PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

biutzaxx
29.11.2009, 19:53:40
Ce fac fetele? Eu sunt terminata dupa ziua de ieri, Tudor a facut febra, probabil reactie postvaccin, maxim 39,2 :-<Am fost si la Urgente cu el dar nu prea au avut ce sa ne faca.. am preferat sa stau acasa si sa il supraveghez, asta'noapte nu a mai facut peste 37,5, insa dimineata iar a avut un puseu la 38,5..acum a mai scazut si face nani...sper sa isi revina curand!(:|
dar nu i-ai dat nimic preventiv?? eu i-am dat dupa vaccin un supozitor cu paracetamol si apoi la cateva ore 2.5 ml de nurofen si asa am tinut-o 48 ore . Ii dadeam cand incepea sa faca 37.1 , deja ma panicam si bagam in el ceva si slava Domnului am trecut cu bine.
Sa ii treaca febra lui Tudorel!

biutzaxx
29.11.2009, 19:56:04
Sa stii ca are tot mai putine bubute <:-P De n-ar fi de pacaleala [-o< Vad ca mai are 2 pe fatuca si 2 - 3 pe picioaruse, sper sa ii treaca.
Asta noapte ne-a tinut concert. Vad ca s-a cam invatat ca una doua cum scanceste il iau la intrebari si a inceput sa se cam alinte. Aseara l-am lasat sa traga cateva Oaaaaa si s-a linistit si s-a culcat singurel, dar noaptea cand l-am trezit la papa nu m-am mai putut intelege cu el :(( Greu de tot s-a culcat si apoi dimineata intrase in greva foamei ca refuza sanul :-B Of, tare is mici si simpatici da' tare is smecheri. :-<
nu-l trezi sa pape, ca stie el cand ii e foame, nu are sens sa il trezesti tu :)

biutzaxx
29.11.2009, 19:57:23
Sanatate lui Tudorel, cred ca am sam or de spaima cand mi-o face prima febra.

Si apropo de temperatura... mi-a zis pediatra sa ii iau zilnic da mi-e frica ca nu prea stiu cum :(( Voi cum faceti? Stiu ca se baga in fundut termometrul da io am cam ramas cu sechele de cand m-a agesmuit din cap pana in talpi cu cacuta in timp ce il schimbam :D
eu am o suzeta care imi afiseaza temperatura. Sunt la carrefour :)>-

biutzaxx
29.11.2009, 20:01:43
Fetele, ce parere aveti de Infacol? Pe noi ne omoara colicii...saracutul :(. Si numai din afara gasesc de cumparat? :-\

Pentru fetele care urmeaza sa nasca....daca doriti am pentru perfuzii, Perfalgan, este fff bun impotriva durerilor dupa nastere prin cezariana. Mi-a luat sotul mai multe si am ramas cu 3...sunt FF BUNE.
al meu s-a siumtit atre bine cu infacolul, i-au trecut colicile si am puteam intelege si eu cu el , asa ca incearca sa faci rost de el.. stiu ca este un site care comercializeaza infacol, la 35 ron parca, da o cautare google si sigur il gasesti :*

AnaM
29.11.2009, 21:35:37
dar nu i-ai dat nimic preventiv?? eu i-am dat dupa vaccin un supozitor cu paracetamol si apoi la cateva ore 2.5 ml de nurofen si asa am tinut-o 48 ore . Ii dadeam cand incepea sa faca 37.1 , deja ma panicam si bagam in el ceva si slava Domnului am trecut cu bine.
Sa ii treaca febra lui Tudorel!

Biu, mama, nu te panica la 37,1 :)) (sunt copii care au 37,1 tot timpul :)) ), da-i Nurofen sau Paracetamol daca sare de 38 :*

Nou cred ca ne iese un dintisor <:-P <:-P Deja mi l-am imaginat cum ar arata cu el iesit si ma buseste rasul =)) O sa vedem daca e asa in urmatoarele zile :D

michellina
29.11.2009, 22:05:31
al meu s-a siumtit atre bine cu infacolul, i-au trecut colicile si am puteam intelege si eu cu el , asa ca incearca sa faci rost de el.. stiu ca este un site care comercializeaza infacol, la 35 ron parca, da o cautare google si sigur il gasesti :*

Cand ii dadeai Infacolul? La fiecare masa cum zice in prospect? Pt ca eu i-am dat vreo 2 zile dar tot avea colici si am renuntat.

aanamaria
29.11.2009, 22:17:45
;)) deja face furori fiica-mea ... ma bucur ca i-a placut lui Andrei si a inceput sa gangureasca ...pupici ptr nepotel :*
intr-adevar i-a placut lui andrei. eu sunt mamica lui...
i-am povestit cumnatei ce frumos facea cand iti auzea printesa. cred ca o intelegea el in limba lor acolo.
tare scumpi mai sunt puii nostri. abia astept sa creasca sa imi spuna si mie ceva da sa inteleg...
pupici pentru monitza!

aanamaria
29.11.2009, 22:24:36
fetelor eu intampin o problema si nu stiu cum sa o rezolv. sunt inebunita ca puiul meu nu mai vrea san. trebuie sa ii cant, sa ma batai pe pat cu el sa il legan pana adoarme nu stiu .... ma chinui ffff mult pana sa ia sanul in gura. si vreau sa spun ca il las si 4 ore pana sa ii dau sa manance ca sa vad daca nu cumva refuza sanul din cauza ca e satul. mai dati-mi idei ca vad ca in ultimul timp nici la chestiile astea nu mai reactioneaza. are abia 4 luni jumate si de doua luni si ceva ma chinui in fel si chip sa manance. cu toate ca ma chinui vad ca se satura cand apuca sa manance ca a luat binisor in greutate. la 4 luni cand am fost la pediatra avea 7.300 kg. acu cred ca are peste 7.500.
astept idei....poate este vreo mamica intr-o situatie similara.
nu as vrea sa renunt sa ii dau san.
va pup.

sava_ioana
29.11.2009, 23:10:07
Nu mai trezi baiatul la papa, o sa-ti ceara el, lasa puiul sa doarma :) La unele mese papa mai mult si ii tine de foame mai mult, la alte mese papa mai putin, niciodata nu papa aceeasi cantitate de laptic la fiecare masa, cand e mic :*

Cu temperatura nu te stresa, ia-o daca simti ca e mai fierbinte ca de obicei. N-are rost sa strezesi copilul cu termometrul in fund (eu am o oroare). Eu ii iau temperatura inainte de vaccin si dupa, atat.

Simo, baitza cu apa cu un grad-doua mai rece ca de obicei e recomandata la febra mare... Plus sosetele imbibate in otet diluat cu apa. Si fara caciula, ca pe acolo se pierde din caldura :*
Si sfantul supozitor Paracetamol (pe Tudor il doare burtica de la Nurofen portocale)

exact comentariile pe care vroiam sa le fac eu...bine punctat pt fiecare subiect...chiar nu inteleg de ce il trezesti pe pui ca sa pape daca el nu cere?
iar vis-a-vis de febra si noi dam antitermice alternate supozitor cu paracetamol si nurofen si sosetele imbibate cu otet si apa...multa sanatate la bebici

sava_ioana
29.11.2009, 23:18:05
fetelor eu intampin o problema si nu stiu cum sa o rezolv. sunt inebunita ca puiul meu nu mai vrea san. trebuie sa ii cant, sa ma batai pe pat cu el sa il legan pana adoarme nu stiu .... ma chinui ffff mult pana sa ia sanul in gura. si vreau sa spun ca il las si 4 ore pana sa ii dau sa manance ca sa vad daca nu cumva refuza sanul din cauza ca e satul. mai dati-mi idei ca vad ca in ultimul timp nici la chestiile astea nu mai reactioneaza. are abia 4 luni jumate si de doua luni si ceva ma chinui in fel si chip sa manance. cu toate ca ma chinui vad ca se satura cand apuca sa manance ca a luat binisor in greutate. la 4 luni cand am fost la pediatra avea 7.300 kg. acu cred ca are peste 7.500.
va pup.

eu am avut aceasi problema cu Matei si daca nu ma insel pe la acesi varsta...pot sa-ti spun ca mi-a trebui foarte multa rabdare pt ca aceasta criza a lui a tinut vreo saptamana timp in care am renuntat la completare pt ca mi-am dat seama ca atunci ar putea renunta total la san...astfel ca profitam de alaptatul pe timpul noptii pt ca atunci poate din cauza oboselii nu facea scandal iar in rest insistam,il lasam daca nu vroia...incercam sa fiu calma chiar daca ma epuiza foarte tare chestia asta...stateam dezbracata in partea de sus si-l lasam sa stea lipit de mine,sa se joace la pieptul meusa faca ce vrea cu sanul ma mai storceam si incercam sa-i mai dau cu biberonul lapticul meu(asta cu biberonul eu am facut-o pt ca eram disperata ca nu papa dar nu stiu ce efect o sa aiba la alt bebe)...dupa cum spuneam acesta criza a durat o saptamana si cand deja m apregateam sa renunt si sa trec pe lapte praf puiul meu a reinceput sa pape cu mare drag san...si papa si acum chiar daca a inceput sa mearga singur in picioare:">

Rok5ana
29.11.2009, 23:26:59
Claudelle, de aici poti comanda Infacol .. http://bebeshop.wordpress.com/medicamente/infacol/

biutzaxx
30.11.2009, 00:47:13
Biu, mama, nu te panica la 37,1 :)) (sunt copii care au 37,1 tot timpul :)) ), da-i Nurofen sau Paracetamol daca sare de 38 :*

Nou cred ca ne iese un dintisor <:-P <:-P Deja mi l-am imaginat cum ar arata cu el iesit si ma buseste rasul =)) O sa vedem daca e asa in urmatoarele zile :D
:D ma panicasem ca de regula are 36,7 si acu mi se parea mult si sunt sigura ca crestea..dar na , preventiv :D
Tudorel cat are temp normala?

biutzaxx
30.11.2009, 00:48:52
Cand ii dadeai Infacolul? La fiecare masa cum zice in prospect? Pt ca eu i-am dat vreo 2 zile dar tot avea colici si am renuntat.
nu, ii dadeam seara ca atunci il apucau colicile, ziua le suporta sau nu le avea..
ii dadeam o pipeta intreaga si daca mai era cazul mai dadeam la urmatoarea masa si cam atat

biutzaxx
30.11.2009, 00:53:02
va pup.
poate are el o pozitie preferata, zic asta ca al meu s-a obisnuit noaptea sa pape culcat si ziua, cand il alaptez in brate, cam maraie la san sau nu il goleste complet, se satura cat de cat si gata, dar cand ii dau in pat culcat, il mananca tot si daca ii dau si pe celalat, il goleste si pe al doilea..
incearca diferite pozitii si vezi cu care se simte mai confortabil si poate o sa mai aibe pofta, sau poate nu e mancacios si basta :D . La biberon papa?

Mai cunosc pe cineva care mi-a zis ca baiatul ei la 4 luni nu a mai vrut sa suga si a renuntat sa ii mai dea.
Eu ma gandesc ca atunci descopera joaca la san, sau in acea perioada. Al meu a inceput sa se joace la san si bea mai intai asa ca sa isi potoleasca setea si apoi ia o gura, intoarce capul in sens opus, apoi iar revine mai ia o gura si tot asa pana cand pune numai buza pe san si imi zambeste smechereste ca si cum el se face ca papa si eu cred ca el papa bine, smecherul, de pe acum incearca sa ma pacaleasca. Am si filmat toata distractia numai ca nush daca sa pun filmumetul ca se vede sanul cum papa de la el si nu cred ca e tocmai decent :D

biutzaxx
30.11.2009, 01:00:33
Claudelle, de aici poti comanda Infacol .. http://bebeshop.wordpress.com/medicamente/infacol/
exact asta e siteul! >:D<

imi place ce nume ai ales feciorului tau :-p , se pare ca se inmultesc Sebastianii la noi, nu numai Tudoreii ;)) iar pe 18 decembrie e onomastica lor, nu?

alinutza20
30.11.2009, 08:27:31
LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!! tuturor andreelor, andreilor si derivatelor acestor nume!!! multa sanatate, fericire si tot ce-i mai bun in lume!!!<:-P <:-P <:-P :rocking: :rocking: :rocking:
asteptam :gen_05: :gen_05: :gen_05: (dar la cat de mult sunteti cred k este o problema:)):)) )

la multe lunite Tudor.. sa cresti mare si sanatos.. voios k frumos esti!!! s-o bucuri pe mami cu realizarile tale si cu fiecare pas facut zi de zi:*:*:*:*

la multe lunite si monitzei mele:*:*:*:*

ps. si noi asteptam 2 dintisori.. ii vad dar cred k mai dureaza putin pana sparg gingia:-p

AnaM
30.11.2009, 08:38:54
:D ma panicasem ca de regula are 36,7 si acu mi se parea mult si sunt sigura ca crestea..dar na , preventiv :D
Tudorel cat are temp normala?

36,5-36,8 cam asa are de obicei :)

Cat despre Infacol, incercati macar o saptamana, la fiecare masa cate o pipeta intreaga, inainte sa il aruncati... La majoritatea bebeilor reactioneaza repede, la altii mai greu, la altii... deloc :)

AnaM
30.11.2009, 08:40:19
La multe lunite, Monitza! Sa fii sanatoasa, fericita si sa va iubiti mult! >:D< :* :* <:-P

La multi ani Andreilor si Andreelor!!!!! <:-P

AnaM
30.11.2009, 08:43:15
In jur de 4 luni, Tudor nu a vrut sa mai manance laptic din bratele mele, ci numai intins pe pat, pe o parte. Pana mi-am dat seama de ce refuza papa, m-au trecut 1000 de nervi :)

Butterfly87
30.11.2009, 09:44:02
LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!! tuturor andreelor, andreilor si derivatelor acestor nume!!! multa sanatate, fericire si tot ce-i mai bun in lume!!!<:-P <:-P <:-P
asteptam :gen_05: :gen_05: :gen_05: (dar la cat de mult sunteti cred k este o problema:)):)) )

la multe lunite Tudor.. sa cresti mare si sanatos.. voios k frumos esti!!! s-o bucuri pe mami cu realizarile tale si cu fiecare pas facut zi de zi:*:*:*:*

la multe lunite si monitzei mele:*:*:*:*

ps. si noi asteptam 2 dintisori.. ii vad dar cred k mai dureaza putin pana sparg gingia:-p
la ,multe lunite Monicutza.....si tuturor sarbatoritilor de astazi>:D< >:D< >:D<

roxienea
30.11.2009, 10:16:03
La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi!!!>:D<>:D<>:D<

roxana1
30.11.2009, 10:16:11
Stai linistita, a nascut de curand o prietena, cand era carantina-atunci nu era voie nici cu haiinute pentru bebe, acum de vrio 10 zile ai voie.............cum a intratat taticu sa vada pe bebe? Simplu doar suntem in romania, 10 ron la portar si 10 ron la liftiera si gata !
cred ca ajung luni pe la maternitate la o cunostinta si te tin la curent cu ultimele stiri!
sper sa se poata.......astept vestile:)

roxana1
30.11.2009, 10:22:58
Se poate rupe apa si apoi sa inceapa contractiile - chiar cateva ore mai tarziu - cum am patit eu sau pot incepe contractiile si apa sa se rupa mai tarziu sau sa nu se rupa deloc si o rupe medicul.
Nu cred ca poti face tu personal ceva sa nu ia bebe stafilococul. :(
Treaba cu carantina e nasoala rau. Al meu venea in hol, coboram eu, luam ce aveam de luat si in maxim 5 min trebuia sa plece. Pe la pranz era mai fain ca nu era portarul pe faza si puteam sta mai mult de vorba, dar nici pomeneala sa dai bani sa vada bebele, asta nu s-a putut sub nici o forma. Al meu nici in poze nu l-a vazut ca nu puteam intra cu telefonul la bebe, deci l-a vazut exact la externare cand i l-a predat asistenta.

