PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

petronelaaa
07.10.2009, 16:34:30
cam astea sunt cu ei doi...pacat nu sunt facute cum trebuie sa se vada fatucile

sar`na!^:)^ >:D<

AnaM
07.10.2009, 16:37:31
si cum de iei indemnizatie daca nu ai 12 luni lucrate?sau n-am inteles eu bine

Pai nu iau :) Am fix 11 luni :)

gabriela_rgh
07.10.2009, 16:42:04
Pai nu iau :) Am fix 11 luni :)
Aha....am priceput.12 luni pana in ziua cand se naste bebe .....

Milagros
07.10.2009, 16:49:23
Dap, si minim 3 luni la ultimul loc de munca. >:D<

gabriela_rgh
07.10.2009, 16:56:27
Dap, si minim 3 luni la ultimul loc de munca. >:D<
Pup burtica!
Mami mai ai putin si intri in prenatal?Cand a trecut timpul?:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh:

cristiana
07.10.2009, 17:12:51
Multumesc mult de raspuns! Greu cu cresele... Noi am fost si am vizitat Casuta Zanelor, in Bucsinescu. Are si plusuri si minusuri si se pare ca reclama nu e pe deplin in conformitate cu adevarul. Se deschide o gradinita noua in spatele Spitalului de Neurochirurgie, Atelier..Daca va interesaza am sa va spun despre ea dupa ce o vom vizita.

mamideiris
07.10.2009, 17:17:02
Biu cand intri sa-mi zici daca ai avut succes cu unghiutele!>:D<

mamideiris
07.10.2009, 17:20:26
Cine sta in Pacurari zona Munca invalizilor ati gasit vre-un parculet unde se pot juca copii omeneste?ma refer la acea zona ca de-acum vine frigul si nu mai pot merge una-doua in parcul Expozitiei =(( .

mamideiris
07.10.2009, 17:29:25
Multumesc mult de raspuns! Greu cu cresele... Noi am fost si am vizitat Casuta Zanelor, in Bucsinescu. Are si plusuri si minusuri si se pare ca reclama nu e pe deplin in conformitate cu adevarul. Se deschide o gradinita noua in spatele Spitalului de Neurochirurgie, Atelier..Daca va interesaza am sa va spun despre ea dupa ce o vom vizita.

Da,chiar te rog,dupa ce mergi in vizita sa postezi parerea ca pe mine personal ma ajuta.Logic nu voi putea ajunge la toate gradinitele din Iasi..8-} 8-}
Pupici !

stefania_a
07.10.2009, 17:32:20

tu stii ceva si nu ne zici?????????????;)) ;)) ;))

alinutza20
07.10.2009, 17:35:21
ana vu ce-l dai pe tudor la gurita? si cam cat costa dak stii... nu exista pericolul sa-i intre in gurita cum tot baga mainile:(
sarmana:*

petronelaaa
07.10.2009, 18:12:30

Da, si pe mine ma intereseaza.
Poti sa zici si un pret la Casuta Zanelor?
Asteptam parerea despre gradi Atelier.

off : cati anisori are fetita ta?

xxxxx
07.10.2009, 19:08:46
Da, si pe mine ma intereseaza.
Poti sa zici si un pret la Casuta Zanelor?
Asteptam parerea despre gradi Atelier.

off : cati anisori are fetita ta?

Petro, primisem eu un pliant de la C Zanelor, pretul era asa:
pt program 8-12 540 ron
pt program 8-17 640 ron
si primeau copii de la 1 an in sus

Milagros
07.10.2009, 19:39:52
Pup burtica!
Mami mai ai putin si intri in prenatal?Cand a trecut timpul?:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh:
Mie-mi spui? Deja ma trec caldurile ca daca intru in prenatal inseamna ca sunt pe ultima suta de metri inainte de marea intalnire. Adevarul e ca am facut eu pe-a viteaza si am zis ca stau la servicu pana in decembrie da' deja nu prea mai pot, nu mai am rabdare, simt nevoia de somn ziua si papa gatita, nu mai vreau covrigi si sendvisuri :|
Da' tu ai vesti, ceva? >:D<>:D<>:D<

Rok5ana
07.10.2009, 19:56:49
Fetele, ce fel de produse cosmetice ati folosit in timpul sarcinii?....Tocmai citeam pe diverse site-uri ca multe produse cosmetice sun interzise pe timpul sarcinii. Eu recunosc ca din punctul asta de vedere am fost total inconstienta :(. Nu sunt eu mare amatoare de tratamente corporale, creme pt fata, etc. dar am tot folosit fixativ, oja sau parfumuri si din cate am citit tocmai la astea ar trebui renuntat. Sper ca nu am facut belea:-SS
Voi cum ati procedat?.......sau imi fac eu griji degeaba.....cateodata tind spre paranoia.8-}

AnaM
07.10.2009, 19:59:45
ana vu ce-l dai pe tudor la gurita? si cam cat costa dak stii... nu exista pericolul sa-i intre in gurita cum tot baga mainile:(
sarmana:*

Se cheama Cicalfate, de la Avene, si e vreo 45 ron, parca... Trec repede, dar continua sa-si bage mainile in gura, asa ca ii ies altele si tot asa... :) Are permanent...
Mai e o crema de la Sebamed baby, speciala pentru iritatiile cauzate de saliva, dar nu reusesc s-o gasesc...
Cat despre aplicare, o dai cu crema dupa ce pielea a fost curatata si uscata, si masezi 2-3 minute pana intra binisor in piele, si nu mai ai de ce sa-ti faci griji ca o inghite, oricum e inofensiva :*

P.S. Ai primit cumva alocatia lunara? Cam cand se primeste, ca noi avem 2 luni jumate de cand am depus dosarul.

AnaM
07.10.2009, 20:04:34
Fetele, ce fel de produse cosmetice ati folosit in timpul sarcinii?....Tocmai citeam pe diverse site-uri ca multe produse cosmetice sun interzise pe timpul sarcinii. Eu recunosc ca din punctul asta de vedere am fost total inconstienta :(. Nu sunt eu mare amatoare de tratamente corporale, creme pt fata, etc. dar am tot folosit fixativ, oja sau parfumuri si din cate am citit tocmai la astea ar trebui renuntat. Sper ca nu am facut belea:-SS
Voi cum ati procedat?.......sau imi fac eu griji degeaba.....cateodata tind spre paranoia.8-}

Eeeee, zice sa renuntam si la deodorant, dar mi se pare imposibil!
Daca vrei sa fii "safe", foloseste deo roll-on de la Sebamed, ca nu are aluminiu si alte panarami (de fapt, toata gama de produse de la ei e misto). Si cauta produse fara parabeni... Also, fara creme anticelulitice :*

alinutza20
07.10.2009, 20:26:17
Se cheama Cicalfate, de la Avene, si e vreo 45 ron, parca... Trec repede, dar continua sa-si bage mainile in gura, asa ca ii ies altele si tot asa... :) Are permanent...
Mai e o crema de la Sebamed baby, speciala pentru iritatiile cauzate de saliva, dar nu reusesc s-o gasesc...
Cat despre aplicare, o dai cu crema dupa ce pielea a fost curatata si uscata, si masezi 2-3 minute pana intra binisor in piele, si nu mai ai de ce sa-ti faci griji ca o inghite, oricum e inofensiva :*

P.S. Ai primit cumva alocatia lunara? Cam cand se primeste, ca noi avem 2 luni jumate de cand am depus dosarul.

sarmana:* eu am depus pe 27 iulie dosarul.. chiar azi ma uitam... si mi-a scris k la 3 luni de la depunere imi intra bani... dar cum am inteles k intra la inceputul fieacarei luni ii astept la inceputul lunii noiembrie... 3 luni implinindu-se pe 27 oct:(...
:*:*:*

AnaM
07.10.2009, 20:29:37
sarmana:* eu am depus pe 27 iulie dosarul.. chiar azi ma uitam... si mi-a scris k la 3 luni de la depunere imi intra bani... dar cum am inteles k intra la inceputul fieacarei luni ii astept la inceputul lunii noiembrie... 3 luni implinindu-se pe 27 oct:(...

Ufff, ai dreptate, 3 luni scrie si la noi :|
Noi am depus pe 24 iulie. Asta-i :) Macar o sa vina pe 4 luni, sa-ntelegem si noi ceva din banii aia =))

Rok5ana
07.10.2009, 20:50:36
Eeeee, zice sa renuntam si la deodorant, dar mi se pare imposibil!
Daca vrei sa fii "safe", foloseste deo roll-on de la Sebamed, ca nu are aluminiu si alte panarami (de fapt, toata gama de produse de la ei e misto). Si cauta produse fara parabeni... Also, fara creme anticelulitice :*
De anticelulitice nu m-am atins, de fapt nu am mai folosit nici un fel de crema de corp de cand a venit bebe, in schimb de parfum si fixativ nu am mai tinut cont.
Pentru igiena intima ce ati folosit? Eu tocmai am citit lista de ingrediente de la gelul pt igiena intima si am vazut ca are parabeni. Nu stiu cum de nu mi-am pus problema pana acu' ...asa e cand nu te duce capul. :(( Doamne ajuta sa nu fi cauzat probleme mari[-o<

Butterfly87
07.10.2009, 21:19:21
Vrajeala de-a lor! De parca ar da indemnizatia din buzunarul lor :-L
Eu lucram de doua luni cand am ramas insarcinata. Si nu mi-a zis nimeni nimic, ba chiar cei de la Bucuresti m-au felicitat.

Ca si cum pot ei controla cand ramai insarcinata [-(
da e aiurea cu programarile astea.... cat trebuie sa fi lucrat ....vechimea...#-o

biutzaxx
07.10.2009, 21:43:52

produsele de la sebamed sunt garantat f bune si eficiente, spun asta deoarece stiti problema cu eritemul fesier al bebelui meu si am incercat f multe creme scumpe, sau mai putin scumpe si i-a trecut cu Sebamed . Avea de acum rani la fundulet si de la a doua aplicare a disparut roseata si apoi incet s-au inchis si ranile.
.. si banui ca si crema pe acre o recomanzi tu e ff eficienta

biutzaxx
07.10.2009, 21:46:32
Biu cand intri sa-mi zici daca ai avut succes cu unghiutele!>:D<
inca nu am apucast sa le tai ca bebe azi a fost f activ , adormea cam 15 min ca sa-si umple bateriile si o lua de la capat. Acu doarme si ma gandesc macar cu o unghie sa incerc.. numa sa nu-l trezesc :|

PS: abia acu am reusit sa tai la o mana, mai am la una, si le-am si pilit cu o pila moale :D

gabriela_rgh
07.10.2009, 21:50:31
Mie-mi spui? Deja ma trec caldurile ca daca intru in prenatal inseamna ca sunt pe ultima suta de metri inainte de marea intalnire. Adevarul e ca am facut eu pe-a viteaza si am zis ca stau la servicu pana in decembrie da' deja nu prea mai pot, nu mai am rabdare, simt nevoia de somn ziua si papa gatita, nu mai vreau covrigi si sendvisuri :|
Da' tu ai vesti, ceva? >:D<>:D<>:D<
Doar o intarziere again...dar nu ma mai entuziasmez foarte tare ca s-a mai intamplat acum 2 luni..deci.....vom vedea!Am scris si la off topic cred ca aflati inaintea sotului la cat am scris pe aici de asta:))!
Pup burtica si ai grija de voinic!>:D< >:D< >:D<

biutzaxx
07.10.2009, 22:47:34
cred ca ori nu mai stiu sa pun tiker in semnatura ori nu merge...
trebuie sa il pun in campul de la optiunea 1? sau acolo unde am fereastra aia alba??

in ambele cazuri imi da invalid file :(

alibd
07.10.2009, 22:54:47
cred ca ori nu mai stiu sa pun tiker in semnatura ori nu merge...
trebuie sa il pun in campul de la optiunea 1? sau acolo unde am fereastra aia alba??

in ambele cazuri imi da invalid file :(

Trebuie pus in fereastra alba.

Poate e o problema tehnica cu site-ul sau poate nu e buna adresa pe care vrei sa o pui. :-?

AnaM
07.10.2009, 23:21:35
produsele de la sebamed sunt garantat f bune si eficiente, spun asta deoarece stiti problema cu eritemul fesier al bebelui meu si am incercat f multe creme scumpe, sau mai putin scumpe si i-a trecut cu Sebamed . Avea de acum rani la fundulet si de la a doua aplicare a disparut roseata si apoi incet s-au inchis si ranile.
.. si banui ca si crema pe acre o recomanzi tu e ff eficienta

Eu ii fac masaj lui Tudor cu Sebamed Baby Skin Care Oil, care e marfa. E pe baza de uleiuri vegetale si previne orice iritatie, pe langa faptul ca protejeaza filmul hidrolipidic al pielii. Ce e pe baza de uleiuri minerale nu prea face bine la bebe.
Daca gasesc crema aia de fatzuca sigur o cumpar, o sa-i iau oricum o crema de protectie, ca vine sezonul rece si sa ii apar tenul de vant & stuff.

AnaM
07.10.2009, 23:24:45
De anticelulitice nu m-am atins, de fapt nu am mai folosit nici un fel de crema de corp de cand a venit bebe, in schimb de parfum si fixativ nu am mai tinut cont.
Pentru igiena intima ce ati folosit? Eu tocmai am citit lista de ingrediente de la gelul pt igiena intima si am vazut ca are parabeni. Nu stiu cum de nu mi-am pus problema pana acu' ...asa e cand nu te duce capul. :(( Doamne ajuta sa nu fi cauzat probleme mari[-o<

Sebamed e o gama completa (au gama pt pielea normala, pt ten acneic, pentru ten imbatranit, pentru bebe si pentru barbati) si au de toate de la sampoane, geluri de dus, gel pentru igiena intima, sapunuri, lotiuni, creme, geluri/spume de spalare pentru fatza, deodorante, after shave etc. Nu sunt cele mai ieftine, dar nici cele mai scumpe. Raportul pret/calitate mi se pare unul dintre cele mai bune de pe piata. A, si toate produsele au PH 5.5 :)
Sunt dermocosmetice, cum e si Vichy, Avene & stuff.

