PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

lady_l
03.01.2010, 22:41:01
Lui Tudor ii iese acum al doilea dinte (finally!) si e si el marait de cateva zile. Ziua mai e cum mai e, dar spre seara, dupa 5 pana la 8 jumate la baitza nu e calm decat daca-l tii in brate, si chiar si atunci isi baga pumnul in gura de durere... Sper sa-i sparga maine-poimaine gingia, ca e super inflamata si se vede dintele prin gingie, de zici ca crapa :-SS
Doarme destul de agitat, dar macar nu ma trezeste... In ultima perioada a inceput sa doarma ca inainte, bine. ^:)^
Se pare ca e perioada dintilor la majoritatea bebicilor de Iasi?

Voi sinteti mai harnicuti:D la noi e abia primul dinte...si taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaare greu s-a mai spart gingiuta#:-S....azi iubita mea m-a muscat sanatos cu dintele ala, asa pe jumatate iesit...si era asa fericita:))
Pupicei lui Tudorel si sa iasa dintisorii repede si cu mai putin chin >:D< :*:*:*

lady_l
03.01.2010, 22:43:09
fetelor ma apuca depresia cand va citesc:((:((

Stai linistita ca mai sunt si bebei cuminti. Mirra de exemplu primele luni a fost tare cumintica la somn. Se trezea de 2 ori seara in primele 2 luni..apoi doar o singura data. Nu facea mare scandal daca ii dadeam titica ei...si erau tare rare noptile cind avea ea chef de gingurit. Da ete acuma cind e fata mare are fitse :))

lady_l
03.01.2010, 22:44:54
Tocmai am fost intrebati daca am vrea sa botezam... undeva prin aprilie, o fetita.
Stiu ceva de genu: ca ar fi pacat sa refuzam:-\ Stiti de asa ceva si voi?
Inca nu ne-am hotarat, desi situatia financiara e jalnica! Adik suntem niste sarantociL-) inca incercam sa ne revenim dupa 5nunti in 20098-|

NU cred ca e pacat, pentru ca nu refuzi pentru ca nu vrei..ci pentru ca nu poti. Depinde si cit de mult Va doriti voi sa o botezati.
Daca sint oameni de treaba o sa inteleaga..zic eu :)>-

biutzaxx
03.01.2010, 22:53:03
Nu. Doar seara e greu ca se trezeste des, in rest papa de toate , si papa bine iar titica e la desert:D

Pe de o parte e mai usor ca papa doar san, ca daca se trezeste noaptea pina faci laptele pina dai de temperatura potrivita pina una alta bebe deja e treaz si tre' sa fugi si tu buimaca la o bucata de noapte. Pe cind cu sanul e mai usor, i l-ai pus in gurita si e gata facut, temperatura cea mai buna..si bebe e mai fericit :D
Pe mine nu ma deranjeaza sa ii dau san, ca e placut sa alaptezi, doar ca sint deja f obosita ..dimineata imi da trezirea la 7 ....ziua e foarte activa si tre' sa tin pasul cu ea...seara mai trag un rind de sudori pina o schimb, baita si adormit...si noaptea s-ar presupune ca tre' sa ma odihnesc..ei uite ca nu m-a lasa printesa:D
si eu ii dau san noaptea, nu mi-e greu ca stau cu el in pat, dar tot din cauza asta, il veghez destul de des si nu am un somn continuu macar 2 ore..
ieri seara am mancat tiramisu la cumatra mea si pana mi-a zis ca e insiropata cu cafea am terminat-o si am alaptat bebe seara zicand ca ii dau ce era deeja in san si urmatoarea tura ma storc si arunc.. ei bebe s-a trezit pe la 12 noaptea cu unc hef nebun de joaca, facea bicicleta, tragea aer in piept si il scotea cu chiuieli, vroia sa apuce si mai ca tremura de nervi ca nu ii ajunge mai repede la mana lucrul dorit..radea, era super agitat si i-am facut un ceai de musetel pe la 2 noapte si s-a calmat, probail era extenuat, si noi la fel.. apoi cand a adormit i-am dat biberon si pe al 3 30 m-am trezit sa ii fac bibe iar ca sa aibe gata facut cand se trezeste, si i l-am dat pe la 5 , am stat cu el sub brat si am adormit cu el sa fie cald.. an nu era proaspat facut dar nu mai puteam altfel..
si azi am fost zombie.. si am cateva nopti de cand imi fac de cap si ma culc tarziu..

biutzaxx
03.01.2010, 22:58:59
de cateva nopti , Sebastian se agita ca si cum s-ar legana, misca capul de pe spate pe o parte, lent, si in somn. Dupa ce incerc sa il hranesc , cu toate ca nu pare a fi flamand, parca se linisteste sau se enerveaza mai tare. Bebeii vostiri au facut la fel??

lady_l
03.01.2010, 23:13:04
si eu ii dau san noaptea, nu mi-e greu ca stau cu el in pat, dar tot din cauza asta, il veghez destul de des si nu am un somn continuu macar 2 ore..
ieri seara am mancat tiramisu la cumatra mea si pana mi-a zis ca e insiropata cu cafea am terminat-o si am alaptat bebe seara zicand ca ii dau ce era deeja in san si urmatoarea tura ma storc si arunc.. ei bebe s-a trezit pe la 12 noaptea cu unc hef nebun de joaca, facea bicicleta, tragea aer in piept si il scotea cu chiuieli, vroia sa apuce si mai ca tremura de nervi ca nu ii ajunge mai repede la mana lucrul dorit..radea, era super agitat si i-am facut un ceai de musetel pe la 2 noapte si s-a calmat, probail era extenuat, si noi la fel.. apoi cand a adormit i-am dat biberon si pe al 3 30 m-am trezit sa ii fac bibe iar ca sa aibe gata facut cand se trezeste, si i l-am dat pe la 5 , am stat cu el sub brat si am adormit cu el sa fie cald.. an nu era proaspat facut dar nu mai puteam altfel..
si azi am fost zombie.. si am cateva nopti de cand imi fac de cap si ma culc tarziu..

Eu zic ca daca sta maxim 3 ore ceaiul nu are nimic....
Eu una nu beau nici cafea..nici ceai..deci nu are fii-mea de la ce se fie agitata...uneori am impresia ca o doare burtica....am probleme cu ea de mica cu constipatia....daca nu papa macar de 2 ori pe zi ceva supica , bors, sau zeama e jale.
Fii-mea vorbeste des prin som..ride, plinge..spune de-ale ei.

lady_l
03.01.2010, 23:16:22
de cateva nopti , Sebastian se agita ca si cum s-ar legana, misca capul de pe spate pe o parte, lent, si in somn. Dupa ce incerc sa il hranesc , cu toate ca nu pare a fi flamand, parca se linisteste sau se enerveaza mai tare. Bebeii vostiri au facut la fel??

Nu tin minte sa fi facut Mirra asa, dar un lucru sigur tin minte ca dormea rau pe spate cind era mai mica. Daca o intorceam pe o parte..era mai bine..seara avem grija sa o intorc si pe partea cealalta..ca sa nu amorteasca. Poate ca incepe si el singurel sa intoarca capusorul..sau poate ceva il deranjeaza.

petronelaaa
03.01.2010, 23:26:33

Sa-mi dau si eu cu parerea... ca baba la gura sobei:D
eu cred ca incearca sa se miste, sa se intoarca, sa se ridice... s-au saturat si ei de stat pe spate
A mea incerca sa se intoarca si-si mai uita cate o mana de parca nu era a ei si se enerva ca nu poate.

alinutza20
04.01.2010, 08:25:45
Stai linistita ca mai sunt si bebei cuminti. Mirra de exemplu primele luni a fost tare cumintica la somn. Se trezea de 2 ori seara in primele 2 luni..apoi doar o singura data. Nu facea mare scandal daca ii dadeam titica ei...si erau tare rare noptile cind avea ea chef de gingurit. Da ete acuma cind e fata mare are fitse :))

clar fii-mea nu se incadreaza in categoria descrisa de tine... cumintica:)):)):))

alinutza20
04.01.2010, 08:26:19
neata fetele.. gata sarbatorile.. gata panarama.. back to work:)):)):))

Milagros
04.01.2010, 09:27:46
e biserica aia noua din 2 baieti? sau e alta?
Da, aia este, acolo ne-am si cununat.

Milagros
04.01.2010, 09:29:40
cred ca e aia mai jos, spre Bucsinescu
Nu, e chiar langa piata doi baieti.
Acolo unde zici tu s-au cununat ai mei si am fost botezata eu :D

Milagros
04.01.2010, 09:34:41
Petrecerea o facem la Restaurantul American, mai sus de Popas Pacurari.
Sherry al nostru simte cand i se pregateste baita, de cand incepem sa-l dezbracam si se agita, de din manute, picioare....daca este luat cu incetisorul e ok, daca nu e jale :)

Al meu e tare cuminte la baita, nu zice nimic cat il spal, nici inainte si nici dupa. Asa a fost de la prima baita. Eu ii vorbesc non stop cat il spal, ii spun cat e de frumos si cuminte si tot asa si el ma asculta atent. :xSper sa fie cuminte si la biserica. [-o<

Milagros
04.01.2010, 09:35:14
buna fetele...acu am ajuns si noi acasa...agitatie mare...stressati rau eu cu sotul..ia aia,da aialta,n-am ailalta...cred ca la toti a fost asa8-|
de acu incepem sa ne obisnuim cu viata in 3
o sa va povestesc cum a fost and prind un moment mai liber
va pupam
Welcomeeeeee >:D<>:D<

alinutza20
04.01.2010, 09:53:16

stii k boteaza cate 5 copii odata nu?

alinutza20
04.01.2010, 09:54:25
cam toti copii tipa oarecum cand ii baga in apa dar e o chestie de moment.. probabil se sperie.. insa le trece imediat:)

Milagros
04.01.2010, 10:10:19
Cum adica? /:)

Anmari
04.01.2010, 10:17:49
Tocmai am fost intrebati daca am vrea sa botezam... undeva prin aprilie, o fetita.
Inca nu ne-am hotarat, desi situatia financiara e jalnica! Adik suntem niste sarantociL-) inca incercam sa ne revenim dupa 5nunti in 20098-|

si eu stiu ca e rau sa refuzi sa botezi :( dar mai stiu ca dupa botez iti merge super bine. eu am otezat anul; trecut o fetita in ianuarie si sincer am dat toti bani din casa :"> cu speranta ca doamne doamne ne va ajuta. si asa a fost! ne-am revenit cat de cat financiar, bine nu la standardele cu care eram invatati dar mai bine dect cum eram. eu spun sa le explici situatia si sa botezi cu cati bani aveti. pana in aprilie ai timp sa cumper cate putin din timp. hainute nu prea multe ca ai sa-i cumperi pe parcurs cand doar o sa-ti fie fina.

alinutza20
04.01.2010, 10:22:09
Cum adica? /:)

adica citeste aceeasi slujba doar o data ptr 5 copii si-i baga pe rand in apa :(

iti spun ptr k acolo am vrut s-o botez pe moni.. mi-a placut mult biserica ptr k o stiam bine k am facut incalzirea ptr ea.. plus k nu aveau tarif cum au majoritatea..
am facut programarea iar dupa cateva zile i-am zis cumetrei sa mearga sa intrebe k mai auzisem si aveam un stres.. un pitic de-al meu.. sa-mi boteze doar copilul meu..
si a fost si i-a spus k boteaza cate 5 odata.. dar ce avem impotriva..
am anulat si am botezat-o unde rogramasem prima data.. chiar dak au fost banuti multisori.. impusi...
i-am zis lu aia expres k nu vreau sa fie botezata cu alti copii si ca dak vad pe altcineva imi iau copilul si plec.. si am fost singurii:)

Milagros
04.01.2010, 10:38:03
adica citeste aceeasi slujba doar o data ptr 5 copii si-i baga pe rand in apa :(

iti spun ptr k acolo am vrut s-o botez pe moni.. mi-a placut mult biserica ptr k o stiam bine k am facut incalzirea ptr ea.. plus k nu aveau tarif cum au majoritatea..
am facut programarea iar dupa cateva zile i-am zis cumetrei sa mearga sa intrebe k mai auzisem si aveam un stres.. un pitic de-al meu.. sa-mi boteze doar copilul meu..
si a fost si i-a spus k boteaza cate 5 odata.. dar ce avem impotriva..
am anulat si am botezat-o unde rogramasem prima data.. chiar dak au fost banuti multisori.. impusi...
i-am zis lu aia expres k nu vreau sa fie botezata cu alti copii si ca dak vad pe altcineva imi iau copilul si plec.. si am fost singurii:)

Te cred, nasol, nici eu nu as vrea asa.
Insa am convingerea ca al meu va fi singurul botezat atunci. In primul rand facem botezul duminica - stiu ca in general lumea face joia si in al doilea rand bunica mea se cunoaste cu preotul :D si i-ar zice daca ar mai fi cineva.

Milagros
04.01.2010, 10:44:52
Am suant-o pe bunica mea acum ;)) sa il intrebe pe parinte ce si cum si mai ales sa se asigure ca nu mai e nici un bebe la botez sau daca este sa il bage pe al meu primul in cristelnita ;))

roxana1
04.01.2010, 11:00:26
neata
darius de vreo doua sapt si ceva nu mai doarme ziua mai deloc si a devenit tot mai agitat la san in special ziua si nu prea apuca sa pape klumea.noaptea doarme in patutul lui cate 2 ore si ceva,maxim 3,papa si apoi iar doarme insa ziua de cum se face ora 8-9 il adorm,il pun in patut si se trezeste,iar il adorm il pun in patut,doarme un sfert de ora,in cel mai fericit caz o jumatate de ora si se trezeste,ii e foame,papa linistit cateva guri apoi se agita,se enerveaza,scoate sanul din gura si incepe sa planga apoi iar il cauta si mai ia o gura si iar se agita si nu poate sa pape.am incercat sa il las in pat cu mine ziua si doarme mai mult,in alta zi l-am tinut pe burta mea si a dormit doua ore,deci m-am gandit ca nu ii place in patutul lui ziua, dar noaptea cum de ii place si se trezeste din 2 in 2 ore ,nu pot sa inteleg.seara inainte de culcare imi trage un plans zdravan si se agita rau dar nu sunt sigura ca e de la colici ca nu se strange.era sa cad intr-o depresie ca m-am gandit ca poate nu e consistent laptele meu si nu ii tine de foame,dar noaptea cum de nu i se fce foame asa des si papa linistit?intr-o zi ,demoralizata si terminata de toate gndurile si agitatiile si plansetele dupa ce a papat san cat a putut cu toata agitatia am zis sa incerc sa ii dau lapte praf si i-am dat 30 de ml,i-a papat imediat si i-am mai dat 30 si i-a papat si pe astia apoi a adormit si a dormit 2 ore jumate,s-a trezit un sfert de ora si a papat san linistit .apoi iar a adormit si a dormit 3 ore jumate.m-am bucurat ca a dormit atat de mult ziua insa nu imi explicam cum de, si eram tare amarata.eu lapte am,chiar tasneste si nu imi goleste niciodata un san,nici cand e linistit si papa pana se satura i adoarme.in alta zi i-am mai dat lapte praf si a papt 50 e ml si nu a dormit decat f putin.de atunci nu i-am mai dat lapte praf ca mi-e frica sa nu imi refuze sanul sau sa nu pierd laptele,si mi-e frica si de ideea de completare.tind sa cred ca nu doarme pt ca nu papa pana se satura fiindca e agitat,sa fie asa oare:-\ ,dar totusi daca il tin pe burta mea dorme mai mult.
ieri am avut musafiri la un gratar si am coborat jos in living cu el,unde sunt cam 18 grade si l-am tinut infasat in paturica si a dormit 2 ore pe un fotoliu,i-am dat sa pape si a mai dormit doua ore,i-ar i-am dat sa pape si a mai dormit inca doua ore,apoi de la7cand am ajuns in camera noastra pana la 11 noaptea a mai dormit doar o ora si era agitat si plangacios.nu pot sa imi explic cum de a dormit atata jos,ca daca eram in camera nu dormea deloc. si nici nu a fost prea agitat cand papa,decat seara de la 7.
acum vad cat de mult m-am intins la vorba dar poate ma lamureste si pe mine cineva ca eu nu mai inteleg nimik:(

