PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

Andrusca
26.01.2010, 14:41:26
Poze;))
http://picasaweb.google.com/grecutza23/RazvanLuna7#

f mumos! Salutari de la Andrei :)>-

ungrasmic
26.01.2010, 15:09:18
Hello, hello, ce faceti mamici misto? Am intrat si eu un pic pe la voi, ca nu a mai avut timp, Cosmin trece printr-o faza( sper ca e o faza) cand vrea numai cu mine, nu pot sa ma deplasez de langa el ca si incepe smiorcaiala. Ma apuc sa citesc ce-ati mai facut, ca tare-s curioasa. Pupici si >:D<

ungrasmic
26.01.2010, 15:11:51
al meu doarme tun si acum... dar la 22 l-am culcat si s-a trezit la 23 30.., apoi a luat somn abia la 2 30..:((
cum sa ii schimb programul???
Mai patesc si eu asa cu Cosmin, uneori se culca la 8 si pe la 11 are un chef de joaca... eu il pun in pat langa mine, ii dau suzeta, rontaieli, ma trage de par, de nas, fata, pana oboseste si adoarme#:-S

ungrasmic
26.01.2010, 15:14:34
La sterilizator biberoanele prind calcar pe ele?Biberoanele mele dupa ce le spal bine la robinet sunt impecabile adica nu mai au urme de calcar si sunt transparente,dupa ce le pun la fiert iar devin opace chiar daca le sterg bine.De fiert le fierb in apa de la robinet.Oare e prea calcaroasa?
Vai da ce scumpete cu ochi frumosi avem noi acolo la avatar?

ungrasmic
26.01.2010, 15:18:09
I don t have.In ce fel afecteaza duritatea apei pe copil adica faptul ca ramane calcar pe biberoane?
Eu n-am avut nevoie de sterilizator, alaptand numai la san, dar am luat solutie de sterilizat pt a steriliza pompa de san pe care o foloseam uneori si iesea f bine.

ungrasmic
26.01.2010, 15:19:38
Ne-am descurcat pana la urma, sunt o pereche de prieteni si ne sunt dragi si cred ca si noi lor, odata ce au acceptat fara sa clipeasca, fara sa invoce criza sau alte probleme. :)
Am 2 pozici in album. :):*:*
Ce faci iubita, cum te descurci? Pupici multi de la noi >:D< >:D< >:D<

ungrasmic
26.01.2010, 15:38:53
neata,si noi tot la 7 ne-am trezit
fetelor,vroiam sa va intreb botez se face in orice zi?sau nu mai joia si duminica?si mai am o intrebare,eu voi avea nas care nu e casatorit,are o prietena pe care eu abia am cunoscut-o si vroiam sa va intreb daca toate lucrurile treb sa le faca el sau poate sa faca ea baita de ex?
si mai am o rugaminte,el mi-a zis ca nu stie ce treb sa faca si ce treb sa cumpere ,cu ce treb sa se ocupe si mi-a zis sa ii fac lista cu ce treb sa se ocupe si sa cumpere,vreti sa ma ajutati va rog?cu o lista detaliata?ca nici eu nu stiu exact ce treb sa cumpere si nu am fost niciodata la un botez sa vad cum se face:">
Noi botezul l-am facut sambata, parintele a spus ca fiecare-si organizeaza cum crede. Nanutza noastra e din Bacau si a fost si pt ea mai comod asa. Nici ea nu e casatorita si a botezat impreuna cu prietenul ei care s-a intamplat sa fie fratele meu ( cand a spus ca-mi boteaza nu erau impreuna, nici eu casatorita...) au fost impreuna in biserica si baitza a facut-o ea.
Cat depsre cumparaturi, cred ca e cumva la alegerea fiecaruia, ea a cumparat lumanarea de botez, florile de la cristelnitza, crisma, fasa albastra, un bax pampers, body, hamletei, costumas cu camasa si cravata, papucei, caciulita,o paturica groasa,fursecuri, vin, suc pt biserica, pt baitza, alte hainute( l-a imbracat in treining si tenisi ) dupa baitza, gel de dus, sampon, sapun, crema de corp, a adus busuioc, trandafir pt petale....si ce-a mai pus ea in baitza, i-a pus banutzi, si dupa i-a dat multe hainutze, de la chilotei, la costum de iarna pt cand o avea vreo doi ani, n-are rost sa le zic acum ca i-a luat multe tare, plus alte paturici, jucarii, port bebe... Depinde de fiecare ce posibilitati are si cum crede. Aaa, i- a mai luat o iconitza de argint pt patut si o rama foto f faina. Cumatria am facut-o dupa 3 saptamani si i-a facut atunci alta lumanare, ca se vestejisera florile.O sa pun poze

