PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 [205] 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

eliana
20.02.2012, 17:30:36
11 e asta de langa noi :)
11 ?! :-? sigur nu-i 23? ca mie asa mi-a ramas in cap, cresa 1 si gradinita 23. So.... unde e 23 atunci?

alinutza20
20.02.2012, 17:37:54
11 ?! :-? sigur nu-i 23? ca mie asa mi-a ramas in cap, cresa 1 si gradinita 23. So.... unde e 23 atunci?

uita-te la pozele (http://urbo.ro/gradinita-bone/gradinita-cu-program-prelungit-nr-11-147989) din josu ppaginii ca se vede curtea...

app de asta, easa fain inauntruuuuu ;;);;);;)

nush de ce am impresia ca 23 e prin alexandru:)), da o cautare :)

biutzaxx
20.02.2012, 17:55:50
ah, avem si noi problema asta :-? "nu nani" de parca ar fi baubau .. dar la noi e si mai rau, ca dupa ce ma chinui sa o bag in pat incepe foiala :-< ... si dupa 2 min vrea apa, dupa alte doua minute vrea pipi, dupa alte 2 minute vrea catelul Teo, dupa alte 2 minute vrea catelul Bela, dupa alte 2 minute imi da catei si vrea elefantul Cici ... si distractia continua vreo ora de ajung sa fiu terminata de spate, de nervi si de toate laolalata ... deci voi inca stati bine ;)

PS: Am fost la dr. Rusu - orl :-< concluzia - otita medie continuat tratament si ne vedem peste 2 saptamani :-<
imi pare rau sa aud ca scumpa e bolnavioara. Sunt curioasa daca a facut Prevenar-ul? va pup!

Milagros
20.02.2012, 17:56:55
pentru ca simt nevoia sa ma descarc....
sunt mama denaturata pt ca:
-nu tin copilul cu caciulita in cap in casa(mai ales ca l-am tuns...:-")
-nu sunt de accord sa ii dau sa guste atunci cand mancam sau bem(o tentativa nu mai zic a cui de a baga suzeta in bere..:O:gen_07:) si mi se zice ca treaba mea va face bebe gastrita...|-)
-ripostez cand i se dau jucarii prin care au suflat altii inainte...???si lista poate continua...
in concluzie.....nu stiu cu cine am sa il las cand o sa trebuiasca sa plec de langa el.....:-<:-<sunt cam dezamagita:(.mama e deja prinsa cu Dami si Matei..

Mda.... cunoastem, eu si in ziua de azi aud chestii din astea in conditiile in care chiar nu am avut ajutor din partea respectivilor si cica pe la altii mai scapa si cate o lauda la adresa mea ca ca bine mi-am crescut copilul. Si eu primesc adesea intrebarea - de nu ii dau bere ca doar e aliment si are vitamine, de ce nu ii dau ciocolata ca vaai saracu' ce copil chinuit, ca de ce il las sa manance asa mult... Eu zic cadaca va permiteti sa iti iei o bona... sau cresa :( eu decat cu socrii prefer de 100 de ori cresa.

Milagros
20.02.2012, 17:57:44
Deci eu zic asa:
Atata timp cat tu si sotul tau cadeti de comun acord sa va cresteti copilul intr-un anume fel, consider ca ati putea sa le spuneti bunicilor (banuiesc ca mai mult despre ei e vb) ca voi aveti propriile voastre reguli in cresterea copilului vostru, si daca nu sunt de-acord cu ele, n-or sa mai aiba prea mult parte de nepotel. Si mama mai comenteaza cateodata despre ce-i face/nu face cumnata mea nepoticii, dar ii trece pana la urma...Cred ca ar trebui sa-l bagi si pe sotul tau la inaintare, sa isi convinga parintii ca tot ce faceti, faceti pentru binele lui Tudor, si ca ar trebui sa va respecte deciziile. Daca nu se poate, asta e...

Eu am inteles din ce a scris ca il va lasa pe bebe cu soacra, deci cam aiurea sa ii zica ca nu il mai vede daca mai comenteaza...

Yonika, felicitari pentru vorbaret! (au venit hainutele?:D)

biutzaxx
20.02.2012, 18:00:29
Multumim pt urari, fetele! tot cu febra si tuse suntem..ufff..sin octombrie nu a mai facut febra si chiar ma gandeam ca trece iarna fara complicatii...:( :(

Anca, dc ai mers la orl? banuiai otita..cum se manifesta..ca habar nu am...

ref la somn..fix la fel ca la Ariana e si la noi: vrea george curiosul..sau mickey..sau porcusorul...pffffff..dureaza si la noi peste 30 min pana adoarme; culmea, la gradi, se urca in pat si ia somn :D:D
e mai bine Andreiutzu?

biutzaxx
20.02.2012, 18:03:13
cred ca 23 e in tatarasi

stefania_a
20.02.2012, 19:13:28
Mie mi-ar fi teama cu chestia asta ca, de fapt mi se pare ca n-am rezolvat problema, iar ele se simt indreptatite sa faca cum stiu, mai ales ca noi am aprobat.
Noi, de obicei, ne exprimam clar (cam fiecare cu mama lui, dupa ce am discutat intre noi, in prealabil), asa ca nu am probleme prea mari.
Daca ar fi cu mama m-as gandi ca i-ar mai scapa cate una... zilele trecute ma intreba cand ii dau ciocolata, ca vara-sa, cu 3 luni mai mari, mananca deja de ceva timp. Si ce interesanta e ea cand cere "aca". ;;)
aaaa, si de ce nu si carne de porc, mai ales daca e macra, ca doar are peste 1 an, deci cam trebuie sa manance de toate. ;))

eu una deocamdata sunt multumitade cum decurg lucrurile cu mama cand sta cu fata!!!
ali ma refeream ca intotdeauna am acceptat sfaturile lor dar pana la urma am facut cum am crezut noi mai bine ca e pentru ea, si ei au observat asta!!!:-"

stefania_a
20.02.2012, 19:15:35
Eu am inteles din ce a scris ca il va lasa pe bebe cu soacra, deci cam aiurea sa ii zica ca nu il mai vede daca mai comenteaza...

si eu abia le astept!!!;))

petronelaaa
20.02.2012, 19:22:42
cred ca 23 e in tatarasi

gradinita 23 e pe Arcu/pacurari

biu...ai niste copii:x:x ... de toata admiratia! AMANDOI!;;) :A:A

Anmari
20.02.2012, 19:39:31
imi pare rau sa aud ca scumpa e bolnavioara. Sunt curioasa daca a facut Prevenar-ul? va pup!

Nu, noi n-am facut inca prevenarul :)

ps: am vazut si eu niste poze de la buildingul mind dar nu v-am vazut pe nici una :-? (biu si petro)

parys
20.02.2012, 20:22:02
mamici ati vazut proiectul de lege care cred ca deja e lege, ca intra in vigoare de la 1 martie, cum ca taticii sunt obligati sa stea o luna in cic?!! si cica mama in luna asta trebuie sa mearga la munca!!!!#-o#-o
O idiotenie mai mare decat asta n-am mai auzit!:-L Chiar ce le **** mintea noaptea, a doua zi dau lege!#-o Pfff....ce-i la gura mea de cand am auzit-o si pe asta!:talk_04::talk_04: Nu stiau cum sa mai fure niste bani si sa mai puna niste bete in roate proaspetilor parinti! >:P

Green_Eyes
20.02.2012, 20:47:42
O idiotenie mai mare decat asta n-am mai auzit!:-L Chiar ce le **** mintea noaptea, a doua zi dau lege!#-o Pfff....ce-i la gura mea de cand am auzit-o si pe asta!:talk_04::talk_04: Nu stiau cum sa mai fure niste bani si sa mai puna niste bete in roate proaspetilor parinti! >:P

E o directiva europeana, in cazul asta nu sunt responsabili parlamentarii nostri de toata tarasenia$-)

parys
20.02.2012, 21:54:19
E o directiva europeana, in cazul asta nu sunt responsabili parlamentarii nostri de toata tarasenia$-)
Am citit acum mai pe indelete....dar tot o porcarie mie se pare, fie ca au scornit-o ai nostri sau nu.
Nu poti obliga prin lege un parinte sa devina responsabil peste noapte, oricum se implica in cresterea copilului dupa ce venea de la servici si-i schimba un scutec. Eu personal nu-l vad pe al meu stand acasa cu ambii copii nici daca-l picuri cu ceara:| Iar de partea cu alaptatul...no comment! Halal incurajari!

tsimonaiuliana
20.02.2012, 22:50:48
unde e asta? ca cea la care va merge moni sigur nu e 26... si nu stiu alta aici langa mine..

Cica e in spate la Politia rutiera de pe Primaverii. Inca nu am fost acolo, urmeaza cat de curand. Soacra mea are o vecina in scara si cu care e si prietena care e educatoare acolo sau ceva si drept urmare mi s-a propus sa-l inscriu pe David acolo. Eu inca nu stiu nimic despre aceasta gradi. decat ca e nr 26 si ca e prin zona Tutora-Primaverii.

Andrusca
20.02.2012, 23:08:29
e mai bine Andreiutzu?

e fara febra deocamdata, dar cu o tuse urata..asa ca pas gradi...:(

Green_Eyes
20.02.2012, 23:18:38
Am citit acum mai pe indelete....dar tot o porcarie mie se pare, fie ca au scornit-o ai nostri sau nu.
Nu poti obliga prin lege un parinte sa devina responsabil peste noapte, oricum se implica in cresterea copilului dupa ce venea de la servici si-i schimba un scutec. Eu personal nu-l vad pe al meu stand acasa cu ambii copii nici daca-l picuri cu ceara:| Iar de partea cu alaptatul...no comment! Halal incurajari!

Eu din cate am inteles, nu ii obliga nimeni, li se da posibilitate, sunt incurajati, atata tot.. insa e adevarat si trist ca nu se scurteaza timpul petrecut de copil alaturi de mama, mai ales cand e si alaptat..chiar nu cred in necesitatea si eficacitatea aceste idei marete...acu sa fim serioase, il si vad pe Gheorghe din Cucuietii din vale ocupandu-se de plodul de 11 luni, in timp ce nevasta se intoarce sa spele buda scolii din sat (de exemplu).. #-o

Yonika
21.02.2012, 00:04:45
Felicitari pt vorbaret!!!! :)

Chiar vroiam sa te intreb...tu cum ai procedat cu prenatalul? Ai dus concediul la locul de munca..sau in alta parte? Si la cic pt bebe 2 ti-a luat in calcul indemnizatia de la Maribi, nu?
Da, la locul de munca pt ca terminasem cei 2 ani din primul cic; da s-a luat in calcul si indemnizatia, ca a fost singurul venit poana in iunie si se calculeaza pe ultimele 12 luni dinaintea nasterii.

Yonika
21.02.2012, 00:07:19
pentru ca simt nevoia sa ma descarc....
sunt mama denaturata pt ca:
-nu tin copilul cu caciulita in cap in casa(mai ales ca l-am tuns...:-")
-nu sunt de accord sa ii dau sa guste atunci cand mancam sau bem(o tentativa nu mai zic a cui de a baga suzeta in bere..:O:gen_07:) si mi se zice ca treaba mea va face bebe gastrita...|-)
-ripostez cand i se dau jucarii prin care au suflat altii inainte...???si lista poate continua...
in concluzie.....nu stiu cu cine am sa il las cand o sa trebuiasca sa plec de langa el.....:-<:-<sunt cam dezamagita:(.mama e deja prinsa cu Dami si Matei..
Ufff, imi pare rau...dar Dami sau Matei nu pot merge la gradi, tinand cont ca Tudorel e cel mai mic si daca nu ai cu cine sa il lasi?

Yonika
21.02.2012, 00:18:39

Nu, si asta vroiam sa va si spun. Noroc ca am sunat azi la ei, ca mai asteptat cateva zile bune cred.... Eu de obicei nu ii sun a doua zi sa ii intreb de comanda, doar daca era ceva super urgent sau nu venea la timp. Azi am zis sa ii sun, si cik au avut asa un val mare de comenzi:-" si luni seara i-am intrebat in cat timp vine comanda si au zis 2-3 zile. Au zis ca miercuri ma va suna fan curierul sa le aduca.:-s

stefania_a
21.02.2012, 09:50:00
Nu, si asta vroiam sa va si spun. Noroc ca am sunat azi la ei, ca mai asteptat cateva zile bune cred.... Eu de obicei nu ii sun a doua zi sa ii intreb de comanda, doar daca era ceva super urgent sau nu venea la timp. Azi am zis sa ii sun, si cik au avut asa un val mare de comenzi:-" si luni seara i-am intrebat in cat timp vine comanda si au zis 2-3 zile. Au zis ca miercuri ma va suna fan curierul sa le aduca.:-s

abia astept!!!:>:>

marybear
21.02.2012, 10:19:20

Si mie mi se pare o mare porcarie, eu nu mi-as fi lasat copilul sub 1 an cu sotul ever, da sa il pun sa faca diverse chestii sub stricta mea supraveghere e altceva:D. Acum ce sa mai zicem, cu cat trece timpul se mai taie, cate o luna ...o sa se ajunga sa ne aliniem cu Europa....dar de crese oare cand o sa se intereseze?>:P Acolo nu trebuie aliniere?
In fine sa va povestesc cat de atent e statul cu noi, ma trezesc luna asta ca primesc o hartie de la AJPS cum ca mi-au suspendat plata stimulentului (maretul 100 RON) din nush ce motive....ambigu tare pentru mine de ce ca nu am inteles. Eu nici nu observasem inca lipsa stimulentului si trebuie sa verific daca nu cumva mi-au suspendat si alocatia. Bun, merg la sediu si intreb si primesc explicatia: Nu v-ati achitat impozitul pe cladiri, masina sau ce detineti. WTF? e platit din ianuarie. Raspuns: da dar listele sunt din dec 2011 , aduceti dovada platii si va repunem in plata. Acum nush cat de normal e sa faca ei chestia asta ca sa nu mai zic ca impozitul meu a fost de 35 Ron iar ei mi-au suspendat 100 si nici luna viitoare nu mi-l dau daca nu duc dovada. Deci daca luam indemnizatie imi suspendau indemnizatia intreaga:| Legea-i lege domle' :gen_20::gen_20::gen_20:

eluta
21.02.2012, 11:43:16
In fine sa va povestesc cat de atent e statul cu noi, ma trezesc luna asta ca primesc o hartie de la AJPS cum ca mi-au suspendat plata stimulentului (maretul 100 RON) din nush ce motive....ambigu tare pentru mine de ce ca nu am inteles. Eu nici nu observasem inca lipsa stimulentului si trebuie sa verific daca nu cumva mi-au suspendat si alocatia. Bun, merg la sediu si intreb si primesc explicatia: Nu v-ati achitat impozitul pe cladiri, masina sau ce detineti. WTF? e platit din ianuarie. Raspuns: da dar listele sunt din dec 2011 , aduceti dovada platii si va repunem in plata. Acum nush cat de normal e sa faca ei chestia asta ca sa nu mai zic ca impozitul meu a fost de 35 Ron iar ei mi-au suspendat 100 si nici luna viitoare nu mi-l dau daca nu duc dovada. Deci daca luam indemnizatie imi suspendau indemnizatia intreaga:| Legea-i lege domle' :gen_20::gen_20::gen_20:

Si eu am primit o hartie acum o saptamana ca imi inceteaza plata indemnizatiei pt cresterea copilului . Eu nu am mai primit aceasta indemnizatie din ianuarie 2010. In decizie spune ca am primit aceasta hartie deoarece copilul a implinit 3 ani ( Gabriel are 1 un si cateva luni de cand e ingeras si am dus la DAC certificatul de deces la cateva zile dupa ce l-am inhumat pe baiat}. Eu cred ca cei de la DAC nu au nimic centralizat sau trebuiau sa cheltuie niste bani si atunci au inceput sa trimita plicuri.

marybear
21.02.2012, 11:57:29
Si eu am primit o hartie acum o saptamana ca imi inceteaza plata indemnizatiei pt cresterea copilului . Eu nu am mai primit aceasta indemnizatie din ianuarie 2010. In decizie spune ca am primit aceasta hartie deoarece copilul a implinit 3 ani ( Gabriel are 1 un si cateva luni de cand e ingeras si am dus la DAC certificatul de deces la cateva zile dupa ce l-am inhumat pe baiat}. Eu cred ca cei de la DAC nu au nimic centralizat sau trebuiau sa cheltuie niste bani si atunci au inceput sa trimita plicuri.

