PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 [207] 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

ada80
21.03.2012, 08:41:41
pai trebuie sa vezi ce fel de tuse e. eventual mergi la dr ...apoi vezi ce iti da.... noi am mers pe eurespal

neata
nu a avut nici o reactie adversa de la eurespal,Diana?

Butterfly87
21.03.2012, 08:51:34
nu deloc............

stefania_a
21.03.2012, 08:51:47

bianca nu a avutr niciodata reactii adverse de la eurespal..si am folosit si noi de multe ori!!!:(

ada80
21.03.2012, 09:20:37
bianca nu a avutr niciodata reactii adverse de la eurespal..si am folosit si noi de multe ori!!!:(
A. a varsat putin,acum nu stiu ca sa mai cred pt. ca ei ii dadusem si panadol dar cu vreo 5 ore mai devreme.

Butterfly87
21.03.2012, 09:56:29
cand se dau colacii nasilor de botez cate kg trebuie sa aibe?stiu ca sunt 2

stefania_a
21.03.2012, 10:03:27
cand se dau colacii nasilor de botez cate kg trebuie sa aibe?stiu ca sunt 2

eu am dat la nasii mei de botez (acum 2 ani:D) 2 colaci a cate 2 kg..pentru bainca nasa mi-a zis sa fac doar unul de 1,5 kg..si asa am facut...dar cica se dau 2..unul ramane la nasi si unul se imparte la invitati!!!

Rok5ana
21.03.2012, 18:08:41
O intrebare pentru Yonika...scuze ca te necajesc :D
Cand ai intrat in concediu de maternitate (cele 126 zile) pentru Ra, cum ti-au calculat indemnizatia? Ti-au luat in calcul ultimele 6 indemnizatii din cic? Si a trebuit sa duci la serviciu vreo adeverinta de la platitorul cic cu valoarea indemnizatiei?

Butterfly87
21.03.2012, 18:35:31
eu am dat la nasii mei de botez (acum 2 ani:D) 2 colaci a cate 2 kg..pentru bainca nasa mi-a zis sa fac doar unul de 1,5 kg..si asa am facut...dar cica se dau 2..unul ramane la nasi si unul se imparte la invitati!!!
asa stiam si eu ca 2 trebuie sa fie
mersi de info

alibd
21.03.2012, 20:23:08
A. a varsat putin,acum nu stiu ca sa mai cred pt. ca ei ii dadusem si panadol dar cu vreo 5 ore mai devreme.

Poate pur si simplu nu i-a placut gustul. A mea varsa de la nurofen, prima data cand a luat; isi facea mereu greata.

Yonika
22.03.2012, 00:39:08
O intrebare pentru Yonika...scuze ca te necajesc :D
Cand ai intrat in concediu de maternitate (cele 126 zile) pentru Ra, cum ti-au calculat indemnizatia? Ti-au luat in calcul ultimele 6 indemnizatii din cic? Si a trebuit sa duci la serviciu vreo adeverinta de la platitorul cic cu valoarea indemnizatiei?
Asa cred, ca s-au luat in calcul ultimele 6 luni de cand am nascut inapoi, ca am avut si 2 luni de CM . la servici nu am trimis decat adeverinta de la medic ca sunt insarcinata si atat, nimic altceva. Cand a trebuit sa duc dosarul pt CIC , mi s-a dat o adeverinta de aici de la DAS si la serv au completat-o, iar in lunile unde am fost in CIC, au trecut "CIC" , fara suma, si am inteles ca ei aici te au in baza de date si stiu ei cum si cat sa calculeze. Sper ca ai inteles, daca nu, mai intreaba si iti raspund.

crisdk
22.03.2012, 14:44:04
fetele, voi de la ce varsta ati inceput sa dati vit.D3 la bebelusi?
salutari din partea elizei si a lui alex :*:*

marybear
22.03.2012, 15:12:02

Bun venit puilor mici>:D<>:D<>:D<. Sa fie sanatosi si papaciosi, cuminti numai daca se poate ;))
La noi stiu ca se recomanda sa se dea de la 10 zile, eu nu am stiut asta desi cica scria pe biletul de externare 8-| si am inceput sa ii dau ceva mai tarziu ( avea vreo 2-3 saptamani parca).

crisdk
22.03.2012, 15:18:24
Bun venit puilor mici>:D<>:D<>:D<. Sa fie sanatosi si papaciosi, cuminti numai daca se poate ;))
La noi stiu ca se recomanda sa se dea de la 10 zile, eu nu am stiut asta desi cica scria pe biletul de externare 8-| si am inceput sa ii dau ceva mai tarziu ( avea vreo 2-3 saptamani parca).
am inteles. aici zic astia de la 2 sapt. deci cred ca maine mergem sa cumparam.
multumim pt urari :*

gabriela_rgh
22.03.2012, 15:24:50
am inteles. aici zic astia de la 2 sapt. deci cred ca maine mergem sa cumparam.
multumim pt urari :*
da,10 zile sau de la 2 saptamani.ambele variante sunt agreate de medici.pupam gemanarile!:x:x

gabriela_rgh
22.03.2012, 15:26:55
Yonika ai zis ca ai dat sfecla rosie la pui.cum?fiarta,coapta?si in ce combinatie?vreau sa incerc sa ii dau si eu lui T sa vad daca o accepta..

richiemichie
22.03.2012, 17:18:41
Buna ziua tuturor mamicilor de pe forum,

Postez si eu in ideea ca nu sunt singura mamica ce se confrunta cu problema pe care o are puiul meu.
Bb al meu are 3 luni si 3 sapt si in ultima luna nu mi-a luat in greutate decat 150 de grame, acum avand 5710 gr. E mofturos la mancare, ii dau formula. De la o luna a papat Lactana de la topfer apoi de la 3 luni i-am schimbat pe aptamil, crezand ca poate nu-i place lapticul. In fine, nici cu aceste nu ne merge prea grozav. Am ajuns si la doctor, mai mult din cauza problemelor cu pielea, a dezvoltat o dermatita atopica...acum e mai bine dupa aplicarea unei creme speciale...lipikar balsam ap de la la roche posay si advantan milk. Pielea isi revine insa are zile cand se trezeste dimineata cu burtica toata rosie si pielea are un aspect bobotit. Am facut un set de analize si reiese o hipercalcemie...am oprit vigantolul pe care i-l administrez de la 2 saptamani de viata si bineinteles gluconatul de calciu pe care i-l dau de la o luna cate 10 zile/luna/5ml, asta la recomandarea unui alt medic care l-a vazut si a zis ca are tremurul barbiei si inseamna carenta de calciu. Nu stiu ce sa fac sa manance si cum sa remediem problema cu calciu...ca si valoare nu e foarte mult crescut peste limita superioara admisa. Dna. doctor ne-a spus ca asta ar inhiba pofta de mancare.

Daca mai sunt mamici care se confrunta cu hipercalcemie va rog sa imi dati un sfat, e tare frustrant sa stii ca puiul nu creste cum ar trebui atat de mult timp. Am crezut ca e doar asa o perioada de mofturi insa se ingroasa gluma si devin din ce in ce mai stresata.
Va multumesc!

alibd
22.03.2012, 17:31:03

Incepand cu a 10-a sau chiar cu a 14-a zi. Deci,le poti da de acum. :)

eliana
22.03.2012, 17:42:07
Yonika ai zis ca ai dat sfecla rosie la pui.cum?fiarta,coapta?si in ce combinatie?vreau sa incerc sa ii dau si eu lui T sa vad daca o accepta..
Eu i-am facut fiarta bine la abur, combinata cu cartof dulce si carne de pui. Cred ca am pus si niste laptic la blenduit, si-a iesit buna, mi-a placut si mie.

Butterfly87
22.03.2012, 18:38:53
eu i-am dat fiarta bu cartof..dar nu prea a incantat-o

gabriela_rgh
22.03.2012, 19:27:54

Postez si eu in ideea ca nu sunt singura mamica ce se confrunta cu problema pe care o are puiul meu.
Bb al meu are 3 luni si 3 sapt si in ultima luna nu mi-a luat in greutate decat 150 de grame, acum avand 5710 gr. E mofturos la mancare, ii dau formula. De la o luna a papat Lactana de la topfer apoi de la 3 luni i-am schimbat pe aptamil, crezand ca poate nu-i place lapticul. In fine, nici cu aceste nu ne merge prea grozav. Am ajuns si la doctor, mai mult din cauza problemelor cu pielea, a dezvoltat o dermatita atopica...acum e mai bine dupa aplicarea unei creme speciale...lipikar balsam ap de la la roche posay si advantan milk. Pielea isi revine insa are zile cand se trezeste dimineata cu burtica toata rosie si pielea are un aspect bobotit. Am facut un set de analize si reiese o hipercalcemie...am oprit vigantolul pe care i-l administrez de la 2 saptamani de viata si bineinteles gluconatul de calciu pe care i-l dau de la o luna cate 10 zile/luna/5ml, asta la recomandarea unui alt medic care l-a vazut si a zis ca are tremurul barbiei si inseamna carenta de calciu. Nu stiu ce sa fac sa manance si cum sa remediem problema cu calciu...ca si valoare nu e foarte mult crescut peste limita superioara admisa. Dna. doctor ne-a spus ca asta ar inhiba pofta de mancare.

Daca mai sunt mamici care se confrunta cu hipercalcemie va rog sa imi dati un sfat, e tare frustrant sa stii ca puiul nu creste cum ar trebui atat de mult timp. Am crezut ca e doar asa o perioada de mofturi insa se ingroasa gluma si devin din ce in ce mai stresata.
Va multumesc!
cat a avut bebe la nastere?nici T al meu nu ia mult in greutate dar daca starea copilului este buna atunci acesta este ritmul lui.daca ai oprit gluconatul de calciu atuni cred ca se va regla si calcemia daca nu e mare valoarea.stiu cat de stresant e sa nu ia puiul in greutate,noi avem cateva luni de cand ritmul e 200-300 grame pe luna.

eliana
22.03.2012, 19:42:44
cat a avut bebe la nastere?nici T al meu nu ia mult in greutate dar daca starea copilului este buna atunci acesta este ritmul lui.daca ai oprit gluconatul de calciu atuni cred ca se va regla si calcemia daca nu e mare valoarea.stiu cat de stresant e sa nu ia puiul in greutate,noi avem cateva luni de cand ritmul e 200-300 grame pe luna.
Din pct meu de vedere, ea are nevoie de un medic bun, nu de sfaturi pe forum. N-am nimic cu forumul si cu sfatuitul pe el, doar ma stii. Dar la cum prezinta ea problema...... dermatita atopica (?), advantan la nici 4 luni, analize, greutate..... etc etc.

richiemichie
22.03.2012, 19:50:46

Matei al meu s-a nascut de 3800 grame, si a scazut in maternitate la 3550. Ritmul lui a fost oarecum bun pana la 2 luni jumatate cand avea 5550 grame, insa de o luna nu mai ia deloc cum trebuie. Am dus copilul la analize la recomandarea pediatrei, alt chin si acolo cu recoltarea :(( si cu toate ca mai are unele valori ce nu se incadreaza in standarde toata lumea zice ca analizele sunt ok in afara de calciu seric care e 11.52 fata de 11 cat e normal si calciu ionic cu 5.64 fata de 5.50 valoare maxima. Mai asteptam proba de digestie si testele la laptele de vaca...speram sa fie bune si sa nu fie decat un ritm mai incet al copilului. De altfel el e vioi si zambaret, mai mofturos uneori dar per ansamblu s-ar putea descrie ca un copil cuminte.

gabriela_rgh
22.03.2012, 20:13:38
Din pct meu de vedere, ea are nevoie de un medic bun, nu de sfaturi pe forum. N-am nimic cu forumul si cu sfatuitul pe el, doar ma stii. Dar la cum prezinta ea problema...... dermatita atopica (?), advantan la nici 4 luni, analize, greutate..... etc etc.
mai eu ma refeream la greutate strict,restul problemelor nu sunt in masura sa analizez,sa dau sfaturi pt ca nu am cunostinte medicale.o luna cu crestere redusa in greutate nu reprezinta o problema inca,din experienta mea cu Tudor zic.poate recupera f bine luna urmatoare.

richiemichie
22.03.2012, 20:24:22

Mda...e bine cand o mama sare la gatul altei mame cu impresii si nu cu pareri...pentru a dormi linistita te rog sa stii ca toate au fost cu recomandarea a 3(trei) medici...toti cu studii si de renume de la Spitalul de copii din Iasi, cred ca orice mama cauta raspunsul la o persoana avizata...eu asa am procedat dintotdeauna...am postat pe forum doar in ideea de a auzi si alte pareri, eventual sa stiu si eu ce sa mai intreb pe la medici...o solutie auzita asa in vant nu as aplica-o niciodata pe copilul meu.

Rok5ana
22.03.2012, 21:41:09
Asa cred, ca s-au luat in calcul ultimele 6 luni de cand am nascut inapoi, ca am avut si 2 luni de CM . la servici nu am trimis decat adeverinta de la medic ca sunt insarcinata si atat, nimic altceva. Cand a trebuit sa duc dosarul pt CIC , mi s-a dat o adeverinta de aici de la DAS si la serv au completat-o, iar in lunile unde am fost in CIC, au trecut "CIC" , fara suma, si am inteles ca ei aici te au in baza de date si stiu ei cum si cat sa calculeze. Sper ca ai inteles, daca nu, mai intreaba si iti raspund.

Multumesc mult! :)
Cazul celor 2 luni de CM ma interesa...ca o sa intru si eu de la 1 mai in concediu de maternitate pana nasc. Deci alea doua luni de cm ti le-au platit luand in calcul indemnizatiile, nu?

eliana
22.03.2012, 21:49:56
Mda...e bine cand o mama sare la gatul altei mame cu impresii si nu cu pareri...pentru a dormi linistita te rog sa stii ca toate au fost cu recomandarea a 3(trei) medici...toti cu studii si de renume de la Spitalul de copii din Iasi, cred ca orice mama cauta raspunsul la o persoana avizata...eu asa am procedat dintotdeauna...am postat pe forum doar in ideea de a auzi si alte pareri, eventual sa stiu si eu ce sa mai intreb pe la medici...o solutie auzita asa in vant nu as aplica-o niciodata pe copilul meu.
Daca tu ai impresia ca am sarit la gatul lui Gabi, te inseli, si cred ca ea stie foarte bine ca nu asta a fost intentia mea.
Daca ai impresia ca am sarit la gatul tau, iar te inseli. Ma rog, poate "suna" postul meu mai naspa, dar chiar cred ca asta e cea mai buna recomandare in cazul vostru - un doctor bun.
Cat despre medicii care ti-au vazut copilul, sigur, nu-i cunosc, nu-s pediatru, nu le judec eu competentele. Dar cred ca mai sunt cateva mamici pe forumul asta care, fara a avea studii medicale, ar putea sa-ti spuna ca e cam ciudat sa cauti un copil de intoleranta la proteina din laptele de vaca si sa-l tratezi in acelasi timp de dermatita atopica cu Advantan milk. In traducere, habar n-au daca e una sau ailalta.
Si o ultima intrebare, dupa care ma duc sa ma culc linistita: tu ai citit prospectul de la Advantan?

gabriela_rgh
22.03.2012, 22:13:14
Daca tu ai impresia ca am sarit la gatul lui Gabi, te inseli, si cred ca ea stie foarte bine ca nu asta a fost intentia mea.
Daca ai impresia ca am sarit la gatul tau, iar te inseli. Ma rog, poate "suna" postul meu mai naspa, dar chiar cred ca asta e cea mai buna recomandare in cazul vostru - un doctor bun.
Cat despre medicii care ti-au vazut copilul, sigur, nu-i cunosc, nu-s pediatru, nu le judec eu competentele. Dar cred ca mai sunt cateva mamici pe forumul asta care, fara a avea studii medicale, ar putea sa-ti spuna ca e cam ciudat sa cauti un copil de intoleranta la proteina din laptele de vaca si sa-l tratezi in acelasi timp de dermatita atopica cu Advantan milk. In traducere, habar n-au daca e una sau ailalta.
Si o ultima intrebare, dupa care ma duc sa ma culc linistita: tu ai citit prospectul de la Advantan?
stiu,stiu.mie imi plac recomandarile directe care le primesc aici:-p.

richiemichie
22.03.2012, 22:42:37
Da eliana, culca-te linistita!

