PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 [201] 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

michellina
06.01.2012, 10:50:56
multa multa sanatate!!!

Multumim, la fel si voua si la toata lumea!

stefania_a
06.01.2012, 13:11:22
Stef, sanatate multa surorii!
Nepotelul cum mai este?

nepotelul e bine...pare ca a scapat de icter..acum problema e la surioara..dar sper sa treaca peste toate cat mai repede..si sa nu fie probleme ff grave!!
sabi cum mai este?

alibd
06.01.2012, 13:16:53
nepotelul e bine...pare ca a scapat de icter..acum problema e la surioara..dar sper sa treaca peste toate cat mai repede..si sa nu fie probleme ff grave!!
sabi cum mai este?

Sabi cand e cu nasul infundat, cand ii mai curge... O va tine, probabil, ca de fiecare data, vreo 8-9 zile. :-B
Sanatate si Biei!

stefania_a
06.01.2012, 13:28:38
Sabi cand e cu nasul infundat, cand ii mai curge... O va tine, probabil, ca de fiecare data, vreo 8-9 zile. :-B
Sanatate si Biei!

si la noi a tinut destul de mult....:-<

tsimonaiuliana
06.01.2012, 13:47:43
Cum ati rezolvat cu otitele? Si noi ne confruntam cu a2a otita in interval de 2 luni si dr orl-ist deja ne zice de operatie... caut si alte cazuri similare sau pareri.

Multa sanatate lui David! :*

Rok5ana
06.01.2012, 18:26:04
Pt cine e interesat...luni, si probabil si in zilele urmatoare, sunt reduceri de 50% la Z.

Milagros
06.01.2012, 20:06:51
Buna seara!!!!
Fetele, cu ce sa-l scap pe Ianisica de iritatia de laputica? e groaznic de urata :((( niciodata nu a avut asa ceva. Mi - a recomand AnaM o crema, dar parca e mai rau :((Nu-l ustura, dar arata tare nasol

E ca la noi, inghinal? La D e pe trecute FINALLY :-< dar numai dupa ce am inceput sa dam cu Cutaden in strat f subtire, are antibiotic, orice am dat inainte nu a ameliorat deloc deloc, acum cu Cutaden deja petele is rozii si pe trecute, rezultate s-au vazut dupa 2 zile cu 2-3 aplicari pe zi.

Sanatate la toti copilasii. Si noi ne confruntam IAR cu raceala :-< mi-a tusit toata noaptea, iar dimineata a dat drumu si la muci galbeni si tuseste in continuare, in seara asta a tusit pana a vomat, curand ar trebui sa-i dau laptele dar mi-e groaza. :-&

ginutza
06.01.2012, 20:25:18
Cum ati rezolvat cu otitele? Si noi ne confruntam cu a2a otita in interval de 2 luni si dr orl-ist deja ne zice de operatie... caut si alte cazuri similare sau pareri.

Andreea a facut cele doua otite la interval de 2 saptamani si se pare ca a fost un pneumococ luat din colectivitate. Nu a scapat pana nu i-a facut punctie timpanica si targocid intravenos timp de 5 zile dupa care klacid inca 5 zile. Cred ca scapa de pneumococ dupa prima otita daca i-ar fi dat antibiotic injectabil dar D-na dr Cristian a incercat cu pastile ca a zis ca nu mai chinuie copilul atat. Oricum a fost urat sentimentul pe care l-am trait cu punctia timpanica...
Sanatate la bebe si tie putere multa ca ai nevoie!

Miky28
06.01.2012, 21:58:35
Buna seara !

Vin si eu cu o intrebare pentru mamicile care au facut ROR-ul la copii. Au avut reactii dupa?

alibd
06.01.2012, 23:52:16
Buna seara !

Vin si eu cu o intrebare pentru mamicile care au facut ROR-ul la copii. Au avut reactii dupa?

S. nu a avut nicio reactie.

alibd
06.01.2012, 23:53:29
E ca la noi, inghinal? La D e pe trecute FINALLY :-< dar numai dupa ce am inceput sa dam cu Cutaden in strat f subtire, are antibiotic, orice am dat inainte nu a ameliorat deloc deloc, acum cu Cutaden deja petele is rozii si pe trecute, rezultate s-au vazut dupa 2 zile cu 2-3 aplicari pe zi.

Sanatate la toti copilasii. Si noi ne confruntam IAR cu raceala :-< mi-a tusit toata noaptea, iar dimineata a dat drumu si la muci galbeni si tuseste in continuare, in seara asta a tusit pana a vomat, curand ar trebui sa-i dau laptele dar mi-e groaza. :-&

Sanatate maxima!
I-am dat si eu stodal in seara asta si isi facea o greata de mama-mama...

eliana
07.01.2012, 00:01:58
A mea a facut febra in zilele 8-9 dupa vaccin, si atat.
Hello!

Andrusca
07.01.2012, 08:28:06
Buna dimineata ~o)~o)~o) ca sunt sus de la 06.25 cand Andrei n-a mai avut somn si a vrut "apte" si "winnie a pu" :D:D:D

La Multi Ani cu sanatate pentru noul an si pentru toti sarbatoritii zilei!!! \:D/\:D/

cori_iasi
07.01.2012, 08:44:44
Buna seara !

Nici al meu n-a avut nimic

Milagros
07.01.2012, 08:54:37
Sanatate maxima!
I-am dat si eu stodal in seara asta si isi facea o greata de mama-mama...

La noi, culmea, bea Eurespalul ca pe apa si e ingrozitor la gust, ia si Septilin, desi in ultima vreme nu i-am dat constant ca ba am uitat, ba.... Ii zic doar> D, vrei siropel? Si el asa vesel: Peeel! Si trage singur din seringa si apoi zice Gataaa si ia sticluta si se duce spre raft si zice Tuut ;)) prima oara cand i-am dat mi-a vomat in jet si cu greu mi-am facut curaj sa-i mai dau dupa ceva vreme.
Oricum, vad ca as noapte a tusit mai putin, desi aseara de la tuse mi-a dat putin lapte afara:(
Oare cate zile ii pot da Eurespal? 5?

Si voua multa sanatate!!

Milagros
07.01.2012, 08:58:28
Buna dimineata ~o)~o)~o) ca sunt sus de la 06.25 cand Andrei n-a mai avut somn si a vrut "apte" si "winnie a pu" :D:D:D

La Multi Ani cu sanatate pentru noul an si pentru toti sarbatoritii zilei!!! \:D/\:D/

Hi, hi, same here, numai ca la 7 a vrut apte si apoi Tchiu Tchiuu (Chuggington). Da' macar se culcase la 21,45... si imi convine sa se mentina asa ca sa se trezeasca si in timpul saptamanii la 7 fara scandal. [-o<

In alta ordine de idei... [-o<ce faina e varsta asta, in afara de crizutele de rigoare, parca mor de dragul lui D cum imita ce spunem noi si cum scoate cuvinte noi pe banda rulanta si ne imita comportamentul, vrea sa faca singur multe chestii, stie sa-si dea o hainuta jos, sa-si puna si sa-i scoata papucii, a inceput sa intrebe una alta, ma scuzati ca m-am apucat sa taca taca pe aici dar ma simt asa plina si entuziasmata de cum e puiul meu acum ca o sa explodez daca nu zic :">

stefania_a
07.01.2012, 09:18:33
La noi, culmea, bea Eurespalul ca pe apa si e ingrozitor la gust, ia si Septilin, desi in ultima vreme nu i-am dat constant ca ba am uitat, ba.... Ii zic doar> D, vrei siropel? Si el asa vesel: Peeel! Si trage singur din seringa si apoi zice Gataaa si ia sticluta si se duce spre raft si zice Tuut ;)) prima oara cand i-am dat mi-a vomat in jet si cu greu mi-am facut curaj sa-i mai dau dupa ceva vreme.
Oricum, vad ca as noapte a tusit mai putin, desi aseara de la tuse mi-a dat putin lapte afara:(
Oare cate zile ii pot da Eurespal? 5?

Si voua multa sanatate!!

eu i-am dat 5 zile eurespal si nu a trecut, si acum suntem pe biotuss iar 5 zile!!!

stefania_a
07.01.2012, 09:19:37
Hi, hi, same here, numai ca la 7 a vrut apte si apoi Tchiu Tchiuu (Chuggington). Da' macar se culcase la 21,45... si imi convine sa se mentina asa ca sa se trezeasca si in timpul saptamanii la 7 fara scandal. [-o<

In alta ordine de idei... [-o<ce faina e varsta asta, in afara de crizutele de rigoare, parca mor de dragul lui D cum imita ce spunem noi si cum scoate cuvinte noi pe banda rulanta si ne imita comportamentul, vrea sa faca singur multe chestii, stie sa-si dea o hainuta jos, sa-si puna si sa-i scoata papucii, a inceput sa intrebe una alta, ma scuzati ca m-am apucat sa taca taca pe aici dar ma simt asa plina si entuziasmata de cum e puiul meu acum ca o sa explodez daca nu zic :">

deci ai baiat bun, chiar daca te plangi uneori de el!!!>:D<>:D<>:D<

mamici inca o intrebare: stafilocolul auriu cum se manifesta la bebei? ca niste bubite cu cap alb? ca nepotul are una pe gat iesita de ieri dimineata, pana acum nu au mai iesit altele dar eu i-am zis surioarei ca e posibil sa fie stafilococ si sa mearga la spital..am procedat gresit???

Butterfly87
07.01.2012, 10:46:14
stie cineva daca a intrat indemnizatia???sau e vreo sansa sa intre azi?

gabriela_rgh
07.01.2012, 11:13:55
stie cineva daca a intrat indemnizatia???sau e vreo sansa sa intre azi?
sambata fiind nu cred ca sunt sanse.poate luni.la ING nu a intrat nimic caci ma anunta prin sms daca se vireaza bani in cont.

gabriela_rgh
07.01.2012, 11:16:17

mamici inca o intrebare: stafilocolul auriu cum se manifesta la bebei? ca niste bubite cu cap alb? ca nepotul are una pe gat iesita de ieri dimineata, pana acum nu au mai iesit altele dar eu i-am zis surioarei ca e posibil sa fie stafilococ si sa mearga la spital..am procedat gresit???
mai bine sa il vada un medic pediatru decat sa mearga in spital cu el asa mic.
dar stiu ca daca e stafilococ apar mai multe bubite,eventual sa il urmareasca.tratamentul se da acasa din ce stiu eu ,un unguent si parca si antibiotic,dar nu sunt sigura.

stefania_a
07.01.2012, 11:51:51
mai bine sa il vada un medic pediatru decat sa mearga in spital cu el asa mic.
dar stiu ca daca e stafilococ apar mai multe bubite,eventual sa il urmareasca.tratamentul se da acasa din ce stiu eu ,un unguent si parca si antibiotic,dar nu sunt sigura.

asa stiu si eu...o sa vada azi ce le spune medicul pediatru...

LauraF
07.01.2012, 12:33:43

Nu trebuie neaparat sa fie multe bubite, L. fix asa a avut in maternitate si au spus ca e stafilococ. Avea vreo 3 bubite doar din care 2 cu cap alb. Ne-au pus sa le tamponam cu albastru de metil si daca se usuca asa si nu apar altele, scapa de antibiotic. Noi am avut noroc ca s-au uscat si nu au mai aparut altele. Iti doresc sa scape si nepotelul la fel de repede cum am scapat noi! >:D<

Salutari la restul fetelor! Sanatate multa la bolnaviori!
Am tras si eu o sperietura acum 2 zile ca L nu a vrut sa pape deloc toata ziua, plangea si statea numai in brate si in pat si parea ca il doare burtica. Insa eu m-am gandit la criza din martie si eram cu inima cat un purice sa nu aiba ceva de la inima. S-a dovedit ca era doar putin constipat si seara, dupa ce a iesit la olita, si-a revenit imediat.

La multi ani sarbatoritilor! O zi minunata!

michellina
07.01.2012, 15:28:18
Andreea a facut cele doua otite la interval de 2 saptamani si se pare ca a fost un pneumococ luat din colectivitate. Nu a scapat pana nu i-a facut punctie timpanica si targocid intravenos timp de 5 zile dupa care klacid inca 5 zile. Cred ca scapa de pneumococ dupa prima otita daca i-ar fi dat antibiotic injectabil dar D-na dr Cristian a incercat cu pastile ca a zis ca nu mai chinuie copilul atat. Oricum a fost urat sentimentul pe care l-am trait cu punctia timpanica...
Sanatate la bebe si tie putere multa ca ai nevoie!

Multumesc la fel! Si dupa otita asta a mers din nou in colectivitate si nu a mai facut iar?
Ce dr i-a facut punctia si la ce spital? Se face cu anestezie generala?

Miky28
07.01.2012, 15:51:17
Multumesc pentru raspunsuri, am o prietena a carei fetita a avut reactii destul de urate..febra mare cu frisoane, pete rosii pe corp..si ma cam speriase....
Sper si al meu sa se incadreze in categoria fara reactii...[-o<
Sanatate multa picilor bolnaviori !

Milagros
07.01.2012, 18:26:25

Of, asa mult ma plang?:( urat urat din partea mea, dar cand raman singura ma cam apuca disperarea :-$

Asa a fost si la D stafilococul, 2 bubite pe fata si una pe corp cu cap alb, dar am dat cu Fucidin si in maxim 2 saptamani au trecut.

stefania_a
07.01.2012, 19:50:41
Nu trebuie neaparat sa fie multe bubite, L. fix asa a avut in maternitate si au spus ca e stafilococ. Avea vreo 3 bubite doar din care 2 cu cap alb. Ne-au pus sa le tamponam cu albastru de metil si daca se usuca asa si nu apar altele, scapa de antibiotic. Noi am avut noroc ca s-au uscat si nu au mai aparut altele. Iti doresc sa scape si nepotelul la fel de repede cum am scapat noi! >:D<

Salutari la restul fetelor! Sanatate multa la bolnaviori!
Am tras si eu o sperietura acum 2 zile ca L nu a vrut sa pape deloc toata ziua, plangea si statea numai in brate si in pat si parea ca il doare burtica. Insa eu m-am gandit la criza din martie si eram cu inima cat un purice sa nu aiba ceva de la inima. S-a dovedit ca era doar putin constipat si seara, dupa ce a iesit la olita, si-a revenit imediat.

