PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Milagros
22.07.2009, 15:11:58
A nascut Simoooooooooooooooo!!! Sa iti traiasca minunea mica, Simo, sa fie cumintel si mancacios! Ai grija de tine si de puiul mic!! Te asteptam cu poze!!!!<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

alibd
22.07.2009, 15:26:59
Yupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P
Felicitari mamico si bine ai venit bebe Tudor!
Refacere usoara si multa multa sanatate!:* :* :* :* :* :* :* :*

<:-P <:-P <:-P Era si timpul!!!!! Felicitari Simo, sa va traiasca!

Rok5ana
22.07.2009, 15:35:03
Felicitari Simo! sa va traiasca minunea!

O intrebare pentru burticile cu experienta:... ati facut Dublu Test? La cate saptamani?.....mie mi-a zis sa il fac la 10 sapt si 5 zile....dar pe biletul de trimitere scrie ca se face intre 11-14 sapt..

ungrasmic
22.07.2009, 15:36:44
Felicitari Simo! sa va traiasca minunea!

O intrebare pentru burticile cu experienta:... ati facut Dublu Test? La cate saptamani?.....mie mi-a zis sa il fac la 10 sapt si 5 zile....dar pe biletul de trimitere scrie ca se face intre 11-14 sapt..
Eu l-am facut la 12 saptamani din cate imi amintesc

Rok5ana
22.07.2009, 15:43:29
Eu l-am facut la 12 saptamani din cate imi amintesc
Multam de raspuns. ti-a recoltat doar sange sau ai facut si eco? unde l-ai facut?:) dr ti-a masurat pliul nucal inainte sau dupa?
Scuze de bombardamentul cu intrebari:D

ungrasmic
22.07.2009, 15:46:45
Multam de raspuns. ti-a recoltat doar sange sau ai facut si eco? unde l-ai facut?:) dr ti-a masurat pliul nucal inainte sau dupa?
Nu ai pentru ce. Am gacut eco si apoi doctorul meu mi-a dat o fisa cu care am mers la Synlab si acolo mi-a recoltat sange. Rezultatul l-am primit dupa vreo 10 zile parca si a costat 95 lei.
De pliul nucal nu-mi amintesc cand, ma concentrez si-ti zic

ungrasmic
22.07.2009, 15:53:37
Nu ai pentru ce. Am gacut eco si apoi doctorul meu mi-a dat o fisa cu care am mers la Synlab si acolo mi-a recoltat sange. Rezultatul l-am primit dupa vreo 10 zile parca si a costat 95 lei.
De pliul nucal nu-mi amintesc cand, ma concentrez si-ti zic
M-am uitat pe dosarul cu analize, pe 15 ianuarie aveam 12 sapt si am facut eco si a doua zi pe 16 mi-a recoltat sange pt dublu test.
Pliul nucal apare masurat tot pe eco de la 12 sapt.

Rok5ana
22.07.2009, 16:03:12
M-am uitat pe dosarul cu analize, pe 15 ianuarie aveam 12 sapt si am facut eco si a doua zi pe 16 mi-a recoltat sange pt dublu test.
Pliul nucal apare masurat tot pe eco de la 12 sapt.
Aha! Deci dr asta a meu e cam dezorientat. Asa stiam si eu ca se masoara pliul si dupa aia testul imediat. Eu am fost ieri la el...am facut o eco care nu mi-a zis nimic nou (acu am 8 sapt)...si mi-a dat trimitere pentru 6 august. Pe trimiterea aia nu e trecuta decat varsta sarcinii si data ultimei ecografii. Spatiul cu pliul e lasat gol. Ma gandesc ca poate fac testul degeaba si nu o sa aiba nici o relevanta daca nu se respecta procedura.:-s

ungrasmic
22.07.2009, 16:06:20
Aha! Deci dr asta a meu e cam dezorientat. Asa stiam si eu ca se masoara pliul si dupa aia testul imediat. Eu am fost ieri la el...am facut o eco care nu mi-a zis nimic nou (acu am 8 sapt)...si mi-a dat trimitere pentru 6 august. Pe trimiterea aia nu e trecuta decat varsta sarcinii si data ultimei ecografii. Spatiul cu pliul e lasat gol. Ma gandesc ca poate fac testul degeaba si nu o sa aiba nici o relevanta daca nu se respecta procedura.:-s
Si la mine la ecografia anterioara celei de la 12 saptamani e spatiu gol la pliul nucal. M-a reprogramat cand aveam exact 12 saptamani, a masurat, a dat trimitere pt dublutest si a doua zi l-am facut. Na poate se face mai devreme. La ce medic esti?

Rok5ana
22.07.2009, 16:12:22
Si la mine la ecografia anterioara celei de la 12 saptamani e spatiu gol la pliul nucal. M-a reprogramat cand aveam exact 12 saptamani, a masurat, a dat trimitere pt dublutest si a doua zi l-am facut. Na poate se face mai devreme. La ce medic esti?
La Galearschi Sorin. La el mergeam si inainte de a ramane insarcinata si pana acum mi-a parut de toata increderea. Acu nu mai stiu. Nici nu stiu ce sa fac...sa-l sun sa il intreb daca nu trebuie masurat pliul inainte de recoltare..mi-e ca se mai supara daca ma dau eu desteapta...offf#-o

ungrasmic
22.07.2009, 16:17:01
La Galearschi Sorin. La el mergeam si inainte de a ramane insarcinata si pana acum mi-a parut de toata increderea. Acu nu mai stiu. Nici nu stiu ce sa fac...sa-l sun sa il intreb daca nu trebuie masurat pliul inainte de recoltare..mi-e ca se mai supara daca ma dau eu desteapta...offf#-o
E f posibil sa-l deranjeze, ar suna ca si cum el nu stie ce face. Un alt medic caruia sa-i ceri parerea?

Rok5ana
22.07.2009, 16:24:09
E f posibil sa-l deranjeze, ar suna ca si cum el nu stie ce face. Un alt medic caruia sa-i ceri parerea?
Alt medic nu cunosc... Tu la cine esti? Chiar as mai vedea si pe altcineva. Un alt lucru care nu mi-a placut e ca pana la ora asta nu l-a interesat de nici o alta analiza. I-am zis eu ca mi-a dat medicul de familie de facut cateva si l-am intrebat daca mai sunt si altele care trebuiesc facute. Raspunsul a venit scurt:"Fa-le pe alea" (dar nu s-a uitat peste ele).
Tu cum ai colaborat cu medicul tau?

ungrasmic
22.07.2009, 16:37:21
Alt medic nu cunosc... Tu la cine esti? Chiar as mai vedea si pe altcineva. Un alt lucru care nu mi-a placut e ca pana la ora asta nu l-a interesat de nici o alta analiza. I-am zis eu ca mi-a dat medicul de familie de facut cateva si l-am intrebat daca mai sunt si altele care trebuiesc facute. Raspunsul a venit scurt:"Fa-le pe alea" (dar nu s-a uitat peste ele).
Tu cum ai colaborat cu medicul tau?
Eu sunt la dr Lazar, are cabinet la Medis, eu am fost multumita, acum depinde de fiecare cum comunica, ce medic i se potriveste. Acum e in concediu pana la sfarsitul lunii, dar m-a lasat unei doctorite, care mi s-a parut tare draguta.

alinutza20
22.07.2009, 16:51:18
ma bag si eu in discutia voastra:D sper sa nu va supar:P.. eu am facut dublu test la 13 sapt si ceva... dar asa e ... se face intre 11 si 14...
faza e k fara masurarea pliului degeaba faci testul... k asta e toata faza... fara ea e o simpla analiza... eu l-am facut la synevo si tot cam asa a fost 90-95 lei...
e nasol k nu-ti cere analize... in primul trimestru se fac si cele de la institutul de igiena... nu toti dr le cer dar eu zic k sunt f bune sa fie... chiar dak costa putintel mai mult...
pupici:*:*

Rok5ana
22.07.2009, 17:07:35
ma bag si eu in discutia voastra:D sper sa nu va supar:P.. eu am facut dublu test la 13 sapt si ceva... dar asa e ... se face intre 11 si 14...
faza e k fara masurarea pliului degeaba faci testul... k asta e toata faza... fara ea e o simpla analiza... eu l-am facut la synevo si tot cam asa a fost 90-95 lei...
e nasol k nu-ti cere analize... in primul trimestru se fac si cele de la institutul de igiena... nu toti dr le cer dar eu zic k sunt f bune sa fie... chiar dak costa putintel mai mult...
Multumesc de interventie:* . Deci asa e..fara masura..e degeaba...al naibii doctor....si m-a trimis si inainte de 11 sapt.
Poate ar trebui sa fac o programare in alta parte... Daca ai vreo recomandare pentru mine iti multmesc din suflet>:D<

ungrasmic
22.07.2009, 17:12:03
Da, pai mi se pare obligatoriu sa faci cel putin toxoplasmoza si mai sunt cateva, chiar daca-s mai scumpicele. Eu am tot repetat toxo pana in luna a 8-a si analizele uzuale mi le-a dat in fiecare luna si am facut si vacinul antitetanus in luna a 8-a. Asta mi l-a dat medicul de familie. M-au costat ceva banuti analizele la inceput, dar stai mai linistita

alinutza20
22.07.2009, 17:17:01
Da, pai mi se pare obligatoriu sa faci cel putin toxoplasmoza si mai sunt cateva, chiar daca-s mai scumpicele. Eu am tot repetat toxo pana in luna a 8-a si analizele uzuale mi le-a dat in fiecare luna si am facut si vacinul antitetanus in luna a 8-a. Asta mi l-a dat medicul de familie. M-au costat ceva banuti analizele la inceput, dar stai mai linistita

asa le-am facut si eu... toxo in 3 in 5 si in 7 luni... restu la inceput... iar cele uzuale lunar...
eu o recomand cu caldura pe dr ciupilan chiar dak nu ea m-a monitorizat... cu ea am nascut.. are cab langa statia de salvare.. e super profesionista si parta faina e k e mai tot timpul in spital... nu prea ai cum sa n-o gasesti cand nasti:)):))... la cabinet e pana seara la 9-10... depinde:)

Rok5ana
22.07.2009, 17:22:20
asa le-am facut si eu... toxo in 3 in 5 si in 7 luni... restu la inceput... iar cele uzuale lunar...
eu o recomand cu caldura pe dr ciupilan chiar dak nu ea m-a monitorizat... cu ea am nascut.. are cab langa statia de salvare.. e super profesionista si parta faina e k e mai tot timpul in spital... nu prea ai cum sa n-o gasesti cand nasti:)):))... la cabinet e pana seara la 9-10... depinde:)
Asadar e clar. Trebuie sa ma orientez spre altcineva...si cat mai repede.

Butterfly87
22.07.2009, 18:13:33
felicitari Simo..! ai fost ff curajoasa.....bine ai venit Tudor.te-ai cam lasat asteptat ..dar a meritat abia asteptam poze cu tine!!:* <:-P

AnaM
22.07.2009, 19:53:42
Eu am facut urmatoarele analize:

La 7 sapt, la Institutul de Igiena, Toxoplasma si CMV, Igg si Igm la amandoua.
Putin mai tarziu, un set de analize uzuale: sumar de urina, hemoleucograma, VSH, glicemie, plus hepatitele, HIV si sifilis (RBW).
Am facut eco morfo I pe la 12 sapt, dar n-am apucat sa merg sa fac si dublutest-ul. Pliul nucal mi l-a masurat atunci.
Apoi la 18 sapt am facut eco si triplu test, si am facut urocultura (n-am apucat s-o fac la inceput).
Si am mai facut un set de analize pe la 34 sapt, am repetat toxo (nu eram imuna), sifilisul, hemoleucograma, glicemie si sumar de urina.

Ecografii cred ca am facut vreo 12 in toata sarcina, printre care si morfo I, 12 sapt, si morfo II, 22 sapt.

jewelieta
23.07.2009, 00:06:22
buna fetele
vreau sa va spun ca sumarul de urina si urocultura se fac lunar in timpul sarcinii...infectiile urinare sunt mai frecvente la gravide si trebuie depistate.
cu bilet de trimitere de la medicul de familie se fac gratuit,trebuie doar sa mergeti cat de cat la inceputul lunii

biutzaxx
23.07.2009, 10:01:19

eu nu am facut vaccinul antitetanos, mi-a zis dr de fam ca nu se mai face si nici colegele ei nu il mai fac , si uite asa am ramas nevaccinata..:-<

ungrasmic
23.07.2009, 10:13:50
eu nu am facut vaccinul antitetanos, mi-a zis dr de fam ca nu se mai face si nici colegele ei nu il mai fac , si uite asa am ramas nevaccinata..:-<
Eu l-am intrebat si pe medicul ginecolog daca sa-l fac si el a spus ca da, doctorita de familie a zis ca trebuie si eu m-am conforat. Oricum eu ma tai mereu, ma intep, asa ca e mai bine dupa parerea mea ca il am.

biutzaxx
23.07.2009, 10:56:08
Eu l-am intrebat si pe medicul ginecolog daca sa-l fac si el a spus ca da, doctorita de familie a zis ca trebuie si eu m-am conforat. Oricum eu ma tai mereu, ma intep, asa ca e mai bine dupa parerea mea ca il am.

da, e bine ca l-ai facut

sava_ioana
23.07.2009, 11:38:14
nici eu n-am facut asa ceva si nici nu mi-au zis ca tre sa fac insa am observat ca dr stratone nu prea este cu multe analize eu le-am facut la inceput si pe la 33 de saptamani atat...adevarul este ca pe mine sarcina nici nu m-a costat asa de mult nu ca asa as fi vrut eu dar am facut si eu ce mi-au zis medici...doctorita mea nici nu prea este adepta elevitului decat daca sunt probleme si de preferat dupa sapt 28 de sarcina,ea zice sa incercam sa ne luam vitaminele din alimente sanatoase si sa nu ne ingrasam aiurea cu pastile...m-am conformat si asta pt ca m-am simtit bine ca daca simteam ceva in neregula sigur nu eram de partea ei

sava_ioana
23.07.2009, 11:40:32
da, e bine ca l-ai facut

da tu poze cu burtica ai postat si am sarit eu ca sunt tare curioasa cum arata burticuta:"> apropo la multi cu intarziere pt cei doi ani de casnicie<:-P

ramona_as
23.07.2009, 13:57:06
Revin, alarma falsa :D

La cezariana, sirul evenimentelor e cam asa (inceputul va coincide cu sirul pentru nasterea naturala):

