PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 [202] 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

lady_l
16.01.2012, 09:35:50
pe la ce varsta au inceput copii vostri sa zica mai mult de mama si tata? ca a mea nu vrea deloc sa zica altceva..ar trebui sa ma ingrijorez??:-?
Din proprie experienta zic ca nu ai de ce sa-ti faci griji :D Fii-mea are acus 3 ani si tot nu zice prea multe. Vorbeste ea in limba ei, intelege ce spunem noi si are unele cuvinte care cit de cit sint clare. Abia acum mai leaga cite 2,3 la un loc, dar greu le mai deslusim :))
Nu-ti zic cita lume m-o stresat cu treaba asta. M-au trimis si la neurolog si mi-o facut aia capul clopot ca vai nu vrb copilul. Si ce sa-i fac? Sa ii dau cu dictionarul in frunte poate o vorbi mai repede???! Sint copii care incep a vrb si la 3, 4 ani. Daca te intelege ce-i spui poti sta linistita.

Neatza mamici, burtici si pui frumosi :*

gabriela_rgh
16.01.2012, 11:06:36
buna!T este mucios..:(,ii pun ser fiziologoc,apade mare,aspir...ce mai pot saii fac sa il ajut?
stiu ca ar face bine aerosolii dar din pacate nu am buget acum sa investesc...:(.Colargol-ul ajuta?^:)^

alibd
16.01.2012, 12:11:23
buna!T este mucios..:(,ii pun ser fiziologoc,apade mare,aspir...ce mai pot saii fac sa il ajut?
stiu ca ar face bine aerosolii dar din pacate nu am buget acum sa investesc...:(.Colargol-ul ajuta?^:)^

Sterimar cu cupru auzeam pe aici ca e ok si ar ajuta sau aerius, dar nu stiu daca e adecvat varstei voastre.
Colargol am folosit, dar nu pot spune ca s-a imbunatatit semnificativ situatia.

Multa sanatate!

Butterfly87
16.01.2012, 13:54:03
daca sunt lichizi pe noi ne-a ajutat....colargolul

stefania_a
16.01.2012, 16:31:41

eu una nu am fost ff multumita de colargol!!!:(

Milagros
16.01.2012, 17:00:23

D e cu febra de aseara :( De o sapt e cu mainile in gura gramada - asa facea el cand mai dadea un dinte - acu cati dinti i-or mai iesi?!!! Varianta doi e ca sambata am iesit si a facut criza ca nu-l luam in brate si l-am lasat sa urle vreo 5 min in frig si zic ca o tras aer rece si are rosu in gat. A treia varianta e ca am fost sambata seara la socri si acolo is sub zero grade si el se agita, transpira ca nu il pot dezbraca decat de geaca altfel face turturi.... sau toate cele trei de mai sus, ideea era ca imi vine sa-mi dau palme ca iar incepem tratament, maine il vede pediatra, n-am dormit de ieri nici macar o ora si azi am fost la birou de la 3 dimineata sa imi fac comenzile pe azi sa plec devreme acasa. Is rupta in 14. 8-}

crisdk
16.01.2012, 17:38:04
D e cu febra de aseara :( De o sapt e cu mainile in gura gramada - asa facea el cand mai dadea un dinte - acu cati dinti i-or mai iesi?!!! Varianta doi e ca sambata am iesit si a facut criza ca nu-l luam in brate si l-am lasat sa urle vreo 5 min in frig si zic ca o tras aer rece si are rosu in gat. A treia varianta e ca am fost sambata seara la socri si acolo is sub zero grade si el se agita, transpira ca nu il pot dezbraca decat de geaca altfel face turturi.... sau toate cele trei de mai sus, ideea era ca imi vine sa-mi dau palme ca iar incepem tratament, maine il vede pediatra, n-am dormit de ieri nici macar o ora si azi am fost la birou de la 3 dimineata sa imi fac comenzile pe azi sa plec devreme acasa. Is rupta in 14. 8-}
of, of! mai, mami, cum la 3 dimineata la birou? pupam dragoselu, sa treaca febra :*:* si tu mami, ai grija sa nu cazi si tu la pat extenuata >:D<

Milagros
16.01.2012, 17:46:58
of, of! mai, mami, cum la 3 dimineata la birou? pupam dragoselu, sa treaca febra :*:* si tu mami, ai grija sa nu cazi si tu la pat extenuata >:D<

Da... nu mai zic din cauza cui a trebuit sa plec asa sa vin devreme ca e in concediu dar are ore de condus si sedinte la job... :-&:-&:-&

stefania_a
16.01.2012, 18:02:32
Da... nu mai zic din cauza cui a trebuit sa plec asa sa vin devreme ca e in concediu dar are ore de condus si sedinte la job... :-&:-&:-&

sa stii ca D are nevoie de ingrijiri primite de la o mama cat de cat odihnita..altfel nu faci fata mami!!!:(

brianna
16.01.2012, 18:27:11
fetele !help am o mare problema!L nu mai accepta nimic mancare .nu deschide gura si pace.iar daca simte ceva mancare pe limbuta ,nu conteaza consistenta ,isi face greata si vomita.de 5 zile incoace imi vomita in fiecare zi.am zis ca nu-i mai dau nimic inafara de bibe.ce ma fac???????imi vine sa plang de suparare

Butterfly87
16.01.2012, 19:54:50
offf mami.!!totusi trebuie sa te odihnesti si tu
azi am luat si eu pampers de la clever sa vad si eu cat de buni sunt..ca auzeam pe aici ca-s buni

brianna
16.01.2012, 19:59:13
haideti sa va spun eu ce am patit cu pampersii p a m p e r s . cand mai mergeam la ucrainieni imi aduceam bax de pampersi de la ei.si acum cu sarbatorile la noi ,si la ei pe vechi nu am mai reusit sa mai ajung acolo.si am luat un bax de pampers de 82 de buc.nr 3 .sunt foarte scortosi si aspri.mai aveam un pampers de la ucrainieni si am facut comparatie.net superioara!

ina26ina
16.01.2012, 21:20:24
tot pt fetele care au nascut la Cuza Voda... cat se mai da la anestezist (pt cezariana)... :-$ ? am preg 50 eur, ajung?... sau sa mai plusez pana la la suta? ca as vrea sa ma si trezesc :))

Butterfly87
16.01.2012, 21:54:23
tot pt fetele care au nascut la Cuza Voda... cat se mai da la anestezist (pt cezariana)... :-$ ? am preg 50 eur, ajung?... sau sa mai plusez pana la la suta? ca as vrea sa ma si trezesc :))
da eu 200 ron am dat

tsimonaiuliana
16.01.2012, 22:36:20
Stie cineva de unde pot sa-l cumpar pe George curiosul (http://www.youtube.com/watch?v=d3FzlFA2aj0)sau macar o maimutza asemanatoare cu cea din desene?

Yonika
16.01.2012, 23:58:47
tot pt fetele care au nascut la Cuza Voda... cat se mai da la anestezist (pt cezariana)... ? am preg 50 eur, ajung?... sau sa mai plusez pana la la suta? ca as vrea sa ma si trezesc :))
Deregula se dau cam 200 lei, si atat am dat si eu la Bi cand am nascut-o (am avut si o anestezista f de treaaba - nu ii mai retin numele, dar era mai tanara). La a doua nastere am dat de una mai in varsta, cam plictisita de toate, care s-a apucat sa citeasca ziarul in timp ce asistenta avea grija de mine si facea treaba ei, asa ca, in consecinta, nu i-am mai dat nik, na:-$!:))

Yonika
17.01.2012, 00:25:02
mamici, un sfat, va rog... m-am apucat de bagajul de spital si am gasit la un alt post o lista lunga, lunga... le rog pe cele care au nascut la Cuza Voda sa-mi zica ce le-a trebuit din lista, sa nu car un geamantan cu mine degeaba... precizez ca voi face cezariana, deci nu-mi va trebui "bagaj pt travaliu" ... va multumesc din suflet! ^:)^ (in paranteza am mai pus intrebari, ce mi s-a parut mai ciudat...)

Halat da
Camasi de noapte (mai mult de una?) - doar daca te interneaza cu cateva zile inainte sa nasti,a ltfel nu ai nevoie
Sutien de alaptat - eu am avut, il iei doar daca simti ca ai nevoie
Tampoane pt sani (cate?) - nu
Protectie mamelon (???) - nu
Tampoane Seni (am luat always de noapte, 1 pachet de 14 buc) - eu am folosit si Seni, cat am stat in spital, apoi acasa always
Paturele absorbante Seni (n-am... trebuie?) nu, dar o sa ai nevoie acasa
3 prosoape (3???) - pt fata, pt sani si pt corp, in caz ca mai faci un dus acolo
Prosop sani (e ceva special?) am scris mai sus
Servetele si da si nu, cum crezi tu, dar eu nu am avut
Pompa de san sa o ai acasa, si daca vei avea nevoie, o ceri de acasa, si sterilizata
Periuta de dinti da
2 pachete mari vata (am 1 pachet mare la mine, unul de rezerva acasa) da
Sapun cand am fost eu in spital, era acolo, sapun lichid, acum in noile locatii nu mai stiu cum e, dar oricum, eu am avut sapunul meu
Crema de maini/corp (chiar tb?) doar daca simti nevoia sa te dai cu crema, dar nu cred ca o sa iti mai arda de asa ceva :)
Elastice de prins parul da
Pieptan da
Pasta de dinti da
Spray antibacterian/spirt - da
Supozitoare diclofenac (v-au cerut?) - am avut la mine, nu mi-a cerut nimeni si le-am lasat la asistenta in spital cand am plecat acasa
Gel de dus (n-am luat, se poate face dus?) da, se poate face dus, numai ca fiind operata, un dus mai mult pe bucati :)
Garmastan da
Foarfeca nu
Hartie Igienica - da
Cana si tacamuri: lingurita, lingura, furculita, cutit (v-ati luat? Am deocamdata numai un pahar cu pai, pt apa) eu am avut un biberon cu pai de la Bi, si apoi o cana, de 250-300 ml, cutit, furculita si o lingura
Chiloti normali (cate perechi?) - in maternitate am avut din aceea de unica folosinta din carefour, unde sunt biberoanele, un pachet mi-a ajuns, sau daca nu vrei sa cumperi din alea, ia cu tine 3-4 perechi si apoi mai ceri de acasa daca mai ai nevoie (ca sa nu iti umpli geanta cu prea multe din prima zi)
Sosete - poti sa ai la tine o pereche, daca vei mai avea nevoie, ceri de acasa
Torsoane (nu prea stiu ce sunt... chiar tb?) - eu nu am avut, doar acele trampoane de la Seni, cu care m-am impacat f bine, si nici la prima sarcina nu am avut, atunci am folosit doar always
Incarcator - da
Ceai de chimen si anason (pt lactatie?) - ceai de lactatie de la fares, dupa parerea mea cel mai bun, si cel mai ieftin
Galactogil (???) - nu e nevoie, poti sa le iei sa le ai acasa, dar mai bine cumpara dupa ce nasti, in caz ca ai laptic mult, nu are rost sa dai banii degeaba
Papucii da, sa nu fie papuci de casa, in caz ca mergi la dus ii uzi, sau sa ai si pt dus, in caz ca ai din material
Bani (pt anestezist, moase, asistente, infirmiere) da :)
Apa da, sau ceai, neindulcit in prima zi, la ATI, apoi mai vezi ce iti spune si dr si asistentele, eu am cerut de acasa compot neindulcit, zeama de la supa, fara sare
Acte: Buletin, Adeverinta Salariat, dosar analize sarcina, trimitere medicul de fam. - da, mai vezi la spital ce acte trebuie pt internare
Aparat foto da
Telefonul + Hands free - tel da, dar HF doar daca asculti tu muzica sau radio, in rest nu ai nevoie
Trusa de epidurala (fac cezariana, tb ceva anume?) - nu

Bebe
Pampersi nr 1 (20 buc) - da, sunt si pachete mici in selgros
Servetele umede nu
Gel de baie (imi cere??) nu ai nevoie
Bepanthene da sau sudocrem
Baneocin - da, pudra
Acusica vine ziua cea mare!>:D<

Green_Eyes
17.01.2012, 08:57:24
Stie cineva de unde pot sa-l cumpar pe George curiosul (http://www.youtube.com/watch?v=d3FzlFA2aj0)sau macar o maimutza asemanatoare cu cea din desene?

Sa imi spui si mie daca gasesti pentru ca si Tudor e innebunit dupa ''Giogi''o:-)

ada80
17.01.2012, 09:03:47
azi am luat si eu pampers de la clever sa vad si eu cat de buni sunt..ca auzeam pe aici ca-s buni
care este cel mai mic numar la pampers clever?

stefania_a
17.01.2012, 09:33:23

sora mea, care a nascut de craciun, a dat 50 euro!!!acum na, fiecare da cat il tine buzunarul...:>

gabriela_rgh
17.01.2012, 10:00:07
fetele !help am o mare problema!L nu mai accepta nimic mancare .nu deschide gura si pace.iar daca simte ceva mancare pe limbuta ,nu conteaza consistenta ,isi face greata si vomita.de 5 zile incoace imi vomita in fiecare zi.am zis ca nu-i mai dau nimic inafara de bibe.ce ma fac???????imi vine sa plang de suparare
lasa-l cateva zile doar cu lapte,apoi incearca din nou incet incet ca la inceput de diversifcare..asta e..nu prea ai ce sa ii faci.

marybear
17.01.2012, 10:42:02
Si noi folosim clever de prin vara cred, suntem multumiti , nu a facut iritatie de la ei. Singura mea nemultumire e ca in ultimul timp se trezeste des ud dimineata, iese pipi din scutec, dar asta nu stiu daca e din cauza scutecului care e super full(deci ar fi normal sa dea pe afara cumva) sau din cauza ca Eric inca bea 1-2 bibe noaptea deci.....Chiar voiam sa intreb pe aici daca voi schimbati si noaptea copii de scutec, noi il mai schimbam pe la 4-5 dim cateodata daca se trezeste el, daca nu nu il deranjam.

marybear
17.01.2012, 10:43:56
haideti sa va spun eu ce am patit cu pampersii p a m p e r s . cand mai mergeam la ucrainieni imi aduceam bax de pampersi de la ei.si acum cu sarbatorile la noi ,si la ei pe vechi nu am mai reusit sa mai ajung acolo.si am luat un bax de pampers de 82 de buc.nr 3 .sunt foarte scortosi si aspri.mai aveam un pampers de la ucrainieni si am facut comparatie.net superioara!
De unde i-ai achizitionat? Poate difera calitatea si in functie de asta.

gabriela_rgh
17.01.2012, 11:13:17
mamicile cu experienta..cand ati inceput diversificarea cu fructe,ati oferit fructul crud sau fiert/copt?caci gasesc tot felul de variante si incerc sa imi fac temele din timp.:">si cat astept dupa ce am bagat supica?pana isi inlocuieste o masa complet?

stefania_a
17.01.2012, 11:47:34
mamicile cu experienta..cand ati inceput diversificarea cu fructe,ati oferit fructul crud sau fiert/copt?caci gasesc tot felul de variante si incerc sa imi fac temele din timp.:">si cat astept dupa ce am bagat supica?pana isi inlocuieste o masa complet?

vrei sa incepi cu fructele?
eu cand i-m introdus primul fruct, marul i l-am da copt!!:>

ada80
17.01.2012, 11:52:00
stef ai cumva vreo schema de diversificare?Dac are cineva mi-0 puteti trimite si mie va rog..........

gabriela_rgh
17.01.2012, 11:52:57
cu legumele as vrea(supica),dar daca mi le refuza voi trece la fructe.

stefania_a
17.01.2012, 11:58:24
stef ai cumva vreo schema de diversificare?Dac are cineva mi-0 puteti trimite si mie va rog..........

eu am o schema tot de la o mamica de aici, roxana parca mi-a dat-o..o s-a scanez si ti-o trimit pe mail zilele astea!!!

stefania_a
17.01.2012, 11:59:12
cu legumele as vrea(supica),dar daca mi le refuza voi trece la fructe.

asa cum spuneau si alte mamici pe aici, si cum am constatat si eu, e mai bine sa incepi cu legumele in sensul ca fructele sunt mai dulci si oricum le accepta mai usor decat pe legume!!!

alibd
17.01.2012, 12:06:47

Noi am inceput cu legume, introdusa cate una la 3 zile. I-am dat direct un piure mai subtire si nu doar zeama chioara. Teoretic treci la inlocuirea celei de-a doua mese, cand prima este inlocuita complet, adica cand nu mai vrea lapte. La noi regula nu s-a aplicat, S. cerand mult timp lapte dupa introducerea legumelor, asa incat masa asta nu era inlocuita complet cand am trecut la fructe.

