PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

biutzaxx
21.12.2009, 19:01:06
Cred... Cum m-a tuns Danut, nu m-a mai tuns nimeni, nu mai spun de combinatii de nuante si culori. Il ador. :-p
ce preturi are? ca eu am ramas in urma....
oare e prea tarziu sa imi fac maine o programare pt cand va fie el liber si sa fie pana de Craciun??

tsimonaiuliana
21.12.2009, 19:01:49
Biu, ai idee cat a costat caciulita lui Sebi care o are in poza de la avatar?(parca ai zis ca ti-a facut-o cineva cadou).

Juliette
21.12.2009, 19:05:38
oare e prea tarziu sa imi fac maine o programare pt cand va fie el liber si sa fie pana de Craciun??
Cred ca Ana e mai la curent decat mine. Eu am mers mai demult la Danut, o perioada n-am mai stiut nimic de el, pana de curand cand ne-am intalnit in Mall si mi-a dat nr de tel, spunandu-mi ca il gasesc la Utopia. N-am fost la Utopia, ma facusem la Xclusive, iar acum astept sa treaca perioada cu nasterea, sa merg din nou la Danut. :) :*

Green_Eyes
21.12.2009, 19:06:28
tu nu il alaptezi exclusiv la san?? sau le incurc eu?

Din pacate, nu:( Desi am avut lapte suficient si Tudor a luat f. bine in greutate, am avut pitici pe creier de care nu am putut sa scap:-< si mi se parea ca nu mananca suficient, ca nu am destul lapte ..doar pentru ca au fost unele zile in care nu se simtea el bine si nu avea chef sa suga sau facea mofturi..asa ca incetul cu incetul am inceput sa ii dau lapte praf la masa de seara, iar de vreo 2 saptamani nu mai vrea sa suga deloc la san pe timpul zilei (nu are rabdare, curge mai greu lapticul pentru ca s-a si imputinat..) si ii dau lapte praf si laptic muls.. acum suge numai noaptea. Imi pare rau ca am ajuns aici doar din cauza ca nu am avut incredere in mine, insa incerc sa ma impac cu ideea ca i-am dat pana acum si o sa ii mai dau cat o sa mai fie, chiar si cu ajutorul pompei (Ana, thanks again:*)

sava_ioana
21.12.2009, 19:55:28
Spuneti-mi si mie, va rog, cum e cu impartasitul la bebe? Mie nu mi-a zis nimeni nimic de asta... :"> Noi de la botez, n-am mai fost la biserica unde a avut loc evenimentul... Am uitat si sa ducem lumanarile :( E prea tarziu daca le duc acum?

se spune ca e bine de impartasit copilul in fiecare duminica...insa e mai greu dupa parerea mea...noi n-am reusit sa mergem chiar in fiecare duminica ...iar lumanarile de botez nu se duc la biserca,doar cele de cununie si intr-adevar cum spunea si fetele e bine sa le ai in casa si se le aprinzi in momentele dificile...

aanamaria
21.12.2009, 20:01:52
pus si noi niste pozici cu bradutu :"> :">
tare frumoasa-i monitza ta! toata-i un zambet.
vad ca e bolfosica scumpa de ea. ii dai san sau bibi?
io inca ma chinui cu sanul dar nu vrea nici daca-l tai. numai semiadormit ii dau. asa imi mananca f bine deocamdata. sper ca macar pana la 6 luni sa imi manance san ca e pacat sa ma las batuta.
pupici multi de la andrei!

alinutza20
21.12.2009, 20:22:22
tare frumoasa-i monitza ta! toata-i un zambet.
vad ca e bolfosica scumpa de ea. ii dai san sau bibi?
io inca ma chinui cu sanul dar nu vrea nici daca-l tai. numai semiadormit ii dau. asa imi mananca f bine deocamdata. sper ca macar pana la 6 luni sa imi manance san ca e pacat sa ma las batuta.
pupici multi de la andrei!

sarmana:*
pana la 4 luni si ceva i-am dat san exclusiv.. apoi i-am bagat bibe seara la culcare.. in rest tot san..
apoi aproape de 5 luni am inceput diversificarea.. acum are masa la pranz de legume... san oricand vrea.. iar bibe seara si cand e nevoie (in caz k plecam undeva sau n-am lapte)..
tot vreau s-o intarc da aman de pe o sapt pe alta.. nush cand o sa fie momentul.. ma salveaza sanul noapteak ea inca mananca noaptea..

pupici ptr andrei de la moni:*:*:*

le. ms ptr comm-uri si ca raspuns da.. are ochii negri... momentan k stiu k se mai schimba:)

aanamaria
21.12.2009, 20:36:34
pana la 4 luni si ceva i-am dat san exclusiv.. apoi i-am bagat bibe seara la culcare.. in rest tot san..
apoi aproape de 5 luni am inceput diversificarea.. acum are masa la pranz de legume... san oricand vrea.. iar bibe seara si cand e nevoie (in caz k plecam undeva sau n-am lapte)..
tot vreau s-o intarc da aman de pe o sapt pe alta.. nush cand o sa fie momentul.. ma salveaza sanul noapteak ea inca mananca noaptea..

daca mananca linistita san nu o intarca ca nu mai apuca ea lapte asa bun de la mami. are timp de lapte praf...
si io am incercat cu masa de legume dar abia i-am bagat morcovul. acum tre sa ii mai introduc alta leguma dar nu ma hotarasc care. io sincera sa fiu telina nu as manca...
crek ii bag un pic de cartof sa vad dc ii place. tu ii dai si zeama sau numai pireul?
noi papam si cereale seara ca sa nu se trezeasca f des noaptea. in rest san si pireu de fructe dar nici din asta nu prea vrea. ma cam chinui...
lasa ca ne obisnuim noi cate un pic cu toate .
pupam monitza

xxxxx
21.12.2009, 20:44:05

le. ms ptr comm-uri si ca raspuns da.. are ochii negri... momentan k stiu k se mai schimba:)

Alina, ai inlocuit de tot masa de lapte cu legume? Cum i le dai mai exact?
De ce vrei s-o intarci?:D

alinutza20
21.12.2009, 21:00:03
Alina, ai inlocuit de tot masa de lapte cu legume? Cum i le dai mai exact?
De ce vrei s-o intarci?:D

da am inlocuit de tot masa de pranz:).. i le fierb si le dau prin tocator/blender pana se fac pasta pasta dar nu tare(pu si apa in care au fiert)

vreau s-o intarc ptr k am foarte foarte putin lapte.. si asta numai intr-un san.. unul e aproape gol mai mereu... abia ce mananca noaptea.. mao tocaie si ziua dar mai mult se enerveaza.. azi i-am dat la 17 120ml de lapte.. pe la 18- 18.30 i-am data tatza sa-si faca de cap.. la 8 fara un sfert urla de foame de ziceai k n-o mancat de ieri...
oricum tot aman momentul k mi-e greu...

alinutza20
21.12.2009, 21:03:25
daca mananca linistita san nu o intarca ca nu mai apuca ea lapte asa bun de la mami. are timp de lapte praf...
si io am incercat cu masa de legume dar abia i-am bagat morcovul. acum tre sa ii mai introduc alta leguma dar nu ma hotarasc care. io sincera sa fiu telina nu as manca...
crek ii bag un pic de cartof sa vad dc ii place. tu ii dai si zeama sau numai pireul?
noi papam si cereale seara ca sa nu se trezeasca f des noaptea. in rest san si pireu de fructe dar nici din asta nu prea vrea. ma cam chinui...
lasa ca ne obisnuim noi cate un pic cu toate .
pupam monitza

moni mananca telina fara probleme.. nici eu n-as manca dar ei au alte gusturi:))
ai grija k cartoful baloneaza.. eu n-am stiut si am trait-o.. a se intelege nedormit.. dak ii dai da-i f putin ptr inceput.. eu personal l-am scos de tot..
zeama o pun in tocator cu legumele si se face pasta:)
cereale nu-i dau deloc.. i-am dat dar dr a zis NU la orice fainoase k e grasuta:)

incet incet o sa le accepte pe toate.. e mai greu la inceput ce-i drept:)
:*:*

Andrusca
21.12.2009, 21:29:20
Avem si noi pozici cu sarbatoritul si cu bradutul! <:-P <:-P
http://picasaweb.google.co.uk/bogdan.rusu/AndreiSorinLunaADouasprezecea#

Biu...este tortulet pt toata lumea;)) :*

Butterfly87
21.12.2009, 21:30:04

la multe lunite sanatate si tot ce este mai frumos

tsimonaiuliana
21.12.2009, 21:42:00
moni mananca telina fara probleme.. nici eu n-as manca dar ei au alte gusturi:))
ai grija k cartoful baloneaza.. eu n-am stiut si am trait-o.. a se intelege nedormit.. dak ii dai da-i f putin ptr inceput.. eu personal l-am scos de tot..
cereale nu-i dau deloc.. i-am dat dar dr a zis NU la orice fainoase k e grasuta:)

Si al meu e innebunit dupa telina.Cand i-am dat prima data am zis ca nu o sa vrea sub nici o forma dar i-a placut cel mai mult dintre toate mancarurile pe care i le-am dat.

gabriela_rgh
21.12.2009, 21:45:57
pus si noi niste pozici cu bradutu :"> :">
Ce bolfosica mica !Abia se mai vede mami de ea!;));));));))
Dulce foc!:*

Green_Eyes
21.12.2009, 22:05:06
Si al meu e innebunit dupa telina.Cand i-am dat prima data am zis ca nu o sa vrea sub nici o forma dar i-a placut cel mai mult dintre toate mancarurile pe care i le-am dat.

I-ai dat telina simpla sau combinata cu altceva? Eu tot nu stiu cu ce sa incep(:|

tsimonaiuliana
21.12.2009, 22:13:25
I-ai dat telina simpla sau combinata cu altceva? Eu tot nu stiu cu ce sa incep(:|

Am curatat telina,am taiat-o cubulete,apoi am fiert-o(cica e mai bine sa o faci la aburi) si am pus-o in blender cu un pic dein zeama unde a fiert ea.Poti sa fierbi telina si cu alte legume dar pt. inceput da-i numai cate o leguma pe zi iar apoi poti sa mai introduci cate doua,trei deodata.

tsimonaiuliana
21.12.2009, 22:21:40
Citez dintr-o carte:"Prima masa pt. bebelusul de 4 luni:fulgi de orez imbogatiti cu fier,cu cat mai mult lapte,astfel incat amestecul sa semene cu o supa.Aceasta alegere este ideala pt. stimularea mugurilor gustativi."
Acum depinde de la caz la caz.Tu oricum mai bine intreaba pediatrul cu ce ar trebui sa incepi ca el cunoaste ritmul de crestere al bebelusului tau.

tsimonaiuliana
21.12.2009, 22:27:15
Despre telina insa am citit ca:"evitati a prepara la domiciliu si a le oferi copiilor sfecla,spanac,telina si laptuci.Aceste plante pot contine cantitati foarte mari de nitrati.":(

aanamaria
21.12.2009, 23:02:56

la multe lunite scumpete de copil!!!!
lasa ca acus te ajunge din urma si andrei al meu (andutzu cum ii zic io cu taticu).
pupam mandrete de baiet!

AnaM
22.12.2009, 00:12:27
Ana, mersi pt recomandarea cu Roderma.....am fost azi cu Andrei si l-a vazut o dr f draguta...si i-a dat o crema de la Avene -Cicalfate, sper sa fie buna si mi-a dat si un gel de dus tot de la Avene.....acuma astept sa vad rezultatele, ca tare nu-mi place cum arata mititelul cu ele pe fata. :-s

Mi-a zis ca nu e alergie, ca daca era, era pe tot corpul..si ca din astea au beblusii pana la 3 luni. Dar totusi mie mi se par groaznice......
Cu mare placere!
Cicalfate e foarte buna, eu i-am dat in jurul guritei cand a inceput sa saliveze mai mult, ca se irita. De atunci nu a mai facut.
E bine ca ati fost la medic. Nu-ti fa probleme, in primele luni toti bebeii au bubutze, ba puncte de grasime, ba bubutze mici rosii de la caldura etc. AI sa vezi ce piele curata va avea peste 2 luni :)

AnaM
22.12.2009, 00:15:40

Hm... Pai eu ultima data, pe un spalat, tuns si coafat (indreptat) am dat circa 110 ron (par lungut) :) Fara spaga :)
Nu cred ca mai prinzi pana in Craciun, eu mi-am facut programare de data trecuta pentru 22 decembrie ca sa fiu sigura ca prind aproape de Craciun. Dar poti incerca cu un telefon sau iti zic eu maine cand vin daca mai are loc :*

AnaM
22.12.2009, 00:16:32
Din pacate, nu:( Desi am avut lapte suficient si Tudor a luat f. bine in greutate, am avut pitici pe creier de care nu am putut sa scap:-< si mi se parea ca nu mananca suficient, ca nu am destul lapte ..doar pentru ca au fost unele zile in care nu se simtea el bine si nu avea chef sa suga sau facea mofturi..asa ca incetul cu incetul am inceput sa ii dau lapte praf la masa de seara, iar de vreo 2 saptamani nu mai vrea sa suga deloc la san pe timpul zilei (nu are rabdare, curge mai greu lapticul pentru ca s-a si imputinat..) si ii dau lapte praf si laptic muls.. acum suge numai noaptea. Imi pare rau ca am ajuns aici doar din cauza ca nu am avut incredere in mine, insa incerc sa ma impac cu ideea ca i-am dat pana acum si o sa ii mai dau cat o sa mai fie, chiar si cu ajutorul pompei (Ana, thanks again:*)

:* Anytime :* Ma bucur ca ai inceput s-o exploatezi cum trebuie :D

AnaM
22.12.2009, 00:17:32

Deci cartoful era problema?
Eu telina inca nu i-am dat, doar fiindca mi se pare mie yuckie, da'o sa-i dau, mai stii... I-a placut broccoli-ul, ceea ce eu nu suport, deci there is hope :D

AnaM
22.12.2009, 00:18:08
Despre telina insa am citit ca:"evitati a prepara la domiciliu si a le oferi copiilor sfecla,spanac,telina si laptuci.Aceste plante pot contine cantitati foarte mari de nitrati.":(
Asa e... Cel putin despre spanac stiu sigur.

