PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

biutzaxx
08.01.2010, 20:38:58
Cosmin mai plescaie cand ii este foame.
asa am crezut si eu, sau ca ii e sete, dar se pare ca nu ...

biutzaxx
08.01.2010, 20:40:22
Al meu e Stefan si-n veci si-n pururi nu l-a strigat cineva asa. Nu-i place nici macar Stef, Stefi, el e STEFAN si atat. ;))
A indraznit odata un amic de familie sa-i zica Fanica si taica-miu stiind ca lui Stefan nu-i place s-a suparat si el atat de tare. =))

P.S. Daca-i fata cred ca Stefania o sa-mi numesc prima odrasla. ;)) (Nu sariti ca nu vine prea curand. :)) )
sau Stefana, imi place cum suna :)

biutzaxx
08.01.2010, 20:42:01
fetelor da unde plecati ca nu am apucat sa citesc? (sherry, biu?)
sunt in urma rau vad.
putem veni si noi?:D
ca mai am un pic si o iau razna acasa. m-am saturat de stat in casa.
de ar veni odata primavara[-o<
moni da nu vrei cuplata cu al meu? il scot pe andrei la petit;)) .
pleaca firma sotilor la vatra dornei si ne ia si pe noi cu tot cu bebei :)

biutzaxx
08.01.2010, 20:44:08
CAzu nostru: daca luam kinderu...clar cu masina,e mai sigur pt ea in scaunel, plus pastarnacu si ceaunu si rufele ei#:-S
dak numai noi, 2 porumbei... clar cu autocaru, ca sa aibe unda verde la beri:gen_05: si cik pt show; n-am mai mers cu autocaru din clasa a 4 in Nordu Moldovei:grouphug:
Nu ne-am decis!:no_03:
si sta kinderitza cu bunica? eu am avantajul ca nu iau papita cu mine in borcanele, ceaunase.. ci in sutien ;))

CONT-INCHIS-035
08.01.2010, 21:09:47
sau Stefana, imi place cum suna :)
Intr-adevar, uitasem de varianta asta. suna foarte frumos intr-adevar. Parca MAI frumos. ;))

stefania_a
08.01.2010, 21:17:14
Al meu e Stefan si-n veci si-n pururi nu l-a strigat cineva asa. Nu-i place nici macar Stef, Stefi, el e STEFAN si atat. ;))
A indraznit odata un amic de familie sa-i zica Fanica si taica-miu stiind ca lui Stefan nu-i place s-a suparat si el atat de tare. =))

P.S. Daca-i fata cred ca Stefania o sa-mi numesc prima odrasla. ;)) (Nu sariti ca nu vine prea curand. :)) )

si eu care credeam k de ieri o sa urasti numele asta de fata:))

biutzaxx
08.01.2010, 21:19:29
poze noi aici (http://picasaweb.google.com/sebastian.teodoru/LunaA4A#)

Green_Eyes
08.01.2010, 21:37:14
poze noi aici (http://picasaweb.google.com/sebastian.teodoru/LunaA4A#)

E frumusel foc!:*
La multe lunite ca nu v-am urat anul asta.<:-P

biutzaxx
08.01.2010, 21:56:46
E frumusel foc!:*
La multe lunite ca nu v-am urat anul asta.<:-P

multumim!:*

lady_l
08.01.2010, 22:08:23
noi azi implinim o luna si avem 4160g

La multe lunite inainte :*:*:*:*:*

Vai... In dimineata asta gingia arata cel mai urat, mi-e si mila sa ma uit la el in gura... Face ca babele care si-au pierdut proteza, mesteca in gol...
Dintele nou a iesit atat de mult inafara, cu tot cu gingie, incat a ajuns la nivelul dintelui deja iesit :-s E intinsa la maxim gingia, ca burtoiul meu inainte de nastere, saracu' sta de ieri numai cu mainile in gura. E asa disperat incat a inceput sa roada chiar si la jucariile de dentitie, daca iti vine sa crezi :))

Mi-e tare mila de el... Nu tipa, sufera in tacere, cu mainile pana la cot in gura... Uneori isi baga degetele asa tare, incat se inneaca si ii vine sa vomite :-B

SArmanul pui >:D< Si la noi sta sa iasa al doi-lea dintisor..si face si Mirra niste minza..tot cu minuta in gurita..off poate o iesi mai repede..vorba lu' alinutza..ii dau dintii mei numai sa nu mai mirie:(

Buna. Sunt o burtica noua pe acest site si as vrea sa salut toate burticile si mamicile....
Bine ai venit >:D< SArcina usoara si bebe sanatos:*

da da stiu! bine ca m-am maritat#:-S
maica`mea vrea sa ne fugareasca de acas...fara copil, cik sa fim porumbei! De n-o sa ma sune "Mai stati?!?" ... ca-mi stiu mandra!
Sa nu patesti ca mine..ca am iesit si noi o seara si ne-am intors alergind si incepusem sa ma dezbrac de cojoc de pe scari :)) cind am ajuns in camera la fii-mea eram deja cu tita afara..gata la datorie :))

Petro, nu pot sa comentez pe picasa la Letitia, puii mei, nush de ce... Imi apare campul de comentariu, da' daca dau click pe el, nu se intampla nik, nu pot scrie.
Cred ca e de la mine :-w
Rectific... doar la unele poze nu ma lasa... Ce ma enerveazzzzaaaaa computerul asta

Nici eu uneori nu pot pune comentariile..deci nu e calculatorul de vina :)

petronelaaa
08.01.2010, 22:17:48
si sta kinderitza cu bunica? eu am avantajul ca nu iau papita cu mine in borcanele, ceaunase.. ci in sutien ;))

Au mai stat...da`nu de ordinul zilelor! Se inteleg fff bine! O sa vina cu intariri: bunicu, matusa... s-or descurca ei cumva!:gen_04:
iar daca vrea sa i se indeplineasca nazurile.... tre sa ne dea si noua liber!:talk_01:

aanamaria
08.01.2010, 22:48:08
pleaca firma sotilor la vatra dornei si ne ia si pe noi cu tot cu bebei :)
frumos. petrecere frumoasa atunci!:*

AnaM
09.01.2010, 08:50:12
Si eu am papat popcorn. Ce are porumbul rau?
Ala fiert baloneaza mama/puiul. Eu nu tin minte sa fi avut probleme (am mancat 5 :D), cred ca din cauza ca am mancat cu pofta si era prima data in an cand papam (sunt terminata dupa porumbul fiert), da' Tudor a plans toata ziua dup-aia...

AnaM
09.01.2010, 08:51:47
sic e frumos suna monica elena popescu=))=))=))
suntem duse nu gluma.. toate=)).. crek oboseala e de vina=)))
va pup*:*:*::*:*
Vai, fetelor, ne faceti sa rosim :">
Pai Alina, abia acum aflu de intentiile serioase de incuscreala =))

AnaM
09.01.2010, 08:59:15
daca e cumintel, nu e problema, si daca plange, cred ca e pe placul multora ca un plans de bebe e placut :)
Valeu :)) Mie nici acuma nu-mi place, si e al meu, d-apoi cand nu eram insarcinata =)) Uram parintii care isi lasau copiii nesupravegheati in restaurante si faceau tambalau, tipau cat ii tineau plamanii si trageau de toate fustele :))

alinutza20
09.01.2010, 09:28:12
Vai, fetelor, ne faceti sa rosim :">
Pai Alina, abia acum aflu de intentiile serioase de incuscreala =))

crezi k i-ar place lui tudor de moni?:D:D.. ea e mai gogosica asa.. dar garantez k devine fotomodeala k n-are cu cine semana rotunjoara:D:D:D:D:D:D

AnaM
09.01.2010, 09:37:19
crezi k i-ar place lui tudor de moni?:D:D.. ea e mai gogosica asa.. dar garantez k devine fotomodeala k n-are cu cine semana rotunjoara:D:D:D:D:D:D
:)) Pai daca seamana cu tine, sigur o sa fie modeala :D Ca tu erai hamsie la o luna jumate de la nastere :))
Tudor s-ar putea sa fie mai... bine facut, asa, mai barbat :D Eu ma bucur :D

Ufff, se vaicareste asta micu' in brate la mine, vrea plimbat, cel mai tare urasc vaicaritul :))

xxxxx
09.01.2010, 09:40:50
Neata la amiaza fetele!
~o)~o)~o)~o)

AnaM
09.01.2010, 09:46:07
Neata la amiaza fetele!
~o)~o)~o)~o)
Neatza! Noi pe la 10 juma mai bagam o tura de somn... Sunt chioara, aseara am fost la ziua nasei lui Tudor (Ioana), si am ajuns la 3 acasa, si asta micu' s-a trezit mai devreme ca de obicei, ca un facut [-(

xxxxx
09.01.2010, 09:55:07
Multumesc Ana pentru pontul cu branzica in fructe;-):*. A trebuit sa insist un pic si pana la urma casca singur gurita.

alinutza20
09.01.2010, 10:07:56
:)) Pai daca seamana cu tine, sigur o sa fie modeala :D Ca tu erai hamsie la o luna jumate de la nastere :))
Tudor s-ar putea sa fie mai... bine facut, asa, mai barbat :D Eu ma bucur :D

Ufff, se vaicareste asta micu' in brate la mine, vrea plimbat, cel mai tare urasc vaicaritul :))

=))=))=))
si tat-su e la fel de slab k si mine:)):)) moni ia de pe noi si pune pe ea:)):))

dak esti obosita de pe acu sa vezi distractie pe la 17-18.. pe bune k aia e cea mai nashpa perioada a zilei.. ori suntem noi prea obosite..

si moni mananca branza cu fructe.. orice fel de fruct doar k tot asa blenduit sa iasa crema... cand i-am dat prima data neblenduit.. acu cateva sapt nici n-a vrut sa vada.. acu papa cu placere:)
:*:*:*:*:*

alinutza20
09.01.2010, 10:09:20
Neata la amiaza fetele!
~o)~o)~o)~o)

din alea 4 cesti 3 le iau eu.. pot?=))=))=))

xxxxx
09.01.2010, 10:14:42
din alea 4 cesti 3 le iau eu.. pot?=))=))=))

Daaaaa, daca stiam faceam mai multe.:-p
Eu azi sunt mai fresh, mi-a dormit mai bine asta noapte, nici aseara nu m-a mai matait. Dar am treaba prin casa. Azi cred ca am sa-l scot afara mai mult.

alinutza20
09.01.2010, 10:25:12
Daaaaa, daca stiam faceam mai multe.:-p
Eu azi sunt mai fresh, mi-a dormit mai bine asta noapte, nici aseara nu m-a mai matait. Dar am treaba prin casa. Azi cred ca am sa-l scot afara mai mult.

si eu vreau s-o scot afara azi.. sper s stea in carut sa n-o car in brate#-o #-o #-o #-o

roxana1
09.01.2010, 10:30:40
buna mamicute si viitoare mamicute!
sunt si eu o viitoare mamicuta cu o sarcina fara probleme de 30 de saptamani, dar cu o ffff mare teama de nastere. as vrea cateva sfaturi de la voi in legatura cu nasterea. initial optam pt cezariana dar acum as incerca nastere naturala (cica ar fi mai indicata pt bebe si pt organismul meu). va rog sa ma ajutati sa ma hotarasc cum sa nasc :( .
mai vreau sa-mi spuneti daca stiti ceva de dr dumitrascu irina, daca asista la nastere naturala, cum e dupa ce nasti?
merci din suflet!
pupici
bine ai venit si sarcina usoara in continuare.daca e mai indicata nasterea naturala pt organismul tau atunci go for it,dar intereseaza-te bine cat e de indicata,eu daca as da timpul inapoi nu as mai naste natural iar daca voi mai avea un bebe in nici un caz nu voi mai naste natural la cate stiu ca am patit si se pot intampla

katcha87
09.01.2010, 11:47:14
bine ai venit si sarcina usoara in continuare.daca e mai indicata nasterea naturala pt organismul tau atunci go for it,dar intereseaza-te bine cat e de indicata,eu daca as da timpul inapoi nu as mai naste natural iar daca voi mai avea un bebe in nici un caz nu voi mai naste natural la cate stiu ca am patit si se pot intampla
roxana poti sa spui de ce nu ai mai naste natural? a fost atat de groaznic? intreb pt ca eu vreau nastere normala chiar daca sunt ingrozita ba chiar am cosmaruri noaptea.:|

roxana1
09.01.2010, 12:10:42
roxana poti sa spui de ce nu ai mai naste natural? a fost atat de groaznic? intreb pt ca eu vreau nastere normala chiar daca sunt ingrozita ba chiar am cosmaruri noaptea.:|
in primul rand din pct de vedere medical,sau fizic.....am avut bazinul mai mic decat capul bebelusului si din aceasta cauza am impins de foarte multe ori si am reusit intr-un sfarsit sa scot doar jumate de cap si pana am reusit sa il scot pe tot a stat saracutul cu capusorul intre bazinul meu si am avut pur si simplu noroc ca nu a patit nimik,doar s-a bombat capul lui,o umflatura intr-o parte care acum din fericire a revenit la loc,acum are capul normal,dar cand l-a vazut sotul meu s-a speriat,deci eu nu eram de nastere naturala,trebuia sa nasc prin cezariana insa dr nu a vrut sa recurga la cezariana,iar asta in conditiile in care dr a spus ca am bazinul bun,ca e pregatit pt nastere naturala(asta dupa multe conroale si masuratori) iar daca nu o sa se poata o sa treaca la cezariana.iar in al doilea rand am avut contractii din doua in doua min,dilatatie 2,col inchis si gros,si a trebuit sa suport asa pana sa ajung la dilatatie 6-7 si am stat asa 12 ore cu contractii din doua in doua min,apoi chiar din min in min enorm de dureroase si chiar insuportabile de urlam in tot spitalul.deci eu fizic si chiar psihic nu mai pot naste normal,pt ca sincer ,cu toata rusinea si pacatul imi venea sa mor,imi doream sa mor sa se termine odatasi de fapt chiar simteam ca o sa ma prabusesc detot si o sa mor.deci pt mine a fost groaznic.multa lume din spital,ma refer la personal a zis ca am avut o nastere grea,un travaliu diskinetic....si am avut probleme si dupa
acum,multumesc lui Dumnezeu suntem bine amandoi insa asta numai cu ajutorul lui,povestea mai detaliata daca vrei o gasesti in paginile din urma,daca te uiti dupa data cam pe la jumatea lui decembrie

roxana1
09.01.2010, 12:16:01
de aceea sfatuiesc pe toata lumea sa se intereseze f bne cat de indicata e nasterea naturala pt ele si cat de pregatit e corpul lor,eu uite ca cu toate ca m-am interesat f bine.......tot nu a fost..............nu vreau sa te sperii dar asta a fost adevarul

biutzaxx
09.01.2010, 12:51:08
dar vad ca tudor are succes la soacre mici ;))

alinutza20
09.01.2010, 12:59:54
dar vad ca tudor are succes la soacre mici ;))

mai sunt si alte soacre mici pe tusa :P

ai vrut sa scrii soacre mari?;)) ;))

AnaM
09.01.2010, 13:22:50
Nu, nu, io-s soacra mare :D

AnaM
09.01.2010, 13:28:28
dak esti obosita de pe acu sa vezi distractie pe la 17-18.. pe bune k aia e cea mai nashpa perioada a zilei.. ori suntem noi prea obosite..

Vai, mi-e groaza de orele alea, pana la baitza. Noroc ca vine sotul atunci si-l mai preia el adunat cam juma de ora, de reusesc sa raman intreaga la minte.