Marul i l-am facut la steamer de vreo cateva ori, apoi i l-am dat crud.

stefania_a
17.01.2012, 12:15:53
Noi am inceput cu legume, introdusa cate una la 3 zile. I-am dat direct un piure mai subtire si nu doar zeama chioara. Teoretic treci la inlocuirea celei de-a doua mese, cand prima este inlocuita complet, adica cand nu mai vrea lapte. La noi regula nu s-a aplicat, S. cerand mult timp lapte dupa introducerea legumelor, asa incat masa asta nu era inlocuita complet cand am trecut la fructe.

Marul i l-am facut la steamer de vreo cateva ori, apoi i l-am dat crud.

asa a fost si la noi!!!;;)

gabriela_rgh
17.01.2012, 12:34:45
da,stiu ca e mai bine cu legumele si asa o sa incep.apoi vad eu pe parcurs.Ali si eu ma gandeam sa nu ii dau supa chioara....

Rok5ana
17.01.2012, 12:46:39
da,stiu ca e mai bine cu legumele si asa o sa incep.apoi vad eu pe parcurs.Ali si eu ma gandeam sa nu ii dau supa chioara....

Nici eu nu i-am dat supa goala la inceput. I-am dat direct piure de legume.

stefania_a
17.01.2012, 13:23:22
Nici eu nu i-am dat supa goala la inceput. I-am dat direct piure de legume.

si noi tot piure i-am dat..am inceput cu sucul de morcov, dar apoi i-am dat piure...

tsimonaiuliana
17.01.2012, 13:25:20

Fructele i le poti prepara termic pt. ca se digera mai usor (cu exceptia bananei).

alibd
17.01.2012, 14:02:39

Eu una nu i-am gasit sensul.

Al meu copil mi-a facut numai mancare peste tot, ca n-a... cica vrea sa manance ea cu lingurita. A fluturat-o peste tot, cu mancare in ea bineinteles.

stefania_a
17.01.2012, 14:38:24
Eu una nu i-am gasit sensul.

Al meu copil mi-a facut numai mancare peste tot, ca n-a... cica vrea sa manance ea cu lingurita. A fluturat-o peste tot, cu mancare in ea bineinteles.

eu inca nu am curaj sa-i dau lingurita in mana..desi sunt constienta ca trebuie sa vina si momentul asta!!1:-&

Miky28
17.01.2012, 15:23:28
Gabi, eu am inceput diversificarea cu D la 5 luni si 3 saptamani.Asa cum au spus si fetele ar fi mai bine sa incepi cu supica de legume la pranz.Eu am inceput cu sucul de morcov cate 3 lingurite., si am crescut zilnic numarul de lingurite ..intr-o saptaman a reusit sa pape sucul de la un morcovel la o masa.A doua saptamana am combinat mar cu morcov, si morcov cu piersica(era vara cand am inceput diversificarea), in a treia saptamana am inceput cu un piure de morcov si inca o leguma , la 3 zile (cum a zis si Ali) am introdus a treia leguma.Dupa care am inceput sa combin legumele(cele introduse +altele noi) dar nu mai mult de 3 la o masa! Cam asta este povestea noastra pentru inceputul diversificarii, sper sa-ti dea posibilitatea sa alegi varianta cea ma ibuna pentu tine.
P.S Poti sa adaugi o lingurita de ulei de masline extravirgin (cica cel de samburi de struguri este mai bun, eu nu am incercat inca) la piure.Mie mi s-a paurut mult la inceput o lingurita si puneam cate o picatura.

Multa rabdare si bafta multa!:*

gabriela_rgh
17.01.2012, 16:40:31
multumesc fetelor pentru raspunsuri.de saptamana viitoare cred ca vom incepe si noi incet incet cu supica.:*

eliana
17.01.2012, 16:57:26
Extraodinar, nu mai tin minte, cred ca am alternat mar crud cu mar copt, incercand sa ma prind ce-i place, ca a mea s-a cam strambat la mar.
Am o dilema: de ce teoretic se asteapta cu introducerea fructelor pana isi inlocuieste complet masa de legume? pe cuvant ca n-am gasit scris nicaieri negru pe alb, si mi se pare ilogic pt ca nu e mare diferenta intre fructe si legume ca gen de alimente. Si ce te faci daca bebe nu vrea sa inlocuiasca masa de legume complet nici la 8 luni?

marybear
17.01.2012, 17:29:38
Am o dilema: de ce teoretic se asteapta cu introducerea fructelor pana isi inlocuieste complet masa de legume? pe cuvant ca n-am gasit scris nicaieri negru pe alb, si mi se pare ilogic pt ca nu e mare diferenta intre fructe si legume ca gen de alimente. Si ce te faci daca bebe nu vrea sa inlocuiasca masa de legume complet nici la 8 luni?
Si eu am avut dilema asta:D. Nu am asteptat inlocuirea completa a un ei mese pentru ca asta s-a intamplat relativ tarziu...nici eu nu stiu exact cand nu a mai primit lapte dupa, cel putin cand alaptam sigur primea si o gurita de san acolo:D. Eu am inceput cu frecte dupa vreo saptamana sua doua daca nu ma insel, oricul el mananca foarte putin la inceput...

Butterfly87
17.01.2012, 17:30:28
o iritatie de pampers apare dupa cati pampersi folositi???avem vreo 3 de ieri cand am inceput clever si vad ca totul e ok inca..am mai alternat cu Pampers

eliana
17.01.2012, 17:46:17
Si eu am avut dilema asta:D. Nu am asteptat inlocuirea completa a un ei mese pentru ca asta s-a intamplat relativ tarziu...nici eu nu stiu exact cand nu a mai primit lapte dupa, cel putin cand alaptam sigur primea si o gurita de san acolo:D. Eu am inceput cu frecte dupa vreo saptamana sua doua daca nu ma insel, oricul el mananca foarte putin la inceput...
Pe forumul cu diversificarea alimentatiei s-ar putea sa fim puse la zid pt asta :)) si eu i-am bagat fructele la vreo 10 zile de la legume, doar cu masa nr 3 am asteptat pana dupa 8 luni si ceva.

stefania_a
17.01.2012, 18:02:55
Pe forumul cu diversificarea alimentatiei s-ar putea sa fim puse la zid pt asta :)) si eu i-am bagat fructele la vreo 10 zile de la legume, doar cu masa nr 3 am asteptat pana dupa 8 luni si ceva.

si eu care ma gandeam ca doar eu am procedat mai asa...dar la cum manca bia aveam mult si bine ede asteptat sa inlocuiesc masa de legume..dar oricum fiecare face cum crede pentru copilul lui...;;)

eliana
17.01.2012, 18:06:46
si eu care ma gandeam ca doar eu am procedat mai asa...dar la cum manca bia aveam mult si bine ede asteptat sa inlocuiesc masa de legume..dar oricum fiecare face cum crede pentru copilul lui...;;)
Da, dar stii asta nu e si garantia ca procedam intotdeauna bine, din pacate. Ma rog, in alimentatia copilului sunt reguli clare si reguli mai fluu, adaptabile si interpretabile.

stefania_a
17.01.2012, 18:11:37
Da, dar stii asta nu e si garantia ca procedam intotdeauna bine, din pacate. Ma rog, in alimentatia copilului sunt reguli clare si reguli mai fluu, adaptabile si interpretabile.

de acodr cu tine si aici!!!!

Milagros
18.01.2012, 11:12:38
eu inca nu am curaj sa-i dau lingurita in mana..desi sunt constienta ca trebuie sa vina si momentul asta!!1:-&

Stai calma ca D pana la cresa nu prea a prins lingurita tot din motive de redecorare, dar la cresa a invatat asa bine sa pape incat si pe el scapa f rar si chiar din greseala sau pt ca umple lingura prea mult.

Neatza de acasa! Am copil cu amigdalele cat China :-<

brianna
18.01.2012, 11:17:30
Stai calma ca D pana la cresa nu prea a prins lingurita tot din motive de redecorare, dar la cresa a invatat asa bine sa pape incat si pe el scapa f rar si chiar din greseala sau pt ca umple lingura prea mult.

offf:( multa sanatate !

Milagros
18.01.2012, 11:18:35
Sa imi spui si mie daca gasesti pentru ca si Tudor e innebunit dupa ''Giogi''o:-)

Hi, hi, toata lumea e cu Giogi? Da' cu Caci nimeni? (Cars, of course :D))

Lui D nu i-a placut nicicum marul pana la 1 an decat in borcanele cumparate, combinat cu alte fructe.

Milagros
18.01.2012, 11:19:26
offf:( multa sanatate !

Multumim, se pare ca ne facem obicei, la 2 luni, pac febra 40 si infectie respiratorie :-<

brianna
18.01.2012, 11:21:22
Multumim, se pare ca ne facem obicei, la 2 luni, pac febra 40 si infectie respiratorie :-<
dar toata treaba asta nu ar trebui sa aibe si o cauza?are el imunitatea mai slaba?eu am imunitatea foarte slabita .pana sa nasc raceam la 2 sapt.cumnatu meu radea de mine ca semnez condica:))

Milagros
18.01.2012, 11:22:21
sa stii ca D are nevoie de ingrijiri primite de la o mama cat de cat odihnita..altfel nu faci fata mami!!!:(

Da, stiu, dar uite minune de la Dumnezeu ca dupa aproape 2 zile nedormite si cu muncit pe rupte la job si vegheat copilul am reusit sa nu cad din picioare si sa fiu lucida. Asnoapte nu a mai facut febra mare, abia pe la 4 dimi incepuse sa se incalzeasca si i-am dat repede Nurofen si asa am dormit si eu juma de noapte neintoarsa.
Oare asa repede sa fi actionat Augmentinul? Ca datile trecute face febra cu tot cu Klacid.

Stiti ceva de dr Avasiloae? Mi-a dat pedi trimitere la el la orl.

Milagros
18.01.2012, 11:34:52
dar toata treaba asta nu ar trebui sa aibe si o cauza?are el imunitatea mai slaba?eu am imunitatea foarte slabita .pana sa nasc raceam la 2 sapt.cumnatu meu radea de mine ca semnez condica:))

De la cresa, asa a zis pedi si a mai zis ca suntem boieri ca in general copiii asa mici care intra in comunitate stau o sapt la cresa si 2 acasa bolnavi.

brianna
18.01.2012, 11:39:28
De la cresa, asa a zis pedi si a mai zis ca suntem boieri ca in general copiii asa mici care intra in comunitate stau o sapt la cresa si 2 acasa bolnavi.
ioiiiiiiiiiiiiii!pai si atunci care mai e rostu ?

Milagros
18.01.2012, 11:45:31
ioiiiiiiiiiiiiii!pai si atunci care mai e rostu ?

In cazul nostru de ex chiar nu am cu cine sa il las si ii si place f mult si a invatat multe chestii de cand merge la cresa, s-a mai disciplinat, na, vine cu plusuri si minusuri din pacate.

stefania_a
18.01.2012, 12:48:45
Da, stiu, dar uite minune de la Dumnezeu ca dupa aproape 2 zile nedormite si cu muncit pe rupte la job si vegheat copilul am reusit sa nu cad din picioare si sa fiu lucida. Asnoapte nu a mai facut febra mare, abia pe la 4 dimi incepuse sa se incalzeasca si i-am dat repede Nurofen si asa am dormit si eu juma de noapte neintoarsa.
Oare asa repede sa fi actionat Augmentinul? Ca datile trecute face febra cu tot cu Klacid.

Stiti ceva de dr Avasiloae? Mi-a dat pedi trimitere la el la orl.

multa sanatate lui D. si tie iti doresc sa gasesti un pic de timp, printre toate, sa te si poti odihni!!!

alibd
18.01.2012, 13:19:13

Multa sanatate!

gabriela_rgh
18.01.2012, 13:59:08
Ana multa sanatate lui D!sa treaca repede gatul sa te poti si tu odihni macar putin!:*:*:*

e vin cu o alta intrebare,mamicile care au alaptat vi s-a intamplat sa tremure bebicii la san.T face rar dar vad ca se repeta si ma ingrijoreaza treaba.am intrebat pediatra,a zis ca poate face pipi si tremura dar nu e asta,sau ca ei mai tremura de fericire,satisfactie.ideea e ca se intampla doar la san si cand e aproape adormit si se linisteste daca ii mangai capsorul.toata chestia dureaza maxim 5 secunde :-<:-<:-<:-<

LauraF
18.01.2012, 14:35:41
Asa e! Stiu pe cineva de varsta lui si asa face! :-<Mai mult acasa decat la gradi.
Multa sanatate va dorim! Si tie multa putere! :*

LauraF
18.01.2012, 14:38:10
Ana multa sanatate lui D!sa treaca repede gatul sa te poti si tu odihni macar putin!:*:*:*

e vin cu o alta intrebare,mamicile care au alaptat vi s-a intamplat sa tremure bebicii la san.T face rar dar vad ca se repeta si ma ingrijoreaza treaba.am intrebat pediatra,a zis ca poate face pipi si tremura dar nu e asta,sau ca ei mai tremura de fericire,satisfactie.ideea e ca se intampla doar la san si cand e aproape adormit si se linisteste daca ii mangai capsorul.toata chestia dureaza maxim 5 secunde :-<:-<:-<:-<
Poate doar tresare sau viseaza. Daca nu vezi altceva anormal la el nu cred ca ai motiv de ingrijorare. :*