Yonika
07.10.2009, 23:38:42
Buna fetele! Am putin timp sa va mai "vad" si sa va scriem si de noi cate ceva!;))
Am inceput de ieri sa introducem diversificarea. am inceput cu supita de legume (morcov, patrunjel, telina si pastarnac, toate radacinoase, fierte intr-un litru de apa 2 ore) si ieri am baut 20 ml si azi 40 si deja mai vroia - maine bem 60. De la morcov e dulce si ea bea dulce, ca ceiutul care il bea (milupa - ceai de musetel) e dulcisor. Nu a varsat, nu s-a stricat la burtica. Dupa 10-14 zile incepem incet-incet sa introducem in supica care o bea si legume pasate, putin-cate putin pana obtinem o pasta. Supica o dau la ora 12 cand ii dau primul biberon cu laptic praf. Am crescut si bine, ca acum avem 66 cm si 7 kg. De dormit noapte, doarme la fel de bine, de seara de pe la ora 21.30 pana dimineata pe la 10-10.30. se mai trezeste cate o data pe la ora 3, ii dau sa pape putin la san si iar somn, si dimineata iar se trezeste pe la 7-8 si iar papa si somn pana la 10.
Mi-a parut bine ca acum 2 saptamani cand am venit in Iasi m-am intalnit cu Anmari si cu bebelina, care e o scumpica si seamana cu tati al ei f bine. mai venim vineri iar si plecam duminica, si mi-ar face placere sa ne intalnim la o plimbare prin parc, dar acum daca aveti si voi timp, si daca ne permite vremea.
Va pupicesc pe toate si sa ne auzim cu bine!>:D< :*

mamideiris
08.10.2009, 00:03:57
Petro, primisem eu un pliant de la C zanelor, preturile erau asa:
pt program 8-12 540 ron si
pt program 8-17 640 ron
si primesc copii de la 1 an in sus

Wow...sunt ceva bani...
Dar oare in acesti bani intra si asa zisa "taxe de inscriere"??ca unele gradi nu o trec in acele pliante si pretul pare cat de cat ok,astfel ca te duci sa vezi ce si cum insa acolo..stupoare..afli ca pe langa ce este mentionat in pliant se mai plateste taxa inscriere 100 lei(bani pierduti daca intre timp te razgandesti) + 7-8 lei/zi pentru masa.
Ma refer acum la gradinita Iris,singura din cele vizitate,care in ciuda pretului marisor( d.p.m.d. vedere )program 8-16 550 lei + ce spuneam mai sus,are ok-ul meu.Extrem de curat,unicul loc unde mi s-au dat papuci speciali pentru a vizita camerele de joaca/somn,bucataria si wc-urile.
Am nimerit chiar la somnicul micutilor si am avut placerea sa constat ca erau supravegheati de "doamna"(poate si pt faptul ca avand camere online nu-si permit sa riste).
Toaletele spalate si ingrijite,olitele aliniate si totul miiic...parca eram in casa piticilor din poveste eu fiind Alba-ca-zapada(ca sa compar ok ca si dimensiune).
Singura bila neagra:salile sunt sus,la etaj,iar bucataria jos,la parter,astfel ca obligatoriu se merge pe scari,desi ele m-au asigurat ca nu au existat incidente.Oricum am dorit sa stiu daca au cabinet medical si un cadru medical in permanenta(la *ioana nu au,am uitat sa spun) si m-am convins singura,caci era acolo.
A,inca un pro ar fi faptul ca au(desi nu mare)un parculet de joaca in exterior.

mamideiris
08.10.2009, 00:10:53
inca nu am apucast sa le tai ca bebe azi a fost f activ , adormea cam 15 min ca sa-si umple bateriile si o lua de la capat. Acu doarme si ma gandesc macar cu o unghie sa incerc.. numa sa nu-l trezesc :|

PS: abia acu am reusit sa tai la o mana, mai am la una, si le-am si pilit cu o pila moale :D

=D> =D> Yupyyyy...ce bine!desi cred ca ai transpirat la inceput vezi ca nu se intampla nimic...pai cine are mai mare si mare grija decat mami!!!>:D< >:D<
ps:dar ce-l inveti de mic sa fie pedant;)) ,bravos...

Rok5ana
08.10.2009, 00:19:11
Sebamed e o gama completa (au gama pt pielea normala, pt ten acneic, pentru ten imbatranit, pentru bebe si pentru barbati) si au de toate de la sampoane, geluri de dus, gel pentru igiena intima, sapunuri, lotiuni, creme, geluri/spume de spalare pentru fatza, deodorante, after shave etc. Nu sunt cele mai ieftine, dar nici cele mai scumpe. Raportul pret/calitate mi se pare unul dintre cele mai bune de pe piata. A, si toate produsele au PH 5.5 :)
Sunt dermocosmetice, cum e si Vichy, Avene & stuff.
O sa le caut cu siguranta. E super ca au de toate.:)

Yonika
08.10.2009, 00:20:42

Da, in somn e cel mai bine ca stau, nu se misca; asa si noi facem, ca atunci cand suntem treze dam din manute si din picioruse, si chiar daca ii tine cineva manuta tot nu pot sa ii tai, ca imi e frica sa nu o pisc. Eu cu forfecutul pt bebelusi tai f bine. Bafta si datile viitoare!;)) :*

Butterfly87
08.10.2009, 07:44:44
<:-P <:-P
Da, in somn e cel mai bine ca stau, nu se misca; asa si noi facem, ca atunci cand suntem treze dam din manute si din picioruse, si chiar daca ii tine cineva manuta tot nu pot sa ii tai, ca imi e frica sa nu o pisc. Eu cu forfecutul pt bebelusi tai f bine. Bafta si datile viitoare!;)) :*
la multe lunite!!!!>:D<

petronelaaa
08.10.2009, 08:48:32
Wow...sunt ceva bani...
Dar oare in acesti bani intra si asa zisa "taxe de inscriere"??ca unele gradi nu o trec in acele pliante si pretul pare cat de cat ok,astfel ca te duci sa vezi ce si cum insa acolo..stupoare..afli ca pe langa ce este mentionat in pliant se mai plateste taxa inscriere 100 lei(bani pierduti daca intre timp te razgandesti) + 7-8 lei/zi pentru masa.
Ma refer acum la gradinita Iris,singura din cele vizitate,care in ciuda pretului marisor( d.p.m.d. vedere )program 8-16 550 lei + ce spuneam mai sus,are ok-ul meu.Extrem de curat,unicul loc unde mi s-au dat papuci speciali pentru a vizita camerele de joaca/somn,bucataria si wc-urile.
Am nimerit chiar la somnicul micutilor si am avut placerea sa constat ca erau supravegheati de "doamna"(poate si pt faptul ca avand camere online nu-si permit sa riste).
Toaletele spalate si ingrijite,olitele aliniate si totul miiic...parca eram in casa piticilor din poveste eu fiind Alba-ca-zapada(ca sa compar ok ca si dimensiune).
Singura bila neagra:salile sunt sus,la etaj,iar bucataria jos,la parter,astfel ca obligatoriu se merge pe scari,desi ele m-au asigurat ca nu au existat incidente.Oricum am dorit sa stiu daca au cabinet medical si un cadru medical in permanenta(la *ioana nu au,am uitat sa spun) si m-am convins singura,caci era acolo.
A,inca un pro ar fi faptul ca au(desi nu mare)un parculet de joaca in exterior.

Am o prietena care si-a dus baietelul de aprox 2an la iris... si nu a fost deloc multumita. A luat o raceala/viroza si a trebuit sa-l tina acasa 2sapt (si nu i s-a recalculat banii pe astea 2sapt) si l-a mai dus 1sapt si iar a luat, de i-a bagat antibiotice sa-i treaca, si a arenuntat la gradi, macar dupa trecerea sezonului de viroze.
Cik educatoarele au atentionato ca izoleaza (?) copiii raciti, si intr-o zi a vazut cum un parinte ii explica educatoarei cum/la cat sa-i de Nurofenul.
A incercat sa vb cu directorul/patronul gradi... i-a explicat nemultumirea, si el a zis ceva de genu: "Noi avem educatori nu bone!"
Si multe alte faze de genul asta.
Acu na, ce sa zic, fiecare gradi cred ca are + si -
Nu pot multumi pe toata lumea/toti parintii. S-apoi "nicaieri nu-i ca acasa!" :-"

Anmari
08.10.2009, 09:35:24
...
Mi-a parut bine ca acum 2 saptamani cand am venit in Iasi m-am intalnit cu Anmari si cu bebelina, care e o scumpica si seamana cu tati al ei f bine. mai venim vineri iar si plecam duminica, si mi-ar face placere sa ne intalnim la o plimbare prin parc, dar acum daca aveti si voi timp, si daca ne permite vremea.

Multumesc Yonika ptr complimente :"> .... vreau sa doarma si a mea asa ca a ta :((

Suculete de cand ai inceput sa-i dai? Ma refer la sucul de mere, morcov?

AnaM
08.10.2009, 10:20:04

Daca bebe e alaptat exclusiv, e recomandata diversificarea de la 5-6 luni. Nu stiu de ce se grabesc unii pediatri... A mea nici macar n-a adus vorba de asa ceva, iar eu ii dau si lapte praf lui Tudor...
Oricum, mai devreme de 4 luni in nici un caz...

Anmari
08.10.2009, 10:44:30
Daca bebe e alaptat exclusiv, e recomandata diversificarea de la 5-6 luni. Nu stiu de ce se grabesc unii pediatri... A mea nici macar n-a adus vorba de asa ceva, iar eu ii dau si lapte praf lui Tudor...
Oricum, mai devreme de 4 luni in nici un caz...

da, tu ii dai lapte praf care e plin deja cu vitamine... eu ii dau fetei numai san deci e normal sa incep sa-i dau sucuri de pe la 3- 4 luni ... chiar tu spuneai ceva timp in urma ca parinti nostri primeau bors pe la 3 - 4 luni :D

kamille
08.10.2009, 10:58:45
Voi La Ce Pediatru Aveti Bebeii?

Andrusca
08.10.2009, 11:03:01
da, tu ii dai lapte praf care e plin deja cu vitamine... eu ii dau fetei numai san deci e normal sa incep sa-i dau sucuri de pe la 3- 4 luni ... chiar tu spuneai ceva timp in urma ca parinti nostri primeau bors pe la 3 - 4 luni :D

Nu este normal sa incepi de la 3-4 luni; ti-a zis vreun medic?
Pediatra mi-a zis sa incep de la 6 luni (Andrei a fost alaptat exclusiv pana la 6 luni si a fost in grafic mereu), in carti am citit ca tot de la 6 luni (pt cei alaptati), pe net aceeasi parere..mie una nu mi se pare normal sa incepi asa devreme. Sfatul meu e sa intrebi un medic pediatru.
Nu te supara pe ce am scris...e parerea mea si sfaturile primite >:D<

AnaM
08.10.2009, 11:03:14

Nu mai tin minte, dar daca as fi zis-o, sigur o ziceam ca "ASA NU".

Sa stii ca gandesti gresit. Laptele matern e mult mai bun ca laptele praf, oricat de vitaminizat ar fi el. Singurul "pro" al laptelui praf este ca probabil e ceva mai satios.
Un bebe alaptat exclusiv nu are nevoie decat de laptele mamei pana la 6 luni. Este o mare diferenta in modul de asimilare al vitaminelor din laptele matern fata de laptele praf.
Diversificarea la bebeii alaptati exclusiv se incepe de la 6 luni, pentru ca atunci se termina rezervele de fier din corp. La bebeii care papa formula, aceste rezerve se termina mult mai repede, nu le ajunge ce asimileaza prin formula, si de aceea se recomanda diversificarea de la 4 luni.
Deci, daca ar fi sa stam si sa analizam ce e "normal", bebelusii ce papa formula trebuie diversificati inainte de cei alaptati exclusiv. Si asta ar trebui sa ti-o spuna orice pediatru cu capul pe umeri.

Oricum, fiecare face ce vrea, dar eu nu ma gandesc sa-i dau nimic altceva decat lapte pana la minim 4 luni. Nici macar ceaiul de orice fel nu e recomandat, pentru ca solicita rinichii.

AnaM
08.10.2009, 11:04:50
Voi La Ce Pediatru Aveti Bebeii?

Dr. Daniil Maria, de la Policlinica din Pacurari.

Anmari
08.10.2009, 11:25:08
Nu este normal sa incepi de la 3-4 luni; ti-a zis vreun medic?
Pediatra mi-a zis sa incep de la 6 luni (Andrei a fost alaptat exclusiv pana la 6 luni si a fost in grafic mereu), in carti am citit ca tot de la 6 luni (pt cei alaptati), pe net aceeasi parere..mie una nu mi se pare normal sa incepi asa devreme. Sfatul meu e sa intrebi un medic pediatru.
Nu te supara pe ce am scris...e parerea mea si sfaturile primite >:D<

Sa stii ca gandesti gresit. Laptele matern e mult mai bun ca laptele praf, oricat de vitaminizat ar fi el. Singurul "pro" al laptelui praf este ca probabil e ceva mai satios.
Un bebe alaptat exclusiv nu are nevoie decat de laptele mamei pana la 6 luni. Este o mare diferenta in modul de asimilare al vitaminelor din laptele matern fata de laptele praf.
Diversificarea la bebeii alaptati exclusiv se incepe de la 6 luni, pentru ca atunci se termina rezervele de fier din corp. La bebeii care papa formula, aceste rezerve se termina mult mai repede, nu le ajunge ce asimileaza prin formula, si de aceea se recomanda diversificarea de la 4 luni.
Deci, daca ar fi sa stam si sa analizam ce e "normal", bebelusii ce papa formula trebuie diversificati inainte de cei alaptati exclusiv. Si asta ar trebui sa ti-o spuna orice pediatru cu capul pe umeri.

Oricum, fiecare face ce vrea, dar eu nu ma gandesc sa-i dau nimic altceva decat lapte pana la minim 4 luni. Nici macar ceaiul de orice fel nu e recomandat, pentru ca solicita rinichii.

Bei dar ce ati sarit pe mine ... fiica-mea a luat destul de putin in greutate datorita celor aproape 10 zile de antibiotic (7zile un antibiotic + 5 zile altul) + inca 7 zile de antibiotic luat de mine ptr acelas nenorocit de stafilococ si de aceea pediatra mi-a spus ca as putea sa incep de la 3 luni cu suc de mar si morcov, dar nu mi-a spus ca gata sa incep.

Oricum n-as face nimic fara un sfat avizat si anume cel al pediatrei. Desi eu sunt hotarata sa-i dau suc imediat cum face 3 luni. Fiica-mea papa la o ora si jumatate distanta si nu mai pot sa fiu supta toata ziua :(( si toata noaptea.

Andrusca
08.10.2009, 12:00:40
Bei dar ce ati sarit pe mine ... fiica-mea a luat destul de putin in greutate datorita celor aproape 10 zile de antibiotic (7zile un antibiotic + 5 zile altul) + inca 7 zile de antibiotic luat de mine ptr acelas nenorocit de stafilococ si de aceea pediatra mi-a spus ca as putea sa incep de la 3 luni cu suc de mar si morcov, dar nu mi-a spus ca gata sa incep.

Oricum n-as face nimic fara un sfat avizat si anume cel al pediatrei. Desi eu sunt hotarata sa-i dau suc imediat cum face 3 luni. Fiica-mea papa la o ora si jumatate distanta si nu mai pot sa fiu supta toata ziua :(( si toata noaptea.

Nu am sarit...nu asta a fost intentia >:D< ;
Si Andrei sugea la 1 1/2 si ziua si noaptea (noaptea suge si acum :-" ), dar "am rezistat" pana la 6 luni.
Tu vei face cum crezi ca e mai bine; mai ales ca ai vb si cu pediatru.
Succes si sanatate! >:D<

biutzaxx
08.10.2009, 12:50:47
mersi mersi :*

ce forfecuta ai? de la ce firma??

biutzaxx
08.10.2009, 12:54:47
laptele de mama are de toate, tot ce ii trebuie unui ebbe sa se dezvolte, vitamine, minerale, anticorpi si nu numai.. deci diversificarea pt cei alaptati exclusiv la san incepe de la 6 luni, asa se practica si in occident

biutzaxx
08.10.2009, 12:57:48

incearca sa mai ceri o alta parere a unui specialist avizat si asa ai sa fii impacata ;-) :*

biutzaxx
08.10.2009, 12:59:12
azi am primit Infacolul, 2 stilclute. pana la urma l-a gasit in farmacie ;-)
o sa ii dau diseara ca el face crize de colici seara ..