Da'azi vad ca e marait de dimineata. Mda, legea lui Murphy. Fix cand sunt eu mai obosita el e mai energic si marait.#-o

Am o bluza pe mine cu vreo 4 floricele imprimate si incearca sa mi le smulga (floricelele) de pe mine cu tot cu piele 8-} Arunca jucarica din mana si urla pana i-o dau inapoi si tot asa. Se vaicareste ca vrea plimbat prin casa. NON-STOP. Sa mai zic? Nu stiu daca sa rad sau sa plang :))

biutzaxx
09.01.2010, 13:43:08
da ! da! , ca am si corectat apoi si vad ca a disparut

biutzaxx
09.01.2010, 13:45:57
Vai, mi-e groaza de orele alea, pana la baitza. Noroc ca vine sotul atunci si-l mai preia el adunat cam juma de ora, de reusesc sa raman intreaga la minte.

Da'azi vad ca e marait de dimineata. Mda, legea lui Murphy. Fix cand sunt eu mai obosita el e mai energic si marait.#-o

Am o bluza pe mine cu vreo 4 floricele imprimate si incearca sa mi le smulga (floricelele) de pe mine cu tot cu piele 8-} Arunca jucarica din mana si urla pana i-o dau inapoi si tot asa. Se vaicareste ca vrea plimbat prin casa. NON-STOP. Sa mai zic? Nu stiu daca sa rad sau sa plang :))
al meu e fascinat de cheita de la fermoarul de la bluza..
incearca sa dormi si tu cat doarme el, si o sa iti fie mai usor... usor de zis.. ca eu cand vad ca doarme imi fac de cap, ma dau cu oja, ma intind pe canapea, beau cafeluta fara cofieina, ma uit la tv, si cand se trezeste, is zombie..
am si eu noroc de sot ca dupa servici se joaca el cu bebele, dar tot tre sa fiu prin preajma..

Ana, cat ai dat pe laptopul pt Tudor? ca si noi vrem sa ii luam unul, am vz in carrefour dar nu mai stiu cat a costat..
si despre premergatoare ce poti sa imi zici? ce specificatii tre sa aibe si care il recomanzi? e bine sa il pun in premergator?

AnaM
09.01.2010, 14:15:12
al meu e fascinat de cheita de la fermoarul de la bluza..
incearca sa dormi si tu cat doarme el, si o sa iti fie mai usor... usor de zis.. ca eu cand vad ca doarme imi fac de cap, ma dau cu oja, ma intind pe canapea, beau cafeluta fara cofieina, ma uit la tv, si cand se trezeste, is zombie..
am si eu noroc de sot ca dupa servici se joaca el cu bebele, dar tot tre sa fiu prin preajma..

Ana, cat ai dat pe laptopul pt Tudor? ca si noi vrem sa ii luam unul, am vz in carrefour dar nu mai stiu cat a costat..
si despre premergatoare ce poti sa imi zici? ce specificatii tre sa aibe si care il recomanzi? e bine sa il pun in premergator?

Inainte si eu faceam ca tine, cat dormea bebe imi mai trageam si eu sufletul si ma pensam, mai puneam o masina de rufe etc., da'de vreo o luna, de cand si-a bagat somnul de la 11, dorm si eu cu el, si de obicei doarme 1:30, 2 ore. Azi a dormit o ora, si m-am trezit cu suturi in spate :D Si dormeam ataaaat de bine si adanc, chiar visam niste chestii.
Plus ca se foieste uneori sau zgreaptzana in somn plapuma si ma trezeste :))
Laptopul lui Tudor e primit de la nasi, da' in Carrefour am vazut de la 100-300 ron. Nu te gandi ca face mare lucru la el acum, doar izbeste in taste si trage de mouse :))
De premergator... Eu am vrut asa ceva pentru ca voria sa stea tot timpul la verticala, si plimbat prin casa, daca se poate, iar spatele meu nu mai facea fatza. L-am pus pe modul leagan si il bag in el si trosneste acolo la jucarii, la claxon, etc. Mie mi-a parut bine ca isi exerseaza si muschii gatului, ca el are capul greu si si-l scapa usor in fata, cand a inceput sa vrea sa stea in fund (pe la 4 luni). Acum sta foarte bine in premergator.
Si eu sunt multumita ca il mai las din brate, si el e fericit ca se joaca acolo.
De plimbat in el nu stie acum, si nu stiu daca o sa-l las, mai vedem. Oricum, mai mult de 30 minute adunat pe zi in el nu-l las, citisem de la fete ca nu se recomanda mai mult de-atat pe-afara.

La premergator, eu am vrut sa aiba sezutul grosut, inalt la spate, sa nu-l deranjeze, sa fie molicel, am vrut sa aiba protectie pentru scari (daca simte 1 cm de denivelare, se blocheaza, are niste opritoare), sa fie reglabil pe inaltime, si sa aiba jucarii cat mai diverse. Faptul ca-l pot face si leagan a venit ca un bonus. Noi l-am luat de la Premaman, e si in catalog, Premergator Boris Bear.

biutzaxx
09.01.2010, 14:46:58
Inainte si eu faceam ca tine, cat dormea bebe imi mai trageam si eu sufletul si ma pensam, mai puneam o masina de rufe etc., da'de vreo o luna, de cand si-a bagat somnul de la 11, dorm si eu cu el, si de obicei doarme 1:30, 2 ore. Azi a dormit o ora, si m-am trezit cu suturi in spate :D Si dormeam ataaaat de bine si adanc, chiar visam niste chestii.
Plus ca se foieste uneori sau zgreaptzana in somn plapuma si ma trezeste :))
Laptopul lui Tudor e primit de la nasi, da' in Carrefour am vazut de la 100-300 ron. Nu te gandi ca face mare lucru la el acum, doar izbeste in taste si trage de mouse :))
De premergator... Eu am vrut asa ceva pentru ca voria sa stea tot timpul la verticala, si plimbat prin casa, daca se poate, iar spatele meu nu mai facea fatza. L-am pus pe modul leagan si il bag in el si trosneste acolo la jucarii, la claxon, etc. Mie mi-a parut bine ca isi exerseaza si muschii gatului, ca el are capul greu si si-l scapa usor in fata, cand a inceput sa vrea sa stea in fund (pe la 4 luni). Acum sta foarte bine in premergator.
Si eu sunt multumita ca il mai las din brate, si el e fericit ca se joaca acolo.
De plimbat in el nu stie acum, si nu stiu daca o sa-l las, mai vedem. Oricum, mai mult de 30 minute adunat pe zi in el nu-l las, citisem de la fete ca nu se recomanda mai mult de-atat pe-afara.

La premergator, eu am vrut sa aiba sezutul grosut, inalt la spate, sa nu-l deranjeze, sa fie molicel, am vrut sa aiba protectie pentru scari (daca simte 1 cm de denivelare, se blocheaza, are niste opritoare), sa fie reglabil pe inaltime, si sa aiba jucarii cat mai diverse. Faptul ca-l pot face si leagan a venit ca un bonus. Noi l-am luat de la Premaman, e si in catalog, Premergator Boris Bear.

multumesc mult pt detalii! :*

si eu tot din aceleasi motive vreau sa il pun in premergator plus ca am vz ca ii place , ca l-am pus intr-unul din Carrefour si era fascinat. De laptop la fel, sa trosneasca in ele.
acu cand vede ceva nou, sau bradul sau ceva ce ii place, face "uaaah" si o gura mare mare.. cred ca laptopul si premergatorul il vor fascina :)

petronelaaa
09.01.2010, 15:10:22
pt mamicile care vor steamer... este un Carrefour la vreo 49lei, un No name (Bluesky) Nu ma astept sa-mi faca si ciorbe;)) ... da`macar n-am dat multi bani!
azi bag niste mar in el...sa vad ce-i de capu lui:-"

alinutza20
09.01.2010, 15:11:47
Nu, nu, io-s soacra mare :D

te iert k esti obosita:)):)):*:*:*:*

aanamaria
09.01.2010, 15:59:50
fetelor intrebare: daca alaptez am voie sa imi fac vaccin impotriva AH1N1?

AnaM
09.01.2010, 16:13:54
te iert k esti obosita:)):)):*:*:*:*
Ha? Nu inteleg :)) :))

AnaM
09.01.2010, 16:14:45
fetelor intrebare: daca alaptez am voie sa imi fac vaccin impotriva AH1N1?
Nu stiu, ca asta intrebasem si eu...
Sotul meu oricum l-a facut ieri, el e cel mai expus dintr noi 3, ca eu si bebe stam mai mult prin casa.

aanamaria
09.01.2010, 16:47:46
Nu stiu, ca asta intrebasem si eu...
Sotul meu oricum l-a facut ieri, el e cel mai expus dintr noi 3, ca eu si bebe stam mai mult prin casa.
luni am sa o sun pe dr mea sa o intreb. ma ingrozesc cate aud cu gripa asta. si acu noi ca noi dar ma gandesc la andrei.

xxxxx
09.01.2010, 17:07:05
Ana, pe la cat se trezeste Tudor de baga 2 ore de somn la 11? Al meu se trezeste in jur de 9 si la 11 somn, dar nu mai mult de juma de ora. Ziua doarme vreo 2 ore asa in jumatati de ora. Iar seara face figuri, daca-l culc la 21, la 22 e sus si are chef de joaca, daca il culc la 22-22.30 doarme bine.
O fi bun programul asta a lui? Eu l-am lasat in plata lui, nu l-am fortat deloc.

Legat de premergator, citisem intr-o brosura ca nu e indicat sa stea mai mult de o ora pe zi in el.

alinutza20
09.01.2010, 17:32:58
Ha? Nu inteleg :)) :))

legat de soacre..:)) biu a zis k ne ingramadin la petit pe tudor dar k mai sunt soacre mari pe tusa.. dar a gresit si a scris soacre mici... tu ai zis.. nu nu.. io-s soacra mare..=))=))=))

petronelaaa
09.01.2010, 18:16:11
luni am sa o sun pe dr mea sa o intreb. ma ingrozesc cate aud cu gripa asta. si acu noi ca noi dar ma gandesc la andrei.

Vaccinu Ah1n1 e pt persoane de la 16ani in sus...mai tarziu (dar anu asta!) o sa apara pt copii de la 6ani
deci astia juniorii mai mici de 6ani...se pot feri si prin consum de legume, fructe, alimente sanatoase... zise dl Cercel
Doamne ajuta! sa nu fie nici un caz de porcina la nimeni, mai ales la bebei!!

jewelieta
09.01.2010, 18:51:20
fetele,trebuie curatat limbutza lui bebe?
sper sa imi fac si eu timp sa va povestetsc cum fu nasterea lui iris...

alinutza20
09.01.2010, 18:52:34
fetele,trebuie curatat limbutza lui bebe?
sper sa imi fac si eu timp sa va povestetsc cum fu nasterea lui iris...

trebuie curatata dak e alba:):*:*

jewelieta
09.01.2010, 18:57:36
cu ce se curata?

ungrasmic
09.01.2010, 19:21:27
Fetelor, sunt suparata rau. Cosmin are azi a treia zi de cand nu a facut cacutza. Pe 6, de pe la ora 3 l-a luat un plans rau, pe la 5 ne-am dus cu el la Sf. Maria ca refuza si sanul si tinea o gura. Acolo, l-au controlat la pediatrie, nu i-au gasit nimic, avand hidrocel m-au trimis la chirurgie. La chirurgie l-a stimulat si a facut cacutza si m-au trimis iar la pediatrie. De acolo m-au trimis la ORL la Spiridon. Nimic. El se linistise, incepuse sa gangureasca cu doctoritele, sa scoata limba, sa rada. Pe la 8 am ajuns acasa. La 8 jum, iar criza de plans. I-am dat Infacol, la sfatul unei pediatre care mi-a zis ca sigur i-au revenit colicii. Dupa a adormit si n-a mai plans deloc. S-a odihnit bine, a papat, dar caca, ioc. Ati patit asa ceva? Eu sunt ingrijorata si crek maine dimineata ma duc iar la spital cu el.

xxxxx
09.01.2010, 19:24:05
cu ce se curata?

glicerina boraxata, e vreo 4-5 lei.

xxxxx
09.01.2010, 19:26:24
Fetelor, sunt suparata rau. Cosmin are azi a treia zi de cand nu a facut cacutza. Pe 6, de pe la ora 3 l-a luat un plans rau, pe la 5 ne-am dus cu el la Sf. Maria ca refuza si sanul si tinea o gura. Acolo, l-au controlat la pediatrie, nu i-au gasit nimic, avand hidrocel m-au trimis la chirurgie. La chirurgie l-a stimulat si a facut cacutza si m-au trimis iar la pediatrie. De acolo m-au trimis la ORL la Spiridon. Nimic. El se linistise, incepuse sa gangureasca cu doctoritele, sa scoata limba, sa rada. Pe la 8 am ajuns acasa. La 8 jum, iar criza de plans. I-am dat Infacol, la sfatul unei pediatre care mi-a zis ca sigur i-au revenit colicii. Dupa a adormit si n-a mai plans deloc. S-a odihnit bine, a papat, dar caca, ioc. Ati patit asa ceva? Eu sunt ingrijorata si crek maine dimineata ma duc iar la spital cu el.

incearca sa-i dai ceai de musetel.
sau daca papa, da-i banana cu lapte.

ungrasmic
09.01.2010, 19:29:15
incearca sa-i dai ceai de musetel.
sau daca papa, da-i banana cu lapte.
Nu i-am dat nimic pana acum, pt ca vreau sa-l alaptez exclusiv pana la 6 luni ( luna asta pe 25 face 6 luni). Cam ce cantitate oare sa-i dau? Pana acum el n-a vazut altceva inafara de tztzica.

petronelaaa
09.01.2010, 19:37:58
Nu i-am dat nimic pana acum, pt ca vreau sa-l alaptez exclusiv pana la 6 luni ( luna asta pe 25 face 6 luni). Cam ce cantitate oare sa-i dau? Pana acum el n-a vazut altceva inafara de tztzica.

