PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 [189] 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

alinutza20
17.09.2011, 12:06:41
Serios?? Se poate asa ceva? De aia e ea mai cu nervii pe ea uneori?

da, se poate, ma mosteneste maxim dpdv medical...
neaaaaaaaaaah nervii is de la natura (ca sa nu zic cap) si-i mosteneste de la amandoi =))

stefania_a
17.09.2011, 12:07:14
da, se poate, ma mosteneste maxim dpdv medical...
neaaaaaaaaaah nervii is de la natura (ca sa nu zic cap) si-i mosteneste de la amandoi =))

bine ca esti sincera!!!:)):))

alinutza20
17.09.2011, 12:13:36
Da.. astept cu inima cat puricele, deocamdata vad ca baga somn in continuare, daca l-ar durea de la otita cred ca ar plange, nu ar putea sa doarma... of, of, fix acum cand luni incepe cresa :((

otita nu e clar, moni a avut (va mai mirati?) si dormea in fund de durere.. la otita nu poate pune capu pe perna sub nici o forma.. nu mai zic de urlat...

alinutza20
17.09.2011, 12:14:35
bine ca esti sincera!!!:)):))

oo daaaa, din doi crizati ce putea sa iasa?=))=))

roxienea
17.09.2011, 12:59:21
Ia priviti ce am aflat eu astazi dimineata si ce cadou a primit sotul meu cand s-a intors de la munca :
Ce veste minunata!!!!! :DFelicitari din suflet!!!:gen_17: Sa ai parte de o sarcina usoara si sa stea bb mic in garsoniera la mami pana la termen!!!>:D<>:D<>:D<

Milagros
17.09.2011, 13:22:52
Ultimele vesti: dupa ce s-a trezit D a cerut apa si a luat o gura de banana de la tati si, desigur, in 10 minute a vomat iar. :( Am iesit cu el cu carutul ca am zis sa ia un pic de aer si sa merg si la farmacie sa iau saruri de hidratare si metroclopramid si mi-a vomat de inca 3 ori in parc ca tot ceruse apa si nu reuseam sa-i mai iau canita de la gura. Am inceput deja sa-i pun saruri in apa sa-i dau doza pe azi si dupa saruri mi-a vomat doar o data - presupun ca inca nu-si facusera efectul - nu mi-a mai vomat de aproximativ o ora, cere apa, dar il las sa ia cate 2 guri la 10 minute si vad ca nu protesteaza, il mai pacalesc cu cate o jucarie, cu televizorul, i-am luat o masina noua... :-<:-<:-<
I-am cumparat sticksuri in caz ca o cere papa, am incercat sa-i dau unul sa roada dar arunca jos, a cerut lapte in schimb, dar nu ii dau...
Oare diseara sa ii dau un pic de lapte totusi? Asta daca nu mai vomita.

crisdk
17.09.2011, 13:30:36
Ultimele vesti: dupa ce s-a trezit D a cerut apa si a luat o gura de banana de la tati si, desigur, in 10 minute a vomat iar. :( Am iesit cu el cu carutul ca am zis sa ia un pic de aer si sa merg si la farmacie sa iau saruri de hidratare si metroclopramid si mi-a vomat de inca 3 ori in parc ca tot ceruse apa si nu reuseam sa-i mai iau canita de la gura. Am inceput deja sa-i pun saruri in apa sa-i dau doza pe azi si dupa saruri mi-a vomat doar o data - presupun ca inca nu-si facusera efectul - nu mi-a mai vomat de aproximativ o ora, cere apa, dar il las sa ia cate 2 guri la 10 minute si vad ca nu protesteaza, il mai pacalesc cu cate o jucarie, cu televizorul, i-am luat o masina noua... :-<:-<:-<
I-am cumparat sticksuri in caz ca o cere papa, am incercat sa-i dau unul sa roada dar arunca jos, a cerut lapte in schimb, dar nu ii dau...
de la ce o fi oare? :-? la dr ai sunat sa intrebi ce si cum?

monique18virgo
17.09.2011, 13:33:25
Ia priviti ce am aflat eu astazi dimineata si ce cadou a primit sotul meu cand s-a intors de la munca :

Felicitari din tot sufletu>:D<>:D<>:D< sa DD sa ai o sarcina fara probleme si un bebe sanatos.

Milagros
17.09.2011, 13:51:57
de la ce o fi oare? :-? la dr ai sunat sa intrebi ce si cum?

Inca nu pt ca altceva nu are, febra nu, dureri nu... in plus, deja s-a inveselit la loc si e vioi desi de mancat nu a mancat, cere apa si intelege si bea 2 guri la 10 minute, mi se umplu ochii de lacrimi cand il vad asa ascultator. =((

Ma gandesc sa nu fie o indigestie, aseara o haplit o punga de pufuleti, baga cu pumnu' in gura de parca i-o lua careva, apoi dupa juma de ora maxim o cerut laptele de seara.

alinutza20
17.09.2011, 13:52:46

indigestie sau enteroviroza... am auzit ca circula una si-s cu ochii cat cepele, avand antecedente...
nu-i da lapte, parerea mea, in cel mai rau caz delactozat, dar o sa-l vomite:(, am experienta in de astea... nu-i da apa decat asa, putin si rar, in ritmul asta se deshidrateaza f repede...

le. ce-a mancat inainte sa inceapa treaba asta? eventual ieri dupa amiaza?

Milagros
17.09.2011, 14:21:53
indigestie sau enteroviroza... am auzit ca circula una si-s cu ochii cat cepele, avand antecedente...
nu-i da lapte, parerea mea, in cel mai rau caz delactozat, dar o sa-l vomite:(, am experienta in de astea... nu-i da apa decat asa, putin si rar, in ritmul asta se deshidrateaza f repede...

le. ce-a mancat inainte sa inceapa treaba asta? eventual ieri dupa amiaza?

Am stat si m-am gandit de ma doare capu'... nimic deosebit fata de alte zile :( Ieri dimi lapte, apoi cateva sticksuri, piure de mere vreo 200 g si 50 g iaurt, ciorba de pui cu smantana, pufuletii aia - o punga intreaga, Gusto punga mare si laptele de seara.
Apa cere la greu. Acu mi-am mancat cateva sticksuri, vreo 5-6 asa si a dat setea si mai tare, vad ca inca n-are nic, plus l-o apucat dansatu' ca se aude fanfara de la o mireasa :D
Sticksuri, covrigei... altceva ce pot sa-i mai dau daca cere papa?

AnaM
17.09.2011, 14:53:21
Multumesc mult, fetelor, de primire :*

Eluta... N-am cuvinte, e minunat!!! Sa ai o sarcina usoara si un bebe perfect!!! Sunt extrem de fericita pentru voi!!!

Ano, si io-s cam in aceeasi oala. Joi noapte spre vineri dimineata mandrul a vomat de doua ori, am zis de atunci: ori e indigestie (mancase ff mult in dupa-amiaza aia, de cand merge la gradi ma termina seara, vrea non-stop sa manance ceva), ori enteroviroza. Vineri l-am tinut acasa sa-l monitorizez, n-a mai vomat dar n-a facut nici scaun. Azi noapte pe la 1, a dat cu tunul la fundul lui si consistenta era destul de moale, dar ok. Azi dimineata, in schimb, a facut complet lichid si mult, asa ca mi-e clar ca e enteroviroza. I-am dat deja azi lapte delactozat si smecta, si a mancat doar sticks-uri si covrigei, f putin, in schimb sunt multumita ca bea lichide. Mai tarziu o sa incerc cu niste orez sau banana, iar daca pana luni nu-si revine cu scaunul, il mai tin acasa. Febra n-are, e vioi, n-a mai vomat decat in noaptea aia. O s-o intreb pe educatoare daca mai sunt cazuri, ca joi, din 10 copii in grupa, erau prezenti doar vreo 6.

Sanatate la puisorii bolnavi!

Milagros
17.09.2011, 14:58:57

Eluta... N-am cuvinte, e minunat!!! Sa ai o sarcina usoara si un bebe perfect!!! Sunt extrem de fericita pentru voi!!!

Ano, si io-s cam in aceeasi oala. Joi noapte spre vineri dimineata mandrul a vomat de doua ori, am zis de atunci: ori e indigestie (mancase ff mult in dupa-amiaza aia, de cand merge la gradi ma termina seara, vrea non-stop sa manance ceva), ori enteroviroza. Vineri l-am tinut acasa sa-l monitorizez, n-a mai vomat dar n-a facut nici scaun. Azi noapte pe la 1, a dat cu tunul la fundul lui si consistenta era destul de moale, dar ok. Azi dimineata, in schimb, a facut complet lichid si mult, asa ca mi-e clar ca e enteroviroza. I-am dat deja azi lapte delactozat si smecta, si a mancat doar sticks-uri si covrigei, f putin, in schimb sunt multumita ca bea lichide. Mai tarziu o sa incerc cu niste orez sau banana, iar daca pana luni nu-si revine cu scaunul, il mai tin acasa. Febra n-are, e vioi, n-a mai vomat decat in noaptea aia. O s-o intreb pe educatoare daca mai sunt cazuri, ca joi, din 10 copii in grupa, erau prezenti doar vreo 6.

:-s vai steaua mea :-s eu inca sper la o indigestie, scaun a avut dimineata normal, dar apoi nimic, na, nici nu ar avea ce sa iasa.
Sanatate la pui!

De care lapte delactozat i-ai dat? Si cate mese de lapte pe zi? Tot cat ii dadeai si din laptele lui normal? O sa-l simta la gust ca e altfel? Si cat ii dai asa, pana termini cutia?

Si... cum de a dat foamea? Nu ii ajunge papa de la gradi?

Scuze ca te bubui cu intrebari :(

AnaM
17.09.2011, 15:06:23
:-s vai steaua mea :-s eu inca sper la o indigestie, scaun a avut dimineata normal, dar apoi nimic, na, nici nu ar avea ce sa iasa.
Sanatate la pui!

De care lapte delactozat i-ai dat? Si cate mese de lapte pe zi? Tot cat ii dadeai si din laptele lui normal? O sa-l simta la gust ca e altfel? Si cat ii dai asa, pana termini cutia?

Nan fara lactoza, lapte cantitativ la fel. Gustul nu e prea diferit si T oricum e innebunit dupa lapte. Ii dau pana isi revine cu scaunul si inca o zi-doua.
La gradi are 3 mese pe zi si educatoarea imi zice ca mananca destul de ok (mai putin fructele, dar asta imi imaginasem oricum). Deci habar n-am, nu stiu misterul cu pofta de mancare :)

crisdk
17.09.2011, 15:12:08
Nan fara lactoza, lapte cantitativ la fel. Gustul nu e prea diferit si T oricum e innebunit dupa lapte. Ii dau pana isi revine cu scaunul si inca o zi-doua.
La gradi are 3 mese pe zi si educatoarea imi zice ca mananca destul de ok (mai putin fructele, dar asta imi imaginasem oricum). Deci habar n-am, nu stiu misterul cu pofta de mancare :)
poate ca activitatile cu copiii de acolo ii consuma mai mult bateriile ;-)
:* pt T, sa se faca bine cat mai repejor, ca il asteapta partenerii de joaca la gradi ;))

Daphnne
17.09.2011, 15:20:02
Multa sanatate la bebei fetelor.. sa le treaca repede starile de rau si sa devina iar voiosi si sanatosi >:D< :*

Butterfly87
17.09.2011, 15:20:38

sanatate multa copilasilor bolnaviori!!

Milagros
17.09.2011, 15:21:31

:(( oof imi vine sa urlu, nu alta, a dormit 40 de min si s-a trezit urland APAAA! I-am dat sa bea cateva guri bune si a tinut-o tot intr-un urlat de am zis ca vomita iar si pana nu i-am dat cana cu apa nu s-a lasat :(( acum bea de parca n-a baut apa de cand l-am nascut :((
ceai de menta daca ii dau nu il mai calmeaza? ma gandeam sa ii pun picaturile de metoclopramid in ceaiul de menta.

Andrusca
17.09.2011, 15:30:30
:(( oof imi vine sa urlu, nu alta, a dormit 40 de min si s-a trezit urland APAAA! I-am dat sa bea cateva guri bune si a tinut-o tot intr-un urlat de am zis ca vomita iar si pana nu i-am dat cana cu apa nu s-a lasat :(( acum bea de parca n-a baut apa de cand l-am nascut :((
ceai de menta daca ii dau nu il mai calmeaza? ma gandeam sa ii pun picaturile de metoclopramid in ceaiul de menta.

Multa sanatate puiutilor Tudor x 2 + Dragos!
din pacate circula o viroza care debuteaza cu voma (explicatia dr)! am trecut si noi prin asta acum 2 sapt!
mare grija!

Buna fetele!

michellina
17.09.2011, 15:47:04
Sanatate multa la puiutii bolnaviori!
Eluta, felicitari! Sarcina usoara si bebe sanatos!
Milagros, e bun ceaiul de menta, eu ii dadeam cate 5-10ml din 15 in 15 minute.

Milagros
17.09.2011, 16:09:02
Sanatate multa la puiutii bolnaviori!
Eluta, felicitari! Sarcina usoara si bebe sanatos!
Milagros, e bun ceaiul de menta, eu ii dadeam cate 5-10ml din 15 in 15 minute.

Am inceput sa-i dau ca i-am pus si picaturi in el, se cam simt, dar cum e mereu insetat bea, se stramba, apoi vine si cere iar. Intre timp a mai papat si o banana mica si nu a mai vomat, sper sa ramana asa, oricum ii dau ceai si inca 2 zile de saruri. Iar pt diseara si zilele astea ii iau lapte fara lactoza. Sper sa nu se constipe...

stefania_a
17.09.2011, 16:17:08

multa multa sanatate!!

alinutza20
17.09.2011, 16:51:16
Am stat si m-am gandit de ma doare capu'... nimic deosebit fata de alte zile :( Ieri dimi lapte, apoi cateva sticksuri, piure de mere vreo 200 g si 50 g iaurt, ciorba de pui cu smantana, pufuletii aia - o punga intreaga, Gusto punga mare si laptele de seara.
Apa cere la greu. Acu mi-am mancat cateva sticksuri, vreo 5-6 asa si a dat setea si mai tare, vad ca inca n-are nic, plus l-o apucat dansatu' ca se aude fanfara de la o mireasa :D
Sticksuri, covrigei... altceva ce pot sa-i mai dau daca cere papa?

cred ca asta-i buba:(
o col de a mea are fata cu indgestie fix de la smantana:(

azi syixuri, covrigi, paine prajita... daca e ok maine gratar, cas/cascaval, orez, morcov... si nuuuuu lactate sau dulciuri!

alinutza20
17.09.2011, 16:53:08
Sanatate la pui!

daca e enteroviroza diareea vine dupa ce se opreste voma, eventual la o zi doua...

Milagros
17.09.2011, 16:56:00
cred ca asta-i buba:(
o col de a mea are fata cu indgestie fix de la smantana:(

azi syixuri, covrigi, paine prajita... daca e ok maine gratar, cas/cascaval, orez, morcov... si nuuuuu lactate sau dulciuri!

Pai si cu o zi inainte papase ciorba din aia si nu a avut nic... plus ca nu e prima data cand papa ciorba dreasa... offf, dar cine stie? poate l-o palit acum... Dulciuri nu mananca, deci macar aici m-am scos. Notat meniul pe maine, sarumana mult, fetili.

alinutza20
17.09.2011, 17:04:07
Pai si cu o zi inainte papase ciorba din aia si nu a avut nic... plus ca nu e prima data cand papa ciorba dreasa... offf, dar cine stie? poate l-o palit acum... Dulciuri nu mananca, deci macar aici m-am scos. Notat meniul pe maine, sarumana mult, fetili.

pai na, in combinatie cu mar si cu iaurt... o fi picat mai greu, zic si eu...
imp e sa se faca bine :):)

Milagros
17.09.2011, 17:11:00
pai na, in combinatie cu mar si cu iaurt... o fi picat mai greu, zic si eu...
imp e sa se faca bine :):)

Ooof, Doamni, iaca de aia ma plang ca ii haplea si mamele cu bebei care nu papa zic ca-s cu capu' :(( Hai ca facu si un kk... de la banana cred ca din sase sticksuri nu cred... Daca a facut tare e de bine? Am scapat de entero? :-s

tsimonaiuliana
17.09.2011, 19:01:11
Felicitari Eluta pentru sarcina ! Sa dea Domnul sa ai un pui perfect sanatos!

tsimonaiuliana
17.09.2011, 19:02:25
Insanatosire grabnica lui Dragos si Tudoreilor!

stefania_a
17.09.2011, 19:34:29
mai nou si copilul meu e bolnav..ii curge nasucul si are 37.7. i-am dat nurofen, dar pe nas ce sa-i dau???
cred k a luat raceala de la mine, desi port masca!!:(:(

alinutza20
17.09.2011, 20:40:30
mai nou si copilul meu e bolnav..ii curge nasucul si are 37.7. i-am dat nurofen, dar pe nas ce sa-i dau???
cred k a luat raceala de la mine, desi port masca!!:(:(

ptr nasuc vibrocil sau pivalone... daca-s multi si lichizi, 2.5 de aerius inainte de nani!

sanatate multa bebeilor bolnaviori :*

adnada
18.09.2011, 05:58:01
Felicitari eluta ma bucur nespus pt voi o veste tare tare buna- bebe sanatos si la termen
Sanatate la copii bolnavi
Ali pup Moni
Ce noutati mai sunt ca d- l R nu ma prea lasa mult timp in pace

stefania_a
18.09.2011, 08:42:19
ptr nasuc vibrocil sau pivalone... daca-s multi si lichizi, 2.5 de aerius inainte de nani!

sanatate multa bebeilor bolnaviori :*

am folosit de asta!! nu-s ff multi, dar sunt...

gabriela_rgh
18.09.2011, 11:24:44
Sanatate puilor bolnaviori!
Si nepoteii mei amandoi au fost bolnavi saptamana asta, aceleasi simptome.Matei a ajuns la spital din pacate ca s-a deshidratat,Damian a reusit sa se refaca acasa.....

alibd
18.09.2011, 12:01:30
am folosit de asta!! nu-s ff multi, dar sunt...

Sa+i pui ser fiziologic, sau sterimar si sa+i cureti bine nasucul.
Sabi facea scandal mare la treaba asta.

Sanatate maxima!

alibd
18.09.2011, 12:02:47
Sanatate puilor bolnaviori!
Si nepoteii mei amandoi au fost bolnavi saptamana asta, aceleasi simptome.Matei a ajuns la spital din pacate ca s-a deshidratat,Damian a reusit sa se refaca acasa.....