LauraF
18.01.2012, 14:41:12

Lui D nu i-a placut nicicum marul pana la 1 an decat in borcanele cumparate, combinat cu alte fructe.
NOI! Stie L. numele tuturor masinilor! ;)) Si desi are Bucsa si Fulger in x variante... mai da nume din Cars si altor masini de acasa. Ia 4 masini colorate si incepe: DJ, Wingo, Boost... Snot Road.. :))))=))

cori_iasi
18.01.2012, 15:11:43

si T mai facea asa. cred ca e din cauza ca sistemul lor nervos e imatur si se mai intampla astfel de chestii. lui ii mai tremura asa un picior. Dar a fost ceva trecator.
Cat despre diversificare, am inceput si noi cu legumele, dar cand am vazut ca n-am nici un succes, am trecut la fructe, pe care si le-a inlocuit foarte rapid, cam in 2-3 zile. la fel a mers si cu iaurtul. masa de legume a inlocuit-o destul de greu. ideea e sa nu te stresezi daca vezi ca nu mananca, ca nu e un capat de tara. baza e tot laptele (fie el de la san sau LP), laptele tau nu se strica dupa ce face Tudor 6 luni si nu are nevoie neaparat de carne (ca sa nu faca anemie. asa imi zicea mie o tipa, care cica a alaptat si ea si stia ca oricum dupa 6 luni laptele nu mai e bun #-o). Mai ai si varianta de BLW (baby led weaning). Pana la urma va manca cand va avea el pofta, oricum nu ai ce sa-i faci daca el nu vrea. Tine minte ca nu trebuie sa se incadreze in tiparele nimanui, chiar daca persoanele comentatoare au crescut 1, 2 sau 10 copii NU l-au crescut pe copilul tau, asa ca...:)>-. Si filtreaza orice informatie pe care o primesti.
Succes ;))

gabriela_rgh
18.01.2012, 15:28:06
si T mai facea asa. cred ca e din cauza ca sistemul lor nervos e imatur si se mai intampla astfel de chestii. lui ii mai tremura asa un picior. Dar a fost ceva trecator.
Cat despre diversificare, am inceput si noi cu legumele, dar cand am vazut ca n-am nici un succes, am trecut la fructe, pe care si le-a inlocuit foarte rapid, cam in 2-3 zile. la fel a mers si cu iaurtul. masa de legume a inlocuit-o destul de greu. ideea e sa nu te stresezi daca vezi ca nu mananca, ca nu e un capat de tara. baza e tot laptele (fie el de la san sau LP), laptele tau nu se strica dupa ce face Tudor 6 luni si nu are nevoie neaparat de carne (ca sa nu faca anemie. asa imi zicea mie o tipa, care cica a alaptat si ea si stia ca oricum dupa 6 luni laptele nu mai e bun #-o). Mai ai si varianta de BLW (baby led weaning). Pana la urma va manca cand va avea el pofta, oricum nu ai ce sa-i faci daca el nu vrea. Tine minte ca nu trebuie sa se incadreze in tiparele nimanui, chiar daca persoanele comentatoare au crescut 1, 2 sau 10 copii NU l-au crescut pe copilul tau, asa ca...:)>-. Si filtreaza orice informatie pe care o primesti.
Succes ;))
saru' mana mult!:*:*:*:*

Butterfly87
18.01.2012, 15:34:25
mamici aveti idee unde gasesc plusuri cu personajele din sesame street???vreau pt finuta mea ca e innebunita

minicutta
18.01.2012, 15:45:18
hop si eu cu intrebari........

mamici, cand ii pot da lui S. spanac???? si cum???

michellina
18.01.2012, 15:45:32

David e cu "Puge", adica Fulger si Sally. S-ar uita in continuu la film, dar ma'sa e rea si nu-l prea lasa;))
Oricum, e maaare fan Cars.

michellina
18.01.2012, 15:47:15

Eu pot sa va confirm ca sunteti boieri! Chiar "va invidiez":*

michellina
18.01.2012, 15:51:58
NOI! Stie L. numele tuturor masinilor! ;)) Si desi are Bucsa si Fulger in x variante... mai da nume din Cars si altor masini de acasa. Ia 4 masini colorate si incepe: DJ, Wingo, Boost... Snot Road.. :))))=))

Astia sunt din Cars2? ca eu nu am auzit de ei si pe langa David am vazut Cars1 de cateva ori. Tot il bat la cap pe sot sa faca rost de Cars2, dar degeaba... unde il gasesc si eu, dublat?

LauraF
18.01.2012, 16:55:13
Astia sunt din Cars2? ca eu nu am auzit de ei si pe langa David am vazut Cars1 de cateva ori. Tot il bat la cap pe sot sa faca rost de Cars2, dar degeaba... unde il gasesc si eu, dublat?
Nuuu... sunt din primul film Cars. ;)) Sunt masinile colorate (cele numite Delinquent Road Hazards) care il "chinuie" pe camionul Mack cand calatoreste noaptea cu Fulger. Ele sunt "responsabile" pentru pierderea lui Fulger. Pe You Tube sunt o gramada de clipuri cu muzica mixata pe scenele alea (exemplu (http://www.youtube.com/watch?v=OjjDA1c29qE)) si al meu asculta fascinat... am zis ca dupa ce mai creste o sa-il culegem numai de prin cluburi . Imi cere mereu sa ii pun "masini coorate" (colorate).
Cars 2 nu am vazut nici eu, probabil o sa apara pe HBO pana fac eu rost de el :)) Cars 1 dublat in romana
il vizionam direct pe You Tube.

stefania_a
18.01.2012, 18:05:18
hop si eu cu intrebari........

mamici, cand ii pot da lui S. spanac???? si cum???

eu spanac i-am dat pe la 6 luni..am citit pareri si pareri..nu stiu daca am facut bine sau nu, dar asa am procedat...dar nu-mi mai amintesc exact cum l-am combinat!!! :-":-" dar stiu ca ei ii placea mult!!!

Milagros
18.01.2012, 18:17:41
Multumim din suflet pentru gandurile bune, ma bucuram ca gata febra si hop e lesinat iar, i-am dat Nurofen si dormiteaza micul. Si a fost asa vioi toata ziua... :-<

Gabi, si D facea asa la san, nu a avut nimic, a trecut de la sine.

Noi avem Cars 2 de mult, imi cere zilnic sa-l vada acum de cand e acasa bolnavior :-s

Noi spanacul il combinam cu ou, mamaliguta si branza sau cu mamaliguta si cartof sau cu orez.

Rok5ana
18.01.2012, 23:31:27
Multumim din suflet pentru gandurile bune, ma bucuram ca gata febra si hop e lesinat iar, i-am dat Nurofen si dormiteaza micul. Si a fost asa vioi toata ziua... :-<

Gabi, si D facea asa la san, nu a avut nimic, a trecut de la sine.

Noi avem Cars 2 de mult, imi cere zilnic sa-l vada acum de cand e acasa bolnavior :-s

Noi spanacul il combinam cu ou, mamaliguta si branza sau cu mamaliguta si cartof sau cu orez.

Multa sanatate lui Dragos!!!

lilium_rose
18.01.2012, 23:41:23
Buna seara,fetelor!Va rog sa-mi spuneti in ce zi a saptamanii se face botezul la Sfanta Biserica?Cineva mi-a zis ca e obligatoriu joia...e adevarat?In Botosani,de ex.,se face sambata...Multumesc anticipat pt raspuns!

stefania_a
19.01.2012, 07:39:29
Buna seara,fetelor!Va rog sa-mi spuneti in ce zi a saptamanii se face botezul la Sfanta Biserica?Cineva mi-a zis ca e obligatoriu joia...e adevarat?In Botosani,de ex.,se face sambata...Multumesc anticipat pt raspuns!

noi am botezat fetita sambata..nu e regula sa fie joia!!;;);;)

Milagros
19.01.2012, 10:04:09
Multumesc, Rox, ce-ti face burticuta? :*

Noi botezul l-am facut duminica si la carte zice ca se face duminica sau in zi de sarbatoare, daca e sa tinem strict canoanele.

minicutta
19.01.2012, 10:20:15
noi am botezat o vineri !!!
deci, clar nu e o regula sa fie joia botezul

minicutta
19.01.2012, 12:40:39
mamici..........eu mai am o problema..........de ceva vreme (mai exact de cand a venit iarna) hainutele Sofiei raman aspre la spalat. Mentionez ca n am schimbat nici detergentul nici balsamul.........ce sa fac???? in loc sa fie moi si catifelate is aspre si scortoase .
solutii???!!???

gabriela_rgh
19.01.2012, 12:50:32
mamici..........eu mai am o problema..........de ceva vreme (mai exact de cand a venit iarna) hainutele Sofiei raman aspre la spalat. Mentionez ca n am schimbat nici detergentul nici balsamul.........ce sa fac???? in loc sa fie moi si catifelate is aspre si scortoase .
solutii???!!???
eu dupa ce le calc redevin moi.le usuci afara?

michellina
19.01.2012, 12:57:04
Nuuu... sunt din primul film Cars. ;)) Sunt masinile colorate (cele numite Delinquent Road Hazards) care il "chinuie" pe camionul Mack cand calatoreste noaptea cu Fulger. Ele sunt "responsabile" pentru pierderea lui Fulger. Pe You Tube sunt o gramada de clipuri cu muzica mixata pe scenele alea (exemplu (http://www.youtube.com/watch?v=OjjDA1c29qE)) si al meu asculta fascinat... am zis ca dupa ce mai creste o sa-il culegem numai de prin cluburi . Imi cere mereu sa ii pun "masini coorate" (colorate).
Cars 2 nu am vazut nici eu, probabil o sa apara pe HBO pana fac eu rost de el :)) Cars 1 dublat in romana
il vizionam direct pe You Tube.

Na ca degeaba m-am laudat ca am vazut Cars 1 de multe ori ca tot nu stiu numele tuturor masinutelor:-".
Cars 1 noi il avem in format .avi, sotul a facut rost, ca daca e urgenta si nu merge netul... ce ne facem ;))

Milagros, de unde ati facut rost de Cars2? Vreau si eu^:)^

minicutta
19.01.2012, 12:58:48
eu dupa ce le calc redevin moi.le usuci afara?
nope. N am uscat niciodata afara hainutele ei

Rok5ana
19.01.2012, 13:15:36
Multumesc, Rox, ce-ti face burticuta? :*

Noi botezul l-am facut duminica si la carte zice ca se face duminica sau in zi de sarbatoare, daca e sa tinem strict canoanele.

Burtica face bine. Creste...mai rapid ca prima data :D. Speram sa aflam sapt viitoare la eco daca e baietel sau fetita.

Ca tot vorbeati de desene animate....Stefanel e innnebunit dupa Du Du Duuuu (Scooby Doo)...si ma dispera ca eu nu prea sunt de acord cu ele...is numa monstri si fantome...da' el a vazut o data si s-a indragostit de cainele ala.

Butterfly87
19.01.2012, 13:22:43
cum se cheama exact analiza care determina valoare D3-ul;ui din organism?

Butterfly87
19.01.2012, 13:23:23
solutii???!!???
cand le calcam deveneau moi
acum le usuc afara si pun balsam si nu le mai calc si e ok

Milagros
19.01.2012, 14:24:08
Na ca degeaba m-am laudat ca am vazut Cars 1 de multe ori ca tot nu stiu numele tuturor masinutelor:-".
Cars 1 noi il avem in format .avi, sotul a facut rost, ca daca e urgenta si nu merge netul... ce ne facem ;))

Milagros, de unde ati facut rost de Cars2? Vreau si eu^:)^

Cred ca a descarcat sotu de pe piratebay.org :-" calitatea nu e cea mai buna dar D e multumit.

Milagros
19.01.2012, 14:25:24
Burtica face bine. Creste...mai rapid ca prima data :D. Speram sa aflam sapt viitoare la eco daca e baietel sau fetita.

Ca tot vorbeati de desene animate....Stefanel e innnebunit dupa Du Du Duuuu (Scooby Doo)...si ma dispera ca eu nu prea sunt de acord cu ele...is numa monstri si fantome...da' el a vazut o data si s-a indragostit de cainele ala.

Iote de aia am sters eu din lista Cartoon Network.

eliana
19.01.2012, 15:47:34
cum se cheama exact analiza care determina valoare D3-ul;ui din organism?
25-OH-vitamina D (calcidiol). La Synevo stiu.

Butterfly87
19.01.2012, 16:04:07
25-OH-vitamina D (calcidiol). La Synevo stiu.
fac la sf maria prin cineva care mi=a zis ca=s ok facute si la ei
tot asa se cheama cred nu?

eliana
19.01.2012, 16:22:53
fac la sf maria prin cineva care mi=a zis ca=s ok facute si la ei
tot asa se cheama cred nu?
In principiu sunt 2 fractiuni care se pot doza in sange, asta cu un singur OH si alta cu 2OH (dihidroxi). Nu stiu ce lucreaza la Sf Maria, dar tind sa cred ca prima. Oricum, tu ceri dozarea vitaminei D, nu?

Butterfly87
19.01.2012, 16:35:53
In principiu sunt 2 fractiuni care se pot doza in sange, asta cu un singur OH si alta cu 2OH (dihidroxi). Nu stiu ce lucreaza la Sf Maria, dar tind sa cred ca prima. Oricum, tu ceri dozarea vitaminei D, nu?
da asta voi cere
mersi frumos

Milagros
19.01.2012, 18:53:30
Eliana, daca tot te prind pe aici... am fost la orl in seara asta cu D. Cica: in gat e doar un pic de rosu in gat - pediatra a zis ca amigdalele is cat China - si ca febra face in continuare ca are urechea medie inflamata - ambele urechi. A mai zis sinuzita ca curg muci galbeni, deci a zis dr ca e puroi.
I-am zis ca dupa prima doza de Augmentin nu a mai facut febra noaptea de dupa si toata ziua a doua zi - uau, halal exprimare la mine - si apoi iar cu 39,4 si 39,2. Explicatia lui: ca dupa doza aia a trecut gatul - hm?? e posibil?? - dar pt ca nu am curatat nasul cu Vibrocil, aspirat, apoi Colargol s-au dus secretiile la ureche si asa s-a inflamat si asa rezulta febra.
I-am zis ca nu a avut pb niciodata cu otita si a zis ca poate nu stiu eu ca nu stiu ce... i-am zis ca il apas mereu la urechi, il verific, cica astea is prostii de pe forumuri ca otita se poate sa nu doara. Ok, nu ar fi durut, dar daca mai avea vreodata ar fi avut simptome, febra, altele, nu?
Cica sa-l aspir de cate 4 ori pe zi, macar 2 a zis de fapt, dar de preferat 4, iar luni la control si daca tot curge nasul cica sa mai dea o tura de antibiotic.
Eu acum pe cine cred?? Ca pedi nu ar fi zis ca e cat China in gat daca nu era... :-B
Apoi, treaba cu sa imi dea inca un antibiotic nu-mi place defel, deja ca saracu' de la Augmentin are scaune mega apoase, ieri a facut pe el si ii curgea pe picior si eu nu mi-am dat seama ca avea pantalonas si micul cerea servetel sa se stearga, am dat pe plans de mila lui.

eliana
19.01.2012, 19:26:21
Eliana, daca tot te prind pe aici... am fost la orl in seara asta cu D. Cica: in gat e doar un pic de rosu in gat - pediatra a zis ca amigdalele is cat China - si ca febra face in continuare ca are urechea medie inflamata - ambele urechi. A mai zis sinuzita ca curg muci galbeni, deci a zis dr ca e puroi.
I-am zis ca dupa prima doza de Augmentin nu a mai facut febra noaptea de dupa si toata ziua a doua zi - uau, halal exprimare la mine - si apoi iar cu 39,4 si 39,2. Explicatia lui: ca dupa doza aia a trecut gatul - hm?? e posibil?? - dar pt ca nu am curatat nasul cu Vibrocil, aspirat, apoi Colargol s-au dus secretiile la ureche si asa s-a inflamat si asa rezulta febra.
I-am zis ca nu a avut pb niciodata cu otita si a zis ca poate nu stiu eu ca nu stiu ce... i-am zis ca il apas mereu la urechi, il verific, cica astea is prostii de pe forumuri ca otita se poate sa nu doara. Ok, nu ar fi durut, dar daca mai avea vreodata ar fi avut simptome, febra, altele, nu?
Cica sa-l aspir de cate 4 ori pe zi, macar 2 a zis de fapt, dar de preferat 4, iar luni la control si daca tot curge nasul cica sa mai dea o tura de antibiotic.
Eu acum pe cine cred?? Ca pedi nu ar fi zis ca e cat China in gat daca nu era... :-B
Apoi, treaba cu sa imi dea inca un antibiotic nu-mi place defel, deja ca saracu' de la Augmentin are scaune mega apoase, ieri a facut pe el si ii curgea pe picior si eu nu mi-am dat seama ca avea pantalonas si micul cerea servetel sa se stearga, am dat pe plans de mila lui.
Ooooook..... deci eu asa stiu de la dr mea, ca otita doare.
I-a trecut gatul de la prima doza de antibiotic? hmmmmm..... antibiotic minune Augmentinul asta, ia sa-l folosesc eu mai des.
Muci galbeni = puroi? really? l-a pus pe D sa sufle in servetel in fata lui sa vada ca sigur e puroi?
Ce as face eu: - tratament cu Augmentin (ca tot l-ai inceput) cu durata de 7 zile plus probiotice pt pacatoasa asta de diaree medicamentoasa.
- curatat nasul cu sterimar, Vibrocil, Colargol whatever ceva ce ti-a recomandat pediatra ta si stii ca merge la voi; eu pana acuma m-am descurcat de minune cu Sterimar cu cupru dar e drept ca n-a avut niciodata muci cat fantana arteziana.
- poti adauga la tratament Eurespal sirop (nu stiu doza dar sigur scrie pe prospect), am vorbit ieri despre asta cu o tipa reprezentant medical si-mi spunea ca merge bine si pe sfera ORL - tind sa o cred pt ca in general ea imi da informatii corecte, si in plus chiar n-are ce sa faca rau.

