PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 [191] 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Daphnne
03.10.2011, 11:51:44
fetele, aveti idee daca imi mai da ceva bani pentru ca ma intorc la munca inainte sa faca micul 2 ani? Imi spunea azi cineva ceva de genul....30% din indemnizatie pana face el 2 ani, dar mi se pare cam ireal pt Romania :)))

cu legea care a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2011 se dau 500 de lei la salariu, dar inainte de aceasta lege nu stiu ce era :(

jewelieta
03.10.2011, 12:14:58
neata
pt cele ca au intrat cu legea veche se ia in plus suma minunata de 100 ron pana face bb 2 ani dc te intorci inainte de 2 ani la serviciu...

simi_wau
03.10.2011, 14:15:47
neata
pt cele ca au intrat cu legea veche se ia in plus suma minunata de 100 ron pana face bb 2 ani dc te intorci inainte de 2 ani la serviciu...

:))) ma gandeam eu...
Alina...eu iau Dicoflor din farm Dona

stefania_a
03.10.2011, 14:28:35
Ignorat comportamentul nedorit sau distras atentia cu altceva.
Stabileste impreuna cu ea o "lista" cu comportamente dorite, pentru varsta ei, precum si consecinte ale implinirii (sub forma de recompense) sau neimplinirii lor (pedepse de forma sustragerii unor obiecte pe care le apreciaza, sau nu mai are voie sa se uite la desenele preferate, etc). Poti face sub forma de tabel spre exemplu acele comportamente, pus la vedere si, daca le respecta fete zambarete, daca nu fete suparate, ceva de genul. Iar la final de saptamana contabilizati si luati masurile in consecinta.
Si multa consecventa. :-B

Stiu, e multa bataie de cap, dar posibil sa dea rezultate pe termen lung.

Sanatate copiilor bolnaviori.

ali de la ce farmacie ai luat tu ultima data Ca (braun)?

alibd
03.10.2011, 14:32:31
ali de la ce farmacie ai luat tu ultima data Ca (braun)?

A luat A. acum cateva zile din farmacia de langa Orange-ul de pe Anastasie Panu. S-ar putea sa mai gasesti si la Kaufland-ul din Alexandru.

Butterfly87
03.10.2011, 14:33:07
calciu 10 zile pe luna pana la ce varsta se da???si se mai fac si pauze?

alibd
03.10.2011, 14:35:14
calciu 10 zile pe luna pana la ce varsta se da???si se mai fac si pauze?

Pai, depinde de ce iti spune medicul ca ar avea nevoie cel mic. Nu e o regula aplicabila la toti copiii.
S. ia si acum o data la 2 luni.

jewelieta
03.10.2011, 14:37:00
anmari,nu e bine deloc cum procedezi...dc o certi si apoi o pupi nu faci nimic
incearca sa o distragi...dc vrea ceva fa-te tu interesata de altceva...etc etc...merge f bine,pe probate
sa vezi iris cum face dc o apuca nebuniile...se tranteste la podea si POC da cu capul de podea tare tare...nush de unde a invatat asta...ca eu nu fac asa si facea inainte de a merge la cresa

stiu ca e greu ca ariana sta cu bica si e greu sa te impui...dar tre sa incerci...iti recomand dr spock,eu acolo am ctitit chestii utile

alibd
03.10.2011, 14:39:30
incearca sa o distragi...dc vrea ceva fa-te tu interesata de altceva...etc etc...merge f bine,pe probate
sa vezi iris cum face dc o apuca nebuniile...se tranteste la podea si POC da cu capul de podea tare tare...nush de unde a invatat asta...ca eu nu fac asa si facea inainte de a merge la cresa

stiu ca e greu ca ariana sta cu bica si e greu sa te impui...dar tre sa incerci...iti recomand dr spock,eu acolo am ctitit chestii utile

Metoda asta e cea mai la indemana si cu rezultate.

stefania_a
03.10.2011, 14:55:26
A luat A. acum cateva zile din farmacia de langa Orange-ul de pe Anastasie Panu. S-ar putea sa mai gasesti si la Kaufland-ul din Alexandru.

ms mult..eu am cautat pe la mine prin zona si nu am gasit!!!

Milagros
03.10.2011, 14:56:49
Hello!
Anmari, grea treaba asta cu crizele, la noi cel mai bine a mers si merge cu ignoratul, mai putin afara in parc unde se gasesc tot felul de babute miloase din gama: Da ce ai patit pui mic, de ce plangi?, boschetari si betivani cu: Saracu de tine, nu are grija mama ta de tine >:P si altii cu: Ehe, ia sa pun eu mana pe batz daca faci asa. L-ati alintat doamna, cand o creste o sa va si bata, daca na, acuma nu-i mai bateti ca asa e moda! :-w In casa cand face crize cu trantit pe burta si urlat cu mucii pe covor ies pur si simplu din camera si iese toata lumea in caz ca suntem mai multi si cand vede ca nu mai are public se calmeaza. La noi asta cu inchis in camera nu a mers sau a mers... depinde cum o iei. D a deschis usa si a venit cu ochii mari dupa mine si hlizit, cred ca s-a gandit ca e un joc nou, na, in final a uitat de crize, dar nu s-a prins ca cica aia era de pedeapsa. :>
Si asta cu distrasul a mers, cu conditia sa-l iau inainte in brate sa se calmeze, dar la mine nu e o metoda prea buna pt ca daca ma scoate din pepeni cu crize facut fix de aiurea nu am calmul necesar sa-l iau in brate ca imi vine mai degraba sa-i dau doua :-";))

Cris, multumim de intrebare, sa zicem ca suntem bine, aseara si dimineata a facut iar febra, dar de atunci deloc, insa am si bagat terapia de soc cu antitermice, deci nu stiu cum ar fi fara. Azi nu l-am dus la cresa si astept sa merg la pediatra, faza e ca dat fiind ca azi a dormit pana la 10 acum e usor somnoros si nu vrea sa se culce, deci presimt ca il apuca fix cand trebuie sa-l imbrac sa ies si nu vreau sa ma gandesc cum o sa ma descurc cu el, si iar singura :(( imi vine sa-i dau sonnifere cateodata, aiurea e sa fie bolnav dar si cand il vad ca se agita si nu se culca pana nu cade lat tot parca imi vine sa-i dau una la fund :-<

crisdk
03.10.2011, 15:08:07
Hello!
Cris, multumim de intrebare, sa zicem ca suntem bine, aseara si dimineata a facut iar febra, dar de atunci deloc, insa am si bagat terapia de soc cu antitermice, deci nu stiu cum ar fi fara. Azi nu l-am dus la cresa si astept sa merg la pediatra, faza e ca dat fiind ca azi a dormit pana la 10 acum e usor somnoros si nu vrea sa se culce, deci presimt ca il apuca fix cand trebuie sa-l imbrac sa ies si nu vreau sa ma gandesc cum o sa ma descurc cu el, si iar singura :(( imi vine sa-i dau sonnifere cateodata, aiurea e sa fie bolnav dar si cand il vad ca se agita si nu se culca pana nu cade lat tot parca imi vine sa-i dau una la fund :-<
e bine ca nu mai face febra. poate trece dupa tratament.
pai, si daca il apuca fix cand vrei sa iesi, atunci nu mai iesi, ca na, el e seful. sau mai bine zis starea lui. asteapta si tu cu iesirea pana dupa ce va dormi. ca la un moment dat tot va adormi, nu?
cat despre mersul la cresa din nou. am citit in articolul pe care l-a pus cineva de dimineata, sau aseara, ca cel mai bie in perioada asta de imunizare e sa il tii acasa pe toata durata tratamentului, ca sa nu se suprapuna virusii... vezi si tu.
:*:* ca sa ai rabdare

Butterfly87
03.10.2011, 15:17:14
Pai, depinde de ce iti spune medicul ca ar avea nevoie cel mic. Nu e o regula aplicabila la toti copiii.
S. ia si acum o data la 2 luni.
pai fontanela ei la inceput era mai maricica....... dar am impresia ca vigantolul are legatura cu asta si nu calciu.....nu mai stiu exact
acum nu am mai intrebat de calciu si cat trebuie sa-i mai dau..chiar o sa o sun sa o intreb

alibd
03.10.2011, 15:23:43
ms mult..eu am cautat pe la mine prin zona si nu am gasit!!!

Stiu, nu se gaseste la orice farmacie. Sunt doar cateva care au contract si aduc.

Anmari
03.10.2011, 15:31:19

Metoda asta e cea mai la indemana si cu rezultate.

Off, am incercat sa o distrag dar nu mai tine nici asta :( ... bica stie cum sa o calmeze, pentru ca sta toata ziua cu ea si stie cum sa o distraga si ce anume sa-i zica. Pentru mine e mai greu pentru ca nu stiu chiar tot cei place. Partea proasta e ca ea stie ca mami doar se joaca cu ea si bica o educa :(( ... off, trecem noi si peste astea, mai e un pic si ramanem doar noi 3 si atunci vedem cine ii mai face cornite :-<

Hello!
Anmari, grea treaba asta cu crizele, la noi cel mai bine a mers si merge cu ignoratul, mai putin afara in parc unde se gasesc tot felul de babute miloase din gama: Da ce ai patit pui mic, de ce plangi?, boschetari si betivani cu: Saracu de tine, nu are grija mama ta de tine >:P si altii cu: Ehe, ia sa pun eu mana pe batz daca faci asa. L-ati alintat doamna, cand o creste o sa va si bata, daca na, acuma nu-i mai bateti ca asa e moda! :-w In casa cand face crize cu trantit pe burta si urlat cu mucii pe covor ies pur si simplu din camera si iese toata lumea in caz ca suntem mai multi si cand vede ca nu mai are public se calmeaza. La noi asta cu inchis in camera nu a mers sau a mers... depinde cum o iei. D a deschis usa si a venit cu ochii mari dupa mine si hlizit, cred ca s-a gandit ca e un joc nou, na, in final a uitat de crize, dar nu s-a prins ca cica aia era de pedeapsa. :>
Si asta cu distrasul a mers, cu conditia sa-l iau inainte in brate sa se calmeze, dar la mine nu e o metoda prea buna pt ca daca ma scoate din pepeni cu crize facut fix de aiurea nu am calmul necesar sa-l iau in brate ca imi vine mai degraba sa-i dau doua :-";))

Da, stiu e vina mea ca o si alint. Dar ce mie ciuda ca mofturile incep seara, cand sa mergem la culcare. Ea nu vrea si pace sa se imbrace cu pijamaua (chiar daca intr-o seara i-am aratat 3 tinute sa aleaga, se pare ca mandra nu vroia nici una :-L), nu vrea sa doarma. Si n-o pot lasa pana vrea ea ptr ca ajungem sa o culc pe la 12 noapte si somnul cel mai important e inainte de 12 :((

Am inceput sa citesc Si tu poti fi supernany. Am sa incerc sa aplic metode de acolo (cel putin aia cu clatitul pe cap a dat roade) s8i poate ajungem la un consens. Oricum e tare dificil, mai ales ptr mine :( ca simt ca am cam scapat fraiele din mana :((

biutzaxx
03.10.2011, 15:31:35
Am fost si noi la dr azi, si dat fiindca nu i-a trecut tusea plina intr-o sapt, i-a dat sa ia antibiotic sa nu dam in pneumonie sau altceva. E prima oara cand ia antibiotic, Augmentin, 3.5 ml la 12 ore...
Mi-a zis sa nu il mai duc in colectivitate/gardi ca acolo sunt copii care iau antibiotice si au virusi puternici..explicatie. El nu a luat raceala de la gradi, o avea inainte si banui ca nu e virus, e efectiv racit ca au fost zielele friguroase si el traspira in spare de la scaunul de la masina plus ca dupa baita ii place sa sara "tzup-tzup" in patul nostru in pielea goala...si cum poate era racoare pt el, a racit..
Lipsa poftei de mancare se datoreaza bolii, asa mi-a zis dr. Azi suntem multumiti ca a mancat un iaurt Napolact de 200gr si jumate de covrig, iar aseara cu teatru maxim focatel cu piure de cartofi si dovlecel. Cand se trezeste o sa ii dam outz cu paste si gogosari.,..amestecatura si vedem cum. Asta e..

Milagros, ma bucur ca D e mai bine. Daca il ia somnul du-l cu carutul, si motzaie in el.

biutzaxx
03.10.2011, 15:43:01
Off, am incercat sa o distrag dar nu mai tine nici asta :( ... bica stie cum sa o calmeze, pentru ca sta toata ziua cu ea si stie cum sa o distraga si ce anume sa-i zica. Pentru mine e mai greu pentru ca nu stiu chiar tot cei place. Partea proasta e ca ea stie ca mami doar se joaca cu ea si bica o educa :(( ... off, trecem noi si peste astea, mai e un pic si ramanem doar noi 3 si atunci vedem cine ii mai face cornite :-<

Da, stiu e vina mea ca o si alint. Dar ce mie ciuda ca mofturile incep seara, cand sa mergem la culcare. Ea nu vrea si pace sa se imbrace cu pijamaua (chiar daca intr-o seara i-am aratat 3 tinute sa aleaga, se pare ca mandra nu vroia nici una :-L), nu vrea sa doarma. Si n-o pot lasa pana vrea ea ptr ca ajungem sa o culc pe la 12 noapte si somnul cel mai important e inainte de 12 :((

Am inceput sa citesc Si tu poti fi supernany. Am sa incerc sa aplic metode de acolo (cel putin aia cu clatitul pe cap a dat roade) s8i poate ajungem la un consens. Oricum e tare dificil, mai ales ptr mine :( ca simt ca am cam scapat fraiele din mana :((si la noi sunt perefrinte la imbracat sau negocieri la pus pampersu la somnl, mai nou merge cu " ti-l pun eu sa tati? te imbrac eu sau tati?", si stiu ca nu vrea sa il imbrace tati sau sa ii puna pampersul la culcare si atunci tati se face ca il pune el, apoi S striga tare ca vrea mami, si in final sta sa ii puna mami ca asa a zis. cu adormitul mai nou e incantat de patul lui cel nou si se duce singur, ca ii spun ca vrea patutul sa faca nani si ca toti suntem obositi, inchidem toate luminile, raman numai eu cu el in dormitor, mai cere ba apa ba lapte desi nu il bea, le aduc ep amandoua ca sa nu mai aibe de ce se lega si pana la urma se linisteste. dar au fost si la noi perioade dificile, si cu toate astea tot nu reusim sa ne culcam prea devreme..

Milagros
03.10.2011, 15:44:16
e bine ca nu mai face febra. poate trece dupa tratament.
pai, si daca il apuca fix cand vrei sa iesi, atunci nu mai iesi, ca na, el e seful. sau mai bine zis starea lui. asteapta si tu cu iesirea pana dupa ce va dormi. ca la un moment dat tot va adormi, nu?
cat despre mersul la cresa din nou. am citit in articolul pe care l-a pus cineva de dimineata, sau aseara, ca cel mai bie in perioada asta de imunizare e sa il tii acasa pe toata durata tratamentului, ca sa nu se suprapuna virusii... vezi si tu.
:*:* ca sa ai rabdare

Da, iaca s-o culcat in final, faza e ca pedi spusese sa venim pe la 4 sa-l vada, dar asta e, mergem mai tarziu un pic, ar trebui sa fie la cabinet pana la 7, sper sa o gasim.
Mi-e ciuda ca azi mi-a scuipat aproape jumate din antibiotic - e scarbos rau si amar, dar ce sa fac? :-< Oricum, de cand cu amigdalita asta cum vin cu seringa cu ceva sirop strange dintii si scuipa inainte sa-i dau siropul, pur si simplu nu il mai pot convinge sa ia nimic, nici macar dulce si in final ii bag cu forta pe gat si ma rog la Dumnezeu sa nu-l inec :(( Abia astept sa scapam :-<

biutzaxx
03.10.2011, 15:46:24
da am sunat la sensi si au, sarumana :*:*:*
am luat de la farmacie, niste ursuleti probiotice. se da unul pe zi si sebastian era tare incantat de el, mai cerea. Nu stiu cum se cheama ca am luat de proba 5 ursuleti si m-au costat 4.5 ron. Dar daca intrebi chiar asa de ursuleti, ele stiu despre ce e vba.

Milagros
03.10.2011, 15:48:22
Am fost si noi la dr azi, si dat fiindca nu i-a trecut tusea plina intr-o sapt, i-a dat sa ia antibiotic sa nu dam in pneumonie sau altceva. E prima oara cand ia antibiotic, Augmentin, 3.5 ml la 12 ore...
Mi-a zis sa nu il mai duc in colectivitate/gardi ca acolo sunt copii care iau antibiotice si au virusi puternici..explicatie. El nu a luat raceala de la gradi, o avea inainte si banui ca nu e virus, e efectiv racit ca au fost zielele friguroase si el traspira in spare de la scaunul de la masina plus ca dupa baita ii place sa sara "tzup-tzup" in patul nostru in pielea goala...si cum poate era racoare pt el, a racit..
Lipsa poftei de mancare se datoreaza bolii, asa mi-a zis dr. Azi suntem multumiti ca a mancat un iaurt Napolact de 200gr si jumate de covrig, iar aseara cu teatru maxim focatel cu piure de cartofi si dovlecel. Cand se trezeste o sa ii dam outz cu paste si gogosari.,..amestecatura si vedem cum. Asta e..

Milagros, ma bucur ca D e mai bine. Daca il ia somnul du-l cu carutul, si motzaie in el.