Aiurea tare faza cu enteroviroza.
Iti e teama sa+i mai scoti si afara. :-s

gabriela_rgh
18.09.2011, 12:05:30
da..clar....aseara dupa o repriza de voma a lui Tudor ma intreaba sotul daca nu e si el bolnavior....ca a fost in parc:-s.Clar e un virus care circula, doamna doctor ne spunea ca are f multe telefoane de la mamici cu bebii,toti cu aceleasi simtome...nu ne ramane decat sa ii ferim cat putem de locurile aglomerate.:-s

alibd
18.09.2011, 12:46:24
da..clar....aseara dupa o repriza de voma a lui Tudor ma intreaba sotul daca nu e si el bolnavior....ca a fost in parc:-s.Clar e un virus care circula, doamna doctor ne spunea ca are f multe telefoane de la mamici cu bebii,toti cu aceleasi simtome...nu ne ramane decat sa ii ferim cat putem de locurile aglomerate.:-s

Pfaiiii, Doamne!

Si al meu trage de mine sa mergem cu totii pana la Carrefour. Deci, clar....pas. Oricum, n-am fost niciodata fan mersului cu ea in hipermarketuri.

eliana
18.09.2011, 13:05:18
Bonjour :)
Pentru mamicile cu experienta: fii-mea a inceput sa anunte dupa ce face kk. Tre' sa studiez daca zice ceva si inainte, asta n-am remarcat, da' la cat stau eu acasa e greu tare s-o studiez..... :-" oare ar fi cazul s-o familiarizez incet-incet cu olita?

Butterfly87
18.09.2011, 15:50:07
asa e...dar daca o tin in carut si nu ia contact cu alti copii.oare e ok?daca nu nu mai ies in parc..si aleg locuri unde nu e asa multa lume

stefania_a
18.09.2011, 18:01:22
in afara de batista bebelusului ce as utea folosi pt bia??:-?:-?

gabriela_rgh
18.09.2011, 19:19:20
in afara de batista bebelusului ce as utea folosi pt bia??:-?:-?
Un spray cu apa de mare???poate ii da drumul la nasuc.....

Milagros
18.09.2011, 21:05:33
Bonjour :)
Pentru mamicile cu experienta: fii-mea a inceput sa anunte dupa ce face kk. Tre' sa studiez daca zice ceva si inainte, asta n-am remarcat, da' la cat stau eu acasa e greu tare s-o studiez..... :-" oare ar fi cazul s-o familiarizez incet-incet cu olita?

Si D zice chiar inainte sa faca, bine, zice PIPE ;)) azi a adus oala langa patul meu si s-a pus pe ea, dar cand sa faca tot in scutec face >:P

Milagros
18.09.2011, 21:13:39
Update... Aseara i-am luat Milupa delactozat si i-am facut doar 7 cupe, a baut maxim 3... a cerut dar cand i-am dat cana a luat cateva gaturi, apoi pauza si iar cateva gaturi, da' parca nu prea mergea. Nu a vomat. Pe la 4 dimi zicea in somn... Apa, apa, m-am dus sa-i dau sa bea, nu deschidea gurita si i-am umezit buzele si atunci a intins mainile dupa canita si a baut cateva gaturi bune saracu'
Pe la 7 la trezire era cu foamea in gat rau de tot, i-a facut B 7 cupe de Milupa, dar intre timp el a bunghit cana cu apa si a baut destul de mult, iar dupa lapte a vomat tot, ma gandesc ca de la apa... poate nu... nu stiu.
Toata ziua a papat covrigei si banane, cantitati reduse, na, fata de cum haplea el... cand am stat la masa nici nu s-a uitat la noi in farfurie, de cersit ioc, deci presupun ca ii era rau sau nu ii era a manca... de vioi a fost f viovi, a dormit normal...
Acum seara i-am facut 7 cupe si a baut, ma asteptam sa vomite, dupa maxim juma' de ora cerea iar APTE si i-am mai facut 2 cupe. Acum zau ca ma asteptam sa verse, dar nu. Acum tot cere apa non stop, el asa facea si inainte, seara cerea apa la greu, mai mult decat in restul zilei. E zghihuit ca in zilele bune. 8-}
I-am dat si azi saruri, ii dau si maine, pipi face la greu, deci dezhidratat nu e.
O fi fost totusi indigestie... altfel nu imi explic... sper sa nu vorbesc in ceasul rau si maine sa dea diareea. #-o

stefania_a
19.09.2011, 08:42:06
Un spray cu apa de mare???poate ii da drumul la nasuc.....

folosim si de asta..sa vad daca cum ii va fi si maine merg cu ea la medic!!

stefania_a
19.09.2011, 08:43:39
Update... Aseara i-am luat Milupa delactozat si i-am facut doar 7 cupe, a baut maxim 3... a cerut dar cand i-am dat cana a luat cateva gaturi, apoi pauza si iar cateva gaturi, da' parca nu prea mergea. Nu a vomat. Pe la 4 dimi zicea in somn... Apa, apa, m-am dus sa-i dau sa bea, nu deschidea gurita si i-am umezit buzele si atunci a intins mainile dupa canita si a baut cateva gaturi bune saracu'
Pe la 7 la trezire era cu foamea in gat rau de tot, i-a facut B 7 cupe de Milupa, dar intre timp el a bunghit cana cu apa si a baut destul de mult, iar dupa lapte a vomat tot, ma gandesc ca de la apa... poate nu... nu stiu.
Toata ziua a papat covrigei si banane, cantitati reduse, na, fata de cum haplea el... cand am stat la masa nici nu s-a uitat la noi in farfurie, de cersit ioc, deci presupun ca ii era rau sau nu ii era a manca... de vioi a fost f viovi, a dormit normal...
Acum seara i-am facut 7 cupe si a baut, ma asteptam sa vomite, dupa maxim juma' de ora cerea iar APTE si i-am mai facut 2 cupe. Acum zau ca ma asteptam sa verse, dar nu. Acum tot cere apa non stop, el asa facea si inainte, seara cerea apa la greu, mai mult decat in restul zilei. E zghihuit ca in zilele bune. 8-}
I-am dat si azi saruri, ii dau si maine, pipi face la greu, deci dezhidratat nu e.
O fi fost totusi indigestie... altfel nu imi explic... sper sa nu vorbesc in ceasul rau si maine sa dea diareea. #-o

bafta la gradi in prima zi!!!

biutzaxx
19.09.2011, 12:35:53
Eluta, asa ce ma bucur ca vine bebe la voi!! Sa dea DD sa ai sarcina usoara, sa se nasca sanatos si la termen!! La multi ani! superb cadoul de la DD. Cred ca a mai contribuit cineva acolo sus la acest cadou! Va pup!

AnaM, cum e Tudorel? a fost la gradi?
Ana, Dragos e bine azi? Oare e bine ca l-ai dus la gradi asa bolnavior? ma refer la starea lui de spirit ca al meu era mucos, l-am si trezit sa il duc la gradi, asta in prima zi, si cred ca starea asta l-a facut mai sensibil si de aceea a si plans..ca in mod normal nu cred ca plangea dupa mine..

Noi am fost la Slanic Moldova weekendul acesta si ne-am simtit tare bine, as fi stat o sapt acolo..

Intrebare: voi ce ati face in locul meu:? am cumetrie la Bucuresti sambata si nush daca sa ma incumet la drum desi pana la Slanic, 3ore juma a fost f bine..?si sa il iau si pe S cu mine sau sa il las cu Dada lui?(adica soacra, ca DaDa le spune la amandoua..)

Daphnne
19.09.2011, 12:43:03
Eluta, asa ce ma bucur ca vine bebe la voi!! Sa dea DD sa ai sarcina usoara, sa se nasca sanatos si la termen!! La multi ani! superb cadoul de la DD. Cred ca a mai contribuit cineva acolo sus la acest cadou! Va pup!

AnaM, cum e Tudorel? a fost la gradi?
Ana, Dragos e bine azi? Oare e bine ca l-ai dus la gradi asa bolnavior? ma refer la starea lui de spirit ca al meu era mucos, l-am si trezit sa il duc la gradi, asta in prima zi, si cred ca starea asta l-a facut mai sensibil si de aceea a si plans..ca in mod normal nu cred ca plangea dupa mine..

Noi am fost la Slanic Moldova weekendul acesta si ne-am simtit tare bine, as fi stat o sapt acolo..

Intrebare: voi ce ati face in locul meu:? am cumetrie la Bucuresti sambata si nush daca sa ma incumet la drum desi pana la Slanic, 3ore juma a fost f bine..?si sa il iau si pe S cu mine sau sa il las cu Dada lui?(adica soacra, ca DaDa le spune la amandoua..)

eu in locul tau, la 36 de saptamani nu m-as incumeta la un drum pana la bucuresti...poate eu sunt putin mai precauta, dar cu siguranta dupa luna a 8a n-as mai pleca nicaieri din iasi mai departe d eo ora de mers cu masina, asta in cazul in care stiu sigur ca vreau sa ajung la arcadia si nu in alta parte, in cine stie ce conditii si pe mana cine stie a cui...

biutzaxx
19.09.2011, 12:53:46
eu in locul tau, la 36 de saptamani nu m-as incumeta la un drum pana la bucuresti...poate eu sunt putin mai precauta, dar cu siguranta dupa luna a 8a n-as mai pleca nicaieri din iasi mai departe d eo ora de mers cu masina, asta in cazul in care stiu sigur ca vreau sa ajung la arcadia si nu in alta parte, in cine stie ce conditii si pe mana cine stie a cui...
apropo de Arcadia, nush daca am zis dar am incheiat contractul. Voi naste natural cu epidurala cu dr Cacicovschi, asta daca planurile se respecta..
Am fost in vizita in maternitate si mi-a placut, exact cum e un spital de stat in Germania :)) adica civilizat si frumos..
bebe avea 2700 gr..

Daphnne
19.09.2011, 13:03:48
apropo de Arcadia, nush daca am zis dar am incheiat contractul. Voi naste natural cu epidurala cu dr Cacicovschi, asta daca planurile se respecta..
Am fost in vizita in maternitate si mi-a placut, exact cum e un spital de stat in Germania :)) adica civilizat si frumos..
bebe avea 2700 gr..

sa fie intr-un ceas bun...ei,de acum nu mai ai de ce sa-ti faci griji... stiam ca ei accepta la nastere doar mamicile peste 35 de saptamani, ci cum tu ai 36 si bebe e trecut de 2500gr, va fi bine,vei vea...
cred ca ai facut cea mai buna alegere cu cacinovschi... la consultatie nu trebuie sa te duci? analizele cand ti-a spus sa le faci?
ai optat pentru rezerva cu 2 paturi sau cu unul?eu inca sunt in dilema, nu stiu ce sa fac..bine, eu mai am pana ce inchei contractul, tot dupa 35 de saptamana vreau si eu sa-l semnez, plus ca asa mi-a recomandat si dr meu...
si noi asteptam controlul de la inceputul lui oct sa vedem ce greutate mai are bebe si daca s-a mentinut cu o saptamana mai mare...

eluta
19.09.2011, 13:13:35

Multumesc mult! Asa ne-am gindit si noi. Ca ingerasul nostru a pus o vorba buna la DD si ne-a trimis un samburel tocmai de ziua mea si cand se implineste un an de cand el e in Cer.

biutzaxx
19.09.2011, 13:48:18
sa fie intr-un ceas bun...ei,de acum nu mai ai de ce sa-ti faci griji... stiam ca ei accepta la nastere doar mamicile peste 35 de saptamani, ci cum tu ai 36 si bebe e trecut de 2500gr, va fi bine,vei vea...
cred ca ai facut cea mai buna alegere cu cacinovschi... la consultatie nu trebuie sa te duci? analizele cand ti-a spus sa le faci?
ai optat pentru rezerva cu 2 paturi sau cu unul?eu inca sunt in dilema, nu stiu ce sa fac..bine, eu mai am pana ce inchei contractul, tot dupa 35 de saptamana vreau si eu sa-l semnez, plus ca asa mi-a recomandat si dr meu...
si noi asteptam controlul de la inceputul lui oct sa vedem ce greutate mai are bebe si daca s-a mentinut cu o saptamana mai mare...
ei primesc si mamici care nasc si la 34 sapt, eu m-am mocait , de aia am ajuns asa tarziu...
am optat pt rezerva cu 2 paturi...
am fost la control la dumneaei miercuri, e f deschisa, amabila si comunicativa, exact cum trebuie sa fie un dr..si in plus merita oti banii o consultatie la arcadia decat la orice alt cabinet particular, in primul rand nu se face economie de servetele acre se pun sub tine, te sterge asistenta si dr pe burta dupa gelul ala, si te ajuta sa te si ridici de pe masa de conssultatie sau cea de la eco, lucru care nu l-am vz nicaieri..
miercuri am intalnire cu anestezistul, inca una du cacicovschi si dimineata tot miercuri analizele de sange si exudatul sotului, apoi mai vedem..

biutzaxx
19.09.2011, 13:49:33
Multumesc mult! Asa ne-am gindit si noi. Ca ingerasul nostru a pus o vorba buna la DD si ne-a trimis un samburel tocmai de ziua mea si cand se implineste un an de cand el e in Cer.
vezi ca nu e nimic intamplator, totul e aranjat de Sus...:*

Daphnne
19.09.2011, 14:07:28
ei primesc si mamici care nasc si la 34 sapt, eu m-am mocait , de aia am ajuns asa tarziu...
am optat pt rezerva cu 2 paturi...
am fost la control la dumneaei miercuri, e f deschisa, amabila si comunicativa, exact cum trebuie sa fie un dr..si in plus merita oti banii o consultatie la arcadia decat la orice alt cabinet particular, in primul rand nu se face economie de servetele acre se pun sub tine, te sterge asistenta si dr pe burta dupa gelul ala, si te ajuta sa te si ridici de pe masa de conssultatie sau cea de la eco, lucru care nu l-am vz nicaieri..
miercuri am intalnire cu anestezistul, inca una du cacicovschi si dimineata tot miercuri analizele de sange si exudatul sotului, apoi mai vedem..

pentru ce anestezist ai optat?eu voi alege pe dl dr tutuianu, a lucrat la spiridon la terapie intensiva si stiu ca e foarte amabil si foarte bun...
stiam ca asa e la arcadia, am fost si eu la dl dr nemescu, anul trecuta in decembrie si am ramas super impresionata de asa ceva... doar ca eu am parte de acest tratament si la dr la care merg eu...
ma bucur ca esti incantata >:D< :*

gabriela_rgh
19.09.2011, 14:21:10
Ana cam 7 zile dureaza pana isi revine.Sora mea l-a hranit pe Dami cu seringa caci nu vroia mancare..cate putin.Acum e f bine, a trecut, dar tb rabdare de fier si hidratare neaparat.

biutzaxx
19.09.2011, 14:39:59
pentru ce anestezist ai optat?eu voi alege pe dl dr tutuianu, a lucrat la spiridon la terapie intensiva si stiu ca e foarte amabil si foarte bun...
stiam ca asa e la arcadia, am fost si eu la dl dr nemescu, anul trecuta in decembrie si am ramas super impresionata de asa ceva... doar ca eu am parte de acest tratament si la dr la care merg eu...
ma bucur ca esti incantata >:D< :*
nu am optat pt un anestezist anume, poate mi se da ocazia miercuri, nu stiam ca trebuie sa aleg unul..deci il recomanzi pt tutuianu..sper sa prinda epidurala la ei..ca la ce povesti am auzit..
pai si eu am fost la multe cabinete, numai ca , de data asta totul a fost fara repros, a si intarzierea a fost max 5 min ca dr era in sedinta..

Anmari
19.09.2011, 14:40:12

Doamne Eluta, iti doresc tot binele din lume, un bebe sanatos si o sarcina cat mai usoara :*

biutzaxx
19.09.2011, 14:48:56
spuneati ceva de saltele de patuturi , cumva Dormeo? noi vrem sa luam acest patut (http://www.mykids.ro/1-c1/patut-copii-tineret-3---10-ani-s106/pat-copii-tineret-3-10-ani-mobilleta-mco-pa6-d24.html) pt sebastian ca asta ar incapea bine la noi si banui ca ii va ajunge pana la 7 ani..dar vrem o saltea in care sa nu transpire si sa fie comoda. Pana acum a avut de cocos multistrat de pe mykids, nu transpira e f buna numai ca e cam tare si ma gandesc ca de acum merge si una mai moale. Ce imi recomandati la dimensiunile 140x70?

cgeorgiana1982
19.09.2011, 14:50:17

Am foarte mult de recuperat,insa acum nu reusesc tot.

Dar vreau sa felicit pe cineva: Eluta, felicitari din toata inima!!! Sa dea Dumnezeu sa ai o sarcina usoara, fara complicatii, dusa la termen si la finalul celor 9 luni un bebe sanatos, mancacios si norocos!!!!!!;))

biutzaxx
19.09.2011, 14:59:48
Shery, hai la taclale sa ne povestesti!!!

stefania_a
19.09.2011, 15:02:02
Shery, hai la taclale sa ne povestesti!!!

si eu astept sa vad cum s-a descurcat d azi la gradi!!;))

eluta
19.09.2011, 15:05:19
Doamne Eluta, iti doresc tot binele din lume, un bebe sanatos si o sarcina cat mai usoara :*

Dar vreau sa felicit pe cineva: Eluta, felicitari din toata inima!!! Sa dea Dumnezeu sa ai o sarcina usoara, fara complicatii, dusa la termen si la finalul celor 9 luni un bebe sanatos, mancacios si norocos!!!!!!;))

Multumesc! Musai bebe trebuie sa stea in burtica pana la sfarsitul lunii mai si sa se nasca sanatos.

