutzaxx
08.07.2009, 15:58:02
Biu, cum merg pregatirile de nunta ? Ai luat ceva pt miresica, unde faci lumanarile si buchetul ? Te-am bombardat. :D >:D< :*
pai nunta fiind la roman, cred ca acolo voi face buchetul si lumanarile, cu toate ca nici la Iasi nu ma deranjeaza.
Nu am luat nimic pt miresica, astept sa vina in tara, pe 1 august ajunge si atunci ne apucam setios de treaba. Tu ce le iei cadou?? ce anume trebuie sa le mai cumparam in calitate de nasa generoasa :P ??

biutzaxx
08.07.2009, 15:59:41

am inteles, deci nu-i vai daca dorm pe spate ;-)

lasa Ana ca in timp si bebe se va invata cu alaptatul si vei incerca mai multe pozitii. Pompa ai folosit-o??

Milagros
08.07.2009, 16:19:39
Blonda cu ochi albastri mi-as dori si eu, dar singura speranta ar fi la genele mamei mele. Si cum si ea si-a dorit tot asa, dar am iesit cu ochi, gene si sprancene negre... slabe sanse. Mai degraba cred ca faci tu blonda cu ochi albastri, iar eu o brunetica in toata regula. :)) >:D< :*
Ar fi culmea sa stii, ca eu is destul de bruneta :)) O sa creada bebelina mea ca e adoptata. 8-}

Juliette
08.07.2009, 16:46:40
pai nunta fiind la roman, cred ca acolo voi face buchetul si lumanarile, cu toate ca nici la Iasi nu ma deranjeaza.
Nu am luat nimic pt miresica, astept sa vina in tara, pe 1 august ajunge si atunci ne apucam setios de treaba. Tu ce le iei cadou?? ce anume trebuie sa le mai cumparam in calitate de nasa generoasa :P ??
De lumanari si buchet m-am interesat, preturile variaza intre 3,5-6 mil, o sa dau comanda cu o sapt inainte. Astept sa-mi intre ceva banuti, sa merg sa-i iau voal, coronita si esarfa/palarie. La cadou dilema e destul de mare, poate imi spui si tu la ce v-ati gandit. ^:)^ Mai multe nu-mi vin acum in minte.
Fina mea e ca un butoi cu pulbere in ultimul timp, e mereu imbufnata si nervoasa si nu-mi place. Orice sugestie o pareaza pe un ton rastit, ei doi nu se pun de acord, nici data cununiei civile nu au stabilit-o... S-ar putea sa aiba o nasha f zburlita la nunta. [-(

Juliette
08.07.2009, 16:53:13
Ar fi culmea sa stii, ca eu is destul de bruneta :)) O sa creada bebelina mea ca e adoptata. 8-}
Numai eu cand mai luam cate-o palma la fund (ca bataie serioasa nu am mancat, fiind singurul kinder din familie... :D ), le ziceam alor mei ca stiu eu ca sunt adoptata, de asta ma bat, ca daca eram copilul lor nu i-ar fi lasat inima sa ma bata. =)) =)) =)) :*

Rok5ana
08.07.2009, 17:12:37

Mie mi s-a facut pielea de gaina citind povestea ta. La ce maternitate s-a intamplat asta?..daca se poate spune aici... Bine ca a iesit totul bine pana la urma.:)

Rok5ana
08.07.2009, 17:19:49
De lumanari si buchet m-am interesat, preturile variaza intre 3,5-6 mil, o sa dau comanda cu o sapt inainte. Astept sa-mi intre ceva banuti, sa merg sa-i iau voal, coronita si esarfa/palarie. La cadou dilema e destul de mare, poate imi spui si tu la ce v-ati gandit. ^:)^ Mai multe nu-mi vin acum in minte.
Fina mea e ca un butoi cu pulbere in ultimul timp, e mereu imbufnata si nervoasa si nu-mi place. Orice sugestie o pareaza pe un ton rastit, ei doi nu se pun de acord, nici data cununiei civile nu au stabilit-o... S-ar putea sa aiba o nasha f zburlita la nunta. [-(
:)Si noi am cununat luna trecuta. Eu am mers cu finutza cand si-a luat rochia si am profitat de ocazie si i-am cumparat voalul. In rest, pentru ca nunta a fost la Suceava, miresica si-a comandat tot ce i-a placut si eu i-am dat banii a doua zi dupa nunta.

AnaM
08.07.2009, 17:54:28
Cum adica intinsa? Si cum il tii pe bebe? Sau el e pe pat si tu intinsa langa el?

Amandoi intinsi pe pat, fata in fata :)

am inteles, deci nu-i vai daca dorm pe spate ;-)

lasa Ana ca in timp si bebe se va invata cu alaptatul si vei incerca mai multe pozitii. Pompa ai folosit-o??

Da, chiar aseara, ramasesem cu un san plin si am colectat 50 ml :)

stefania_a
08.07.2009, 19:34:34
pt k avem in plan sa facem un bebe peste vreo 3 luni as vrea sa incep sa iau acid folic...vreau sa va intreb de care imi recomandati...si daca imi trebuie reteta...k medicul meu a intrat in reparatii la cabinet...:-?

AnaM
08.07.2009, 20:13:40
pt k avem in plan sa facem un bebe peste vreo 3 luni as vrea sa incep sa iau acid folic...vreau sa va intreb de care imi recomandati...si daca imi trebuie reteta...k medicul meu a intrat in reparatii la cabinet...:-?

Cu doua pagini in urma gasesti info: Acifol 5mg, 1 ron cutia de 30 pastile, parca, fara reteta.

stefania_a
08.07.2009, 20:49:40
Cu doua pagini in urma gasesti info: Acifol 5mg, 1 ron cutia de 30 pastile, parca, fara reteta.
si iau tratamentul dupa prospect?
ms mult de ajutor>:D<

Butterfly87
08.07.2009, 21:09:57
deci te pui la "facut" bebe:x ..sa va ajute Dumnezeu....si e bine k te pregatesti din timp!!

stefania_a
08.07.2009, 21:15:49
deci te pui la "facut" bebe:x ..sa va ajute Dumnezeu....si e bine k te pregatesti din timp!!

deocamdata ne pregatim....;-)

biutzaxx
08.07.2009, 21:30:29
na, cam asa is miresicile cand se apropie nunta...noroc ca a mea e departe si inca nu a intrat in febra evenimentului.
Cadou cred ca o sa le iau o icoana faina de argint, am vz cateva la 5 -7mil, tare dragute in moldova mall la parter. asa am luat si la nasi, si tare sunt incantati de ea.
dar daca apare ceva mai fain sau primesc sugestii mai bune, ma conformez cu placere :)

voalul il iei de unde isi ia rochia, sau unde ti-a placut tie? eu o sa il iau cand isi ia rochia, sa fiu sigura ca ii place :D

gabriela_rgh
08.07.2009, 23:05:21
Vad ca avem planuri asemanatoare!:D :D :D
Exact asta intrebam si eu ieri!Am luat de la farmacie fara reteta!>:D< >:D< >:D< >:D<

gabriela_rgh
08.07.2009, 23:06:34
Amandoi intinsi pe pat, fata in fata :)

Da, chiar aseara, ramasesem cu un san plin si am colectat 50 ml :)

Pupici Ana!
Te-a durut cand ai folosit pompa de san?8-} 8-} 8-}

sava_ioana
08.07.2009, 23:21:11
pe vremea cand eram eu insarcinata la un momenta dat in timpul cursurilor lamaze mi s-a facut foarte rau si am fost dusa intr-un salon si acolo m-am asezat pe spate iar asistentele mi-au zis sa nu mai stau pe spate si sa ma intorc pe o parte...sincer nu-mi mai aduc aminte care a fost explicatia ca-mi era cam rau dar ma gandesc ca stiau ele ce stiau...oricum eu nu ma simteam bine pe spate si am stat pe o parte cu o perna sub picior

AnaM
09.07.2009, 09:27:46
pe vremea cand eram eu insarcinata la un momenta dat in timpul cursurilor lamaze mi s-a facut foarte rau si am fost dusa intr-un salon si acolo m-am asezat pe spate iar asistentele mi-au zis sa nu mai stau pe spate si sa ma intorc pe o parte...sincer nu-mi mai aduc aminte care a fost explicatia ca-mi era cam rau dar ma gandesc ca stiau ele ce stiau...oricum eu nu ma simteam bine pe spate si am stat pe o parte cu o perna sub picior

Copilul apasa pe diafragma, si blocheaza respiratia.
In mod normal. Lamine nu s-a intamplat asa, bebe era pozitionat in asa maniera incat nu m-a deranjat deloc la dormitul pe spate, in schimb nu ma lasa sa dorm pe parti (imediat dadea cu sutul).