Pediatra ne-a zis ca laptele de mama nu constipa nici nu da in diaree. A mea a facut dupa 8 zile. Eram cu capu... tinem tabele cu "treburile mari":-"

ungrasmic
09.01.2010, 19:56:43
Pediatra ne-a zis ca laptele de mama nu constipa nici nu da in diaree. A mea a facut dupa 8 zile. Eram cu capu... tinem tabele cu "treburile mari":-"
Cum ai rezistat atatea zile? Eu deja sunt panicata rau.Ma rog de el sa faca, ii masez burtica in jurul buricului, i-am facut si la talpitze pe colon masaj, ii fac bicicleta, ii ridic piciorusele....da gaze si atat[-(

jewelieta
09.01.2010, 20:27:58
fetele bebeii vostri au sughitat?fetita mea sughita cam dupa fiecare masa...ce pot sa ii fac?

ungrasmic
09.01.2010, 20:29:38
fetele bebeii vostri au sughitat?fetita mea sughita cam dupa fiecare masa...ce pot sa ii fac?
Si al meu sughita des, cica trage aer cand suge, sau cand eructeaza. Eu il mai puneam un pic la san. Lua doua trei inghitituri si-i trecea

Juliette
09.01.2010, 20:32:12
Buna ! Am intrat sa va mai povestim de noi... Dupa 5 zile de antibiotic intravenos, am ajuns tot la bisturiu, mi-a facut o incizie pe san, a scos ce era acolo, acum incerc sa ma refac, merg zilnic la pansat.
De la pastilele de oprit lactatia, fac caderi de tensiune, am lesinat de 2 ori, am facut si o hemoagie. Am inceput sa beau cafea, eu care nici nu puneam gura pe cafea. Si iau in continuare antibiotic pastile.
Sper sa-mi revin cat mai curand, ca de bebe s-au ocupat tot sotul si mama. :-s
Bebe e bine, papa laptic praf cu biberonul. A mai facut si colicuti, dar am inceput sa-i dam bonisan, sab simplex, le alternam. Abia astept sa-l botezam, sa-l mai scoatem la aer, la plimbare...
Va pupam dulce ! :*:*:*

petronelaaa
09.01.2010, 20:33:17
Cum ai rezistat atatea zile? Eu deja sunt panicata rau.Ma rog de el sa faca, ii masez burtica in jurul buricului, i-am facut si la talpitze pe colon masaj, ii fac bicicleta, ii ridic piciorusele....da gaze si atat[-(

Eram disperata rau, m-a tinut vreo 2luni disperarea mea cu kk. de asta am si ajuns la medic.
Cand facea cate un kk... sunam toata familia, stia tot neamu=))

jewelieta
09.01.2010, 20:34:25
vai juliette...ce necaz pe capul tau...imi pare rau
sanatate multa sa te faci bine sa poti avea grija de bebe
ti-a zis de la ce ai facut?mastita banuiesc ca ai avut...

stefania_a
09.01.2010, 20:39:06
Buna ! Am intrat sa va mai povestim de noi... Dupa 5 zile de antibiotic intravenos, am ajuns tot la bisturiu, mi-a facut o incizie pe san, a scos ce era acolo, acum incerc sa ma refac, merg zilnic la pansat.
De la pastilele de oprit lactatia, fac caderi de tensiune, am lesinat de 2 ori, am facut si o hemoagie. Am inceput sa beau cafea, eu care nici nu puneam gura pe cafea. Si iau in continuare antibiotic pastile.
Bebe e bine, papa laptic praf cu biberonul. A mai facut si colicuti, dar am inceput sa-i dam bonisan, sab simplex, le alternam. Abia astept sa-l botezam, sa-l mai scoatem la aer, la plimbare...

insanatosire grabnica.....>:D< >:D<

CONT-INCHIS-035
09.01.2010, 20:41:22
Insanatosire grabnica si multa multa sanatate.
Am o intrebare, (banuiesc ca mastita ai acum) ...inainte de a avea lapte...ai avut mastoza? Din cate stiu cam asa se manifesta, canalele mamare sunt infundate inainte de nastere si dupa ce vine laptele se curata. Eu am mastoza si te intreb deoarece mie doctorita mi-a zis ca la primul copil nu am voie sa alaptez (nu stiu pentru ce perioada) deoarece laptele nu va fi curat.

CONT-INCHIS-035
09.01.2010, 20:42:37
Eram disperata rau, m-a tinut vreo 2luni disperarea mea cu kk. de asta am si ajuns la medic.
Cand facea cate un kk... sunam toata familia, stia tot neamu=))
Ce simpatica esti. :))
Pai e normal sa stie toata familia, un eveniment cu adevarat important se sarbatoreste. ;)) Glumesc si eu, bine ca ati trecut de perioada aia. :*
Pupici Letititei. Si tie.

alibd
09.01.2010, 20:45:01

Julie, recuperare rapida si sanatate maxima! >:D< Te asteptam cu vesti mai bune!>:D<

Milagros
09.01.2010, 20:49:18
Julie, multa sanatate!
Jeweliette, asteptam cu interes povestea nasterii micutei Iris!
Eu deja nu mai pot ca bebele meu are niste stari tare naspa, agitat si plangacios, pana si in brate mai trage cate un Oaaa sfasietor. Are si gaze la greu... cred ca is colicii.
Dar cel mai tare ma dispera ca regurgiteaza la greu din cauza ca imediat ce termina de papat incepe sa se stranga de la burtica si ii vine tot inapoi :(( :(( :(( Acu i-am facut baita - desi ora lui de baita era 22,390 - ca poate mai tace si vad ca a tacut deocamdata.
Si cu bubutele de pe fata e jalea, nu cedeaza deloc. Am inceput sa il dau cu laptic de-al meu, parca ar parea oleaca mai bine sau ma amagesc eu de disperare.

petronelaaa
09.01.2010, 20:55:10
Apropo...a zis pe Antena3 acu, ca se poate vaccina si mamicile care alapteaza!
mamicile care vor...au unda verde!
>:D<
Julie... sanatate maxima si putere sa cresteti bebele!

jewelieta
09.01.2010, 21:30:24
mi-am facut acu putin timp sa incep povestea nasterii lui iris
se facuse 30 decembrie si fetita noastra nu dadea nici un semn ca ar vrea sa iasa...dpn era 2 ianuarie...eu dupa planurile mele speram sa vina pe 15 dec=))...ma trezesc pe 30 dec si cand merg la baie observ o scurgere rosiatica...si ma si durea putin burta ca la menstruatie...am zis stai ca vine irisi si ne ura de anul nou...
pun mana pe telefon si o sun pe fosta mea colega de grupa care e rezidenta pe gineco la bucuresti...cu ea puteam vorbi orice...ea a zis ca e dopul gelatinos si probabil urmeaza sa nasc...apoi o sun pe dr mea care la fel imi zice de dop dar a zis ca ea crede ca e un fals travaliu...sa iau no spa si sa vad dc trec durerile
iau no-spa pe la 9 dimineata...si durerile nici gand se cedeze...erau cam la 30 de minute...apoi la 20....pe la 12(timp in care eu am stat sa monitorizz contractiile_) o sun pe dr si ii zic ca s-au intetit...ea mi-a zis ca e la bacau si ca sa merg la iasi ca vorbeste ea cu meedicul de garda sa ma vada si sa ii zica care e starea locala
am pus sa fac dus,am sunat-o pe alta colega de-a mea care a mers cu noi la iasi in caz ca o sa nasc in masina pe E85=)) sa ma moseasca...asa am zis de la inceput...saraca tocmai se apucase de curatenie dar a lasat tootul si a venit cu noi
pe drum a fost f ok,afara o vreme super,drumul curat fara gheata zapada sa u alte minuni...eu eram, tare stresata ca voi prinde vreme nasoala cand va fi sa nasc...am ras iin masina...parca mergeam la discoteca...pe la 16 am ajuns in iasi...pe drum am avut cam vreo 4-5 contractii suprotabile
ajungem la maternitate...ma vede dr de garda-o dr rezidenta fff draguta...imi izce ca e colul scurtat si permeabil la index...si ca urmeaza sa nasc dar nu chiar acu si ca ma interneaza...
eu de colo-ii zic ca am udne sa stau in iasi si dc pot sa ma duc acolo si vin eu la spital cand se intetesc contractiile...ea imi da voie si imi zice sa nu cumva sanasc acasa
eu bucuroasa ca nu stau singura in spital merg cu sotul si colega mea la celellalte colege ale mele din iasi...eram cam rupti de foame si vroiam sa mancam shaorma...asaca inainte de nastere
am ajuns la fete,am dat si comanda la smile...pe la 19 eu mancam shaorma...dar cam saream de pe scaun ca se cam intetisera contractiile...

la ora 20 am ajuns la spital...nu se mai putea sta...aveam contractii cam la 10 minute...si duilatatie 3-4
m-au internat,am luat bagajelul si sus la salonul de langa sala de nasteri
contractiile erau suprotabile,...adica erau dureroase dar m-am abtinut sa urlu pe acolo ca imie ra jena:-"...nu zic ca eu tot insistam cu peridurala...sa nu cumva sa ma pacaleasca sa nu imi mai puna anestezie
am uitat sa spun ca la 20 dr mea s-a pornit de la bacau sa vina sa ma asiste la nastere(ea era in cocnediu si mersese acasa)

asistenta de la sala de nasteri era o bomboana d efemeie...tare draguta si s-a purtat impecabil chiar si inainte de a-i da bani(ea a fost singura care s-a tras cand i-am bagat banii in buzunar)

pe la 22 imi spune ca am dilatatie 6...si ca vb cu anestezistulk sa imi puna catetrul de peridurala

la 2230 a ajuns si dr mea de la bacau...exact cand anestezista imi punea catereul
oidata cu anestezia au mai scazut in intensitate ciontractiile...dar nu a diurat f mult bucuria...sava zic ce asteptam eu de la anestezie-sa nu simt deloc contractiile si sa imi spuna doctorii cand sa imping...in fine ca nu a fost chiar asa...
pe parcusrul travaliului s-a monitorixzat fff bine tensiunea,bcf-urile...totul era sub control
m-au pus sa stau in pisiorae sa ma sprijin de masa de nasteresa coboare copilul
a fost cam nasol in perioada aia...apoi m,-au urcat pe masa pe la 2330 parca....si a inceput corvoada...
a fost dureros...si nu reuseam sa imping cum trebuie...cand faceam pauza pt aer la urmatoarea impingere pierdeam din putere si copilul urca inapoi
dr m-a certat ca chinui cpoilul...nu va zic cum m-am simtit....imi era asa ciuda:-w
pana la urma cu ajuotorul asistentei cxare a impins de burta am reusit sa scoct copilul...care avea circulara stransa de cordon...si era vanta saracuta...de-acu eu ma uitam la neonatolog cum o curata si ii facea manevrele de dupa nastere...am fost cam speriata ca mi s-a parut bleguta...nu tipa tare ci doar scancea usor...credam ca aluat o nota f mica la nastere...
intre timp m-am trezit ca incepe dr sama coase....doamne orbil a fost...cu tot cu anestezie locala si in doza mare...credeam ca nu se mai termina odata...
pe iris au pus-o sub balonul ala d eoxigen si ii vedeam ochisorii mari albastri cum inspecatu camera si scotea f des limbuta..,ii era foame micutei;))...eu ma uitam numai la ea...
la un moment dat intreb de ce nu plange fetita...si dr mea imi raspudne ironic ca se plange destul mama ei [-X

asistenta i-a facut poze cu telefonul ei mobil si cand a venit sotul meu sa imia duca pampersii si o sticla cu apa-ca nu aveam la mine-a coborat la el la lift sa ii arate fetita...nu multi ar face asta...

am uitat sa zic ca am anascut pe 31 dec la 00.10...cusutul a durat mai mult,dr mea a vrut sa se asigure ca e totul bine ca ea s-a intosr in aceaeasi noapte la bacau...si mi-a zis sa o sun in fiecare zi dupa toaleta epiziotomieiei sa iiz ic cum ma simt

dupa nastere nu am reusit s ama ridic din pat decat pe la 13...si atunci am ametit si era sa pic jos...noroc de o infirmiera care m-a ajutat sa merg si la baie
nu va zic cum m-a durut epiziotomia...si cum ergam ca o rata...tare nasol,oribil...

apoi pe la 14 am urcat la etajul 5 si apoi mi-au adus comoara...si de-atunci am inceput sa ne cunoastem...am petrecut si noapte de revelion noi 2 si cu celelalte 3 mamici din salon
laptele mi-a venit cama treia zi-pe 2 ianuaire....si mi-au dat inainte supliment ca era fetita flamanda..
m-a apucat si un episod de depresie...am plans de numa numa...mi se parea ca nu sunt in stare sa fac nimic bine..bien ca am depasit momentul
pe 3 ianuarie duminica mi-au dat drumul...atunci si-a vazut si tati fetita...a cautat-o mult in cobinezon ca era cam mare pt ea si se vedeau numai ochisorii;-)

a venit si colega mea cu sotul sa fie langa mine si pe drumul inapoi la piatra...ea e mama spirituala a lui iris;-)

acu ma simt bine,am fost vineri la iasi si mi-au scos firele...a zis dr ca e f bine cicatrizat

pot sa spun ca nu regret ca anm nascut natural,mai ales ca am avut un travaliu fff usor si o nastere la fel de usoara...si acu imi este bine...pot sa ma aplec la patut,pot sa ridic fetita,pot sa fac curatenie...nu mai simt cicatricea de "jos"

cam atat despre nasterea micutei iris elena...care a venit sa ne ure pe 31 decembrie 2009

AnaM
09.01.2010, 21:30:53
Julie, multa sanatate! :grouphug:

jewelieta
09.01.2010, 21:30:54
vai doamne mult am mai scris:-"

AnaM
09.01.2010, 21:34:17
Ana, pe la cat se trezeste Tudor de baga 2 ore de somn la 11? Al meu se trezeste in jur de 9 si la 11 somn, dar nu mai mult de juma de ora. Ziua doarme vreo 2 ore asa in jumatati de ora. Iar seara face figuri, daca-l culc la 21, la 22 e sus si are chef de joaca, daca il culc la 22-22.30 doarme bine.
O fi bun programul asta a lui? Eu l-am lasat in plata lui, nu l-am fortat deloc.

Legat de premergator, citisem intr-o brosura ca nu e indicat sa stea mai mult de o ora pe zi in el.

Se trezeste in uur de 8, 8:15. Asa dormea si el, vreo 3-4 reprize de fix 30 minute toata ziua, dar si-a reglat somnul singur, in 2 reprize, prima mai lunga, de la 11 pana pe la 12:30-13:00, a doua pe la 16 si dureaza maxim o ora.
Lasa-l sa-si faca singur program, eu la inceput il culcam si pe la 11...
Noi ne-am facut o rutina super seara, la 8 jumate baitza, apoi masaj, imbracat, laptic si direct nani. De multe ori adoarme cand biberonul e aproape gol, dar cand nu adoarme asa, ii scot aerul, il pun in sacul de dormit, ii spun somn usor si il mangai pe capsor si sting lumina. In 5 minute maxim a adormit, ca il vad pe videointerfon.

AnaM
09.01.2010, 21:35:25
legat de soacre..:)) biu a zis k ne ingramadin la petit pe tudor dar k mai sunt soacre mari pe tusa.. dar a gresit si a scris soacre mici... tu ai zis.. nu nu.. io-s soacra mare..=))=))=))
Io am inteles cu totul altceva din ce zisese Biu =)) =))
Intelesesem ca se ingramadesc soacrele mici la Tudor, sau ceva de genu' :D
Oboseala...

AnaM
09.01.2010, 21:41:41
vai doamne mult am mai scris:-"
>:D< >:D<
Sa va traiasca puiutza! Vrem poze!

Julie, si de la tine vrem poze!