S-a culcat la 3 :D Voiam sa plec cu el la 3,40, soarta. Nu am cum cu carutul ca ma duc cu un taxi, pedi e tocmai in Tatarasi :D

biutzaxx
03.10.2011, 15:49:46
Da, iaca s-o culcat in final, faza e ca pedi spusese sa venim pe la 4 sa-l vada, dar asta e, mergem mai tarziu un pic, ar trebui sa fie la cabinet pana la 7, sper sa o gasim.
Mi-e ciuda ca azi mi-a scuipat aproape jumate din antibiotic - e scarbos rau si amar, dar ce sa fac? :-< Oricum, de cand cu amigdalita asta cum vin cu seringa cu ceva sirop strange dintii si scuipa inainte sa-i dau siropul, pur si simplu nu il mai pot convinge sa ia nimic, nici macar dulce si in final ii bag cu forta pe gat si ma rog la Dumnezeu sa nu-l inec :(( Abia astept sa scapam :-<
e aiurea cu medicamentele, la noi au fost siropele dulci pe care le ia singur, ii dau seringa si si-o pune singur in gura si apasa, dar asta sub diferite scheme: pe dupa gratiile de la patut, il pun acolo si ii dau seringa cu cucu bau, sau iese prin bar sringa, sau prin nush ce gaura..scheme..

Milagros
03.10.2011, 16:03:04
e aiurea cu medicamentele, la noi au fost siropele dulci pe care le ia singur, ii dau seringa si si-o pune singur in gura si apasa, dar asta sub diferite scheme: pe dupa gratiile de la patut, il pun acolo si ii dau seringa cu cucu bau, sau iese prin bar sringa, sau prin nush ce gaura..scheme..

Mergeau si la noi astea, mai ales cu niam niam ce pap eu aici si ma faceam ca iau siropul fara sa-i dau si lui si venea la mine si ma certa si cerea singur :D Dar dupa ce am inceput cu... dimineata 5 ml Ibalgin, 5 ml Fluimucil, apoi puf puf in nas, apoi mai dupa amiaza antibiotic, seara iar Ibalgin, Fluimucil, Aerius, iar puf puf la nas :-< saracu copil il cred...

Anmari
03.10.2011, 16:07:39

Biu cand citesc ce dificil e Sebi pe bune ca ma simt aiurea :-< ca eu ma plang cu un copil asa de alintat :( Are mofturile ei, dar per total e un copil cuminte si mai nou chiar nu mai am probleme cu ea la masa (chiar daca meniu e extrem de simplu, mereu aceleasi mancaruri nu vrea nimic nou).

geany_m
03.10.2011, 16:58:04
am luat de la farmacie, niste ursuleti probiotice. se da unul pe zi si sebastian era tare incantat de el, mai cerea. Nu stiu cum se cheama ca am luat de proba 5 ursuleti si m-au costat 4.5 ron. Dar daca intrebi chiar asa de ursuleti, ele stiu despre ce e vba.
Se numesc TUTI - Probiotice, sub forma de ursuleti.
E avantajos faptul ca merge doar 1bc/ zi si nici pretul nu e asa mare.

stefania_a
03.10.2011, 17:05:09
pai fontanela ei la inceput era mai maricica....... dar am impresia ca vigantolul are legatura cu asta si nu calciu.....nu mai stiu exact
acum nu am mai intrebat de calciu si cat trebuie sa-i mai dau..chiar o sa o sun sa o intreb

asa e..calciul nu are treaba cu fontanela...

biutzaxx
03.10.2011, 17:32:01
Biu cand citesc ce dificil e Sebi pe bune ca ma simt aiurea :-< ca eu ma plang cu un copil asa de alintat :( Are mofturile ei, dar per total e un copil cuminte si mai nou chiar nu mai am probleme cu ea la masa (chiar daca meniu e extrem de simplu, mereu aceleasi mancaruri nu vrea nimic nou).
mie nu mi se pare deloc dificil..nush de ce, doar daca la mese ar coopera mai mult, l-as putea creste si singura, pe bune. Intelege tot, se exprima f bine, pe afara e f ascultator, e vesel si sugubatz, dar na, are scheme si personalitate, pana la urma ne intelegem. Ma laud si eu ca pana acum crize nu prea mi-a facut, de fapt nu a facut deloc..negociem la sange si reusim sa obtinem ficare cate ceva satisfacator :D ..
Cand e obosit, sau irascibil e altfel, dar astea sunt rare la noi..

biutzaxx
03.10.2011, 17:33:06
Mergeau si la noi astea, mai ales cu niam niam ce pap eu aici si ma faceam ca iau siropul fara sa-i dau si lui si venea la mine si ma certa si cerea singur :D Dar dupa ce am inceput cu... dimineata 5 ml Ibalgin, 5 ml Fluimucil, apoi puf puf in nas, apoi mai dupa amiaza antibiotic, seara iar Ibalgin, Fluimucil, Aerius, iar puf puf la nas :-< saracu copil il cred...
da, cred ca antibioticul i-a schimbat parerea despre tratament si refuza orice intra in gura acum gen o lingurita sau seringa..na, treceti si peste asta.

biutzaxx
03.10.2011, 17:34:12
Se numesc TUTI - Probiotice, sub forma de ursuleti.
E avantajos faptul ca merge doar 1bc/ zi si nici pretul nu e asa mare.
da da! acu mi-am amintit, parca vad cutia. Da, pai tratament ii dai cateva zile, clar sunt avantajoase. Sotul i-a luat si echinaceea cu propolis, tot ursuleti..ar manca o cutie :D

geany_m
03.10.2011, 18:13:19
da da! acu mi-am amintit, parca vad cutia. Da, pai tratament ii dai cateva zile, clar sunt avantajoase. Sotul i-a luat si echinaceea cu propolis, tot ursuleti..ar manca o cutie :D
Si mai sunt, de la aceeasi firma, ursuleti cu Calciu (http://www.google.ro/imgres?q=tuti+calciu&hl=ro&biw=1280&bih=482&gbv=2&tbm=isch&tbnid=DI09TZlDn0A2wM:&imgrefurl=http://www.farmaciastejara.ro/tuti-calciu-p-3094.html&docid=B4REu8ROwYNH8M&w=300&h=300&ei=vNCJTtGZGoyVswaOuJScDg&zoom=1), cu Multivitamine (http://www.google.ro/imgres?q=tuti+multivitamine&num=10&hl=ro&gbv=2&biw=1280&bih=482&tbm=isch&tbnid=AXNNiTCvCWd0MM:&imgrefurl=http://www.farmaciastejara.ro/tuti-vitamina-c-p-3097.html&docid=641V9YFJf7pBiM&w=300&h=300&ei=0tCJTor6JIfUsgbnitXgAQ&zoom=1&iact=hc&vpx=178&vpy=137&dur=54&hovh=225&hovw=225&tx=117&ty=134&sqi=2&page=1&tbnh=140&tbnw=140&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:0,s:0), cu Fier (http://www.google.ro/imgres?q=tuti+fier&num=10&hl=ro&gbv=2&biw=1280&bih=482&tbm=isch&tbnid=N8kYbJfm3u1nrM:&imgrefurl=http://www.farmaciastejara.ro/tuti-fier-p-3098.html&docid=KqAxttie2f0bdM&w=300&h=300&ei=8dCJTtD2EcyOswbgotDiAQ&zoom=1&iact=hc&vpx=177&vpy=136&dur=112&hovh=225&hovw=225&tx=126&ty=152&sqi=2&page=1&tbnh=139&tbnw=139&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:0,s:0) :)

Milagros
03.10.2011, 18:16:12
Am revenit de la pediatra :-< Vestea buna e ca gatul arata muult mai bine, nu mai luam antibiotic, maine e ultima doza din Azitromicina si gata! Vestea proasta e ca ne-a dat si Efferalgan pe langa Ibalgin si mergem asa cu antitermice pana miercuri cand avem iar control. Maine mergem sa facem si ceva analize si cam asta. Pedi a zis ca puseurile de febra au aparut pentru ca tuta de mine nu i-a dat antibioticul la aceeasi ora :(( si a ramas un segment neacoperit :((
Nici vorba de mers la cresa cel putin pana miercuri. :-<

simi_wau
03.10.2011, 20:02:10

de unde ai luat? ca am intrebat o farmacista, aici in cartier, si s-a uitat crucis la mine :))
Si ianis e mucicos ...a facut si febra sambata si duminica...azi am spus pas la gradi, dar maine o sa mergem

Milagros
03.10.2011, 20:05:23
de unde ai luat? ca am intrebat o farmacista, aici in cartier, si s-a uitat crucis la mine :))
Si ianis e mucicos ...a facut si febra sambata si duminica...azi am spus pas la gradi, dar maine o sa mergem

Si voi? Daca azi a fost bine inseamna ca puteti merge la gradi, ce bine de voi!

geany_m
03.10.2011, 20:17:17
Cred ca in lanturile de farmacii gasesti. La Catena e, probabil si la Dona sau Sensiblu.

AnaM
03.10.2011, 20:35:16
Cred ca in lanturile de farmacii gasesti. La Catena e, probabil si la Dona sau Sensiblu.

Geany, ai cumva ursuleti de-astia sau alte tablete masticabile pentru copii pentru intarirea imunitatii? Vin acusi virozele si chiar azi la sedinta cu parintii (lol) s-a discutat ca le putem da, chit ca-s apa de ploaie sau nu. Ceva cu echinacea, propolis etc? Multam mult :*

Milagros
03.10.2011, 20:37:53
Geany, ai cumva ursuleti de-astia sau alte tablete masticabile pentru copii pentru intarirea imunitatii? Vin acusi virozele si chiar azi la sedinta cu parintii (lol) s-a discutat ca le putem da, chit ca-s apa de ploaie sau nu. Ceva cu echinacea, propolis etc? Multam mult :*

Hii, cum fu sedinta cu parintii, doamna? ;;)

AnaM
03.10.2011, 20:49:24
Hii, cum fu sedinta cu parintii, doamna? ;;)

:))
A fost ok, avem cateva mame "umbra copiilor", in rest nimic grav :)) Pe sot sigur nu-l mai prind la urmatoarea :))
Ne-au aratat poze cu kinderii in timpul activitatilor, reclamatii/sugestii/laude, probleme de adaptare a copiilor sau a parintilor :)) Am vazut in sfarsit ca au scaune in clasa lor (eu credeam ca n-au, dar oricum am inteles ca de pictat (cand o fi) picteaza in alta sala, cu gresie pe jos :D Nu ne-au cerut bani de rechizite sau altele. Au vorbit si de faptul ca vine sezonul bolilor si sa incercam sa nu-i expunem la virusi in locuri prea aglomerate etc, lucruri de bun simt. In rest, nimic special, totul a fost ok :)

Multa sanatate la puiuti!

Milagros
03.10.2011, 21:25:35
:))
A fost ok, avem cateva mame "umbra copiilor", in rest nimic grav :)) Pe sot sigur nu-l mai prind la urmatoarea :))
Ne-au aratat poze cu kinderii in timpul activitatilor, reclamatii/sugestii/laude, probleme de adaptare a copiilor sau a parintilor :)) Am vazut in sfarsit ca au scaune in clasa lor (eu credeam ca n-au, dar oricum am inteles ca de pictat (cand o fi) picteaza in alta sala, cu gresie pe jos :D Nu ne-au cerut bani de rechizite sau altele. Au vorbit si de faptul ca vine sezonul bolilor si sa incercam sa nu-i expunem la virusi in locuri prea aglomerate etc, lucruri de bun simt. In rest, nimic special, totul a fost ok :)

Multa sanatate la puiuti!

Ce fain! As fi vrut si eu (ma asteptam la) sedinta cu parintii dar vad ca nu zice nimeni nimic, noi oricum saptamana asta ne-am cam rupt de cresa :(
Felicitari pentru prima voastra sedinta cu parintii! =D> Eu nici nu luasem in calcul sa-l iau pe B la posibila sedinta :))

biutzaxx
03.10.2011, 21:40:43
Si ianis e mucicos ...a facut si febra sambata si duminica...azi am spus pas la gradi, dar maine o sa mergemchiar azi am vz la Catena din Piata Unirii, cum te duci din piata spre spiridon. Au de toate acolo si echinaceea , si multivitamine si probiotice. Eu am luat de la policlinica studenteasca din Copou ca acolo are el medicul si au si o farmacie.pupam Ianis sa se faca sanatos!

biutzaxx
03.10.2011, 21:44:25
sunt la catena si poti cauta pe net sa vezi la sensi in acre din magazine au, ca au. MAi sunt si niste acadele cu echinacea propolis si miere, eu la dona am vz acadelele.

Milagros
03.10.2011, 22:07:03
sunt la catena si poti cauta pe net sa vezi la sensi in acre din magazine au, ca au. MAi sunt si niste acadele cu echinacea propolis si miere, eu la dona am vz acadelele.

La Dona sunt acadele? Ca am cautat de tehuie la nspe farmacii si se uitau farmacistele la mine de parca le intrebam de patrunjel :D Una a insistat sa ii iau dropsuri cu propolis ca sunt tare bune si n-am mai stat la explicatii, i-am zis ca nu iau ca alea n-au batz ;))

tsimonaiuliana
03.10.2011, 22:23:21

Ce veste buna mi-ai dat. Eu nu pot intra cu David in vreun magazin fara sa nu ii iau o acadea, chiar daca doar o limpaie un pic si apoi mi-o da mie (iar eu o arunc fara sa ma vada :-$).Asa ii iau cateva din astea si m-am scos :> Mersi de pont :*

AnaM
03.10.2011, 22:37:56

Sar-na, Biu, bine ca mi-ai adus aminte si de acadelele de la Dona. M-a innebunit si maica-mea azi cu nush ce bomboane bio (ca niste caramele) de care a mancat Tudor de la un baietel din parcul blocului (l-am lasat la ai mei cat a fost sedinta cu parintii), da' n-a stiut sa-mi zica cum se cheama si de unde le-a luat, asa ca mai bine ma scot cu acadelele astea, ca lui oricum ii plac la nebunie. Noroc cu bubu ca-i mai scapa cate una, ca eu nu-i cumpar.

Yonika
04.10.2011, 01:39:50
Ce veste buna mi-ai dat. Eu nu pot intra cu David in vreun magazin fara sa nu ii iau o acadea, chiar daca doar o limpaie un pic si apoi mi-o da mie (iar eu o arunc fara sa ma vada :-$).Asa ii iau cateva din astea si m-am scos :> Mersi de pont :*

Cu acadele astea asa fac eu, ca mereu cand mergem in kaufland, la casa imi cerea acadele, si acum am in geanta acadele care sunt mai bune pt ea. E 5 lei o cutie cu 4 bomboane "ciko ciko defend".

marybear
04.10.2011, 10:23:24
Cu acadele astea asa fac eu, ca mereu cand mergem in kaufland, la casa imi cerea acadele, si acum am in geanta acadele care sunt mai bune pt ea. E 5 lei o cutie cu 4 bomboane "ciko ciko defend".
La multe lunite Rares!

simi_wau
04.10.2011, 11:06:42
Neata!
Copilul meu e casnic :)) febra, muci, tuse incarcata. la 5 mergem la doctor. Dorm pe mine...noroc ca ajunge mama in jumate de ora si sta 2 saptamani la mine:D

jewelieta
04.10.2011, 11:56:01
salutare fetele
dc intereseaza pe cineva un rucsacel zinzillas cumparat de la mothercare da-ti-mi un pm
are si o surpriza muzicala...

jewelieta
04.10.2011, 11:58:21
vai am scris gresit...rusine mie
dati-mi un pm
este nou cu eticheta

claudelle
04.10.2011, 13:26:54
Noi am ajuns pe la spital, cu A ffff ragusit, diagnostic: laringita acuta !!! Era cat pe-aci sa ne interneze, i-a facut un hemisuccinat in vena, se chinuia sa planga mai mult...mi se rupea inima, plangeam si eu pe langa el :((
Rezultat : o sacosa de medicamente si repaus la domiciliu !
Si de dimineata ma chinui cu antibiotice, siropele si aerosoli !
Eu numai pot, am ajuns sa nu mai pot, numai am timp DELOC de mine, nici sa ma duc la wc, nici sa mananc - desi tremur de foame.....Lichide trebuie sa bea f multe si el nu vrea NIMIC...nu stiu ce sa-i mai dau, ce sa-i mai fac...
Daca nu cedeaza raguseala, nu respira bine...INTERNARE de urgenta !

tsimonaiuliana
04.10.2011, 13:34:35
Noi am ajuns pe la spital, cu A ffff ragusit, diagnostic: laringita acuta !!! Era cat pe-aci sa ne interneze, i-a facut un hemisuccinat in vena, se chinuia sa planga mai mult...mi se rupea inima, plangeam si eu pe langa el :((
Eu numai pot, am ajuns sa nu mai pot, numai am timp DELOC de mine, nici sa ma duc la wc, nici sa mananc - desi tremur de foame.....Lichide trebuie sa bea f multe si el nu vrea NIMIC...nu stiu ce sa-i mai dau, ce sa-i mai fac...

Ce rau imi pare pt. voi :(. Ia si mananca ceva, pe fuga, cum poti. O sa vezi ca o sa treaca repede :* Da-i apa cu seringa de la Nurofen, sau cu paiul, cu ceva sa i se para interesant.

michellina
04.10.2011, 14:12:28
Buna fetele!
Si noi ne revenim dupa un episod de enteroviroza destul de urat, eram la un pas de a merge la urgente. Se pare ca majoritatea copilasilor sunt bolnaviori din pacate:( Multa sanatate la puiuti si putere multa mamicilor ca stiuuuuu cat e de greu. Ma gandesc cu spaima la momentul cand o sa ma duc la munca, daca acum e greu la timp de boala, atunci ce-o sa mai fie...

Milagros
04.10.2011, 14:39:08
Neata!
Copilul meu e casnic :)) febra, muci, tuse incarcata. la 5 mergem la doctor. Dorm pe mine...noroc ca ajunge mama in jumate de ora si sta 2 saptamani la mine:D

Si voi? :(
Te-ai scos cu mama ta. La mine nu vine nimeni :(
Azi am dus plod bolnav la analize. A urlat o gramada desi asistenta a fost super, s-a miscat repede, nu l-a chinuit deloc. Maine seara iar la pedi, frumoasa viata mea, macar asta noapte am avut curaj sa-l culc iar in camera lui, cica sa ma odihnesc si eu un pic, de unde, din ora in ora eram la el sa-l verific. Febra a facut abia la 6 jumate dimi 37,1, n-am stat sa mai creasca, am bagat antitermice, apoi a mai facut la 1 jumate, tot asa mica, da am bagat iar antitermice. Sa vedem ce o iesi la analize.
Pupam casnicul sa nu fie nimic serios!