La multi ani sarbatoritilor! O zi minunata!

n-au avut norocul asta..ca au iesit tot mai multe pana dupa amiaza..si medicul le-a dat tratament cu fucidin...:-&

stefania_a
07.01.2012, 19:52:25
Of, asa mult ma plang?:( urat urat din partea mea, dar cand raman singura ma cam apuca disperarea :-$

Asa a fost si la D stafilococul, 2 bubite pe fata si una pe corp cu cap alb, dar am dat cu Fucidin si in maxim 2 saptamani au trecut.

nuuu...doamne fereste nu asa am vrut sa sune..ma refeream ca desi uneori e mai neastamparat (ca parca ar fi vreun copil linistit?!!!)are si momente multe in care esti tare mandra de el...

stefania_a
07.01.2012, 19:53:16

de azi au inceput si ei tratamentul cu fucidin...daca bia sta in preajma lui poate lua si ea????:-\:-\

Milagros
07.01.2012, 20:34:02
de azi au inceput si ei tratamentul cu fucidin...daca bia sta in preajma lui poate lua si ea????:-\:-\

Asta nu stiu daca se ia, dar vezi sa nu-i mai faca baita ca se impanzeste, doar sub jet de apa daca are curaj, sau sters cu carpa cu apa.

PS Eu sunt mandra de D tot timpul, chiar si cand face rautati, dupa ce ma calmez ma hlizesc si eu de cate face, dar numai dupa ce ma calmez :D chiar ma gandeam ca abia astept sa ii povestesc cand o fi barbat batran cate mai facea :))

tsimonaiuliana
07.01.2012, 23:04:00

Din pacate stafilococul e molipsitor. Mare grija la igiena, sa-i spele hainele la temperaturi mari si apoi sa i le calce, schimbat des de haine, dat cu Fucidin doar in locul cu bubitza, fara a se atinge apoi alt loc pt. ca se imprastie f. usor. La fel schimbate des, pelinci, fetze de perna...tot. Urmarit des peste tot pe corp si cum apare una cum imediat sa dea cu Fucidin. Sanatate la nepotzel!

tsimonaiuliana
07.01.2012, 23:11:54
Si David a inceput de azi noapte sa tuseasca, are o tuse seaca insa fara alte simptome. Ca de obicei il apuca in weekend :-w. Am inceput de azi sa ii dau Erdomed cate 5 ml de doua ori pe zi si i-am mai dat si o doza de oscilo. Asta e a treia raceala in ultimele doua luni, ce-i drept nu il tine mult si nu face febra ci doar muci, un pic de tuse, dureri in gat. Ma gandeam sa ii dau si eu ceva pt. imunitate ca m-am cam saturat de dus cu el la medic ( cred ca lesina doctorita cand o sa ma vada luni din nou cu el).

tsimonaiuliana
07.01.2012, 23:18:15
La multi ani tuturor sarbatoritilor/sarbatoritelor zilei!

stefania_a
08.01.2012, 09:49:04
Asta nu stiu daca se ia, dar vezi sa nu-i mai faca baita ca se impanzeste, doar sub jet de apa daca are curaj, sau sters cu carpa cu apa.

PS Eu sunt mandra de D tot timpul, chiar si cand face rautati, dupa ce ma calmez ma hlizesc si eu de cate face, dar numai dupa ce ma calmez :D chiar ma gandeam ca abia astept sa ii povestesc cand o fi barbat batran cate mai facea :))

atsa nu i-a zis medicul...

stefania_a
08.01.2012, 09:51:34
Si David a inceput de azi noapte sa tuseasca, are o tuse seaca insa fara alte simptome. Ca de obicei il apuca in weekend :-w. Am inceput de azi sa ii dau Erdomed cate 5 ml de doua ori pe zi si i-am mai dat si o doza de oscilo. Asta e a treia raceala in ultimele doua luni, ce-i drept nu il tine mult si nu face febra ci doar muci, un pic de tuse, dureri in gat. Ma gandeam sa ii dau si eu ceva pt. imunitate ca m-am cam saturat de dus cu el la medic ( cred ca lesina doctorita cand o sa ma vada luni din nou cu el).

multa sanatate lui david!!

ginutza
08.01.2012, 09:55:10
Multumesc la fel! Si dupa otita asta a mers din nou in colectivitate si nu a mai facut iar?
Ce dr i-a facut punctia si la ce spital? Se face cu anestezie generala?

Buna dimineata cu toate ca Andreea mea si-a facut program de trezit de la 6.45 ca sa nu cumva sa piarda momentul cand pleaca mami la serv si in week-end cu chiu cu vai mai doarme pana la 7.45.
Dupa spaima buna trasa cu punctia timpanica nu a mai mers in colectivitate. D-na Dr Cristian de la Sf. Maria i-a facut punctia si mi-a recomandat sa nu o mai duc in colectivitate cel putin 2 luni pentru ca a luat antibiotic puternic si foarte mult timp si sistemul ei imunitar sa aiba timp sa se refaca.
Cu anestezie generala i-a facut nici nu stiu daca se face altfel la copii pentru ca trebuie sa stea nemiscati si nu au ei atata rabdare. A adormit-o cred ca pentru 10 minute si in afara de faptul ca la trezire a plans ceva mai mult nu a avut varsaturi sau alte efecte secundare. Am avut internare la spitalul Sf Maria dar nu am stat acolo decat cateva ore si apoi mergeam doar la tratament.
Mi-au recomandat sa-i fac Prevenar ca cica e bun chiar daca pneumococul are nu stiu cate tipuri de tulpini iar vaccinul contine doar 13 dintre ele.

minicutta
08.01.2012, 11:45:22
eu sunt super uimita..........Sofi a dormit de la 11 la ora 9 (cu 3 treziri ce-i drept) si acum doarme de la 10 jumate...............De mult n am mai prins asa perioada !!!!!!!!!!!!!

Dar presimt ca o sa si ia "revansa" ;));))

michellina
08.01.2012, 16:15:25

Sanatate multa lui David! Eu i-am dat Septilin pt imunitate, nu stiu cat a ajutat... merge in colectivitate de raceste asa des?

michellina
08.01.2012, 16:18:48
Buna dimineata cu toate ca Andreea mea si-a facut program de trezit de la 6.45 ca sa nu cumva sa piarda momentul cand pleaca mami la serv si in week-end cu chiu cu vai mai doarme pana la 7.45.
Dupa spaima buna trasa cu punctia timpanica nu a mai mers in colectivitate. D-na Dr Cristian de la Sf. Maria i-a facut punctia si mi-a recomandat sa nu o mai duc in colectivitate cel putin 2 luni pentru ca a luat antibiotic puternic si foarte mult timp si sistemul ei imunitar sa aiba timp sa se refaca.
Cu anestezie generala i-a facut nici nu stiu daca se face altfel la copii pentru ca trebuie sa stea nemiscati si nu au ei atata rabdare. A adormit-o cred ca pentru 10 minute si in afara de faptul ca la trezire a plans ceva mai mult nu a avut varsaturi sau alte efecte secundare. Am avut internare la spitalul Sf Maria dar nu am stat acolo decat cateva ore si apoi mergeam doar la tratament.
Mi-au recomandat sa-i fac Prevenar ca cica e bun chiar daca pneumococul are nu stiu cate tipuri de tulpini iar vaccinul contine doar 13 dintre ele.

Multumesc mult pt explicatii! Deci tot de anastezie generala a fost vorba. Noi am fost astazi sa cerem o a2a parere si tot la fel ne-a spus, daca nu merge spre bine (si nu a mers inca), vom ajunge la operatie. Nu are rost sa mai zic cat sunt de dezamagita, dar inca mai sper sa isi revina urechea.

ginutza
08.01.2012, 19:04:10
Multumesc mult pt explicatii! Deci tot de anastezie generala a fost vorba. Noi am fost astazi sa cerem o a2a parere si tot la fel ne-a spus, daca nu merge spre bine (si nu a mers inca), vom ajunge la operatie. Nu are rost sa mai zic cat sunt de dezamagita, dar inca mai sper sa isi revina urechea.

Tu la ce medic mergi? Am inteles ca este la spitalul de recuperare un medic orl-ist foarte bun. Sa dea Domnu sa isi revina urechea micutului si sa nu ajungi la interventie dar depinde de ce noroc ai sa fie sensibil microbul cauzator al otitei la antibioticul administrat.
Eu ti-am zis la noi Deea a luat ciprofloxacina pastilute la prima otita si ii trecuse dar a recidivat in 3 zile si isteata de doctorita cand a vazut ca a recidivat i-a dat un antibiotic tot derivat de cipro dar mai slab ca sa o combata si copilul meu era bine merci nu avea nici un semn de boala dar facuse ditamai puroiul in spatele timpanului. A fost super ciudat.
Oricum eu am inteles de la alte mamici patite ca pastilutele si siropelele nu prea dau roade in cazul otitelor si ca cel mai sigure sunt antibioticele injectabile.
Daca ai dubii mergi si mai cere si alte pareri medicale.
Sanatate multa la pitic.

tsimonaiuliana
08.01.2012, 22:14:35
Sanatate multa lui David! Eu i-am dat Septilin pt imunitate, nu stiu cat a ajutat... merge in colectivitate de raceste asa des?

Multumesc! Nu merge nicaieri, sta acasa cu mine deocamdata pana pe la 3 ani incolo. Nu stiu unde a racit :(

a_rox04
08.01.2012, 23:40:10
Buna fetelor, vreau sa cumpar un termometru de ureche ,stiu ca nu sunt atat de fidele ca cele digitale sau cele clasice pe mercur, insa pentru masuratori orientative cred ca e ideal.il are de ex cineva pe cel de la primii pasi? ma gandesc ca daca cumva nu isi face treaba buna, nici sa nu investesc prea mult :D sau este vreo firma care s-a dovedit a fi buna, fara erori si s-ar merita sa dau mai mult :-?:*

stefania_a
09.01.2012, 08:20:46
mamici cand ati inceput sa invatati copiii cu olita?
si pana la ce varsta ati lasat lampa de veghe aprinsa in camera copilului??:-B

michellina
09.01.2012, 09:21:17
Tu la ce medic mergi? Am inteles ca este la spitalul de recuperare un medic orl-ist foarte bun. Sa dea Domnu sa isi revina urechea micutului si sa nu ajungi la interventie dar depinde de ce noroc ai sa fie sensibil microbul cauzator al otitei la antibioticul administrat.
Eu ti-am zis la noi Deea a luat ciprofloxacina pastilute la prima otita si ii trecuse dar a recidivat in 3 zile si isteata de doctorita cand a vazut ca a recidivat i-a dat un antibiotic tot derivat de cipro dar mai slab ca sa o combata si copilul meu era bine merci nu avea nici un semn de boala dar facuse ditamai puroiul in spatele timpanului. A fost super ciudat.
Oricum eu am inteles de la alte mamici patite ca pastilutele si siropelele nu prea dau roade in cazul otitelor si ca cel mai sigure sunt antibioticele injectabile.
Daca ai dubii mergi si mai cere si alte pareri medicale.
Sanatate multa la pitic.

Multumim! La dr Rusu. A luat Zynnat dar se pare ca nu si-a facut treaba pt ca are 2 saptamani de cand l-a luat si otita tot urata e. Deocamdata il tin acasa. Pb la el e ca inca are muci si din cauza asta nu-i trece, ca la prima otita cand i-au trecut mucii s-a vindecat si urechea. El are si polipi, si IgE-ul mare, plus 2 microbi in nas... As incerca sa-l duc la salina in Iasi. Fetele care ati mers la salinele din Is, care e mai buna, cea din Pacurari sau cea din Tatarasi? Nu stiu ce sa mai fac sa-l scap de operatie :(

gabriela_rgh
09.01.2012, 11:00:27
Tudor are cruste de lapte la sprancene.as vrea sa il scap de ele dar nu stiu daca am voie sa il dau cu ulei de masline,migdale pe fata?sau exista creme speciale?
de cele din cap am scapat cu ulei pt bebe,dar destul de greu...

Butterfly87
09.01.2012, 12:27:54
eu auzeam ca mai ales dupa 1 an nu e bine de lasat lampa de veghe aprinsa pt ca se obisnuieste asa si daca o stingi intervine frica de intuneric....eu cand o voi lasa pe diana singurica in camera ei nu las veioza aprinsa...mai ales ca ii perturba somnul

brianna
09.01.2012, 12:46:17
Multumim! La dr Rusu. A luat Zynnat dar se pare ca nu si-a facut treaba pt ca are 2 saptamani de cand l-a luat si otita tot urata e. Deocamdata il tin acasa. Pb la el e ca inca are muci si din cauza asta nu-i trece, ca la prima otita cand i-au trecut mucii s-a vindecat si urechea. El are si polipi, si IgE-ul mare, plus 2 microbi in nas... As incerca sa-l duc la salina in Iasi. Fetele care ati mers la salinele din Is, care e mai buna, cea din Pacurari sau cea din Tatarasi? Nu stiu ce sa mai fac sa-l scap de operatie :(
va urez multa sanatate .cand aud de otita la bebelusi ma strange in spate.cand s-a operat sor-mea de polipi ,era un baietel in salon,de vreo 4 anisori,care saracu a stat numai prin spitale din cauza otitelor repetate.il operase la o urechiusa,si urma o interventie la cealalta.la el cred ca era ceva mai grav,o infectie pe nu stiu ce os,din satele urechiusei.si era o psibilitate sa ramana fara auz.
multa ,multa sanatate!

michellina
09.01.2012, 14:21:53
va urez multa sanatate .cand aud de otita la bebelusi ma strange in spate.cand s-a operat sor-mea de polipi ,era un baietel in salon,de vreo 4 anisori,care saracu a stat numai prin spitale din cauza otitelor repetate.il operase la o urechiusa,si urma o interventie la cealalta.la el cred ca era ceva mai grav,o infectie pe nu stiu ce os,din satele urechiusei.si era o psibilitate sa ramana fara auz.
multa ,multa sanatate!

Multumim la fel si voua! Am auzit si eu fel de fel de cazuri de cand cu otita lui David de m-am ingrozit. Orice mama stie cat e de greu sa ai puiul bolnav, asa ca multa sanatate la toti copii si sa ne fereasca Doamne Doamne de greutati din astea!

eliana
09.01.2012, 14:56:15
Prin cartile de psihologia copilului scrie ca invatatul la olita se incepe in momentul in care copilul constientizeaza actul, si te anunta ce/cand face, adica undeva dupa 1 an jumate, cand e capabil si de autocontrolul sfincterelor.
Cat despre lampa de veghe, eu n-am avut niciodata in camera Iuliei.

Butterfly87
09.01.2012, 14:58:21
stie cineva daca au intrat banutii??

gabriela_rgh
09.01.2012, 16:12:47
stie cineva daca au intrat banutii??
la ING nimic deocamdata:(.....

ada80
09.01.2012, 16:22:17
aveti idee cam dupa cate luni intra alocatia pe card( eu am Raiffeisen)?Pana acum nu am primit deloc.

gabriela_rgh
09.01.2012, 16:27:19
aveti idee cam dupa cate luni intra alocatia pe card( eu am Raiffeisen)?Pana acum nu am primit deloc.
dupa 2 luni de la depunere a intrat la noi.

ada80
09.01.2012, 17:15:51
dupa 2 luni de la depunere a intrat la noi.
am priceput,deci luna asta ar trebui sa ii primim si noi.

