PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

geany_m
16.01.2009, 22:17:21
Buna seara!

As dori sa stiu daca ati vazut pe undeva prin Iasi de cumparat suport pentru cap pentru bebelusi. El arata in felul urmator: http://www.bebelusultau.ro/detalii.php?cod=BM09
Eluta, la farmacii nu cred că găsești....dar promit să întreb eu luni la tehnico-medicale, sunt 2 lângă farmacia mea....te anunț dacă găsesc ceva :*

eluta
17.01.2009, 08:32:22
Eluta, la farmacii nu cred că găsești....dar promit să întreb eu luni la tehnico-medicale, sunt 2 lângă farmacia mea....te anunț dacă găsesc ceva :*

Multumesc frumos! >:D<

stefania_a
17.01.2009, 17:45:39
Multumesc frumos! >:D<

inseamna k voinicul tau e bine????????>:D< >:D<

eluta
17.01.2009, 19:02:59
inseamna k voinicul tau e bine????????>:D< >:D<

Nu!!! :no_02: :( :( :( Din cauza hemoragiei i-a crescut capusorul ( a facut hidrocefalie) si nu il poate misca. Acest suport este necesar pentru ca sa il poata pune acolo in incubator si cu fata in sus - acum sta numai cu capusorul pe o parte. :(( :(( :((

stefania_a
17.01.2009, 19:11:03
Nu!!! :no_02: :( :( :( Din cauza hemoragiei i-a crescut capusorul ( a facut hidrocefalie) si nu il poate misca. Acest suport este necesar pentru ca sa il poata pune acolo in incubator si cu fata in sus - acum sta numai cu capusorul pe o parte. :(( :(( :((

sa iti dea dumnezeu puterea de care ai nevoie in aceste momente, si sa aiba grija de voinic sa se faca bine cat mai repede.>:D< >:D<

crisdk
17.01.2009, 19:20:22

>:D<>:D<>:D< :((multa putere sa iti dea DD, eluta[-o<.[-o< [-o<sper sa gasesti acel suport de care are nevoie bebe.

mikutza
17.01.2009, 19:39:17
Fetelor, stiti daca in Carrefoure Era, cel dinspre Metro, este vreun magazin cu hainute pt gravide ? In celalalt stiu sigur ca este, dar aici :-?

geany_m
17.01.2009, 19:39:19
:( In caz că nu voi găsi luni la tehnico-medicale suportul, nu se poate face comandă pe net? :-\

eluta
17.01.2009, 19:49:35
:( In caz că nu voi găsi luni la tehnico-medicale suportul, nu se poate face comandă pe net? :-\

Am fost eu astazi la magazinele de tehnica medicala si nu au suportul. Am facut deja in seara asta comanda pe net. Multumesc mult Geany. ^:)^

geany_m
17.01.2009, 20:04:30
Am fost eu astazi la magazinele de tehnica medicala si nu au suportul. Am facut deja in seara asta comanda pe net. Multumesc mult Geany. ^:)^
Îmi pare rău că nu l-ai găsit în magazin! =(( Bine că l-ai putut comanda on-line.
Să dea Domnul să se facă bine repede Marian! [-o<

stefania_a
17.01.2009, 21:55:58
Îmi pare rău că nu l-ai găsit în magazin! =(( Bine că l-ai putut comanda on-line.
Să dea Domnul să se facă bine repede Marian! [-o<

geany, cine i-a monitorizat sarcina elutei? nu ar fi trebuit sa fie mai atent cu monitorizarea, stiind k ar exista pericolul sa nasca prematur???????:-\ :-\

geany_m
17.01.2009, 22:08:16
geany, cine i-a monitorizat sarcina elutei? nu ar fi trebuit sa fie mai atent cu monitorizarea, stiind k ar exista pericolul sa nasca prematur???????:-\ :-\
Cred că dr. Puișoru, însă nu sunt sigură 100%. Oricum, Eluta a făcut toate analizele mereu, nu arăta nimic în neregulă, nu a existat pericolul să nască prematur. S-a întâmplat pur și simplu. Mai multe nu știu....

stefania_a
17.01.2009, 22:11:07
Cred că dr. Puișoru, însă nu sunt sigură 100%. Oricum, Eluta a făcut toate analizele mereu, nu arăta nimic în neregulă, nu a existat pericolul să nască prematur. S-a întâmplat pur și simplu. Mai multe nu știu....

deja mi-e frica sa fac un copil:( se intampla atatea....sa speram k eluta va trece cu bine peste acest obstacol din viata ei, si k voi trai fericit pana la adanci batraneti alaturi de copil, k si cand momentele astea nu au existat niciodatao:-)

alibd
17.01.2009, 22:29:04
Fetelor, stiti daca in Carrefoure Era, cel dinspre Metro, este vreun magazin cu hainute pt gravide ? In celalalt stiu sigur ca este, dar aici :-?

Chiar in seara asta am trecut prin Era, insa, sincer, un magazin pt gravide nu prea mi-a sarit in ochi. Este un magazin mare acolo, Sprider, parca, unde sunt multe lucruri, inclusiv haine pentru bebei.
Poate acolo...

AnaM
17.01.2009, 23:25:51
Eluta... nu pot sa va doresc decat multa multa sanatate, putere, si sa dea Doamne Doamne ca Marian sa se faca bine cat mai repede. ^:)^

Simo, ieri am cam luat teapa cu programarea... Mie la telefon d-na asistenta mi-a zis ca m-a programat pentru vineri, 16 ianuarie (am intrebat-o de 2 ori daca e vb de 16, adica saptamana asta, sau vineri cealalta, si mi-a raspuns ca pe 16, acum), ca sa ajung acolo sa vad ca ea m-a trecut vineri pe 23 ianuarie... Mi-a zis sa stau daca tot am venit, ca ma vede d-na dr. pana la urma, dar se adunasera vreo 20 de persoane in holul de asteptare si am zis ca vin vinerea cealalta (mai ales ca ar fi trebuit sa stea si sotul cu mine, ca vroia si el sa vada).

Dar aseara am stateam de vorba cu sotul, care a zis ca el nu mai are rabdare pana vineri, asa ca azi dimineata am fost pana la unul din spitale (am un prieten f bun al carui tata e director acolo) si mi-a facut el o ecografie (un adevarat domn) :) Totul este foarte ok, bebe misca la greu, i-am vazut degetelele de la picioruse si manutze :x E scump rau, sotul era tot un zambet, toata lumea din cabiet era cu ochii pe ecograf (6 persoane) si se distrau pe seama buburelului meu :))

Si nu mai spun ca ieri si azi l-am simtit pe bebe miscand pe bune... E minuuuuunat :D Cel putin azi, la ecograf, cand tinea dr. capul de la ecograf pe burtica, bebe se misca ca nu-i placea si-mi mai dadea cate-un ghiont sa-si faca loc :)) E o senzatie indescriptibila... Mi-a mai dat un ghiont acum vreo ora cand ma uitam la What women want, cu Mel Gibson :))

Din pacate nu s-a vazut ce e, ecograful nu era asa performant ca la cabinetul gineco (era, de fapt, un ecograf folosit mai mult la gastro-enterologie), dar i-a masurat capusorul (diametrul mic) si are 3,6 cm :D

Asa ca putza speram sa o vedem vineri :D

alibd
17.01.2009, 23:34:24
Eluta... nu pot sa va doresc decat multa multa sanatate, putere, si sa dea Doamne Doamne ca Marian sa se faca bine cat mai repede. ^:)^

Simo, ieri am cam luat teapa cu programarea... Mie la telefon d-na asistenta mi-a zis ca m-a programat pentru vineri, 16 ianuarie (am intrebat-o de 2 ori daca e vb de 16, adica saptamana asta, sau vineri cealalta, si mi-a raspuns ca pe 16, acum), ca sa ajung acolo sa vad ca ea m-a trecut vineri pe 23 ianuarie... Mi-a zis sa stau daca tot am venit, ca ma vede d-na dr. pana la urma, dar se adunasera vreo 20 de persoane in holul de asteptare si am zis ca vin vinerea cealalta (mai ales ca ar fi trebuit sa stea si sotul cu mine, ca vroia si el sa vada).

Dar aseara am stateam de vorba cu sotul, care a zis ca el nu mai are rabdare pana vineri, asa ca azi dimineata am fost pana la unul din spitale (am un prieten f bun al carui tata e director acolo) si mi-a facut el o ecografie (un adevarat domn) :) Totul este foarte ok, bebe misca la greu, i-am vazut degetelele de la picioruse si manutze :x E scump rau, sotul era tot un zambet, toata lumea din cabiet era cu ochii pe ecograf (6 persoane) si se distrau pe seama buburelului meu :))

Si nu mai spun ca ieri si azi l-am simtit pe bebe miscand pe bune... E minuuuuunat :D Cel putin azi, la ecograf, cand tinea dr. capul de la ecograf pe burtica, bebe se misca ca nu-i placea si-mi mai dadea cate-un ghiont sa-si faca loc :)) E o senzatie indescriptibila... Mi-a mai dat un ghiont acum vreo ora cand ma uitam la What women want, cu Mel Gibson :))

Din pacate nu s-a vazut ce e, ecograful nu era asa performant ca la cabinetul gineco (era, de fapt, un ecograf folosit mai mult la gastro-enterologie), dar i-a masurat capusorul (diametrul mic) si are 3,6 cm :D

Ana, ma bucur mult ca bebe e ok si e zglobiu! Sa o tina tot asa! >:D<

Green_Eyes
18.01.2009, 10:00:18

Important e ca l-ati vazut si ca misca si ca e bine!:love:
Eu nu stiu daca ma tin nervii inca trei saptamani:no_03::no_03::no_03:, nu am absolut nici un simptom, burtica nu a crescut.. off#-o
Stie cineva cum e cu impartirea pe trimestre, cate saptamani are fiecare? Mie nu imi iese socoteala..

stefania_a
18.01.2009, 10:08:35

cand vad ce frumos descrii sentimentele astea, imi trece frica de nastere. caci sincer imi doresc un bebe, dar am asa niste emotii la gandul nasterii... de sper sa-mi treaca pana ne hotaram sa-l facem...;-)

mikutza
18.01.2009, 10:53:52
Chiar in seara asta am trecut prin Era, insa, sincer, un magazin pt gravide nu prea mi-a sarit in ochi. Este un magazin mare acolo, Sprider, parca, unde sunt multe lucruri, inclusiv haine pentru bebei.
Poate acolo...

Mersi, oricum tragem si noi o fuga pina acolo dar voiam sa stiu daca trebuie sa iau bani si pt mine sau nu :D

mikutza
18.01.2009, 11:00:21
Eu nu stiu daca ma tin nervii inca trei saptamani:no_03::no_03::no_03:, nu am absolut nici un simptom, burtica nu a crescut.. off#-o
Stie cineva cum e cu impartirea pe trimestre, cate saptamani are fiecare? Mie nu imi iese socoteala..

iubita, mai ai timp de simptome :)) sau poate nu o sa deloc :> , nu te ingrijora. O sa creasca si burtica putin cite putin ;))

Pt impartirea sarcinii pe trimestre si luni eu ma orientez dupa tabelul asta (ca si alte fete de pe forum, de la ele il am :-p ).

http://baby2see.com/pregnancylength.html#weeks_into_months

monique18virgo
18.01.2009, 11:24:27
buna ziua mamici.>:D< AnaM ma bucur ca bebita al tau e bine.

geany_m
18.01.2009, 12:03:32
Azi dimineata am fost pana la unul din spitale (am un prieten f bun al carui tata e director acolo) si mi-a facut el o ecografie (un adevarat domn) :) Totul este foarte ok, bebe misca la greu, i-am vazut degetelele de la picioruse si manutze :x E scump rau, sotul era tot un zambet, toata lumea din cabiet era cu ochii pe ecograf (6 persoane) si se distrau pe seama buburelului meu :))

>:D< Ce frumooooos! :x Am și eu emoții când povestești ce și cum a fost ;))
Abia aștept să văd ce fetiță frumoasă faci :-p:-p

AnaM
18.01.2009, 19:28:31
Alina, Simo, Stefania, Monique, Geany, multumesc fetelor, si eu sunt tare bucuroasa ca bebica e bine si ca misca (a dat un ghiont si acum 5 minute, cand va citeam :)) e incredibil cat de des il simt, am crezut ca va fi mult mai rar :)) )

Simo, nu-ti mai fa probleme ca nu e bine... O prietena buna are o fetitza minunata, dupa ce toata sarcina nu a avut absolut nici un simptom :) Fiecare sarcina e diferita, iar burtica incepe sa se vada cat de cat dupa 14-15 saptamani... Eu m-am trezit deodata cu diferenta dintre cele 2 poze de la mine din album :))

Stefania, si mie mi-era inainte groaza de momentul nasterii, dar acum, tot ce vreau e sa treaca cat mai repede si usor lunile, sa-l vad odata pe pui :D Sunt cam nerabdatoare la capitolul asta :D De asta cred ca nu ma gandesc la momentul nasteriii si nici nu mi-e frica (deocamdata :D )

Geany, tu si mama sunteti stoice, imi place ca va tineti tare ca e fetitza :)) Tata o necajeste pe saraca mama de fiecare data cand poate cu "flacaul" lui =))

Pupici si multumesc!

geany_m
18.01.2009, 20:37:25
Geany, tu si mama sunteti stoice, imi place ca va tineti tare ca e fetitza :)) Tata o necajeste pe saraca mama de fiecare data cand poate cu "flacaul" lui =))
Vedem noi vineri care a avut dreptate! ;));))

crisdk
18.01.2009, 21:39:27
Alina, Simo, Stefania, Monique, Geany, multumesc fetelor, si eu sunt tare bucuroasa ca bebica e bine si ca misca (a dat un ghiont si acum 5 minute, cand va citeam :)) e incredibil cat de des il simt, am crezut ca va fi mult mai rar :)) )

Simo, nu-ti mai fa probleme ca nu e bine... O prietena buna are o fetitza minunata, dupa ce toata sarcina nu a avut absolut nici un simptom :) Fiecare sarcina e diferita, iar burtica incepe sa se vada cat de cat dupa 14-15 saptamani... Eu m-am trezit deodata cu diferenta dintre cele 2 poze de la mine din album :))

Stefania, si mie mi-era inainte groaza de momentul nasterii, dar acum, tot ce vreau e sa treaca cat mai repede si usor lunile, sa-l vad odata pe pui :D Sunt cam nerabdatoare la capitolul asta :D De asta cred ca nu ma gandesc la momentul nasteriii si nici nu mi-e frica (deocamdata :D )

Pupici si multumesc!

eu le sustin pe geany si pe mama ta. e fata.

biutzaxx
18.01.2009, 21:58:53

Ana, e minunat ce spui tu 8-} 8-} sa il simti deja...ooo..8-} 8-}

Abia astept sa vezi ce e si sa ne spui..

biutzaxx
18.01.2009, 22:02:21

Eluta, multa sanatete si sa va ajute Dumnezeu sa treceti peste aceste momente cu bine, iar flacaul tau sa cresca voinic si puternic!:*

biutzaxx
18.01.2009, 22:06:18

nici eu nu am nici un simtom, doar ce ma dor sanii si ma simt cam balonata probabil din cauza lactatelor sau fructelor, in rest nimic..as vrea sa pot face in fiecare zi cate o ecografie sa fiu eu linistita ca bebele creste acolo in burtica

monique18virgo
19.01.2009, 07:43:04
si eu la fel biutzza.;)) :*

monique18virgo
19.01.2009, 10:42:22
maine ma duc si eu la doctor sa imi spuna cum a evoluat pana acum sarcina(sper din tot sufletul sa fie bine[-o< ) ca sa-mi mai treaca din gargauni:-SS :-p

AnaM
19.01.2009, 12:01:47
maine ma duc si eu la doctor sa imi spuna cum a evoluat pana acum sarcina(sper din tot sufletul sa fie bine[-o< ) ca sa-mi mai treaca din gargauni:-SS :-p

Bafta maxima si sa vedem daca e doar un bebe sau doi :D

biutzaxx
19.01.2009, 12:12:59

Joi ma duc si eu, abia astept, si vb Anei, sa vedem daca e 1 sau sunt 2 ;)) ;))

Cand mi-a confirmat sarcina la prima ecografie, doctorita mi-a zis " decamdata e numai unul " ;)) si eu sper sa fie numai unul ca nu m-am pregatit psihic pt 2 :-"

Azi mi-a ridicat sotul analizele de la institut, cele pt toxoplasmoza, hepatite... si sunt bune cica, si trebuie sa le repet in luna a 5-a si a 7-a #-o

biutzaxx
19.01.2009, 12:14:24
AAA, m-am luat cu vorba si am uitat sa va intreb: voi ati simtit sau simtiti in continuare niste intepaturi prin burta? banui ca sunt normale dar spre linistea mea, sunt bune? sunt normale?

monique18virgo
19.01.2009, 12:20:02
si tu Brutus?=)) adevarul e ca nici eu nu sunt pregatita psihic pt 2:"> .dar tot ce conteaza pana la urma e sa fie sanatos(i).ne vom descurca noi cumva:-B

AnaM
19.01.2009, 12:41:12
Azi mi-a ridicat sotul analizele de la institut, cele pt toxoplasmoza, hepatite... si sunt bune cica, si trebuie sa le repet in luna a 5-a si a 7-a #-o

Inseamna ca nu esti protejata impotriva toxoplasmozei :) Si eu voi trebui sa le repet...

monique18virgo
19.01.2009, 13:02:06
apropo voua la toxoplasmoza cum va iesit IgG si IgM.dupa rezultatul meu doctorita mi-a zis ca nu tre sa le mai repet.

biutzaxx
19.01.2009, 13:30:23
Inseamna ca nu esti protejata impotriva toxoplasmozei :) Si eu voi trebui sa le repet...