Milagros
04.10.2011, 14:42:44

:( se pare ca circula o multime de treburi nasoale de la vremea asta ciudata si intoarsa pe dos.
Presupun ca nici tu n-ai mama sa vina sa te ajute un pic :-<
Da-i apa cu canita sau paharul, la noi merge ca in general ii dau din cana cu cioc si cand prinde un pahar bea ca ii place sa bea asa, nu de sete, si baga apa pana face broaste in burta.
Multa sanatate!

Milagros
04.10.2011, 14:45:21
Buna fetele!
Si noi ne revenim dupa un episod de enteroviroza destul de urat, eram la un pas de a merge la urgente. Se pare ca majoritatea copilasilor sunt bolnaviori din pacate:( Multa sanatate la puiuti si putere multa mamicilor ca stiuuuuu cat e de greu. Ma gandesc cu spaima la momentul cand o sa ma duc la munca, daca acum e greu la timp de boala, atunci ce-o sa mai fie...

Mdea, nici ca se putea si fara o enteroviroza, racelile si treburile cu muci nu erau de ajuns >:P

Si eu ma gandesc cu groaza ce voi face cand incep serviciul daca o tine tot asa. :-s

Butterfly87
04.10.2011, 15:13:19
Si voi? :(
Te-ai scos cu mama ta. La mine nu vine nimeni :(
Azi am dus plod bolnav la analize. A urlat o gramada desi asistenta a fost super, s-a miscat repede, nu l-a chinuit deloc. Maine seara iar la pedi, frumoasa viata mea, macar asta noapte am avut curaj sa-l culc iar in camera lui, cica sa ma odihnesc si eu un pic, de unde, din ora in ora eram la el sa-l verific. Febra a facut abia la 6 jumate dimi 37,1, n-am stat sa mai creasca, am bagat antitermice, apoi a mai facut la 1 jumate, tot asa mica, da am bagat iar antitermice. Sa vedem ce o iesi la analize.
Pupam casnicul sa nu fie nimic serios!
sanatate multa tuturor bebicilor

eliana
04.10.2011, 15:26:33
Febra a facut abia la 6 jumate dimi 37,1, n-am stat sa mai creasca, am bagat antitermice, apoi a mai facut la 1 jumate, tot asa mica, da am bagat iar antitermice. Sa vedem ce o iesi la analize.
Nu fi nesi, 37.1 nu e febra :P
Cand aveti rezultatele la analize?

crisdk
04.10.2011, 15:51:10
dna dr. bine ca i-ai zis tu. eu nu am avut curaj, ca nu am copii inca.... :-p
pt milagros so toate mamicile cu copilasi bolnaviori >:D<>:D<>:D<

eliana
04.10.2011, 16:07:00
dna dr. bine ca i-ai zis tu. eu nu am avut curaj, ca nu am copii inca.... :-p
pt milagros so toate mamicile cu copilasi bolnaviori >:D<>:D<>:D<
Ba ai, doar ca sunteti 3 in 1, o mica diferenta de formula :D

crisdk
04.10.2011, 16:18:03
Ba ai, doar ca sunteti 3 in 1, o mica diferenta de formula :D
bine ca ai mei nu fac febra inca.... :)>-

AnaM
04.10.2011, 17:13:51
S-a nascut bolfosul Biutzei, 3710 gr, nota 10!!!!
FELICITARI!!!!!! Va pupam si va asteptam acasa sanatosi si fericiti! :*

Milagros
04.10.2011, 17:16:34

:"> Da, stiu, insa asa m-am speriat de cate grade o aratat termometrul zilele astea incat.... Hm... ar trebui sa nu mai sar asa cu siropelu', asa-i?:D

Milagros
04.10.2011, 17:18:07

Uau! Parca adineauri era pe aici :O Inseamna ca nu i-a dat dureri de cap bolfosica \:D/ Felicitari si recuperare usoara, mami, bebel papacios si cumintel!

Anmari
04.10.2011, 17:39:35

wow, FELICITARI si bebe sanatos si papacios!

stefania_a
04.10.2011, 18:14:59

multa sanatate!! nici nu vreau sa-mi imaginez cat de greu iti este cand il vezi asa bolnav si trebuie sa-i dai o caruta de medicamente!!

stefania_a
04.10.2011, 18:17:38

era programata la cezariana? sau s-a grabit micutul?(sau ea vroia nastere naturala? ca nu mai stiu) de fapt nu e chiar asa micut, ca e tare bolfosel la greutatea asta!!!:-p
felicitari biutza!!! sa va traiasca si sa va umple viata de bucurii!!

eliana
04.10.2011, 18:20:44
A nascut Biutza? la Arcadia, nu?
Felicitari, mor de curiozitate sa aud detalii :D

Andrusca
04.10.2011, 18:21:11

uuuuuuu..Bravo, Biu!
Sa fiti sanatosi si recuperare cat mai rapida! \:D/
ma gandeam eu dc nu ai scris nik azi :D

tsimonaiuliana
04.10.2011, 18:21:56
Felicitari Biu! Ii doresc micutzului sa fie sanatos, MANCACIOS si cuminte, sa o lase pe mami sa se odihneasca! Recuperare usoara Biu!

tsimonaiuliana
04.10.2011, 18:25:12
era programata la cezariana? sau s-a grabit micutul?(sau ea vroia nastere naturala? ca nu mai stiu) de fapt nu e chiar asa micut, ca e tare bolfosel la greutatea asta!!!:-p
felicitari biutza!!! sa va traiasca si sa va umple viata de bucurii!!

Din ce imi aduc eu aminte parca a spus ca va naste natural cu epidurala.

Milagros
04.10.2011, 18:53:42
Natural zicea Biu ca va naste. Acum ca a zis Eliana mi-am amintit si eu ca urma sa nasca la Arcadia. Si eu mor de curiozitate ce va povesti :)

Miky28
04.10.2011, 19:18:36

Felicitari Biutza si recuperare usoara !

Sa va traiasca puiul!

roxienea
04.10.2011, 20:53:25
Felicitari!!!! :gen_17:Recuperare rapida si usoara! >:D<

Abia astept si eu detalii legate de Aracdia. :)

LauraF
04.10.2011, 21:01:52
Buna fetele!
Felicitari Biutei pentru baietel!!! Sa fie sanatos si mancacios! :x Asteptam pareri despre Arcadia.
Multa sanatate copiilor bolnaviori, tare greu e asa. :(
Ariana, sfaturi in legatura cu mofturelele vad ca ti-au tot dat fetele. La varsta asta cel mai rapid e distrasul atentiei. Copii isi schimba dispozitia repede in functie de ce se intampla in jurul lor. Multa rabdare! Cartea Supenanny o am si eu, dar nu mai am timp s-o frunzaresc.
Spunea cineva de Ca Brown, nu mai au in Kauf, am intrebat eu ieri. Acadele de la farm Dona avem si noi, din pacate L, desi cere bomboane, le abandoneaza f repede.
Am fugit la baie cu cel mic ca nu mai are rabdare :D

simi_wau
04.10.2011, 22:04:54
Biu.... wau! Sa-ti traiasca baietii!!!!!!!!!!!!!!!

Si Ianis e pe antibiotic....nu are nimic in gat, dar e ragusit si cica e destul de urata treaba cu raguseala ca imediat de duce spre laringita, asa ca dr nu vrea sa riscam....si nici eu. Deci ii dau asa Klacid, Erdomed pt tusesi raguseala, Sinupret, oscillo, Extract de muuguri de carpen tot pt tuse, Imunice si Pikovit. Aaaa....si Dicoflor. Si baga tot micutul meu fara comentarii, bun baiat, nu? :)

brianna
04.10.2011, 22:12:05
sanatate biutei si bebelusului la fel!asteptam povesti

claudelle
04.10.2011, 22:28:45
Felicitari Biu !!! Recuperare usoara si sanatate va dorim !!!

Azi a fost o zi tare bulversanta si agitata, mai mult pt mine, bine ca se incheie, ufff.....
Ana, nici noi nu avem vreo bunica care sa ne ajute, si mama si soacra mea lucreaza, asa ca......ghinion pt noi !!!!!! Le invidiez pe fetele care au mamele aproape si le ajuta.....
Legat de lichide, am incercat TOATE posibilitatile, din pahar ce inghite cateva guri, cu paiul s-a plictisit...eh...il las in pace, a bea cand ARE el chef ca ma scoate din pepeni, nu ma mai agit....
Febra nu mai face de sambata, de aia nu prea inteleg treaba cu antibioticul, nu era de ajuns Predisonul ?,in fine....

claudelle
04.10.2011, 22:49:14

Si Ianis e pe antibiotic....nu are nimic in gat, dar e ragusit si cica e destul de urata treaba cu raguseala ca imediat de duce spre laringita, asa ca dr nu vrea sa riscam....si nici eu. Deci ii dau asa Klacid, Erdomed pt tusesi raguseala, Sinupret, oscillo, Extract de muuguri de carpen tot pt tuse, Imunice si Pikovit. Aaaa....si Dicoflor. Si baga tot micutul meu fara comentarii, bun baiat, nu? :)

Ce ti-a zis de laringita , ca eu nu apucat sa intreb ce si cum....

Yonika
04.10.2011, 23:06:31

Felicitariu Biuta, recuperare rapida si un bebe papacios!

Yonika
04.10.2011, 23:07:39
Sanatate multa la toti bebeii. Si Bia mea e putin mucioasa, fara febra, fara tuse.

Yonika
04.10.2011, 23:49:56
La multe lunite Rares!

Multumim! >:D<

Rok5ana
05.10.2011, 00:33:12

Felicitari! Recuperare usoara si bebe sa fie sanatos si papacios! :)

Azi am luat si noi contact pt prima oara cu olita :D Incercam sa ne obisnuim cu ideea. La inceput a intrat in panica si nu vroia sa stea, dar dupa ce l-am laudat si i-am zis "bravo!" statea asa de mandru acolo. Bineinteles ca nu a facut nimic...nici nu cred ca s-a prins despre ce e vb :D oricat am incercat eu sa exemplific :D, dar avem timp.

alinutza20
05.10.2011, 08:45:16

Azi a fost o zi tare bulversanta si agitata, mai mult pt mine, bine ca se incheie, ufff.....
Ana, nici noi nu avem vreo bunica care sa ne ajute, si mama si soacra mea lucreaza, asa ca......ghinion pt noi !!!!!! Le invidiez pe fetele care au mamele aproape si le ajuta.....
Legat de lichide, am incercat TOATE posibilitatile, din pahar ce inghite cateva guri, cu paiul s-a plictisit...eh...il las in pace, a bea cand ARE el chef ca ma scoate din pepeni, nu ma mai agit....
Febra nu mai face de sambata, de aia nu prea inteleg treaba cu antibioticul, nu era de ajuns Predisonul ?,in fine....

neata fetele!
felicitari biutza, recuparare rapida, bebe sanatos si mancacios!!

clau, prednison la laringita? :-\:-\

Milagros
05.10.2011, 09:08:50

Scumpu' mic. Stati acasa sau aveti voie la cresa? Noi cred ca pana la urma sapt asta nu mai servim deloc dupa cum vad lucrurile... as noapte si aseara iar mi-a facut febra :(( Abia astept sa vad azi rezultatele la analize. Uf!

Neatza!

Milagros
05.10.2011, 09:13:05

Ce bine ca nu mai e febra, inseamna ca e spre vindecare micul tau, ma bucur tare mult!
Dragos al meu a incheiat socotelile cu ziua de ieri la 8 jumate. Credeam ca scapam de febra si l-am culcat la el in pat, dar pe la 4 a trebuit sa il alung pe B si sa-l iau cu mine ca ardea :(

Milagros
05.10.2011, 09:15:04
neata fetele!
felicitari biutza, recuparare rapida, bebe sanatos si mancacios!!

clau, prednison la laringita? :-\:-\

Prednison nu se da pt tuse naspa? Ca eu asa stiu.

Milagros
05.10.2011, 09:16:10

Azi am luat si noi contact pt prima oara cu olita :D Incercam sa ne obisnuim cu ideea. La inceput a intrat in panica si nu vroia sa stea, dar dupa ce l-am laudat si i-am zis "bravo!" statea asa de mandru acolo. Bineinteles ca nu a facut nimic...nici nu cred ca s-a prins despre ce e vb :D oricat am incercat eu sa exemplific :D, dar avem timp.

Bravo, Stefanel! Poate reusiti sa va imprieteniti cu olita ca la noi vad ca e anevoioasa treaba. Pt analize a trebuit sa recoltez urina ca la bebei mici, cu punguta lipita de cuc. :))

geany_m
05.10.2011, 09:48:52
Scuze ca raspund asa tarziu, ieri nu am deschis deloc netul.
Da, sunt ursuleti de la TUTI (http://www.google.ro/imgres?q=tuti+propolis+si+echinaceea&hl=ro&biw=1280&bih=482&gbv=2&tbm=isch&tbnid=LH5u444HF1nawM:&imgrefurl=http://farmacia-mina.com/product.php%3Fid_product%3D106&docid=odHx7d9EiUQHPM&w=300&h=300&ei=zvqLTqDcBsbSsga44piFAg&zoom=1&iact=rc&dur=403&page=1&tbnh=132&tbnw=132&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:1,s:0&tx=45&ty=94) cu propolis si echinaceea pt. intarirea imunitatii.
Mai e Septilin sirop, care am inteles ca e foarte bun, dar din pacate lipseste din depozit momentan.
Plus siropul de la Fiterman (http://www.google.ro/imgres?q=propolis+c+cu+echinaceea&hl=ro&gbv=2&biw=1280&bih=482&tbm=isch&tbnid=ODZYg26UZalqiM:&imgrefurl=http://www.fitermanpharma.ro/content/index/2_19_5_7_42/Propolis%2520C%2520plus%2520Echinacea%2520KIDS,%25 20sirop.html&docid=67Xclo0yqloRSM&w=165&h=278&ei=OfuLTvf-L5DLtAa176iYAg&zoom=1&iact=rc&dur=868&page=1&tbnh=140&tbnw=85&start=0&ndsp=14&ved=1t:429,r:8,s:0&tx=43&ty=92) cu proplis si echinaceea, Imunogrip junior (https://comenzi.farmaciatei.ro/raceala_si_gripa/imunitate/imunogrip_junior_flacon_100ml-p10016804) sau mai nou de la Secom First Defense (http://www.google.ro/imgres?q=first+defense&num=10&um=1&hl=ro&gbv=2&biw=1280&bih=482&tbm=isch&tbnid=6jB-0KuoO8oFgM:&imgrefurl=http://www.mamanatura.ro/sanatate/recomandari/diverse/first_defense_argint_coloidal-p10019754&docid=jhEpnozGc9hZkM&w=300&h=300&ei=3vyLTsn3FM-y8QO9zuzRBg&zoom=1&iact=hc&vpx=182&vpy=137&dur=448&hovh=217&hovw=217&tx=113&ty=122&sqi=2&page=1&tbnh=124&tbnw=124&start=0&ndsp=13&ved=1t:429,r:0,s:0) siropel.
Dar daca vrei tablete masticabile, gama e cam restransa. Redoxon (http://www.google.ro/imgres?q=redoxon+kids&hl=ro&gbv=2&biw=1280&bih=482&tbm=isch&tbnid=IzqMg7Dl00PNHM:&imgrefurl=http://www.superbebe.ro/articol_4261/redoxon_junior__noul_aliat_al_copilului_tau.html&docid=ET3a0jlxo0dQ2M&w=520&h=522&ei=j_uLTsyrBs_2sgbxksW5Ag&zoom=1&iact=rc&dur=264&page=1&tbnh=147&tbnw=147&start=0&ndsp=13&ved=1t:429,r:5,s:0&tx=56&ty=94) are doar vitamina C...
Daca imi mai amintesc vreun produs masticabil iti spun. Cred ca cele clasice (Broncho-Vaxom, Luivac, etc) le stii deja.

geany_m
05.10.2011, 09:53:30
Felicitari Biu:gen_17: bun venit pe lume puiului, sa fie sanatos si sa creasca mare!>:D<

Green_Eyes
05.10.2011, 09:57:06
Felicitari, Biu, pentru grasunel! Sa fie sanatos, recuperare rapida si crestere usoara!

alinutza20
05.10.2011, 10:16:08
Prednison nu se da pt tuse naspa? Ca eu asa stiu.

au asa stiu, ca se da ptr afectiuni nasoale la plamani... moni de ex a luat la o bronsiolita foarte urata si la o pneumonie... si dat fiind afectele adverse am zis ca nu-i mai dau de acum decat daca e chiar ultima solutie...
laringite si neamu lor a avut garlaaa da le-am tratat altfel...

acu na, s-o fi dand si ptr asta, dar eu sincer nu i-as fi dat!

le. sper macar ca i le-a dat cu schema si nu din topor!!!!!

claudelle
05.10.2011, 10:30:10

Bravo ! Perseverati, perseverati......la noi a fost la fel, din vara l-am lasat fara pampers si tot ii explicam....si iaca ca acu folosim doar la somn si in oras.
Succes !

Da, Alina, Prednison, ne-a dat pt 3 zile, cantitati descrescatoare, este un inflamator f bun....

alinutza20
05.10.2011, 10:36:37
Bravo ! Perseverati, perseverati......la noi a fost la fel, din vara l-am lasat fara pampers si tot ii explicam....si iaca ca acu folosim doar la somn si in oras.
Succes !