Butterfly87
09.01.2012, 19:17:23
pana la ora asta tot nu au intrat banutii

Daphnne
09.01.2012, 23:22:23
mamici,mai are cineva lista cu ce acte trebuie pentru indemnizatie si alocatie? multumesc

Yonika
10.01.2012, 00:49:27
Buna fetelor, vreau sa cumpar un termometru de ureche ,stiu ca nu sunt atat de fidele ca cele digitale sau cele clasice pe mercur, insa pentru masuratori orientative cred ca e ideal.il are de ex cineva pe cel de la primii pasi? ma gandesc ca daca cumva nu isi face treaba buna, nici sa nu investesc prea mult :D sau este vreo firma care s-a dovedit a fi buna, fara erori si s-ar merita sa dau mai mult :-?:*
Eu il am pe acesta (http://bebestore.ro/sanatate-si-ingrijire/termometre-copii/termometru-cu-infrarosii-pentru-ureche-primii-pasi.html) de 2 ani si pana acum a mers f bine; bine, Bi a facut doar de 2 ori febra, si a fost maxim, in ureche 38.3; in rest ii mai luam eu asa pt psihicul meu:-p

Yonika
10.01.2012, 00:54:30
In Tatarasi sunt 2 saline, cea de la body line (http://salinabodyline.ro/contact) care e peste drum de Ateneu, si cea (http://salina-iasi.ro/contact/) de la la 2 baieti

Yonika
10.01.2012, 00:57:28
Sanatate multa multa la copilasii bolnaviori!

andrada21
10.01.2012, 01:37:20
scuze msg off topic

stefania_a
10.01.2012, 09:54:13
Prin cartile de psihologia copilului scrie ca invatatul la olita se incepe in momentul in care copilul constientizeaza actul, si te anunta ce/cand face, adica undeva dupa 1 an jumate, cand e capabil si de autocontrolul sfincterelor.
Cat despre lampa de veghe, eu n-am avut niciodata in camera Iuliei.

ms de info!!

ada80
10.01.2012, 09:56:39
mamici,mai are cineva lista cu ce acte trebuie pentru indemnizatie si alocatie? multumesc
gasesti pe site-ul de la D.A.C(dir.de asist.comunitara).

Butterfly87
10.01.2012, 11:40:24
indemnizatia tot nu a intrat!!??astia sunt chiar nesimtiti:-&:-&:-&

Rok5ana
10.01.2012, 12:25:53

:talk_04::talk_04::talk_04::talk_04: Poate intra azi...totusi

roxana1
10.01.2012, 12:40:19
la multi ani tuturor fetelor si bebeilor
spuneti-mi si mie va rog alocatia aia pt copil de peste 2 ani intra direct tot pe card?sau unde sa o astept sau ce trebuie sa fac?
si un oftalmolog bun pt mine imi recomanda cineva?

Butterfly87
10.01.2012, 12:41:00
:talk_04::talk_04::talk_04::talk_04: Poate intra azi...totusi
speram pana diseara:-B:-B

stefania_a
10.01.2012, 13:09:27

noi daca nu platim darile la stat la timp suntem penalizati, dar ei de ce nu platesc penalitati pentru zilele astea de intarziere?!!!!:-w:-w:-w

alinutza20
10.01.2012, 13:23:33
noi daca nu platim darile la stat la timp suntem penalizati, dar ei de ce nu platesc penalitati pentru zilele astea de intarziere?!!!!:-w:-w:-w

pai nu scrie in decizie ca intra pe data de 8, scrie ca intre 8 si 27 sauc eva de genul... asa ca-s super acoperiti si peste o sapt daca-i vireaza :)

stefania_a
10.01.2012, 13:29:54
pai nu scrie in decizie ca intra pe data de 8, scrie ca intre 8 si 27 sauc eva de genul... asa ca-s super acoperiti si peste o sapt daca-i vireaza :)

ma crezi ca nu stiam??!!!normal ca si-au luat asigurari...:-B:-B

Butterfly87
10.01.2012, 13:33:54
serios?>?habar nu aveam..stiam ca intre 7-10 eu...se vede ca-s in plop!!!in stilul asta si pe 20 poate sa-i bage nu???chiar cel mai tarziu pe ce data i-au bagat?

AncaL
10.01.2012, 13:35:31
Buna,

Mamici, daca la 1 febr ma intorc la servici, in februarie primesc indemnizatie nu? O primesc normal?sau o dau mai tarziu fiind ultima, sau...
Si cand ar trebui sa anunt la DAC?

Multumesc

stefania_a
10.01.2012, 13:53:26
Buna,

Mamici, daca la 1 febr ma intorc la servici, in februarie primesc indemnizatie nu? O primesc normal?sau o dau mai tarziu fiind ultima, sau...

Multumesc

cu cine lasi puiul asa de mic?:(

AncaL
10.01.2012, 14:03:06
cu cine lasi puiul asa de mic?:(

Cu mama mea :(. De fapt na, e totusi bine ca o am pe mama care poate sta cu el, dar e aiurea rau ca trebuie sa ma intorc.

Butterfly87
10.01.2012, 14:07:15
Cu mama mea :(. De fapt na, e totusi bine ca o am pe mama care poate sta cu el, dar e aiurea rau ca trebuie sa ma intorc.
nu puteai sta 2 ani??sau ai ales tu 1 an?

stefania_a
10.01.2012, 14:07:27

te cred. si cred de asemenea ca e greu chiar si cand ne intoarcem la 2 ani...ca la cat de mult suntem atasate de puii nostri parca noi ii putem ingriji cel mai bine chiar daca raman cu bunica sau cu o bona, sau in alta parte. plus ca nu mai suntem non stop langa ei!!!

AncaL
10.01.2012, 14:18:03
nu puteai sta 2 ani??sau ai ales tu 1 an?

Irina, din nefericire, nu prea am avut de ales din cauza celor de la servici. (bine, si financiar m-a avantajat varianta de 1 an, ca nu ne descurcam daca era sa aleg varianta de 2 ani) Si asa, din octombrie ii tot aman. Am reusit si am amanat pana acum. In octombrie a avut loc o modificare a organigramei, deci o reorganizare a companie, si mi s-a pus in vedere ca daca nu ma intorc nu am sa mai am unde sa ma intorc. Am reusit si am amanat momentul pana acum....

Da Stef, e greu. Nu-ti spun ce era in sufletul meu in octombrie cand cica trebuia sa ma duc la munca. Iar programul meu e undeva la genul: plec dim la 6 si ma intorc cand vrea Domnul...

stefania_a
10.01.2012, 14:24:07
Irina, din nefericire, nu prea am avut de ales din cauza celor de la servici. (bine, si financiar m-a avantajat varianta de 1 an, ca nu ne descurcam daca era sa aleg varianta de 2 ani) Si asa, din octombrie ii tot aman. Am reusit si am amanat pana acum. In octombrie a avut loc o modificare a organigramei, deci o reorganizare a companie, si mi s-a pus in vedere ca daca nu ma intorc nu am sa mai am unde sa ma intorc. Am reusit si am amanat momentul pana acum....

Da Stef, e greu. Nu-ti spun ce era in sufletul meu in octombrie cand cica trebuia sa ma duc la munca. Iar programul meu e undeva la genul: plec dim la 6 si ma intorc cand vrea Domnul...

asta e cel mai rau...:-&

gabriela_rgh
10.01.2012, 14:30:04
ma crezi ca nu stiam??!!!normal ca si-au luat asigurari...:-B:-B
cica astazi sau maine vor intra..asta daca stia functionara aia ceva...ca era tare sictirita...erau mai multe persoane care intrebau la ghiseu astazi de ce se intarzie....

marybear
10.01.2012, 14:35:33
Buna,

Multumesc
In februarie primesti indemnizatia normal pentru ca de fapt o primesti pentru luna ianuarie. Daca la 1 feb mergi la munca va trebui sa te duci cu o adeverinta cum ca ai inceput serviciul aici (http://www.ajpsiasi.ro/prezentare.php) si sa completezi o cerere pentru acordarea stimulentului. Ideal ar fi sa mergi acolo in primele zile ale lunii(pana pe 10 cred) ca sa te scoata de la plata indemnizatiei si sa nu iti mai vireze bani si luna viitoare, bani pe care oricum va trebui sa ii inapoiezi :D. Plus ca daca nu mergi repede pierzi si stimulentul pe luna februarie (eu stiu ca l-am pierdut prima luna:( )

AncaL
10.01.2012, 14:52:03
In februarie primesti indemnizatia normal pentru ca de fapt o primesti pentru luna ianuarie. Daca la 1 feb mergi la munca va trebui sa te duci cu o adeverinta cum ca ai inceput serviciul aici (http://www.ajpsiasi.ro/prezentare.php) si sa completezi o cerere pentru acordarea stimulentului. Ideal ar fi sa mergi acolo in primele zile ale lunii(pana pe 10 cred) ca sa te scoata de la plata indemnizatiei si sa nu iti mai vireze bani si luna viitoare, bani pe care oricum va trebui sa ii inapoiezi :D. Plus ca daca nu mergi repede pierzi si stimulentul pe luna februarie (eu stiu ca l-am pierdut prima luna:( )

Agentia asta are sediul pe la gara parca nu? Deci nu am treaba cu DAC-ul...
Stimulentul de insertie il primesti dupa o anumita perioada? Adik ma duc pana pe 10 febuarie, banuiesc ca nu intra stimulentul in martie...banuiesc ca intra peste 1 luna sau 2, retroactiv si pt febr...
Multumesc

Butterfly87
10.01.2012, 15:00:45

cel mai rau asa

Butterfly87
10.01.2012, 15:02:17
cica astazi sau maine vor intra..asta daca stia functionara aia ceva...ca era tare sictirita...erau mai multe persoane care intrebau la ghiseu astazi de ce se intarzie....
functionara de unde????

marybear
10.01.2012, 15:22:25
Agentia asta are sediul pe la gara parca nu? Deci nu am treaba cu DAC-ul...
Stimulentul de insertie il primesti dupa o anumita perioada? Adik ma duc pana pe 10 febuarie, banuiesc ca nu intra stimulentul in martie...banuiesc ca intra peste 1 luna sau 2, retroactiv si pt febr...
Multumesc
Da, aia de la gara. Nu o sa il primesti de a doua luna, vine cum vin toate la inceput...dupa 2-3 luni dar vine si retroactiv cu conditia sa depui in primele 30 zile de cand te reintorci la job (nu stiu cat de legala e treaba ca eu gasisem undeva ca de fapt e vorba de 60 de zile). Eu am depus in a 31-a zi de cand am reinceput jobul(nah, dupa ce te reintorci o sa vezi cum e cu timpul..:(( ) si aia de la ghiseu mi-a zis ca trebuia in 30 de zile altfel pierd o luna (si asa a si fost).

AncaL
10.01.2012, 15:31:03
Da, aia de la gara. Nu o sa il primesti de a doua luna, vine cum vin toate la inceput...dupa 2-3 luni dar vine si retroactiv cu conditia sa depui in primele 30 zile de cand te reintorci la job (nu stiu cat de legala e treaba ca eu gasisem undeva ca de fapt e vorba de 60 de zile). Eu am depus in a 31-a zi de cand am reinceput jobul(nah, dupa ce te reintorci o sa vezi cum e cu timpul..:(( ) si aia de la ghiseu mi-a zis ca trebuia in 30 de zile altfel pierd o luna (si asa a si fost).

ufff, imi pare rau ca ai pierdut o luna. Acum, exista vreo sansa sa pot depune inainte cu cateva zile de 1 febr?Nu stiu, intreb. Adik daca cei de la HR imi dau adeverinta aia de la serv cum ca ma intorc ....

marybear
10.01.2012, 15:45:52
ufff, imi pare rau ca ai pierdut o luna. Acum, exista vreo sansa sa pot depune inainte cu cateva zile de 1 febr?Nu stiu, intreb. Adik daca cei de la HR imi dau adeverinta aia de la serv cum ca ma intorc ....
Nu stiu sincer daca ei iti pot da adeverinta aia inainte de fapt iti trebuie decizia de la ITM prin care se arata ca ai revenit la munca. Poti intreba la tine la serviciu, ar fi o idee sa iti rezolvi mai repede. Eu nu am avut posibilitatea asta avand in vedere ca mi-am schimbat locul de munca, noul angajator cum avea sa imi dea adeverinta inainte de a veni la munca?:D Dupa ce mi-am facut dosarelul m-am plimbat cu el ba pe la DAC, ba pe la primaria din orasul meu si cand am aflat in final unde trebuia dus dosarul iaca se facura 31 de zile. De pierdut am pierdut 1 mil...ca eu sunt pe vechea lege, tu acum ai 5 mil cred stimulent deci nu se merita sa ii pierzi (nu ca milionul ala ar fi de aruncat ...dar nah)

AncaL
10.01.2012, 15:51:38
Nu stiu sincer daca ei iti pot da adeverinta aia inainte de fapt iti trebuie decizia de la ITM prin care se arata ca ai revenit la munca. Poti intreba la tine la serviciu, ar fi o idee sa iti rezolvi mai repede. Eu nu am avut posibilitatea asta avand in vedere ca mi-am schimbat locul de munca, noul angajator cum avea sa imi dea adeverinta inainte de a veni la munca?:D Dupa ce mi-am facut dosarelul m-am plimbat cu el ba pe la DAC, ba pe la primaria din orasul meu si cand am aflat in final unde trebuia dus dosarul iaca se facura 31 de zile. De pierdut am pierdut 1 mil...ca eu sunt pe vechea lege, tu acum ai 5 mil cred stimulent deci nu se merita sa ii pierzi (nu ca milionul ala ar fi de aruncat ...dar nah)

Am sa sun sa vad ce pot rezolva la servici. Multumesc tare mult pt raspuns

brianna
10.01.2012, 15:52:00
eu primesc indemnizatia pe card in data de 15 ..asa e in neamt .suntem mai smecheri !

minicutta
10.01.2012, 16:39:29
mamici.....cand pot da la bebe supa cu galuste de gris??? si cum se face????

eliana
10.01.2012, 16:58:19
Esti cam grabita :-p daca e corecta varsta de la ticker, n-ar trebui sa pape acuma decat fructe si legume, cel mult.

P.S. nu stiu reteta, ca mie-mi face soacra-mea, dar stiu sigur ca se pune ou in galuste.