AnaM
09.07.2009, 09:29:03
Pupici Ana!
Te-a durut cand ai folosit pompa de san?8-} 8-} 8-}

Doare un pic la inceput, pana ajungi sa te obisnuiesti... Cred ca depinde si de pompa si de skill-urile si rabdarea mamicii :)

AnaM
09.07.2009, 09:29:52
si iau tratamentul dupa prospect?
ms mult de ajutor>:D<

O pastilutza pe zi. Nu cred ca conteaza ora, dar eu o luam dimineata.

xxxxx
09.07.2009, 09:37:34
Neata mamici, felicitari proaspetelor mamici si sa aveti puiuti sanatosi. Nu am mai intrat pt ca abia sambata am venit si noi acasa, a luat bebe un microb si a facut icter, acum e bine. Mami se reface greu, nu pot sta in fundulet si nici nu am voie,=(( o sa vorbim mai multe cand o sa ma refac. Va pup si nasteri usoare.

Milagros
09.07.2009, 09:38:22
Numai eu cand mai luam cate-o palma la fund (ca bataie serioasa nu am mancat, fiind singurul kinder din familie... :D ), le ziceam alor mei ca stiu eu ca sunt adoptata, de asta ma bat, ca daca eram copilul lor nu i-ar fi lasat inima sa ma bata. =)) =)) =)) :*
Esti dementiala =)) =)) =))

Milagros
09.07.2009, 09:39:41
:)Si noi am cununat luna trecuta. Eu am mers cu finutza cand si-a luat rochia si am profitat de ocazie si i-am cumparat voalul. In rest, pentru ca nunta a fost la Suceava, miresica si-a comandat tot ce i-a placut si eu i-am dat banii a doua zi dupa nunta.
Si eu am mers cu finutza, ea nici nu concepea altfel :) Si i-am luat tot atunci voalul si coronita, ea le-a ales, eu le-am platit. Si au fost foarte ieftine. Coronita a fost tare frumoasa si chiar ne-am mirat ce putin a costat.
Esarfa pt dezgatit i-am luat-o eu dar mi-a spus ca vrea alba.

Milagros
09.07.2009, 09:40:12
Eu am luat Acifol 5 mg 1 pe zi, dimineata.

Milagros
09.07.2009, 09:41:23
Neata mamici, felicitari proaspetelor mamici si sa aveti puiuti sanatosi. Nu am mai intrat pt ca abia sambata am venit si noi acasa, a luat bebe un microb si a facut icter, acum e bine. Mami se reface greu, nu pot sta in fundulet si nici nu am voie,=(( o sa vorbim mai multe cand o sa ma refac. Va pup si nasteri usoare.
Bine ai revenit! Multa sanatate lui bebe! >:D<

gabriela_rgh
09.07.2009, 09:51:50

Sanatate multa mami de Razvanel!
Refacere cat mai usoara si abia asteptam sa ii vedem nasucul si lui Razvanel!:D :D :D :D :D

biutzaxx
09.07.2009, 10:08:18
Copilul apasa pe diafragma, si blocheaza respiratia.
In mod normal. Lamine nu s-a intamplat asa, bebe era pozitionat in asa maniera incat nu m-a deranjat deloc la dormitul pe spate, in schimb nu ma lasa sa dorm pe parti (imediat dadea cu sutul).
pai si la mine da cu sutul si ma gandeam ca isi face si el o pozitie comoda odata cu mine, dar se pare ca nu ii convine, iar cand ma asez pe spate se linisteste :-?

biutzaxx
09.07.2009, 10:10:29
bine ai venit acasa si asteptam poze cu bebe Razvanel >:D<>:D<>:D<>:D<
ce microb a luat?? ai nascut natural si ti-a facut epiziotomie si de aia nu poti sta in fundulet?

refacere usoara si rapida si te asteptam pe miresici :x>:D<

Juliette
09.07.2009, 10:31:25
Sa va traiasca finii ! Si felicitari pt bebe ! >:D< :*

voalul il iei de unde isi ia rochia, sau unde ti-a placut tie? eu o sa il iau cand isi ia rochia, sa fiu sigura ca ii place :D
Ea rochia si-a luat-o deja, din Bacau. Nu cred ca ma duc pana acolo pt voal. :D Vom merge impreuna, sa-si aleaga ceva ce-i place. :)
F faina ideea voastra de cadou, e ceva cu care nu poti da gres. >:D<:*

Green_Eyes
09.07.2009, 10:32:25
Si eu dorm bine pe spate, desi incerc sa evit cat mai mult aceasta pozitie (http://www.superbebe.ro/articol_1366/pozitii_de_somn_in_timpul_sarcinii.html).. Eu dorm si pe stanga si pe dreapat, bebe nu protesteaza aproape niciodata..:-?Noaptea cel putin nu se trezeste deloc!
Va anunt ca in sfarsit, bagajul meu e gata in proportie de 90%<:-Psi e destul de micut si usurel:-?
Anca (daca am retinut bine), recuperare usoara si asteptam sa il vedem pe Razvanel si sa ne povestesti cum a decurs nasterea (mai ales daca ai nasut natural!):)

Juliette
09.07.2009, 10:32:28
Bine ai revenit ! Multa sanatate si tie, si puiului mic. ^:)^ ^:)^ De ce mami se reface greu ? :*

Anmari
09.07.2009, 10:56:04

Bine ai venit Anca :) ... te asteptam cu povesti din spital :D ... Refacere usoara si pupici multi lui Razvanel ;-)

xxxxx
09.07.2009, 12:32:47
bine ai venit acasa si asteptam poze cu bebe Razvanel >:D<>:D<>:D<>:D<
ce microb a luat?? ai nascut natural si ti-a facut epiziotomie si de aia nu poti sta in fundulet?

refacere usoara si rapida si te asteptam pe miresici :x>:D<
Stafilococ auriu, toti bebeii din salon au avut. da, am nascut natural si cu epiziotomie, am suferit enorm ca m-am oparit, deci pe langa dureri mai aveam si usturimi, acum sper sa ma refac repede, e greu ca stau mai mult in pat, nu pot face mai nimic, bebe e cuminte, sunt zapauca de cap. va pup.am incercat sa pun poze dar trebuie sa le modific.

monique18virgo
09.07.2009, 12:38:03
ce fac fetele?>:D< ati facut programare pt cezariana? cand vine runda a doua de bebelusi?:D
Anca refacere rapida ca sa ne povestesti cum a venit pe lume Razvan>:D<

roxienea
09.07.2009, 12:43:31
Tot citesc pe aici si mi se pare ca sunt din ce in ce mai nauca...sunt atatea lucruri care trebuiesc stiute, termeni pe care ii folositi...8-} si toate sunteti asa de pricepute...
Probabil ca le inveti pe toate pe parcurs...o data ce devii mamica, sau aspiranta...:-?

gabriela_rgh
09.07.2009, 12:54:36
Tot citesc pe aici si mi se pare ca sunt din ce in ce mai nauca...sunt atatea lucruri care trebuiesc stiute, termeni pe care ii folositi...8-} si toate sunteti asa de pricepute...
Probabil ca le inveti pe toate pe parcurs...o data ce devii mamica, sau aspiranta...:-?
Da...cred ca atunci cand voi fi insarcinata voi deveni si eu o enciclopedie =)) =)) =)) =)) !
Pana atunci trag cu ochiul si incerc sa retin toate informatiile!:-? :-? :-?

Nutu
09.07.2009, 12:57:37
Da...cred ca atunci cand voi fi insarcinata voi deveni si eu o enciclopedie =)) =)) =)) =)) !
Pana atunci trag cu ochiul si incerc sa retin toate informatiile!:-? :-? :-? eu chiar am o agenda in care imi notez lucrurile pe care le-am aflat aici...de scris nu prea am ce scrie pe acest topic, dar de citit il cam citesc...ca e foarte interesant!

roxienea
09.07.2009, 12:57:57
Pana atunci trag cu ochiul si incerc sa retin toate informatiile!:-? :-? :-?
Iti tin pumnii si tie si lui Stef...:* :* :* [-o<[-o<[-o<
si poate urmez si eu dupa voi...:)

roxienea
09.07.2009, 13:00:15
[/b]eu chiar am o agenda in care imi notez lucrurile pe care le-am aflat aici...de scris nu prea am ce scrie pe acest topic, dar de citit il cam citesc...ca e foarte interesant!
nu-i o idee rea...vad ca trebuie sa stii atatea chestii...#-o, iar mamicile noastre sunt asa de informate de zici ca au luat cursuri sau ceva de genul..:))
Dar, cum am mai zis...probabil le inveti pe parcurs vrei-nu vrei...:)
Adica eu cu asta ma consolez...:-":-":-"

gabriela_rgh
09.07.2009, 13:01:29
Iti tin pumnii si tie si lui Stef...:* :* :* [-o<[-o<[-o<
si poate urmez si eu dupa voi...:)
Sau cine stie poate ne-o iei inainte!:-? :-? :-? :D :D
Eu una abia astept...sotulica e putin mai speriat dar ii trece....;)) ;)) ;))