ana_maria_btz
26.01.2010, 15:53:19
BUNA FETELOR...MAMICI..VIITOARE MAMICI DIN IASI!
SUNT ANA-MARIA SI SUNT O VIITOARE MAMICA.....INSARCINATA IN 4 LUNI SI 5 ZILE :). PE 1 FEBRUARIE AVEM PROGRAMARE DIN NOU LA MEDIC...LA ECO...SI SPERAM SA AFLAM CE AVEM NOI ACOLO IN BURTICA! SUNTEM FOARTE EMOTIONATI....SOTUL MAI ALES!
Sunt mai mult decat sigura ca voi avea mare nevoie de sfaturile voastre asa ca am sa apelez cat mai des la voi.....si chiar acum....cu o intrebare....MEDICUL MEU E DR. MIHAILA DE LA OMINICLINIC.....si as vrea sa aud cateva opinii de la voi...mai ales de la cele care sunt/au fost in grija lui....ca am o mica nelamurire....la dublu test a iesit totul super din masuratori, fara analize la sange....si l-am intrebat daca pe 1 februarie imi face triplu test si mi-a spus ca dak dublu test a iesit ok...el nu recomanda sa fac si triplu test....si daca am de cheltuit niste bani...e optiunea mea! Vreau sa va intreb voi ce ma sfatuiti sa fac?:-\ :-\ :-\
Eu pana acum am dus o sarcina foarte usoara.....fara greturi, disconfort de orice fel....doar probleme cu constipatia si usoare dureri de cap pe care le tratez cu o cafea....analize perfecte.....

sava_ioana
26.01.2010, 16:04:55
multumesc mult pt raspuns crisma si un prosop pt bebe presupun nu?sa nu il ia numai in crisma
pampersi asa treb pt ca trb sa il imbrace de la piele sau asa au luat ei ca au vrut si eu treb sa imi iau pampers in geanta pt biserica?cu banutul de argint cum e,poate imi explici tu,sau cu icoana,asa se face se da si icoana?

prosop si sapun pt preot

eliana
26.01.2010, 16:13:00
SUNT ANA-MARIA SI SUNT O VIITOARE MAMICA.....INSARCINATA IN 4 LUNI SI 5 ZILE :). PE 1 FEBRUARIE AVEM PROGRAMARE DIN NOU LA MEDIC...LA ECO...SI SPERAM SA AFLAM CE AVEM NOI ACOLO IN BURTICA! SUNTEM FOARTE EMOTIONATI....SOTUL MAI ALES!
Sunt mai mult decat sigura ca voi avea mare nevoie de sfaturile voastre asa ca am sa apelez cat mai des la voi.....si chiar acum....cu o intrebare....MEDICUL MEU E DR. MIHAILA DE LA OMINICLINIC.....si as vrea sa aud cateva opinii de la voi...mai ales de la cele care sunt/au fost in grija lui....ca am o mica nelamurire....la dublu test a iesit totul super din masuratori, fara analize la sange....si l-am intrebat daca pe 1 februarie imi face triplu test si mi-a spus ca dak dublu test a iesit ok...el nu recomanda sa fac si triplu test....si daca am de cheltuit niste bani...e optiunea mea! Vreau sa va intreb voi ce ma sfatuiti sa fac?:-\ :-\ :-\
Eu pana acum am dus o sarcina foarte usoara.....fara greturi, disconfort de orice fel....doar probleme cu constipatia si usoare dureri de cap pe care le tratez cu o cafea....analize perfecte.....

Dublu test integreaza valorile a 2 hormoni (din sange) cu masuratorile echografice. El ti-a facut deci ecografie de trim.I, nu dublu test. Triplul test functioneaza pe acelasi principiu, 3 valori hormonale analizate si interpretate de un program care integreaza si masuratorile echografice, si se face intre 16-18 sapt. O parte din doctori nu recomanda nici dublu nici triplu test daca mama e tanara si nu sunt antecedente in familie, altii nu recomanda triplu test daca dublul test a iesit bine. Tu practic nu ai facut dublu test (inteleg ca ai facut doar echografie, nu?). Eu ti-as recomanda sa faci triplu test, pentru linistea ta, si pentru ca eu personal prefer o statistica pozitiva decat una absenta, motiv pentru care le-am facut pe ambele. Iar ca laboratoare, iti recomand Medicaltest sau Synevo.

Butterfly87
26.01.2010, 16:42:39
sarcina usoara in continuare

cgeorgiana1982
26.01.2010, 16:47:25

Bine ai venit pe forum....Sarcina usoara in continuare:* . va pup pe amandoi!!!!>:D< >:D< >:D<

jewelieta
26.01.2010, 16:56:18
ana ce baietel cuminte ai...cum reusesti? il obosesti tare la baitza???
te admir pt cum l-ai invatat...doarme in patutul lui in camera lui de cand s-a nascut(desi faci ture prin casa toata noaptea...mie mi-e mult mai comod s ao pun in pat langa mine si cand vrea papa nu tre sa ma deplasez eu sa ii dau tizti)...si acu cu programul de somn pe care zici ca il are,,,uau

jewelieta
26.01.2010, 16:57:47
biu,tu cum faci cu sterilizatorul?am inteles ca si tu ai de ala pt mai multe biberoane...
eu il tin inchis si scot cate un biberon cand am nevoie...am 4 biberoane avent pe care le tot folosesc si unul nuk...si in principiu sterilizez cate o tura de bibe pe zi...si apa o scot din el inainte sa pun un nou ciclu la sterilizat...o fi bine?

