PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 [217] 218 219 220

tsimonaiuliana
29.01.2013, 20:02:48
Multa bafta cu interventia!
Dar D sta sa il decalotezi? Dragos se gadila de numa' si nu ma lasa neam sa ii umblu ca lumea pe acolo prin zona.
Si noi stam suuper cu sanatatea. Azi i-am luat rezultatele la analize si i-a iesit stafilococ auriu in gat :-L Ma duc sa ii repet maine, sper intr-o minune :((

Nu sta la decalotat si ma gandesc cu frica la asta dar si la faptul ca o sa-l usture la facut pipi.
Sanatate lui Dragos, sa dea Domnul sa fie o eroare [-o<

Pe Dragos cand l-a operat i-a facut anestezie totala?

Anmari
30.01.2013, 10:09:12
Simona si Ariana a facut anestezie totala anul trecut in mai si a fost ok cand s-a trezit. A fost mofturoasa si dezorientata dar doar cateva ore. Ea a fost operata la fundulet (la 2 cm de anus) si n-avea voie sa stea in fund, numai pe burtica sau dusa in brate. Noi asta am facut atunci, am plimbat-o in brate cu perfuzia dupa noi, i-am cantat, i-am adus jucaria preferata si pe bica la pachet ca numai ea reusea sa o calmeze in situatii mai dificile. Dar per total s-a comportat bine. N-a varsat, n-a avut diareee, sau alte simptome.

michellina
30.01.2013, 10:20:53
Am fost astazi cu David la medicul chirurg (dr. Apostol - Pedilife) si a spus ca trebuie intervenit chirurgical adica: internare de zi, facut analize, anestezie totala (asta ma ingrozeste) apoi interventia care nu dureaza mai mult de 3 minute. Dr. a spus ca s-au adunat acolo secretii pt. ca pielicica e lipita acolo si nu s-a putut decalota bine. O sa fie cam greu dupa interventie, vreo cateva zile, pt. ca o sa-l cam doara iar eu trebuie apoi sa-l decalotez de doua ori pe zi pana i se va vindeca rana deoarece exista riscul sa se lipeasca la loc. A mai spus ca daca las asa se poate infecta si din acest motiv el recomanda interventia. Acum o sa trebuiasca sa mai asteptam pana ii trece tusea ca sa fie perfect sanatos in momentul interventiei.

Inseamna ca sunteti cam in aceeasi situatie ca noi... bine ca nu v-a recomandat circumcizie.
Noi nu stim cand vom prinde curaj sa facem si asta, pana la urma va trebui.

stefania_a
30.01.2013, 15:06:52
Multa bafta cu interventia!
Dar D sta sa il decalotezi? Dragos se gadila de numa' si nu ma lasa neam sa ii umblu ca lumea pe acolo prin zona.
Si noi stam suuper cu sanatatea. Azi i-am luat rezultatele la analize si i-a iesit stafilococ auriu in gat :-L Ma duc sa ii repet maine, sper intr-o minune :((

cum a reusit sa-l ia???:-&

eliana
30.01.2013, 15:39:21
Ana, daca nu e simptomatic, nu are puroi in gat etc, eu stiu ca se cheama portaj si nu se trateaza.

LauraF
30.01.2013, 19:38:30
Buna fetelor!
Sanatate la toti copiii! Simona, dar de ce trebuie operat David?! Nici la Luca nu se decaloteaza decat foarte putin (insa nu are nicio problema), dar nici prin cap nu-mi trece sa-l duc la operatie pentru asta!

Stafilococul il avem majoritatea din tarile Europei de Est, doar ca inactiv. Asa mi-a explicat doctorul cand am stat internati la Viena. Mi l-au gasit si mie si lui Luca (in nas :-\ habar nu aveam ca il am :))). E periculos cand e activ si cand organismul e foarte slabit dupa o boala, la pacienti cu varsta inaintata, copii cu imunitatea foarte scazuta.

Milagros
30.01.2013, 19:42:29
Ana, daca nu e simptomatic, nu are puroi in gat etc, eu stiu ca se cheama portaj si nu se trateaza.

Nu are nici un simptom, insa ar trebui sa anunt la gradi? E contagios?

Milagros
30.01.2013, 19:47:19
Nu sta la decalotat si ma gandesc cu frica la asta dar si la faptul ca o sa-l usture la facut pipi.
Sanatate lui Dragos, sa dea Domnul sa fie o eroare [-o<

Pe Dragos cand l-a operat i-a facut anestezie totala?

Multumesc, am repetat azi la Synevo si sper la vesti bune. :-<
Da, anestezie totala, intravenos, a durat 2 ore interventia, nu se putea altfel. Insa a reactionat f bine, nu i-a fost rau, nu a vomat, a fost agitat imediat dupa, cand l-a trezit anestezistul, voia sa o ia la fuga, nu isi putea controla miscarile cumva, l-am tinut in brate si am reusit sa il adorm si dupa somn de 2 ore jumate a fost doar un pic tehui, avea pupilele dilatate si privirea cam goala, in rest f ok, a fost prima data cand a vrut sa faca puzzle :)) ca tot eram eu cu pasarica ca ii mor neuroni de la anestezie :-B
De atunci a ramas cu o pasiune nebuna pt puzzle :)) face deja din alea de 50-100 piese :>
La cat spui ca dureaza la voi ma gandesc ca ii va face totala cu gaz, dupa care se trezeste f repede, mai mult il ameteste de cap, nu cred ca ii face cu solutie.

Milagros
30.01.2013, 19:48:02
cum a reusit sa-l ia???:-&

Cine stie, asta il avem toti in corp si se activeaza numai la unele persoane. Poate fi si de la pus mana pe usa la lift si bagat in gura din cate stiu eu.

Milagros
30.01.2013, 19:49:43
PS Am anuntat pediatra si i-am zis ca ii si repet analiza si a zis ca nu e periculos dar ca probabil nu il mai duc la gradi si ca va necesita un antibiotic local - exista asa ceva pt gat? :-B

eliana
30.01.2013, 19:54:45
PS Am anuntat pediatra si i-am zis ca ii si repet analiza si a zis ca nu e periculos dar ca probabil nu il mai duc la gradi si ca va necesita un antibiotic local - exista asa ceva pt gat? :-B
Draguta mea, NU se da antibiotic decat daca e bolnav cum ziceam, are puroi in gat or ceva de genul. Daca nu e cazul, si i-ai facut exudat doar ca asa ai vrut tu, il lasi in pace. Daca ii dai acum antibiotic, si peste juma de an, un an etc ii repeti exudatul, si iar il are, ce faci, iar ii dai antibiotic si tot asa? in felul asta ai toate sansele sa cresti rezistenta nenorocitului de crocobaul.

Milagros
30.01.2013, 20:20:04
Draguta mea, NU se da antibiotic decat daca e bolnav cum ziceam, are puroi in gat or ceva de genul. Daca nu e cazul, si i-ai facut exudat doar ca asa ai vrut tu, il lasi in pace. Daca ii dai acum antibiotic, si peste juma de an, un an etc ii repeti exudatul, si iar il are, ce faci, iar ii dai antibiotic si tot asa? in felul asta ai toate sansele sa cresti rezistenta nenorocitului de crocobaul.

Oki, bagat la cap, poate am inteles eu gresit ce a zis pedi. Nu are nimic nimicuta copilul, i-am facut exudat ca ne-a dat pedi mai multe analize ca tot zice mereu ca e palid si i-am facut calciu, copro, urina, mai multe din cele uzuale si s-a uitat in gatul lui sa vada ce facu dr Rusu pe acolo si m-a intrebat cand i-am facut ultimul exudat, i-am zis ca in august si a zis sa mai facem unul, fara motiv anume, acu io stiu, o fi vazut ochiu ei ceva acolo in gat si sa nu-mi fi zis?
Tot nu is lamurita daca zic la gradi sau nu si daca pot lua si altii de la el. :-B

tsimonaiuliana
30.01.2013, 20:21:28
Buna fetelor!
Sanatate la toti copiii! Simona, dar de ce trebuie operat David?! Nici la Luca nu se decaloteaza decat foarte putin (insa nu are nicio problema), dar nici prin cap nu-mi trece sa-l duc la operatie pentru asta! .

Lui David i-a aparut pe cuc, pe sub piele, pe o laterala o umflatura si cica acolo s-ar fi adunat secretii iar daca nu i se scot se poate infecta.

tsimonaiuliana
30.01.2013, 20:24:08
La cat spui ca dureaza la voi ma gandesc ca ii va face totala cu gaz, dupa care se trezeste f repede, mai mult il ameteste de cap, nu cred ca ii face cu solutie.

Da, cu gaz il anesteziaza. A zis ca pana in maxim 5 min. se trezeste.

Milagros
30.01.2013, 20:34:34
Da, cu gaz il anesteziaza. A zis ca pana in maxim 5 min. se trezeste.

Eu zic sa stai calma, normal ca e aiurea, orice anestezie e, dar daca nu se poate altfel. Dragos anestezie cu gaz a facut prima oara la 2 luni si un pic cand cu injectarile la manuta :( apoi iar la 5 si la 8 luni, suntem caliti.
Macar stiti ca scapati de trebusoara asta uracioasa. Multa sanatate va dorim!

LauraF
30.01.2013, 21:26:34
Lui David i-a aparut pe cuc, pe sub piele, pe o laterala o umflatura si cica acolo s-ar fi adunat secretii iar daca nu i se scot se poate infecta.
Ok... e de inteles atunci interventia. Multa sanatate va dorim, sa treceti cu bine peste asta! :*

eliana
30.01.2013, 22:21:21
Oki, bagat la cap, poate am inteles eu gresit ce a zis pedi. Nu are nimic nimicuta copilul, i-am facut exudat ca ne-a dat pedi mai multe analize ca tot zice mereu ca e palid si i-am facut calciu, copro, urina, mai multe din cele uzuale si s-a uitat in gatul lui sa vada ce facu dr Rusu pe acolo si m-a intrebat cand i-am facut ultimul exudat, i-am zis ca in august si a zis sa mai facem unul, fara motiv anume, acu io stiu, o fi vazut ochiu ei ceva acolo in gat si sa nu-mi fi zis?
Tot nu is lamurita daca zic la gradi sau nu si daca pot lua si altii de la el. :-B
Nu zici la gradi ca nu ai ce sa zici, nu e boala contagioasa care necesita izolare si tratament. Daca te apuci si tu sa te cauti, probabil o sa-l gasesti si la tine, se fac frotiuri si din nas si de la pliuri (inghinal, axilar). Si daca ii dai antibiotic pentru locatia din gat, antibioticul ala oricum nu are efect pe stafilococul de pe piele si din nas, de exemplu. Nu suntem sterili, avem tot felul de germeni in noi/pe noi, unii mai buni, altii mai buni, convietuim si ne toleram reciproc la nivel de organisme.
Si mai e o chestie, am mai povestit eu mai de mult, exista 2 feluri de stafilococ auriu, ala banal, sensibil la meticilina, si unul mai naspa, se cheama MRSA, e mai pacatos si mai rezistent.
Si nu, tu s-ar putea sa fi inteles bine ce a zis pedi, doar ca pedi in cazul asta s-ar putea sa nu fie foarte bine documentata, am mai intalnit recomandari din astea.

kamille
31.01.2013, 18:33:51
Nu ai pt ce, va dorim sa rezolvati cat mai usor!

am fost da nu am rezolvat nimic.....Andrei al meu sta la povesti cu dr se joaca sta pe scaun deschide guritza dar pana aici ....o lasa sa ii numere dinti cam atat facem de 4 zile ...poate o sa vreao:-)

Milagros
31.01.2013, 19:41:20
Nu zici la gradi ca nu ai ce sa zici, nu e boala contagioasa care necesita izolare si tratament. Daca te apuci si tu sa te cauti, probabil o sa-l gasesti si la tine, se fac frotiuri si din nas si de la pliuri (inghinal, axilar). Si daca ii dai antibiotic pentru locatia din gat, antibioticul ala oricum nu are efect pe stafilococul de pe piele si din nas, de exemplu. Nu suntem sterili, avem tot felul de germeni in noi/pe noi, unii mai buni, altii mai buni, convietuim si ne toleram reciproc la nivel de organisme.
Si mai e o chestie, am mai povestit eu mai de mult, exista 2 feluri de stafilococ auriu, ala banal, sensibil la meticilina, si unul mai naspa, se cheama MRSA, e mai pacatos si mai rezistent.
Si nu, tu s-ar putea sa fi inteles bine ce a zis pedi, doar ca pedi in cazul asta s-ar putea sa nu fie foarte bine documentata, am mai intalnit recomandari din astea.

Aham, uf, Doamni, in continuare banuiesc ca mai e un caz de ceva in gat la prietena lui de la gradi, mai ales ca de 2 zile apare pe usa mare: daca copilul lipseste 3 zile aduceti aviz de intrare in colectiv cu mentionarea diagnosticului. Poate mi se nazare de la stres... om vedea ce zice si rezultatul la synevo.

Milagros
31.01.2013, 19:43:25
am fost da nu am rezolvat nimic.....Andrei al meu sta la povesti cu dr se joaca sta pe scaun deschide guritza dar pana aici ....o lasa sa ii numere dinti cam atat facem de 4 zile ...poate o sa vreao:-)

:( imi pare rau.

eliana
31.01.2013, 19:49:06
Aham, uf, Doamni, in continuare banuiesc ca mai e un caz de ceva in gat la prietena lui de la gradi, mai ales ca de 2 zile apare pe usa mare: daca copilul lipseste 3 zile aduceti aviz de intrare in colectiv cu mentionarea diagnosticului. Poate mi se nazare de la stres... om vedea ce zice si rezultatul la synevo.
Hai nu fi paranoia, ca e plin sezon de viroze si de crocobauli.

Rok5ana
01.02.2013, 17:47:42
Seara buna, mamici si pitici!

Dati-mi si mie ceva idei de cadou pentru Stefan care acusik implineste 3 ani. Piticii vostri cu ce se mai joaca, ce le mai place sa faca?

Milagros
01.02.2013, 19:19:29

Dati-mi si mie ceva idei de cadou pentru Stefan care acusik implineste 3 ani. Piticii vostri cu ce se mai joaca, ce le mai place sa faca?

Noi ii tot luam seturi de la Ecoiffier, are ferma cu animalute, masina de pompieri, autobuzul. De asemenea, mai are si o casuta cu constructorul Bob, garajul de la Little People, astea au cel mai mare succes. Si, mai nou, puzzle-urile.

ina26ina
02.02.2013, 22:41:15

si finul meu face 3 ani si am aceeasi dilema... #-o

@Milagros, seturile alea de la Ecoiffier sunt tare scumpe... le-ai cumparat din vreun magazin, macar sa le vad live?

Andrusca
03.02.2013, 11:25:35

set + banc cu scule, macara electrica, role, bicicleta....
:)

Milagros
03.02.2013, 13:37:34
si finul meu face 3 ani si am aceeasi dilema... #-o

@Milagros, seturile alea de la Ecoiffier sunt tare scumpe... le-ai cumparat din vreun magazin, macar sa le vad live?

De pe net, in magazin nu am gasit, nici nu am avut timp sa caut. Cam in jur de 100 am dat pe ferma parca. Era si o varianta de 65 daca imi amintesc bine. Oricum, sunt f faine, de calitate si nu se plictiseste copilul de ele.
Garajul de la Fisher il avem deja de 2 ani si tot e vedeta.