Doamne ce idioti:|. Partea proasta e ca probabil mie chiar mi-au suspendat stimulentul ala...trebuie sa merg la banca sa cer un extras de cont sa vad exact ca vine pe cardul de salariu si chiar nu stiu daca a intrat sau nu. Acum daca indemnizatia era singurul meu venit ce ma faceam luna asta? Si totul pe 35 de Ron#-o...ei nu opresc doar datoria ca cica nu fac debit...ei doar suspenda ca sa te forteze sa iti platesti darile.

marybear
21.02.2012, 11:59:25

Tu cum te mai simti, ce mai face bebe?:D

eluta
21.02.2012, 12:43:13
Eu ma simt bine. Bebe creste si e mai mare ecografic cu 2 saptamani si 5 zile fata de calculul UM. Din aceasta cauza am si facut saptamana trecuta testul de toleranta la glucoza si nu am diabet gestational . Asa e el mai mare. Nici nu are cu cine semana mai mic, eu am 1.78 m iar sotul 1.85 m. Peste doua saptamani intru in concediu de odihna iar de pe 23 martie in prenatal. Abea astept sa intru in concediu deoarece micutului nu ii place deloc ca mama’sa sta pe scaun si il tine ingramadit. Are si o pozitie ciudata: e cu picioarele in jos si cu capusorul sub coastele mele..Nu stiu ce am sa ma fac daca v-a fi la fel de activ cand v-a iesi ca acum nu se odihneste deloc ca ii simt toata ziua miscarile. Doar noaptea doarme de la 21 la 5 dimineata.

Rok5ana
21.02.2012, 13:43:46
Yonika..multumesc pt raspuns!

Tu ai optat pt un an sau pentru 2?

stefania_a
21.02.2012, 13:46:37
Si mie mi se pare o mare porcarie, eu nu mi-as fi lasat copilul sub 1 an cu sotul ever, da sa il pun sa faca diverse chestii sub stricta mea supraveghere e altceva:D. Acum ce sa mai zicem, cu cat trece timpul se mai taie, cate o luna ...o sa se ajunga sa ne aliniem cu Europa....dar de crese oare cand o sa se intereseze?>:P Acolo nu trebuie aliniere?

tare ma ma enervez cand aud chestii de astea!!!! da la toti bogatasii care au tot felul de taxe si impozite de platit ce le opreste????cred ca nimic..sau de fapt pentru nu pentru ei sunt legile ci pentru noi porostii care platim taxele si impozitele!!!

stefania_a
21.02.2012, 13:54:06
Eu ma simt bine. Bebe creste si e mai mare ecografic cu 2 saptamani si 5 zile fata de calculul UM. Din aceasta cauza am si facut saptamana trecuta testul de toleranta la glucoza si nu am diabet gestational . Asa e el mai mare. Nici nu are cu cine semana mai mic, eu am 1.78 m iar sotul 1.85 m. Peste doua saptamani intru in concediu de odihna iar de pe 23 martie in prenatal. Abea astept sa intru in concediu deoarece micutului nu ii place deloc ca mama’sa sta pe scaun si il tine ingramadit. Are si o pozitie ciudata: e cu picioarele in jos si cu capusorul sub coastele mele..Nu stiu ce am sa ma fac daca v-a fi la fel de activ cand v-a iesi ca acum nu se odihneste deloc ca ii simt toata ziua miscarile. Doar noaptea doarme de la 21 la 5 dimineata.

important e ca e bine sanatos!!

marybear
21.02.2012, 14:06:42
tare ma ma enervez cand aud chestii de astea!!!! da la toti bogatasii care au tot felul de taxe si impozite de platit ce le opreste????cred ca nimic..sau de fapt pentru nu pentru ei sunt legile ci pentru noi porostii care platim taxele si impozitele!!!

Da, legile sunt pentru cei "mici" nu pentru adevaratii hoti din tara asta. Astazi a fost sotul si a dus dovada platii: o sa primesc stimulentul in aprilie si retroactiv desigur dar intrebarea mea: de ce dureaza 2 luni?:-o E ca si cum am depus dosarul prima data? Deci revenind la intrebarea mea: ce ma faceam daca eram pe indemnizatie? 2 luni mancam zapada?:-\

gabriela_rgh
21.02.2012, 14:24:20
Ufff, imi pare rau...dar Dami sau Matei nu pot merge la gradi, tinand cont ca Tudorel e cel mai mic si daca nu ai cu cine sa il lasi?
ei...vom vedea ce va mai fi,care si cum vor merge la gradi....am avut o stare mai gri si m-am descarcat aici.:">:">:">:">sanatosi sa fim!Tudorel nu va mai fi cel mai mic caci va veni si surioara lui Matei pe lume:).
pana una alta ne-am intalnit cu totii duminica.....vai ce harmalaie,dar ce frumos!!!!:love:

stefania_a
21.02.2012, 14:33:29
ei...vom vedea ce va mai fi,care si cum vor merge la gradi....am avut o stare mai gri si m-am descarcat aici.:">:">:">:">sanatosi sa fim!Tudorel nu va mai fi cel mai mic caci va veni si surioara lui Matei pe lume:).
pana una alta ne-am intalnit cu totii duminica.....vai ce harmalaie,dar ce frumos!!!!:love:

saraca mama ta!!!:-p dar cred ca e topita dupa toti!!

stefania_a
21.02.2012, 14:43:35
Da, legile sunt pentru cei "mici" nu pentru adevaratii hoti din tara asta. Astazi a fost sotul si a dus dovada platii: o sa primesc stimulentul in aprilie si retroactiv desigur dar intrebarea mea: de ce dureaza 2 luni?:-o E ca si cum am depus dosarul prima data? Deci revenind la intrebarea mea: ce ma faceam daca eram pe indemnizatie? 2 luni mancam zapada?:-\

nu mai pot ei ca nu avem bani!! si mai ales pentru strumfii nostri!!

michellina
21.02.2012, 15:29:20
Buna fetele!
Mi-am facut timp si m-am delectat cu pozele din picasa, ce de-a copii frumosi.
eliana, Iulia e foaaaarte scumpica, ce mare a crescut; o sa franga multe inimi cu ochisorii aia superbi!
biutza, baietetii tai sunt adorabili! Sa va fie de bine TB, esti curajoasa ca te-ai aventurat cu 2 copii!

Si o noutate de la noi: am experimentat laptele de migdale pe David si e super incantat de el.\:D/

alibd
21.02.2012, 19:35:02
Acum o ora, copilul meu avea febra 39. La vaccinul de 1 an, printre recomandari, medicul ei mi-a zis sa-i dau 3 ml nurofon, in caz de febra.
Atat i-am dat astazi. E ok doza, nu?

alinutza20
21.02.2012, 19:39:20
Acum o ora, copilul meu avea febra 39. La vaccinul de 1 an, printre recomandari, medicul ei mi-a zis sa-i dau 3 ml nurofon, in caz de febra.

stiu ca era pe cutie o schema cu dozajul...
eu zic ca mergeau 5 totusi...

alibd
21.02.2012, 20:21:36
stiu ca era pe cutie o schema cu dozajul...
eu zic ca mergeau 5 totusi...

Ai dreptate. M-am uitat ulterior pe cutie si erau 5ml; eu am ramas cu 3 de la medic, dar aia era de fapt doza posvaccinare.
Daca nu cedeaza, dupa 4 ore pot baga un supozitor de paracetamol si apoi la 8 ore de la nurofen sa-i dau doza de 5, nu?

Off... bine ca maine dimineata aveam oricum programare la medic.

gabriela_rgh
21.02.2012, 21:07:16
mergemai mult.dr B merge pe doze mai mici am vazut.scrie pe cutie,parca peste 1 an merg 5 ml.sanatate multa!

stefania_a
21.02.2012, 21:31:23

eu ii dau de obicei 5 ml...cel putin asa mi-a zis mie medicul cand a mai facut febra!! sper sa nu fie viroza si sa scapati de febra!!!

crisdk
21.02.2012, 22:44:40
fetele care ati avut probleme cu hemoroizii in timpul sarcinii, am si eu nevoie de un sfat :-SS... voi cum ati facut? v-a dat dr. vreun tratament inainte de nastere? sau nu se poate face nimic pana dupa? tocmai ce am descoperit si eu 2 bucati :(( suspectam eu de mai demult, dar in seara asta le-am simtit f bine, fara nici un dubiu :(:((:((

alibd
21.02.2012, 23:03:53
eu ii dau de obicei 5 ml...cel putin asa mi-a zis mie medicul cand a mai facut febra!! sper sa nu fie viroza si sa scapati de febra!!!

Voi vedea maine ce ne spune si la control.

tsimonaiuliana
21.02.2012, 23:12:37
Nu stiu ce pasta de dinti sa-i mai iau lui David. Pana acum i-am luat fara fluor. Oare ar fi cazul sa ii iau cu fluor? Voi de care mai folositi la copii ( 2+)?

eliana
21.02.2012, 23:31:21
Buna fetele!
Mi-am facut timp si m-am delectat cu pozele din picasa, ce de-a copii frumosi.
eliana, Iulia e foaaaarte scumpica, ce mare a crescut; o sa franga multe inimi cu ochisorii aia superbi!
biutza, baietetii tai sunt adorabili! Sa va fie de bine TB, esti curajoasa ca te-ai aventurat cu 2 copii!

Si o noutate de la noi: am experimentat laptele de migdale pe David si e super incantat de el.\:D/
Merci, merci :">
Cum ai facut laptele de migdale? eu am o reteta (tot de pe forum, dar n-am incercat-o niciodata) cu migdale pe care le lasi in apa pese noapte si se umfla, dar nu m-am prins daca dupa aia le pui la blender cu tot cu apa in care au stat sau cu alta apa.

Ali, Nurofenul e cu doza pe greutate, poate de asta v-a dat 3 ml.

Simona, eu ii iau Iuliei pasta de dinti Zendium, scrie pe ea 0-5 ani.

Yonika
22.02.2012, 01:08:29
Yonika..multumesc pt raspuns!

Tu ai optat pt un an sau pentru 2?
Pentru 2 ani.

stefania_a
22.02.2012, 09:51:06
fetele care ati avut probleme cu hemoroizii in timpul sarcinii, am si eu nevoie de un sfat :-SS... voi cum ati facut? v-a dat dr. vreun tratament inainte de nastere? sau nu se poate face nimic pana dupa? tocmai ce am descoperit si eu 2 bucati :(( suspectam eu de mai demult, dar in seara asta le-am simtit f bine, fara nici un dubiu :(:((:((

eu nu am facut nimic..dupa nastere la mine s-au mai retras de la sine!!!

alibd
22.02.2012, 09:54:41

.

Probabil, insa recomandarea asta o primisem de mult, de la 1 an. Eu am ramas fixata pe ea, iar aseara cand am vazut 39 nu mi-a mai stat capul sa ma uit pe cutie. Astazi la control mi+a spus ca trebuie sa-i dau 5 ml.

In alta ordine de idei, nu are nimic inafara de febra, care mi+a urcat ca nebuna pana la 39. Concluzia... probabil roseola infantum. Astept sa treaca episodul febril si apoi sa vad cum evolueaza lucrurile.
Nici nu stiu cum sa gstionez mai bine febra asta, ca mi-e cam teama de ea. Nurofenul clar i-l dau la 8 ore si eventual la 4 ore sa-i pun supozitor de paracetamol...

Butterfly87
22.02.2012, 09:59:38
Probabil, insa recomandarea asta o primisem de mult, de la 1 an. Eu am ramas fixata pe ea, iar aseara cand am vazut 39 nu mi-a mai stat capul sa ma uit pe cutie. Astazi la control mi+a spus ca trebuie sa-i dau 5 ml.

In alta ordine de idei, nu are nimic inafara de febra, care mi+a urcat ca nebuna pana la 39. Concluzia... probabil roseola infantum. Astept sa treaca episodul febril si apoi sa vad cum evolueaza lucrurile.
Nici nu stiu cum sa gstionez mai bine febra asta, ca mi-e cam teama de ea. Nurofenul clar i-l dau la 8 ore si eventual la 4 ore sa-i pun supozitor de paracetamol...
multa sanatate

michellina
22.02.2012, 10:03:44

Neata all!
Inainte de nastere nu prea ai ce sa le faci din ce stiu eu. Ramane de vazut dupa... oricum, dupa nastere sunt mai problematici, cel putin la mine asa a fost:|

michellina
22.02.2012, 10:10:33
Merci, merci :">
Cum ai facut laptele de migdale? eu am o reteta (tot de pe forum, dar n-am incercat-o niciodata) cu migdale pe care le lasi in apa pese noapte si se umfla, dar nu m-am prins daca dupa aia le pui la blender cu tot cu apa in care au stat sau cu alta apa.

Simona, eu ii iau Iuliei pasta de dinti Zendium, scrie pe ea 0-5 ani.

Pun migdalele in apa pt cel putin 6 ore, de obicei le las toata noaptea, dupa arunc apa (ca le pun in apa de la robinet), pun migdalele in blender cu putina apa plata (50ml), le blenduiesc si dupa ce devine apa alba si cu spuma, pun restul apei si mai blenduiesc putin. Eu la 20 migdale pun o cana de apa plata. Dupa, se strecoara si se serveste cu putina miere de albine. David e maaaare fan! Bine, lui i-am si scos lactatele de vreo 2 saptamani de tot, asa ca sunt in cautare de inlocuitori, de aia sunt asa de fericita ca imi accepta laptele de migdale. Urmeaza sa incerc de soia;))

stefania_a
22.02.2012, 10:10:52

cum se manifesta chestia asta?? in afara de febra!!:-"

michellina
22.02.2012, 10:11:30

Sanatate multa!

michellina
22.02.2012, 10:13:08
Nu stiu ce pasta de dinti sa-i mai iau lui David. Pana acum i-am luat fara fluor. Oare ar fi cazul sa ii iau cu fluor? Voi de care mai folositi la copii ( 2+)?