Yonika
22.03.2012, 23:48:39

Va multumesc!
Legat de prima problema, nu stiu ce sfat sa iti dau, poate intra alte mamici si iti spun ele.
Legat de luarea in greutate, si eu i-am dat de la 3 luni puiului meu Lactana, dar doar completare, adik 2 bibe pe zi, unul pe la 12 si unul seara, si de cand am inceput diversificarea, ii dau doar seara unul ca sa fie el satul (si nu se trezeste noaptea), si nu a pus asa mult, insa era el satul si nu mai plangea (de foame banuiesc). daca nu ia in greutate, ii poti adauga cereale, acusi face 4 luni si sunt cereale fara gluten, si de la topfer si de la alte firme, si ii poti pune in laptic (dar vezi ca va trebui sa ii schimbi si tetinele ca nu va trece lapticul cu cereale, eu am luat din acelea cu flux reglabil).
dar nu vrea sa bea lapticul, poate nu ii plac tetinele, schimba biberonul, incearca alte firme. Noi mergem f bine cu avent si tommee tippee.

Yonika
22.03.2012, 23:54:08
Gabitz, sfecla i-o fac la steamer, si o tin mai bine de 30 minute, si daca dupa 30 minute vezi ca nu e moale, o mai poti pune inca 10-20 minute. II dau cateva feliute, si restul (facuta tot la steamer) o pun in pungute la congelator. Sfecla i-am dat in ziua cand i-am dat outz, si am mai adaugat cartof, dovlecel, daca mai vrei si altceva, poti adauga. A, si ca sa fiu sigura ca e bine fiarta, in ziua cand ii dau sfecla si ou, ii pun oul la steamer impreuna cu sfecla, ca o mai pun o data sa fiu sigura ca e bine fiarta (cea de la congelator), si le pun la 30 minute.

Yonika
23.03.2012, 00:01:58
Multumesc mult! :)
Cazul celor 2 luni de CM ma interesa...ca o sa intru si eu de la 1 mai in concediu de maternitate pana nasc. Deci alea doua luni de cm ti le-au platit luand in calcul indemnizatiile, nu?
Pe cele 2 luni mi-au calculat la serv un procent din cat luam eu indemnizatie (chiar nu retin acum cat, ce procent), dar stiu ca ma sunase de la personal si m-au intrebat cat luam indemnizatie, si ca sa nu fiu nevoita sa ii mai trimit alte acte, stiu ca a vb ea la banca unde primeam indemnizatia (aceeasi cu care lucreaza si firma mea, adik se stiua si se intelegeau, si de asta si-a permis cred) si a intrebat si acolo de suma.

richiemichie
23.03.2012, 15:33:59
Legat de prima problema, nu stiu ce sfat sa iti dau, poate intra alte mamici si iti spun ele.
Legat de luarea in greutate, si eu i-am dat de la 3 luni puiului meu Lactana, dar doar completare, adik 2 bibe pe zi, unul pe la 12 si unul seara, si de cand am inceput diversificarea, ii dau doar seara unul ca sa fie el satul (si nu se trezeste noaptea), si nu a pus asa mult, insa era el satul si nu mai plangea (de foame banuiesc). daca nu ia in greutate, ii poti adauga cereale, acusi face 4 luni si sunt cereale fara gluten, si de la topfer si de la alte firme, si ii poti pune in laptic (dar vezi ca va trebui sa ii schimbi si tetinele ca nu va trece lapticul cu cereale, eu am luat din acelea cu flux reglabil).
dar nu vrea sa bea lapticul, poate nu ii plac tetinele, schimba biberonul, incearca alte firme. Noi mergem f bine cu avent si tommee tippee.
Da, cu siguranta de la 4 luni vom intra pe cereale, astept si ce recomanda pediatru. Tommee tipee folosim si noi, deja ne-am echipat cu toate tipurile de tetine, asteptam varsta potrivita sa le folosim. Avent nu am incercat, o sa luam sa vedem poate ne plac mai mult.
O zi buna!

Rok5ana
23.03.2012, 16:09:23
Pe cele 2 luni mi-au calculat la serv un procent din cat luam eu indemnizatie (chiar nu retin acum cat, ce procent), dar stiu ca ma sunase de la personal si m-au intrebat cat luam indemnizatie, si ca sa nu fiu nevoita sa ii mai trimit alte acte, stiu ca a vb ea la banca unde primeam indemnizatia (aceeasi cu care lucreaza si firma mea, adik se stiua si se intelegeau, si de asta si-a permis cred) si a intrebat si acolo de suma.

Am inteles! Multumesc!:*

michellina
23.03.2012, 16:39:43
Buna fetele!
Green_eyes, imi poti spune, te rog, ce tratament a luat Tudor cand a avut pneumonie interstitiala? A facut radiografie? In cat timp a trecut? Multe intrebari... Merci!

Green_Eyes
23.03.2012, 17:17:55
Buna fetele!
Green_eyes, imi poti spune, te rog, ce tratament a luat Tudor cand a avut pneumonie interstitiala? A facut radiografie? In cat timp a trecut? Multe intrebari... Merci!

Tudor a facut de doua ori pneumonie interstitiala, nu i-am facut radiografie, am ales sa il tratez acasa si mergeam cu el la control cam la 2 zile. I-am dat Augmentin suspensie, Salbutamol pastile sau sirop si aerosoli cu ser si dexa. Prima data cand a facut, dr. lui mi-a recomandat Prednison si i-am dat, acum nu i-as mai da. Plus un mucolitic (sinupret sau fluimucil), curatat nasul, etc.. L-a tinut cam doua saptamani pneumonia in sine daca imi aduc bine aminte, pentru ca initial toata treaba a debutat cu o brosiolita si apoi a devenit pneumonie.
Sanatate!!

Andrusca
23.03.2012, 19:28:49
Buna fetele!

ce a patit David? multa sanatate!!!

tsimonaiuliana
23.03.2012, 22:23:22
Buna fetele!

Si David a avut de curand asa ceva. L-a tinut doua sapt iar ca tratament : Zinnat (antib)+aerosoli+Erdomed(pt. tuse)+Koflet (tot pt. tuse). David nu a facut radiografie. Sanatate la pui!

stefania_a
24.03.2012, 09:04:20
mamici voi spalti puii pe dimti si dimineata si seara?
si inca o intrebare: tre sa cumpar papuci biei si habar nu am...sa ii iau si pantofi si sandalute?? adica ea are o pereche de ghetute mai de primavara, dar mi-e sa nu se coaca in ele...si nu stiu daca sa investesc si in pantofi sau sa ii iau direct sandalute.plus ca tre sa -i iau si ceva tenisi de stat prin curte..ca umbla non stop si numai prin pamant, pietre, etc...:(

AnaM
24.03.2012, 09:10:42

Eurespalul este oribil la gust, T a vomat (ca si-a facut greata de la el) de ambele dati cand i-am dat, si apoi am aruncat sticla, sa n-o vad. Este ingrozitor!!! Mai bine ii dai Stodal sau Prospan (sau, in caz de tuse seaca, Paxeladine, sau productiva, Humex).

Neatza!

AnaM
24.03.2012, 09:12:33
mamici voi spalti puii pe dimti si dimineata si seara?
si inca o intrebare: tre sa cumpar papuci biei si habar nu am...sa ii iau si pantofi si sandalute?? adica ea are o pereche de ghetute mai de primavara, dar mi-e sa nu se coaca in ele...si nu stiu daca sa investesc si in pantofi sau sa ii iau direct sandalute.plus ca tre sa -i iau si ceva tenisi de stat prin curte..ca umbla non stop si numai prin pamant, pietre, etc...:(

Ii poti lua balerini, sa-i poarte si cu hamletei sau sosetele dedesubt :) Pt la vara o sa-i iei si sandale, dar deocamdata cred ca ghetutele si balerinii sunt suficienti 2-3 luni (zic eu...)

Pe dinti seara il spal intotdeauna, dimineata sotul il spala, cand apuca, ca eu sunt de mult la servici cand se trezesc ei :)

eliana
24.03.2012, 09:14:36
Da, cu siguranta de la 4 luni vom intra pe cereale, astept si ce recomanda pediatru. Tommee tipee folosim si noi, deja ne-am echipat cu toate tipurile de tetine, asteptam varsta potrivita sa le folosim. Avent nu am incercat, o sa luam sa vedem poate ne plac mai mult.
O zi buna!
Pentru ca azi sunt intr-o dispozitie zen, o sa detaliez un pic de ce ti-am zis ca raspunsul la intrebarile tale e un doctor bun, si nu sfaturile pe forum:
- e importanta curba ponderala a copilului, respectiv percentila pe care sta, si nu neaparat nr de grame luate in luna x sau cantitatea de lapte pe care o bea la o masa.
- depinde ce alte manifestari mai are in afara de bubitele care pe tine te deranjeaza la nivel estetic, pe el s-ar putea sa-l deranjeze sau la fel de bine nu; chestii gen diaree, aspectul scaunului, crize de plans dupa masa, varsaturi.
- de ce i-ai schimbat laptele? numai pt ca nu manca atat cat scrie pe cutie, sau exista si alte motive
- cel mai bine ar fi fost sa va recomande cineva o formula HA, si nu una normala
- Advantan Milk contine metilprednisolon, un corticosteroid puternic, care NU SE ADMINITREAZA la copii sub 4 luni, iar la cei sub 2 ani doar in cazuri absolut necesare si pe durata minima de timp. Corticosteroid= efecte adverse naspa. Simpla prezenta a bubitelor rosii chiar NU E indicatie de tratament.
- nu in ultimul rand: faptul ca te-ai dus la 3 medici, inseamna ori ca vrei sa faci sondaj de opinie, ori ca raspunsurile primilor 2 nu ti s-au parut satisfacatoare/ eficiente. As fi curioasa sa stiu daca astea 3 opinii medicale au fost convergente sau diferite - oare de ce am impresia ca raspunsul e mai pe la urma?!

P.S. cerealele la 4 luni nu sunt solutia miraculoasa de luat in greutate si nici de somn nocturn, iar introducerea lor tot diversificare se cheama, care diversificare e preferabil a fi inceputa un pic mai tarziu.

AnaM
24.03.2012, 09:15:02
Buna fetele!

T a luat Cefort (5 zile injectabil) si Cedax (5 zile siropel). Nu a facut radiografie. Simptomele au trecut la 2-3 zile de la inceperea antibioticului, dar i l-am dat 10 zile ca sa fim siguri ca o tratam cum trebuie.

eliana
24.03.2012, 09:22:21
Ii poti lua balerini, sa-i poarte si cu hamletei sau sosetele dedesubt :) Pt la vara o sa-i iei si sandale, dar deocamdata cred ca ghetutele si balerinii sunt suficienti 2-3 luni (zic eu...)

Pe dinti seara il spal intotdeauna, dimineata sotul il spala, cand apuca, ca eu sunt de mult la servici cand se trezesc ei :)
Buuuuna dimineeeeaaaaaata! :* chiar ma gandeam ieri la tine.
Misto ideea cu balerinii. Vreo idee pe unde gasesc?
Ah, si mai vreau o recomandare de carut super-sport, please. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa-i iau ceva ieftin pt cand om merge la mare, intrucat ne acompaniza un kinder de 1 an care sigur va avea carut si la fel de sigur o sa vrea si fiica-mea in el.

Stef, eu nu i-as lua de pe-acuma sandale, stai sa se instaleze caldura, sa mergi cu ea la probat, ca in 2-3 luni nu stii cat de repede ii creste piciorusul.
Si da, incerc sa o spal pe dinti si dimineata si seara, in ultima vreme reusim o mozoleala, ca protesteaza si nu ma mai lasa cu periuta normala, doar cu aia degetar, iar pe cea normala il spalam pe dinti pe Mac-Mac :D altfel nu sta. Bine, dupa spalatul de seara oricum bea laptele, dar o fac macar pentru antrenament si obisnuinta.

AnaM
24.03.2012, 09:23:43
Pentru ca azi sunt intr-o dispozitie zen, o sa detaliez un pic de ce ti-am zis ca raspunsul la intrebarile tale e un doctor bun, si nu sfaturile pe forum:
- e importanta curba ponderala a copilului, respectiv percentila pe care sta, si nu neaparat nr de grame luate in luna x sau cantitatea de lapte pe care o bea la o masa.
- depinde ce alte manifestari mai are in afara de bubitele care pe tine te deranjeaza la nivel estetic, pe el s-ar putea sa-l deranjeze sau la fel de bine nu; chestii gen diaree, aspectul scaunului, crize de plans dupa masa, varsaturi.
- de ce i-ai schimbat laptele? numai pt ca nu manca atat cat scrie pe cutie, sau exista si alte motive
- cel mai bine ar fi fost sa va recomande cineva o formula HA, si nu una normala
- Advantan Milk contine metilprednisolon, un corticosteroid puternic, care NU SE ADMINITREAZA la copii sub 4 luni, iar la cei sub 2 ani doar in cazuri absolut necesare si pe durata minima de timp. Corticosteroid= efecte adverse naspa. Simpla prezenta a bubitelor rosii chiar NU E indicatie de tratament.
- nu in ultimul rand: faptul ca te-ai dus la 3 medici, inseamna ori ca vrei sa faci sondaj de opinie, ori ca raspunsurile primilor 2 nu ti s-au parut satisfacatoare/ eficiente. As fi curioasa sa stiu daca astea 3 opinii medicale au fost convergente sau diferite - oare de ce am impresia ca raspunsul e mai pe la urma?!

P.S. cerealele la 4 luni nu sunt solutia miraculoasa de luat in greutate si nici de somn nocturn, iar introducerea lor tot diversificare se cheama, care diversificare e preferabil a fi inceputa un pic mai tarziu.

Un raspuns foarte complet :)

stefania_a
24.03.2012, 09:30:20

imi poti arata un model? ca eu nu am nici o idee...:D:D:D
deci o sa o spal si seara..ca o spalam dar nu intotdeauna, insa dimineata nu scapa..desi cred ca ar trebui sa-i schimb periuta pentru ca e incantata de ale noastra nu de cea a ei de tip degetar...:-p

AnaM
24.03.2012, 09:31:46
Ah, si mai vreau o recomandare de carut super-sport, please. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa-i iau ceva ieftin pt cand om merge la mare, intrucat ne acompaniza un kinder de 1 an care sigur va avea carut si la fel de sigur o sa vrea si fiica-mea in el.