LE:
ce faina e pipeta si ce usor se administreaza, i-am dat de proba o gurita si vad ca l-a luat f usor :)

Milagros
08.10.2009, 12:59:41
Doar o intarziere again...dar nu ma mai entuziasmez foarte tare ca s-a mai intamplat acum 2 luni..deci.....vom vedea!Am scris si la off topic cred ca aflati inaintea sotului la cat am scris pe aici de asta:))!
Pup burtica si ai grija de voinic!>:D< >:D< >:D<
Sa dea Doamne Doamne sa fie ca la mine - tot asa am zis ca e o intarziere si uite ca in decembrie o tinem si in brate ;)) >:D<>:D<>:D<

Milagros
08.10.2009, 13:04:05
Buna fetele! Am putin timp sa va mai "vad" si sa va scriem si de noi cate ceva!;))
Am inceput de ieri sa introducem diversificarea. am inceput cu supita de legume (morcov, patrunjel, telina si pastarnac, toate radacinoase, fierte intr-un litru de apa 2 ore) si ieri am baut 20 ml si azi 40 si deja mai vroia - maine bem 60. De la morcov e dulce si ea bea dulce, ca ceiutul care il bea (milupa - ceai de musetel) e dulcisor. Nu a varsat, nu s-a stricat la burtica. Dupa 10-14 zile incepem incet-incet sa introducem in supica care o bea si legume pasate, putin-cate putin pana obtinem o pasta. Supica o dau la ora 12 cand ii dau primul biberon cu laptic praf. Am crescut si bine, ca acum avem 66 cm si 7 kg. De dormit noapte, doarme la fel de bine, de seara de pe la ora 21.30 pana dimineata pe la 10-10.30. se mai trezeste cate o data pe la ora 3, ii dau sa pape putin la san si iar somn, si dimineata iar se trezeste pe la 7-8 si iar papa si somn pana la 10.
Cine are fata mare... diversifica de acum ;))

AnaM
08.10.2009, 13:33:12
Anmari, nu amsarit pe tine, am si spus in unul din mesajele precedente ca nu inteleg de ce unii pediatri se grabesc asa.
Eu zic sa mai ceri si alta opinie. Daca pediatra ta ti-a recomandat sa o prediversifici pentru a lua in greutate, stiind faptul ca, din cauza diversificarii, majoritatea bebeilor iau prost in greutate tocmai datorita acestui fapt, atunci...
Tudor avea zile cand sugea din jumate in jumate de ora si mie, paradoxal, mi-a scazut lapticul. Eram super obosita, si uite din cauza asta am ajuns ziua sa-i dau formula.
In fine, noi am vrut sa te lamurim de niste chestii, pacat ca te-ai suparat.

alinutza20
08.10.2009, 13:34:38
eu mai stiu pediatri care recomanda diversificarea timpurie... si nu ma refer la supe, mancare bla bla... si la sucuri sau cereale (acestea din urma de la 4 luni)

eu de exemplu am ajuns la 50 de kg tot din cauza k mananca foarte des... si ziua si noaptea.. ma stoarce efectiv (chiar ma intreb daca mai are ce sa mai ia atatea vitamine & stuff de la mine).. probabil dak as tine-o asa pana la 6 luni eu as fi cadavru... ce ar trebui sa fac sa ma salvez.. sa-i bag formula... DAR formula constipa iar fata mea e constipata de o luna jumate deci nici o sansa sa procedez corect (si mentionez k ptr constipatie i-am dat tot ce e omeneste posibil... inclusiv lass baby si altele).. deci... singura solutie mi-a ramas sa-i dau suculete, sau orice e diuretic natural...
dak cineva poate rezista cu zilele sa vada cum se chinuie copilul sa iasa afara.. eu nu pot:(

in privinta ceaiului... fiecare face cum crede:) eu personal ii dau ceai fetei:)..
de fapt... in toate privintele consider k fiecare face cum crede k e mai bine.. si sunt convinsa k nici una dintre noi nu ar afce rau voit copilului:)

nu recomand evident dar eu de la 3 luni am stat la bunici fara san si fara formula... si sunt destul de mare si f sanatoasa multumesc DD

biutzaxx
08.10.2009, 13:56:35
de ce ziceti formula? nu e lapte praf?? sau e ocombinatie de mai multe tipuri de lapte praf??

Ana, tu mai alatezi pe bebe?? cate mese? si cate ii dai lapte praf??

Milagros
08.10.2009, 14:18:16
Fetele, eu trebuie sa repet anti-toxoplasmoza swi vreau sa ma duc la Institutul de Igiena in Copou ca la laborator privat ma usuca de bani. Aveti idee in cat timp dau rezultatele acolo? Ca sa stiu sa fac din timp ca pe 26 tre sa fiu la dra mea cu analiza in dinti.

Green_Eyes
08.10.2009, 14:27:32
Pupam mamicile, bebeii si gravidutele!:*
Ce mai faceti?:)
Noi ne confruntam cu o dermatita de contact datorata cosmeticelor, asa ne-a spus dna doctor. Am folosit Bubchen pana acum.. Saracutul Tudor are pielea foarte uscata si plina de bubite si pete rosii:(. Aseara i-am pus in cadita Avene TrixEra, lotiune emolienta si pare deja sa arate mai bine parca.. In rest, crestem, ''vorbim'' cu mami si ii zambim toata ziua:love:.

alinutza20
08.10.2009, 14:33:04
Fetele, eu trebuie sa repet anti-toxoplasmoza swi vreau sa ma duc la Institutul de Igiena in Copou ca la laborator privat ma usuca de bani. Aveti idee in cat timp dau rezultatele acolo? Ca sa stiu sa fac din timp ca pe 26 tre sa fiu la dra mea cu analiza in dinti.

o sapt din cate imi aduc eu aminte:) si costa 35 de lei..

AnaM
08.10.2009, 15:19:54
eu mai stiu pediatri care recomanda diversificarea timpurie... si nu ma refer la supe, mancare bla bla... si la sucuri sau cereale (acestea din urma de la 4 luni)

eu de exemplu am ajuns la 50 de kg tot din cauza k mananca foarte des... si ziua si noaptea.. ma stoarce efectiv (chiar ma intreb daca mai are ce sa mai ia atatea vitamine & stuff de la mine).. probabil dak as tine-o asa pana la 6 luni eu as fi cadavru... ce ar trebui sa fac sa ma salvez.. sa-i bag formula... DAR formula constipa iar fata mea e constipata de o luna jumate deci nici o sansa sa procedez corect (si mentionez k ptr constipatie i-am dat tot ce e omeneste posibil... inclusiv lass baby si altele).. deci... singura solutie mi-a ramas sa-i dau suculete, sau orice e diuretic natural...
dak cineva poate rezista cu zilele sa vada cum se chinuie copilul sa iasa afara.. eu nu pot:(

in privinta ceaiului... fiecare face cum crede:) eu personal ii dau ceai fetei:)..
de fapt... in toate privintele consider k fiecare face cum crede k e mai bine.. si sunt convinsa k nici una dintre noi nu ar afce rau voit copilului:)

nu recomand evident dar eu de la 3 luni am stat la bunici fara san si fara formula... si sunt destul de mare si f sanatoasa multumesc DD

Sigur ca mai stiu si eu pediatri (inclusiv d-na Siminiceanu) care recomanda diversificarea de la 4 luni, indiferent daca bebe e alaptat sau hranit cu formula. Dar asta nu inseamna ca e varianta cea mai sanatoasa. Oricum, depinde si de evolutia bebelului, probabil.
Prediversificarea in cazul tau stiu ca a fost "terapeutica" pentru ca sunt sigura ca daca n-ar fi avut probleme de constipatie, poate nu ai fi inceput atat de devreme.
Exista si lapte praf impotriva constipatiei (IT de la Novalac parca).
Cat despre ceai, e spusa tot de pediatri. I-am dat si eu, dar doar daca-l durea burtica. Dar altfel, "de sete", nu...
Ultima fraza e ca cea cu ciorba... Sa nu uitam ca pe vremurile alea nu era atata poluare, atatia aditivi alimentari si E-uri si cate si mai cate...
Eu pur si simplu va impartasesc ce stiu, cine vrea sa citeasca bine, cine nu, la fel de bine... Nu doresc raul la nimeni... :)>-

AnaM
08.10.2009, 15:21:28
de ce ziceti formula? nu e lapte praf?? sau e ocombinatie de mai multe tipuri de lapte praf??

Ana, tu mai alatezi pe bebe?? cate mese? si cate ii dai lapte praf??

Formula = lapte praf :)
Il alaptez... vreo 3-4 mese pe zi, si 3-4 de biberon. Depinde de cate lichide beau si cat de odihnita sunt. In principiu alaptez noaptea, dimineata de 2 ori si pe parcursul zilei inca o data, daca am produs ceva :)

AnaM
08.10.2009, 15:22:55

Eu facesem CMV si toxoplasmoza si a durat 12 zile...

alinutza20
08.10.2009, 16:22:38
Sigur ca mai stiu si eu pediatri (inclusiv d-na Siminiceanu) care recomanda diversificarea de la 4 luni, indiferent daca bebe e alaptat sau hranit cu formula. Dar asta nu inseamna ca e varianta cea mai sanatoasa. Oricum, depinde si de evolutia bebelului, probabil.
Prediversificarea in cazul tau stiu ca a fost "terapeutica" pentru ca sunt sigura ca daca n-ar fi avut probleme de constipatie, poate nu ai fi inceput atat de devreme.
Cat despre ceai, e spusa tot de pediatri. I-am dat si eu, dar doar daca-l durea burtica. Dar altfel, "de sete", nu...
Ultima fraza e ca cea cu ciorba... Sa nu uitam ca pe vremurile alea nu era atata poluare, atatia aditivi alimentari si E-uri si cate si mai cate...
Eu pur si simplu va impartasesc ce stiu, cine vrea sa citeasca bine, cine nu, la fel de bine... Nu doresc raul la nimeni... :)>-

sunt foarte convinsa de asta >:D< ... doar k mie mi s-a parut (poate chiar mi s-a parut) k prea s-a sarit la gatul lui Anmari:( de asta am tinut sa scriu cateva chestii:)
nu stiu ce as fi facut in cazul in care moni nu era asa constipata... nici ce fac acum nu pot numi prediversificare ptr k nu-i dau decat o lingurita doua cateodata... pentru k nu prea isi fac efectul dorit:( din pacate... nu stiu ce sa mai incerc... acum trag sperante k poate cerealele de la 4 luni o vor ajuta sa faca... sper si eu:(
pupici :*:*:*

ps stii cumva dak acel lapte praf ar avea efect invers constipatiei? () ai inteles ce vreau sa zic:P )

gabriela_rgh
08.10.2009, 16:30:58
pup mamicile si bebeii si burticile!:* :* :*
>:D< >:D< >:D< >:D< >:D<
E cam multa tensiune aici!:-s :-s :-s

Milagros
08.10.2009, 16:43:33
Noi ne confruntam cu o dermatita de contact datorata cosmeticelor, asa ne-a spus dna doctor. Am folosit Bubchen pana acum.. Saracutul Tudor are pielea foarte uscata si plina de bubite si pete rosii:(. Aseara i-am pus in cadita Avene TrixEra, lotiune emolienta si pare deja sa arate mai bine parca.. In rest, crestem, ''vorbim'' cu mami si ii zambim toata ziua:love:.

Pupam baiatul frumios si pe mami de baiat frumos.
Of, cosmeticele astea. Vreau si eu sa incep sa iau cate ceva, dar cred ca ma voi opri la sapun de bebei si un samponel ceva. In rest, traiasca crema de galbenele ca tare mi-e frica de reactii aiurea.
Produse Baby Johnson foloseste cineva? Parca as lua de la ei.

Milagros
08.10.2009, 16:44:08
o sapt din cate imi aduc eu aminte:) si costa 35 de lei..
Stiam de pret, la particular e 90. :| >:P Deci cam asa dureaza, multicel, tre sa ma duc din timp. Merci >:D<

Milagros
08.10.2009, 16:45:08
Eu facesem CMV si toxoplasmoza si a durat 12 zile...
Aham, eu am toxo, urina, glicemia si momoleucograma completa. Da am inteles ca la Institut nu fac decat toxo din toate cate le am. Restul le voi face la particular, oricum is mai ieftine.

sava_ioana
08.10.2009, 17:18:33

hop si eu...fiecare mama crede ca asa cum a facut ea sau face e cel mai bine si e normal pt ca tot ce facem este pt binele puilor nostri asa ca daca unele au dat inainte de 4 luni suc sau dupa 4 luni au facut pt ca asa au considerat ele ca e cel mai bine si s-a ajuns la chestia asta pt ca nici medicii intre ei nu se pun de acord si nici copiii nu sunt la fel intre ei.acum parerea mea este ca daca Anmari crede ca trebuie sa-i dea fetitei suc asa sa faca insa sa nu se grabeasca cu celelalte alimente si sigur nu o sa-si rareasca mesele de la sucul introdus...noi am inceput cu sucut de la 3 luni jumate dupa sfatul medicului si am facut totul treptat si lent pana la 5 luni jumate cand am introdus supica dupa care am continuat diversificarea...asa am facut eu si nu zic ca e bine sa faca toata lumea cum am facut eu dar asa am simtit eu ca bine...si poate ca a si fost pt ca la inceput Matei a refuzat sucul de morcov si am mai amanat cu doua saptamani si tot asa.multa bafta la toata lumea >:D<

kamille
08.10.2009, 17:49:07
Stiam de pret, la particular e 90. :| >:P Deci cam asa dureaza, multicel, tre sa ma duc din timp. Merci >:D<

da cam asa dureaza, si eu a treb sa imi refac toxoplasma ca unde o facusem imi spusese ca e de rau si ma bagase in boale dar imi facuse doar igg nu si igm, e si can m-am dus la institutu de igiena am cerut sa mi le faca pe ambele ca altfel imi facea una si apoi duce ce se vedea rezultatul o facea si pe a doua si dura prea mult

biutzaxx
08.10.2009, 18:18:40

saracutul :(
pupam sa-i treaca :*
si ai folosit zilnic bubchen?? nu a fost bun de nimic?? ca am si eu bubchen, toata gama dar pana acum am folosit altele, si cu uleiul de masaj m-am dat eu si tare mi-a placut :D

biutzaxx
08.10.2009, 18:20:48

cat ceai anticolici e bine sa dau bebelui meu?? medicul de fam a zis nu mai mult de 50 ml...dar sunt zile cand nu i-am dat deloc. Acum daca am infacol, mai a re sens sa ii dau ceiut??

alinutza20
08.10.2009, 19:20:11
hop si eu...fiecare mama crede ca asa cum a facut ea sau face e cel mai bine si e normal pt ca tot ce facem este pt binele puilor nostri asa ca daca unele au dat inainte de 4 luni suc sau dupa 4 luni au facut pt ca asa au considerat ele ca e cel mai bine si s-a ajuns la chestia asta pt ca nici medicii intre ei nu se pun de acord si nici copiii nu sunt la fel intre ei.acum parerea mea este ca daca Anmari crede ca trebuie sa-i dea fetitei suc asa sa faca insa sa nu se grabeasca cu celelalte alimente si sigur nu o sa-si rareasca mesele de la sucul introdus...noi am inceput cu sucut de la 3 luni jumate dupa sfatul medicului si am facut totul treptat si lent pana la 5 luni jumate cand am introdus supica dupa care am continuat diversificarea...asa am facut eu si nu zic ca e bine sa faca toata lumea cum am facut eu dar asa am simtit eu ca bine...si poate ca a si fost pt ca la inceput Matei a refuzat sucul de morcov si am mai amanat cu doua saptamani si tot asa.multa bafta la toata lumea >:D<

sunt exact de aceeasi parere cu tine :)>:D<

Milagros
08.10.2009, 19:33:38
da cam asa dureaza, si eu a treb sa imi refac toxoplasma ca unde o facusem imi spusese ca e de rau si ma bagase in boale dar imi facuse doar igg nu si igm, e si can m-am dus la institutu de igiena am cerut sa mi le faca pe ambele ca altfel imi facea una si apoi duce ce se vedea rezultatul o facea si pe a doua si dura prea mult
Deci sa zic din prima sa mi le faca pe amandoua. Eu credeam ca se intelege de la sine...da daca zici tu asa, voi specifica ce si cum ca deja ca dureaza mult, daca ma mai tin si pe acolo iau rezultatele dupa ce nasc ;))

buburuza
08.10.2009, 19:40:18

Si David are dermatita atopica dar nu e de la produse cosmetice, are cauza interna, mie mi-au zis ca e de la laptele praf, din cauza ca e prea gras. Eu il dau cu Locoid.

sava_ioana
08.10.2009, 21:06:52
sunt exact de aceeasi parere cu tine :)>:D<

ma bucur ca este cineva de acord si cu mine\:D/ ;-)

Green_Eyes
08.10.2009, 21:16:42
Of, cosmeticele astea. Vreau si eu sa incep sa iau cate ceva, dar cred ca ma voi opri la sapun de bebei si un samponel ceva. In rest, traiasca crema de galbenele ca tare mi-e frica de reactii aiurea.