Si de ce nu sunt protejata importiva toxoplasmozei? e vb de imunitate? sau de ce altii sunt protejati si noi nu?

AnaM
19.01.2009, 13:40:19
Si de ce nu sunt protejata importiva toxoplasmozei? e vb de imunitate? sau de ce altii sunt protejati si noi nu?

Pai nu esti protejata fiindca n-ai facut niciodata infectia :) Daca o faci, dupa ce trece, teoretic, devii imuna, si nu o mai poti lua/face. Asta inseamna sa fii protejat.

Daca IGG pozitiv => Ai avut aceasta boala
Daca IGG negativ => Nu ai avut boala

Daca IGM pozitiv => Ai in momentul actual o infectie cu acest virus
Daca IGM negativ => In momentul actual nu esti infectata

Preferabil este sa fii avut boala si sa nu fii infectata in prezent. Astfel nu mai trebuie sa fii atata de precauta. Eu, de exemplu, spal mai bine legumele/fructele, pregatesc f bine carnea si nu mai pun mana pe litiera pisicii (sotul strange dupa motan).

mikutza
19.01.2009, 13:46:30

Si eu sint in aceeasi situatie si le-am repetat (pt luna a 7-a). Astept saptamina asta rezultatele.

AnaM
19.01.2009, 13:57:14
Si eu sint in aceeasi situatie si le-am repetat (pt luna a 7-a). Astept saptamina asta rezultatele.

Fingers crossed!!!!!
Si eu voi trebui sa le fac peste o luna, pentru luna a 5-a... Am emotii...

biutzaxx
19.01.2009, 14:47:45

si le platesti de fiecare data? sau le deconteaza CAS-ul?

biutzaxx
19.01.2009, 14:49:04
Pai nu esti protejata fiindca n-ai facut niciodata infectia :) Daca o faci, dupa ce trece, teoretic, devii imuna, si nu o mai poti lua/face. Asta inseamna sa fii protejat.

Daca IGG pozitiv => Ai avut aceasta boala
Daca IGG negativ => Nu ai avut boala

Daca IGM pozitiv => Ai in momentul actual o infectie cu acest virus
Daca IGM negativ => In momentul actual nu esti infectata

Preferabil este sa fii avut boala si sa nu fii infectata in prezent. Astfel nu mai trebuie sa fii atata de precauta. Eu, de exemplu, spal mai bine legumele/fructele, pregatesc f bine carnea si nu mai pun mana pe litiera pisicii (sotul strange dupa motan).

Multumesc pentru detalii! o sa fiu mai atenta cu mancarea de acum inainte

mikutza
19.01.2009, 15:31:58
si le platesti de fiecare data? sau le deconteaza CAS-ul?

Toxo ? Da, le-am platit totdeauna, doar celelalte au fost gratis (ma rog, uneori).
Acum am facut numai IgM pt ca stiam ca in trecut nu am avut toxo si vrem sa vedem doar situatia actuala. Restul analizelor au iesit bune, am scapat si de anemie #:-S , speram sa fie la fel si cu toxo.

Fiti optimiste fetelor, o sa fie bine la toata lumea :)>- >:D<

mikutza
19.01.2009, 15:32:59
Fingers crossed!!!!!
Si eu voi trebui sa le fac peste o luna, pentru luna a 5-a... Am emotii...

Don't worry, be happy! >:D<

stefania_a
19.01.2009, 19:05:43

Pupici si multumesc!
frumoase cuvinte de incurajare...>:D< >:D< >:D<

Green_Eyes
20.01.2009, 09:01:14
Burtici, voi ati facut analize pentru Lysteria si Chlamydia?
Am citit ca se fac si astea in primul trimestru, dar mie nu mi-au fost indicate.
PS. Astazi am intrat oficial in luna a 4a<:-P

monique18virgo
20.01.2009, 09:12:08
nici eu nu le-am facut.felicitari pt luna a 4 de sarcina<:-P <:-P .sa creasca bebe mare si frumos in continuare.>:D<

AnaM
20.01.2009, 09:13:34
Am citit ca se fac si astea in primul trimestru, dar mie nu mi-au fost indicate.

Lysteria nu am facut (chiar mi-am intrebat si dr. de familie, dar a zis ca nu e asa uzual), iar chlamydia... daca se ia cutlura de secretie, inseamna ca probabil am facut-o si n-am...

FELICITARI! <:-P <:-P <:-P
Si eu intru acusi acusi in 5 :">

Green_Eyes
20.01.2009, 09:36:26
Multumesc, fetelor! Si voua la mai mare!:x

monique18virgo
20.01.2009, 09:47:12
multumim.eu sunt cel mai mic:-< dar lasa ca va ajung eu din urma;))

Andrusca
20.01.2009, 09:59:32
Neata fetele,

maine mergem la spital, gata, preg venirea bebelui!!!
Sa imi tineti pumnii si astept sa vb cand ma voi intoarce acasa!

Sanatate si aveti grija de voi!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev024pr___.png (http://pregnancy.baby-gaga.com/)

cgeorgiana1982
20.01.2009, 10:15:59
Neata fetele,

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev024pr___.png (http://pregnancy.baby-gaga.com/)

Mult noroc!! Nastere usoara si sa veniti sanatosi acasa. Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine si sa ne povestesti cat de usor si de bine a fost totul.

monique18virgo
20.01.2009, 10:33:21
nastere usoara andrusca.sa vina bebe pe lume sanatos si sa ne povestesti cum a fost>:D< >:D<

AnaM
20.01.2009, 11:03:07
Neata fetele,

Nastere usoara, recuperare grabnica si un bebe cat mai sanatos si frumos :x
Asteptam sa ne povestesti cand poti experienta! De abia astept sa vad ce e :D

biutzaxx
20.01.2009, 11:19:08
multumim.eu sunt cel mai mic:-< dar lasa ca va ajung eu din urma;))

Eu is si mai mic si nici nu se cunoaste ca as fi :-<:-<:-<, dar acusi acusi cresc si ma intalnesc cu voi pe la gradinite ;));));))

AnaM, nici nu-mi vine sa cred ca intrii in luna a 5-a, parca ieri ai anuntat ca ai bebe 8-}

Eu am facut pt Chlamynia IgG si IgA , ambele negative. Pt Lysteria, nu am facut ca nu mi-a prescris. :)

biutzaxx
20.01.2009, 11:21:07
Neata fetele,

Mult noroc, sanatate si recuperare usoara! Te asteptam sa vii cu bebele sanatos acasa!

AnaM
20.01.2009, 12:18:06
AnaM, nici nu-mi vine sa cred ca intrii in luna a 5-a, parca ieri ai anuntat ca ai bebe 8-}

I know ;;) Intr-un fel, ma bucur ca trece repede timpul, ca il vad repede pe bebe :D

Lasa ca va faceti voi mari!!!!! >:D<

biutzaxx
20.01.2009, 12:57:20
I know ;;) Intr-un fel, ma bucur ca trece repede timpul, ca il vad repede pe bebe :D

Lasa ca va faceti voi mari!!!!! >:D<

cred ca abia astepti..

banui ca ai inceput sa cumperi pt bebe de toate, carucior, patut..

mikutza
20.01.2009, 13:22:41

Nu, nu mi-au fost indicate. Am vazut si eu ca fetele din alte judete au facut o multime de analize. :-s

Felicitari si... sarcina usoara in continuare <:-P

mikutza
20.01.2009, 13:26:41
Neata fetele,

Ioi ... ce-a trecut timpul !!!! Nastere si refacere usoara, bebe dolofan si sanatos si te asteptam sa ne povestesti cum a fost. Si musai o poza cu bebe, daca vei reusi sa faci. >:D<

Cind ma gindesc ca acusi o sa va scriu si eu acelasi lucru :-SS

AnaM
20.01.2009, 14:55:11
cred ca abia astepti..

banui ca ai inceput sa cumperi pt bebe de toate, carucior, patut..

Acusi acusi :D Hainutze deja s-a apucat mama sa cumpere, pe mine ma intereseaza mai mult mobila (pat, dulap, masa de infasat) si caruciorul (sunt foarte capoasa la capitolul asta). Le-am gasit pe care le vrem, dar mai stam putin. Daca n-ar fi fost atatea cheltuieli mari in perioada asta, am fi reusit sa le achizitionam deja...
Restul sunt usor de gasit si nu asa prioritare... Dar oricum de-abia astept :D Buget sa fie...

mikutza
20.01.2009, 15:48:10
Acusi acusi :D Hainutze deja s-a apucat mama sa cumpere, pe mine ma intereseaza mai mult mobila (pat, dulap, masa de infasat) si caruciorul (sunt foarte capoasa la capitolul asta). Le-am gasit pe care le vrem, dar mai stam putin. Daca n-ar fi fost atatea cheltuieli mari in perioada asta, am fi reusit sa le achizitionam deja...
Restul sunt usor de gasit si nu asa prioritare... Dar oricum de-abia astept :D Buget sa fie...

Inseamna ca ai spatiu suficient ... eu treb sa ma multumesc doar cu patut pt ca nu am loc in camera :-<

biutzaxx
20.01.2009, 16:32:03
Inseamna ca ai spatiu suficient ... eu treb sa ma multumesc doar cu patut pt ca nu am loc in camera :-<

Nici noi, stam la 2 camere si se pare ca bebe o sa stea in dormitor cu noi .

crisdk
20.01.2009, 17:24:20
Neata fetele,

nastere usoara, andrusca>:D<:)>-. suntem tare curioase sa aflam ce va fi bebe - fetita sau baiat:-\. important e sa fie sanatos si voinic:)>-.

alibd
20.01.2009, 17:49:43
Nici noi, stam la 2 camere si se pare ca bebe o sa stea in dormitor cu noi .

:)) Sa inteleg ca nu ati avut de ales. Ca tot iti faceai tu odata griji, de cum veti imparti spatiul. ;))

geany_m
20.01.2009, 18:46:11
Neata fetele,

Naștere ușoară și bebe sănătos și voinic! >:D<

Să intri să ne povestești și nouă ;))

biutzaxx
20.01.2009, 23:02:18
am avut mai devreme niste junghiuri prin burta, ma intepau ovarele. am luat un No Spa si parca mi-a mai trecut. E normal asa ceva? mie nu mi s-au parut normale deloc :-SS :-<

sper sa fie bebe bine[-o< [-o<

alibd
20.01.2009, 23:14:21
am avut mai devreme niste junghiuri prin burta, ma intepau ovarele. am luat un No Spa si parca mi-a mai trecut. E normal asa ceva? mie nu mi s-au parut normale deloc :-SS :-<

Biu, din cate am mai auzit pe la alte mamici, se mai intampla si lucruri de genul. Nu te mai agita ca se supara bebe. :* :* :*

monique18virgo
21.01.2009, 07:48:26
buna dimineata mamici>:D< .aseara am fost la d-na doctor care mi-a confirmat ca am un "iepuras" nu doi ;)) .sta bine la mami in burtica,si am vazut cum ii bate inimioara:x ( e momentul in care simti cu adevarat ca vei fii mama).peste o luna ne vom duce iara la control si speram sa vedem ce vom fi :fetita sau baietel.va pup si sa aveti grija de voi:* .

monique18virgo
21.01.2009, 07:53:24

stai linistita ca si eu mai patesc asa din cand in cand si tot cu no-spa ma tratez.daca persista durerea o suni pe d-na doctor si te lamureste ea;-)

AnaM
21.01.2009, 08:45:14

Se dilata uterul, nu te speria... Ai sa le simti toata sarcina, mai ales cand faci miscari bruste sau stai mult in picioare >:D< Trec cu NoSpa sau repaus :*

Da, suntem norocosi ca bebe va avea camera lui... Care, deocamdata, e alba si goala (1 pat de o persoana & un balansoar de la soacra), n-are nici perdele, covor etc. :) Alti bani, alta distractie...

Later edit: Azi fac 17 saptamani :A 23 to go, pfff :D

AnaM
21.01.2009, 08:49:51
buna dimineata mamici>:D< .aseara am fost la d-na doctor care mi-a confirmat ca am un "iepuras" nu doi ;)) .sta bine la mami in burtica,si am vazut cum ii bate inimioara:x ( e momentul in care simti cu adevarat ca vei fii mama).peste o luna ne vom duce iara la control si speram sa vedem ce vom fi :fetita sau baietel.va pup si sa aveti grija de voi:* .

Felicitari pentru puiul mic!!!!! <:-P Sa creasca mare si sanatos!
Ai sa vezi la urmatorul control, eu am avut un soc... Cand i-am auzit inima am fost placut impresionata, dar cand il vezi ca incepe sa dea din manutze, abia atunci e socul mare, eu una abia atunci am realizat :D

Iar acum, odata cu miscarile lui bebe pe care le simt, e si mai si... Ma trezesc zambind, mangaindu-mi burtica si vorbind cu puiu' :D Cand da ghionturi il intreb daca protesteaza :))

monique18virgo
21.01.2009, 09:12:06
multumim AnaM:* .sa dea domnul sa fie bine pt toata lumea.ai inceput sa ii cumperi hainute? eu inca nu m-am dus prin magazine ca dupa aia nu ma pot abtine;)) .astept sa fac morfologia si dupa cred ca am sa incep sa cumpar cate ceva.