Sositi la maternitate, va face dosarul de internare pe baza actelor.
Aici depinde de situatie, pe mine m-au trimis acasa dupa ce au facut dosarul (stiti ca m-au amanat).
Predarea hainelor la garderoba (langa biroul de internari): predati hainele, vi sa face un bon de garderoba, vi se da camasa (eventual papuci si halat, daca nu aveti sau nu "corespund"), va schimbati acolo, vi se da bagajelul si va va duce o asistenta spre salonul/sectia unde va internati. Eu am stat o noapte la ATI (et. 2), la gravide, ca m-au amanat cu operatia.
Bun. Veti naste la etajul I, unde sunt salile de operatie, dar si salile de nasteri naturale. Va preia o asistenta, va duce la un pat intr-unul din saloanele ATI, va lasati bagajelul acolo. Va inarmati destoinic cu un sul de hartie igienica si niste banuti pentru moasa, si va duce intr-un salon din capat, unde va asteapta clisma :D Va suie pe o capra, piciorul stang pe unul din bratele caprei (sau cum se cheama masa aia de control), piciorul drept peste piciorul stang. Aplica furtunelul, da drumul la apa, dureaza cateva secunde, apoi va zice sa va plimbati 5 minute (eu am rezistat cred 2 jumate), apoi va infigeti in toaleta (eu am iesit dupa 10 minute, leoarca). Procesul nu este dureros, nici macar incomod. Va veti simti usoare dupa.
Va intoarceti in salon, va veni anestezista sa discutati despre anestezie (mie mi s-a recomandat insistent sa fac rahie, ca iese bebe mai voios, ca-l vad imediat si ca anestezia totala il poate afecta; eu am informat-o pe d-na dr. ca ma panichez usor si de asta cerusem initial anestezie totala).
Vi se va monta un cateter in mana pe care-l vor monta cam la 2 litri de ser fiziologic (pregatirepentru rahie). Dupa ce asimilati cele 2 pungi, asistenta va invita frumos in sala de operatie :D
Va suie pe masa, vi se monteaza sonda (inainte de anestezie, lucru cam incomod, dar suportabil; va va veni instintul de a face pipi dupa montare, nu incercati sa va tineti, ca urina oricum curge in punga :)) ). Apoi va ridica in fund pe masa, va aplecati cu barbia in piept, o asistenta va va tine sa nu va miscati (vi se va spune ca veti avea instinctul sa ridicati umarul stang - eu nu l-am avut), dr. anestezist va incepe sa palpeze vertebrele coloanei si va face injectia (fara cateter, fara nimic). Eu nu am simtit NIMIC :) Instantaneu veti simti gadilituri in degetele de la picioare, va vor intinde imediat pe masa, va vor pune paravanul si, probabil, veti mai simti ceva de la piept in jos doar cat va vor unge cu iod. Dupa, nu am mai simtit NIMIC, nici macar ca umbla cineva acolo. Doar cand l-au scos pe bebe au impins burtica de la piept, dar nici atunci nu am simtit nimic.
Mie, evident ca mi-a picat tensiunea de la panica, dar d-na dr. (o femeie tare blanda), ma mangaia si a vazut pe monitor ca imi scade tensiunea si mi-a pus masca de oxigen... In 2 minute mi-am revenit perfect si n-am mai avut nimic. Toata operatia am vorbit si am ras si am barfit :))
In sala au fost 7 persoane: Doctora mea (nota 10 pentru prestatie), 2 rezidente/dr. care lucreaza cu dumneaei, anestezist, asistent anestezist, asistenta copii si moasa.
Eu am intrat in sala pe la 1 fara ceva, la ora 1 a iesit bebe, dupa cateva minute a aparut si tati la geamul de sticla si si-a vazut puiul, eu i-am facut din mana si i-am trimis bezele (doctora a inceput sa rada de noi, ca cum, deja ne trimitem pupici si ne hlizim).
Mi l-au adus pe Tudor la obraz, l-am pupat, ne-am iubit si apoi l-au pus pe un patut, unde a stat pana la ora 2, cand am iesit din operatie. A fost extrem de cuminte, si-a molfait pelinca de foame :-p Apoi l-au luat la etajul 5, unde m-a asteptat pana am aparut si eu a doua zi, pe la 11.
M-au dus in salonul ATI, la un moment dat iar m-am panicat si am respirat adanc cateva minute, si mi-am revenit.
Au venit mama, si apoi sotul sa ma vada, imediat dupa operatie si m-au pupat. Mi s-au mai pus cam 4 pungi de ser fiziologic.
A venit asistenta, mi-a pus pe burtica un sculet de nisip si o punga de ser inghetat, si pe parcursul zilei, a mai venit si mi-a masat uterul de vreo 3 ori (doar un pic, dar asta e). Durerile sunt ca la menstruatie (uter + spate), destul de puternice, si veti simti si contractii.
Va veni o infirmiera, la un moment dat, pe seara, si va va pune burtiera de-a lor, rudimentara dar foarte utila. Nu va cere nimeni bani pe ea, cum am auzit de pe la alte fete. Calmante vi se vor da, daca cereti, oricum, nu in exces, pentru ca relaxeaza uterul, care trebuie sa se contracte la loc. Mie mi s-au facut 3, de la operatie pana la 1 noaptea. Dupa nu am mai vrut,chiar daca inca durea.
La ora 12 noaptea mi-au facut 2 injectii de clexane (anticoagulant) in burtica. Nu doare, ca e f fin acul si e putin lichid in seringa. Mai tare au durut calmantele, facute in coapsa :)
Am dormit foarte putin si foarte naspa, nu stiu cum a dormit Alina, dar celelalte 3 colege ale noastre de salon sforaiau de numa... Pufaiau, fasaiau, fornaiau... 8-|
Periodic, asistenta verifica scurgerile de lohii si va schimba vata.
Dimineata, vine infirmiera, va schimba camasa si cearceaful si va va face spalaturi locale cu solutie de betadina caldutza, in pat, la plosca. De asemenea, punga de urina va fi schimbata o data la cateva ore. E indicat sa beti lichide, sa va hidratati, altfel veti ameti a doua zi foarte tare cand va trebui sa va ridicati din pat. Eu, desi am baut, am ametit destul de tare. Ne-au pus iar perfuzie cu ser fiziologic (mie vreo 3), si m-am ridicat apoi foarte usor :) Am avut noroc ca patul meu era bagat in priza si am putut sa ma joc si sa-l ridic cat am vrut din telecomanda, ca sa stau cat mai comod.
Dimineata vi se va lua si sange pentru analize (mie nu mi-au luat inainte de operatie).
La 11 a doua zi, m-a ajutat o asistenta cu bagajul si m-a dus in rezerva, unde bebe ma astepta cuminte in patutul lui. Inainte de mutare, vi se va scoate si sonda (incercati sa luati loc sau sa fiti in pat cand v-oscoate, sa fie catmai putin dureros, ca tre sa fiti relaxate). Primele pipi dupasonda vor fi crunte, dar veti trece si peste asta :)
De acolo, e o alta poveste. Eu am stat singura in rezerva, deci a trebuit sa ma descurc singura. Toaleta era in camera, asa ca deplasari pe-afara nu am facut decat sa cer o data lapte praf de completare, o data pentru spalaturi locale si luat analiza din lohii, odata pentru molifta si ieri o data, pentru schimbat pansamentul la operatie. Dar a fost ok, evident cu ceva momente de depresie cand puiul nu prindea sanul cum trebuie sa suga, sau cand plangea si nu mai stiam ce sa-i fac. Dar presupun ca toate mamele trec prin asta. Am avut noroc ca a putut sotul urca la mine (de 2 ori pe zi) si mai stateam un pic si cu el.
Asistentele sunt foarte dragute, cel putin eu asa le-am perceput, cele de la etajul 5 au fost foarte ok si te ajuta de cate ori ai nevoie. Bani nu prea u vrut sa accepte, la unelele-am dat cu forta :D Dimineata devreme vine dr. la vizita si controleaza bebelul, e singura dr. care mi s-a parut o acritura L-) Si asistentele de la ATI sunt ok, in special o tipa Felicia, si asistenta care m-a ajutat, Gabriela (o femeie tare dragutza careia ii raman recunoscatoare).

Eu una abia asteptam sa ajung acasa. Si e al naibii de bine. Daca mai aveti intrebari... Va astept :D

Chiar ai povestit cu lux de amanunte acest subiect si asta e f bine pt mine cel putin, ca am aflat si eu cum stau lucrurile sau cum vor sta, in momentul in care ajung la spital.
Eu una am mari emotii.........
Eu ar tebui sa nasc prin sept, la cuza voda, iasi, cezariana.

Milagros
23.07.2009, 14:12:22
Eu ma facut dublu test la 13 sapt si 2 zile. Mi-a facut eco miercuri seara, cand a masurat pliul nucal si a doua zi am mers si am dat sange.

AnaM
23.07.2009, 15:41:34
Chiar ai povestit cu lux de amanunte acest subiect si asta e f bine pt mine cel putin, ca am aflat si eu cum stau lucrurile sau cum vor sta, in momentul in care ajung la spital.
Eu una am mari emotii.........
Eu ar tebui sa nasc prin sept, la cuza voda, iasi, cezariana.

Ma bucur f tare ca am putut ajuta, daca mai ai si alte intrebari, nu ezita! >:D<

Butterfly87
23.07.2009, 19:13:00
Cred ca nu mi-au facut totala si pentru ca am impresia ca nu aveau laringoscop sau ceva de genu'... Nu stiu daca-mi faceau sau nu, daca insistam, cert e ca acum ma bucur ca mi-au facut rahie, pentru ca cred ca af fi fost aiurita rau imediat dupa operatie. In plus, mi-era tare scarba de intubare.
De Strepsils n-am mai avut nevoie, pentru ca n-am maifacut anestezia totala (era bun pentru dupa intubare).
Ceai pentru lactatie nu am baut, desi am avut la mine (Humana Stilltee). Nu am consumat, pentru ca avea zahar in compozitie, si dupa operatie n-ai voie nimic dulce, provoaca balonare si e nasol.Dar mai bine ca n-am baut pentru ca, desi primele doua zile amavutdestul de putin lapte, ieri dimineata mi s-au umplut sanii atat de tare, incat mi-era frica ca dau in furia laptelui. Noroc ca Tudor era flamand dupa experienta in maternitate, si m-a ajutat, acum s-a mai ameliorat situatia. Dar as putea lucra la Hooters lejer =))

Cat despre injectia in coloana... Sincer, nu m-am informat deloc despre ea, eu fiind convinsa ca fac totala, dar doctorita este atat de buna (e cea mai buna din maternitate), incat nu am simtit NIMIC la injectie. Mai, deci nimic. Nici nu stiu unde a facut-o. Iar dureri de spate nu am deloc.
nu mai stiu unde anume ai scris dar cu ce doctorita ai nascut?? m-a impresionat ca s-a purtat asa de bine cu tine

alibd
23.07.2009, 19:33:59
nu mai stiu unde anume ai scris dar cu ce doctorita ai nascut?? m-a impresionat ca s-a purtat asa de bine cu tine

Irina Dumitrascu.

Scuze, Ana! :*

cgeorgiana1982
23.07.2009, 20:43:18
Irina Dumitrascu.

:-s
Parca mergea la d-na doctor Mihalceanu

Butterfly87
24.07.2009, 00:00:54
Irina Dumitrascu.

multumesc de raspuns;;)

alibd
24.07.2009, 09:32:41
:-s
Parca mergea la d-na doctor Mihalceanu

Asa tineam si eu minte, dar la un moment dat a zis ceva de dna Dumitrascu.
Ne va lamuri Ana, sunt sigura! :*

Juliette
24.07.2009, 11:06:29
Asa tineam si eu minte, dar la un moment dat a zis ceva de dna Dumitrascu.
Ne va lamuri Ana, sunt sigura! :*
Mihalceanu. Biutza e la Dumitrascu si raspunsese Ana la un moment dat la cine am fost eu. :*

AnaM
24.07.2009, 12:00:46

In postul pe care l-ai citat, vorbeam de anestezie... Dra. mea cu care am nascut e Dr. Mihalceanu, si, intr-adevar, a fost super...
Dr. anestezista e, daca nu ma insel, Dr. Caba, o superdoamna. Poate parea rece si impunatoare, dar mi s-a parut foarte ok.

ungrasmic
24.07.2009, 12:02:49
Fetele, ma doare spatele de mor :(( :(( :(( :(( Am fost ieri la control iar, daca nu nasc pana luni, luni dimineata iar pe masa :(( :(( :((

alinutza20
24.07.2009, 12:26:38
noi ne topim:(:((
am zis sa va mai pun o pozica doua cu monitza:)
pupi:*:*

AnaM
24.07.2009, 12:36:41

Gogoasa frumoasa! :*

Am venit si noi de la spital acum, nu mai are icter, deci nu-i mai ia nici o analiza <:-P
Sunt cu capul varza, din cauza oboselii, dar si din cauza doamnei fizioterapeut, ca ne-a facut instructajul cu baitza, cu masajul, cu gimnastica, exercitiile de atentie etc. si incerc acum sa-mi aduc aminte toate detaliile :))

Am o intrebare, pentru fetele cu bebei deja: voi le faceti baie in fiecare zi? Ca eu ii fac cam o data la doua zile, dar d-na dr. fizioterapeut mi-a spus sa-i fac in fiecare zi, si baie si masaj si gimnastica (care cade in datoria lui tati ;)) ).

Andrusca
24.07.2009, 13:10:18

Am venit si noi de la spital acum, nu mai are icter, deci nu-i mai ia nici o analiza <:-P
Sunt cu capul varza, din cauza oboselii, dar si din cauza doamnei fizioterapeut, ca ne-a facut instructajul cu baitza, cu masajul, cu gimnastica, exercitiile de atentie etc. si incerc acum sa-mi aduc aminte toate detaliile :))

Am o intrebare, pentru fetele cu bebei deja: voi le faceti baie in fiecare zi? Ca eu ii fac cam o data la doua zile, dar d-na dr. fizioterapeut mi-a spus sa-i fac in fiecare zi, si baie si masaj si gimnastica (care cade in datoria lui tati ;)) ).

Eu stiu ca se recomanda ca pana la 1 an sa le facem baitza zilnic; noi asa am facut o perioada, apoi la 2 zile; acum cand este asa cald am revenit la baia zilnica!
Zile racoroase va dorim!