roxienea
09.07.2009, 13:04:20
Sau cine stie poate ne-o iei inainte!:-? :-? :-? :D :D
Eu una abia astept...sotulica e putin mai speriat dar ii trece....;)) ;)) ;))
Deocamdata iau pastile, deci nu prea sunt sanse...
Oricum, mai stam putin si renunt la ele, iar dupa aia mai e perioada aia in care trebuie sa astepti, deci..mai dureaza ceva...
Dar oricum, e mai bine...ca o sa fiti voi si eu vin din urma si va stresez cu intrebarile..:D :* :* :*

xxxxx
09.07.2009, 13:06:53
Pe 25 totul era ok, doar vb cu voi seara. Pe la 21ai sa ne plimbam...ups o jena in burtica, ups durere de spate. hai acasa. Am stat pana pe la 23.30 apoi fuga la maternitate. Mi-am facut internarea, se declansase nasterea. Asteptam..pana dimineata nu a mai avansat. dimineata mi s-a facut o perfuzie de dilatare, dar nu suficient. Alta perfuzie, la dilatatie 6 mi-a rupt apa, apoi nu a mai durat mult si am nascut.Dr. mea a fost mereu alaturi de mine si asistenta, Cristina.Dr. ma mangaia pe spate, pe umeri, respira cu mine. A fost super. M-am urcat sus si a zis dr hai ca avem treaba, intre contractii atipeam, parca eram drogata. Apoi cu ajutorul ei si al asistentei, care s-a urcat pe burtica mea am nascut. Mai epuizanta si dureroasa a fost coaserea, era intr-o pozitie naspa, m-a taiat spre dreapta, colul a fost foarte gros, in fine cu tot cu anestezii am simtit totul, stiam ca la mine nu prind anesteziile. A fost foarte groaznic , dar a trecut. A venit sotul la mine, a stat cu mine apoi noaptea am fost dusa la bebe.

Cam atat, mai astept intrebari. :) Scuze pt scris, sper ca am fost coerenta.

Milagros
09.07.2009, 13:09:25
Pe 25 totul era ok, doar vb cu voi seara. Pe la 21ai sa ne plimbam...ups o jena in burtica, ups durere de spate. hai acasa. Am stat pana pe la 23.30 apoi fuga la maternitate. Mi-am facut internarea, se declansase nasterea. Asteptam..pana dimineata nu a mai avansat. dimineata mi s-a facut o perfuzie de dilatare, dar nu suficient. Alta perfuzie, la dilatatie 6 mi-a rupt apa, apoi nu a mai durat mult si am nascut.Dr. mea a fost mereu alaturi de mine si asistenta, Cristina.Dr. ma mangaia pe spate, pe umeri, respira cu mine. A fost super. M-am urcat sus si a zis dr hai ca avem treaba, intre contractii atipeam, parca eram drogata. Apoi cu ajutorul ei si al asistentei, care s-a urcat pe burtica mea am nascut. Mai epuizanta si dureroasa a fost coaserea, era intr-o pozitie naspa, m-a taiat spre dreapta, colul a fost foarte gros, in fine cu tot cu anestezii am simtit totul, stiam ca la mine nu prind anesteziile. A fost foarte groaznic , dar a trecut. A venit sotul la mine, a stat cu mine apoi noaptea am fost dusa la bebe.

Vai de mine, cum s-a urcat asistenta pe burtica ta? De ce?
Se pare ca ai nascut destul de repede, nu? In noaptea cat ai fost internata ai avut dureri?

gabriela_rgh
09.07.2009, 13:11:34

Uffff ce greu a fost si pentru tine mami.......
Multa sanatate si recuperare maxima!Cu cine ai nascut?

roxienea
09.07.2009, 13:11:48
Se pare ca ai nascut destul de repede, nu? In noaptea cat ai fost internata ai avut dureri?
La fel i-au facut si prietenei mele...au apasat-o pe burtica..sa o ajute sa nasca cica..ca nu impingea destul de tare. :( am inteles ca e tare neplacut. :(

gabriela_rgh
09.07.2009, 13:12:51
Daca bebe nu iese de buna voie se mai practica si asa..Am mai auzit...:-SS :-SS :-SS :-SS

xxxxx
09.07.2009, 13:24:46
In noaptea aia am avut dureri dar apoi au incetat. Cu dr. Schass am nascut, s-au urcat pe burtica ca sa iasa bebe , sa nu sufere, eram nedormita si obosita.

Anmari
09.07.2009, 13:33:00
In noaptea aia am avut dureri dar apoi au incetat. Cu dr. Schass am nascut, s-au urcat pe burtica ca sa iasa bebe , sa nu sufere, eram nedormita si obosita.

Anca, la stafilococ ce i-a facut lui Razvanel? Antibiotic? Cat te-a tinut in spital? Cate zile?

xxxxx
09.07.2009, 13:53:27
Anca, la stafilococ ce i-a facut lui Razvanel? Antibiotic? Cat te-a tinut in spital? Cate zile?

Da , antibiotic i-a facut ceva cu n, dar exact cum spunea Alina, am facut o depresie, foarte aiurea, eu am stat la 4.
o asistenta l-a dat cu ceva venea alta si spunea sa nu-l mai dam , alta sa-i iau bepanthen, alta nu, un pediatru a zis ca tratamentul dureaza 3-5 zile, altul ca 7, altul 10, asa ca dupa 5 zile jumate de tratament sefa clinicii de pediatrie mi-a zis ca pot pleca acasa, cand sa plec alt pediatru mi-a zis ca-s constienta ca plec pe raspunderea mea, dar ei na fugareau mereu, aveau nevoie de locuri. Asa ca am semnat ca sa pot pleca acasa, nu va zic cat m-am consumat, nici o noapte nedornita, tinut bebe la lampa, am plans de am ajuns intr-o stare. Sambata cand am ajuns acasa am inceput a plange cu bebe in brate, parca eram nebuna. A trecut, dar o iei razna in maternitate atata timp. Am stat 8 zile in spital

biutzaxx
09.07.2009, 14:08:51
Stafilococ auriu, toti bebeii din salon au avut. da, am nascut natural si cu epiziotomie, am suferit enorm ca m-am oparit, deci pe langa dureri mai aveam si usturimi, acum sper sa ma refac repede, e greu ca stau mai mult in pat, nu pot face mai nimic, bebe e cuminte, sunt zapauca de cap. va pup.am incercat sa pun poze dar trebuie sa le modific.
of ce rau imi pare pt ca ai avut de suferit dupa nastere si ca bebe a luat nenorocitul acela de stafilococ. Cum de l-a luat?? A scapat de el?? sau e sub tratament?

poti pune poze pe picasaweb, si ne dai noua link-ul sa le vedem, cred a ti-ar fi mai usor asa.

gabriela_rgh
09.07.2009, 14:09:08
Da , antibiotic i-a facut ceva cu n, dar exact cum spunea Alina, am facut o depresie, foarte aiurea, eu am stat la 4.
o asistenta l-a dat cu ceva venea alta si spunea sa nu-l mai dam , alta sa-i iau bepanthen, alta nu, un pediatru a zis ca tratamentul dureaza 3-5 zile, altul ca 7, altul 10, asa ca dupa 5 zile jumate de tratament sefa clinicii de pediatrie mi-a zis ca pot pleca acasa, cand sa plec alt pediatru mi-a zis ca-s constienta ca plec pe raspunderea mea, dar ei na fugareau mereu, aveau nevoie de locuri. Asa ca am semnat ca sa pot pleca acasa, nu va zic cat m-am consumat, nici o noapte nedornita, tinut bebe la lampa, am plans de am ajuns intr-o stare. Sambata cand am ajuns acasa am inceput a plange cu bebe in brate, parca eram nebuna. A trecut, dar o iei razna in maternitate atata timp. Am stat 8 zile in spital

Offf ... bine ca tot raul e spre bine!

Se pare ca numai Ana a fost mai norocoasa.....:-SS :-SS :-SS

biutzaxx
09.07.2009, 14:14:47
vai saracuta de tine prin cate ai trecut.. bine ca acu s-au rezolvat problemele si totul e ok..
pup puisorul mic>:D<

AnaM
09.07.2009, 14:39:11
Offff, Anca, imi pare rau sa aud ce ati patit :(
Bine ati venit acasa si multa multa sanatate!

xxxxx
09.07.2009, 14:53:55
Multumim fetele, i-a trecut lui bebe acum. Poze pe calculator nu am decat 2, sa vina sotul sa descarce si restul si am sa-l rog sa ma invete cum sa pun pozele, sunt cam bata la capitolul asta.
Va multumesc din suflet pentru tot, azi daca am stat de vorba cu voi parca e o minune, ma simt un pic mai bine, cred ca e si de la psihic.^:)^ 8-| /:) >:D<

Anmari
09.07.2009, 15:22:38

Imi pare asa de rau sa aud prin ce ai trecut Anca ... dar lasa ca totul a trecut si acum bebe e bine si asta conteaza cel mai mult.

myky_muky26
09.07.2009, 15:41:56
Buna Juliette, i-au trecut nervii finutei tale? Trebuie s-o intelegi ca asa am fost si noi la randul nostru.Cel putin eu cu o luna innainte de nunta am fost nervoasa tot timpul si acum ii multumesc nasei mele ca a avut rabdare cu mine.Nu mai spun acum ca sunt insarcinata in 4 luni si deja au inceput hormonii s-o i-a razna.

