PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Green_Eyes
11.11.2009, 14:06:33
green eyes...asa e dr zbranca...se uita cateva secunde la leziune
isi da seama imediat probabil...e f buna...
cat ai platit consultatia?
vezi ca ea da consultatii si inpoliclinica spiridon...cu plata e 30 ron parca,dc nu ai bilet de trimitere
eu am fost odata la ea dupaamiaza...si nu era aglomerat deloc,nu era nimeni
si tot asa,s-a uitat cateva secunde:)

Da, probabil are ochiul format.. Consultatia e 70ron pentru copii.

Rok5ana
11.11.2009, 14:09:15
Mie mi se pare util ca mai tii bebele in el ziua, il mai cari dupa tine prin casa, cel putin eu la asta il voi folosi.

Roxana, la multi ani si sa fii sanatoasa!!!

Multumesc! Multa sanatate si tie si sarcina usoara in continuare...nu mai ai mult...>:D<

roxana1
11.11.2009, 14:12:52
2 e numai buna, am primit eu un bax si am desfacut si mi se par tare mici, deci 1 cred ca is pt prematuri :D
Ce sapun si prosop? Bani direct, cred ca is mai happy asa.
aham,deci nu prea se mai da sapun si prosop
mai am si eu niste intrebari,cred ca am inceput sa ma gandesc ca se apropie momentul cu pasi repezi:la nasterea normala cine asista cati oameni sunt si cui treb sa dam bani?
daca facem cezariana dupa cat timp suntem acasa si daca nastem normal dupa cat timp?

alinutza20
11.11.2009, 14:13:35
apoi la cate proape primeste moasa...cred ca sta in piata la taraba cu ele..
maica-mea a cumparat de la tara prosoapte de la dascalul din sat...le-a dat ieftin...nu mai are saracu om unde sa le puna...:))
acu pe bune...dc te asista medicul alnastere moasa ce mai face?si de ce tre sa ii dam si ei bani?

moasa iti face clisma si duce bebele la etaj.. plus k se plimba pe langa medic pe acolo:))

jewelieta
11.11.2009, 14:18:28
alinuta,si tu cat ai dat la moasa?

Rok5ana
11.11.2009, 14:19:03
Ce bebelina papacioasa!>:D
[FONT=Tahoma]Mie imi e frica de momentul ''diversificare'' ..8-}

In alta ordine de idei, am fost ieri la Zbranca si l-a vazut pe Tudor (nu prea mi-a placut ca s-a uitat doar cateva secunde la el..) si diagnosticul e dermatita iritativa si trebuie sa folosesc produse foarte hidratante. I-am cumparat ieri Oilatum, ulei de pus in baita si lapte de corp Lipikar (La Roche-Posay). Le-am folosit ieri si sunt foarte faine, i-au hidratat bine pielea. Sper sa ii priasca, daca nu..mai incercam.

Roc5ana, la multi ani si o nastere usoara sa ai!>:D<

In legatura cu bagaul pentru spital, eu am avut muuulte perechi de chiloti din aia de baba, vreo 15-20 parca si bine mi-au prins atat in spital cat si pe perioada cat au tinut lohiile;-)

Multumesc! Multa sanatate lui Tudorel!>:D<

alinutza20
11.11.2009, 14:19:10
2 e numai buna, am primit eu un bax si am desfacut si mi se par tare mici, deci 1 cred ca is pt prematuri :D

si mie mi se pareau la fel de mici... si sa vezi cum ii ajung la subrat aproape:)):))

Rok5ana
11.11.2009, 14:22:29
Multumesc mult si "La multi ani!" sa fii sanatoasa si sa te bucuri de bebicul tau scump!>:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

Multumesc!:*

Green_Eyes
11.11.2009, 14:27:24
moasa iti face clisma si duce bebele la etaj.. plus k se plimba pe langa medic pe acolo:))

La mine au fost persoane diferite pentru ca din pacate, am prins mai multe ture cat am stat acolo.. insa i-am dat banuti (50Ron parca) doamnei care mi l-a aratat pe Tudor si care m-a ajutat dupa nastere sa merg intr-un salon langa sala de nasteri, unde am petrecut o noapte fara Tudor pentru ca nu erau paturi libere sus la copii..
In rest, si eu ma gandeam cum o sa decurga lucrurile si nu s-a potrivit deloc socoteala de acasa cu cea de acolo: cand mi s-a rupt apa si m-am dus la maternitate, m-au pus sa imi iau din bagaj doar cateva lucruri strict necesare, desi bagajul nu era voluminos.. ce nervi am avut atunci.. eu eram super stresata ca imi curgea lichidul ca la robinet si ele m-au pus sa imi desfac bagajul acolo pe hol..in fine, nici nu stiam ce sa aleg.. iar banii, i-am avut tot timpul in poseta si cred ca am avut noroc ca nu am ramas fara ei pentru ca inainte sa nasc, am stat de pe la 8 dimineata pana pe la 2 cred in sala de nasteri (mi-au montat epidurala, am asteptat sa ma dilat, am asistat la alte nasteri in direct#:-S) iar bagajul meu, inclusiv banii si telefonul erau in ''sala de travaliu'' pe unde s-au mai perindat si alte viitoare mamici, inclusiv una de alta etnie:D care a nascut dupa mine si cu care am stat de fapt ulterior in salon.. insa era de treaba.
Deci cam asta e treaba.. pentru mine, nasterea a fost o experienta destul de urata, din pacate... insa trec toate cu timpul. Am doua cunostinte care au nascut zilele astea, in Botosani, si au nascut foarte rapid in doua-trei ore..m-am bucurat enorm pentru ele insa m-a apucat un bocet de sarea camasa de pe mine cand mi-am adus aminte prin ce am trecut eu 36 de ore...
Of, ce m-am intins:-$Se vede ca doarme Tudor o:-)

PS. Eu nu am vrut sa ii dau nimic doctoritei, insa a venit exact inainte sa ma externez si ma gandeam ca face scandal daca nu ii dau portia... in rest, i-am dat 100ron rezidentei care m-a ajutat in prima parte a nasterii si care m-a ''verificat'' zilnic dupa nastere si 10ron unei asistente f. dragute ca sa-mi faca o injectie de stimulare a lactatie pt ca eram disperata ca nu imi venea laptele si tot 10Ron unei asistente de la nasteri ..aa, o faza ''simpatica'': intr-una din nopti, am prins o asistenta copii foarte intepata si uracioasa..cu toate astea m-a ajutat sa il hranesc pe Tudor care dormea non stop si eu nu reuseam sa ii dau cu lingurita si plangeam langa el si ea i-a dat cu seringa.., in fine, dimineata i-am bagat in buzunar 50ron insa de rusine, am fost atat de discreta incat cred ca nici n a simtit cand i-am bagat:D

Milagros
11.11.2009, 14:28:11
si mie mi se pareau la fel de mici... si sa vezi cum ii ajung la subrat aproape:)):))
Incredibil, eu am zis ca parca-s de papusa :))

petronelaaa
11.11.2009, 14:33:41
sherry,vezi sa fie din plastic papucii...scrie pe toate usile prin maternitate
acu intrebare pt fetele care au nascutd eja-papucii pot sa fieinchisi in fata?sau trebuie neaparat din plastic si deschisi in fata???
eu am din aia inchisi cu gauri in fata..si cu toarta...or fi buni?
halat avem voie?
ca banuiesc ca nici vorba de camasa de noapte de-a noastra
si chiloti...de unica folosinta...am vazut in carrefour tigex,4 perechi vreo 15 ron

merg slapii de care zici...cam asa am avut si eu si nu au comentat nik
la capitolul bagaje...doar strictul necesar. Eu m-am dus cu un troller mic...si nu m-au lasat, si stai acolo eu avand deja dilatatie 7#:-S si alege ce e strict necesar
Banii merg acu pe criza... de sapun si prosop cre`ca is satule... eu am dat banuti, si ma ajutat (alta mamica nu a dat nimic ca era ametita si obosita si nu i-a pus tampon si alte chestii pe acolo si s-a murdarit toata:-& )

alinutza20
11.11.2009, 14:34:22
Incredibil, eu am zis ca parca-s de papusa :))

uita-te live la un pampers si la poza care am atasat-o eu:))

cristiana
11.11.2009, 14:40:51
Nu mai scrie nimeni nimik..Avand in vedere nebunia asta cu virozele am inceput sa iau in considerare si varianta bonei. Stiti cumva pe cineva de incredere si cu experienta?

Milagros
11.11.2009, 14:41:33
=)) =)) =)) Ce tare, acum zau ca m-am panicat, asa mic e bebe??? :O

petronelaaa
11.11.2009, 14:46:10
Nu mai scrie nimeni nimik..Avand in vedere nebunia asta cu virozele am inceput sa iau in considerare si varianta bonei. Stiti cumva pe cineva de incredere si cu experienta?

Ce as vrea si eu o bona....:madlaugh: :madlaugh: #:-S #:-S sau macar pe cineva care sa vina de cate ori o sun....
Nu-i mai fac fatza... dar is asa de in dilema... ar tb sa am maaaaaaaare incredere in ea, vreau si la servici...:bye_04: :grouphug:

alinutza20
11.11.2009, 14:48:00

moni avea atunci 50 si ceva de cm (k n-au masurat-o bine tantili) si 3200 de grame... banuiesc k cei de 4 - 4.5 kg sunt o idee mai mari:)
sincer mie nu mi se parea mica... cand e al tau... dar cand am ajuns acasa...vaiii ce mica e:))... acu cand ma uit la poze chiar k era mica:)) acu avand 70 de cm si ceva peste 8 kg:):))
sa nu te panichezi... dupa ce nasti prinzi puteri fenomenale si paranormale... si nu glumesc.. mama imi zicea k ma port de parca mai crescusem vreo 3:)):)).. DD da putere:)
:*:*

gabriela_rgh
11.11.2009, 14:48:34
;)) ;)) ;)) ;)) Dar ce credeai mami ca iese direct de 6 luni?:))!:"> :"> :">

jewelieta
11.11.2009, 14:49:40
green eyes...tu cu cine ai nascut?ca nu mai retin acum...
sa speram ca noi nu vom avea "bafta ta":-<

Rok5ana
11.11.2009, 14:57:34
O scumpete de fetita! :* Eu is in panica de cand am vazut cele 2 liniute pe testul de sarcina....cu toate ca le tot asteptam de ceva timp. Ma si imaginez cum stau si ma uit la el ca la masini straine si nu o sa stiu de unde sa incep8-}

roxana1
11.11.2009, 14:58:54
La mine au fost persoane diferite pentru ca din pacate, am prins mai multe ture cat am stat acolo.. insa i-am dat banuti (50Ron parca) doamnei care mi l-a aratat pe Tudor si care m-a ajutat dupa nastere sa merg intr-un salon langa sala de nasteri, unde am petrecut o noapte fara Tudor pentru ca nu erau paturi libere sus la copii..
In rest, si eu ma gandeam cum o sa decurga lucrurile si nu s-a potrivit deloc socoteala de acasa cu cea de acolo: cand mi s-a rupt apa si m-am dus la maternitate, m-au pus sa imi iau din bagaj doar cateva lucruri strict necesare, desi bagajul nu era voluminos.. ce nervi am avut atunci.. eu eram super stresata ca imi curgea lichidul ca la robinet si ele m-au pus sa imi desfac bagajul acolo pe hol..in fine, nici nu stiam ce sa aleg.. iar banii, i-am avut tot timpul in poseta si cred ca am avut noroc ca nu am ramas fara ei pentru ca inainte sa nasc, am stat de pe la 8 dimineata pana pe la 2 cred in sala de nasteri (mi-au montat epidurala, am asteptat sa ma dilat, am asistat la alte nasteri in direct#:-S) iar bagajul meu, inclusiv banii si telefonul erau in ''sala de travaliu'' pe unde s-au mai perindat si alte viitoare mamici, inclusiv una de alta etnie:D care a nascut dupa mine si cu care am stat de fapt ulterior in salon.. insa era de treaba.
Deci cam asta e treaba.. pentru mine, nasterea a fost o experienta destul de urata, din pacate... insa trec toate cu timpul. Am doua cunostinte care au nascut zilele astea, in Botosani, si au nascut foarte rapid in doua-trei ore..m-am bucurat enorm pentru ele insa m-a apucat un bocet de sarea camasa de pe mine cand mi-am adus aminte prin ce am trecut eu 36 de ore...
Of, ce m-am intins:-$Se vede ca doarme Tudor o:-)

PS. Eu nu am vrut sa ii dau nimic doctoritei, insa a venit exact inainte sa ma externez si ma gandeam ca face scandal daca nu ii dau portia... in rest, i-am dat 100ron rezidentei care m-a ajutat in prima parte a nasterii si care m-a ''verificat'' zilnic dupa nastere si 10ron unei asistente f. dragute ca sa-mi faca o injectie de stimulare a lactatie pt ca eram disperata ca nu imi venea laptele si tot 10Ron unei asistente de la nasteri ..aa, o faza ''simpatica'': intr-una din nopti, am prins o asistenta copii foarte intepata si uracioasa..cu toate astea m-a ajutat sa il hranesc pe Tudor care dormea non stop si eu nu reuseam sa ii dau cu lingurita si plangeam langa el si ea i-a dat cu seringa.., in fine, dimineata i-am bagat in buzunar 50ron insa de rusine, am fost atat de discreta incat cred ca nici n a simtit cand i-am bagat:D

si care sunt lucrurile strict necesare?bagajul tot unde ramane?

si pana la urma,mascuzati ca repet intrebarea dar nu a raspuns nimeni,poate nu ati citit:la nasterea normala cine asista cati oameni sunt si cui treb sa dam bani?
daca facem cezariana dupa cat timp suntem acasa si daca nastem normal dupa cat timp?