Eu stiu ca produsele Johnson sunt pe lista neagra..
Ce putin mai ai!>:D<Si noi te pupam!

saracutul :(
pupam sa-i treaca :*
si ai folosit zilnic bubchen?? nu a fost bun de nimic?? ca am si eu bubchen, toata gama dar pana acum am folosit altele, si cu uleiul de masaj m-am dat eu si tare mi-a placut :D

Da, le-am folosit de la inceput (sampon si ulei). Pe corp l-am spalat cu sapun (Himalaya, NIvea si Bubchen). Si mie mi se pare ciudat sa faca reactia asta nasoala dupa doua luni si jumatate.. :-?

Si David are dermatita atopica dar nu e de la produse cosmetice, are cauza interna, mie mi-au zis ca e de la laptele praf, din cauza ca e prea gras. Eu il dau cu Locoid.

Nu am auzit de treaba asta, recunosc. Cum si-a dat seama? Si eu astept sa vad cum merg lucrurile si daca nu trece, mai investigam. Multa sanatate>:D<

Anmari
08.10.2009, 21:49:20

Merci Ioana, asa gandesc si eu. Si oricum nici nu ma gandeam sa introduc mancare solida decat dupa 6 luni ... pana atunci incep cu suculet pentru inceput si apoi la 4 luni cu cereale dimineata si seara si abia dupa 5 -6 luni incep sa introduc supica si celelalte paseuri. Dar toate numai la recomandarea pediatrei care zic eu ca e destul de deschisa la minte :D (e o pediatra tinara asa pe gustul meu ... si am mers pe la vreo 3 pana m-am stabilit la ea :d ... sa nu mai spun ca prima pediatra cu vechime de 28 de ani in pediatrie dupa prima luna deja ma punea sa-i dau fetei lapte praf ca de luase putin in greutate si m-am impotrivit, schimband-o si neascultandu-i sfatul).

Nu vreau sa ma cert cu nimeni, si nici nu m-am suparat .... citesc tot topicul si pun in aplicare doar ce cred ca imi convine. Ana sunt multe sfaturi date de tine care mi-au folosit dar sunt si unele peste care doar trec cu vederea dar nu mi le insusesc. Oricum merci ptr toate ;) si nu numai tie ci tuturor fetelor care isi impartasesc experienta aici si noi invatam din ele.

PS: Si eu folosesc ulei de la Bubchen si se pare ca-i prieste. In schimb samponul si crema nu sunt pe plac :( desi miros tare bine (samponul face multa spuma si are gust de capsuni si fiica-mea isi baga mana in gura si suge, iar de la crema se irita la fundulet :(( )

sava_ioana
08.10.2009, 22:29:43
Merci Ioana, asa gandesc si eu. Si oricum nici nu ma gandeam sa introduc mancare solida decat dupa 6 luni ... pana atunci incep cu suculet pentru inceput si apoi la 4 luni cu cereale dimineata si seara si abia dupa 5 -6 luni incep sa introduc supica si celelalte paseuri. Dar toate numai la recomandarea pediatrei care zic eu ca e destul de deschisa la minte :D (e o pediatra tinara asa pe gustul meu ... si am mers pe la vreo 3 pana m-am stabilit la ea :d ... sa nu mai spun ca prima pediatra cu vechime de 28 de ani in pediatrie dupa prima luna deja ma punea sa-i dau fetei lapte praf ca de luase putin in greutate si m-am impotrivit, schimband-o si neascultandu-i sfatul).

Nu vreau sa ma cert cu nimeni, si nici nu m-am suparat .... citesc tot topicul si pun in aplicare doar ce cred ca imi convine. Ana sunt multe sfaturi date de tine care mi-au folosit dar sunt si unele peste care doar trec cu vederea dar nu mi le insusesc. Oricum merci ptr toate ;) si nu numai tie ci tuturor fetelor care isi impartasesc experienta aici si noi invatam din ele.

PS: Si eu folosesc ulei de la Bubchen si se pare ca-i prieste. In schimb samponul si crema nu sunt pe plac :( desi miros tare bine (samponul face multa spuma si are gust de capsuni si fiica-mea isi baga mana in gura si suge, iar de la crema se irita la fundulet :(( )

ar fi si culmea sa ne suparam tocmai noi care suntem aici cu un scop nobil si frumos acela de a ne creste copilul cat mai bine si mai sanatos si a ne impartasi experientele dobandite .:grouphug:

claudelle
08.10.2009, 22:35:33

Mie mi-a facut numai IgG si mi-a dat rezultatul dupa 11 zile.
Si ultima analiza am facut-o la 30 sapt, ca pe urma cica daca te infectezi nu mai exista pericol pt fat, nu mai are timp sa afecteze fatul.

Crisss
08.10.2009, 23:11:08
Deci sa zic din prima sa mi le faca pe amandoua. Eu credeam ca se intelege de la sine...da daca zici tu asa, voi specifica ce si cum ca deja ca dureaza mult, daca ma mai tin si pe acolo iau rezultatele dupa ce nasc ;))

e bine sa ti le faci pe amandoua Ig M arata dak ai contactat de curand toxoplsma, deci poti transmite la bebe, iar Ig G arata dak ai avut in trecut contact cu boala si ai facut sau nu anticorpi impotriva ei. daca Ig G e in valori normale nu ai anticorpi si tre sa ai grija sa nu o contactezi, iar dak Ig G este mare - organismul a dobandit anticorpi., o prietena de-a mea le-a facut la praxis si i-au dat rezultatele ffff repede , vreo 2 zile. poti suna sa vezi, iar pretul parca e 40 ron fiecare fractiune. pooopici >:D<>:D<>:D<

Yonika
09.10.2009, 01:30:42
<:-P <:-P
la multe lunite!!!!>:D<
da multumim!>:D<

Yonika
09.10.2009, 01:35:15
Multumesc Yonika ptr complimente :"> .... vreau sa doarma si a mea asa ca a ta :((

Mie pediatra mi-a dat o alta "metoda" sa ii zic asa. Noi am inceput de saptamana asta, de marti. mai intai supica de legume, doar zeama, dupa 7-10 zile incepem incet-incet sa ii bagam si legume pasate, cate putin, pana ajungem sa ii facem o pasta, apoi suc de morcov, mar, banana, apoi branzica calcica(in loc de calciul care il luam pe gurita din filoa) si tot asa, daca vrei imi spui si iti mai continui. Insa eu ii dau si san si lapte praf, tu ii dai doar san, si as zice sa mai astepti putin; ma mai gandesc, daca vrei musai sa ii dai suc de morcov, asteapta macar pana la 4, sau chiar 5 luni.
Pupam 2 fete scumpe!

Yonika
09.10.2009, 01:38:57

Ana, sunt de acord cu tine. Insa ceaiul e bun pt hidratare, cel putin mie asa mi-a zis pediatra. In rest subscriu la ce ai zis tu!
L-am admirat pe Tudor in poze, e un scumpel!>:D<

biutzaxx
09.10.2009, 01:45:11
voi ce faceti cu bebeii cand nu dorm? si cat timp stau trezi?
al meu vrea numai in brate si sa ii schimb pozitiile cat de des ca se plictiseste repede.. abia daca sta in leagan dimineata cam 15 min si pe canapea max 2-3 min apoi maraie ca vrea in barte iar daca nu execut incepe sa tipe... iar seara dupa 20 e irascibil, nimic nu ii convine, cand il pun la san ia cateva guri si plange apoi ii scou aerul , il legan il calmez si iar il pun la sa, si tot asa.. am noroc de sot ca ma ajuta seara..
ziua e linistit daca e in brate, chiar painea lui Dumnezeu, dar nu sta singurel deloc, abia pot sa manac ceva cu el in brate, la toaleta ma duc cand atipeste el si tot asa...
oare asa sunt ei la varsta asta? sau al meu s-a invatat sa stea numai in brate??

Yonika
09.10.2009, 01:47:24

Daca nu a luat in greutate, intreba pediatru si poate iti da macar o masa de lapte praf, conteaza f mult. Si apoi de la 4 luni poti incepe sa ii dai suculet. Stiu pe cineva care, desi are laptic , fiind ca fetita a avut vreo sapt si ceva f multe scaune pe zi, a ramas in urma (si e mai mare ca amea cu 6 zile) si i-a bagat lapte praf, asta cam de o luna, si acum i-a bagat si ea supica (si ea mai are o fetita mai mare, adica a mai trecut prin asta o data).
Oricum, vezi ce zice pediatrul. Bafta si sa crestei mari si frumoase!

Yonika
09.10.2009, 01:49:26
mersi mersi :*

ce forfecuta ai? de la ce firma??
E o forfecuta luata mi se pare din selgros, set pt bebei, de la primii pasi cred, ca nu mai am ambalajul. e cu varfuri rotunde si taie f bine.

biutzaxx
09.10.2009, 01:50:44
E o forfecuta luata mi se pare din selgros, set pt bebei, de la primii pasi cred, ca nu mai am ambalajul. e cu varfuri rotunde si taie f bine.
aha, o sa imi iau si eu daca zici ca e buna :*

Yonika
09.10.2009, 01:54:11

Uf saracutii, cu constipatia. Si a me a avut ceva probleme, si am rezolvat pana la urma cu humana milchzucher si lactoloza de la 2 luni. Acum face zilnic, insa uneori tot ii mai curge cate o lacrima cand are scaun (desi il face normal, nu e tare)

Yonika
09.10.2009, 02:02:17

Si noi ne-am luptat o vreme cu un inceput de dermatita, si mi s-a recomandat gama mustela stelatopi. am gasit doar lotiune de spalat, si cremade corp am luat de la avene pt piele atopica, si a avut rezultat (nu am gasit in bacau, cand am cautat eu mustela, crema de corp stelatopia, era doar stelaprotect, care e pt piele sensibila). Acum suntem bine.

biutzaxx
09.10.2009, 02:09:27
cum arata dermatita ?

alinutza20
09.10.2009, 08:32:51
Uf saracutii, cu constipatia. Si a me a avut ceva probleme, si am rezolvat pana la urma cu humana milchzucher si lactoloza de la 2 luni. Acum face zilnic, insa uneori tot ii mai curge cate o lacrima cand are scaun (desi il face normal, nu e tare)

eu lactuloza nu i-am dat ptr k am inteles k-si face efectul doar atunci pe moment:( asa e? adica e tot un fel de supozitor... acest lapte praf ajuta la kk? sarmana :*:*:*

acu am citit k e lactoza nu e lapte praf:(.. am sa-i iau si eu.. poate poate... ii dai zilnic sau s-a reglat? ce diferenta e intre lactoza si lactuloza?

Milagros
09.10.2009, 09:23:03
Mie mi-a facut numai IgG si mi-a dat rezultatul dupa 11 zile.
Si ultima analiza am facut-o la 30 sapt, ca pe urma cica daca te infectezi nu mai exista pericol pt fat, nu mai are timp sa afecteze fatul.
Pai mie nu mi-a zis asa ceva :-w Am deja 30 spre 31 de saptamani, poate o-i face-o degeaba.

Milagros
09.10.2009, 09:25:04
e bine sa ti le faci pe amandoua Ig M arata dak ai contactat de curand toxoplsma, deci poti transmite la bebe, iar Ig G arata dak ai avut in trecut contact cu boala si ai facut sau nu anticorpi impotriva ei. daca Ig G e in valori normale nu ai anticorpi si tre sa ai grija sa nu o contactezi, iar dak Ig G este mare - organismul a dobandit anticorpi., o prietena de-a mea le-a facut la praxis si i-au dat rezultatele ffff repede , vreo 2 zile. poti suna sa vezi, iar pretul parca e 40 ron fiecare fractiune. pooopici >:D<>:D<>:D<
Da, pai stiu ce arata, eu am facut astea la inceput, pe la 11 sapt parca. Si mi-a iesit ca nu am facut toxo si deci nici anticorpi nu am. Acu poate vrea sa vada daca m-am imbolnavit intre timp ;)) Ca anticorpi sigur nu am produs.
Am facut si eu la Praxis si e scump, speram sa ies mai bine la Institut, da asta nu am inteles daca la ei e 35 lei fiecare fractiune sau amandoua, ca daca e pentru fiecare mai bine ma duc la Praxis ca nu mor de 20 de lei.

petronelaaa
09.10.2009, 09:45:24
Stiti ceva, de rau, despre leganatul copilului pe picioare la adormire?
Vad ca fii`mea si-a schimbat locul de somn, pe picioarele mele. Adormea in carucior, acum fac muschi la picioare... da`macar adoarme mai repede:-"

AnaM
09.10.2009, 10:42:47
Stiti ceva, de rau, despre leganatul copilului pe picioare la adormire?
Vad ca fii`mea si-a schimbat locul de somn, pe picioarele mele. Adormea in carucior, acum fac muschi la picioare... da`macar adoarme mai repede:-"

Orice invat are si dezvat, cica :))
Dar eu am adormit doar leganata pe picioare pana la 2-3 ani... Am amintiri de la varsta aia :D

AnaM
09.10.2009, 10:45:22
ps stii cumva dak acel lapte praf ar avea efect invers constipatiei? () ai inteles ce vreau sa zic:P )

Din cate am citit, nu, si are rezultate foarte bune!
Mai poti incerca si cu Milchzucker :)

alinutza20
09.10.2009, 10:48:10
Din cate am citit, nu, si are rezultate foarte bune!
Mai poti incerca si cu Milchzucker :)

am sa-i iau azi Milchzucker... sper sa-si faca efectul:(
sunt aproape de disperare:((:(( numai stiu ce sa-i mai fac:( azi-noapte m-a plans de belea... is zombi:(
:*:*

AnaM
09.10.2009, 10:51:05

Baby Johnson nu e recomandat... Incearca Nivea sau Sanosan, sunt ok si la pret, si la calitate. Sau cauta in farmacii produse Topfer, noi avem gelurile de dus de la ei, sunt produse naturale si Tudor le suporta foarte bine. E 20-22 de lei gelul de dus. La fel si Klorane, este un produs 2 in 1, gel de dus si sampon de galbenele super. Tot vreo 22 de lei e. :*

AnaM
09.10.2009, 10:52:12
cat ceai anticolici e bine sa dau bebelui meu?? medicul de fam a zis nu mai mult de 50 ml...dar sunt zile cand nu i-am dat deloc. Acum daca am infacol, mai a re sens sa ii dau ceiut??

Vezi si tu cum reactioneaza la Infacol, daca merge, nu-i mai da ceai >:D<

AnaM
09.10.2009, 11:00:02
Ana, sunt de acord cu tine. Insa ceaiul e bun pt hidratare, cel putin mie asa mi-a zis pediatra. In rest subscriu la ce ai zis tu!
L-am admirat pe Tudor in poze, e un scumpel!>:D<

Multumim mult! Printesa voastra creste si e din ce in ce mai frumoasa! :x
Cat despre ceai, nu stiu, nu mai zic nimic, mie pediatra mi-a zis sa nu-i dau...

