PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

AnaM
09.12.2009, 17:42:46
Deci pot sa ii fac baita in seara asta, ca voiam sa o sar din cauza nasucului.

Bebelusii mici sunt fornaiti din oficiu, nu inseamna musai raceala. Iar daca stranuta, asa isi curata ei nasucurile.

Eu zic ca poti sa-i faci linistita baitza, doar sa nu fie racoare in casa.

Milagros
09.12.2009, 17:43:08
:)):))
nici moni nu facut icter da nu mi-a trecut prin cap k ar putea face:)):)).. si eram o panicata.. ma uitam sa vad dak respira:)) .. cu timpul iti trece:-p

n-ai ptr ce sa-mi multumesti.. voi sunteti k si familia mea:)>:D< >:D< >:D<
Sa stii ca mi-au dat lacrimile. Si eu va simt f aproape si toate imi sunteti dragi si aveti un locusor in inima mea.

Si eu ma trezesc noaptea si il ating sa miste sa vad ca e ok :)) Vai de capu' meu [-(

Milagros
09.12.2009, 17:45:38
sherry,o sa iei ceva bani pe CIC...e f bine asa, ti-a mers bine cu pfa-ul
tu cum te mai simti?in afara de oboseala...credca esti terminata
lasa ca acusi mai creste cel micu si o sa dormi fara griji...:x
un pupic pt dragos cel micutz
Pai am tot taiat la facturi.... :[email protected] Da are si statul partea lui, 60 milioane impozit :D
Sunt chiar ok in afara de oboseala, slabesc vazand cu ochii :)>-:)>- cand oi iesi cu bebe in parc sunt mami fotomodel :-p

alibd
09.12.2009, 18:16:01
Iaca incet incet ma mai calmez >:D< Tare greu ii la inceput si de azi sunt singurica ca sotul e la job. :( Am primit cadouase de la colegii sotului tare simpatice. Un album foto pt bebe si un carusel pt patut.

Super! Sa le folositi cu placere! :)

biutzaxx
09.12.2009, 19:48:18
:O Pot sa mor de invidie? Pot, pot? Tudor doarme de la 9 la 9 in continuu??? Vreau si eu macar de la 12 la 5 fara caraieli si scancete si vomat.
nici eu nu dorm asa de mult legat, ce pretentii ai :))
al meu papa la 2 ore, hai ca daca is nesi si ma fac ca nu-l aud mai doarme o ora, dar prefer sa il hranesc si sa doarma adanc, apoi mai scapa suzeta .. in principiu el doarme f bine, nici nu se trezeste cand manaca si maraie prin somn dupa suzeta, nu plange si e f ok, in schimb eu, is numai ochi si urechi :[email protected]
si mi-e drag de mor cand e placinta langa mine, cald si moale parca abia scos din cuptor si atunci ma mustra constiinta pt nervii care se acumuleaza in timpul zilei ..

biutzaxx
09.12.2009, 20:01:35
Nu stiu cu scosul afara...
Ulei e Skin Care Oil de la Sebamed (doar de ala folosim de la nastere) si Avene Cicalfate pentru bubutzele de la saliva (e crema antibacteriala si cicatrizanta) :*
Si Sebamed are o crema speciala pentru iritatiile de la saliva, foarte buna, dar eu nu am gasit-o.
mersi :*
de la sebamed avem noi crema pt fundulet si e ff buna, i-a vindecat ranile de la fund pe care le facuse cu bepanthen ..:(

Milagros
09.12.2009, 20:32:35
nici eu nu dorm asa de mult legat, ce pretentii ai :))
al meu papa la 2 ore, hai ca daca is nesi si ma fac ca nu-l aud mai doarme o ora, dar prefer sa il hranesc si sa doarma adanc, apoi mai scapa suzeta .. in principiu el doarme f bine, nici nu se trezeste cand manaca si maraie prin somn dupa suzeta, nu plange si e f ok, in schimb eu, is numai ochi si urechi :[email protected]
si mi-e drag de mor cand e placinta langa mine, cald si moale parca abia scos din cuptor si atunci ma mustra constiinta pt nervii care se acumuleaza in timpul zilei ..
Doamne cum imi vine sa plang in hohote de la mesajul tau. Imi imaginam ca ai o viata de mama perfecta nu ca mine :(( Ma regasesc perfect in ce spui tu. Noaptea imi vine efectiv sa ii dau vreo doua apoi ma buseste plansul cu el la san ca sunt mama denaturata si nu imi iubesc copilul destul si dupa aia il pup tot ca mor de dragul lui chiar daca ma tine treaza de am sa ajung zombie. Si al meu papa la 1 ora jumate doua si am zis ca o fi ceva in neregula cu mine ca il agit sau cu laptele meu - deja incepusem sa ma gandesc serios la formula si adio san. Nici al meu nu e plangacios da tare mai vrea in brate si nu ma lasa inima sa il las sa planga in patut ca ma gandesc ca fara motiv nu se agita el acolo.
Uf, parca ma simt mai bine chiar daca de azi de la 4 dimineata am dormit maxim 2 ore pe sarite.

jewelieta
09.12.2009, 20:54:10
of sherry...ce frumos ai scris...
eu ma intreb dc o sa imi aud noaptea bebelusha ca eu am un somn de rup patul...:-?...sau ar trebui sa mai dorm cat mai pot...ca dupa aia...vai de fundul meu

alinutza20
09.12.2009, 20:57:41
Doamne cum imi vine sa plang in hohote de la mesajul tau. Imi imaginam ca ai o viata de mama perfecta nu ca mine :(( Ma regasesc perfect in ce spui tu. Noaptea imi vine efectiv sa ii dau vreo doua apoi ma buseste plansul cu el la san ca sunt mama denaturata si nu imi iubesc copilul destul si dupa aia il pup tot ca mor de dragul lui chiar daca ma tine treaza de am sa ajung zombie. Si al meu papa la 1 ora jumate doua si am zis ca o fi ceva in neregula cu mine ca il agit sau cu laptele meu - deja incepusem sa ma gandesc serios la formula si adio san. Nici al meu nu e plangacios da tare mai vrea in brate si nu ma lasa inima sa il las sa planga in patut ca ma gandesc ca fara motiv nu se agita el acolo.
Uf, parca ma simt mai bine chiar daca de azi de la 4 dimineata am dormit maxim 2 ore pe sarite.

sheri stai linistita k nu nimic cu tine... poate doar un pic de depresie si e normal...
moni are acus 6 luni si tot se trezeste de 2-3 ori pe noapte.. in noptile agitate si din 2 in 2 ore.. dar m-am obisnuit.. am luat-o cu mine in pat ceea ce e f rau dar asa am simtit k fac fatza.. plus k incepusem sa adorm cand ii dadeam san.. iar cand ma trezeam venea iar alta masa si nu mai apucam s-o pun in patut:(.. plus k moni la culcare mananca formula f bine.. cateodata si cu cereale si tot la 12, 12 jumate e treaza... asta este.. e sufletul meu si sunt in stare sa stau si in cap.. e greu la inceput dar ai sa vezi k te obisnuiesti cu timpul:)
pupici si capul sus :*:*:*

alinutza20
09.12.2009, 21:00:34
eu ma intreb dc o sa imi aud noaptea bebelusha ca eu am un somn de rup patul...:-?...sau ar trebui sa mai dorm cat mai pot...ca dupa aia...vai de fundul meu

ohooooooo ce o sa o auzi.. si respiratia ai s-o auzi... si eu la fel dormeam.. vremuri de mult apuse:))::))
ia si dormi cat de mult poti.. asa imi ziceau si mie altii da mie imi arfea de plimbari:))... acu.. astept sa mearga moni la gradinita k sa mai dorm k pe vremuri=))=)) probabil nici atunci k o sa merg la servici:)).. eh.. astept pensia=))=))=))

claudelle
09.12.2009, 21:00:47

Ce simpatica ai fost :))...fac haz de necaz...asa am patit si eu vreo 2-3 nopti...in rest doarme ok....a dormit si de la 12 noaptea pana dimineata la 5....mai am nopti norocoase [-o<. Si atunci reusesc sa ma refac si eu...ca altfel, eu is tare rea de somn, daca nu dorm noaptea bine is tehui de cap vreo 2 zile.....
Si al meu s-a iritat tare la fundulet, exact langa anus, am tot incercat cu musetel, acuma sunt la galbenele, crema Fucicort....dar degeaba...parca e mai rau rosu si iritat....mi-am dat pediatra acu o crema preparat in farmacie sa vedem cum evoluam.

Si cam asa doarme shtrumful meu, din prima zi din viata :x

jewelieta
09.12.2009, 21:26:56
claudelle,ce frumos doarme bebelusul tau cu manutza sub cap...:)

claudelle
09.12.2009, 21:30:42
claudelle,ce frumos doarme bebelusul tau cu manutza sub cap...:)

Da...cred ca pozitia asta a avut-o si in burtica :x

xxxxx
09.12.2009, 21:47:33
sheri stai linistita k nu nimic cu tine... poate doar un pic de depresie si e normal...
moni are acus 6 luni si tot se trezeste de 2-3 ori pe noapte.. in noptile agitate si din 2 in 2 ore.. dar m-am obisnuit.. am luat-o cu mine in pat ceea ce e f rau dar asa am simtit k fac fatza.. plus k incepusem sa adorm cand ii dadeam san.. iar cand ma trezeam venea iar alta masa si nu mai apucam s-o pun in patut:(.. plus k moni la culcare mananca formula f bine.. cateodata si cu cereale si tot la 12, 12 jumate e treaza... asta este.. e sufletul meu si sunt in stare sa stau si in cap.. e greu la inceput dar ai sa vezi k te obisnuiesti cu timpul:)

Ufffff, ca bine le-ai mai spus si as mai avea ceva de completat eu plangeam de multe ori cu el in brate ca nu stiam ce sa-i fac, plus ca am fost toata ziua singurei din prima zi. Acum cand mai ramane tati cu noi cate o ora doua, parca imi vine sa-l fugaresc ca ne strica din rutina noastra zilnica./:):)>-:-L

Milagros
09.12.2009, 22:06:23
Ai sa o auzi si inca cum. De fapt nici nu va fi nevoie sa planga ca te vei trezi din instinct sa o verifici, ai sa vezi, eu aveam un somn de taiai lemne pe mine si sa ma vezi acum din juma in juma de ora il verific sa vad daca respira, daca nu cumva i-a curs din gurita, daca nu e dezvelit.

Milagros
09.12.2009, 22:07:59
Of Doamne, pai al meu papa la o ora jumate si sta cate juma de ora la san apoi juma de ora sa adoarma la loc si apoi iar papa. Ne-am mutat in camera lui. Dormim pe o saltea langa patut. Ce viteaza eram io ca sta in camera lui =P~

Milagros
09.12.2009, 22:11:13
Ce simpatica ai fost :))...fac haz de necaz...asa am patit si eu vreo 2-3 nopti...in rest doarme ok....a dormit si de la 12 noaptea pana dimineata la 5....mai am nopti norocoase [-o<. Si atunci reusesc sa ma refac si eu...ca altfel, eu is tare rea de somn, daca nu dorm noaptea bine is tehui de cap vreo 2 zile.....
Si al meu s-a iritat tare la fundulet, exact langa anus, am tot incercat cu musetel, acuma sunt la galbenele, crema Fucicort....dar degeaba...parca e mai rau rosu si iritat....mi-am dat pediatra acu o crema preparat in farmacie sa vedem cum evoluam.

La mine a mers la fix crema de galbenele pt iritatie. Cu Panthoderm E ai incercat? Eu am un tub primit de la maternitate dar nu l-am folosit. Crema de galbenele e sfanta pt mine.
Sa stii ca si al meu doarme cu manuta la fata exact cum statea in burtica. Cand l-am vazut prima data am murit de dragul lui ca la eco mereu tinea manuta asa :x

jewelieta
09.12.2009, 22:24:27
da...sherry...erai tu viteaza ca il lasi in camera lui...si foarte hotarata ...>:D<

AnaM
09.12.2009, 22:30:15
da...sherry...erai tu viteaza ca il lasi in camera lui...si foarte hotarata ...>:D<

Eh, Dragos e si prematurel, e mai dificil sa-l lase singur... Da' dupa 2-3 luni o sa poata fara probleme :)
Anca, esti in Iasi acum?

AnaM
09.12.2009, 22:31:47
Fetelor cu bebei apropiati de varsta cu Tudor, puii vostri au dormit vreodata pe burtica? Tudorica nu suporta sa stea pe burtica nici daca e rupt de somn, mai rau se enerveaza... Deci n-a dormit niciodata. Mai degraba adoarme la verticala decat sa-l pun pe burtica :))

xxxxx
09.12.2009, 22:39:51
Eh, Dragos e si prematurel, e mai dificil sa-l lase singur... Da' dupa 2-3 luni o sa poata fara probleme :)
Anca, esti in Iasi acum?