AnaM
22.12.2009, 00:21:10
Andrusca, Andrei e superb! Ce mare a crescut! Seamana perfect cu tine, e un frumos!

Alina, Monitza e delicioasa :D

biutzaxx
22.12.2009, 01:47:46
Nu, la maernitate, stii de la nastere mi-l monitorizeaza ca e bebe cu risc de probleme neurologice si merg periodic sa-l testeze. Deocamdata e bine, dar imi arata ce exercitii sa fac cu el, cum sa-l masez,... ma invata si pe mine cineva ceva, ca din maternitate am iesit planta de nu stiam nimic. M-a ajutat mult ca ma invata cum sa lucrez cu el si asa mai trece si timpul.
am inteles, si cat timp il mai monitorizeaza? bine ca e ok si sigur asa ramane ca daca era ceva se vedea pana acum .
pupam cavalerul!

biutzaxx
22.12.2009, 01:53:12
Biu, ai idee cat a costat caciulita lui Sebi care o are in poza de la avatar?(parca ai zis ca ti-a facut-o cineva cadou).
da, soacra mi-a luat-o dar nu cred ca a fost mult, nu cred ca mai mult de 15 lei..

biutzaxx
22.12.2009, 01:58:17

am citit intr-o carete ca cei hraniti numai la san si cei hraniti mixt, incep diversificarea la 6 luni. corect??
si daca e asa, poti incepe la 6 luni, nu acum, nu??

al meu mananca foarte putin, nush ce sa ii mai fac, noroc ca doarme ziua destul de des, adica la 2-3 ore si atunci ii dau sa si pape, dar mananca dintr-un san, iar cand e treaz nici prin gand nu ii trece sa manace, se enerveaza chiar cand il pun la masa, parca are ceva de facut si eu il incurc si pierde timpul cu mancatul.. am ajuns azi sa incerc sa ii dau si biberon , ca poate s-a saturat sa suga, sau sa mai schimb, si a mancat numai 60 ml...
iar azi de la 12 la 16 nu a mancat, noroc ca a adormit si l-am hranit atunci.. e normal sa mai faca si asa? eu cred ca are ceva de nu are pofta de mancare.. mi-e ciuda ca am san cat e nevoie dar daca el nu suge corespunzator, mi se va imputina si laptele si chiar imi pare rau.. am si pt ai vostri daca vreti :))

biutzaxx
22.12.2009, 02:09:25
Hm... Pai eu ultima data, pe un spalat, tuns si coafat (indreptat) am dat circa 110 ron (par lungut) :) Fara spaga :)
Nu cred ca mai prinzi pana in Craciun, eu mi-am facut programare de data trecuta pentru 22 decembrie ca sa fiu sigura ca prind aproape de Craciun. Dar poti incerca cu un telefon sau iti zic eu maine cand vin daca mai are loc :*
pai sa stii ac nu ai dat mult, ai dat cat dau si eu la stilistul la acre ma tot duc de ani de zile..
chair sa imi spui si sa ne pui si pozici :*

biutzaxx
22.12.2009, 02:11:20
Andrusca, frumos baiat mai ai, si e foarte fancy cu freza lui ;))

Alina, Monitza e gogosica scumpa foc! ador bolfutele ei, face pereche buna cu Tudorel al Anei, se intrec in boalfe amandoi..;))

alinutza20
22.12.2009, 07:51:34
Andrusca, frumos baiat mai ai, si e foarte fancy cu freza lui ;))

Alina, Monitza e gogosica scumpa foc! ador bolfutele ei, face pereche buna cu Tudorel al Anei, se intrec in boalfe amandoi..;))

mu;tumim frumos ptr aprecieri:*

pai moni cu tudor fiind nascuti amandoi odata se tin unul de altul;)) ;)) nu se dezlipesc doamne fereste :)):))

i-a trimis soacra-mea lu moni de mos un catel super dulce care canta, da din urechi si se misca... ce stie fii-mea ce-i frumos.. plange in sughituri cand il vede:)).. cred k se sperie:)).. acu ma gandesc serios ce sa-i iau eu:))

alinutza20
22.12.2009, 07:52:46
am uitat sa va spun neatza (:| (:| cine vine la o ~o) ~o) ~o) ?

petronelaaa
22.12.2009, 08:43:52
am uitat sa va spun neatza (:| (:| cine vine la o ~o) ~o) ~o) ?

EU EU!!!!(:| (:| (:| ~o) ~o) ~o) ~o) ~o) ...mare si dubla!!!!!!!!
s-a apucat unu cu o bormasina sa dea desteptarea.... la 8!!

alinutza20
22.12.2009, 08:46:07
la mine se scutura covoare non-stop.. tot ies odata pe balcon sa le zic de dulce... cu noaptea-ncap frate si pan la miezu noptii...

Butterfly87
22.12.2009, 08:51:53
da ii apuca gospodaria asa de dimineata...ce ma enerveaza oamenii astia:-&

petronelaaa
22.12.2009, 08:59:10
da ii apuca gospodaria asa de dimineata...ce ma enerveaza oamenii astia:-&

si stie ca e copil mic; da`ii doare fix in pix!
aaa... isi pune unu centrala, beyy da`asta vara/toamna nu puteai????:-L 8-X ca vara se face sanie!

xxxxx
22.12.2009, 09:25:26
'Neata(:||-) mai fetelor sunt belea vecinii astia, am patit si eu sa dea cu aspiratorul la 1-2-3 noaptea (va jur si inchipuiti-va cum se aude pe parchet), ori sa se bata si sa arunce cu graunte , boabe ceva:-&.
Fetelor dar ce tazriu stati seara(:|

claudelle
22.12.2009, 10:14:18
Cu mare placere!
Cicalfate e foarte buna, eu i-am dat in jurul guritei cand a inceput sa saliveze mai mult, ca se irita. De atunci nu a mai facut.
E bine ca ati fost la medic. Nu-ti fa probleme, in primele luni toti bebeii au bubutze, ba puncte de grasime, ba bubutze mici rosii de la caldura etc. AI sa vezi ce piele curata va avea peste 2 luni :)

M-am obisnuit cu fatzuca lui curata de la nastere si de aia acu disper...de abia astept sa treaca lunile astea sa fie din nou la fel.

alibd
22.12.2009, 10:30:02

Se pare ca tu mai mareu ai probleme de genul...ba nenea asta, ba vecina...;))

petronelaaa
22.12.2009, 10:37:12

Se pare ca tu mai mareu ai probleme de genul...ba nenea asta, ba vecina...;))

Daaaa.... poate se potolesc de Craciun, macar!:-s
da`nu mi-oi face eu o casa maaaare si foooomoasa, ei las! Ma duc sa pun 10lei deoparte (pic cu pic se face casa!:-" )

Milagros
22.12.2009, 10:40:54

La multe lunite, Tudorel!!!

Milagros
22.12.2009, 10:42:05

Sa va traiasca nazdravanul! Sa creasca mare si frumos! Acusica ii taiati motul. <:-P

jewelieta
22.12.2009, 11:01:41
neatza fetele...si bebelusii

Green_Eyes
22.12.2009, 11:29:56
La multe lunite, Tudorel!!!

:* Multumim!

aanamaria
22.12.2009, 11:47:43
la multi ani tudorel mititel!!!
sa cresti mare!
pupam falcos mic.

Andrusca
22.12.2009, 12:16:43
Fetelor, multumim pentru urari si aprecieri!!! :*

Eu va transmit Craciun Fericit alaturi de cei dragi si Mosu' sa aduca multe cadouri!!!
Viitoarelor mamici le tin pumnii si sa vina cu bebei sanatosi si mancaciosi!
:* :*
(am inceput devreme cu urarile pt ca plecam la socri si apoi la ai mei si nu stiu cand mai intru :-s )

tsimonaiuliana
22.12.2009, 12:20:37
Stie cineva ceva de Juliette?Poate azi e cu noroc si naste.:rockon:<:-P

gabriela_rgh
22.12.2009, 12:24:39
Stie cineva ceva de Juliette?Poate azi e cu noroc si naste.:rockon:<:-P
Si eu tot la ea ma gandesc!;;);;);;);;);;)
Eu cred ca voinicul ei azi o cunoaste pe mama!<:-P

tsimonaiuliana
22.12.2009, 12:26:29
Si eu tot la ea ma gandesc!;;);;);;);;);;)
Eu cred ca voinicul ei azi o cunoaste pe mama!<:-P

Si eu zic la fel.Sa dea Domnul sa fie bine.:)

eluta
22.12.2009, 12:36:23
Lui Gabriel ii ies doi dinti sus si e tare suparat :(( . Sper sa ii iasa astazi sau maine sa nu mai fie asa suparici si de Craciun.

tsimonaiuliana
22.12.2009, 12:40:08
Eu cred ca trebuie sa incep sa iau pastile(anticonceptionale).Imi puteti recomanda ceva ?Ca sa nu o mai sun pe doctorita doar pt. atata lucru.

kamille
22.12.2009, 12:41:34
buna fetelor ..noi nu am mai intrat demult pe forum

sa va zic ce am patit cu bursucu meu....dupa ce a papat intr-o zi ..i-am scos aerul si cam la jumate de ora..i-sa facut rau...
dupa asta am fost la medicu de fam sa vedem de la e a facut...ni s-a dat internare in spital am stat 3 zile i-a facut tot felu de analize...nu are nimic e totul in regula dar problema mea e ca bursucu nu a vrut sa plece cu mana goala din spital si a luat cu el o viroza...acum ne chinuim cu nasucul infundata cu tuse ...luam biseptol sper sa treaca repede

va pup multa sanatate tuturor:* :* :*

biutzaxx
22.12.2009, 12:41:48
la mine se scutura covoare non-stop.. tot ies odata pe balcon sa le zic de dulce... cu noaptea-ncap frate si pan la miezu noptii...
cred ca e valabil in toata tara.. si acu se scutura covoare la noi, bine ca nu stau aproape de barna aia, dar tot le aud..si mama la Roman se plange tot din acelasi motiv ..

biutzaxx
22.12.2009, 12:44:54

sa va zic ce am patit cu bursucu meu....dupa ce a papat intr-o zi ..i-am scos aerul si cam la jumate de ora..i-sa facut rau...
dupa asta am fost la medicu de fam sa vedem de la e a facut...ni s-a dat internare in spital am stat 3 zile i-a facut tot felu de analize...nu are nimic e totul in regula dar problema mea e ca bursucu nu a vrut sa plece cu mana goala din spital si a luat cu el o viroza...acum ne chinuim cu nasucul infundata cu tuse ...luam biseptol sper sa treaca repede

imi pare rau ..
dar in ce sens i s-a facut rau?? si ce invastigatii i-a facut?
pupam bursucelul :*

biutzaxx
22.12.2009, 12:46:38
nastere usoara Juliette! sa vii mai repede cu smecherul acasa ca sa il prindeti pe Mosu de-un picior! %%- :A :rocking: :gen_05: :rockon:

geany_m
22.12.2009, 12:46:52
Eu cred ca trebuie sa incep sa iau pastile(anticonceptionale).Imi puteti recomanda ceva ?Ca sa nu o mai sun pe doctorita doar pt. atata lucru.
Daca alaptezi poti sa iei Cerazette, sunt anticonceptionale care pot fi administrate si cat timp alaptezi.

tsimonaiuliana
22.12.2009, 12:47:27

In spitalele astea iesi mai bolnav decat ai intrat.Asa e la noi.>:P

tsimonaiuliana
22.12.2009, 12:48:27
Daca alaptezi poti sa iei Cerazette, sunt anticonceptionale care pot fi administrate si cat timp alaptezi.

