PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 [195] 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Rok5ana
27.10.2011, 23:13:06
Hello si help!
Azi dupa cresa m-am dus cu D in parc si, pe tiparul de ieri, numai in brate a vrut - daca nu m-am invatat ieri minte sa iau carutul... - si cum voiam sa ma asez cu el in brate cum da-i contorsionari si urlat. La un moment dat mi-a dat el un pup acolo, s-a mai alintat de mine, am stat un pic si pe o banca, a mers un pic si pe jos... pana cand am ajuns aproape de zona unde sta fina care ii pune mereu Chuggington pe calculator - nu v-am zis ieri ca am urcat la ea de raul lui si bietei fete nu ii mergea netul si mi-a tras o criza de pomina de am plecat cu el in 2 secunde 8-| - si a inceput Ania Ania Ania (Diana) si UUUU! (trenul) si i-am zis frumos, Da mana la mami sa mergem acasa sau ne mai plimbam, cum vrei, dar la Diana nu mergem si basta. Si da-i tavaleala pe jos cu muci, cu intins muci pe fata, cu izbit jucaria de pamant, degeaba l-am ignorat, degeaba m-am indepartat mult de el, se tavalea pe jos si numai Ania Ania!
Desigur, multi binevoitori cu Ce-ai patit, mititelule? Una saraca o crezut ca ii pierdut ;)) In final nu am avut ce face decat sa-l iau pe sus si sa plec spre casa, dar pt ca izbise jucaria de mai multe ori si ii tot spusesem calm ca daca mai face i-o iau, i-am luat-o, o izbea efectiv vazand ca face in ciuda mea. Si l-am luat sa plec cu el, dar sa vezi tupeu, a inceput sa ma zgarie pe fata si voia sa ma traga de par, deci am ajus efectiv sa-l duc ca pe un bagaj, sub brat, cu fata in jos ca altfel ma caftea de nu ma vedeam. Tot drumu contorsionat si urlat in continuare din toti plamanii si asta face si acum desi suntem acasa de mai bine de 10 minute.
Eu ce fac acum? Cum sa ma port cu el dupa ce inceteaza? Sincer, imi vine sa... ia de aici macar sa ai motiv de urlat :gen_04:
Face si Stefanel faze de astea...si ma loveste peste fata cand e nervos si eu vreau sa il iau in brate. Incerc sa ignor comportamentele astea, dar taaaaaare mi-i greu:-L

Rok5ana
27.10.2011, 23:15:04
Tudor a facut niste cojite pe cap,deasupra fruntii si pe laterale....cu ce pot sa il scap repede de ele?^:)^

Noi am scapat rapid cu gelul pt cruste de la Avene.

stefania_a
28.10.2011, 08:46:34
seara buna!!!!.
Eu, ca m-am intors inainte de a face 2 ani, am dus deciza de reluare a activitatii, copie dupa buletinul meu si dupa certificatul de nastere al micutului. Si am mai completat o cerere acolo.

Stefi....eu ma mai si storceam in primele zile ca ma dureau ingrozitor.

Azi, o zi mai buna!!! Oricum era mai bine acasa, chiar daca faceam aceleasi lucruri: schimbat copil, curat, mancare, spalat, calcat . ...:))).
P.s. poate castig la loto, si-mi iau de-o grija :)))) ( si fac o gradi unde sa va aduceti copilasii gratis )));));))

desi nu ne-am intalnit niciodata, azi noapte te-am visat!!:)):))
probabil pt k tot te-am stresat cu intarcatul mi-a ramas gandul la tine!!:-p

brianna
28.10.2011, 09:15:39
Cum sa il pui in laptic?In biberon nu este ok pentru ca vigantolul adera la peretii biberonului si nu ajunge in gura la bebe. Eu ii cascam gurita si ii puneam direct in gura, e greu la inceput dar se invata in timp. De calciu stiu ca mie mi s-a zis ca nu e bine de pus in lapte ci mai degraba in ceai sau suc de fructe daca nu il ia asa. Si ca se da intre mese, deci nu inainte sau fix dupa. Dar poate ma insel, sa mai zica si alte mamici mai documentate cum e bine:D.
.

o sa incerc sa i dau asa ..sau mai degraba o sa imi cumpar pipeta si o sa-i dau.pare mai usor caci Luca nu casca gura deloc!multumesc oricum pt rasunsuri:*

Milagros
28.10.2011, 09:27:20
Daca sunt galbui si pielea e usor grasa in zona aia, atunci pare a fi dermatita seboreica, si Tudor a avut la fel, tot la nivelul fruntii, in par. Noua pediatra ne-a dat vaselina salicilica, am aplicat o data, cu 5 ore inainte de baie, l-am spalat bine la baie si dup-aia i-au disparut complet.

Ana, e normal, crize de-astea imi facea (acum mai rar) in fiecare dupa-amiaza, dupa gradinita, si Tudor. Acolo nu le mai sufla in fund nimeni doar lor, asa ca acasa cer exclusivitate si se manifesta ca niste copii razgaiati. Trebuie putina rabdare, altceva nu stiu ce sa-ti recomand, dar o sa treaca.

Deci ma gandeam bine ca protesteaza :( Acum bomba bombelor: azi dimineata l-am lasat la cresa cu scandal :(( Sa ma gandesc ca il trateaza prost acolo sau pur si simplu acum isi da el seama de fapt ce si cum? Ca totusi cand l-a luat dna in brate a intins mainile spre ea, nu s-a zbatut... Ooof! :((

brianna
28.10.2011, 09:34:53
Deci ma gandeam bine ca protesteaza :( Acum bomba bombelor: azi dimineata l-am lasat la cresa cu scandal :(( Sa ma gandesc ca il trateaza prost acolo sau pur si simplu acum isi da el seama de fapt ce si cum? Ca totusi cand l-a luat dna in brate a intins mainile spre ea, nu s-a zbatut... Ooof! :((

atunci ma gandesc ca nu se comporta urat cu el daca a intins manutele...poate are el chef de alintat si stie ca acasa e mai bine cu mami!

Milagros
28.10.2011, 09:49:01
atunci ma gandesc ca nu se comporta urat cu el daca a intins manutele...poate are el chef de alintat si stie ca acasa e mai bine cu mami!

Asa sper si eu, na, nu ma pot abtine sa ma gandesc si la posibile neplaceri pe la cresa... desi imi si dau seama clar ca el protesteaza, s-a prins ca gata, de acum asta e situatia. Ieri dupa crizare a dormit in bratele mele ca un bebe vreo ora jumate, numai asa a vrut sa stea. Mi se rupe inima :((

gabriela_rgh
28.10.2011, 10:15:51
vroia sa stea cu mami...nah au si ei zile si zile!>:D<>:D<>:D<cum e la "scarbici"???

claudelle
28.10.2011, 10:47:51
Hello si help!
Azi dupa cresa m-am dus cu D in parc si, pe tiparul de ieri, numai in brate a vrut - daca nu m-am invatat ieri minte sa iau carutul... - si cum voiam sa ma asez cu el in brate cum da-i contorsionari si urlat. La un moment dat mi-a dat el un pup acolo, s-a mai alintat de mine, am stat un pic si pe o banca, a mers un pic si pe jos... pana cand am ajuns aproape de zona unde sta fina care ii pune mereu Chuggington pe calculator - nu v-am zis ieri ca am urcat la ea de raul lui si bietei fete nu ii mergea netul si mi-a tras o criza de pomina de am plecat cu el in 2 secunde 8-| - si a inceput Ania Ania Ania (Diana) si UUUU! (trenul) si i-am zis frumos, Da mana la mami sa mergem acasa sau ne mai plimbam, cum vrei, dar la Diana nu mergem si basta. Si da-i tavaleala pe jos cu muci, cu intins muci pe fata, cu izbit jucaria de pamant, degeaba l-am ignorat, degeaba m-am indepartat mult de el, se tavalea pe jos si numai Ania Ania!
Desigur, multi binevoitori cu Ce-ai patit, mititelule? Una saraca o crezut ca ii pierdut ;)) In final nu am avut ce face decat sa-l iau pe sus si sa plec spre casa, dar pt ca izbise jucaria de mai multe ori si ii tot spusesem calm ca daca mai face i-o iau, i-am luat-o, o izbea efectiv vazand ca face in ciuda mea. Si l-am luat sa plec cu el, dar sa vezi tupeu, a inceput sa ma zgarie pe fata si voia sa ma traga de par, deci am ajus efectiv sa-l duc ca pe un bagaj, sub brat, cu fata in jos ca altfel ma caftea de nu ma vedeam. Tot drumu contorsionat si urlat in continuare din toti plamanii si asta face si acum desi suntem acasa de mai bine de 10 minute.
Eu ce fac acum? Cum sa ma port cu el dupa ce inceteaza? Sincer, imi vine sa... ia de aici macar sa ai motiv de urlat :gen_04:

Neata fetele,

E jale si la voi vad.....acuma chiar ca incep sa cred ce se spune despre scorpioni, eu care nu credeam in zodii....Si la gradi , dna s-a plans ca e ffff incapatanat, incearca sa-l integreze, sa-l faca sa colaboreze cu ceilalti copii si el nimic NUMAI daca vrea el...a zis ca mai e un copil asa incapatanat, dar mai cedeaza ala, dar al meu DELOC :)) Stiu ca asa face si acasa imi scoate cateodata peri albi...
De cand am venit de la gradi sunt in ganduri non-stop, ma gandesc oare cum ne vom descurca cu el, cum il vom face sa ne asculte ce e bine ce nu...va fi f greu.....poate ar trebui sa vb cu cineva vizat legat de comportamentele copiilor......oare is paranoia ?! /:)

Laura stiu ca ziceai in cateva mesaje ca te confrunti cu Luca ca nu ia siropurile, ma gandeam ca poti incerca sa i le dai cu putina zeama de lamaie...poate ii place mai acrisor, asa mai fac cu Andrei.

stefania_a
28.10.2011, 15:32:26
Neata fetele,

E jale si la voi vad.....acuma chiar ca incep sa cred ce se spune despre scorpioni, eu care nu credeam in zodii....Si la gradi , dna s-a plans ca e ffff incapatanat, incearca sa-l integreze, sa-l faca sa colaboreze cu ceilalti copii si el nimic NUMAI daca vrea el...a zis ca mai e un copil asa incapatanat, dar mai cedeaza ala, dar al meu DELOC :)) Stiu ca asa face si acasa imi scoate cateodata peri albi...
De cand am venit de la gradi sunt in ganduri non-stop, ma gandesc oare cum ne vom descurca cu el, cum il vom face sa ne asculte ce e bine ce nu...va fi f greu.....poate ar trebui sa vb cu cineva vizat legat de comportamentele copiilor......oare is paranoia ?! /:)

Laura stiu ca ziceai in cateva mesaje ca te confrunti cu Luca ca nu ia siropurile, ma gandeam ca poti incerca sa i le dai cu putina zeama de lamaie...poate ii place mai acrisor, asa mai fac cu Andrei.

si a mea e scorpion..la ce sa ma astept???:-&:-&

Milagros
28.10.2011, 20:09:37
vroia sa stea cu mami...nah au si ei zile si zile!>:D<>:D<>:D<cum e la "scarbici"???

Se pare ca problema era ca il duceam in parc, azi nu l-am mai dus, am venit direct acasa si a fost Dragos al meu care fae si nazbatii dar stie sa fie si cuminte. Nu stiu, poate dupa cresa simte el nevoia sa isi revada casa, eu gandeam ca se bucura ca stam la aer, dar se pare ca m-am inselat. Oricum, i-am si facut un pic pe plac, i-am pus pe tv Chuggington si l-am lasat aproape o ora - eu care ziceam ca D nu o sa vada cum arata un tv pana la 4 ani :-$ - apoi ne-am jucat cu cuburile, cu razele de soare care bateau in sufragerie, a venit si nana pe la noi, pe scurt, zi fara criza :)>-

Sa nu vorbesc intr-un ceas rau dar la mine nu e scarbici [-o< e f ok, oricum acum stau cat vreau eu, ma hlizesc cu fetele, am si muncit ca a fost de munca, dar ma bucur ca doar voi lua bani pe ce am tradus. Azi am stat degeaba, m-am hlizit cu sefa si cu colegele, am facut ceva shopping la magazinul de hainute de pe Lapusneanu, cam asta. Nasol e ca sunt f obosita, dorm pe mine pe la 6-7 seara.

Milagros
28.10.2011, 20:17:21
Neata fetele,

Nu, nu esti paranoia, si eu vreau sa vorbesc cu cineva avizat, deja a mai vorbit prietena mea cu o profesoara de la facultate - ea e la psiho - despre comportamentul lui D - eram eu ingrijorata in perioada in care lovea copii afara ca nu stiam de unde a vazut el sa faca asa, stiind ca ei fac ce vad in casa si stiind ca la noi in casa nu a vazut batai... ma rog... din cand in cand o mai streseaza pe profa aia cu intrebari si pana acum nu a remarcat nimic anormal in comportamentul lui. Si mie mi-e frica de incapatanarea asta a lui de scorpi, degeaba zic ca nu cred in zodii, bunicul si socrul meu sunt scorpi amandoi si cand ma uit la D fix pe ei ii vad. Deocamdata am reusit sa am o autoritate asupra lui, in afara acestor crize aiurea in restul timpului reusesc sa il controlez destul de bine, imi stie de frica, impropriu spus, adica daca i-am zis nu la o chestie pe tonul foarte serios sau uneori numai daca ma uit la el intr-un anume fel, asculta imediat.
Oricum, vreau din suflet sa stiu sa fiu mereu apropiata de el ca sa ma inteleg cu el cu vorba buna pt ca la cat de incapatanat e mi-e frica sa nu-l scap pe un drum gresit.
Cat despre gradi... doamnele inca imi zic ca se inteleg cu el, mi-au mai zis ca mai arunca cu jucarii in joaca, dar nu este violent, nu face crize, mai nou cica se mai pune pe plans scurt daca plange alt copil - asta chiar nu facea - dar se calmeaza apoi, este extrem de pupacios, le alinta pe doamne si le pupaceste, le cere papa :">
Tot de cand e la cresa nu mai bate copii in parc deloc \:D/ si a invatat sa imparta jucariile, se duce si ofera masinuta lui sa faca schimb, intelege cand tre sa dam jucaria altui copil inapoi si mai nou daca are mancare in mana se duce la bebelusii din carut si le intinde sa pape si ii intreaba PAPI? ;)) Sper s-o tina tot asa ca a fost ingrozitor sa stau cu frica ca musca sau loveste vreun bebe.