jewelieta
26.01.2010, 16:58:17
bine ai venit ana maria si sarcina usoara in continuare...
dr mihaila e un dr bun...sa ai incredere in el

Rok5ana
26.01.2010, 16:58:37
Felicitari! Nu inteleg de ce se fereste lumea sa boteze, ca nu e cheltuiala ca la nunta, mai ales daca faci ceva restrans.
Eu abia astept sa am un finut.
Nici noi nu avem inca nanuti pentru bebe:(. In schimb o sa fim noi nanuti in vara :)

roxienea
26.01.2010, 17:41:05
Nici noi nu avem inca nanuti pentru bebe:(. In schimb o sa fim noi nanuti in vara :)
Nu fi trista, ca vor aparea ei nanutii de pe undeva!;-)>:D<

Rok5ana
26.01.2010, 17:44:12
Bine ai venit si sarcina usoara!:) Eu am facut si dublu si triplu test, desi primul a iesit foarte bine. Din cate stiu eu triplu test e cel mai relevant. Sunt medici care nici nu cer dublu test. Iar dublu test fara analiza de sange...nu cred ca are vreo valoare.

"Screening-ul prenatal in trimestrul II de sarcina se bazeaza pe faptul ca in aceasta perioada se pot efectua cele mai sigure investigatii invazive (amniocenteza). Totusi exista un beneficiu mai mare, atat pentru medici cat si pentru paciente, daca se pot obtine informatii despre sanatatea produsului de conceptie cat mai devreme in sarcina. Depistarea unor markeri serici ce pot fi determinati in primul trimestru si care au utilitate in estimarea riscului de aberatii cromozomiale ale fatului a condus la dezvoltarea investigatiei denumite dublu test.
Dublul test include:
- determinarea markerilor serici PAPP-A si free beta-HCG;
- calculul MoM (multiplu de mediana) pentru fiecare marker (se imparte valoarea obtinuta la mediana corespunzatoare varstei gestationale);
- corectarea MoM in functie de datele clinice materne (realizata de programul Prisca-versiunea 4);
- riscul biochimic de sindrom Down la nastere (calculat pe baza MoM corectat pentru fiecare din cei doi markeri si a varstei materne la nastere);
- riscul de trisomie 18 la nastere (calculat pe baza MoM corectat pentru fiecare din cei doi markeri si a varstei materne);
- calculul MoM pentru translucenta nucala (in cazul in care medicul trimitator furnizeaza laboratorului marimea translucentei nucale si lungimea cranio-caudala - CRL, estimate ecografic);
- riscul combinat de sindrom Down (risc biochimic + translucenta nucala)."

Pt asta trebuie analiza de sange....altfel nu mai e dublu test, e doar o ecografie. Sfatul meu ar fi sa mergi la triplu test.>:D< Eu am facut dublu test la Synevo si triplu test la Tritest.

Rok5ana
26.01.2010, 17:51:55
Nu fi trista, ca vor aparea ei nanutii de pe undeva!;-)>:D<
Sigur or sa apara...fiecare isi gaseste nasul pana la urma:) . Dar as fi eu mai linistita daca as sti ca sunt deja.>:D<

roxana1
26.01.2010, 19:00:40
Noi botezul l-am facut sambata, parintele a spus ca fiecare-si organizeaza cum crede. Nanutza noastra e din Bacau si a fost si pt ea mai comod asa. Nici ea nu e casatorita si a botezat impreuna cu prietenul ei care s-a intamplat sa fie fratele meu ( cand a spus ca-mi boteaza nu erau impreuna, nici eu casatorita...) au fost impreuna in biserica si baitza a facut-o ea.
Cat depsre cumparaturi, cred ca e cumva la alegerea fiecaruia, ea a cumparat lumanarea de botez, florile de la cristelnitza, crisma, fasa albastra, un bax pampers, body, hamletei, costumas cu camasa si cravata, papucei, caciulita,o paturica groasa,fursecuri, vin, suc pt biserica, pt baitza, alte hainute( l-a imbracat in treining si tenisi ) dupa baitza, gel de dus, sampon, sapun, crema de corp, a adus busuioc, trandafir pt petale....si ce-a mai pus ea in baitza, i-a pus banutzi, si dupa i-a dat multe hainutze, de la chilotei, la costum de iarna pt cand o avea vreo doi ani, n-are rost sa le zic acum ca i-a luat multe tare, plus alte paturici, jucarii, port bebe... Depinde de fiecare ce posibilitati are si cum crede. Aaa, i- a mai luat o iconitza de argint pt patut si o rama foto f faina. Cumatria am facut-o dupa 3 saptamani si i-a facut atunci alta lumanare, ca se vestejisera florile.O sa pun poze
oho,ce de lucruri ai primit
asa e,e alegerea fiecaruia cumparaturile insa eu o sa ii spun exact esentialul obligatoriu,restul,alte hainute sau daca vrea sa mai cumpere ceva e dupa sufletul si gandirea lui.deci si la tine au adus ei fursecuri vin si suc,tu nu ai dus.