Butterfly87
10.01.2012, 17:01:07
devreme!!!eu nici acum nu i-am dat!!ca na mi se pare mie complicat sa faci galustele alea doar cu galbenus!!! nici pt noi nu-mi ies mereu asa ca..am zis pas.. dar .intr-o zi tot ma apuca sa ii dau

anema
10.01.2012, 17:03:09
dupa ce introduci oul! si pana la 1 an poti face galustele doar cu galbenus (fara albus)! dar pentru 5 luni jumate e devreme

Miky28
10.01.2012, 17:04:57
Am sa sun sa vad ce pot rezolva la servici. Multumesc tare mult pt raspuns

Anca , daca mergi la acelasi loc de munca iti poate da adeverinta de reincepere a serviciului si sa o depui inainte sa te intorci la munca.Cel putin eu asa am facut...iar stimulentul l-am primit in luna urmatoare... m-am intors la 1 noiembrie si in decembrie am primit stimulentul, am prins vechea lege cu stimulent de 100 ron.
Dosarul l-am depus unde am depus actele de indemnizatie...

AncaL
10.01.2012, 17:40:56
Anca , daca mergi la acelasi loc de munca iti poate da adeverinta de reincepere a serviciului si sa o depui inainte sa te intorci la munca.Cel putin eu asa am facut...iar stimulentul l-am primit in luna urmatoare... m-am intors la 1 noiembrie si in decembrie am primit stimulentul, am prins vechea lege cu stimulent de 100 ron.
Dosarul l-am depus unde am depus actele de indemnizatie...

Multumesc frumos. Saptamana viitoare ma duc sa vad ce si cum rezolv...

gabriela_rgh
10.01.2012, 18:21:53
functionara de unde????
de la agentia de la gara,ghiseul cu indemnizatii.am fost dupa decizie si intreba lumea...

Yonika
10.01.2012, 18:29:27
de la agentia de la gara,ghiseul cu indemnizatii.am fost dupa decizie si intreba lumea...
Dar nu le mai trimit acasa, deciziile? Deci daca am nevoie de ea candva va trebui sa merg eu la ei?

gabriela_rgh
10.01.2012, 18:38:05
Dar nu le mai trimit acasa, deciziile? Deci daca am nevoie de ea candva va trebui sa merg eu la ei?
asa ar fi trebuit,dar cand am intrebat mi-a zis ca probabil am dat eu adresa gresit..ca de asta dam copii dupa buletine si completam 10 formulare....in concluzie am mers sa o ridic singura...

Butterfly87
10.01.2012, 18:38:37
aha..pai nici acum nu au intrat
deci maine...daca avem noroc:-B:-B:-B

Rok5ana
10.01.2012, 19:01:53
devreme!!!eu nici acum nu i-am dat!!ca na mi se pare mie complicat sa faci galustele alea doar cu galbenus!!! nici pt noi nu-mi ies mereu asa ca..am zis pas.. dar .intr-o zi tot ma apuca sa ii dau

reteta de galuste care iese sigur....2 oua intregi batute bine, adaugat 3 linguri de ulei si 8 linguri de gris. Pt aia mica io zic sa mai astepti...au ou si gluten...chestii pe care eu una...le-am dat dupa 8-9 luni.

ps...acu mi-am dat seama ca am citat persoana gresita :D...sorry...era pt minicutta

Butterfly87
10.01.2012, 19:40:28
reteta de galuste care iese sigur....2 oua intregi batute bine, adaugat 3 linguri de ulei si 8 linguri de gris. Pt aia mica io zic sa mai astepti...au ou si gluten...chestii pe care eu una...le-am dat dupa 8-9 luni.

ps...acu mi-am dat seama ca am citat persoana gresita :D...sorry...era pt minicutta
nu e problema....asa notez si eu reteta sigura!!:D

eliana
10.01.2012, 19:42:46
Oua intregi = ALBUS = dupa varsta de 1 an.

AnaM
10.01.2012, 20:13:38

Asa cum ti-au zis si fetele, e mult prea devreme, mai asteapta putin cu galbenusul pana pe la 6 luni. Si atunci ii poti face asa, dar doar daca ai introdus in prealabil glutenul (eu i l-am introdus din 3 cereale cu lapte).

gabriela_rgh
10.01.2012, 20:18:24
Ma gandesc sa investesc intr-un steamer pt diversificare si pentru noi in casa.se merita?l-ati folosit frecvent pt papica celor mici sau ma pot lipsi de el?

Rok5ana
10.01.2012, 20:44:14
Oua intregi = ALBUS = dupa varsta de 1 an.

Corect! :)...na..reteta era universala...

Rok5ana
10.01.2012, 20:45:07
Ma gandesc sa investesc intr-un steamer pt diversificare si pentru noi in casa.se merita?l-ati folosit frecvent pt papica celor mici sau ma pot lipsi de el?

Eu una l-am folosit zilnic...si pt fructe si pt legume

Milagros
10.01.2012, 21:11:25

Se merita nu doar pt ca nu se pierd atat de multe vitamine ca la fiert ci si pt ca poti pune legume, carne, fructe si il programezi si se opreste singur cand termina, nu mai ai grija ca la fiert.

AnaM
10.01.2012, 21:41:41

In primul an de la inceperea diversificarii a fost folosit in fiecare zi :) Acum nu-l mai folosesc, nu mai gatesc decat foarte rar (T papa la gradinita, iar serile si in week-end aduce sotul de mancare).

Daphnne
10.01.2012, 21:48:21

este oferta la cel marca Carrf cu 74 ron pana maine. m-am uitat si eu la el..

gabriela_rgh
10.01.2012, 22:09:02
este oferta la cel marca Carrf cu 74 ron pana maine. m-am uitat si eu la el..
multumesc de pont Dany!o sa trimit sotul sa vada maine.banuiesc ca nu trebuie sa fie nu stiu ce marca renumita.

AnaM
10.01.2012, 22:30:17
multumesc de pont Dany!o sa trimit sotul sa vada maine.banuiesc ca nu trebuie sa fie nu stiu ce marca renumita.

Nu, al nostru a fost o marca oarecare.

Rok5ana
10.01.2012, 23:51:57
Nu, al nostru a fost o marca oarecare.

La ce gradi merge Tudor?

Yonika
11.01.2012, 00:34:53
Mai fetelor, ce ti-e si cu graba asta la unii parinti, oare de ce ii imping asa pe bietii bebelusi de la spate sa facaunele lucruri asa devreme? vor sa ii vada mai repede mari, ca nu inteleg... Am gasit pe facebook o mamica care are o bebelusa si care inca nu a implinit 4 luni, si deja a pus-o in scaunelul pt masa si azi cik i-a dat sa pape para cu cereale....am stat si am citit si m-am crucit...oare la ce pediatru merge sau de unde s-a inspirat? si unde mai pui ca mai are o fetita de vreo 5 ani, crek ca la fel a procedat si cu ea.:(

AnaM
11.01.2012, 00:57:55
La ce gradi merge Tudor?

Paradisul Copiilor (http://www.paradisul-copiilor.ro/gradinita/foto/gradinita/index.html), e in Copou, mai sus de Bellevue, pe la capatul strazii unde e Penitenciarul :))

Butterfly87
11.01.2012, 11:29:22
oare azi intra banutii???

Rok5ana
11.01.2012, 11:43:14
Paradisul Copiilor (http://www.paradisul-copiilor.ro/gradinita/foto/gradinita/index.html), e in Copou, mai sus de Bellevue, pe la capatul strazii unde e Penitenciarul :))

Cred ca stiu unde e...:)

michellina
11.01.2012, 12:48:19
Poze cu primul Mos Craciun al lui David la gradi:

ada80
11.01.2012, 12:59:07
un dragalas,sa iti traiasca;-).

gabriela_rgh
11.01.2012, 14:06:09
ce mare s-a facut!!!e un scump!!

stefania_a
11.01.2012, 14:38:02
oare azi intra banutii???

am verificat cardul acum o ora..nimic...:-w:-w

gabriela_rgh
11.01.2012, 14:50:00
am verificat cardul acum o ora..nimic...:-w:-w
sincer nu cred ca intra nici azi.....de obicei primeam mesaj pana in ora 15 daca era sa fie.....:-w

gabriela_rgh
11.01.2012, 15:20:54
sincer nu cred ca intra nici azi.....de obicei primeam mesaj pana in ora 15 daca era sa fie.....:-w
rectific,acum au intrat banutii in ING,deci trebuie sa intre si la celelalte banci;-);-).

ada80
11.01.2012, 15:25:27
rectific,acum au intrat banutii in ING,deci trebuie sa intre si la celelalte banci;-);-).
si alocatia intra dupa o anumita data?

AncaL
11.01.2012, 15:30:05
Mama lor, cu banii lor. Vorba Stefaniei, daca nu-mi platesc darile, primesc penalizari,...ei de ce nu platesc???Da stiu, ca au trecut pe decizie un interval mare...Dar tot imi vine sa-i injur, scuze:talk_04::talk_04::talk_04:

AncaL
11.01.2012, 15:30:38
Aa, la BRD inca nu au intrat

gabriela_rgh
11.01.2012, 15:37:55
si alocatia intra dupa o anumita data?
tot in perioada asta,intra ambele odata alocatie+indemnizatie dupa data de 8 ale lunii.

minicutta
11.01.2012, 15:44:58
Asa cum ti-au zis si fetele, e mult prea devreme, mai asteapta putin cu galbenusul pana pe la 6 luni. Si atunci ii poti face asa, dar doar daca ai introdus in prealabil glutenul (eu i l-am introdus din 3 cereale cu lapte).
de asteptat astept.nu-i nici o graba..intrebam doar pt ca citisem intr-o carticica ca la bebe poti da si supa de galuste dupa 7 luni.si ma intrebam cum mama masii fac galustele alea daca bebeii nu au voie albus pana la 1 an8-}8-}

Butterfly87
11.01.2012, 15:49:25
Aa, la BRD inca nu au intrat
la transilvania au intrat!!!!!!!!!!!!1\:D/\:D/\:D/\:D/

ada80
11.01.2012, 16:10:12
tot in perioada asta,intra ambele odata alocatie+indemnizatie dupa data de 8 ale lunii.
multumesc Gabitz.

ada80
11.01.2012, 16:13:03
au intrat si la Raiffeisen,daca are cineva card la banca asta ....

AncaL
11.01.2012, 16:15:39
Au intrat si la BRD

ginutza
11.01.2012, 17:10:59
Fetele este cineva care are bona la bebe? Cum procedati o platiti pentru perioada in care voi sunteti acasa si stati cu bebe si ea nu vine? A mea a fost libera de pe 23 dec pana pe 3 ian si i-am luat un pic din bani si s-a ofensat.
Am gresit? Eu daca stau in concediu si nu merg la munca primesc bani mai putini........

ada80
11.01.2012, 17:21:49
Fetele este cineva care are bona la bebe? Cum procedati o platiti pentru perioada in care voi sunteti acasa si stati cu bebe si ea nu vine? A mea a fost libera de pe 23 dec pana pe 3 ian si i-am luat un pic din bani si s-a ofensat.
Am gresit? Eu daca stau in concediu si nu merg la munca primesc bani mai putini........
mie mi se pare corect modul cum ai platit-o ,dar nu stiu exact care este modalitatea de plata;poate astepta prima:-??

eliana
11.01.2012, 17:24:44
Noi am discutat chestiunea platii pe concediu in prima zi cand ne-am cunoscut. Initial mi-a cerut plata integrala, si am inteles ca asa se practica in general. In final ne-am inteles la 50% din bani pe perioada de concediu, dar eu am aplicat regula asta numai pe perioada concediilor de vara cand plecam minim 2 sapt. In rest am platit-o integral cand a mai venit soacra-mea cateva zile la noi si ei i-am dat liber, intre Craciun si Rev am chemat-o doar 1 zi, sau cand am plecat in toamna la un congres 1 sapt si am lasat-o pe fii-mea la bunici, tot asa, integral. Dar am ajuns sa fac asa dupa ce am vazut ca e foarte disponibila, in sensul ca s-a intamplat sa am nevoie de ea si noaptea, sau sa-i schimb programul de dimineata in dupa-amiaza in functie de programul nostru, sau sa compensez la orar zile mai scurte cu zile mai lungi. Niciodata nu a zis "nu pot" cand am rugat-o ceva si niciodata nu mi-a cerut nimic in plus, i-am dat eu ca asa mi s-a parut normal.

eliana
11.01.2012, 17:30:04
mie mi se pare corect modul cum ai platit-o ,dar nu stiu exact care este modalitatea de plata;poate astepta prima:-??
Sa stii ca asa am reactionat si eu la primele discutii cu ea, si am intrebat fetele pe-aici care e procedura. Dar dupa ce ajungi sa-ti lasi copilul si casa pe mana ei, iti dai seama ca e un pic mai mult decat un simplu angajat pe care il platesti pentru munca prestata - nu e in nici un caz ca o femeie pe care o platesti pt ca-ti face curat, de exemplu.

ada80
11.01.2012, 17:39:41
Sa stii ca asa am reactionat si eu la primele discutii cu ea, si am intrebat fetele pe-aici care e procedura. Dar dupa ce ajungi sa-ti lasi copilul si casa pe mana ei, iti dai seama ca e un pic mai mult decat un simplu angajat pe care il platesti pentru munca prestata - nu e in nici un caz ca o femeie pe care o platesti pt ca-ti face curat, de exemplu.
pai am spus ca nu stiu care e procedura ,din cauza asta e bine sa ne inormam una pe alta ca sa stim pe viitor cum sa abordam astfel de chestiuni.

alibd
11.01.2012, 18:24:55
de asteptat astept.nu-i nici o graba..intrebam doar pt ca citisem intr-o carticica ca la bebe poti da si supa de galuste dupa 7 luni.si ma intrebam cum mama masii fac galustele alea daca bebeii nu au voie albus pana la 1 an8-}8-}

Se pot face si numai din galbenus. N+am incercat, dar cica ar iesi ok.

biutzaxx
11.01.2012, 18:29:08
Mai fetelor, ce ti-e si cu graba asta la unii parinti, oare de ce ii imping asa pe bietii bebelusi de la spate sa facaunele lucruri asa devreme? vor sa ii vada mai repede mari, ca nu inteleg... Am gasit pe facebook o mamica care are o bebelusa si care inca nu a implinit 4 luni, si deja a pus-o in scaunelul pt masa si azi cik i-a dat sa pape para cu cereale....am stat si am citit si m-am crucit...oare la ce pediatru merge sau de unde s-a inspirat? si unde mai pui ca mai are o fetita de vreo 5 ani, crek ca la fel a procedat si cu ea.:(
am discutat cu colega mea de la serviciu care are o fetita de 4 luni jumate si mi-a zis ca medicul ei de fam i-a rec diversificarea chiar daca e alaptata la san. Si a inceput mamica sa ii dea piure de mere sub recomandarea dr...nici macar suc, direct la piure si se minuna de ce iese afara asa cum i-l da, si tot ea imi zice ca din cauza lipsei de fermenti..ma rog, deci stie ce e bine si asculta orbeste de dr...

salutari..!!

ginutza
11.01.2012, 21:18:02
pai am spus ca nu stiu care e procedura ,din cauza asta e bine sa ne inormam una pe alta ca sa stim pe viitor cum sa abordam astfel de chestiuni.