AnaM
21.01.2009, 09:51:38
multumim AnaM:* .sa dea domnul sa fie bine pt toata lumea.ai inceput sa ii cumperi hainute? eu inca nu m-am dus prin magazine ca dupa aia nu ma pot abtine;)) .astept sa fac morfologia si dupa cred ca am sa incep sa cumpar cate ceva.

Mama a inceput sa-i cumpere, imediat ce a aflat ca sunt insarcinata :D Eu inca n-am cumparat nimic, dar mi-e frica ca odata ce incep, imi dau tot salarul pe haine pentru bebe #-o Cand am luat pentru finutz haine, am plecat leftera din magazine... Si n-am apucat sa-i cumpar papucei =))

M-am uitat mai mult dupa carucior si mobila, ca restul se gasesc usor :)

biutzaxx
21.01.2009, 10:20:06
Multumesc ca m-ati linistit, cred ca asa e , se dilata uterul, asta inseamna ca tot o sa simt 8 luni de-acu incolo intepaturile astea???

Ana, cum e sa simti bebele? cum iti dai seama ca se misca el? oare sotul poate sa vada ca sa misca bebele? se vede prin piele??

Mamaaa ce de-a intrebari pun si eu #-o

biutzaxx
21.01.2009, 10:22:01

Ce frumos ca ai auzit inimioara :x:x:x:x

Maine ma duc si eu , poate aud si eu inimioara, si poate imi iau si sotul cu mine ;))

AnaM
21.01.2009, 10:28:36
Multumesc ca m-ati linistit, cred ca asa e , se dilata uterul, asta inseamna ca tot o sa simt 8 luni de-acu incolo intepaturile astea???

Ana, cum e sa simti bebele? cum iti dai seama ca se misca el? oare sotul poate sa vada ca sa misca bebele? se vede prin piele??

Mamaaa ce de-a intrebari pun si eu #-o

Yeap, o sa tot simti junghiuri de-acum incolo :)

Bebele e minunat... Imi dau seama ca e el pentru ca e o senzatie pe care nu am mai avut-o pana acum, dar in special fiindca e situata sub buric, unde nu am mai simtit nimic pana acum niciodata. E ca si cum cineva te-ar impunge usor cu degetul :) Bine, la el e probabil vreun piciorus sau capusorul :x
Nu am cum sa-l confund cu gazele/balonarea, pentru ca la mine nu se manifesta asa, cand sunt balonata simt presiune in alte locuri, mai sus si mai in spate. Bebe e foarte aproape de piele, nu e nici un organ sau intestin pe acolo, e doar uterul :)
In plus, cand am fost la eco la spital sambata, l-am simtit foarte bine miscand si l-am identificat clar ca e el, pentru ca dr. apasa cu sonda ecografica pe abdomen si el protesta ca nu-i place, impingandu-se, iar eu vedeam totul pe ecranul ecografului, iar miscarile lui erau perfect coordonate cu ghionturile pe care le simteam ;))

Miscarile lui bebe inca nu se vad, cel putin eu m-am uitat de vreo 2 ori si n-am vazut nimic, deci nici tati nu poate vedea inca, dar il anunt de fiecare data cand misca :D O sa ma uit mai cu atentie, de obicei misca cand stau pe scaun sau intinsa in pat.

Nu te ingrijora cu intrebarile, eu sunt oricand dispusa sa dau raspunsuri in masura in care ma pricep, mai ales ca e ceva nou si special si pentru mine :)

biutzaxx
21.01.2009, 10:30:21
Ana, intrebare si o rugaminte: imi mai poti zice o data unde este exact cabinetul d-nei Mihalceanu? stiu ca pe langa Marelbo, dar se vede din drum??
Si cati bani sa imi pregatesc la mine? ca nu stiu ce preturi au..

AnaM
21.01.2009, 10:33:08
Ce frumos ca ai auzit inimioara :x:x:x:x

Maine ma duc si eu , poate aud si eu inimioara, si poate imi iau si sotul cu mine ;))

Ar trebui sa i-o poti auzi de-acum :D
Inca o sugestie... Nu-ti lua sotul acum, ia-l de la urmatoarea eco, pt ca acum cu siguranta iti va face tot eco transvaginala, si nu stiu cat de placut impresionat o sa ramana cand o sa vada sonda aia miscand inauntru :D

Iar acum nu se vede mare lucru, decat o fasolica mica cu batai de inima :-p La urmatoarea eco pe care o vei face se vor vedea bine manutzele si picioarele si va incepe sa arate a pui de om ;))

AnaM
21.01.2009, 10:36:29
Ana, intrebare si o rugaminte: imi mai poti zice o data unde este exact cabinetul d-nei Mihalceanu? stiu ca pe langa Marelbo, dar se vede din drum??
Si cati bani sa imi pregatesc la mine? ca nu stiu ce preturi au..

Sigur:
Cabinetul e in blocul cu Marelbo/Loto Prono (cel mai apropiat de cinematograf). Cum stai cu fata la bloc (vezi loto), cabinetul e in laterala dreapta, se intra in scara sunand la interfon 02, iar cabinetul e la parter pe dreapta cum intri in casa scarii (nu in hol, ca acolo e o agentie de turism, mai in fata).

Deci intrarea in scara e vis-a-vis de curtea bisericii :)>-
Cabinetul are un semn, dar e micutz, nu stiu daca se vede din strada.

monique18virgo
21.01.2009, 10:39:59
al meu sot a fost la ambele controale cu mine;;) .(acum e mai curios ca mine:D ).oare la cezariana ii da voie sotului sa fie prezent in sala de nasteri? se permite la noi in spitale ca sotul sa fie prezent?

AnaM
21.01.2009, 10:44:00
al meu sot a fost la ambele controale cu mine;;) .(acum e mai curios ca mine:D ).oare la cezariana ii da voie sotului sa fie prezent in sala de nasteri? se permite la noi in spitale ca sotul sa fie prezent?

Nu, doar la cele private :)
Sotul inca n-a fost cu mine la ginecolog, merge vineri :D

Sambata trecuta am fost la un prieten la spital si ne-am jucat un pic cu ecograful, dar el nu e ginecolog.

biutzaxx
21.01.2009, 10:55:56
Yeap, o sa tot simti junghiuri de-acum incolo :)

Bebele e minunat... Imi dau seama ca e el pentru ca e o senzatie pe care nu am mai avut-o pana acum, dar in special fiindca e situata sub buric, unde nu am mai simtit nimic pana acum niciodata. E ca si cum cineva te-ar impunge usor cu degetul :) Bine, la el e probabil vreun piciorus sau capusorul :x
Nu am cum sa-l confund cu gazele/balonarea, pentru ca la mine nu se manifesta asa, cand sunt balonata simt presiune in alte locuri, mai sus si mai in spate. Bebe e foarte aproape de piele, nu e nici un organ sau intestin pe acolo, e doar uterul :)
In plus, cand am fost la eco la spital sambata, l-am simtit foarte bine miscand si l-am identificat clar ca e el, pentru ca dr. apasa cu sonda ecografica pe abdomen si el protesta ca nu-i place, impingandu-se, iar eu vedeam totul pe ecranul ecografului, iar miscarile lui erau perfect coordonate cu ghionturile pe care le simteam ;))

Miscarile lui bebe inca nu se vad, cel putin eu m-am uitat de vreo 2 ori si n-am vazut nimic, deci nici tati nu poate vedea inca, dar il anunt de fiecare data cand misca :D O sa ma uit mai cu atentie, de obicei misca cand stau pe scaun sau intinsa in pat.

Nu te ingrijora cu intrebarile, eu sunt oricand dispusa sa dau raspunsuri in masura in care ma pricep, mai ales ca e ceva nou si special si pentru mine :)

Ce fain, inseamna ca peste cateva sapt se vor putea vedea miscarile bebelui, acum e inca mititel si are unde sa se miste, cand va creste mare, sigur se va vedea prin piele ;))

biutzaxx
21.01.2009, 10:56:26
Sigur:
Cabinetul e in blocul cu Marelbo/Loto Prono (cel mai apropiat de cinematograf). Cum stai cu fata la bloc (vezi loto), cabinetul e in laterala dreapta, se intra in scara sunand la interfon 02, iar cabinetul e la parter pe dreapta cum intri in casa scarii (nu in hol, ca acolo e o agentie de turism, mai in fata).

Deci intrarea in scara e vis-a-vis de curtea bisericii :)>-
Cabinetul are un semn, dar e micutz, nu stiu daca se vede din strada.

Multumesc mult, am si notat :D

AnaM
21.01.2009, 10:58:06
Cu mare placere :)>-

crisdk
21.01.2009, 12:04:54
felicitari, monique<:-P:gen_17:!>:D<
ce emotii am cand va citesc aici;;)! desi noi mai avem 1 an sau poate chiar 2, maxim 3 pana o sa ne apucam serios de 'treaba'. ;))

monique18virgo
21.01.2009, 12:13:03
lasa ca o sa ne ajungi din urma:* voi sa fiti sanatosi.sa va iasa nunta asa cum va doriti>:D<

mikutza
21.01.2009, 12:16:36

sa-ti traiasca "iepurasul" \:D/ , sa fie sanatos si cumintel la mami in burtica ;;)

biutzaxx
22.01.2009, 21:35:21
gata, am fost la dr Mihalceanu..

pe la 15 30 am ajuns la cabinet , eram nr 5 si inaintea mea pt d-na doctor mai erau 2 gravidute, d-na a ajuns pe la 16 si ceva , a terminat repede cu pacientele ei si m-a luat pe mine. Mi-am tras sotu dupa mine in cabinet, i-am spus ca am aflat ca sunt insarcinata si m-a trecut la ecograf, a zis ca imi face una abdominata ca e mai usor.

A analizat bebele, are 7 mm acum si 133 bpm si mi-a zis ca s-ar putea sa fie fata, ca din ce a observat ea, fetitele au batalile inimii mai rare/lenese:D . E prima oara cand am auzit asa ceva. Mi-a zis ca sarcina este mica, probabil ovulatia a avut loc mai tarziu, si de aceea se explica faptul ca in primele zile de intarziere testul mi-a iest negativ.

Mi-a zis sa revin peste 2 sapt sa vedem cum evolueaza sarcina si sa iau acid folic 2/zi. Cu analizele m-a sfatuit sa mai astept, peste 2 sapt..(eu le-am facut deja pe toate:D ) .
In ansamblu mi-a placut de ea, se bucurase ca sunt graviduta si zicea in sala de asteptare"avem o noua graviduta..", e amabila placuta si interesata. O sa merg la ea si al 10 sapt sa vad cum evolueaza sarcina mea mica si lenesa...:x :x :x

geany_m
22.01.2009, 21:43:41

pe la 15 30 am ajuns la cabinet , eram nr 5 si inaintea mea pt d-na doctor mai erau 2 gravidute, d-na a ajuns pe la 16 si ceva , a terminat repede cu pacientele ei si m-a luat pe mine. Mi-am tras sotu dupa mine in cabinet, i-am spus ca am aflat ca sunt insarcinata si m-a trecut la ecograf, a zis ca imi face una abdominata ca e mai usor.

A analizat bebele, are 7 mm acum si 133 bpm si mi-a zis ca s-ar putea sa fie fata, ca din ce a observat ea, fetitele au batalile inimii mai rare/lenese:D . E prima oara cand am auzit asa ceva. Mi-a zis ca sarcina este mica, probabil ovulatia a avut loc mai tarziu, si de aceea se explica faptul ca in primele zile de intarziere testul mi-a iest negativ.

Mi-a zis sa revin peste 2 sapt sa vedem cum evolueaza sarcina si sa iau acid folic 2/zi. Cu analizele m-a sfatuit sa mai astept, peste 2 sapt..(eu le-am facut deja pe toate:D ) .
In ansamblu mi-a placut de ea, se bucurase ca sunt graviduta si zicea in sala de asteptare"avem o noua graviduta..", e amabila placuta si interesata. O sa merg la ea si al 10 sapt sa vad cum evolueaza sarcina mea mica si lenesa...:x :x :x
>:D<>:D<Felicitări pentru veștile excelente!! <:-P<:-P
Mă bucur tare mult că sunteți bine și...... de-acum începi să cauți hăinuțe roz? :-";));))
Cum a reacționat soțul când a văzut mogâldeața de 7 mm? ;;)

biutzaxx
22.01.2009, 21:57:19
>:D<>:D<Felicitări pentru veștile excelente!! <:-P<:-P
Mă bucur tare mult că sunteți bine și...... de-acum începi să cauți hăinuțe roz? :-";));))
Cum a reacționat soțul când a văzut mogâldeața de 7 mm? ;;)

Nu cautam inca hainute roz, mai asteptam sa vedem ce ne arata :D :)

Sotul a schitat un ranjet pe fata si era cu ochii lipiti pe monitoare, ba al doctoritei , ba cel din fata mea care il puteam vedea si eu. insa ii era neclar dc acu 2 sapt bebele era de 10 mm si acu are 7??
I-am explicat apoi ca 10 mm era sacul gestational si bebele avea 3 mm pe atunci , acu bebele are 7 si sacul e mai mare, nu stiu valoarea lui..

monique18virgo
23.01.2009, 08:03:03
bravo biutzza=D> ma bucur ca bebe e bine.la mine bataile inimii erau rapide.inseamna ca voi avea baiat:-? .eu asa simt;-) .imi zicea cineva ca daca nu prea am simptome e baiat;)) .vom vedea.

AnaM
23.01.2009, 09:01:15
Nu cautam inca hainute roz, mai asteptam sa vedem ce ne arata :D :)

Sotul a schitat un ranjet pe fata si era cu ochii lipiti pe monitoare, ba al doctoritei , ba cel din fata mea care il puteam vedea si eu. insa ii era neclar dc acu 2 sapt bebele era de 10 mm si acu are 7??
I-am explicat apoi ca 10 mm era sacul gestational si bebele avea 3 mm pe atunci , acu bebele are 7 si sacul e mai mare, nu stiu valoarea lui..

<:-P <:-P Te-am felicitat si la "despre ecografii" ;-)

monique18virgo
23.01.2009, 09:10:23
AnaM ce frumoase sunt hainutele pt bebe:x .eu inca nu m-am apucat de cumparaturi mai astept;-)

AnaM
23.01.2009, 09:32:23
AnaM ce frumoase sunt hainutele pt bebe:x .eu inca nu m-am apucat de cumparaturi mai astept;-)

Saru-mana... :D Eu am cumparat doar ce e in ultimele 3 poze, restul sunt luate de mami meu :)

Green_Eyes
23.01.2009, 09:34:32
Felicitari, Bia! Ma bucur pentru voi!<:-P
Si mie mi-a zis ca e posibil sa fie baiat pentru ca avea 180bpm la 9 sapt., dar eu tot mai sper ca e o fetita mai baietoasa:D
Sarcina usoara in continuare!

biutzaxx
23.01.2009, 10:21:49
multumesc dragele mele :* :*

ia uitati ce citeam acum :( : http://www.antena3.ro/stiri/bizar/oradea-o-femeie-a-dat-nastere-unui-copil-cu-doua-capete_62749.html

Ana, imi place salopetica in dungi si body-urile mov si roz 8-} , si restul is faine dar ca astea imi plac in mod special

monique18virgo
23.01.2009, 11:13:07
fereasca dumnezeu de asa ceva:-s .biutzza nu ne intrista de dimineata[-X

monique18virgo
23.01.2009, 11:18:38
sa nu te super pe mine:* te-am dojenit in gluma

adelaeu
23.01.2009, 11:18:55
Buna, sunt si eu mai noua si pe forum, si in meseria de viitoare mamica. Am o mare curioitat: cate kg. ati luat in primul trimestru? Ca eu am luat deja 4 si sunt abia in sapt. 10.:-s

mikutza
23.01.2009, 13:31:05

Apai ar fi cazul sa mai apara si fetite, baietii nostri pe cine o sa curteze :))

mikutza
23.01.2009, 13:32:07

unde ai vazut hainutele Anei ?:-?