AndreeaB18
04.02.2013, 14:52:37
Ziua buna, burtici si mamici din Iasi.
Iata ca am ajuns si eu sa ma intreb la ce maternitate voi naste. Abia am descoperit ca sunt insarcinata, inca nu am fost la primul control (am programare pe 11). Dilema mea este: Cuza Voda sau Elena Doamna? Dilema pentru ca stiu ca la Cuza este stafilococul, dar au sectie de neonatologie, la Elena Doamna nu e stafilococ, dar nu e nici sectie. Bineinteles ca gandim pozitiv si credem ca nu va fi nevoie de neonatologie, dar... Ce ma sfatuiti? Noroc de voi si de trairile voastre ca mai aflu si eu opinii avizate. Stiu ca e prea devreme, dar as vrea sa imi aleg un doctor in functie de maternitate (voi merge la control la dr. Titianu M. - de la Cuza pana una alta).
Va multumesc tare mult si ma bucur ca am descoperit burtici si mamici din Iasi!
O zi buna sa aveti (ca a mea e cam plina de greturi #-o )!

crisdk
04.02.2013, 15:15:11
Iata ca am ajuns si eu sa ma intreb la ce maternitate voi naste. Abia am descoperit ca sunt insarcinata, inca nu am fost la primul control (am programare pe 11). Dilema mea este: Cuza Voda sau Elena Doamna? Dilema pentru ca stiu ca la Cuza este stafilococul, dar au sectie de neonatologie, la Elena Doamna nu e stafilococ, dar nu e nici sectie. Bineinteles ca gandim pozitiv si credem ca nu va fi nevoie de neonatologie, dar... Ce ma sfatuiti? Noroc de voi si de trairile voastre ca mai aflu si eu opinii avizate. Stiu ca e prea devreme, dar as vrea sa imi aleg un doctor in functie de maternitate (voi merge la control la dr. Titianu M. - de la Cuza pana una alta).
a fost tare afirmatia ta finala din paranteza =)) bine ai venit! :)
feteleeee, s-a dat startul la noul val de burtici <:-P haideti si voi ;)) alinutzaaa, miky, roxaneleeee
si ca sa iti raspund la intrebare, eu, daca as fi fost in tara, as fi vrut sa nasc la cuza voda. se renoveaza, din cate am auzit..
sarcina usoara pana la termen, si bebe/i sanatosi ;-)

alinutza20
04.02.2013, 17:10:13
a fost tare afirmatia ta finala din paranteza =)) bine ai venit! :)
feteleeee, s-a dat startul la noul val de burtici <:-P haideti si voi ;)) alinutzaaa, miky, roxaneleeee
si ca sa iti raspund la intrebare, eu, daca as fi fost in tara, as fi vrut sa nasc la cuza voda. se renoveaza, din cate am auzit..
sarcina usoara pana la termen, si bebe/i sanatosi ;-)

apoi io lucrez gard in gard cu Cuza.. da sa ma duc asa fara burta?=))=))

crisdk
04.02.2013, 17:20:49
apoi io lucrez gard in gard cu Cuza.. da sa ma duc asa fara burta?=))=))
pai, eu te invitam la burtici, nu la cuza ;))

gabriela_rgh
04.02.2013, 17:33:42
buna,dupa cum ti-am raspuns si la celalalt topic,daca as mai face bebe2 tot cu dna Titianu la Cuza as naste.

alinutza20
04.02.2013, 19:03:05
pai, eu te invitam la burtici, nu la cuza ;))

eh... am inteles eu, da faceam haz de necaz :))) :*

crisdk
04.02.2013, 20:16:57
eh... am inteles eu, da faceam haz de necaz :))) :*
lasa, alinutza, ca vine el bebe... cand o sa te astepti mai putin :)
:*

minicutta
05.02.2013, 08:41:39
mamici , stiti cumva unde gasesc fiole de dexa pt aerosoli?? ca am calcat jumate din farmaciile din Iasi si n am gasit :(

alinutza20
05.02.2013, 09:19:07
mamici , stiti cumva unde gasesc fiole de dexa pt aerosoli?? ca am calcat jumate din farmaciile din Iasi si n am gasit :(

pai au disparut vreo juma de an de pe piata... dar am inteles ca acum au paarut iar, incearca la farmaciile mai mari.. zic si eu, daca nu, vezi ca are inlocuitor :)

stefania_a
05.02.2013, 09:30:50
mamici voi pe ce criterii ali ales gradi pentru copii? ca eu am fost ieri la o gradi, mi s-a parut ok, e in drumul nostru, si in cartier cu mama, doar ca mi se par cam mici salile..cel putin atat cat am vazut ieri ...(:|

crisdk
05.02.2013, 13:39:31
mamici voi pe ce criterii ali ales gradi pentru copii? ca eu am fost ieri la o gradi, mi s-a parut ok, e in drumul nostru, si in cartier cu mama, doar ca mi se par cam mici salile..cel putin atat cat am vazut ieri ...(:|
dar cati copii ar trebui sa intre in sala aia, stef? trebuie sa faci referinta si la asta... spor sa ai si sa gasesti cea mai buna gradi pt Biencuta :*
acum am eu o dilema.. nu mai stiu cum se numea pensiunea pe care o recamandase Anmari pt petrecerile copilasilor, cu loc de joaca etc. trebuie sa ma apuc de pregatiri pt mot :) sa ma interesez de preturi, ce pot aduce de acasa si ce nu...

Andrusca
05.02.2013, 14:14:17

sapt trecuta aveau la ana pharm in CUG!

Andrusca
05.02.2013, 14:16:19
acum am eu o dilema.. nu mai stiu cum se numea pensiunea pe care o recamandase Anmari pt petrecerile copilasilor, cu loc de joaca etc. trebuie sa ma apuc de pregatiri pt mot :) sa ma interesez de preturi, ce pot aduce de acasa si ce nu...[/QUOTE]

shamrock inn

crisdk
05.02.2013, 15:07:28
acum am eu o dilema.. nu mai stiu cum se numea pensiunea pe care o recamandase Anmari pt petrecerile copilasilor, cu loc de joaca etc. trebuie sa ma apuc de pregatiri pt mot :) sa ma interesez de preturi, ce pot aduce de acasa si ce nu...

shamrock inn[/QUOTE]
merci, Andreea :) am si luat legatura cu cineva de acolo. sunt f prompti :)

stefania_a
05.02.2013, 15:18:18
dar cati copii ar trebui sa intre in sala aia, stef? trebuie sa faci referinta si la asta... spor sa ai si sa gasesti cea mai buna gradi pt Biencuta :*

maxim 20 de copii...
si mi-a zis ca pana incepe gradi tre sa stie sa fac si la wc...asa se cere si la celelalte gradi?? nu ar trebui la olita??

alibd
05.02.2013, 15:20:56
maxim 20 de copii...
si mi-a zis ca pana incepe gradi tre sa stie sa fac si la wc...asa se cere si la celelalte gradi?? nu ar trebui la olita??

Eu stiu ca la cresa stau la olita, la gradi deja sunt mai maricei si stau la wc, din astea mai micute.

eliana
05.02.2013, 15:27:22
Dar ce, exista fiole de Dexametazona speciale pentru aerosoli? alea de facut intravenos nu-s bune?

eliana
05.02.2013, 15:29:00
Eu stiu ca la cresa stau la olita, la gradi deja sunt mai maricei si stau la wc, din astea mai micute.
Sa ma laud, noi am rezolvat problema in mai putin de o luna, am trecut de la pampers non-stop la wc, acum mai folosim pampers doar la nani si cand iesim afara, ca e prea frig sa faca la tufis :))

alinutza20
05.02.2013, 15:30:47
maxim 20 de copii...

asa este peste tot! la cresa face la olita insa la gradinita nu au asa ceva, musai sa faca la wc, e conditie aproape obligatorie :)

alinutza20
05.02.2013, 15:31:30
Dar ce, exista fiole de Dexametazona speciale pentru aerosoli? alea de facut intravenos nu-s bune?

alea mama.. da nu s-au gasit in farmacii o perioada!

alinutza20
05.02.2013, 15:32:26
Sa ma laud, noi am rezolvat problema in mai putin de o luna, am trecut de la pampers non-stop la wc, acum mai folosim pampers doar la nani si cand iesim afara, ca e prea frig sa faca la tufis :))

eu cand ti-am zis ca tranzitia e scurta :)):))

alibd
05.02.2013, 15:32:57

Bravo, bravo! Cum procedati cu wc-ul acasa? I-ai luat colacel de pus pe vas pt ea sau cum?

Eu nu ii mai pun nici afara. In week am fost in Palas si a apucat-o pe acolo; a mers frumos la baie, am ridicat-o pe wc si a fost tare incantata, mai ales sa vada cum curge apa imediat ce se ridica de pe vas. :))
Iar noaptea, o trezesc o data si gata...pana la trezire nu mai face.

aaaaaa, si o faza nostima: ii spune sotul meu intr-o seara ca trebuie sa se obisnuiasca sa-si ridice singura pantalonii, ca ce se va face la gradi, cine ii va ridica? Iar ea foarte degajata: fetita. :-)

eliana
05.02.2013, 15:34:41
alea mama.. da nu s-au gasit in farmacii o perioada!
Habar n-aveam, la noi la spital ploua cu dexa si derivate de mi s-a luat.

alinutza20
05.02.2013, 15:36:04
Habar n-aveam, la noi la spital ploua cu dexa si derivate de mi s-a luat.

ce misto... de mi-ar fi picat fisa sa te sun la timp... =P~=P~=P~ bine ca oricum am gasit.. da zic asa.. nici prin cap nu mi-o trecut:))

eliana
05.02.2013, 15:39:01
Bravo, bravo! Cum procedati cu wc-ul acasa? I-ai luat colacel de pus pe vas pt ea sau cum?

Eu nu ii mai pun nici afara. In week am fost in Palas si a apucat-o pe acolo; a mers frumos la baie, am ridicat-o pe wc si a fost tare incantata, mai ales sa vada cum curge apa imediat ce se ridica de pe vas. :))
Iar noaptea, o trezesc o data si gata...pana la trezire nu mai face.
I-am luat acum vreo juma de an un reductor simplu si alb, pe care i l-am tot aratat cand ajungem in sfera baii, plus explicatiile de rigoare. Ma rog, eu am lasat-o si sa se holbeze la mine cand aveam eu "treburi", pentru ca altfel facea scandal si in plus mi-am zis ca poate functioneaza puterea exemplului. N-a impresionat-o cu nimic pana acum vreo 3 saptamani, cand facea deja la olita, si intr-o seara inainte de baitza a zis ca ala e colacelul ei, am intrebat-o daca maine face la wc pe colacelul ei, a zis da, si de a 2-a zi numai la wc a facut.
Noaptea n-o trezesc, dormim prea bine si eu si ea ca sa ne chinuim cu trezitul, mai are timp sa priceapa cum e cu procesul nocturn.

alibd
05.02.2013, 15:45:25
I-am luat acum vreo juma de an un reductor simplu si alb, pe care i l-am tot aratat cand ajungem in sfera baii, plus explicatiile de rigoare. Ma rog, eu am lasat-o si sa se holbeze la mine cand aveam eu "treburi", pentru ca altfel facea scandal si in plus mi-am zis ca poate functioneaza puterea exemplului. N-a impresionat-o cu nimic pana acum vreo 3 saptamani, cand facea deja la olita, si intr-o seara inainte de baitza a zis ca ala e colacelul ei, am intrebat-o daca maine face la wc pe colacelul ei, a zis da, si de a 2-a zi numai la wc a facut.
Noaptea n-o trezesc, dormim prea bine si eu si ea ca sa ne chinuim cu trezitul, mai are timp sa priceapa cum e cu procesul nocturn.

Trebuie sa achizitionez si eu unul, sa vad apoi cum va reactiona.
In maniera asta am scapat noi de pampers noaptea... am intrebat-o ce-i pun, chilotei sau pampers. A vrut prima varianta, asa ca am profitat. O perioada a fost bine, nu facea deloc pana dimineata cand se trezea, apoi a avut o perioada in care se trezea singura ca vrea la olita, dar a avut si o perioada buna in care, daca nu o puneam la olita odata pe noapte imi facea in pat.

Milagros
05.02.2013, 15:51:13
Eu am cautat asa: sa fie deschisa vara, sa fie curat, sa fie aproape de serviciul meu, sa-i scoata afara. Pe lista de wants mai era si bucataria proprie, dar n-a fost sa fie.

Milagros
05.02.2013, 15:51:56
maxim 20 de copii...
Pai cred ca iti imaginezi ca au wc pe masura lor :)

Milagros
05.02.2013, 15:54:48
Ooo, dai de baut, felicitari, esti cel mai bun exemplu ca daca nu te stresezi cu asta se face treaba usor :) De scutecul de noapte niici noi nu am scapat pentru ca nici prin cap nu mi-a trecut sa incerc asa ceva :)) si asa ca dorm putin, nu m-oi mai trezi si de dus la baie pt D, ma trezesc destul pt mine.

minicutta
13.02.2013, 10:26:28
Ce pot da la kinder fornait DOAR noaptea, dupa o repriza de muci?? Acum nu mai are muci, nu tuseste, insa noaptea respira mai mult pe gura ....

alinutza20
13.02.2013, 10:32:50
Ce pot da la kinder fornait DOAR noaptea, dupa o repriza de muci?? Acum nu mai are muci, nu tuseste, insa noaptea respira mai mult pe gura ....

la mine functioneaza Vibrocil-ul :)

aniscamaia
13.02.2013, 12:29:53
Cred ca de acum voi fi si eu mai activa aici, sunt o viitoare mamica, avem 13 saptamani, ieri am fost la morfologia fetala unde ni s-a spus ca avem un baietel, sanatos (ceea ce e cel mai important), am facut si dublu test si asteptam rezultate si cu emotii sa crestem mari :D

crisdk
13.02.2013, 12:33:10
Cred ca de acum voi fi si eu mai activa aici, sunt o viitoare mamica, avem 13 saptamani, ieri am fost la morfologia fetala unde ni s-a spus ca avem un baietel, sanatos (ceea ce e cel mai important), am facut si dublu test si asteptam rezultate si cu emotii sa crestem mari :D
sarcina usoara si bebel sanatos sa ai, Ana :*

alinutza20
13.02.2013, 12:39:26

la cine mergi?

Butterfly87
13.02.2013, 12:51:08
la mine functioneaza Vibrocil-ul :)
la fel si la noi

aniscamaia
13.02.2013, 13:22:37
la cine mergi?
La d-l dr Catalin Mihaila
multumesc inca o data cris :*

aniscamaia
13.02.2013, 13:24:04
Mamici noi sau in devenire mai sunt pe aici pe forum, ca eu sunt in urma cu noutatile? :D

cristinai
13.02.2013, 13:43:56
Mamici noi sau in devenire mai sunt pe aici pe forum, ca eu sunt in urma cu noutatile? :D
Mamica noua de 6 luni se pune? :P

kammy
13.02.2013, 14:26:42

Mamica in devenire, cu un bebe de 14 sapt la cuptor :D, prezent.

aniscamaia
13.02.2013, 14:50:43
Mamica noua de 6 luni se pune? :P
Se pune, se pune. Unde ai nascut, cu cine si cum a fost? :D

Mamica in devenire, cu un bebe de 14 sapt la cuptor http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_bigsmile.gif, prezent.
Sarcina usoara, sunteti cu o saptamana mai mari. Ma bucur ca nu sunt singura

cristinai
13.02.2013, 14:57:19
Se pune, se pune. Unde ai nascut, cu cine si cum a fost? :D
La arcadia, cezariana pana la urma, recuperare foarte usoara :D

aniscamaia
13.02.2013, 15:52:11
La arcadia, cezariana pana la urma, recuperare foarte usoara :D
La ce medic ai fost? Sa intreb cat te-a costat totul la arcadia?

cristinai
13.02.2013, 16:18:04
La ce medic ai fost? Sa intreb cat te-a costat totul la arcadia?
La Vasilache Cristina. Preturile de la arcadia sunt afisate pe site, am platit exact cat scrie acolo.

tsimonaiuliana
14.02.2013, 16:07:48
Fac si eu un mic sondaj de opinie pe aici: cate ore pe zi lasati copiii sa se uite la desene animate?