Eu nu avusesem nici un fel de discutie prealabila cu ea referitoare la zilele de concediu. Pur si simplu nu am stiut de nici un fel de procedura si asa mi s-a parut mie normal, mai ales ca nu am socotit-o la ultimul banut ar veni undeva la 50% din ce i se cuvenea pe acea perioada ce i-am dat eu. In lunile anterioare a avut cel putin cate o zi libera si alte zile cu program redus si nu s-a pus problema de umblat la bani. Oricum greseala mea a fost ca nu am stabilit asta de la bun inceput.

ina26ina
11.01.2012, 23:24:48
fetelor, am o si eu o maaaaaaaare dilema.... mai duce cineva in orasul asta copiii la cresa? mai exista cresa? sau toata lumea si-a luat bona?

eliana
12.01.2012, 00:06:46
fetelor, am o si eu o maaaaaaaare dilema.... mai duce cineva in orasul asta copiii la cresa? mai exista cresa? sau toata lumea si-a luat bona?
Exista si crese, exista si bone. Daca ai vrut sa fii ironica, nu cred ca era cazul.

ina26ina
12.01.2012, 00:17:04
Exista si crese, exista si bone. Daca ai vrut sa fii ironica, nu cred ca era cazul.

nu, chiar deloc... sorry daca a sunat rau... dar ma uit la prietenele mele ca si-au inscris copiii la gradinita de cand i-au nascut si acum ca s-a si micsorat concediul... au bagat spaima si in mine, ce fac cu el de la 1 an? cresa? bona? ma apuc de pe acum de cautat? caut direct gradinita? :)) ceream sfatul celor care au trecut deja prin asta, daca stie cineva vreo cresa acceptabila (conditii / pret) sau sa-mi caut direct bona...

eliana
12.01.2012, 00:24:35
nu, chiar deloc... sorry daca a sunat rau... dar ma uit la prietenele mele ca si-au inscris copiii la gradinita de cand i-au nascut si acum ca s-a si micsorat concediul... au bagat spaima si in mine, ce fac cu el de la 1 an? cresa? bona? ma apuc de pe acum de cautat? caut direct gradinita? :)) ceream sfatul celor care au trecut deja prin asta, daca stie cineva vreo cresa acceptabila (conditii / pret) sau sa-mi caut direct bona...
Ok, am inteles eu gresit.
Sunt fete care au dat copiii la cresa privata, sunt si la cresa de stat. Eu am ales varianta bonei pt ca a trebuit sa incep serviciul cand avea fii-mea 8 luni jumate, si mi s-a parut mult prea mica s-o dau la cresa, de oricare ar fi ea. Din toamna o sa mearga la o cresa de stat.
Dar la tine e devreme-devreme..... stai sa-ti vezi puiul, sa treceti de colici, sa incepeti diversificarea, si dupa aia incepi sa te gandesti la asta :)

Anmari
12.01.2012, 09:35:08
Ok, am inteles eu gresit.
Sunt fete care au dat copiii la cresa privata, sunt si la cresa de stat. Eu am ales varianta bonei pt ca a trebuit sa incep serviciul cand avea fii-mea 8 luni jumate, si mi s-a parut mult prea mica s-o dau la cresa, de oricare ar fi ea. Din toamna o sa mearga la o cresa de stat.
Dar la tine e devreme-devreme..... stai sa-ti vezi puiul, sa treceti de colici, sa incepeti diversificarea, si dupa aia incepi sa te gandesti la asta :)

ce cresa de stat ai ales? si eu sunt acum la capitolul ales crese/camine/gradinite si sunt total in dilema :-?

gabriela_rgh
12.01.2012, 10:05:27
in dimineata asta mi-a cazut Tudor de pe canapea...:((
nu e distanta mare,maxim 30 cm dar s-a auzit bufnitura,a plans,s-a speriat.I-am masat capsorul,nu are cucuie,l-am dezbracat nu vad urma de lovitura,el e vioi,gangureste..e drept ca mi-a varsat dar nu e nimic iesit din comun la el.
Acum..ar trebui sa merg cu el la medic sau doar sa il tin sub observatie..si ce anume sa urmaresc?
am o stare de tot kkt-ul si un sentiment de vinovatie maxim.....:-<

marybear
12.01.2012, 10:15:52
Eu nu avusesem nici un fel de discutie prealabila cu ea referitoare la zilele de concediu. Pur si simplu nu am stiut de nici un fel de procedura si asa mi s-a parut mie normal, mai ales ca nu am socotit-o la ultimul banut ar veni undeva la 50% din ce i se cuvenea pe acea perioada ce i-am dat eu. In lunile anterioare a avut cel putin cate o zi libera si alte zile cu program redus si nu s-a pus problema de umblat la bani. Oricum greseala mea a fost ca nu am stabilit asta de la bun inceput.
Eu nu am bona dar daca as avea consider ca e normal sa o platesc integral chiar daca ii mai dau liber 1-2-3 zile pe luna. Pana la urma nu e treaba ei ca tu ai fost disponibila si ai vrut sa stai cu bebe:D Cand e vorba de jumatate de luna e mult intr-adevar insa trebuia sa discuti cu ea inainte macar sa stie ce o asteapta, nimanui nu i-ar place sa se trezeasca la salariu cu bani mai putini. Pana la urma asa cum a mai zis cineva aici e vorba si de disponibilitatea ei. Daca femeia e disponibila pentru tine mereu inseamna ca e normal sa fie recompensata pentru asta, fie si cu o suma mai mica decat de obicei, e cumva rezervata pentru tine si in timpul ala nu isi poate lua un alt angajament (din care sa castige bani eventual).

marybear
12.01.2012, 10:19:45
nu e distanta mare,maxim 30 cm dar s-a auzit bufnitura,a plans,s-a speriat.I-am masat capsorul,nu are cucuie,l-am dezbracat nu vad urma de lovitura,el e vioi,gangureste..e drept ca mi-a varsat dar nu e nimic iesit din comun la el.
Acum..ar trebui sa merg cu el la medic sau doar sa il tin sub observatie..si ce anume sa urmaresc?
:-<cunosc sentimentul. Eric a cazut din pat o data si bine, s-a lovit de marginea unui leagan in frunte si a facut ditamai cucuiul si vanataie. Era ceva mai mare, avea un an si o luna cred :-? Eu nu am fost nicaieri cu el atunci. Si acum ma chinuie ganduri legate de asta, nu stiu daca am procedat bine sau nu:|:|:|

Anmari
12.01.2012, 10:27:21

eu stiu ca daca nu varsa, nu are stari de somnolenta si nu plange incontinuu timp de 3 ore atunci e doar o sperietura pe cinste :-< ... ariana a cazut la 5 luni fara 3 zile si inteleg perfect cum te simti (eu am facut urat tare, o criza de s-a speriat sotul)

parerea mea e sa mai astepti si sa-l urmaresti si daca nu are semenele care ti le0am scris mai sus atunci nu e nimic. la cat mai putine cazaturi :-" :-<

gabriela_rgh
12.01.2012, 10:35:11
eu stiu ca daca nu varsa, nu are stari de somnolenta si nu plange incontinuu timp de 3 ore atunci e doar o sperietura pe cinste :-< ... ariana a cazut la 5 luni fara 3 zile si inteleg perfect cum te simti (eu am facut urat tare, o criza de s-a speriat sotul)

parerea mea e sa mai astepti si sa-l urmaresti si daca nu are semenele care ti le0am scris mai sus atunci nu e nimic. la cat mai putine cazaturi :-" :-<
multumesc!a mancat si a adormit...cred ca totusi de la fier mi-a varsat...
o sa il urmaresc astazi mai atent.sper sa fie doar sperietura:(..criza nu am facut dar mi s-au taiat picioarele....nu stiu de ce nu m-am gandit ca pana la urma reuseste sa se rostogoleasca..

Butterfly87
12.01.2012, 12:01:25
stai calma ca se intampla cred aproape oricarei mamici
sa nu fie somnolent,sa nu verse...sa fie vioi ca inainte!!!:*:*:*

duracita
12.01.2012, 12:07:58
Buna ziua, sunt noua pe aici, si vreau sa ma alatur si eu viitoarelor mamici de Iasi.Am luat hotararea sa renunt la medicii din Bacau si vreau sa vin la Iasi de luna viitoare. Din recomandari, nu stiu decat de Dl Doctor Onofriescu. Ce imi puteti spune despre el?? este sau a fost cineva la el??? orice informatie mi-ar fi de folos... va multumesc mult... pupici.

alinutza20
12.01.2012, 13:01:47
ce cresa de stat ai ales? si eu sunt acum la capitolul ales crese/camine/gradinite si sunt total in dilema :-?

pai treci de capitolul crese ca oricum n-o mai primeste :)

alibd
12.01.2012, 13:12:26

Gabitz, imi pare tare rau! Din pacate, se mai intampla, e chestie de fractiune de secunda.
Urmareste-l pe parcursul zilei, sa nu planga mai mult decat de obicei, sa nu verse exagerat, vezi daca e apatic sau nu...

S. a cazut din pat de 2 ori (la fel, distanta mica), insa am zis ca raman cu sechele, ca mult timp mi-am amintit imaginea ei jos.

Rok5ana
12.01.2012, 14:44:35

Of, mititelu'! Se mai intampla... Mi-aduc aminte si eu prima cazatura a lui Stefanel (cand am aflat ca se poate rostogoli :D)...avea vreo 5 luni jumate...Cateva zile bune mi-a tot sunat bufnitura in cap. Am tras o sperietura. Nu a patit nimic...desi a cazut pe parchet de la o inaltime mai mare decat cea de la care a cazut Tudor. S-a speriat ....a plans putin dupa care era vioi si zambaret...mai degraba am ramas eu cu traume.

Rok5ana
12.01.2012, 14:47:41
Buna ziua, sunt noua pe aici, si vreau sa ma alatur si eu viitoarelor mamici de Iasi.Am luat hotararea sa renunt la medicii din Bacau si vreau sa vin la Iasi de luna viitoare. Din recomandari, nu stiu decat de Dl Doctor Onofriescu. Ce imi puteti spune despre el?? este sau a fost cineva la el??? orice informatie mi-ar fi de folos... va multumesc mult... pupici.

E foarte ocupat. Eu am o prietena care a mers la el prima vizita (sarcina), dupa care a schimbat medicul....o reprogramase peste 2 luni. In rest nu stiu mai nimic despre el.

Rok5ana
12.01.2012, 14:50:35
am discutat cu colega mea de la serviciu care are o fetita de 4 luni jumate si mi-a zis ca medicul ei de fam i-a rec diversificarea chiar daca e alaptata la san. Si a inceput mamica sa ii dea piure de mere sub recomandarea dr...nici macar suc, direct la piure si se minuna de ce iese afara asa cum i-l da, si tot ea imi zice ca din cauza lipsei de fermenti..ma rog, deci stie ce e bine si asculta orbeste de dr...

salutari..!!

Parca am avea acelasi medic de familie!!! :))) Numa ca eu nu am aplecat urechea la ea.

Am mai vazut poze cu baietii tai. Ai doi baieti foarte frumosi! Tre' sa fii tare mandra! :)

Butterfly87
12.01.2012, 15:03:56
daca ai pila la el..se ocupa de tine ca la carte....daca nu...mai greu:)

duracita
12.01.2012, 15:31:11
daca ai pila la el..se ocupa de tine ca la carte....daca nu...mai greu:)
nu am :(:(:( deci sa imi iau gandul..... de URSULESCU ati auzit ceva??? din pacate eu nu am pile la nici un medic din iasi, deci slabe sanse sa intru la el...

Butterfly87
12.01.2012, 15:42:23
nu am :(:(:( deci sa imi iau gandul..... de URSULESCU ati auzit ceva??? din pacate eu nu am pile la nici un medic din iasi, deci slabe sanse sa intru la el...
atunci alege un medic cu un renume mai mic si asa sigur iti va acorda atentia de care are nevoie o gravida

duracita
12.01.2012, 15:51:55
[QUOTE=Butterfly87;4507532]atunci alege un medic cu un renume mai mic si asa sigur iti va acorda atentia de care are nevoie o gravida[/QUOT
Multumesc mult, o sa mai caut, numai ca eu as avea nevoie de un medic specialist, deoarece am pb serioase zic eu si daca in BC nu am gasit rezolvare as vrea sa ajung undeva mai sus:*:*:*...

eliana
12.01.2012, 16:08:55
In Podu Ros, nr.1, unde e si Moni. Sau cel putin asa planuiesc, tre' sa ma duc sa vorbesc.

Gabitz, stai calma, uita-te si la pupile sa fie egale. Dupa cum imi spunea cineva, asta e doar prima.... din serie.

Pe la ce varsta (in medie) iese ultima tura de dinti? fii-mea a facut kkree azi, face greva foamei, azi-dimineata mi-a zis bona ca n-a vrut s-o lase s-o spele pe dinti in partea de sus........ mi-a zis o prietena stomatoloaga ca pe la 2 ani jumate ar trebui sa iasa, dar nu-s asa convinsa de asta.

Anmari
12.01.2012, 16:10:57
In Podu Ros, nr.1, unde e si Moni. Sau cel putin asa planuiesc, tre' sa ma duc sa vorbesc.

Gabitz, stai calma, uita-te si la pupile sa fie egale. Dupa cum imi spunea cineva, asta e doar prima.... din serie.

Pe la ce varsta (in medie) iese ultima tura de dinti? fii-mea a facut kkree azi, face greva foamei, azi-dimineata mi-a zis bona ca n-a vrut s-o lase s-o spele pe dinti in partea de sus........ mi-a zis o prietena stomatoloaga ca pe la 2 ani jumate ar trebui sa iasa, dar nu-s asa convinsa de asta.

Mercic mult. Eu oscilez intre cantemir si racovita. Am recomandari bune ptr cantemir, dar pana nu ma duc sa vad nu-s convinsa ;))

Ariana are toate maselele si i-a iesit ultima masea acum vreo 3 luni. cam de pe la 1 an si 10 luni au inceput sa-i iasa ultimul rand de masele, dar na poate nu e la toti la fel :-?