roxana1
26.01.2010, 19:04:17
am voie sa iau paracetamol si aspirina ca ma simt tare rau:(

roxienea sa stii ca noi abia acum am gasit nas si vom avea botezul acu la inceputu lui februarie,nu te mai stresa de pe acum ca atunci cand o sa fie o sa gasesti pana la urma

alinutza20
26.01.2010, 19:06:00

roxienea sa stii ca noi abia acum am gasit nas si vom avea botezul acu la inceputu lui februarie,nu te mai stresa de pe acum ca atunci cand o sa fie o sa gasesti pana la urma

paracetamol da sigur..aspirina nu cred
mai degrama o vit c ceva

roxienea
26.01.2010, 19:11:52

Roksana nu are nasi la bebe. Eu doar o incurajam. :)

ungrasmic
26.01.2010, 19:12:39

Doar paracetamol si vit C si oscilococcinum daca ai

Milagros
26.01.2010, 19:20:52
Lasa ca vor aparea si nanutii lui bebe fii fara grija ca ce-i al lui e pus deoparte. >:D<

Milagros
26.01.2010, 19:21:30
Tu...ce mai faci?:>:>:>

roxienea
26.01.2010, 19:24:14
Tu...ce mai faci?:>:>:>
F bine, multumesc!:-p
Am scris la off-topic....

AnaM
26.01.2010, 19:30:13
biu,tu cum faci cu sterilizatorul?am inteles ca si tu ai de ala pt mai multe biberoane...
eu il tin inchis si scot cate un biberon cand am nevoie...am 4 biberoane avent pe care le tot folosesc si unul nuk...si in principiu sterilizez cate o tura de bibe pe zi...si apa o scot din el inainte sa pun un nou ciclu la sterilizat...o fi bine?
E f bine, si eu tot asa fac de 7 luni :)

AnaM
26.01.2010, 19:33:37
Roxi, e abia prima zi?
Data viitoare sa pui si poza cu testul!

roxienea
26.01.2010, 19:42:52
Roxi, e abia prima zi?
Data viitoare sa pui si poza cu testul!
Eh, azi ar fi trebuit sa vina musafirii...Nu am facut poza, ca e sigur numai o liniutza. M-am uitat bine, crede-ma. :)

petronelaaa
26.01.2010, 19:46:49
Eh, azi ar fi trebuit sa vina musafirii...Nu am facut poza, ca e sigur numai o liniutza. M-am uitat bine, crede-ma. :)

Trebuie sa fii pozitiva, Doamne-Doamne stie el cand sa dea si a doua liniuta. Doamne ajuta![-o< >:D< [-o<

Eu imi facusem 2 teste, iesise negative si CM nu venea.... la al 3test (in aceeasi saptamana facut cu celelalte 2negative) iesise a 2liniuta chioara

roxienea
26.01.2010, 19:59:54
Trebuie sa fii pozitiva, Doamne-Doamne stie el cand sa dea si a doua liniuta. Doamne ajuta![-o< >:D< [-o<

Eu imi facusem 2 teste, iesise negative si CM nu venea.... la al 3test (in aceeasi saptamana facut cu celelalte 2negative) iesise a 2liniuta chioara
Sunt f pozitiva. :D Oricum, o speranta mica, mica mai este...ca inca nu au venit uratii. ;))

Rok5ana
26.01.2010, 22:06:06
Sunt f pozitiva. :D Oricum, o speranta mica, mica mai este...ca inca nu au venit uratii. ;))
Tinem pumnii si pentru a doua liniuta[-o< ! Si la mine s-a aratat dupa vreo 5-6 zile de "intarziere".>:D<

jewelieta
26.01.2010, 22:11:31
ana tu la ce varsta i-ai dat lui tudor prima oara lapte praf si de ce?nu lua in greutate sau nu mai aveai tu lapte?