Noi inca folosim Nenedent, parca nu prea am incredere in astea cu fluor...

Anmari
22.02.2012, 10:19:38

eu folosesc aceasta (http://www.oxygenez-vous.com/shop/img/p/11443-11104-thickbox.jpg)pasta de dinti pentru ariana. i-am mai luat si o pasta de dinti naturala (http://www.farmaverde.ro/popup_image/pID/7473) dar nu-i place deloc gustul. Am mai folosit si Lacalut (http://www.magazin-naturist.ro/poze_produse/8840/supermari/0.jpg)pentru copii

Anmari
22.02.2012, 10:23:36
Pun migdalele in apa pt cel putin 6 ore, de obicei le las toata noaptea, dupa arunc apa (ca le pun in apa de la robinet), pun migdalele in blender cu putina apa plata (50ml), le blenduiesc si dupa ce devine apa alba si cu spuma, pun restul apei si mai blenduiesc putin. Eu la 20 migdale pun o cana de apa plata. Dupa, se strecoara si se serveste cu putina miere de albine. David e maaaare fan! Bine, lui i-am si scos lactatele de vreo 2 saptamani de tot, asa ca sunt in cautare de inlocuitori, de aia sunt asa de fericita ca imi accepta laptele de migdale. Urmeaza sa incerc de soia;))

Pe toate cutiile de lapte de soia (http://www.copilul.ro/copii-2-3-ani/alimentatie/Laptele-de-soia-in-alimentatia-copiilor-a8863.html) (asta mananc eu in post :D) scrie mare ca nu se da la copiii sub 3 ani. Dar mai studiaza si tu problema :)

alibd
22.02.2012, 10:48:58
cum se manifesta chestia asta?? in afara de febra!!:-"

De obicei, dupa vreo 3 zile de febra maricica, apar pe corp niste pete rosiatice, ca si cand ai fi urzicat. Nu mananca, sunt fara lichid.

Astept sa vad ce se intampla, daca o fi asta sau nu...

stefania_a
22.02.2012, 11:08:15
De obicei, dupa vreo 3 zile de febra maricica, apar pe corp niste pete rosiatice, ca si cand ai fi urzicat. Nu mananca, sunt fara lichid.

deci clar noi nu am avut pana acum asa ceva!!!

mamici voi scoateti azi copii afara? ca vad ca la mine calc imi arata -9 grade!! deci nu mai e asa cald ca ieri!!!(:|

crisdk
22.02.2012, 11:14:43
Neata all!
Inainte de nastere nu prea ai ce sa le faci din ce stiu eu. Ramane de vazut dupa... oricum, dupa nastere sunt mai problematici, cel putin la mine asa a fost:|
da, ce sa zic... se pare ca trebuie sa traiesc cu ei inca cateva saptamani/luni #-o am mai citit si pe net si tot cam asa se zice.
multumesc pt raspunsuri >:D<
multa sanatate pt sabinuta :*:*
l.e. de milagros si dragos ce mai stiti?

michellina
22.02.2012, 11:39:57
Pe toate cutiile de lapte de soia (http://www.copilul.ro/copii-2-3-ani/alimentatie/Laptele-de-soia-in-alimentatia-copiilor-a8863.html) (asta mananc eu in post :D) scrie mare ca nu se da la copiii sub 3 ani. Dar mai studiaza si tu problema :)

In primul rand nu i-as da sub nici o forma lapte de soia la cutie, care pe langa faptul ca are o multime de prostii in el (asa zisele vitamine), e facut din soia modificata genetic de cele mai multe ori. Dupa cum am zis de laptele de migdale, va fi facut in casa, din soia NMG. Apoi, nu ma apuc sa-i dau lapte vegetal fara sa studiez problema. Plus, nu pun mare baza in articolele scrise in diverse reviste/site-uri doar de umplutura.

eliana
22.02.2012, 14:44:55
mamici voi scoateti azi copii afara? ca vad ca la mine calc imi arata -9 grade!! deci nu mai e asa cald ca ieri!!!(:|
Pe-a mea a scos-o bona azi, cica au stat 1 ora. Mie nu mi s-a parut asa frig acuma cand am venit acasa, nu stiu daca o fi stat chiar 1 ora (desi cand era mai frig imi spunea daca stateau afara numai 10-15 min), dar a luat somn aproape instant cand am pus-o la nani.

Ali, paracetamol la 6 ore, nu la 4.

Michellina, merci de reteta cu detalii, trebuie musai sa incerc si eu cat de curand.

stefania_a
22.02.2012, 15:59:36
Pe-a mea a scos-o bona azi, cica au stat 1 ora. Mie nu mi s-a parut asa frig acuma cand am venit acasa, nu stiu daca o fi stat chiar 1 ora (desi cand era mai frig imi spunea daca stateau afara numai 10-15 min), dar a luat somn aproape instant cand am pus-o la nani.

Michellina, merci de reteta cu detalii, trebuie musai sa incerc si eu cat de curand.

am scos-o si eu afara!! ca nu mi s-a parut asa frig!! si i-a prins bine ca a adormit instant cand am ajuns in casa!!!

parys
22.02.2012, 16:03:27
da, ce sa zic... se pare ca trebuie sa traiesc cu ei inca cateva saptamani/luni #-o am mai citit si pe net si tot cam asa se zice.
Azi il sarbatoresc pe tati, deci probabil sunt ocupati cu petrecerea!;))

Ali, sper ca i-a trecut febra Sabinei:* Si poate nu face nici roseola!

gabriela_rgh
22.02.2012, 16:32:43

noi am iesit.la pranz erau -4 grade.acum doarme:).
Ali sanatate multa Sabinei!bine ca nu e viroza sau rosu in gat.

gabriela_rgh
22.02.2012, 16:42:49
cartofi dulci gasesc in alta parte decat celebrele hipermarket-uri?ca am ramas cam cu gura cascata la preturi....(:|

Milagros
22.02.2012, 16:54:50

Mie mi-a recomandat dr ginecolog Detralex capsule. Dupa ce am terminat cu alaptatul - desi imi spusese dra sa iau si dupa nastere Detralex am zis ca mai bine nu... - am facut 6 luni tratament cu supozitoare Carpicon S cu propolis de la farmacia naturista si chiar am avut rezultate.

Milagros
22.02.2012, 16:55:20

OralB i-am luat eu acum cu blueberry.

crisdk
22.02.2012, 17:04:47
Mie mi-a recomandat dr ginecolog Detralex capsule. Dupa ce am terminat cu alaptatul - desi imi spusese dra sa iau si dupa nastere Detralex am zis ca mai bine nu... - am facut 6 luni tratament cu supozitoare Carpicon S cu propolis de la farmacia naturista si chiar am avut rezultate.
ce mai faci, ana? la multi ani sotului!<:-P<:-P<:-P
nu te-am mai citit de mult pe aici cu pataniile lui D ;)) ce mai face smecherila?

Butterfly87
22.02.2012, 17:42:28
am revenit de la dr. Siminiceanu...daca eram cam retinuta in urma experientei amicei mele pot spune acum ca sunt .fff multumita...a avut rabdare cu noi ne-a explicat tot ce am intrebat-o :concluzia fata nu are rahitism..mai rau faceam daca bagam D injectabil..si e foarte ok cum e acum!!!!

Butterfly87
22.02.2012, 17:43:40

noi am iesit de la 12.30 la 1 erau -5

biutzaxx
22.02.2012, 21:19:20
fetele, cu bebei, ce dimensiuni aveau bebeii vostri pe la 4 luni? Eric al meu saptamana trecuta, deci pe la 4 luni si o sapt, avea 7800gr si 66cm. Nu mai stiu cat avea Sebastian ca nu am notat nicaieri si am uitat sa o rog pe dr sa se uite in fisa lui sa il compar.

Si tot pe la 4 luni i-ati pus in fundulet? ca eu asa am procedat la Sebastian si acum la fel..

eliana
22.02.2012, 21:25:59
am revenit de la dr. Siminiceanu...daca eram cam retinuta in urma experientei amicei mele pot spune acum ca sunt .fff multumita...a avut rabdare cu noi ne-a explicat tot ce am intrebat-o :concluzia fata nu are rahitism..mai rau faceam daca bagam D injectabil..si e foarte ok cum e acum!!!!
Ce ma bucur, si pentru voi si pt mine! ;;)
Dar voi la dr B ati mai ajuns pana la urma? ca n-ai mai zis nimic.

eliana
22.02.2012, 21:27:57
fetele, cu bebei, ce dimensiuni aveau bebeii vostri pe la 4 luni? Eric al meu saptamana trecuta, deci pe la 4 luni si o sapt, avea 7800gr si 66cm. Nu mai stiu cat avea Sebastian ca nu am notat nicaieri si am uitat sa o rog pe dr sa se uite in fisa lui sa il compar.

Si tot pe la 4 luni i-ati pus in fundulet? ca eu asa am procedat la Sebastian si acum la fel..
Teoretic la 4 luni isi dubleaza greutatea de la nastere.
Eu n-am pus-o in fundulet intre perne decat ff rar si putin (mai mult pt pozat :D) de pe la 5 luni. am lasat-o sa munceasca si sa stea atunci cand era pregatita.

eliana
22.02.2012, 21:29:56
cartofi dulci gasesc in alta parte decat celebrele hipermarket-uri?ca am ramas cam cu gura cascata la preturi....(:|
Eu gaseam doar in carrefour (mai scumpi) si in kaufland. Dar la cat mananca un bebe asa mic, nu-i mare bai, doar nu-i dai cartofi dulci in fiecare zi.

stefania_a
22.02.2012, 21:37:04
noi am iesit de la 12.30 la 1 erau -5

noi am iesit tot pe la 12....dar nu mi s-a parut chiar asa frig!!

stefania_a
22.02.2012, 21:38:32
Eu n-am pus-o in fundulet intre perne decat ff rar si putin (mai mult pt pozat :D) de pe la 5 luni. am lasat-o sa munceasca si sa stea atunci cand era pregatita.

si la noi a fost la fel..ca nu imi placea ideea asta de a o chinui intre perne!!;))

biutzaxx
22.02.2012, 21:41:28
eu il mai pun in fundulet dar nu insist. in brate la mine vrea sa stea in fundulet, si cand il pun pe canapea e alt copil, e fericit si f vesel. Sta destul de bine, adica la fix 4 luni l-am pus si statea drept, fix si nu se caltina nici nu aluneca cu burta inainte si cat l-am tinut nu parea sa fi obosit, adica 1-2 min. Acum sta si 5 min si tot mai vrea, se supara cand il iau, iar cand il culc pe spate e jale mare. ..

eliana
22.02.2012, 22:02:22
eu il mai pun in fundulet dar nu insist. in brate la mine vrea sa stea in fundulet, si cand il pun pe canapea e alt copil, e fericit si f vesel. Sta destul de bine, adica la fix 4 luni l-am pus si statea drept, fix si nu se caltina nici nu aluneca cu burta inainte si cat l-am tinut nu parea sa fi obosit, adica 1-2 min. Acum sta si 5 min si tot mai vrea, se supara cand il iau, iar cand il culc pe spate e jale mare. ..
Daca sta bine, e ok. Iulia se ducea in fata si pe laterale, de asta n-am vrut sa insist.

tsimonaiuliana
22.02.2012, 22:17:55

Mai ieftini nu cred ca gasesti (in Kaufl. sunt un pic mai ieftini parca). Insa dintr-un cartof, la cat papa el acum, iti ajunge sa ii faci de mai multe ori ca i-l poti combina cu alte legume/fructe.

Butterfly87
22.02.2012, 22:35:36
Ce ma bucur, si pentru voi si pt mine! ;;)
Dar voi la dr B ati mai ajuns pana la urma? ca n-ai mai zis nimic.
nu am mai mers
am zis sa mergem pe mana dr Siminiceanu

Rok5ana
22.02.2012, 23:30:20

Si eu tot cu asta m-am alinat :D

Rok5ana
22.02.2012, 23:32:48

Dimensiunile nu le mai stiu, dar in fundulet l-am pus pe la 5 luni jumate....

gabriela_rgh
22.02.2012, 23:42:42

Biu ce bebe cu greutate ai;;);;),noi nici acum nu avem 7.800...:-<
la 4 luni avea 6.450 kg si 67.5 cm.intre perne nu l-am pus nici eu,el nici acum nu sta bine singurel,dar sprijinit si la noi in brate e mai mereu.desi daca ma gandesc bine mai mult l-a tentat sa se ridice in picioare..cu asta ne distram toooata ziua;)).

gabriela_rgh
22.02.2012, 23:44:43
Mai ieftini nu cred ca gasesti (in Kaufl. sunt un pic mai ieftini parca). Insa dintr-un cartof, la cat papa el acum, iti ajunge sa ii faci de mai multe ori ca i-l poti combina cu alte legume/fructe.
asa m-am gandit si eu,dar cum il pastrez?in folie?nu se inegreste ca un cartof obisnuit?:-B

Yonika
23.02.2012, 00:59:05
asa m-am gandit si eu,dar cum il pastrez?in folie?nu se inegreste ca un cartof obisnuit?:-B
Nu, eu il tin invelit intr-un servetel in frigider, si tine destul de multisor.

Yonika
23.02.2012, 01:07:33
Biu, noi abia acum avem 8 kg si 73 cm, iar la 4 luni avea 6,6 kg si 66 cm (nici eu nu am notat, insa sa traiasca "miresicile") (https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AktLcANtWTpZdGZrMzdham9zcDZTWGVBWnZ5V3dUU UE#gid=0):-" (https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AktLcANtWTpZdGZrMzdham9zcDZTWGVBWnZ5V3dUU UE#gid=0)Intre perne nu l-am pus nici eu, in schimb il mai pun in scaunelul Biei de masa (cand il prindem, ca nu prea avem "loc"), a mai primit de la nana lui asa (https://picasaweb.google.com/104506987266785761234/RAnduASapteaLuna?authkey=Gv1sRgCPqZyo_WvI3sMA#5710 995563494888626) ceva si mai sta, insa se cam duce la "vale" sau intr-o parte; iar daca ii dau 2 degete si ii zic "hai sus" , mama ce bucurie pe el, si uneori vrea direct in picioare, nu in fundulet;))

Milagros
23.02.2012, 09:00:47

Si finutul meu are roseola :( asta e contagioasa? :D

Milagros
23.02.2012, 09:05:54

Milagros e in concediu :D a venit mami meu din Italia si cica petrec timp cu ea ca de fapt mai fac si cate ceva pt job :( dar in mare umblu cu ea fleaura prin oras, la 3 iau cupilu de la cresa si cam asta. Aseara am petrecut in oras cu prietenii ca a fost ziua lui B fara bebe!!! Dragos a ramas acasa cu bunica si a fost super cuminte numai ca era cam necajit ca nu stia unde sunt, dimineata cand s-a trezit eram langa el si s-a bucurat de nu pot sa explic, m-a luat cu asa un drag de gat si imi zicea numai mami - el ne zice mami si tati f rar, numai cand ne alinta - iar cand am plecat spre cresa se uita la mine topit cat l-am dus in brate. o:-)
M-am lungit ;)) ideea era ca suntem bine, sarumana de intrebare :*

Milagros
23.02.2012, 09:08:10
Azi il sarbatoresc pe tati, deci probabil sunt ocupati cu petrecerea!;))

Ali, sper ca i-a trecut febra Sabinei:* Si poate nu face nici roseola!