Stef, eu nu i-as lua de pe-acuma sandale, stai sa se instaleze caldura, sa mergi cu ea la probat, ca in 2-3 luni nu stii cat de repede ii creste piciorusul.
Si da, incerc sa o spal pe dinti si dimineata si seara, in ultima vreme reusim o mozoleala, ca protesteaza si nu ma mai lasa cu periuta normala, doar cu aia degetar, iar pe cea normala il spalam pe dinti pe Mac-Mac :D altfel nu sta. Bine, dupa spalatul de seara oricum bea laptele, dar o fac macar pentru antrenament si obisnuinta.

Helloooooooooooooo :* :*
Balerini sigur sigur gasesti la Zara, dar sunt vreo 89 ron (nevertheless SUPERBI!) sau, io ma duc pe 6-7 aprilie la bucale si-ti iau de la h&m, acolo-s vreo 30-40 ron, parca (i-am luat anul trecut fetitei unei prietene, coral cu fundite :x). Carucior ieftin si surprinzator de bun si rezistent e cel de la primii pasi (http://www.bestkids.ro/p-4657-carucior-sport-umbrela-cu-parasolar.aspx) umbrela, cel mai ieftin, dar modelul de anii trecuti (http://www.bestkids.ro/p-4672-carucior-sport-umbrela-c-105.aspx) (de asta stiu sigur ca e rezistent) nu avea capotina (putei sa-i cumperi de la sunshine kids sau o umbreluta speciala). Altfel, cel de la hauck (http://www.bestkids.ro/p-10259-carucior-go-s-sun-navy.aspx) stiu ca mai e bun.

:*

stefania_a
24.03.2012, 09:33:07

nu vreau sa-i iau acum..dar nu aveam idee ce i-am putea lua pentru perioada asta..ca nu vreau nici sa stea in ghetute cand e mai cald in perioada asta...:-p
legat de spalatul pe dinti si a mea face figuri in perioada asta..credeam ca doar la noi se intampla!!!

AnaM
24.03.2012, 09:33:43
imi poti arata un model? ca eu nu am nici o idee...:D:D:D
deci o sa o spal si seara..ca o spalam dar nu intotdeauna, insa dimineata nu scapa..desi cred ca ar trebui sa-i schimb periuta pentru ca e incantata de ale noastra nu de cea a ei de tip degetar...:-p

Uite aici (http://www.zara.com/webapp/wcs/stores/servlet/category/ro/en/zara-S2012/189592/Shoes), astia-s de la Zara, dar gasesti asemanatori peste tot. Eu ADOR balerinii, am vreo 15 perechi, cred :))

stefania_a
24.03.2012, 09:36:42
Uite aici (http://www.zara.com/webapp/wcs/stores/servlet/category/ro/en/zara-S2012/189592/Shoes), astia-s de la Zara, dar gasesti asemanatori peste tot. Eu ADOR balerinii, am vreo 15 perechi, cred :))

deci balerini erau aia de i-am luat pentru ziua ei...:)):)):))eu le ziceam pantofi...
deci acum stiu la ce sa ma uit..si la ce ar trebui sa dau o atentie mai importanta? ceva detalii?? sau pur si simplu sa o pot incalta usor???:D

ms ms ms mult de tot pentru ajutor!!

AnaM
24.03.2012, 09:50:18
deci balerini erau aia de i-am luat pentru ziua ei...:)):)):))eu le ziceam pantofi...
deci acum stiu la ce sa ma uit..si la ce ar trebui sa dau o atentie mai importanta? ceva detalii?? sau pur si simplu sa o pot incalta usor???:D

Sa nu fie materialul rigid pe interior (preferabil piele poroasa), ca sa n-o roada, sa aiba talpa flexibila, sa se incalte usor si sa n-o stranga baretica (daca ii iei cu bareta). Materialul exterior conteaza mai putin. Cu mare placere :*

Butterfly87
24.03.2012, 09:52:22
o intrebare:pt inscrierea la cresa de stat conteaza sa apartii de ea??ca la gradinita..eu am buletinul pe tatarasi ,sotul pe podu ros si vrem sa o dam in alexandru la cresa...
sau cu o mica "atentie"se rezolva?

stefania_a
24.03.2012, 09:54:28
Sa nu fie materialul rigid pe interior (preferabil piele poroasa), ca sa n-o roada, sa aiba talpa flexibila, sa se incalte usor si sa n-o stranga baretica (daca ii iei cu bareta). Materialul exterior conteaza mai putin. Cu mare placere :*

ms inca o data pentru tot ajutorul...chiar nu aveam idee ce sa-i cumpar...:-p

stefania_a
24.03.2012, 09:55:10
o intrebare:pt inscrierea la cresa de stat conteaza sa apartii de ea??ca la gradinita..eu am buletinul pe tatarasi ,sotul pe podu ros si vrem sa o dam in alexandru la cresa...

deja va gantii la cresa???:-p ca diana nu are inca nici un an...:-p

Butterfly87
24.03.2012, 10:00:03
deja va gantii la cresa???:-p ca diana nu are inca nici un an...:-p
la cum trece timpul........da:D
prin septembrie vreau sa depun cv-uri ca e asa greu cu gasitul unui loc bun de munca,,,
si sincer m-am cam saturat de stat acasa

eliana
24.03.2012, 10:01:55
Helloooooooooooooo :* :*
Balerini sigur sigur gasesti la Zara, dar sunt vreo 89 ron (nevertheless SUPERBI!) sau, io ma duc pe 6-7 aprilie la bucale si-ti iau de la h&m, acolo-s vreo 30-40 ron, parca (i-am luat anul trecut fetitei unei prietene, coral cu fundite :x). Carucior ieftin si surprinzator de bun si rezistent e cel de la primii pasi (http://www.bestkids.ro/p-4657-carucior-sport-umbrela-cu-parasolar.aspx) umbrela, cel mai ieftin, dar modelul de anii trecuti (http://www.bestkids.ro/p-4672-carucior-sport-umbrela-c-105.aspx) (de asta stiu sigur ca e rezistent) nu avea capotina (putei sa-i cumperi de la sunshine kids sau o umbreluta speciala). Altfel, cel de la hauck (http://www.bestkids.ro/p-10259-carucior-go-s-sun-navy.aspx) stiu ca mai e bun.

:*
Mie imi placuse modelul asta de la Bertoni, pe grena.

Uitasem de H&M, a avut o pereche de la nasa-sa, un fel de roz cu baretuta si fundita in fata, f misto, dar n-a apucat sa-i poarte. Sa ma uit ce nr sunt aia si sa estimez cat i-ar trebui acuma, si clar apelez la tine :)

eliana
24.03.2012, 10:04:35
"Atentia" cred ca depinde de cresa, dar da, conteaza sa apartii de ea, e un criteriu de prioritate (cel putin in teorie). Dar voi de ce nu v-ati schimbat buletinul? ca din cate stiu, sotii trebuie sa aiba acelasi domiciliu :-p

Butterfly87
24.03.2012, 10:12:40
"Atentia" cred ca depinde de cresa, dar da, conteaza sa apartii de ea, e un criteriu de prioritate (cel putin in teorie). Dar voi de ce nu v-ati schimbat buletinul? ca din cate stiu, sotii trebuie sa aiba acelasi domiciliu :-p
nu e obligatoriu:D
..e mai complicat...apartamentul e pe numele parintilor ca ei au facxut creditul si trebuie si mama sa-si schimbe buletinul..si e mai aiurea

stefania_a
24.03.2012, 10:13:39

nu e obligatoriu..:-p

alibd
24.03.2012, 10:36:42

Ca tot vorbiti de incaltari, sa-mi prezint si eu oful pe aici: S., atunci cand merge, duce laba unui picior spre interior. Sa sper ca in momentul in care va merge mult mai bine se va regla cumva problema, sau sa fac deja o vizita la un ortoped? 8-|

richiemichie
24.03.2012, 10:41:24

Buna,
Ma bucur ca dispozitia ta zen a facut sa imi dai aceste sfaturi.
So, cred ca trebuie sa detaliez ceva mai mult ca sa intelegi exact ce si cum sta treaba, sper sa nu plictisesc, dar asa e cand comunici doar in scris...fiecare intelege ce vrea. La inceput nu am dat mare atentie luarii in greutate, vedeam ca ii merge bine si eram multumita, drept urmare ca am cumparat cantar pt bb abia cand el avea 2 luni jumatate cand am observat ca devine din ce in ce mai capricios la mancare. De la 2 luni a inceput sa i se usuce foarte tare pielea si ii apareau ca niste pete rosii, in deosebi pe burtica, pe picioruse si pe manute. Am aplicat creme hidratante pentru piele atopica (Exomega) , apa fiarta si racita la fiecare baita fara adaos de apa nefiata, tarate de grau pusa in apa, ulei de masline dupa baie...nimic din toate acestea nu au dat rezultate asa ca ammers cu el la spital...initial in regim de urgenta unde s-au uitat la el vreo 2 doctori si si-au dat cu parerea si au emis ceva tratamente printre care si advantan, insa am fost indrumata spre ambulatoriu de specialitate sa mergem sa ne vada un dermatolog. Acesta ne-a prescris advantan si inlocuirea cremei exomega cu gama lipikar si desi nu prezinta tiparul dermatitei atopice, acesta a fost diagnosticul...mai mult asa generic. Pielea bebelusului era extrem de uscata...pe hainutele lui ramanea efectiv praf de la pielicica lui uscata si somnul nu mai era somn..se foia si plangea micutul, banuiesc eu ca avea mancarimi( om mare sa fii si tot nu ti-e ok cu pielea stransa pe tine:((). Advantanul l-am folosit sporadic, cam de 3 ori, doar pe zone ff mici si intr-un strat fff fin, unde erau acele eczeme, in rest crema din belsug de 3 ori pe zi. De la dermatolog am fost indrumati si spre pediatru caruia i-am explicat problema, a luat la cunostiinta tratamentul si a fost de acord cu el:|. La urmatorul control pielea arata mai bine, era hidratata insa oricat de multa crema as aplica, dupa ce e absorbita in piele tot uscata ramane, si unde mai pui ca doar pe zona burticii apare o roseata, pielea avand un aspect bobotit. Pediatrul a spus ca trebuie cautata cauza, un lapte HA nu ne-ar fi de folos pentru ca are un gust ceva mai rau si bb meu cum e mofturos ar slabe sanse sa il accepte. Asa ca am purces la analize de unde a reiesit acel calciu marit, stop vigantol, stop gluconat de calciu si schimbata formula de lapte cu ceva ce contine mai putin calciu. Lactana am schimbat de capul meu , recunosc, avea un gust ca naiba si auzisem ca sunt copii carora nu le mai place laptele si am trecut pe Aptamil care e un lapte bun dupa spusele medicului. Acum nu-mi pare rau ca am schimbat laptele deoarece lactana are 62 mg Ca fata de aptamil cu 47 mg insa se pare ca trebuie ceva si cu mai putin Ca asa ca oricat as fi vrut sa evit, am ajuns la Nan.
Pediatrul suspecteaza si un reflux gastroesofagian, micutul mai are momente cand vomita, nu in jet, doar asa din cand in cand (si nu e regurgitare) si cica ar putea fi un reflux fara varsatura, doar i se intoarce asa pe esofag si il arde!? astfel ca seara ni s-a recomandat sa luam Nan AR sa ii stabilizeze un picut stomacelul. Daca vor fi indicate de medic vom introduce si cereale, practic Nan AR e un lapte cu cereale. Asteptam restul rezultatelor la analize, copro si testul la laptele de vaca. Ce ma mai ingrijoreaza pe mine e o valoare TGO ceva mai mare decat normala, medicul a presupus ca ar fi fost si mai mare si acum se normalizeaza...sincer nu stiu de la ce ar putea fi, genetic ma gandesc ca nu se transmite ( eu am avut transaminazele mari pe sarcina si calculi biliari operati la o luna dupa nastere).
Off multe ar fi de spus...sper ca am rezumat cat de cat bine...bb al meu nici sapt ast anu a luat nici un gram, asta e cel mai dureros pt o mama, sa il vezi ca e mic si nu creste...te mai inmoaie cu zambetul ala inocent de parca ti-ar spune sa stai linistit ca totul va fii bine:(

O zi buna!

minicutta
24.03.2012, 10:45:42
mamici, unde gasesc in Iasi (in afara de Farmacia de la Arcadia, ca mi-e destul de greu sa ajung acolo) tetine/bibe de la TT?????

eliana
24.03.2012, 10:55:19
mamici, unde gasesc in Iasi (in afara de Farmacia de la Arcadia, ca mi-e destul de greu sa ajung acolo) tetine/bibe de la TT?????
In Carrefour, am vazut in Felicia.

parys
24.03.2012, 10:59:23
Am vazut la Premaman pe Stefan cel Mare.
Eu tocmai mi-am dat comanda de un set TT de pe net - am scris la off-topic.

minicutta
24.03.2012, 11:08:05
In Carrefour, am vazut in Felicia.
multumesc !!!

minicutta
24.03.2012, 11:08:36
Am vazut la Premaman pe Stefan cel Mare.
Eu tocmai mi-am dat comanda de un set TT de pe net - am scris la off-topic.
saru manaaaaaaaaa

eliana
24.03.2012, 11:09:20
Buna,
Ma bucur ca dispozitia ta zen a facut sa imi dai aceste sfaturi.
So, cred ca trebuie sa detaliez ceva mai mult ca sa intelegi exact ce si cum sta treaba
O zi buna!
Exact de asta ziceam ca voua va trebuie un medic bun, care sa integreze TOATE problemele si nu sa umble pe bajbaite. Pot sa-ti recomand pe:
- dr. Siminiceanu - e pediatru
- dr. Barbacariu - e medic de familie cu competenta pediatrica
- si in ultima vreme am avut ecouri pozitive despre Catalina Ionescu de la Sf.Maria.

Asta cu nu HA ca e mai rau la gust si bebe e mofturos, no offence, dar e o tampenie.
Iar calcemia usor crescuta peste peste limita sup a normalului - depinde daca a fost recoltata in timpul sau imediat dupa trat cu calciu, trebuie integrata in restul analizelor, si in nici un caz nu e motiv sa te apuci sa cauti formule de lapte cu continut minim de calciu.

richiemichie
24.03.2012, 11:30:59
Exact de asta ziceam ca voua va trebuie un medic bun, care sa integreze TOATE problemele si nu sa umble pe bajbaite. Pot sa-ti recomand pe:
- dr. Siminiceanu - e pediatru
- dr. Barbacariu - e medic de familie cu competenta pediatrica
- si in ultima vreme am avut ecouri pozitive despre Catalina Ionescu de la Sf.Maria.

Asta cu nu HA ca e mai rau la gust si bebe e mofturos, no offence, dar e o tampenie.
Iar calcemia usor crescuta peste peste limita sup a normalului - depinde daca a fost recoltata in timpul sau imediat dupa trat cu calciu, trebuie integrata in restul analizelor, si in nici un caz nu e motiv sa te apuci sa cauti formule de lapte cu continut minim de calciu.