roxienea
26.01.2010, 22:15:50
Tinem pumnii si pentru a doua liniuta[-o< ! Si la mine s-a aratat dupa vreo 5-6 zile de "intarziere".>:D<
:*:*:*:*:*

tsimonaiuliana
26.01.2010, 22:18:10
Fetele care i-ati laudat ochisorii lui David,multumim mult.>:D<

tsimonaiuliana
26.01.2010, 22:24:14
Roxana1 ,baiatul care iti boteaza nu are mama sau o sora sau o persoana de sex feminin in familie care sa il sfatuiasca ce sa ia sau mai degraba sa mearga in locul lui la cumparaturi?(de ce sa nu recunoastem ca barbatii sunt cam stangaci la capitolul asta:D).Adica acum ,nu stiu cat sunteti voi de apropiati dar mi se pare cam ciudat sa ii faci tu lista cu ce sa cumpere pt. ca in afara de crisma ,fasa ,lumanare si imbracamintea de dupa baita restul e optional.Acum depinde si de buzunarul lui dar sugereaza-i totusi sa vorbeasca cu mama lui ca sigur ea va sti ce trebuie luat.:)

biutzaxx
26.01.2010, 22:51:06
pai eu sterilizez si dupa le pun intr-o caserola , nu le acopar ca sa nu stea umede. Intr-un mediu umed se dezvolta bacterii.
Apoi, pe masaura ce le murdaresc, le pun in sterilizator si cand e plin, le dau drumul la sterilizat..
de regula sterilizez cam de 1-2 ori pe zi, ca bibe nu prea folosim, decat cand iesim in plimbare sau la completare, dar sterilizam suzete si lingurite..
A, de vre-o saptamana , fac zilnic dimineata formula, ca sa am sa ii dau in caz de nu se satura de la mine, si ba papa, ba arunc...

si dupa un timp, cand se fac depuneri pe metalul din sterilizator, pun seara o lingurita de otet si dimineata clatesc bine si e ca nou :)
:*

biutzaxx
26.01.2010, 22:52:05
noi am hotarat nanutii in ultima luna de sarcina, cand s-a nascut avea deja 2 nanute si 2 nanuti :D

Rok5ana
26.01.2010, 23:15:01
noi am hotarat nanutii in ultima luna de sarcina, cand s-a nascut avea deja 2 nanute si 2 nanuti :D
Speram sa ne linistim si noi din punctul asta de vedere cat mai repede. Faza e ca noi eram hotarati asupra nasilor (niste buni prieteni) de cand am ramas insarcinata, numai ca nu ii intrebasem daca sunt de acord. Intre timp ea a ramas si ea insarcinata...si are termen in aceeasi perioada cand as avea eu botezul. Si oricum inainte sa mai apucam noi sa spunem ceva au venit ei si ne-au intrebat daca nu vrem sa le botezam. :D Si normal ca nu i-am refuzat. :)

biutzaxx
26.01.2010, 23:32:22
Speram sa ne linistim si noi din punctul asta de vedere cat mai repede. Faza e ca noi eram hotarati asupra nasilor (niste buni prieteni) de cand am ramas insarcinata, numai ca nu ii intrebasem daca sunt de acord. Intre timp ea a ramas si ea insarcinata...si are termen in aceeasi perioada cand as avea eu botezul. Si oricum inainte sa mai apucam noi sa spunem ceva au venit ei si ne-au intrebat daca nu vrem sa le botezam. :D Si normal ca nu i-am refuzat. :)
CHIAR FRUMOS!
o sa fiti apropiati toata viata :)

AnaM
27.01.2010, 00:20:39
ana tu la ce varsta i-ai dat lui tudor prima oara lapte praf si de ce?nu lua in greutate sau nu mai aveai tu lapte?
Nu mai tin minte, cred ca pe la vreo o luna si ceva i-am dat prima data, cand am inceput sa lungim iesirile in parc (am o fobie cu alaptatul de fata cu cineva).
In greutate a luat excelent cu lapticul meu, la vizita de 2 luni pediatra mi-a spus ca arata ca un copil de 4-5 luni, si mereu toti medicii mi-au zis ca e un copil foarte zdravan si sunt foarte multumiti de dezvoltarea lui.
Deci eu ii dadeam lapte praf doar cand ieseam pe afara mai mult. La un moment dat a avut o perioada in care vroia sa pape o data la o jumate de ora-o ora, si n-am mai facut fata oboselii si mi-a scazut lactatia, si de atunci am inceput sa merg cu lapte praf in paralel cu alaptatul.

roxana1
27.01.2010, 09:13:25
ups atunci scuze:"> mesajul e pt roksana

katcha87
27.01.2010, 09:25:12
~o) ~o) ~o) neatza fetele....cafeaua e pt voi ca eu ma abtin=P~

petronelaaa
27.01.2010, 09:26:25
~o) ~o) ~o) ~o) neata
ai mai vb cu mama ta despre tanti care face curatenie??!!! ;;)