AnaM
23.01.2009, 13:41:27
unde ai vazut hainutele Anei ?:-?

AICI (http://picasaweb.google.com/anaburaga/pregatiribebe)

Cele noi sunt cele postate dupa poza cu balansoarul... Ce e in ultimele 3 poze le-am cumparat eu acum 2 zile, restul sunt luate de mama :)>-

mikutza
23.01.2009, 13:42:22
Buna, sunt si eu mai noua si pe forum, si in meseria de viitoare mamica. Am o mare curioitat: cate kg. ati luat in primul trimestru? Ca eu am luat deja 4 si sunt abia in sapt. 10.:-s

Bine ai venit si ...felicitari pt bebe ! <:-P .

Sincer nu stiu cit am luat in greutate, dar cred ca depinde si de organism. Oricum am luat ceva kg pt ca mergeam la serviciu si mincam zilnic cite 2 macedonii cu brinza, covrigi cu iaurt si brinzoaice. :-p Nici miscare nu faceam. :D
Important e sa te simti tu bine. Daca tu consideri ca te ingrasi prea repede discuta cu medicul tau si veti stabili o dieta.

Sarcina usoara in continuare!

AnaM
23.01.2009, 13:47:22
Ana, imi place salopetica in dungi si body-urile mov si roz 8-} , si restul is faine dar ca astea imi plac in mod special

Si mie imi plac 8-} Si trainingul e misto, si salopeticile verzi, dar nu se vad foarte bine in poze, din pacate...

mikutza
23.01.2009, 13:47:28
AICI (http://picasaweb.google.com/anaburaga/pregatiribebe)

Cele noi sunt cele postate dupa poza cu balansoarul... Ce e in ultimele 3 poze le-am cumparat eu acum 2 zile, restul sunt luate de mama :)>-

Sint foarte faine, imi place mult setul ala galben pt nou-nascuti ;-)
Maica-mea vad ca nu prea se incumeta sa cumpere, doar ma mai insoteste uneori la cumparaturi si se mira "vai ce scumpe sint !!!" :)) (si se refera la pret :-" ). S-au poate vrea sa ne faca o surpriza ? :-?

AnaM
23.01.2009, 13:53:16

Eu inca sunt cu 2-3 kile mai slaba decat cand am aflat de sarcina, dar asta fiindca in primele 3 luni mi-a fost greata aproape constant.
Acum am mai inceput sa pap, de cand au trecut starile alea.

AnaM
23.01.2009, 13:55:59
Sint foarte faine, imi place mult setul ala galben pt nou-nascuti ;-)
Maica-mea vad ca nu prea se incumeta sa cumpere, doar ma mai insoteste uneori la cumparaturi si se mira "vai ce scumpe sint !!!" :)) (si se refera la pret :-" ). S-au poate vrea sa ne faca o surpriza ? :-?

Multumesc >:D<
Lasa ca se da ea pe brazda cand vede odorul :x

Eu plec acum acasa, am liber de la sefu mai devreme <:-P Ne vedem luni de-acum, ca netul de acasa nu-mi merge, nush ce are... Tre sa verific setarile router-ului.

Pupici si un week-end minunat! Mai intru de pe netul de la mobil sa va zic ce-am facut azi la eco :)>-

mikutza
23.01.2009, 14:14:30

Eu plec acum acasa, am liber de la sefu mai devreme <:-P Ne vedem luni de-acum, ca netul de acasa nu-mi merge, nush ce are... Tre sa verific setarile router-ului.

Pupici si un week-end minunat! Mai intru de pe netul de la mobil sa va zic ce-am facut azi la eco :)>-

Musai ;-) , abia astept.

biutzaxx
23.01.2009, 14:26:09
sa nu te super pe mine:* te-am dojenit in gluma

nu m-am suparat :*:*:*, gata , nu ma mai uit la prostii [-(

Ana, abia astept sa ne spui ce ai facut!

monique18virgo
23.01.2009, 15:04:56
vezi ca sunt mai mare ca tine cu trei zile ;)) si te bat daca te mai uiti la prostii=))

biutzaxx
23.01.2009, 16:00:28
vezi ca sunt mai mare ca tine cu trei zile ;)) si te bat daca te mai uiti la prostii=))

=))=))
las ca vedem noi care-i mai mare, recuperez eu in timp, o sa ne vedem noi pe la gradi :> :* ;))

monique18virgo
23.01.2009, 16:45:41
sau poate cine stie eu fac baiat si tu fetita si vedem ce se incinge:))

biutzaxx
23.01.2009, 17:09:57
sau poate cine stie eu fac baiat si tu fetita si vedem ce se incinge:))

:)):))
chiar, la asta nu m-am mai gandit...mai e muult pan atunci ;-)

eluta
23.01.2009, 18:56:15
Eu sunt bebe Gabriel si am 1750 gr. Dar cresc eu mare L-)

crisdk
23.01.2009, 19:01:37

incantata de cunostinta, bebe Gabriel:*. sa intelegem ca te-ai hotarat pana la urma sa mai cruti din rabdarea lui mami si lui tati si sa cresti mare si voinic:)?
sunt o multime de 'matusici' pe aici care te asteapta sa te faci mare si sa te traga de falcute;-).
>:D<

alibd
23.01.2009, 19:43:14

Imi pare bine de cunostinta, bebe Gabriel! Sa te faci mare, sanatos si voinic! >:D< Te asteptam sa ne scrii si de acasa! >:D<

mikutza
23.01.2009, 20:36:08

Intotdeauna e o placere sa cunosti cavaleri ;-)
Sa iti dea Dumnezeu sanatate :*

Anmari
23.01.2009, 21:05:28

Ana, am inteles eu bine, si tu vei naste cu dr. Tirnoveanu?

miKA24
23.01.2009, 21:05:51
dragutul de el.... :x sa cresti mare si voinic!>:D<
Eluta, sa dea Domnul sa-l tineti cat mai repede in brate!!!

aniscamaia
23.01.2009, 21:07:53
Multa sanatate bebe Gabriel, sa cresti mare si voinic
Iar parintilor multa putere
>:D< :* :* :* :*

geany_m
23.01.2009, 23:23:13
Eu sunt bebe Gabriel si am 1750 gr. Dar cresc eu mare
:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*

Pentru cel mai dulce și mai frumos băiețel din lume :x........pui mic de om.....să te faci repede bine și să mergi acasă, cu mami și tati!!

Yonika
24.01.2009, 13:07:10
Sincer, mie mi-au dat lacrimile!=(( sa cresti mare si sa fii sanatos bebe Gabriel si sa ii bucuri pe parinti de prezenta ta acasa cat mai repede!:*

monique18virgo
24.01.2009, 15:27:00

iubitu lui mama:* :* >:D< >:D< .sa cresti mare si frumos ca sa se bucure mami si tati de tine.

alinaclau
24.01.2009, 19:59:36
Sper sa nu gresesc deschizand acest subiect dar cum in situatia mea se afla(sau se vor afla)multe dintre noi cu siguranta este necesar sa discutam problema.
Ce facem cu micutii cand trebuie sa revenim la servici?la cine apelam?bona "din auzite" sau agentii?vecine?bunici?.....

finica
24.01.2009, 20:10:07
Sper sa nu gresesc deschizand acest subiect dar cum in situatia mea se afla(sau se vor afla)multe dintre noi cu siguranta este necesar sa discutam problema.
Ce facem cu micutii cand trebuie sa revenim la servici?la cine apelam?bona "din auzite" sau agentii?vecine?bunici?.....
Alina, am văzut discuția și de la "off - topic" și nu văd rostul acestui subiect, întrucât există unul similar pe forum.
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7996
Dacă ai alte argumente pentru rămânerea acestui subiect, te rog să le expui aici. Mulțumesc:)

nicoleta
24.01.2009, 23:15:38
Sa traiesti , sa cresti mare , frumos si sanatos !!!!!!!:*:*:*:*:*

alinaclau
24.01.2009, 23:29:18
Alina, am văzut discuția și de la "off - topic" și nu văd rostul acestui subiect, întrucât există unul similar pe forum.
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7996
Dacă ai alte argumente pentru rămânerea acestui subiect, te rog să le expui aici. Mulțumesc:)

Scuze..nicicum nu doresc sa repet un subiect deja deschis.Am si intrebat unde pot gasi informatii despre BONE,CRESE,GRADINITE,dar din Iasi nu din tara si personal am crezut ca este mult mai ok sa existe un astfel de subiect aici,unde se poate discuta si cere eventual ajutorul concret..
dar daca este doar parerea mea si nu si a celorlalte asta e..
multumesc si scuze!

finica
25.01.2009, 08:57:31
Scuze..nicicum nu doresc sa repet un subiect deja deschis.Am si intrebat unde pot gasi informatii despre BONE,CRESE,GRADINITE,dar din Iasi nu din tara si personal am crezut ca este mult mai ok sa existe un astfel de subiect aici,unde se poate discuta si cere eventual ajutorul concret..
dar daca este doar parerea mea si nu si a celorlalte asta e..
multumesc si scuze!
Alina, eu încă mai cred că nu este necesar un astfel de subiect ... având în vedere că aceste informații se pot cere atât la topicul de mămici sau la off-topicul de Iași ... sunt prea puține mămici în momentul de față pe regionalul Iașului care să aibă nevoie de astfel de informații ...:-?
Aștept însă părerile și celorlalte fete ;-)

stefania_a
25.01.2009, 11:06:36
Alina, eu încă mai cred că nu este necesar un astfel de subiect ... având în vedere că aceste informații se pot cere atât la topicul de mămici sau la off-topicul de Iași ... sunt prea puține mămici în momentul de față pe regionalul Iașului care să aibă nevoie de astfel de informații ...:-?

eu una sunt de acord sa ramana deschis si subiectul asta.o:-)

biutzaxx
25.01.2009, 11:47:28

Buna bebe gabriel, vad ca tragi cu ochiu la poza ;)) ;))
Sa fii sanatos, frumos esti, sa cresti mare si voinic si sa ne scrii de acasa!

biutzaxx
25.01.2009, 11:49:12
Ana, am inteles eu bine, si tu vei naste cu dr. Tirnoveanu?

Daca pot raspunde eu, din cate am inteles, Ana va naste cu dr Mihalceanu :-"

biutzaxx
25.01.2009, 11:52:31
si eu sunt de acord sa ramana subiectul deschis :>

monique18virgo
25.01.2009, 12:20:28
ce fac mamicile?>:D<

Green_Eyes
25.01.2009, 12:25:09
ce fac mamicile?>:D<

Eu caut niste filme pentru leneveala.. asta dupa ce ieri si azi dimineata m-am plimbat pe la urgente.. am facut un inceput de otita, iar vineri noapte nu am inchis un ochi din cauza durerii#:-SAcum a trecut, e ok>:D<

biutzaxx
25.01.2009, 12:46:06
Eu caut niste filme pentru leneveala.. asta dupa ce ieri si azi dimineata m-am plimbat pe la urgente.. am facut un inceput de otita, iar vineri noapte nu am inchis un ochi din cauza durerii#:-SAcum a trecut, e ok>:D<

:( >:D<

sa te faci bine !!

Eu lenevesc si miresesc :-p

monique18virgo
25.01.2009, 13:18:50

:-s .sa te faci bine si sa ai grija de tine si bebe>:D<

monique18virgo
25.01.2009, 13:21:13
vaiiiii acum am observat:"> .am devenit printesa;))

Anmari
25.01.2009, 17:18:26

Atunci care din mamici naste cu Dr. Tirnoveanu :-? ... parca tot pe aici am auzit ca mai e o mamica ... as vrea sa stiu cine e :D ...schimbam pareri despre vizite si doctorita :D

geany_m
25.01.2009, 17:54:46
vaiiiii acum am observat:"> .am devenit printesa;))
Felicitări, prințeso!! <:-P<:-P

geany_m
25.01.2009, 20:08:13
Eu sunt de acceași părere cu Finica :D cred că se încadrează destul de bine în topicul mămicilor.....

Nu vreau să vă supărați pe mine :-s dar e spre binele nostru să avem informațiile comasate la un loc...dacă se crează mai multe topicuri, nu mai știm ce și cum.....
Mă uit și la mămici....câteodată se dicută despre medici ginecologi acolo, iar la topicul doctorilor -- despre bebei și proaspete mămici.... Sincer câteodată nu mai știu unde am citit un mesaj: ori la GINECOLGI, ori la MĂMICI....

Acum, voi faceți cum credeți că e mai bine..... :)>-

AnaM
26.01.2009, 08:56:55
nu m-am suparat :*:*:*, gata , nu ma mai uit la prostii [-(

Ana, abia astept sa ne spui ce ai facut!

Am revenit, va anunt ca buburelul meu e flacau fara indoiala (asa a zis dr. si i-am vazut si eu bijuteriile familiei in clar :"> ), e bine merci, are 441 de grame si face balet in burtica :D
Am facut vineri eco pentru triplu test, ca eu n-am apucat sa fac dublu test-ul din cauza sarbatorilor, iar sambata am fost si mi-a recoltat si sange. Sper sa iasa rezultatele bine (miercurea viitoare le aflu) ^:)^
Am prins si triplu test-ul la limita, ca ala se face pana in 18 saptamani :)

Fetelor, daca va uitati pe lista cu burtici, absolut toate fetele mai noi, si care sunt la varsta de sarcina la care poti afla sexul, au declarat ca au baieti =)) 2009 anul baietilor :D

Scumpete mica, sa dea Dumnezeu sa te faci bine, mare si puternic cat mai repede! >:D< >:D<

Asa este :)>-

Green_Eyes
26.01.2009, 09:57:09
Felicitari, Ana, pentru flacau!!!\:D/:*:*:* Sa creasca mare si sanatos!
Eu mai am doua saptamani de asteptat:-SS

AnaM
26.01.2009, 10:21:46
Felicitari, Ana, pentru flacau!!!\:D/:*:*:* Sa creasca mare si sanatos!
Eu mai am doua saptamani de asteptat:-SS

Multumim >:D< >:D<
Lasa lasa, ca trec repede :D Nu ti-a zis nimic de sex la eco morfo? Mie mi-a facut atunci transvaginala, poate de asta s-a vazut bine :)

Green_Eyes
26.01.2009, 10:24:54
Multumim >:D< >:D<
Lasa lasa, ca trec repede :D Nu ti-a zis nimic de sex la eco morfo? Mie mi-a facut atunci transvaginala, poate de asta s-a vazut bine :)

Mie mi-a facut abdominala. Am intrebat daca se vede ceva si a zis ca ''nu, poate data viitoare'':D:*

PS. Burtici, voi cu ce va hraniti?:)) Eu am mustrari de constiinta ca nu ma alimentez corect:-\.. lactatele nu mi-au placut niciodata, fac eforturi sa beau cate o cana de lapte dimineata.. mai mananc oua fierte.. si telemea din cand in cand.
Am o nelamurire privind branza de vaci.. exista branza de vaci pasteurizata?:-B
La categoria ''peste'', imi place macroul care am inteles ca nu este chiar recomandat din cauza continutului crescut de mercur... legume.. oricum nu stiu cate vitamine au cele congelate sau cele crescute fortat si importate.. iar fructe, mananc zilnic, ca imi plac mult (mere, grepfruit, portocale, compot de piersici..)
Deci, voi ce mai mancati?:-s

aniscamaia
26.01.2009, 10:33:38
Am revenit, va anunt ca buburelul meu e flacau fara indoiala (asa a zis dr. si i-am vazut si eu bijuteriile familiei in clar :"> ), e bine merci, are 441 de grame si face balet in burtica :D
Am facut vineri eco pentru triplu test, ca eu n-am apucat sa fac dublu test-ul din cauza sarbatorilor, iar sambata am fost si mi-a recoltat si sange. Sper sa iasa rezultatele bine (miercurea viitoare le aflu) ^:)^

Fetelor, daca va uitati pe lista cu burtici, absolut toate fetele mai noi, si care sunt la varsta de sarcina la care poti afla sexul, au declarat ca au baieti =)) 2009 anul baietilor :D

Scumpete mica, sa dea Dumnezeu sa te faci bine, mare si puternic cat mai repede! >:D< >:D<

Felicitari pt flacau. sa fie sanatos, sa creasca mare si voinic

monique18virgo
26.01.2009, 10:44:57
sa-ti traiasca flacaul AnaM<:-P (presimt ca tot baiat o sa am;)) ).apropo de mancare:maninc cam ce am mancat pana acuma(ca nu mie rau de la nimic)mai mult accent pe lactate si fructe:*

crisdk
26.01.2009, 10:45:02

felicitari pt baietel, ana:*:gen_17:. se pare ca s-au naruit visele mamei tale, dar cred ca sotul e tare mandru:>.
si eu, si geani - expertele:-" - ne-am inselat#-o.

