PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 [194] 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Butterfly87
21.10.2011, 11:21:38
fetele cu bebilici, ce stiti de Colief? e anticolici si stiu ca e f scump dar si cel mai eficient. Voi l-ati testat? Al meu plange seara o ora, de la 23 la 24.. sau mai mult, efectiv nu imi dau seama de ce si cred ca sunt colicii ca se cam aude prin burtica si mi-e mila si de el dar si de noi :D
ce mai este bun anticolici? noi pana acum am dat Alinan si Infacol..
noi l-am folosit si chiar daduse roade,,pana la un punct

LauraF
21.10.2011, 11:42:58
A mai aparut ceva oja super la Maybelline, cu peria lata, zice ca e professional, eu am primit cadou un rosu superb si imi place ca e rezistenta, dar mai ales ca merge intr-un singur strat ca acopera f bine.
Si eu am cateva nuante de la Farmec si sunt ok. Aaa, mai e si Kallos, super culorile, acoperirea, nu mai stiu cum e cu rezistenta.

Voi stiti ceva de Ribomunyl? Sunt disperata cu D si nu mai stiu ce sa-i fac pt imunizare :( e cu muci de joia trecuta si nu-i mai trec si deja e rosu la gura, iritat de la sters nasul, cred ca la cresa il mai sterg si cu servetele uscate.
Cu peria lata (nu exagerat) e si cel de care vorbeam eu, imi place cum se aplica.

De imunizare stiu ca am vb si eu cu pediatra mea acum ceva timp si e bun orice accepta cei mici, insa a mai spus sa nu ma astept la minuni ca pana pe la 5 ani ei tot isi formeaza imunitatea (cum altfel, decat racind :D). Al tau deja e la cresa, deci cu atat mai mult e in contact direct alte persoane purtatoare de virusi/raceli :( Iar ca o observatie personala: cat am stat in Austria am vazut ca la ei nu se trateaza raceala decat atunci cand apar simptome "serioase", in rest lasa organismul sa lupte singur. La fel face si un coleg de al meu stabilit in Suedia (copilul lui are 2 ani si 7-8 luni). Deci nu stiu ce sa zic despre "medicamentele minune". Nu cumva fortam organismul celor mici?

Daca il trec pe lapte de vaca de care sa-i dau? Intreb si marca si continut de grasime.

Orice marca, UHT sa fie.:*

alibd
21.10.2011, 11:50:00
fetele cu bebilici, ce stiti de Colief? e anticolici si stiu ca e f scump dar si cel mai eficient. Voi l-ati testat? Al meu plange seara o ora, de la 23 la 24.. sau mai mult, efectiv nu imi dau seama de ce si cred ca sunt colicii ca se cam aude prin burtica si mi-e mila si de el dar si de noi :D

Am folosit noi si, intr+adevar mi s+a parut bun. Insa S. nici nu a avut colici agresivi, asa ca cel mai des foloseam Sabsimplex.

LauraF
21.10.2011, 11:53:53
Pai la fiecare bebe a mers altceva... daca e scump nu inseamna ca obligatoriu trec colicii cu el. La noi a mers cat era bebe mic Calma Baby de la Erbavita (nici asta nu e ieftin, era peste 35 lei parca), iar mai tarziu Sab Simplex (asta il recomanda de regula nemtii si austriecii ca fiind printre cele mai bune). Oricum, daca spui ca plange doar cca o ora pe zi eu zic ca-i bine :-" sunt bebei care plang toata noaptea. Pupici si la cat mai putini colici!

alibd
21.10.2011, 11:54:08
Cu peria lata (nu exagerat) e si cel de care vorbeam eu, imi place cum se aplica.

De imunizare stiu ca am vb si eu cu pediatra mea acum ceva timp si e bun orice accepta cei mici, insa a mai spus sa nu ma astept la minuni ca pana pe la 5 ani ei tot isi formeaza imunitatea (cum altfel, decat racind :D). Al tau deja e la cresa, deci cu atat mai mult e in contact direct alte persoane purtatoare de virusi/raceli :( Iar ca o observatie personala: cat am stat in Austria am vazut ca la ei nu se trateaza raceala decat atunci cand apar simptome "serioase", in rest lasa organismul sa lupte singur. La fel face si un coleg de al meu stabilit in Suedia (copilul lui are 2 ani si 7-8 luni). Deci nu stiu ce sa zic despre "medicamentele minune". Nu cumva fortam organismul celor mici?

De ceva pentru imunitate am intrebat si eu medicul Sabinei ultima data si mi+a zis ca, daca tin neaparat, ii pot da un oscillo o data pe saptamana, ca oricum imunitatea e a colilului.
Sper doar sa+l fi mostenit pe tati la capitolul asta. 8-|

LauraF
21.10.2011, 12:00:22
De ceva pentru imunitate am intrebat si eu medicul Sabinei ultima data si mi+a zis ca, daca tin neaparat, ii pot da un oscillo o data pe saptamana, ca oricum imunitatea e a colilului.
Sper doar sa+l fi mostenit pe tati la capitolul asta. 8-|
Si eu sunt de parere ca organismul copilului nu trebuie fortat cu cine stie ce imunostimulatoare. Osccillo macar e homeopat, de asta luam si noi (si mai sunt ceva siropele din plante pt imunitate: Septilin.. etc.).
A! Si medicul Sabinei e si medicul nostru :D

Daphnne
21.10.2011, 12:04:08
Si eu sunt de parere ca organismul copilului nu trebuie fortat cu cine stie ce imunostimulatoare. Osccillo macar e homeopat, de asta luam si noi (si mai sunt ceva siropele din plante pt imunitate: Septilin.. etc.).

cine e medicul vostru?

eu nu stiu la ce pediatru o sa-l inscriu pe razvanel....

alibd
21.10.2011, 12:26:32

he, he...n+am stiut. Super!:)

Nici eu nu i+am dat Sabinei prea multe medicamente pana acum, de cat atunci cand chiar a avut nevoie. Si mai am in casa si una bucata sot care, in toata viata lui, cred ca isi poate numara pe degete medicamentele pe care le+a luat.
Asa ca, el e cu atat mai reticent la treaba asta, daca copilul chiar nu are envoie de pastilute.

alibd
21.10.2011, 12:29:50
cine e medicul vostru?

eu nu stiu la ce pediatru o sa-l inscriu pe razvanel....

Dr. B, Dani. Insa stiu ca este foarte ocupata si nu ar mai inscrie copii.

Daphnne
21.10.2011, 12:39:14
Dr. B, Dani. Insa stiu ca este foarte ocupata si nu ar mai inscrie copii.

aa,da , mai spunea cineva care e tot la ea ....
de siminiceanu am auzit ca ar fi ok, dar nu face vizite la domiciliu...acum sincer, nu stiu daca medicul meu de familie are si competenta pediatrica... ar trebui sa aiba atat timp cat vede si bebelusi?sau e doar pe post d e medic de familie? nu prea stiu cum merg treburile la bebelusi...8-|

Milagros
21.10.2011, 12:53:17

Uf, nici pedi a noastra nu ne da una doua tratament, la muci fara alte simptome imi spune doar sa ii dau apa de mare dimi si seara si sa ii scot mucii, iar restul zilei sufla in servetele umede.
Faza e ca acum cu cresa ii mai dau eu cate ceva de muci sa-l ajute ca din cauza lor nu doarme la pranz, eu acasa il mai ung cu Karvol, e alta treaba, acolo din pacate il mai sterg la nas si cu servetele uscate... de aici apare iritatia...
Nu vreau sa-i fortez organismul, chiar sunt de parere ca pana acum l-am crescut destul de spartan, insa m-am saturat sa-mi zica in fiecare zi tantele... E racit micul, l-a vazut medicul? Respira greu, saracu', ii e greu si la masa... etc..

UHT, got it. 1,5 sau 3,5?

LauraF
21.10.2011, 13:57:05
Uf, nici pedi a noastra nu ne da una doua tratament, la muci fara alte simptome imi spune doar sa ii dau apa de mare dimi si seara si sa ii scot mucii, iar restul zilei sufla in servetele umede.
Faza e ca acum cu cresa ii mai dau eu cate ceva de muci sa-l ajute ca din cauza lor nu doarme la pranz, eu acasa il mai ung cu Karvol, e alta treaba, acolo din pacate il mai sterg la nas si cu servetele uscate... de aici apare iritatia...
Nu vreau sa-i fortez organismul, chiar sunt de parere ca pana acum l-am crescut destul de spartan, insa m-am saturat sa-mi zica in fiecare zi tantele... E racit micul, l-a vazut medicul? Respira greu, saracu', ii e greu si la masa... etc..

UHT, got it. 1,5 sau 3,5?
Habar nu am! :)) In mod normal dupa 2 ani se poate bea lejer doar lapte de vaca. Am spus UHT pt ca e cea mai sigura metoda de pasteurizare chiar si pt noi, nu doar pt cei mici. In ceea ce priveste procentajul de grasime, cred ca e o alegere personala, ca si la noi, adultii. La un copil f grasut cred ca potrivit ar fi 1,5... la voi cum D e numai bine, hotarati voi :)

alibd
21.10.2011, 13:59:09
Intrebare: daca am apucat sa-i dau Sabinei vigantolul astazi, desi cea de-a 20-a zi a fost ieri, sa o las asa, sau sa-i mai dau din sticla noua?

michellina
21.10.2011, 15:13:47
Buna fetele!
Veste proasta: nu ne-am mai dus la Vs deoarece David nu a dormit jumatate de noapte din cauza unei urechi si a am fost cu el la ORL. Acolo ne-au zis ca e meringita (nu stiu daca am retinut termenul corect ca nu am hartia langa mine, dar nu e binecunoscuta meningita ca asa intelesesem prima data) si ne-a dat picaturi de Garasone (la care le-am citit prospectul si cica nu se dau sub 6 ani :((). Nici nu stiu ce sa fac... Oricum daca se va duce cineva la Vs va rog sa ma anunte si pe mine cand va fi...
Veste buna: i-am sarbatorit ziua lui David la gradi si a fost frumos, cei de acolo s-au pregatit cu chestii pt petreceri & tot tacamul, a primit si 2 cadouri chiar (nu ma asteptam), am ramas foarte impresionata. Iar ieri a luat prima lui bulina:x

Milagros
21.10.2011, 16:58:13
Buna fetele!
Veste proasta: nu ne-am mai dus la Vs deoarece David nu a dormit jumatate de noapte din cauza unei urechi si a am fost cu el la ORL. Acolo ne-au zis ca e meringita (nu stiu daca am retinut termenul corect ca nu am hartia langa mine, dar nu e binecunoscuta meningita ca asa intelesesem prima data) si ne-a dat picaturi de Garasone (la care le-am citit prospectul si cica nu se dau sub 6 ani :((). Nici nu stiu ce sa fac... Oricum daca se va duce cineva la Vs va rog sa ma anunte si pe mine cand va fi...
Veste buna: i-am sarbatorit ziua lui David la gradi si a fost frumos, cei de acolo s-au pregatit cu chestii pt petreceri & tot tacamul, a primit si 2 cadouri chiar (nu ma asteptam), am ramas foarte impresionata. Iar ieri a luat prima lui bulina:x

Vai, mi-a stat inima, ma crezi? Am citit meningita prima data, brrr... Mai bine suna si pediatra si intreaba cu medicamentul ala.
Felicitari pentru prima bulinuta!

LauraF
21.10.2011, 17:33:09
Michelle, sanatate multa la pui si felicitari pentru bulinuta!
A mai vorbit sotul azi cu pediatra care a spus ca a mai auzit recent pareri bune despre First Defense Secom (imunostimulator), trebuie sa googalesc si eu putin, poate il cumpar desi nu e ieftin.

geany_m
21.10.2011, 17:44:55
A mai vorbit sotul azi cu pediatra care a spus ca a mai auzit recent pareri bune despre First Defense Secom (imunostimulator), trebuie sa googalesc si eu putin, poate il cumpar desi nu e ieftin.
La noi cu reducerea de pe card e 119.68 ron.
Multe mamici l-au cumparat, chiar si medicii acum il recomanda mai des.

Alina, eu am vazut Colargol la farmacia Longavit din Pacurari, e in jur de 5-7 lei un flacon.

LauraF
21.10.2011, 17:53:16
La noi cu reducerea de pe card e 119.68 ron.
Multe mamici l-au cumparat, chiar si medicii acum il recomanda mai des.

Alina, eu am vazut Colargol la farmacia Longavit din Pacurari, e in jur de 5-7 lei un flacon.
Saru'mana! Bun de stiut. La noi problema mare e cu siropurile (isi face greata de la majoritatea ca sunt dulci, in shimb cere mereu la apa lamaie! =)) Fara zahar, evident). Am in dulap Septilin, nu mi-l accepta de nici o culoare.

gabriela_rgh
21.10.2011, 18:01:26
Vai, mi-a stat inima, ma crezi? Am citit meningita prima data, brrr... Mai bine suna si pediatra si intreaba cu medicamentul ala.
Felicitari pentru prima bulinuta!
la stiri au zis ca e epidemie la Iasi,multe cazuri la sf maria,si virala si bacteriana:(.

Milagros
21.10.2011, 18:09:55
la stiri au zis ca e epidemie la Iasi,multe cazuri la sf maria,si virala si bacteriana:(.

Da, am auzit :(

alibd
21.10.2011, 18:23:57

Am gasit, i+am si pus intre timp.:)

geany_m
21.10.2011, 18:54:53
Saru'mana! Bun de stiut. La noi problema mare e cu siropurile (isi face greata de la majoritatea ca sunt dulci, in shimb cere mereu la apa lamaie! =)) Fara zahar, evident). Am in dulap Septilin, nu mi-l accepta de nici o culoare.
:)) ce tare e Luca! Bine ca bea asa, stie ce-i sanatos!

Ali, :* pt. Sabi mucoasa, sa-i treaca repede raceala!

Sanatate tuturor piticilor bolnaviori!

alibd
21.10.2011, 19:09:38
Ali, :* pt. Sabi mucoasa, sa-i treaca repede raceala!

Multumim, nanuta! Amandoua suntem racite. 8-|

geany_m
21.10.2011, 19:40:57
Multumim, nanuta! Amandoua suntem racite. 8-|
Urat!:( Sanatate multa, sa va faceti bine repede!
Pe noi inca nu ne-a lovit toamna asta. Sper macar pana la FIV sa nu iau vreun virus, ca iar trebuie sa aman procedura:-s

minicutta
21.10.2011, 21:10:27
noi am dat dintr o extrema in alta.de unde pana acum Sofia facea kk 1 data la 2-3 zile si uneori "cu ajutor" ....acum a dat intr o diaree cronica cu 6-7 scaune pe zi si 1-2 noaptea.
ce sa fac???
i am dat ceai de menta, "zeama" de orez.....

azi ar fi a 2 a zi......daca nu se amelioreaza o sterg la dr....dar pana atunci, ce mi recomandati??

simi_wau
21.10.2011, 21:15:47

Buna seara!
Eu i-am dat lui Ianis First Defense si nu am observat schimbari wauuuuu....asa ca, parca chiar tu spuneai ca imunitatea se formeaza in timp , asa ca....Ianis are in continuare muci si NU ii mai dau decat Extract de coacaze ( pt muci) si extract de carpen ( tuse).

Colargol...eu am luat din Dona ( daca ii dai sa ai grija ca pateaza hainutele si nu se foloseste mai mult de 5 zile)

Stefi....RABDARE iti trebuie!!!!!!!!!!!! Nu stiu daca iti mai amintesti cat m-am chinuit eu sa accepte Ianis biberonul :( si s-a intamplat la 2 saptamani dupa ce l-am intarcat.

Biu...am incercat , cred, toate siropurile pt colicii. Ianis se mai calma doar cu Colic Baby ( e vreo 40-50 parca si tot din Dona il luam)

AnaM....>:D<>:D<:*:*

gabriela_rgh
21.10.2011, 21:22:19
noi am dat dintr o extrema in alta.de unde pana acum Sofia facea kk 1 data la 2-3 zile si uneori "cu ajutor" ....acum a dat intr o diaree cronica cu 6-7 scaune pe zi si 1-2 noaptea.
ce sa fac???

azi ar fi a 2 a zi......daca nu se amelioreaza o sterg la dr....dar pana atunci, ce mi recomandati??
eu stiu de la sormea de Smecta dar nu stiu varsa de la care se da.Alte simptome are?greata,varsaturi,febra?

minicutta
21.10.2011, 21:24:15
eu stiu de la sormea de Smecta dar nu stiu varsa de la care se da.Alte simptome are?greata,varsaturi,febra?
nope.........e vesela, gangureste , rade...papa la fel.....doar scaune multeeeee.
Maine il trimit pe sot dupa smecta, daca nu si revine...k mi a mai zis un dr de asa ceva

simi_wau
21.10.2011, 21:46:53
Aaa... Ii mai dau cate o lingurita de miere cu cateva picaturi de lamaie zilnic. Vreau sa cred Mai mult in asta Decat in toate siropurile minune

tsimonaiuliana
21.10.2011, 22:51:53
ce sa fac???

Eu spun sa mergi cu ea la medic. La varsta copilului tau diareea poate deveni periculoasa, nu trebuie neglijata. Scaunele sunt apoase? Cand a avut David probleme de genul asta dr. i-a dat Smecta si Hidrasec, acum nu stiu exact de la ce varsta se dau. Sanatate!

AnaM
21.10.2011, 23:11:34
nope.........e vesela, gangureste , rade...papa la fel.....doar scaune multeeeee.
Maine il trimit pe sot dupa smecta, daca nu si revine...k mi a mai zis un dr de asa ceva

Tudor in primele 2-3 luni facea cam la fiecare alaptat :)) Inclusiv, cum zicea Biu, ma mai fericea cu cate un jet de caca la schimbatul pampers-ului :)) Important e sa nu aiba mucus sau firisoare de sange in scaun, dar oricum poti intreba medicul.

Eu am baut juma de pahar de vin rosu si abia vad tastatura :)) Dupa ce azi am fost in focuri cu sotul (certalau de cand a venit de la servici), asa-s de relaxata acu'... :D

Va pup si multa sanatate la puiuti. Io ma gandesc serios la Broncho-Vaxom daca sa-i dau, dar o sa o intreb si pe dr. Nu vreau sa facem luna cu muci si tuse, ca s-a saturat saracul de siropele, iar cand vede aspiratorul sau ii zic sa facem aerosoli, incepe sa fuga de nebun prin casa.

Yonika
22.10.2011, 01:36:12
La mine nu a avut nici un bebel colici (sau poate au avut, insa nu au plans asa mult). Bi mi-a plans si mie de vreo 2-3 ori asa mai bine de 5-10-15 minute, si cel mai bun mi s-a parut bonisanul (am mai incercat alinan, sab simplex si parca am mai avut ceva la ea, dar nu mai retin). Acum la RS am avut prima data bonisan si acum avem alinan, dar il dau ca e pt mai multe, si sa fie si preventiv, insa el daca e, plange ca vrea sa pape non-stop (cum ii pun sanul in gura tace si apoi adoarme).Mie pediatra de la Bi mi-a zis sa alternez solutiile pt colici, o luna ceva, luna urmatoare altceva, ca sa nu se invete organismul numai cu una si sa nu mai aiba efect.

alinutza20
22.10.2011, 08:03:43
Tudor in primele 2-3 luni facea cam la fiecare alaptat :)) Inclusiv, cum zicea Biu, ma mai fericea cu cate un jet de caca la schimbatul pampers-ului :)) Important e sa nu aiba mucus sau firisoare de sange in scaun, dar oricum poti intreba medicul.

Eu am baut juma de pahar de vin rosu si abia vad tastatura :)) Dupa ce azi am fost in focuri cu sotul (certalau de cand a venit de la servici), asa-s de relaxata acu'... :D

Va pup si multa sanatate la puiuti. Io ma gandesc serios la Broncho-Vaxom daca sa-i dau, dar o sa o intreb si pe dr. Nu vreau sa facem luna cu muci si tuse, ca s-a saturat saracul de siropele, iar cand vede aspiratorul sau ii zic sa facem aerosoli, incepe sa fuga de nebun prin casa.

cumatra mea i-a dat baiatului BV si a avut reactii adverse foarte nasoale :(... bine dar nu e obligatoriu sa aiba si T!
neata all :*:*:*

stefania_a
22.10.2011, 08:42:01
Buna seara!
Eu i-am dat lui Ianis First Defense si nu am observat schimbari wauuuuu....asa ca, parca chiar tu spuneai ca imunitatea se formeaza in timp , asa ca....Ianis are in continuare muci si NU ii mai dau decat Extract de coacaze ( pt muci) si extract de carpen ( tuse).

Colargol...eu am luat din Dona ( daca ii dai sa ai grija ca pateaza hainutele si nu se foloseste mai mult de 5 zile)

Stefi....RABDARE iti trebuie!!!!!!!!!!!! Nu stiu daca iti mai amintesti cat m-am chinuit eu sa accepte Ianis biberonul :( si s-a intamplat la 2 saptamani dupa ce l-am intarcat.

Biu...am incercat , cred, toate siropurile pt colicii. Ianis se mai calma doar cu Colic Baby ( e vreo 40-50 parca si tot din Dona il luam)

AnaM....>:D<>:D<:*:*

am rabdare simi..si drept urmare, dupa o noapte in care nu a vrut deloc biberon, canita cu cioc, canita cu pai, azi dimineata de rupta de foame ce era, a baut lapte din biberon..deci am trecut cu bine de prima zi si noapte de intarcat!!!!
acum va intreb mamici voi ce ati facut cu sanii in perioada de la inceputul intarcarii? eu m-am stors cu pompa de vreo 3 ori pana acum..dar ce altceva sa mai fac???

stefania_a
22.10.2011, 08:43:27

eu i-am dat hidrasec si saruri de hidratare..oricum cu atatea scaune sigur e si deshidratata!!!

gabriela_rgh
22.10.2011, 09:49:36

daca asta e solutia pentru relaxare vreau si eu........:-":-":-":-"nu mai zic ca poftesc la whiskey cu cola de cand am nascut:)).:*sa treaca toate!Sanatate lui T!

alibd
22.10.2011, 10:31:07
am rabdare simi..si drept urmare, dupa o noapte in care nu a vrut deloc biberon, canita cu cioc, canita cu pai, azi dimineata de rupta de foame ce era, a baut lapte din biberon..deci am trecut cu bine de prima zi si noapte de intarcat!!!!
acum va intreb mamici voi ce ati facut cu sanii in perioada de la inceputul intarcarii? eu m-am stors cu pompa de vreo 3 ori pana acum..dar ce altceva sa mai fac???

Vai, vai...gata, o faci domnisoara?:D

biutzaxx
22.10.2011, 11:18:29
Ce tare a fost Sebanel cu laptele :))
Eu i-am dat in weekend Mili 1,5 ca cerea lapte la pranz si am pus in canita cu cioc si am zis Na, baga, convinsa ca nu o sa-l bea. S-a prins ca e altfel dar l-a baut tot, cam 250 ml.
Daca il trec pe lapte de vaca de care sa-i dau? Intreb si marca si continut de grasime.

Ana, multa sanatate la Tudor, uitai sa zic! :*
eu una i-as dat cu 3.5% grasime, laptele trebuie sa fie asa cum e el, nu saracit in grasimi, mai ales ca ei au nevoie de grasimile astea sa functioneze celula nervoasa..
si eu daca i-l dau cu cereale, il ia, dar piure, in biberon el stie de lapte alb si simplu...

biutzaxx
22.10.2011, 11:24:38
Buna fetele!
vai, multa sanatate!
stiu ca menengita se trateaza de medici specialisti de boli infectioase si de aia cred ca e cel mai bine sa vorbesti cu unul din ei sa nu fie pe bajbaite..

biutzaxx
22.10.2011, 11:41:14
i-am dat Colief ieri, si am mai dat si Infacol si a fost o noapte mai linistita pt el...sper sa tina minunea mai mult..

Eu am facut iar febra +39.2 si am niste dureri ingrozitoare la sanul stang plus ganglionii axilari ma dor, si m-am lamurit ca e o mastita. Dc am facut mastita cand l-am alaptat cel mai mult cu sanul stang de aproape ca pare mai uzat decat cel drept ?? pai m-am tot gandit si mi-am dat seama ca eu cand stateam in pat si sebastian cerea noaptea zilele astea sa vina in pat, eu il luam din dreata, si il mutam in stanga mea , culcata fiind, si cand il puneam in pat ma lovea acolo, din greaseala, de ma urcam pe pereti,..cred ca s-a prdus ceva cu canalele alea de s-au infectat..azi la 15 30 am programare la cabinetele arcadia de la Palas..sa imi zica ce e si mai mult ca sigur sa imi dea antibiotice. Noroc ca am stocat lapte in congelator , sper sa imi ajunga cateva zile...
M-am lamurit ca e mastita abia pe la 5 dimi dupa ce m-a luat febra ca pana atunci am bocit ca am cancer si raman copii fara mama 8-|

Ionika, cat papa bebele tau la o masa? iti dai seama? adica cam cat papa pe la varsta de 2-3 sapt??

Multa sanantate la bebei, si multa rabdare voua!

minicutta
22.10.2011, 12:22:27
eu stiu ca sunt pastile pt oprirea lactatiei (a luat cumatra mea)....ca daca te tot storci...sanii tot or sa produca lapte...

minicutta
22.10.2011, 12:23:25
Eu spun sa mergi cu ea la medic. La varsta copilului tau diareea poate deveni periculoasa, nu trebuie neglijata. Scaunele sunt apoase? Cand a avut David probleme de genul asta dr. i-a dat Smecta si Hidrasec, acum nu stiu exact de la ce varsta se dau. Sanatate!
am fost cu ea la dr si exact asta ne a recomandat si nou. Si cica ...."sa nu ma sperii"......recomandarea pediatrei.

alibd
22.10.2011, 12:24:53
i-am dat Colief ieri, si am mai dat si Infacol si a fost o noapte mai linistita pt el...sper sa tina minunea mai mult..

Eu am facut iar febra +39.2 si am niste dureri ingrozitoare la sanul stang plus ganglionii axilari ma dor, si m-am lamurit ca e o mastita. Dc am facut mastita cand l-am alaptat cel mai mult cu sanul stang de aproape ca pare mai uzat decat cel drept ?? pai m-am tot gandit si mi-am dat seama ca eu cand stateam in pat si sebastian cerea noaptea zilele astea sa vina in pat, eu il luam din dreata, si il mutam in stanga mea , culcata fiind, si cand il puneam in pat ma lovea acolo, din greaseala, de ma urcam pe pereti,..cred ca s-a prdus ceva cu canalele alea de s-au infectat..azi la 15 30 am programare la cabinetele arcadia de la Palas..sa imi zica ce e si mai mult ca sigur sa imi dea antibiotice. Noroc ca am stocat lapte in congelator , sper sa imi ajunga cateva zile...
M-am lamurit ca e mastita abia pe la 5 dimi dupa ce m-a luat febra ca pana atunci am bocit ca am cancer si raman copii fara mama 8-|

Ionika, cat papa bebele tau la o masa? iti dai seama? adica cam cat papa pe la varsta de 2-3 sapt??

Offff, Biu, multa, multa sanatate! Sa treaca totul repede.

Pe perioada alaptarii mi s+au mai blocat si mie niste canale si mi se facuse ca un pietroi dureros, de imi venea sa ma urc pe pereti. Aiurea tare....

tsimonaiuliana
22.10.2011, 12:50:19
Insanatosire grabnica David de Michell!:*
Biu, sa te faci repede bine:*

stefania_a
22.10.2011, 13:39:37
Vai, vai...gata, o faci domnisoara?:D

gata, am scapat....:D

stefania_a
22.10.2011, 13:40:53
eu stiu ca sunt pastile pt oprirea lactatiei (a luat cumatra mea)....ca daca te tot storci...sanii tot or sa produca lapte...

sau ceaiuri..dar nu stiu ce sa cer la farmacie..sau unde le gasesc oare??/:)

alibd
22.10.2011, 14:46:50
gata, am scapat....:D

N+a plans, n+a protestat?

cori_iasi
22.10.2011, 14:52:24
sau ceaiuri..dar nu stiu ce sa cer la farmacie..sau unde le gasesc oare??/:)

bea ceai de menta sau de salvie. stiu ca astea inhiba bine lactatia.
n-ai mai rezistat cu noptile, nu? si la noi inca e nasol, dar il mai las un pic, ma gandesc ca or aparea maselele si atunci cum il mai alin, plus ca daca se trezeste la fel de des? oricum, m-am gandit si eu la asta

michellina
22.10.2011, 15:45:37
Multumesc fetelor pt urari! David pare ok, ii dau picaturile alea (am intrebat-o pe dr Simi si a zis ca se dau si la copii mai mici), de dormit doarme bine si ziua si noaptea, maine mergem la un control sa vedem in ce stadiu e urechea...
Sanatate Biu, cat am alaptat am avut si eu mastita de vreo 3 ori si stiu ca e urat tare, febra, dureri de san. Incearca sa tii ceva rece pe zona cu mastita, eu puneam bucati de carne congelata invelite in panza subtire, masaj cat de des la sanul ala si rabdare ca trece in cateva zile.

Milagros
22.10.2011, 15:55:27
eu una i-as dat cu 3.5% grasime, laptele trebuie sa fie asa cum e el, nu saracit in grasimi, mai ales ca ei au nevoie de grasimile astea sa functioneze celula nervoasa..
si eu daca i-l dau cu cereale, il ia, dar piure, in biberon el stie de lapte alb si simplu...

Pai eu simplu i l-am dat pe cel de vaca :D La noi canita nu e transparenta, deci oricum nu vede ce culoare e ce are acolo, bine, na, stie ca laptele e alb ;))

Milagros
22.10.2011, 15:56:55

Uf, mami, pai ai grija, eu mereu cat am alaptat am alternat sanii sa nu se ajunga la asta, saracuta de tine, asta iti mai lipsea acum :( Sanatate multa!

Milagros
22.10.2011, 16:01:39

Relax.... :) nasoale zilele astea cu certalau zi lumina :( eu daca in ultima vreme ma consuma mai putin de la fazele capului de familie am scapat de asa ceva :D Daca are chef, nici nu-i mai tin hangu' ;))

Bronho-vaxom nu e cam repede sa-i dai? Stiu ca abia daca nu merge cu Ribomunyl se secomanda asta :-B Si cu Ribomunyl... asa mai stau la indoiala... sa iau sa nu iau? Pana la urma nu e din plante, nu? Da si eu m-am saturat sa il vad cu muci 3 sapt din luna :(( Acum terminam maine prima sticla de Immunogrip junior... as continua cu asta, dar tare ma tenteaza sa iau Ribomunyl...

Milagros
22.10.2011, 16:03:44
La mine nu a avut nici un bebel colici (sau poate au avut, insa nu au plans asa mult). Bi mi-a plans si mie de vreo 2-3 ori asa mai bine de 5-10-15 minute, si cel mai bun mi s-a parut bonisanul (am mai incercat alinan, sab simplex si parca am mai avut ceva la ea, dar nu mai retin). Acum la RS am avut prima data bonisan si acum avem alinan, dar il dau ca e pt mai multe, si sa fie si preventiv, insa el daca e, plange ca vrea sa pape non-stop (cum ii pun sanul in gura tace si apoi adoarme).Mie pediatra de la Bi mi-a zis sa alternez solutiile pt colici, o luna ceva, luna urmatoare altceva, ca sa nu se invete organismul numai cu una si sa nu mai aiba efect.

Noua ne-a zis chiar sa alternam doua produse la fiecare doza, adica ii dadeam Sab, apoi dupa cateva ore Bonissan si tot asa cu astea doua.

Milagros
22.10.2011, 16:05:24

Eu ma storceam cand simteam ca pocnesc, dar numai atat cat sa detensionez sanii, nu sa-i golesc si dupa maxim 2 saptamani nu a mai fost cazul, oricum inca 2 saptamani verificam de cateva ori pe zi sa nu fie noduli mici si daca era vreunul masam manual pana disparea. Lapte am si acum daca storc :)) Cred ca as fi putut sa alaptez pana la doi ani fara griji :))

biutzaxx
22.10.2011, 20:10:16
Gata, am fost si la dr, si mi-a facut eco la san si la axila sa vada ganglionii. S-a mirat ca sanul meu era moale, clar era pus copilul des la san si ca nu asta e cauza ci a intrat o bacterie cumva si s-au infectat canalele. Eu nu am facut ragade de data asta dar mi-a zis ca chiar daca nu se vede tot sunt fisuri si asa apar infectiile. Plus imunitatea scazuta ca sunt lehuza...
Mi-a dat Clyndamicina, si spera sa nu ajung la incizie. Pot cica sa alaptez in timp ce iau antibioticul.
A zis ca e bine ca nu am sanul tare, sa pun gheata si cu antibioticul trebuie sa scap. Luni vrea sa ma vada iar..

Multumesc pt sustinere!! Oare sapt viitoare ce mai poate aparea? 8-|

gabriela_rgh
22.10.2011, 20:18:00
Gata, am fost si la dr, si mi-a facut eco la san si la axila sa vada ganglionii. S-a mirat ca sanul meu era moale, clar era pus copilul des la san si ca nu asta e cauza ci a intrat o bacterie cumva si s-au infectat canalele. Eu nu am facut ragade de data asta dar mi-a zis ca chiar daca nu se vede tot sunt fisuri si asa apar infectiile. Plus imunitatea scazuta ca sunt lehuza...
Mi-a dat Clyndamicina, si spera sa nu ajung la incizie. Pot cica sa alaptez in timp ce iau antibioticul.
A zis ca e bine ca nu am sanul tare, sa pun gheata si cu antibioticul trebuie sa scap. Luni vrea sa ma vada iar..

da Biu,poti alapta cat iei antibioticul,eu pana saptamana asta cand am scos maseaua am luat inca de la 2 zile de cand am iesit din maternitate,tratam,cum faceam pauza recidiva...mie mi*a recomandat pediatra si probiotic pt bebe cat am luat antibiotic.Sanatate multa!
Si eu m-am simtit la fel de "vulnerabila" dupa nastere...ba raceli,ba masea imflamata,ba anemie..parca nu se mai terminau:(.acum mai nou imi cade parul de ma sperii si maselele dau semne de carii,deci calciul meu ori nu e,ori e si pleaca tot in lapte la Tudor.8-|

biutzaxx
22.10.2011, 20:33:05
da Biu,poti alapta cat iei antibioticul,eu pana saptamana asta cand am scos maseaua am luat inca de la 2 zile de cand am iesit din maternitate,tratam,cum faceam pauza recidiva...mie mi*a recomandat pediatra si probiotic pt bebe cat am luat antibiotic.Sanatate multa!
Si eu m-am simtit la fel de "vulnerabila" dupa nastere...ba raceli,ba masea imflamata,ba anemie..parca nu se mai terminau:(.acum mai nou imi cade parul de ma sperii si maselele dau semne de carii,deci calciul meu ori nu e,ori e si pleaca tot in lapte la Tudor.8-|
in peajma a 3 luni de la nastere e firesc sa cada parul, e ceva hormonal. Stiu ca pusese Petro un articol care explica exact cauza.

Na, ne-a prins cu imunitatea scazuta ...da ne refacem noi..
pup!

biutzaxx
22.10.2011, 21:02:23
ce probiotice i-ai dat lui Tudorel? ca sa iau si eu...

gabriela_rgh
22.10.2011, 21:03:47
ce probiotice i-ai dat lui Tudorel? ca sa iau si eu...
Protectis picaturi, 5 picaturi pe zi.Mai bun e Enterolactis picaturi dar din pacate nu se gaseste in farmacii:(.>:D<>:D<>:D<>:D<

Yonika
23.10.2011, 01:14:31

Uf, tare urate durerile astea, chiar daca nu e mastita. la Bi am avut si eu de 3 ori canalele infundate, si mereu la sanul drept. Primele 2 dati am reusit, sub dus, cu apa cat am putut de fierbinte, cu pompa, sa le dau drumu. A treia oara nu am mai reusit, nici cu pus bebele la san, nici cu nik, drept consecinta febra, cu transpiratii (am zis atunci ca am racit, a doua zi mi-am dat seama de la ce era), asta era miercuri, sambata cand am ajuns la Iasi la dr mea, mi-a dat antibiotic, 2 zile injectabil, si apoi 3 pe gura. Acum iar, si tot la sanul drept (la mine se vede ca un punct mic galben si ma gandesc ca acolo e o rana mica-mica si nu mai da voie la laptic sa iasa), acum exact 2 saptamani; si la fel, pus bebele la san, nu a resuit, apoi mers la dus, cu apa fierbinte, tras bine cu pompa, nik, pus iar bebele la san, nu vroia ca dormea si n-avea chef; pana la urma am dat cu unghia si am incercat sa rup f putin pielea acolo unde se vedea acel punct galben si si-a dat drumu, de am strans vreo 100 ml de lapte de acolo.

Biu, sa speram ca nu e nimic grav si nu e nevoie de antibiotic.
Legat de cantitatea de laptic, mmmm, sa imi aduc aminte....parca ajungea pe la 80-90 ml de lapte, daca nu chiar 100. Eu ma si storceam si ii mai dadeam, si inca ii mai dau, cu bibe, mai ales masa de noapte, care acum e pe la 5 dimineata (prima trezire), pt ca pana il schimb urla de trezeste si vreo 2 vecini si in stanga si in dreapta. Asa vad si cat papa; acum nu se mai satura cu 100-110, vrea mai mult, asta ziua, ca noaptea pana il schimb, il iau in brate si ii mai restul de 20-30 ml si adoarme si il pun la el in patut si somn inca 2 ore, uneori chiar 3.

alibd
23.10.2011, 10:54:56

Mie imi cade si acum la fel de mult. Am zis ca daca nu raman cheala pana termin cu alaptatul mai am o sansa. Aiurea tare...
Mi+am mai facut masti cu ulei de ricin si ou, dar clar trebuie sa mai insist.

Biu, multa, multa sanatate, fara sa ajungi la incizie! [-o<

alibd
23.10.2011, 10:56:46

Mie imi cade si acum la fel de mult. Am zis ca daca nu raman cheala pana termin cu alaptatul mai am o sansa. Aiurea tare...
Mi+am mai facut masti cu ulei de ricin si ou, dar clar trebuie sa mai insist.

Biu, multa, multa sanatate, fara sa ajungi la incizie! [-o<

Parca ma vad si pe mine... numai sambata ma pocneau belelele si ma apuca groaza. Incet, incet scapam noi de toate.

stefania_a
23.10.2011, 12:16:09
N+a plans, n+a protestat?

de plnas nu..noapte mai maraie la orele la care trebuia sa pape, dar se alina cu degetul..:-& il suge in dorul titei!!! dar cu timpul scoatem noi si degetul din meniu, cu toate ca trebuie sa recunosc ca acum mi-i de ajutor ca poate tocmai de asta nu plange. ca atunci cand vine dor de titi gaseste degetul...:D

alibd
23.10.2011, 12:17:44
Protectis picaturi, 5 picaturi pe zi.Mai bun e Enterolactis picaturi dar din pacate nu se gaseste in farmacii:(.>:D<>:D<>:D<>:D<

Noi l+am folosit mai demult pentru constipatie, dar parca din farmacie l+a luat A.

stefania_a
23.10.2011, 12:22:21
mamici spuneti-mi un medicament care reduce lactatia..ca sanii mei sunt...:-&

alibd
23.10.2011, 12:22:23
de plnas nu..noapte mai maraie la orele la care trebuia sa pape, dar se alina cu degetul..:-& il suge in dorul titei!!! dar cu timpul scoatem noi si degetul din meniu, cu toate ca trebuie sa recunosc ca acum mi-i de ajutor ca poate tocmai de asta nu plange. ca atunci cand vine dor de titi gaseste degetul...:D

Mi+e teama si mie de momentul asta, dar mai tare de durerea de sani. Nici nu vreau sa ma gandesc. Asta e si unul dintre motivele pentru care am zis ca am s+o alaptez pana raman fara lapte. :D

stefania_a
23.10.2011, 12:34:43
Mi+e teama si mie de momentul asta, dar mai tare de durerea de sani. Nici nu vreau sa ma gandesc. Asta e si unul dintre motivele pentru care am zis ca am s+o alaptez pana raman fara lapte. :D

si daca ai pana la 2 ani?:D

biutzaxx
23.10.2011, 12:38:46
este la sensiblu enterolactis (http://www.sensiblu.com/index.php?page=search&searchword=enterolactis&farmacie=2097382&produs=7477698).

alibd
23.10.2011, 12:46:30
si daca ai pana la 2 ani?:D

Eiii, iti dai seama ca glumesc acum, dar uneori ma incearca gandul asta mai serios. :D
Va trebui sa o fac si pe asta, dar o mai las putin.

stefania_a
23.10.2011, 12:54:01
Eiii, iti dai seama ca glumesc acum, dar uneori ma incearca gandul asta mai serios. :D
Va trebui sa o fac si pe asta, dar o mai las putin.

eu m-am hotarat pe loc, in momentul in care intrase in greva foamei..nu vroia mai nimic, in afara de titi..si asa m-am suparat pe ea si am incheita treaba cu lapticuld e la san...:-$

Andrusca
23.10.2011, 16:07:41
Leti si David, cu intarziere LA MULTI ANI!!! :*:*:*

Rok5ana
23.10.2011, 16:58:57

Multa sanatate! Sa scapi numai cu tratament!

La Multi Ani, Leti si David!!! :)

Daphnne
23.10.2011, 18:00:41
mamici cum imi pot da seama daca am contractii nedureroase/dureroase sau nu?
de cateva zile mi se incordeaza burtica in partea inferioara, uneori chiar ma doare, dar e de scurta durata si acceptabil.. astea sa fie contractii sau ce anume? mi se intampla de cateva ori pe zi...e normal sau ar trebui sa-mi sun medicul si sa-l intreb? eu am programare la el abia pentru 7 noiembrie...

Butterfly87
23.10.2011, 18:12:08
de cateva zile mi se incordeaza burtica in partea inferioara, uneori chiar ma doare, dar e de scurta durata si acceptabil.. astea sa fie contractii sau ce anume? mi se intampla de cateva ori pe zi...e normal sau ar trebui sa-mi sun medicul si sa-l intreb? eu am programare la el abia pentru 7 noiembrie...
daca o simti tare burtica si dureri ca la menstruatie sunt contractii dureroase
daca sunt fara durere sunt contractii false!!incearca atunci cand le ai daca sunt dureroase sa iei no spa..si daca nu cedeaza sa suni totusi medicul!!dca nu sunt dureroase..e normal se pregateste uterul pt nastere....si ar trebui sa treaca cand schimbi pozitia!!

gabriela_rgh
23.10.2011, 18:12:33
cred ca ai contractii BH,uite aici (http://kidz.garbo.ro/articol/Nastere/4938/Ce-sunt-contractiile-Braxton-Hicks.html)detalii:*:*:*:*

Daphnne
23.10.2011, 18:23:14
cred ca ai contractii BH,uite aici (http://kidz.garbo.ro/articol/Nastere/4938/Ce-sunt-contractiile-Braxton-Hicks.html)detalii:*:*:*:*

merci gabitz... cred ca din acestea sunt, simptomele sunt ca acolo :)

eliana
23.10.2011, 18:49:23
Bronho-vaxom nu e cam repede sa-i dai? Stiu ca abia daca nu merge cu Ribomunyl se secomanda asta :-B Si cu Ribomunyl... asa mai stau la indoiala... sa iau sa nu iau? Pana la urma nu e din plante, nu? Da si eu m-am saturat sa il vad cu muci 3 sapt din luna :(( Acum terminam maine prima sticla de Immunogrip junior... as continua cu asta, dar tare ma tenteaza sa iau Ribomunyl...
Bonsoir, io-s la recuperari incrucisate.
Ribomunyl nu e din plante, e cam aceeasi chestie cu bronhovaxom. Eu personal nu agreez ideea imunostimulantelor la copii mici, si nici macar la adulti daca nu sunt indicatii clare.
Si imi imaginez ca e neplacut cu mucii, dar ia ganditi-va si la urmatoarea chestie: daca ramane doar in faza de muci, cu simtome minore, si nu face alte complicatii, se cheama ca organismul lupta singurel si isi formeaza imunitatea.

Juliette
23.10.2011, 18:56:01
Buna seara !
Mai face cineva comanda curand de pe flickr ? Vreau sa incep sa iau cateva lucrusoare, ca in decembrie taiem motzul la finuta. :D

simi_wau
23.10.2011, 18:59:54
mamici spuneti-mi un medicament care reduce lactatia..ca sanii mei sunt...:-&

eu nu-ti recomand nici unul, pentru ca au niste reactii adverse :-&Mie nu mi-a dat " voie" sa iau nici gineco , nici medicul de familie. E urata perioada asta, dar trece. Eu ma storceam, dar nu mult, cat sa ii simt putin mai moi, si mai ales la dus cu apa calduta si am purtat NON STOP push up. Daca imi dadam jos sutienul , se faceau tari ca piatra in 10 minute. Dupa 2 saptamani am putut dormi pe burta:*

Milagros
23.10.2011, 19:01:23
Bonsoir, io-s la recuperari incrucisate.
Ribomunyl nu e din plante, e cam aceeasi chestie cu bronhovaxom. Eu personal nu agreez ideea imunostimulantelor la copii mici, si nici macar la adulti daca nu sunt indicatii clare.
Si imi imaginez ca e neplacut cu mucii, dar ia ganditi-va si la urmatoarea chestie: daca ramane doar in faza de muci, cu simtome minore, si nu face alte complicatii, se cheama ca organismul lupta singurel si isi formeaza imunitatea.

Sarumana de lamuriri, am decis in final sa dam Immunogrip J si atat, nu stiam ca muci si atat e semn ca organismul isi formeaza singur imunitatea, e de foarte bine, deci. Uf, tot cu muci ii :((

stefania_a
23.10.2011, 20:37:09
eu nu-ti recomand nici unul, pentru ca au niste reactii adverse :-&Mie nu mi-a dat " voie" sa iau nici gineco , nici medicul de familie. E urata perioada asta, dar trece. Eu ma storceam, dar nu mult, cat sa ii simt putin mai moi, si mai ales la dus cu apa calduta si am purtat NON STOP push up. Daca imi dadam jos sutienul , se faceau tari ca piatra in 10 minute. Dupa 2 saptamani am putut dormi pe burta:*

cineva imi recomandase ceai de salvie..nici ala nu o fi bun??
si uite chestia asta cu push up ul nu o stiam, dar recurc si eu la ea!!!:*

simi_wau
23.10.2011, 21:57:50
cineva imi recomandase ceai de salvie..nici ala nu o fi bun??
si uite chestia asta cu push up ul nu o stiam, dar recurc si eu la ea!!!:*

nu stiu ce sa spun de ceai...mie nu-mi plac de nici un fel. Mie mi-a fost tare bine cand purtam sutien ( cica din batrani se practica asa.....isi legau sanii strans cu un prosop sau batic. Asta-i de la mama mea :)))

Fetele.......tineti-mi pumnii!!!! Maine ma duc la munca!!!!!!!!!:Osi am niste emotii de parca ar fi prima zi de munca din viata mea......va povestesc maine seara primele impresii

tsimonaiuliana
23.10.2011, 22:40:59
La multi ani David si Leti!!!!!!!!!!!!!!

Rok5ana
23.10.2011, 22:53:28

Eu am avut contractii (mi se intarea burta) nedureroase o gramada dupa 30 da sapt. Se mai intampla sa mai si doara dar f putin si atunci ma intindeam putin si imi treceau. Din cand in cand mai luam si cate un no spa. Acu' daca durerea nu dispare imediat ce te-ai relaxat poate ar trebui sa intrebi medicul.

Daphnne
23.10.2011, 23:00:56
Eu am avut contractii (mi se intarea burta) nedureroase o gramada dupa 30 da sapt. Se mai intampla sa mai si doara dar f putin si atunci ma intindeam putin si imi treceau. Din cand in cand mai luam si cate un no spa. Acu' daca durerea nu dispare imediat ce te-ai relaxat poate ar trebui sa intrebi medicul.

merci Roxana...pana acum a disparut durerea daca imi schimbam pozitia...sper sa fie asa si in continuare... ultimele au fost cam dureroase, nu am luat no'spa, dar sper sa nu fie nevoie...

gabriela_rgh
23.10.2011, 23:05:52
merci Roxana...pana acum a disparut durerea daca imi schimbam pozitia...sper sa fie asa si in continuare... ultimele au fost cam dureroase, nu am luat no'spa, dar sper sa nu fie nevoie...
decat sa stai cu dureri mai bine ia nospa,nu afecteaza bebele pe cand contractiile nu ii fac bine.:*

Daphnne
23.10.2011, 23:14:15
decat sa stai cu dureri mai bine ia nospa,nu afecteaza bebele pe cand contractiile nu ii fac bine.:*

>:D< :* asa o sa fac... voi ce faceti?nu sunteti la nani?

michellina
23.10.2011, 23:17:51
Multumesc Andrusca, Rok5ana si Simona pt urari! Iaca am si eu baiat mare:"> Gata petrecerea, maine la munca:-< Dupa 2 ani de "mama cu norma intreaga"...

aryanna
23.10.2011, 23:59:54
fetelor AnaM, mai intra pe aici??
am gasit o discutie depsre scaunul auto cybex si fetele de acolo ziceau ca ea il are, m-ar fi interesat niste pareri ca nu stiu ce sa aleg, intre cybex, britax, inglesina si care or mai fi...:-\:-\:-<:-<

Daphnne
24.10.2011, 00:03:07
fetelor AnaM, mai intra pe aici??
am gasit o discutie depsre scaunul auto cybex si fetele de acolo ziceau ca ea il are, m-ar fi interesat niste pareri ca nu stiu ce sa aleg, intre cybex, britax, inglesina si care or mai fi...:-\:-\:-<:-<

da, citeste in fiecare zi, dar posteaza mai rar, conform spuselor ei... eventual ii poti trimite un PM

stefania_a
24.10.2011, 09:06:38
nu stiu ce sa spun de ceai...mie nu-mi plac de nici un fel. Mie mi-a fost tare bine cand purtam sutien ( cica din batrani se practica asa.....isi legau sanii strans cu un prosop sau batic. Asta-i de la mama mea :)))

Fetele.......tineti-mi pumnii!!!! Maine ma duc la munca!!!!!!!!!:Osi am niste emotii de parca ar fi prima zi de munca din viata mea......va povestesc maine seara primele impresii

acomodare usoara la munca!!!

stefania_a
24.10.2011, 09:08:59
Multumesc Andrusca, Rok5ana si Simona pt urari! Iaca am si eu baiat mare:"> Gata petrecerea, maine la munca:-< Dupa 2 ani de "mama cu norma intreaga"...

la multi ani pui mic!!!!:-p

gabriela_rgh
24.10.2011, 11:18:55
>:D< :* asa o sa fac... voi ce faceti?nu sunteti la nani?
Nu adormim inainte de 12-1 :).
La multi ani cu intarziere Leti si David!Mami de david acomodare usoara la munca!

Juliette
24.10.2011, 12:08:27
Nu se baga nimeni la o comanda ? :(

cori_iasi
24.10.2011, 12:37:58
acomodare usoara la munca!!!

iti ziceam intr-un alt post de ceai de menta sau salvie, stiu ca astea opresc lactatia.
cum mai e Bia?

crisdk
24.10.2011, 13:04:11
iti ziceam intr-un alt post de ceai de menta sau salvie, stiu ca astea opresc lactatia.
cum mai e Bia?
hey, sa-ti traiasca bebelul sanatos. mai aveti si voi o luna pana la mot :-p:)>-

alibd
24.10.2011, 13:31:57
cum mai e Bia?

La multe lunite, bebe T. !:)

claudelle
24.10.2011, 13:40:54
La multi ani David si Leti cu intarziere, sa cresteti mari si sanatosi !!!

Si fiindca tot e moda pe aici cu masele, ne-a spart si noua ultima masea din dreapta, rezultat scaune-jeturi apa :((, de ieri si-a mai revenit, dar a fost jale cu scaunele , nu am vazut in viata mea asa jeturi....nici nu apuca sa se aseze pe olita ca pornea.........urat ! Bine ca a fost NUMAI atat......
Bafta la servici fetelor care isi reiau activitatea....ufff si eu am niste emotii :))

cori_iasi
24.10.2011, 14:03:28
hey, sa-ti traiasca bebelul sanatos. mai aveti si voi o luna pana la mot :-p:)>-

daaa, multumim! si gemanutii sa fie sanatosi si sa stea pana la termen in burtica >:D<>:D<

cori_iasi
24.10.2011, 14:04:31
La multe lunite, bebe T. !:)

multumim >:D<
hey, esti strumfi, ce misto \:D/\:D/

Milagros
24.10.2011, 14:04:51
Michellina, Simi, acomodare usoara, fetele!
Eu deja ma resimt cu oboseala, dorm pe mine, asta desi ma duc la job doar de la 8 la 12-1... nu stiu ce-oi face cand oi sta pana la 5... dorm cu capul pe docomente?

Julie, noi nu mai vrem hainute ca avem pana la primavara :( iar pt botezul finului am facut plinul la ultima comanda.

Fetele care ati inceput serviciul oficial, trebuie sa anuntam undeva ca am terminat CIC? Mai facem analize ca la angajare? sau pur si simplu ma duc la birou si atat?

crisdk
24.10.2011, 14:05:23
daaa, multumim! si gemanutii sa fie sanatosi si sa stea pana la termen in burtica >:D<>:D<
saru' >:D< sa dea DD[-o<[-o<

Juliette
24.10.2011, 14:10:53
Michellina, Simi, acomodare usoara, fetele!
Eu deja ma resimt cu oboseala, dorm pe mine, asta desi ma duc la job doar de la 8 la 12-1... nu stiu ce-oi face cand oi sta pana la 5... dorm cu capul pe docomente?

Julie, noi nu mai vrem hainute ca avem pana la primavara :( iar pt botezul finului am facut plinul la ultima comanda.

Fetele care ati inceput serviciul oficial, trebuie sa anuntam undeva ca am terminat CIC? Mai facem analize ca la angajare? sau pur si simplu ma duc la birou si atat?
Am inteles. :) Nu-i bai. Eu am mai luat in vara, dar mi s-a parut atunci f devreme sa iau pt decembrie. :-p O sa vad cum fac... Trebuie sa calculez cam de cati banuti iau eu, dar cred ca vreo 2-3 mil tot adun.
Pupici la mucosul mic ! :) Sanatate multa ! :*:*:*

alibd
24.10.2011, 14:11:33

Superl, nu? :))

Ce face T, a inceput sa mearga?

alibd
24.10.2011, 14:12:21

Super, nu? :))

gabriela_rgh
24.10.2011, 14:15:23
la multe lunite bebe T!!!!!!>:D<acusi esti motat:D

Milagros
24.10.2011, 14:23:49
Am inteles. :) Nu-i bai. Eu am mai luat in vara, dar mi s-a parut atunci f devreme sa iau pt decembrie. :-p O sa vad cum fac... Trebuie sa calculez cam de cati banuti iau eu, dar cred ca vreo 2-3 mil tot adun.
Pupici la mucosul mic ! :) Sanatate multa ! :*:*:*

Sarumana frumos :*
Mie mi-a fost frica ca nu voi mai gasi pe stoc si asa am zis sa fac vara sanie :))

eliana
24.10.2011, 15:10:21
Mie nu mi-a cerut nimeni analize.
Iti iei o adeverinta de la servici ca ai inceput la data de.... si te duci si o depui la DAC impreuna cu alte cateva hartoage, cam la fel ca la indemnizatie, ca sa-ti dea maretul stimulent de 100 lei/luna pana implineste Dragos 2 ani.

cori_iasi
24.10.2011, 15:17:10
Super, nu? :))

sa mearga singur nu, daca il tin de manute mda...oarecum, adica face 10 pasi si vrea in brate, ca a invata sa se intoarca la mine si sa se ceara :)))))|. el oricum nu s-a grabit niciodata sa faca ceva :))). se ridica de pat, coltar si ce mai prinde si da semne ca se ridica in 4 labe, ca pana acum doar se tara....foarte repede ce-i drept, dar tot taras era.
Am vazut ca esti cam stresata, dar stai linistita ca Sabi (ca oricare alt copil) tot o sa mearga. eu nu l-am pus in premergator si nici nu l-am tarat de maini prin casa de pe la 7/8 luni (asa cum face bunica/matusa mea cand vine pe la noi sau mergem noi pe la ea, mi-a adus si premergator). eiii, lumea de pe la bloc ma intreaba daca nu merge deja ca copilu' lu'nu-stiu-care mergea/alerga de la 10 luni :-B, whatever. eu sunt de principiul ca n'o sa ramana copilul nemancat/nemers - cuvant inventat :)) si alte ne-uri cu care ma bate lumea la cap. Da, doarme "cam" rau noaptea (still), asa o fi stilul. Eu inca nu-l intarc si nu stiu cand o sa fac asta, poate daca apare bb2, in fine, nu am termen limita la asta.
Anyway, pe unde ai pus poze de la dezmotat?

eliana
24.10.2011, 15:45:16
Am vazut ca esti cam stresata, dar stai linistita ca Sabi (ca oricare alt copil) tot o sa mearga.
whatever. eu sunt de principiul ca n'o sa ramana copilul nemancat/nemers - cuvant inventat :)) si alte ne-uri cu care ma bate lumea la cap.
Da, foarte corect, in fond fiecare are ritmul lui de dezvoltare, doar nu e vreo limita gen "gata, are 1 an , de-acuma trebuie sa mearga singur". Apropos de asta, am vazut acum vreo 2 luni in parc o mamica stresata cu un baietel de 11 luni, pe care-l apucase de bretelele de la pantaloni si-l tinea cumva suspendat ca sa-l faca sa mearga, ca vai ce puturos e ca nu vrea sa mearga singur, numai de mana, si bietul copil o dadea in urlete de-acuma :-&

alibd
24.10.2011, 17:36:15
sa mearga singur nu, daca il tin de manute mda...oarecum, adica face 10 pasi si vrea in brate, ca a invata sa se intoarca la mine si sa se ceara :)))))|. el oricum nu s-a grabit niciodata sa faca ceva :))). se ridica de pat, coltar si ce mai prinde si da semne ca se ridica in 4 labe, ca pana acum doar se tara....foarte repede ce-i drept, dar tot taras era.
Am vazut ca esti cam stresata, dar stai linistita ca Sabi (ca oricare alt copil) tot o sa mearga. eu nu l-am pus in premergator si nici nu l-am tarat de maini prin casa de pe la 7/8 luni (asa cum face bunica/matusa mea cand vine pe la noi sau mergem noi pe la ea, mi-a adus si premergator). eiii, lumea de pe la bloc ma intreaba daca nu merge deja ca copilu' lu'nu-stiu-care mergea/alerga de la 10 luni :-B, whatever. eu sunt de principiul ca n'o sa ramana copilul nemancat/nemers - cuvant inventat :)) si alte ne-uri cu care ma bate lumea la cap. Da, doarme "cam" rau noaptea (still), asa o fi stilul. Eu inca nu-l intarc si nu stiu cand o sa fac asta, poate daca apare bb2, in fine, nu am termen limita la asta.

In principiu, nici eu nu sunt genul care grabeste copilul, pentru ca da, stiu ca fiecare are ritmul lui. De asta am si stat foarte relaxata si nu m+am panicat in momentul in care nu a facut lucrurile pe care ar fi trebuit sa le faca pentru varsta ei, pana la un punct.
Nu a stat singura in fund, ca alti copii la 7 luni, spre exemplu, si mi+am spus asta e...va sta mai tarziu. Si da... a stat pe la 8 luni jumate, ca atunci a vrut ea si s+a simtit pregatita. Dar, recunosc ca problema asta cu sprijinul pe picioare m+a cam pus pe ganduri, cu atat mai mult cu cat mi s+a recomandat si un kineto.:-s
Na, iti dai seama ca intri putin la idei. In fine, ne vom face noi mari si ne vom amuza pe seama problemelor astora.

In alta oridine de idei...poze cu motata aici. :)
(https://picasaweb.google.com/102476259913753457205/SabiMotata15Oct2011?authkey=Gv1sRgCJPTzZODy6jxjAE)

stefania_a
24.10.2011, 17:38:34
cum mai e Bia?

bine. a inceput sa accepte biberonul si papa si dimineata la 6 si seara!!

stefania_a
24.10.2011, 17:39:46
cum mai e Bia?

la multe lunite!!!
mi-am luat azi salvie!!

stefania_a
24.10.2011, 17:42:28

deja va pregatiti de bebe2?:D

Milagros
24.10.2011, 17:54:52
Mie nu mi-a cerut nimeni analize.
Iti iei o adeverinta de la servici ca ai inceput la data de.... si te duci si o depui la DAC impreuna cu alte cateva hartoage, cam la fel ca la indemnizatie, ca sa-ti dea maretul stimulent de 100 lei/luna pana implineste Dragos 2 ani.

Pai la mine nu e cazul de nici un stimulent, oficial eu incep la 15 noiembrie, acum ma duc ca vreau eu cateva ore pe zi ca sa imi revin in ritm :D nu ma obliga nimeni, nu ma tine nimeni la program, practic ma duc si daca e cazul le mai ajut pe fete la traducerile care nu necesita stampila, daca nu, frec menta cu gratie si ma hlizesc cu fetele si cu sefa :D
Mai e cazul de dus adeverinta pe undeva?

brianna
24.10.2011, 17:59:11
In principiu, nici eu nu sunt genul care grabeste copilul, pentru ca da, stiu ca fiecare are ritmul lui. De asta am si stat foarte relaxata si nu m+am panicat in momentul in care nu a facut lucrurile pe care ar fi trebuit sa le faca pentru varsta ei, pana la un punct.
Nu a stat singura in fund, ca alti copii la 7 luni, spre exemplu, si mi+am spus asta e...va sta mai tarziu. Si da... a stat pe la 8 luni jumate, ca atunci a vrut ea si s+a simtit pregatita. Dar, recunosc ca problema asta cu sprijinul pe picioare m+a cam pus pe ganduri, cu atat mai mult cu cat mi s+a recomandat si un kineto.:-s
Na, iti dai seama ca intri putin la idei. In fine, ne vom face noi mari si ne vom amuza pe seama problemelor astora.

(https://picasaweb.google.com/102476259913753457205/SabiMotata15Oct2011?authkey=Gv1sRgCJPTzZODy6jxjAE)
vai cat e de scumpa sabiiiii......eu pana acum nu prea am vazut poze cu sabi .sa va traiasca ..e atat de frumoasa!

cori_iasi
24.10.2011, 18:08:57

Ptii, ce frumusete! Si mi se pare ca seamana cu tine la ochi. Si ce de-a par ohoho mult, a avut nanuta de unde sa-i ia :))). Ati fost super frumosi cu totii. Si mi-a placut mult cutia, foarte draguta.
Te inteleg ca intri la idei la faza cu kineto. Si noua ne-a recomandat o alta pedi, pentru ca T nu statea bine in fund la 8 luni ( a stat la 8 luni si 1 sapt) si ca nu se tinea bine pe picioare atunci (bine, noi nici nu il pusesem), anyway, si eu m-am suparat, dar am inceput sa il pun mai des in fund, acum il tinem mereu sa mearga prin casa (ei, eu il las mai mult sa se joace) si a fost ok. Aaa si s-a intors singur pe burta abia la 7 luni, iar 7 luni jumate de pe burta pe spate. atunci a avut el chef. sa-ti mai zic ca acum e ca titrezul.... Da, inteleg ca uneori e nevoie de kineto sau chiar pot exista probleme, dar cred ca se pot observa in contextul general.
Stef, nu ne pregatim, dar nici nu ne ferim :D. Sincer, in afara de somnul agitat, am mai multe pros decat cons pt bb2.
Multumim pentru urari.

eliana
24.10.2011, 18:46:07
Pai la mine nu e cazul de nici un stimulent, oficial eu incep la 15 noiembrie, acum ma duc ca vreau eu cateva ore pe zi ca sa imi revin in ritm :D nu ma obliga nimeni, nu ma tine nimeni la program, practic ma duc si daca e cazul le mai ajut pe fete la traducerile care nu necesita stampila, daca nu, frec menta cu gratie si ma hlizesc cu fetele si cu sefa :D
Mai e cazul de dus adeverinta pe undeva?
Nu, ca dupa aia nu mai intereseaza statul daca tu muncesti sau te hlizesti, el oricum nu-ti mai da bani :D

gabriela_rgh
24.10.2011, 19:03:22
mamici cum ar trebui sa il imbrac pe tudor pe vremea asta sa ii fie numai bine?ca mereu am senzatia ca ori e prea imbracat ori imi e frica ca nu e de ajuns.....8-|8-|8-|8-|

Milagros
24.10.2011, 19:28:20

Poate la mine sa-i placa de tine? Nici eu nu m-am agitat cu mersul sau nemersul lui D, cu toate ca bagatori in seama erau la greu, chiar si de la distanta - ca D primii pasi nesustinuti i-o facut pe pamant englezesc :D Toata viata mea de cand sunt mama m-o disperat fazele astea cu Al lui X facea operatii cu fractii la 2 ani si mergea in maini la 6 luni, la fel si matusile care iti iau copchilu' de 4 luni si-l taraie prin casa chipurile sa mearga, la fel si premergatoarele, la fel si Vaaai, cuum, nu merge?? nu vorbeste?? nu mananca carnat???

Cel mai tare, oricum, ma enerveaza soacra-mea, da, stiu, nu e aici topicul, da' m-a scos din ale mele duminica cand cineva a facut remarca ca D e mai neastamparat decat celalalt nepot si replica desteptei a fost: Da... (uitat spre mine compatimitor) asa e el... saracu' /:) Si socru-meu care a tinut sa ne arate in mod expres ce masina grozava i-a cumparat celuilalt nepot, la fel cum are D, cu portiere mobile, da' asta e si mai smechera ca face nu stiu ce treaba... Mda, nu am gresit la tastat, doar pentru nepotul celalalt a cumparat o jucarie.

Milagros
24.10.2011, 19:28:52
Nu, ca dupa aia nu mai intereseaza statul daca tu muncesti sau te hlizesti, el oricum nu-ti mai da bani :D

=)) =)) =))

gabriela_rgh
24.10.2011, 19:32:38
Poate la mine sa-i placa de tine? Nici eu nu m-am agitat cu mersul sau nemersul lui D, cu toate ca bagatori in seama erau la greu, chiar si de la distanta - ca D primii pasi nesustinuti i-o facut pe pamant englezesc :D Toata viata mea de cand sunt mama m-o disperat fazele astea cu Al lui X facea operatii cu fractii la 2 ani si mergea in maini la 6 luni, la fel si matusile care iti iau copchilu' de 4 luni si-l taraie prin casa chipurile sa mearga, la fel si premergatoarele, la fel si Vaaai, cuum, nu merge?? nu vorbeste?? nu mananca carnat???

Cel mai tare, oricum, ma enerveaza soacra-mea, da, stiu, nu e aici topicul, da' m-a scos din ale mele duminica cand cineva a facut remarca ca D e mai neastamparat decat celalalt nepot si replica desteptei a fost: Da... (uitat spre mine compatimitor) asa e el... saracu' /:) Si socru-meu care a tinut sa ne arate in mod expres ce masina grozava i-a cumparat celuilalt nepot, la fel cum are D, cu portiere mobile, da' asta e si mai smechera ca face nu stiu ce treaba... Mda, nu am gresit la tastat, doar pentru nepotul celalalt a cumparat o jucarie.
singura mea reactie e......>:P>:P>:P>:P>:Pdar lasa-i in plata domnului si bucura-te de copil.nu se merita clar....

alibd
24.10.2011, 19:59:54
Ptii, ce frumusete! Si mi se pare ca seamana cu tine la ochi. Si ce de-a par ohoho mult, a avut nanuta de unde sa-i ia :))). Ati fost super frumosi cu totii. Si mi-a placut mult cutia, foarte draguta.
Te inteleg ca intri la idei la faza cu kineto. Si noua ne-a recomandat o alta pedi, pentru ca T nu statea bine in fund la 8 luni ( a stat la 8 luni si 1 sapt) si ca nu se tinea bine pe picioare atunci (bine, noi nici nu il pusesem), anyway, si eu m-am suparat, dar am inceput sa il pun mai des in fund, acum il tinem mereu sa mearga prin casa (ei, eu il las mai mult sa se joace) si a fost ok. Aaa si s-a intors singur pe burta abia la 7 luni, iar 7 luni jumate de pe burta pe spate. atunci a avut el chef. sa-ti mai zic ca acum e ca titrezul.... Da, inteleg ca uneori e nevoie de kineto sau chiar pot exista probleme, dar cred ca se pot observa in contextul general.
Stef, nu ne pregatim, dar nici nu ne ferim :D. Sincer, in afara de somnul agitat, am mai multe pros decat cons pt bb2.
Multumim pentru urari.

Multumim de aprecieri! :)

Ce sa spun, am un copil cuminte, veselos si hlizit. Toata ziua e cu zambetul pe buze, cu mici exceptii, ca altfel nu s+ar mai numi copil. :D

Acus admiram si poze cu motatul T.:)

alibd
24.10.2011, 20:15:49
vai cat e de scumpa sabiiiii......eu pana acum nu prea am vazut poze cu sabi .sa va traiasca ..e atat de frumoasa!

Mersi mult, Bri!:)

petronelaaa
24.10.2011, 21:11:31
De 2zile copilul meu s-a transformat...... in bine, ov cors!\:D/

- Zic 1singura data: "la masaaaaaa!" in cateva secunde e in bucatarie, la locul ei stiut sa manance, taraindu-l si pe tat`su dupa ea.;;)
- Daca ma abat eu putin de la regula, ma atentioneaza: "nu mami, trebuie sa ne imbracam in pijamale" (n.r. la somnul de amiaza).;;)
- Si mai nou, sunt "pietena" ei.:gen_05:
...etc.

De cand asteptam varsta asta!!!!!!!!!!:gen_04:
Mi-o ajuns mofturile si fitzele de la 2ani.#:-S

Rok5ana
24.10.2011, 21:14:10

I'm with you!!! Stefanel a facut primii pasi singurel la 1 an si o luna..si daca ii facea la 1 an si trei luni, care era pb??....Si numa eu stiu cat scandal am avut cu maica'mea care era disperata ca nu merge copilu' si cum il prindea mi-l spanzura de maini:talk_04:.

De mult nu am mai auzit de soacra-ta :D....ffff urat gest din partea ei! Si sa mai laude masina si de fata cu Dragos!!!L-)

Rok5ana
24.10.2011, 21:15:44

- Zic 1singura data: "la masaaaaaa!" in cateva secunde e in bucatarie, la locul ei stiut sa manance, taraindu-l si pe tat`su dupa ea.;;)
- Daca ma abat eu putin de la regula, ma atentioneaza: "nu mami, trebuie sa ne imbracam in pijamale" (n.r. la somnul de amiaza).;;)
...etc.

Bravo Leti!!!!

simi_wau
24.10.2011, 21:40:04
prima zi de munca: &&*^&*%$#^:((:(( groaznic!!!!!!!!! La 8 am ajuns acasa :(( am o zona de tot raha.....l Dancu, Tomesti, Raducaneni....la mama naibiiiiiiii!!!!!!!!! Noroc ca am sef de treaba si colegi la fel. iSingurul lucru bun e ca imi trimit masina noua:D. Naspa tare acomodarea, sper ca peste vreo 2 saptamani sa am alta stare, ca acum......Am stat cu baietelul fix 40 minute in seara asta :(((. Na.....asta-i viata :((

alibd
24.10.2011, 21:43:08

...etc.

La multi ani pentru Leti cea ascultatoare! :)

alibd
24.10.2011, 21:49:15
I'm with you!!! Stefanel a facut primii pasi singurel la 1 an si o luna..si daca ii facea la 1 an si trei luni, care era pb??....Si numa eu stiu cat scandal am avut cu maica'mea care era disperata ca nu merge copilu' si cum il prindea mi-l spanzura de maini:talk_04:.

De mult nu am mai auzit de soacra-ta :D....ffff urat gest din partea ei! Si sa mai laude masina si de fata cu Dragos!!!L-)

In ceea ce priveste copilul meu, eu nu ma refream la mersul singura (ca daca ma gandesc bine si eu am mers singura la 1 an si 2 luni) ci, pur si simplu la stat pe picioare si facut cativa pasi, bineinteles sustinuta, pe care acum a inceput si ea sa ii faca timid.
De aici si emotiile mele in ceea ce o priveste, dar....se face ea mare si n+am sa ma mai pot tine dupa ea. :D

alibd
24.10.2011, 21:49:46
prima zi de munca: &&*^&*%$#^:((:(( groaznic!!!!!!!!! La 8 am ajuns acasa :(( am o zona de tot raha.....l Dancu, Tomesti, Raducaneni....la mama naibiiiiiiii!!!!!!!!! Noroc ca am sef de treaba si colegi la fel. iSingurul lucru bun e ca imi trimit masina noua:D. Naspa tare acomodarea, sper ca peste vreo 2 saptamani sa am alta stare, ca acum......Am stat cu baietelul fix 40 minute in seara asta :(((. Na.....asta-i viata :((

Acomodare usoara, Simi!

alinutza20
24.10.2011, 22:10:29

...etc.

deci e adevarat ce se zice ca de la 2 la 3 e varsta fenomenala si minunata....

alinutza20
24.10.2011, 22:11:48

ma mir ca n-a specificat,. din nou.. ca e nascut prematur /:)/:)

gabriela_rgh
24.10.2011, 22:13:31
mamici cum ar trebui sa il imbrac pe tudor pe vremea asta sa ii fie numai bine?ca mereu am senzatia ca ori e prea imbracat ori imi e frica ca nu e de ajuns.....8-|8-|8-|8-|
nu a vazut nimeni intrebarea mea?8-|8-|8-|
stiu ca majoritatea aveti bebici mari..dar poate va amintiti cum infofoleati bebicii.......

alibd
24.10.2011, 22:21:02
stiu ca majoritatea aveti bebici mari..dar poate va amintiti cum infofoleati bebicii.......

Gabitz, daca te ajuta cu ceva, eu azi am scos-o intr-un body cu maneca lunga, o bluzita nu prea groasa cu maneca lunga deasupra si geaca, plus caciula pe cap.

gabriela_rgh
24.10.2011, 22:23:08
Gabitz, daca te ajuta cu ceva, eu azi am scos-o intr-un body cu maneca lunga, o bluzita nu prea groasa cu maneca lunga deasupra si geaca, plus caciula pe cap.
ii dai si ciorapei pe sub pantalonasi nu?

alinutza20
24.10.2011, 22:27:34

cam asa cred ca o scoteam si eu... body cu maneca lunga, bluza\ploveras, geaca.. caciula iar in jos hamletei si pantalonasi...

nu-l infofoli acum oprea tare ca vor veni temperaturi de minuuusssss... si atunci ce-i mai dai?
sa aiba manutele calde, si e ok :*:*

Rok5ana
24.10.2011, 22:52:57

Eu ii dadeam body cu maneca lunga si pulovaras sau body maieu, o maleta de bumbac subtirica si pulover si in jos ciorapei si pantaloni. Geaca mai subtirica...nu din aia groasa, pufoasa de iarna...si caciulita.

Ali, io zic sa nu iti mai faci griji. Daca zici ca si in fundulet a stat mai tarziu, inseamna ca are ea un ritm mai lent. Sigur nu sunt probleme:). ...aaaa..si numa' ce mi-am amintit..avem noi niste cunostinte cu un baietel care la un an si 2 luni nu statea in picioare singurel. Acu baietelul are 1 an si 6 luni si fuge de mama focului.

alibd
24.10.2011, 23:12:13

Da, hamleti, pantaloni si sosete.

alibd
24.10.2011, 23:15:15
Ali, io zic sa nu iti mai faci griji. Daca zici ca si in fundulet a stat mai tarziu, inseamna ca are ea un ritm mai lent. Sigur nu sunt probleme:). ...aaaa..si numa' ce mi-am amintit..avem noi niste cunostinte cu un baietel care la un an si 2 luni nu statea in picioare singurel. Acu baietelul are 1 an si 6 luni si fuge de mama focului.

eee, va fi bine in final. De mers tot trebuie sa mearga.:)

AnaM
24.10.2011, 23:45:45
Mult succes mamicilor la reacomodarea cu serviciul!!!! Si pe mine ma asteapta miercuri... Pana atunci am o lista de analize de facut... Stie cineva unde fac o radiografie toracica asa, la foc automat? :D Fara belet de la MF, evident :)) Si de unde "cumpar un carnet de sanatate si o fisa de aptitudini"? Asa scrie pe lista...

Leti, pupici dulci, ai crescut!!! Abia astept si eu varsta asta :))

David, la multi multi anisori sanatosi si fericiti!!!

Scuze daca am uitat pe cineva si urez multa sanatate la bebici. Al meu e racit again, iar cu voma de la tuse si muci, iar cu scaune moi, iar fara mancat... Nu stiu ce fac de miercuri...

minicutta
24.10.2011, 23:52:31
eu pe a mea o infofolesc cam asa:
body (in general cu maneca scurta) si pe deasupra ori bluza si pantalon ori un costum din ala cu totul...plus costumas de toamna de iesit afara (pantalon si gecuta) si caciula.
si atat.

gabriela_rgh
24.10.2011, 23:53:05
multumesc fetlor pentru raspunsuri,m-am luminat:D.
Ana sanatate lui Tudor si bafta la noul job!>:D<

gabriela_rgh
24.10.2011, 23:54:16
eu pe a mea o infofolesc cam asa:
body (in general cu maneca scurta) si pe deasupra ori bluza si pantalon ori un costum din ala cu totul...plus costumas de toamna de iesit afara (pantalon si gecuta) si caciula.
si atat.
nu vrei sa stii in ce m-a pus sotul sa il imbrac sa nu cumva sa raceasca..deci nu sunt eu nebunaL-)/:)...

minicutta
24.10.2011, 23:57:23
nu vrei sa stii in ce m-a pus sotul sa il imbrac sa nu cumva sa raceasca..deci nu sunt eu nebunaL-)/:)...
al meu nu comenteaza ....ca daca o face...ii pun copchilu` n brate si s o imbrace el (si avand in vedere ca fie mea urla la imbracat de zici c-o taie cineva....se abtine). Si oricum noi am invatat o putin mai golasa....spartana cum zice tat su:D:D

ieri vazusem prin botanica niste bebei infofoliti de mama focului si cu paturica pe deasupra ....li se vedeau doar ochii8-|

LauraF
25.10.2011, 00:29:35
Seara buna, fetelor!
David, Leti, la multi ani si de la mine cu intarziere! :x Bravo pentru Leti cea ascultatoare!
Mamici cu servici, reacomodare usoara!

Gabi, ca tot intrebai cum imbracam bebicii... eu il imbrac mereu ceva mai bine ca pe mine. Daca eu imbrac o bluzita subtire, lui ii dau o bluzita subtire + vesta/ilic/bluzita cu fermoar sau daca eu iau pulover si geaca, lui ii dau body, bluza/pulover, geaca si o caciula de sezon. Cam pe principiul asta am mers mereu.

Milagros, rudele nu le putem alege din pacate. As avea si eu cate ceva de spus de mama soacra, dar vreau sa mai si dorm in noaptea asta >:).

Simi, servici usor si tie. Am cumparat pana la urma First Defense insa de ce mi-a fost frica nu am scapat: nu-l accepta nici pe asta, nu ii place la gust si gata. A urlat o dupa amiza intreaga si nu a dormit deloc in timpul zilei terorizat de seringa cu medicament. Probabil o sa sfarseasca ca Septilinul: in dulap, apoi il iau eu ca si asa sunt racita :D
Eu nu i-as da nimic daca ar fi un copil fara probleme de sanatate (ca tot intrebai de ce vreau ceva daca imunitatea se formeaza in timp), insa cum el nu are voie sa raceasca, trebuie sa-l ajut cumva. Macar cand da semne de raceala sau in sezonul rece sa ii iau un imunostimulator homeopat. Incerc si vitamine (i-am luat drajeuri ursuleti)... degeaba!!!!! Nu stiu, zau, cum sa-l mai pacalesc sa ii ia [-(

stefania_a
25.10.2011, 08:38:58

mda..are D. niste bunici!!!!:-&:-& oricum copilul simte orice si cu timpul D nu o sa fie prea atasat de ei, mai ales cu diferentele pe care le facQ!!!!

stefania_a
25.10.2011, 08:40:04
Multumim de aprecieri! :)

Ce sa spun, am un copil cuminte, veselos si hlizit. Toata ziua e cu zambetul pe buze, cu mici exceptii, ca altfel nu s+ar mai numi copil. :D

Acus admiram si poze cu motatul T.:)

asa e si a noastra. si chiar ma intreba sotul daca toti copii sunt asa, ca parca a noastra e tare zambareata si stregara!!!:-p

stefania_a
25.10.2011, 08:53:54

>:P>:P>:P in primul am stat eu, in al doilea muncesc acum...hai mai simi ca nu e dracu asa negru..doar ca mai dureaza putin pana te acomodezi...>:D<>:D<>:D<>:D<
ms pt pontul cu push up!!! face minuni!!!

Andrusca
25.10.2011, 09:19:07
Bravo Leti!!!!

Bravooooooo! si Andrei da semne de asa ceva..sper ca suntem pe drumul cel bun! :-p

brianna
25.10.2011, 10:49:35
neatza si de la noi fetele:)
si noi imbracam bebele cu body,bluzita ,pantalonas ,gecuta si caciulita.azi e soare un pic afara deci cred ca ne plimabrim putin pana la piata!

Anmari
25.10.2011, 10:58:13

...etc.

Leti felicitari! Mami vreau si eu sa ajung la varsta asta minuntata :-< ca la noi mofturile sunt inca cat casa :((

Simi bafta cu serviciu. La fel a fost si prima mea zi :D dar apoi au venit altele mai usoare ;-) Sa stii ca e si ritmul pe care l-ai avut pana acum si dintr-o data e mai schimbat.
AnaM multa bafta miercuri si servici usor. Imi pare rau ca Tudor e inca racit :( ... sanatate multa :*

Ana, eu zic sa dai ignor lui soacra-ta, ca asa e cel mai bine ... si mai rarut ca-i mai dragut :D .. nu mi se pare ok gestul lor de a se lauda, mai ales in fata lui Dragos cu achizitiile ptr celalalt nepot. Eu sincer le-as spune ca daca nu-i cumpara nimic lui Dragos sa se abtina totusi de la laude :-<

Andreea, ce mai faci Andrei? Tot racit este??

petronelaaa
25.10.2011, 13:11:56
Multumim ne felicitari!
Sa nu credeti totusi ca nervii nu sunt antrenati... nu! .... mai are grija de ei, fii`mea, mai rezonabil asa.

Leti felicitari! Mami vreau si eu sa ajung la varsta asta minuntata :-< ca la noi mofturile sunt inca cat casa :((

Asa de mult conteaza TONUL pe care il folosim ... :)>- cat mai hotarat. Face minuni!

crisdk
25.10.2011, 13:31:20
Multumim ne felicitari!
Sa nu credeti totusi ca nervii nu sunt antrenati... nu! .... mai are grija de ei, fii`mea, mai rezonabil asa.

Asa de mult conteaza TONUL pe care il folosim ... :)>- cat mai hotarat. Face minuni!
felicitari pt etapa depasita. urmeaza etapa ''de ce?'', nu? succes :)>-
AnaM, succes la noul loc de munca:)>-. insanatosire grabnica lui T. sa ne mai pui poze cu el :-p

michellina
25.10.2011, 13:33:52
Buna fetele!
Juliette, daca nu ai dat inca comanda as vrea si eu ceva de pe siteul cu hainute.

Eu sunt la a2a zi de munca si deja ma incearca ganduri negre... aveam impresia ca imi voi reaminti mai usor tot, dar...
AnaM, bafta la noul job si sanatate lui Tudor!
Felicitari pt schimbarea lui Leti si La multi ani din partea noastra cu intarziere!

Milagros
25.10.2011, 13:58:28
singura mea reactie e......>:P>:P>:P>:P>:Pdar lasa-i in plata domnului si bucura-te de copil.nu se merita clar....

Stiu ca nu se merita dar ma scoate din minti faptul ca dupa capul lor eu nu le dau acces la nepot ca daca i-as lasa eu ar fi niste bunici UAU! 8-|
Am vazut intrebarea ta, da n-am zis nic pt ca mi se pare ca eu il cam infofolesc pe D :D si am zis sa nu te stric :)) D poarta cam asa (la sa zicem 10 grade): body cu maneca scurta, bluza cu maneca lunga subtire, flaneluta subtire si geaca groasa, iar in jos hamletei si pantaloni de trening ca sa nu il mai schimb cand ajungem la cresa. In general ii dau si flaneluta ca nu imi dau seama cat de cald e la cresa, plus ca dimineata de la caldura il scot la 2 grade si mi-i sa nu raceasca si mai tare. Pe cap ii dau fes potrivit de gros, deci nu de iarna, cu blana sau stiu eu ce.
Ieri ii era cald asa, dar numai la soare. :D

Milagros
25.10.2011, 13:59:21

...etc.

Hee, te-ai scos! Bravo, Leti!

Milagros
25.10.2011, 14:00:58

Mdea, pai nu prea au mai calcat pe bec asa tare pana acum, am mai trecut cu vederea micile zgaltaileli aplicate lui D cand ii tragea de jaluzele, na, am zis sa nu fiu una de aia de-i atingi copilu' si se crizeaza. Dar cam gata povestea, nu mai pupa ei prea curand picior de D pe acolo.

Milagros
25.10.2011, 14:03:31

:( Imi pare rau, Simi >:D< Eu cad lata de somn la 9 seara, efectiv nu imi pot tine ochii deschisi si inca nu lucrez full... Cand ma gandesc ca D va sta la cresa pana la 5 jumate imi vine sa-mi trag palme, m-a busit plansul cand mi-a zis dna de la cresa ca ultimul copil pleaca pe la 4 jumate :(( efectiv m-am pus pe bocit in fata ei ca D va sta inca o ora fata de ceilalti copii de saraca femeie nu stia ce reactie sa aiba si tot imi repeta ca o sa aiba mare grija de el si sa stau calma.

Milagros
25.10.2011, 14:04:54
ma mir ca n-a specificat,. din nou.. ca e nascut prematur /:)/:)

Nu, fata =)) n-a mai zis ca, oricum, ea nu crede asta 100%, de multe ori inca mai spune ca am mintit eu cu privire la cand tre sa nasc =)) Era TOP SECRET =))

Milagros
25.10.2011, 14:07:20
al meu nu comenteaza ....ca daca o face...ii pun copchilu` n brate si s o imbrace el (si avand in vedere ca fie mea urla la imbracat de zici c-o taie cineva....se abtine). Si oricum noi am invatat o putin mai golasa....spartana cum zice tat su:D:D

ieri vazusem prin botanica niste bebei infofoliti de mama focului si cu paturica pe deasupra ....li se vedeau doar ochii8-|

Bebeii ca bebeii, da sa vezi mai mari ca fi-miu cu fular la gura si cosmonaut blanit :D

Concluzie: il cam infofolesc pe D. :D

Milagros
25.10.2011, 14:10:41
AnaM, bafta la job, ca am uitat si sanatate la mucios >:D<>:D< Si D ne-a stropit dimineata cu lapte de la ceva tuse provocata de mucii astia care nu mai trec si pace.

eliana
25.10.2011, 14:30:29
Eu sunt la a2a zi de munca si deja ma incearca ganduri negre... aveam impresia ca imi voi reaminti mai usor tot, dar...

Stai calma, ca mai dureaza, dar o sa treaca. Mie mi-a luat vreo luna sa ma reobisnuiesc cu serviciul, timp in care am mai tras si niste reprize de bocete ca ce mi-a trebuit mie servici, nu puteam sa stau linistita acasa inca un an, nu mai vreau la servici, eu ma reintorc in CIC etc etc.

eliana
25.10.2011, 14:33:19
Concluzie: il cam infofolesc pe D. :D
Adica io-s mai normala? doamne-feri!!! :D eu ii dau body cu maneca lunga si strampi, puloveras nici f subtire nici f gros, pantaloni (blugi sau raiati) si geaca de toamna, semi-matlasata ca sa zic asa, ca aia de iarna e clar mai groasa.

Milagros
25.10.2011, 14:59:17
Adica io-s mai normala? doamne-feri!!! :D eu ii dau body cu maneca lunga si strampi, puloveras nici f subtire nici f gros, pantaloni (blugi sau raiati) si geaca de toamna, semi-matlasata ca sa zic asa, ca aia de iarna e clar mai groasa.

Dap, esti mega-normala fata de mine, nu citisi ca eu dau la copchil geaca de iarna? :D Bine, i-o dau dimineata cand oricum e mai frig afara, el iesit de la caldurica...
Dar la 3 cand il iau il duc vreo ora in parc tot cu geaca aia si am vazut multi copii cu geci de iarna sau cu fular la gura 8-| Faza e ca D are mereu mainile reci chiar si asa cu geaca groasa si uneori si nasul. O fi devenit friguros?

Andrusca
25.10.2011, 15:04:28
Andreea, ce mai faci Andrei? Tot racit este??[/QUOTE]

Multumesc de intrebare: acum suntem bine....
in rest vorbeste din ce in ce mai bine, comunicam f mult, ma intreaba de multe ori " ce e aia?", se uita la mickey mouse, si a petrecut primul week-end doar cu tati :D:D:D...si au supravietuit amandoi :))

gabriela_rgh
25.10.2011, 15:12:38
Stiu ca nu se merita dar ma scoate din minti faptul ca dupa capul lor eu nu le dau acces la nepot ca daca i-as lasa eu ar fi niste bunici UAU! 8-|
Am vazut intrebarea ta, da n-am zis nic pt ca mi se pare ca eu il cam infofolesc pe D :D si am zis sa nu te stric :)) D poarta cam asa (la sa zicem 10 grade): body cu maneca scurta, bluza cu maneca lunga subtire, flaneluta subtire si geaca groasa, iar in jos hamletei si pantaloni de trening ca sa nu il mai schimb cand ajungem la cresa. In general ii dau si flaneluta ca nu imi dau seama cat de cald e la cresa, plus ca dimineata de la caldura il scot la 2 grade si mi-i sa nu raceasca si mai tare. Pe cap ii dau fes potrivit de gros, deci nu de iarna, cu blana sau stiu eu ce.
Ieri ii era cald asa, dar numai la soare. :D
mda vesnica scuza ca mama e de vina...
eu la tudor nu prea imi dau seama dupa manute de ii e frig sau nu, el mai mereu are mainile reci,si asta vara cand aveam 26-27 de grade in casa el tot rece era la manute8-|8-|8-|.I-am pus si manusele si mainile tot reci:(.

Anmari
25.10.2011, 15:58:27
Andreea, ce mai faci Andrei? Tot racit este??

Multumesc de intrebare: acum suntem bine....
in rest vorbeste din ce in ce mai bine, comunicam f mult, ma intreaba de multe ori " ce e aia?", se uita la mickey mouse, si a petrecut primul week-end doar cu tati :D:D:D...si au supravietuit amandoi :))[/QUOTE]

Si Ariana de vreo 2 saptamani e la etapa "Ce este asta/aia? / Ce faci?"

Au petrecut asa ca intre barbati ;)) ... de acum mami e si mai bine ;-) poti pleca linistita ;))

Anmari
25.10.2011, 16:01:56
eu la tudor nu prea imi dau seama dupa manute de ii e frig sau nu, el mai mereu are mainile reci,si asta vara cand aveam 26-27 de grade in casa el tot rece era la manute8-|8-|8-|.I-am pus si manusele si mainile tot reci:(.

Gabi, eu o imbrac pe Ariana exact asa cum simt eu. Daca as lua in calcul cum imbraca fetele de aici bebei, clar eu sunt dusa rau, pentru ca DA, eu sunt mama aia care ii pune fular la gat (pentru ca nu are nimic pe gat pe dedesubt - n-am vrut sa ma justific :D, dar uite ca am facut-o) si geaca destul de grosuta. O verific mereu si daca simt ca ii este cald/transpira ii dau jos bluzita de dedesubt.

La amiaza o scoate mama afara si o imbraca asa cum simte ea, depinde de vreme: mai lejer, mai gros.

Asa ca parerea mea e sa il imbraci cum simti tu ca ii este bine. Pupici pentru dulceata ta de baiat ;-) :*

Milagros
25.10.2011, 17:25:55

Revin cu o actualizare :)
Azi i-am dat body cu maneca lunga, deasupra tricou cu maneca scurta, hamletei, panataloni de treining si geaca grosuta. Pe cap fes subtire si i-a fost ok, avea si mainile si nasul calde. Am observat ca mainile le are reci daca merg cu el in carut, daca merge pe jos singur ii e mult mai cald (logic).

Anmari, daca ai batut apropo la mine :D si eu i-am pus azi fular la gat ca avea gatul gol gol si geaca e mai larga la gat ca aia calumea si bine blindata e la uscat. Eu vorbeam mai ironic un pic de copii de 3-4-5 ani cu fular la gura si caciula trasa pe frunte de li se vad doar ochii, asta mi se pare cam exagerat la peste zero grade.

brianna
25.10.2011, 17:40:43
noi am venit mai devreme de la cumparaturi ...si L a ajuns cam cu nasul rece si rosu..la manute era ok !ca avea manecile la geaca peste manute:D

Juliette
25.10.2011, 20:06:35
Buna fetele!
Juliette, daca nu ai dat inca comanda as vrea si eu ceva de pe siteul cu hainute.
Nu am dat comanda inca, dar imi poti trimite codurile pe PM. Cred ca sapt viitoare o dau cel mai sigur. Daca vrei mai repede, imi spui.

eliana
25.10.2011, 21:21:06
Dap, esti mega-normala fata de mine, nu citisi ca eu dau la copchil geaca de iarna? :D Bine, i-o dau dimineata cand oricum e mai frig afara, el iesit de la caldurica...
Dar la 3 cand il iau il duc vreo ora in parc tot cu geaca aia si am vazut multi copii cu geci de iarna sau cu fular la gura 8-| Faza e ca D are mereu mainile reci chiar si asa cu geaca groasa si uneori si nasul. O fi devenit friguros?
Bun, m-ai luat, fii-mea nu iese dimineata din casa asa devreme :D
Cat despre parti reci, eu in lunile cu R am picioaree non-stop reci, si nasul rece uneori si cand stau in casa la 22-23 grade. Nah, ce sa fac acuma, sa-mi pun fular? :))

P.S. ia hai basti de la topicul cu pricina, ca voi sunteti prea rationale si-l stricati :-p

jewelieta
25.10.2011, 23:30:49
buna fetele
noi suntem bolnavioare...are temp mare 39,1...otita se pare ca e
de bine ce am terminat 5 zile de cedax acu tre sa luam augmentin
ideea e ca nu vrea sa ia siropul decat dc il amestec in lapte
voi cum il dati?o fi bine o fi rau?help....
si multa sanatate

lady_l
25.10.2011, 23:33:17
Buna mamici!

Sanatate multa lui TUdor >:D<

Bravo Leti! (a mea oare cind va vorbi8-|..cred ca am innebunit lumea cu intrebarea asta :)) )

Si noi sintem din aia cu fularul la git :D Dimineata cind o duc la gradinita e destul de frig, iar la gradinita o imbrac bine bine ca inca nu dau caldura si nu as vrea sa imi raceasca iar. Mai are uneori muci si tuse , dar foate rar. La gradinita plec cu schimbul doi de caciula, hanorac, botosei imblaniti etc :( Nu mai zic de strampii grosi si pulovere cu git ca la alea am trecut de doua saptamini. N-am rabdare sa scap mai repede de aici , sa nu mai fiu nevoita sa-mi duc copilul la gradinita asta.
Azi dimineata am lasat-o iar in isterii :( numai cind o vede pe aia batrina urla, plinge da din picioare si din miini si fuge dupa mine :(( Si cind vad vaca dracului cum o tirie de mina sa o duca in grupa imi vine sa spal podeaua cu ea :gen_20: E surda, proasta, abia molfaie si clefaie cuvintele in gura si inca mai are si pretentii de mare educatoare...!

Si daca tot ati vorbit de "bunici UAU".. :d Soacra-mea mai suna uneori si vrb cu asta mica..in rest nu se mai intereseaza de vre-o poza noua sau vre-un filmulets cu ea. De venit in vizita nu mai zic ca imi bat gura degeaba. /:)

gabriela_rgh
25.10.2011, 23:42:55
buna fetele
si multa sanatate
stiu ca la adulti nu e recomandat sa bea lapte daca iau antibiotice..acum la copii nu prea stiu dar cred ca ar tb sa fie cam aceeasi treaba.eventual daca ai o relatie buna intreaba medicul.sanatate multa!

simi_wau
25.10.2011, 23:59:05
Buna seara!!!!!!!!!11

Azi sunt un pic mai bine cu moralul ( m-a ajutat mult si AnaM :*). E urata tare acomodarea, dar si mai urat e ca eu am mult teren si dupa ce il iau pe ianis de la gradi si il duc la bunici, matusa, fina, prietena sau cine mai sta cu el, eu ma mai intorc pe teren pana pe la 8 :((( Sper ca intr-o luna sa-mi pun un pic zona la punct , sa nu fiu nevoita sa mai ies dupa 6 pe teren, decat in cazuri extreme. Cam asta e marea mea problema .......si imi vad baietelul foarte putin seara ( el pe la 8,30 adoarme ). Na......om vedea....vb Elianei...deja ma bate gandul sa ma reintorc in cic :))) glumesc...nu pot incurca acum niste oameni care se bazeaza pe mine

Stef....imi pare bine ca da roade metoda. La mine a chiar a functionat foarte, foarte bine.

ma bag in pat, ca vad tastele in reluare/:)
Ana sa ne povestesti maine cum a decurs prima zi
noapte buna!

AnaM
26.10.2011, 09:19:41
Simi :*

Va povestesc sapt viitoare, ca s-a amanat putin inceperea lucrului (birocratie). :)

stefania_a
26.10.2011, 10:56:22
Buna seara!!!!!!!!!11

Azi sunt un pic mai bine cu moralul ( m-a ajutat mult si AnaM :*). E urata tare acomodarea, dar si mai urat e ca eu am mult teren si dupa ce il iau pe ianis de la gradi si il duc la bunici, matusa, fina, prietena sau cine mai sta cu el, eu ma mai intorc pe teren pana pe la 8 :((( Sper ca intr-o luna sa-mi pun un pic zona la punct , sa nu fiu nevoita sa mai ies dupa 6 pe teren, decat in cazuri extreme. Cam asta e marea mea problema .......si imi vad baietelul foarte putin seara ( el pe la 8,30 adoarme ). Na......om vedea....vb Elianei...deja ma bate gandul sa ma reintorc in cic :))) glumesc...nu pot incurca acum niste oameni care se bazeaza pe mine

Stef....imi pare bine ca da roade metoda. La mine a chiar a functionat foarte, foarte bine.

noapte buna!

chiar sunt multumita de cum merge treaba..intrebare: te mai si storceai? sau ai mers doar pe ajutorul asta? (:|

Anmari
26.10.2011, 11:46:08
Revin cu o actualizare :)
Azi i-am dat body cu maneca lunga, deasupra tricou cu maneca scurta, hamletei, panataloni de treining si geaca grosuta. Pe cap fes subtire si i-a fost ok, avea si mainile si nasul calde. Am observat ca mainile le are reci daca merg cu el in carut, daca merge pe jos singur ii e mult mai cald (logic).

Anmari, daca ai batut apropo la mine :D si eu i-am pus azi fular la gat ca avea gatul gol gol si geaca e mai larga la gat ca aia calumea si bine blindata e la uscat. Eu vorbeam mai ironic un pic de copii de 3-4-5 ani cu fular la gura si caciula trasa pe frunte de li se vad doar ochii, asta mi se pare cam exagerat la peste zero grade.