In legatura cu diversificarea, va recomand sa cititi ACEST (http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2464655#post2464655) topic. Iar tot ce am zis eu nu e de la mine, e din carti, de la pediatri si din alte surse de informatii. Nu oblig lumea sa asculte sfaturile mele, dar macar am pretentia ca-s rasconfirmate si pertinente. Si, bineinteles, fiecare mama face cum doreste, dar eu recomand oricui ca, inainte sa faca ceva legat de copil, sa consulte macar o a doua parere :) Si gata, am incheiat subiectul diversificare. :)

kamille
09.10.2009, 11:12:17

da sunt deacors cu criss, doar ca am vazut ca medici prefera sa faci la institut aceasta analiza

Juliette
09.10.2009, 11:22:14
AnaM, cum a fost plimbarea in parc ieri ? ;)) Arati f bine, iar Tudor e un scump, e numai falcute. :x N-am indraznit sa te abordez, erai si cu sotul, doar m-am uitat mai insistent. :"> >:D< :*

AnaM
09.10.2009, 11:26:00
sunt aproape de disperare:((:(( numai stiu ce sa-i mai fac:( azi-noapte m-a plans de belea... is zombi:(

Daca nu merge si nu merge, intreaba pediatra daca poti sa-i dai suc de para sau pruna (desi eu zic ca poti, e mai ok pt stomacel decat sucul de portocale). Mi-a mai spus cineva ca a rezolvat problema asta cu Bifiform (regleaza flora intestinala).
Multa bafta si un pup laxativ Monitzei >:D<

sava_ioana
09.10.2009, 11:26:47
al meu vrea numai in brate si sa ii schimb pozitiile cat de des ca se plictiseste repede.. abia daca sta in leagan dimineata cam 15 min si pe canapea max 2-3 min apoi maraie ca vrea in barte iar daca nu execut incepe sa tipe... iar seara dupa 20 e irascibil, nimic nu ii convine, cand il pun la san ia cateva guri si plange apoi ii scou aerul , il legan il calmez si iar il pun la sa, si tot asa.. am noroc de sot ca ma ajuta seara..
ziua e linistit daca e in brate, chiar painea lui Dumnezeu, dar nu sta singurel deloc, abia pot sa manac ceva cu el in brate, la toaleta ma duc cand atipeste el si tot asa...
oare asa sunt ei la varsta asta? sau al meu s-a invatat sa stea numai in brate??

Matei cand era micut statea cu noi in living dar in carut,in brate statea doar cand papa ,era muzica in casa si tot timpul auzea ceva acum eu zic ca depinde si de bebei intre ei.stii ca eu ziceam ca e super cuminte si acum privesc in urma cu nostalgie pt ca orice fac trebuie sa fac cu matei lipit de picioarele mele..e ca o raie simpatica;)) se tine de nadragii mei mai tot timpul

AnaM
09.10.2009, 11:28:40
AnaM, cum a fost plimbarea in parc ieri ? ;)) Arati f bine, iar Tudor e un scump, e numai falcute. :x N-am indraznit sa te abordez, erai si cu sotul, doar m-am uitat mai insistent. :"> >:D< :*

AAAAAAAAAAAAAAAA, tu erai????? M-am uitat la tine si nu stiam de unde sa te iau #-o #-o #-o #-o #-o Ce tantalauca-s :))
N-am vazut burtica, ca poate ma prindeam #-o
Saru-mana de complimente :)) :)) :* :* :*
Plimbarea a fost super, ne faceam siesta dupa papa :-" Ieri a fost ziua sotului si azi facem 5 ani de cand suntem impreuna :D
Pupici dulci! :*

xxxxx
09.10.2009, 11:29:10
Fetele, ati schimbat nr. la scutece? Si eu tot de la Nivea folosesc pt baita, iar pt masaj am o crema de la KLorane.

AnaM
09.10.2009, 11:33:41
Fetele, ati schimbat nr. la scutece? Si eu tot de la Nivea folosesc pt baita, iar pt masaj am o crema de la KLorane.

Da, folosim nr. 3 de la Premium Care :*

geany_m
09.10.2009, 11:36:09
AAAAAAAAAAAAAAAA, tu erai????? M-am uitat la tine si nu stiam de unde sa te iau #-o #-o #-o #-o #-o Ce tantalauca-s :))
Plimbarea a fost super, ne faceam siesta dupa papa :-" Ieri a fost ziua sotului si azi facem 5 ani de cand suntem impreuna :D
La mulți ani, Ana!! <:-P<:-P<:-P<:-P

ralukaG
09.10.2009, 11:38:44

LA MULTI MULTI ANI, ANA!!!<:-P <:-P <:-P

claudelle
09.10.2009, 11:39:19
Pai mie nu mi-a zis asa ceva :-w Am deja 30 spre 31 de saptamani, poate o-i face-o degeaba.
Nu e degeaba...ia si fa-o,ultima se face in luna a 7a,deci esti in grafic ;-). Mie asta mi-a zis doamna de la Institut (nu a scapat de intrebarile mele ;))).

Andrusca
09.10.2009, 11:50:22
Mie pediatra mi-a dat o alta "metoda" sa ii zic asa. Noi am inceput de saptamana asta, de marti. mai intai supica de legume, doar zeama, dupa 7-10 zile incepem incet-incet sa ii bagam si legume pasate, cate putin, pana ajungem sa ii facem o pasta, apoi suc de morcov, mar, banana, apoi branzica calcica(in loc de calciul care il luam pe gurita din filoa) si tot asa, daca vrei imi spui si iti mai continui. Insa eu ii dau si san si lapte praf, tu ii dai doar san, si as zice sa mai astepti putin; ma mai gandesc, daca vrei musai sa ii dai suc de morcov, asteapta macar pana la 4, sau chiar 5 luni.
Pupam 2 fete scumpe!

Andrei primeste calciu la fiola si papa si branza calcica...pediatra ne prescrie calciu lunar :-s

Andrusca
09.10.2009, 11:53:17
Baby Johnson nu e recomandat... Incearca Nivea sau Sanosan, sunt ok si la pret, si la calitate. Sau cauta in farmacii produse Topfer, noi avem gelurile de dus de la ei, sunt produse naturale si Tudor le suporta foarte bine. E 20-22 de lei gelul de dus. La fel si Klorane, este un produs 2 in 1, gel de dus si sampon de galbenele super. Tot vreo 22 de lei e. :*

Johnson's Baby folosim din prima saptamana (sapun si sampon), fara reactii! Pt masaj folosim ulei de masline fiert cu pojarnita la bain-marie (tot din prima saptamana si tot fara reactii - uleiul a fost la recomandarea pediatrei) >:D<

Butterfly87
09.10.2009, 11:54:03
@};- @};- @};- :gen_17: la multi ani imrepuna cu sotul!!! cum ati sarbatorit??

Juliette
09.10.2009, 11:58:28
Eu asteptam sa manance finutul, era cumatra cu el in masina, il alapta. M-am mai uitat apoi dupa voi prin parc, dar n-am reusit sa va mai reperez. :)
LA MULTI ANI ! pt ambele ocazii. Sa fiti fericiti si sa aveti parte numai de bucurii ! >:D< :*

alinutza20
09.10.2009, 12:06:36
Daca nu merge si nu merge, intreaba pediatra daca poti sa-i dai suc de para sau pruna (desi eu zic ca poti, e mai ok pt stomacel decat sucul de portocale). Mi-a mai spus cineva ca a rezolvat problema asta cu Bifiform (regleaza flora intestinala).

i-am dat un pic de suculet de para si a durut-o rau burtica si am renuntat... de pruna n-am incercat iar de portocala am renuntat de mult chiar dak facuse atunci cacuta... m-am gandit k e prae acid pentru acum:(.. incerc azi cu aia de la humana... dak nu sapt viitoare am sa-i iau si lactuloza:(... dak nu...:((:(( mai vad:(..
imi pun multa speranta in cerealele de la 4 luni.. sper sa nu fiu dezamagita:(

biutzaxx
09.10.2009, 12:24:13
eu m-am prins cum sa il linistesc noaptea sa adoarma, ii dau san cu el culcata in pat, el mananca si apoi adoarme, si ramane ori la noi in pat, ori il mutam in patul lui...

I-am administrat si Infacol si se pare ca aseara a fost linsitit, sper sa isi faca efectul in continuare ;))

biutzaxx
09.10.2009, 12:27:19
am vb cu prietena mea care e in Israel si are bebe de 3 luni, iar ei i-a recomandat pt anticonstipare sa dea o lingura de suc de rosii bebelui. Cica are efect si numai cu asta rezolva constipatia ;-)

biutzaxx
09.10.2009, 12:29:57
Ana, la multi ani pt ambele ocazii!! sa fiti fericiti si sa va mai plimbati prin parc impreuna si peste 60 ani ;-) >:D<

AnaM
09.10.2009, 12:31:56
Johnson's Baby folosim din prima saptamana (sapun si sampon), fara reactii! Pt masaj folosim ulei de masline fiert cu pojarnita la bain-marie (tot din prima saptamana si tot fara reactii - uleiul a fost la recomandarea pediatrei) >:D<

Stiu ca sunt si bebei care tolereaza f bine produsele, dar in maternitate si medicii care-i stiu, mi-au zis sa nu-i iau... D-na Stamatin ne-a zis de cosmeticele de la Topfer, si chiar sunt supermisto (sunt de tarate si de galbenele), si am mai folosit pe el cu succes Mustela, Uriage, Klorane, Sebamed si Avene. Le tolereazaf bine pe toate (sunt pt piele normala, nu atopica/sensibila).
Pt masaj stiu ca e super uleiul de masline fiert la bain-marie >:D<

aniscamaia
09.10.2009, 12:32:01
La multi ani, sa fiti fericiti si multi ani de acum inainte >:D< >:D< >:D<

AnaM
09.10.2009, 12:34:01
Geany, Raluca, Irina, Julie, Biu, Anisca, multumesc din suflet pentru urari si va doresc si voua multa sanatate si fericire >:D<

roxienea
09.10.2009, 12:36:52
Ana, la multi ani sotiorului si multi ani si voua. Sa fiti fericiti inca muuulti, multi ani de acum inainte. >:D<>:D<>:D<

AnaM
09.10.2009, 12:39:03
Saru-mana, Roxi :*

De sarbatorit, am sarbatorit in doi cu un pranz tarziu la Expo la terasa, o plimbarica in parc, iar seara acasa a venit un cuplu de prieteni si am stat cu ei pana pe la 12 juma, a fost ceva lejer :-p

gabriela_rgh
09.10.2009, 12:54:00
Ana "La multi ani"!pentru sot si pentru anii de cand va iubiti!
>:D< >:D< >:D< >:D<

Milagros
09.10.2009, 16:49:29
Nu e degeaba...ia si fa-o,ultima se face in luna a 7a,deci esti in grafic ;-). Mie asta mi-a zis doamna de la Institut (nu a scapat de intrebarile mele ;))).
Sa traiti!! ;))

Ana, la multi ani sotiorului, sa fie sanatos si sa va iubiti mereu!

kamille
09.10.2009, 16:49:57
OOOO FELICITARI SI LA MULTI ANI SOTULUI<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

Milagros
09.10.2009, 16:50:08
Saruu, Nivea era optiunea mea nr. 2. :)

AnaM
09.10.2009, 19:33:42
Gabi, Shery, Kamille,multumesc mult, fetelor!!!!! :* :* :*

geany_m
09.10.2009, 21:25:57
Dacă mai este vreo mămică care are nevoie de Nurofen la preț vechi să-mi spună.

sava_ioana
09.10.2009, 21:45:20
:D

:D daca se poate ma abonez si eu

geany_m
09.10.2009, 21:48:28
:D

:D daca se poate ma abonez si eu
Sigur. Știi unde e farmacia?

biutzaxx
10.10.2009, 00:56:41
Sigur. Știi unde e farmacia?
deci la farmacia ta mai gasim la pret vechi, nu?

roxienea
10.10.2009, 04:00:35
Saruu, Nivea era optiunea mea nr. 2. :)
Si prietenii nostri folosesc pt baietelul lor tot Nivea. :)

Anmari
10.10.2009, 08:53:39

daca mai ai as vrea si eu :"> ... unde e farmacia?

Green_Eyes
10.10.2009, 08:55:45
La multi ani, Ana+sot, pentru cele doua ocazii!:*

Butterfly87
10.10.2009, 08:58:06
daca mai ai as vrea si eu :"> ... unde e farmacia?
imi permit eu sa raspund ,sper k nu se supara Geany : pe Esplanada la Hala pe partea stanga cum te duci spre hala

Anmari
10.10.2009, 09:58:07
imi permit eu sa raspund ,sper k nu se supara Geany : pe Esplanada la Hala pe partea stanga cum te duci spre hala

eu n-am inteles :"> ... cum te duci spre hala de unde? din podul ros?

roxienea
10.10.2009, 11:06:55
E in spatele Halei Centrale, pe esplanada. De la Hala, cum mergi spre Tc Cucu, la statia de tramvaie, pe partea drepta.
Sper ca nu o sa se considere reclama...:-s

Andrusca
10.10.2009, 11:14:19

Buna Geany
daca mai ai pe stoc, am vrea si noi ^:)^ :*
Multumim

Anmari
10.10.2009, 12:18:26
E in spatele Halei Centrale, pe esplanada. De la Hala, cum mergi spre Tc Cucu, la statia de tramvaie, pe partea drepta.
Sper ca nu o sa se considere reclama...:-s

Multumesc ... o sa merg cand e geany de serviciu ... deci geany cand esti? :D

biutzaxx
10.10.2009, 12:35:09
ce sampon imi recomandati pt bebe?? cel pe care il am provoaca matreata la bebe..:(

AnaM
10.10.2009, 13:17:54
ce sampon imi recomandati pt bebe?? cel pe care il am provoaca matreata la bebe..:(

Noi folosim Mustela dintr-ala spuma (e in jur de 40 de lei, dar te tine juma de an, la noi e abia la jumate si folosesc la greu). Dar vezi ca s-ar putea sa nu fie matreata, ci dermatita seboreica (Tudor a avut 1 cm la nivelul fruntii), care nu trece cu sampon, ci cu o vaselina salicilica.
Sanatate multa! :*

AnaM
10.10.2009, 13:19:34
La multi ani, Ana+sot, pentru cele doua ocazii!:*

Multumim mult!!!!! :x :*

biutzaxx
10.10.2009, 13:47:35
Noi folosim Mustela dintr-ala spuma (e in jur de 40 de lei, dar te tine juma de an, la noi e abia la jumate si folosesc la greu). Dar vezi ca s-ar putea sa nu fie matreata, ci dermatita seboreica (Tudor a avut 1 cm la nivelul fruntii), care nu trece cu sampon, ci cu o vaselina salicilica.
Sanatate multa! :*
da, cam asa are, in jurul fruntii se descuameaza usor pielea , ca o matreata fina :-<
unde gasesc vaselina si cat este

mamideiris
10.10.2009, 14:06:35
Am o prietena care si-a dus baietelul de aprox 2an la iris... si nu a fost deloc multumita. A luat o raceala/viroza si a trebuit sa-l tina acasa 2sapt (si nu i s-a recalculat banii pe astea 2sapt) si l-a mai dus 1sapt si iar a luat, de i-a bagat antibiotice sa-i treaca, si a arenuntat la gradi, macar dupa trecerea sezonului de viroze.
Cik educatoarele au atentionato ca izoleaza (?) copiii raciti, si intr-o zi a vazut cum un parinte ii explica educatoarei cum/la cat sa-i de Nurofenul.
A incercat sa vb cu directorul/patronul gradi... i-a explicat nemultumirea, si el a zis ceva de genu: "Noi avem educatori nu bone!"
Si multe alte faze de genul asta.
Acu na, ce sa zic, fiecare gradi cred ca are + si -
Nu pot multumi pe toata lumea/toti parintii. S-apoi "nicaieri nu-i ca acasa!" :-"