De mine intrebi? da, sunt in iasi, de ce?
Nici al meu nu doarme pe burta.
asa l-am gasit zilele astea dormind http://picasaweb.google.com/grecutza23/Razvan2#5412802803229586674 (http://picasaweb.google.com/grecutza23/Razvan2#5412802803229586674)
cu degetelul in gura

tsimonaiuliana
09.12.2009, 22:51:33

Asa am patit si eu cu al meu la inceput.Cand ma intreba doctorita la cate ore ii dau san nu stiam ce sa-i zic deoarece al meu statea non stop la san.Imi venea sa ma urc pe pereti mai ales ca eu facusem si rana la un san si al meu sugea cu o pofta si ma ustura enorm.Imi trecuse si mie prin cap sa trec pe formula ca nu mai rezistam insa nu am trecut pana la 3 luni cand nu a mai vrut san ca ii dadusem biberon(din motive medicale,la recomandarea doctorului).Pot sa-ti spun ca nici acum nu mi-a trecut frustrarea ca nu am insistat mai mult cu sanul,ca nu am facut tot posibilul sau chiar imposibilul ca sa-i dau san macar pana la 6 luni.Cand auzeam sau vedeam ca alte mame inca mai alaptau si pe la 6 luni sau chiar la un an,ma condamnam si parca eram dezamagita de mine ca mama.Ce vreau sa zic este ca ,in pofida faptului ca ti-e f. greu continua cu sanul pt. ca alaptatul bebelusului la san este cel mai important lucru pe care il poti face pt. copilul tau.

jewelieta
09.12.2009, 23:09:57
Ana,nu sunt in iasi...am fost ieri...te anunt cand vin...
tocmai am citit in cartea dr spock ca nu e recomandat ca bebe sa doarma pe burta sau pe o parte...ci numai pe spate...scade riscul de moarte subita...si pt a evita aplatizarea partii post a capusorului se recomanda sa il tii pe burta sau intr-o parte in timpul zilei cand te joci cu el si il poti supraveghea...

jewelieta
09.12.2009, 23:10:49
simona...cattimp i-ai dat biberon de ti-a refuzat sanul dupa aia?

biutzaxx
09.12.2009, 23:26:06
ai sa vezi ca in timp altfel ai sa privesti lucrurile, sau cel putin faci antrnament. Nu ai sa te mai stresezi, lucrurile vor derula firesc, plansul nu te mai streseaza , ai sa il intelegi cand plange si ai sa te minunezi cum de inca mai ai rabdare, cum de esti calma , cum de faci fata. Asa am ajuns acum, plansul lui nu ma mai sperie, il iau asa cum este, incerc sa il calmez si gata. Mofturile lui se executa imediat, si mi se pare si normal , iar de mine uit, imi dau seama seara ca fac febra musculara la picioare de la atata plimbat in brate prin casa (si eu sunt fericita ca mai sta si in leagan sau se joaca si singurel) , ca ma doare spatele de mor de la pozitia de alaptat sau plimbat, ca is urata si incercanata si cu burta care inca nu e plata, tot pufoasa.. si na, dar cand ma uit la el cum sta gogoasa in pat si doarme lin, pt catva timp cand incepe sa maraie sau sa planga dupa suzeta, imi trece de tot si de toate si mi se pare ca asta face o mamica, primul an se dedica numai puiului ei , iar dupa, revin toate la normal pana la urmatorul bebe :D :x
Cum e Dragos al tau, asa a fost si Sebanel, plangea tare si vroia in brate, nu ii placea sa stea singurel si statea si cate 2 ore treaz, chiar din prima saptamana, cand alti copii de varsta/zilele lui doarmeau si mancau , atat ..

biutzaxx
09.12.2009, 23:33:08

ia crema de fundulet de la SEBAMED, e tare buna. Al meu facuse rani la fundulet, mi se parea ca da si sangele , am incercat fel de fel de creme , si degeaba, ajunsesem sa dau mai mult de 1 mil numai pe creme pt eritem fesier, pana sa imi zica colega de rezerva(ca mai pastrez legatura cu ea)de SebaMed, costa cam 45 ron, e mai multa, te ajunge cam 1 luna, o luna jumate dar merita, vindeca ranile in 2 zile, si ramane curat curat funduletul .

biutzaxx
09.12.2009, 23:35:19
cat e de frumos si dulce :x :x :x
asa s-a obisnuit si al meu sa doarma, inca din maternitate si asa doarme si acum, se mai da pe spate in timpul noptii , dar asa adoarme in princiiu :x

biutzaxx
09.12.2009, 23:38:04
La mine a mers la fix crema de galbenele pt iritatie. Cu Panthoderm E ai incercat? Eu am un tub primit de la maternitate dar nu l-am folosit. Crema de galbenele e sfanta pt mine.
Sa stii ca si al meu doarme cu manuta la fata exact cum statea in burtica. Cand l-am vazut prima data am murit de dragul lui ca la eco mereu tinea manuta asa :x
ti-a dat crema de la maternitate? mie nu mi-au dat nimic, nici macar carnetul de vaccinuri :-?

biutzaxx
09.12.2009, 23:39:36
Of Doamne, pai al meu papa la o ora jumate si sta cate juma de ora la san apoi juma de ora sa adoarma la loc si apoi iar papa. Ne-am mutat in camera lui. Dormim pe o saltea langa patut. Ce viteaza eram io ca sta in camera lui =P~
de ce nu mutati patutul in camera voastra??macar sa te odihnesti bine cat dormi, apoi pe la 2 luni il mutai la loc si nici nu se prinde, ca tot in patut sta, nu?

biutzaxx
09.12.2009, 23:42:42
Fetelor cu bebei apropiati de varsta cu Tudor, puii vostri au dormit vreodata pe burtica? Tudorica nu suporta sa stea pe burtica nici daca e rupt de somn, mai rau se enerveaza... Deci n-a dormit niciodata. Mai degraba adoarme la verticala decat sa-l pun pe burtica :))

asa si Sebastian , nu suporta pozitia deloc, dar cand adoarme la verticala la mine in brate, asta pe la amiaza, ma duc cu el in pat si il las asa, la mine in brate, pe burta mea, si sta asa pana se trezste si se enerveaza ca l-am fraierit ;)) apoi il pun in pat si isi continua somnul. Ador pozitia asta, imi place la nebunuie sa il tin pe piept si el sta pe burta, numa ca el nu vrea sa doarma asa :(

jewelieta
09.12.2009, 23:45:56
biu,ai stat la rezerva cu plata la maternitate?

alinutza20
10.12.2009, 08:22:49
nici moni nu doarme pe burta... in schimb toata ziua sta pe burta.. cum am intors capul cum e rostogolita.. si mai si tipa la mine cand o intorc:))

mai nou asa am gasit-o dormind.... cum sa n-o mananc:x :x :x

alibd
10.12.2009, 08:24:41
nici moni nu doarme pe burta... in schimb toata ziua sta pe burta.. cum am intors capul cum e rostogolita.. si mai si tipa la mine cand o intorc:))

Super scumpica! :x

alinutza20
10.12.2009, 08:26:30
ana cum s-a umflat la tudor gingia? doar unde urma sa iasa dintisorul? ptr k la moni e umflata partea de jos dar k si marime pe traseul a 4 dinti nu doar unu sau 2:(.. nu mai zic k e umflata si partea de sus dar acolo nu vad dintisorii...

alinutza20
10.12.2009, 08:27:20
Super scumpica! :x

multumesc :*:*:*.. intr-un final a alunecat pe burta si s-a trezit:)):))

alibd
10.12.2009, 08:28:37
multumesc :*:*:*.. intr-un final a alunecat pe burta si s-a trezit:)):))

Adevarul este ca nu te plictisesti deloc in preajma lor. :)

gazutza29
10.12.2009, 09:33:13
neata fetelor...ce rau imi pare ca nu pot intra prea des sa citesc :x . am si eu de donat hainute in stare buna si f buna pt o bebelina 3-6luni de toamna/primavara, cateva de vara pt 6-9luni si cateva de 9-12 luni pt toamna, si as vrea daca stie cineva pe cineva care are copilasi mai mari sa ma poata ajuta cu cateva hainute de 12-18luni pt gaza mea mica si de 3-4 ani pt cea mare ...as mai avea o rugaminte..poate aveti ceva girlande sau globulete, instalatie pt pom si nu le folositi..pe noi mosul de prinde anul asta foarte nepregatiti si foarte prost financiar..pupici la toti bebelusii si daca vrea cineva hainutele sau ma poate ajuta cineva, astept pm...pupici

AnaM
10.12.2009, 09:34:07
ana cum s-a umflat la tudor gingia? doar unde urma sa iasa dintisorul? ptr k la moni e umflata partea de jos dar k si marime pe traseul a 4 dinti nu doar unu sau 2:(.. nu mai zic k e umflata si partea de sus dar acolo nu vad dintisorii...

Doar jos, la cei doi incisivi primari... Aia din mijloc. Initial mai mult in stanga, dar pana la urma a iesit primul dreptul. Acum gingia arata iar normal, deci stangul mai intarzie putin, probabil :)

Am o poza in telefon, o sa o descarc, sa vezi cum arata gingiuta inainte sa iasa dintisorul.

alinutza20
10.12.2009, 09:40:53
Doar jos, la cei doi incisivi primari... Aia din mijloc. Initial mai mult in stanga, dar pana la urma a iesit primul dreptul. Acum gingia arata iar normal, deci stangul mai intarzie putin, probabil :)

Am o poza in telefon, o sa o descarc, sa vezi cum arata gingiuta inainte sa iasa dintisorul.
>:D< >:D< >:D< >:D< sarmana :*:*

stefania_a
10.12.2009, 09:54:11

ce mogaldeata scumpa.....>:D<

AnaM
10.12.2009, 09:57:19
>:D< >:D< >:D< >:D< sarmana :*:*
Primele doua poze (http://picasaweb.google.com/anaburaga/ASaseaLuna#) :)

alinutza20
10.12.2009, 10:03:01

multumesc :*.. cred k mai dureaza ceva ceva...:(

gabriela_rgh
10.12.2009, 10:51:17
Ana dar ce boalfe are Tudor!:D :D :D :D
Il mai poti tine in brate? Oricum nepoata mea l-a luat:))!Are dintisor din prima luna:))!:-p

E delicios....Ai o minune mica!>:D<

gabriela_rgh
10.12.2009, 10:53:56

Alte boalfe :D :D
Frumoasa Monicuta ta mami!:x

AnaM
10.12.2009, 11:00:15
Il mai poti tine in brate? Oricum nepoata mea l-a luat:))!Are dintisor din prima luna:))!:-p

Wow, dinte din prima luna :))
Am mai vazut un singur nou-nascut, tot fetita, care a iesit din burtica cu ambii incisivi de jos =))

Tudor... are 8,9 kg :Y = spate rupt

AnaM
10.12.2009, 11:01:02
Fetelor, ne tineti la curent cu indemnizatia, da? :-":)) :*

gabriela_rgh
10.12.2009, 11:04:27
Wow, dinte din prima luna :))
Am mai vazut un singur nou-nascut, tot fetita, care a iesit din burtica cu ambii incisivi de jos =))

Tudor... are 8,9 kg :Y = spate rupt
pai da...daca statea in burtica pana la termen se nastea cu dintisor:)!Si cu codite:))!

Ai baiat cu greutate:)!:D

alinutza20
10.12.2009, 11:18:39

da daaaaaaaa acu am verificat... nimic inca:D.. sunt pe pozitii:)):))

eluta
10.12.2009, 11:27:42

Eu am card la BRD si am verificat acum pe net si nu a intrat nimic :-w Si avem multe cumparaturi de facut pentru petrecerea de duminica.

AnaM
10.12.2009, 11:39:09
Eu am card la BRD si am verificat acum pe net si nu a intrat nimic :-w Si avem multe cumparaturi de facut pentru petrecerea de duminica.

Wowww, la multi anisori, puiului! Sa fie sanatos si fericit! Ce-a trecut timpul...