Milagros
19.09.2011, 15:07:03
Asheaaa... ;))
Azi a fost prima zi de cresa si la noi. Dimi la 7 golanu' meu era up & ready to go, desi aseara s-a culcat tarziu si am stat cu emotii ca azi. ca niciodata, va dormi pana la 9 - 10 de ciuda :))
A papat laptele - tot fara lactoza - eu cu emotii si prosoape pe langa el si cu morcovu' ca daca vomita, dar nu, a fost cuminte, a facut si kk imediat - adica programul lui obisnuit de dimi si asa m-am mai linistit un pic ca nu voiam nici sa zic la cresa ca ar avea ceva de frica ca mi-l ia la puricat si il sperie sau mi-l da acasa. :D
L-am imbracat si am mers sa luam flori, desi initial am zis ca nu iau ca daca is singura, da' pana la urma am zis hai sa fie ca la carte treaba.
Cand am ajuns la intrare jos, hopa golanu' se cere in brate. Am zis ca nu-i buna treaba, dar asta e, insa urcand scarile cred ca si-a adus aminte ca mai fusese pe acolo si a inceput a chicoti, iar cand am intrat in hol de unde se vad salile de clasa (asa se cheama?:D) s-a smuncit din brate si tiva intr-o sala de nu-l mai vedeam, asa imbracat si incaltat de strada.
Pana la urma l-am scos de acolo - oricum nu era sala lui ca is grupa mica si grupa mare si el e la mica - aproape taras si i-am zis ca tre' sa schimbam papucii si sa dam jos hanoracu'. Cand a vazut papucii cu Cars s-a mai calmat si a stat sa-l schimb - cu viteza luminii sa nu o rupa la fuga. L-am dus in sala lui si am ramas masca. 90% din puradei urlau de mama focului, o fetita aproape mi-a sarit in brate plangand rau de tot. Golanu' meu o intrat ca paunu' cu o moaca de...Let's party, guys! Nu intelegea deloc de ce plang asa toti. Unu' saracu am murit de mila lui, statea la masuta cuminte si plangea de rupea :-<
Saracele ingrijitoare sau ce is ele nu se mai intelegeau cu noi nicicum. Erau maxim 12 copii la 8 si un sfert cand am ajuns noi.
Am lasat pampers, cana lui cu apa, servetele, bavetica, haine de schimb si gata.
La 12 fara un sfert m-am dus acolo si asistenta mi-a zis ca-s la masa - stiam, da' na, am zis sa ma duc din timp - si ca imi zice ea cand termina sa urc atunci.
Cand am urcat - pe la 12 si un sfert erau toti in jurul mesei, D al meu in capul mesei tinea prelegere, cu o bavetica roooz la gat ;)) l-am strigat si s-a pus pe plans da' nici ca venea la mine. Io: hai la mama, el nic ;)) da' au venit alti 5 :)) pana la urma a venit la mine, l-am luat in brate, nu era schimbat de haine ca era curat. Mi-au dat acasa gustarea de la 5 - biscuiti Petite Beure si 1 Nutry Day simplu. Nu stiu exact ce mancasera la pranz, da' stiu ca la desert au avut orez cu lapte - stiu pt ca avea niste orez cu lapte in buzunar la salopeta de blugi :D (s-o fi gandit sa aiba gustare pana la masa urmatoare :)))
Tantea care era cu ei mi-a zis ca el a fost cel mai cuminte dintre toti - acum erau maxim 20 de copii cu 2 ingrijitoare si o asistenta, ingrijitoarele extrem de dragute - si cel mai mancacios (vaai, ce surpriza :-"), plansese si el putin ca avea ochii rosii, dar nu stiu daca dupa mine, cel mai probabil la schimbat a plans. Cred ca l-au schimbat de 2 ori ca acasa am gasit scutecul uscat, deci abia pus, dar si o pata mica de kk pe marginea la body, deci facuse kk de dimi ca el asa face de 2 ori pana in ora 9.
Cam asta a fost, eu zic ca bine, acum sa vad daca maine o fi la fel, daca s-a prins ca eu plec si il las acolo, daca mai vrea sa ramana asa fara scandal. Acasa cand am ajuns cand ieseam din camera una doua Mama, mama, asa mai plangacios, dar ma chema sa-mi arate trenul - i-am luat un tren cand l-am luat la 12 ca asa i-am promis dimineata :)

Anmari
19.09.2011, 15:07:03
Multumesc! Musai bebe trebuie sa stea in burtica pana la sfarsitul lunii mai si sa se nasca sanatos.

tu cum te simti? stari de greata, somn? :* ptr samburica ;-)

Milagros
19.09.2011, 15:09:57
Moamaaa, ce mult am scris ;))
Uitai sa zic: mi-au cerut prosopel, rola de prosoape de hartie, sapun la inceput de luna, lingura si pampers aduc zilnic cat stiu ca foloseste, ce nu foloseste mi-au pus in rucsac si am luat acasa. Pe canita i-au pus eticheta cu numele, deci nu le dau la gramada.

crisdk
19.09.2011, 15:13:16
Moamaaa, ce mult am scris ;))
Uitai sa zic: mi-au cerut prosopel, rola de prosoape de hartie, sapun la inceput de luna, lingura si pampers aduc zilnic cat stiu ca foloseste, ce nu foloseste mi-au pus in rucsac si am luat acasa. Pe canita i-au pus eticheta cu numele, deci nu le dau la gramada.
super tare. ai baiat mare, ce mai. pupa-l-ar mama de golanas :*:*
biu, voi l-ati dus pe sebi azi? cum a fost?

biutzaxx
19.09.2011, 15:27:23
nu l-am dus ca ne-a fost lene, ne-am culcat tarziu si obositi din weekend am zis azi pas :D ca deh , mai merge la gradi, nu e ca la scoala :D maine vreau sa il duc iar dar sa stii ca nu pare incantat cand i-am aratat pozele de la gradi din prima zi. Am zis ca mai degraba il duc la o grupa cu mai multi ca asa putini , 5 cati erau era plictisitor si nimic atractiv pt Sebastian. Trebuie sa fie copii obraznici sa aibe la ce se uita :D

Milagros
19.09.2011, 15:39:32

Me very very proud. Oricum, aia cu cel mai cuminte a fost tare ;;)

Milagros
19.09.2011, 15:40:37
nu l-am dus ca ne-a fost lene, ne-am culcat tarziu si obositi din weekend am zis azi pas :D ca deh , mai merge la gradi, nu e ca la scoala :D maine vreau sa il duc iar dar sa stii ca nu pare incantat cand i-am aratat pozele de la gradi din prima zi. Am zis ca mai degraba il duc la o grupa cu mai multi ca asa putini , 5 cati erau era plictisitor si nimic atractiv pt Sebastian. Trebuie sa fie copii obraznici sa aibe la ce se uita :D

Hm... pai sa stii ca daca nu il duci regulat o sa se adapteze si mai greu. Cum de sunt asa putini in grupa?Mie mi se pare de vis :D

Daphnne
19.09.2011, 15:46:47
fetele, voi cand simteati ca bebeii vostri sughita, faceati ceva?mentionez cand erau inca in burtica...

Milagros
19.09.2011, 15:53:02
fetele, voi cand simteati ca bebeii vostri sughita, faceati ceva?mentionez cand erau inca in burtica...

Ti-a spus deja vreo baba ca sughita de frig, sa mai pui ceva pe tine?:))
Eu nu faceam nimic... nici cat a sughitat in burtica nici in afara.

eluta
19.09.2011, 16:01:09
tu cum te simti? stari de greata, somn? :* ptr samburica ;-)

Ma simt bine deocamdata. Am unele probleme cu mirosul. Unele mirosuri nu imi mai plac ;)) Somn inca nu dar obosesc mult mai repede si ma deranjeaza tare mersul la baie des dar mai ales noaptea.

eluta
19.09.2011, 16:02:23
Felicitari Dragos pentru prima zi de gradi. Esti baietel mare de acum.

biutzaxx
19.09.2011, 16:05:09
Bravo Dragos, esti exemplar!

biutzaxx
19.09.2011, 16:06:37
Ma simt bine deocamdata. Am unele probleme cu mirosul. Unele mirosuri nu imi mai plac ;)) Somn inca nu dar obosesc mult mai repede si ma deranjeaza tare mersul la baie des dar mai ales noaptea.
eu nu am avut problema cu mersul la baie pana acum, nici acum vad..ciudat, nu? la ce dr mergi la monitorizat??

biutzaxx
19.09.2011, 16:09:29
Hm... pai sa stii ca daca nu il duci regulat o sa se adapteze si mai greu. Cum de sunt asa putini in grupa?Mie mi se pare de vis :D
pai na, e grupa nou infiintata..si nush de ce, probabil o sa se mai aglomereze in timp. Dar cred ca daca vrei ca , copilul sa uite de tine si sa fie pus in priza, ii trebuie o grupa cu mai multi copii, parerea mea din experienta. Pai al meu s-a plictisit, nu avea ce face si la ce se uita, toti erau cuminti si plictisiti..si lui ii trebuie actiune ca doar e "gongan" (adica golan ;)))

Anmari
19.09.2011, 16:09:41

;)) eh, trece repede mersul la baie des, dar in schimb or sa apara altele ;)) ... important e sa te simti bine :*

Daphnne
19.09.2011, 16:10:02
Ti-a spus deja vreo baba ca sughita de frig, sa mai pui ceva pe tine?:))
Eu nu faceam nimic... nici cat a sughitat in burtica nici in afara.

inca nu mi-a spus nimeni nimic....dar nici n-ar avea succes de cauza :))
merci..inteles..
felicitari pentru Dragos...ai baiat mare >:D< :*:*

Milagros
19.09.2011, 16:10:55
Multumesc tare mult, am mai zis, me proud :D

Hihi, tare de tot, Biule, du baietu' intre golani daca se plictiseste :))

gabriela_rgh
19.09.2011, 16:11:03
Ana felicitari!ai baiat mare ce itit pasa!Bravo Dragos!!!

Milagros
19.09.2011, 16:12:46
Multumim, fetili, daaa, am baiet baiet, maine poimaine va povestesc de nunta... de nora mea :P

biutzaxx
19.09.2011, 16:17:49
Multumesc tare mult, am mai zis, me proud :D

Hihi, tare de tot, Biule, du baietu' intre golani daca se plictiseste :))
mai bine formam noi o grupa cu plozi de miresici si macar erau pe aceeasi unda..cel putin faceam sedinte mai des si aveam ce discuta ;;)

marybear
19.09.2011, 16:18:44
Eluta felicitari pentru samburel, sa dea Dumnezeu sa fie sanatos si sa stea la caldurica pana la termen;;). Eu sunt mai noua pe forum si nu stiam povestea ta care m-a emotionat pana la lacrimi, ma bucur sincer pentru tine.

biutzaxx
19.09.2011, 16:18:45
Multumim, fetili, daaa, am baiet baiet, maine poimaine va povestesc de nunta... de nora mea :P
acu doarme? e rupt?
Ana, zi-mi pls de unde ai luat salteaua lui D, cat a costat si daca au dimensiuni 140x70.

marybear
19.09.2011, 16:20:31
Bravos pentru gradinitarul cuminte. Nu zi ca il insori repede...golanii tre' sa franga multe inimi pana sa ajunga la altar;))

Milagros
19.09.2011, 16:24:24
mai bine formam noi o grupa cu plozi de miresici si macar erau pe aceeasi unda..cel putin faceam sedinte mai des si aveam ce discuta ;;)

Hee, ati vrea voi, mai ales care stiti unde stau, daca va cotonogea Dragos copiii sa veniti sa-mi spargeti geamurile ;))
Noi am luat salteaua de la Domus Flex, dar avem pat 90 x 200... aveau si de bebei, dar nu stiu ce dimensiuni.

Milagros
19.09.2011, 16:25:12
Bravos pentru gradinitarul cuminte. Nu zi ca il insori repede...golanii tre' sa franga multe inimi pana sa ajunga la altar;))

:)) ai si tu dreptate, daca esti mama de baiet... stii tu ce vorbesti ;))

biutzaxx
19.09.2011, 17:09:24
pt mamicile co copilasi marsori: voi dati somon fume la copii? eu ii dau bucatele cu paine acum, la masa asta de la 17-18.. e ok? cam o felie de paine cu somon ar fi si un iaurt apoi. e cam sarat dar na, nu zilnic...

Anmari
19.09.2011, 17:16:03
pt mamicile co copilasi marsori: voi dati somon fume la copii? eu ii dau bucatele cu paine acum, la masa asta de la 17-18.. e ok? cam o felie de paine cu somon ar fi si un iaurt apoi. e cam sarat dar na, nu zilnic...

bine ca iti mananca :-< .. a mea refuza tot ce e mancare ptr noi :(( .. am incercat paine cu almete, mi-a scuipat cat colo, aproape ca-si facea si greata ... nu reusesc sa o fac sa manance mancare cum mancam noi :(( ... un sfat ceva fetele?

AnaM
19.09.2011, 17:19:45
spuneati ceva de saltele de patuturi , cumva Dormeo? noi vrem sa luam acest patut (http://www.mykids.ro/1-c1/patut-copii-tineret-3---10-ani-s106/pat-copii-tineret-3-10-ani-mobilleta-mco-pa6-d24.html) pt sebastian ca asta ar incapea bine la noi si banui ca ii va ajunge pana la 7 ani..dar vrem o saltea in care sa nu transpire si sa fie comoda. Pana acum a avut de cocos multistrat de pe mykids, nu transpira e f buna numai ca e cam tare si ma gandesc ca de acum merge si una mai moale. Ce imi recomandati la dimensiunile 140x70?

Nu merge pana la 7 ani, are dimensiunile patutului de bebe pe care l-am avut noi si pe care l-am dat mai departe, ca Tudor s-a mutat singur in patul normal de o persoana din camera lui acum aproape o luna :)
Mai mult de 4 ani nu cred ca te tine...

biutzaxx
19.09.2011, 17:36:52
Nu merge pana la 7 ani, are dimensiunile patutului de bebe pe care l-am avut noi si pe care l-am dat mai departe, ca Tudor s-a mutat singur in patul normal de o persoana din camera lui acum aproape o luna :)
asa de repede cresc?
aha, era cam singurul patut care ar fi mai mare decat al nostru si care ar incapea bine in camera alaturi de un nou patut..of, sunt in dilema..

Milagros
19.09.2011, 17:39:30

I-ai pus si protectie? Eu noroc ca am luat, altfel dormea mai mult jos :D

biutzaxx
19.09.2011, 17:39:32
bine ca iti mananca :-< .. a mea refuza tot ce e mancare ptr noi :(( .. am incercat paine cu almete, mi-a scuipat cat colo, aproape ca-si facea si greata ... nu reusesc sa o fac sa manance mancare cum mancam noi :(( ... un sfat ceva fetele?
bine ca iti mananca mancarea ei, al meu nu o mai suporta dar nici prea multe noutati nu accepta..adica sa ii dau legume bucatele , nici vorba. abia le mananca la lingurita.. carnea bucati da, almette vrea cu paine, zice "apete" , somon, pastrama si cam astea sunt ce merg cu paine la el..in rest e cu teatru. Aa, ii plac cartofii pai cand ii prinde pe la restaurant si ii place copanelul sa il tina in mana si sa muste din el..ca astea. Vreau si eu idei, pls!

AnaM
19.09.2011, 17:44:48
I-ai pus si protectie? Eu noroc ca am luat, altfel dormea mai mult jos :D

Nu, i-am pus un fotoliu dintr-ala para cu polistiren in el fix langa pat, si o singura data l-am gasit dormind mai mult pe el decat pe pat :D
Felicitari pentru baietan!

stefania_a
19.09.2011, 17:52:04
Asheaaa... ;))
Azi a fost prima zi de cresa si la noi. Dimi la 7 golanu' meu era up & ready to go, desi aseara s-a culcat tarziu si am stat cu emotii ca azi. ca niciodata, va dormi pana la 9 - 10 de ciuda :))
A papat laptele - tot fara lactoza - eu cu emotii si prosoape pe langa el si cu morcovu' ca daca vomita, dar nu, a fost cuminte, a facut si kk imediat - adica programul lui obisnuit de dimi si asa m-am mai linistit un pic ca nu voiam nici sa zic la cresa ca ar avea ceva de frica ca mi-l ia la puricat si il sperie sau mi-l da acasa. :D
L-am imbracat si am mers sa luam flori, desi initial am zis ca nu iau ca daca is singura, da' pana la urma am zis hai sa fie ca la carte treaba.
Cand am ajuns la intrare jos, hopa golanu' se cere in brate. Am zis ca nu-i buna treaba, dar asta e, insa urcand scarile cred ca si-a adus aminte ca mai fusese pe acolo si a inceput a chicoti, iar cand am intrat in hol de unde se vad salile de clasa (asa se cheama?:D) s-a smuncit din brate si tiva intr-o sala de nu-l mai vedeam, asa imbracat si incaltat de strada.
Pana la urma l-am scos de acolo - oricum nu era sala lui ca is grupa mica si grupa mare si el e la mica - aproape taras si i-am zis ca tre' sa schimbam papucii si sa dam jos hanoracu'. Cand a vazut papucii cu Cars s-a mai calmat si a stat sa-l schimb - cu viteza luminii sa nu o rupa la fuga. L-am dus in sala lui si am ramas masca. 90% din puradei urlau de mama focului, o fetita aproape mi-a sarit in brate plangand rau de tot. Golanu' meu o intrat ca paunu' cu o moaca de...Let's party, guys! Nu intelegea deloc de ce plang asa toti. Unu' saracu am murit de mila lui, statea la masuta cuminte si plangea de rupea :-<
Saracele ingrijitoare sau ce is ele nu se mai intelegeau cu noi nicicum. Erau maxim 12 copii la 8 si un sfert cand am ajuns noi.
Am lasat pampers, cana lui cu apa, servetele, bavetica, haine de schimb si gata.
La 12 fara un sfert m-am dus acolo si asistenta mi-a zis ca-s la masa - stiam, da' na, am zis sa ma duc din timp - si ca imi zice ea cand termina sa urc atunci.
Cand am urcat - pe la 12 si un sfert erau toti in jurul mesei, D al meu in capul mesei tinea prelegere, cu o bavetica roooz la gat ;)) l-am strigat si s-a pus pe plans da' nici ca venea la mine. Io: hai la mama, el nic ;)) da' au venit alti 5 :)) pana la urma a venit la mine, l-am luat in brate, nu era schimbat de haine ca era curat. Mi-au dat acasa gustarea de la 5 - biscuiti Petite Beure si 1 Nutry Day simplu. Nu stiu exact ce mancasera la pranz, da' stiu ca la desert au avut orez cu lapte - stiu pt ca avea niste orez cu lapte in buzunar la salopeta de blugi :D (s-o fi gandit sa aiba gustare pana la masa urmatoare :)))
Tantea care era cu ei mi-a zis ca el a fost cel mai cuminte dintre toti - acum erau maxim 20 de copii cu 2 ingrijitoare si o asistenta, ingrijitoarele extrem de dragute - si cel mai mancacios (vaai, ce surpriza :-"), plansese si el putin ca avea ochii rosii, dar nu stiu daca dupa mine, cel mai probabil la schimbat a plans. Cred ca l-au schimbat de 2 ori ca acasa am gasit scutecul uscat, deci abia pus, dar si o pata mica de kk pe marginea la body, deci facuse kk de dimi ca el asa face de 2 ori pana in ora 9.
Cam asta a fost, eu zic ca bine, acum sa vad daca maine o fi la fel, daca s-a prins ca eu plec si il las acolo, daca mai vrea sa ramana asa fara scandal. Acasa cand am ajuns cand ieseam din camera una doua Mama, mama, asa mai plangacios, dar ma chema sa-mi arate trenul - i-am luat un tren cand l-am luat la 12 ca asa i-am promis dimineata :)

deci ai baiat mare si intelegator!! sa speram ca va fi bine in continuare!!!

Milagros
19.09.2011, 20:58:39
Nu, i-am pus un fotoliu dintr-ala para cu polistiren in el fix langa pat, si o singura data l-am gasit dormind mai mult pe el decat pe pat :D
Felicitari pentru baietan!