Hypnotized
11.11.2009, 15:01:20
Ce as vrea si eu o bona....:madlaugh: :madlaugh: #:-S #:-S sau macar pe cineva care sa vina de cate ori o sun....
Nu-i mai fac fatza... dar is asa de in dilema... ar tb sa am maaaaaaaare incredere in ea, vreau si la servici...:bye_04: :grouphug:
sora mea e in franta. fetita merge la zilnic la o bona care se ocupa de 5 copii maxim. primeste pentru fiecare copil 500 de euro pe luna. cea e mai frumoasa parte a acestei povesti e ca statul returneaza 85% din acesti bani, in concluzie bona o costa pe sora mea 75 de euro. si nu va zic ce conditii are respectiva acasa. daca dupa ora 5-6 cand aduc fata acsa vor sa iasa undeva si trebuie lasata acasa suna un babysitter autorizat, cu studii ii dau banutii si gata treaba.
oare pe cand si la noi asa ceva? [-o<

alinutza20
11.11.2009, 15:02:28
O scumpete de fetita! :* Eu is in panica de cand am vazut cele 2 liniute pe testul de sarcina....cu toate ca le tot asteptam de ceva timp. Ma si imaginez cum stau si ma uit la el ca la masini straine si nu o sa stiu de unde sa incep8-}

eheeeeeeeee ce-ai sa stii:)):)) mai vb noi peste cateva luni:))
eu n-am avut absolut niic un ajutor... mama n-a putut sa stea... de soacra-mea n-aveam nevoie(atata imi mai trebuia) iar sotului... desi avea certificatul de puericultura n-au vrut sa-i dea cele 10 zile libere ptr k le plateste angajatorul integral si nu le-au convenit... in concluzie vineri am iesit din spital iar luni dimineata eram singura singurica cu fata:)... suntem amandoua in viata sa stiti:)):))... si nici eu nu mai vazusem nou-nascuti... n-am avut frati sau surori...
credeti-ma k se poate:) aveti incredere in mamicile din voi:*:*:*:*

Elodie
11.11.2009, 15:04:53
Green Eyes, multumesc pt detalii :*.Sper sa am mai mult noroc ca tine.O sa incerc sa-mi pun separat ce cred eu ca trebuie in sala de travaliu....apa plata, sosete, chiloti, un absorbant....In bagaj am incercat sa pun strictul necesar dar tot e voluminos...numai halatul ocupa o sacosa intreaga...plus apa plata, baxul de pampers, servetelele umede, pachetele de vata + absorbantele din vata si tifon 'home made', hainute pt bebe,....toate sunt voluminoase.In fine, voi vedea...Iar geanta cu banii...poate am noroc si nu dispare #:-S.

alinutza20
11.11.2009, 15:05:28

si pana la urma,mascuzati ca repet intrebarea dar nu a raspuns nimeni,poate nu ati citit:la nasterea normala cine asista cati oameni sunt si cui treb sa dam bani?

de nastere naturala nu pot sa-ti raspund k nu stiu... la cezariana la 5 zile fara ziua in care s-a nascut copilul esti acasa dak totul e bine:)..teoretic.. eu si ana am plecat la 3 zile dupa ce s-au nascut bebeii pe semnatura:).. sper sa nu ma insel... ma corecteaza ana dak am gresit:)

DDna
11.11.2009, 15:33:51
Buna fetelor !
Aveti vesti despre kamille ? Astazi trebuia sa nasca...
Va multumesc >:D<

Juliette
11.11.2009, 15:38:24
Buna fetelor !
Aveti vesti despre kamille ? Astazi trebuia sa nasca...
Va multumesc >:D<
Deni, inca nimic, nici o veste. Si noi asteptam. :):*

DDna
11.11.2009, 15:40:08
Deni, inca nimic, nici o veste. Si noi asteptam. :):*
Sarutmana, eu tocmai ce ma uitam pe listuta de burtici si mi-am amintit de ea.
Sper ca totul sa fie bine cu amandoi :*

Juliette
11.11.2009, 15:45:09
Sarutmana, eu tocmai ce ma uitam pe listuta de burtici si mi-am amintit de ea.
Sper ca totul sa fie bine cu amandoi :*
Trebuie sa fie bine. :) Ramasese sa hotarasca doctorita daca ii provoaca nasterea sau ii face cezariana. :*

petronelaaa
11.11.2009, 15:45:21
sora mea e in franta. fetita merge la zilnic la o bona care se ocupa de 5 copii maxim. primeste pentru fiecare copil 500 de euro pe luna. cea e mai frumoasa parte a acestei povesti e ca statul returneaza 85% din acesti bani, in concluzie bona o costa pe sora mea 75 de euro. si nu va zic ce conditii are respectiva acasa. daca dupa ora 5-6 cand aduc fata acsa vor sa iasa undeva si trebuie lasata acasa suna un babysitter autorizat, cu studii ii dau banutii si gata treaba.
oare pe cand si la noi asa ceva? [-o<

SUPER fain asa! VREAU si eu:madlaugh: :madlaugh:
Poate cand fii`mea va fi mamica o sa fie si la noi asa.
sau sa ma mut in Franta....(%)

biutzaxx
11.11.2009, 16:14:21
Kamille mi-a trimis mesaj, acum a intrat in sala de operatie pt cezariana! Doamne ajuta !

ungrasmic
11.11.2009, 16:16:04
eu n-am avut absolut niic un ajutor... mama n-a putut sa stea... de soacra-mea n-aveam nevoie(atata imi mai trebuia) iar sotului... desi avea certificatul de puericultura n-au vrut sa-i dea cele 10 zile libere ptr k le plateste angajatorul integral si nu le-au convenit... in concluzie vineri am iesit din spital iar luni dimineata eram singura singurica cu fata:)... suntem amandoua in viata sa stiti:)):))... si nici eu nu mai vazusem nou-nascuti... n-am avut frati sau surori...
Cu mine a stat mama prima saptamana, dar parca tot eu stiam mai bine ce si cum, asa mi se parea.Daca plangea eram singura care reusea sa-l linisteasca, desi erau si mama si tat si sotul, tot eu il tineam, asa ca... Si acum singura stau cu el si cand il mai las cu mama, sora... parca nu mi-e indemana sa-l stiu cu altcineva.
Stii ca te intrebam de decizie pt indemnizatie, azi am fost la posta sa iau alocatia si surpriza, imi venise indemnizatia, dar nenea postasul n-avea bani sa mi-i dea, asa ca mi-i da maine. Mi se pare ca tare repede a venit, eu ma asteptam sa iau prin ianuarie.

gabriela_rgh
11.11.2009, 16:31:44
Kamille mi-a trimis mesaj, acum a intrat in sala de operatie pt cezariana! Doamne ajuta !
Sa ii vegheze Doamne Doamne si asteptam vestile bune!<:-P <:-P <:-P
Se pare ca lenesul de Andrei nu vrea altfel afara...stie el ca sunt vremuri grele:))!

sava_ioana
11.11.2009, 16:32:48

subscriu...asa este si eu la fel am patit,tot vineri am iesit din spital si luni eram singurica si m-am descurcat cand mi-l luam odata pe Matei si-l suceam si-l invarteam era schimbat din cap pana in picoare ...si eu il schimbam de cateva ori pe zi ca tare dragi imi mai erau hainutele...of cum trecee timpul cand imi aduc aminte cat de micut era si acum e in stare sa intoarca casa cu susul in jos;;)

ungrasmic
11.11.2009, 16:33:11
Sa ii vegheze Doamne Doamne si asteptam vestile bune!<:-P <:-P <:-P
Se pare ca lenesul de Andrei nu vrea altfel afara...stie el ca sunt vremuri grele:))!
:)) :)) ce comica ai fost... eu cand aud de nasteri ma ia cu frisoane

biutzaxx
11.11.2009, 16:38:14
am cautat in carrefour absorbante pt sani si nu am gasit,si m-am uitat chiar de doua ori peste tot,unde as putea gasi in alta parte?
in carrefour sunt la produse pt bebei, chiar pe la sampoane , creme, cam pe unde se termina pampersii si undeva mai sus gasesti tampoane de la Bella. Restul de la Nuk si Avent eu mi-am luat din farmacii. De la Bella sunt cele mai ieftine, cam 12 ron celelalpe cam 24 ron numai ca mai au o margine gen aripioara de la absorbantele Always, care daca se umple absorbantul nu da peste, adica nu uda sutienul Cele de la Bella nu au marginea asta protectoare si cum se umple trebuie schimbate ca uda sutienul. Eu am de ambele , de la Bella pt stat in casa si de la Avent cand ies afara ca sa tina mai mult :)

sava_ioana
11.11.2009, 16:39:13

un vot si de la Matei...:)>-

biutzaxx
11.11.2009, 16:39:43
Eu ce sa fac....obosesc f repede, sapt asta m-au incercat ceva dureri de burtica, cred ca-s contractii false -sau cum s-or chema- cine stie cat ma dureaza si la mine 8-|???
Unul din nume va fi Andrei, cred, sper, celalalt ne hotaram in maternitate :-p
ai pe cine anunta cand pleci la spital? daca nu, sa imi zici ca iti trimit tel meu sa ne anunti. Sa incepem galeria??:>

biutzaxx
11.11.2009, 16:41:45
Ai mare dreptate, la fel mi s-a intamplat si mie: desi am mai tinut in brate un bebe mic (pe finuta noastra), cand a trebuit sa ma ocup de al meu, mi s-a parut totul altceva si mult mai greu; e o senzatie unica si greu de explicat in cuvinte (o vei simti pe propria piele:D). Si unele asistente nu sunt prea rabdatoare, ceea ce ma facea nici sa nu stiu ce am de facut... la partea cu dezbracatul si alaptatul; pt ca ele ma grabeau (avand experienta) si mai rau iesea. Dar stai linistita, incet, incet, ai sa simti de la sine cum trebuie sa procedezi, ca doar e puiul tau.
langa mine nu a stat nicio astitenta sa vada cum procedez, ma intrebau numai daca am nevoie de ajutor si ma trageau de sani sa vada daca am laptic, horror de dureros :-<
in rest dimineata mi-l spalau si mi-l schimbau si de hainute si de pampers si imi luam eu de o grija :D

gabriela_rgh
11.11.2009, 16:42:01
Pup Nico!ce ingeras frumos ai la avatar!:* :* :* :*
Ma bucur sa aud ca sunteti bine!;;) ;;) ;;)

biutzaxx
11.11.2009, 16:43:02
Leaganul electronic este folositor si de la ce luna se poate pune bebele in el?
eu l-am pus de la inceput, cu o paturica in el sa stea bebele drpt ca nu se face chiar 180 grade, si acu ii place sa stea in el da nu mai mult de 30 min legat :P

Rok5ana
11.11.2009, 16:44:01
Doamne ajuta! Sa fie sanatosi amandoi[-o<

biutzaxx
11.11.2009, 16:44:29
eu nu inteleg,la inceput nu te ajuta ele,nu iti arata?nu au grija ele de bebe lainceput sau nu il imbraca ele?ti-l plaseaza si trebuie sa te descuri singura si ele vin sa vada ce faci?la ce etaj ai stat,ca din cate am auzit la unele etaje sunt asistente super si la altele foarte nasoale
te intreaba daca ai nevoie de ajutor si mai trec cand alaptezi sa vada daca e corect cum procedezi
la inceput cand ajungi la bebe iti face un instructaj ca la carte :)>-

biutzaxx
11.11.2009, 16:48:31
Eu am stat la etajul 4 si despre asistente pot sa-ti zic ca 2 dintre ele erau de treaba si ff saritoare, iar 2 opusul lor (ma refer la asistentele de la copii, ca cele pt mamici sunt diferite). Lucrurile decurg asa: dimineata ele spala si aranjeaza bebele (spalatul la noi a fost doar stergerea la incheieturi cu apa si vata, nu spalat propriu-zis), apoi pe parcursul zilei tu il schimbi de cate ori este nevoie si il infesi la loc. Asistentele de treaba te ajuta de cate ori ai nevoie; eu le chemam mereu cand mi se parea ceva in neregula; David a avut o zi in care a dormit ff mult si nu manca si am chemat asistenta de mai multe ori si i-a dat ea sa manance cu seringa pt ca nu vroia nici san, nici cu lingurita. Dar in prima seara am nimerit o asistenta naspa care zicea: stii sa tii sanul, ia sa vad, da-i sa manance, schimba-l, ca doar e al tau... Acum depinde cum nimeresti din prima; mie prima noapte mi s-a parut grea, avand in vedere ca numai dupa 3 ore de la nasterea naturala am fost in salon cu el si eu eram ff obosita deja si incepea o noapte alba. Iti doresc sa dai peste o tipa de treaba de la inceput!
pe mine m-au tinut 4 ore sub supraveghere si m-au intrebat cand vreau sa ajung la bebe si eu am zis dimineata ca eram sleita de puteri de la 19 ore de travaliu, si nascusem la 21 20 seara, deci dimineata m-a asteptat bebele in salon, moale, cald ca o placinta proaspat iesita din cuptor ;))

biutzaxx
11.11.2009, 16:51:46
Fetele, intrebare intrebatoare, mai exista baxuri de Pampers de 30 de bucati sau acum cele mai mici is alea de 45?
pt spital am luat de la Pmapers , modelul ala nou, Premuim Care, care are un bax de 32 buc, din Gima am gasit asa..

eu am avut bax neinceput dar nu avea nicio importanta daca erau acteva intr-o punca sau daca aveam bax intreg. Colega de rezerva a avut mai multe intr-o punga si nu i-a zis nimeni nimic. Mi-au cerut pampersul cand eram in sala de dupa nastere si il aranjau pe bebe si i-am zis la asitenta unde este baxul si ea l-a luat singura din geanta mea, era tare dragita, de fapt era moasa:)

biutzaxx
11.11.2009, 16:53:46
Shontac, shontac... cam da. Am halat, papuci, servetele umede si uscate, absorbante, tampoane de san, vata.

Aaa, am luat si eu 2 biberoane si o suzeta :D
mie tampoanele de san acasa mi-au trebuit ca in spital curgea f greu din sani si nu era cazul, acu depinde cred ca de fiecare in parte..

multi chgiloti sa iti iei, mie mi-a adus sotul zilnic cate 5 perechi spalati si calcati, plus ce mai aveam eu in sacosa dar s-au dus 8-10 perechi numai in travaliu ca curgea apa din mine si nu faceau fata absorbantele plus cele facute de mine cu vata si tifon, si nu ma suportam uda si tot aveam drum la baie sa ma schimb, intre contractii :(

biutzaxx
11.11.2009, 16:57:14
acu intrebare pt fetele care au nascutd eja-papucii pot sa fieinchisi in fata?sau trebuie neaparat din plastic si deschisi in fata???
halat avem voie?
si chiloti...de unica folosinta...am vazut in carrefour tigex,4 perechi vreo 15 ron
cred ca sunt buni dupa ce ai nascut, nu te mai intreaba nimeni de appuci atunci, doar sa iti intre piciorul usor in ei ca ai de 2 ori pe zi contol pe masa si spalaturi ..

biutzaxx
11.11.2009, 16:57:52
pt bebede 3 kg si ceva care marimede pampers e buna,1nu e cam mica?emai sigura marimea 2?
si mai am o intrebare ati dat prosop si sapun la moasa?de care prosop?este o regula sa dam?
eu am dat la moasa plicul si a fost tare multumita :)

biutzaxx
11.11.2009, 16:59:10
apoi la cate proape primeste moasa...cred ca sta in piata la taraba cu ele..
maica-mea a cumparat de la tara prosoapte de la dascalul din sat...le-a dat ieftin...nu mai are saracu om unde sa le puna...:))
acu pe bune...dc te asista medicul alnastere moasa ce mai face?si de ce tre sa ii dam si ei bani?
pai ea te ajuta, te ridica de pe masa, te pune pe masa, te controleaza cand nu e medicul, si pune cotul pe burtica sa iasa bebe mai usor, si chiar a fost de folos pt mine moasa :)

biutzaxx
11.11.2009, 17:01:37
Eeee, eu mi-am luat cu talpa din plastic, dar is de material ceva si deschisi in fata. Ce tot atatea mofturi pe capul lor? Femeile alea care saracele vin direct sa nasca mai aduc oare si atatea bagaje? Eu stiam ca trebuie neaparat sa fie deschisi in fata, nici asta nu am inteles de ce, dar de fiecare data cand am fost pe la Cuza erau o multime de fete cu papuci de casa normali, chiar acoperiti.
Cu halat ai voie, eu mi-am luat, adica mi-a luat bunica-mea ;))
iti dau ei papuci daca tu nu ai corespunzatori sau daca vii in urgenta, sunt aia de guma, maro , naspeti :D

biutzaxx
11.11.2009, 17:03:01
eu am avut numarul 1 chiar daca bebe era de 4050 gr, si apoi acasa am mai luat un bax tot de 1 cand s-a terminat cel de la spital, deci si nr 1 e f potrivit :)
bebelusii sunt ff mici, nici nu o sa va vina sa creada cat de mititei sunt :)