AnaM
26.01.2009, 11:01:13
Mie mi-a facut abdominala. Am intrebat daca se vede ceva si a zis ca ''nu, poate data viitoare'':D:*

PS. Burtici, voi cu ce va hraniti?:)) Eu am mustrari de constiinta ca nu ma alimentez corect:-\.. lactatele nu mi-au placut niciodata, fac eforturi sa beau cate o cana de lapte dimineata.. mai mananc oua fierte.. si telemea din cand in cand.
La categoria ''peste'', imi place macroul care am inteles ca nu este chiar recomandat din cauza continutului crescut de mercur... legume.. oricum nu stiu cate vitamine au cele congelate sau cele crescute fortat si importate.. iar fructe, mananc zilnic, ca imi plac mult (mere, grepfruit, portocale, compot de piersici..)

Deci... Orice inseamna cartof, paste, orezuri... Legumele le mananc strict crude (varza, morcovi, castraveti), rosiile le mananc si crude si in sosuri (de care am mancat in belsug, din cauza greturilor).

Lactate mananc doar cateodata telemea (pe cartofi), cateodata cascaval, lapte f rar (nici mie nu-mi place), iaurt cred ca am mancat o sg data in sarcina... In schimb smantana mananc cu orice se poate combina... In ciorbe, supe, cu branza si mamaliguta, in piure...

Carne mananc doar peste si pui, musai bine facut (de obicei, snitele sau la cuptor).

Fructe mananc mai mult in salate de fructe... Mai mananc banane si mandarine/clementine.

In principiu, dieta mea se bazeaza pe multi carbohidrati... :(

Si... din pacate, am bagat cam multa shaorma, da' n-am ce sa fac ca-mi place la nebunie (dintr-ala la portie). Si fast-food L-)

Later edit: Dulciuri nu mananc, decat cate o kinder once in a while... si poate un ecler, o data pe luna :D

mikutza
26.01.2009, 11:01:53

Felicitati pt bebe strumfulet <:-P, sa fie sanatos si voinic.

Asa este, am remarcat si eu ca va fi anul baietilor ... las ca poate facem o echipa de fotbal :)), sa mai ridicam prestigiul Iasului ;))

AnaM
26.01.2009, 11:03:11
Felicitari pt flacau. sa fie sanatos, sa creasca mare si voinic

sa-ti traiasca flacaul AnaM<:-P (presimt ca tot baiat o sa am;)) ).apropo de mancare:maninc cam ce am mancat pana acuma(ca nu mie rau de la nimic)mai mult accent pe lactate si fructe:*

felicitari pt baietel, ana:*:gen_17:. se pare ca s-au naruit visele mamei tale, dar cred ca sotul e tare mandru:>.

Multumim din suflet, fetelor >:D< >:D< Numai bine va doresc si voua :)
Cat despre sot... nu e prea incantat, ca vroia mult fetitza, dar incet incet, il vad ca se obisnuieste... Deja ma cearta daca stau in pozitii mai ciudate, ca sa nu-l deranjez pe junior :D

AnaM
26.01.2009, 11:05:18
Felicitati pt bebe strumfulet <:-P, sa fie sanatos si voinic.

Asa este, am remarcat si eu ca va fi anul baietilor ... las ca poate facem o echipa de fotbal :)), sa mai ridicam prestigiul Iasului ;))

Multumiiim >:D<

Pffff... Baiatul meu va fi star rock =))
Dar avand in vedere ca tata si fratele meu sunt microbisti, tot ce se poate =))

mikutza
26.01.2009, 11:07:18

In perioada asta maninc aproape orice imi da voie bebe, si nu mai e asa pretentios. In primele 3-4 luni am fost mai atenta si m-am axat pe lactate si fructe pt astea le toleram cel mai bine. Apoi cartofi am mincat la greu, preparati in diferite feluri si mazare. Cu carnea am avut probleme, nici nu suportam sa o vad (exceptind pestele prajit pe care il mincam fara probleme, dar fara mujdei, nu-i placea lui bebe). Incet, incet am revenit la alimentatie diversificata. Din pacate. cu legumele nu ma prea impac (rosii si castraveti mai maninc citeodata)

Anmari
26.01.2009, 11:11:50

Felicitari Ana.... dar sper sa nu fie intru-totul anul baietiilor :D eu imi doresc mult fetita, si sper ca pe 10 februarie cand merg la control sa imi spuna ca asta e :D ...daca nu, il inscriu si eu in echipa de fotbal a voastra :P

Dublu test ptr ce e? Si pana cand se face? Eu nu l-am facut si nici triplu test

Green_Eyes
26.01.2009, 11:14:37
Deci... Orice inseamna cartof, paste, orezuri... Legumele le mananc strict crude (varza, morcovi, castraveti), rosiile le mananc si crude si in sosuri (de care am mancat in belsug, din cauza greturilor).
Lactate mananc doar cateodata telemea (pe cartofi), cateodata cascaval, lapte f rar (nici mie nu-mi place), iaurt cred ca am mancat o sg data in sarcina... In schimb smantana mananc cu orice se poate combina... In ciorbe, supe, cu branza si mamaliguta, in piure...
Carne mananc doar peste si pui, musai bine facut (de obicei, snitele sau la cuptor).
Fructe mananc mai mult in salate de fructe... Mai mananc banane si mandarine/clementine.
n principiu, dieta mea se bazeaza pe multi carbohidrati... :(
Si... din pacate, am bagat cam multa shaorma, da' n-am ce sa fac ca-mi place la nebunie (dintr-ala la portie). Si fast-food L-)

Later edit: Dulciuri nu mananc, decat cate o kinder once in a while... si poate un ecler, o data pe luna :D

Mersi pentru raspuns!^:)^>:D<Si eu mananc multi carbohidrati, de asta intrebam.. ce fel de branza folosesti pentru branza cu smantana? A facut soacra'mea duminica, insa erau cumparate de la tarani si nu m-am riscat.. de pofta, am luat totusi o gurita mica mica:D=P~

Green_Eyes
26.01.2009, 11:18:01
In perioada asta maninc aproape orice imi da voie bebe, si nu mai e asa pretentios. In primele 3-4 luni am fost mai atenta si m-am axat pe lactate si fructe pt astea le toleram cel mai bine. Apoi cartofi am mincat la greu, preparati in diferite feluri si mazare. Cu carnea am avut probleme, nici nu suportam sa o vad (exceptind pestele prajit pe care il mincam fara probleme, dar fara mujdei, nu-i placea lui bebe). Incet, incet am revenit la alimentatie diversificata. Din pacate. cu legumele nu ma prea impac (rosii si castraveti mai maninc citeodata)

:*Ce fel de peste?
Eu sunt si foarte mofturoasa la mancare#-o:|, de asta imi bat capul...de obicei, mananc o singura data pe zi mancare gatita, cand ajung acasa de la job, si de fiecare data e o provocare ca nu stiu ce sa mananc(:|Si mai am si un mare exces de kilograme si ar trebui sa fiu mai atenta la ce mananc, dar nu cred ca voi reusi..:|

alibd
26.01.2009, 11:33:47
Ana, felicitari pentru flacau! \:D/ <:-P De acum trebuie sa va ganditi la nume...:>

monique18virgo
26.01.2009, 11:54:56
asteptam sa vina miresicile din 2007 cu fetitele din urma:D >:D<

biutzaxx
26.01.2009, 12:31:42
Ana, ti-am zis , ti-am zis ca o sa fie cu hot dog!!felicitari!!

Eu mananc de toate pt ca nu am greturi, dar am obs ca digestia e mai lenta si imi mai cade greu cina, daca e consitenta..
In rest introduc lactate zilnic in meniu, ador sa mananc lapte cu unt ci miere si apine prajita la micul dejun, un outz de doua ori pe sapt, iaurturi..
Legumele nu-mi plac, si ciugulesc doar, fructe , le mananc pe astea de sezon, si pomelo e in top.
Ieri am trecut pe a food cort si noroc ca nu erau mese libere, ca altfel dadeam iama prin kfc sau shaworma de la mado :D

Am observat ca sunt sensibila, ieri la un film cu Betowen, pe Acasa, abia imi stapaneam lacrimile .....
Acu sunt acasa, am concediu sa[t asta pt ca in weekend am 3 examene babanoase si trebuie sa invat pt ele#-o #-o #-o #-o

V-am pupat !!

mikutza
26.01.2009, 12:37:19
Felicitari Ana.... dar sper sa nu fie intru-totul anul baietiilor :D eu imi doresc mult fetita, si sper ca pe 10 februarie cand merg la control sa imi spuna ca asta e :D ...daca nu, il inscriu si eu in echipa de fotbal a voastra :P

Bine, tu esti exceptia ... pe fetita ta o includem la majorete, avem nevoie si de ele, nu ? :)) ;-)

mikutza
26.01.2009, 12:41:19
:*Ce fel de peste?
Eu sunt si foarte mofturoasa la mancare#-o:|, de asta imi bat capul...de obicei, mananc o singura data pe zi mancare gatita, cand ajung acasa de la job, si de fiecare data e o provocare ca nu stiu ce sa mananc(:|Si mai am si un mare exces de kilograme si ar trebui sa fiu mai atenta la ce mananc, dar nu cred ca voi reusi..:|

Crap, in special. Din ala mare cu putin oase. Am o problema cu oasele la peste si de aceea prefer sa cumpar unul mai mare (evident mai scump :D ) dar stiu ca nu ma chinui la cautat oase. Saramura de peste sau conserve nu maninc pt ca nu-mi plac.
Am incercat si file de pangasius pane, fara oase dar nu-mi place gustul :-p

mikutza
26.01.2009, 12:51:49
Ana, ti-am zis , ti-am zis ca o sa fie cu hot dog!!felicitari!!

Eu mananc de toate pt ca nu am greturi, dar am obs ca digestia e mai lenta si imi mai cade greu cina, daca e consitenta..
In rest introduc lactate zilnic in meniu, ador sa mananc lapte cu unt ci miere si apine prajita la micul dejun, un outz de doua ori pe sapt, iaurturi..
Legumele nu-mi plac, si ciugulesc doar, fructe , le mananc pe astea de sezon, si pomelo e in top.
Ieri am trecut pe a food cort si noroc ca nu erau mese libere, ca altfel dadeam iama prin kfc sau shaworma de la mado :D

Am observat ca sunt sensibila, ieri la un film cu Betowen, pe Acasa, abia imi stapaneam lacrimile .....
Acu sunt acasa, am concediu sa[t asta pt ca in weekend am 3 examene babanoase si trebuie sa invat pt ele#-o #-o #-o #-o

V-am pupat !!

Asa sintem/ devenim toate ... ma emotioneaza aproape orice e legat de copii mici si nu numai. Aseara nu's ce-am avut ca am inceput sa bocesc gindindu-ma la bebe. :-< A fost foarte activ toata ziua si seara si ma gindeam daca e normal sau nu chestia asta. Ar fi trebuit sa si doarma, nu ? L-) Sotul incerca sa ma linisteasca spunindu-mi ca poate misca in somn. Asa o fi !:)
Ca sa nu mai spun ce ghionuri imi dadea in partea inferioara a corpului si culmea e ca ma durea si nu stiam ce sa fac. :-SS ... ei, o sa treaca, mai avem 2 luni ;-) , dar sper sa fie mai finut la lovituri, nu de alta dar imi "macelareste" interiorul :D

AnaM
26.01.2009, 13:22:30

Multumim!!!!!!! >:D<
Dublu Test (http://www.sfatulmedicului.ro/analize_medicale/Dublu_test_screening_prenatal_trimestrul_I_413.htm l)
Triplu Test (http://www.***********.com/info.asp?id=1008)
Basically, e o analiza la sange care calculeaza, corelat cu o ecografie mai detaliata (in care se masoara diverse organe si membre ale puiului), riscul bebelului de a face anumite boli (sindromul Down, Edwards, alte malformatii).
Dublu test se face pana in sapt 14, triplu test se face pana in sapt 18, deci ar fi indicat sa faci triplu testul pana faci 18 saptamani :)
Testele astea nu sunt indicate de toti medicii, si uneori pot da rezultate fals pozitive (adica bebelului sa-i iasa risc mare de a face aceste "boli"), dar vreau sa elimin orice risc :) Daca rezultatele nu ies bune, recomand sa se repete analiza si la alt laborator.

Mersi pentru raspuns!^:)^>:D<Si eu mananc multi carbohidrati, de asta intrebam.. ce fel de branza folosesti pentru branza cu smantana? A facut soacra'mea duminica, insa erau cumparate de la tarani si nu m-am riscat.. de pofta, am luat totusi o gurita mica mica:D=P~
Cu placere!!!!!
Eu mananc Perlute de branza cu smantana, de la Dorna :)
Sau telemea facuta de tatal meu :D
Ca peste, mananc file de Merluciu si Pangasius, ca astea n-au oase deloc, le fac cu malai in tigaie si merge cu mujdei si mamaliguta, o nebunie :D

Ana, felicitari pentru flacau! \:D/ <:-P De acum trebuie sa va ganditi la nume...:>
Multumim!!!! >:D< >:D< >:D<
Da, sa stii ca e dificila partea asta cu numele, ca nu ne "sincronizam" deocamdata :))

Biutza, multumesc mult mult mult!