Aham, super, eu nu am avut ce sa pun. Si chiar cu aparatoarea asta mai pun si o perna mare si grea la picioare :D si intr-o noapte fix era sa cada ca a reusit sa impinga perna :D se foieste tare mult, face rotiri complete de 2-3 ori pe noapte.
Acum am emotii ca am vazut la cresa patuturi de fier cu gratii :-s

Sarumana! Congrats back!

biutzaxx
19.09.2011, 21:04:51
Aham, super, eu nu am avut ce sa pun. Si chiar cu aparatoarea asta mai pun si o perna mare si grea la picioare :D si intr-o noapte fix era sa cada ca a reusit sa impinga perna :D se foieste tare mult, face rotiri complete de 2-3 ori pe noapte.
Acum am emotii ca am vazut la cresa patuturi de fier cu gratii :-s

Sarumana! Congrats back!
ce activitati au ei la cresa? sunt curiasa ce fac ei in timpul asta..

Milagros
19.09.2011, 21:27:56
deci ai baiat mare si intelegator!! sa speram ca va fi bine in continuare!!!

Da... pentru maine am emotii si mai si ca de cand a venit azi de la cresa numai dupa mine e, am intrat in Billa si a ramas cu B afara 5 minute si a urlat dupa mine la greu, ma duc la baie sa ma spal pe picioare si el in 2 sec Mamaaaaa si vine si ma ia de mana sa vin cu el sa stau Opaaa!

As pune poze cu gradinaciosul dar nu vrea sa mearga attachmentul :(

Milagros
19.09.2011, 21:28:39
ce activitati au ei la cresa? sunt curiasa ce fac ei in timpul asta..

Pai asta mai degraba ai putea sa ne spui tu ca la mine nu sunt camere :D Habar nu am ce au facut azi, mai ales ca 90% din ei urlau cat puteau. :-s

michellina
19.09.2011, 22:24:23
Buna seara all!
Bravo Dragos pt prima zi de cresa trecuta cu brio!
Si la David astazi a fost prima zi in care a stat program normal, fara mine deloc; cica a fost bine, doar ca dupa somn a avut cateva reprize de plans... el mai dormise la gradi si in alte zile, numai ca dupa somn eu eram acolo. Cand l-am luat avea si lacrimi dar si zambea ca ma vede si mi-au dat si mie lacrimile... greu cu adaptarea asta:-<

Milagros
19.09.2011, 22:28:17
Buna seara all!
Bravo Dragos pt prima zi de cresa trecuta cu brio!
Si la David astazi a fost prima zi in care a stat program normal, fara mine deloc; cica a fost bine, doar ca dupa somn a avut cateva reprize de plans... el mai dormise la gradi si in alte zile, numai ca dupa somn eu eram acolo. Cand l-am luat avea si lacrimi dar si zambea ca ma vede si mi-au dat si mie lacrimile... greu cu adaptarea asta:-<

Uf! Azi a stat pana la 5? Sau cat inseamna la voi program intreg? Ca la noi va fi chiar pana la 5 jumate :(
Si D tot cu ochii in lacrimi a venit la mine si cat m-am intors sa vorbesc cu educatoarea si l-am lasat cu nana lui sa-l incalte desi ma vedea bine ca nu eram decat la cativa pasi s-a pus sa planga dupa mine :-<

Milagros
20.09.2011, 08:05:44
Neatza! :-<
Dragos al meu nu a mai vrut sa ramana la gradi, drumul pana acolo se oprea din metru in metru sa se uite dupa masini, avioane, tramvaie etc, cand am ajuns initial a sarit sa fuga spre sala, dar dupa ce l-am schimbat de papucei si am deschis usa sa intre in sala voia la mine in brate, l-a luat dna de acolo in brate si el deja dadea in plans :((

roxienea
20.09.2011, 08:44:11
Dragos al meu nu a mai vrut sa ramana la gradi, drumul pana acolo se oprea din metru in metru sa se uite dupa masini, avioane, tramvaie etc, cand am ajuns initial a sarit sa fuga spre sala, dar dupa ce l-am schimbat de papucei si am deschis usa sa intre in sala voia la mine in brate, l-a luat dna de acolo in brate si el deja dadea in plans :((
E si el mititel si obisnuit sa o vada pe mami toata ziua! Dar eu zic ca acusica n-o sa mai vrea acasa! ;)) Capul sus, mami, ca va fi bine! :*

AnaM
20.09.2011, 09:37:33

Si la noi a fost drama in dimineata asta... Mai ales ca erau vreo 4 mamici in clasa cu plozii de gat si astia singuri vedeau si urlau toti dupa mame, al meu n-a facut exceptie si nu se mai dezlipea de mine. Era isterie generala azi :( Am stat cu el la micul dejun, ca mi se rupea inima si apoi am plecat lasandu-l plangand, dar am stat langa clasa si dupa putin timp nu l-am mai auzit, asa ca m-am carat :-<

stefania_a
20.09.2011, 09:42:30
Da... pentru maine am emotii si mai si ca de cand a venit azi de la cresa numai dupa mine e, am intrat in Billa si a ramas cu B afara 5 minute si a urlat dupa mine la greu, ma duc la baie sa ma spal pe picioare si el in 2 sec Mamaaaaa si vine si ma ia de mana sa vin cu el sa stau Opaaa!

As pune poze cu gradinaciosul dar nu vrea sa mearga attachmentul :(

sunt sigura ca o sa fie copil cuminte si o sa stea la gradi fara sa planga dupa mami!! azi s-a purtat asa pt ca sigur ti-a simtit lipsa la gradi!! dar incet o sa se obisnuiasca!!:*

biutzaxx
20.09.2011, 09:42:50
Pai asta mai degraba ai putea sa ne spui tu ca la mine nu sunt camere :D Habar nu am ce au facut azi, mai ales ca 90% din ei urlau cat puteau. :-s
pai cand l-am dus eu erau la baie ii spalau pe maini sa ii puna la masa, papa si apoi am vz ca au asezat masutele pt desenat-colorat. Dupa, stateau pe jos si se jucau cu cuburi, si am inteles ca pe la 11 ii scoate afara pana la pranz apoi nani si nu mai stiu. Oricum, pt sebastian e plictisitor ca efectiv nu avea ce face, aia statea la mese si desenau, el in picioare se uita la ei si le spunea sa coloreze cu cariocile, stie el ca sunt mai bune..si apoi bocete..si gata nu il mai interesa nimic. Ma gandesc ca daca mai erau inca 4-5 in plus avea la ce se uita si nu se plictisea..

biutzaxx
20.09.2011, 09:45:58
off, na, acusi se adapteaza si ai sa vezi ca te duci si tu linistita la serviciu...
Daca se pune pe plans, cat plange? al meu nu se oprea, plangea si apoi maraia tot tare ca dupa ce s-a dus sotul sa il ia, d-na i-a zis"bine ca ati venit ca nu il puteam potoli"..deci clar al meu plange pana lesina cred..

biutzaxx
20.09.2011, 09:48:59
va admir ca ati avut taria sa ii lasati sa planga si sa plecati, zau! pai eu nu as fi plecat si mai rau as fi facut..chiar cred ca o sa il duca sotul la gradi ca , cu mine e catastrofa, derpt dovata e acasa si azi..

Am zis ca il duc ca Atelier pana la urma, sa vedem cum e , mai aproape de casa, mai multi copii si nu au camere..e mai bine fara camere ca nu rezolv nimic daca il vad plangand..

AnaM
20.09.2011, 10:23:52
va admir ca ati avut taria sa ii lasati sa planga si sa plecati, zau! pai eu nu as fi plecat si mai rau as fi facut..chiar cred ca o sa il duca sotul la gradi ca , cu mine e catastrofa, derpt dovata e acasa si azi..

Am zis ca il duc ca Atelier pana la urma, sa vedem cum e , mai aproape de casa, mai multi copii si nu au camere..e mai bine fara camere ca nu rezolv nimic daca il vad plangand..

In dimineata asta mi-a fost cel mai greu, era prima data cand l-am vazut ca plange cu jale :( Singura chestie care m-a consolat e ca urmau sa-i scoata afara si e cel mai fericit la tobogane si nisip, nu-i mai trebuie nimic... Dupa care pranz, somn, gustare si iar afara, cand oricum pot sa ma duc sa-l iau.
Eu n-am vazut masute si scaune la grupa lor, in clasa, oricum nu cred ca ar avea niciunul stare pe scaun, fac multa miscare, canta, danseaza, li se spun poezii...

Of :(

AnaM
20.09.2011, 10:25:23
Simi, asteptam sa ne zici cum a fost prima zi la Atelier cu Ianisica :) Unde mai exact e gradinita?

alinutza20
20.09.2011, 10:34:47
fetele cu bebei incepatori in ale scolii, stati linistite ca se obisnuiesc :)>-:)>-.. e normala tranzitia asta, plus ca de ce-s mai marisori de ce e mai greu...
trebuie consecventa, sa nu stie ca daca plange sare mami si-l ia, voi ferme pe pozitie, si vorbit cu ei foarteeee mult...
eu de ex vorbeam cu ea si-i ziceam exact programul, mergi cu mami, te joci, papi, faci nani, papi si vine mami... (ma rog, aproximativ)... vinerea ii ziceam ca maine stam acasa da apoi mergem napoi la copii, si la doamna, si tot asa... sa nu se trezeasca ei in plop acolo ca nu stiu ce s-a intamplat, unde-i mami, etc...ei inteleg foooarte bine totul!!! nu stiu daca am scris intleigibil ca scriu repede de la serviciu:-B
a mea daca ar putea sa stea non stop acolo ar fi fantastic..
capu sus ca va fi bine, e nevoie de acomodare, de intarare in alt ritm, alt program,alt mediu...
fetelor!! nu mai aveti bebelusi!!!!

biutzaxx
20.09.2011, 10:44:42
In dimineata asta mi-a fost cel mai greu, era prima data cand l-am vazut ca plange cu jale :( Singura chestie care m-a consolat e ca urmau sa-i scoata afara si e cel mai fericit la tobogane si nisip, nu-i mai trebuie nimic... Dupa care pranz, somn, gustare si iar afara, cand oricum pot sa ma duc sa-l iau.
Eu n-am vazut masute si scaune la grupa lor, in clasa, oricum nu cred ca ar avea niciunul stare pe scaun, fac multa miscare, canta, danseaza, li se spun poezii...

pai da, asta da program ..si eu as fi vrut sa ii vad dansand..da nimic..si acum daca ma uit pe camere ei tot la masute sunt..desenaza cica..

biutzaxx
20.09.2011, 10:47:23
Simi, asteptam sa ne zici cum a fost prima zi la Atelier cu Ianisica :) Unde mai exact e gradinita?
e in tatarasi langa piata chirila... si eu astept pareri

petronelaaa
20.09.2011, 11:26:14
E normal sa planga, si bine a zis o educatoare ca copilul care nu planga din prima zi, va plange ulterior, pt ca constientizeaza ce se intampla si reactioneaza prin plans, normal.:-B
Practic se rup de fusta lu mami si ies si ei in lume, unde nu e mami sa-l tina sa nu cad, sa-l ridice, sa-l pupe etc.... asta-i viata, jungla in care va trebui sa se descurce.:-<

Eluta, felicitari pt samburel!o:-)o:-)o:-)

simi_wau
20.09.2011, 13:24:06
e in tatarasi langa piata chirila... si eu astept pareril

Atelier e vis a vis de spitalul Sf Maria!! Prima zi nu a fost inca pt ca mucios :( Am fost ieri si l-am inscris si am semnat contractul. Azi se pare ca e mai bine si sper sa-l duc de maine. Ah...mi-au dat si lista cu rechizite :)) abia astept sa ma duc sa-i cumpar:">

michellina
20.09.2011, 13:27:59
Uf! Azi a stat pana la 5? Sau cat inseamna la voi program intreg? Ca la noi va fi chiar pana la 5 jumate :(
Si D tot cu ochii in lacrimi a venit la mine si cat m-am intors sa vorbesc cu educatoarea si l-am lasat cu nana lui sa-l incalte desi ma vedea bine ca nu eram decat la cativa pasi s-a pus sa planga dupa mine :-<

Pana la 16.30 deocamdata, desi programul e pana la 17.30, dar daca tot sunt acasa prefer sa-l iau mai repede si sa-mi mai petrec timpul cu el pe afara, mai ales ca e vreme buna. Si dimineata, il ducem mai tarziu decat restul, pe la 9-9.30.
Curaj mami, ca se acomodeaza el, daca nu ar fi plans deloc eu as fi zis ca e ceva in neregula cu el, e si normal sa planga dupa parinti. Imi zicea educatoarea ca ieri dupa nani, David plangea si zicea in continuu mami, tati; normal ca mi-au dat lacrimile cand am auzit, dar trebuie sa fim tari pt ei.

petronelaaa
20.09.2011, 13:31:55
l

Atelier e vis a vis de spitalul Sf Maria!! Prima zi nu a fost inca pt ca mucios :( Am fost ieri si l-am inscris si am semnat contractul. Azi se pare ca e mai bine si sper sa-l duc de maine. Ah...mi-au dat si lista cu rechizite :)) abia astept sa ma duc sa-i cumpar:">

Daca ai timp sa stai pe acolo... poate reusesti sa vezi ce meniu au si cum arata mancarea(:-s).

Mie mi se pare un pic cam devreme datul listei cu rechizite... adica dak imi tin copilul numai 1-2sapt.... banui ca nu-mi restituie inapoi si rechizitele, nu? Zic si eu...

AnaM
20.09.2011, 13:40:06
Dar ce rechizite pentru grupa Pampers...?? Mie nu mi-au cerut nimic... Numai cand aud cuvantul "rechizite" imi vine sa ma gandesc la clasa I :-& Adica n-au astia sa le dea o foaie s-un creion pe zi? :)) Doar n-or avea nevoie de-acum de culori tempera si pensoane etc... Ce inseamna rechizite pt grupa Pampers?

Andrusca
20.09.2011, 13:53:14
Pana la 16.30 deocamdata, desi programul e pana la 17.30, dar daca tot sunt acasa prefer sa-l iau mai repede si sa-mi mai petrec timpul cu el pe afara, mai ales ca e vreme buna. Si dimineata, il ducem mai tarziu decat restul, pe la 9-9.30.
Curaj mami, ca se acomodeaza el, daca nu ar fi plans deloc eu as fi zis ca e ceva in neregula cu el, e si normal sa planga dupa parinti. Imi zicea educatoarea ca ieri dupa nani, David plangea si zicea in continuu mami, tati; normal ca mi-au dat lacrimile cand am auzit, dar trebuie sa fim tari pt ei.

pana la urma la ce gradi merge David?

petronelaaa
20.09.2011, 14:04:51
Dar ce rechizite pentru grupa Pampers...?? Mie nu mi-au cerut nimic... Numai cand aud cuvantul "rechizite" imi vine sa ma gandesc la clasa I :-& Adica n-au astia sa le dea o foaie s-un creion pe zi? :)) Doar n-or avea nevoie de-acum de culori tempera si pensoane etc... Ce inseamna rechizite pt grupa Pampers?

oho si sa vezi ce lista esteeee.......!!!!!
hartie glase, creponata, lipici, nu orice lipici... ci lipici Herlintz, nu orice creioane, ci creioane Milan... pana mea... 8-}
Mai multa importanta dau educatoarele la rechizitele astea... si le raman lejer si pt altii!

si noi am avut lista anul trecut.... cu bataie de cap!#:-S

Anmari
20.09.2011, 14:54:49
oho si sa vezi ce lista esteeee.......!!!!!
hartie glase, creponata, lipici, nu orice lipici... ci lipici Herlintz, nu orice creioane, ci creioane Milan... pana mea... 8-}
Mai multa importanta dau educatoarele la rechizitele astea... si le raman lejer si pt altii!

si noi am avut lista anul trecut.... cu bataie de cap!#:-S

si chiar le folosesc? adica grupa pamper doloseste lipici??, hartie glase si mai stiu eu ce? sincer mie mi se pare un pic exagerata asa zisa lista cu rechizite dar na poate oi fi eu mai zgarcita :D :-?

petronelaaa
20.09.2011, 15:10:08
si chiar le folosesc? adica grupa pamper doloseste lipici??, hartie glase si mai stiu eu ce? sincer mie mi se pare un pic exagerata asa zisa lista cu rechizite dar na poate oi fi eu mai zgarcita :D :-?
DA! se vede la panou tot ce fac ca si activitate.
si ce le place treaba asta cu lipiciul... e super FUNNY!

(le taie h.creponata galbena bucatele si ei tre sa le lipeasca intr-un contur de pui, de ex.:-B)

L.E.: nu-ti imagina ca dak e la "pampers" ies doar afara, jocuri sau dansuri.... iti dai seama ce activitate fac dupa cum arata copilul, cu plastilina sub unghii, carioci, acuarele pe tricou; picteaza cu degetele, modeleaza plastilina... treburi de indemnare.:>

simi_wau
20.09.2011, 15:47:14
Daca ai timp sa stai pe acolo... poate reusesti sa vezi ce meniu au si cum arata mancarea(:-s).

Mie mi se pare un pic cam devreme datul listei cu rechizite... adica dak imi tin copilul numai 1-2sapt.... banui ca nu-mi restituie inapoi si rechizitele, nu? Zic si eu...

Rechizite: plastilina creioane cerate, hartie creponata glasse carton colorat, bloc de desen, lipici ...:) nu mi se pare cam devreme pt ele...prefer sa aiba ocupatie copilul, decat sa stea in fund 3-8 ore si sa se joace cu o jucarie ( cum era Lumea copiilor). Nu cred ca iti restituie banii daca te razgandesti :))
Mancarea e ok...mepotica mea a fost tot aici ( nu dau pate si cremvusti :))), e de bun simt

Anmari
20.09.2011, 16:54:26
DA! se vede la panou tot ce fac ca si activitate.
si ce le place treaba asta cu lipiciul... e super FUNNY!

(le taie h.creponata galbena bucatele si ei tre sa le lipeasca intr-un contur de pui, de ex.:-B)

L.E.: nu-ti imagina ca dak e la "pampers" ies doar afara, jocuri sau dansuri.... iti dai seama ce activitate fac dupa cum arata copilul, cu plastilina sub unghii, carioci, acuarele pe tricou; picteaza cu degetele, modeleaza plastilina... treburi de indemnare.:>

wow .. super ... chiar ma gandeam daca sa-i iau Arianei plastilina, acuarele .. pe toate cutiile scrie ca e de la 3 ani, dar ma gandeam ca poate o tenteaza ;))

petronelaaa
20.09.2011, 17:37:11
wow .. super ... chiar ma gandeam daca sa-i iau Arianei plastilina, acuarele .. pe toate cutiile scrie ca e de la 3 ani, dar ma gandeam ca poate o tenteaza ;))

si pe unele plushuri scrie ca e de la 3 ani... dar sa fim seriosi acum...
eu am ajuns sa nu dau cu var, tocmai pt a o lasa sa-si termine creatiile de pe peretio=>; a descoperit si caloriferul... ala il sterg mai des#:-S
L.E.: exista si plastilina eco... sau cu ceva indemnare poti sa i-o faci in casa...