Andrusca
24.07.2009, 13:11:00

Ce scumpa e Monitza <:-P

biutzaxx
24.07.2009, 13:30:18
da tu poze cu burtica ai postat si am sarit eu ca sunt tare curioasa cum arata burticuta:"> apropo la multi cu intarziere pt cei doi ani de casnicie<:-P
multumesc mult pt urari, La multi ani si tie pt cei 2 ani de casnicie!!! ce repede au trecut..

uite ca pun 2 poze cu burtoiul :D (un balonas pe plaja, si in apa la fel ...)

biutzaxx
24.07.2009, 13:32:21
Fetele, ma doare spatele de mor :(( :(( :(( :(( Am fost ieri la control iar, daca nu nasc pana luni, luni dimineata iar pe masa :(( :(( :((
cred ca ai sa nasti zilele astea, si Simo s-a plans de dureri de spate si seara s-a rupt apa :D

biutzaxx
24.07.2009, 13:33:53
e dulce foc Monitza ta, si e simpatica cum face mutritze, cred ca va topiti cand o vedeti :*:*:*:*:*

biutzaxx
24.07.2009, 13:36:11

Intrebare daca tot veni vb de baie, la cursurile Lamaza mi-au zis ca nu se face baie pana nu ii cade buricutzul, adica primele 7-10 zile. Si se spala pe bucati sau se sterge. Apoi dupa ce cade buricutzul, se face baie in fiecare zi, si apoi mai rar, depinde cum e nevoie..si cum are mama chef...
voi cum ati procedat?

ungrasmic
24.07.2009, 13:42:14
cred ca ai sa nasti zilele astea, si Simo s-a plans de dureri de spate si seara s-a rupt apa :D
Nu mai pot, ma doare super tare, m-a durut toata noaptea si inca n-a trecut. M-am stricat si la burta si burta nu ma doare. Oricum doctorita a zis ca e cam gata, si burta e lasata jos tare....acum am o fata incercanata si obosita:-s

biutzaxx
24.07.2009, 13:47:04
Nu mai pot, ma doare super tare, m-a durut toata noaptea si inca n-a trecut. M-am stricat si la burta si burta nu ma doare. Oricum doctorita a zis ca e cam gata, si burta e lasata jos tare....acum am o fata incercanata si obosita:-s
stai cu bagajul la usa, daca zici ca ai si scaun moale... e clar! eu zic ca azi sau maine iti vezi mandretea de baiat!

sa ai un nr de telefon de-a unei miresici sa ne anunti si nu mai ramane decat sa sa iti urez sa vina mai repede bebele , nasterea sa fie usoara, sa te dilati repede si totul sa decurga placut !<:-P

sa respiri in timpul contractiilor ca sa oxigenezi creierul si bebele , sa stii ca un sfert din timp is contractiile si 3/4 e pauza dintre ele, teoretic suna incurajator!!
acu incearca sa fac exercitii de relaxare, posibil sa incepi sa te dilati chiar daca apa nu s-a rupt, se poate rupe si la dilatatie 6 :D

ungrasmic
24.07.2009, 13:56:07
stai cu bagajul la usa, daca zici ca ai si scaun moale... e clar! eu zic ca azi sau maine iti vezi mandretea de baiat!

sa ai un nr de telefon de-a unei miresici sa ne anunti si nu mai ramane decat sa sa iti urez sa vina mai repede bebele , nasterea sa fie usoara, sa te dilati repede si totul sa decurga placut !<:-P

sa respiri in timpul contractiilor ca sa oxigenezi creierul si bebele , sa stii ca un sfert din timp is contractiile si 3/4 e pauza dintre ele, teoretic suna incurajator!!
acu incearca sa fac exercitii de relaxare, posibil sa incepi sa te dilati chiar daca apa nu s-a rupt, se poate rupe si la dilatatie 6 :D
Pai din cate am inteles la dilatatie 4 ar tb sa-mi faca peridurala, deci ar tb sa fiu acolo mai devreme, nu?
N-am decat nr lui Geany dintre miresici, da ea e plimbareata acum

gabriela_rgh
24.07.2009, 13:57:32

Nico eu zic ca deja incepem galeria pentru Teo!
Sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos si mancacios!
Daca nu ai nici un nr de telefon iti pot lasa pe privat sa ne anunti cand tii minunea in brate!
Multa putere si nastere usoara!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:* :* :* :* :*

gabriela_rgh
24.07.2009, 13:58:59
Pai din cate am inteles la dilatatie 4 ar tb sa-mi faca peridurala, deci ar tb sa fiu acolo mai devreme, nu?
Iti trimit privat acum!:* :* :* :* :* :*

biutzaxx
24.07.2009, 14:00:36
epidurala ti-o face si la dilatatie mai mare. Acu nu te stresa cat e dilatatia, numa sa fie! oricum incearca sa dormi ca sa ai putere in zilele ce urmeaza si sa fii cu moralul sus. Acu, fuguta la culcare!

biutzaxx
24.07.2009, 14:02:08
Hai Theodor Cosmin!! Te asteptam sa vii sa miresesti putin cu noi si cu restul bebeilor!!
%%-%%-%%-:A:Y:rocking::rocking::rocking::rockon::gen_05::ro cking::gen_08:

ungrasmic
24.07.2009, 14:03:18
Iti trimit privat acum!:* :* :* :* :* :*
Am primit, am notat, mersi mult, daca e ceva, dau de veste sa-mi tineti pumnii:*

ungrasmic
24.07.2009, 14:05:00
epidurala ti-o face si la dilatatie mai mare. Acu nu te stresa cat e dilatatia, numa sa fie! oricum incearca sa dormi ca sa ai putere in zilele ce urmeaza si sa fii cu moralul sus. Acu, fuguta la culcare!
Sunt prea agitata si stresata sa pot dormi si un pic suparata pe niste rude si mai mult suparata ca n-am luat deloc banii pe concediu , nici macar salariul pe aprilie si mai...

gabriela_rgh
24.07.2009, 14:05:22
:grouphug: :grouphug: :grouphug: :grouphug: :grouphug:
Am primit, am notat, mersi mult, daca e ceva, dau de veste sa-mi tineti pumnii:*

gabriela_rgh
24.07.2009, 14:07:05
Sunt prea agitata si stresata sa pot dormi si un pic suparata pe niste rude si mai mult suparata ca n-am luat deloc banii pe concediu , nici macar salariul pe aprilie si mai...
Concentreaza-te asupra ta si a lui bebe!
Doar voi contati acum!:* :* :* :* :*
Ai pe cine anunta daca te iau durerile?

biutzaxx
24.07.2009, 14:09:59
detaseaza-te de problemele cotidiene, ai timp o viatza pt ele! :*

ungrasmic
24.07.2009, 14:10:32
Concentreaza-te asupra ta si a lui bebe!
Doar voi contati acum!:* :* :* :* :*
Ai pe cine anunta daca te iau durerile?
Mama si tata sunt cu mine acasa, sotul e in alerta, ajunge in max 20 de min in caz de tb sa merg la maternitate.

ungrasmic
24.07.2009, 14:11:50
detaseaza-te de problemele cotidiene, ai timp o viatza pt ele! :*
Acum de stres imi amintesc de toate#-o Oare sa o sun pe doctorita sa-i spun?

gabriela_rgh
24.07.2009, 14:16:14
Acum de stres imi amintesc de toate#-o Oare sa o sun pe doctorita sa-i spun?
Pai cred ca poti sa o suni , eventual poate te cheama la maternitate si iti face si internarea.Dupa semne nu mai dureaza mult!:* :* :* :*

alinutza20
24.07.2009, 15:38:21
multumesc fetelor... asa e.. nu te mai saturi sa te uiti la ea... imi vine s-o pap cu totu:)

eu ii fac baita fetei in fiecare seara... i-am facut inca dinainte de a-i cadea buricul... in general buricu cade la 7-8 zile dar ptr k i-am facut baie a ramas umed si a cazut la 10 zile... ea doarme bine dupa baita...:)

gabriela_rgh
24.07.2009, 16:16:12
Fetelor am o intrebare!?
Exista contraindicatii sa faci calatorii cu avionul in timpul sarcinii?

alinutza20
24.07.2009, 16:21:54
Fetelor am o intrebare!?

din ce stiu eu dupa ce intri in 7 luni nu te mai lasa la bord decat cu o adeverinta sau nush ce hartie de la medic:):*

AnaM
24.07.2009, 16:35:20
Intrebare daca tot veni vb de baie, la cursurile Lamaza mi-au zis ca nu se face baie pana nu ii cade buricutzul, adica primele 7-10 zile. Si se spala pe bucati sau se sterge. Apoi dupa ce cade buricutzul, se face baie in fiecare zi, si apoi mai rar, depinde cum e nevoie..si cum are mama chef...
voi cum ati procedat?

Eu am apucat sa-i fac baitza o data pana sa-i cada buricutzul (la 7 zile), dar am avut grija si am ferit zona, nu am udat-o. Si urmatoarea baitza la fel, si mereu pudram cu baneocin, sa se usuce si sa se vindece acolo bine. Acum are buric frumos frumos ;))

Milagros
24.07.2009, 16:37:01
multumesc mult pt urari, La multi ani si tie pt cei 2 ani de casnicie!!! ce repede au trecut..

Sunt recente? Pentru ca arati yaba daba dooooooooooooooo!!! Bravo tie, sexy mama! <:-P

AnaM
24.07.2009, 16:38:19
Fetelor am o intrebare!?

Pana in luna 6-7 se da voie. Daca ai probleme cu tensiunea/retentia de apa, eu una n-as merge...

Milagros
24.07.2009, 16:40:38
Pana in luna 6-7 se da voie. Daca ai probleme cu tensiunea/retentia de apa, eu una n-as merge...
Eu stiu ca de la 5 luni nu mai ai voie

biutzaxx
24.07.2009, 16:56:25
Sunt recente? Pentru ca arati yaba daba dooooooooooooooo!!! Bravo tie, sexy mama! <:-P
Mersi mult, esti tu draguta :*....sunt de la inceputul lui iulie, pe cand nasteau cele 3 A ;)), acu burtica pare putin mai tuguiata, dar in kg nu am luat decat 300 gr.

AnaM
24.07.2009, 17:07:27

Companiile aeriene lasa si panain luna a 7-a inclusiv. Acum, daca mamica are probleme cu tensiunea/ de coagulare etc. nu e recomandat zborul mai deloc... Depinde foarte tare de cum decurge sarcina.

gabriela_rgh
24.07.2009, 19:51:50
Companiile aeriene lasa si panain luna a 7-a inclusiv. Acum, daca mamica are probleme cu tensiunea/ de coagulare etc. nu e recomandat zborul mai deloc... Depinde foarte tare de cum decurge sarcina.
Sarut mana mult Ana!
Asa am sustinut si eu si se pare ca s-a interpretat ca sunt rauvoitoare.......:-< :-< :-<
Fiecare face pe barba lui ce face!
Pupici multi multi si sa mai pui pozici cu Tudor!;;) ;;) ;;)

gabriela_rgh
24.07.2009, 19:52:28
Shery cum te mai simti?Mai pune poze cu garsoniera sa vedem si noi unde sta buburelul!:* :* :* :* :*

gabriela_rgh
24.07.2009, 20:05:21

Bia arati foarte foarte bine!<:-P <:-P <:-P
Burtica e din ce in ce mai apetisanta!;;) ;;) ;;) ;;)

gabriela_rgh
24.07.2009, 20:07:44

Monitza o sa franga multe inimi la un moment dat!;)) ;)) ;)) ;))
Si ce mimica a fetei are:))!Mai creste putin si incepe santajul emotional:))!

AnaM
24.07.2009, 21:49:08
Sarut mana mult Ana!
Asa am sustinut si eu si se pare ca s-a interpretat ca sunt rauvoitoare.......:-< :-< :-<
Fiecare face pe barba lui ce face!
Pupici multi multi si sa mai pui pozici cu Tudor!;;) ;;) ;;)

Rauvoitoare? Why?

Tot zic ca pun poze cu Tudor, da' tre sa le descarc din aparat, si in ultimul timp nu prea am timp de nimic, nici sa fac o baie ca lumea... Iar azi nu stiu ce a avut puiul, dar de la 6 pana acum 10 minute a tinut-o intr-un scandal :-< I-am facut baitza si masaj, si ma gandeam ca o sa pice lat, da' de unde... Am clacat si l-am lasat sa planga 10 minute, apoi m-am dus la el si l-am mangaiat si s-a linistit. Si acum astept sa adoarma. Din cate vad acum pe videofon, cred ca a adormit :-B Mi-e tare mila de el, cred ca l-a durut burtica, mai ales ca azi nu am apucat sa-l hranesc ca lumea, l-am, hranit putin si des, si cred ca s-a deranjat la burtica (indicat e ca pauza dintre mese sa fie de 2 ore minim)... Sper ca dupa repriza asta de somn sa pape ca lumea si apoi iar somn. Sper...

gabriela_rgh
24.07.2009, 22:17:17
Rauvoitoare? Why?

Tot zic ca pun poze cu Tudor, da' tre sa le descarc din aparat, si in ultimul timp nu prea am timp de nimic, nici sa fac o baie ca lumea... Iar azi nu stiu ce a avut puiul, dar de la 6 pana acum 10 minute a tinut-o intr-un scandal :-< I-am facut baitza si masaj, si ma gandeam ca o sa pice lat, da' de unde... Am clacat si l-am lasat sa planga 10 minute, apoi m-am dus la el si l-am mangaiat si s-a linistit. Si acum astept sa adoarma. Din cate vad acum pe videofon, cred ca a adormit :-B Mi-e tare mila de el, cred ca l-a durut burtica, mai ales ca azi nu am apucat sa-l hranesc ca lumea, l-am, hranit putin si des, si cred ca s-a deranjat la burtica (indicat e ca pauza dintre mese sa fie de 2 ore minim)... Sper ca dupa repriza asta de somn sa pape ca lumea si apoi iar somn. Sper...

Ei stii tu cum e lumea.......Tipa si-a luat deja bilet de avion , a facut rezervarea fara sa declare ca e insarcinata si nah...eu stiam ceva ceva si i-am zis......S-a suparat.....
Off imi inchipui ca e si greu dar si frumos sa fii mamica!Cel mai greu e ca acum cand sunt asa mici nu prea stii de ce plang......:-s :-s :-s :-s

Oricum pentru mine ramai un model de mamica informata!=D> =D> =D>

calina
24.07.2009, 22:20:51
Rauvoitoare? Why?