Da, si eu cand am intrebat cum se procedeaza in cazul unui copil bolnav ce lipseste o perioada mi-au spus ca daca lipseste mai mult de 11 zile consecutiv si aduce adeverinta medicala atunci se recalculeaza taxa pe luna respectiva,dar daca lipseste cateva zile apoi vine apoi iar lipseste atunci nu se restituie nimic.
In legatura cu virozele si alte boli trebuie sa fim realiste si sa acceptam ca este imposibil ca odata ce sunt intr-o colectivitate sa nu se imbolnaveasca,oricate masuri se iau.Sigur ca nimanui ca parinte nu-i convine asta,mai cu seama la particular,dar ce sa mai vorbim de cele de stat unde sunt in grupa 35-40 de copii adusi logic,tocmai pt ca parintii au servici si nu au cu cine sa-i lase.
Si subscriu la ce-ai spus,dar nu-i putem tine toata viata langa noi si-apoi trebuie sa socializeze si sa devina independenti.
:* :*

AnaM
10.10.2009, 14:09:23
da, cam asa are, in jurul fruntii se descuameaza usor pielea , ca o matreata fina :-<
unde gasesc vaselina si cat este

Vaselina salicilica se gaseste in farmacii, dar nu e gata preparata, ti-o prepara ei proaspata (in o zi). Eu am luat ca bleaga doua cutii mari, deci daca ai nevoie, iti dau eu o cutie nou-noutza (oricum e ff ieftina, eu am dat vreo 4-5 lei pe 2 cutii de 50g). Din cealalta nu am folosit decat o data, ca i-a trecut dupa prima aplicare, de tot.
Vaselina se aplica generos pe suprafata afectata, cu 5-6 ore inainte de baitza. Sa nu te sperii, eu l-am spalat pe cap de vreo 3 ori si tot nu se dusese, am pieptanat, am dat cu peria, si abia la urmatoarea baitza s-a dus grasimea de tot. Doar ca, cand am pieptanat, i-a cazut mai tot parul lung din fatza (ala dela nastere, care oricum cade) si a ramas ala proaspat, scurt ;)) ;)) (vedeti diferenta in poze o luna-doua luni).
Dar eu zic sa intrebi inainte pediatra. Mie ea mi-a spus ca e dermatita seboreica, si ea ne-a dat tratamentul asta.
Pup si sanatate :*

mamideiris
10.10.2009, 14:15:56

Eu alaptez si acum si Iris are 1 an si aproape 10 luni iar pana la 6,5 luni i-am dat exclusiv numai san(si intrasem si-n perioada de vara,cu zile toride).Abia apoi am inceput cu apa si diveres sucuri dar stiu ca n-am lungit prea mult perioada aia.
Dar am spus asta doar ca idee,sa stii ca eu mi-am ascultat pediatra care este impotriva alaptatului mai mult de 6 luni(si pe care am si schimabt-o de fapt :D :D ),sa nu interpretezi altcumva ca pana la urma aici ne povestim experientele nu impunem nimic.

mamideiris
10.10.2009, 14:19:52

Nu stiu ce ai..
Eu o spal cu nivea lotiune de spalare din cap pana-n picioare..;)) asa se numeste.N-am avut nici o problema!

mamideiris
10.10.2009, 16:22:17
Eu alaptez si acum si Iris are 1 an si aproape 10 luni iar pana la 6,5 luni i-am dat exclusiv numai san(si intrasem si-n perioada de vara,cu zile toride).Abia apoi am inceput cu apa si diveres sucuri dar stiu ca n-am lungit prea mult perioada aia.
Dar am spus asta doar ca idee,sa stii ca eu nu mi-am ascultat pediatra care este impotriva alaptatului mai mult de 6 luni(si pe care am si schimabt-o de fapt :D :D ),sa nu interpretezi altcumva ca pana la urma aici ne povestim experientele nu impunem nimic.

*am rectificat caci sarisem un cuvant ce schimba totul

Anmari
10.10.2009, 16:32:22
Ce crema de fata sa folosesc pentru bebica mea? Vine sezonul rece si sigur trebuie ceva pentru protectie. Plus ca ea se tot zgaraie pe fata si isi face niste semne :(( ... azi noapte s-a zgariat asa de tare ca i-a dat si sangele :(( (desi ii taiasem unghiile in urma cu 2 zile, unghiute n-are ca am verificat :(( ) si sa folosesc si o creme ptr asemenea probleme :D (pediatra mi-a recomandat crema de galbenele pentru orice bubita aparuta pe fata, dar e prea unsuroasa si nu intra in piele)

eluta
10.10.2009, 17:12:56
Plus ca ea se tot zgaraie pe fata si isi face niste semne :(( ... azi noapte s-a zgariat asa de tare ca i-a dat si sangele :(( (desi ii taiasem unghiile in urma cu 2 zile, unghiute n-are ca am verificat :(( )

Eu ca sa nu ma trezesc cu bebe zgariat, cand era mai micut ii puneam manusi acum ii pun noaptea sosete pe manute ca sa nu le poata da jos si asa nu mai ajunge cu unghiutele pe fata.

Butterfly87
10.10.2009, 17:41:49
am gresit eu explicatia..ti-a zis Roxi mai corect:*

tsimonaiuliana
10.10.2009, 17:50:23

exact asa patesc si eu ,parca ai povesti de copilul meu.Eu una sunt terminata,toata ziua sunt parca pusa in priza,il tin f mult in brate,la fel trebuie sa ii schimb pozitia ca se plictiseste,nu am timp sa fac nimic altceva.Ca sa nu mai zic seara de la 7 la 9 plange de zic ca mai are un pic si lesina.Ieri i-am facut si niste analize la sange,sa vad daca cumva nu e bolnavior.Din fericire nu e,dar cred ca il chinuie colicii.Ziua nu doarme decat 10-15 minute si doar leganat,daca il dau jos de pe picioare se trezeste imediat.Eu inca mai sper sa se schimbe situatia ca mai am un pic si innebunesc.

AnaM
10.10.2009, 18:09:54
Ce crema de fata sa folosesc pentru bebica mea? Vine sezonul rece si sigur trebuie ceva pentru protectie. Plus ca ea se tot zgaraie pe fata si isi face niste semne :(( ... azi noapte s-a zgariat asa de tare ca i-a dat si sangele :(( (desi ii taiasem unghiile in urma cu 2 zile, unghiute n-are ca am verificat :(( ) si sa folosesc si o creme ptr asemenea probleme :D (pediatra mi-a recomandat crema de galbenele pentru orice bubita aparuta pe fata, dar e prea unsuroasa si nu intra in piele)

Sunt creme de fatza de la aproape toate firmele care fac produse pentru bebei... Daca vrei ceva bun, orienteaza-te spre Avene, Sebamed, Uriage, Topfer, Klorane, in general produse cu cat mai putine ingrediente interzise si pentru pielea sensibilade pe fatzuca.
Pentru bubutze sau rani de la unghiutze, folosesc Cicalfate de la Avene, vindeca foarte repede. Crema de galbenele e sfanta, dar nici eu nu-i suport textura.

Yonika
10.10.2009, 23:34:47
eu lactuloza nu i-am dat ptr k am inteles k-si face efectul doar atunci pe moment:( asa e? adica e tot un fel de supozitor... acest lapte praf ajuta la kk? sarmana :*:*:*

acu am citit k e lactoza nu e lapte praf:(.. am sa-i iau si eu.. poate poate... ii dai zilnic sau s-a reglat? ce diferenta e intre lactoza si lactuloza?
abia acum am reusit sa intru putin. Lactuloza e ca un fel de sirop mai gros si se pune in laptic sau in ceai. Nu creeaza dependenta, asa ca poti sa ii dai. eu i-am dat vreo luna si ceva, si la un moment dat vreo 2 zile la rand a facut ceva mai moale, si nu i-am mai dat. Si chiar a facut normal si in fiecare zi.

Yonika
10.10.2009, 23:37:50
ia si milchzucker, insa la mariuca mea nu prea a avut efect. si e si scump rau, si folosesti doar 5% din cutie, ca trebuie pus putin.

Yonika
10.10.2009, 23:40:49
Vezi si tu cum reactioneaza la Infacol, daca merge, nu-i mai da ceai >:D<
fetele, de la infacol nu s-au constipat bebelusii vostri? Am inceput si eu sa ii dau, ca aveam si am zis sa nu mai cumpar altceva (ca si asa nu mai avem deloc colici, dar am zis ca acum macar ca am inceput cu diversificatia) - inainte foloseam bonisan (ori e f bun, ori nu prea a avut micuta mea colici), si acum are iar la 2 zile scaun. am sa incerc sa nu ii mai dau deloc, sa vad ce efect are.

Yonika
10.10.2009, 23:43:43
Andrei primeste calciu la fiola si papa si branza calcica...pediatra ne prescrie calciu lunar :-s
Poate din cauza ca inca e prea mare fontanela? sa intrebi medicul cand mai mergeti la control.

Yonika
10.10.2009, 23:46:56
am vb cu prietena mea care e in Israel si are bebe de 3 luni, iar ei i-a recomandat pt anticonstipare sa dea o lingura de suc de rosii bebelui. Cica are efect si numai cu asta rezolva constipatia ;-)
Suc de rosii?:O adica eu nu mananc rosii ca se duce in laptic si sa nu o doara burtica, si ii dau in schimb ei suc de rosii? Nu stiu, dar nu am mai auzit sa dai la bebe asa mic astfel de suc.:-s

Yonika
10.10.2009, 23:48:06
Geany, Raluca, Irina, Julie, Biu, Anisca, multumesc din suflet pentru urari si va doresc si voua multa sanatate si fericire >:D<
LA MULTI ANI SI FERICITI ! Mai tarziu, insa sper sa nu te superi!:*

Andrusca
11.10.2009, 10:49:32
Poate din cauza ca inca e prea mare fontanela? sa intrebi medicul cand mai mergeti la control.

Nu, fontanela e in regula.
Dar nu stiam si nici nu am mai auzit ca branzica calcica ar inlocui calciul:|
Mamici voi cum procedati?
:*

Anmari
11.10.2009, 11:24:44
Fetita mea de vreo cateva seri e tare agiatat in somn :( ...initial am crezut ca e de la burtica, colici, dar ea nu se strange plus ca i-am dat inainte de culcare siropel ptr colici. Isi intoarce capul, da din picioare, scanceste cateodata ... si asta nu numai in patut ci si cand e in pat cu mine. Am luat-o din patut ca m-am gandit ca vrea sa fie cu mami, dar tot asa de agitata e ... de ce oare? are ceva si nu-mi dau seama? se mai confrunta cineva cu asa ceva?

AnaM
11.10.2009, 11:57:32
LA MULTI ANI SI FERICITI ! Mai tarziu, insa sper sa nu te superi!:*

Ei, cum sa ma supar?? Multumim!!!!!!!!!! :* :* :*

AnaM
11.10.2009, 12:02:23
Fetita mea de vreo cateva seri e tare agiatat in somn :( ...initial am crezut ca e de la burtica, colici, dar ea nu se strange plus ca i-am dat inainte de culcare siropel ptr colici. Isi intoarce capul, da din picioare, scanceste cateodata ... si asta nu numai in patut ci si cand e in pat cu mine. Am luat-o din patut ca m-am gandit ca vrea sa fie cu mami, dar tot asa de agitata e ... de ce oare? are ceva si nu-mi dau seama? se mai confrunta cineva cu asa ceva?

Tudor e agitat in somn de cand a inceput sa-si miste capul singur intr-o parte si in alta. Nu tot timpul, dar are episoade in noapte cand face ca evantaiul cu capul, stanga-dreapta-stanga-dreapta, de aia acum nu mai are par deasupra cefei :D Are o pata cheala, ca s-a frecat atata de cearceaf, de i-a cazut parul. De ceva vreme isi ridica si picioarele la 90 de grade, tot in episoadele de evantai, si se dezveleste de tot (asta cand nu e in sac de dormit). Nici eu nu cred ca e burtica, dar nici nu cred ca avem ce-i face :)

Green_Eyes
11.10.2009, 12:27:13
Tudor e agitat in somn de cand a inceput sa-si miste capul singur intr-o parte si in alta. Nu tot timpul, dar are episoade in noapte cand face ca evantaiul cu capul, stanga-dreapta-stanga-dreapta, de aia acum nu mai are par deasupra cefei :D Are o pata cheala, ca s-a frecat atata de cearceaf, de i-a cazut parul. De ceva vreme isi ridica si picioarele la 90 de grade, tot in episoadele de evantai, si se dezveleste de tot (asta cand nu e in sac de dormit). Nici eu nu cred ca e burtica, dar nici nu cred ca avem ce-i face :)

Parca l-ai descris pe Tudor al meu, inclusiv la faza cu pata cheala:D Are somnul foarte agitat, de asta nici nu pot dormi in camera cu el. Am incercat in vreo doua nopti nu am dormit mai mult de doa ore adunate(:| Sper sa ii treaca in curand si sa doarma si el linistit.:*

xxxxx
11.10.2009, 12:27:25

Si la mine Razvanelul face la fel, stanga dreapta, stanga dreapta, mai ridica si picioarele, dar am pus-o pe seama colicilor, mai scoate si sunete, insa l-am lasat in pace, am vazut ca nu plange, si pana la urma se linisteste singur, cand reuseste sa se atinga cu fatuca de plapumioara. ;;)

Anmari
11.10.2009, 12:59:05

Dap la fel face si a mea .... si ea isi ridica picioarele, pedaleaza cu ele prin somn ... m-am mai linistit daca spuneti ca si a vostri fac la fel :-" ... eu ma ingrijorasem ca poate are ceva si nu depistez semnele :-? :D

petronelaaa
11.10.2009, 15:53:45

Eu zic sa-i dai de amandoua, si branza calcica si Ca (fie el fiola sau siropel)
Noua ne-a recomandat sa-i dam Ca la 3luni (siropel), si am uitat sa-i dam odata si ne-a certat pediatra:-"
iar branzica nu-i prea mai place... :-s

alinutza20
11.10.2009, 16:58:52
ia si milchzucker, insa la mariuca mea nu prea a avut efect. si e si scump rau, si folosesti doar 5% din cutie, ca trebuie pus putin.

i-am luat de vineri milchzucker dar nici un efect:(... am sa-i iau maine lactuloza sirop.. poate poate...

sava_ioana
11.10.2009, 22:04:41

nu cred ca inlocuieste calciu insa se stie ca branzica este foarte bogata in calciu
si nici nu cred ca are legatura cu fontanela pt ca noua pediatara ne-a zis sa-i dam mai ales in perioada in care ii ies dintisorii deci banui ca despre asta este vb si in cazul vostru

biutzaxx
12.10.2009, 00:45:43
i-am luat de vineri milchzucker dar nici un efect:(... am sa-i iau maine lactuloza sirop.. poate poate...
ai incercat cu suc de rosii? pediatrii din Israel recomanda pt constipatie o lungura de suc de rosii la bebei. Succes!:*

biutzaxx
12.10.2009, 00:46:58
Suc de rosii?:O adica eu nu mananc rosii ca se duce in laptic si sa nu o doara burtica, si ii dau in schimb ei suc de rosii? Nu stiu, dar nu am mai auzit sa dai la bebe asa mic astfel de suc.:-s
da, uite ca prietena mea i-a dat la bebele ei care e de 3 luni si a avut efect :>

biutzaxx
12.10.2009, 00:49:56
si al meu e mai agitat in somn, se misca prin somn si apoi se sperie de miscarile lui si se trezeste. in special ziua e agitat... banui ca nu are un somn adanc si nu stiu care e cauza.
Ii dai cumva fructoza? ca am inteles ca fructoza se comporta ca un energizant si poate de la asta e. Eu indulcesc ceiutul cu un varf minuscul de fructoza, si dau vina pe ea pana gasesc cauza exacta ..

biutzaxx
12.10.2009, 00:52:14
Si la mine Razvanelul face la fel, stanga dreapta, stanga dreapta, mai ridica si picioarele, dar am pus-o pe seama colicilor, mai scoate si sunete, insa l-am lasat in pace, am vazut ca nu plange, si pana la urma se linisteste singur, cand reuseste sa se atinga cu fatuca de plapumioara. ;;)
deci nu e singurul.. al meu adora sa aibe fatzuca pe ceva gen plapumioara sau alt material care e prin zona in afara de cersaful lui :*

biutzaxx
12.10.2009, 00:53:28
manusele nu ii mai pui??

biutzaxx
12.10.2009, 00:57:11
exact asa patesc si eu ,parca ai povesti de copilul meu.Eu una sunt terminata,toata ziua sunt parca pusa in priza,il tin f mult in brate,la fel trebuie sa ii schimb pozitia ca se plictiseste,nu am timp sa fac nimic altceva.Ca sa nu mai zic seara de la 7 la 9 plange de zic ca mai are un pic si lesina.Ieri i-am facut si niste analize la sange,sa vad daca cumva nu e bolnavior.Din fericire nu e,dar cred ca il chinuie colicii.Ziua nu doarme decat 10-15 minute si doar leganat,daca il dau jos de pe picioare se trezeste imediat.Eu inca mai sper sa se schimbe situatia ca mai am un pic si innebunesc.
si cum rezista sa stea atat fara sa doarma ziua?? eu acre ma bazam pe somnul lor ziua..:-<

de cand ii dau Infacol parca ma mai inteleg cu el, adica nu se mai strange la colici si nu mai plage asa des, mai plange dar din alte motive, de ex cand da un part mai generos ;)) :-"

biutzaxx
12.10.2009, 01:01:29
Noi am fost sambata seara la nunta si am lasat pe bebe la parintii sotului, a dormit de la 12 la 4 cand l-am luat, deci a fost linistit ca ii daduse niste lapte praf inainte de a adormi si i-a tinut de satz. Vreau sa spun ca la nunta am avut un sentiment puternic de dor, si ma mustra constiinta cum de l-am lasat la bunici si eu ma distrez la nunta, ma simteam cea mai denaturata mama din lume si asta pana l-am luat acasa :|
voi la fel patiti?