Milagros
09.01.2010, 21:49:17
Jewelietta, multumim de poveste! Cu dr Manole ai nascut, nu? Pozeeeeee!!!!>:D<

ungrasmic
09.01.2010, 21:49:25
Julie, multa multa sanatate, jewlieta, sa-ti traiasca printesica, Shery, pupici la burticuta lui bebelica suferind.

jewelieta
09.01.2010, 22:02:03
da sherry...cu dr manole...e o demeie deosebita si nu regret nici un moment ca m-am mutat la ea de la dna dr socolov
poze o sa pun cateva cand deschid calc meu...numai sa imi reaminteasca ana siteul ala unde am pus si poza cu mishu;-)

stefania_a
09.01.2010, 22:04:24
da sherry...cu dr manole...e o demeie deosebita si nu regret nici un moment ca m-am mutat la ea de la dna dr socolov
poze o sa pun cateva cand deschid calc meu...numai sa imi reaminteasca ana siteul ala unde am pus si poza cu mishu;-)

de ce te-ai mutat de la ea? si eu am fost la ea si nu mi-a placut....daca sarcina ar fi decurs bine, oricum as fi schimbat-o...

jewelieta
09.01.2010, 22:10:01
am mers la dr socolov pana la morfologia de 22 sapt inclusiv...cand m-am ofticat f tare ca am asteptat 3 ore la cabinet...si pierdeam autobuzul spre casa:-"...
de fiecare data asteptam o ora doua...avea fff multe paciente si nu se tinea cont nici de programari nici de ordinea in care veneai la cabniet...multi intrau inainte
si m-a deranjat si faptul ca nu isi tinea minte pacientele...adica pe mine de exemplu...cred si eu,la cat de multe paciente avea
in rest dr este f buna,nu neaga nimeni asta...insa nu e comunicativa deloc si e f rece...dar cica asa e firea ei...si isi face f bine treaba
mi-a fost si frica ca nu va veni la nastere...avand in vedere dpn-ul meu 2 ianuarie
acu ti-am zis...nu regret deloc alegerea facuta...nu multi doctori ar fi venit de la bacau pe 30 decembrie in toiul noptii sa ma asiste pe mine la nastere
nu mai zic ca a doua zi dupa nastere eu nu am sunat-o la ora 12 cum mi-a zis si m-a sunat ea:[email protected] ma intrebe cum ma simt

alinutza20
09.01.2010, 22:19:13
super povestea jewel.. si funny:))) faza cu nascutul pe e 85.. mortala:)):))

de fapt ce vroiam sa zic este k multi dr nu vin nici de acasa.. dapoi din bacau.. ptr dr ta =D> =D> =D> =D> =D> si.. jos palaria:)

pup gazuta mica si multa sanatate la amandoua :*:*

roxienea
09.01.2010, 22:24:35
am mers la dr socolov pana la morfologia de 22 sapt inclusiv...cand m-am ofticat f tare ca am asteptat 3 ore la cabinet...si pierdeam autobuzul spre casa:-"...
de fiecare data asteptam o ora doua...avea fff multe paciente si nu se tinea cont nici de programari nici de ordinea in care veneai la cabniet...multi intrau inainte
si m-a deranjat si faptul ca nu isi tinea minte pacientele...adica pe mine de exemplu...cred si eu,la cat de multe paciente avea
in rest dr este f buna,nu neaga nimeni asta...insa nu e comunicativa deloc si e f rece...dar cica asa e firea ei...si isi face f bine treaba
mi-a fost si frica ca nu va veni la nastere...avand in vedere dpn-ul meu 2 ianuarie
acu ti-am zis...nu regret deloc alegerea facuta...nu multi doctori ar fi venit de la bacau pe 30 decembrie in toiul noptii sa ma asiste pe mine la nastere
nu mai zic ca a doua zi dupa nastere eu nu am sunat-o la ora 12 cum mi-a zis si m-a sunat ea:[email protected] ma intrebe cum ma simt
E asa...revigorant cand mai auzim de astfel de doctori care se pot numai OAMENI. Jos palaria in fata ei!!!=D>=D>=D>
Iar tie felicitari ptcuraj!!! Sa-ti traiasca minunea si sa creasca mare si ascultatoare!!!>:D<>:D<>:D<

lady_l
09.01.2010, 22:59:44
Buna seara mamici si ingerasi:*:*:*

biutzaxx
09.01.2010, 23:15:59
ceai de musetel sa-i dai, si daca nici asa intr-o zi, da-i suc de pere sau o lingurita de suc de portocale, dar vezi sa fie dulci
bafta!

aanamaria
09.01.2010, 23:16:36
Buna seara mamici si ingerasi:*:*:*
ce faci lilia? ti-a adormit ingerasul?

biutzaxx
09.01.2010, 23:17:35

of cat chin! ma rog sa iti fie bine sa poti avea grija de bebele tau!
puup

lady_l
09.01.2010, 23:18:55
ce faci lilia? ti-a adormit ingerasul?

Daaaaaaaaaaaa..dupa un concert live dedicat mie si sotului ..tematica fiind "auleo gingiile mele" :D
Puiul tau ce face?

biutzaxx
09.01.2010, 23:21:12
Julie, multa sanatate!
Jeweliette, asteptam cu interes povestea nasterii micutei Iris!
Eu deja nu mai pot ca bebele meu are niste stari tare naspa, agitat si plangacios, pana si in brate mai trage cate un Oaaa sfasietor. Are si gaze la greu... cred ca is colicii.
Dar cel mai tare ma dispera ca regurgiteaza la greu din cauza ca imediat ce termina de papat incepe sa se stranga de la burtica si ii vine tot inapoi :(( :(( :(( Acu i-am facut baita - desi ora lui de baita era 22,390 - ca poate mai tace si vad ca a tacut deocamdata.
Si cu bubutele de pe fata e jalea, nu cedeaza deloc. Am inceput sa il dau cu laptic de-al meu, parca ar parea oleaca mai bine sau ma amagesc eu de disperare.
cu ce i-ai dat pe fata??
te inteleg ce greu ti-e, rabdare ca acusi creste si scapi de astea..las ca ii spun eu sa fie cumintel si neplangacios cand ne intalnim noi!:*

sava_ioana
09.01.2010, 23:30:21

off....te inteleg atat de bine...numai ca eu am scapat de bisturiu...insa 3 saptamani nu prea am fost om ,am avut mare noroc ca puiul a fost tare cumintel si nu a avut nici colici...sa va dea Dumnezeu sanatate si putere sa e refaci:* :* :*

aanamaria
09.01.2010, 23:30:52
Daaaaaaaaaaaa..dupa un concert live dedicat mie si sotului ..tematica fiind "auleo gingiile mele" :D
Puiul tau ce face?
am reusit sa il adorm. i-am dat tzitzi pe la 9 jumate, s-a trezit si a adormit in final pe la 10 jumate.

lady_l
09.01.2010, 23:32:33
am reusit sa il adorm. i-am dat tzitzi pe la 9 jumate, s-a trezit si a adormit in final pe la 10 jumate.
Asta seara fiica-mea a dat la divortz cu tita :)):)):)) S-o cerut adormita pe perna...si de tati;))

aanamaria
09.01.2010, 23:33:11
Puiul tau ce face?
al meu nu il vad ca l-ar durea gingiile... pe cand sa ma astept la de astea?
din cate citesc ma asteapta zile grele cu dintisorii... tre sa profit la maxim de linistea de acum;))

aanamaria
09.01.2010, 23:37:03
Asta seara fiica-mea a dat la divortz cu tita :)):)):)) S-o cerut adormita pe perna...si de tati;))
eu nu stiu ce sa ma mai fac ca al meu nu vrea deloc tzitzi. cred ca ma las pagubasa, m-am chinuit de la 1 luna jumate sa-i dau. numai semiadormit mananca si atunci amagit bag suzeta....o scot, bag sanul, isi da seama si maraie..iar suzeta iar sanul pana nu mai are putere ca e prea somnoros si da acolo la falci.
da multumesc lui d-zeu a luat in greutate asa cum i-am dat...
mare rabdare iti trebe cu bebeul#-o

aanamaria
09.01.2010, 23:40:39
gata ma bag si eu la somn ca is singura pe aici
pupici si somn usor!>:D< >:D< >:D<

lady_l
09.01.2010, 23:45:49
al meu nu il vad ca l-ar durea gingiile... pe cand sa ma astept la de astea?
din cate citesc ma asteapta zile grele cu dintisorii... tre sa profit la maxim de linistea de acum;))

Eu stiu ca primul dinte apare cam la 6 luni..insa am vazut copii cu dinti la 4 luni jumate....la noi au inceput a se inflama gingiutele de la 4 luni..insa primul dinte l-am vazut abia acum la 9. Eu folosesc gel special ptr gingii si nu e atit de greu...nu fac abuz de treaba asta ..si o mai las sa ,irie uneori..sa mai roada vre-o jucarica....:D
Mirra insa mai tine concerte si fara motive:D

eu nu stiu ce sa ma mai fac ca al meu nu vrea deloc tzitzi. cred ca ma las pagubasa, m-am chinuit de la 1 luna jumate sa-i dau. numai semiadormit mananca si atunci amagit bag suzeta....o scot, bag sanul, isi da seama si maraie..iar suzeta iar sanul pana nu mai are putere ca e prea somnoros si da acolo la falci.

La noi e invers...suzeta nici nu vrea s-o vada..doar daca sa se joace cu ea. Titzica e la putere...fara ea fiica-mea face scandal. Scoate un sunet interesant cind vrea san..:D..si cind o aud deja stiu ca ii e dor de "torba" ei :)
Eu una ma chinuiam sa ii dau suzeta ca sa nu mai fiu nevoita sa ii dau sin de ficare data cind se trezeste...deci daca s-o miscat un pic si o deschis macar un ochi apoi gata..tre' s-o iau din patuts, pus pe pat..dat "anestezicul"..si iar pus in patuts. Nu ar fi un lucru atit de greau, dar ea se trezeste foarte des noaptea si eu una nu inteleg nimic somnul meu...tine exact cit o pauza de publicitate :))

crisstallus_cris
10.01.2010, 00:24:39
mi-am facut acu putin timp sa incep povestea nasterii lui iris
se facuse 30 decembrie si fetita noastra nu dadea nici un semn ca ar vrea sa iasa...dpn era 2 ianuarie...eu dupa planurile mele speram sa vina pe 15 dec=))...ma trezesc pe 30 dec si cand merg la baie observ o scurgere rosiatica...si ma si durea putin burta ca la menstruatie...am zis stai ca vine irisi si ne ura de anul nou...
pun mana pe telefon si o sun pe fosta mea colega de grupa care e rezidenta pe gineco la bucuresti...cu ea puteam vorbi orice...ea a zis ca e dopul gelatinos si probabil urmeaza sa nasc...apoi o sun pe dr mea care la fel imi zice de dop dar a zis ca ea crede ca e un fals travaliu...sa iau no spa si sa vad dc trec durerile
iau no-spa pe la 9 dimineata...si durerile nici gand se cedeze...erau cam la 30 de minute...apoi la 20....pe la 12(timp in care eu am stat sa monitorizz contractiile_) o sun pe dr si ii zic ca s-au intetit...ea mi-a zis ca e la bacau si ca sa merg la iasi ca vorbeste ea cu meedicul de garda sa ma vada si sa ii zica care e starea locala
am pus sa fac dus,am sunat-o pe alta colega de-a mea care a mers cu noi la iasi in caz ca o sa nasc in masina pe E85=)) sa ma moseasca...asa am zis de la inceput...saraca tocmai se apucase de curatenie dar a lasat tootul si a venit cu noi
pe drum a fost f ok,afara o vreme super,drumul curat fara gheata zapada sa u alte minuni...eu eram, tare stresata ca voi prinde vreme nasoala cand va fi sa nasc...am ras iin masina...parca mergeam la discoteca...pe la 16 am ajuns in iasi...pe drum am avut cam vreo 4-5 contractii suprotabile
ajungem la maternitate...ma vede dr de garda-o dr rezidenta fff draguta...imi izce ca e colul scurtat si permeabil la index...si ca urmeaza sa nasc dar nu chiar acu si ca ma interneaza...
eu de colo-ii zic ca am udne sa stau in iasi si dc pot sa ma duc acolo si vin eu la spital cand se intetesc contractiile...ea imi da voie si imi zice sa nu cumva sanasc acasa
eu bucuroasa ca nu stau singura in spital merg cu sotul si colega mea la celellalte colege ale mele din iasi...eram cam rupti de foame si vroiam sa mancam shaorma...asaca inainte de nastere
am ajuns la fete,am dat si comanda la smile...pe la 19 eu mancam shaorma...dar cam saream de pe scaun ca se cam intetisera contractiile...

la ora 20 am ajuns la spital...nu se mai putea sta...aveam contractii cam la 10 minute...si duilatatie 3-4
m-au internat,am luat bagajelul si sus la salonul de langa sala de nasteri
contractiile erau suprotabile,...adica erau dureroase dar m-am abtinut sa urlu pe acolo ca imie ra jena:-"...nu zic ca eu tot insistam cu peridurala...sa nu cumva sa ma pacaleasca sa nu imi mai puna anestezie
am uitat sa spun ca la 20 dr mea s-a pornit de la bacau sa vina sa ma asiste la nastere(ea era in cocnediu si mersese acasa)

asistenta de la sala de nasteri era o bomboana d efemeie...tare draguta si s-a purtat impecabil chiar si inainte de a-i da bani(ea a fost singura care s-a tras cand i-am bagat banii in buzunar)

pe la 22 imi spune ca am dilatatie 6...si ca vb cu anestezistulk sa imi puna catetrul de peridurala

la 2230 a ajuns si dr mea de la bacau...exact cand anestezista imi punea catereul
oidata cu anestezia au mai scazut in intensitate ciontractiile...dar nu a diurat f mult bucuria...sava zic ce asteptam eu de la anestezie-sa nu simt deloc contractiile si sa imi spuna doctorii cand sa imping...in fine ca nu a fost chiar asa...
pe parcusrul travaliului s-a monitorixzat fff bine tensiunea,bcf-urile...totul era sub control
m-au pus sa stau in pisiorae sa ma sprijin de masa de nasteresa coboare copilul
a fost cam nasol in perioada aia...apoi m,-au urcat pe masa pe la 2330 parca....si a inceput corvoada...
a fost dureros...si nu reuseam sa imping cum trebuie...cand faceam pauza pt aer la urmatoarea impingere pierdeam din putere si copilul urca inapoi
dr m-a certat ca chinui cpoilul...nu va zic cum m-am simtit....imi era asa ciuda:-w
pana la urma cu ajuotorul asistentei cxare a impins de burta am reusit sa scoct copilul...care avea circulara stransa de cordon...si era vanta saracuta...de-acu eu ma uitam la neonatolog cum o curata si ii facea manevrele de dupa nastere...am fost cam speriata ca mi s-a parut bleguta...nu tipa tare ci doar scancea usor...credam ca aluat o nota f mica la nastere...
intre timp m-am trezit ca incepe dr sama coase....doamne orbil a fost...cu tot cu anestezie locala si in doza mare...credeam ca nu se mai termina odata...
pe iris au pus-o sub balonul ala d eoxigen si ii vedeam ochisorii mari albastri cum inspecatu camera si scotea f des limbuta..,ii era foame micutei;))...eu ma uitam numai la ea...
la un moment dat intreb de ce nu plange fetita...si dr mea imi raspudne ironic ca se plange destul mama ei [-X

asistenta i-a facut poze cu telefonul ei mobil si cand a venit sotul meu sa imia duca pampersii si o sticla cu apa-ca nu aveam la mine-a coborat la el la lift sa ii arate fetita...nu multi ar face asta...

am uitat sa zic ca am anascut pe 31 dec la 00.10...cusutul a durat mai mult,dr mea a vrut sa se asigure ca e totul bine ca ea s-a intosr in aceaeasi noapte la bacau...si mi-a zis sa o sun in fiecare zi dupa toaleta epiziotomieiei sa iiz ic cum ma simt

dupa nastere nu am reusit s ama ridic din pat decat pe la 13...si atunci am ametit si era sa pic jos...noroc de o infirmiera care m-a ajutat sa merg si la baie
nu va zic cum m-a durut epiziotomia...si cum ergam ca o rata...tare nasol,oribil...

apoi pe la 14 am urcat la etajul 5 si apoi mi-au adus comoara...si de-atunci am inceput sa ne cunoastem...am petrecut si noapte de revelion noi 2 si cu celelalte 3 mamici din salon
laptele mi-a venit cama treia zi-pe 2 ianuaire....si mi-au dat inainte supliment ca era fetita flamanda..
m-a apucat si un episod de depresie...am plans de numa numa...mi se parea ca nu sunt in stare sa fac nimic bine..bien ca am depasit momentul
pe 3 ianuarie duminica mi-au dat drumul...atunci si-a vazut si tati fetita...a cautat-o mult in cobinezon ca era cam mare pt ea si se vedeau numai ochisorii;-)

a venit si colega mea cu sotul sa fie langa mine si pe drumul inapoi la piatra...ea e mama spirituala a lui iris;-)

acu ma simt bine,am fost vineri la iasi si mi-au scos firele...a zis dr ca e f bine cicatrizat

pot sa spun ca nu regret ca anm nascut natural,mai ales ca am avut un travaliu fff usor si o nastere la fel de usoara...si acu imi este bine...pot sa ma aplec la patut,pot sa ridic fetita,pot sa fac curatenie...nu mai simt cicatricea de "jos"

cam atat despre nasterea micutei iris elena...care a venit sa ne ure pe 31 decembrie 2009
Desi mi-ai mai povestit la telefon cum a fost tot am citit cu mult interes ce ai povestit.Pupici pt tine si Iris:*

biutzaxx
10.01.2010, 00:38:33
exact asa procedez si eu cu suzeta, maraiala, ziua e ff activ, dar cand ii e foame tare sta la san(asta cam la 4 ore), sau cand incep sa il adorm, e moale, si papa..
i-as da la 4 ore cand stiu ac ii e foame, dar tot papa numai dintr-un san, si am zis ca la 2-3 ore cu scandal dar tot papa ceva, adunat intr-o zi, e mai mult decat daca i-as da la 4 ore..
eu zic sa mai insisti cu sanul pana la diversificare, apoi o sa ii dai mai rar si cine stie, poate il apuca dorul :p

biutzaxx
10.01.2010, 00:41:35
jewelieta, multumim de poveste! a fost frumoasa si ma bucur ca a fost bine!:* :* :*

ce mai stiti de moniquevirgo? are cineva nr ei de telefon sa o mai intrebam ce mai face ea si puiuta ei?

