PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Butterfly87
14.12.2009, 14:43:31
Nu bag eu in seama dar ma stresez un pic asa. Cel mai tare ma dispera ca daca aud ca vrem sa il socatem incep cu: vaaai, imbolnaviti copilul, vaaai, cum il tineti fara caciula in casa, vaaai, saracul de el si de fiecare data cand vin in vizita socrul una doua: cand mi-l dati sa il scot la plimbare? /:) Adica eu daca il scot raceste, el poate sa il scoata sau cum?
Soacra ultima data cand a fost mi-a verificat caloriferul sa vada daca e cald 8-|
Nu mai zic de sfaturi. Avea un ochi lipit de la puchini si soacra: da-i cu scuipat /:)/:)/:) =))

Si inca una si nu va mai fac capul calendar: de ce doarme sotul cu mine in camera? Sa doarma separat si sa raman eu cu bebe. Nu inteleg ce grija are ea. L-)
la lunite pt DraGOS.....MULTA sanatate...si numai fericire sa le aduca parintilor

biutzaxx
14.12.2009, 14:43:35
Shery, la multe lunite puiutului! :*

Mie nu mi-e frica sa-l las pe pui, niciodata nu mi-a fost, am incredere in mama, tata sau sot (doar cu ei a ramas) si o data cu o prietena foarte buna, cand a fost inmormantarea soacrei, si am fost toti la cimitir.
Si nici nu tre sa dau telefon cat sunt plecata, dar, de obicei, am prea multe de cumparat pentru casa si bebe si nu prea mai ajung in magazinele pentru adulti...
imi pare rau pt soacra ta, acum am aflat si eu. Pot intreba de ce s-a intamplat asta??

AnaM
14.12.2009, 14:45:54
imi pare rau pt soacra ta, acum am aflat si eu. Pot intreba de ce s-a intamplat asta??

Multumim!
Da, metastaza la unul din plamani...

jewelieta
14.12.2009, 14:45:58
la mine mama mea scoate niste perle...si insista tare cu ele
de exemplu...COPILUL TREBUIEINFASAT SA NU I SE STRAMBE PICIOARELE...cu chiu cu vai a inteles cand i-am zis ca noua ne-au spus si au insistat in facultate sa nu infasam si sa strangem copilul ca se poate agrava o luxatie congenitala de sold...
ac mai nou insisa sa ii pun batista pe fata beblushei cand o scot din maternitate sa nu raceasca...de parca as merge cu ea prin ger pana la gara...nu m-as urca in masina in fata spitalului...
sau...unde ii fac eu baie copilului ca la mine acasa e frig....de parca nu se poate da centrala sa mearga mai tare...o sa merg la vecini:>
si lista poate continua....

biutzaxx
14.12.2009, 14:48:46
Shery, m-am amuzat copios cu socrii tai, in cazul asta nu poti decat sa te distrezi pe seama lor ca daca iti pui mintea cu ei, o iei razna..
puiul meu are o pata dupa ceafa, si la fel se invineteste, cica de acolo l-a prins barza in cioc :)) si a inceput sa se atenueze..:)

petronelaaa
14.12.2009, 14:49:27
=)) E foarte posibil. Cumnata mea cand a venit de la maternitate nu avea laptic la bebe si socrul a scos repede porumbelul: pai normal, nu vrea sa alapteze ca se crede fotomodel. 8-|8-|8-|
La mine cand a auzit ca nu am acces la bebe in primele 2 zile tipa la sot la telefon ca sa ma duc acolo sa intru la copil, cum adica? Si cum adica nu il alaptez, nu gandesc? Duuh, daca nu aveam cu ce... Da, nah, ma credeam si eu fotomodel :))
Oricum, am auzit o varianta cum ca am mintit eu ca nasc in decembrie =)) Si inca una: ca am uitat cand m-am ..biiip. =)) si nu am calculat bine :-p

Misto asta cu calculatu.... :-p
Stai linistita, nu-ti obosi creieru cu babisme din astea ieftine (scuipat, oparit...)... Ai sa mai auzi, de nu-i adevarat, baga-le la "Diverse".
eu si acum aud din astea...de ma buhneste rasu: sa strangi tare caciula copilului la urechi - sa nu iasa urechiata:D , sa meraga cu ghetele prin casa - ca sa i se faca talpa dreapta =)) ...etc (eu le-am notat intr-un caietel, ca sa rada si fii`mea de ele mai incolo :Y )

biutzaxx
14.12.2009, 14:50:31
Multumim!
Da, metastaza la unul din plamani...
of, ma sperie cancerele si numarul ingrijorator care a crescut ..
socrul nu vine pe la voi? ca stiu ca tare va mai cumparau minuni cat ai fost tu insarcinata..la mine socrul cum il duc la ei, cum mi-l ia in brate, spre disperarea mea...

jewelieta
14.12.2009, 14:53:00
condoleante, AnaM...cancerul e o boala marsava care rar se lasa invinsa...si intr-adevar e in continua crestere nr de bolnavi...
sa ne rugam sa ne fereasca Domnul de asemena boala grea

Milagros
14.12.2009, 15:03:52
=)) tare faza cu oparitul...
ar trebui sa vina sa iti verifica temperatura apei in care ii faci baitza lui bebe
stiu ca intrebai mai devreme pe ndeva cu ce sa il invelesti pe dragos...sa stii ca am citit in cartea dr spock-eu acu ii fac reclama gratis-ca bebeii oricum au manutele reci si ca ar trebui sa ii verifica temperatura corpului la picioruse sau la gat sau piept...si ca lui bebe dc ii e frig devine palid la fata si se agita...
acu iti zic din teorie...ca practica la mine egal cu zero
ma gandesc ca e bun un sac de dormit mai grosutz...si bluzita cu manecal lunga...eventual si niste manusele ...
cand ti-a dat voie dr sa il scoti pe bebe la aer?
eu ma intreb dc nou nascutii nascuti iarna trebuie scosi afara...
Deci nu e de speriat daca mai are manutele reci. #:-SLa gat si la piept e mereu cald, iar picioarele sunt mereu in pantalonasi deci... Bluzita cu maneca lunga are mereu, iar manuselele nu ii plac deloc, le scoate una doua.
Va mai zic una? Cu manusele. A zis tata socru sa i le prindem cu agrafe de bluzita :)>-

AnaM
14.12.2009, 15:05:04
of, ma sperie cancerele si numarul ingrijorator care a crescut ..
socrul nu vine pe la voi? ca stiu ca tare va mai cumparau minuni cat ai fost tu insarcinata..la mine socrul cum il duc la ei, cum mi-l ia in brate, spre disperarea mea...

Cu socrul eu personal ma vad doar duminica, cand ne adunam cu totii la ai mei la masa. Sotul trece pe la el o data la doua zile. Nu vine decat daca-l chemam, dar el oricum e reticent cu bebelusii, ca ii e frica probabil sa-i manevreze.
Taica-miu e cel care cum intru in casa mi-l smulge din brate :)) Ai zice ca e tatic innascut, si-l iubeste pe Tudor cu disperare. Ieri am vrut sa mergem la film si l-am lasat la ai mei dupa masa. In timp ce eram la film, ma suna mama disperata ca Tudor plange de o ora si nu stiu ce sa-i mai faca. M-am dus la ai mei, toata casa era cu fundu'-n sus, il plimbase tata pe Tudor prin toate camerele, ii arata masinile pe geam, nimic n-a mers mai mult de 1 minut. Si plangea, nene, cu lacrimi de crocodil puiu' meu. L-am luat si l-am calmat, taica-miu alb la fata, mama plansa toata (saracii :D), ma suna mama azi dimineata sa ma intrebe daca a mai plans Tudor, ii zic ca nu, si-mi zice ca tata nici acum nu si-a revenit, saracul :D
Eu ma bucur ca-l iubeste si ca vrea sa stea cu el (daca n-ar fi el, si eu as sta toata ziua in casa), ce e mai ciudat e ca nu stiu de unde are atata talent, ca pe mine mama si bunicii m-au crescut, ca el era mai mult plecat de-acasa :)
Oricum, sa le dea Dumnezeu sanatate...

Anca, multumim!

Milagros
14.12.2009, 15:05:07
L-)
Nu te speriade pata, si eu am avut la nastere, si cand plangeam se facea vinetie... A trecut de la sine.
In primul rad condoleante pentru soacra ta, sa se odihneasca in pace.

Vai ce bine ar fi sa treaca pata asta, parca imi sta pe creier.

AnaM
14.12.2009, 15:08:52
Deci nu e de speriat daca mai are manutele reci. #:-SLa gat si la piept e mereu cald, iar picioarele sunt mereu in pantalonasi deci... Bluzita cu maneca lunga are mereu, iar manuselele nu ii plac deloc, le scoate una doua.
Va mai zic una? Cu manusele. A zis tata socru sa i le prindem cu agrafe de bluzita :)>-

Of, Doamne :))
La bebelusi, capetele membrelor (talpite, manute) e fiziologic sa fie reci, au circulatia periferica deficitara, si dureaza cateva luni pana se normalizeaza :)

Acum, eu stiu ca sunteti fete destepte,dar eu vreau sa zic ca fara chestii ascutite, taioase pe langa bebei, daramite ace... Mai bine le cosi de bluzita daca nu vrei sa si le dea jos si gata (sunt bluzite care au prinse deja manusite) :D

Milagros
14.12.2009, 15:10:42
la mine mama mea scoate niste perle...si insista tare cu ele
de exemplu...COPILUL TREBUIEINFASAT SA NU I SE STRAMBE PICIOARELE...cu chiu cu vai a inteles cand i-am zis ca noua ne-au spus si au insistat in facultate sa nu infasam si sa strangem copilul ca se poate agrava o luxatie congenitala de sold...
ac mai nou insisa sa ii pun batista pe fata beblushei cand o scot din maternitate sa nu raceasca...de parca as merge cu ea prin ger pana la gara...nu m-as urca in masina in fata spitalului...
sau...unde ii fac eu baie copilului ca la mine acasa e frig....de parca nu se poate da centrala sa mearga mai tare...o sa merg la vecini:>
si lista poate continua....

Ohooo, cate aud si eu. Adineauri a insistat bunica mea - pe care o ador, da' le are si ea pe ale ei - sa il infese pe asta micu'. Geaba insist eu sa il lase ca nu sta, ea nu si nu. Si o data se incordeaza Dragos si strage picioarele la piept taare de tot si se incordeaza si se face rosu ca patlagica si trage un Oaaaaa ca i-a sarit bunica-mii paturica din mana =))

Cu batista faza dura: eram la maternitate si cand sa iesim pe usa striga o tanti din sala de asteptare spre mine: Unde-i batista? Pune-i batista pe fata =))

AnaM
14.12.2009, 15:11:13
In primul rad condoleante pentru soacra ta, sa se odihneasca in pace.

Vai ce bine ar fi sa treaca pata asta, parca imi sta pe creier.

Multumim!

Trece, eu am avut 3 pete: una pe nas, una pe spranceana, si una mare, deasupra cefei. Tata era disperat ca ramane fata cu pata pe fatza si ramane nemaritata (:D), asa ca pe la 6 luni m-au dus la dermatolog si m-au dat cu zapada carbonica. Si acum am semn pe nas, o pata rotunda, de cum m-au cauterizat. Needless to say, celelalte pete au trecut de la sine :-"

Milagros
14.12.2009, 15:12:04
Of, Doamne :))
La bebelusi, capetele membrelor (talpite, manute) e fiziologic sa fie reci, au circulatia periferica deficitara, si dureaza cateva luni pana se normalizeaza :)

Acum, eu stiu ca sunteti fete destepte,dar eu vreau sa zic ca fara chestii ascutite, taioase pe langa bebei, daramite ace... Mai bine le cosi de bluzita daca nu vrei sa si le dea jos si gata (sunt bluzite care au prinse deja manusite) :D
Am si eu bluzite cu manusa dar am vazut clar ca nu ii plac, deci de ce sa il chinui?

Milagros
14.12.2009, 15:12:55
Shery, m-am amuzat copios cu socrii tai, in cazul asta nu poti decat sa te distrezi pe seama lor ca daca iti pui mintea cu ei, o iei razna..
puiul meu are o pata dupa ceafa, si la fel se invineteste, cica de acolo l-a prins barza in cioc :)) si a inceput sa se atenueze..:)
Da, se zice si ca acolo l-au sarutat ingerii :x Da e mai tare varianta cu barza

AnaM
14.12.2009, 15:13:35
Ohooo, cate aud si eu. Adineauri a insistat bunica mea - pe care o ador, da' le are si ea pe ale ei - sa il infese pe asta micu'. Geaba insist eu sa il lase ca nu sta, ea nu si nu. Si o data se incordeaza Dragos si strage picioarele la piept taare de tot si se incordeaza si se face rosu ca patlagica si trage un Oaaaaa ca i-a sarit bunica-mii paturica din mana =))

Cu batista faza dura: eram la maternitate si cand sa iesim pe usa striga o tanti din sala de asteptare spre mine: Unde-i batista? Pune-i batista pe fata =))

Tudor clar nu a vrut infasat, imediat ce l-au scos din burtica, l-au facut sarmaluca. Pana sa-l duca la neonatologie, s-a desfasat de 3 ori si molfaia pelinca :D

Milagros
14.12.2009, 15:15:50
Misto asta cu calculatu.... :-p
Stai linistita, nu-ti obosi creieru cu babisme din astea ieftine (scuipat, oparit...)... Ai sa mai auzi, de nu-i adevarat, baga-le la "Diverse".
eu si acum aud din astea...de ma buhneste rasu: sa strangi tare caciula copilului la urechi - sa nu iasa urechiata:D , sa meraga cu ghetele prin casa - ca sa i se faca talpa dreapta =)) ...etc (eu le-am notat intr-un caietel, ca sa rada si fii`mea de ele mai incolo :Y )
HAAAA, tre sa incep si eu sa notez, poate le zic mai departe =))=))=))
Am auzit si eu sa nu-i pui pampers ca ramane cracanat sau sa-l scoti de cap din baita sa aiba gatul lung /:)

Milagros
14.12.2009, 15:18:32
Tudor clar nu a vrut infasat, imediat ce l-au scos din burtica, l-au facut sarmaluca. Pana sa-l duca la neonatologie, s-a desfasat de 3 ori si molfaia pelinca :D
=)) =)) =)) Sunt pe jos de ras cand mi-l imaginez. Al meu mai sta cand il tin eu in brate ca uneori e asa agitat ca ma dispera si ii zic ca e pedepsit si ii tin mainile pe langa corp si il infasor in paturica lui preferata, il tin in bratuca sa se calmeze, apoi il eliberez :D

AnaM
14.12.2009, 15:19:33
HAAAA, tre sa incep si eu sa notez, poate le zic mai departe =))=))=))
Am auzit si eu sa nu-i pui pampers ca ramane cracanat sau sa-l scoti de cap din baita sa aiba gatul lung /:)
Barbar...

Cu pampers-ul, pentru copii cu displazie de sold e recomandat sa pui 2 pampersi odata, sa stea cat mai broscuta copilul, ca sa se vindece...

tsimonaiuliana
14.12.2009, 15:20:58
Am povestit la un moment dat pe forum.Uite aici (http://www.miresici.ro/showpost.php?p=2210624&postcount=5223) e.

Prin ce grea incercare ati trecut!Dar uite ca Dumnezeu e mare si copilasul tau are un anisor si e un scumpel.Sa fie sanatos si sa aiba parte de o recuperare rapida.

jewelieta
14.12.2009, 15:22:12
paturica galbena din poze e preferata lui,sherry?

jewelieta
14.12.2009, 15:24:14
asa e,AnaM...cat mai cracanat sa stea copilul eindicat...nicidecum sa il strangi infasat sa aiba picioarele drepte...
intr-un fel are si mama dreptate...ca asa era recomandat pe timpul lor...dar ar trebui sa fie mai desachisi la nou...ca medicina evolueaza...

Milagros
14.12.2009, 15:35:52
paturica galbena din poze e preferata lui,sherry?
Dap, acum regret ca nu am luat doua la fel ca tot stau si o spal pe asta si o usuc rapid ca nu popate fara ea ;))

Butterfly87
14.12.2009, 15:51:00
L-)
Nu te speriade pata, si eu am avut la nastere, si cand plangeam se facea vinetie... A trecut de la sine.
condoleante pt soacra ta>:D<

gabriela_rgh
14.12.2009, 15:52:30
Nu bag eu in seama dar ma stresez un pic asa. Cel mai tare ma dispera ca daca aud ca vrem sa il socatem incep cu: vaaai, imbolnaviti copilul, vaaai, cum il tineti fara caciula in casa, vaaai, saracul de el si de fiecare data cand vin in vizita socrul una doua: cand mi-l dati sa il scot la plimbare? /:) Adica eu daca il scot raceste, el poate sa il scoata sau cum?
Soacra ultima data cand a fost mi-a verificat caloriferul sa vada daca e cald 8-|
Nu mai zic de sfaturi. Avea un ochi lipit de la puchini si soacra: da-i cu scuipat /:)/:)/:) =))

Si inca una si nu va mai fac capul calendar: de ce doarme sotul cu mine in camera? Sa doarma separat si sa raman eu cu bebe. Nu inteleg ce grija are ea. L-)

Nu le mai spuneti:)!Lasati-i sa vb si faceti cum doriti!
Cred ca majoritatea parintilor au tendinta asta...de parca ei s-au nascut invatati:)!La multe lunite sanatoase si mancacioase pt bebe Dragos!>:D<

AnaM
14.12.2009, 15:56:51
condoleante pt soacra ta>:D<

Multumim !

alinutza20
14.12.2009, 15:58:01

mai stiu eu pe cineva care molfaia de zor:)):))

fetele m-am amuzat fantastic cu voi>:D< >:D< :*

si moni are pete.. si la ceafa si pe frunte.. a avut si pe o pleoapa.. dar dr m-a asigurat k se trec de la sine pana la 8-9 luni..

noi maine mergem la vaccin.. :-SS :-SS :-SS urmeaza 2 zile de mofturi.. smiorcaiala.. plansete :((:((:((

AnaM
14.12.2009, 16:00:39
mai stiu eu pe cineva care molfaia de zor:)):))

fetele m-am amuzat fantastic cu voi>:D< >:D< :*

si moni are pete.. si la ceafa si pe frunte.. a avut si pe o pleoapa.. dar dr m-a asigurat k se trec de la sine pana la 8-9 luni..

noi maine mergem la vaccin.. :-SS :-SS :-SS urmeaza 2 zile de mofturi.. smiorcaiala.. plansete :((:((:((

Pai deh, nascuti in aceeasi zi, ce vrei :D
Si noi facem vaccinul joi, ne-a sunat azi dimineata asistenta :-SS Pana acum n-a avut decat un pic de febra (38.3) la primul Infanrix (Hexa). La Penta n-a avut nici o reactie, acum sa speram ca la Hexa iar n-o sa aiba nimic. [-o<

tsimonaiuliana
14.12.2009, 16:08:08
La mine era vba sa ramana cu socrul meu /:) care de cand suntem acasa de fiecare data cand vine sa il vada incepe: Vaaaaaai saeacul de tine (pe ton de bocitoare profesionista), vaaai ce mila imi e de tine... vai din toata lumea asta de tine imi e cel mai mila.....
Cand i-am zis ca a luat in greutate 610 grame a zis: vaaai saracutul de el cat ii de mic. vaaai ca nu mai pot de mila lui.
Nu am inteles de ce se poarta de parca copilul meu sta sa moara L-)

Iar soacra cad i-a zis B ca e prematur a zis: Da de ce nu a nascut in decembrie cum a zis ca naste? 8-| Apoi: nu mai zi de copil ca e prematur.
Nici asta nu am inteles-o. Acu ma intreb totusi ce crede ea ca inseamna prematur?