Da, Alina, Prednison, ne-a dat pt 3 zile, cantitati descrescatoare, este un inflamator f bun....

eu nu zic a n-o fi un antiinflamator bun, dar nu e singurul ptr asa ceva... dar la ce efecte are, eu nu-i mai dau nici ptr pneumonie :)):))
sper ca ti-a zis sa-i dai calciu dupa ce termini cu el...

le. nu te supara ca am zis, e doar parerea mea, normal ca fiecare face si da ce crede de cuviinta >:D<

AnaM
05.10.2011, 11:03:52
Scuze ca raspund asa tarziu, ieri nu am deschis deloc netul.
Da, sunt ursuleti de la TUTI (http://www.google.ro/imgres?q=tuti+propolis+si+echinaceea&hl=ro&biw=1280&bih=482&gbv=2&tbm=isch&tbnid=LH5u444HF1nawM:&imgrefurl=http://farmacia-mina.com/product.php%3Fid_product%3D106&docid=odHx7d9EiUQHPM&w=300&h=300&ei=zvqLTqDcBsbSsga44piFAg&zoom=1&iact=rc&dur=403&page=1&tbnh=132&tbnw=132&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:1,s:0&tx=45&ty=94) cu propolis si echinaceea pt. intarirea imunitatii.
Mai e Septilin sirop, care am inteles ca e foarte bun, dar din pacate lipseste din depozit momentan.
Plus siropul de la Fiterman (http://www.google.ro/imgres?q=propolis+c+cu+echinaceea&hl=ro&gbv=2&biw=1280&bih=482&tbm=isch&tbnid=ODZYg26UZalqiM:&imgrefurl=http://www.fitermanpharma.ro/content/index/2_19_5_7_42/Propolis%2520C%2520plus%2520Echinacea%2520KIDS,%25 20sirop.html&docid=67Xclo0yqloRSM&w=165&h=278&ei=OfuLTvf-L5DLtAa176iYAg&zoom=1&iact=rc&dur=868&page=1&tbnh=140&tbnw=85&start=0&ndsp=14&ved=1t:429,r:8,s:0&tx=43&ty=92) cu proplis si echinaceea, Imunogrip junior (https://comenzi.farmaciatei.ro/raceala_si_gripa/imunitate/imunogrip_junior_flacon_100ml-p10016804) sau mai nou de la Secom First Defense (http://www.google.ro/imgres?q=first+defense&num=10&um=1&hl=ro&gbv=2&biw=1280&bih=482&tbm=isch&tbnid=6jB-0KuoO8oFgM:&imgrefurl=http://www.mamanatura.ro/sanatate/recomandari/diverse/first_defense_argint_coloidal-p10019754&docid=jhEpnozGc9hZkM&w=300&h=300&ei=3vyLTsn3FM-y8QO9zuzRBg&zoom=1&iact=hc&vpx=182&vpy=137&dur=448&hovh=217&hovw=217&tx=113&ty=122&sqi=2&page=1&tbnh=124&tbnw=124&start=0&ndsp=13&ved=1t:429,r:0,s:0) siropel.
Dar daca vrei tablete masticabile, gama e cam restransa. Redoxon (http://www.google.ro/imgres?q=redoxon+kids&hl=ro&gbv=2&biw=1280&bih=482&tbm=isch&tbnid=IzqMg7Dl00PNHM:&imgrefurl=http://www.superbebe.ro/articol_4261/redoxon_junior__noul_aliat_al_copilului_tau.html&docid=ET3a0jlxo0dQ2M&w=520&h=522&ei=j_uLTsyrBs_2sgbxksW5Ag&zoom=1&iact=rc&dur=264&page=1&tbnh=147&tbnw=147&start=0&ndsp=13&ved=1t:429,r:5,s:0&tx=56&ty=94) are doar vitamina C...
Daca imi mai amintesc vreun produs masticabil iti spun. Cred ca cele clasice (Broncho-Vaxom, Luivac, etc) le stii deja.

Saru-mana, Geany :*
Septilin si Imunogrip am deja in casa, am uitat de ele 8-}

Multa sanatate la bebicii bolnaviori!

Tudor a prezentat ieri vreo doi muci, sper sa nu se agraveze ^:)^

Claudia, Prednisonul ti l-au recomandat la Sf. Maria, nu? Dr. Cristogel cumva? :)

Daphnne
05.10.2011, 11:06:43
Felicitari Biu:gen_17::gen_17::gen_17:... recuperare usoara si un bebe mancacios si sanatos...astept detalii de arcadia...

claudelle
05.10.2011, 11:14:51
eu nu zic a n-o fi un antiinflamator bun, dar nu e singurul ptr asa ceva... dar la ce efecte are, eu nu-i mai dau nici ptr pneumonie :)):))

le. nu te supara ca am zis, e doar parerea mea, normal ca fiecare face si da ce crede de cuviinta >:D<

NU MA SUPAR, Doamne fereste.....eu am repetat Prednison, ca prima oara am scris gresit......mai asta mi l-a dat de la spital, impreuna cu alte cateva medicamente: calciu, rhinathiol,augumentin plus probiotic. Si mi l-a dat doar pt 3 zile, descrescand cantitatea.

Ana, mi l-a dat dr Anton, cred ca ea era de garda, FFF DRAGUTA si banui ca era destul de agravat....nu e prea de joaca cu laringita asta, s-a declansat intr-o zi era si era super ragusit, nu putea plange deloc. Am citit si eu pe net si m-am speriat !!! Asa ca nu ma risc , fac exact cum mi se zice...

Mai, ce nasol si cu Dragos, sa vezi analizele ce zic ca nu e ok....cu tratament tot febra, noi am avut doar sambata 38.9 atata.

claudelle
05.10.2011, 11:39:19

Claudia, Prednisonul ti l-au recomandat la Sf. Maria, nu? Dr. Cristogel cumva? :)

Si ce faci cu Tudor? L-ai dus la cresa? Dragii de ei...vad ca nici unul nu scapa....:(

Rok5ana
05.10.2011, 12:14:31

I s-a prescris si lui Stefanel o data prednison...cand avea vreo 3 sapt!!!! pt un asa zis icter.....dupa ce am citit prospectul si am vazut cate efecte secundare are...am jurat ca n-o sa puna asa ceva in gura niciodata.. :D

Rok5ana
05.10.2011, 12:15:21

Asta ni l-o prescris si noua!

Milagros
05.10.2011, 12:44:05
au asa stiu, ca se da ptr afectiuni nasoale la plamani... moni de ex a luat la o bronsiolita foarte urata si la o pneumonie... si dat fiind afectele adverse am zis ca nu-i mai dau de acum decat daca e chiar ultima solutie...
laringite si neamu lor a avut garlaaa da le-am tratat altfel...

acu na, s-o fi dand si ptr asta, dar eu sincer nu i-as fi dat!

le. sper macar ca i le-a dat cu schema si nu din topor!!!!!

Nu stiu daca iti mai amintesti ca D a luat pt hemangiomul de la manuta si de aia imi aminteam ca citind despre acest medicament am gasit ca se da si la tuse f puternica. Oricum, si eu sper ca nu i l-a dat din topor ca e destul de cu multe efecte aiurea, noua ni-l doza la farmacie si il punea pisat in pliculete exact cat pt o singura administrare.

alibd
05.10.2011, 12:44:34
Heiii, lume nou pe forum... Felicitari, Biu pentru grasunel! Sa fie sanatos, iar tie recuperare rapida! >:D<

alibd
05.10.2011, 12:45:54
Nu stiu daca iti mai amintesti ca D a luat pt hemangiomul de la manuta si de aia imi aminteam ca citind despre acest medicament am gasit ca se da si la tuse f puternica. Oricum, si eu sper ca nu i l-a dat din topor ca e destul de cu multe efecte aiurea, noua ni-l doza la farmacie si il punea pisat in pliculete exact cat pt o singura administrare.

Si+a mai revenit D?

Milagros
05.10.2011, 12:51:42
NU MA SUPAR, Doamne fereste.....eu am repetat Prednison, ca prima oara am scris gresit......mai asta mi l-a dat de la spital, impreuna cu alte cateva medicamente: calciu, rhinathiol,augumentin plus probiotic. Si mi l-a dat doar pt 3 zile, descrescand cantitatea.

Ana, mi l-a dat dr Anton, cred ca ea era de garda, FFF DRAGUTA si banui ca era destul de agravat....nu e prea de joaca cu laringita asta, s-a declansat intr-o zi era si era super ragusit, nu putea plange deloc. Am citit si eu pe net si m-am speriat !!! Asa ca nu ma risc , fac exact cum mi se zice...

Mai, ce nasol si cu Dragos, sa vezi analizele ce zic ca nu e ok....cu tratament tot febra, noi am avut doar sambata 38.9 atata.

Mda, stiu, sunt f f ingrijorata, ce sa spun :( acum l-am pus la somn, de obicei cam pe la 1 facea el febra iar si il monitorizez, vreau sa il las sa vad cat face, bine, daca ajunge la peste 39 ii dau antitermic... dar zic ca nu mai sar cu seringa cum sare de 36 cu 5. Deocamdata nu are nimic, dar stau ca pe ace :((

crisdk
05.10.2011, 13:32:52
felicitari pt noul membru al familiei voastre, biu :gen_17:. sa fiti sanatosi amadoi si sa ajungeti repede acasa la tati si la S. cum il cheama pe bolfosel? parca ai zis mai demult, dar nu mai tin minte..:-?
hello, mamicute >:D<>:D<>:D<. pupam copilasii bolnaviori si le uram insanatosire grabnica:*:*:*

petronelaaa
05.10.2011, 13:43:08
Felicitari Biu pt flacau! Sa te refaci repede si sa ne zici de Arcadia ;-)

L.E. Sanatate muuuulta la bolnaviori! .....e inseamna schimbarea anotimpului si colectivitatea.... OFFFFF! si odata cu ele si reclame multe la chestii de imunitate... :>

petronelaaa
05.10.2011, 13:50:57
M-ar interesa o bona... cu recomandari!
...pt un bebe pan in 1an...

erau cu niste pagini in urma... odata....

gabriela_rgh
05.10.2011, 14:58:05
Felicitari Biu pt bebe cu greutate!;-)Sanatate multa si recuperare usoara!

AnaM
05.10.2011, 15:42:36
Si ce faci cu Tudor? L-ai dus la cresa? Dragii de ei...vad ca nici unul nu scapa....:(

Da, l-am dus la gradinita, mucii i-a avut ieri dupa-amiaza, dar inainte de somn si azi dimineata nu mai avea nimic. Banuiesc ca ori e de la plans (a avut talente in program ieri dupa gradi) ori fiindca am mai stat la aer pe terasa pana la 6 juma si era umbra, desi nu mi s-a parut frig.

Vedem azi cand il iau de la gradinita :)

eliana
05.10.2011, 18:18:17

Hello!
Fetili, nu va bateti de la Prednison ca nu se merita :D
So, e un medicament minune care rezolva brusc multe chestii, dar ca orice minune are si chestii exrem de naspa. Deci nu Prednison dupa ureche si nu la orice boala care se poate rezolva si fara Prednison.
Daaaaaaaaaaaaar ...... cu laringitele e o chestie mai speciala, mai ales alea la care raguseala e ff accentuata si instalata rapid si deci da, in cazul asta se justifica in doze mici cu scadere rapida si durata redusa.
Si, Alinutza, stii ca te iubesc si te apreciez, dar nu faci carenta de calciu din 3 zile de Prednison. Desi remarca e buna, multi doctori dau cu saptamanile si uita sa dea suplimente de calciu.
Acu', sa fiu si Gica contra, cel putin in teorie laringita cu indicatie de Prednison e virala si Augmentinul nu-si are rostul, dar asta deja nu mai conteaza, e pur comment.

Milagros
05.10.2011, 20:36:16
Hello!
Fetili, nu va bateti de la Prednison ca nu se merita :D
So, e un medicament minune care rezolva brusc multe chestii, dar ca orice minune are si chestii exrem de naspa. Deci nu Prednison dupa ureche si nu la orice boala care se poate rezolva si fara Prednison.
Daaaaaaaaaaaaar ...... cu laringitele e o chestie mai speciala, mai ales alea la care raguseala e ff accentuata si instalata rapid si deci da, in cazul asta se justifica in doze mici cu scadere rapida si durata redusa.
Si, Alinutza, stii ca te iubesc si te apreciez, dar nu faci carenta de calciu din 3 zile de Prednison. Desi remarca e buna, multi doctori dau cu saptamanile si uita sa dea suplimente de calciu.
Acu', sa fiu si Gica contra, cel putin in teorie laringita cu indicatie de Prednison e virala si Augmentinul nu-si are rostul, dar asta deja nu mai conteaza, e pur comment.

[-( Mdea, iaca marea doctora la care merge D, i-a dat Prednison cu lunile si macar o data nu a zis: Bei, toanto care esti, da-i la copchil niste calciu! :-w

Si partea frumoasa a postului ;)) Analizele lui D au iesit bine, n-are nica pneumonie, nica infectie urinara, doar lipsa de fier stiuta. Concluzie: joi cand mi l-o dat acasa facuse febra din cauze de masea care incerca sa pocneasca, copchilu bagat degete murdare la scarchinat gingia, de la asta facu afte, apoi aftele se dusera la gat, in combinatie cu mucii pe care ii avea de o saptamana facu puroi in gat, infectie, treburi, de la asta febra 40... cum abia pocnira 3 colti - da, hliziti-va, nu ma mai laud ca n-am simtit cand o iesit maselele 8-} - mai e un colt de pocnit si corpul maselei, deci de la asta febra. Azi la monitorizat a fost asa: facut febra 37,1, scazut in 10-15 minute fara nimic, facut iar 37,4, apoi scazut fara nimic. Am plecat cu el sa iau analizele, apoi la pedi cu termometrul si Ibalginul in geanta ;)) Acasa la plecare avea 37,4, la pedi cand am ajuns mai sa darame usile cabinetelor, a zburdat ca un miel pe campia verde, febra trecuse. Acum iar are 37,2, dar pe trecute. :)>- Si uite cum o draca de masea mi-a facut nopti si zile amare :-w
Si pana luni arest la domiciliu, nema cresa.

crisdk
05.10.2011, 20:40:34
[-( Mdea, iaca marea doctora la care merge D, i-a dat Prednison cu lunile si macar o data nu a zis: Bei, toanto care esti, da-i la copchil niste calciu! :-w

Si partea frumoasa a postului ;)) Analizele lui D au iesit bine, n-are nica pneumonie, nica infectie urinara, doar lipsa de fier stiuta. Concluzie: joi cand mi l-o dat acasa facuse febra din cauze de masea care incerca sa pocneasca, copchilu bagat degete murdare la scarchinat gingia, de la asta facu afte, apoi aftele se dusera la gat, in combinatie cu mucii pe care ii avea de o saptamana facu puroi in gat, infectie, treburi, de la asta febra 40... cum abia pocnira 3 colti - da, hliziti-va, nu ma mai laud ca n-am simtit cand o iesit maselele 8-} - mai e un colt de pocnit si corpul maselei, deci de la asta febra. Azi la monitorizat a fost asa: facut febra 37,1, scazut in 10-15 minute fara nimic, facut iar 37,4, apoi scazut fara nimic. Am plecat cu el sa iau analizele, apoi la pedi cu termometrul si Ibalginul in geanta ;)) Acasa la plecare avea 37,4, la pedi cand am ajuns mai sa darame usile cabinetelor, a zburdat ca un miel pe campia verde, febra trecuse. Acum iar are 37,2, dar pe trecute. :)>- Si uite cum o draca de masea mi-a facut nopti si zile amare :-w
Si pana luni arest la domiciliu, nema cresa.
lasa, ana. bine ca ti-ai dat seama acum si ca te-ai linistit. si sa fii mai atenta cu spalatul manutelor, da?;-)

eliana
05.10.2011, 20:52:50
lasa, ana. bine ca ti-ai dat seama acum si ca te-ai linistit. si sa fii mai atenta cu spalatul manutelor, da?;-)
Ha-ha, ce-o sa ma mai distrez peste vreun an, cand o sa povestesti tu de cate ori pe zi ii speli pe manute :D

Ana, las' ca mai bine asa, sa fii tu toanta uneori si Dragos fara probleme majore de sanatate!

In alta ordine, sconcsu' meu are program de urlat IN FIECARE SEARA de vreo saptamana, e chioara de somn, facem baitza, dam laptic si apoi hop in picioare si da-i urlete, da-o jos din pat, las-o sa se joace si sa patruleze prin toata casa, fericire maxima, pana ii pica ochii in gura si nu mai protesteaza cand e pusa in patul ei - interval extreeeeeeeeeem de variabil, intre 1 si 4 ore, ca aseara, cand mi-a adormit pe la 1 jumate noaptea.

Milagros
05.10.2011, 20:58:06
Ha-ha, ce-o sa ma mai distrez peste vreun an, cand o sa povestesti tu de cate ori pe zi ii speli pe manute :D

Ana, las' ca mai bine asa, sa fii tu toanta uneori si Dragos fara probleme majore de sanatate!

In alta ordine, sconcsu' meu are program de urlat IN FIECARE SEARA de vreo saptamana, e chioara de somn, facem baitza, dam laptic si apoi hop in picioare si da-i urlete, da-o jos din pat, las-o sa se joace si sa patruleze prin toata casa, fericire maxima, pana ii pica ochii in gura si nu mai protesteaza cand e pusa in patul ei - interval extreeeeeeeeeem de variabil, intre 1 si 4 ore, ca aseara, cand mi-a adormit pe la 1 jumate noaptea.