PS La mine primele semne ca nasc au fost reprezentate de diaree; organismul incepe sa se curete cu vreo doua sapt inainte. Eu nu am bagat in seama prea mult acest simptom ca nu ma asteptam la 35 de sapt, dar parca mi-a dat de gandit.
stiu ca treb sa fie contractii regulate nu?dar la inceput sunt contractii dureroase sau nedureroase?
nu pot sa cred ca sotul tau si-a vzut bebele abia la externare,imi pare f rau pt el.nu te lasa sa stai cu sotul pe canapelele alea din sala de asteptare?la externare cum i l-a predat asistenta?urcase sus nu?cum de i l-a predat lui si nu tie,asa se face?
cat despree diaree am avut acum 2 sapt acum mi-a trecut.......:D

roxana1
30.11.2009, 10:28:23
Roxana1, Shery a subliniat f bine simtomele. Si mie mi s-a rupt apa si la 2-3 ore au inceput contractiile dar pot aparea contractiile si apoi sa se rupa apa la o dilatatie mai mare..
cu stafilococul..nu stiu cum ai putea scapa, poate la rezerva si cu mult spirt, dar si eu am stat la rezerva si am avut grija ca stiam de el si tot degeaba.. na poate tu ai noroc!
sotul meu a urcat la ora 22 dupa ce am nascut si eu stateam langa sala de nasteri si a putut veni sa ma vada si a avut noroc ca bebe inca era in sala de nasteri. Eu intrebasem dr cum fac ca sa vada si sotul copilul si mi-a zis sa ii transit sa vina la lift ca se ocupa ea de el, si asa a fost, l-a adus acolo unde eram eu. In celelalte zile, ieseam afara sa ma intalnesc cu el, si stateam multisor, na cat iti permite constiinta ca iti lasi bebele singur in salon (al meu a ramas cu colega de rezerva dar ma intorceam repede ca stiam ca ii afce capul calendar la cat plangea :( )
deci sotul tau a putut urca sus o singura data si l-a vazut o singura data....dar daca tu nu puteai cobora?nu te cearta nimeni daca pleci si bebe ramane fara tine?

lady_l
30.11.2009, 10:46:13
Ptr toate miresicile, mamicile, bebelusii cu numele de Andreea si Andrei un LA MULTI ANI ai tot binele din lume!!!

http://dl9.glitter-graphics.net/pub/972/972559cscdell87l.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Rok5ana
30.11.2009, 10:49:53
exact asta e siteul! >:D<

imi place ce nume ai ales feciorului tau :-p , se pare ca se inmultesc Sebastianii la noi, nu numai Tudoreii ;)) iar pe 18 decembrie e onomastica lor, nu?
Chiar nu stiam ca e pe 18 dec. Acu' m-am uitat si eu in calendar :-p . Mie mi-a placut Sebastian , sotul a ales Stefan. Cat chin o sa aiba saracul pana sa reuseasca sa spuna cum il cheama F. Stefan Sebastian....dificil:D. Si al tau are un nume lung si frumos....trebuie filmati cand o sa-si spuna numele prima data;))

Rok5ana
30.11.2009, 10:53:13
LA MULTI ANI tuturor Andreelor si Andreilor!>:D<

aanamaria
30.11.2009, 11:23:10
puiul meu andrei va multumeste pentru urari!

sava_ioana
30.11.2009, 11:27:56
<:-P <:-P <:-P <:-P LA MULTI ANI !!!tuturor andreelor si andreilor...va pupam si va dorim tot binele din lume:* :* :*

Anmari
30.11.2009, 11:32:04
La multe lunite Tudor si Monica!

La multi ani Andrei/(ea)!

biutzaxx
30.11.2009, 12:08:26
deci sotul tau a putut urca sus o singura data si l-a vazut o singura data....dar daca tu nu puteai cobora?nu te cearta nimeni daca pleci si bebe ramane fara tine?a doua zi, dupa ce l-a vazut seara sotul, dimieata mi-a adus ce i-am mai cerut eu si nu ma puteam cobora jos ca eram cam palida si ametita si a trimis pachetul prin doamna de la lift care nu a vrut sa ia nimic. cica asta e si treaba ei sa aduca pachetele sus cat e carantina. Pur si simplu i-a zis etajul si numele iar cand a ajuns sus, striga pe sala numele meu si mi-a dat pachetul si a plecat, nu a vrut sa ia nimic nici de la mine. Si cand coboram jos, lasam bebele cu colega de rezerva , adica nu mi-l putea fura nimeni, ca in rest nu e problema. El plangea tare cat eram plecata si venea o asistenta si il indopa bine cu lapte praf iar cand ajungeam eu inapoi sus, el era calm si dormea :-p , stiam ca plange ca imi zicea colega ce facea :D

biutzaxx
30.11.2009, 12:09:34
Chiar nu stiam ca e pe 18 dec. Acu' m-am uitat si eu in calendar :-p . Mie mi-a placut Sebastian , sotul a ales Stefan. Cat chin o sa aiba saracul pana sa reuseasca sa spuna cum il cheama F. Stefan Sebastian....dificil:D. Si al tau are un nume lung si frumos....trebuie filmati cand o sa-si spuna numele prima data;))
si numele de famile la noi e lung, deja sotul il apuca pandaliile cand ii completeaza undeva numele ca nu ii ajunge spatiul :D

sava_ioana
30.11.2009, 12:10:00
la multe lunite pt cei doi bolfosi scumpi tudor si monitza...sa cresteti mari si sanatosi ca frumosi tare mai sunteti:)>-

biutzaxx
30.11.2009, 12:12:52
La multi ani Adreiutilor!! La mult ani Andrusca! (banui ca si tu esti o Andreea-Andra...)
La multe lunite si dintisor frumosi Monitza si Tudorel!!>:D< >:D<

Noi maine facem 3 luni, sarbatorim cu toata Romania, si luna urmatoare se dau artificii pt noi, de 1 ianuarie ;))

gabriela_rgh
30.11.2009, 12:13:13
La multi ani bebelusilor cu numele Andrei/Andreea!>:D< >:D< >:D< >:D<

xxxxx
30.11.2009, 12:31:43
La multi ani Andreelor si Andreilor, multa sanatate!

Monicutza si Tudorica la multe lunite frumoase si voioase, sa va faceti mamicile mandre de voi. :*:*

michellina
30.11.2009, 13:10:52
La multi ani Monitza si Tudor! Sa cresteti mari si frumusei! La multi ani si pentru cei/cele care isi serbeaza onomastica astazi!

Green_Eyes
30.11.2009, 13:17:23
La multe lunite linistite si papacioase, Tudor si Monitza!>:D<>:D<Si succes cu dintisorii! Chiar..cum se comporta, sunt mai agitati, mai maraiti?:-SS

La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi!%%-:gen_17::gen_05:

Eu sunt vesela ca mi-a venit dimineata decizia de acordare a indemnizatiei, deci sunt sanse mari sa iau banutii pana la Craciun $-)

Anmari
30.11.2009, 14:05:29
La multe lunite linistite si papacioase, Tudor si Monitza!>:D<>:D<Si succes cu dintisorii! Chiar..cum se comporta, sunt mai agitati, mai maraiti?:-SS

La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi!%%-:gen_17::gen_05:

Eu sunt vesela ca mi-a venit dimineata decizia de acordare a indemnizatiei, deci sunt sanse mari sa iau banutii pana la Craciun $-)

daca ti-a venit decizia inseamna ca si eu ar trebui sa o am :-? .,.. cum sa ma duc jos sa verific :(( .. stau la 4 si n-am pe cine lasa fata .. sunt asa de curioasa.

biutzaxx
30.11.2009, 14:18:32
daca ti-a venit decizia inseamna ca si eu ar trebui sa o am :-? .,.. cum sa ma duc jos sa verific :(( .. stau la 4 si n-am pe cine lasa fata .. sunt asa de curioasa.stai pe la geam si roaga un vecin sa vada daca ai ceva in posta, asta daca te cunosti bine cu vecinii :-p
sau iesi 20 min cu fata la plimbare :)

Anmari
30.11.2009, 14:21:10
stai pe la geam si roaga un vecin sa vada daca ai ceva in posta, asta daca te cunosti bine cu vecinii :-p
sau iesi 20 min cu fata la plimbare :)

numai sa o imbrac si sa ma imbrac imi ia 20 min :(( .. si apoi e asa urat afara

Milagros
30.11.2009, 15:17:28
Nu mai trezi baiatul la papa, o sa-ti ceara el, lasa puiul sa doarma :) La unele mese papa mai mult si ii tine de foame mai mult, la alte mese papa mai putin, niciodata nu papa aceeasi cantitate de laptic la fiecare masa, cand e mic :*

Cu temperatura nu te stresa, ia-o daca simti ca e mai fierbinte ca de obicei. N-are rost sa strezesi copilul cu termometrul in fund (eu am o oroare). Eu ii iau temperatura inainte de vaccin si dupa, atat.

Simo, baitza cu apa cu un grad-doua mai rece ca de obicei e recomandata la febra mare... Plus sosetele imbibate in otet diluat cu apa. Si fara caciula, ca pe acolo se pierde din caldura :*
Si sfantul supozitor Paracetamol (pe Tudor il doare burtica de la Nurofen portocale)
Uf, am respectat cu sfintenie ce o zis pediatra :-B de aia am tot sculat bietul copil, dar temperatura nu i-o iau nici moarta, desi tot ea mi-a zis asa, dimineata si seara sa ii bag termometrul. Dar no way, nu chinui eu copilul asa. Chiar azi vorbeam cu B si ii ziceam ca daca ar fi sa fac tot ce mi-a zis pediatra - si am o listaaaaa - ar trebui toata ziua sa stau sa ii fac cate ceva - a se citi sa il chinui - si nu mi-ar ajunge 24 de ore L-) Asta noapte daca l-am lasat sa ceara el papa a fost mult mia bine. Chit ca a papat la fiecare 2 ore si ceva ca ieri mi-a vomat cam toata ziua :(( da macar am stiut ca o ora o dorm sigur intre mese.

Milagros
30.11.2009, 15:19:12
Fetele, ce parere aveti de Infacol? Pe noi ne omoara colicii...saracutul :(. Si numai din afara gasesc de cumparat? :-\

Pentru fetele care urmeaza sa nasca....daca doriti am pentru perfuzii, Perfalgan, este fff bun impotriva durerilor dupa nastere prin cezariana. Mi-a luat sotul mai multe si am ramas cu 3...sunt FF BUNE.

Cum ti-ai dat seama ca are colici? Puiul meu se pare ca inca nu are dar pediatra a dat verdictul crud: sigur o sa faca si ne-a prescris Debridat sa avem in casa.

PS La multi ani Andreilor!!!!!! Sa creasca maaari si bolfosi!!!

Milagros
30.11.2009, 15:21:11
eu am o suzeta care imi afiseaza temperatura. Sunt la carrefour :)>-
Trimitem sotul la shopping ;)) >:D<

Milagros
30.11.2009, 15:22:00

Ce tareeee, o sa avem Tudorel dintos!!! >:D<>:D<>:D<>:D< (PS Prepare for the pain :-SS)

Milagros
30.11.2009, 15:28:33
stiu ca treb sa fie contractii regulate nu?dar la inceput sunt contractii dureroase sau nedureroase?
nu pot sa cred ca sotul tau si-a vzut bebele abia la externare,imi pare f rau pt el.nu te lasa sa stai cu sotul pe canapelele alea din sala de asteptare?la externare cum i l-a predat asistenta?urcase sus nu?cum de i l-a predat lui si nu tie,asa se face?
cat despree diaree am avut acum 2 sapt acum mi-a trecut.......:D
Mai, la mine de cand au inceput contractiile - de la dilatatie 2 - erau ca durerile premenstruale, adica foarte suportabile, dar s-au indesit destul de repede, adica era o contractie la 10 min, apoi la 8, apoi la 7. Apoi am sarit rapid la dilatatie 7 si erau contractii si la 3 min si la 2 min. Contractiile de nastere sunt cele care depasesc 35 de secunde ca durata - eu le cronometram cu telefonul ;)) - de la dilatatie 7 contractiile mele erau cam de 1 min.
La externare am dus haniutele sus la bebe si l-a imbracat asistenta, apoi am coborat cu ea in hol unde era tati si i l-a predat, iar eu am mers la garderoba sa predau camasa de noapte si sa ma imbrac. In timpul asta tati a stat cu bebe pe canapeluta.
Nu te lasa sa stai in sala aia ca e carantina :( Nici in fata spitalului nu ai voie sa iesi :(

claudelle
30.11.2009, 16:34:07
Cum ti-ai dat seama ca are colici? Puiul meu se pare ca inca nu are dar pediatra a dat verdictul crud: sigur o sa faca si ne-a prescris Debridat sa avem in casa.

Pai se strange tare, se inroseste si plangeee....iti dai seama clar cand sunt colicii.
La multi ani tuturor aniversatilor

Andrusca
30.11.2009, 17:31:54
Va multumim pentru urari si le dorim si noi Andreiutilor si Andreei (Miruna) sanatate si mult noroc!!! >:D<
La multe lunite Monitza si Tudorel!!! >:D<

tsimonaiuliana
30.11.2009, 18:24:11
Noi am inceput deja cu diversificarea.I-am dat deocamdata morcov+mar sau mar cu biscuit facute pasta.Doctorita nu mi-a zis ce sa-i mai dau in afara de piute de fructe si legume.Cine ma poate sfatui ce ar trebui sa-i mai introduc in alimentatie?

sava_ioana
30.11.2009, 18:56:24
Noi am inceput deja cu diversificarea.I-am dat deocamdata morcov+mar sau mar cu biscuit facute pasta.Doctorita nu mi-a zis ce sa-i mai dau in afara de piute de fructe si legume.Cine ma poate sfatui ce ar trebui sa-i mai introduc in alimentatie?

ce fel de biscuite folosesti pt ca noi am folosit biscuiti tarzior tare si aia de la nestle care sunt pt bebe peste 10 luni...

ungrasmic
30.11.2009, 19:12:02
eu am avut aceasi problema cu Matei si daca nu ma insel pe la acesi varsta...pot sa-ti spun ca mi-a trebui foarte multa rabdare pt ca aceasta criza a lui a tinut vreo saptamana timp in care am renuntat la completare pt ca mi-am dat seama ca atunci ar putea renunta total la san...astfel ca profitam de alaptatul pe timpul noptii pt ca atunci poate din cauza oboselii nu facea scandal iar in rest insistam,il lasam daca nu vroia...incercam sa fiu calma chiar daca ma epuiza foarte tare chestia asta...stateam dezbracata in partea de sus si-l lasam sa stea lipit de mine,sa se joace la pieptul meusa faca ce vrea cu sanul ma mai storceam si incercam sa-i mai dau cu biberonul lapticul meu(asta cu biberonul eu am facut-o pt ca eram disperata ca nu papa dar nu stiu ce efect o sa aiba la alt bebe)...dupa cum spuneam acesta criza a durat o saptamana si cand deja m apregateam sa renunt si sa trec pe lapte praf puiul meu a reinceput sa pape cu mare drag san...si papa si acum chiar daca a inceput sa mearga singur in picioare:">
Ce chestie, si al meu face acum figuri, azi m-a chinuit toata ziua sa-l fac sa pape. Acum seara a mancat si el mai bine si ma gandesc ca la noapte o sa pape bine.

ungrasmic
30.11.2009, 19:13:21
Claudelle, eu mai am un flacon de infacol sigilat si inca unul inceput, daca vrei si maine iti pot da. Stiu cat e de groaznic cu colicii :-SS

Milagros
30.11.2009, 19:15:00
Pai se strange tare, se inroseste si plangeee....iti dai seama clar cand sunt colicii.
La multi ani tuturor aniversatilor
Pai al meu face asa uneori, da nu plange cu lacrimi, trage doar un Oaaaa cat il tin plamanii, da cand il iau in brate se linisteste una doua... deci cred ca nu is colici. Noi ii dam Bonissan si Sab Simplex... ma rog, ii dadeam ca ieri a cam vomat la fiecare masa si mi-a fost frica sa ii mai dau ceva, nici macar Vigantolul nu i l-am dat nici ieri si nici azi sa nu il tulbur.

ungrasmic
30.11.2009, 19:15:28
daca ti-a venit decizia inseamna ca si eu ar trebui sa o am :-? .,.. cum sa ma duc jos sa verific :(( .. stau la 4 si n-am pe cine lasa fata .. sunt asa de curioasa.
Eu aveam decizia in posta si nu stiam, m-am dus la posta dupa alocatie si am avut surpriza sa fie venita indemnizatia. Am depus actele la sf lui sept si in nov am luat pe sept si oct indemnizatia, repede, nu?

tsimonaiuliana
30.11.2009, 19:41:46
ce fel de biscuite folosesti pt ca noi am folosit biscuiti tarzior tare si aia de la nestle care sunt pt bebe peste 10 luni...

Biscuiti simpli.

aanamaria
30.11.2009, 19:50:53
al meu are 4 luni jumate si ii dau pireu de fructe intre mese ziua (cam de doua ori pe zi ii dau) si seara inainte de culcare pe la 9 ii dau cereale milupa pentru 4 luni (orez cu para - se prepara cu apa si nu contin gluten).
deocamdata cam atat in afara de san.
nu stiu pe la 5 luni daca ii mai dau si altceva in plus, dar cand merg la pediatra o sa vad ce zice ea.
a si sa nu uit: cerealele si pireul de fructe neaparat cu lingurita sa ii dai.

ungrasmic
30.11.2009, 20:06:16
al meu are 4 luni jumate si ii dau pireu de fructe intre mese ziua (cam de doua ori pe zi ii dau) si seara inainte de culcare pe la 9 ii dau cereale milupa pentru 4 luni (orez cu para - se prepara cu apa si nu contin gluten).
deocamdata cam atat in afara de san.
nu stiu pe la 5 luni daca ii mai dau si altceva in plus, dar cand merg la pediatra o sa vad ce zice ea.
a si sa nu uit: cerealele si pireul de fructe neaparat cu lingurita sa ii dai.
Eu n-am inceput sa-i dau nimic, dar a zis doctorita sa incep sa-i dau suc de fructe. Eu deocamdata il alaptez exclusiv, nu e cam devreme totusi pt diversificare?

xxxxx
30.11.2009, 20:16:43
Oare, daca am primit decizia pentru indemnizatie azi, am sperante sa primesc banii luna urmatoare?$-)$-)$-)[-o<[-o<[-o<
Si inca ceva ma poate afecta cu ceva faptul ca pe decizie au gresit unul din numele copilului, CNP-ul e bun.

Si o intrebare pentru fetele care au dat deja suc/ piure de fructe - cum ati dat, ati dat laptic dupa sau ati facut pauza de o ora doua? (cica nu ar fi bine sa se amestece). Imi vine sa ma impusc cu diversificarea asta, cu cat incerc sa ma documentez cu atat ma cufund in mai multe intrebari.

ungrasmic
30.11.2009, 20:31:16
Oare, daca am primit decizia pentru indemnizatie azi, am sperante sa primesc banii luna urmatoare?$-)$-)$-)[-o<[-o<[-o<
Si inca ceva ma poate afecta cu ceva faptul ca pe decizie au gresit unul din numele copilului, CNP-ul e bun.