Multumesc, fetelor, ca ma tineti la curent!
$-)$-)$-)$-)$-)

gabriela_rgh
10.12.2009, 11:43:43

La multi ani ingerasului!<:-P <:-P <:-P

stefania_a
10.12.2009, 11:46:55
la multi ani pt bebe gabriel...sa fie sanatos si cuminte>:D<

xxxxx
10.12.2009, 11:49:58
La multi ani, Gabriel! :*

sava_ioana
10.12.2009, 11:50:04
sa creasca mare mare si sanatos Gabriel...sa fiti puternici in continuare si sa aveti parte numai de bucurii...asteptam pozici de la petrecere si puiul sa se distreze la maxim

Andrusca
10.12.2009, 11:58:15

LA MULTI ANI Gabriel!!! Multa sanatate si sa le aduci parintilor numai bucurii! >:D<

ps: mie imi intra indemnizatie pe 8, dar ieri nu era, evident :((; cardul e la bcr

AnaM
10.12.2009, 12:01:20
LA MULTI ANI Gabriel!!! Multa sanatate si sa le aduci parintilor numai bucurii! >:D<

ps: mie imi intra indemnizatie pe 8, dar ieri nu era, evident :((; cardul e la bcr

Uh, shit... sper sa nu intarzie astia...

eluta
10.12.2009, 12:08:59
Multumim frumos!!! Dimineata stateam si ma gandeam cum o sa apara bebe al meu in pozele de la petrecere. Toti copii la varsta lui isi tin caputul, merg in picioare, silabisesc sau chiar spun unele cuvinte. Al meu nu face nimic din toate astea. Dar sunt fericita la fiecare lucru pe care il face pentru prima data. De cand facem kinto a inceput sa isi tina caputul cateva secunde.Am plans cand l-am vazut zilele trecute ca isi aduce manutele in fata si se trage de degetele ( statea numai cu mainile in lateral parca era rastignit). Noi il iubim mult de tot asa cum este el si ne rugam la Dumnezeu sa il tina sanatos.

gabriela_rgh
10.12.2009, 12:30:33
Multumim frumos!!! Dimineata stateam si ma gandeam cum o sa apara bebe al meu in pozele de la petrecere. Toti copii la varsta lui isi tin caputul, merg in picioare, silabisesc sau chiar spun unele cuvinte. Al meu nu face nimic din toate astea. Dar sunt fericita la fiecare lucru pe care il face pentru prima data. De cand facem kinto a inceput sa isi tina caputul cateva secunde.Am plans cand l-am vazut zilele trecute ca isi aduce manutele in fata si se trage de degetele ( state numai cu mainile in lateral parca era rastignit). Noi il iubim mult de tot asa cum este el si ne rugam la Dumnezeu sa il tina sanatos.

M-ai emotionat mult!Sa va dea Dumnezeu putere sa aveti grija de ingeras si sa aveti sanatate cu totii!>:D< >:D< >:D<

Juliette
10.12.2009, 12:46:28
Declar oficial ca mi-a intrat morcovul. :-SS Sunt tare curioasa cum arata bebe meu, cu cine seamana, ma gandesc daca o sa fac fatza la nasterea naturala, cum o sa se uite lumea la mine daca incep sa bocesc prin spital de durere, de emotii, ma gandesc ca nu imi place sa stau in spital si o sa treaca greu timpul... Eeeee...o gramada de ganduri, unele mai cretze decat altele. 8-|

P.S. Cu ce ati spalat hainutele pt bebe ? :*:*:*:*:*

AnaM
10.12.2009, 12:51:30
Declar oficial ca mi-a intrat morcovul. :-SS Sunt tare curioasa cum arata bebe meu, cu cine seamana, ma gandesc daca o sa fac fatza la nasterea naturala, cum o sa se uite lumea la mine daca incep sa bocesc prin spital de durere, de emotii, ma gandesc ca nu imi place sa stau in spital si o sa treaca greu timpul... Eeeee...o gramada de ganduri, unele mai cretze decat altele. 8-|

Persil lichid sensitive alb si atat, dubla clatire :)

Cat despre urlat de durere, sunt zeci de femei care nasc zilnic, nu cred ca cineva din personal n-a vazut deja ce-i mai rau acolo :)) Iar mamicile sunt prea preocupate de durerile lor decat sa asculte alte tipete. Deci sa nu-ti fie rusine. Pana la urma, minunea din tine e mai importanta, tre sa te concentrezi asupra ta si a lui, nu sa te ingrijorezi de ce crede lumea :*

Juliette
10.12.2009, 13:31:31

Cat despre urlat de durere, sunt zeci de femei care nasc zilnic, nu cred ca cineva din personal n-a vazut deja ce-i mai rau acolo :)) Iar mamicile sunt prea preocupate de durerile lor decat sa asculte alte tipete. Deci sa nu-ti fie rusine. Pana la urma, minunea din tine e mai importanta, tre sa te concentrezi asupra ta si a lui, nu sa te ingrijorezi de ce crede lumea :*
Tare bine imi prind vorbele tale... nu stiu de unde ai atata calm sa mai dai si la altii. Pana la urma, momentele alea trec si ramane doar minunea mica si frumoasa. :) >:D< :*

AnaM
10.12.2009, 13:38:03
Tare bine imi prind vorbele tale... nu stiu de unde ai atata calm sa mai dai si la altii. Pana la urma, momentele alea trec si ramane doar minunea mica si frumoasa. :) >:D< :*
>:D<>:D<
E foarte important sa fii egoista in spital si sa te gandesti numai la voi doi si la binele vostru! Tre sa te concentrezi sa iasa bebe repede si bine :)
Bebe mult mult muuult dorit de tine e pe cale sa vina! Nici n-o sa-ti vina sa crezi cat de bine te vei descurca cu el din prima zi, si cat de natural vine totul :) Spun eu asta, care am avut ZERO instinct matern inainte de nastere :D

Milagros
10.12.2009, 13:53:19
Asa am patit si eu cu al meu la inceput.Cand ma intreba doctorita la cate ore ii dau san nu stiam ce sa-i zic deoarece al meu statea non stop la san.Imi venea sa ma urc pe pereti mai ales ca eu facusem si rana la un san si al meu sugea cu o pofta si ma ustura enorm.Imi trecuse si mie prin cap sa trec pe formula ca nu mai rezistam insa nu am trecut pana la 3 luni cand nu a mai vrut san ca ii dadusem biberon(din motive medicale,la recomandarea doctorului).Pot sa-ti spun ca nici acum nu mi-a trecut frustrarea ca nu am insistat mai mult cu sanul,ca nu am facut tot posibilul sau chiar imposibilul ca sa-i dau san macar pana la 6 luni.Cand auzeam sau vedeam ca alte mame inca mai alaptau si pe la 6 luni sau chiar la un an,ma condamnam si parca eram dezamagita de mine ca mama.Ce vreau sa zic este ca ,in pofida faptului ca ti-e f. greu continua cu sanul pt. ca alaptatul bebelusului la san este cel mai important lucru pe care il poti face pt. copilul tau.
Pai eu nu ma las, dau san cat pot chit ca stau asa non stop. Imi e mai comod daca te gandesti cat te chinui cu facut biberoane. Si lasa nu te mai culpabiliza ca nu i-ai dat san, asa a fost sa fie, eu numai cu formula am crescut si sunt bine merci. >:D<

Juliette
10.12.2009, 13:54:22
>:D<>:D<
E foarte important sa fii egoista in spital si sa te gandesti numai la voi doi si la binele vostru! Tre sa te concentrezi sa iasa bebe repede si bine :)
Bebe mult mult muuult dorit de tine e pe cale sa vina! Nici n-o sa-ti vina sa crezi cat de bine te vei descurca cu el din prima zi, si cat de natural vine totul :) Spun eu asta, care am avut ZERO instinct matern inainte de nastere :D
Da... abia acum costientizez cat de putin mai e pana il voi tine in brate. :x
Te cred pe cuvant, desi inainte iti faci tot felul de ganduri ca n-o sa stiu sa fac aia, n-o sa stiu sa fac ailalta, multe mamici au spus ca parca era cel mai natural lucru si, de la zi la zi, s-au descurcat tot mai bine. :)
Tare drag imi e Tudor al tau, e frumusel, niciodata nu stiu daca sa spun ca seamana cu tine sau cu sotul, mi se pare ca a luat trasaturi de la amandoi. A crescut... sa fie sanatos, sa va bucurati de el ! Oricum, mi se pare un copil crescut bine, cu o mamica informata, care a stiut sa aleaga ce a considerat mai bine pt puiul ei. :x >:D< :*

jewelieta
10.12.2009, 13:54:30
ana, eu cred ca tu te-ai descurcat f bine din prima zi...avand in vedere ca esti o enciclopedie adevarata...stii tot despre orice in materie de bebelusi...>:D<

Milagros
10.12.2009, 13:58:27
ai sa vezi ca in timp altfel ai sa privesti lucrurile, sau cel putin faci antrnament. Nu ai sa te mai stresezi, lucrurile vor derula firesc, plansul nu te mai streseaza , ai sa il intelegi cand plange si ai sa te minunezi cum de inca mai ai rabdare, cum de esti calma , cum de faci fata. Asa am ajuns acum, plansul lui nu ma mai sperie, il iau asa cum este, incerc sa il calmez si gata. Mofturile lui se executa imediat, si mi se pare si normal , iar de mine uit, imi dau seama seara ca fac febra musculara la picioare de la atata plimbat in brate prin casa (si eu sunt fericita ca mai sta si in leagan sau se joaca si singurel) , ca ma doare spatele de mor de la pozitia de alaptat sau plimbat, ca is urata si incercanata si cu burta care inca nu e plata, tot pufoasa.. si na, dar cand ma uit la el cum sta gogoasa in pat si doarme lin, pt catva timp cand incepe sa maraie sau sa planga dupa suzeta, imi trece de tot si de toate si mi se pare ca asta face o mamica, primul an se dedica numai puiului ei , iar dupa, revin toate la normal pana la urmatorul bebe :D :x
Cum e Dragos al tau, asa a fost si Sebanel, plangea tare si vroia in brate, nu ii placea sa stea singurel si statea si cate 2 ore treaz, chiar din prima saptamana, cand alti copii de varsta/zilele lui doarmeau si mancau , atat ..
Si pe mine ma termina spatele ca stau cocosata la alaptat ca altfel nu ii place. Am incercat sa stau culcat pe o parte si il buseste laptele pe nas:(( si tare comod mai era asa. :D Eu zic ca ma enerveaza ca nu doarme mai mult dar pe de alta parte cand vad cum ii umbla minunea de ochisori ma topesc :x:x:x Iar cand plange sau maraie zgomotos ii multumesc lui Dumnezeu ca e sanatos si ca poate "vorbi" si ca vede si aude si reactioneaza si imi mai trece supararea.
PS Da tare nasol ii sa nu pauci nici sa te speli pe dinti :(

Milagros
10.12.2009, 14:00:10
ti-a dat crema de la maternitate? mie nu mi-au dat nimic, nici macar carnetul de vaccinuri :-?
Eu la externare am primit sacosica cu crema de fundut, Bixtonim pt lavaj nazal, servetele umede Johnsons, gel de dus si ulei de corp tot J, tampoane sterile si o sticla de apa Dorna :))
Am si carnetul de sanatate si biletele de externare cu recomandari.

Milagros
10.12.2009, 14:01:09
de ce nu mutati patutul in camera voastra??macar sa te odihnesti bine cat dormi, apoi pe la 2 luni il mutai la loc si nici nu se prinde, ca tot in patut sta, nu?
Pai ne-am mutat noi langa patutul lui si cand vom disparea nu va observa si va fi si obisnuit cu camera. Plus ca in camera lui e mai cald. Si salteaua e ok, e Relaxa, zici ca e un pat mai jos.

Milagros
10.12.2009, 14:02:08

Pupam fetita scumpa. Ce mare s-a facut!! :x

Milagros
10.12.2009, 14:04:32

Vai ce tare :)) nu am mai auzit asa ceva. Puiul meu avea la nastere gingiile aproape transparente si cand m-am uitat prima data in gurita lui am avut senzatia ca are dinti :)) am tras o sperietura ca nu mai auzisem sa fie posibil.

Milagros
10.12.2009, 14:05:28
Sa va traiasca puiul! La multi anisori!

Milagros
10.12.2009, 14:07:44

Stai tu calma ca nu ai sa plangi deloc, cel mult ai sa tipi cat te tin plamanii daca nu apuci epidurala :)) Dar sa stii ca e ok asa, eu am tipat pe rupte si dra si moasa au zis ca am fost cuminte :)) Cica au vazut si mai rau. Deci, calma. >:D<

claudelle
10.12.2009, 14:12:56
Eu la externare am primit sacosica cu crema de fundut, Bixtonim pt lavaj nazal, servetele umede Johnsons, gel de dus si ulei de corp tot J, tampoane sterile si o sticla de apa Dorna :))

Pachetul asta l-am primit si eu....si acu vad Panthoderm E...nu stiam ca e pt fundut....oare sa incerc?