Multumim de urari >:D<

Ce m-ai facut sa rad .La mine e altfel :da-i copilului de mancare,nu vezi ca e flamand?Da-i mancare serioasa ca s-a saturat de lapte.#-o

Milagros
14.12.2009, 16:15:05
Ce m-ai facut sa rad .La mine e altfel :da-i copilului de mancare,nu vezi ca e flamand?Da-i mancare serioasa ca s-a saturat de lapte.#-o
=))=))=))Deci laptele e pe lista de alimente ne-serioase.

tsimonaiuliana
14.12.2009, 16:20:05
Stai ca mai am. Scumpul nostru are o patuta rosie pe palma dreapta care s-a intins si pe degetelul mic, iar cand are mainile reci se face si vinetie. Ce concluzie a tras socrela? Ca l-am oparit la baitza #-o:|:|:|

Stai ca mai am si eu.Cand vine soacra-mea pe la mine si vede ca bebe plange(ce-i drept e cam plangacios) ea gata,e bolnav copilul .Are asa un stil de a exagera de ma inspaimanta si pe mine.

michellina
14.12.2009, 16:33:03
Ce fain de tine, eu nu am curaj sa il las cu nimeni decat cu sotul si asta cu n telefoane. Nu am plecat de langa pui decat cand mi-au scos firele si cand am mers la vot, in rest sunt lipita de el. Cand am mers sa luam carut l-am luat si pe el spre disperarea socrilor care au zis ca va raci sa il lasam cu ei. Da io nici cu mama nu l-as lasa, nu stiu de ce, nu pot pur si simplu. Si uite asa stau in casa pe rupte. :((

Pai crezi ca ma plimbaresc asa mult? Maxim o data pe saptamana ma duc la niste cumparaturi mai importante care vreau sa le fac personal si atunci cu frica, cum ziceam. In mama am incredere ca ea stie cum sa-l linisteasca (doar a crescut 3 copii). Si eu m-am plictisit de stat in casa si cand vine cineva in vizita parca imi vine sa zic "oau, uite un om". Abia astept sa creasca mai mare sa-l pot lua cu mine la plimbareala. Am fost o sg data cu el intr-o vizita (la Anmari si Ariana) si a facut un taraboi de numai chef de stat nu am avut. Eu sper ca dupa 3-4 luni va fi mai usor...

roxana1
14.12.2009, 16:39:24
Nu te mai gandi la ce ai fi putut face. In momentele alea numai sa umbli cu bani nu iti arde. Mie nu mi-a trecut nici o clipa prin cap sa dau ceva inainte desi ma sfatuisera multi asa. Si pana la urma nici nu stiam cui sa dau mai ales la cum am nascut eu cu cine era de garda - nici nu stiam care ii doctorita, care moasa.
Foarte bine ca ai laptic si ca i-ai dat de la inceput si nu te ingrijora cu stafilococul ca si al meu l-a luat. Acum cred ca i-a trecut sau e pe trecute ca mai are o bubita din aia ca un cosulet pe barbie - avea doua dar vad ca una a disparut - si ii mai apare cateodata cate o bubuta rosie din aia care se ascunde :( Nu stiu la tine dar al meu l-am prins din faza incipienta - adica avea 2 - 3 bubute pe picioare si cateva pe fatuca. Eu fac asa: il spal cu apa termala, apoi dau cu crema Avene Trixera pt piele atopica apoi dau bubutele cu Fucidin. Asta fac dimineata, apoi peste zi daca il prind mai dau si oleaca de galbenele si seara daca imi amintesc mai dau un Fucidin.
l-ai prins in faza incipienta si nu i-a trecut nici acum de tot?cum a fost?tot timpul ii apareau cate 2-3?cat de multe a avut cand a avut cele mai multe?si o bubuta in cat timp trecea? eu am vazut joi dupa-amiaza o bubita pe fata si l-am dat cu galbenele ca asta aveam la mine la spital si apoi dimineata m-am trezit cu mai multe,cred ca erau maxim zece si abia asteptam sa iesim din spital ca sa il dau acas cu tot ce trebuie.de la spital mi-au zis sa il dau cu crema cu oxid de zinc,si chiar a fost draguta doctorita si mi-a dat ea un tub intreg cu crema de la nivea baby(cred ca pt ca avea prea multe si pt ca nu vroia sa recunoasca ca e stafilococul),insa acas pediatra mi-a zis sa il dau cu betadina si fucidin

sava_ioana
14.12.2009, 16:40:13
vreau sa va zic ca pt noi infasatul a fost de ajutor...e adevarat ca il infasam numai in partea de sus tocmai ca sa nu aibe probleme la sold dar daca nu-i infasam manutele nu dormea linistit,astfel ca doar la somn matei avea manutele legate,la un moment dat imi era frica ca nu-l voi mai dezvata ...de asta zic ca fiecare copil e in felul lor insa eu am citit in mai multe carti ca e bine sa se faca trecerea din mediul uterin in cel extern treptat...pt ca ei in burtica stau destul de inghesuit si ma gandeam eu ca nu o sa-i placa sa stea deodata intr-un spatiu larg...de aceea este recomandat ca in primele saptamani de viata sa doarma intr-un cos si mai citisem eu ca e bine sa ai in camera si un ceas cu un tic-tac care sa se auda pt ca ei cat stau in burtica aud inima mamei si acel ceas ii face sa se simta oarecum ca in burtica...aceste informatii eu le-am folosit pt ca asa mi s-a parut mie util si asa am crezut eu ca e bine pt copilul meu:)

michellina
14.12.2009, 16:53:05
vreau sa va zic ca pt noi infasatul a fost de ajutor...e adevarat ca il infasam numai in partea de sus tocmai ca sa nu aibe probleme la sold dar daca nu-i infasam manutele nu dormea linistit,astfel ca doar la somn matei avea manutele legate,la un moment dat imi era frica ca nu-l voi mai dezvata ...de asta zic ca fiecare copil e in felul lor insa eu am citit in mai multe carti ca e bine sa se faca trecerea din mediul uterin in cel extern treptat...pt ca ei in burtica stau destul de inghesuit si ma gandeam eu ca nu o sa-i placa sa stea deodata intr-un spatiu larg...de aceea este recomandat ca in primele saptamani de viata sa doarma intr-un cos si mai citisem eu ca e bine sa ai in camera si un ceas cu un tic-tac care sa se auda pt ca ei cat stau in burtica aud inima mamei si acel ceas ii face sa se simta oarecum ca in burtica...aceste informatii eu le-am folosit pt ca asa mi s-a parut mie util si asa am crezut eu ca e bine pt copilul meu:)

Nici eu nu am vrut sa-l infas initial si abia asteptam sa ies din spital sa nu il mai vad sarmaluta, dar dupa ce am avut o luna nedormita si el se chinuia si dormea cate 30 min maxim, am fost la dr. Siminicianu si ne-a spus sa-l infasam daca vrem sa doarma. De cand il infas in partea de sus, doarme si el mai bine. Doar ziua il tin asa infasat pe parcursul somnului, noaptea doarme desfasat. Oricum nici nu imi mai imaginez cum as putea sa-l fac sa doarma desfasat daca el da din maini mereu... ce somn sa se mai prinda de el...

michellina
14.12.2009, 16:55:08
=))=))=))Deci laptele e pe lista de alimente ne-serioase.

M-am distrat copios pe seama socrilor tai, dar cred ca aproape oricine are pe cineva care ii face "recomandari" de genul asta. La multe lunite lui Dragos si tie rabdare si spor in cresterea lui!

Milagros
14.12.2009, 17:19:51
Stai ca mai am si eu.Cand vine soacra-mea pe la mine si vede ca bebe plange(ce-i drept e cam plangacios) ea gata,e bolnav copilul .Are asa un stil de a exagera de ma inspaimanta si pe mine.

I know.... la mine cand vine si copilul se ineaca la san sigur e racit si tuseste =)) Sau daca stranuta....
Aaaa, si bebele meu are obicei cand suge lasa deodata capul pe spate si atipeste cu gura deschisa - daca il las in patut zbiara dupa san - si l-a vazut soacra-mea si i-a si pus diagnosticul: polipi =)) Da' a zis-o pe un ton de parca a zis SIDA. =))

Milagros
14.12.2009, 17:21:59
Pai crezi ca ma plimbaresc asa mult? Maxim o data pe saptamana ma duc la niste cumparaturi mai importante care vreau sa le fac personal si atunci cu frica, cum ziceam. In mama am incredere ca ea stie cum sa-l linisteasca (doar a crescut 3 copii). Si eu m-am plictisit de stat in casa si cand vine cineva in vizita parca imi vine sa zic "oau, uite un om". Abia astept sa creasca mai mare sa-l pot lua cu mine la plimbareala. Am fost o sg data cu el intr-o vizita (la Anmari si Ariana) si a facut un taraboi de numai chef de stat nu am avut. Eu sper ca dupa 3-4 luni va fi mai usor...
Bai si soacra-mea tot trei a crescut dar am inceput sa ma intreb cum... desi pana la urma si tiganii cresc cate 10 copii, deci... Copilul meu sigur nu va scapa prea des la socri avand in vedere ce vad la nepotul de 1 an jumate la care de la cateva luni cand i-au dat dintii ii dadeau prajituri - ca doar is de casa, proaspete si acum cel mic are carii. De unde carii? Socrii: pai de la calciul cu care l-a infundat ma-sa cand era mic :D

Milagros
14.12.2009, 17:24:42
l-ai prins in faza incipienta si nu i-a trecut nici acum de tot?cum a fost?tot timpul ii apareau cate 2-3?cat de multe a avut cand a avut cele mai multe?si o bubuta in cat timp trecea? eu am vazut joi dupa-amiaza o bubita pe fata si l-am dat cu galbenele ca asta aveam la mine la spital si apoi dimineata m-am trezit cu mai multe,cred ca erau maxim zece si abia asteptam sa iesim din spital ca sa il dau acas cu tot ce trebuie.de la spital mi-au zis sa il dau cu crema cu oxid de zinc,si chiar a fost draguta doctorita si mi-a dat ea un tub intreg cu crema de la nivea baby(cred ca pt ca avea prea multe si pt ca nu vroia sa recunoasca ca e stafilococul),insa acas pediatra mi-a zis sa il dau cu betadina si fucidin
Mai poate nu am fost eu prea bataioasa cu bubitele :( ca nu i-am dat mereu de cateva ori pe zi cu Fucidin asa cum ar trebui - daca asa zboara timpul si la cate tre sa-i dai stai ziua toata numai cu siropuri si alte alea pe capul lui. :((
La mine se intampla sa se trezeasca cu 6 bubite pe fata rosii si la pranz sa nu mai fie nic una, apoi seara reaparea una si tot asa. El si pune mana mult pe fata. Pe picioare avea 2 pe unu si trei pe unu si i-au trecut repede ca acolo era mereu acoperit, dadeam crema si gata.
Betadina si fucidin rullz.

Milagros
14.12.2009, 17:25:37
Si eu as fi vrut un cos ca citisem acelasi lucru dar nu am mai apucat sa cumpar. In schimb de cand am luat carutul il culc ziua in el si doarme tun. Asta cu ceasul nu o pot face ca sotul are alergie la ticaiala :(( Avem un singur ceas care ticaie in bucatarie si il aude si in somn - cand ne-am mutat ii scotea bateriile seara ;))

Milagros
14.12.2009, 17:27:09
M-am distrat copios pe seama socrilor tai, dar cred ca aproape oricine are pe cineva care ii face "recomandari" de genul asta. La multe lunite lui Dragos si tie rabdare si spor in cresterea lui!
Eeee, normal, se poate altfel? Multumim pt urari, la fel pt voi! >:D<

jewelieta
14.12.2009, 17:37:06
azi m-a sunat mama sa imi spuna ceva f important pt ea ca uitase
citez:sa am mare grija sa nu pun copilul la sanul stang sa suga ca o sa iasa stangaci si e mare nenorocire...=))=))=))...nu stiu ce o sa fac cu ea si cum o sa ii scot toate prostiile astea din cap...
si apropos de infasat...una e sa il tii intr-o paturcica...si una e sa il infesi cum se facea pe vremuri...strans cu funia aia-nu maistin minte cum se numea exact...

Milagros
14.12.2009, 17:47:27
azi m-a sunat mama sa imi spuna ceva f important pt ea ca uitase
citez:sa am mare grija sa nu pun copilul la sanul stang sa suga ca o sa iasa stangaci si e mare nenorocire...=))=))=))...nu stiu ce o sa fac cu ea si cum o sa ii scot toate prostiile astea din cap...
si apropos de infasat...una e sa il tii intr-o paturcica...si una e sa il infesi cum se facea pe vremuri...strans cu funia aia-nu maistin minte cum se numea exact...
Fasa :D :D :D

jewelieta
14.12.2009, 17:52:36
asa,fasa...lata,de culori diferite rosu pt fetita si albastru pt baieitei...

eluta
14.12.2009, 17:57:12
Multumim mult pentru urari si dorim si noi sanatate multa la toti copiii si la toate mamicile >:D<

Anmari
14.12.2009, 18:02:31
Dap, acum regret ca nu am luat doua la fel ca tot stau si o spal pe asta si o usuc rapid ca nu popate fara ea ;))

avem si noi identica una roz si una verde ... e tare practica, ariana numai in ele a stat invelita de la inceput.

Milagros
14.12.2009, 18:18:02
avem si noi identica una roz si una verde ... e tare practica, ariana numai in ele a stat invelita de la inceput.
Eu am luat una ca am zis ca mai iau eu ca am timp, da daca puiul s-a grabit ce sa facem?

PS Si tu tot 55 kg tintesti?
Tii cura
?

AnaM
14.12.2009, 19:25:41

Aaaaaa, foarte bine ai facut!
Eu nu am zis ca nu e bine, ci ca Tudor nu a suportat, ca daca reflexul moro dadea probleme la somn, aplicam si eu infasatul :) :* :*

AnaM
14.12.2009, 19:28:34
Mai poate nu am fost eu prea bataioasa cu bubitele :( ca nu i-am dat mereu de cateva ori pe zi cu Fucidin asa cum ar trebui - daca asa zboara timpul si la cate tre sa-i dai stai ziua toata numai cu siropuri si alte alea pe capul lui. :((
La mine se intampla sa se trezeasca cu 6 bubite pe fata rosii si la pranz sa nu mai fie nic una, apoi seara reaparea una si tot asa. El si pune mana mult pe fata. Pe picioare avea 2 pe unu si trei pe unu si i-au trecut repede ca acolo era mereu acoperit, dadeam crema si gata.
Betadina si fucidin rullz.

Bre, acuma sa nu va luati de mine, da' nu orice bubita aparuta pe bebe inseamna stafilococ...
Tudor s-a nascut cu nasul alb de atatea puncte albe, erau zeci, sute, unul langa altul... Apoi a avut pe fatzuca, in jurul nasului sub ochi bubutze mici rosii, neonatoloaga mi-a zis sa nu-l dau cu nimic ca trec de la sine (bubutze de caldura - care nu apar numai vara :D), apoi punctuletze ici colo albe, de grasime, care dispar de la sine, sau bubutze mici mici rosii care apar dimineata si seara dispar (diverse iritatii de la haine, cosmetice etc.).

Milagros
14.12.2009, 19:39:45
Bre, acuma sa nu va luati de mine, da' nu orice bubita aparuta pe bebe inseamna stafilococ...
Tudor s-a nascut cu nasul alb de atatea puncte albe, erau zeci, sute, unul langa altul... Apoi a avut pe fatzuca, in jurul nasului sub ochi bubutze mici rosii, neonatoloaga mi-a zis sa nu-l dau cu nimic ca trec de la sine (bubutze de caldura - care nu apar numai vara :D), apoi punctuletze ici colo albe, de grasime, care dispar de la sine, sau bubutze mici mici rosii care apar dimineata si seara dispar (diverse iritatii de la haine, cosmetice etc.).

Si al meu are puncte albe de grasime pe nasuc, alea trec de la sine.

Ce voiam eu sa intreb... am descoperit pe manuta puiului - stanga - sus un nodul mic si are si semn. Ala e vaccinul facut in maternitate, right?

alinutza20
14.12.2009, 19:43:54
Si al meu are puncte albe de grasime pe nasuc, alea trec de la sine.

Ce voiam eu sa intreb... am descoperit pe manuta puiului - stanga - sus un nodul mic si are si semn. Ala e vaccinul facut in maternitate, right?

right.. il masoara pediatrul la 6 luni:)

bine k mi-ai amintit sa-i zic maine:D

AnaM
14.12.2009, 19:48:21

Il masoara? Habar n-aveam :D
De ce?
Pediatra, cand a vazut vaccinul la controlul de 2 luni, a zis doar ca se vindeca foarte frumos, nu tin minte sa-l fi masurat... :-?

alinutza20
14.12.2009, 19:49:21
Il masoara? Habar n-aveam :D
De ce?
Pediatra, cand a vazut vaccinul la controlul de 2 luni, a zis doar ca se vindeca foarte frumos, nu tin minte sa-l fi masurat... :-?

mie asa mi-a zis.. sa-i aduc aminte sa-l masoare si sa treaca in carnet... acu .. de ce.. nu pot sa-ti spun:))

le. acu m-am uitat si are ce masura.. e o dungulita.. cicatrice.. nush cum sa-ti zic.. vezi la tudor:))

xxxxx
14.12.2009, 19:52:24
Si noi mergem maine la vaccin.:-&

jewelieta
14.12.2009, 19:54:58
probabil e vaccinul bcg pt tuberculoza...nu imiimaginez nici eu de ce trebuie masurat tocmai la 6 luni...sa intrebati dr de fam sa va explice...
AnaM,chiar ma gandeam..tdor nu a luat stafilocolul,nu?si parca nici monitza alinutei...

alinutza20
14.12.2009, 19:58:49
Si noi mergem maine la vaccin.:-&

unde?

noi n-am luat stafilococul.. multumim Domnului in fiecare zi cand citesc fetele...

tsimonaiuliana
14.12.2009, 20:11:00
La ce temperatura spalati hainutele?

xxxxx
14.12.2009, 20:24:20
[quote=alinutza20;2758846]unde?

noi n-am luat stafilococul.. multumim Domnului in fiecare zi cand citesc fetele...[/quo

in cantemir. tu tot aici parca, nu?

xxxxx
14.12.2009, 20:25:30
La ce temperatura spalati hainutele?