Nu mai alaptez :(

alinutza20
22.12.2009, 12:55:51

dak nu alaptezi iti recomand logest.. sunt f bune, eu m-am impacat f bine cu ele si vreau sa revin dupa ce termin cu alaptatul

gabriela_rgh
22.12.2009, 12:58:08
Inainte de sarcina ce ai luat?Daca te impacai bine cu ele mergi pe aceeasi varianta.Eu am luat Triquilar (trifazice)si au fost singurele cu care m-am inteles....adica nu am pus pe mine de la ele.Dar cred ca depinde de fiecare organism....

AnaM
22.12.2009, 13:23:06
pai sa stii ac nu ai dat mult, ai dat cat dau si eu la stilistul la acre ma tot duc de ani de zile..
chair sa imi spui si sa ne pui si pozici :*

57 lei a costat azi, spalat + coafat (indreptat par cu peria + pus pe bigudiuri mari, fara stat la casca). Rezultatul AICI (http://picasaweb.google.ro/anaburaga/Par?authkey=Gv1sRgCMOYj9GqqL-lDw#5418019200270739058) (e facuta acum poza, cu telefonul, nu va speriati de moaca mea, dorm foarte prost de cateva zile...)
P.S. E plin pana pe 24 seara inclusiv...

AnaM
22.12.2009, 13:27:04
La multe lunite sanatoase si fericite, Tudorel!!!!! :*

Julie, curaj! Nastere usoara! SUntem cu gandul la tine!!!!!!!!! :rocking:

geany_m
22.12.2009, 13:31:03
Vin si eu cu galerie pt. Julie:D

HAI JULIE!! NASTERE USOARA!!
:rocking::rocking::rocking:

Ce cadou frumos vei avea de Craciun! :love:

tsimonaiuliana
22.12.2009, 13:31:54
57 lei a costat azi, spalat + coafat (indreptat par cu peria + pus pe bigudiuri mari, fara stat la casca). Rezultatul AICI (http://picasaweb.google.ro/anaburaga/Par?authkey=Gv1sRgCMOYj9GqqL-lDw#5418019200270739058) (e facuta acum poza, cu telefonul, nu va speriati de moaca mea, dorm foarte prost de cateva zile...)

Foarte frumos :)

gabriela_rgh
22.12.2009, 13:35:34
Vin si eu cu galerie pt. Julie:D

HAI JULIE!! NASTERE USOARA!!
:rocking::rocking::rocking:

Ce cadou frumos vei avea de Craciun! :love:

Ma alatur si eu galeriei!Hai Julie!Hai bebic de Julie ca te prinde Mos Craciun in burtica!:*:*:*:*:*:*

Si ce bebe pufos ai gasit Geany!;));));));))

AnaM
22.12.2009, 13:38:08
Foarte frumos :)
Saru-mana :*

jewelieta
22.12.2009, 13:38:11
ana,nu ai dat mult si te-a facut fain...dar crezi ca tine pana pe 24???sau ai vrut sa te faci frumoasa pt seara asta?:">

nu ii lasi nimic stilistului?o:-)

se vede in poza si un decolteu fff geneeros si plin;;)

geany_m
22.12.2009, 13:43:12
Ma alatur si eu galeriei!Hai Julie!Hai bebic de Julie ca te prinde Mos Craciun in burtica!:*:*:*

Si ce bebe pufos ai gasit Geany!;));));));))
;)) nu-i asa ca-i adorabil?;))

alinutza20
22.12.2009, 13:47:03
unde gasesc si eu o caciulita de asta de mos? babutza craciunita?:D poate ati vz pe undeva;))

AnaM
22.12.2009, 13:51:28
ana,nu ai dat mult si te-a facut fain...dar crezi ca tine pana pe 24???sau ai vrut sa te faci frumoasa pt seara asta?:">

nu ii lasi nimic stilistului?o:-)

se vede in poza si un decolteu fff geneeros si plin;;)

Am vrut ceva lejer :) Nu stiu daca ma tine pana pe 24, ca am paru moale, dar am ondulator si mai pot retusa. Dar, de obicei, la ce face Danut, tine spre o saptamana :D
Multumesc!
Ba ii las tot timpul spaga, dar am zis pretul pe care l-am platit la casa, spaga e optionala/variaza :)
Multumesc :"> Era si mai frumos inainte :-< Asta e, sarcina si alaptatul aduc si bucurii si deteriorari fizice =))

AnaM
22.12.2009, 13:52:09
unde gasesc si eu o caciulita de asta de mos? babutza craciunita?:D poate ati vz pe undeva;))
Eu am vazut la Carrefour :>

lady_l
22.12.2009, 13:55:01
La multe lunite TUDORICA!!! Sa cresti mare si sanatos..ca frumos esti deja:*

Andrusca si alinutza20 aveti niste bebelusi superbi:* Si asa niste falcute de iti vine sa-i papi de tot:*:*:* Sanatate si vou si bebelusilor>:D<

Ana...despre ce poze este vorba? am pierdut eu ceva?:D:-":*
pup la ingerash:*:*:*

lady_l
22.12.2009, 14:02:14
Niate poze cu un bebelush frumusel:D Faceti cunostinta cu Seby..puiuts de mikutza :)

http://picasaweb.google.com/LilianaVolosciuc/SebyDeMikutza#

Ea Va transmite salutari si pupaceste toti bebelusii si mamicile lor:*

alinutza20
22.12.2009, 14:03:10
Eu am vazut la Carrefour :>

eu m-am uitat da n-am vz..hmmm oricum ma duc iar azi-maine.. ma mai uit:)
sarmana' :*:*

petronelaaa
22.12.2009, 14:24:05

FFFF shucara esti si te-a facut fff dragut, iti sta superb!!!:">
Cu Tudor si sotul alaturi.... o sa radiezi;;) (si nu se observa somnul prost)!!!!!!!

biutzaxx
22.12.2009, 14:39:41
waw, arati tare tare bine !!
cat timp stau buclele??
mersi mult!

unde ai zis ca e salonul?? poate ma duc dupa craciun ..

Milagros
22.12.2009, 14:41:49
Ana, esti tare hot mama, Tudorel o sa fie tare mandru cand va vedea pozicile peste ani :*

alibd
22.12.2009, 15:08:09

Ana, foarte bine iti sta parul! Frumusica foc! :*

tsimonaiuliana
22.12.2009, 15:30:13
De cand se incepe cu branza calcica?

ungrasmic
22.12.2009, 15:39:06
am inteles, si cat timp il mai monitorizeaza? bine ca e ok si sigur asa ramane ca daca era ceva se vedea pana acum .
pupam cavalerul!
Din cate am inteles, pana la un an,dar nu stiu sigur pt ca initial au spus ca o sa mergem in fiec luna, dar acum ma cheama la 3 luni. Urmatorul control e 25ian-25 feb, depinde cand il programez. Si la ORL mrergem, am fost la 3 luni si la 6 mergem iar. Ultima data a scris pe fisa lui risc usor, deci eu sper ca e bine si ca o sa evoluezee cum trebuie. Imi doresc mereu sa vad cum se comporta un bebe de varsa lui, ce face, sa vad daca sunt diferente:-s

gabriela_rgh
22.12.2009, 15:48:54
Din cate am inteles, pana la un an,dar nu stiu sigur pt ca initial au spus ca o sa mergem in fiec luna, dar acum ma cheama la 3 luni. Urmatorul control e 25ian-25 feb, depinde cand il programez. Si la ORL mrergem, am fost la 3 luni si la 6 mergem iar. Ultima data a scris pe fisa lui risc usor, deci eu sper ca e bine si ca o sa evoluezee cum trebuie. Imi doresc mereu sa vad cum se comporta un bebe de varsa lui, ce face, sa vad daca sunt diferente:-s
Nico sunt convinsa ca va fi bine!:*:*:*:*:*:*:*:*

Milagros
22.12.2009, 15:55:49
Sunt sigura ca Cosminel e un luptator si este totul in regula. Oricum, e o dulceata de copilas

ungrasmic
22.12.2009, 16:00:34
Nico sunt convinsa ca va fi bine!:*:*:*:*:*:*:*:*
Eu una nici nu vreau sa ma gandesc la altceva si sa devin paranoia, dar un pic un pic de teama tot am.:* :* :* :* :*

ungrasmic
22.12.2009, 16:02:26
Sunt sigura ca Cosminel e un luptator si este totul in regula. Oricum, e o dulceata de copilas
Multumesc Ana, si al tau e super dulce, ma tot uit la pozele bebeilor vostri si toti sunt superbi. Daca nu ar cadea asa des netul meu as pune poze si cu Cosminel, dar pana se incarca, pica netul si ma iau toate alea

roxana_marius
22.12.2009, 16:32:25
help!!!!
mamici va rog dati-mi si mie un pediatru bun, care sa vina acasa.......un nr. de tel. si pret! preferabil care sa lucreze spitalul de copii! Sau un medic de famile ok, ca eu tare nemultumita sunt

Butterfly87
22.12.2009, 16:39:46
o sa vezi ca va fi bine Cosmin:* :*

biutzaxx
22.12.2009, 16:42:06
las ca e perfect normal sa iti faci griji, dar sa stii , ca daca avea ceva , era depistat pana acum , si din cate vad eu, e un bebe super dragalas si normal!
iuliana (tsimoiuliana )si Simona, parca au bebe de varsta lui Cosminel, nu??

biutzaxx
22.12.2009, 16:43:04
La multi ani pt ieri! a fost ziua ta de nume, sf Mc Iuliana ! sa fii sanatoasa si implinita ca si pana acum!

michellina
22.12.2009, 16:50:05
Fetelor voi ce suzete ati folosit pt 2 luni? Noi avem de la Nuk cu forma ortodontica de silicon si de latex, dar numai pe aia de latex o accepta (daca i-o tin eu cu mana). Numai ca ii raman forme foarte urate de la ea. Stiu ca ati discutat despre suzete cand a fost perioada voastra, dar nu mai gasesc ce suzeta ati recomandat atunci. Stiu ca AnaM parca recomandase ceva care nu lasa urme... Mai am si una de la Chicco, dar e foarte grea si mare.

michellina
22.12.2009, 16:54:13
Legat de analizele de care ziceam ieri, mie asa mi-a zis asistenta care i-a recoltat sange (am intrebat-o de ce ii ia sange din piciorus si ea a zis ca pt niste analize mai detaliate la care voi primi rezultatele prin posta). Am fost mirata cand mi-a zis asa pt ca intr-adevar mi s-a parut cam ciudat sa trimita la atatea mamici rez prin posta, dar na, am zis ca poate asa e procedura... Oricum am mai intrebat printre mamici si nici una nu stia ca mine... E clar totusi ca l-a intepat degeaba. Macar grupa de sange daca mi-ar fi spus-o.

AnaM
22.12.2009, 16:56:10
Ana...despre ce poze este vorba? am pierdut eu ceva?:D:-":*
pup la ingerash:*:*:*
Pusesem o poza cu mine intr-un mesaj anterior, ca am fost azi la coafor :-"
Pup pisicoasei :*

Seby al Mikutzei este superb! Cum de ai reusit sa faci rost de poze? Mikutza ce face?

AnaM
22.12.2009, 16:56:50
eu m-am uitat da n-am vz..hmmm oricum ma duc iar azi-maine.. ma mai uit:)
sarmana' :*:*

Eu am vazut prin zona cu decoratiuni de Craciun/gradina, pe acolo erau, o multime de modele si marimi, ce-i drept, acu' o saptamana :*

alibd
22.12.2009, 16:57:57
Pusesem o poza cu mine intr-un mesaj anterior, ca am fost azi la coafor :-"
Pup pisicoasei :*

Seby al Mikutzei este superb! Cum de ai reusit sa faci rost de poze? Mikutza ce face?

Am scris un mesaj acum cateva ore, dar vad ca nu s-a postat. :-&

Ana, foarte bine iti sta parul! Super frumusica! :*

PS: Asta era mesajul! ;))

michellina
22.12.2009, 16:57:58
Alina, Monizta ta e o scumpete, sa o papi toata!!! Si cum ajuta ea la impodobirea bradului...:* Abia astept sa facem si noi bradul.

AnaM
22.12.2009, 16:58:58
FFFF shucara esti si te-a facut fff dragut, iti sta superb!!!:">
Cu Tudor si sotul alaturi.... o sa radiezi;;) (si nu se observa somnul prost)!!!!!!!

Multumesc tare mult :"> :*

waw, arati tare tare bine !!
cat timp stau buclele??
mersi mult!

unde ai zis ca e salonul?? poate ma duc dupa craciun ..

Saru-mana :"> :* Buclele au un timp diferit de rezistenta, de la par la par :D Ale mele se vor mai lasa, dar tot va arata coafat (am firul moale si subtire).