Pediatrul nostru e dna. Alice Popescu si dermatolog dna. Dodan Germina. O sa cerem si o a doua opinie.

stefania_a
24.03.2012, 14:01:52
Ca tot vorbiti de incaltari, sa-mi prezint si eu oful pe aici: S., atunci cand merge, duce laba unui picior spre interior. Sa sper ca in momentul in care va merge mult mai bine se va regla cumva problema, sau sa fac deja o vizita la un ortoped? 8-|

si noi am avut problema asta. daca mai tii minte chiar ti-am zis la tel..si am banuit ca e de la premergator..cu timpul, si dupa ce am renuntat la premergator a mers bine..si la un moment dat mi se parea pe afar ca mergea cam rau, dar in casa am examinat-o si totul era ok, probabil era de la papucei...ca nici nu i-am mai folosit dupa aia pe aia..dar ca sa fii linistita poti merge macar la med de fam sa o vada..eu am intrebat-o pe med meu de fam, s-a uitat la ea, si a zis ca is doar piticii mei!!!:D
sper si al voi sa fie totul ok..

stefania_a
24.03.2012, 14:05:32
Pediatrul nostru e dna. Alice Popescu si dermatolog dna. Dodan Germina. O sa cerem si o a doua opinie.

mergi la cineva cu mai multa experienta..ca dna dr e tinerica...si noi am fost la ea, ne-a placut ff mult de ea, ca ne-a explicat mereu ce si cum, totul cu rabdare, dar poate nu are asa multa exp in problema voastra...:(

alibd
24.03.2012, 14:39:15
si noi am avut problema asta. daca mai tii minte chiar ti-am zis la tel..si am banuit ca e de la premergator..cu timpul, si dupa ce am renuntat la premergator a mers bine..si la un moment dat mi se parea pe afar ca mergea cam rau, dar in casa am examinat-o si totul era ok, probabil era de la papucei...ca nici nu i-am mai folosit dupa aia pe aia..dar ca sa fii linistita poti merge macar la med de fam sa o vada..eu am intrebat-o pe med meu de fam, s-a uitat la ea, si a zis ca is doar piticii mei!!!:D
sper si al voi sa fie totul ok..

Sper si eu sa fie ceva trecator, ca sincer nu-mi mai doresc alte probleme. Banui si incaltamintea...cu unele ghetute parca e accentuata problema.
Am vrut sa intreb ultima data, insa am fost la analize si o apucase o criza de plans, de nu mi-a mai trebuit nimic. :D

stefania_a
24.03.2012, 14:41:25
Sper si eu sa fie ceva trecator, ca sincer nu-mi mai doresc alte probleme. Banui si incaltamintea...cu unele ghetute parca e accentuata problema.
Am vrut sa intreb ultima data, insa am fost la analize si o apucase o criza de plans, de nu mi-a mai trebuit nimic. :D

asta-i partea care imi displace si mie...

alibd
24.03.2012, 15:15:46
asta-i partea care imi displace si mie...

Mda, nici n-au apucat sa-i ia sange pentru toate analizele. 8-|

michellina
24.03.2012, 15:48:55
Multumesc fetelor pt raspunsuri!
David are fractura de femur si e in ghips. Din cauza ca sta numai la orizontala (ghipsul e pana in zona sanilor) transpira des si oricat de mult l-am schimbat, a racit. Cu greu am gasit un dr sa vina sa-l consulte acasa (urasc sistemul medical din Romania!!!) si deja facuse pneumonie; dr a zis ca din cauza pozitiei in care sta mucii s-au dus la plamani. Ceea ce ma mira pe mine e faptul ca i-a dat tratament numai cu aerosoli (ser+flixotide) si sinupret, iar din ce mai stiam eu la pneumonii se da antibiotic sau mai multe medicamente. Nici nu stiu daca o sa-i treaca pneumonia daca el continua sa stea numai la orizontala... Astept ziua de luni sa-l consulte iar si mai vedem.

michellina
24.03.2012, 15:56:33

Si lui David i-a iesit mereu calciu un pic mai mare decat limita superioara la analize, a avut si TGO, TGP mari intr-un timp, dar acum, daca ar fi sa dau timpul inapoi, nu m-as mai stresa la chestiile astea. Nu zic ca tu trebuie sa faci la fel, eu doar ma refer la experienta mea si as vrea sa pot da timpul inapoi sa fiu mai relaxata , sa nu ma agit la orice varsatura sau analiza un pic iesita din limite. Poate reusiti sa gasiti un medic bun care sa va ajute.

richiemichie
24.03.2012, 16:15:11
Si lui David i-a iesit mereu calciu un pic mai mare decat limita superioara la analize, a avut si TGO, TGP mari intr-un timp, dar acum, daca ar fi sa dau timpul inapoi, nu m-as mai stresa la chestiile astea. Nu zic ca tu trebuie sa faci la fel, eu doar ma refer la experienta mea si as vrea sa pot da timpul inapoi sa fiu mai relaxata , sa nu ma agit la orice varsatura sau analiza un pic iesita din limite. Poate reusiti sa gasiti un medic bun care sa va ajute.

Multumesc de sfat, e tare greu sa nu te stresezi, tot ce mi-am dorit si m-am rugat lui Doamne Doamne a fost sa ii dea sanatate puiului meu. Eu am trecut prin prea multe incercari si as mai putea face fata la inca pe atatea insa cand vine vorba de fiinta asta nou aparuta in viata mea mi se rupe sufletul numai la gandul ca ceva nu ar putea fi in regula. Toata lumea zice ca asa-i la primul...te stresezi de la orice.
Sanatate multa copilasului si insanatosire grabnica!

gabriela_rgh
24.03.2012, 17:17:37
David are fractura de femur si e in ghips. Din cauza ca sta numai la orizontala (ghipsul e pana in zona sanilor) transpira des si oricat de mult l-am schimbat, a racit. Cu greu am gasit un dr sa vina sa-l consulte acasa (urasc sistemul medical din Romania!!!) si deja facuse pneumonie; dr a zis ca din cauza pozitiei in care sta mucii s-au dus la plamani. Ceea ce ma mira pe mine e faptul ca i-a dat tratament numai cu aerosoli (ser+flixotide) si sinupret, iar din ce mai stiam eu la pneumonii se da antibiotic sau mai multe medicamente. Nici nu stiu daca o sa-i treaca pneumonia daca el continua sa stea numai la orizontala... Astept ziua de luni sa-l consulte iar si mai vedem.
sanatate multa lui David!pediatrul vostru nu face munca de teren?consultatii la domiciliu?mi se pare aiurea sa nu se deplaseze,mai ales in astfel de cazuri :(.cat tb sa mai stea cu ghips-ul?:grouphug:

gabriela_rgh
24.03.2012, 17:18:31
la Meditur?:-s:-s:-s

stefania_a
24.03.2012, 19:20:14

repeti analizele pentru d3?

stefania_a
24.03.2012, 19:21:01

multa sanatate puiului!!!

Andrusca
24.03.2012, 21:50:43

Michell, da ce s-a intamplat? cum de si-a fracturat femurul??? Doamne!!!!!!!!!!
Multa multa sanatate si rabdare. presupun ca esti cu el acasa si nu la birou, nu? (eu am lipsit sapt asta....)

AnaM
24.03.2012, 22:50:23
Michellina, multa sanatate puiului!!! Cum s-a intamplat fractura?? Puiul mic, imi pare tare rau... :(
Si eu cred ca ar fi trebuit sa va dea antibiotic, cel putin noua direct ne-a dat medicul care l-a consultat, si ea nu da antibiotic decat daca trebuie...

alibd
25.03.2012, 10:07:30
la Meditur?:-s:-s:-s

Mda. :( Cred ca, de acum inainte, am sa fac analize in functie de programul lui Laurentiu, sa vad macar daca altfel sta treaba cu el, ca e de jaleeee....

Stef, da, am repetat si d-ul si voiam sa-i fac analizele uzuale, sas vad cum mai sta cu una cu alta. N-a apucat sa-i ia sange decat pt d si pt anemie.

alibd
25.03.2012, 10:08:42

Multa sanatate puiului!

stefania_a
25.03.2012, 10:41:09
Mda. :( Cred ca, de acum inainte, am sa fac analize in functie de programul lui Laurentiu, sa vad macar daca altfel sta treaba cu el, ca e de jaleeee....

Stef, da, am repetat si d-ul si voiam sa-i fac analizele uzuale, sas vad cum mai sta cu una cu alta. N-a apucat sa-i ia sange decat pt d si pt anemie.

sper sa iasa bine analizele...:*:*

alibd
25.03.2012, 10:55:54
sper sa iasa bine analizele...:*:*

Si eu sper! Mersi! :)

Milagros
25.03.2012, 13:11:25

Nu are importanta daca apartineti sau nu de cresa, numai la gradi si la scoala se tine cont, avand prioritate la inscriere cei care apartin de respectiva gradi/scoala.

Milagros
25.03.2012, 13:18:04

:( Imi pare tare rau sa aud ca aveti asemenea necaz :(( Multa santate la mic, nu mai bine te-ai interna cu el?

michellina
25.03.2012, 14:43:10
Multumim fetelor pt sustinere! E foarte greu, dar sper ca vom trece noi si de incercarea asta...
Dr lui de familie e dr B, dar cum ghinionul trebuia sa fie complet, saptamana asta a fost nu stiu ce congres la Bucuresti, asa ca a trebuit sa ma milogesc pe la alti doctori sa vina sa-l vada. Poate daca reuseam sa conving unul mai devreme, nu mai facea si pneumonie.
Accidentul a fost unul stupid, sarea pe magarusul gonflabil si cand sa coboare de pe el s-a grabit si a cazut cu piciorul intr-o pozitie aiurea care a provocat fractura. Noi nici nu ne-am gandit ca e ceva cu osul, am presupus ca e o intindere, ceva la muschi, dar nu a fost asa. Cu ghipsul se sta 30 zile, dar nu cred ca rezistam atat. E din ce in ce mai irascibil, macar daca ar fi numai ghipsul, dar de la ghips a facut si febra, varsaturi, diaree si acum pneumonie. Saracul, abia mai suporta.
Andrusca, mi-am luat concediu medical, sta si sotul acasa ca nu fac fata.

tsimonaiuliana
25.03.2012, 14:49:07
Multumim fetelor pt sustinere! E foarte greu, dar sper ca vom trece noi si de incercarea asta...
Dr lui de familie e dr B, dar cum ghinionul trebuia sa fie complet, saptamana asta a fost nu stiu ce congres la Bucuresti, asa ca a trebuit sa ma milogesc pe la alti doctori sa vina sa-l vada. Poate daca reuseam sa conving unul mai devreme, nu mai facea si pneumonie.
Accidentul a fost unul stupid, sarea pe magarusul gonflabil si cand sa coboare de pe el s-a grabit si a cazut cu piciorul intr-o pozitie aiurea care a provocat fractura. Noi nici nu ne-am gandit ca e ceva cu osul, am presupus ca e o intindere, ceva la muschi, dar nu a fost asa. Cu ghipsul se sta 30 zile, dar nu cred ca rezistam atat. E din ce in ce mai irascibil, macar daca ar fi numai ghipsul, dar de la ghips a facut si febra, varsaturi, diaree si acum pneumonie. Saracul, abia mai suporta.

Doamne ce rau imi pare pt. Davidutz :( Sa dea Domnul sa se faca repede bine si tie iti doresc multa multa putere. O sa treaca si asta :*:grouphug:

LauraF
25.03.2012, 15:05:06
Vai, ce aud aici! De parca fractura nu era de ajuns! Va doresc insanatosire grabnica si voua multa multa rabdare! :grouphug:

LauraF
25.03.2012, 15:13:17

Vezi ca tot la Synevo mai e o doamna asistenta fooarte buna. Imi scapa numele, dar e asistenta si la terapie intensiva la Sf. Maria, cica lucreaza Cristogel mult cu dumneaei, daca te ajuta detaliile astea. Noi am adus-o acasa cand i-am recoltat sange lui L anul trecut. Daca imi amintesc numele ei iti spun.
PS. Laurentiu de care tot aud aici nu e asistent si la terapie intensiva?

Andrusca
25.03.2012, 15:30:52

Doamne Fereste! multa sanatate, putere si rabdare!!! :grouphug:

crisdk
25.03.2012, 16:05:55
refacere rapida micutului [-o<[-o<[-o< mi s-a facut pielea de gaina cand am citit :(

Rok5ana
25.03.2012, 21:47:47

Multa sanatate lui David! Saracutul! Imi inchipui cat de greu e pentru el sa stea cu ghipsul..:(

ina26ina
26.03.2012, 13:34:04
mamici, aveti cumva abonament(de ingrijire la domiciliu) la pedilife? m-ar interesa cat costa... de asemenea, cat costa o consultatie acolo?

michellina
26.03.2012, 15:19:58
AnaM, daca nu ma insel tu ziceai ca Tudor a luat Cedax. Imi poti spune, te rog, ce doza a avut? Merci mult!

brianna
26.03.2012, 16:14:23
Pfuaiiii!!!multa sanatate lui David!!!!mi se face pielea de gaina!multa putere si rabdare iti doresc in tratarea lui!al meu e doar racit si ma urc pe pereti!

eliana
26.03.2012, 16:34:32
Vai, multa sanatate puiului si voua putere!
Vine dr B sa-l vada azi, pana la urma?
Incearca sa nu-l lasi sa stea numai pe spate, daca poti intoarce-l pe parti si bate-l pe spate, ca sa nu stagneze secretiile.

marybear
26.03.2012, 16:40:47
Mamici mai cu experienta e ok de dat la copil icre de peste? Nu din alea la cutie ci icre proaspete. Eu le fac cu ou, un soi de omleta cu icre si i-am dat ieri prima data, i-a placut si a papat spre surprinderea mea.

michellina
26.03.2012, 17:08:43
Vai, multa sanatate puiului si voua putere!
Vine dr B sa-l vada azi, pana la urma?
Incearca sa nu-l lasi sa stea numai pe spate, daca poti intoarce-l pe parti si bate-l pe spate, ca sa nu stagneze secretiile.

Multumesc inca o data fetelor pt urari!
Nu am mai chemat-o pe ea, ca a venit d-na dr care l-a vazut si prima data; am zis ca e bine sa merg pe mana ei pt ca ea l-a vazut initial si in fiecare zi am vorbit cu ea la telefon despre starea lui, am dat peste o persoana foarte de treaba. Ne-a zis sa-i dam Cedax de azi ca e plin de secretii si starea lui nu se imbunatateste deloc. Ne-a recomandat si ea sa-l batem pe spate ca sa circule secretiile, dar nu prea ne lasa, e irascibil si refuza multe lucruri. Si lichidele cu greu le accepta, cu multe pacaleli si nu in cantitatea in care ar trebui. S-a saturat, ca pe langa ghips, mananca greu (datorita pozitiei), il chinui si cu batista bebelusului, cu schimbatul foarte des ca sa nu stea ud...
Dar o sa scapam noi si de asta!
Daca mai stiti metode de eliminare a secretiilor, fell free to share>:D<

AnaM
26.03.2012, 18:12:43
AnaM, daca nu ma insel tu ziceai ca Tudor a luat Cedax. Imi poti spune, te rog, ce doza a avut? Merci mult!