roxana1
27.01.2010, 09:28:21
Roxana1 ,baiatul care iti boteaza nu are mama sau o sora sau o persoana de sex feminin in familie care sa il sfatuiasca ce sa ia sau mai degraba sa mearga in locul lui la cumparaturi?(de ce sa nu recunoastem ca barbatii sunt cam stangaci la capitolul asta:D).Adica acum ,nu stiu cat sunteti voi de apropiati dar mi se pare cam ciudat sa ii faci tu lista cu ce sa cumpere pt. ca in afara de crisma ,fasa ,lumanare si imbracamintea de dupa baita restul e optional.Acum depinde si de buzunarul lui dar sugereaza-i totusi sa vorbeasca cu mama lui ca sigur ea va sti ce trebuie luat.:)
are,dar el e prieten bun cu sotul meu si a zis ca accepta dar nu stie cati bani ii trebuie si ce treb sa faca si sa cumpere si sa ii spunem noi ce tre sa cumpere.normal ca am zis ca nu pot eu sa-i spun ce sa cumpere dar daca chiar nu stie eu ii spun ce este obligatoriu,cum ai spus si tu,ii spun de lumanare,fasa,hainute,crisma,prosop cu sapun pt preot si bani pt preot.eu intrebam daca nu treb si un prosop pe langa crisma ca sa fie mai gros sa nu fie doar crisma?
si eu ma gandeam ca ar putea vb cu mama lui ca sigur stie sa-l invete poate chiar mai multe decat stiu eu,dar na,nu stiu de ce el tot il intreaba pe sotul meu sa ii zica ce are de cheltuit........

katcha87
27.01.2010, 09:31:18
va eram datoare cu un raspuns in legatura cu curatenia in casa.
cica 100 ron curatenie generala (geamuri, covoare,etc) si 50 ron mentinerea curateniei (pretul e pt un ap cu 3 cam).oricum pretul e informativ pt ca doamna a zis ca acum nu mai are timp si pt alte case ca are prea multe acum.;))

Milagros
27.01.2010, 09:41:42
:rocking::rocking::rocking: Sa speriem uratii:*:*:*

Neatza (:|(:|(:|

gabriela_rgh
27.01.2010, 09:55:40
Mamici o intrebare....pe perioada sarcinii ati facut dus sau baie in cada cu apa?:*

petronelaaa
27.01.2010, 10:01:10
Mamici o intrebare....pe perioada sarcinii ati facut dus sau baie in cada cu apa?:*

eu de ex, am facut mai multe dusuri decat bai in cada
in ultimile luni... stateam hopa pe un scaunel de plastic in cada#:-S ... eram multa!:-"

katcha87
27.01.2010, 10:02:02
cred ca te referi la baie cu apa fierbinte....dak e asa...pe parcursul sarcinii nu se recomanda baia in cada ci doar dusul si ala cu apa calduta si sa nu dureze mai mult de 15 min.

gabriela_rgh
27.01.2010, 10:06:12
eu de ex, am facut mai multe dusuri decat bai in cada
in ultimile luni... stateam hopa pe un scaunel de plastic in cada#:-S ... eram multa!:-"
am inteles...surioara mea face baie in cada......scurta..si in apa doar calduta....dar cumnata mea a speriat-o ca ar putea pati ceva bebe.:-<

alinutza20
27.01.2010, 10:16:42
cica 100 ron curatenie generala (geamuri, covoare,etc) si 50 ron mentinerea curateniei (pretul e pt un ap cu 3 cam).oricum pretul e informativ pt ca doamna a zis ca acum nu mai are timp si pt alte case ca are prea multe acum.;))

cred k despre asta vorbea si tipa de care va ziceam eu:)

alinutza20
27.01.2010, 10:17:53

eu in cada am facut doar cand aroape sa nasc...
in 17 sapt de la un dus mai fierbinte (mie nu mi s-a parut k era fierbinte dar na..) am avut iminenta:(...
mare grija cu apa calda:(

tsimonaiuliana
27.01.2010, 10:20:47
Neatza.Azi vreau sa ii dau si eu carne(de vita).Cum o prepar?

alinutza20
27.01.2010, 10:21:08
am terminat de recuperat si va zic si eu neata;;) ;;)

dintzocul nostru e tot sub gingie.. nush ce asteapta... i schimb de ieri mergem in 4 labe.. inainte... si repede.. de stau numai calare pe ea.. in 5 sec traverseaza patul...#:-S #:-S #:-S
incerc s-o filmez azi;))

cum a zis petro.. nu prea am avut timp de gandire..#-o #-o

tsimonaiuliana
27.01.2010, 10:22:02
Facem si noi jumatate de an.:">

alinutza20
27.01.2010, 10:22:49

fiarta bine si spumuita des:)

alinutza20
27.01.2010, 10:23:22

ooooooooooo la multe lunite sanatoase si voioase<:-P <:-P <:-P <:-P

xxxxx
27.01.2010, 10:25:21
La multe lunite voioase!:*:*:* Sa cresteti mari.

L.E. Am uitat sa zic "neata"

roxienea
27.01.2010, 10:26:40

Ce scumpica esti!!!:*:*:*

Neata mamici si burtici!>:D<

Rok5ana
27.01.2010, 10:27:21
Neatza! Eu am facut si baie si dus pana in luna a 7-a, apoi numa' dus cu apa calduta (asa mi-a recomandat medicul de familie).:*

petronelaaa
27.01.2010, 10:29:06

dintzocul nostru e tot sub gingie.. nush ce asteapta... i schimb de ieri mergem in 4 labe.. inainte... si repede.. de stau numai calare pe ea.. in 5 sec traverseaza patul...#:-S #:-S #:-S
incerc s-o filmez azi;))

A`pai vezi??? mama omida:-"

la multe multe lunite vesele si sanatoase!