alinutza20
04.01.2010, 11:03:22
Am suant-o pe bunica mea acum ;)) sa il intrebe pe parinte ce si cum si mai ales sa se asigure ca nu mai e nici un bebe la botez sau daca este sa il bage pe al meu primul in cristelnita ;))

super:) mai bine asa:)
:*:*

michellina
04.01.2010, 11:04:25
neata
darius de vreo doua sapt si ceva nu mai doarme ziua mai deloc si a devenit tot mai agitat la san in special ziua si nu prea apuca sa pape klumea.noaptea doarme in patutul lui cate 2 ore si ceva,maxim 3,papa si apoi iar doarme insa ziua de cum se face ora 8-9 il adorm,il pun in patut si se trezeste,iar il adorm il pun in patut,doarme un sfert de ora,in cel mai fericit caz o jumatate de ora si se trezeste,ii e foame,papa linistit cateva guri apoi se agita,se enerveaza,scoate sanul din gura si incepe sa planga apoi iar il cauta si mai ia o gura si iar se agita si nu poate sa pape.am incercat sa il las in pat cu mine ziua si doarme mai mult,in alta zi l-am tinut pe burta mea si a dormit doua ore,deci m-am gandit ca nu ii place in patutul lui ziua, dar noaptea cum de ii place si se trezeste din 2 in 2 ore ,nu pot sa inteleg.seara inainte de culcare imi trage un plans zdravan si se agita rau dar nu sunt sigura ca e de la colici ca nu se strange.era sa cad intr-o depresie ca m-am gandit ca poate nu e consistent laptele meu si nu ii tine de foame,dar noaptea cum de nu i se fce foame asa des si papa linistit?intr-o zi ,demoralizata si terminata de toate gndurile si agitatiile si plansetele dupa ce a papat san cat a putut cu toata agitatia am zis sa incerc sa ii dau lapte praf si i-am dat 30 de ml,i-a papat imediat si i-am mai dat 30 si i-a papat si pe astia apoi a adormit si a dormit 2 ore jumate,s-a trezit un sfert de ora si a papat san linistit .apoi iar a adormit si a dormit 3 ore jumate.m-am bucurat ca a dormit atat de mult ziua insa nu imi explicam cum de, si eram tare amarata.eu lapte am,chiar tasneste si nu imi goleste niciodata un san,nici cand e linistit si papa pana se satura i adoarme.in alta zi i-am mai dat lapte praf si a papt 50 e ml si nu a dormit decat f putin.de atunci nu i-am mai dat lapte praf ca mi-e frica sa nu imi refuze sanul sau sa nu pierd laptele,si mi-e frica si de ideea de completare.tind sa cred ca nu doarme pt ca nu papa pana se satura fiindca e agitat,sa fie asa oare:-\ ,dar totusi daca il tin pe burta mea dorme mai mult.
ieri am avut musafiri la un gratar si am coborat jos in living cu el,unde sunt cam 18 grade si l-am tinut infasat in paturica si a dormit 2 ore pe un fotoliu,i-am dat sa pape si a mai dormit doua ore,i-ar i-am dat sa pape si a mai dormit inca doua ore,apoi de la7 pana la 11 noaptea a mai dormit doar o ora si era agitat si plangacios.nu pot sa imi explic cum de a dormit atata jos,ca daca eram in camera nu dormea deloc. si nici nu a fost prea agitat cand papa,decat seara de la 7.
acum vad cat de mult m-am intins la vorba dar poate ma lamureste si pe mine cineva ca eu nu mai inteleg nimik.

Cate grade sunt in camera unde doarme el? Poate e prea cald si din cauza asta este agitat. Trebuie sa fie 21 de grade... asa mi-a zis Dr. Siminiceanu.

roxana1
04.01.2010, 11:22:38
Cate grade sunt in camera unde doarme el? Poate e prea cald si din cauza asta este agitat. Trebuie sa fie 21 de grade... asa mi-a zis Dr. Siminiceanu.
la inceput tineam 23 de grade,dar de vreo saptamana am lasat 21 de grade,dar daca jos unde erau 18 grade il tineam infasat in paturica ma gadeam ca ajunge la aceeasi temp,adica ii e la fel cum ii e imbracat intr-un rad de haine la 21 de grade.
agitat e mai mult la san si nu poate papa din cauza asta,in rest daca e satul si schimbat e cuminte

alibd
04.01.2010, 11:33:05
Fetele, ceaiul de tei este indicat pe timpul sarcinii?

alinutza20
04.01.2010, 11:34:14
Fetele, ceaiul de tei este indicat pe timpul sarcinii?

eu am baut:) nu f mult ce-i drept.. contraindicat e ceaiul negru si cel verde:)

eluta
04.01.2010, 11:37:39
la inceput tineam 23 de grade,dar de vreo saptamana am lasat 21 de grade,dar daca jos unde erau 18 grade il tineam infasat in paturica ma gadeam ca ajunge la aceeasi temp,adica ii e la fel cum ii e imbracat intr-un rad de haine la 21 de grade.
agitat e mai mult la san si nu poate papa din cauza asta,in rest daca e satul si schimbat e cuminte

Poate ai mult lapte in san si el e agitat ca nu reuseste sa pape. Ai incercat sa te storci un picut inainte de ai da sa suga?

alibd
04.01.2010, 11:40:26
eu am baut:) nu f mult ce-i drept.. contraindicat e ceaiul negru si cel verde:)

Mersi mult! >:D<

Nu gasesc nicaieri ca ar fi contraindicat.

biutzaxx
04.01.2010, 11:44:36
neata
ieri am avut musafiri la un gratar si am coborat jos in living cu el,unde sunt cam 18 grade si l-am tinut infasat in paturica si a dormit 2 ore pe un fotoliu,i-am dat sa pape si a mai dormit doua ore,i-ar i-am dat sa pape si a mai dormit inca doua ore,apoi de la7cand am ajuns in camera noastra pana la 11 noaptea a mai dormit doar o ora si era agitat si plangacios.nu pot sa imi explic cum de a dormit atata jos,ca daca eram in camera nu dormea deloc. si nici nu a fost prea agitat cand papa,decat seara de la 7.
acum vad cat de mult m-am intins la vorba dar poate ma lamureste si pe mine cineva ca eu nu mai inteleg nimik:(

te chinui multisor..:(
eu zic sa schimbi ziua camera si noaptea sa stea in camera lui sau la voi in dormitor sau faci ca mine, cand e treaz se joaca in alta camera, il adormi apoi si il duci la locul lui..
cu alaptatul, si al meu se agita si se chinuie ziua sa pape, si asta de la o luna, b=plange apoi suge si tot asa.. dar am descoperit ca daca ii dau cand e calm papa putin mai mult, dar noaptea fara problema.
cat despre dormitul cu tine in pat ziua si la el noaptea, e normal, ca el te vede si te simte, mai degraba te simte ziua alaturi, noaptea e intuneric si e mai linsitit..
si incearca sa nu pici in plasa laptelui praf, pt ca e normal sa ii placa biberonul acum , si laptele praf se digera mai greu si in felul asta tine mai mult de satz, dar tu, asa cum poti, staruie sa ii dai san daca tot ai , macar pana la 6 luni la diversificare.. si eu ma chinui la fel ziua cu alaptatul si noaptea, l-am luat cu mine in pat si nu mi se mai pare un chin, noaptea, dar na, macar pana la 6 luni incerc sa ii dau pana il diversific.. si daca ma crezi de cate ori am vrut si eu sa ii dau lapte praf, si inca ii mai dau din cand in cand, dar el e mare deja, si se vede ca tot sanul il prefera, nu-mi mai fac griji ca o sa il refuze in favoarea biberonului.
Mai incearca sa ii dau ceai de musetel, ca e un calmant bun, am vazut ca functioneaza la Sebi.
si cand ai timp, mergi la Dr siminiceanu si spuine-i toate astea ca te indruma ea cum sa procedezi mai bine..>:D<

biutzaxx
04.01.2010, 11:45:48
poate aerul rece ii place mai mult, si poate e si mai aerisit jos...

biutzaxx
04.01.2010, 11:46:50
e frumoasa, si parintele e tare bun >:D<

biutzaxx
04.01.2010, 11:48:08
la Barboi era singurul, si nici nu se pune problema sa se boteze mai multi, ca te programeaza pe ore, si iti alegi tu ora..

biutzaxx
04.01.2010, 11:50:18
Te cred, nasol, nici eu nu as vrea asa.
Insa am convingerea ca al meu va fi singurul botezat atunci. In primul rand facem botezul duminica - stiu ca in general lumea face joia si in al doilea rand bunica mea se cunoaste cu preotul :D si i-ar zice daca ar mai fi cineva.
duminica am facut si noi botezul, si poate de aia nici nua fost aglomerat la biserica :)

biutzaxx
04.01.2010, 11:52:20
Nu tin minte sa fi facut Mirra asa, dar un lucru sigur tin minte ca dormea rau pe spate cind era mai mica. Daca o intorceam pe o parte..era mai bine..seara avem grija sa o intorc si pe partea cealalta..ca sa nu amorteasca. Poate ca incepe si el singurel sa intoarca capusorul..sau poate ceva il deranjeaza.
cam cred ca asta e, ca eu il pun pe o parte si la un moment dat se da singur pe spate si cam de atunci incepe agitatia, si cand l-am pus asta nopate pe o parte, dupa ce se agita, s-a linistit parca..nu a mai facut ca alaltaieri >:D<

gabriela_rgh
04.01.2010, 11:52:57
Copii botezati in aceeasi apa se zice ca sunt frati de cruce.....:)!
Sora mea cand a botezat au fost 2 copilasi la botez....mama ce au mai comunicat intre ei:))!

biutzaxx
04.01.2010, 11:53:01
Sa-mi dau si eu cu parerea... ca baba la gura sobei:D
eu cred ca incearca sa se miste, sa se intoarca, sa se ridice... s-au saturat si ei de stat pe spate
A mea incerca sa se intoarca si-si mai uita cate o mana de parca nu era a ei si se enerva ca nu poate.
poate asa e, ca nu-mi explic altfel..

alinutza20
04.01.2010, 11:54:03
la Barboi era singurul, si nici nu se pune problema sa se boteze mai multi, ca te programeaza pe ore, si iti alegi tu ora..

sunt biserici unde boteaza un singur copil si biserici unde boteaza mai multi odata:) depinde de preot:)

biutzaxx
04.01.2010, 11:54:10
Sora mea cand a botezat au fost 2 copilasi la botez....mama ce au mai comunicat intre ei:))!
=P~ce tare! pai sa isi schimbe adresele de mail ca sa comunice intre ei ;))

biutzaxx
04.01.2010, 11:54:41
sunt biserici unde boteaza un singur copil si biserici unde boteaza mai multi odata:) depinde de preot:)
asa-i , si cred ca de cat de aglomerati sunt ..

alinutza20
04.01.2010, 11:55:04

stiam si eu faza cu fratii de cruce.. da te pi cu piticii me?:))

Andrusca
04.01.2010, 11:57:53
Fetele, sunt matusica :x !!! s-a nascut nepotelul, azi dim, la 9.40: 3900 grame, Stefan Theodor!

Andrusca
04.01.2010, 12:01:48

si noi am botezat in 2008, eram si insarcinata..deci destule cheltuieli, dar am acceptat pe loc si suntem foarte mandri de finuta!:)>-
cu banii ne-am descurcat....:D

Rok5ana
04.01.2010, 12:02:40
duminica am facut si noi botezul, si poate de aia nici nua fost aglomerat la biserica :)
Ai facut botezul la Barboi? Cat a costat? Si cu cat timp inainte ati facut programarea? :)

gabriela_rgh
04.01.2010, 12:10:04
Fetele, sunt matusica :x !!! s-a nascut nepotelul, azi dim, la 9.40: 3900 grame, Stefan Theodor!
Felicitari!Sa va traiasca grasunelul!:x

biutzaxx
04.01.2010, 12:14:06
Ai facut botezul la Barboi? Cat a costat? Si cu cat timp inainte ati facut programarea? :)
da, 1 mil contribuita la biserica, 250 corul-ca asa am vrut noi, + ce mai dau nasii..

am rezervat cu 3 sapt inainte, si era liber complet in ziua aceea, 25 oct-duminica

biutzaxx
04.01.2010, 12:14:44
felicitari matuso! are andrei verisor pe acre sa il invete prostioare, nu??

alibd
04.01.2010, 12:25:29

Felicitari! Sa creasca mare si sa fie sanatos! :)

Rok5ana
04.01.2010, 12:27:02
da, 1 mil contribuita la biserica, 250 corul-ca asa am vrut noi, + ce mai dau nasii..

am rezervat cu 3 sapt inainte, si era liber complet in ziua aceea, 25 oct-duminica
Multumesc de raspuns. La fel am platit si noi la nunta acu' 2 ani.

xxxxx
04.01.2010, 13:20:37
Andreea, felicitari pentru nepotel!

Copilul meu de ieri dupa amiaza maraie/plange intruna.
Asta noapte din ora in ora se trezea, plange, nu-i convine nimic, nici brate, nici san. Adoarme 20 de min si se trezeste, o ia de la capat.
M-am uitat in gurita si nu e inflamat, febra nu are, in schimb se vede un punct alb - o fi vreun dintisor?

petronelaaa
04.01.2010, 13:21:22

FELICITARI!
sa fie sanatos si norocos! Sa-i bucure pe parinti!>:D<

Andrusca
04.01.2010, 13:23:30

Asta noapte din ora in ora se trezea, plange, nu-i convine nimic, nici brate, nici san. Adoarme 20 de min si se trezeste, o ia de la capat.
M-am uitat in gurita si nu e inflamat, febra nu are, in schimb se vede un punct alb - o fi vreun dintisor?

Multumesc fetelor pt urari! Sunt tare mandra ca sunt matusica pentru prima data! :-p

Anca, e posibil sa fie un dintisor. Nu ai atins locul? poate se simte ceva...
incearca cu ceva gel sau in caz extrem Nurofen pt copii
Pupam Razvanelul!

alinutza20
04.01.2010, 13:27:35

vai cunosc asa de bine senzatiile astea tari..
punctele is mugurii:(
moni are toata gingia de jos alba.. cea de sus e mai rozalie.. insa nu e inflamata :(
eu o dau cu gel dar are efect doar 15-20 de min si o ia de la capat:((

tsimonaiuliana
04.01.2010, 13:27:40
Mai este cineva care da la copil lapte praf in loc de san si a inceput si diversificarea?Daca da,poate imi spune cat lapte bea copilul in 24 de ore avand in vedere faptul ca mananca si mancare solida?

tsimonaiuliana
04.01.2010, 13:30:14

Felicitari,sa va traiasca.Eu o sun pe sora mea in fiecare zi sa o intreb daca nu a ramas insarcinata(lucreaza la "proiect") dar nik deocamdata.

sava_ioana
04.01.2010, 13:31:15
Eu zic ca daca sta maxim 3 ore ceaiul nu are nimic....
Eu una nu beau nici cafea..nici ceai..deci nu are fii-mea de la ce se fie agitata...uneori am impresia ca o doare burtica....am probleme cu ea de mica cu constipatia....daca nu papa macar de 2 ori pe zi ceva supica , bors, sau zeama e jale.
Fii-mea vorbeste des prin som..ride, plinge..spune de-ale ei.

si matei vorbeste prin somn cam in fiecare noapte...oare de ce?

petronelaaa
04.01.2010, 13:33:16

Si eu am auzito azi-noapte pe fii`mea
cik vorbeste cu ingerasii:>

Andrusca
04.01.2010, 13:39:50
Felicitari,sa va traiasca.Eu o sun pe sora mea in fiecare zi sa o intreb daca nu a ramas insarcinata(lucreaza la "proiect") dar nik deocamdata.