Din cate imi aduc aminte, 5 ml parca... Multa sanatate!!!

ginette
26.03.2012, 18:36:39
salutare mamici
sunt o mamica recent mutata in iasi
imi recomandati si mie o cresa buna in zon alexandru..dacia?

Yonika
27.03.2012, 00:22:07
mamici, aveti cumva abonament(de ingrijire la domiciliu) la pedilife? m-ar interesa cat costa... de asemenea, cat costa o consultatie acolo?
Mami, dar tu abia ai nascut si deja vrei sa mai slabesti? Eu am vreo 15 kg in plus, si astept sa il intarc pe cel mic si apoi ma apus de slabit. na, faci cum vrei! Si, felicitari pt brotacel, sa creasca mare si sanatos! Asteptam si o pozica cu el sa vedem brotacelul!

Yonika
27.03.2012, 00:25:14
Nu am mai chemat-o pe ea, ca a venit d-na dr care l-a vazut si prima data; am zis ca e bine sa merg pe mana ei pt ca ea l-a vazut initial si in fiecare zi am vorbit cu ea la telefon despre starea lui, am dat peste o persoana foarte de treaba. Ne-a zis sa-i dam Cedax de azi ca e plin de secretii si starea lui nu se imbunatateste deloc. Ne-a recomandat si ea sa-l batem pe spate ca sa circule secretiile, dar nu prea ne lasa, e irascibil si refuza multe lucruri. Si lichidele cu greu le accepta, cu multe pacaleli si nu in cantitatea in care ar trebui. S-a saturat, ca pe langa ghips, mananca greu (datorita pozitiei), il chinui si cu batista bebelusului, cu schimbatul foarte des ca sa nu stea ud...
Ufff, imi pare tare rau pt puiul mic ca a patit asa ceva. sanatate multa si multa putere lui mami si tati sa treceti peste perioada asta mai grea. Pupici la pui sa se faca bine!

minicutta
27.03.2012, 10:55:25
..............

multa sanatate puiului si din partea noastra !!!

crisdk
27.03.2012, 13:01:02
felicitari pt puiul mic, ina. deja ti-ai pus ticker pt slabit?
eu am ajuns aproape de greutatea de inainte de sarcina. mai am doar burtica, dar cu ea astept macar o luna sa treaca, ca sa nu deranjam cezariana :)>-

marybear
27.03.2012, 15:36:07
eu am ajuns aproape de greutatea de inainte de sarcina. mai am doar burtica, dar cu ea astept macar o luna sa treaca, ca sa nu deranjam cezariana :)>-

Voi va jucati cu sentimentele unei mamici cu "greutate":((. Voi vreti silueta de model la nici o luna dupa nastere?:P.....

ina26ina
27.03.2012, 16:15:57

mamici, ma refeream la clinica de pediatrie pedilife, am vazut ca au un abonament sa-ti vina medicul acasa sa ti-l "gadile" pe cel mic o data pe luna.... care slabit? :)) da, mi-am pus ticker de pe acum, mi-a zis ginecologul ca abia la 2 luni de la cezariana e voie abdomene, dar sper pana atunci sa mai fie numai vreo 5 in plus de dat.... eu am burta cam ca prin luna 4-5, sper ca se va mai retrage :-SS

Butterfly87
27.03.2012, 16:17:40
mamici, ma refeream la clinica de pediatrie pedilife, am vazut ca au un abonament sa-ti vina medicul acasa sa ti-l "gadile" pe cel mic o data pe luna.... care slabit? :)) da, mi-am pus ticker de pe acum, mi-a zis ginecologul ca abia la 2 luni de la cezariana e voie abdomene, dar sper pana atunci sa mai fie numai vreo 5 in plus de dat.... eu am burta cam ca prin luna 4-5, sper ca se va mai retrage :-SS
sigur se va retrage!!stai linistita ..eu la o luna de la nastere la fel ziceai ca mai astept un bebe

eliana
27.03.2012, 16:45:54
Voi nu aveti un medic de familie care sa vina o data pe luna sa faca bilantul? adica, daca puiul nu are nevoie de cine stie ce chestii speciale, cred ca puteti gasi o varianta la fel de buna si mai putin costisitoare (drept, habar n-am cat costa, dar la ce preturi au in general la Pedilife cred ca e destul de scumpisor).

richiemichie
27.03.2012, 16:57:36

Dupa doua luni abdomene??? Eu stiu ca abia dupa 6 luni poti face efort, eu am aproape 4 luni de la cezariana si inca ma mai inteapa cate un pic ( de la efort bineinteles, ca nu pot sta linistita). Am auzit cazuri care s-au apucat de mutat mobila prin casa...asa din plictiseala si a inceput sa le "curga" operatia, asa ca mare grija cu efortul. Cat despre retrasul burtii...depinde cum esti "construita", sunt unele mamici mai norocoase care arata bestial la ff scurt timp dupa nastere. La mn inca se mai cunoaste burta si dc nu port burtiera parca simt ca se lasa rau de tot si oricum, din ce am auzit de la medici, abia peste un an se retrage uterul in pozitia lui initiala, unde mai pui ca la mn a fost si o atonie uterina la nastere:((. Cu rabdare si atentie ne revenim noi la forme de invidiat, mai intai sa creasca picii sanatosi sa-i vedem alergand prin parc.

Anmari
27.03.2012, 17:43:37
Dupa doua luni abdomene??? Eu stiu ca abia dupa 6 luni poti face efort, eu am aproape 4 luni de la cezariana si inca ma mai inteapa cate un pic ( de la efort bineinteles, ca nu pot sta linistita). Am auzit cazuri care s-au apucat de mutat mobila prin casa...asa din plictiseala si a inceput sa le "curga" operatia, asa ca mare grija cu efortul. Cat despre retrasul burtii...depinde cum esti "construita", sunt unele mamici mai norocoase care arata bestial la ff scurt timp dupa nastere. La mn inca se mai cunoaste burta si dc nu port burtiera parca simt ca se lasa rau de tot si oricum, din ce am auzit de la medici, abia peste un an se retrage uterul in pozitia lui initiala, unde mai pui ca la mn a fost si o atonie uterina la nastere:((. Cu rabdare si atentie ne revenim noi la forme de invidiat, mai intai sa creasca picii sanatosi sa-i vedem alergand prin parc.

Mie medicul mi-a spus ca pot face abdomene abia dupa 8 luni. Am intrebat explicit de abdomene ptr ca si eu am ramas cu o burta de toata frumusetea :-< In schimb mi-a spus ca pot face orice fel de exerciti care nu implica abdomenul de la 4 luni de la nastere.

Rok5ana
27.03.2012, 18:52:58

Ce norocoasa esti! Eu nici n-am dat jos toate kg puse la Stefanel si acu pun altele:D

Yonika
28.03.2012, 01:36:35
Ce norocoasa esti! Eu nici n-am dat jos toate kg puse la Stefanel si acu pun altele:D
In aceeaszi situatie am fost si eu, si am zis ca lasa ca la a doua sarcina n-am pus decat 8 kg, cu totul si slabesc dupa nastere, si intr-adevar, slabisem cu mult mai mult dupa a doua nastere, insa am pus la loc si inca si in plus, de am ajuns la kg din august, cand eram cu tot cu burtica. dar las ca va creste RA si il intarc si ma pun si eu pe slabit (sper sa si reusesc, ca eu f tare dau jos)

gabriela_rgh
28.03.2012, 11:57:55
In aceeaszi situatie am fost si eu, si am zis ca lasa ca la a doua sarcina n-am pus decat 8 kg, cu totul si slabesc dupa nastere, si intr-adevar, slabisem cu mult mai mult dupa a doua nastere, insa am pus la loc si inca si in plus, de am ajuns la kg din august, cand eram cu tot cu burtica. dar las ca va creste RA si il intarc si ma pun si eu pe slabit (sper sa si reusesc, ca eu f tare dau jos)
aceeasi situatie si la mine..slabisem super bine dupa sarcina si peste iarna am recuperat bine..:(....si eu tot asa zic,ca dupa ce il intarc pe T ma pun pe slabit ca nu se mai poate...acum sper sa si reusesc.....:-SS:-SS

Miky28
28.03.2012, 12:04:30
Vin sa va impartasesc si eu din experienta mea....la mine cat am alaptat am fost mai subtirica ..dupa ce nu am mai alaptat gaza am mai pus 2 kg..sper ca voi sa fiti mai norocoase...:)

Daphnne
28.03.2012, 13:27:12
si eu am ramas cu o burtica de toata frumusetea, mau am 2kg de dat jos ca sa ajung la greutatea de inainte de sarcina, dar vreo 10 ca sa ajung la greutatea care o vreau. multa munca, vointa este ceva, astept si ok pt abdomene. tot de 6 luni stiu si eu pt abdomene dupa cezariana,mai ales.

Rok5ana
28.03.2012, 15:54:48

Ce putin!!!!...Eu am pus vreo 6 numa pana acu..sper totusi sa nu ajung la performanta de la Stefanel ...20kg :D

Butterfly87
28.03.2012, 17:43:27
la vaccinul de 1 an se plateste ceva in plus?banuiesc ca au vaccinul nu?facem schema de la stat noi

stefania_a
28.03.2012, 19:51:08
la vaccinul de 1 an se plateste ceva in plus?banuiesc ca au vaccinul nu?facem schema de la stat noi

nu se plateste nimic!!!

ina26ina
28.03.2012, 22:28:03
Voi nu aveti un medic de familie care sa vina o data pe luna sa faca bilantul? adica, daca puiul nu are nevoie de cine stie ce chestii speciale, cred ca puteti gasi o varianta la fel de buna si mai putin costisitoare (drept, habar n-am cat costa, dar la ce preturi au in general la Pedilife cred ca e destul de scumpisor).

ba am, dar controlul e ca atunci cand e gratis... la telefon :)) probabil il voi duce eu la o luna sa-l vada...

gabriela_rgh
28.03.2012, 22:53:10
ba am, dar controlul e ca atunci cand e gratis... la telefon :)) probabil il voi duce eu la o luna sa-l vada...
schimba medicul atunci.....gratis sau nu sunt medici care isi fac treaba chiar si asa...

ada80
29.03.2012, 11:10:01
schimba medicul atunci.....gratis sau nu sunt medici care isi fac treaba chiar si asa...
si eu incerc sa ajung de ceva timp la dr.B dar tot timpul am nimerit cand era plecata la diferite congrese:((,sa vad de acum poate o gasesc odata,ca sa vad ce imi spune despre A.
Apopo ,odata cu efectuarea analizelor in spital ,am descoperit ca A. are lipsa mare de fier 16 cand minimul este de 63:((,a mai avut vreun bebel la fel?

alinutza20
29.03.2012, 11:18:53
si eu incerc sa ajung de ceva timp la dr.B dar tot timpul am nimerit cand era plecata la diferite congrese:((,sa vad de acum poate o gasesc odata,ca sa vad ce imi spune despre A.
Apopo ,odata cu efectuarea analizelor in spital ,am descoperit ca A. are lipsa mare de fier 16 cand minimul este de 63:((,a mai avut vreun bebel la fel?

tind sa cred ca e gresita valoarea... repeta analiza:) parerea mea :)
daca intr-adevar aceasta ar fi valoarea ar fi super extra mega anemica... mega palida, mega somnoroasa, fara pofta de mancare deloc....
repet, e doar parerea mea :)

ada80
29.03.2012, 11:36:43
tind sa cred ca e gresita valoarea... repeta analiza:) parerea mea :)
daca intr-adevar aceasta ar fi valoarea ar fi super extra mega anemica... mega palida, mega somnoroasa, fara pofta de mancare deloc....
repet, e doar parerea mea :)
o sa o repet ,pt.ca de mancat mananca ,de somnoroasa a fost doar la debutul bolii ,ieri de ex. a dormit o sg.data,iar alba imi seamana mie,desi nu ii lipseste "rosul din obraji".

alinutza20
29.03.2012, 11:39:06
o sa o repet ,pt.ca de mancat mananca ,de somnoroasa a fost doar la debutul bolii ,ieri de ex. a dormit o sg.data,iar alba imi seamana mie,desi nu ii lipseste "rosul din obraji".

eu zic sa repeti totusi siderimia... cred ca ii ia numai din degetel doar ptr asta :)

ada80
29.03.2012, 11:44:36
eu zic sa repeti totusi siderimia... cred ca ii ia numai din degetel doar ptr asta :)
unde as putea merge ca sa o traumatizez mai putin?

alinutza20
29.03.2012, 11:46:25

eu i-am facut mereu la medical test si am fost multumita.... fetele ziceau si de synevo ca ar fi f ok :)

ada80
29.03.2012, 11:48:28
eu i-am facut mereu la medical test si am fost multumita.... fetele ziceau si de synevo ca ar fi f ok :)
multumesc.:)

alinutza20
29.03.2012, 11:50:18
multumesc.:)

pentru nimic :*:*:*:*:*

gabriela_rgh
29.03.2012, 12:22:07
mi se pare super mica valoarea....medicul ei ce a zis?mai bine repeti analiza si daca e asa iti va recomanda supliment de fier.dar repet..cred ca ar dormi tot timpul la valoarea asta..daca e vioaie,papa bine,tu mananci ok si iei vitamine sincer eu nu cred.dar te linistesti doar dupa analiza.la synevo un tip Laurentiu zic fetele ca e foarte finut.

Butterfly87
29.03.2012, 13:57:04
da..a mea a avut 36 minimul 63 tot in sf maria ii facusem si a luat fier 2 luni..dr, de acolo zicea 3 dar dr Siminiceanu a zis ca 45 zile e suficient...
eu nu i-am dat de la 6 luni cum recomanda dr de fam

Butterfly87
29.03.2012, 13:57:41
recomand synevo...la sf maria i-a facut o vanataie cat casa..pe cand la synevo nici nu i-a ramas semn

eliana
29.03.2012, 16:14:14
Medicul de familie la care ai inscris copilul este OBLIGAT sa vina sa-l vada la externarea din maternitate si la 1 luna. Dupa aceea, il duci tu la cabinet lunar pana la 4 luni, apoi la 6, 9 si 12 luni. Asta este bilantul minim pe care trebuie sa-l asigure unui bebelus.

stefania_a
29.03.2012, 16:40:58
Medicul de familie la care ai inscris copilul este OBLIGAT sa vina sa-l vada la externarea din maternitate si la 1 luna. Dupa aceea, il duci tu la cabinet lunar pana la 4 luni, apoi la 6, 9 si 12 luni. Asta este bilantul minim pe care trebuie sa-l asigure unui bebelus.

pe noi ne-a chemat si la 15 luni pt bilant..

eliana
29.03.2012, 16:43:26
pe noi ne-a chemat si la 15 luni pt bilant..
Ei, si pe mine m-a chemat, si mai des decat ce-am insirat. Dar eu ziceam de ala minim pe care e obligatia lui sa-l faca, pana la 1 an, ca mai departe nu-l stiu pe de rost :D

stefania_a
29.03.2012, 17:36:17
Ei, si pe mine m-a chemat, si mai des decat ce-am insirat. Dar eu ziceam de ala minim pe care e obligatia lui sa-l faca, pana la 1 an, ca mai departe nu-l stiu pe de rost :D

am inteles..acum sa vedem cand ne mai cheama!!!

alibd
29.03.2012, 18:22:08
am inteles..acum sa vedem cand ne mai cheama!!!