Si o intrebare pentru fetele care au dat deja suc/ piure de fructe - cum ati dat, ati dat laptic dupa sau ati facut pauza de o ora doua? (cica nu ar fi bine sa se amestece). Imi vine sa ma impusc cu diversificarea asta, cu cat incerc sa ma documentez cu atat ma cufund in mai multe intrebari.
Cu siguranta, eu am primit decizia pe 31 oct si pe 9 nov a venit indemnizatia pe 2 luni

alinutza20
30.11.2009, 20:39:43

sigur primesti banii pe 9-10 dec..

eu ii dau laptic la 7-7.30.. sucul la 9... iar laptic la 10-10.30.. depinde cum ii vine foamea:)

alinutza20
30.11.2009, 20:42:21

eu ii dau la pranz supa/crema de legume..
nu stiu ce sa zic de biscuiti.. eu cred k e cam devreme dar dak asa a zis pediatra..:)

alinutza20
30.11.2009, 20:42:51
monica va multumeste tuturor pentru urari si va pupa cu foc:*:*:*:*:*

lady_l
30.11.2009, 22:07:11
Monica si Tudorel la multe lunite voua!!! SA cresteti mari si sanatosi! Sa se bucure parintii de voi si sa Va scaldati toata viata in noroc si fericire:*:*:*

Anmari
30.11.2009, 22:07:19
Eu aveam decizia in posta si nu stiam, m-am dus la posta dupa alocatie si am avut surpriza sa fie venita indemnizatia. Am depus actele la sf lui sept si in nov am luat pe sept si oct indemnizatia, repede, nu?

mi-a venit si mie decizia de aprobare \:d/

AnaM
30.11.2009, 22:09:45

Nu-i da Debridat asa de mic, sunt atatea siropele naturale de colici pe piata care merita incercate intai... Debridatul are coloranti (E-uri) [-X
Siropelele trebuie alternate, pane vezi ca merge o anumita combinatie :*

AnaM
30.11.2009, 22:39:33

Pai poti sa-i introduci o gramada de legume fierte si pasate (cartofi, dovlecel placintar, dovlecel lunguiet, pastarnac, patrunjel, telina) sau fructe (mere, pere, caise, piersici, prune) in diverse combinatii.

Eu una biscuiti nu ii voi da decat dupa 7-8 luni, probabil, si dintr-aia fara zahar si alte chimicale&aditivi (sunt de la Organix, Nestle & altii, speciali de bebei). Daca ti se par prea scumpi, si vrei musai sa-i dai biscuiti (desi sunt calorii goale, nu inteleg cum poate o pediatra sa recomande biscuitii atat de devreme) mai bine fa-i tu, din faina de orez, apa, un pic de fructoza si niste ulei de masline...

AnaM
30.11.2009, 22:42:58
Eu n-am inceput sa-i dau nimic, dar a zis doctorita sa incep sa-i dau suc de fructe. Eu deocamdata il alaptez exclusiv, nu e cam devreme totusi pt diversificare?

Ba da, e devreme, tu poti incepe de la 6 luni, daca continui sa alatezi exclusiv >:D<

jewelieta
30.11.2009, 22:44:17
la multe lunite tudor si monicuta!
si la multi ani de zi onomastica tutuoror andreilor si andreelor<:-P

sava_ioana
30.11.2009, 22:53:51
Pai poti sa-i introduci o gramada de legume fierte si pasate (cartofi, dovlecel placintar, dovlecel lunguiet, pastarnac, patrunjel, telina) sau fructe (mere, pere, caise, piersici, prune) in diverse combinatii.

Eu una biscuiti nu ii voi da decat dupa 7-8 luni, probabil, si dintr-aia fara zahar si alte chimicale&aditivi (sunt de la Organix, Nestle & altii, speciali de bebei). Daca ti se par prea scumpi, si vrei musai sa-i dai biscuiti (desi sunt calorii goale, nu inteleg cum poate o pediatra sa recomande biscuitii atat de devreme) mai bine fa-i tu, din faina de orez, apa, un pic de fructoza si niste ulei de masline...

inca o data sunt de acord cu tineL-) si eu m-am ferit de biscuiti ca stiam ca nu e recomandat si i-am dat la 9 luni insa is tare curioasa cum de recomanda pediatra biscuiti asa de micut:(

AnaM
30.11.2009, 22:55:28

Sa iti spun cum e la noi:

Tudor are acum 4 mese pe zi si una/doua noaptea (san).
Prima la 9 dimineata: lapte
A doua la ora 13: lapte
A treia masa la ora 17: piure de legume + lapte completare
A patra masa, la ora 20:30-21:00: lapte

A treia masa incerc s-o inlocuiesc complet cu legume cat mai curand, fara sa-i mai dau lapte dupa (deci ar trebui sa manance 200-250 ml de piure, acum papa maxim 150 si mai bea lapte dupa).
Ii dau piureuri din legume facute la steamer (morcov, patrunjel, dovlecel, cartof etc.) sau borcanel (din acelasi tip de legume).
Dupa ce inlocuiesc a treia masa complet, incep sa-i dau fructe, la masa a doua, incet, pana ajung sa inlocuiesc complet si a doua masa.

Eu sucuri de fructe crude nu-i dau, pentru ca tot ce i-am dat pana acum in afara de lapte, i-am dat cu lingurita. O sa-i dau fructe facute la steamer sau coapte, si apoi pasate. Asa nu e nevoie sa faci pauza intre fructe si laptele completare la masa respectiva (daca i-as da fructe crude, atunci da, ar fi recomandata pauza de o ora). Dupa ce se obisnuieste stomacelul cu fructele (sunt mai acide decat legumele), o sa incep sa-i dau si sucuri de fructe, de sete, intre mese, sa nu-i mai dau ceai (oricum ii dau extrem de rar ceai, o data la doua zile).

AnaM
30.11.2009, 23:01:36
inca o data sunt de acord cu tineL-) si eu m-am ferit de biscuiti ca stiam ca nu e recomandat si i-am dat la 9 luni insa is tare curioasa cum de recomanda pediatra biscuiti asa de micut:(

:*
Mai, nu stiu, nu pot sa inteleg. Pediatra mea m-ar certa daca ar auzi ca i-am dat biscuiti... Ea a zis nici ceai sa nu-i dau, pana la 4 luni (ma refer "de sete", nu gen babycalm din cand in cand). Iar cand mi-a zis de diversificare, a zis de legume radacinoase, si mere ca fructe, la inceput...

Dar, oricum, fiecare face cum vrea. Tot ce vreau sa subliniez e ca, chiar daca noi am crescut asa, cu biscuiti, nu inseamna ca e si cel mai bine.

xxxxx
30.11.2009, 23:04:40

A treia masa incerc s-o inlocuiesc complet cu legume cat mai curand, fara sa-i mai dau lapte dupa (deci ar trebui sa manance 200-250 ml de piure, acum papa maxim 150 si mai bea lapte dupa).
Ii dau piureuri din legume facute la steamer (morcov, patrunjel, dovlecel, cartof etc.) sau borcanel (din acelasi tip de legume).
Dupa ce inlocuiesc a treia masa complet, incep sa-i dau fructe, la masa a doua, incet, pana ajung sa inlocuiesc complet si a doua masa.

Eu sucuri de fructe crude nu-i dau, pentru ca tot ce i-am dat pana acum in afara de lapte, i-am dat cu lingurita. O sa-i dau fructe facute la steamer sau coapte, si apoi pasate. Asa nu e nevoie sa faci pauza intre fructe si laptele completare la masa respectiva (daca i-as da fructe crude, atunci da, ar fi recomandata pauza de o ora). Dupa ce se obisnuieste stomacelul cu fructele (sunt mai acide decat legumele), o sa incep sa-i dau si sucuri de fructe, de sete, intre mese, sa nu-i mai dau ceai (oricum ii dau extrem de rar ceai, o data la doua zile).
Sar'mana^:)^^:)^^:)^ce m-as face eu fara tine, asa voiam un exemplu:*
Tu ai procedat asa dupa sfaturile pediatrei? Eu abia pe 15 ajung la vaccin si atunci sa o intreb.:*:*:*

AnaM
30.11.2009, 23:07:00
Vroiam sa va multumesc din suflet pentru urari! Si sa va doresc numai bine si muuulta sanatate voua&bebicilor, si fericire!

Azi Tudor a primit cadoul de Craciun de la bunici anticipat, un premergator, si e tare incantat de el (deocamdata e pe modul leagan), se joaca cu jucariile, dar oboseste repede si ii cade capul in barbie :))

AnaM
30.11.2009, 23:14:18
Sar'mana^:)^^:)^^:)^ce m-as face eu fara tine, asa voiam un exemplu:*
Tu ai procedat asa dupa sfaturile pediatrei? Eu abia pe 15 ajung la vaccin si atunci sa o intreb.:*:*:*

Pediatra a apucat sa-mi spuna doar ce am voie sa-i dai si ce nu, la inceput (legume, fructe), programul l-am stabilit singura.

Ce vroiam sa mai spun... La inceput ii poti face supa din radacinoase (lui Tudor nu i-a placut, isi facea greata si o scuipa), si vezi daca-i place, apoi poti introduce pe rand, cate o leguma pasata in supa (supa dn radacinoase - morcov, patrunjel, telina, pastarnac - are cel mai scazut risc de alergie). Nu introdu mai des de o leguma pasata noua la 2-3 zile, ca sa vezi daca are reactii alergice la ele. E valabil si pentru fructe.
Poti pune si un pic de laptic praf sau muls de-al tau in mancarica, o accepta mai usor.

Eu am vrut sa incep intai cu legumele, ca apoi fructele le accepta foarte usor. Am avut eu temerea ca daca incep cu fructele, cand ajungem la legume o sa se strambe tare urat si mi le-ar putea refuza complet...

P.S. Mie pediatra mi-a spus sa nu-i dau cereale, ca e grasut (are 9 kile acum). Dar ultima masa, inainte de nani, poate consta din laptic cu 2-3 masuri de cereale :*
Daca are mai multe mese pe zi, penultima masa o poti inlocui, dupa 6 luni, cu budinci de fructe, de orez, iaurturi etc.

biutzaxx
01.12.2009, 00:00:31
Pediatra a apucat sa-mi spuna doar ce am voie sa-i dai si ce nu, la inceput (legume, fructe), programul l-am stabilit singura.

Ce vroiam sa mai spun... La inceput ii poti face supa din radacinoase (lui Tudor nu i-a placut, isi facea greata si o scuipa), si vezi daca-i place, apoi poti introduce pe rand, cate o leguma pasata in supa (supa dn radacinoase - morcov, patrunjel, telina, pastarnac - are cel mai scazut risc de alergie). Nu introdu mai des de o leguma pasata noua la 2-3 zile, ca sa vezi daca are reactii alergice la ele. E valabil si pentru fructe.
Poti pune si un pic de laptic praf sau muls de-al tau in mancarica, o accepta mai usor.

Eu am vrut sa incep intai cu legumele, ca apoi fructele le accepta foarte usor. Am avut eu temerea ca daca incep cu fructele, cand ajungem la legume o sa se strambe tare urat si mi le-ar putea refuza complet...

P.S. Mie pediatra mi-a spus sa nu-i dau cereale, ca e grasut (are 9 kile acum). Dar ultima masa, inainte de nani, poate consta din laptic cu 2-3 masuri de cereale :*
Daca are mai multe mese pe zi, penultima masa o poti inlocui, dupa 6 luni, cu budinci de fructe, de orez, iaurturi etc.
asta vroiam si eu sa intreb, iaurturi nu dati? ca am vz reclama la tv cum un tatica dadea Danone beeblusului si nu stiam cam de la ce varsta se da..
Ana, esti o enciclopedie! am citit cu voce tare sotului sa retina el cum avem de facut, ca eu sigur uit :P

Intrebare: cum sa imi mai stimulez baiatul la varsta asta? ce anume trebuie sa ii mai fac? ce gimnastica ar trebui?? eu il pun pe burtica, vorbesc cu el si el imi raspunde in felul lui, a inceput sa rada in hohote, incerc sa in dau de-a dura ca o clatita :P, ii mai fac masaj rapid, si cam atat..bine si restul e plimbatul in brate, ii cand vorbim.. ii mai dau jucarele, intinde mana dar inca nu le apuca bine si cam atat...

Butterfly87
01.12.2009, 09:19:17
asta vroiam si eu sa intreb, iaurturi nu dati? ca am vz reclama la tv cum un tatica dadea Danone beeblusului si nu stiam cam de la ce varsta se da..
Ana, esti o enciclopedie! am citit cu voce tare sotului sa retina el cum avem de facut, ca eu sigur uit :P

Intrebare: cum sa imi mai stimulez baiatul la varsta asta? ce anume trebuie sa ii mai fac? ce gimnastica ar trebui?? eu il pun pe burtica, vorbesc cu el si el imi raspunde in felul lui, a inceput sa rada in hohote, incerc sa in dau de-a dura ca o clatita :P, ii mai fac masaj rapid, si cam atat..bine si restul e plimbatul in brate, ii cand vorbim.. ii mai dau jucarele, intinde mana dar inca nu le apuca bine si cam atat...
la multe lunite Sebastian:* :* :*

Milagros
01.12.2009, 09:59:25
Nu-i da Debridat asa de mic, sunt atatea siropele naturale de colici pe piata care merita incercate intai... Debridatul are coloranti (E-uri) [-X
Siropelele trebuie alternate, pane vezi ca merge o anumita combinatie :*
Pai nu ii dau inca, l-am luat just in case ca asa a prescris pediatra. Acum ii dam Bonisan combinat cu Sab, dar nu stiu sigur daca are sau nu colici ca atunci cand se stramba ca de durere cum il iau in brate se linisteste.

Milagros
01.12.2009, 10:00:45
la multe lunite tudor si monicuta!
si la multi ani de zi onomastica tutuoror andreilor si andreelor<:-P
Ce faci, cum te simti?

Milagros
01.12.2009, 10:03:39
Aaaa, tre sa ma dau si eu mare. Aseara ii curatam limbuta lui Dragos si nu i-a convenit lui ceva si o data mi-a insfacat betigasul si l-a impins afara din gura. Si tot ieri cand l-am schimbat cand sa-l iau de pe masa de infasat i s-o fi parut lui ca il scap sau ca nu il tin bine si m-a prins cu o manuta de par si cu una de haina. M-a busit rasul si am stat cuminte pana m-a eliberat :))

AnaM
01.12.2009, 10:04:35

Iaurturile, branzica, sunt introduse cel mai devreme la 6 luni, si e preferabil ca, in primul an, sa fie facute in casa (din lapte 1,5%). Danonino mai tarziu, nu la bebelusi.

Lui Sebi ce poti sa-i faci acum e sa-i canti, sa vorbesti mult cu el, sa ii faci masaj, gimnastica usoara, sa-l stimulezi vizual cu diverse culori, sa-i dai sa pipaie diverse texturi, sa faci avionul cu el prin casa, la baitza (daca ai loc).

LA MULTE LUNITE, SEBASTIAN! <:-P

AnaM
01.12.2009, 10:06:49
Pai nu ii dau inca, l-am luat just in case ca asa a prescris pediatra. Acum ii dam Bonisan combinat cu Sab, dar nu stiu sigur daca are sau nu colici ca atunci cand se stramba ca de durere cum il iau in brate se linisteste.
Stiu ca nu-i dai, eu ziceam nici sa nu-i dai :*

AnaM
01.12.2009, 10:08:58
Simo, am uitat sa-ti raspund in legatura cu dintisorii.

Nu e mai marait ca de obicei, nici nu prea am observat sa faca febra, singura chestie e ca isi baga mana frecvent si violent in gura si se freaca de gingie sau isi roade cate un deget :) Si saliveaza ceva mai mult si mai fluid

Anmari
01.12.2009, 11:03:03

de ce ai ales sa introduci prima data a treia masa din zi?

eu ii dai lui fiica-mea cam asa:

7.30 - 8: san
9.30 - 10: suc din morcov + mar + para(azi am introdus-o prima data, sa vad cum reactioneaza, jumatate de para)
10.30 -11: san
apoi papa san la cerere, de obicei cam din 2 in 2 ore.
iar la 8 seara: cereale la biberon pe care le tot ingros, peste cateva zile vreau sa inerc sa-i dau cu lingurita cereale.

legume pediatra mi-a recomandat sa-i dau abia cand trece de 5 luni

nici cereale nu prea vroia sa-iu dau ptr ca e alaptata exclusiv la san, dar am vrut eu ptr ca e slabuta :( .. ea la 4 luni nu si-a dublat greutatea cum trebuia. am nascut-o cu 3400 si la 4 luni are 6300 , mai putin cu 500 g decat ar fi trebuit

petronelaaa
01.12.2009, 11:10:35
In legatura cu diversificarea... am atasat un grafic cum mi-a recomandat pediatra; sper sa se poata vedea ca am micsorato:grin:
EU dupa foaia asta m-am ghidat! O tin si acum pe frigider:-$

Stiu ca pt branzeturi si iaurturi...se foloseste lapte de 3,5%.:talk_03:

Important sa fie copiii mancaciosi si sanatosi!
La Multi Ani tinereilor romansi!:* :* :* :* :* :*

Anmari
01.12.2009, 11:34:32
In legatura cu diversificarea... am atasat un grafic cum mi-a recomandat pediatra; sper sa se poata vedea ca am micsorato:grin:
EU dupa foaia asta m-am ghidat! O tin si acum pe frigider:-$

Stiu ca pt branzeturi si iaurturi...se foloseste lapte de 3,5%.:talk_03:

Important sa fie copiii mancaciosi si sanatosi!
La Multi Ani tinereilor romansi!:* :* :* :* :* :*

nu se vede deloc :(

jewelieta
01.12.2009, 12:16:26
la multe lunite sebastian!

sherry,eu sunt bine,multumesc de intrebare...joi mergem la control-pe masa
de cand am auzt ca ai patit tu mi-am pregatit si eu hainutele pt bebe, o parte din bagajul meu...ieri am reusit si eu sa gasesc tifon steril sa ma apuc de facut torsoane...
si de-acu asteptam sa vina momentul...:*
sa mai pui pozici cu dragos cel mititel

Butterfly87
01.12.2009, 12:19:58

de cand am auzt ca ai patit tu mi-am pregatit si eu hainutele pt bebe, o parte din bagajul meu...ieri am reusit si eu sa gasesc tifon steril sa ma apuc de facut torsoane...
sarcina usoara acum pe ultima suta de metri:* :* :*

Green_Eyes
01.12.2009, 12:32:01
Simo, am uitat sa-ti raspund in legatura cu dintisorii.