;)) cine stie cunoaste :*

Asa fix a avut D o perioada cand eram in Anglia, deci tot cam de varsta lu' demoazela matali, din pacate la noi a durat vreo cateva luni treaba, mai precis pana la revenirea pe plaiuri mioritice, culcat la 12-1 noaptea, dar macar dormea pana la 10-11-12 ziua si eu cu el, la tine mai nasol :(
Stii ca citeam undeva ca pe unii copii baia ii energizeaza? Faceti baita mai devreme, poate, poate... :-?

eliana
05.10.2011, 21:02:57
;)) cine stie cunoaste :*

Asa fix a avut D o perioada cand eram in Anglia, deci tot cam de varsta lu' demoazela matali, din pacate la noi a durat vreo cateva luni treaba, mai precis pana la revenirea pe plaiuri mioritice, culcat la 12-1 noaptea, dar macar dormea pana la 10-11-12 ziua si eu cu el, la tine mai nasol :(
Stii ca citeam undeva ca pe unii copii baia ii energizeaza? Faceti baita mai devreme, poate, poate... :-?
O sa incerc si baitza mai devreme, ooofffff, daca o tine cateva luni asa ma vizitati la Socola pavilionul de femei! Am ajuns sa ma bucur de o garda ca sa pot si eu sa dorm mai binisor!!!
Eu m-am hotarat s-o trezesc dimineata daca mai continua mult asa, la 8 jumate cel tarziu ii dau inviorarea, mai devreme de 1 jumate-2 nu pupa somn ca daca mi se trezeste pe la 5 am sanse sa pice rupta la 12. Acu' sa vedem ce zice demoazela de planurile mele :-?

crisdk
05.10.2011, 21:04:26

bine, radeti de mine acum. va dau voie ;-) cine stie cum o fi si la mine la vremea aia... :-?:-? sa ajungem noi acolo sanatosi [-o<[-o<[-o<

marybear
05.10.2011, 22:38:31
Buna seara fetele,
Sa o iau in ordine: felicitari biutei pentru bebe2 , sa fie sanatos si mancacios:gen_05:

Cand citesc povestile despre copii bolnaviori ma trec fiorii si ma consider norocoasa ca muschetarul meu nu a facut niciodata febra^:)^. Am avut un singur episod de varsaturi dar a fost doar o noapte multumim lui Dumnezeu. Eu deja ma interesam de crese si gradinita dar imi piere curajul cand citesc implicatiile. Deci o sa iau in calcul si bona cat de mult posibil.
Am fost azi la carrf si am luat seturi de 4 body Tex cu maneca lunga/scurta cu 25 de ron/setul daca este vreuna din voi interesata:D...cu precizarea ca oferta pentru fetite este mai variata decat cea pentru baietei. Eu personal sunt multumita de marca Tex,nu intra la apa si sunt destul de elastice.

Milagros
06.10.2011, 08:20:37
Buna seara fetele,
Sa o iau in ordine: felicitari biutei pentru bebe2 , sa fie sanatos si mancacios:gen_05:

Cand citesc povestile despre copii bolnaviori ma trec fiorii si ma consider norocoasa ca muschetarul meu nu a facut niciodata febra^:)^. Am avut un singur episod de varsaturi dar a fost doar o noapte multumim lui Dumnezeu. Eu deja ma interesam de crese si gradinita dar imi piere curajul cand citesc implicatiile. Deci o sa iau in calcul si bona cat de mult posibil.
Am fost azi la carrf si am luat seturi de 4 body Tex cu maneca lunga/scurta cu 25 de ron/setul daca este vreuna din voi interesata:D...cu precizarea ca oferta pentru fetite este mai variata decat cea pentru baietei. Eu personal sunt multumita de marca Tex,nu intra la apa si sunt destul de elastice.

Din pacate cresa sau gradi fara "bucurii" de acest fel nu prea am auzit, mai sunt totusi si copilasi care fac mucisori sau raceli usoare. Oricum, sper ca s-a inteles ca la noi, in final, nu a fost de vina cresa, ci o masea mai cu motz, cel mai probabil si acasa daca era facea la fel si atunci dadeam vina pe microbii din parc ;))
Si noua ne plac body-urile Tex, dar mai nou cumparam Carter's ca de la Tex nu gaseam niciodata marimi cand reuseam sa ajung in Carrefour.

Milagros
06.10.2011, 08:25:42
Cu scuzele de rigoare... BUNA DIMIIIIIIIIIIIII!
Me happy. D mai are oleaca de muci in gat, nasul nu mai e infundat, nu mai curge, febra nu mai are, s-a trezit la ora de trezire de copil sanatos (iiiei! 6 jumate adicatelea:|) si zburdaaa ;)) Aseara a picat lat la 8 jumate cu febra 37,2, dar nu i-am dat nimic si a trecut de la sine, as noapte nu a mai facut deloc. Deci gata, mai avem de eliminat gazele si crampele provocate de antibiotic si sa iasa odata si coltu ala de masea si ne-am scos.

Daphnne
06.10.2011, 09:04:59
Me happy. D mai are oleaca de muci in gat, nasul nu mai e infundat, nu mai curge, febra nu mai are, s-a trezit la ora de trezire de copil sanatos (iiiei! 6 jumate adicatelea:|) si zburdaaa ;)) Aseara a picat lat la 8 jumate cu febra 37,2, dar nu i-am dat nimic si a trecut de la sine, as noapte nu a mai facut deloc. Deci gata, mai avem de eliminat gazele si crampele provocate de antibiotic si sa iasa odata si coltu ala de masea si ne-am scos.

ma bucur sa aud vestile bune despre D..multa sanatate in continuare sa scape repede si de coltul acesta de masea si multa rabdare si lui mami >:D< :*
finuta ta mai are un picut :) ea vrea cezariana sau naste natural?

crisdk
06.10.2011, 09:54:26
ma bucur sa te citesc din nou vesela, ana! :*:* lui dragos cel zburdalnic ;-)

Daphnne
06.10.2011, 10:00:36
Mamici, cand se intoarce bebe si cam ce ar trebui sa simt in acele momente?
mai nou, razvanel al meu mi-a descoperit coastele si isi tot face treaba pe sub ele :)

crisdk
06.10.2011, 10:15:45
mai nou, razvanel al meu mi-a descoperit coastele si isi tot face treaba pe sub ele :)
la prietenele mele cam prin luna a 6-a s-au intors bebeii cu capul in jos... deci cam in perioada in care esti si tu ;))

Daphnne
06.10.2011, 10:21:51
la prietenele mele cam prin luna a 6-a s-au intors bebeii cu capul in jos... deci cam in perioada in care esti si tu ;))

aha :) am sa vad si eu ce face strumful meu maine...abia astept...

crisdk
06.10.2011, 10:34:56
aha :) am sa vad si eu ce face strumful meu maine...abia astept...
eu cred chiar ca loviturile puternice pe care ti le aplica la coaste sunt de picioruse... bine, ca el se mai poate intoarce pana la nastere... dar sa speram ca nu.. sau la tine oricum nu conteaza, ca vei face cezariana, nu?

ada80
06.10.2011, 11:01:05
eu am simtit o durere destul de evidenta ca trebuit sa stau intinsa in pat minute bune pana m-am putut misca,s-a intors la 32 de saptamani ,la mine.

Daphnne
06.10.2011, 11:12:24
eu cred chiar ca loviturile puternice pe care ti le aplica la coaste sunt de picioruse... bine, ca el se mai poate intoarce pana la nastere... dar sa speram ca nu.. sau la tine oricum nu conteaza, ca vei face cezariana, nu?

la mine nu conteaza, ca oricum fac cezariana, recomandare cardiologica :)
intrebam asa pentru cultura mea generala :)

Ada, pana acum n-am simtit nici o durere mai intensa, cel putin nu asa cum povestesti tu :) >:D<

ada80
06.10.2011, 11:27:20
la mine nu conteaza, ca oricum fac cezariana, recomandare cardiologica :)
intrebam asa pentru cultura mea generala :)

Ada, pana acum n-am simtit nici o durere mai intensa, cel putin nu asa cum povestesti tu :) >:D<
asa a fost la mine ,poate nu este o regula ,sau poate am simtit asa ca nu am burta foarte mare,habar nu am.........:-s

alibd
06.10.2011, 12:28:32

La 29 sap S. era deja intoarsa si cam asa a ramas pana la final.
Nu stiu daca am simtit ceva anume, sau nu am asociat neaparat giumbuslucurile din burta mea cu respectivul eveniment.

Rok5ana
06.10.2011, 13:01:31
Fetelor, me very, very, very happy!

In timp ce eu strangeam ce a scos ficior'miu din dulap din bucatarie#-o, el s-a dus singurel in dormitor, s-a suit pe pat si-a luat paturica si suzeta si a adormit SINGUR!!!!:madlaugh::madlaugh: E prima oara cand face asta...de obicei tragea de unul din noi si trebuia sa stai cu el in pat pana adoarme si sa te prefaci si tu ca dormi. Nu stiu ce minune s-a intamplat!!! Eu nici macar nu am incercat pana acu sa il culc singurel. Sper sa nu fie prima si ultima oara![-o<[-o<[-o<

Rok5ana
06.10.2011, 13:03:29

Al meu era intors la morfologia pe care am facut la 22 sapt...si asa a stat pana la nastere.

AnaM
06.10.2011, 13:14:10

In timp ce eu strangeam ce a scos ficior'miu din dulap din bucatarie#-o, el s-a dus singurel in dormitor, s-a suit pe pat si-a luat paturica si suzeta si a adormit SINGUR!!!!:madlaugh::madlaugh: E prima oara cand face asta...de obicei tragea de unul din noi si trebuia sa stai cu el in pat pana adoarme si sa te prefaci si tu ca dormi. Nu stiu ce minune s-a intamplat!!! Eu nici macar nu am incercat pana acu sa il culc singurel. Sper sa nu fie prima si ultima oara![-o<[-o<[-o<

Felicitari!!! :D

Nu uita sa-l lauzi si sa-l aplauzi cand se trezeste, sa stie ca a facut un lucru bun si apreciat de mami! :-p

Rok5ana
06.10.2011, 13:17:33
Felicitari!!! :D

Nu uita sa-l lauzi si sa-l aplauzi cand se trezeste, sa stie ca a facut un lucru bun si apreciat de mami! :-p

Sigur! :) Abia astept :-p

Milagros
06.10.2011, 13:27:57
ma bucur sa aud vestile bune despre D..multa sanatate in continuare sa scape repede si de coltul acesta de masea si multa rabdare si lui mami >:D< :*
finuta ta mai are un picut :) ea vrea cezariana sau naste natural?

Sarumana mult, Dani ^:)^
Finuta mea, da, un pic mai are, ieri a fost la control si i-a facut si control pe masa si i-a zis ca placenta da semne de maturitate, deci cel mai probabil nu prinde 30 oct cu burtica, dra ei se asteapta ca bebe sa vina pe lume pana in 20 oct.
Naste natural, desi bebe e cu circulara de cordon, a spus ca numai asa va simti ca naste, na, fiecare cu piticii ei ;)) In caz de ceva, daca se decide dra altfel, face cezariana. Oricum, si dra ei tot pe natural o incurajeaza.

Milagros
06.10.2011, 13:29:16
ma bucur sa te citesc din nou vesela, ana! :*:* lui dragos cel zburdalnic ;-)

^:)^ Pupici si tie si la sufletele.

Milagros
06.10.2011, 13:31:30

:)) era obosit rau saracu, bravo, si eu tot trag speranta ca se va duce si D singur in dormitor la nani, mai ales de cand are patul in care se poate urca singur, dar el nee, se culca pe canapea si eu tre' sa ma ocup de transfer.

Daphnne
06.10.2011, 17:25:48
Roxana felicitari pentru strumf... poate de acum a inteles ca poate face nani si singurel :) , inceputul e mai greu ...
maine astept sa vad ce-mi spune si mie dl dr, daca s-a intors sau nu, si cum mai e si bineinteles daca ne da voie sa mai facem o vizita pana la socri sau considera ca e prea lung drumul....sotul sta cu un morcovel, ca nu-i prea vine a se duce singur, e si lung drumul ce-i drept, eu nu prea am chef, dar vom vedea ce va fi...

Juliette
06.10.2011, 18:39:10
Buna, mamici !
Pt cine doreste o bona, am o vecina de-a mea, o doamna care a stat cu mai multi copiluti din zona. Pt cine doreste sa discute cu ea detalii, dau nr ei pe privat. Eu am zis sa intreb, pt ca e o doamna de treaba, simpla si am vazut ca are grija de copii.

Daphnne
06.10.2011, 20:41:27
Buna, mamici !
Pt cine doreste o bona, am o vecina de-a mea, o doamna care a stat cu mai multi copiluti din zona. Pt cine doreste sa discute cu ea detalii, dau nr ei pe privat. Eu am zis sa intreb, pt ca e o doamna de treaba, simpla si am vazut ca are grija de copii.

zilele acestea a intrebat cineva de o bona, dar nu-mi mai aduc aminte cine...

crisdk
06.10.2011, 21:06:50
zilele acestea a intrebat cineva de o bona, dar nu-mi mai aduc aminte cine...
petro a intrebat pt o cunostinta.
chiar julie, poti incerca un pm la petro. poate se aranjeaza ;)) pupici pt strumful tau :*:* voi ce mai faceti, ca de mult nu ai mai scris pe aici..

alibd
06.10.2011, 22:37:54
Roxana felicitari pentru strumf... poate de acum a inteles ca poate face nani si singurel :) , inceputul e mai greu ...
maine astept sa vad ce-mi spune si mie dl dr, daca s-a intors sau nu, si cum mai e si bineinteles daca ne da voie sa mai facem o vizita pana la socri sau considera ca e prea lung drumul....sotul sta cu un morcovel, ca nu-i prea vine a se duce singur, e si lung drumul ce-i drept, eu nu prea am chef, dar vom vedea ce va fi...

Acelasi lucru l+am intrebat si eu pe medicul meu pe la 30 si ceva de sap si mi+a spus sa merg incet si sa evit hopurile, motiv pentru care am facut pana acasa vreo 6 ore. #-o
aaaaa...si cica sa nu dansez...cred ca m+a mirosit ca mergeam la petrecaraie.;))

Yonika
06.10.2011, 23:25:49

Bravo Stefanel! Inceputul e bun, sa vedem ce urmeaza!

Daphnne
06.10.2011, 23:27:13
Acelasi lucru l+am intrebat si eu pe medicul meu pe la 30 si ceva de sap si mi+a spus sa merg incet si sa evit hopurile, motiv pentru care am facut pana acasa vreo 6 ore. #-o
aaaaa...si cica sa nu dansez...cred ca m+a mirosit ca mergeam la petrecaraie.;))

noi de obicei faceam 3 ore jumate fara pauza, dar de cand cu bebe pauzele au crescut o data cu el :) .. cel mai mult am facut 6 ore jumatate :), deci tot pe acolo :) :*

Yonika
06.10.2011, 23:35:30
Am fost si noi azi la dr, mai mult pt cel mic, ca azi era zi de intepaturi, dar le-am amanat pe 12 ca era putin cam fornait, desi dr a zis ca e ok, iar nasucul nu curge, doar se aude ceva acolo. iar Bi la fel, bine la plamani, bine in gat, doar cu nasucul care e cam curgator, insa vad ca deja au inceput sa fie tot mai putini.

iar legat de somn, mandra mea nu prea mai vrea sa faca nani la pranz, desi se trezeste pe la 9 (ieri chiar pe la 10) si seara, la ora 10 deja doarme. Acum ca si nasul care e curgator, sau ca oboseala de peste zi, dar mie imi pare bine, ajung sa ma culc si eu mai repede. Aseara chiar am lasat-o singura in camera, cu "pipicul" = lapticul, si eu eram la baie ii faceam baita lui RA, si cand am venit in casa ea deja dormea dusa (o vazusem si pe monitor cand a adormit, ca m-a si strigat de vreo 2 ori, i-am zis sa faca nani si apoi gata).

stefania_a
07.10.2011, 07:13:37
Am fost si noi azi la dr, mai mult pt cel mic, ca azi era zi de intepaturi, dar le-am amanat pe 12 ca era putin cam fornait, desi dr a zis ca e ok, iar nasucul nu curge, doar se aude ceva acolo. iar Bi la fel, bine la plamani, bine in gat, doar cu nasucul care e cam curgator, insa vad ca deja au inceput sa fie tot mai putini.

iar legat de somn, mandra mea nu prea mai vrea sa faca nani la pranz, desi se trezeste pe la 9 (ieri chiar pe la 10) si seara, la ora 10 deja doarme. Acum ca si nasul care e curgator, sau ca oboseala de peste zi, dar mie imi pare bine, ajung sa ma culc si eu mai repede. Aseara chiar am lasat-o singura in camera, cu "pipicul" = lapticul, si eu eram la baie ii faceam baita lui RA, si cand am venit in casa ea deja dormea dusa (o vazusem si pe monitor cand a adormit, ca m-a si strigat de vreo 2 ori, i-am zis sa faca nani si apoi gata).

ai fetita mare deja!!!>:D<

stefania_a
07.10.2011, 07:38:34
este vreo sansa sa intre azi banii de indemnizatii??:-?:-?

Milagros
07.10.2011, 09:55:09

Nu cred!
Neatza!

Miky28
07.10.2011, 10:21:05
Buna, mamici !

Buna Juliette !

Imi poti spune te rog unde ai facut petrecerea de mot a puiului tau? Nu mai retin de anul trecut numele restaurantului....#-oMultumesc mult !

gabriela_rgh
07.10.2011, 11:48:57

si al meu e putin fornait..dar el mai mereu e asa..sper sa nu ne amane la vaccin,noi mergem pe 11....8-}

Milagros
07.10.2011, 12:02:43
si al meu e putin fornait..dar el mai mereu e asa..sper sa nu ne amane la vaccin,noi mergem pe 11....8-}

Nu cred ca va amana pentru atat, lui D i-a facut un vaccin si cu putini muci, f putini, dar erau, deoarece altceva nu avea si nu a patit nimic.