Succes la bebe! :)>-

xxxxx
04.01.2010, 14:05:36
Multumesc fetelor pt urari! Sunt tare mandra ca sunt matusica pentru prima data! :-p

Anca, e posibil sa fie un dintisor. Nu ai atins locul? poate se simte ceva...
incearca cu ceva gel sau in caz extrem Nurofen pt copii
Pupam Razvanelul!

Mai, am atins, parca parca....
Acum chipurile are o ora si un pic de cand doarme, eu sunt (:|. Vedem cum mai reactioneaza zilele astea. De papat imi papa bine. Habar n-am.

michellina
04.01.2010, 14:15:35
Felicitari pt nepotel Andreea! Eu mai am de asteptat din partea sor'mii...8-|

Andrusca
04.01.2010, 14:19:19
Felicitari pt nepotel Andreea! Eu mai am de asteptat din partea sor'mii...8-|

multumesc! >:D<
din partea surorii mai am si eu de asteptat...cine stie cat...:D
nepotelul e de la cumnata, sora sotului :)

AnaM
04.01.2010, 14:41:15
Primul dinte cand i-a iesit?Cat avea?
La fix 5 luni :)

P.S. Da'ce vorbarete ati fost azi :x Ma duc la recuperat!

AnaM
04.01.2010, 14:43:06
Voi sinteti mai harnicuti:D la noi e abia primul dinte...si taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaare greu s-a mai spart gingiuta#:-S....azi iubita mea m-a muscat sanatos cu dintele ala, asa pe jumatate iesit...si era asa fericita:))
Pupicei lui Tudorel si sa iasa dintisorii repede si cu mai putin chin >:D< :*:*:*
Multumim, la fel si voua!
Inca n-a spart peste noapte dintele, poate se intampla azi, ca tot mai tare iese in afara, si mi-e tare mila de bietul pui...
Hehe, sa vezi ce o sa inceapa sa te muste de tzatza cu dintele ala, al lui Tudor zici ca e lama, asa e de ascutit =)) Cand are chef de joaca la san, eu zic sa fii atenta, ca m-a capsat de cateva ori si ranjea la mine =))

AnaM
04.01.2010, 15:00:10
Tudor asa se adoarme, isi leagana capul stanga-dreapta, desi nu ii place sa fie leganat... Mor cand vad ca face asa, dar n-am ce-i face. De aia are si chelie deasupra cefei...

AnaM
04.01.2010, 15:13:03
neata

Gata cu fericirea, de acum va incepe sa doarma tot mai putin ziua, deci nu mai e ca pana acum, papa, doarme, papa, doarme. Poate e un puseu de crestere, poate incepe sa vada si sa fie din ce in ce mai interesat de lumea din jur, sunt multe motive oentru care nu mai doarme asa mult ziua. Incearca sa nu te stresezi si sa-l iei asa cum e el. Lasa-l sa-si faca program singur, nu-l pune tu la somn ziua, daca vrea sa doarma, sa doarma, daca nu, nu. O sa se regleze cat de curand. Eu mereu l-am lasat pe Tudor sa doarma cand vrea si unde vrea ziua (ca e in brate la mine, ca e pe canapea, ca e in leagan), iar noaptea in patut la el.
Intr-adevar, se zice ca bebelusii dorm mai bine pe racoare. Tudor se trezeste daca e prea frig sau daca se dezveleste, deci eu tin cam 22-23 de grade la el in camera. In ultima vreme doarme doar in sac, pentru ca se dezveleste foarte usor de paturica.

AnaM
04.01.2010, 15:14:11
FELICITARI!!!!! Sa va traiasca! :*

AnaM
04.01.2010, 15:16:33

Se poate sa fie... Nu e musai sa fie febra si nu e musai sa se inflameze, sunt bebei carora le apar dintisorii fara aceste simptome, sau sunt inobservabile. Lui Tudor primul dinte i-a iesit destul de usor, vad ca la asta ne cam chinuim un pic.

AnaM
04.01.2010, 15:19:25
Mai este cineva care da la copil lapte praf in loc de san si a inceput si diversificarea?Daca da,poate imi spune cat lapte bea copilul in 24 de ore avand in vedere faptul ca mananca si mancare solida?
Avand in vedere ca Tudor e un mofturici si nu mananca aproape deloc solide, lapte bea cam 250 ml la fiecare masa (4 mese = circa 1 litru pe zi). Daca i-as inlocui complet o masa, atunci ar bea in jur de 750 ml pe zi... Eu sper ca atunci cand ii inlocuiesc cele 2 mese de solide (el are 4 mese pe zi, nu 5 ca majoritatea bebeilor, asa si-a facut el programul), sa bea macar 500 ml pe zi.
Noaptea nu se prea trezeste, si daca se trezeste, il alaptez, dar nu cred ca bea mai mult de 50-100 ml.

AnaM
04.01.2010, 15:20:48
Asa... Am terminat cu recuperatul.

Vroiam sa va zic ca daca stiti pe cineva care are nevoie sau aveti voi nevoie de snowsuit pentru 6-9 luni, am doua care i-au ramas mici lui Tudor (sunt destul de putin purtate).

roxana1
04.01.2010, 15:25:06
:-\
te chinui multisor..:(
eu zic sa schimbi ziua camera si noaptea sa stea in camera lui sau la voi in dormitor sau faci ca mine, cand e treaz se joaca in alta camera, il adormi apoi si il duci la locul lui..
cu alaptatul, si al meu se agita si se chinuie ziua sa pape, si asta de la o luna, b=plange apoi suge si tot asa.. dar am descoperit ca daca ii dau cand e calm papa putin mai mult, dar noaptea fara problema.
cat despre dormitul cu tine in pat ziua si la el noaptea, e normal, ca el te vede si te simte, mai degraba te simte ziua alaturi, noaptea e intuneric si e mai linsitit..
si incearca sa nu pici in plasa laptelui praf, pt ca e normal sa ii placa biberonul acum , si laptele praf se digera mai greu si in felul asta tine mai mult de satz, dar tu, asa cum poti, staruie sa ii dai san daca tot ai , macar pana la 6 luni la diversificare.. si eu ma chinui la fel ziua cu alaptatul si noaptea, l-am luat cu mine in pat si nu mi se mai pare un chin, noaptea, dar na, macar pana la 6 luni incerc sa ii dau pana il diversific.. si daca ma crezi de cate ori am vrut si eu sa ii dau lapte praf, si inca ii mai dau din cand in cand, dar el e mare deja, si se vede ca tot sanul il prefera, nu-mi mai fac griji ca o sa il refuze in favoarea biberonului.
Mai incearca sa ii dau ceai de musetel, ca e un calmant bun, am vazut ca functioneaza la Sebi.
si cand ai timp, mergi la Dr siminiceanu si spuine-i toate astea ca te indruma ea cum sa procedezi mai bine..>:D<
multumesc pt sfaturi...nu-i mai dau lapte praf deloc,dar ma doare inima cand vad ca ii e foame dar se agita si nu poate papa si apoi urla de foame......cat de des ar trebui sa ii dau sa pape in conditiile astea:-\

alinutza20
04.01.2010, 15:29:34
ana cum mai e fontanela lui tudor?
:*:*:*

tsimonaiuliana
04.01.2010, 15:36:43
Avand in vedere ca Tudor e un mofturici si nu mananca aproape deloc solide, lapte bea cam 250 ml la fiecare masa (4 mese = circa 1 litru pe zi). Daca i-as inlocui complet o masa, atunci ar bea in jur de 750 ml pe zi... Eu sper ca atunci cand ii inlocuiesc cele 2 mese de solide (el are 4 mese pe zi, nu 5 ca majoritatea bebeilor, asa si-a facut el programul), sa bea macar 500 ml pe zi.
Noaptea nu se prea trezeste, si daca se trezeste, il alaptez, dar nu cred ca bea mai mult de 50-100 ml.

Al meu desi i-am introdus doua mese de solide,laptele este in aceeasi can titate-1 litru-1 litru si 100 cam asa.

roxana1
04.01.2010, 15:39:17
Gata cu fericirea, de acum va incepe sa doarma tot mai putin ziua, deci nu mai e ca pana acum, papa, doarme, papa, doarme. Poate e un puseu de crestere, poate incepe sa vada si sa fie din ce in ce mai interesat de lumea din jur, sunt multe motive oentru care nu mai doarme asa mult ziua. Incearca sa nu te stresezi si sa-l iei asa cum e el. Lasa-l sa-si faca program singur, nu-l pune tu la somn ziua, daca vrea sa doarma, sa doarma, daca nu, nu. O sa se regleze cat de curand. Eu mereu l-am lasat pe Tudor sa doarma cand vrea si unde vrea ziua (ca e in brate la mine, ca e pe canapea, ca e in leagan), iar noaptea in patut la el.
Intr-adevar, se zice ca bebelusii dorm mai bine pe racoare. Tudor se trezeste daca e prea frig sau daca se dezveleste, deci eu tin cam 22-23 de grade la el in camera. In ultima vreme doarme doar in sac, pentru ca se dezveleste foarte usor de paturica.
pai fericirea a durat in prima saptamana,atat.:( si nu mi se parea normal ca din a doua saptamana sa nu mai doarma ziua.
cum adica sa nu-l pun eu la somn?!pai daca il las singur treaz nu adoarme nici in doua ore.adoarme singur doar la san dupa ce a mancat bine si s-a saturat, daca il tin pe burta mea adoarme singur ca e linistit,in rest il tin pe burta si il legan si ii cant pana ce adoarme,apoi il pun in patut si de obicei ziua se trezeste imediat,sau dupa maxim juma de ora.
uite azi de ex pana la 12 a tot fost agitat si nu a putut papa bine apoi s-a linistit a papat pana nu a mai vrut si s-a saturat si a adormit si l-am pus in patut si a dormit 2 ore.cum sa imi explic.cum am zis,tind sa cred ca din cauza ca nu se satura ca nu poate manca linistit ziua,ii e foame si nu poate dormi mult din cauza asta si plange de foame.de asta ce zici?
cat de des ar trebui sa il alaptez?la ce intervale de timp?
imi e frica sa nu imi zica pediatra sa ii dau completare ca in primele doua sapt m-a tot intrebat cat de des mananca si cand i-am zis ca se intampla sa ii dau si la o ora a zis ca inseamna ori ca e lenes ori nu ii tine de foame cum trebuie

AnaM
04.01.2010, 15:51:34
pai fericirea a durat in prima saptamana,atat.:( si nu mi se parea normal ca din a doua saptamana sa nu mai doarma ziua.
cum adica sa nu-l pun eu la somn?!pai daca il las singur treaz nu adoarme nici in doua ore.adoarme singur doar la san dupa ce a mancat bine si s-a saturat, daca il tin pe burta mea adoarme singur ca e linistit,in rest il tin pe burta si il legan si ii cant pana ce adoarme,apoi il pun in patut si de obicei ziua se trezeste imediat,sau dupa maxim juma de ora.
uite azi de ex pana la 12 a tot fost agitat si nu a putut papa bine apoi s-a linistit a papat pana nu a mai vrut si s-a saturat si a adormit si l-am pus in patut si a dormit 2 ore.cum sa imi explic.cum am zis,tind sa cred ca din cauza ca nu se satura ca nu poate manca linistit ziua,ii e foame si nu poate dormi mult din cauza asta si plange de foame.de asta ce zici?

Pai uite-asa, sa-l lasi sa adoarma el cand vrea... Nu sa-l legeni pana adoarme, pur si simplu lasa-l in pace. Daca se trezeste dupa ce doarme cateva minute (pus la somn de tine, leganat si cantat), probabil nu e obosit. Sunt copii care pur si simplu dorm putin ziua. Tudor doarme maxim doua ore jumate adunat toata ziua, si asta de pe la 2 luni. Inainte, tot asa, dormea maxim juma de ora, acum doarme de pe la 11 o ora jumate, si apoi pe la 16 inca o ora.
Pana la 12 a fost agitat, dar dupa cum s-a calmat de a putut sa pape?

AnaM
04.01.2010, 15:52:25
ana cum mai e fontanela lui tudor?
La fel de mare. Trebuia sa-i fac inainte de Craciun D3 injectabil, dar nu am mai reusit sa ajung la doctor. Tre sa ma duc saptamana asta sau cealalta, sa vad cum are program... La Moni?

alinutza20
04.01.2010, 15:56:27
La fel de mare. Trebuia sa-i fac inainte de Craciun D3 injectabil, dar nu am mai reusit sa ajung la doctor. Tre sa ma duc saptamana asta sau cealalta, sa vad cum are program... La Moni?

si la moni e mare:(
mi-a venit si mie d3-ul dar dr a zis sa mai asteptam:(... acu... astept k n-am ce sa fac..
ea nu mi-a zis sa fac rost de injectabil.. eu de la mine putere am luat decizia sa-l am acolo..

roxana1
04.01.2010, 16:12:25
Pai uite-asa, sa-l lasi sa adoarma el cand vrea... Nu sa-l legeni pana adoarme, pur si simplu lasa-l in pace. Daca se trezeste dupa ce doarme cateva minute (pus la somn de tine, leganat si cantat), probabil nu e obosit. Sunt copii care pur si simplu dorm putin ziua. Tudor doarme maxim doua ore jumate adunat toata ziua, si asta de pe la 2 luni. Inainte, tot asa, dormea maxim juma de ora, acum doarme de pe la 11 o ora jumate, si apoi pe la 16 inca o ora.
Pana la 12 a fost agitat, dar dupa cum s-a calmat de a putut sa pape?
hm,eu ma gandeam ca ziua nu ii place in ptut,iar noaptea da,ca ziua dupa ce il adorm daca il tin pe mine sau langa mine si il strang in brate doarme mai mult nu se trezeste imediat,probabil ii place si se simte bine,chiar daca nu e obosit,nu?iar dak il pun in patut se trezeste pt ca nu ii mai place acolo si nu e obosit.acu cred ca incep sa inteleg.....totusi nu e prea mic ca sa nu aiba somn mai mult ziua?ca si eu ma gandeam ca macar de pe la 2 luni sa nu mai doarma ziua dar de la 2 saptamani...se odihneste daca doarme cate o jumate de ora?si darius doarme adunat vreo doua ore jumate toata ziua
l-am lasat in pace .nu i-am mai dat sa pape,de obicei ma chinui cu el pana vad ca nu poate si nu poate apoi il las in pace macar o juma de ora,il tin pe burta mea si se linisteste...apoi am vazut ca incepe sa planga,de foame cred....am incercat sa ii dau sa pape si a papat linistit pana s-a saturat si a adormit

petronelaaa
04.01.2010, 16:17:58
hm,eu ma gandeam ca ziua nu ii place in ptut,iar noaptea da,ca ziua dupa ce il adorm daca il tin pe mine sau langa mine si il strang in brate doarme mai mult nu se trezeste imediat,probabil ii place si se simte bine,chiar daca nu e obosit,nu?iar dak il pun in patut se trezeste pt ca nu ii mai place acolo si nu e obosit.acu cred ca incep sa inteleg.....totusi nu e prea mic ca sa nu aiba somn mai mult ziua?ca si eu ma gandeam ca macar de pe la 2 luni sa nu mai doarma ziua dar de la 2 saptamani...se odihneste daca doarme cate o jumate de ora?si darius doarme adunat vreo doua ore jumate toata ziua
l-am lasat in pace .nu i-am mai dat sa pape,de obicei ma chinui cu el pana vad ca nu poate si nu poate apoi il las in pace macar o juma de ora,il tin pe burta mea si se linisteste...apoi am vazut ca incepe sa planga,de foame cred....am incercat sa ii dau sa pape si a papat linistit pana s-a saturat si a adormit

Nou-nascutii dorm mult – aproximativ 17-18 ore in primele cateva saptamani si 15 ore pe zi la 3 luni. Totusi, ei nu dorm aproape niciodata mai mult de 3-4 ore o data, nici in timpul zilei, nici in timpul noptii.