Milagros
14.02.2013, 16:51:11
Fac si eu un mic sondaj de opinie pe aici: cate ore pe zi lasati copiii sa se uite la desene animate?
Hm... ma ia cu plans, dar raspund. Cand venim de la gradi seara se uita la foc automat la pirati, doctorita plusica si stupul. Uneori face scandal ca vrea si muc, daca nu, clubul lui mickey. Deci muult :(( DAR ca sa evit treaba asta incerc ca de la gradi sa mergem cat de des in alte parti si sa ajungem tarziu acasa. Sau, alta varianta, face sotul sendvisuri calde ca sa nu mai gatesc si dupa pirati si doctorita plusica ma joc cu el si il tin ocupat cu garajul, ferma sau puzzle sau desen.

LauraF
14.02.2013, 17:46:28
Pai daca pe Milagros o ia cu plans, eu pang de-a binelea! Lucrez de acasa asa ca Disney Junior mergee... Nu sunt deci un bun exemplu, insa nu ma descurc altfel :(

tsimonaiuliana
14.02.2013, 17:50:57
Hm... ma ia cu plans, dar raspund. Cand venim de la gradi seara se uita la foc automat la pirati, doctorita plusica si stupul. Uneori face scandal ca vrea si muc, daca nu, clubul lui mickey. Deci muult :(( DAR ca sa evit treaba asta incerc ca de la gradi sa mergem cat de des in alte parti si sa ajungem tarziu acasa. Sau, alta varianta, face sotul sendvisuri calde ca sa nu mai gatesc si dupa pirati si doctorita plusica ma joc cu el si il tin ocupat cu garajul, ferma sau puzzle sau desen.

David s-ar uita non stop. Am ajuns sa scot cablul de la mufa si ii spun ca au plecat toti (George, Plusica, Mickey, Stupul.....etc) sa faca nani. M-am gandit sa-l las doua ore pe zi sa se uite la desene insa acum sta iar acasa ca este racit si imi este foarte greu sa-l limitez la doua ore. Cand stiu ca noi cand eram mici aveam jumatate de ora de desene seara si atat....dar parca era mai bine.

eliana
14.02.2013, 18:31:50
Oh, great, m-am inveselit brusc de cand am citit cu desenele animate, si a noastra scapa destul de mult la ele.

Milagros
14.02.2013, 19:43:29
David s-ar uita non stop. Am ajuns sa scot cablul de la mufa si ii spun ca au plecat toti (George, Plusica, Mickey, Stupul.....etc) sa faca nani. M-am gandit sa-l las doua ore pe zi sa se uite la desene insa acum sta iar acasa ca este racit si imi este foarte greu sa-l limitez la doua ore. Cand stiu ca noi cand eram mici aveam jumatate de ora de desene seara si atat....dar parca era mai bine.

Mda, si noi folosim asta cu au plecat la nani dar smecherul cere imediat ce stie ca i-am pus pe media player - Cartea Junglei, Aristocats si din astea. Macar daca se uita sa fie filtrate si alese pe spranceana.
Cand stam acasa si D scapa mai mult la desene din pacate :( si cu vremea asta pacatoasa nici afara nu putem iesi ca asa ar fi o treaba

alinutza20
14.02.2013, 20:16:37
si a mea sta la desene.. ohooooooooooooooooooooooooooo dar la fel, pe disney jr unde multe distre ele sunt chiar f educative :)

LauraF
14.02.2013, 20:20:46
si a mea sta la desene.. ohooooooooooooooooooooooooooo dar la fel, pe disney jr unde multe distre ele sunt chiar f educative :)
Pai cu asta ma mai consolez si eu... ca in rest... 8-|

Milagros
14.02.2013, 20:27:25

Asta asa e, sunt multe educative, si-a imbogatit si vocabularul, nu pot nega, dar imi tot fac griji cu ochii :-<

gabriela_rgh
14.02.2013, 20:40:22
voi ziceti de ai vostri ca sunt mari...dar al meu e disperat pe reclame si mai noi pe filmuletul Coca cola cu ursuletii....si nimic dar nimic din ce vreau sa fac cu el nu il intereseaza mai mult de 5 minute cu indulgenta:(....

Green_Eyes
14.02.2013, 20:48:36
Subiect dureros asta cu desenele(:| De cand cu gradi, e mereu bolnavior din octombrie incoace asa ca 99% din timp a stat acasa, iar daca pana acu vreo luna se mai juca cu jucariile, etc. de vreo luna e jale mare, nimic nu il mai intereseaza, vrea doar desene si jocuri la calculator (da, am facut prostia sa ii arat pentru ca ma saturasem eu de Disney Jr.)..De-abia astept primavara sa iesim mai mult la aer!

Milagros
14.02.2013, 21:14:26
Subiect dureros asta cu desenele(:| De cand cu gradi, e mereu bolnavior din octombrie incoace asa ca 99% din timp a stat acasa, iar daca pana acu vreo luna se mai juca cu jucariile, etc. de vreo luna e jale mare, nimic nu il mai intereseaza, vrea doar desene si jocuri la calculator (da, am facut prostia sa ii arat pentru ca ma saturasem eu de Disney Jr.)..De-abia astept primavara sa iesim mai mult la aer!

Valei :( La calculator nu va pupa prea curand. Singurele chestii sunt cantecelele de la gradi pe care i le pun pe youtube, dar numai cu mine langa el si atat. Dar asta e pasarica mea cu calculatorul.

LauraF
14.02.2013, 23:25:47
Valei :( La calculator nu va pupa prea curand. Singurele chestii sunt cantecelele de la gradi pe care i le pun pe youtube, dar numai cu mine langa el si atat. Dar asta e pasarica mea cu calculatorul.
Ooo pe al meu l-am mai temperat eu, dar acum 1 an era inebunit dupa pbskids.org (de altminteri plin de joculete pt astia mici) :D

Milagros
15.02.2013, 09:01:48
Ooo pe al meu l-am mai temperat eu, dar acum 1 an era inebunit dupa pbskids.org (de altminteri plin de joculete pt astia mici) :D
Serios?Nici nu stiam ca exista site-uri cu jocuri pt copii sub 5-6 ani :D Oricum, al meu clar nu pupa prea curand :D

minicutta
15.02.2013, 09:06:18
voi ziceti de ai vostri ca sunt mari...dar al meu e disperat pe reclame si mai noi pe filmuletul Coca cola cu ursuletii....si nimic dar nimic din ce vreau sa fac cu el nu il intereseaza mai mult de 5 minute cu indulgenta:(....

a mea pe langa desene e si cu muzica si mereu cere (de fapt urla ) "la la la" ...si nu se multumeste doar sa asculte (ar fi o chestie) dar e cu ochii in tv sa prinda miscari de dans.......

Si da..nici noi nu avem succes la activitati educative . Ce-s alea jocuri, puzzle, desene pe hartie/tabla? Carti...neeeeeeeeee !!!!

Clar voi avea un plod ...tamaie dar care fataie din popou deja!!!!:)):)):))

alinutza20
15.02.2013, 09:10:39
a mea pe langa desene e si cu muzica si mereu cere (de fapt urla ) "la la la" ...si nu se multumeste doar sa asculte (ar fi o chestie) dar e cu ochii in tv sa prinda miscari de dans.......

Si da..nici noi nu avem succes la activitati educative . Ce-s alea jocuri, puzzle, desene pe hartie/tabla? Carti...neeeeeeeeee !!!!

stai linistita ca mai tarziu o sa vrea... a mea acu deseneaza, picteaza.. se mai joaca... bineinteles fiecare cate 10-15 min... dar na...

calculator nici a mea nu pupa.. am si eu stoluri stoluri.. dar noi nici nu avem desktop in casa,exista doar laptopul pe care nu-l folosesc cu mouse ci cu pad-ul.. si n-are acces decat la cantecele pe care i le pun eu!

tv-ul il am suspendat pe perete, destul de sus astflec ca distanta pan la ochii ei e mare...
abia astept caldura in concluzie :)):))

LauraF
15.02.2013, 09:32:07
Serios?Nici nu stiam ca exista site-uri cu jocuri pt copii sub 5-6 ani :D Oricum, al meu clar nu pupa prea curand :D
Mai.. PBS e o retea care are multe desene animate care se difuzeaza la noi mai ales pe Minimax (parca.. ca al meu nu se mai uita demult decat pe Disney Junior). Pe site au joculete cu personaje din desene (multee) si majoritatea sunt educative. De exemplu e un joculet cu 2 sau 3 catei si trebuie sa le dai biscuiti. Insa acestia trebuie impartiti in mod egal, altfel nu-i mananca ;)) Sunt mai multe interesante, insa trebuie stat langa copil sa-i explici ce are de facut, pentru ca sunt in engleza. Cel putin la inceput.. pana se prinde :-"
Neata!

Anmari
15.02.2013, 10:37:21
buna fetelor ... ooo si ariana mea sta destul de mult zic eu la desene, de cand vine de la gradinita sta cu doamna afara vreo ora depinde de cum e vremea si apoi desene pana ajungem noi acasa, adica vreo 2-3 ore. la noi acum alta e problema :-" ipad-ul, ptr care a facut o pasiune :(( si asta din cauza mea ptr ca i-am instalat joculete pe el. cat m-am tinut eu batoasa sa nu-i dau acces la calculator, uite ca am scapat-o la tableta :( . ma gandeam intr-un timp sa-i dezinstalez toate joculete, dar stie sa umble pe youtube si sa puna catece si desene animate, si atunci prefer sa ii las jocurile. oricum si la tableta are acces doar cand ajungem noi acasa, ptr ca i-am spus doamnei sa nu i-o dea.

gabriela_rgh
15.02.2013, 10:50:53
din ce am citit aici pot zice ca m-am mai linistit....ca am avut asa o perioada de invinovatire ca nu stiu ce sa fac cu el..sa ii atrag atentia.dar se pare ca asta e generatia lor:(...tehnologie...vreau primavara!!!!!

Anmari
15.02.2013, 10:58:36
din ce am citit aici pot zice ca m-am mai linistit....ca am avut asa o perioada de invinovatire ca nu stiu ce sa fac cu el..sa ii atrag atentia.dar se pare ca asta e generatia lor:(...tehnologie...vreau primavara!!!!!

daaaaa... si noi, sa stam numai afara si sa scapam odata de raceli :-" ... oricum mi-am facut un plan de bataie ;)) ii spun doamnei nici sa n-o mai aduca in casa de la gradinita:D sa-i ia mancare si sa o hraneasca afara si sa stea pana ajung eu, asa poate evit tableta, televizor

Milagros
15.02.2013, 14:18:34

Stai calma, la noi abia dupa 2 ani jumate a devenit cat de cat interesat de activitati. Peste noapte l-a palit cu puzzle de a ajuns sa faca si de 50-100 de piese fara poza de model :D Truat me, nu parea asa destept =))

ina26ina
16.02.2013, 09:45:28
Neata !!! hai la cafeluta!!! ~o)~o)~o)~o)

Avem si noi o veste buna \:D/\:D/\:D/\:D/ avem un dintisor!!!!!!! mult asteptat, dar a venit la 11 luni si o zi :))

crisdk
16.02.2013, 10:55:44

Avem si noi o veste buna \:D/\:D/\:D/\:D/ avem un dintisor!!!!!!! mult asteptat, dar a venit la 11 luni si o zi :))
super veste! sa vina toti fara prea multe probleme :) in rest cum ii mai merge brotacelului? ce papa? merge? ia in greutate bine?
neata si de la noi.

ina26ina
16.02.2013, 12:31:32
super veste! sa vina toti fara prea multe probleme :) in rest cum ii mai merge brotacelului? ce papa? merge? ia in greutate bine?
neata si de la noi.

a, nu :)) restul ca de obicei... papa prost, creste prost :)) are 8.300 si 74 cm, suntem cu mult in urma... a facut primii pasi la 10 luni jumate, dar n-as putea spune ca a avansat spectaculos, merge de manute sau sprijinindu-se de canapea, face max. 7-10 pasi singurel si daca are o motivatie puternica ;))

crisdk
16.02.2013, 15:32:56
a, nu :)) restul ca de obicei... papa prost, creste prost :)) are 8.300 si 74 cm, suntem cu mult in urma... a facut primii pasi la 10 luni jumate, dar n-as putea spune ca a avansat spectaculos, merge de manute sau sprijinindu-se de canapea, face max. 7-10 pasi singurel si daca are o motivatie puternica ;))
e bun. Eliza abia a inceout sa faca pasi singurica, si nu face mai multi. de Alex, nu mai vorbesc, ca eu il pun in picioare, si el se bataie, face genoflexiuni, numai locului nu sta, deci nu sper sa stea singur prea curand. in schimb rup amandoi la mers, sprijinindu-se de canapea/masa, si la 4 labe... ;)) la kg: 9.200 - Alex, 9.500 - Eliza la 75cm.

gabriela_rgh
16.02.2013, 15:57:46
Felicitari pentru dintoc!sa iasa si ceilalti fara durere si repejor!
cat despre mers..Tudor a plecat singur la 1 an si 2 zile,deci are timp.

ina26ina
16.02.2013, 17:04:48
e bun. Eliza abia a inceout sa faca pasi singurica, si nu face mai multi. de Alex, nu mai vorbesc, ca eu il pun in picioare, si el se bataie, face genoflexiuni, numai locului nu sta, deci nu sper sa stea singur prea curand. in schimb rup amandoi la mers, sprijinindu-se de canapea/masa, si la 4 labe... ;)) la kg: 9.200 - Alex, 9.500 - Eliza la 75cm.

ce le mai dai de mancare? al meu refuza aproape complet laptele, bea max 100 ml dimineata si seara :-s ii mai dau branza calcica din lapte praf, aia o papa mai bine ... #-o
vad ca la greutate stau mult mai bine ca al meu, ma apuca depresia in fiecare luna cand trebuie sa-l cantaresc...