Milagros
10.12.2009, 14:14:11
Te cred pe cuvant, desi inainte iti faci tot felul de ganduri ca n-o sa stiu sa fac aia, n-o sa stiu sa fac ailalta, multe mamici au spus ca parca era cel mai natural lucru si, de la zi la zi, s-au descurcat tot mai bine. :)
Tare drag imi e Tudor al tau, e frumusel, niciodata nu stiu daca sa spun ca seamana cu tine sau cu sotul, mi se pare ca a luat trasaturi de la amandoi. A crescut... sa fie sanatos, sa va bucurati de el ! Oricum, mi se pare un copil crescut bine, cu o mamica informata, care a stiut sa aleaga ce a considerat mai bine pt puiul ei. :x >:D< :*
Sa stii ca vine totul de la sine. Ti-o spune un anti talent in meseria de mama si zero instinct matern pana la nastere. >:D< Nu vazusem in viata mea cum se pune un pampers, nu mai zic ca ma ingrozea imbracatul, baita, faza cu tinutul capului. Sa ma vezi acu cum il manevrez pe asta micu, zici ca m-am nascut cu el in brate. :-p

claudelle
10.12.2009, 14:14:36

LA MULTI ANI lui Gabriel....sa creasca mare, sanatos si sa va umple de fericire >:D<

Milagros
10.12.2009, 14:15:04
Pachetul asta l-am primit si eu....si acu vad Panthoderm E...nu stiam ca e pt fundut....oare sa incerc?
Pai d c nu?
Eu nu am folosit ca nu a fost cazul.

claudelle
10.12.2009, 14:16:32
Pai d c nu?
Eu nu am folosit ca nu a fost cazul.

Acu il dau cu o crema special facuta in farmacie..astept 3 zile sa vad rezultatul...

Vaii de capul meu...ma scot din casa colicii lui Andrei.....nu mai rezist psihic....

AnaM
10.12.2009, 14:17:03
Saru-mana tare mult, imi creste inima-n mine acum :x :* :*

AnaM
10.12.2009, 14:17:43
ana, eu cred ca tu te-ai descurcat f bine din prima zi...avand in vedere ca esti o enciclopedie adevarata...stii tot despre orice in materie de bebelusi...>:D<

La inceput era pura teorie :))
Practica am facut-o pe Tudor :)) :*

AnaM
10.12.2009, 14:21:31

Da, si eu in ultima zi am primit o cutie cu produse Mustela mici (crema de vergeturi, crema de poponeatza si inca vreo 2 mostre), plus o cutiutza de Sudocrem si inca ceva, nu mai tin minte, iar de la Pampers am primit carnetul de sanatate, carnetul de vaccinuri, un Pampers nr. 1 si servetele umede Sensitive, parca :)

Oricum, in maternitate face 2 vaccinuri, unul la nastere si unul in zilele 4-7, deci trebuie trecute in carnet de catre personal...

Milagros
10.12.2009, 14:21:58
Acu il dau cu o crema special facuta in farmacie..astept 3 zile sa vad rezultatul...

Vaii de capul meu...ma scot din casa colicii lui Andrei.....nu mai rezist psihic....

Atat de tare plange?:-SS Pupam sa treaca [-o< Multa rabdare iti doresc >:D<>:D<>:D<

AnaM
10.12.2009, 14:26:16
Tot n-au intrat banii :-w
Incep sa ma enervez, vreau sa merg odata la cumparaturi!

jewelieta
10.12.2009, 14:26:41
ce de cadouri v-au dat,sherry...:x

Milagros
10.12.2009, 14:27:07
Da, si eu in ultima zi am primit o cutie cu produse Mustela mici (crema de vergeturi, crema de poponeatza si inca vreo 2 mostre), plus o cutiutza de Sudocrem si inca ceva, nu mai tin minte, iar de la Pampers am primit carnetul de sanatate, carnetul de vaccinuri, un Pampers nr. 1 si servetele umede Sensitive, parca :)

Oricum, in maternitate face 2 vaccinuri, unul la nastere si unul in zilele 4-7, deci trebuie trecute in carnet de catre personal...
Eu nu am primit carnet de vaccinuri. Le-au trecut in carnetul de sanatate.

Milagros
10.12.2009, 14:28:16
ce de cadouri v-au dat,sherry...:x
Da, chiar m-am mirat.

biutzaxx
10.12.2009, 14:43:01
biu,ai stat la rezerva cu plata la maternitate?
da, am stat la rezerva, cu 2 paturi in camera , dar fara tv si baie in salon , si nu am platit nimic, cel putin nu mi-a cerut nimeni nimic :)

biutzaxx
10.12.2009, 14:44:42

vai ce scumpa este! si ce de carnita si bolfite are pe ea, te cred ca iti vine sa o papi toata :x

Andrusca
10.12.2009, 14:45:58
da, am stat la rezerva, cu 2 paturi in camera , dar fara tv si baie in salon , si nu am platit nimic, cel putin nu mi-a cerut nimeni nimic :)

da, se pare ca platesti doar daca baia este camera, daca rezerva are TV si frigider; eu asa am stat si am dat 50 ron pe zi (asta se intampla in ianuarie 2009)
>:D<

biutzaxx
10.12.2009, 14:47:49
ce simpatice sunt, poti sa le pui si in rama, is dulci foc pozele, si am mir cum de reusesti sa il prinzi

biutzaxx
10.12.2009, 14:49:50
wow, deja are 1 an?? sa fie sanatos si sa va incante inimile de bucurie cu tot ceea ce face!

biutzaxx
10.12.2009, 14:52:43
Multumim frumos!!! Dimineata stateam si ma gandeam cum o sa apara bebe al meu in pozele de la petrecere. Toti copii la varsta lui isi tin caputul, merg in picioare, silabisesc sau chiar spun unele cuvinte. Al meu nu face nimic din toate astea. Dar sunt fericita la fiecare lucru pe care il face pentru prima data. De cand facem kinto a inceput sa isi tina caputul cateva secunde.Am plans cand l-am vazut zilele trecute ca isi aduce manutele in fata si se trage de degetele ( statea numai cu mainile in lateral parca era rastignit). Noi il iubim mult de tot asa cum este el si ne rugam la Dumnezeu sa il tina sanatos.
o sa fie bine cu kinetoterapie, si Dumnezeu nu va lasa! sa va bucurati la petrecere si sa ne arati pozici!

biutzaxx
10.12.2009, 14:54:28

IDEM :)>-

sa stii ca in spital trece repede timpul, nici nu stii cand deja te trimit acasa :-p
Incepem galeria??

alinutza20
10.12.2009, 14:55:24
inca nik bani:((:((:((

multumim de aprecieri.. creste creste galushca.. nu-mi vine sa cred k acushica face juma de an :X:X:X

biutzaxx
10.12.2009, 14:55:38
ce nume ai ales puiului tau??

Butterfly87
10.12.2009, 15:36:24
o sa vezi k ii va da Dumnezeu sanatate in continuare si voua putere>:D< >:D<

Butterfly87
10.12.2009, 15:37:52
frumos..nu stiam ca se dau cadouri de la maternitate

Butterfly87
10.12.2009, 15:38:34
o sa vezi k dupa ce iti tii minunea in brate nu o sa-ti mai amintesti de momentele de durere

sava_ioana
10.12.2009, 15:39:37

Dumnezeu este alaturi de voi si sigur o sa va ajute...cu siguranta nu va este usor dar trebuie sa fiti puternici pt Gabriel,noi nu putem decat sa va respectam foarte mult pt ceea ce faceti si ceea ce sunteti pt ca sigur numai voi sitit cat este de greu...va respectam si un pupic pt MARIAN GABRIEL curajosul>:D<

kamille
10.12.2009, 15:51:33
zilele din spital trec repede mai ales cand esti cu bebelu

cat despre rezerva si eu tot intr-una am aterizat .... nu cerusem asta, asa a spus dr mea sa ma puie...na nu cred ca se numea rezerva ci salon de 2 pers..rezervele erau cu baie proprie si costa 50 lei pe zi asta acum in noiembrie..de cele cu tv si frigider nu stiu cat erau

mie nu mi sa dat nimic cand am iesit din maternitate, decat iesirile si carnetu cu vacinuri

ce scumpeii si moni si tudor:* :* :* :* :* pupici la toti bebeii

Butterfly87
10.12.2009, 16:06:16
zilele din spital trec repede mai ales cand esti cu bebelu

cat despre rezerva si eu tot intr-una am aterizat .... nu cerusem asta, asa a spus dr mea sa ma puie...na nu cred ca se numea rezerva ci salon de 2 pers..rezervele erau cu baie proprie si costa 50 lei pe zi asta acum in noiembrie..de cele cu tv si frigider nu stiu cat erau

mie nu mi sa dat nimic cand am iesit din maternitate, decat iesirile si carnetu cu vacinuri

ce scumpeii si moni si tudor:* :* :* :* :* pupici la toti bebeii
pai cum nu se da cadou la toate mamicile?au vreun criteriu?

alibd
10.12.2009, 16:11:15

Julie, curaj! Hai ca va fi totul bine! Tinem pumnii! >:D<

alibd
10.12.2009, 16:12:11

Multa sanatate ingerasului si recuperare usoara! >:D<

monique18virgo
10.12.2009, 16:18:59
La multi ani sanatosi pt micutul Gabriel>:D< <:-P <:-P

sava_ioana
10.12.2009, 16:45:32
pai cum nu se da cadou la toate mamicile?au vreun criteriu?

cu siguranta este vorba despre sponsorizari...cand sunt cadouri pe stoc dau la toate mamicile...eu cand am nascut(la elena doamna) am primit cadou si de la pampers si la happy si de la johnnson...am primit vreo 2 pampersi,o lingurita,un suport de pahar un sticker cu baby on bord,multe mostre cu creme,uleiuri,un pachet de servetele umede,multe pliante si o sticla de apa dorna si un tampon...

Butterfly87
10.12.2009, 16:50:38
cu siguranta este vorba despre sponsorizari...cand sunt cadouri pe stoc dau la toate mamicile...eu cand am nascut(la elena doamna) am primit cadou si de la pampers si la happy si de la johnnson...am primit vreo 2 pampersi,o lingurita,un suport de pahar un sticker cu baby on bord,multe mostre cu creme,uleiuri,un pachet de servetele umede,multe pliante si o sticla de apa dorna si un tampon...
am inteles acum:D

tsimonaiuliana
10.12.2009, 17:51:21

Pot sa dau si eu un sfat?Si eu am nascut natural un bebel de 4050.Eu consider ca tot ce trebuie tu sa faci ca sa nasti cat mai repede ,indiferent de cat te doare este sa impingi tare dar ffffffffffff tare.Cand simti ca iti vine sa impingi(parerea mea e ca tipatul mai tare te incurca decat te ajuta) numeri in gand pana la 10 timp in care impingi cu toata puterea ta(mie imi numara doctorita) apoi respiri si iar impingi cu aceeasi forta (timp de 10 sec) si iar respiri.Eu dupa a treia numaratoare am nascut.Cat am stat in salon am auzit mai multe mamici care tipau cat le tineu plamanii si s-au chinui mai tare ,ca sa nu zic ca pana sa nasca a durat vreo jum . de ora.Fata tipa,doctorita tipa la ea sa nu mai tipe,de scremut nici nu mai era vorba,tipand fata isi pierduse toata energia si nici nu mai putea impinge.Iti doresc mult curaj,nastere usoara si un copil sanatos.
P.S De cand m-a pus pe masa si pana am nascut a durat cam 10 min maxim.