40 de grade

alinutza20
14.12.2009, 20:28:23
[quote=alinutza20;2758846]unde?

noi n-am luat stafilococul.. multumim Domnului in fiecare zi cand citesc fetele...[/quo

in cantemir. tu tot aici parca, nu?

poate ne vedem acolo :D

adina_isac
14.12.2009, 20:33:23
Ce hanicutze sunteti iesencele mele...toate sunti deja cu bebeii in brate sau pe punctul de ai tine in brate ...io in schimb mai am de asteptat un pic (mai mult:-p )..!!!

xxxxx
14.12.2009, 20:33:40
[quote=xxxxx;2758939]

poate ne vedem acolo :D

ar fi fain:D eu am benoacle:-p

alinutza20
14.12.2009, 20:52:10
[quote=alinutza20;2758958]

ar fi fain:D eu am benoacle:-p

noi cred k in jur de 1-2 mergem k e program de dupa-amiaza.. dak ma vezi sa nu eziti sa ma tragi de manutza:)

AnaM
14.12.2009, 22:01:45
Eu tot la 40 spal hainutele, sau la 60 daca sunt murdare de morcov :D

jewelieta
14.12.2009, 22:04:49
Ana,ce mai face tudorel?i-a iesit si al doilea dintisor?
tot asa te plimbi cu el prin casa in brate?mai poti de spate?
dc il pui in leagan nu sta?sau am vazut ca ai paturica de aia cu jucarii deasupra...nu il atrage?sau sse plictiseste si vrea tot in brate?

xxxxx
14.12.2009, 22:13:14
[quote=xxxxx;2758976]

noi cred k in jur de 1-2 mergem k e program de dupa-amiaza.. dak ma vezi sa nu eziti sa ma tragi de manutza:)

noi mergem dimineata ca atunci are program dr noastra.:(

AnaM
14.12.2009, 22:15:32
Ana,ce mai face tudorel?i-a iesit si al doilea dintisor?
tot asa te plimbi cu el prin casa in brate?mai poti de spate?
dc il pui in leagan nu sta?sau am vazut ca ai paturica de aia cu jucarii deasupra...nu il atrage?sau sse plictiseste si vrea tot in brate?

Azi i s-a inrosit gingia si cred ca sparge curand si al doilea :)
Inca ma plimb cu el prin casa, dar il mai aburesc un pic in premergator, un pic in leagan, un pic la orizontala etc. Cand se plictiseste si nu ii place in nici una de mai sus, musai tre sa-l iau in brate, ca e trist altfel :D
Salteluta de activitati e utila la prima ora, dimineata, cand se trezeste si are chef de joaca, iar mie imi pica ochii in gura de somn. Il pun in salteluta si ma asez si eu pe pat langa el, ca sa ma vada. Uneori mai atipesc, alteori nu :D Depinde la ce ora se trezeste... De obicei intre 7 si 8.
Dup-aia nu mai vrea sa stea in saltelutza, ca si-a luat portia dimineata (30-45 minute, si apoi incepe sa maraie urat a plictiseala :D)

biutzaxx
14.12.2009, 22:22:21
Am o intrebare: cum trebuie sa arate scaunul la un bebe alaptat exclusiv la san?? sau cum a aratat cat l-ati alaptat??
La bebele meu, scaunul e moale tare de se unge tot pe fund, apos spre pastos, mai degraba ca un sos de rosii :( si are culoarea mustar mai inchis spre portocaliu. Am vb cu o prietena care are bebe de 2 sapt si a zis ca al ei nici nu se murdareste pe fund ca e tarisor si spre maro.
Deja imi fac griji, ceva nu e ok, si asa il are de cand l-am nascut..

jewelieta
14.12.2009, 22:27:16
biu, eu zic ca dc bebe a luat bine in greutate, nu are sange sau mucus in scaun, chiar dc scaunele sunt mai neformate atunci e ok si nu ai de ce sa iti faci griji

AnaM
14.12.2009, 22:29:16
Am o intrebare: cum trebuie sa arate scaunul la un bebe alaptat exclusiv la san?? sau cum a aratat cat l-ati alaptat??
La bebele meu, scaunul e moale tare de se unge tot pe fund, apos spre pastos, mai degraba ca un sos de rosii :( si are culoarea mustar mai inchis spre portocaliu. Am vb cu o prietena care are bebe de 2 sapt si a zis ca al ei nici nu se murdareste pe fund ca e tarisor si spre maro.

E foarte bine cum are Sebi scaunul, asa trebuie sa-l aiba un bebe alaptat.
Tudor dadea pe afara din scutec, uneori inca mai da :D
Bebele prietenei vad ca are tendinta de constipare... Ea ar trebui sa-si faca griji, nu tu :)

xxxxx
14.12.2009, 22:36:06
E foarte bine cum are Sebi scaunul, asa trebuie sa-l aiba un bebe alaptat.
Tudor dadea pe afara din scutec, uneori inca mai da :D
Bebele prietenei vad ca are tendinta de constipare... Ea ar trebui sa-si faca griji, nu tu :)

Biule, are dreptate Ana. Razvan da si acum pe afara, initial credeam ca ii e mic scutecul, dar nu e asa, asta e scaun normal pt alaptat la san. La mine si de la un partz mai da afara, ca face intr-o parte, il schimb si de 2-3 ori intr-o zi.:)>-

Milagros
14.12.2009, 22:42:44

:)>- Slava Domnului ca iar gasisem motiv sa ma panichez. Deja ma simteam vinovata ca nu am vazut mai de mult ;)) E "floricica" pe care o avem si noi la mana, nu?

Milagros
14.12.2009, 22:44:56
Si la noi scaunul e tot spre mustar si se ungeeeeee 8-| Uneori am senzatia ca are si o tenta de verzui... f putin... sau poate asa batea lumina :-p

sava_ioana
14.12.2009, 22:45:19

pai asa tre sa arate scaunul...si matei al meu se mai ungea cateodata pana pe spate in sus#-o

biutzaxx
14.12.2009, 22:59:09
multumesc, m-am mai linistit!#:-S
intradevar, si lui Seb ii da pe afara daca nu il schimb imediat si nu il iau in brate sa il tin de fund. Mai nou daca il iau in brate si se sprijina de fund, se urca kk si pe spate ..dar cel mai des se murdareste bata body-ului la fund..

AnaM
14.12.2009, 23:25:56
Cateva poze noi ;)) (http://picasaweb.google.com/anaburaga/ASaseaLuna#5415203022586461506)

alibd
14.12.2009, 23:28:23
Cateva poze noi ;)) (http://picasaweb.google.com/anaburaga/ASaseaLuna#5415203022586461506)

Ce trece timpul! Mi se pare ca s-a schimbat mult; e scumpel foc! :x

AnaM
14.12.2009, 23:34:57

Saru-mana, Ali!!!!! :x
Asa e, acusi implineste 6 luni :love:

ralukaG
14.12.2009, 23:35:35

Doamne cat e de frumos:x . Ptiu sa nu fie de deochi.
Pupam grasunelul:* :*
Bradul e super:D

roxienea
14.12.2009, 23:36:26
Exact asta vroiam sa spun si eu. E scump tare de tot si se vede ca a mai crescut. :)

tsimonaiuliana
14.12.2009, 23:37:54

Ana superb baietelul tau.Imi plac si comentariile.;;)

tsimonaiuliana
14.12.2009, 23:40:42
Am vazut ca majoritatea dintre voi ati povestit experienta pe care ati trait-o la nastere asa ca pt. ca nu am somn am scris si eu povestea mea si a puiului meu.

biutzaxx
14.12.2009, 23:41:57
suoerb chiscosul tau! si bradul la fel :)
am o intrebare, cum ii place la baita?? cum sta in suportul ala si ce face? al meu isi aduna picioarele in suport si aluneca pe el.. cel mai bine "inoata" fara suport :)

tsimonaiuliana
14.12.2009, 23:43:30
file:///C:/Documents%20and%20Settings/iulian/My%20Documents/Povestea%20nasterii.doc

biutzaxx
14.12.2009, 23:43:35
Am vazut ca majoritatea dintre voi ati povestit experienta pe care ati trait-o la nastere asa ca pt. ca nu am somn am scris si eu povestea mea si a puiului meu.
unde ai postat-o?? vreau sa o citesc si eu ca pana la 1 tot nu ma culc, imi fac de cap ca bebe doarme :P

AnaM
14.12.2009, 23:45:58
Multumim din suflet, fetelor, ma bucur tare tare mult ca va place de Tudorica :x :x :x Si bradul, of course, inca l-a cam zgaltait azi motanul :))

Biu, Tudor sta in suport si are picioarele libere. In mana ii dau o jucarica, da' tot farmecu' e ca are picioarele libere, afara din suport, si face o splashuiala cu ele, si e asa de incantat incat chitaie si tipa singur de placere :D Si daca il si incurajez si laud, mai vehement e in miscari :)) Daca ma nimeresc si eu in cada cu el, ma face varzaaaaa murata :))

tsimonaiuliana
14.12.2009, 23:46:08
Povestea nasterii:

Dupa o sarcina care evoluase intr-un ritm firesc,fara probleme majore,ajunsesem in saptamana 41 iar bebelul meu nu dadea nici un semn ca ar vrea sa iasa.Doctorita mea a luat decizia sa imi provoace nasterea asa ca m-a chemat pe data de 24.iul (intr-o vineri) la spital cu bagaj cu tot si pregatita de nastere.Ajung eu la spital pe la 8 dimineata pregatita,fara prea mari emotii(inconstienta) si binenteles fac primul pas care trebuia facut si mai exact internarea.Cand colo mi se spune ca nu mai interneaza pe nimeni ca spitalul e in carantina,ca se face formolizare bla bla bla. Si accepta doar urgentele.In fine …….imi sun eu doctorita disperata ca nu vor astia sa ma interneze,ea coboara jos si imi spune ca nu are ce face decat sa imi faca internare de zi ca sa monitorizeze bataile inimii la copil.Urc sus intr-un salon exact langa sala de nasteri si mi se spune sa astept acolo pt. ca mai era o graviduta la monitorizare.Ma pun eu linistita intr-un pat,hotarata sa stau cumintica si sa astept.Dupa vreo 10 minute aud pe cineva tipand dar tipa de credeam (sincer ) ca ii facea cineva ceva (o batea sau ceva,de fapt tipa de para cineva ii taia cate o mana sau un picior).Mai era o fata cu mine in salon care vazand ca ma ingalbenesc la fata mi-a zis ca nu are nimic fata care tipa ci doar naste.Ei, din momentul acela s-a declansat ceva in mine,parca eram intr-un film de groaza.Pur si simplu acea persoana urla de iti venea sa te duci sa vezi cu ochii tai daca nu cumva o omoara cineva.Am inceput sa tremur si sa plang si abia atunci am constientizat ce avea sa urmeze.Dupa un timp vine o asistenta si ma intreaba daca mi-e rau daca vad sange.Eu am zis ca nu ,doar ce avea sa spun dar tremuram din toate incheieturile.M-a dus in sala de nasteri,fata cu pricina statea pe masa de nasteri iar o doctorita o cosea.Am evitat sa ma uit la ea,doar am tras o privire si atat stiu ca am vazut mult sange.Pana la urma m-a pus la aparatul cu pricina si a vazut ca inimioara lui bebe batea cum trebuie.In fata spitalului deja se adunasera:sotul,mama mea si o prietena(ei credeau ca eu nasc).Cand au vazut ca eu am iesit tot cu burtoiul dupa mine s-au mirat.
Doctorita mea a zis ca luni dimineata daca vin sigur ma va interna pt. nastere.Si uite asa luni de dimineata tot cu bagajelul,tot cu sotul de manuta in drum spre spital insa nu la fel de senina ca prima data(inca imi rasunau tipetele respective in cap).Cand sa ma internez surpriza……..iar nu au vrut sa ma interneze specificand aceleasi motive ca data trecuta.Eu deja incepusem sa ma enervez,am sunat iar doctorita care si ea la fel de nervoasa mi-a zis sa le spun ca e vorba de nastere si ca doctorita ma asteapta sus.Zis si facut insa tantea de la internari se incapatana si nu vroia sa ma interneze.Eu iar sun doctorita iar dupa un minut o vad coborand si nu stiu ce a vorbit ea acolo ca pana la urma m-au internat.M-am schimbat,apoi am urcat sus in acelasi salon de langa sala de nasteri.Imediat a venit o asistenta si mi-a pus perfuzia in mana si mi-a zis ca de acum trebuie sa inceapa contractile.Doctorita venea la mine din cand in cand si ma intreba daca ma doare ceva.Eu sincer nu simteam nimic.Si stand asa ,trecuse cam jum. de ora si eu nik,nici o schimbare ,nici o durere,nici o contractie.Doctorita m-a sfatuit sa ma plimb pe holurile spitalului ca poate asa apar si contractile si ca sa coboare bebelul mai jos.Eu vazand ca nu ma doare nimic devenisem iar vesela, ca cine mai era ca mine sa nasca fara dureri(eu asa credeam mai ales ca doctorita imi spusese ca probabil am un prag al durerii foarte scazut si de asta nu simteam nimic).M-am plimbat cred ca vreo ora de facusem sant pe acolo iar doctorita mea se pusese si ea pe un scaunel acolo pe hol si se uita la mine cum ma plimb intrebandu-ma din cand in cand daca ma doare ceva.Tot ce simteam era ca mi se intarea burta la intervale de 5 minute dar tot nu ma durea nimic.Dupa un timp m-a pus pe masa sa vada daca aveam ceva dilatatie dar dilatatia mea era 2.Eu deja imi pierdusem rabdarea si parca vroiam sa nasc mai repede sa imi iau de- o grija asa ca am pornit iar la plimbare .Imi era teama ca citisem undeva ca perfuzia nu isi face efectul in toate cazurile iar eu deja ma vedeam inca vreo cateva zile stand in spital si asteptand sa nasc.Cat ma plimbam eu pe acolo,asistenta ma cheama pt. a-mi face clisma(eu in gandul meu am zis ca e semn bun,asta insemna ca totusi o sa nasc).Dupa inca un timp ,fara nici o schimbare iar urc pe masa iar doctorita zice ca colul da sa se inchida la loc.Ii zice asistentei sa ii dea nu stiu ce din dulap ca sa imi rupa membranele.Am simtit dintr-o data un sivoi de apa calda curgand destul de abundent.Ma dau iar jos de pe masa ca sa ma mai plimb insa nu am ajuns pana la usa ca am cazut brusc in genunchi.Am simtit cum parca a venit cineva si mi-a infipt un pumnal in burta si vedeam negru in fata ochilor.Nu imi venea sa cred ca exista asa de mare durere.Nu m-am mai putut ridica de jos si atat am spus cu jumatate de voce ca vreau anestezie.Sincer nu mai stiu cum m-am dus inapoi in salon insa stiu ca m-am asezat iar jos si am inceput sa plang.Imi venea pur si simplu sa tip dar nu mai aveam nici putere sa vorbesc .Durerea era continua si groaznica.Nici macar nu se mai puteau numi contractii pt. ca durerea nu ma mai lasa nici macar trei secunde.Imediat a venit asistenta si mi-a zis sa vin in sala de nasteri pt. epidurala.Imi pusesem toate sperantele in anestezie,ca nu mai puteam suporta nici o secunda durerea.Mi-a facut anestezista intepatura in spate si asteptam din secunda in secunda sa isi faca efectul.Trecu un minut,trecu doua si eu tot aceleasi dureri le aveam.Tot ceea ce am simtit a fost ca mi-a amortit piciorul stang de nu-l mai simteam deloc,insa durerile parca erau din ce in ce mai puternice.Resemnata de situatie stateam ca o statuie,cu ochii intredeschisi,privind undeva in gol de parca asteptam sa mor (doctorita imi zice sa nu mai stau asa botoasa ca o sa fac un baietel bosumflat.)Cu jumatate de voce i-am spus doctoritei ca vreau sa ma pun in genunchi ca asa parca imi era mai bine(daca se putea numi bine) iar ea a zis ca nu am cum ca din contra trebuie sa ma ridic in picioare ca sa mai coboare un pic bebelusul.M-am ridicat eu in picioare dar era sa cad pt. ca nu imi mai simteam piciorul stang.M-a luat de o mana doctorita si de cealalta asistenta si ma tineau rezemata de marginea mesei unde trebuia sa nasc spunandu-mi ca daca imi vine sa imping sa imping.Dupa vreo 5 minute eu cu jumatate de gura ii spun iar doctoritei daca pot sa ma asez in genunchi macar pt. un minut ca nu mai puteam iar ea mi-a zis ca nu are rost ca in doua minute ma pune pe masa si nasc.Intradevar dupa doua min doctorita se uita fix la mine si imi spune pe un ton un pic autoritar “Simona de acum depinde numai de tine,trebuie sa fii tare caci copilul tau depinde de tine”.Cand am auzit asa parca m-a imbarbatat si am zis ce o fi o fi,doar nu o sa mor.Eu sus pe masa moasa de-o parte ma tinea de mana si ma mangaia pe burta,de cealalta parte o cunostinta de-a mea din spital care ma tinea de cealalta mana si ma incuraja iar doctorita in fata gata de atac.Deodata au inceput si doctorita si moasa sa strige pe un ton imperativ sa imping cu putere,doctorita numara pana la 10 timp in care eu trebuia sa imping cu forta apoi imi spuneau sa respir si iar fara pauza doctorita numara, moasa zicea “hai,bravo,e bine asa”iar “respira”.Eu in gand ziceam in continuu Tatal nostru.La a treia numaratoare nu mai puteam fizic,aveam tendinta de a renunta ,vroiam sa ma odihnesc,pur si simplu eram terminate pe punctual de a lesina insa am auzit doctorita care a spus”hai Simona ca i se vede capul ,e brunetel”.Deja parca ma revigorasem si cu ultimele puteri am mai impins o data iar puiul meu a iesit.Au inceput toate sa ma laude,sa imi spuna ca sunt un pacient model,ca am stiut exact ce trebuie sa fac.Intre timp mai intra cate un doctor si o intreba pe doctorita mea de unde a gasit o pacienta asa de ascultatoare si cuminte de nu am scos nici un sunet.Am tras o privire scurta la bebelus si cand l-am vazut ca e verde m-am speriat.L-am auzit plangand iar cunostinta aia a mea a spus sa ma uit la el dar eu nu aveam curaj.Abia dupa ce mi-a spus doctorita care il luase ca am un baietel de 4050 sanatos am avut curaj sa ma uit.(eu sunt mai paranoica de felul meu).Imediat am inceput sa tremur de se misca masa sub mine iar o asistenta mi-a adus o patura si m-a invelit dar tot tremuram tare de tot si abia atunci incepusem si eu sa plang insa m-au linistit repede.Am stat pe masa pana m-a cusut(am avut o taietura de toata frumusetea),nu am simtit nimic iar cand sa ma dea jos am ametit .M-au pus la loc,mi-au luat tensiunea (cred ca era mica tare ca i-am vazut privirea doctoritei,era speriata rau) si mi-au pus perfuzie.M-au mai tinut acolo un timp si iar au incercat sa ma dea jos(doctorita spunandu-mi sa nu ma sperii daca o sa fiu ametita).Adusese o asistenta un scaun cu rotile insa cand sa ma puna in scaun am lesinat si am cazut cu piciorul sub scaun nu stiu cum ca a zis asistenta ca nici daca vroiam nu reuseam sa imi prind piciorul in asa hal.Eu nu auzeam decat niste voci ca prin vis si parca mi se stergea imaginea ,vedeam anumite fragmente care nu aveau legatura cu situatia apoi iar imi reveneau in fata mai multe personae are strigau”scoate-i piciorul ca o sa si-l rupa”.Am vrut si eu sa ajut si incercam sa imi trag piciorul dar nu puteam ca nu il simteam din cauza anesteziei.Intr-un final,nu mai retin cum m-am trezit in salon unde erau mai multe mamici care nascuse.M-au pus in pat,eu eram epuizata,iar dupa 10 min asistenta mi-a adus copilul sa-l vad,mi l-a atins usor de fata si apoi mi-a zis sa ma odihnesc.In seara aceea am stat in acel salon ,fetele care erau au plecat toate la bebelusii lor,eu nu puteam ca eram prea obosita si inca sub efectul anesteziei.Intre timp a venit asistenta si mi-a mai facut o anestezie ca sa nu am dureri si sa dorm linistita.Deoarece salonul era gol a venit o infirmiera care a dormit langa patul meu si ma mai intreba din cand in cand daca ma simt mai bine.Mai spre seara au reusit si sotul cu sora mea sa vina la mine.Noaptea nu am prea dormit pt. ca fiind langa sala de nasteri am asistat la o nastere.Din nou aceeasi poveste ,tipa fata de rasuna in tot spitalul.Doctorita care o asista tipa si ea si ii spunea ca daca nu impinge o sa sufoce copilul.Saraca fata cat s-a mai chinuit.La un moment dat auzeam cum ii spunea doctorita sa puna fundul pe masa si sa nu se mai ridice.Imi era asa o mila de ea ,imi venea sa ma duc sa o ajut.Dupa ce a nascut ,tot nu am putut sa dorm din cauza acului care il aveam in spate plus acul din mana (unde imi pusese perfuzia).Spre dimineata infirmiera m-a intrebat daca vreau sa ma duc la baie si m-a ajutat ea dar iar mi-a venit sa lesin asa ca m-a dus imediat in pat.A venit o asistenta f. amabila care m-a schimbat,m-a spalat,m-a luat si m-a pus sa stau un pic la geam ca sa iau aer si venea f. des sa vada cum ma simt.A venit apoi si doctorita mea si mi-a spus insistent sa mananc insa mie imi era teama sa nu ma constip asa ca nu mancam decat iaurturi si supe.Vreau sa spun ca am avut parte de un tratament impecabil in ceea ce priveste personalul.Ma schimbau,ma spalau,imi schimbau asternutul,erau foarte amabile,zambitoare,exact asa cum trebuie.Mai spre amiaza a venit o asistenta de m-a ajutat sa imi strang bagajul ca sa ma duca la bebe.Cand am ajuns sus (la et. 5),copilasul meu dormea linistit ca un ingeras.Aici la etaj am dat peste un cu totul alt personal.Aproape toate erau niste zgripturoaice(mai ales cele care se ocupau de copii).Bebelusul meu s-a dovedit a fi un plangacios,vroia numai la san,iar cand il puneam in pat sa il alaptez (ca in picioare nu puteam sta )venea cate o zgripturoaica din aia la mine si tipa ca sa alaptez copilul in brate si sa-l pun inapoi in patutul lui .Ma enervau la maxim pt. ca eu nu puteam sa-l iau in brate deoarece inca mai aveam acul in mana.Era o asistenta ,aveam impresia ca statea dupa usa ca in momentul cand puneam copilul in pat hop aparea si ea cu ochii bulbucati si tipa sa-l pun inapoi in patutul lui.Bebelusul meu tinea numai o gura de nu mai steam ce sa-i fac.A fost groaznic,nu dormean deloc si dadusem si in depresia post natala ca imi venea sa plang tot timpul.Cat am stat sus doctorita mea venea in fiecare zi,ma spala,mi-a adus si niste vitamine ca s-a speriat de mine ce palida eram.Dupa 3 zile mi-a dat drumul acasa ca bebelusul meu era un mancacios si lua foarte bine in greutate.De refacut m-am refacut foarte greu.Vreo doua luni am stat numai culcata in pat(din cauza epiziotonomiei).Cam asta e povestea nasterii lui David,sper ca nu v-am plictisit.