Ii dai lapte praf?
Mi-e dor de tine, te gasesc doar pe aici.
Btw, intrasem sa va intreb daca mai stiti ceva de Simona...

sava_ioana
24.07.2009, 22:38:30
voi cum ati procedat?

si eu dupa o perioada nu i-am mai facut zilnic baita insa acum ne balacim zilnic azi chiar i-am pus intr-un lighean mai mare apa si l-am lasat sa se balaceasca un pic(10min)era mult prea cald si chiar m-am uitat recent la o emisiune si si zicea ca pe caldurile astea chiar si de doua ori sa facem baita...cat despre buricutz nici eu nu i-am facut baita pana nu a cazut insa m-a ajutat si vremea nu era vremea atat de calduroasa ca am nascut in noiembrie.
vad ca ai multe informatii de la cursuri...ai reusit sa-ti duci si sotul?

sava_ioana
24.07.2009, 22:45:02

;;) sexy mom ....

gabriela_rgh
24.07.2009, 23:00:27
Fetelor mi-a trimis Nico mesaj!
" Sunt la maternitate , mi-au pus cateter pt epidurala, evolueaza repede, maine cred ca imi vad iubirea mica!Va pup, Nico"

Nico nastere usoara si un bebic sanatos si mancacios!

Hai Nicooooooooooooooooo!

biutzaxx
25.07.2009, 00:18:31
Bia arati foarte foarte bine!<:-P <:-P <:-P
Burtica e din ce in ce mai apetisanta!;;) ;;) ;;) ;;)

multumesc tare mult, mai am o luna si o sa va arat poze cu baitzashul ;)) , o sa imi fie dor de burtica cu siguranta ;-)

biutzaxx
25.07.2009, 00:27:01
si eu dupa o perioada nu i-am mai facut zilnic baita insa acum ne balacim zilnic azi chiar i-am pus intr-un lighean mai mare apa si l-am lasat sa se balaceasca un pic(10min)era mult prea cald si chiar m-am uitat recent la o emisiune si si zicea ca pe caldurile astea chiar si de doua ori sa facem baita...cat despre buricutz nici eu nu i-am facut baita pana nu a cazut insa m-a ajutat si vremea nu era vremea atat de calduroasa ca am nascut in noiembrie.
vad ca ai multe informatii de la cursuri...ai reusit sa-ti duci si sotul?
da, cu sotul merg in fiecare sambata, numai ca miercuri s-a recuperat primul curs pe care il pierdusem si sotul nu a venit pt ca trebuia sa ajunga la servici.

Am mai aflat ca se tin un fel de cursuri la cuza voda, de fapt niste sedinte in care sunt invitati pe rand moasa, ansetzistul , cate un medic ginecolog si care vb despre ce se intampla in timpul nasterii si ce sfaturi ne dau. Am cerut mai multe informatii, astept sa le primesc si o sa anunt si pe miresici imediat ce aflu mai exact. Oricum, cursurile se tin in timpul saptamanii, dimineata, si nu cred ca se platesc ..

biutzaxx
25.07.2009, 00:29:43
" Sunt la maternitate , mi-au pus cateter pt epidurala, evolueaza repede, maine cred ca imi vad iubirea mica!Va pup, Nico"

Nastere usoara !! sa fie rapida si bebe Theodor sa vina rozaliu, sanatos si mancacios!! %%- %%-%%- :madlaugh: :madlaugh: :rocking:%%- :rocking: %%-%%-%%-

AnaM
25.07.2009, 09:40:45
Ii dai lapte praf?
Mi-e dor de tine, te gasesc doar pe aici.
Btw, intrasem sa va intreb daca mai stiti ceva de Simona...

Cand ai chef, da-mi un buzz pe messenger, daca sunt pe site, de obicei sunt si conectata :* :* :* :* :*

Nu, nu-i dau lapte praf (i-am dat doar de vreo 2 ori de cand suntem acasa, de obicei cand mergem in deplasari mai mari de 2 ore).

De Simona nu mai stiu nimic. Am fost ieri la maternitate cu bebe la neonatolog si am zis ca o sun sa vad daca mai e acolo, dar se grabea sotul ca intarzia la servici (a durat mai mult decat ne asteptam cu medicul) si trebuia sa ma duca acasa...

AnaM
25.07.2009, 09:41:27

Hai Nicoooooooooo! <:-P
Hai bebe Theodor!

Milagros
25.07.2009, 11:10:03
Burtica mea de 19 saptamani. :-$

Milagros
25.07.2009, 11:12:20
Shery cum te mai simti?Mai pune poze cu garsoniera sa vedem si noi unde sta buburelul!:* :* :* :* :*
Pus pozici. Luni fac 20 de sapt, pun iar. :*:*:*
Sunt ok in general, sufar de cald insa, dar de asta cred ca suferim toti. A, si gata cu dormitul pe burtica, gata gata de tot :(

Milagros
25.07.2009, 11:12:57
Mersi mult, esti tu draguta :*....sunt de la inceputul lui iulie, pe cand nasteau cele 3 A ;)), acu burtica pare putin mai tuguiata, dar in kg nu am luat decat 300 gr.
Super, si eu cred ca inca stau bine la capitolul kilograme, sa vedem cat mai dureaza minunea :-B

Rok5ana
25.07.2009, 11:18:33
Eu ma facut dublu test la 13 sapt si 2 zile. Mi-a facut eco miercuri seara, cand a masurat pliul nucal si a doua zi am mers si am dat sange.
Multumesc de raspuns. :* Se pare ca eu fac testul asta altfel decat toata lumea. O sa il fac asa si ma mai duc o data la control la dr. meu si daca nu ma convinge il schimb pana la triplu test.:-<

calina
25.07.2009, 11:20:14
Cand ai chef, da-mi un buzz pe messenger, daca sunt pe site, de obicei sunt si conectata :* :* :* :* :*

Nu, nu-i dau lapte praf (i-am dat doar de vreo 2 ori de cand suntem acasa, de obicei cand mergem in deplasari mai mari de 2 ore).

De Simona nu mai stiu nimic. Am fost ieri la maternitate cu bebe la neonatolog si am zis ca o sun sa vad daca mai e acolo, dar se grabea sotul ca intarzia la servici (a durat mai mult decat ne asteptam cu medicul) si trebuia sa ma duca acasa...
Pai san poti sa ii dai cat de des, nu trebuie sa astepti sa treaca doua ore. Regula e valabila la praf.

Rok5ana
25.07.2009, 11:30:31

Mult curaj! Nastere usoara si bebe sanatos!:*

alexa_bubu
25.07.2009, 11:34:31

Go, Nico, go, go!!!!!!!!!!!!!!!
Hai bebe Theo!!!!!
Nastere usoara si un pui sanatos si frumos!!!!!!!!!!

AnaM
25.07.2009, 11:48:12
Pai san poti sa ii dai cat de des, nu trebuie sa astepti sa treaca doua ore. Regula e valabila la praf.

Citisem ceva cu lapticul partial digerat si bla bla, nu mai stiu, cred ca de asta am ramas cu impresia asta... Cert e ca observ ca nu-i face bine stilul putin si des, ca inghite mai mult aer si il doare tare burticutza :-<

Acum a plans, si l-am luat pe burtica mea (el pe spate) si a adormit :x Ma topesc dupa el cand adoarme asa (e a doua oara) :x Cred ca ii face bine caldura mea corporala, si cred ca se simte si protejat (in general, cand il iau in brate, se opreste din plans, chiar daca plange de foame sau ca e plin pampersul).

Oricum,nu astept niciodata doua ore, ii dau cand cere, uneori cere si la o ora, alteori la 3... Aseara dupa show-ul tras si dupa baitza a adormit 4 ore! L-am trezit ca era ud saracul, facuse pipi mult si i-am dat papa si a mai dormit doua ore. Dar dimineata iar s-a zvarcolit saracul. Eh, o trece si perioada asta, tre sa ne pastram calmul pe cat posibil, ca el n-are nici o vina, puiul.

Multumesc de sfat :* :* :*

P.S. Sa stii ca pozele Marei de la botez sunt superbe, iar ea e una din cele mai frumoase bebeluse pe care le-am vazut :x Si daca mai zici ca e si cuminte... :D

AnaM
25.07.2009, 11:49:33
Ceva stiri de la Nico?????

Andrusca
25.07.2009, 14:14:02
Citisem ceva cu lapticul partial digerat si bla bla, nu mai stiu, cred ca de asta am ramas cu impresia asta... Cert e ca observ ca nu-i face bine stilul putin si des, ca inghite mai mult aer si il doare tare burticutza :-<

Acum a plans, si l-am luat pe burtica mea (el pe spate) si a adormit :x Ma topesc dupa el cand adoarme asa (e a doua oara) :x Cred ca ii face bine caldura mea corporala, si cred ca se simte si protejat (in general, cand il iau in brate, se opreste din plans, chiar daca plange de foame sau ca e plin pampersul).

Oricum,nu astept niciodata doua ore, ii dau cand cere, uneori cere si la o ora, alteori la 3... Aseara dupa show-ul tras si dupa baitza a adormit 4 ore! L-am trezit ca era ud saracul, facuse pipi mult si i-am dat papa si a mai dormit doua ore. Dar dimineata iar s-a zvarcolit saracul. Eh, o trece si perioada asta, tre sa ne pastram calmul pe cat posibil, ca el n-are nici o vina, puiul.

Multumesc de sfat :* :* :*

P.S. Sa stii ca pozele Marei de la botez sunt superbe, iar ea e una din cele mai frumoase bebeluse pe care le-am vazut :x Si daca mai zici ca e si cuminte... :D

Noua ne-a zis pediatra ca alaptatul sa nu fie la mai putin de 1 ora si jumatate...daca e mai repede, pe bebe il doare burtica!

Butterfly87
25.07.2009, 17:00:39
asteptam pozici de la Nico cu bebelusul.si refacere usoara!!<:-P :*

Butterfly87
25.07.2009, 17:02:31
Burtica mea de 19 saptamani. :-$
super burticutza..... sarcina usoara in continuare!!:*

gabriela_rgh
25.07.2009, 17:38:52
Ceva stiri de la Nico?????

"La ora 9 fix l-am nascut pe grasunelul meu de 4 kg.Inca nu l-am vazut ca e in perfuzii.Va povestesc cand ajung acasa!"

Bine ai venit bebe Theodor, refacere grabnica Nico!!!!!!!!!<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

alexa_bubu
25.07.2009, 17:59:13
"La ora 9 fix l-am nascut pe grasunelul meu de 4 kg.Inca nu l-am vazut ca e in perfuzii.Va povestesc cand ajung acasa!"

Bine ai venit bebe Theodor, refacere grabnica Nico!!!!!!!!!<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

bine ai venit, puiut mic! sa fii cuminte si sa iti bucuri parintii!!!!!!!!!!!<:-P :*

gabriela_rgh
25.07.2009, 18:16:00
:grouphug: se pare ca sunt ceva probleme cu bebe Theodor.....
Nico a trimis mesaj ca e la terapie intensiva bebe mic si ca medicii spun ca nu a fost asistata cum trebuie la nastere:((!Ea ameteste si a facut temperatura,bebe mic a avut pb cu respiratie si convulsii:(.

Ma rog la Doamne Doamne sa aiba grija de ei si sa o aud fericita!

Nico suntem cu gandul la tine!:grouphug: :grouphug: :grouphug:

Ligia_b
25.07.2009, 18:23:39

Felicitari si recuperare grabnica <:-P<:-P<:-P

Ligia_b
25.07.2009, 18:24:53
Nico a trimis mesaj ca e la terapie intensiva bebe mic si ca medicii spun ca nu a fost asistata cum trebuie la nastere:((!

Saracii...ne rugam pt amandoi :grouphug::grouphug::grouphug:

ps. intra si la galerie pt o viitoare mamica sa anunti fetele ca a nascut sa ii faca si ei lista :)

Butterfly87
25.07.2009, 18:28:32
Nico a trimis mesaj ca e la terapie intensiva bebe mic si ca medicii spun ca nu a fost asistata cum trebuie la nastere:((!Ea ameteste si a facut temperatura,bebe mic a avut pb cu respiratie si convulsii:(.

sa dea Domnul sa fie totul bine atat pt ea cat si pt bebe.....:* :* . dar la ce maternitate a nascut? cum de nu au asistat-o medicii k lumea?:O

gabriela_rgh
25.07.2009, 18:31:19
sa dea Domnul sa fie totul bine atat pt ea cat si pt bebe.....:* :* . dar la ce maternitate a nascut? cum de nu au asistat-o medicii k lumea?:O
Nu stiu, au asistat-o mai multi medici... La Cuza Voda.......

alexa_bubu
25.07.2009, 18:52:29
Nu stiu, au asistat-o mai multi medici... La Cuza Voda.......
Doamne ajuta sa fie bine amandoi!!!!!!!![-o<

Nutu
25.07.2009, 20:00:15

Nico suntem cu gandul la tine!:grouphug: :grouphug: :grouphug:Sa speram ca o sa fie bine amandoi!!!! Doamne ajuta!!!!

stefania_a
25.07.2009, 21:26:30

refacere grabnica si theodor sa fie un bebe sanatos si cuminte:*

Green_Eyes
25.07.2009, 21:30:45
Doamne, ce bine e acasa!!!!!!!!
Va scriu pe fuga ca sa va multumesc din suflet pentru gandurile bune pe care stiu ca le-ati indreptat catre cer pentru noi!
A fost o experienta marcanta pentru mine, insa rezultatul e atat de frumos! Doamne Doamne ne iubeste si, in ciuda suferintei pe care minunea noastra a indurat-o si a unui inceput prost, ne-a binecuvantat cu o scumpete de baiat frumos, cuminte si perfect dezvoltat.
Deocamdata, de-abia aam ajuns acasa si e agitatie mare si ma confrunt si cu furia laptelui, insotita de niste dureri crunte! Din fericire, am ajutoare si am incredere ca va fi totul bine!
Va imbratisez si sper sa reusesc sa va povestesc povestea noastra cat mai curand si sa vi-l prezint pe Tudor!

Nico, multa sanatate va doresc si toate cele bune! Doamne ajuta!

stefania_a
25.07.2009, 21:38:23
Va scriu pe fuga ca sa va multumesc din suflet pentru gandurile bune pe care stiu ca le-ati indreptat catre cer pentru noi!
A fost o experienta marcanta pentru mine, insa rezultatul e atat de frumos! Doamne Doamne ne iubeste si, in ciuda suferintei pe care minunea noastra a indurat-o si a unui inceput prost, ne-a binecuvantat cu o scumpete de baiat frumos, cuminte si perfect dezvoltat.
Deocamdata, de-abia aam ajuns acasa si e agitatie mare si ma confrunt si cu furia laptelui, insotita de niste dureri crunte! Din fericire, am ajutoare si am incredere ca va fi totul bine!
Va imbratisez si sper sa reusesc sa va povestesc povestea noastra cat mai curand si sa vi-l prezint pe Tudor!

bine ati revenit acasa...si sa dea dezu sa va bucurati de un copil sanatos si cuminte...:*

AnaM
25.07.2009, 22:01:53
Simo, Tudor, bine ati venit acasa! >:D<

Nico, ma rog la Doamne Doamne sa fiti bine amandoi!!!!!