Andrusca
19.01.2012, 19:59:50
- poti adauga la tratament Eurespal sirop (nu stiu doza dar sigur scrie pe prospect), am vorbit ieri despre asta cu o tipa reprezentant medical si-mi spunea ca merge bine si pe sfera ORL - tind sa o cred pt ca in general ea imi da informatii corecte, si in plus chiar n-are ce sa faca rau.[/QUOTE]

si dr lui Andrei mi-a rec Eurespal cand am avut probleme si a accentuat si ea ca merge bine si pe ORL.....
Multa sanatate tuturor piticilor!

Milagros
19.01.2012, 20:03:10
Eliana :*:*:*:* mereu ma ajuti.

Multumim, Andrusca, ii dau si Eurespal ca deja ne daduse pedi. La noi la tuse a facut minuni.

Rok5ana
19.01.2012, 20:41:01
Iote de aia am sters eu din lista Cartoon Network.

Cartoon Network e interzis si la noi. Ii mai dau din cand in cand pe boomerang...sunt desene mai faine....si Scooby Doo:>

tsimonaiuliana
19.01.2012, 22:44:28
Insanatosire rapida lui Dragos :*

michellina
20.01.2012, 10:04:01
Fetelor, otita chiar poate sa nu doara.
David are deja a2a otita si am experienta de-acum. La ambele otite a facut prima data meringita si intr-adevar in noaptea respectiva se scarpina la ureche pana ce ii dadeam Nurofen, dar dupa ce dadea in otita nu-l mai deranja deloc vizibil. Otita poate dura intre 1 saptamana si 3 luni, ar fi culmea ca in tot acest timp sa-l doara urechea. David acum are otita de o luna si speram sa-i treaca in alte cateva saptamani. La el e otita medie. Din ce am mai auzit otita externa doare.
Cat despre mucii galbeni, nu e puroi, sunt muci galbeni de la infectie. David a avut muci galbeni si verzi, urat mirositori de la 2 bacterii depistate la exudatul nazal. Daca bacteriile nu sunt sensibile la Augumentin, s-ar putea sa nu treaca asa repede aspectul galben al mucilor. Antibioticul se da in cazul otitei pt a se evita supra infectarea.
Noi mergem cam la 2 saptamani cu David la ORL pt a monitoriza urechea.
Milagros, eu iti recomand sa mergi la un medic ORL-ist bun. Sanatate lui Dragos!

Milagros
20.01.2012, 16:40:25
Fetelor, otita chiar poate sa nu doara.
David are deja a2a otita si am experienta de-acum. La ambele otite a facut prima data meringita si intr-adevar in noaptea respectiva se scarpina la ureche pana ce ii dadeam Nurofen, dar dupa ce dadea in otita nu-l mai deranja deloc vizibil. Otita poate dura intre 1 saptamana si 3 luni, ar fi culmea ca in tot acest timp sa-l doara urechea. David acum are otita de o luna si speram sa-i treaca in alte cateva saptamani. La el e otita medie. Din ce am mai auzit otita externa doare.
Cat despre mucii galbeni, nu e puroi, sunt muci galbeni de la infectie. David a avut muci galbeni si verzi, urat mirositori de la 2 bacterii depistate la exudatul nazal. Daca bacteriile nu sunt sensibile la Augumentin, s-ar putea sa nu treaca asa repede aspectul galben al mucilor. Antibioticul se da in cazul otitei pt a se evita supra infectarea.
Noi mergem cam la 2 saptamani cu David la ORL pt a monitoriza urechea.
Milagros, eu iti recomand sa mergi la un medic ORL-ist bun. Sanatate lui Dragos!

Sarumana mult, intre timp avem muci transparenti, deci Augmentinul a mers super si a facut treaba rapid. Acum ne luptam cu diaree si ceva voma, plus tuse ca nu i-am dat eurespal de 3 ori pe zi cum mi-a zis dra ca nici nu apucam de atatea siropuri si de frica sa nu vomite iar. Deja de aseara nu a mai facut febra, ii pun vibrocil si parca respira ceva mai bine, aseara dupa colargol a avut si el cateva ore fara muci atarnand la nas. La nenea asta oricum nu mai calc, o sa merg la altcineva dupa ce se vindeca ca pe mine ma preocupa daca are sau nu polipi printre altele.
Sanatate multa la pui!
Merge la cresa asa?

tsimonaiuliana
20.01.2012, 18:17:30
Am fost in seara asta cu David la medic si are varsat de vant :gen_07: Am constatat de dimineata cateva pete pe umeri si am banuit ca este asa ceva insa alte simtome nu are, nici febra nici nimic. Nu stiu de unde a luat, ca nu a luat contact cu persoane bolnave de varsat de vant. A mai facut vreun copil de pe aici varsat de vant, ca sa stiu ce ma asteapta? Deocamdata nu il mananca si nu pare sa-l deranjeze.

ginette
20.01.2012, 21:08:36
salutare fetelor
snt si eu o mamica recent mutata inIasi si as dori sa sti ce parere aveti despre med. de familie COLTA ADRIANA FELICIA am auzit ca e si med pediatru si as dori sa ne inscriem la ea
O seara buna va doresc

Milagros
20.01.2012, 21:22:45
Am fost in seara asta cu David la medic si are varsat de vant :gen_07: Am constatat de dimineata cateva pete pe umeri si am banuit ca este asa ceva insa alte simtome nu are, nici febra nici nimic. Nu stiu de unde a luat, ca nu a luat contact cu persoane bolnave de varsat de vant. A mai facut vreun copil de pe aici varsat de vant, ca sa stiu ce ma asteapta? Deocamdata nu il mananca si nu pare sa-l deranjeze.

Daca l-ai prins din faza incipienta e super, sa ai la indemana unguente pt mancarime pentru varsta lui si sa stea in casa sa nu se inmulteasca bubutele. Din cate stiu e posibil sa apara si febra, dar nu neaparat. Si anuntati copilasii cu care a intrat in contact ca e posibil sa mai fi dat si la altii. Cam atat stiu eu despre asta.
Multa sanatate si sa scapati repede si fara mancarimi![-o<

tsimonaiuliana
20.01.2012, 21:57:42
Daca l-ai prins din faza incipienta e super, sa ai la indemana unguente pt mancarime pentru varsta lui si sa stea in casa sa nu se inmulteasca bubutele. Din cate stiu e posibil sa apara si febra, dar nu neaparat. Si anuntati copilasii cu care a intrat in contact ca e posibil sa mai fi dat si la altii. Cam atat stiu eu despre asta.
Multa sanatate si sa scapati repede si fara mancarimi![-o<

Multumesc pt. urari. Din pacate azi a stat in preajma lui Luca (copilul surorii) :(

gabriela_rgh
20.01.2012, 22:59:00
Multumesc pt. urari. Din pacate azi a stat in preajma lui Luca (copilul surorii) :(
oricum daca imi aduc bine aminte are perioada de incubatie 3 zile pana la o saptamana.sanatate si sa treaca repede.pe cat posibil sa nu il lasi sa se scarpine caci raman semne:(.

minicutta
21.01.2012, 09:57:46
oricum daca imi aduc bine aminte are perioada de incubatie 3 zile pana la o saptamana.sanatate si sa treaca repede.pe cat posibil sa nu il lasi sa se scarpine caci raman semne:(.
o alta mamica mi-a zis ca ea a dat fetitei ei sirop Romergan .sa nu se mai scarpine, cica are efect calmant...

Andrusca
21.01.2012, 12:32:29
Fetelor, va servim ca tort!!! <:-P=P~

Rok5ana
21.01.2012, 12:37:13

La Multi Ani!!! :)

crisdk
21.01.2012, 12:39:00
woooooooow! multumim.
la multi ani, andrei<:-P:gen_12:<:-P:gen_12:<:-P:gen_12:! sa cresti mare si sanatos. si sa-i bucuri pe parinti.

roxienea
21.01.2012, 12:49:57
La multi ani piciului!!! <:-P<:-P<:-P

stefania_a
21.01.2012, 12:51:56

ai baiat mare!! la multi ani sanatosi!!!

LauraF
21.01.2012, 15:35:02
Oooo!... Ce flacau mare acolo! La multi anisori!!!! <:-P Sa fie sanatos!>:D<

LauraF
21.01.2012, 15:36:16
Sanatate multa lui David si la ceilalti bolnaviori!

Milagros
21.01.2012, 16:21:55

La multi aaaani!!! Trei ani, baietel mare de acum! Sa fie sanatos si sa creasca voinic!<:-P<:-P<:-P

Milagros
21.01.2012, 16:22:35

Lasa ca mai bine sa faca boala asa mai mic, na, zic si eu partea buna... Nu aveati de unde sa stiti.

crisdk
21.01.2012, 16:47:44
Lasa ca mai bine sa faca boala asa mai mic, na, zic si eu partea buna... Nu aveati de unde sa stiti.
cum mai e dragos azi?
:*

Milagros
21.01.2012, 17:16:50
cum mai e dragos azi?
:*

:* Mai bine, slava Domnului, parca mi-e si frica sa zic sa nu il apuce iar. Nu a vomat deloc, a facut kk mai moale, dar macar nu cum facea si numai de doua ori, traisca Smecta zic. ^:)^ Azi a si papat, a cerut el supitza la pranz si a papat cu o felie de paine si dimineata iaurtel, ce sa zic, sper de acum sa isi revina incet, incet. Febra nu a mai facut, insa as noapte a baut apa la greu - ii pusesem si saruri, numai bine ;)) saracutul cred ca era deshidratat rau. Si azi nu a vomat deloc deloc, sper sa nu vomite nici diseara [-o<[-o<[-o<

crisdk
21.01.2012, 17:23:40
:* Mai bine, slava Domnului, parca mi-e si frica sa zic sa nu il apuce iar. Nu a vomat deloc, a facut kk mai moale, dar macar nu cum facea si numai de doua ori, traisca Smecta zic. ^:)^ Azi a si papat, a cerut el supitza la pranz si a papat cu o felie de paine si dimineata iaurtel, ce sa zic, sper de acum sa isi revina incet, incet. Febra nu a mai facut, insa as noapte a baut apa la greu - ii pusesem si saruri, numai bine ;)) saracutul cred ca era deshidratat rau. Si azi nu a vomat deloc deloc, sper sa nu vomite nici diseara [-o<[-o<[-o<
sa dea DD sa fie bine si de luni sa mearga din nou la gradi ;));))

stefania_a
21.01.2012, 18:15:14

se pare ca sunteti pe calea cea buna!!!=D>

Milagros
21.01.2012, 20:02:40
Da, pana la ora asta suntem pe calea cea buna, dupa somnul de pranz m-a luat de mana si directia frigider: Mācai, mama :D Si o balotat un iaurt jumate si cativa biscuiti de bebe. ;-) Acum ma cam strange in spate ca vine ora de antibiotic :-s:-s:-s
La gradi nu merge de luni ca e ultima zi de antibiotic si nu risc... lasam pe marti, as vrea chiar pe miercuri dar nu mai are cine sta cu el oricat as vrea.

eliana
21.01.2012, 20:41:34
I-ai dat si Dicoflor pana la urma?

Milagros
21.01.2012, 21:29:55
I-ai dat si Dicoflor pana la urma?

DAAA, am luat, era primul pe lista, ii dau pana termina antibioticul. Pacat ca nu mi-am dat seama sa trecem pe lapte fara lactoza, in seara asta l-am pacalit si am sarit peste lapte si nu a mai vomat, desi a tusit destul de aiurea si a si mancat bine. Daca is gasca is gasca :( de la lapte i se tragea, se pare, sau, ma rog, laptele inrautatea situatia.

gabriela_rgh
21.01.2012, 21:30:52
La multi ani strumfului!<:-P<:-P<:-P<:-P

tsimonaiuliana
21.01.2012, 21:34:48
La multi ani Andrei! Sa ai parte doar de bucurii!!!!!!!

eliana
21.01.2012, 22:06:17
DAAA, am luat, era primul pe lista, ii dau pana termina antibioticul. Pacat ca nu mi-am dat seama sa trecem pe lapte fara lactoza, in seara asta l-am pacalit si am sarit peste lapte si nu a mai vomat, desi a tusit destul de aiurea si a si mancat bine. Daca is gasca is gasca :( de la lapte i se tragea, se pare, sau, ma rog, laptele inrautatea situatia.
Dar macar iti bea laptele delactozat? ca eu am incercat o singura data, la un episod de diaree de la eruptia dentara, pe la 1 an, era rupta de foame dar plangea si impingea biberonul afara. Mi-e si groaza cand o face din diaree din cine stie ce cauza, ma indoiesc profund ca o sa-l bea.

Andrusca
22.01.2012, 10:36:19
Multumim pentru urari fetelor ! a crescut piticul nostru! :-p
mai multe poze pe FB ;)

stefania_a
22.01.2012, 12:16:16
Multumim pentru urari fetelor ! a crescut piticul nostru! :-p
mai multe poze pe FB ;)

de acum o surioara un fratior?!:D
sau va opriti la un singur pui?

Andrusca
22.01.2012, 12:51:26
de acum o surioara un fratior?!:D
sau va opriti la un singur pui?

HMMM....intrebare intrebatoare :D

Milagros
22.01.2012, 13:25:43
Dar macar iti bea laptele delactozat? ca eu am incercat o singura data, la un episod de diaree de la eruptia dentara, pe la 1 an, era rupta de foame dar plangea si impingea biberonul afara. Mi-e si groaza cand o face din diaree din cine stie ce cauza, ma indoiesc profund ca o sa-l bea.

Noi vara trecuta am avut episodul ala de voma din senin si a baut, la prima gura a facut el o fata, dar in final a baut o cutie intreaga.
Raportez pui obraznic ;))

roxienea
22.01.2012, 13:47:26
noi vara trecuta am avut episodul ala de voma din senin si a baut, la prima gura a facut el o fata, dar in final a baut o cutie intreaga.
raportez pui obraznic ;))
Sa o tina tot asa!!! <:-P

eliana
22.01.2012, 14:37:41
Ha, asta e semn sigur de insanatosire :D

Andrusca, La Multi Ani pt. pui, ce baiat mare ai! sa fie sanatos si sa se faca si mai mare si mai frumos!

crisdk
22.01.2012, 14:51:40
Noi vara trecuta am avut episodul ala de voma din senin si a baut, la prima gura a facut el o fata, dar in final a baut o cutie intreaga.
yuuuuhuuuuuuuu!!! sa o tina tot asa, ca e de bine :)>-

michellina
22.01.2012, 15:58:42
Sarumana mult, intre timp avem muci transparenti, deci Augmentinul a mers super si a facut treaba rapid. Acum ne luptam cu diaree si ceva voma, plus tuse ca nu i-am dat eurespal de 3 ori pe zi cum mi-a zis dra ca nici nu apucam de atatea siropuri si de frica sa nu vomite iar. Deja de aseara nu a mai facut febra, ii pun vibrocil si parca respira ceva mai bine, aseara dupa colargol a avut si el cateva ore fara muci atarnand la nas. La nenea asta oricum nu mai calc, o sa merg la altcineva dupa ce se vindeca ca pe mine ma preocupa daca are sau nu polipi printre altele.
Sanatate multa la pui!
Merge la cresa asa?