Felicitari pentru dintoc!sa iasa si ceilalti fara durere si repejor!
cat despre mers..Tudor a plecat singur la 1 an si 2 zile,deci are timp.

nu ma grabesc deloc cu mersul, din partea mea putea sa mearga la 1 an jumate, ca tare se mai loveste... dimineata a dat intai un cap de masa, si dupa jumatate de ora si-a prins mana in sertar #-o
cat despre dinti, sper sa-i iasa mai usor ca asta, nu mi-a facut febra, dar a facut o diaree urata, prima zi 9 scaune, a doua 8... si in a treia zi abia i-a iesit dintisorul...

ada80
16.02.2013, 20:13:04

oau felicitari,tot la varsta asta i-a iesit Antoniei primul dintisor,acum are 3 si sta sa sparga al patrulea.
Daca tot vb de activitati fiica-mea nu se uita deloc la desene in schimb ma termina cu muzica,cand nu ii place ceva imi aduce telecomanda sa ii schimb canalul,se mai joaca cu un cub in care trebuie sa bage diverse forme geometrice ,eveident ca se enerveaza daca nu intra forma rotunda si o stea in aceleasi loc,sunt foarte asemanatoare si le incurca,se mai joaca cu un puzzle din lemn cu animale si cu dovlecul palcintar de la fi...er price,deci nu stiu ink unde se incadreaza.......,sigur mai avem de invatat si faza ce mai tare este ca o intereseaza cartile de pe care tb sa invete mami;)).

crisdk
17.02.2013, 10:47:52
ce le mai dai de mancare? al meu refuza aproape complet laptele, bea max 100 ml dimineata si seara :-s ii mai dau branza calcica din lapte praf, aia o papa mai bine ... #-o
vad ca la greutate stau mult mai bine ca al meu, ma apuca depresia in fiecare luna cand trebuie sa-l cantaresc...
nu ma grabesc deloc cu mersul, din partea mea putea sa mearga la 1 an jumate, ca tare se mai loveste... dimineata a dat intai un cap de masa, si dupa jumatate de ora si-a prins mana in sertar #-o
cat despre dinti, sper sa-i iasa mai usor ca asta, nu mi-a facut febra, dar a facut o diaree urata, prima zi 9 scaune, a doua 8... si in a treia zi abia i-a iesit dintisorul...
aceleasi piureuri de legume cu carne sau galbenus, orez cu legume, paine cu cascaval sau cu macrou in sos tomat, branza calcica cu mere coapte, si aceleasi cereale cu mere dimineata. pere nu le-am dat anul asta, ca m-au speriat cu scaunele moi, intentionez sa cumpar si sa le dau totusi cat de curand. ca si gustari/desert: citrice, banana, biscuiti obisnuiti. vreau sa le cumpar cat de curand si rodii, sa ii incerc cu sucul, kiwi, si tot mai multe variante de fructe... si vreau sa incep sa le dau oul cu totul, dar nu stiu cum... pot sa le dau deodata? sau pe bucatele... :-\ eu ma gandeam sa le fac pur si simplu o omleta cu tot oul si branza.
la noi scaunele moi ne-au tinul o luna :-& abia asteptam sa vina sotul de la serviciu sa il pun la schimbat pampersi, ca eu eram satula... faceau 3 scaune pana la 10.30-11, cand mergeau la primul somn de zi...

gabriela_rgh
17.02.2013, 21:40:23
aceleasi piureuri de legume cu carne sau galbenus, orez cu legume, paine cu cascaval sau cu macrou in sos tomat, branza calcica cu mere coapte, si aceleasi cereale cu mere dimineata. pere nu le-am dat anul asta, ca m-au speriat cu scaunele moi, intentionez sa cumpar si sa le dau totusi cat de curand. ca si gustari/desert: citrice, banana, biscuiti obisnuiti. vreau sa le cumpar cat de curand si rodii, sa ii incerc cu sucul, kiwi, si tot mai multe variante de fructe... si vreau sa incep sa le dau oul cu totul, dar nu stiu cum... pot sa le dau deodata? sau pe bucatele... :-\ eu ma gandeam sa le fac pur si simplu o omleta cu tot oul si branza.
la noi scaunele moi ne-au tinul o luna :-& abia asteptam sa vina sotul de la serviciu sa il pun la schimbat pampersi, ca eu eram satula... faceau 3 scaune pana la 10.30-11, cand mergeau la primul somn de zi...
Eu am bagat albusul tot odata insa sa nu faci ca mine.ulterior am aflat ca trebuia dat la fel ca si galbenusul ,intai un sfert,apoi jumatate ,apoi intreg.albusul e mult mai alergen decat galbenusul si mai bine ii iei usor.

ina26ina
17.02.2013, 22:06:53

ma tenta si pe mine sa-i fac un suc de fructe la un moment dat, dar am renuntat ca nu gasesc moment sa i-l dau sa nu-i strice foamea.... ii mai pun sucul de la o clementina in piureul de fructe cateodata, dar cam atat...
eu i-am mai scapat albus brotacelului, mai mult din greseala, ca i-am mai dat chec sau papanasi facuti in casa care contin si albus...

oau felicitari,tot la varsta asta i-a iesit Antoniei primul dintisor,acum are 3 si sta sa sparga al patrulea.
Daca tot vb de activitati fiica-mea nu se uita deloc la desene in schimb ma termina cu muzica,cand nu ii place ceva imi aduce telecomanda sa ii schimb canalul,se mai joaca cu un cub in care trebuie sa bage diverse forme geometrice ,eveident ca se enerveaza daca nu intra forma rotunda si o stea in aceleasi loc,sunt foarte asemanatoare si le incurca,se mai joaca cu un puzzle din lemn cu animale si cu dovlecul palcintar de la fi...er price,deci nu stiu ink unde se incadreaza.......,sigur mai avem de invatat si faza ce mai tare este ca o intereseaza cartile de pe care tb sa invete mami;)).

multumim, ma ingrijorasem rau ca la un an va zambi tot cu gingiile :))
pe-am meu l-am cam scapat la desene, si daca suntem in vizita si vede vreo telecomanda, incepe sa caute televizorul si sa scanceasca sa-l aprind 8-| din fericire n-are rabdare sa se uite decat la genericul desenelor, stiu pe de rost toate melodiile de la doctorita plusica, piratii din tara de nicaieri, zoo, mouk... =P~ noroc ca e pasionat de masinute, le ia la rand, le intoarce, le impinge, le invarte rotile.... ma rog cu disperare sa vina caldura sa-l mai pot scaote, ca albim in casa....
p.s.: dovleacul placintar e tot aia cu borcanul cu biscuiti sau e alta jucarie? un borcan cu forme de biscuiti, galben, cu un capac mov, care canta cand bagi mana-n el? daca da, il are si brotacelul si e innebunit, se joaca zilnic cu el...

minicutta
18.02.2013, 09:28:51

felicitari pt dintoc !!!!!!!!!

AndreeaB18
18.02.2013, 10:09:26
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati ca ma bag ca musca-n lapte, dar am si eu o intrebare: de unde cumparati hainute? Sa ma explic. De pe vremea cand incercam sa raman insarcinata am tot vrut sa cumpar ceva mic si frumos pentru viitorul meu bebelus. Axum ca sunt insarcinata (chiar daca numai in 2 luni), vreau si mai mult sa cumpar ceva. Am fost in Carf, Kauf, Auch si C&A, dar nu am gasit nimic care sa-mi atraga atentia. Nu vreau nimic deosebit, ci un body sau ceva (dat fiind faptul ca nu stim ce e in burtica). Va multumesc!
O zi buna sa aveti alaturi de minunile voastre nazdravane!

minicutta
18.02.2013, 10:57:20
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati ca ma bag ca musca-n lapte, dar am si eu o intrebare: de unde cumparati hainute? Sa ma explic. De pe vremea cand incercam sa raman insarcinata am tot vrut sa cumpar ceva mic si frumos pentru viitorul meu bebelus. Axum ca sunt insarcinata (chiar daca numai in 2 luni), vreau si mai mult sa cumpar ceva. Am fost in Carf, Kauf, Auch si C&A, dar nu am gasit nimic care sa-mi atraga atentia. Nu vreau nimic deosebit, ci un body sau ceva (dat fiind faptul ca nu stim ce e in burtica). Va multumesc!

felicitari pt burtica si sarcina usoara in continuare.

Hainute (body-uri) de calitate am cumparat de la Danina VS, iar fetele stiu ca au mai comandat si au fost multumite de Aramis. Si la Salamadra Kids am gasit lucruri dragalase...acum depinde si de ce anume vrei tu ....

gabriela_rgh
18.02.2013, 16:46:02
felicitari pt burtica si sarcina usoara in continuare.

Hainute (body-uri) de calitate am cumparat de la Danina VS, iar fetele stiu ca au mai comandat si au fost multumite de Aramis. Si la Salamadra Kids am gasit lucruri dragalase...acum depinde si de ce anume vrei tu ....
haine de la Danina se gasesc in standurile E-gros.undeva zona K parca spuneau fetele.;;)
Andreea bine ai venit la mamici si sarcina perfecta!

Milagros
18.02.2013, 16:59:13
Buna ziua!
Vezi si la H&M, Zara. Eu la C&A chiar weekend-ul asta am luat body-uri dragute si la reducere :)

roxana1
19.02.2013, 15:47:43
Buna mamici si viitoare mamici. Nu am mai intrat demult pt ca nu am mai avut net
Si Darius sta destul de mult la desene animate si la tv si pe dvd,dar de multe ori se mai si joaca in timpul unui desen animat,mai cauta o masinuta,o jucarie,deci nu se uita cap coada cu ochii la tv.
Stefania am vazut ca ai scris ca ai vizitat o gradi,au inceput inscrierile cumva?

Rok5ana
20.02.2013, 00:57:38
Buna ziua!

Body-uri faine..la Z. Tot acolo si hainute frumoase si la C&A, H&M, Zara, LCWaikiki, etc...bani sa fie ca hainute se gasesc :)

Sarcina usoara sa ai!

Rok5ana
20.02.2013, 01:02:53

Stefan a mers singurel la 1 an si o luna...deci are timp. Si Sara mea e in urma la greutate, desi mananca bine ...6,300Kg si 70 cm la 7 luni jumate...crek o fac balerina. Oare ajunge la 8 kile pana la 1 an?

alibd
20.02.2013, 15:46:21
Buna mamici si viitoare mamici. Nu am mai intrat demult pt ca nu am mai avut net
Si Darius sta destul de mult la desene animate si la tv si pe dvd,dar de multe ori se mai si joaca in timpul unui desen animat,mai cauta o masinuta,o jucarie,deci nu se uita cap coada cu ochii la tv.
Stefania am vazut ca ai scris ca ai vizitat o gradi,au inceput inscrierile cumva?

Mie, la gradinita de care apartinem, mi-a spus ca din martie.

gabriela_rgh
20.02.2013, 17:05:43
Mie, la gradinita de care apartinem, mi-a spus ca din martie.
si sorioarei mele la fel i s-a zis ca din martie..deci asa o fi:)

gabriela_rgh
20.02.2013, 17:07:15
Body-uri faine..la Z. Tot acolo si hainute frumoase si la C&A, H&M, Zara, LCWaikiki, etc...bani sa fie ca hainute se gasesc :)

Sarcina usoara sa ai!
am vazut ca a disparut magazinul Z din Felicia :(,aveti idee daca s-a mutat in alta parte?

gabriela_rgh
20.02.2013, 17:09:10
Stefan a mers singurel la 1 an si o luna...deci are timp. Si Sara mea e in urma la greutate, desi mananca bine ...6,300Kg si 70 cm la 7 luni jumate...crek o fac balerina. Oare ajunge la 8 kile pana la 1 an?
Tudor la 8 luni avea 7.600,dar eu l-am nascut maricel....deci cam tot pe acolo a luat in greutate si el.a recuperat dupa 1 anisor(9.100 avea la un an)..acum cred ca are cam 11 kg si s-a vazut diferenta de cand a intrat pe lapte praf...

stefania_a
20.02.2013, 18:35:42

nu au inceput inscrierile, dar am fost la o gradi sa ma informez si sa vad ce conditii au, daca o primeste chiar daca nu apartinem de acea gradi. mie mi-au zis ca undeva in aprilie-inceput mai se fac inscrierile...

cristinai
20.02.2013, 20:48:39
am vazut ca a disparut magazinul Z din Felicia :(,aveti idee daca s-a mutat in alta parte?
Nu s-a mutat in alta parte, vor sa se retraga de pe piata romaneasca. Pacat, aveau hainute tare frumoase. La reduceri preturile chiar erau acceptabile :D Poate body-urile de la Esca se muta in alt lant de magazine.

Rok5ana
21.02.2013, 15:59:09

Nu stiam :(..Pacat...sper ca nu a disparut de tot

Rok5ana
21.02.2013, 16:00:40
Tudor la 8 luni avea 7.600,dar eu l-am nascut maricel....deci cam tot pe acolo a luat in greutate si el.a recuperat dupa 1 anisor(9.100 avea la un an)..acum cred ca are cam 11 kg si s-a vazut diferenta de cand a intrat pe lapte praf...

Cu cat l-ai nascut? sara s-a nascut cu 3,150 dar a scazut pana la 3,000.

gabriela_rgh
21.02.2013, 16:13:08
Cu cat l-ai nascut? sara s-a nascut cu 3,150 dar a scazut pana la 3,000.
cu 3.850 grame si a scazut la 3.700.ati mai repetat analizele Sarei?noi deocamdata am luat o pauza de la orice tratament si reluam investigatiile in primavara.

Rok5ana
21.02.2013, 23:50:23
cu 3.850 grame si a scazut la 3.700.ati mai repetat analizele Sarei?noi deocamdata am luat o pauza de la orice tratament si reluam investigatiile in primavara.

Nu le-am mai facut din decembrie. Ar fi trebuit sa le repetam luna asta, dar a facut o otita si a luat antibiotic asa ca am amanat analizele. O sa le facem la inceputul lui martie. Oricum, in decembrie tgo-ul a iesit tot marit, dar in scadere fata de primele analize. Sper sa iasa mai bine de data asta. Noi nu am luat nici un fel de tratament pana acum.

Acum de vreo saptamana are alta problema...nu stiu de ce se constipa. Nu i-am schimbat alimentatia, nu i-am introdus nimic nou. Ea oricum facea o data la doua zile, dar acum se chinuie o gramada mititica, si cateodata asa se mai screme si nu reuseste sa faca nimic sau daca face, face putin si tare. Si are gaze toata ziua.

ina26ina
22.02.2013, 08:15:17
Neata , mamici ! Hai la cafeluta! ~o)~o)~o)~o)~o)
Eu stau acasa de 2 zile, asta mic iar a tras o laringita de toata frumusetea... :(

Nu le-am mai facut din decembrie. Ar fi trebuit sa le repetam luna asta, dar a facut o otita si a luat antibiotic asa ca am amanat analizele. O sa le facem la inceputul lui martie. Oricum, in decembrie tgo-ul a iesit tot marit, dar in scadere fata de primele analize. Sper sa iasa mai bine de data asta. Noi nu am luat nici un fel de tratament pana acum.