Butterfly87
25.07.2009, 22:27:15

bine ati venit acasa...... sanatate multa la amandoi si refacere usoara.asteptam poze cu Tudor!!

cristinai
25.07.2009, 22:41:38
Felicitari pentru toate mamicile si viitoarele mamici :)
Mai stiti ceva de Anmari?:-s Nu cred ca a postat ceva dupa ce a nascut..sau poate ca nu am vazut eu..

mariuca009
25.07.2009, 22:54:04

Bine ati venit acasa,va urez multa sanatate si fericire

sava_ioana
25.07.2009, 22:55:57

felicitari pt bebe si multa sanatate...te sfatuiesc sa te storci cat mai mult si cat ma mult,e foarte greu dar trebuie ca sa nu dai in altele eu aveam impresia ca ma storceam destul pt ca nu stiam ce inseamna un san gol dar crede-ma ca un san gol e moale si-l simti bea mai putine lichide si pune-l pe bebe cat mai mult la san pt ca el o sa te ajute cel mai bine...multa,multa sanatate si din suflet sa-ti treaca furia laptelui ca eu am ramas marcata pe viata:-<

Butterfly87
25.07.2009, 23:00:42
felicitari pt bebe si multa sanatate...te sfatuiesc sa te storci cat mai mult si cat ma mult,e foarte greu dar trebuie ca sa nu dai in altele eu aveam impresia ca ma storceam destul pt ca nu stiam ce inseamna un san gol dar crede-ma ca un san gol e moale si-l simti bea mai putine lichide si pune-l pe bebe cat mai mult la san pt ca el o sa te ajute cel mai bine...multa,multa sanatate si din suflet sa-ti treaca furia laptelui ca eu am ramas marcata pe viata:-<
in ce sens ai ramas marcata? scuza intrebarea dar nu ma pricep deloc la chestii din astea......(:|

sava_ioana
25.07.2009, 23:33:32
in ce sens ai ramas marcata? scuza intrebarea dar nu ma pricep deloc la chestii din astea......(:|

am avut probleme tare nasoale cu sanii si s-au finalizat problemele cu o infectie nasoala rau de tot cu febra de 40 iar durerile pe care le-am tras nu le-am uitat si ma-ndoiesc ca le voi uita si totusi alaptez si acum dupa 8 luni de zile\:D/ \:D/ \:D/

fubball
26.07.2009, 07:41:48

Nico suntem alaturi de tine!!!!ne rugam la Doamne Doamne sa fie totul bine si sa fiti amandoi sanatosi!!!>:D<>:D<>:D<>:D<:grouphug::grouphug:

alibd
26.07.2009, 08:41:05

Simo, bine ai revenit! :* Recuperare rapida si bebe sanatos! <:-P

alibd
26.07.2009, 08:43:44
Nico suntem alaturi de tine!!!!ne rugam la Doamne Doamne sa fie totul bine si sa fiti amandoi sanatosi!!!>:D<>:D<>:D<>:D<:grouphug::grouphug:

A nascut si Nico, deci!

Nicooo, sanatate maxima si Doamne Doamne sa fie alaturi atat de cel mic, cat si de tine! :* :* :*
Suntem alaturi de voi!

Milagros
26.07.2009, 12:16:26
Bun venit acasa, bebe Tudor si Green! Te pupic si sa te refaci cat mai repede!

Nico, suntem alaturi de tine si de bebe Theo, sa fiti sanatosi amandoi si sa veniti acasa cat mai repede!:*:*:*:*

gabriela_rgh
26.07.2009, 15:26:38

Simo felicitari , ma bucur din suflet ca sunteti bine amandoi!
<:-P <:-P <:-P <:-P

alexa_bubu
26.07.2009, 16:22:04
mai stii ceva de nico?:-s :-s

biutzaxx
26.07.2009, 16:29:12

Nico, ne rugam ca bebe Theodor sa se refaca si sa treaca cu bine peste perioada asta, iar tu sa ai moralul sus si sa iti revii cat mai repede dupa nastere :* !

biutzaxx
26.07.2009, 16:32:24

Bine ai revenit printre miresici!! Sa te recuperezi repede si bebe Tudor sa pape bine bine ca sa ii vedem bolfutzele minunate in pozici!:* :*

gabriela_rgh
26.07.2009, 16:39:21
mai stii ceva de nico?:-s :-s
Astazi nu a mai zis nimic:(!
I-am trimis un mesaj acum si i-am spus ca suntem toate alaturi de ea.Cum am vesti va tin la curent!Ma rog la Dumnezeu sa le dea putere sa treaca peste toate si sa fie bine amandoi!
Totusi imi pun un semn de intrebare...2 miresici au nascut la Cuza Voda saptamana aceasta si ambele au fost cu probleme......:-s :-s :-s :-s

alexa_bubu
26.07.2009, 16:59:42
Astazi nu a mai zis nimic:(!
I-am trimis un mesaj acum si i-am spus ca suntem toate alaturi de ea.Cum am vesti va tin la curent!Ma rog la Dumnezeu sa le dea putere sa treaca peste toate si sa fie bine amandoi!
Totusi imi pun un semn de intrebare...2 miresici au nascut la Cuza Voda saptamana aceasta si ambele au fost cu probleme......:-s :-s :-s :-s
exact la asta ma gandeam si eu acum...oare toti doctorii care cunosc meserie sunt in concediu?:-< :-s :((

stefania_a
26.07.2009, 17:53:50
Nico, ne rugam ca bebe Theodor sa se refaca si sa treaca cu bine peste perioada asta, iar tu sa ai moralul sus si sa iti revii cat mai repede dupa nastere :* !

sa dea dumnezeu sa treaca cu bine peste momentele astea si micutul sa fie sanatos...
:grouphug: :grouphug: :grouphug:

stefania_a
26.07.2009, 17:56:13
exact la asta ma gandeam si eu acum...oare toti doctorii care cunosc meserie sunt in concediu?:-< :-s :((

ma ingrozesc cand citesc lucrurile astea...cum sa nu ne fie frica de nastere si spitale daca se intampla atatea?:(( :(( :((

Green_Eyes
26.07.2009, 18:53:55
Saru'mana pentru urari! Va pup!:*:*:*
Nu prea am avut noi timp de poze,pentru ca suntem obositi si mami un pic cam panicoasa:">, insa incercam sa ne acomodam.
Va prezint comoara (http://picasaweb.google.ro/Simonnaa/ComoaraNoastra?authkey=Gv1sRgCMDRtcimtrHS7gE#)noas tra cea mai pretioasa :x

Nutu
26.07.2009, 18:55:50
Nu prea am avut noi timp de poze,pentru ca suntem obositi si mami un pic cam panicoasa:">, insa incercam sa ne acomodam.
Va prezint comoara (http://picasaweb.google.ro/Simonnaa/ComoaraNoastra?authkey=Gv1sRgCMDRtcimtrHS7gE#)noas tra cea mai pretioasa :xFoarte frumusel este! Sa va traiasca si sa fie sanatos!!!!=D>=D>=D>

geany_m
26.07.2009, 19:05:04
Va prezint comoara (http://picasaweb.google.ro/Simonnaa/ComoaraNoastra?authkey=Gv1sRgCMDRtcimtrHS7gE#)noas tra cea mai pretioasa :x
Felicitări Simo pt. bebe Tudor! >:D< Am citit cu sufletul la gură toate posturile de aici și de la galerie (în paralel, ca să nu pierd nimic:D).... mă bucur că s-a terminat totul cu bine și aveți un băiețel atât de scump:x Să vă trăiască și să vă umple viața de fericire! :*

geany_m
26.07.2009, 19:08:34

Sper să fie totul în regulă și cu Nico și cu bebe Theo :-s:-s
Doamne, câte se mai pot întâmpla la o naștere :( Mă îngrozesc de câte citesc pe forum #-o

cgeorgiana1982
26.07.2009, 19:08:58

Felicitari pentru bebele scump!! Sa va traiasca si voi sa fiti sanatosi sa va bucurati de el!!!!

sava_ioana
26.07.2009, 19:57:59
felicitari...e un bebe tare scump sa va traiasca si sa fie sanatos...tie cum iti mai este cu sanii?

stefania_a
26.07.2009, 20:08:32

ce comoara frumoasa aveti=D> sa va traiasca:* :* :*

AnaM
26.07.2009, 20:21:54

Simo, felicitari, Tudor este minunat! :x

Andrusca
26.07.2009, 20:55:21

Sa va traiasca si sa fie sanatos!
Pupici de la Andrei pt Tudor! :*

stefania_a
26.07.2009, 21:45:38

nu mai stii nimic de nico??????????:-&

Green_Eyes
26.07.2009, 21:50:37
Multumesc, fetelor! :*
Inca nu imi vine sa cred ca ne-a binecuvantat Dumnezeu cu un copil perfect sanatos si cuminte, mai ales avand in vedere cele intamplate.. deocamdata, suntem bine, desi mami ar face bine sa se calmeze si sa nu se mai panicheze din orice (cred ca are deja o depresie si o extenuare fizica si psihica de care ar fi bine sa se vindece cat mai curand:-<).
Cu sanii a fost alarma falsa in sensul ca nu am facut inca febra sanului, insa fiind ceva nou m-am speriat. Oricum, lapticul a inceput sa vina, am avut norocul sa o am alaturi de mine ieri si azi pe cumnatica mea, viitoarea nasica, care m-a ajutat enorm fiindca m-a ajutat sa ma mulg:"> si sa desfundam canalele. Astazi a venit si mami al meu si ma ajuta si ea pentru ca mie singura imi e imposibil momentan sa alaptez din cauza epiziotomiei - stau in picioare cat timp alaptez iar durerile de spate sunt pe masura, iar sanii sunt mari si grei si am nevoie de ajutor... Insa bebe e papacios si trage si el si sper pana la urma sa ne invatam si sa ne descurcam singuri.
Noapte buna!

De Nico ce mai stiti? Ma rog pentru ei.

Ioana85
26.07.2009, 21:59:22
Inca nu imi vine sa cred ca ne-a binecuvantat Dumnezeu cu un copil perfect sanatos si cuminte, mai ales avand in vedere cele intamplate.. deocamdata, suntem bine, desi mami ar face bine sa se calmeze si sa nu se mai panicheze din orice (cred ca are deja o depresie si o extenuare fizica si psihica de care ar fi bine sa se vindece cat mai curand:-<).
Cu sanii a fost alarma falsa in sensul ca nu am facut inca febra sanului, insa fiind ceva nou m-am speriat. Oricum, lapticul a inceput sa vina, am avut norocul sa o am alaturi de mine ieri si azi pe cumnatica mea, viitoarea nasica, care m-a ajutat enorm fiindca m-a ajutat sa ma mulg:"> si sa desfundam canalele. Astazi a venit si mami al meu si ma ajuta si ea pentru ca mie singura imi e imposibil momentan sa alaptez din cauza epiziotomiei - stau in picioare cat timp alaptez iar durerile de spate sunt pe masura, iar sanii sunt mari si grei si am nevoie de ajutor... Insa bebe e papacios si trage si el si sper pana la urma sa ne invatam si sa ne descurcam singuri.
Noapte buna!

Simo, un sfat: alapteaza culcata pe o parte, e cea mai comoda pozitie pentru alaptat, mai ales cand ai epiziotomie. :*

calina
26.07.2009, 22:39:17
Noapte buna!

Simo, e asa frumusel si marisor. Sa va traiasca!
E important sa ai ajutor la inceput...iar inceputul de depresie pe care il ai va trece in 2-3 saptamani, cand se calmeaza si hormonii. :*

Astept si eu vesti despre bebe Theodor.

gabriela_rgh
26.07.2009, 23:30:18
buna tuturor!
Am primit mesaj de la Nico, e mai bine fizic astazi, a amers la baie neinsotita si la bebe mic de 2 ori.E inca la terapie intensiva, e blond, tare frumos si ii este drag de moare:)!Se roaga la Bunul Dumnezeu sa fie bine si sa il tina cat de curand in brate!

Nico multa putere si incredere ca va fi totul bine!:* :* :* :*

gabriela_rgh
26.07.2009, 23:34:30
Noapte buna!

Green...nu am cuvinte!E superb!:x :x :x :x :x
Sa fiti sanatosi si sa va traiasca!:* :* :*

gabriela_rgh
26.07.2009, 23:50:45
Nico ne multumeste ca suntem alaturi de ea!

"Daca mi se facea cezariana aveam un copil perfect sanatos si asta ma doare cel mai tare.E singurul copil de 4 kg si la termen in terapie intensiva.I-au iesit mai bine analizele dar tare ma ingrijoreaza care va fi starea lui pe viitor.Au spus ca are prb neurologice din cauza suferintei de la nastere.Am plans o multime azi.E greu de acceptat cand stiu cata grija am avut ca el sa fie bine".

Off...eu nici nu mai am cuvinte.....E revoltator......:-s :-s :-s

calina
26.07.2009, 23:54:13

"Daca mi se facea cezariana aveam un copil perfect sanatos si asta ma doare cel mai tare.E singurul copil de 4 kg si la termen in terapie intensiva.I-au iesit mai bine analizele dar tare ma ingrijoreaza care va fi starea lui pe viitor.Au spus ca are prb neurologice din cauza suferintei de la nastere.Am plans o multime azi.E greu de acceptat cand stiu cata grija am avut ca el sa fie bine".

E strigator la cer!!!!!!!!!!!!!!!

calina
26.07.2009, 23:59:40
Simona si Nicoleta au acelasi doctor?
Sau e o practica sa isi bata joc de copiii doriti si perfect sanatosi?!

gabriela_rgh
27.07.2009, 00:14:54
Simona si Nicoleta au acelasi doctor?
Sau e o practica sa isi bata joc de copiii doriti si perfect sanatosi?!

Nu , au nascut cu medici diferiti!Nico a fost monitorizata de dl dr Lazar, dar acum e in concediu si a lasat-o in grija dnei dr Ciuta!Dna doctor insista sa nu isi faca probleme ca nu e grav ci are doar un debut mai greu...