Fetelor, va pun aici o pozica cu Puiul (http://picasaweb.google.com/anaburaga/Bebe#5295544291118665426) , si un filmulet: Picioruse (http://video.google.com/videoplay?docid=6407739512098865901&hl=en) (incercare de a filma cucul) :D

auradana
26.01.2009, 13:31:53

si eu sunt de acord sa ramana subiectul deschis aici. chiar daca nu sunt inca mamici, nu uitati ca multe sunt insarcinate si deci vor fi....deci, in curand se va discuta intens si pe tema asta. daca comasati subiectul cu altele dupa aia tb sa tot cauti in zeci de pagini informatia care te intereseaza si sa citesti printre mes intercalate. nu avem mereu timpul necesar pt a citi mai multe pagini. parerea mea....;-)

auradana
26.01.2009, 13:36:30
in plus, chiar vreau sa stiu cum se descurca fetele cu copiii mici pt ca eu una nu am parintii aproape si deci nu ma pot baza pe ei. bona ramane singura solutie....as prefera sa citesc inf direct pe topicul asta, nu sa caut paginile in care fetele isi spun parerea despre copii si bone pe off topic.merci si nu va suparati daca nu sunt in asentimentul vostru

Green_Eyes
26.01.2009, 13:55:02
Fetelor, va pun aici o pozica cu Puiul (http://picasaweb.google.com/anaburaga/Bebe#5295544291118665426) , si un filmulet: Picioruse (http://video.google.com/videoplay?docid=6407739512098865901&hl=en) (incercare de a filma cucul) :D

M-am emotionat toata!:love::love:Acum sunt si mai nerabdatoare!
La mai mare!:*

ungrasmic
26.01.2009, 14:11:21
Dublu Test (http://www.sfatulmedicului.ro/analize_medicale/Dublu_test_screening_prenatal_trimestrul_I_413.htm l)
Basically, e o analiza la sange care calculeaza, corelat cu o ecografie mai detaliata (in care se masoara diverse organe si membre ale puiului), riscul bebelului de a face anumite boli (sindromul Down, Edwards, alte malformatii).
Dublu test se face pana in sapt 14, triplu test se face pana in sapt 18, deci ar fi indicat sa faci triplu testul pana faci 18 saptamani :)
Testele astea nu sunt indicate de toti medicii, si uneori pot da rezultate fals pozitive (adica bebelului sa-i iasa risc mare de a face aceste "boli"), dar vreau sa elimin orice risc :) Daca rezultatele nu ies bune, recomand sa se repete analiza si la alt laborator.

Cu placere!!!!!
Ca peste, mananc file de Merluciu si Pangasius, ca astea n-au oase deloc, le fac cu malai in tigaie si merge cu mujdei si mamaliguta, o nebunie :D

Da, sa stii ca e dificila partea asta cu numele, ca nu ne "sincronizam" deocamdata :))

Ce super Ana!!!! Abia astept eco din februarie poate-mi arata si mie ce minune are intre picioruse :) Morfo fetala cand se face?

biutzaxx
26.01.2009, 14:31:09
Ana, buburelul tau are ditamai picioroangele:D :D sau cel putin asa le vad eu..
burtica banui ca a crescut bine la asa un bebeloi dragalas :* :*

AnaM
26.01.2009, 14:52:01
M-am emotionat toata!:love::love:Acum sunt si mai nerabdatoare!
La mai mare!:*

:x :x Multumim, la fel >:D<

Ce super Ana!!!! Abia astept eco din februarie poate-mi arata si mie ce minune are intre picioruse :) Morfo fetala cand se face?
Tu de-acum poti face triplu test, pana in saptaman 18. Daca vrei sa faci analiza, il rogi pe dr. sa-ti faca o ecografie de trimitere pentru triplu test (cu masuratorile specifice) si apoi te duci la un laborator care face analiza asta (eu am fost la Synevo) sa recolteze sange. In 7 zile lucratoare ai rezultatul.
Ecografia nu stiu cat costa la voi (pe mine m-a costat 100 ron), iar analiza de sange e 99 ron.
Pupici si bafta la eco, sa va arate putza :D

Ana, buburelul tau are ditamai picioroangele:D :D sau cel putin asa le vad eu..
burtica banui ca a crescut bine la asa un bebeloi dragalas :* :*
Da, si mie mi se pare ca are niste copanele tare bine formate si dragalase :x Chiar m-am mirat cat de bine se vede la 17 saptamani!
Burtica e cam ca la 16 sapt (poza anterioara din album), nu a crescut semnificativ... In schimb, in fiecare zi imi da ghionturi :x

alibd
26.01.2009, 14:58:34

Cu placere!!!!!

Ce super!!!!!!!!! <:-P <:-P <:-P

geany_m
26.01.2009, 17:13:56
Sigur 100%? :D:D
Se pare că m-am înșelat deci..... iertare! ^:)^^:)^^:)^
Important e să fie sănătos! :*

Tu la ce nume te-ai găndit? Dar soțul? :)

geany_m
26.01.2009, 17:16:02
Daaaa...expertele de noi! :-":-"
Nu știu de ce......eu o vedeam mămică de fetiță, o păpușă delicată și gingașă :x

geany_m
26.01.2009, 17:19:56
:madlaugh: Ce super se vedeeeee!!
Nu-mi închipuiam că poți observa atât de mare totul....Dragul de el! :x

Anmari
26.01.2009, 17:21:04

Multumesc ptr informatie .. tie ti-a recomandat medicul sa faci Dublu test si triplu test sau l-ai facut la cererea ta? Cat te-au costat fiecare in parte? E absolut necer de facut?

finica
26.01.2009, 18:00:39
Am decis (împreună cu restul moderatoarelor) să rămână deschis acest subiect, cu rugămintea ca, discuțiile purtate la modul general, să le purtați pe forumul mare, mai precis [/URL]aici: [URL]http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7996&page=47 (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7996&page=47)
în acest subiect rămânând doar informațiile și recomandările referitoare la creșele, grădinițele, bonele, baby - sitter din Iași>:D<

geany_m
26.01.2009, 18:42:17
Am decis (împreună cu restul moderatoarelor) să rămână deschis acest subiect, cu rugămintea ca, discuțiile purtate la modul general, să le purtați pe forumul mare, mai precis aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7996&page=47
în acest subiect rămânând doar informațiile și recomandările referitoare la creșele, grădinițele, bonele, baby - sitter din Iași>:D<
E bine și așa! :* Mulțumim! >:D<

;));)) de parcă eu aș avea vreo treabă cu bonele.... :-p

finica
26.01.2009, 18:47:37
E bine și așa! :* Mulțumim! >:D<

;));)) de parcă eu aș avea vreo treabă cu bonele.... :-p
Păi cum să nu ai ... ai două variante:)) ... 1. pui mâna repede și faci un bebe ;)) ... 2. faci cursuri de baby - sitting 8-}

geany_m
26.01.2009, 19:02:16
Păi cum să nu ai ... ai două variante:)) ... 1. pui mâna repede și faci un bebe ;)) ... 2. faci cursuri de baby - sitting 8-}

1. Aș vrea eu, dar.....deocamdată am o nuntă de organizat :D
2. Îmi ajung 2 contracte de muncă :-p

Oricum, e bine că știm unde să căutăm bone pt. bebeii ieșeni :)>-

finica
26.01.2009, 19:14:15
1. Aș vrea eu, dar.....deocamdată am o nuntă de organizat :D
2. Îmi ajung 2 contracte de muncă :-p

Oricum, e bine că știm unde să căutăm bone pt. bebeii ieșeni :)>-
Las' că acușica te vom vedea și pe tine la topicul ăsta ... căutând informații prețioase.

Și ca să revin la subiectul topicului, pot să vă spun că băiețelul meu merge la o grădiniță de stat cu program prelungit (până la 16-17), plătim 7 lei / zi (doar pentru zilele când este prezent) și e chiar bine ... eu una nu aș opta pentru o grădiniță sau creșă particulară:-s

geany_m
26.01.2009, 19:19:57
Las' că acușica te vom vedea și pe tine la topicul ăsta ... căutând informații prețioase.

Și ca să revin la subiectul topicului, pot să vă spun că băiețelul meu merge la o grădiniță de stat cu program prelungit (până la 16-17), plătim 7 lei / zi (doar pentru zilele când este prezent) și e chiar bine ... eu una nu aș opta pentru o grădiniță sau creșă particulară:-s
Mie mi se pare un preț f. bun 7 lei pe zi! :) Si dacă spui că grădinița e ok, educatoarele se ocupă de copii, mâncarea e bună......cred că toată lumea e fericită...mai ales Silviu (am reținut bine?) ;))

finica
26.01.2009, 19:23:14
Mie mi se pare un preț f. bun 7 lei pe zi! :) Si dacă spui că grădinița e ok, educatoarele se ocupă de copii, mâncarea e bună......cred că toată lumea e fericită...mai ales Silviu (am reținut bine?) ;))
Da, ai reținut bine ... ;;)
În altă ordine de idei .... mâncarea e bună (nu l-am auzit pe Silviu plângându-se din cauza asta) iar grija față de copii se "cultivă" ... mici atenții la 8 Martie, Paști, Crăciun, început de an, sfârșit de an ....:-"

geany_m
26.01.2009, 19:29:06
În altă ordine de idei .... mâncarea e bună (nu l-am auzit pe Silviu plângându-se din cauza asta) iar grija față de copii se "cultivă" ... mici atenții la 8 Martie, Paști, Crăciun, început de an, sfârșit de an ....:-"
:D:D Nah....doar trăim în Romănia, nu? Si asta trebuie să ne ocupe tot timpul ;))

finica
26.01.2009, 19:53:31
:D:D Nah....doar trăim în Romănia, nu? Si asta trebuie să ne ocupe tot timpul ;))
Dacă altfel nu se poate ....
Și un sfat pentru mămici și viitoare mămici ... să aveți grijă și de îngrijitoarele (sau bucătăresele ce-or mai fi ele) ... căci ele se ocupă mai mult de copil (ele îl hrănesc, ele îl spală, etc.):-s

AnaM
27.01.2009, 09:00:48
Multumesc ptr informatie .. tie ti-a recomandat medicul sa faci Dublu test si triplu test sau l-ai facut la cererea ta? Cat te-au costat fiecare in parte? E absolut necer de facut?

Cu mare placere!
Mie mi-a recomandat medicul sa fac dublutest (pe la sapt 12-14), si mi-a facut ecografie de trimestrul I, dar nimerind perioada sarbatorilor, am fost degeaba la recoltarea de sange, ca mi-au zis sa revin dupa 5 ianuarie, cand era prea tarziu sa recolteze (intre ziua ecografiei si ziua recoltarii nu trebuie sa treaca mai mult de 2 saptamani).
Asa ca acum, la 17 sapt, am fost la alta ecografie, pentru triplu test, si a doua zi am fost la recoltat sange :)

Dr., initial, a spus ca intai imi recomnada dublu-test-ul si, daca rezultatele nu sunt satisfacatoare, facem si triplu-test-ul. Dar, cum eu l-am ratat pe primul, am vrut musai sa-l fac pe al doilea.

Testele astea nu sunt obligatorii. Fiecare le face dupa dorinta. Dar mie chiar daca nu mi-ar fi recomandat dr., tot as fi facut dublu sau triplu test, in special datorita ecografiilor ce necesita un pic mai multa atentie si la care se poate observa bine dezvoltarea bebelului. Si daca tot am facut atatea analize, nu-mi strica una in plus. Vreau sa stau eu linistita ca totul e ok.

Ecografiile costa 100 ron (la dr. mea), iar recoltarile/analiza 99 ron (acelasi pret si pt dublu si pentru triplu test).

Sigur 100%? :D:D
Se pare că m-am înșelat deci..... iertare! ^:)^^:)^^:)^
Important e să fie sănătos! :*

Tu la ce nume te-ai găndit? Dar soțul? :)

Dr. asa a zis, ca e fara indoiala baiat :D
Ei, cum sa-ti ceri iertare pt asa ceva? :)) Eu, oricum, tot baiat simteam ca e, se pare ca feeling-ul asta e imbatabil :D
La nume nu ne-am gandit serios inca... Asteptam sa ne vina inspiratia :))

P.S. Sa stii ca si eu m-as fi vazut mamica de fetitza, deja stiam cum vreau sa fac camera, ce sa pictez pe pereti, dar acum tre sa ma mut la 180 de grade :))
Nu-i nimic, cred ca voi fi o mamica buna de baiat, ca eu oricum sunt mai baietoasa (sunt mai mult cu masinile, calculatoarele, pistoalele etc. :D - "vina" tatalui meu).

Later Edit: Am intrat in luna 5 :madlaugh: :madlaugh:

biutzaxx
27.01.2009, 10:55:33
Cu mare placere!
Mie mi-a recomandat medicul sa fac dublutest (pe la sapt 12-14), si mi-a facut ecografie de trimestrul I, dar nimerind perioada sarbatorilor, am fost degeaba la recoltarea de sange, ca mi-au zis sa revin dupa 5 ianuarie, cand era prea tarziu sa recolteze (intre ziua ecografiei si ziua recoltarii nu trebuie sa treaca mai mult de 2 saptamani).
Asa ca acum, la 17 sapt, am fost la alta ecografie, pentru triplu test, si a doua zi am fost la recoltat sange :)

Dr., initial, a spus ca intai imi recomnada dublu-test-ul si, daca rezultatele nu sunt satisfacatoare, facem si triplu-test-ul. Dar, cum eu l-am ratat pe primul, am vrut musai sa-l fac pe al doilea.

Testele astea nu sunt obligatorii. Fiecare le face dupa dorinta. Dar mie chiar daca nu mi-ar fi recomandat dr., tot as fi facut dublu sau triplu test, in special datorita ecografiilor ce necesita un pic mai multa atentie si la care se poate observa bine dezvoltarea bebelului. Si daca tot am facut atatea analize, nu-mi strica una in plus. Vreau sa stau eu linistita ca totul e ok.

Ecografiile costa 100 ron (la dr. mea), iar recoltarile/analiza 99 ron (acelasi pret si pt dublu si pentru triplu test).

Dr. asa a zis, ca e fara indoiala baiat :D
Ei, cum sa-ti ceri iertare pt asa ceva? :)) Eu, oricum, tot baiat simteam ca e, se pare ca feeling-ul asta e imbatabil :D
La nume nu ne-am gandit serios inca... Asteptam sa ne vina inspiratia :))

P.S. Sa stii ca si eu m-as fi vazut mamica de fetitza, deja stiam cum vreau sa fac camera, ce sa pictez pe pereti, dar acum tre sa ma mut la 180 de grade :))
Nu-i nimic, cred ca voi fi o mamica buna de baiat, ca eu oricum sunt mai baietoasa (sunt mai mult cu masinile, calculatoarele, pistoalele etc. :D - "vina" tatalui meu).

felicitari si la mai multe! Acusi acusi nasti :D .. care e dpn-ul?

eu de maine intru abia in sapt 9 :-"

Anmari
27.01.2009, 11:16:38
Cu mare placere!