Acum de vreo saptamana are alta problema...nu stiu de ce se constipa. Nu i-am schimbat alimentatia, nu i-am introdus nimic nou. Ea oricum facea o data la doua zile, dar acum se chinuie o gramada mititica, si cateodata asa se mai screme si nu reuseste sa faca nimic sau daca face, face putin si tare. Si are gaze toata ziua.

incearca prune (merg si cele deshidratate, le lasi peste noapte la hidratat), pere, apa mai multa, supa...

facem pereche, si al meu tot balerin.... :))

Rok5ana
22.02.2013, 11:52:49
facem pereche, si al meu tot balerin.... :))

:))) Hai ca incet, incet adunam de o trupa de balet. Oare ce o fi cu copii astia? Tin la silueta!

minicutta
22.02.2013, 12:44:26
:))) Hai ca incet, incet adunam de o trupa de balet. Oare ce o fi cu copii astia? Tin la silueta!

a mea nu....momentan are 12,5kg (bine ...e si luuunga cat o zi de post) . Nu prea se omoara cu mancarea insa bea apa in nestire ...cred ca uneori ajunge la 1,5 l /zi ...si are burtica deja. Iar daca nu i dau sta langa sticla cu apa/chiuveta si plange "apiiii, apiiiiiiiiiiii"

Butterfly87
22.02.2013, 13:00:02
a mea nu....momentan are 12,5kg (bine ...e si luuunga cat o zi de post) . Nu prea se omoara cu mancarea insa bea apa in nestire ...cred ca uneori ajunge la 1,5 l /zi ...si are burtica deja. Iar daca nu i dau sta langa sticla cu apa/chiuveta si plange "apiiii, apiiiiiiiiiiii"
ce bine sta cu kg
a mea are 11.8 si dr a zis ca ee cam sub normal ca ar trebui sa aibe 13 kg
dar ma uitam pe net la tabele de kg si ar fi 10-13 kg la 2 ani,,

alinutza20
22.02.2013, 13:51:39

un rac veritabil!!! (sper ca nu ma insel) , o regasesc pe fii-mea in fix tot ce-ai scris.. sau ma rog, se regaseste in fii-mea, avand i vedere care e mai mare :))

minicutta
22.02.2013, 14:22:30
[/B]

un rac veritabil!!! (sper ca nu ma insel) , o regasesc pe fii-mea in fix tot ce-ai scris.. sau ma rog, se regaseste in fii-mea, avand i vedere care e mai mare :))

coooorect!!!!!!!!=D>=D>=D>=D> ai castigat 2 zile de stat cu fie-mea :))

alinutza20
22.02.2013, 14:24:57
coooorect!!!!!!!!=D>=D>=D>=D> ai castigat 2 zile de stat cu fie-mea :))

hahahahhaha=)) asta e gluma zilei sau cum?=)))
vrei sa-ti zic ce urmeaza? neah.. descopera singura =)))

Milagros
22.02.2013, 14:41:04
Primit si balerini cu doua picioare stangi in trupa? ;;) Dragos are 15,5 kg dar in scurt timp zic ca ajunge la 13 ca tine post negru. Na, de fapt vorbesc aiurea, mananca biscuiti si iaurt de doua ori pe zi. Azi la gradi mi-a zis teacher ca ar trebui sa nu mai platesc masa ca in zilele bune ia 10 linguri din ciorba. Felul 2 mi-l da acasa de nici nu mai stiu cand, neatins. >:P

gabriela_rgh
22.02.2013, 14:42:39

cu probiotice si fructe l-am reglat pe Tudorel.am avut si noi cateva episoade crunte cu constipatia..ajunsesem sa plang langa el ca nu-l pot ajuta.dupa probiotice si iaurt introdus in alimentatie a fost muult mai bine.

minicutta
22.02.2013, 14:57:46
hahahahhaha=)) asta e gluma zilei sau cum?=)))
vrei sa-ti zic ce urmeaza? neah.. descopera singura =)))

nu fi ....egoista, rea ,cataroasa...uracioasa...etc etc...zi tot !!!! macar sa ma pregatesc psihic=))=))=))

Rok5ana
22.02.2013, 15:14:57
cu probiotice si fructe l-am reglat pe Tudorel.am avut si noi cateva episoade crunte cu constipatia..ajunsesem sa plang langa el ca nu-l pot ajuta.dupa probiotice si iaurt introdus in alimentatie a fost muult mai bine.

Si probiotice cum ii dadeai? cate plicuri pe zi? cate zile?

gabriela_rgh
22.02.2013, 16:39:28
Si probiotice cum ii dadeai? cate plicuri pe zi? cate zile?
un plic de Linex baby pe zi ,poti merge pana la o luna de zile pana vezi ca se normalizeaza.asta la recomandarea pediatrei,nu de capul meu:).mai ales dupa antibiotice e recomandat macar 2 saptamani administrarea probioticului.asta inclusiv pentru adulti.eu ii puneam pliculetul in mancare(in cerealele de dimineata),dar sa nu fie mai calda de 40 grade papica caci isi perde efectul.
dintre fructe au ajutat merele,perele,piersici,caise,prune.nu stiu daca poti la varsta ei sa ii dai apa de cocos,poate vin cu completari mamicile care au folosit.

Rok5ana
22.02.2013, 16:48:42
un plic de Linex baby pe zi ,poti merge pana la o luna de zile pana vezi ca se normalizeaza.asta la recomandarea pediatrei,nu de capul meu:).mai ales dupa antibiotice e recomandat macar 2 saptamani administrarea probioticului.asta inclusiv pentru adulti.eu ii puneam pliculetul in mancare(in cerealele de dimineata),dar sa nu fie mai calda de 40 grade papica caci isi perde efectul.
dintre fructe au ajutat merele,perele,piersici,caise,prune.nu stiu daca poti la varsta ei sa ii dai apa de cocos,poate vin cu completari mamicile care au folosit.

Multumesc. O sa intreb si eu pediatra luni, ca tot am programare cu Stefan...pana atunci am niste prune puse la congelator. maine dim i le servesc, sper sa le vrea.

gabriela_rgh
22.02.2013, 18:04:12
Multumesc. O sa intreb si eu pediatra luni, ca tot am programare cu Stefan...pana atunci am niste prune puse la congelator. maine dim i le servesc, sper sa le vrea.
ma referam ca sunt safe:) cand am zis nu de capul meu:).oricum fa o intrebare si vezi ce zice:).>:D<

alinutza20
22.02.2013, 19:28:24
nu fi ....egoista, rea ,cataroasa...uracioasa...etc etc...zi tot !!!! macar sa ma pregatesc psihic=))=))=))

m-ai descris perfect! nici eu nu puteam mai bine =))) si... asa raman! =))=))=))=))

gabriela_rgh
23.02.2013, 20:12:13
ceva util:)
http://www.unicef.ro/wp-content/uploads/activitati-de-invatare-pentru-copiii-foarte-mici.pdf

gabriela_rgh
05.03.2013, 20:43:09
imi scriu aici ingrijorarea si voi sa imi spuneti daca sunt paranoia si nu ma supar....
sunt dezamagita ca nu reusesc sa ii captez atentia lui Tudorel:(.pe langa faptul ca nici macar mama,apa,papa nu vrea sa zica(desi uneori imi da impresia ca poate dar nu vrea...)nu e atent la ce ii arat,ce ii spun.incerc sa ii cant pare ca ma asculta dar isi vede de treaba...incerc sa ii zic poezii la fel,incerc sa ii citesc imi da paginile cartii si atat,nu are rabdare.i-a facut taicasu jetoane cu animale,i le arat,ma maimutaresc in tot felul pur si simplu refuza sa se uite la ele.ii arat poze cu verisorii sa ii recunoaca...prima data mi i-a aratat corect din prima pe toti...apoi imi da senzatia ca se prosteste si arata la nimereala...sincer sunt dezarmata...
imi fac griji degeaba sau sa ma gandesc ca avem probleme de atentie,dezvoltare in vorbire,etc?:-<

Milagros
05.03.2013, 22:21:25
imi scriu aici ingrijorarea si voi sa imi spuneti daca sunt paranoia si nu ma supar....
sunt dezamagita ca nu reusesc sa ii captez atentia lui Tudorel:(.pe langa faptul ca nici macar mama,apa,papa nu vrea sa zica(desi uneori imi da impresia ca poate dar nu vrea...)nu e atent la ce ii arat,ce ii spun.incerc sa ii cant pare ca ma asculta dar isi vede de treaba...incerc sa ii zic poezii la fel,incerc sa ii citesc imi da paginile cartii si atat,nu are rabdare.i-a facut taicasu jetoane cu animale,i le arat,ma maimutaresc in tot felul pur si simplu refuza sa se uite la ele.ii arat poze cu verisorii sa ii recunoaca...prima data mi i-a aratat corect din prima pe toti...apoi imi da senzatia ca se prosteste si arata la nimereala...sincer sunt dezarmata...
imi fac griji degeaba sau sa ma gandesc ca avem probleme de atentie,dezvoltare in vorbire,etc?:-<
Si cumva ai si senzatia ca fata de cum era la 1 an a involuat? :D Daca raspunsul este DA, esti paranaoia :)) Acum fara gluma, am vazut la D si la alti copii ca au din senin o perioada de haos, cand nu te intelegi deloc cu ei, nimic nu-i intereseaza, nici macar jucariile, pur si simplu alearga bezmetici si cam atat, cuvinte oni nix, eventual le stalcesc pe cele 10 pe care le spuneau la 1 an, nu au rabdare si nu vor sa te joci cu ei, nu fac puzzle-uri pt copii de 18 luni si nici nu deseneaza, nu coloreaza, rup carti etc etc etc Iar spre 2 ani, peste noapte, o sa mergi cu el pe strada si o sa-ti spuna - Mama, acolo ete o balta mare :x

stefania_a
06.03.2013, 10:08:39

sa-ti zic ca bia a zis prima data papa si apa la 1 an si 10 luni???:D si eu imi faceam griji..dar abia de atunci a inceput ea sa vorbeasca..si acum de la o zi la alta tot mai silbiseste cate un cuvant...leaga si cuvinte..nu le zice pe toate corect..dar cred ca e bine pt varsta ei..eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji, sincer..fiecare copil e cu ritmul ei...iar bia nici acum nu vrea sa ii citesc din carti..ii plac poeziile recitate pe derost si in care ma prostesc....cantece nu vrea ca imi zice sa tac, sa se joace cu jucariile prea mult nici atat, dar sa stea langa mine la bucatarie sa ma incurce, sa stea sa ma ajute la spalt vase vrea...deci sincer nu cred ca ai de ce sa iti faci griji...>:D<

Green_Eyes
06.03.2013, 10:12:00

Si eu cred ca iti faci griji inutil, insa asa e scris in fisa postului, sa fim paranoia din cand in cand:-p Din cate am vazut in poze, Tudor are o privire foarte ''prezenta'' si alerta si asta cred ca spune multe.. mai ai rabdare un pic, o luna, doua, trei si vei vedea progrese semnificative . :x

gabriela_rgh
06.03.2013, 15:48:28
Si cumva ai si senzatia ca fata de cum era la 1 an a involuat? :D Daca raspunsul este DA, esti paranaoia :)) Acum fara gluma, am vazut la D si la alti copii ca au din senin o perioada de haos, cand nu te intelegi deloc cu ei, nimic nu-i intereseaza, nici macar jucariile, pur si simplu alearga bezmetici si cam atat, cuvinte oni nix, eventual le stalcesc pe cele 10 pe care le spuneau la 1 an, nu au rabdare si nu vor sa te joci cu ei, nu fac puzzle-uri pt copii de 18 luni si nici nu deseneaza, nu coloreaza, rup carti etc etc etc Iar spre 2 ani, peste noapte, o sa mergi cu el pe strada si o sa-ti spuna - Mama, acolo ete o balta mare :x
multumesc Ana ca ma calmezi.adevarul este ca mi se pare foarte greu al doilea an cu el acasa.si ma dezarmeaza rebeliciunea asta asa din senin.copilul meu cuminte a devenit un mic terorist:-".....

eliana
06.03.2013, 18:42:13
multumesc Ana ca ma calmezi.adevarul este ca mi se pare foarte greu al doilea an cu el acasa.si ma dezarmeaza rebeliciunea asta asa din senin.copilul meu cuminte a devenit un mic terorist:-".....
Pe scurt: e prea devreme pentru ce vrei tu de la el. Iar daca prin minte iti zboara deja diverse chestii medicale, da-le la o parte, si pentru asta e prea devreme de pus etichete.

gabriela_rgh
06.03.2013, 18:56:52
Pe scurt: e prea devreme pentru ce vrei tu de la el. Iar daca prin minte iti zboara deja diverse chestii medicale, da-le la o parte, si pentru asta e prea devreme de pus etichete.
nu la chestii medicale ma gandesc..ca e prea golan sa fieceva in neregula..ma gandesc ca nu procedez eu bine,ca la mine e buba ca nu stiu cum/ce sa fac cu el:).dar sunteti voi aici sa imi revin;)).

Milagros
07.03.2013, 11:13:14

He he, daca va evolua ca tero al meu sa vezi bucurie cand auzi ca la sedinta cu parintii vrea pisicoloaga gradinitei sa iti vorbeasca in privat si iti zboara gandul in sec doi la ADHD =))

In alta ordine de idei raportez copil cu febra :(( A facut 38,4 la 5 dimi si a scazut cu Ibalgin dar acum, la 6 ore dupa doza are iar 38 :(( Cred ca e o viroza ca ii curg f putin si mucisorii si tuseste. Iar maine cica avea serbare la gradi :(

michellina
07.03.2013, 12:44:46
He he, daca va evolua ca tero al meu sa vezi bucurie cand auzi ca la sedinta cu parintii vrea pisicoloaga gradinitei sa iti vorbeasca in privat si iti zboara gandul in sec doi la ADHD =))

In alta ordine de idei raportez copil cu febra :(( A facut 38,4 la 5 dimi si a scazut cu Ibalgin dar acum, la 6 ore dupa doza are iar 38 :(( Cred ca e o viroza ca ii curg f putin si mucisorii si tuseste. Iar maine cica avea serbare la gradi :(

Buna!
Chiar ziceam ca o sa te intreb cum se simte dupa operatie si tot am uitat... cum e? a mai racit pana acum? se cunoaste o imbunatatire?

gabriela_rgh
07.03.2013, 13:43:12
mamici imi puteti recomanda un medic ortoped ok pt copii?
eventual cu cabinet privat.am o verisoara a carei fetita ii tot sare mana de la cot si ajunge des cu ea la spital si i s-a zis ca e normal si nu are ce ii face si ar mai vrea o parere,ea fiind din Vaslui...

gabriela_rgh
07.03.2013, 13:43:43

sanatate multa golanului!

alibd
07.03.2013, 14:26:46
mamici imi puteti recomanda un medic ortoped ok pt copii?
eventual cu cabinet privat.am o verisoara a carei fetita ii tot sare mana de la cot si ajunge des cu ea la spital si i s-a zis ca e normal si nu are ce ii face si ar mai vrea o parere,ea fiind din Vaslui...

Botez, de la Pedilife?

gabriela_rgh
07.03.2013, 15:08:26
Botez, de la Pedilife?
multumesc Ali!>:D<

ina26ina
07.03.2013, 16:19:25
Botez, de la Pedilife?

La el am fost si eu cu al meu, il recomand!

Milagros
07.03.2013, 17:32:38
Buna!
Chiar ziceam ca o sa te intreb cum se simte dupa operatie si tot am uitat... cum e? a mai racit pana acum? se cunoaste o imbunatatire?

E f bine dupa operatie, am mers recent la primul control si totul e super, avea si muci cand am fost, pe 22 februarie mai exact. ;)) De la operatie a facut muci dupa cum urmeaza: la o sapt dupa operatie, deci in decembrie dar a fost asa: seara muci, aspirat, pus Colargol, dimineata nu mai avea nimic. In ianuarie, stranutat un pic, muci lichizi, aspirat pus Colargol, dimineata nici urma de muci. In februarie au tinut o saptamana, dar fara sa se infunde nasul, respira perfect numai ca se auzea zgomot de muci, ii aspiram, pus Colargol si uneori mai iesea cate o lumanarica. Fara febra, fara dat in infectie respiratorie. \:D/
Acum e clar viroza ca circula o groaza. Na, scosul polipilor nu cred ca il fereste de din astea.

Milagros
07.03.2013, 17:33:18
sanatate multa golanului!