Milagros
11.11.2009, 17:08:19
Doamne ajuta sa iasa cu bine [-o<[-o<[-o<

biutzaxx
11.11.2009, 17:09:11

la nasterea naturala e dr, moasa si poate o asistenta, la mine nu au fost decat dr, moasa si cele 2 fete acre aiu in primire bebele , si lor nu le-am dat nimic ca nu le-am mai vazut apoi, In rest am dat 1 mil la moasa dupa ce am nascut cat stateam in pat si la dr a treia zi am dat 4 mil..

dupa nasterea normala, a treia zi dupa ce ai nascut te externeaza daca toate sunt bune

biutzaxx
11.11.2009, 17:12:21
Mamaa cat am scris :-B , gata, va las ma duc la TV cat mai doarme bebele :D si revin mai pe seara!

jewelieta
11.11.2009, 17:13:34
multumim biu pt informatiile pretioase:*

Milagros
11.11.2009, 17:14:17
pt spital am luat de la Pmapers , modelul ala nou, Premuim Care, care are un bax de 32 buc, din Gima am gasit asa..

eu am avut bax neinceput dar nu avea nicio importanta daca erau acteva intr-o punca sau daca aveam bax intreg. Colega de rezerva a avut mai multe intr-o punga si nu i-a zis nimeni nimic. Mi-au cerut pampersul cand eram in sala de dupa nastere si il aranjau pe bebe si i-am zis la asitenta unde este baxul si ea l-a luat singura din geanta mea, era tare dragita, de fapt era moasa:)

mie tampoanele de san acasa mi-au trebuit ca in spital curgea f greu din sani si nu era cazul, acu depinde cred ca de fiecare in parte..

multi chgiloti sa iti iei, mie mi-a adus sotul zilnic cate 5 perechi spalati si calcati, plus ce mai aveam eu in sacosa dar s-au dus 8-10 perechi numai in travaliu ca curgea apa din mine si nu faceau fata absorbantele plus cele facute de mine cu vata si tifon, si nu ma suportam uda si tot aveam drum la baie sa ma schimb, intre contractii :(

Am inteles de la unele fete ca daca te duci cu pampersi in punga te cearta ca nu stiu ce... ma rog, eu am zis ca iau pachet mic sa fiu sigura ca nu am probleme. Chiloti inca nu am luat si nici nu am din aia mari. oare boxeri nu is buni? Parca nu mi-as lua de bunica ;)) desi stiu ca is cei mai buni ca tin bine tamponul ala imens. Tre sa fac si niste torsoane deci...
Cu sanii sper sa nu am probleme. Intr-o seara nu aveam treaba si am strans un pic de san si a iesit colostru, deci trag speranta sa vina repede lapticul sa nu ma traga alea de sani ca fac urat urat.
Vai ce ma sperie faza cu apa rupta care tot curge din tine :-<

Milagros
11.11.2009, 17:15:07
;)) ;)) ;)) ;)) Dar ce credeai mami ca iese direct de 6 luni?:))!:"> :"> :">
Eheeee, dupa capul meu l-as lua de acolo de manuta si l-as duce direct la scoala... sau macar la gradi :-$

AnaM
11.11.2009, 17:16:09
AnaM,tu mai alaptezi?
roxana,si eu tot langa sutienele de alaptat am vazut tampoane pt san...adica acolo langa biberoane,la standul de copii

Da, doar noaptea (doar atunci mai am ceva laptic)...

Milagros
11.11.2009, 17:16:22
moni avea atunci 50 si ceva de cm (k n-au masurat-o bine tantili) si 3200 de grame... banuiesc k cei de 4 - 4.5 kg sunt o idee mai mari:)
sincer mie nu mi se parea mica... cand e al tau... dar cand am ajuns acasa...vaiii ce mica e:))... acu cand ma uit la poze chiar k era mica:)) acu avand 70 de cm si ceva peste 8 kg:):))
sa nu te panichezi... dupa ce nasti prinzi puteri fenomenale si paranormale... si nu glumesc.. mama imi zicea k ma port de parca mai crescusem vreo 3:)):)).. DD da putere:)
:*:*
Sa te auda Dumnezeu ca eu rad glumesc dar tare speriata mai sunt ca e asa aproape nasterea :(( Si cum eu sunt Miss 2 left hands... Dumnezeu cu mila ce mama o sa aiba saracutul Dragos. :-$

AnaM
11.11.2009, 17:19:14
halat avem voie?

Mie nu mi-au acceptat crocsii, desi toti doctorii aveau asa :-B Deci trebuie deschisi...
Halat da, camasa de la tine nu.
Chiloti dintr-astia am avut si eu si sunt super.

AnaM
11.11.2009, 17:19:48

De la nastere, la majoritatea. Miemi-a fost foarte folositor!

roxana1
11.11.2009, 17:24:34
la nasterea naturala e dr, moasa si poate o asistenta, la mine nu au fost decat dr, moasa si cele 2 fete acre aiu in primire bebele , si lor nu le-am dat nimic ca nu le-am mai vazut apoi, In rest am dat 1 mil la moasa dupa ce am nascut cat stateam in pat si la dr a treia zi am dat 4 mil..

dupa nasterea normala, a treia zi dupa ce ai nascut te externeaza daca toate sunt bune
multumesc pt raspuns si pt toate informatiile pretioase:* eu nu pricep un lucru totusi:de unde imi dau seama care e moasa si care e doar asistenta?
deci mana a doua este doar la cezariana,nu?

AnaM
11.11.2009, 17:25:53

La cezariana te tine 1 noapte la ATI si 2 in salon/rezerva :)

AnaM
11.11.2009, 17:31:16
de nastere naturala nu pot sa-ti raspund k nu stiu... la cezariana la 5 zile fara ziua in care s-a nascut copilul esti acasa dak totul e bine:)..teoretic.. eu si ana am plecat la 3 zile dupa ce s-au nascut bebeii pe semnatura:).. sper sa nu ma insel... ma corecteaza ana dak am gresit:)

Asa e :*

Eu si cu alina am fost colege la ATI :)) Cred ca era si mai misto daca stateam impreuna si in salon/rezerva :D

AnaM
11.11.2009, 17:35:33
Am inteles de la unele fete ca daca te duci cu pampersi in punga te cearta ca nu stiu ce... ma rog, eu am zis ca iau pachet mic sa fiu sigura ca nu am probleme. Chiloti inca nu am luat si nici nu am din aia mari. oare boxeri nu is buni? Parca nu mi-as lua de bunica ;)) desi stiu ca is cei mai buni ca tin bine tamponul ala imens. Tre sa fac si niste torsoane deci...
Cu sanii sper sa nu am probleme. Intr-o seara nu aveam treaba si am strans un pic de san si a iesit colostru, deci trag speranta sa vina repede lapticul sa nu ma traga alea de sani ca fac urat urat.

Poti sa-ti iei orice gen de chiloti vrei :)

AnaM
11.11.2009, 17:37:35
multumesc pt raspuns si pt toate informatiile pretioase:* eu nu pricep un lucru totusi:de unde imi dau seama care e moasa si care e doar asistenta?

Mie mi-a spus rezidenta doctoritei sa ma duc in sala cutare, caacolo ma asteapta moasa :) Si asa a fost. Eu i-am dat 100 ron si a fost mai mult decat multumita :)

petronelaaa
11.11.2009, 17:41:30
Iote problema la mine:
Stiti restaurant unde se mananca bine care au si scaunel pt copii...de stat la masa? :-\

pe unde am fost...nu aveau, si e cam greu de tinut in brate (Traverna haiducilor, casa Boiereasca, pizza Smile)

alinutza20
11.11.2009, 17:43:13
Asa e :*

Eu si cu alina am fost colege la ATI :)) Cred ca era si mai misto daca stateam impreuna si in salon/rezerva :D

ar fi fost mult prea tare:)... pacat k nu ne-am sincronizat din timp... da cine stia k ai nostri vor vrea afara amandoi odata:)):))

AnaM
11.11.2009, 17:49:18
Iote problema la mine:
Stiti restaurant unde se mananca bine care au si scaunel pt copii...de stat la masa? :-\

pe unde am fost...nu aveau, si e cam greu de tinut in brate (Traverna haiducilor, casa Boiereasca, pizza Smile)

Eu stiu doar Pergola... :*

AnaM
11.11.2009, 17:49:54
ar fi fost mult prea tare:)... pacat k nu ne-am sincronizat din timp... da cine stia k ai nostri vor vrea afara amandoi odata:)):))

Asa-i =)) =))

biutzaxx
11.11.2009, 19:46:19
Mesaj de la Kamille:
" Gata, s-a nascut un flacau de 4400 gr, pupici ! " <:-P <:-P <:-P

Felicitari proaspetei mamici! sa fie sanatos flacaul Andrei si refacere cat mai rapida si usoara!

petronelaaa
11.11.2009, 19:54:07
Mesaj de la Kamille:

Felicitari proaspetei mamici! sa fie sanatos flacaul Andrei si refacere cat mai rapida si usoara!

BRAVOOO!!!
Felicitari Kamille! Flacau cu greutate!:)>-
Asteptam povestea, poze si impresiile de dupa nastere!:* :* :*

biutzaxx
11.11.2009, 20:25:01
ia-ti chiloti clasici, albi de bumbac , cei mai ieftini dar sa fie buni sa ii suporti , eventual sa stea mai largutz.
Nici eu nu am avut probleme cu lapticul ca am avut de cum m-am dus la bebe dar vin alea sa vada daca ai si nu te cred , pun mana si apasa pe sfarc. Eu zic sa te feresti ca nu stiii cat sunt de curate pe mana ...

Sa iti faci torsoane la greu si sa mai iei cu tine vata si fasa de aia sterila ca sa iti mai faci , sau o sa iti aduca sotul cand te viziteaza.
Sa ai si absorbante always nigth ca sa pui pe chilot si peste pui torsonul dar can dte duci la control , in zilele urmatoare, sa scoti absorbantul ca te cearta doctorita ca zice ca nu respira pielea acolo la cusatura :) (daca mai ai nevoie de alte lamuriri sau vreio sa discuti pe larg una alta, putem vb pe mess)

biutzaxx
11.11.2009, 20:29:39
mana a doua la nasterea naturala e moasa..
la mine a fost si moasa si asistenta aceeasi persoana. Dar ai sa comunici cu ele ca sunt vesele si de treaba, ai sa vezi ca te ajuta foarte mult ele, eu am prins 2 ca s-a schimbat tura la 19 seara si eu am nascut la 21. Amandoua au fost de treaba, prima mi-a facut clisma si cateva controale pe masa, ma ajuta sa ma urc, ma descalta ma incalta, ba chiar m-a ajutat sa imi pun si chilotiii ca nu mai outeam de oboseala si eram umflata toata, si ei i-am dat 50 ron, si apoi s-a schimbat tura si a venit cea cu care am nascut si i-am dat 100 ron care si ea m-a ajutat mult. Am dat asa ot ca am vrut eu.. colega de salon a dat 30 ron la moasa si prosop si sapun si a fost la fel de multumita, nu a facut diferenta intre noi.

alibd
11.11.2009, 20:30:16
Mesaj de la Kamille:

oooo, ce grasunel e!!!! ;;)

Sa creasca mare si sa fie sanatos! <:-P

jewelieta
11.11.2009, 20:30:36
biutza,la cicatricea pt epiziotomie ti-au scos firele?sau se resorb singure?
intreb pt ca nu stiu:D
la cat timp ai mers la control dupa ce ai nascut?

biutzaxx
11.11.2009, 20:36:17
biutza,la cicatricea pt epiziotomie ti-au scos firele?sau se resorb singure?
intreb pt ca nu stiu:D
la cat timp ai mers la control dupa ce ai nascut?
se absorb singure, cu toate ca zice ca se absorb intr-o saptamana, la mine mi-a luat cam 3 saptamani dar nu a fost problema, cusatora s-a prins f bine, nu am avut infectie , chiar nu m-a jenat cu nimic, probabil pt ca a fost mica cam de 1 cm si pe interior spre fund, nu pe exterior..si m-a "modelat " destul de bine ca sunt tare incantata si acum :">

trebuia sa merg la o saptamana sa ma vada, eu nu am putut atunci, apoi cand am sunat nu putea ea si apoi am amanat ca mi-era greu sa ma trezesc dimineata cand putea dr, si am amanat pana am ajuns aproape de 2 luni..si m-a vazut dr mea care mi-a supravegheat nasterea, nu cea cu acre nascusem (ca dr mea a fost in concediu si am nascut la recomandarea ei cu dr Manole)

Rok5ana
11.11.2009, 20:48:00
Mesaj de la Kamille:

Felicitari Kamille!<:-P Sa iti traiasca flacaul, sa se faca mare, frumos si destept! Asteptam sa ne povestesti cum a fost.

gabriela_rgh
11.11.2009, 20:59:44
Mesaj de la Kamille:

Felicitariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!! !!!!!\:D/ \:D/ \:D/ \:D/
Un grasunel!<:-P <:-P <:-P <:-P
Bine ai venit Andrei!Felicitari parintilor!:* :* :* :* :*

Milagros
11.11.2009, 21:06:38
Mesaj de la Kamille:

<:-P<:-P<:-P<:-P Bine ai venit, Andrei!!! Refacere usoara, Kami!!!

Milagros
11.11.2009, 21:08:41
ia-ti chiloti clasici, albi de bumbac , cei mai ieftini dar sa fie buni sa ii suporti , eventual sa stea mai largutz.
Nici eu nu am avut probleme cu lapticul ca am avut de cum m-am dus la bebe dar vin alea sa vada daca ai si nu te cred , pun mana si apasa pe sfarc. Eu zic sa te feresti ca nu stiii cat sunt de curate pe mana ...

Sa iti faci torsoane la greu si sa mai iei cu tine vata si fasa de aia sterila ca sa iti mai faci , sau o sa iti aduca sotul cand te viziteaza.
Sa ai si absorbante always nigth ca sa pui pe chilot si peste pui torsonul dar can dte duci la control , in zilele urmatoare, sa scoti absorbantul ca te cearta doctorita ca zice ca nu respira pielea acolo la cusatura :) (daca mai ai nevoie de alte lamuriri sau vreio sa discuti pe larg una alta, putem vb pe mess)
Tare esti tu o scumpa :*:*:* Notez, notez tot ce imi spuneti voi aici, sper sa nu uit tot cand m-or apuca durerile :-$

crisdk
11.11.2009, 21:24:46
Mesaj de la Kamille:

felicitari, kamille:gen_17:<:-P<:-P<:-P! sa fiti sanatosi amandoi si sa-ti creasca flacaul mare si frumos, si destept, cum zice rocsana;));))
asteptam povestea:)>-
multumim pt mesaj, biu:*
>:D<>:D<>:D<

gabriela_rgh
11.11.2009, 21:27:28
Intrebare pt mamici...la cate saptamani/luni e normal sa fie cu capul in jos bebe?