Milagros
28.10.2011, 20:17:59
si a mea e scorpion..la ce sa ma astept???:-&:-&

La tone de incapatanare :(

stefania_a
28.10.2011, 22:15:21
La tone de incapatanare :(

nu cred k fiica-mea o sa ma intreaca....capricornii sunt si mai si zic eu!!!:D

Milagros
28.10.2011, 22:20:19
nu cred k fiica-mea o sa ma intreaca....capricornii sunt si mai si zic eu!!!:D

Pai eu in locul tau nu m-as bucura asa tare. Si leii is mari si tari, dar in relatia cu D nu as avea curaj sa fac pe seful pentru ca stiu sigur ca asta ar fi cea mai proasta abordare pe care as putea-o alege.

stefania_a
28.10.2011, 22:21:30
Pai eu in locul tau nu m-as bucura asa tare. Si leii is mari si tari, dar in relatia cu D nu as avea curaj sa fac pe seful pentru ca stiu sigur ca asta ar fi cea mai proasta abordare pe care as putea-o alege.

sincer observ ca si bia e destuld e incapatanata..si oricat as fi si eu, mereu cedez...:-p

stefania_a
29.10.2011, 08:51:15
recomandati-mi si mie niste restaurante, pensiuni ceva unde as putea sa fac taierea de mot a fetei!!!

gabriela_rgh
29.10.2011, 09:16:20
:Obun asa.......:))

stefania o prietena de a mea a facut taierea de mot la restaurantul Ambra in Tatarasi, a fost multumita.Au si galerie foto pe site ca sa iti faci o idee.:*

stefania_a
29.10.2011, 09:25:49
:Obun asa.......:))

stefania o prietena de a mea a facut taierea de mot la restaurantul Ambra in Tatarasi, a fost multumita.Au si galerie foto pe site ca sa iti faci o idee.:*

ms de idee..tre sa cautam neaparat zilele astea!!

Milagros
29.10.2011, 10:16:32
Neatza!
Mamici cu pitici mai micuti care ati fost la MotzArt pt tuns, cum s-au comportat copilasii? Dupa-amiaza vreau sa merg si eu cu D, am sunat la ei sa fac rezervare si am niste emotii deja... oare o sa-l convinga sa stea cuminte la tuns?

minicutta
29.10.2011, 10:54:08
mamici,,,,ati folosit scutece de la Huggies...??? Ca am vazut promotie in Carr... si ma gandeam sa i cumpar lu` fie mea, dar nu stiu ce calitate au, ca mamicile din jurul meu sunt toate setate pe Pamp... (ca si mine de altfel)

Milagros
29.10.2011, 11:17:32
Si iaca imi mai veni una ;)) Aveti idee cat timp se da Imunogrip Junior?

edit: gasit pe net prospectul :D

Butterfly87
29.10.2011, 11:19:19
mamici,,,,ati folosit scutece de la Huggies...??? Ca am vazut promotie in Carr... si ma gandeam sa i cumpar lu` fie mea, dar nu stiu ce calitate au, ca mamicile din jurul meu sunt toate setate pe Pamp... (ca si mine de altfel)
si eu sunt interesata
ca fiica mea "mananca"la pampersi de zici ca are 3 luni:))

brianna
29.10.2011, 11:20:52

ce pret au?si cate buc?

gabriela_rgh
29.10.2011, 11:23:52
parca AnaM zicea acum ceva vreme ca de la nr 3 in sus sunt scortosi...dar nu's 100% sigura.

eliana
29.10.2011, 11:48:20
Neatza!
Mamici cu pitici mai micuti care ati fost la MotzArt pt tuns, cum s-au comportat copilasii? Dupa-amiaza vreau sa merg si eu cu D, am sunat la ei sa fac rezervare si am niste emotii deja... oare o sa-l convinga sa stea cuminte la tuns?
Je am fost cu Iulia de 2 ori, ultima data prin august, de ambele dati a urlat ingrozitor, de mi-am zis ca n-o mai duc in veci acolo, sau cel putin pana cand o sa pot avea o conversatie bilaterala cu ea despre mersul la coafor. Nu stiu de ce a reactionat asa, personalul a fost zambicios, calm, jucarii..... probabil nu i-a placut senzatia de imobilizare pe scaun. Dar in timpul asta am vazut si copii mai marisori care stateau cuminti la tuns.

crisdk
29.10.2011, 11:57:00
Neatza!
ana, vrem sa vedem si noi pozici cu dragos tuns sau, de ce nu, la tuns. ce zici? cu nu ai mai pus de mult poze cu smecherasul ;-)

eliana
29.10.2011, 11:59:00
Fetili, mi-am adus aminte de o chestie: a folosit cineva produse cosmetice de la Caudalie? e o gama frantuzeasca, la noi e in Centrofarm, si parca m-ar tenta.

Milagros
29.10.2011, 13:29:40
Je am fost cu Iulia de 2 ori, ultima data prin august, de ambele dati a urlat ingrozitor, de mi-am zis ca n-o mai duc in veci acolo, sau cel putin pana cand o sa pot avea o conversatie bilaterala cu ea despre mersul la coafor. Nu stiu de ce a reactionat asa, personalul a fost zambicios, calm, jucarii..... probabil nu i-a placut senzatia de imobilizare pe scaun. Dar in timpul asta am vazut si copii mai marisori care stateau cuminti la tuns.

Aham, ufa atunci :D ma duc totusi ca de tuns trebuie sa-l tund si macar acolo e special pt copii si fiind si mai de fitze macar nu se uita chioras ca urla :D

Milagros
29.10.2011, 13:30:31
ana, vrem sa vedem si noi pozici cu dragos tuns sau, de ce nu, la tuns. ce zici? cu nu ai mai pus de mult poze cu smecherasul ;-)

Chiar mi-am pus in gand sa iau aparatul foto cu mine ;)) daca urla nu-l mai pozez, dar poze cu before and after sigur va arat :*

eliana
29.10.2011, 13:33:50
Chiar mi-am pus in gand sa iau aparatul foto cu mine ;)) daca urla nu-l mai pozez, dar poze cu before and after sigur va arat :*
Ii fac si ei poza si ti-o trimit pe urma pe mail, in vreo cateva zile. Si-ti fac si un talon de fidelitate, cu discount la tunsurile ulterioare :D

Milagros
29.10.2011, 13:40:16
Ii fac si ei poza si ti-o trimit pe urma pe mail, in vreo cateva zile. Si-ti fac si un talon de fidelitate, cu discount la tunsurile ulterioare :D

Serioos? Ce taree :)) merci ca mi-ai spus, nu mai car hardughia ;;) mai ales ca e posibil sa ma duc singura cu tancul.

eliana
29.10.2011, 13:44:10
Serioos? Ce taree :)) merci ca mi-ai spus, nu mai car hardughia ;;) mai ales ca e posibil sa ma duc singura cu tancul.
Ii fac poza la final. Daca vrei sa surprinzi mai multe etape ale "momentului", cara hardughia :)

minicutta
29.10.2011, 14:12:15
ce pret au?si cate buc?
pai erau 2 baxuri de 68 buc la 48 lei (promotiile alea cu..."cumperi 2 produse la fel....")

minicutta
29.10.2011, 14:13:22
parca AnaM zicea acum ceva vreme ca de la nr 3 in sus sunt scortosi...dar nu's 100% sigura.
deci.........cade si asta:-<:-<:-<

simi_wau
29.10.2011, 14:41:33

Eu l-am dus la tuns acolo de 2 ori, dar nu-mi place cum tund aia. I a stat cumintel ...a mai scancit, s-a mai cerut in brate, dar am plecat cu el tuns .

Legat de pampersi.....eu am fost fidela P pana pe la 1 an ( timp in care am mai incercat si Lib si Hugg), dar pentru mine, Clar, cei de la Clever mi se par cei mai ok. ( tot AneiM trebuie sa-i multumesc pentru recomandare:*)

minicutta
29.10.2011, 15:04:41
Eu l-am dus la tuns acolo de 2 ori, dar nu-mi place cum tund aia. I a stat cumintel ...a mai scancit, s-a mai cerut in brate, dar am plecat cu el tuns .

Legat de pampersi.....eu am fost fidela P pana pe la 1 an ( timp in care am mai incercat si Lib si Hugg), dar pentru mine, Clar, cei de la Clever mi se par cei mai ok. ( tot AneiM trebuie sa-i multumesc pentru recomandare:*)
unde se gasesc???

roxienea
29.10.2011, 15:16:05
unde se gasesc???
In Billa. :)

alibd
29.10.2011, 15:51:17

S. s+a iritat de la ei.:-B

petronelaaa
29.10.2011, 16:52:33
Neatza!

Noi am fost de 2 ori.
Prima data i-a dat o forma la plete, a durat mai mult; bineinteles ca nu voia, dar au luato mai prin invaluire cu "hai sa spalam camionul la chiuveta" cu "uite o perie roz" cu "iata si puf-ul" pan s-a agatat de recipientul ala de se uda parul; a stat pe toate 4 scaunele de a tuns-o #:-S
am lasat o mare piscina dupa noi (de la puful ala cu apa) + urmele de la papuci in ea... dar cu scopul atins!!!!!!!:gen_04::gen_04:
A 2 oare, a vrut tot acolo, cam stia treaba.:talk_03:
Azi mi-a zis ca i-a crescut parul si il vrea tuns. O mai las vreo saptamana.:-"....adica ea bate spre kidsland.;))
Ne-a facut si noua poza... nici acum n-am primito...da`nici nu o vreau ca e nasoala! :|
Sa stiti ca tunde si oameni mari. Husband a vrut sa se dea exemplu care-i treaba la coafor si l-a tuns de toti banii :)

Bafta la coafat! Sa fie cumintel.

Milagros
29.10.2011, 17:37:54
Hello again!
Ne-am intors frezati ;))
Maare noroc cu monitorul cu desene, le-am rugat pe doamne sa-i puna desene cu trenuri - aveau Thomas - si a fost cuminte, voia el sa-si dea jos cearsaful ala de protectie da' l-am inut de vorba, uite trenu' Uuu etc si a stat. L-a tuns din foarfeca si a fost 15 lei, poze nu ne-au facut ca nu le mergea chestia de pozat :(
Sunt bucuroasa ca a fost cuminte si ca au chestia cu desenele, deci clar ramanem clienti fideli. :)
Poze cu before si after facutr de mine, dar acasa ca nu am avut cum sa car hardughia ca am fost singura cu el.

Le-am atasat invers, va dati voi seama care e before dupa lungimea pletei :)

Milagros
29.10.2011, 17:39:24
Si poze cu D in prima zi de cresa si cu ghiozdanelul ca promisesem mai de mult :)

Milagros
29.10.2011, 17:40:51
Am o prietena cu o bebelina certata cu mancarea. Mai stiti de siropel ii daduse Alina Monitzei si manca fata tot?

Milagros
29.10.2011, 17:41:36
Scutece mai ieftine si care mie mi-au placut tare mult sunt si cele marca Kaufland. Din pacate lui D nu i-au priit :(

eliana
29.10.2011, 17:43:23
Si poze cu D in prima zi de cresa si cu ghiozdanelul ca promisesem mai de mult :)
Sa va fie de bine noul look :D
Ce mare s-a facut Dragos de cand l-am vazut prima si intaia si singura data, waw!!!!! :*

eliana
29.10.2011, 17:45:28
Am o prietena cu o bebelina certata cu mancarea. Mai stiti de siropel ii daduse Alina Monitzei si manca fata tot?
Nu-mai-stiu-ce complex de vitamine, imi scapa numele. La mine functioneaza se pare aerul de Vrancea, a bobinat fiica-mea in ultima saptamana la greu, cica, si fara mofturi. Da' las' ca ajunge ea la mancarea facuta de ma-sa si se face iar fotomodeala :D

Milagros
29.10.2011, 18:05:07
Multumim, multumim :*
Hi, hi, inseamna ca esti mare bucatareasa =))

Na, nu se poate si desteapta si frumoasa si... bucatareasa ;)

crisdk
29.10.2011, 18:06:05
Hello again!
Ne-am intors frezati ;))
Maare noroc cu monitorul cu desene, le-am rugat pe doamne sa-i puna desene cu trenuri - aveau Thomas - si a fost cuminte, voia el sa-si dea jos cearsaful ala de protectie da' l-am inut de vorba, uite trenu' Uuu etc si a stat. L-a tuns din foarfeca si a fost 15 lei, poze nu ne-au facut ca nu le mergea chestia de pozat :(
Sunt bucuroasa ca a fost cuminte si ca au chestia cu desenele, deci clar ramanem clienti fideli. :)
Poze cu before si after facutr de mine, dar acasa ca nu am avut cum sa car hardughia ca am fost singura cu el.

frumusel tot, dragos asta al tau :* si mare smecheras :love:

eliana
29.10.2011, 18:12:12
Multumim, multumim :*
Hi, hi, inseamna ca esti mare bucatareasa =))
Na, nu se poate si desteapta si frumoasa si... bucatareasa ;)
Da-da, culminez in arta culminara :))
Imi tinea barbatu-meu o prelegere acum catva timp, de ce nu-mi iese mancarea buna (desi aia pe care i-o fac Iuliei o gust si eu si nu mi se pare asa naspa, as zice ca e chiar gustoasa, iar aia pentru barbatu-meu nu-mi prea aduc aminte cand am facut ultima data); deci, secretul, zice-se, este dragostea. Trebuie sa faci mancare cu dragoste, da? ei bine, astept cu interes momentul cand o sa ia el o oala mare cu dragoste care o sa fiarba pe aragaz si-o sa iasa o minunata..... mazare cu carne, de exemplu. Momentan e bun la teorie, de pus in practica mai greu :D

Milagros
29.10.2011, 18:29:06
frumusel tot, dragos asta al tau :* si mare smecheras :love:

Multumim, acusica ii fac baita ca sa i se aseze freza cum trebuie :)

Milagros
29.10.2011, 18:29:43
Da-da, culminez in arta culminara :))
Imi tinea barbatu-meu o prelegere acum catva timp, de ce nu-mi iese mancarea buna (desi aia pe care i-o fac Iuliei o gust si eu si nu mi se pare asa naspa, as zice ca e chiar gustoasa, iar aia pentru barbatu-meu nu-mi prea aduc aminte cand am facut ultima data); deci, secretul, zice-se, este dragostea. Trebuie sa faci mancare cu dragoste, da? ei bine, astept cu interes momentul cand o sa ia el o oala mare cu dragoste care o sa fiarba pe aragaz si-o sa iasa o minunata..... mazare cu carne, de exemplu. Momentan e bun la teorie, de pus in practica mai greu :D

Mdea, am si eu un teoretician talentat acasa. :>

eliana
29.10.2011, 18:33:46
Fetili, mi-am adus aminte de o chestie: a folosit cineva produse cosmetice de la Caudalie? e o gama frantuzeasca, la noi e in Centrofarm, si parca m-ar tenta.
Nimeni nu zice nik?

stefania_a
29.10.2011, 19:03:44
Hello again!
Ne-am intors frezati ;))

superrr!!!=D>=D>

stefania_a
29.10.2011, 19:17:17

este si asa ceva? k si a mea e certata cu mancarea..tot am asteptat sa treaca timpul sa pape si ea ca oamenii mese normale ca orice copil de varsta ei, dar ea nu si nu..desi e intarcata tot in baza laptelui se lasa...ar manca numai biberon!!:-<

eliana
29.10.2011, 19:21:50
Eu sincer nu i-as da vitamine ca sa-i stimulez pofta de mancare. Mai degraba i-as face niste analize, daca are carente i le corectez tintit, daca nu, o las in pace atata timp cat e normal dezvoltata pentru varsta ei.

stefania_a
29.10.2011, 19:23:03
Eu sincer nu i-as da vitamine ca sa-i stimulez pofta de mancare. Mai degraba i-as face niste analize, daca are carente i le corectez tintit, daca nu, o las in pace atata timp cat e normal dezvoltata pentru varsta ei.

nici eu nu sunt prea de acord cu ele, dar cand o vad cum tine la silueta ei imi vine sa-i dau orice numai s-o vad si eu o data ca papa cat trebuie...(:|

eliana
29.10.2011, 19:27:19
nici eu nu sunt prea de acord cu ele, dar cand o vad cum tine la silueta ei imi vine sa-i dau orice numai s-o vad si eu o data ca papa cat trebuie...(:|
Stii ca asta cu "papa cat trebuie" e o notiune relativa si diferita de la copil la copil si de la copil la adult.

geany_m
29.10.2011, 20:11:03
Hello again!
Ne-am intors frezati ;))

Ce frumusel s-a facut Dragos:x si ce flacau mare ai!