Ziceai de ochii lui Tudor, Dragos tot albastri i-a avut mult timp - eu cu ochi caprui, sotul verzi, uneori albastri, dar f rar - si lui D i-au ramas in final verzi., asa ca daca nu aveti de unde sa ramana albastri, macar sunt sanse nici caprui sa nu fie. :) Oricum Tudoru tot frumos e.

alibd
07.10.2011, 12:03:08
noi de obicei faceam 3 ore jumate fara pauza, dar de cand cu bebe pauzele au crescut o data cu el :) .. cel mai mult am facut 6 ore jumatate :), deci tot pe acolo :) :*

Pai asa facem si noi inainte, tot fara popasuri. :)

gabriela_rgh
07.10.2011, 12:42:24
Nu cred ca va amana pentru atat, lui D i-a facut un vaccin si cu putini muci, f putini, dar erau, deoarece altceva nu avea si nu a patit nimic.

Ziceai de ochii lui Tudor, Dragos tot albastri i-a avut mult timp - eu cu ochi caprui, sotul verzi, uneori albastri, dar f rar - si lui D i-au ramas in final verzi., asa ca daca nu aveti de unde sa ramana albastri, macar sunt sanse nici caprui sa nu fie. :) Oricum Tudoru tot frumos e.
are sanse sa fie albastri de la bunicul lui Dumnezeu sa il ierte.are exact culoarea ochilor lui tata acum.dar nu conteaza si caprui de se fac mami tot il iubeste.el sa fie sanatos!

Butterfly87
07.10.2011, 14:59:20
speram.......parca luna trecuta pe7 au intrat.oricum pe la 1 nu erau intrati...poate dupa 7 seara
daca nu luni .nu?:(

Juliette
07.10.2011, 15:12:51
petro a intrebat pt o cunostinta.
chiar julie, poti incerca un pm la petro. poate se aranjeaza ;)) pupici pt strumful tau :*:* voi ce mai faceti, ca de mult nu ai mai scris pe aici..
Am trimis pm. :)
Noi acum ne chinuim cu tuse si muci, dupa ce a mai avut un episod de amigdalita pultacee cu vreo 2 sapt in urma. A inceput cu putina raguseala, am dat siropelele prescrise de dr, dar s-a agravat repejor. :(
In rest, vorbarie multa, repeta orice si pricepe de toate, hachitele se inmultesc, olita e pe ignor total... cam de astea avem parte.

Felicitari pt gemanuti, nu stiu daca am apucat sa-ti zic. :*:*

Juliette
07.10.2011, 15:13:43
Buna Juliette !

Imi poti spune te rog unde ai facut petrecerea de mot a puiului tau? Nu mai retin de anul trecut numele restaurantului....#-oMultumesc mult !
La Taverna Bucium. :) :*

crisdk
07.10.2011, 15:16:04
Am trimis pm. :)
Noi acum ne chinuim cu tuse si muci, dupa ce a mai avut un episod de amigdalita pultacee cu vreo 2 sapt in urma. A inceput cu putina raguseala, am dat siropelele prescrise de dr, dar s-a agravat repejor. :(
In rest, vorbarie multa, repeta orice si pricepe de toate, hachitele se inmultesc, olita e pe ignor total... cam de astea avem parte.

Felicitari pt gemanuti, nu stiu daca am apucat sa-ti zic. :*:*
multumesc >:D<
:*:* puiutului sa ii treaca tusea. tre' sa fii foarte atenta ce vorbesti prin preajma lui daca a inceput sa repete ce aude... /:)

Miky28
07.10.2011, 16:24:09
La Taverna Bucium. :) :*

Multumesc mult!>:D<:* si sanatate multa celui mic!

adnada
07.10.2011, 16:29:33
sal fetele
am si eu o intrebare... chiar nu e nimic spectaculos sa-l scap de constipatie pe cel mic?
pana la diversificare asa o tin?
am baut eu must si a tinut vreo 3 zile apoi gata am revenit la chinuiala vesnica/marait si plans/iesit afara la 3-4-5... zile offf

am depus si eu in septembrie dosarul de indemnizatie.. oare vine luna viitoare? sau prin decembrie ... offf

Cecylle
07.10.2011, 16:36:20
sal fetele
am si eu o intrebare... chiar nu e nimic spectaculos sa-l scap de constipatie pe cel mic?
am baut eu must si a tinut vreo 3 zile apoi gata am revenit la chinuiala vesnica/marait si plans/iesit afara la 3-4-5... zile offf

am depus si eu in septembrie dosarul de indemnizatie.. oare vine luna viitoare? sau prin decembrie ... offf

il alaptezi?

Miky28
07.10.2011, 16:36:39
sal fetele

Cred ca Alina, mami de Monicutza iti poate impartasi din experienta ei...din cate imi aduc aminte ea a avut probleme cu cea mica..sper sa nu ma insel...

Juliette
07.10.2011, 22:01:41
multumesc >:D<
:*:* puiutului sa ii treaca tusea. tre' sa fii foarte atenta ce vorbesti prin preajma lui daca a inceput sa repete ce aude... /:)
Da... l-am scapat pe langa noi cand ne uitam la RoBotzi si a si furat o expresie, de care am scapat greu pt ca il amuza f tare. :-"

Juliette
07.10.2011, 22:02:26
Multumesc mult!>:D<:* si sanatate multa celui mic!
Multumesc pt urarea de sanatate ! >:D<

simi_wau
07.10.2011, 22:23:39
Toata ziua copilul meu a zis P..a :((( a auzit un vecin in fata blocului si repeta tot, ca un papagal

si.....dau de baut!!!!!!!!!!!!!!!ca ne-am schimbat masina<:-P:gen_05::gen_05:( ca tot ii vineri )

alibd
07.10.2011, 22:31:12
sal fetele

S. a scapat cu humana milchzuker. Dupa ce l+am folosit nu a mai avut probleme, insa nu stiu daca se mai gaseste. Tin minte ca noi am gasit atunci doar in vreo 2 locuri.
Pana la solutia miraculoasa incercasem si cu ceai de musetel, debridat, enterolactis, cam toate fara succes.

Multa bafta sa scapati repede de ea!

alibd
07.10.2011, 22:31:56
Toata ziua copilul meu a zis P..a :((( a auzit un vecin in fata blocului si repeta tot, ca un papagal

si.....dau de baut!!!!!!!!!!!!!!!ca ne-am schimbat masina<:-P:gen_05::gen_05:( ca tot ii vineri )

Felicitari pentru achizitie!

Butterfly87
07.10.2011, 22:47:06
fiica mea are mucisori si fornaie in somn..in afara de humex apa de mare ce ii pot da?

simi_wau
07.10.2011, 22:56:57
fiica mea are mucisori si fornaie in somn..in afara de humex apa de mare ce ii pot da?

oscilo, dar nu-mi amintesc exact cate granule pt varsta ei. Stiu ca un tub e prea mult. Apa de mare si aspirat bine si...cam atat...zic eu

Yonika
08.10.2011, 01:36:43
sal fetele

Si Bi a fost constipata, si ne-a dat dr humana milchzucker de pus in laptic (te poti staorce si ii pui in bibe daca bea asa) si apoi, dupa 2 luni (adik dupa ce a implinit Bi 2 luni) ne-a dat lactuloza, si de la aia am vazut rezultate.

Yonika
08.10.2011, 02:01:25
La multe lunite pentru Tudorel de Gabitz! sa cresti mare pui si sa o bucuri pe mami la fel ca acum!

Yonika
08.10.2011, 02:03:22

Felicitari pentru masinuta! sa o folositi cu placere si fara daune!

Si legat de "papagalii" astia ai nostri mici, si Bi mai zice uneori "caca nasu" adik mancata-i nasul, ca l-a auzit pe taiuca-su odata.

AnaM
08.10.2011, 08:09:46
Fetelor, stiti cumva vreun pediatru privat sau vreo clinica privata deschisa si sambata?
Tudor a tusit urat toata noaptea si vreau sa merg la doctor cu el, e o tuse pe care n-am auzit-o niciodata, nu e productiva, si parca vine din plamani si zici ca nu are aer...
Daca nu, Sf. Maria ma paste... :(

stefania_a
08.10.2011, 08:22:43
de vreo 2 nopti bia se trezeste plangand, se foieste toata noaptea..si cred ca e de la dinti ca are gingiile inflamate. aseara pe la ora 2 avea febra 38.5. i-am dat o doza de nurofen si dupa 2 ore nu mai avea febra si pana dimineata mi-a dormit fff bine..oare are ceva daca ii dau cateva seri la rand nurofen cate o doza (chiar daca nu afce febra)?:-?

AncaL
08.10.2011, 08:26:04
Fetelor, stiti cumva vreun pediatru privat sau vreo clinica privata deschisa si sambata?
Tudor a tusit urat toata noaptea si vreau sa merg la doctor cu el, e o tuse pe care n-am auzit-o niciodata, nu e productiva, si parca vine din plamani si zici ca nu are aer...

Dr Siminiceanu...Sanatate multa la puiut

AnaM
08.10.2011, 08:29:13
Dr Siminiceanu...Sanatate multa la puiut

Multumesc mult!
Ai cumva un nr. de tf? Oare prind programare azi? N-am fost niciodata la dumneaei...

stefania_a
08.10.2011, 08:33:09
Multumesc mult!
Ai cumva un nr. de tf? Oare prind programare azi? N-am fost niciodata la dumneaei...

sanatate lui tudor si sper sa nu fie nimic grav!!!>:D<>:D<

Butterfly87
08.10.2011, 08:46:25
oscilo, dar nu-mi amintesc exact cate granule pt varsta ei. Stiu ca un tub e prea mult. Apa de mare si aspirat bine si...cam atat...zic eu
multumesc

a intrat indemnizatia?

AnaM
08.10.2011, 08:47:00
sanatate lui tudor si sper sa nu fie nimic grav!!!>:D<>:D<

Multumim mult! :*

Daca tot am venit la calculator (am scris de pe telefon) iti pot raspunde mai usor: ii poti da Nurofen, dar incearca sa nu-i dai mai mult de 5 zile odata. Ah, si, din experienta mea, neaparat NU pe stomacul gol, ca asta da dureri de burtica si balonari.

stefania_a
08.10.2011, 08:52:14
Multumim mult! :*

Daca tot am venit la calculator (am scris de pe telefon) iti pot raspunde mai usor: ii poti da Nurofen, dar incearca sa nu-i dai mai mult de 5 zile odata. Ah, si, din experienta mea, neaparat NU pe stomacul gol, ca asta da dureri de burtica si balonari.

ms de raspuns.. sa ne tii la curent cu ce iti spune medicul legat de tudor!

stefania_a
08.10.2011, 08:54:02
multumesc

a intrat indemnizatia?

asta vroiam si eu sa intreb!!8-|

geany_m
08.10.2011, 09:03:02
Ana, eu stiu ca Arcadia e deschisa si sambata si au si pediatrie.
Sau ma insel?

Sanatate multa puiului!

AnaM
08.10.2011, 09:19:32
Ana, eu stiu ca Arcadia e deschisa si sambata si au si pediatrie.
Sau ma insel?

Sanatate multa puiului!

Da, m-am uitat mai devreme si am vazut ca au pana la 2. La 11 ar trebui sa-mi spuna de la cabinetul doamnei dr. daca ma primesc azi (am sunat mai devreme si mi-au zis ca toate locurile sunt ocupate, dar ca ma anunta la 11 cand vine d-na dr. cum sta treaba).

Ce e si mai minunat e ca Tudor tocmai a varsat in jet (Jesus, n-am vazut asa ceva in viata mea) 300 ml de lapte, imediat dupa un puseu de tuse. Acum nu stiu daca e de la tuse sau e enteroviroza (not again :(() ca scaunul de dimineata a fost f mult si efectiv lichid ca apa. Mai am un pas si busesc in plans.

Stau pana la 11 si, daca nu, ma duc la Arcadia. Stie cineva daca tre sa-mi fac programare si la Arcadia sau ma duc pur si simplu, ca la Sf. Maria? Merg la policlinica sau la spital? Sunt in aceeasi cladire?

Multumesc mult, fetelor :*

AnaM
08.10.2011, 09:41:17
Gata, avem programare la Dr. Siminiceanu dupa-amiaza. Multumescmult pentru ajutor, fetelor :*
E "minunat" cum se imbolnavesc puii astia fix in week-end, cu o singura exceptie, de fiecare data cand a fost ceva mai grav, fix in week-end se intampla...
Daca-mi place doamna dr. (si tind sa cred ca o sa-mi placa), cu siguranta vom fi pacientii dumneaei pe termen lung.

Multumesc inca o data!

geany_m
08.10.2011, 09:48:28
Gata, avem programare la Dr. Siminiceanu dupa-amiaza. Multumesc mult pentru ajutor, fetelor :*
E "minunat" cum se imbolnavesc puii astia fix in week-end, cu o singura exceptie, de fiecare data cand a fost ceva mai grav, fix in week-end se intampla...
Daca-mi place doamna dr. (si tind sa cred ca o sa-mi placa), cu siguranta vom fi pacientii dumneaei pe termen lung.

Multumesc inca o data!
Sa vii cu vesti bune!>:D<

LauraF
08.10.2011, 10:16:31
Uf... suna a pneumonie.. multa multa sanatate! >:D<

gabriela_rgh
08.10.2011, 10:19:51
La multe lunite pentru Tudorel de Gabitz! sa cresti mare pui si sa o bucuri pe mami la fel ca acum!
multumim la fel si puiutilor tai!:x>:D<

gabriela_rgh
08.10.2011, 10:21:24
Sanatate multa lui T Ana!sa auzim vesti bune!

AnaM
08.10.2011, 10:23:32
Uf... suna a pneumonie.. multa multa sanatate! >:D<

Da, sincer de asta mi-e frica :( A evoluat incredibil de repede, ieri tusea o data la cateva ore, azi-noapte tusea cam de doua-trei ori pe ora. Acum tuseste destul de rar, sincer, daca el n-ar fi asa vioi, as fi complet la pamant. Sunt praf de oboseala (am dormit cu el in patul lui).

crisdk
08.10.2011, 10:24:41
sanatate multa, tudor de anaM. si mie tot a pneumonie imi suna... tuse, lipsa aerului...
>:D<>:D<

Rok5ana
08.10.2011, 10:38:42
Ana, multa sanatate lui Tudorel!!!

Eu merg cu Stefanel al Simi de la 3 sapt. Faza e ca in ultimele 4-5 luni, cand nu am mai fost la controalele de rutina, ci doar de vreo 2 ori cand am avut pb (bube, raceli, etc) mi-a lasat impresia ca ii place mai mult cand te duci la ea cu copilul sanatos decat atunci cand te duci cu pb :-?. Spre ex...cand am fost la ea ca mi s-a umplut copilul de niste bube (mai intai erau ca niste pete rosii apoi se transformau intr-o bubita cu apa), s-a uitat un pic la 2 bube de dupa gat, care oricum erau aproape trecute, si a tras concluzia ca e reactie alergica. Degeaba am insistat ca bubele arata altfel si e plin pe corp...am primit replica... " Daca vreti dvs neaparat, ma uit!"(asta dupa ce am pompat luna de luna bani in cabinetul ei timp de 1 an si ceva) ..si cu expresia sictirita de rigoare. Pe mine personal m-a cam suparat... Dar o sa imi zic ca a avut o zi proasta si daca data viitoare o sa fie la fel...atunci teoria mea se verifica si o schimb.

La Arcadia cred ca poti merge in regim de urgenta, nu?

Si daca tot vb de dr...intre Dr Crumpei si Dr Maxim..pe cine recomandati? Tre sa ii fac lui Stef o ecografie de tesuturi moi.

AncaL
08.10.2011, 10:39:49
Gata, avem programare la Dr. Siminiceanu dupa-amiaza. Multumescmult pentru ajutor, fetelor :*

Multumesc inca o data!

Ana, profesional sunt convinsa ca o sa-ti placa de dr S, dar, ca este un DAR, daca poti trece peste faptul ca mai intarzie la consultatie e ok. Stiu ca peste tot se intarzie, dar la noi s-a intarziat si 1 ora in conditiile in care eram primii la consultatii, si intre timp se adunasera multi copii bolnaviori pe acolo.(s-a intamplat cam de 5 ori pana acum, doar de 2 ori a fost punctuala :d) Chiar de 2 ori m-am certat cu asistenta ca de ce nu anunta din timp ca intarzie dr, pt ca noi daca intarziem sau nu ne ducem la programare si nu anuntam, nu ne mai primeste...dar vice versa de ce nu se anunta? In alta ordine de idei, Dr S e f ok profesional. Si ce e mai important e sa-ti faca puiul bine.

AnaM
08.10.2011, 10:53:47

Eu merg cu Stefanel al Simi de la 3 sapt. Faza e ca in ultimele 4-5 luni, cand nu am mai fost la controalele de rutina, ci doar de vreo 2 ori cand am avut pb (bube, raceli, etc) mi-a lasat impresia ca ii place mai mult cand te duci la ea cu copilul sanatos decat atunci cand te duci cu pb :-?. Spre ex...cand am fost la ea ca mi s-a umplut copilul de niste bube (mai intai erau ca niste pete rosii apoi se transformau intr-o bubita cu apa), s-a uitat un pic la 2 bube de dupa gat, care oricum erau aproape trecute, si a tras concluzia ca e reactie alergica. Degeaba am insistat ca bubele arata altfel si e plin pe corp...am primit replica... " Daca vreti dvs neaparat, ma uit!"(asta dupa ce am pompat luna de luna bani in cabinetul ei timp de 1 an si ceva) ..si cu expresia sictirita de rigoare. Pe mine personal m-a cam suparat... Dar o sa imi zic ca a avut o zi proasta si daca data viitoare o sa fie la fel...atunci teoria mea se verifica si o schimb.

Si daca tot vb de dr...intre Dr Crumpei si Dr Maxim..pe cine recomandati? Tre sa ii fac lui Stef o ecografie de tesuturi moi.