Nu e mai marait ca de obicei, nici nu prea am observat sa faca febra, singura chestie e ca isi baga mana frecvent si violent in gura si se freaca de gingie sau isi roade cate un deget :) Si saliveaza ceva mai mult si mai fluid

Ce bine! Si Tudor e permanent cu degetul sau pumnul in gurita, le roade, nu le suge, insa nu saliveaza prea mult, deci nu cred ca e cazul la noi..
Insa de o vreme, ma termina, nu are stare deloc, momentele in care se joaca sunt rare si de scurta durata, vrea in brate si nu sa stau ci sa il plimb prin casa, la un moment dat nici in brate nu e bine, se zvarcoleste ca rama(:| Regret amarnic ca nu mi-am cumparat din timp un marsupiu bun.
Sper sa nu fie asa morocanos in general si sa fie doar o etapa, mi-am dorit un copil vesel, insa nu prea cred ca o sa il am, am un presentiment ca o sa imi scoata peri albi:-$E, sanatos sa fie si noi pe langa el#:-S
:*:*

La multe lunite, Sebi!:*:*

Cam in ce zi a lunii se pune indemnizatia pe card?

Anmari
01.12.2009, 12:52:27

eu cred ca o sa vina odata cu alocatia. la mine luna trecuta a venit alocatia pe 9 si cred ca atunci o sa vina si indemnizatia.

Milagros
01.12.2009, 13:23:36

Bravo, bine ca esti pregatita! Eu dupa ce am patit sfatuiesc pe toata lumea sa isi faca bagajul din saptamana 30 ;)) Si sa isi ia hainute de nou nascut cat de multe, sa nu se bazeze pe ce primeste cadou ulterior ca hainutele cadou ori is mari ori is nepotrivite :D Noi am primit hainute de iarna pt 6 luni pe care probabil nu mai apucam sa le folosim daca va fi cald.
PS Am pus poze.

petronelaaa
01.12.2009, 13:24:45
nu se vede deloc :(

Mda....
acum e mai bine...?

jewelieta
01.12.2009, 13:32:10
anaM, tudorel e f sportiv...:-p...si creste vazand cu ochii
ii sta f bine cu treningul ala...acushica o sa te fugareasca prin casa...:D
sau tu pe el...

Anmari
01.12.2009, 13:47:08
Mda....
acum e mai bine...?

multumesc, acum se vede :*

aanamaria
01.12.2009, 14:48:31
La multi ani tuturor fetelor pentru astazi!

Andrusca
01.12.2009, 14:49:42
Mda....
acum e mai bine...?

si noi tot aceeasi schema, multumim!!! :-p
ps: felicitari pt somnul de noapte \:D/ ! astept si eu acea perioada...[-o<

Milagros
01.12.2009, 15:53:29
Cred ca oficial avem colici :(( Azi de dimineata pana acu doua ore mi-a scancit puiul la greu si se strangea si respira greu :(( I-am dat sa pape si l-am tinut pe burtica mea acoperit cu o paturica moale si in cele din urma a adormit si doarme si acum. Mi se rupe sufletul :((

petronelaaa
01.12.2009, 15:58:09
si noi tot aceeasi schema, multumim!!! :-p
ps: felicitari pt somnul de noapte \:D/ ! astept si eu acea perioada...[-o<

daaa.... ne-au trebuit niste nervi tari!;;) Dar merita! Dupa 1an...reusim si noi sa dormim toata noaptea...si noi si ea! SI altfel se comporta si ziua, e mai receptiva, mai cooperanta!
Daca stiam... o comiteam mai devreme!

alinutza20
01.12.2009, 16:07:51
daaa.... ne-au trebuit niste nervi tari!;;) Dar merita! Dupa 1an...reusim si noi sa dormim toata noaptea...si noi si ea! SI altfel se comporta si ziua, e mai receptiva, mai cooperanta!

am pierdut eu ceva??:-\

SIMONA25
01.12.2009, 16:10:41
DECODIFICA PLANSUL BEBELUSULUI (un articol interesant ;) ) :
"Specialiștii de la Sănătatea Tv explică că plânsul este modalitatea bebelușului de a comunica cu adulții, și îi sfătuiesc pe adulți cum să îl înțeleagă

Toți bebelușii plâng , dar când aceștia nu se mai opresc din plâns, situația devine neplăcută atât pentru cel mic, cât și pentru părinți. Astfel, specialiștii au oferit câteva sugestii pentru a învăța cum să identifici scâncetele și strigătele de nemulțumire ale micuțului.

Vrea să îl schimbi

În prima lună de viață, plânsul bebelușului poate fi un semn al disconfortului pe care acesta îl simte. Starea de disconfort poate fi produsă de faptul că s-a udat, sau pentru că vrea să îi schimbi poziția în pătuț. Așadar, verifică dacă nu cumva plânsul celui mic este un semnal de avertizare pentru schimbatul scutecului.

Ar vrea să mănânce

Plânsul poate să fie provocat și de starea de foame. Atunci când un bebe plânge, se agită și mai ales, încearcă din răsputeri să se apropie de sânul tău în momentul în care îl iei în brațe, motivul plânsului este unul cât se poate de clar: îi este foame!

Are Colici

De cele mai multe ori, cauza plânsului este din cauza durerii produsă de colici. Când plânge din cauza colicilor, țipetele lui vor fi stridente, ascuțite, se va zvârcoli și va ține pumnii strânși. Poți să îi reduci durerea cu ajutorul ceaiurilor de plante, și prin masarea delicată a burticii.

Poate avea o afecțiune

Dacă bebelușul plânge constant, lipindu-se cu urechea de așternut, poate fi vorba de o durere la nivelul urechii, afecțiune care se numește otalgie. Poți apăsa cu degetul lângă ureche pentru a testa, iar dacă cel mic va începe instantaneu să plângă este recomandat să consulți un medic.

Vrea atenție și dragoste

Unii bebeluși plâng pentru că simt nevoia să fie luați în brațe, să li se vorbească și să li se ofere afecțiune. Vocea părinților și mai ales mirosul mamei pot fi cele mai bune remedii pentru agitația celui mic. Nu ezita, așadar, să îl iei în brațe, gândindu-te că poate îl răsfeți prea mult. "
LA MULTI ANI TUTUROR ROMANILOR! :o)

Andrusca
01.12.2009, 16:15:39

clar..chiar ca imi trebuie nervi, mie, nu sotului :-SS :-B, desi cred ca pana la 1 an (am citit undeva ca, cam atunci isi regleaza somnul) ne vom trezi noaptea pt bibe, suzi sau alintat
dar mai avem doar 2 luni #:-S , sper sa nu ma amagesc singura [-o<

petronelaaa
01.12.2009, 16:35:23
am pierdut eu ceva??:-\

NU!
Sotii nostri fac schimb de experienta, se invata unu pe altu.

Ideea era ca am trecut la program de somn toata noaptea! Am lasato sa planga pana a adormit, asta in prima seara. A 2a seara a plans mai putin, a 3a a marait putin. Suntem la a 7a seara azi. Cik in 2saptamani se obisnuieste singura. Nici noaptea nu ne mai trezim so luam, sa-i bagam ceai sau suzeta! Sotu dak o auzea in secunda 2 era langa ea (si nu trebuie!) ... eu o mai lasam|-) - astfel in timp invata sa se linisteasca singura.
Si noua ne-a zis sa-i dam comenzi ferme, si sa ne tinem de ele, ca sa stie ca noi facem regulile, nu ea! Daca e somn, somn sa fie!
Noi ii zicem: "gata! acum dormim!" astea fiind ultimile cuvinte..apoi ies din camera. A! si sa doarma sg in camera.
Nu-mi vine sa cred ce repede a dat rezultate!:D Imi era dooooooor de o noapte intreaga de somn!:-$

petronelaaa
01.12.2009, 16:43:26
clar..chiar ca imi trebuie nervi, mie, nu sotului :-SS :-B, desi cred ca pana la 1 an (am citit undeva ca, cam atunci isi regleaza somnul) ne vom trezi noaptea pt bibe, suzi sau alintat

Ni s-a zis mai demult ca tb sa o lasam sa doarma sg, fara biberon, alint...si cel mult suzeta, dar nu ne lasa inima sa o auzim ca plange; mai ales sotu..."cum sa planga, sa raguseasca? vai, sa faca fata noastra febra?"
"vaaaiii,ce-o sa zica vecinii? Or sa cheme protectia copilului!"
iaca n-a facut febra, de ragusit a ragusit putin... si nici protectia copilului n-a venit:-"
Pediatra ne-a zis sa ne cerem scuze la vecini, ca "invatam copilu sa doarma noaptea":gen_04:

Andrusca
01.12.2009, 17:07:29
Ni s-a zis mai demult ca tb sa o lasam sa doarma sg, fara biberon, alint...si cel mult suzeta, dar nu ne lasa inima sa o auzim ca plange; mai ales sotu..."cum sa planga, sa raguseasca? vai, sa faca fata noastra febra?"
"vaaaiii,ce-o sa zica vecinii? Or sa cheme protectia copilului!"
iaca n-a facut febra, de ragusit a ragusit putin... si nici protectia copilului n-a venit:-"
Pediatra ne-a zis sa ne cerem scuze la vecini, ca "invatam copilu sa doarma noaptea":gen_04:

da, asa ar trebui sa faca si Andrei, dar el acum se trezeste doar sa pape la 1.30-2 si la 5.30-6; stiu ca nu ar trebui sa pape noaptea dar deocamdata asta e programul nostru;
mie nu imi e de vecini, ca sunt mai zgomotosi ca Andrei :D ....
ziua cum adoarme Letitia? la fel de usor? tot singurica?

petronelaaa
01.12.2009, 17:19:06
da, asa ar trebui sa faca si Andrei, dar el acum se trezeste doar sa pape la 1.30-2 si la 5.30-6; stiu ca nu ar trebui sa pape noaptea dar deocamdata asta e programul nostru;
mie nu imi e de vecini, ca sunt mai zgomotosi ca Andrei :D ....
ziua cum adoarme Letitia? la fel de usor? tot singurica?

lucram in paralel si la somnu de zi... singurica, in patut, desigur!; plange si ziua...cand e vb de somn! doarme 1-2h, depinde cat e de solicitata:D

claudelle
01.12.2009, 19:32:46
Claudelle, eu mai am un flacon de infacol sigilat si inca unul inceput, daca vrei si maine iti pot da. Stiu cat e de groaznic cu colicii :-SS

Saru'mana mult....daca stiam mai repede....am facut deja comanda pe un site.

tsimonaiuliana
01.12.2009, 19:58:57

Multumesc mult pt. sfaturi.Stiam eu ca nu-i bine sa-i dau biscuiti asa ca nu o sa-i mai dau.

tsimonaiuliana
01.12.2009, 20:24:14
Ce bine! Si Tudor e permanent cu degetul sau pumnul in gurita, le roade, nu le suge, insa nu saliveaza prea mult, deci nu cred ca e cazul la noi..
Insa de o vreme, ma termina, nu are stare deloc, momentele in care se joaca sunt rare si de scurta durata, vrea in brate si nu sa stau ci sa il plimb prin casa, la un moment dat nici in brate nu e bine, se zvarcoleste ca rama(:| Regret amarnic ca nu mi-am cumparat din timp un marsupiu bun.
Sper sa nu fie asa morocanos in general si sa fie doar o etapa, mi-am dorit un copil vesel, insa nu prea cred ca o sa il am, am un presentiment ca o sa imi scoata peri albi:-$E, sanatos sa fie si noi pe langa el#:-S
:*:*

La multe lunite, Sebi!:*:*

Nu intra in panica.Exact la fel patesc si eu cu al meu .Inca mai sper ca e doar o etapa.

Milagros
01.12.2009, 20:52:30
Fetelor, help; daca mai are cineva Infacol am si eu nevoie pentru bebele meu, ca deja m-a luat disperarea de mila lui cu crizele de colici.

Milagros
01.12.2009, 21:04:33
PS Nicoooo, vreau eu Infacolul. Am vazut ca Claudelle nu il mai vrea [-o<[-o<[-o<

Butterfly87
01.12.2009, 21:15:57
Fetelor, help; daca mai are cineva Infacol am si eu nevoie pentru bebele meu, ca deja m-a luat disperarea de mila lui cu crizele de colici.

sanatate multa si sa treaca colicii repede

AnaM
01.12.2009, 21:33:26
de ce ai ales sa introduci prima data a treia masa din zi?

Pentru ca:

-Tudor are 4 mese pe zi, nu 5 cum au majoritatea bebeilor
-Prima (ora 9) si ultima masa (ora 20:30-21:00) vreau sa fie lapte simplu, deci raman doar doua mese pentru diversificare
-Masa 2 (ora 13) din zi va fi de fructe (ulterior cu branzica si iaurtel)
-Masa 3 (ora 17) din zi va fi legume (ulterior cu ceva carnita sau ou)
-Am vrut sa incep cu legumele pentru ca mi-a fost frica sa nu mi le refuze daca incep cu fructele (eu sunt un specimen de-asta)

AnaM
01.12.2009, 21:36:05
anaM, tudorel e f sportiv...:-p...si creste vazand cu ochii
ii sta f bine cu treningul ala...acushica o sa te fugareasca prin casa...:D
sau tu pe el...

Multumim tare mult :*
Abia astept sa misune prin casa, ca mi-a rupt spatele (vrea in doar in brate, plimbat)

AnaM
01.12.2009, 21:40:15
Multumesc mult pt. sfaturi.Stiam eu ca nu-i bine sa-i dau biscuiti asa ca nu o sa-i mai dau.
Cu mare placere. Ia si asculta si de instinctul tau, ca nu toti pediatrii sunt buni...

biutzaxx
01.12.2009, 22:54:47
Iaurturile, branzica, sunt introduse cel mai devreme la 6 luni, si e preferabil ca, in primul an, sa fie facute in casa (din lapte 1,5%). Danonino mai tarziu, nu la bebelusi.

Lui Sebi ce poti sa-i faci acum e sa-i canti, sa vorbesti mult cu el, sa ii faci masaj, gimnastica usoara, sa-l stimulezi vizual cu diverse culori, sa-i dai sa pipaie diverse texturi, sa faci avionul cu el prin casa, la baitza (daca ai loc).