Salonul e pe strada cu liceul Gh. Asachi si Sediul de la Pasapoarte. E vis-a-vis de intrarea de la RAJAC.

AnaM
22.12.2009, 17:00:06
Ana, esti tare hot mama, Tudorel o sa fie tare mandru cand va vedea pozicile peste ani :*

Ana, foarte bine iti sta parul! Frumusica foc! :*

Multumesc tare mult, fetelor :"> :* E timpul sa incep sa am un pic de grija de mine, ca am fost cam delasatoare si daca nu-i mai plac sotului :-" :D

biutzaxx
22.12.2009, 17:00:12
Fetelor voi ce suzete ati folosit pt 2 luni? Noi avem de la Nuk cu forma ortodontica de silicon si de latex, dar numai pe aia de latex o accepta (daca i-o tin eu cu mana). Numai ca ii raman forme foarte urate de la ea. Stiu ca ati discutat despre suzete cand a fost perioada voastra, dar nu mai gasesc ce suzeta ati recomandat atunci. Stiu ca AnaM parca recomandase ceva care nu lasa urme... Mai am si una de la Chicco, dar e foarte grea si mare.
recomandase pe cea de la chicco, am si eu o poza cu ea, intradevar, nu lase urma, dar al meu o accepta mai greu ca s-a obisnuit cu cele de la NUK. Uite aici (http://picasaweb.google.ro/sebastian.teodoru/LunaA4A#5416144885108552594)cum arata

biutzaxx
22.12.2009, 17:00:57
vreau si eu va rog nr de tel al dr Siminiceanu ca nush ce am facut cu el si nu-l mai am

biutzaxx
22.12.2009, 17:03:41
Multumesc tare mult :"> :*

Saru-mana :"> :* Buclele au un timp diferit de rezistenta, de la par la par :D Ale mele se vor mai lasa, dar tot va arata coafat (am firul moale si subtire).

Salonul e pe strada cu liceul Gh. Asachi si Sediul de la Pasapoarte. E vis-a-vis de intrarea de la RAJAC.
mersi, bine de stiut! :*

biutzaxx
22.12.2009, 17:04:30
Multumesc tare mult, fetelor :"> :* E timpul sa incep sa am un pic de grija de mine, ca am fost cam delasatoare si daca nu-i mai plac sotului :-" :D
e valabil si pt mine.... dar sotul intelege, si sigur si al tau la fel..eu nu ma mai suport ;))

AnaM
22.12.2009, 17:05:46

Pai mie Ioana mi-o recomandase pe cea monobloc din latex/cauciuc de la Chicco (http://www.chicco.ro/stiri/noua-suzeta-ortodontica-40.html).
Tudor nu a acceptat deloc suzeta din silicon, desi i le-am luat pe cele mai smechere (am o cutie plina, nefolosite, daca le doreste cineva, numai smecheroase :-< ), a acceptat foarte putin una in forma de para, la 6 lei bucata si cel mai bine a acceptat-o pe asta urata de la Chicco, dar de o luna n-o mai vrea nici pe asta, deci de o luna nu mai trage din suzeta (il "pacaleam" noaptea cu ea), adica de cand i-a aparut dintele.

AnaM
22.12.2009, 17:06:44

De la 6 luni :)
Fetelor, nu va grabiti sa inlocuiti toate mesele de solide asa devreme, bebe are nevoie de minim 3 mese de lapte pe zi, cel putin (!!!) 500 ml lapte...

AnaM
22.12.2009, 17:09:13
e valabil si pt mine.... dar sotul intelege, si sigur si al tau la fel..eu nu ma mai suport ;))
Eu am o problema cu unghiile, sunt extrem de moi si se rup, alaltaseara m-am enervat si le-am taiat atat de scurt de ma dor, m-am enervat, nu mai puteam, toate unghiile aveau marile diferita...
Sa nu mai zic de par, care a inceput sa-mi cada ingrozitor de 2 luni, si umblu tot timpul cu el legat, ca nu suport (mai ales sotul) sa gaseasca par de-al meu prin casa :( Si cade, frate, cate-un pumn odata, mai ales ca e lung... Si uite-asa parca-s mama omida mereu cu parul strans in coc...

biutzaxx
22.12.2009, 17:13:39
Eu am o problema cu unghiile, sunt extrem de moi si se rup, alaltaseara m-am enervat si le-am taiat atat de scurt de ma dor, m-am enervat, nu mai puteam, toate unghiile aveau marile diferita...
Sa nu mai zic de par, care a inceput sa-mi cada ingrozitor de 2 luni, si umblu tot timpul cu el legat, ca nu suport (mai ales sotul) sa gaseasca par de-al meu prin casa :( Si cade, frate, cate-un pumn odata, mai ales ca e lung... Si uite-asa parca-s mama omida mereu cu parul strans in coc...
si eu umblu cu el strans in coc, ca mi-e mai usor asa, si aiurea inca prins.. cu unghiile inca nu am treaba, cresc f repede , dar le tai eu scurt tare ca il zgarii pe bebe..
pe mine ma enerveaza burta inca, nu-s plata ca inainte..si tre sa fac sport, dar aman mereu..:(

alibd
22.12.2009, 17:17:43

Cu ulei de ricin ai incercat pentru unghii?
E bun si pentru par, cu galbenus de ou. Mie imi cade mai putin acum, dar imi cadea la fel de mult...am crezut ca raman cheala. :-"

tsimonaiuliana
22.12.2009, 17:19:20
La multi ani pt ieri! a fost ziua ta de nume, sf Mc Iuliana ! sa fii sanatoasa si implinita ca si pana acum!

Chiar?Nu stiam :">.Multumesc mult de urari,deasemenea :*

tsimonaiuliana
22.12.2009, 17:34:12

Si la mine e jale cu parul.Cred ca daca il strangeam faceam de o peruca.Acum am inceput un tratament cu produse Alpecin(le-am mai folosit odata si au dat rezultat-la recomandarea unui dermatolog) plus capsule Beauty Hair plus masca de par pe baza de placenta animala.Sper sa functioneze.Care alaptati sa nu folositi produsele Alpecin(contin cofeina).

biutzaxx
22.12.2009, 17:38:00
Si la mine e jale cu parul.Cred ca daca il strangeam faceam de o peruca.Acum am inceput un tratament cu produse Alpecin(le-am mai folosit odata si au dat rezultat-la recomandarea unui dermatolog) plus capsule Beauty Hair plus masca de par pe baza de placenta animala.Sper sa functioneze.Care alaptati sa nu folositi produsele Alpecin(contin cofeina).
alpecin a folosit si sotul la un moment dat, ca ii cadea parul f mult, dar nu i-a facut bine, ca aproape ca i-a ars scalpul, si nu a pus mult si nu a abuzat de el, la el a avut reactia naspa..

petronelaaa
22.12.2009, 17:39:06
vreau si eu va rog nr de tel al dr Siminiceanu ca nush ce am facut cu el si nu-l mai am

ti-am trimis nr d-nei doctor Siminiceanu

tsimonaiuliana
22.12.2009, 17:52:00

Al meu zambeste,rade in hohote(nu prea des),sta in fund dar sustinut,se joaca cu piciorusele lui,da mereu din maini si din picioare(parca innoata),apuca de obiecte si le duce la gura,daca ii dau o jucarie o tine in mana dar nu pt. mult timp ca o scapa.Cam asta e activitatea lui David.Daca am uitat ceva mai adaug eu pe parcurs.Sunt sigra insa ca si al tau copilas are astfel de activitati.Sanatate.

tsimonaiuliana
22.12.2009, 17:53:16
alpecin a folosit si sotul la un moment dat, ca ii cadea parul f mult, dar nu i-a facut bine, ca aproape ca i-a ars scalpul, si nu a pus mult si nu a abuzat de el, la el a avut reactia naspa..

vai de mine!!!!!!!!!!!!:O

jewelieta
22.12.2009, 18:00:59
probabil sotul biutei a facut o reactie alergica la alpecin...se poate intampla...

nico(un gras mic)-ai scris undeva povestea nasterii?ca eu nu tin minte sa fi povestit de o nastere cu probleme...ma intreb pt ca am vazut ca ai scris de posibile probleme ale bebului tau...?
sanatate multa

tsimonaiuliana
22.12.2009, 18:38:32
De la 6 luni :)
Fetelor, nu va grabiti sa inlocuiti toate mesele de solide asa devreme, bebe are nevoie de minim 3 mese de lapte pe zi, cel putin (!!!) 500 ml lapte...

Al meu are doua de solide iar lapte bea cam 850-950 pe zi.:)

ungrasmic
22.12.2009, 19:00:03
Al meu zambeste,rade in hohote(nu prea des),sta in fund dar sustinut,se joaca cu piciorusele lui,da mereu din maini si din picioare(parca innoata),apuca de obiecte si le duce la gura,daca ii dau o jucarie o tine in mana dar nu pt. mult timp ca o scapa.Cam asta e activitatea lui David.Daca am uitat ceva mai adaug eu pe parcurs.Sunt sigra insa ca si al tau copilas are astfel de activitati.Sanatate.
Da si Cosmin papa sosetele, se joaca, isi tine suzeta si o roade pe toate partile, si duce la guritza tot ce prinde. Voiam sa stiu daca se intoarce cu usurinta de pe spate pe burtica si daca face frecvent asta, daca stie pivotarea, daca apuca obiectele mici.

ungrasmic
22.12.2009, 19:02:36
probabil sotul biutei a facut o reactie alergica la alpecin...se poate intampla...

nico(un gras mic)-ai scris undeva povestea nasterii?ca eu nu tin minte sa fi povestit de o nastere cu probleme...ma intreb pt ca am vazut ca ai scris de posibile probleme ale bebului tau...?
sanatate multa
N-am scris povestea nasterii,mi-e greu si cred ca as speria lumea in modul in care as prezenta lucruruile. Sincer nici timp nu am avut ca pot intra doar asa fugitiv, si pana la 3 luni nici cum ma chmea nu mai stiam bine, ca nu sta singurel si nu am pe nimeni sa ma ajute cu el. Acum a venit o verisoara de la Vaslui sa pot face si eu curatenie si ceva de papa pt sarbatori.

tsimonaiuliana
22.12.2009, 19:20:32
Da si Cosmin papa sosetele, se joaca, isi tine suzeta si o roade pe toate partile, si duce la guritza tot ce prinde. Voiam sa stiu daca se intoarce cu usurinta de pe spate pe burtica si daca face frecvent asta, daca stie pivotarea, daca apuca obiectele mici.

Daca sta direct pe pat nu l-am vazut niciodata sa se intoarca singur dar eu il pun pe o patura (pliata in mai multe ) si sta mai sus iar uneori se rostogoleste si atunci cade pe burta.De apucat da sa apuce cam toate obiectele dar nu cu prea multa indemnare caci le scapa repede.
P.S-nu stiu ce inseamna"pivotarea":">

tsimonaiuliana
22.12.2009, 19:32:53
Ungrasmic-fii optimista,roaga-te la Dumnezeu sa va ajute,impartasiti-va si voi(tu si sotul) dar si copilasul de cate ori puteti.Seara,inainte de culcare ,fa-i cruce si zi-i Tatal nostru,mergeti la biserica,stati la slujba(cand puteti) si puneti pomelnic pt. sanatatea copilului.Dumnezeu nu ramane niciodata indiferent la rugamintile unei mame pt. copilul ei.>:D<
E foarte bine ca incerci sa uiti experienta neplacuta pe care ai avut-o in spital.

geany_m
22.12.2009, 20:01:23
A nascut Julie! :madlaugh::madlaugh::madlaugh::madlaugh::madlaugh: :madlaugh:

"Azi la 14.15 s-a nascut micutul Darius de 3.150kg. Pana la urma s-a impus cezariana, nu s-a putut natural."

Am vorbit si cu ea la telefon, e bine, l-a vazut si pupat pe flacau, e brunetel si frumos foc<:-P

Bravo, mami! Recuperare usoara!:*:*

Hypnotized
22.12.2009, 20:09:16

"Azi la 14.15 s-a nascut micutul Darius de 3.150kg. Pana la urma s-a impus cezariana, nu s-a putut natural."

Am vorbit si cu ea la telefon, e bine, l-a vazut si pupat pe flacau, e brunetel si frumos foc<:-P

<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P<:-Precuperare usoara!!! Darius sa fii sanatos,cuminte, sa asculti de mama si de tata si sa le aduci numai bucurii!!!!!

jewelieta
22.12.2009, 20:09:30
bravo julie...si bun venit pe lume bebe darius!!!!!!!!<:-P

recuperare rapida mami...

petronelaaa
22.12.2009, 20:09:50

BRAVO Julie! Felicitari! @};- @};- @};- @};- @};- %%- @};- @};- @};- @};- @};-
Mos Craciun si-a facut treaba!
Sa fiti sanatosi si fericiti toti 3!!!!