Green_Eyes
09.07.2009, 15:48:40
Multumim fetele, i-a trecut lui bebe acum. Poze pe calculator nu am decat 2, sa vina sotul sa descarce si restul si am sa-l rog sa ma invete cum sa pun pozele, sunt cam bata la capitolul asta.
Va multumesc din suflet pentru tot, azi daca am stat de vorba cu voi parca e o minune, ma simt un pic mai bine, cred ca e si de la psihic.^:)^ 8-| /:) >:D<

:((Of, prin ce ati trecut si voi.. acu mi s-a facut si mai frica:(:(
Anmari, cat de activa e gaza ta? Al meu iar s-a puturosit, maine avem iarasi eco!

myky_muky26
09.07.2009, 15:50:24
Imi cer scuze ca te bombardez numai pe tine cu intrebari Juliette, dar urmeaza sa botez si eu in septembrie si nu stiu unde sa fac lumanarile, cam ce preturi sunt, din cate am citit o sa botezi si tu , dk ma poti ajuta , iti multumesc.Eu cu jobul meu nu prea am timp si mai sunt si insarcinata.

Juliette
09.07.2009, 15:51:52
Buna Juliette, i-au trecut nervii finutei tale? Trebuie s-o intelegi ca asa am fost si noi la randul nostru.Cel putin eu cu o luna innainte de nunta am fost nervoasa tot timpul si acum ii multumesc nasei mele ca a avut rabdare cu mine.Nu mai spun acum ca sunt insarcinata in 4 luni si deja au inceput hormonii s-o i-a razna.
I-au trecut. De fapt, am aflat ca mama ei e in spital. I-am explicat ca putea sa imi spuna, era o situatie pe care as fi inteles-o, nu sa reactioneze ca un arici. Eu chiar am alergat f mult inainte de nunta, ne-am organizat totul singuri si numai de nervi nu am avut timp. La cate am avut de facut, daca ma mai si enervam... dar asa, le-am luat si rezolvat pe rand, am fost organizati si am picat de comun acord in toate.
Felicitari pt sarcina ! Sa fiti sanatosi, sa creasca bebe mare ! Eu chiar si acum sunt ok, o singura repriza am facut de cand sunt insarcinata, am plans de nervi de la o faza, in rest sunt destul de linistita. Poate fac un agitat... :)) >:D< :*

Juliette
09.07.2009, 15:54:50
Imi cer scuze ca te bombardez numai pe tine cu intrebari Juliette, dar urmeaza sa botez si eu in septembrie si nu stiu unde sa fac lumanarile, cam ce preturi sunt, din cate am citit o sa botezi si tu , dk ma poti ajuta , iti multumesc.Eu cu jobul meu nu prea am timp si mai sunt si insarcinata.
De botez inca nu m-am interesat, ca noi intai cununam. Ultima data am dat 1 mil pe lumanarea de botez, acum 2 ani. Urmeaza sa merg si pana la Ikebana, sunt prieteni cu cumnatul meu... sa vad ce preturi ne dau si ei. Pt lumanarile de cununie, am mers in piata Independentei. :*

myky_muky26
09.07.2009, 15:59:29
Tu in ce luna esti insarcinata si la ce dr. mergi?

myky_muky26
09.07.2009, 16:01:08
Eu merg la dr. Akad

Juliette
09.07.2009, 16:03:00
Pai... cred ca in luna a 4-a. :D Eu stiu dupa nr de sapt, noroc de ticker. :)) Momentan merg la Catalin Mihaila, dar nu prea ne intelegem, ca eu as vrea sa nasc natural, el face numai cezariene... Am o programare sapt viitoare si la Irina Dumitrascu. >:D<

myky_muky26
09.07.2009, 16:22:59
Eu mi-am facut programare la Medical Service din Bacau, macar stiu ca sunt tratata ca un om.Aici merg la un dr. ca sa fiu sub observatie, dar la sf lunii nov ma internez la bc.caci ziua probabila e 1 dec.

Anmari
09.07.2009, 16:23:35
:((Of, prin ce ati trecut si voi.. acu mi s-a facut si mai frica:(:(
Anmari, cat de activa e gaza ta? Al meu iar s-a puturosit, maine avem iarasi eco!

Iubita ma termina :(( ... se intinde toata ziua si nu-ti spun cam ce inseamna asta ptr mine :D ... ca ma intinde ca un acordeon ... noroc cu mama care acum s-a mutat la mine si ma ajuta ca altfel nu mai pot sa fac nimic ... e bine ca noaptea e linistita si pot sa dorm ... insa sa stii ca are si zile cand imi fac griji :-SS ca nu prea se intinde sau nu se prea misca ... dar oricum a mea e agitata de la inceput asa ca nu-ti fa griji ptr buburelul tau, fiecare cu ritmul lui!

Si eu sambata merg la eco si abia astept ca nu mai pot :(( ... sper sa ma programeze sapt care vine la cezariana avand in vedere ca dr mea pleaca sambata care vine in concediu :-SS n-as prea vrea sa raman pe medicul inlocuitor :-SS

PS: De cealalta mamica, ungrasmic care trebuie sa nasca odata cu noi ce stii??

Anmari
09.07.2009, 16:25:42

Despre botez pot sa-ti raspund si eu la cateva intrebari :D ... am botezat in ianuarie o fetita asa ca mai am inca proaspat cateva lucruri ;))

Juliette
09.07.2009, 16:37:16
Eu mi-am facut programare la Medical Service din Bacau, macar stiu ca sunt tratata ca un om.Aici merg la un dr. ca sa fiu sub observatie, dar la sf lunii nov ma internez la bc.caci ziua probabila e 1 dec.
Super tare ! Pe mine si pe o prietena ne batea gandul sa mergem la Suceava sau Bacau, la o clinica particulara, nastem cam odata.
Cat te costa la Medical Service ?

Milagros
09.07.2009, 16:41:32
O lumanare de botez la Ikebana in martie 2009 a ajuns la 170 de lei.

Milagros
09.07.2009, 16:43:08
Imi pare asa de rau sa aud prin ce ai trecut Anca ... dar lasa ca totul a trecut si acum bebe e bine si asta conteaza cel mai mult.
Eu dupa ce a zis Anca ... mi-a cam pierit curajul de a naste natural :((

myky_muky26
09.07.2009, 16:43:17
Ma costa in jur de 1500 euro, 700 am dat avans ca sa fiu sigura ca am rezerva mea.Noroc de sotul meu ca mi-a deschis ochii.

Anmari
09.07.2009, 16:44:54

Eu tocmai de asta am exclus din stard nasterea naturala .... cam cea patit Anca a patit si verisoarele mele asa ca am spus pas :D

Juliette
09.07.2009, 16:45:36
Ma costa in jur de 1500 euro, 700 am dat avans ca sa fiu sigura ca am rezerva mea.Noroc de sotul meu ca mi-a deschis ochii.
:-? Suna bine. Nastere naturala sau cezariana ?

Juliette
09.07.2009, 16:46:38
Eu raman inconstienta pana la capat. :D Poate ma vezi urland pe holuri ca vreau cezariana... 8-} :*

myky_muky26
09.07.2009, 17:01:47
Cezariana, nu am curajul pentru naturala cu toate ca am inceput si cursurile Lamaz, dar in nici un caz nu vreau naturala.

myky_muky26
09.07.2009, 17:05:57
Multumesc pt informatii , dar eu tocmai am fost informata de catre sotul meu, acum 1 ora ca o sa mai si cununam pe 30 octombrie anul acesta, ca i-au lasat balta nasii pe viitorii nosrti fini, sunt niste colegi de barou cica, de abia astept sa-i cunosc diseara, a mancat cineva la casa Livaki recent

Butterfly87
09.07.2009, 17:09:34
Anca bine ai venit aksa!!! da ia zi-mi nu am mai apucat sa citesc tot topicul....... la ce maternitate ai nascut? cum de a luat copilasul stafilococ??

Green_Eyes
09.07.2009, 17:10:42
Iubita ma termina :(( ... se intinde toata ziua si nu-ti spun cam ce inseamna asta ptr mine :D ... ca ma intinde ca un acordeon ... noroc cu mama care acum s-a mutat la mine si ma ajuta ca altfel nu mai pot sa fac nimic ... e bine ca noaptea e linistita si pot sa dorm ... insa sa stii ca are si zile cand imi fac griji :-SS ca nu prea se intinde sau nu se prea misca ... dar oricum a mea e agitata de la inceput asa ca nu-ti fa griji ptr buburelul tau, fiecare cu ritmul lui!

Si eu sambata merg la eco si abia astept ca nu mai pot :(( ... sper sa ma programeze sapt care vine la cezariana avand in vedere ca dr mea pleaca sambata care vine in concediu :-SS n-as prea vrea sa raman pe medicul inlocuitor :-SS

PS: De cealalta mamica, ungrasmic care trebuie sa nasca odata cu noi ce stii??