Nu, nu a mers deloc la gradi luna asta si nu stiu cand vom avea curaj sa-l ducem. El acum nu mai e racit, dar are otita. Noua dr ne-a zis ca aproape toti copii au polipi si ca deja de la a2a otita in sus trebuie operat de polipi. Plus la noi era vorba de aerator la ureche, apoi de punctie... om vedea cum evolueaza.
Sanatate!

stefania_a
22.01.2012, 16:18:30

nu vreau sa par bagacioasa..eram doar curioasa, daca tot aveti pui asa mare!!!:D

stefania_a
22.01.2012, 16:19:26
Nu, nu a mers deloc la gradi luna asta si nu stiu cand vom avea curaj sa-l ducem. El acum nu mai e racit, dar are otita. Noua dr ne-a zis ca aproape toti copii au polipi si ca deja de la a2a otita in sus trebuie operat de polipi. Plus la noi era vorba de aerator la ureche, apoi de punctie... om vedea cum evolueaza.
Sanatate!

multa sanatate!!!

crisdk
22.01.2012, 16:29:21
Sanatate!
grea treaba asta cu otita la copilasi..
eu am o prietena al carei pui a fost operat deja, imediat ce a implinit 1 anisor, si tot mai face infectii...bine, aici e si mai naspa, ca ea il duce aici la o dadaca,si aici e obiceiul sa ii culce afara la amiaza, si degeaba i-a zis ea femeii sa nu il mai culce afara, ca la prima ocazie tot cum stie ea a facut :(
am zis ca eu voi face mare panarama daca vor face asa si cu ai mei. mai bine imi aduc pe cineva sa stea cu ei acasa, sau ma angajez in tura de seara, ca sa fie mereu cineva cu ei acasa, decat sa mi se imbolnaveasca asa.
multa sanatate pt davidut.

stefania_a
22.01.2012, 16:46:22
grea treaba asta cu otita la copilasi..
eu am o prietena al carei pui a fost operat deja, imediat ce a implinit 1 anisor, si tot mai face infectii...bine, aici e si mai naspa, ca ea il duce aici la o dadaca,si aici e obiceiul sa ii culce afara la amiaza, si degeaba i-a zis ea femeii sa nu il mai culce afara, ca la prima ocazie tot cum stie ea a facut :(
am zis ca eu voi face mare panarama daca vor face asa si cu ai mei. mai bine imi aduc pe cineva sa stea cu ei acasa, sau ma angajez in tura de seara, ca sa fie mereu cineva cu ei acasa, decat sa mi se imbolnaveasca asa.
multa sanatate pt davidut.

cum asa? ca nu prea inteleg chestia asta!!!:-\:-\

crisdk
22.01.2012, 17:21:25
cum asa? ca nu prea inteleg chestia asta!!!:-\:-\
nu e un obicei doar al dadacelor, ci al nordicilor in general. ei asa fac si cu copiii lor acasa, si la crese - pt ei este ceva normal. cred ca asa isi ajuta copiii sa-si intareasca sistemul imunitar. la serviciu, radeau fetele de mine cand le spuneam ca ai mei copii nu vor dormi afara :> si cand am fost ultima data in vizita, incercau fetele sa ma convinga sa imi culc copiii afara la amiaza, si mi-au adus ca exemplu pe fata care a venit in locul meu, proaspat intoarsa din cm, care si-a culcat copilul afara de la o saptamana :D

Milagros
22.01.2012, 19:22:27
Sanatate!

Vai vai, ce zici tu acolo imi suna aiurea rau... :( poate mai bine i-ai angaja o bona, nu stiu... zic. Multa sanatate dorim la pui!

Fetele, va pup si va multumim pentru urari!

Milagros
22.01.2012, 19:25:47
Nu ma mira nimic din ce zici tu acolo, Cris, dar daca copiii lor sunt ok asa de ce nu incerci si tu metoda? Ma gandesc ca daca bebeii se nasc acolo is de-ai lor si se vor adapta. Asta imi aminteste de copilasii din UK imbracati cu pantaloni de trening subtiri si ridicati pana la genunchi de cum stateau in carut la sub zero grade si aveau piciorusele vinete, dar nu zicea nici unul nic si nici parintii nu se stresau, nu mai zic ca nu avea caciuli, daca ningea eventual le tragea gluga pe cap, dar asa, superficial. Cel mai socant a fost sa vad un bebe de maxim 3 sapt in port bebe la mama lui dormind cu caputul gol si afara era friig frate.

Yonika
22.01.2012, 23:36:27
LA MULTI ANI si din partea noastra, si scuze de intarziere. Am vazut si noi pozele de pe picasa, insa nu am putut comenta ca ai google +. Legat de intrebarea intrebatoare, nu cumva stii ceva si noi nu stim? ca asa mi s-ar fi parut intr-o poza, sau doar mi s-a parut?:D

Yonika
22.01.2012, 23:42:32
Nu ma mira nimic din ce zici tu acolo, Cris, dar daca copiii lor sunt ok asa de ce nu incerci si tu metoda? Ma gandesc ca daca bebeii se nasc acolo is de-ai lor si se vor adapta. Asta imi aminteste de copilasii din UK imbracati cu pantaloni de trening subtiri si ridicati pana la genunchi de cum stateau in carut la sub zero grade si aveau piciorusele vinete, dar nu zicea nici unul nic si nici parintii nu se stresau, nu mai zic ca nu avea caciuli, daca ningea eventual le tragea gluga pe cap, dar asa, superficial. Cel mai socant a fost sa vad un bebe de maxim 3 sapt in port bebe la mama lui dormind cu caputul gol si afara era friig frate.
da, nu stiu, cred ca asa gandesc cei din afara si le stimuleaza sistemul imunitar. Si in Canada, vara cik le dau copiilor inghetata zilnic inainte sa plece acasa, plus ca le dau apa de la frigider. A, si cik daca le curge nasul, nu le dau nimic, nu le pun picaturi, noi ii mai trimitem de aici din tara vibrocil cumnatei pt nepotel.

michellina
23.01.2012, 09:30:39
Neata fetele si multumim pt urarile de sanatate!
Milagros, David sta acasa cu sora mea de vreo luna, am noroc cu ea deocamdata, sper sa mai vrea sa ne ajute si pe viitor; pb e ca el vrea la gradi, in fiecare zi imi zice de copii de acolo, cand iesim undeva intreaba daca mergem la copii, mi se rupe inima ca nu pot sa-l duc si cand mai vad si pozele de la gradi cu ce activitati fac acolo... Dar tot imi zic ca sanatatea e pe primul loc.

Cat despre metodele strainilor de a-si cali copii, din cauza mentalitatii si obiceiurilor noastre ni se par absurde, dar poate ca au rezultate, ca strainii stiu clar ca nu baga atatea prostii de medicamente in copii cum ajungem sa facem noi. Asta nu inseamna ca eu as avea curaj sa-l scot pe David cu capul gol acum afara...

Andrusca, am admirat si eu pe FB pozele flacaului tau; sunteti o familie frumoasa si sa fiti sanatosi!

gabriela_rgh
23.01.2012, 10:39:06
mamicile care aveti aparat pt aerosoli,o recomandare?dupa ce parametri sa ma uit?^:)^

PDMG
23.01.2012, 12:22:23
Buna!
Sunt o viitoare mamica si caut un cabinet unde este dr. Mihalceanu - Evo Medis, stie cineva unde este?
Multumesc,[-o<

gianina_n_is
23.01.2012, 12:52:48
Buna!
Sunt o viitoare mamica si caut un cabinet unde este dr. Mihalceanu - Evo Medis, stie cineva unde este?
Multumesc,[-o<

EvoMedis este pe Alexandru Lapusneanu, in cladirea Romtelecom, langa Synevo. Sanatate!

michellina
23.01.2012, 13:11:17
mamicile care aveti aparat pt aerosoli,o recomandare?dupa ce parametri sa ma uit?^:)^

Chiar aveam de gand sa scriu despre ap de aerosoli, mi se pare cea mai buna investitie facuta din pct de vedere medical, isi merita toti banii. Eu am acum sinuzita si noroc de aerosoli ca mai pot sa vin la munca (sambata am fost o leguma, ma durea capul ingrozitor); traiasca ap de aerosoli si Dexa!
Noi avem Omron:
http://www.aparaturamedicalaonline.ro/cumpara/aparat-aerosoli-omron-c28-nebulizator-106478
Zicea sotul ca e iar la ofera prin farmacii.

gabriela_rgh
23.01.2012, 13:16:10
Chiar aveam de gand sa scriu despre ap de aerosoli, mi se pare cea mai buna investitie facuta din pct de vedere medical, isi merita toti banii. Eu am acum sinuzita si noroc de aerosoli ca mai pot sa vin la munca (sambata am fost o leguma, ma durea capul ingrozitor); traiasca ap de aerosoli si Dexa!
Noi avem Omron:
http://www.aparaturamedicalaonline.ro/cumpara/aparat-aerosoli-omron-c28-nebulizator-106478
saru mult,facem si noi investitia mai ales pt T de aceea am cerut feedback de aici,caci stiu sigur ca sunt testate:).oscilam intre Omron si Laica.eram curioasa care e avantajul ultrasunetelor..

quake
23.01.2012, 13:27:33
Noi avem Omron:
exact pe asta l-am cumparat si eu (aprilie 2011) ... huruie de trezeste si mortii, si nu il poti folosi decat stand la verticala :)) (adica in picioare sau stand pe scaun)

Anmari
23.01.2012, 14:11:53
Mamici un ARTICOL (http://smartwoman.hotnews.ro/Semnal-de-alarma-Sexualizarea-prematura-si-excesiva-a-copiilor)care pe mine sincer m-a cam pus pe ganduri :-<

Gabi eu am ACEST (http://im.chicbebe.ro/1279711543.jpg)aparat de aerosoli, doar ca avem si mascute (adult, copii) pe care le utilizam. Al meu face mult zgomot :-< . Eu ti-as recomanda sa iei unul care nu face zgomot. Eu vroiam sa iau unul Laica doar ca atunci cand aveam nevoie nu am gasit modelul pe care il vroiam asa ca l-am luat pe acesta.

LauraF
23.01.2012, 14:14:26
Sanatate!
Uf... sanatate multa va dorim! Sa rezolvati problemele cat mai repede!

LauraF
23.01.2012, 14:18:57
saru mult,facem si noi investitia mai ales pt T de aceea am cerut feedback de aici,caci stiu sigur ca sunt testate:).oscilam intre Omron si Laica.eram curioasa care e avantajul ultrasunetelor..
Omron avem noi si suntem multumiti, isi face treaba. L-am luat pentru ca era la oferta in farmacii. E adevarat ca face zgomot atunci cand este folosit, insa pe noi personal nu ne deranjeaza, doar nu il utilizam zi de zi. Aparatul pe ultrasunete (daca nu ma insel) este silentios. Deci clar asta ar fi un avantaj.
Pupici pentru T!:x

LauraF
23.01.2012, 14:31:28
Mamici un ARTICOL (http://smartwoman.hotnews.ro/Semnal-de-alarma-Sexualizarea-prematura-si-excesiva-a-copiilor)care pe mine sincer m-a cam pus pe ganduri :-<

Gabi eu am ACEST (http://im.chicbebe.ro/1279711543.jpg)aparat de aerosoli, doar ca avem si mascute (adult, copii) pe care le utilizam. Al meu face mult zgomot :-< . Eu ti-as recomanda sa iei unul care nu face zgomot. Eu vroiam sa iau unul Laica doar ca atunci cand aveam nevoie nu am gasit modelul pe care il vroiam asa ca l-am luat pe acesta.
Da.. si din pacate problema de acolo nu e singura cu care ne confruntam. Mai vorbeam zilele trecute cu o mamica despre cat de devreme se dezvolta fetele acum si despre faptul ca CM vine mult mai devreme decat "pe vremea noastra". Si asta datorita hormonilor si antibioticelor care sunt bagate in carnea de pui si nu numai. Sunt tari care au inceput sa interzica comercializarea unor produse (carne de pui, produse alimentare "light"...). Pe cand oare si la noi? Daca punem una langa alta 2 fetite de 12-14 ani, una de la tara, alta de la oras, se va vedea diferenta!

Rok5ana
23.01.2012, 14:32:05
Buna!
Multumesc,[-o<

Evo medis e in cladirea romtelecom pe lapusneanu. O mai gasesti si la cabinetul dr Dragomir, in centru.

eliana
23.01.2012, 15:28:05
nu e un obicei doar al dadacelor, ci al nordicilor in general. ei asa fac si cu copiii lor acasa, si la crese - pt ei este ceva normal. cred ca asa isi ajuta copiii sa-si intareasca sistemul imunitar. la serviciu, radeau fetele de mine cand le spuneam ca ai mei copii nu vor dormi afara :> si cand am fost ultima data in vizita, incercau fetele sa ma convinga sa imi culc copiii afara la amiaza, si mi-au adus ca exemplu pe fata care a venit in locul meu, proaspat intoarsa din cm, care si-a culcat copilul afara de la o saptamana :D
Brrrrrrr, mi se pare un pic exagerat. Imi imaginez insa ca l-a imbracat corespunzator, nu l-a lasat sa doarma afara in pijama cu paturica!
Pe de alta parte, termoreglarea se "educa" in primele luni de viata, si nici tendinta bunicilor noastre de a infofoli copiii nu mi se pare cea mai buna. Ma iau la comparatie pe mine si pe fiica-mea: eu dorm cu pijama de finet, pilota si daca sunt singura noaptea imi pun si patura peste pilota ca altfel mi-e frig. Fii-mea doarme in body cu maneca lunga si sac de dormit, care sac e mai subtire clar decat pilota mea, si are tot timpul nasul, mainile si picioarele calde. In conditiile in care avem centrala cu termostat si temperatura in casa e constanta.
Asa ca , nu stiu, Cris, dar poate un pic de calire nu strica. Desi, daca ne gandim la incalzirea globala, nordicilor o sa le fie cam greu sa se adapteze :))

geany_m
23.01.2012, 16:19:28
Am intrebat si la off-topic, dar intreb si aici ca sunt mai multe mamici: stiti unde gasesc pantaloni pt. gravide, cu elasic sau capse (sau alt model), dar sa fie largi in talie?
Multumesc!

marybear
23.01.2012, 16:36:39
Am intrebat si la off-topic, dar intreb si aici ca sunt mai multe mamici: stiti unde gasesc pantaloni pt. gravide, cu elasic sau capse (sau alt model), dar sa fie largi in talie?
Multumesc!
Am vazut in toamna pe la carr4, aveau si fuste si pantaloni parca, negri cu o banda elastica pentru burta. Cand cautam eu am mai vazut la HVStreet, Clemence (vizavi de Roderma pe langa billa),mai este un magazin pe Cuza voda cu haine de copii si gravide(alaturi cred ca e un magazin cu rochii de mireasa daca nu ma insel).

gabriela_rgh
23.01.2012, 16:38:09
Multumesc!
HV Street,magazinul Clemence de la gara cumva vis a vis de Billa,chiar si CRF aveau intr-un timp.cumnata si-a modificat o pereche de blugi normali lao croitorie,a taiat bata din talie si a aplicat tricot,dar tb sa gasesti o croitorie care sa faca.in Siraj mai e un magazin pt mamici pe aleea principala din mjlocul complexului.

geany_m
23.01.2012, 17:04:55
Am vazut in toamna pe la carr4, aveau si fuste si pantaloni parca, negri cu o banda elastica pentru burta. Cand cautam eu am mai vazut la HVStreet, Clemence (vizavi de Roderma pe langa billa),mai este un magazin pe Cuza voda cu haine de copii si gravide(alaturi cred ca e un magazin cu rochii de mireasa daca nu ma insel).
Multumesc mult, Marybear si Gabitz!:* Macar stiu sa merg la sigur!