Vaaai, acum mi-am dat seamaaa!!! Sa-ti traiasca tati tinerelu' ;)) \:D/\:D/\:D/

Milagros
23.02.2012, 09:11:13

Si finutii mei au fost recent la Simi si sunt mega incantati. I-a chemat la control cu copilul si au platit si a doua consultatie si i-a sunat a doua zi sa le zica sa vina sa isi ia banutii inapoi ca aia nu trebuia platita. In plus, le-a zis sa o sune dupa 3 zile sa le zica cum e bebe, a raspuns imediat la telefon, au zis ca sunt extrem de multumiti de ea.
Vezi ca pana la urma a fost ok fata? \:D/

Milagros
23.02.2012, 09:19:29

7300 g si 65 cm avea Dragos. :)
Eu nu l-am pus in fundulet niciodata, l-am lasat pe el cand a vrut, desi ma facuse sa ma ingrijorez pedi ca el avea deja 6 sau 7 luni si nu voia sa stea nesustinut. Nu voia, putea, dar se arunca pe spate. De buna voie a stat la 8 luni. :D Eu sunt contra pusului intre perne, oricum.

stefania_a
23.02.2012, 09:50:50
Milagros e in concediu :D a venit mami meu din Italia si cica petrec timp cu ea ca de fapt mai fac si cate ceva pt job :( dar in mare umblu cu ea fleaura prin oras, la 3 iau cupilu de la cresa si cam asta. Aseara am petrecut in oras cu prietenii ca a fost ziua lui B fara bebe!!! Dragos a ramas acasa cu bunica si a fost super cuminte numai ca era cam necajit ca nu stia unde sunt, dimineata cand s-a trezit eram langa el si s-a bucurat de nu pot sa explic, m-a luat cu asa un drag de gat si imi zicea numai mami - el ne zice mami si tati f rar, numai cand ne alinta - iar cand am plecat spre cresa se uita la mine topit cat l-am dus in brate. o:-)

la multi ani pentru sot!!!! si sa va fie de bine distractia de aseara!!!

stefania_a
23.02.2012, 09:51:20
Vaaai, acum mi-am dat seamaaa!!! Sa-ti traiasca tati tinerelu' ;)) \:D/\:D/\:D/

se referea la tati tau , adica la B.....

tsimonaiuliana
23.02.2012, 10:24:57

Eu il tineam in frigider si e rezistent ca tine destul de mult, nu se innegreste, nu se modifica in nici un fel.

crisdk
23.02.2012, 10:34:12
ma bucur ca sunteti bine >:D< asa fac mamele, ne ajuta sa ne ridicam de la pamant.
:*:* Dragoselul iubitor.

gabriela_rgh
23.02.2012, 10:36:41
Eu il tineam in frigider si e rezistent ca tine destul de mult, nu se innegreste, nu se modifica in nici un fel.
multumesc pt raspunsuri!poate par8-}8-}8-}8-}dar chiar nu aveam idee cum se comporta.:-B

Milagros
23.02.2012, 12:14:36

DIN cate imi amintesc si sotul ei e tot pe 22... nu?

Milagros
23.02.2012, 12:15:11
la multi ani pentru sot!!!! si sa va fie de bine distractia de aseara!!!

Merci, merci, chiar a fost fain, da nu stiu daca mai repet curand, a fost tare trist micul meu fara mine :(

Milagros
23.02.2012, 12:16:32
ma bucur ca sunteti bine >:D< asa fac mamele, ne ajuta sa ne ridicam de la pamant.
:*:* Dragoselul iubitor.

Si noi pupam burtix drag!
Mama deja e cu idei ca i-a placut sa petreca timp singura cu D si cica sa iesim si sambata ;))

biutzaxx
23.02.2012, 12:29:49
7300 g si 65 cm avea Dragos. :)
Eu nu l-am pus in fundulet niciodata, l-am lasat pe el cand a vrut, desi ma facuse sa ma ingrijorez pedi ca el avea deja 6 sau 7 luni si nu voia sa stea nesustinut. Nu voia, putea, dar se arunca pe spate. De buna voie a stat la 8 luni. :D Eu sunt contra pusului intre perne, oricum.

sincera sa fiu, nici eu nu sunt fan, el sta pe canapea, in colt si e ff fericit, e singurul loc unde tace si e multumit, in rest vrea numai in brate si plimbat. Acolo sta pe canapea si il urmareste pe Sebastian. E indragostit de el si viveversa :D

Rok5ana
23.02.2012, 12:30:35

Dap. Noi am luat de la alt copilas.

alibd
23.02.2012, 12:34:36

.

La 6 ore de la alta administrare de paracetamol, nu? Eu ma refeream de la o administrare de nuri'ofen 4 ore, in cazul in care ii urca febra in alea 8 ore cat ar trebui sa treaca intre dozele de nurofen. Ca asa si intre dozele de paracetamol tot 8 ore sunt.

Am avut o noapte aiurea. La 2 ore de la nurofen imi frigea toata. Am stat numai cu comprese si sosete cu otet, pana am putut sa+i administrez supozitorul. Dupa ce i l-am pus i-a scazut foarte repede. offff....

Milagros
23.02.2012, 12:39:01
sincera sa fiu, nici eu nu sunt fan, el sta pe canapea, in colt si e ff fericit, e singurul loc unde tace si e multumit, in rest vrea numai in brate si plimbat. Acolo sta pe canapea si il urmareste pe Sebastian. E indragostit de el si viveversa :D

Pai la voi deja e alta situatie, daca vrea sa stea si e doritor, go for it, pune-l! Eu am zis ca la noi nu voia si pace si de aia nici nu am mai insistat nici macar cand mi-a zis pedi ca nu e ok ca nu sta, l-am bunghit ca e lenes si asta e. Da la 2 luni voia frate tinut cat mai sus, cand nici nu avea voie, of, of, cine sa-i mai inteleaga?
Ce dulci sunt, mi-i si inchipui, foarte frumos, imi place sa-i vad si pe puiii tai si pe ai Ioanei cata iubire e acolo intre ei!

alibd
23.02.2012, 12:39:34

Si tati de pui mici s-a serbat ieri. :D

La multi ani si sotului tau, Ana"!

Milagros
23.02.2012, 12:39:51
La 6 ore de la alta administrare de paracetamol, nu? Eu ma refeream de la o administrare de nuri'ofen 4 ore, in cazul in care ii urca febra in alea 8 ore cat ar trebui sa treaca intre dozele de nurofen. Ca asa si intre dozele de paracetamol tot 8 ore sunt.

Am avut o noapte aiurea. La 2 ore de la nurofen imi frigea toata. Am stat numai cu comprese si sosete cu otet, pana am putut sa+i administrez supozitorul. Dupa ce i l-am pus i-a scazut foarte repede. offff....

Multa multa sanatate, Sabi! :( Tare nasol cu febra.

Milagros
23.02.2012, 12:40:28
Dap. Noi am luat de la alt copilas.

Vai, bine de stiut, bun macar ca nu tine mult si nu e o boala inconfortabila sa zic asa.

alibd
23.02.2012, 12:41:54

Cica ar fi o epidemie de roseola. La S. inca nu e sigura treaba, ca nu a scapat inca de febra. Vom vedea maine daca sunt semne de ceva, daca nu sun iar medicul.

Din cate am citit pe net cica ar fi contagioasa, mai ales daca un bebe cu roseola stranuta langa altul, sau ceva de genul.

alibd
23.02.2012, 12:45:02
Multa multa sanatate, Sabi! :( Tare nasol cu febra.

Mersi mult! Da, aiurea, mai ales cand nu stiu de la ce provine.
Azi noapte ma gandeam serios la impachetare, desi nu i-am facut niciodata.

biutzaxx
23.02.2012, 13:23:56
Pai la voi deja e alta situatie, daca vrea sa stea si e doritor, go for it, pune-l! Eu am zis ca la noi nu voia si pace si de aia nici nu am mai insistat nici macar cand mi-a zis pedi ca nu e ok ca nu sta, l-am bunghit ca e lenes si asta e. Da la 2 luni voia frate tinut cat mai sus, cand nici nu avea voie, of, of, cine sa-i mai inteleaga?
Ce dulci sunt, mi-i si inchipui, foarte frumos, imi place sa-i vad si pe puiii tai si pe ai Ioanei cata iubire e acolo intre ei!

multumim:"> si noi ne uitam la Dragoselul pe care il cunos de la 2 luni :D

gabriela_rgh
23.02.2012, 13:33:34
Mersi mult! Da, aiurea, mai ales cand nu stiu de la ce provine.
Azi noapte ma gandeam serios la impachetare, desi nu i-am facut niciodata.
Ali daca ii scade mai bine de la Paracetamol mergi cu supozitoare cat e febra mare.se pot administra maxim 4/zi,deci la 6 ore intre ele.Matei a stat cu febra 39-40 cam 3 zile apoi au aparut bubitele:(.

Rok5ana
23.02.2012, 13:34:22
fetelor, eu sambata am cumatria finutului pe care l-am botezat de craciun.....aveti idee cat se mai da pe masa in calitate de nas?

alibd
23.02.2012, 13:42:16
Ali daca ii scade mai bine de la Paracetamol mergi cu supozitoare cat e febra mare.se pot administra maxim 4/zi,deci la 6 ore intre ele.Matei a stat cu febra 39-40 cam 3 zile apoi au aparut bubitele:(.

Da, stiu ca 4/zi.
Cam asa avea si ea ieri, 39,2. Astazi avea 37,4, deci foarte bine. I-am dat intercalat pana acum (nurofen cu paracetamol), pentru ca nici bine nu se faceau 4 ore si ii urca febra. Am zis ca o tin putin sub control.
Astazi nu i-am mai dat antitermic de la 6 dimineata, ca a fost ok, nu i-a mai urcat asa repede. Acum la 2 ar trebui sa-i dau iar nurofenul.

Sper sa scapam repede si sa ma lamuresc de la ce e. De marti seraa suntem asa...deci mai dureaza putin.:(

ada80
23.02.2012, 14:01:09
Biu, noi abia acum avem 8 kg si 73 cm, iar la 4 luni avea 6,6 kg si 66 cm (nici eu nu am notat, insa sa traiasca "miresicile") (https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AktLcANtWTpZdGZrMzdham9zcDZTWGVBWnZ5V3dUU UE#gid=0):-"Intre perne nu l-am pus nici eu, in schimb il mai pun in scaunelul Biei de masa (cand il prindem, ca nu prea avem "loc"), a mai primit de la nana lui asa (https://picasaweb.google.com/104506987266785761234/RAnduASapteaLuna?authkey=Gv1sRgCPqZyo_WvI3sMA#5710 995563494888626) ceva si mai sta, insa se cam duce la "vale" sau intr-o parte; iar daca ii dau 2 degete si ii zic "hai sus" , mama ce bucurie pe el, si uneori vrea direct in picioare, nu in fundulet;))
si A are la 4 luni 6450gr si 64 cm(deci este in grafic),daca ar fi dupa ea ar vrea mai toata ziua in fundulet deocamdata am tinut-o noi de manute, sau a stat in brate la unul din noi,oricum deja avem scandal ca numai asa vrea sa stea si nu vreau sa o tin prea mult :-SS,imi este frica sa nu fie prea devreme.

Anmari
23.02.2012, 14:51:36
fetelor, eu sambata am cumatria finutului pe care l-am botezat de craciun.....aveti idee cat se mai da pe masa in calitate de nas?

si pe mine ma intereseaza ;)) ... sper sa raspunda fetele sa-mi fac si eu o idee :)

biutzaxx
23.02.2012, 14:52:14
Biu ce bebe cu greutate ai;;);;),noi nici acum nu avem 7.800...:-<
la 4 luni avea 6.450 kg si 67.5 cm.intre perne nu l-am pus nici eu,el nici acum nu sta bine singurel,dar sprijinit si la noi in brate e mai mereu.desi daca ma gandesc bine mai mult l-a tentat sa se ridice in picioare..cu asta ne distram toooata ziua;)).

da, e pufos Eric, si Sebastia a fost marisor dar Eric are carita pe el mai multa. imi place smecheria aia din poza in care sta el agatat. cum e si de unde si cat? pup!

biutzaxx
23.02.2012, 14:55:17
Biu, noi abia acum avem 8 kg si 73 cm, iar la 4 luni avea 6,6 kg si 66 cm (nici eu nu am notat, insa sa traiasca "miresicile") (https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AktLcANtWTpZdGZrMzdham9zcDZTWGVBWnZ5V3dUU UE#gid=0):-" (https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AktLcANtWTpZdGZrMzdham9zcDZTWGVBWnZ5V3dUU UE#gid=0)Intre perne nu l-am pus nici eu, in schimb il mai pun in scaunelul Biei de masa (cand il prindem, ca nu prea avem "loc"), a mai primit de la nana lui asa (https://picasaweb.google.com/104506987266785761234/RAnduASapteaLuna?authkey=Gv1sRgCPqZyo_WvI3sMA#5710 995563494888626) ceva si mai sta, insa se cam duce la "vale" sau intr-o parte; iar daca ii dau 2 degete si ii zic "hai sus" , mama ce bucurie pe el, si uneori vrea direct in picioare, nu in fundulet;))

ce simpatici sunt ei in poza. Acum, al meu cred ca are deja 8 kg..o sa il cantaresc diseara. Cred ca ii place i picioare lui Razvan, ca si lui Eric ii place cand stau jos si il pun cu capul pe umarul meu, el se face batz si sta i picioare...

biutzaxx
23.02.2012, 14:58:09
si pe mine ma intereseaza ;)) ... sper sa raspunda fetele sa-mi fac si eu o idee :)

Din ce am auzit, cam 10 mil cu cadouri multe sau 20 cu strictul de la botez la biserica. Asa am vazut la cineva, i-a luat ce trebuia la biserica si cand mai mergea in vizita mai ducea cate ceva fiutului dar in plic a pus 20. Nasii mai cu dare de mana pot da mai mult ca nu strica la parinti :-p

ada80
23.02.2012, 15:03:25
noi am primit 10 dar am fost foarte multumiti plus ca i-au dat si hainute ,jucarii si de fiecare data cand o vad ii dau cate ceva.Si cum zice si Biu cei cu dare de mana pot da si mai mult,in orice caz cred ca parintii care au apelat la voi nu s-au gandit ca trebuie sa fiti niste potentiali "finantatori":-p.