Butterfly87
12.01.2012, 16:14:44
uite ca a cazut si a mea azi..era in premergator am lasat-o 2 min cat am mers la bucatarie..si cand vin era sub el cu fata in sus...dar nu-mi dau seama cum a ajuns asa ca premergatorul nu era rasturnat

gabriela_rgh
12.01.2012, 16:39:10
e cu probleme sarcina?sunt multi medici buni in Iasi,poti alege pe altcineva.

ina26ina
12.01.2012, 16:46:12

Aursulesei? eu la el sunt si sunt multumita :) l-am ales si eu tot pe recomandare, majoritatea prietenelor mele au nascut cu el, si natural si cezariana... si nu-ti trebie pila pt el, suni la cabinet, iti faci programare si gata... sarcina usoara!

duracita
12.01.2012, 16:49:50
e cu probleme sarcina?sunt multi medici buni in Iasi,poti alege pe altcineva.
nu sunt insarcinata, am pb si nu pot ramane insarcinata:( de aceea imi trebuie un medic specialist ;;) cred, am urmatoarele pb: amenoree primara, micronodul tumoral pe hipofiza, ovare polichistice, hirsutism :( si sper sa ma opresc aici dar nu se stie ... deoarece doct mea de la BC nu a facut decat sa ma bombardeze cu hormoni sa-mi stimuleze ovarele, dar nu am rezolvat nimic decat m-am ales cu cateva kg in plus:(... sunt nemultumita de ea, incearca tot felul de tratamente cu mine dar fara nici o analiza, luam asa lunar cate ceva sa vada care mi se potriveste... si de aceea am hotarat sa pun STOP sa caut pe cineva cu experienta in astfel de cazuri... iti multumesc de raspuns.. pupici.

eliana
12.01.2012, 16:51:27
nu sunt insarcinata, am pb si nu pot ramane insarcinata:( de aceea imi trebuie un medic specialist ;;) cred, am urmatoarele pb: amenoree primara, micronodul tumoral pe hipofiza, ovare polichistice, hirsutism :( si sper sa ma opresc aici dar nu se stie ... deoarece doct mea de la BC nu a facut decat sa ma bombardeze cu hormoni sa-mi stimuleze ovarele, dar nu am rezolvat nimic decat m-am ales cu cateva kg in plus:(... sunt nemultumita de ea, incearca tot felul de tratamente cu mine dar fara nici o analiza, luam asa lunar cate ceva sa vada care mi se potriveste... si de aceea am hotarat sa pun STOP sa caut pe cineva cu experienta in astfel de cazuri... iti multumesc de raspuns.. pupici.
Tie iti trebuie in primul rand un endocrinolog bun, si abia pe urma un ginecolog bun (si Aursulesei, din pct meu de vedere, nu e in top).

duracita
12.01.2012, 16:58:25
Tie iti trebuie in primul rand un endocrinolog bun, si abia pe urma un ginecolog bun (si Aursulesei, din pct meu de vedere, nu e in top).
Dar de Onofriescu imi poti spune ceva?? endocrinolog am , dar din punctul lui de vedere cik tot ginecologul trebuie sa se ocupe.... m-au pasat de la unu la altu ca nu e treaba mea, ca nu e treaba mea...si tot asa, eu as vrea un doct sa ma ia de la inceput cu analize, controale si tot ce se poate face ....:*:*:*

ina26ina
12.01.2012, 16:58:42

sustin parerea elianei , vezi intai un endocrinolog... si sa-ti recomande el apoi un ginecolog speciazizat pe probleme de fertilitate....

marybear
12.01.2012, 16:59:22
Si eu sunt curioasa cu dintii astia, Eric are doar 6 dintuci pana acum, de cateva luni nici unul nou. Si abia pe la 1 an au inceput sa iasa, oare sa ma ingrijorez? Am mai auzit pareri cum ca ar trebui sa ii dau calciu ca o fi de la lipsa de ...insa noua la analize nu ne-a iesit lipsa de calciu deci nu mai luam supliment (ii dadeam calciu kids de la fitterman de la un an).

eliana
12.01.2012, 17:23:28
Dar de Onofriescu imi poti spune ceva?? endocrinolog am , dar din punctul lui de vedere cik tot ginecologul trebuie sa se ocupe.... m-au pasat de la unu la altu ca nu e treaba mea, ca nu e treaba mea...si tot asa, eu as vrea un doct sa ma ia de la inceput cu analize, controale si tot ce se poate face ....:*:*:*
Tu ai facut vreodata dozari hormonale? IRM de hipofiza? intreb de curiozitate.
Dintre endocrinologii din Iasi, iti pot recomanda pe dr.Cristina Cristina, dr. Cristina Preda sau dr. Roxana Costan. Toti lucreaza la spitalul Sf.Spiridon si au si cabinete particulare.
Dintre ginecologi, Onofriescu lucreaza la Omini si se ocupa si el de probleme de infertilitate. Eu personal nu-l agreez (dar asta e strict problema mea, recunosc) si am senzatia ca e foarte ocupat, foarte important si uneori ii scapa lucruri din cauza asta. Eu ti-as recomanda pe Mihaela Grigore sau Elena Mihalceanu.

eliana
12.01.2012, 17:24:30
Si eu sunt curioasa cu dintii astia, Eric are doar 6 dintuci pana acum, de cateva luni nici unul nou. Si abia pe la 1 an au inceput sa iasa, oare sa ma ingrijorez? Am mai auzit pareri cum ca ar trebui sa ii dau calciu ca o fi de la lipsa de ...insa noua la analize nu ne-a iesit lipsa de calciu deci nu mai luam supliment (ii dadeam calciu kids de la fitterman de la un an).
Daca analizele sunt bune, lasa-l in pace. Dintii care ies mai tarziu sunt mai "buni" :D

Butterfly87
12.01.2012, 17:26:56
mamici cu bilet de trimitere achit analizele fetei daca ii fac la synevo??vreau sa ii fac analiza D-ului din sange...sau e ieftina si sa nu ma mai agit cu trimiterea?

eliana
12.01.2012, 17:51:07
mamici cu bilet de trimitere achit analizele fetei daca ii fac la synevo??vreau sa ii fac analiza D-ului din sange...sau e ieftina si sa nu ma mai agit cu trimiterea?
E scumpa, si nu e compensata. In general la synevo programarile pt analizele compensate se fac cu ceva timp inainte 91-2 luni)

alinutza20
12.01.2012, 18:07:56

moni cande a implinit 2 ani avea dantura completa...
dupa ce au iesit caninii imediat, dar imediat a iesit ltimu rand de masele :)

eliana
12.01.2012, 18:10:29
moni cande a implinit 2 ani avea dantura completa...
dupa ce au iesit caninii imediat, dar imediat a iesit ltimu rand de masele :)
Oh, great, showtime deci! cand ajung acasa ma duc direct s-o caut de boalfe prin fundul gurii :D

duracita
12.01.2012, 18:17:37
Dintre endocrinologii din Iasi, iti pot recomanda pe dr.Cristina Cristina, dr. Cristina Preda sau dr. Roxana Costan. Toti lucreaza la spitalul Sf.Spiridon si au si cabinete particulare.
Dintre ginecologi, Onofriescu lucreaza la Omini si se ocupa si el de probleme de infertilitate. Eu personal nu-l agreez (dar asta e strict problema mea, recunosc) si am senzatia ca e foarte ocupat, foarte important si uneori ii scapa lucruri din cauza asta. Eu ti-as recomanda pe Mihaela Grigore sau Elena Mihalceanu.
La ce dozari hormonale te referi?? nu am facut decat stimulare cu closty.... doct care mi le recomanzi unde le pot gasi??? pt hipoziza am facut tomograf si cat cam atat..... multumesc mult de sprijin si intelegere....

eliana
12.01.2012, 18:18:24
La ce dozari hormonale te referi?? nu am facut decat stimulare cu closty.... doct care mi le recomanzi unde le pot gasi??? pt hipoziza am facut tomograf si cat cam atat..... multumesc mult de sprijin si intelegere....
Pai si diagnosticele alea insirate de tine cum le-au pus? au pus mana si-au simtit energia?!

Butterfly87
12.01.2012, 18:42:12
E scumpa, si nu e compensata. In general la synevo programarile pt analizele compensate se fac cu ceva timp inainte 91-2 luni)
deci sa nu ma agit ca nu e compensata nu???mersi frumos

duracita
12.01.2012, 18:44:53
Pai si diagnosticele alea insirate de tine cum le-au pus? au pus mana si-au simtit energia?!
Diagnosticele le am de la Bucuresti de acum 5 ani:) de cand am tot fost la toti medicii endocrinologi, ginecologi ....sa ma ajute si pe mine sa am CM fara tratament :( si am incercat diverse tratamente in zadar, iar cei din Bacau nu au facut alceva decat sa le preia si sa imi confirme ca e asa :(.... pt amenoree iau duphaston zilele 14-23, si cam atat... stimularea cu closty a cazut ca am luat 2 luni si in prima luna am avut un sg folicul mic, mic.... si a doua luna nimic... si din ce mi-a spus doct la a 3 luna de stimulare,vrea sa dublam doza si numarul de zile de la 50 mg/zi la 100 si de la 5 zile pe luna la 10
:(... te pup si multumesc ink o data pt sprijin.

eliana
12.01.2012, 18:50:13
Diagnosticele le am de la Bucuresti de acum 5 ani:) de cand am tot fost la toti medicii endocrinologi, ginecologi ....sa ma ajute si pe mine sa am CM fara tratament :( si am incercat diverse tratamente in zadar, iar cei din Bacau nu au facut alceva decat sa le preia si sa imi confirme ca e asa :(.... pt amenoree iau duphaston zilele 14-23, si cam atat... stimularea cu closty a cazut ca am luat 2 luni si in prima luna am avut un sg folicul mic, mic.... si a doua luna nimic... si din ce mi-a spus doct la a 3 luna de stimulare,vrea sa dublam doza si numarul de zile de la 50 mg/zi la 100 si de la 5 zile pe luna la 10
Bun, de acum 5 ani a trecut ceva vreme. In principiu se dozeaza FSH, LH, estrogen, progesteron, prolactina.... din astea; iar pt hipofiza, se vede mult mai bine ce e acolo la IRM decat la CT. Deci eu te-as sfatui s-o iei de la capat cu investigatii temeinice.

duracita
12.01.2012, 18:54:53
Bun, de acum 5 ani a trecut ceva vreme. In principiu se dozeaza FSH, LH, estrogen, progesteron, prolactina.... din astea; iar pt hipofiza, se vede mult mai bine ce e acolo la IRM decat la CT. Deci eu te-as sfatui s-o iei de la capat cu investigatii temeinice.
Oare daca merg la un doct gineco la voi la Iasi, nu mi-ar face toate analizele necesare sau daca e nevoie sa ma trimita la un endocrinolog?? cei drept anul trecut prin oct am facut ultima data prolactina si era ok... in rest FSH, LH le-am facut mai de mult acum 2 ani parca dar pe atunci nu ma interesa subiectul bebe....

eliana
12.01.2012, 19:56:12
Oare daca merg la un doct gineco la voi la Iasi, nu mi-ar face toate analizele necesare sau daca e nevoie sa ma trimita la un endocrinolog?? cei drept anul trecut prin oct am facut ultima data prolactina si era ok... in rest FSH, LH le-am facut mai de mult acum 2 ani parca dar pe atunci nu ma interesa subiectul bebe....
Nah, nu stiu sa-ti zic ce-ar face dr X sau Y.... dar in cazuri din astea complicate e preferabil sa ceri mai multe opinii de la oameni care cat de cat au experienta in problema ta.

duracita
12.01.2012, 20:12:42
Nah, nu stiu sa-ti zic ce-ar face dr X sau Y.... dar in cazuri din astea complicate e preferabil sa ceri mai multe opinii de la oameni care cat de cat au experienta in problema ta.
Multumesc mult... ma gandesc bn sa vad ce decizie sa iau sa fie bn.... te voi tine la curent .... te pup si ink o data mii de multumiri pt tot.....:*:*:*:*

duracita
12.01.2012, 21:12:23
Inca o rugaminte la voi... de Dl doctor IOANID NICOLAIE ce puteti sa imi spuneti??? din cate stiu el vine si la noi la BC o data pe saptamana la medical test... a fost cineva la el??? Va multumesc mult pentru toate raspunsurile voastre... pupici

Rok5ana
12.01.2012, 21:16:50

NNUUUUUUUUU!!!! Am fost eu la prima sarcina la el! Mai bine nu te duci la medic deloc decat sa te duci la el! Nu mai povestesc inca o data aventura mea cu el...dar daca dai un search dupa aursulesei in subiect..sigur dai de posturile mele.

Eu merg acu la Mihalceanu Elena..pana in prezent m-am inteles f bine cu ea si e profesionista!

Anmari
12.01.2012, 21:38:20

de mihaela tirnoveanu ce parere ai? (vreau parerea ta personala ;)) :"> )

eliana
12.01.2012, 21:42:35
de mihaela tirnoveanu ce parere ai? (vreau parerea ta personala ;)) :"> )
:))
Cu Onofriescu am facut niste cursuri de asta mi-am permis sa-mi formez o parere mai "larga".
Despre Tirnoveanu n-am nici una, nici nu stiu cum arata, am auzit si de bune si de rele despre ea, tangential cumva, nu de la persoane apropiate.

Anmari
12.01.2012, 21:47:19
:))
Cu Onofriescu am facut niste cursuri de asta mi-am permis sa-mi formez o parere mai "larga".
Despre Tirnoveanu n-am nici una, nici nu stiu cum arata, am auzit si de bune si de rele despre ea, tangential cumva, nu de la persoane apropiate.

mercic :* .. e medicul cu care am nascut si ptr mine a fost ok :-) ... cei drept e mai dura, nu te tine de manuta sa-ti explice prea multe, dar daca intrebi iti raspunde. eu consider ca medicul trebuie sa-ti fie medic, sa te informeze si sa-si faca treaba

alibd
12.01.2012, 23:29:52

150 lei te ajunge, sau asa era ultima data, nu e compensata. Oricum, programare pentru analize nu prinzi prea curand la ei.

ina26ina
13.01.2012, 00:12:43
NNUUUUUUUUU!!!! Am fost eu la prima sarcina la el! Mai bine nu te duci la medic deloc decat sa te duci la el! Nu mai povestesc inca o data aventura mea cu el...dar daca dai un search dupa aursulesei in subiect..sigur dai de posturile mele.