AnaM
22.12.2009, 20:19:07

Yuhuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! <:-P
Felicitari Julie si tati, sa va traiasca minunea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Parca nu-mi vine sa cred, asa-s de bucuroasa pentru ea!!!!!!!!! :x
:rockon::rockon::rockon::rockon::rockon:

AnaM
22.12.2009, 20:20:40

Nu te impacienta...
Uite, Tudor nu prea le are cu intoarcerile :))
In schimb, a inceput de cateva zile sa se impinga in maini si sa le tina drepte, gen mini-flotare, si, de pe burtica, sa se intinda dupa jucarii :)

alibd
22.12.2009, 20:21:05

Felicitari, Julie! Sa ai un bebe sanatos! <:-P Recuperare rapida! :*

alexa_bubu
22.12.2009, 20:32:40
felicitari, Julie!!!!recuperare rapida si un bebe sanatos...sa aveti un Craciun magic in 3!!!!:* :* :*

Butterfly87
22.12.2009, 20:58:19

felicitari...recuperare rapida...si sa fie sanatos Darius<:-P <:-P <:-P

biutzaxx
22.12.2009, 21:12:47
ti-am trimis nr d-nei doctor Siminiceanu
:* multumesc!

gabriela_rgh
22.12.2009, 21:36:13

<:-P<:-P<:-P<:-P<:-PFelicitari Julie si tatic de Darius!
Sa va traisca ingerasul si sa aveti un Craciun magic!:gen_17::gen_17::gen_17::gen_17::gen_17:

Green_Eyes
22.12.2009, 21:48:16
FELICITAAAAAAAAAAAARI, JULIETTE!!!!!!!!!!!<:-P<:-P<:-P<:-P
Ma bucur enorm de mult pentru voi!!!!!!!!!!!:madlaugh::madlaugh::gen_05:

tsimonaiuliana
22.12.2009, 22:23:28
Felicitari pt. proaspata mamica.Ce darnic a fost Mos Craciun!;))

biutzaxx
22.12.2009, 22:27:21
Felicitari mami Juliette! sa fiti fericiti , sanatosi si recuperare grabnica!
Misiune indeplinita, Mosul a fost darnic anul asta !
@};- @};- @};- (*) @};- @};- @};- :love:

sava_ioana
22.12.2009, 23:11:50
felicitari jullie...sa fiti sanatosi si sa creasca bebe darius mare ,frumos si sanatos iar tu sa te recuperezi cat mai rapid....

sava_ioana
22.12.2009, 23:13:35
ana iti sta tare bine parul...arati de pomina...nu stiu daca ai scris ca abia mai tin pasul la citit...la ce salon lucreaza acest danut?

aanamaria
22.12.2009, 23:30:31
felicitari julie! o sa aveti primele sarbatori in trei...super.
bine ai venit scumpete mica! sa fii sanatos darius si sa ai noroc in viata!
<:-P :rockon: :rocking: >:D<
asteptam sa ne povestesti cum a fost julie!
petrecere frumoasa tatic de darius!:rocking:

michellina
23.12.2009, 08:14:28
recomandase pe cea de la chicco, am si eu o poza cu ea, intradevar, nu lase urma, dar al meu o accepta mai greu ca s-a obisnuit cu cele de la NUK. Uite aici (http://picasaweb.google.ro/sebastian.teodoru/LunaA4A#5416144885108552594)cum arata

Asta ziceam ca o avem si noi, dar e prea grea si ii cade. Mc oricum pt raspuns!:*

michellina
23.12.2009, 08:17:59
Pai mie Ioana mi-o recomandase pe cea monobloc din latex/cauciuc de la Chicco (http://www.chicco.ro/stiri/noua-suzeta-ortodontica-40.html).
Tudor nu a acceptat deloc suzeta din silicon, desi i le-am luat pe cele mai smechere (am o cutie plina, nefolosite, daca le doreste cineva, numai smecheroase :-< ), a acceptat foarte putin una in forma de para, la 6 lei bucata si cel mai bine a acceptat-o pe asta urata de la Chicco, dar de o luna n-o mai vrea nici pe asta, deci de o luna nu mai trage din suzeta (il "pacaleam" noaptea cu ea), adica de cand i-a aparut dintele.

Nici David nu le accepta pe cele din silicon desi i-am cumparat vreo 4 modele. Da, se pare ca asta e singura care nu lasa urme, numai sa reuseasca el sa o tina in gura, ca daca trebuie sa stau langa el sa i-o sustin nu fac nici o afacere...Mc de raspuns!:*

michellina
23.12.2009, 08:24:47
Felicitari Juliette si bine ai venit printre noi bebe Darius!!! Sa va traiasca si sa va bucure viata!

Neatza tuturor! In sf suntem si noi primii pe ziua de azi!

petronelaaa
23.12.2009, 08:33:00
Neata ~o) ~o) ~o)
La Multe Lunite lui David! Sa cresti mare si voinic!!!

alinutza20
23.12.2009, 08:58:20
neata:*:*

felicitari julie>:D< multa sanatate bebe Darius si refacere super rapida :*:*

la multe lunite david de michele:*

pupici:*:*:*

xxxxx
23.12.2009, 09:02:15
Felicitari Julliette!
Recuperare usoara si un bebe sanatos.
Bravo Mos Craciun pt asa un cadou<:-P

Alina, ai mai cumparat scaunel de masa? Eu am gasit in Siraj si i-am luat. :-p

alinutza20
23.12.2009, 09:15:52
Felicitari Julliette!
Recuperare usoara si un bebe sanatos.
Bravo Mos Craciun pt asa un cadou<:-P

Alina, ai mai cumparat scaunel de masa? Eu am gasit in Siraj si i-am luat. :-p

da chiar ieri i-am luat.. sunt f incantata!!!!!!!!! si ea e foarte incantata:)

petronelaaa
23.12.2009, 09:20:36
da chiar ieri i-am luat.. sunt f incantata!!!!!!!!! si ea e foarte incantata:)
Cati, cati bani?
arata f bine.
Sa pape bun si frumos si mult!>:D<

alinutza20
23.12.2009, 09:28:41
Cati, cati bani?
arata f bine.
Sa pape bun si frumos si mult!>:D<

multumesc frumos
270 de pe okazii dar e nou.. arata fffffff bine.. jucarie e detasabila k sa n-o distraga de la masa.. o pun doar cand am treaba sa nu-mi simta lipsa:).. e reglabil si pe inaltime si spatarul.. exact cum imi doream:)

claudelle
23.12.2009, 09:31:23
dak nu alaptezi iti recomand logest.. sunt f bune, eu m-am impacat f bine cu ele si vreau sa revin dupa ce termin cu alaptatul

Logest am luat si eu......si eu m-am impacat f bine cu ele.

Green_Eyes
23.12.2009, 09:58:57
Buna dimineata!
Si eu sunt in cautare de scaun de masa, insa dupa Craciun de acum pentru ca nu mai am timp sa ies din casa. Am vazut oferta din Miniblu si Carrefour, vreau sa trag o fuga si pana in Siraj. Ce preturi sunt pe acolo?:-?
Ieri am iesit putin si am luat ultimele cadouri, astazi le-am si impachetat;))

La multe lunite, David!:*

Ana, arati tare bine!:* Imi place foarte mult parul tau:*
Eu, daca as putea, as sparge toate oglinzile care imi ies in cale|-)Sper insa ca la un moment dat sa am ambitia necesara sa slabesc si sa ma simt mai bine in pielea mea.:-<

xxxxx
23.12.2009, 10:35:08
Buna dimineata!
Si eu sunt in cautare de scaun de masa, insa dupa Craciun de acum pentru ca nu mai am timp sa ies din casa. Am vazut oferta din Miniblu si Carrefour, vreau sa trag o fuga si pana in Siraj. Ce preturi sunt pe acolo?:-?
Ieri am iesit putin si am luat ultimele cadouri, astazi le-am si impachetat;))

La multe lunite, David!:*

Ana, arati tare bine!:* Imi place foarte mult parul tau:*
Eu, daca as putea, as sparge toate oglinzile care imi ies in cale|-)Sper insa ca la un moment dat sa am ambitia necesara sa slabesc si sa ma simt mai bine in pielea mea.:-<

150 ron am dat, poze mai tarziu ca s-au descarcat acumulatorii.:-"
Me toooooooooooooooooo.>:P Sunt grasa si burtoasa, si...., si..... nu m-a ajutat alaptatul deloc sa slabesc[-X:((:((:((

Mai stiti ceva de Anmari?

alinutza20
23.12.2009, 10:44:37
Me toooooooooooooooooo.>:P Sunt grasa si burtoasa, si...., si..... nu m-a ajutat alaptatul deloc sa slabesc[-X:((:((:((

pick me pick me:))
e la parinti la tg neamt.. ne citeste dar presupn k nu are timp sa scrie:)

AnaM
23.12.2009, 10:54:41
ana iti sta tare bine parul...arati de pomina...nu stiu daca ai scris ca abia mai tin pasul la citit...la ce salon lucreaza acest danut?
Utopia se cheama, e pe strada cu Pasapoartele, vis-a-vis de RAJAC :*

Multumesc inca o data, fetelor!!!! :* :* :*

Alina, foarte fain scaunul, sa pape bine Monitza in el :)
Si eu tre sa-i cumpar, da' de-acum in ianuarie...

Green_Eyes
23.12.2009, 10:57:51

Astept pozele>:D<
Nici pe mine nu m-a ajutat..insaaa e vina mea pentru ca am mancat ce nu trebuia (carbohidrati si dulciuri..)

Si eu ma gandeam la ea ca nu a mai scris nimic..dar e online pe mess.

tsimonaiuliana
23.12.2009, 10:59:53
Am vb. azi cu pediatra si a zis ca pot sa incep sa ii dau branza calcica (parca stiam ca de la 6 luni /:)).Imi spune cineva cum se face ?Ea mi-a zis in mare cu um litru de lapte(de care lapte?) si tablete de calciu(cate tablete?) sau cu lamaie(cata lamaie?)8-}

xxxxx
23.12.2009, 11:05:03
Am vb. azi cu pediatra si a zis ca pot sa incep sa ii dau branza calcica (parca stiam ca de la 6 luni /:)).Imi spune cineva cum se face ?Ea mi-a zis in mare cu um litru de lapte(de care lapte?) si tablete de calciu(cate tablete?) sau cu lamaie(cata lamaie?)8-}

Bune intrebarile;))

Milagros
23.12.2009, 11:06:13

FELICITARI <:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

monique18virgo
23.12.2009, 11:11:24
Felicitari Julie pt.comoara ta. <:-P <:-P insanatosire grabnica>:D<

petronelaaa
23.12.2009, 11:17:16

Asa fac eu:
Branza calcica se obtine din 250ml lapte La Dorna 3,5% la care se adauga 2tablete bine pisate de CaLactic (atunci cand laptele e caldut-aprox 40grd) Laptele impreuna cu Ca se lasa la foc mic, amestecand continuu, pana cand se observa separarea cazeinei, a cheagului de zer. Se lasa la scurs aprox 10-15min intr-un tifon f curat sau o sita ca de ceai.

Nu te astepta sa iasa cantitate mare; iese cam 50g
o poti combina cu fructe, sau piure de legume
Sa aiba pofta!

xxxxx
23.12.2009, 11:18:22
Asa arata scaunul, numai ca tapiteria e cu alte desene.
http://www.okazii.ro/catalog/37258848/BERTONI-Scaun-DE-MASA-JOLLY-SAFARI-BLUE.html

tsimonaiuliana
23.12.2009, 11:21:40
Asa fac eu:
Branza calcica se obtine din 250ml lapte La Dorna 3,5% la care se adauga 2tablete bine pisate de CaLactic (atunci cand laptele e caldut-aprox 40grd) Laptele impreuna cu Ca se lasa la foc mic, amestecand continuu, pana cand se observa separarea cazeinei, a cheagului de zer. Se lasa la scurs aprox 10-15min intr-un tifon f curat sau o sita ca de ceai.

Nu te astepta sa iasa cantitate mare; iese cam 50g
o poti combina cu fructe, sau piure de legume
Sa aiba pofta!

Multumesc mult.>:D<

Andrusca
23.12.2009, 12:07:46
Iaca am aparut si eu putin..de dupa soba ;)) ;))

FELICITARI Juliette si refacere usoara!
Darius sa fie sanatos, sa doarma bine si sa isi bucure parintii!!! >:D<

La multe lunite sanatoase Miruna si David!!! >:D<

Ana, esti chic si sexy! ;)) =D>

Anmari
23.12.2009, 12:14:12

Anca si Simona (Green_Eyes) multumesc ca intrebati de mine :"> (ma face sa ma simt bine ;)) )

Va citesc tot timpul, nu am mai scris ptr ca n-am timp :( Aproape toata ziua imi este ocupata si cand am timp dorm ca sunt terminata.
Program bebelina:
ora 7-8: trezirea papat tzatza
ora 9-10: papa branzica calcica cu fructe sau piure de fructe completare san
ora 11-12: papa suc din mar, para, morcov dar nu tot timpul, completare san
ora 13.30-14: legume pasate
ora 15-16: san
ora 18-19: san
ora 20.30-21; lapte(aptamil, ca nu mai puteam sa ma mai storc:( ) cu cereale (orez de la milupa acum, dar am incercat vise placute de la milupa, placut, orez cu porumb si dovlecel si morcov de la nestle, placut, orez cu roscove de la nestle, placut dar constipat :( )
si dupa cereale doarme cel mult 4 ore si se trezeste si papa san toata noapte la interval de 2 ore :((

deci va inchipuiti ca abia la amiaza apuc sa va citesc si sa dorm asta daca reusesc.