Anmari
23.02.2012, 15:30:29
Din ce am auzit, cam 10 mil cu cadouri multe sau 20 cu strictul de la botez la biserica. Asa am vazut la cineva, i-a luat ce trebuia la biserica si cand mai mergea in vizita mai ducea cate ceva fiutului dar in plic a pus 20. Nasii mai cu dare de mana pot da mai mult ca nu strica la parinti :-p

noi am primit 10 dar am fost foarte multumiti plus ca i-au dat si hainute ,jucarii si de fiecare data cand o vad ii dau cate ceva.Si cum zice si Biu cei cu dare de mana pot da si mai mult,in orice caz cred ca parintii care au apelat la voi nu s-au gandit ca trebuie sa fiti niste potentiali "finantatori":-p.

Multumesc mult! :* >:D<

stefania_a
23.02.2012, 15:37:50
Si tati de pui mici s-a serbat ieri. :D

La multi ani si sotului tau, Ana"!

aaaa...ok..am inteles acum..sunt nascuti in aceeasi zi!!!
la multi ani parys pentru sot!!!

stefania_a
23.02.2012, 15:39:29

acum depinde si de buget..stiu de cazuri in care nasii au dat 5 mil, si cazuri in care nasii au dat 20 mil!!!:-p

gabriela_rgh
23.02.2012, 15:39:56
da, e pufos Eric, si Sebastia a fost marisor dar Eric are carita pe el mai multa. imi place smecheria aia din poza in care sta el agatat. cum e si de unde si cat? pup!
am facut comanda la niste prieteni in Anglia.se numeste baby jumper,a costat 26 lire.gasesti si la noi pe site-uri online,unele chiar mult mai faine.am vazut si pe amazon:).a mea se agata la tocul usii,ideea e ca tb sa fie tocul mai lat altfel nu il poti prinde.sunt si cu suport special.ii sustine f bine spatele,el doar atinge solul cu piciorusele si face tupa tupa.incerc sa il filmez si pun pe FB:).

parys
23.02.2012, 20:50:53
DIN cate imi amintesc si sotul ei e tot pe 22... nu?
Da, asa e:) I-am scris pe tort "La multi ani, tati!", iar printre cadourile primite au fost si o floricica si un floricel care canta;))Nu ne-am prea sarbatorit, ca am lucrat amandoi pana tarziu.

Yonika
24.02.2012, 00:43:20
Ce frumos, dragul de el!

Si Bi cand vrea sa se mai alinte putin ne zice "mamica mea" sau "taticu meu", ca in rest ne zice mama/tata sau mami/tati.

Yonika
24.02.2012, 00:53:59
LA MULTI ANI si din partea noastra pt toti taticii sarbatoriti zilele astea!

stefania_a
24.02.2012, 07:07:21
neatza..serviti cafelutza~o)~o)

tsimonaiuliana
24.02.2012, 12:02:50
Milagros, vezi ca luni, ziarul Libertatea se vinde cu 3 dvd-uri cu Chuggington.

Milagros
24.02.2012, 15:55:34
Milagros, vezi ca luni, ziarul Libertatea se vinde cu 3 dvd-uri cu Chuggington.

Multu de pont ;)) poate prind si eu.

Butterfly87
24.02.2012, 20:05:18
mamici stiti daca in carrefour pe galerie la magazine sunt ceva reduceri la hainute de copii?

Yonika
25.02.2012, 02:23:42
Multu de pont ;)) poate prind si eu.
Si eu as vrea, ca si Bi e mare fana!

alibd
25.02.2012, 09:54:27
Neata!
Declaram si noi primele pete de roseola infantum. Macar acum sunt lamurita de la ce era febra aia imensa.

Intrebare: din cate am inteles si am citit, nu trebuie sa fac nimic special, astept pur si simplu sa dispara petele de la sine, nu? Pentru copil stiu ca e contagios, e valabil si pentru adult? Sa stiu ce transmit musafirilor...:D
Parca citisem ca se face la copii, pana in 2-3 ani.

stefania_a
25.02.2012, 10:08:14
Neata!
Declaram si noi primele pete de roseola infantum. Macar acum sunt lamurita de la ce era febra aia imensa.

Intrebare: din cate am inteles si am citit, nu trebuie sa fac nimic special, astept pur si simplu sa dispara petele de la sine, nu? Pentru copil stiu ca e contagios, e valabil si pentru adult? Sa stiu ce transmit musafirilor...:D

multa sanatate!! sa scapati repede!!!

alibd
25.02.2012, 10:16:32
multa sanatate!! sa scapati repede!!!

Mersi, Stef!

gabriela_rgh
25.02.2012, 10:36:20
Neata!

bine ca te-ai lamurit ce e!sa treaca repede!
nu cred ca e contagioasa la adulti...si cred ca sunt rare cazurile in care sa nu fi facut boala in copilarie!:D

alibd
25.02.2012, 10:40:08
bine ca te-ai lamurit ce e!sa treaca repede!
nu cred ca e contagioasa la adulti...si cred ca sunt rare cazurile in care sa nu fi facut boala in copilarie!:D

Pai maica-mea cica acum aude prima data de asta. Ea ii tot tragea ca e varsat, sau pojar. :D
Eu nu stiu daca am avut asa ceva. Inafara de oreion nu am avut alta boala a copilariei.L-)

gabriela_rgh
25.02.2012, 10:42:06
Tudor vrea sa stea singur in fundulet.sta f bine sprijinit putin de canapea si se ridica pt scurt timp si singurel.acum intrebare,e ok sa il las sa se joace asa sau e prea devreme?el e super fericit cu jucariile si nu pare sa oboseasca sau sa il deranjeze.

aaa si nu e fan supica deloc..piureul de legume il papa bine dar daca ii schimb consistenta in mai lichida imi refuza.....eu as fi vrut sa pape si supica pt hidratare.poate cand o sa acrtesc supa cu bors o sa ii placa??

alibd
25.02.2012, 10:45:42
Tudor vrea sa stea singur in fundulet.sta f bine sprijinit putin de canapea si se ridica pt scurt timp si singurel.acum intrebare,e ok sa il las sa se joace asa sau e prea devreme?el e super fericit cu jucariile si nu pare sa oboseasca sau sa il deranjeze.

aaa si nu e fan supica deloc..piureul de legume il papa bine dar daca ii schimb consistenta in mai lichida imi refuza.....eu as fi vrut sa pape si supica pt hidratare.poate cand o sa acrtesc supa cu bors o sa ii placa??

Daca se ridica singurel eu zic sa il lasi, stie el mai bine cat poate duce.

In ceea ce priveste supa, eu nu prea m-am omorat cu piureurile subtiri. I le-am dat mai consistente si nu am avut probleme mai tarziu cu ciorbele sau supele. Le papa la fel de bine.
Iar pentru hidratare da-i apa, atat cat vrea el sa bea. Si se mai hidrateaza si cu lapticul, deci nu cred ca e vreo problema.

gabriela_rgh
25.02.2012, 10:55:32
Daca se ridica singurel eu zic sa il lasi, stie el mai bine cat poate duce.

In ceea ce priveste supa, eu nu prea m-am omorat cu piureurile subtiri. I le-am dat mai consistente si nu am avut probleme mai tarziu cu ciorbele sau supele. Le papa la fel de bine.
Iar pentru hidratare da-i apa, atat cat vrea el sa bea. Si se mai hidrateaza si cu lapticul, deci nu cred ca e vreo problema.
i-am dat apa dar nu e interesat..se joaca cu canita dar cand da de apa se stramba..:))

alibd
25.02.2012, 11:19:48
i-am dat apa dar nu e interesat..se joaca cu canita dar cand da de apa se stramba..:))

Ei, da, asa facea si S. la inceput. Avea zile cand nu beia chiar deloc, insa e normal. Sa-l incerci mai des, e buna si o gurita de apa, nu trebuie neaparat sa bea mult.

AnaM
25.02.2012, 11:21:32
Neata!

Nu te ingrijora, e cea mai usoara boala a copilariei, tine-o in casa pana trec petele (cam 3zile) si atat, nu tre s-o dai cu nimic. Pt adulti nu e pericol, asa e, boala se face doar in primii 3 ani.

Gabi, nici T nu a mancat supa, nici acum nu mananca, in schimb papa supe creme, iar in ciorba musai ii pun miez de paine. Da-i sucuri de fructe, apa, lapte, atat cat vrea, si totul e ok :)

alibd
25.02.2012, 11:53:50
Nu te ingrijora, e cea mai usoara boala a copilariei, tine-o in casa pana trec petele (cam 3zile) si atat, nu tre s-o dai cu nimic. Pt adulti nu e pericol, asa e, boala se face doar in primii 3 ani.

Gabi, nici T nu a mancat supa, nici acum nu mananca, in schimb papa supe creme, iar in ciorba musai ii pun miez de paine. Da-i sucuri de fructe, apa, lapte, atat cat vrea, si totul e ok :)

Mersi, Ana! Cred ca nici baia nu e indicata in perioada asta. Medicul ei spunea ca petele astea se intensifica la caldura.

Si S. tot asa mananca ciorba. :)

stefania_a
25.02.2012, 11:57:38
Mersi, Stef!

si ...joi e ziua cea mare???:-p

stefania_a
25.02.2012, 12:01:18
Pai maica-mea cica acum aude prima data de asta. Ea ii tot tragea ca e varsat, sau pojar. :D
Eu nu stiu daca am avut asa ceva. Inafara de oreion nu am avut alta boala a copilariei.L-)

trebuie sa ai grija..ca sunt mai periculoase la adulti
nasa mea a facut varsat de vant la 30 de ani:-p

stefania_a
25.02.2012, 12:03:58

la noi bia e mare fan supe/ciorbe...si restul nu prea agreeaza, adica pireuri, mancarici!!!:D

alibd
25.02.2012, 12:10:36
si ...joi e ziua cea mare???:-p

Ce ma binedispui tu pe mine! :)) De joi intru in paine, da. :D

alibd
25.02.2012, 12:13:44
Daca astazi tot sunt cu dilemele, sa mi-o exprim si pe asta: vreau sa-i cumpar Sabinei lapte praf, ca e cam timpul de acum. Vreau sa o testez, sa vad ce-i place inainte de a renunta definitiv la laptele meu.
Cam ce au agreat strumfii vostri? Ma gandeam sa-i iau o cutie mica de Nestle, sa vad daca ii place.

Butterfly87
25.02.2012, 12:17:26

Diana papa vreo 3 luni numai piure-uri...cu supele nu se omora si nu termina si pe mine ca mai mult curgea pe langa gurita ei
si a fost ok..hidratarea si=o lua din apa..lapte
eu nu i-am dat inca supa acrita....dar in curand incercam si noi

nici eu nu am facut nici o boala a copilariei:D:D

stefania_a
25.02.2012, 12:20:13
Ce ma binedispui tu pe mine! :)) De joi intru in paine, da. :D

sincer nu am vrut sa te intristez...mai bine nu intrabam...:(

stefania_a
25.02.2012, 12:23:56
Daca astazi tot sunt cu dilemele, sa mi-o exprim si pe asta: vreau sa-i cumpar Sabinei lapte praf, ca e cam timpul de acum. Vreau sa o testez, sa vad ce-i place inainte de a renunta definitiv la laptele meu.
Cam ce au agreat strumfii vostri? Ma gandeam sa-i iau o cutie mica de Nestle, sa vad daca ii place.

noi suntem de la inceput cu milumil de la milupa..il bea fara probleme!!!:-p
macar la asta nu face mofturi!!!

alibd
25.02.2012, 12:28:39
sincer nu am vrut sa te intristez...mai bine nu intrabam...:(

Glumeam, stai linistita! :D M-am obisnuit cu ideea.

alibd
25.02.2012, 12:29:39
noi suntem de la inceput cu milumil de la milupa..il bea fara probleme!!!:-p
macar la asta nu face mofturi!!!

Acum bea numai dimineata si seara, nu?

stefania_a
25.02.2012, 12:35:24
Glumeam, stai linistita! :D M-am obisnuit cu ideea.

stiu, stiu...:D

stefania_a
25.02.2012, 12:42:16
Acum bea numai dimineata si seara, nu?

da..dimineata imi da trezirea la 6 pentru lapte..dar apoi mai doarme pana la 8-9 si mami langa ea!!
daca ar fi dupa ea ar bea numai lapte fara sa se atinga de mancare!!:(

alibd
25.02.2012, 12:48:35
da..dimineata imi da trezirea la 6 pentru lapte..dar apoi mai doarme pana la 8-9 si mami langa ea!!
daca ar fi dupa ea ar bea numai lapte fara sa se atinga de mancare!!:(

Il bea din biberon sau din canita?

Milagros
25.02.2012, 13:04:56

Nestle e cel mai agreat lp de pediatri, cica e cam singurul care nu "umfla" copilul artificial. D. l-a refuzat cu indarjire la 3 varste diferite :D deci am zis pas. Aptamil se dizolva f usor si cred ca e ceva mai dulceag decat restul. L-a acceptat f bine in UK unde nu aveam Milumil. Milumil bea D si azi, dar de inceput am inceput cu Vitalact, a fost singurul acceptat imediat dupa intarcare, apoi am trecut treptat la Milumil.
De Humana stiu ca se dizolva greu si am auzit multi copilasi la care a provocat constipatie.
Din maternitate mi-au recomandat Nan - Nestle, dar am vazut ca cine a nascut la Elena Doamna a primit indicatie de Humana.

alibd
25.02.2012, 13:16:18
Nestle e cel mai agreat lp de pediatri, cica e cam singurul care nu "umfla" copilul artificial. D. l-a refuzat cu indarjire la 3 varste diferite :D deci am zis pas. Aptamil se dizolva f usor si cred ca e ceva mai dulceag decat restul. L-a acceptat f bine in UK unde nu aveam Milumil. Milumil bea D si azi, dar de inceput am inceput cu Vitalact, a fost singurul acceptat imediat dupa intarcare, apoi am trecut treptat la Milumil.
De Humana stiu ca se dizolva greu si am auzit multi copilasi la care a provocat constipatie.
Din maternitate mi-au recomandat Nan - Nestle, dar am vazut ca cine a nascut la Elena Doamna a primit indicatie de Humana.