Multi-sanosvit (http://www.farmaciastejara.ro/multisanosvit-p-39.html) sau Multi-sanostol (http://www.farmablu.ro/farmacie/multi-sanostol-sirop-260g) parca....

AnaM
29.10.2011, 20:52:53
Nimeni nu zice nik?

Din cate stiu, sunt foarte ok. Foarte bune si tot naturale bla bla sunt cele Cattier (tot in Centrofarm gasisem), cred ca sunt si un pic mai ieftine (?!), mastile lor de fata sunt senzationale. Am avut si deodorant spray de la ei, fara aluminiu, mirosea tare frumos si nici nu ramaneai la sfarsitul serii cu parfum de ceapa la axila :)
Daca vrei o data sa faci o aroganta, incearca produsele Apivita (deocamdata se gasesc numai in Sensiblu-ul din Moldova Mall, parca), sunt ceva mai scumpe dar excelente. Tot ce am incercat de la ei pana acum mi-a placut enorm.

Alinuta stiu ca i-a dat Monitzei multisanosvit :)

Nici lui Tudor nu i-au priit Wickies de la Kaufland, desi, ca structura, sunt niste scutece foarte ok. De la Clever nu s-a iritat niciodata si am mers cateva luni bune cu ele. De ceva vreme ne-am intors la Pampers, ca mereu ma nimeream prin Carrefour sau Kaufland la cumparaturi si luam de-acolo (lenea...).

Ana, tare bine-i sta lui Dragos cu noua freza!

alinutza20
29.10.2011, 21:09:01
multisanosvit cu fe a functionat la noi.. apoi helmiflores din plafar ptr giardia/viermi iar acu recent dupa analize, fier cu vit c iar a dat rezultate super :)

Milagros
29.10.2011, 21:25:17

Analizele i-au iesit f bine, nu are nimic, nici lipsa de fier, nici lipsa de calciu, nimic nimic. Insa mama zice ca e sub greutatea normala varstei, plus ca deja ii vine sa-si ia campii ca nici lapte nu mananca cine stie ce, ajunsese saraca sa-i dea sunca de curcan cu paine ca numai asta voia sa manance, iar acum nici asta nu mai vrea. :(

Milagros
29.10.2011, 21:38:36
Ce frumusel s-a facut Dragos:x si ce flacau mare ai!

Multi-sanosvit (http://www.farmaciastejara.ro/multisanosvit-p-39.html) sau Multi-sanostol (http://www.farmablu.ro/farmacie/multi-sanostol-sirop-260g) parca....

:* Sarumana frumos! Mi-a zis si Alinutz intre timp pe mess, din pacate ii daduse deja Multisanovit si nu au fost rezultate :( O sa-i spun si de a doua varianta, sarumana mult!

Milagros
29.10.2011, 22:01:49
Din cate stiu, sunt foarte ok. Foarte bune si tot naturale bla bla sunt cele Cattier (tot in Centrofarm gasisem), cred ca sunt si un pic mai ieftine (?!), mastile lor de fata sunt senzationale. Am avut si deodorant spray de la ei, fara aluminiu, mirosea tare frumos si nici nu ramaneai la sfarsitul serii cu parfum de ceapa la axila :)
Daca vrei o data sa faci o aroganta, incearca produsele Apivita (deocamdata se gasesc numai in Sensiblu-ul din Moldova Mall, parca), sunt ceva mai scumpe dar excelente. Tot ce am incercat de la ei pana acum mi-a placut enorm.

Alinuta stiu ca i-a dat Monitzei multisanosvit :)

Nici lui Tudor nu i-au priit Wickies de la Kaufland, desi, ca structura, sunt niste scutece foarte ok. De la Clever nu s-a iritat niciodata si am mers cateva luni bune cu ele. De ceva vreme ne-am intors la Pampers, ca mereu ma nimeream prin Carrefour sau Kaufland la cumparaturi si luam de-acolo (lenea...).

Ana, tare bine-i sta lui Dragos cu noua freza!

Sarumana, hi, hi, ma umflu in pene de la cat imi laudati odrasla, mi s-a parut asa ciudat in seara asta la baie ca nu am mai avut fire de creasta=))
Si eu ma oftic la greu ca nu i-au priit Wickies lui D, cunoastem multi bebei care folosesc cu succes, mi s-au parut mult mai faine decat Pampers, dar ce eritem a avut de la ele... si ce greu am scapat, nu mai risc.
As incerca Clever, ziceti ca is ok? Tin bine kk si pipi? Rezista la pipi peste noapte? Ca D face la greu noaptea.

Milagros
29.10.2011, 22:04:02
multisanosvit cu fe a functionat la noi.. apoi helmiflores din plafar ptr giardia/viermi iar acu recent dupa analize, fier cu vit c iar a dat rezultate super :)

I-am spus de helmiflores, acum insa ii luase ceva de la un stand naturist din Carrefour. Daca sunteti interesate, a gasit si Septilin acolo, eu in farmacii cand am intrebat mi-au zis ca nu au mai primit de mult.

alibd
30.10.2011, 19:45:50

Pai, poate pentru ea e suficienta cantitatea pe care o papa.

alibd
30.10.2011, 19:49:34
Hello again!
Ne-am intors frezati ;))

Sa-i fie de bine frezatul!

Ce mare s-a facut! 8-}

Milagros
30.10.2011, 20:24:48
Sa-i fie de bine frezatul!

Ce mare s-a facut! 8-}

Sarumana, sarumana, maine poimaine aveti si voi bebelaca de 2 ani, daca ti se pare ca primul an a trecut repede sa vezi cum zboara al doilea. ;))

stefania_a
30.10.2011, 21:01:47
Pai, poate pentru ea e suficienta cantitatea pe care o papa.

uneori da, alteori nu ca vrea si lapte!!!:-L:-L

eliana
30.10.2011, 22:07:08
Analizele i-au iesit f bine, nu are nimic, nici lipsa de fier, nici lipsa de calciu, nimic nimic. Insa mama zice ca e sub greutatea normala varstei, plus ca deja ii vine sa-si ia campii ca nici lapte nu mananca cine stie ce, ajunsese saraca sa-i dea sunca de curcan cu paine ca numai asta voia sa manance, iar acum nici asta nu mai vrea. :(
Mie asta imi suna a probleme de comportament alimentar, incluzand in oala asta si copilul si parintii/mama, si "disciplina" meselor.

Milagros
31.10.2011, 11:09:39
Mie asta imi suna a probleme de comportament alimentar, incluzand in oala asta si copilul si parintii/mama, si "disciplina" meselor.

Sa stii ca, incredibil, dar nu... a inceput diversificarea la 6 luni cu legume, a inlocuit corect mesele, fara graba etc. Fata nu a fost niciodata mancacioasa, dar un borcan de 200 de legume manca totusi. Nu manca cu pofta sau ca haple, nu cerea cand manca altcineva, dar in final manca.
Aseara am vorbit cu ea si spunea ca totusi se duce sa-i repete analiza scaunului ca de doua zile nu a mancat decat lapte fata.

AnaM
31.10.2011, 11:35:15
Sa stii ca, incredibil, dar nu... a inceput diversificarea la 6 luni cu legume, a inlocuit corect mesele, fara graba etc. Fata nu a fost niciodata mancacioasa, dar un borcan de 200 de legume manca totusi. Nu manca cu pofta sau ca haple, nu cerea cand manca altcineva, dar in final manca.
Aseara am vorbit cu ea si spunea ca totusi se duce sa-i repete analiza scaunului ca de doua zile nu a mancat decat lapte fata.

Poate are rosu in gat de nu mananca, sau poate are afte in gurita...? Nu stiu, zic si eu...

Am dus si eu azi copilul la gradinita... in "costum" (mult spus, am adunat niste haine normale intr-o tinuta + palarie specifica) de pirat :) S-au mai organizat si la alte gradinite?

Milagros
31.10.2011, 11:41:14
Poate are rosu in gat de nu mananca, sau poate are afte in gurita...? Nu stiu, zic si eu...

Am dus si eu azi copilul la gradinita... in "costum" (mult spus, am adunat niste haine normale intr-o tinuta + palarie specifica) de pirat :) S-au mai organizat si la alte gradinite?

Uite nu ma duse capu' Ia s-o sun sa verifice fata. :)

Daphnne
31.10.2011, 11:42:39
Uite nu ma duse capu' Ia s-o sun sa verifice fata. :)

ce face finuta ta? nici un semn de nastere? cumde nu ai corupt-o si pe ea cu forumul?

marybear
31.10.2011, 12:28:48

Puiutul meu are rosu in gat si de cand cu boala refuza mancarea, ia 2-3 lingurite si apoi efectiv nu mai vrea, daca insist se enerveaza si plange, se zbate, nu e chip sa inghita ceva.E normal refuzul lui? Cel mai rau e ca uneori dupa ce reusesc sa il prostesc cu cateva lingurite de supa, iaurt sau ce ii mai dau eu ii apuca crize de tuse si varsa tot ce a mancat:((. Tuseste si in somn, ori se ineaca cu muci, ori are si ceva secretii in piept care il impiedica sa respire bine. I-am dat un tratament cu care nu eram 100% de acord(Humex, Amoksilav si Ibalgin) dar la ce crize facea saracutul am zis sa nu il chinui si sa ii treaca repede dar a dat in diaree si s-a iritat si la fund ...super nu?
Aftele astea cum le pot depista? Eric nu ne lasa deloc sa ne uitam in gurita, am vazut aseara ca baga degetelul in gura si se cauta unde prin fundul gurii, spre lateral, ma gandeam ca poate il supara deja vreo maseluta ...cand sa ma uit insa dai racnet si zbatut....deci am ramas doar cu dorinta de a verifica.

PS: stiti cumva de la ce se face rosu in gat?
PS2: daca el e sub tratament e ok sa ii fac niste analize complete? Nu vor fi influentate rezultatele de medicatie?

Anmari
31.10.2011, 12:36:01

dap, la Angel Kids (sper ca asta e gradinita - in tatarasi) finuta mea azi s-a dus costumata ca un dovlecel ;))

PS: Ana te-am cautat pe mesg si ieri si azi, am nevoie de o parere :"> ... daca nu mai folosesti msg spune-mi si-ti trimit un PM aici, dar de mine tot nu scapi :D ;))

crisdk
31.10.2011, 13:43:20

sa ne pui si noua poze cu piratul fioros, ana ;)) :*
fetele dati-mi si mie o solutie... ce sa mananc/beau ca sa ies la baie, ca m-am constipat si am o burta tareee 8-| dimineata am baut o cana de lapte si am mancat o para, dar degeaba. nu a functionat. aveti voi alte retete?:-?

Anmari
31.10.2011, 14:18:35
sa ne pui si noua poze cu piratul fioros, ana ;)) :*
fetele dati-mi si mie o solutie... ce sa mananc/beau ca sa ies la baie, ca m-am constipat si am o burta tareee 8-| dimineata am baut o cana de lapte si am mancat o para, dar degeaba. nu a functionat. aveti voi alte retete?:-?

la mine mergea compotul de prune si din semestrul 2 mai beam cate o gurita de cafea cu mult, mult lapte, cereale cu lapte dimineata obligatoriu

crisdk
31.10.2011, 14:53:45
am rezolvat pana la urma. am mai baut o cana cu lapte cald indulcit cu miere ;))

michellina
31.10.2011, 15:39:49
am rezolvat pana la urma. am mai baut o cana cu lapte cald indulcit cu miere ;))

Dimineata neaparat kiwi pe stomacul gol mergea la mine.

crisdk
31.10.2011, 16:01:43
Dimineata neaparat kiwi pe stomacul gol mergea la mine.
asta nu pot, ca imi produce aciditate la stomac. raman la laptele meu cu pere sau miere de albine :)):))

AnaM
31.10.2011, 16:26:41
dap, la Angel Kids (sper ca asta e gradinita - in tatarasi) finuta mea azi s-a dus costumata ca un dovlecel ;))

PS: Ana te-am cautat pe mesg si ieri si azi, am nevoie de o parere :"> ... daca nu mai folosesti msg spune-mi si-ti trimit un PM aici, dar de mine tot nu scapi :D ;))

Ah, scuze, eu intru o data pe luna pe messenger, nu prea il mai folosesc... Trimite-mi mesaj aici, fara probleme :*

Poze cu piratul (pe care ma duc sa-l culeg acum de la gradi :D)

Rok5ana
31.10.2011, 16:32:56
Ah, scuze, eu intru o data pe luna pe messenger, nu prea il mai folosesc... Trimite-mi mesaj aici, fara probleme :*

Suuuper flacaul! :)

stefania_a
31.10.2011, 17:51:02

ce dulce e!!!!8-}

monique18virgo
31.10.2011, 17:54:23

E bestial:x:*

Anmari
31.10.2011, 17:58:15

vai e mortal cum l-ai echipat ;)) ... petro leti nu s-a echipat de Halloween ? fetele poze cu bebici costumati vrem :*

geany_m
31.10.2011, 18:17:25

Uhhh.... ce frumos e Tudor-piratul!:love:

Milagros
31.10.2011, 18:42:46
ce face finuta ta? nici un semn de nastere? cumde nu ai corupt-o si pe ea cu forumul?