aanamaria
10.01.2010, 10:23:13
exact asa procedez si eu cu suzeta, maraiala, ziua e ff activ, dar cand ii e foame tare sta la san(asta cam la 4 ore), sau cand incep sa il adorm, e moale, si papa..
i-as da la 4 ore cand stiu ac ii e foame, dar tot papa numai dintr-un san, si am zis ca la 2-3 ore cu scandal dar tot papa ceva, adunat intr-o zi, e mai mult decat daca i-as da la 4 ore..
eu zic sa mai insisti cu sanul pana la diversificare, apoi o sa ii dai mai rar si cine stie, poate il apuca dorul :p

daca ai sti de cate ori vroiam sa renunt si sa ii dau biberon...
asta e, cica baietii sunt mai lenesi si de asta fac nazuri. eu o sa ii dau cat mai merge dar deja si prin somn imi maraie ca si cum "iar vrei sa ma pacalesti"=))

aanamaria
10.01.2010, 10:25:43
neatza mamici si bebei! nu v-ati trezit inca? al meu e treaz de la 8 dar s-a mai jucat un pic pana la 9 cand m-am ridicat si eu din pat (e un scump, are mila de mamica lui si o mai lasa sa mai doarma;)) ).
fetelor care si-a verificat cardul? oare avem banii pusi sau tot pe 11 ii pun astia?

aanamaria
10.01.2010, 10:28:19
La noi e invers...suzeta nici nu vrea s-o vada..doar daca sa se joace cu ea. Titzica e la putere...fara ea fiica-mea face scandal. Scoate un sunet interesant cind vrea san..:D..si cind o aud deja stiu ca ii e dor de "torba" ei :)
Eu una ma chinuiam sa ii dau suzeta ca sa nu mai fiu nevoita sa ii dau sin de ficare data cind se trezeste...deci daca s-o miscat un pic si o deschis macar un ochi apoi gata..tre' s-o iau din patuts, pus pe pat..dat "anestezicul"..si iar pus in patuts. Nu ar fi un lucru atit de greau, dar ea se trezeste foarte des noaptea si eu una nu inteleg nimic somnul meu...tine exact cit o pauza de publicitate :))

off doamne, acum nu stiu cum e mai bine... ca mine sau ca tine... cred ca nu as rezista sa fie asa dependent de tzitzica.

alinutza20
10.01.2010, 10:28:23
neatza mamici si bebei! nu v-ati trezit inca? al meu e treaz de la 8 dar s-a mai jucat un pic pana la 9 cand m-am ridicat si eu din pat (e un scump, are mila de mamica lui si o mai lasa sa mai doarma;)) ).
fetelor care si-a verificat cardul? oare avem banii pusi sau tot pe 11 ii pun astia?

neata.. desi e amiaza acusi;)) ;)) nu cred k e vreo mamica care sa doarma la ora asta:)):))
nu sunt bani.. cred ca maine.. sambata si duminica nu avea cine sa faca viramente:))

aanamaria
10.01.2010, 10:35:01
neata.. desi e amiaza acusi;)) ;)) nu cred k e vreo mamica care sa doarma la ora asta:)):))
nu sunt bani.. cred ca maine.. sambata si duminica nu avea cine sa faca viramente:))
ma gandeam ca poate sunt pusi de vineri

alinutza20
10.01.2010, 10:50:59
ma gandeam ca poate sunt pusi de vineri

neah.. n-ai sa vezi:)):)) sa ne rugam sa-i puna maine.. k fiind luni.. au d-nele de povestit week-endu:-w :-w

Milagros
10.01.2010, 10:51:58
Ma bucur enorm pentru tine ca a venit sa te asiste. Uite eu nu am avut norocul asta dar macar am avut noroc tot de o doctorita cu suflet pe care o voi pastra in amintire toata viata ca e om cu adevarat si si-a ales bine meseria. Parca un pic mi-a parut bine ca nu a venit dna Manole ca tare rusine imi era sa tip ;))

Milagros
10.01.2010, 10:54:42
cu ce i-ai dat pe fata??
te inteleg ce greu ti-e, rabdare ca acusi creste si scapi de astea..las ca ii spun eu sa fie cumintel si neplangacios cand ne intalnim noi!:*
I-am dat cu laptic de la mine ca fiind pielicica uscata il mai hidrateaza. Vad ca arata mai bine fatzuca.
Vaaai, mare minune ai face sa ii tii un discurs ceva poate se cuminteste ;))

Milagros
10.01.2010, 10:58:34
Neatza si de la mine... dupa ce am postat de doua ori :))
Pe mine parca m-au lovit 2 trenuri, unu din fata si unu din spate :(( Am avut noapte de vis cu ochii mari. Acu tocmai ce i-am dat sa pape iar el da afara tot tot :(( Nu stiu din ce traieste puiul asta al meu :((
I-am schimbat 4 pelincute sub cap in 3 minute cat de mult a dat afara. Nu pot sa inteleg de ce papa pana ii e rau, daca e stomacul plin de ce mai plange dupa san si de ce mai suge? :-s

jewelieta
10.01.2010, 11:11:44
exact problema asta o am si eu
papa...in timp ce papa face caca,se simte la mana pe care i-o tin sub funduletz...o tin la semi-verticala cam 5-10 minute apoi o schimb....si in timp ce o schimb incepe sa dea afara ce a papat si apoi sa sughite...si cu fiecare sughit da afara si mai mult...ma intreb si eu dc papa suficient:-s

Milagros
10.01.2010, 11:16:57
exact problema asta o am si eu
papa...in timp ce papa face caca,se simte la mana pe care i-o tin sub funduletz...o tin la semi-verticala cam 5-10 minute apoi o schimb....si in timp ce o schimb incepe sa dea afara ce a papat si apoi sa sughite...si cu fiecare sughit da afara si mai mult...ma intreb si eu dc papa suficient:-s
Sa stii ca al meu a luat f bine in greutate. De la 3050 la nastere si 3060 cu cat am plecat acasa acum are 4700... Ideea e ca ma chinui mereu sa il schimb sa nu stea ud si murdar, tre sa fiu pe faza sa ii pun mereu pelincuta sub cap si tot asa.

jewelieta
10.01.2010, 11:28:12
eu inca nu am cantarit fetita...mergem sapt viitoare l amedicul de familie...trebuia sa mergem miercuri dar eu aveaam 38 cu 5 si nu am putu iesi din casa
dc a luat in greutate e ok, probabil e bebele mai dornic sa suga tot si apoii regurgiteaza...intr-adevar e stresant sa tot schimbi pelincuta hainutele...dar speram ca trece

ungrasmic
10.01.2010, 11:30:57
Neatza mamici, eu sut treaza de la 8, Cosmin inca nu a facut kk, desi e a 4-a zi:-w . I-am dat mai inainte o lingurita de ceai de musetel si ma rog la DD sa ne dea o kk ^:)^ ^:)^ ^:)^

Milagros
10.01.2010, 11:35:33
Neatza mamici, eu sut treaza de la 8, Cosmin inca nu a facut kk, desi e a 4-a zi:-w . I-am dat mai inainte o lingurita de ceai de musetel si ma rog la DD sa ne dea o kk ^:)^ ^:)^ ^:)^
Da il deranjeaza pe puiut ca nu a facut sau vrei tu sa fii linistita? Ca eu stiu ca bebeii alaptati exclusiv pot face si la cateva zile fara sa fie vba de constipatie.

ungrasmic
10.01.2010, 11:41:52
Da il deranjeaza pe puiut ca nu a facut sau vrei tu sa fii linistita? Ca eu stiu ca bebeii alaptati exclusiv pot face si la cateva zile fara sa fie vba de constipatie.
Nu il deranjeaza deloc, e vesel, dar e prima data cand nu face asa multe zile si ma ingrijoreaza

jewelieta
10.01.2010, 11:50:01
fetele cand se poate face baie la bebelusi?
lui iris i-a cazut buricul joi...dar inca mai are niste cruste care sangereaza usor uneori la nivelul buricutului...astept pana trece de tot/?sau cum?voi cum ati facut?

Milagros
10.01.2010, 11:59:23
fetele cand se poate face baie la bebelusi?
lui iris i-a cazut buricul joi...dar inca mai are niste cruste care sangereaza usor uneori la nivelul buricutului...astept pana trece de tot/?sau cum?voi cum ati facut?
Eu am asteptat sa treaca de tot si pana a trecut am dat locul respectiv cu spirt zilnic.

michellina
10.01.2010, 12:01:16
Salutari si de la noi! S-a confruntat cineva cu conjunctivita la bebei? Lui David ii curge un ochisor si il sterg cu ser. Pediatra a zis sa il dau cu unguent oflalmic, dar ala are antibiotic si farmacista a zis ca nu e recomandat la bebei mici. Ce as putea incerca?

jewelieta
10.01.2010, 12:03:32
noi in maternitate am avut o secretie purulenta laochisorul drept...si au sters-o cu ser fiziologic si apoi picaturi cu NETTACIN...dupa 5 zile a trecut,acu e curat ochisorul
si ai grija ,comprese sterile,sa fiic curata pe maini ...eu ma dezinfectam cu alcool sanitar

alinutza20
10.01.2010, 12:32:27
eu i-am facut monei baie inca de cand nu-i cazuse inca buricul:) eu zic k poti sa-i faci linistita..
shery stiu k voi aveati si stafilococul si cred k si de asta ati amanat baita generala:-? :-?

ungrasmic
10.01.2010, 12:37:14
eu i-am facut monei baie inca de cand nu-i cazuse inca buricul:) eu zic k poti sa-i faci linistita..
shery stiu k voi aveati si stafilococul si cred k si de asta ati amanat baita generala:-? :-?
Si eu la fel, doctorita mi-a zis ca unor copii le cade mai greu buricutul si sa ii facem baita. Mi-a spus sa-l acopar cu pansament steril apoi cu o pelinca impaturita si sa nu-l tin nespalat. La Cosmin a cazut dupa aproape 3 saptamani, eu i-am facut baitza de cand l-am adus acasa.

alinutza20
10.01.2010, 13:00:49
Si eu la fel, doctorita mi-a zis ca unor copii le cade mai greu buricutul si sa ii facem baita. Mi-a spus sa-l acopar cu pansament steril apoi cu o pelinca impaturita si sa nu-l tin nespalat. La Cosmin a cazut dupa aproape 3 saptamani, eu i-am facut baitza de cand l-am adus acasa.

pai era iulie si transpira mititica.. riscam alte chestii.. eu mai scapat apa si la buric dar dadeam cu spirt si baneocin.. i-a cazut cam cu 4 zile mai tarziu decat la restul da nu-i bai:)

michellina
10.01.2010, 13:15:15
noi in maternitate am avut o secretie purulenta laochisorul drept...si au sters-o cu ser fiziologic si apoi picaturi cu NETTACIN...dupa 5 zile a trecut,acu e curat ochisorul
si ai grija ,comprese sterile,sa fiic curata pe maini ...eu ma dezinfectam cu alcool sanitar

Multumesc pt raspuns!:* Reuseai sa ii pui picaturile in ochi sau puneau asistentele?

biutzaxx
10.01.2010, 13:38:36
eu abia m-am trezit :))
puiul meu doarme de la ora 2 si inca nu s-a terzit ..
mai nou se culca pe la 21 , se trezeste la 23 fresh cu chef de joaca si apoi pe la 1:30-2 adoarme iar, si doarme pana la amiaza, apoi ia 2 ore pauza de joaca, iar somn o ora-doua, si tot asa..

jewelieta
10.01.2010, 13:42:18
In maternitate i-au pus asistentele, apoi acasa m-am descurcat eu. Deschizi pleoapa si picuri in coltul extern al ochiului...cate picaturi recomanda medicul.

Cateva poze cu Iris:
http://picasaweb.google.com/anca.jewelieta/Iris?locked=true#
(nu stiu cum sa pun link direct)

biutzaxx
10.01.2010, 13:49:30
I-am dat cu laptic de la mine ca fiind pielicica uscata il mai hidrateaza. Vad ca arata mai bine fatzuca.
Vaaai, mare minune ai face sa ii tii un discurs ceva poate se cuminteste ;))
il pun pe Sebanel sa ii spuna cum sta treaba ;))

alinutza20
10.01.2010, 13:58:42
In maternitate i-au pus asistentele, apoi acasa m-am descurcat eu. Deschizi pleoapa si picuri in coltul extern al ochiului...cate picaturi recomanda medicul.

Cateva poze cu Iris:

el privat albumul:(

tsimonaiuliana
10.01.2010, 14:11:15

Cateva poze cu Iris:

Nu se vede nici o poza sau cel putin eu nu vad.

tsimonaiuliana
10.01.2010, 14:12:36
Biu,esti la facultatea de drept?

jewelieta
10.01.2010, 14:22:22
acu rezolv...

biutzaxx
10.01.2010, 14:24:13
Neatza si de la mine... dupa ce am postat de doua ori :))
Pe mine parca m-au lovit 2 trenuri, unu din fata si unu din spate :(( Am avut noapte de vis cu ochii mari. Acu tocmai ce i-am dat sa pape iar el da afara tot tot :(( Nu stiu din ce traieste puiul asta al meu :((
I-am schimbat 4 pelincute sub cap in 3 minute cat de mult a dat afara. Nu pot sa inteleg de ce papa pana ii e rau, daca e stomacul plin de ce mai plange dupa san si de ce mai suge? :-s
ia si vb cu dr Siminiceanu, sigur te va ajuta cu ceva si poate iti recomanda un ,medicament antivomitiv... totusi nu e bine sa stai asa :*

jewelieta
10.01.2010, 14:25:05
poze
http://picasaweb.google.com/anca.jewelieta/Iris02#

biutzaxx
10.01.2010, 14:26:51
nu cred ca ajunge o lingura, da-i mai bine un biberon cu 60 ml ceai, nu are ce sa faca, si nici sa nu crezi ca va refuza sanul in favoarea biberonului, ca acolo e ceai, deci nu-l va indragi prea mult. Eu alaptez exclusiv si tot ii mai dau ceiut la acteva zile, sa nu uite de biberon pt cand e cazul sa ii dau lapte praf cand nu sunt acasa cu el ...

biutzaxx
10.01.2010, 14:29:07

Cateva poze cu Iris:

ce dulce si frumoasa este! sa iti fie sanatoasa si norocoasa!

petronelaaa
10.01.2010, 14:31:52
poze

Sa va traiasca si sa fie sanatoasa, sa va bucurati de [email protected]};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-

Un copil reusit! BRAVOOOOO!!!=D>

tsimonaiuliana
10.01.2010, 14:32:55
poze

Foarte simpatica.Sa va traiasca.