LauraF
23.01.2012, 17:10:52
Cand eram eu cu burtica m-am uitat putin pe acolo (ca ai mei stau in blocul ala), insa aveau niste preturi... am iesit repede! http://www.miresici.images/smilies/yahoo/yahoo_bigsmile.gif http://www.miresici.images/smilies/yahoo/yahoo_bigsmile.gif :D Dar atunci abia deschisesera, poate acum au mai revenit cu picioarele pe pamant si le-au mai redus :-"

Anmari
23.01.2012, 17:14:31
Multumesc!

Este in Podul Ros HVStreet langa Otiolla dar pe partea cealalta si stiu ca aveau pantaloni si hainute de gravide. Si mai este si in nicolina vis-a-vie de pizza Nico un HVStreet, acolo sunt mai multe hainute.

geany_m
23.01.2012, 17:21:08
Este in Podul Ros HVStreet langa Otiolla dar pe partea cealalta si stiu ca aveau pantaloni si hainute de gravide. Si mai este si in nicolina vis-a-vie de pizza Nico un HVStreet, acolo sunt mai multe hainute.
Si din cate am inteles mai e unul in Felicia si unul in Iulius Mall (mi-ar fi mai accesibile ca program, probabil voi ajunge seara mai tarziu). Multumesc!>:D<

duracita
23.01.2012, 19:16:13
Buna dragelor... ati auzit de Dl doctor SAM din Iasi?? puteti sa imi spuneti cateva pareri??? eu ink sunt la capitolul cautarehttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif va pup..

Milagros
23.01.2012, 19:39:44
da, nu stiu, cred ca asa gandesc cei din afara si le stimuleaza sistemul imunitar. Si in Canada, vara cik le dau copiilor inghetata zilnic inainte sa plece acasa, plus ca le dau apa de la frigider. A, si cik daca le curge nasul, nu le dau nimic, nu le pun picaturi, noi ii mai trimitem de aici din tara vibrocil cumnatei pt nepotel.

Recent mi-a zis cineva ca are sora in Finlanda si s-a dus cu bb la doctor ca avea rosu in gat si i-a zis sa se duca acasa sa ii dea o inghetata ;))
Nici eu nu ii dau nimic lui D cand ii curge nasul si atat, doar il curat :D Iaurtul i-l dau si i l-am dat mereu direct din frigider... Nu ca eu as fi vreun exemplu de urmat.

Milagros
23.01.2012, 19:41:53
Neata fetele si multumim pt urarile de sanatate!
Milagros, David sta acasa cu sora mea de vreo luna, am noroc cu ea deocamdata, sper sa mai vrea sa ne ajute si pe viitor; pb e ca el vrea la gradi, in fiecare zi imi zice de copii de acolo, cand iesim undeva intreaba daca mergem la copii, mi se rupe inima ca nu pot sa-l duc si cand mai vad si pozele de la gradi cu ce activitati fac acolo... Dar tot imi zic ca sanatatea e pe primul loc.

Cat despre metodele strainilor de a-si cali copii, din cauza mentalitatii si obiceiurilor noastre ni se par absurde, dar poate ca au rezultate, ca strainii stiu clar ca nu baga atatea prostii de medicamente in copii cum ajungem sa facem noi. Asta nu inseamna ca eu as avea curaj sa-l scot pe David cu capul gol acum afara...

Andrusca, am admirat si eu pe FB pozele flacaului tau; sunteti o familie frumoasa si sa fiti sanatosi!

Ooof, micul si dragul de el, ii e dor de colegi :( Is curioasa ce va face D maine cand il duc la cresa dupa atata lipsit... sper sa nu planga ca zilele astea i-au cam crescut cornitele.
Ce noroc ai cu sora ta, eu l-as fi tinut acasa si maine, dar chiar nu mai am cu cine sa il las.

Milagros
23.01.2012, 19:50:00
Buna dragelor... ati auzit de Dl doctor SAM din Iasi?? puteti sa imi spuneti cateva pareri??? eu ink sunt la capitolul cautarehttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif va pup..

Daca ai probleme de fertilitate as zice sa mergi cu incredere, cica a ajutat multe femei si vin la el si din alte orase. Daca nu... fugi cat poti. Prietena mea a fost la un control de rutina si i-a zis ca are o rana imensa pe col si ca trebuie sa faca nu-s ce injectii in col pe care urma sa le cumpere de la el, desigur si care costau mult. Noroc ca s-a speriat f tare de diagnostic si a mai cerut o parere, apoi inca una si, supriza, era perfect sanatoasa. Surpriza si mai mare: injectiile recomandate erau unele utilizate in medicatia pt stimularea fertilitatii. :D

duracita
23.01.2012, 19:54:44
Daca ai probleme de fertilitate as zice sa mergi cu incredere, cica a ajutat multe femei si vin la el si din alte orase. Daca nu... fugi cat poti. Prietena mea a fost la un control de rutina si i-a zis ca are o rana imensa pe col si ca trebuie sa faca nu-s ce injectii in col pe care urma sa le cumpere de la el, desigur si care costau mult. Noroc ca s-a speriat f tare de diagnostic si a mai cerut o parere, apoi inca una si, supriza, era perfect sanatoasa. Surpriza si mai mare: injectiile recomandate erau unele utilizate in medicatia pt stimularea fertilitatii. :D
asta e problema mea... am diagnostic de INFERTILITATE primara:(... multumesc mult

AnaM
23.01.2012, 20:09:57

Hello!
Noi tot Omron avem, intr-adevar nu poate fi folosit decat vertical, sau la un unghi de cel mult 45 de grade, si e destul de zgomotos, dar e aparat pe piston care, spre deosebire de cel cu ultrasunete (ceva mai silentios si care poate fi folosit in orice pozitie) pulverizeaza substanta mai fin, drept pentru care e mai eficient.

Si noi suntem pe aerosoli de cateva zile, putini muci si ceva tuse, ba ne lasa, ba ne ia, am fost la medic cu el, i-a facut un exudat nazal si i s-a gasit pneumococ in secretie (slava Domnului, nu a facut complicatii, nu otita, nu febra, nu muci pana la genunchi), dar are o perdea de muci in gat, foarte vascoasa, si tre sa-i facem lavaj des, plus sumetrolim. Daca nu sterilizam pneumococul (eu sper s-o facem, si apoi sa-l vaccinez cu synflorix sau ce se mai face de la varsta asta), tre sa ii dam un antibiotic mai puternic si, daca nu, ne-a recomandat sa-i scoatem polipii. Eu incerc sa evit operatiunea asta, asa ca sper sa mearga bine tratamentul.
Daca a mai trecut cineva prin asta, astept sfaturi :D

Andrusca
23.01.2012, 20:27:23
LA MULTI ANI si din partea noastra, si scuze de intarziere. Am vazut si noi pozele de pe picasa, insa nu am putut comenta ca ai google +. Legat de intrebarea intrebatoare, nu cumva stii ceva si noi nu stim? ca asa mi s-ar fi parut intr-o poza, sau doar mi s-a parut?:D

multumim tuturor fetelor pt urari, inca o data!

eu nu stiu nimik, da tare is curioasa in care poza ti s-a parut ceva? :-\

Geany, multa sanatate si aveti grija de voi :grouphug:

AnaM
23.01.2012, 20:29:29
Am uitat sa urez multi ani sanatosi si frumosi lui Andrei! Va pupam!

marybear
23.01.2012, 23:38:57
Si din cate am inteles mai e unul in Felicia si unul in Iulius Mall (mi-ar fi mai accesibile ca program, probabil voi ajunge seara mai tarziu). Multumesc!>:D<
Incearca sa te odihnesti mai mult geany, am tras cu ochiul la postarile tale si am vazut noutatile. Imi pare nespus de rau dar poate ca DD a aranjat un pic lucrurile pentru voi si o sa fie numai bine. Fii puternica pentru ce urmeaza si menajeaza-te, puiutii tai au nevoie de tine, ei simt ce simti si tu acum asa ca te rog, capul sus>:D<

michellina
23.01.2012, 23:54:12
Uf... sanatate multa va dorim! Sa rezolvati problemele cat mai repede!

Multumim! Sanatate si voua si la toata lumea! Luca ce mai face?

AnaM, pe noi dr ORL-ist ne bate la cap de la prima otita sa-i scoatem polipii, dar nu mi se pare justificat. Am fost in seara asta la d-na dr Rugina si ne-a zis vreo 5 situatii care cer scoaterea polipilor (4 otite intr-un sezon, audiometrie rea, sforait des si cu un fel de tresariri amplificate de sforaiala, 5 bronsiolite la activ si nu-mi mai amintesc ultima). Noi inca nu ne incadram la nici una, asa ca speram sa mai putem pacali operatia de polipi pt moment. Cat despre vaccin, parerile sunt impartite... si eu am vrut sa i-l fac, dar cand am auzit de la un doctor bun ca el nu l-ar face copilului lui, am renuntat. Sanatate lui Tudor si sa nu ajungeti la operatie!

Simona, ce mai face David? Cum e cu varsatul de vant, ca sa stim si noi daca va fi cazul.

Rok5ana
24.01.2012, 00:35:15
Incearca sa te odihnesti mai mult geany, am tras cu ochiul la postarile tale si am vazut noutatile. Imi pare nespus de rau dar poate ca DD a aranjat un pic lucrurile pentru voi si o sa fie numai bine. Fii puternica pentru ce urmeaza si menajeaza-te, puiutii tai au nevoie de tine, ei simt ce simti si tu acum asa ca te rog, capul sus>:D<

Geany :grouphug: O sa aiba DD grija de fetitele tale! Trebuie sa fii tare si sa gandesti pozitiv...chiar daca ti-e greu. Imi inchipui ce e in sufletul tau...

stefania_a
24.01.2012, 09:43:05
Geany :grouphug: O sa aiba DD grija de fetitele tale! Trebuie sa fii tare si sa gandesti pozitiv...chiar daca ti-e greu. Imi inchipui ce e in sufletul tau...

mami tu cum te simti? cum merge sarcina???;;);;)

geany_m
24.01.2012, 10:43:28
Andrusca, Marybear, Rok5ana>:D<multumesc, sper si vreau sa cred ca de-acum inainte vom fi bine cu totii!

O alta intrebare de mama paranoia: voua v-a curs sange din nas pe parcursul sarcinii? Eu am observat firisoare de sange dimineata cand suflu nasul, fapt care nu mi s-a mai intamplat pana acum si l-am intrebat pe medic. Raspunsul lui a fost sec: "asa pateasc toate gravidele". Sunt putin ingrijorata deoarece urmez si un tratament cu Aspenter si injectii de Clexane zilnic.

gianina_n_is
24.01.2012, 11:23:42
Andrusca, Marybear, Rok5ana>:D<multumesc, sper si vreau sa cred ca de-acum inainte vom fi bine cu totii!

O alta intrebare de mama paranoia: voua v-a curs sange din nas pe parcursul sarcinii? Eu am observat firisoare de sange dimineata cand suflu nasul, fapt care nu mi s-a mai intamplat pana acum si l-am intrebat pe medic. Raspunsul lui a fost sec: "asa pateasc toate gravidele". Sunt putin ingrijorata deoarece urmez si un tratament cu Aspenter si injectii de Clexane zilnic.

Geany, si eu patesc asa uneori si nu iau nici un tratament. Nu pot sa zic ca m-am ingrijorat, ca nu se intampla chiar zilnic.

Butterfly87
24.01.2012, 11:48:08
spuneti-mi si mie cum se cheama analiza care se face in sf.maria pt a determina nivelul vit D din organism?ca le-am zis de denumirile date de eliana si ei cica nu stiu ca nu se cheama asa la ei............
offfff daca lucreaza la laboratorul din spital n-ar trebui sa stie cum se cheama??

Butterfly87
24.01.2012, 12:57:02
spuneti-mi si mie cum se cheama analiza care se face in sf.maria pt a determina nivelul vit D din organism?ca le-am zis de denumirile date de eliana si ei cica nu stiu ca nu se cheama asa la ei............
offfff daca lucreaza la laboratorul din spital n-ar trebui sa stie cum se cheama??

am vb acum si analiza calciului si a fosforului sa facem ..sa vedem D-ul din organism....au legatura?scuzati ignoranta...

tsimonaiuliana
24.01.2012, 13:04:39
Multumim! Sanatate si voua si la toata lumea! Luca ce mai face?

AnaM, pe noi dr ORL-ist ne bate la cap de la prima otita sa-i scoatem polipii, dar nu mi se pare justificat. Am fost in seara asta la d-na dr Rugina si ne-a zis vreo 5 situatii care cer scoaterea polipilor (4 otite intr-un sezon, audiometrie rea, sforait des si cu un fel de tresariri amplificate de sforaiala, 5 bronsiolite la activ si nu-mi mai amintesc ultima). Noi inca nu ne incadram la nici una, asa ca speram sa mai putem pacali operatia de polipi pt moment. Cat despre vaccin, parerile sunt impartite... si eu am vrut sa i-l fac, dar cand am auzit de la un doctor bun ca el nu l-ar face copilului lui, am renuntat. Sanatate lui Tudor si sa nu ajungeti la operatie!

Simona, ce mai face David? Cum e cu varsatul de vant, ca sa stim si noi daca va fi cazul.

Alarma falsa. Nu era varsat de vant. I-a trecut de atunci, nu mai are nik. Cauza bubitzelor cred ca am descoperit-o ulterior cand am gasit pe hainele lui un purice. Nu stiu de unde ca noi nu avem animale in casa insa stiu ca l-a dus mama mea la o vecina sa se joace cu baietelul de acolo si au si un catzel.

tsimonaiuliana
24.01.2012, 13:10:39
am vb acum si analiza calciului si a fosforului sa facem ..sa vedem D-ul din organism....au legatura?scuzati ignoranta...