LA MULTE LUNITE, SEBASTIAN! <:-P
eu stiam ca lactatele e mai bien sa nu fie facute in casa, ci sa fie pasteurizate si UHT eventual. Sau fac confuzia cu sa nu fie de la tara dar in casa pot fi facute :-\

da, cam ec mi-ai zis tu ii fac lui Sebastian , deci e bine.. mai nou isi baga tot pumnul in gura si roade la el cu o pofta nebuna si mai si tzocaie de-mi face si mie pofta sa i-l pap :D

Multumesc pentru urari!! azi a fost un alintat smecher. maine pun pozici cu el :)
La multi ani Romania!!

biutzaxx
01.12.2009, 22:55:40
Abia astept sa misune prin casa, ca mi-a rupt spatele (vrea in doar in brate, plimbat)
vezi ca tre sa feresti cam tot ce ar putea el sa traga, dar tu cum ai spatiu sufincient , nu cred ca e problema :)

sava_ioana
02.12.2009, 11:31:30

:-" :-" :-"

sava_ioana
02.12.2009, 11:35:19
[QUOTE=biutzaxx;2703788]eu stiam ca lactatele e mai bien sa nu fie facute in casa, ci sa fie pasteurizate si UHT eventual. Sau fac confuzia cu sa nu fie de la tara dar in casa pot fi facute :-\

da, cam ec mi-ai zis tu ii fac lui Sebastian , deci e bine.. mai nou isi baga tot pumnul in gura si roade la el cu o pofta nebuna si mai si tzocaie de-mi face si mie pofta sa i-l pap :D

Multumesc pentru urari!! azi a fost un alintat smecher. maine pun pozici cu el :)
La multi ani Romania!![/QUOTE

nu stiu ce sa zic...si eu stiam ca e mai bunut iaurtelul facut in casa dar chiar nu ma vedeam facand iaurt...cand mai facea soacra mea ii dadeam din ala dar in rest am cumparat si am incercat mai multe si am ramas la iaurtul campina ...noi am inceput cu iaurt dupa 7 luni

sava_ioana
02.12.2009, 11:39:56
lucram in paralel si la somnu de zi... singurica, in patut, desigur!; plange si ziua...cand e vb de somn! doarme 1-2h, depinde cat e de solicitata:D

chiar vroiam sa te intreb ce face letitia...cum e cu mersul?oficial eu is oarecum depasita pt ca matei a inceput sa mearga si isi doreste sa merga tot mai mult si tot mai repede...isi ia cate un avant si vrea sa fuga,nu mai pot face nimic tre sa stau numai dupa el pt ca nu pot risca sa se impiedice sa vina sa se loveasca de vreun dulap ceva...nu cred ca as putea scoate chiar totul din casa...tocmai acum in timp c e scriam iar s-a ridicat si si-a luat avant:-< chiar nu inteleg de unde dorinta asta sa fuga...

sava_ioana
02.12.2009, 12:03:12

poate o sa fie mai bine doar pt ca nu o sa-ti mai rupa spatele ci picioarele:>

petronelaaa
02.12.2009, 12:03:39
chiar vroiam sa te intreb ce face letitia...cum e cu mersul?oficial eu is oarecum depasita pt ca matei a inceput sa mearga si isi doreste sa merga tot mai mult si tot mai repede...isi ia cate un avant si vrea sa fuga,nu mai pot face nimic tre sa stau numai dupa el pt ca nu pot risca sa se impiedice sa vina sa se loveasca de vreun dulap ceva...nu cred ca as putea scoate chiar totul din casa...tocmai acum in timp c e scriam iar s-a ridicat si si-a luat avant:-< chiar nu inteleg de unde dorinta asta sa fuga...

daaaaa.... prinde curaj, si daca a vazut ca se poate deplasa si asa, avand mainile libere.... el tot se arunca la distante din ce in ce mai mari/lungi.
Eu mergeam cu ea de mana, si acum mai cauta uneori mana mea.... dar se incumeta si singura. Ieri mi-a venit cu o pernutza in bucatarie...si se punea sg la somn pe ea, pe jos.:bye_04:
mai nou se da si jos din pat...cu fundu inapoi, ca stie ca altfel cade (copil inteligent ...ce sa mai!!!:> ) M-am trezit cu ea in baie... am ramas tablou!:O
eu am mai strans din posibilele pericole... am citit undeva ca trebuie gandita casa cu mintea unui copil, si de la nivelul lui. Si ne-am pus intr-o seara (amandoi adultii) sa mergem de-a busilea sa vedem ce ar tenta un copil sa apuce/inghita...:D :D :D ... si am mai strans din lucruri. oricum e supravegheata...zic eu!:oops:

sava_ioana
02.12.2009, 12:07:06
fetelor vreau sa va zic ca am gasit cea mai buna intrebuintare a bananei ca sa nu mai constipe...Matei este constipat de vreo doua saptamani dar rau de tot am ajuns la medicamente si tot nimic...pana la urma ne-a ajutat banana...nu m-as fi gandit vreodata ca sa scapam de constipatie cu ajutorul bananei insa ne-a zis o tanti sa-i fac milk shake din banana...si ajunsa acasa i-am bagat la blender banana cu lapte si i-am dat si ...minune#-o

sava_ioana
02.12.2009, 12:14:49
daaaaa.... prinde curaj, si daca a vazut ca se poate deplasa si asa, avand mainile libere.... el tot se arunca la distante din ce in ce mai mari/lungi.
Eu mergeam cu ea de mana, si acum mai cauta uneori mana mea.... dar se incumeta si singura. Ieri mi-a venit cu o pernutza in bucatarie...si se punea sg la somn pe ea, pe jos.:bye_04:
mai nou se da si jos din pat...cu fundu inapoi, ca stie ca altfel cade (copil inteligent ...ce sa mai!!!:> ) M-am trezit cu ea in baie... am ramas tablou!:O
eu am mai strans din posibilele pericole... am citit undeva ca trebuie gandita casa cu mintea unui copil, si de la nivelul lui. Si ne-am pus intr-o seara (amandoi adultii) sa mergem de-a busilea sa vedem ce ar tenta un copil sa apuce/inghita...:D :D :D ... si am mai strans din lucruri. oricum e supravegheata...zic eu!:oops:

super tare...o sa privesc si eu casa din unghiul asta,nu m-am gandit...insa problema este ca matei daca-l tin de mana mi-o impinge,nu vrea sa-l tin,vrea sa mearga singur...
vroiam sa te mai intreb la ce pediatru mergi ca vb aia cu vecinii mi-a zis-o doamna Siminiceanu...noi nu prea putem sa adoptam tactica asta pt Matei doarme in pat normal ,patutul nu l-a mai acceptat de mult si nu am cum sa-l las singur pe pat ca ar putea sa cada,asa in patut n-are cum sa evadeze,chiar nu stiu cum sa procedam,eu inca mai sper ca o sa fie mai bine dupa ce o sa-l intarc...cond o mai veni si momentul ala:-SS

petronelaaa
02.12.2009, 12:39:44
super tare...o sa privesc si eu casa din unghiul asta,nu m-am gandit...insa problema este ca matei daca-l tin de mana mi-o impinge,nu vrea sa-l tin,vrea sa mearga singur...
vroiam sa te mai intreb la ce pediatru mergi ca vb aia cu vecinii mi-a zis-o doamna Siminiceanu...noi nu prea putem sa adoptam tactica asta pt Matei doarme in pat normal ,patutul nu l-a mai acceptat de mult si nu am cum sa-l las singur pe pat ca ar putea sa cada,asa in patut n-are cum sa evadeze,chiar nu stiu cum sa procedam,eu inca mai sper ca o sa fie mai bine dupa ce o sa-l intarc...cond o mai veni si momentul ala:-SS

Chiar d-na Siminiceanu ne-a tinut lectia pt somn luuuuuuuuuung noaptea.
Eram amandoi numai ochi si urechi...si-a meritat banii consultatia:)>-
si acu nu o sa te doara numai picioarele....ci si spatele, ca mai tb sa stai aplecata asupra copilului

apropo... iata traseul Letitiei: http://www.youtube.com/watch?v=9yu1ZbdeX08 (http://www.youtube.com/watch?v=9yu1ZbdeX08)

sava_ioana
02.12.2009, 15:11:45
si acu nu o sa te doara numai picioarele....ci si spatele, ca mai tb sa stai aplecata asupra copilului

apropo... iata traseul Letitiei: http://www.youtube.com/watch?v=9yu1ZbdeX08 (http://www.youtube.com/watch?v=9yu1ZbdeX08)

:x super scumpa gazulica...dar de cand merge ?parca merge ceva mai bine decat Matei...al meu daca-l vezi parca e primul om pe luna ...si mai merge si cu mainile in sus ,cred ca sa-si tina echilibrul...

OcchiAzzurri
02.12.2009, 15:23:36
Sherydan felicitari
ai o minune de bebel de toata frumusetea
sa iti traiasca si sa fie papacios sa creasca mare,frumos,cumintel
sa iti treaca colicii cat mai repede...
:* :* :*

Green_Eyes
02.12.2009, 15:39:35

Mai am eu putin din flaconul pe care mi l-a dat Ana, dar nu stiu de cate ori ai putea sa ii dai din el. Daca il vrei, cu mare drag.:*

petronelaaa
02.12.2009, 16:11:42
:x super scumpa gazulica...dar de cand merge ?parca merge ceva mai bine decat Matei...al meu daca-l vezi parca e primul om pe luna ...si mai merge si cu mainile in sus ,cred ca sa-si tina echilibrul...

Singurica merge de pe vreo luna asa...
si a mea isi tinea echilibru cu mainile prin dreptul urechilor asa....daca era sa cada, nasu era primu stalcit:D
si am obs ca degetele de la picioare le incordeaza... e ca papagalu pe o craca de copac:>

biutzaxx
02.12.2009, 16:17:16
Singurica merge de pe vreo luna asa...
si a mea isi tinea echilibru cu mainile prin dreptul urechilor asa....daca era sa cada, nasu era primu stalcit:D
si am obs ca degetele de la picioare le incordeaza... e ca papagalu pe o craca de copac:>
e super scumpa Letitia, m-am uitat de 2 ori sa o vad cum merge, e dulce foc! :x

gabriela_rgh
02.12.2009, 16:36:01
Mai stiti ceva de Juliette?
Ar tb sa nasca cam in perioada asta nu?

roxienea
02.12.2009, 17:32:57
Fetelor, recomandati-mi va rog un pediatru bun. [-o<[-o<[-o<Sau unul la care mergeti/ati fost si de care sunteti multumita.
Va intreb pt ca am o prietena care vrea sa schimbe doctorul la care merge cu baietelul ei, deoarece ce nu deloc multumita de ea (se comporta frumos doar daca se duce cu o atentie si, cel mai important, i-a prescris celui mic o reteta incompleta si muulte altele). Saraca mami nu stie acum la cine sa mai mearga, mai ales ce cel mic nu s-a simtit prea bine de vreo 2 zile (vomita si plange mereu), a fost cu el la doctorita respectiva si iar a plecat de la ea dezamagita.
Va multumesc mult.^:)^^:)^^:)^

biutzaxx
02.12.2009, 17:33:11
Mai stiti ceva de Juliette?
Ar tb sa nasca cam in perioada asta nu?
Chiar la ea m-am gandit azi, puneam pe lista din capul meu, gravidutele care trebuie sa nasca luna asta si la ea m-am gandit prima. Oare are [pe cine anunta daca naste? sa ii incepem galeria?\:D/

biutzaxx
02.12.2009, 17:42:26
Poze cu Sebastian aici (http://picasaweb.google.ro/sebastian.teodoru/LunaA4A#) :)>-

acu pun si pe luna trecuta poze , ca am cam uitat :D

AnaM
02.12.2009, 17:45:22
poate o sa fie mai bine doar pt ca nu o sa-ti mai rupa spatele ci picioarele:>

Pai daaaa, da' macar mai schimbam "organu' " si mai lasam spatele sa respire putin :)) :* :*

Biu, facut in casa ma refeream din lapte UHT, nu de la tara, alea sunt mult prea grele si riscante pentru bebe.
Branza in casa se face din lapte UHT cu tablete de calciu lactic, iaurtelul tot din lapte UHT :*

AnaM
02.12.2009, 17:49:23
Fetelor, recomandati-mi va rog un pediatru bun. [-o<[-o<[-o<Sau unul la care mergeti/ati fost si de care sunteti multumita.
Va intreb pt ca am o prietena care vrea sa schimbe doctorul la care merge cu baietelul ei, deoarece ce nu deloc multumita de ea (se comporta frumos doar daca se duce cu o atentie si, cel mai important, i-a prescris celui mic o reteta incompleta si muulte altele). Saraca mami nu stie acum la cine sa mai mearga, mai ales ce cel mic nu s-a simtit prea bine de vreo 2 zile (vomita si plange mereu), a fost cu el la doctorita respectiva si iar a plecat de la ea dezamagita.

Doamna Siminiceanu de langa Billa e foarte buna.
Noi suntem inscrisi la D-na Daniil Maria de la Policlinica Pacurari si suntem f. multumiti de dumneaei.

roxienea
02.12.2009, 17:51:31
Doamna Siminiceanu de langa Billa e foarte buna.
Noi suntem inscrisi la D-na Daniil Maria de la Policlinica Pacurari si suntem f. multumiti de dumneaei.
Ms mult, Ana. :* :* :*

AnaM
02.12.2009, 17:52:42

E bestiala gaza, iar dintisorii aia sunt criminali :)) Iepuras superb!

AnaM
02.12.2009, 17:56:42
Ms mult, Ana. :* :* :*
Cu mare placere :*
Cat are bebe?

roxienea
02.12.2009, 18:16:07
Cu mare placere :*
Cat are bebe?
1 an si jumatate.

Milagros
02.12.2009, 19:15:10
Sherydan felicitari
ai o minune de bebel de toata frumusetea
sa iti traiasca si sa fie papacios sa creasca mare,frumos,cumintel
sa iti treaca colicii cat mai repede...
:* :* :*
Multumim tare mult. Of, ma rog sa scape cat mai multi bebei de nesuferitii de colici.[-o<

aanamaria
02.12.2009, 20:01:45
eu merg la dr. cosofret adriana. e la un cabinet vizavi de gara nicolina pe langa blocul ala mare. daca vrei mai multe detalii imi spui. e f buna. io sunt multumita de ea. merg la dansa cu puiul meu de la inceput.

roxienea
02.12.2009, 21:10:48
eu merg la dr. cosofret adriana. e la un cabinet vizavi de gara nicolina pe langa blocul ala mare. daca vrei mai multe detalii imi spui. e f buna. io sunt multumita de ea. merg la dansa cu puiul meu de la inceput.
Multumesc frumos pt raspuns. :*
O sa ii transmit prietenei mele recomandarile voastre si ea va alege. :) E deja la al doilea medic si azi era f dezorientata ca nu stia incotro sa se mai duca. :-s De asta am zis sa va intreb pe voi...>:D<

Milagros
03.12.2009, 12:10:44
Fetele, am decis sa ii facem prima baie lui Dragos - in sfarsit - deoarece mi se pare ca i-a trecut stafilococul. Mai are 2 cosulete din alea mici si albe pe fatuca. Oare e ok sa ii fac baita diseara? Cum imi dau seama ca i-au trecut bubitele?

claudelle
03.12.2009, 14:03:02
Fetelor.....ce pastile pt raceala avem voie daca alaptam?:-\

Andrusca
03.12.2009, 14:06:58

cand eram insarcinata am luat oscillococcinum (nus daca am scris corect :D )
cel mai bine suni med de familie, parerea mea

claudelle
03.12.2009, 14:23:27
cand eram insarcinata am luat oscillococcinum (nus daca am scris corect :D )
cel mai bine suni med de familie, parerea mea

Da...si eu am luat asta......am sa ma uit pe un prospect si daca o fi vreo urgenta am sa sun.

Si inca ceva....lapte ati baut cat ati alaptat? Pediatra mi-a zis sa evit ca-i da colici mai mari...pai smantana nu, lapte nu.....lactate de unde??? nu mai branza si oua???

Butterfly87
03.12.2009, 14:32:51
sanatate multa si sa treaca repede raceala:*

Anmari
03.12.2009, 14:52:52
Da...si eu am luat asta......am sa ma uit pe un prospect si daca o fi vreo urgenta am sa sun.

Si inca ceva....lapte ati baut cat ati alaptat? Pediatra mi-a zis sa evit ca-i da colici mai mari...pai smantana nu, lapte nu.....lactate de unde??? nu mai branza si oua???

eu beam si beau cam 1 l de lapte pe zi si nu pot sa spun ca a a vut colici chiar asa de mari. oricum ii are cu sau fara lapte baut, eu zic sa bei. eu m-am ferit de varza, fasole, pastai, mazare, prajeli, dulciuri. bea ceai, compot, iaurt...lichide cat mai mult, supe .. sa nu papi bors acrit cu bors natural, eventual cu bors magic.

claudelle
03.12.2009, 15:06:53
sanatate multa si sa treaca repede raceala:*

Inca nu sunt racita, doar ieri ma luase capul si parca aveam frisoane...dar cred ca de la oboseala......multumim oricum.:)>-

claudelle
03.12.2009, 15:09:48
eu beam si beau cam 1 l de lapte pe zi si nu pot sa spun ca a a vut colici chiar asa de mari. oricum ii are cu sau fara lapte baut, eu zic sa bei. eu m-am ferit de varza, fasole, pastai, mazare, prajeli, dulciuri. bea ceai, compot, iaurt...lichide cat mai mult, supe .. sa nu papi bors acrit cu bors natural, eventual cu bors magic.

Si eu pe sarcina si inainte beam un castron plin cu cereale....si acuma e o tragedie sa nu beau...plus ca e sursa de calciu...NUUU???
Am sa incerc sa beau, desi am baut intr-o zi...si eram agitat mai tare....daca face mai urat ma opresc si asta e....:(

AnaM
03.12.2009, 15:24:56
Gata, e clar, ne ies cei doi dintisori de jos :) Unul a scos un coltisor, se simte la palpare. Wish us good luck! [-o<

roxienea
03.12.2009, 16:20:01
Gata, e clar, ne ies cei doi dintisori de jos :) Unul a scos un coltisor, se simte la palpare. Wish us good luck! [-o<
"Good luck"!!!>:D<>:D<>:D<
Abia astept poze cu Tudor cu dintzisori...;))

Green_Eyes
03.12.2009, 16:42:12

Ce emotii am pentru voi!:x Succes sa iasa rapid si usor!:*

Milagros
03.12.2009, 17:03:32
Vaaai, Tudorica ii baiat mare de acum! :x:x:x

biutzaxx
03.12.2009, 17:05:47
Succes cu dintisorii Ana! Si Tudorel sa roada numai jucariile , nu tot ce apuca :-p

gabriela_rgh
03.12.2009, 17:12:39
:love: :love: :love: Ai baiat mare..ce-ti pasa!:* :* :*

gabriela_rgh
03.12.2009, 17:13:18
Lasa ca acusi te aud si pe tine mami ca iti merge flacaul in picioare:)!:D

Butterfly87
03.12.2009, 18:43:00
da ce a mai trecut timpul....

ralukaG
03.12.2009, 19:12:47

Good luck!!! Sa iasa repede dintisorii, fara dureri si febra:* :*

claudelle
03.12.2009, 19:13:15
Cum le dadeati bebilor Infacolul? Inainte de masa? sub limba? o pipeta intreaga?