Ce bine ca faci cezariana, scapi de un stres:DCu ce dr. nasti?
Nu stiu cum e la voi, dar eu am probleme serioase cu memoria in ultima vreme8-}si nu numai:D, imi ies niste perle pe gura ceva de speriat (de exemplu, i-am spus sotului sa duca rufele in sufragerie nu in balcon si insistam pe chestia asta=)))
De Nico nu stiu nimic, cred ca e prin preajma si ea ;))

PS. Eu stiam de stafilococul auriu, am auzit ca e foarte ''raspandit'' la Cuza Voda, stiu cateva mamici ai caror bebei au luat stafilococul:(..asta in ciuda restrictiilor pe care le impun..

PS2:D Va prezint si un burtix (http://picasaweb.google.com/Simonnaa/InBalon?authkey=Gv1sRgCISBgOOAwZeopgE#535643164422 3780994)de 37s5z;))

biutzaxx
09.07.2009, 21:02:07
Pai... cred ca in luna a 4-a. :D Eu stiu dupa nr de sapt, noroc de ticker. :)) Momentan merg la Catalin Mihaila, dar nu prea ne intelegem, ca eu as vrea sa nasc natural, el face numai cezariene... Am o programare sapt viitoare si la Irina Dumitrascu. >:D<

sa imi pove impresia ta de dr dumitrascu >:D<

biutzaxx
09.07.2009, 21:03:55
Super tare ! Pe mine si pe o prietena ne batea gandul sa mergem la Suceava sau Bacau, la o clinica particulara, nastem cam odata.
Cat te costa la Medical Service ?
ma intereseaza si pe mine o clinica privata, sa ma tineti la curent cu ce mai aflati

stiu la cluj (cui ii e usor sa ajunga acolo) o clinica foarte faina si preturile sunt mai mici decat cele de la bacau , a nascut o miresica la clinica asta si a fost tare multumita

http://www.gynia.ro/index2.php?id=servicii_tarife_spital

biutzaxx
09.07.2009, 21:07:44
Nu stiu cum e la voi, dar eu am probleme serioase cu memoria in ultima vreme8-}si nu numai:D, imi ies niste perle pe gura ceva de speriat (de exemplu, i-am spus sotului sa duca rufele in sufragerie nu in balcon si insistam pe chestia asta=)))

PS. Eu stiam de stafilococul auriu, am auzit ca e foarte ''raspandit'' la Cuza Voda, stiu cateva mamici ai caror bebei au luat stafilococul:(..asta in ciuda restrictiilor pe care le impun..

PS2:D Va prezint si un burtix (http://picasaweb.google.com/Simonnaa/InBalon?authkey=Gv1sRgCISBgOOAwZeopgE#535643164422 3780994)de 37s5z;))

ff frumos butixul tau!! ma asteptam sa fie mai mare..
cum te simti?? eu tot intreb ca pe la 38 sapt cunun si as vrea sa stiu care sunt simptomele si starile incomode din perioada aceea

Anmari
09.07.2009, 21:50:46

Arata foarte bine burtica ta , am vazut ca n-ai facut deloc vergeturi ceea ce nu pot spune acelas lucru despre mine.
Dr. mea e Mihaela Tirnoveanu.

AnaM
09.07.2009, 22:15:52

:A :A :A :A :A Ce frumos <:-P

CONT-INCHIS-035
10.07.2009, 01:10:56

Felicitari, sa o porti sanatoasa si sa ai un bebe sanatos si frumos. :*

Green_Eyes
10.07.2009, 08:09:59
ff frumos butixul tau!! ma asteptam sa fie mai mare..
cum te simti?? eu tot intreb ca pe la 38 sapt cunun si as vrea sa stiu care sunt simptomele si starile incomode din perioada aceea

Saru'mana! Da, si mie mi se pare ''micuta'':-B, insa eu sunt si un pic mai lata in talie si probabil a avut loc:-" ..plus ca bebe nu e mare, eu preconizez ca o sa aiba cam 3.200-3.3008-}
Sincer, ma simt foarte bine pt. 38 de saptamani. Nu reusesc totusi sa stau f. mult in picioare pentru ca mi se intareste burta si ma doare spatele, dar cred ca o sa te descurci<:-P

Arata foarte bine burtica ta , am vazut ca n-ai facut deloc vergeturi ceea ce nu pot spune acelas lucru despre mine.
Dr. mea e Mihaela Tirnoveanu.

:*Multam! Da, nu am facut vergeturi, dar a compensat celulita>:P

:A :A :A :A :A Ce frumos <:-P

>:D<>:D<Pupici pentru frumusetea de Tudor! :* Cum va merge? Mai zi-ne cum e sa fii mamica :x

Felicitari, sa o porti sanatoasa si sa ai un bebe sanatos si frumos. :*

Multumesc! Doamne ajuta!

Anmari
10.07.2009, 08:25:44
:*Multam! Da, nu am facut vergeturi, dar a compensat celulita>:P

ei din aia am facut si eu, mai ales pe picioare sus sunt plina :(( ... cate kg ai luat pana acum? ca din poze as spune tare putine :-?

Green_Eyes
10.07.2009, 09:12:57
ei din aia am facut si eu, mai ales pe picioare sus sunt plina :(( ... cate kg ai luat pana acum? ca din poze as spune tare putine :-?

14 kg.. insa aveam putin peste 80 cand am ramas insarcinata:|:-s Imi faceam mari probleme in privinta asta, insa acum nu-mi doresc decat sa trec cu bine de nastere si sa fie bebe sanatos[-o<[-o< Kilogramele or sa dispara, cu putin ajutor si mari eforturi;)):-"

claudelle
10.07.2009, 10:04:40

FELICITARI pt burtix, arati ff bine la 38 sapt...sa fiti sanatoase !!!!>:D<>:D<>:D<

Green_Eyes
10.07.2009, 10:07:04
FELICITARI pt burtix, arati ff bine la 38 sapt...sa fiti sanatoase !!!!>:D<>:D<>:D<

Multumesc!>:D<>:D<Burtixul arata bine, ca restul nu prea:-"

claudelle
10.07.2009, 10:08:07
Multumesc!>:D<>:D<Burtixul arata bine, ca restul nu prea:-"

Nu-i adevarat !!!!! Vad ca numai acolo a crescut :D...restul e sub control ;)
Cum ai sa nasti? Te-ai programat daca faci cezariana?

Milagros
10.07.2009, 10:11:06

Uauuu, ce burticutz dragutz!!! <:-P

Green_Eyes
10.07.2009, 11:01:23
Nu-i adevarat !!!!! Vad ca numai acolo a crescut :D...restul e sub control ;)
Cum ai sa nasti? Te-ai programat daca faci cezariana?

Teoretic, daca nu intervine nici o complicatie, nasc natural:-SSDe-abia astept ecografia de astazi!

Uauuu, ce burticutz dragutz!!! <:-P

Thank you, thank you! :*

AnaM
10.07.2009, 11:32:00
>:D<Pupici pentru frumusetea de Tudor! :* Cum va merge? Mai zi-ne cum e sa fii mamica :x

Merge ok, nu e usor, dar e placut... :)
E nasol ca doarme toata ziua si noaptea ma chinui cate 3 ore sa-l adorm, mai nou :-<

Eh, trece si asta...
Si mai e si paranoia care ma face sa batatoresc drumul spre camera lui f des, doarme pe o parte si mi-e frica sa nu se intoarca pe burta, sa nu se sufoce :|
Pe spate inca nu poate dormi...

L.E.: Si mai sunt momentele cand, pur si simplu ma uit la el cand doarme si incep sa bocesc :love:

Anmari
10.07.2009, 11:36:28
Burtica de 37 sapt (http://picasaweb.google.com/lh/photo/70wlhWaROuWLt33tz8UeBA?authkey=Gv1sRgCJWJ_ezKneun2 AE&feat=directlink)

biutzaxx
10.07.2009, 11:52:05
Burtica de 37 sapt (http://picasaweb.google.com/lh/photo/70wlhWaROuWLt33tz8UeBA?authkey=Gv1sRgCJWJ_ezKneun2 AE&feat=directlink)
arati tare bine , si burtica la fel!!;;)
tu cum te simti la 38 sapt?

Green_Eyes
10.07.2009, 11:54:46
E nasol ca doarme toata ziua si noaptea ma chinui cate 3 ore sa-l adorm, mai nou :-<

Eh, trece si asta...
Si mai e si paranoia care ma face sa batatoresc drumul spre camera lui f des, doarme pe o parte si mi-e frica sa nu se intoarca pe burta, sa nu se sufoce :|

L.E.: Si mai sunt momentele cand, pur si simplu ma uit la el cand doarme si incep sa bocesc :love:

:love::love::love:Exact cum imi inchipuiam! :*

O mamica frumoasa si radioasa! :*

Anmari
10.07.2009, 12:28:16
arati tare bine , si burtica la fel!!;;)
tu cum te simti la 38 sapt?

nu vreau sa te descurajez dar nu mai pot :(( .... vreau sa vina bebelina si sa revin la forma initiala ca sa fiu mai usoara si sa arat bine :((

:love::love::love:Exact cum imi inchipuiam! :*

O mamica frumoasa si radioasa! :*

Multumesc, dar sa stii ca abia astept sa revin la o mamica sexy si supla :D

Eh, trece si asta...