Eu sper sa fie asa si bebe Theodor sa fie sanatos si sa o bucure pe mami ,care acum e foarte trista.........:-s :-s :-s :-s

stefania_a
27.07.2009, 06:44:20

nico multa putere sa treci peste aceste momente...:* :*

Green_Eyes
27.07.2009, 07:02:12
Simo, un sfat: alapteaza culcata pe o parte, e cea mai comoda pozitie pentru alaptat, mai ales cand ai epiziotomie. :*

Am incercat, insa nu am gasit pozitia potrivita fiindca sanul este greu si bebe nu reuseste sa il tina in gurita:-s, dar perseveram..:*

Simo, e asa frumusel si marisor. Sa va traiasca!
E important sa ai ajutor la inceput...iar inceputul de depresie pe care il ai va trece in 2-3 saptamani, cand se calmeaza si hormonii. :*

Astept si eu vesti despre bebe Theodor.

Saru'mana! E cel mau scump odor din lume, ma simt binecuvantata:*

Green...nu am cuvinte!E superb!:x :x :x :x :x
Sa fiti sanatosi si sa va traiasca!:* :* :*

Multumesc! Doamne ajuta! :*

Green_Eyes
27.07.2009, 07:05:07

Si al meu a avut un debut prost, a primit nota 6, insa la 5 minute a primit 8, deci si-a revenit foarte repede si am primit asigurarile neonatologului ca este perfect sanatos. In inima mea, inca am o temere insa stiu ca Dumnezeu ne-a vegheat in tot ce s-a intamplat si Tudor al nostru este perfect normal. Nu vreau sa gandesc altfel..
Sunt sigura ca si Cosmin al lui Nico este sanatos si incetul cu incetul va recupera inceputul prost din cauza unor incompetenti.. Imi vine sa urlu.................

Nutu
27.07.2009, 08:40:58

Off...eu nici nu mai am cuvinte.....E revoltator......:-s :-s :-sMulta sanatate bebelui!!!!! Doamne Doamne o sa-l ajute sa-si revina!!!! Medicii nu au insa nici o scuza!:gen_02::gen_02::gen_02:

Milagros
27.07.2009, 09:03:32
Simona, sa va traiasca comoara mica, e scump foc! Ma bucur ca incet incet te inveti cu noua conditie si ne rugam sa iti revii cat mai repede sa te bucuri de bebe mic si scump. :*:*:*:*

Milagros
27.07.2009, 09:04:51
buna tuturor!
Am primit mesaj de la Nico, e mai bine fizic astazi, a amers la baie neinsotita si la bebe mic de 2 ori.E inca la terapie intensiva, e blond, tare frumos si ii este drag de moare:)!Se roaga la Bunul Dumnezeu sa fie bine si sa il tina cat de curand in brate!

Nico multa putere si incredere ca va fi totul bine!:* :* :* :*
Doamne, dar ce a patit bebele lui nico? :(( :(( :((

gabriela_rgh
27.07.2009, 09:17:53
Doamne, dar ce a patit bebele lui nico? :(( :(( :((

Nico a nascut natural un baiatel de 4 kg.....se pare ca au fost ceva probleme la nastere si bebe a avut de suferit dragul de el!
Mi se face inima mica mica la fiecare mesaj primit de la Nico si nici nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletelul ei.....

Si m-a luat asa o frica de maternitate.......Vad ca doar Ana a ramas cu o experienta frumoasa din maternitate si ma ingrozeste acest lucru.:-s :-s :-s

Milagros
27.07.2009, 09:35:31
Nico a nascut natural un baiatel de 4 kg.....se pare ca au fost ceva probleme la nastere si bebe a avut de suferit dragul de el!
Mi se face inima mica mica la fiecare mesaj primit de la Nico si nici nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletelul ei.....

Si m-a luat asa o frica de maternitate.......Vad ca doar Ana a ramas cu o experienta frumoasa din maternitate si ma ingrozeste acest lucru.:-s :-s :-s
Vai de mine :(( Ce doctori idioti, ea si asa era micuta si slabuta, cum au lasat-o sa nasca natural asa bebeloi mare? Ce e in mintea oamenilor astia? :(( Ai grija toata sarcina, iei vitamine la greu, analize, bani, chin si uite ei ce fac :((
Nico nu are de gand sa ii dea in judecata?

gabriela_rgh
27.07.2009, 09:54:08
Vai de mine :(( Ce doctori idioti, ea si asa era micuta si slabuta, cum au lasat-o sa nasca natural asa bebeloi mare? Ce e in mintea oamenilor astia? :(( Ai grija toata sarcina, iei vitamine la greu, analize, bani, chin si uite ei ce fac :((
Nico nu are de gand sa ii dea in judecata?

Crea sa faca o sesizare dar deocamdata asteapta sa vada evolutia bebelului.Stii cum e, medicii nu vor recunoaste niciodata ca sunt incompetenti si e mai bine sa lase lucrurile asa deocamdata pentru a fi sigura ca i se va acorda atentie maxima lui Theodor!

Butterfly87
27.07.2009, 09:59:56

Off...eu nici nu mai am cuvinte.....E revoltator.

chair revoltator!! dupa ce te zbati atata sa ai un copil sanatos ..faci tot ce e omeneste posibil sa ai grija de sarcina.te trezesti in maternitate cu niste incompetenti kre te pot distruge........ eu chiar ii sugerez dak are probleme sa-i dea in judecata.oricum ei isi iau apararea mereu.dar macar sa simta k a facut ceva!! rusine:O

Rok5ana
27.07.2009, 10:12:12

Doamne ajuta [-o< sa se termine totul cu bine!

Rok5ana
27.07.2009, 10:13:25

Bine ati venit! Felicitari si sa creasca bebe sanatos si voios!

Fluturas
27.07.2009, 10:20:29

Este SUPERB!! Nici nu ma asteptam sa fie altfel!!!
Recuperare grabnica Simo.Incearca sa iei lucrurile pe rand, ai sa vezi, o sa fie mai usor.:* :* :*

Butterfly87
27.07.2009, 10:33:51
e superb sa-ti traiasca si sa creasca mare si sanatos:*

alibd
27.07.2009, 11:06:12
Simo, foarte scumpel mititelul! :* <:-P <:-P Felicitari!
Sa creasca mare si sa fie sanatos!

Green_Eyes
27.07.2009, 11:34:08
Multumesc, fetelor!
Doamne ajuta pentru fiecare mamica si bebe!

Juliette
27.07.2009, 14:40:02
E perfect, e adorabil ! Sa fie sanatos, sa creasca mare, sa va bucurati de el ! :*:*:*:*:*

biutzaxx
27.07.2009, 14:40:44

pare tare rau pt ca trece prin asa ceva, e revoltator ce se intampla!! ce medic a asistat-o?? care era medicul ei ???

Ne rugam la Dumnezeu sa ii aibe in paza pe amandoi si sa se intoarca sanatosi acasa!

Simo, e minunat si frumos foc baietelul tau!! Felicitari!

Juliette
27.07.2009, 14:47:25
Multa sanatate si pt bebe de Nico, si pt Nico ! Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine ! [-o< [-o< [-o<

Deja eu sunt panicata... si dezgustata... si revoltata... si si si... :(

gabriela_rgh
27.07.2009, 15:10:57
pare tare rau pt ca trece prin asa ceva, e revoltator ce se intampla!! ce medic a asistat-o?? care era medicul ei ???

Ne rugam la Dumnezeu sa ii aibe in paza pe amandoi si sa se intoarca sanatosi acasa!

Simo, e minunat si frumos foc baietelul tau!! Felicitari!

A asistat-o la nastere dna dr Ciuta, a monitorizat-o dl doctor Lazar care a plecat in concediu si a lasat-o dupa parerea dumnealui pe maini bune.....

Nu mai am cuvinte sincer....Sa dea Domnul sa fie bine amandoi![-o< [-o< [-o<

biutzaxx
27.07.2009, 15:15:21
A asistat-o la nastere dna dr Ciuta, a monitorizat-o dl doctor Lazar care a plecat in concediu si a lasat-o dupa parerea dumnealui pe maini bune.....

asteptam sa vina sa ne povesteasca neplacuta experienta prin care a trecut, sa vedem exact ce s-a intamplat acolo si unde s-a gresit..

mie una, nu-mi mai vine sa nasc natural dupa ce au patit atat Simo cat si Nico...

Simo, la tine ce nu a fost in regula??? poti sa ne dai mai multe detalii?? cand ai timp, bineinteles.. puup !

alibd
27.07.2009, 15:17:01

Nico, suntem alaturi de tine! Sa dea domnul ca totul sa te termine cu bine! [-o< [-o< [-o<

gabriela_rgh
27.07.2009, 15:22:00
asteptam sa vina sa ne povesteasca neplacuta experienta prin care a trecut, sa vedem exact ce s-a intamplat acolo si unde s-a gresit..

mie una, nu-mi mai vine sa nasc natural dupa ce au patit atat Simo cat si Nico...

Simo, la tine ce nu a fost in regula??? poti sa ne dai mai multe detalii?? cand ai timp, bineinteles.. puup !

Nasica mea a nascut natural ambii copii, fetita de 4.400, baiatelul de 4.300 kg.Se poate si natural cred insa nu se compara conditiile in care au nascut, nasa mea a nascut in State.

E trist si pacat ca se mai intampla asa ceva...copilasi doriti si sanatosi sa aiba de suferit din pricina neglijentei medicilor!:gen_02: :gen_02: :gen_02:

geany_m
27.07.2009, 16:03:27

Îți vine să dai de pereți cu medicii ăștia :talk_04::talk_04::talk_04:!! Am o ură pe ei și o repulsie de mi se face greață :gen_20:
Cine naiba le dă voie să se joace cu viața oamenilor?? Cine se cred, Dumnezeu?! :disgust:

Nico, suntem alături de tine:* și ne rugăm să nu aibă de suferit bebe Theo de pe urma unor......INCOMPETENTI! Mai bine să stea naibii acasă! :gen_07:

stefania_a
27.07.2009, 17:13:09
Îți vine să dai de pereți cu medicii ăștia :talk_04::talk_04::talk_04:!! Am o ură pe ei și o repulsie de mi se face greață :gen_20:
Cine naiba le dă voie să se joace cu viața oamenilor?? Cine se cred, Dumnezeu?! :disgust:

Nico, suntem alături de tine:* și ne rugăm să nu aibă de suferit bebe Theo de pe urma unor......INCOMPETENTI! Mai bine să stea naibii acasă! :gen_07:

cel mai grav e k nimeni nu plateste pt asta....

alibd
27.07.2009, 19:09:00

Saraca, spunea ca erau vreo 5 persoane pe langa ea. 2 stateau deasupra si o apasau pe burta, vreo 3 la picioare se chinuiau sa scoata bebele, care nu se asteptau sa fie de 4 kg. Conform ecografului facut seara dinaintea nasterii, bebe ar fi avut vreo 3 kg si cateva sute, pozitionat normal.
Insa, dimineata surpriza, bebe era mult mai mare, cu cordonul in jurul gatului, din cate am inteles eu, si pozitionat aiurea. :(
In loc sa-i faca cezariana, ei s-au chinuit cam 15 minute sa-l scoata pe cale naturala :-& si apoi imediat l-au dus la terapie intensiva.
Spunea Nico ca bebe ar fi avut si un hematom la cap, dar ca acum ar fi trecut.
Speram sa fie pe drumul cel bun! [-o<

alexa_bubu
27.07.2009, 19:13:05
offff.....asa e, nimeni nu da nicio socoteala...si chiar daca ar da, cu ce te ajuta pe tine, ca parinte ca ramai cu un copilas bolnavior poate pe viata....:( :( :(
ma rog pentru Nico si Theo[-o< [-o< [-o< ...sunt convinsa ca o sa fie bine pana la urma...multa putere le doresc. Fetele, care mai vb cu ea sau ii mai dati sms-uri sa ii spuneti ca suntem alaturi de ei...:* :*

stefania_a
27.07.2009, 19:13:35
Saraca, spunea ca erau vreo 5 persoane pe langa ea. 2 stateau deasupra si o apasau pe burta, vreo 3 la picioare se chinuiau sa scoata bebele, care nu se asteptau sa fie de 4 kg. Conform ecografului facut seara dinaintea nasterii, bebe ar fi avut vreo 3 kg si cateva sute, pozitionat normal.
Insa, dimineata surpriza, bebe era mult mai mare, cu cordonul in jurul gatului, din cate am inteles eu, si pozitionat aiurea. :(
In loc sa-i faca cezariana, ei s-au chinuit cam 15 minute sa-l scoata pe cale naturala :-& si apoi imediat l-au dus la terapie intensiva.

saracutza...cate a trebuit sa indure din cauza incompetentei dr...dai o gramada de bani si tot degeaba:-< :-<

alexa_bubu
27.07.2009, 19:16:10
saraca Nico....uite de asta , cand o fi sa fie, in creierul meu nu exista notiunea de "nastere naturala"....refuz doar gandul asta....
Sper ca DD sa-l faca bine pe micul Theo:* :*

stefania_a
27.07.2009, 19:29:52
saraca Nico....uite de asta , cand o fi sa fie, in creierul meu nu exista notiunea de "nastere naturala"....refuz doar gandul asta....
Sper ca DD sa-l faca bine pe micul Theo:* :*

mie deocamdata mi-e teama si de una si de alta:-<

Butterfly87
27.07.2009, 21:58:50
multa sanatae si sa dea Domnul. sa fie bine si bebele si mamica!! n mai am cuvinte la asa suferinta.tare mi-e frica cand ma gandesc ce o sa ma astepte....eu care vroiam nastere naturala acum ma mai gandesc ff serios!!:-SS

Ioana85
27.07.2009, 22:08:48

Mi s-a zburlit parul pe mine citind prin ce-a trecut Nico. :( Si eu am nascut natural, dar a fost o experienta decenta... acum imi dau seama ca daca picam pe mainile unui incompetent se putea sa nu fie asa. Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine cu ea si cu bebe! [-o<

Butterfly87
27.07.2009, 22:22:45
Mi s-a zburlit parul pe mine citind prin ce-a trecut Nico. :( Si eu am nascut natural, dar a fost o experienta decenta... acum imi dau seama ca daca picam pe mainile unui incompetent se putea sa nu fie asa. Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine cu ea si cu bebe! [-o<
asa este.. si eu ma voi informa ff bine inainte de a ma decide la ce medic ma duc..... k intri pe mana incompetentilor si uite ce iese!!:(

gabriela_rgh
27.07.2009, 23:08:38

Sa speram ca va fi bine!Nico cum ti s-a parut?E tare cat se poate?
Experienta a fost cat se poate de urata,dar ma intreb cat de mare poate fi abaterea la ecograf?totusi aproape un kg mi se pare mult!Banuiesc ca cine a citit ecografia a gresit...:gen_02: :gen_02: :gen_02:

gabriela_rgh
27.07.2009, 23:11:34
asa este.. si eu ma voi informa ff bine inainte de a ma decide la ce medic ma duc..... k intri pe mana incompetentilor si uite ce iese!!:(
Cam despre toti medicii vei gasi pareri pro si contra!
Cred ca o pondere majora o au recomandarile, sa vii din partea cuiva cunoscut si sa ii umpli buzunarul........:-& :-& :-&

alibd
27.07.2009, 23:19:13
Sa speram ca va fi bine!Nico cum ti s-a parut?E tare cat se poate?
Experienta a fost cat se poate de urata,dar ma intreb cat de mare poate fi abaterea la ecograf?totusi aproape un kg mi se pare mult!Banuiesc ca cine a citit ecografia a gresit...:gen_02: :gen_02: :gen_02:

Incearca sa fie puternica, atat cat se poate. I-a venit si lapticul si ii este destul de greu, trebie sa se mulga.
Plus ca nu ii place deloc in spital. :-&

gabriela_rgh
27.07.2009, 23:24:51
Incearca sa fie puternica, atat cat se poate. I-a venit si lapticul si ii este destul de greu, trebie sa se mulga.
Plus ca nu ii place deloc in spital. :-&

Adevarul e ca vezi multe in maternitate....Si cumnata mea a ramas traumatizata de cate a vazut.....E foarte greu sa stai in asemenea stres,cu atat mai mult cand ai si probleme :-< :-< :-< :-< .

alibd
28.07.2009, 10:23:14
Adevarul e ca vezi multe in maternitate....Si cumnata mea a ramas traumatizata de cate a vazut.....E foarte greu sa stai in asemenea stres,cu atat mai mult cand ai si probleme :-< :-< :-< :-< .