Eu merg acu la Mihalceanu Elena..pana in prezent m-am inteles f bine cu ea si e profesionista!

trebuie sa recunosc ca m-au speriat un pic posturile voastre :-SS ... el imi urmareste si mie sarcina... si mai citisem pe net niste pareri nu foarte favorabile, dar prietenele mele au nascut cu el, el le-a urmarit sarcina si au fost multumite... eu ma duc de la 6 sapt la el, sper sa fie bine pana la capat ... daca lasa rezidenta sa ma opereze, va promit ca-l bantui :))

Butterfly87
13.01.2012, 09:02:52
150 lei te ajunge, sau asa era ultima data, nu e compensata. Oricum, programare pentru analize nu prinzi prea curand la ei.
multumesc de info!!
tu ai facut pt Sabi?

geany_m
13.01.2012, 09:37:02
Din pacate uneori e PREA important (probabil datorita functiei pe care o are), iar orgoliul profesional e cateodata peste interesele pacientului. O spun si eu cu regret, din experienta personala. Nu neg insa faptul ca e unul dintre medicii cu experienta din Iasi.

duracita
13.01.2012, 09:42:23
Din pacate uneori e PREA important (probabil datorita functiei pe care o are), iar orgoliul profesional e cateodata peste interesele pacientului. O spun si eu cu regret, din experienta personala. Nu neg insa faptul ca e unul dintre medicii cu experienta din Iasi.
Multumesc mult de raspuns, mi-am facut o parere in mare parte, .... tre sa mai caut deci:) dar de DL doct IOANID NICOLAIE nu stii nimic??? te pup>:D<>:D<

geany_m
13.01.2012, 09:50:44
Stimularea cu closty e cea mai slaba, se incepe cu ea dar se trece mai departe in caz de esec. Artileria grea ar fi injectabilele (Gonal, Puregon, Menopur, etc), sub supravegere medicala, evident - iar asta in caz ca analizele hormonale sunt ok, cum ti-a spus si Eliana - incepand cu prolactina, LH, FSH....si terminand cu AMH, o analiza destul de scumpa insa foarte utila pt. a afla cat de aproape de menopauza esti (stiu, suna stupid, insa in lupta mea cu infertilitatea am intalnit femei care la 29-30 ani nu mai aveau rezerva ovariana si erau pe cale de a intra la menopauza).
Si eu am inceput tot cu Duphaston, Closty, apoi alte analize amanuntite (spermograma sotului, monitorizari ale ovulatiei lunare, permeabilitatea trompelor), laparoscopia, inseminare artificiala si la final am ajuns la FIV (dupa 3 ani de lupta). Rezultatul il vezi in semnatura:) (si e inmultit cu 3:-p )
Daca te pot ajuta cu ceva sa-mi spui.

geany_m
13.01.2012, 09:54:49
Multumesc mult de raspuns, mi-am facut o parere in mare parte, .... tre sa mai caut deci:) dar de DL doct IOANID NICOLAIE nu stii nimic??? te pup>:D<>:D<
De el nu am auzit, din pacate. Dar ti-a recomandat Eliana niste medici buni: Grigore Mihaela sau Mihalceanu Elena (asta daca vrei sa vii totusi in Iasi). Daca nu, mergi si tu la o consultatie la Ioanid si vezi ce parere iti faci.

duracita
13.01.2012, 10:10:12
Stimularea cu closty e cea mai slaba, se incepe cu ea dar se trece mai departe in caz de esec. Artileria grea ar fi injectabilele (Gonal, Puregon, Menopur, etc), sub supravegere medicala, evident - iar asta in caz ca analizele hormonale sunt ok, cum ti-a spus si Eliana - incepand cu prolactina, LH, FSH....si terminand cu AMH, o analiza destul de scumpa insa foarte utila pt. a afla cat de aproape de menopauza esti (stiu, suna stupid, insa in lupta mea cu infertilitatea am intalnit femei care la 29-30 ani nu mai aveau rezerva ovariana si erau pe cale de a intra la menopauza).
Si eu am inceput tot cu Duphaston, Closty, apoi alte analize amanuntite (spermograma sotului, monitorizari ale ovulatiei lunare, permeabilitatea trompelor), laparoscopia, inseminare artificiala si la final am ajuns la FIV (dupa 3 ani de lupta). Rezultatul il vezi in semnatura:) (si e inmultit cu 3:-p )
Multumumesc mult, asta e marea mea pb. doct mea incearca cu mine niste tratamente fara nici o analiza si din cauza aceasta am hotarat sa imi caut pe cineva cu experienta. M-am interesat si eu de AMH costa 400 de lei, dar se merita sa il fac, numai sa imi gasesc si eu un doctor care sa imi ceara aceaste analize si sa mi le interpreteze:( ... eu multe chestii, analize, tratamente le-am aflat de la voi si de aceea am zis gata STOP BC.Multa sanatate si sarcina la termen fara pb...... pupici>:D<>:D<>:D<

alibd
13.01.2012, 10:24:05
multumesc de info!!
tu ai facut pt Sabi?

Cu placere! Da, am facut acum ceva timp.

alibd
13.01.2012, 10:29:15
Mamici, help! Acum ca are si strumfi 2 dinti, cum ii fac igiena? Ce fel de periuta ii cumpar, cu sau fara pasta de dinti? Si daca folosesc pasta, care ar fi mai potrivita? Sunt in ceata totala. 8-|

Anmari
13.01.2012, 11:01:52
Mamici, help! Acum ca are si strumfi 2 dinti, cum ii fac igiena? Ce fel de periuta ii cumpar, cu sau fara pasta de dinti? Si daca folosesc pasta, care ar fi mai potrivita? Sunt in ceata totala. 8-|

Nenedent (http://www.allshops.ro/files/clients/78/2906/p/11/nenedent-baby---20ml-368156.jpg), vine cu tot cu periuta degetar ;-) si o speli seara inainte de culcare sau dimineata, cum vrei tu si cum sta ea ;))

alibd
13.01.2012, 11:24:21
Nenedent (http://www.allshops.ro/files/clients/78/2906/p/11/nenedent-baby---20ml-368156.jpg), vine cu tot cu periuta degetar ;-) si o speli seara inainte de culcare sau dimineata, cum vrei tu si cum sta ea ;))

Mersi mult! :)

Rok5ana
13.01.2012, 12:20:45

Cum adica inmultit cu 3?

Rok5ana
13.01.2012, 12:21:45

Eu i-am luat Nenedent..are si o periuta din aia degetar in cutie.

tsimonaiuliana
13.01.2012, 12:27:39
Cum adica inmultit cu 3?

Adica sunt 3 bebei :) carora le doresc sa stea in burtica la mami pana la termen si sa fie perfecti sanatosi.

alibd
13.01.2012, 12:27:59
Eu i-am luat Nenedent..are si o periuta din aia degetar in cutie.

Intrebare de necunoscator: cu pasta ce face, o inghite? Ca na, nu e ca la noi, clatim dupa ce spalam dintii. 8-|

tsimonaiuliana
13.01.2012, 12:30:53
Intrebare de necunoscator: cu pasta ce face, o inghite? Ca na, nu e ca la noi, clatim dupa ce spalam dintii. 8-|

Pai o inghite deocamdata. Poti eventual, dupa ce o speli, sa clatesi periutza si sa o mai speli inca o data fara pasta.

crisdk
13.01.2012, 12:54:37
ali, oricum ii iei pasta de dinti pt copii si pui pe periuta doar cat un bob de orez, la cei 2 dintisori ai strumfei, asa ca fii pe pace, ca nu se intoxica :-p
>:D<

alibd
13.01.2012, 13:09:35
Pai o inghite deocamdata. Poti eventual, dupa ce o speli, sa clatesi periutza si sa o mai speli inca o data fara pasta.

Ihi, inteles. :)

eliana
13.01.2012, 16:16:34
Eu am spalat-o la inceput cu Nenedent cu periuta degetar (la noi primul dintisor a aparut la 7 luni jumate) apoi de la 1 an am trecut la Zendium varianta 0-5 ani (vezi ca este si varianta peste 5 ani). Eu ti-as recomanda sa incepi direct cu o mini-periuta, nu cu cea degetar de la Nenedent, pt ca Sabi e la varsta cand poate invata sa tina periuta, nu ca sa se spele ea singura propriu-zis, dar ca sa exerseze. Am vazut in Carrefour un set de 3 periute, cu maner mic, una in forma de con - pt masaj gingii, alta in forma de periuta dar cu dintii dintr-un soi de material mai dur si a 3-a cu peri. Cred ca e de la Chicco, nu sunt f sigura, si costa 24 lei - imens pt 3 periute, stiu :)) noi acuma ne spalam impreuna, adica ea o tine pe aia cu dinti duri si o baga prin gura, si eu pe aia cu peri.

Rok5ana
13.01.2012, 16:30:12
Adica sunt 3 bebei :) carora le doresc sa stea in burtica la mami pana la termen si sa fie perfecti sanatosi.

Ce frumos!!!! Eu nu am stiut! Felicitari Geany! :) sa fie sanatosi si sa stea cumintei pana la termen!

Rok5ana
13.01.2012, 16:34:31

O inghite :D. Dar nu-i pb. scrie si pe cutie...Eu ii puneam f putin pe degetar si la urma il mai spalam cu apa pe la gura...da' tot o mancat pasta de dinti.

Apropo de pasta de dinti...eu si acu tot cu nenedent il spal pe Stefanel. Ar trebui sa ii schimb pasta de dinti?? ....eu nu am indraznit pt ca nu stie sa clateasca.

alibd
13.01.2012, 17:29:10
Eu am spalat-o la inceput cu Nenedent cu periuta degetar (la noi primul dintisor a aparut la 7 luni jumate) apoi de la 1 an am trecut la Zendium varianta 0-5 ani (vezi ca este si varianta peste 5 ani). Eu ti-as recomanda sa incepi direct cu o mini-periuta, nu cu cea degetar de la Nenedent, pt ca Sabi e la varsta cand poate invata sa tina periuta, nu ca sa se spele ea singura propriu-zis, dar ca sa exerseze. Am vazut in Carrefour un set de 3 periute, cu maner mic, una in forma de con - pt masaj gingii, alta in forma de periuta dar cu dintii dintr-un soi de material mai dur si a 3-a cu peri. Cred ca e de la Chicco, nu sunt f sigura, si costa 24 lei - imens pt 3 periute, stiu :)) noi acuma ne spalam impreuna, adica ea o tine pe aia cu dinti duri si o baga prin gura, si eu pe aia cu peri.

Mersi! E ok daca o inghite?

Sunt scumpe, intr-adevar, ca mai toate pentru bebe, dar daca e musai...:)

eliana
13.01.2012, 17:35:41
Mersi!

Sunt scumpe, intr-adevar, ca mai toate pentru bebe, dar daca e musai...:)
Nu cred ca e musai, dar mie mi s-a pus pata ca mi-au placut. Daca vrei, ti-o dau pe prima in forma de con s-o tina Sabi in mana sa exerseze :D e nefolosita, ca noi aveam deja si un rand de maselutze cand am cumparat-o, si sta degeaba.

stefania_a
13.01.2012, 20:49:08
mamici cand a trebuit sa faceti radiografie la pumn pentru rahitims unde ati facu? ca am vb azi cu pediatrul si j-a recomandat sa facem si noi asta pentru linistea mea ca fontanela e un pic cam mare!!:-<:-<

stefania_a
13.01.2012, 20:50:32

ooo da..si sora mea s-a lovit de asta cand a mers la el...

stefania_a
13.01.2012, 20:51:50

eu i-am cumparat nenedent..e 30 lei si are si periuta!!

alibd
13.01.2012, 21:07:42
mamici cand a trebuit sa faceti radiografie la pumn pentru rahitims unde ati facu? ca am vb azi cu pediatrul si j-a recomandat sa facem si noi asta pentru linistea mea ca fontanela e un pic cam mare!!:-<:-<

La policlinica mare, cu bilet de trimitere.

stefania_a
13.01.2012, 21:59:39
La policlinica mare, cu bilet de trimitere.

ms mult ali....

alibd
13.01.2012, 22:26:40
ms mult ali....

Cu placere! Sanatate!

ina26ina
13.01.2012, 23:32:39

exista radiologie si la sf. Maria...

Milagros
14.01.2012, 12:44:47

Si noi tot Nenedent folosim, totusi dentistul - si nu am intrebat doar unul - zice ca pana la 2 ani e ok si sa bea apa dupa masa de solide si asa clateste gurita si e ok asa. Oricum, eu sunt obsedata cu dintii lui D sa fie sanatosi si ingrijiti cum trebuie ca ai mei nu au facut chestia asta cu mine si am o groaza de probleme acum :( si stomatologii cu care am vorbit numai nu mi-au zis ca is cu capu' :-$
Si noi tot de la primii doi dinti folosim degetarul, iar de 1 an are periuta normala si chipurile se spala singur, eu il las sa o mozoleasca, apoi il iau eu la periat.

Butterfly87
14.01.2012, 12:49:26
sa dea DD sa nu fie nimic...si sa o faceti degeaba!!

tsimonaiuliana
14.01.2012, 13:59:28

Eu i-am facut la Policlinica Mare. Vezi si cine iti va interpreta rezultatul dupa, ca la David medicul de fam. a spus ca are rahitism ca apoi un medic specialist sa ne spuna ca nu a avut. Multa sanatate la fata!

eliana
14.01.2012, 14:28:51
Eu as zice asa: cea mai relevanta analiza e dozarea vitaminei D, si din pct meu de vedere absolut indispensabila inainte sa te apuci sa faci D injectabil la copil. Pe locul 2 tot in sange: calcemie, fosfatemie, fosfataza alcalina. Semnele clinice sunt discutabile atunci cand nu sunt tipice ca la carte. Cat despre radiografie, eu una nu m-as baza doar pe asta pt diagnostic.
Si cred ca am mai zis pe-aici, hipervitaminoza D e mult mai periculoasa decat hipo.

stefania_a
14.01.2012, 15:22:16
Eu i-am facut la Policlinica Mare. Vezi si cine iti va interpreta rezultatul dupa, ca la David medicul de fam. a spus ca are rahitism ca apoi un medic specialist sa ne spuna ca nu a avut. Multa sanatate la fata!

pai la noi o sa se uite pediatrul pe rezultat!!

stefania_a
14.01.2012, 15:23:25
Eu as zice asa: cea mai relevanta analiza e dozarea vitaminei D, si din pct meu de vedere absolut indispensabila inainte sa te apuci sa faci D injectabil la copil. Pe locul 2 tot in sange: calcemie, fosfatemie, fosfataza alcalina. Semnele clinice sunt discutabile atunci cand nu sunt tipice ca la carte. Cat despre radiografie, eu una nu m-as baza doar pe asta pt diagnostic.
Si cred ca am mai zis pe-aici, hipervitaminoza D e mult mai periculoasa decat hipo.

itit dai seamana ca nu bag asa aiurea d injectabil in copil..dar am zis sa incep cu radiografia..ca sincer mi-e asa greu sa o intep pentru analize...:(

crisdk
14.01.2012, 17:21:11
itit dai seamana ca nu bag asa aiurea d injectabil in copil..dar am zis sa incep cu radiografia..ca sincer mi-e asa greu sa o intep pentru analize...:(
mie mi-ar fi mai greu sa o iradiez, stef...

stefania_a
14.01.2012, 17:48:12
mie mi-ar fi mai greu sa o iradiez, stef...

sincer, la cat de multe ori a fost intepata si cum a stat si de craciun in perfuzie sincer parca nu as mai vrea s-a vad iar intepata..in momtenele alea mi se rupea inima si plangeam ca proasta langa ea..asa de tare mi se rupea inima!!!:(

stefania_a
15.01.2012, 09:41:24
pe la ce varsta au inceput copii vostri sa zica mai mult de mama si tata? ca a mea nu vrea deloc sa zica altceva..ar trebui sa ma ingrijorez??:-?