Anmari
03.12.2009, 19:37:10
Cum le dadeati bebilor Infacolul? Inainte de masa? sub limba? o pipeta intreaga?

inainte de masa o pipeta intreaga .. eu la inceput ii dadeam dimineata, la amiaza si seara inainte de somnul lung :) ... apoi cand am vazut ca se intetesc durerile de burtica ii dadeam la fiecare masa o pipeta intreaga.

kamille
03.12.2009, 20:12:10
eee ce baiat mare e Tudorel :* :* :*

alibd
03.12.2009, 20:55:57

Ce poze frumaose ai tu in semnatura!

Sa-ti traiasca! ;;)

gabriela_rgh
03.12.2009, 20:57:53
Nu ati mai aflat nimic de Juliette?
Oare a nascut?

ralukaG
03.12.2009, 20:59:23

Ce bebic frumos ai acolo:x .
Sa va traiasca!

alibd
03.12.2009, 21:00:34
Nu ati mai aflat nimic de Juliette?
Oare a nascut?

Am aflat eu noutati :D

Se pare ca i s-a stricat calculatorul si nu mai poate intra pe forum. Inca nu a nascut, pe 20 decembrie ar trebui.
Stiu din surse sigure ca arata foarte bine! :>

kamille
03.12.2009, 21:01:03
multumim mult fetelor :* :* :* :* :*

jewelieta
03.12.2009, 21:09:53
fetelor la spital imi trebuie si pompa de san sa o am la mine?si trebuie sa o sterilizez inainte,nu?chiar dc e noua...
kamille,ai un bebe tare dragut,poate pui poze mai clare:D...si asteptam sane povestesti despre nastere
sherry,ce face dragos?

stefania_a
03.12.2009, 21:24:19

Se pare ca i s-a stricat calculatorul si nu mai poate intra pe forum. Inca nu a nascut, pe 20 decembrie ar trebui.

mai da ce informata esti:D
bine k ne tii la curent...k ne faceam griji pt ea....

alibd
03.12.2009, 21:25:58
mai da ce informata esti:D
bine k ne tii la curent...k ne faceam griji pt ea....

Cand stiu, stiu...cand nu, nu spun nimic. :-B :*

kamille
03.12.2009, 21:34:13
fetelor la spital imi trebuie si pompa de san sa o am la mine?si trebuie sa o sterilizez inainte,nu?chiar dc e noua...
kamille,ai un bebe tare dragut,poate pui poze mai clare:D...si asteptam sane povestesti despre nastere
sherry,ce face dragos?

multumim

da tre sa ai pompa la tine si sa fie sterilizata ....chiar daca e noua

jewelieta
03.12.2009, 21:45:45
fetele parca imi aduc aminte ca avea una dintre voi un cateter pt epidurala...andrusca sau sava ioana...nu mai retine xact
il mai aveti?poate vb pe pm

AnaM
03.12.2009, 21:53:36
Multumim mult pentru incurajari!!!!! >:D< >:D<
Deocamdata e ceva mai iritat, dar nu tare, febra nu a facut, si e in stare cateodata sa-si bage tot pumnul in gura, si isi maseaza violent gingia cu orice apuca (telecomanda, pumn, deget, jucarie).
I-am luat Gengigel Baby si e un gel tare bun, va sfatuiesc sa-l luati pentru cand ies dintisorii bebeilor. E 22 lei la Sensiblu, si e chiar eficient :)>-

Multumim inca o data!!!!! ^:)^:*

Jewelieta, sava_ioana stiu ca avea trusa de epidurala :*

gabriela_rgh
03.12.2009, 21:56:16

ma bucur ca e bine!Incepem acusi galeria:)!:D:*:*:*:*

Butterfly87
03.12.2009, 22:14:32

atunci sarcina usoara in continuare si sa ne mai aduci vesti de la ea:* :*

petronelaaa
03.12.2009, 22:33:53
Multumim mult pentru incurajari!!!!! >:D< >:D<
Deocamdata e ceva mai iritat, dar nu tare, febra nu a facut, si e in stare cateodata sa-si bage tot pumnul in gura, si isi maseaza violent gingia cu orice apuca (telecomanda, pumn, deget, jucarie).
I-am luat Gengigel Baby si e un gel tare bun, va sfatuiesc sa-l luati pentru cand ies dintisorii bebeilor. E 22 lei la Sensiblu, si e chiar eficient :)>-

Multumim inca o data!!!!! ^:)^:*

Jewelieta, sava_ioana stiu ca avea trusa de epidurala :*

Cik gelurile astea is cam apa de ploaie... cik is mai mult pt linistea parintilor, si pare ca nici nu-s f bune. Ma rog, parerile is impartite.
Eu am gustat si din Gengigel si Calgel...is usor mentolate si cam atat. Probabil lor le place gustul si asta ii mai linisteste pe moment. Pana sparge gingia is mai iritabili, le curg balele:D ... dupa ce perforeaza nu mai sunt durerile asa sacaietoare!

Bafta la dintzuci! Fara mult chin!

AnaM
03.12.2009, 22:44:53
Cik gelurile astea is cam apa de ploaie... cik is mai mult pt linistea parintilor, si pare ca nici nu-s f bune. Ma rog, parerile is impartite.
Eu am gustat si din Gengigel si Calgel...is usor mentolate si cam atat. Probabil lor le place gustul si asta ii mai linisteste pe moment. Pana sparge gingia is mai iritabili, le curg balele:D ... dupa ce perforeaza nu mai sunt durerile asa sacaietoare!

Bafta la dintzuci! Fara mult chin!

Multumim! :*

Diferenta dintre celelalte geluri si Gengigel e ca celelalte amortesc zona, Gengigelul are acid hialuronic, e antiinflamator si trateaza leziunile. Eu m-am convins de cat de bun e pentru ca mi-am cumparat eu inainte Gengigel de adulti (cel Baby nu are conservanti, coloranti, zahar etc.), ca am prostul obicei sa imi musc falca la interior si se fac tot felul de leziuni foarte dureroase care trec de la sine in 2 saptamani. Cu Gengigelul mi-au trecut in doua zile! #:-S
Si eu auzisem ca-s apa de ploaie, da'pe asta micu'pare ca-l calmeaza cat de cat (nu mai are instinctul ala de a se freca pe gingie dupa ce-l aplic). A, iar asta Baby are gust de budinca de vanilie =P~=P~=P~ Cel de adulti e, intr-adevar, mentolat.

Ce face printesa?

petronelaaa
03.12.2009, 22:50:22
Multumim! :*

Diferenta dintre celelalte geluri si Gengigel e ca celelalte amortesc zona, Gengigelul are acid hialuronic, e antiinflamator si trateaza leziunile. Eu m-am convins de cat de bun e pentru ca mi-am cumparat eu inainte Gengigel de adulti (cel Baby nu are conservanti, coloranti, zahar etc.), ca am prostul obicei sa imi musc falca la interior si se fac tot felul de leziuni foarte dureroase care trec de la sine in 2 saptamani. Cu Gengigelul mi-au trecut in doua zile! #:-S
Si eu auzisem ca-s apa de ploaie, da'pe asta micu'pare ca-l calmeaza cat de cat (nu mai are instinctul ala de a se freca pe gingie dupa ce-l aplic). A, iar asta Baby are gust de budinca de vanilie =P~=P~=P~ Cel de adulti e, intr-adevar, mentolat.

Ce face printesa?

De Gengigel Baby zic si eu....l-am folosit de vreo 2ori.
In fine... daca functioneaza la voi e si mai bine, scapi de niste miorlaieli:D

fii`mea a urmarit Marea Confruntare...si vad ca nu da semne de somn!
Ma duc sa-i povestesc de Marea Confruntare dintre MosEne si Oboseala!;;) ... castigator, se stie! trebuie sa fie MosEne:A :A

Rok5ana
03.12.2009, 23:28:21
Multa bafta cu dintisorii! Sa iasa repede si sa nu il chinuie prea mult pe Tudorel. :)

Rok5ana
03.12.2009, 23:31:21
Foarte frumoase pozele din semnatura. Sa iti traiasca flacaul!:*

Yonika
03.12.2009, 23:33:35
Bravo Tudorel!<:-P Tinem pumnii sa nu te necajeasca prea tare si cel de al doilea!

claudelle
04.12.2009, 09:45:14
inainte de masa o pipeta intreaga .. eu la inceput ii dadeam dimineata, la amiaza si seara inainte de somnul lung :) ... apoi cand am vazut ca se intetesc durerile de burtica ii dadeam la fiecare masa o pipeta intreaga.

Multumesc de raspuns >:D<

Milagros
04.12.2009, 11:22:43
Cum mai e puiul tau cu colicile? Al meu parca s-a mai calmat un pic, dar eu sunt pregatita de contra-atac ;)) Din pacate l-am cam invatat in brate si dorm noaptea cu el pe piept ca altfel se agita si regurgiteaza :((

Milagros
04.12.2009, 11:24:50
sherry,ce face dragos?
Eu am avut ca sa nu fac furia laptelui, mi-a adus-o sotul, nu am luat-o la mine de la inceput. Au si ei pompe acolo din alea electrice foarte bune.
Dragos e un alintat si jumate, numai in bratuca vrea si noaptea doarme boier pe pieptul meu ca altfel scandal. :-w

Milagros
04.12.2009, 11:26:56
Anmari, am si eu o intrebare pliz. Am vazut ca ai leagan de la primii pasi si voiam sa te intreb de la cate luni ai pus bebelina in el?

kamille
04.12.2009, 11:32:50
Eu am avut ca sa nu fac furia laptelui, mi-a adus-o sotul, nu am luat-o la mine de la inceput. Au si ei pompe acolo din alea electrice foarte bune.
Dragos e un alintat si jumate, numai in bratuca vrea si noaptea doarme boier pe pieptul meu ca altfel scandal. :-w

de la colici si al meu a prins gustul bratelor....dar atata timp cat ii e mai bine il tine mami in brate:*

sava_ioana
04.12.2009, 12:14:03
sa creasca mari ,frumosi si sanatosi dintisorii lui Tudorel si sa aveti grija de ei...daca-l vedeti pe Matei cum sta la spalat pe dinti si de fiecare data cand intram in baie vrea sa se spele pe dinti...de cand era mic l-am lasat sa am vada cum ma spal pe dinti si poate a avut un impact asupra lui ca tare-i mai place;;)
cat despre geluri la noi a avut efect,efect de scurta durata dar a fost,noi am folosit dentinox gel si a fost ok,nu pot spune ca ne-a chinuit foarte tare cu dintii la modul ca nu ne-a plans noaptea,pur si simplu era mai mofturici mai agitat.

petronelaaa
04.12.2009, 12:41:14
sa creasca mari ,frumosi si sanatosi dintisorii lui Tudorel si sa aveti grija de ei...daca-l vedeti pe Matei cum sta la spalat pe dinti si de fiecare data cand intram in baie vrea sa se spele pe dinti...de cand era mic l-am lasat sa am vada cum ma spal pe dinti si poate a avut un impact asupra lui ca tare-i mai place;;)
cat despre geluri la noi a avut efect,efect de scurta durata dar a fost,noi am folosit dentinox gel si a fost ok,nu pot spune ca ne-a chinuit foarte tare cu dintii la modul ca nu ne-a plans noaptea,pur si simplu era mai mofturici mai agitat.

Fii`mea se spala singura...bine, spalat e mult spus; mozoleste periuta ei cu pasta nenedent. Si ce-i mai plaaaaace...:-" Apoi o clatesc eu cik prin gurita, cu degetul umed...imi mai aplica cate o capsa^:)^ de ma linisteste repede;-)

claudelle
04.12.2009, 13:05:01
Cum mai e puiul tau cu colicile? Al meu parca s-a mai calmat un pic, dar eu sunt pregatita de contra-atac ;)) Din pacate l-am cam invatat in brate si dorm noaptea cu el pe piept ca altfel se agita si regurgiteaza :((

E jale cu colicii astia.....sunt zile cand plange de nush ce sa-i mai fac si zile cand plange mai putin.....de brate nu mai zic.....cand e in brate e fff linistit, chiar adoarme, cand il pun jos gata...incepe distractia....si nu vreau sa-l invat asa....:-w

Al meu e asa ambitios....nu vrea deloc sa stea pe burta mea.....isi ridica capul....nu vrea sa stea cu el intr-o parte...numai cum vrea el......

AnaM
04.12.2009, 13:06:06
Anmari, am si eu o intrebare pliz. Am vazut ca ai leagan de la primii pasi si voiam sa te intreb de la cate luni ai pus bebelina in el?

Merge pus de la nastere :) Chiar daca nu e drept-drept, pozitia usor curbata a coloanei e fiziologica si e confortabila pentru bebe (cum e si cea in scoica) :*

Ioana, multumim pentru urari! :* Sper sa-i placa si lui sa se spele pe dinti! De la ce varsta (sau numar de dinti) ati inceput procedeul? ;))

jewelieta
04.12.2009, 13:14:08
vai,sherry...cum dormi cu bebele pe pieptul tau?mai poti sa respiri?#-o
vezi sa nu se invete asa micutul si sa nu mai ai scapare...
sper sa ii treaca repede colicile

AnaM
04.12.2009, 13:41:38

Bebe e usor, sa stii ca si acum, la cele 8,9 kg ale lui Tudor, tot mi-ar placea sa adoarma din cand in cand cu burtica pe mine, dar el nu a dormit asa niciodata.

Shery, nu te speria, ia si dormi asa cu el cat e nevoie, si iti spun eu ca pe la 2 luni maxim, il vei putea foarte usor invata sa doarma singurel, in patut la el. Il ajuta mult daca te simte, important e sa poti si tu sa te odihnesti odata cu el. Doarme doar asa?

biutzaxx
04.12.2009, 13:46:56
foarte bine faci. La varsta asta el nu se invata cu nimic nici nu se obisnuieste. E bine ca simte ca esti langa el, si asta e cel mai important pt el :)

gabriela_rgh
04.12.2009, 13:58:19
foarte bine faci. La varsta asta el nu se invata cu nimic nici nu se obisnuieste. E bine ca simte ca esti langa el, si asta e cel mai important pt el :)
:love: :love: :love: Ce frumos ai zis..m-am emotionat....:"> :"> :">

biutzaxx
04.12.2009, 15:06:23
E jale cu colicii astia.....sunt zile cand plange de nush ce sa-i mai fac si zile cand plange mai putin.....de brate nu mai zic.....cand e in brate e fff linistit, chiar adoarme, cand il pun jos gata...incepe distractia....si nu vreau sa-l invat asa....:-w

Al meu e asa ambitios....nu vrea deloc sa stea pe burta mea.....isi ridica capul....nu vrea sa stea cu el intr-o parte...numai cum vrea el......
nu se invata in brate, el pur si simplu de asta are nevoie. eu il luam in brate tot timpul si se linistea, cand adormea il puneam in patut. acu vrea numai in brate cand e plictisit sa ii e somn, in rest singur se joaca cu jucarele, descopera mereu ceva nou si cand ii mut locul, adica de pe pat pe fotololiu, ba in patul lui la carusel, ba pe canapea, sau bouncer sau leagan, toate ii plac, ca le descopera si e fascinat, deci nu mai prefera in brate...

biutzaxx
04.12.2009, 15:19:03
:love: :love: :love: Ce frumos ai zis..m-am emotionat....:"> :"> :">
asa si este, nu? uite tocmai se plangea o pretena de-a mea, ca nasa ei are o fetita de 1 luna, nascuta cu 2700 gr, si e ff mica. are colici si mama ei o tine intr-un cosulet si doar pune mana pe ea, cand plange ca cica sa nu se invete in brate. si plange saraca de se face mov la fata si dupa mult chin o ia in brate si mititica se linisteste. ma gandesc ca a facut bebe sa il aibe intr-un colt in casa, sa intre si ea in randuiala societatii sau sa ii ofere dragoste si afectiune si tot ce are nevoie?? eu nu o inteleg..

Anmari
04.12.2009, 15:28:28

de prima data :) ... e de la 0+ ... se lasa de tot pe spate si apoi se face si swcaunel.

sava_ioana
04.12.2009, 15:36:49
Merge pus de la nastere :) Chiar daca nu e drept-drept, pozitia usor curbata a coloanei e fiziologica si e confortabila pentru bebe (cum e si cea in scoica) :*

Ioana, multumim pentru urari! :* Sper sa-i placa si lui sa se spele pe dinti! De la ce varsta (sau numar de dinti) ati inceput procedeul? ;))

mai eu ii spalam gurita inca de la primii dintisori cu pansament steril si cu apa dupa care cu periuta simpla iar acum de cand am fost la dr si ne-a zis problemutele ne spalam cu pasta nenedent .

gabriela_rgh
04.12.2009, 16:48:40
asa si este, nu? uite tocmai se plangea o pretena de-a mea, ca nasa ei are o fetita de 1 luna, nascuta cu 2700 gr, si e ff mica. are colici si mama ei o tine intr-un cosulet si doar pune mana pe ea, cand plange ca cica sa nu se invete in brate. si plange saraca de se face mov la fata si dupa mult chin o ia in brate si mititica se linisteste. ma gandesc ca a facut bebe sa il aibe intr-un colt in casa, sa intre si ea in randuiala societatii sau sa ii ofere dragoste si afectiune si tot ce are nevoie?? eu nu o inteleg..

cred ca si simtul matern e mai mult sau mai putin dezvoltat in functie de persoana.Eu stiu sigur ca va trebui sa ma educ in a nu-i intra in voie.....:-$
Cert e ca trebuie sa fie un pic mai maricel pt al invata cu ceva...primele luni depinde doar de tine nu?