Anmari
10.01.2010, 14:34:30
Sa va traiasca si sa fie sanatoasa, sa va bucurati de [email protected]};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-

Un copil reusit! BRAVOOOOO!!!=D>

Petronela parca tu spuneai ca banana cu lapte formula ajuta sa iasa bebele afara. I-am dat si eu ieri si se pare ca mai tare s-a constipat :(( ... azi am trecut pe suc de morcov cu mandarina si nici asa nu vrea sa iasa :((. gaza mea n-a fost contipata niciodata :(( dar de cand i-am dat banana cu branza (pe care a mancat=-o toata, i-a placut) iese tare greu afara :(. Ma duc sa-i cumpar musetel si sa vad daca iese asa.

petronelaaa
10.01.2010, 14:38:40
Petronela parca tu spuneai ca banana cu lapte formula ajuta sa iasa bebele afara. I-am dat si eu ieri si se pare ca mai tare s-a constipat :(( ... azi am trecut pe suc de morcov cu mandarina si nici asa nu vrea sa iasa :((. gaza mea n-a fost contipata niciodata :(( dar de cand i-am dat banana cu branza (pe care a mancat=-o toata, i-a placut) iese tare greu afara :(. Ma duc sa-i cumpar musetel si sa vad daca iese asa.

banana cu formula la noi functioneaza, si au mai zis mamici la care functiona; acum....na...fiecare cu aparatul digestiv al lui.... poate nu la toti merge, nu stiu ce sa zic.:-s
banana cu branzica nu are acelasi efect:| (adica de laxativ)
poate merge cu musetel%%- %%-

jewelieta
10.01.2010, 14:39:22
multumim fetele>:D<

Milagros
10.01.2010, 14:42:44
Salutari si de la noi! S-a confruntat cineva cu conjunctivita la bebei? Lui David ii curge un ochisor si il sterg cu ser. Pediatra a zis sa il dau cu unguent oflalmic, dar ala are antibiotic si farmacista a zis ca nu e recomandat la bebei mici. Ce as putea incerca?
Si la al meu ii curge un pic un ochisor din maternitate si face puchinel, la inceput i se lipea dimineata. Dar pediatra nu mi-a zis nimic, l-am sters cu ser fiziologic si acum mai curge dar mai putin.

Milagros
10.01.2010, 14:43:30
Da, asa este, am amanat si din cauza stafilococului, dar si a buricutului si a fricii ;))

Milagros
10.01.2010, 14:47:42
ia si vb cu dr Siminiceanu, sigur te va ajuta cu ceva si poate iti recomanda un ,medicament antivomitiv... totusi nu e bine sa stai asa :*
Uf, sper sa nu fie cazul de medicamente. Iubirea mea mica e si lacom tare, trage din san parca i l-ar fura careva ;)) Oricum, o sa vad ce zice si pediatra ca m-am saturat eu de cat regurgiteaza, pe el nu pare sa il deranjeze in vreun fel.

Milagros
10.01.2010, 14:49:39

Cateva poze cu Iris:

Ce buzata e micuta ta, o sa fie o gagica tare sexi! Sa va traiasca si sa fie mancacioasa, necolicioasa si sa doarma bine noaptea! >:D<

alinutza20
10.01.2010, 15:03:23
ufff abia astept sa se incalzeasca sa facem si noi o intalnire... din timp si bine planificat sa putem ajunge cat mai multe...

Green_Eyes
10.01.2010, 15:06:47

Si Tudor a avut problema asta: timp de o luna a iesit afara doar ajutat cu supozitor, o data la 3 zile. Eu banuiesc ca a fost de la faptul ca i-am schimbat formula, de la Humana am trecut la Nan - il alaptam, dar ii dadeam si completare. I-am dat Debridat timp de 14 zile, insa nu a avut nici un efect, dupa care alte 14 zile i-am dat pliculete Biotics Baby (de doua ori pe zi dizolvate in lapte) si s-a reglat. De atunci face zilnic, cu mici exceptii.

Stiu ca e greu sa il vezi asa, insa fiind alaptat exclusiv la san, nu cred ca este vorba de constipatie. Poti sa ii pui un supozitor si vezi cum se comporta in continuare. Daca persista problema, cere-i sfatul medicului sau poti incerca Biotics.

ungrasmic
10.01.2010, 15:12:02
nu cred ca ajunge o lingura, da-i mai bine un biberon cu 60 ml ceai, nu are ce sa faca, si nici sa nu crezi ca va refuza sanul in favoarea biberonului, ca acolo e ceai, deci nu-l va indragi prea mult. Eu alaptez exclusiv si tot ii mai dau ceiut la acteva zile, sa nu uite de biberon pt cand e cazul sa ii dau lapte praf cand nu sunt acasa cu el ...
Pai sigur a fost insuficient, ca a dat doar gaze, n-a facut nimic pana acum. Ii fac si-i pun in biberon, sper sa vrea, ca tare s-a strambat cand i l-am dat cu linguritza. Nu ma trage inima sa ma duc cu el la spital, daca tot nu are alte simptome, ii mai dau niste ceiut, poate poate:-s

ungrasmic
10.01.2010, 15:14:11
Si Tudor a avut problema asta: timp de o luna a iesit afara doar ajutat cu supozitor, o data la 3 zile. Eu banuiesc ca a fost de la faptul ca i-am schimbat formula, de la Humana am trecut la Nan - il alaptam, dar ii dadeam si completare. I-am dat Debridat timp de 14 zile, insa nu a avut nici un efect, dupa care alte 14 zile i-am dat pliculete Biotics Baby (de doua ori pe zi dizolvate in lapte) si s-a reglat. De atunci face zilnic, cu mici exceptii.

Stiu ca e greu sa il vezi asa, insa fiind alaptat exclusiv la san, nu cred ca este vorba de constipatie. Poti sa ii pui un supozitor si vezi cum se comporta in continuare. Daca persista problema, cere-i sfatul medicului sau poti incerca Biotics.

El de obicei facea de cel putin o data pe zi, uneori de 2-3 ori, n-a mai facut asa ceva niciodata. Stau si ma gandesc daca sa merg cu el la Sf Maria sau nu

Green_Eyes
10.01.2010, 15:15:42

Cateva poze cu Iris:

E dulcica! Sa va traiasca!

alinutza20
10.01.2010, 15:15:52
Pai sigur a fost insuficient, ca a dat doar gaze, n-a facut nimic pana acum. Ii fac si-i pun in biberon, sper sa vrea, ca tare s-a strambat cand i l-am dat cu linguritza. Nu ma trage inima sa ma duc cu el la spital, daca tot nu are alte simptome, ii mai dau niste ceiut, poate poate:-s

since nu cred k are rost sa mergi la spital:(
eu am avut problema asta 2 luni.. si era alaptata exclusiv:).. se pare k fiecare are o perioada. moni nici cu supozitoru nu mai iesea.. nici cu termometru.. nici cu musetel.. pff prin cate am trecut:((:(( am facut si eco abdominala.. mi-era frica de megacolon.. ufff
acum am noroc k e divesificata si am mai multe solutii si variante..
multa bafta si nu dispera:*:*:*

Green_Eyes
10.01.2010, 15:16:30
El de obicei facea de cel putin o data pe zi, uneori de 2-3 ori, n-a mai facut asa ceva niciodata. Stau si ma gandesc daca sa merg cu el la Sf Maria sau nu

Nu cred ca e cazul, e ceva normal pana la urma ..pune-i un supozitor cu glicerina, iese garantat. Si maine vorbesti cu pediatrul.

ungrasmic
10.01.2010, 15:19:34
since nu cred k are rost sa mergi la spital:(
eu am avut problema asta 2 luni.. si era alaptata exclusiv:).. se pare k fiecare are o perioada. moni nici cu supozitoru nu mai iesea.. nici cu termometru.. nici cu musetel.. pff prin cate am trecut:((:(( am facut si eco abdominala.. mi-era frica de megacolon.. ufff
acum am noroc k e divesificata si am mai multe solutii si variante..
multa bafta si nu dispera:*:*:*
Poate n-as fi asa stresata, dar avand hidrocel, mi-au zis sa merg la spital in caz de oprirea tranzitului intestinal, dar daca nu da nici gaze. Am fost la chirurgie cu el pe 6 si l-acontrolat, a spus ca nu necesita interventie chirurgicala, sa ma intorc cu el la un an. Ma gandesc ca in 3 zile nu s-a schimabt asa, ca nu e modificat nici la culoare, nici consistenta...atunci l-a stimulat sa vada daca are scaun si a facut mult, dar de atunci nimic nimic.

crisstallus_cris
10.01.2010, 15:59:42
poze
F scumpica e.Imi vine sa o mananc de dulcica ce e.;))

gabriela_rgh
10.01.2010, 16:58:40
poze
Ce buzite acolo!:love: :love: :love: :love:
Sa creasca mare si cuminte!Frumoasa e deja!>:D< >:D< >:D<

gabriela_rgh
10.01.2010, 17:00:40
Poate n-as fi asa stresata, dar avand hidrocel, mi-au zis sa merg la spital in caz de oprirea tranzitului intestinal, dar daca nu da nici gaze. Am fost la chirurgie cu el pe 6 si l-acontrolat, a spus ca nu necesita interventie chirurgicala, sa ma intorc cu el la un an. Ma gandesc ca in 3 zile nu s-a schimabt asa, ca nu e modificat nici la culoare, nici consistenta...atunci l-a stimulat sa vada daca are scaun si a facut mult, dar de atunci nimic nimic.
Scumpa am scris si la off topic dar nu stiu daca ai vazut!
cumnata mea da fetei formula speciala cu biffidus(nu stiu daca am scris corect:-" )...poti intreba pediatrul despre asta.Si nepotica a avut probleme cu constipatia dar s-au rezolvat de cand papa lapticul nou!>:D< >:D< >:D< >:D<

alinutza20
10.01.2010, 17:08:37
fetele fii-mea nu papa carne:((:((.. ce-i drept e si cam scarbos ce iese acolo...
imi dati o idee de combinatie eva sa nu mai fie asa scarbos plsssss=(( =((
ea nu e mofturoasa.. a mancat cam tot ce i-am dat pana acum.. da carne nu[-( [-(
uffff..........

tsimonaiuliana
10.01.2010, 17:10:03
fetele fii-mea nu papa carne:((:((.. ce-i drept e si cam scarbos ce iese acolo...
imi dati o idee de combinatie eva sa nu mai fie asa scarbos plsssss=(( =((
ea nu e mofturoasa.. a mancat cam tot ce i-am dat pana acum.. da carne nu[-( [-(
uffff..........

Tu de cand ai inceput sa ii dai carnita?

alinutza20
10.01.2010, 17:18:37
Tu de cand ai inceput sa ii dai carnita?

de la 6 luni si putin..

Milagros
10.01.2010, 17:34:19
de la 6 luni si putin..
Pai cu ce o combini? Cu legume, nu?

Andrusca
10.01.2010, 17:44:07
Buna mamici!

Ce mult ati scris...se pare ca bebeii sunt cuminti;))

sa incep:
felicitari mami de Iris! sa creasca fetita sanatoasa si sa va aduca numai bucurii (poate cand mai venim la bunici in Piatra Neamt iesim la plimbare in parc....sa iesim si noi la petit..ca am vazut ca se practica pe aici :-" )

si lui Andrei i-a curs ochisorul pe la 3 luni si il stergeam cu ser si puneam picaturi Tobradex si a evoluat f bine

ref la baita cat timp mai are buricul: lui Andrei i-a cazut cam la 2 sapt de la nastere si pediatra a zis sa il spalam prin tamponare pana ii cade buricul; acum depinde de fiecare cum considera (la noi era si iarna)

Alina, eu carnita o blenduiesc cu legumele si o papa f bine; piurel care reiese dupa blenduire il las mai lichid asa....ca asa ii place lui Andrei

alinutza20
10.01.2010, 17:45:59
Pai cu ce o combini? Cu legume, nu?

dap:(:( cu legumele pe care le mananca de obicei...

alinutza20
10.01.2010, 17:48:28
Alina, eu carnita o blenduiesc cu legumele si o papa f bine; piurel care reiese dupa blenduire il las mai lichid asa....ca asa ii place lui Andrei[/QUOTE]

am sa incerc si eu mai lichid poate vrea.. eu i-am dat mai mult pasta... si pe cuvant k e scarbos k am gustat... oare sa-i pun un praf de sare.. sau o picatura de lamaie.. nu ma duce capu...

mamideiris
10.01.2010, 18:11:28
am sa incerc si eu mai lichid poate vrea.. eu i-am dat mai mult pasta... si pe cuvant k e scarbos k am gustat... oare sa-i pun un praf de sare.. sau o picatura de lamaie.. nu ma duce capu...

Si micuta mea pana la 6 luni jumate a fost alaptata exclusiv iar cand am inceput sa-i dau carnita o pasam cu legume,piure de cartofiori sau cu ciorbita.Dar ai sa descoperi cum o sa-i placa mai mult si eventual ai sa si inventezi diverse retete ;)) .

aanamaria
10.01.2010, 18:27:46
de la 6 luni si putin..
sa stii ca eu am scos banii azi.
nu am avut cand sa va zic. >:D<

alinutza20
10.01.2010, 18:35:09
sa stii ca eu am scos banii azi.
nu am avut cand sa va zic. >:D<

pe card????????? acu verific.. revin si editez

la mine pe card nu sunt:((:((:((:((
la ce banca ai card?

jewelieta
10.01.2010, 18:36:08
fetele voi calcati hainutele bebeilor de fiecare data?

alinutza20
10.01.2010, 18:38:26

eu le-am calcat in prima luna cele de la piele.. apoi m-am lasat de sportu asta k nu mai faceam fata...

aanamaria
10.01.2010, 18:40:03
pe card????????? acu verific.. revin si editez

la mine pe card nu sunt:((:((:((:((
la ce banca ai card?

la brd am eu

alinutza20
10.01.2010, 18:41:40
la brd am eu

de obicei intra la toate odata.. oare mie de ce-mi arata k nu-s....:-w :-w :-w

aanamaria
10.01.2010, 18:42:05
si eu calcam tot in prima luna apoi nu mai ca era prea mult pentru mine. mie nu imi place sa calc deloc>:P
macar alea care vin direct pe piele calca-le...

jewelieta
10.01.2010, 18:48:02
le--am calcat prima oara ...si acu oricum le spal separat...nu prea mai am timp sa mai calc...o sa vad...mersi de raspunsuri

aanamaria
10.01.2010, 19:08:46

tu verifici pe internet?
mai bine mergi si vf cardul, poate nu e actualizat...

alinutza20
10.01.2010, 19:12:57
tu verifici pe internet?
mai bine mergi si vf cardul, poate nu e actualizat...

da.. eh.. maine de acu k e tarziu..
maine sigur sunt:D:D

aanamaria
10.01.2010, 19:25:00
da.. eh.. maine de acu k e tarziu..
maine sigur sunt:D:D
asa, e tarziu. eu l-am verificat din curiozitate cand am fost sa iau paine. nici nu ma asteptam;-)

Andrusca
10.01.2010, 19:35:53
Alina, eu carnita o blenduiesc cu legumele si o papa f bine; piurel care reiese dupa blenduire il las mai lichid asa....ca asa ii place lui Andrei

am sa incerc si eu mai lichid poate vrea.. eu i-am dat mai mult pasta... si pe cuvant k e scarbos k am gustat... oare sa-i pun un praf de sare.. sau o picatura de lamaie.. nu ma duce capu...[/quote]

pana pe la 10-11 luni nu am pus sare deloc...papa asa :-"

petronelaaa
10.01.2010, 19:43:52

eu nici acu nu-i pun sare la mancarea ei... e mai "salcie" asa.... da`mananca:-"

Sarea

Rinichii bebelușului dumneavoastră nu pot asimila prea multă sare și este periculos să-i dați prea multă.
Bebelușii mai mici de șase luni ar trebui să primească mai puțin de 1g de sare pe zi.
O alăptare sau o formulă specială pentru bebeluși va da aportul necesar de sare în dieta lui, fără să fie nevoie de alt adaos de sare.
Când trece la alimente solide, asigurați-vă că ele nu conțin un adaos de sare prea mare.
Nu adăugați sare în mâncarea pe care i-o dați copilului.
Trebuie să limitați cantitatea de mâncăruri sărate pe care le dați bebelușului dumneavoastră, cum ar fi brânza, șunca afumată sau cârnații.
Evitați să-i dați copilului mâncare semipreparată care nu este concepută special pentru bebeluși, cum ar fi sosul de paste sau cerealele pentru micul dejun - pot să conțină sare în cantitate mare.Zahărul

Zahărul poate provoca apariția cariilor atunci când încep să îi apară dinții. Deci nu adăugați zahăr în mâncarea și băutura pe care le dați bebelușului.
Dacă îi faceți compot bebelușului dumneavoastră, îndulciți-l cu banane zdrobite, lapte matern sau lapte praf.

michellina
10.01.2010, 19:44:59
Multumesc pt sfaturi! Va cumpara sotul maine picaturi sa ii pun pt ca vad ca nu trece doar sters cu ser fiziologic.