Tu ai vazut ce prostii am scris mai sus?!!! :D Sa se stoarca am vrut sa spun....:-SS

gabriela_rgh
28.07.2009, 10:45:03
Tu ai vazut ce prostii am scris mai sus?!!! :D Sa se stoarca am vrut sa spun....:-SS
Am inteles.....lasa ca sigur nu se supara Nico...la cata agitatie e acum in jurul ei....Se mai intampla!Sper ca are pompa pentru sani, poate e mai usor asa.......Totusi e semn bun ca bebe mic se alimenteaza nu?:-\ :-\ :-\

alibd
28.07.2009, 10:47:58
Am inteles.....lasa ca sigur nu se supara Nico...la cata agitatie e acum in jurul ei....Se mai intampla!Sper ca are pompa pentru sani, poate e mai usor asa.......Totusi e semn bun ca bebe mic se alimenteaza nu?:-\ :-\ :-\

Are pompa, numai ca spunea ca uneori curge foarte putin si i se intaresc sanii. [-(

biutzaxx
28.07.2009, 10:49:13
neatza!! ce mai fac fetele??
Nico sper ca ziua de azi sa fie mult mai uasoara decat celelalte..
Simo cum te descurci cu bebele ?

pup fetele, acusi ma duc sa fac clatite :D

alibd
28.07.2009, 10:54:48
neatza!! ce mai fac fetele??
Nico sper ca ziua de azi sa fie mult mai uasoara decat celelalte..
Simo cum te descurci cu bebele ?

pup fetele, acusi ma duc sa fac clatite :D

wow...te-ai trezit cu pofte de dimineata>!!!:D

Am facut si eu aseara. Mi-au mai ramas 3. :)

biutzaxx
28.07.2009, 11:00:28
wow...te-ai trezit cu pofte de dimineata>!!!:D

Am facut si eu aseara. Mi-au mai ramas 3. :)
da??? si cum le faci?? ca data trecuta fie mi se rupeau in tigaie fie se lipeau, mi-am facut o gramada de nervi ...:((

alibd
28.07.2009, 11:02:36
da??? si cum le faci?? ca data trecuta fie mi se rupeau in tigaie fie se lipeau, mi-am facut o gramada de nervi ...:((

Poate nu aveau suficienta faina....:D

Eu folosesc si o lopatica din aceea pentru teflon, ca sa le dezlipesc. :)

biutzaxx
28.07.2009, 11:13:19
Poate nu aveau suficienta faina....:D

Eu folosesc si o lopatica din aceea pentru teflon, ca sa le dezlipesc. :)
da, cu lopatica ma ajut si eu. deci nu se pune faina pana se face ca o smantana mai groasa??
pana acu nu am dat gres, dar nu mai facusem de mult timp..

alibd
28.07.2009, 11:18:15
da, cu lopatica ma ajut si eu. deci nu se pune faina pana se face ca o smantana mai groasa??

Ba da, exact asa. :)

gabriela_rgh
28.07.2009, 11:18:54

daca pui si un pic de apa minerala in compozitie ies pufoase!:)>- :)>- :)>-

Butterfly87
28.07.2009, 11:21:17
Are pompa, numai ca spunea ca uneori curge foarte putin si i se intaresc sanii. [-(
poate se reface mai repete. chiar e groaznic ce vezi prin spitale:(

gabriela_rgh
28.07.2009, 11:35:59
poate se reface mai repete. chiar e groaznic ce vezi prin spitale:(
Doamne ajuta sa se refaca si sa se intoarca acasa in familie!E tare greu sa fii singura acolo , mai ales cand stai cu stresul ca nu stii ce iti aduce ziua de maine!:(( :(( :((

AnaM
28.07.2009, 14:17:30
Cam despre toti medicii vei gasi pareri pro si contra!
Cred ca o pondere majora o au recomandarile, sa vii din partea cuiva cunoscut si sa ii umpli buzunarul........:-& :-& :-&

Cred ca pana la urma e vorba de noroc si de starea fizica/psihica / cheful doctorului... Stiu persoane care au umplut buzunare (la greu) si tot degeaba.

Intr-adevar, toti doctorii fac si minuni dar au si "bube". Eu nu stiu ce sa mai cred, doar ii pot multumi lui Dumnezeu ca ne-a avut in paza si ca totul a decurs bine. Cand ma gandesc prin ce trec unele femei, ma consider cea mai norocoasa... Eu una nu am ce sa sa reprosez d-rei dr. Mihalceanu.

Sper ca Doamne Doamne sa fie alaturi de bebe Theodor, de Nico si de familia ei si sa se intoarca cu bine acasa. Pana la urma ce doctori au asistat-o, in afara de dr. Ciuta, stie cineva?

Yonika
28.07.2009, 14:32:51
Buna fetele! Am si eu putin timp samai scriu 2 randuri pt voi, si sper ca de sapt viitoare sa fiu si eu mai mult timp alaturi de voi. Noi sapt asta ne pregatim de botezul bebelinei.
Felicitari green eyes pt bebe, e un scumpel!
Cat despre Nico, ce pot spune, ca imi pare rau....si ne rugam la DD sa se faca bebe bine.
Nu am citit prea mult in urma ca nu prea imi permite timpul, singura cu bebe, sa fac si putina papa, si curatenie, si spalt si calcat hainute de ale Mariucai....si seara plimbare in parc. baita la fetita...se duce ziua.
Am citit si ca aveti o parere prosta despre dr. Poate ca unora nu le pasa, insa dr mea e de milioane, nu imi pare rau nici o clipa ca am ales sa nasc cu ea si voi merge in continuare la ea. Am fost vineri la control si a venit la masina sa vada ce face printesica noastra. Pune suflet in ceea ce face! Eu sunt bine dupa cezariana si nu regret nici o clipa ca am ales aceasta cale de a naste, si daca ar fi dupa mine as sfatui toate mamele sa nasca asa (si sa nu se mai intample fel si fel de necazuri cu bebeii mici). Operatia e bine, bebelina creste si e sanatoasa!
Va pupam pe toate! :* Nu mai stau ca nu imi permite timpul!>:D<

adnada
28.07.2009, 15:56:33
fetelor m-am ingrozit cand am citit despre Nico.....
sper sa fie bine si sanatos pe viitor

sim ai un puiut superb- e atat de dulce >:D<

am si eu o intrebare- cine poate sa imi zica ceva de prof dr Dragomir - cumnata mea va naste cu el si el a monitoriza sarcina ei
e ok? am auzit ca e bun profesional....

laara
28.07.2009, 17:10:44
Eu stiu ca e f ok dpdv profesional... .dar cred ca o sa prefere sa ii faca cezariana.. nu-l vad eu venind la miez de noapte la maternitate....

pupici la toate mamicile si bebeii

Green_Eyes
28.07.2009, 18:10:16
Eu nu cred ca mai trebuie sa spun ce parere am despre medici dupa ce am fost lasata 36 de ore fara lichid amniotic sa ma chinui, fara sa mi se provoace contractii si dilatatie.. dupa ce am fost la un pas atat de mic de a mi se intampla o mare nenorocire.. insa Dumnezeu e sus si ne-a vegheat, insa nu se stie daca toata lumea are acelasi noroc..

Bia, m-ai intrebat cum ma descurc cu bebe.. trebuie sa recunosc ca daca nu aveam ajutor, nu as fi facut fata. In primul rand din cauza epiziotomiei, mai ales ca s-a desprins putin cusatura si e groaznic ca nu pot sta in nici un fel, ma chinui sa alptez din picioare ceea ce inseamna ca odata la 2 ore, cam jumatate de ora sau o ora o petrec in picioare... am niste picioare super umflate, ma doare spatele, nu prea am rabdare pentru ca Tudor adoarme repede la san si trebuie ''convins'' sa pape.. insa incetul cu incetul, trecem noi si de asta.. intre alaptari, incerc sa ma odihnesc, sa fac o baie.. si cam atat..#:-S
Pupici la fete!>:D<>:D<

alibd
28.07.2009, 19:08:44
Eu nu cred ca mai trebuie sa spun ce parere am despre medici dupa ce am fost lasata 36 de ore fara lichid amniotic sa ma chinui, fara sa mi se provoace contractii si dilatatie.. dupa ce am fost la un pas atat de mic de a mi se intampla o mare nenorocire.. insa Dumnezeu e sus si ne-a vegheat, insa nu se stie daca toata lumea are acelasi noroc..

Bia, m-ai intrebat cum ma descurc cu bebe.. trebuie sa recunosc ca daca nu aveam ajutor, nu as fi facut fata. In primul rand din cauza epiziotomiei, mai ales ca s-a desprins putin cusatura si e groaznic ca nu pot sta in nici un fel, ma chinui sa alptez din picioare ceea ce inseamna ca odata la 2 ore, cam jumatate de ora sau o ora o petrec in picioare... am niste picioare super umflate, ma doare spatele, nu prea am rabdare pentru ca Tudor adoarme repede la san si trebuie ''convins'' sa pape.. insa incetul cu incetul, trecem noi si de asta.. intre alaptari, incerc sa ma odihnesc, sa fac o baie.. si cam atat..#:-S

Simo, recuperare rapida! >:D<

AnaM
28.07.2009, 20:00:22

Simo, roaga-ti sotul sa mearga la farmacie sa caute un colac gonflabil special pentru epiziotomii... Daca nu gaseste, sa ia un colac mic de balaceala pentru copii, ca sa poti sta in fund sa-l alaptezi pe pui. Te pup si mult succes, sper sa nu va viziteze colicii >:D<

alibd
28.07.2009, 20:09:20
Simo, roaga-ti sotul sa mearga la farmacie sa caute un colac gonflabil special pentru epiziotomii... Daca nu gaseste, sa ia un colac mic de balaceala pentru copii, ca sa poti sta in fund sa-l alaptezi pe pui. Te pup si mult succes, sper sa nu va viziteze colicii >:D<

Ana, cum va mai descurcati? Ce mai face puiul? :)

gabriela_rgh
28.07.2009, 20:36:26
A trimis Nico mesaj.Puiul e mai bine, ieri s-a luptat cu sanii toata ziua:(!
ea e cu psihicul mai bun, a stat de vb si cu un psiholog astazi si s-a mai linistit.Medicii i-au zis ca trebuie oricum sa mai stea in spital, e nevoie de rabdare!ne pupaceste:)!

Sper ca gandurile noastre bune sa ii ajute sa treaca peste perioada asta grea!>:D< >:D< >:D<

gabriela_rgh
28.07.2009, 20:40:00

Green refacere grabnica si sa ne mai pui pozici cu minunea de baietel.

Sincer sunt socata....36 de ore e foarte mult si cu mult peste puterile unei femei........[-( [-( [-( [-( .Eu care eram pentru nastere naturala...acum imi pun un mare semn de intrebare.:-SS :-SS :-SS

AnaM
28.07.2009, 20:43:04
Ana, cum va mai descurcati? Ce mai face puiul? :)

Puiul ce sa faca, ii place s-o tortureze pe mami :))
E un mancacios, ieri si azi l-am alaptat aproape din ora in ora, nu stiu daca bea de sete sau de foame, dar productia mea de lapte nu mai face fatza :)) Beau lichide si ceai de lactatie la greu, dar lipsa de odihna isi face simtita prezenta in cantitatea produsa. Sper doar sa nu ma paraseasca lapticul :)

In rest, am inceput sa-i diferentiez plansetele, stiu cand ii e foame (plange de zici ca-l taie cineva cu lama si ca-si rupe plamanii in el :)) ) sau cand se chinuie cu gazele/caca/colicii.

A inceput sa-i placa baitza, mai ales de cand ii fac baie in suport in cada mare, dar la masajul de dupa maraie, cred ca ii e un pic frigut dupa ce-l sterg cu prosopul si nu-i prea convine :D

Facem progrese, incepe sa ne fixeze cu ochii (dar nu mult, ca-si pierde interesul - suntem neinteresanti - in schimb ii place tapetul din dormitorul nostru ca e rosu cu visiniu :)) ), incepem sa ne tinem capusorul, tati face gimnastica cu el.

Of, de n-ar fi problemele cu colicii si gazele/caca, ar fi totul foarte roz. Dar trece si asta (Doamne-ajuta :D ). Ma duc sa scot pozele din aparat, sa mai uploadez.

gabriela_rgh
28.07.2009, 20:50:52
E un mancacios, ieri si azi l-am alaptat aproape din ora in ora, nu stiu daca bea de sete sau de foame, dar productia mea de lapte nu mai face fatza :)) Beau lichide si ceai de lactatie la greu, dar lipsa de odihna isi face simtita prezenta in cantitatea produsa. Sper doar sa nu ma paraseasca lapticul :)

In rest, am inceput sa-i diferentiez plansetele, stiu cand ii e foame (plange de zici ca-l taie cineva cu lama si ca-si rupe plamanii in el :)) ) sau cand se chinuie cu gazele/caca/colicii.