Cam la 1 an jumate ar trebui. :)

stefania_a
29.03.2012, 18:43:55

deci mai avem pana atunci...:-p
sabi ce face???

alibd
29.03.2012, 19:13:10
deci mai avem pana atunci...:-p
sabi ce face???

A mancat 2 feliute de portocala si acum taraie un scaunel prin casa. Asta dupa ce m-a urlat ca ii e somn, dar nu vrea sa doarma. :D

Bia cum mai e?

Butterfly87
29.03.2012, 19:21:47
pe noi la 1 an si 3 luni

stefania_a
29.03.2012, 20:26:48
A mancat 2 feliute de portocala si acum taraie un scaunel prin casa. Asta dupa ce m-a urlat ca ii e somn, dar nu vrea sa doarma. :D

Bia cum mai e?

de cateva zile e cam in greva foamei!!!:(
papa bine dimineata si seara, dar din ce ii gatesc doar 2-3 lingurite..nici nu stiu ce sa-i fac sa o vad ca papa...

alibd
29.03.2012, 20:35:49
pe noi la 1 an si 3 luni

Pai, da, bilantul de 15 luni si apoi 18. Cam la 3 luni...

alibd
29.03.2012, 20:36:54
de cateva zile e cam in greva foamei!!!:(
papa bine dimineata si seara, dar din ce ii gatesc doar 2-3 lingurite..nici nu stiu ce sa-i fac sa o vad ca papa...

Poate-i mai ies niste dintisori.

Yonika
30.03.2012, 00:44:20
Si eu si Gabitza am luat sange la pui la meditur, si i-a iesit din prima tipei de acolo; cel putin RA a scancit o idee cat i-a bagat acul si apoi se apucase de gangurit. Eu cred ca tipa de acolo are ceva experienta cu bebelusi ca mai toti pacientii dr B isi fac acolo analizele (adik asa banuiesc eu, ca cik pt dr B mereu se gasesc fonduri la meditur, chiar daca e ultima zi din luna).

stefania_a
30.03.2012, 09:18:39
Poate-i mai ies niste dintisori.

poate..desi nu-mi mai da deloc voie sa ma uit in gurita!!!

LauraF
30.03.2012, 14:26:40
Va invitam la o feliuta de tort. Astazi am facut 3 ani! :love:

Butterfly87
30.03.2012, 14:27:10
la multi ani!!!!sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii

stefania_a
30.03.2012, 14:29:28

la multi ani sanatosi!!!
ai baiat mare!!!:-p

LauraF
30.03.2012, 14:34:15
Multumim de urari! :x Fug la bucatarie, ca diseara trec bunicii pe la noi si am o groaza de treaba.

gabriela_rgh
30.03.2012, 15:02:19
La multi ani Luca!!!!sa fii sanatos puiule si sa iti bucuri mereu parintii minunati pe care ii ai!:gen_17::gen_17:pt mami!felicitari!ai baiat mare!!!:x:x:x:x

gianina_n_is
30.03.2012, 15:10:06

La multi ani sanatosi pt pui!!!

ada80
30.03.2012, 15:30:08
va invitam la o feliuta de tort. Astazi am facut 3 ani! :love:
la multi ani sanatosi,plini de bucurii si impliniri!!!

michellina
30.03.2012, 15:40:20
Luca, la multi ani!!! Sanatate, bucurie si spor in toate! Felicitari parintilor pt un baietel asa scump! 3 ani, flacau mare, acus vin fetele la petit :-p

michellina
30.03.2012, 15:42:49
Salutari de la noi!
David e un pic mai bine, cu pneumonia cel putin si cu starea de spirit. Cu piciorul, speram sa ne putem duce luni sa-i faca un control. Atat de mult as vrea sa-i puna un ghips mai mic sa poata sta in fund...

ada80
30.03.2012, 15:53:57
Salutari de la noi!
David e un pic mai bine, cu pneumonia cel putin si cu starea de spirit. Cu piciorul, speram sa ne putem duce luni sa-i faca un control. Atat de mult as vrea sa-i puna un ghips mai mic sa poata sta in fund...
va tin pumnii ca sa ii fie puiului macar putin mai usor[-o<

Anmari
30.03.2012, 15:59:13

La multi ani!! Luca si multa, multa sanatate.

La multi ani! Ianis (asta daca retin eu bine) ;))

Rok5ana
30.03.2012, 16:34:48
La multi ani, Luca!!!! Sa cresti mare si sanatos si sa ii bucuri pe parinti! :)

marybear
30.03.2012, 17:49:04

La multi ani Luca!!!!:gen_19::gen_19::gen_19: Multa sanatate si sa aduci numai bucurii parintilor!

Green_Eyes
30.03.2012, 20:17:18
La multi ani, Luca! Sa iti dea Dumnezeu sanatate si o viata frumoasa, la fel si parintilor tai!

Sanatate si lui David si recuperare rapida!

Milagros
30.03.2012, 20:53:33
La multi ani, Luca!!! Felicitari, mami, ai baiat mare!

parys
30.03.2012, 22:26:03
va invitam la o feliuta de tort. Astazi am facut 3 ani! :love:
la multi ani luca!!! <:-P

tsimonaiuliana
30.03.2012, 23:19:45
La multi ani Luca!!!!!Sa fii sanatos si sa ai o viatza plina de bucurii!!!!!!<:-P<:-P<:-P

tsimonaiuliana
30.03.2012, 23:22:58
Salutari de la noi!

Ma bucur ca e mai bine, chiar ma gandeam azi la el. Sanatate in continuare si sa vii cu vesti bune de la control!

Yonika
31.03.2012, 01:42:18
Cu ceva intarziere, va uram si noi LA MULTI ANISORI si sa creasca mare si sanatos puiul! e baiatel mare de acum!

Andrusca
31.03.2012, 07:49:08
La Multi Ani, Luca, multa sanatate si felicitari si parintilor! :)

Butterfly87
31.03.2012, 08:51:57
la o feliuta de tort va invitam si noi!!
La multi ani Fetita mea,ca ne-ai luminat vietile!!:x

Milagros
31.03.2012, 09:41:54

La multi ani!!!

stefania_a
31.03.2012, 09:44:32
La multi ani!!!

ce mai faci? in ultimul timp intri cam rar!! cred ca esti super aglomerata!!! ma gandesc cu jale la ziua in care trebuie sa ma impart intre serviciu, casa si copil si sot!!!

Rok5ana
31.03.2012, 10:12:05

La multi ani!!!!!

parys
31.03.2012, 10:16:29
La multi ani, Diana!! <:-P

Milagros
31.03.2012, 12:02:51
ce mai faci? in ultimul timp intri cam rar!! cred ca esti super aglomerata!!! ma gandesc cu jale la ziua in care trebuie sa ma impart intre serviciu, casa si copil si sot!!!

Binisor, cel putin incerc, multumesc de intrebare. :)>- Muncesc pe rupte, seara abia apuc sa fac ceva cu Dragos, care e destul de agitat, cred ca din cauza ca sta atat de mult la interior, vad ca nici vremea nu e de partea mea, mcar in weekend sa iesim la consumat energia. Maine avem in program teatru de papusi ca mi-i jale sa ies cu el in balti si noroaie :D Si cam atat.

Milagros
31.03.2012, 12:03:49

Nu ma pot abtine sa nu ma bucur pentru burticuta ta, esti pe patratelul sase \:D/\:D/\:D/

alibd
31.03.2012, 12:11:12

La multi anisori! Sa fii sanatoasa si sa-i bucuri pe parinti!

Lamulti ani, Luca, cu multa sanatate!

simi_wau
31.03.2012, 15:17:43
mama, mama!!!!!!!!!! n-am mai intrat de o mie de ani........nu ma lasau astia sa ma loghez :))))

Urez si eu La multi ani micutei!!!!!!!!!!!!!!! si ma laud cu un copchil mucios de 3 saptamani8-|

tsimonaiuliana
31.03.2012, 15:43:37
Ce de-a sarbatoriti :)
La multi ani pt. papusa Diana! Sa fii sanatoasa si mereu vesela!
La multi ani pt. frumosul Ianis! Sanatate si multe bucurii!!!!!

parys
31.03.2012, 15:53:27
Nu ma pot abtine sa nu ma bucur pentru burticuta ta, esti pe patratelul sase \:D/\:D/\:D/
Multumesc mult, Ana!>:D< Si eu ma bucur nespus cand mai avansez cate un patratel, stiu ca sunt mai aproape sa-mi vad visul cu ochii. Si chiar si acum mi-e frica sa nu se intample ceva si sa ma trezesc din vis. Dar am speranta ca cineva acolo sus ma iubeste:x

Milagros
31.03.2012, 15:53:49
Sanatate la mucios, lume noua :x Si noi tot cu muci, adica NOI toti, am zis ca de data asta ori o facem lata ori o facem :)) Macar am scapat de tuse :)>-

parys
31.03.2012, 15:55:09
mama, mama!!!!!!!!!! n-am mai intrat de o mie de ani........nu ma lasau astia sa ma loghez :))))

Urez si eu La multi ani micutei!!!!!!!!!!!!!!! si ma laud cu un copchil mucios de 3 saptamani8-|
La multi ani IANIS!! :x

simi_wau
31.03.2012, 16:08:03
La multi ani IANIS!! :x
?
Multumesc!!!!!!!!!!!!....dar nu e ziua lui.....n-am mai schimbat ticker-ul ...stii ca ma bucur mult pt tine, nu?:x

Butterfly87
31.03.2012, 16:14:43

La multi anisori! Sa fii sanatoasa si sa-i bucuri pe parinti!

Lamulti ani, Luca, cu multa sanatate!

Ce de-a sarbatoriti :)
La multi ani pt. papusa Diana! Sa fii sanatoasa si mereu vesela!
La multi ani pt. frumosul Ianis! Sanatate si multe bucurii!!!!!

La multi ani!!!!!

multumesc tuturor pt urari

michellina
31.03.2012, 16:31:04

La multi ani si petrecere frumoasa!

michellina
31.03.2012, 16:33:23

Sa scapati repede de muci! La ce gradi a ramas pana la urma Ianis? Sunteti multumiti?

stefania_a
31.03.2012, 17:14:26
mamici voi cum faceti spanacul la strumfi??:-p

stefania_a
01.04.2012, 11:57:47
e posibil ca de la dinti sa-mi faca 2 zile la rand scaune moi? ca alte simptome nu are!!!:(

Milagros
01.04.2012, 14:43:53
mamici voi cum faceti spanacul la strumfi??:-p

Eu i-l fac mancarica cu un pic de ceapa, un pic de usturoi si ii bagam si un ou fiert direct in farfurie pe vremea cand nu accepta oul gol. Se mai poate combina cu cartof si pui.

Milagros
01.04.2012, 14:45:14
Multumesc mult, Ana!>:D< Si eu ma bucur nespus cand mai avansez cate un patratel, stiu ca sunt mai aproape sa-mi vad visul cu ochii. Si chiar si acum mi-e frica sa nu se intample ceva si sa ma trezesc din vis. Dar am speranta ca cineva acolo sus ma iubeste:x

Eu sunt convinsa ca Cineva de iubeste enorm de mult, mai ales ca ti-a dat doi puiuti, te-a pus El cat te-a pus la incercare, dar uite cu ce minune te alegi in final :x

Milagros
01.04.2012, 14:46:51
e posibil ca de la dinti sa-mi faca 2 zile la rand scaune moi? ca alte simptome nu are!!!:(

Dap, D asa a patit la canini, apa apa si mult de tot cam de 2 ori in zi. :(

stefania_a
01.04.2012, 15:06:03
Eu i-l fac mancarica cu un pic de ceapa, un pic de usturoi si ii bagam si un ou fiert direct in farfurie pe vremea cand nu accepta oul gol. Se mai poate combina cu cartof si pui.

cum? adica il fierb, il toc, sau cum???ca inainte i-l pasam cu ficatel..da acum e mai mare si nu i-am mai dat demult si cum nici noi nu mancam nu stiu cum sa i-l fac!!!:D

ada80
01.04.2012, 15:06:31
si Antonia a facut kk mai moale azi,mentionez ca i-am dat un piure din rad.de patrunjel si pastarnac,e posibil sa fie de la asta?I-am dat sa bea putin ceai de menta.8-|

stefania_a
01.04.2012, 15:06:38

si sa-i dau hidrasec?:(

stefania_a
01.04.2012, 15:07:44
si Antonia a facut kk mai moale azi,mentionez ca i-am dat un piure din rad.de patrunjel si pastarnac,e posibil sa fie de la asta?I-am dat sa bea putin ceai de menta.8-|

eu una nu am fost niciodata de acord cu ceaiul pentru chestii de astea..dar sunt doar piticii mei!!!:D
cat despre faptul ca a facut mai molae nu stiu daca poate fi de la piure sau nu!!!:(

ada80
01.04.2012, 15:11:55
eu una nu am fost niciodata de acord cu ceaiul pentru chestii de astea..dar sunt doar piticii mei!!!:D
cat despre faptul ca a facut mai molae nu stiu daca poate fi de la piure sau nu!!!:(
si ce pot sa ii dau,in afara de ceai?

Milagros
01.04.2012, 15:17:29

Hm... nu stiu ce sa zic... pastarnacul si patrunjelul fiind din aceeasi familie cu morcovul nu constipa? Si la noi tot cu ceai de menta trece cel mai bine (PS Stef, zi si mie piticii tai cu ceaiul, si eu is complet anti ceai dat doar ca se da, dar la diaree nu inteleg de ce sa nu-i dai un 100-200 ml... :-B)

Spanacul eu il prepar astfel: fiert, apoi adaugat ceapa tocata bine bine, f putina faina de grau sa ingros si la final mujdei. Il amesteci cu piure si pui sau cu ou fiert.

Milagros
01.04.2012, 15:18:05
si ce pot sa ii dau,in afara de ceai?

Smecta, Hidrasec, saruri de hidratare. Hm... asta daca e voie, acum mi-am dat seama ca voi sunteti mititele. :(

LauraF
01.04.2012, 15:49:08
cum? adica il fierb, il toc, sau cum???ca inainte i-l pasam cu ficatel..da acum e mai mare si nu i-am mai dat demult si cum nici noi nu mancam nu stiu cum sa i-l fac!!!:D
Noi facem pilaf cu spanac si pui, asa il papa cel mai bine. Se caleste inabusit ceapa cu putin usturoi, se adauga orezul si supa in care am fiert carnea de pui. Cand orezul e aproape fiert se adauga spanacul spalat si tocat si mirodenia/sare/un strop de piper dupa gust. Cand e gata adaugam pe langa el carnea de pui prajita separat.
Voi puteti adapta reteta si sa-i amestecati in pilaf carnita fiarta si maruntita.

PS. Saru'mana fetelor pentru urari!

LauraF
01.04.2012, 15:52:18
La multi anisori cu intarziere si de la noi! :x

LauraF
01.04.2012, 15:53:05
Smecta, Hidrasec, saruri de hidratare. Hm... asta daca e voie, acum mi-am dat seama ca voi sunteti mititele. :(
Smecta e voie sigur, insa trebuie intrebat medicul/farmacistul in ce doza. Eu parca imi amintesc ca e voie continutul unui plic pe parcursul intregii zile. Ceaiul de menta iarasi ajuta, chiar asistentele din spital m-au pus sa ii dau ceai de menta cand a fost cazul. De ce aveti pitici cu ceaiurile, isi au rostul lor, pana la urma e un tratament natural mai putin agresiv decat altele.