Juliette
10.12.2009, 18:01:27
Sa stii ca vine totul de la sine. Ti-o spune un anti talent in meseria de mama si zero instinct matern pana la nastere. >:D< Nu vazusem in viata mea cum se pune un pampers, nu mai zic ca ma ingrozea imbracatul, baita, faza cu tinutul capului. Sa ma vezi acu cum il manevrez pe asta micu, zici ca m-am nascut cu el in brate. :-p
Inseamna ca se poate si o sa ma descurc si eu. :D Tare mult conteaza experientele si incurajarile voastre... >:D< :*

Juliette
10.12.2009, 18:03:17
Saru-mana tare mult, imi creste inima-n mine acum :x :* :*
Ti-o spun cu drag si admiratie. :):*

Juliette
10.12.2009, 18:06:19
IDEM :)>-

sa stii ca in spital trece repede timpul, nici nu stii cand deja te trimit acasa :-p
Incepem galeria??
Not yet. :D Daca nu va anunt inainte, puteti incepe sambata viitoare, sa imping mai cu spor. :D :*

Juliette
10.12.2009, 18:07:01
ce nume ai ales puiului tau??
Darius Mihai :)

Juliette
10.12.2009, 18:10:45
o sa vezi k dupa ce iti tii minunea in brate nu o sa-ti mai amintesti de momentele de durere
Sunt convinsa ca nu mai conteaza nimic dupa ce-l vezi... :) >:D<

Juliette
10.12.2009, 18:11:45
Julie, curaj! Hai ca va fi totul bine! Tinem pumnii! >:D<
Sper. Saru'mana pt incurajari ! :*

Juliette
10.12.2009, 18:15:32
Pot sa dau si eu un sfat?Si eu am nascut natural un bebel de 4050.Eu consider ca tot ce trebuie tu sa faci ca sa nasti cat mai repede ,indiferent de cat te doare este sa impingi tare dar ffffffffffff tare.Cand simti ca iti vine sa impingi(parerea mea e ca tipatul mai tare te incurca decat te ajuta) numeri in gand pana la 10 timp in care impingi cu toata puterea ta(mie imi numara doctorita) apoi respiri si iar impingi cu aceeasi forta (timp de 10 sec) si iar respiri.Eu dupa a treia numaratoare am nascut.Cat am stat in salon am auzit mai multe mamici care tipau cat le tineu plamanii si s-au chinui mai tare ,ca sa nu zic ca pana sa nasca a durat vreo jum . de ora.Fata tipa,doctorita tipa la ea sa nu mai tipe,de scremut nici nu mai era vorba,tipand fata isi pierduse toata energia si nici nu mai putea impinge.Iti doresc mult curaj,nastere usoara si un copil sanatos.
P.S De cand m-a pus pe masa si pana am nascut a durat cam 10 min maxim.
Chiar f binevenit sfatul tau. Multumesc tare mult ! Deci mai bine strang din dinti si imping pana nu mai pot decat sa consum energia altfel. Sper sa reusesc. :D>:D< :*

Cretzofolina13
10.12.2009, 18:40:30
Chiar f binevenit sfatul tau. Multumesc tare mult ! Deci mai bine strang din dinti si imping pana nu mai pot decat sa consum energia altfel. Sper sa reusesc. :D>:D< :*

iti tin pumnii Juliette ! Sa vii acasa cu un bebe sanatos !

Roxana1 a mai nascut ?>:D< Mai citesc si eu pe la mamici din cand in cand. Pupici !

Juliette
10.12.2009, 18:49:52
iti tin pumnii Juliette ! Sa vii acasa cu un bebe sanatos !

Roxana1 a mai nascut ?>:D< Mai citesc si eu pe la mamici din cand in cand. Pupici !
Multumesc, Cretzo ! Sa dea DD ! :*
Si eu eram curioasa de Roxana1, dar vad ca nu are nimeni nici o info pana acum. :-?

biutzaxx
10.12.2009, 18:50:25
Darius Mihai :)
foarte frumoase nume ai ales, mai ales Darius, stiu ca era si pe lista mea cu nume de baietei :)

Juliette
10.12.2009, 18:53:10
foarte frumoase nume ai ales, mai ales Darius, stiu ca era si pe lista mea cu nume de baietei :)
Darius suna f bine alaturi de numele de familie, l-am ales amandoi, iar cu Mihai am fost de acord pt ca si-a dorit al meu (in memoria tatal lui, care a murit cand el era f mic, avea 6 ani). :*

Butterfly87
10.12.2009, 19:07:16
Darius suna f bine alaturi de numele de familie, l-am ales amandoi, iar cu Mihai am fost de acord pt ca si-a dorit al meu (in memoria tatal lui, care a murit cand el era f mic, avea 6 ani). :*
ffff frumoase numele alese..tu cum te mai simti?

Juliette
10.12.2009, 19:18:19
ffff frumoase numele alese..tu cum te mai simti?
Multumesc ! Ma simt cam prea bine, am vreo 2 sapt de cand alerg pt Prima Casa, acte, calcule, bani, banci... fata care se ocupa de dosar ma roaga mereu sa nu nasc la banca. :D Ma amuz ca lumea ma intreaba cat mai am, o luna-doua ? Iar eu raspund senina o sapt si se socheaza. :D
M-am odihnit, dar am si iesit f mult, vizite, probleme de rezolvat... am fost activa, zic eu. Luna a 9-a a fost mai greluta, dar nu am capitulat. :)>:D< :*

tsimonaiuliana
10.12.2009, 19:23:45
Voi cum faceti supica pt. bebei?Daca poate sa imi spuna cineva pas cu pas.

Juliette
10.12.2009, 19:28:31
Voi cum faceti supica pt. bebei?Daca poate sa imi spuna cineva pas cu pas.
Avea o miresica blog cu retete si dadea si retete pt bebei, ca are si ea un baietel : gospodini . blogspot . com, poate gasesti acolo.

tsimonaiuliana
10.12.2009, 19:52:26
Daca poate sa-mi raspunda cineva urgent.M-a sunat o prietena si a zis ca i-a dat bebelusului din greseala 15 picaturi de vitamina D3 in loc de trei cat trebuia.De fapt ea a vrut sa-i dea altceva si a confundat sticlutele.Are ceva?Bebelusul are o luna.

alibd
10.12.2009, 20:00:32

Asa se numeste nepotelul meu: Darius-Andrei :)

alinutza20
10.12.2009, 20:24:59
Daca poate sa-mi raspunda cineva urgent.M-a sunat o prietena si a zis ca i-a dat bebelusului din greseala 15 picaturi de vitamina D3 in loc de trei cat trebuia.De fapt ea a vrut sa-i dea altceva si a confundat sticlutele.Are ceva?Bebelusul are o luna.

nu are nimic dar sa aiba mare grija pe viitor

supa eu o fac asa:
pun 3-4 cani de apa la fiert.. dupa ce clocotesc cel putin 5 min pun legumele.. radacina patrunjel, pastarnac,morcov telina si cartof.. taiate cubulete sa fiarba bine ptr k fiind radacini fierb destul de greu..
dupa ce-s fierte le las sa se raceasca cat de cat.. le pun in blender/tocator (eu pun putin morcov k moni are tendinta de a se constipa) cu tot cu zeama si le fac pasta:)
le mananca cu lingurita fara adaos de nimic..
am uitat cantitatile.. eu pun cate jumatate din fiecare leguma:)

tsimonaiuliana
10.12.2009, 20:34:19

supa eu o fac asa:
pun 3-4 cani de apa la fiert.. dupa ce clocotesc cel putin 5 min pun legumele.. radacina patrunjel, pastarnac,morcov telina si cartof.. taiate cubulete sa fiarba bine ptr k fiind radacini fierb destul de greu..
dupa ce-s fierte le las sa se raceasca cat de cat.. le pun in blender/tocator (eu pun putin morcov k moni are tendinta de a se constipa) cu tot cu zeama si le fac pasta:)

Multumesc mult de raspuns.

petronelaaa
10.12.2009, 20:56:03

supa eu o fac asa:

se mai poate adauga legume ca: brocoli, dovlecel, spanac
iar pt gust, deci doar la fierbere, fara blenduire: ceapa, ardei gras, rosie, sfecla rosie
Eu pun si ulei de masline extravirgin....ca le trebuie si ceva mai gras pt a le fuctiona creierasul (vreo 10-15-20picaturi)
Sa aibe pofta! Sa creasca mare si frumoasa!

alinutza20
10.12.2009, 20:59:10
se mai poate adauga legume ca: brocoli, dovlecel, spanac
iar pt gust, deci doar la fierbere, fara blenduire: ceapa, ardei gras, rosie, sfecla rosie
Eu pun si ulei de masline extravirgin....ca le trebuie si ceva mai gras pt a le fuctiona creierasul (vreo 10-15-20picaturi)
Sa aibe pofta! Sa creasca mare si frumoasa!

de dovlecel stiam dar brocoli si spanac la varsta lor? nu e prea devreme? intreb si eu k nu stiu :)

petronelaaa
10.12.2009, 21:04:18
de dovlecel stiam dar brocoli si spanac la varsta lor? nu e prea devreme? intreb si eu k nu stiu :)

Eu am inceput la 6luni, si am bagat treptat cate o zi pt fiecare leguma; asta a fost ordinea: morcov, patrunjel, pastarnac, telina, cartof, dovlecel, brocoli si spanac

AnaM
10.12.2009, 21:21:39

Nu, e ok de-acum, azi i-am dat pt prima data spanac (din borcanel, e cu cartof), am pus si 30 ml de lapte cu o cupa de cereale de orez, a mancat cam jumate de borcanel, dupa care a inchis pravalia si incepea sa faca "pffffffff" si sa scuipe mancarea :))
Nici nu ma asteptam la altceva, eu spanac nu manac decat din ravioli cu urda, ca nu ii simt gustul, in rest :-& Oricum, combinatia era chiar gustoasa fata de altele...

Vezi ca spanacul si, in general, orice leguma care contine foarte mult fier, constipa bine bine. Pe borcanel chiar scria ca intareste scaunul (pe nici un altul nu scrie, pe altele scrie doar ca regleaza tranzitul) 8-}

Deci n-au intrat banii azi la nimeni? Andrusca?

Andrusca
10.12.2009, 21:54:28
Deci n-au intrat banii azi la nimeni? Andrusca?[/quote]

pana la 5 nu erau intrati, deci nicio sansa azi :-w
poate maine [-o< :-w

tsimonaiuliana
10.12.2009, 22:05:58
Nu, e ok de-acum, azi i-am dat pt prima data spanac (din borcanel, e cu cartof), am pus si 30 ml de lapte cu o cupa de cereale de orez, a mancat cam jumate de borcanel, dupa care a inchis pravalia si incepea sa faca "pffffffff" si sa scuipe mancarea :))
Nici nu ma asteptam la altceva, eu spanac nu manac decat din ravioli cu urda, ca nu ii simt gustul, in rest :-& Oricum, combinatia era chiar gustoasa fata de altele...

Vezi ca spanacul si, in general, orice leguma care contine foarte mult fier, constipa bine bine. Pe borcanel chiar scria ca intareste scaunul (pe nici un altul nu scrie, pe altele scrie doar ca regleaza tranzitul) 8-}

Deci n-au intrat banii azi la nimeni? Andrusca?

De la ce firma iei borcanelele?Eu am luat de la Nestle cu mar simplu.Mai era u mar cu para si mar cu afine dar de para parca am auzit sa ma feresc(nu stiu din ce motiv) iar afinele constipa.Ce alte combinatii de fructe la borcanel pot sa ii dau?

AnaM
10.12.2009, 23:26:12
De la ce firma iei borcanelele?Eu am luat de la Nestle cu mar simplu.Mai era u mar cu para si mar cu afine dar de para parca am auzit sa ma feresc(nu stiu din ce motiv) iar afinele constipa.Ce alte combinatii de fructe la borcanel pot sa ii dau?

Para e usor laxativa, in rest, n-ai de ce sa te feresti de ea. Tudor e innebunit dupa para.

Borcanele ii dau Hipp bio, Humana bio si i-am luat si Nestle de fructe, dar ala de mere nu i-a placut deloc, asa ca l-am papat eu (mie mi s-a parut bun :D)

Hipp mai are caise, piersici, mere cu coacaze (sau afine? ma uit maine, ca-s in pat, am in dulap un borcanel) si am mai gasit combinatii de caise cu mere de la nu mai stiu ce firma. De la alte firme sunt si pere, si combinatie de mere cu pere.

Mai merg si prune de la varsta asta, dar si ele sunt laxative :) Cica...

Orice i-ai lua, cauta sa scrie pe eticheta ca nu are zahar adaugat :)

AnaM
10.12.2009, 23:28:18
pana la 5 nu erau intrati, deci nicio sansa azi :-w
poate maine [-o< :-w

:-w :-w
Saru-mana :* :*

AnaM
11.12.2009, 09:10:04
'Neatza |-)|-)|-)

xxxxx
11.12.2009, 09:20:45
'Neatza |-)|-)|-)

"Neata|-) |-) |-) (:| (:| (:| ~O)
Ceva parale ne intra si noua azi? Pe decizia mea scrie ca intre 8-27 a fiecarei luni, sper sa nu fie dupa craciun

michellina
11.12.2009, 09:27:49

Exact asa mi s-a intamplat si mie la inceput, mai ales ca a venit pediatra si mi-a zis ca nu am destul lapte, ceea ce nu era adevarat, numai ca David al meu manca 5 min, dormea 3min si iar de la capat.

xxxxx
11.12.2009, 09:32:20
Exact asa mi s-a intamplat si mie la inceput, mai ales ca a venit pediatra si mi-a zis ca nu am destul lapte, ceea ce nu era adevarat, numai ca David al meu manca 5 min, dormea 3min si iar de la capat.

Neata! Ce mai face puiul?
Ceva pozici?

alinutza20
11.12.2009, 10:04:47
neata..
inca nimic banuti:(.. astept.. verific.. astept..

AnaM
11.12.2009, 10:09:10
neata..
inca nimic banuti:(.. astept.. verific.. astept..