Multumim, pupam titirezul scump!

michellina
08.03.2013, 10:20:07
E f bine dupa operatie, am mers recent la primul control si totul e super, avea si muci cand am fost, pe 22 februarie mai exact. ;)) De la operatie a facut muci dupa cum urmeaza: la o sapt dupa operatie, deci in decembrie dar a fost asa: seara muci, aspirat, pus Colargol, dimineata nu mai avea nimic. In ianuarie, stranutat un pic, muci lichizi, aspirat pus Colargol, dimineata nici urma de muci. In februarie au tinut o saptamana, dar fara sa se infunde nasul, respira perfect numai ca se auzea zgomot de muci, ii aspiram, pus Colargol si uneori mai iesea cate o lumanarica. Fara febra, fara dat in infectie respiratorie. \:D/
Acum e clar viroza ca circula o groaza. Na, scosul polipilor nu cred ca il fereste de din astea.

Ma bucur pt voi, nici nu imi imaginez ca scosul polipilor fereste de viroze, insa din ce ai scris tu se pare ca dureaza putin si au efecte mai blande; ca banuiesc ca si episoadele alea de muci de o seara tot de la vreun virus erau si au trecut foarte repede. Sa o tina tot asa! (aici ma refer la muci doar de-o seara cand e cazul :P)
Merci pt feedback!

Milagros
08.03.2013, 18:37:46
Ma bucur pt voi, nici nu imi imaginez ca scosul polipilor fereste de viroze, insa din ce ai scris tu se pare ca dureaza putin si au efecte mai blande; ca banuiesc ca si episoadele alea de muci de o seara tot de la vreun virus erau si au trecut foarte repede. Sa o tina tot asa! (aici ma refer la muci doar de-o seara cand e cazul :P)
Merci pt feedback!

DA, CLAR, vad diferente uriase. Si numai faptul ca nu mai ia o gura de aer, o gura de mancare si tot e ceva \:D/
Multumesc, la fel! Deocamdata luptam cu o viroza mai urata si cu febra, dar asteptam zile mai bune.

crisdk
09.03.2013, 11:43:42
DA, CLAR, vad diferente uriase. Si numai faptul ca nu mai ia o gura de aer, o gura de mancare si tot e ceva \:D/
Multumesc, la fel! Deocamdata luptam cu o viroza mai urata si cu febra, dar asteptam zile mai bune.
Ana, ce dr. l-a operat pe D? a fost operat si de polipi si de amigdale?

Milagros
09.03.2013, 13:43:32
Ana, ce dr. l-a operat pe D? a fost operat si de polipi si de amigdale?

Daniel Rusu - scos polipi, redus amigdale si pus aeratoare la ambele urechi. Sper ca nu au puii probleme =((

kamille
09.03.2013, 18:30:10
Buna,

Voiam sa va intreb daca stiti gradinite bune in zona Tatarasi...prog normal

multumesc.:*:*:*

crisdk
10.03.2013, 16:41:55
Daniel Rusu - scos polipi, redus amigdale si pus aeratoare la ambele urechi. Sper ca nu au puii probleme =((
nu, fereasca DD! pentru o prietena intreb. merci.

danabalana
10.03.2013, 16:52:34
Buna mamici....va rog ajutati-ma...caut o gradinita particulara in iasi care sa aiba si transport...!

Milagros
10.03.2013, 17:47:27
Buna mamici....va rog ajutati-ma...caut o gradinita particulara in iasi care sa aiba si transport...!

FEG, Longavit, cred ca si Spectrum.

Milagros
10.03.2013, 17:48:53
nu, fereasca DD! pentru o prietena intreb. merci.

Nu ai pt ce, sa-i fie de folos si sanatate multa! Rusu e cam plin de el, nah, isi permite, face chestii pe care altii nu le fac in Romania, dar daca treci peste atitudine...

minicutta
11.03.2013, 08:23:05
neata mamici !!!

ma puteti ajuta cu ceva pareri despre dr. Strugariu??? sau o recomandare de ORL ist ok???

Butterfly87
11.03.2013, 08:25:48
si Penilla are transport
neata si de la noi

michellina
11.03.2013, 10:06:23
neata mamici !!!

ma puteti ajuta cu ceva pareri despre dr. Strugariu??? sau o recomandare de ORL ist ok???

Mie mi s-a parut ok Strugariu, dr Rusu se stie ca e bun insa da din prima antibiotic si recomanda prea usor operatia (parerea mea).

minicutta
11.03.2013, 12:21:37
Mie mi s-a parut ok Strugariu, dr Rusu se stie ca e bun insa da din prima antibiotic si recomanda prea usor operatia (parerea mea).

inteles, saru` mana....

Nah, eu sper ca nu e asa grav ..insa vreau o parere profi...ca de vreo luna Sofi , in urma unei raceli cu muci, a ramas cu nasul infundat noaptea si nu poate sa respire bine, si se trezeste, se foieste, e agitata.....

rroxica
11.03.2013, 14:17:36
neata mamici !!!

buna eu am fost la dr cozma sebastian e un medic excelent, insa daca va fi nevoie de interventie el nu face
si dr rusu daniel e foarte ok
o zi buna!

Milagros
11.03.2013, 20:30:53
neata mamici !!!

De la Arcadia? Daca da, noi am fost la ea in iunie si mi s-a parut f ok, bonus, da bine la pici. Sper ca nu pentru Sofia :|:-s

Milagros
11.03.2013, 20:32:27

Mda, din pacate, in ultima vreme tot mai multe mamici nemultumite de Rusu :( Recent i-a recomandat colegei mele punctie la copilasul cu otita seroasa. Zice colega mea ca a avut impresia ca recomanda chestii numai ca sa umfle conturile Arcadia. Pacat :(

Andrusca
11.03.2013, 22:37:50
neata mamici !!!

oana manolache :)>-; la arcadia am gasit-o noi, nu stiu daca are cabinet si in alta parte

minicutta
12.03.2013, 08:18:28
De la Arcadia? Daca da, noi am fost la ea in iunie si mi s-a parut f ok, bonus, da bine la pici. Sper ca nu pentru Sofia :|:-s

ba pt ea ....sper sa fie doar panica de mama si nu ceva mai grav...insa de vreo luna, de cand a fost mucoasa, tot i se infunda nasul noaptea si respira greu si se agita, scartaie, plange, se foieste....si am zis ca e cazul sa facem un control. Ca am incercat toata piata de seruri si picaturi de nas si degeaba....
Macar sa stiu ce si cum.

Milagros
12.03.2013, 09:10:04
ba pt ea ....sper sa fie doar panica de mama si nu ceva mai grav...insa de vreo luna, de cand a fost mucoasa, tot i se infunda nasul noaptea si respira greu si se agita, scartaie, plange, se foieste....si am zis ca e cazul sa facem un control. Ca am incercat toata piata de seruri si picaturi de nas si degeaba....
Macar sa stiu ce si cum.

O fi ramas cu polipii un pic inflamati dupa muci, se mai poate cica. Oricum, daca asta e cazul sunt spray-uri de nas care ajuta la reducerea lor si nu ajungi neaparat la operatie. Multa sanatate!

michellina
12.03.2013, 09:21:43
Mda, din pacate, in ultima vreme tot mai multe mamici nemultumite de Rusu :( Recent i-a recomandat colegei mele punctie la copilasul cu otita seroasa. Zice colega mea ca a avut impresia ca recomanda chestii numai ca sa umfle conturile Arcadia. Pacat :(

Aceeasi impresie mi-a lasat-o si mie...

minicutta
12.03.2013, 09:37:58
O fi ramas cu polipii un pic inflamati dupa muci, se mai poate cica. Oricum, daca asta e cazul sunt spray-uri de nas care ajuta la reducerea lor si nu ajungi neaparat la operatie. Multa sanatate!

Exact !!!

Am fost la control azi dimineata si avem ceva polipi ...ne-a dat tratament 7 zile cu vibrocil, sinupret si aerius :(......
Ne-a spus ca nu e cazul de operatie....dar sa avem grija ....

Milagros
12.03.2013, 11:06:28
Exact !!!

Am fost la control azi dimineata si avem ceva polipi ...ne-a dat tratament 7 zile cu vibrocil, sinupret si aerius :(......
Ne-a spus ca nu e cazul de operatie....dar sa avem grija ....

Hm... ce inseamna sa aveti grija? Ca Doamne iarta, doar nu le bagam noi microbi intentionat pi undeva sa raceasca :-" Ce stil au medicii astia, imi vine sa-mi dau palme.

minicutta
12.03.2013, 11:27:19
Hm... ce inseamna sa aveti grija? Ca Doamne iarta, doar nu le bagam noi microbi intentionat pi undeva sa raceasca :-" Ce stil au medicii astia, imi vine sa-mi dau palme.

eu am interpretat-o in sensul sa venim la control daca ni se pare ceva suspect....
Nu vreau sa ma gandesc la alte interpretari, pt ca asa cum ai spus si tu, nu stiu vreun parinte sa fie fericit ca are copilul bolav !!

kamille
13.03.2013, 09:23:36
Buna,

Voi ce activitati faceti cu piticii vostri? mergeti la innot? la clubul copiilor? .....cum piticul meu nu merge la gradi as vrea sa ii ocup timpu cu ceva activitati....

danabalana
14.03.2013, 15:29:03
Buna,

Voi ce activitati faceti cu piticii vostri? mergeti la innot? la clubul copiilor? .....cum piticul meu nu merge la gradi as vrea sa ii ocup timpu cu ceva activitati....

Noi mergem la inot, o ora pe saptamana, saptamana asta am facut pictura..., mai mergem la limba engleza, programul learn with music, la atelierele de creatie tinute de Flori de portocal.....

danabalana
14.03.2013, 15:30:46
Este vreo mamica pe aici care are copilasul la gradinita FEG?

Milagros
14.03.2013, 20:00:15
Este vreo mamica pe aici care are copilasul la gradinita FEG?

Cumnata mea are copilul acolo :)

kamille
16.03.2013, 11:53:15
Noi mergem la inot, o ora pe saptamana, saptamana asta am facut pictura..., mai mergem la limba engleza, programul learn with music, la atelierele de creatie tinute de Flori de portocal.....

unde mergeti la inot?
baietelul meu are 3 ani si un pic....la flori de portocal am vazut ca e de la 4+

kamille
17.03.2013, 16:16:31
La ce gradinite aveti copii? sunteti multumite?
Caut o gradintita sa il inscriu pe pitic.....dar sunt atat de multe incat nu stiu unde si cum....

Milagros
17.03.2013, 18:24:13
La ce gradinite aveti copii? sunteti multumite?
Caut o gradintita sa il inscriu pe pitic.....dar sunt atat de multe incat nu stiu unde si cum....

Dragos merge la Degetel. Evident, sunt multumita.

innocence_lg
18.03.2013, 15:51:08
Buna,
Sunt o viitoare mamica si sunt programata la Atcadia la finalul lunii iunie.Mai sunt mamici care au nascut acolo?Imi pot spune daca au intampinat probleme?
Multumesc

minicutta
19.03.2013, 08:40:23
intreb si eu. din nou. ca am senzatia ca unii doctori "e" cu capul.....

.....copil diagnosticat cu rosu-n gat (la Sf. Maria, la spital, de medicul de garda....dupa febra 39.2...) . Imi "recomanda" foarte "prietenos si amabil " antibiotic. Augmentin. Ma revolt, zic NU copilul meu e alergic la el, face bube, vomita....etc... Aia, nu si nu.... Asta mi-a scris pe reteta. Normal ca nu i-am dat ...

....insa, problema e ca are o tuse din aia cu flegma, si senzatie de muci multi, insa la aspirat nu iese nimic. Iar pt asta nu mi-a dat nimic. Cica nu trebuie. Nu are probleme la plamani, otita si alte cele ...(ca am fost la consultatii, tot la indicatiile dnei dr de garda - imi scapa numele :P )

si acum intrebarile>

1. ce as putea sa i dau sa o "curete"??? sa incerc cu vreun expectorant ceva??
2. un pediatru care chiar sa stie ce face si care sa mai primeasca un pacient imi recomandati?? ca m-am saturat sa i tot testez pe pielea fiemii.

Saru`manaaaaa !!!!

petronelaaa
19.03.2013, 09:00:11

.....copil diagnosticat cu rosu-n gat (la Sf. Maria, la spital, de medicul de garda....dupa febra 39.2...) . Imi "recomanda" foarte "prietenos si amabil " antibiotic. Augmentin. Ma revolt, zic NU copilul meu e alergic la el, face bube, vomita....etc... Aia, nu si nu.... Asta mi-a scris pe reteta. Normal ca nu i-am dat ...

....insa, problema e ca are o tuse din aia cu flegma, si senzatie de muci multi, insa la aspirat nu iese nimic. Iar pt asta nu mi-a dat nimic. Cica nu trebuie. Nu are probleme la plamani, otita si alte cele ...(ca am fost la consultatii, tot la indicatiile dnei dr de garda - imi scapa numele :P )

si acum intrebarile>

2. un pediatru care chiar sa stie ce face si care sa mai primeasca un pacient imi recomandati?? ca m-am saturat sa i tot testez pe pielea fiemii.

Saru`manaaaaa !!!!

Eu stiu ca la rosu in gat nu se da antibiotic. Ma crucesc tot auzind specimene de asemena doctori.[-(
La cate rosuri in gat face un copil... ar trebui sa stea numai in antibiotice./:) Is multe viroze in perioada asta, iar virozele nu se trateaza cu antibiotice!
Incearca sa suni la Siminiceanu la cabinet, sa te programeze si sa o examineze. I-au trecut multi copii cu diverse probleme pe la ea.

pt flegma din gat, ii trebuie un expectorant ca sa elimine/dizolve mucusul ala. Si trebuie sa tuseasca... e bine sa tuseasca sa se dizloce flegma aia....
ex de siropuri: Eurespal (lucreaza si pe partea nas, urechi), Humex, Mucosolvan, sirop de patlagina .... +Aerius

Sanatate multa!

gabriela_rgh
19.03.2013, 09:34:36

si acum intrebarile>

Saru`manaaaaa !!!!
Minnie poti incerca si la dna Barbacariu.nu stiu daca mai accepta pacienti dar acorda si consultatii contra cost si nu e scumpa.banuiesc ca un exudat pentru antibioticul ala nu I-a facut nu?:-s
si dna doctor Siminiceanu e foarte ok,la fel contra cost dar se merita .macar stii ca ti-o vede cineva competent.sanatate multa!

minicutta
19.03.2013, 09:40:08
Eu stiu ca la rosu in gat nu se da antibiotic. Ma crucesc tot auzind specimene de asemena doctori.[-(
La cate rosuri in gat face un copil... ar trebui sa stea numai in antibiotice./:) Is multe viroze in perioada asta, iar virozele nu se trateaza cu antibiotice!
Incearca sa suni la Siminiceanu la cabinet, sa te programeze si sa o examineze. I-au trecut multi copii cu diverse probleme pe la ea.

pt flegma din gat, ii trebuie un expectorant ca sa elimine/dizolve mucusul ala. Si trebuie sa tuseasca... e bine sa tuseasca sa se dizloce flegma aia....
ex de siropuri: Eurespal (lucreaza si pe partea nas, urechi), Humex, Mucosolvan, sirop de patlagina .... +Aerius

Sanatate multa!

Pai de asta am fost si eu contra antibioticului....mai ales ca a avut doar un singur episod de febra, care dupa o doza de nurofen a trecut (asta fiind vineri noaptea ...spre 4 dimineata), dar am zis sa merg si la dr... si aia....hop antibiotic, ca "numai asa trece rosu-n gat" :gen_07::gen_07::gen_07:
de tusit ...tuseste...ba chiar ieri mi-a si vomat de 2 ori de la atata tusit......

multumesc. O s aincercam la dr. S.