Milagros
01.04.2012, 18:06:25
Smecta e voie sigur, insa trebuie intrebat medicul/farmacistul in ce doza. Eu parca imi amintesc ca e voie continutul unui plic pe parcursul intregii zile. Ceaiul de menta iarasi ajuta, chiar asistentele din spital m-au pus sa ii dau ceai de menta cand a fost cazul. De ce aveti pitici cu ceaiurile, isi au rostul lor, pana la urma e un tratament natural mai putin agresiv decat altele.

Asta am zis si eu de ceaiuri. Nu sunt de acord sa dai la bebe de 2 sapt ceai ca ii e sete, nici la 6 luni nu-s de acord, la sete se bea apa, dar un ceai de menta la diaree si un ceai de musetel la constipatie clar dau, fara discutii.
Stef, cum a zis si Laura, spanacul tot piure, si ce daca ati trecut la bucatele, piureul de cartofi nu e tot piure? Si cu orez e iami, uitasem varianta asta.
PS Spanacul cu usturoi si noi il mancam piure, bun bun cu mamaliguta. Si lui D tot cu mamaliguta ii dam.

LauraF
01.04.2012, 18:20:12
Asta am zis si eu de ceaiuri. Nu sunt de acord sa dai la bebe de 2 sapt ceai ca ii e sete, nici la 6 luni nu-s de acord, la sete se bea apa, dar un ceai de menta la diaree si un ceai de musetel la constipatie clar dau, fara discutii.
Stef, cum a zis si Laura, spanacul tot piure, si ce daca ati trecut la bucatele, piureul de cartofi nu e tot piure? Si cu orez e iami, uitasem varianta asta.
PS Spanacul cu usturoi si noi il mancam piure, bun bun cu mamaliguta. Si lui D tot cu mamaliguta ii dam.
Mai, am un feeling ca bunicii sunt mai setati pe ceaiuri pentru ca pe vremea lor ceaiurile erau mai sigure ca apa de la chiuveta. Insa acum exista apa minerala plata si apa imbuteliata pt bebelusi. Insa eu nu am nimic impotriva daca cel mic are o problema si ceiutul il ajuta. Ex: pt cei cu somn agitat noaptea un ceai de tei seara, la constipatie putin ceai de musetel etc.

Milagros
01.04.2012, 18:32:52
Mai, am un feeling ca bunicii sunt mai setati pe ceaiuri pentru ca pe vremea lor ceaiurile erau mai sigure ca apa de la chiuveta. Insa acum exista apa minerala plata si apa imbuteliata pt bebelusi. Insa eu nu am nimic impotriva daca cel mic are o problema si ceiutul il ajuta. Ex: pt cei cu somn agitat noaptea un ceai de tei seara, la constipatie putin ceai de musetel etc.

Exact, 100% de acord cu tine.

simi_wau
01.04.2012, 19:31:50
Sa scapati repede de muci! La ce gradi a ramas pana la urma Ianis? Sunteti multumiti?

A ramas la Atelier. Sunt incantata ca el e incantat :D

gabriela_rgh
01.04.2012, 19:44:56
Smecta impartit un pliculet de 2 ori/zi daca e cazul.dar daca nu a facut diaree si e doar moale las-o in pace sa nu treci in extrema cealalta.un probiotic ajuta sa o reglezi.noi de la legume ne constipam,deci nu stiu daca are legatura cu piureul de legume...
referitor la ceai..al meu nu pune gura nici sa il tai...nici apa,nici suc de fructe,nici formula....nu stiu cum o sa fie cand il intarc...8-|8-|8-|

ada80
01.04.2012, 20:03:37
Smecta impartit un pliculet de 2 ori/zi daca e cazul.dar daca nu a facut diaree si e doar moale las-o in pace sa nu treci in extrema cealalta.un probiotic ajuta sa o reglezi.noi de la legume ne constipam,deci nu stiu daca are legatura cu piureul de legume...
referitor la ceai..al meu nu pune gura nici sa il tai...nici apa,nici suc de fructe,nici formula....nu stiu cum o sa fie cand il intarc...8-|8-|8-|
vad ca a baut de menta ,nu mult ce-i drept dar vreau sa vad cum evolueaza in continuare.Nici lui A. nu ii place apa ,se stramba ,nu stiu cum o vom scoate la capat ca acusica vin caldurile....

Milagros
01.04.2012, 20:21:08

Apa si suc de fructe D a acceptat destul de usor dupa 6 luni, cand am inceput sa-i dau, dar formula abia la 11 luni jumate, cand l-am intarcat, am incercat vreo cateva tipuri, e drept, dar in seara cand a decis ca trecem pe formula a suflat o canita ;)) deci...there is hope :)

gabriela_rgh
01.04.2012, 20:22:11
vad ca a baut de menta ,nu mult ce-i drept dar vreau sa vad cum evolueaza in continuare.Nici lui A. nu ii place apa ,se stramba ,nu stiu cum o vom scoate la capat ca acusica vin caldurile....
ii dai vreun medicament?poate de la asta a facut mai moale...

gabriela_rgh
01.04.2012, 20:23:10
Apa si suc de fructe D a acceptat destul de usor dupa 6 luni, cand am inceput sa-i dau, dar formula abia la 11 luni jumate, cand l-am intarcat, am incercat vreo cateva tipuri, e drept, dar in seara cand a decis ca trecem pe formula a suflat o canita ;)) deci...there is hope :)
sper sa accepte macar cand se mai incalzeste....sper sa accepte si formula....intr-un final.

Milagros
01.04.2012, 20:49:21
sper sa accepte macar cand se mai incalzeste....sper sa accepte si formula....intr-un final.

Da, pai D a facut 6 luni in mai, cand inca nu era super cald, deci apa a baut de curiozitate cateva guri pe zi, uneori nici atat ca alptam si se hidrata de la san. Apoi, cand au venit caldurile mari a cerut tot mai multa apa, pana a ajuns la 1 an sa bea si 700 ml pe zi, iar acum trece si de 1 l. Intr-o seara mi-a baut in 2 ore 2 cani de 350 si la un moment dat l-am intrebat Tu esti broasca??? Si a zis ca da =))

stefania_a
02.04.2012, 09:59:52
Hm... nu stiu ce sa zic... pastarnacul si patrunjelul fiind din aceeasi familie cu morcovul nu constipa? Si la noi tot cu ceai de menta trece cel mai bine (PS Stef, zi si mie piticii tai cu ceaiul, si eu is complet anti ceai dat doar ca se da, dar la diaree nu inteleg de ce sa nu-i dai un 100-200 ml... :-B)

Spanacul eu il prepar astfel: fiert, apoi adaugat ceapa tocata bine bine, f putina faina de grau sa ingros si la final mujdei. Il amesteci cu piure si pui sau cu ou fiert.

eu in loc de ceai prefer smecta....nu stiu sa-ti zic exact de ce..doar ca am eu o problema cuc eaiurile..ori poate ca ma stresau unii, cand era bia mai mica, sa-i dau ceai de sete!!!:-B:-B

laura, milagros multumesc pentru retetele de spanac..i fac si eu azi..sa vad daca ii place!!!

AnaM
02.04.2012, 12:18:38
eu in loc de ceai prefer smecta....nu stiu sa-ti zic exact de ce..doar ca am eu o problema cuc eaiurile..ori poate ca ma stresau unii, cand era bia mai mica, sa-i dau ceai de sete!!!:-B:-B

laura, milagros multumesc pentru retetele de spanac..i fac si eu azi..sa vad daca ii place!!!

Un pic de ceai de menta neindulcit e foarte bun pentru diaree. Ceaiul nu se da pana in 4 luni ale bebelului, pentru ca suprasolicita rinichii inutil si oricum nu are nevoie de altceva decat de laptic (fie el san sau formula).

Inca o precizare generala, pentru bebicii cu diaree: Hidrasecul merge in diareea apoasa, Smecta merge cand e moale, dar nu s-a ajuns la apa. De asemenea, nu au voie nimic dulce si nimic cu zahar (nici fructe - doar banane, nici lapte normal - are lactoza, nici dulciuri). Deci daca scaunul e doar moale, incercati intai sa-l reglati din alimentatie cu pui, morcovi, orez, uscaturi (sticksuri, covrigei uscati etc.) si abia apoi recurgeti la medicamente. Iarasi, inca o chestie, dupa ce reglati scaunul, dupa o diaree serioasa, e bine sa dati probiotice la copii (in timp ce are diareea nu prea e eficient, ci dupa, ca sa refaca flora).
Si, cum zicea cineva mai sus (n-am retinut, imi cer scuze), unele siropele cauzeaza scaune moi, cum ar fi Nurofenul, Panadolul, anumite siropuri de tuse, deci nu va panicati, si nu dati niciodata siropele pe stomacul gol la copii. Multa sanatate!

Vreau sa urez la multi ani Dianei si lui Luca, sa fiti sanatosi, fericiti si iubiti!!! :* :* :*

stefania_a
02.04.2012, 13:25:35
Un pic de ceai de menta neindulcit e foarte bun pentru diaree. Ceaiul nu se da pana in 4 luni ale bebelului, pentru ca suprasolicita rinichii inutil si oricum nu are nevoie de altceva decat de laptic (fie el san sau formula).

Inca o precizare generala, pentru bebicii cu diaree: Hidrasecul merge in diareea apoasa, Smecta merge cand e moale, dar nu s-a ajuns la apa. De asemenea, nu au voie nimic dulce si nimic cu zahar (nici fructe - doar banane, nici lapte normal - are lactoza, nici dulciuri). Deci daca scaunul e doar moale, incercati intai sa-l reglati din alimentatie cu pui, morcovi, orez, uscaturi (sticksuri, covrigei uscati etc.) si abia apoi recurgeti la medicamente. Iarasi, inca o chestie, dupa ce reglati scaunul, dupa o diaree serioasa, e bine sa dati probiotice la copii (in timp ce are diareea nu prea e eficient, ci dupa, ca sa refaca flora).
Si, cum zicea cineva mai sus (n-am retinut, imi cer scuze), unele siropele cauzeaza scaune moi, cum ar fi Nurofenul, Panadolul, anumite siropuri de tuse, deci nu va panicati, si nu dati niciodata siropele pe stomacul gol la copii. Multa sanatate!

Vreau sa urez la multi ani Dianei si lui Luca, sa fiti sanatosi, fericiti si iubiti!!! :* :* :*

bine de retinut..ca noi de 2 zile luptam cu scaune mai moi..sta sa sparga iar gingia..de fapt sper sa fie doar asta pentru ca alte simptome nu are!!!

ina26ina
02.04.2012, 20:39:23
mamici, am fost si eu azi pt prima data la cumparat hainute pt bebe si m-am ingrozit ... am avut hainutele pana acum cumparate si primite de la sora-mea, nepotelul meu e cu 2 ani mai mare decat brotacelul propriu... dar am ramas fara pantalonasi, am 4 perechi mici si 15 mari... asa ca mi-am luat bebe la plimbare azi pana aproape, la primele magazine de cartier cu haine pt bebe... la primul magazin am crezut ca-si bat joc de mine... body simplu, alb... 22 lei :O costumas simplu... 35 lei :O n-am cumparat nimic :)) noroc ca la al doilea magazin, preturi mai pt buzunarul bugetarului :)) body alb/bleu cu capse in fata 7 lei... manusi 1 leu/perechea... body fara maneci 5 lei... pantalonasi cu botosei incorporati (la comanda, ca n-aveau asa mici) 4 lei/perechea... asa sunt preturile prin tot orasul, un body care-i vine 2 sapt, 22 lei????

gabriela_rgh
02.04.2012, 20:49:22
mamici, am fost si eu azi pt prima data la cumparat hainute pt bebe si m-am ingrozit ... am avut hainutele pana acum cumparate si primite de la sora-mea, nepotelul meu e cu 2 ani mai mare decat brotacelul propriu... dar am ramas fara pantalonasi, am 4 perechi mici si 15 mari... asa ca mi-am luat bebe la plimbare azi pana aproape, la primele magazine de cartier cu haine pt bebe... la primul magazin am crezut ca-si bat joc de mine... body simplu, alb... 22 lei :O costumas simplu... 35 lei :O n-am cumparat nimic :)) noroc ca la al doilea magazin, preturi mai pt buzunarul bugetarului :)) body alb/bleu cu capse in fata 7 lei... manusi 1 leu/perechea... body fara maneci 5 lei... pantalonasi cu botosei incorporati (la comanda, ca n-aveau asa mici) 4 lei/perechea... asa sunt preturile prin tot orasul, un body care-i vine 2 sapt, 22 lei????
nu chiar,dar pe acolo...in jur de 15 ron un body mai de calitate.ai nimerit un magazin tare "nesi".....:-B:-B

Yonika
03.04.2012, 00:22:41
Mamici, am si eu o mica problemuta; strumfului meu, cel mic, i-au iesit 2 dinti jos si sunt gata gata si cei de sus, si cred ca il mananca f tare gingiile, ca ma musca (uneori, nu tot timpul) de ma trec toate cele. Ce e de facut, vreo solutie? Va intreb, ca desi o am pe Bi, nu am mai trecut prin asa ceva, nu m-a muscat nicodata.

AnaM
03.04.2012, 08:27:47
Mamici, am si eu o mica problemuta; strumfului meu, cel mic, i-au iesit 2 dinti jos si sunt gata gata si cei de sus, si cred ca il mananca f tare gingiile, ca ma musca (uneori, nu tot timpul) de ma trec toate cele. Ce e de facut, vreo solutie? Va intreb, ca desi o am pe Bi, nu am mai trecut prin asa ceva, nu m-a muscat nicodata.