Iubita e normal sa fi un pic anxioasa, e comoara ta de pret :* ... stai linistita ca nu are cum sa se sufoce ... bebei au un instinct de conservare si o putere care de multe ori pe noi ne uimeste ... mai pune pozici cu Tudor ;;)

Juliette
10.07.2009, 12:48:56
Multumesc pt informatii , dar eu tocmai am fost informata de catre sotul meu, acum 1 ora ca o sa mai si cununam pe 30 octombrie anul acesta, ca i-au lasat balta nasii pe viitorii nosrti fini, sunt niste colegi de barou cica, de abia astept sa-i cunosc diseara, a mancat cineva la casa Livaki recent
Felicitari ! Vad ca trecem amandoua cam prin aceleasi evenimente : insarcinate, cununam si botezam :D. Sa fie intr-un ceas bun ! :*:*:*
P.S. Am mancat eu si mi-a placut f mult locatia, mancarea, servirea, tot. Go fot it !

Juliette
10.07.2009, 12:51:09
sa imi pove impresia ta de dr dumitrascu >:D<
Da, joi ma duc si iti spun. :) Tu cum te impaci cu ea, ca vad ca e mai mereu plecata... ? :*

Milagros
10.07.2009, 14:01:30

Eh, trece si asta...

Pliiiz zi ca l-ai culcat pe Tudor in camera lui din prima zi ca eu nu mai am curaj sa zic la nimeni ca asta am in plan ca sar toti cu gura ca o sa vad eu ca o sa-l culc langa patul nostru. :((
PS Ai walkie talkie?

Milagros
10.07.2009, 14:02:57

Nu cumva tu ziceai ca te-ai ingrasat peste masura? Ca mie nu mi se pare. Esti o burticoasa simpatica. ;))

Anmari
10.07.2009, 15:49:17
Nu cumva tu ziceai ca te-ai ingrasat peste masura? Ca mie nu mi se pare. Esti o burticoasa simpatica. ;))

Da eu sunt cea care a batut recordurile :(( ... am luat 25 kg pana acum, oricum nu mai iau de acum, dar sunt multe, foarte multe, inimaginabil de multe :((

Multumesc ptr compliment :"> dar sa stii ca eu tot mare ma simt :((

Ana chiar cat ai dat jos la nastere???

Milagros
10.07.2009, 16:06:44
Da eu sunt cea care a batut recordurile :(( ... am luat 25 kg pana acum, oricum nu mai iau de acum, dar sunt multe, foarte multe, inimaginabil de multe :((

Stai calma, ca dai cel putin 10 jos dupa nastere, chiar 15. Apoi cu alaptatul, iar mai dispar cateva kg, sigur o sa fii o mamica slabutza cat ai clipi.
Chiar, mami Ana, cu cate kile ai ajuns la spital (in plus) si cu cate ai revenit acasa?

alinutza20
10.07.2009, 16:28:29

stai foarte calma k si eu tot 25 am pus:)).. dar se pare k se duc...
din pacate nu stiu cate am lasat in maternitate ptr k n-am cantar acasa... am reusit de l-am stricat cand pusesem cam 20... :)):))... sa nu-ti imaginezi k de la kg s-a stricat... am reusit de l-am scapat din mana.. si electronic fiind s-a dus :(
acum momentan n-am bani de altul dar sper sa ajung pe la cineva care sa aiba... si eu sunt foarte curioasa dar vad pe zi ce trece k se duc.. incet incet... si apoi... e doar o saptamana... alea 25 le-am pus in 9 luni :)):))
asa k nu-ti face griji k se duc... si eu am avut pe creier chestia asta cu kg mai ales k inainte de a ramane insarcinata aveam un corp... nu spun cum dar se vede in pozele de pe hi5:)):)) (si sunt si ffffffff modesta in momentul asta:D)
am sa incerc zilele astea sa va pun o pozica sa vedeti ce-a mai ramas din burta:)
pupi multi :*:*:*

alibd
10.07.2009, 16:39:09
din pacate nu stiu cate am lasat in maternitate ptr k n-am cantar acasa... am reusit de l-am stricat cand pusesem cam 20... :)):))... sa nu-ti imaginezi k de la kg s-a stricat... am reusit de l-am scapat din mana.. si electronic fiind s-a dus :(
acum momentan n-am bani de altul dar sper sa ajung pe la cineva care sa aiba... si eu sunt foarte curioasa dar vad pe zi ce trece k se duc.. incet incet... si apoi... e doar o saptamana... alea 25 le-am pus in 9 luni :)):))
asa k nu-ti face griji k se duc... si eu am avut pe creier chestia asta cu kg mai ales k inainte de a ramane insarcinata aveam un corp... nu spun cum dar se vede in pozele de pe hi5:)):)) (si sunt si ffffffff modesta in momentul asta:D)
am sa incerc zilele astea sa va pun o pozica sa vedeti ce-a mai ramas din burta:)

Am vazut din pozele de la nunta! ;;)

Lasa, ca ai sa revii la forma ideala. :*

biutzaxx
10.07.2009, 17:07:24
Da, joi ma duc si iti spun. :) Tu cum te impaci cu ea, ca vad ca e mai mereu plecata... ? :*
eu ma impac bine, e draguta si f calma si amabila. Pana acum nu am sesizat ca e plecata ca tot la programari m-am dus. Sper sa nu am nevoie de ea si sa fie plecata..
Stiu ca si vara trecuta rar o gaseam dar se cuminteste cum incepe toamna :P..data trecuta cand am fost la ea, era bonzata si foarte exotica ;))

si eu am pus 14 kg pana acum :(( si mai am 2 luni :((

Juliette
10.07.2009, 17:41:22
eu ma impac bine, e draguta si f calma si amabila. Pana acum nu am sesizat ca e plecata ca tot la programari m-am dus. Sper sa nu am nevoie de ea si sa fie plecata..
Stiu ca si vara trecuta rar o gaseam dar se cuminteste cum incepe toamna :P..data trecuta cand am fost la ea, era bonzata si foarte exotica ;))

si eu am pus 14 kg pana acum :(( si mai am 2 luni :((
Da, din fericire mai fuge, dar nu pt mult timp. :) :*:*:*

Bebele meu are cuc !!! :D S-a vazut azi. <:-P<:-P <:-P
Shery, blonda sau bruneta, fetita e la tine. ;))

biutzaxx
10.07.2009, 17:48:20

Felicitari pt cuculetz!!! anu asta multi viteji se arata!! :*:*:*

cum a fost dr?

Green_Eyes
10.07.2009, 18:03:21

Inca un printisor de Bahlui!:D<:-PSa fie sanatos si cuminte!:*:*:*

Juliette
10.07.2009, 18:08:02
Felicitari pt cuculetz!!! anu asta multi viteji se arata!! :*:*:*

cum a fost dr?
Multumim ! Da, in grupul nostru suntem 3 insarcinate, toate cu baieti si 3 care au nascut deja - ghici !, of course, tot baieti ! :))
L-am exasperat ca vreau natural si a incercat sa ma sperie, ca mi-l scoate cu forcepsul... bla-bla. Asa ca imi vad de vizita mea la doctorita ta sapt viitoare. :D :* :* :*

Inca un printisor de Bahlui!:D<:-PSa fie sanatos si cuminte!:*:*:*
Cine spunea ca sunt mai multe fetele ? ;)) Multumim de urari, la fel si al vostru ! Parca vad ca o sa avem niste nazdravani... Duracell. :* :* :*

Green_Eyes
10.07.2009, 18:08:35
Am revenit si eu de la control si se pare ca feciorasul meu drag se simte tare bine unde e:-"Prin urmare, colul e inchis si gros ''ca betonul''#-o, deci mai am de asteptat.:-B In rest, masuratorile sunt in regula, doar lichidul amniotic a scazut putin in cantitate:-s(nu am reusit sa o intreb daca ar trebui sa-mi fac griji din cauza asta, dar cred ca nu.. inca). De data asta insa circulara era simpla, asa ca nu ma mai stresez pentru ca se poate schimba si cu cateva ore inainte de nastere. Merg pe mana doctoritei si cu Dumnezeu inainte!
A, Tudor al meu are in jur de 3.300 kg <:-P

alibd
10.07.2009, 18:29:22
Multumim ! Da, in grupul nostru suntem 3 insarcinate, toate cu baieti si 3 care au nascut deja - ghici !, of course, tot baieti ! :))
L-am exasperat ca vreau natural si a incercat sa ma sperie, ca mi-l scoate cu forcepsul... bla-bla. Asa ca imi vad de vizita mea la doctorita ta sapt viitoare. :D :* :* :*

Cine spunea ca sunt mai multe fetele ? ;)) Multumim de urari, la fel si al vostru ! Parca vad ca o sa avem niste nazdravani... Duracell. :* :* :*

Hei, Julie, felicitari pentru mandrete de flacau! <:-P Sa fie sanatos!:*

alibd
10.07.2009, 18:30:54
Am revenit si eu de la control si se pare ca feciorasul meu drag se simte tare bine unde e:-"Prin urmare, colul e inchis si gros ''ca betonul''#-o, deci mai am de asteptat.:-B In rest, masuratorile sunt in regula, doar lichidul amniotic a scazut putin in cantitate:-s(nu am reusit sa o intreb daca ar trebui sa-mi fac griji din cauza asta, dar cred ca nu.. inca). De data asta insa circulara era simpla, asa ca nu ma mai stresez pentru ca se poate schimba si cu cateva ore inainte de nastere. Merg pe mana doctoritei si cu Dumnezeu inainte!