Cand i-am facut anazilele lui David si i-a iesit fosfataza alcalina marita si calciu la fel, medicul de fam. a interpretat ca ar avea rahitism, adica insuficienta de vit. D in oraganism dar ulterior s-a dovedit ca nu era asa. Deci eu spun sa faci exact analiza respectiva care arata cantitatea de vit. D. Stiu ca sigur se face la Synevo.

stefania_a
24.01.2012, 13:27:38

cred ca da..ca si mie med pediatru mi-a zis sa fac calciul, fosfor ..stiu ca e un set de 4 analize..dar am uitat cum se cheama.dar la noi a zis ca inca nu e obligatoriu..putem sa mai asteptam sa vedem cum evolueaza fontanela ca alte semne de rahtism nu are...oricum vad ca s-a mai inbchis un pic la noi fontanela...

stefania_a
24.01.2012, 13:29:05
Alarma falsa. Nu era varsat de vant. I-a trecut de atunci, nu mai are nik. Cauza bubitzelor cred ca am descoperit-o ulterior cand am gasit pe hainele lui un purice. Nu stiu de unde ca noi nu avem animale in casa insa stiu ca l-a dus mama mea la o vecina sa se joace cu baietelul de acolo si au si un catzel.

bine ca a fost alarma falsa....am patit si noi acum cateva zile chestia cu un purice ca am scos-o pe fata afara si s-a jucat cu pisicile...si cateii...si am crezut ca face vreo boala a copialriei dar pana a doua zi i-a trecut!!!:-$:-$

ina26ina
24.01.2012, 13:49:33

si eu am patit la inceputul sarcinii, la fel, cand imi suflam nasul aveam niste firisoare de sange sau niste cruste... a trecut de la sine, la fel mi-a zis ginecologul, e normal la gravide... daca iti curge sange ca si cum te-ai fi lovit, atunci anunta medicul... >:D<

Butterfly87
24.01.2012, 15:07:23
cred ca da..ca si mie med pediatru mi-a zis sa fac calciul, fosfor ..stiu ca e un set de 4 analize..dar am uitat cum se cheama.dar la noi a zis ca inca nu e obligatoriu..putem sa mai asteptam sa vedem cum evolueaza fontanela ca alte semne de rahtism nu are...oricum vad ca s-a mai inbchis un pic la noi fontanela...
pai si mie med de fam asa mi-a zis ca semne la abdomen..coaste nu sunt de rahitism...dar ca fontanela inca e maricica..ceea ce e si normal ca are de abia 10 luni ..dar ca e bine de facut d injectabil
si cum nu vreau sa bag aiurea in copil am zis sa fac analiza

oricum o sa merg la un pediatru in sf maria (printr-o cunostinta) sa io vada si apoii vedem ce analize facem
tu tot la synevo ai facut analizele?

Rok5ana
24.01.2012, 15:42:45
mami tu cum te simti? cum merge sarcina???;;);;)

Deocamdata e bine. Avem ceva emotii pentru triplu test pt ca la dublu test riscul pentru trisomia 21 a iesit cam marisor...1:460....a mai avut cineva asa?. Oricum pliul nucal a fost ok si a fost vizualizat si osul nazal, asa ca sper sa nu fie totusi probleme. Asteptam intalnirea de pe 5 februarie..poate aflam ce e :).

Rok5ana
24.01.2012, 15:43:59

Mi se mai intampla si mie. Nu cred ca e vreo pb.

eliana
24.01.2012, 15:46:59
Pai probabil ca nu se dozeaza vit D la ei, de asta nu stiu. Exista analize "indirecte" ca sa zic asa care iti spun daca e rahitism sau nu: calciu, fosfor, fosfataza alcalina si parathormonul (PTH). Dar nici una din astea 4 nu iti masoara nivelul vitaminei D.

P.S. fontanela se inchide pe la 1 an jumate-2, asa ca mi se pare un pic hazardat sa-ti recomande D injectabil pt ca "i se pare cam mare" - a masurat-o de fiecare data cand ai fost la ea?

eliana
24.01.2012, 15:50:31
Patesc asa toate gravidele care fac si Clexane si Aspenter, probabil. Nu-ti sangereaza si gingiile? apropos, tu faci Clexane la doza terapeutica sau profilactica?

stefania_a
24.01.2012, 15:51:17
pai si mie med de fam asa mi-a zis ca semne la abdomen..coaste nu sunt de rahitism...dar ca fontanela inca e maricica..ceea ce e si normal ca are de abia 10 luni ..dar ca e bine de facut d injectabil
si cum nu vreau sa bag aiurea in copil am zis sa fac analiza

oricum o sa merg la un pediatru in sf maria (printr-o cunostinta) sa io vada si apoii vedem ce analize facem
tu tot la synevo ai facut analizele?

nu le-am facut inca..mai astept sa vad cum evolueaza fontanela..nu vreau nici sa o intep aiurea..dar nici injectabil sa bag aiurea in ea!!!

Butterfly87
24.01.2012, 15:52:06
Pai probabil ca nu se dozeaza vit D la ei, de asta nu stiu. Exista analize "indirecte" ca sa zic asa care iti spun daca e rahitism sau nu: calciu, fosfor, fosfataza alcalina si parathormonul (PTH). Dar nici una din astea 4 nu iti masoara nivelul vitaminei D.

P.S. fontanela se inchide pe la 1 an jumate-2, asa ca mi se pare un pic hazardat sa-ti recomande D injectabil pt ca "i se pare cam mare" - a masurat-o de fiecare data cand ai fost la ea?
am inteles!!
eeee a masurat-o...din ochi asa:)
de asta nici nu ma agit sa ii fac injectabil acum...tu ce zici?sa mai astept nu??si eventual pe la 1 an si ceva sa mai vedem.....dr nu se referea ca nu e inchisa acum..ci ca e cam mare..:-\

stefania_a
24.01.2012, 15:52:14
Deocamdata e bine. Avem ceva emotii pentru triplu test pt ca la dublu test riscul pentru trisomia 21 a iesit cam marisor...1:460....a mai avut cineva asa?. Oricum pliul nucal a fost ok si a fost vizualizat si osul nazal, asa ca sper sa nu fie totusi probleme. Asteptam intalnirea de pe 5 februarie..poate aflam ce e :).

cat e limita? 1:400? ca nu mai retin..oricum la mine a iesit 1:50 si am facut amniocenteza..deci la tine nu e nimic rau!!!

stefania_a
24.01.2012, 15:53:31

se poate masura? ca la noi o verifica mereu si tot zice ca e 1/1!!!!:-B

Rok5ana
24.01.2012, 15:58:53
cat e limita? 1:400? ca nu mai retin..oricum la mine a iesit 1:50 si am facut amniocenteza..deci la tine nu e nimic rau!!!

E 1:250.....Eu am ramas pe ganduri pentru ca la Stefanel am avut 1:10000. Am mai stat de vb cu cineva care a avut 1:9 si acu' are o frumusete de copil sanatos.

eliana
24.01.2012, 16:02:57
A mea o masura cu cm de fiecare data, si-mi nota dimensiunile in carnetel.

eliana
24.01.2012, 16:05:00
am inteles!!
eeee a masurat-o...din ochi asa:)
de asta nici nu ma agit sa ii fac injectabil acum...tu ce zici?sa mai astept nu??si eventual pe la 1 an si ceva sa mai vedem.....dr nu se referea ca nu e inchisa acum..ci ca e cam mare..:-\
Daca are banuieli, cel mai corect e sa-i faci analize. Hai, nu vit.D, dar calciu si fosfataza alcalina (se interpreteaza impreuna) si daca tot o intepi, fa-i si fierul. Dar eu n-as baga sub nici o forma D injectabil in copil fara sa dozez efectiv nivelul vit.D.

eliana
24.01.2012, 16:13:21
La Stefanel erai mai tanara :) stii, testul asta e unul statistic, nu e alb-negru, asa ca eu zic sa nu intri in panica, mai vezi ecografic, vezi si triplu test, si daca o fi, asta e, faci amniocenteza si dormi linistita noaptea.

Butterfly87
24.01.2012, 16:41:15
Daca are banuieli, cel mai corect e sa-i faci analize. Hai, nu vit.D, dar calciu si fosfataza alcalina (se interpreteaza impreuna) si daca tot o intepi, fa-i si fierul. Dar eu n-as baga sub nici o forma D injectabil in copil fara sa dozez efectiv nivelul vit.D.
mersi frumos de lamuriri:*

alibd
24.01.2012, 17:02:30

Se masoara cu cm. Cel putin asa a fost la noi de fiecare data.

AnaM
24.01.2012, 20:25:40

La noi s-a inchis fontanela aproape de varsta de 2 ani, si destul de rapid, pana atunci a avut-o mereu foarte foarte mare si dr. zicea de facut injectii cu D3, dar nu i-am facut fara analiza, si oricum n-a insistat pe tema asta. Eu zic sa nu te ingrijorezi deocamdata :)

stefania_a
24.01.2012, 21:12:01
La noi s-a inchis fontanela aproape de varsta de 2 ani, si destul de rapid, pana atunci a avut-o mereu foarte foarte mare si dr. zicea de facut injectii cu D3, dar nu i-am facut fara analiza, si oricum n-a insistat pe tema asta. Eu zic sa nu te ingrijorezi deocamdata :)

nu sunt ingrijorata..doar vreau sa ma documentez bine.medicul de fam deja zicea de injectii in viitor..dar eu nu fac injectii, daca este nevoie, fara sa fac analize..si oricum mi se pare ca fontanela s-a mai inchis de cand am verificat-o eu ultima data...atat cat ma pricep!!

geany_m
24.01.2012, 22:20:13
Patesc asa toate gravidele care fac si Clexane si Aspenter, probabil. Nu-ti sangereaza si gingiile? apropos, tu faci Clexane la doza terapeutica sau profilactica?
Gingiile nu-mi sangereaza. Daca as mai fi patit si inainte cu nasul, nu-mi faceam griji.
Clexane fac profilactic, doza minima, 0.2/zi. Recunosc, dupa 2-3 zile mai sar cate o zi, ca-s acoperita de Aspenter si Femibion pt. mutatia mea la sange...plus ca ma deranjeaza cel mai tare faptul ca uneori se invineteste locul intepat si e atat de urata burta vanata:"> si locul dureros. Medicul mi-a spus ca-i normal sa se invineteasca>:P

eliana
24.01.2012, 22:59:01
Gingiile nu-mi sangereaza. Daca as mai fi patit si inainte cu nasul, nu-mi faceam griji.
Clexane fac profilactic, doza minima, 0.2/zi. Recunosc, dupa 2-3 zile mai sar cate o zi, ca-s acoperita de Aspenter si Femibion pt. mutatia mea la sange...plus ca ma deranjeaza cel mai tare faptul ca uneori se invineteste locul intepat si e atat de urata burta vanata:"> si locul dureros. Medicul mi-a spus ca-i normal sa se invineteasca>:P
Mda, te cred ca te deranjeaza. Asta cu vanataile s-ar putea sa tina si de tehnica executiei. Si mi-a mai zis o asistenta in spital, cand am nascut, sa nu masez zona dupa Clexane, doar sa tin un pic apasat - eu nu m-am invinetit deloc, dar drept ca le-am facut in brate, nu in burta.

AnaM
25.01.2012, 09:05:26
Mda, te cred ca te deranjeaza. Asta cu vanataile s-ar putea sa tina si de tehnica executiei. Si mi-a mai zis o asistenta in spital, cand am nascut, sa nu masez zona dupa Clexane, doar sa tin un pic apasat - eu nu m-am invinetit deloc, dar drept ca le-am facut in brate, nu in burta.

Si eu am facut in spital, si in burta (la ATI) si in brat (in rezerva, de catre o asistenta care, culmea, facea prima data clexane cuiva - nu pot sa inteleg fenomenul, dar...). In burta nu m-am invinetit, la brat da. Si eu tind sa cred ca e vorba de tehnica, Geany sigur o sa te perfectionezi in atatea luni :D :* >:D<

stefania_a
25.01.2012, 10:11:00
cu ce pot scoate pixul de pe niste hainute? ca a apucat-o pe bianca scrisul cat n-am fost eu atenta 5 minute!!!:D

Butterfly87
25.01.2012, 11:32:02
am fost azi la sf maria si i-am facut analize de sange..eco la fontanela si radiografie la pumn..la dr Anton Dana am mers..cica ar fi buna
oricum cu rezultatele la analize merg si la dr Siminiceanu

stefania_a
25.01.2012, 11:45:04
am fost azi la sf maria si i-am facut analize de sange..eco la fontanela si radiografie la pumn..la dr Anton Dana am mers..cica ar fi buna
oricum cu rezultatele la analize merg si la dr Siminiceanu

pe tine te-a trimis med de fam? sau iti faceai griji tu singura?:D

Butterfly87
25.01.2012, 11:45:59
pe tine te-a trimis med de fam? sau iti faceai griji tu singura?:D
med de fam vrea in februarie sa-i fac D3 injectabil si fara analize si sa o vada un pediatru am zis ca nu ii fac...de asta am mers

stefania_a
25.01.2012, 11:58:50
med de fam vrea in februarie sa-i fac D3 injectabil si fara analize si sa o vada un pediatru am zis ca nu ii fac...de asta am mers

pai da ca si mie imi spusese med de fam de injectii..da asa fara sa-i fac nici o analiza..unii medici nu stiu cum sunt atat de aiurea..cum sa faci un tratament cu ceva fara niste analize? mai ales la niste copilasi??:(

Butterfly87
25.01.2012, 12:11:08
pai da ca si mie imi spusese med de fam de injectii..da asa fara sa-i fac nici o analiza..unii medici nu stiu cum sunt atat de aiurea..cum sa faci un tratament cu ceva fara niste analize? mai ales la niste copilasi??:(
acum sper sa iasa bine
ca imi spunea dr Anton ca fiica mea transpira la cap seara si ar fi semn de rahitism:-\

michellina
25.01.2012, 12:56:01
acum sper sa iasa bine
ca imi spunea dr Anton ca fiica mea transpira la cap seara si ar fi semn de rahitism:-\

David al nostru mereu a fost un transpiracios... si nu a fost suspect de rahitism.

Butterfly87
25.01.2012, 13:09:07
David al nostru mereu a fost un transpiracios... si nu a fost suspect de rahitism.
dar a mea de vreo luna face asa..nu a fost mereu:-\

eliana
25.01.2012, 15:16:09
acum sper sa iasa bine
Ha?! am mai auzit asta, dar n-am reusit sa gasesc explicatia logica, o sa ma pun iar pe scotocit, se pare :D alte semne de rahitism mai are? pe la cap, pe la coaste, ceva?

gabriela_rgh
25.01.2012, 15:16:55
cam cati pampersi ar tb sa ude in mod normal un bebe zilnic?are deja 3 zile de cand nu schimb mai mult de 3-4 pampersi si nici aia plini.e cazul sa ma ingrijorez?nu vad nimic suspect la el.

stefania_a
25.01.2012, 15:22:35
cam cati pampersi ar tb sa ude in mod normal un bebe zilnic?are deja 3 zile de cand nu schimb mai mult de 3-4 pampersi si nici aia plini.e cazul sa ma ingrijorez?nu vad nimic suspect la el.

eu pana pe la 6 luni schimbam cred ca 9-10 pampersi la zi..dar acum imi dau seama ca eram un pic exagerata!!!:D acum o schimb de 4-5 ori..depinde cat face...ca nu o las neschimbata cand trebuie!!