Simi, eu zic de mancare ca nu mi s-a parut chiar in regula.... nu le da pate/cremwusti, da`le da Magura, Cremita, zama chioara zis si bors.
Acu na... poate s-a mai schimat firma.... pe mine m-a lasat masca meniul!:)>-

biutzaxx
20.09.2011, 18:04:02
o sa merg si eu pe acolo si o sa trag cu ochiul la meniu...ma ingrozeste ce aud..
of..ce complicat este totul..si acusi vine si bebe 2 ..

Milagros
20.09.2011, 18:07:30
E si el mititel si obisnuit sa o vada pe mami toata ziua! Dar eu zic ca acusica n-o sa mai vrea acasa! ;)) Capul sus, mami, ca va fi bine! :*

Da... ca tot ma plangeam eu ca nu-i mamos ;))
Oricum, la 12 si un sfert cand m-am dus sa-l iau erau toti linistiti, nu plangea nici unul, stateau la olita. Mi l-a adus doamna si era f vesel, linistit, nu a mai plans ca ieri cand m-a vazut, dar tot lipit de mine a stat si nu a vrut decat la mine in brate - eram cu nana, la fel ca ieri :D
Pana acasa a ras, s-a alintat, mi-a povestit pe limba lui, nu e iritat deloc la fundut, deci l-au schimbat la timp, au folosit toti pampersii ca azi acasa nu mai facuse kk :"> avea burta cat un butoi, mi-a zis doamna iar ca a fost cel mai cuminte si a papat tot.
Din meniu... dimineata lapte cu cereale, la pranz ciorba de perisoare si budinca, la gustare avusesera mar, iar pt acasa i-au dat iaurt - a iesit cu el in mana din sala si asa a mers pana acasa si l-a alintat si zicea f mandru Papa, creca crede ca aia e plata lui pe ziua respectiva :))
Hainele curate pe el, semn ca nu s-a uns cu mancare nici azi.
Inca o faza care imi da speranta e ca dupa ce am ajuns acasa nu a mai umblat lipit de mine, s-a jucat si in camera lui singur cum facea el, a stat si cu nana, nu a venit sa ma caute pe la baie, deci e de bine. \:D/ Acu, na, am emotii pe maine dimi :([-o<
Mi-au zis doamnele ca programul lor e asa: intre 6 si 8 dimi primirea copiilor, la 8 jumate micul dejun, apoi joaca, le mai pune si desene, le citesc poezii, le canta, la grupa mare le da si sa picteze...

Milagros
20.09.2011, 18:08:47
Si la noi a fost drama in dimineata asta... Mai ales ca erau vreo 4 mamici in clasa cu plozii de gat si astia singuri vedeau si urlau toti dupa mame, al meu n-a facut exceptie si nu se mai dezlipea de mine. Era isterie generala azi :( Am stat cu el la micul dejun, ca mi se rupea inima si apoi am plecat lasandu-l plangand, dar am stat langa clasa si dupa putin timp nu l-am mai auzit, asa ca m-am carat :-<

Aici nu te lasa in clasa, dai copilul prin usa repede sa nu urle ceilalti ca vad cate o mama :)) si nici pe langa usi nu ai voie, e greu, imi vine sa ma fac musca, dar daca as sta sa ascult as boci eu mai tare ca ei

Ano :*

Milagros
20.09.2011, 18:10:02
pai cand l-am dus eu erau la baie ii spalau pe maini sa ii puna la masa, papa si apoi am vz ca au asezat masutele pt desenat-colorat. Dupa, stateau pe jos si se jucau cu cuburi, si am inteles ca pe la 11 ii scoate afara pana la pranz apoi nani si nu mai stiu. Oricum, pt sebastian e plictisitor ca efectiv nu avea ce face, aia statea la mese si desenau, el in picioare se uita la ei si le spunea sa coloreze cu cariocile, stie el ca sunt mai bune..si apoi bocete..si gata nu il mai interesa nimic. Ma gandesc ca daca mai erau inca 4-5 in plus avea la ce se uita si nu se plictisea..

Ce fain, ii scoate si afara, aici chiar nu stiu daca ii scoate, banuiesc ca nu ca is vreo 20 in fiecare grupa :(

Milagros
20.09.2011, 18:12:20
off, na, acusi se adapteaza si ai sa vezi ca te duci si tu linistita la serviciu...
Daca se pune pe plans, cat plange? al meu nu se oprea, plangea si apoi maraia tot tare ca dupa ce s-a dus sotul sa il ia, d-na i-a zis"bine ca ati venit ca nu il puteam potoli"..deci clar al meu plange pana lesina cred..

Al meu azi a smiorcait fix cat l-am lasat jos, apoi l-a luat dna si cred ca l-a calmat imediat ca daca ar fi inceput cum incepe el il auzeam sigur de pe hol. Si mi-a si zis la pranz ca s-a calmat rapid si apoi nu a mai plans deloc si o cred pt ca nu avea ochii rosii ca ieri. Oricum, ieri banuiesc ca a plans la schimbat ca ii lasase bodyul descheiat, cred ca asa tare a facut scandal ca nu au mai stat sa-l incheie ca oricum avea salopeta deasupra.
Azi dimi vorbeau mamele ca ieri au fost copii care au plans si cate 2-3 ore cu pauze de respirat... :(

Milagros
20.09.2011, 18:15:30

Serios ca din punctul asta de vedere e mai bine fara camere... desi tare mor de curioasa sa vad ce face, pana acum mi-au zis 3 tipe deja ca e cel mai cuminte, nu loveste copiii sau pe doamne la nervi cum mai face cu mine, ele is multumite si ca papa bine ca majoritatea sunt mofturici. Eu sunt f constienta ca nu rezolv nimic sa-l iau acasa, azi mai aveam oleaca si ma duceam dupa el :)) si, pe bune, daca ai inceput sa-l duci, du-l zilnic ca altfel se invata santajist, un baietel pe care il stim noi a fost dat abia la 4 ani la gradi - deci era marisor, te intelegeai cu el - si tot a plans 2 sapt zilnic si ii zicea mamei lui ca-l duce acolo pt ca nu-l iubeste si acum plange cand e weekend sau vacanta ca vrea la gradi.

Milagros
20.09.2011, 18:16:58

Tu il lasi la program prelungit deja?

aaa, azi D tot in capul mesei era la pranz =)) THE KING =)) Cica asta e rasplata ca e cuminte =))

Milagros
20.09.2011, 18:19:19
fetele cu bebei incepatori in ale scolii, stati linistite ca se obisnuiesc :)>-:)>-.. e normala tranzitia asta, plus ca de ce-s mai marisori de ce e mai greu...
trebuie consecventa, sa nu stie ca daca plange sare mami si-l ia, voi ferme pe pozitie, si vorbit cu ei foarteeee mult...
eu de ex vorbeam cu ea si-i ziceam exact programul, mergi cu mami, te joci, papi, faci nani, papi si vine mami... (ma rog, aproximativ)... vinerea ii ziceam ca maine stam acasa da apoi mergem napoi la copii, si la doamna, si tot asa... sa nu se trezeasca ei in plop acolo ca nu stiu ce s-a intamplat, unde-i mami, etc...ei inteleg foooarte bine totul!!! nu stiu daca am scris intleigibil ca scriu repede de la serviciu:-B
a mea daca ar putea sa stea non stop acolo ar fi fantastic..
capu sus ca va fi bine, e nevoie de acomodare, de intarare in alt ritm, alt program,alt mediu...
fetelor!! nu mai aveti bebelusi!!!!

Mare adevar graisi, Alino! Si eu i-am zis de aseara ca maine dimi mergem iar la copii bla bla si dimi in drum ii ziceam ca vaai, sa vezi copiii de ieri si doamnele etc etc...
Eu zic ca azi era mai vesel la pranz si pt ca nu au mai urlat asa copiii, cred ca ieri era stresat rau :D

Milagros
20.09.2011, 18:20:29
E normal sa planga, si bine a zis o educatoare ca copilul care nu planga din prima zi, va plange ulterior, pt ca constientizeaza ce se intampla si reactioneaza prin plans, normal.:-B
Practic se rup de fusta lu mami si ies si ei in lume, unde nu e mami sa-l tina sa nu cad, sa-l ridice, sa-l pupe etc.... asta-i viata, jungla in care va trebui sa se descurce.:-<

Eluta, felicitari pt samburel!o:-)o:-)o:-)

Acum ca ai pomenit de asta... psihologii spun ca e anormal ca un copil sa nu planga cand il lasi la gradi, plansul e dovada ca ei evolueaza.

Milagros
20.09.2011, 18:22:00

Uf micul :( asa e, daca ne punem si noi pe bocit unde ajungem?
Mie mi-au zis f clar sa venim dimineata maxim la ora 8 :D si programul seara e pana la 6, normal ca eu il voi lua la 5 jumate ca atunci ajung, cu putin noroc la 4 jumate.

Milagros
20.09.2011, 18:23:50

Si mai ales ca platesti si milioane lunar... :O
Mie mi-au cerut prosoape de bucatarie din alea de hartie, hartie igienica, servetele umede, bavetica, lingura, sapun lichid si prosopel. Si pampers duc zilnic cat cred eu, azi cred ca am dus putini - 3 - ca acasa cand l-am schimbat avea un pampers nr 4 :D

gabriela_rgh
20.09.2011, 18:24:09

aaa, azi D tot in capul mesei era la pranz =)) THE KING =)) Cica asta e rasplata ca e cuminte =))
E fantastic piciul tau:)).Felicitari pt progres.Ti-am zis eu ca se cuminteste la gradi????:>

Milagros
20.09.2011, 18:26:34
E fantastic piciul tau:)).Felicitari pt progres.Ti-am zis eu ca se cuminteste la gradi????:>

Da, fata, sa mori de ras, orice ma asteptam sa zica de el, da' nu ca e cel mai cuminte =))
Ma gandeam acu'... am ajuns acasa, el cu burtoiu' plin, a halit si iaurtu' care era gustarea de 5, cred ca le zapaceste pe alea cu PAPA PAPA PAPA! ;))

biutzaxx
20.09.2011, 21:53:24
Da, fata, sa mori de ras, orice ma asteptam sa zica de el, da' nu ca e cel mai cuminte =))
Ma gandeam acu'... am ajuns acasa, el cu burtoiu' plin, a halit si iaurtu' care era gustarea de 5, cred ca le zapaceste pe alea cu PAPA PAPA PAPA! ;))
sa stii ca esti norocoasa ca iti papa, eu una de asta vreau sa il dau la gradi, sa il mai hraneasca si altii ca eu nu mai pot. Azi dimi am stat 45 min sa bag 2 lingurite de out si m-am lasat pagubasa, am mers la kids land si acolo in fata gardului a papat banana ca sa poata intra. Acu seara mi-a cerut bors, i-am dat a supt cu paiul ce a putut si gata...si fuge prin casa si danseaza..e aiurea cu mancarea si nu mai am nervi..

eliana
20.09.2011, 22:30:41
Hello!
La noi e show time postvaccinare, adicatelea maraiala la greu, mofturi, febra 38,4 si..... constipatie!!!! asta din urma banui totusi ca e o coincidenta. Sa vedem maine ce distractie mai avem.
Apropos de mancare, eu in ultima vremea am devenit mai zen, daca ia o lingurita si apoi se stramba, intoarce capul si nu mai vrea (si asta se intampla cam la toate mesele de pranz la care primeste mancare gatita, ca la borcanele nu are mofturi) o iau frumusel din scaun si mai papa peste vreo ora.... cand ii este destul de foame ca sa manance macar jumatate de portie, ceea ce ne multumeste indeajuns pe amandoua, se pare.

AnaM
21.09.2011, 00:25:23

Da, l-am lasat la program lung din prima zi :) Copiii se "ridica" intre 16 si 18, azi m-am dus la 16 sa-l iau, ca eram cu inima stransa. Erau in curte la joaca, ca de obicei, iar T era in casuta, nu lasa pe nimeni sa intre :)) are o obsesie cu casuta aia, nu stiu ce-i place atata. Ah, si azi i-am gasit nisip si-n pampers, asa incantat e de joaca asta :)

AnaM
21.09.2011, 00:28:35
Si mai ales ca platesti si milioane lunar... :O
Mie mi-au cerut prosoape de bucatarie din alea de hartie, hartie igienica, servetele umede, bavetica, lingura, sapun lichid si prosopel. Si pampers duc zilnic cat cred eu, azi cred ca am dus putini - 3 - ca acasa cand l-am schimbat avea un pampers nr 4 :D

Eu am dus lenjerie de patut, pijamale, papuci de gradi, un/doua randuri de schimburi, juma de bax de pampersi (aici imi cer saptamanal), servetele umede, o jucarie draga de-a lui si cam atat, deocamdata. Am inteles ca pe 3 octombrie e sedinta cu parintii (ma buseste rasul :)) ), poate atunci s-or discuta de rechizite, dar eu nu am auzit nimic de genul de la educatoare. Chiar o sa intreb maine.

:*

Milagros
21.09.2011, 08:46:40
sa stii ca esti norocoasa ca iti papa, eu una de asta vreau sa il dau la gradi, sa il mai hraneasca si altii ca eu nu mai pot. Azi dimi am stat 45 min sa bag 2 lingurite de out si m-am lasat pagubasa, am mers la kids land si acolo in fata gardului a papat banana ca sa poata intra. Acu seara mi-a cerut bors, i-am dat a supt cu paiul ce a putut si gata...si fuge prin casa si danseaza..e aiurea cu mancarea si nu mai am nervi..

Stiu :( ca de tare multi copilasi care nu papa aud in jurul meu. Mamicile de la noi de la cresa numai despre asta vorbesc, cam toti ies cu burtile lipite de spate de acolo ca is invatati sa pape ori la desene, ori cu avioane, ori unii in scaunelul lor de masa si inca nu accepta schimbarea, e normal. Oricum, pana la urma toti se dau pe brazda, e mai nasol de cei slabuti ca stau femeile cu grija ca nu mai au de unde slabi.
Dragos ieri a venit cu burtoiu' mare dar a vrut sa pape si iaurtul care era pt ora 5 - na, il primise de acolo, i se parea ca-i mai bun probabil, mi s-a culcat abia la 4 si un sfert, la 6 fara un sfert s-a trezit si a papat un borcanel de fructe si s-a pus iar la somn. Nu mi-a venit sa cred, dar mi-a dormit dus pana azi dimineata la 6 :O eu tot asteptam sa ies cu el in parc, imbracata, cu hainele lui pregatite si am incercat chiar sa-l trezesc si el nimic, somn. :O

Milagros
21.09.2011, 08:49:43
Eu am dus lenjerie de patut, pijamale, papuci de gradi, un/doua randuri de schimburi, juma de bax de pampersi (aici imi cer saptamanal), servetele umede, o jucarie draga de-a lui si cam atat, deocamdata. Am inteles ca pe 3 octombrie e sedinta cu parintii (ma buseste rasul :)) ), poate atunci s-or discuta de rechizite, dar eu nu am auzit nimic de genul de la educatoare. Chiar o sa intreb maine.

:*

Si eu voi duce pijamale cand incep sa-l las la somn, i-am dus si papuci de schimb, pampers in continuare zilnic, iar de lenjerie nu au zis nimic, nici de olita, au zis ca au ele deocamdata. Noua de sedinta inca nu ne-a zis, vorbim pe apucate ca inca mai sunt care urla cand vad parinti pe la usi. Azi dimi parea nerabdator sa mearga, dar a mers numai in brate - bine ca nu e departe - si acolo cuminte la schimbat, erau veniti vreo 5-6 copilasi, stateau sfinti pe scaunele cu cate o apa plata in fata =)) ziceai ca-s la terasa si, desigur, D s-a pus pe plans si s-a prins de bluza mea, l-a luat dna in brate si apoi nu l-am mai auzit plangand insa incepusera alti doi :(
Desigur, subsemnata a ajuns acasa si da-i bocete AGAIN :-$

Milagros
21.09.2011, 08:51:27
Da, l-am lasat la program lung din prima zi :) Copiii se "ridica" intre 16 si 18, azi m-am dus la 16 sa-l iau, ca eram cu inima stransa. Erau in curte la joaca, ca de obicei, iar T era in casuta, nu lasa pe nimeni sa intre :)) are o obsesie cu casuta aia, nu stiu ce-i place atata. Ah, si azi i-am gasit nisip si-n pampers, asa incantat e de joaca asta :)

:)) cunosc faza cu casuta, Dragos la locul de joaca face asa ;)) ce bine ca ii scoate la aer, altfel trece vremea si pentru ei, pe mine azi m-a intrebat daca il las si la somn si i-am zis ca prefer sa-l iau la 12 si un sfert macar saptamana asta, chiar si saptamana viitoare ca deocamdata am cum. Stiu ca ar trebui sa ma misc oleaca mai repede, dar inca nu ma lasa inima :(

Milagros
21.09.2011, 08:52:07
Hello!
La noi e show time postvaccinare, adicatelea maraiala la greu, mofturi, febra 38,4 si..... constipatie!!!! asta din urma banui totusi ca e o coincidenta. Sa vedem maine ce distractie mai avem.
Apropos de mancare, eu in ultima vremea am devenit mai zen, daca ia o lingurita si apoi se stramba, intoarce capul si nu mai vrea (si asta se intampla cam la toate mesele de pranz la care primeste mancare gatita, ca la borcanele nu are mofturi) o iau frumusel din scaun si mai papa peste vreo ora.... cand ii este destul de foame ca sa manance macar jumatate de portie, ceea ce ne multumeste indeajuns pe amandoua, se pare.