Felicitari, Simo si Doamne ajuta! <:-P
Tot despre un Tudorel este vorba?;;)

Juliette
10.07.2009, 18:36:05
Hei, Julie, felicitari pentru mandrete de flacau! <:-P Sa fie sanatos!:*
Multumesc mult, Alisor ! Sa dea DD ! :*:*:*

geany_m
10.07.2009, 18:36:31

<:-P<:-P Julie, felicitări pt. flăcău!! :*:*

biutzaxx
10.07.2009, 18:36:37

oo ce grasunel, se pare ca ii place la mami in burtica<:-P

biutzaxx
10.07.2009, 18:38:39
parca vad ca al meu sot se decide sa il cheme pe fii-miu tot Tudor..si asa toti imi zic ca il am pe Tudor al 3-lea dupa frate-miu si sot, care ambii tot Tudor sunt #-o

Juliette
10.07.2009, 18:38:41
<:-P<:-P Julie, felicitări pt. flăcău!! :*:*
Multumesc, Geany ! Tie iti doresc sa vina bebe cat mai repede la asa mami scumpa ! :* :* :*

claudelle
10.07.2009, 18:51:28

Alina, ti-am trimis un PM .....cand ai timp poate imi raspunzi. Mersi mult ! :*

Green_Eyes
10.07.2009, 18:51:54

Multumesc! Da, in principiu Tudor-Stefan;)) :*

oo ce grasunel, se pare ca ii place la mami in burtica<:-P

Cred si eu ca ii place..:-"
Acum sunt ingrijorata pentru ca desi m-a avertizat dr. ca voi avea o secretie rozalie in urma verificarii colului, a mea e maronie:-s:-s:-s:-s
Ana, la tine cum a fost? Astept sa vad cat ma tine..:-s

claudelle
10.07.2009, 18:53:46

Felicitari pt baietel, Julie !!!!! <:-P
Si eu de abia astept data de 24 sa vedem ce se vede, pana acu nu ne-a lasat sa-i vedem jucarica ;))

claudelle
10.07.2009, 18:57:49

Acum sunt ingrijorata pentru ca desi m-a avertizat dr. ca voi avea o secretie rozalie in urma verificarii colului, a mea e maronie:-s:-s:-s:-s

Cum a fost controlul de col? Dureros?

biutzaxx
10.07.2009, 18:58:08

si eu dupa un papanicolau am avut secretie maronie, ca ei zgarie putin colul si dau cu o subst de culoarea iodului, si cred ca din cauza asta e mai maronie :*

biutzaxx
10.07.2009, 18:59:12
Felicitari pt baietel, Julie !!!!! <:-P
Si eu de abia astept data de 24 sa vedem ce se vede, pana acu nu ne-a lasat sa-i vedem jucarica ;))
inseamna ca e fetita, ca jucarica se zarea ea daca era baietel :*

alinutza20
10.07.2009, 19:01:49
Alina, ti-am trimis un PM .....cand ai timp poate imi raspunzi. Mersi mult ! :*

un milion de scuze imi cer... am citit pm-ul tau si am zis k ma pun sa-ti raspund dar... evident m-am luat cu alceva... e un haos total in mintea mea :)):))... raspund acum promit... k doarme monitza :>

alexa_bubu
10.07.2009, 19:06:28
un milion de scuze imi cer... am citit pm-ul tau si am zis k ma pun sa-ti raspund dar... evident m-am luat cu alceva... e un haos total in mintea mea :)):))... raspund acum promit... k doarme monitza :>
fataaaa...ce scumpa e...imi vine s-o pap toata-toata...bravo voua...
cat despre silueta...nici nu ma gandesc ca nu ajungi cat de cuarand la 53 kg, sani :O :O :O si talie de viespe...<:-P :* :* :*
pupici ptr fetele lu' tati cele mai frumoase...:* :*

Green_Eyes
10.07.2009, 19:16:47
Cum a fost controlul de col? Dureros?

In nici un caz nu a fost prea placut:D, dar avand in vedere ca dureaza cateva secunde, nu e bai. Cand ma gandesc la cum sunt probabil durerile nasterii, controlul de col mi se pare o placere:D:-SS:-"

alinutza20
10.07.2009, 19:20:55
fataaaa...ce scumpa e...imi vine s-o pap toata-toata...bravo voua...
cat despre silueta...nici nu ma gandesc ca nu ajungi cat de cuarand la 53 kg, sani :O :O :O si talie de viespe...<:-P :* :* :*
pupici ptr fetele lu' tati cele mai frumoase...:* :*

sanqiu sanqiu :*:* si... poti sa vii s-o papi dak vrei:D..
iar de silueta... nici nu ma gandesc sa n-o rascumpar... vad eu cum fac:D
te pupic dulce... nici nu stii cum trece timpul si vii si tu burtos aici:D

alibd
10.07.2009, 19:43:56
parca vad ca al meu sot se decide sa il cheme pe fii-miu tot Tudor..si asa toti imi zic ca il am pe Tudor al 3-lea dupa frate-miu si sot, care ambii tot Tudor sunt #-o

eeeeeeee, pai daca si tati se numeste Tudor, cred ca va cauta alt nume pentru flacau. ;;)

xxxxx
10.07.2009, 19:52:15
Alina, Ana voi cum va descurcati cu bebeii? Al meu are azi deja 2 saptamani<:-P si e un smecher deja adoarme cu tata-n gura, daca vreau sa i-o scot maraie si pace, l-am pus pe tati sa-i ia suzeta, nu pot sta numai dupa gurita lui.

Green_Eyes
10.07.2009, 20:05:53
Alina, Ana voi cum va descurcati cu bebeii? Al meu are azi deja 2 saptamani<:-P si e un smecher deja adoarme cu tata-n gura, daca vreau sa i-o scot maraie si pace, l-am pus pe tati sa-i ia suzeta, nu pot sta numai dupa gurita lui.

Tu ai nascut natural, nu? Poti sa ne zici, te rog, cam cat te-a costat nasterea?:D$-)(cat ai dat la dr, etc.)
Poze nu ne arati cu puiul? La mai mare!:*

biutzaxx
10.07.2009, 20:09:14
eeeeeeee, pai daca si tati se numeste Tudor, cred ca va cauta alt nume pentru flacau. ;;)
pai are deja un nume, dar ne mai gandim in privinta celui de-al doilea :-"

biutzaxx
10.07.2009, 20:11:51
Tu ai nascut natural, nu? Poti sa ne zici, te rog, cam cat te-a costat nasterea?:D$-)(cat ai dat la dr, etc.)

da da , si pe mine ma intereseaza sumele pe care le-ai dat ...
cum te simti acum, te-ai refacut?

alibd
10.07.2009, 20:14:02
pai are deja un nume, dar ne mai gandim in privinta celui de-al doilea :-"

Ai scris cumva pe forum ce nume va fi? Daca da, inseamna ca am ratat eu... :-"

xxxxx
10.07.2009, 20:17:15

Pozele am reusit sa le descarc dar nu stiu sa le atasez, cica sunt prea mari. Da , am nascut natural. am dat asa: 100 euro la dr, 50 lei la asistenta, 50 lei la moasa (m-a cautat a doua zi si mi-a dat banii inapoi, :O acum eu banui ca era o cunostinta a unei colege de-a sotului), 50 la pediatru, si restul 50-10 lei la asistente. La dr. sa stii ca au fost mamici care au dat si 150 lei si 300 lei si 400 lei. In rest nu stiu daca ar mai fi trebuit sa mai dau cuiva, ca nu am nascut in sala de nasteri, ci intr-o rezerva de langa sala de cezariene, si nu stiu daca persoanele care se mai perindau prin jur erau sau nu din echipa medicului. Am cheltuit in jur de 800-900 lei in total.

alibd
10.07.2009, 20:24:49
Pozele am reusit sa le descarc dar nu stiu sa le atasez, cica sunt prea mari. Da , am nascut natural. am dat asa: 100 euro la dr, 50 lei la asistenta, 50 lei la moasa (m-a cautat a doua zi si mi-a dat banii inapoi, :O acum eu banui ca era o cunostinta a unei colege de-a sotului), 50 la pediatru, si restul 50-10 lei la asistente. La dr. sa stii ca au fost mamici care au dat si 150 lei si 300 lei si 400 lei. In rest nu stiu daca ar mai fi trebuit sa mai dau cuiva, ca nu am nascut in sala de nasteri, ci intr-o rezerva de langa sala de cezariene, si nu stiu daca persoanele care se mai perindau prin jur erau sau nu din echipa medicului. Am cheltuit in jur de 800-900 lei in total.