Green_Eyes
04.12.2009, 17:30:12
nu se invata in brate, el pur si simplu de asta are nevoie. eu il luam in brate tot timpul si se linistea, cand adormea il puneam in patut. acu vrea numai in brate cand e plictisit sa ii e somn, in rest singur se joaca cu jucarele, descopera mereu ceva nou si cand ii mut locul, adica de pe pat pe fotololiu, ba in patul lui la carusel, ba pe canapea, sau bouncer sau leagan, toate ii plac, ca le descopera si e fascinat, deci nu mai prefera in brate...

Of, ce bine de tine.. eu sunt tare suparata ca l-am invatat in brate si acum la cele 8 kg ale lui, simt ca mor de durere=((..si nu vrea sa stea sa se joace, nici in carucior nu vrea sa stea, nu mai stiu ce sa fac cu el, vrea numai plimbat prin casa. Regret amarnic ca l-am tinut in brate atat de mult, ca nu i-am luat leagan sau marsupiu macar..si nici nu stiu cum sa il dezvat ca nu ma lasa inima sa il las sa planga=((

Butterfly87
04.12.2009, 17:42:49
Of, ce bine de tine.. eu sunt tare suparata ca l-am invatat in brate si acum la cele 8 kg ale lui, simt ca mor de durere=((..si nu vrea sa stea sa se joace, nici in carucior nu vrea sa stea, nu mai stiu ce sa fac cu el, vrea numai plimbat prin casa. Regret amarnic ca l-am tinut in brate atat de mult, ca nu i-am luat leagan sau marsupiu macar..si nici nu stiu cum sa il dezvat ca nu ma lasa inima sa il las sa planga=((
ce bine k va pot citi..asa o sa invat si eu ce e ste de facut ..k sa nu am de suferit apoi ....... stiu si eu k e mai bine sa nu-l tii prea mult in brate...dar cred k si mamica nu prea te lasa inima sa-l tii in patut prea mult

biutzaxx
04.12.2009, 18:12:21
pai incearca sa il pui pe spate si sa ii dai jucarle, te strambi la el, faci ca toate animalele, pui jucarele sa candte , sa zdrangane si incet incet ii captezi atentia cu ele si apoi el singur se va juca, dar asta in timp. Ia-ti marsupiu, macar ai mainile libere. Eu am 2, unu bertoni care e 40 ron si il tin prin casa ca e mai mic si il tine bine, si altul mai larg de la nush ce firma care incape infofolit in el cand mai iesim la plimbare. Noi mai avem leagan electronic si bouncer. Cel electronic face minuni cand incepe sa fie obosit, il pun la o anumita viteza si canta diferite melodii, in special ii plac alea gen jungla sau valurile marii si adoarme. In bouncer, se joaca dar tre sa stau cu el ca altfel tipa :D
uite am si filmulete pe cont cum sta singurel , ma mai bag in vorba cu el dar nu tine musai sa discute cu mine, cu jucariile sta singur adunat 15 min si mai merg la el , apoi iar mai sta si tot asa pana oboseste si vrea in brate..dar nu ma plang , bine ca a inceput sa ii placa diversitatea :)

aici e in bouncer http://picasaweb.google.ro/sebastian.teodoru/LunaA2A#5399956914418162914

aici in leagan adormit
http://picasaweb.google.ro/sebastian.teodoru/LunaA4A#5410672882612870322
si mai sunt filmuletele cand se joaca.

Am unu dar nu l-am pus inca pe picasa, cand l-am surprins ca se juca singur cu jucariile, vorbea cu ele , le apuca , in timp ce eu eram la baie, intindeam rufele..;))

AnaM
04.12.2009, 18:46:24
Simona, nu e musai ca l-ai invatat in brate, uite, eu nu l-am tinut mereu in brate (il mai puneam in leagan sau pe canapea) si tot disperat e sa stea in bratele mele, musai pe verticala si eu sa ma plimb cu el in casa (daca indraznesc sa stau pe canapea cu el in brate, e vai si-amar :D ), e varsta descoperirilor, in brate/miscare isi formeaza si view-ul 3D, incep sa aprecieze distanta pana la obiecte etc.
Din momentul in care se va putea deplasa singur (taras, de-a busilea, in picioare, in premergator etc.) ai sa vezi ca altfel vor sta lucrurile, iar peste juma de an o sa-ti doresti sa stea in brate la tine si el nu va mai vrea :) (spatele meu isi pune baza in aceasta teorie =)) )

Green_Eyes
04.12.2009, 19:13:11
pai incearca sa il pui pe spate si sa ii dai jucarle, te strambi la el, faci ca toate animalele, pui jucarele sa candte , sa zdrangane si incet incet ii captezi atentia cu ele si apoi el singur se va juca, dar asta in timp. Ia-ti marsupiu, macar ai mainile libere. Eu am 2, unu bertoni care e 40 ron si il tin prin casa ca e mai mic si il tine bine, si altul mai larg de la nush ce firma care incape infofolit in el cand mai iesim la plimbare. Noi mai avem leagan electronic si bouncer. Cel electronic face minuni cand incepe sa fie obosit, il pun la o anumita viteza si canta diferite melodii, in special ii plac alea gen jungla sau valurile marii si adoarme. In bouncer, se joaca dar tre sa stau cu el ca altfel tipa :D
uite am si filmulete pe cont cum sta singurel , ma mai bag in vorba cu el dar nu tine musai sa discute cu mine, cu jucariile sta singur adunat 15 min si mai merg la el , apoi iar mai sta si tot asa pana oboseste si vrea in brate..dar nu ma plang , bine ca a inceput sa ii placa diversitatea :)

Mi se pare tardiv sa investesc intr-un leagan sau bouncer pentru ca nu cred ca o sa il mai atraga de acum cand e mai interesat de cana mea de cafea sau de suportul de vase, etc.8-} Insa un marsupiu din ala care duce maxim 12 kg ar fi bine sa imi iau!
E un frumos Sebi si un cuminte<:-P

Simona, nu e musai ca l-ai invatat in brate, uite, eu nu l-am tinut mereu in brate (il mai puneam in leagan sau pe canapea) si tot disperat e sa stea in bratele mele, musai pe verticala si eu sa ma plimb cu el in casa (daca indraznesc sa stau pe canapea cu el in brate, e vai si-amar :D ), e varsta descoperirilor, in brate/miscare isi formeaza si view-ul 3D, incep sa aprecieze distanta pana la obiecte etc.
Din momentul in care se va putea deplasa singur (taras, de-a busilea, in picioare, in premergator etc.) ai sa vezi ca altfel vor sta lucrurile, iar peste juma de an o sa-ti doresti sa stea in brate la tine si el nu va mai vrea :) (spatele meu isi pune baza in aceasta teorie =)) )

Stiu pentru ca vad cum ii face capul ca girofarul prin casa dar efectiv simt ca cedez de durere:-sAnyway, nu simt ca sunt o mama buna sau cel putin nu am inceput cu dreptul: adoarme doar leganat in brate si cu suzeta..(:|

tsimonaiuliana
04.12.2009, 19:39:17
Mi se pare tardiv sa investesc intr-un leagan sau bouncer pentru ca nu cred ca o sa il mai atraga de acum cand e mai interesat de cana mea de cafea sau de suportul de vase, etc.8-} Insa un marsupiu din ala care duce maxim 12 kg ar fi bine sa imi iau!

Stiu pentru ca vad cum ii face capul ca girofarul prin casa dar efectiv simt ca cedez de durere:-sAnyway, nu simt ca sunt o mama buna sau cel putin nu am inceput cu dreptul: adoarme doar leganat in brate si cu suzeta..(:|

As vrea sa te contrazic.Poate te-a depasit un pic situatia.Cand eram insarcinata imi facusem asa o teorie in minte cum o sa ma port eu cu copilul meu,ca nu o sa-l invat in brate,ca nu o sa-i dau biberon deoarece e posibil sa refuze sanul,ca nu o sa-l legan pe picioare,etc etc.Ca teorie suna asa de bine..........deja ma simteam mama perfecta.Dupa ce am nascut insa,eram disperata,parca disparusera toate planurile mele,simteam ca imi scapa situatia de sub control,parca lucrurile derulau cu o viteza prea mere si ma depaseau.Nu mai stiam exact ce era bine si ce era rau.Fiind foarte plangacios inca din spital am inceput sa-l iau in brate ca pur si simplu eram speriata,nu stiam ce sa-i fac si nu suportam sa-l aud plangand,apoi pt. ca a trebuit din cauza unui icter prelungit sa ii dau lapte praf uite ca i-am dat si biberon ca apoi sa-mi refuze sanul.Apoi pt. ca ziua nu dormea absolut deloc din cauza colicilor l-am invatat leganat pe picioare.Si uite asa toate teoriile mele se dusera pe apa sambetei.Cu toate astea nu pot sa spun ca nu sunt o mama buna pt. ca a fi o mama buna inseamna in primul rand sa-l iubesti ca pe ochii din cap iar eu asta simt.Ca am facut greselile mai sus mentionate au fost din cauza faptului ca i-am dorit sa-i fie bine si pt. ca ,recunosc ,fiind primul copil nu am stiut cum sa gestionez toate situatiile cum ar fi trebuit.Dar eu consider ca acest lucru e un lucru normal,intalnit cred la toate proaspetele mamici.Nu mai fi asa de pesimista,o sa vezi ca puiul tau o sa creasca vazand cu ochii,sanatos iar tu cand o sa-ti amintesti de perioada asta care acum te cred ca e un pic grea o sa razi.Mult bafta si rabdare.

Milagros
04.12.2009, 21:23:05

Si al meu la fel, ii tare cu personalitate, numai cum vrea el sa stea si odata se incordeaza si se inroseste tot la fata de nervi ;)) Tare mi-i drag cat ii de mic si de rau. Si tot asa il pun la san, papa si se face ca doarme si cand il pun in patut tup la plans si il iau in brate ca mi se rupe sufletul sa planga.

Milagros
04.12.2009, 21:23:58
de la colici si al meu a prins gustul bratelor....dar atata timp cat ii e mai bine il tine mami in brate:*
Exact asa am zis si eu, ma rog la Dumnezeu sa imi dea putere sa rezist asa noptile numai sa fie puiul bine.

Milagros
04.12.2009, 21:26:00
Uite asa cum auzi, nu e deloc comod dar ce sa facem daca asa se linisteste micutul? Dorm si eu iepureste, cu frica, dar macar dorm un pic.

Milagros
04.12.2009, 21:27:05

A, da? Super, credeam ca tre sa astept pana isi tine capusorul. O sa il pun sa vad daca ii place.

Milagros
04.12.2009, 21:28:45
Bebe e usor, sa stii ca si acum, la cele 8,9 kg ale lui Tudor, tot mi-ar placea sa adoarma din cand in cand cu burtica pe mine, dar el nu a dormit asa niciodata.

Shery, nu te speria, ia si dormi asa cu el cat e nevoie, si iti spun eu ca pe la 2 luni maxim, il vei putea foarte usor invata sa doarma singurel, in patut la el. Il ajuta mult daca te simte, important e sa poti si tu sa te odihnesti odata cu el. Doarme doar asa?

Asta m-am gandit si eu, se invata nu se invata in brate asta este, important e sa simta ca este iubit si ca ne pasa de el si ca este foarte important pentru noi. Ziua doarme si in patutul lui, invelit in paturica pufoasa. Noaptea doar pe piept doarme si mai rar langa mine, dar numai sa il tin strans sa ma simta acolo.

I-am facut prima baitaaaaaa!!!!! <:-P<:-P<:-P<:-P

Milagros
04.12.2009, 21:30:08
Vaaaai, al tau deja se joaca :love::love::love: Abia astept sa reactioneze si al meu la jucarii si la strambaturile mele ;))

Milagros
04.12.2009, 21:31:40
Vai de capu meu :(( dar cum o lasa inima? Ca si eu cat a fost bebe in burtica aveam planuri marete de a-l mai lasa sa plnga sa nu se invete alintat etc dar planul de acasa.... mi se rupe sufletul numai daca scanceste, cum sa-l las sa se faca mov de plans?

Milagros
04.12.2009, 21:34:30

Si al meu la fel, ii tare cu personalitate, numai cum vrea el sa stea si odata se incordeaza si se inroseste tot la fata de nervi ;)) Tare mi-i drag cat ii de mic si de rau. Si tot asa il pun la san, papa si se face ca doarme si cand il pun in patut tup la plans si il iau in brate ca mi se rupe sufletul sa planga.

Milagros
04.12.2009, 21:36:10
As vrea sa te contrazic.Poate te-a depasit un pic situatia.Cand eram insarcinata imi facusem asa o teorie in minte cum o sa ma port eu cu copilul meu,ca nu o sa-l invat in brate,ca nu o sa-i dau biberon deoarece e posibil sa refuze sanul,ca nu o sa-l legan pe picioare,etc etc.Ca teorie suna asa de bine..........deja ma simteam mama perfecta.Dupa ce am nascut insa,eram disperata,parca disparusera toate planurile mele,simteam ca imi scapa situatia de sub control,parca lucrurile derulau cu o viteza prea mere si ma depaseau.Nu mai stiam exact ce era bine si ce era rau.Fiind foarte plangacios inca din spital am inceput sa-l iau in brate ca pur si simplu eram speriata,nu stiam ce sa-i fac si nu suportam sa-l aud plangand,apoi pt. ca a trebuit din cauza unui icter prelungit sa ii dau lapte praf uite ca i-am dat si biberon ca apoi sa-mi refuze sanul.Apoi pt. ca ziua nu dormea absolut deloc din cauza colicilor l-am invatat leganat pe picioare.Si uite asa toate teoriile mele se dusera pe apa sambetei.Cu toate astea nu pot sa spun ca nu sunt o mama buna pt. ca a fi o mama buna inseamna in primul rand sa-l iubesti ca pe ochii din cap iar eu asta simt.Ca am facut greselile mai sus mentionate au fost din cauza faptului ca i-am dorit sa-i fie bine si pt. ca ,recunosc ,fiind primul copil nu am stiut cum sa gestionez toate situatiile cum ar fi trebuit.Dar eu consider ca acest lucru e un lucru normal,intalnit cred la toate proaspetele mamici.Nu mai fi asa de pesimista,o sa vezi ca puiul tau o sa creasca vazand cu ochii,sanatos iar tu cand o sa-ti amintesti de perioada asta care acum te cred ca e un pic grea o sa razi.Mult bafta si rabdare.
;)) Parca ma vad pe mine, aveam un bagaj bogat de teorii din astea si sa vezi cum i-am indesat suzeta in gura intr-o noapte cand nu tacea nici in brate :-" E usor sa iti faci planuri cu ce vei face, dar cand te vezi cu bucatica din tine plangand de ti se rupe inima iti trec toate.

AnaM
04.12.2009, 21:52:31
Tsimonaiuliana are dreptate. E greu sa-ti faci planuri marete de acasa ca apoi sa ti se dea toate peste cap si sa nu poti sa te tii de ele.

Eu am plecat cu un "fie ce-o fi" de-acasa. N-am avut nimic nici cu suzeta, nici cu biberonul, nici cu leganatul, si uite ca nu-i place suzeta din principiu (eu am incercat sa i-o dau de énspe ori), papa foarte bine si san si biberon in acelasi timp, iar de leganat am incercat, da' nici asta nu-i place facut de mine (doar in leagan ii place sau cand il leagana bunelu'- tatal meu :D ).

Am avut doar o singura regula: aceea de a-l culca din prima zi in patut la el, in camera lui. Desi nici asta nu era batuta in cuie, am zis ca daca o sa aiba episoade nasoale de colici, o sa mutam patutul mic in camera la noi. Si uite ca n-a avut nici colici, si a dormit din prima zi in camera lui.

Parerea mea e ca o mama relaxata si odihnita e foarte importanta pentru bebe. Mie imi pare rau acum ca l-am lasat sa planga uneori, pentru ca mi-am dat seama prea tarziu ca, chiar daca e schimbat, hranit, fara colici etc., pur si simplu, uneori, doar simtea nevoia sa-i fiu aproape... :(

Oricum, mi-ar placea sa ma iubeasca si sa fie alintat, dar totusi tin sa aiba independenta lui fata de mine, si sa nu devina baiatu' lui mama (desi pe mine nu m-ar deranja :D dar e mai bine si pentru mine, si pentru el, cand va creste mare, ca stiu cat pot fi de posesiva, si-ar fi vai si-amar de nora-mea).

Hai ca o dau in balarii :)
Simo (Green_Eyes), eu te inteleg mai bine decat crezi. Spatele meu mai are un pic si e tandari, ma ameninta o prietena ca ma duce la medic, da' eu stau si o fluier. Ar fi bine sa ma duc, totusi, ca daca imi busesc de tot spatele, nu stiu ce ma fac cu asta mic :(

Rok5ana
04.12.2009, 22:15:26
Asta m-am gandit si eu, se invata nu se invata in brate asta este, important e sa simta ca este iubit si ca ne pasa de el si ca este foarte important pentru noi. Ziua doarme si in patutul lui, invelit in paturica pufoasa. Noaptea doar pe piept doarme si mai rar langa mine, dar numai sa il tin strans sa ma simta acolo.