Humana sarea din dicutie, nici nu m-am gandit la el. Aptamil as fi vrut sa-i iau, insa nu am vazut decat cutii mari si imi e ca nu-i place si dau banii degeaba.

stefania_a
25.02.2012, 13:22:03
Il bea din biberon sau din canita?

din biberon..oare ar trebui sa incep sa-i dau din canita???:-\

alibd
25.02.2012, 13:24:14
din biberon..oare ar trebui sa incep sa-i dau din canita???:-\

Eu am sa-i pun direct in canita. Are una cu cioc de silicon si una cu cioc mai dur. Am sa vad din care prefera sa bea.
Stiu ca bibe pe termen lung nu prea e recomandat.

eliana
25.02.2012, 15:07:35
Humana sarea din dicutie, nici nu m-am gandit la el. Aptamil as fi vrut sa-i iau, insa nu am vazut decat cutii mari si imi e ca nu-i place si dau banii degeaba.
Eu ii dau Iuliei Aptamil 1an+, daca vrei iti dau eu cateva cupe sa vezi daca-i place Sabinei.

eliana
25.02.2012, 15:15:01

Si eu zic la fel, lasa-l sa stea ca pare pregatit.
Cat despre ciorbe/supe, eu nu prea inteleg de ce ar fi musai sa le pape. Se hidrateaza cu apa si lapte, nu-i trebuie ciorba pt asta. Plus ca citisem pe undeva ca alimentele lichide oferite inaintea celor solide ii "umfla" stomacul si apare mai devreme senzatia de satietate, ceea ce pare destul de logic.
Iar cu apa in cantitate mica nu-ti bate capul, asa e la inceput, plus ca acum e destul de frig afara, nu transpira ca vara etc. Tu ofera-i-o si o sa vezi ca peste cateva luni o sa-si creasca singur cantitatea.

stefania_a
25.02.2012, 16:04:18
Eu am sa-i pun direct in canita. Are una cu cioc de silicon si una cu cioc mai dur. Am sa vad din care prefera sa bea.
Stiu ca bibe pe termen lung nu prea e recomandat.

parca au mai fost discutii pe tema asta pe aici..
mamici e adevarata chestia asta? oare ar trebui sa schimb recipentul de lapte???:D

alinutza20
25.02.2012, 19:50:33
Si eu zic la fel, lasa-l sa stea ca pare pregatit.
Cat despre ciorbe/supe, eu nu prea inteleg de ce ar fi musai sa le pape. Se hidrateaza cu apa si lapte, nu-i trebuie ciorba pt asta. Plus ca citisem pe undeva ca alimentele lichide oferite inaintea celor solide ii "umfla" stomacul si apare mai devreme senzatia de satietate, ceea ce pare destul de logic.
Iar cu apa in cantitate mica nu-ti bate capul, asa e la inceput, plus ca acum e destul de frig afara, nu transpira ca vara etc. Tu ofera-i-o si o sa vezi ca peste cateva luni o sa-si creasca singur cantitatea.

apropo de chestia subliniata, la cresa (la Moni ca altundeva nu stiu), copii servesc intai felul doi si abia apoi supa/ciorba :)

Milagros
25.02.2012, 20:52:05
apropo de chestia subliniata, la cresa (la Moni ca altundeva nu stiu), copii servesc intai felul doi si abia apoi supa/ciorba :)

Serioos? Eu chiar n-am intrebat la D la cresa, insa in meniu la pranz e trecuta intai ciorba/supa si apoi felul doi.

alinutza20
25.02.2012, 22:24:25
Serioos? Eu chiar n-am intrebat la D la cresa, insa in meniu la pranz e trecuta intai ciorba/supa si apoi felul doi.

asa e trecut si la ea in meniul afisat insa mi-au zis doamnele de mullte ori, inca de cand era la grupa mica... n-am inteles de ce insa:)).. pana acum:))
ca eu tot intrebam daca mananca, si ele-mi ziceau ca da , ca a o tehnica speciala, le dau mai intai felul 2 si apoi ciorba/supa ;))

gabriela_rgh
25.02.2012, 23:37:08
mamicile care ati avut/aveti saltelute de cocos la bebelusi,e normal sa i-a forma corpului la un moment dat sau am eu ghinion de o saltea proasta?la a lui Tudor are o denivelare in locul unde doarme cu capusorul...ca daca e macar e in garantie sa fac "valuri" sa rezolv cumva....8-|

Anmari
26.02.2012, 21:15:27
mamicile care ati avut/aveti saltelute de cocos la bebelusi,e normal sa i-a forma corpului la un moment dat sau am eu ghinion de o saltea proasta?la a lui Tudor are o denivelare in locul unde doarme cu capusorul...ca daca e macar e in garantie sa fac "valuri" sa rezolv cumva....8-|

si eu am una la fel si e toata denivelata :-< ... chiar ma gandeam sa cumpar alta saltea dar acum nu stiu cum sa procedez, sa investesc in saltea sau intr-un patut nou cu saltea :-<

eliana
26.02.2012, 23:18:25
E denivelata indiferent daca sta sau nu Tudor pe ea? Ce fel de patut aveti? ati coborat la nivelul de jos?
Eu am una cu cocos si spuma (parca) la mijloc, dar inca e in stare f buna.

Yonika
26.02.2012, 23:57:24
Si la Bi se mai denivela, in sensul ca parca era o idee mai inauntru, dar o mai intorceam invers si isi revenea.

Yonika
27.02.2012, 00:01:55
Mamici ce picaturi sau solutii pt nasuc mai recomandati, ca la noi luna asta expira cele care le avem si as vrea sa iau alta, dar daca noi nu prea am avut nevoie nu prea stiu ce as putea sa mai iau; noi avem acum in casa pivalone si biorilin.

Yonika
27.02.2012, 00:05:41
Alina - Alibd, vroiai sa ii cumperi Aptamail la fata, la Sensiblu cik iti dau banii inapoi daca celui mic nu ii place lapticul, uite aici (http://www.sensiblu.com/book/catalog%20comercial/index.html)la pagina 28.

gabriela_rgh
27.02.2012, 07:52:28
E denivelata indiferent daca sta sau nu Tudor pe ea? Ce fel de patut aveti? ati coborat la nivelul de jos?
Eu am una cu cocos si spuma (parca) la mijloc, dar inca e in stare f buna.
da,a ramas usor curbata in locul unde doarme cu capusorul.inca nu am coborat la nivelul de jos,patutul e de lemn 60*120.
Yonika am intors salteaua..acum sa vad daca isi va reveni.

stefania_a
27.02.2012, 08:41:45
mamici ar trebuie sa schimb recipentul e lapte al biei? adica sa nu-i mai dau in biberon ci intr-o canita??:-\

gabriela_rgh
27.02.2012, 08:46:00
mamici ar trebuie sa schimb recipentul e lapte al biei? adica sa nu-i mai dau in biberon ci intr-o canita??:-\
eu stiu ca e recomandat sa nu mai pape din bibe pt ca favorizeaza aparitia cariilor.dar nepoteii mei nici acum nu vor sa renunte la bibe...inclusiv Aida care e cea mai mare tot cu bibe se alinta.daca poti sa o inveti si vrea din canita e bine,dar daca nu nu cred ca ai ce sa ii faci.eu inca negociez cu Tudor poate accepta si el bibe sau canita..dar nu am succes vad...:-B

stefania_a
27.02.2012, 09:10:42
eu stiu ca e recomandat sa nu mai pape din bibe pt ca favorizeaza aparitia cariilor.dar nepoteii mei nici acum nu vor sa renunte la bibe...inclusiv Aida care e cea mai mare tot cu bibe se alinta.daca poti sa o inveti si vrea din canita e bine,dar daca nu nu cred ca ai ce sa ii faci.eu inca negociez cu Tudor poate accepta si el bibe sau canita..dar nu am succes vad...:-B

bianca nu a accceptat bibenoul complet decat atunci cand am intarcat-o..cand o mai lasam la mama tare se mai chinuia sa-i dea laptic cu bibe!! o sa incerc sa-i dau diseara cu canita!! sa vad ce o sa faca!!!

alibd
27.02.2012, 09:44:59
Alina - Alibd, vroiai sa ii cumperi Aptamail la fata, la Sensiblu cik iti dau banii inapoi daca celui mic nu ii place lapticul, uite aici (http://www.sensiblu.com/book/catalog%20comercial/index.html)la pagina 28.

Mersi, Yonika! E bine de stiut. La cum merg lucrurile, cred ca trebuie sa-i cumpar alt lapte. I-am luat Nestle si nu e prea incantata. Acum, am sa mai schimb recipientele, sa vad daca e vina lor, sau pur si simplu nu+i place. :-B

alinutza20
27.02.2012, 09:45:04
am fost si noi ieri la Motz'art ieri, foarte faine serviciile , ca sa zic asa... o rabdare ce a avut tanti aia:)) vom reveni cu siguranta :)

Green_Eyes
27.02.2012, 09:51:33
am fost si noi ieri la Motz'art ieri, foarte faine serviciile , ca sa zic asa... o rabdare ce a avut tanti aia:)) vom reveni cu siguranta :)

Cat costa un tuns? Si eu vreau sa il duc acolo pe Tudor, nu ma mai risc la frizeria din cartier dupa ultima experienta nu prea placuta:)
Nu ne arati poze cu Moni cea recent coafata?:)

gabriela_rgh
27.02.2012, 09:54:30
vazut pe FB!pupam monitza tunsa!
cred ca o sa incerc sa il duc si eu peste vreo 2 luni dupa ce ii creste parul la loc pe Tudor.ca nu cred ca mai sta sa il tundem noi.:-B

stefania_a
27.02.2012, 09:58:02
Mersi, Yonika! E bine de stiut. La cum merg lucrurile, cred ca trebuie sa-i cumpar alt lapte. I-am luat Nestle si nu e prea incantata. Acum, am sa mai schimb recipientele, sa vad daca e vina lor, sau pur si simplu nu+i place. :-B

sau poate nu e inca obisnuita cu laptele praf ci doar cu sanul...

alibd
27.02.2012, 09:58:21
Eu ii dau Iuliei Aptamil 1an+, daca vrei iti dau eu cateva cupe sa vezi daca-i place Sabinei.

Eliana, mersi de oferta! Mai testez putin Nestle-ul sa vad ce-i cu el, ii place ori ba si am luat in calcul si ceea ce a spus Yonika. O sa mearga al meu sa intrebe la farmacie. Daca nu... in ultima instanta, poate apelez.:">

alibd
27.02.2012, 09:59:18
sau poate nu e inca obisnuita cu laptele praf ci doar cu sanul...

Bine, si asta e adevarat, clar. Aseara incepuse sa urle cand m-a tot vazut cu cana in mana.:-B

gabriela_rgh
27.02.2012, 10:04:24
Bine, si asta e adevarat, clar. Aseara incepuse sa urle cand m-a tot vazut cu cana in mana.:-B
cred ca are nevoie si de putin timp sa se obisnuiasca....logic ca tot Tztz ar prefera-o...daca accepta lapticul cu lingurita inseamna ca nu laptele e de vina.ca daca ar fi asa l-ar refuza oricum l-ai da cred.

stefania_a
27.02.2012, 10:24:00

vazut pozele pe fb..toata scumpa domnisoara!!!

petronelaaa
27.02.2012, 10:29:37

Bravos! :* sa-i fie de bine noua coafura!
Sa stii ca ai dat si peste o d-na super de treaba si draguta.
Mai e una tantica... mai dintr-o bucata asa, si mai mare (si in ani si in volum:-$) care nu prea are lipici la copii :-$

15lei te-a costat... la pletele lu Moni? sau mai mult?

alinutza20
27.02.2012, 10:50:25
Cat costa un tuns? Si eu vreau sa il duc acolo pe Tudor, nu ma mai risc la frizeria din cartier dupa ultima experienta nu prea placuta:)
Nu ne arati poze cu Moni cea recent coafata?:)

13 lei plus bacsis am dat :)
poze sunt pe fb :)

alinutza20
27.02.2012, 10:52:59
Bravos! :* sa-i fie de bine noua coafura!
Sa stii ca ai dat si peste o d-na super de treaba si draguta.
Mai e una tantica... mai dintr-o bucata asa, si mai mare (si in ani si in volum:-$) care nu prea are lipici la copii :-$

15lei te-a costat... la pletele lu Moni? sau mai mult?

da, super super doamna... asa de frumos ce i-o vorbit, si o luat-o incet... ca pan la sfarsit i-o zis Moni tot programu pe toata saptamana, toti bunicii, toate neamurile=))=))
era si cealalta acoolo.. cam acra ce-i drept :-B, bine ca stim la cine mergem de-acu :)
13 m-a costat oficial:), neoficial, dupa sufletu fiecaruia :)):))

Green_Eyes
27.02.2012, 10:54:10
13 lei plus bacsis am dat :)
poze sunt pe fb :)

Pe contul tau sau al lui Moni?:) Sa dau si eu un add:">
F. bun pretul.

Green_Eyes
27.02.2012, 10:56:27

Sau incearca sa ii dai laptele in cana normala si cu un pai..poate i se pare mai interesant.:)

alibd
27.02.2012, 11:42:25
Sau incearca sa ii dai laptele in cana normala si cu un pai..poate i se pare mai interesant.:)

Incercat si asa. :> A tras vreo cateva guri dupa care a inceput sa rontaie paiul. :D Vom vedea cum o scoatem la capat.

gabriela_rgh
27.02.2012, 12:27:29
Incercat si asa. :> A tras vreo cateva guri dupa care a inceput sa rontaie paiul. :D Vom vedea cum o scoatem la capat.
asa am patit si eu cu Tudor,rontaie ciocul la canita dar atat:))
intrebare,am bagat la supa si ardeiul rosu.se blenduiesta sau se pune doar la fiert?:-B

alibd
27.02.2012, 12:38:17
intrebare,am bagat la supa si ardeiul rosu.se blenduiesta sau se pune doar la fiert?:-B

Poti sa-l si paseyi, numai sa ai grija la pielita, sa o cureti si, eventual, o bucatica mai mica la inceput, sa nu cumva sa nu-i placa gustul.

gabriela_rgh
27.02.2012, 12:40:11
Poti sa-l si paseyi, numai sa ai grija la pielita, sa o cureti si, eventual, o bucatica mai mica la inceput, sa nu cumva sa nu-i placa gustul.
multumesc Ali!
au trecut bubitele??

alinutza20
27.02.2012, 12:46:17
Pe contul tau sau al lui Moni?:) Sa dau si eu un add:">
F. bun pretul.

la Moni :)>-

alibd
27.02.2012, 12:46:55
multumesc Ali!
au trecut bubitele??

Da, e foarte bine, multumesc!

Se mai vad cateva urme pe torace, in rest s-au cam dus.:>

ada80
27.02.2012, 14:08:58
Da, e foarte bine, multumesc!