Butterfly87
25.01.2012, 15:39:27
Ha?! am mai auzit asta, dar n-am reusit sa gasesc explicatia logica, o sa ma pun iar pe scotocit, se pare :D alte semne de rahitism mai are? pe la cap, pe la coaste, ceva?
deocamdata alte semne nu au mai gasit dr astia:-\

geany_m
25.01.2012, 17:38:24
Pai am incercat in fel si chip: schimb locul intepat mereu (ba in stanga, ba in dreapta, mai sus sau mai jos de buric), introduc serul foarte incet, nu masez deloc decat tin o compresa cu spirt cateva minute dupa.... nu intotdeauna ma invinetesc, dar mi s-a intamplat.... Intr-adevar, cum zicea si Ana, am timp sa exersez in atatea luni si poate ma prind pana la urma care e secretul:D

Daphnne
25.01.2012, 18:05:06
Pai am incercat in fel si chip: schimb locul intepat mereu (ba in stanga, ba in dreapta, mai sus sau mai jos de buric), introduc serul foarte incet, nu masez deloc decat tin o compresa cu spirt cateva minute dupa.... nu intotdeauna ma invinetesc, dar mi s-a intamplat.... Intr-adevar, cum zicea si Ana, am timp sa exersez in atatea luni si poate ma prind pana la urma care e secretul:D

geany, de la mama stiu asa: ca se prinde intre doua degete pielea (se face un pliu), se strange putin si dupa se face clexane in varful pliului, tii pliul pana termini clexane. injectia se face perpendicular, in jurul buricului la minim 5cm de acesta . nu se apasa deloc, doar se tine tamponul cu vata cu alcool acolo.
vezi daca faci clexane nu ai voie sa faci nici o alta injectie intramuscular, fiindca e risc de hematom foarte urat care nu se scoate decat chirugical, plus alte minuni.

geany_m
25.01.2012, 19:09:03
geany, de la mama stiu asa: ca se prinde intre doua degete pielea (se face un pliu), se strange putin si dupa se face clexane in varful pliului, tii pliul pana termini clexane. injectia se face perpendicular, in jurul buricului la minim 5cm de acesta . nu se apasa deloc, doar se tine tamponul cu vata cu alcool acolo.
vezi daca faci clexane nu ai voie sa faci nici o alta injectie intramuscular, fiindca e risc de hematom foarte urat care nu se scoate decat chirugical, plus alte minuni.
Exact cum ai descris tu fac si eu! Nu stiam de alte injectii, oricum nu mi-am facut altceva intramuscular pana acum, e bine de stiut!:*

Butterfly87
25.01.2012, 19:27:59
ne-au venit o parte din rezultatele la analize ..calciu e ok.fosfor la fel..la fier limita e 60 ea are 51 dar nici nu i-am dat picaturi pana acum de fier
mai vedem maine radiografia la pumn
deci eu zic ca nu e rahitism

gabriela_rgh
25.01.2012, 19:42:30
ne-au venit o parte din rezultatele la analize ..calciu e ok.fosfor la fel..la fier limita e 60 ea are 51 dar nici nu i-am dat picaturi pana acum de fier
mai vedem maine radiografia la pumn
deci eu zic ca nu e rahitism
irina eu zic sa faci efortul financiar cand poti sa ii faci analiza pt vit D si sa te lamuresti.tare e greu sa nu ai certitudini...fierul cred ca il poti regla si din alimentatie,dar vezi ce zice pedi.

Butterfly87
25.01.2012, 19:50:48
irina eu zic sa faci efortul financiar cand poti sa ii faci analiza pt vit D si sa te lamuresti.tare e greu sa nu ai certitudini...fierul cred ca il poti regla si din alimentatie,dar vezi ce zice pedi.
o sa vedem..ca sincer acum erau asa multe cheltuieli#-o#-o#-o

ina26ina
25.01.2012, 21:06:22
cu ce pot scoate pixul de pe niste hainute? ca a apucat-o pe bianca scrisul cat n-am fost eu atenta 5 minute!!!:D

eu mai reuseam cateodata cu spray, inainte sa bagi haina la masina, dai bine cu spray (cel normal, nu antiperspirant) si dupa aia [-o< ... uneori iese, asa ca merita incercat :D

si apropos de transpiratia capusorului la bebe, poate fi intr-adevar semn de rahitism, apare datorita scaderii Ca... dar nu neaparat, se va vedea la analize :) multa sanatate!

stefania_a
25.01.2012, 21:09:53
eu mai reuseam cateodata cu spray, inainte sa bagi haina la masina, dai bine cu spray (cel normal, nu antiperspirant) si dupa aia [-o< ... uneori iese, asa ca merita incercat :D

si apropos de transpiratia capusorului la bebe, poate fi intr-adevar semn de rahitism, apare datorita scaderii Ca... dar nu neaparat, se va vedea la analize :) multa sanatate!

nu stiam asta..o sa incerc, dar tre sa iau un spray ca nu am nici un fel in casa!!

Butterfly87
25.01.2012, 21:16:41
nici nu mai stii la ce pediatru sa mergi//..o prietena a mers azi cu baietelul de 4 luni la ea ca-i iesisera niste bubite ca o alergie..si a sunat pe la 5 sa vada daca s-au decalat programarile ..si ii zice asistenta ca nu
si scoala copilul din somn..il ia nemancat si in loc de 5.15 intra la 6...se uita fff repede doar la bube..fara alt consult....era si prima data cand mergea la ea/............ii da sa faca analize la sange si gata ..plata...

o fi ea super buna dar macar sa acorzi aceiasi atentie pacientilor noi...cum acorzi pacientilor vechi,nu??eu asa vad lucrurile

Butterfly87
25.01.2012, 21:17:20

multumesc..uite ca la fosfor si calciu au iesit bine analizele

stefania_a
25.01.2012, 21:33:13
nici nu mai stii la ce pediatru sa mergi//..o prietena a mers azi cu baietelul de 4 luni la ea ca-i iesisera niste bubite ca o alergie..si a sunat pe la 5 sa vada daca s-au decalat programarile ..si ii zice asistenta ca nu
si scoala copilul din somn..il ia nemancat si in loc de 5.15 intra la 6...se uita fff repede doar la bube..fara alt consult....era si prima data cand mergea la ea/............ii da sa faca analize la sange si gata ..plata...

o fi ea super buna dar macar sa acorzi aceiasi atentie pacientilor noi...cum acorzi pacientilor vechi,nu??eu asa vad lucrurile

te referi la siminiceanu? ca si sora mea a mers azi cu rares la ea si a zis ca a fost multumita!!!

Butterfly87
25.01.2012, 21:38:48
te referi la siminiceanu? ca si sora mea a mers azi cu rares la ea si a zis ca a fost multumita!!!
da de ea ziceam
pai si atunci de ce diferentele astea?

stefania_a
25.01.2012, 21:47:55
da de ea ziceam
pai si atunci de ce diferentele astea?

nu stiu ce sa zic..eu nu am fost niciodata la ea!!!

Daphnne
25.01.2012, 22:10:38
Exact cum ai descris tu fac si eu! Nu stiam de alte injectii, oricum nu mi-am facut altceva intramuscular pana acum, e bine de stiut!:*

sa ai grija sa nu apesi tamponul cu vata deloc, fiindca si de la cea mai mica presiune se poate face hematom.
ma bucur ca ti-am putu fi de ajutor catusi de putin :* pupam fetele

AnaM
25.01.2012, 22:47:50
nu stiam asta..o sa incerc, dar tre sa iau un spray ca nu am nici un fel in casa!!

Merge si mai bine cu fixativ :)

Yonika
26.01.2012, 00:25:16
Gabi si eu ii schimb cam 4, rar cate 5 (asta in cazul in care face de 2 ori kk in acea zi) si stiu sigur ca papa binisor, are 2 bibe de cate 200 ml si de vreo 4 ori san.

Yonika
26.01.2012, 00:26:51
Fetele, care mai doriti, peste vreo 3 saptamani as mai vrea sa mai fac o comanda la hainute (http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/), daca va intereseaza, va astept cu comenzile pe mail.

stefania_a
26.01.2012, 08:17:38
Merge si mai bine cu fixativ :)

tot asa procedez? adica dau pe pix inainte sa bag hainele in masina? si las cateva minute? ca de asta am in casa si as face azi chestia asta!!!;;)

stefania_a
26.01.2012, 08:19:11
Fetele, care mai doriti, peste vreo 3 saptamani as mai vrea sa mai fac o comanda la hainute (http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/), daca va intereseaza, va astept cu comenzile pe mail.

noi vream cate ceva!! sa mai anunti cu cateva zile inainte!!!;;)

Andrusca
26.01.2012, 08:21:00
tot asa procedez? adica dau pe pix inainte sa bag hainele in masina? si las cateva minute? ca de asta am in casa si as face azi chestia asta!!!;;)

eu am dat cu fixativ pe canapeaua de piele, zicea cineva mai demult ca ar merge, si fara rezultata....:(
poate tu ai mai mult noroc ;)

Yonika, astept pozaaaaaaa! ;;)

Neata fetele! ~o)~o)~o)

stefania_a
26.01.2012, 08:22:10
eu am dat cu fixativ pe canapeaua de piele, zicea cineva mai demult ca ar merge, si fara rezultata....:(
poate tu ai mai mult noroc ;)

Yonika, astept pozaaaaaaa! ;;)

Neata fetele! ~o)~o)~o)

si noi am incercat la canapea si nu a mers...dar poate am noroc la hainute!!!;;)

AnaM
26.01.2012, 08:52:45

Da :) Eu am folosit fixativul si a functionat, da-i din belsug pe pata, asteapta cateva minute cat sa se dizolve un pic, si apoi baga la masina cu apa calduta (programul ala cu multa apa).

stefania_a
26.01.2012, 09:06:25
Da :) Eu am folosit fixativul si a functionat, da-i din belsug pe pata, asteapta cateva minute cat sa se dizolve un pic, si apoi baga la masina cu apa calduta (programul ala cu multa apa).

am inteles..azi ma pun pe treaba!!!

michellina
26.01.2012, 09:24:43
Neata!
Am fost aseara dupa ce am iesit de la munca pe-afara cu David si am stat mai mult de o ora. Ce frumos a fost! Chiar daca e zapada, nu era frig deloc si ne-am jucat cu bulgari, ne-am dat cu sania. Am ramas surprinsa ca mai erau si alti copii la ora aia pe afara. Cand ne-am intors in casa, avea David niste obrajori:x

Butterfly87
26.01.2012, 10:18:50
offf am primit si restul analizelor are ceva inceput de rahitism..cu bosii daca am retinut bine termenul mai pronuntate..si fosfataza alcalina a iesit 795 parca si limita era 600..de asta nu se vede la torace sau la radiografia la pumn...
o sa-i fac schema de D3..dar si la ficat e marit TGO parca.....si mi-a dat ceva pt ficat sa-i dau o luna..hepaid parca si repetam...sper sa nu fie alte infectii ci doar de la raceala de la revelion

stefania_a
26.01.2012, 10:21:38
offf am primit si restul analizelor are ceva inceput de rahitism..cu bosii daca am retinut bine termenul mai pronuntate..si fosfataza alcalina a iesit 795 parca si limita era 600..de asta nu se vede la torace sau la radiografia la pumn...
o sa-i fac schema de D3..dar si la ficat e marit TGO parca.....si mi-a dat ceva pt ficat sa-i dau o luna..hepaid parca si repetam...sper sa nu fie alte infectii ci doar de la raceala de la revelion

ti-a interpretat medicul rezultatele? de ce nu ai facut direct analiza de D3? daca tot zic fetele ca e cea mai sigura!!! eu, daca va fi sa facvreo analiza, asta voi face!!!chiar daca se plateste!!!
oricum multa sanatate!!!

Butterfly87
26.01.2012, 10:25:15
ti-a interpretat medicul rezultatele? de ce nu ai facut direct analiza de D3? daca tot zic fetele ca e cea mai sigura!!! eu, daca va fi sa facvreo analiza, asta voi face!!!chiar daca se plateste!!!
oricum multa sanatate!!!
da medicul pediatru mi le-a interpretat....pai am zis sa le fac pe astea inainte..si daca au iesit asa mai are sens sa fac dozare de d3??

ina26ina
26.01.2012, 11:42:20

ti-a zis probabil de bose frontale/parietale... si da, limita max la FA e 600, dar nu te ingrijora, 795 nu e chiar asa de mare... ma mir ca nu ti-a crescut numai doza de vigantol, cate picaturi ii dadeai pana acum? si TGO, cat de mare? e posibil sa fie de la paracetamol, daca zici ca a fost racit recent :)

Butterfly87
26.01.2012, 12:18:48
ti-a zis probabil de bose frontale/parietale... si da, limita max la FA e 600, dar nu te ingrijora, 795 nu e chiar asa de mare... ma mir ca nu ti-a crescut numai doza de vigantol, cate picaturi ii dadeai pana acum? si TGO, cat de mare? e posibil sa fie de la paracetamol, daca zici ca a fost racit recent :)
paracetamol i-am dat doar o data supozitor...mai mult nurofen si panadol si antibiotic

ii dadeam 5 picaturi de vigantol pe zi
asa de bose zicea......tgo nu stiu exact valoarea ca sotul a mers dupa analize

gabriela_rgh
26.01.2012, 12:23:24
Gabi si eu ii schimb cam 4, rar cate 5 (asta in cazul in care face de 2 ori kk in acea zi) si stiu sigur ca papa binisor, are 2 bibe de cate 200 ml si de vreo 4 ori san.
multumesc Yonika pt raspuns.am vb si cu pediatra,repetam suma de urina si urocultura pt siguranta si la vizita de la 6 luni o sa vb mai in detaliu daca e nevoie de o eco la rinichi.poate imi facprea multe griji dar sunt stresata ca daca nu mananca cat trebuie,sau daca nu e hidratat,sau daca e vb de altceva?daca as putea l-as pune sub un clopot de sticla...:">:">:">
Ati trecut la pampers 4?eu am ramas la nr 3 dar parca ii cam ramn urme de la el...e diferenta mare intre numere?

gabriela_rgh
26.01.2012, 12:25:19
ce inseamna schema de D3?in mod normal ar tb intai sa iti mareasca doza de D3 zilnic...si la noi a marit-o si vedem cum evoluam.ce a mancat gaza cu o zi inainte?ca TGO marit poate fi si din alimentatie,medicamente,etc..

gabriela_rgh
26.01.2012, 12:27:29
fetele care ati nascut recent la Cuza,Ada,Dany,Stefy sora ta..mai au ceva taxe de internare,a doua cezariana se plateste taxa?mai are putin si cumnata si ar vrea sa stie cum sa se pregateasca cu partea financiara..

stefania_a
26.01.2012, 12:34:35
fetele care ati nascut recent la Cuza,Ada,Dany,Stefy sora ta..mai au ceva taxe de internare,a doua cezariana se plateste taxa?mai are putin si cumnata si ar vrea sa stie cum sa se pregateasca cu partea financiara..

din cate stiu taxa de 500 de lei nu mai este..iar cea de internare nu stiu daca mai este sau nu!!!o s-o intreb azi pe sora mea, daca nu-ti raspund alte mamici!!!
tudor ce face??;;)

geany_m
26.01.2012, 12:44:57
paracetamol i-am dat doar o data supozitor...mai mult nurofen si panadol si antibiotic
Pai panadolul asta contine: paracetamol.
Sanatate Dianei!

ina26ina
26.01.2012, 12:47:43

ii dadeam 5 picaturi de vigantol pe zi
asa de bose zicea......tgo nu stiu exact valoarea ca sotul a mers dupa analize

panadol e paracetamol...

michellina
26.01.2012, 12:49:24
multumesc Yonika pt raspuns.am vb si cu pediatra,repetam suma de urina si urocultura pt siguranta si la vizita de la 6 luni o sa vb mai in detaliu daca e nevoie de o eco la rinichi.poate imi facprea multe griji dar sunt stresata ca daca nu mananca cat trebuie,sau daca nu e hidratat,sau daca e vb de altceva?daca as putea l-as pune sub un clopot de sticla...:">:">:">
Ati trecut la pampers 4?eu am ramas la nr 3 dar parca ii cam ramn urme de la el...e diferenta mare intre numere?

Ce draguta e poza cu Tudor!:love:

Butterfly87
26.01.2012, 12:50:56
Pai panadolul asta contine: paracetamol.
Sanatate Dianei!
da uitasem
multumesc

ce inseamna schema de D3?in mod normal ar tb intai sa iti mareasca doza de D3 zilnic...si la noi a marit-o si vedem cum evoluam.ce a mancat gaza cu o zi inainte?ca TGO marit poate fi si din alimentatie,medicamente,etc..
pai ne-a marit o data med de fam de la 3 la 5 picaturi din toamna ii dau asa...
pai schema 3 injectii la 2 zile in februarie nu mai stiu cate unitati
apoi una in martie si apoi la 1 an jumate..in timpul asta nu mai dau vigantol
pai spanac cu cartofi mancase...

gabriela_rgh
26.01.2012, 12:58:56
Ce draguta e poza cu Tudor!:love:
multumesc:),se anunta strengar de mic:).