Traducere: Nici tu nu vei dormi fara sa fii intrerupta. Noaptea, va trebui sa te trezesti ca sa il hranesti si ca sa il schimbi; in timpul zilei va veti si juca impreuna.

Multi parinti se tem in primele luni ca bebelusul lor ar putea sa moara in patut. Specialistii recomanda ca bebelusul sa doarma intr-un patut aproape de cel al parintilor in primele 6 luni. Alte recomandari includ:

Bebelusul trebuie sa doarma pe spate, nu pe burta sau pe o parte;
Aseaza-l cu picioarele la capatul patutului in asa fel incat sa nu poata sa se dea in jos si sa intre sub patura;
Temperatura camerei copilului trebuie sa aiba o temperatura de aproximativ 18 grade Celsius;
Foloseste un cearsaf si paturi cu tesut celular mai degraba decat o pilota;
Asigura-te ca bebelusul nu este nici prea rece nici prea cald punand mana pe stomacul lui: daca este prea fierbinte, indeparteaza patura, daca este prea rece, mai pune una. Nu te ghida dupa temperatura mainilor si picioarelor lui, pentru ca este normal sa fie reci.

In timp ce unii copii dorm toata noaptea incepand cu a 8-a saptamana, multi copii nu ajung la acest moment important pana la 5 sau 6 luni sau chiar mai tarziu.

Daca scopul tau este sa il determini sa doarma noaptea fara intrerupere, poti sa il ajuti sa se intample mai devreme acest lucru facandu-i un program de somn de la inceput.

Cum sa il obisnuiesti cu un program de somn

La aceasta varsta, poti sa faci multe lucruri pentru a-l ajuta pe copilul tau sa isi formeze un program de somn:

Invata sa identifici semnele ca este obosit.

In primele 6 pana la 8 saptamani, copilul tau nu va fi capabil sa stea treaz mai mult de 2 ore consecutiv. Daca astepti mai mult de atat ca sa il adormi, va fi foarte obosit si nu va putea sa adoarma foarte usor.

Trebuie sa observi cand este obosit: daca se freaca la ochi, se trage de ureche sau dezvolta cercuri estompate sub ochi. Daca identifici aceste semne dar si altele cum ar fi somnolenta, incearca sa il asezi in patutul lui.

In curand vei dezvolta un al saselea simt in ceea ce priveste ritmul copilului tau si vei sti instinctiv cand este gata de somn.

sursa: copilul.ro

Milagros
04.01.2010, 16:27:30
Felicitari, Andrusca, sa creasca mare nepotelul!!!

Milagros
04.01.2010, 16:46:50
:-\
multumesc pt sfaturi...nu-i mai dau lapte praf deloc,dar ma doare inima cand vad ca ii e foame dar se agita si nu poate papa si apoi urla de foame......cat de des ar trebui sa ii dau sa pape in conditiile astea:-\
Il hranesti la cerere. Eu asa fac si uneori papa la o ora jumate ziua si prefer asa decat sa ma chinui cu formula. In zilele in care papa des doarme mai mult noaptea...asa am observat eu. In plus, Dragos nici nu vrea formula :(( Cand tre sa plec undeva e nasol ca nu am cum sa-l las cu nimeni ca nici din biberon nu papa daca ma storc sa zicem.
Agitat e de la 3 saptamani si al meu si nu doarme ziua mai deloc...doar daca ies cu el si doarme de la aerul rece..in rest.... agitatie continua.

roxana1
04.01.2010, 18:22:23
Il hranesti la cerere. Eu asa fac si uneori papa la o ora jumate ziua si prefer asa decat sa ma chinui cu formula. In zilele in care papa des doarme mai mult noaptea...asa am observat eu. In plus, Dragos nici nu vrea formula :(( Cand tre sa plec undeva e nasol ca nu am cum sa-l las cu nimeni ca nici din biberon nu papa daca ma storc sa zicem.
Agitat e de la 3 saptamani si al meu si nu doarme ziua mai deloc...doar daca ies cu el si doarme de la aerul rece..in rest.... agitatie continua.
stiu ca la cerere dar ce inseamna la cerere de fapt?ca eu daca ii dau sa pape si la o jumate de ora papa,mai ales daca se agita si nu prea apuca sa pape,in rest daca e treaz mai toata ziua ii dau si la o ora .ce face bebeul tau de ex daca sta treaz toata ziua?nu ii dai sa pape mai des?
p.s i-am facut baita asa cum ai zis tu ca ii faci si nu a dormit mult asa cum speram,tot 2 ore a dormit:(

tsimonaiuliana
04.01.2010, 19:18:07
Trebuie curatata gurita copilului zilnic?

biutzaxx
04.01.2010, 19:21:01

daca ii dai 2.5 ml de nurofen, nu se mai calmeaza? macar sa se odihneasca putin si o sa fie mai calm..

AnaM
04.01.2010, 19:23:08
Eu i-am curatat-o de 2-3 ori pana acum in 6 luni...
La gura, urechi & cuc incerc sa nu intervin mai mult decat e necesar...

biutzaxx
04.01.2010, 19:25:27
Tudor asa se adoarme, isi leagana capul stanga-dreapta, desi nu ii place sa fie leganat... Mor cand vad ca face asa, dar n-am ce-i face. De aia are si chelie deasupra cefei...
si al meu are chelie deasupra cefei.. dar inca nu se legana si avea chelie ;))

deci sa il las asa sa vad daca adoarme singur apoi? eu il mai luam pe brat sa il linistesc , dar nu ii convenea..

AnaM
04.01.2010, 19:27:11
Asa... Am terminat cu recuperatul.

Vroiam sa va zic ca daca stiti pe cineva care are nevoie sau aveti voi nevoie de snowsuit pentru 6-9 luni, am doua care i-au ramas mici lui Tudor (sunt destul de putin purtate).

Unul e asta:
Am uitat sa zic... nu le vand, le dau...

AnaM
04.01.2010, 19:28:18
si al meu are chelie deasupra cefei.. dar inca nu se legana si avea chelie ;))

deci sa il las asa sa vad daca adoarme singur apoi? eu il mai luam pe brat sa il linistesc , dar nu ii convenea..
Tudor daca se trezeste, da din cap un pic si adoarme la loc... Lasa-l in pace sa vezi cum reactioneaza :D
Si el avea chelie dinainte de a se legana, asta fiindca se freaca cu capul de cearceaf 8-|

AnaM
04.01.2010, 19:31:34
Pfff, e criminala perioada asta dintre 5 si 8, pana ii fac baie... Acum il tin in brate is plange, maraie, se agita, nici nu stiu ce sa-i mai fac..
Matzele pe-afara dau concerte, s-au gasit sa se imperecheze in curtea mea, am doua mere pregatite sa le arunc dupa ele, da' fug repede animalele. Sunt iubitoare de animale, si chiar le lasam de papa, da' cand iti trag concerte in mijlocul noptii de te trezesc, nu-mi mai arde sa fiu draguta.

Nu-i mai iese odata dintele ala, ca innebunesc L-)

biutzaxx
04.01.2010, 20:07:45
de unde ai luat d3 injectabil? ca i-as da si eu ca m-am saturat de picaturile alea pe care de ex azi am uitat sa i le dau..

biutzaxx
04.01.2010, 20:09:37
eu nu am curatat-o deloc pana acum.. si e curata..poate cand o sa ii dau alimente si alpte praf o sa o curat cu atentie..

petronelaaa
04.01.2010, 20:18:48
de unde ai luat d3 injectabil? ca i-as da si eu ca m-am saturat de picaturile alea pe care de ex azi am uitat sa i le dau..

din ce stiu de la medici: Vigantolul sau Vit D3 este eficient in profilaxia rahitismului iar pentru tratamentul rahitismului este mai indicata vitamina D3 injectabila
si eu am mai uitat sa ii dau (mai ales dak plecam din localitate si cu capu in traista); am uitat si 2zile consecutiveL-)

aanamaria
04.01.2010, 20:24:47
eu i-am curatat-o zilnic aproape ca o are alba de la lapte si de cand era mic mi-a zis dr ca sa nu faca ciuperca sa il curat cu glicerina boraxata.
uneori mai uit dar maxim la doua zile il sterg.
uit cateodata si eu sa ii dau vitD3, odata la inceput cred ca avea o sapt doua de obosita ce eram in loc sa pun pe pansament glicerina si sa il sterg am pus vitD3 :D .
imi venea sa imi dau palme dar na bine ca mi-am dat seama la timp.

alinutza20
04.01.2010, 20:40:09

sa nu ii dai fara sfatul medicului.. e foarte dar foarte periculos.. iti spun k stiu de la medici:)
se gaseste doar in italia injectabil.. la noi nu mai e aprobata si se face pe propria raspundere.. dak bebe face reactie sau ceva nu raspund medicii:)
dak nu are fontanela in pericol sa nu se inchida.. adica fff mare continua cu d3 chiar dak mai uiti..
cate picaturi ii dai zilnic?

biutzaxx
04.01.2010, 20:58:39
din ce stiu de la medici: Vigantolul sau Vit D3 este eficient in profilaxia rahitismului iar pentru tratamentul rahitismului este mai indicata vitamina D3 injectabila
si eu am mai uitat sa ii dau (mai ales dak plecam din localitate si cu capu in traista); am uitat si 2zile consecutiveL-)
eu si mai mult de 2 zile consecutive, dar ii dau cate 5 picaturi cu lingurita, si sunt sigura ca are doza suficienta..
pun 5 picaturi ca mai raman pe lingurita, pe buza lui, ca sa fiu sigura ca ajung 2 la el in burtica

alinutza20
04.01.2010, 21:08:53
eu si mai mult de 2 zile consecutive, dar ii dau cate 5 picaturi cu lingurita, si sunt sigura ca are doza suficienta..
pun 5 picaturi ca mai raman pe lingurita, pe buza lui, ca sa fiu sigura ca ajung 2 la el in burtica

adica practic 2 ar trebui sa-i dai? de ce nu-i dai direct in gurita.. sa vezi cum deschide singur gurita:)

petronelaaa
04.01.2010, 21:18:16

Eu ii dau 4 acu, asta vara ii dadeam 3 ca cik mai era si soarele care contribuia la fixare.
i le dau in lingurita cu cereale, seara. Nu le simte.
cand era mai mica ii dadeam si 5picaturi

AnaM
04.01.2010, 21:22:23
Gata, am "maritat" snowsuit-urile, am culcat si bebele (Doamne ce show a facut in seara asta, ca niciodata...). Saracul, mi-e asa mila de el, a plans cu lacrimi pana la baita. Nu mai zic de spatele/nervii mei, dar eu rezist pana la urma. Sper sa nu faca la fel si la urmatorii...

Azi i-am facut branzica de casa cu mar copt, mi-a refuzat si asta, a mancat fortat cateva lingurite... Si era tare bun, da' ce sa-i faci...

AnaM
04.01.2010, 21:28:06
Eu ii dau 4 acu, asta vara ii dadeam 3 ca cik mai era si soarele care contribuia la fixare.
i le dau in lingurita cu cereale, seara. Nu le simte.
cand era mai mica ii dadeam si 5picaturi

Eu ii dau 4 picaturi de vreo 2 luni, ca are ditamai fontanela... Mai ales ca acu'i-au iesit si dintii, s-a oprti din inchis, ca incepuse usor usor sa evolueze...

Am vazut ca m-ai intrebat la barfe ce i-am mai luat... Pai i-am luat un snowsuit nou, ca i-au ramas mici cele 2 pe care le are, un sacou de bumbac pt primavara, o salopeta de blugi pt acum, o salopeta de blugi scurti pentru la vara (n-am putut sa rezist) si o pereche de pantaloni de casa (ca am gasit in sfarist fara elastic in talie, am eu pasarele sa nu-l stranga nimic la burtica, si asa e incomod pampers-ul). Sunt tare cute toate...
Vedeti ca saptamana viitoare sunt reduceri 50% la Z, o singura saptamana. Deci mai dau o tura si acolo, ca am ochit niste costumase pt la primavara super dulci, cu pantaloni, pulovaras, camasutza... Iar la fetitze e nebunie ce dulci sunt hainutele de la ei, parca-s de om mare :)

petronelaaa
04.01.2010, 21:37:59
Eu ii dau 4 picaturi de vreo 2 luni, ca are ditamai fontanela... Mai ales ca acu'i-au iesit si dintii, s-a oprti din inchis, ca incepuse usor usor sa evolueze...

Am vazut ca m-ai intrebat la barfe ce i-am mai luat... Pai i-am luat un snowsuit nou, ca i-au ramas mici cele 2 pe care le are, un sacou de bumbac pt primavara, o salopeta de blugi pt acum, o salopeta de blugi scurti pentru la vara (n-am putut sa rezist) si o pereche de pantaloni de casa (ca am gasit in sfarist fara elastic in talie, am eu pasarele sa nu-l stranga nimic la burtica, si asa e incomod pampers-ul). Sunt tare cute toate...
Vedeti ca saptamana viitoare sunt reduceri 50% la Z, o singura saptamana. Deci mai dau o tura si acolo, ca am ochit niste costumase pt la primavara super dulci, cu pantaloni, pulovaras, camasutza... Iar la fetitze e nebunie ce dulci sunt hainutele de la ei, parca-s de om mare :)

Ma gandeam ca iar ai luat jucarii... desi cred ca are pt o gradi intreaga :D
E bine de stiu asta cu reducerili. Gata! fara bere la tati k oricum o pisha:-$ , mai bine o rochita!:>

L.E: pui si poze cu achizitiile?

AnaM
04.01.2010, 21:41:48
Ma gandeam ca iar ai luat jucarii... desi cred ca are pt o gradi intreaga :D
E bine de stiu asta cu reducerili. Gata! fara bere la tati k oricum o pisha:-$ , mai bine o rochita!:>

L.E: pui si poze cu achizitiile?

Maine de-acu', ca sunt deja in patut :*
Sunt rochite tare dragute. Iar dupa balerini, in general, pur si simplu ma topesc. De abia astept o fetita in familie, sa-mi fac damblaua cu rochitele si paltonasele si balerinii :D
Ma car la citit, ca actiunea e slaba in seara asta :D
Somn usor!

Green_Eyes
04.01.2010, 22:36:45
Va salut si eu pe ziua de azi>:D<
Ma termina teroristul asta mic, nu are deloc stare, nu pot sa il las singur deloc ca incepe sa tipe/maraie, vrea plimbat prin casa, sa vada lucruri noi, etc. - ceea ce mi se pare si normal:D
Vreau sa ii mai cumpar niste jucarii care sa ii capteze atentia dar nu stiu ce8-|Cilindrul muzical de exemplu il intereseaza numai daca il agit eu:D, salteluta absolut deloc pentru ca nu mai vrea sa stea pe spate, jucarioarele de ros nu mai prezinta nici ele interes/:)De dormit, doarme destul de putin asa ca trebuie sa il distrez mereu#:-S
Noapte buna si somn usor (macar voi daca noi nu |-)|-))

Milagros
05.01.2010, 09:10:23
stiu ca la cerere dar ce inseamna la cerere de fapt?ca eu daca ii dau sa pape si la o jumate de ora papa,mai ales daca se agita si nu prea apuca sa pape,in rest daca e treaz mai toata ziua ii dau si la o ora .ce face bebeul tau de ex daca sta treaz toata ziua?nu ii dai sa pape mai des?
p.s i-am facut baita asa cum ai zis tu ca ii faci si nu a dormit mult asa cum speram,tot 2 ore a dormit:(
Uf, nu mai stiu ce sa iti spun. Al meu asa agitat cum este nu a cerut papa mai repede de o ora jumate decat daca a vomat dupa masa precedenta. De exemplu de vreo 3 zile mi se scoala la 4 jumate si incepe sa planga de la crampe :(( si dupa ce papa varsa tot deci daca papa la 4 jumate la 5 jumate vrea iar :(( Din fericire mi-a dormit noaptea cum trebuie, adica daca l-am hranit la 12 mi-a dormit tun pana la 4 jumate fara mari eforturi. :)>-
Dar dimineata e jale cum plange asa din suflet si intre doua alinari tre sa il sterg la gurita si sa il schimb de hainute ca se uda tot :((
Nu stiu daca doarme ca s-a prins ca asta se face noaptea sau ca tot l-am scos eu la plimbare in frig.