AnaM multumesc mult de informatii, poop.
Daca fac triplu test mai e relevat chiar daca nu am facut dublu test?
Tie nu ti-a fost frica sa-l faci?
Am o prietena care l-a facut si a speriat-o ingrozitor spunandu-i ca bebele are nu stiu ce si trebuie sa avorteze ... n-a avortat, a mers inainte cu sarcina si acum are o fetita de toata frumusetea, a carei nasa sunt eu ;;) ;))

ungrasmic
27.01.2009, 11:47:15
Grija fata de copii se " cultiva" si la scolile si gradinitele particulare si chiar consistent. O stiu din proprie experienta cu nepotelul meu care a facut si gradinita si clasele 1-4 la o scoala particulara si acum inca se chinuie sa se acomodeze la liceu, desi deja e in clasa a 6-a.[-X

ungrasmic
27.01.2009, 12:02:24
[quote=AnaM;1389384]:x :x Multumim, la fel >:D<

Tu de-acum poti face triplu test, pana in saptaman 18. Daca vrei sa faci analiza, il rogi pe dr. sa-ti faca o ecografie de trimitere pentru triplu test (cu masuratorile specifice) si apoi te duci la un laborator care face analiza asta (eu am fost la Synevo) sa recolteze sange. In 7 zile lucratoare ai rezultatul.
Ecografia nu stiu cat costa la voi (pe mine m-a costat 100 ron), iar analiza de sange e 99 ron.
Pupici si bafta la eco, sa va arate putza :D
Pe 24 februarie merg sa fac si triplu test, asa a zis doctorul, acum deocamdata astept rezultatele la dublu test. La mine e 150 eco si analiza pt dublu test 95 lei, la Syn lab ca acolo m-a trmis. Ce bataitza-i da mami daca nu arata putza....oricum, data trecuta la eco a stat numai cu manutele la ochisori...o sa iasa somnoros ca mami lui;;)

AnaM
27.01.2009, 12:17:19
felicitari si la mai multe! Acusi acusi nasti :D .. care e dpn-ul?
eu de maine intru abia in sapt 9 :-"

La eco de vineri, DPN era 26 iunie :)
La multe saptamani/luni inainte si tie!!! :D

AnaM multumesc mult de informatii, poop.
Daca fac triplu test mai e relevat chiar daca nu am facut dublu test?
Tie nu ti-a fost frica sa-l faci?
Am o prietena care l-a facut si a speriat-o ingrozitor spunandu-i ca bebele are nu stiu ce si trebuie sa avorteze ... n-a avortat, a mers inainte cu sarcina si acum are o fetita de toata frumusetea, a carei nasa sunt eu ;;) ;))

Pai dublu test iti calculeaza doi markeri, triplul test iti calculeaza ce calculeaza dublu-test-ul + inca un marker (probabil fiindca sarcina e mai avansata si se poate calcula si cel de-al treilea marker). Nu mi-a fost frica, pt ca bebe arata foarte bine pana acum :)
Daca triplu test-ul nu iese bine, atunci se repeta in alta parte si daca rezultatele coincid, se recurge la amniocenteza. Pentru siguranta mea sufleteasca, daca ar fi cazul (sper sa nu, Doamne fereste), as face si amniocenteza.
Pupici!

Pe 24 februarie merg sa fac si triplu test, asa a zis doctorul, acum deocamdata astept rezultatele la dublu test. La mine e 150 eco si analiza pt dublu test 95 lei, la Syn lab ca acolo m-a trmis. Ce bataitza-i da mami daca nu arata putza....oricum, data trecuta la eco a stat numai cu manutele la ochisori...o sa iasa somnoros ca mami lui;;)

La mine dr. a zis ca facem triplu test doar daca rezultatele la dublu test nu ies bune. Dar am ajuns sa fac doar triplu test :)
Multa sanatate la pui!!!!!

Andrusca
27.01.2009, 15:21:29
Buna fetelor,

am revenit acasa cu un baietel!!!!!!!!!!!!
Suntem bine amandoi, incercam sa ne adaptam la viata in 3! :D :D :D
o sa revin cu mai multe povesti cand mai am ceva vreme!

Sanatate multa!!!

monique18virgo
27.01.2009, 15:26:42
sa-ti traiasca baietelul Andrusca:* :* <:-P ma bucur ca sunteti bine.sa ne povestesti cand ai timp cum a decurs totul.si cum il cheama pe flacau?:">

aniscamaia
27.01.2009, 15:47:30
Buna fetelor,

Sanatate multa!!!
Sa-ti traiasca baietelul, sa fie sanatos, sa creasca mare si voinic.:* :*

mikutza
27.01.2009, 15:49:41
Buna fetelor,

Sanatate multa!!!

Bine ai venit bebe si bine ai revenit mamico! >:D< >:D<
Sa iti traiasca strumful si asteptam sa ne povestesti cum a fost ;-)

alibd
27.01.2009, 17:02:44
Buna fetelor,

Sanatate multa!!!

Sa-ti traiasca minunea, mamico! <:-P <:-P <:-P
Asteptam detalii!

biutzaxx
27.01.2009, 17:14:14
Andrusca, sa iti fie sanatos baietelul si tu sa te refaci repede !!
Asteptam pozici <:-P

biutzaxx
27.01.2009, 17:45:19

si la noi in iasi sunt gradinite cu program prelungit, tot cu 7 lei pe zi, de fapt platesti masa cu banii astia, dar primesc copii de la 3 ani in sus, care stiu sa faca la olita :D e conditia esentiala!;)) ;))

pt copii mai mici de 3 ani cred ca sunt cresele care tot OK sunt

finica
27.01.2009, 18:15:46
si la noi in iasi sunt gradinite cu program prelungit, tot cu 7 lei pe zi, de fapt platesti masa cu banii astia, dar primesc copii de la 3 ani in sus, care stiu sa faca la olita :D e conditia esentiala!;)) ;))

pt copii mai mici de 3 ani cred ca sunt cresele care tot OK sunt
Întrebare de baraj ... de unde crezi că sunt eu?=))

geany_m
27.01.2009, 20:07:07
Buna fetelor,

Sanatate multa!!!
Uite o mămică de flăcău fericită! <:-P<:-P
Felicitări! :gen_17:
Să crească mare și să fie mâncăcios! :D

Green_Eyes
27.01.2009, 20:35:24
Bine ati venit acasa, Andrusca!<:-P
Felicitari pentru baietel! Sa fie sanatos si cuminte!;))
Asteptam povestea nasterii si impresii despre maternitate si toata experienta in sine^:)^:gen_17:

AnaM
28.01.2009, 09:16:06
Buna fetelor,

Sanatate multa!!!

FELICTAAAAAAAAAAAARI! <:-P <:-P

Asteptam poze si impresii, bineinteles cand ai timp si chef :* :*

cgeorgiana1982
28.01.2009, 09:41:00
Buna fetelor,

Sanatate multa!!!
Felicitari!!!!!!!!! Va dorim sa aveti o viata cat mai frumoassa in 3!!! Sa firi sanatosi si bucurosi si mancaciosi!!!
Asteptam pozici.

crisdk
28.01.2009, 12:34:49
Buna fetelor,

Sanatate multa!!!

felicitari, mami:gen_17: si bebe mic:*:*!!! sa fiti sanatosi si sa va bucurati unii de altii>:D<! asteptam povestea si suntem tare curioase sa aflam cum il cheama pe bebe:-p.

AncutaElena
28.01.2009, 13:21:05
Buna fetelor,

Sanatate multa!!!

Felicitari<:-P <:-P <:-P Sa aveti o viata cat mai frumoasa in 3<:-P Ateptam pozici si sa ne spui si numele bebelului.:*

biutzaxx
28.01.2009, 20:58:45
Întrebare de baraj ... de unde crezi că sunt eu?=))

super tare, tot din iasi.. initial am vazut ca esti moderator si am zis ca sigur vb de gradinitele din bucuresti;)) ;)) ;))

finica
29.01.2009, 14:53:58
super tare, tot din iasi.. initial am vazut ca esti moderator si am zis ca sigur vb de gradinitele din bucuresti;)) ;)) ;))
Bingo! Da, sunt din Iași iar băiețelul e la o grădiniță cu program prelungit din Păcurari ... despre ea vorbeam;;)

sava_ioana
29.01.2009, 15:16:08
eu cred ca este util acest topic...copilul meu are 2 luni jumatate inca nu se pune problema de bone si crese atat cat voi alapta dar chiar ma gandesc de pe acum la o solutie pt atunci cand va trebui sa plec la servici

mikutza
29.01.2009, 16:04:04
eu cred ca este util acest topic...copilul meu are 2 luni jumatate inca nu se pune problema de bone si crese atat cat voi alapta dar chiar ma gandesc de pe acum la o solutie pt atunci cand va trebui sa plec la servici

Hehehe ... bine ai revenit, ce mai face bebe ? Cum va descurcati cu noul membru al familiei ?
Scuze pt off topic! ^:)^

mikutza
29.01.2009, 16:25:20
Fetelor ce spaima am tras azi #-o Strumfulica meu nu a dat nici un semn de viata aproape toata ziua :-SS si nu raspundea la nici un stimulent. M-am speriat ingrozitor si ma pregateam sa o sun pe doctorita dar inainte de asta am baut apa putin mai rece si m-am asezat pe scaun la calculator intr-o pozitie mai putin confortabila. Abia acum, intr-un tirziu, s-a gindit baiatu' sa se foiasca (nu agreeaza ideea de a sta pe scaun :-p ) si sa imi raspunda. #:-S \:D/
Am inceput sa lacrimez si sa-l cert (cu blindete) pt ca a stat asa cuminte.[-X Aproape o zi intreaga sa nu stiu nimic de el !!!! :-w

PS. Se pare ca si-a insusit critica si acum recupereaza ... misca si loveste continuu ;))

Anmari
29.01.2009, 17:04:03
Fetelor ce spaima am tras azi #-o Strumfulica meu nu a dat nici un semn de viata aproape toata ziua :-SS si nu raspundea la nici un stimulent. M-am speriat ingrozitor si ma pregateam sa o sun pe doctorita dar inainte de asta am baut apa putin mai rece si m-am asezat pe scaun la calculator intr-o pozitie mai putin confortabila. Abia acum, intr-un tirziu, s-a gindit baiatu' sa se foiasca (nu agreeaza ideea de a sta pe scaun :-p ) si sa imi raspunda. #:-S \:D/
Am inceput sa lacrimez si sa-l cert (cu blindete) pt ca a stat asa cuminte.[-X Aproape o zi intreaga sa nu stiu nimic de el !!!! :-w

PS. Se pare ca si-a insusit critica si acum recupereaza ... misca si loveste continuu ;))

Ma bucur mult ca bebica a raspuns ... poate s-a jucat cu tine ;)) ... ce si-a spus, ia sa vad cum raspunde mami cand ma ascund :D

AnaM
29.01.2009, 20:08:09
Aceeasi sperietura am tras-o si eu ieri :))
De unde misca energic in fiecare zi, ieri a stat prea cuminte... Pe seara l-am simtit putin si m-am linistit. Azi a recuperat ;)) ;))

mikutza
29.01.2009, 22:50:20
Ma bucur mult ca bebica a raspuns ... poate s-a jucat cu tine ;)) ... ce si-a spus, ia sa vad cum raspunde mami cand ma ascund :D

daca imi face asa si mai tirziu, il maninc cu fulgi cu tot :talk_04: :-"

mikutza
29.01.2009, 22:51:38
Aceeasi sperietura am tras-o si eu ieri :))
De unde misca energic in fiecare zi, ieri a stat prea cuminte... Pe seara l-am simtit putin si m-am linistit. Azi a recuperat ;)) ;))

Am mai mincat si o ciocolata, ca sa il simt mai bine :D

AnaM
30.01.2009, 09:29:31
Am mai mincat si o ciocolata, ca sa il simt mai bine :D

Eu ieri am baut un pic de Cola :-" :-"

mikutza
30.01.2009, 09:38:42
Inseamna ca pot sa beau si eu un pepsi, nu ? :-" Just in case! :)>- :-p

Andrusca
30.01.2009, 10:32:40
Felicitari<:-P <:-P <:-P Sa aveti o viata cat mai frumoasa in 3<:-P Ateptam pozici si sa ne spui si numele bebelului.:*

Multumesc tuturor fetelor pentru urari si le dorim si noi asemenea!
Iata cum a venit pe lume Andrei Sorin:
s-a intamplat miercuri, 21 ianuarie, la ora 11.20 AM, in urma operatiei de cezariana (decizia luata f bine pt ca bebe a facut nod de cordon ombilical-deh, s-a miscat in burtica ff mult). Operatia a decurs f bine, bebe a avut 3500 gr, 53 cm, nota 9 (bebeii nascuti prin cezariana primesc rar nota 10);
am avut anestezie generala si m-am simtit f bine dupa; am fost trezita imediat ce s-a terminat operatia si dusa la terapie intensiva (acolo am ramas pana a 2 a zi dimineata); l-au adus pe bebe, l-am vazut si l-am pupacit dupa care moasa l-a dus la et 3, la copii. Am rugat o asistenta sa mearga sa il anunte pe sot, care astepta nerabdator in triaj :D
Am ramas sa ma odihnesc la terapie, sa dau mesaje, telefoane, sa vb cu cei care aflasera ca am nascut. Aceasta e o perioada in care ai dureri ..eu le-am suportat destul de bine, nu am cerut multe calmante (asistentele sunt dragute si te intreaba daca vrei calmante..nu am simtit ca "cer" bani pt asta), ai sonda urinara si un disconfort fizic (infirmierele iti schimba tamponul de vata - pachetul de vata trebuie sa il ai la indemana in bagaj). A doua zi, pe la 5 dimineata in cazul meu, vin infirmierele, iti schimba camasa si tamponul, si te ajuta sa te ridici la marginea patului si sa faci cativa pasi...simti dureri mari la operatie dar trebuie sa faci putina miscare
Apoi eu am fost dusa (cu caruciorul) la et 3, intr-o rezerva si l-am asteptat pe bebe pana a 2 zi...de atunci a stat cu mine in camera pana la externare. Daca ai lapte (la cezariana lactatie vine putin mai tarziu) il pui la san imediat, daca nu, primesti lapte praf si ceai de la asistente (din 3 in 3 ore). Asistentele de la mame sunt mult mai dragute decat cele de la copii..parerea mea
Luni la amiaza m-am externat si suntem bucurosi ca am ajuns acasa cu bine, ne-am adaptat zicem noi, ii dam laptic la san si dormim...cam acesta este programul nostru...

Povestioara noastra ref la nastere se incheie aici...daca mai doriti info si va pot raspunde, cu placere..cand mai intru pe aici :D

mikutza
30.01.2009, 10:43:09
s-a intamplat miercuri, 21 ianuarie, la ora 11.20 AM, in urma operatiei de cezariana (decizia luata f bine pt ca bebe a facut nod de cordon ombilical-deh, s-a miscat in burtica ff mult). Operatia a decurs f bine, bebe a avut 3500 gr, 53 cm, nota 9 (bebeii nascuti prin cezariana primesc rar nota 10);
am avut anestezie generala si m-am simtit f bine dupa; am fost trezita imediat ce s-a terminat operatia si dusa la terapie intensiva (acolo am ramas pana a 2 a zi dimineata); l-au adus pe bebe, l-am vazut si l-am pupacit dupa care moasa l-a dus la et 3, la copii. Am rugat o asistenta sa mearga sa il anunte pe sot, care astepta nerabdator in triaj :D
Am ramas sa ma odihnesc la terapie, sa dau mesaje, telefoane, sa vb cu cei care aflasera ca am nascut. Aceasta e o perioada in care ai dureri ..eu le-am suportat destul de bine, nu am cerut multe calmante (asistentele sunt dragute si te intreaba daca vrei calmante..nu am simtit ca "cer" bani pt asta), ai sonda urinara si un disconfort fizic (infirmierele iti schimba tamponul de vata - pachetul de vata trebuie sa il ai la indemana in bagaj). A doua zi, pe la 5 dimineata in cazul meu, vin infirmierele, iti schimba camasa si tamponul, si te ajuta sa te ridici la marginea patului si sa faci cativa pasi...simti dureri mari la operatie dar trebuie sa faci putina miscare
Apoi eu am fost dusa (cu caruciorul) la et 3, intr-o rezerva si l-am asteptat pe bebe pana a 2 zi...de atunci a stat cu mine in camera pana la externare. Daca ai lapte (la cezariana lactatie vine putin mai tarziu) il pui la san imediat, daca nu, primesti lapte praf si ceai de la asistente (din 3 in 3 ore). Asistentele de la mame sunt mult mai dragute decat cele de la copii..parerea mea
Luni la amiaza m-am externat si suntem bucurosi ca am ajuns acasa cu bine, ne-am adaptat zicem noi, ii dam laptic la san si dormim...cam acesta este programul nostru...