Milagros
15.01.2012, 13:39:16
pe la ce varsta au inceput copii vostri sa zica mai mult de mama si tata? ca a mea nu vrea deloc sa zica altceva..ar trebui sa ma ingrijorez??:-?

In primul rand, nu, nu trebuie sa te ingrijorezi deoarece fiecare copil are ritmul lui.
Dragos dupa 1 an spunea mama, tata, baba, apă, papa, pa, niam niam si uta (huta huta)

alibd
15.01.2012, 13:43:50

:)) Deja? Lasa copilul in pace, se dezvolta in ritmul ei!
Tu stimuleaz-o cat poti in sensul asta si va veni ziua in care n-ai s-o mai opresti. Ai sa-ti doresti sa mai si taca. :D

Milagros
15.01.2012, 13:50:14
Tu stimuleaz-o cat poti in sensul asta si va veni ziua in care n-ai s-o mai opresti. Ai sa-ti doresti sa mai si taca. :D

Ca bine mai zici :))

alibd
15.01.2012, 14:04:05
Ca bine mai zici :))

Tu te simti cu musca pe caciula, nu? :))

stefania_a
15.01.2012, 14:08:58

pai cand ai unele persoane in jur care te tot intreeaba:da copilul nu a inceput sa vb? dar parca tare greu isi da drumul la vb si tot asa....normal ca incepi sa-ti pui tot felul de intrebari8-}8-}

alibd
15.01.2012, 14:40:55
pai cand ai unele persoane in jur care te tot intreeaba:da copilul nu a inceput sa vb? dar parca tare greu isi da drumul la vb si tot asa....normal ca incepi sa-ti pui tot felul de intrebari8-}8-}

La 1 an jumate ar trebui sa recite poezii, nu? :[email protected]

stefania_a
15.01.2012, 14:49:35

probabil....:)):)):))

geany_m
15.01.2012, 16:44:22
Pentru mamicile care sunt interesate de literatura despre copii (alimentatie, educatie,etc), am gasit pe un topic la "sarcina" un pont despre cum sa descarci in pc tau mai multe carti despre asa ceva: te loghezi pe yahoo : la user treceti carti_pentru_mamici iar parola este miresici. Le gasiti acolo in inbox de unde le descarcati sau vi le trimiti direct pe mail.

Andrusca
15.01.2012, 17:07:07
Geany: \:D/\:D/\:D/tin pumnii sa fie totul bine!!!

intrebare: am nevoie de ceva recomandari pt scaun de masina grupa de varsta 2-3 (15-36 kg)! AnaM, ceva idei?
saru-mana!

ina26ina
15.01.2012, 19:24:13
mamici, un sfat, va rog... m-am apucat de bagajul de spital si am gasit la un alt post o lista lunga, lunga... le rog pe cele care au nascut la Cuza Voda sa-mi zica ce le-a trebuit din lista, sa nu car un geamantan cu mine degeaba... precizez ca voi face cezariana, deci nu-mi va trebui "bagaj pt travaliu" ... va multumesc din suflet! ^:)^ (in paranteza am mai pus intrebari, ce mi s-a parut mai ciudat...)

Halat
Camasi de noapte (mai mult de una?)
Sutien de alaptat
Tampoane pt sani (cate?)
Protectie mamelon (???)
Tampoane Seni (am luat always de noapte, 1 pachet de 14 buc)
Paturele absorbante Seni (n-am... trebuie?)
3 prosoape (3???)
Prosop sani (e ceva special?)
Servetele
Pompa de san
Periuta de dinti
2 pachete mari vata (am 1 pachet mare la mine, unul de rezerva acasa)
Sapun
Crema de maini/corp (chiar tb?)
Elastice de prins parul
Pieptan
Pasta de dinti
Spray antibacterian/spirt
Supozitoare diclofenac (v-au cerut?)
Gel de dus (n-am luat, se poate face dus?)
Garmastan
Foarfeca
Hartie Igienica
Cana si tacamuri: lingurita, lingura, furculita, cutit (v-ati luat? Am deocamdata numai un pahar cu pai, pt apa)
Chiloti normali (cate perechi?)
Sosete
Torsoane (nu prea stiu ce sunt... chiar tb?)
Incarcator
Ceai de chimen si anason (pt lactatie?)
Galactogil (???)
Papucii
Bani (pt anestezist, moase, asistente, infirmiere)
Apa
Acte: Buletin, Adeverinta Salariat, dosar analize sarcina, trimitere medicul de fam.
Aparat foto
Telefonul + Hands free
Trusa de epidurala (fac cezariana, tb ceva anume?)

Bebe
Pampersi nr 1 (20 buc)
Servetele umede
Gel de baie (imi cere??)
Bepanthene
Baneocin

eliana
15.01.2012, 19:42:37
intrebare: am nevoie de ceva recomandari pt scaun de masina grupa de varsta 2-3 (15-36 kg)! AnaM, ceva idei?
saru-mana!
Cred ca AnaM are de la Cybex :-?

AncaL
15.01.2012, 19:52:21
mamici, un sfat, va rog... m-am apucat de bagajul de spital si am gasit la un alt post o lista lunga, lunga... le rog pe cele care au nascut la Cuza Voda sa-mi zica ce le-a trebuit din lista, sa nu car un geamantan cu mine degeaba... precizez ca voi face cezariana, deci nu-mi va trebui "bagaj pt travaliu" ... va multumesc din suflet! ^:)^ (in paranteza am mai pus intrebari, ce mi s-a parut mai ciudat...)

Halat
Camasi de noapte (mai mult de una?)- nu m-au lasat sa port de-a mea, am purtat de alea de-ale lor
Sutien de alaptat
Tampoane pt sani (cate?)
Protectie mamelon (???)
Tampoane Seni (am luat always de noapte, 1 pachet de 14 buc)
Paturele absorbante Seni (n-am... trebuie?)
3 prosoape (3???)- doar 2 am avut eu
Prosop sani (e ceva special?)
Servetele
Pompa de san
Periuta de dinti
Sapun
Crema de maini/corp (chiar tb?)
Elastice de prins parul
Pieptan
Pasta de dinti
Spray antibacterian/spirt - am avut un gel antibacterian
Supozitoare diclofenac (v-au cerut?)
Gel de dus (n-am luat, se poate face dus?)
Garmastan - abia acasa am inceput sa am nevoie de el
Foarfeca
Hartie Igienica
Cana si tacamuri: lingurita, lingura, furculita, cutit (v-ati luat? Am deocamdata numai un pahar cu pai, pt apa)
Chiloti normali (cate perechi?)- cred ca vreo 8 perechi, nu mai stiu cat am folosit
Sosete
Torsoane (nu prea stiu ce sunt... chiar tb?) - bucati de vata invelite in fasa sterila (eu nu am folosit decat tampoane Seni si vata la inceput)
Incarcator
Ceai de chimen si anason (pt lactatie?)- eu am avut, dar a venit si laptele imediat si nu am baut
Galactogil (???)- e tot pt lactatie
Papucii
Apa
Acte: Buletin, Adeverinta Salariat, dosar analize sarcina, trimitere medicul de fam.
Aparat foto - aveam telefonul
Telefonul + Hands free
Trusa de epidurala (fac cezariana, tb ceva anume?)

Bebe
Pampersi nr 1 (20 buc)
Servetele umede
Gel de baie (imi cere??)
Bepanthene- in ultima zi mi-a zis pediatra sa-i duc sudocrem ca e putin iritat la fundulet, l-am luat acasa...
Baneocin

Buna,

Eu am nascut in aprilie la Cuza-voda, si ce am inrosit, cam asta am avut. bebe nu a stat cu mine in salon, deci nu i-am facut eu singurica baie, nu mi-a trebuit nici hainute pt el ca nu l-au imbracat decat in pelincile alea de la maternitate

eliana
15.01.2012, 19:57:51
Eu am nascut acum aproape 2 ani, s-or mai fi schimbat lucrurile, dar:
Halat - da, am avut unul singur
Camasi de noapte (mai mult de una?) - nu mi-au trebuit, mi-au adus ei; mai rupte, mai cu un nasture lipsa, sau in stare mai buna, dar curate, sterilizate si le schimbau in fiecare zi.
Sutien de alaptat - n-am avut, m-am simtit mai bine cu ele in vant :))
Tampoane pt sani (cate?) - nu cred ca tasneste laptele in secunda 2 dupa cezariana, asa ca nu le vad rostul.
Protectie mamelon (???) -sunt niste chestii de silicon daca faci rani urate; nu cred ca e cazul sa le cari dupa tine, din pct meu de vedere le poti cumpara dupa, daca o sa ai nevoie de ele, dar poate n-o sa ai.
Tampoane Seni (am luat always de noapte, 1 pachet de 14 buc) - mie mi-au fost suficiente always night.
Paturele absorbante Seni (n-am... trebuie?) - nu vad pt ce.
3 prosoape (3???) - ma rog, sa zicem unul de maini si fata, unul pt sani si unul pt corp.
Prosop sani (e ceva special?) - nu e nimic special
Servetele
Pompa de san
Periuta de dinti
Sapun
Crema de maini/corp (chiar tb?) - ha, numai de dat cu crema n-o sa-ti arda!
Elastice de prins parul
Pieptan
Pasta de dinti
Spray antibacterian/spirt
Supozitoare diclofenac (v-au cerut?) - antalgice in general, daca iti spune medicul ca n-au in spital. Le poate cumpara sotul de la orice farmacie daca ai nevoie.
Gel de dus (n-am luat, se poate face dus?) - daca stai la rezerva, da, ma rog, un dus mai "portionat" dar eu zic ca sapunul e suficient.
Garmastan
Foarfeca - pt ce??
Hartie Igienica
Cana si tacamuri: lingurita, lingura, furculita, cutit (v-ati luat? Am deocamdata numai un pahar cu pai, pt apa) - mi-a adus sotul de unica folosinta cand am avut nevoie.
Chiloti normali (cate perechi?) - vreo 4-5, sa fie? mai exista in carrefour chiloti de unica folosinta.
Sosete
Torsoane (nu prea stiu ce sunt... chiar tb?) - sunt utile imediat dupa cezariana; sunt bucati mari de vata invelite in tifon, ti le poti confectiona de acasa; in loc de absorbante, imediat dupa operatie.
Incarcator
Ceai de chimen si anason (pt lactatie?) - daca-ti place la gust, da.
Galactogil (???) - idem, pt lactatie
Papucii
Apa - sticlute de 500 ml, foarte utile imediat dupa operatie, cu paiul aferent, ca n-o sa poti bea din cana.
Aparat foto
Telefonul + Hands free
Trusa de epidurala (fac cezariana, tb ceva anume?) - nu trebuie.

Bebe - un articol absolut necesar :))
Pampersi nr 1 (20 buc) - da
Servetele umede - vata cu apa e mai sanatoasa
Gel de baie (imi cere??) - mie nu mi-au cerut.
Bepanthene - da
Baneocin - pulbere, da.

AnaM
15.01.2012, 20:06:32
Geany: \:D/\:D/\:D/tin pumnii sa fie totul bine!!!

saru-mana!

Hello, da, cum a zis si eliana, noi avem de la Cybex (Pallas). Daca-mi zici ce buget ai, te pot indruma mai bine :*

AnaM
15.01.2012, 20:11:39
pai la noi o sa se uite pediatrul pe rezultat!!

Pai pediatru i-a interpretat si Simonei, mai cere inca o parere de la un alt pediatru, dupa ce ai rezultatele. Si eu zic tot ca eliana, fa-i intai dozarea vitaminei D si celelalte analize, inainte de radiografie. Mergi la Synevo pe Stefan cel Mare, si este acolo un baiat Laurentiu (poti suna sa vezi cand e tura lui), ca e f finut la luat sange (analiza asta oricum o platesti). Lui Tudor i-a luat sange din picior cand nu vedea venele de la manute, si n-a zis nici pas copilu' :)

ada80
15.01.2012, 20:35:07
Pai pediatru i-a interpretat si Simonei, mai cere inca o parere de la un alt pediatru, dupa ce ai rezultatele. Si eu zic tot ca eliana, fa-i intai dozarea vitaminei D si celelalte analize, inainte de radiografie. Mergi la Synevo pe Stefan cel Mare, si este acolo un baiat Laurentiu (poti suna sa vezi cand e tura lui), ca e f finut la luat sange (analiza asta oricum o platesti). Lui Tudor i-a luat sange din picior cand nu vedea venele de la manute, si n-a zis nici pas copilu' :)
imi poti recomnada si mie un scaun auto pana in 600 lei de la 9 kg in sus?
Multumesc anticipat.;-)

stefania_a
15.01.2012, 21:00:13

da stiu..ca mi-a zis ali!!!

Milagros
15.01.2012, 21:03:30
Tu te simti cu musca pe caciula, nu? :))

=)) Acum radem glumim dar D cel lenes e in urma cu vorbitul conform cartilor:D i-am facut si testul portage si iese la 1an si 8 luni parca ca si vocabular, insa 3 ani jumate la motor, deci am asa o banuiala ca il fac fotbalist ;-)

Milagros
15.01.2012, 21:04:12

Eu daca ma sicti careva cu treaba asta zic ca nu vorbeste decat cu persoanele care i se par lui inteligente :P

Milagros
15.01.2012, 21:04:43

In trei limbi :))

stefania_a
15.01.2012, 21:13:26
Eu daca ma sicti careva cu treaba asta zic ca nu vorbeste decat cu persoanele care i se par lui inteligente :P

uite ca la raspunsul asta nu m-am gandit!!!:))

eliana
15.01.2012, 21:17:38
imi poti recomnada si mie un scaun auto pana in 600 lei de la 9 kg in sus?
Multumesc anticipat.;-)
Maxi Cosi - Priori SPS noi il avem comandat de pe amazon.de, intre timp or fi aparut si modele mai noi. Sau Britax (nu mai stiu exact cum se numeste modelul pt 9kg+, cauta pe site-ul lor), tot asa comandat pe net, ca din magazinele noastre il iei mult mai scump. Imi mai placuse un model de la Chicco cand cautam eu, doar ca nu m-a incantat materialul, parea f plasticos.

Andrusca
16.01.2012, 08:40:51
Hello, da, cum a zis si eliana, noi avem de la Cybex (Pallas). Daca-mi zici ce buget ai, te pot indruma mai bine :*

sincer bugetul nu e prea mare, max 400-500 ron. Pana acum ama avut Chicco si nu am fost f multumiti, plasticos cum a zis si Eliana :D :D
Saru-mana, Ana!