Anmari
12.10.2009, 09:28:14
si al meu e mai agitat in somn, se misca prin somn si apoi se sperie de miscarile lui si se trezeste. in special ziua e agitat... banui ca nu are un somn adanc si nu stiu care e cauza.
Ii dai cumva fructoza? ca am inteles ca fructoza se comporta ca un energizant si poate de la asta e. Eu indulcesc ceiutul cu un varf minuscul de fructoza, si dau vina pe ea pana gasesc cauza exacta ..

i-am cumparat fructoza dar in ultima saptamana nu i-am dat ceai deloc ca nu vrea :(( ... asa ca am renuntat tot sa o indop fortat, deci nu a luat fructoza si nu are cum sa se agite din aceasta cauza. eu pun pe seama schimbari atmosferie :D

manusele nu ii mai pui??

nu, nu i-am mai pus de la o luna ... parca mi se pare ca o chinui cu manusele :"> ... poate am sa i le pun mai la iarna daca e rece in casa.

sava_ioana
12.10.2009, 09:48:45
Noi am fost sambata seara la nunta si am lasat pe bebe la parintii sotului, a dormit de la 12 la 4 cand l-am luat, deci a fost linistit ca ii daduse niste lapte praf inainte de a adormi si i-a tinut de satz. Vreau sa spun ca la nunta am avut un sentiment puternic de dor, si ma mustra constiinta cum de l-am lasat la bunici si eu ma distrez la nunta, ma simteam cea mai denaturata mama din lume si asta pana l-am luat acasa :|
voi la fel patiti?

noi prima oara am fost cand matei avea 3 luni jumate la o cumatrie pe timpul zilei si intr-adevar imi faceam mustrari de constiinta insa eu una sunt un pic mai panicoasa si nici nu l-am mai lasat pana pe la 8 luni jumate cand am fost la o nunta...nu cred ca e asa de bine sa fim panicoase dar cand suntem n-avem ce face:-s

xxxxx
12.10.2009, 09:49:06
voi la fel patiti?

O singura data mi-am lasat copilul cu mama mea vreo 5 ore, cand am mers la control, dar nu m-am simtit deloc denaturata =; :-" , bine ca sunam mereu sa intreb ce face, ca nu ma puteam abtine, dar era vb si de mama si e singura persoana in care am incredere deplina. Pacat ca nu o am aici in Iasi cu mine :-s >:P .

AnaM
12.10.2009, 10:34:29
voi la fel patiti?

Nu... Prima data am fost la un film si l-am lasat la mama vreo 3 ore. La inceput am avut un feeling mai ciudat, simteam ca-mi lipseste, dar cu timpul m-am obisnuit... O data, de doua ori pe saptamana il mai las cu tata sau mama cate 2 ore, pana merg eu la cumparaturi sau rezolv ce mai am de rezolvat. S-ar putea sa plecam din tara pe la iarna cateva zile si sa trebuiasca sa-l las cu ai mei, mi-e frica de cum voi reactiona, dar vreau sa-l obisnuiesc sa stea si cu altcineva mai mult timp, pentru ca sigur se va mai intampla sa trebuiasca sa plecam fara el (mi s-ar parea un chin si pentru noi si pentru el sa-l taraim dupa noi cat avem treaba prin alte parti cu zilele).

Andrusca
12.10.2009, 11:16:26
Eu zic sa-i dai de amandoua, si branza calcica si Ca (fie el fiola sau siropel)
Noua ne-a recomandat sa-i dam Ca la 3luni (siropel), si am uitat sa-i dam odata si ne-a certat pediatra:-"
iar branzica nu-i prea mai place... :-s

Pai de amandoua i-am dat si ii dau in continuare...nu mi-am pus problema ca una ar inlocui pe cealalta!
Branzica o combinam cu fructe..altfel nici Andrei nu o papa cu mare placere :-<

Andrusca
12.10.2009, 11:17:55
nu cred ca inlocuieste calciu insa se stie ca branzica este foarte bogata in calciu
si nici nu cred ca are legatura cu fontanela pt ca noua pediatara ne-a zis sa-i dam mai ales in perioada in care ii ies dintisorii deci banui ca despre asta este vb si in cazul vostru

Da...continui ca si pana acum!
Multumesc si tie si Petronelei! ^:)^

xxxxx
12.10.2009, 11:47:02
Am si eu o intrebare, dar nu radeti;;) ce e aia branzica calcica?=; ^:)^

sava_ioana
12.10.2009, 12:02:59
Am si eu o intrebare, dar nu radeti;;) ce e aia branzica calcica?=; ^:)^

branzica care se prepara din lapte si pastilutele de calciu ...se poate "taia"laptele si cu ajutorul a catorva picaturi de zeama de lamaie.insa oricum e devreme acum pt razvanel;))

xxxxx
12.10.2009, 12:07:01
branzica care se prepara din lapte si pastilutele de calciu ...se poate "taia"laptele si cu ajutorul a catorva picaturi de zeama de lamaie.insa oricum e devreme acum pt razvanel;))

Sar'mana, stiu ca e prea devreme, dar am tot auzit de ea si nu stiam ce e aia.Se gaseste in magazine sau trebuie sa o preparam noi acasa. Dar branzica de la buni de la tara nu e buna? ufff .. greu e cu primul "copchil":-"

sava_ioana
12.10.2009, 12:10:20
Sar'mana, stiu ca e prea devreme, dar am tot auzit de ea si nu stiam ce e aia.Se gaseste in magazine sau trebuie sa o preparam noi acasa. Dar branzica de la buni de la tara nu e buna? ufff .. greu e cu primul "copchil":-"

trebuie preparat in casa insa Matei nu prea o agreaza pt ca e destul de uscata si chiar daca o bag in diverse tot nu e bine asa ca am mai papat branzica Fagaras cumparata de la natura sau de la milli care e mai pastoasa

petronelaaa
12.10.2009, 12:14:56

Cik branza de la tara ar tb bagat dupa 1an...cel putin asa ne-a zis noua pediatra, ca e prea grasa si cu prea multe proteine pt un bebe.
Dar dak stai si te gandesti si branzica calcica tot din lapte de vaca e facuta:-" (Dorna, in cazul nostru) Parerile is impartite si la acest capitol.:-<

xxxxx
12.10.2009, 12:24:13
Eu sincer daca se prepara in casa, i-as da de la tara de la buni, sau as lua laptele de acolo, in nici un caz nu i-as face cu lapte din magazin. Optiunea mea, nu dati cu pietre=; , spun asta pentru ca am lucrat la o fabrica de procesare a laptelui, branzeturi, etc si stiu ce si cum e pe acolo#-o .

sava_ioana
12.10.2009, 12:36:46
Cik branza de la tara ar tb bagat dupa 1an...cel putin asa ne-a zis noua pediatra, ca e prea grasa si cu prea multe proteine pt un bebe.
Dar dak stai si te gandesti si branzica calcica tot din lapte de vaca e facuta:-" (Dorna, in cazul nostru) Parerile is impartite si la acest capitol.:-<

vezi cum sunt medicii astia...noua ne-a zis ca daca stiu de la cine provine branza cine o face pot sa-i dau si branzica facuta...
apropo ai vazut pozicile,ca n-ai zis nik;;)

petronelaaa
12.10.2009, 12:39:16
vezi cum sunt medicii astia...noua ne-a zis ca daca stiu de la cine provine branza cine o face pot sa-i dau si branzica facuta...
apropo ai vazut pozicile,ca n-ai zis nik;;)

Vazut vazut! Admirat. I le-am trimis si lu mama;))
Fetili mele au iesit la agatat...:bye_03:

sava_ioana
12.10.2009, 12:56:35
Vazut vazut! Admirat. I le-am trimis si lu mama;))
Fetili mele au iesit la agatat...:bye_03:

ce pot sa zic...le merge bine,nu?

Rok5ana
12.10.2009, 13:18:18
Fetele, la cate saptamani ati facut control pe masa?

xxxxx
12.10.2009, 13:39:23
Fetele, la cate saptamani ati facut control pe masa?

la 38 de saptamani

Rok5ana
12.10.2009, 13:59:34
Pe mine m-a chemat pentru control dupa morfologie...adica pe la 23 de sapt. A mai facut cineva control asa devreme?

sava_ioana
12.10.2009, 14:06:41
Pe mine m-a chemat pentru control dupa morfologie...adica pe la 23 de sapt. A mai facut cineva control asa devreme?

eu nu...pe mine m-a urcat tot asa pe la 38 de saptamani

Anmari
12.10.2009, 14:18:01

da, eu am facut un control la 16 saptamani, apoi la 24 si ultimul la 36 cand mi-a luat lama ptr streptococ beta.

tsimonaiuliana
12.10.2009, 14:23:00

Mie imi facea control pe masa aproape la fiecare vizita( cam o data la doua sapt)

sava_ioana
12.10.2009, 14:30:52
Mie imi facea control pe masa aproape la fiecare vizita( cam o data la doua sapt)

mergeai o data la doua saptamani la control?

tsimonaiuliana
12.10.2009, 14:31:11
si cum rezista sa stea atat fara sa doarma ziua?? eu acre ma bazam pe somnul lor ziua..:-<

de cand ii dau Infacol parca ma mai inteleg cu el, adica nu se mai strange la colici si nu mai plage asa des, mai plange dar din alte motive, de ex cand da un part mai generos ;)) :-"
Cat are bebelusul tau?Al meu are doua luni si trei sapt. si am auzit ca pe la 3 luni mai trec colicii.O fi adevarat?Infacol este sirop?

tsimonaiuliana
12.10.2009, 14:36:41
Scria cineva ca produsele Johnsons nu sunt indicate.Stiti cumva din ce motiv?

Anmari
12.10.2009, 14:50:16
Cat are bebelusul tau?Al meu are doua luni si trei sapt. si am auzit ca pe la 3 luni mai trec colicii.O fi adevarat?Infacol este sirop?

fetita mea face vineri 3 luni si pot sa spun ca a mai lasat-o colici ... mai are dar nu asa de puternici ca la icneput, dar ce-i drept nici eu nu mananc nimic interzis :D ... numai supe si carne, legume fierte

alinutza20
12.10.2009, 15:13:38
fetele cu bebeii nascuti in perioada iunie iulie a intrat alocatia pe card:D:D

Green_Eyes
12.10.2009, 15:36:51

Am verificat si eu acum si au intrat intr-adevar, pe doua luni<:-P

Rok5ana
12.10.2009, 15:36:55

da, eu am facut un control la 16 saptamani, apoi la 24 si ultimul la 36 cand mi-a luat lama ptr streptococ beta.

eu nu...pe mine m-a urcat tot asa pe la 38 de saptamani

la 38 de saptamani
Multumesc pt raspuns!:)

alinutza20
12.10.2009, 15:48:52
mie totusi mi-au intrat ciudat... nici pe 2 nici pe 3... sunt curioasa cat i-au intrat anei k tudor e nascut in aceeasi zi cu moni...incerc sa-mi dau seama cum au calculat da nu prea reusesc...

Green_Eyes
12.10.2009, 16:02:34
mie totusi mi-au intrat ciudat... nici pe 2 nici pe 3... sunt curioasa cat i-au intrat anei k tudor e nascut in aceeasi zi cu moni...incerc sa-mi dau seama cum au calculat da nu prea reusesc...

Mda, si eu ma intreb acelasi lucru pt ca mi-au intrat 400Ron..si am nascut pe 22 iulie. Deci nu mi-au dat nimic pe ultima saptamana din iulie:-B

alinutza20
12.10.2009, 16:07:16
Mda, si eu ma intreb acelasi lucru pt ca mi-au intrat 400Ron..si am nascut pe 22 iulie. Deci nu mi-au dat nimic pe ultima saptamana din iulie:-B

mie mi-au intrat 570... dar am nascut pe 30 iunie... dupa calc mele trebuiau sa fie 3 luni complete... iul, aug si sept..:-s :-s

Milagros
12.10.2009, 16:11:16
Eu urmeaza sa fac acum la 33 s. #-oA zis ca imi ia lama sa vada de infectii.

Green_Eyes
12.10.2009, 16:13:15
mie mi-au intrat 570... dar am nascut pe 30 iunie... dupa calc mele trebuiau sa fie 3 luni complete... iul, aug si sept..:-s :-s

Hmm, chiar e ciudat.. poate ar trebui sa dai un telefon sa intrebi ca sa te lamuresti.

E dulce foc Monitza ta:x

monique18virgo
12.10.2009, 16:14:11
fetele ,dar la mine daca a dat sotul contul lui de card ii pune lui?

kamille
12.10.2009, 16:15:41

Si eu si as vrea sa te mai intreb ceva Cum pot face rost de oxitocina? am tot cautat pe la farmacii si nu gasesc deloc:-s :-s :-s

petronelaaa
12.10.2009, 16:23:00
fetele ,dar la mine daca a dat sotul contul lui de card ii pune lui?

Alocatia poate intra in contul sotului, indemnizatia nu. O gasesti la Posta. (tot patitu-i priceput;)) )

monique18virgo
12.10.2009, 16:24:38
Alocatia poate intra in contul sotului, indemnizatia nu. O gasesti la Posta. (tot patitu-i priceput;)) )

aha;;) multam^:)^

alinutza20
12.10.2009, 16:26:29
Hmm, chiar e ciudat.. poate ar trebui sa dai un telefon sa intrebi ca sa te lamuresti.