Povestioara noastra ref la nastere se incheie aici...daca mai doriti info si va pot raspunde, cu placere..cand mai intru pe aici :D

Ce bine ca ai scapat !!! ;-) Dupa ce am citit ce ai scris parca am devenit mai optimista :-"
Unde ai nascut, la ce maternitate?

cgeorgiana1982
30.01.2009, 10:58:44
Andrusca, foarte simpatic flacaul tau. E tare dulce mogaldeata. Sa va traiasca!!!!

AnaM
30.01.2009, 11:13:43
Andrusca, sa va traiasca puiul!!!!! <:-P
Ce frumosi sunteti, iar tu arati excelent!!!!!!!!!

Cum arata rezervele de la Cuza Voda? Cat costa pe zi? Cu cine ai nascut? Te-a vizitat dupa operatie?

MULTUMIM!!!!!

Green_Eyes
30.01.2009, 11:38:10
Multumim pentru detalii! Sunteti foarte frumosi amandoi!<:-P

biutzaxx
30.01.2009, 14:04:43
Andrusca, felicitari pt flacau! e grasunel si simpatic foc!
Tu arati foarte bine, parca nici nu ai nascut, esti luminoasa si se citeste fericirea in ochii tai!

Ana a pus niste intrebari tare de folos si daca ai timp, ne poti raspunde cu cat mai multe detalii? noi suntem toate curioase cum e la maternitate si cum te-ai refacut.
Orice amanunt ne intereseaza:-B :-B

Andrusca
30.01.2009, 16:01:48
Andrusca, felicitari pt flacau! e grasunel si simpatic foc!
Tu arati foarte bine, parca nici nu ai nascut, esti luminoasa si se citeste fericirea in ochii tai!

Ana a pus niste intrebari tare de folos si daca ai timp, ne poti raspunde cu cat mai multe detalii? noi suntem toate curioase cum e la maternitate si cum te-ai refacut.
Orice amanunt ne intereseaza:-B :-B

MULTUMESC FOARTE MULT!!!
Am nascut la Cuza Voda, cu dr Carauleanu.
Sunt rezerve de 1, 2 sau 3 paturi: toate arata foarte bine, chiar si saloanele obisnuite. Rezervele sunt foarte colorate (totul e portocaliu: pereti, mobilier :D ). Rezervele cu 1 pat costa 100 ron/zi, cele cu 2 paturi costa 50 ron/zi/pat. Sunt dotate cu TV, frigider, baie proprie sau 1 baie la 2 rezerve.
Curatenie se face mereu, dar este foarteeeeeeeeee calddddddd,,,cred ca sunt 40 gr inauntru...noi am stat cu usa deschisa pt ca nu se putea respira. In fiecare dimineata primesti camasa de noapte curata si cearsaf pt pat.
Ref la vizite: trebuie "cotizat" la greu la portar si liftiere caci altfel nu va putea nimeni urca la voi iar de coborat e mai greu pt mame (tre sa il lasi pe bebe singur).
Aveti nevoie de vata multa, creme Bepanthen pt bebe, Garmastan pt sanii vostri, scutece pampers (sa aveti un pachet din ala cu 40 si ceva de bucati); Bebe sta in pelinci si atat...nu se admit hainele noastre

Daca mai sunt intrebari, cu drag va raspund!
Sanatate multa!

crisdk
30.01.2009, 21:02:21

intr-adevar, sunteti frumusei tare amandoi;))! sa fiti sanatosi si sa va bucurati unii de altii!>:D<
fetelor, astea mi se pare ca au fost primele impresii despre nastere de la acest subiect;)). sau ma insel?:-\ oricum, la cat mai multe!<:-Psi la fel de placute!;))

geany_m
30.01.2009, 21:15:06

Felicitări, mami :gen_17::gen_17: ai un ștrumf tare drăgălaș! :x

Yonika
30.01.2009, 22:00:11

sa va traiasca mica minune! E o scumpete de bebe!

mikutza
31.01.2009, 00:39:55
MULTUMESC FOARTE MULT!!!
Am nascut la Cuza Voda, cu dr Carauleanu.
Sunt rezerve de 1, 2 sau 3 paturi: toate arata foarte bine, chiar si saloanele obisnuite. Rezervele sunt foarte colorate (totul e portocaliu: pereti, mobilier :D ). Rezervele cu 1 pat costa 100 ron/zi, cele cu 2 paturi costa 50 ron/zi/pat. Sunt dotate cu TV, frigider, baie proprie sau 1 baie la 2 rezerve.
Curatenie se face mereu, dar este foarteeeeeeeeee calddddddd,,,cred ca sunt 40 gr inauntru...noi am stat cu usa deschisa pt ca nu se putea respira. In fiecare dimineata primesti camasa de noapte curata si cearsaf pt pat.
Ref la vizite: trebuie "cotizat" la greu la portar si liftiere caci altfel nu va putea nimeni urca la voi iar de coborat e mai greu pt mame (tre sa il lasi pe bebe singur).
Aveti nevoie de vata multa, creme Bepanthen pt bebe, Garmastan pt sanii vostri, scutece pampers (sa aveti un pachet din ala cu 40 si ceva de bucati); Bebe sta in pelinci si atat...nu se admit hainele noastre

Daca mai sunt intrebari, cu drag va raspund!
Sanatate multa!

Mai am si eu citeva intrebari :"> :
1. Tatal/ bunicii cind au putut vedea copilul ?
2. Ti-a facut rezervare pt salon cu citva timp inainte ?
3. Cam ce bagaj ai avut la spital ?
4. Ulterior te-a vizitat numai sotul sau au avut voie si alte rude (socri, cumnati, nasi, ma refer la persoane apropiate)

Cam atit :-p

Andrusca
31.01.2009, 13:12:14
Mai am si eu citeva intrebari :"> :
1. Tatal/ bunicii cind au putut vedea copilul ?
2. Ti-a facut rezervare pt salon cu citva timp inainte ?
3. Cam ce bagaj ai avut la spital ?
4. Ulterior te-a vizitat numai sotul sau au avut voie si alte rude (socri, cumnati, nasi, ma refer la persoane apropiate)

Cam atit :-p

Buna,

1. in cazul meu tatal a vazut copilul in ziua nasterii (a facut si poze), dar seara pe la ora 19.00 cand a venit si la mine la reanimare. Daca ai vreo cunostinta (sau se mai poate trata cu moasa - o sa vezi la fata locului), tatal ar putea veni la reanimare cand te scoate din sala si va vede pe amandoi

2. Rezervare nu poti face dinainte, poti doar sa amintetsi dr ca ai vrea la rezerva. In functie de ce locuri sunt, asistentele de la reanimare iti vor spune daca poti merge la rezerva sau nu.
Plata se face la externare; o asistenta iti taie chitanta si ii platesti ei

3. Bagaj: pt ziua operatiei ai nevoie de o geanta mica in care sa ai: vata, tampoane (eu am facut o iritatie de la ele si am pus doar vata..a fost suficient), chiloti mai largi, burtiera sau centura postnatala (ai mare nevoie de ea!!!), cativa pampers pusi deasupra in bagaj (sa nu caute moasa prea mult), crema BEPANTHEN, cana, apa plata / ceai, servetele umede / uscate pt tine, prosop, halat/capot, papuci, sosete
Restul bagajului (ti-l va aduce sotul ulterior): crema pt sani GARMASTAN, sapun, periuta/pasta de dinti, alte cosmetice, prosoape, lingura/furculita...

4. Teoretic te poate vizita oricine...practic e mai greu #-o : ziua se intra mai greu..e putin mai usor dupa ora 17.00.

Sper ca am raspuns ok...daca mai sunt intrebari si va pot raspunde, o fac cu drag

mikutza
31.01.2009, 16:52:06
Multumesc frumos, esti o dulce >:D<

Inca o data felicitari pt bebe, sa creasca mare si voinic si sa va aduca numai bucurii! :suuuper:

Andrusca
31.01.2009, 18:11:31
Multumesc frumos, esti o dulce >:D<

Inca o data felicitari pt bebe, sa creasca mare si voinic si sa va aduca numai bucurii! :suuuper:

MULTUMIM FRUMOS!!!

alinaclau
31.01.2009, 19:21:29
Buna fetelor si multumesc ca ati sustinut acest topic!>:D< Am reusit astazi sa intru pe forum si sa recuperez...

Desi Iris are 1 an si cateva saptamani nu pot sa nu ma gandesc cu teama ca pur si simplu nu am cu cine s-o las atunci cand o sa ma reintorc la servici.As vrea tare mult o bona pe care din vara as incepe s-o "testez",insa nu stiu cum sa procedez si de unde sa incep..:-? Vreau o persoana dinamica,cu simtul umorului,de curata nu mai e cazul sa vorbesc..ideea e ca doresc ca SINGURA ei grija sa fie micuta,nu altceva gen curatenie,mancare sau mai stiu eu ce...
De crese particulare stiti ceva?exista oare vre-o una la standarde "europene"??ca sincer ca sa dau bani cat nu face si-acolo sa fie o educatoare la nu stiu cati copii chiar nu e cazul..:(

Anmari
31.01.2009, 21:08:24

Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el! E tare frumusel si nici nu zici ca e abia nascut ;) arata foarte bine.
Multumim si ptr detalii, pentru mine sunt foarte importante. Desi am intrebat multe mamici care au facut cezariana cum e, nimeni nu a povestit faza cu schimbatul tampoanelor de catre asistenta (disconfort fizic) ... si e o informatie pretioasa ;)

alibd
31.01.2009, 22:09:03

Sa va traiasca! Sunteti foarte frumosi amandoi! :* <:-P

miKA24
01.02.2009, 18:06:20

pup si felicit bebe mic si frumos si pe mamica lui!:gen_17:
si-acum, sa te bombardez si eu cu intrebari.... :D
Cum e dna dr. Carauleanu la gravidute? a avut grija de tine? am auzit pareri si pareri.... tind sa cred ca e OK, dar tu ne poti spune mai bine cum e....

biutzaxx
02.02.2009, 10:23:50
ai zis ca e cald in rezerve.. nu au aer conditionat?? dar in saloane oare cum e?

vara inseamna ca e criminal pe acolo..

AnaM
02.02.2009, 10:47:56
ai zis ca e cald in rezerve.. nu au aer conditionat?? dar in saloane oare cum e?

vara inseamna ca e criminal pe acolo..

Eu cred ca e f cald pt ca au centrala data la maxim si, probabil, n-au robineti de reglare la calorifere. AC sa-l pornesti iarna mi se pare o blasfemie :)) Mai bine deschizi geamul sa intre un pic de oxigen :)>-

Cat despre AC, chiar vreau si eu sa stiu daca au, ca eu nasc in iunie.

biutzaxx
02.02.2009, 11:17:11
Eu cred ca e f cald pt ca au centrala data la maxim si, probabil, n-au robineti de reglare la calorifere. AC sa-l pornesti iarna mi se pare o blasfemie :)) Mai bine deschizi geamul sa intre un pic de oxigen :)>-

Cat despre AC, chiar vreau si eu sa stiu daca au, ca eu nasc in iunie.

Am intrebat de aer conditionat cu gandul sa fie utilizat vara, clar ca acu daca deschizi geamul ai rezolvat problema..

Uitandu-ma pe site-ul cab Medcenter, am obs ca acolo ecografia costa 50 ron, si d-na Mihalceanu are consultatii si acolo martia si joia, iar la cabinetul din piata unirii e 100 ron.. ce diferenta de pret $-)

biutzaxx
02.02.2009, 12:49:55
Mi-a mai venit o intrebare in cap:
dupa ce nasti, vine doctorul sa te vada in fiecare zi sau vine medicul de garda? sau nu vine nimeni??

mikutza
02.02.2009, 12:54:15
Acu' am vazut ca am intrat in luna a 8-a. :-SS . Credeam ca am o saptamina :D
Ce repede trece timpul, dom'le :-"

biutzaxx
02.02.2009, 13:04:38
Acu' am vazut ca am intrat in luna a 8-a. :-SS . Credeam ca am o saptamina :D
Ce repede trece timpul, dom'le :-"

Inca 2 si gata, ai bebicul in brate 8-}

mikutza
02.02.2009, 14:14:16
Inca 2 si gata, ai bebicul in brate 8-}

Yap :gen_08:

petronelaaa
02.02.2009, 14:20:39
Mi-a mai venit o intrebare in cap:
dupa ce nasti, vine doctorul sa te vada in fiecare zi sau vine medicul de garda? sau nu vine nimeni??

Vine doctorul cu care nasti...in fiecare dimineata.
La o mamica din salon cu mine nu a venit nimeni... si era cumva dezamagita.
Trece si medicul de garda...da`doar asa... ca o plimbare prin saloane:bye_02:

AnaM
02.02.2009, 14:27:00
Am intrebat de aer conditionat cu gandul sa fie utilizat vara, clar ca acu daca deschizi geamul ai rezolvat problema..

Uitandu-ma pe site-ul cab Medcenter, am obs ca acolo ecografia costa 50 ron, si d-na Mihalceanu are consultatii si acolo martia si joia, iar la cabinetul din piata unirii e 100 ron.. ce diferenta de pret $-)

Oki :)>-
Cat despre ecograf, nu stiu daca este si la Medcenter ecograf asa performant $-)
Poate ne spune cineva care a fost la Medcenter!

petronelaaa
02.02.2009, 14:35:48
Oki :)>-
Cat despre ecograf, nu stiu daca este si la Medcenter ecograf asa performant $-)
Poate ne spune cineva care a fost la Medcenter!

Este, este.
Eu la MedCenter aveam monitorizata sarcina... la Dr. Grigore. Are o super nava... face si 3D si 4D, si daca vrei iti poate face si CD cu miscarile bebe-lului (asta fiind de fapt 4D)

AnaM
02.02.2009, 15:15:45
Este, este.
Eu la MedCenter aveam monitorizata sarcina... la Dr. Grigore. Are o super nava... face si 3D si 4D, si daca vrei iti poate face si CD cu miscarile bebe-lului (asta fiind de fapt 4D)

Misto, asa e si in partea cealalta, CD/DVD/Stick Usb cu poze, filmulete, sunete etc. 2D, 3D, 4D $-)

biutzaxx
02.02.2009, 15:45:20
Este, este.

:x :x :x ce frumos

AnaM
02.02.2009, 20:04:22
:x :x :x ce frumos
Da, si eu am 3 filmulete de la 10 saptamani si vreo 13 de la ultima eco :D

adinac_ro
02.02.2009, 20:09:39
O cunostinta cu sarcina avansata spunea ca la ultimul 4 D facut de ea se vedea ff clar chipul copilului si trasaturile fetei....adica cu mana pe inima spunea ca are trasaturile tatalui.

geany_m
02.02.2009, 23:21:15
M-am uitat și eu pe site-ul celor de la MEDCENTER, la consultație scrie 50 ron, control 22,50 ron, iar la ecografii: între 60 ron (cea endovaginală sau abdominală) și 170 ron ecografia 4D.
Tot de pe site-ul lor afli ce analize decontează Casa de Asigurări (care de la medicul de familie și care de la medicul specialist). :)>-

geany_m
02.02.2009, 23:34:26
Cine îmi explică și mie unde este MEDCENTER? Am văzut că scrie str. Străpungerea Silvestru, nr. 10....însă un punct de reper, ceva.... :D

miKA24
03.02.2009, 08:30:48
vis-&agrave;-vis de gara este Vama Veche, si, cum stai cu fata la Vama Veche, pe partea stanga este un bloc, iar Medcenter este pe coltul blocului, la etajul 1, parca;;-)
sper c-am zis bine.... 8-}

alinaclau
03.02.2009, 09:25:20
Caut de cateva zile pe net informatii in legatura cu o cresa particulara din zona Copou sau Pacurari insa nu pot spune ca am succes...dar nu ma las..o:-)