Milagros
05.01.2010, 09:12:36
Eu i-am curatat-o de 2-3 ori pana acum in 6 luni...
La gura, urechi & cuc incerc sa nu intervin mai mult decat e necesar...
Pediatra lui Dragos a zis sa ii curatam gurita de 2-3 ori pe zi cu glicerina boraxata si la inceput asa si faceam dar dupa aia m-am lasat ca daca suge e mereu curat in gurita.
Cu urechile, il sterg cu betigase superficial, nu bag in ureche.
Cat despre cuc... uf, aici tu ce ii faci? Cum il cureti in mod deosebit?

alinutza20
05.01.2010, 09:15:42
neata fetele :(
eu sunt in stare de soc.. dimineata pe la 6 juma mandra mea a cazut din pat:((:((.................
ea n-are nimic dar eu sunt neom :(:((((

petronelaaa
05.01.2010, 09:26:03
eu sunt in stare de soc.. dimineata pe la 6 juma mandra mea a cazut din pat:((:((.................

A mea prima data a cazut pe la 5luni jumate.... fuuuaiii ce sperietura am tras, imi tremurau si chilotii pe mine:-SS ; nu stiam cum sa o mai potolesc...
ma sinteam ca ultima mama.... nu stiam dak sa le zic alor mei....8-|
te inteleg prin ce treci! dar asteapta-te sa se mai intample:D .... ca ei is curiosi acu, se intorc, vor sa plece, sa puna mana, nu constientizeaza pericolul, normal... asa ca tot noi tre sa fim cu ochii cat cepele!

alinutza20
05.01.2010, 09:30:19
A mea prima data a cazut pe la 5luni jumate.... fuuuaiii ce sperietura am tras, imi tremurau si chilotii pe mine:-SS ; nu stiam cum sa o mai potolesc...
ma sinteam ca ultima mama.... nu stiam dak sa le zic alor mei....8-|
te inteleg prin ce treci! dar asteapta-te sa se mai intample:D .... ca ei is curiosi acu, se intorc, vor sa plece, sa puna mana, nu constientizeaza pericolul, normal... asa ca tot noi tre sa fim cu ochii cat cepele!

a cazut prin somn.. s-a rostogolit si a plonjat jos.. n-a plans k nu cred k a apucat sa realizeze.. cand s-a dezmeticiticit era in brate la mine..
am controlat-o peste tot.. n-are nimic e vesela a mancat.. nu stiu dak sa ma duc la dr sau nu:(
despre sentimentele mele stii.. n-are rost sa zic nimic:(

Milagros
05.01.2010, 09:35:05
Daca nu are nimic, daca ai cautat-o de vanatai si cucuie si nu sunt cred ca e ok... nu? Eu vorbesc aici dar cred ca as face pe mine de frica daca as pati la fel. Daca o culci in pat mare pune perne langa... zic si eu. >:D<

gabriela_rgh
05.01.2010, 09:35:25
a cazut prin somn.. s-a rostogolit si a plonjat jos.. n-a plans k nu cred k a apucat sa realizeze.. cand s-a dezmeticiticit era in brate la mine..
am controlat-o peste tot.. n-are nimic e vesela a mancat.. nu stiu dak sa ma duc la dr sau nu:(
daca doar medicul te linisteste mergi cu ea la doctor....desi din ce zici tu mai tare esti tu afectata:)!>:D< >:D< >:D<
Eu sunt sigura ca nu e nimic in neregula...se cere supravegheata mai mult:)!>:D< >:D< >:D<

AnaM
05.01.2010, 09:37:14
Tudor a cazut din balansoar acum o luna, uitasem sa ii pun centura si era meganervos ca l-am lasat acolo sa ma duc sa ma imbrac, asa ca a plonjat direct pe gresie. Daca nu vomita, daca are pofta de papa si daca e vesela/alerta, nu-ti fa griji, se auto-conserva destul de bine :grouphug:

Milagros
05.01.2010, 09:38:21
Fetele, mie mi-a venit hartie ca mi-a fost aprobata prima de nastere. Dupa cat timp vin si banutii?:D
Hartia a venit de vreo 2 sapt daca nu si mai bine...

alinutza20
05.01.2010, 09:42:33
multumesc din suflete.. ce m-as face fara voi?>:D< >:D< >:D<

e vesela , nu vomita,a mancat, n-o doare nimic.. bineinteles se rostogoleste...dar sperietura mea..pfiuu...

gabriela_rgh
05.01.2010, 09:48:04

e vesela , nu vomita,a mancat, n-o doare nimic.. bineinteles se rostogoleste...dar sperietura mea..pfiuu...

E nazdravana!Stai sa scape la picioruse sa vezi atunci distractie!
nepotul meu trage tot de pe masa...ii zici sa nu puna mana si rade si cu mana pe la spate tot unde vrea el ajunge:))!:>

sava_ioana
05.01.2010, 09:53:22

si matei a cazut de doua ori pana acum:( nu vreau sa-mi aduc aminte prima oara cand a cazut am simtit ca mor insa am ajuns la concluzia ca e chiar la mana sortii pt ca asta ar insemna sa nu te misti de langa el zi si noapte...a doua oara cand a cazut eram in vizita la cineva si de jur imprejur i-am facut niste ziduri din perne si paturi pe care bineinteles le-a daramat ,el era curios cred ca nu stia el camera si s-a trezit incetisor si...bufff#-o

AnaM
05.01.2010, 09:54:43
Fetele, mie mi-a venit hartie ca mi-a fost aprobata prima de nastere. Dupa cat timp vin si banutii?:D
Hartia a venit de vreo 2 sapt daca nu si mai bine...
S-ar putea luna asta, daca nu, cealalta sigur :)

Milagros
05.01.2010, 10:05:01
S-ar putea luna asta, daca nu, cealalta sigur :)
Ce bine ar fi luna asta [-o<

biutzaxx
05.01.2010, 11:05:18
adica practic 2 ar trebui sa-i dai? de ce nu-i dai direct in gurita.. sa vezi cum deschide singur gurita:)
am incercat dar o inchide cand tre sa picure si il murdaresc, sau se stramba sau nu o deschide..

biutzaxx
05.01.2010, 11:06:59
Gata, am "maritat" snowsuit-urile, am culcat si bebele (Doamne ce show a facut in seara asta, ca niciodata...). Saracul, mi-e asa mila de el, a plans cu lacrimi pana la baita. Nu mai zic de spatele/nervii mei, dar eu rezist pana la urma. Sper sa nu faca la fel si la urmatorii...

Azi i-am facut branzica de casa cu mar copt, mi-a refuzat si asta, a mancat fortat cateva lingurite... Si era tare bun, da' ce sa-i faci...
nu incerci sa il linistesti cu Nurofen? nu zilonic dar daca se aduna oboseara si nervii, eu zic ca e nevoie ca sa se linistesca putin..

biutzaxx
05.01.2010, 11:12:03
super tare! dar de-acu sa pui perne langa pat ..sau paturi groase

cum s-a intamplat? hai ca eu is amuzata ;)) dar imi dau seama prin ce treci tu..
eu l-am scapat de pe gnunchi cum stateam in pat, pe pat si a plonjat cu fata in jos, deci de la o inaltime de 15 cm si tot m-am speriat rau, ma simteam cea mai neatenta mama si denaturata..dar ei is simpatici cum cad si nu zic nimic..

mama mia- povestit ac eu cand mergeam deja, cadeam adesea din pat, ea imi punea jos perne sa nu ma lovesc, si cum cadeam ma uitam repede in jur si ma bagam repede in pat sa nu ma fac de rusine ;))

tsimonaiuliana
05.01.2010, 11:19:45

Vai ce frica imi este mie de treaba asta:-SS.Eu cand ma duc sa-i fac mancare il mai las singur si tot timpul mi-e teama sa nu cada ca lui ii plac tumbele.Era sa o patesc o data.L-am gasit exact la marginea patului.

alinutza20
05.01.2010, 11:49:14
Vai ce frica imi este mie de treaba asta:-SS.Eu cand ma duc sa-i fac mancare il mai las singur si tot timpul mi-e teama sa nu cada ca lui ii plac tumbele.Era sa o patesc o data.L-am gasit exact la marginea patului.

si mie imi era frica mai ales k stiam cazuri.. dar cand e sa se intample... mai ales k dormeam.. asta este:(

Milagros
05.01.2010, 12:42:53
super tare! dar de-acu sa pui perne langa pat ..sau paturi groase

cum s-a intamplat? hai ca eu is amuzata ;)) dar imi dau seama prin ce treci tu..
eu l-am scapat de pe gnunchi cum stateam in pat, pe pat si a plonjat cu fata in jos, deci de la o inaltime de 15 cm si tot m-am speriat rau, ma simteam cea mai neatenta mama si denaturata..dar ei is simpatici cum cad si nu zic nimic..

mama mia- povestit ac eu cand mergeam deja, cadeam adesea din pat, ea imi punea jos perne sa nu ma lovesc, si cum cadeam ma uitam repede in jur si ma bagam repede in pat sa nu ma fac de rusine ;))

=)) =)) =)) Ce comica esti!!! Daca te stiai ca ti-ai cautat-o... nu mai ziceai nici pas =))

Azi vad ca ii ziua ce scapat bebei nevinovati din brate. Il tineam dimineata pe al meu pe genunchi sa il sterg pe fatuca, el culcat pe spate si o data s-a smuncit si s-a dus cu fata in jos pe pat, da nu a zis nic pas, numai eu am murit de emotie sa nu fi patit ceva. :-SS

Milagros
05.01.2010, 12:47:02
Bai fetelor grea treaba cu indemnizatia mea :((
Ce iau de pe CM e ca si rezolvat - mai tre sa imi dea decizia de suspendare - cica aia din noiembrie de care m-am panicat eu era altceva, ma rog... maine semnez decizia de suspendare a contractului de munca.

Cu PFA-ul in schimb e un adevarat concurs de nervi si drumuri. 8-| Tre sa umblu de sa innebunesc dupa hartii si asta desi umbla si contabila mea saracuta.
Ideea e ca pana pe 20 nici nu visez sa depun dosarul :(((

Andrusca
05.01.2010, 12:54:25
O pozica cu nepotelul! :-p

gabriela_rgh
05.01.2010, 12:56:08
Ce nasuc acolo!:x :x :x :x
sa va traiasca!>:D<

Milagros
05.01.2010, 12:56:10
Ce freza haioasa are!!!! E un scumpel!

alinutza20
05.01.2010, 13:24:05

vai cat e de frumos:x :x :x :x

petronelaaa
05.01.2010, 13:48:18

frumusel foc!
sa fie sanatos!
cand s-or intalni baietii vostri.... sa vezi dixstractie!:-p

AnaM
05.01.2010, 14:16:18
nu incerci sa il linistesti cu Nurofen? nu zilonic dar daca se aduna oboseara si nervii, eu zic ca e nevoie ca sa se linistesca putin..
Numai seara, dupa somn/masa de la 5 e asa... Ziua e ok.
Daca ii dau Nurofen, nu mai doarme noaptea deloc, nu-l tolereaza, probabil il doare burtica de la el si se trezeste din ora in ora plangand.
Seara ii mai pun juma de supozitor de Paracetamol si ii dau picaturi Alinan + gengigel.

AnaM
05.01.2010, 14:33:56
Andrusca, nepotul e un frumos!

De abia astept caldura, poate ne intalnim mai multe fete in parc, o sa mai creasca juniorii si va fi marfa :)

eliana
05.01.2010, 14:49:43
Fetelor, nu stiti vreo sala de fitness cu program individualizat pentru viitoare mamici? ca ma simt taaaaaaaare ruginita!

Andrusca
05.01.2010, 14:51:40
Andrusca, nepotul e un frumos!

De abia astept caldura, poate ne intalnim mai multe fete in parc, o sa mai creasca juniorii si va fi marfa :)

si noi vrem caldura ca sa ne intalnim! poate de data asta vin si fete :>

biutzaxx
05.01.2010, 20:00:28
Numai seara, dupa somn/masa de la 5 e asa... Ziua e ok.
Daca ii dau Nurofen, nu mai doarme noaptea deloc, nu-l tolereaza, probabil il doare burtica de la el si se trezeste din ora in ora plangand.
Seara ii mai pun juma de supozitor de Paracetamol si ii dau picaturi Alinan + gengigel.
sau asa, paracetamol.. tot e bun si mai calmeaza durerea..

biutzaxx
05.01.2010, 20:01:30
eu vin la intalnire! spuneti cand si am si venit cu Sebi :P

alibd
05.01.2010, 20:27:37
eu vin la intalnire! spuneti cand si am si venit cu Sebi :P

mmmm, intalnire de mamici si bebeiiii....\:D/

tsimonaiuliana
05.01.2010, 20:29:07
Care e diferenta dintre laptele praf 0-6 luni si cel de la 6-12 luni.Stie cineva?
AnaM stiu ca tu folosesti Aptamil,ce are in plus cel de la 6-12 luni?T-ai uitat pe cutie sa vezi?

alinutza20
05.01.2010, 21:04:35
Care e diferenta dintre laptele praf 0-6 luni si cel de la 6-12 luni.Stie cineva?
AnaM stiu ca tu folosesti Aptamil,ce are in plus cel de la 6-12 luni?T-ai uitat pe cutie sa vezi?

si eu folosesc aptamil 2 :) are concentratiile.. dak pot sa spun asa diferite.. (vitamine, zer si tot tabelu ala)unele mai mari altele mai mici.. depinde de ce are nev bebe de acum incolo:)
nu stiu dak m-am facut inteleasa:))

lady_l
05.01.2010, 21:06:36
clar fii-mea nu se incadreaza in categoria descrisa de tine... cumintica:)):)):))

Ei cum sa-ti spun...a fost doar la inceput cumintica..acum e vai de spatele, miinile,ca pul si urechile mele :)):)):))

lady_l
05.01.2010, 21:07:43
cam cred ca asta e, ca eu il pun pe o parte si la un moment dat se da singur pe spate si cam de atunci incepe agitatia, si cand l-am pus asta nopate pe o parte, dupa ce se agita, s-a linistit parca..nu a mai facut ca alaltaieri >:D<

Sa vezi cit e de amuzanta perioada asta in care ei incep sa se intoarca singureo de pe o parte pe alta:D Zici ca sint ursuleti panda :))

lady_l
05.01.2010, 21:08:48

NU stiu de ce, dar ba ride, ba plinge, ba spune....stam si noi cu sotul si ridem de ea:)

AnaM
05.01.2010, 21:10:10
si eu folosesc aptamil 2 :) are concentratiile.. dak pot sa spun asa diferite.. (vitamine, zer si tot tabelu ala)unele mai mari altele mai mici.. depinde de ce are nev bebe de acum incolo:)
nu stiu dak m-am facut inteleasa:))
Da, asa e... Majoritatea cantitatilor ingredientelor sunt marite, doar putine sunt la fel sau scazute... Si mai sunt si vreo doua vitamine sau ceva de genu' in plus. Eu i-am dat Aptamil 2 la 6 luni fara 10 zile ca am gresit cand am fost la cumparaturi si in loc de 2 cutii de Aptamil 1 si 3 de Aptamil 2 (cum imi calculasem eu sa-mi ajunga pana in ianuarie :)) ) am luat o cutie de 1 si 4 de 2...