Maine o interneaza sa-i provoace ca la finutu meu ii place in burta la ma-sa ca e cald si bine ;)) na, lenes ca nana lui 8-}

alibd
31.10.2011, 19:40:20

Superb Tudorelul! :x

Milagros
31.10.2011, 19:51:34

Ce scuuuump!!! Si ce seamana cu piratul senior ;))

Milagros
31.10.2011, 19:58:57
La noi nu s-a serbat Halloween, in schimb sunt tare fericita ca voi putea sa il sarbatoresc si la cresa de ziua lui. <:-P Azi am intrebat si mi-a zis dna ca pot aduce tort pt copii si lumanarele si ca ii canta La multi ani si sufla in lumanarele si il sarbatoresc si pot sa vin si eu daca vreau ;)) iar daca nu vin pot sa le dau camera sa ii faca poze. Sunt tentata sa ma duc, dar am zis mai bine nu ca sa fac alti copii sa planga, plus sa simta ca sarbatoreste acolo cu copiii, apoi va veni acasa unde il asteapta lumea sa petrecem iar.

gabriela_rgh
31.10.2011, 20:22:43

eu am ramas socata in sensul bun!!!!!ce mare e Tudor!!!!!8-}8-}

Daphnne
31.10.2011, 20:56:39
mamici care ati comandat de pe amazon, timpul de livrare care apare in contul de pe amazon se respecta, chiar dureaza 2 saptamani sa ajunga coletul sau ajunge mai repede?

eliana
31.10.2011, 22:19:43
mamici care ati comandat de pe amazon, timpul de livrare care apare in contul de pe amazon se respecta, chiar dureaza 2 saptamani sa ajunga coletul sau ajunge mai repede?
Eu pana acum am comandat de pe amazon.co.uk, a.fr si a.de, si niciodata n-au intarziat, in general au ajuns cu cateva zile mai devreme. In schimb, coletul de pe a.de a ajuns semnificativ mai devreme (vreo 10 zile), m-a luat prin surprindere.

Daphnne
31.10.2011, 22:36:02
Eu pana acum am comandat de pe amazon.co.uk, a.fr si a.de, si niciodata n-au intarziat, in general au ajuns cu cateva zile mai devreme. In schimb, coletul de pe a.de a ajuns semnificativ mai devreme (vreo 10 zile), m-a luat prin surprindere.

e vreo diferenta de taxe postale intre acestea 3? eram curioasa daca ajunge coletul mai devreme fata de cele 2 saptamani care spun ei..

AnaM
31.10.2011, 23:47:32
Multumim pentru complimente!! :*

Ana, da, e leit piratul senior :-p

Dani, si mie mi-au venit cu putine zile mai devreme fata de termenul lor. Eu am comandat doar de pe co.uk. Taxele postale exacte nu le poti afla decat facand o simulare in check-out, dar eu cred ca sunt cam la fel. Dar, daca pachetul e voluminos, atunci vine cu curierul (DHL si apoi Cargus la noi in tara) si ai si tracking number la pachet, daca e mic vine cu posta romana si atunci Sfinte Sisoe cine stie cand ajunge si daca ajunge (intreg sau at all).

Bonus inca o poza cu mandrul, ca sa-l vedeti si cand nu se stramba si nu e periculos :))

lady_l
31.10.2011, 23:58:46

Dani, si mie mi-au venit cu putine zile mai devreme fata de termenul lor. Eu am comandat doar de pe co.uk. Taxele postale exacte nu le poti afla decat facand o simulare in check-out, dar eu cred ca sunt cam la fel. Dar, daca pachetul e voluminos, atunci vine cu curierul (DHL si apoi Cargus la noi in tara) si ai si tracking number la pachet, daca e mic vine cu posta romana si atunci Sfinte Sisoe cine stie cand ajunge si daca ajunge (intreg sau at all).

Bonus inca o poza cu mandrul, ca sa-l vedeti si cand nu se stramba si nu e periculos :))

:x:x:x:x:x:x:x:x:x:*:*:*:*

Andrusca
01.11.2011, 08:40:21
Bonus inca o poza cu mandrul, ca sa-l vedeti si cand nu se stramba si nu e periculos :))[/QUOTE]

Felicitari! e foarte reusita costumatia! Pupam flacaul! ;))
si la Andrei la gradi s-au organizat ieri, eu l-am imbracat la costum elegant si gradi le-a pus la dispozitie mascute; au fost si copii in costume, bineinteles ;) poze nu am, inca

NEATA!!! ~o)~o)~o)

petronelaaa
01.11.2011, 09:34:51
~o)~o)~o)~o)~o)~o)~o)
neataaaa....

Pup piratul mustacios! ADORABIL!!!!!!!!!!!:*:*:*:*
l-a analizat fii`mea din cap pan`picioare!!!!!!! (ca are mustati, sabie, masinute.... tot!!!!!!!);))

la gradi la ea... au fost niste indivizi/-e imbracati in vrajitoare, in buhuhu, cu pelerine, dovleci, masti pt toti copiii... cam in asta a constat petrecerea de Hallowen.... :-"

crisdk
01.11.2011, 10:15:26

mai, tudoru tau e scump si cand se stramba si cand nu :love:

gabriela_rgh
01.11.2011, 10:16:37

:x:x:x:x:x

claudelle
01.11.2011, 10:28:25

Neata fetele !

Anoo, ce baiet mareeee si adorabil ai ! Unde il tunzi pe Tudor ? Sunt si eu in cautare de frizerie :d.....
Si eu sunt bucuroasa ca Andrei s-a obisnuit in sfarsit la gradi <:-P

Fetele ce cadouri le luati voinicilor de 2 ani ?

marybear
01.11.2011, 10:31:13
Buna,
Cine imi raspunde si mie daca tratamentul pe care il ia E ii poate influenta analizele programate maine?:D Si daca da cat timp ar trebui sa astept dupa ce termina tratamentul(Amoksilav + Humex)?

Green_Eyes
01.11.2011, 10:37:14
I'm in love with a pirate!:love::love::love::love::love::love:

geany_m
01.11.2011, 10:39:48
Neata fetele !

Anoo, ce baiet mareeee si adorabil ai ! Unde il tunzi pe Tudor ? Sunt si eu in cautare de frizerie :d.....

Claudelle, nu erai in Piata Unirii la porumbei duminica? Am avut impresia ca te-am vazut pe o banca, alaturi de sotul tau... vorbeai la telefon. Sau poate te-am confundat?:)
M-am uitat si dupa Andrei, dar nu l-am vazut.

geany_m
01.11.2011, 10:40:51
Buna,
Cine imi raspunde si mie daca tratamentul pe care il ia E ii poate influenta analizele programate maine?:D Si daca da cat timp ar trebui sa astept dupa ce termina tratamentul(Amoksilav + Humex)?
Eu stiu ca antibioticele influenteaza rezultatul unor analize. Eu mi-am luat sange la 5 zile dupa ce am terminat antibioticele.

biutzaxx
01.11.2011, 10:49:28
Neata fetele !

La Motzart este un baiat care tunde f bine :D

Neatza!!

biutzaxx
01.11.2011, 10:50:44

e adorabil!!!

biutzaxx
01.11.2011, 10:54:17
Piticul meu vrea numai in brate, cum il pun in pat, scandal...ce sa fac? nu pot sta numai cu el in barte...ma dispera..

marybear
01.11.2011, 10:58:27
Piticul meu vrea numai in brate, cum il pun in pat, scandal...ce sa fac? nu pot sta numai cu el in barte...ma dispera..
I know the feeling, o fi o caracteristica a Ericilor?;)).

marybear
01.11.2011, 10:59:03
Eu stiu ca antibioticele influenteaza rezultatul unor analize. Eu mi-am luat sange la 5 zile dupa ce am terminat antibioticele.
Mersi Geany de raspuns, o sa sun azi la laborator sa vad daca putem amana programarea.

Green_Eyes
01.11.2011, 11:00:47

Uite o idee (http://www.sling.ro/) ;)

biutzaxx
01.11.2011, 11:03:33
http://www.7est.ro/stiri/exclusiv/15664-arcadia-anticamera-mortii-povestea-cumplita-a-unei-mame-careia-i-s-a-prapadit-bebelusul.html

deci pe mamica o cunosc din vedere, cred ca datele nu coencid, eu sigur o stiu de la arcadia si am nascut pe 4 oct..deci ori o incurc ori nu coencid datele. si culmea, mai era un baietel cu icter acolo care tot Tudor il chema..:(
:(

biutzaxx
01.11.2011, 11:20:49
Uite o idee (http://www.sling.ro/) ;)
mersi:), am o treaba de genul asta ca o banana in care il pun...dar chiar asa sa stau legata de el cand e atata treaba ..? si sa nu vrea deloc in pat? aa dar sa spun ca pe masuta de schimbat sta cuminte? acum acolo e si e tare fericit :))

biutzaxx
01.11.2011, 11:21:30
I know the feeling, o fi o caracteristica a Ericilor?;)).
si cat ma tine? ma sperie :D

marybear
01.11.2011, 11:25:41
http://www.7est.ro/stiri/exclusiv/15664-arcadia-anticamera-mortii-povestea-cumplita-a-unei-mame-careia-i-s-a-prapadit-bebelusul.html

deci pe mamica o cunosc din vedere, cred ca datele nu coencid, eu sigur o stiu de la arcadia si am nascut pe 4 oct..deci ori o incurc ori nu coencid datele. si culmea, mai era un baietel cu icter acolo care tot Tudor il chema..:(
:|:|:|. Socant, am ramas fara cuvinte.

crisdk
01.11.2011, 11:26:21

beatrice ochisor este verisoara sotului meu si aceasta e povestea ei =((=(( data nasterii nu o stiu exact, dar restul, in mare, e cum a povestit soacra mea

biutzaxx
01.11.2011, 11:28:43
beatrice ochisor este verisoara sotului meu si aceasta e povestea ei =((=(( data nasterii nu o stiu exact, dar restul, in mare, e cum a povestit soacra mea
:(:( trist de tot..
oare la cuza voda ar fi fost altfel?

crisdk
01.11.2011, 11:34:51
mie mi se pare f suspect faptul ca ea avea lapte si totusi nu i-au adus copilul sa-l hraneasca. imi da impresia ca ei stiau ceva si nu au vrut sa ii zica, si daca ea l-ar fi vazut le-o fi fost frica sa nu-si dea seama ca ceva nu e in ordine... mi se pare o mafie, serios... nu mai e vorba doar de ascunsul gunoiului sub pres :(:(

biutzaxx
01.11.2011, 11:42:30
mie mi se pare f suspect faptul ca ea avea lapte si totusi nu i-au adus copilul sa-l hraneasca. imi da impresia ca ei stiau ceva si nu au vrut sa ii zica, si daca ea l-ar fi vazut le-o fi fost frica sa nu-si dea seama ca ceva nu e in ordine... mi se pare o mafie, serios... nu mai e vorba doar de ascunsul gunoiului sub pres :(:(
sigur ei stiau ceva ca pe mine m-au pus sa ma duc la el la fix 4 ore dupa ce l-am nascut si apoi dupa inca 2 ore mi l-au adus la alaptat..si tot il aduceau..deci ei sigur au vazut ca ceva nu e in ordine si nu i-au zis nimic ca nici ei nu stiau despre ce e vba ..

gabriela_rgh
01.11.2011, 11:46:59
trist...si sa isi asume raspunderea nu da bine..ce mama naibii doar e Arcadia.......:-L

stefania_a
01.11.2011, 11:47:44

degeaba dai un ban sa fii ok, k se pare k la noi in tara totule facut de mantuiala..doar banii conteaza pentru unii!!!

stefania_a
01.11.2011, 11:49:10
trist...si sa isi asume raspunderea nu da bine..ce mama naibii doar e Arcadia.......:-L

eu una clar m-am lamurit cu arcadia!!!:-s

minicutta
01.11.2011, 11:51:49
:grouphug::grouphug::grouphug: e trist. nu ar trebui sa existe astfel de povesti !!!

crisdk
01.11.2011, 11:52:25
sigur ei stiau ceva ca pe mine m-au pus sa ma duc la el la fix 4 ore dupa ce l-am nascut si apoi dupa inca 2 ore mi l-au adus la alaptat..si tot il aduceau..deci ei sigur au vazut ca ceva nu e in ordine si nu i-au zis nimic ca nici ei nu stiau despre ce e vba ..
si s-au gandit ei ca mai bine il mai lasa asa cateva zile si isi revine... fara sa il trimita la investigatii :-L se vede treaba ca nu este nicio diferenta intre serviciile platite efectuate la arcadia si cele de la un spital de stat. se zice bine ca e doar un hotel...

minicutta
01.11.2011, 11:53:51
asta numai dzeu stie...insa astfel de povesti , intaresc faptul ca tragedii se intampla si in spitalele scumpe si mult laudate.:-s

minicutta
01.11.2011, 11:55:08
si s-au gandit ei ca mai bine il mai lasa asa cateva zile si isi revine... fara sa il trimita la investigatii :-L se vede treaba ca nu este nicio diferenta intre serviciile platite efectuate la arcadia si cele de la un spital de stat. se zice bine ca e doar un hotel...
se stia de la inceput (cel putin eu asa auzisem) ca Arcadia nu e pregatita 100% pt ceea ce inseamna nou nascuti/ probleme/ etc....

crisdk
01.11.2011, 12:06:36
se stia de la inceput (cel putin eu asa auzisem) ca Arcadia nu e pregatita 100% pt ceea ce inseamna nou nascuti/ probleme/ etc....
eu nu as face astfel de experimente cu copilul meu.
nu pot sa spun decat ca ma bucur pt biu ca nu a avut probleme, si pt cei care au fost refuzati de arcadia, cum a fost cazul laurei cu luca, caci a fost spre binele lor... si o felicit pe daniela ca a renuntat la nasterea la arcadia.

claudelle
01.11.2011, 12:42:45
Claudelle, nu erai in Piata Unirii la porumbei duminica? Am avut impresia ca te-am vazut pe o banca, alaturi de sotul tau... vorbeai la telefon. Sau poate te-am confundat?:)
M-am uitat si dupa Andrei, dar nu l-am vazut.