Aerius ii dau de cateva zile...o sa incerc si un expectorant....

minicutta
19.03.2013, 09:41:11
Minnie poti incerca si la dna Barbacariu.nu stiu daca mai accepta pacienti dar acorda si consultatii contra cost si nu e scumpa.banuiesc ca un exudat pentru antibioticul ala nu I-a facut nu?:-s
si dna doctor Siminiceanu e foarte ok,la fel contra cost dar se merita .macar stii ca ti-o vede cineva competent.sanatate multa!

ce-i aia????? is nebuna?? am cunostinte medicale s-o contrazic??? :-&:-&:-&

asa gandesc si eu......Multumim.

tsimonaiuliana
19.03.2013, 10:13:28

si acum intrebarile>

Saru`manaaaaa !!!!

Inainte sa-i aspiri nasucul cu batista bebelusului, pune-i mult ser sau apa de mare in nas; dupa ce este nasul curat ii poti pune un pic de Colargol. Pt. tuse ii poti da Fluimucil.
Noi la medic mergem la dr. Manole Sorina de la Policlinica Mare (la parter). Sanatate!

crisdk
19.03.2013, 12:49:39

si acum intrebarile>

Saru`manaaaaa !!!!
si Elizei tot cu eurespal i-a trecut tusea cu expectoratii, Minnie. noi avem siropelul de la dr. de acasa, gratuit ni l-a dat :)
multa sanatate!

minicutta
19.03.2013, 14:57:44
si Elizei tot cu eurespal i-a trecut tusea cu expectoratii, Minnie. noi avem siropelul de la dr. de acasa, gratuit ni l-a dat :)
multa sanatate!

multumim. O sa incerc si eurespal.

eliana
19.03.2013, 16:57:06
si acum intrebarile>

Saru`manaaaaa !!!!
Sterimar cu cupru pentru nas, I love it. Si aerosoli, cu ser fiziologic si Dexa sau Flixotide. Daca tusea e productiva, poti sa pui si un pic de ACC in aerosoli, altfel mai bine te abtii.
Siropele de tuse: mie mi-a placut Revigripul (are extract de iedera, ca prospanul, dar si niste ACC, si merge pe tusea plina) si Eurespalul - asta merge si pe tusea uscata.
Nurofen ca merge si pe febra si are si efect antiinflamator.

Siropelele spuse de Petro sunt ok dar nu sunt convinsa ca toate merg la varsta fetei.
Despre pediatri, ti-a zis Gabi. Subscriu.

P.S. eu i-am dat antibiotic pe viroza DAR avea raluri deja la plamani si globulele albe (alea de au treaba cu infectia) erau jos, sub limita normala, ceea ce insemna ca avea risc mare de suprainfectie bacteriana. Of course, chestia asta am vazut-o in analiza de sange, nu in stele. Si logic, daca fii-ta nu tolereaza Augmentinul, nu-i dai ever si punct, exista si alte inlocuitoare cand o fi cazul.

Anmari
19.03.2013, 17:19:23
Sterimar cu cupru pentru nas, I love it. Si aerosoli, cu ser fiziologic si Dexa sau Flixotide. Daca tusea e productiva, poti sa pui si un pic de ACC in aerosoli, altfel mai bine te abtii.
Siropele de tuse: mie mi-a placut Revigripul (are extract de iedera, ca prospanul, dar si niste ACC, si merge pe tusea plina) si Eurespalul - asta merge si pe tusea uscata.
Nurofen ca merge si pe febra si are si efect antiinflamator.

Siropelele spuse de Petro sunt ok dar nu sunt convinsa ca toate merg la varsta fetei.
Despre pediatri, ti-a zis Gabi. Subscriu.

P.S. eu i-am dat antibiotic pe viroza DAR avea raluri deja la plamani si globulele albe (alea de au treaba cu infectia) erau jos, sub limita normala, ceea ce insemna ca avea risc mare de suprainfectie bacteriana. Of course, chestia asta am vazut-o in analiza de sange, nu in stele. Si logic, daca fii-ta nu tolereaza Augmentinul, nu-i dai ever si punct, exista si alte inlocuitoare cand o fi cazul.

daca tot te-am prins pe aici, ia da-ti cu parere despre: fiica-ma n-are muci, nu tuseste, acum 2 sapt cand am dus-o la barbacariu mi-a spus ca n-are nimic la plaman, urechi sau gat, dar se aude o harcaiala din cand in cand atunci cand respira. cand doarme nu sta cu gura deschisa(am urmarit-o ca mi-e frica sa nu fie polipi). i-am dat siropuri pentru mucus tot ce am considerat ca merge (eurespal, ACC, sirop de ridiche neagra, sirop de la fares am uitat cum se chema, ceai de ceapa, nuca si zahar ars, sirop facut in casa de ridiche neagra, sirop de mugur de brad, plus seara Aerius), ultimul fiind Mucosolvan. dr a spus ca trece in 2 - 3 saptamani dar tot n-a trecut :( si incepand cu luna ianuarie am dus-o la barabacariu o data pe saptamana pe putin. acum ma gandesc sa fac o programare la siminiceanu (va rog un nr de telefon de la cabine pe private cine imi da si mie?), sa mi-o vada si ea :-< ca deja intru in paranoia de saraca cand ma vede cu sterimar/apa de mare fuge si nici nu iese nimic :( (cei drept noi nu folosim batista bebelusului). sa ma ingrijorez? ce as putea sa mai incerc? sa cumpar Revigrip ? (mai am putin si cumpar toate siropurile de tuse productiva din farmacie :-<) merci mult :*

eliana
19.03.2013, 17:28:35
daca tot te-am prins pe aici, ia da-ti cu parere despre: fiica-ma n-are muci, nu tuseste, acum 2 sapt cand am dus-o la barbacariu mi-a spus ca n-are nimic la plaman, urechi sau gat, dar se aude o harcaiala din cand in cand atunci cand respira. cand doarme nu sta cu gura deschisa(am urmarit-o ca mi-e frica sa nu fie polipi). i-am dat siropuri pentru mucus tot ce am considerat ca merge (eurespal, ACC, sirop de ridiche neagra, sirop de la fares am uitat cum se chema, ceai de ceapa, nuca si zahar ars, sirop facut in casa de ridiche neagra, sirop de mugur de brad, plus seara Aerius), ultimul fiind Mucosolvan. dr a spus ca trece in 2 - 3 saptamani dar tot n-a trecut :( si incepand cu luna ianuarie am dus-o la barabacariu o data pe saptamana pe putin. acum ma gandesc sa fac o programare la siminiceanu (va rog un nr de telefon de la cabine pe private cine imi da si mie?), sa mi-o vada si ea :-< ca deja intru in paranoia de saraca cand ma vede cu sterimar/apa de mare fuge si nici nu iese nimic :( (cei drept noi nu folosim batista bebelusului). sa ma ingrijorez? ce as putea sa mai incerc? sa cumpar Revigrip ? (mai am putin si cumpar toate siropurile de tuse productiva din farmacie :-<) merci mult :*
Ia o pauza si relax.
Nu tuseste, nu se aude nimic la plamani. So, pentru ce ii dai siropele de tuse? adicatelea, siropurile de tuse sunt pentru tuse si pentru secretiile bronsice in exces, care nu-s alea de se aud ocazional ca o harcaiala, cum zici tu.
Eu as zice s-o duci si la un orl-ist pentru linistea ta, si dupa aia sa te duci in concediu cu sotzu :D

petronelaaa
19.03.2013, 18:01:59

scuze ca ma bag....
dar sa nu uitam ca in colectivitate se tot ruleaza microbi, virusi, virozele.... si cum e perioada FULL de asemenea viroze.... musci o sa mai apara, tuse idem, harcaieli si altele.
si eu iti recomand relax si concediu cu sotul tau :-"

sa ridice mana sus:)): Cine ii recomanda sa serveasca o minivacanta??? ;))

eliana
19.03.2013, 18:09:17
scuze ca ma bag....
dar sa nu uitam ca in colectivitate se tot ruleaza microbi, virusi, virozele.... si cum e perioada FULL de asemenea viroze.... musci o sa mai apara, tuse idem, harcaieli si altele.

Se pare ca suntem singurele pe aici. Io propun sa ne luam si noi minivacante cu sotii din dotare :D

Anmari
19.03.2013, 18:13:05
Ia o pauza si relax.
Nu tuseste, nu se aude nimic la plamani. So, pentru ce ii dai siropele de tuse? adicatelea, siropurile de tuse sunt pentru tuse si pentru secretiile bronsice in exces, care nu-s alea de se aud ocazional ca o harcaiala, cum zici tu.
Eu as zice s-o duci si la un orl-ist pentru linistea ta, si dupa aia sa te duci in concediu cu sotzu :D

am fost la ORL acum vreo luna, am sa o mai duc la un control de rutina sapt care vine ca sa fiu sigura ca n-are nimic la urechi (in decembrie am avut otita :( )

scuze ca ma bag....

petro de asta mi-e si frica :-< de viroze; azi la gradinita erau 10 copiii (chiar i-am numarat) ca asa m-am saturat de muci, tuse si voma :-< (a mea cand tuseste cu flegma nu stie ce sa faca cu ea si isi face greata si vomita)

tocmai am venit sapt trecuta dintr-un mini concediu/munca cu sotul ;)) (el a fost la munci eu la distractie:D) de la Berlin (un oras plin de istorie si de-o curatenie exemplara; vi-l recomand din suflet) - chiar am fost acolo intr-un DM si am ramas muta de preturile la cosmetice :D (mi-a fost asa de ciuda ca n-am avut inca o geanta cu mine sa pot sa cumpar mai multe :-< :-" )

petronelaaa
19.03.2013, 18:18:17
Se pare ca suntem singurele pe aici. Io propun sa ne luam si noi minivacante cu sotii din dotare :D

da da... ce treaba ar fi! ...abia ce ne-am hotarat si noi la vacanta cu sot si copil....
urmeaza targ de turism la Palas in curand.:D

petronelaaa
19.03.2013, 18:23:54
am fost la ORL acum vreo luna, am sa o mai duc la un control de rutina sapt care vine ca sa fiu sigura ca n-are nimic la urechi (in decembrie am avut otita :( )

petro de asta mi-e si frica :-< de viroze; azi la gradinita erau 10 copiii (chiar i-am numarat) ca asa m-am saturat de muci, tuse si voma :-< (a mea cand tuseste cu flegma nu stie ce sa faca cu ea si isi face greata si vomita)

tocmai am venit sapt trecuta dintr-un mini concediu/munca cu sotul ;)) (el a fost la munci eu la distractie:D) de la Berlin (un oras plin de istorie si de-o curatenie exemplara; vi-l recomand din suflet) - chiar am fost acolo intr-un DM si am ramas muta de preturile la cosmetice :D (mi-a fost asa de ciuda ca n-am avut inca o geanta cu mine sa pot sa cumpar mai multe :-< :-" )

si cum de ce ti-e frica de aia nu scapi... viroze tot sunt in gradi si urmeaza si in scoala, mai evoluati:-p
si cand vomita... se elimina si flegma aia, de cele mai multe ori.

eliana
19.03.2013, 18:32:50
da da... ce treaba ar fi! ...abia ce ne-am hotarat si noi la vacanta cu sot si copil....
urmeaza targ de turism la Palas in curand.:D
Cand? dai de stire si aici, da, nu tii numa' pentru tine. Bine, ca eu am luat bilete pentru mare din ianuarie, dar ma bate gandul de o surpriza mica-mica :D

Milagros
19.03.2013, 18:54:22

si acum intrebarile>

Saru`manaaaaa !!!!
Pt muci multi care se aud dar nu ies, Sinupret. E din plante, se poate da pe termen lung. Multa sanatate!

Milagros
19.03.2013, 18:57:34

Sanatate multa!
Si eu ma crucesc. Si la spital una doua hai sa te interneze si, eventual, sa bage in bietul copil antibiotic intravenos sau injectabil. Grrr, tare as vrea sa stiu si eu cum au ajuns astia medici.

petronelaaa
19.03.2013, 19:03:52
Cand? dai de stire si aici, da, nu tii numa' pentru tine. Bine, ca eu am luat bilete pentru mare din ianuarie, dar ma bate gandul de o surpriza mica-mica :D
547275
in weekendul asta e.
Unde v-ati luat belete? la care Mare?

eliana
19.03.2013, 19:11:46
547275
in weekendul asta e.
Unde v-ati luat belete? la care Mare?
La aia bulgareasca, mai precis la Duni, e la dracu'n praznic dar m-a batut la cap o prietena ca e misto. Sper sa fie asa!

petronelaaa
19.03.2013, 19:44:02
La aia bulgareasca, mai precis la Duni, e la dracu'n praznic dar m-a batut la cap o prietena ca e misto. Sper sa fie asa!

Oho, e ceva de mers pan acolo... mai mananci o paine pan acolo :-p
Eu abia astept momentul vacantei ;-)
Cand mergeti spre ei?

eliana
19.03.2013, 21:33:28
Oho, e ceva de mers pan acolo... mai mananci o paine pan acolo :-p
Eu abia astept momentul vacantei ;-)
Cand mergeti spre ei?
Spre ei adica spre bulgari? :-p avem bilete de pe 23 iunie pe 2 iulie, deci probabil plecam cu vreo 2 zile inainte din Iasi, ca noi ne oprim macar o noapte in Bucuresti.

Rok5ana
19.03.2013, 22:49:17
Seara buna, mamici!

Incerc si eu sa imi fac curaj sa o duc pe fiica'mea la facut gauri in urechi, dar mi-e mila de ea. Printesele voastre cum au reactionat? Au plans mult? S-au tras de urechi dupa? Oare doare rau?

gianina_n_is
19.03.2013, 23:41:13
Seara buna, mamici!

Incerc si eu sa imi fac curaj sa o duc pe fiica'mea la facut gauri in urechi, dar mi-e mila de ea. Printesele voastre cum au reactionat? Au plans mult? S-au tras de urechi dupa? Oare doare rau?

Buna!
Eu i-am facut gauri fetitei la 7 luni jumate, la Coriolan. Ea a plans destul de mult, chiar azi ma gandeam ca daca as fi stiut ca plange atat, nu stiu daca-i mai faceam. Ea e si o fire mai sensibila... Acum nu-mi pare rau, ca am considerat ca durerea asta o va simti mai devreme sau mai tarziu. De tras de urechi nu s-a tras niciodata pana acum.
Bafta!

Butterfly87
20.03.2013, 07:37:36
va cer o parere ca simt ca innebunesc
fiica mea adoarma la ora 22..la 1.30 se trezeste/./sau la 3 sau la 4 in functie de noapte../si nu mai vrea nani..vrea pe jos
sincer nu mai tin minte de cand am dormit o noapte cap -coada
dar ciudat e ca daca ramane la mama ..doarme toata noaptea...sau daca dorm eu cu ea in pat la mama acasa...
am incercat sa o culc cu mine in pat si la noi acasa..dar nu vrea..cere in patul ei
am zis ca e din cauza mersului la cresa ca mersese 2 sapt si acolo nsigur s-a intamplat ceva ca se trezea din ora in ora noaptea si zicea"gata somnu"///cred ca o fortasera la nani acolo
dar a trecut cam o luna mai bine de cand am intrerupt mersul la cresa
a mai patit cineva asa ceva?
cand oare voi dormi si eu o noapte intreaga...cam acum 2-3 luni tin minte ca prindeam destule nopti intregi de somn

Butterfly87
20.03.2013, 07:38:16
Seara buna, mamici!

eu i-am facut fetei la 1 an..si a plans un pic atunci.//.apoi nici o treaba nu a avut

minicutta
20.03.2013, 08:57:47
Seara buna, mamici!

eu i-am facut fie mii la 5 luni...a plans doar cand a auzit "poc" la pistol. Si nu cred ca de durere (ca a dat-o cu spray...) ci mai mult de zgomotul de la urechi. In rest n-am avut nici o problema....

minicutta
20.03.2013, 09:11:01
. acum ma gandesc sa fac o programare la siminiceanu (va rog un nr de telefon de la cabine pe private cine imi da si mie?), sa mi-o vada si ea

0232.219969 cab. de la Gara

minicutta
20.03.2013, 11:39:25
stiu ca a mai fost pe aici discutia despre aparate de aerosoli, dar n-o "reperez" acum printre pagini...deci ...revin....ce ap folositi, recomandati?

tsimonaiuliana
20.03.2013, 12:19:25
stiu ca a mai fost pe aici discutia despre aparate de aerosoli, dar n-o "reperez" acum printre pagini...deci ...revin....ce ap folositi, recomandati?