AnaM
14.12.2009, 23:46:42
file:///C:/Documents%20and%20Settings/iulian/My%20Documents/Povestea%20nasterii.doc

Mai bine da copy-paste continutului, aici, intr-un mesaj :*

LE: Am vazut ca ai postat-o deja :)

Biu, o sa pun zilele astea un filmulet cu Tudor la baie, sa-l vezi :D

AnaM
15.12.2009, 00:02:49
Bravo, Simona, pentru curaj!

P.S. Si eu am stat la etajul 5, dar absolut tot personalul, in afara de medicul de la vizita (Dr. Postudor) a fost exceptional!

biutzaxx
15.12.2009, 00:14:21
iuliana, emotionanta povestea naterii lui David. In mare parte, cel putin nastera si dupa ce ai nascut se aseamana f bine cu povestea mea, si bebe la fel de plangacios..
imi pare rau ca te-ai refacut asa de greu, dar bine ca a trecut totul si acu va puteti bucura din plin de minunea careia i-ai dat nastere :)

felicitari!!>:D<

biutzaxx
15.12.2009, 00:16:40
Mai bine da copy-paste continutului, aici, intr-un mesaj :*

LE: Am vazut ca ai postat-o deja :)

Biu, o sa pun zilele astea un filmulet cu Tudor la baie, sa-l vezi :D
si al meu are acelsi suport, ii scot picioarele afara dar si le aduna, se face ghemotoc, fara suport se simte bine si plescaie apa si-mi face in baie pationoar, ca acu ii lasam cadita in baie ca facea prea multa apa in camera..
abia astept filmuletul sa ma distrez si eu ;))
o sa pun si eu unu cu inotatorul meu :P

ingeraszxw
15.12.2009, 01:30:03
tsimonaiuliana (http://www.miresici.ro/member.php?u=50972)

cu adevarat o poveste reala emotionanta....ai povestit cu asa mult detaliu totull...intr-adevar ,presupun ca durerea e grozava de mare ,insa pt puiul tau s-a meritat....

eu in mod personal iti multumesc ca ai ales sa ne povestesti cu asa lux de amanunte totul...si fie ca David ( asa cum ar fi trebui sa-l cheme si pe viitorul meu prim-nascut ) sa recompenseze prin surasul lui tot ce ai suferit....

felicitari caci ai ales sa fi mamicaa:gen_17:

Green_Eyes
15.12.2009, 09:33:33

I'm inlove:love::love:
De unde ai luat cilindrul? M-am uitat prin Carrefour dar nu l-am gasit.
Si Tudor e innebunit dupa baita, nu ma gandisem sa il mut in cada mare cu suport:">momentan ii facem in camera cu apa destul de putina si se raceste imediat:-s..si el si apa. Ma gandesc insa ca o sa ma rupa la spate sa stau atat de aplecata sa il spal:-<

LE:Ningeeeeeeeeeee!:D

roxana1
15.12.2009, 09:58:25
fetelor abia azi ma duc la dr,la elena doamna ca ieri nu era....zicea ca treb sa facem niste investigatii mai intai ca e posibil sa fi luat si eu stafilococul si daca ma coase asa in 2-3 zile se desprinde din nou....deci mai am de asteptat si de chinuit si abia apoi sa ma refac......:-< am o durere la incheietura fundului,parca ar fi amortit,parca as fi cazut in fund,asa e senzatia,e normal,ati simtit si voi asta sau e inca o problema si asta?mi-e frica sa nu cumva sa am hematoame inauntru....stie cineva cum se manifesta?

biutzaxx
15.12.2009, 10:16:29
fetelor abia azi ma duc la dr,la elena doamna ca ieri nu era....zicea ca treb sa facem niste investigatii mai intai ca e posibil sa fi luat si eu stafilococul si daca ma coase asa in 2-3 zile se desprinde din nou....deci mai am de asteptat si de chinuit si abia apoi sa ma refac......:-< am o durere la incheietura fundului,parca ar fi amortit,parca as fi cazut in fund,asa e senzatia,e normal,ati simtit si voi asta sau e inca o problema si asta?mi-e frica sa nu cumva sa am hematoame inauntru....stie cineva cum se manifesta?
imi pare rau ca ai asa dureri, eu nu stiu ce sa iti spun ca nu m-am confruntat cu asa ceva. o sa vaad dr azi si ai sa lamuresti si asta, dar sa nu uiti sa ii spui exact ce simti acolo ca sa isi poate face o idee. La ce dr mergi la Elena Doamna?

AnaM
15.12.2009, 10:19:20
Si Tudor e innebunit dupa baita, nu ma gandisem sa il mut in cada mare cu suport:">momentan ii facem in camera cu apa destul de putina si se raceste imediat:-s..si el si apa. Ma gandesc insa ca o sa ma rupa la spate sa stau atat de aplecata sa il spal:-<

Multumim! :x
Din Carrefour Era l-am luat, sincer nu stiu cat a costat ca nu era afisat la raft pretul, iar la sfarsit am uitat sa iau bonul ca ma grabeam... Cred ca pana in 40 ron, totusi.
Inainte intram si eu in cada, dar trebuia sa stau "pe vine" cat il spalam, si, pe langa faptul ca imi facea hainele leoarca, ma durea si zona lombara.
Acum il pun in cada si eu ma sprijin cu sub-bratul de marginea cazii, stau asa atarnata, si e tare comod (cada noastra e destul de inalta). Iar el e innebunit de placere :D

Daaaaa, ningeeeee! :x

Milagros
15.12.2009, 10:20:06
Sa va traiasca minunea, e scump foc.
Si ati facut si bradul... noi il facem in ajun, abia astept.<:-P

AnaM
15.12.2009, 10:22:04
si al meu are acelsi suport, ii scot picioarele afara dar si le aduna, se face ghemotoc, fara suport se simte bine si plescaie apa si-mi face in baie pationoar, ca acu ii lasam cadita in baie ca facea prea multa apa in camera..
abia astept filmuletul sa ma distrez si eu ;))
o sa pun si eu unu cu inotatorul meu :P

Sa stii ca Tudor a inceput sa pedaleze asa, singur, de vreo o luna jumate, pana atunci era destul de pasnic la baitza in suport :)

AnaM
15.12.2009, 10:28:18
Sa va traiasca minunea, e scump foc.
Si ati facut si bradul... noi il facem in ajun, abia astept.<:-P
Saru-mana! :* :x
Da, si eu il faceam in ajun, dar anul asta n-am vrut sa ma aglomerez in ziua aia, pentru ca nu as fi avut timp sa-l fac cum trebuie. Si asa, pe asta l-am impodobit cu gaza in marsupiu :))

Milagros
15.12.2009, 10:30:42
Simona, emotionanta povestea nasterii puiului tau. Bine ca au trecut toate.

Roxana, la un cabinet particular nu te-ar putea verifica si eventual coase?
Eu zic ca daca aveai hematoame faceai febra deja...

Green_Eyes
15.12.2009, 10:54:22
Multumim! :x
Din Carrefour Era l-am luat, sincer nu stiu cat a costat ca nu era afisat la raft pretul, iar la sfarsit am uitat sa iau bonul ca ma grabeam... Cred ca pana in 40 ron, totusi.
Inainte intram si eu in cada, dar trebuia sa stau "pe vine" cat il spalam, si, pe langa faptul ca imi facea hainele leoarca, ma durea si zona lombara.
Acum il pun in cada si eu ma sprijin cu sub-bratul de marginea cazii, stau asa atarnata, si e tare comod (cada noastra e destul de inalta). Iar el e innebunit de placere :D

Daaaaa, ningeeeee! :x

De asta nu l-am vazut ca eu am fost in Carrefour Felicia;)) Aici (http://www.carrefour.ro/index.php?pg=vcatalog&catalog=006&title=Catalog%20special%20jucarii%21)scrie ca e la oferta, 25ron.
Mi se pare complicat, deocamdata, sa fac si eu baie cu el#:-Sdar pana la urma sper sa gasim o solutie placuta pentru toti:-"
Nu l-am mai scos pe Tudor din casa de o saptamana:">, dar astazi nu are incotro, mergem la doctor, la verificarea lunara.

roxana1
15.12.2009, 11:21:29
imi pare rau ca ai asa dureri, eu nu stiu ce sa iti spun ca nu m-am confruntat cu asa ceva. o sa vaad dr azi si ai sa lamuresti si asta, dar sa nu uiti sa ii spui exact ce simti acolo ca sa isi poate face o idee. La ce dr mergi la Elena Doamna?
la dr pavaleanu maricica,med meu de fam,care e si pediatra lui darius mi-a recomandat-o si a vb cu ea despre mine
stie cineva ceva despre ea?

eluta
15.12.2009, 11:24:02

Eu am luat acum o luna din Carrefour felicia si am dat 24 de ron pe el. L-am vazut si saptamana trecuta era in raftul cu jucarii pentru bebelusi ( erau pe acolo tot felul de jucarii cu butoane care scot sunete cand le apesi) undeva pe penultimul raft de jos. E intr-o cutie nu foarte mare , cilindrul e gonflabil.

biutzaxx
15.12.2009, 11:38:41
la dr pavaleanu maricica,med meu de fam,care e si pediatra lui darius mi-a recomandat-o si a vb cu ea despre mine
stie cineva ceva despre ea?
e o dr f buna, devotata si calda si e si directoarea spitalului acum
toata baza in ea!
as fi nascut cu ea, dar dat fiindca e la elena doamna, am ales alt dr ca sa fie la cuza voda. Ea a operat-o pe mama si vreau sa zic ca e de nota 10 ++

tsimonaiuliana
15.12.2009, 11:39:47
AnaM,Biutzaxx,Ingeraszxw,Sherydan multumesc mult pt. urari.>:D<

xxxxx
15.12.2009, 12:13:47
Am fost si noi la vaccin, 9,4 kg avem si 70 cm.:D
De acum trebuie sa-i introducem supica, tineti pumnii [-o<

Juliette
15.12.2009, 12:55:27
Oare copilul meu nu stie ca trebuie sa coboare ? Sta ghemuit tot sub coastele mele... :-w si nu da nici un semn ca ar vrea afara.

stefania_a
15.12.2009, 13:05:08
Oare copilul meu nu stie ca trebuie sa coboare ? Sta ghemuit tot sub coastele mele... :-w si nu da nici un semn ca ar vrea afara.
e un pic mai lenes....
important e sa fie sanatos, k de venit vine...:-p

Juliette
15.12.2009, 13:25:03
e un pic mai lenes....
important e sa fie sanatos, k de venit vine...:-p
Da, cu mici exceptii, majoritatea baieteilor se cam lasa asteptati.
Nici nu stiu cum e mai bine... sa-mi provoace nasterea la 40 de sapt sau sa mai stau... Oare e suficient daca sta 40 sapt ? Ce dileme am acum pe ultima suta de metri... :D

stefania_a
15.12.2009, 13:29:07
Nici nu stiu cum e mai bine... sa-mi provoace nasterea la 40 de sapt sau sa mai stau... Oare e suficient daca sta 40 sapt ? Ce dileme am acum pe ultima suta de metri... :D
acum am vazut tickerul tau...chiar k mai ai putin...ce repede a trecut timpul...:*

tsimonaiuliana
15.12.2009, 13:29:31

Sigur doctorul care iti monitorizeaza sarcina va sti ce sa faca.:)

Andrusca
15.12.2009, 13:32:02
Am fost si noi la vaccin, 9,4 kg avem si 70 cm.:D
De acum trebuie sa-i introducem supica, tineti pumnii [-o<

Razvanelu' dolofanelu' :-p
Succes la supa si restul...inceputul e mai greu :D

Juliette
15.12.2009, 13:33:11
acum am vazut tickerul tau...chiar k mai ai putin...ce repede a trecut timpul...:*
Si mama a lacrimat azi, si-a adus aminte cand anuntam ca am 5 sapt de sarcina. Cred ca boceste de rupe cand nasc. Eu inca ma tin batoasa, dar in spital cred ca trag si eu o tura de plans, daca nu o fac pana atunci. Am asa... un amalgam de stari...8-} :*:*

Juliette
15.12.2009, 13:36:08
Sigur doctorul care iti monitorizeaza sarcina va sti ce sa faca.:)
Ultima data mi-a zis sa ne vedem miercuri sau joi daca nu se intampla nimic pana atunci. Si spunea ca sambata asta e de garda si imi provoaca nasterea, ca se fac 40 sapt, iar de Craciun sa fiu si eu cu tot cu bebe acasa.
Eu intrebam pt ca au mai fost mamici care au stat 41 sau chiar peste 41 sapt., dar daca dr. spune ca e ok acum, nastem acum. :) :*:*

biutzaxx
15.12.2009, 13:36:46
parca vezi ca vine cu Mos Craciun , in tolba lui, pe saniuta ;))

stefania_a
15.12.2009, 13:37:02
Si mama a lacrimat azi, si-a adus aminte cand anuntam ca am 5 sapt de sarcina. Cred ca boceste de rupe cand nasc. Eu inca ma tin batoasa, dar in spital cred ca trag si eu o tura de plans, daca nu o fac pana atunci. Am asa... un amalgam de stari...8-} :*:*
nu stiu daca o sa mai intri asa k eu iti urez o nastere cat mai usoara si un bebe de nota 10....:*

AnaM
15.12.2009, 13:37:41
Eu zic sa faci cum iti dicteaza tie instinctul :)

biutzaxx
15.12.2009, 13:37:53
eu zic sa stai pana vrea el sa vina, nasterea sa ti-o provoace la 24 daca nu se grabeste :)
daca are de venit, vine el , nu se tine strans de tine :D

AnaM
15.12.2009, 13:38:43
Fii sigura, eu am bocit o zi intreaga! Noroc ca eram singura in rezerva, am putut sa ma descarc intr-o zi si gata :D

jewelieta
15.12.2009, 13:50:02
simona,multumim pt povestea nasterii...ai fost f sugestiva...si felicitari pt taria de care ai dat parte...

anaM,bebe tudor e tare simpatic...chiar s-a mai schimbat putin...intrebare:cand ai zis ca ti-a zguduit oleac bradutul motanul te refererai la motan pisica sau il alintai pe tudor?:D

juliette...eu zic sa mergi pe mana doctorului ca va sti el ce anume sa faca...si,intr-adevar,se pare ca baietii se lasa mai mult asteptati...

nici eu nu prea mai am rabdare...la mine in famile se fac prognosticuri cand o sa vrea afara bebelusha...avand in vedere data probabila a nasterii 2 ianuarie...o sa ma cam tina in sah...fratemiu e nascut pe 7 ianuarie si el tot insista ca atunci va veni si fetita...acu sa vedem...sper sa nu nasc de revelion...nu de alta,dar chiar nu vreau sa stric noaptea dintre ani doctoritei mele...
acu asteptam...