Se mai vad cateva urme pe torace, in rest s-au cam dus.:>
sanatate multa lui Sabi bolfosica.

gabriela_rgh
27.02.2012, 14:13:15
e a doua zi cand imi refuza legumele :(.........daca ii amestec si un fruct am sanse sa le ia?voi cum ii pacaleati?sau au fost amatori de legume?

gabriela_rgh
27.02.2012, 14:26:32
deci inca sunt cu gura cascata..copilul meu s-a dat jos de pe canapea singur...nu stiu cum,a fost chestie de secunde cat am iesit sa las la baie pampersul murdar....l-am gasit jos in fundulet razand....

ada80
27.02.2012, 14:34:55
deci inca sunt cu gura cascata..copilul meu s-a dat jos de pe canapea singur...nu stiu cum,a fost chestie de secunde cat am iesit sa las la baie pampersul murdar....l-am gasit jos in fundulet razand....
super........bine ca ai un pat care nu este prea inalt.
Antonia vrea sa stea numai in fundulet sau in brate cu capul pe umarul meu si daca o pun jos incepe sa planga,de regula o mai pacalesc ,ma mai maimutaresc dar sunt momente in care nu merge faza cu maimutareala:(,imi este frica sa o las prea nult sa stea in fundulet.Voi cum ati trecut peste etapa asta?

ada80
27.02.2012, 14:45:42
mamici ,la ce varsta ati facut fetitelor gauri in urechi,unde ati facut si daca a fost totul ok?Ma pregatesc si eu sa fac pasul acesta si nu stiu unde sa merg si cand.

gabriela_rgh
27.02.2012, 14:49:21
super........bine ca ai un pat care nu este prea inalt.
Antonia vrea sa stea numai in fundulet sau in brate cu capul pe umarul meu si daca o pun jos incepe sa planga,de regula o mai pacalesc ,ma mai maimutaresc dar sunt momente in care nu merge faza cu maimutareala:(,imi este frica sa o las prea nult sa stea in fundulet.Voi cum ati trecut peste etapa asta?
cu el in brate mereu...acum ca sta sigurel in fundulet se mai joaca si singur.daca o sustii si tu nu se intampla nimic.nu prea mai ai ce ii face caci e normal sa i se para mai interesant asa.am facut kilometri cred cu el in barte prin casa cat a fost frig:).
da,nu e inalta canapeaua..dar nu stiu daca tre sa ma mandresc cu asta..putea sa se loveasca...si l-am lasat pe spate..dar uite ca il subestimez.a avut amortizor pampers-ul tura asta...:-B

ada80
27.02.2012, 15:02:16
cu el in brate mereu...acum ca sta sigurel in fundulet se mai joaca si singur.daca o sustii si tu nu se intampla nimic.nu prea mai ai ce ii face caci e normal sa i se para mai interesant asa.am facut kilometri cred cu el in barte prin casa cat a fost frig:).
da,nu e inalta canapeaua..dar nu stiu daca tre sa ma mandresc cu asta..putea sa se loveasca...si l-am lasat pe spate..dar uite ca il subestimez.a avut amortizor pampers-ul tura asta...:-B
stiu,dar eu nu am vrut sa te sperii mai tare pe tine,si nu ti-am zis nimic,oricum bine ca nu s-a intamplat nimic.

ada80
27.02.2012, 15:05:32
o tin si eu cat pot in brate numai ca ma omoara spatele:-&.Bebeii din ziua de astazi nu pot fi subestmati ca sunt hiperactivi,eu ma intreb cateodata cum de nu oboseste A. la cat da din picioruse si face o gramada de intoarcei de pe o parte pe alta.

gabriela_rgh
27.02.2012, 15:08:19
o tin si eu cat pot in brate numai ca ma omoara spatele:-&.
cunosc...la mine cred ca se va impune si un control de specialitate...ca am niste dureri uneori.....poate vine caldura sa ii mai scoatem cu carucioarele...

stefania_a
27.02.2012, 15:17:49

poti sa-l pasezi, dar inainte soacte-i coaja!!!

Butterfly87
27.02.2012, 15:22:26
e a doua zi cand imi refuza legumele :(.........daca ii amestec si un fruct am sanse sa le ia?voi cum ii pacaleati?sau au fost amatori de legume?
a mea doar marul l-a refuzat la inceput....dar noi incepusem cu legumele si manca ff bine
zic ca poti amesteca cu ce papa el bine legumele

stefania_a
27.02.2012, 15:24:22

imi aduc aminte ca prima data i-amd at suc de morcovi, o zi sau doua..l-am baut super incantata, dar cand am trecut la piureuri si supe, a fost jale..dar incet inccet, cu rabdare le-a acceptat..nu am vrut sa renunt la legume in favoarea fructelor, pentru ca asa cum au spus si alte mamici fructele le accepta mai usor si apoi e mai greu cu legumele..

gabriela_rgh
27.02.2012, 15:25:43
a mea doar marul l-a refuzat la inceput....dar noi incepusem cu legumele si manca ff bine
zic ca poti amesteca cu ce papa el bine legumele
pai si noi tot cu legumele am inceput si le papa bine,insa cum a dat de gustul dulce al fructelor nu mai e asa incantat de masa de pranz....si las uneori si mai mult de 4 ore intre ele.

stefania_a
27.02.2012, 15:33:51
mamici ,la ce varsta ati facut fetitelor gauri in urechi,unde ati facut si daca a fost totul ok?Ma pregatesc si eu sa fac pasul acesta si nu stiu unde sa merg si cand.

eu i-am facut fix in ziua in care a implinit 6 luni. am mers la coriolan si nu am avut probleme dupa...

ada80
27.02.2012, 15:37:59
eu i-am facut fix in ziua in care a implinit 6 luni. am mers la coriolan si nu am avut probleme dupa...
la ei ma gandeam si eu sa merg sa ii fac si totodata ,eventual daca au ceva sa imi placa sa ii si cumpar cercelusii

alibd
27.02.2012, 15:42:01

Eu o mai pacaleam cu iaurt, care ii placea tare mult, dar asta dupa 7 luni.

alibd
27.02.2012, 15:44:02
la ei ma gandeam si eu sa merg sa ii fac si totodata ,eventual daca au ceva sa imi placa sa ii si cumpar cercelusii

Eu i-am facut la Bijoux, parter Iulius Mall, pe la 7 luni jumate. Se recomanda dupa 6 luni.

alibd
27.02.2012, 15:45:03
sanatate multa lui Sabi bolfosica.

Mersi mult! Febra dinainte a fost pacatoasa.

eliana
27.02.2012, 16:05:07
Ultimul lucru care ma streseaza la alimentatia fiica-mii e ca bea 2 biberoane de lapte pe zi. Da, biberonul poate favoriza aparitia cariilor, dar e vorba de baut des din biberon chestii gen suc de fructe, ceai, lapte, dormit cu biebronul- trezit -luat cateva guri si dormit la loc, ceva de genul. Acuma, daca tu poti sa o inveti cu canita evident ca e mai bine, macar pt faptul ca mai tarziu o sa renunte usor la biberon.

Ali, cand vrei, da un semn, eu in urmatoarele 3 luni tot Aptamil 1 an + ii dau, dupa aia trec la 2 ani+ :))
Cat despre cana cu pai, stai usor, lasa-i-o la indemana sa o roada, daca ai una din aia de la Primii pasi poti sa pui apa cam pana la jumatate si sa o strangi usor cand e cu paiul in gura, apa urca pe pai si incet-incet o sa se prinda ce si cum se poate face cu paiul.

stefania_a
27.02.2012, 16:14:29
Ultimul lucru care ma streseaza la alimentatia fiica-mii e ca bea 2 biberoane de lapte pe zi. Da, biberonul poate favoriza aparitia cariilor, dar e vorba de baut des din biberon chestii gen suc de fructe, ceai, lapte, dormit cu biebronul- trezit -luat cateva guri si dormit la loc, ceva de genul. Acuma, daca tu poti sa o inveti cu canita evident ca e mai bine, macar pt faptul ca mai tarziu o sa renunte usor la biberon.

Ali, cand vrei, da un semn, eu in urmatoarele 3 luni tot Aptamil 1 an + ii dau, dupa aia trec la 2 ani+ :))
Cat despre cana cu pai, stai usor, lasa-i-o la indemana sa o roada, daca ai una din aia de la Primii pasi poti sa pui apa cam pana la jumatate si sa o strangi usor cand e cu paiul in gura, apa urca pe pai si incet-incet o sa se prinda ce si cum se poate face cu paiul.

:)):)) e normal sa mai aiba si omul pasarele si sa intrebe pe cei cu mai multa experienta si mai informati!!!

stefania_a
27.02.2012, 16:15:29
Mersi mult! Febra dinainte a fost pacatoasa.

ce face sabi de tu mami stai pe net? ca de obicei te "vedem" cam rar pe aici:>

alibd
27.02.2012, 16:34:20

aaaa, la canita cu pai din care bea apa nu am probleme. Laptele am incercat sa i-l dau asa si ca sa-si faca ocupatie sa nu-l bea mi-a ros paiul, de numai dinti erau in el.

Apropo de asta, cam cat lapte beau piticii vostri odata?

alibd
27.02.2012, 16:35:32
ce face sabi de tu mami stai pe net? ca de obicei te "vedem" cam rar pe aici:>

Tocmai ce papase atunci si se delecta in scaunelul ei cu o carticica. :>

eliana
27.02.2012, 16:43:51
aaaa, la canita cu pai din care bea apa nu am probleme. Laptele am incercat sa i-l dau asa si ca sa-si faca ocupatie sa nu-l bea mi-a ros paiul, de numai dinti erau in el.

A mea a baut dupa 1 an intre 350-500 ml/zi, in general dimineata mai mult (220-240) seara mai putin (150-180).

stefania_a
27.02.2012, 16:58:13

bianca bea 6-8 cupe!!!!

Yonika
27.02.2012, 17:46:30
Bia mea bea si acum seara si dimineata din biberon nuk (http://www.bebelusultau.ro/detalii.php?cod=NU305) cu astfel de tetina (http://www.tookie.ro/adaptor_biberon_nuk.html), am incercat o data sa ii dau din alt model si nu vroia deloc sa bea din el, in plus, ea bea laptele si apoi imi da mie bibe gol, deci nu sta cu el in gura sa se joace, iar laptele il bea in maxim 5 minute.

Yonika
27.02.2012, 17:54:35
Ce tare! Poate doar a cazut si a "aterizat" in fundulet si asta l-a amuzat, ca eu nu cred ca la varsta lui stie sa se dea jos din pat.

Legat de legume, eu am 2 papaciosi, si Bia si RA, si sunt f multumita. Cel mic, cum ne vede cu ceva ce seamana a biberon, sticla, farfurie sau lingurita prin preajma lui, incepe sa depene din picioare si daca nu ajunge si la el e jale mare; eu cred ca ar manca non-stop daca i-as da. Iar daca ii e foame si ajunge in raza lui vizuala papica, orice ar fi, lapte sau la farfuriuta si nu ii dai, iar e jale, plange de ii sar lacrimile instant.

gabriela_rgh
27.02.2012, 18:32:30
Ce tare! Poate doar a cazut si a "aterizat" in fundulet si asta l-a amuzat, ca eu nu cred ca la varsta lui stie sa se dea jos din pat.

Legat de legume, eu am 2 papaciosi, si Bia si RA, si sunt f multumita. Cel mic, cum ne vede cu ceva ce seamana a biberon, sticla, farfurie sau lingurita prin preajma lui, incepe sa depene din picioare si daca nu ajunge si la el e jale mare; eu cred ca ar manca non-stop daca i-as da. Iar daca ii e foame si ajunge in raza lui vizuala papica, orice ar fi, lapte sau la farfuriuta si nu ii dai, iar e jale, plange de ii sar lacrimile instant.
clar nu stie..a fost un fel de a zice...pb a tras de picioare si a alunecat:).
felicitari pt papacios! T e mai sclifo daca nu e dulce..asta pb pt ca si eu am mancat multe dulciuri de cand l-am nascut....:">:">:">:">:-$

stefania_a
27.02.2012, 20:05:02
Bia mea bea si acum seara si dimineata din biberon nuk (http://www.bebelusultau.ro/detalii.php?cod=NU305) cu astfel de tetina (http://www.tookie.ro/adaptor_biberon_nuk.html), am incercat o data sa ii dau din alt model si nu vroia deloc sa bea din el, in plus, ea bea laptele si apoi imi da mie bibe gol, deci nu sta cu el in gura sa se joace, iar laptele il bea in maxim 5 minute.

asa e si la noi, dar vazand discutiilegate de cat de bine e sa dai laptele in biberon sau nu, am pus si eu o intrebare..ca sa scap de pitici!!!:">:">

Rok5ana
27.02.2012, 21:45:13

La Stefanel nu s-a deformat deloc...dar am folosit-o de pe la 7 luni (cand am scos etajul intermediar) pana la 1 an si 2 luni (cand nu a mai vrut in patut)

Rok5ana
27.02.2012, 21:53:54

Si Stefanel bea dimineata si seara laptele cu biberonul....nu sta cu el in gura degeaba. Dupa ce termina mi-l da si sincer pana acu nu mi-am pus pb in leg cu asta :D

Yonika
28.02.2012, 00:32:43
daca mai intra AnaM sau daca stie o alta fata sa imi zica, cum e cu apa de la nuca de cocos, cat se pune ca sa ii dau Biei, ca are vreo sapt de cand face kk la 2-3-4 zile, desi bea lichide, cu tot cu lapte, in jur la 1 litru pe zi. Si am luat nuca de coco, i-am pus de 2 ori pana acum, acum nu stiu daca a facut de la apa de cocos sau ca trecusera deja vreo 3 zile si a simtit nevoia sa faca. Am mai cautat si pe net, dar nu am gasit, cat se pune din acel lichid, sau se pune tot, ca unele au mai multa apa si unele mai putina.
A, si nuca daca nu o folosesc in ziua respectiva, dupa 24 de ore am gasit-o cu un fel de pufulet in interior, ca un fel de mucegai (am spart-o), ca eu o mancam asa cruda, dar am aruncat-o ca nu stiam ce e si ma gandeam sa nu mai patesc ceva. Am mai citit ca se poate pune la cuptor pt 15-20 min si apoi se cojeste usor, dar nu am incercat.

Asa, si am mai intrebat si pediatra, si ea a zis ca as putea sa folosesc si niste probiotice ca regleaza tranzitul, si pana la urma cred ca asa voi face.

Yonika
28.02.2012, 00:39:13
Michelina, cum ai zis ca faci laptele de migdale, cate boabe de migdale pui o data, ca pe net am gasit mai multe retete, dar cu 150-250 gr de migdale o data si parca tu ai zis ca pui ... nu mai stiu...10-15 o data sau multe?
Am gasit retete in care se adauga si curmale sau susan, oare cu gust au?

michellina
28.02.2012, 09:43:56
Michelina, cum ai zis ca faci laptele de migdale, cate boabe de migdale pui o data, ca pe net am gasit mai multe retete, dar cu 150-250 gr de migdale o data si parca tu ai zis ca pui ... nu mai stiu...10-15 o data sau multe?
Am gasit retete in care se adauga si curmale sau susan, oare cu gust au?