A inceput sa-i placa baitza, mai ales de cand ii fac baie in suport in cada mare, dar la masajul de dupa maraie, cred ca ii e un pic frigut dupa ce-l sterg cu prosopul si nu-i prea convine :D

Facem progrese, incepe sa ne fixeze cu ochii (dar nu mult, ca-si pierde interesul - suntem neinteresanti - in schimb ii place tapetul din dormitorul nostru ca e rosu cu visiniu :)) ), incepem sa ne tinem capusorul, tati face gimnastica cu el.

Of, de n-ar fi problemele cu colicii si gazele/caca, ar fi totul foarte roz. Dar trece si asta (Doamne-ajuta :D ). Ma duc sa scot pozele din aparat, sa mai uploadez.
:D :D :D :D Abia astept sa mai vad pozici cu grasunelul tau!

AnaM
28.07.2009, 21:19:24
Am mai pus vreo 5: TUDOR (http://picasaweb.google.com/anaburaga/Tudor)

:D

AnaM
28.07.2009, 21:21:39
fetelor m-am ingrozit cand am citit despre Nico.....
sper sa fie bine si sanatos pe viitor

sim ai un puiut superb- e atat de dulce >:D<

am si eu o intrebare- cine poate sa imi zica ceva de prof dr Dragomir - cumnata mea va naste cu el si el a monitoriza sarcina ei
e ok? am auzit ca e bun profesional....

E misto, imi place de el, e supercalm si, mi s-a parut mie- haios :-p Daca nu nasteam cu dra. mea, nasteam cu dumnealui. :)
Nasa mea a nascut cei doi copii cu dumnealui, o prietena a nascut gemenii tot cu el (cezariene... nu stiu cum e cu naturalul).

gabriela_rgh
28.07.2009, 21:24:21

Am incercat sa le vad dar nu merge......:-\ :-\ :-\

Edit later:gata le*am vazut!E SUPERRRBBBBBB!

AnaM
28.07.2009, 21:29:54
Am incercat sa le vad dar nu merge......:-\ :-\ :-\

Edit later:gata le*am vazut!E SUPERRRBBBBBB!

Scrisesem eu gresit link-ul :D

Multumim!!!!!!!! :x

Butterfly87
28.07.2009, 21:42:22

refacere usoar si cat mai rapida .

Butterfly87
28.07.2009, 21:42:58
Buna fetele! Am si eu putin timp samai scriu 2 randuri pt voi, si sper ca de sapt viitoare sa fiu si eu mai mult timp alaturi de voi. Noi sapt asta ne pregatim de botezul bebelinei.
Felicitari green eyes pt bebe, e un scumpel!
Cat despre Nico, ce pot spune, ca imi pare rau....si ne rugam la DD sa se faca bebe bine.
Nu am citit prea mult in urma ca nu prea imi permite timpul, singura cu bebe, sa fac si putina papa, si curatenie, si spalt si calcat hainute de ale Mariucai....si seara plimbare in parc. baita la fetita...se duce ziua.
Am citit si ca aveti o parere prosta despre dr. Poate ca unora nu le pasa, insa dr mea e de milioane, nu imi pare rau nici o clipa ca am ales sa nasc cu ea si voi merge in continuare la ea. Am fost vineri la control si a venit la masina sa vada ce face printesica noastra. Pune suflet in ceea ce face! Eu sunt bine dupa cezariana si nu regret nici o clipa ca am ales aceasta cale de a naste, si daca ar fi dupa mine as sfatui toate mamele sa nasca asa (si sa nu se mai intample fel si fel de necazuri cu bebeii mici). Operatia e bine, bebelina creste si e sanatoasa!
Va pupam pe toate! :* Nu mai stau ca nu imi permite timpul!>:D<
multa rabdare in continuare!!!!

Butterfly87
28.07.2009, 21:44:35
Green refacere grabnica si sa ne mai pui pozici cu minunea de baietel.

Sincer sunt socata....36 de ore e foarte mult si cu mult peste puterile unei femei........[-( [-( [-( [-( .Eu care eram pentru nastere naturala...acum imi pun un mare semn de intrebare.:-SS :-SS :-SS
si eu am ajuns la aceiasi dilema:(

sava_ioana
28.07.2009, 21:52:31

e super scumpo:-) o:-) o:-) ...sa va traiasca si sa va bucurati de el

AnaM
28.07.2009, 21:57:21
e super scumpo:-) o:-) o:-) ...sa va traiasca si sa va bucurati de el

Multumim mult! :x Si voua va uram aceleasi lucruri :*

stefania_a
28.07.2009, 22:10:21

ce copil superb....

AnaM
28.07.2009, 22:14:16
ce copil superb....

:x :x
Multumim mult :"> :"> :*

alibd
28.07.2009, 22:39:18
ea e cu psihicul mai bun, a stat de vb si cu un psiholog astazi si s-a mai linistit.Medicii i-au zis ca trebuie oricum sa mai stea in spital, e nevoie de rabdare!ne pupaceste:)!

Sper ca gandurile noastre bune sa ii ajute sa treaca peste perioada asta grea!>:D< >:D< >:D<

Nico, ne rugam pentru voi! [-o<

alibd
28.07.2009, 22:41:38

Super, ma bucur ca totul decurge bine! >:D<

alibd
28.07.2009, 22:43:40

Super! :x Pacat ca ne amagesti doar cu cateva poze. :D

sava_ioana
28.07.2009, 23:08:24
am mai pus si noi niste pozici cu Matei:D in semnatura

alibd
28.07.2009, 23:13:17

E super scumpel!!! :x

Seamana cu mami, sau mi se pare?:D

AnaM
28.07.2009, 23:41:27
Super! :x Pacat ca ne amagesti doar cu cateva poze. :D

Multumim! :x

Ma crezi ca nici nu prea apuc sa-i fac poze? Noroc de sot... Stai sa-mi revin cat de cat cu programul, ca ma pun eu pe pozat :D

AnaM
28.07.2009, 23:42:47

Ce frumos e :x :x

alibd
28.07.2009, 23:43:51

Ma crezi ca nici nu prea apuc sa-i fac poze? Noroc de sot... Stai sa-mi revin cat de cat cu programul, ca ma pun eu pe pozat :D

Pai, atunci iti urez sa iti revii cat mai repede! :) >:D<

gabriela_rgh
28.07.2009, 23:54:45

stai sa scape la picioruse!Imi inchipui atunci cum ai sa ne povestesti trasnaile lui:))!Te apuci sa scrii o carte , asa frumos povestesti:)!:x :x

biutzaxx
29.07.2009, 00:43:44

of, ce rau imi pare ca te-ai chinuit si tu cu nasterea.. astept cand ai timp sa ne povestesti exact cum a fost

ma bucur ca ai ajutoare si poti asa sa te ocupi de bebe si iti doresc ca epiziotomia sa se vindece repede iar bebe Tudor sa fie mai harnicut si sa pape cat trebuie :x >:D<

biutzaxx
29.07.2009, 00:49:29

e simpatic foc grasunelul si bolfosul tau! imi vine sa il pap de obrajori!
pup falcutzele :x

gabriela_rgh
29.07.2009, 00:49:48

Ce simpatic e!seamana cu mami!:D :D :D

biutzaxx
29.07.2009, 00:52:00
ce mare e Matei, iti seamana f bine! e frumos foc si cum zici ca e si cumintel .. e copilul ideal :D

Nutu
29.07.2009, 07:19:20
:x :x
Multumim mult :"> :"> :*Ce bolfos si frumusel e !!!! Sa va traiasca si sa fie sanatos!!!!:gen_17::gen_17::gen_17:

Nutu
29.07.2009, 07:25:31
Aveti un copilas suberb!!!:love:

adnada
29.07.2009, 09:02:27
Ana ai un copil superb- e atat de dulce vb lu bia iti vine sa il prinzi de obrajori pe bolfos

povestea lui sim ma face sa ma gandesc ff serios daca vreau sa nasc natural si mai e si nico..... cumnatica mea chiar isi dorea am inteles cezariana deci prof Dragomir a zis ca ii va face - acum se chinuie sa il mai tina vreo 2 sapt in burtica sa vina d-l dr din concediu :D

am vazut si pozele lui Matei e mare si chiar seamana cu mama >:D<

Butterfly87
29.07.2009, 09:52:48
ce scumpel e!!. seamana tot cu mami lui!!;-)

sava_ioana
29.07.2009, 09:54:56
>:D< >:D< >:D<
va multumim frumos pt aprecieri...da noi deja avem 8 luni si deja am trecut la capitolul trasnai,este un copil cuminte la modul ca nu tipa aiurea dar a inceput si el sa exploreze cu ajutorul premergatorului dulapurile masina de spalat si tot ce prinde in cale si e asa de scump ca daca vede ca l-am prins lasa din mana ce a prins si fuge plus ca a devenit tare mamos ma gandesc cu groaza la ce va urma cand ar trebui sa plec insa acum ma topesc cand zice mama si cand se gudura pe langa mine sau cand adoarme cu mana la san si ca sa adoarma,dintr-un san papa si pe celalalt il pipaie bine :-p ...e minunat sa fii mama si din suflet va doresc proaspetelor mamici sa va reveniti repede si sa traiti fiecare clipa alaturi de el sa nu va doriti sa creasca mai repede,sa mearga mai repede,sau sa vb mai repede fiecare clipa alaturi de el sa fie o amintire de neuitat pt mai tarziu...multa sanatate ca asta e cea mai importanta

AnaM
29.07.2009, 10:49:58
e simpatic foc grasunelul si bolfosul tau! imi vine sa il pap de obrajori!
pup falcutzele :x

Multumim!!!!! :x :x :*

Ce bolfos si frumusel e !!!! Sa va traiasca si sa fie sanatos!!!!:gen_17::gen_17::gen_17:

Saru-mana tare! :x :x :* :*

AnaM
29.07.2009, 10:51:20
Ana ai un copil superb- e atat de dulce vb lu bia iti vine sa il prinzi de obrajori pe bolfos

povestea lui sim ma face sa ma gandesc ff serios daca vreau sa nasc natural si mai e si nico..... cumnatica mea chiar isi dorea am inteles cezariana deci prof Dragomir a zis ca ii va face - acum se chinuie sa il mai tina vreo 2 sapt in burtica sa vina d-l dr din concediu :D

am vazut si pozele lui Matei e mare si chiar seamana cu mama >:D<

Multumim mult!!!!! :x :x

Dl. Prof. Dragomir face cezariane superbe :D Nastere usoara cumnatei!

Nutu
29.07.2009, 10:57:24

Tu cum te simti? Te-ai refacut? :D

Milagros
29.07.2009, 11:59:59

Ma bucur enorm sa aud ca puiutul de Nico e mai bine, Dumnezeu are grija de el si curand sigur vor iesi amndoi din spital, sanatosi.

Simona, ma ingrozesc ce aud, asta a patit soacra mea la a doua nastere, era sa ii moara bebele ca i se rupsese apa si se scursese lichidul si ei o banuiau ca si-a provocat avort (la sarcina de 9 luni!!!!). Sunt groaznici oamenii astia, macar daca nu am dispune de tehnologie dar asa.... RUSINE!

Milagros
29.07.2009, 12:04:13
Ana, ce pui mic si sucmp ai tu acolo? :x:x:x:x
Are si unghiute... e foc de dulce. Sa va traiasca!

Butterfly87
29.07.2009, 12:33:06
ce mai face burticutza??

adnada
29.07.2009, 13:05:09

cum te mai simti??? esti bine??>:D<

adnada
29.07.2009, 13:05:43

multumim... speram sa iasa un baietel frumos si sanatos>:D<

cristiana
29.07.2009, 13:16:07
Buna mamici cu pitici! Si noi suntem in cautarea unei crese bune, as prefera privata pentru ca sunt grupe mai mici de copii. Bebelina noastra implineste in august 1 an si as vrea ca in toamna sa ma intorc la serviciu. Alinaclau, vad ca ai inceput vizitele:) . Gradinita Ioana are si cresa? Pe site nu scrie nimic despre asta. Despre Aki club stiti ceva?

crisdk
29.07.2009, 13:21:06
salutari la mamici si burticutze!
am revenit si eu si am citit povestea frumoasa a anei si intamplarile neplacute ale simonei si nicoletei.
Doamne! cat de prost pregatiti sau dezinteresati pot fi unii medici, ca sa vada un lucru atat de departe de realitate! eu cred ca sigur cel mai vinovat e cel care a facut ecograful. nu stia ce face! ca altfel nu imi explic de ce nu a vazut cordonul in jurul gatului - lucru care cere imperios operatia de cezariana.
si, daca e vreo consolare, lucruri din astea nu se intampla doar in romania. o cunostinta de aici s-a 'luptat' 2 ore cu doctorii, care, desi copilul nu era in pozitia normala, ci invers, vroiau sa o convinga sa nasca normal:-w. norocul ei, ca are o personalitate f puternica si a reusit ea sa ii convinga sa ii faca cezariana, in cele din urma, si astfel sunt amandoi bine.
e trist... eu sper doar sa nu ma latesc in bazin in timpul sarcinii, cand va fi sa fie, daca voi fi tot aici, in danemarca. si sa fie doctorii de aici de acord sa imi faca cezariana. medicul meu din tara mi-a zis ca, la talia mea, ar fi neaparat nevoie de operatie.
dar sa stiti ca sunt si cazuri de nasteri naturale frumoase. cumnata mea a nascut de 3 ori natural. la primul i-a fost intr-adevar mai greu, in sensul ca a avut un travaliu de 12 ore, dar urmatoarele 2 nu au durat mai mult de 3 ore de la debutul contractiilor (al 3-lea, nascut acum o saptamana si o ora, a avut 4200g:-p). deci exista si mamici fericite:)>-!!!
gandul meu este alaturi de ale voastre acum, la nico si bebe theodor cosmin. sa ii ajute Dumnezeu[-o<[-o<[-o< sa se faca bine bebe si sa nu ramana cu sechele, ca mami nico sa se poata bucura de el impreuna cu tati.
ana si simona, felicitari! aveti 2 bebei frumusei foc. sa fie sanatosi si sa va bucurati de fiecare etapa a dezvoltarii lor.

aniscamaia
29.07.2009, 14:44:06

Ana sa-ti traiasca baietelul, e frumusel foc

aniscamaia
29.07.2009, 14:46:16

multa sanatate lui Nico si puiutzului ei
suntem alaturi de ea >:D< >:D< >:D< >:D<

aniscamaia
29.07.2009, 14:48:27

multa sanatate tie si bebelului
refacere cat mai repede si usoara >:D<

Milagros
29.07.2009, 15:06:49
ce mai face burticutza??
Pupici, burticutza creste, deja dimineata cand ma trezesc nu mai e plata ;)) Pun pozici mai pe seara. ;-)