Felicitari Julliette pentru bebelusi, sa creasca mare si frumos.

AnaM ti-am vazut coafura si iti sta super. Poate dupa sarbatori ma duc si eu la tipul tau ca sa incerc si altceva. La pret e la fel cu stilista mea deci merita sa incerc si altceva ;))

Alina sa se bucure Moni ptr scaunel si sa te lase mai linistita ;)) ca de altfel si Razvanel sa se bucure de scaun :). O sa-i cumpa si eu alintaturii mele dupa sarbatori.

Noi am fost sambata trecuta la cardiolog si a confirmat ceea ce auzise pediatra zgomotul de la inimioara. Are o gaurica care nu s-a inchis, e intre cele doua atricule si un canal care n-am prea priceput eu unde e :D. De acum trebuie urmarita cam la 4-5 luni.

tsimonaiuliana: eu branza calcica o fac din lapte UHT cu 1.5% grasime. la fel ca petronele fac 250 ml de lapte cu 2 pastile de Ca dar nu le sfaram ci le pun asa intregi si invart incontinuu. Eu nu las 15 min la scurs, ci o pun in strecuratoarea ptr ceai si apoi in tocator ptr ca iese mult mai fina. Am incercat sa i-o dau asa si n-a vrut deloc. Asa eu fac compot de mar/ para sau din amandoua si cu branzica le pun in tocator si iese o pasta super fina si o papa cu placere ( a se intelege cel mul 4 lingurite, completare san).
Am cumparat si borcanele de la Hipp la recomandarea AneiM si i-am amestecat cu branzica. Am cumparat caise bio si dintr-un borcanel mi-a ajuns de 3 ori(pe borcanel scrie ca de la deschidere sta 3 zile in frigider). O data i-am dat simplu piureul cu caise, apoi a doua zi combinat cu branzica si a papat tot.

xxxxx
23.12.2009, 12:22:59
Anca si Simona (Green_Eyes) multumesc ca intrebati de mine :"> (ma face sa ma simt bine ;)) )

.

:*:*:* Pupam printesica mica si va mai asteptam pe aici.

Green_Eyes
23.12.2009, 12:26:53
Felicitari Julie pt.comoara ta. <:-P <:-P insanatosire grabnica>:D<

La multe lunite!>:D<

Green_Eyes
23.12.2009, 12:35:58
Anmari, multa sanatate printesei! Si la Tudor auzea pediatra suflu in primele luni.. nu mi-a mai zis nimic la ultimul consult pentru ca nu a apucat sa il asculte ca a plans saracutul cu suspine8-}
Ma uit la voi cu cata usurinta vorbiti de diversificare si mi se face pielea de gaina:-"Ma sperie foarte tare subiectul poate si pentru ca nu sunt familiarizata cu bucataria|-)Nici macar piureul de legume nu stiu cum sa i-l fac[-( (cantitati, combinatii..)

petronelaaa
23.12.2009, 12:51:52
tsimonaiuliana: eu branza calcica o fac din lapte UHT cu 1.5% grasime. la fel ca petronele fac 250 ml de lapte cu 2 pastile de Ca dar nu le sfaram ci le pun asa intregi si invart incontinuu. Eu nu las 15 min la scurs, ci o pun in strecuratoarea ptr ceai si apoi in tocator ptr ca iese mult mai fina. Am incercat sa i-o dau asa si n-a vrut deloc. Asa eu fac compot de mar/ para sau din amandoua si cu branzica le pun in tocator si iese o pasta super fina si o papa cu placere ( a se intelege cel mul 4 lingurite, completare san).
Am cumparat si borcanele de la Hipp la recomandarea AneiM si i-am amestecat cu branzica. Am cumparat caise bio si dintr-un borcanel mi-a ajuns de 3 ori(pe borcanel scrie ca de la deschidere sta 3 zile in frigider). O data i-am dat simplu piureul cu caise, apoi a doua zi combinat cu branzica si a papat tot.

Noua ne-a zis pediatra ca laptele sa fie mai gras ca sa aiba ce sa se aleaga din el... ca deja asta din comert e doar culoarea de el:-s
Acu... na... fiecare face cum crede. Important e sa pape ei bine.
Putini copii o mananca simpla, necombinata.[-(

Anmari
23.12.2009, 12:57:26
Noua ne-a zis pediatra ca laptele sa fie mai gras ca sa aiba ce sa se aleaga din el... ca deja asta din comert e doar culoarea de el:-s

mi-e pediatra mi-a spus sa iau cu 0.1% grasime si parca prea de tot de aceea am ales 1.5%

alinutza20
23.12.2009, 13:41:34
fii-mea in scaun:))

Butterfly87
23.12.2009, 13:44:46
ce scumpica e>:D< >:D<

Milagros
23.12.2009, 14:09:39
Acuma vin sa pap manute grasute >:D<>:D<>:D<

alinutza20
23.12.2009, 14:11:11
Acuma vin sa pap manute grasute >:D<>:D<>:D<

hai k mai am un pic si tampesc de singuratate:)):))

alibd
23.12.2009, 14:19:38

Ce incantata e! ;))

xxxxx
23.12.2009, 14:20:02

Si tu Brutus? Noroc cu sarbatorile ca trebuie sa ma gandesc ce sa fac de mancare=))

E frumoasa foc grasuna ta

alinutza20
23.12.2009, 14:23:01
Si tu Brutus? Noroc cu sarbatorile ca trebuie sa ma gandesc ce sa fac de mancare=))

=)) pacat k e frig k dak erea vara macar ne mai vizitam... mergeam cu uratu de la una la alta::)):))

xxxxx
23.12.2009, 14:35:58
=)) pacat k e frig k dak erea vara macar ne mai vizitam... mergeam cu uratu de la una la alta::)):))

daaa, acum ne putem lauda ca avem copii mari si te mai poti intelege cu ei=))

alinutza20
23.12.2009, 16:32:02
toata lumea face mancare? nimeni pe aici?:-? :-?

roxana1
23.12.2009, 17:11:30
mai este cineva care a alaptat din pat,adica culcat?ca asa aproape de fiecare data adoarme bebe si nu mai pot sa il fac sa ragaie,ce sa fac?iar cand il bat pe spate sa ragaie nu imi reuseste de fiecare data,stiti vreun trug ca sa ragaie mai usor? cum sa il tin?a inceput sa imi planga si cred ca din cauza gazelor:-s

xxxxx
23.12.2009, 17:37:53
toata lumea face mancare? nimeni pe aici?:-? :-?

eu sunt pe aici, am calcat perdeaua >:P>:P>:P si acum fac bradutul, maine fac papa.;))

xxxxx
23.12.2009, 17:40:20
mai este cineva care a alaptat din pat,adica culcat?ca asa aproape de fiecare data adoarme bebe si nu mai pot sa il fac sa ragaie,ce sa fac?iar cand il bat pe spate sa ragaie nu imi reuseste de fiecare data,stiti vreun trug ca sa ragaie mai usor? cum sa il tin?a inceput sa imi planga si cred ca din cauza gazelor:-s

eu am alaptat si alaptez din pat. e normal sa adoarma ca el e micut inca. Chiar daca doarme ia-l in brate si tine-l asa, cu capsorul pe umerii tai si o sa ragaie. La mine nu prea mergea, copilul mu nu ragaia de felul lui, apoi mai tarziu am descoperit ca pozitia avionului il ajuta sa dea aerul afara.>:D<

roxana1
23.12.2009, 17:47:25
eu am alaptat si alaptez din pat. e normal sa adoarma ca el e micut inca. Chiar daca doarme ia-l in brate si tine-l asa, cu capsorul pe umerii tai si o sa ragaie. La mine nu prea mergea, copilul mu nu ragaia de felul lui, apoi mai tarziu am descoperit ca pozitia avionului il ajuta sa dea aerul afara.>:D<
doar sa il tin sau sa il si bat pe spate?e nasol ca dak ma ridic cu el in brate se trezeste si apoi nu mai adoarme.eu il mai ridic pe burtica mea de culcata asa cum sunt si il tin ca si cum ar sta in brate dar nu ragaie de fiecare data nici dak il bat pe spate.
voi cum adoarmeati bebele in pprimele saptamani? adormea singur in patut,adormea la san ,adormea in pat cu voi si apoi in patut?

alibd
23.12.2009, 17:55:10
eu sunt pe aici, am calcat perdeaua >:P>:P>:P si acum fac bradutul, maine fac papa.;))

Am o dilema legata de treaba asta: sa o calc sau nu? Sunt doar 11m de perdea. :-"
E noua, abia a fost cusuta, dar parca mi s epare putin botita. :-s

alinutza20
23.12.2009, 18:24:02
Am o dilema legata de treaba asta: sa o calc sau nu? Sunt doar 11m de perdea. :-"

eu zic k-si da drumu mai ales k, banuisc k e din matase:D

jewelieta
23.12.2009, 18:44:22
pt a nu mai calca perdeaua se zice ca e bine sa o pui la geam cand este umeda...

alibd
23.12.2009, 18:54:23
eu zic k-si da drumu mai ales k, banuisc k e din matase:D

E din organza. Am lasat-o intinsa pe pat, poate isi mai da drumul.

alibd
23.12.2009, 18:55:25
pt a nu mai calca perdeaua se zice ca e bine sa o pui la geam cand este umeda...

Asta stiu...numai ca a mea e abia cumparata.

xxxxx
23.12.2009, 19:26:17

Daca n-ai ce face...;)) Eu am numai 7 m si mi-a luat 2 ore#-o
Stiu perdeaua ta, din acelasi material e si a mea, am spalat-o la 30 grade, 700 rotatii, antisifonare, dar .... tot mai trebuie calcata, nu-si da drumul.:-w:-w

xxxxx
23.12.2009, 19:29:02
doar sa il tin sau sa il si bat pe spate?e nasol ca dak ma ridic cu el in brate se trezeste si apoi nu mai adoarme.eu il mai ridic pe burtica mea de culcata asa cum sunt si il tin ca si cum ar sta in brate dar nu ragaie de fiecare data nici dak il bat pe spate.
voi cum adoarmeati bebele in pprimele saptamani? adormea singur in patut,adormea la san ,adormea in pat cu voi si apoi in patut?

il bati usor pe spate, stiu ca se mai trezesc, e bine si pe burtica ta, dar asta e mai mult ca sa se linisteasca. Bebe al meu adormea la san, dupa care il mutam in patut, apoi o perioada l-am leganat pe picioare#-o acum l-am dezvatat si adoarme la san sau singur.

Multa, multa rabdare si perseverenta Roxana.>:D<

alibd
23.12.2009, 20:09:39
Daca n-ai ce face...;)) Eu am numai 7 m si mi-a luat 2 ore#-o
Stiu perdeaua ta, din acelasi material e si a mea, am spalat-o la 30 grade, 700 rotatii, antisifonare, dar .... tot mai trebuie calcata, nu-si da drumul.:-w:-w

:-SS :-SS :-SS

Milagros
23.12.2009, 20:29:01
Same here :(( Unde stai ca acuma vin incolo ^:)^

Milagros
23.12.2009, 20:32:58
Nu stiu daca a patit cineva cam ine sa ma lamureasca. Dupa ce am nascut am avut hemoragia de rigoare apoi dupa doua saptamani doar o scurgere colorata dar de 2 zile curge sange iar :(( Destul de putin, adica face fata protej slipul (inca) - dar totusi e sange. E normal asa? Fac 40 de zile de la nastere pe 25.

alinutza20
23.12.2009, 20:39:10
Nu stiu daca a patit cineva cam ine sa ma lamureasca. Dupa ce am nascut am avut hemoragia de rigoare apoi dupa doua saptamani doar o scurgere colorata dar de 2 zile curge sange iar :(( Destul de putin, adica face fata protej slipul (inca) - dar totusi e sange. E normal asa? Fac 40 de zile de la nastere pe 25.

e normal...
pe mine m-o lungiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit.. cand ziceam k s-a terminat.. ma lasa cateva zile.. iar.. si tot asa cat ptr protej slip
nu e musai sa fie 40 de zile... asa se zice din popor chipurile.. mie alea puternice mi-au trecut f repede.. da s-a tarait... am intrebat-o pe ciupilan cand am fost la control.. mult dupa 6 sapt cand trebuia si a zis k e perfect normal...
apoi cand avea fata vreo 3 luni mi-a venit normal.. nu mi-a mai venit 2 luni.. acu luna asta iar mi-a venit.. deci haos total:))

ps. stau pe primaverii:D

biutzaxx
23.12.2009, 20:40:33
am aparut si noi in pesaj dupa o zi luunga in care am fost la dr Siminiceanu, apoi la Era sa luam cadouri celor dragi (multi $-) $-) $-) ) si mi-am facut si eu parul tuns, suvitat si aranjat , tot la Cristi-stilistul meu, m-a acceptat si m-a bagat peste program ca deh, merg la el de 7 ani..
acu bebe doarme, da sa se trezeasca si am timp de miresit
aaa si ieri la 2 noaptea am terminat de facut pomul ;))

xxxxx
23.12.2009, 20:51:25
am aparut si noi in pesaj dupa o zi luunga in care am fost la dr Siminiceanu, apoi la Era sa luam cadouri celor dragi (multi $-) $-) $-) ) si mi-am facut si eu parul tuns, suvitat si aranjat , tot la Cristi-stilistul meu, m-a acceptat si m-a bagat peste program ca deh, merg la el de 7 ani..
acu bebe doarme, da sa se trezeasca si am timp de miresit
aaa si ieri la 2 noaptea am terminat de facut pomul ;))

de aia bantuiai tu pe aici;))
Am terminat si eu de facut bradul.#-o

biutzaxx
23.12.2009, 21:18:58
de aia bantuiai tu pe aici;))
Am terminat si eu de facut bradul.#-o
da.. dar eu is ultima miresica care da noapte buna... din pacate va cul;cati toate, eu ma bucur de liste la ora aia.. ;))

jewelieta
23.12.2009, 21:42:09
biu,nu ne arati o poza sa vedem cum te-ai aranjat?;))

AnaM
23.12.2009, 21:42:55

Pai e de la 6 luni recomandata. Nu stiu ce se tot grabesc pediatrii astia, in Europa de vest, lactatele se recomanda dupa 1 an. In fine, e treaba fiecaruia cum face, eu nu i-am dat inca, o sa-i dau curand.

AnaM
23.12.2009, 21:44:23
Ana, esti chic si sexy! ;)) =D>

Multumesc :* :x

AnaM ti-am vazut coafura si iti sta super. Poate dupa sarbatori ma duc si eu la tipul tau ca sa incerc si altceva. La pret e la fel cu stilista mea deci merita sa incerc si altceva ;))

Multumesc mult :* Du-te cu incredere :) Bine ai revenit!!!!!

AnaM
23.12.2009, 21:46:40

Da, ai dreptate, si eu auzisem de lapte cat mai slab, dar pana la urma m-am interesat mai bine, si e ok de 3,5%, pentru ca grasimile alea il ajuta pe bebe sa se dezvolte bine (nu mai stiu exact pe ce plan).
Darrrrrr, dupa 6 luni, repet. Inainte de 6 luni, probabil ar solicita prea mult stomacelul...

AnaM
23.12.2009, 21:48:06

Subscriu in totalitate :)

AnaM
23.12.2009, 21:49:17
Adormea imediat ce termina de papat si apoi il mutam in patutul lui. Uneori ramanea in pat cu mine, dar numai ziua (noptile a dormit doar in patul lui)

AnaM
23.12.2009, 21:54:02

E normal :)
Pe mine m-a tinut o luna parca. La 3 luni fix a venit cm normal, tot 7 zile, dar aproape fara dureri (fata de ce zvarcoliri de durere trageam inainte de sarcina). Si de atunci, regulat, tot asa fara dureri, la 28 de zile. Doar ca acum e un pic mai abundent la inceput si mult mai slab spre sfarsit.
Nu folosesc si n-am folosit niciodata AC...

AnaM
23.12.2009, 21:56:49
Asa... am terminat si eu de recuperat. Acu' iar sunt singura? :D
Biu? :D

Livingul e plin ochi de jucarii (a fost cuminte puiu' :-"), deja sotul face alergie, a zis ca ne muta la mansarda cu toate catrafusele :)) Ne face playground acolo.

Vine Craciunuuuuuuuuuuul! :madlaugh:

jewelieta
23.12.2009, 21:58:03
ana,ai facut eclere?parca asa ziceai zilele trecute ca mierucri asta ai in plan8-}

jewelieta
23.12.2009, 22:02:48
in seara asta pe pro tv e iluzionistul la 2215...mi s-a zis ca e f fain filmul...dc nu avetic e face poate va uitati si voi fetele...

sherry,mi se pare mie sau dragos e blondutz?;))...ce mai face bebele,i-au trecut colicile?

asa e ana,vine Craciunul....>:D<

xxxxx
23.12.2009, 22:07:47
E normal :)
Pe mine m-a tinut o luna parca. La 3 luni fix a venit cm normal, tot 7 zile, dar aproape fara dureri (fata de ce zvarcoliri de durere trageam inainte de sarcina). Si de atunci, regulat, tot asa fara dureri, la 28 de zile. Doar ca acum e un pic mai abundent la inceput si mult mai slab spre sfarsit.
Nu folosesc si n-am folosit niciodata AC...

La mine nu a venit nici acum (si nici nu vreau sa vina); daca l-am diversificat e posibil sa apara de acum, nu?=((

alinutza20
23.12.2009, 22:13:10
in seara asta pe pro tv e iluzionistul la 2215...mi s-a zis ca e f fain filmul...dc nu avetic e face poate va uitati si voi fetele...

sherry,mi se pare mie sau dragos e blondutz?;))...ce mai face bebele,i-au trecut colicile?

am vz filmul de 3 ori.. probabil il vad si in seara asta.. e mult prea tare.. unul din cele mai faine filme care le-am vazut, insa e genul de film care tren=buie vazut exact pana la sfarsit.. altfel n-are farmec:)
vizionare placuta si sa-mi spui maine dak ti-a placut:)

alinutza20
23.12.2009, 22:13:41
La mine nu a venit nici acum (si nici nu vreau sa vina); daca l-am diversificat e posibil sa apara de acum, nu?=((

e posibil dar nu neaparat:)

AnaM
23.12.2009, 22:14:25
ana,ai facut eclere?parca asa ziceai zilele trecute ca mierucri asta ai in plan8-}

Nu :-w A fost plecat azi sotul si m-am dus si eu la o ultima tura de cautat cadouri... Maine, daca am timp, fac, sa vad ce mai intervine in program :)

AnaM
23.12.2009, 22:14:58

Se poate, dar nu e obligatoriu :)

AnaM
23.12.2009, 22:15:51
e posibil dar nu neaparat:)
=)) =))

Monitza e criminala in scaun :D

jewelieta
23.12.2009, 22:20:03
eu sunt harnica...fac ciorba de vita...azi am lenevit toata ziua, n-am avut nici un chef

sper sa pot sa urmaresc filmul ca lumea...ca eu am un stil de a-mi face de treaba cand ma uit la un film...:-"si se oftica sotul meu cand vin si intreb:ce s-a mai intamplat>?????:[email protected]

petronelaaa
23.12.2009, 22:20:17
da.. dar eu is ultima miresica care da noapte buna... din pacate va cul;cati toate, eu ma bucur de liste la ora aia.. ;))

biu, ce ti-a zis la pediatra? ce are Sebi? era aglomerata? :-"

biutzaxx
23.12.2009, 22:22:36
biu,nu ne arati o poza sa vedem cum te-ai aranjat?;))
suvitele se vad mai bine de la spate, dar ca sa iti faci o idee, uite aici (http://picasaweb.google.com/sebastian.teodoru/LunaA4A#5418529226608479250)

jewelieta
23.12.2009, 22:31:13
sunt faine tare biu...se vad f bine si din fata;))
vad ca v-ati facut frumoase si tu si ana...sa va fie de bine(sper ca se poate zice si in contextul asta asa)

biutzaxx
23.12.2009, 22:34:53
biu, ce ti-a zis la pediatra? ce are Sebi? era aglomerata? :-"
cica e perfect sanatos si frumos :)) si mi-a dat sa il dau cu ederma pt piele, un antiacid gastric ca sa nu il usture gatul cand mai regurciteaza, si l-a masurat.. a zis ca daca nu papa dupa antiacidul asta , sa vin dupa anul nou.. acum dupa ce am fost la dr, Sebi a mancat de 4 ori pana acum, de frica de injectii cred :))

biutzaxx
23.12.2009, 22:35:30
sunt faine tare biu...se vad f bine si din fata;))
vad ca v-ati facut frumoase si tu si ana...sa va fie de bine(sper ca se poate zice si in contextul asta asa)
multumesc mult! acu parca mai arat si eu a muiere..:-"

off: cand incepem galeria la tine??

biutzaxx
23.12.2009, 22:43:23
Ce jucarii imi recomandati pt Sebanel??

jewelieta
23.12.2009, 22:49:07
cati bani ai dat pe tuns si suvite biu?

galeria la mine???:-?am eu asa un feeling ca o sa merg pe 4 iaunuarie la iasi pe"uscat"...eu sunt pregatita...si abia astept sa vina fetita...dar se pare ca ea nu da nici un semn...stie ea ca-i frig afara...

oricum va tin la curent>:D<

biutzaxx
23.12.2009, 22:53:44
cati bani ai dat pe tuns si suvite biu?

galeria la mine???:-?am eu asa un feeling ca o sa merg pe 4 iaunuarie la iasi pe"uscat"...eu sunt pregatita...si abia astept sa vina fetita...dar se pare ca ea nu da nici un semn...stie ea ca-i frig afara...

oricum va tin la curent>:D<
pai 210 ron, tuns , suvitat in 2 nuante, spalat cu balsam si nuantator ca sa bata in argintiu suvitele, apoi aranjat..+bacsis

jewelieta
23.12.2009, 22:55:30
:-&...scump somle scump...
cred ca nu sunt invatat eu cu preturi de-astea

imi place bradutul vostru e f bogat si frumos

si marsupiul cel bleu...e comod?...

biutzaxx
23.12.2009, 23:00:28
:-&...scump somle scump...
cred ca nu sunt invatat eu cu preturi de-astea

imi place bradutul vostru e f bogat si frumos

si marsupiul cel bleu...e comod?...
da, e gen banana >:D<
ii place sa stea in el si are mai multe pozitii :)

xxxxx
23.12.2009, 23:17:35
Poze cu scaunelul si bradutul http://picasaweb.google.com/grecutza23/Razvan2#

tsimonaiuliana
24.12.2009, 00:24:01
Biu,foarte frumos ti-a iesit parul.Cred ca numai eu am ramas necoafata de Craciun.:-?
Si la noi gata bradutul( abia ce-am terminat #-o).

biutzaxx
24.12.2009, 00:27:48
frumos bradutul, si frumos falcosul blond! vine mosu maine?

biutzaxx
24.12.2009, 00:29:53
Biu,foarte frumos ti-a iesit parul.Cred ca numai eu am ramas necoafata de Craciun.:-?
multumesc, ei m-am coafat ca de la sf lui iunie nu m-am mai aranjat la par si chiar era cazul , era tufa.. acu, de Paste ma mai duc, stii vorba aia, din An in Paste? exact asa vad ca ma tund si eu , din An in Paste :))

sa pui pozici cu bradutul :*

jewelieta
24.12.2009, 00:38:53
am vazut filmul ,alinutza...f fain...
am terminat si ciorbitza...
de-acu...somn usor fetele si bebeii

tsimonaiuliana
24.12.2009, 09:55:05
Pai e de la 6 luni recomandata. Nu stiu ce se tot grabesc pediatrii astia, in Europa de vest, lactatele se recomanda dupa 1 an. In fine, e treaba fiecaruia cum face, eu nu i-am dat inca, o sa-i dau curand.

Nu cred ca o sa-i dau baranza calcica de pe acum,mai astept,doar vroiam sa ma informez din timp cum se face.

tsimonaiuliana
24.12.2009, 10:05:17
Sunt singura pe aici?Fetele faceti papa?:D Spor la treaba pt. azi.:)

alinutza20
24.12.2009, 10:15:11
Sunt singura pe aici?Fetele faceti papa?:D Spor la treaba pt. azi.:)

eu mai bantui pe aici k de obicei:)):))
papa mai pe seara k nu fac mare chestie... treburi traditionale:)
spor la treaba si de la mine ptr mamicile harnicute:*

xxxxx
24.12.2009, 10:23:46
eu mai bantui pe aici k de obicei:)):))
papa mai pe seara k nu fac mare chestie... treburi traditionale:)
spor la treaba si de la mine ptr mamicile harnicute:*

Si eu pe aici, m-am ocupat de bebeloi de acum la bucatarie cu mine =))
Alina, ce faci de papa?
Biule, mosu a venit si la sot si la Razvan, la mine doar din partea soacrei a ajuns, oare n-am fost cuminte sa-mi ia tati si mie ceva?:-?[-(

M-a pus bunica sa-i umflu un balon si sa-i dau lui Razvan si de cate ori il scapa maraie >:P

stefania_a
24.12.2009, 10:26:28
Alina, ce faci de papa?
Biule, mosu a venit si la sot si la Razvan, la mine doar din partea soacrei a ajuns, oare n-am fost cuminte sa-mi ia tati si mie ceva?:-?[-(

M-a pus bunica sa-i umflu un balon si sa-i dau lui Razvan si de cate ori il scapa maraie >:P
am scris reteta offtopicuri....

Milagros
24.12.2009, 10:37:32
e normal...
pe mine m-o lungiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit.. cand ziceam k s-a terminat.. ma lasa cateva zile.. iar.. si tot asa cat ptr protej slip
nu e musai sa fie 40 de zile... asa se zice din popor chipurile.. mie alea puternice mi-au trecut f repede.. da s-a tarait... am intrebat-o pe ciupilan cand am fost la control.. mult dupa 6 sapt cand trebuia si a zis k e perfect normal...
apoi cand avea fata vreo 3 luni mi-a venit normal.. nu mi-a mai venit 2 luni.. acu luna asta iar mi-a venit.. deci haos total:))

ps. stau pe primaverii:D

Neatza
Deci e normal sa revina cu sange? Ca tare m-am speriat :|

Fetele, bravo voua, ati facut si bradutul. Noi in seara asta il facem. Abia astept.

Milagros
24.12.2009, 10:43:39
Adormea imediat ce termina de papat si apoi il mutam in patutul lui. Uneori ramanea in pat cu mine, dar numai ziua (noptile a dormit doar in patul lui)

Merci de lamurire cu hemoragia, scumpa.

Ce norocoasa ai fost cu un Tudorel asa cuminte. Al meu mi-a dormit imediat dupa papa in primele zile ca dupa aia... jale ce imi face. Papa si atipeste, dar nu adoarme profund. Il pun in patutul lui sau mai nou in carut ca e mai mic spatiul si il mai pacalesc si am impresia ca o sa ma odihnesc si cand colo dupa 3-5 min incepe sa sa agite, apoi incepe oracaiala si daca nu il bag in seama da in plans fara lacrimi, agitatie la maxim si, automat, regurgitare.
Nu stiu ce sa ma mai fac cu el cat este de agitat. Da non stop din picioare de isi da pantalonasii jos si uneori si pampersul daca e un pic mai plin :(( Tot il infas in paturica ca nu gasesc alta solutie sa se mai potoleasca :-w
Asta noapte i-am dat papa, l-am facut sarmaluta si l-am pus in carut si l-am leganat juma de ora pana s-a linistit - vad ca leganatul in carut inca merge, dar nu zic hop... Asa am putut dormi si eu 2 ore fara el langa mine.

Milagros
24.12.2009, 10:44:52

E destul de blondutz, sa stii, asa era taica-su de mic si inca mai are cateva suvite. Eu ochii ii pandesc cu nerabdare sa ramana albastri verzui ca ai lui tati ;))
Colicile... nu stiu ce sa zic, mai are iesiri, dar nu permanente.

Milagros
24.12.2009, 10:46:12
Nici eu nu vreau sa vina macar vreo 6 luni. Ce bine era pe sarcina ;))

Milagros
24.12.2009, 10:47:06
eu sunt harnica...fac ciorba de vita...azi am lenevit toata ziua, n-am avut nici un chef

sper sa pot sa urmaresc filmul ca lumea...ca eu am un stil de a-mi face de treaba cand ma uit la un film...:-"si se oftica sotul meu cand vin si intreb:ce s-a mai intamplat>?????:[email protected]
Eu ieri am facut un tort rapid si azi fac pieptul de pui cu ciuperci la cuptor. Sarmale, fursecuri, ciorba si carnati ne aduce bunica-mea :D

tsimonaiuliana
24.12.2009, 10:52:48
Voi cum va descurcati cu mancarea solida?Al meu tare mai e mofturos,nu prea mananca cu pofta si dupa vreo 5 lingurite(si pt. astea ma lupt) gata nu mai vrea si incepe sa planga.Am foast odata la cineva care avea bebel de 3 luni si ii dadea Danone cu fructe:O si manca cu o pofta de ii venea sa manance lingurita si cutia cu tot.

Milagros
24.12.2009, 10:53:11
Biu, esti o mamica super frumusica =D>
Ce tare imi plac pozele voastre!!! E bestiala aia cu tati si Sebi in aceeasi pozitie. :)) Cea cu Sebi pe burtica... idem pozitia lui Dragos, iar cea cu nasul in pat e...geniala!! >:D<

Milagros
24.12.2009, 10:54:59
Frumos bradutul, iar bolfoasa de sub brad o pupacim toata >:D<

Milagros
24.12.2009, 10:55:41
Si eu, si eu! Abia de reusesc sa ma spal pe cap :( Si se ingrasa asa de repede :((

Milagros
24.12.2009, 10:58:02
Voi cum va descurcati cu mancarea solida?Al meu tare mai e mofturos,nu prea mananca cu pofta si dupa vreo 5 lingurite(si pt. astea ma lupt) gata nu mai vrea si incepe sa planga.Am foast odata la cineva care avea bebel de 3 luni si ii dadea Danone cu fructe:O si manca cu o pofta de ii venea sa manance lingurita si cutia cu tot.
Hm... mie treaba asta cu Danone si Danonino nu prea imi place #-o
Am vazut intr-o dimineata in statie o tante cu un copilas de vreo 4 ani, il ducea la gradi si ii pregatise pachet snacksuri si pepsi. :|:|:|

tsimonaiuliana
24.12.2009, 11:06:16
Hm... mie treaba asta cu Danone si Danonino nu prea imi place #-o
Am vazut intr-o dimineata in statie o tante cu un copilas de vreo 4 ani, il ducea la gradi si ii pregatise pachet snacksuri si pepsi. :|:|:|

Si inca ii dadea Danone din ala Casa Buna care mie sincer mi se pare cam ciudatel iaurtul.Dar s-a lecuit cand a vazut ca bebelusul a dat in diaree.

DA,SUNT SI MAME INCONSTIENTE.CRED CA AL MEU COPIL NU O SA PUPE ALIMENTE DE GENUL-CIPSURI,FAST-FUDURI ETC.

Milagros
24.12.2009, 11:09:36
Si inca ii dadea Danone din ala Casa Buna care mie sincer mi se pare cam ciudatel iaurtul.Dar s-a lecuit cand a vazut ca bebelusul a dat in diaree.

DA,SUNT SI MAME INCONSTIENTE.CRED CA AL MEU COPIL NU O SA PUPE ALIMENTE DE GENUL-CIPSURI,FAST-FUDURI ETC.
Da, se intinde ca guma ;))

alinutza20
24.12.2009, 11:21:56
Alina, ce faci de papa?

dak ptr mine era intrebare:D...
sarmalute care mi le-a facut mama si le-a pus la maxi.. trebuie doar sa le fierb.. chisca (numa eu mananc sotu n-o suporta), carnaciori si tochitura maine dimineata sau la pranz ma rog... mai pun niste branza cu smantana si mamaliguta si gata:D
plus saleuri,paleuri rontaieli care le cumpar..
o ciorba fac poimaine k noi suntem numai noi 2 si nu are cine sa manance atata mancare si mi-e ciuda s-o arunc k totusi sunt bani...

de rev am sa schimb meniul... k tot acasa stam [-(

super tare faza cu balonul:)):))

alinutza20
24.12.2009, 11:23:56
pe langa faza k nu-s adepta fast-food and stuff... nu-s adepta produselor danone.. am eu piticii mei... stiu din sursa sigura ce conservanti baga in ee si... chhh..
k si iaurt eu o sa-i dau monei.. la timpul potrivit, tnuva... sau napolact dar tnuva is first choice:)

biutzaxx
24.12.2009, 12:13:04
Biu, esti o mamica super frumusica =D>
Ce tare imi plac pozele voastre!!! E bestiala aia cu tati si Sebi in aceeasi pozitie. :)) Cea cu Sebi pe burtica... idem pozitia lui Dragos, iar cea cu nasul in pat e...geniala!! >:D<
multumim mult! na, mai am si eu timp sa il pozez, dar pacat ac nu ii prind mutritele.. sa stii ca si eu iti urmaresc pozele si astept sa pui noutati! pupam Dragos agitatul..

eu zic sa incercati sa vb cu un pediatru sa va mai sfatuiasca una alta, ca orice sfat de specialist e binevenit..
e bine ca nu il tii numai in brate ca ai sa poti si mai incolo sa il lasi in leagan, pe undeva prin casa..
sta in leaganul electric?? pune-l in paturica lui acolo si leagana-l tu incet, poate se mai linisteste..

AnaM
24.12.2009, 12:40:02
suvitele se vad mai bine de la spate, dar ca sa iti faci o idee, uite aici (http://picasaweb.google.com/sebastian.teodoru/LunaA4A#5418529226608479250)
Super! Arati f. bine! :*

AnaM
24.12.2009, 12:50:43
Valeleu... Zahar, conservanti si lactate la 3 luni, Doamne... Ce o fi in capul alora?
Napolact, Campina, Tnuva, astea cica le dau mamele bebeilor, ca-s mai sigure... Eu nu stiu inca, poate o sa incerc sa fac eu la inceput, dar daca nu-mi iese, apelez la ele.

Si Tudor e tare mofturos la mancare... Nici nu stiu ce sa-i mai dau... Cum sa-i mai fac... E singurul capitol la el care ma agita, diversificarea asta. Na, era prea frumos sa fie perfect =))
Ieri i-am dat curcan pt prima data, ma rog, din borcanel, cu porumb si cartofi, a luat 3 ligurite si apoi isi facea greata. Apoi am incercat piure de mere cu banane si chiar de la prima lingurita si-a facut sila... Are dom'le baiatul asta ceva cu merele... Nu le suporta.

jewelieta
24.12.2009, 12:50:43
neatza fetele...si spor la treaba
eu trag o fuga la cumparaturile depe ultima suta de metri...

xxxxx
24.12.2009, 13:46:16
dak ptr mine era intrebare:D...
sarmalute care mi le-a facut mama si le-a pus la maxi.. trebuie doar sa le fierb.. chisca (numa eu mananc sotu n-o suporta), carnaciori si tochitura maine dimineata sau la pranz ma rog... mai pun niste branza cu smantana si mamaliguta si gata:D
plus saleuri,paleuri rontaieli care le cumpar..
o ciorba fac poimaine k noi suntem numai noi 2 si nu are cine sa manance atata mancare si mi-e ciuda s-o arunc k totusi sunt bani...

de rev am sa schimb meniul... k tot acasa stam [-(

super tare faza cu balonul:)):))

trisezi, nu-i frumos>:P
eu mi-am dat seama ca trebuie sa fac si un tort ca fiumiu e Stefan=)), uitasem:[email protected]

Aici sunt de acord cu tine, plus ca mai umblam si fleaura.;))

alibd
24.12.2009, 14:13:30
Super! Arati f. bine! :*

Ce mumusica s-a facut si Biu! :x

Milagros
24.12.2009, 14:27:44
multumim mult! na, mai am si eu timp sa il pozez, dar pacat ac nu ii prind mutritele.. sa stii ca si eu iti urmaresc pozele si astept sa pui noutati! pupam Dragos agitatul..

eu zic sa incercati sa vb cu un pediatru sa va mai sfatuiasca una alta, ca orice sfat de specialist e binevenit..
e bine ca nu il tii numai in brate ca ai sa poti si mai incolo sa il lasi in leagan, pe undeva prin casa..
sta in leaganul electric?? pune-l in paturica lui acolo si leagana-l tu incet, poate se mai linisteste..
Inca nu indraznesc sa il pun in leaganul ala.. nu stiu de ce, poate pentru ca va sta oarecum in fundulet... De aceea am preferat acum carutul ca se face landou si mai si poate dormi. Parca am vazut ca al tau doarme si in leagan si nu e culcat. O sa il pun si eu mai diseara cat fac bradul sa vad cum reactioneaza.

petronelaaa
24.12.2009, 14:29:12
trisezi, nu-i frumos>:P
eu mi-am dat seama ca trebuie sa fac si un tort ca fiumiu e Stefan=)), uitasem:[email protected]

Aici sunt de acord cu tine, plus ca mai umblam si fleaura.;))

Valeu! Mi-au adus aminte ca pe fii`mea o cheama si Stefania, chiar dak nu e si in certificat trecut, ne-a pus preotu sa-i dam si nume de sfant;
acu sa ma duc la el sa-i faca tort!;)) =)) =))
Sper sa mai gaseasca ceva sotu la cofetarie;-) ...ca deja ma taie o durere in spate langa oala asta de bors!