Da.....eu eram. Si eu te-am zarit, cand voiam sa te salut ai retras ochii de la mine :P, iar Andrei zburda dupa porumbei :).
Bafta multa la stii tu ce, tinem pumnii sa fie asa cum va doriti [-o<

claudelle
01.11.2011, 12:46:54

Neatza!!

Saru'mana !

Milagros
01.11.2011, 12:48:16
Neata fetele !

Supeeer veste, chiar voiam sa te intreb cum mai e cu gradi ;-)

Cadouri pt doi ani pt D: locomotiva (http://www.bestkids.ro/p-6520-trenulet-thomas-apasa-si-merge.aspx), acquadoodle, mini-garaj (http://www.bestkids.ro/p-9118-pilotii-trazniti.aspx). Asta primeste deocamdata D. Si un tort Chuggington. ;-)

claudelle
01.11.2011, 13:04:51
Supeeer veste, chiar voiam sa te intreb cum mai e cu gradi ;-)

Cadouri pt doi ani pt D: locomotiva (http://www.bestkids.ro/p-6520-trenulet-thomas-apasa-si-merge.aspx), acquadoodle, mini-garaj (http://www.bestkids.ro/p-9118-pilotii-trazniti.aspx). Asta primeste deocamdata D. Si un tort Chuggington. ;-)

Locomotiva are deja, e f interesanta aquadoodle si mini-garajul.....am sa ma orientez. Al meu ce se mai uita si e captivat si rade sunt desenele cu mapets. Oare tort cu mapets se pot face ? :))
La voi cum e cu gradi? Mai are muci ?

Doamne ce groaznic ce s-a intamplat la Arcadia......

Butterfly87
01.11.2011, 13:17:24
eu una clar m-am lamurit cu arcadia!!!:-s
si eu la fel
mai ales dupa ce am citit in bzi zilele astea alt caz cu un copil de 2 ani parca....am scris la off topic
nu-mi trebuie arcadia........si ma gandeam ca na daca stateam mai bine financiar sa nasc acolo
in nici un caz!!!or fi ele cazuri izolate dar nu am risc
mai bine la stat

Milagros
01.11.2011, 13:21:10
Locomotiva are deja, e f interesanta aquadoodle si mini-garajul.....am sa ma orientez. Al meu ce se mai uita si e captivat si rade sunt desenele cu mapets. Oare tort cu mapets se pot face ? :))
La voi cum e cu gradi? Mai are muci ?

Doamne ce groaznic ce s-a intamplat la Arcadia......

Da, pai nu se mai poate ca l-a palit desenatul, mereu cere carnetel si pix si mi-i ca imi mazgaleste toata casa.
Vezi si tu cauta poze cu torturi cu Muppets pe net si intreaba la cofetarii. Eu zic ca se fac, ideea e sa si iasa.
E bine cu gradi, D nu a plans nici ieri nici azi. Muci mai are f putini.

Nu am cuvinte la faza cu Arcadia :((

Rok5ana
01.11.2011, 13:44:49

Neatza!!

Frizeru' lu' Stefanel :-p

Rok5ana
01.11.2011, 13:47:49

Doamne fereste! Numa' necazuri de astea sa nu ai!

Biu, tu cu cine ai nascut la Arcadia? ..poate ai mai spus, da' eu nu am retinut :D

biutzaxx
01.11.2011, 14:20:13
Doamne fereste! Numa' necazuri de astea da nu ai!

Biu, tu cu cine ai nascut la Arcadia? ..poate ai mai spus, da' eu nu am retinut :D
cu d-na Cacicovschi, o doamna si o profesionista...eu una nu am ce reprosa Arcadiei dar sunt un caz fericit..

marybear
01.11.2011, 14:29:01
cu d-na Cacicovschi, o doamna si o profesionista...eu una nu am ce reprosa Arcadiei dar sunt un caz fericit..
In general am citit nu ai ce sa reprosezi la o nastere la Arcadia daca totul merge ok si nu sunt complicatii atat pentru mama cat si pentru copil. Dar faza e ca se pare ca ei nu sunt asa bine pregatiti pentru complicatii si aici se face diferenta, din pacate o diferenta care conteaza fff mult. Ajungi sa pui in balanta confortul wow de acolo cu sanatatea si stim foarte bine ce e mai important:D. Ma bucur pentru tine ca totul a fot OK si sper ca nimeni sa nu aiba probleme.

eliana
01.11.2011, 16:28:49

Pot sa fiu un pic avocatul diavolului, ca sa zic asa? intai ca mi se pare in ultima vreme ca apar cam multe atacuri impotriva Arcadiei, ceea ce mi-emi suna a campanie.
Doi, de ce toata lumea uita ca 90% dintre medicii care lucreaza la Arcadia lucreaza si la stat? cu ce ar trebui sa fie mai destept medicul ala numai pentru ca a schimbat locatia in tura de dupa-amiaza sau in week-end? si 3, si chiar va rog sa nu va suparati prea tare pe mine, un parinte/pacient implicat si care are 0 cunsotinte medicale este extrem de subiectiv si incapabil in a aprecia cat de complicat sau nu este cazul si evolutia si cat de bun sau nu este tratamentul. Asa ca articolele din ziar fara documente medicale mi se par fortate si voit agresive.
De acord ca e o drama, de acord ca anchetele medicale uneori nu se desfasoara cum ar trebui in tara asta, dar hai sa nu generalizam ca la Arcadia se fac numai greseli iar la Cuza Voda e minunatia de pe lume, ca nu cred ca e cazul.

stefania_a
01.11.2011, 16:31:50
Pot sa fiu un pic avocatul diavolului, ca sa zic asa? intai ca mi se pare in ultima vreme ca apar cam multe atacuri impotriva Arcadiei, ceea ce mi-emi suna a campanie.
Doi, de ce toata lumea uita ca 90% dintre medicii care lucreaza la Arcadia lucreaza si la stat? cu ce ar trebui sa fie mai destept medicul ala numai pentru ca a schimbat locatia in tura de dupa-amiaza sau in week-end? si 3, si chiar va rog sa nu va suparati prea tare pe mine, un parinte/pacient implicat si care are 0 cunsotinte medicale este extrem de subiectiv si incapabil in a aprecia cat de complicat sau nu este cazul si evolutia si cat de bun sau nu este tratamentul. Asa ca articolele din ziar fara documente medicale mi se par fortate si voit agresive.
De acord ca e o drama, de acord ca anchetele medicale uneori nu se desfasoara cum ar trebui in tara asta, dar hai sa nu generalizam ca la Arcadia se fac numai greseli iar la Cuza Voda e minunatia de pe lume, ca nu cred ca e cazul.

cat iei stimulent pt k te-ai intors mai devremew la munca? 100 sau 500 lei?:-s

michellina
01.11.2011, 16:42:14

100 lei stiam eu

biutzaxx
01.11.2011, 16:49:19
apropo de intors la munca, cele care ati nascut in 2011, cat ati ales sa stati acasa? si e adevarat ca daca alegi sa stai 2 ani , angajatorul nu mai este obligat sa pastreze locul de munca? nu am apucat sa citesc nimic, ca inca mai am o luna in care sa ma decid daca stau 1 sau 2 ani acasa...si trebe sa ma documentez bine, cand am timp :D

biutzaxx
01.11.2011, 16:50:14
100 lei stiam eu
100 lei luam eu ca eram pe regim vechi, acum ar trebui sa fie 500, nu?

eliana
01.11.2011, 16:59:44
:))
100 lei ptr ca am nascut inainte de 1 ian. 2011.
Mamicile care au nascut dupa 1.01.2011 primesc stimulent 500 lei numai daca opteaza pentru varianta cu stat acasa 1 an si se intorc la munca inainte sa implineasca bebe 1 an.
Daca opteaza pentru varianta cu stat acasa 2 ani, nu primesc stimulent indiferent de cand se intorc la munca.
Si da, Biu, legea noua nu face precizarile legate de obligativitatea pastrarii postului decat in cazul variantei cu stat acasa 1 an. La varianta cu 2 ani, pur si simplu nu precizeaza nik.

biutzaxx
01.11.2011, 17:02:57
Mamicile care au nascut dupa 1.01.2011 primesc stimulent 500 lei numai daca opteaza pentru varianta cu stat acasa 1 an si se intorc la munca inainte sa implineasca bebe 1 an.
Daca opteaza pentru varianta cu stat acasa 2 ani, nu primesc stimulent indiferent de cand se intorc la munca.
Si da, Biu, legea noua nu face precizarile legate de obligativitatea pastrarii postului decat in cazul variantei cu stat acasa 1 an. La varianta cu 2 ani, pur si simplu nu precizeaza nik.
aha, mersi
mi-a dat de gandit..

Daphnne
01.11.2011, 17:07:40

se precizeaza acest lucru sau e lasat la libera intelegere a fiecaruia?
eu as fi vrut sa optez pentru 2 ani dar sa ma intorc dupa 1an jumate, cel mult... :(( :((
ai idee daca optezi penntru un an si dupa vrei sa mai stai inca unul?se poate asa ceva?

eliana
01.11.2011, 17:09:59
se precizeaza acest lucru sau e lasat la libera intelegere a fiecaruia?
eu as fi vrut sa optez pentru 2 ani dar sa ma intorc dupa 1an jumate, cel mult... :(( :((
ai idee daca optezi penntru un an si dupa vrei sa mai stai inca unul?se poate asa ceva?
Nu se precizeaza nimic de stimulent la varianta 2 ani.
Daca optezi sa stai acasa un an si te razgandesti, al 2-lea an va fi fara indemnizatie.

Rectific: se precizeaza ca nu beneficiezi de stimulent daca optezi pt varianta cu stat acasa 2 ani.

Daphnne
01.11.2011, 17:27:13
Nu se precizeaza nimic de stimulent la varianta 2 ani.
Daca optezi sa stai acasa un an si te razgandesti, al 2-lea an va fi fara indemnizatie.

Rectific: se precizeaza ca nu beneficiezi de stimulent daca optezi pt varianta cu stat acasa 2 ani.

am inteles...
merci mult eliana...

le: zilele astea am tot stat pe amazon si intr-un final am luat : set TT (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004GCJF9U); bouncer/rocker (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002VBXY5O); canita (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002C1ATD8); si trusa TT (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002IS0M32)
abia astept sa ajunga...din pacate vin in 2 sau 3 reprize,dar asta e... primele ar trebui sa le primesc pana in 15noiembrie :D

biutzaxx
01.11.2011, 17:39:50
am inteles...
merci mult eliana...

le: zilele astea am tot stat pe amazon si intr-un final am luat : set TT (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004GCJF9U); bouncer/rocker (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002VBXY5O); canita (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002C1ATD8); si trusa TT (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002IS0M32)
abia astept sa ajunga...din pacate vin in 2 sau 3 reprize,dar asta e... primele ar trebui sa le primesc pana in 15noiembrie :D
ce mai faci? cum e burtica? cum te simti??

eliana
01.11.2011, 17:53:21
am inteles...
merci mult eliana...

Waw, ti-ai facut de cap cu shoppingul si vad ca esti fan TT :) da' de ce te faci daca bebe n-o sa fie si el fan?

Daphnne
01.11.2011, 17:58:03
Waw, ti-ai facut de cap cu shoppingul si vad ca esti fan TT :) da' de ce te faci daca bebe n-o sa fie si el fan?

tre sa fie fan :D pana acum a fost la tot ce-a mancat ma'sa :D i-a placut si lui..tre sa-i placa si din ce va manca :))
daca nu, cred ca ma muta sotul cu tot cu biberoane :))

ce mai faci? cum e burtica? cum te simti??

burtica e bine, asteapta controlul de sapt viitoare si ii place la nebunie sa stea sub coastele mele... i-o fi mai cald acolo...aa si daca acolo ma impinge cu picioarele, cum cred eu, inseamna ca are o problema cu picioarele ca mine..trebuie sa fie tot timpul la caldura-cu sosete-indiferent daca e vara sau iarna :))

eliana
01.11.2011, 18:02:05
tre sa fie fan :D pana acum a fost la tot ce-a mancat ma'sa :D i-a placut si lui..tre sa-i placa si din ce va manca :))
daca nu, cred ca ma muta sotul cu tot cu biberoane :))
clar ca te muta :))
Acuma serios, o sa vezi ca multe din chestiile luate inainte s-ar putea sa-ti fie (aproape) inutile..... dar stiu, e asa frumos sa-ti pregatesti cuibul ;))

Daphnne
01.11.2011, 18:08:18
clar ca te muta :))
Acuma serios, o sa vezi ca multe din chestiile luate inainte s-ar putea sa-ti fie (aproape) inutile..... dar stiu, e asa frumos sa-ti pregatesti cuibul ;))

sunt foarte constienta de acest lucru, dar decat sa fi inceput sa cumpar separat biberoane,tetine, sterlizator, incalzitor de mancare, perie pentru biberoane si geanta termica -oricum mi se pusese pata pe TT - am optat pentru acel set , nu mai spun ca din punct de vedere financiar e mult mai avantajos asa.. :*

eliana
01.11.2011, 18:18:11
sunt foarte constienta de acest lucru, dar decat sa fi inceput sa cumpar separat biberoane,tetine, sterlizator, incalzitor de mancare, perie pentru biberoane si geanta termica -oricum mi se pusese pata pe TT - am optat pentru acel set , nu mai spun ca din punct de vedere financiar e mult mai avantajos asa.. :*
Deci (ca sa zic asa) si eu sunt fan TT, le-am descoperit aici si dupa ce am incercat vreo 3 feluri de biberoane care nu i-au placut iuliei si pace, pe astea le-a acceptat.
Leaganul e foarte misto, si-ti urez ca lui Razvanel sa-i placa cel putin la fel de mult cat i-a placut si fiica-mii (am renuntat la el cand a depasit greutatea limita, in rest a fost cel mai bun prieten ;)))
De alte chestii nu zic nik, ca sa nu ma bati :*