Noua ne-a dat pediatra si supliment de Fier (Ferrum Hausmann) incepand cu 6 luni. Citisem ca rezervele de fier din corpul lui bebe se termina in jurul acestei varste.

lady_l
05.01.2010, 21:10:26
Multumim, la fel si voua!
Inca n-a spart peste noapte dintele, poate se intampla azi, ca tot mai tare iese in afara, si mi-e tare mila de bietul pui...
Hehe, sa vezi ce o sa inceapa sa te muste de tzatza cu dintele ala, al lui Tudor zici ca e lama, asa e de ascutit =)) Cand are chef de joaca la san, eu zic sa fii atenta, ca m-a capsat de cateva ori si ranjea la mine =))

A mea si fara dinti musca:)):)):))
Chiar acum seara am inregistrat-o cum se napustea peste titica ei :D
De san nu ma prea musca, insa am simtit dintele alal de citeva ori la git:))
Si sa stii ca si a mea rinzeste de i se pare ca a facut cine stie ce grozavie:))

lady_l
05.01.2010, 21:12:04
Salutare fetele! Pup ptr bebei:*:*:*

AnaM
05.01.2010, 21:12:36
Sa vezi cit e de amuzanta perioada asta in care ei incep sa se intoarca singureo de pe o parte pe alta:D Zici ca sint ursuleti panda :))
Tudor nu vrea si nu vrea sa se rostogoleasca. A facut-o pe la 3-4 luni, si de atunci pauza :)) Probabil fiindca nu-i place deloc sa stea pe burtica...
Incepe sa stea din ce in ce mai bine in fund, dar de rostogolit, nu si pace :))
Azi dimineata era foarte mandru ca a putut sa prinda una din jucariile de la caruselul leaganului :)) Cum a ajuns acolo, nu stiu...

AnaM
05.01.2010, 21:15:19
A mea si fara dinti musca:)):)):))
Chiar acum seara am inregistrat-o cum se napustea peste titica ei :D
De san nu ma prea musca, insa am simtit dintele alal de citeva ori la git:))
Si sa stii ca si a mea rinzeste de i se pare ca a facut cine stie ce grozavie:))

Mdea, n-a spart nici azi gingia 8-| Urata zi a fost azi... A fost mai calm ca ieri, dar azi am fost eu mai irascibila si neindemanatica L-)

In seara asta mi-a prins mana si a muscat-o asa tare cu dintele lui ca mi-a ramas semn si acum, zici ca-s zgariata :D Am un semn pe mana fix cat latimea dintelui :))

AnaM
05.01.2010, 21:16:29
Salutare fetele! Pup ptr bebei:*:*:*
Pupici :*
A adormit galusca?

tsimonaiuliana
05.01.2010, 21:22:49
Da, asa e... Majoritatea cantitatilor ingredientelor sunt marite, doar putine sunt la fel sau scazute... Si mai sunt si vreo doua vitamine sau ceva de genu' in plus. Eu i-am dat Aptamil 2 la 6 luni fara 10 zile ca am gresit cand am fost la cumparaturi si in loc de 2 cutii de Aptamil 1 si 3 de Aptamil 2 (cum imi calculasem eu sa-mi ajunga pana in ianuarie :)) ) am luat o cutie de 1 si 4 de 2...

Noua ne-a dat pediatra si supliment de Fier (Ferrum Hausmann) incepand cu 6 luni. Citisem ca rezervele de fier din corpul lui bebe se termina in jurul acestei varste.

De fapt pe mine asta ma interesa daca Aptamil 2 contine mai mult fier.O sa intreb si eu pediatra daca de la 6 luni pot sa-i dau si eu supliment de fier.Spun ca o intreb pt. ca ea din proprie initiativa nu imi spune nik.:(

AnaM
05.01.2010, 21:23:11
Bei, iar ati fugit? :))
Ma duc la citit!!!! :no_04:

lady_l
05.01.2010, 21:23:52
Pupici :*
A adormit galusca?

Da, azi e rindul lui tati sa o adoarma:D Eu ma relaxez un pic...sint foarte stresata, obosita si nu mai stiu cum :|

Tu dorel face nani?:*

AnaM
05.01.2010, 21:24:12
De fapt pe mine asta ma interesa daca Aptamil 2 contine mai mult fier.O sa intreb si eu pediatra daca de la 6 luni pot sa-i dau si eu supliment de fier.Spun ca o intreb pt. ca ea din proprie initiativa nu imi spune nik.:(
Din cate tin minte, are si mai mult fier...
La ce pediatra mergeti?

AnaM
05.01.2010, 21:25:01
Da, azi e rindul lui tati sa o adoarma:D Eu ma relaxez un pic...sint foarte stresata, obosita si nu mai stiu cum :|

Tu dorel face nani?:*
Da, de la 9 :*
Si eu sunt obosita... Da' ce sa-i faci...

lady_l
05.01.2010, 21:27:15
Tudor nu vrea si nu vrea sa se rostogoleasca. A facut-o pe la 3-4 luni, si de atunci pauza :)) Probabil fiindca nu-i place deloc sa stea pe burtica...
Incepe sa stea din ce in ce mai bine in fund, dar de rostogolit, nu si pace :))
Azi dimineata era foarte mandru ca a putut sa prinda una din jucariile de la caruselul leaganului :)) Cum a ajuns acolo, nu stiu...

Nici Mirrei nu ii placea sa stea pe burtica:D

Mdea, n-a spart nici azi gingia 8-| Urata zi a fost azi... A fost mai calm ca ieri, dar azi am fost eu mai irascibila si neindemanatica L-)

In seara asta mi-a prins mana si a muscat-o asa tare cu dintele lui ca mi-a ramas semn si acum, zici ca-s zgariata :D Am un semn pe mana fix cat latimea dintelui :))

:)):)):)) Fa poza si inrameaz-o:))

tsimonaiuliana
05.01.2010, 21:27:15
Din cate tin minte, are si mai mult fier...
La ce pediatra mergeti?

TURCU ALINA

Anmari
05.01.2010, 21:29:06

cand ai trecut la aptamil 2 ai facut trecerea treptat sau i-ai dat direct aptamil 2? cum ai facut trecerea?

i-am dat si eu in seara asta 120 ml de lapte si am pus 3 cupe de aptamil 1 si 1 cupa aptamil 2 ... sunt curioasa cum ai facut tu :-?

tsimonaiuliana
05.01.2010, 21:30:11
cand ai trecut la aptamil 2 ai facut trecerea treptat sau i-ai dat direct aptamil 2? cum ai facut trecerea?

i-am dat si eu in seara asta 120 ml de lapte si am pus 3 cupe de aptamil 1 si 1 cupa aptamil 2 ... sunt curioasa cum ai facut tu :-?

Buna intrebare:D

lady_l
05.01.2010, 21:30:19

Ehehehe..baiat cuminte. La noi cucoana nu adoarme cu una cu doua...doar daca e obosita rupta adoarme din prima:D
:*:*:*:*:*:*

AnaM
05.01.2010, 21:36:28

I-am dat pur si simplu Aptamil 2 cand am terminat cutia de 1 :)
Toate mamicile pe care le stiu asa au facut. Probabil daca as fi schimbat marca, as fi facut-o treptat, dar asa nu e nevoie. In plus, nu mai e bebe mic, astia micutii sunt sensibili la capitolul asta :)

AnaM
05.01.2010, 21:38:28
Ehehehe..baiat cuminte. La noi cucoana nu adoarme cu una cu doua...doar daca e obosita rupta adoarme din prima:D
Da, e tare cuminte ^:)^
In schimb tot astept sa-i placa si mancarea solida. Nici nu vrea s-o vada... Azi i-am facut piure de cartofi pufos cu lapte si cu branzica de casa, o bunatate. A mancat 5 lingurite mici. 8-|
Ieri, mar la cuptor cu branzica. La fel.

Anmari
05.01.2010, 21:39:23
I-am dat pur si simplu Aptamil 2 cand am terminat cutia de 1 :)
Toate mamicile pe care le stiu asa au facut. Probabil daca as fi schimbat marca, as fi facut-o treptat, dar asa nu e nevoie. In plus, nu mai e bebe mic, astia micutii sunt sensibili la capitolul asta :)

Bine ca m-ai luminat un pic :D. Eu mai am chiar o singura cupa de Aptamil 1 si imi faceam griji ca n-am cum sa-i fac chiar treptat trecerea :-? A acceptat din prima? Mie una imi pare un pic diferit de Aptamil 1.

AnaM
05.01.2010, 21:42:34
Bine ca m-ai luminat un pic :D. Eu mai am chiar o singura cupa de Aptamil 1 si imi faceam griji ca n-am cum sa-i fac chiar treptat trecerea :-? A acceptat din prima? Mie una imi pare un pic diferit de Aptamil 1.
A acceptat perfect din prima. Sa stii ca la gust e identic, doar la densitatea prafului e diferit. Se dizolva la fel ca 1, doar ca e mai pufosel praful in sine :) Mai afanat, asa...

lady_l
05.01.2010, 21:43:09
In schimb tot astept sa-i placa si mancarea solida. Nici nu vrea s-o vada... Azi i-am facut piure de cartofi pufos cu lapte si cu branzica de casa, o bunatate. A mancat 5 lingurite mici. 8-|

Sa stii ca la capitolul mincare fiica-mea n-are pereche..papa tot ce prinde :)) Acum seara i-am facut poza cum statea cu cite o bucata de colac in fiecare mina si privea reclame la tv:)):)):)) acum aincarc pozele in picasa;)
Cind vede reclame zici ca e hipnotizata8-|

tsimonaiuliana
05.01.2010, 21:47:53

Si al meu era mofturos nevoie mare la mancare solida dar acum de vreo trei zile mananca cu o pofta......Nu stiu ce l-a apucat,si mananca indiferent ce-i dau,nu mai are preferinte.

Anmari
05.01.2010, 21:48:22
A acceptat perfect din prima. Sa stii ca la gust e identic, doar la densitatea prafului e diferit. Se dizolva la fel ca 1, doar ca e mai pufosel praful in sine :) Mai afanat, asa...

Eu iti spusesem de gust ptr ca l-am gustat eu si mi s-a parut un pic diferit de primul :"> ... dar na poate doar mi s-a parut.

Acum un alt subiect sensibil ptr mine si stiu ca si Tudor e la fel ca Ariana, nu prea accepta orice si nu prea vrea sa-mi pape :((. M-am saturat de facut mancare si de aruncat. Deci ce-i dai lui Tudor si-i place? Poate o vrea si gaza asta a mea. 8-|

AnaM
05.01.2010, 21:52:22
Eu iti spusesem de gust ptr ca l-am gustat eu si mi s-a parut un pic diferit de primul :"> ... dar na poate doar mi s-a parut.

Acum un alt subiect sensibil ptr mine si stiu ca si Tudor e la fel ca Ariana, nu prea accepta orice si nu prea vrea sa-mi pape :((. M-am saturat de facut mancare si de aruncat. Deci ce-i dai lui Tudor si-i place? Poate o vrea si gaza asta a mea. 8-|

Din pacate, nu a mancat ok decat piure de pere facute la steamer sau oparite in apa si piure de banane crude :(
A, si ii mai placeau borcanelele de morcovi, morcovi cu mere si dovleac cu cartof de la Hipp... O sa mai cumpar cat de curand, sa vad daca mai are aceeasi parere...

alinutza20
05.01.2010, 21:54:04
hello si de la mine..
eu egal terminata..
dak nu iese dintele ala mai repede socola ma mananca.. clar..:((:((.. macar de as vedea o umflatura.. o roseata ceva:((.. musca saraca din pat de durere.. nu mai zic de mana mea.. k maneca de la tricou e fleasca:((
offfffffffffffffffffff

AnaM
05.01.2010, 21:57:48
Hm... Dintii astia... Facem o grupare pentru Socola? =))

alinutza20
05.01.2010, 21:59:01
Hm... Dintii astia... Facem o grupare pentru Socola? =))

ne intalnim si acolo in salon.. ce are?=))

Anmari
05.01.2010, 22:00:08
Din pacate, nu a mancat ok decat piure de pere facute la steamer sau oparite in apa si piure de banane crude :(
A, si ii mai placeau borcanelele de morcovi, morcovi cu mere si dovleac cu cartof de la Hipp... O sa mai cumpar cat de curand, sa vad daca mai are aceeasi parere...

Piure de pere si mar ii place si gazei mele. De borcanelul Hipp morcovi cu mar nici sa nu auda. Isi facea o greata de ziceai ca cine stie ce ii dadeam. Sincer am gustat si eu si avea gust de bulion :-s Cel cu dovleac si cartof n-am incercat, dar parca nici n-am vazut pe raft in carrefour ca sigur cumparam :-?

Eu pana acum n-am reusit sa introduc nici o masa de solide :( Papa cateva linguri, cel mult 15 si asteapta tzatza #-o Iar de noapte nici nu mai vorbesc, papa la interval de 2 ore :(( ... deci somn fractionat, chiar daca papa seara la 8.30 - 9 cate 120ml de lapte cu cereale.

AnaM
05.01.2010, 22:03:25
ne intalnim si acolo in salon.. ce are?=))
=)) =)) Aoleu, ar fi tare, da' mai bine sa nu ajungem :))

AnaM
05.01.2010, 22:04:50
Piure de pere si mar ii place si gazei mele. De borcanelul Hipp morcovi cu mar nici sa nu auda. Isi facea o greata de ziceai ca cine stie ce ii dadeam. Sincer am gustat si eu si avea gust de bulion :-s Cel cu dovleac si cartof n-am incercat, dar parca nici n-am vazut pe raft in carrefour ca sigur cumparam :-?

Eu pana acum n-am reusit sa introduc nici o masa de solide :( Papa cateva linguri, cel mult 15 si asteapta tzatza #-o Iar de noapte nici nu mai vorbesc, papa la interval de 2 ore :(( ... deci somn fractionat, chiar daca papa seara la 8.30 - 9 cate 120ml de lapte cu cereale.

Tudor nu suporta merele de nici o culoare, in nici o forma... Nici noi nu am inlocuit nici macar o masa. Asta e, ma resemnez si-l las in ritmul lui, da' imi pierd rabarea si ma isterizez cand ma chinui sa-i fac mancare si el o scuipa. Si zau ca-s bucatareasa buna :(

AnaM
05.01.2010, 22:06:04
Ma duc la citit... Mai am volumul 4, da' asta are 700 pagini, mi-e greu sa-l tin in mana cand il citesc, asa-i de gros :))
V-am pupat, somnic usor!

xxxxx
05.01.2010, 22:12:35
Hellllllpppppppp. al meu de cateva zile ma capiaza cu sanul. Cum il scapa sau i-l iau, cum ma plange. Tre sa suga mereu. De satul e satul ca mananca foarte bine si papa, apoi ii dau san. Dar spre seara ma termina:((Am o ora de cand ma chinui sa-i scot sanul din gurita, pur si simplu vrea sa doarma cu el.:-SS Si nu mai adoarme decat cu el.
Cred ca o iau razna. :((

lady_l
05.01.2010, 22:23:04
Hellllllpppppppp. al meu de cateva zile ma capiaza cu sanul. Cum il scapa sau i-l iau, cum ma plange. Tre sa suga mereu. De satul e satul ca mananca foarte bine si papa, apoi ii dau san. Dar spre seara ma termina:((Am o ora de cand ma chinui sa-i scot sanul din gurita, pur si simplu vrea sa doarma cu el.:-SS Si nu mai adoarme decat cu el.