Eu am Nuvita si sunt multumita de el (am dat cam 260 lei).

crisdk
20.03.2013, 12:59:40
Seara buna, mamici!

Roxana, eu i-am facut Elizei gauri cand avea 6-7 luni, si a plans doar atunci, ca a trebuit sa o tina tati de maini, ca tot dadea sa apuce de pistolul ala. apoi, nu a mai avut treaba pana ce i-am schimbat cu cei de aur si m-am chinuit eu un pic la o urechiusa, ca cerceii medicinali au bara aceea care intra in ureche mai subtire. deci i-am fortat eu un pic pe aia din aur, si nu a fost bine, dar apoi i-am dat iar pe ceilalti inca vreo cateva saptamani, si nu au mai fost probleme la schimbat. deci trebuie doar atentie, sa ii schimbati cand sunteti sigure ca s-a vindecat bine urechiusa, ca eu asta cred ca a fost problema la ea. de urechi nu s-a tras niciodata.
cumnata mea i-a facut fetei mijlocii gauri dupa 1 an si a plans mult fata, si cand ii schimba bluza... si mult timp nici nu a lasat pe careva sa se apropie de urechile ei...

Milagros
20.03.2013, 15:33:20
va cer o parere ca simt ca innebunesc
fiica mea adoarma la ora 22..la 1.30 se trezeste/./sau la 3 sau la 4 in functie de noapte../si nu mai vrea nani..vrea pe jos
sincer nu mai tin minte de cand am dormit o noapte cap -coada
dar ciudat e ca daca ramane la mama ..doarme toata noaptea...sau daca dorm eu cu ea in pat la mama acasa...
am incercat sa o culc cu mine in pat si la noi acasa..dar nu vrea..cere in patul ei
am zis ca e din cauza mersului la cresa ca mersese 2 sapt si acolo nsigur s-a intamplat ceva ca se trezea din ora in ora noaptea si zicea"gata somnu"///cred ca o fortasera la nani acolo
dar a trecut cam o luna mai bine de cand am intrerupt mersul la cresa
a mai patit cineva asa ceva?
cand oare voi dormi si eu o noapte intreaga...cam acum 2-3 luni tin minte ca prindeam destule nopti intregi de somn

Zi merci ca nu tre sa mergi si la serviciu a doua zi, pana ii trece, baga somn la pranz cu ea :D
Eu ma trezesc din doua in doua ore sa-l verific si a doua zi munci pe rupte ca e perioada aglomerata. In weekend dorm la pranz fara exceptie ca nici nu pot tine capul drept.

Milagros
20.03.2013, 15:34:08
Eu am Omron, recomand. Tot vreo 260 am dat, dar era la reducere.

minicutta
20.03.2013, 15:39:08
Eu am Omron, recomand. Tot vreo 260 am dat, dar era la reducere.

si unde se gasesc??

Milagros
20.03.2013, 15:40:36
si unde se gasesc??
Eu am luat de la Farmacia El Medica din Alexandru, e o farmacie cu preturi f mici si are mereu si promotii. In rest, din orice farmacie, de pe net si de la magazinele de aparatura medicala poti cumpara.

eliana
20.03.2013, 15:42:26
Eu mi-am luat unul H.... (nu mai tin minte si e in camera fiica-mii, ma uit diseara) din Famaciile Sf Spiridon (ca am o prietena care lucreaza la una din ele si mi-a zis ca e ok). Are garantie 3 ani parca, 2 masti, una de adult si una de copil, ca si Omron, a fost 170 lei si nu mi se pare foate zgomotos, Iulia l-a acceptat repede si fara multe proteste.

minicutta
20.03.2013, 15:44:15
Eu am luat de la Farmacia El Medica din Alexandru, e o farmacie cu preturi f mici si are mereu si promotii. In rest, din orice farmacie, de pe net si de la magazinele de aparatura medicala poti cumpara.

pe net am vazut...ins ama cam induc in eroare diferentele mari de preturi ..de la 150 lei la 400 lei....si chiar nu stiu ce sa aleg...(:|

gabriela_rgh
20.03.2013, 16:36:18
Minie noi avem Laica ,acest model (http://www.medmag.ro/medmag/eshop/0/0/5/139-Aparat-aerosoli-Laica-MD6026). 300 ro cu garantie 3 ani parca,comandat de pe net.
isi face treaba bine ca e testat si pe noi si pe Tudor si pe nepotei.sanatate!:*:*

eliana
20.03.2013, 16:54:35
HEILEN, mi-am amintit, si e cu piston, nu cu ultrasunete. Nu ma intreba cine si de ce a spus ca alea cu piston sunt mai bune decat alea cu ultrasunete, dar eu asa tin minte.

gabriela_rgh
20.03.2013, 17:09:50
HEILEN, mi-am amintit, si e cu piston, nu cu ultrasunete. Nu ma intreba cine si de ce a spus ca alea cu piston sunt mai bune decat alea cu ultrasunete, dar eu asa tin minte.
cica cele cu piston fac particulele mai mici ca cele cu ultrasunete.
dar per total fac acelasi lucru si unele si celelalte. noi l-am ales pentru ca e silentios si mic si il putem cara dupa noi usor daca e cazul.cu ultrasunete ne-a recomadat si Dr B atunci.

Butterfly87
20.03.2013, 17:46:19
Zi merci ca nu tre sa mergi si la serviciu a doua zi, pana ii trece, baga somn la pranz cu ea :D
Eu ma trezesc din doua in doua ore sa-l verific si a doua zi munci pe rupte ca e perioada aglomerata. In weekend dorm la pranz fara exceptie ca nici nu pot tine capul drept.

ba uite ca trebuie sa merg....:-p

Rok5ana
20.03.2013, 17:58:24
Multumesc pentru raspunsurile legate de cercelusi. Ne facem si noi curaj pe maine sau poimaine.

crisdk
20.03.2013, 18:02:46
Multumesc pentru raspunsurile legate de cercelusi. Ne facem si noi curaj pe maine sau poimaine.
fa-ti curaj, ca eu m-am ''luptat'' ca sa ii pun cercelusi fetei timpuriu. pe toate peninsula asta am gasit un singur magazin unde se fac, la 160km.. asa ca in primul weekend ce a urmat am batut drumul pana acolo :)
irinuco, felicitari pt job! unde? ce? cum?

stefania_a
20.03.2013, 20:02:53
ba uite ca trebuie sa merg....:-p

ai inceput munca? unde? de cand?
felicitari!!!

Butterfly87
20.03.2013, 20:34:36
ai inceput munca? unde? de cand?
felicitari!!!

momentan in probe la o gradi privata ca educatoare
mersi!!

stefania_a
21.03.2013, 07:24:38
mersi!!

sa dea Domnul sa treci cu bine de proba si sa te angajeze!!!

Butterfly87
21.03.2013, 07:29:30
sa dea Domnul sa treci cu bine de proba si sa te angajeze!!!

mersi frumos

minicutta
21.03.2013, 08:21:19
multumesc de ajutor dragelor .
Pana la urma am luat Omron ieri la 275 lei .

Milagros
21.03.2013, 21:36:42

Google Ana a zis ;)) si noi tot cu piston avem si 2 mascute, foarte bine acceptat de pici. :)>-

Milagros
21.03.2013, 21:38:09
mersi!!

Ooo, bun asa, n-ai zis nimic nimicuta :)>- La ce gradi? :D

cristinai
21.03.2013, 21:54:58
Seara buna, mamici!

Cu intarziere iti raspund si eu. I-am facut fetitei mele gauri in urechi la 6 luni, tot la Coriolan. Ei au doua tipuri de cercei, la 35 lei (sau 30, nu mai stiu exact) si 90lei, diferenta de pret o face pistolul, cica, la cel mai scump durerea este mai mica. I-am facut cu cercei la 90lei dar nu a plans deloc. A scancit un pic cand am tinut-o imobilizata dupa care nu a mai avut nimic. Eu tind sa cred ca este ea mai rezistenta la durere. Trebuie sa stea cu cercelusii medicinali 6 saptamani. Multa bafta :)

Rok5ana
23.03.2013, 00:07:45
Ooo, bun asa, n-ai zis nimic nimicuta :)>- La ce gradi? :D

:)..ma bag si eu in seama...cu putin noroc, o sa fie una din educatoarele lui ficior'miu. cunoscandu-l pe stefan, marele fan a lui "NU" in ultima vreme, ii urez acomodare usoara si sa-i dea DD muuuuulta rabdare.

Rok5ana
23.03.2013, 00:09:38
Cu intarziere iti raspund si eu. I-am facut fetitei mele gauri in urechi la 6 luni, tot la Coriolan. Ei au doua tipuri de cercei, la 35 lei (sau 30, nu mai stiu exact) si 90lei, diferenta de pret o face pistolul, cica, la cel mai scump durerea este mai mica. I-am facut cu cercei la 90lei dar nu a plans deloc. A scancit un pic cand am tinut-o imobilizata dupa care nu a mai avut nimic. Eu tind sa cred ca este ea mai rezistenta la durere. Trebuie sa stea cu cercelusii medicinali 6 saptamani. Multa bafta :)

Multumesc pt raspuns. Inca nu i-am pus, dar a fost sotzu si a intrebat si cica au trei variante acu..la 35, la 90 si la 140. Sper sa nu planga mult.

Andrusca
23.03.2013, 10:13:29
:)..ma bag si eu in seama...cu putin noroc, o sa fie una din educatoarele lui ficior'miu. cunoscandu-l pe stefan, marele fan a lui "NU" in ultima vreme, ii urez acomodare usoara si sa-i dea DD muuuuulta rabdare.

dar stefan la ce gradi e? :-B

Milagros
23.03.2013, 10:36:40

Hee, Irina, ai pus-o :D Glumesc, ai noroc ca nu-i si Dadosh in grupa ;))

Butterfly87
23.03.2013, 10:38:00
sa vedem ce va fi...de pe 1 aprilie..teoretic asa ar trebui....

gabriela_rgh
23.03.2013, 11:24:39
Succes Irina si sa fie cum iti doresti!>:D<
vin si eu cu intrebarea pana la ce varsta pasta de dinti fara flour si daca sunt si alte variante fara fluor in afara de Nenedent?

Rok5ana
23.03.2013, 11:31:40
dar stefan la ce gradi e? :-B

Angel Kids

Rok5ana
23.03.2013, 11:32:30
Hee, Irina, ai pus-o :D Glumesc, ai noroc ca nu-i si Dadosh in grupa ;))

Cred ca ar face echipa buna :D

Rok5ana
23.03.2013, 11:40:48
sa vedem ce va fi...de pe 1 aprilie..teoretic asa ar trebui....

Grupa tot o sa se imparta, chiar daca parintii celor mai mici fac figuri. Asa ca vor avea nevoie de inca o educatoare.
N-au cum sa ii lase pe toti 16, plus care mai vin de acu, intr-o singura grupa. Noi, adik eu si sotzul, tot spunem de alta grupa de cand erau numai 12 pentru ca regula e ca la grupa pampers tre sa fie 10 in grupa, si cand l-am inscris le-am spus ca asta e una din regulile la care ne asteptam sa le respecte, ca de aia am venit la privat...sa nu fie 100 in grupa. Eu personal..daca nu impart grupa, il duc la alta gradinita. Si ca mine cred ca mai sunt si altii.

Rok5ana
23.03.2013, 11:43:50
vin si eu cu intrebarea pana la ce varsta pasta de dinti fara flour si daca sunt si alte variante fara fluor in afara de Nenedent?

Eu si acu il spal fara fluor, chiar daca a invatat el sa clateasca gurita cat de cat. Oricum mai inghite pasta in timpul periajului. Mai este Zendium, fara fluor.

gabriela_rgh
23.03.2013, 11:57:50
Eu si acu il spal fara fluor, chiar daca a invatat el sa clateasca gurita cat de cat. Oricum mai inghite pasta in timpul periajului. Mai este Zendium, fara fluor.
multumesc pentru raspuns Roxana.tot in farmacii se gaseste si Zendium?

Butterfly87
23.03.2013, 12:25:08
Grupa tot o sa se imparta, chiar daca parintii celor mai mici fac figuri. Asa ca vor avea nevoie de inca o educatoare.
N-au cum sa ii lase pe toti 16, plus care mai vin de acu, intr-o singura grupa. Noi, adik eu si sotzul, tot spunem de alta grupa de cand erau numai 12 pentru ca regula e ca la grupa pampers tre sa fie 10 in grupa, si cand l-am inscris le-am spus ca asta e una din regulile la care ne asteptam sa le respecte, ca de aia am venit la privat...sa nu fie 100 in grupa. Eu personal..daca nu impart grupa, il duc la alta gradinita. Si ca mine cred ca mai sunt si altii.
stiu ca mai sunt doritori pentru a imparti grupa pampers.
dar ai vazut si tu ca lumea vrea aceleasi educatoare ,nu personal nou...
o sa vedem ce va fi..mie mi-a zis ca de la 1 as fi cu jumate de norma de la 2-6 la cei mici

gianina_n_is
23.03.2013, 12:26:45

Scuze ca ma bag, desi nu am experienta cu asta, ai putea incerca o pasta de dinti naturala, special pentru copii. Se gasesc pe organicbaby, si ca pret mi se par rezonabile.

Butterfly87
23.03.2013, 12:28:24
multumes frumos

Rok5ana
23.03.2013, 12:53:32

Da. eu am luat din sensiblu.

Rok5ana
23.03.2013, 12:58:56
stiu ca mai sunt doritori pentru a imparti grupa pampers.
dar ai vazut si tu ca lumea vrea aceleasi educatoare ,nu personal nou...
o sa vedem ce va fi..mie mi-a zis ca de la 1 as fi cu jumate de norma de la 2-6 la cei mici

da..bine. sunt si prea multe mofturi. mie mi s-a parut ok varianta in care oana si anca ar sta dimineata, iar dupa-amiaza sa fii tu cu cei care raman si la somn. si cred ca pana la urma asa o sa si fie. mai vedem miercuri la sedinta cu piticii.
nici sa fie o singura ed toata ziua nu e ok. patim ca buburuzele....:D

Butterfly87
23.03.2013, 13:06:08
da..bine. sunt si prea multe mofturi. mie mi s-a parut ok varianta in care oana si anca ar sta dimineata, iar dupa-amiaza sa fii tu cu cei care raman si la somn. si cred ca pana la urma asa o sa si fie. mai vedem miercuri la sedinta cu piticii.
nici sa fie o singura ed toata ziua nu e ok. patim ca buburuzele....:D
da.vedem zilele astea ce va fi