I-am facut prima baitaaaaaa!!!!! <:-P<:-P<:-P<:-P
Ceva poze cu prima baita?!:)

petronelaaa
04.12.2009, 22:58:17

Da, cam asa e; eu as mai vrea sa ma alint cu fii`mea, dar ea nu vrea... ea vrea sa patruleze prin casa#-o si eu sa o tin de mana iar aplecata nu e chiar comod, si spatele meu e in pioneze#-o
Pediatra mi-a tot zis sa o tin in brate de cate ori e nevoie,ca perioada "tinutului in brate" nu e lunga, si trece asa repede; de pe la 6luni nu a mai vrut, ca incepea sa se tarasca, incerca sa se faca independenta;-)
Ce vremuri:-" , statea cumintica unde o puneam... acu abia reusesc sa-i schimb scutecu:gen_15: , baga manuta printre picioare si ia contact cu treburile de pe acolo:talk_04: (a se citi kk=:) ) ... Bucurati-va cat mai sunt inca dependenti de voi!
Fiecare luna are progresele si farmecul ei! Dispar si colicii, vin dintucii, o raceala, un guturai, o boala a copilariei....au ei grija sa nu ne iesim din ritm toooooooata viata!
is asa de scumpi cand is mici....dragii de ei!:love:

biutzaxx
05.12.2009, 00:59:46

si al meu tot asa adoarme, in brate la mine si tre sa fiu in picioare, sa merg sau sa il legan, nu sa stau jos, si musai cu suzeta. Dar azi a mai facut o mica exceptie, mai face el cateodata, i-am dat san in pat si s-a inmuiat apoi i-am dat suzeta si a inchis ochii si somn. Dar asta dupa ce a marait bine , nu mai statea nicaieri, nici in brate nu ii mai placea, era iritat si obosit ...
A venit Mosu Nicolae/tati la noi cu jucarele care canta si e super fascinat de ele :D :D

biutzaxx
05.12.2009, 01:02:06

foarte frumos ai punctat si ai mare dreptate :)

biutzaxx
05.12.2009, 01:03:06
sa mai pui poze cu el ;-)

biutzaxx
05.12.2009, 01:05:55
A, da? Super, credeam ca tre sa astept pana isi tine capusorul. O sa il pun sa vad daca ii place.
vezi ca la inceput nu o sa ii placa, cel putin lui Sebanel nu ii placea, nu statea 5 min legat in el si nici nu avea cum sa ii placa ca nu realiza el ce minunatie este :D , dar daca il pui des, se invata cu el si pe la 2-3 luni chiar sta linistit in el

biutzaxx
05.12.2009, 01:09:01
;)) Parca ma vad pe mine, aveam un bagaj bogat de teorii din astea si sa vezi cum i-am indesat suzeta in gura intr-o noapte cand nu tacea nici in brate :-" E usor sa iti faci planuri cu ce vei face, dar cand te vezi cu bucatica din tine plangand de ti se rupe inima iti trec toate.
da da, imi amintesc cum ai venit tu cu teoria de la Lamaze despre suzeta ;)) :-"

si a acceptat-o usor?? acu o molfaie bine??:-"

biutzaxx
05.12.2009, 01:13:38
Tsimonaiuliana are dreptate. E greu sa-ti faci planuri marete de acasa ca apoi sa ti se dea toate peste cap si sa nu poti sa te tii de ele.

Eu am plecat cu un "fie ce-o fi" de-acasa. N-am avut nimic nici cu suzeta, nici cu biberonul, nici cu leganatul, si uite ca nu-i place suzeta din principiu (eu am incercat sa i-o dau de énspe ori), papa foarte bine si san si biberon in acelasi timp, iar de leganat am incercat, da' nici asta nu-i place facut de mine (doar in leagan ii place sau cand il leagana bunelu'- tatal meu :D ).

Am avut doar o singura regula: aceea de a-l culca din prima zi in patut la el, in camera lui. Desi nici asta nu era batuta in cuie, am zis ca daca o sa aiba episoade nasoale de colici, o sa mutam patutul mic in camera la noi. Si uite ca n-a avut nici colici, si a dormit din prima zi in camera lui.

Parerea mea e ca o mama relaxata si odihnita e foarte importanta pentru bebe. Mie imi pare rau acum ca l-am lasat sa planga uneori, pentru ca mi-am dat seama prea tarziu ca, chiar daca e schimbat, hranit, fara colici etc., pur si simplu, uneori, doar simtea nevoia sa-i fiu aproape... :(

Oricum, mi-ar placea sa ma iubeasca si sa fie alintat, dar totusi tin sa aiba independenta lui fata de mine, si sa nu devina baiatu' lui mama (desi pe mine nu m-ar deranja :D dar e mai bine si pentru mine, si pentru el, cand va creste mare, ca stiu cat pot fi de posesiva, si-ar fi vai si-amar de nora-mea).

Simo (Green_Eyes), eu te inteleg mai bine decat crezi. Spatele meu mai are un pic si e tandari, ma ameninta o prietena ca ma duce la medic, da' eu stau si o fluier. Ar fi bine sa ma duc, totusi, ca daca imi busesc de tot spatele, nu stiu ce ma fac cu asta mic :(

pai si cand il lasai sa planga ce faceai?? nu il auzeai?? totusi te-ai tinut bine de nu ai cedat, ca am inteles ca e bine cateodata sa ii mai lasi sa planga, dar eu nu am unde fugi sa nu il aud, si acu chiar nu mai plange fara motiv

Milagros
05.12.2009, 12:44:52
Ceva poze cu prima baita?!:)
In albumul din semnatura :D Ma mandresc ca a fost cumintel, cred ca ii place apa <:-P

Milagros
05.12.2009, 12:46:19
vezi ca la inceput nu o sa ii placa, cel putin lui Sebanel nu ii placea, nu statea 5 min legat in el si nici nu avea cum sa ii placa ca nu realiza el ce minunatie este :D , dar daca il pui des, se invata cu el si pe la 2-3 luni chiar sta linistit in el
Aham, eu inca nu l-am pus ca nu prea pare sa ii placa leganatul. Astept sa fie un pic constient ;))

Milagros
05.12.2009, 12:46:51
da da, imi amintesc cum ai venit tu cu teoria de la Lamaze despre suzeta ;)) :-"

si a acceptat-o usor?? acu o molfaie bine??:-"
A molfait-o de doua ori, dar putin.

BrandyB
05.12.2009, 13:07:44
Felicitari pt bebe Sherydan si multa sanatate!!!

AnaM
05.12.2009, 13:50:34
pai si cand il lasai sa planga ce faceai?? nu il auzeai?? totusi te-ai tinut bine de nu ai cedat, ca am inteles ca e bine cateodata sa ii mai lasi sa planga, dar eu nu am unde fugi sa nu il aud, si acu chiar nu mai plange fara motiv

Ma inchideam in dormitor si imi puneam o perna in cap, ca mi se rupea inima. Dar asta s-a intamplat doar de vreo doua ori... Cand efectiv simteam ca cedez (eu am fost din prima zi singura cu el acasa...). Niciodata nu l-am lasat sa planga mai mult de 10 minute incontinuu.

Iar cu dormitul la el in patut nu a fost nevoie de nici un efort din partea niciunuia... L-a acceptat din prima zi...

lady_l
05.12.2009, 14:14:07

Asa am plecat si eu de acasa....si am insistat si eu cu dormitul in patutul ei din....a 2-a zi :D Inca nu era patutul ajuns si am culcat-o intre noi...iti dai seama ca nu s-a lipit somnul de niciunul:)). Din pacate noi tinem patutul la noi in camera si tare as fi vrut sa nu fie asa :(
Am o singura problema cu asta mica...nu ma scapa din ochi nici o secunda...daca nu e mama alaturi e jale si nu mai stiu cum sa fac. O mai las eu sa plinga dar la noi e chiar imposibil sa o lasi mai mult e citeva minute ca te sparge la creieri. Uneori plinge cit plinge si da de jucariile ei si uita de ce s-a apucat de plins, dar in majoritatea cazurilor plinge pina nu vin sa o iau. Inca un motiv ar fi ca sint tare multi in jurul ei...mama, tata, mosul, bunica,...si e cam din brate in brate. O mai pun in caruts si o iau dupa mine pe unde am de trebaluit, dar oricum daca o apuca iezii si vrea la mama e gata! Si mai ales de cind a inceput a mai intelege cite ceva nu o mai poti duce cu zaharelul. Cind raman singura cu ea sint un pic mai "dura", chiar daca ma doare sufletul ca plinge, incerc sa aplic metoda cu intratul in camera la un anumit interval de timp. Incepuse sa dea roade, dupa care iar s-au strins toti acasa si bye bye toata munca mea:-w O mai invatasem un timp sa se linisteasca cind imi aude vocea....si in prezent e unica metoda care cit de cit ma salveaza...in rest sint disperata. Sper ca dupa ce termin de alaptat sa nu mai fie sa de "lipita" de mine.
Apropo de spate..la mine acceasi probleme...simt ca nu mai rezist..si ea e tot mai grea. Cel mai greu imi vine la schimbatul de scutece, neavind masuta de aia ptr infasat. Dupa ce o schimb nici nu ma pot dezdoi:-s...nu mai zic de faptul ca fiica-mea deja vrea pe jos sa faca pasi si merg cocosata si o tin#-o

lady_l
05.12.2009, 14:40:52

Simona nu fi asa dura cu tine. Sint sigura ca toate din noi ajung la un moment in care simt ca o iau razna si ca toate sint aiurea si ca au inceput cu stingul. Si eu ma gindeam ca sint o mama aiurita...la prima baita...ca mi-era frica de ea de imi tremurau toate.....la prima noapte nedormita din cauza colicilor....la inceputul diversificatiei.....atunci in general am avut impresia ca sint cea mai proasta mama ca vezi Doamne nu pot programa orele mesei si un meniu ptr copilul meu. Mai apoi insa mi-a parut distractiv si interesant, iar acum imi pare ceva super usor. Si sint de acord cu tsimonaiuliana....deja esti o mama buna daca il iubesti....esti grijulie....iti pasa:):*:*:*

Juliette
05.12.2009, 16:49:04
Buna ! Am revenit si eu printre voi, am stat fara calculator preaaaaa mult, ca se busise de tot si am asteptat un Mos sa-mi aduca ceva in loc.
N-am nascut, nici nu da semne ca ar vrea afara deocamdata. :D La 36 sapt avea 2670 g, mai mergem sa ne vada doc in seara asta.
Am stabilit ca ramanem pe nastere naturala cu epidurala, doc m-a uimit ca a fost de acord, ba chiar a zis ca e o decizie f buna si o sa ma ajute, sa fie bine pana la capat.
Va pupacesc pe toate ! :*:*:*:*:*

Butterfly87
05.12.2009, 17:07:28
Buna ! Am revenit si eu printre voi, am stat fara calculator preaaaaa mult, ca se busise de tot si am asteptat un Mos sa-mi aduca ceva in loc.
N-am nascut, nici nu da semne ca ar vrea afara deocamdata. :D La 36 sapt avea 2670 g, mai mergem sa ne vada doc in seara asta.
Am stabilit ca ramanem pe nastere naturala cu epidurala, doc m-a uimit ca a fost de acord, ba chiar a zis ca e o decizie f buna si o sa ma ajute, sa fie bine pana la capat.
ne bucuram k ai rezolvat cu calculatorul.....si sarcina usoara in continuare...sa vina bebe cand trebuie

lady_l
05.12.2009, 17:37:54

Sanatate multa si sa fie totul bine....mai ai un picuts. >:D< Sa dea DD sa nasti usor, iar bebe sa fie sanatos , bolfos si mincacios:)

stefania_a
05.12.2009, 18:34:15

sa dea domane doamne sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos...:* :*

alibd
05.12.2009, 19:08:20

Multa, multa bafta in continuare! :* :* :*

Juliette
05.12.2009, 19:33:21
Multumesc din suflet pt urarile voastre de bine !!! :*:*:*:*:*:*:*:*:*:*

Green_Eyes
05.12.2009, 19:39:50
Multumesc din suflet pt urarile voastre de bine !!! :*:*:*:*:*:*:*:*:*:*

Doamne ajuta sa ai o nastere usoara, usoara si un flacau sanatos si mancacios!>:D<>:D<>:D<

Juliette
05.12.2009, 19:49:02
Doamne ajuta sa ai o nastere usoara, usoara si un flacau sanatos si mancacios!>:D<>:D<>:D<
Multumesc, Green ! Sper sa fie bine pana la final, a ajuns abia la 2900 gr., am fost in seara asta la doc. Nu o sa fie nici prea mare, nici prea mic... zic eu. :):*

Green_Eyes
05.12.2009, 20:11:50
Multumesc, Green ! Sper sa fie bine pana la final, a ajuns abia la 2900 gr., am fost in seara asta la doc. Nu o sa fie nici prea mare, nici prea mic... zic eu. :):*

Nu ai de unde sa stii exact cat o sa aiba si oricum, important e sa fie sanatos si nasterea usoara! Kilogramele vin si ele ulterior:*

gabriela_rgh
05.12.2009, 20:45:39

Pup Julie si sa ai nastere usoara si bebe mancacios!
Al tau e smecher..vine o data cu Mos Craciun!;));));));));))

Butterfly87
05.12.2009, 21:17:51
o sa fie un flacau dolofan vei vedea,..... sa ne tii la curent>:D< >:D< >:D<

Juliette
05.12.2009, 21:56:23
Nu ai de unde sa stii exact cat o sa aiba si oricum, important e sa fie sanatos si nasterea usoara! Kilogramele vin si ele ulterior:*
Sper sa treaca repede episodul nasterii, numai cat imi aduc aminte prin ce ai trecut tu... ma ia cu frisoane. :-s Dar important e ca s-a terminat totul cu bine. :):*:*:*

Pup Julie si sa ai nastere usoara si bebe mancacios!
Al tau e smecher..vine o data cu Mos Craciun!;));));))
Multumesc, sa dea Dumnezeu ! S-ar putea de Craciun sa fim acasa. Doc e de garda pe 19 si zicea ca daca nu vine pana atunci, imi provoaca nasterea pe 19, e cu o zi inainte sa fac 40 sapt, deci nu e diferenta mare.
Pupici si de la mine ! :*:*:*

o sa fie un flacau dolofan vei vedea,..... sa ne tii la curent>:D< >:D< >:D<
Abia astept sa-l tin in brate. ;)) Va tin, cum sa nu. :*:*:*

biutzaxx
05.12.2009, 22:37:43
ce faceti?? vine Mosu?? noi am aranjat pauceii la usa ca am fost cuminti si Mosu tre sa treaca si pe la noi ;))

uitati ce frumos ne-am facut papuceii si am primit si un prim cadout, in asteptarea mosului ;)) :

biutzaxx
05.12.2009, 22:40:14
Sper sa treaca repede episodul nasterii, numai cat imi aduc aminte prin ce ai trecut tu... ma ia cu frisoane. :-s Dar important e ca s-a terminat totul cu bine. :):*:*:*

Multumesc, sa dea Dumnezeu ! S-ar putea de Craciun sa fim acasa. Doc e de garda pe 19 si zicea ca daca nu vine pana atunci, imi provoaca nasterea pe 19, e cu o zi inainte sa fac 40 sapt, deci nu e diferenta mare.
Pupici si de la mine ! :*:*:*

Abia astept sa-l tin in brate. ;)) Va tin, cum sa nu. :*:*:*
acusi acusi nasti! la tine vine Mos Craciun cu bebele, nu barza ;))

tocmai azi m-a sunat o prietena, a nascut , cica Mos Nicolae e de vina ca a vrut sa fie prea generos, ca ea trebuia sa nasca pe 10, dar Mos Nicolae s-a grabit ;))

alibd
05.12.2009, 22:41:03
ce faceti?? vine Mosu?? noi am aranjat pauceii la usa ca am fost cuminti si Mosu tre sa treaca si pe la noi ;))

uitati ce frumos ne-am facut papuceii si am primit si un prim cadout, in asteptarea mosului ;)) :

Ce multe incaltari acolo....le-ati scot pe toate? ;))

A venit si la mine mosul. ;;)

lady_l
05.12.2009, 22:54:36

Foarte frumos:D Pacat ca la noi nu e traditi acu ghetutele...e tare frumoasa:)

alibd
05.12.2009, 22:57:00
Foarte frumos:D Pacat ca la noi nu e traditi acu ghetutele...e tare frumoasa:)

Pai, o faceti voi sa fie! ;;) ;-)

biutzaxx
05.12.2009, 22:57:07
Mai vii Mosule???:-w uite ca te astept sa iti fur toate dulciurile si tot sacul ala plin de cadouri :-"

alibd
05.12.2009, 22:59:36
Mai vii Mosule???:-w uite ca te astept sa iti fur toate dulciurile si tot sacul ala plin de cadouri :-"

Doamne, ce scump e!!!!! <:-P <:-P

Hai, mosule, nu mai tine strumful treaz....;))

biutzaxx
05.12.2009, 23:00:10
Ce multe incaltari acolo....le-ati scot pe toate? ;))

A venit si la mine mosul. ;;)
pe toate, pe toate ca is tare mici si mosu e bogat anu asta, ca am fost cuminti, la anu..nu se stie ;))

ce ai primit tu in dozele alea?? ca deja mi-e pofta , red bull cumva?

ralukaG
05.12.2009, 23:00:40
Doamne cat e de dulce, parca ar zice..."eu sunt cadoul vostru":madlaugh: