PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Milagros
07.01.2010, 12:37:27
Exact asa i-au aparut lui Andrei, daca vezi in urma cu cateva sapt discutam si eu de ac problema, ma speriasem sa nu fie vreo derm atita, vreo alergie ceva.Pana la urma am fost la dermatolog si m-a linistit, ca asa apar, dispar la bebei si mi-a dat crema Ciclafate de la Avene. Il tot dau dar tot apar bubitele, dispar, deci.....asa asa sunt ei acu:-s
Nu vreau sa fie asa :(( :(( Puiul meu a avut mereu tenul super curat pana sa apara bubele astea urate :((

Milagros
07.01.2010, 12:47:06
ia uite-o:)).. doar k nu mege asa.. doar se ridica:)
Doamne cat este de dulce. Iar poza cu piciorul in gurita e mortala >:D<

alinutza20
07.01.2010, 12:51:30
Doamne cat este de dulce. Iar poza cu piciorul in gurita e mortala >:D<

sarmana':*:*
ce-o fi asa bun la degetul ala de la picior nu stiu:)):))

biutzaxx
07.01.2010, 13:19:25
ce tare e! si cheliutza de la spate e mortala, asa are si Sebastian :P

ieri, puiul meu s-a intors de pa spate pe burtica sub ochii lui tati, si apoi mi-a aratat si mie ce grozav e ;)) si de atunci, pana la 2 noaptea numai asta vroia sa faca #-o =))

biutzaxx
07.01.2010, 13:22:53
la multi ani Ionica!! si tuturor Ioanelor si Ionilor care isi serbeaza azi acest nume frumos de Sfant Mare >:D<

Andrusca
07.01.2010, 13:23:25
LA MULTI ANI celor care isi serbeaza onomastica! Sanatate si bucurii alaturi de cei dragi! >:D<
Felicitari Monitzei pt progres! E normal la varsta ei...iar ref la faptul ca baietii sunt mai "lenesi", Andrei a mers la 11 luni fara 2 zile, deci depinde de copil. >:D<

biutzaxx
07.01.2010, 13:25:02
De la farmacie nu? Fara reteta sper :D Multumesc mult.
da, fara reteta, este la farmacie cam 5o ron, dar sa stii ace un tub maare de 200 ml si pui putin ca se intinde bine, si o sa iti ajunga ceva timp. Ti-as da de la mine din tub , sa vezi daca merge bine cu el si apoi sa decizi daca cumperi sau nu..

cand ai exact botezul? la ce ora?

biutzaxx
07.01.2010, 13:25:50
LA MULTI ANI celor care isi serbeaza onomastica! Sanatate si bucurii alaturi de cei dragi! >:D<
Felicitari Monitzei pt progres! E normal la varsta ei...iar ref la faptul ca baietii sunt mai "lenesi", Andrei a mers la 11 luni fara 2 zile, deci depinde de copil. >:D<
multumesc (ca sa ma bag si eu in seama ;)))

Milagros
07.01.2010, 13:29:09
da, fara reteta, este la farmacie cam 5o ron, dar sa stii ace un tub maare de 200 ml si pui putin ca se intinde bine, si o sa iti ajunga ceva timp. Ti-as da de la mine din tub , sa vezi daca merge bine cu el si apoi sa decizi daca cumperi sau nu..

cand ai exact botezul? la ce ora?

Botezul e duminica, 17 ian, la ora 13,30. Sper sa rezolvam cu bubitele pana atunci ca nu vreau sa fie bebe uratel :D Ii zic lui tati sa ii ia azi cremuta. Esti o scumpa >:D<>:D<>:D<

alinutza20
07.01.2010, 13:30:27

da si eu cred ca depinde de copil:)
da inainte cand merge ?:)) k numa inapoi presteaza:))

alinutza20
07.01.2010, 13:32:17

ieri, puiul meu s-a intors de pa spate pe burtica sub ochii lui tati, si apoi mi-a aratat si mie ce grozav e ;)) si de atunci, pana la 2 noaptea numai asta vroia sa faca #-o =))

cred k mai toti au cheliuta:)) observ insa k incet incet incepe sa-i creasca parul.. nu de alta da sa am ce tunde:)):))

asa face de-acu k e incantat de realizare:)):)) in continuu:)).. si... nu tre sa-ti spun eu dar... grija maaaaaaaaare:*:*:*

biutzaxx
07.01.2010, 13:45:06
cred k mai toti au cheliuta:)) observ insa k incet incet incepe sa-i creasca parul.. nu de alta da sa am ce tunde:)):))

asa face de-acu k e incantat de realizare:)):)) in continuu:)).. si... nu tre sa-ti spun eu dar... grija maaaaaaaaare:*:*:*
daa, mai ales ce sperietura ai tras tu.. deja eu ma gandesc zilnic la ce-ai patit tu si sa nu-mi cada si mie din pat

petronelaaa
07.01.2010, 13:53:50

Va merge inainte dupa ce se satura de mers inapoi :-B (ce inteligenta is!)
cik merg inapoi pt ca au o coordonare mai buna a bratelor; dak zici ca mai sta si cu piciorusul in gura, si-l coordoneaza si pe el, si o sa treaca pe pozitia Inainte :-p

Andrusca
07.01.2010, 13:53:55

o sa mearga si inainte...acus acus
unii copii merg intai cu spatele, de-a busilea, asa a facut si finuta mea ;)

gabriela_rgh
07.01.2010, 14:14:37
Ma puteti ajuta cu listuta Anei M cu bagajul pt maternitate?
Nu reusesc sa o gasesc si asi vrea sa o tiparesc pt surioara mea.A intrat in 7 luni si vrea sa aiba totul pregatit just in case.^:)^ ^:)^ ^:)^

AnaM
07.01.2010, 14:33:00
Ma puteti ajuta cu listuta Anei M cu bagajul pt maternitate?
Nu reusesc sa o gasesc si asi vrea sa o tiparesc pt surioara mea.A intrat in 7 luni si vrea sa aiba totul pregatit just in case.^:)^ ^:)^ ^:)^
Uite aici:

Inainte de operatie + post operator, prima zi la ATI:
Actele pentru internare (bilet Medic Familie, bilet internare de la ginecolog, Carte Identitate, adeverinta salariat)
Telefon + incarcator
1 halat - Camasi sterile primesti din spital
Slapi din plastic, deschisi in fata
Hartie igienica
Servetele umede pentru tine
Sticle de apa la jumate, ca se bea usor din ele.
2 pachete MARI de vata (de 200 g)
Burtiera (Hartmann Verba, in Sensiblu, Dona, Centrofarm)
Chiloti mari sau chiloti de unica folosinta Tigex (Carrefour, langa standul cu biberoane, deasupra sterilizatoarelor).

Pentru TRAVALIU vei avea nevoie doar de apa, din cate stiu.

In salon/rezerva:
Torsoane de vata (tampoane facute din vata invelita cu tifon steril) – DOAR PENTRU NASTEREA NATURALA
Absorbante Always Night (sau ce marca preferi, dar sa fie mari si bine absorbante) (DOAR PENTRU CEZARIANA)
Pompa de san (daca ai canale infundate sau nu ai sfarcurile formate - pompezi de cateva ori si sfarcul se formeaza pentru scurt timp, suficient cat sa-l poata apuca bebelusul)
Cosmetice (pasta, periuta, perie de par, deodorant, sapun/gel de dus, tot ce consideri ca ai nevoie)
Prosop pentru corp, prosop pentru sani
Unguent Garmastan (vei face rani de la supt, pana invata bebe cum sa manance)
Pansament gen Vivapore, pentru cand se schimba bandajul - mie mi l-a schimbat doar la iesirea din maternitate, la alte fete il schimbau la 24 de ore. (DOAR PENTRU CEZARIANA)
+ ce mai crezi ca ai nevoie pentru confortul tau.

Pentru bebe, initial ai nevoie doar de un pachet de Pampersi de 24 sau 38, nr. 1 sau 2 (personal, n-am observat nici o diferenta intre ei).
In salon, vei mai avea nevoie de Bepanthen, pudra Baneocin pentru buricut si, la iesire, hainutele pt el, plus o pelincuta/scutec de finet. Pelincute si camasute sterile pentru el iti vor aduce asistentele in fiecare dimineata.

AnaM
07.01.2010, 14:34:51
Draga de ea :x :x :x

gabriela_rgh
07.01.2010, 14:38:51
Uite aici:

Actele pentru internare (bilet Medic Familie, bilet internare de la ginecolog, Carte Identitate, adeverinta salariat)
Telefon + incarcator
Hartie igienica
Chiloti mari sau chiloti de unica folosinta Tigex (Carrefour, langa standul cu biberoane, deasupra sterilizatoarelor).

In salon/rezerva:
Torsoane de vata (tampoane facute din vata invelita cu tifon steril) – DOAR PENTRU NASTEREA NATURALA
Absorbante Always Night (sau ce marca preferi, dar sa fie mari si bine absorbante) (DOAR PENTRU CEZARIANA)
Pompa de san (daca ai canale infundate sau nu ai sfarcurile formate - pompezi de cateva ori si sfarcul se formeaza pentru scurt timp, suficient cat sa-l poata apuca bebelusul)
Cosmetice (pasta, periuta, perie de par, deodorant, sapun/gel de dus, tot ce consideri ca ai nevoie)
Pansament gen Vivapore, pentru cand se schimba bandajul - mie mi l-a schimbat doar la iesirea din maternitate, la alte fete il schimbau la 24 de ore. (DOAR PENTRU CEZARIANA)

Pentru bebe, initial ai nevoie doar de un pachet de Pampersi de 24 sau 38, nr. 1 sau 2 (personal, n-am observat nici o diferenta intre ei).
In salon, vei mai avea nevoie de Bepanthen, pudra Baneocin pentru buricut si, la iesire, hainutele pt el, plus o pelincuta/scutec de finet. Pelincute si camasute sterile pentru el iti vor aduce asistentele in fiecare dimineata.

Multumesc mult Ana!esti o scumpa!>:D< >:D<

AnaM
07.01.2010, 14:40:33
Multumesc mult Ana!esti o scumpa!>:D< >:D<
Cu mare placere :* :*
Ce are? Baiat/fata? Cum naste? Cu cine? :*

gabriela_rgh
07.01.2010, 14:46:31
Cu mare placere :* :*
Ce are? Baiat/fata? Cum naste? Cu cine? :*
Baietel, ea vrea natural dar sa vedem....a stat toata sarcina cu capusorul in jos si acum se cam foieste..ar vrea sa se intoarca se pare..a descoperit el ca ar fi mai bine invers...deci daca va fi nevoie va face cezariana.
Naste cu dna dr Ciupilan.

AnaM
07.01.2010, 15:02:35
Baietel, ea vrea natural dar sa vedem....a stat toata sarcina cu capusorul in jos si acum se cam foieste..ar vrea sa se intoarca se pare..a descoperit el ca ar fi mai bine invers...deci daca va fi nevoie va face cezariana.
Asa, da, mi-am adus aminte ca te-am mai intrebat :))
Sarcina usoara in continuare si bebe sanatos!

gabriela_rgh
07.01.2010, 15:05:30
Asa, da, mi-am adus aminte ca te-am mai intrebat :))
Sarcina usoara in continuare si bebe sanatos!
Multumesc mult Ana!
L-am vazut la 4D si abia astept sa il vad live..e asa frumos!:love: :love: :love:
dar sa stea el acolo cumintel pana la termen:)!

biutzaxx
07.01.2010, 15:58:08
fvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvmmmmmmmmmx zsdddddddddddddd

asa va saluta Sebanel ;))(el a tastat)

alinutza20
07.01.2010, 16:05:36

eu am nascut cu ciupilan:D:)

alinutza20
07.01.2010, 16:06:35
Va merge inainte dupa ce se satura de mers inapoi :-B (ce inteligenta is!)
cik merg inapoi pt ca au o coordonare mai buna a bratelor; dak zici ca mai sta si cu piciorusul in gura, si-l coordoneaza si pe el, si o sa treaca pe pozitia Inainte :-p

=))=))=)) hai k mi-ai inseninat ziua=))=))

petronelaaa
07.01.2010, 16:06:55

Asa, asa!=))
in ritmu asta.... la 1an-1an juma instaleaza windowsu!=))
(ramane in famile microbu IT)

petronelaaa
07.01.2010, 16:10:03
=))=))=)) hai k mi-ai inseninat ziua=))=))

am unele momente de maxima filozofie cand neuronu meu se screme sa scoata ceva!8-}

tsimonaiuliana
07.01.2010, 16:15:42
multumesc, falcutele parca s-au mai retras de cand face atata sport ;))

e adorabila poza din avatarul tau :*

Multumesc.:)

tsimonaiuliana
07.01.2010, 16:16:26
Odata la cat timp se schimba biberoanele?

georgiana_ramona
07.01.2010, 16:24:07
Buna, gravidutelor si mamicilor! Sunt noua pe forum si as nevoie de niste lamuriri si chiar de niste recomandari din partea voastra! Sunt insarcinata in 17 saptamani si sunt pacienta d-nei dr. Cristina Vasilache de la Ominiclinic, insa nu sunt foarte multumita de dumneaei! Mi se pare ca nu acorda atata atentie cat ar trebui acordata unei sarcini! Ca sa fiu concreta, merg la d-na dr., la cabinetul particular(cu toate ca profeseaza si in maternitatea Cuza Voda), inca din saptamana a 3-a de sarcina si de atunci o data pe luna si nu mi-a facut nimic altceva decat ecografii 2D. In prima luna m-a trimis sa-mi fac analizele necesare la sange si mi-a zis clar ca are pretentia sa ma duc la laboratorul recomandat de ea. Nu m-a intrebat nici macar de greutatea si inaltimea pe care le am si nici daca iau sau nu in greutate in timpul sarcinii! Nu mi-a facut nici macar un control ginecologic, sa vada daca e totul in regula! De 2 ori cand am fost programata nu a venit si plus de asta pare o persoana foarte rece, distanta, care nu poate fi abordata foarte usor, pe cand eu as avea nevoie de un doctor cu care sa am o comunicare deschisa, sa-mi spuna acele lucruri legate de sarcina si de organismul meu, pe care in mod normal nu as avea de unde sa le aflu! Ce sa fac, sa ma informez de pe net???:-s Nu stiu, ce sa fac! Sa-mi schimb doctorul? Va rog sa-mi raspundeti si daca aveti recomandari le astept cu drag! Multumesc! Sarcina usoara tuturor!>:D<

AnaM
07.01.2010, 16:45:43
Buna, gravidutelor si mamicilor! Sunt noua pe forum si as nevoie de niste lamuriri si chiar de niste recomandari din partea voastra! Sunt insarcinata in 17 saptamani si sunt pacienta d-nei dr. Cristina Vasilache de la Ominiclinic, insa nu sunt foarte multumita de dumneaei! Mi se pare ca nu acorda atata atentie cat ar trebui acordata unei sarcini! Ca sa fiu concreta, merg la d-na dr., la cabinetul particular(cu toate ca profeseaza si in maternitatea Cuza Voda), inca din saptamana a 3-a de sarcina si de atunci o data pe luna si nu mi-a facut nimic altceva decat ecografii 2D. In prima luna m-a trimis sa-mi fac analizele necesare la sange si mi-a zis clar ca are pretentia sa ma duc la laboratorul recomandat de ea. Nu m-a intrebat nici macar de greutatea si inaltimea pe care le am si nici daca iau sau nu in greutate in timpul sarcinii! Nu mi-a facut nici macar un control ginecologic, sa vada daca e totul in regula! De 2 ori cand am fost programata nu a venit si plus de asta pare o persoana foarte rece, distanta, care nu poate fi abordata foarte usor, pe cand eu as avea nevoie de un doctor cu care sa am o comunicare deschisa, sa-mi spuna acele lucruri legate de sarcina si de organismul meu, pe care in mod normal nu as avea de unde sa le aflu! Ce sa fac, sa ma informez de pe net???:-s Nu stiu, ce sa fac! Sa-mi schimb doctorul? Va rog sa-mi raspundeti si daca aveti recomandari le astept cu drag! Multumesc! Sarcina usoara tuturor!>:D<
Eu am mers la dumneaei pentru confirmarea sarcinii (aveam vreo 5-6 saptamani parca) si apoi la 7-8 saptamani, ca ma bagase in boale ca sarcina e in urma cu 2 saptamani (ca sa aflu ca e absolut normal) si ca daca la 7-8 saptamani nu vedem embrionul, imi face intrerupere. Cand am fost a doua oara la dumneaei, am fost doar sa ma asigur ca bebe e bine, ca nu puteam sa prind programare la doctorii pe care ii vroiam eu atat de repede.
La fel ca si tie, mi-a lasat aceeasi impresie, la primul consult mi-a facut si control pe masa sa vada colul, mi-a luat si proba pentru analize, mi se paruse cat de cat ok, chiar daca ma speriase cu bebe, dar a doua oara mi s-a pus pata. Tot timpul e foarte grabita, la al doilea control nu cred ca am stat in cabinet 5 minute. E destul de rece ca om, si nu foarte comunicativ. Sa zicem ca nu ma interesa in mod special asta, dar nici nu mi s-a parut a fi atat de competenta pe cat imi doream eu. Asa ca am schimbat medicul.

Daca vrei doctori buni si comunicativi, ti-i recomand pe dr. Irina Dumitrascu si dr. Bogdan Scurtu.
Eu am nascut cu dr. Elena Mihalceanu. Personal, sunt foarte multumita de dumneaei, chiar daca nu e cea mai comunicativa :) Mi s-a parut foarte buna profesional.

AnaM
07.01.2010, 16:49:20
Odata la cat timp se schimba biberoanele?
Tetinele se schimba la maxim 3 luni, daca-s din silicon, biberoanele le poti schimba cand vrei tu, daca vezi ca se deterioreaza. Eu inca mai am un biberon cu care ii dadeam completare lui Tudor in primele luni, si arata excelent. Acum folosesc 4 biberoane, cate unul pentru fiecare masa din zi. Toate-s de la Tommee Tippee, si arata ca noi (sunt fara BPA, si nu se zgarie).

georgiana_ramona
07.01.2010, 16:52:45
Mersi mult AnaM pentru raspuns! >:D<

tsimonaiuliana
07.01.2010, 17:05:17
Eu am mers la dumneaei pentru confirmarea sarcinii (aveam vreo 5-6 saptamani parca) si apoi la 7-8 saptamani, ca ma bagase in boale ca sarcina e in urma cu 2 saptamani (ca sa aflu ca e absolut normal) si ca daca la 7-8 saptamani nu vedem embrionul, imi face intrerupere. Cand am fost a doua oara la dumneaei, am fost doar sa ma asigur ca bebe e bine, ca nu puteam sa prind programare la doctorii pe care ii vroiam eu atat de repede.
La fel ca si tie, mi-a lasat aceeasi impresie, la primul consult mi-a facut si control pe masa sa vada colul, mi-a luat si proba pentru analize, mi se paruse cat de cat ok, chiar daca ma speriase cu bebe, dar a doua oara mi s-a pus pata. Tot timpul e foarte grabita, la al doilea control nu cred ca am stat in cabinet 5 minute. E destul de rece ca om, si nu foarte comunicativ. Sa zicem ca nu ma interesa in mod special asta, dar nici nu mi s-a parut a fi atat de competenta pe cat imi doream eu. Asa ca am schimbat medicul.

Daca vrei doctori buni si comunicativi, ti-i recomand pe dr. Irina Dumitrascu si dr. Bogdan Scurtu.
Eu am nascut cu dr. Elena Mihalceanu. Personal, sunt foarte multumita de dumneaei, chiar daca nu e cea mai comunicativa :) Mi s-a parut foarte buna profesional.

Despre Bogdan Scurtu am auzit numai lucruri bune.Era cat pe ce sa nasc cu el .

AnaM
07.01.2010, 17:08:48
Mersi mult AnaM pentru raspuns! >:D<
Cu mare placere! Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos! >:D<

Anmari
07.01.2010, 17:14:06

Eu am nascut (cezariana) cu dr. Tirnoveanu, care e foarte profesionista desi e cam rece asa ca persoana. Eu am fost multumita de ea pentru ca mi-a acordat atentie atunci cand am avut mai mare nevoie, adica in spital si cand am nascut. Si Michelle a nascut cu ea, natural, si sunt sigura ca are aceeasi parere ca a mea. O poti gasi si in spital la Cuza Voda sau la cabinetele Med Center sau Onofriescu.

Anmari
07.01.2010, 17:15:05
Tetinele se schimba la maxim 3 luni, daca-s din silicon, biberoanele le poti schimba cand vrei tu, daca vezi ca se deterioreaza. Eu inca mai am un biberon cu care ii dadeam completare lui Tudor in primele luni, si arata excelent. Acum folosesc 4 biberoane, cate unul pentru fiecare masa din zi. Toate-s de la Tommee Tippee, si arata ca noi (sunt fara BPA, si nu se zgarie).

ce inseamna? (scuza-mi ignoranta :D)

AnaM
07.01.2010, 17:19:18
ce inseamna? (scuza-mi ignoranta :D)
Bisphenol A (http://en.wikipedia.org/wiki/Bisphenol_A). :*

tsimonaiuliana
07.01.2010, 17:25:48
[quote=AnaM;2820758]Tetinele se schimba la maxim 3 luni, daca-s din silicon, biberoanele le poti schimba cand vrei tu, daca vezi ca se deterioreaza. Eu inca mai am un biberon cu care ii dadeam completare lui Tudor in primele luni, si arata excelent. Acum folosesc 4 biberoane, cate unul pentru fiecare masa din zi. Toate-s de la Tommee Tippee, si arata ca noi (sunt fara BPA, si nu se zgarie).[/quot

Tu de unde ai cumparat biberoane Tomee Tippee?

Anmari
07.01.2010, 17:29:08
Bisphenol A (http://en.wikipedia.org/wiki/Bisphenol_A). :*

Am stiut eu ceva ceva ;)) de mi-am cumparat biberoane din sticla :D. Si eu tot 4 biberoane din sticla am pe care le utilizez. Am avut din plastic vreo 5 dar din cauza ca nu am avut sterilizator tot fierbandu-le au crapat si le-am aruncat.

AnaM
07.01.2010, 17:33:21
Tu de unde ai cumparat biberoane Tomee Tippee?

De la Premaman. Nu sunt ieftine, dar mi s-au parut ca imita cel mai bine alaptatul. Desi Tudor mananca mai mult biberon de pe la 4 luni (si a primit uneori si completare inainte), inca il mai alaptez :)
Biberoane Tommee Tippee gasesti si in Sensiblu si Helpnet, dar nu stiu daca fara BPA, si nu stiu daca din gama Closer to Nature (pe care le am eu).

Milagros
07.01.2010, 17:36:51
eu am nascut cu ciupilan:D:)
Si cumnata mea....adica teoretic.... ca a venit numai la incasat :|

AnaM
07.01.2010, 17:37:32
Am stiut eu ceva ceva ;)) de mi-am cumparat biberoane din sticla :D. Si eu tot 4 biberoane din sticla am pe care le utilizez. Am avut din plastic vreo 5 dar din cauza ca nu am avut sterilizator tot fierbandu-le au crapat si le-am aruncat.
Sunt cele mai sanatoase cele din sticla, dar eu am preferat sa iau din polipropilena fara BPA ca-s foarte usoare :*

Milagros
07.01.2010, 17:38:35

Fvvvvbbnnzzzzznnnnnnyyyyy - pt Sebanel...intelege el ce i-am transmis ;))

Vad ca mosteneste pe careva din familie cu calculatoarele :D

tsimonaiuliana
07.01.2010, 17:38:41
De la Premaman. Nu sunt ieftine, dar mi s-au parut ca imita cel mai bine alaptatul. Desi Tudor mananca mai mult biberon de pe la 4 luni (si a primit uneori si completare inainte), inca il mai alaptez :)
Biberoane Tommee Tippee gasesti si in Sensiblu si Helpnet, dar nu stiu daca fara BPA, si nu stiu daca din gama Closer to Nature (pe care le am eu).

Am si eu un bibe.Tomee Tippee din gama Closer to Nature dar l-a luat sotul de la o farmacie si nu mai stie de la care de asta te intreb.Dar nu stiu daca e din ala care nu are BPA.Tu cat ai dat pe unul?

AnaM
07.01.2010, 17:52:35
Am si eu un bibe.Tomee Tippee din gama Closer to Nature dar l-a luat sotul de la o farmacie si nu mai stie de la care de asta te intreb.Dar nu stiu daca e din ala care nu are BPA.Tu cat ai dat pe unul?
35-49 ron, depinde de gramaj.
Diferenta dintre cele cu BPA si fara sunt ca cele cu BPA sunt perfect transparente, plastic dur si gradatia e imprimata, iar cele fara BPA sunt semi-opace, din plastic ceva mai moale iar gradatia e embossata (in relief), nu imprimata, de asta ma si chinui un pic cand torn apa, ca se vede mai greu :D

AnaM
07.01.2010, 17:54:26
Stati ca vrea si Tudor sa va salute :))

ciss m7g f vfnuc v BN

Da, ma chinui sa va raspunde mesajelor cu el in brate, e disperat sa tasteze =))

alinutza20
07.01.2010, 17:58:09

ciss m7g f vfnuc v BN

Da, ma chinui sa va raspunde mesajelor cu el in brate, e disperat sa tasteze =))

cunosc:)):))
eu i-am scos o tastatura veche.. am dezinfectat-o.. si toata ziua bate in ea:)):))

tsimonaiuliana
07.01.2010, 18:23:28

ciss m7g f vfnuc v BN

Vai nu stiu ce-s cu copii astia ,al meu e topit dupa mouse si dupa tastatura.

tsimonaiuliana
07.01.2010, 18:24:45
35-49 ron, depinde de gramaj.
Diferenta dintre cele cu BPA si fara sunt ca cele cu BPA sunt perfect transparente, plastic dur si gradatia e imprimata, iar cele fara BPA sunt semi-opace, din plastic ceva mai moale iar gradatia e embossata (in relief), nu imprimata, de asta ma si chinui un pic cand torn apa, ca se vede mai greu :D

Al meu e transparent deci e cu BPA.:)

biutzaxx
07.01.2010, 18:38:44
Asa, asa!=))
in ritmu asta.... la 1an-1an juma instaleaza windowsu!=))
(ramane in famile microbu IT)
:)) pai IT-ist vrea sa-l faca tati ..;-)

Green_Eyes
07.01.2010, 18:46:01
Ma ajutati si pe mine, va rog? Vreau sa ii introduc lui Tudor si fructe dimineata dar nu stiu cu ce sa incep: suc sau piure, crude sau la aburi, mar sau para?^:)^

La multi ani tuturor aniversatilor de azi si din partea mea si a lui Tudor!

Milagros
07.01.2010, 19:28:00
:)) pai IT-ist vrea sa-l faca tati ..;-)
Al meu a zis sa il atrag pe partea mea ;))

AnaM
07.01.2010, 20:16:44
Ma ajutati si pe mine, va rog? Vreau sa ii introduc lui Tudor si fructe dimineata dar nu stiu cu ce sa incep: suc sau piure, crude sau la aburi, mar sau para?^:)^

La multi ani tuturor aniversatilor de azi si din partea mea si a lui Tudor!

Orice fructe are voie, preparate termic si sub forma de piure, iti sugerez :*
Perele o sa-i placa sigur. Tudor are pata pusa pe mere, sa nu le vada. Nici nu stiu cum de a mancat azi juma de borcanel de morcovi cu mere (bine, morcovi in procent de 75% :D)
Merele sunt acide, si de asta nu ti le recomand crude.

AnaM
07.01.2010, 20:18:21
cunosc:)):))
eu i-am scos o tastatura veche.. am dezinfectat-o.. si toata ziua bate in ea:)):))
As fi facut aceeasi chestie, dar a primit un laptop dintr-ala de copii cu activitati si i-l pornesc, il pun pe modul orga si izbeste in taste :)) I-am facut si cateva poze alaltaieri, o sa le uploadez pe picasa :D

CONT-INCHIS-035
07.01.2010, 20:24:06
As fi facut aceeasi chestie, dar a primit un laptop dintr-ala de copii cu activitati si i-l pornesc, il pun pe modul orga si izbeste in taste :)) I-am facut si cateva poze alaltaieri, o sa le uploadez pe picasa :D
Poze! Poze! Poze!8-}

alinutza20
07.01.2010, 20:30:48

stiu sunt f faine:).. am sa-i iau si eu dar putin mai incolo.. sa se plictiseasca de asta... k repede se mai plictisesc#-o #-o

ps. crek luni vedem banuti :([-(

claudelle
07.01.2010, 20:53:44
Nu vreau sa fie asa :(( :(( Puiul meu a avut mereu tenul super curat pana sa apara bubele astea urate :((

Si al meu la fel...curat ca lacrima..las ca trec ele...

biutzaxx
07.01.2010, 20:54:11

ciss m7g f vfnuc v BN

sigur i-a zis ceva lui Sebastian si lui Dragos, cred ca ne barfesc ;))

lady_l
07.01.2010, 20:55:43
ce fac fetele?:*:*

fii-mea de vreo 2 zile se ridica in 4 labe.. nu sta mai mult de un minut dar nu e cam devreme? poate stiu mamicile cu bebei mai mari:)

aa si inca o intrebare (m-au napadit curiozitatile:))) cand o sa inceapa sa mearga si inainte nu numai inapoi:)):))

pup:*:*:*:*

Si Mirra a mers iontii in urma apoi inainte....cu toate ca si pina in ziua de azi ii place mai mult inapoi :))

lady_l
07.01.2010, 20:56:13

vai mami..Va citesc si rid cu pofta si cu mult drga...eu deja am savurat momentele astea si acum imi readuc aminte sentimentul :)

biutzaxx
07.01.2010, 20:58:13
Al meu a zis sa il atrag pe partea mea ;))
si eu ziceam ca il dau la drept ca e istorie la noi in familie cu dreptul, de 4 generatii, dar na, vedem ce inclinatii are, parca vad ca devine un soi de Mihai Petre ;))

biutzaxx
07.01.2010, 21:01:54
vai mami..Va citesc si rid cu pofta si cu mult drga...eu deja am savurat momentele astea si acum imi readuc aminte sentimentul :)
da e tare schimbat de 2-3 zile..rade cu pofta, vorbeste in legea lui, se minuneaza de orice, numai gura lui se aude in casa ;))

lady_l
07.01.2010, 21:04:01
da e tare schimbat de 2-3 zile..rade cu pofta, vorbeste in legea lui, se minuneaza de orice, numai gura lui se aude in casa ;))

Bravo!!! Eu ma rog uneori a mea sa taca :))

claudelle
07.01.2010, 21:12:18
Gata, l-am crestinat azi pe micutul nostru...a fost ff cumintel. Am avut niste emotii, l-a bagat preotul cu totul in apa de mi-a stat inima :|. Ma bucur ca am ajuns sa-l vedem si crestinat\:D/

Mie nu mi-a citit molifta, mi-o citeste duminica viitoare si am stat in pragul bisericii....stiam ca alti preoti citesc molifta inainte asta mi-a zis catrebuie la o sapt...ufff

jewelieta
07.01.2010, 21:48:43
fetele care ati nascut in iasi si nu aveti domiciliul in iasi...
cum trebuie procedat pt prima de nastere,truosu etc
am intel;es ca tre sa duci la primaria in orasul tau o adevrinta cum ca nu ai primit prima de nastere in judetul in care ai nascut
puteti sa imi ziceti exac cum ati procedat voi/.?
merg maine la iasi si as vrea sa rezolv si cu asta

biutzaxx
07.01.2010, 21:59:05
Gata, l-am crestinat azi pe micutul nostru...a fost ff cumintel. Am avut niste emotii, l-a bagat preotul cu totul in apa de mi-a stat inima :|. Ma bucur ca am ajuns sa-l vedem si crestinat\:D/

Mie nu mi-a citit molifta, mi-o citeste duminica viitoare si am stat in pragul bisericii....stiam ca alti preoti citesc molifta inainte asta mi-a zis catrebuie la o sapt...ufff
bravo! sa-i fie de bine micului crestin si numele sa-i poarte noroc!
micutzul tau seamana cumva cu al meu :) :*

si La multi ani de ziua lui!

xxxxx
07.01.2010, 22:02:14
Nu cred ca am papat vechi...uf, nu mai stiu ca are bubutele de vreo cateva zile, de sambata trecuta. :-s
Tu l-ai dat cu ceva?

Cu laptic de-al meu:)

xxxxx
07.01.2010, 22:03:48

Vai Moni draga, esti scumpa rau!!!!
Intr-adevar baietii sunt un pic mai inceti/:)

rda
07.01.2010, 22:08:32
Buna seara mamicutelor! Am si eu un baietel de 1 an si 9 luni si as dori sa va intreb daca vreuna dintre voi are medicul de familie al bebicului-medic pediatru? :*
E prima data cand scriu pe acest forum dar sunt convinsa ca nu va fi si ultima...:)

Green_Eyes
07.01.2010, 22:08:37
Orice fructe are voie, preparate termic si sub forma de piure, iti sugerez :*
Perele o sa-i placa sigur. Tudor are pata pusa pe mere, sa nu le vada. Nici nu stiu cum de a mancat azi juma de borcanel de morcovi cu mere (bine, morcovi in procent de 75% :D)
Merele sunt acide, si de asta nu ti le recomand crude.

Multumesc, Ana!>:D<Intre timp, am intrebat-o si pe nana lui (medic de familie cu competenta in pediatrie) si mi-a recomandat sa incep cu suc de mar, cate o lingurita, doua, trei, etc.8-|, apoi suc de pere si de-abia pe urma piure.. nu stiu nici eu cum sa procedez si cum e mai bine..|-)Mi-a mai zis, de exemplu, sa ii dau piure de radacinoase pana ii inlocuiesc o masa si pe urma sa ii adaug si carnita.. dar cand ii mai dau si alte legume?:( Tu cum ai procedat, ce i-ai dat pana acum? (sigur ai mai scris dar nu am retinut, scuze)
I-am dat lui Tudor sa molfaie o bucatica de mar si una de para si era disperat, a inceput sa planga cand i le-am luat:D
Pana acum se comporta bine, ii place sa manance, singura lui problema e ca e foarte agitat si nu are stare nici cand mananca.. pana mananca el o portie de lapte, ma trec toate caldurile#-o

Rok5ana
07.01.2010, 22:09:41
Uite aici:

Telefon + incarcator
Hartie igienica

In salon/rezerva:

La listuta asta ma gandeam si eu. :D O sa profit si eu de ea si o sa incep pregatirile.
Multumim Ana.>:D<

biutzaxx
07.01.2010, 22:15:54
Mamici de MIND, Andrusca, Petronela, Shery, mergem pe 14 feb la Vatra Dornei, nu??
luam si galustele cu noi, abia astept sa va cunosc pe toate!

biutzaxx
07.01.2010, 22:17:57
Multumesc, Ana!>:D<Intre timp, am intrebat-o si pe nana lui (medic de familie cu competenta in pediatrie) si mi-a recomandat sa incep cu suc de mar, cate o lingurita, doua, trei, etc.8-|, apoi suc de pere si de-abia pe urma piure.. nu stiu nici eu cum sa procedez si cum e mai bine..|-)Mi-a mai zis, de exemplu, sa ii dau piure de radacinoase pana ii inlocuiesc o masa si pe urma sa ii adaug si carnita.. dar cand ii mai dau si alte legume?:( Tu cum ai procedat, ce i-ai dat pana acum? (sigur ai mai scris dar nu am retinut, scuze)
I-am dat lui Tudor sa molfaie o bucatica de mar si una de para si era disperat, a inceput sa planga cand i le-am luat:D
Pana acum se comporta bine, ii place sa manance, singura lui problema e ca e foarte agitat si nu are stare nici cand mananca.. pana mananca el o portie de lapte, ma trec toate caldurile#-o

cum face cand papa? cum e agitat?? incearca sa ii dai sa pape cand e el cel mai calm, asa am descoperit ca il pot hrani pe al meu, ca si el e f agitat..de aia nici nu se ingrasa prea mult, e fibra tot :))

xxxxx
07.01.2010, 22:26:02
am intel;es ca tre sa duci la primaria in orasul tau o adevrinta cum ca nu ai primit prima de nastere in judetul in care ai nascut

Hai sa-ti spun cazul meu: sotul are domiciliul intr-o localitate, eu in alta si am nascut la Iasi. Dosarul l-am depus la domiciliul meu si a trebuit o adeverinta din partea sotului precum ca nu a depus el dosarul la el.

Rok5ana
07.01.2010, 22:28:06

Sa va traiasca micul crestin! Sa creasca mare si sa ii bucure pe parinti.>:D<

claudelle
07.01.2010, 22:40:29
bravo! sa-i fie de bine micului crestin si numele sa-i poarte noroc!
micutzul tau seamana cumva cu al meu :) :*

si La multi ani de ziua lui!

Multumim mult....da, am observat si eu ca seamana...mai ales daca zici ca si al tau e lungut ;))

Noi ne sarbatorim in familie azi: eu is Oana, sotul Ioan si feciorul tot Ioan....deci, ce mai...cine calca pragul la noi azi ramane lefter :D

claudelle
07.01.2010, 22:42:57
Sa va traiasca micul crestin! Sa creasca mare si sa ii bucure pe parinti.>:D<

Multumim mult :*>:D<

petronelaaa
07.01.2010, 22:46:45
/:)
Mamici de MIND, Andrusca, Petronela, Shery, mergem pe 14 feb la Vatra Dornei, nu??

MERGEM MERGEM!:rockon: :rockon: :rockon:
eu zic, da`stai sa vedem... ca romanu meu e programat la o deplasare/:)
inca nu stim dak sa luam si argintu-viu! ce m-as mai relaxa oleac...:Y
cand ne-om incinge la discutii de bebei...atunci sa te tii!

lady_l
07.01.2010, 23:17:39

Sa Va fie de bine increstinarea >:D< Sa fie sanatos, plind e noroc, iubit si fie ca sa fie inconjurat de multi ingeri pazitori>:D<

IMi aduc aminte ca la botezul MIrrei stateam in usa bisericii si imi stringeam lacrimile de pe rochie :)) Nu a inmuiato toata in cristelnita insa iubita mea a tinut o gura tot botezul si mi-era frica ca pateste ceva de atita plins :) .

Frumos moment botezul. Felecitari si Voua , parintilor!!! >:D<

Rok5ana
07.01.2010, 23:17:42
Mamici, am nevoie de un sfat. Ma uitam dupa un umidificator pt camera lui bebe.......si cred ca s-a mai discutat despre asta, dar nu mai retin........de care ar fi mai bun: cu aer cald sau la rece? Voi de care aveti?

lady_l
07.01.2010, 23:25:09
Mamici, am nevoie de un sfat. Ma uitam dupa un umidificator pt camera lui bebe.......si cred ca s-a mai discutat despre asta, dar nu mai retin........de care ar fi mai bun: cu aer cald sau la rece? Voi de care aveti?

Pot sa intreb si eu unde vad ceva poze de la nunta ta????pleaaaaaaaaaaaaase..m-am uitat in album si mi-ati placut...as vrea sa vad mai multe.... :D

Rok5ana
07.01.2010, 23:25:59
Ce parere aveti despre sterilizatoarele pentru cuptorul cu microunde?

roxienea
07.01.2010, 23:30:31
Buna seara mamicutelor! Am si eu un baietel de 1 an si 9 luni si as dori sa va intreb daca vreuna dintre voi are medicul de familie al bebicului-medic pediatru? :*
E prima data cand scriu pe acest forum dar sunt convinsa ca nu va fi si ultima...:)
Bine ai venit.:* :* :* :* :* :* :*

Rok5ana
07.01.2010, 23:40:41
Pot sa intreb si eu unde vad ceva poze de la nunta ta????pleaaaaaaaaaaaaase..m-am uitat in album si mi-ati placut...as vrea sa vad mai multe.... :D
Nu mai am puse in alta parte. Dar tot am de gand sa deschid un cont pe picassa si o sa pun acolo. Dau linku' cand il am. Am vazut si pozele tale de la nunta. Esti foarte fotogenica...ai fost o mireasa superba. :)

lady_l
07.01.2010, 23:44:14
Nu mai am puse in alta parte. Dar tot am de gand sa deschid un cont pe picassa si o sa pun acolo. Dau linku' cand il am. Am vazut si pozele tale de la nunta. Esti foarte fotogenica...ai fost o mireasa superba. :)

:">:">:">:">:">:">:">..................ma faci sa rosesc :D mersi mult:*
Astept cu nerabdare link-ul:)..te-as sfatui sa-l faci de pe acum..ca daca apare bebelusul sa fie gata pentru a incarca poze noi cu minunea :*:*:*:*:*:*:*:*

aanamaria
08.01.2010, 00:10:35
eu mi-am depus toate actele in barlad (acolo am dom stabil). iti trebuie doua negatii din iasi. le iei una de la asistenta sociala (pe langa casa sindicatelor) si una care iti trebe la indemnizatie o iei de la agentia judeteana e pe langa gara mare. am vazut tarziu mesajul ca azi nu am intrat. sper sa te descurci.

AnaM
08.01.2010, 09:20:15
stiu sunt f faine:).. am sa-i iau si eu dar putin mai incolo.. sa se plictiseasca de asta... k repede se mai plictisesc#-o #-o

ps. crek luni vedem banuti :([-(

Da, oricum ele-s pentru 3-4 ani, poate mai mult, in sus, da' m-a omorat cu dorinta lui de a-mi distruge laptopul, asa ca i l-am dat pe "al lui" =))
I-am luat lui Tudor acum cateva luni hipopotamul gras si roz de la Coloria si inca este jucarica lui preferata, e in fibrilatie daca o vede :D E asa de muncit hipopotamul asta, incat a inceput sa se decoloreze =))
A, si de laptop nu cred ca o sa se plictiseasca vreodata =)) Al meu, al lui, ce conteaza :))

AnaM
08.01.2010, 09:20:49
sigur i-a zis ceva lui Sebastian si lui Dragos, cred ca ne barfesc ;))
100%. Sigur ma barfeste ca-s isterica :))

AnaM
08.01.2010, 09:21:27
Medicul unde e inscris Tudor e medic pediatru. Cu ce te putem ajuta? Bine ai venit!

AnaM
08.01.2010, 09:25:45

Tudor nu accepta nici un fel de suc, de asta am trecut la piure. Oricum mi se pare inutil sa-i dau suc, mai ales ca e si din mar crud.
Si eu te-as sfatui sa ii inlocuiesti masa de legume si abia apoi sa treci la cea de fructe... Legume noi ii poti introduce oricand, la o distanta de 2-3 zile. Cu carnita procedezi ca si cu o leguma, o introduci, apoi astepti cateva zile, si poti continua sa introduci legume noi.
Si Tudor e fan molfaiala, ii place para si banana, dar n-ar refuza nici morcov... Bine, nu stiu daca mananca 0,001 grame, da' el e fericit cand roade acolo cu dintele :D

alinutza20
08.01.2010, 10:05:20
Tudor nu accepta nici un fel de suc, de asta am trecut la piure. Oricum mi se pare inutil sa-i dau suc, mai ales ca e si din mar crud.
Si eu te-as sfatui sa ii inlocuiesti masa de legume si abia apoi sa treci la cea de fructe... Legume noi ii poti introduce oricand, la o distanta de 2-3 zile. Cu carnita procedezi ca si cu o leguma, o introduci, apoi astepti cateva zile, si poti continua sa introduci legume noi.
Si Tudor e fan molfaiala, ii place para si banana, dar n-ar refuza nici morcov... Bine, nu stiu daca mananca 0,001 grame, da' el e fericit cand roade acolo cu dintele :D

i-a spart al doilea dintisor? eu sunt zombi.. again... i-as da dintii mei numa sa taca:((:((

Milagros
08.01.2010, 10:17:24
si eu ziceam ca il dau la drept ca e istorie la noi in familie cu dreptul, de 4 generatii, dar na, vedem ce inclinatii are, parca vad ca devine un soi de Mihai Petre ;))
Eheee, la noi sora nasului deja il vede mare pianist - ca ea e profa de pian. De cand l-a vazut nu a remarcat falcutele, ochisorii, manutele...la fel ca noi, pamantenii, si a zis...Vaaa, ce degete lungi de pianist ;))

Milagros
08.01.2010, 10:19:40

Uf, eu la cate botezuri am mers a citit intai mamei si apoi a botezat copilasul. Eu sper sa imi citeasca inainte ca vreau sa stau geana pe toti care pun mana pe printul meu :D

Sa va traiasca micul crestin!

Green_Eyes
08.01.2010, 10:20:07

Multumesc, Ana!:*
O sa mai astept cu fructele cateva zile.. Mi-e ciuda ca sunt asa in plop si nestiutoare dar o sa o scot eu la capat pana la urma[-(
PS. Eu nu te vad niciodata online pe mess ..:-s

Milagros
08.01.2010, 10:20:16
Cu laptic de-al meu:)
Chiar dimineata ma gandeam la solutia asta ca tot regurgiteaza el la greu...macar sa fie cu folos.

PS Avem 4,700 kg :D :D :D

Milagros
08.01.2010, 10:22:07
Vai Biule cum imi citesti tu gandurile. Azi dimineata vorbeam cu sotul ca zicea ca pacat ca noi nu mergem ca e bb prea mic. Tu zici sa merg nu? Mai ales ca nu voi fi singura cu bebe. Si eu abia astept sa va cunosc face to face. >:D<

Green_Eyes
08.01.2010, 10:26:11
i-a spart al doilea dintisor? eu sunt zombi.. again... i-as da dintii mei numa sa taca:((:((

Si Tudor tipa de vreo doua zile de parca il taie cineva#-osi nu mai sta deloc sa se joace singur sau cu mine, vrea numai in brate.. iarasi..:|Dar nu cred ca or sa ii iasa dintisorii prea curand pentru ca nu sunt alte semne..iar daca vine cineva strain sau de'al casei, in afara de mine:-L, ii trece si e vesel cu gura pana la urechi..deci e doar mofturos si alintat:-w

rda
08.01.2010, 11:01:55
Multumesc >:D< .As dori sa-l inscriu si eu pe Rares la un medic pediatru.Si m-am gandit ca cele mai multe informatii le aflu tot de la mamici. ;)) Imi poti spune te rog cum se numeste medicul?

gabriela_rgh
08.01.2010, 11:07:07
Chiar dimineata ma gandeam la solutia asta ca tot regurgiteaza el la greu...macar sa fie cu folos.

PS Avem 4,700 kg :D :D :D
;)) ;)) ;)) ;)) bebe cu greutate nu?>:D< >:D<

tsimonaiuliana
08.01.2010, 12:01:59

=))=))=))=))

alinutza20
08.01.2010, 12:22:54
=))=))=))=))

razi tu razi harap-alb... da acus te aud:)):)):))

roxana1
08.01.2010, 12:33:15
noi azi implinim o luna<:-P :madlaugh: :A si avem 4160g

roxienea
08.01.2010, 12:35:56
La multe lunite de acum inainte!!!<:-P<:-P<:-P

Milagros
08.01.2010, 12:43:52
;)) ;)) ;)) ;)) bebe cu greutate nu?>:D< >:D<
Daaa, creste vazand cu ochii ca l-am dus ieri in brate - tot umblu cu dosarul de indemnizatie de nebuna cu copilul dupa mine :(( - si ma doare spatele de mor ca 4,700 ale lui plus vreun kilogram hainutele... m-a rupt in doua. Azi n-am mai riscat, am iesit cu carutul. :D

Milagros
08.01.2010, 12:46:28
Ooooo, ce bebeloi mare, eu ma laudam cu 4,700 si acu ma fac mica mica :"> La multe lunite sanatoase:*

xxxxx
08.01.2010, 12:48:07
Ana, branzica se face din lapte ? % grasime?
Oare e prea devreme sa-i dau si branzica?

roxana1
08.01.2010, 12:51:51
am vorbit cu doctorita de cat de des papa darius si mi-a zis ca nu e bine deloc,ca ar trebui sa pape din 3 in 3 ore,ca poate nu se satura fiindca e el lenes si nu papa cum trebuie.si mi-a zis sa ma storc sa vad cati ml scot si apoi sa ii dau sa pape sa vad cati ml papa si sa fac asta de doua ori ca sa vad exact.azi dim m-am stors si am scos 105 ml din ambii sani si a papat 75 de ml.a dormit o ora si la o ora jumate urla de foame,i-am dat san si a papat 3 min si nu a mai vrut,apoi somn.
voi cati ml scoateti,cred ca nu am destul lapte intr-un san:-s
de programul lui de vreo 3 ore de plans si urlat de parca il taie cineva a zis ca nu crede ca sunt colicii,a zis ca nu crede ca mai are colici si ca s-a invatat ca daca plange e luat in brate si s-a invatat in brate si nu am ce ii face.
de stafilococ am scapat mai demult,cred.mai apare rar cate o bubuta pe spate.
cred ca nu agreaza pampersii new babyil irita.am incercat numai premium care mai mult timp si acum nu mai are nimik,doar se mai inroseste putin pe picioare si dr a zis ca de la elastic il strange.acum nu stiu ce sa fac ca mai am si un pachet de 94 de buc de pampersi new baby ca am zis sa imi fac provizii de craciun:-<

roxana1
08.01.2010, 12:57:05
Ooooo, ce bebeloi mare, eu ma laudam cu 4,700 si acu ma fac mica mica :"> La multe lunite sanatoase:*
multumim:* ,nu te fa mica ,bebe tau a luat bine,ca din cate imi aduc aminte l-ai nascut cu 2 kg si ceva,nu?conteaza cat ia in greutate intr-o luna ,nu cate kg are,iar al meu a luat la limita,800 de gr:(

roxana1
08.01.2010, 12:59:02
La multe lunite de acum inainte!!!<:-P<:-P<:-P
multumim mult:*

AnaM
08.01.2010, 13:10:18
Vai... In dimineata asta gingia arata cel mai urat, mi-e si mila sa ma uit la el in gura... Face ca babele care si-au pierdut proteza, mesteca in gol...
Dintele nou a iesit atat de mult inafara, cu tot cu gingie, incat a ajuns la nivelul dintelui deja iesit :-s E intinsa la maxim gingia, ca burtoiul meu inainte de nastere, saracu' sta de ieri numai cu mainile in gura. E asa disperat incat a inceput sa roada chiar si la jucariile de dentitie, daca iti vine sa crezi :))

Mi-e tare mila de el... Nu tipa, sufera in tacere, cu mainile pana la cot in gura... Uneori isi baga degetele asa tare, incat se inneaca si ii vine sa vomite :-B

AnaM
08.01.2010, 13:11:17
Multumesc, Ana!:*
O sa mai astept cu fructele cateva zile.. Mi-e ciuda ca sunt asa in plop si nestiutoare dar o sa o scot eu la capat pana la urma[-(
PS. Eu nu te vad niciodata online pe mess ..:-s

Cu placere :*
Stai linistita, eue ram la fel de panicata la inceput. Acu' sincer, singura problema e diversitatea la retete, ca nu stiu ce sa-i mai fac sa pape.
Nu ma vezi on-line ca-s mai mult pe invisible... :*

AnaM
08.01.2010, 13:12:11
Multumesc >:D< .As dori sa-l inscriu si eu pe Rares la un medic pediatru.Si m-am gandit ca cele mai multe informatii le aflu tot de la mamici. ;)) Imi poti spune te rog cum se numeste medicul?
Noi suntem la D-na Dr. Maria Daniil, de la Policlinica Pacurari (vis-a-vis pe laterala de Autogara Pacurari Vest).

AnaM
08.01.2010, 13:13:11
Ana, branzica se face din lapte ? % grasime?
Oare e prea devreme sa-i dau si branzica?
Din lapte 3,5% grasime. Zuzu, Milli, Napolact, Tnuva...
Nu e prea devreme, eu i-am dat deja (chit ca mi-a scuipat-o in fata :> )

AnaM
08.01.2010, 13:14:11
3 poze noi cu Tudor (http://picasaweb.google.com/anaburaga/asaptealuna) :)

rda
08.01.2010, 13:17:44
Noi suntem la D-na Dr. Maria Daniil, de la Policlinica Pacurari (vis-a-vis pe laterala de Autogara Pacurari Vest).
Multumim mult! :)

Milagros
08.01.2010, 13:23:44
multumim:* ,nu te fa mica ,bebe tau a luat bine,ca din cate imi aduc aminte l-ai nascut cu 2 kg si ceva,nu?conteaza cat ia in greutate intr-o luna ,nu cate kg are,iar al meu a luat la limita,800 de gr:(
3050 a avut la nastere. Si ce e cu limita asta? Fiecare bebe e unic si ia cat ia nu cat zice nu stiu unde. :*

Andrusca
08.01.2010, 13:25:20
Vai Biule cum imi citesti tu gandurile. Azi dimineata vorbeam cu sotul ca zicea ca pacat ca noi nu mergem ca e bb prea mic. Tu zici sa merg nu? Mai ales ca nu voi fi singura cu bebe. Si eu abia astept sa va cunosc face to face. >:D<

noi inca mai asteptam sa vedem daca suntem liberi in acel week-end [-o< (e posibil sa avem botezul nepotelului)

roxana1
08.01.2010, 13:29:43
3050 a avut la nastere. Si ce e cu limita asta? Fiecare bebe e unic si ia cat ia nu cat zice nu stiu unde. :*
dr a zis ca a luat la limita,nici mult,nici putin,ca normal treb sa ia 1 kg,si a zis ca tocmai asta o face sa creada ca nu papa cat trebuie si nu se satura cum trebuie si de aia cere si des.

Rok5ana
08.01.2010, 13:31:32

Ce parere aveti despre sterilizatoarele pentru cuptorul cu microunde?
Ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat?

AnaM
08.01.2010, 13:47:44
Ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat?
Umidiicator eu am luat cu "abur" rece, ultrasonic, pentru ca cele cu abur cald favorizeaza inmultirea bacteriilor, parca.
Sterilizator eu am electric, asa am avut eu pasarele. Mi s-a parut mai comod de folosit si mai ales ca eu am un cuptor foarte mic... Dar presupun ca e ok, atata timp cat nu are BPA (e facut din polipropilena si are orice numar inscris in triunghi in afara de 3).

Rok5ana
08.01.2010, 13:56:02
Umidiicator eu am luat cu "abur" rece, ultrasonic, pentru ca cele cu abur cald favorizeaza inmultirea bacteriilor, parca.
Sterilizator eu am electric, asa am avut eu pasarele. Mi s-a parut mai comod de folosit si mai ales ca eu am un cuptor foarte mic... Dar presupun ca e ok, atata timp cat nu are BPA (e facut din polipropilena si are orice numar inscris in triunghi in afara de 3).
Scuza-mi ignoranta....ce inseamna nr. asta:-\

claudelle
08.01.2010, 14:09:38
Sa Va fie de bine increstinarea >:D< Sa fie sanatos, plind e noroc, iubit si fie ca sa fie inconjurat de multi ingeri pazitori>:D<

IMi aduc aminte ca la botezul MIrrei stateam in usa bisericii si imi stringeam lacrimile de pe rochie :)) Nu a inmuiato toata in cristelnita insa iubita mea a tinut o gura tot botezul si mi-era frica ca pateste ceva de atita plins :) .

Frumos moment botezul. Felecitari si Voua , parintilor!!! >:D<

Exact asa si eu, am stat in pragul bisericii si imi cadeau lacrimile fara sa vreau, de bucurie ca am ajuns si sa-l botezam [-o<.
Si multumim mult pt urarile frumoase :*:*.

Multumim , Shery pt urari...ff frumos si fff emotionant momentul botezului o:-)

Milagros
08.01.2010, 14:17:04
Cu placere :*
Stai linistita, eue ram la fel de panicata la inceput. Acu' sincer, singura problema e diversitatea la retete, ca nu stiu ce sa-i mai fac sa pape.
Nu ma vezi on-line ca-s mai mult pe invisible... :*
Am o carte cu alimentatia copilului, are si retete... daca vrei sa o xeroxezi, cu mare drag :*

Milagros
08.01.2010, 14:18:36
noi inca mai asteptam sa vedem daca suntem liberi in acel week-end [-o< (e posibil sa avem botezul nepotelului)
Ce bine ar fi sa veniti. Am vb cu sotul si suntem pe lista :)>-

Milagros
08.01.2010, 14:20:00
dr a zis ca a luat la limita,nici mult,nici putin,ca normal treb sa ia 1 kg,si a zis ca tocmai asta o face sa creada ca nu papa cat trebuie si nu se satura cum trebuie si de aia cere si des.
Ehaaa, si pediatra lui Dragos sugera formula ca la mine curgea greu laptele da m-am incapatanat cu ceai pt lactatie si uite ca creste mare #:-S

AnaM
08.01.2010, 14:20:27
Scuza-mi ignoranta....ce inseamna nr. asta:-\
E tipul de polipropilena din care e facut obiectul.
Uite AICI (http://www.earthodyssey.com/symbols.html), un pic mai jos in pagina (ai explicatii pentru 1, 2, 3, 4, 5 etc.).
Preferabil e sa fie nr. 5 :)

3-ul e PVC-ul, care supus la temperaturi ridicate mai mult de 10 minute, elimina dioxina, agent cancerigen.

AnaM
08.01.2010, 14:26:23
Am o carte cu alimentatia copilului, are si retete... daca vrei sa o xeroxezi, cu mare drag :*
Saru-mana, tocmai mi-a trimis Ioana 2 carti :*

AnaM
08.01.2010, 14:40:40
Saru-mana, tocmai mi-a trimis Ioana 2 carti :*
Si Alinutza inca o carte, multumesc! :*

petronelaaa
08.01.2010, 14:43:59

A mea in prima luna a luat 300g peste greutatea de la nastere...si nu m-a speriat nici un medic ...ca vai, ce putin e! Fiecare bebe papa cat vrea, cat ii trebe!
toate tabelele cu greutatea/luna is orientative.
is curioasa cum cine ti-e medic de familie!

petronelaaa
08.01.2010, 14:49:49
ne-am intors si noi de la vaccin... ne-am dus cu junioru si am plecat toti 3 intepati:D (ea prevenaru, noi AH1N1) Si iata cum ne-am mai usurat de 310lei.... un fleac!$-)
plodu meu tine rau la silueta:talk_04: , se vrea modeala:gen_12: are 9220g (pus 400g)

tsimonaiuliana
08.01.2010, 14:53:43
razi tu razi harap-alb... da acus te aud:)):)):))

I kmow :-SS

tsimonaiuliana
08.01.2010, 14:54:40
I kmow :-SS

Am vrut sa spun I know

xxxxx
08.01.2010, 14:55:13
Din lapte 3,5% grasime. Zuzu, Milli, Napolact, Tnuva...
Nu e prea devreme, eu i-am dat deja (chit ca mi-a scuipat-o in fata :> )

I-am facut branzica si nu-i place si -a facut o greata de cateva secunde bune ii tot venea sa vomite. O sa mai asteptam ceva timp.
La pranz, am incercat sa-i dau cartof cu dovleac, nici asta nu i-a placut (mi-am dat seama ca a refuzat pentru ca nu i-am pus si morcov, am avut un borcanel de mar cu morcov si a halit:D). E ok daca ii dau mereu combinat cu morcov?

xxxxx
08.01.2010, 14:57:50
Si Alinutza inca o carte, multumesc! :*

In format electronic? Vreau si eu daca se poate.:D

petronelaaa
08.01.2010, 14:59:19
I-am facut branzica si nu-i place si -a facut o greata de cateva secunde bune ii tot venea sa vomite. O sa mai asteptam ceva timp.
La pranz, am incercat sa-i dau cartof cu dovleac, nici asta nu i-a placut (mi-am dat seama ca a refuzat pentru ca nu i-am pus si morcov, am avut un borcanel de mar cu morcov si a halit:D). E ok daca ii dau mereu combinat cu morcov?

incearca sa o combini cu ceva fructe, cereale... ca e nasoala asa simpla(:|

AnaM
08.01.2010, 15:00:20
E ok sa-i dai, dar pune cat mai putin morcov, daca ii dai in fiecare zi pe termen lung, altfel o sa faca exces de vitamina A si, sa nu te sperii, o sa se ingalbeneasca tegumentele (in jurul guritei, in special :D). Nu pateste nimic bebe, dar pateste mama, ca se sperie :))

Milagros
08.01.2010, 15:00:32
ne-am intors si noi de la vaccin... ne-am dus cu junioru si am plecat toti 3 intepati:D (ea prevenaru, noi AH1N1) Si iata cum ne-am mai usurat de 310lei.... un fleac!$-)
plodu meu tine rau la silueta:talk_04: , se vrea modeala:gen_12: are 9220g (pus 400g)

Ati vrut voi vaccin? :D

Milagros
08.01.2010, 15:01:22
In format electronic? Vreau si eu daca se poate.:D
Si eu, si eu! amyra2angel pe yahoo com

AnaM
08.01.2010, 15:03:59
Ceva efecte pana acum la Ah1n1? Ca si eu vreau sa-l fac :)
Modeala modeala gagica :D

AnaM
08.01.2010, 15:06:32
Anca, o adresa de mail?

roxana1
08.01.2010, 15:07:55
A mea in prima luna a luat 300g peste greutatea de la nastere...si nu m-a speriat nici un medic ...ca vai, ce putin e! Fiecare bebe papa cat vrea, cat ii trebe!
toate tabelele cu greutatea/luna is orientative.
is curioasa cum cine ti-e medic de familie!
untu gabriela din nicolina,foarte buna si f de treaba
eu sunt foarte multumita de cat a luat,mie imi era frica sa nu fi luat decat 3-400 de gr desi se vede ca a mai pus pe el si e mai voinic,dar ea ne-a tot zis limita limita,vezi cat lapte ai si cat mananca!!!!!!

AnaM
08.01.2010, 15:10:57
untu gabriela din nicolina
eu sunt foarte multumita de cat a luat,mie imi era frica sa nu fi luat decat 3-400 de gr desi se vede ca a mai pus pe el si e mai voinic,dar ea ne-a tot zis limita limita,vezi cat lapte ai si cat mananca!!!!!!
800 gr este perfect normal, nicidecum limita de jos. E media, nici prea mult nici prea putin.
Iar asta cu invatatul in brate la o luna mi se pare un pic cam devreme sa dea verdictul. Normal ca bebe vrea sa te simta, ca doar in tine a stat 9 luni, iar lumea de afara e dura pentru el.

petronelaaa
08.01.2010, 15:14:22

Era o aglomeratie la intepat...noroc k eram cu fii`mea, si aveam inaintare:> Pan acu n-am nik... simt locu, mai misc! Romanu meu (na, barbat!:-$ ) se cam stramba, da`ia trecut! e gratuit!
Noi am vrut...e optional; daca tot avem vatra Dornei...deci luuuume multa!

xxxxx
08.01.2010, 15:21:51
E ok sa-i dai, dar pune cat mai putin morcov, daca ii dai in fiecare zi pe termen lung, altfel o sa faca exces de vitamina A si, sa nu te sperii, o sa se ingalbeneasca tegumentele (in jurul guritei, in special :D). Nu pateste nimic bebe, dar pateste mama, ca se sperie :))

Da nu i-am dat-o simpla, ci cu legume. valeuuuu...deja m-am speriat:)).
Adresa ti-am trimis pe pm.
I se vede un coltisor de dinte in gingie lui Razvanel (mi-a confirmat mama ca eu nu eram sigura:-B), in rest nu tu inflamatie, nu tu roseata, nu tu febra, deci mai dureaza. Probabil de asta imi face fitzele astea.

sava_ioana
08.01.2010, 15:23:52
Da nu i-am dat-o simpla, ci cu legume. valeuuuu...deja m-am speriat:)).
Adresa ti-am trimis pe pm.
I se vede un coltisor de dinte in gingie lui Razvanel (mi-a confirmat mama ca eu nu eram sigura:-B), in rest nu tu inflamatie, nu tu roseata, nu tu febra, deci mai dureaza. Probabil de asta imi face fitzele astea.

nu e obligatoriu sa faca ceva...la Matei primul dinte numai ce l-am vazut in gurita:D

katcha87
08.01.2010, 15:23:55
Buna. Sunt o burtica noua pe acest site si as vrea sa salut toate burticile si mamicile....

petronelaaa
08.01.2010, 15:24:48

Tee sa-i scot fitzele din cap...
Crezi ca ii place lu Tudor modeale din astea?:> ;;) ;;) ;;) (ca sa stiu daca sa-i mai dau de mancare sau nu:D )

Milagros
08.01.2010, 15:26:17
Era o aglomeratie la intepat...noroc k eram cu fii`mea, si aveam inaintare:> Pan acu n-am nik... simt locu, mai misc! Romanu meu (na, barbat!:-$ ) se cam stramba, da`ia trecut! e gratuit!
Veniti cu modeala pana la urma? ;)) Ca sotul ne-a trecut azi pe lista...3 pers...dar parca is cam cu inima mica. :-SS

Milagros
08.01.2010, 15:26:57
Buna. Sunt o burtica noua pe acest site si as vrea sa salut toate burticile si mamicile....
Bine ai venit!

petronelaaa
08.01.2010, 15:27:23
Veniti cu modeala pana la urma? ;)) Ca sotul ne-a trecut azi pe lista...3 pers...dar parca is cam cu inima mica. :-SS

habar n-am!
desi tind spre NU!
las ca ori 3 ori 2...nu platim!$-)

Milagros
08.01.2010, 15:31:11
habar n-am!
desi tind spre NU!
Daaa, e valabil doar pt sotii ;)) Cei cu prietene platesc pentru partenere, stii, nu? MIND incurajeaza casatoria =))
Eu sunt un pic asa :-SS ca e puiul mic. Va avea e luni pe 14.

Baaai, e si Valentine's atunci ;))

Nu mai zic ca daca aud socrii ca ducem bebe asa mic la munte iau foc si incepe panarama :((

petronelaaa
08.01.2010, 15:35:37
Daaa, e valabil doar pt sotii ;)) Cei cu prietene platesc pentru partenere, stii, nu? MIND incurajeaza casatoria =))

Nu mai zic ca daca aud socrii ca ducem bebe asa mic la munte iau foc si incepe panarama :((

da da stiu! bine ca m-am maritat#:-S
maica`mea vrea sa ne fugareasca de acas...fara copil, cik sa fim porumbei! De n-o sa ma sune "Mai stati?!?" ... ca-mi stiu mandra!

AnaM
08.01.2010, 15:36:16
Tee sa-i scot fitzele din cap...
Crezi ca ii place lu Tudor modeale din astea?:> ;;) ;;) ;;) (ca sa stiu daca sa-i mai dau de mancare sau nu:D )
=)) =))
Eu zic ca-i plac =)) Da' da mancare la fata, sa puna o buca, o tzatza :))
Oricum, mie-mi plac modealele :D

AnaM
08.01.2010, 15:37:57

Eu am fost cu Tudor la munte cand avea 2 luni jumate, asa ca eu zic sa stai linistita :)

xxxxx
08.01.2010, 15:38:42
Am primit, sar'mana.:*

L.E. Petro, sotul tau din Iasi?

petronelaaa
08.01.2010, 15:39:17
=)) =))
Eu zic ca-i plac =)) Da' da mancare la fata, sa puna o buca, o tzatza :))
Oricum, mie-mi plac modealele :D

GATA!! dak vrea buca,tzatza... pun niste ceafa la prajit, o juma de porc... :-p

AnaM
08.01.2010, 15:40:44
Am primit, sar'mana.:*
Cu placere!
Branzica da-i-o mai degraba cu fructe, eu i-am facut-o cu mar copt (chiar avea gust bun, da' te pui cu mofturosu'...) Cand am facut-o cu cartof, clar a scuipat-o.
Azi o sa incerc din nou, cu pere & branzica.

AnaM
08.01.2010, 15:42:45
GATA!! dak vrea buca,tzatza... pun niste ceafa la prajit, o juma de porc... :-p
Da, da' nu prea multa, ca tre sa-si pastreze alura subtire =))
Oricum, ma indoiesc ca gaza ta o sa aiba probleme cu baietii, mai degraba tati va avea, ca vor face coada la usa =))
Bun, si fata e pretentioasa, GL, chestii, trestii :))

xxxxx
08.01.2010, 15:44:09
Eu am fost cu Tudor la munte cand avea 2 luni jumate, asa ca eu zic sa stai linistita :)

Si noi am fost cand avea 2 luni asa ca...go.

roxana1
08.01.2010, 15:45:16
800 gr este perfect normal, nicidecum limita de jos. E media, nici prea mult nici prea putin.
Iar asta cu invatatul in brate la o luna mi se pare un pic cam devreme sa dea verdictul. Normal ca bebe vrea sa te simta, ca doar in tine a stat 9 luni, iar lumea de afara e dura pentru el.
dap,nu a zis ca e limita de jos,a zis ca nu -i nici prea mult,nici prea putin la fel ca tine......
mai vedem ce se mai intampla.nu-i mai dau papa atat de des,la minim o ora jumate si vad ca nici nu mai e asa agitat cand papa,ieri si azi tot a mai dormit cate doua ore....sper sa mearga totul spre bine.....aseara nu a mai urlat asa mult,maxim o ora...si a adormit de la 21.15 pana la 00.30
ii place mult sa mearga cu masina,doarme tun,iar cand ajungem acas se trezeste si dupa ceva timp incepe sa planga.tati imita aseara mersul cu masina........sa-l fi vazut..... ce se chinuia,curgeau si apele de pe el ,dar darius se mai linistea

Milagros
08.01.2010, 15:47:13
da da stiu! bine ca m-am maritat#:-S
maica`mea vrea sa ne fugareasca de acas...fara copil, cik sa fim porumbei! De n-o sa ma sune "Mai stati?!?" ... ca-mi stiu mandra!
;)) Socrii mei abia astepta sa il las la ei dar NO WAY, nu pupa :D Clar, ori mergem cu bebe, ori deloc.
Dar daca voi ziceti ca ati dus bebeii mici la munte, e clar ca mergem <:-P Abia astept!

xxxxx
08.01.2010, 15:47:40
Petronela, sotul tau e din Iasi?:-B:D

petronelaaa
08.01.2010, 15:48:32
Da, da' nu prea multa, ca tre sa-si pastreze alura subtire =))
Oricum, ma indoiesc ca gaza ta o sa aiba probleme cu baietii, mai degraba tati va avea, ca vor face coada la usa =))
Bun, si fata e pretentioasa, GL, chestii, trestii :))

Nu vezi? vremuri grele. Ma`sa nu a mai investit in rufe demult; macar fii`sa sa aibe GL.;;) ... in nudu gol da`cu GL!=)) =))
Si la cat baga in ea... nu stiu unde se duce; da`daca ma gandesc mai bine...la toate nazdravaniile astea trebe energie!

biutzaxx
08.01.2010, 15:49:38
Multumim mult....da, am observat si eu ca seamana...mai ales daca zici ca si al tau e lungut ;))

Noi ne sarbatorim in familie azi: eu is Oana, sotul Ioan si feciorul tot Ioan....deci, ce mai...cine calca pragul la noi azi ramane lefter :D
pai La multi ani si tie!! si eu is Ioana :P

petronelaaa
08.01.2010, 15:50:00
Petronela, sotul tau e din Iasi?:-B:D

De vreo 8ani e.
Amandoi suntem nascuti in alte colturi de lume!

Rok5ana
08.01.2010, 15:50:37
E tipul de polipropilena din care e facut obiectul.
Uite AICI (http://www.earthodyssey.com/symbols.html), un pic mai jos in pagina (ai explicatii pentru 1, 2, 3, 4, 5 etc.).
Preferabil e sa fie nr. 5 :)

3-ul e PVC-ul, care supus la temperaturi ridicate mai mult de 10 minute, elimina dioxina, agent cancerigen.

Multumesc de lamuriri. :) Numai la asta nu m-am mai gandit. Deci fara 3.:)>-

biutzaxx
08.01.2010, 15:51:04
/:)

MERGEM MERGEM!:rockon: :rockon: :rockon:
eu zic, da`stai sa vedem... ca romanu meu e programat la o deplasare/:)
inca nu stim dak sa luam si argintu-viu! ce m-as mai relaxa oleac...:Y
cand ne-om incinge la discutii de bebei...atunci sa te tii!
eu il iau, nu-l pot lasa ..
abia astept :D sper sa nu am examene programate atunci :(

xxxxx
08.01.2010, 15:51:55
De vreo 8ani e.
Amandoi suntem nascuti in alte colturi de lume!

A stat in studentie in Targusor? Mi se pare cunoscut.

roxana1
08.01.2010, 15:52:25
habar n-am!
desi tind spre NU!
de la sv va da excursia asta gratuita,sau cum?

AnaM
08.01.2010, 15:53:23
Multumesc de lamuriri. :) Numai la asta nu m-am mai gandit. Deci fara 3.:)>-
Daaaa, eu de la o vreme ma uite la tot ce iau pentru bebe (si nu numai) din plastic ce are legatura cu alimentatia. Mai ales daca implica si procedeu termic...
Si cu cosmeticele la fel, unde vad parabeni pe lista de ingrediente, trec mai departe...
Preferabil e sa fie 5-ul :*

katcha87
08.01.2010, 15:53:39
Bine ai venit!
Mc. Cred ca ne cunoastem personal daca nu ma insel....cred ca ai fost la nunta mea:D

Rok5ana
08.01.2010, 15:54:13
Bine ai venit!

AnaM
08.01.2010, 15:55:30
Nu vezi? vremuri grele. Ma`sa nu a mai investit in rufe demult; macar fii`sa sa aibe GL.;;) ... in nudu gol da`cu GL!=)) =))
Si la cat baga in ea... nu stiu unde se duce; da`daca ma gandesc mai bine...la toate nazdravaniile astea trebe energie!
:)) :)) :))
Lasa, ca e sacsi :D

Am uitat sa te intreb, sunt contraindicatii la vaccin cu alaptatu'? Sa stiu daca sa-l intarc, ca si asa mai am lapte de-o cafea =))

petronelaaa
08.01.2010, 15:56:46
eu il iau, nu-l pot lasa ..
abia astept :D sper sa nu am examene programate atunci :(

pai tre sa-l iei, ca tre sa-l alaptezi
mergeti cu masina personala, nu?
noi dak luam plodu...tre sa luam masina, clar! ...si o juma de casa :D

biutzaxx
08.01.2010, 15:57:45
pai dc sa nu mergeti??
si noi mergem, numa sa nu am examene atunci ca dau in depresie :D

Milagros
08.01.2010, 15:59:56
de la sv va da excursia asta gratuita,sau cum?
DA, la firma sotilor se organizeaza. Gratis. Inclusiv pt bebeii pana in 2 ani. :)

Milagros
08.01.2010, 16:00:53
pai dc sa nu mergeti??
Deci sigur vii cu Sebanel, ca B al meu s-a interesat de voi :)) si zicea ca sunteti trecuti cu 2 persoane. Deja eram ingrijorata :-p :*

petronelaaa
08.01.2010, 16:01:41
:)) :)) :))
Lasa, ca e sacsi :D

Am uitat sa te intreb, sunt contraindicatii la vaccin cu alaptatu'? Sa stiu daca sa-l intarc, ca si asa mai am lapte de-o cafea =))

uite nu am intrebat, ca nu ma interesat
m-a intrebat numai dak is alergica la oo:D

alibd
08.01.2010, 16:02:12
pai dc sa nu mergeti??

Mamiciii, unde ati planificat sa plecati asa...de capul vostru? :))

Rok5ana
08.01.2010, 16:02:49
Daaaa, eu de la o vreme ma uite la tot ce iau pentru bebe (si nu numai) din plastic ce are legatura cu alimentatia. Mai ales daca implica si procedeu termic...
Si cu cosmeticele la fel, unde vad parabeni pe lista de ingrediente, trec mai departe...
Preferabil e sa fie 5-ul :*
De parabeni ma feresc si eu, dar asta cu simbolurile nu o stiam. Omul cat traieste invata. :)

Mai am o dilema...pt tetine....cauciuc, latex sau silicon?:-\

Milagros
08.01.2010, 16:03:01
Mc. Cred ca ne cunoastem personal daca nu ma insel....cred ca ai fost la nunta mea:D
Daaa, esti sotia lui Ionut, nu? :*:*:*

petronelaaa
08.01.2010, 16:03:48
A stat in studentie in Targusor? Mi se pare cunoscut.

da, a stat in tragusor, C1, C4...
Are o fata comuna asa...:-$ si cu cearcane:D

AnaM
08.01.2010, 16:04:58
uite nu am intrebat, ca nu ma interesat
m-a intrebat numai dak is alergica la oo:D
Seru-mana :D O sa intreb eu atunci, vroiam doar sa ma pregatesc psihic :D

AnaM
08.01.2010, 16:06:36
De parabeni ma feresc si eu, dar asta cu simbolurile nu o stiam. Omul cat traieste invata. :)

Mai am o dilema...pt tetine....cauciuc, latex sau silicon?:-\
Vezi ce accepta... Tetine eu am preferat (si el a acceptat) din silicon, ca rezista mai bine, dar suzeta, de 5 ori cat a acceptat-o, a vrut din cauciuc/latex :))

petronelaaa
08.01.2010, 16:06:38
Mamiciii, unde ati planificat sa plecati asa...de capul vostru? :))

nu nu, nu de capu nostru (ca eu as sta intr-un SPA si 1luna)
dupa tatici, si cu kinderii dupa noi:)>-

Rok5ana
08.01.2010, 16:08:41
Daca a fost Shery la nunta ta si nunta a fost la Motel, la parter....cred ca am fost si eu la nunta ta :D Daca e nunta la care ma gandesc eu, socrii tai sunt nasii de botez ai sotului meu. :)

alibd
08.01.2010, 16:09:02
nu nu, nu de capu nostru (ca eu as sta intr-un SPA si 1luna)
dupa tatici, si cu kinderii dupa noi:)>-

Aha...pai, am vazut ca va pregatiti cu bagaje, cu masini...:> <:-P

biutzaxx
08.01.2010, 16:10:15
Vai... In dimineata asta gingia arata cel mai urat, mi-e si mila sa ma uit la el in gura... Face ca babele care si-au pierdut proteza, mesteca in gol...
Dintele nou a iesit atat de mult inafara, cu tot cu gingie, incat a ajuns la nivelul dintelui deja iesit :-s E intinsa la maxim gingia, ca burtoiul meu inainte de nastere, saracu' sta de ieri numai cu mainile in gura. E asa disperat incat a inceput sa roada chiar si la jucariile de dentitie, daca iti vine sa crezi :))

Mi-e tare mila de el... Nu tipa, sufera in tacere, cu mainile pana la cot in gura... Uneori isi baga degetele asa tare, incat se inneaca si ii vine sa vomite :-B

si al meu plescaie din gura, nush ce inseamna, ma gandesc ac vrea sa roada ceva.. m-am uitat la el in gurita, nu pare sa iasa dintisorii.. mai avem de asteptat.

AnaM
08.01.2010, 16:13:29
Petro, nu pot sa comentez pe picasa la Letitia, puii mei, nush de ce... Imi apare campul de comentariu, da' daca dau click pe el, nu se intampla nik, nu pot scrie.
Cred ca e de la mine :-w
Rectific... doar la unele poze nu ma lasa... Ce ma enerveazzzzaaaaa computerul asta

xxxxx
08.01.2010, 16:13:32
da, a stat in tragusor, C1, C4...
Are o fata comuna asa...:-$ si cu cearcane:D

Da, de acolo cred ca il cunosc, am fost colegi de palier in C1:)>-, a facut info?

katcha87
08.01.2010, 16:16:30
Daaa, esti sotia lui Ionut, nu? :*:*:*
DA....Sa-ti traiasca bebele, e un scump.

petronelaaa
08.01.2010, 16:17:03
Da, de acolo cred ca il cunosc, am fost colegi de palier in C1:)>-, a facut info?

Da, IE. pe acolo m-am cunoscut si eu cu el, pe palier la C1... aveam niste prietene cazate acolo, si hop si eu din cand in cand. Tu tot info?

AnaM
08.01.2010, 16:17:57
S-a trezit golanu', incepe show-ul de-acuma :-B Cea mai grea parte din zi, el e fresh, cu dureri de gingii, eu aproape epuizata. Yupeee. (:|

Milagros
08.01.2010, 16:18:35
DA....Sa-ti traiasca bebele, e un scump.
Multumesc tare mult, sarcina usoara in continuare.

petronelaaa
08.01.2010, 16:18:47
Petro, nu pot sa comentez pe picasa la Letitia, puii mei, nush de ce... Imi apare campul de comentariu, da' daca dau click pe el, nu se intampla nik, nu pot scrie.
Cred ca e de la mine :-w
Rectific... doar la unele poze nu ma lasa... Ce ma enerveazzzzaaaaa computerul asta

deci e de la tine.
da` eu am rabdare... accept propunerea de cuscreala cand poti tu!=)) =))

roxana1
08.01.2010, 16:19:30
fetelor am voie halva sau popcorn?

xxxxx
08.01.2010, 16:21:49
Da, IE. pe acolo m-am cunoscut si eu cu el, pe palier la C1... aveam niste prietene cazate acolo, si hop si eu din cand in cand. Tu tot info?

Nope, finante banci eu. Eram doar 3 camere de fete in tot caminul si eram cu ochii :-B dupa baieti, ca deh...aveam de unde alege.=))
Sotul meu tot acolo statea si el, dar pe el l-am cunoscut un an mai tarziu:-B

AnaM
08.01.2010, 16:24:51
deci e de la tine.
da` eu am rabdare... accept propunerea de cuscreala cand poti tu!=)) =))
=))
Pai sa se vada copiii, sa vedem chimia dintre ei =))
Sper sa nu-l ia de par sau de falci Letitia, ca e mai mare ca el =))

AnaM
08.01.2010, 16:27:41
fetelor am voie halva sau popcorn?
Eu am papat popcorn...

La porumb fiert a reactionat nasol...

petronelaaa
08.01.2010, 16:29:33
=))
Pai sa se vada copiii, sa vedem chimia dintre ei =))
Sper sa nu-l ia de par sau de falci Letitia, ca e mai mare ca el =))

da, da...am uitat de chimia asta=))
las ca Tudor e mai greu ca fii`mea... :-"

AnaM
08.01.2010, 16:34:58
da, da...am uitat de chimia asta=))
las ca Tudor e mai greu ca fii`mea... :-"
Da, dar Lety MERGE :)) :))

Mgata, ma duc sa pregatesc masa pentru golan. Urati-mi rabdare :))

roxienea
08.01.2010, 16:34:58
Nope, finante banci eu. Eram doar 3 camere de fete in tot caminul si eram cu ochii :-B dupa baieti, ca deh...aveam de unde alege.=))
Si eu la fel. :-B

petronelaaa
08.01.2010, 16:42:57

Mai stii nr.camerei?
Las ca si ei aveau la ce sa se uite... cand ieseau fetele in prosop, la dus:D :O

irinapdrr
08.01.2010, 16:45:13
buna mamicute si viitoare mamicute!
sunt si eu o viitoare mamicuta cu o sarcina fara probleme de 30 de saptamani, dar cu o ffff mare teama de nastere. as vrea cateva sfaturi de la voi in legatura cu nasterea. initial optam pt cezariana dar acum as incerca nastere naturala (cica ar fi mai indicata pt bebe si pt organismul meu). va rog sa ma ajutati sa ma hotarasc cum sa nasc :( .
mai vreau sa-mi spuneti daca stiti ceva de dr dumitrascu irina, daca asista la nastere naturala, cum e dupa ce nasti?
merci din suflet!
pupici

xxxxx
08.01.2010, 16:48:45
Mai stii nr.camerei?
Las ca si ei aveau la ce sa se uite... cand ieseau fetele in prosop, la dus:D :O

Pai erau camerele 32, 33, 34. Eu am stat in 33, o singura tipa din camera (Narcisa) era cuplata cu un tip Marius (de la IE-el e la Oracle acum).

Eheee, legat de dus ar fi mult prea multe de povestit, ca erau cabinele din sticla si la comun.:D Tineretile meleo:-)

alibd
08.01.2010, 16:55:00
Pai erau camerele 32, 33, 34. Eu am stat in 33, o singura tipa din camera (Narcisa) era cuplata cu un tip Marius (de la IE-el e la Oracle acum).

Eheee, legat de dus ar fi mult prea multe de povestit, ca erau cabinele din sticla si la comun.:D Tineretile meleo:-)

La noi erau perdele din alea de naylon, semitransparente. :D

roxienea
08.01.2010, 16:58:10
sunt si eu o viitoare mamicuta cu o sarcina fara probleme de 30 de saptamani, dar cu o ffff mare teama de nastere. as vrea cateva sfaturi de la voi in legatura cu nasterea. initial optam pt cezariana dar acum as incerca nastere naturala (cica ar fi mai indicata pt bebe si pt organismul meu). va rog sa ma ajutati sa ma hotarasc cum sa nasc :( .
mai vreau sa-mi spuneti daca stiti ceva de dr dumitrascu irina, daca asista la nastere naturala, cum e dupa ce nasti?
merci din suflet!
pupici
Din cate stiu de la mamicile de aici e f ok.
Cand voi avea bebe tot la ea vreau sa merg. :) Asa ca sunt chiar curioasa cum se comporta...sa ne povestesti si noua. :*
Si...bine ai venit si sarcina usoara!!!>:D<>:D<>:D<

xxxxx
08.01.2010, 16:59:07
La noi erau perdele din alea de naylon, semitransparente. :D

Au fost si la noi dintr-alea, dar asa mai pe la inceputul anului scolar, ca au disparut imediat.:-<Trebuia sa mergi cu cearceaful.

alibd
08.01.2010, 17:05:30
Au fost si la noi dintr-alea, dar asa mai pe la inceputul anului scolar, ca au disparut imediat.:-<Trebuia sa mergi cu cearceaful.

Exact...altfel...:-SS :-SS :-SS

Rok5ana
08.01.2010, 17:07:03
merci din suflet!
pupici
Bine ai venit!
Si pe mine ma sperie de moarte nasterea naturala:-SS , dar am optat pentru ea si nu ma las invinsa de temeri. Ma incurajez singura in fiecare zi:-p . Curaj ca au mai fost atatea inaintea noastra....nu se moare din asta.

AnaM
08.01.2010, 17:44:22
Para cu branzica a fost un real succes! <:-P
Am pus o para dulce la steamer, am facut branzica cam cat o pruna, le-am blenduit, s-au facut ca o spuma, si Tudor a papat aproape tot :D

roxienea
08.01.2010, 17:52:00
Am pus o para dulce la steamer, am facut branzica cam cat o pruna, le-am blenduit, s-au facut ca o spuma, si Tudor a papat aproape tot :D
Felicitari!!!<:-PSa-i fie de bine. :*

petronelaaa
08.01.2010, 17:55:30

Sa-i fie de bine.:A
ai gasit combinatia placuta de el\:D/

alinutza20
08.01.2010, 17:57:22
valeuuuuuuuuuuuuu cat mi-a trebuit sa citesc #:-S #:-S #:-S

ana sa stii k si la mine face la fel cand vreau sa-ti comentez o poza.. deci nu e de la tine e de la gogu:)):))

cat despre perioada studentiei... eu am stat in tudor... cunosc perioada dusurilor cu cearsafu:)):))

bun venit mamicilor noi si sarcina usoara in continure:*:*:*:*

deci pe tudor l-ai combinat cu lety ha?.. hmmmmmmmmmmmm

:*:*:*:*:*

katcha87
08.01.2010, 17:58:10
stie cineva daca dr.aursulesei asista la nasteri normale? ca efectiv m-au terminat medicii astia cu cezarienele.pana acum am fost la dr.profesor Butureanu dar la ultima vizita i-am spus ca sangerez dar nu ma crezut.a zis ca la eco se vede ca placenta a urcat ca e mai bine si ca nu vede de ce as sangera dar nu a binevoit sa se asigure printr-o consultatie.apoi intrebandu-l daca pot naste normal mi-a raspuns foarte sec ca "da din punct de vedere medical dar eu asist numai in cazul in care aveti norocul sa ma prindeti in garda". :-\

katcha87
08.01.2010, 17:59:44
am uitat sa va spun ca am 31 sapt:D

petronelaaa
08.01.2010, 18:12:31
am uitat sa va spun ca am 31 sapt:D

Bine ai venit! Nastere usoara, oricum ar fi ea!
ce o sa ai B sau F? cum il cheama pe bebe?

pune-ti ticker la semnatura:D

petronelaaa
08.01.2010, 18:14:12
valeuuuuuuuuuuuuu cat mi-a trebuit sa citesc #:-S #:-S #:-S

ana sa stii k si la mine face la fel cand vreau sa-ti comentez o poza.. deci nu e de la tine e de la gogu:)):))

cat despre perioada studentiei... eu am stat in tudor... cunosc perioada dusurilor cu cearsafu:)):))

bun venit mamicilor noi si sarcina usoara in continure:*:*:*:*

deci pe tudor l-ai combinat cu lety ha?.. hmmmmmmmmmmmm

:*:*:*:*:*

Stai sa vedem cum e cu chimia asta!;;)

Milagros
08.01.2010, 18:16:34
Eu am papat popcorn...

La porumb fiert a reactionat nasol...
Si eu am papat popcorn. Ce are porumbul rau?

Milagros
08.01.2010, 18:21:49
merci din suflet!
pupici
Bine ai venit si sarcina usoara in continuare

Milagros
08.01.2010, 18:22:56
Chiar voiam sa zic cand ai scris ca faci combinatia cu para - care e preferata lui - ca de data asta il pacalesti :)>-

biutzaxx
08.01.2010, 18:22:59
oare eu daca alaptez, am voie sa il fac??

katcha87
08.01.2010, 18:23:43
Bine ai venit! Nastere usoara, oricum ar fi ea!
ce o sa ai B sau F? cum il cheama pe bebe?

pune-ti ticker la semnatura:D
o sa am un baietel<:-P cred ca-i voi pune stefan chiar dak sotului nu-i prea place...zice ca toti il vor striga fane..:-p

biutzaxx
08.01.2010, 18:24:10
mergeti cu autocarul sau cu masina voastra??
noi cu masina ca si asa nu ii place si sigur va face spectacol in autocar ..

biutzaxx
08.01.2010, 18:26:58
;)) Socrii mei abia astepta sa il las la ei dar NO WAY, nu pupa :D Clar, ori mergem cu bebe, ori deloc.
Dar daca voi ziceti ca ati dus bebeii mici la munte, e clar ca mergem <:-P Abia astept!
idem :D :D :D

biutzaxx
08.01.2010, 18:28:12
pai tre sa-l iei, ca tre sa-l alaptezi
mergeti cu masina personala, nu?
noi dak luam plodu...tre sa luam masina, clar! ...si o juma de casa :D
si noi, mai bine casa blocul pe roti :D

biutzaxx
08.01.2010, 18:29:17
Deci sigur vii cu Sebanel, ca B al meu s-a interesat de voi :)) si zicea ca sunteti trecuti cu 2 persoane. Deja eram ingrijorata :-p :*
pai el nu e o persoana
ca nu manaca la restaurant si nu are nevoie de pat , el sta numa in brate la mama-sa , tata-su si nasii care tot acolo lucreaza :D

katcha87
08.01.2010, 18:30:29
petro imi da eroare....si nici poza la avatar nu pot pune...nush ce are

alinutza20
08.01.2010, 18:31:00
Stai sa vedem cum e cu chimia asta!;;)

sic e frumos suna monica elena popescu=))=))=))
suntem duse nu gluma.. toate=)).. crek oboseala e de vina=)))
va pup*:*:*::*:*

alinutza20
08.01.2010, 18:34:57
o sa am un baietel<:-P cred ca-i voi pune stefan chiar dak sotului nu-i prea place...zice ca toti il vor striga fane..:-p

eu dak aveam baiat stefan i-as fi pus.. imi place la nebunie... da nu e tarziu:D:D:D
si soacra-mea m-a intrebat cand inca nu stiam ce-o sa fie dak ne-am gandit la nume.. si i-am zis.. monica sau stefan.. la care ea: o sa-l strice lumea fanica!!!..
(tre sa specific k nu ne avem pe bune).. si-i zic.. va spun sigur k n-o sa fie asa prost incat sa se lase strigat asa:)) (sper k n-am jignit nici un fanica.. vroiam doar sa-i dau peste nas:)):)) )

Milagros
08.01.2010, 18:49:39
Hm, noi nu avem masina :D Deci mergem pe autocar...probabil dupa prima oprire singuri daca tine Dragos un concert ceva :P

Milagros
08.01.2010, 18:50:34
pai el nu e o persoana
ca nu manaca la restaurant si nu are nevoie de pat , el sta numa in brate la mama-sa , tata-su si nasii care tot acolo lucreaza :D
Asta cam asa e... B a crezut ca trebuie mentionat si bebe ;))

biutzaxx
08.01.2010, 18:55:34
de ce plescaie puiul meu?? de parca are ceva in gura... ce inseamna asta?

biutzaxx
08.01.2010, 18:56:06
Asta cam asa e... B a crezut ca trebuie mentionat si bebe ;))
nu stiu exact dar mai bine sa intrebe si sa imi zici si mie :D

alinutza20
08.01.2010, 18:59:28
de ce plescaie puiul meu?? de parca are ceva in gura... ce inseamna asta?

ii place cum se aude:)):)) dak face asta frecvent..
vezi sa nu aiba un par sau o scama:)

biutzaxx
08.01.2010, 19:01:10
Hm, noi nu avem masina :D Deci mergem pe autocar...probabil dupa prima oprire singuri daca tine Dragos un concert ceva :P
daca e cumintel, nu e problema, si daca plange, cred ca e pe placul multora ca un plans de bebe e placut :)

biutzaxx
08.01.2010, 19:03:28
ii place cum se aude:)):)) dak face asta frecvent..
vezi sa nu aiba un par sau o scama:)
am tot bagat mana in gura lui, dar nu se vede.. parul meu nu se vede bine, e spre blond si e f moale..doar al sotului il vad si daca are vre-un fir de-al meu in guraj, am pus-o :-<

xxxxx
08.01.2010, 19:04:07
Azi nici un ban pe card, asteptam saptamana urmatoare.:D
Lui fiumiu nu-i plac perele facute de mine, doar alea la borcanel. si vad ca in general nu prea se omoara dupa fructe:(:-<, doar banana ce o mai accepta probabil ca e dulce.

Milagros
08.01.2010, 19:13:51
nu stiu exact dar mai bine sa intrebe si sa imi zici si mie :D
Pai sa stii ca nu suntem singurii care au mentionat bebele ca mi-a zis B ca sunt 7 bebei si un copilas de 8 ani care merg... deci probabil asa s-au inscris. Daca veniti cu masina nu cred ca tre sa mai ziceti de bebe...

ungrasmic
08.01.2010, 19:21:38
am tot bagat mana in gura lui, dar nu se vede.. parul meu nu se vede bine, e spre blond si e f moale..doar al sotului il vad si daca are vre-un fir de-al meu in guraj, am pus-o :-<
Cosmin mai plescaie cand ii este foame.

alinutza20
08.01.2010, 19:22:30

se duce cand papa stai calma.. eu ii mai gasesc in pampers.. asta e nu pot sa ma uit chiar secunda de secunda...

alinutza20
08.01.2010, 19:23:57
Azi nici un ban pe card, asteptam saptamana urmatoare.:D
Lui fiumiu nu-i plac perele facute de mine, doar alea la borcanel. si vad ca in general nu prea se omoara dupa fructe:(:-<, doar banana ce o mai accepta probabil ca e dulce.

asa am zis si eu k luni probabil.. sper de fapt..:-< :-<

CONT-INCHIS-035
08.01.2010, 19:25:37
eu dak aveam baiat stefan i-as fi pus.. imi place la nebunie... da nu e tarziu:D:D:D
si soacra-mea m-a intrebat cand inca nu stiam ce-o sa fie dak ne-am gandit la nume.. si i-am zis.. monica sau stefan.. la care ea: o sa-l strice lumea fanica!!!..
(tre sa specific k nu ne avem pe bune).. si-i zic.. va spun sigur k n-o sa fie asa prost incat sa se lase strigat asa:)) (sper k n-am jignit nici un fanica.. vroiam doar sa-i dau peste nas:)):)) )

Al meu e Stefan si-n veci si-n pururi nu l-a strigat cineva asa. Nu-i place nici macar Stef, Stefi, el e STEFAN si atat. ;))
A indraznit odata un amic de familie sa-i zica Fanica si taica-miu stiind ca lui Stefan nu-i place s-a suparat si el atat de tare. =))

P.S. Daca-i fata cred ca Stefania o sa-mi numesc prima odrasla. ;)) (Nu sariti ca nu vine prea curand. :)) )

alinutza20
08.01.2010, 19:33:39
Al meu e Stefan si-n veci si-n pururi nu l-a strigat cineva asa. Nu-i place nici macar Stef, Stefi, el e STEFAN si atat. ;))
A indraznit odata un amic de familie sa-i zica Fanica si taica-miu stiind ca lui Stefan nu-i place s-a suparat si el atat de tare. =))

P.S. Daca-i fata cred ca Stefania o sa-mi numesc prima odrasla. ;)) (Nu sariti ca nu vine prea curand. :)) )

am avut si eu pornirea dar am preferat elena.. cred k stii si de ce ;;) ;;)

aanamaria
08.01.2010, 19:35:57
fetelor da unde plecati ca nu am apucat sa citesc? (sherry, biu?)
sunt in urma rau vad.
putem veni si noi?:D
ca mai am un pic si o iau razna acasa. m-am saturat de stat in casa.
de ar veni odata primavara[-o<
moni da nu vrei cuplata cu al meu? il scot pe andrei la petit;)) .

CONT-INCHIS-035
08.01.2010, 19:47:37
am avut si eu pornirea dar am preferat elena.. cred k stii si de ce ;;) ;;)
Sincer imi scapa acum. Daca esti draguta sa-mi reamintesti...

alinutza20
08.01.2010, 19:53:32
Sincer imi scapa acum. Daca esti draguta sa-mi reamintesti...

asa o cheama pe iubita mea bunica ;;) ;;) :-p

CONT-INCHIS-035
08.01.2010, 19:55:42
asa o cheama pe iubita mea bunica ;;) ;;) :-p
:"> Acum mi-am amintit. Nu era vara sa nu fii la ea. ;))
Si la mine nu era vara sa nu ma ia parintii la tara. :))
Tare ma sufoca faptul ca trebuia sa merg acolo, ca in poezia lui Toparceanu... "dati-mi strazi pavate" =))

petronelaaa
08.01.2010, 20:12:42

CAzu nostru: daca luam kinderu...clar cu masina,e mai sigur pt ea in scaunel, plus pastarnacu si ceaunu si rufele ei#:-S
dak numai noi, 2 porumbei... clar cu autocaru, ca sa aibe unda verde la beri:gen_05: si cik pt show; n-am mai mers cu autocaru din clasa a 4 in Nordu Moldovei:grouphug:
Nu ne-am decis!:no_03: