PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 [188] 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

eliana
09.09.2011, 19:47:04
Ti-a recomandat pediatra, ca si eu tot la dr B merg, sau asta e cel mai bun?
Noua (mie si Alinei) ne-a recomandat dr B locatia si medicul.

Milagros
09.09.2011, 20:53:52
Am fost la Deichmann si am revenit cu papucei de interior plus adidasi. Sarumana de pont, fetili!

Yonika
09.09.2011, 22:34:03
Noua (mie si Alinei) ne-a recomandat dr B locatia si medicul.
Aha, inseamna ca acum si-a schimbat recomandarile.:)

biutzaxx
10.09.2011, 09:36:22
Neatza!!! azi am de-a treaba cu amenanjatul apartamentului..ma doare capul. Tre sa fac loc si la tzuc 2 si sa strang din lucrusoarele lui S care sunt mai mici si sa le mai raresc si pe ale mele, urasc..

cand am fost eu era doar directoarea si o ingrijitoare. Directoarea mi s-a parut ok, a accentuat ca, copii sunt f bine ingrijiti si supravegheati, mai ales ca si fetita ei e tot acolo ( are 2 ani):)) saaa...si mi-a mai spus ca si mancarea e super si proaspata mereu pt ca bucatareasa firmei de catherig are copilul tot acolo la gradi :))))
mie mi-a zis ca fata ei are 5 ani, a "facut-o la batranete" si da, cu bucatareasa se potriveste..ingrijitoarea e d-na Mica..care vinerea are program scurt :))..poftim detalii.
cati sunt in grupa, ca nu mai tin minte? parca 15?

Anmari
10.09.2011, 11:08:42
cum ai procedat cu olita si cat timp ti-a luat? incurajeaza-ma!!!

Anelor , la multi ani fericiti!

Am facut cum majoritatea fetelor de aici au povestit. I-am pus chilotel si am lasat-o fara pampers. A facut de vreo cateva ori pe ea si atunci am lasat-o cateva minute asa uda sa realizeze ce a facut. Plus ca o intrebam des daca vrea pipi, pana a inceput sa ceara ea pipi. E mai greu cand suntem afara ca nu se poate tine si trebuie sa facem pe unde apucam (:-< nu mi-a placut niciodata treaba asta cand o vedeam la altii si uite am ajuns sa fac la fel :(( :-< :"> )

Anmari
10.09.2011, 11:11:11
Bravo lu Ariana! ... a vazut ea ca e mai fain cu fundu in chiloti decat in pampersi... ;)

De pampersul de noapte o sa scapati mai incolo un pic, stai sa-si mai formeze din refleze. Poti incepe cu pusul sub cearceaful de pat a unui cearceaf din ala impermeabil, de bebe; ca vor mai fi faze de udat patul, si ca sa mai salvezi salteaua.... na, e parerea mea, si cum am facut noi.
In fc de cat e de uscat pampersul dimi poti renunta la el. :-B

Multumesc mult! Oricand e bine venita o idee de la mamicile cu experienta :* ... deci sa o mai las si apoi sa incerc si noaptea. Acum inca se scoala cu pampersul plin dimineata. Cel de la pranz e uscat dar il pun tot asa ca mi-e sa nu faca pe ea si sa se trezeasca (nu-i place deloc cand e uda ;)) )

Vroiam sa te intreb: daca ar fi acum sa alegi o gradinita pentru Leti tot la Iris ai aduce-o?

biutzaxx
10.09.2011, 11:31:32
Multumesc mult! Oricand e bine venita o idee de la mamicile cu experienta :* ... deci sa o mai las si apoi sa incerc si noaptea. Acum inca se scoala cu pampersul plin dimineata. Cel de la pranz e uscat dar il pun tot asa ca mi-e sa nu faca pe ea si sa se trezeasca (nu-i place deloc cand e uda ;)) )

Vroiam sa te intreb: daca ar fi acum sa alegi o gradinita pentru Leti tot la Iris ai aduce-o?
hai ca raspund eu in locul ei, sper sa nu se supere..
deci, Leti continua si anul acesta la Iris, in concluzie ii e f bine acolo.

cat timp a luat toata minunea cu chiloteii pana sa ceara? stiu ca baieteii sunt mai lenesi, si ma astept sa dureze mai mult la noi mai ales ca el cere "pimpasi".. si cand il las la chilotel si se urca pe masinutze si se mai loveste, zice "au" ca il doare cred acolo iar pampersul il mai proteja cumva..de aia am dedus eu ca baieteilor nu le plac chiloteii :D

Anmari
10.09.2011, 11:38:28

cat timp a luat toata minunea cu chiloteii pana sa ceara? stiu ca baieteii sunt mai lenesi, si ma astept sa dureze mai mult la noi mai ales ca el cere "pimpasi".. si cand il las la chilotel si se urca pe masinutze si se mai loveste, zice "au" ca il doare cred acolo iar pampersul il mai proteja cumva..de aia am dedus eu ca baieteilor nu le plac chiloteii :D

la noi a durat cam aprox 2 saptamani: prima saptamana a cam facut mai mult pe jos decat la olita si apoi din a doua sapt a inceput sa se ceara. oricum nu e meritul meu ci al mamei ca ea a stat cu ea si a invatat-o ;))

Andrusca
10.09.2011, 11:44:53
Good Morning, :-p

in primul rand sanatate puilor bolnaviori; si Andrei,dupa 4 zile de gradi avea muci :D;si e doar inceputul :))

felicitari Ariana pt olita :)>-!!! la noi nu a durat mult pana sa nu ,mai faca noaptea...acum fff rar, daca ii este frig cumva, mai uda pampers, in rest, il scot uscat dimineata ;)

Biu, o sa vezi ca nu e greu la baietei;asa credeam si eu si am tot amanat; metoda a fost ca la Ariana, de ex; si a mers struna :-p Succes!

legat de gradi: am mai zis eu, hainute de schimb ii pun suficiente pt ca se murdareste si de papa..si de culori / acuarele...si atunci fetele il schimba ;)
dim ii schimbam in principal papuceii...depinde si de sezon, daca schimbam si pantalonii
la Casuta Zanelor am mers si noi cand vizitam gradi si ce ne-a placut a fost faptul ca sala de activ e mai mare ca la iris, de ex, si au spatiul de dormit separat de cel de joaca; dc nu am ales-o: pt ca nu am gasit niciun parinte care sa ne-o rec, pt ca au acele scari de beton si pt ca pretul e ff mare (pt noi, cel putin)

Ana, Andrei poarta doar papucei de la Deichmann si suntem ff multumiti ;)

alinutza20
10.09.2011, 11:49:02
am revenit...
legat de dr Burlea... oricum ma astept sa gaseasca probleme.. ptr ca de asta ma duc , ideea e sa stiu ce fel de.. si ce rezolvare e...
i-am faut prigramare pe joi seara...

fetele cu piticii proaspeti scolarei, ca sa zic asa... e normal sa se imbolnaveasca, cum a zis petro... si din pacate e doar inceputul... :(

va pup pe toate toate, nu prea am timp sa scriu da de citit citesc cand pot :*:*:*

ps. o intalnire ceva??? mi-i dor de voi de mor :((:((

alinutza20
10.09.2011, 11:53:20

in primul rand sanatate puilor bolnaviori; si Andrei,dupa 4 zile de gradi avea muci :D;si e doar inceputul :))

felicitari Ariana pt olita :)>-!!! la noi nu a durat mult pana sa nu ,mai faca noaptea...acum fff rar, daca ii este frig cumva, mai uda pampers, in rest, il scot uscat dimineata ;)

Biu, o sa vezi ca nu e greu la baietei;asa credeam si eu si am tot amanat; metoda a fost ca la Ariana, de ex; si a mers struna :-p Succes!

legat de gradi: am mai zis eu, hainute de schimb ii pun suficiente pt ca se murdareste si de papa..si de culori / acuarele...si atunci fetele il schimba ;)
dim ii schimbam in principal papuceii...depinde si de sezon, daca schimbam si pantalonii
la Casuta Zanelor am mers si noi cand vizitam gradi si ce ne-a placut a fost faptul ca sala de activ e mai mare ca la iris, de ex, si au spatiul de dormit separat de cel de joaca; dc nu am ales-o: pt ca nu am gasit niciun parinte care sa ne-o rec, pt ca au acele scari de beton si pt ca pretul e ff mare (pt noi, cel putin)

exact ce ziceam eu :))
eu o duceam lunea bine.. miercuri dupa amiaza.. febra, muci, tuse... asta-i colectivitatea si nu depinde sub nici o forma de stat/privat..

Yonika
10.09.2011, 11:59:23
Biu, legat de gradi, ca am citit ca vrei sa il duci pe pui. De ce nu mai astepti un an, pana o sa mai creasca si puiul mic, care va veni acusi. Eu oricum am zis ca pe Bi o dau de la 3 ani, insa si pediatra s-a bucurat de decizia mea, mai mult gandindu-se la cel mic, ca nu o sa raceasca asa des.

Yonika
10.09.2011, 12:00:14
am revenit...
legat de dr Burlea... oricum ma astept sa gaseasca probleme.. ptr ca de asta ma duc , ideea e sa stiu ce fel de.. si ce rezolvare e...
i-am faut prigramare pe joi seara...

fetele cu piticii proaspeti scolarei, ca sa zic asa... e normal sa se imbolnaveasca, cum a zis petro... si din pacate e doar inceputul... :(

va pup pe toate toate, nu prea am timp sa scriu da de citit citesc cand pot :*:*:*

ps. o intalnire ceva??? mi-i dor de voi de mor :((:((
Multa sanatate la Monita mica.

Yonika
10.09.2011, 12:12:46
Ia sa va intreb si eu ceva. Lui Bi i-au iesit niste pete pe spate si burtica, joi, totul a debutat cu o temp putiun mai mare, 37 cu 3, o stare de somnolenta puternica (a dormit joi de dimineata de pe la 11 pana pe la 3, cand a papat ceva si am reusit sa ii dau putin ibalgin, aerius si niste calciu). Dupa jumate de ora de la acest "cocktail" era pe picioarele ei, vioaie si cu chef de joaca. Am sunat si pediatra, si dupa mai multe intrebari legate de bubite, mi-a zis ca ar fi o alergie la ceva. Vineri dimineata erau si mai multe pe burtica si spate si incepusera sa se duca sper maini, picioare si gat. Ieri s-a jucat afara, fara febra, fara sa o manance. Azi dimineata erau si mai multe pe spate si burtica, insa pe maini si picioare si gat-cap, nu asa multe. Pediatra zice cxa ar fi o alergie totusi.
Ea a mai avut ceva asemanator anul trecut, insa in 2-3 zile era plina pe tot corpul. Atunci un dr ne-a zis ca ar fi pojarel si altul, pt ca a tinut mai bine de 2 sapt, timp in care au aparut o dat, au trecut, si apoi iar au aparut in aceeasi ordine, a zis ca ar fi o alergie care o fac copii primavara sau toamna, si ca e posibil sa mai faca Bi asa ceva. (anul trecut a fost in primavara, acum doar in toamna).
Ea e vioaie, papa, nu se scarpina. Nu stiu ce ar putea fi.

alibd
10.09.2011, 12:29:49
Ti-a recomandat pediatra, ca si eu tot la dr B merg, sau asta e cel mai bun?

Nu, ea ne+a recomandat.

biutzaxx
10.09.2011, 13:45:25
la noi a durat cam aprox 2 saptamani: prima saptamana a cam facut mai mult pe jos decat la olita si apoi din a doua sapt a inceput sa se ceara. oricum nu e meritul meu ci al mamei ca ea a stat cu ea si a invatat-o ;))
deci mami oricum avea experienta..
ce faci cu fata? o dai la gradi? mai poate mami tau?

Anmari
10.09.2011, 15:06:54
deci mami oricum avea experienta..
ce faci cu fata? o dai la gradi? mai poate mami tau?

citesc aici despre gradi, dar se pare ca alta solutie n-am decat iris. trebuie neaparat sa fie aproape ca bica sa poata sa o ia la pranz. din primavara vreau sa o dau. eu as tine-o acasa macar pana la 3 dar sa vedem cum mai negociez cu mama sa mai stea. am inceput sa o las si o sapt la tg neamt la mama si se pare ca si ei ii este mai bine.

michellina
10.09.2011, 15:38:27
Buna fetele!
Despre racit la gradi, ma asteptam, normal, de asta am si inceput din sept perioada de adaptare, ca sa am timp sa ii sterg mucii pana ce incep munca :)>-
Eu i-am luat sandale lui D pt gradi, ca transpira mult, plus acolo e cald. Am sa caut si colanti in siraj, chiar nu m-am uitat dupa asa ceva inca. Sanatate multa la muciosi!

biutzaxx
10.09.2011, 16:48:38

si la gradi l-ati lasat fara pampers sau numai acasa? stiu ca la iris au program de pus pe olita la 2-3 ore, cel putin asa mi-au zis mie. deci sa incep sa il las fara pampers, nu? cat a durat la voi ?

biutzaxx
10.09.2011, 16:55:10
Biu, legat de gradi, ca am citit ca vrei sa il duci pe pui. De ce nu mai astepti un an, pana o sa mai creasca si puiul mic, care va veni acusi. Eu oricum am zis ca pe Bi o dau de la 3 ani, insa si pediatra s-a bucurat de decizia mea, mai mult gandindu-se la cel mic, ca nu o sa raceasca asa des.
uite asta e un motiv pt care ma face sa fiu inca nehotarata ... mi-e frica sa nu il raceasca pe cel mic, dar in acelasi timp nush cum o sa ma descurc cu 2 acasa, singura ca nu vreau ajutoare ca nu e loc de ele..plus ca ma termina figurile de la masa si speram ca la gradi sa invete ca trebuie sa mai si manance..si ma gadeam doar sa il las 4 ore de la 8 30 pana la 12 30, timp suficient de luat virusi :))

mai am o problema: cum o sa ii scot pe amandoi la plimbare? uite de aia e bine sa stai la casa, iese cel mare prin curte , ia aer si tu ca mama il supraveghezi si te joci cum poti cu el..iar cel mic se uita, nu trebuie coborate scari, plimbari cu carutul..bla bla, stiti voi..

biutzaxx
10.09.2011, 16:58:01
Ia sa va intreb si eu ceva. Lui Bi i-au iesit niste pete pe spate si burtica, joi, totul a debutat cu o temp putiun mai mare, 37 cu 3, o stare de somnolenta puternica (a dormit joi de dimineata de pe la 11 pana pe la 3, cand a papat ceva si am reusit sa ii dau putin ibalgin, aerius si niste calciu). Dupa jumate de ora de la acest "cocktail" era pe picioarele ei, vioaie si cu chef de joaca. Am sunat si pediatra, si dupa mai multe intrebari legate de bubite, mi-a zis ca ar fi o alergie la ceva. Vineri dimineata erau si mai multe pe burtica si spate si incepusera sa se duca sper maini, picioare si gat. Ieri s-a jucat afara, fara febra, fara sa o manance. Azi dimineata erau si mai multe pe spate si burtica, insa pe maini si picioare si gat-cap, nu asa multe. Pediatra zice cxa ar fi o alergie totusi.
Ea a mai avut ceva asemanator anul trecut, insa in 2-3 zile era plina pe tot corpul. Atunci un dr ne-a zis ca ar fi pojarel si altul, pt ca a tinut mai bine de 2 sapt, timp in care au aparut o dat, au trecut, si apoi iar au aparut in aceeasi ordine, a zis ca ar fi o alergie care o fac copii primavara sau toamna, si ca e posibil sa mai faca Bi asa ceva. (anul trecut a fost in primavara, acum doar in toamna).
Ea e vioaie, papa, nu se scarpina. Nu stiu ce ar putea fi.

oare daca faci teste de alergie nu te-ai lamuri? ca e posibil sa se repete in fiecare an si tu macar sa stii de ce.
sau nush daca se pote, sa iei proba din ele si apoi te lamuresti ce sunt.
sa ii treaca bubitele repede!!

spune-mi cum te impaci cu cei 2, cum ii adormi, cum papa, ce program aveti si cum va intelegeti.. pls:*

biutzaxx
10.09.2011, 16:59:38
citesc aici despre gradi, dar se pare ca alta solutie n-am decat iris. trebuie neaparat sa fie aproape ca bica sa poata sa o ia la pranz. din primavara vreau sa o dau. eu as tine-o acasa macar pana la 3 dar sa vedem cum mai negociez cu mama sa mai stea. am inceput sa o las si o sapt la tg neamt la mama si se pare ca si ei ii este mai bine.
deci sta fara voi la tg neamt cu buni? pai mai repeta experienta pana la gradi..eu una nu ma indur sa il las, dar situatiile sunt diferite..

Andrusca
10.09.2011, 18:59:52
si la gradi l-ati lasat fara pampers sau numai acasa? stiu ca la iris au program de pus pe olita la 2-3 ore, cel putin asa mi-au zis mie. deci sa incep sa il las fara pampers, nu? cat a durat la voi ?

cand am inceput procesul am anuntat la gradi si le-am rugat sa il lase la la chilotei; bineintelss ca facea pe el la inceput dar pana la urma am reusit ;)
ii pun la olita si mai des de 2-3 ore, cred

sfatul meu, pe care l-am dat si cumnatei, lasa-l prin casa la chilotei sau la cucu'gol si cu olita prin preajma; explica-i ce si cum si intreba-l mereu daca face pipi/kk...etc
Succes! :D

Yonika
11.09.2011, 01:12:55
oare daca faci teste de alergie nu te-ai lamuri? ca e posibil sa se repete in fiecare an si tu macar sa stii de ce.
sau nush daca se pote, sa iei proba din ele si apoi te lamuresti ce sunt.
sa ii treaca bubitele repede!!

spune-mi cum te impaci cu cei 2, cum ii adormi, cum papa, ce program aveti si cum va intelegeti.. pls:*
Cu testul e o idee buna, am sa intreb pediatra. Ca se repeta, asta e, insa anul trecut a fost primavara si acum toamna.

Legat de partea a doua, imi e putin mai greu ca parca nu imi mai ajunge timpul, noroc ca stau cu ai mei si ma mai ajuta mama. Cel mic ar manca mai toata ziua, si ma prinde si ora 12 nemancata (bine, ce-i drept ma si trezesc pe la 9.30), asta daca apuc sa ii dau de papa lui Bi; daca ii da mama (mai rar) termin si eu mai repede, ca pana papa cel mic - e mai flamangios insa e si somnoros, papa ce papa, si adoarme, il pun la el in patut, ajung la bucatarie, ma mai invart de 2 ori si iar plange. La ora pranzului ii dau borsucul lui Bi, ca il papa singura, eu ii pregatesc ceva pt cand se trezeste si apoi la nani toti 3. Dupa amiaza, cel mic mai doarme vreo ora dupa Bi, apoi il scot afara, si mai trage un pui de somn afara, bineinteles dupa ce papa iar vreo ora. Seara ne prinde ora 10 in baie, si abia in jur de 11 ajung sa ii pun pe toti in pat. Am mai avut niste hainute de calcat, le-am inceput eu de vreo 3 ori, apoi mi le-a terminat mama, ca eu ziceam ca m,a apuca pastele, nu anul nou, cu ele necalcate la ritmul care il aveam. In schimb, imi doarme noaptea, se trezeste de 2 ori si urla ca vrea papa, asta pana apuc sa il schimb, si Bi nu se trezeste; si invers, in caz ca Bi tipa prin casa, face zgomot, nu se trezeste cel mic.
Asa in rest, Bi vrea sa faca totul, imi da pampers, servetele sa il sterg, cateodata cand plange prea tare si eu il schimb, ii mai dau sezeta, si ea vrea sa i-o dea ea, ea i-o tine, ca el nu prea o vrea sau o scapa, nu stiu; il tine de manuta, il pupa, ii zice "gata coca, nu mai plange"; sau daca sunt pe afara si se aude la interfon ca plange in casa, ma striga "mama, plange coca", de parca eu nu as auzi; la pranz daca el doarme la el in patut,. vrea sa il aduc in pat langa noi. ar fi in stare sa ii dea si mancare daca ar manca.
cam asta e viata noastra de zi cu zi.

petronelaaa
11.09.2011, 10:14:28

nu ma supar, Doamne fereste.... :):)>-

... si ca o completare:
Nici nu ma gandeam sa schimb gradi, mai ales dupa 1an de frecventat, pt ca se leaga prietenii (si is prietenii din alea sincere si nevinovate ... si asa de dulci is cand le vezi cum se tin in brate, se iau de mana, isi mai imprumuta/mananca mancarea, fac prostii impreuna:-") si chiar ne gandeam "Cum sa o despart de sora ei de la gradi A, sau C, sau B" (n.r. A, C, B is colegi)
Si pe langa faptul ca copiii leaga prietenii frumoase, si parintii:) tin legatura cumva (tel, mess, feisbuc etc:D) si cand se mai fac si vacante/iesiri impreuna cu atat mai mult nu-mi vine sa schimb gradi.
Leti isi cunoaste colegii mai ceva ca eu vecinii :-$ si se ataseaza si de teacherele, ingrijitoare, patroni.

EXEMPLU:

biutzaxx
11.09.2011, 10:22:08
Cu testul e o idee buna, am sa intreb pediatra. Ca se repeta, asta e, insa anul trecut a fost primavara si acum toamna.

Legat de partea a doua, imi e putin mai greu ca parca nu imi mai ajunge timpul, noroc ca stau cu ai mei si ma mai ajuta mama. Cel mic ar manca mai toata ziua, si ma prinde si ora 12 nemancata (bine, ce-i drept ma si trezesc pe la 9.30), asta daca apuc sa ii dau de papa lui Bi; daca ii da mama (mai rar) termin si eu mai repede, ca pana papa cel mic - e mai flamangios insa e si somnoros, papa ce papa, si adoarme, il pun la el in patut, ajung la bucatarie, ma mai invart de 2 ori si iar plange. La ora pranzului ii dau borsucul lui Bi, ca il papa singura, eu ii pregatesc ceva pt cand se trezeste si apoi la nani toti 3. Dupa amiaza, cel mic mai doarme vreo ora dupa Bi, apoi il scot afara, si mai trage un pui de somn afara, bineinteles dupa ce papa iar vreo ora. Seara ne prinde ora 10 in baie, si abia in jur de 11 ajung sa ii pun pe toti in pat. Am mai avut niste hainute de calcat, le-am inceput eu de vreo 3 ori, apoi mi le-a terminat mama, ca eu ziceam ca m,a apuca pastele, nu anul nou, cu ele necalcate la ritmul care il aveam. In schimb, imi doarme noaptea, se trezeste de 2 ori si urla ca vrea papa, asta pana apuc sa il schimb, si Bi nu se trezeste; si invers, in caz ca Bi tipa prin casa, face zgomot, nu se trezeste cel mic.
Asa in rest, Bi vrea sa faca totul, imi da pampers, servetele sa il sterg, cateodata cand plange prea tare si eu il schimb, ii mai dau sezeta, si ea vrea sa i-o dea ea, ea i-o tine, ca el nu prea o vrea sau o scapa, nu stiu; il tine de manuta, il pupa, ii zice "gata coca, nu mai plange"; sau daca sunt pe afara si se aude la interfon ca plange in casa, ma striga "mama, plange coca", de parca eu nu as auzi; la pranz daca el doarme la el in patut,. vrea sa il aduc in pat langa noi. ar fi in stare sa ii dea si mancare daca ar manca.
cam asta e viata noastra de zi cu zi.

multumesc!
dorm in acelasi dormitor?
:*

Anmari
11.09.2011, 17:51:26
... si ca o completare:
Nici nu ma gandeam sa schimb gradi, mai ales dupa 1an de frecventat, pt ca se leaga prietenii (si is prietenii din alea sincere si nevinovate ... si asa de dulci is cand le vezi cum se tin in brate, se iau de mana, isi mai imprumuta/mananca mancarea, fac prostii impreuna:-") si chiar ne gandeam "Cum sa o despart de sora ei de la gradi A, sau C, sau B" (n.r. A, C, B is colegi)
Si pe langa faptul ca copiii leaga prietenii frumoase, si parintii:) tin legatura cumva (tel, mess, feisbuc etc:D) si cand se mai fac si vacante/iesiri impreuna cu atat mai mult nu-mi vine sa schimb gradi.
Leti isi cunoaste colegii mai ceva ca eu vecinii :-$ si se ataseaza si de teacherele, ingrijitoare, patroni.

EXEMPLU:

Nu ma gandeam ca ai schimba acum gradinita, nici eu n-as face asta. Intrebarea mea era alta: daca acum ar trebui sa o dai pe Leti pentru prima data la gradinitia ai mai alege Iris? Adica esti multumita complet de gradinita? Eu pana acum am 4 mamici care au vizitat Iris si care nu au fost incantate de gradinita si au preferat sa-si duca copilul mult mai departe chiar daca e un efort suplimentar pentru asta.

Eu is tare in ceata cu gradinita :-< si sotul e asa de hotarat sa o dam aproape de casa incat nici nu vrea sa ia in calcul alternative :(

lady_l
11.09.2011, 19:41:51
nu ma supar, Doamne fereste.... :):)>-

... si ca o completare:

EXEMPLU:

:(( A mea nu se joaca cu copii din grupa ei. Alaturi de ei se joaca..poate mai schimba o jucarie, asta se intimpla f rar. Cind danseaza toti in cerc apucati de miini fii-mea sta deoparte si danseaza in legea ei doar uitindu-se la altii. Nu iti da voie sa o apuci d emina sau sa o atingi. Permite doar educatoarei , dsadacei..sau copiilor mult mai mari ca ea. Cind ies afara cu totii doar Mirra e peste tot si nu la un loc cu copii. Sau fuge pe terenul unde se joaca grupele mai mari. Ieri gradinita a lucrat jumate de zi si pina sa vin eu sau tati de la job a luat-o educatoarea la ea acasa (locuim intr-o ograda). Oxana are doua fetite una clasa intii si una cu 6 luni mai mare ca Mirra..si ce credeti Mirra se juca cu Carolina (fetita mai mare)..nicidecum cu Sanduta. ma gindesc cu groaza la faptul ca e deja septembrie si incep activitatile mai serioase..ca desenat modelat chestii..si pe ea nu o intereseaza toate astea nici un gram. Si plus revine din concediu "mult stimata" educatoare care e un pic tare surda si are obiceiul de a brusca si a lovi copii care nu asculta de ea..deci fii-mea are toate sansele sa-mi inceapa iar isteria cu plecatul la gradi :(( Si eu nu am cum sa stau la gradinita ptr a vedea ce se face in grupa...si nici camere de supravegheat nu sint...si dupa o perioada de lucrat ca dadaca am vazut ce-si permit educatoarele :( Dupa o luna si ceva de calvar cu bocete si multe multe pareri "dragute" la adresa mea si la modul in care mi-am educat copilul nu as vrea iar sa o iau de la capat.
Oare am gresit eu undeva....sau e ea chiar asa diferita de alti copii...nu mai stiu, dar incet incet simt ca o iau razna.

Milagros
11.09.2011, 21:29:46
:(( A mea nu se joaca cu copii din grupa ei. Alaturi de ei se joaca..poate mai schimba o jucarie, asta se intimpla f rar. Cind danseaza toti in cerc apucati de miini fii-mea sta deoparte si danseaza in legea ei doar uitindu-se la altii. Nu iti da voie sa o apuci d emina sau sa o atingi. Permite doar educatoarei , dsadacei..sau copiilor mult mai mari ca ea. Cind ies afara cu totii doar Mirra e peste tot si nu la un loc cu copii. Sau fuge pe terenul unde se joaca grupele mai mari. Ieri gradinita a lucrat jumate de zi si pina sa vin eu sau tati de la job a luat-o educatoarea la ea acasa (locuim intr-o ograda). Oxana are doua fetite una clasa intii si una cu 6 luni mai mare ca Mirra..si ce credeti Mirra se juca cu Carolina (fetita mai mare)..nicidecum cu Sanduta. ma gindesc cu groaza la faptul ca e deja septembrie si incep activitatile mai serioase..ca desenat modelat chestii..si pe ea nu o intereseaza toate astea nici un gram. Si plus revine din concediu "mult stimata" educatoare care e un pic tare surda si are obiceiul de a brusca si a lovi copii care nu asculta de ea..deci fii-mea are toate sansele sa-mi inceapa iar isteria cu plecatul la gradi :(( Si eu nu am cum sa stau la gradinita ptr a vedea ce se face in grupa...si nici camere de supravegheat nu sint...si dupa o perioada de lucrat ca dadaca am vazut ce-si permit educatoarele :( Dupa o luna si ceva de calvar cu bocete si multe multe pareri "dragute" la adresa mea si la modul in care mi-am educat copilul nu as vrea iar sa o iau de la capat.
Oare am gresit eu undeva....sau e ea chiar asa diferita de alti copii...nu mai stiu, dar incet incet simt ca o iau razna.

Ooof, parca inteleg asa bine ce simti :( si eu tot frica asta o am, ca D pare un pic mai zbantuit si mai capos ca alti copii si tare mi-i teama ca asa va fi si la cresa... asa cum e el obraznicut parca m-ar durea sa fie catalogat de copil rau sau pedepsit sau mai stiu eu ce...

crisdk
11.09.2011, 21:58:14
Ooof, parca inteleg asa bine ce simti :( si eu tot frica asta o am, ca D pare un pic mai zbantuit si mai capos ca alti copii si tare mi-i teama ca asa va fi si la cresa... asa cum e el obraznicut parca m-ar durea sa fie catalogat de copil rau sau pedepsit sau mai stiu eu ce...
eu sunt de parere ca orice ar face un copil atat de mic nu ar trebui sa faca educatie cu lovituri o educatoare sau orice om, mai ales daca parintii nu procedeaza asa. eu nu zic acum ca nu o sa le mai dau o palmuta la fund la ai mei, daca or sa ma scoata din pepeni vreodata. dar daca indrazneste vreodata altcineva sa se atinga cu ceva de ei, sau macar cu o afirmatie nelalocul ei, nu cred ca o sa fiu prea calma si candida cu acea persoana... asta ca sa ma exprim frumos :D
nu am nimic impotriva pedepselor cum ar fi statul la colt, sau ceva de genul usor, ca poate ceva or invata ei din asta. dar si asta ar trebui sa vina dupa ce au fost incercate oricare altele dintre metodele pedagogice existente. si chiar se spune ca un copil sub 3 ani nu intelege ce e aia pedeapsa si nu intelege mare lucru din asta...L-)

Milagros
11.09.2011, 22:13:27
eu sunt de parere ca orice ar face un copil atat de mic nu ar trebui sa faca educatie cu lovituri o educatoare sau orice om, mai ales daca parintii nu procedeaza asa. eu nu zic acum ca nu o sa le mai dau o palmuta la fund la ai mei, daca or sa ma scoata din pepeni vreodata. dar daca indrazneste vreodata altcineva sa se atinga cu ceva de ei, sau macar cu o afirmatie nelalocul ei, nu cred ca o sa fiu prea calma si candida cu acea persoana... asta ca sa ma exprim frumos :D
nu am nimic impotriva pedepselor cum ar fi statul la colt, sau ceva de genul usor, ca poate ceva or invata ei din asta. dar si asta ar trebui sa vina dupa ce au fost incercate oricare altele dintre metodele pedagogice existente. si chiar se spune ca un copil sub 3 ani nu intelege ce e aia pedeapsa si nu intelege mare lucru din asta...L-)

Stiu, exact asa gandesc si eu, dar na, fiind atatia copilasi sunt si ele innebunite de cap si am tot auzit de la unii si altii ca pe cei mai zvapaiati ii mai tin inchisi sau in patut sau mai stiu eu :(( de aia mi-i teama. Oricum, sa fereasca Sfantul sa aflu ca il loveste cineva pe acolo ca fac moarte de om, oricat de obraznic, zvapaiat sau prost-crescut ar fi Dragos, stiu f bine ca stie cum sa scoata omu' din rabdari dar NIMENI nu are dreptul sa il loveasca.

crisdk
11.09.2011, 22:26:02
Stiu, exact asa gandesc si eu, dar na, fiind atatia copilasi sunt si ele innebunite de cap si am tot auzit de la unii si altii ca pe cei mai zvapaiati ii mai tin inchisi sau in patut sau mai stiu eu :(( de aia mi-i teama. Oricum, sa fereasca Sfantul sa aflu ca il loveste cineva pe acolo ca fac moarte de om, oricat de obraznic, zvapaiat sau prost-crescut ar fi Dragos, stiu f bine ca stie cum sa scoata omu' din rabdari dar NIMENI nu are dreptul sa il loveasca.
pt mine faptul ca un copil este zvapaiat sau energic nu inseamna ca trebuie pedepsit. adica, come on, exista dupa cum spuneam metode pedagogice destule, pe care educatoarele se presupune ca le-au invatat la scoala. sora mea a fost educatoare vreo 2 ani, singura cu 15 copii cam de varsta copiilor vostri, si nu cred ca a ridicat macar vreodata vocea la vreunul din copiii pe care i-a avut in grija. bine, sora mea e si intruchiparea calmului, dar cred ca asta ar trebui sa le caracterizeze pe educatoare, nu? altfel, sa mearga sa faca altceva, daca nu au rabdare cu copiiiL-)

lady_l
11.09.2011, 22:26:13
Mirra a fost inchisa in grupa de dadaca pentru ca tipa. Educatoarea ii "boteaza" cu fiecare ocazie...si sint considerate aiurite ideile precum ca un copil poate avea caracter si personalitate. La afirmatia mea ca asa este caracterul ei, mi se raspundea ca nu am educat-o corect sau ca nu este inteleapta.
Mirra nu bate copii nu musca nu impinge ..ea daca este deranjata tipa...iar tipatul asta scoate din minti pe oricine...si din cauza asta are probleme la gradi. REcunosc este alintata si imi inchipui ca fiecare din noi isi alinta copilul. Si eu ii mai dau cite una la fund, desi dupa asta ma doare sufletul, dar sa mi-o atinga careva e prea dureros. Eu nu pot demonstra nimic. Nu am nici o dovada la mina..iar ea inca nu poate spune. POt observa dupa reactia ei cind vede educatoarea. SE incrunta si fuge de ea. iar timpita dracului imi trimitea copilul sa stea la oala ptr ca acolo ea nu face galagie...asta dupa ce noi ne-am chinuit mult o perioada cu constipatia si cu faptul ca ii iesea rectul(nu stiu daca am scris corect...m-am referit la matsul ala de la poponets). Nici nu vreti sa stiti cum m-am simtit :(

Stiu ca e obositor si ptr ele...e munca acolo si trebuie sa iubesti enorm copii ca sa rezisti..si sint deacord cu pedepsele scrise de tine Cris.
La noi cu parere de rau inca se mai considera ca daca un copil nu este ca toti ceilalti atunci este o problema... :((

crisdk
11.09.2011, 22:31:50
Mirra a fost inchisa in grupa de dadaca pentru ca tipa. Educatoarea ii "boteaza" cu fiecare ocazie...si sint considerate aiurite ideile precum ca un copil poate avea caracter si personalitate. La afirmatia mea ca asa este caracterul ei, mi se raspundea ca nu am educat-o corect sau ca nu este inteleapta.
Mirra nu bate copii nu musca nu impinge ..ea daca este deranjata tipa...iar tipatul asta scoate din minti pe oricine...si din cauza asta are probleme la gradi. REcunosc este alintata si imi inchipui ca fiecrae din nou isi alinta copilul. Si eu ii mai dau cite una la fund, desi dupa asta ma doare sufletul, dar sa mi-o atinga careva e prea dureros. Eu nu pot demonstra nimic. Nu am nici o dovada la mina..iar ea inca nu poate spune. POt observa dupa reactia ei cind vede educatoarea. SE incrunta si fuge de ea. iar timpita dracului imi trimitea copilul sa stea la oala ptr ca acolo ea nu face galagie...asta dupa ce noi ne-am chinuit mult o perioada cu constipatia si cu faptul ca ii iesea rectul(nu stiu daca am scris corect...m-am referit la matsul ala de la poponets). Nici nu vreti sa stiti cum m-am simtit :(
atunci sa dea educatoarea/dadaca dovada de intelepciune si sa-si puna ele in aplicare ce au invatat in scoala, ca pp ca cel putin educatoarea a facut o scoala pedagogica, nu?
cat ma atac la faze din astea [-(
eu nu inteleg cat de ''ntelept'' ar trebui sa fie un copil de 2 ani...

lady_l
11.09.2011, 22:36:01
atunci sa dea educatoarea/dadaca dovada de intelepciune si sa-si puna ele in aplicare ce au invatat in scoala, ca pp ca cel putin educatoarea a facut o scoala pedagogica, nu?
cat ma atac la faze din astea [-(
eu nu inteleg cat de ''ntelept'' ar trebui sa fie un copil de 2 ani...

Asta e o baba care mai are citiva ani pina la pensie si nu o pot da afara. Cica e specialist bun. Si am explicat normal ca la vistra asta ei au mai mult nevoie sa simta in educatoare o mama, o prietena o persoana draga. Ptr ca nu toti vrb, nu toti stiu culori pasari etc. Acum e perioada in care ei trebuie sa se ataseze de educatoare, ca sa o perceapa drept persoana de care trebuie sa asculte...iar mai apoi cistigind increderea, dragostea ii poti influenta sa faca ce iti impune tie programa prescolara. Eu asa stiu.
La faza cu intelepciunea : directoarea gradinitei mi-a spus ca fii-mea nu e inteleapta :D

crisdk
11.09.2011, 22:39:58
Asta e o baba care mai are citiva ani pina la pensie si nu o pot da afara. Cica e specialist bun. Si am explicat normal ca la vistra asta ei au mai mult nevoie sa simta in educatoare o mama, o prietena o persoana draga. Ptr ca nu toti vrb, nu toti stiu culori pasari etc. Acum e perioada in care ei trebuie sa se ataseze de educatoare, ca sa o perceapa drept persoana de care trebuie sa asculte...iar mai apoi cistigind increderea, dragostea ii poti influenta sa faca ce iti impune tie programa prescolara. Eu asa stiu.
La faza cu intelepciunea : directoarea gradinitei mi-a spus ca fii-mea nu e inteleapta :D
no comment... am ramas fara cuvinte..
in rest sunt 100% de acord cu tine.
>:D< pt tine si :* pt mirruta

Milagros
11.09.2011, 22:40:46
Tare faza cu intelepciunea, eu cred ca ea nu stie ce inseamna acest termen, atfel nu imi explic cum il poate asocia cu un copil de doi ani /:)

Asa e, Cris, si eu gandesc ca cele care lucreaza cu copiii ar trebui sa stie ce le asteapta si daca nu e k pt ele sa isi aleaga alta meserie. Din pacate...

Rok5ana
12.09.2011, 02:31:36
Lilia >:D< si :* pt Mirra. Sunt total de acord cu tine....nu mai comentez, ca al meu copil inca nu merge la gradi asadar nu ma aflu nici pe departe intr-o situatie de genu'...INCA, dar stiu sigur ca daca cineva mi-ar atinge copilul cred ca ar ajunge sa cunoasca o parte nebuna din mine de care si mie mi-e frica. :-L>:):gen_20:
Iar pt directoarea gradinitei L-)

biutzaxx
12.09.2011, 08:56:34
succes copiilor care incep azi gradi! sa uite de mamici pt cateva ore si sa aibe parte de educatoare blande, bune si sufletiste!

:* pt Mirra, chiar m-am indispus cand am citit ce a patit. Iaca de aia e bine sa ai camera web la gradi, cand ceva nu e ok se poate investiga..

noi nu sntem decisi la ce gradi mergem dar facem analizele azi, probabil la degetel pt inceput ca avem perioada de proba iar apoi la Iris daca e cazul..

stefania_a
12.09.2011, 09:34:48
pt o viitoare mamica graviduta, ce poate lua pt raceala cu tuse seaca? de 3 zile ia oscila si nu vede nici o imbunatatire...

geany_m
12.09.2011, 09:41:21
pt o viitoare mamica graviduta, ce poate lua pt raceala cu tuse seaca? de 3 zile ia oscila si nu vede nici o imbunatatire...
Pentru tuse merge Stodal sirop in sarcina.... sau ceai de coji de ceapa:D

petronelaaa
12.09.2011, 09:46:21
Nu ma gandeam ca ai schimba acum gradinita, nici eu n-as face asta. Intrebarea mea era alta: daca acum ar trebui sa o dai pe Leti pentru prima data la gradinitia ai mai alege Iris? Adica esti multumita complet de gradinita? Eu pana acum am 4 mamici care au vizitat Iris si care nu au fost incantate de gradinita si au preferat sa-si duca copilul mult mai departe chiar daca e un efort suplimentar pentru asta.

Eu is tare in ceata cu gradinita :-< si sotul e asa de hotarat sa o dam aproape de casa incat nici nu vrea sa ia in calcul alternative :(

Oricum noi prima gradi testata a fost Atelir1, desi primisem recomandari pt Iris.... si nu regret alegerea facuta acum. Suntem f multumiti.
Daca am avut ceva ce nu mi-a placut, am spus si s-a incerc remedierea. Se fac si sedinte in care se propun si sugereaza diverse chestii aplicabile pt imbunatatire.

aa... si NEATAAAAA....~o)~o)~o)~o)~o)~o)
bey... au bagat astia "Desteapta-te romane" in scoli... am auzit din birou... ca pe vremea raposatului ;))

crisdk
12.09.2011, 09:50:13
Oricum noi prima gradi testata a fost Atelir1, desi primisem recomandari pt Iris.... si nu regret alegerea facuta acum. Suntem f multumiti.
Daca am avut ceva ce nu mi-a placut, am spus si s-a incerc remedierea. Se fac si sedinte in care se propun si sugereaza diverse chestii aplicabile pt imbunatatire.

bey... au bagat astia "Desteapta-te romane" in scoli... am auzit din birou... ca pe vremea raposatului ;))
dar nu se canta mereu la festivitatea de deschidere a noului an scolar:-"? nici nu mai tin minte... de cand am terminat eu scoala, maica.. #-o
neata!

petronelaaa
12.09.2011, 10:04:37

Pare tare comunist sistemul lor de educare.
Imi pare tare rau prin ce trece Mirra>:D<, si tu de asemeni:*.... ca nu-i tocmai in regula sa le explici tu lor cum se educa copiii.

Si e demonstrata treaba ca pedepsele si remuneratiile nu educa si disciplineaza copiii, ci doar explicatiile lungi si dese - cheia marilor succese:-B

stefania_a
12.09.2011, 10:24:12
Pentru tuse merge Stodal sirop in sarcina.... sau ceai de coji de ceapa:D

am inteles..ms...

gabriela_rgh
12.09.2011, 11:49:36
sirop de patlagina,Stodal,ceaiuri multe si lamaie.Sanatate!

Anmari
12.09.2011, 11:56:42

Multumesc mult Petro :* .. dap se pare ca si noi tot la Iris vom merge. Am sa incerc sa vizitez gradinita. Acum sa te mai intreb ceva. Eu as vrea sa o dau din primavara, crezi ca am sanse sa gasesc atunci un loc? Sau cum sa procedam? A, si inca una:D de ce va cer bani ptr rechizite?

petronelaaa
12.09.2011, 13:58:29
Multumesc mult Petro :* .. dap se pare ca si noi tot la Iris vom merge. Am sa incerc sa vizitez gradinita. Acum sa te mai intreb ceva. Eu as vrea sa o dau din primavara, crezi ca am sanse sa gasesc atunci un loc? Sau cum sa procedam? A, si inca una:D de ce va cer bani ptr rechizite?

Probabil o sa intre la grupa Baby, nu? Nu stiu cati is si daca mai sunt locuri libere.... cel mai bine iti spune directoarea care e situatia. Si printr-un simplu tel. iti spune daca mai sunt locuri.

Legat de rechizite... na.. is materiale consumabile, care se termina. In fiecare zi folosesc din ele. Imi da si acasa ce au lucrat, plus expuse la panou, plus intr-o folie materiale de genul poveste, poezie, desene sa le decupez si sa le lipeasca s.a.
Anul trecut mi-a dat lista si am luat eu, acu a spus suma si cumpara ei (nu-mi mai bat capul ca tb Creioane Milan, lipici nu-sh de care....) si ies mult mai ieftin :|
Ca ex, stiu cresa care a cerut doar 10foi A4 si un set de creioane, alta gradi a impus suma de 150lei pt rechizite.... fiecare cu bugetul lui!$-)

stefania_a
12.09.2011, 14:15:25
sirop de patlagina,Stodal,ceaiuri multe si lamaie.Sanatate!

i s-a acrit de ele...#-o

LauraF
12.09.2011, 15:25:49
Buna, fetelor!
Va mai citesc, dar nu apuc sa scriu :-<Cred ca mai toate mamicile cu servici patesc asa...
Sanatate la copii bolnaviori, felicitari pentru cei care merg la gradi si pentru cei care au scapat de pampersi! Ma ajuta sa aflu ca aplic aceeasi metoda ca la voi, sper sa dea rezultate repede, ca noi de pe la 2 ani am tot inceput/intrerupt potty training de cateva ori cu atatea drumuri/internari.
Acum o saptamanam am fost si noi intr-un mini concediu de 2-3 zile la Vatra Dornei. Am pus cateva poze ;;)

crisdk
12.09.2011, 15:32:19
Buna, fetelor!
Va mai citesc, dar nu apuc sa scriu :-<Cred ca mai toate mamicile cu servici patesc asa...
Sanatate la copii bolnaviori, felicitari pentru cei care merg la gradi si pentru cei care au scapat de pampersi! Ma ajuta sa aflu ca aplic aceeasi metoda ca la voi, sper sa dea rezultate repede, ca noi de pe la 2 ani am tot inceput/intrerupt potty training de cateva ori cu atatea drumuri/internari.
Acum o saptamanam am fost si noi intr-un mini concediu de 2-3 zile la Vatra Dornei. Am pus cateva poze ;;)
ne bucuram sa mai auzim vesti de la voi, laura. arata bine luca in poze. cred ca i-a priit aerul de munte, nu? sa va fie de bine ieseala.

LauraF
12.09.2011, 16:34:53
ne bucuram sa mai auzim vesti de la voi, laura. arata bine luca in poze. cred ca i-a priit aerul de munte, nu? sa va fie de bine ieseala.
Saru'mana! >:D< Da, lui i-a priit iesirea, dar eu am stat numai dupa fundul lui :-p
Nu cred ca am apucat sa te felicit pentru gemeni! Sunteti norocosi! Sa fie sanatosi si ei si voi! :x

crisdk
12.09.2011, 16:42:44
Saru'mana! >:D< Da, lui i-a priit iesirea, dar eu am stat numai dupa fundul lui :-p
Nu cred ca am apucat sa te felicit pentru gemeni! Sunteti norocosi! Sa fie sanatosi si ei si voi! :x
Doamne ajuta! multumim.
>:D<

crisdk
12.09.2011, 17:28:34
fetele, azi m-a cam durut burta asa, mocnit... ma ia si ma lasa. oare sa iau un no spa?

gabriela_rgh
12.09.2011, 17:37:13
fetele, azi m-a cam durut burta asa, mocnit... ma ia si ma lasa. oare sa iau un no spa?
Nu sta cu dureri ca nu e bine.3 Nospa pe zi sunt permise.

gabriela_rgh
12.09.2011, 17:38:39
Intreb si aici la mamici,unde pot face un tort frumos personalizat pt botez in afara de mamistef???^:)^

AnaM
12.09.2011, 17:46:24
Salutare, fetelor!
Am inceput si noi azi gradinita, a fost bine, Tudor pare fericit si i-a placut foarte mult la copii.

Biu, tu parca intrebasei... La Paradisul copiilor au si transport, costa parca 150 lei pe luna, si il ia si-l si aduce (cred ca asa e peste tot).
Bafta multa copiilor la gradi in noul an scolar si cat mai putine raceli! :*

AnaM
12.09.2011, 17:48:37
Intreb si aici la mamici,unde pot face un tort frumos personalizat pt botez in afara de mamistef???^:)^

Finii mei au facut torturile (au avut doua mai mici) la cofetaria Charlotte din Piata voievozilor, Alexandru, si au fost foarte bune si foarte dragute!

Anmari
12.09.2011, 17:49:38
Salutare, fetelor!
Am inceput si noi azi gradinita, a fost bine, Tudor pare fericit si i-a placut foarte mult la copii.

Biu, tu parca intrebasei... La Paradisul copiilor au si transport, costa parca 150 lei pe luna, si il ia si-l si aduce (cred ca asa e peste tot).
Bafta multa copiilor la gradi in noul an scolar si cat mai putine raceli! :*

la ce gradinita l-ati dus pana la urma?

laura, luca arata foarte bine! ma bucur ca v-a priit mini vacanta. va pupam si sa auzim numai de bine din partea voastra :*

eliana
12.09.2011, 18:00:09
Frate, ce complicat e cu gradinita asta, parca ma vad disperata peste un an pe vremea asta :-SS
AnaM, voi unde l-ati dat pe Tudor pana la urma?

AnaM
12.09.2011, 18:00:16
la ce gradinita l-ati dus pana la urma?

laura, luca arata foarte bine! ma bucur ca v-a priit mini vacanta. va pupam si sa auzim numai de bine din partea voastra :*

La Paradisul copiilor :) In Copou, langa restaurantul Mario.

petronelaaa
12.09.2011, 18:07:42
La Paradisul copiilor :) In Copou, langa restaurantul Mario.

I-ai facut poza lu Tudor echipat de servici, nu?!! nuuu?!! nuuuuuuuu?!!
HAAAAAAAIIIII... baga aici o poza cu el, ca mi-i asa dor de el!!! (am ajuns sa ma uit dupa el, cand mai trec prin fatza casei tale):">:">o:-)o:-)

eliana
12.09.2011, 18:09:52
HAAAAAAAIIIII... baga aici o poza cu el, ca mi-i asa dor de el!!! (am ajuns sa ma uit dupa el, cand mai trec prin fatza casei tale):">:">o:-)o:-)
Ti-i dor tie sau blondinei tale? :P

Intrebare: daca plodu' meu are inca ochii albastri, mai e vreo sansa sa-si schimbe culoarea? sau, gata, adjudecat, bleu ciel pour toujours?

petronelaaa
12.09.2011, 18:12:41
Ti-i dor tie sau blondinei tale? :P

Intrebare: daca plodu' meu are inca ochii albastri, mai e vreo sansa sa-si schimbe culoarea? sau, gata, adjudecat, bleu ciel pour toujours?

La amandoua ne e dor!!! :-$

Albastru, ADJUDECAT! (a me si acu are ochii albastri... nu stiu de la cine a luat culoarea... da-mi convine!:>)

eliana
12.09.2011, 18:15:45
La amandoua ne e dor!!! :-$

Albastru, ADJUDECAT! (a me si acu are ochii albastri... nu stiu de la cine a luat culoarea... da-mi convine!:>)
Nici noi nu stim :-\ adica, eu un soi de verzui mai spre verde vara si mai spre caprui iarna, tat'su caprui clar. Dupa faza cu grupa de sange din maternitate, si cu ochii, ma banuie de "pater incertus" :)) ma rog, singurul personaj din familie e maica-mea, cu ochi albastri, da' totusi.....

petronelaaa
12.09.2011, 18:18:11
Nici noi nu stim :-\ adica, eu un soi de verzui mai spre verde vara si mai spre caprui iarna, tat'su caprui clar. Dupa faza cu grupa de sange din maternitate, si cu ochii, ma banuie de "pater incertus" :)) ma rog, singurul personaj din familie e maica-mea, cu ochi albastri, da' totusi.....

Nuuu... explicatia e alta:
cand am fost/ai fost gravida am/ai vazut un tip super cu ochii albastri si am/ai ramas cu ochii pe el si .... iaca ochii abastri la mandre!!!!:)>-:-p credibil, nu?!!

eliana
12.09.2011, 18:19:32
cand am fost/ai fost gravida am/ai vazut un tip super cu ochii albastri si am/ai ramas cu ochii pe el si .... iaca ochii abastri la mandre!!!!:)>-:-p credibil, nu?!!
=)) buna asta! am sa i-o servesc si eu la proxima ocazie :D

anema
12.09.2011, 18:20:48
La Tuffli (http://tuffli.ro/ocazii-speciale/copii/) sau Cake Expert (http://www.ghidmariaj.ro/p_Cake-Expert-31-3805_1.html)

tsimonaiuliana
12.09.2011, 20:29:05
Buna seara! Am o intrebare, daca imi puteti recomanda un medic endocrinolog, vreau sa il duc pe David la un control.

Milagros
12.09.2011, 20:43:12
Buna, fetelor!

Laura, ce scump e Luca! Are niste ochisori :x si ce mare a crescut!

Milagros
12.09.2011, 20:52:47
Ana, buna alegere, super gradinita!

Gabi, si eu tot Charlotte recomand, lucreaza cu frisca naturala si au o groaza de combinatii la torturi si le decoreaza fain.

Daphnne
12.09.2011, 22:58:45
Gabi si eu recomand torturile de la Charlotte, am gustat din vreo 4 sortimente si toate au fost delicioase :)
chiar azi am mancat un ecler care iarasi a fost foarte bun... seamana cu select
preturile la torturi incep de la 40-45/kg pana la 60/kg...asta la ce am cumparat eu... au felii de tort in cofetarie si poti gusta.. mai aiurea e ca felia de tort nu cantareste sub 150g si costa ceva bani daca vrei sa gusti din mai multe sortimente..cum am facut eu :D

AnaM
13.09.2011, 00:46:45

Da da, bineinteles ca i-am facut :D Maine dimineata, dupa ce il las la gradinita, vin si scot pozele din aparat, acum sunt epuizata si nu ma pot misca din pat :">

Si noua ne e dor de voi, de fapt de toate miresicile si bebicii... Hai sa bagam o intalnire candva curand, saptamana asta pana vineri am inteles ca e caaaald si frumos :)

Milagros
13.09.2011, 08:41:53
Da da, bineinteles ca i-am facut :D Maine dimineata, dupa ce il las la gradinita, vin si scot pozele din aparat, acum sunt epuizata si nu ma pot misca din pat :">

Si noua ne e dor de voi, de fapt de toate miresicile si bebicii... Hai sa bagam o intalnire candva curand, saptamana asta pana vineri am inteles ca e caaaald si frumos :)

Si nu sari cu detalii? Cum fu? Cat l-ai lasat? A plans dupa tine? A papat? :D

AnaM
13.09.2011, 09:44:06
Si nu sari cu detalii? Cum fu? Cat l-ai lasat? A plans dupa tine? A papat? :D

Grrrrrrr... am scris o intreaga polologhie si am sters-o din greseala L-)
Pe scurt acu' :))
A fost foarte bine, cand l-am lasat in clasa a fost un pic reticent sa intre, dar dupa ce a intrat a uitat complet de noi, desi noi am mai stat 15 minute la spionat la geam :))
L-am lasat pana la 16:20 (copiii pleaca intre 16 si 18 parca), am vrut sa-l iau mai repede, ca aveam inima cat un purice. Am ajuns in curtea de joaca si el era foarte ocupat cu niste cuburi sa le dea pe tobogan, l-am strigat, ne-a ignorat complet, m-am dus la el si l-am luat in brate si era asa, neimpresionat, l-am pasat lui tat-su, dar tot cerea jos, sa se duca la joaca cu copiii. Educatoarea mi-a zis ca n-a plans deloc, ca a papat la pranz ciorbica (doar dupa ce si-a tuflit painea in ea, ca asa e obisnuit) si pilaf cu pui, a dormit (a zis ca a stat putin langa el sa-l mangaie pe cap si a adormit destul de repede), ca vorbeste mult si bine, si mi- zis ca la un moment dat a intrebat "unde-i mama?" ca a auzit alti copii ca intreaba, si educatoarea i-a zis ca e la servici ( :)) ) si s-a intors la joaca. Cam asta a fost :)

Azi tot putin reticent la intrare (ieri a inceput sa urle cand am vrut sa-i luam rucsacul din spate, azi dadea sa protesteze ca voiam sa-i iau sticla de apa din mana, asa ca l-au lasat sa intre cu ea), dar a intrat si iar nu s-a mai uitat la mine, asa ca am plecat. Vedem dupa-amiaza daca constientizeaza tot procesul...

Si o poza cu Tudoru' ieri dimineata (i-am facut si in picioare, dar era cu mainile in gura :)) )

petronelaaa
13.09.2011, 10:21:30
A fost foarte bine, cand l-am lasat in clasa a fost un pic reticent sa intre, dar dupa ce a intrat a uitat complet de noi, desi noi am mai stat 15 minute la spionat la geam :))
L-am lasat pana la 16:20 (copiii pleaca intre 16 si 18 parca), am vrut sa-l iau mai repede, ca aveam inima cat un purice. Am ajuns in curtea de joaca si el era foarte ocupat cu niste cuburi sa le dea pe tobogan, l-am strigat, ne-a ignorat complet, m-am dus la el si l-am luat in brate si era asa, neimpresionat, l-am pasat lui tat-su, dar tot cerea jos, sa se duca la joaca cu copiii. Educatoarea mi-a zis ca n-a plans deloc, ca a papat la pranz ciorbica (doar dupa ce si-a tuflit painea in ea, ca asa e obisnuit) si pilaf cu pui, a dormit (a zis ca a stat putin langa el sa-l mangaie pe cap si a adormit destul de repede), ca vorbeste mult si bine, si mi- zis ca la un moment dat a intrebat "unde-i mama?" ca a auzit alti copii ca intreaba, si educatoarea i-a zis ca e la servici ( :)) ) si s-a intors la joaca. Cam asta a fost :)

Azi tot putin reticent la intrare (ieri a inceput sa urle cand am vrut sa-i luam rucsacul din spate, azi dadea sa protesteze ca voiam sa-i iau sticla de apa din mana, asa ca l-au lasat sa intre cu ea), dar a intrat si iar nu s-a mai uitat la mine, asa ca am plecat. Vedem dupa-amiaza daca constientizeaza tot procesul...

Si o poza cu Tudoru' ieri dimineata (i-am facut si in picioare, dar era cu mainile in gura :)) )

:x:x:x:x:x PUP Tudoru, ca tare drag imi e!
Avem niste baietei TARE scumpei in targul iesilor.... :">

A reactionat ff matur! Imi place de el, dar se stie asta!!!!!!!:)>-
Sa vezi ce emotii te incearca la prima sedinta cu parintii, la prima serbare.... :-$

geany_m
13.09.2011, 12:03:29
Vazut poze cu Luca la munte:x si Tudor echipat de gradi:x

crisdk
13.09.2011, 12:10:35

ce baiat mare ai, ano! acusi vine acasa si iti pove de vreo ''gagica'' de la gradi ;))
:* tudoru falcos

Daphnne
13.09.2011, 12:18:01

mi s-a incretit pielea cand am citit.... copiii din ziua de azi se adapteaza mult mai repede la gradinita/scoala/la schimbarile din viata lor, decat noi :)
ma bucur pentru voi ca nu ati avut probleme cu Tudoru....
te asteptam pe topicul de intalniri sa stabilim cand, unde si cum ne vedem :D

alibd
13.09.2011, 13:13:27

Cat de scump e! :x

Inca un scolarel la Iasi. Felicitari, Tudor! o:-)

alibd
13.09.2011, 13:16:30

Si Sabi are o culoare a ochilor foarte interesanta, pe care nu a dobandit+o de la nicunul dintre noi.
Am mai auzit si varianta ca sigur nu+i ramane asa, ca se poate schimba si dupa 1 an. /:)

simi_wau
13.09.2011, 13:23:43
Buna ziua, dragelor!!!!
Dupa 2 zile la lumea copiilor, de luni I merge la .............Atelier!!!!!!!! Nu m-au convins!!! Nu o sa dau multe detalii aici, dar am ramas cu un gust amar.......
CE a facut Ianis la gradi? El bine, mama lui a plans ieri ca un copil mic:D Astazi cand am ajuns acolo el imi facea deja pa :)))) Plange doar cand ma duc sa-l iau :)))

marybear
13.09.2011, 13:31:29
Buna ziua, dragelor!!!!
Dupa 2 zile la lumea copiilor, de luni I merge la .............Atelier!!!!!!!! Nu m-au convins!!! Nu o sa dau multe detalii aici, dar am ramas cu un gust amar.......
CE a facut Ianis la gradi? El bine, mama lui a plans ieri ca un copil mic:D Astazi cand am ajuns acolo el imi facea deja pa :)))) Plange doar cand ma duc sa-l iau :)))
:( cu ce te-a suparat lumea copiilor? Da-ne si noua detalii daca vrei, sa stim :D

gabriela_rgh
13.09.2011, 13:36:19
Vazut si eu poze cu Luca si Tudor!:x:x:x:x
Multumesc pt ponturile cu torturile fetelor!>:D<>:D<>:D<

alibd
13.09.2011, 14:05:58
Buna, fetelor!

Sa va fie de bine iesirea!
Scumpel foc Luca!:x

gabriela_rgh
13.09.2011, 15:15:07
Mamici ce produse ati folosit pt masajul bebelusului si cum ati procedat, masaj dupa baita sau inainte?
Cat trebuie sa dureze masajul?Noi am sarit partea asta pana acum si ma gandesc ca poate asa se relaxeaza si doarme mai bine.....
Si mamici cu baietei...cum ati procedat cu decalotarea...ca pe mine ma strange in spate de fiecare data cand umblu la "clopotel".....:">

alinutza20
13.09.2011, 15:41:54
fetele cu copii mai mici, ce jucarii interesante atrag un copil de 7-8 luni?
vreau sa-i iau ceva finului ca merg la el da nu stiu ce.. i-as lua ceva mai deosebit :-\:-\

eliana
13.09.2011, 16:33:53
fetele cu copii mai mici, ce jucarii interesante atrag un copil de 7-8 luni?
vreau sa-i iau ceva finului ca merg la el da nu stiu ce.. i-as lua ceva mai deosebit :-\:-\
Fii-mea s-a indragostit iremediabil la varsta aia de spin-ball-ul de la Tiny Love (un fel de sfera cu felii decupate si colorate, si in mijloc cu o chestie cu 2 fete zambitoare care zornaie - asta e de atunci jucaria de somnic) si de marul care se desface tot de la Tiny Love - din aceeasi gama mai exista si o portocala si o lamaie parca. Si le-am vazut recent pe amandoua la Premaman in mall. Acuma depinde si in buget vrei sa te incadrezi, ca idei se gasesc berechet. Aaaa, si mai are o chestie de la Simba, ferma animalelor parca, o balarie cu catel, purcel, vaca si alte alea pe care apasa si scoate sunetele specifice, si niste taste gen xilofon pe o parte - dar de asta a devenit mai interesata spre 1 an.

eliana
13.09.2011, 16:58:13
Ana, buna alegere, super gradinita!

Gabi, si eu tot Charlotte recomand, lucreaza cu frisca naturala si au o groaza de combinatii la torturi si le decoreaza fain.
Unde e Charlotte asta, ca mor de pofta mai ceva decat cand era gravida?!

eliana
13.09.2011, 17:00:06
Si Sabi are o culoare a ochilor foarte interesanta, pe care nu a dobandit+o de la nicunul dintre noi.
Am mai auzit si varianta ca sigur nu+i ramane asa, ca se poate schimba si dupa 1 an. /:)
Io sunt una bucata specimen care mi-am schimbat culoarea ochilor la 1 an si 2 luni, spre disperarea maica-mii, care se mandrea cu ochii mei albastri. Si s-au facut caprui deschis si acu's verzui-cafenii.

eliana
13.09.2011, 17:02:09
Mamici ce produse ati folosit pt masajul bebelusului si cum ati procedat, masaj dupa baita sau inainte?
Cat trebuie sa dureze masajul?Noi am sarit partea asta pana acum si ma gandesc ca poate asa se relaxeaza si doarme mai bine.....
Si mamici cu baietei...cum ati procedat cu decalotarea...ca pe mine ma strange in spate de fiecare data cand umblu la "clopotel".....:">
Eu i-am luat un lapte de corp din gama Avene Pediatril, si dupa vreo 3 tentative de masaj la care m-a urlat non-stop (facute dupa baita), am renuntat de tot la sportul asta, si cand o mai smotoceam in timpul zilei ii faceam si un pic de masaj, fara crema, fara ulei, fara nik. Stiu ca dr B nu recomanda uleiul, parca.

Daphnne
13.09.2011, 17:04:43
Unde e Charlotte asta, ca mor de pofta mai ceva decat cand era gravida?!

Charlotte e in alexandru, in piata voievozilor, pe langa fostul cinematograf dacia ca si reper...

au niste prajituri acolo... numai cand le vezi vrei sa gusti din toate :))
eu am gustat vreo 6 sortimente de tort si au fost toate una si una...

eliana
13.09.2011, 17:22:10
Charlotte e in alexandru, in piata voievozilor, pe langa fostul cinematograf dacia ca si reper...

au niste prajituri acolo... numai cand le vezi vrei sa gusti din toate :))
eu am gustat vreo 6 sortimente de tort si au fost toate una si una...
Habar n-am adica. In intersectia aia mare unde sunt si ANL-urile? sau mai in fata, spre Minerva?

alibd
13.09.2011, 17:34:29
Io sunt una bucata specimen care mi-am schimbat culoarea ochilor la 1 an si 2 luni, spre disperarea maica-mii, care se mandrea cu ochii mei albastri. Si s-au facut caprui deschis si acu's verzui-cafenii.

Ptii, de asta imi e si mie teama, ca i s-or schimba si tare imi mai place culoarea lor.:D
Vom vedea noi pana la urma, sanatoasa sa fie.

alibd
13.09.2011, 17:38:02
Fii-mea s-a indragostit iremediabil la varsta aia de spin-ball-ul de la Tiny Love (un fel de sfera cu felii decupate si colorate, si in mijloc cu o chestie cu 2 fete zambitoare care zornaie - asta e de atunci jucaria de somnic) si de marul care se desface tot de la Tiny Love - din aceeasi gama mai exista si o portocala si o lamaie parca. Si le-am vazut recent pe amandoua la Premaman in mall. Acuma depinde si in buget vrei sa te incadrezi, ca idei se gasesc berechet. Aaaa, si mai are o chestie de la Simba, ferma animalelor parca, o balarie cu catel, purcel, vaca si alte alea pe care apasa si scoate sunetele specifice, si niste taste gen xilofon pe o parte - dar de asta a devenit mai interesata spre 1 an.

The same si in cazul Sabinei. Si tot ceva asemanator are si de la nanuta, o minge colorata, zornaitoare, care facea minuni la doctor. :D

gabriela_rgh
13.09.2011, 17:45:18
Eu i-am luat un lapte de corp din gama Avene Pediatril, si dupa vreo 3 tentative de masaj la care m-a urlat non-stop (facute dupa baita), am renuntat de tot la sportul asta, si cand o mai smotoceam in timpul zilei ii faceam si un pic de masaj, fara crema, fara ulei, fara nik. Stiu ca dr B nu recomanda uleiul, parca.
Da, nu recomanda uleiul de asta eram un pic in ceata ce sa iau,macar sa incerc...nu cred ca va fi mare amator nici al meu dar nah..

alinutza20
13.09.2011, 17:55:14
The same si in cazul Sabinei. Si tot ceva asemanator are si de la nanuta, o minge colorata, zornaitoare, care facea minuni la doctor. :D

cum arata minunea asta?

eliana bugetu e in jur de 150 de lei...
vazusem o chestie de genul asta (http://noriel.ro/jucarii_copii_Jucarii_infant_0-3_ani/jucarie_3_in_1_Musical_Gym) da nush daca nu e depasita ptr varsta lui sau neinteresanta...

parca a mea s-a nascut deodata de 2 ani :^o:^o

eliana
13.09.2011, 18:10:33
cum arata minunea asta?

eliana bugetu e in jur de 150 de lei...
vazusem o chestie de genul asta (http://noriel.ro/jucarii_copii_Jucarii_infant_0-3_ani/jucarie_3_in_1_Musical_Gym) da nush daca nu e depasita ptr varsta lui sau neinteresanta...

parca a mea s-a nascut deodata de 2 ani :^o:^o
Uite asta e gama de fructe de la Tiny love: http://www.tinylove.com/index.aspx?id=4226&element=0&age=0&text=
si asta e spin-ball-ul: http://www.tinylove.com/index.aspx?id=4199&itemID=4925&text=&price=&sort=&returnUrl=%2findex.aspx%3fid%3d4199%26element%3d0% 26age%3d0%26text%3d
si ferma de la simba baby: http://www.simbatoys.ro/catalog_jucarii_simba.htm
Faza e ca stii, ce-i place unuia s-ar putea sa nu-i placa altuia..... o idee: ia-i o chestie din aia cu forme de bagat, gen borcanul de fisher price sau ceva in genul, cred ca te incadrezi in buget.

Daphnne
13.09.2011, 18:19:05
Habar n-am adica. In intersectia aia mare unde sunt si ANL-urile? sau mai in fata, spre Minerva?

de la minerva, de la flori mergi spre parc, perpendicular pe bulevardul cu tramvaiele :) si e pe stanga cum ajungi in fata statuii lui alex cel bun...

eliana
13.09.2011, 18:26:44
de la minerva, de la flori mergi spre parc, perpendicular pe bulevardul cu tramvaiele :) si e pe stanga cum ajungi in fata statuii lui alex cel bun...
Merci, acu' am priceput :) tre' sa-i fac o vizita zilele astea, ca mi-ati facut o pofta...... =P~

Daphnne
13.09.2011, 18:49:28
Merci, acu' am priceput :) tre' sa-i fac o vizita zilele astea, ca mi-ati facut o pofta...... =P~

:) daca te duci pentru torturi sa ai grija sa ai cardul cu tine :)) daca te duci pentru prajituri sunt preturi super ok :) >:D<

p.s. isi merita toti banii

eliana
13.09.2011, 19:00:35
:) daca te duci pentru torturi sa ai grija sa ai cardul cu tine :)) daca te duci pentru prajituri sunt preturi super ok :) >:D<

p.s. isi merita toti banii
Pentru prajituri ma duc, desi acu' mi-am adus aminte ca joi facem 4 ani de la nunta, un motiv destul de bun sa iau cardul cu mine :))

Daphnne
13.09.2011, 19:43:19
Pentru prajituri ma duc, desi acu' mi-am adus aminte ca joi facem 4 ani de la nunta, un motiv destul de bun sa iau cardul cu mine :))

la torturi e super ok ca poti vedea exact cum arata, cat e blat, cat e crema... cand am luat eu, a fost cineva care a dat comanda de un tort si il vroia de un kg... i s-a spus ca mai putin de 2 kg nu se poate face din cauza cremei.... :) cred ca imi trimit si eu sotul sa mai ia ceva de acolo, ca parca prea am vb de prajituri si torturi si deja mi-e pofta :))

le: La multi ani fericiti impreuna!

crisdk
13.09.2011, 20:00:30
la torturi e super ok ca poti vedea exact cum arata, cat e blat, cat e crema... cand am luat eu, a fost cineva care a dat comanda de un tort si il vroia de un kg... i s-a spus ca mai putin de 2 kg nu se poate face din cauza cremei.... :) cred ca imi trimit si eu sotul sa mai ia ceva de acolo, ca parca prea am vb de prajituri si torturi si deja mi-e pofta :))

le: La multi ani fericiti impreuna!
mie imi e pofta de o prajitura insiropata sau o felie de tort de saptamana trecuta=P~. dar pe aici nu au asa ceva. trebuie sa iau legatura cu o romanca de aici care face torturi pe comanda, sa imi faca si mie un tort macar pt ziua mea. poate nu oi muri de pofta pana atunci... mai e o luna :(

Daphnne
13.09.2011, 20:26:57
mie imi e pofta de o prajitura insiropata sau o felie de tort de saptamana trecuta=P~. dar pe aici nu au asa ceva. trebuie sa iau legatura cu o romanca de aici care face torturi pe comanda, sa imi faca si mie un tort macar pt ziua mea. poate nu oi muri de pofta pana atunci... mai e o luna :(

dar nu gasesti in magazine blat de tort si sa-l insiropezi tu, faci si o crema si e gata tortul? e aiurea ca nu se gasesc in magazine :( ... in franta, la fiecare colt era cate o patiserie si gaseai fel de fel de chestii insiropate sau nu, cu fel de fel de creme... de clatite nici nu mai zic...

crisdk
13.09.2011, 20:44:00
dar nu gasesti in magazine blat de tort si sa-l insiropezi tu, faci si o crema si e gata tortul? e aiurea ca nu se gasesc in magazine :( ... in franta, la fiecare colt era cate o patiserie si gaseai fel de fel de chestii insiropate sau nu, cu fel de fel de creme... de clatite nici nu mai zic...
a zis si al meu ca imi face unul cu blat cumparat. dar nu e acelasi lucru...:-p
cat despre franta... danemarca nu e franta! nici pe departe!:D si cu asta am zis tot. saptamana trecuta am luat teapa cu niste prajituri de aici. erau asa frumos glazurate in ciocolata, dar cand sa le mananc, erau atat de uscate... si de proaspete erau, ca aici nu se joaca astia, plus ca le-am luat de la cea mai tare cofetarie din oras. dar ei atata stiu, atata fac :(

Daphnne
13.09.2011, 20:46:01
a zis si al meu ca imi face unul cu blat cumparat. dar nu e acelasi lucru...:-p
cat despre franta... danemarca nu e franta! nici pe departe!:D si cu asta am zis tot. saptamana trecuta am luat teapa cu niste prajituri de aici. erau asa frumos glazurate in ciocolata, dar cand sa le mananc, erau atat de uscate... si de proaspete erau, ca aici nu se joaca astia, plus ca le-am luat de la cea mai tare cofetarie din oras. dar ei atata stiu, atata fac :(

imi pare rau....presupun ca tu nu ai avea in ce sa-ti faci un blat,nu? desi cred ca uneori de pofta merge sun orice forma ... daca ai o tava de chec, iese perfect :)

Milagros
13.09.2011, 20:57:21

Ce scump eeeeeeeeeeeee!
Bravo, felicitari, sper sa venim si noi cu o poveste ca aceasta [-o< ca am niste emotii cat casa, mie oricum imi tremura picioarele si mi se umplu ochii de lacrimi numai cat intru pe poarta cresei deci... va trebui sa mearga cineva cu mine sa ma sustina =))
Bravo again, Ana, ai baiet mare, prea dulce la faza cu ciorbica, acolo am eu cele mai mari emotii ca mi-l si vad punandu-si castronul in cap (sau al colegului de masa :">)

Milagros
13.09.2011, 20:59:39
Buna ziua, dragelor!!!!

Ooo, hai cu povestile de felul asta mamici cu gradinaciosi ca imi plac la nebunie, bravo Ianisila!
Deci pana la urma nu a fost ok acolo? Imi pare rau :( dar bine ca pustiului ii place la copii.

crisdk
13.09.2011, 21:04:32
imi pare rau....presupun ca tu nu ai avea in ce sa-ti faci un blat,nu? desi cred ca uneori de pofta merge sun orice forma ... daca ai o tava de chec, iese perfect :)
ei, mie chiar mi-e pofta de din alea exact ca la cofetarie, cum le insiropeaza ei acolo... pana atunci ma mai pacalesc eu cu din astea: un pandispan, niste clatite, poate un tiramisu... :)>-

Milagros
13.09.2011, 21:04:42

Eu numai gama Nivea am folosit-o la baita, iar crema de masaj am luat initial ulei Nivea dar am folosit Avene Trixera in final; stiu ca fetele recomandau mai ok Klorane, Sebamed parca...
Sa-ti spun sincer, dupa 4 luni sau cam asa am cam sarit masajul din cauza ca nu mai statea :-$
Cu decalotarea nu am procedat nicicum deoarece mi-a fost si mie frica, plus pedi noua nu ne-a zis sa facem nimic acolo in afara de spalat, iar mai pe aproape de un an am tras un pic pielea din zona sa vad cum sta treaba si treaba sta bine. :">

Milagros
13.09.2011, 21:07:08

Cum adica? Ei nu au cofetarii, nu au praji? Valei, fata, hai inapoi acasa :))

Acum am citit ce i-ai raspuns lui Daphne :(

crisdk
13.09.2011, 21:15:29
Cum adica? Ei nu au cofetarii, nu au praji? Valei, fata, hai inapoi acasa :))

Acum am citit ce i-ai raspuns lui Daphne :(
fata, de acum acasa mai venim dupa ce o sa nasc. daca era numai o inimioara ma incumetam sa vin de sarbatori, dar asa, cu 2 nu ma mai incumet la drum..

Milagros
13.09.2011, 21:24:33
fata, de acum acasa mai venim dupa ce o sa nasc. daca era numai o inimioara ma incumetam sa vin de sarbatori, dar asa, cu 2 nu ma mai incumet la drum..

Lasa, ai grija de inimioare acum, dar si cand scapi, vii si dai iama la Charlotte, :)>-

crisdk
13.09.2011, 21:36:55
Lasa, ai grija de inimioare acum, dar si cand scapi, vii si dai iama la Charlotte, :)>-
CLAR! charlotte, tufli, select.... dau iama in ce imi iese prima data in cale :D:D

Daphnne
13.09.2011, 21:59:57
CLAR! charlotte, tufli, select.... dau iama in ce imi iese prima data in cale :D:D

poate mai vine cineva in vizita la voi sau primiti vreun pachet ceva si iti trimite mami un tortulet, ceva :)

crisdk
13.09.2011, 22:13:36
poate mai vine cineva in vizita la voi sau primiti vreun pachet ceva si iti trimite mami un tortulet, ceva :)
eh! nu tine tortul din romania pana aici :D tot fata aia e speranta mea...

Yonika
14.09.2011, 01:13:22
dar nu ai intrebat pediatra? Eu stiam si de la nepotel, si la fel a zis si dr B, la baita, trasa pielicica in jos cat permite, si probabil in timp se vor vedea rezultate.
Masaj, eu ii fac dupa baita, si ca produs folosesc deocamdata uriage (http://www.webfarm.ro/uriage-1-ere-lait-lapte-pt-copii-400-ml.html) . Mai este buna si cea de la klorane (http://www.webfarm.ro/klorane-bebe-lapte-hidratant-pentru-masaj-200-ml.html) si cred ca or mai fi si altele, dar din astea 2 am folosit si la Bi.

gabriela_rgh
14.09.2011, 08:08:01
dar nu ai intrebat pediatra? Eu stiam si de la nepotel, si la fel a zis si dr B, la baita, trasa pielicica in jos cat permite, si probabil in timp se vor vedea rezultate.
Masaj, eu ii fac dupa baita, si ca produs folosesc deocamdata uriage (http://www.webfarm.ro/uriage-1-ere-lait-lapte-pt-copii-400-ml.html) . Mai este buna si cea de la klorane (http://www.webfarm.ro/klorane-bebe-lapte-hidratant-pentru-masaj-200-ml.html) si cred ca or mai fi si altele, dar din astea 2 am folosit si la Bi.
Ba da...teoria ca teoria..practica ma omoara.....mi se pare ca e cam brutala procedura....:-"

eluta
14.09.2011, 09:39:32
Buna dimineata! Imi poate da si mie cineva lista cu ce trebuie la maternitate pt o mamica care naste prin cezariana. Multumesc! O zi minunata va doresc.

crisdk
14.09.2011, 09:47:17
Buna dimineata! Imi poate da si mie cineva lista cu ce trebuie la maternitate pt o mamica care naste prin cezariana. Multumesc! O zi minunata va doresc.
ce mai faci, eluta? nu si msi scris de mult pe aici...

geany_m
14.09.2011, 09:53:16
Eluta, eu am salvat in PC lista scrisa de Ana cu mult timp in urma si ti-o dau cu, copy/paste:

Inainte de operatie/nastere naturala + post operator, prima zi la ATI:
Actele pentru internare (bilet Medic Familie, bilet internare de la ginecolog, Carte Identitate, adeverinta salariat)
Telefon + incarcator daca e cazul
1 halat - Camasi sterile primesti din spital
Slapi din plastic, deschisi in fata
Hartie igienica
Servetele umede pentru tine
Sticle de apa la jumate, ca se bea usor din ele.
2 pachete MARI de vata (de 200 g)
Burtiera (Hartmann Verba, in Sensiblu, Dona, Centrofarm)
Chiloti mari sau chiloti de unica folosinta Tigex (Carrefour, langa standul cu biberoane, deasupra sterilizatoarelor).

Pentru TRAVALIU vei avea nevoie doar de apa, din cate stiu.

In salon/rezerva:
Torsoane de vata (tampoane facute din vata invelita cu tifon steril) – DOAR PENTRU NASTEREA NATURALA
Absorbante Always Night (sau ce marca preferi, dar sa fie mari si bine absorbante) (DOAR PENTRU CEZARIANA)
Pompa de san (daca ai canale infundate sau nu ai sfarcurile formate - pompezi de cateva ori si sfarcul se formeaza pentru scurt timp, suficient cat sa-l poata apuca bebelusul)
Cosmetice (pasta, periuta, perie de par, deodorant, sapun/gel de dus, tot ce consideri ca ai nevoie)
Prosop pentru corp, prosop pentru sani
Unguent Garmastan (vei face rani de la supt, pana invata bebe cum sa manance)
Pansament gen Vivapore, pentru cand se schimba bandajul - mie mi l-a schimbat doar la iesirea din maternitate, la alte fete il schimbau la 24 de ore. (DOAR PENTRU CEZARIANA)
+ ce mai crezi ca ai nevoie pentru confortul tau.

Pentru bebe, initial ai nevoie doar de un pachet de Pampersi de 24 sau 38, nr. 1 sau 2 (personal, n-am observat nici o diferenta intre ei).
In salon, vei mai avea nevoie de Bepanthen, pudra Baneocin pentru buricut si, la iesire, hainutele pt el, plus o pelincuta/scutec de finet. Pelincute si camasute sterile pentru el iti vor aduce asistentele in fiecare dimineata. Mai nou, te lasa si cu hainutele de acasa, spalate si calcate.

AnaM
14.09.2011, 11:05:59
Eluta, eu am salvat in PC lista scrisa de Ana cu mult timp in urma si ti-o dau cu, copy/paste:

Woohoo, de cand n-am mai vazut lista asta :)) :*

As mai adauga niste strepsils cu miere sau ceva asemanator, daca face anestezie totala, pentru ca intubarea s-ar putea sa se lase cu usturimi in gat. Ah, si sa puna bagajul in sacose simple, multe din asistente maraie daca de vad cu troller sau ceva de genu' (cel putin asa a fost cand am nascut eu) :)

biutzaxx
14.09.2011, 11:07:37
azi a fost prima zi de gradi si la Sebastian..5 copii in grupa + educatoarea si vad ca mai trece catea una si se mai joaca cu ei..
toate bune si frumoase, el fascinat, i-au pus la masa, el a papat putin si era incantat de caserola cu mancare ce i-am dat eu, am zis cat e in proba ii dau de acasa..bun, a papat jumate si un biscuite. Cand i-am zis ca plecam, s-a intristat putin, el deja era urcat pe un balansoar..parea incantat. Ajung acasa, deschid camera web sa il vad, ceilalti desenau la masa, el era in picioare la fereastra, nush ce facea..la un mom dat l-a luat in brate educatoarea, el cred ca plangea bine de acum..nu am mai rezistat si l-am trimis pe sot sa il ia acasa..intre timp a mai venit una s ail potoleasca cred, el se baga dupa perdea cu caserola in brate si borcanelul cu mancare..mi-era tare mila de el...am mai vz ca se jucau celalti pe jos, el in brate la edu, ea ii stergea ochii. A sosit si sotul si acum ii astept acasa.
Poza cu el:

crisdk
14.09.2011, 11:17:30
azi a fost prima zi de gradi si la Sebastian..5 copii in grupa + educatoarea si vad ca mai trece catea una si se mai joaca cu ei..
toate bune si frumoase, el fascinat, i-au pus la masa, el a papat putin si era incantat de caserola cu mancare ce i-am dat eu, am zis cat e in proba ii dau de acasa..bun, a papat jumate si un biscuite. Cand i-am zis ca plecam, s-a intristat putin, el deja era urcat pe un balansoar..parea incantat. Ajung acasa, deschid camera web sa il vad, ceilalti desenau la masa, el era in picioare la fereastra, nush ce facea..la un mom dat l-a luat in brate educatoarea, el cred ca plangea bine de acum..nu am mai rezistat si l-am trimis pe sot sa il ia acasa..intre timp a mai venit una s ail potoleasca cred, el se baga dupa perdea cu caserola in brate si borcanelul cu mancare..mi-era tare mila de el...am mai vz ca se jucau celalti pe jos, el in brate la edu, ea ii stergea ochii. A sosit si sotul si acum ii astept acasa.
Poza cu el:
saracutul sebi :*... poate maine va fi mai bine, mami. ii sta tare bine cu ghiozdanelul in spate;))

gabriela_rgh
14.09.2011, 11:35:15
daca imi lasi o adresa de mail iti trimit,am 2 listute bune.

gabriela_rgh
14.09.2011, 11:37:38
Poza cu el:
Sigur se va obisnui dragul de el,nu te descuraja.Si lasa educatoarele sa incerce sa il linisteasca chiar daca e greu.>:D<

gabriela_rgh
14.09.2011, 11:38:41
Woohoo, de cand n-am mai vazut lista asta :)) :*

As mai adauga niste strepsils cu miere sau ceva asemanator, daca face anestezie totala, pentru ca intubarea s-ar putea sa se lase cu usturimi in gat. Ah, si sa puna bagajul in sacose simple, multe din asistente maraie daca de vad cu troller sau ceva de genu' (cel putin asa a fost cand am nascut eu) :)
erau pasnice cand am nascut eu..nu au zis nimic:)).

petronelaaa
14.09.2011, 12:18:15
Poza cu el:

la Altelier... pan la urma?
ii sta bine scoler... ;;)

simi_wau
14.09.2011, 12:22:14

sper sa nu se supere ca raspund eu.... la Degetel, Atelier nu are camere>:P

biutzaxx
14.09.2011, 12:44:31
nu, e la Degetel..am zis in proba. La Iris de la 1 oct au locuri..pana atunci am zis sa il obisnuim cu starea..

Aici mi-a palcut ca erau 5 copii si teacher..dar si la Iris sunt 15 si 3 teacheri, nu? cum procedeaza cu mancarea la mofturosi?
Nici acum la pranz, acasa, nu mi-a mancat bine, a avut pilaf cu ficatel, dar ori e mofturos ca e trezit de dimineata, sau ca e putin cu guturai sau figuri..oricum , sper la gradi sa ii dea sa pape calumea ca eu nu o vad pe educatoarea asta stand de el pana termina tot, ca noi acasa...
El a simtit-o si a refuzat actegoric mancarea de la ea, desi o place stie ca e moale cred..asa face si la mama si ii merge.
Ce fain de Tuidorelul ca papa tot si nu a plans. Ma gandesc ca daca sunt mai multi copii e altfel, are la ce se uita cred. El a inceput sa planga dupa o fetita, dar aia s-a calmat, el nu...plangea mocneste...

biutzaxx
14.09.2011, 12:46:01
sper sa nu se supere ca raspund eu.... la Degetel, Atelier nu are camere>:P
nu ma supar..:)
dc nu e bine la Lumea copiilor? ca sa stim si noi...
La atelier mai au locuri? partea buna la ei e ca e f aproape, in cartier..au avantajul lor.

Anmari
14.09.2011, 12:55:46
nu, e la Degetel..am zis in proba. La Iris de la 1 oct au locuri..pana atunci am zis sa il obisnuim cu starea..

Aici mi-a palcut ca erau 5 copii si teacher..dar si la Iris sunt 15 si 3 teacheri, nu? cum procedeaza cu mancarea la mofturosi?
Nici acum la pranz, acasa, nu mi-a mancat bine, a avut pilaf cu ficatel, dar ori e mofturos ca e trezit de dimineata, sau ca e putin cu guturai sau figuri..oricum , sper la gradi sa ii dea sa pape calumea ca eu nu o vad pe educatoarea asta stand de el pana termina tot, ca noi acasa...
El a simtit-o si a refuzat actegoric mancarea de la ea, desi o place stie ca e moale cred..asa face si la mama si ii merge.
Ce fain de Tuidorelul ca papa tot si nu a plans. Ma gandesc ca daca sunt mai multi copii e altfel, are la ce se uita cred. El a inceput sa planga dupa o fetita, dar aia s-a calmat, el nu...plangea mocneste...

de ce vrei Iris? e totusi mai departe de tine.

Andreea tu ce parere ai de Iris? N-as vrea sa ma repet :"> dar as fi curioasa daca tu esti multumita sau ai face alta alegere daca s-ar mai putea?

biutzaxx
14.09.2011, 13:03:45
de ce vrei Iris? e totusi mai departe de tine.

Andreea tu ce parere ai de Iris? N-as vrea sa ma repet :"> dar as fi curioasa daca tu esti multumita sau ai face alta alegere daca s-ar mai putea?
e cam la aceeasi distanta, ca mergem pe bahlui si e rapid. Pai recomandarile sunt f bune..si am si fost sa o vedem si ne place ca stau 3 fete cu ei, chiar daca sunt multi. Singurul dezavantaj mi se pare ca au camera destul de mica pt 15 copii..

simi_wau
14.09.2011, 13:14:02
nu ma supar..:)
dc nu e bine la Lumea copiilor? ca sa stim si noi...
La atelier mai au locuri? partea buna la ei e ca e f aproape, in cartier..au avantajul lor.

e mic.....asta in primul rand. Nu sunt organizati deloc. Ca sa aflu ce a mancat dimineata am intrebat 3 pers...si am afla: pate cu paine :-&. In 2 zile nu i-au scos nici macar 5 minute afara......prefer sa ma opresc la atat....

Da, la Atelier sunt locuri! Am vb deja si ne asteapta luni la 8, 30!!!!!

marybear
14.09.2011, 14:14:59
e mic.....asta in primul rand. Nu sunt organizati deloc. Ca sa aflu ce a mancat dimineata am intrebat 3 pers...si am afla: pate cu paine :-&. In 2 zile nu i-au scos nici macar 5 minute afara......prefer sa ma opresc la atat....

:| pate cu paine? Oare la pranz ce le servesc...McDonalds?>:P

Milagros
14.09.2011, 14:23:27
Felicitari, Biu! Ai baiet cu ghiozdanel ;)) Lasa ca se acomodeaza el, asa e la inceput.

Fetili, mamici sau burtici, am o pompa http://www.ibebe.ro/products/Pompa-manuala-pentru-san.html#, daca sunteti interesate, super oferta ;)) Detalii in picasa

michellina
14.09.2011, 14:47:03
Buna fetele! Nu apuc sa scriu, dar va citesc zilnic, mai ales ca vorbiti despre gradi si ma Intereseaza!!!
Biu, cred ca nu ai inteles cum trebuie nr de teacher-ite de la Iris, acum sunt 3 persoane cu ei, 2 educatoare calificate si o ingrijitoare care se ocupa de partea cu igiena; dupa perioada de acomodare vor fi 2 persoane, o educatoare dimineata si cu ingrijitoarea si cealalta educatoare dupa-amiaza cu aceeasi ingrijitoare la 15 copii sau mai multi. Pe mine partea cu "mai multi" ma doare pt ca ei deja au 15 copii acolo.

biutzaxx
14.09.2011, 14:55:01
Buna fetele! Nu apuc sa scriu, dar va citesc zilnic, mai ales ca vorbiti despre gradi si ma Intereseaza!!!
Biu, cred ca nu ai inteles cum trebuie nr de teacher-ite de la Iris, acum sunt 3 persoane cu ei, 2 educatoare calificate si o ingrijitoare care se ocupa de partea cu igiena; dupa perioada de acomodare vor fi 2 persoane, o educatoare dimineata si cu ingrijitoarea si cealalta educatoare dupa-amiaza cu aceeasi ingrijitoare la 15 copii sau mai multi. Pe mine partea cu "mai multi" ma doare pt ca ei deja au 15 copii acolo.
da, acu mi-am amintit ca asa mi-au explicat si mie.. dar e ok in perioada de acomodare. Si pe mine ma pserie gandul la +15...

AnaM , la Tudorel cati sunt in grupa?

biutzaxx
14.09.2011, 14:58:09

si cati sunt in grupa?? La LC nici nu au unde sa ii scoata ca e aiurea curtea lor, nu au ce face cu ei afara..
Nu te lasa cu pachetul de acasa?

si cum s-a adaptat? a plans sau ele nu spun..ca eu mai stiu o educatoare la stat care mi-a zis ca ei nu spun la parinti ca plodul plange ca oricum asta dureaza cam 2 sapt si apoi e ok..

AnaM
14.09.2011, 15:23:28
da, acu mi-am amintit ca asa mi-au explicat si mie.. dar e ok in perioada de acomodare. Si pe mine ma pserie gandul la +15...

AnaM , la Tudorel cati sunt in grupa?

In prima zi sa fi fost vreo 12-13, dar ieri am numarat vreo 9 iar azi am numarat vreo 6-7, iar Tudor e printre ultimii care ajunge la gradi :">
Permanent sta cu ei, de dimineata pana seara, educatoarea si ingrijitoarea :)

In grupa nu primesc mai mult de 15 copii. De scos afara ii scoate dupa somn si gustare pana vin parintii (eu tot timpul ii gasesc afara la joaca, cand il iau) si am impresia ca si dimineata pana in pranz o tura, nu-s sigura, o sa intreb azi. Mi-a placut si meniul, cel putin sapt. asta au si pui, si vita si au si o zi fara carne, plus fructe la fiecare gustare si placinte facute "in casa" (nu fornetti si alte nebuneli).

biutzaxx
14.09.2011, 15:38:40
In prima zi sa fi fost vreo 12-13, dar ieri am numarat vreo 9 iar azi am numarat vreo 6-7, iar Tudor e printre ultimii care ajunge la gradi :">
Permanent sta cu ei, de dimineata pana seara, educatoarea si ingrijitoarea :)

In grupa nu primesc mai mult de 15 copii. De scos afara ii scoate dupa somn si gustare pana vin parintii (eu tot timpul ii gasesc afara la joaca, cand il iau) si am impresia ca si dimineata pana in pranz o tura, nu-s sigura, o sa intreb azi. Mi-a placut si meniul, cel putin sapt. asta au si pui, si vita si au si o zi fara carne, plus fructe la fiecare gustare si placinte facute "in casa" (nu fornetti si alte nebuneli).
multumesc!
cat te ajunge pe luna?

biutzaxx
14.09.2011, 15:41:10
ce mai mananca copii vostri acasa? cel putin la masa asta de dupa-amiaza? eu nush ce sa ii mai dau sa ii placa..

AnaM
14.09.2011, 16:30:33
multumesc!
cat te ajunge pe luna?

Initial intelesesem ca e 500 lei pe luna + 330 mesele (daca lipseste kidul de la gradi, iti da inapoi contravaloarea meselor din zilele respective, 15 lei pe zi), dar am platit 880 (550 gradi, de fapt). Sunt 3 mese (micull dejun la 9, pranzul din 2 feluri + desert sau fruct la 12 si gustarea dupa somn de la 15-15:30 + desert sau fruct). Nu sunt putini bani, e adevarat, dar deocamdata suntem multumiti. Cadrele didactice sunt foarte ok, locul de joaca are nisip si e umbrit de stejari, deci nu ii bate soarele in cap, dar nu e nici curent. Locatia nu e asa noua ca la Iris, de exemplu, dar pe mine ma multumeste, important e sa-i placa copilului. Ah, si dupa ce am inceput gradi vad ca cere singur de mancare seara, si manaca bine :)

stefania_a
14.09.2011, 17:09:04
mamici as vrea sa fac comanda de niste hainute de aici (http://daninaline.ro/)..cineva interesat? e firma din vs de unde mai cumpara yonica si eliana..dar eu cum nu ajung acolo si vrea niste body uri de la ei, as face comanda..numai ca trebuie sa fac de 200 lei ca sa fie transportul gratuit!!!

Anmari
14.09.2011, 17:13:06
mamici as vrea sa fac comanda de niste hainute de aici (http://daninaline.ro/)..cineva interesat? e firma din vs de unde mai cumpara yonica si eliana..dar eu cum nu ajung acolo si vrea niste body uri de la ei, as face comanda..numai ca trebuie sa fac de 200 lei ca sa fie transportul gratuit!!!

preturile sunt mari, chiar prea mari ptr ce gasesti daca te duci la ei. de exemplu eu cand am luat ultima data de la ei salopeta asta (http://daninaline.ro/media/catalog/product/cache/1/image/1000x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/5/0/5002_2_3l-2a_25-14.jpg)am dat undeva la 17 ron fata de 25 cat afiseaza ei pe site.

stefania_a
14.09.2011, 17:14:42
preturile sunt mari, chiar prea mari ptr ce gasesti daca te duci la ei. de exemplu eu cand am luat ultima data de la ei salopeta asta (http://daninaline.ro/media/catalog/product/cache/1/image/1000x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/5/0/5002_2_3l-2a_25-14.jpg)am dat undeva la 17 ron fata de 25 cat afiseaza ei pe site.

cand ai fost cu yonica?;))
m-as duce si eu..dar singura nu am cum....si stiu ca sunt mai scumpe pe site..dar atlfel nu stiu cum sa iau si eu de la ei ceva ce imi place!!!:-":-"

Milagros
14.09.2011, 21:11:02
cand ai fost cu yonica?;))
m-as duce si eu..dar singura nu am cum....si stiu ca sunt mai scumpe pe site..dar atlfel nu stiu cum sa iau si eu de la ei ceva ce imi place!!!:-":-"

Vreau si eu ceva de acolo, Stef! Sa iti dau PM?

Yonika
15.09.2011, 01:03:30
Ba da...teoria ca teoria..practica ma omoara.....mi se pare ca e cam brutala procedura....:-"
Nici pe mine nu ma incanta ca trebuie sa umblu acolo, dar asa mai cu grija.... la inceput mai plangea la baita, si imi era frica ca sa nu fac ceva si sa il doara, insa in ultimul timp ii place asa mult, nu zice nik, se uita in stanga si in dreapta, mai ales la sora-sa care sta "calare" pe cadita de fiecare data, si cand umblu acolo nu se stramba, deci nu cred ca il doare . Om vedea mai tarziu rezultatele.

stefania_a
15.09.2011, 09:42:04
Vreau si eu ceva de acolo, Stef! Sa iti dau PM?

ti-am trimis eu un pm...

biutzaxx
15.09.2011, 09:43:16
Nici pe mine nu ma incanta ca trebuie sa umblu acolo, dar asa mai cu grija.... la inceput mai plangea la baita, si imi era frica ca sa nu fac ceva si sa il doara, insa in ultimul timp ii place asa mult, nu zice nik, se uita in stanga si in dreapta, mai ales la sora-sa care sta "calare" pe cadita de fiecare data, si cand umblu acolo nu se stramba, deci nu cred ca il doare . Om vedea mai tarziu rezultatele.
nu ii doare..eu acu umblu ca am prins curaj, dar cand era mititel nu m-am atins. cica chiar daca nu umblii nu-i bai..oricum mie mi-e frica sa nu se infecteze cumva si de aceea tot sar de treaba asta..

biutzaxx
15.09.2011, 09:44:15
azi imi tin baiatul acasa ca e racit, l-am dus racit si mucos, toti erau asa inclusiv educatoarea..acu il las sa isi faca somnul si sa se refaca si pe urma mai vedem..

neatza la toata lumea!!

brianna
15.09.2011, 10:30:43
nu ii doare..eu acu umblu ca am prins curaj, dar cand era mititel nu m-am atins. cica chiar daca nu umblii nu-i bai..oricum mie mi-e frica sa nu se infecteze cumva si de aceea tot sar de treaba asta..

pana la urma se umbla sau nu la "clopotel"...si pe mine ma cam strange in spate cand tre sa fac treaba asta.si uneori fac ,alteori dau skip:D

brianna
15.09.2011, 11:17:09
mamici..o intrebare...voi la bebelusi ce fel de ceai mai dati ...eu deocamdata ii dau baby drink...se mai poate da si altceva?din cate stiu cel de tei nu se da la baietei ...alte variante ?sau doar asta pe care il administram deja

biutzaxx
15.09.2011, 11:56:04
pana la urma se umbla sau nu la "clopotel"...si pe mine ma cam strange in spate cand tre sa fac treaba asta.si uneori fac ,alteori dau skip:D
unii zic ca da, altii nu
deci o fac la fara frecventa, asa ca nush ce sa zic..

biutzaxx
15.09.2011, 11:56:40
mamici..o intrebare...voi la bebelusi ce fel de ceai mai dati ...eu deocamdata ii dau baby drink...se mai poate da si altceva?din cate stiu cel de tei nu se da la baietei ...alte variante ?sau doar asta pe care il administram deja
dc dai ceai? eu nu am dat decat la colici, in rest laptic
nu are sens..

brianna
15.09.2011, 12:02:35
dc dai ceai? eu nu am dat decat la colici, in rest laptic
nu are sens..

cand am plecat din maternitate mi-au spus ca daca dau lapte praf sa mai dau si ceai ,ca lp mai constipa uneori ...daca alapezi nu e nevoie...acu nu mai stiu

gabriela_rgh
15.09.2011, 12:10:17
Brianna daca nu il alaptezi e permis ceiut.Daca alaptezi nu trebuie,se hidrateaza din laptic.Baby drink e dulce,eu nu i-am dat, mai bine ii iei Baby Calm e din plante macar.

biutzaxx
15.09.2011, 12:10:35
cand am plecat din maternitate mi-au spus ca daca dau lapte praf sa mai dau si ceai ,ca lp mai constipa uneori ...daca alapezi nu e nevoie...acu nu mai stiu
uneori.. dar ai obs ca il constipa?
ii dai numa lapte praf sau il alternezi cu sanul?

brianna
15.09.2011, 12:14:17
Brianna daca nu il alaptezi e permis ceiut.Daca alaptezi nu trebuie,se hidrateaza din laptic.Baby drink e dulce,eu nu i-am dat, mai bine ii iei Baby Calm e din plante macar.

aha...am inteles ...ma gandeam ca putem da si altfel de ceai ..ce e drept asta e dulce ...o sa incerc si baby calm

brianna
15.09.2011, 12:16:40
uneori.. dar ai obs ca il constipa?
ii dai numa lapte praf sau il alternezi cu sanul?

nu alternez cu nimic...al meu a fost atat de ciufusmecher ca nu a vrut san ..urla la san cat il tineau balamalile..m am chinuit 2 sapt in care nu am avut rez ,si nici nu mi-a luat in greutate decat f putin vre 200 si ceva de gr...asa ca am renuntat si am mers numai pe lapte praf la sfatul medicului.de asta mai alternez si cu ceiut...mai sar uneori cate o zi ...dar in general cam un plic ,adik 70 de ml pe zi de ceai .iar cu scaunul iese f bine.daca nu ii dau ceai 2 zile face scaunul tare ,ca pietricelele

gabriela_rgh
15.09.2011, 12:17:31
aha...am inteles ...ma gandeam ca putem da si altfel de ceai ..ce e drept asta e dulce ...o sa incerc si baby calm
Sormea stiu ca ii dadea lui Damian ceai de musetel, ceai de menta.Mai sunt si in comert ceaiuri sperciale pt copii de la Hipp sau Humana.

biutzaxx
15.09.2011, 13:23:52
eu ii mai faceam ceai de chimen cu musetel, adica pjumate de lingurita de chimen si musetel, si fierbi putin ca sa fii sigra ca e dezinfectat totul. Poti sa ii dai si asa, daca ii place indulcit, indulcesti cu fructoza sau glucoza..

biutzaxx
15.09.2011, 13:25:46
nu alternez cu nimic...al meu a fost atat de ciufusmecher ca nu a vrut san ..urla la san cat il tineau balamalile..m am chinuit 2 sapt in care nu am avut rez ,si nici nu mi-a luat in greutate decat f putin vre 200 si ceva de gr...asa ca am renuntat si am mers numai pe lapte praf la sfatul medicului.de asta mai alternez si cu ceiut...mai sar uneori cate o zi ...dar in general cam un plic ,adik 70 de ml pe zi de ceai .iar cu scaunul iese f bine.daca nu ii dau ceai 2 zile face scaunul tare ,ca pietricelele
aha, deci se constipa de la laptele praf. Al meu se costipa de la Humana cand ii mai dadeau ai mei cat eram plecata. Dupa ce am trecut pe Aptamil a fost f bine..

brianna
15.09.2011, 14:01:14
aha, deci se constipa de la laptele praf. Al meu se costipa de la Humana cand ii mai dadeau ai mei cat eram plecata. Dupa ce am trecut pe Aptamil a fost f bine..

humana ii dau si eu ..oare de asta se constipa uneori ?numai ca ,cu asta am mers din maternitate..nici nu m-am gandit sa l schimb.in plus buna ideea cu musetelul.de chimen n am incercat niciodata nici macar pentru mine.

biutzaxx
15.09.2011, 15:35:59
humana ii dau si eu ..oare de asta se constipa uneori ?numai ca ,cu asta am mers din maternitate..nici nu m-am gandit sa l schimb.in plus buna ideea cu musetelul.de chimen n am incercat niciodata nici macar pentru mine.
schimba-l, eventual chiar cu Aptamil, ai sa vezi ca e mai bine tolerat, spun sigur asta..
da, musetelul simplu cu sau fara chimen ai sa vezi ca o sa ii placa, vezi sa nu pui mult ca sa nu iasa amarui, asa cat sa aibe o nuanta galbuie ceaiul..

Butterfly87
15.09.2011, 16:21:53
si dianei in maternitate i-a dat humana dar acasa i-am dat nan si ii e ff bine
cu musetel am mai incercat si eu cand erau probleme

Butterfly87
15.09.2011, 16:23:32
si eu tot baby calm i-am dat ca e din plante cum a zis Gabi

ginutza
15.09.2011, 17:35:36

Ceaiul de chimen mi-l recomandase dr de fam pt colicile bebe-ului, deci cred ca e bun si in cazul tau.

AnaM
15.09.2011, 22:58:14

S-ar putea sa-l constipe si alte marci de lapte praf, dar da, incearca cu Aptamil intai si vezi cum reactioneaza (trecerea se face treptat, ca bebe e mic, cate o cupa din laptele nou si restul de cupe din laptele vechi la mesele dintr-o zi, si apoi cresti numarul de cupe din laptele nou, pana il inlocuiesti complet pe cel vechi).

Baby drink nu-i mai da, ca are o caruta de porcarii in el si e si mult prea dulce. Ii poti da, cum au zis si fetele, Baby Calm de la Fares (il beam si eu, ca imi placea gustul, eu sunt moarta dupa ceaiuri), si il poti indulci cu putina fructoza (5 lei 500 gr, farmacii), daca il refuza (s-ar putea sa se fi obisnuit cu gustul dulce al baby drink-ului). Sau, poti sa ii faci ceai de musetel (ajuta la constipatie), de chimen/chimion, anason, fenicul (fennel) - astea ajuta la colici si la reglarea tranzitului intestinal. Ceai de menta simplu nu, ca asta constipa si mai tare.
Daaaar... Sincer, eu nu i-as da ceai, chiar daca bea doar lapte praf, bebe nu ar trebui sa puna gura pe altceva decat lapte in primele 4 luni. Iar ceaiul inainte de 4 luni ii suprasolicita rinichii inutil.
Ah, si daca musai vrei sa-i dai (strict terapeutic, din punctul meu de vedere, nu "de sete"), sa-l faci cu apa fiarta de la robinet, nu cu apa plata imbuteliata, pentru ca fierband apa plata, creste cantitatea de saruri si iar se suprasolicita rinichii.

Da, stiu, nu e usor sa fii mama :))

simi_wau
15.09.2011, 23:21:22
Da, stiu, nu e usor sa fii mama :))[/QUOTE]

Stii ce dor mi- a fost de tine? :-p

eliana
15.09.2011, 23:44:08
Daaaar... Sincer, eu nu i-as da ceai, chiar daca bea doar lapte praf, bebe nu ar trebui sa puna gura pe altceva decat lapte in primele 4 luni. Iar ceaiul inainte de 4 luni ii suprasolicita rinichii inutil.
Ah, si daca musai vrei sa-i dai (strict terapeutic, din punctul meu de vedere, nu "de sete"), sa-l faci cu apa fiarta de la robinet, nu cu apa plata imbuteliata, pentru ca fierband apa plata, creste cantitatea de saruri si iar se suprasolicita rinichii.

Da, stiu, nu e usor sa fii mama :))
Adevar grait-ai!!!
De acord cu faza cu lapte si atat. Da' cu apa ce e? de ce fiarta de la robinet si nu apa plata imbuteliata cu continut redus de saruri si nefiarta? de ce s-o fierbi?

Yonika
16.09.2011, 00:25:34
La baby drink e bine de facut un pliculet in 100 ml apa, ca iese si asa destul de dulce. Am mai vazut in farmacii, tot pt colici, alinan (http://www.alinan.ro/), tot pliculete, ca au si siropel, si e tot numai din plante si e facut aici in Iasi la Fiterman.

Yonika
16.09.2011, 00:32:25
Si eu i-am dat Biei humana, si la fel se constipa, si la recomandarea dr pediatru i-am dat ceiut de musetel de la milupa (am cautat si acum si nu am gasit; si oricum, daca ar avea nevoie, as putea sa ii fac din musetel simplu, la pliculet). O perioada am tot batut pediatra la cap sa imi recomande alt lapte, si nu a vrut ca cik ar fi cel mai bun, mi-a tot zis sa ii pun in lapte humana milchzukher si apoi, dupa 2 luni sa ii dau lactuloza. Am vazut ceva efect de la lactuloza, insa pana la urma i-am schimbat eu laptele de la mine putere cu aptamil.

AnaM
16.09.2011, 08:57:15
Adevar grait-ai!!!
De acord cu faza cu lapte si atat. Da' cu apa ce e? de ce fiarta de la robinet si nu apa plata imbuteliata cu continut redus de saruri si nefiarta? de ce s-o fierbi?

Pai eu stiam ca unele ceaiuri au nevoie de apa la 95-100 de grade pentru a infuza corect... Am impresia ca si baby calm-ul e printre ele. Da, daca se administreaza ceai granulat, atunci e ok cu apa plata, ca aia e suficient sa fie incalzita la 37 de grade. :)

Simi :*

Neatza!

stefania_a
16.09.2011, 09:00:09
Pai eu stiam ca unele ceaiuri au nevoie de apa la 95-100 de grade pentru a infuza corect... Am impresia ca si baby calm-ul e printre ele. Da, daca se administreaza ceai granulat, atunci e ok cu apa plata, ca aia e suficient sa fie incalzita la 37 de grade. :)

Simi :*

Neatza!

bine ai revenit printre mamici!! chiar ma gandeam daca o sa mai apari!!!8-}8-}
ca incet incet cam dispar toate mamicile mai cu experineta de pe aici!!!

stefania_a
16.09.2011, 09:20:36
mamici am si eu un pitic pe creier si vreau sa va intreb pe voi daca e mare sau mic;));))
uneori o las pe bia sa se joace singura in tarc cu jucariile..dar uneori ma simt vinovata ca nu ii acord mai multa atentie, adica sa stau sa ma joc mereu cu ea..e bine e rau? ar trebui sa invetet sa se joace si singura nu??:-s

gabriela_rgh
16.09.2011, 09:26:11
mamici am si eu un pitic pe creier si vreau sa va intreb pe voi daca e mare sau mic;));))
uneori o las pe bia sa se joace singura in tarc cu jucariile..dar uneori ma simt vinovata ca nu ii acord mai multa atentie, adica sa stau sa ma joc mereu cu ea..e bine e rau? ar trebui sa invetet sa se joace si singura nu??:-s
hah....eu de pe acum ma intreb daca e ok ca il las in patut sau la noi pe pat uneori si singurel sa mai pot face una alta.....:-":-":-"Multi pitici mai au mamele......8-}
Sa stii ca si Damian se joaca singurel, si Matei....si ca sa nu se mai joace singurica mai fa-i un fratior..uite Maribi ce fericita e!:x:x:x:x

stefania_a
16.09.2011, 10:12:54
hah....eu de pe acum ma intreb daca e ok ca il las in patut sau la noi pe pat uneori si singurel sa mai pot face una alta.....:-":-":-"Multi pitici mai au mamele......8-}
Sa stii ca si Damian se joaca singurel, si Matei....si ca sa nu se mai joace singurica mai fa-i un fratior..uite Maribi ce fericita e!:x:x:x:x

il am in plan...dar peste cativa ani!!!8-}

AnaM
16.09.2011, 10:30:25

Si eu il lasam sa se joace singur... Si acum se joaca singur si, da, si eu ma simt vinovata. Sincer, nu prea stiu cum sa ma port/joc cu un bebe. De asta l-am si dat la gradinita, lui ii plac foarte mult copiii si joaca in aer liber, iar eu nu prea ii ofeream asta, il simteam ca se plictiseste cu mine acasa...

alibd
16.09.2011, 12:14:45

Sigur nu o lasi singura cu orele, deci mi s epare ok.

Eu avem tendinta sa+i vorbesc mereu, iar apoi mi+am dat seama ca prea o bombardez cu informatii si ca are si ea nevoie saraca de o pauza, sa exploreze in liniste.
Si Sabi mai sta singura, atunci cand am cate ceva de facut prin casa, chiar nu pot sta cu ea non stop si nu mi s+ar parea ok asa.
Oricum, cand vrea sa+i fiu prin preajma da singura semnalul. ;))

AnaM, bine ai revenit!;-)

stefania_a
16.09.2011, 12:29:33

Eu avem tendinta sa+i vorbesc mereu, iar apoi mi+am dat seama ca prea o bombardez cu informatii si ca are si ea nevoie saraca de o pauza, sa exploreze in liniste.
Si Sabi mai sta singura, atunci cand am cate ceva de facut prin casa, chiar nu pot sta cu ea non stop si nu mi s+ar parea ok asa.

m-am mai linistit acum cand vad k nu trebuie sa stau non stop cu ea, si nu am chiar ce sa-mi reprosez...de fapt bia nu prea sta singura..dimineata e cu mine si mai vine si cate o bunica prin vizita sau mergem noi la ele, iar dupa amiaza e si sotul, mai vine ba o matusa, ba un unchi cu care se joaca prin curte..dar parca tot simt simteam ca o neglijez!!!8-}

alibd
16.09.2011, 12:33:01
m-am mai linistit acum cand vad k nu trebuie sa stau non stop cu ea, si nu am chiar ce sa-mi reprosez...de fapt bia nu prea sta singura..dimineata e cu mine si mai vine si cate o bunica prin vizita sau mergem noi la ele, iar dupa amiaza e si sotul, mai vine ba o matusa, ba un unchi cu care se joaca prin curte..dar parca tot simt simteam ca o neglijez!!!8-}

heee, tu te plangi cu atata lume prin jur?
Noi suntem singure pana dupa+amiaza cand vine tati. E destul de obositor si simt cateodata ca, pur si simplu, cedez, dar incerc sa ma mentin pe baricade.;))
Acum mai trece cum mai trece timpul, ca inca e frumos afara, dar cand s+o raci, sa vezi distractie....:-s

alinutza20
16.09.2011, 12:47:33
hello si de la mine.. pauza de respirat...

vroiam sa va spun ca am fost aseara la Burlea, mi-a placut tare mult de el, destul de expeditiv dar la subiect :).. n-are nimic maimutza inafara de ce stiam deja ... m-am linistit :)

iar ptr mamicile cu bebei mici care se intreaba cand trec colicii, ei bineeeeeeeeeeeeeee la 2 ani si aproape 3 luni Moni inca are colici =))
v-am incurajat tare nu? :)):))

crisdk
16.09.2011, 13:05:48

vroiam sa va spun ca am fost aseara la Burlea, mi-a placut tare mult de el, destul de expeditiv dar la subiect :).. n-are nimic maimutza inafara de ce stiam deja ... m-am linistit :)

iar ptr mamicile cu bebei mici care se intreaba cand trec colicii, ei bineeeeeeeeeeeeeee la 2 ani si aproape 3 luni Moni inca are colici =))
what? si ceva tratament este?
pupam maimutica pe burtica, sa treaca :*:*

Butterfly87
16.09.2011, 14:18:42
Noi suntem singure pana dupa+amiaza cand vine tati. E destul de obositor si simt cateodata ca, pur si simplu, cedez, dar incerc sa ma mentin pe baricade.;))
Acum mai trece cum mai trece timpul, ca inca e frumos afara, dar cand s+o raci, sa vezi distractie....:-s
si la noi e aceiasi situatie.,,,,poate va fi o toamna lunga si frumaosa fara ploi

tu vorbesti serios?? ce bine ca noi am scapat rapid

alinutza20
16.09.2011, 14:35:22
what? si ceva tratament este?
pupam maimutica pe burtica, sa treaca :*:*

pai inafara de cele clasice stiute si rasstiute nu prea... asa e ea mai sensibila, se pare ca seamana cu ma-sa...
probabil cu timpul se vor diminua, pana atunci... mami sa ramana intreaga la cap...

alinutza20
16.09.2011, 14:36:40
si la noi e aceiasi situatie.,,,,poate va fi o toamna lunga si frumaosa fara ploi

tu vorbesti serios?? ce bine ca noi am scapat rapid

iti dai seama ca vorbesc serios... :)

crisdk
16.09.2011, 14:38:01
pai inafara de cele clasice stiute si rasstiute nu prea... asa e ea mai sensibila, se pare ca seamana cu ma-sa...
probabil cu timpul se vor diminua, pana atunci... mami sa ramana intreaga la cap...
offf! multa putere si rabdare sa ai, mami >:D<

biutzaxx
16.09.2011, 15:16:39

moni e sensibila si se baloneaza usor de aceea trebuie sa eviti dulciurile si manacarurile care baloneaza ...banui ca asta stiai deja..
Al meu se baloneaza daca ciorba cu carnita e facuta la prima apa, adica nu s-a aruncat prima apa de la fiert carnea, eu abia la a doua apa fac ciorba, si cu gaina de curte, nu din comert..in rest are si el perioade si perioade..
Pup Moni pe burtica ..:*

Butterfly87
16.09.2011, 15:22:51
iti dai seama ca vorbesc serios... :)
imi pare rau
intrebam ca auzeam ca dispar in jurul varstei de 1 an la cei mai multi copii....daca nu dispar la 3 luni
dar se pare ca Monitza e mai sensibila
sanatate multa

alinutza20
16.09.2011, 15:32:04
moni e sensibila si se baloneaza usor de aceea trebuie sa eviti dulciurile si manacarurile care baloneaza ...banui ca asta stiai deja..
Al meu se baloneaza daca ciorba cu carnita e facuta la prima apa, adica nu s-a aruncat prima apa de la fiert carnea, eu abia la a doua apa fac ciorba, si cu gaina de curte, nu din comert..in rest are si el perioade si perioade..
Pup Moni pe burtica ..:*

da, si daca evit mancarurile care baloneaza se constipa, ptr ca pe langa colici are constipatie cronica si sunt practic obligata sa-i dau lucruri care... o baloneaza.., si de aici ajungem la "doale bulta" !
asta este, crestem noi mari...

stefania_a
16.09.2011, 17:04:20

din punctul asta de vedere sunt mai norocoasa!!!

stefania_a
16.09.2011, 17:04:57

cum asa???:-?:-?:-?

stefania_a
16.09.2011, 17:13:02
mamici voi ce model de patut aveti la strumfi? k are nevoie sora de o parere, si cum al meu l-am primit nu am cautat altceva..si nu stiu ce sa-i recomand:-":-"

marybear
16.09.2011, 18:06:57
mamici voi ce model de patut aveti la strumfi? k are nevoie sora de o parere, si cum al meu l-am primit nu am cautat altceva..si nu stiu ce sa-i recomand:-":-"
Eu nu am prea folosit patuturile (am 2, unul din ala tip tarc din plastic si unul din lemn) dar daca ar fi sa aleg acum as lua unul din lemn care sa aiba o parte detasabila, eventual si cu inaltime ajustabila in functie de varsta. Cand e mai mare trebuie lasata mai jos salteaua si e destul de greu sa il pui acolo daca nu ai o latura detasabila.

eliana
16.09.2011, 18:41:36
Mda, sindrom de mea culpa pe forum deci. Si eu o mai lasam singura, dar statea maxim 15-20 de minute apoi incepea sa chitaie si trebuia sa o iau pe langa mine, sa ma vada si sa vorbesc cu ea, chit ca nu ma jucam propriu-zis cu jucarii. Acuma o las sa mai patruleze singura prin casa in timp ce mai stau la calculator, dar face ture, adica nu mai ajunge sa stea singura nici 5 min. Asta cu joaca e o mare problema si pt mine, n-am rabdare cu formele din borcan si puzzle si alte minuni din astea educative (mi-a tinut nasa-mea teorie ca ea avea program de "joaca educativa" in fiecare zi, minim 1 ora, sa fac si eu la fel), eu mai degraba o iau si o smotocesc. o gadil, o rostogolesc prin pat sau mergem afara si o plimb. Si mai nou o iau la bucatarie, mai spal o farfurie, mai fac o mamaliguta, cu ea agatata de capotul meu sau invartindu-se in jurul meu.

Green_Eyes
16.09.2011, 18:42:11
Unde o gasesc pe Siminiceanu? Imi da cineva un nr. de telefon, va rog? Are program de consultatii si in weekend?

eliana
16.09.2011, 18:44:22
Eu am un singur patut, din ala pliant, si nu regret defel ca n-am de lemn, Iulia nu s-a lovit niciodata desi s-a rostogolit prin pat la greu, l-am carat dupa noi la mare, la munte, la bunici si inca nu da semne de "oboseala". Iar salteaua e de cocos, nu s-a deformat deloc. Singura chestie pe care o regret e ca nu i-am luat din ala cu fermoar pe o parte.

eliana
16.09.2011, 18:44:58
Unde o gasesc pe Siminiceanu? Imi da cineva un nr. de telefon, va rog? Are program de consultatii si in weekend?
Eu stiam ca are cabinet langa Billa de la gara, dar n-am nr. Ati patit ceva?

Green_Eyes
16.09.2011, 18:50:28
Eu stiam ca are cabinet langa Billa de la gara, dar n-am nr. Ati patit ceva?

Sincer, sunt tehuie de cap, nici nu stiu incotro sa o apuc.. dupa trei saptamani de muci, tuse, se pare ca Tudor a facut din nou pneumonie interstitiala, a doua oara intr-un an si pur si simplu simt nevoia sa il vada si un alt pediatru pe Tudor si eventual cineva specialist in pneumo (recomandari?).. vreau sa inteleg de ce se imbolnaveste atat de des si cum pot sa il ajut :(

alibd
16.09.2011, 18:56:27
Eu am un singur patut, din ala pliant, si nu regret defel ca n-am de lemn, Iulia nu s-a lovit niciodata desi s-a rostogolit prin pat la greu, l-am carat dupa noi la mare, la munte, la bunici si inca nu da semne de "oboseala". Iar salteaua e de cocos, nu s-a deformat deloc. Singura chestie pe care o regret e ca nu i-am luat din ala cu fermoar pe o parte.

Patut cu fermoar pe o parte?

Vezi ce inseamna sa te ia nasterea pe nepregatite si sa cumpere sotul primul patut mai "ochios"?! :-"
Si eu ma gandesc ca va avea nevoie la un moment dat sa si coboare din el si sper doar sa nu-l escalaseze. In plus, vai de spinarea mea cand o asez in patut.:-s

alibd
16.09.2011, 18:57:41
Sincer, sunt tehuie de cap, nici nu stiu incotro sa o apuc.. dupa trei saptamani de muci, tuse, se pare ca Tudor a facut din nou pneumonie interstitiala, a doua oara intr-un an si pur si simplu simt nevoia sa il vada si un alt pediatru pe Tudor si eventual cineva specialist in pneumo (recomandari?).. vreau sa inteleg de ce se imbolnaveste atat de des si cum pot sa il ajut :(

Multa sanatate strumfului, Simo!=((

eliana
16.09.2011, 19:11:27
Specialist in pneumo de copii nu stiu, sorry............. in afara de imunostimulante nu stiu daca ai ce altceva sa faci.

eliana
16.09.2011, 19:13:55
Patut cu fermoar pe o parte?