Iris e o scumpica! Sa creasca mare, ca frumoasa e!

ungrasmic
10.01.2010, 19:52:21
Eu inca i le calc pe toate, de fiecare data, sincer ultimele dati i le-a calcat sotul, mai vie mama si ne calca...daca ar trebui sa fac numai eu n-as apuca probabil.Nu probabil, sigur

AnaM
10.01.2010, 19:56:37
Eu am tot la BRD, am verificat aseara si nu erau, deci azi sigur nu i-a bagat nimeni... O sa verific maine, ca as fi vrut sa merg la shopping.

petronelaaa
10.01.2010, 19:57:21

Eu i le-am calcat pana pe la 1an asa:-" ... vorba vine ca EU; cum o prindeam pe mama cum o insarcinam cu treaba, saraca stia ca de cate ori vine la nepoata, nu scapa fara sa calce ;))

Andrusca
10.01.2010, 20:12:36

pana pe la 5-6 luni am calcat si eu de imi venea rau, dar m-am lasat ca nu mai aveam timp.....

alinutza20
10.01.2010, 20:53:54
Eu am tot la BRD, am verificat aseara si nu erau, deci azi sigur nu i-a bagat nimeni... O sa verific maine, ca as fi vrut sa merg la shopping.

maine dim verific si eu.. dak sunt ar trebui sa apara.. de obicei stii k, cum intra cum apar pe net...
si eu am planuri cu ei:)):))

le. a verificat si anmari.. transilvania parca.. nici la ea nu-s..

aanamaria
10.01.2010, 21:29:17
maine dim verific si eu.. dak sunt ar trebui sa apara.. de obicei stii k, cum intra cum apar pe net...
si eu am planuri cu ei:)):))

le. a verificat si anmari.. transilvania parca.. nici la ea nu-s..

inseamna ca am pile de mi-a intrat=)) . oricum era tarziu sa mai merg la cumparaturi azi. de-acum sapt asta sa vad cand isi face timp sotul sa mergem

biutzaxx
10.01.2010, 21:37:01
Uf, sper sa nu fie cazul de medicamente. Iubirea mea mica e si lacom tare, trage din san parca i l-ar fura careva ;)) Oricum, o sa vad ce zice si pediatra ca m-am saturat eu de cat regurgiteaza, pe el nu pare sa il deranjeze in vreun fel.
oricum, daca a luat bine in greutate, poate nu e cazul sa te stresezi prea mult. Si depinde cat regurciteaza, ca si al meu da afara dar nu mai mult de o lingura, si nu dupa fiecare masa..

biutzaxx
10.01.2010, 21:39:09
daca il indulcesti cumva, o sa il bea mai cu pofta. Il poti indulci cu fructoza, glucoza.. eu mai pun zahar cateodata (am si fructoza, depinde cum am chef) pt ca ii dau ocazional si nu cred ca il afecteaza :)

biutzaxx
10.01.2010, 21:40:15
Biu,esti la facultatea de drept?
la informatica, a doua facultate dupa fizica si m-am saturat :|

rda
10.01.2010, 22:07:52
Eu nu le-am calcat deloc :"> si multumesc lui DD nu am avut nici o problema. Cred ca nici Rares nu a avut pielicica f sensibila ;-) :)

tsimonaiuliana
10.01.2010, 22:10:03
la informatica, a doua facultate dupa fizica si m-am saturat :|

Am intrebat ca parca spuneai tu ceva de drept.

biutzaxx
10.01.2010, 22:46:05
Am intrebat ca parca spuneai tu ceva de drept.
da, eu nu am facut dreptul , dar avem in familie, o vara care a facut, apoi mama mea, bunicul si strabunicul.. eu am intrerupt sirul dar trebuie reluat :D

biutzaxx
10.01.2010, 22:47:10
cum fac bebeii vostri noaptea cand le e foame? cum va dati seama? apuca sa plaga? sau le dati sa pape inainde de a izbucni in plans?

rda
10.01.2010, 23:10:10
cum fac bebeii vostri noaptea cand le e foame? cum va dati seama? apuca sa plaga? sau le dati sa pape inainde de a izbucni in plans?
Rares plangea noaptea de trezea tot blocul(de 10 etaje ;)) ) pana ii preparam eu lapticul. Cand se trezea nu astepta nici un minutel si incepea sa tipe de foame. Capatasem o viteza la preparat laptic ;)) .

petronelaaa
11.01.2010, 08:28:59
Neata mamici!
Pt trezire ...cu sau fara cofeina, dupa caz!

AnaM
11.01.2010, 09:32:28
Neata mamici!
Pt trezire ...cu sau fara cofeina, dupa caz!
Neatza!
Eu as baga un ceai... Da' negru negru. A dormit prost Tudor azi noapte, dinte combinat cu muci care au aparut azi dimineata. E prima data cand are muci mai umezi, cred ca e speriat. :-?

Ce face Lety? Mami?

petronelaaa
11.01.2010, 09:39:43
Neatza!
Eu as baga un ceai... Da' negru negru. A dormit prost Tudor azi noapte, dinte combinat cu muci care au aparut azi dimineata. E prima data cand are muci mai umezi, cred ca e speriat. :-?

Ce face Lety? Mami?

Dam la mami ceai negru negru!
lety doarme inca :)>- , mami de lety calare pe PC, cum se trezeste cum mi se taie portia de net.
cand le ies dintisorii...cik au ceva mai mica imunitatea
PUP lu Tudor!:* :*

AnaM
11.01.2010, 09:42:32
Dam la mami ceai negru negru!
lety doarme inca :)>- , mami de lety calare pe PC, cum se trezeste cum mi se taie portia de net.
cand le ies dintisorii...cik au ceva mai mica imunitatea
PUP lu Tudor!:* :*

Hm, bun de stiut, oricum am bagat cateva picaturi de vitamina C in el de dimineata, cam tarziu, da'mai bine ca niciodata :-?
Da' mandra cand se trezeste de obicei? Tudor nu m-a lasat decat o data sa dorm peste ora 8 jumate, de obicei la 8 e cu ochii mari :D
Pupici la gagica :*
Multumesc pt ceai :D

petronelaaa
11.01.2010, 09:45:05
Hm, bun de stiut, oricum am bagat cateva picaturi de vitamina C in el de dimineata, cam tarziu, da'mai bine ca niciodata :-?
Da' mandra cand se trezeste de obicei? Tudor nu m-a lasat decat o data sa dorm peste ora 8 jumate, de obicei la 8 e cu ochii mari :D

Mi se trezeste si la 10, si pe la 9... da`vremea cre`ca e de partea mea!:-p
o data a dormit pan la 10.30.... de nu stiam ce are copilu! verificam dak respira#:-S (stingerea e la 22! rareori merge 21.30)

Anmari
11.01.2010, 09:45:32
Multumesc pt ceai :D

sunt ptr copii asa ceva?

AnaM
11.01.2010, 09:51:28
sunt ptr copii asa ceva?
Da, gasesti la orice farmacie. Sunt speciale pentru copii, dar pot fi luate si de adulti. Difera dozajul.
Uite ASA (http://www.naturalpharmaceuticals.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=21&category_id=1&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=28) arata.

Anmari
11.01.2010, 10:04:40
Da, gasesti la orice farmacie. Sunt speciale pentru copii, dar pot fi luate si de adulti. Difera dozajul.
Uite ASA (http://www.naturalpharmaceuticals.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=21&category_id=1&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=28) arata.

multumesc :* de la firma asta am luat vitamina d3

alinutza20
11.01.2010, 10:07:58
neata peopleeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!
eu verific dupa bani da?????????;;) ;;) ;;) :-B
stau calare.:)):))

AnaM
11.01.2010, 10:13:54
neata peopleeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!
eu verific dupa bani da?????????;;) ;;) ;;) :-B
stau calare.:)):))
Ashea, ashea =)) Cine mai verifica pe net, sa updateze situatia :))

Anmari, cu placere. Si noi tot de la ei am luat D3-ul, ca nu se mai gaseste multitabs.

AnaM
11.01.2010, 11:00:12
Noi ne retragem la nani in cateva minute |-)

Milagros
11.01.2010, 11:17:25
Eu le-am calcat doar prima data. Pediatra a zis sa fie bine clatite si sa nu ma mai chinui cu calcatul ca dupa aia va fi sensibil la orice cuta. Oricum nu cred ca as avea timp la cat de des il schimb.

Milagros
11.01.2010, 11:18:50
la brd am eu
Si eu mi-am facut card la BRD dar cum procedez? Dau extras de cont cu nr de cont acolo unde depun dosarul de indemnizatie?

gabriela_rgh
11.01.2010, 11:23:57
Buna mamici si bebei!
Am o intrebare, unde gasesc pijamalute pt gravide?

Milagros
11.01.2010, 11:25:22
Al meu incepe sa suga in somn ;)) Apoi scoate diverse sunete, iar cand se trezeste de-a binelea incepe sa planga, dar treptat

eliana
11.01.2010, 11:36:09
Am si eu o intrebare: aveti idee daca pot avea carte de munca cu un angajator si contract civil de prestari servicii in acelasi timp cu acelasi angajator? AnaM? Alinutza? imi zise Geany la offtopic ca voi m-ati putea ajuta.

aanamaria
11.01.2010, 11:43:06
Si eu mi-am facut card la BRD dar cum procedez? Dau extras de cont cu nr de cont acolo unde depun dosarul de indemnizatie?

sherry eu am fost la brd si am cerut extras de cont. i-am spus pt ce imi trebe si mi-a dat o hartie cu datele mele, contul... stampilata.

alinutza20
11.01.2010, 11:55:27
Buna mamici si bebei!

cauti ceva anume? in p ros am vazut fainute cu halat cu tot:*:*:*

alinutza20
11.01.2010, 11:57:51
Am si eu o intrebare: aveti idee daca pot avea carte de munca cu un angajator si contract civil de prestari servicii in acelasi timp cu acelasi angajator? AnaM? Alinutza? imi zise Geany la offtopic ca voi m-ati putea ajuta.

adik esti angajata cu contract de munca la sc. x.. si vrei sa prestyezi servicii.. cu factura.. aceleiasi sc. x?.. cred k depinde k ce esti angajata si ce serv prestezi.. dak-s diferite cred k merge...

Milagros
11.01.2010, 11:57:56
Buna mamici si bebei!
In P Ros langa magazinul ala de papuci, Delia. Asa cum a zis Alina, is cu halat, f faine.

Milagros
11.01.2010, 11:59:15
Da, eu am CM la un birou de traduceri si am si contract de colab cu acelasi birou, cu PFA. Acum voi lua indemnizatie si de pe CM si de pe PFA.

Milagros
11.01.2010, 12:00:51
sherry eu am fost la brd si am cerut extras de cont. i-am spus pt ce imi trebe si mi-a dat o hartie cu datele mele, contul... stampilata.
Asa am facut si eu, deci am procedat bine, multumesc mult. Ai pus extrasul la dosar? Ca eu asta nu stiu.

eliana
11.01.2010, 12:02:45
adik esti angajata cu contract de munca la sc. x.. si vrei sa prestyezi servicii.. cu factura.. aceleiasi sc. x?.. cred k depinde k ce esti angajata si ce serv prestezi.. dak-s diferite cred k merge...

Nu cu factura, ca n-am nici PFA nici PFI. PFA ca medic n-am voie, adica am voie sa vand biscuiti de ex pe PFA, dar nu sa prestez activ medicala, pt asta trebuie PFI. Eu vreau purs si simplu o conventie civila.

Shery, stiu ca tu ai carte de munca si PFA, dar nu's de ce am impresia ca asta cu PFA-ul e un pic diferita de conventia civila.

alinutza20
11.01.2010, 12:04:49
Asa am facut si eu, deci am procedat bine, multumesc mult. Ai pus extrasul la dosar? Ca eu asta nu stiu.

da se pune la dosar..:*

Milagros
11.01.2010, 12:07:38
Nu cu factura, ca n-am nici PFA nici PFI. PFA ca medic n-am voie, adica am voie sa vand biscuiti de ex pe PFA, dar nu sa prestez activ medicala, pt asta trebuie PFI. Eu vreau purs si simplu o conventie civila.

Shery, stiu ca tu ai carte de munca si PFA, dar nu's de ce am impresia ca asta cu PFA-ul e un pic diferita de conventia civila.
Chiar nu stiu cum e.... credeam ca ai pfa de aia m-am bagat in seama :D:*

aanamaria
11.01.2010, 12:08:51
da. iar in hartia pe care o completezi pt indemnizatie tre sa scrii si acolo banca si nr de cont.

Milagros
11.01.2010, 12:12:50
da se pune la dosar..:*
Saruuuu :*

gabriela_rgh
11.01.2010, 12:13:21
cauti ceva anume? in p ros am vazut fainute cu halat cu tot:*:*:*

In P Ros langa magazinul ala de papuci, Delia. Asa cum a zis Alina, is cu halat, f faine.

sarut mana mult mamici!
vreau sa ii cumpar surioarei..nu o mai incape nimic si vrea pt nastere, pt internare ceva comod.:* :* :* :* :*

eliana
11.01.2010, 12:16:35
Chiar nu stiu cum e.... credeam ca ai pfa de aia m-am bagat in seama :D:*

Merci, nu-i bai, daca-mi fac PFI o sa fiu cam la fel cu PFA-ul.... sa mor daca pricep de ce inventeaza astia 5 denumiri pe aceeasi mancare de peste! apropos de PFA, inteleg ca tu n-ai platit asigurari de sanatate pe sumele de pe PFA, n-ai platit nici la pensii? numai impozitul?
Daca s-or suci minunatii nostri parlamentari si o sa revina la alocatia fixa de 6 mil (doamne fereste!!!) toate dilemele astea dispar instant :-"

alinutza20
11.01.2010, 12:21:44
sarut mana mult mamici!
vreau sa ii cumpar surioarei..nu o mai incape nimic si vrea pt nastere, pt internare ceva comod.:* :* :* :* :*

stie k in spital nu are voie nu?:* de cuza vb

Milagros
11.01.2010, 12:23:10
Merci, nu-i bai, daca-mi fac PFI o sa fiu cam la fel cu PFA-ul.... sa mor daca pricep de ce inventeaza astia 5 denumiri pe aceeasi mancare de peste! apropos de PFA, inteleg ca tu n-ai platit asigurari de sanatate pe sumele de pe PFA, n-ai platit nici la pensii? numai impozitul?
Daca s-or suci minunatii nostri parlamentari si o sa revina la alocatia fixa de 6 mil (doamne fereste!!!) toate dilemele astea dispar instant :-"
Da, am platit doar impozitul. Cas si pensii mi se plateau de pe CM, deci aveam asigurat concediu medical si am avut si prenatal si postnatal platite.

Milagros
11.01.2010, 12:24:45
stie k in spital nu are voie nu?:* de cuza vb
Eh, teoretic, sa stii. Cand am nascut eu majoritatea gravidelor aveau hainute de acasa, se imbracau cu camasa spitalului doar la vizite. Eu stiam de strictetea de acolo si nu am luat nimic de acasa, apoi cand am vazut cat de des te murdaresti am preferat sa stau in rupturile lor, oricum erau curate si fierte.

gabriela_rgh
11.01.2010, 12:28:01
Eh, teoretic, sa stii. Cand am nascut eu majoritatea gravidelor aveau hainute de acasa, se imbracau cu camasa spitalului doar la vizite. Eu stiam de strictetea de acolo si nu am luat nimic de acasa, apoi cand am vazut cat de des te murdaresti am preferat sa stau in rupturile lor, oricum erau curate si fierte.

Pai i-ar fi de folos sau nu?:-\ :-\
Cred ca nu stie...ca nu ai voie cu hainute de acasa.....:-<
Cu halatul tau ai voie?

Milagros
11.01.2010, 12:38:38
Pai i-ar fi de folos sau nu?:-\ :-\
Cred ca nu stie...ca nu ai voie cu hainute de acasa.....:-<
Cu halatul tau ai voie?
Da, ei nici nu au halate. Sa ii zici ca daca naste natural riscul sa se pateze mai ales in primele 2 zile este foarte mare, deci e de preferat sa murdaresti hainele de spital, nu cele de acasa.

gabriela_rgh
11.01.2010, 12:41:42
Da, ei nici nu au halate. Sa ii zici ca daca naste natural riscul sa se pateze mai ales in primele 2 zile este foarte mare, deci e de preferat sa murdaresti hainele de spital, nu cele de acasa.
ei..asta e..eu oricum merg sa vad si sa-i iau(veti idee cam cat costa?)......Oricum le va folosi acasa daca la spital nu are voie.:* :* :*

Milagros
11.01.2010, 12:44:42
ei..asta e..eu oricum merg sa vad si sa-i iau(veti idee cam cat costa?)......Oricum le va folosi acasa daca la spital nu are voie.:* :* :*
Parca 35 de lei.

gabriela_rgh
11.01.2010, 12:49:34
Parca 35 de lei.
Numai!super!
Ii transmit...oricum e simpatica , ma roaga sa va intreb mereu cate ceva..cand are nelamuriri!Si uite asa aflu si eu cate ceva..pt cand va fi sa fie!

Milagros
11.01.2010, 12:57:30
Numai!super!
Ii transmit...oricum e simpatica , ma roaga sa va intreb mereu cate ceva..cand are nelamuriri!Si uite asa aflu si eu cate ceva..pt cand va fi sa fie!
Daa, pretul e super. Si sunt sipatice tare, eu am vazut cu cangur;;)

Cand ai sa fii cu bebe ai sa fii o a doua Ana ;)) ca o mica enciclopedie.

gabriela_rgh
11.01.2010, 13:06:03
Daa, pretul e super. Si sunt sipatice tare, eu am vazut cu cangur;;)

Cand ai sa fii cu bebe ai sa fii o a doua Ana ;)) ca o mica enciclopedie.
:D :D :D Nu cred ca reusesc sa o egalez:))!:*

monique18virgo
11.01.2010, 13:11:57
salutare fetele:* .Alina parca tu ii ai luat pt fata scaun de masa,vreau sa stiu daca spatarul e reglabil.

AnaM
11.01.2010, 13:14:40
Ba au halate, ca eu mi-l uitasem acasa la internare si mi-au dat de la ei. Sunt urate, maro, da' oricum nu prea am avut nevoie de el, decat cand sa cobor jos, ca erau 30 de grade afara, 35 in salon :))

Gabi, eu mi-am luat pijama de bumbac super, si arata si foarte bine, din Carrefour, de la Tex. O sa stea muuult in casa dupa nastere, asa ca iti spun eu ca i-ai face o bucurie daca i-ai lua ceva care sa arate mai bine decat o pijama normala, macar n-o sa-si faca mustrari de constiinta ca arata ca o "gospodina" in fata sotului :-"
Preturi de la 30-60 ron.

rda
11.01.2010, 13:15:20
Buna, mamici si burtici. :*
Am pus si eu cateva poze cu micutul meu in semnatura. ;))

AnaM
11.01.2010, 13:16:22
Eu stiu ca orice venit pentru care se plateste impozit se ia in considerare la indemnizatie. Asa ca, din moment de ITM-ul nu ar avea probleme in a accepta situatia descrisa de tine, de ce ar avea DAC-ul? ;;)

AnaM
11.01.2010, 13:18:13
:D :D :D Nu cred ca reusesc sa o egalez:))!:*
Ei ei, nu zi nu :D Tu ai inceput sa te informezi inainte de sarcina, eu dupa ce am ramas :)) :)) Ai deja un avantaj :))

AnaM
11.01.2010, 13:19:42
Buna, mamici si burtici. :*
Am pus si eu cateva poze cu micutul meu in semnatura. ;))
Nu se vad pozele, corecteaza, te rugam, link-ul, din forma actuala in http://picasaweb.google.com/AdresaTa , ca vrem sa vedem puiul :*

gabriela_rgh
11.01.2010, 13:22:28
Ba au halate, ca eu mi-l uitasem acasa la internare si mi-au dat de la ei. Sunt urate, maro, da' oricum nu prea am avut nevoie de el, decat cand sa cobor jos, ca erau 30 de grade afara, 35 in salon :))

Gabi, eu mi-am luat pijama de bumbac super, si arata si foarte bine, din Carrefour, de la Tex. O sa stea muuult in casa dupa nastere, asa ca iti spun eu ca i-ai face o bucurie daca i-ai lua ceva care sa arate mai bine decat o pijama normala, macar n-o sa-si faca mustrari de constiinta ca arata ca o "gospodina" in fata sotului :-"
Preturi de la 30-60 ron.
:* :* :* :* Multumesc mult Ana!
Merg sa vad exact variantele si vreau sa ii fac o bucurie!Si asa s-au adunat destule lucruri pe lista de asteptare si chiar daca e mai nimic stiu sigur ca o sa se bucure!:* :* :* :*
Voi cum ati scapat de gandurile mai negre inainte de nastere..saraca imi zice ca o cam ia frica!

eliana
11.01.2010, 13:28:31
Eu stiu ca orice venit pentru care se plateste impozit se ia in considerare la indemnizatie. Asa ca, din moment de ITM-ul nu ar avea probleme in a accepta situatia descrisa de tine, de ce ar avea DAC-ul? ;;)

La indemnizatie da, la concediu postnatal nu ca n-am platit asig de sanatate, asta stiu. Eu cautam o varianta sa-mi cresc un pic veniturile pt indemnizatie, de asta intrebam daca pot avea cu aceeasi societate si contract de munca si conventie civila.

Saltelutza ta de cocos multistrat e de pe mykids, parca? din aia cu cocos pe-o parte si seminte de hrisca de cealalta, si spuma la interior?

rda
11.01.2010, 13:31:23
Nu se vad pozele, corecteaza, te rugam, link-ul, din forma actuala in http://picasaweb.google.com/AdresaTa , ca vrem sa vedem puiul :*
Sper ca acum se vad...#-o

petronelaaa
11.01.2010, 13:35:56

Se vad!
Un strengar mic! Sa creasca mare si sanatos, ca de frumos nu se pune problema!:* :* :*

AnaM
11.01.2010, 13:36:43
:* :* :* :* Multumesc mult Ana!
Merg sa vad exact variantele si vreau sa ii fac o bucurie!Si asa s-au adunat destule lucruri pe lista de asteptare si chiar daca e mai nimic stiu sigur ca o sa se bucure!:* :* :* :*
Voi cum ati scapat de gandurile mai negre inainte de nastere..saraca imi zice ca o cam ia frica!
Pur si simplu m-am gandit la nastere cat mai putin, si m-am bucurat de ultimele clipe singure cu sotul cat mai mult :))

rda
11.01.2010, 13:37:21
Se vad!
Un strengar mic! Sa creasca mare si sanatos, ca de frumos nu se pune problema!:* :* :*
Multumesc frumos!:">:">:">:*:*:*

AnaM
11.01.2010, 13:39:46
La indemnizatie da, la concediu postnatal nu ca n-am platit asig de sanatate, asta stiu. Eu cautam o varianta sa-mi cresc un pic veniturile pt indemnizatie, de asta intrebam daca pot avea cu aceeasi societate si contract de munca si conventie civila.

Saltelutza ta de cocos multistrat e de pe mykids, parca? din aia cu cocos pe-o parte si seminte de hrisca de cealalta, si spuma la interior?
Asa e, postnatalul nu va fi marit, dar oricum intra in calculul indemnizatiei doar prenatalul, asa ca daca poti, stai cat mai mult la servici (pana in ultima luna daca poti - e greu...).

Salelutza e cocos-spuma-cocos, de pe mykids (noi avem patut 140x70) :*

alinutza20
11.01.2010, 13:40:07
inca nimic banuti :-< :-<

AnaM
11.01.2010, 13:41:51
Ce scump e! Sa fie sanatos si fericit!!!!!

AnaM
11.01.2010, 13:45:26
inca nimic banuti :-< :-<
Biciz...
Sa vezi ca iar dupa 3 o sa apara :))

eliana
11.01.2010, 13:53:05
Asa e, postnatalul nu va fi marit, dar oricum intra in calculul indemnizatiei doar prenatalul, asa ca daca poti, stai cat mai mult la servici (pana in ultima luna daca poti - e greu...).

Salelutza e cocos-spuma-cocos, de pe mykids (noi avem patut 140x70) :*

Pana in ultimele zile, visez eu in inconstienta mea, dar avand in vedere ca in astea primele 5 luni aproape ca n-am simtit ca sunt insarcinata, poate-poate imi iese ;;)

alinutza20
11.01.2010, 13:54:33
Biciz...
Sa vezi ca iar dupa 3 o sa apara :))

ai incercat carnita la tudor? de curiozitate intreb k ma apuca toti nervii:gen_01: :gen_01: :gen_01:

rda
11.01.2010, 14:02:39
Ce scump e! Sa fie sanatos si fericit!!!!!
Multumim :"> :*

AnaM
11.01.2010, 14:03:09
ai incercat carnita la tudor? de curiozitate intreb k ma apuca toti nervii:gen_01: :gen_01: :gen_01:
Am incercat de la borcanel si a scuipat tot tot (borcanel de curcan&porumb&cartof).
Saptamana asta incerc vita, ca am de la tara vita proaspata crescuta cu iarba departe de drum european :)) Adica un fel de bio :)) Si am mancat si eu si e suuuper buna si frageda, si ma gandeam sa-i fac vita cu cartof si morcov sau broccoli. Sper sa-i placa :-SS

petronelaaa
11.01.2010, 14:09:46
Am incercat de la borcanel si a scuipat tot tot (borcanel de curcan&porumb&cartof).
Saptamana asta incerc vita, ca am de la tara vita proaspata crescuta cu iarba departe de drum european :)) Adica un fel de bio :)) Si am mancat si eu si e suuuper buna si frageda, si ma gandeam sa-i fac vita cu cartof si morcov sau broccoli. Sper sa-i placa :-SS

Vita e mai buna ca puiu, teoretic ... si mai ales ca e si BIo....va fi o nebunie curata!;;)

alinutza20
11.01.2010, 14:10:11

deci cu pieptul n-am nici o sansa.. a preferat sa adoarma flamanda.. tre sa incerc vita sau ficatel ceva.. sa ajung sa-i iau si la borcanel poate poate... ma gandesc k nu-i combin cum trebuie.. habar n-am... da ma seaca chestia..:-< :-<

cred k o mai las cateva zile cu piureul ei de legume.. macar ala il mananca... nu mai zic k si-a scos o masa.. a ramas la 4 si m-a camd dat nitel peste cap...

alinutza20
11.01.2010, 14:11:06
Vita e mai buna ca puiu, teoretic ... si mai ales ca e si BIo....va fi o nebunie curata!;;)

eu vita n-am d eunde lua bio:(.. dar am sa iau din comert.. asta este...

petronelaaa
11.01.2010, 14:14:52
eu vita n-am d eunde lua bio:(.. dar am sa iau din comert.. asta este...

Stai linistita ca nici eu nu am vita Bio, tot carrefouru sa traiasca;;)
da`cum nu se omoara cu vita...prefer sa ii iau borcanel ala Bio (hamanek parca)... a lins tot!

Andrusca
11.01.2010, 14:17:14
Parca 35 de lei.

eu am luat cumnatei pijama pt alaptat fara halat si a costat 50 si ceva lei...tot de acolo din P Ros
pijama de gravide e utila daca sta internata cat e gravida...pt nastere doar camasile lor ;)

mi-a zis cumnata ca intr-o zi asistentele de bebei au intrebat-o daca are hainute pt bebe sa il imbrace:-\ ...ea a ramas surprinsa si a zis ca nu stia ca e voie...si asist ar fi zis ca hainute spalate si calcate sunt acceptate! (ea a stat la et 4)
oricum cumnata a adus acasa o pelinca care i-a fost data ca sterilizata sa infese bebele...e ciuruita toata si patata (daca imi trimite poza, v-o arat..cumplit!!!!! :O )

alinutza20
11.01.2010, 14:23:58
eu am luat cumnatei pijama pt alaptat fara halat si a costat 50 si ceva lei...tot de acolo din P Ros
pijama de gravide e utila daca sta internata cat e gravida...pt nastere doar camasile lor ;)

mi-a zis cumnata ca intr-o zi asistentele de bebei au intrebat-o daca are hainute pt bebe sa il imbrace:-\ ...ea a ramas surprinsa si a zis ca nu stia ca e voie...si asist ar fi zis ca hainute spalate si calcate sunt acceptate! (ea a stat la et 4)
oricum cumnata a adus acasa o pelinca care i-a fost data ca sterilizata sa infese bebele...e ciuruita toata si patata (daca imi trimite poza, v-o arat..cumplit!!!!! :O )

am auzit si eu k acum ar fi voie... cand am nascut eu nici nu se punea problema.. ma gandesc k poate e iarna si de asta.. noua ne dadeau niste camasute lungi ptr bebe.. eu personal am tinut-o si doar in pampers ziua k era cald de abia puteai respira..

AnaM
11.01.2010, 14:25:37
deci cu pieptul n-am nici o sansa.. a preferat sa adoarma flamanda.. tre sa incerc vita sau ficatel ceva.. sa ajung sa-i iau si la borcanel poate poate... ma gandesc k nu-i combin cum trebuie.. habar n-am... da ma seaca chestia..:-< :-<

cred k o mai las cateva zile cu piureul ei de legume.. macar ala il mananca... nu mai zic k si-a scos o masa.. a ramas la 4 si m-a camd dat nitel peste cap...
Pai si Tudor are tot 4 mese...
Lapte 250 ml la 9
Lapte 250 ml la 13 (curand masa de solide)
Solide sau lapte (depinde daca-i place sau nu) circa 100 grame sau 250 ml lapte la 17
Lapte 300 ml la 21.

Mie mi se pare ok, bea si suficient lapte si nici nu ma mai strofoc pentru o a treia masa de solide sa gasesc retete (de obicei, penultima masa, cu tot felul de budinci de paste, branza, iaurt), prefer sa-i bag branzica in masa de fructe, cand o fi cazul, sau iaurtul la fel...

La noi merge greu tare, de la 4 luni juma ma tot chinui sa-i inlocuiesc masa de la 17 =)) Da' nu ma impacientez. Il las in rimtul lui, cine stie, poate o sa-i placa mancarea mai apropiata de a noastra decat piureurile astea. Ca greutate, e deja de 1 an aproape... Atata timp cat ia macar 100 grame pe luna in viitor, eu sunt multumita.