Daphnne
01.11.2011, 18:21:32
Deci (ca sa zic asa) si eu sunt fan TT, le-am descoperit aici si dupa ce am incercat vreo 3 feluri de biberoane care nu i-au placut iuliei si pace, pe astea le-a acceptat.
Leaganul e foarte misto, si-ti urez ca lui Razvanel sa-i placa cel putin la fel de mult cat i-a placut si fiica-mii (am renuntat la el cand a depasit greutatea limita, in rest a fost cel mai bun prieten ;)))
De alte chestii nu zic nik, ca sa nu ma bati :*

sar'na de urari...
zii in continuare ca nu te bat :D, cel putin nu in momentul asta.. :-":-" >:D<

eliana
01.11.2011, 18:27:11
sar'na de urari...
zii in continuare ca nu te bat :D, cel putin nu in momentul asta.. :-":-" >:D<
:)) Dany, voi sa fiti sanatosi, restul nu conteaza!
Na ca mi-ai facut pofta de shopping, da' ma scot eu saptamana viitoare la mall-ul din Oradea 8-}

Daphnne
01.11.2011, 18:32:19
:)) Dany, voi sa fiti sanatosi, restul nu conteaza!
Na ca mi-ai facut pofta de shopping, da' ma scot eu saptamana viitoare la mall-ul din Oradea 8-}

eu am fost azi in suceava in auchan si-am mai cheltuit niste bani si pe acolo :)), de unde in we puteam spune ca am cardul plin de bani, acum e aproape gol :)) , dar deh.. noi sa fim sanatosi-cum ai spus si tu- ca oricum banii vin si pleaca,macar acum i-am dat pe ceva concret :)
mie mi-e tare dor de mall-urile din bucuresti, dar pana la vara nu "pup" eu nici o capitala nimic :(( , tre sa ma multumesc cu ce este pe aici prin jur..

eliana
01.11.2011, 18:36:26
eu am fost azi in suceava in auchan si-am mai cheltuit niste bani si pe acolo :)), de unde in we puteam spune ca am cardul plin de bani, acum e aproape gol :)) , dar deh.. noi sa fim sanatosi-cum ai spus si tu- ca oricum banii vin si pleaca,macar acum i-am dat pe ceva concret :)
mie mi-e tare dor de mall-urile din bucuresti, dar pana la vara nu "pup" eu nici o capitala nimic :(( , tre sa ma multumesc cu ce este pe aici prin jur..
Eu sper la un Bucuresti prin ianuarie-februarie, dar e prea departe sa-mi fac planuri.
Momentan am alte dileme:
- la Baile Felix exista si piscine cu apa termala acoperite, sau numai alea publice in aer liber?
- daca tot ajung la Oradea, se merita sa fac o excursie mica pana prin ungaria? vreo recomandare de vreun mall, ceva?
- si 3, dilema maxima: oare unde o sa pun eu bradul in sufragerie? ca pana acum n-aveam copil care sa alerge prin casa, si locul vechi de amplasament cam intersecteaza unul din traseele actuale ale fiica-mii #-o

Daphnne
01.11.2011, 18:49:38
Eu sper la un Bucuresti prin ianuarie-februarie, dar e prea departe sa-mi fac planuri.
Momentan am alte dileme:
- la Baile Felix exista si piscine cu apa termala acoperite, sau numai alea publice in aer liber?
- daca tot ajung la Oradea, se merita sa fac o excursie mica pana prin ungaria? vreo recomandare de vreun mall, ceva?
- si 3, dilema maxima: oare unde o sa pun eu bradul in sufragerie? ca pana acum n-aveam copil care sa alerge prin casa, si locul vechi de amplasament cam intersecteaza unul din traseele actuale ale fiica-mii #-o

1.la baile felix stiu doar de piscine in aer liber, dar ai dat un search pe google? n-ai gasit si altceva?
2.sigur se merita sa te duci si pana in ungaria, mai ales daca ai chef de shopping serios sau ceva cadouri de craciun la preturi mai mici, dar fara gps nu faci nimic, aa si sa nu te duci singura ca nu e chiar safe...
3. in primul rand tre sa te gandesti ca in locul unde-l pui eventual sa-l tintuiesti in parchet/gresie :)) nepotelul meu la 1 an a dat bradul jos de 3 ori pana l-au ancorat de-a dreptul :*

le: cred ca la debrecen ar fi cel mai aproape de oradea si un oras mai mare...

eliana
01.11.2011, 18:57:35
1.la baile felix stiu doar de piscine in aer liber, dar ai dat un search pe google? n-ai gasit si altceva?
2.sigur se merita sa te duci si pana in ungaria, mai ales daca ai chef de shopping serios sau ceva cadouri de craciun la preturi mai mici, dar fara gps nu faci nimic, aa si sa nu te duci singura ca nu e chiar safe...
3. in primul rand tre sa te gandesti ca in locul unde-l pui eventual sa-l tintuiesti in parchet/gresie :)) nepotelul meu la 1 an a dat bradul jos de 3 ori pana l-au ancorat de-a dreptul :*
1.N-am dat search pe google ca pana acum am dat refresh la miresici :))
2.Ma duc cu husbandu' si probabil la shopping se mai aboneaza o amica, deci vom fi minim 3. Am un atlas rutier, detest gps-ul de cand ne-a dus prin creierii muntilor prin Bulgaria pe un drum dezafectat care s-a terminat fix in varful unui deal si gps-ul tot spunea " la urmatoarea intersectie, mergeti tot inainte". Intrebarea e in ce oras sa ma duc in Ungaria, mai aproape de granita? pana la Budapesta sunt 4 ore de drum, prea mult.
3.Incurajator.... am parchet in sufragerie dar parca nu l-as gauri :))

Daphnne
01.11.2011, 19:00:54
in debrecen am inteles ca ar fi vreo 3-4mall-uri, iar cele mai mari ar fi forumdebrecen (http://www.forumdebrecen.hu/uzletek/kereses/kategoria/Divat) si debrecen plaza...
pentru al doilea n-am dat search pe google..inca :D

AnaM
01.11.2011, 19:28:53
2.Ma duc cu husbandu' si probabil la shopping se mai aboneaza o amica, deci vom fi minim 3. Am un atlas rutier, detest gps-ul de cand ne-a dus prin creierii muntilor prin Bulgaria pe un drum dezafectat care s-a terminat fix in varful unui deal si gps-ul tot spunea " la urmatoarea intersectie, mergeti tot inainte". Intrebarea e in ce oras sa ma duc in Ungaria, mai aproape de granita? pana la Budapesta sunt 4 ore de drum, prea mult.

Ia-ti, totusi, si un GPS la tine, hartile pana in Ungaria, inclusiv (Europa centrala si de Vest), sunt mult mai in detaliu decat cele din Romania/Bulgaria si restul tarilor mici de prin jur...
Clar, Debrecen, intra pe forumul de Bihor si intreaba fetele acolo, ele iti pot da detalii, pt ca majoritatea fac shoppingul pt ele si copii din Debrecen :)
Cu pomu'... Tudor nu l-a dat jos anul trecut (avea 1 an jumate), da' poate am avut eu noroc :)

Intrebase cineva de frizer, pe Tudor il tunde de la 8 luni stilistu' lu' tat-su, acu' i-a crescut parul iar si parca vad ca ma trimite la tuns cu el (desi mi s-a plans ca nu l-am tuns suficient de scurt, si se duce el cu kidu' data viitoare :)) ). Salonul e vis-a-vis de Billa, si nu mai stiu cat e tunsul, dar cred ca e un pic mai scump decat la MotzArt.

eliana
01.11.2011, 19:36:05
Sar'na, mi-ati dat idei bune. Ma pun pe gugalit :D

mirela_mir
01.11.2011, 19:36:58
recomandare pentru Eliana: mergi in Ungaria daca ai ocazia si mai ales daca esti aproape;este un outlet in apropiere de Budapesta, Premiere outlet se numeste;
gasesti Mango, triumph,Replay,Nafnaf,lee,puma,etc.Promotii au mai tot timpul.Noi mergem de regula cand sunt reducerile,dar am mai nimerit si in afara perioadei si tot am mai gasit cate ceva de luat.

petronelaaa
01.11.2011, 19:40:59

1. Acu vreo 3ani, am fost la Hotel Nicoleta (http://www.bun-venit.ro/crisana/judetul-bihor/localitati-bihor/baile-felix/cazari-baile-felix/hotel/cazare/hotel-nicoleta.html)din Baile Felix, eram gravida in vreo 6luni si da! au piscina cu apa termala, din izvor iese la vreo 39grade... pan in piscina is mai putine grade. Noi am preferat hotelul asta gandindu-ma sa nu ma balacesc in apele alea unde intra mii de indivizi. In fiecare zi schimbau apa, dimineata.;-)

2. Shopping placut si relaxant. Bravo! Face bine la psihic. GO!$-)$-)

3. Deja te gandesti la brad...?!! ;))

stefania_a
01.11.2011, 19:43:18

mda deci nu e rentabil introsul la munca..desi seful tot imi zice sa ma intorc..dar eu inca nu vreau!!!:-s

stefania_a
01.11.2011, 19:44:26

asta e aiurea..nu o stiam!!!>:P

eliana
01.11.2011, 19:48:38
3. Deja te gandesti la brad...?!! ;))
Da, am o trauma din copilarie, ai mei faceau bradul pe 24 dec si-l strangeau pe 6-7 ian si niciodata nu mi se parea ca apuc sa ma bucur suficient de el. Drept urmare, de cand m-am mutat cu actualul partener, am instaurat traditia facutul bradului pe 4-5 decembrie :D dupa sarbatori, chiar nu mi se pare ca mai are vreun farmec, drept urmare am pastrat data de dezafectare.

stefania_a
01.11.2011, 19:50:12
Momentan am alte dileme:

problema asta o avem si noi...;));))
deja ne gandim ce sa mutam si pe unde ca sa gasim locul si pt brad..fara sa stea in calea fetei!!!

geany_m
01.11.2011, 22:12:53
Da.....eu eram. Si eu te-am zarit, cand voiam sa te salut ai retras ochii de la mine :P, iar Andrei zburda dupa porumbei :).
Bafta multa la stii tu ce, tinem pumnii sa fie asa cum va doriti [-o<
M-am uitat si dupa Andrei, dar nu l-am zarit;))
Multumesc pt. pumnii stransi!>:D<

stefania_a
02.11.2011, 07:45:04
M-am uitat si dupa Andrei, dar nu l-am zarit;))
Multumesc pt. pumnii stransi!>:D<

de cate ori iti vad tickerul ma ia cu emotii..:-SS:-SS

marybear
02.11.2011, 11:58:54
Salut,
O sa fiu un pic off topic....poate stie cineva pe aici unde as putea gasi in Iasi sticle interesante pentru vin/tuica? Vreau sa fac un cadou cuiva duminica si nu prea am gasit nimic pana acum.

mirela_mir
02.11.2011, 13:31:40
ti-am trimis mesaj

marybear
02.11.2011, 14:20:31
ti-am trimis mesaj
Mersi, m-am uitat putin pe site, poate gasesc ceva si in magazin ca vad ca au cateva puncte in Iasi:D

ada80
02.11.2011, 17:38:40
Buna seara ,am si eu o intrebare:bebelina stranuta si habar nu am ce as putea sa ii dau ,daca pot sa ii dau ceva.8-|Astept un sfat de la voi[-o<.

AnaM
02.11.2011, 17:57:01
Buna seara ,am si eu o intrebare:bebelina stranuta si habar nu am ce as putea sa ii dau ,daca pot sa ii dau ceva.8-|Astept un sfat de la voi[-o<.

Nu te speria, e normal, isi curata caile nazale :)
Nu poti decat sa-i cureti nasucul cu cate o picatura de ser fiziologic.

ada80
02.11.2011, 18:02:15
Nu te speria, e normal, isi curata caile nazale :)
Nu poti decat sa-i cureti nasucul cu cate o picatura de ser fiziologic.
Multumesc,Ana pentru raspuns.

Yonika
03.11.2011, 00:28:03
Fetele, am gasit acest site (http://www.medicamente24.ro/) , oare e ok? Au preturi mai mici ca in farmacii si la medicamente (de ex elevit, aici e 33 si in farmacii e cam de la 40 lei in sus) si la biberoane. As vrea sa iau cate ceva de aici, insa parca nu prea am curaj, ma gandesc sa nu fie contrafacute, desi au cam multe si diverse.

stefania_a
03.11.2011, 09:38:19
Fetele, am gasit acest site (http://www.medicamente24.ro/) , oare e ok? Au preturi mai mici ca in farmacii si la medicamente (de ex elevit, aici e 33 si in farmacii e cam de la 40 lei in sus) si la biberoane. As vrea sa iau cate ceva de aici, insa parca nu prea am curaj, ma gandesc sa nu fie contrafacute, desi au cam multe si diverse.

poti cauta sa vezi ce trafic are si cat e de incredere!!

michellina
04.11.2011, 09:11:34
Da' ce bate vantul pe aici...

stefania_a
04.11.2011, 09:36:38
Da' ce bate vantul pe aici...

am observat si eu!!!

marybear
04.11.2011, 09:48:19
Neatza,
Off e sfarsit de saptamana si eu tot cu nasul rauri rauri:(. Am mai bine de o saptamana de cand ma chinui cu asa zisa raceala, nu stiu ce sa mai iau ca doar stranut si imi curge nasul, altele nu ma deranjeaza (gen gat umflat sau tuse). Cred ca la serviciu s-au saturat colegii de o mucoasa care sufla nasul nonstop:">

biutzaxx
04.11.2011, 11:14:28
neatza!! am un bebe constipat, abia a facut dupa 2 zile..si nu e normal. Ce sa ii mai dau in afara de ceiut, pus termometrul in fund si masat?

stefania_a
04.11.2011, 11:28:31
neatza!! am un bebe constipat, abia a facut dupa 2 zile..si nu e normal. Ce sa ii mai dau in afara de ceiut, pus termometrul in fund si masat?

supozitor cu glicerina ai incercat?
noi am scapt cu duphalac dar nu stiu de la cat se poate da..eu i-am dat biei de la 2 luni si un pic ca mi-a dat voie pediatra!!

biutzaxx
04.11.2011, 11:30:28
supozitor cu glicerina ai incercat?
noi am scapt cu duphalac dar nu stiu de la cat se poate da..eu i-am dat biei de la 2 luni si un pic ca mi-a dat voie pediatra!!
nu am incercat cu supozitor, dar cred ca data viitoare recurg la el, ca se chinuie mititelul si plange , si noaptea se screme intruna, abia acum a reusit sa faca si se chinuie de aseara..

biutzaxx
04.11.2011, 11:42:17
fetele, pe 13 am botezul, si am o dilema mare, ce sa cumpar cadou la nasi ? au si 2 copii, o fetita de aproape 2 anisori si un baiatel de 9-10 ani. Ce sa le cumpar si lor?

marybear
04.11.2011, 12:30:29
Stiu ca AnaM postase mai demult o metoda cu lapte de cocos, puneai apa aia din nuca in laptele bebelui dar nu mai stiu exact procedura sau de la ce varsta e recomandat. Noi tot supozitor am folosit pana a la diversificare dar nu am avut probleme asa devreme ca tine (noi de la 4 luni am inceput calvarul). Si milupa milkzuker e foarte bun cica dar se gaseste greu in farmacii, eu nu am gasit de exemplu.

alibd
04.11.2011, 12:34:07
Stiu ca AnaM postase mai demult o metoda cu lapte de cocos, puneai apa aia din nuca in laptele bebelui dar nu mai stiu exact procedura sau de la ce varsta e recomandat. Noi tot supozitor am folosit pana a la diversificare dar nu am avut probleme asa devreme ca tine (noi de la 4 luni am inceput calvarul). Si milupa milkzuker e foarte bun cica dar se gaseste greu in farmacii, eu nu am gasit de exemplu.

humana.

S. a scapat de constipatie cu asta.

marybear
04.11.2011, 12:53:09
humana.

S. a scapat de constipatie cu asta.
Dap, Humana, milupa era ceaiul :D

biutzaxx
04.11.2011, 14:01:12
multumesc! o sa caut Milchzucker-ul sa vad daca are efect. Pe unde il pot gasi?

gabriela_rgh
04.11.2011, 14:07:29
Tudor face si la 4 zile,dar nu e constipat......
mai bine intreaba pediatra caci e micut..stiu ca se da si Debridat dar nu stiu cat e de eficient.:*

Daphnne
04.11.2011, 14:10:40
fetele, pe 13 am botezul, si am o dilema mare, ce sa cumpar cadou la nasi ? au si 2 copii, o fetita de aproape 2 anisori si un baiatel de 9-10 ani. Ce sa le cumpar si lor?

Bia,dar la botez se da cadou la nasi? :O eu stiam ca botezul e pomana lor, cel putin asa se considera, si ca parintii nu dau cadou, doar primesc pentru bebe...

stefania_a
04.11.2011, 14:15:39
Bia,dar la botez se da cadou la nasi? :O eu stiam ca botezul e pomana lor, cel putin asa se considera, si ca parintii nu dau cadou, doar primesc pentru bebe...

noi nu am dat cadou!!!

marybear
04.11.2011, 14:15:52
Asa a fost si la noi, eu nu le-am cumparat nimic lor, ei mi-au adus mie ceva:D si pe copil l-au imbracat la biserica cu de toate, restul de cadouri le-au adus la baitza:D

Daphnne
04.11.2011, 14:33:15
Asa a fost si la noi, eu nu le-am cumparat nimic lor, ei mi-au adus mie ceva:D si pe copil l-au imbracat la biserica cu de toate, restul de cadouri le-au adus la baitza:D

ma gandeam ca poate stiu eu gresit >:D<

gabriela_rgh
04.11.2011, 15:00:04
nici noi nu am primit cand am botezat si nici nu am dat la botezul lui Tudor.
numai bebe primeste cadouri si mami flori:).eu am primit flori parca ma maritam din nou:)).

Daphnne
04.11.2011, 15:10:37
nici noi nu am primit cand am botezat si nici nu am dat la botezul lui Tudor.
numai bebe primeste cadouri si mami flori:).eu am primit flori parca ma maritam din nou:)).

partea asta e frumoasa :D , mie-mi place sa primesc multeeee flori :) >:D< :*

LauraF
04.11.2011, 15:15:50
Eu stiu ca se da cadoul ori la botez, ori la mot (nu la amandoua evenimentele). Nasii impreuna cu parintii copilului hotarasc. Noi am dat cadoul cand i-au taiat motul (am cumparat haine: se zice ca trebuie sa ii inoiesti si tu pe ei cu ceva... acuma stiti cum e: cate bordeie, atatea obiceie, de aia e bine de vorbit cu nasii dinainte).

Daphnne, cum te mai simti? Am citit eu bine sau nu mai nasti la Arcadia?

Salutari si la celelalte mamici si bebici (Tudor e bestial in costum de pirat, iar Dragos un scump cu noua freza. Am ras cu pofta la poza cu el in body si cu rucsacelul pe umar!! :)) Parca vrea sa fuga de acasa!)

Daphnne
04.11.2011, 15:30:29
Eu stiu ca se da cadoul ori la botez, ori la mot (nu la amandoua evenimentele). Nasii impreuna cu parintii copilului hotarasc. Noi am dat cadoul cand i-au taiat motul (am cumparat haine: se zice ca trebuie sa ii inoiesti si tu pe ei cu ceva... acuma stiti cum e: cate bordeie, atatea obiceie, de aia e bine de vorbit cu nasii dinainte).

......

da,ai citit bine.. eu vroiam arcadia strict pentru a scapa de stafilococ, dar cum deja au avut 4 cazuri atat la mamici cat si la bebei, nu are rost sa-mi asum acelasi risc si cu vreo 2000-3000 de lei in plus fata de cuza voda...iar despre cuza am auzit tot de bine si nu numai de la mamici care au fost recent internate pe acolo, ci si din interiorul spitalului..incat sper sa fac rost si de o rezerva, iar daca nu asta e...sanatosi sa fim cu 3-4 zile cat voi sta acolo n-am sa patesc nimic..cel putin asa sper..

cat despre cadouri..eu stiam ca se dau haine la nasi daca le dai colaci, daca tii aceasta traditie, atunci cica "trebuie sa imbraci colacii"..noi inca n-am vorbit despre asta cu nasii, asteptam sa se nasca bebe si dupa com purta si aceste discutii..

michellina
04.11.2011, 16:35:42
Si noi am dat cadouri la nasii de botez ai lui David cand am dat colacii, imediat dupa botez, sa ne luam de-o grija. Si la fel am primit cadouri de la cumatrii. Asta tine de fiecare, daca vrea sa faca dupa obiceiuri sau cum stabilesc cu nasii/cumatrii.
O idee de cadouri pt copii nasilor: cate o carte adecvata varstei fiecaruia, ca sa nu ai batai de cap gen "ce jucarie prefera la varsta de...".

biutzaxx
04.11.2011, 16:54:07
da,ai citit bine.. eu vroiam arcadia strict pentru a scapa de stafilococ, dar cum deja au avut 4 cazuri atat la mamici cat si la bebei, nu are rost sa-mi asum acelasi risc si cu vreo 2000-3000 de lei in plus fata de cuza voda...iar despre cuza am auzit tot de bine si nu numai de la mamici care au fost recent internate pe acolo, ci si din interiorul spitalului..incat sper sa fac rost si de o rezerva, iar daca nu asta e...sanatosi sa fim cu 3-4 zile cat voi sta acolo n-am sa patesc nimic..cel putin asa sper..

cat despre cadouri..eu stiam ca se dau haine la nasi daca le dai colaci, daca tii aceasta traditie, atunci cica "trebuie sa imbraci colacii"..noi inca n-am vorbit despre asta cu nasii, asteptam sa se nasca bebe si dupa com purta si aceste discutii..
stiam ca nu mai sunt rezerve cu plata la cz voda, sau cel putin asa era acum 2 luni cand am vb cu dumitrascu..

biutzaxx
04.11.2011, 16:55:18
Si noi am dat cadouri la nasii de botez ai lui David cand am dat colacii, imediat dupa botez, sa ne luam de-o grija. Si la fel am primit cadouri de la cumatrii. Asta tine de fiecare, daca vrea sa faca dupa obiceiuri sau cum stabilesc cu nasii/cumatrii.
O idee de cadouri pt copii nasilor: cate o carte adecvata varstei fiecaruia, ca sa nu ai batai de cap gen "ce jucarie prefera la varsta de...".
da, cu jucariile vad eu cum ma descurc, dar nasilor nushce sa le dau. vreau sa dau ca semn de recunostiinta plus ca asa simt nevoia :P

biutzaxx
04.11.2011, 16:56:20
Tudor face si la 4 zile,dar nu e constipat......
mai bine intreaba pediatra caci e micut..stiu ca se da si Debridat dar nu stiu cat e de eficient.:*
eu zic ca e constipat ca se tot screme intruna si plange..urla de fapt. plus ca e grosut, ca o pasta densa..

biutzaxx
04.11.2011, 16:58:00
legat de cadou, eu am dat nasilor lui sebastian cate o icoana frumoasa, si le-a placut..

Miky28
04.11.2011, 17:20:38
legat de cadou, eu am dat nasilor lui sebastian cate o icoana frumoasa, si le-a placut..

Biu, si noiam dat cadou la nasi pentru ca asa am vrut..nu e traditie..sau alte chestii..sau cel putin eu nu stiu..
noi le-am oferit o rama foto digitala...

stefania_a
04.11.2011, 18:07:24
ce cofetarii fac tortulete cu poza??? ca vreau pt ziua biei sa fac tort cu poza ei!!

mamici ati folosit pampersi happy? ati fost multumite de ei??:-\

stefania_a
04.11.2011, 18:08:42

Salutari si la celelalte mamici si bebici (Tudor e bestial in costum de pirat, iar Dragos un scump cu noua freza. Am ras cu pofta la poza cu el in body si cu rucsacelul pe umar!! :)) Parca vrea sa fuga de acasa!)

asa facem si noi acum la mot!!!

Milagros
04.11.2011, 21:02:26

=)) sa stii ca pe de departe ai nimerit tu =)) eu voiam sa pozez rucsacul si el fugea sa nu i-l iau =))

Naseara, fetili! :*
Eu is rupta de oboseala, nu mai zic ca mor de ciuda ca am fost la manichiura si deja mi-am stricat 3 unghii :(( m-o pus naiba sa spal chiuveta cu acetona ca murdarisem cu oja de cateva zile si nici o secunda nu am gandit cu capu' tont ca daca pun mana pe carpa imbibata cu acetona ajunge si la unghii :((

Alinoo, traiesc! ;)) l-am luat pe D la 4 si 20, mai era cu 2 copilasi, cred ca l-am deranjat ;)) ca se fugarea cu aia pe sub o masa.

Milagros
04.11.2011, 21:03:27

Finuta mea e internata de luni si mi-a zis ca e f bine in aripa renovata, curat chiar si la baie, ea e la etajul 3.

Daphnne
04.11.2011, 21:13:19
Finuta mea e internata de luni si mi-a zis ca e f bine in aripa renovata, curat chiar si la baie, ea e la etajul 3.

ai idee cate paciente sunt intr-un salon?
bebe nu vrea sa apara sau de ce sta internata?

Yonika
05.11.2011, 00:19:49
eu zic ca e constipat ca se tot screme intruna si plange..urla de fapt. plus ca e grosut, ca o pasta densa..
Pt constipatie pana la 2 luni si eu i-am dat lui Bi humana milchzucker, dar la noi a fost apa de ploaie, dupa 2 luni, duphalac sau lactuloza ( e tot aia).
Biu, ii dai cumva completare, ca vazusem intr-o poza un bibe.

Yonika
05.11.2011, 00:21:31
ce cofetarii fac tortulete cu poza??? ca vreau pt ziua biei sa fac tort cu poza ei!!

mamici ati folosit pampersi happy? ati fost multumite de ei??:-\
Da, eu ii luam Biei, in selgros gasesti oferta buna la ei. Eu una am fost f multumita de ei.

Yonika
05.11.2011, 00:25:21
Din ce stiu eu de acum 3 luni: se sta in aripa noua pana nasti, in saloane cu 4 paturi parca, cu baie comuna la 2 saloane. Dupa ce nasti, te muta in alta cladire cu tot cu bebe. Acum sa ne zica mai axact Ana de la finuta ei.
Acum e f fain in aripa noua, pana si lifturile au fost schimbate; la fel vor face si la aripa la care se lucreaza acum. Poate asa se scapa de stafilococ (si mie mi-a zis pediatra ca anul asta nu a auzit de cazuri de copii iesiti cu stafilococ de la cuza).

stefania_a
05.11.2011, 08:13:36
Da, eu ii luam Biei, in selgros gasesti oferta buna la ei. Eu una am fost f multumita de ei.

am luat si noi aseara din selgros..dar cred k i-am luat cu o marime mai mare, si am gasit-o uda dimineata!!!:-&:-&

stefania_a
05.11.2011, 08:15:16

alinutza20
05.11.2011, 08:30:31
=)) sa stii ca pe de departe ai nimerit tu =)) eu voiam sa pozez rucsacul si el fugea sa nu i-l iau =))

Naseara, fetili! :*
Eu is rupta de oboseala, nu mai zic ca mor de ciuda ca am fost la manichiura si deja mi-am stricat 3 unghii :(( m-o pus naiba sa spal chiuveta cu acetona ca murdarisem cu oja de cateva zile si nici o secunda nu am gandit cu capu' tont ca daca pun mana pe carpa imbibata cu acetona ajunge si la unghii :((

Alinoo, traiesc! ;)) l-am luat pe D la 4 si 20, mai era cu 2 copilasi, cred ca l-am deranjat ;)) ca se fugarea cu aia pe sub o masa.

ei, ce-ti spusesem io???? asculta la babe =))=))=))

Milagros
05.11.2011, 09:27:41

Neatza!
Fina a avut ciclu f neregulat si dupa UM avea 40 de saptamani luni, pe 31 oct. Dra i-a zis ca daca pana luni nu incepe travaliul sa vina marti dimineata sa o vada. Dupa ecograf a reiesit ca bebe face 40 de saptamani vineri (adica ieri), totusi placenta dadea semne de maturare, deci a preferat sa o tina in spital si sa ii faca monitorizari. Initial spusese ca marti ii declanseaza nasterea, dar cum are lichid destul si bebe e bine a decis sa-l mai lase, poate se decide singur sa iasa.
Partea nasoala acum e ca bebe avea deja 3,700 kg marti si fina vrea sa nasca natural, ma mir ca dra inca nu i-a propus totusi cezariana...

Nu stiu cate paturi sunt in salon :( am sa o intreb.