Juliette
15.12.2009, 13:53:54
parca vezi ca vine cu Mos Craciun , in tolba lui, pe saniuta ;))
Oricum asta va fi cel mai frumos cadou de Craciun din toate cate-au fost si cate vor mai veni. :)

nu stiu daca o sa mai intri asa k eu iti urez o nastere cat mai usoara si un bebe de nota 10....:*
Eu zic ca mai intru... :D Multumesc tare mult pt urari ! :*:*

Eu zic sa faci cum iti dicteaza tie instinctul :)
Instinctul meu e cam bulversat in momentul asta, acum vreau sa nasc mai repede, apoi ma gandesc poate e mai bine sa mai stea... Pana ma hotarasc eu, cred ca vine bebe singurel. :)) :*

eu zic sa stai pana vrea el sa vina, nasterea sa ti-o provoace la 24 daca nu se grabeste :)
daca are de venit, vine el , nu se tine strans de tine :D
Mai vedem joi la control cum se prezinta lucrurile. :D Doc oricum nu pleaca nicaieri de Craciun, ca mai are 2-3 paciente in afara de mine, in perioada asta. :*

Fii sigura, eu am bocit o zi intreaga! Noroc ca eram singura in rezerva, am putut sa ma descarc intr-o zi si gata :D
Cred ca tot asta ma asteapta si pe mine. :D :*

Juliette
15.12.2009, 13:58:06
juliette...eu zic sa mergi pe mana doctorului ca va sti el ce anume sa faca...si,intr-adevar,se pare ca baietii se lasa mai mult asteptati...

nici eu nu prea mai am rabdare...la mine in famile se fac prognosticuri cand o sa vrea afara bebelusha...avand in vedere data probabila a nasterii 2 ianuarie...o sa ma cam tina in sah...fratemiu e nascut pe 7 ianuarie si el tot insista ca atunci va veni si fetita...acu sa vedem...sper sa nu nasc de revelion...nu de alta,dar chiar nu vreau sa stric noaptea dintre ani doctoritei mele...
acu asteptam...
O sa vedem ce mai e joi, la control si ce zice si nenea doctoru'.
Stai linistita, daca nasti de Rev, e si doc meu de garda. :D :*

Chiar, pana la ce suma mai merge acum o nastere naturala ? :-$

Rok5ana
15.12.2009, 13:59:47
Ultima data mi-a zis sa ne vedem miercuri sau joi daca nu se intampla nimic pana atunci. Si spunea ca sambata asta e de garda si imi provoaca nasterea, ca se fac 40 sapt, iar de Craciun sa fiu si eu cu tot cu bebe acasa.
Eu intrebam pt ca au mai fost mamici care au stat 41 sau chiar peste 41 sapt., dar daca dr. spune ca e ok acum, nastem acum. :) :*:*
Iti doresc o nastere usoara si un bebe frumos si sanatos!:) O sa aveti niste sarbatori de neuitat....vine Mosu' cu bebe:)

lady_l
15.12.2009, 14:01:39

Eu cind am nascut mama s fost cea care a plins :)):)):)) La mine a fost reactie intirziata:D
Inca un pic si iti vei tine ingerasul in brate>:D<

xxxxx
15.12.2009, 14:01:40
O sa vedem ce mai e joi, la control si ce zice si nenea doctoru'.
Stai linistita, daca nasti de Rev, e si doc meu de garda. :D :*

Chiar, pana la ce suma mai merge acum o nastere naturala ? :-$

Andreea, sa ne tii pumnii tare tare:)>-

Julli, eu am dat 100 euro in iunie:-B

Butterfly87
15.12.2009, 14:05:48
Oricum asta va fi cel mai frumos cadou de Craciun din toate cate-au fost si cate vor mai veni. :)

Eu zic ca mai intru... :D Multumesc tare mult pt urari ! :*:*

Instinctul meu e cam bulversat in momentul asta, acum vreau sa nasc mai repede, apoi ma gandesc poate e mai bine sa mai stea... Pana ma hotarasc eu, cred ca vine bebe singurel. :)) :*

Mai vedem joi la control cum se prezinta lucrurile. :D Doc oricum nu pleaca nicaieri de Craciun, ca mai are 2-3 paciente in afara de mine, in perioada asta. :*

Cred ca tot asta ma asteapta si pe mine. :D :*
nastere usoara iti doresc sa fii puternica ca acusi iti tii bebele in brate..sa ne tii la curent:* :*

Milagros
15.12.2009, 14:22:35
Ii place la mami in burtica :-p

Milagros
15.12.2009, 14:24:11
Ai emotii? Ma rog sa ai parte de o nastere cat mai usoara si fara peripetii [-o<

AnaM
15.12.2009, 14:31:31
anaM,bebe tudor e tare simpatic...chiar s-a mai schimbat putin...intrebare:cand ai zis ca ti-a zguduit oleac bradutul motanul te refererai la motan pisica sau il alintai pe tudor?:D

Motan-motan :D Mishu il cheama :D

jewelieta
15.12.2009, 14:35:32
prea tare ana
si eu am un motan motan...pe care il cheama tot mishu...si care e tot gri petrol
l-a gasit sotul in fata blocului de vreo 2 luni si l-am adoptat...

Juliette
15.12.2009, 14:36:25
Iti doresc o nastere usoara si un bebe frumos si sanatos!:) O sa aveti niste sarbatori de neuitat....vine Mosu' cu bebe:)
Multumesc mult, la fel si tie, ca si la tine vine acusi-acusi. Da, la noi il aduce Mos Craciun. :D:*

Eu cind am nascut mama s fost cea care a plins :)):)) La mine a fost reactie intirziata:D
Inca un pic si iti vei tine ingerasul in brate>:D<
Mai e putin tare... :D Abia astept, cu emotie si teama, recunosc. :"> :*:*

Julli, eu am dat 100 euro in iunie:-B
Saru'mana, e bine de stiut. :*

nastere usoara iti doresc sa fii puternica ca acusi iti tii bebele in brate..sa ne tii la curent:* :*
Multumesc tare mult ! O sa va tin. :):*

Ii place la mami in burtica :-p
Pai, da, ca mami l-a plimbat peste tot in burtica, l-a dansat, i-a dat papa bun, a avut grija de el... cum sa vrea acum sa iasa ? :P:*

Juliette
15.12.2009, 14:38:20
Ai emotii? Ma rog sa ai parte de o nastere cat mai usoara si fara peripetii [-o<
Am vreo doua... :D Sa dea DD, multumesc din suflet, Shery ! :*:*

lady_l
15.12.2009, 14:48:02
Hai sa Va arat ce a mai invatat printesa mea:D

http://www.youtube.com/watch?v=qFCyTXBE4D4&feature=player_embedded

lady_l
15.12.2009, 14:49:40
Mai e putin tare... :D Abia astept, cu emotie si teama, recunosc. :"> :*:*
:*

Sa dea DD sa fie totul bine si sa se nasca un bebe sanatos si mincacios. Iar tu mami sa te refaci repejor si sa fii cea mai fericita>:D<

jewelieta
15.12.2009, 14:50:51
am incercat sa pun o poza cu mishu al meu dar are aproape 4 mega poza si nu reusesc...
cred ca o sa imi fac cont pe picasa...

aniscamaia
15.12.2009, 14:51:21
Am vreo doua... :D Sa dea DD, multumesc din suflet, Shery ! :*:*
Julie sa ai o nastere usoara, si sa veniti amandoi acasa sanatosi si voiosi :* :* :*

jewelieta
15.12.2009, 14:53:44
are voce frumoasa bunica lui mirra...:D
si fetita e tare scumpica,sa va traiasca!!!

AnaM
15.12.2009, 14:57:48

E prea tare! :)) :x :))

lady_l
15.12.2009, 14:58:42

NU e bunica:D e mami,...bunica cinta mult mai frumos:D
(La sf de vers e "puiul lu bunicu'")
Mersi mult:*:*:*

biutzaxx
15.12.2009, 14:59:02
simona,multumim pt povestea nasterii...ai fost f sugestiva...si felicitari pt taria de care ai dat parte...

acu asteptam...
ce nume ii pui micutzei?

AnaM
15.12.2009, 14:59:21

E vocea lui mamica, nu a lui bunica :))

Poza tre sa o micosrezi cu un program sau pune-o pe http://imageshack.us/ :* Si ne dai link-ul aici

lady_l
15.12.2009, 14:59:57
E prea tare! :)) :x :))

:*:*:*:*:*:*
Ce zici...e buna de nora:D ...stie a zice tata..a da la revedere...a arata cit de mare creste:))...sta in picioare la patuts...si o mai invat cite ceva:))

AnaM
15.12.2009, 15:02:30
:*:*:*:*:*:*
Ce zici...e buna de nora:D ...stie a zice tata..a da la revedere...a arata cit de mare creste:))...sta in picioare la patuts...si o mai invat cite ceva:))

Hehe, acum ma uitam si la celelalte filme cu ea :)) Papa si singura, face curatenie, ce mai, e buna de maritat :)) :x

jewelieta
15.12.2009, 15:02:44
nu te superi ca nu ti-am recunoscut vocea,,,ammai vazut prin poze ca statea si mama ta /sau a sotului...cu ea si ambanuit ca ea canta...nu stiu de ce:D

pe fetita o sa o cheme IRIS ELENA cred...al doilea nume era inca in negocieri

jewelieta
15.12.2009, 15:06:01
http://img689.imageshack.us/img689/1434/dsc0006sq.jpg

sa imi ziceti dc se vede ceva

jewelieta
15.12.2009, 15:06:53
motanu e suparat ca l-am chinuit la baie...si l-am si uscat cu foehnul...apoi a stat el vrea cateva ceasuri si s-a lins de cred ca i-a amortit limbutza:-p

Andrusca
15.12.2009, 15:09:18
[quote=xxxxx;2761795]Andreea, sa ne tii pumnii tare tare:)>-

tin pumnii cum sa nu!
si daca pot ajuta cumva, mai ai nr meu de tel?
:)>-

AnaM
15.12.2009, 15:10:43
motanu e suparat ca l-am chinuit la baie...si l-am si uscat cu foehnul...apoi a stat el vrea cateva ceasuri si s-a lins de cred ca i-a amortit limbutza:-p
Vaiiii, cat de tare e :))

tsimonaiuliana
15.12.2009, 15:31:57
AnaM si Jewelieta aveti niste pisici superbe.:)

biutzaxx
15.12.2009, 15:34:24

sunteti niste dulci amandoua
Sebanel s-a uitat cu ochii mari la videoclipul tau, i-a placut si apoi mai ca inchidea ochii, ca eu ma chinuiam sa il adorm si apoi am adaptat si eu melodia ta, cand am vazut ca ii place pe versurile lui:
Vine vine vine,
somnul pe la tine!
ca sa doarma Sebi
bibe bine bine,
si sa creasca maare ,
mare mare mare
puiul lui mamica,
scumpul lui tatica :))

si acu doarme dus in pat :D ; deci a facut minuni melodia ta si mai ales vocea ta !

alibd
15.12.2009, 15:35:52
Sebanel s-a uitat cu ochii mari la videoclipul tau, i-a placut si apoi mai ca inchidea ochii, ca eu ma chinuiam sa il adorm si apoi am adaptat si eu melodia ta, cand am vazut ca ii place pe versurile lui:
Vine vine vine,
somnul pe la tine!
ca sa doarma Sebi
bibe bine bine,
si sa creasca maare ,
mare mare mare
puiul lui mamica,
scumpul lui tatica :))

si acu doarme dus in pat :D ; deci a facut minuni melodia ta si mai ales vocea ta !

Mai, dar ce mamici creative la Iasi!!!! <:-P

biutzaxx
15.12.2009, 15:36:34
nu te superi ca nu ti-am recunoscut vocea,,,ammai vazut prin poze ca statea si mama ta /sau a sotului...cu ea si ambanuit ca ea canta...nu stiu de ce:D

f frumoase numele, elegante si Elena e f elegant chiar daca la noi se transforma in ileana sau lenuta, tot frumoase sunt :X

tsimonaiuliana
15.12.2009, 15:39:06

Eu daca faceam fata ii puneam numele Elena.Mi se pare un nume atat de feminin........

lady_l
15.12.2009, 15:50:09
nu te superi ca nu ti-am recunoscut vocea,,,ammai vazut prin poze ca statea si mama ta /sau a sotului...cu ea si ambanuit ca ea canta...nu stiu de ce

Ete chiar nu ma mai joc[-X;))...nu ma supar>:D<..oricum seaman f mult cu mama la voce:D

Frumos nume. La inceput vroiam si eu Elena ptr Mirra:)

Hehe, acum ma uitam si la celelalte filme cu ea :)) Papa si singura, face curatenie, ce mai, e buna de maritat :))

Da, da:)) mai ales la faza cu curatenia:))... cine o s-o ia mare noroc pe capul lui...mai ales pe al soacrei:)):)):))

Vine vine vine,
somnul pe la tine!
ca sa doarma Sebi
bibe bine bine,
si sa creasca maare ,
mare mare mare
puiul lui mamica,
scumpul lui tatica

:)):"> Ce baiat cuminte:*
Ma bucur ca sint utila:D...si mamai esti foarte creativa>:D<

biutzaxx
15.12.2009, 15:56:23
Ete chiar nu ma mai joc[-X;))...nu ma supar>:D<..oricum seaman f mult cu mama la voce:D

Frumos nume. La inceput vroiam si eu Elena ptr Mirra:)

Da, da:)) mai ales la faza cu curatenia:))... cine o s-o ia mare noroc pe capul lui...mai ales pe al soacrei:)):)):))

:)):"> Ce baiat cuminte:*
Ma bucur ca sint utila:D...si mamai esti foarte creativa>:D<

sa te mai inregistrezi cand canti ca sa invat si eu cantecele, ca zau, nu mai stiu nimic si vad ca lui Sebanel tare ii place cand cant colinde, ca atat mai stiu...din septembrie tot cant colinde :">

AnaM
15.12.2009, 15:59:01
AnaM si Jewelieta aveti niste pisici superbe.:)
Multumim ;))

De vreo 3 saptamani, Tudor e foarte foarte interesat de Misu, cum il vede, tipa dupa el, rade la el, il urmareste prin toata camera cu privirea, de am zis ca-si suceste gatul de vreo doua ori :D
Daca aduc motanul aproape de el, vrea sa il flocaiasca, daca ajunge sa-l atinga, isi infige manutza in blana lui si s-a zis cu saracul motan :))

Sper sa il ajute foarte mult in dezvoltarea sociala si sa-l stimuleze sa mearga de-a busilea, cand o fi vremea (ca acu' e prea puturos sa-mi miste fundul).

AnaM
15.12.2009, 16:01:20
sa te mai inregistrezi cand canti ca sa invat si eu cantecele, ca zau, nu mai stiu nimic si vad ca lui Sebanel tare ii place cand cant colinde, ca atat mai stiu...din septembrie tot cant colinde :">

Pe mine ma doare gura de la atata Old MacDonald, Pop! Goes the Weasel, aia cu "in padurea cu alune", "Itsy Bitsy Spider" si inca vreo doua :)) Sotul mi-a zis "da' mai schimba si tu repertoriul" :))
Daca nu stiu altele, ce sa fac :"> Si asa vreo doua le-am invatat de pe Youtube :D

Andrusca
15.12.2009, 16:07:12
Pe mine ma doare gura de la atata Old MacDonald, Pop! Goes the Weasel, aia cu "in padurea cu alune", "Itsy Bitsy Spider" si inca vreo doua :)) Sotul mi-a zis "da' mai schimba si tu repertoriul" :))
Daca nu stiu altele, ce sa fac :"> Si asa vreo doua le-am invatat de pe Youtube :D

si eu ii cant lui Andrei, de fapt mai mult fredonez (ca nu mai stiu versurile :-\ ):D
dar ii pun si cutiuta muzicala si e foarte incantat :)>-

alibd
15.12.2009, 16:10:24

Se gasesc cutiutele muzicale pe net, cu cantecele pentru copii. I-am salvat si eu mai multe nepotului meu. ;;)

lady_l
15.12.2009, 16:24:30

Eu ii cint tot ce-mi trece prin cap.. de la cutiuta muzicala pina la "ia-ti mireasa ziua buna" :)) uneori mai inventez versuri la unele melodii:D Mai am citeva filmulete unde cint..parca asa:-\:D...promit sa mai iregistrez:)
Si eu am zis aseara mamei ca o s descarc niste colinde de pe net sa ne pregatim de sarbatori:D

Multumim ;))

De vreo 3 saptamani, Tudor e foarte foarte interesat de Misu, cum il vede, tipa dupa el, rade la el, il urmareste prin toata camera cu privirea, de am zis ca-si suceste gatul de vreo doua ori :D
Daca aduc motanul aproape de el, vrea sa il flocaiasca, daca ajunge sa-l atinga, isi infige manutza in blana lui si s-a zis cu saracul motan :))

Sper sa il ajute foarte mult in dezvoltarea sociala si sa-l stimuleze sa mearga de-a busilea, cand o fi vremea (ca acu' e prea puturos sa-mi miste fundul).
:)):)):)) parca o descrii pe fii-mea....tare lenosica e:D

Bravo mami<:-P....am avut si eu noroc de cutiuta muzicala:))

claudelle
15.12.2009, 16:28:35
Azi facem si noi o lunita ;;).
Nu stiu cand a trecut.....de abia astept sa gangureasca, sa rada la noi.....asta desi a inceput sa scoata primele gangureli si zambete...dar vrem mai multtttttttt :))

alinutza20
15.12.2009, 16:40:50
pe fii-mea o cheama si elena;;) ;;) ;;) ma bucur k va place:)

am venit si noi de la vaccin.. nu va pot spune cat a putut plange.. in rest e bine.. 8,5 kg, 70 de cm... sanatoasa multumim lui D-zeu..

ma grabesc k ma duc sa scot o masea:(.. cand ma intorc va zic de ce se masoara vaccinul din maternitate k am intrebat
pup si tineti-mi pumnii:((:((

alibd
15.12.2009, 16:45:16

am venit si noi de la vaccin.. nu va pot spune cat a putut plange.. in rest e bine.. 8,5 kg, 70 de cm... sanatoasa multumim lui D-zeu..

ma grabesc k ma duc sa scot o masea:(.. cand ma intorc va zic de ce se masoara vaccinul din maternitate k am intrebat

Beh...si tu ai probleme de genul? :-B

Acum ma pregatesc sa plec si eu la stomato. Multa bafta!

Butterfly87
15.12.2009, 17:10:14

bafta cu maseluta si sa nu mai planga gaza mica

Andrusca
15.12.2009, 17:19:15
Nu stiu cand a trecut.....de abia astept sa gangureasca, sa rada la noi.....asta desi a inceput sa scoata primele gangureli si zambete...dar vrem mai multtttttttt :))

LA MULTE LUNITE SANATOASE!!! \:D/
imi place mult numele flacaului:)>-

jewelieta
15.12.2009, 17:41:41
la multe lunite lui bebe andrei al claudellei

ana,ma bucur ca nu izolezi matzul de tudor...eu ma simteam vinovata ca am luat pisic tocmai cand o sa avem si bebele...am incercat sa ii cautam stapan...si ne-au tot sunat din bucuresti,din timis...cam departe totusi...si acu nu vrem sa il mai dam, ne-am atasat de el prea mult...

mi-o si inchipui pe iris cum o sa il smotoceasca...sper sa nu riposteze motanu ca sotul face reprize de tranta cu el in fiecare seara si iese cam ciufulit din lupta...si matzul si sotul-plin de zgarieturi...dar ei se distreaza nevoie mare

jewelieta
15.12.2009, 17:42:35
misu al tau e cumva rasa Chartreaux?...l-a identificat sotul meu iubitor de pisici:D

AnaM
15.12.2009, 18:18:53
misu al tau e cumva rasa Chartreaux?...l-a identificat sotul meu iubitor de pisici:D

Da, e fix rasa asta :D
Noi am vrut british shorthair, dar l-am gasit pe dracusorul asta mic si disperat dupa iubire (in petshop statea agatat de tavanul custii lui, cu labutele pe-afara, miorlaind), si l-am luat.

Eu am vrut de la inceput sa creasca Tudor cu un animal in casa. Sa stii ca atata timp cat e vaccinat, deparazitat o data la 3 luni si nu merge pe afara, nu e nici un pericol pt bebe.