Asa faceam si eu cand se prostea domnu' sau cand avea preferinte, lasam sa il razbeasca foamea si ii treceau toate. :>

stefania_a
21.09.2011, 09:15:19
mamici stiu ca s-a mai discutat dar mai intreb o data: la cat trebuie sa se inchida fontanela la bebelusi? k ieri am fost la medicul de fam si a zis k pana la un an ar cam trebui, dar la bia nu crede k se inchide chiar la un an..e asa grav daca trece anul? k nu as vrea sa merg la pediatru doar sa intreb de fontanela...:-&

stefania_a
21.09.2011, 09:16:26
Si eu voi duce pijamale cand incep sa-l las la somn, i-am dus si papuci de schimb, pampers in continuare zilnic, iar de lenjerie nu au zis nimic, nici de olita, au zis ca au ele deocamdata. Noua de sedinta inca nu ne-a zis, vorbim pe apucate ca inca mai sunt care urla cand vad parinti pe la usi. Azi dimi parea nerabdator sa mearga, dar a mers numai in brate - bine ca nu e departe - si acolo cuminte la schimbat, erau veniti vreo 5-6 copilasi, stateau sfinti pe scaunele cu cate o apa plata in fata =)) ziceai ca-s la terasa si, desigur, D s-a pus pe plans si s-a prins de bluza mea, l-a luat dna in brate si apoi nu l-am mai auzit plangand insa incepusera alti doi :(
Desigur, subsemnata a ajuns acasa si da-i bocete AGAIN :-$

mi-au dat mie lacrimile cand ai povestit aici ca D plange, si atunci cum sa nu iti dea tie si mai si lacrimile??!!!
eu sunt sigura ca incet incet se acomodeaza..:*:*

alinutza20
21.09.2011, 10:19:14
mamici stiu ca s-a mai discutat dar mai intreb o data: la cat trebuie sa se inchida fontanela la bebelusi? k ieri am fost la medicul de fam si a zis k pana la un an ar cam trebui, dar la bia nu crede k se inchide chiar la un an..e asa grav daca trece anul? k nu as vrea sa merg la pediatru doar sa intreb de fontanela...:-&

Monicai aproape de 2 ani i s-a inchis, asa ca stai calma :)

eu stiu ca perioada era ceva de genul, nu mai devreme de un an si nu mai tarziu de 2 ..sper sa nu gresesc

marybear
21.09.2011, 10:38:15
Salut,
Stiu ca s-a mai discutat pe aici problema decalotarii la baietei. Am fost la vaccin luni si medicul de familie a zis sa merg cu el la un specialist ca nu e ...iesit in afara cucul:-\. Ce o fi vrut sa zica exact nush dar zicea ca trebuie intervenit chirurgical sa il decaloteze...bla bla. Eu am mai tras de cuc la baita si se vedeau progrese dar asta cand era mai mic, acum nu prea mai pot ca se zbate , se foieste si abia reusesc sa il spal bine. Voi cum ati procedat? La ce varsta s-a decalotat? Ce medit ar trebui sa consult?:-\
aaa...se si cam trage de cuc cand e fara pampers, nu foarte tare dar ma gandesc ca poate il jeneaza ceva acolo.

rroxica
21.09.2011, 11:58:54
buna,
eu am vb cu dr aprodu despre problema asta (baietelul meu are 1 an si 4 luni) si mi-a zis ca nu este nici o problema atata timp cat nu-l doare cand face pipi. a zis ca in timp se va decalota sa-l las in pace
o zi buna!

AncaL
21.09.2011, 12:22:38

eu stiu ca perioada era ceva de genul, nu mai devreme de un an si nu mai tarziu de 2 ..sper sa nu gresesc

La baietelul meu fontanela e f f mica, de acum se simte abia cat varful degetului. Pediatra a zis ca sa nu-mi fac griji atata timp cat capul creste normal, adik cu min 0,5 cm si maxim 2 cm pe luna. Ca fiecare copil are oasele capului altfel. mai spunea ca daca noi nu o mai simtim, nu inseamna ca e inchisa complet.
La fel, daca nu se inchide pana la un an, nu e nici o problema.
Baietelul unei prietene avea fontanela f f mare pe la 10 luni, si pana la 1 an si o luna, abia se mai simtea.
Si eu zic sa stai fara griji Stefania. Pupam pe Bia sa se faca bine repede

Alinuta, in fiecare zi aproape iti admir printesa in parc, sau in drum spre sau dispre parc. E o dulce, iar tu arati f bine.

alinutza20
21.09.2011, 13:06:06
La baietelul meu fontanela e f f mica, de acum se simte abia cat varful degetului. Pediatra a zis ca sa nu-mi fac griji atata timp cat capul creste normal, adik cu min 0,5 cm si maxim 2 cm pe luna. Ca fiecare copil are oasele capului altfel. mai spunea ca daca noi nu o mai simtim, nu inseamna ca e inchisa complet.
Baietelul unei prietene avea fontanela f f mare pe la 10 luni, si pana la 1 an si o luna, abia se mai simtea.

Alinuta, in fiecare zi aproape iti admir printesa in parc, sau in drum spre sau dispre parc. E o dulce, iar tu arati f bine.
si de ce nu ma tragi de mana??????? pe unde stai?
mersi :"> de departe arat bine, iti zice eliana cum arat de aproape ::)):))

legat de fontanela asa e, daca n-o simtim noi nu inseamna ca e inchisa:)>-

AncaL
21.09.2011, 13:20:46
si de ce nu ma tragi de mana??????? pe unde stai?
mersi :"> de departe arat bine, iti zice eliana cum arat de aproape ::)):))

legat de fontanela asa e, daca n-o simtim noi nu inseamna ca e inchisa:)>-

nu stiu de ce nu te trag de mana, poate ca ai viteza:D
Eu stau vis-a-vis de piata nicolina.

alinutza20
21.09.2011, 13:24:24
nu stiu de ce nu te trag de mana, poate ca ai viteza:D
Eu stau vis-a-vis de piata nicolina.

pai eu de cand sunt singura cu moni sunt pe viteza a 7-a mereu:)) da am si frana sa stii :>

simi_wau
21.09.2011, 14:05:29
buna ziua!!!!!
Raportam o zi buna la gradi. Ar fi fost pe deplin perfecta daca nu l-as fi gasit plangand :( de somn!!!!!!Stiti povestea...Ianisica si subsemnata dorm ca valiza in gara, astazi insa ne-am trezit la 7,30 si normal ca pe la 11,30 vroia nani. Asa ca da-i plans....imi spunea Roxana( teacher :))) ca il intreba ce sa-ti dea teacher? si gagiu: Naniiiiiiii si isi canta :))) Asa ca maine o sa-l iau la 11, 30. In rest a mancat tot la micul dejun, s-a jucat, a pupat niste fetite :)))) Aaaaa ....si incepuse deja sa planga la pranz, dar printre sughituri mai lua o lingura de ciorbita :)))))

Si niste poze cu gagiu si cateva de la gradi:

crisdk
21.09.2011, 14:18:49
buna ziua!!!!!
Raportam o zi buna la gradi. Ar fi fost pe deplin perfecta daca nu l-as fi gasit plangand :( de somn!!!!!!Stiti povestea...Ianisica si subsemnata dorm ca valiza in gara, astazi insa ne-am trezit la 7,30 si normal ca pe la 11,30 vroia nani. Asa ca da-i plans....imi spunea Roxana( teacher :))) ca il intreba ce sa-ti dea teacher? si gagiu: Naniiiiiiii si isi canta :))) Asa ca maine o sa-l iau la 11, 30. In rest a mancat tot la micul dejun, s-a jucat, a pupat niste fetite :)))) Aaaaa ....si incepuse deja sa planga la pranz, dar printre sughituri mai lua o lingura de ciorbita :)))))

maine - poimaine vine cu fetele pe acasa ;)) si nici nu-i de mirare cu asa gagiu :*
da' in loc de 11.30, de ce nu incerci tu sa il lasi sa doarma acolo ca sa se obisnuiasca? ca el pare sa nu aiba nimic impotriva.. zic si eu ..

Anmari
21.09.2011, 14:32:30
buna ziua!!!!!

Simona arata foarte bine gradinita ;)) cel putin din pozele tale. Ne bucuram ca Ianis are deja succes la fete ;)) si ce e mai important e ca s-a acomodat cu gradi :*

eliana
21.09.2011, 14:40:47
Nu mi-a venit sa cred, dar mi-a dormit dus pana azi dimineata la 6 :O eu tot asteptam sa ies cu el in parc, imbracata, cu hainele lui pregatite si am incercat chiar sa-l trezesc si el nimic, somn. :O
Ha-ha, e rupt golanul de activitatile de la gradi :)) nu's ce-oi face cand mi-o veni si mie vremea, tre' sa gasesc una la coltul blocului, ca la cat de somnoroasa e fiica-mea, e jale s-o trezesc si s-o trambalez tot orasul.

gabriela_rgh
21.09.2011, 14:51:00
Salut,
Stiu ca s-a mai discutat pe aici problema decalotarii la baietei. Am fost la vaccin luni si medicul de familie a zis sa merg cu el la un specialist ca nu e ...iesit in afara cucul:-\. Ce o fi vrut sa zica exact nush dar zicea ca trebuie intervenit chirurgical sa il decaloteze...bla bla. Eu am mai tras de cuc la baita si se vedeau progrese dar asta cand era mai mic, acum nu prea mai pot ca se zbate , se foieste si abia reusesc sa il spal bine. Voi cum ati procedat? La ce varsta s-a decalotat? Ce medit ar trebui sa consult?:-\
aaa...se si cam trage de cuc cand e fara pampers, nu foarte tare dar ma gandesc ca poate il jeneaza ceva acolo.
se trage de cuc caci l-a desoperit:)),asa fac mai toti baieteii..nu cred ca il jeneaza.am vazut asta si la baietei de 2 anisori...

Milagros
21.09.2011, 14:57:08
[/B]

mi-au dat mie lacrimile cand ai povestit aici ca D plange, si atunci cum sa nu iti dea tie si mai si lacrimile??!!!
eu sunt sigura ca incet incet se acomodeaza..:*:*

Da... stiu :( plansul e si asta semn bun ca se acomodeaza, ar fi si aiurea si nefiresc sa nu planga ca il las acolo dupa ce toata vietulica lui a stat cu mine non-stop. Oricum, azi iar l-am luat vesel, mancase, era cat un bondar rotund in pantec si statea la olita. Cand mi l-a adus ii dadusera lacrimile - mi-a zis doamna ca s-a pus pe bocet cand l-a luat de la olita si i-a zis ca a venit mama sa-l ia ;)) cred ca era bucuros :"> oricum, in timp ce era pe olita am vorbit cu doamna si zicea ca pot sa-l las si la somn ca tot cuminte a fost, mancacios, dar nu m-a lasat inima si l-am luat sa faca nani acasa. A iesit mandru cu un corn cu gem de fructe in mana si cat l-am schimbat de papuci m-a pus sa i-l desfac si a vrut sa-l pape asa din ambalaj, ca baieteii mari =))
Mi-a zis doamna ca mananca pe rupte, nu are probleme cu el si ca mai fura si paine de la colegi :">
De luni cred ca il las si la somn ca acasa cand venim pare f somnoros dar se ia cu joaca si se culca abia dupa vreo doua ore cand e deja ametit de oboseala, poate acolo s-ar culca de la 12 jumate 1 si l-as lua pe la 3 -4 sa-l duc direct in parc.

Milagros
21.09.2011, 14:57:53

La baiatul cumnatei i s-a inchis la 1 an jumate, eu stiu ca e ok si asa. :)>-

gabriela_rgh
21.09.2011, 14:59:36
mamici cum ati reusit sa dati filolele de calciu bebeilor????al meu le scuipa si nu prea am succes.......
si sa ma stresez ca totusi doarme destul de mult?:-B

Milagros
21.09.2011, 14:59:52
Salut,

Eu zic sa il lasi cumva un pic fara scutec si eventual sa bea si apa sa vezi cum face pipi. Eu stiu ca daca face cu jet continuu e in regula. Eu la D la bijoux nu am umblat pana tarziu pentru ca imi era frica sa nu stric ceva pe acolo =)) mai dupa un an am tras un pic pielea sa vad daca se vede capul si atat, il spal normal si altceva nu-i fac.

Milagros
21.09.2011, 15:01:50
buna ziua!!!!!

I-auzi la el ce gagicar de mic \:D/ felicitari pentru o zi asa de reusita!

Ce patuturi faineee, zici ca is din Alba ca Zapada!

eliana
21.09.2011, 15:02:41
mamici cum ati reusit sa dati filolele de calciu bebeilor????al meu le scuipa si nu prea am succes.......
Cu seringa, in coltul gurii indreptata spre obrajor, si impins pe rand, cate 0.5 ml la inceput. Acum ii dau direct din fiola de plastic, deschide gura singura cand o vede, si are un gust.....:-&
Si nu te stresa, ca e mic, of, vrei sa stea treaza 8 ore sa rada la tine? :-p

Milagros
21.09.2011, 15:03:12
Ha-ha, e rupt golanul de activitatile de la gradi :)) nu's ce-oi face cand mi-o veni si mie vremea, tre' sa gasesc una la coltul blocului, ca la cat de somnoroasa e fiica-mea, e jale s-o trezesc si s-o trambalez tot orasul.

Da... sa stii ca eu zic ca il oboseste faptul ca is mai multi copii, e mai zgomot, probabil ii lasa si sa alerge pe acolo, au si curte, dar nu stiu daca ii scoate inca.
Cu trezitul am noroc ca al meu e matinal foc. Cu mine e mai aiurea :">

gabriela_rgh
21.09.2011, 15:06:54
Cu seringa, in coltul gurii indreptata spre obrajor, si impins pe rand, cate 0.5 ml la inceput. Acum ii dau direct din fiola de plastic, deschide gura singura cand o vede, si are un gust.....:-&
Si nu te stresa, ca e mic, of, vrei sa stea treaza 8 ore sa rada la tine? :-p
bai da al meu e un somnoros si jumatate......in afara de cateva ore de activitate mai intensa seara doarme sau motaie mai mereu.imi e foarte drag asa cumintel,numai sa fie ok si normala starea lui de somn....
Tot cu seringa am incercat sa ii dau ,dar recunosc ca a fost mai mare cantitatea de 0.5 ml...deci sa i-l dau de mai multe ori cate 0.5?

stefania_a
21.09.2011, 15:12:42

deci nu ar fi o prblema daca nu i se inchide pana la un an..k med meu de fam are un stil de a aborda unele probleme...:-&:-&

eliana
21.09.2011, 15:13:09
bai da al meu e un somnoros si jumatate......in afara de cateva ore de activitate mai intensa seara doarme sau motaie mai mereu.imi e foarte drag asa cumintel,numai sa fie ok si normala starea lui de somn....
Tot cu seringa am incercat sa ii dau ,dar recunosc ca a fost mai mare cantitatea de 0.5 ml...deci sa i-l dau de mai multe ori cate 0.5?
Incearca asa si vezi daca mai scuipa.
O sa ajungi sa-i contorizezi orele de somn si de veghe pe 24 h si sa te duci cu listuta la dr B, punem pariu ca asta se intampla la urmatoarea vizita? :))

stefania_a
21.09.2011, 15:16:20

ms pentru lamuriri!!!

gabriela_rgh
21.09.2011, 15:17:32
Incearca asa si vezi daca mai scuipa.
O sa ajungi sa-i contorizezi orele de somn si de veghe pe 24 h si sa te duci cu listuta la dr B, punem pariu ca asta se intampla la urmatoarea vizita? :))
nuuu..s-a lamurit cu el la ultima vizita:)),nici nu a stiut ca a fost sa il vada:)).

stefania_a
21.09.2011, 15:19:22

cand era cu titi in gura ii puneam si 2-3 picaturi de calciu cu seringa pe lanag titi!!!ca sa nu-si dea seama..k altfell mi-l scuipa pe tot

gabriela_rgh
21.09.2011, 15:21:51
cand era cu titi in gura ii puneam si 2-3 picaturi de calciu cu seringa pe lanag titi!!!ca sa nu-si dea seama..k altfell mi-l scuipa pe tot
deci trageai in seringa toata cantitatea si la fiecare alaptare ii dadeai cate putin?????

stefania_a
21.09.2011, 15:24:25
deci trageai in seringa toata cantitatea si la fiecare alaptare ii dadeai cate putin?????

ii dadeam toti 5 ml cat papa la o masa..cate un pic cate un pic, pana termina ea masa terminam si eu calciu...:>:>

gabriela_rgh
21.09.2011, 15:30:32
ii dadeam toti 5 ml cat papa la o masa..cate un pic cate un pic, pana termina ea masa terminam si eu calciu...:>:>
aha,priceput!saru mana..incep sa incerc ambele variante sa vedem cat succes am:)).

minicutta
21.09.2011, 16:08:52
aha,priceput!saru mana..incep sa incerc ambele variante sa vedem cat succes am:)).

la a mea il dau cu o pipeta de la siropul de colici si-l inghite tot mititica. Am senzatia ca i si place.....ca imediat dupa ...ea rade cu gura pan la urechi:>

marybear
21.09.2011, 16:26:16
Administrarea calciului a fost si pentru noi o problema ca mai mult scuipa decat inghitea, eu ii dadeam cu lingurita, cu seringa, sau cu putin ceai/Baby drink/suc de portocale. In amestec cu ceai/suc de portocale am avut cel mai mare succes ca il consuma tot. Acum ii dau calciu Kids si ii place ff mult direct din lingurita ...bine asta are si un gust mult mai bun:D

gabriela_rgh
21.09.2011, 16:38:48
Administrarea calciului a fost si pentru noi o problema ca mai mult scuipa decat inghitea, eu ii dadeam cu lingurita, cu seringa, sau cu putin ceai/Baby drink/suc de portocale. In amestec cu ceai/suc de portocale am avut cel mai mare succes ca il consuma tot. Acum ii dau calciu Kids si ii place ff mult direct din lingurita ...bine asta are si un gust mult mai bun:D
se poate da de la nastere sau dupa ce mai creste bebe?

gabriela_rgh
21.09.2011, 16:46:06
Eliana a avut succes deocamdata metoda cu seringa .Saru mult!a papat tot:)).

Milagros
21.09.2011, 16:59:02

Eu stiu ca asta e dupa 1 an.

marybear
21.09.2011, 17:13:31
Pe prospect zice ca se da si sub un an dar eu nu i-am dat decat de la 1 an, pana atunci doar ca gluconic fiole, cate 5 ml/zi, 10 zile pe luna parca. Urmeaza sa ii fac un set de analize si o sa vad cum sta cu toate , sper sa nu aiba carente de Ca sau Fe...[-o<

gabriela_rgh
21.09.2011, 17:20:32
bai..am mers la farmacie sa iau reteta pt Tudor..e posibil sa nu gaseasca in baza de date CNP-ul lui inca?
mi se pare aiurea..daca am nevoie de medicamente compensate sau gratuite sa nu le pot lua:(.Una din farmaciste mi-a zis ca poate dura si 2-3 luni pana sa apara in evidente......

DianaMCD
21.09.2011, 17:42:27
bai..am mers la farmacie sa iau reteta pt Tudor..e posibil sa nu gaseasca in baza de date CNP-ul lui inca?
mi se pare aiurea..daca am nevoie de medicamente compensate sau gratuite sa nu le pot lua:(.Una din farmaciste mi-a zis ca poate dura si 2-3 luni pana sa apara in evidente......

Si noi am patit la fel, dar nu mi-a zis farmacista ca ar dura asa mult. Dupa asta n-am mai luat nici o reteta deci nu stiu la cat timp a fost actualizata baza lor de date...

marybear
21.09.2011, 17:43:19
Da, asa mi-a zis si mie medicul de familie cand am fost prima data cu Eric la ea, ca abia dupa 3 luni e luat in evidenta de casa...so enjoy:D. Oricum multe compensate nu am luat ca desi aveam reteta ...nu avea farmacia samd, same old story:[email protected]
LE: si totusi cred ca la acceasi vizita am primit si o reteta cu Ca si Vigantol compensat pe care am ridicat-o de la farmacia din incinta cabinetului, ciudat.

geany_m
21.09.2011, 18:10:31
Asa e, se verifica acum online calitatea de asigurat a fiecarui pacient. Am avut si noi retete pt. noi-nascuti a caror medici de familie nu au dus inca certificatele de nastere la CAS.
Ca sa rezolvi problema rapid, te duci personal la CAS (in Copou, la camera 3 parca) cu o copie a certificatului de nastere a lui Tudor. Intr-un minut se rezolva si poti lua reteta apoi oricand.

alibd
21.09.2011, 18:11:48

Tot cu seringa i+l dau si eu si din aia clasica cu varf, nu de la nurofen, ca de multe ori nu deschidea gura iar cu cea cu varf imi era mai usor. Ii bagam prin coltul gurii si gata.
Cand era mai mica nu+i placea deloc, era cu cantec luarea calciului, dar acum ii place si banui ca seringa se face vinovata, ca gaseste amuzanta toata treaba.:>

geany_m
21.09.2011, 18:23:03
Da, asa mi-a zis si mie medicul de familie cand am fost prima data cu Eric la ea, ca abia dupa 3 luni e luat in evidenta de casa...so enjoy:D. Oricum multe compensate nu am luat ca desi aveam reteta ...nu avea farmacia samd, same old story:[email protected]
LE: si totusi cred ca la acceasi vizita am primit si o reteta cu Ca si Vigantol compensat pe care am ridicat-o de la farmacia din incinta cabinetului, ciudat.
Nu se poate dupa 3 luni[-( daca merge Gabi personal, se rezolva pe loc. Daca asteapta sa mearga medicul, dureaza....
Sunt copii care au nevoie din prima luna de viata medicamente gratuite, ar fi nedrept sa astepti 3 luni.

Sunt multe medicamente care intra gratuit pe reteta: Vigantol, Ibalgin, Eurespal, Humex, Rhinathiol, Fluimucil sau Erdomed pt. tuse, Debridat pt. colici si dureri de burtica, Biorinil sau Pivalone pt. nasuc, plus o serie de antibiotice,etc, etc.... Lista e lunga si nu se plateste nimic la ele. E pacat sa dati bani degeaba daca puteti lua o reteta de la medicul de familie.
Adevarat, la gluconatul de calciu (fiole de sticla), iese diferenta de plata de 21.50 lei pt. 10 fiole (CAS decontand doar 10 lei din pretul lor integral), dar fiolele de plastic (facute de Braun parca) sunt gratuite.
De-asemeni, la siropelul de Aerius se plateste vreo 9 lei, la Ferrum Hausmann ies cativa lei diferenta... dar nu platiti integral medicamentul.

gabriela_rgh
21.09.2011, 18:46:54
Nu se poate dupa 3 luni[-( daca merge Gabi personal, se rezolva pe loc. Daca asteapta sa mearga medicul, dureaza....
Sunt copii care au nevoie din prima luna de viata medicamente gratuite, ar fi nedrept sa astepti 3 luni.

Sunt multe medicamente care intra gratuit pe reteta: Vigantol, Ibalgin, Eurespal, Humex, Rhinathiol, Fluimucil sau Erdomed pt. tuse, Debridat pt. colici si dureri de burtica, Biorinil sau Pivalone pt. nasuc, plus o serie de antibiotice,etc, etc.... Lista e lunga si nu se plateste nimic la ele. E pacat sa dati bani degeaba daca puteti lua o reteta de la medicul de familie.
Adevarat, la gluconatul de calciu (fiole de sticla), iese diferenta de plata de 21.50 lei pt. 10 fiole (CAS decontand doar 10 lei din pretul lor integral), dar fiolele de plastic (facute de Braun parca) sunt gratuite.
De-asemeni, la siropelul de Aerius se plateste vreo 9 lei, la Ferrum Hausmann ies cativa lei diferenta... dar nu platiti integral medicamentul.
Multumesc Geany,am sa merg sa rezolv sa nu trebuiasca sa astept.E vreo diferenta intre fiolele de sticla si fiolele de plastic de calciu?de pret stiu ca e f mare..ma refer calitativ...

geany_m
21.09.2011, 18:48:26
Multumesc Geany,am sa merg sa rezolv sa nu trebuiasca sa astept.E vreo diferenta intre fiolele de sticla si fiolele de plastic de calciu?de pret stiu ca e f mare..ma refer calitativ...
Nici una....... doar firma producatoare si pretul difera. Atat.

alibd
21.09.2011, 18:50:45

Noi am trecut la cele de la Braun de ceva timp. Nu e nicio diferenta intre ele, doar ca pe astea le iei gratuit, cu reteta.
Am vorbit de chestia asta si cu dr. b.

michellina
21.09.2011, 21:44:56
Buna fetele!
Sunt asa dezamagita...:( David incepe sa planga din ce in ce mai mult la gradi, azi chiar m-au chemat sa-l iau mai repede (desi si asa il iau mai repede decat programul normal). Cat am stat cu el a fost ok, doar il lasam cu educatoarea si eu stateam pe sala si nu ma vedea, doar dupa ce se trezea apaream... Acum cred ca realizeaza el ce se intampla si devine tot mai irascibil. Azi imi venea sa le zic ca nici nu-l mai duc deloc. Greu cu adaptarea la noi:(

Milagros
21.09.2011, 21:57:51
Buna fetele!
Sunt asa dezamagita...:( David incepe sa planga din ce in ce mai mult la gradi, azi chiar m-au chemat sa-l iau mai repede (desi si asa il iau mai repede decat programul normal). Cat am stat cu el a fost ok, doar il lasam cu educatoarea si eu stateam pe sala si nu ma vedea, doar dupa ce se trezea apaream... Acum cred ca realizeaza el ce se intampla si devine tot mai irascibil. Azi imi venea sa le zic ca nici nu-l mai duc deloc. Greu cu adaptarea la noi:(

:( of, scumpa, din pacate nu ii putem tine dupa noi toata viata, probabil se adapteaza el un pic mai greu dar este absolut normal si se intampla oricat de mare ar fi copilul. Eu cunosc o tipa care a mers direct la scoala fara gradinita si a plans o luna ca vrea la mama :-$
Cam intr-o luna se adapteaza cei mai plangaciosi si mai mamosi, sa stii si, repet, psihologii spun ca un copil care accepta cu bucurie si fara nici o lacrima sau prostest despartirea de mama are o problema.
Asa ca, putere multa, mami, poate te simte pe tine ca esti stresata cu adaptarea asta si reactioneaza in consecinta.

Rok5ana
21.09.2011, 22:36:14
Seara buna, fetelor! Ne-am intors si noi din concediu cu ceva poze (https://picasaweb.google.com/116933515055603356373/KemerTurciaSept2011?authkey=Gv1sRgCKaekcW2uvblRQ) si cu parere de rau ca a trecut asa repede. :(
Ma pun nitel pe recuperat...

Rok5ana
21.09.2011, 22:38:17
:( of, scumpa, din pacate nu ii putem tine dupa noi toata viata, probabil se adapteaza el un pic mai greu dar este absolut normal si se intampla oricat de mare ar fi copilul. Eu cunosc o tipa care a mers direct la scoala fara gradinita si a plans o luna ca vrea la mama :-$
Cam intr-o luna se adapteaza cei mai plangaciosi si mai mamosi, sa stii si, repet, psihologii spun ca un copil care accepta cu bucurie si fara nici o lacrima sau prostest despartirea de mama are o problema.
Asa ca, putere multa, mami, poate te simte pe tine ca esti stresata cu adaptarea asta si reactioneaza in consecinta.

of, of, of...ma strange in spate cand ma gandesc la etapa gradi.... multa rabdare mamicilor si acomodare cat mai usoara puiutilor mici...

Rok5ana
21.09.2011, 22:42:27
Eu stiu ca asta e dupa 1 an.

Calciu kids se da si mai devreme. Mie pediatra mi-a dat sa ii dau de pe la 8 luni....daca imi amintesc bine, iar de la 1 an am trecut pe Osteocare.

Rok5ana
21.09.2011, 22:45:28

Eu ii puneam calciul in 10 ml de baby drink.....:D

Rok5ana
21.09.2011, 22:48:56

Stefanel si acu mai are o urma....nu cred ca e o pb...

Milagros
22.09.2011, 08:36:01
of, of, of...ma strange in spate cand ma gandesc la etapa gradi.... multa rabdare mamicilor si acomodare cat mai usoara puiutilor mici...

Sa va fie de bine concediul!
Mda... din pacate, cum am mai zis, nu ii putem tine lipiti de noi pana se casatoresc si, din fericire, dupa ce se obisnuiesc sunt fericiti acolo la gramada. [-o<

Green_Eyes
22.09.2011, 08:58:11
Seara buna, fetelor! Ne-am intors si noi din concediu cu ceva poze (https://picasaweb.google.com/116933515055603356373/KemerTurciaSept2011?authkey=Gv1sRgCKaekcW2uvblRQ) si cu parere de rau ca a trecut asa repede. :(

Foarte frumoase pozele!
Piciul vostru e super dulce si simpatic, se vede ca s-a simtit f. bine.

Acomodare usoara piticilor! Nici nu vreau sa ma gandesc la momentul acela, nici nu stiu daca o sa apuce Tudor sa se acomodeze prea rapid pentru ca la cat e de bolnavicios, cred ca mai mult o sa stea acasa:(
Ana, Dragos rulz! :*

Daphnne
22.09.2011, 09:11:58

sa va fie de bine concediul.. foarte frumoase pozele si locatia .... :)

Daphnne
22.09.2011, 09:17:02
Foarte frumoase pozele!

Acomodare usoara piticilor! Nici nu vreau sa ma gandesc la momentul acela, nici nu stiu daca o sa apuce Tudor sa se acomodeze prea rapid pentru ca la cat e de bolnavicios, cred ca mai mult o sa stea acasa:(

asa e nepotelul meu, l-a dat la gradinita de la 3 ani si jumatate, si din a doua saptamana a tot stat acasa, se ducea 2 zile la gradinita, statea 2 saptamani acasa racit de ti-era mai mare mila de el, normal ca dupa o perioada iar nu-l duceau si uite asa a venit primavara si cand l-au dus din nou, a mers o saptamana continuu si iar a racit... si la toate aceste raceli, normal ca slabea, nu-i trecea de fel fara antibiotic si abia din mai ce a mai mers si el mai mult....
acum a inceput din nou, el e foarte incantat de copii si-i place si de dna educatoare, anul acesta nu a mai plans cand l-au dus....dar tot asa, cum vedea ca va fi cand se va raci... el e la gradinita mitropoliei,buna vestire parca se numeste... anul trecut stateau educatoarele cu usa si 2 geamuri deschise, era sala de clasa foarte mica, se incalzea repede, ei multisori pentru acea sala si din cauza curentului imediat raceau. acum au schimbat locatia si cica e mult mai bine...

Green_Eyes
22.09.2011, 09:23:41
asa e nepotelul meu, l-a dat la gradinita de la 3 ani si jumatate, si din a doua saptamana a tot stat acasa, se ducea 2 zile la gradinita, statea 2 saptamani acasa racit de ti-era mai mare mila de el, normal ca dupa o perioada iar nu-l duceau si uite asa a venit primavara si cand l-au dus din nou, a mers o saptamana continuu si iar a racit... si la toate aceste raceli, normal ca slabea, nu-i trecea de fel fara antibiotic si abia din mai ce a mai mers si el mai mult....
acum a inceput din nou, el e foarte incantat de copii si-i place si de dna educatoare, anul acesta nu a mai plans cand l-au dus....dar tot asa, cum vedea ca va fi cand se va raci... el e la gradinita mitropoliei,buna vestire parca se numeste... anul trecut stateau educatoarele cu usa si 2 geamuri deschise, era sala de clasa foarte mica, se incalzea repede, ei multisori pentru acea sala si din cauza curentului imediat raceau. acum au schimbat locatia si cica e mult mai bine...

Am mai auzit ca la unele gradinite, se lasa intentionat usa si ferestrele deschise ca sa se imbolnaveasca copiii si sa mai stea si acasa, avand in vedere ca sunt destul de multi intr-o grupa.. :(

Daphnne
22.09.2011, 09:28:28
Am mai auzit ca la unele gradinite, se lasa intentionat usa si ferestrele deschise ca sa se imbolnaveasca copiii si sa mai stea si acasa, avand in vedere ca sunt destul de multi intr-o grupa.. :(

din pacate asa e... se intampla destul de frecvent....

Andrusca
22.09.2011, 10:16:52
Buna fetele!

uff.. si la noi; dupa revenirea din vacanta, e jale mare dimineata cand il lasam :( :(

Roxana, felicitari pt vacanta; poti sa imi dai mai multe detalii despre statiunem hotel..etc, pe privat?

lady_l
22.09.2011, 11:25:39
Buna fetele!

Te inteleg perfect..o luna si ceva zi de zi plinset si isterie...si eu boceam si ea bocea..si toata lumea sarea cu pareri si propuneri. Dar sa vezi ca incet incet o sa se acomodeze. Curaj mami! >:D<

Buna mamici si ingerasi!

eluta
22.09.2011, 11:44:04
Buna dimineata la amiaza!

Am fost astazi la control si totul e ok. Sarcina e uterina si s-a vazut si embrionul :-p. Inimioara nu am ascultat ca e prea devreme. Peste 2 saptamani cand merg iar la control sper sa aud si inimoara samburelului.

Anmari
22.09.2011, 11:57:46

Am fost astazi la control si totul e ok. Sarcina e uterina si s-a vazut si embrionul :-p. Inimioara nu am ascultat ca e prea devreme. Peste 2 saptamani cand merg iar la control sper sa aud si inimoara samburelului.

ehehe, veste buna de dimineata :* pupam samburelul sa stea acolo cuminte si sa creasca mare :*

doamne cand citesc despre gradinita ma apuca jalea :( .. nici nu vreau sa ma gandesc cand am sa o las eu pe mandra mea la gradi :-<

acum mai nou avem o mica problema :( ... am lasat-o saptamana asta la bica la neamt (am zis sa ne mai tragem si noi sufeltul ca si cuplu ;)) :"> ) si cand colo ma suna mama sa-mi spuna minune mare :(( ariana a facut pe ea de vreo 3 ori si nici nu s-a cerut la pipi. eu banui ca in felul ei isi exprima supararea ca am lasat-o la neamt pentru ca a intrebat de foarte multe ori de mami. acum nici nu ne putem intoarce la pampers :-< dar e aiurea ca nici bine nu ajunge mama in parc se joaca un sfert de ora si ea face pe ea :(( si normal ca trebuie sa se intoarca acasa sa o spele sa o imbrace cu alte haine si sa se intoarca in parc, ceea ce e groaznic ptr mama :-<

marybear
22.09.2011, 12:25:46
ehehe, veste buna de dimineata :* pupam samburelul sa stea acolo cuminte si sa creasca mare :*

doamne cand citesc despre gradinita ma apuca jalea :( .. nici nu vreau sa ma gandesc cand am sa o las eu pe mandra mea la gradi :-<

acum mai nou avem o mica problema :( ... am lasat-o saptamana asta la bica la neamt (am zis sa ne mai tragem si noi sufeltul ca si cuplu ;)) :"> ) si cand colo ma suna mama sa-mi spuna minune mare :(( ariana a facut pe ea de vreo 3 ori si nici nu s-a cerut la pipi. eu banui ca in felul ei isi exprima supararea ca am lasat-o la neamt pentru ca a intrebat de foarte multe ori de mami. acum nici nu ne putem intoarce la pampers :-< dar e aiurea ca nici bine nu ajunge mama in parc se joaca un sfert de ora si ea face pe ea :(( si normal ca trebuie sa se intoarca acasa sa o spele sa o imbrace cu alte haine si sa se intoarca in parc, ceea ce e groaznic ptr mama :-<
:( mititica de ea. Oare daca o lasi mai mult uda asa si ii explici ca trebuie sa se ceara sa faca si sa nu ude pantalonii nu ar fi o solutie? Intreb si eu ca am mai citit despre trecerea de la pampers la chilotel ...nu am aplicat pe piciul meu inca8-|.

Green_Eyes
22.09.2011, 12:28:35

Tudor se scapa f. des pe el de cand i-am scos pampersul, nu de fiecare data cand ii vine sa faca insa destul de des.. de obicei cateva picaturi, f. rar mai mult, noi nu iesim afara fara chilot si pantalon de schimb..de obicei nu anunta daca se scapa si nici nu il deranjeaza ca e ud si rece la bijuterii:D, ma gandeam chiar sa ii fac chiar un sumar de urina, sa vad daca are vreo problema/infectie..sper sa se rezolve problema mai ales ca de acum vine frigul.

Anmari
22.09.2011, 12:29:30
:( mititica de ea. Oare daca o lasi mai mult uda asa si ii explici ca trebuie sa se ceara sa faca si sa nu ude pantalonii nu ar fi o solutie? Intreb si eu ca am mai citit despre trecerea de la pampers la chilotel ...nu am aplicat pe piciul meu inca8-|.

Ea se cerea inainte la olita, deci nu e problema asta. Stie sa spuna cand face pipi sau caca, problema e ca nu vrea :-< sau ne pedepseste.

Acum o intrebare: voi dati vitamine la copiii acum ca e inceput de toamna?Daca da ce fel de vitamine dati? Vitamina D se mai da si acum la 2 ani?

marybear
22.09.2011, 12:30:18
De la un an cam cat lapte ar trebui sa pape un copil in 24 de ore? Mi se pare ca Eric mananca prea mult lapte, la somn trebuie lapte ca altfel nu adoarme, de sete vrea lapte, noaptea bea 1-2 biberoane de 250 ml. Am incercat sa mai bag ceai in loc de lapte noaptea dar sa vedeti ce scandal face, maraie si arunca biberonul cat colo, il mai indulcesc uneori cu baby drink si mai bea cate putin ca altfel deloc. Daca ii dau apa ziua cu cana cu pai se joaca in ea...ia apa in gura si o scuipa pe haine#-o.

crisdk
22.09.2011, 13:16:24

felicitari, eluta! sarcina usoara si bebe sanatos, la termen :)>-

geany_m
22.09.2011, 13:27:37

Felicitari pt. vestile bune!>:D<

Rok5ana
22.09.2011, 14:32:52
Foarte frumoase pozele!

Multumesc. Stefanel s-a simtit fff bine....ca a avut doi sclavi (mami si tati) dupa el toata ziua :D

Rok5ana
22.09.2011, 14:34:36
Milagros, Daphnne, Andrusca...multumim! :)

Rok5ana
22.09.2011, 14:36:04

Felicitari! Iti doresc din tot sufletul o sarcina usoara si un bebe sanatos!

biutzaxx
22.09.2011, 14:38:33
buna ziua!!!!!

maine ma duc si eu la atelier in vizita, posibil sa ne intalnim, si daca e ok de luni merge si el..azi m-a terminat cu maraielie, se vede clar ca face ce vrea din noi si cam intrece masura...

roxienea
22.09.2011, 14:40:23
Milagros, Daphnne, Andrusca...multumim! :)
Am vazut si eu pozele si tre' sa spun ca Stefanel e o dulceatza de baiat! :) Sa va fie de bine concediul!

Eluta, felicitari pt vestile bune si sa dea DD asa sa fie si de acum incolo! %%-

biutzaxx
22.09.2011, 14:44:51

sa ia bunica schimburi cu cea si servetele, asta e ...decat sa faca atat drum mai bine cu hainele in sacosa..

Si noi facem pipi numai la WC, nu a facut deloc in pantaloni pana acum, si nici prin casa, efectiv l-am lasat in pantalonasi si l-am tot pus pe reductor...bun, asta numai cat suntem pe acasa ca afara ii dam pamers ca sotul zice ca e prea complicat..dar trebuie sa trecem la pasul urmatos. Caca il prinde cu pampersul..deci inca nu a cerut la WC la caca dar eu zic ca suntem pe drumul cel bun.

biutzaxx
22.09.2011, 14:46:42
Eluta, ma bucur pt vestile bune!! sa fie tot asa!

stefania_a
22.09.2011, 14:50:22

felicitari pt vestile bune!!

gabriela_rgh
22.09.2011, 14:57:12

felicitari pt vestile bune!la cine mergi?
Roxana super pozicile din concediu, e un scump micutul tau!Sa va fie de binisor!

Rok5ana
22.09.2011, 15:03:00
Am vazut si eu pozele si tre' sa spun ca Stefanel e o dulceatza de baiat! :) Sa va fie de bine concediul!

Eluta, felicitari pt vestile bune si sa dea DD asa sa fie si de acum incolo! %%-

Multumim! :)

Rok5ana
22.09.2011, 15:04:09
felicitari pt vestile bune!la cine mergi?
Roxana super pozicile din concediu, e un scump micutul tau!Sa va fie de binisor!

Multumim! Pupici lui Tudorel!

tsimonaiuliana
22.09.2011, 15:15:17

Si noi am patit asa, dupa o bucata buna de timp de cerut la oala constant, chiar si noaptea se trezea si se cerea, dintr-o data a inceput iar sa se scape pe el. Eu nervoasa de numa numa ca vai s-a dus de rapa toata stradania mea de a-l invata sa faca la oala. O prietena de-a mea mi-a spus ca ar putea fi un fel de protest din partea lui, ca sa-mi atraga atentia (fusesem cu el la munte si il cam neglijasem un pic, adica nu-l mai dragosteam ca acasa, nu mai eram la fel de prezenta, i-l mai lasam lui x lui y cu care eram acolo). Dupa vreo trei-patru zile si-a intrat in normal, adica a inceput din nou sa faca la oala. Eu am preferat sa nu ii pun Pampars, l-am lasat asa sa faca pe el, si ii explicam de fiecare data ca nu este frumos, ca trebuie sa faca la oala, il intrebam des, din zece in zece minute daca nu vrea pipi, uneori aduceam oala si il puneam fara sa ceara si luam un ursulet care ii place lui si ii ziceam ca vrea ursuletul sa vada cum face el pipi ca sa se invete si el sa faca la oala. Eu cred ca nu va dura mult si-i va trece Arianei supararea si va face din nou la oala :).

tsimonaiuliana
22.09.2011, 15:24:12
Ea se cerea inainte la olita, deci nu e problema asta. Stie sa spuna cand face pipi sau caca, problema e ca nu vrea :-< sau ne pedepseste.

Acum o intrebare: voi dati vitamine la copiii acum ca e inceput de toamna?Daca da ce fel de vitamine dati? Vitamina D se mai da si acum la 2 ani?

Eu de prin iulie nu i-am mai dat, m-am gandit ca daca iese zilnic afara la soare e suficient. Acum din pacate am ajuns sa ii fac vit. D injectabil ca la analize nu a iesit cum trebuia :(.

Anmari
22.09.2011, 15:24:45
Si noi am patit asa, dupa o bucata buna de timp de cerut la oala constant, chiar si noaptea se trezea si se cerea, dintr-o data a inceput iar sa se scape pe el. Eu nervoasa de numa numa ca vai s-a dus de rapa toata stradania mea de a-l invata sa faca la oala. O prietena de-a mea mi-a spus ca ar putea fi un fel de protest din partea lui, ca sa-mi atraga atentia (fusesem cu el la munte si il cam neglijasem un pic, adica nu-l mai dragosteam ca acasa, nu mai eram la fel de prezenta, i-l mai lasam lui x lui y cu care eram acolo). Dupa vreo trei-patru zile si-a intrat in normal, adica a inceput din nou sa faca la oala. Eu am preferat sa nu ii pun Pampars, l-am lasat asa sa faca pe el, si ii explicam de fiecare data ca nu este frumos, ca trebuie sa faca la oala, il intrebam des, din zece in zece minute daca nu vrea pipi, uneori aduceam oala si il puneam fara sa ceara si luam un ursulet care ii place lui si ii ziceam ca vrea ursuletul sa vada cum face el pipi ca sa se invete si el sa faca la oala. Eu cred ca nu va dura mult si-i va trece Arianei supararea si va face din nou la oala :).

Ah, multumesc mult :* ... dap asa ma gandeam si eu ca in momentul in care va reveni acasa isi va intra in normal :-< ... oricum trebuie sa se invete si fara noi, macar cate o sapt pe luna ptr ca altfel mama nu ma mai ajuta daca nu i-o las si la neamt :-<

Anmari
22.09.2011, 15:26:41
Eu de prin iulie nu i-am mai dat, m-am gandit ca daca iese zilnic afara la soare e suficient. Acum din pacate am ajuns sa ii fac vit. D injectabil ca la analize nu a iesit cum trebuia :(.

i-ai facut analize la sfatul medicului sau ai vrut tu? eu cred ca ariana mea arata bine, adica nici nu e slaba dar nici foarte grasa (cum tot aud reprosuri pe langa mine cum ca ar fi prea grasa ptr varsta ei :-L :-< ) si atat timp cat mananca lactate, carne, fructe si legume, zic eu ca n-ar avea carenta de vitamine, dar mai stii :-?

gabriela_rgh
22.09.2011, 15:29:14
i-ai facut analize la sfatul medicului sau ai vrut tu? eu cred ca ariana mea arata bine, adica nici nu e slaba dar nici foarte grasa (cum tot aud reprosuri pe langa mine cum ca ar fi prea grasa ptr varsta ei :-L :-< ) si atat timp cat mananca lactate, carne, fructe si legume, zic eu ca n-ar avea carenta de vitamine, dar mai stii :-?
lasa fata in pace ca nu e grasa.arata bine,am vazut pozicile de la ziua ei.:x
despre vitamine insa stiu ca nu conteaza prea mult cat de "corpolent" esti..pot aparea carente.

Anmari
22.09.2011, 15:37:08
lasa fata in pace ca nu e grasa.arata bine,am vazut pozicile de la ziua ei.:x
despre vitamine insa stiu ca nu conteaza prea mult cat de "corpolent" esti..pot aparea carente.

multumim :* .. da asa zic si eu ca nu e grasa, dar na altii si oricat incerc sa nu plec urechea tot ma deranjeaza :(

michellina
22.09.2011, 15:44:03
Buna fetele!
Milagros, stiu ca trebuie sa treaca si prin asta, doar mai ieri ziceam ca trebuie sa fim tari pt ei, doar ca am fost profund dezamagita cand am primit tel sa ma duc dupa el la gradi mai repede pt ca nu se mai opreste din plans. De stresat, normal ca ma stresez, ca e copilul meu si am stat 2 ani de zile zi de zi impreuna, dar cand sunt cu el sau la dus/luat de la gradi in nici intr-un caz nu ma apuc de bocit sau alte alea... ieri chiar am stat cu el acolo inca vreo 30 min ca sa ma simta alaturi in mediul ala. David nu are pb cu locul pt ca in fiecare dimineata e incantat ca mergem la copii si acasa mereu zice de copii, doar ca vrea mereu bagat in seama acolo. O sa treaca el si peste asta, sunt sigura, doar ca momentan ne e greu, logic.

Eluta, felicitari pt vestile bune!

Roc5ana, sa va fie de bine concediul, imagini de vis in pozele voastre, iar Stefanel scump tare, cu succes la fete se pare:-p

Andrusca, sa va fie si voua de bine vacanta si re-acomodare rapida lui Andrei la gradi!:*

tsimonaiuliana
22.09.2011, 15:58:01

I-am facut analize din pura curiozitate. Si David arata bine iar eu la alimentatie sunt foarte stricta, adica spun eu ca i-am oferit tot ce e mai sanatos in cele trei mese pe zi. Insa vit. D nu se gaseste in alimente decat in cantitati fff. mici, ceva mai multa vit D se gaseste in pestii oceanici (nu i-am dat). Prin expunerea regulata la soare se asigura organismului necesarul de vit. D insa eu probabil nu l-am tinut suficient la soare. La analize i-a iesit fosfataza alcalina cam mare, am repetat inca o data analizele, plus altele suplimentare ca sa excludem alte cauze, i-am facut si radiografie la pumn si a iesit rahitism iar acum tratam.

gabriela_rgh
22.09.2011, 16:16:18
E normal ca bebe sa faca uneori scaunul de culoare verzui?nu se intampla des,dar uneori asa e..
Si papa doar laptic la san.eu iau fiole de fier pt anemie...sa fie asta cauza?

eliana
22.09.2011, 16:50:52
E normal ca bebe sa faca uneori scaunul de culoare verzui?nu se intampla des,dar uneori asa e..
Si papa doar laptic la san.eu iau fiole de fier pt anemie...sa fie asta cauza?
E normal, stai calma.

alibd
22.09.2011, 16:52:22

Simo, i+ai facut si analiza aia de sange pentru a vedea care e nivelul vitaminei d in organism?

tsimonaiuliana
22.09.2011, 17:13:24
Simo, i+ai facut si analiza aia de sange pentru a vedea care e nivelul vitaminei d in organism?

Nu, aia nu inca, o sa ii mai fac niste analize la sange dupa ce termin tratamentul cu D injectabil. Ii faceam dar deja m-am gandit ca i-a luat de doua ori sange din vena plus injectiile cu D si ii mai las un pic de pauza. Eu am fost la doi medici dintre care unul ne-a recomandat sa mergem si la un medic endocrinolog si acel medic avea sa imi dea sa fac si analiza asta. Pe sapt. viitoare o sa merg si la un astfel de medic.

alibd
22.09.2011, 17:44:33
Nu, aia nu inca, o sa ii mai fac niste analize la sange dupa ce termin tratamentul cu D injectabil. Ii faceam dar deja m-am gandit ca i-a luat de doua ori sange din vena plus injectiile cu D si ii mai las un pic de pauza. Eu am fost la doi medici dintre care unul ne-a recomandat sa mergem si la un medic endocrinolog si acel medic avea sa imi dea sa fac si analiza asta. Pe sapt. viitoare o sa merg si la un astfel de medic.

Ma gandeam ca poate inainte de injectabil era bine de facut, ca sa stiti exact unde va aflati si sa-i dozati corect d-ul.
Sabi are acum toxicitate, in urma analizei respective, motiv pentru care facem pauza de d.

Multa sanatate strumfului!

tsimonaiuliana
22.09.2011, 18:33:24
Ma gandeam ca poate inainte de injectabil era bine de facut, ca sa stiti exact unde va aflati si sa-i dozati corect d-ul.
Sabi are acum toxicitate, in urma analizei respective, motiv pentru care facem pauza de d.

Multa sanatate strumfului!

Am mers pe mana medicului de familie, am intrebat-o clar , aproape ca devenisem enervanta daca e sigur ca putem incepe tratamentul inainte de a-i face analiza respectiva. I-am spus ca am mai fost la un medic care ne-a recomandat intai sa mergem si la un endocrinolog si a spus ca cel mai bine e sa incepem cu D injectabil ca rahitismul se vede clar din radiografia la pumn. Sper din suflet sa fi luat decizia cea mai buna.
Multumesc mult :*

Anmari
22.09.2011, 18:35:26
Am mers pe mana medicului de familie, am intrebat-o clar , aproape ca devenisem enervanta daca e sigur ca putem incepe tratamentul inainte de a-i face analiza respectiva. I-am spus ca am mai fost la un medic care ne-a recomandat intai sa mergem si la un endocrinolog si a spus ca cel mai bine e sa incepem cu D injectabil ca rahitismul se vede clar din radiografia la pumn. Sper din suflet sa fi luat decizia cea mai buna.

Si noi am facut radiografia la pumn, dar slava domnului nu a iesit nimic, dar tin minte ca a spus dr. B ca dupa radiografie, daca nu iese buna o sa mai facem o analiza. Cred ca se referea la cea care a facut alibd. Cum se numeste analiza? Si e doar ptr vitamina D?

Milagros
22.09.2011, 19:43:48
Hello!
Raportam muci :D cred ca de la temperaturile astea nebune, altfel nu-mi explic 8-| oricum, sunt curioasa daca maine mi-l primeste asa sau facem deja prima pauza de gradi.
Azi mi-a zis dna de la gradi ca D nu mai vrea hranit, ca a papat singur pana si ciorba :D nu a plans, mai arunca cu jucarii cand il apuca cate o nebuneala, dar in rest tot cel mai cuminte e :-p acolo...ca acasa... >-)
Azi l-am luat ud de pipi pe un crac ca tocmai statuse la oala si dupa ce a facut s-a ridicat si a bagat picioru' :)>-
Ce ma nelinisteste e cantitatea de mancare pe care a bagat-o saptamana asta :-s azi dimineata de ex a mancat laptele ca de obicei - 8 cupe - la 7 la trezire, apoi la 8 jumate a avut micul dejun acolo, lapte cu cacao si paine cu unt, la 10 gustare juma de pachet de biscuiti Petite Beure, la 12 supa cu galuste si ardei umpluti si la desert saleuri, iar acasa cand am ajuns a bagat iaurtul de 125 de g primit la cresa pt ora si si a mai cerut inca 1 tot de 125 :O si cateva sticksuri :O faza e ca la cresa mancase tot ca mi-au zis doamnele, se vedea si dupa burta ca ii pocnea, deci nu imi explic de ce mai cere si inca cere, nu gluma. A dormit o ora jumate de la 2 si cand am iesit afara a mai mancat 200 de g de saleuri, cateva sticksuri, iar acum juma de ora cand am intrat in casa cerea laptele, cum nu e ora am zis sa-i dau niste Danonino - ii mai dau uneori - si a mancat 5 borcanele de 50 g. :O Desigur, de cand am intrat in casa a facut kk de 2 ori 8-| si are o burta imensa de ma astept sa ii pocneasca din clipa in clipa. Problema e ca in maxim o ora jumate va cere si laptele.
Pe mine ma sperie sincer treaba asta, mananca mai mult ca mine, am senzatia ca mananca doar pt ca ii place sa manance si nu, nu il pot pacali sa nu mai vrea. Oare daca sun pediatra sa ii zic ca e prea mancacios zice ca is cu capu'?

alibd
22.09.2011, 21:07:13
Si noi am facut radiografia la pumn, dar slava domnului nu a iesit nimic, dar tin minte ca a spus dr. B ca dupa radiografie, daca nu iese buna o sa mai facem o analiza. Cred ca se referea la cea care a facut alibd. Cum se numeste analiza? Si e doar ptr vitamina D?

25 oh colecalciferol, analiza de sange pentru a determina valoarea d+ul in organism.

tsimonaiuliana
22.09.2011, 21:37:53
25 oh colecalciferol, analiza de sange pentru a determina valoarea d+ul in organism.

Si tie cine ti-a recomandat-o sa i-o faci? Ca mie mi-a spus ca doar un medic specialist o poate recomanda, adica mi-a zis de ea ca trebuie facuta doar ca nu poate sa o treaca ea pe biletul de analize.

lady_l
22.09.2011, 21:49:58
Buna mamici. Am intrebat la off topic intreb si aici daca imi poate spune careva: cum ar trebui sa se comporte organismul dupa chiuretaj...ma intereseaza mai mult scurgerile. :-SS

Butterfly87
22.09.2011, 22:31:12

la ce varsta se face analiza?

alibd
22.09.2011, 23:15:53
Si tie cine ti-a recomandat-o sa i-o faci? Ca mie mi-a spus ca doar un medic specialist o poate recomanda, adica mi-a zis de ea ca trebuie facuta doar ca nu poate sa o treaca ea pe biletul de analize.

Medicul de familie al Sabinei ne+a zis de ea. Am facut+o contracost. Mi se pare ca numai asa se poate face.

miresica_2009
22.09.2011, 23:58:52
>:D<
Buna mamici. Am intrebat la off topic intreb si aici daca imi poate spune careva: cum ar trebui sa se comporte organismul dupa chiuretaj...ma intereseaza mai mult scurgerile. :-SS
Iti raspund eu...pentru ca din nefericire am trecut si eu prin asa ceva in urma cu un an :(.
Scurgerile la mine nu au fost foarte abundente si au durat 3-4 zile, in ultimele 2 zile mai mult o scurgere maronie (spotting) dar cred ca asta depinde de organismul fiecaruia.
Oricum ce-mi amintesc e ca mi-au spus ca in caz ca ma simt rau, gen ameteli si mai ales temperatura ridicata, poate fi semn de infectie si sa revin la spital, la mine nu a fost cazul, fizic mi-am revenit destul de bine.
Eu zic ca daca te simti rau in continuaare si daca ai si febra sa mergi la spital, ca nu e de glumit.
Multa, multa sanatate iti doresc , cu siguranta Mirruta ta cea dulce iti va da putere si te va ajuta sa treci mai usor peste toate >:D<

marybear
23.09.2011, 09:34:52
De la un an cam cat lapte ar trebui sa pape un copil in 24 de ore? Mi se pare ca Eric mananca prea mult lapte, la somn trebuie lapte ca altfel nu adoarme, de sete vrea lapte, noaptea bea 1-2 biberoane de 250 ml. Am incercat sa mai bag ceai in loc de lapte noaptea dar sa vedeti ce scandal face, maraie si arunca biberonul cat colo, il mai indulcesc uneori cu baby drink si mai bea cate putin ca altfel deloc. Daca ii dau apa ziua cu cana cu pai se joaca in ea...ia apa in gura si o scuipa pe haine#-o.
Astept si eu un raspuns pls8-|

simi_wau
23.09.2011, 10:00:36
Am lasat copchilu' urland la gradinita, am ars o piesa de 5000 la masina, m-am certat groaznic cu " colegu' de apartament".........buna dimineata??????????????:((:((

Rok5ana
23.09.2011, 10:11:33
Astept si eu un raspuns pls8-|

Eu stiu ca nu ar trebui sa depaseasca 500 ml pe zi. Stefanel bea lapte doar dimineata si seara...cate 8 masuri.