Milagros
05.11.2011, 09:29:38
[/B]

ei, ce-ti spusesem io???? asculta la babe =))=))=))

Daca is sexi si umbla pe podium... =)) hai, fie :* Oricum, tot is supi ca ramane ultimul :((

AnaM
05.11.2011, 09:58:35

Eu stiam de select, kids land mall, tuffli si demetra, dar cred ca toate laboratoarele fac acum, ca nu e asa scumpa imprimanta pt folie comestibila :)

stefania_a
05.11.2011, 10:41:01
Eu stiam de select, kids land mall, tuffli si demetra, dar cred ca toate laboratoarele fac acum, ca nu e asa scumpa imprimanta pt folie comestibila :)

uite ca la carf nu fac!!!:-&
o sa merg sa ma interesez la cofetariile astea..numai ca demetra nu stiu unde e!!:D

AnaM
05.11.2011, 11:11:22
uite ca la carf nu fac!!!:-&
o sa merg sa ma interesez la cofetariile astea..numai ca demetra nu stiu unde e!!:D

http://www.patiseriademetrela.ro/torturi.php

Demetrela, scuze :)

Milagros
05.11.2011, 11:21:43
Si la Tuffli fac poze cu tort, iti zic sigur ca am vazut acum cand i-am comandat tortul lui Dragos.

stefania_a
05.11.2011, 11:40:14
http://www.patiseriademetrela.ro/torturi.php

Demetrela, scuze :)

`ms.am vazut ca fac si cu poze!!!tre sa ajung zilele astea la ei!!
tu ai mancat tort de la ei? sau praji..ca vreau sa fiu sigura ca au produse bune la gust!!

stefania_a
05.11.2011, 11:40:46
Si la Tuffli fac poze cu tort, iti zic sigur ca am vazut acum cand i-am comandat tortul lui Dragos.

cat e kg la ei??:-p

Andrusca
05.11.2011, 11:53:36
am luat si noi aseara din selgros..dar cred k i-am luat cu o marime mai mare, si am gasit-o uda dimineata!!!:-&:-&

si Andrei se uda constant de la Happy..eu nu am fost multumita...erau si prea scortosi..grosi...:D
dar stiu persoane care folosesc fara probleme...

alibd
05.11.2011, 12:41:51
Fetele, ce fel de oua le dati strumfilor, de tara sau din comert?

Eu i-am dat pana acum de tara, insa nu prea mai reusesc sa le procur atat de des pe cat o faceam, ceea ce inseamna ca ar trebui sa-i dau foarte rar ou.:-s

claudelle
05.11.2011, 12:52:51
Neata fetele,

Eliana, help, te intreb in special pe tine ca esti in domeniu :), Andrei face febra de 38.9-39 seara incepand si noaptea si cedeaza cam intr-o ora cu supozitor de paracetamol. Alte simptome nu are , decat febra asta din senin. I-am facut azi dimi analize si i-au iesit monocitele mai multe si eozinofilele mai mici putin. Ce inseamna asta ? E viral sau bacterian ca nu mai pricep....pediatra mi-a zis ca e viral iar pe net zice ceva de bacterian :wacko:

Milagros
05.11.2011, 12:59:44
`ms.am vazut ca fac si cu poze!!!tre sa ajung zilele astea la ei!!
tu ai mancat tort de la ei? sau praji..ca vreau sa fiu sigura ca au produse bune la gust!!

Eu i-am comandat tort cu martipan si e 50 lei kg, la restul nu stiu, vezi ca am impresia ca au site, poate scrie acolo.
Ce am mancat eu la ei erau f ok, stiu ca ei fac si torturile de nunta la Traian si Astoria parca. Si stiu ca la ei frisca inca era frisca, nu am mai mancat de mult praji cu frisca, dar am mancat recent cu cioco, f buna.
Din pacate sefa mea cica a comandat un tort la ei si nu a fost asa grozav, oricum, acum mai mult de un an jumate.
Am emotii, am cerut cu frisca si crema de lamaie.

Milagros
05.11.2011, 13:00:33

Eu i-am dat pana acum de tara, insa nu prea mai reusesc sa le procur atat de des pe cat o faceam, ceea ce inseamna ca ar trebui sa-i dau foarte rar ou.:-s

Eu mai mult din comert i-am luat, am vazut recent ca exista si oua bio mai nou.

Milagros
05.11.2011, 13:01:17
Neata fetele,

Eliana, help, te intreb in special pe tine ca esti in domeniu :), Andrei face febra de 38.9-39 seara incepand si noaptea si cedeaza cam intr-o ora cu supozitor de paracetamol. Alte simptome nu are , decat febra asta din senin. I-am facut azi dimi analize si i-au iesit monocitele mai multe si eozinofilele mai mici putin. Ce inseamna asta ? E viral sau bacterian ca nu mai pricep....pediatra mi-a zis ca e viral iar pe net zice ceva de bacterian :wacko:

Sa fie o infectie urinara? Stiu ca de multe ori astea nu sunt depistate tocmai pt ca nu au si alte simptome in afara de febra.

gabriela_rgh
05.11.2011, 14:29:47
Neatza!
Fina a avut ciclu f neregulat si dupa UM avea 40 de saptamani luni, pe 31 oct. Dra i-a zis ca daca pana luni nu incepe travaliul sa vina marti dimineata sa o vada. Dupa ecograf a reiesit ca bebe face 40 de saptamani vineri (adica ieri), totusi placenta dadea semne de maturare, deci a preferat sa o tina in spital si sa ii faca monitorizari. Initial spusese ca marti ii declanseaza nasterea, dar cum are lichid destul si bebe e bine a decis sa-l mai lase, poate se decide singur sa iasa.
Partea nasoala acum e ca bebe avea deja 3,700 kg marti si fina vrea sa nasca natural, ma mir ca dra inca nu i-a propus totusi cezariana...

Nu stiu cate paturi sunt in salon :( am sa o intreb.
:).eu l-am nascut pe Tudor cu 3.850 deci se poate chiar daca e mai greu.s*au nascut natural si copii peste 4 kg.Nastere usoara finutei!

Milagros
05.11.2011, 14:55:25
:).eu l-am nascut pe Tudor cu 3.850 deci se poate chiar daca e mai greu.s*au nascut natural si copii peste 4 kg.Nastere usoara finutei!

Sarumana frumos! Stiu ca teoretic se poate, dar nu pot sa nu ma gandesc la riscurile pe care le implica o nastere naturala cu un bebe ceva mai marisor decat media :-s

gabriela_rgh
05.11.2011, 15:04:05
Sarumana frumos! Stiu ca teoretic se poate, dar nu pot sa nu ma gandesc la riscurile pe care le implica o nastere naturala cu un bebe ceva mai marisor decat media :-s
doamne fereste de complicatii o baga in cezariana de urgenta.o sa fie bine!>:D<>:D<recordul intre cunostintele mele e de 4.800 grame si mami mica si slabuta.8-}

mirela_mir
05.11.2011, 15:09:48
wow, 4800 si nastere naturala? si-a asumat un mare risc medicul...

LauraF
05.11.2011, 15:15:35
si Andrei se uda constant de la Happy..eu nu am fost multumita...erau si prea scortosi..grosi...:D
Eu am avut cateva scutece Happy dar mi s-au parut f scortosi. Efectiv parca puneam carton la fundul bebelusului. Asadar nu am fost tentata niciodata sa cumpar.

LauraF
05.11.2011, 15:18:25

Crezi ca toate mamicile au de unde da oua de tara la cei mici? :) Poti cumpara linistita din comert atata timp cat sunt proaspete. O alternativa buna ar fi ouale de prepelita, le gasesti in orice supermarket. Ii dai 2 (sau chiar 3) oua de prepelita in loc de 1 ou de gaina. >:D<

alibd
05.11.2011, 15:24:07
Crezi ca toate mamicile au de unde da oua de tara la cei mici? :) Poti cumpara linistita din comert atata timp cat sunt proaspete. O alternativa buna ar fi ouale de prepelita, le gasesti in orice supermarket. Ii dai 2 (sau chiar 3) oua de prepelita in loc de 1 ou de gaina. >:D<

Mai era si alternativa taranilor din piata, care vin cu produse, dar nu prea-mi inspira incredere.

stefania_a
05.11.2011, 15:54:26

asta am observat si eu.. o sa vad cum va fi cu cei pe care i-am cumparat..oricum i-am luat un pic cam mari..neatentia...:D

stefania_a
05.11.2011, 15:55:46

ce te face sa crezi ca exista diferente ff mari intre oul de tara si cel de oras? se poate sa fie, ar numai daca taranul nu da pasarilor furaje cumparate de la fabrici de furaje..caci cei mai multi folosesc acum pe lanag graunte si furaje..deci....

Milagros
05.11.2011, 15:58:59
Faptul ca a vazut in spital o tipa tot asa micuta si slabuta care a nascut un bebe de aproape 5 kg ii da curaj si finutei mele sa vrea in continuare sa nasca asa. Ea nu pot spune ca e f mica si f slaba oricum, probabil de aceea o lasa si doctorita.

michellina
05.11.2011, 16:28:33
Mai era si alternativa taranilor din piata, care vin cu produse, dar nu prea-mi inspira incredere.

Eu am luat de cateva ori oua de la piata de la tarani si nu am avut pb. Poti face testul cu apa sa vezi daca sunt proaspete sau nu. Oricum, parerea mea, nu se compara oul de tara cu cel din alimentara.
Eu i-am dat lui David oua de tara cand am avut, iar cand nu, din alimentara. Acum ii dau de prepelita ca i se par mai comice.:-p

AnaM
05.11.2011, 16:50:41
ce te face sa crezi ca exista diferente ff mari intre oul de tara si cel de oras? se poate sa fie, ar numai daca taranul nu da pasarilor furaje cumparate de la fabrici de furaje..caci cei mai multi folosesc acum pe lanag graunte si furaje..deci....

E diferenta, chiar daca ar hrani animalele cu furaje, pasarile sunt in aer liber, lasate sa faca miscare, vad lumina naturala a zilei. In plus, fermele de pasari cresc anumite specii modiicate care ajung la maturitate in 27 de zile, spre deosebire de minim 45 de zile ca cele de curte. Cresterea asta brusca are efecte negative asupra pasarilor, le lasa imobilizate, le cad penele etc, si mai stau si ingramadite in randuri.
Eu, can nu am de tara, iau bio pentru Tudor din Carrefour, si daca nu gasesc nici acolo, iau oua de prepelita sau oua de la magazinul de langa mine, care vinde oua cu insemnul 2, ca cu 1 n-am gasit nicaieri, ca-s pt export, iar 3 sunt toate ouale din supermarket.

Stefy, eu de la demetrela n-am papat decat produsele sarate de patiserie, dar poti incerca o degustare. :)

LauraF
05.11.2011, 17:01:19
Eu una nu ma risc sa iau produse pentru cel mic gen oua/branza/lapte din piata. Nu e vorba neaparat ca nu e proaspat ci de faptul ca nu-mi garanteaza nimeni sanatatea animalului sau igiena in cazul laptelui/branzei (ori conditiile de depozitare pe perioada verii). Clar trebuie sa stii sursa in cazul produselor de tara.

alinutza20
05.11.2011, 17:16:31
stefy de la demetrele am avut eu tortul la cumatria monicai si a fost f bun :), insa nu=mi aduc aminte cat era kg...
la ei am facut si colacii la 1 an si la fel, f multumita am fost :)

stefania_a
05.11.2011, 18:12:59
E diferenta, chiar daca ar hrani animalele cu furaje, pasarile sunt in aer liber, lasate sa faca miscare, vad lumina naturala a zilei. In plus, fermele de pasari cresc anumite specii modiicate care ajung la maturitate in 27 de zile, spre deosebire de minim 45 de zile ca cele de curte. Cresterea asta brusca are efecte negative asupra pasarilor, le lasa imobilizate, le cad penele etc, si mai stau si ingramadite in randuri.
Eu, can nu am de tara, iau bio pentru Tudor din Carrefour, si daca nu gasesc nici acolo, iau oua de prepelita sau oua de la magazinul de langa mine, care vinde oua cu insemnul 2, ca cu 1 n-am gasit nicaieri, ca-s pt export, iar 3 sunt toate ouale din supermarket.

Stefy, eu de la demetrela n-am papat decat produsele sarate de patiserie, dar poti incerca o degustare. :)

nu cred..de ex puii la ferma stau 42 de zile..oricumda, diferenta este ca la curte pasarile stau libere iar in ferme sunt inchise..dar un factor imp e si furajul. daca si celor de la tara li se da furaj, tot se modifica compozitia oului...
cred k in supermarketuri sunt oua si cu 2...
iar cu nr. 1 nu stiu daca chiar sunt oua produse la noi in tara. ca asta inseamna sa fie ferme care cresc gainile in aer liber jumatate din timp...

stefania_a
05.11.2011, 18:14:16
stefy de la demetrele am avut eu tortul la cumatria monicai si a fost f bun :), insa nu=mi aduc aminte cat era kg...
la ei am facut si colacii la 1 an si la fel, f multumita am fost :)

deci de la tine au bila alba..tre sa ajung cat mai repede sa dau comanda de tort..oricum nu cred k sunt diferente ff mari de preturi intre cofetariile mai bune de pe piata!!

gabriela_rgh
05.11.2011, 18:42:19
wow, 4800 si nastere naturala? si-a asumat un mare risc medicul...
a estimat fetita la 3.900 de aceea a lasat*-o sa nasca natural.a nascut usor,dupa 12 ore cobora la vizite:).

stefania_a
05.11.2011, 19:56:30
la copii se poate da calciu gluconic si 10 ml/zi timp de 10 zile pe luna??
ca l-am luat luna trecuta pe reteta si vad ca pe cutie asa scrie, iar eu una nu mai stiu ce a scris medicul pe reteta!!!:D

Yonika
05.11.2011, 22:45:26

I-am mai dat si eu din comert, ca nu aveam mereu cum sa procur de la tara. Sunt oua bio in caref, pe randul unde sunt oua, chiar in margine, sunt o idee mai scumpute decat celelalte, nu stiu exact cat ca nu am mai luat din primavara ca am avut sursa sigura de la cineva de la tara.

Yonika
05.11.2011, 22:53:33
la copii se poate da calciu gluconic si 10 ml/zi timp de 10 zile pe luna??
ca l-am luat luna trecuta pe reteta si vad ca pe cutie asa scrie, iar eu una nu mai stiu ce a scris medicul pe reteta!!!:D
da, dupa 1 an si Bi a luat tot cate 10 ml si asa ii mai dau si acum, insa o data la 2-3 luni. A, am uitat sa va spun, mie pediatra mi-a dat doar o luna sa ii dau calciu lui RA, luna trecuta a zis ca nu e nevoie, doar vigantol luam. oare o fi bine? ca eu stiam ca se da totusi Ca pana la 1 an, luna de luna. sa vedem ce ne zice la vizita viitoare.

Yonika
05.11.2011, 23:14:11
Fetele, cik pana maine, la metro se da inapoi tva-ul la jucarii!