:D:D:D Mirra are 9 luni si tot sta la san cu orele :D

lady_l
05.01.2010, 22:24:27
http://picasaweb.google.com/LilianaVolosciuc/Mirra_9_luni#

Sa ma laud si eu :D

petronelaaa
05.01.2010, 22:30:00

Ai incercat sa-i dai suzeta?
ca el te foloseste pe post de suzeta.... sa tocaie acolo.

xxxxx
05.01.2010, 22:30:03
:D:D:D Mirra are 9 luni si tot sta la san cu orele :D

Multumesc pentru incurajari:D:D>:P=))=))
Al meu nu a stat niciodata asa.

xxxxx
05.01.2010, 22:32:01
Ai incercat sa-i dai suzeta?
ca el te foloseste pe post de suzeta.... sa tocaie acolo.

Doamne fereste sa indraznesc8-|L-) Scuipa si isi face greata.

lady_l
05.01.2010, 22:33:41
Multumesc pentru incurajari:D:D>:P=))=))
Al meu nu a stat niciodata asa.

Pai esti fericita:)) la mine sfircurile deja sint ca elasticul si la fel de tari ca ciubotele ostasilor :))
Si cel mai grav ca suzeta nici nu vrea sa o vada in ochi..doar ziua o foloseste pe post de "scarpinatoare de gingii" :))

tsimonaiuliana
05.01.2010, 22:36:39

Scumpica foc>:D<

lady_l
05.01.2010, 22:37:47
Scumpica foc>:D<

Mersi mult!>:D<

roxienea
05.01.2010, 22:52:46
Pai esti fericita:)) la mine sfircurile deja sint ca elasticul si la fel de tari ca ciubotele ostasilor :))
Si cel mai grav ca suzeta nici nu vrea sa o vada in ochi..doar ziua o foloseste pe post de "scarpinatoare de gingii" :))
Vai Lylia, ai un dar de a folosi expresiile astea.=))=))=)) Imi esti asa draga. :* Si desi nu suna prea bine "sfarcuri ca elasticul sau tari ca ciubotele ostasilor":-SS:-SS:-SS.....abia astept sa am si eu un bebe.:D

aanamaria
05.01.2010, 22:58:33
Mersi mult!>:D<
doamne da ce copil frumos ai!!!!
imi vine sa o pap toata, crek e zglobie tare dupa cum o vad io prin poze.
pupam fetita scumpa:* :* :*

lady_l
05.01.2010, 23:08:11
Vai Lylia, ai un dar de a folosi expresiile astea.=))=))=)) Imi esti asa draga. :* Si desi nu suna prea bine "sfarcuri ca elasticul sau tari ca ciubotele ostasilor":-SS:-SS:-SS.....abia astept sa am si eu un bebe.:D

Incerc si eu sa fiu mai explicita :)):)):))
Nu suna bine..in schimb e foarte placut :x Acum seara o filmam cum se repede la sanul meu...e atit d eminunat cind te uiti si vezi ca intelege ca e titica ei :))

lady_l
05.01.2010, 23:10:31
doamne da ce copil frumos ai!!!!
imi vine sa o pap toata, crek e zglobie tare dupa cum o vad io prin poze.
pupam fetita scumpa:* :* :*

Multumesc frumos:*

Zglobie???...putin spus.....e egal cu un copil care deja poate fugi. Seara eu si sotul picam ca mustele de la otrava :))

Green_Eyes
06.01.2010, 09:13:54

E scumpa toata, din cap pana in picioare!>:D<:*

roxana1
06.01.2010, 09:49:57
eu nu mai inteleg nimik,darius a dormit luni de la 12.30 la 14.30 apoi de la 15 la 17,apoi de la 19.30 pana la 22.30a fost agitat si a plans si urlat asa de tare de parca il taia cineva,iar ieri la fel a dormit de la 12.30 doua ore si de la 15 inca doua apoi deloc,agitatie si scancit.de la 20 a inceeput iar sa urle,se mai potolea un pic si iar urla.la 22 i-am facut baita iar dupa ce l-am scos a inceput iar sa urle.abia la 12 noaptea a adormit profund si a dormit pana la 4 dimineata.in sfarsit am dormit si eu 4 ore fara oprire.
nu inteleg de ce are programul asta de vreo 3 ore seara de urlat de parca l-ar taia cineva,si toata ziua agitat si mai si plange.
socrul meu a zis sa incerc dupa ce ii dau san pana nu mai vrea sa ii dau o portie de ormula,ca poate nu se satura.tare ma sperie ideea asta.de ce sa nu se sature daca eu am san.iar problema e ca de multe ori e agitat si plange si nu poate sta la san chiar daca mai vrea.si totusi daca s-ar satura nu ar mai primi sanul asa des,iar noaptea ar dormi mai mult decat din 2 in 2 ore.stiu ca am mai scris lucrul asta dar tot mai demoralizata sunt si mai ales cnd urla seara atatea ore parca imi iau campii
azi o sa merg la dr sa il cantarim pt prima data,sper ca a luat in greutate;apropo,daca e lume la rand la dr treb sa stam la rand sau avem intaietate ca daca e agitat si plange nu imi imaginez cum am putea sta

petronelaaa
06.01.2010, 09:56:38
eu nu mai inteleg nimik,darius a dormit luni de la 12.30 la 14.30 apoi de la 15 la 17,apoi de la 19.30 pana la 22.30a fost agitat si a plans si urlat asa de tare de parca il taia cineva,iar ieri la fel a dormit de la 12.30 doua ore si de la 15 inca doua apoi deloc,agitatie si scancit.de la 20 a inceeput iar sa urle,se mai potolea un pic si iar urla.la 22 i-am facut baita iar dupa ce l-am scos a inceput iar sa urle.abia la 12 noaptea a adormit profund si a dormit pana la 4 dimineata.in sfarsit am dormit si eu 4 ore fara oprire.
nu inteleg de ce are programul asta de vreo 3 ore seara de urlat de parca l-ar taia cineva,si toata ziua agitat si mai si plange.
socrul meu a zis sa incerc dupa ce ii dau san pana nu mai vrea sa ii dau o portie de ormula,ca poate nu se satura.tare ma sperie ideea asta.de ce sa nu se sature daca eu am san.iar problema e ca de multe ori e agitat si plange si nu poate sta la san chiar daca mai vrea.si totusi daca s-ar satura nu ar mai primi sanul asa des,iar noaptea ar dormi mai mult decat din 2 in 2 ore.stiu ca am mai scris lucrul asta dar tot mai demoralizata sunt si mai ales cnd urla seara atatea ore parca imi iau campii
azi o sa merg la dr sa il cantarim pt prima data,sper ca a luat in greutate;apropo,daca e lume la rand la dr treb sa stam la rand sau avem intaietate ca daca e agitat si plange nu imi imaginez cum am putea sta

Incearca sa-i bagi suzeta... sa se mai ia cu ea, poate se mai linisteste. Poate iti da medicul ceva sfaturi competente.

Acu depinde si la ce medic mergi; dak e de familie ar tb sa se stie ca "Gravidele si copiii au intaietate"; la dr de fam a mea se poate face si programari:)
daca e pediatru... ar tb sa se faca programari!
oricum daca mai e lume (cu suflet) si aude copil plangand... cred ca o sa va lase in fatza.

sava_ioana
06.01.2010, 10:50:58
Fetelor, nu stiti vreo sala de fitness cu program individualizat pentru viitoare mamici? ca ma simt taaaaaaaare ruginita!

la elena doamna unde se fac curusrile de lamaze se face si asa ceva...

AnaM
06.01.2010, 11:02:11

E fix ca o gogoasa... blonda, pufoasa si numai buna de papat :love:

AnaM
06.01.2010, 11:05:36

Seara probabil face panarama fiindca ori e obosit de peste zi, chiar daca a dormit, ori fiindca are criza de colici, si alea se fac in special seara.
Dupa baita daca plange, poate nu-i place la frig, asa ca inveleste-l repede bine in prosop si lasa-l sa stea asa un pic, sa se incalzeasca, inainte sa-l schimbi. Cu colicii nu ai ce sa le faci decat sa ii dai picaturi si sa nu-l alaptezi mai des decat la o ora jumate. Si sa scoata aerul bine, dar daca e agitat la masa, e si mai dificil.
La doctor bebeii 0-3 luni au prioritate peste ceilalti bebei.

roxana1
06.01.2010, 11:30:26
Incearca sa-i bagi suzeta... sa se mai ia cu ea, poate se mai linisteste. Poate iti da medicul ceva sfaturi competente.

Acu depinde si la ce medic mergi; dak e de familie ar tb sa se stie ca "Gravidele si copiii au intaietate"; la dr de fam a mea se poate face si programari:)
daca e pediatru... ar tb sa se faca programari!
oricum daca mai e lume (cu suflet) si aude copil plangand... cred ca o sa va lase in fatza.
au fost momente cand primea suzeta cu o bucurieee...i-o dadeam cand isi sugea manusile,insa in ultimul timp nu o mai primeste deloc:| .
dr e de familie dar si pediatru...dar nu se fac programari

roxana1
06.01.2010, 11:41:26
Seara probabil face panarama fiindca ori e obosit de peste zi, chiar daca a dormit, ori fiindca are criza de colici, si alea se fac in special seara.
Dupa baita daca plange, poate nu-i place la frig, asa ca inveleste-l repede bine in prosop si lasa-l sa stea asa un pic, sa se incalzeasca, inainte sa-l schimbi. Cu colicii nu ai ce sa le faci decat sa ii dai picaturi si sa nu-l alaptezi mai des decat la o ora jumate. Si sa scoata aerul bine, dar daca e agitat la masa, e si mai dificil.
La doctor bebeii 0-3 luni au prioritate peste ceilalti bebei.
stiu ca,crizele de colici se fac seara insa el nu se strange asa cum stiu eu ca fac bebeii cu colici si sunt in dilema,nu stiu daca sunt colicii.o singura data sunt sigura ca a avut colici insa era ziua nu seara si se strangea f tare si avea alt fel de plans si se strangea si in somn.
dupa baita de fiecare data il invelesc in prosop si il strang in brate vreo 10 min si apoi ii fac masaj si il schimb,insa aseara a fost prima data cand dupa ce l-am invelit in prosop si l-am pus in pat cu sotul meu,a inceput sa urle de numa numa si greu s-a oprit
deci nu trebuie alaptat mai des de o ora jumate.de ce?am o prietena care zicea ca il alapta si din 10 i 10 min.am inceput sa nu ii mai dau deloc la jumate de ora ,ci la o ora minim.dar daca e agitat cand papa chiar nu am cum sa stau si sa ii dau dupa abia o ora jumate

Milagros
06.01.2010, 11:52:13
Incerc si eu sa fiu mai explicita :)):)):))
Nu suna bine..in schimb e foarte placut :x Acum seara o filmam cum se repede la sanul meu...e atit d eminunat cind te uiti si vezi ca intelege ca e titica ei :))
E delicioasa printesa ta. Pupici de la Dragos.

Al meu pui dimineata se certa cu tzatza. Si i-am atras atentia sa lase vorbaria si sa pape. A lasat tzatza, a plescait din buze ca la papa bun si s-a uitat la mine cu un zambet laaaarg si a facut Aaaa si back to papa. :))

eluta
06.01.2010, 12:46:46
Am gasit un articol interesant pentru proaspetele mamici si nu numai: http://www.ziaruldeiasi.ro/ghidul-pentru-sanatate/crizele-fiziologice-ale-bebelusului-la-ce-trebuie-sa-se-astepte-mamele-in-primele-zile-si-saptamini-de-viata-ale-nou-nascutului~ni61uq

AnaM
06.01.2010, 14:32:56
deci nu trebuie alaptat mai des de o ora jumate.de ce?am o prietena care zicea ca il alapta si din 10 i 10 min.am inceput sa nu ii mai dau deloc la jumate de ora ,ci la o ora minim.dar daca e agitat cand papa chiar nu am cum sa stau si sa ii dau dupa abia o ora jumate
Pentru ca laptele matern se digera in circa 90 min (o ora jumate). Daca ii dai mai des, se amesteca laptele partial digerat cu cel proaspat si ii cauzeaza dureri de burtica.

roxana1
06.01.2010, 14:46:33
cum ar trebui sa il imbrac azi ca sa mergem la dr avand in vedere ca mergem cu masina?

Milagros
06.01.2010, 15:26:15
cum ar trebui sa il imbrac azi ca sa mergem la dr avand in vedere ca mergem cu masina?
Eu i-am pus asa: body si pantalonas de corp cu picior, hanorac pufos si pantalonas gros si fas. Caciula de bumbac plus caciula groasa

lady_l
06.01.2010, 15:26:59
E scumpa toata, din cap pana in picioare!>:D<:*

E fix ca o gogoasa... blonda, pufoasa si numai buna de papat :love:

Multumesc frumos mamici de Tudorei:*:*:*:*

E delicioasa printesa ta. Pupici de la Dragos.

Al meu pui dimineata se certa cu tzatza. Si i-am atras atentia sa lase vorbaria si sa pape. A lasat tzatza, a plescait din buze ca la papa bun si s-a uitat la mine cu un zambet laaaarg si a facut Aaaa si back to papa. :))

Mersi mutl!:*:*:*
Stai ca e abia inceputul:D Mirra deja ridica miinile spre mine si da din ele si incepe a zice, si spune, si tipa si se incrunta:))

Milagros
06.01.2010, 15:39:17
Multumesc frumos mamici de Tudorei:*:*:*:*

Mersi mutl!:*:*:*
Stai ca e abia inceputul:D Mirra deja ridica miinile spre mine si da din ele si incepe a zice, si spune, si tipa si se incrunta:))

Pai al meu aseara i-o tras o plama lu' tac-su peste gura =)) Iar azi a prins-o pe nasa-sa de nas si nu o mai lasa =))

Hypnotized
06.01.2010, 15:44:09
Eu i-am pus asa: body si pantalonas de corp cu picior, hanorac pufos si pantalonas gros si fas. Caciula de bumbac plus caciula groasa
Shery sa stii ca seamana cu tine strumful mic...

Milagros
06.01.2010, 15:58:11
Shery sa stii ca seamana cu tine strumful mic...
>:D< Esti prima persoana care zice asta. L-ai vazut pe sotul meu? Sigur te razgandesti ;))

lady_l
06.01.2010, 16:06:57
Pai al meu aseara i-o tras o plama lu' tac-su peste gura =)) Iar azi a prins-o pe nasa-sa de nas si nu o mai lasa =))

:)):)):)) De pe acum isi impune autoritatea :)) Asa-i cu generatia asta noua :))

Hypnotized
06.01.2010, 16:07:25
>:D< Esti prima persoana care zice asta. L-ai vazut pe sotul meu? Sigur te razgandesti ;))
l-am vazut. si stiam ca lumea zice ca seamana cu el. mie mi se pare ca seamana cu tine

tsimonaiuliana
06.01.2010, 16:08:48
Am trimis azi sotul la shopping sa ia niste borcanele cu papa.I-am zis sa-mi ia de caise si mi-a luat de la Hame(el nu se pricepe la firme).Parca asta era firma de pateuri,oare sa-i dau?:-s

petronelaaa
06.01.2010, 16:21:37
Am trimis azi sotul la shopping sa ia niste borcanele cu papa.I-am zis sa-mi ia de caise si mi-a luat de la Hame(el nu se pricepe la firme).Parca asta era firma de pateuri,oare sa-i dau?:-s

Dai cu incredere... nu stiu dak o fi aceeasi firma, dar au si pt copii, piureuri, si sunt Bio (asa scrie pe ele: BioHamanek)

tsimonaiuliana
06.01.2010, 16:33:21
Dai cu incredere... nu stiu dak o fi aceeasi firma, dar au si pt copii, piureuri, si sunt Bio (asa scrie pe ele: BioHamanek)

Multumesc de raspuns.:)

gabriela_rgh
06.01.2010, 16:46:27
Multumesc de raspuns.:)
off topic : frumoasa poza de la avatar!:x :x

AnaM
06.01.2010, 16:47:49
E aceeasi firma, sunt ok, avem si noi cateva... Uita-te doar sa nu contina zahar sau sare adaugata, daca nu vrei sa-i dai la bebe. :*

tsimonaiuliana
06.01.2010, 17:06:21
E aceeasi firma, sunt ok, avem si noi cateva... Uita-te doar sa nu contina zahar sau sare adaugata, daca nu vrei sa-i dai la bebe. :*

Acum am citit,contine zahar:-w

tsimonaiuliana
06.01.2010, 17:07:15
off topic : frumoasa poza de la avatar!:x :x

Multumesc:">

CONT-INCHIS-035
06.01.2010, 17:08:34
Ana, tu esti printre putinele mamici care nu are link cu poze.
Am vazut filmuletele pe youtube, as vrea sa vad si poze cu Tudor, pe ceilalti copilasi i-am admirat.