Eu pe dr. Crumpei o stiu (daca e cea de la Sf. Spiridon, Felicia) si stiu ca e buna. A lucrat cu tatal fostului meu prieten, si o aprecia.
De ce tre sa faci ecografia asta?

Anca, n-am problema, astept, sunt rabdatoare de felul meu, am asteptat odata la dr. mea ginecolog si 3 ore, in spital. Ce e drept, atunci aveam doar burtica, acum sunt cu kidul dupa mine :) M-oi descurca eu, la cabinete sunt obisnuita sa astept. Si mai ales ca e sambata si nici nu suntem pacientii ei regulari, nu am pretentii.

O intrebare: ea nu e medic pediatru de familie, nu? E doar cabinet privat de pediatrie?

Multumim mult de urari! :* >:D<

AncaL
08.10.2011, 11:06:50
Eu pe dr. Crumpei o stiu (daca e cea de la Sf. Spiridon, Felicia) si stiu ca e buna. A lucrat cu tatal fostului meu prieten, si o aprecia.

Anca, n-am problema, astept, sunt rabdatoare de felul meu, am asteptat odata la dr. mea ginecolog si 3 ore, in spital. Ce e drept, atunci aveam doar burtica, acum sunt cu kidul dupa mine :) M-oi descurca eu, la cabinete sunt obisnuita sa astept. Si mai ales ca e sambata si nici nu suntem pacientii ei regulari, nu am pretentii.

O intrebare: ea nu e medic pediatru de familie, nu? E doar cabinet privat de pediatrie?

Ca incurajare asa, :d , pana acum sambata NU a intarziat...
Nu stiu daca e si medic de familie, si eu am zis ca intreb, dar am uitat..

alibd
08.10.2011, 11:17:56
Da, sincer de asta mi-e frica :( A evoluat incredibil de repede, ieri tusea o data la cateva ore, azi-noapte tusea cam de doua-trei ori pe ora. Acum tuseste destul de rar, sincer, daca el n-ar fi asa vioi, as fi complet la pamant. Sunt praf de oboseala (am dormit cu el in patul lui).

Multa sanatate puiului, Ana!

stefania_a
08.10.2011, 11:35:25
mamici nu stiti nimic de indemnizatie???/:)/:)

AncaL
08.10.2011, 11:43:06

eu am la BRD,am verificat pe net si inca nu a intrat. :((

petronelaaa
08.10.2011, 11:56:14

SUBSCRIU!!!!
si noi aveam carare facuta pan la cabinetul ei luna de luna... pana la un mom. dat cand ne-a tratat cu curu`. Fii`mea (undeva in jur de 1an-1an jumate) racita, smiorcaita, abatuta a inceput sa planga si efectiv a dat-o afara (noroc ca eram cu mama si au iesit impreuna) "ca sa ne putem intelege". Maica`mea a ramas tapet, mie nu-mi venea sa cred!!!!!!!!!!!!!!!! (argumentele maica`mii: pai un dr.pediatru tre sa se faca placut de copil, sa dea in mintea lui, sa-l ia prin invaluire.... nu: iesiti afara, ca tre sa vb si eu!!!)
De atunci am zis PA!/:)
E dr bun.... cand dadeam 60lei pt 2-3min... facea si glume, era placut, relaxant psihic ca copilu nu avea nimic.... dar de la faza aia....[-(

Pup Tudoru! sa se faca bien mai repede!

Rok5ana
08.10.2011, 11:58:04

Nu e medic de familie. Cabinetul e doar de pediatrie.

Stefanel are pe piept un fel ganglion mic (mi-a zis dr o denumire dar nu mi-o amintesc)...ca o biluta mobila. Simi a zis ca nu e nimic grav/:), dar vreau sa vad exact ce e si cum o tratam pt ca creste si nu vreau sa ajung la operatie.

petronelaaa
08.10.2011, 12:04:38
[QUOTE=AnaM;4394046

Multumim mult de urari! :* >:D<[/QUOTE]

nu, nu e medic de familie... eu am intrebat-o ca voiam sa o inscriu pe L la ea.
ne-a recomandat ea medicul de fam. la care suntem acum toti 3.
O BOMBOANA de dr si femeie! Sunt prietene :)
Cu atat am ramas bun de la Siminiceanu.... recomandarea catre un medic de familie si pediatru "jos palaria";

stefania_a
08.10.2011, 12:08:04
eu am la BRD,am verificat pe net si inca nu a intrat. :((

deci clar nu mai intra pana luni!!!:-w:-w

AnaM
08.10.2011, 12:25:12
nu, nu e medic de familie... eu am intrebat-o ca voiam sa o inscriu pe L la ea.
ne-a recomandat ea medicul de fam. la care suntem acum toti 3.
O BOMBOANA de dr si femeie! Sunt prietene :)
Cu atat am ramas bun de la Siminiceanu.... recomandarea catre un medic de familie si pediatru "jos palaria";

Cine e medicul vostru de familie acum? E prin zona pe-aici?

Of, mai, fetelor, imi dati emotii :)) Sper sa fie ok consultatia...

petronelaaa
08.10.2011, 12:30:56
Cine e medicul vostru de familie acum? E prin zona pe-aici?

Of, mai, fetelor, imi dati emotii :)) Sper sa fie ok consultatia...

e in agronomie, caminele de la facult.de farmacie - Dascalescu Marilena
Da`voi nu mergeti acolo in Pacurari, langa gara nord-vest sau cum s-o numi...? ... parca dascalu?!
acolo eram si noi la o dr... #-o

AnaM
08.10.2011, 12:38:29
e in agronomie, caminele de la facult.de farmacie - Dascalescu Marilena
Da`voi nu mergeti acolo in Pacurari, langa gara nord-vest sau cum s-o numi...? ... parca dascalu?!
acolo eram si noi la o dr... #-o

Da, suntem la policlinica Pacurari, dar la alta dr. ... E ok, dar n-am tragere de inima in ultima vreme sa merg la dumneaei, nu stiu de ce. In concluzie, nu l-a mai vazut pe Tudor de la vaccinurile de 1 an. Multumim lui Dumnezeu, nici n-am avut nevoie, doar acum in vara cand a facut amigdalita, dar am mers direct la spital, ca facuse febra aproape 40, si nu am mai vazut rostul sa mergem la dr. de familie.

Ce vaccinuri se mai fac de-acum? ROR-ul de la 4 ani si apoi la scoala?

Butterfly87
08.10.2011, 12:54:21
SUBSCRIU!!!!
si noi aveam carare facuta pan la cabinetul ei luna de luna... pana la un mom. dat cand ne-a tratat cu curu`. Fii`mea (undeva in jur de 1an-1an jumate) racita, smiorcaita, abatuta a inceput sa planga si efectiv a dat-o afara (noroc ca eram cu mama si au iesit impreuna) "ca sa ne putem intelege". Maica`mea a ramas tapet, mie nu-mi venea sa cred!!!!!!!!!!!!!!!! (argumentele maica`mii: pai un dr.pediatru tre sa se faca placut de copil, sa dea in mintea lui, sa-l ia prin invaluire.... nu: iesiti afara, ca tre sa vb si eu!!!)
E dr bun.... cand dadeam 60lei pt 2-3min... facea si glume, era placut, relaxant psihic ca copilu nu avea nimic.... dar de la faza aia....[-(

sper ca sapt viitoare cand mergem la ea sa fie ok.ma intereseaza profesional sa fie buna ca nu ma incanta daca sta la povesti sau nu

nici la transilvania nimic

petronelaaa
08.10.2011, 12:58:38
Da, suntem la policlinica Pacurari, dar la alta dr. ... E ok, dar n-am tragere de inima in ultima vreme sa merg la dumneaei, nu stiu de ce. In concluzie, nu l-a mai vazut pe Tudor de la vaccinurile de 1 an. Multumim lui Dumnezeu, nici n-am avut nevoie, doar acum in vara cand a facut amigdalita, dar am mers direct la spital, ca facuse febra aproape 40, si nu am mai vazut rostul sa mergem la dr. de familie.

Ce vaccinuri se mai fac de-acum? ROR-ul de la 4 ani si apoi la scoala?

Eu merg la ea si pt o trimitere, o reteta compensata, un concediu medical real si pe bune...

nu-mi aduc bine aminte cand mi-a zis: ori la 3ani ori la 4ani... e un vaccin.

cautand pe net:

Asadar, la varsta de 2 ani (24 de luni) nu este prevazut nici un vaccin obligatoriu; urmatoarea vaccinare se va face la 30-35 de luni (DTP). Pana atunci,medicul de familie/pediatrul va poate recomanda eventual alte vaccinari optionale cum ar fi vaccinarea antigripala care se face de obicei la inceputul sezonului rece, in octombrie-noiembrie.
La 30-35 luni:
vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertusis (DTP)
Prin urmare... tre sa o sun! ;))

alibd
08.10.2011, 13:15:34
sper ca sapt viitoare cand mergem la ea sa fie ok.ma intereseaza profesional sa fie buna ca nu ma incanta daca sta la povesti sau nu

Cand n-o sa poata stabili niciun fel de legatura cu cel mic din cauza atitudinii ei reci, sa vezi ce conteaza o maimutareala si un "cucu-bau".:>

Butterfly87
08.10.2011, 13:22:14
Cand n-o sa poata stabili niciun fel de legatura cu cel mic din cauza atitudinii ei reci, sa vezi ce conteaza o maimutareala si un "cucu-bau".:>
da bine conteaza si asta..dar ma intereseaza mai mult pareri pertinente si competente

tsimonaiuliana
08.10.2011, 14:16:26
Ana, sanatate lui Tudor! Si la noi se aplica regula: daca e sa se intample ceva legat de sanatate se intampla in weekend.

geany_m
08.10.2011, 14:33:02
Ana, ce-a zis medicul despre Tudor? Asteptam noutati.

Milagros
08.10.2011, 16:24:58

Felicitari pentru achizitie, sa o conduci sanatoasa!

Vaai, ce nasol, D a zis intr-o zi varianta feminina a ce zice Ianis, dar nu sunt sigura, poate doar mi s-a parut ca nu a mai zis de atunci. #:-S

Anmari
08.10.2011, 16:44:32
SUBSCRIU!!!!

Hmm.... ceva de genul acesta mi s-a intimplat si mie cu dr. siminiceanu. eu am mers de 4 ori la ea si am spus pas ... chiar ultima data am sunat i-am spus ca totusi se repeta un episod(nu-mi aduc aminte ce) si am intrebat-o ce sa fac. a spus sa vin la cabinet sa discutam si atunci i-am spus ca eu nu mai vin sa dau degeaba bani si sa-mi spuna ca n-are nimic si atunci a recunoscut ca nu stie ce are si sa merg la alt medic:-?

ps: mi-am amintit era cand ariana a refuzat sa manance solide timp de 3 luni

stefania_a
08.10.2011, 17:49:33
me happy!!! bianca azi a facut primii ei pasi singurica..nu au fost ff multi, dar i-a facut fara ajutor!!!\:D/\:D/

Milagros
08.10.2011, 17:56:42

:( Multa sanatate la puiuc, scumpa >:D< speram ca nu e nimic grav.

Milagros
08.10.2011, 17:58:49
Da, m-am uitat mai devreme si am vazut ca au pana la 2. La 11 ar trebui sa-mi spuna de la cabinetul doamnei dr. daca ma primesc azi (am sunat mai devreme si mi-au zis ca toate locurile sunt ocupate, dar ca ma anunta la 11 cand vine d-na dr. cum sta treaba).

Ce e si mai minunat e ca Tudor tocmai a varsat in jet (Jesus, n-am vazut asa ceva in viata mea) 300 ml de lapte, imediat dupa un puseu de tuse. Acum nu stiu daca e de la tuse sau e enteroviroza (not again :(() ca scaunul de dimineata a fost f mult si efectiv lichid ca apa. Mai am un pas si busesc in plans.

Stau pana la 11 si, daca nu, ma duc la Arcadia. Stie cineva daca tre sa-mi fac programare si la Arcadia sau ma duc pur si simplu, ca la Sf. Maria? Merg la policlinica sau la spital? Sunt in aceeasi cladire?

Multumesc mult, fetelor :*

Daca tuseste asa rau eu zic ca de asta a varsat, am patit-o si noi mai multe dimineti la rand :(

Milagros
08.10.2011, 18:05:58
me happy!!! bianca azi a facut primii ei pasi singurica..nu au fost ff multi, dar i-a facut fara ajutor!!!\:D/\:D/

Felicitari! De acum la fugarit!

crisdk
08.10.2011, 18:49:12
oau! felicitari, mami, ai fetita mare. sa fie sanatoasa si la cat mai putine cazaturi ;));))

Butterfly87
08.10.2011, 18:57:10
felicitari pt progres!!ai fata mare

AnaM
08.10.2011, 19:07:09
Hello, fetele, multumim mult de suportul moral :*

Am fost la d-na dr., am ajuns acolo cu 15 minute mai devreme si am intrat in sala de asteptare, unde mai era un tatic cu o fetita inaintea noastra, ce m-a bulversat e ca, ulterior, a venit d-na asistenta si ne-a rugat sa asteptam afara (probabil asa o fi procedura?), ca ne cheama ea (afara totusi era recisor si batea vantul, oricum n-am stat afara decat vreo 7 minute). Trecand peste, ne-a poftit in sala cand a intrat la d-na dr. taticul cu fetita. N-am asteptat mult, cred ca 5 minute fata de ora programata. D-na dr. a fost draguta, i-am spus problemele (iar tusea deja incepea sa sune altfel, nu mai e ca aseara, acum se aude din gat) l-a ascultat pe Tudor la plamani, l-a verificat in urechi, in gat, dentitia si ganglionii (i-am spus ca am observat ca unul era f inflamat).
Rezultatul e rinofaringita acuta si pare virala (ma asteptam si "speram" la asta, cel mai putin rau dintre rauri, ca speram sa nu fie nevoie de antibiotice), in concluzie avem de luat siropele (Nurofen, Paxeladine si, cand se mai calmeaza tusea, Prospan sau Stodal in loc de Paxeladine - eu am luat Prospan ca noua ne-a mers mai bine cu el), spray-uri nazale (Sterimar si Olynth HA pt copii cand e f infundat), Tantum verde spray pt gat si Oscillococcinum si alte imunizante. M-am mai linistit, desi stiti cu toate ce stare de "bine" avem cand copiii sunt bolnavi, asta e, bine ca nu e mai rau si sper sa functioneze rapid si eficient tratamentul :)
D-na dr. a fost foarte ok, peste asteptari, mi-a explicat calm cand scria tratamentul, eu ma chinuiam sa-l culeg pe Tudor ca vazuse jucarii in raft si a inceput sa le transporte pe toate pe biroul doamnei doctor de nu mai era loc. Voma a fost, cel mai probabil, de la tuse & muci, nu a parut ingrijorata cand i-am zis de scaun, desi am mai citit si eu si uneori e o reactie la infectiile astea virale. 'Om vedea.

Abia acum a inceput sa faca un pic de febra, dar nu e inca de ingrijorat, l-am imbracat lejer prin casa si, deocamdata, vad ca o tinem in frau. Ah, si Luni sigur nu bagam gradi, mi-a zis d-na dr. ca ma pot gandi abia de marti-miercuri incolo, si doar daca se amelioreaza tusea si mucii si nu face febra. Eu ma bucur ca el e destul de vioi :)

Multumim inca o data :*
Multa sanatate bebicilor bolnaviori!

Felicitari Bianca pentru primii pasi! Si felicitari Simi pentru noul bibiu! :*

O intrebare mai placuta, de data asta, pe unde ati vazut seturi de mobilier pentru copii/tineret (cu pat normal de o persoana) dragute si sa nu coste cat un rinichi? :))

geany_m
08.10.2011, 19:15:26
Felicitari Bia pt. primii pasi! De-acum sa te tii, mami!;))

Ana, ma bucur tare ca Tudor nu papa antibiotice#:-S insanatosire grabnica!>:D<

simi_wau
08.10.2011, 19:16:52

Am fost la d-na dr., am ajuns acolo cu 15 minute mai devreme si am intrat in sala de asteptare, unde mai era un tatic cu o fetita inaintea noastra, ce m-a bulversat e ca, ulterior, a venit d-na asistenta si ne-a rugat sa asteptam afara (probabil asa o fi procedura?), ca ne cheama ea (afara totusi era recisor si batea vantul, oricum n-am stat afara decat vreo 7 minute). Trecand peste, ne-a poftit in sala cand a intrat la d-na dr. taticul cu fetita. N-am asteptat mult, cred ca 5 minute fata de ora programata. D-na dr. a fost draguta, i-am spus problemele (iar tusea deja incepea sa sune altfel, nu mai e ca aseara, acum se aude din gat) l-a ascultat pe Tudor la plamani, l-a verificat in urechi, in gat, dentitia si ganglionii (i-am spus ca am observat ca unul era f inflamat).
Rezultatul e rinofaringita acuta si pare virala (ma asteptam si "speram" la asta, cel mai putin rau dintre rauri, ca speram sa nu fie nevoie de antibiotice), in concluzie avem de luat siropele (Nurofen, Paxeladine si, cand se mai calmeaza tusea, Prospan sau Stodal in loc de Paxeladine - eu am luat Prospan ca noua ne-a mers mai bine cu el), spray-uri nazale (Sterimar si Olynth HA pt copii cand e f infundat), Tantum verde spray pt gat si Oscillococcinum si alte imunizante. M-am mai linistit, desi stiti cu toate ce stare de "bine" avem cand copiii sunt bolnavi, asta e, bine ca nu e mai rau si sper sa functioneze rapid si eficient tratamentul :)
D-na dr. a fost foarte ok, peste asteptari, mi-a explicat calm cand scria tratamentul, eu ma chinuiam sa-l culeg pe Tudor ca vazuse jucarii in raft si a inceput sa le transporte pe toate pe biroul doamnei doctor de nu mai era loc. Voma a fost, cel mai probabil, de la tuse & muci, nu a parut ingrijorata cand i-am zis de scaun, desi am mai citit si eu si uneori e o reactie la infectiile astea virale. 'Om vedea.

Abia acum a inceput sa faca un pic de febra, dar nu e inca de ingrijorat, l-am imbracat lejer prin casa si, deocamdata, vad ca o tinem in frau. Ah, si Luni sigur nu bagam gradi, mi-a zis d-na dr. ca ma pot gandi abia de marti-miercuri incolo, si doar daca se amelioreaza tusea si mucii si nu face febra. Eu ma bucur ca el e destul de vioi :)

O intrebare mai placuta, de data asta, pe unde ati vazut seturi de mobilier pentru copii/tineret (cu pat normal de o persoana) dragute si sa nu coste cat un rinichi? :))

stie fata!!!!!!!! La Elvila, langa Dedemanul de la Metro. Arata foarte draguta mobila, colorata, "lejera" ca pret si destul de "legata">:D<

AnaM
08.10.2011, 19:21:49
stie fata!!!!!!!! La Elvila, langa Dedemanul de la Metro. Arata foarte draguta mobila, colorata, "lejera" ca pret si destul de "legata">:D<

Saru-mana, bine ca mi-ai adus aminte si de magazinul asta, uitasem de el complet. :* :* I-ai luat si lui Ianisica?

Geany, :* :*

stefania_a
08.10.2011, 19:28:31
Felicitari! De acum la fugarit!

deja nu mai vrea sa stea jos, sa stea in tarc cu jucariile.../:)

stefania_a
08.10.2011, 19:30:33

bine ca nu e nimic fff grav..nu e usor nici asa, dar macar nu e ceva rau!!

stefania_a
08.10.2011, 19:31:05
Felicitari Bia pt. primii pasi! De-acum sa te tii, mami!;))

Ana, ma bucur tare ca Tudor nu papa antibiotice#:-S insanatosire grabnica!>:D<

are o energie de speriat!!!!:)

Anmari
08.10.2011, 19:58:07

insanatosire grabnica si pupam tudorelul bolnavior... bine macar ca e vioi ;-)

simi felicitari ptr noua masina

stefania feliciatri ptr mergareata;)) ... de acum sa te tii bine ca a de alergat ;))

Rok5ana
08.10.2011, 20:01:40

Felicitari! :)

stefania_a
08.10.2011, 21:09:22
multumesc fetelor!! sunt bucuroasa pt bia, dar imi dau seama ca abia acum incepe perioada mai dificila..trebuie sa stau cu ochii numai pe ea!!

simi_wau
08.10.2011, 21:48:47
Saru-mana, bine ca mi-ai adus aminte si de magazinul asta, uitasem de el complet. :* :* I-ai luat si lui Ianisica?

Geany, :* :*

Nu, pentru ca Ianisica doarme inca cu mine:-$ si as vrea sa-i las camera cat mai libera. Dar asta nu inseamna ca nu ii caut :))) Si e printre preferate. Poate patul l-as vrea un picut mai mare

eliana
08.10.2011, 21:55:46
Hello! Nu stiu cum e in Iasi, dar la Bucuresti plooooooooouuuuuuuuaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.........

Informatie tardiva: din cate stiu eu, Arcadia functioneaza in regim de garda sambata si duminica, adica nu-ti trebuie programare, dar consultatia cred ca e destul de scumpa (pentru adulti e 160 lei). Policlinica si spitalul de pe Cicoarei sunt in aceeasi cladire, si e un singur medic de garda. Mai nou au deschis o policlinica si la Palas, cu program sambata 8-20 si duminica 8-14, dar nu sunt sigura ca au si pediatrie, si cred ca regimul de pret e la fel.

AnaM
08.10.2011, 22:40:27
Mda, iar am picat in butoi... Totul bine si frumos, facem baie, copil vesel, imbracat, bagat in pat, dat lapte, totul bine, dat Ibalgin, totul bine, dat Paxeladine, a luat maxim 1 ml, n-a mai vrut, se pare ca nu-i place deloc gustul, i-a venit greata si a vomat in jet, pe pat si patura si pijama, tot laptele plus siropurile plus o parte din cina (supa de rosii cu orez). Parca nu se mai termina, frate. N-am vazut decat in filme asa, e horror. I-am mai dat 3 ml de Ibalgin, sa nu-l las chiar fara medicament, pe care l-a baut usor, cu placere (ii place gustul) si s-a culcat (evident dupa ce l-am schimbat si am schimbat si asternutul). Acu' ma duc din 10 in 10 minute la el sa vad daca e bine. Of offfff...

alibd
08.10.2011, 22:58:08
Mda, iar am picat in butoi... Totul bine si frumos, facem baie, copil vesel, imbracat, bagat in pat, dat lapte, totul bine, dat Ibalgin, totul bine, dat Paxeladine, a luat maxim 1 ml, n-a mai vrut, se pare ca nu-i place deloc gustul, i-a venit greata si a vomat in jet, pe pat si patura si pijama, tot laptele plus siropurile plus o parte din cina (supa de rosii cu orez). Parca nu se mai termina, frate. N-am vazut decat in filme asa, e horror. I-am mai dat 3 ml de Ibalgin, sa nu-l las chiar fara medicament, pe care l-a baut usor, cu placere (ii place gustul) si s-a culcat (evident dupa ce l-am schimbat si am schimbat si asternutul). Acu' ma duc din 10 in 10 minute la el sa vad daca e bine. Of offfff...

Offf, ce aiurea!
Stiu ca si S. mi-a vomat asa de la Nurofen, nu-i placea deloc, era un chin sa i-l dau.

Multa sanatate, sa se recupereze rapid si sa scapati de siropele!

alibd
08.10.2011, 22:59:14
Hello! Nu stiu cum e in Iasi, dar la Bucuresti plooooooooouuuuuuuuaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.........

Si la Iasi ploua si e urat. 8-|

Stef, felicitari Biancai pentru progrese!:) La cat mai putine cazaturi!

gabriela_rgh
08.10.2011, 23:05:13
Super!Bravo Bia!=D>

gabriela_rgh
08.10.2011, 23:07:35
Ana sanatate multa lui Tudor!ma gandesc ca poate si*a facut greata de la siropel...si poate nici combinatia supa de rosii-laptic nu e cea mai fericita....

stefania_a
09.10.2011, 09:07:16
mda se pare ca si la noi e un rosu in gat dupa simptome...imi face febra. daca la inceput am zis ca e de la dinti k era temperatura mica, azi noapte mi-a facut 38.9...deci asta asa mare nu cred k e de la dinti. deja am bagat-o pe nurofen si paracetamol. sa vad cum decurg treburile pana marti ca nu m-as duce inca la medic daca nu apar alte simptome in afara de febra!!#-o

ada80
09.10.2011, 09:57:18
mda se pare ca si la noi e un rosu in gat dupa simptome...imi face febra. daca la inceput am zis ca e de la dinti k era temperatura mica, azi noapte mi-a facut 38.9...deci asta asa mare nu cred k e de la dinti. deja am bagat-o pe nurofen si paracetamol. sa vad cum decurg treburile pana marti ca nu m-as duce inca la medic daca nu apar alte simptome in afara de febra!!#-o
felicitari pentru bebe mergator si multa sanatate ii doresc>:D<.

AnaM
09.10.2011, 11:10:25
Ana sanatate multa lui Tudor!ma gandesc ca poate si*a facut greata de la siropel...si poate nici combinatia supa de rosii-laptic nu e cea mai fericita....

Neatza!

Nu, nu e problema, a mai mancat asa de multe ori, dar dupa ce a tusit de 3 ori, a varsat tot laptele.
Azi dimineata, la fel. A baut laptele (i-am pus tetina de bebici, sa nu se lacomeasca), a tusit de 3 ori si l-a varsat. I-am dat apoi Ibalginul, ca facuse febra iar ganglionul stang de la gat era cat o cireasa, si l-a baut fara probleme. Acum m-am enervat si i-am bagat o tura de aerosoli cu cateva picaturi de Prospan, ca daca tot nu vrea siropul de tuse, macar sa fac ceva sa-i usurez situatia. Febra i-am scazut-o destul de repede, vedem cum decurge ziua. Mucii sunt mai putini, o sa-i mai dau si tantum verde pentru durerile de gat si tuse, na, ma orientez si eu.

Ma gandesc serios sa nu-i mai dau lapte, mi-e frica, nu stiu cum o sa faca diseara fara el, dar asta e... la o adica, il iau in pat sa adoarma cu mine. Sper macar sa manance ceva azi...

Pupi!

Ah, si pe langa muci, tuse, voma, scaune diareice (dar ieri si azi n-a mai avut, ca n-a avut ce sa digere), febra, ne ies si ultimul rand de masele, greu frate, de doua luni sta cu mainile in gura si abia a pocnit una de sus, acum pocneste si cealalta de sus. Wonderful :) Nu stiu ce mai lipseste din ecuatie :)) Pofta de mancare bineinteles ioc. Life is great sometimes

Stefy, mai bine mergi cu ea la medic maine, ca daca e ceva bacterian n-o sa treaca cu siropelele astea si se poate agrava foarte usor. Mai bine sa-ti zica medicul cum sta situatia. Eu ma gandesc serios sa merg maine cu el sa-i fac niste analize.

Milagros
09.10.2011, 11:23:43

:( Stiu despre ce vorbesti, si D isi facea greata de la orice sirop ii bagam, la un moment dat nici Ibalginul - care chiar ii place - nu mi-l mai accepta din cauza ca era satul sa ma tot vada cu seringa dupa el.
O chestie care la noi a mers in primele 2 zile de tratament: umpleam seringa de fata cu el si fara sa-l bag in seama ma faceam ca sug din ea, scotand sunete de genul Niam niam, exagerate la maxim, desigur, pana cand venea si cerea si el ce am acolo si nu-i dadeam imediat, ma faceam ca cedez f greu, Haai, fie, iti dau si tie sa gusti etc pana lua tot :D Din pacate, minunea nu a durat decat 2 zile, dupa cate siropuri ii bagam se uita lung si la cana cu apa :-"
Multa sanatate la pui si sa treaca repede, cu cate chestii umbla zilele astea nu e de mirare ca se imbolnavesc asa :(

Milagros
09.10.2011, 11:25:27

Eu as zice sa te duci cat de curand la medic, cu cati virusi umbla in aer si combinat cu vreun dinte care sta sa iasa, sa nu patesti ca noi.
Stiu ca exagerez, dar dupa ce saptamana am avut cu D acum imi vine sa-l inchid la el in camera si sa-l scot la vara.

stefania_a
09.10.2011, 11:34:28
Neatza!

Nu, nu e problema, a mai mancat asa de multe ori, dar dupa ce a tusit de 3 ori, a varsat tot laptele.
Azi dimineata, la fel. A baut laptele (i-am pus tetina de bebici, sa nu se lacomeasca), a tusit de 3 ori si l-a varsat. I-am dat apoi Ibalginul, ca facuse febra iar ganglionul stang de la gat era cat o cireasa, si l-a baut fara probleme. Acum m-am enervat si i-am bagat o tura de aerosoli cu cateva picaturi de Prospan, ca daca tot nu vrea siropul de tuse, macar sa fac ceva sa-i usurez situatia. Febra i-am scazut-o destul de repede, vedem cum decurge ziua. Mucii sunt mai putini, o sa-i mai dau si tantum verde pentru durerile de gat si tuse, na, ma orientez si eu.

Ma gandesc serios sa nu-i mai dau lapte, mi-e frica, nu stiu cum o sa faca diseara fara el, dar asta e... la o adica, il iau in pat sa adoarma cu mine. Sper macar sa manance ceva azi...

Pupi!

Ah, si pe langa muci, tuse, voma, scaune diareice (dar ieri si azi n-a mai avut, ca n-a avut ce sa digere), febra, ne ies si ultimul rand de masele, greu frate, de doua luni sta cu mainile in gura si abia a pocnit una de sus, acum pocneste si cealalta de sus. Wonderful :) Nu stiu ce mai lipseste din ecuatie :)) Pofta de mancare bineinteles ioc. Life is great sometimes

Stefy, mai bine mergi cu ea la medic maine, ca daca e ceva bacterian n-o sa treaca cu siropelele astea si se poate agrava foarte usor. Mai bine sa-ti zica medicul cum sta situatia. Eu ma gandesc serios sa merg maine cu el sa-i fac niste analize.

da si eu ma gandescsa merg maine cu ea la medic...ca la cati bolnaviori avem pe aici si cati virusi, mi-e teama sa nu aiba si ea ceva mai nasol...#-o

simi_wau
09.10.2011, 11:49:55
Neatza!

Pupi!

incearca lapte delactozat, daca a facut si scaunul ala moale. Mie asa mi-a recomandat dr cand am trecut cu I prin asa ceva

\

Milagros
09.10.2011, 12:07:38
incearca lapte delactozat, daca a facut si scaunul ala moale. Mie asa mi-a recomandat dr cand am trecut cu I prin asa ceva\

Da, corect, eu i-am dat delactozat si cand mi-a vomat, eventual bagi si niste cereale sa-l ingrosi.

alibd
09.10.2011, 12:11:01
Da, corect, eu i-am dat delactozat si cand mi-a vomat, eventual bagi si niste cereale sa-l ingrosi.

Ana, tu ziceai ca i-ai luat lui D. termometru care se foloseste la ureche. Unde ai gasit si cam cat te-a ajuns?
Indica temperatura la fel de relevant ca cel rectal?

Multa sanatate bolnaviorilor!

Milagros
09.10.2011, 12:29:47
Ana, tu ziceai ca i-ai luat lui D. termometru care se foloseste la ureche. Unde ai gasit si cam cat te-a ajuns?

L-am luat de la farmacie, la noi aici este una renumita pt preturile mai mici :D
Eu as fi vrut un Beurer ca, na, e firma de firma, de la ei avem termometrul digital, dar la farmacia asta nu aveau decat un tip, deci pe ala l-am luat ca era situatia disperata. Oricum, a fost doar 60 de lei, spre deosebire de Beurer care ajunge la 250 si a venit si cu husa de protectie inclusa in pret. Arata cam asa (http://www.okazii.ro/catalog/58487611/termometru-de-ureche.html).
Stiu ca sunt niste diferente, gasesti pe net, intre temp rectala si cea luata din ureche.

stefania_a
09.10.2011, 12:45:58

vroiam si eu sa intreb de termomentre de astea. k bia deja nu mai sta sa-i iau temp rectal....si deja imi este teama mai ales k se misca tare si nu vreau sa provoc ceva pe acolo..
mamici voi pana la ce varsta ati masurat temp la copii rectal??:-":-"

alibd
09.10.2011, 12:50:46
L-am luat de la farmacie, la noi aici este una renumita pt preturile mai mici :D
Eu as fi vrut un Beurer ca, na, e firma de firma, de la ei avem termometrul digital, dar la farmacia asta nu aveau decat un tip, deci pe ala l-am luat ca era situatia disperata. Oricum, a fost doar 60 de lei, spre deosebire de Beurer care ajunge la 250 si a venit si cu husa de protectie inclusa in pret. Arata cam asa (http://www.okazii.ro/catalog/58487611/termometru-de-ureche.html).
Stiu ca sunt niste diferente, gasesti pe net, intre temp rectala si cea luata din ureche.

Aha, am inteles, mersi! ;-) Scumpicel, Doamne!

Milagros
09.10.2011, 13:17:19

Da... mie nu mi s-a parut, ca pe asta de-l aveam de la Beurer am dat 25 acum doi ani :|

alibd
09.10.2011, 13:23:13
vroiam si eu sa intreb de termomentre de astea. k bia deja nu mai sta sa-i iau temp rectal....si deja imi este teama mai ales k se misca tare si nu vreau sa provoc ceva pe acolo..

Am citit ca sunt indicate la copii peste 3 luni.
Oare astea tip suzeta n-or fi bune?!

Miky28
09.10.2011, 13:27:00

este unul in oferta la L I D L pentru ureche si frunte 30 ron. poti merge sa vezi.. il gaseti in revista...;-)
Stef , felicitari pentru mergareata si sanatate multa la toti copii bolnaviori...

alibd
09.10.2011, 13:38:44
este unul in oferta la L I D L pentru ureche si frunte 30 ron. poti merge sa vezi.. il gaseti in revista...;-)
Stef , felicitari pentru mergareata si sanatate multa la toti copii bolnaviori...

Sa inteleg ca folosesti tot din asta de ureche?

M-am uitat si la astea tip suzeta; sunt mai inofensive.

Milagros
09.10.2011, 13:42:34

La noi nici nu putea fi vorba de unul suzeta ca D nu a vrut deloc suzeta. In plus, cand vrei sa dezveti copilul de suzeta ce faci?

Biutza are parca suzeta termometru.

alibd
09.10.2011, 13:46:11
La noi nici nu putea fi vorba de unul suzeta ca D nu a vrut deloc suzeta. In plus, cand vrei sa dezveti copilul de suzeta ce faci?

Biutza are parca suzeta termometru.

Da, stiam de ea.

Nici S. nu stie ce e aia suzeta, dar ma gandesc ca poate ar tine in gura cateva minute chestia aia, la cate prostii rontaie. Nu stiu ce sa zic.

alinutza20
09.10.2011, 13:54:44

eu si acu ii iau rectal, am de ureche de cand era mica, am prins o oferta, dar diferentele le-am constatat f mari si nu mi s-a parut relevant!

Miky28
09.10.2011, 14:08:14

Inca nu...multumesc lui DD nu am fost nevoiti sa folosim termometru pana acum...dar ma gandesc sa cumpar de asta ca tot am citit pe aici pe la mamici si cred ca sunt bune si usor de folosit...
Cel suzeta la mine nu cred ca tine..el cand prinde suzeta trage cu dintii de ea..sau gingiile..