Sotul acum vrea sa-l dam, ca nu prea avem timp de el, dar eu nu sunt de acord. Si asa cand aveam servici, statea motanul singur acasa de dimineata pana la 5... Acum macar sunt eu acasa toata ziua.

biutzaxx
15.12.2009, 18:24:03
si eu sunt de acord cu animalele de casa in preajma copiilor, ii ajuta f mult sa se dezvolte. Cand o sa cresca copii la noi mai mari, aproape de scoala, o sa se luam un catelus ca eu mor de dragul lor..

Andrusca
15.12.2009, 18:27:07
Fetele stiti ceva daca s-a scos taxa pe cezariana de la Cuza? Cumnata va naste in 4 ianuarie (asta daca bebe nu se grabeste :D ) si ar vrea sa stie.
Poate fetele care urmeaza sa nasca / au nascut recent stiu ceva....:-s
Multumesc!!!

jewelieta
15.12.2009, 18:31:54
al nostru merge pe afara in fiecare zi...asa a fost invatat probabil...si miauna sa il ducem jos...si uite asa fac eu ture cu burta la gura de la etajul 4 coborandu-l pe misu afara...ca e interfon la usa de la intrarea in bloc...
l-am deparazitat si noi...numai ca noua veterinarul ne-a zis ca trebuie facuta treaba asta o data la 6 luni...tu stii de 3?...oricum cand l-am deparazitat am facut-o urgent pt ca am gasit ce nu trebuia si inca multi in litiera lui...:-&

jewelieta
15.12.2009, 18:34:03
acu nici nu prea mai face in casa la litiera...numai afara...si asta ma bucura ca nu stam si strangem dupa el...
sa vedem acu dc a dat zapada dc o sa mai vrea afara...azi deocamdata nu a iesit deloc...
si uite cum am deviat de la subiectul bebelusi la motanei:D
andrusca,dar se auzise ceva sa scoata taxa DE CEZARIANA?ca eu nu am citit nimic de genul asta pe nicaieri...

geany_m
15.12.2009, 18:57:06
Am intrat si eu pe aici sa vad daca ai nascut.... nik, nik? :D Nici o apa rupta, nici o contractie?

tsimonaiuliana
15.12.2009, 19:05:46
Fetele stiti ceva daca s-a scos taxa pe cezariana de la Cuza? Cumnata va naste in 4 ianuarie (asta daca bebe nu se grabeste :D ) si ar vrea sa stie.
Multumesc!!!

Acum o luna era taxa de cezariana la cerere 500 lei.Nu stiu daca s-a scos.

Juliette
15.12.2009, 19:27:18
Sa dea DD sa fie totul bine si sa se nasca un bebe sanatos si mincacios. Iar tu mami sa te refaci repejor si sa fii cea mai fericita>:D<
Multumim din suflet ! :*:*
Mirra ta e o scumpa... :x

Julie sa ai o nastere usoara, si sa veniti amandoi acasa sanatosi si voiosi :* :* :*
Multumim tare mult pt urari ! :*:*

jewelieta
15.12.2009, 19:30:54
nu cred ca vor renunta la taxa pt cezariana...ar fi culmea sa renunte la o sursa de venit pt spital...

Juliette
15.12.2009, 19:35:07
Multumesc!!!
A nascut o prietena sapt trecuta si a trebuit sa plateasca taxa. Deci inca nu au scos-o, nici nu stiu daca au de gand.

Juliette
15.12.2009, 19:36:19
Am intrat si eu pe aici sa vad daca ai nascut.... nik, nik? :D Nici o apa rupta, nici o contractie?
Nimiiiiic... Liniste totala. :D Te anuntam eu daca era ceva, prin sms. :)
Tu esti mai bine ? :*:*:*

alibd
15.12.2009, 19:41:09
Fetele, cam cate batai pe minut trebuie sa aiba un bebe la 7 saptamani de sarcina?
134 de batai e ok sau sunt prea putine? :-B

alibd
15.12.2009, 19:41:48

Julie, tinem pumnii! :*

Juliette
15.12.2009, 19:50:23
Julie, tinem pumnii! :*
Multumesc, multumesc ! :*:*

Cretzofolina13
15.12.2009, 20:08:37
Multumesc, multumesc ! :*:*

Nastere usoara Julie!! Sa ai un bebe sanatos si sa nasti repede, repede!;;)
Tinem pumnii, cu Doamne Doamne inainte!:* :* :*

Andrusca
15.12.2009, 20:30:07
A nascut o prietena sapt trecuta si a trebuit sa plateasca taxa. Deci inca nu au scos-o, nici nu stiu daca au de gand.

cumnata auzise un zvon...spera si ea sa fie adevarat :(

claudelle
15.12.2009, 20:51:24
Multumesc mult Andruscasi Jewe.....da...tata cu un nume , eu cu altul :))...mititelul are de dat de baut in viata....

HELP: v-ati confruntat cu problema asta: dupa prim a baiata, i-au aparut niste bubite mici mici, pe fata si mai multe,dr a zis ca e o dermatita....si ea zice ca ar fi de la lapte - ori matern, ori de la formula- si mi-a dat sa-l dau cu Lucoid- cu crema asta il dau si la fundut ca e f rosu si mi-a zis sa-l dau si pe fata, dar vad ca are cam multe contraindicatii si mi-e cam frica.....off

Am mai auzit pe cineva ca s-ar fi confruntat cu dermatite din astea...dar nu mai tin minte cine...si cum a scapat
A...si inca ceva...stiti daca e bun pt colici ceaiul de la Humana Fenchel-Tee mit Kummel ????

jewelieta
15.12.2009, 20:54:02
da...scot taxa ca si cadou de sarbatori...mai stii?:D
cel mai sigur e sa dea un telefon intriaj la cuza voda si dnele de acolo ii vor spune ce si cum...eu de cate ori am sunat mi-au vorbit frumos
dc naste la termen si eu la fel ne vom inatlni acolo...eu am dpn 2 ianuarie
la ce dr e cumnata ta?

eliana
15.12.2009, 21:28:14
Fetele, cam cate batai pe minut trebuie sa aiba un bebe la 7 saptamani de sarcina?
134 de batai e ok sau sunt prea putine? :-B

Hello! 134/min la 7 sapt in mod sigur nu sunt prea putine. Al meu avea 110/min. Daca imi aduc bine aminte, maximul e 150/min.
Cat despre taxa pe cezariana la cerere, tocmai am vorbit azi cu dr.Nemescu, care mi-a confirmat ca exista si se mentine. Nu mai pomenesc si de exemplele si comparatiile cu spitalele din Anglia, Franta.... ca nu-si are rostul. Bine ar fi daca ar compara si conditiile de "cazare", nu numai taxele!!!

xxxxx
15.12.2009, 21:43:49
Andrusca, am nr. tau :*:*:* Mersi.
I-am dat azi supica gandacului, a papat-o cu o pofta<:-P<:-P

AnaM
15.12.2009, 21:46:12
Multumesc mult Andruscasi Jewe.....da...tata cu un nume , eu cu altul :))...mititelul are de dat de baut in viata....

HELP: v-ati confruntat cu problema asta: dupa prim a baiata, i-au aparut niste bubite mici mici, pe fata si mai multe,dr a zis ca e o dermatita....si ea zice ca ar fi de la lapte - ori matern, ori de la formula- si mi-a dat sa-l dau cu Lucoid- cu crema asta il dau si la fundut ca e f rosu si mi-a zis sa-l dau si pe fata, dar vad ca are cam multe contraindicatii si mi-e cam frica.....off

Am mai auzit pe cineva ca s-ar fi confruntat cu dermatite din astea...dar nu mai tin minte cine...si cum a scapat
A...si inca ceva...stiti daca e bun pt colici ceaiul de la Humana Fenchel-Tee mit Kummel ????

Locoid e o crema pe baza de hidrocortizon... De ce ti-a dat-o??? Nu e indicat sa folosesti hidrocortizon la bebelusi.
Apoi, dermatita asta "de la lapte" indica clar, de fapt, o alergie la lactoza sau la proteina din lapte. Asta se poate afla din analize sau mers la dermatolog, nu pediatru.
Ce produse de ingrijire folosesti pentru bebe? Eu zic sa treci o perioada macar pe produse pentru pielea atopica (Mustela Stelapotect, Stelaker, Stelatopia, Avene Trixera, La Roche Posay Lipikar) si abia apoi sa treci la unguente serioase.

In legatura cu ceaiul, nu-ti recomand nici un fel de ceai pentru bebelusi la varsta asta, cel mult Baby Calm (astea de la Humana, Milupa, solvabile mi s-au parut mereu apa de ploaie), mai degraba foloseste picaturi (Bonnisan, Sab Simplex, Espumisan, Infacol, Gripe Water, COlic Baby, Alinan, sunt foarte mute). Ceaiul solicita rinichii, mie pediatra mi-a interzis ceai pana dupa 4 luni. Cand si cand poti sa-i dai, dar nu "de sete", ci doar cu scop curativ, pentru ca el isi ia tot ce are nevoie din laptic, fie el formula sau lapte matern.

Daca ai intrebari, nu ezita sa mi le pui >:D< Eu, totusi, recomand sa renunti la unguentul ala si sa mergi la un dermatolog (de ex. la Roderma, pe Arcu). Multa sanatate!

geany_m
15.12.2009, 21:58:03
Te-am visat serile trecute si ma gandeam ca ne aduci vreo veste\:D/
Eu sunt la fel.... poate putin mai impacata cu gandul... si cu un dram de optimism... 'om vedea ce-o mai fi la anul :)

alibd
15.12.2009, 22:04:18
Hello! 134/min la 7 sapt in mod sigur nu sunt prea putine. Al meu avea 110/min. Daca imi aduc bine aminte, maximul e 150/min.
!!

Mersi mult! :*

Medicul care o monitorizeaza pe cumnata mea i-a dat de inteles ca nu este prea bine si s-ar putea ca sarcina sa se opreasca din evolutie. :-\ :-B Sunt ceva de speriat medicii astia! :-&

eliana
15.12.2009, 22:12:38

Medicul care o monitorizeaza pe cumnata mea i-a dat de inteles ca nu este prea bine si s-ar putea ca sarcina sa se opreasca din evolutie. :-\ :-B Sunt ceva de speriat medicii astia! :-&

Nu sunt ginecolog, dar daca medicul care ma urmareste mi-ar fi spus asta, in mod sigur m-as fi dus sa cer si o a 2-a parere. Bafta cumnatei!

jewelieta
15.12.2009, 22:13:56
claudelle si eu zic la fel ca Ana cu Locoidul...
mergi la un dermatolog cu bebele...

AnaM
15.12.2009, 22:15:06
Nu sunt ginecolog, dar daca medicul care ma urmareste mi-ar fi spus asta, in mod sigur m-as fi dus sa cer si o a 2-a parere. Bafta cumnatei!

Subscriu... Mie mi se pare chiar ok bpm-ul...

Green_Eyes
15.12.2009, 22:16:58

Te rog eu sa nu mai folosesti crema asta, mai ales pe fata!! Este foarte periculos sa o folosesti pe fata (mi-a spus-o un dermatolog!), poate avea efecte grave pe termen lung.
Ana ti-a explicat foarte bine, cel mai indicat e sa mergi la un dermatolog. Tudor are dermatita atopica si momentan folosesc Lipikar si ii prieste, nu s-a vindecat de tot (are in continuare eczeme) dar are pielea mai hidratata decat atunci cand foloseam Avene Trixera.

La multe lunite puiului si multa sanatate!<:-P:*

Cu o mica intarziere, la multe lunite si puiului lui Shery!<:-P:*

In alta ordine de idei, astazi am fost si noi la control insa nu stiu ce s-a intamplat cu Tudor. La cateva minute dupa ce am intrat in cabinet, a inceput sa planga cu sughituri, el care nu plange in general, cel mult maraie..insa acum suspina si plangea ceva de groaza. Il luam in brate, se mai potolea, cand sa il pun jos, nu-mi dadea drumul la bluza:( si iar plangea. Probabil s-a speriat, se vede ca nu e prea iesit in lume..
Am reusit sa il cantaresc insa, are 8.300 kg ..dar spatele meu stia deja:-SS

Green_Eyes
15.12.2009, 22:21:35
Ana, lamureste-ma si pe mine, te rog, intr-o problema. De ceva vreme, Tudor papa cam 300-400 de ml de formula/zi, cam 200-300 ml stors si ce mai papa noaptea (de 3 ori), asta asa in mare... Oare ar trebui sa ii dau si ceai ca sa se hidrateze? Cam ce cantitate? Ieri i-am facut infuzie (Baby tea), am adaugat si niste glucoza si nu a baut decat vreo 30 de ml, cu chiu cu vai, isi face pur si simplu greata.:-\

AnaM
15.12.2009, 22:28:08
Ana, lamureste-ma si pe mine, te rog, intr-o problema. De ceva vreme, Tudor papa cam 400 de ml de formula/zi, cam 200-300 ml stors si ce mai papa noaptea (de 3 ori), asta asa in mare... Oare ar trebui sa ii dau si ceai ca sa se hidrateze? Cam ce cantitate? Ieri i-am facut infuzie (Baby tea), am adaugat si niste glucoza si nu a baut decat vreo 30 de ml, cu chiu cu vai, isi face pur si simplu greata.:-\

Nu-i da nimic altceva, mai ales ca bea si lapte matern...
Tudor e la fel, isi face greata la ceai (sa vezi cum face la apa, am incercat ieri sa-i dau =)) ), dar singura metoda sa-i dau calciul e sa i-l pun in ceai, asa ca ii fac baby calm si i-l indulcesc cu fructoza, ca din cauza calciului e si mai gretos, si asa bea, mai ales daca i-l dau la 2-3 ore dupa ultima masa. Dar eu ii dau 50 ml, 5 ml calciu si 45 ml ceai, nu vreau sa-i stric pofta de mancare :D
Pediatra mie mi-a zis sa nu-i dau ceai. Mai bine ai incerca cu apa, decat ceai... Dar Tudor nu e prea setos (eu sunt), mai degraba flamanzila :D
Daca nu vrea, inseamna ca nu ii e sete sau, pur si simplu, gustul naspa invinge setea :))

Green_Eyes
15.12.2009, 22:34:12
Nu-i da nimic altceva, mai ales ca bea si lapte matern...
Tudor e la fel, isi face greata la ceai (sa vezi cum face la apa, am incercat ieri sa-i dau =)) ), dar singura metoda sa-i dau calciul e sa i-l pun in ceai, asa ca ii fac baby calm si i-l indulcesc cu fructoza, ca din cauza calciului e si mai gretos, si asa bea, mai ales daca i-l dau la 2-3 ore dupa ultima masa. Dar eu ii dau 50 ml, 5 ml calciu si 45 ml ceai, nu vreau sa-i stric pofta de mancare :D
Pediatra mie mi-a zis sa nu-i dau ceai. Mai bine ai incerca cu apa, decat ceai... Dar Tudor nu e prea setos (eu sunt), mai degraba flamanzila :D
Daca nu vrea, inseamna ca nu ii e sete sau, pur si simplu, gustul naspa invinge setea :))

Deci pot sa ii dau si apa, plata banuiesc.. De fapt, ceaiul tot cu apa e facut:D
Eu ii dau calciul cu seringa si il bea, nu iroseste nici o picatura:)), se stramba la prima gura, apoi ii trece:D mai ales, vorba ta, daca e flamand.
Cand a avut febra, nu prea a mancat insa a baut 120 de ml de ceai saracutul ..uf, urat moment.
Noapte buna:*

tsimonaiuliana
15.12.2009, 22:36:38
O prietena de-a mea vrea sa ii schimbe laptele copilului(o luna),in loc de milupa sa ii dea aptamil si intreaba daca trecerea de la un lapte la altul se face brusc sau treptat.

Milagros
15.12.2009, 22:37:13

Ce fain ca le cantati la bebei. Eu nu mai am curaj ca am cantat o data si l-a luat cu plans :)) Dar ii place cand ii canta tati :)>-

Lilia, Mirra e delicioasa :*:*:*

alibd
15.12.2009, 22:37:38

Milagros
15.12.2009, 22:37:54

La multe lunite. Cum mai stati cu colicii?[-o<

Milagros
15.12.2009, 22:38:25
Multumesc!!!
Nu s-a scos. E 500 lei.

alibd
15.12.2009, 22:39:13
Subscriu... Mie mi se pare chiar ok bpm-ul...

Multumesc! :* I-am transmis. Joi are programare si va vedea ce si cum.

Milagros
15.12.2009, 22:43:13
Te rog eu sa nu mai folosesti crema asta, mai ales pe fata!! Este foarte periculos sa o folosesti pe fata (mi-a spus-o un dermatolog!), poate avea efecte grave pe termen lung.
Ana ti-a explicat foarte bine, cel mai indicat e sa mergi la un dermatolog. Tudor are dermatita atopica si momentan folosesc Lipikar si ii prieste, nu s-a vindecat de tot (are in continuare eczeme) dar are pielea mai hidratata decat atunci cand foloseam Avene Trixera.

La multe lunite puiului si multa sanatate!<:-P:*

Cu o mica intarziere, la multe lunite si puiului lui Shery!<:-P:*

In alta ordine de idei, astazi am fost si noi la control insa nu stiu ce s-a intamplat cu Tudor. La cateva minute dupa ce am intrat in cabinet, a inceput sa planga cu sughituri, el care nu plange in general, cel mult maraie..insa acum suspina si plangea ceva de groaza. Il luam in brate, se mai potolea, cand sa il pun jos, nu-mi dadea drumul la bluza:( si iar plangea. Probabil s-a speriat, se vede ca nu e prea iesit in lume..
Am reusit sa il cantaresc insa, are 8.300 kg ..dar spatele meu stia deja:-SS

Multumim. Pupici lui Tudorica mic.:*

jewelieta
15.12.2009, 22:48:28
fetele,voi ce stiti de scos bebele afara pe vremea asta?ammaiintrebat o data dar nu am primit nici un raspuns...poate de data asta am mai mult noroc...
am o colega care tine minte ca le-au zis in facultate ca bebele trebuie scos 2 ore pe zi,indeiferent de vreme
eu acu ma gandesc la nou nascuti...cum o sa fie pitica mea...oare o sa o pot scoate afara?sau tre sa astept primavara?o:-)

biutzaxx
15.12.2009, 22:55:44

asa a patit si al meu dupa ce l-am uns cu mai mult ulei decat de obicei...
i-a trecut in 3 zile fara sa il dau cunimic, cred ca daca il dadeam cu fel de fel de creme, nici acum nu ii trecea.. trebuie sa lasi pielea sa se vindece singura, sa respire ..

biutzaxx
15.12.2009, 22:59:04
fetele,voi ce stiti de scos bebele afara pe vremea asta?ammaiintrebat o data dar nu am primit nici un raspuns...poate de data asta am mai mult noroc...
am o colega care tine minte ca le-au zis in facultate ca bebele trebuie scos 2 ore pe zi,indeiferent de vreme
eu acu ma gandesc la nou nascuti...cum o sa fie pitica mea...oare o sa o pot scoate afara?sau tre sa astept primavara?o:-)
chiar azi l-am scos sa il ninga pe nasuc cat am fost cu sotul in plimbare sa auzim cum scartaie zapada si sa luam de la farmacie ulei de bebe si crema de fundut :p
a adormit in timp ce ne intorceam inapoi si in casa s-a trezit razand :*

jewelieta
15.12.2009, 23:15:41
mersi biu,,,:*

sava_ioana
15.12.2009, 23:45:30

si eu il scoteam pe matei afara inca de pe la 2 saptamani...de cate vreo 2-3 ori a cate 5 min in curte...eu stau la casa,dar defapt stii...la inceput eram tare speriata si pe langa faptul ca-l imbracam tare gros il mai bagam si intr-o paturica si eventual ii mai puneam si ceva pe fata...dupa care mi-am dat seama ca nu fac nimic pt ca Matei nici nu apuca sa traga o gura de aer proaspat,incetul cu incetul am prins tupeu si il imbracam normal si ne plimbam prin curte ...dar tot ii mai puneam o batistuta ca-mi era frica sa nu fie un impact asupra ochilor atata alb din jurul nostru (chestia asta nu am citit-o nicaieri doar asa am simtit).

jewelieta
16.12.2009, 00:02:45
multumesc ioana...cred ca si eu voi scoate fetita....numai sa dea domnul sa fie totul bine...o sa incep si eu cate putin cate putin...

jewelieta
16.12.2009, 00:07:00
noapte buna fetele si bebelusii

biutzaxx
16.12.2009, 00:12:08
noapte buna si tie! puiul meu deja doarme .. ma duc si eu :*

alinutza20
16.12.2009, 08:15:32
fetele o intrebare.. si apoi ma apuc de citit:))

ieri la 17 jumate mi s-a facut anestezie la masea.. de am scos-o.. n-am mai alaptat peste nopate.. dimineata pa la 6 am stors eu intr-o parere dar neavand pompa am stors cu mana si n-am prea avut rabdare.. obosita.. bla bla stiti voi... am stors cat sa nu-mi fie sanii tensionati.. la 7 i-am dat fetei san... credeti k am facut ceva rau?:(:( am un stres asa:(

alinutza20
16.12.2009, 08:23:47
O prietena de-a mea vrea sa ii schimbe laptele copilului(o luna),in loc de milupa sa ii dea aptamil si intreaba daca trecerea de la un lapte la altul se face brusc sau treptat.

din ce stiu eu trecerea se face treptat.. adauga cate putin din aptamil pana inlocuieste de tot celalt lapte:)
sa mai zica fetele dar eu asa cred..

apropo de asta.. ana.. de la 6 luni trecem la aptamil 2?:D

Milagros
16.12.2009, 08:39:52
multumesc ioana...cred ca si eu voi scoate fetita....numai sa dea domnul sa fie totul bine...o sa incep si eu cate putin cate putin...
Uite cum m-a sfatuit pediatra lui Dragos inca de cand avea 1 sapt si un pic - intai o scoti 5 min pe balcon imbracata ca pt afara, a doua zi 10 min, a treia 15 si a patra 20. Dupa asta poate iesi afara.
Faza e ca nu am intrebat care e temp minima ca mie cand mi-a zis asa era bine afara. Fetele pe aici zic minim 5 - 7 grade.
Ieri de ex innebuneam in casa si am mers cu bebe la nasii lui dar cu masina deci nu stiu daca se pune ca l-am scos....
Ioana, tu l-ai nascut pe Matei in noiembrie, nu? Zi-ne daca l-ai scos si pe minus. :*

roxana1
16.12.2009, 09:32:04
fetelor ieri am stat pe drumuri cu cusatura asta,dr de la elena doamna abia s-a uitat de la juma de metru,toata era un zambet si o draguta si grabita.a zis ca nu s-a desprins decat putin,ca s-au absorbit firele,dar de fapt era deja crapata mai bine de un deget grosime,iar in capat un fir atarna,nu mi-a dat nimik si a zis sa ma dau in continuare cu baneocin sau oximed si sa astept sa se refaca.am incercat sa ii tot explic ca prima data am vazut ca era descusut pt ca se vedea o crapatura mica rosie fara ate si apoi cu cat treceau zilele se desfacea tot mai tare.ea tot zambind mi-a zis ca m-am speriat dar o sa isi revina si nu trebuie sa coase din nou si o sa ne vedem pe 4 ianuarie:O nu mi-a venit sa cred.atat?asta a fost tot?si am mai stat si o ora jumate in picioare si m-am chinuit sa o astept pe ea pt atat?nu face nimik,nici o analiza,nici nu curata......era sa lesin(eram f terminata si slabita) dupa ce am terminat de vb cu ea in fuga,ca toata era grabita si eu dupa ea sa ii mai pun cate o intrebare macar...
apoi m-am gandit ca poate ar fi mai bine sa merg si la un cabinet particular sa vad daca tot asa imi spune.si m-am dus la avicena unde surpriza.....este desprins destul de tare este si infectie putin.mi-a facut tratament cu laser apoi a zis sa ma coase ca sa se prinda mai bine.si mi-a facut ceva anestezie locala cred cu un spray(dar am simtit tot si chiar aveam dureri si ma ustura cand baga acul),mi-a dat o reteta cu 2 unguente si cu 2 antibiotice care a zis ca nu dauneaza alaptarii si mi-a zis de betadina sapun ca sa ma spal,sa nu ma mai spal cu apa cu sapun.si a zis ca ar fi bine daca am mai face niste sedinte cu laser ca se reface si se vindeca mai repede.stie cineva ceva de asta? a mai facut cineva?
ceea ce nu imi vine mie sa cred e diferenta asta intre parerile medicilor.ieri cand am ajuns acasa,nush cum nu m-am mai gandit la nimik decat sa ii dau sa pape,si ma cam chinuiam,ca nu prea prindea sfarcul,nu prea statea,mai lua o gura,mai statea si incepea sa planga,nu intelegeaam ce e cu el ce a patit,ma gandeam ca l-a deocheat cineva sau nu mai primeste sanul ,nu ii mai place laptele din cauuza ca i s-a dat de doua ori formula cu biberonul,sau ca poate e un inceput de colici.5 ore m-am chinuit ca era si agitat si somnoros si ii era foame dar nu prea papa.....iar dim la 5 dintr-o data mi-am amintit ca nu trebuia sa ii dau san si trebuia sa ma storc.......acum sa fi fost ieri asa din cauza mea din cauza laptelui?in ce fel ii poate dauna anestezicul?azi i-a trecut anestezicul din laptele pe care l-a baut?dimineata de la 5 la 7 m-am stors ca sa nu mai fie anestezicul in laptic...dar nu cred ca m-am stors de tot,ce sa fac?

biutzaxx
16.12.2009, 09:33:03

ieri la 17 jumate mi s-a facut anestezie la masea.. de am scos-o.. n-am mai alaptat peste nopate.. dimineata pa la 6 am stors eu intr-o parere dar neavand pompa am stors cu mana si n-am prea avut rabdare.. obosita.. bla bla stiti voi... am stors cat sa nu-mi fie sanii tensionati.. la 7 i-am dat fetei san... credeti k am facut ceva rau?:(:( am un stres asa:(
nu-mi dau seama, dar eu zic ca deja a trecut efectul anesteziei din organism, si nu a afectat cu nimic pe micutza :)

biutzaxx
16.12.2009, 09:35:13
Uite cum m-a sfatuit pediatra lui Dragos inca de cand avea 1 sapt si un pic - intai o scoti 5 min pe balcon imbracata ca pt afara, a doua zi 10 min, a treia 15 si a patra 20. Dupa asta poate iesi afara.
Faza e ca nu am intrebat care e temp minima ca mie cand mi-a zis asa era bine afara. Fetele pe aici zic minim 5 - 7 grade.
Ieri de ex innebuneam in casa si am mers cu bebe la nasii lui dar cu masina deci nu stiu daca se pune ca l-am scos....
Ioana, tu l-ai nascut pe Matei in noiembrie, nu? Zi-ne daca l-ai scos si pe minus. :*
cred ca trebuia totusi sa stai 5 min cu el afara, ca sunt sigura ca era imbrobodit bine..
eu il scot pe al meu indiferent de vreme, chiar ieri l-a nins pe nasuc. ce-i drept nu stam mult, max juma de ora , dar el trebuie sa se obinuiasca cu toate conditiile meteo :)

biutzaxx
16.12.2009, 09:43:15
fetelor ieri am stat pe drumuri cu cusatura asta,dr de la elena doamna abia s-a uitat de la juma de metru,toata era un zambet si o draguta si grabita.a zis ca nu s-a desprins decat putin,ca s-au absorbit firele,dar de fapt era deja crapata mai bine de un deget grosime,iar in capat un fir atarna,nu mi-a dat nimik si a zis sa ma dau in continuare cu baneocin sau oximed si sa astept sa se refaca.am incercat sa ii tot explic ca prima data am vazut ca era descusut pt ca se vedea o crapatura mica rosie fara ate si apoi cu cat treceau zilele se desfacea tot mai tare.ea tot zambind mi-a zis ca m-am speriat dar o sa isi revina si nu trebuie sa coase din nou si o sa ne vedem pe 4 ianuarie:O nu mi-a venit sa cred.atat?asta a fost tot?si am mai stat si o ora jumate in picioare si m-am chinuit sa o astept pe ea pt atat?nu face nimik,nici o analiza,nici nu curata......era sa lesin(eram f terminata si slabita) dupa ce am terminat de vb cu ea in fuga,ca toata era grabita si eu dupa ea sa ii mai pun cate o intrebare macar...
apoi m-am gandit ca poate ar fi mai bine sa merg si la un cabinet particular sa vad daca tot asa imi spune.si m-am dus la avicena unde surpriza.....este desprins destul de tare este si infectie putin.mi-a facut tratament cu laser apoi a zis sa ma coase ca sa se prinda mai bine.si mi-a facut ceva anestezie locala cred cu un spray(dar am simtit tot si chiar aveam dureri si ma ustura cand baga acul),mi-a dat o reteta cu 2 unguente si cu 2 antibiotice care a zis ca nu dauneaza alaptarii si mi-a zis de betadina sapun ca sa ma spal,sa nu ma mai spal cu apa cu sapun.si a zis ca ar fi bine daca am mai face niste sedinte cu laser ca se reface si se vindeca mai repede.stie cineva ceva de asta? a mai facut cineva?
ceea ce nu imi vine mie sa cred e diferenta asta intre parerile medicilor.ieri cand am ajuns acasa,nush cum nu m-am mai gandit la nimik decat sa ii dau sa pape,si ma cam chinuiam,ca nu prea prindea sfarcul,nu prea statea,mai lua o gura,mai statea si incepea sa planga,nu intelegeaam ce e cu el ce a patit,ma gandeam ca l-a deocheat cineva sau nu mai primeste sanul ,nu ii mai place laptele din cauuza ca i s-a dat de doua ori formula cu biberonul,sau ca poate e un inceput de colici.5 ore m-am chinuit ca era si agitat si somnoros si ii era foame dar nu prea papa.....iar dim la 5 dintr-o data mi-am amintit ca nu trebuia sa ii dau san si trebuia sa ma storc.......acum sa fi fost ieri asa din cauza mea din cauza laptelui?in ce fel ii poate dauna anestezicul?azi i-a trecut anestezicul din laptele pe care l-a baut?dimineata de la 5 la 7 m-am stors ca sa nu mai fie anestezicul in laptic...dar nu cred ca m-am stors de tot,ce sa fac?
imi pare rau pt experienta de la elena doamna, deci se pare ca daca nu mergi la un cabinet, in spitatele noastre nu se uita nimeni la tine...
acu nu mai ai ce face, il hranesti cu bibe sau daca te-ai stors bine, poti sa incepi sa ii dai. daca am inteles bine , te-a anesteziat local, cu spary-ul , nu? ei nu cred ca a intrat in sange decat ff putin si sa nu iti faci griji pt asta. deja a trecut timpul..
vezi ca bebele poate nu i-a placut pozitia de alaptat, mirosul tau, sau poate chiar nu ii era foame. In cazul asta eu zic sa il adormi daca reusesti, si cu prima ocazie cand se foieste sau cauta suzeta sa ii bagi sanul in gura si va papa cu pofta fara sa constientizeze .

Milagros
16.12.2009, 09:46:21
cred ca trebuia totusi sa stai 5 min cu el afara, ca sunt sigura ca era imbrobodit bine..
eu il scot pe al meu indiferent de vreme, chiar ieri l-a nins pe nasuc. ce-i drept nu stam mult, max juma de ora , dar el trebuie sa se obinuiasca cu toate conditiile meteo :)
Eee, 5 minute tot a stat si afara cat am iesit din casa, pana la masina... si chiar i-a placut ca era bine infofolit. Daca nu ar ninge asa tare l-as scoate si azi un pic sa simta aerul rece.
Sa vezi ca ne-a sunat socrul cat eram la nasi si am zis ca face atac. El si soacra innebunesc cand aud de scos afara acum. Pe nepotul de la cumnata il infofoleau cu trei caciuli in iunie la 40 de grade, deci iti dai seama ca la al nostru ar veni sa ii puna trei cojoace. De fiecare data cand vin in vizita se zgarie ca il tin fara caciula si imi tot zic ca vine curent de la geam (termopan, by the way =)))
Deci ieri cand au sunat sotul a vrut sa nu le spuna ca suntem cu sorcova dar voiau sa vina la noi deci... Socrul pur si simplu a inchis telefonul de nervi si a zis ceva de genul: Treaba voastra, pe mine nu ma mai intereseaza (parca ii ceruse careva asta), iar soacra se auzea pe fundal cum isi facea cruci ca suntem iresponsabili =))

Milagros
16.12.2009, 09:51:55

Uf Doamne cate mai patesti si tu :( Bine ca pana la urma te-ai dus la particular si bine ca s-a putut rezolva acolo.

xxxxx
16.12.2009, 10:00:45
Roxana, multa sanatate si sa te faci bine cat mai curand.
Shery, ce tari sunt socrii tai:-p:-B
Am scos si eu aseara baiatul afara si se uita saracul in sus asa mirat ce se intampla, curge, pica pe nasuc , dar de unde?

Milagros
16.12.2009, 10:07:05
Roxana, multa sanatate si sa te faci bine cat mai curand.
Shery, ce tari sunt socrii tai:-p:-B
Am scos si eu aseara baiatul afara si se uita saracul in sus asa mirat ce se intampla, curge, pica pe nasuc , dar de unde?
Ce tare.... as vrea sa reactioneze si al meu la zapada da e prea mic. Abia aseara l-am prins captivat de caruselul de la patut, iar azi dimineata se uita atent la lumina de la unitatea centrala \:D/

biutzaxx
16.12.2009, 10:35:59
Eee, 5 minute tot a stat si afara cat am iesit din casa, pana la masina... si chiar i-a placut ca era bine infofolit. Daca nu ar ninge asa tare l-as scoate si azi un pic sa simta aerul rece.
Sa vezi ca ne-a sunat socrul cat eram la nasi si am zis ca face atac. El si soacra innebunesc cand aud de scos afara acum. Pe nepotul de la cumnata il infofoleau cu trei caciuli in iunie la 40 de grade, deci iti dai seama ca la al nostru ar veni sa ii puna trei cojoace. De fiecare data cand vin in vizita se zgarie ca il tin fara caciula si imi tot zic ca vine curent de la geam (termopan, by the way =)))
Deci ieri cand au sunat sotul a vrut sa nu le spuna ca suntem cu sorcova dar voiau sa vina la noi deci... Socrul pur si simplu a inchis telefonul de nervi si a zis ceva de genul: Treaba voastra, pe mine nu ma mai intereseaza (parca ii ceruse careva asta), iar soacra se auzea pe fundal cum isi facea cruci ca suntem iresponsabili =))
eu una te admir cum poti sa ii suporti, dar deja esti imuna..
eu ma enervez imediat ce incearca soacra sa-mi dea cate un sfat si nici nu indrazneste cred..
la inceput mi-a adus 2 caciulite sa i le pun, si asa au ramas, cu eticheta pe ele..iar la botez.. i-am zis ca e agresiva cu atatea sfaturi si pareri ;))

biutzaxx
16.12.2009, 10:37:35
ce mamici miresici am si eu vecine prin Tatarasi? ca poate mai iesim la o mica fulguiala sau na, cel putin sa mai stim una de alta..

claudelle
16.12.2009, 10:42:13
Multumesc mult de tot Ana pentru informatii.....oricum pana sa ajung la Lucoid-initial asta mi-a dat-o pt inflamatia de la fundut-am mai folosit Fucicort si crema de galbenele si nimic, nu-i trecuse roseata.....pe fata am testat putin crema sa vad daca trece, dar nu-l mai dau ca m-ati speriat, desi si dr a zis sa nu ma sperii ca are atatea contraindicatii, dar se foloseste in strat f subtire si ar fi bun...

Iar la baie am folosit de la NIvea Sensitive gel de dus, apoi gel de corp....f interesant ca pe fata i-au aparut si mai putin pe umar.....dar tare inclin sa cred ca e de la ele si nu de la lapte :(....nu am sa mai folosesc astea si gata....dar macar sa-i treaca[-o<

Asta noapte, iar noapte alba cu colicii astia....se strangea saracutul...:((...voi ce stiti daca nu a iesit cu scaunul o zi ...e constipat? sa-l fi durut burtica si de asta???

Biu...am sa-l mai las asa cateva zile sa vad ce se mai intampla...si eu zic ca-i de la produsele astea...dar stiam ca Nivea e bun...pana mea

Milagros
16.12.2009, 10:52:57
eu una te admir cum poti sa ii suporti, dar deja esti imuna..
eu ma enervez imediat ce incearca soacra sa-mi dea cate un sfat si nici nu indrazneste cred..
la inceput mi-a adus 2 caciulite sa i le pun, si asa au ramas, cu eticheta pe ele..iar la botez.. i-am zis ca e agresiva cu atatea sfaturi si pareri ;))

Sa stii ca eu rad glumesc cu fazele astea dar in interior ma consum destul de mult. Am si plans de fazele lor. In general sunt destul de directa cand ma enerveaza careva in halul asta si ii zic vreo doua si punct. Cu ei insa nu are sens ca nu is genul care sa invete ceva din ce le zici. Ei se considera dreptatea si intelepciunea absoluta. Daca au putut sa zica ca l-am oparit pe bebe la baie :O :O :O cand i-au vazut degetelul patat. Am incercat de-a lungul timpului sa le mai zic cate ceva dar am vazut ca n-am cu cine - dovada reactia copilareasca de aseara, fix copii de gradinita care se supara si isi iau jucariile :(
Oricum, cu prima ocazie am sa le spun clar si tare ca copilul meu nu e pe moarte si sa inceteze cu bocitul de fiecare data cand vin la noi. Ca asta ma dispera cel mai mult. Si am sa le arat si ce inseamna "prematur" cu DEX-ul in fata. Nah, ca m-am racorit ;))

Milagros
16.12.2009, 10:54:09
Multumesc mult de tot Ana pentru informatii.....oricum pana sa ajung la Lucoid-initial asta mi-a dat-o pt inflamatia de la fundut-am mai folosit Fucicort si crema de galbenele si nimic, nu-i trecuse roseata.....pe fata am testat putin crema sa vad daca trece, dar nu-l mai dau ca m-ati speriat, desi si dr a zis sa nu ma sperii ca are atatea contraindicatii, dar se foloseste in strat f subtire si ar fi bun...

Iar la baie am folosit de la NIvea Sensitive gel de dus, apoi gel de corp....f interesant ca pe fata i-au aparut si mai putin pe umar.....dar tare inclin sa cred ca e de la ele si nu de la lapte :(....nu am sa mai folosesc astea si gata....dar macar sa-i treaca[-o<

Asta noapte, iar noapte alba cu colicii astia....se strangea saracutul...:((...voi ce stiti daca nu a iesit cu scaunul o zi ...e constipat? sa-l fi durut burtica si de asta???

Biu...am sa-l mai las asa cateva zile sa vad ce se mai intampla...si eu zic ca-i de la produsele astea...dar stiam ca Nivea e bun...pana mea
Si eu am produse de baie tot de la Nivea dar vad ca e ok, nu are nimic bebe.
Voi cum faceti cu masajul ca eu spre rusinea mea nu l-am cremuit pe corp, cu masaj, niciodata ca mi-e teama sa il tin asa mult dezbracat :( Il mai cremuiesc asa pe bucatele...

roxana1
16.12.2009, 11:04:09
fetelor ce ceai e mai bun? baby calm,sau baby drink?de unde il iau si cat costa?
bebe meu vad ca are si niste bubite mititele pe un picior sus si e rosu si pe o parte a cuculetului.asta se cheama iritatie? de la ce?

Milagros
16.12.2009, 11:12:05
fetelor ce ceai e mai bun? baby calm,sau baby drink?de unde il iau si cat costa?
bebe meu vad ca are si niste bubite mititele pe un picior sus si e rosu si pe o parte a cuculetului.asta se cheama iritatie? de la ce?
De la scutec?

AnaM
16.12.2009, 11:15:55

Daca iti e frica s-o scoti la inceput, cel mai bine aeriseste bine camera in care doarme, apoi in alta zi deschide larg geamurile de la camera cu ea in camera, imbracata bine, apoi pe balcon si tot asa :) Oricum, in primele doua saptamani eu zic sa n-o scoti, doar sa aerisesti camera...

AnaM
16.12.2009, 11:16:29

Nu, stai linistita, totul e ok :*

AnaM
16.12.2009, 11:17:26
din ce stiu eu trecerea se face treptat.. adauga cate putin din aptamil pana inlocuieste de tot celalt lapte:)
sa mai zica fetele dar eu asa cred..

apropo de asta.. ana.. de la 6 luni trecem la aptamil 2?:D

Dap :D Eu mi-am facut stoc deja, sa nu mai am grija laptelui macar o luna :-B Imi sta pe creier...

Apropo, este cineva care foloseste Huggies nr. 4?

AnaM
16.12.2009, 11:20:43

Si Fucicort-ul are hidrocortizon... Fucidinul e exact Fucicort dar fara hidrocortizon, pe ala ar fi trebuit sa ti-l recomande intai...
Dar pentru fundut ai incercat banalul Bepanthen? Lui Tudor doar cu asta i-a trecut cand a facut iritatie de la servetele, si il dadusem si cu Mustela, si cu Sudocrem... Incearca-l, daca nu l-ai incercat pana acum... Nu treceti direct la unguente agresive decat dupa ce va zice dermatologul...

Daca bebe e alaptat, nu e musai sa fie constipat. Oricum, daca nu face -23 zile in continuu, atunci incearca sa-l ajuti sa faca (cu supozitor).

AnaM
16.12.2009, 11:24:01

Babycalm-ul e ceai din plante natural, facut de Fares. Babydrink e un ceai la plic, solvabil, foarte foarte dulce (daca te hotarasti sa-i iei dintr-asta, sa-l faci cu cantitate macar dubla de apa decat zic ei).
Babycalm e 2-3 lei cutia de 20 plicuri, Babydrink e 11-12 lei cutia de 5 sau 6 plicuri (parca).

La cuculet se poate irita usor si de la scutec, nu e ceva grav.

AnaM
16.12.2009, 11:38:29
Shery, ca tot intrebai de masaj, mie fizio-terapeuta mi-a zis asa (si e foarte FOARTE indicat de facut masaj si gimnastica la prematurei):

Se incepe cu talpile:
Tii bebelul de glezna cu ajutorul ambelor maini, tinand glezna intre degetul aratator si degetul de mijloc (deschise ca o foarfeca), astfel incat, daca bebe trage piciorul brusc, sa nu faca luxatie. Cu ajutorul degetelog opozabile (degetele mari) se trag linii pe talpi, dinspre calcai inspre degetele, cate 3 repetari cu fiecare deget, alternativ (in total 6 repetari), apasand suficient de tare cat sa simta, dar sa nu-l doara.
Apoi incerci sa masezi usor fiecare degetel in parte, de la baza spre varf (e destul de tricky :D)
Apoi se trece la masajul picioarelor, care se face prinzand in maini piciorul, de la glezna, si apasand de-a lungul sau pana la sold, tot cate 3 repetari (la toate e 3 repetari).
Apoi se trece la corp. Torsul se maseaza in sensul acelor de ceasornic, cu palma deschisa (3 cercuri complete), sau in forma de inima, pornind de la mijlocul pieptului, pana mai jos de buric, tot cu palmele deschise, tot 3 repetari. Dupa, trasezi, tot in sensul acelor de ceasornic, un patrat cam pe unde e stomacelul, in jurul buricului, cu ajutorul degeturlui mare, tot de 3 ori. Apoi un triunghi, tot asa, de 3 ori (ii ajuta la colici).
Apoi treci la manutze, de la incheietura mainii pana la umar, tot de 3 ori, cu ajutorul degetului mare si a degetului aratator (faci un cerc cu ele ca si cum ai arata OK). Apoi, iar, fiecare degetel in parte de la baza spre varf (le place la nebunie).
La toate degetele e suficient sa faci o singura data.

Apoi intorci bebe pe burta si 3 repetari in forma de inimioara, pornind dintre omoplati, pana jos spre fund, fara a apasa pe coloana (evita sa apesi oricand pe coloana la masaj). Pe fundut, faci ciupituri folosind toate degetele de la maini, cica le place si asta foarte tare.

Cam asta e masajul pentru 0-3 luni :) Totul se face cu mainile unse cu crema/ulei si incalzit/a intre palme, ca sa alunece usor.
Daca nu intelegi ceva, imi spui si iti fac poze :*

roxana1
16.12.2009, 11:39:52
Babycalm-ul e ceai din plante natural, facut de Fares. Babydrink e un ceai la plic, solvabil, foarte foarte dulce (daca te hotarasti sa-i iei dintr-asta, sa-l faci cu cantitate macar dubla de apa decat zic ei).
Babycalm e 2-3 lei cutia de 20 plicuri, Babydrink e 11-12 lei cutia de 5 sau 6 plicuri (parca).

La cuculet se poate irita usor si de la scutec, nu e ceva grav.
si care e mai bun?tu de ex care ceai i l-ai dat si cum a fost?
si cu ce sa il dau pe cuculet?sau pe picior? voi dupa ce il schimbati de fiecare data il dati cu ceva? ca eu doar cu servetele il sterg.acum cu ce sa il dau? ca am in casa si crema de galbenele,si panthoderm si bepanten plus si nivea beby crema pt fundulet.cam de cate ori treb sa il dau ca sa ii treaca? ma scuzati dacapun intrebari prostesti dar suntem abia la inceput si stiu ca aici sunteti multe mamici pricepute si saritoare.multumesc mult

aanamaria
16.12.2009, 11:42:49
Sa stii ca eu rad glumesc cu fazele astea dar in interior ma consum destul de mult. Am si plans de fazele lor. In general sunt destul de directa cand ma enerveaza careva in halul asta si ii zic vreo doua si punct. Cu ei insa nu are sens ca nu is genul care sa invete ceva din ce le zici. Ei se considera dreptatea si intelepciunea absoluta. Daca au putut sa zica ca l-am oparit pe bebe la baie :O :O :O cand i-au vazut degetelul patat. Am incercat de-a lungul timpului sa le mai zic cate ceva dar am vazut ca n-am cu cine - dovada reactia copilareasca de aseara, fix copii de gradinita care se supara si isi iau jucariile :(

Oricum, cu prima ocazie am sa le spun clar si tare ca copilul meu nu e pe moarte si sa inceteze cu bocitul de fiecare data cand vin la noi. Ca asta ma dispera cel mai mult. Si am sa le arat si ce inseamna "prematur" cu DEX-ul in fata. Nah, ca m-am racorit ;))

ce comica esti!!!!! chiar mi-ai facut ziua mai frumoasa.
te inteleg in legatura cu socrii si eu mi-as aprinde paie-n cap in locul tau. am noroc ca sunt departe si de ai mei si de ai sotului si nu prea au cand sa ma urmareasca ce fac cu andrei zi de zi. multa stapanire de sine iti doresc!!!! si trateaza totul ca pana acum ca sa nu te enervezi f tare ca iti afecteaza lapticul.
pupici puisorului!

petronelaaa
16.12.2009, 11:46:33
Si eu am produse de baie tot de la Nivea dar vad ca e ok, nu are nimic bebe.
Voi cum faceti cu masajul ca eu spre rusinea mea nu l-am cremuit pe corp, cu masaj, niciodata ca mi-e teama sa il tin asa mult dezbracat :( Il mai cremuiesc asa pe bucatele...

uita-te la filmuletele astea... poate te ajuta:

http://www.copilul.ro/video_Masajul_7.html

http://www.babyonline.ro/Video/Special-mamici-si-copii/Masajul-bebelusului.html?a=5639/514338

AnaM
16.12.2009, 11:48:33
si cu ce sa il dau pe cuculet?sau pe picior? voi dupa ce il schimbati de fiecare data il dati cu ceva? ca eu doar cu servetele il sterg.acum cu ce sa il dau? ca am in casa si crema de galbenele,si panthoderm si bepanten plus si nivea beby crema pt fundulet.cam de cate ori treb sa il dau ca sa ii treaca? ma scuzati dacapun intrebari prostesti dar suntem abia la inceput si stiu ca aici sunteti multe mamici pricepute si saritoare.multumesc mult

Eu i-am dat de amandoua, dar mai mult i-a placut baby calm (indulcit cu putina fructoza, glucoza, lactoza etc., NU zahar). Babycalm-ul se face mai greu (e ceai normal de plante), babydrink-ul se dizolva imediat. Tu alegi cum ti-e tie mai comod.
Eu nu-l dau cu nimic cand il schimb. Da-l cu Bepanthen, ar trebui sa-i treaca de pe o zi pe alta, sau maxim 2 zile. Il dai ori de cate ori il schimbi, dar in strat subtire, fin.
Cu placere :*

aanamaria
16.12.2009, 11:54:13
eu de ex am folosit baby drink de la inceput preventiv si am vazut ca i-a mers ca nu prea mi-a plans de colici, insa stiu ca are parca mai mult de sase pliculete (vreo 12 parca). o prietena insa foloseste pentru colici niste picaturi care spune ea ar fi mai eficiente pt bebelul ei. picaturile le gasesti la orice farmacie. daca vrei numaidecat sa ii dai ceai (nu neaparat pentru colici) poti sa iei babycalm, e mai ieftin.
eu dupa ce il schimb de scutec il dau cu unguent de galbenele. la mine a fost mai eficient decat bepanthen.

Milagros
16.12.2009, 11:58:18
Shery, ca tot intrebai de masaj, mie fizio-terapeuta mi-a zis asa (si e foarte FOARTE indicat de facut masaj si gimnastica la prematurei):

Se incepe cu talpile:
Tii bebelul de glezna cu ajutorul ambelor maini, tinand glezna intre degetul aratator si degetul de mijloc (deschise ca o foarfeca), astfel incat, daca bebe trage piciorul brusc, sa nu faca luxatie. Cu ajutorul degetelog opozabile (degetele mari) se trag linii pe talpi, dinspre calcai inspre degetele, cate 3 repetari cu fiecare deget, alternativ (in total 6 repetari), apasand suficient de tare cat sa simta, dar sa nu-l doara.
Apoi incerci sa masezi usor fiecare degetel in parte, de la baza spre varf (e destul de tricky :D)
Apoi se trece la masajul picioarelor, care se face prinzand in maini piciorul, de la glezna, si apasand de-a lungul sau pana la sold, tot cate 3 repetari (la toate e 3 repetari).
Apoi se trece la corp. Torsul se maseaza in sensul acelor de ceasornic, cu palma deschisa (3 cercuri complete), sau in forma de inima, pornind de la mijlocul pieptului, pana mai jos de buric, tot cu palmele deschise, tot 3 repetari. Dupa, trasezi, tot in sensul acelor de ceasornic, un patrat cam pe unde e stomacelul, in jurul buricului, cu ajutorul degeturlui mare, tot de 3 ori. Apoi un triunghi, tot asa, de 3 ori (ii ajuta la colici).
Apoi treci la manutze, de la incheietura mainii pana la umar, tot de 3 ori, cu ajutorul degetului mare si a degetului aratator (faci un cerc cu ele ca si cum ai arata OK). Apoi, iar, fiecare degetel in parte de la baza spre varf (le place la nebunie).
La toate degetele e suficient sa faci o singura data.

Apoi intorci bebe pe burta si 3 repetari in forma de inimioara, pornind dintre omoplati, pana jos spre fund, fara a apasa pe coloana (evita sa apesi oricand pe coloana la masaj). Pe fundut, faci ciupituri folosind toate degetele de la maini, cica le place si asta foarte tare.

Cam asta e masajul pentru 0-3 luni :) Totul se face cu mainile unse cu crema/ulei si incalzit/a intre palme, ca sa alunece usor.
Daca nu intelegi ceva, imi spui si iti fac poze :*
Foarte explicita ai fost, multumesc tare mult. O sa imi fac curaj dupa baita sa ii fac si eu. Macar la picioruse, sa il tin in body si sa il masez, apoi imi voi face curaj si pentru restul corpului. Multumesc tare mult de ajutor. :*:*:*:*:*

roxana1
16.12.2009, 11:58:55
Eu i-am dat de amandoua, dar mai mult i-a placut baby calm (indulcit cu putina fructoza, glucoza, lactoza etc., NU zahar). Babycalm-ul se face mai greu (e ceai normal de plante), babydrink-ul se dizolva imediat. Tu alegi cum ti-e tie mai comod.
Eu nu-l dau cu nimic cand il schimb. Da-l cu Bepanthen, ar trebui sa-i treaca de pe o zi pe alta, sau maxim 2 zile. Il dai ori de cate ori il schimbi, dar in strat subtire, fin.
Cu placere :*
auleu sunt mai in ceata:( ,ce fructoza,glucoza,lactoza?nu stiu ce sunt alea.si cum adica se face greu?adica cum se prepara mai exact?

biutzaxx
16.12.2009, 11:59:24

is bune toate pana se incarca pielea prea mult si apoi rabufneste.. eu i-am luat ulei de masaj de la SebaMed, cum mi-a zis Ana, si inca nu l-am incercat, dar in seara asta o sa il folosesc si am de gand sa il folosesc rarut, o data pe saptamana, ca pielea sa se regleze singura si sa nu o incarc cu nimic care nu ii trebuie. Eu la baita ii pun plante, fac o oala de cea de menta 1 plic si 3 de musetel si o torn in cadita si adaug apa. sapun nu folosesc si nici gel de dush, singurul care il adaug e samponul, care e la 2-3 zile, in rest il dau numai cu apa aia pe cap. Cand il spal la chiuveta la fundut, dar deja mai rar ca e greu si nu il mai tin bine, il spal cu crema de corp de al Nivea, de aia pt fata, par si corp, cel cu pompa de aia care apas o data si imi curge in palma, ca am tot asa dar fara pompa..mi-e mai usor asa cu sapunul ala la chiuveta. In rest nu ii mai adaug nimic, decat crema de fundulet tot de la SebaMed, care e indispensabila.

am vb ieri cu dr, de fapt sotul si ne-am plans noi de scaunul bebelui si ca nu a luat in greutate ca pana acum, si mi-a dat sa ii dau lactobacili picaturi, 5 pe zi, timp de o luna. Se cheama Protectis si a costat 53 ron :(.
acu nush ce sa fac, l-am luat, oare sa ii dau??

Milagros
16.12.2009, 12:01:27

De ce nu il stergi cu vata inmuiata in apa calda? Eu zic ca e mai bine decat cu servetele, pe care le poti folosi doar in deplasari sau la urgente. Eu folosesc servetelele doar noaptea ca sa nu se mai trezeasca sotul sa aduca vata - ca era jobul lui - dar asta cand plange bebe ca daca e cuminte aduc vata, apoi in deplasari si uneori ziua cand sunt singura si tot asa daca e bebe agitat. Il dau cu vata cu apa, apoi tamponez cu o pelinca uscata si apoi dau cu galbenele. Al meu nu s-a mai iritat deloc din maternitate in acest fel.

biutzaxx
16.12.2009, 12:03:43
Dap :D Eu mi-am facut stoc deja, sa nu mai am grija laptelui macar o luna :-B Imi sta pe creier...

Apropo, este cineva care foloseste Huggies nr. 4?
noi folosim huggies premium, cred ca e nr 3. dar sper deosebire de primul care l-am avut, cred ca nr2, mi se par cam asprii in zona aia de protectie de la piciorus , si am si pampers tot 3 si aia is mai moi acolo. I-am lujat huggies ca ma dispera mirosul de pipi care iesea prin pampers, nu e urat dar e si la huggies parca parca nu trece asa tare mirsul, sau inca nu imi dau eu seama.

Milagros
16.12.2009, 12:04:34
ce comica esti!!!!! chiar mi-ai facut ziua mai frumoasa.
te inteleg in legatura cu socrii si eu mi-as aprinde paie-n cap in locul tau. am noroc ca sunt departe si de ai mei si de ai sotului si nu prea au cand sa ma urmareasca ce fac cu andrei zi de zi. multa stapanire de sine iti doresc!!!! si trateaza totul ca pana acum ca sa nu te enervezi f tare ca iti afecteaza lapticul.
pupici puisorului!
:D :D :D
Ce sa facem, acu parca zic merci ca mama nu a putut sa vina - e in Italia - sa ma ajute cu bebele ca poate mai rau ma incurca sau poate facea ea tot si eu habar nu aveam.
Nu stiu de ce sunt asa parintii astia ai nostri, tare le place sa se bage unde nu le fierbe oala ca eu niciodata nu le-am cerut ajutorul cu nimic deci nu inteleg ce e cu ei, ori ma cred incompetenta - ceea ce pana la urma e treaba mea, ca e copilul meu si il cresc cum vreau - ori le-a dat cumnata exemplu prost ca si acu duce hainutele copilului sa le spele si sa le calce soacra.
De enervat deja nu ma mai enervez asa tare ca sunt calita ;))
:*:*:*:*

lady_l
16.12.2009, 12:07:09
Ce fain ca le cantati la bebei. Eu nu mai am curaj ca am cantat o data si l-a luat cu plans :)) Dar ii place cand ii canta tati :)>-

Lilia, Mirra e delicioasa :*:*:*

Mersi scumpa>:D< Pupicei puiului:*:*:*

:)):)):)):)) Ce haiosi sunt socrii tai. Eu cred ca daca a mea mi-ar da asa "sfaturi" i-as turna apa la poarta pe timp de iarna ca sa inghete bine si cind o iesi la fintina sa-si rupa gitul :))

Andrusca
16.12.2009, 12:11:23
da...scot taxa ca si cadou de sarbatori...mai stii?:D
cel mai sigur e sa dea un telefon intriaj la cuza voda si dnele de acolo ii vor spune ce si cum...eu de cate ori am sunat mi-au vorbit frumos
dc naste la termen si eu la fel ne vom inatlni acolo...eu am dpn 2 ianuarie
la ce dr e cumnata ta?

da..deci se pare ca va plati..asta e, na :( ; mai merge vineri la Cuza si va intreba pe acolo
cumnata merge la dr Toma Gabriela :)