:talk_04::talk_04::talk_04::talk_04::talk_04:

Multumim, Alinutza :*

alinutza20
11.12.2009, 10:23:34
:talk_04::talk_04::talk_04::talk_04::talk_04:

Multumim, Alinutza :*

zi-le si de la mine:)):))
np.. verific din ora in ora :)
>:D<

Milagros
11.12.2009, 10:31:56
Multumesc ! Ma simt cam prea bine, am vreo 2 sapt de cand alerg pt Prima Casa, acte, calcule, bani, banci... fata care se ocupa de dosar ma roaga mereu sa nu nasc la banca. :D Ma amuz ca lumea ma intreaba cat mai am, o luna-doua ? Iar eu raspund senina o sapt si se socheaza. :D
M-am odihnit, dar am si iesit f mult, vizite, probleme de rezolvat... am fost activa, zic eu. Luna a 9-a a fost mai greluta, dar nu am capitulat. :)>:D< :*
Vezi ca hiper activitatea asta e semn de nastere :D

Bafta cu dosarul pt casuta >:D<

Milagros
11.12.2009, 10:38:16
Pai pe mine pediatra m-a verificat la instalatie ;)) si mi-a zis ca curge greu de aia sta mult la san, ca nu tasneste. De atunci ma indop cu ceaiuri pt lactatie.[-(

OFF topic La mine a venit mosul anticipat. A doua zi dupa ce am nascut sotul mi-a luat o verigheta pe care a inscriptionat prenumele noastre - eu, el si bebe :x:x:x Am primit-o anticipat ca aseara am tras o cearta L-) Cam asa facem noi in perioada Craciunului si asa vine mosu mai repede =))

gabriela_rgh
11.12.2009, 10:45:57
Pai pe mine pediatra m-a verificat la instalatie ;)) si mi-a zis ca curge greu de aia sta mult la san, ca nu tasneste. De atunci ma indop cu ceaiuri pt lactatie.[-(

OFF topic La mine a venit mosul anticipat. A doua zi dupa ce am nascut sotul mi-a luat o verigheta pe care a inscriptionat prenumele noastre - eu, el si bebe :x:x:x Am primit-o anticipat ca aseara am tras o cearta L-) Cam asa facem noi in perioada Craciunului si asa vine mosu mai repede =))
:love: :love: familist convins!>:D<
si acum cum faci?le porti pe amandoua?:-?

Green_Eyes
11.12.2009, 10:46:17
'neatza.
Din cate stiu, degeaba verificam online la o ora sau doua[-(. La BRD se specifica: ''Inregistrarile corespund soldurilor finale de la inchiderea zilei precedente.'':-?

Milagros
11.12.2009, 10:48:21
:love: :love: familist convins!>:D<
si acum cum faci?le porti pe amandoua?:-?
Teoretic. Practic... 8-| De cand m-o luat el de nevasta mi s-a mai ingrosat oleaca degetul :)) Si el a luat verigheta pe vechea masura stiuta si am bagat-o aseara si acu nu o mai pot scoate =)) Culmea ca verigheta mea de casatorie e la fel de mica si o scoteam fara probleme dupa ce am nascut. Acum astept sa mai slabesc sau sa se dezumfle degetul sa o scot. :-SS

gabriela_rgh
11.12.2009, 10:48:39
'neatza.
Din cate stiu, degeaba verificam online la o ora sau doua[-(. La BRD se specifica: ''Inregistrarile corespund soldurilor finale de la inchiderea zilei precedente.'':-?

:-? :-? :-? La Ing se actualizeaza imediat ce se face transferul...si eu vanez salariul:))!>:D< >:D<

alinutza20
11.12.2009, 10:49:42
'neatza.

la bcr luna trecuta imediat ce mi-au intrat banii i-am vz pe net.. k tot asa verificam k dilia:))

alinutza20
11.12.2009, 10:57:24
legat de pere vroiam sa spun k pe moni o baloneaza (pe langa faptul k sunt laxative de a facut ieri caca de 5 ori crek)... da rau de tot.. de n-am dormit toata noaptea..:((.. am sa incerc sa-i dau fierte in compot sau coapte sau nush cum sa fac :(
am sa caut azi in carff borcanele cu piersici sau caise.. sper sa gasesc...

tsimonaiuliana
11.12.2009, 11:08:42
legat de pere vroiam sa spun k pe moni o baloneaza (pe langa faptul k sunt laxative de a facut ieri caca de 5 ori crek)... da rau de tot.. de n-am dormit toata noaptea..:((.. am sa incerc sa-i dau fierte in compot sau coapte sau nush cum sa fac :(

Nu sunt.Ca a cautat si sotul meu cu piersici sau caise dar nu erau.Sau poate nu a cautat el bine.Daca gasesti pe undeva sa-mi zici si mie te rog.

tsimonaiuliana
11.12.2009, 11:10:47
Para e usor laxativa, in rest, n-ai de ce sa te feresti de ea. Tudor e innebunit dupa para.

Borcanele ii dau Hipp bio, Humana bio si i-am luat si Nestle de fructe, dar ala de mere nu i-a placut deloc, asa ca l-am papat eu (mie mi s-a parut bun :D)

Hipp mai are caise, piersici, mere cu coacaze (sau afine? ma uit maine, ca-s in pat, am in dulap un borcanel) si am mai gasit combinatii de caise cu mere de la nu mai stiu ce firma. De la alte firme sunt si pere, si combinatie de mere cu pere.

Mai merg si prune de la varsta asta, dar si ele sunt laxative :) Cica...

Orice i-ai lua, cauta sa scrie pe eticheta ca nu are zahar adaugat :)

Multumesc de raspuns :*

tsimonaiuliana
11.12.2009, 11:22:21
Au venit banii.Mie mi-i aduce postasul acasa.

alinutza20
11.12.2009, 11:31:17
pe card inca nimic................................

michellina
11.12.2009, 11:34:46
Neata! Ce mai face puiul?
Ceva pozici?

Trebuie sa-mi fac si eu un cont pe picassa, dar sper sa gasesc timp. Chiar vreau sa pun pozici sa ma laud si eu... ca toata lumea.:">

monique18virgo
11.12.2009, 11:36:16

de unde stii?eu tot pe nea postasu il astept:D .luna trecuta au intrat banii pe 10 si pe 11 i-am primit.acu sper sa fie la fel,ca de nu:-SS

xxxxx
11.12.2009, 11:38:24
Trebuie sa-mi fac si eu un cont pe picassa, dar sper sa gasesc timp. Chiar vreau sa pun pozici sa ma laud si eu... ca toata lumea.:">

asteptam cu drag:-p
Ce bine ar fi sa apara si pe card, ca-s datoare cu o pizza si o bere :-L :))

tsimonaiuliana
11.12.2009, 11:43:48
de unde stii?eu tot pe nea postasu il astept:D .luna trecuta au intrat banii pe 10 si pe 11 i-am primit.acu sper sa fie la fel,ca de nu:-SS

Pai acu' un sfert de ora a plecat nenea postasu' de la mine.

petronelaaa
11.12.2009, 11:44:17

La care posta esti?

AnaM
11.12.2009, 11:52:35
'neatza.

La BCR si Banca Transilvania soldul se actualizeaza imediat. La BCR chiar se vede in extrasul de cont, la BT se vede a doua zi, dar soldul e vizibil si se modifica :-?

tsimonaiuliana
11.12.2009, 11:54:18
La care posta esti?

Stau pe Bld. Independentei.

AnaM
11.12.2009, 11:56:02

Pere gatite, iubita >:D< E suficient sa le fierbi in apa sau sa le dai la cuptor juma de ora, si iers super. Eu i-am dat si crude, dar amestecate cu mere & morcovi fierte/fierti.

Totusi e bine ca ai gasit o solutie pentru constipatie :)) >:D< >:D<
Borcanele de piersici sau caise gasesti cam oriunde, eu din carrefour am luat vreo 3-4 feluri luna trecuta :D Si Bio...

M-am uitat in dulap, mai sunt de la Hipp Afine cu mere de la 4 luni, nu coacaze.

LE: In fructele posibil laxative, poti baga o cupa-doua de cereale de orez, le face mai consistente si mai neutralizeaza efectul :*

Juliette
11.12.2009, 11:57:44
Vezi ca hiper activitatea asta e semn de nastere :D

Bafta cu dosarul pt casuta >:D<
Auci... asta n-am stiut-o. :D Ieri n-am iesit, cu toate astea aseara am picat de somn la 10, am dormit bine toata noaptea (cu doar o pauza de mers la toilet, fata de vreo 4 in mod normal), iar azi ... mi-e somn... din nou. 8-|
Saru'mana ! :* Sper sa iasa ceva. [-o<

AnaM
11.12.2009, 12:01:50
Auci... asta n-am stiut-o. :D Ieri n-am iesit, cu toate astea aseara am picat de somn la 10, am dormit bine toata noaptea (cu doar o pauza de mers la toilet, fata de vreo 4 in mod normal), iar azi ... mi-e somn... din nou. 8-|
Saru'mana ! :* Sper sa iasa ceva. [-o<

Vai, imi aduc aminte ca in toata ultima luna ma duceam noaptea din ora in ora! la toaleta 8-|

Juliette
11.12.2009, 12:04:29
Vai, imi aduc aminte ca in toata ultima luna ma duceam noaptea din ora in ora! la toaleta 8-|
Cred ca mersul la toaleta ne pregateste sa ne trezim din ora in ora dupa ce va veni bebe. :D

AnaM
11.12.2009, 12:08:46
News la BRD?
Ma mananca portofelul =))
O sa va stresez in fiecare luna =))

alinutza20
11.12.2009, 12:28:26
Pere gatite, iubita >:D< E suficient sa le fierbi in apa sau sa le dai la cuptor juma de ora, si iers super. Eu i-am dat si crude, dar amestecate cu mere & morcovi fierte/fierti.

Totusi e bine ca ai gasit o solutie pentru constipatie :)) >:D< >:D<
Borcanele de piersici sau caise gasesti cam oriunde, eu din carrefour am luat vreo 3-4 feluri luna trecuta :D Si Bio...

M-am uitat in dulap, mai sunt de la Hipp Afine cu mere de la 4 luni, nu coacaze.

LE: In fructele posibil laxative, poti baga o cupa-doua de cereale de orez, le face mai consistente si mai neutralizeaza efectul :*

pai am sa i le gatesc.. eu i-am dat prin storcator alaturi de mar si morcov..

oare astia de la banca nu vad cat de des verific sa faca ceva?=))
m-au si sunat de la banca sa platesc asigurarea apartamentului... pai dak nu-mi dau de unde frate?:))

Andrusca
11.12.2009, 12:32:56
News la BRD?
Ma mananca portofelul =))
O sa va stresez in fiecare luna =))

la BCR nimic.... :( :((
:-w :-w

AnaM
11.12.2009, 12:33:16
pai am sa i le gatesc.. eu i-am dat prin storcator alaturi de mar si morcov..

oare astia de la banca nu vad cat de des verific sa faca ceva?=))
m-au si sunat de la banca sa platesc asigurarea apartamentului... pai dak nu-mi dau de unde frate?:))

Aoleu, si i-ai facut suc crud din toate? Pai de-aia saraca a dat cu mitraliera aseara >:D<
Incep sa ma dispere astia cu banii lor :-w

alinutza20
11.12.2009, 12:36:21
Aoleu, si i-ai facut suc crud din toate? Pai de-aia saraca a dat cu mitraliera aseara >:D<
Incep sa ma dispere astia cu banii lor :-w

da :(.. ma mir k nu m-a luat la bataie:))

si eu incep sa ma enervez cu banii... dak nu intra azi abia luni mai putem spera :((:((

AnaM
11.12.2009, 12:36:38
Ia uitati-va, ca la BCR stiu ca scrie, la ce ora au intrat banii luna trecuta? Pura curiozitate.
Eu primeam salariul pe card la BCR si mereu intrau in jurul orei 14...

alinutza20
11.12.2009, 12:41:13
Ia uitati-va, ca la BCR stiu ca scrie, la ce ora au intrat banii luna trecuta? Pura curiozitate.
Eu primeam salariul pe card la BCR si mereu intrau in jurul orei 14...

10.11.2009 Sucursala Voucher: 2009111076025418 / XXX : indemnizatie/stimulent crestere copil si alocatie de stat AJPSA081

atat scrie si suma.. nu scrie ora :(
doar sa ne uitam pe forum in urma k imediat ce am vz am scris..

AnaM
11.12.2009, 12:42:54
10.11.2009 Sucursala Voucher: 2009111076025418 / XXX : indemnizatie/stimulent crestere copil si alocatie de stat AJPSA081

atat scrie si suma.. nu scrie ora :(
doar sa ne uitam pe forum in urma k imediat ce am vz am scris..

La 15:39 ai scris :))

Milagros
11.12.2009, 12:46:40
I remember that part. Eu deja ma gandeam serios sa ma mut in baie :D

alinutza20
11.12.2009, 12:48:41
La 15:39 ai scris :))

acu am gasit si eu=))

tsimonaiuliana
11.12.2009, 12:55:54
Stiti ceva de varsaturile in exces la bebelusi?Finutul meu de cand s-a nascut numai varsa.Are o luna.

biutzaxx
11.12.2009, 12:58:12

cum, inca o verigheta?? ce interesant :-?

biutzaxx
11.12.2009, 12:59:24
Teoretic. Practic... 8-| De cand m-o luat el de nevasta mi s-a mai ingrosat oleaca degetul :)) Si el a luat verigheta pe vechea masura stiuta si am bagat-o aseara si acu nu o mai pot scoate =)) Culmea ca verigheta mea de casatorie e la fel de mica si o scoteam fara probleme dupa ce am nascut. Acum astept sa mai slabesc sau sa se dezumfle degetul sa o scot. :-SS
lasa ca ai sa mai slabesti in timp, si revii la forma initiala, cel putin asa sper si eu :D

AnaM
11.12.2009, 13:02:05
Stiti ceva de varsaturile in exces la bebelusi?Finutul meu de cand s-a nascut numai varsa.Are o luna.

Nu au consultat un medic? Poate fi intoleranta la lactoza, la proteina laptelui, pot fi mai multe... Bebe e alaptat? A luat bine in greutate? Are dureri de burtica? E agitat dupa ce papa?

Milagros
11.12.2009, 13:02:20
cum, inca o verigheta?? ce interesant :-?
Da, chiar l-am intrebat daca nu s-au mirat cei de la Coriolan ca ia doar una :)) Sotul se gandea sa le port una peste alta. Asta cand oi termina de slabit :-w

biutzaxx
11.12.2009, 13:03:16
sa ii scoata aerul dupa ce papa si sa stea 15 min la verticala dupa ce papa, ca si al meu facea asa si daca il tineam 15 min in brate la verticala nu mai scotea nimic afara >:D<

Milagros
11.12.2009, 13:03:54
Si al meu regurgiteaza spre vomita daca il las sa se agite in prima ora dupa masa. Si uite asa ma procopsesc cu el in brate all day long.
PS Avem 3660 g de la 3060 g cu cat am venit acasa :x

Milagros
11.12.2009, 13:07:38
Nu au consultat un medic? Poate fi intoleranta la lactoza, la proteina laptelui, pot fi mai multe... Bebe e alaptat? A luat bine in greutate? Are dureri de burtica? E agitat dupa ce papa?
Astea sunt simptomele intolerantei? Ca al meu e agitat dupa papa, adica initial atipeste dar cand il pun in patut incepe agitatia si varsa. Si il doare si burtica, nu mereu, dar il doare. Dar daca il tin in brate juma de ora dupa papa nu mai are nimic totusi...

Milagros
11.12.2009, 13:09:50
sa ii scoata aerul dupa ce papa si sa stea 15 min la verticala dupa ce papa, ca si al meu facea asa si daca il tineam 15 min in brate la verticala nu mai scotea nimic afara >:D<
Multumesc de pont, o sa incerc chiar de la urmatoarea masa.
:)) Ce turculet ai tu acolo la avatar? >:D<>:D<>:D<

AnaM
11.12.2009, 13:12:06
Astea sunt simptomele intolerantei? Ca al meu e agitat dupa papa, adica initial atipeste dar cand il pun in patut incepe agitatia si varsa. Si il doare si burtica, nu mereu, dar il doare. Dar daca il tin in brate juma de ora dupa papa nu mai are nimic totusi...

Nu nu nu...
Pusesem mai multe intrebari, nelegate, ca va stabilim ce ar putea avea. Ca poate varsa si daca e agitat imediat dupa masa (si Tudor a facut asa de vreo 2 ori), dar daca varsa la fiecare masa, mult, si are dureri de burtica (nu colici) si plange mai mult decat normal, atunci se poate sa aiba o intoleranta.

Pe de alta parte, mai sunt si copii un pic mai sensibili care regurgiteaza dupa fiecare masa (in special la nou-nascuti - prima luna). Dar regurgitatul e foarte diferit de varsatura. Varsatura vine in jet puternic...

tsimonaiuliana
11.12.2009, 13:12:34

Of.........doctorii astia parca nu mai ai nici o baza in ei.A chemat si salvarea, au stat si internati in spital dar nici un rezultat.Tot ce i-a zis a fost ca a facut indigestie.Dar are indigestie de cand s-a nascut?Ii da si lape de san(stors cu pompa ca nu vrea sa suga) si formula(la inceput Milupa iar acum Apltamil).In greutate vad ca a luat,are si dureri de burtica(colici),nu e agitat dupa ce papa,numai ca varsa cam mult.

tsimonaiuliana
11.12.2009, 13:16:29

Culmea ca nu vrea sa scoata aerul.L-am tinut si eu in brate la verticala si l-am batut usor pe spate dar nik.

AnaM
11.12.2009, 13:16:33
Of.........doctorii astia parca nu mai ai nici o baza in ei.A chemat si salvarea, au stat si internati in spital dar nici un rezultat.Tot ce i-a zis a fost ca a facut indigestie.Dar are indigestie de cand s-a nascut?Ii da si lape de san(stors cu pompa ca nu vrea sa suga) si formula(la inceput Milupa iar acum Apltamil).In greutate vad ca a luat,are si dureri de burtica(colici),nu e agitat dupa ce papa,numai ca varsa cam mult.

Varsatura e in jet?
Poate incerca sa-i schimbe formula de lapte cu una hipoalergenica (HA), nu are ce sa-i faca rau, si daca bebe se simte bine cu laptele HA, atunci clar trebuie sa faca analize mai amanuntite, sa mearga la un gastroenterolog la Sf. Maria. Ma pot interesa de medici buni acolo.
Mai exista si refluxul gastro-esofagian, care o sa se amelioreze prin diversificare... Dar nu mai devreme de 4 luni, trebuie sa va consultati cu un medic...

Atentie, doar daca varsatura e in jet, si nu ia bine in greutate...

Milagros
11.12.2009, 13:17:06
Nu nu nu...
Pusesem mai multe intrebari, nelegate, ca va stabilim ce ar putea avea. Ca poate varsa si daca e agitat imediat dupa masa (si Tudor a facut asa de vreo 2 ori), dar daca varsa la fiecare masa, mult, si are dureri de burtica (nu colici) si plange mai mult decat normal, atunci se poate sa aiba o intoleranta.

Pe de alta parte, mai sunt si copii un pic mai sensibili care regurgiteaza dupa fiecare masa (in special la nou-nascuti - prima luna). Dar regurgitatul e foarte diferit de varsatura. Varsatura vine in jet puternic...
Hm, deci al meu regurgiteaza, e clar, cred ca a vomat o singura data, dar nu mult. #:-SSarumana de lamuriri, Ana.

tsimonaiuliana
11.12.2009, 13:19:16
Varsatura e in jet?
Poate incerca sa-i schimbe formula de lapte cu una hipoalergenica (HA), nu are ce sa-i faca rau, si daca bebe se simte bine cu laptele HA, atunci clar trebuie sa faca analize mai amanuntite, sa mearga la un gastroenterolog la Sf. Maria. Ma pot interesa de medici buni acolo.
Mai exista si refluxul gastro-esofagian, care o sa se amelioreze prin diversificare... Dar nu mai devreme de 4 luni, trebuie sa va consultati cu un medic...

Atentie, doar daca varsatura e in jet, si nu ia bine in greutate...

Din cate am vazut eu varsatura nu e in jet dar e destul de mult.Ultima data luase in greutate.Daca poti sa-mi zici un nume de medic gastroenterolog,te rog.

AnaM
11.12.2009, 13:19:34
Culmea ca nu vrea sa scoata aerul.L-am tinut si eu in brate la verticala si l-am batut usor pe spate dar nik.

Tineti-l putin in pozitia pe burtica cu mana (il tineti de sub-brat in aer, si nu pe pat) si bate-l usor pe spate, imediat mai jos de gat, intre omoplati (nu mult mai jos, pe rinichi, ca nu e bine). Tudor doar asa a inceput sa ragaie, altel nu ragaia deloc.

Si din toate biberoanele pe care l-am incercat, cel mai usor scoate aerul (imediat) la Tommee Tippee Closer to Nature.

AnaM
11.12.2009, 13:24:42
Din cate am vazut eu varsatura nu e in jet dar e destul de mult.Ultima data luase in greutate.Daca poti sa-mi zici un nume de medic gastroenterolog,te rog.

Eu stiu, deocamdata, doar de dr. Burlea, directorul, asta e specialitatea dumnealui, si e foarte bun.
O sa mai intreb, ca nu stiu cat de usor puteti ajunge la dumnealui.

Daca e doar reflux gastro-esofagian, se poate rezolva destul de usor cu ceva medicatie (Gaviscon infant, Zantac).

Cu placere, Ana :*

tsimonaiuliana
11.12.2009, 13:26:24
Tineti-l putin in pozitia pe burtica cu mana (il tineti de sub-brat in aer, si nu pe pat) si bate-l usor pe spate, imediat mai jos de gat, intre omoplati (nu mult mai jos, pe rinichi, ca nu e bine). Tudor doar asa a inceput sa ragaie, altel nu ragaia deloc.

Si din toate biberoanele pe care l-am incercat, cel mai usor scoate aerul (imediat) la Tommee Tippee Closer to Nature.

Aha,mersi mult,o sa-i zic mamei lui sa procedeze asa.Si eu tot biberon din ala am si cred ca e cel mai bun.

petronelaaa
11.12.2009, 13:30:27
Voi iesiti cu bebeii afara...pe vremea asta?
Sau is numai eu izolata la domiciliu cu tot cu copil?L-)
Mie mi se pare cam friiiig....azi a fost zi mai buna, cica...3grade8-|

biutzaxx
11.12.2009, 13:30:40
Multumesc de pont, o sa incerc chiar de la urmatoarea masa.
:)) Ce turculet ai tu acolo la avatar? >:D<>:D<>:D<
da, asta am invatat de la maternitate dar mi-era lene sa o si pun in practica pana am vazut ca nu am de ales..
da, e un pasha cu suzeta la ureche ;))

off: ati vazut ce faina e tema/background-ul de pe site??

AnaM
11.12.2009, 13:34:10

Si mie mi se pare frigut :-SS
Eu il scot o data-max de 2 ori pe saptamana... Cu masina :D Sau in marsupiu

biutzaxx
11.12.2009, 14:22:03
eu am iesit ieri, l-am pus in marsupiu si a fost ok, a luat somn instant :D
azi nu ies ca mi-e lene si deja e tarziu..

petronelaaa
11.12.2009, 14:28:48
eu am iesit ieri, l-am pus in marsupiu si a fost ok, a luat somn instant :D
azi nu ies ca mi-e lene si deja e tarziu..

Pai misto asa...in marsupiu...
eu nu mai pot asa, vrea sa stranga gunoaiele de pe jos L-)
e cu mers pe jos, stat cocosata, "nu pune mana", "nu baga in gura"...:(|) :(|)

tsimonaiuliana
11.12.2009, 14:35:48
Am mai pus niste pozici cu David pe picasaweb :D.

AnaM
11.12.2009, 14:39:53

E un frumos si jumatate :D Cu cine seamana?

gabriela_rgh
11.12.2009, 14:39:56
Vai ce dulceata de baiat ai!:x :x :x :x :x :x

roxienea
11.12.2009, 14:44:09
Ce ochisori frumosi si ce privire de smecher are. ;))

tsimonaiuliana
11.12.2009, 14:45:53
E un frumos si jumatate :D Cu cine seamana?

Cu tata.Toti ma intreaba eu unde am fost cand s-a nascut?:))

AnaM
11.12.2009, 14:47:07
Cu tata.Toti ma intreaba eu unde am fost cand s-a nascut?:))
Asa imi spun si mie :D
E un caz clasic de tata sigur, mama incerta =))

Desi in ultima vreme mi-au spus ca seamana la gura/buze cu mine :D

tsimonaiuliana
11.12.2009, 14:52:00
Vai ce dulceata de baiat ai!:x :x :x :x :x :x

Multumim mult.

tsimonaiuliana
11.12.2009, 14:53:41
Ce ochisori frumosi si ce privire de smecher are. ;))

Multumesc,la cate smecherii are in cap(de pe acu') nu ma mira privirea lui de smecher.

xxxxx
11.12.2009, 14:54:15
Multumim mult.

Pupam bebe scump.:* :* Are niste ochi frumosi:x

roxienea
11.12.2009, 15:01:47
Asa imi spun si mie :D
E un caz clasic de tata sigur, mama incerta =))

Desi in ultima vreme mi-au spus ca seamana la gura/buze cu mine :D
=))=))=))=))=))=))

AnaM
11.12.2009, 15:28:50
Au intrat banutii, am plecaaaaaaaaaat :)) :))

alinutza20
11.12.2009, 15:33:29

mi-ai luat-o inainte smecher mic :)):))

deci spor la cheltuit fetele k au intrat banutii:)>:D<

biutzaxx
11.12.2009, 15:36:52
Si mie mi se pare frigut :-SS
Eu il scot o data-max de 2 ori pe saptamana... Cu masina :D Sau in marsupiu
eu l-am scos ieri, si de regula il scot zilnic, il imbrac bine si il pun in marsupiu sau landou.. azi mi-a fost prea lene sa il scot, plus ca s-a trezit la 14, deci prea tarziu pt plimbare..

LE: se pare am mai zis asta, dar mie imi aparea blocat si am repetat ce am scris in leg cu iesitul afara

gabriela_rgh
11.12.2009, 15:36:53
=)) =)) =)) Ce simpatica:))

biutzaxx
11.12.2009, 15:37:44
Pai misto asa...in marsupiu...
eu nu mai pot asa, vrea sa stranga gunoaiele de pe jos L-)
e cu mers pe jos, stat cocosata, "nu pune mana", "nu baga in gura"...:(|) :(|)
nu vrea in carut??

Butterfly87
11.12.2009, 15:38:11
super.....;)) ;))

kamille
11.12.2009, 15:38:11
va salutam

noi azi am facut o luna am merg la doctor suntem bine, Andrei are 5300g si 56 cm.

ce dragutz e David :*

biutzaxx
11.12.2009, 15:40:53
Multumesc,la cate smecherii are in cap(de pe acu') nu ma mira privirea lui de smecher.
da e super simaptic flacaul tau!!

smecher e din privire, si al meu la fel este si deja ma avertizeaza lumea si-mi zice ca e strengar mare :))

Butterfly87
11.12.2009, 15:41:29
va salutam

noi azi am facut o luna am merg la doctor suntem bine, Andrei are 5300g si 56 cm.

ce repede a trecut timpul..felicitari la multe lunite>:D< >:D<

biutzaxx
11.12.2009, 15:42:34
va salutam

super!! sa fie sanatos si La multe lunite!!
al meu la o luna avea 58 cm si 4900 gr, deci a fost mereu mai lungan si mai usor..

cat a avut la nastere al tau???

kamille
11.12.2009, 15:43:08
ce repede a trecut timpul..felicitari la multe lunite>:D< >:D<

da trece timpul

multumim mult>:D<

biutzaxx
11.12.2009, 15:45:40
am castigat 3 mil la Mall !!<:-P <:-P (de fapt sotul) si trebuie sa se duca , de pe 15 dec parca, sa ii cheltuie cu Mos Craciun :)) :)) :[email protected] :)) :))
A participat la tombola aia, cumperi in val de 150 ron si iti da un cupon sa participi la concurs, sotul a avut mai multe cupoane ca mi-a luat cercei de la Firesq de sf Nicolae de aur cu rubin , si a avut ceva cupoane ..
Cred ca o sa ne luam masina de facut paine, ca sa avem sa dam painita buna lui Sebanel :D

sava_ioana
11.12.2009, 15:45:51

noi iesim zilnic...da cu masina pana la mall ,la bunici la o prajitura:-p intr-adevar e cam frig afara...am mai fost intr-o seara la luminite pe stefan,avem noroc ca la carut exista si un accesoriu de iarna cum ar veni ca un sac ce se ataseaza de carut in care sta pui pana pe la subrati,adica daca vrea poate sa-si bage si manutele acolo...dar nu vrea:-L

biutzaxx
11.12.2009, 15:48:00
noi iesim zilnic...da cu masina pana la mall ,la bunici la o prajitura:-p intr-adevar e cam frig afara...am mai fost intr-o seara la luminite pe stefan,avem noroc ca la carut exista si un accesoriu de iarna cum ar veni ca un sac ce se ataseaza de carut in care sta pui pana pe la subrati,adica daca vrea poate sa-si bage si manutele acolo...dar nu vrea:-L
asa are si carutul meu, dar cred ca inca il mai lasam pana cand va fi mai frig sau pe la anu , acum folosim doar copertina de la landou ..

sava_ioana
11.12.2009, 16:02:16
asa are si carutul meu, dar cred ca inca il mai lasam pana cand va fi mai frig sau pe la anu , acum folosim doar copertina de la landou ..

da nu stiu daca e la fel...al nostru este sport...tu te referi la aia care se pune peste picioare?

Andrusca
11.12.2009, 16:02:46

si la mine! Iuhuuuuuu :)

roxienea
11.12.2009, 16:03:17
V-am vz prin Carrefour alaltaieri. ;))
Ai un baietel scump tare!!!>:D<

Andrusca
11.12.2009, 16:04:48

si carutul nostru are la fel, dar Andrei tot cu mainele pe deasupra sta :D

sava_ioana
11.12.2009, 16:07:45
va salutam

sa creasca puiul mare si sanatos>:D<

sava_ioana
11.12.2009, 16:09:56
V-am vz prin Carrefour alaltaieri. ;))
Ai un baietel scump tare!!!>:D<

da???si de ce nu m-ai tras de o maneca?pe unde eram...la naiba si nu eram imbracata cu hainele de mall:))

sava_ioana
11.12.2009, 16:13:30
si carutul nostru are la fel, dar Andrei tot cu mainele pe deasupra sta :D

normal doar nu vrei sa stea cum ii punem...apropo de asta azi matei mi-a facut o bucurie de toata frumusetea...avem un borcan de ciocolata calda de 800 de g pe care nu stiu cum l-a desfacut si l-a varsat si se juca cu ciocolata,am sa va pun acusi si o poza sa-l vedeti cum arata...

Milagros
11.12.2009, 16:28:53
am castigat 3 mil la Mall !!<:-P <:-P (de fapt sotul) si trebuie sa se duca , de pe 15 dec parca, sa ii cheltuie cu Mos Craciun :)) :)) :[email protected] :)) :))
A participat la tombola aia, cumperi in val de 150 ron si iti da un cupon sa participi la concurs, sotul a avut mai multe cupoane ca mi-a luat cercei de la Firesq de sf Nicolae de aur cu rubin , si a avut ceva cupoane ..
Cred ca o sa ne luam masina de facut paine, ca sa avem sa dam painita buna lui Sebanel :D

Norocosilor, spor la cheltuit. >:D<

alibd
11.12.2009, 16:31:56
Norocosilor, spor la cheltuit. >:D<

Biu, felicitari pentru castig! :x

Milagros
11.12.2009, 16:32:02
Mamici, am si eu o intrebare. Daca depun dosarul de indemnizatie pe 2 ian sau cand o fi prima zi lucratoare din an pot sa duc de pe acum la serviciu cererea de intrare in CIC si adeverintele pe care trebuie sa mi le completeze angajatorul cu veniturile? Sau abia in ian incep sa fac dosarul si apoi depun? Si trebuie sa ma duc personal sa depun dosarul? Ca nu stiu cum oi face cu cel mic :-SS

sava_ioana
11.12.2009, 16:35:59
daca mai vrea cineva ciocolata calda sa stiti ca nu mai avem=P~

Andrusca
11.12.2009, 16:38:15
Mamici, am si eu o intrebare. Daca depun dosarul de indemnizatie pe 2 ian sau cand o fi prima zi lucratoare din an pot sa duc de pe acum la serviciu cererea de intrare in CIC si adeverintele pe care trebuie sa mi le completeze angajatorul cu veniturile? Sau abia in ian incep sa fac dosarul si apoi depun? Si trebuie sa ma duc personal sa depun dosarul? Ca nu stiu cum oi face cu cel mic :-SS

raspund doar la ce stiu:
dosarul in poate depune sotul, bineinteles :)>-
prima zi lucratoare din 2010 e 4 ianuarie !

Andrusca
11.12.2009, 16:40:42

foarte tareeeeeee!!! :-p :)) :))
ma astept si eu la de astea cat de curand...
pana una alta, Andrei a venit dupa mine in baie si cand m-am intors (eu stergand cada), el era cu mainele in wc :-SS (nu era capacul pus :D )

Milagros
11.12.2009, 16:42:23
raspund doar la ce stiu:
dosarul in poate depune sotul, bineinteles :)>-
prima zi lucratoare din 2010 e 4 ianuarie !
Sarumana. Super daca poate si sotul. Din pacate imi cam dau seama ca nu avem cum sa depunem de pe 4 ca vad ca trebuie niste chestii vizate de ITM si cine stie cat dureaza treaba asta /:)

Butterfly87
11.12.2009, 16:42:44
vaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:)

gabriela_rgh
11.12.2009, 16:48:29
=)) =)) =))

kamille
11.12.2009, 16:49:09
super!! sa fie sanatos si La multe lunite!!
al meu la o luna avea 58 cm si 4900 gr, deci a fost mereu mai lungan si mai usor..

cat a avut la nastere al tau???

la nastere a avut 4400g si 55 cm

Cretzofolina13
11.12.2009, 16:49:57

Cioco-maniac, ca si mine. Bravo lui ca stie ce-i bun!!!:)) :)) :)) :))

roxienea
11.12.2009, 16:57:42
da???si de ce nu m-ai tras de o maneca?pe unde eram...la naiba si nu eram imbracata cu hainele de mall:))
Nu te-am tras...am zis ca oricum nu o sa stii de unde sa ma iei, plus ca erai prinsa in discutie cu sotul. :)

Oaaaa. :)):)):))

sava_ioana
11.12.2009, 16:58:54
foarte tareeeeeee!!! :-p :)) :))
ma astept si eu la de astea cat de curand...
pana una alta, Andrei a venit dupa mine in baie si cand m-am intors (eu stergand cada), el era cu mainele in wc :-SS (nu era capacul pus :D )

sa te astepti cu siguranta...eu in ultimele zile am senzatia ca sunt coplesita...cand e la masina de spalat si apasa pe butoane,cand e la dulapuri sa scoata tot ce apuca ,cand uda prin casa cu biberonul,cand plimba un scaun prin casa sau carutul,cand sterge geamurile cu servetele umede,cand trage toate hainele care la mai prinde cand le las impaturite pe pat iar mai nou ieri a deschis usa de la intrare si colegu Matei ar fi plecat pe scari daca nu eram pe faza asa ca stam cu usa inchisa...ca sa se inteleaga eu stau la casa impreuna cu ai mei si stau la mansarda si deobicei nu inchideam usa ca n-are cine intra doar ai mei si is bineveniti...dar acum nu mai sunt ca inchidem usa:D

sava_ioana
11.12.2009, 17:01:29
Nu te-am tras...am zis ca oricum nu o sa stii de unde sa ma iei, plus ca erai prinsa in discutie cu sotul. :)

Oaaaa. :)):)):))

deci nu ne bateam ?doar eram prinsa in discutie#:-S

biutzaxx
11.12.2009, 17:02:09
da nu stiu daca e la fel...al nostru este sport...tu te referi la aia care se pune peste picioare?
aia care se pune in sport, e ca un sac de dormit, se inchide cu fermoar si la picioare, inauntru are ceva plasticat cum ca sa nu murdareasca husa cu pauceii

biutzaxx
11.12.2009, 17:03:21
Biu, felicitari pentru castig! :x
multumim, sa tot castigi asa la Mall :D

biutzaxx
11.12.2009, 17:04:42
la nastere a avut 4400g si 55 cm
pupam grasunelul mic , am uitat cat a avut, ca stiu ac era marisor inca din frageda pruncie ;))

biutzaxx
11.12.2009, 17:05:24
super tare!! si a mai avut somn dupa??

sava_ioana
11.12.2009, 17:19:41
[QUOTE=biutzaxx;2748582]aia care se pune in sport, e ca un sac de dormit, se inchide cu fermoar si la picioare, inauntru are ceva plasticat cum ca sa nu murdareasca husa cu pauceii[/QUOT

da...e cu totul insa inauntru e ca un polartec ...

sava_ioana
11.12.2009, 17:21:07
super tare!! si a mai avut somn dupa??

dar nu a papat...am noroc ca se joaca cu ce gaseste dar nu baga in gura...sa vedem pana cand:-SS

Rok5ana
11.12.2009, 17:41:08
La multi ani lui Gabriel! >:D< Sa creasca mare si sa va bucurati de el. Cu ajutorul lui Dumnezeu totul o sa fie bine pana la urma.

Rok5ana
11.12.2009, 17:46:50
Cum mai merge Prima Casa? Am facut si noi asta vara si a durat o gramada. Am crezut ca nu mai terminam:-w .
Sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos>:D<

alibd
11.12.2009, 17:57:16
multumim, sa tot castigi asa la Mall :D

Corect. Mi se pare o suma maricica! :)>-