Edit: Imi cer scuze, sunt cascata. Mi-ai dat o data un PM cu linkul sa vad casuta, acum am vazut ca sunt si poze cu Tudor. E un simpatic. :*

Hypnotized
06.01.2010, 18:51:45
Am vazut filmuletele pe youtube, as vrea sa vad si poze cu Tudor, pe ceilalti copilasi i-am admirat.

Edit: Imi cer scuze, sunt cascata. Mi-ai dat o data un PM cu linkul sa vad casuta, acum am vazut ca sunt si poze cu Tudor. E un simpatic. :*
te-am starnit eu cumva? :-"

CONT-INCHIS-035
06.01.2010, 19:22:11
te-am starnit eu cumva? :-"
Cred ca da. :))
Dupa ce am vazut discutia de la offtopic i-am dat PM Anei. :)) :*

AnaM
06.01.2010, 19:23:28

:))) No problem, ne bucuram ca iti place gaza :x :*

biutzaxx
06.01.2010, 19:52:06

pupam papusha de fetita!! e adorabila!

CONT-INCHIS-035
06.01.2010, 19:52:59
Cum sa nu-mi placa o asa minunatie? :))
Si lui Stefan al meu i-a placut de gaza voastra.
Multi pupici de la noi. :*

biutzaxx
06.01.2010, 20:14:18
Ana, Petronela, multumim pt comentariile de la pozele noastre >:D< >:D<

gabriela_rgh
06.01.2010, 20:18:19
eu ti l-asi fura un pic...sa ii pap boalfele!;));));));));));))
Iar fimuletul cand adoarme e.......8-}8-}8-}8-}8-}8-}

tsimonaiuliana
06.01.2010, 20:18:20

Unde ai pus poze?Vreau sa le vad si eu.:)

Milagros
06.01.2010, 20:30:36
Lui Dragos i-a aparut pe fata un fel de eruptie sa zic asa, bubute rosii dar cand pui mana pe ele sunt aspre, parca ar fi o crusta asa... Aveti idee ce poate fi? Ii dau cu Avene Trixera dar nu vad imbunatatiri :(

biutzaxx
06.01.2010, 20:47:54
Lui Dragos i-a aparut pe fata un fel de eruptie sa zic asa, bubute rosii dar cand pui mana pe ele sunt aspre, parca ar fi o crusta asa... Aveti idee ce poate fi? Ii dau cu Avene Trixera dar nu vad imbunatatiri :(
asa a vut Sebastian si pe tot corpul. l-am dat cu E-Derma si a facut minuni.. dupa ce probasem Seba-med si inca o crema..
acu ma dau si eu pe fata cu E-derma si mi-au disparut niste iritatii ...

xxxxx
06.01.2010, 20:48:18

Ana, ce ai papat? Am patit si eu cu gandacul meu mancand o bucata de pastrama care statuse o zi la frigider, reactiile au fost aceleasi. Cred ca avea cam o luna baiatul.

biutzaxx
06.01.2010, 20:59:08
Unde ai pus poze?Vreau sa le vad si eu.:)
nu am pus poze noi de anul acesta, dar am de la sarbatori cateva aici (http://picasaweb.google.ro/sebastian.teodoru/LunaA3A#)

tsimonaiuliana
06.01.2010, 21:22:15
nu am pus poze noi de anul acesta, dar am de la sarbatori cateva aici (http://picasaweb.google.ro/sebastian.teodoru/LunaA3A#)

Gata,vazut pozele:).Si al tau e un falcos..........sa va traiasca:*

claudelle
06.01.2010, 21:22:20

Exact asa i-au aparut lui Andrei, daca vezi in urma cu cateva sapt discutam si eu de ac problema, ma speriasem sa nu fie vreo derm atita, vreo alergie ceva.Pana la urma am fost la dermatolog si m-a linistit, ca asa apar, dispar la bebei si mi-a dat crema Ciclafate de la Avene. Il tot dau dar tot apar bubitele, dispar, deci.....asa asa sunt ei acu:-s

CONT-INCHIS-035
06.01.2010, 21:43:03
Scuze ca ma bag, dar... Pozicile voastre unde-s?
Ca as mai admira un bebe. :))

Edit: Scuze, acum am vazut postul cu linkul.

Inca o intrebare, cum introduci inkul sub text?
Eu cand vreau sa fac asta apas pe butonasul de link dar nu am rand si pentru textul care a mascheze. :(( (De ex cum ai scris tu AICI)

jewelieta
06.01.2010, 22:22:41
buna fetele
...
eu azi am facut furia laptelui...febra 38,5,frisoane de dardaia pat sub bine,nnu m-am putut ridica din pat...tare nasol...m-am muls cu pompa...comprese cu gheata,iris a tocait toata ziua la sanul cu pricina

intrebare
dc am adunat in biberon cu pompa laptic si a curs si putin sange de la ragadele mamelobnare are ceva?ca eu vineri tre sa vin la iasila control si vreau sa las lapte pt iris...e vreo pb dc are si putin sange de i-a dat o usoara nuanta portocalie?
si inca ceva
eu am pompa avent manuala...adun lsaotele in biberonu de la pompa...si tin si pompa in frigider...cand ma mulg iar scot pompa cu tot cu bibe din frig si mulg tot in biberonul ala peste celalat..e ok?

tsimonaiuliana
06.01.2010, 22:41:00
si inca ceva
eu am pompa avent manuala...adun lsaotele in biberonu de la pompa...si tin si pompa in frigider...cand ma mulg iar scot pompa cu tot cu bibe din frig si mulg tot in biberonul ala peste celalat..e ok?[/quote]

Sincer asa faceam si eu,adica dupa ce colectam cam 50 grame puneam recipientul de la pompa in frigider acopeream cu un servetel(celelelte componente le puneam la fiert) iar peste cateva ore iar ma storceam peste acelasi lapte pana faceam de o masa pt. bebe.Dar chiar daca nu strangeam prea mult, dupa al doilea muls i-l dadeam.Abia dupa al doilea muls puneam si sticluta de la pompa la fiert.Nu stiu daca am procedat bine dar bebe nu a avut nimic.

petronelaaa
06.01.2010, 23:04:14
buna fetele
...
eu azi am facut furia laptelui...febra 38,5,frisoane de dardaia pat sub bine,nnu m-am putut ridica din pat...tare nasol...m-am muls cu pompa...comprese cu gheata,iris a tocait toata ziua la sanul cu pricina

intrebare
dc am adunat in biberon cu pompa laptic si a curs si putin sange de la ragadele mamelobnare are ceva?ca eu vineri tre sa vin la iasila control si vreau sa las lapte pt iris...e vreo pb dc are si putin sange de i-a dat o usoara nuanta portocalie?
si inca ceva
eu am pompa avent manuala...adun lsaotele in biberonu de la pompa...si tin si pompa in frigider...cand ma mulg iar scot pompa cu tot cu bibe din frig si mulg tot in biberonul ala peste celalat..e ok?

CUM SE PASTREAZA LAPTELE COLECTAT
Laptele muls si colectat se poate pastra, in conditii foarte igienice, in urmatoarele conditii:
- La temperatura camerei
Colostrul = 6-8 ore
Laptele matern = 6-8 ore
- La frigider = pana la 12 ore

NU UITATI:
- Cu cat perioada de stocare este mai mare, cu atat laptele isi pierde continutul nutritiv si imunologic.
- Aspectul laptelui se poate schimba dupa conservare, deoarece deseori componentele se separa.

- Imediat dupa muls inchideti recipientul si puneti-i o eticheta cu data colectarii.
- Folositi intotdeauna laptele cel mai vechi.

- Nu incalziti laptele la foc sau microunde, deoarece astfel ii distrugeti unele componente. Lasati-l sa se incalzeasca treptat la temperatura camerei, sau folositi principiul boilerului dublu (introduceti recipientul cu lapte intr-un vas cu apa calda).
- Colectand si stocand corect laptele, puteti fi sigura ca sugarul dumneavoastra se va bucura de avantajele acestuia chiar si atunci cand nu-l puteti alapta.

eu zic ca e cam devreme sa colectezi de azi laptele pt vineri
si eu am avut ragade... da`tot fii`mea mi le-a reparat, ca sa zic asa... sugand la san (induram, scrasneam din dinti, vai de capu meu!) saliva ei cu lapticu meu au fost eficiente

Rok5ana
06.01.2010, 23:16:29
buna fetele
...

intrebare
si inca ceva
Iti doresc multa sanatate! Ceva pozici cu bebelina?!:)

Rok5ana
06.01.2010, 23:19:14
:)):)):)) De pe acum isi impune autoritatea :)) Asa-i cu generatia asta noua :))
E foarte simpatica Mirra! Sa iti traiasca! :)

lady_l
07.01.2010, 00:13:23
E foarte simpatica Mirra! Sa iti traiasca! :)

Multumim frumos:*

biutzaxx
07.01.2010, 01:33:57
Gata,vazut pozele:).Si al tau e un falcos..........sa va traiasca:*
multumesc, falcutele parca s-au mai retras de cand face atata sport ;))

e adorabila poza din avatarul tau :*

biutzaxx
07.01.2010, 01:35:50
Scuze ca ma bag, dar... Pozicile voastre unde-s?
Ca as mai admira un bebe. :))

Edit: Scuze, acum am vazut postul cu linkul.

Inca o intrebare, cum introduci inkul sub text?
Eu cand vreau sa fac asta apas pe butonasul de link dar nu am rand si pentru textul care a mascheze. :(( (De ex cum ai scris tu AICI)
inserezi cuvantul aici si apoi dai clik pe icoana aia albastra cu un glob pamantesc si pui linkul in al 2-lea camp, unde scrie http ..

biutzaxx
07.01.2010, 01:37:45
buna fetele
...

intrebare
si inca ceva
nuanta portocalie nu e de la sange, e de la laptele gras pe care il produci tu acum necesar sa se hraneasca micutza ta doar din cateva gurite, apoi va fi mai alb..

acu arata ca o inghetata de vanilie topita?? asa am avut si eu :)

jewelieta
07.01.2010, 10:01:56
mersi biu:)
poze o sa pun cand o sa facem niste poze frumoase...pan acu nu am avut timp deloc...

jewelieta
07.01.2010, 10:07:00
mi-am pus ticker...sper sa mearga

AnaM
07.01.2010, 10:08:27
Anca, n-are nimic chiar daca are putin sange.
In schimb, eu ti-as recomanda sa faci asa: pompezi, pui lapticul intr-un recipient sterilizat (nu musai biberon), apoi sterilizezi pompa, iar te mulgi, adaugi in alt recipient sterilizat lapticul si tot asa, si cand sunt reci colectarile (la aceeasi temperatura) de peste o zi, le amesteci si ori le pui la congelator (se dezgheata foarte repede in bain-marie, pentru ora mesei) ori in frigider cat mai in spate. Daca le tii in frigider, nu le mai poti tine decat inca 24 de ore.

alinutza20
07.01.2010, 10:13:51
ce fac fetele?:*:*

fii-mea de vreo 2 zile se ridica in 4 labe.. nu sta mai mult de un minut dar nu e cam devreme? poate stiu mamicile cu bebei mai mari:)

aa si inca o intrebare (m-au napadit curiozitatile:))) cand o sa inceapa sa mearga si inainte nu numai inapoi:)):))

pup:*:*:*:*

AnaM
07.01.2010, 10:36:09
ce fac fetele?:*:*

fii-mea de vreo 2 zile se ridica in 4 labe.. nu sta mai mult de un minut dar nu e cam devreme? poate stiu mamicile cu bebei mai mari:)

aa si inca o intrebare (m-au napadit curiozitatile:))) cand o sa inceapa sa mearga si inainte nu numai inapoi:)):))

pup:*:*:*:*
Wowwww, ce misto! Daca vrea si poate sa se ridice, inseamna ca e pregatita, asa ca las-o in pace sa faca ce vrea :D Deja merge de-a busilea? Superrr! Pupam Moni-progresista :*
Tudor sta doar cu mainile intinse, gen semi-flotare, dar foarte putin...

alinutza20
07.01.2010, 11:02:28
Wowwww, ce misto! Daca vrea si poate sa se ridice, inseamna ca e pregatita, asa ca las-o in pace sa faca ce vrea :D Deja merge de-a busilea? Superrr! Pupam Moni-progresista :*

merge de-abusilea dar inapoi:)):)) se taraste tot patul :)):))
pup lui tudorel:*:*:*

alinutza20
07.01.2010, 11:27:56
ia uite-o:)).. doar k nu mege asa.. doar se ridica:)

crisdk
07.01.2010, 11:37:59

LA MULTI ANI! mamici
eu stiu ca fetele sunt mai rapide decat baietii in progrese, la varsta asta. ai mei ziceau ca eu la 10 luni m-am ridicat in picioare, iar la 12 luni faceam ture pe langa paturi;))

Anmari
07.01.2010, 11:39:25

vai ce scumpa e, iti vine s-o manci toata nu alta :*

gabriela_rgh
07.01.2010, 11:46:55
Hi hi....ai fata mare!:D :D :D :D :D

crisdk
07.01.2010, 11:53:42

sa o urmaresti, ca de acum o poate lua din loc in orice moment;))
>:D<>:D<>:D<

alinutza20
07.01.2010, 11:58:55
sa o urmaresti, ca de acum o poate lua din loc in orice moment;))
>:D<>:D<>:D<

va multumesc e dulce rau:)) ea plange cand se ridica in 4 labe.. cine stie ce-o fi in capu ei:)):))

de urmarit.. o urmaresc.. doar k a fost mai isteata k mine si a cazut din pat cand dormeam:)):))..
:*:*:*:*

crisdk
07.01.2010, 12:02:55
va multumesc e dulce rau:)) ea plange cand se ridica in 4 labe.. cine stie ce-o fi in capu ei:)):))

de urmarit.. o urmaresc.. doar k a fost mai isteata k mine si a cazut din pat cand dormeam:)):))..

se mai intampla! cand eram baby-sitter la gemeni. unul dintre ei a cazut din pat in perioada cand se ridicau in picioare - desi eu ii avertizasem pe parinti sa coboare patul de tot. habar nu am cu a ajuns sa se aplece peste tarc incat sa cada. dar a "reusit"!/:)

gabriela_rgh
07.01.2010, 12:33:55

pai vrea sa se ridice de tot si nu poate...plange de ciuda:))!

Milagros
07.01.2010, 12:35:34
asa a vut Sebastian si pe tot corpul. l-am dat cu E-Derma si a facut minuni.. dupa ce probasem Seba-med si inca o crema..
acu ma dau si eu pe fata cu E-derma si mi-au disparut niste iritatii ...
De la farmacie nu? Fara reteta sper :D Multumesc mult.

Milagros
07.01.2010, 12:36:25
Ana, ce ai papat? Am patit si eu cu gandacul meu mancand o bucata de pastrama care statuse o zi la frigider, reactiile au fost aceleasi. Cred ca avea cam o luna baiatul.
Nu cred ca am papat vechi...uf, nu mai stiu ca are bubutele de vreo cateva zile, de sambata trecuta. :-s
Tu l-ai dat cu ceva?