Nu faceam apropo la nimeni :D ... doar am spus ca eu fac parte din categoria mamelor friguroase si drept dovada o infofolesc pe fiica-mea ;))

Simi ma bucur ca esti mai bine cu moralul ;-) ... ai sa vezi ca se aseaza lucrurile si o sa ai timp mai mult. EU ma consolez cu ideea ca macar weekendul e al nostru tot: me, Ariana si tati ;))

Acum mai nou fiica-mea plange de 2 dimineti dupa tati :(( ... e jale mare cand plecam. Imi spune 'pa mami' dar tati nuuuuu, tati ramane acasa cu Ariana :-<

tsimonaiuliana
26.10.2011, 13:30:10

...etc.

Abia asteptam sa povestesti ceva de bine despre varsta de 3 ani >:D< O sa stau calma si o sa astept :-w

brianna
26.10.2011, 13:31:40
Nu faceam apropo la nimeni :D ... doar am spus ca eu fac parte din categoria mamelor friguroase si drept dovada o infofolesc pe fiica-mea ;))

Simi ma bucur ca esti mai bine cu moralul ;-) ... ai sa vezi ca se aseaza lucrurile si o sa ai timp mai mult. EU ma consolez cu ideea ca macar weekendul e al nostru tot: me, Ariana si tati ;))

Acum mai nou fiica-mea plange de 2 dimineti dupa tati :(( ... e jale mare cand plecam. Imi spune 'pa mami' dar tati nuuuuu, tati ramane acasa cu Ariana :-<

tre sa ne asteptam la asta ...ca in general copii simt lipsa celor care mai pleaca la servici :))de mami sunt satui:))

Anmari
26.10.2011, 15:23:25
tre sa ne asteptam la asta ...ca in general copii simt lipsa celor care mai pleaca la servici :))de mami sunt satui:))

pai ce pe mine ma vede la fel de rar ca si pe tati :-? ca doar si eu muncesc ... diferenta e ca mami educa (o mai cert) si tati se joaca cu ea :D

Miky28
26.10.2011, 16:49:15
Buna mamici,

am si eu o intrebare ,daca ma puteti lamuri ...
daca dela 1 noiembrie ma intorc la servici, ultima indemnizatie este cea pe cere o iau in noiembrie pe luna octombrie?...

michellina
26.10.2011, 16:55:57
Intrebare pt fetele care s-au intors la job dupa ce copilul a implinit 2 ani: trebuie sa mai duc vreun act la DAC? Ca m-a pus pe ganduri o colega... eu doar m-am intors la munca si consider ca statul nu-mi va mai da banii, se sesizeaza singur cand e vorba de ne-dat bani. Si la alocatia la fel, cred ca dau mai putin si fara sa-i sesizez eu. Ma insel?

stefania_a
26.10.2011, 17:50:25
Buna mamici,

daca dela 1 noiembrie ma intorc la servici, ultima indemnizatie este cea pe cere o iau in noiembrie pe luna octombrie?...

deja vrei sa te intorci??:-"

alibd
26.10.2011, 17:51:30
Mamici, ar trebui sa am emotii la vaccinul de 1 an, schema de la stat? Bebicii vostri au avut ceva reactii la el?

stefania_a
26.10.2011, 17:54:58
Mamici, ar trebui sa am emotii la vaccinul de 1 an, schema de la stat? Bebicii vostri au avut ceva reactii la el?

cand il faceti???

alibd
26.10.2011, 17:57:01
cand il faceti???

Merti dupa-amiaza si am auzit atatea variante in ceea ce-l priveste, ca parca m-a pus pe ganduri. :-B

cori_iasi
26.10.2011, 18:04:29

mie mi-a zis MF al lui ca nu se mai face. o sa mai intreb, dar parca asa tin minte. voi faceti ROR-ul acum?

Milagros
26.10.2011, 18:35:30
Bun, m-ai luat, fii-mea nu iese dimineata din casa asa devreme :D
Cat despre parti reci, eu in lunile cu R am picioaree non-stop reci, si nasul rece uneori si cand stau in casa la 22-23 grade. Nah, ce sa fac acuma, sa-mi pun fular? :))

P.S. ia hai basti de la topicul cu pricina, ca voi sunteti prea rationale si-l stricati :-p

Hi, hi, ce-ai fata? Ma pornii io cumva cu Freud si alea alea? :-"

Milagros
26.10.2011, 19:11:48
buna fetele
si multa sanatate

:( Multa sanatate la Irisuca, nasol nasol cu otita, brr...

Milagros
26.10.2011, 19:12:36
Intrebare pt fetele care s-au intors la job dupa ce copilul a implinit 2 ani: trebuie sa mai duc vreun act la DAC? Ca m-a pus pe ganduri o colega... eu doar m-am intors la munca si consider ca statul nu-mi va mai da banii, se sesizeaza singur cand e vorba de ne-dat bani. Si la alocatia la fel, cred ca dau mai putin si fara sa-i sesizez eu. Ma insel?

Si eu sunt curioasa cu treaba asta... Ia, fetili cu copii de 2 plus, la apel sa ne lamuriti si pe noi :)

xxxxx
26.10.2011, 20:01:44
Si eu sunt curioasa cu treaba asta... Ia, fetili cu copii de 2 plus, la apel sa ne lamuriti si pe noi :)
Hello mamici si pitici!:gen_17:

Nu trebuie dus nimic la directia muncii, ei iti trimit o adresa:-B cum ca nu mai beneficiezi de indemnizatie si alocatie de 2 mil, ceva de genu.

alibd
26.10.2011, 20:04:24
Hello mamici si pitici!:gen_17:

Nu trebuie dus nimic la directia muncii, ei iti trimit o adresa:-B cum ca nu mai beneficiezi de indemnizatie si alocatie de 2 mil, ceva de genu.

La multi ani piticului, cu ceva intarziere! ;;)

alibd
26.10.2011, 20:06:56
mie mi-a zis MF al lui ca nu se mai face. o sa mai intreb, dar parca asa tin minte. voi faceti ROR-ul acum?

Nu stiu ce sa zic. Noi avem programarea facuta de la ultimul control.
Pai, cred ca ror-ul, ca asta scrie in caietul de vaccinari la 1 an: antirujeola, antirubeola si antiurlian. Pe langa alte cateva care s-ar face atunci. :-B

Sper sa nu avem reactii urate. :-s

xxxxx
26.10.2011, 20:07:07
La multi ani piticului, cu ceva intarziere! ;;)
scuze pt semnatura, a ramas in loc...;;) R are vreo 4 luni peste 2 ani;))

alibd
26.10.2011, 20:09:32
scuze pt semnatura, a ramas in loc...;;) R are vreo 4 luni peste 2 ani;))

O intarziere serioasa atunci! ;))

Insa, va lasam urarile si pentru astia 2 ani si 4 luni! ;;)

Milagros
26.10.2011, 20:14:33
Anca, multumim de lamurire :* Cam rarut pe la noi, ce mai face pici mic?

Alina, D a facut ROR-ul si nu a patit nimic. Si pe langa urechile mele a trecut ceva cu "controversat", dar am incredere in pediatra, nici n-am mai stat sa o intreb daca sa-l facem sau nu. Noi l-am facut la 1 an jumate ca la 1 an era racit.

xxxxx
26.10.2011, 20:14:36
O intarziere serioasa atunci! ;))

Insa, va lasam urarile si pentru astia 2 ani si 4 luni! ;;)
Multumim, la fel;))

marybear
26.10.2011, 20:16:42
Buna mamici,

Asa ar trebui, trebuie sa anunti ca te intorci ca sa iti suspende indemnizatia si e posibil ca ultima transa sa o primesti cu intarziere...din pacate:(

marybear
26.10.2011, 20:17:43
Noi am facut vaccinul de 1 an si nu a avut nici o reactie, de altfel la nici un vaccin nu a avut:D

alinutza20
26.10.2011, 20:19:37

moni a avut reactie nasoala nasoala la ROR a 8-a zi dupa vaccin... specific ca ror-ul poate da reactii 10 zile dupa efectuarea lui...

marybear
26.10.2011, 20:19:42
Buna seara!!!!!!!!!11

noapte buna!
Multa putere Simi, eu te inteleg perfect, daca nici eu atunci cine:D. Eu si acum mai am crize de plans, la 4 luni de la intoarcerea la serviciu, nah e greu dar viata trebuie sa reintre in normal.

alinutza20
26.10.2011, 20:24:15
mamica cu plod peste 2 ani, reintoarsa la servici, sustin ce zice anca... nu anunti pe nimeni nu zici nik la nimeni.. cand te intorci la serviciu se inceteaza suspendarea contractului automat iar in urmatoarea luna primesti fabuloasa suma de 42 de lei de la stat...
eu n-am primit nici o notificare nik acasa...

anco ai aparut in peisaj?

eliana
26.10.2011, 20:28:25
Faci si ROR-ul odata cu vaccinul de 1 an?
Noi am ales varianta Infanrix la 1 an si ROR peste 3 luni. Nu s-a intamplat nimic grav la ROR, doar un picutz de febra dar nici aia de speriat. Bun, eu oricum am niste prejudecati legate de ROR si daca as fi putut, nu l-as fi facut dar asta deja e alta discutie.

Milagros
26.10.2011, 20:29:49
Eu nici nu am inceput oficial serviciul si am crize de plans. :( Sa ziceti voi daca is nebuna sau nu. De ieri am inceput sa-l las pe D pana la 3 jumate la cresa - in loc de ora 3. Azi cand l-am luat nu a avut nici o reactie, nici plans, nici bucurie, am cerut pup, mi-a dat asa, pe fuga. L-am luat in brate si hai in parc, nu voia deloc pe jos, am zis macar pe o banca sa stau, da-i si urla daca dadeam sa ma asez desi continuam sa-l tin in brate. Cand vorbeam cu el cu... ce ai facut la cresa etc nu ma baga in seama, va jur ca evita contactul vizual, cand ma faceam ca ma uit in alta parte ma pandea si cum intorceam ochii la el isi ferea privirea, va jur ca asa a facut, nu aberez!
Mi-au dat lacrimile, ma credeti? Am simtit fix ca ma pedepseste :| Am inceput sa-i zic ca imi pare rau daca e suparat pe mine ca il las la cresa, dar mami tre sa munceasca bla bla si ca imi e tare dor de el cat nu ne vedem si ca ma gandesc numai la el si sa stie ca mama il iubeste enorm etc. Well, asa a stat de atent uitandu-se in zare, dar tacut tacut si la final cand mi-am terminat discursul pur si simplu m-a strans tare tare cu manutele pe dupa gat :((

eliana
26.10.2011, 20:31:43
Hi, hi, ce-ai fata? Ma pornii io cumva cu Freud si alea alea? :-"
Nu, da' aseara eram obosita :-" io cand am scris prima si singura data, ma mancau degetelele prea tare si n-am putut sa ma abtin, dar nu stiu sincer daca se merita sa explici niste chestii logice unor oameni care oricum o vad numai pe-a lor.......

eliana
26.10.2011, 20:34:24
Well, asa a stat de atent uitandu-se in zare, dar tacut tacut si la final cand mi-am terminat discursul pur si simplu m-a strans tare tare cu manutele pe dupa gat :((
Well, copiii sunt mai destepti si pricep, cred, mai multe decat ne imaginam noi.
Mda, deci eu dau in melancolie blegoasa si m-a pocnit dorul de fii-mea, in a 2-a seara in care am stat ca putoarea si-am vizionat toata dupa-amiaza episoade din Grey's anatomy. Si tocmai ce ma laudam azi la Alinutza ca parca as mai lasa-o la bunica-sa.........

alibd
26.10.2011, 20:39:08
Noi am ales varianta Infanrix la 1 an si ROR peste 3 luni. Nu s-a intamplat nimic grav la ROR, doar un picutz de febra dar nici aia de speriat. Bun, eu oricum am niste prejudecati legate de ROR si daca as fi putut, nu l-as fi facut dar asta deja e alta discutie.

In schema de la stat se poate alege cand faci una si alta? Noi pe asta am mers de la inceput.

De ROR imi e si mie teama. Am sa vad marti ce si cum.

eliana
26.10.2011, 20:41:45
In schema de la stat se poate alege cand faci una si alta? Noi pe asta am mers de la inceput.

De ROR imi e si mie teama. Am sa vad marti ce si cum.
Nu vad de ce nu s-ar putea alege, sunt vaccinuri separate. Noi am mers pe Infanrix pt ca atunci cand trebuia s-o vaccinez pe Iulia la 2 luni nu se gasea in cabinete vaccinul de la stat, si n-am avut chef sa stau sa astept. ROR-ul nu l-am platit, normal.

alibd
26.10.2011, 20:41:55
moni a avut reactie nasoala nasoala la ROR a 8-a zi dupa vaccin... specific ca ror-ul poate da reactii 10 zile dupa efectuarea lui...

Febra sau si altceva?:-B

alibd
26.10.2011, 20:43:03
Nu vad de ce nu s-ar putea alege, sunt vaccinuri separate. Noi am mers pe Infanrix pt ca atunci cand trebuia s-o vaccinez pe Iulia la 2 luni nu se gasea in cabinete vaccinul de la stat, si n-am avut chef sa stau sa astept. ROR-ul nu l-am platit, normal.

S. a facut Pentaxim parca pana acum. Eiii, n-o fi ala atat de negru.

alinutza20
26.10.2011, 21:00:36
Febra sau si altceva?:-B

febra da foarte mare.. si vreo 24 de ore asa...

alinutza20
26.10.2011, 21:01:56
Well, copiii sunt mai destepti si pricep, cred, mai multe decat ne imaginam noi.
Mda, deci eu dau in melancolie blegoasa si m-a pocnit dorul de fii-mea, in a 2-a seara in care am stat ca putoarea si-am vizionat toata dupa-amiaza episoade din Grey's anatomy. Si tocmai ce ma laudam azi la Alinutza ca parca as mai lasa-o la bunica-sa.........

eu zic s-o iei totusi alea 5 zile de care vorbeam acasa ;));))

xxxxx
26.10.2011, 21:18:50
mamica cu plod peste 2 ani, reintoarsa la servici, sustin ce zice anca... nu anunti pe nimeni nu zici nik la nimeni.. cand te intorci la serviciu se inceteaza suspendarea contractului automat iar in urmatoarea luna primesti fabuloasa suma de 42 de lei de la stat...

Eiii, eu am primit o hartie de genul ala, de asta am zis de ea...

Fataaaaaa, am aparut....in 20 de bucati...nu mai pot...vreau inapoi in cic=))=))
Aviz fetelor, la munca e "grele":-B

alibd
26.10.2011, 21:26:55
febra da foarte mare.. si vreo 24 de ore asa...

Aha, deci trebuie sa ma astept la o eventuala febra. Vedem marti ce si cum le facem.

Multumim de raspunsuri!

stefania_a
26.10.2011, 22:22:04
Merti dupa-amiaza si am auzit atatea variante in ceea ce-l priveste, ca parca m-a pus pe ganduri. :-B

sa-mi fac si eu ganduri aiurea???:-s

stefania_a
26.10.2011, 22:25:29

Ror-ul e cel de la stat sau ceva pe langa? k eu la capitolul vaccin stau tare rau..am mers cand mi-a zis medicul de fam si atat!!!:-":-"

Rok5ana
26.10.2011, 22:28:51
Stefanel nu a avut nici un fel de reactie. :)

Rok5ana
26.10.2011, 22:33:18
Eu nici nu am inceput oficial serviciul si am crize de plans. :( Sa ziceti voi daca is nebuna sau nu. De ieri am inceput sa-l las pe D pana la 3 jumate la cresa - in loc de ora 3. Azi cand l-am luat nu a avut nici o reactie, nici plans, nici bucurie, am cerut pup, mi-a dat asa, pe fuga. L-am luat in brate si hai in parc, nu voia deloc pe jos, am zis macar pe o banca sa stau, da-i si urla daca dadeam sa ma asez desi continuam sa-l tin in brate. Cand vorbeam cu el cu... ce ai facut la cresa etc nu ma baga in seama, va jur ca evita contactul vizual, cand ma faceam ca ma uit in alta parte ma pandea si cum intorceam ochii la el isi ferea privirea, va jur ca asa a facut, nu aberez!
Mi-au dat lacrimile, ma credeti? Am simtit fix ca ma pedepseste :| Am inceput sa-i zic ca imi pare rau daca e suparat pe mine ca il las la cresa, dar mami tre sa munceasca bla bla si ca imi e tare dor de el cat nu ne vedem si ca ma gandesc numai la el si sa stie ca mama il iubeste enorm etc. Well, asa a stat de atent uitandu-se in zare, dar tacut tacut si la final cand mi-am terminat discursul pur si simplu m-a strans tare tare cu manutele pe dupa gat :((

:x:x:x:x:x:x

eliana
26.10.2011, 22:39:59
Ror-ul e cel de la stat sau ceva pe langa? k eu la capitolul vaccin stau tare rau..am mers cand mi-a zis medicul de fam si atat!!!:-":-"
E cel de la stat si e in schema obligatorie.

simi_wau
26.10.2011, 22:47:33
seara buna!!!!.
Eu, ca m-am intors inainte de a face 2 ani, am dus deciza de reluare a activitatii, copie dupa buletinul meu si dupa certificatul de nastere al micutului. Si am mai completat o cerere acolo.

Stefi....eu ma mai si storceam in primele zile ca ma dureau ingrozitor.

Azi, o zi mai buna!!! Oricum era mai bine acasa, chiar daca faceam aceleasi lucruri: schimbat copil, curat, mancare, spalat, calcat . ...:))).
P.s. poate castig la loto, si-mi iau de-o grija :)))) ( si fac o gradi unde sa va aduceti copilasii gratis )));));))

alibd
26.10.2011, 23:19:55
sa-mi fac si eu ganduri aiurea???:-s

Eu intrasem la idei, dar m-am mai calmat intre timp. ;;) Sper sa fie ok.

gabriela_rgh
26.10.2011, 23:35:09
Matei si Damian nu au avut nici o reactie.doar putin plans la intepatura.apoi joaca toata ziua:).si nici in zilele ce au urmat.

Andrusca
27.10.2011, 08:55:22

confirm si eu; si tin minte ca am raspuns si atunci cand am revenit la munci ;)

Anca, ma bucur ca ai revenit! :-p

NEATA!!! ~o)~o)~o)

Milagros
27.10.2011, 11:15:47

Ups, poi nu mai vin pe aci cu povesti siropoase cu copii de 2 ani care isi inteleg parintii ca te stric :D

Milagros
27.10.2011, 11:22:30
seara buna!!!!.
Eu, ca m-am intors inainte de a face 2 ani, am dus deciza de reluare a activitatii, copie dupa buletinul meu si dupa certificatul de nastere al micutului. Si am mai completat o cerere acolo.

Stefi....eu ma mai si storceam in primele zile ca ma dureau ingrozitor.

Azi, o zi mai buna!!! Oricum era mai bine acasa, chiar daca faceam aceleasi lucruri: schimbat copil, curat, mancare, spalat, calcat . ...:))).
P.s. poate castig la loto, si-mi iau de-o grija :)))) ( si fac o gradi unde sa va aduceti copilasii gratis )));));))
Ci bini!
Vreau vreau vreau gradi la tine, platim, numai fa gradi!

brianna
27.10.2011, 11:42:30
fetelor stiti cumva daca e vreo problema daca ii dau vigantol lui L in laptic?imi e mai usor ,caci gurita nu vrea sa o caste cand ii dau asa simplu.iar calciul ,tot il laptic il dau (la sfatul pediatrului).dar am uitat sa intreb de vigantol

michellina
27.10.2011, 13:08:57
Merci fetelor pt raspunsuri, deci e asa cum stiam si eu. Chiar imi amintisem ca a scris Andrusca atunci cand s-a reintors la job, dar am zis ca poate s-a schimbat ceva si sa fiu sigura ca sunt in regula.

eliana
27.10.2011, 13:53:14
Ups, poi nu mai vin pe aci cu povesti siropoase cu copii de 2 ani care isi inteleg parintii ca te stric :D
Dah, din mama denaturata ma transform in mama model :)) desi cred ca tre' sa te dezamagesc, ma apucase un pic asa inainte de povestea ta siropoasa :-p

marybear
27.10.2011, 14:13:08
fetelor stiti cumva daca e vreo problema daca ii dau vigantol lui L in laptic?imi e mai usor ,caci gurita nu vrea sa o caste cand ii dau asa simplu.iar calciul ,tot il laptic il dau (la sfatul pediatrului).dar am uitat sa intreb de vigantol
Cum sa il pui in laptic?In biberon nu este ok pentru ca vigantolul adera la peretii biberonului si nu ajunge in gura la bebe. Eu ii cascam gurita si ii puneam direct in gura, e greu la inceput dar se invata in timp. De calciu stiu ca mie mi s-a zis ca nu e bine de pus in lapte ci mai degraba in ceai sau suc de fructe daca nu il ia asa. Si ca se da intre mese, deci nu inainte sau fix dupa. Dar poate ma insel, sa mai zica si alte mamici mai documentate cum e bine:D.

Tocmai ce ma laudam cu copilul meu extrasanatos ca a facut rosu in gat:-<.Nu a facut febra(inca) dar e mucos si tuseste, aseara a si varsat . A fost azi mama cu el la medic si cica i-a prescris o reteta dar inca nu stiu ce. Voi ce dadeati la bebe pentru rosu in gat?Stiu ca au mai fost cateva cazuri recente.

Milagros
27.10.2011, 14:36:38
Cum sa il pui in laptic?In biberon nu este ok pentru ca vigantolul adera la peretii biberonului si nu ajunge in gura la bebe. Eu ii cascam gurita si ii puneam direct in gura, e greu la inceput dar se invata in timp. De calciu stiu ca mie mi s-a zis ca nu e bine de pus in lapte ci mai degraba in ceai sau suc de fructe daca nu il ia asa. Si ca se da intre mese, deci nu inainte sau fix dupa. Dar poate ma insel, sa mai zica si alte mamici mai documentate cum e bine:D.

Tocmai ce ma laudam cu copilul meu extrasanatos ca a facut rosu in gat:-<.Nu a facut febra(inca) dar e mucos si tuseste, aseara a si varsat . A fost azi mama cu el la medic si cica i-a prescris o reteta dar inca nu stiu ce. Voi ce dadeati la bebe pentru rosu in gat?Stiu ca au mai fost cateva cazuri recente.

Daca e doar inceput de rosu in gat se rezolva cu Tantum Verde. Depinde cat e de grav... Noua ne-a dat si Klacid la un moment dat, care e antibiotic, alteori doar antitermice ca facea febra. Multa sanatate la puiut!

Miky28
27.10.2011, 15:04:06
deja vrei sa te intorci??:-"

da...:Dde luni ma intorc..dar oficial de la 1 nov.

Miky28
27.10.2011, 15:06:47
Asa ar trebui, trebuie sa anunti ca te intorci ca sa iti suspende indemnizatia si e posibil ca ultima transa sa o primesti cu intarziere...din pacate:(

ultima transa ?

marybear
27.10.2011, 15:48:59
ultima transa ?
Transa in sensul ca e posibil sa fie o fractiune de luna, adica daca te intorci pe 15 sa zicem iei bani pe jumatate de luna. Dar cum tu te intorci pe 1 ar trebui sa iei o indemnizatie intreaga:D si e si mai posibil sa o primesti la timp:D. Dar sa te duci dupa 1 noiembrie , pana pe 10 sau 15 daca nu ma insel si sa o suspenzi ca altfel o sa primesti in continuare si va trebui oricum sa duci banii inapoi.

Miky28
27.10.2011, 15:57:30
multumesc mult !:*

Milagros
27.10.2011, 16:49:43
Hello si help!
Azi dupa cresa m-am dus cu D in parc si, pe tiparul de ieri, numai in brate a vrut - daca nu m-am invatat ieri minte sa iau carutul... - si cum voiam sa ma asez cu el in brate cum da-i contorsionari si urlat. La un moment dat mi-a dat el un pup acolo, s-a mai alintat de mine, am stat un pic si pe o banca, a mers un pic si pe jos... pana cand am ajuns aproape de zona unde sta fina care ii pune mereu Chuggington pe calculator - nu v-am zis ieri ca am urcat la ea de raul lui si bietei fete nu ii mergea netul si mi-a tras o criza de pomina de am plecat cu el in 2 secunde 8-| - si a inceput Ania Ania Ania (Diana) si UUUU! (trenul) si i-am zis frumos, Da mana la mami sa mergem acasa sau ne mai plimbam, cum vrei, dar la Diana nu mergem si basta. Si da-i tavaleala pe jos cu muci, cu intins muci pe fata, cu izbit jucaria de pamant, degeaba l-am ignorat, degeaba m-am indepartat mult de el, se tavalea pe jos si numai Ania Ania!
Desigur, multi binevoitori cu Ce-ai patit, mititelule? Una saraca o crezut ca ii pierdut ;)) In final nu am avut ce face decat sa-l iau pe sus si sa plec spre casa, dar pt ca izbise jucaria de mai multe ori si ii tot spusesem calm ca daca mai face i-o iau, i-am luat-o, o izbea efectiv vazand ca face in ciuda mea. Si l-am luat sa plec cu el, dar sa vezi tupeu, a inceput sa ma zgarie pe fata si voia sa ma traga de par, deci am ajus efectiv sa-l duc ca pe un bagaj, sub brat, cu fata in jos ca altfel ma caftea de nu ma vedeam. Tot drumu contorsionat si urlat in continuare din toti plamanii si asta face si acum desi suntem acasa de mai bine de 10 minute.
Eu ce fac acum? Cum sa ma port cu el dupa ce inceteaza? Sincer, imi vine sa... ia de aici macar sa ai motiv de urlat :gen_04:

gabriela_rgh
27.10.2011, 17:43:28
Brianna eu ii dau Vitamina D(Vigantol-ul) cu pipeta.E mai usor decat cu picuratorul si direct in gurita.
Calciul il dau cu seringa, e mai greu un pic dar il ia pana la urma.Mie pediatra nu mi-a zis sa fie inainte,dupa,intre mese..il dau cum imi aduc aminte.

marybear
27.10.2011, 17:46:41
Hello si help!
Azi dupa cresa m-am dus cu D in parc si, pe tiparul de ieri, numai in brate a vrut - daca nu m-am invatat ieri minte sa iau carutul... - si cum voiam sa ma asez cu el in brate cum da-i contorsionari si urlat. La un moment dat mi-a dat el un pup acolo, s-a mai alintat de mine, am stat un pic si pe o banca, a mers un pic si pe jos... pana cand am ajuns aproape de zona unde sta fina care ii pune mereu Chuggington pe calculator - nu v-am zis ieri ca am urcat la ea de raul lui si bietei fete nu ii mergea netul si mi-a tras o criza de pomina de am plecat cu el in 2 secunde 8-| - si a inceput Ania Ania Ania (Diana) si UUUU! (trenul) si i-am zis frumos, Da mana la mami sa mergem acasa sau ne mai plimbam, cum vrei, dar la Diana nu mergem si basta. Si da-i tavaleala pe jos cu muci, cu intins muci pe fata, cu izbit jucaria de pamant, degeaba l-am ignorat, degeaba m-am indepartat mult de el, se tavalea pe jos si numai Ania Ania!
Desigur, multi binevoitori cu Ce-ai patit, mititelule? Una saraca o crezut ca ii pierdut ;)) In final nu am avut ce face decat sa-l iau pe sus si sa plec spre casa, dar pt ca izbise jucaria de mai multe ori si ii tot spusesem calm ca daca mai face i-o iau, i-am luat-o, o izbea efectiv vazand ca face in ciuda mea. Si l-am luat sa plec cu el, dar sa vezi tupeu, a inceput sa ma zgarie pe fata si voia sa ma traga de par, deci am ajus efectiv sa-l duc ca pe un bagaj, sub brat, cu fata in jos ca altfel ma caftea de nu ma vedeam. Tot drumu contorsionat si urlat in continuare din toti plamanii si asta face si acum desi suntem acasa de mai bine de 10 minute.
Eu ce fac acum? Cum sa ma port cu el dupa ce inceteaza? Sincer, imi vine sa... ia de aici macar sa ai motiv de urlat :gen_04:
Cand citesc ce scrii ma vad pe mine peste un an:-s. La noi deja se vede "personalitatea" domnului E:-L care se izbeste cu fundul de pamant daca nu obtine ce vrea, se zbate in brate si da...te si palmuieste daca nu ii convine lui ceva. Deocamdata mai merge cu distrasul atentiei, luat cu forta pe sus si dus in alta camera sa ii arat "ceva". Dar de pedepsit nu poate fi vorba ca nu vad ce ar intelege el. Mi-a si zis-o cineva: asa patesti, daca nu l-ai invatat cu bataia? L-)L-)L-)

marybear
27.10.2011, 17:49:20
Brianna eu ii dau Vitamina D(Vigantol-ul) cu pipeta.E mai usor decat cu picuratorul si direct in gurita.
Calciul il dau cu seringa, e mai greu un pic dar il ia pana la urma.Mie pediatra nu mi-a zis sa fie inainte,dupa,intre mese..il dau cum imi aduc aminte.
Mi-am adus aminte ca sfatul asta era legat de faptul ca bebe poate regurgita dupa masa (mui mult sau mai putin) si astfel ar putea da afara si calciul/Vit D pe care tocmai i le-am administrat.

stefania_a
27.10.2011, 17:49:28
da...:Dde luni ma intorc..dar oficial de la 1 nov.

ai curaj..bravo!!!:-p

gabriela_rgh
27.10.2011, 18:00:08
Mi-am adus aminte ca sfatul asta era legat de faptul ca bebe poate regurgita dupa masa (mui mult sau mai putin) si astfel ar putea da afara si calciul/Vit D pe care tocmai i le-am administrat.
Da e drept si asta,din fericire noi nu am avut probleme.:-pcalciul i-l dau de regula inainte de masa ca se stramba si il pun la san imediat.D3 chiar nu conteaza,il ia usor.

gabriela_rgh
27.10.2011, 19:24:26
Tudor a facut niste cojite pe cap,deasupra fruntii si pe laterale....cu ce pot sa il scap repede de ele?^:)^

Milagros
27.10.2011, 19:35:36
Cand citesc ce scrii ma vad pe mine peste un an:-s. La noi deja se vede "personalitatea" domnului E:-L care se izbeste cu fundul de pamant daca nu obtine ce vrea, se zbate in brate si da...te si palmuieste daca nu ii convine lui ceva. Deocamdata mai merge cu distrasul atentiei, luat cu forta pe sus si dus in alta camera sa ii arat "ceva". Dar de pedepsit nu poate fi vorba ca nu vad ce ar intelege el. Mi-a si zis-o cineva: asa patesti, daca nu l-ai invatat cu bataia? L-)L-)L-)

Mdea, am primit si eu aceasta pretioasa remarca. Nu mai zic de... se vede ca e alintat [-(/:) Cum se vede? Pt ca nu face pe el cand ma vede?

Milagros
27.10.2011, 19:37:10
Tudor a facut niste cojite pe cap,deasupra fruntii si pe laterale....cu ce pot sa il scap repede de ele?^:)^

Trebuie f bine hidratata pielicica, noi parca dadeam Avene Trixera.
Daca sunt cojite din alea galbene, pana nu am dat cu peria de par pt bebe nu am scapat de ele. Si le mai cojea si tati usor cu unghia, mie imi era frica :D

Milagros
27.10.2011, 19:39:36
Aaaa, si completare: azi in parc in timp de D era la apogeul crizei de nervi o tantica mi-a urat sa fie sanatos si sa-i fac pereche ca de aia e asa alintat. Oare cum au senzatia unii ca in momente din astea isi mai doreste cineva inca unul? Si ce-o fi insemnand pereche? O fata sau nu conteaza sexul, dar sa faca crize cel putin la fel de tari? /:)

adnada
27.10.2011, 20:03:57
Aaaa, si completare: azi in parc in timp de D era la apogeul crizei de nervi o tantica mi-a urat sa fie sanatos si sa-i fac pereche ca de aia e asa alintat. Oare cum au senzatia unii ca in momente din astea isi mai doreste cineva inca unul? Si ce-o fi insemnand pereche? O fata sau nu conteaza sexul, dar sa faca crize cel putin la fel de tari? /:)

ups... asta prevad si eu ca ma asteapta.....multa putere si calm >:D<

si apropoooo de pereche..... pe mine ma intreaba babele cat are R si zic vai da tre sa ii faci de acum pereche......... cred ca am asteptat cam mult 4 luni trebuia sa ii fac mai repede:D:D:D

stefania_a
27.10.2011, 20:34:54

eu ii dadeam biei cu ulei de copr pt bebelus inainte de baie. lasam 10-15 min pana se inmuia si apoi dadeam cu peria de beblus si apoi spalam...in cateva zile am scapat de coji...

AnaM
27.10.2011, 22:15:13

Daca sunt galbui si pielea e usor grasa in zona aia, atunci pare a fi dermatita seboreica, si Tudor a avut la fel, tot la nivelul fruntii, in par. Noua pediatra ne-a dat vaselina salicilica, am aplicat o data, cu 5 ore inainte de baie, l-am spalat bine la baie si dup-aia i-au disparut complet.

Ana, e normal, crize de-astea imi facea (acum mai rar) in fiecare dupa-amiaza, dupa gradinita, si Tudor. Acolo nu le mai sufla in fund nimeni doar lor, asa ca acasa cer exclusivitate si se manifesta ca niste copii razgaiati. Trebuie putina rabdare, altceva nu stiu ce sa-ti recomand, dar o sa treaca.