Juliette
11.11.2009, 21:39:24
Mesaj de la Kamille:

Felicitari pt bondocel ! Sa creasca mare, sa va bucurati de el ! Mami, refacere imediata ! <:-P <:-P <:-P :* :* :*

jewelieta
11.11.2009, 22:07:52
cred ca pe la 32 de sapt ar trebui sa fieintors deja
dar nu e batut in cuie...se poate intoarce si dupa
uite la camille...la ea s-a intors f tarziu,cred ca pe la 37 dc nu ma insel...

biutzaxx
11.11.2009, 22:09:39
Intrebare pt mamici...la cate saptamani/luni e normal sa fie cu capul in jos bebe?
la mine s-a intors pe la 35- 36 de saptamani cand eram in piscina, atunci am simtit valurile ;))

biutzaxx
11.11.2009, 22:10:40
felicitari, kamille:gen_17:<:-P<:-P<:-P! sa fiti sanatosi amandoi si sa-ti creasca flacaul mare si frumos, si destept, cum zice rocsana;));))
asteptam povestea:)>-
multumim pt mesaj, biu:*
>:D<>:D<>:D<
e o placere sa primesc sms-uri de astea, te apuca emotiile cand le citesti :)>-

Butterfly87
11.11.2009, 22:18:25
Mesaj de la Kamille:

felicitari!!! si refacere rapida<:-P <:-P <:-P <:-P

gabriela_rgh
11.11.2009, 22:18:45
la mine s-a intors pe la 35- 36 de saptamani cand eram in piscina, atunci am simtit valurile ;))
Hm....sora mea a fost azi la ecograf, are 22 de saptamani si la eco era bebe cu capul in jos:(!:-< :-< :-<

crisdk
11.11.2009, 22:23:36
Hm....sora mea a fost azi la ecograf, are 22 de saptamani si la eco era bebe cu capul in jos:(!:-< :-< :-<

si i-a zis dr. ca asta e rau?:-\:-\

gabriela_rgh
11.11.2009, 22:25:07
si i-a zis dr. ca asta e rau?:-\:-\
I-a zis ca nu trebuia....eu am citi cazuri cand se intoarce de la 18 saptamani..dar stii cum e..insarcinata fiind isi face tot felul de griji.Colul uterin este inchis......

crisdk
11.11.2009, 22:32:01
I-a zis ca nu trebuia....eu am citi cazuri cand se intoarce de la 18 saptamani..dar stii cum e..insarcinata fiind isi face tot felul de griji.Colul uterin este inchis......

pai, daca colul e inchis, atunci nu sunt motive de ingrijorare inca, zic eu. cred ca a chemat-o la control peste 2 saptamani din nou, nu? sa o supravegheze mai indeaproape.
sper sa fie bine si sora ta si bebe sa stea in burtica pana la termen:)>-

gabriela_rgh
11.11.2009, 22:36:53
pai, daca colul e inchis, atunci nu sunt motive de ingrijorare inca, zic eu. cred ca a chemat-o la control peste 2 saptamani din nou, nu? sa o supravegheze mai indeaproape.
sper sa fie bine si sora ta si bebe sa stea in burtica pana la termen:)>-
Luni la maternitate tr sa mearga pt alte analize si pentru eco 3d cred....
In rest repaos la pat cat se poate si rabdare.Are si niste varice care o supara:(!Doamne cate mai sufera o femeie pt a avea un bebic scump.

tsimonaiuliana
11.11.2009, 22:37:46
La intrebarile fetelor mai adaug si eu cateva:-p : cum au evoluat lucrurile din momentul in care ati ajuns la maternitate....ma uit la bagajele mele (cam voluminoase 8-}, sper sa nu-mi faca scandal asistentele) si ma intreb cum o sa fie, o sa le am cu mine in sala de travaliu? Sau ar trebui sa-mi pregatesc separat strictul necesar....Ooof, si cu banutii voi cum ati facut....i-ati avut la voi mereu? Cred ca in durerile alea numai grija lor nu o sa o am....S-ar putea sa para stupide intrebarile mele, dar.....mi-e greu sa-mi imaginez cum decurg lucrurile si cum sunt un 'control freak', ma stresez pentru fiecare amanunt :D.

Si inca o intrebare....pt fetele care au nascut recent...cam care mai sunt tarifele in maternitate? Daca subiectul e prea delicat si are cineva timp sa-mi raspunda pe PM, raman recunoscatoare>:D<.

Pe mine m-au lasat cu bagaje sus,adica dupa ce mi-am facut fisa de internare m-am dus intr-un salon(exact langa sala de nasteri) si acolo mi-am si lasat bagajul.Cand m-au apucat durerile m-au dus in sala de nasteri iar dupa ce am nascut o asistenta mi-a mutat bagajul de unde il lasasem prima data, in salonul unde m-a mutat pe mine.eu am avut in bagaj:absorbante,vata invelita in tifon(multe),chiloti,un sutien cu deschidere in fata(nu mi-a trebuit),capot(nu mi-a trebuit),slapi(care trebuie sa ii ai la suprafata bagajului),o clama de par,sapun,prosop,o lingura,cana,Pampars,servetele umede pt. fundulet(nu mi-au dat voie sa le folosesc),inca doua pachete de vata(cu care stergi copilul la fundulet ca cica asa se procedeaza in spital),praf Baneocin( mie mi-a trebuit ca mi s-a facut epiziotonomie si e bun si pt. buricul bebelusului) .Cam astea,sper ca nu am uitat nimic,cat despre bani eu i-am pus in plicuri pt. fiecare si i-am bagat intr-o carte iar cartea intr-o punguta,iar punguta intr-un buzunar mai ascuns al gentii pt. ca in momentul cand te apuca durerile si te duci sa nasti numai grija gentii n-o ai asa ca m-am asigurat ca daca o sa vrea cineva sa scotoceasca in geanta dupa bani ori nu o sa-i gaseasca ori o sa-i ia cam mult timp pana ii gaseste :D.Daca nasti natural o sa trebuiasca sa dai bani la doctorul cu care nasti si la moasa(eu am dat si la anestezist ca mi s-a facut epidurala(care nu s-a prins)).Nu-ti fa probleme ca nu o sa ai timp sa le dai ,ca vin ei si se gudura pe langa tine dupa ce nasti.Ca tarife: 500 lei doctorita,100 lei moasa,150 anestezista.Daca nu moasa iti face clisma ci o asistenta ii dai si ei ceva(cat crezi tu,vreo 20-30 lei).Sper ca ti-am fost de ajutor.Si inca ceva am avut la indemana,o iconita,eu zic ca m-a ajutat mult.Bafta.

tsimonaiuliana
11.11.2009, 22:44:00
la mine a stat cu capul in jos de la bun inceput .

Rok5ana
11.11.2009, 22:47:32
Si al meu e cu capul in jos..tot la morfo l-am vazut. Mie nu mi-a zis dr. ca ar fi de rau...sper sa fie asa.

gabriela_rgh
11.11.2009, 22:50:26
Si al meu e cu capul in jos..tot la morfo l-am vazut. Mie nu mi-a zis dr. ca ar fi de rau...sper sa fie asa.
Nu imi dau seama cum s-o fi exprimat doctorita..si ea e panicoasa...probabil l-a vazut invers si s-a gandit sa nu apese pe col.Eu cred ca se streseaza prea tare ..voi incerca sa o linistesc maine.
Multumesc pt raspunsuri!:* :* :* :* :*

Rok5ana
11.11.2009, 22:54:48
la mine a stat cu capul in jos de la bun inceput .
Si ai avut probleme din cauza asta? La cate sapt ai nascut?

Yonika
11.11.2009, 22:56:00
E f folositor, eu acolo o tin pe bebelina mea cam de pe la 2 luni, si s-a invatat. cand am treaba la bucatarie, o pun acolo si sta f bine.

Yonika
11.11.2009, 23:03:24
Imi dai voie sa te cointrazic? Eu am avut pampers 1 si i-am dat pana la 2 luni . S bebelina s-a nascut cu 3250 gr, si i-am pus nr 1 pana la 4 kg.;;)

sava_ioana
11.11.2009, 23:09:55
Iote problema la mine:

acum pe vreme de iarna chiar nu stiu...noi mergeam si papam clatite la add's place in copou si aveau scaun si jucarii pt copii insa nu stiu daca au si spatiu pt nefumatori(noi stateam afara)si mai mergem la monte catini la prajitura si au si acolo scaun si cum spunea Ana la pergola...

sava_ioana
11.11.2009, 23:11:31
Kami felicitari...sa fie sanatos bebe iar tu sa te refaci usor...<:-P <:-P <:-P

sava_ioana
11.11.2009, 23:15:19
Nu imi dau seama cum s-o fi exprimat doctorita..si ea e panicoasa...probabil l-a vazut invers si s-a gandit sa nu apese pe col.Eu cred ca se streseaza prea tare ..voi incerca sa o linistesc maine.
Multumesc pt raspunsuri!:* :* :* :* :*

si la mine Matei s-a intors cu capul in jos devreme...si nu am avut nici un fel de probleme dar nici dr nu a zis nimic#:-S

Yonika
11.11.2009, 23:16:52
Mesaj de la Kamille:

FELICITARI PROASPETEI MAMICI SI UN BEBE MANCACIOS SI SANATOS!

alinutza20
12.11.2009, 08:34:35
felicitari kamille!!!!!!!!!!! multa sanatate la amandoi si refacere usoara tie:*:*
moni asteapta sa vada un nasuc proaspat de baietel grasun si frumos!!!!!!!!!!

monique18virgo
12.11.2009, 09:44:51
Felicitari Kamille<:-P <:-P <:-P ,refacere usoara.asteptam poze cu bebe grasunel.

roxana1
12.11.2009, 09:51:16
la mine la 25 de sapt cand am facut eco era cu capul in jos si de atunci nu s-a mai intors,si cred ca era intors chiar mai devreme de 25 de sapt

Anmari
12.11.2009, 09:57:01
Felicitari kamille! Sa fie sanatos, papacios si grasunel in continuare! Refacere usoara!

gabriela_rgh
12.11.2009, 09:58:00
la mine la 25 de sapt cand am facut eco era cu capul in jos si de atunci nu s-a mai intors,si cred ca era intors chiar mai devreme de 25 de sapt
Cred ca s-a panicat ea prea tare!Am sunat-o sa ii zic ca nu e asta grav si s-a mai linistit.Ce greu e in prima sarcina cand nu stii ce si cum..iti faci griji din orice....Multumesc mult pt raspunsuri mamicilor!>:D< >:D< >:D<

roxana1
12.11.2009, 09:58:57
felicitari kamille,sa fie sanatos si refacere usoara si asteptam povestea

stefania_a
12.11.2009, 10:02:50
felicitari kamille...refacere rapida si bebe sanatos si cuminte>:D<

roxana1
12.11.2009, 10:05:42
mana a doua la nasterea naturala e moasa..
la mine a fost si moasa si asistenta aceeasi persoana. Dar ai sa comunici cu ele ca sunt vesele si de treaba, ai sa vezi ca te ajuta foarte mult ele, eu am prins 2 ca s-a schimbat tura la 19 seara si eu am nascut la 21. Amandoua au fost de treaba, prima mi-a facut clisma si cateva controale pe masa, ma ajuta sa ma urc, ma descalta ma incalta, ba chiar m-a ajutat sa imi pun si chilotiii ca nu mai outeam de oboseala si eram umflata toata, si ei i-am dat 50 ron, si apoi s-a schimbat tura si a venit cea cu care am nascut si i-am dat 100 ron care si ea m-a ajutat mult. Am dat asa ot ca am vrut eu.. colega de salon a dat 30 ron la moasa si prosop si sapun si a fost la fel de multumita, nu a facut diferenta intre noi.
multumesc mult pt raspuns
si cand i-ai dat banii primei moase daca ea a plecat?aveai banii la tine?unde ii tineai? banii sau plicul il bagati voi in buzunar,nu il inmanati,nu?

xxxxx
12.11.2009, 10:24:27
Felicitari Kamille! Sa fie bebe sanatos si mancacios si va asteptam cat mai repede aici.

Elodie
12.11.2009, 10:27:05
Pe mine m-au lasat cu bagaje sus,adica dupa ce mi-am facut fisa de internare m-am dus intr-un salon(exact langa sala de nasteri) si acolo mi-am si lasat bagajul.Cand m-au apucat durerile m-au dus in sala de nasteri iar dupa ce am nascut o asistenta mi-a mutat bagajul de unde il lasasem prima data, in salonul unde m-a mutat pe mine.eu am avut in bagaj:absorbante,vata invelita in tifon(multe),chiloti,un sutien cu deschidere in fata(nu mi-a trebuit),capot(nu mi-a trebuit),slapi(care trebuie sa ii ai la suprafata bagajului),o clama de par,sapun,prosop,o lingura,cana,Pampars,servetele umede pt. fundulet(nu mi-au dat voie sa le folosesc),inca doua pachete de vata(cu care stergi copilul la fundulet ca cica asa se procedeaza in spital),praf Baneocin( mie mi-a trebuit ca mi s-a facut epiziotonomie si e bun si pt. buricul bebelusului) .Cam astea,sper ca nu am uitat nimic,cat despre bani eu i-am pus in plicuri pt. fiecare si i-am bagat intr-o carte iar cartea intr-o punguta,iar punguta intr-un buzunar mai ascuns al gentii pt. ca in momentul cand te apuca durerile si te duci sa nasti numai grija gentii n-o ai asa ca m-am asigurat ca daca o sa vrea cineva sa scotoceasca in geanta dupa bani ori nu o sa-i gaseasca ori o sa-i ia cam mult timp pana ii gaseste :D.Daca nasti natural o sa trebuiasca sa dai bani la doctorul cu care nasti si la moasa(eu am dat si la anestezist ca mi s-a facut epidurala(care nu s-a prins)).Nu-ti fa probleme ca nu o sa ai timp sa le dai ,ca vin ei si se gudura pe langa tine dupa ce nasti.Ca tarife: 500 lei doctorita,100 lei moasa,150 anestezista.Daca nu moasa iti face clisma ci o asistenta ii dai si ei ceva(cat crezi tu,vreo 20-30 lei).Sper ca ti-am fost de ajutor.Si inca ceva am avut la indemana,o iconita,eu zic ca m-a ajutat mult.Bafta.

Multumesc mult, m-am mai linistit acum :*>:D<.

Elodie
12.11.2009, 10:33:33
Felicitari Kamille!!!!! Sa-ti creasca flacaul mare si voinic!!!!

roxana1
12.11.2009, 10:39:51
ce e epiziotonomia?pt ce?
si mai am o intrebare:de epidurala treb sa spunem noi ca vrem sau ne face daca vede ca e cazul,ca avem dureri prea mari,sau ne intreaba atunci?sau daca ne hotaram in ultimu mom ca vrem ne face,sau treb discutat cu mult inainte?

Elodie
12.11.2009, 10:53:38
ce e epiziotonomia?pt ce?
si mai am o intrebare:de epidurala treb sa spunem noi ca vrem sau ne face daca vede ca e cazul,ca avem dureri prea mari,sau ne intreaba atunci?sau daca ne hotaram in ultimu mom ca vrem ne face,sau treb discutat cu mult inainte?

Roxana, incerc eu sa-ti raspund, desi inca nu am trecut prin experientele astea....dar nici mult nu mai am:-p.

Epiziotomia e taietura locala pe care o face medicul pt a evita o eventuala ruptura de perineu la expulzie. Te taie putin pt a face loc bebelusului, apoi te coase.

Despre epidurala, cred ca ar trebui sa discuti cu medicul tau....nu cred ca se face din oficiu. Nu sunt sigura....

Milagros
12.11.2009, 11:11:24
Stai calma ca e mic la 18 sapt si face tumbe ca are unde. Al meu pana la 33 de sapt a stat in funduletz ;)) La 33 de sapt eu credeam ca tot asa sta ca ii simteam "capul" sus, care de fapt ii funduletul. :D Acu ii trag asa cu drag cate una ca il scoate bombat :)) Are fundul lui taica-su, de muiere buna :x

Milagros
12.11.2009, 11:15:04
Imi dai voie sa te cointrazic? Eu am avut pampers 1 si i-am dat pana la 2 luni . S bebelina s-a nascut cu 3250 gr, si i-am pus nr 1 pana la 4 kg.;;)
Pai e clar ca eu nu am simtul masurii :D Probabil dupa ce ii pui se mai dilata sau ii bebe asa mic ca is numai buni. Ufa, iar m-am panicat. Ii luasem niste body-uri si am zis ca sigur ii vor fi mici dar acum ma gandesc ca totusi is bune :D

jewelieta
12.11.2009, 11:15:41
nu seface din oficiu anestezia...trebuie discutat cu medicul tau inainte

Milagros
12.11.2009, 11:16:48
Roxana, incerc eu sa-ti raspund, desi inca nu am trecut prin experientele astea....dar nici nu mai am:-p.

Epiziotomia e taietura locala pe care o face medicul pt a evita o eventuala ruptura de perineu la expulzie. Te taie putin pt a face loc bebelusului, apoi te coase.

Despre epidurala, cred ca ar trebui sa discuti cu medicul tau....nu cred ca se face din oficiu. Nu sunt sigura....
Pot sa zic eu? :D Pe mine m-a intrebat dra de pe la 27 de sapt daca vreau epidurala sau nu. :)>- Deci se zice dinainte.

gabriela_rgh
12.11.2009, 11:34:18
Stai calma ca e mic la 18 sapt si face tumbe ca are unde. Al meu pana la 33 de sapt a stat in funduletz ;)) La 33 de sapt eu credeam ca tot asa sta ca ii simteam "capul" sus, care de fapt ii funduletul. :D Acu ii trag asa cu drag cate una ca il scoate bombat :)) Are fundul lui taica-su, de muiere buna :x
:)) :)) :)) :)) Eu sunt linistita..ea s-a panicat.....>:D< >:D< >:D<

Andrusca
12.11.2009, 11:38:52
Mesaj de la Kamille:

FELICITARI mami!!! Sa fie sanatos si sa va bucrati de el! Bravo Andrei! >:D<

Crisss
12.11.2009, 11:47:59
fetele ce produs e mai bun pentru bebelusi dintre nivea baby si johnson?

roxana1
12.11.2009, 11:48:20
nu seface din oficiu anestezia...trebuie discutat cu medicul tau inainte
auleu,sunt intr-o dilema.........si cum e mai bine?cu epidurala am inteles ca nu prea mai simti contractiile si nu prea mai poti sa impingi si dureaza mai mult pana il scoti pe bebe,de fapt epidurala e ca sa iti treaca tie durerile,nu?

jewelieta
12.11.2009, 11:51:41
da,asa e...nu mai simti durerile in timpul expulziei
intr-adevar nu simti nici contractiile...dar iti vor spune ei cand sa impingi
eu stiu si multi mi-au spus-am chiar o colega rezidenta pe gineco-ca e cel mai elegant mod de a naste

roxana1
12.11.2009, 12:06:31
am citit ce scrie aici si am cam ramas pe ganduri http://www.***********.com/info.asp?id=44 pe despre copii

petronelaaa
12.11.2009, 12:10:56

Clar: NIVEA Baby
unii copii de la Johnson se irita.... Totusi cred ca depinde de pielea copilului, pana la urma!

Andrusca
12.11.2009, 12:13:33
Clar: NIVEA Baby
unii copii de la Johnson se irita.... Totusi cred ca depinde de pielea copilului, pana la urma!

da, asa e; lui Andrei ii prieste Johnson :)

tsimonaiuliana
12.11.2009, 14:00:12
Si ai avut probleme din cauza asta? La cate sapt ai nascut?

Nu am avut probleme,numai ca mie mi-a provocat nasterea pe la 41 de sapt pt. ca bebica nu vroia sa vina.

biutzaxx
12.11.2009, 14:09:47
cand ai nascut?? puenti un tiker ca sa vedem varta bebelusului

tsimonaiuliana
12.11.2009, 14:11:11
Despre epidurala:in afara de faptul ca mi-a amortit piciorul stang de nu-l mai simteam si din cauza asta am cazut cand m-au dat jos de pe masa de nasteri(numai asta nu-mi trebuia mie atunci,ca imi prinsesem piciorul sub scaunul cu care trebuia sa ma duca in salon) mie nu mi-a folosit la nimic epidurala.Acum depinde si de organismul fiecareia cred sau de noroc.

Elodie
12.11.2009, 14:11:53
Eu am 2 fiole daca vrei. Mi-a facut mama rost de ele prin cunostinte si nu mi-au mai trebuit.

Michellina, mai ai cele 2 fiole de oxitocina? Eu am reusit sa fac rost dar am o prietena care nu a gasit.

tsimonaiuliana
12.11.2009, 14:12:56
Am si eu o intrebare:laptele praf tine si de sete sau trebuie sa-i dau zilnic si ceai?

tsimonaiuliana
12.11.2009, 14:18:25
Inca o intrebare :D:a venit ieri postasul si mi-a adus niste bani si nu stiu exact ce bani sunt astia.Deci , mi-a dat 600 de lei(astia presupun ca reprezinta alocatia copilului pe 3 luni(eu am nascut pe 27 iul)) si inca 480 lei care nu stiu ce reprezinta.Ma poate lamuri cineva?

monique18virgo
12.11.2009, 14:21:36
Inca o intrebare :D:a venit ieri postasul si mi-a adus niste bani si nu stiu exact ce bani sunt astia.Deci , mi-a dat 600 de lei(astia presupun ca reprezinta alocatia copilului pe 3 luni(eu am nascut pe 27 iul)) si inca 480 lei care nu stiu ce reprezinta.Ma poate lamuri cineva?

nu scrie pe cupon?in stg scrie alocatie copii,indemnizatie stimulent iar in dreptul fiecareia e o suma.

biutzaxx
12.11.2009, 14:32:30
la mine a stat cu capul in jos pana in sapt 31 si apoi in sapt 36 s-a mutat la loc :D

sava_ioana
12.11.2009, 14:36:20

si eu cred ca nivea este mai bun...dar cum spune si Andreea depinde de bebelus...

sava_ioana
12.11.2009, 14:38:21
Am si eu o intrebare:laptele praf tine si de sete sau trebuie sa-i dau zilnic si ceai?

daca-i dai dai lapte praf trebuie dat si ceva pt sete(ceai ,apa)doar daca-l alaptezi nu e nevoie ...

biutzaxx
12.11.2009, 14:41:13
multumesc mult pt raspuns
si cand i-ai dat banii primei moase daca ea a plecat?aveai banii la tine?unde ii tineai? banii sau plicul il bagati voi in buzunar,nu il inmanati,nu?
i-am dat dupa ce mi-a facut clisma si i-a primit tare greu..

ii tineam in plicuri , la halat

i-am inmanat pe toti la toate, mai putin la dr careia i-am dat in buzunar ca mai era cineva cu ea la cabinet..:D

biutzaxx
12.11.2009, 14:42:59
Nivea, dar si ala e cu semnul intrebarii :D

roxana1
12.11.2009, 14:46:47
Nivea, dar si ala e cu semnul intrebarii :D
dar intre nivea si sanosan,tot nivea?

tsimonaiuliana
12.11.2009, 14:47:42
nu scrie pe cupon?in stg scrie alocatie copii,indemnizatie stimulent iar in dreptul fiecareia e o suma.

Pai in dreptul sumei de 600 lei scrie indemnizatie iar in dreptul sumei de 480 scrie restanta.

tsimonaiuliana
12.11.2009, 14:49:23
daca-i dai dai lapte praf trebuie dat si ceva pt sete(ceai ,apa)doar daca-l alaptezi nu e nevoie ...

Multumesc de raspuns.

Rok5ana
12.11.2009, 14:51:49
la mine a stat cu capul in jos pana in sapt 31 si apoi in sapt 36 s-a mutat la loc :D
:D Sper sa nu imi faca vreo surpriza ..... sa se intoarca si sa ramana asa pana la sfarsit.

As vrea sa fac si eu un 4D. Cine a mai facut...unde ati facut?

roxana1
12.11.2009, 14:54:00
:D Sper sa nu imi faca vreo surpriza ..... sa se intoarca si sa ramana asa pana la sfarsit.

As vrea sa fac si eu un 4D. Cine a mai facut...unde ati facut?
la avicena, dar pozitia lui,daca e cu capu in jos sau nu se vede si la o eco normala,simpla

Juliette
12.11.2009, 14:54:46

As vrea sa fac si eu un 4D. Cine a mai facut...unde ati facut ?
La Cuza Voda. :)

AnaM
12.11.2009, 14:56:34
Nivea Baby :)

Kamille, felicitari pentru grasun si refacere rapida!!!!!!

Gabi, zi-i surorii sa stea linistita, are timp sa se roteasca acolo la greu :)

Shery, Tudor a folosit din prima clipa nr. 2 la Pampersi, acum am trecut la nr. 4, mie-mi place sa fie lejeri, nu sa-l stranga la burtica...

Rok5ana
12.11.2009, 14:58:50
la avicena, dar pozitia lui,daca e cu capu in jos sau nu se vede si la o eco normala,simpla
La morfologie s-a vazut bine...

AnaM
12.11.2009, 15:01:06
Pai in dreptul sumei de 600 lei scrie indemnizatie iar in dreptul sumei de 480 scrie restanta.
Pai ai primit toti banutii pt care ai depus dosar?

Trusou = 150 ron
Alocatie (prima nou-nascut) = 230 ron
Alocatie lunara = 200 ron pe luna
Indemnizatie = 600 ron sau 85% din net

:)

Juliette
12.11.2009, 15:04:05
Sunt pachet de nervi !!! :-L :-L :-L
http://www.miresici.ro/showpost.php?p=2620532&postcount=1060

roxienea
12.11.2009, 15:06:34
Kamille, felicitari pt ingeras. >:D<>:D<>:D<Sa cresca mare, sa fie sanatos si cuminte!!!:x
Abia astept si eu sa citesc povestea nasterii. ;))

Desi nu scriu prea des pe aici, sa stiti ca va citesc mereu.>:D<>:D<>:D<

alinutza20
12.11.2009, 15:13:21
Nivea Baby :)

Kamille, felicitari pentru grasun si refacere rapida!!!!!!

Gabi, zi-i surorii sa stea linistita, are timp sa se roteasca acolo la greu :)

Shery, Tudor a folosit din prima clipa nr. 2 la Pampersi, acum am trecut la nr. 4, mie-mi place sa fie lejeri, nu sa-l stranga la burtica...

si noi tot la 4 suntem k nu-mi place s-o stranga sa-i ramana urme...
pup bolfos:*:*

tsimonaiuliana
12.11.2009, 15:26:22
[quote=AnaM;2620522]Pai ai primit toti banutii pt care ai depus dosar?

Trusou = 150 ron

Trusoul si prima de nou nascut de unde se iau ?Tot de la posta?Poate i-a inclus in aia 480 care nu stiu ce-s cu ei dar tot nu iese ca e cu 100 lei in plus.

AnaM
12.11.2009, 15:36:06
Trusoul si prima de nou nascut de unde se iau ?Tot de la posta?Poate i-a inclus in aia 480 care nu stiu ce-s cu ei dar tot nu iese ca e cu 100 lei in plus.
Pai depinde de ce optiune ai bifat tu in cerere... Sa primesti banii la posta/postas sau pe card/cont bancar...

Julie, pre&post natalul se calculeaza 85% din brut, da-le cu legislatia in cap. E important, iti va creste si indemnizatia daca primesti acum din brut. Scrie si pe formularele de concediu medical (cod 8, gravide si lauze, 85%)
Spune-i desteptei de contabila ca concediul medical normal se plateste cu 75%. Maaaare-i gradina...

AnaM
12.11.2009, 15:36:56
si noi tot la 4 suntem k nu-mi place s-o stranga sa-i ramana urme...
pup bolfos:*:*

Pupici la bolfosica de la mine, ca Tudor da cu porcu' langa mine :D :* :*

alinutza20
12.11.2009, 15:41:52
Pai depinde de ce optiune ai bifat tu in cerere... Sa primesti banii la posta/postas sau pe card/cont bancar...

Julie, pre&post natalul se calculeaza 85% din brut, da-le cu legislatia in cap. E important, iti va creste si indemnizatia daca primesti acum din brut. Scrie si pe formularele de concediu medical (cod 8, gravide si lauze, 85%)
Spune-i desteptei de contabila ca concediul medical normal se plateste cu 75%. Maaaare-i gradina...

mare mare nu asa...
totusi ea a scris k in cartea de munca are 1100 deci e brutu.. si k din astia ii calculeaza... nu am inteles prea bine astept sa intre..:) "Adica eu am 1100 ron pe cartea de munca, ea calculeaza 85% din 1100 ron

Yonika
12.11.2009, 15:43:07
Pai e clar ca eu nu am simtul masurii :D Probabil dupa ce ii pui se mai dilata sau ii bebe asa mic ca is numai buni. Ufa, iar m-am panicat. Ii luasem niste body-uri si am zis ca sigur ii vor fi mici dar acum ma gandesc ca totusi is bune :D
Legat de body-uri. Eu am luat din carefour (chiar din supermarket) niste body pt 1 luna parca (sunt la set cate 4), nu mai retin ce scria pe ele, si au fost f bune, nici prea mari si nici prea mici. Asta ca sa aveti o idee. >:D<

AnaM
12.11.2009, 15:50:59
Legat de body-uri. Eu am luat din carefour (chiar din supermarket) niste body pt 1 luna parca (sunt la set cate 4), nu mai retin ce scria pe ele, si au fost f bune, nici prea mari si nici prea mici. Asta ca sa aveti o idee. >:D<

In mod normal ar fi bune, dar Tudor a avut seturi de 1 luna de la Tex si Disney, tot din Carrefour, si nu i-au venit... Abia cele de 3 luni i se inchideau cum trebuie la pampers...
Ce-i drept, Tudor e si baiat si a iesit si destul de voinicutz...
SHery, conteaza foarte mult si de cat de mare e bebelul. Eu oricum am evitat sa iau mici, ca stiam ca o sa ne mosteneasca :)

lua
12.11.2009, 16:15:15
ma bag si eu la sfaturi,caci am experienta de 5 ani ca mamica..cel mai bine este sa luati lucrusoarele putintel mai marute,bebeii cresc fff repede si raman mici hainutele.oricum mai mult de jumatate din ce luati pentru primele 5-6 luni nu vor imbraca...

monique18virgo
12.11.2009, 16:26:56
[quote=AnaM;2620522]Pai ai primit toti banutii pt care ai depus dosar?

Trusou = 150 ron

cand ai depus dosarul pt indemnizatie? si cand ti-au expirat alea 42 zile obligatorii

biutzaxx
12.11.2009, 17:37:03
auleu,sunt intr-o dilema.........si cum e mai bine?cu epidurala am inteles ca nu prea mai simti contractiile si nu prea mai poti sa impingi si dureaza mai mult pana il scoti pe bebe,de fapt epidurala e ca sa iti treaca tie durerile,nu?
nu e adevarat, Cu epidurala te dilati mai rapid, simti cand trebuie sa impingi si nu ai nicio durere, asta in cazul in care este facuta corect.
Eu de la dilatatie 4 am ajums la dilatatie 10 intr-o ora jumate :)>-

biutzaxx
12.11.2009, 17:39:43
dar intre nivea si sanosan,tot nivea?
ambele >:D<

Andrusca
12.11.2009, 17:42:13
Shery, Tudor a folosit din prima clipa nr. 2 la Pampersi, acum am trecut la nr. 4, mie-mi place sa fie lejeri, nu sa-l stranga la burtica...[/quote]

nr 4 poarta si Andrei :-? (are aproape 10 kg) :-p si nu trecem la 4+ deocamdata, ca e bine asa
Pupam flacaul! >:D<

biutzaxx
12.11.2009, 17:42:30
In mod normal ar fi bune, dar Tudor a avut seturi de 1 luna de la Tex si Disney, tot din Carrefour, si nu i-au venit... Abia cele de 3 luni i se inchideau cum trebuie la pampers...
SHery, conteaza foarte mult si de cat de mare e bebelul. Eu oricum am evitat sa iau mici, ca stiam ca o sa ne mosteneasca :)
lui Sebi i-au venit chiar daca avea 4 kg cand l-am nascut, depinde de fiecare bebe

roxana1
12.11.2009, 17:46:56
nu e adevarat, Cu epidurala te dilati mai rapid, simti cand trebuie sa impingi si nu ai nicio durere, asta in cazul in care este facuta corect.
Eu de la dilatatie 4 am ajums la dilatatie 10 intr-o ora jumate :)>-
deci merge pe noroc,si daca nu ai noroc?
fara epidurala in cat timp ai fi ajuns la dilatatie 10?si pana la cat trebuie sa ajunga dilatatia ca eu nu stiu?
mai este vreo mamica care sa aiba 1,55m inaltime?cum a nascut?

AnaM
12.11.2009, 18:03:10
nr 4 poarta si Andrei :-? (are aproape 10 kg) :-p si nu trecem la 4+ deocamdata, ca e bine asa
Pupam flacaul! >:D<
Tudor are aproape 9 kg. Ii sunt un pic mari, dar nr. 3 ii erau deja mici :* :* :* :* :*

jewelieta
12.11.2009, 18:03:49
dilatatia maxima e 10...din cate stiu eu
si depinde de la pacienta la pacienta in cattimp va ajunge la dilatatia maxima...unele femei nasc f repede,altele se chinuie si 36 de ore in travaliu-cum a patit green eyes,de exemplu
deci depinde de bafta fiecareia

michellina
12.11.2009, 18:09:01
Mesaj de la Kamille:

Felicitari mamicii si sanatate multa la amandoi! Crestere usoara!!!<:-P

michellina
12.11.2009, 18:20:43
Michellina, mai ai cele 2 fiole de oxitocina? Eu am reusit sa fac rost dar am o prietena care nu a gasit.
Da, le am. Lasa PM cu nr de tel sau adr de mess dc vrei.

petronelaaa
12.11.2009, 18:22:05
fara epidurala in cat timp ai fi ajuns la dilatatie 10?si pana la cat trebuie sa ajunga dilatatia ca eu nu stiu?

Dilatatia max e 10...de pe la 9 se incep "push-urile":D
eu am ajuns la spital cu dilatatie 7-8 si am nascut in 20min... daca mai intarziam putin nasteam in masina#:-S
nasterea usoara/grea nu depinde de inaltime...ci mai degraba de organismul fiecaruia si de noroc.

xxxxx
12.11.2009, 18:46:03
Voi cum va adormiti copiii? Razvan al meu de cateva zil adoarme foarte, foarte greu, maraie si isi freaca capul de (asta in conditiile in care e satul si schimbat). Nici p picioare nu reusesc, nu stiu ce metoda sa mai aplic, pur si simplu sta cu ochii inchisi si maraie, fara sa adoarma.:((

jewelieta
12.11.2009, 18:52:53
petronela,era prima nastere?
si cat a durat decand s-a rupt apa-sau au inceput contractiile,ca nu stiu cum s-a declansta la tine pana aia juns la spital
eu trebuie sa ajung de lapiatra neamt in iasi si fac numai 2 ore pe drum
sper sa nu am surprize:-?

tsimonaiuliana
12.11.2009, 18:52:54
Voi cum va adormiti copiii? Razvan al meu de cateva zil adoarme foarte, foarte greu, maraie si isi freaca capul de (asta in conditiile in care e satul si schimbat). Nici p picioare nu reusesc, nu stiu ce metoda sa mai aplic, pur si simplu sta cu ochii inchisi si maraie, fara sa adoarma.:((

Eu il adorm pe picioare si ii pun muzica,altfel nu am nici o sansa.

tsimonaiuliana
12.11.2009, 18:54:14
Cate ore pe zi dorm bebeii vostri iar seara la ce ora adorm?

tsimonaiuliana
12.11.2009, 18:56:30
cand ai nascut?? puenti un tiker ca sa vedem varta bebelusului

Scuze dar nu stiu ce e ala tiker :(

alibd
12.11.2009, 18:59:14

Este fasia aceea pe care o vezi si in semnatura mea, in care poti pune data unor evenimente importante. :)

Juliette
12.11.2009, 19:02:26
Azi nu am fost in stare sa o sun, ca eram prea nervoasa si riscam sa-i zic vreo doua, sa nu-i pice prea bine. O sa o sun maine, sa vad daca am cu cine ma intelege. L-)
>:D< :*

mare mare nu asa...
totusi ea a scris k in cartea de munca are 1100 deci e brutu.. si k din astia ii calculeaza... nu am inteles prea bine astept sa intre..:) "Adica eu am 1100 ron pe cartea de munca, ea calculeaza 85% din 1100 ron
Am intrat. :) Doamna contabila vrea sa calculeze ca la orice concediu medical normal, doar ca ia in considerare codul 8, adica 85%. Implicit cu impozit, cu toate darile la stat...
Nicidecum media bruturilor pe 6 luni, CAS la salariul minim si ce-i mai spusesem eu.
Iar legea cu un salariu mediu pe unitate si cea cu 6 sapt din prenatal platite 100% sunt "pt cei care au contract colectiv, care lucreaza la stat, nu pt mine, care am contract individual si lucrez in sistemul privat". :(

xxxxx
12.11.2009, 19:02:53

Al meu se trezeste in jur de 8, se foieste si se screme pana la 9 cand face caca, apoi adoarme pana la 10. 30. Apoi sta 2-3 ore treaz, apoi iar jumatate de ora de somn, asta pe parcursul intregii zil Daca reusim sa iesim afara sau daca mergem cu masina, doarme 2 ore legate, daca nu, nu. Seara adoarme pe la 9, 9.30.
Ticker e ala din smnatura, care arata varsta bebelului.

Butterfly87
12.11.2009, 19:06:15
Azi nu am fost in stare sa o sun, ca eram prea nervoasa si riscam sa-i zic vreo doua, sa nu-i pice prea bine. O sa o sun maine, sa vad daca am cu cine ma intelege. L-)

Am intrat. :) Doamna contabila vrea sa calculeze ca la orice concediu medical normal, doar ca ia in considerare codul 8, adica 85%. Implicit cu impozit, cu toate darile la stat...
Nicidecum media bruturilor pe 6 luni, CAS la salariul minim si ce-i mai spusesem eu.
Iar legea cu un salariu mediu pe unitate si cea cu 6 sapt din prenatal platite 100% sunt "pt cei care au contract colectiv, care lucreaza la stat, nu pt mine, care am contract individual si lucrez in sistemul privat". :(
ce aiurea cu sefii astia din domeniul privat

ralucarusu
12.11.2009, 19:23:12
si cat a durat decand s-a rupt apa-sau au inceput contractiile,ca nu stiu cum s-a declansta la tine pana aia juns la spital
jeweli stai in piatra neamt? in ce cartier?>:D<
sarcina usoara incontinuare si multa sanatate :* :* :*

Juliette
12.11.2009, 19:24:51
ce aiurea cu sefii astia din domeniul privat
Eh, n-ar fi seful, cat e madama. Pana sa ajung eu in firma, el avea f mare incredere in ea, ca e corecta, ca stie ce face... Pana i-am demonstrat in cateva randuri, in niste probleme destul de importante, ca habar n-are ce face, ca nu e la curent cu legislatia, ca prefera sa spuna "nu e asa", "nu se poate" decat sa-si faca treaba.

petronelaaa
12.11.2009, 19:36:48

Da, e prima nastere. Apa mi s-a rupt pe la 2.30 noaptea, pe la 4au inceput contractiile mai dese (i-am dat sms dr), la 6 eram la spital m-a vazut dr de garda, a sunato pe dr mea, m-am internat iar cand a venit dr eu eram deja dilatata si in 20min .... mi-am auzit odoru urland. Grabita fii`mea!:-p

Daca vrei sa nasti natural si te apuca noaptea...baga sotu`tau viteza ca-i mai liber noaptea:)>-

alinutza20
12.11.2009, 19:39:06

nici mie nici sotului nu ne-au dat salariul mediu si nici cele 6 sapt ptr k"nu e stipulat in contractul colectiv de munca".. deci...

jewelieta
12.11.2009, 20:04:27
raluca,stau pe bdul dacia

Rok5ana
12.11.2009, 20:22:54

Ce e cu astea 6 sapt platite 100% si cu un salariu mediu pe unitate ca eu nu stiu de ele? Ma poate lamuri cineva?:-\

Elodie
12.11.2009, 20:27:43
Da, le am. Lasa PM cu nr de tel sau adr de mess dc vrei.

Ti-am lasat PM cu adresa de mess a prietenei mele. Multumesc >:D<

ralucarusu
12.11.2009, 20:57:48
raluca,stau pe bdul dacia
viitorul meu sot sta in precista >:D< .......eu sunt din iasi

tsimonaiuliana
12.11.2009, 21:37:15
Al meu se trezeste in jur de 8, se foieste si se screme pana la 9 cand face caca, apoi adoarme pana la 10. 30. Apoi sta 2-3 ore treaz, apoi iar jumatate de ora de somn, asta pe parcursul intregii zil Daca reusim sa iesim afara sau daca mergem cu masina, doarme 2 ore legate, daca nu, nu. Seara adoarme pe la 9, 9.30.
Ticker e ala din smnatura, care arata varsta bebelului.

Ziua cam asa doarme si al meu numai ca la noi e problema mare seara. Cand sa-l pun la culcare tipa de zici ca il pun pe ace.Pur si simplu nu vrea sa se culce si cu ffffffffffffffffff. mare efort reusesc sa-l adorm pe la 11-12 insa pana atunci plange si face niste mofturi de nu mai stiu incotro s-o apuc.Si asta se intampla in fiecare seara.

xxxxx
12.11.2009, 21:58:01
Ziua cam asa doarme si al meu numai ca la noi e problema mare seara. Cand sa-l pun la culcare tipa de zici ca il pun pe ace.Pur si simplu nu vrea sa se culce si cu ffffffffffffffffff. mare efort reusesc sa-l adorm pe la 11-12 insa pana atunci plange si face niste mofturi de nu mai stiu incotro s-o apuc.Si asta se intampla in fiecare seara.

Exact asa face si al meu de cateva seri si zau ca nu stiu cum l-as putea adormi. Ma termina psihic.

Butterfly87
12.11.2009, 22:20:59
Eh, n-ar fi seful, cat e madama. Pana sa ajung eu in firma, el avea f mare incredere in ea, ca e corecta, ca stie ce face... Pana i-am demonstrat in cateva randuri, in niste probleme destul de importante, ca habar n-are ce face, ca nu e la curent cu legislatia, ca prefera sa spuna "nu e asa", "nu se poate" decat sa-si faca treaba.
atunci da-i cu legislatia de cap..ma dispera astfel de oameni..care se cred atotstiutori:-L

jewelieta
12.11.2009, 23:12:02
fetelor,voi in ultima luna ati mers saptamanal la control?

AnaM
12.11.2009, 23:43:20

Stai putin ca nu inteleg... Cum 6 saptamani din prenatal platite 100%? Si eu aud acum de treaba asta :))

Madama sa stie un lucru: salariul mediu pe unitate nu se da NUMAI la stat, ci la toti cei care au contract individual, care include contractul de munca colectiv, ala general (de la care pornesc toate contractele - eu asa stiu).
Acest salariu mediu se plateste din fondul social al firmei, probabil de aia nu vrea sa ti-l dea. Zi-i sa-ti arate unde scrie negru pe alb ca acest salariu se da doar la stat, si eu personal ma duc si-i fac munca o luna.
Eu lucrez la privat si aveam dreptul la acest salariu, doar ca am uitat sa-l cer (e o limita de 8 saptamani de la nastere, parca, pana in acest interval poti sa-l ceri).
As face-o nevasta porcului pe desteapta asta.

AnaM
12.11.2009, 23:53:18

Tudor doarme intre o ora jumate si 3 ore pe zi, depinde cat de urat si intunecat e afara :D

Se trezeste pe la 8-9, dupa 2 ore mai doarme ori 30 min, ori o ora jumate (in patul nostru), apoi in jur de 2 mai are 30 min somn, iar pe la 6 mai trage 30 minute somn (de obicei in carucior, ca-l mai plimb prin living :)) ).
Se culca in jur de ora 8 jumate-9 seara (depinde de cat a dormit pe parcursul zilei). Uneori adoarme in timp ce-l hranesc, si-l mut in pat, alteori (ca in seara asta, ca azi a dormit 3 ore per total) il hranesc, il pun in patut, si incepe sa maraie. Ii mai dau suzeta, il mai pun pe-o parte, mai maraie, iar ii mai dau suzeta, daca tot maraie il pun cateva minute la san, si ori adoarme la san, ori mai maraie 5 minute si somn :) Ma mai trezeste o data pe la 3-4 si o data pe la 6-7, cand il alaptez.

A avut zilele trecute niste nopti de-mi venea sa ma arunc pe geam. Eram epuizata, satula, obosita, irascibila. Se trezea o data la 45 de minute efectiv urland. Ma ridicam din pat, ii dadeam suzeta si, daca eram norocoasa adormea in 5 minute, si in 45 minute iar incepea sa urle. Si tot asa, de la 9 seara pana la 7 dimineata. Camera lui e in celalalt capat al holului, deci am facut carare de cate drumuri am avut.
Am tras eu concluzia ca a dormit atat de prost pentru ca in serile alea mereu i-am dat la culcare cate 2.5 ml de Nurofen (ori avea un pic de febra, ori mi se parea ca e ragusit), si probabil l-a durut burtica... De cand nu i-am mai dat, si-a revenit. #:-S#:-S#:-S

AnaM
12.11.2009, 23:54:54
fetelor,voi in ultima luna ati mers saptamanal la control?
Cam da... :)

cgeorgiana1982
13.11.2009, 09:12:26
Stai putin ca nu inteleg... Cum 6 saptamani din prenatal platite 100%? Si eu aud acum de treaba asta :))
.

Salariu de 100% minim 6 saptamani (http://mamici.blogspot.com/2008/01/salariu-de-100-minim-6-saptamani.html)

a. Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010. Daca intreprinderea nu are un contract colectiv de munca, atunci se aplica Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010, care mai confera unele avantaje femeii gravide. In primul rand, articolul 66 prevede ca minim 6 saptamani din perioada concediului de maternitate, intreprinderea sa compenseze si restul de pana la 100% din salariul brut. Asta inseamna ca minim 6 saptamani vei primi “in mana” salariul brut 100%: cca 85% indemnizatia de maternitate + restul de cca15% compensati de intreprindere.

b. Baza legislativa

Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010
Art. 66.
(1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Milagros
13.11.2009, 09:40:29
Asa am gandit si eu, mai bine un pic mare decat prea mic si sa il stranga. Acum nu stiu daca sa ma astept la un bebeloi gras, la ultimul control era destul de slabut ;)) dar la unul lung m-as astepta daca se da inspre familia mea (eu am 1,73, sor-mea 1,78 si frate-miu 1,90 :D)

Milagros
13.11.2009, 09:41:58
Eu stiu ca epidurala mai si prelungeste travaliul.

Milagros
13.11.2009, 09:43:04
eu am ajuns la spital cu dilatatie 7-8 si am nascut in 20min... daca mai intarziam putin nasteam in masina#:-S
nasterea usoara/grea nu depinde de inaltime...ci mai degraba de organismul fiecaruia si de noroc.
Vai, ce norocoasa ai fost. Te-ai dilatat asa repede sau pur si simplu ai plecat tarziu la spital?

Milagros
13.11.2009, 09:48:13
Bai!!! Eu am intrat in luna a noua? :O:O:O:O:O

petronelaaa
13.11.2009, 09:54:18
Vai, ce norocoasa ai fost. Te-ai dilatat asa repede sau pur si simplu ai plecat tarziu la spital?

M-am dilatat si repede, a fost si putina inconstienta si frica. Si decat sa stau pe paturile spitalului, am preferat sa stau pe acasa:-"

petronelaaa
13.11.2009, 09:55:54
Bai!!! Eu am intrat in luna a noua? :O:O:O:O:O

DA! Mult a fost putin mai este. Acusi iti tii copilul in brate!

Milagros
13.11.2009, 09:56:15
M-am dilatat si repede, a fost si putina inconstienta si frica. Si decat sa stau pe paturile spitalului, am preferat sa stau pe acasa:-"
Exact asa gandesc si eu dar mi-e frica ca atunci ma voi panica si voi zbura la spital imediat :-<

Juliette
13.11.2009, 10:13:11
[/b]

nici mie nici sotului nu ne-au dat salariul mediu si nici cele 6 sapt ptr k"nu e stipulat in contractul colectiv de munca".. deci...
Da, ok, sa zic ca poate face asta. Dar sa-mi calculeze cele 126 de zile ca si cum as fi in medical ? :|

Juliette
13.11.2009, 10:16:42

Madama sa stie un lucru: salariul mediu pe unitate nu se da NUMAI la stat, ci la toti cei care au contract individual, care include contractul de munca colectiv, ala general (de la care pornesc toate contractele - eu asa stiu).
Acest salariu mediu se plateste din fondul social al firmei, probabil de aia nu vrea sa ti-l dea. Zi-i sa-ti arate unde scrie negru pe alb ca acest salariu se da doar la stat, si eu personal ma duc si-i fac munca o luna.
Eu lucrez la privat si aveam dreptul la acest salariu, doar ca am uitat sa-l cer (e o limita de 8 saptamani de la nastere, parca, pana in acest interval poti sa-l ceri).
Asta cu 6 saptamani am gasit-o pe un site despre drepturile gravidelor.
Daca intreprinderea nu are un contract colectiv de munca aparte, atunci se aplica Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010, care mai confera unele avantaje femeii gravide. In primul rand, articolul 66 prevede ca minim 6 saptamani din perioada concediului de maternitate, intreprinderea sa compenseze si restul de pana la 100% din salariul brut. Asta inseamna ca minim 6 saptamani vei primi "in mana" salariul brut 100%: cca 85% indemnizatia de maternitate + restul de cca 15% compensati de intreprindere.

Baza legislativa

Art. 66.
(1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

roxana1
13.11.2009, 10:21:36
deci,orice concediu medical normal se calculeaza asa:75%din media bruturilor ultimelor 6 luni doar ca se plateste cas 10,5 % la salariul minim de 600 de lei,adica se scad 63 de lei si impozit;iar concediul de maternitate ,pre si postnatal este 85%din media bruturilor ultimelor 6 luni si nu se mai impoziteaza.
legea cu 6 sapt din prenatal platite 100% este pt toata lumea ,si pt stat si pt privat,fa o cerere in care la sfarsit sa scrii sa iti dea un raspuns scris in caz ca refuza si apoi mergi la itm.
iar legea cu salariul mediu pe unitate este la fel pt toata lumea,si pt stat si pt privat,pt ca este vb de contractul de munca unic la nivel national,iar in contractul asta scrie ca toate contractele la nivel de unitate sau de orice fel trebuie sa contina minim toate conditiile din contractul la nivel national sau mai mult,in nici un caz mai putine(sper ca intelegi ce vreau sa spun,incerc sa explic babeste pt toata lumea)adica in contractul tau individual,sau colectiv, de care ai ori scrie ca da un salariu mediu pe unitate,sau chiar mai mult,ori nu scrie deloc si atunci trebuie sa accepte ce scrie in contractul la nivel national.(si apropo salariul mediu pe unitate se calculeaza ca suma tuturor salariilor(nete) tuturor angajatilor din unitate impartit la nr de angajati)si pt asta este un model de cerere iar daca nici asta nu vrea sa ti-l dea sa te duci la ITM fara discutii,e vb de niste bani destul de folositori,mai mult de 600 de lei.daca nu ai inteles ceva sau mai ai intrebari sunt pregatita sa iti explic,si daca vreai modelele de cerere o sa incerc sa le pun

roxana1
13.11.2009, 10:28:14

ana sa stii ca eu stiu multe femei care au facut cerere pt salariul mediu pe unitate si dupa un an,pt ca citisem undeva ca in max trei ani de la nastere treb depusa cererea,iar la tine nu a trecut mult.asa ca fa cererea si vezi ce zice,iar daca te tii tare si le arati si legea sau te duci la itm sigur ii primesti,e vb de multi bani totusi

alinutza20
13.11.2009, 10:31:00
Da, ok, sa zic ca poate face asta. Dar sa-mi calculeze cele 126 de zile ca si cum as fi in medical ? :|

asta nu se poate.. dak face asta te poti duce in copou la cas

AnaM
13.11.2009, 10:39:05
deci,orice concediu medical normal se calculeaza asa:75%din media bruturilor ultimelor 6 luni doar ca se plateste cas 10,5 % la salariul minim de 600 de lei,adica se scad 63 de lei si impozit;iar concediul de maternitate ,pre si postnatal este 85%din media bruturilor ultimelor 6 luni si nu se mai impoziteaza.
legea cu 6 sapt din prenatal platite 100% este pt toata lumea ,si pt stat si pt privat,fa o cerere in care la sfarsit sa scrii sa iti dea un raspuns scris in caz ca refuza si apoi mergi la itm.
iar legea cu salariul mediu pe unitate este la fel pt toata lumea,si pt stat si pt privat,pt ca este vb de contractul de munca unic la nivel national,iar in contractul asta scrie ca toate contractele la nivel de unitate sau de orice fel trebuie sa contina minim toate conditiile din contractul la nivel national sau mai mult,in nici un caz mai putine(sper ca intelegi ce vreau sa spun,incerc sa explic babeste pt toata lumea)adica in contractul tau individual,sau colectiv, de care ai ori scrie ca da un salariu mediu pe unitate,sau chiar mai mult,ori nu scrie deloc si atunci trebuie sa accepte ce scrie in contractul la nivel national.(si apropo salariul mediu pe unitate se calculeaza ca suma tuturor salariilor(nete) tuturor angajatilor din unitate impartit la nr de angajati)si pt asta este un model de cerere iar daca nici asta nu vrea sa ti-l dea sa te duci la ITM fara discutii,e vb de niste bani destul de folositori,mai mult de 600 de lei.daca nu ai inteles ceva sau mai ai intrebari sunt pregatita sa iti explic,si daca vreai modelele de cerere o sa incerc sa le pun

Ai explicat foarte frumos :)

Juliette
13.11.2009, 10:44:25
asta nu se poate.. dak face asta te poti duce in copou la cas
Am incercat sa discut cu ea, n-am cu cine... ca ea nu baga de la ea, asa ii cere programul si ea nu are cum sa faca de mana calculele cum vreau eu. Ca dosarul dureaza pana e finalizat si abia apoi poate vedea ce sume trebuie platite, ce bani iau... :-<
M-am enervat iar, i-am si zis vreo doua care nu i-au convenit... am si bocit... faca ce-o vrea, nu ma mai intereseaza, efectiv am obosit sa explic ca la prosti. :|

ROX, multumesc f mult pt explicatii. Sunt lucruri pe care eu le stiu, doar ca nu pot face o idioata sa le priceapa. :*

roxana1
13.11.2009, 10:54:36
Am incercat sa discut cu ea, n-am cu cine... ca ea nu baga de la ea, asa ii cere programul si ea nu are cum sa faca de mana calculele cum vreau eu. Ca dosarul dureaza pana e finalizat si abia apoi poate vedea ce sume trebuie platite, ce bani iau... :-<
M-am enervat iar, i-am si zis vreo doua care nu i-au convenit... am si bocit... faca ce-o vrea, nu ma mai intereseaza, efectiv am obosit sa explic ca la prosti. :|
sper ca e vb doar de prenatal,pana la urma ai sa vezi cum ti-l calculeaza si daca iti da prea putin te poti duce la ITM fara probleme(calculeaza-ti si tu cat ar trebui sa iei ca sa stii exact daca ti-a dat bine sau nu),dar in orice caz daca vezi pe fluturas ca iti ia impozit atunci nu te lasa ca nu e normal
iar in leg cu cele 6 saptamani sau cu salariul mediu pe unitate nu te mai obosi sa explici,faci cereri,le dai si atat,sa iti dea explicatie scrisa de ce nu iti aproba,e vb de niste bani si de drepturile tale,eu nu ma las in nici un caz,doar nu ii da ea din buzunar

Juliette
13.11.2009, 11:17:32
sper ca e vb doar de prenatal,pana la urma ai sa vezi cum ti-l calculeaza si daca iti da prea putin te poti duce la ITM fara probleme(calculeaza-ti si tu cat ar trebui sa iei ca sa stii exact daca ti-a dat bine sau nu),dar in orice caz daca vezi pe fluturas ca iti ia impozit atunci nu te lasa ca nu e normal
iar in leg cu cele 6 saptamani sau cu salariul mediu pe unitate nu te mai obosi sa explici,faci cereri,le dai si atat,sa iti dea explicatie scrisa de ce nu iti aproba,e vb de niste bani si de drepturile tale,eu nu ma las in nici un caz,doar nu ii da ea din buzunar
Da, am mai discutat cu cineva sa-mi faca un calcul, i-am zis si ei ca apelez si la altcineva, a sarit ca arsa ca o verific, dar n-am ce-i face. >:P
Mereu a reactionat de parca ar fi dat de la ea si a tinut cu statul. E trup si suflet pt stat, comunista. :|
O sa vad ce-i iese dupa ce calculeaza. Desi, dupa ce am bestelit-o azi... s-ar putea sa se mai intereseze o data. :|

roxana1
13.11.2009, 11:29:18
Da, am mai discutat cu cineva sa-mi faca un calcul, i-am zis si ei ca apelez si la altcineva, a sarit ca arsa ca o verific, dar n-am ce-i face. >:P
Mereu a reactionat de parca ar fi dat de la ea si a tinut cu statul. E trup si suflet pt stat, comunista. :|
O sa vad ce-i iese dupa ce calculeaza. Desi, dupa ce am bestelit-o azi... s-ar putea sa se mai intereseze o data. :|
ar fi bine sa se mai intereseze o data;)) ,poate gaseste si ea legea corecta

Juliette
13.11.2009, 11:42:17
ar fi bine sa se mai intereseze o data;)) ,poate gaseste si ea legea corecta
I-am zis eu toate legile, dar a spus sa nu mai caut eu legi, ca oricum legislatia e pt toti la fel. L-) De parca ma apucasem eu de inventat legi acu... Ma rog, o sa vad urmarile... :*

gabriela_rgh
13.11.2009, 12:00:43
I-am zis eu toate legile, dar a spus sa nu mai caut eu legi, ca oricum legislatia e pt toti la fel. L-) De parca ma apucasem eu de inventat legi acu... Ma rog, o sa vad urmarile... :*
Bai dar ce nesi de contabila........
Cuma dica sa iti calculeze ca si medical prenatalul?Da ce esti prima graviduta pe care o are la firme?Ce incompetenta!:gen_02: :gen_02: :gen_02:

biutzaxx
13.11.2009, 12:12:51
ce norocoasa ai fost! si nu te-a durut nimic pana la dilatatie 7?? cum de ai scapat asa usor?? ai vreun secret?

biutzaxx
13.11.2009, 12:15:27
il iau in brate, si ma intind cu el in pat, asta pt ca doarme cu noi in pat. Il mangai frumos pe cap , ii pun suzeta, si incepe sa adoarma. Adoarme mai usor daca sta pe o parte. Dupa ce adoarme, ii las capul pe pat (el sprijinindu-se pe bratul meu) , mai stau cateva minute si il las adormit.
Ziua il obosesc bine cam o ora, o ora jumate, si cand incepe sa ii se inchida ochii, il pun in patutul lui, dau drumul la carusel si adoarme singur.

biutzaxx
13.11.2009, 12:17:02
Cand se apropie termenul si nu ai nascut, te sfatuiesc sa vii la iasi si sa stai la cineva pana nasti :)

biutzaxx
13.11.2009, 12:17:56
e chestia aia din semnatura noastra, adica ce apare jos pe fereastra unde scriu eu de ex , sii zice cate luni are bebele meu :)

biutzaxx
13.11.2009, 12:20:47
Da, e prima nastere. Apa mi s-a rupt pe la 2.30 noaptea, pe la 4au inceput contractiile mai dese (i-am dat sms dr), la 6 eram la spital m-a vazut dr de garda, a sunato pe dr mea, m-am internat iar cand a venit dr eu eram deja dilatata si in 20min .... mi-am auzit odoru urland. Grabita fii`mea!:-p

Daca vrei sa nasti natural si te apuca noaptea...baga sotu`tau viteza ca-i mai liber noaptea:)>-
si ai stat acasa de cand s-a rupt apa pana la 6??
mie mi s-a rupt la 2 si la 2 30 eram deja la spital. Dar mai bine era daca stateam acasa cateva ore sa ma odihnesc. Pe la 4 incepuse sa am contractii regulate la 5 min dar nu aveam dilatatie :(

biutzaxx
13.11.2009, 12:22:00
chiar daca e obosit si ii se inchid ochii??

biutzaxx
13.11.2009, 12:37:18
bebele meu se trezeste in jur de ora 7 cand e f bine dispus sau se screme, depinde de zi. Ne juca m cu el sa oboseasca , il schimbam si dupa o ora adoarme la loc , timp de 2 ore cand incepe sa maraie de foame. Ma duc la el repede, ii bag sanul in gura, asta pt ca doarme in patul nostru, papa si adoarme inca o ora. Se trezste mai sta putin si air adoarme pana pe la 12 cand se trezeste si il scot afara. Adoarme in landou, apoi in casa il hranesc si ne culcam amandoi cand se trezetse doar sa pape , si dormim pana la 17. mai nou ma uit la Aniela pana la ora 15 si apoi ca culc. Pe la 17 se trezeste, ne jucam , maraim si mai doarme o tura pana la 19. Iar ne jucam, papam si facem baita la ora 20 30 si pe la 21 21 30 adoarme. Daca adoarme pe al 22 se trezeste la 7 dimineata, daca adoarme mai devreme , se trezeste pe la 6..

Ieri la baita , dupa ce l-am spalat pe cap, l-am clatit pe corp mai sumar decat pana acum , si apoi l-am uns cu ulei. Dupa, a inceput taraboiul, urla fara motiv, apoi atipea, iar urla si tot asa pana la 1 noaptea cand a cazut mort de somn. Acum , dimineata cand l-am schimbat, am vazut ca are pe corp , burtica si picioare, pielea buburuzata , si bubitele rosiatiece. Mi-am dat seama ca de asta urla, (eu ma invinovateam ca am mancat cateva bomboane de ciocolata si i-am transmis cofeina prin lapte..). O sa ii fac baita cu galbenele in seara asta si daca nu ii trce ce sa fac?? cum sa procedez? sa merg la emdic sau mai stau , poate ii trec cu baita fara lotiuni si uleiuri?

roxana1
13.11.2009, 12:55:51
bebele meu se trezeste in jur de ora 7 cand e f bine dispus sau se screme, depinde de zi. Ne juca m cu el sa oboseasca , il schimbam si dupa o ora adoarme la loc , timp de 2 ore cand incepe sa maraie de foame. Ma duc la el repede, ii bag sanul in gura, asta pt ca doarme in patul nostru, papa si adoarme inca o ora. Se trezste mai sta putin si air adoarme pana pe la 12 cand se trezeste si il scot afara. Adoarme in landou, apoi in casa il hranesc si ne culcam amandoi cand se trezetse doar sa pape , si dormim pana la 17. mai nou ma uit la Aniela pana la ora 15 si apoi ca culc. Pe la 17 se trezeste, ne jucam , maraim si mai doarme o tura pana la 19. Iar ne jucam, papam si facem baita la ora 20 30 si pe la 21 21 30 adoarme. Daca adoarme pe al 22 se trezeste la 7 dimineata, daca adoarme mai devreme , se trezeste pe la 6..

Ieri la baita , dupa ce l-am spalat pe cap, l-am clatit pe corp mai sumar decat pana acum , si apoi l-am uns cu ulei. Dupa, a inceput taraboiul, urla fara motiv, apoi atipea, iar urla si tot asa pana la 1 noaptea cand a cazut mort de somn. Acum , dimineata cand l-am schimbat, am vazut ca are pe corp , burtica si picioare, pielea buburuzata , si bubitele rosiatiece. Mi-am dat seama ca de asta urla, (eu ma invinovateam ca am mancat cateva bomboane de ciocolata si i-am transmis cofeina prin lapte..). O sa ii fac baita cu galbenele in seara asta si daca nu ii trce ce sa fac?? cum sa procedez? sa merg la emdic sau mai stau , poate ii trec cu baita fara lotiuni si uleiuri?
aaaaa,deci trebuie clatit tot timpul foarte bine.ca eu citisem ca erau mamici care nu il clateau nici macar pe cap si nu se intampla nimik,cu ce lotiuni il speli?

xxxxx
13.11.2009, 13:02:23
il iau in brate, si ma intind cu el in pat, asta pt ca doarme cu noi in pat. Il mangai frumos pe cap , ii pun suzeta, si incepe sa adoarma. Adoarme mai usor daca sta pe o parte. Dupa ce adoarme, ii las capul pe pat (el sprijinindu-se pe bratul meu) , mai stau cateva minute si il las adormit.
Ziua il obosesc bine cam o ora, o ora jumate, si cand incepe sa ii se inchida ochii, il pun in patutul lui, dau drumul la carusel si adoarme singur.

Ce norocoasa esti! al meu cand e obosit se freaca pe la ochisori si incepe sa marai, daca il mangai pe cap sau pe spate cauta joaca si se agita mai tare, daca il pun in patut si dau drumu la carusel, la fel se joaca:-" Asa ca il adormeam leganat pe picioare, dar in ultimul timp si asa face figuri.

xxxxx
13.11.2009, 13:07:22

si al meu dormea foarte bine la varsta asta:* O sa vezi mai tarziu cand se joaca mai mult, gangureste, prinde la smecherii, o sa stea mai mult treaz.
Al meu de ieri se rostogoleste8-}<:-P

Andrusca
13.11.2009, 13:48:32
si al meu dormea foarte bine la varsta asta:* O sa vezi mai tarziu cand se joaca mai mult, gangureste, prinde la smecherii, o sa stea mai mult treaz.

Felicitari pt rostogoale si de acum atentie sporita!!! :-"
Anca, ref la adormit: pe la varsta lui Razvan si Andrei se comporta la fel: nu mai vroia adormit in niciun fel, maraia, plangea / urla :-< , cand venea ora de somn imi venea sa o iau la sanatoasa #-o ; dar a fost doar o etapa, Slava Domnului
Asa ca, rabdare si sanatate va doresc!
Pupici lui Razvanel :*

sava_ioana
13.11.2009, 14:59:20
si eu va sfatuiesc sa aveti rabdare ca daca il obisnuiti cu leganatul foarte greu il veti dezobisnui...eu ii atrageam atentia cantand un cantecel insa repetand aceleasi sunete se uita la mine si incetul cu incetul inchidea ochisorii acum e clar ca nu toti copiii sunt la fel si poate ca ajungeti in situatia in care nu mai aveti alternativa dar parerea mea e ca e bine sa epuizati toate posibilitatile pana sa recurgeti la leganat...eu nu l-am leganat niciodata pe Matei si sper nici sa nu trebuiasca pt ca am ramas cu sechele de cand am stat cu o verisoara grasuna care avea 3 ani si adormea de fiecare data leganata:| bafta si multa inspiratie:*

tsimonaiuliana
13.11.2009, 15:27:52
chiar daca e obosit si ii se inchid ochii??

Chiar daca e rupt de somn(ca vad ca se freaca pe la ochi si i se micsoreaza ochii) tot nu vrea sa doarma.Parca se chinuie sa stea treaz si se moftureste continuu.Cand sriu ca se apropie ora 20 (ca pe atunci incepe scandalul) ma ia cu fiori.

tsimonaiuliana
13.11.2009, 15:31:54

Exact asa a patit si al meu.Dupa baita l-am dat cu ulei de corp Johnson si de la el s-a iritat asa cum zici tu.L-am dat cu crema de galbenele si i-a trecut f. repede.

Yonika
13.11.2009, 15:36:37
Pai da Ana, cred, ca din cate stiu, Tudor a fost un bebelus destul de maricel la nastere, aproape 4 kg, pe langa pitica mea de 3, 250 care a scazut la 3,100 si apoi a pus f greu inapoi, cam dupa o luna avea abia 3,900.
Pupam grasunul!:*

michellina
13.11.2009, 15:53:33

Acest salariu mediu pe unitate se da numai mamei sau si tatalui? Care e regula in caz ca ambii lucreaza?

Juliette
13.11.2009, 15:58:28
Acest salariu mediu pe unitate se da numai mamei sau si tatalui? Care e regula in caz ca ambii lucreaza?
Am inteles ca acest salariu se acorda mamei. Daca mama nu munceste, atunci se poate acorda tatalui. Acum nu stiu daca se poate, cu o dovada ca mamei nu i s-a acordat, chiar daca munceste, sa i se acorde tatalui. :*

Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate

michellina
13.11.2009, 16:06:17
Am inteles ca acest salariu se acorda mamei. Daca mama nu munceste, atunci se poate acorda tatalui. Acum nu stiu daca se poate, cu o dovada ca mamei nu i s-a acordat, chiar daca munceste, sa i se acorde tatalui. :*

Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate
Multumesc mult pt raspuns!:*

Juliette
13.11.2009, 16:11:33
Multumesc mult pt raspuns!:*
Cu mare placere ! :*

roxana1
13.11.2009, 16:11:56
am descoperit acum pe net rame pt mulaje pt bebe pt manute sau picioruse.si-a cumparat cineva,stie cineva daca se gasesc prin oras si cat costa?

claudelle
13.11.2009, 16:13:19
FELICITARI lui Kamille...recuperare usoara...alte noutati de la ea? Is curioasa cum au decurs lucrurile.....:-<

A inceput si la noi numaratoarea inversa.....Andreiutul nostru cred ca e dornic sa ne cunoasca....de cateva zile cunosc niste dureri surde de burta si de spate - care ma pun pe jar- dar eu sper sa stea cuminte la mami in burtica macar pana duminica, cand avem intalnire cu dna dr.

V-am pupat pe toate :*

Juliette
13.11.2009, 16:15:27
am descoperit acum pe net rame pt mulaje pt bebe pt manute sau picioruse.si-a cumparat cineva,stie cineva daca se gasesc prin oras si cat costa?
Am vazut eu in CUG, la Rondul Vechi, la Mogaldeata, preturi intre 70 - 130 ron, depinde de modelul ramei, ca sunt numai pt piciorus, sunt pt piciorus si manuta, sunt cu locuri pt poza. :*

Anmari
13.11.2009, 16:19:32

Si a mea se rostogoleste de 2 zile ;)) ... mai bine spus se intoarce de pe spate pe burtica. Azi bica o schimba si s-a intors dupa crema, eu eram cu pampersul murdar in mana il impachetam si cand colo ce vedem, gaza noastra intr-o secunda era deja intoarsa pe burta si mai nou se sprijinea in mana, care pana atunci si-o prindea sub ea si era toata un zambet, nu mai putea de bucurie de isprava ei ;)) Daca nu are multe hainute pe ea se roteste mai usor, asa cum e incotosmata e mai greu ... dar ne descurcam noi ;))

Cum anume se rostogoleste ?

tsimonaiuliana
13.11.2009, 16:30:54
Offfffffff.Ma chinui sa-mi pun un ticker dar nu reusesc.L-am personalizat dar nu reusesc sa-l pun in semnatura.Ma poate ajuta cineva?

gabriela_rgh
13.11.2009, 16:37:51
FELICITARI lui Kamille...recuperare usoara...alte noutati de la ea? Is curioasa cum au decurs lucrurile.....:-<

A inceput si la noi numaratoarea inversa.....Andreiutul nostru cred ca e dornic sa ne cunoasca....de cateva zile cunosc niste dureri surde de burta si de spate - care ma pun pe jar- dar eu sper sa stea cuminte la mami in burtica macar pana duminica, cand avem intalnire cu dna dr.

V-am pupat pe toate :*
Clau incepem galeria?<:-P <:-P <:-P <:-P
Cum il trigam pe bebicul tau?:* :* :* :*

gabriela_rgh
13.11.2009, 16:38:31
Offfffffff.Ma chinui sa-mi pun un ticker dar nu reusesc.L-am personalizat dar nu reusesc sa-l pun in semnatura.Ma poate ajuta cineva?
Trebuie sa copii tot codul acela de sub Tiker si sa il pui in semnatura:)!

claudelle
13.11.2009, 16:40:23
Clau incepem galeria?<:-P <:-P <:-P <:-P
Cum il trigam pe bebicul tau?:* :* :* :*

Eu zic sa stea cumincior pana duminica.....pe urma aveti liber la galerie ;));));)).....un nume e clar stabilit Andrei...al doilea ducem tratative :))

gabriela_rgh
13.11.2009, 16:42:18
Eu zic sa stea cumincior pana duminica.....pe urma aveti liber la galerie ;));));)).....un nume e clar stabilit Andrei...al doilea ducem tratative :))
Atunci Andrei sa stai in garsoniera cumintel pana duminica!;-) ;-) ;-)

tsimonaiuliana
13.11.2009, 16:46:19
Trebuie sa copii tot codul acela de sub Tiker si sa il pui in semnatura:)!

Asa am facut dar zice ca invalid

claudelle
13.11.2009, 16:48:48
Atunci Andrei sa stai in garsoniera cumintel pana duminica!;-) ;-) ;-)

:*:*:*>:D<>:D<

gabriela_rgh
13.11.2009, 16:52:48
Vezi ca sunt 2 coduri..unul e special pt forum-uri.Incearca cu ambele si sa fie copiate bine bine toate semnele de punctuatie!Sper sa reusesti!:* :* :*

jewelieta
13.11.2009, 16:55:29
simona,si eu m-am chinuit mult cu tickerul
stii ce greseala faceam?nu puneam linkul ala in spatiul mare alb de sus,ci incercam sa il pun jos unde cere un link
sper ca ai inteles
deci il pui in casuta mare alba
si o sa vezi ca merge

AnaM
13.11.2009, 17:05:27
Doar mamei, iar in caz ca aceasta nu lucreaza, se da tatalui :*

Juliette
13.11.2009, 17:10:22
Vezi sa copii BBcode in semnatura, nu HTML. :*

Butterfly87
13.11.2009, 17:12:33
:*:*:*>:D<>:D<
acusi iti facem si tie galerie<:-P

xxxxx
13.11.2009, 17:25:23
Felicitari pt rostogoale si de acum atentie sporita!!! :-"
Anca, ref la adormit: pe la varsta lui Razvan si Andrei se comporta la fel: nu mai vroia adormit in niciun fel, maraia, plangea / urla :-< , cand venea ora de somn imi venea sa o iau la sanatoasa #-o ; dar a fost doar o etapa, Slava Domnului
Asa ca, rabdare si sanatate va doresc!
Pupici lui Razvanel :*

Stiuuuuuu! Din ce spui tu parca ma mai incurajezi, sper sa fie doar o etapa ca altfel chiar o iau la sanatoasa;)) Multumim. :*Pupici de la Razvanel pentru Andreiut:*