E dulce foc Monitza ta:x

sarmana:* sunt facute acum in week-end foto:)

cred k am sa dau un tel ptr k ma seaca treaba>:P

AnaM
12.10.2009, 16:45:59

Hai du-te :D Tre sa ma duc sa verific :D

Simo, la alocatie probabail se compenseaza cand implineste bebe 2 ani, ti se va da atunci restul ala de luna :*

Moni, nu inteleg de ce ti-au dat doar 570... Ar trebui sa fie iulie, august si septembrie :-?
Vezi poate ti-au luat astia de la banca vre-un comision pentru card, sau poate aveai sold in minus pe card... Poti verifica exact ce suma a intrat de la Directie la banca.

La ce banci aveti cardul? Eu am la BRD...

AnaM
12.10.2009, 16:49:21
Si eu si as vrea sa te mai intreb ceva Cum pot face rost de oxitocina? am tot cautat pe la farmacii si nu gasesc deloc:-s :-s :-s

Au in spital... de ce-ti trebuie?

AnaM
12.10.2009, 16:50:39
Eu am facut control pe masa pe la 35-36 sapt, apoi saptamanal.
Am facut si cand am aflat de sarcina, pentru lama.

biutzaxx
12.10.2009, 16:56:22
la ce ai nevoie?? daca e pt dilatatie, are maternitatea ;-)

biutzaxx
12.10.2009, 16:59:12
6 sapt are
infacol e sirop si se da cu pipeta speciala, si e tare gustos (are gust de portocale;-) )

geany_m
12.10.2009, 17:00:28
la ce ai nevoie?? daca e pt dilatatie, are maternitatea ;-)
Nu prea este in maternitate... sau nu vor medicii sa le dea.... pt. ca multe mamici cauta prin farmacii.... din pacate la noi nu se gaseste si am inteles ca e destul de rara si prin alte parti....

biutzaxx
12.10.2009, 17:02:03
Nu prea este in maternitate... sau nu vor medicii sa le dea.... pt. ca multe mamici cauta prin farmacii.... din pacate la noi nu se gaseste si am inteles ca e destul de rara si prin alte parti....
eu am cerut sa mi se faca si mi-au facut ...
probabil de aia au asteptat atat pana sa imi faca perfuzia aia, ca nu vroiau sa o consume;))

kamille
12.10.2009, 17:08:44
Au in spital... de ce-ti trebuie?

pai cica nu au momentan, si acum cand am fost la control mi-a zis ca bebelu meu sa intors =D> are 3570g si e pregatit sa vina, si de aia voiam sa imi procur eu

kamille
12.10.2009, 17:11:13

:(( :(( :(( :(( nici nu pot face comanda sau ceva

alinutza20
12.10.2009, 17:18:44
revin... mi-au intrat 600 pe card... astia de la banca sunt hoti:)):))
tocmai mi-am verificat extrasu k nu a mers site-ul pana acum... nu folosisem respectivul card de mult si cum m-au prins cum m-au ars:)):)) mi-au luat comision de administrare 29 de lei...

eu la bcr am card... unu din ele:)):))

geany_m
12.10.2009, 17:18:44
:(( :(( :(( :(( nici nu pot face comanda sau ceva
Comanda o dau la depozit in fiecare zi....mereu aud acelasi raspuns: NU AVEM. #-o

kamille
12.10.2009, 17:25:44
Comanda o dau la depozit in fiecare zi....mereu aud acelasi raspuns: NU AVEM. #-o
:(( :(( :(( :(( offff da mie pe unde am intrebat mi-au zis ca nu se mai fabrica, ca eu o intrebaui pe doctorita cam ce med imi trebe pt spital na daca ei nu au si mi-a zis ca momentan nu au oxitocina, la care eu ii spusei ee at ma duc sa o caut ea mi-a scris pe o hartie cum se numeste exact si mi-a zis ca daca gasesc sa ii spun si ei de unde am luat-o :((

biutzaxx
12.10.2009, 17:42:30
:(( :(( :(( :(( offff da mie pe unde am intrebat mi-au zis ca nu se mai fabrica, ca eu o intrebaui pe doctorita cam ce med imi trebe pt spital na daca ei nu au si mi-a zis ca momentan nu au oxitocina, la care eu ii spusei ee at ma duc sa o caut ea mi-a scris pe o hartie cum se numeste exact si mi-a zis ca daca gasesc sa ii spun si ei de unde am luat-o :((
ce nasol..
poate gasesti in alte orase.. roaga pe cineva sa intrebe pe la farmacii , poate ai noroc! oricum , e f buna oxitocina, te scapa de ore de chin char daca se amplifica durerile ..

intrebare: am 2 mostre de la mustela stelatopia si stelaprotect. care e diferenta intre ele si are sens sa il dau pe fatzuca cu ele??

Anmari
12.10.2009, 18:34:11
si mie mi-a intrat alocatia numai pe doua luni, desi Ariana e nascuta pe 16 iulie, deci juma de luna nu mi-a platit-o :-? .... cred ca trebuia sa nasc pe la inceput sau la sfarsitul lunii ca sa nu-mi fie ciuda ca nu-mi platesc astia juma de luna :D

xxxxx
12.10.2009, 19:37:11
si mie mi-a intrat alocatia numai pe doua luni, desi Ariana e nascuta pe 16 iulie, deci juma de luna nu mi-a platit-o :-? .... cred ca trebuia sa nasc pe la inceput sau la sfarsitul lunii ca sa nu-mi fie ciuda ca nu-mi platesc astia juma de luna :D

Ana , o sa-ti intre pe o luna intreaga cand o sa faca fetita 2 ani. Asa procedeaza astia, practic fata face 2 ani la jumatatea lunii si tu o sa primesti pentru luna intreaga pentru ca nu ti-au dat acum. Sper ca am fost explicita.:-B
Uffff, m-ati facut curioasa, acum am intrat in casa, daca stiam verificam si eu cardul, asa habar nu am.
Voua trusoul bebelusului v-a venit? eu am primit doar prima de nastere.#-o

Anmari
12.10.2009, 20:24:18
Ana , o sa-ti intre pe o luna intreaga cand o sa faca fetita 2 ani. Asa procedeaza astia, practic fata face 2 ani la jumatatea lunii si tu o sa primesti pentru luna intreaga pentru ca nu ti-au dat acum. Sper ca am fost explicita.:-B
Uffff, m-ati facut curioasa, acum am intrat in casa, daca stiam verificam si eu cardul, asa habar nu am.

da, am primit o instiintare sa merg la posta sa ridic bani .. vezi ca trebuie sa ai in posta un aviz, daca nu du-te tu direct la posta ... sigur bani te asteapta acolo :D ;))

AnaM
12.10.2009, 22:29:11
revin... mi-au intrat 600 pe card... astia de la banca sunt hoti:)):))
tocmai mi-am verificat extrasu k nu a mers site-ul pana acum... nu folosisem respectivul card de mult si cum m-au prins cum m-au ars:)):)) mi-au luat comision de administrare 29 de lei...

eu la bcr am card... unu din ele:)):))

Told ya :D

Rok5ana
12.10.2009, 22:30:40
Eu urmeaza sa fac acum la 33 s. #-oA zis ca imi ia lama sa vada de infectii.

Multam de raspuns! Sper ca domn dr. stie ce face....sa nu ma dezamageasca, ca nu vreau sa umblu iar dupa altul. :-s

PS: Am fost duminica la o nunta la motel bucium si mi s-a parut ca te-am vazut acolo. Erai tu? M-am uitat eu lung, dar cum am o memorie vizuala f. proasta :d am zis ca mai bine imi vad de treaba mea...

AnaM
12.10.2009, 22:32:05
intrebare: am 2 mostre de la mustela stelatopia si stelaprotect. care e diferenta intre ele si are sens sa il dau pe fatzuca cu ele??

Stelatopia e gama veche pentru pielea atopica (dermtatita atopica), iar Stelaprotect este gama noua, pentru pielea sensibila sau intoleranta (reactiva), si nu contine parabeni, parfum, conservanti etc. :)
Sunt foarte ok produsele, poti sa le folosesti cu incredere.

La ce produse ai mostra? La creme de fatza? Poti sa-l dai cand iesiti afara intr-o zi cu vant sau daca are tenul uscat sau cu probleme, altfel n-are rost :*

AnaM
12.10.2009, 22:33:29

Le-am primit pe amandoua si sunt cheltuite de mult :))

Rok5ana
12.10.2009, 22:37:10
Eu am facut control pe masa pe la 35-36 sapt, apoi saptamanal.
Am facut si cand am aflat de sarcina, pentru lama.

Eu am facut o lama chiar inainte de a ramane insarcinata si nu a mai fost nevoie imediat dupa. Oricum ....pana la urma...pana nu ma lamureste ca nu e nici un risc nu urc sus:D

AnaM
12.10.2009, 23:06:21
Eu am facut o lama chiar inainte de a ramane insarcinata si nu a mai fost nevoie imediat dupa. Oricum ....pana la urma...pana nu ma lamureste ca nu e nici un risc nu urc sus:D

In principiu, nu e nici un risc. Dar nu inteleg de ce vrea sa-ti faca control, atata timp cat tu lama ai facut... Poate doar sa mai ia o "mostra", pentru streptococ sau candida (sarcina favorizeaza des candida)? :-? Oricum, important e sa nu umble la col, ca atunci s-ar putea sa ai sangerari.
Bafta!

AnaM
12.10.2009, 23:07:14
P.S. Fetelor, daca stiti pe cineva care vrea un carucior meserias la pret bun, let me know :*

Yonika
12.10.2009, 23:41:57
Mie pediatra mi-a zis sa ii fac branzacalcica ori din lapte praf ori din lapte de magazin, insa degresat - deci sa nu fie prea gras.

Yonika
12.10.2009, 23:45:34
Scria cineva ca produsele Johnsons nu sunt indicate.Stiti cumva din ce motiv?
La mine Mariuca a facut un fel de dermatita de la ele, si a trebuit sa folosesc apoi produse speciale pt dermatita.

Yonika
12.10.2009, 23:46:38
La mine au intrat in sept 2 alocatii.

Yonika
12.10.2009, 23:49:39
dar pt indemnizatie eu am depus extras de cont, ca sa intre in cont, dc sa merg la posta?

Yonika
12.10.2009, 23:53:37
ce nasol..
poate gasesti in alte orase.. roaga pe cineva sa intrebe pe la farmacii , poate ai noroc! oricum , e f buna oxitocina, te scapa de ore de chin char daca se amplifica durerile ..

stelatopia e pt piele cu dermatita (piele uscata, aspra la atingere - a avut Mariuca mea si tare imi era mila de ea), iar stelaprotect e pt piele sensibila.

Yonika
12.10.2009, 23:55:39
Eu si prima de nastere si trusoul le-am luat eu; asta in bacau, poate in iasi e altfel.

gabriela_rgh
13.10.2009, 09:14:57
Pup mamicile si bebeii!
Am nevoie putin de ajutorul vostru.Sora mea e insarcinata in 4 luni si jumatate si are probleme cu dantura.Cred ca are o infectie caci s*au inflamat gingiile:((!Imi puteti spune ce are voie(daca sunt medicamente permise in sarcina) sa ia saraca ..sau daca v-ati confruntat cu probleme de genul in timpul sarcinii....Asta pana ajunge saraca la dentist..dar e ingrijorata ca nu poate face anestezie si nici antibiotic:(.:-<

alinutza20
13.10.2009, 09:43:36
Pup mamicile si bebeii!
Am nevoie putin de ajutorul vostru.Sora mea e insarcinata in 4 luni si jumatate si are probleme cu dantura.Cred ca are o infectie caci s*au inflamat gingiile:((!Imi puteti spune ce are voie(daca sunt medicamente permise in sarcina) sa ia saraca ..sau daca v-ati confruntat cu probleme de genul in timpul sarcinii....Asta pana ajunge saraca la dentist..dar e ingrijorata ca nu poate face anestezie si nici antibiotic:(.:-<

eu am avut astfel de probleme toata sarcina:((:(( infectie la doua masele... si inca ma confrunt cu ele:(...
din pacate nu poate sa ia nimic...sau cel putin eu n-am luat:(... sa mearga la medic sa-i desfunde canalele... nu se face anestezie si nici antibiotic... practic ii baga niste ace pe canale si ea trage tare de acolo sa iasa infectia... asta am facut eu din 2 in 2 sapt in sarcina:((:((
in cazuri foarte extreme se da si antibiotic dar... eu am preferat sa nu iau:(.. dak-i desfunda canalele o sa se simta mai bine... o perioada...

eliana
13.10.2009, 09:44:44
Pup mamicile si bebeii!

Amoxicilina are voie, dar cel mai bine ar fi sa nu se apuce sa ia antibiotic de capul ei, urgent la stomatolog ca pot fi si probleme care sa nu necesite antibiotic!
Pupici si sanatate.

gabriela_rgh
13.10.2009, 09:50:09
Amoxicilina are voie, dar cel mai bine ar fi sa nu se apuce sa ia antibiotic de capul ei, urgent la stomatolog ca pot fi si probleme care sa nu necesite antibiotic!
Pupici si sanatate.
Multumesc mult fetele!Oricum nu vrea sa auda de antibiotic....
I-am zis si eu sa mearga la dentist si sa vada exact despre ce e vb si ce se poate face....:-s

roxana1
13.10.2009, 09:52:58
Hai du-te :D Tre sa ma duc sa verific :D

Simo, la alocatie probabail se compenseaza cand implineste bebe 2 ani, ti se va da atunci restul ala de luna :*

Moni, nu inteleg de ce ti-au dat doar 570... Ar trebui sa fie iulie, august si septembrie :-?
Vezi poate ti-au luat astia de la banca vre-un comision pentru card, sau poate aveai sold in minus pe card... Poti verifica exact ce suma a intrat de la Directie la banca.

La ce banci aveti cardul? Eu am la BRD...
hm,asa greu intra si alocatia?dupa 2-3 luni?voi cand ati depus dosarul pt alocatie?banii se calculeaza din mom in care ati nascut sau din data in care ati depus dosarul?
banii pt indemnizatie v-au intrat? tot asa dureaza?
banii pe trusou si alocatia pt nou nascut in cat timp i-ti primit?
ma ingrozesc ca imi dau seama ca timp de 3 luni nu voi avea nici un venit

Milagros
13.10.2009, 10:03:27
Multam de raspuns! Sper ca domn dr. stie ce face....sa nu ma dezamageasca, ca nu vreau sa umblu iar dupa altul. :-s

PS: Am fost duminica la o nunta la motel bucium si mi s-a parut ca te-am vazut acolo. Erai tu? M-am uitat eu lung, dar cum am o memorie vizuala f. proasta :d am zis ca mai bine imi vad de treaba mea...
Daaa, eu eram. Cred ca si eu te-am zarit si nu stiam de unde sa te iau. Eram la masa de langa intrare, mare si rosie :)) :*

Milagros
13.10.2009, 10:08:59
Pup mamicile si bebeii!
Am avut si eu o problemuta asemanatoare prin luna a cincea sau a sasea, a durat vreo cateva saptamani. Mai precis, mi sei nflamasera f tare gingiile, dar a trecut de la sine. Stiu ca e simptom de sarcina.

AnaM
13.10.2009, 10:21:49
Pup mamicile si bebeii!

Stiu ca si Penicilina V (Ospen) are voie... Eu am luat si nu stiam ca sunt insarcinata (oricum nu ma arunc la antibiotice puternice de obicei) :)
Sanatate multa!

Milagros
13.10.2009, 10:23:42
hm,asa greu intra si alocatia?dupa 2-3 luni?voi cand ati depus dosarul pt alocatie?banii se calculeaza din mom in care ati nascut sau din data in care ati depus dosarul?
banii pt indemnizatie v-au intrat? tot asa dureaza?
banii pe trusou si alocatia pt nou nascut in cat timp i-ti primit?
ma ingrozesc ca imi dau seama ca timp de 3 luni nu voi avea nici un venit
exact ce spuneam eu cateva pagini mai in urma :-<:-<:-<