Doamne, ce de bani! :-s Trebuie sa te inarmezi serios cu buzunare pline pentru un astfel de eveniment. :-"

xxxxx
10.07.2009, 20:27:43

binisor sunt, ieri si azi m-am mai miscat. doare al naibii fundul fetelor, sunt taiata spre dreapta, nu aveti voie 2-3 saptamani sa stati in fund, e greu la manevrat bebe, nu-l puteti lua in brate, e greu la baita, stam in genunchi, dar or sa treaca toate. Daca aveti la cine apela, luati sa stea cu voi macar 2-3 saptamani, eu sunt singurica cuc doar cu bebe, sotul e toata ziua la scarbiciu, mi-e greu tare, bine ca bebe e cuminte.

Am aflat ceva : pt primul copil se dau 230 lei si trusoul e 150 lei.

L. E. scuzati la asistente 5-10 lei.

biutzaxx
10.07.2009, 20:39:51
Ai scris cumva pe forum ce nume va fi? Daca da, inseamna ca am ratat eu... :-"
Mario - ca se va naste in preajma sf Maria..
al doilea nume ar fi Serban, dar ne mai gandim .. deci pana acum e Mario-Serban

biutzaxx
10.07.2009, 20:43:23

binisor sunt, ieri si azi m-am mai miscat. doare al naibii fundul fetelor, sunt taiata spre dreapta, nu aveti voie 2-3 saptamani sa stati in fund, e greu la manevrat bebe, nu-l puteti lua in brate, e greu la baita, stam in genunchi, dar or sa treaca toate. Daca aveti la cine apela, luati sa stea cu voi macar 2-3 saptamani, eu sunt singurica cuc doar cu bebe, sotul e toata ziua la scarbiciu, mi-e greu tare, bine ca bebe e cuminte.

Am aflat ceva : pt primul copil se dau 230 lei si trusoul e 150 lei.

L. E. scuzati la asistente 5-10 lei.

sotul nu beneficiaza de cele 10 zile libere cum ca a absolvit cursul de puericultura? adeverinta se ia de la medicul de familie, o duce la firma si ii da 10 zile in plus libere - adica inca 2 sapt

si ai luat banii?? tot sunt buni, in total 380 ron :D

xxxxx
10.07.2009, 20:46:36
[quote=xxxxx;2152709]

sotul nu beneficiaza de cele 10 zile libere cum ca a absolvit cursul de puericultura? adeverinta se ia de la medicul de familie, o duce la firma si ii da 10 zile in plus libere - adica inca 2 sapt

si ai luat banii?? tot sunt buni, in total 380 ron :D

n-AM LUAT INCA BANII, ABIA NE-AM INTERESAT. SOTUL E PE CONT PROPRIU, pfA, ASA CA NICI O SANSA. UNUL TREBUIE SA ADUCA BANI;))

biutzaxx
10.07.2009, 20:47:47
n-AM LUAT INCA BANII, ABIA NE-AM INTERESAT. SOTUL E PE CONT PROPRIU, pfA, ASA CA NICI O SANSA. UNUL TREBUIE SA ADUCA BANI;))

aaa, inteleg.. :*

AnaM
10.07.2009, 21:10:31
Pliiiz zi ca l-ai culcat pe Tudor in camera lui din prima zi ca eu nu mai am curaj sa zic la nimeni ca asta am in plan ca sar toti cu gura ca o sa vad eu ca o sa-l culc langa patul nostru. :((
PS Ai walkie talkie?
Da ;))
Da ;))

AnaM
10.07.2009, 21:11:50

Pornit cu 69 in sarcina
Slabit la 65 din cauza greturilor
Ajunsa la final cu 87
Din maternitate am plecat cu 78
Acum am 74 :)

AnaM
10.07.2009, 21:14:44
Multumesc mult, Alisor ! Sa dea DD ! :*:*:*

Julie, felicitari pentru cuculetz ;))
Sa stii ca si noi am fi vrut fetita, dar inca din burtica, de cand am simtit ca am baietel, nu mi-a mai trebuit altceva. Iar acum, chiar ca nu l-as da pe Tudor pe 1000 de fetite ;))

AnaM
10.07.2009, 21:16:56

La mine chiar am eliminat o bucatica din dop. Dar era clar, fara firicele. Nu te speria, e normal :*

AnaM
10.07.2009, 21:24:54

Eu ma descurc ok... Am noroc ca ma recuperez bine dupa operatie.
Bebe e, in principiu, cuminte, mai are momente cand il tin la san si cate 2-3 ore (mananca, atipeste la san, se trezeste ca ii e foame, iar ii dau sa pape, si uite-asa mami nu apuca sa doarma noaptea :D).
In rest, sunt topita dupa el, oricat ar chirai, si cand doarme patrulez catre camera lui sa vad daca e bine, daca e in aceeasi pozitie, etc.

Suzeta nu accepta >:P

Asa ca sanii mei au antrenament, de-acum. :)

sava_ioana
10.07.2009, 21:54:18
ana ai incercat de video interfon pe site-urile din sua gen e-bay ,amazon cunosc pe cineva care face comanda ,eu am vazut o groaza pe e-bay

alinutza20
10.07.2009, 22:02:40
si noi ne descurcam bine... a mea mai tine suzi... 2-3 sec pana-si da seama:)) in rest... eu sunt suzi a ei...parca am breloc la sani:))
papa bine... doarme bine... mai scartaie ea da na... vb lu mama... chiar sa doarma 24h?:)):))... asteptam sa cada buricutzu... sper zilele astea... maine am zis k iesim un pic afara... cam asta e...
in concluzie e bine... chiar f bine, k am vazut bebei si mai rai:)
durerea mea e alimentatia... nu stiu cum si ce sa mai manac k n-as vrea sa-i fac rau:(.. da ne dumirim noi si cu asta:)
pup la burtici :*, la mamici:* si la galushte :*:*

sava_ioana
10.07.2009, 22:34:59
Eu ma descurc ok... Am noroc ca ma recuperez bine dupa operatie.
Bebe e, in principiu, cuminte, mai are momente cand il tin la san si cate 2-3 ore (mananca, atipeste la san, se trezeste ca ii e foame, iar ii dau sa pape, si uite-asa mami nu apuca sa doarma noaptea :D).
In rest, sunt topita dupa el, oricat ar chirai, si cand doarme patrulez catre camera lui sa vad daca e bine, daca e in aceeasi pozitie, etc.

Suzeta nu accepta >:P

Asa ca sanii mei au antrenament, de-acum. :)

ce fel de suzeta ai incercat?recomand suzeta de la chicco din cauciuc toata...e foarte buna si de calitate se gasesc la farmaciile dona sau la mini blue in carrefour

sava_ioana
10.07.2009, 22:40:46
si noi ne descurcam bine... a mea mai tine suzi... 2-3 sec pana-si da seama:)) in rest... eu sunt suzi a ei...parca am breloc la sani:))
papa bine... doarme bine... mai scartaie ea da na... vb lu mama... chiar sa doarma 24h?:)):))... asteptam sa cada buricutzu... sper zilele astea... maine am zis k iesim un pic afara... cam asta e...
in concluzie e bine... chiar f bine, k am vazut bebei si mai rai:)
durerea mea e alimentatia... nu stiu cum si ce sa mai manac k n-as vrea sa-i fac rau:(.. da ne dumirim noi si cu asta:)
pup la burtici :*, la mamici:* si la galushte :*:*

eu cand am iesit din spital am papat ficatel,gratar de pui.mult dar mult iaurt,supa,branzica cu smantana(faza este ca eu sunt si tare sclifosita la mancare)am mai papat out,peste...se zice ca e bine sa incerci cate putin din alimentele care sunt sanse sa deranjeze pe bebe dar eu nu m-am riscat pana nu a facut vreo 3 luni oricum noi am avut infacol care la noi a dat roade super asa ca am scapat de colici\:D/

Milagros
11.07.2009, 09:18:13

Uf, uf, tradatoare mica ce esti, s-a dus pe apa sambetei echipa noastra de bebeluse #-o La ca asa macar am cu cine ma incuscri - daca am fata - vezi ce propuneri indecente iti fac deja? :[email protected] Da, tare am eu o presimtire ca si fetita mea are cuc, deci tot facem echipa, da de bebeloi ;))

PS Sa va traiasca flacaul!!!