Vezi ce inseamna sa te ia nasterea pe nepregatite si sa cumpere sotul primul patut mai "ochios"?! :-"
Si eu ma gandesc ca va avea nevoie la un moment dat sa si coboare din el si sper doar sa nu-l escalaseze. In plus, vai de spinarea mea cand o asez in patut.:-s
Da, sunt patuturi pliante care la plasa de pe o latura au fermoar in semicerc, si in felul asta cand creste si cobori salteaua la nivelul de jos poate sa urce si sa coboare singur din pat. Faza e ca noi am luat patut cu vreo 2 luni inainte sa nasc, dupa ce-am studiat 100 de site-uri, dar tin minte ca gasisem pe net la un pret dublu si nu mi s-a parut justificabila diferenta (bine, nici acum nu mi se pare, dar poate daca ma strofocam mai mult gaseam mai ieftin).

stefania_a
16.09.2011, 19:47:38

poti pune o poza cu model de pe net, ceva??:-"

stefania_a
16.09.2011, 19:49:14
Multa sanatate strumfului, Simo!=((

felicitari pt strumfi!!!;-);-)

alibd
16.09.2011, 20:00:52
felicitari pt strumfi!!!;-);-)

Mai inainte am vazut si eu. ;)) Mersi!

eliana
16.09.2011, 20:06:08
Poza cu patul meu sau cu modelul cu fermoar? al meu e luat din miniblu, l-am vazut live. Caut o poza in calc.

stefania_a
16.09.2011, 20:21:01
Poza cu patul meu sau cu modelul cu fermoar? al meu e luat din miniblu, l-am vazut live. Caut o poza in calc.

cu al tau daca ai!!:-"

eliana
16.09.2011, 20:25:09
cu al tau daca ai!!:-"
Uite aici.

stefania_a
16.09.2011, 20:26:46
Uite aici.

am salvat poza..ms mult!!!;-)

eliana
16.09.2011, 20:33:56
am salvat poza..ms mult!!!;-)
Chestia aia gen masuta de infasat am folosit-o f putin, primele 3 luni cred, apoi iulia a crescut si ea s-a deformat destul de rau, dar asta nu m-a deranjat, am scos-o si gata.

Milagros
16.09.2011, 20:46:53

D chiar se supara uneori daca ma bag in joaca lui, isi ia efectiv jucariile si se muta in alt colt =))
A mai avut asa o perioada la 5-6 luni cand dupa ce papa se punea pe plans si nu stiam ce are pana intr-o zi cand eram asa terminata ca am zis ca-l pun in patut 10 min sa ies pe balcon sa ma racoresc si ca sa vezi minune, a tacut instant =)) ii lasam cuburi de plus in jur si se juca cu ele pana adormea, apoi papa iar si iar voia singur acolo si gangurea si se hlizea iar eu ma simteam vinovata si cautam pe net ce problema are =))
Cu trancanitul... cu siguranta toate mamele primesc sfatul cu...vorbeste-i ca asa invata, dar chiar recent citeam ca daca il trancanesti la cap non-stop el saracu' nu mai are cand sa zica si el ceva 8-}

Milagros
16.09.2011, 20:48:58

Hi, exagerezi :D eu sunt singura cu D de dimi de la 7 pana seara la 9, zilele astea a mai venit nana pe la noi, noi pe la ea, dar cand o incepe scoala s-a zis. Oricum, macar incepe cresa, la fel ca si Ana - WELCOME BACK, WOMAN! - simt ca eu am devenit plictisitoare pt el :)

Milagros
16.09.2011, 20:49:56

Serios?? Se poate asa ceva? De aia e ea mai cu nervii pe ea uneori?

Milagros
16.09.2011, 20:51:11
da, si daca evit mancarurile care baloneaza se constipa, ptr ca pe langa colici are constipatie cronica si sunt practic obligata sa-i dau lucruri care... o baloneaza.., si de aici ajungem la "doale bulta" !
asta este, crestem noi mari...

Ooof, Doamne, mica de ea :( pupam si noi burticuta.

Milagros
16.09.2011, 20:53:33
Mda, sindrom de mea culpa pe forum deci. Si eu o mai lasam singura, dar statea maxim 15-20 de minute apoi incepea sa chitaie si trebuia sa o iau pe langa mine, sa ma vada si sa vorbesc cu ea, chit ca nu ma jucam propriu-zis cu jucarii. Acuma o las sa mai patruleze singura prin casa in timp ce mai stau la calculator, dar face ture, adica nu mai ajunge sa stea singura nici 5 min. Asta cu joaca e o mare problema si pt mine, n-am rabdare cu formele din borcan si puzzle si alte minuni din astea educative (mi-a tinut nasa-mea teorie ca ea avea program de "joaca educativa" in fiecare zi, minim 1 ora, sa fac si eu la fel), eu mai degraba o iau si o smotocesc. o gadil, o rostogolesc prin pat sau mergem afara si o plimb. Si mai nou o iau la bucatarie, mai spal o farfurie, mai fac o mamaliguta, cu ea agatata de capotul meu sau invartindu-se in jurul meu.

Sincer, mie treaba asta cu program educativ imi suna a cah, mai ales cu... minim nu-s cat pe zi, dar nah, cum sunt si eu in top la mame... :-" nu mai zic nic. Oricum, tare am senzatia ca bebe apreciaza mai mult juma de ora de halcuiala decat o ora educativa :D O sa invete sa se joace singur bebele ala de frica orei de introdus forme. By the way, noi introduceam forme cand eram mici? Puneam cerculete? :D

Milagros
16.09.2011, 20:55:50

Asa si eu. Na, acum am renuntat de tot la el, dar daca aveam mintea de acum si eu luam cu fermoar.

Milagros
16.09.2011, 20:57:08

=(( :grouphug: multa sanatate puiului!

Milagros
16.09.2011, 20:58:18

Cauta la Primii Pasi ca au sigur, ne-au dat noua la hotel la mare.

eluta
16.09.2011, 21:08:39
Ia priviti ce am aflat eu astazi dimineata si ce cadou a primit sotul meu cand s-a intors de la munca :

Daphnne
16.09.2011, 21:10:08
Ia priviti ce am aflat eu astazi dimineata si ce cadou a primit sotul meu cand s-a intors de la munca :

Felicitari... sa fie intr-un ceas bun... sa ai o sarcina usoara si sa stea bebe cumintel la caldurica pana la termen >:D< :*

Milagros
16.09.2011, 21:11:59

Vaaaaai!!! Eluta!!! Ce vesti de milioane!!!! Bebe sanatos si la termen si sarcina usoara, scumpa! Ma bucur enorm de mult pt tine!!!

eluta
16.09.2011, 21:16:56
Felicitari... sa fie intr-un ceas bun... sa ai o sarcina usoara si sa stea bebe cumintel la caldurica pana la termen >:D< :*

Vaaaaai!!! Eluta!!! Ce vesti de milioane!!!! Bebe sanatos si la termen si sarcina usoara, scumpa! Ma bucur enorm de mult pt tine!!!

Multumesc mult! Am niste emotiiiiiiiii :-SS !

DianaMCD
16.09.2011, 21:42:36
Multumesc mult! Am niste emotiiiiiiiii :-SS !

Felicitari din tot sufletul !!! Acum pune burtica mai aproape de monitorul calculatorului ca am de vorbit ceva serios cu maslinuta. Puiutule sa stai pana la termen acolo, sa cresti mare si sanatos !

Mami, fara emotii !! Ai grija de tine si totul va fi bine !!!

eluta
16.09.2011, 21:49:08
Felicitari din tot sufletul !!! Acum pune burtica mai aproape de monitorul calculatorului ca am de vorbit ceva serios cu maslinuta. Puiutule sa stai pana la termen acolo, sa cresti mare si sanatos !

Mami, fara emotii !! Ai grija de tine si totul va fi bine !!!

Multumesc ^:)^ ! Sper ca a fost atent si a bagat in capusorul care acum se formeaza!

LauraF
16.09.2011, 21:50:07
Asta da veste! >:D< Felicitari, Eluta!!!!! Sa fie intr-un ceas bun si sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos! Va pupam!

eluta
16.09.2011, 21:53:31
Asta da veste! >:D< Felicitari, Eluta!!!!! Sa fie intr-un ceas bun si sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos! Va pupam!

Multumesc Laura! Sanatate multa si voua!

minicutta
16.09.2011, 22:06:48

felicitari !!!!!!!!!!!!

Andrusca
16.09.2011, 22:20:10
Eluta, Dumnezeu sa aiba grija de maslinuta si sa va daruiasca sanatate si bucurii!
Felicitari!

geany_m
16.09.2011, 22:24:25
Cat ma bucur!!!!!!!!!!!!>:D<>:D<
Sarcina usoara si la termen iti doresc, sa creasca mare maslinuta si sa fie sanatoasa!:*

eliana
16.09.2011, 22:27:14
Oooooooo, felicitari, Eluta! sarcina usoara si bebe minunat!

gabriela_rgh
16.09.2011, 22:32:00
Multa sanatate lui Tudor Simo!!!:grouphug:

gabriela_rgh
16.09.2011, 22:33:14
:madlaugh::madlaugh::madlaugh::madlaugh::madlaugh: :madlaugh:Eu nu am cuvinte cat ma bucur!!!Sarcina usoara Eluta si bebic sanatos si la termen!;))

Butterfly87
16.09.2011, 22:35:59
Multumesc Laura! Sanatate multa si voua!
sarcina usoara!!!!!felicitari!!!!bebe sanatos si sa stea la mamica in burtica pana la termen

Green_Eyes
16.09.2011, 23:26:08
Multumim de urari!
M-am mai calmat intre timp, o sa merg pe mana dnei dr. in continuare si sper sa fie ok, sa punem la punct un ''plan'' de imunizare si sa se inzdraveneasca si el...

Eluta, ma bucur enorm pentru voi! Doamne ajuta sa fie bebe sanatos si sa ai o sarcina usoara si o nastere pe masura! Felicitari!!

alibd
16.09.2011, 23:58:37

heii, asta da veste!

Sa fie intr+un ceas bun si totul sa decurga perfect!:)

Yonika
17.09.2011, 00:56:20
Eluta, FELICITARI, si sa aveti un bebe sanatos si care sa vina la termen si tu sa ai o sarcina usoara.
Chiar ma gandeam ce mai faceti, cand ai intrebat de listuta pt spital, banuiesc ca nu pt tine era. Si ai mai facut ceva cu problema aia cu uterul sau ai ramas insarcinata asa fara alte planificari?

eluta
17.09.2011, 07:48:19
Eluta, FELICITARI, si sa aveti un bebe sanatos si care sa vina la termen si tu sa ai o sarcina usoara.
Chiar ma gandeam ce mai faceti, cand ai intrebat de listuta pt spital, banuiesc ca nu pt tine era. Si ai mai facut ceva cu problema aia cu uterul sau ai ramas insarcinata asa fara alte planificari?

Multumesc mult! ^:)^
Listuta era pentru o colega de birou care trebuie sa nasca in 2 saptamani.

Am resolvat mai intai toate problemele de sanatate si abea apoi am inceput sa "lucram" la acest proiect. Am reparat dantura, am facut toate analizele si problemuta cu uterul si dupa ce ne-am asigurat ca e totul ok am trecut la "atac".

eluta
17.09.2011, 07:55:28
Am uitat sa salut!

Buna dimineata! Sa aveti un sfarsit de saptamana minunat! >:D<

stefania_a
17.09.2011, 08:42:48

felicitari!!!!!!!!!!!!!!!sarcina usoara si bebe sanatos si sa se nasca la termen!!1

crisdk
17.09.2011, 09:35:03
na! ca m-ai facut sa plang de dimineata8-}... de bucurie si emotie pt tine. chiar ma intrebam ce mai faci, dar am vazut ca ai postat scurt zilele trecute si m-am bucurat doar ca mai esti pe aici.
felicitari, mami <:-P:gen_17:! sa ai sarcina frumoasa si usoara pana la termen. iar bebe sa fie sanatos si voios[-o<[-o<[-o<

Milagros
17.09.2011, 09:36:34
Neatza, desi de la noi nu asa buna :(
Dragos s-a trezit dimineata normal, a cerut laptele, dupa ce a baut un sfert a vomat tot :(
Am zis ca o fi mancat cu pofta, na, se mai intampla.
Dupa vreo 5 minute a cerut iar canita sa termine, i-am dat-o doar pt ca a facut scandal, el a mai vomat o data si imediat a mancat si nu a avut nimic, e rau la foame si nu-l pot tine asa cum ar trebui dupa voma, nemancat. #-o
A baut restul de lapte, calm, l-am tinut langa mine linistit, apoi a inceput sa se joace, a cerut banana, nu i-am dat de frica sa nu fie prea mult totusi, a cerut afara...
La un moment dat s-a dus dupa B la baie si si-a amintit ca tre' sa se spele pe dinti si a cerut periuta. Desigur tac-su i-a dat-o, dar nici bine nu a bagat periuta in gura si a inceput iar sa vomite, ii curgea din gura ca o cascada, ciudat ca nu voma in jet, doar ii curgea tare lapte pe gura, cred ca a vomat cam tot laptele sau macar trei sferturi si nu era ca la regurgitat, se stramba cand voma :((
L-am luat in brate, dar a vrut sa se intinda pe canapea si parca deodata a devenit cumva slabit si a inceput sa se agite asa culcat cum era, sa se zvarcoleasca cumva si sa se traga de urechea stanga. S-a tras de ureche de si-a inrosit-o. Am zis ca poate il doare, l-am apasat si nu plange, dar nici nu ma lasa sa ma uit in ureche sa vad ce are. De urechea dreapta nu s-a tras deloc...
Acum am reusit sa-l culc ca se si freca la ochi de mama-mama...
L-am apasat in somn pe ureche - dar nu pe cea de care se tragea - si nici o reactie... el se mai trage de urechi cand e f obosit, dar parca nu in halu' asta.
Aseara s-a culcat dupa 11 jumate si azi s-a trezit la 6 jumate maxim 7... o fi fost o reactie la oboseala? :-? La otita am vazut ca ar trebui sa aiba febra, durere la palpare... sa-i fi curs urechea... la el nu e nimic din toate astea, secretiile urechii sunt normale. Nici nu stiu ce sa fac, acum doarme dus.

crisdk
17.09.2011, 09:45:40
Dragos s-a trezit dimineata normal, a cerut laptele, dupa ce a baut un sfert a vomat tot :(
Dupa vreo 5 minute a cerut iar canita sa termine, i-am dat-o doar pt ca a facut scandal, el a mai vomat o data si imediat a mancat si nu a avut nimic, e rau la foame si nu-l pot tine asa cum ar trebui dupa voma, nemancat. #-o
A baut restul de lapte, calm, l-am tinut langa mine linistit, apoi a inceput sa se joace, a cerut banana, nu i-am dat de frica sa nu fie prea mult totusi, a cerut afara...
La un moment dat s-a dus dupa B la baie si si-a amintit ca tre' sa se spele pe dinti si a cerut periuta. Desigur tac-su i-a dat-o, dar nici bine nu a bagat periuta in gura si a inceput iar sa vomite, ii curgea din gura ca o cascada, ciudat ca nu voma in jet, doar ii curgea tare lapte pe gura, cred ca a vomat cam tot laptele sau macar trei sferturi si nu era ca la regurgitat, se stramba cand voma :((
L-am luat in brate, dar a vrut sa se intinda pe canapea si parca deodata a devenit cumva slabit si a inceput sa se agite asa culcat cum era, sa se zvarcoleasca cumva si sa se traga de urechea stanga. S-a tras de ureche de si-a inrosit-o. Am zis ca poate il doare, l-am apasat si nu plange, dar nici nu ma lasa sa ma uit in ureche sa vad ce are. De urechea dreapta nu s-a tras deloc...
L-am apasat in somn pe ureche - dar nu pe cea de care se tragea - si nici o reactie... el se mai trage de urechi cand e f obosit, dar parca nu in halu' asta.
Aseara s-a culcat dupa 11 jumate si azi s-a trezit la 6 jumate maxim 7... o fi fost o reactie la oboseala? :-? La otita am vazut ca ar trebui sa aiba febra, durere la palpare... sa-i fi curs urechea... la el nu e nimic din toate astea, secretiile urechii sunt normale. Nici nu stiu ce sa fac, acum doarme dus.
of, dragul de el :*. asteapta si tu si vezi cum o sa fie cand se va trezi. poate o fi cum zici tu de la oboseala, si va fi vesel din nou dupa un puiut de somn.

stefania_a
17.09.2011, 09:49:45

eu sper sa fie doar oboseala ca sa puteti incepe linistiti gradinita!!:*:*

Milagros
17.09.2011, 10:23:12
Da.. astept cu inima cat puricele, deocamdata vad ca baga somn in continuare, daca l-ar durea de la otita cred ca ar plange, nu ar putea sa doarma... of, of, fix acum cand luni incepe cresa :((

alinutza20
17.09.2011, 11:01:56

uauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu felicitari!!!!!!!!!!!! mi s-a facut pielea de gaina ;))
felicitari ma bucur din suflet!! sarcina usoara si la termen iti doresc! :*:*:*:*:*:*

hello fetele, ma pun pe recuperat ca n-am avut net ieri..

crisdk
17.09.2011, 11:10:27
uauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu felicitari!!!!!!!!!!!! mi s-a facut pielea de gaina ;))
felicitari ma bucur din suflet!! sarcina usoara si la termen iti doresc! :*:*:*:*:*:*

hello fetele, ma pun pe recuperat ca n-am avut net ieri..
hello, alinutza.
milagros, asteptam vesti cand se trezeste dragos.

ginutza
17.09.2011, 11:33:19

Buna! Andreiuta mea e luata in evidenta de Dr Siminiceanu. Are cabinetul in laterala stanga a magazinului Billa: Tera Baby se cheama cabinetul. Nr de tel este 0232 219 969. Are consultatii si sambata dar costa ceva mai mult nu stiu exact cat. In cursul sapt e 60 de lei consultatia. Pentru pneumo ea imi recomandase pe o dr de la ambulatoriul spitalului Sf Maria. Din pacate nu mai gasesc foita cu numele doctoritei dar daca mergi la ea o sa-ti spuna la cine sa mergi. La fetita mea nu i-a iesit floricia de la vacinul BCG si tre sa merg si eu la pneumolog sa vad daca il repetam sau nu.
Sanatate multa la bebe.