Nu prea ai ce face, din pacate, pana ce nu sparg si cei de sus, asa am patit si cu T. Da-l cu Gengigel, da--i fructe bucati mari la care sa roada, gen mar, ananas, jucarii de dentitie... si multa rabdrare. Sa iasa repede dintisorii!

a_rox04
03.04.2012, 11:52:18
hello fetelor,

mareee rugaminte am la voi,poate AnaM ma poate ajuta ca stiu ca mai cumpara de pe ebay; de unde luati de pe uk sau .de? ii caut smart trike lui david si nu stiu care si cum aduc in romania. de fapt....sunt sanse sa trimita in romania? sau e valabil ca si la amazon ,produsele mari nu se prea trimit in ro? eu m-am uitat pe cateva din ele,ce-i drept inca nu am identificat vreo una care sa fie trimisa, multe sunt fara livrare din ce am vazut:( deci ,vreun pont,ceva ?:P
mersi tare mult,o zi faina :)

alinutza20
03.04.2012, 12:34:06
hello fetelor,

mareee rugaminte am la voi,poate AnaM ma poate ajuta ca stiu ca mai cumpara de pe ebay; de unde luati de pe uk sau .de? ii caut smart trike lui david si nu stiu care si cum aduc in romania. de fapt....sunt sanse sa trimita in romania? sau e valabil ca si la amazon ,produsele mari nu se prea trimit in ro? eu m-am uitat pe cateva din ele,ce-i drept inca nu am identificat vreo una care sa fie trimisa, multe sunt fara livrare din ce am vazut:( deci ,vreun pont,ceva ?:P
mersi tare mult,o zi faina :)

uite asta (http://www.amazon.co.uk/Smart-Trike-1560811-Deluxe-Green/dp/B002ECE3IM/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1333445494&sr=8-3)de ex o livreaza si e aproape 12 lire transportul.. am dat eu check out sa vad cat ajunge :)
dar asta e doar prima la care m-am uitat... amazon.co.uk livreaza in ro :) daca te pot ajuta..tell me :))

crisdk
03.04.2012, 15:09:37
mamici, voi cat de des ii curatati in nasuc pe bebei, si cu ce?
ai mei mi se par putin fornaiti si nu stiu cum sa procedez... :-\ (am batista bebelusului, dar nu stiu ce sa zic...)

gabriela_rgh
03.04.2012, 15:48:20
ai mei mi se par putin fornaiti si nu stiu cum sa procedez... :-\ (am batista bebelusului, dar nu stiu ce sa zic...)
o sa le treaca fornaiala cand mai cresc.ser fiziologic in nasuc si aspirat cu pompita de nas deocamdata daca e cazul..batista bebelusului eu am folosit-o mai tarziu cand nu ma descurcam cu pompa de nas.
exista si spray-uri pt curatarea nasucului cu apa de mare gen Sterimar,dar tb sa cauti pt 0+.eu am folosit Physiomer baby la inceput.avea un dispozitiv mai altfel si pt nasucul mic al nou nascutilor.
eu pe T il aspir de 2-3 ori cu pompa/zi si daca tot il vad cu muci sau fornait bag batista bebelusului in functiune.

Rok5ana
03.04.2012, 15:55:25

A avut si Stefanel o tentativa sa se apuce de muscat.....eu pur si simplu l-am ignorat...de cate ori s-a intamplat nu am schitat nici un gest, nu am avut nici o reactie si asa a trecut ffff repede de faza asta.

michellina
03.04.2012, 16:29:17
Buna fetele!
Poate va era dor de David:

crisdk
03.04.2012, 16:29:43
o sa le treaca fornaiala cand mai cresc.ser fiziologic in nasuc si aspirat cu pompita de nas deocamdata daca e cazul..batista bebelusului eu am folosit-o mai tarziu cand nu ma descurcam cu pompa de nas.
exista si spray-uri pt curatarea nasucului cu apa de mare gen Sterimar,dar tb sa cauti pt 0+.eu am folosit Physiomer baby la inceput.avea un dispozitiv mai altfel si pt nasucul mic al nou nascutilor.
eu pe T il aspir de 2-3 ori cu pompa/zi si daca tot il vad cu muci sau fornait bag batista bebelusului in functiune.
multumesc pt raspunsul prompt, gabitz. o sa caut un ser pt nasuc si pe aici.
eu ma gandeam sa incerc totusi batista bebelusului diseara, inainte de baita. pompita nu am mai cumparat ca pe ambalajul de la batista scrie 0+, dar daca zic mai multe fete ca e mai bine sa mai astept cu aspiratul ''profi'', imi trimit sotul la farmacie dupa ceva mai finut (dar sincer, nu as mai da banii).

crisdk
03.04.2012, 16:32:30
Buna fetele!
e un frumos :*! refacere rapida ii dorim. cu pneumonia cum mai stati?

michellina
03.04.2012, 16:33:00

Eu l-am certat, cei drept era mai marisor, avea aproape un an, m-a muscat de vreo 2 ori, i-am scos sanul din gura si i-am zis: daca mai vrei papa nu mai musti! Si nu m-a mai muscat.

michellina
03.04.2012, 16:38:08
e un frumos :*! refacere rapida ii dorim. cu pneumonia cum mai stati?

Merci mult! Eu zic ca mai bine, asteptam sa vedem ce ne zice maine dr cand vine sa-l consulte.
Si eu sunt de parere ca batista bebelusului trebuie folosita numai in caz de raceala, iar ei nu cred ca sunt racitit, ci doar fornaiti ca mai toti bebelusii. Multe fete s-au ingrijorat si au cerut sfaturi pe aici in legatura cu fornaiala asta de bebelus, poate iti amintesti, asa ca mai bine mai dai niste bani pe o pompita de nas decat sa aplici tratamentul batistei bebelusului. Eu cand era David bebe cel mai des ii curatam nasul cu betisor de ureche inmuiat in ser. Oricum tu faci cum crezi ca e mai bine!

ina26ina
03.04.2012, 17:13:48

e normal sa fie fornaiti la inceput, e din cauza trecerii de la mediul din burtica... pune-le la fiecare schimbat cate o picatura de ser fiziologic si nu-i mai aspira... al meu s-a "rezolvat" asa in 2 zile

biutzaxx
03.04.2012, 17:51:10
Buna mamici! ce mai faceti? noi bine...si suntem bucurosi ca azi l-am vazut pe Sebastian admis la gradinita ;)), prima lui admitere. Eric face maine 6 luni, trece timpul, nu? si incepem si diversificarea...va pup!

tsimonaiuliana
03.04.2012, 17:52:03
Buna fetele!

Sigur ca ne era dor, este tare dragalas si ce mare s-a facut....:*

biutzaxx
03.04.2012, 17:55:03
pune ser in nasuc si scoate cu aspiratorul sa vezi ce iese. Daca iese ceva, mai repeti pe parcursul zilei, iar daca nu iese nimic, asta e. Dar sa pui ser in nasuc cat de des ca trebuie sa umectezi nara, poate din cauza aerului uscat sunt farnaiti. asa am patit cu Eric, si dupa ce ii puneam apa in nas era mai bine.

tsimonaiuliana
03.04.2012, 17:56:59
Buna mamici! ce mai faceti? noi bine...si suntem bucurosi ca azi l-am vazut pe Sebastian admis la gradinita ;)), prima lui admitere. Eric face maine 6 luni, trece timpul, nu? si incepem si diversificarea...va pup!

Lume noua, nu ai mai intrat de mult, cred ca strumfii iti ocupa tot timpul. Felicitari pt. "gradinacios" si la multe lunitze pt. Eric!

tsimonaiuliana
03.04.2012, 18:02:55
Mamici de copii 2+, cat lapte mai consuma copiii vostri pe zi? David vad ca din ce in ce aproape ca nu mai vrea deloc, cu greu bea cam 200 ml dimineata.

alinutza20
03.04.2012, 18:08:19
cris si eu tot cu betisoru de ureche am rez problema, si ser fiziologic.... e normal sa fie fornaiti...
batista bebelusului eu am folosit-o doar la muci rauri sau inchegati in gat, ceea ce sigur nu e cazul :) :*:*:*

crisdk
03.04.2012, 18:39:15
cris si eu tot cu betisoru de ureche am rez problema, si ser fiziologic.... e normal sa fie fornaiti...
batista bebelusului eu am folosit-o doar la muci rauri sau inchegati in gat, ceea ce sigur nu e cazul :) :*:*:*
acum vine intrebarea ''desteapta'': betisor de ureche normal sau cu opritor?:-B

alinutza20
03.04.2012, 18:42:26
acum vine intrebarea ''desteapta'': betisor de ureche normal sau cu opritor?:-B

normal, si la inceput chiar il mai "ciobeam" ca era prea gros ptr nasucul ei :))

crisdk
03.04.2012, 18:55:15
normal, si la inceput chiar il mai "ciobeam" ca era prea gros ptr nasucul ei :))
na! am zis sa ma opresca, sa nu forez prea adanc in nasucul lor 8-}
acum serios, cred ca o sa incerc intai cu ser viziologic, ca de iesit, au mai iesit mucisori si singurei din nasucurile lor :)>-
multumesc tuturor pt raspunsuri :*:*:*

alinutza20
03.04.2012, 19:11:31
na! am zis sa ma opresca, sa nu forez prea adanc in nasucul lor 8-}
acum serios, cred ca o sa incerc intai cu ser viziologic, ca de iesit, au mai iesit mucisori si singurei din nasucurile lor :)>-
multumesc tuturor pt raspunsuri :*:*:*

eu ii mai dadeam cu betisoru pe la nari de-o faceam sa stranute:)) si ieseau mucisorii:D

Milagros
03.04.2012, 19:15:32
Mamici de copii 2+, cat lapte mai consuma copiii vostri pe zi? David vad ca din ce in ce aproape ca nu mai vrea deloc, cu greu bea cam 200 ml dimineata.

Dragos papa 8 cupe dimi si 8 seara.

gabriela_rgh
03.04.2012, 19:42:47
eu ii mai dadeam cu betisoru pe la nari de-o faceam sa stranute:)) si ieseau mucisorii:D
T stranuta si acum cu gura deschisa,asa ca nu iese nik:)),pompa e baza..

gabriela_rgh
03.04.2012, 19:45:12
Buna fetele!
ce scump e si cumintel!sa te faci bine repede puiule!

Andrusca
03.04.2012, 19:59:14

lume noua,,chiar asa :P
sa inteleg ca l-ai inscris la gradi de stat?

parys
03.04.2012, 20:12:17
Buna fetele!
:* pupici lui David bolnaviorul, sa se faca bine repede!!>:D<

biutzaxx
04.04.2012, 00:38:50
Multumesc de primire! :P
da, l-am inscris la gradi de stat chiar la cea de langa mine, acum trebuie sa o mai examinez, si daca nu sunt multumita o sa il dau la 20, acolo stiu sigur ca e bine..
imi convine cea de aici ca e la 2 pasi de noi si din cate am auzit e buna..acum na, trebe sa vada si ochisorul meu care e treaba.
voi ce mai faceti? cum e cu gemeni Cris?
Ana, Tudorel ce mai face? De restul copiilor mai stiu ca ii vad pe FB dar pe Ana mai rar..sau deloc..
Eluta, cand ai dpn? sau ai nascut deja? ca sunt in urma tare cu stirile..
ce noutati mai sunt? va pup te toate si sper sa ne revedem cat de curand :) mai ales ca vine caldura.

Yonika
04.04.2012, 00:51:20
da, l-am inscris la gradi de stat chiar la cea de langa mine, acum trebuie sa o mai examinez, si daca nu sunt multumita o sa il dau la 20, acolo stiu sigur ca e bine..
imi convine cea de aici ca e la 2 pasi de noi si din cate am auzit e buna..acum na, trebe sa vada si ochisorul meu care e treaba.
Ana, Tudorel ce mai face? De restul copiilor mai stiu ca ii vad pe FB dar pe Ana mai rar..sau deloc..
ce noutati mai sunt? va pup te toate si sper sa ne revedem cat de curand :) mai ales ca vine caldura.
Biu, l-ai inscris la gradinita din Ciurchi, cea de langa scoala 4? ca pe aia si eu o am in vedere, desi nu apartinem de ea, sper sa si reusesc, joi cred ca ajung si eu acolo. Eu am mai vb cu o mamica care e f multumita de gradinita, dar fetita ei e mai mare cu 2 ani ca Bia mea.
Iar gradinita 20, care e, unde? Cica f buna ar mai fi si cea de pe Ion creanga, de peste drum de policlinica, dar acolo am fost eu ieri si au doar 25 de locuri si au pana acum 60 de cereri, acum ca asa o fi sau nu, nu mai stiu, si acolo sunt pana pe 15 (daca retin bine) inscrierile.

Yonika
04.04.2012, 00:57:49
Nu prea ai ce face, din pacate, pana ce nu sparg si cei de sus, asa am patit si cu T. Da-l cu Gengigel, da--i fructe bucati mari la care sa roada, gen mar, ananas, jucarii de dentitie... si multa rabdrare. Sa iasa repede dintisorii!
Da, merci de raspuns. Deci tre sa ma incarc cu muuuulta rabdare si cu "putere" ; ma musca asa tare (bine, sunt si dintzucii f ascutiti) de imi da sangele. De ros ii dau doar jucarii de dentitie, ca am avut o tentativa mai acum vreo 2 saptamani si i-am dat un biscuitel si i-a ramas o bucatica mica in cerul gurii, si ce m-am speriat ca se putea ineca, ca am incercat sa i-o scot si era sa se duca pe gat, noroc ca era si mama langa mine, ea l-a tinut cu spatele in sus si eu i-am scos bucatica cu coada la o lingurita, dar ma trecusera toate apele. Bia la varsta lui papa singurica biscuitei si fructe din manuta, el e mai lenes.

Yonika
04.04.2012, 00:59:25
Buna fetele!
Mititelul de el. Pupam sa mai aiba rabdare si sa treaca cat mai repede zilele si sa ii scoateti ghipsul. :*

Yonika
04.04.2012, 01:01:41
Bia papa 200 ml dimineata si 250 seara. Mai incearca si schimba lapticul, poate daca are alt gust va bea mai cu placere.

Milagros
04.04.2012, 08:54:56
Cati copii sunt in grupa? Ca eu m-am speriat cand am auzit de 40 #-o Oricum, in final am decis ca D va mai ramane un an la cresa.

alinutza20
04.04.2012, 08:56:51
Cati copii sunt in grupa? Ca eu m-am speriat cand am auzit de 40 #-o Oricum, in final am decis ca D va mai ramane un an la cresa.

daca poti alege varianta asta, go for it... pe langa alte avantaje, marele avantaj e ca scapio de nenumaratele vacante de la gradi... mi se face rau cand stiu cate vacante va avea la anul si ca nu voi avea cu cine s-o las...

Milagros
04.04.2012, 09:00:42
daca poti alege varianta asta, go for it... pe langa alte avantaje, marele avantaj e ca scapio de nenumaratele vacante de la gradi... mi se face rau cand stiu cate vacante va avea la anul si ca nu voi avea cu cine s-o las...
Da... pai, in primul rand, D face 3 ani abia in noiembrie, deci, automat, tre' sa gasesc o pila o treaba sa mi-l primeasca la 2 ani si 10 luni sau sa-l transfer in timpul anului. Si eram decisa asa, dar decisa rau. Asta pana mi-a luminat cineva cu copil mintea. Daca va merge la gradi de anul asta, ori intra la scoala f devreme, ceea ce nu vreau si pace, ori face de doua ori grupa pregatitoare, ceea ce iar nu e ok. Cand mi-a zis respectiva si ca is 40 in grupa, ca educatoarele vor ca la 4 sa iei copilul acasa, desi teoretic program e pana la 6, cand stiu ca tot nu am scapat de pampers... deja mi-am schimbat optica. ;)) Macar la cresa is maxim 15, in general vin cam 10-12, deci tot e mai aerisit. Ma gandeam la activitati, dar pana la urma astea le-om face acasa, n-a ramane al meu chiar cel mai Bula, nu? Of, si, da, nasol rau cu vacantele, chiar n-as avea nici eu cu cine sa-l las.

eluta
04.04.2012, 09:00:54

Eu sunt binisor. Bebe e bine. Astazi merg la dr sa vedem ce mai face micul meu sportiv. Mi-au amortit coapsele si fundul de la atata stat in pat dar ce nu face mami pentru puiul ei. DPN il am pe 20 mai dar la 37 de saptamani am inteles ca imi scoate pesarul cu care mi-a facut cerclajul si de atunci pot naste oricand. Mi-am facut si bagajul pentru spital si de acum stam si asteptam sa treaca zilele.

Buna dimineata! Am uitat sa salut lumea! O zi minunata va doresc!