Neata all!
20 migdale la 200-250ml apa, am scris reteta detaliata cateva pagini in urma.
Curmalele hidratate se pot adauga pt indulcire, insa eu am folosit pana acum miere de albine. Am sa incerc si curmalele, abia am cumparat. Susanul e o foarte buna sursa de calciu, am o reteta cu susan care se da pt lipsa vitaminei D sau in loc de vigantol pe care vreau sa o incerc in curand. Si se poate face si lapte din susan, dar nu am incercat inca si nici nu l-am combinat cu migdale. Mai bine incearca doar din migdale initial.

tsimonaiuliana
28.02.2012, 10:26:06
daca mai intra AnaM sau daca stie o alta fata sa imi zica, cum e cu apa de la nuca de cocos, cat se pune ca sa ii dau Biei, ca are vreo sapt de cand face kk la 2-3-4 zile, desi bea lichide, cu tot cu lapte, in jur la 1 litru pe zi. Si am luat nuca de coco, i-am pus de 2 ori pana acum, acum nu stiu daca a facut de la apa de cocos sau ca trecusera deja vreo 3 zile si a simtit nevoia sa faca. Am mai cautat si pe net, dar nu am gasit, cat se pune din acel lichid, sau se pune tot, ca unele au mai multa apa si unele mai putina.
A, si nuca daca nu o folosesc in ziua respectiva, dupa 24 de ore am gasit-o cu un fel de pufulet in interior, ca un fel de mucegai (am spart-o), ca eu o mancam asa cruda, dar am aruncat-o ca nu stiam ce e si ma gandeam sa nu mai patesc ceva. Am mai citit ca se poate pune la cuptor pt 15-20 min si apoi se cojeste usor, dar nu am incercat.

Asa, si am mai intrebat si pediatra, si ea a zis ca as putea sa folosesc si niste probiotice ca regleaza tranzitul, si pana la urma cred ca asa voi face.

Ii dai apa de cocos de doua ori pe saptamana (50 ml/zi), o saptamana da si una nu. Aseara i-am dat si eu prima data.

gabriela_rgh
28.02.2012, 11:39:04
vreau sa incerc sa ii dau lui T galbenus.cu ce cantitat incep?jumatate dintr-un sfert sau direct cu un sfert de galbenus?daca ii dau azi ii mai dau peste 2 zile?

Anmari
28.02.2012, 12:10:50
vreau sa incerc sa ii dau lui T galbenus.cu ce cantitat incep?jumatate dintr-un sfert sau direct cu un sfert de galbenus?daca ii dau azi ii mai dau peste 2 zile?

eu zic sa incepi cu u sfert de galbenus de ou amestecat cu ceva, ca sa fii sigura ca-l papa tot :) ... si eventual sa astepti 3 zile pana la urmatorul ou :) (parerea mea ;-) )

Rok5ana
28.02.2012, 12:47:53

poti sa incepi cu un sfert. oul se da o data la patru zile. :)

alibd
28.02.2012, 12:50:27

Un sfert de prima data, apoi jumate la o distanta de 3-4 zile pana ajungi la 1 ou intreg. Apoi de 2 ori pe sap maxim.

stefania_a
28.02.2012, 12:52:33
Un sfert de prima data, apoi jumate la o distanta de 3-4 zile pana ajungi la 1 ou intreg. Apoi de 2 ori pe sap maxim.

a mea nici acum nu agreeaza oul...abia daca reusesc sa o amagesc o data pe saptamana sa pape jumatate de ou..de fapt jumatat de galbenus si ala neaparat amestecat cu cartof!!!:-<

alibd
28.02.2012, 13:13:30
a mea nici acum nu agreeaza oul...abia daca reusesc sa o amagesc o data pe saptamana sa pape jumatate de ou..de fapt jumatat de galbenus si ala neaparat amestecat cu cartof!!!:-<

Nici S.nu mai mananca, cu cartof nici atat, isi face greata. Ultima data i-am dat cu branza si iaurt,ciudata combinatie, dar macar a mancat.
aaaaa, si ii mai fac budinca, cand ii mai cumpar oua pentru ea.

brianna
28.02.2012, 13:16:25
Nici S.nu mai mananca, cu cartof nici atat, isi face greata. Ultima data i-am dat cu branza si iaurt,ciudata combinatie, dar macar a mancat.

budinca cu ou?cum o faci?

alibd
28.02.2012, 13:21:30
budinca cu ou?cum o faci?

Ultima data i-am facut cu branza, mar si cus cus. Am pus intr-un vas de yena in straturi cus cus fiert, mar cu putin zahar, branza si peste oul (la noi a mers si albusul, ca are peste 1 an, pentru voi fara). Am pus la cuptor pana s-a rumenit oul si gata.:>

brianna
28.02.2012, 13:26:49
Ultima data i-am facut cu branza, mar si cus cus. Am pus intr-un vas de yena in straturi cus cus fiert, mar cu putin zahar, branza si peste oul (la noi a mers si albusul, ca are peste 1 an, pentru voi fara). Am pus la cuptor pana s-a rumenit oul si gata.:>

foarte tare.multumesc frumos!

stefania_a
28.02.2012, 13:32:56

nu am incercat niciodata!!:-B

eliana
28.02.2012, 16:25:26
Cu couscous n-am incercat niciodata, eu ii faceam cu paste, ia sa incerc ca tot am o cutie de couscous neinceputa, tot pt ea luata.
Ultima budinca i-am facut-o cu mango,a iesit minunata!

alibd
28.02.2012, 17:18:44
Cu couscous n-am incercat niciodata, eu ii faceam cu paste, ia sa incerc ca tot am o cutie de couscous neinceputa, tot pt ea luata.

Sa-mi mai spui si mie niste retete, sa-i mai fac si eu. :>

eliana
28.02.2012, 18:13:56
Sa-mi mai spui si mie niste retete, sa-i mai fac si eu. :>
Eu ii fac budinci cu paste in forma de bob de orez de la Barilla. Intr-un vas yena uns cu unt, pun un rand de fructe, un rand de paste, un rand de fructe, un rand de paste; daca-mi raman fructe fac si model deasupra :D intr-un castronel bat 2 oua, mai pun un plic de zahar vanilat Bourbon si lapte (cam 250 ml totalul compozitiei), torn in vas si dau la cuptor, eu am un cuptor antic si dureaza cam 50 min.
Reteta o am de la Anmari, i-a placut fiica-mii din prima; variez fructele, uneori fac combinatii de cate 2 fructe. Merge si branzica pusa in strat subtire, i-a facut soacra-mea si a avut succes.

alibd
28.02.2012, 18:25:09
Eu ii fac budinci cu paste in forma de bob de orez de la Barilla. Intr-un vas yena uns cu unt, pun un rand de fructe, un rand de paste, un rand de fructe, un rand de paste; daca-mi raman fructe fac si model deasupra :D intr-un castronel bat 2 oua, mai pun un plic de zahar vanilat Bourbon si lapte (cam 250 ml totalul compozitiei), torn in vas si dau la cuptor, eu am un cuptor antic si dureaza cam 50 min.
Reteta o am de la Anmari, i-a placut fiica-mii din prima; variez fructele, uneori fac combinatii de cate 2 fructe. Merge si branzica pusa in strat subtire, i-a facut soacra-mea si a avut succes.

Aha, inteles. Nu e chiar departe de ceea ce i-am facut si eu si chiar a mancat bine. Am sa mai incerc si asa, mersi. ;;)

stefania_a
28.02.2012, 19:03:22

nu i-am facut niciodata!! dar daca voi spuneti ca ati avut succes o sa fac si eu!!!1;;);;)

alibd
28.02.2012, 19:09:57
nu i-am facut niciodata!! dar daca voi spuneti ca ati avut succes o sa fac si eu!!!1;;);;)

Merita incercat, Stef! :>

Yonika
29.02.2012, 02:07:59
Eu mai adaug si putin gris in fructe cand nu fac cu paste si adaug si putin lapte peste, dupa ce am pus totul in vasul yena si tin la cuptor tot cam ca Eliana, 40-45 minute (10-15 min la foc mare pana incepe sa fiarba, si apoi inca vreo 30 min). A, dar eu oul il prepar astfel pt budinci, separ galbenusul de albus, albusul il bat spuma, separat amestec fructele date pe razatoare cu gris sau paste si cu galbenus, o lingurita, maxim 2 de zahar brun si putina vanilie, si apoi torn spuma de albus peste continutul de mai inainte si pun in vas yena, dar eu ii pun si capac si asa nu prinde crusta tare deasupra (drept sa spun , nici nu am facut niciodata fara capac, asa ca nu stiu cum iese;)))

Yonika
29.02.2012, 02:10:49
Michelina, multumesc de raspuns. Am facut azi ceva, dar nu m-a incantat asa tare, ori am pus prea putine migdale ori prea multa apa; si migdalele trebuie curatate de coaja inainte de a fi blenduite sau nu? Am mai gasit azi intr-o revista cu retete de post, lapte de migdale cu miere de albine si cu banana, am sa incerc si asa.

Yonika
29.02.2012, 02:17:00
Ii dai apa de cocos de doua ori pe saptamana (50 ml/zi), o saptamana da si una nu. Aseara i-am dat si eu prima data.
Eu i-am dat de 2-3 ori pana acum, o data sapt trecuta, cand am pus seara cam 15 ml in lapte (si ori a avut efect, ori a trebuit sa faca musai), si i-am mai dat inca 10 ml dimineata, dar fara efect, si duminica seara iar i-am pus vreo 20-25 ml seara si dimineata cam 30 ml si a facut doar luni ziua. Deci se face pauza o sapt, ca mai aveam o nuca si vroiam sa ii dau, dar azi iar a facut, asa ca nu i-am mai dat.

iar ca metoda de gaurit nuca, noi o spargem cu tirbusonul (http://www.google.ro/imgres?q=tirbuson&um=1&hl=ro&sa=N&rlz=1G1GGLQ_RORO351&biw=1600&bih=705&tbm=isch&tbnid=VxkGtfKYrjMMBM:&imgrefurl=http://www.mediafax.ro/stiinta-sanatate/noua-arma-fatala-contra-bacteriilor-rezistente-supermolecula-in-forma-de-tirbuson-9012536&docid=LtOFknxh3x8JPM&imgurl=http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/7627/9012536/1/tirbuson-radu-iordache.jpg%253Fwidth%253D400&w=400&h=300&ei=Q25NT7r6IqXQ0QWnv_E7&zoom=1&iact=rc&dur=336&sig=117025381687960982271&page=2&tbnh=157&tbnw=189&start=22&ndsp=30&ved=1t:429,r:11,s:22&tx=126&ty=78), e din ala de il invarti si intra singur.

michellina
29.02.2012, 10:28:22
Michelina, multumesc de raspuns. Am facut azi ceva, dar nu m-a incantat asa tare, ori am pus prea putine migdale ori prea multa apa; si migdalele trebuie curatate de coaja inainte de a fi blenduite sau nu? Am mai gasit azi intr-o revista cu retete de post, lapte de migdale cu miere de albine si cu banana, am sa incerc si asa.

Eu fac exact reteta care am scris-o aici si David e incantat de rezultat; laptele de migdale nu-l bea simplu oricum, i-l dau cu biscuiti. David nici laptele de vaca nu l-a baut niciodata simplu, iar acum ca nu-i mai pot da lactate animale, ma bucur ca il accepta pe asta.
Eu le pun cu tot cu coaja pt ca oricum dupa ce blenduiesc strecor bine, dar daca ti se pare un pic amar (coaja amaraste), poti sa le decojesti dupa hidratare, se curata chiar usor.
Tu l-ai facut pentru tine sau pt MariBi?

marybear
29.02.2012, 10:31:36
Eu i-am dat de 2-3 ori pana acum, o data sapt trecuta, cand am pus seara cam 15 ml in lapte (si ori a avut efect, ori a trebuit sa faca musai), si i-am mai dat inca 10 ml dimineata, dar fara efect, si duminica seara iar i-am pus vreo 20-25 ml seara si dimineata cam 30 ml si a facut doar luni ziua. Deci se face pauza o sapt, ca mai aveam o nuca si vroiam sa ii dau, dar azi iar a facut, asa ca nu i-am mai dat.

iar ca metoda de gaurit nuca, noi o spargem cu tirbusonul (http://www.google.ro/imgres?q=tirbuson&um=1&hl=ro&sa=N&rlz=1G1GGLQ_RORO351&biw=1600&bih=705&tbm=isch&tbnid=VxkGtfKYrjMMBM:&imgrefurl=http://www.mediafax.ro/stiinta-sanatate/noua-arma-fatala-contra-bacteriilor-rezistente-supermolecula-in-forma-de-tirbuson-9012536&docid=LtOFknxh3x8JPM&imgurl=http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/7627/9012536/1/tirbuson-radu-iordache.jpg%253Fwidth%253D400&w=400&h=300&ei=Q25NT7r6IqXQ0QWnv_E7&zoom=1&iact=rc&dur=336&sig=117025381687960982271&page=2&tbnh=157&tbnw=189&start=22&ndsp=30&ved=1t:429,r:11,s:22&tx=126&ty=78), e din ala de il invarti si intra singur.

Si eu ii dau lui Eric apa de cocos ca avem probleme cu constipatia. Eu ii fac o gaura cu varful unui cutit in una din cele 3 puncte ale nucii apoi o scurg intr-un pahar. O strecor prin tifon daca se intampla sa vad chestii in ea si apoi ii pun in lapte in 2-3 zile consecutiv, impart apa aia in 2-3 portii egale (iese in jur de 100-150 ml de apa de cocos). De obicei isi face efectul repede, dupa prima portie , a doua zi deja face kk. Totusi saptamana trecuta desi i-am dat apa de cocos nu a facut si am apelat la un supozitor cu glicerina deoarece il durea burtica, se chinuia sa faca si nu reusea si mai rau ...cred ca procesul in sine era dureros:-s. De sambata vad ca face zilnic si de 2 ori pe zi chiar deci ma gandesc ca de la nuca mai mult. Incerc sa il reglez si din alimentatie insa e destul de greu avand in vedere ca nu bea suc de portocala decat cateva lingurite, fructe(mar, para) greu tare :((.

Yonika
01.03.2012, 01:27:52
Eu fac exact reteta care am scris-o aici si David e incantat de rezultat; laptele de migdale nu-l bea simplu oricum, i-l dau cu biscuiti. David nici laptele de vaca nu l-a baut niciodata simplu, iar acum ca nu-i mai pot da lactate animale, ma bucur ca il accepta pe asta.
Eu le pun cu tot cu coaja pt ca oricum dupa ce blenduiesc strecor bine, dar daca ti se pare un pic amar (coaja amaraste), poti sa le decojesti dupa hidratare, se curata chiar usor.
Tu l-ai facut pentru tine sau pt MariBi?
M-a incantat ideea si am vrut sa vad si eu cum iese, Bi nici nu a vrut sa ouna gura, desi eu i-am zis doar ca e laptic. Am sa mai incerc si cu alte adaosuri si sa vad ce iese si daca ma va incanta. Oricum, pe cel de ieri nu l-am aruncat, l-am pus in cafeaua cu lapte;)).

stefania_a
01.03.2012, 09:03:33

eliana spune-mi te rog cap coada cum ai facut budinca. eu am facut asa: am fiert pastele, le-am pus in vas yena am pus pastele un strat de mar ras, un pic de zahar si pe deasupra ou batut si amestecat cu lapte!!! rezultatul? la prima lingurita a scuipat-o si nici nu a mai deschis gura!! ori am gresit eu pe undeva ori nu ii plac budincile sau pastele!!!#-o#-o