Rok5ana
27.01.2010, 10:29:19
La Multe Lunite!:*

Butterfly87
27.01.2010, 10:32:59
la multe lunite<:-P <:-P <:-P

Butterfly87
27.01.2010, 10:34:05

fff bine zici Shery...galerieeeeeeeeeeeeee:rocking: :rockon: sa fuga toti uratii

roxienea
27.01.2010, 10:35:53
fff bine zici Shery...galerieeeeeeeeeeeeee:rocking: :rockon: sa fuga toti uratii
:gen_08::gen_08::gen_08::)) :)) :))
:*:*:* Vad ca pana acum functioneaza galeria!!! ;))

jewelieta
27.01.2010, 10:38:32
la multe lunite sanatoase david al simonei,cel cu ochisorii negri tare frumosi!!!!!!(asta in caz ca nu il stie careva...;;))

gabriela_rgh
27.01.2010, 10:48:19
eu in cada am facut doar cand aroape sa nasc...
in 17 sapt de la un dus mai fierbinte (mie nu mi s-a parut k era fierbinte dar na..) am avut iminenta:(...
mare grija cu apa calda:(
la eco ieri i-a zis medicul ca are circulara de cordon.si cumnata i-a zis ca e vina ei..ca a facut baitza in cada:(!E tare suparata acum.:-<
Asta e..eu i-am zis sa stea linistita..sa evite baile si sa faca dus si daca va fi nevoie sa faca cezariana.Apropo..cam cat se mai plateste acum medicul la cezariana?Si anestezistul?:*

gabriela_rgh
27.01.2010, 10:49:09
La multe lunite voioase si mancacioase!!<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

alinutza20
27.01.2010, 10:50:46
la eco ieri i-a zis medicul ca are circulara de cordon.si cumnata i-a zis ca e vina ei..ca a facut baitza in cada:(!E tare suparata acum.:-<
Asta e..eu i-am zis sa stea linistita..sa evite baile si sa faca dus si daca va fi nevoie sa faca cezariana.Apropo..cam cat se mai plateste acum medicul la cezariana?Si anestezistul?:*

nu stiu, dar sincer... circulara nu are absolut nici o legatura cu baia...

cgeorgiana1982
27.01.2010, 10:51:00
Desi va citest ZILNIC (stiu ce fac toti bebeii vostri, cati dintisori au, ce mai papa, etc), in sfarsit va scriu din calitate de viitoare mamica.;)) Avem 10 saptamani si 3 zile, dar crestem noi mari. Deja am invatat foarte multe lucruri de pe forum si sunt sigura ca voi mai invata si va voi cere ajutorul pe parcursul celor 9 luni si nu numai.
Pup toti bebeii si sper ca timpul sa treca cat ai repede sa ma bucur si eu cat mai curand de clipele cu bebe.:*

roxienea
27.01.2010, 10:53:10
Da' cumnata nu avea ce face?:-w Cum sa o supere asa?!?!?![-X[-X[-X

Rok5ana
27.01.2010, 10:53:17
Desi va citest ZILNIC (stiu ce fac toti bebeii vostri, cati dintisori au, ce mai papa, etc), in sfarsit va scriu din calitate de viitoare mamica.;)) Avem 10 saptamani si 3 zile, dar crestem noi mari. Deja am invatat foarte multe lucruri de pe forum si sunt sigura ca voi mai invata si va voi cere ajutorul pe parcursul celor 9 luni si nu numai.
Pup toti bebeii si sper ca timpul sa treca cat ai repede sa ma bucur si eu cat mai curand de clipele cu bebe.:*
Felicitari! si sarcina usoara!:)

alinutza20
27.01.2010, 10:53:44

FELICITARI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<:-P <:-P <:-P
:rocking: :rocking: :rocking: :rocking: :rocking: :rocking:
multa multa sanatate!!!!!!!!!!

ce dr iti urmareste sarcina?:)

sunt asa happy ... da ma bucur cand aud;)) ;))

roxienea
27.01.2010, 10:54:49
Felicitari!!!<:-P<:-P<:-P
Sarcina usoara in continuare!>:D<

Butterfly87
27.01.2010, 10:55:40
felicitari...ma bucur mult pot tine..sarcina usoara in continuare...:* :* :*

Rok5ana
27.01.2010, 10:57:28
Si al meu are circulara....dar nu cred ca e de la baie. Sa nu mai fie suparata ca nu e vina ei. >:D<

cgeorgiana1982
27.01.2010, 11:03:07
Felicitari! si sarcina usoara!:)

Multumesc tare mult. Tie nastere usoara, recuperare rapida si un bebe sanatos, mancacios si fara colici!!:*

FELICITARI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<:-P <:-P
:rocking: :rocking: :rocking: :rocking: :rocking:
multa multa sanatate!!!!!!!!!!

ce dr iti urmareste sarcina?:)

sunt asa happy ... da ma bucur cand aud;))

Multumesc tare mult. Multa sanate si voua ...Moni e o scumpa. Mereu urmaresc daca au aparaut noi poze pe picassa;;) .
Sarcina mea este urmarita de D-na Doctor Gheorghita Anda. Desi prima data am fost la altcineva doar pentru a-mi confirma sarcina, a facut mult mai mult rau si nu mi-au priit sarbatorile de iarna caci ma bagase in sperieti rau de tot. In fine, ma bucur ca bebele meu e bine acum si chiar ii multumesc d-nei Gheorghita, caci eu sunt super incantata.

Felicitari!!!<:-P<:-P
Sarcina usoara in continuare!>:D<

Mersi. Sper sa-ti urez acelasi lucru zilele astea si sa facem parte impreuna din generatia de burtici de 2010

felicitari...ma bucur mult pot tine..sarcina usoara in continuare...:* :*

Saru'mana:* :*

Va doresc tuturor celor care doriti bebei sa vina barza la fel de repede a la mine!!!

ana_maria_btz
27.01.2010, 11:08:21

Eu una am facut si baie si dus fierbinte...am intrebat medicul....a zis ca in ultimele 2 luni e problema pentru ca genereaza contractii....apa fierbinte si tocurile! Eu m-am simtit super...pt ca nu pot face dus/baie cu apa calduta...sunt prea friguroasa.....dar intr-adevar NU STAU MAI MULT DE 10 MIN. PREVENTIV

ana_maria_btz
27.01.2010, 11:13:40
Dublu test integreaza valorile a 2 hormoni (din sange) cu masuratorile echografice. El ti-a facut deci ecografie de trim.I, nu dublu test. Triplul test functioneaza pe acelasi principiu, 3 valori hormonale analizate si interpretate de un program care integreaza si masuratorile echografice, si se face intre 16-18 sapt. O parte din doctori nu recomanda nici dublu nici triplu test daca mama e tanara si nu sunt antecedente in familie, altii nu recomanda triplu test daca dublul test a iesit bine. Tu practic nu ai facut dublu test (inteleg ca ai facut doar echografie, nu?). Eu ti-as recomanda sa faci triplu test, pentru linistea ta, si pentru ca eu personal prefer o statistica pozitiva decat una absenta, motiv pentru care le-am facut pe ambele. Iar ca laboratoare, iti recomand Medicaltest sau Synevo.
MULTUMESC FRUMOS! :)

biutzaxx
27.01.2010, 11:15:55
~o) ~o) ~o) ~o) neata
ai mai vb cu mama ta despre tanti care face curatenie??!!! ;;)
si tu?? nu mai faci fatza ??? cred ca tre sa gasim o femeie care sa umble de la o miresica la alta sa ajute cu curatenia :D

biutzaxx
27.01.2010, 11:16:42
da, la preturile astea ma gandeam si eu..ca e munca totusi..
acu ne mai ramane sa cautam o femeie:)

biutzaxx
27.01.2010, 11:19:19
oho!! felicitari si inca muuulte jumatati inainte!!!!!
cum te simti cand vezi ca puiul deja are jumate de an?? trece pragul , nu mai e bebe acusica ci copil...

biutzaxx
27.01.2010, 11:21:13
prostii! are circulara ca bebe e smecher si joaca coarda :D
si Sebastian a avut circulara larga toata sarcina si apoi stransa la nastere (si am nascut foarte natural :-p) si acu e un mare golan..

Milagros
27.01.2010, 11:22:21
Dus ca din cauza unei bai era sa raman fara iubirica mea la 8 sapt. #-o

biutzaxx
27.01.2010, 11:23:52
Dus ca din cauza unei bai era sa raman fara iubirica mea la 8 sapt. #-o
chiar?? stiam ca gtu ai avut ceva probl la inceput, dar nu credam ca din cauza baii..

Milagros
27.01.2010, 11:24:05
La multe luniteeee <:-P<:-P<:-P

gabriela_rgh
27.01.2010, 11:25:07
Felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Trimite barza aia si la mine..ca a cam uitat adresa mea...:))!
Sarcina usoara si sa speram ca e startul doar pt bebeii de 2010!<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

katcha87
27.01.2010, 11:25:47
sarcina usoara si multa sanatate in continuare>:D<

petronelaaa
27.01.2010, 11:26:15
si tu?? nu mai faci fatza ??? cred ca tre sa gasim o femeie care sa umble de la o miresica la alta sa ajute cu curatenia :D

este grele maica...
l-am pus pe barbat sa-si caute femeie (...de curatenie:-" ) dak vrea sa nu faca el munca. caut si eu, cauta si el.

gabriela_rgh
27.01.2010, 11:26:16
Da' cumnata nu avea ce face?:-w Cum sa o supere asa?!?!?![-X[-X[-X
Ei......am mai linistit-o eu..da stii cum e...iti faci griji din orice cand esti insarcinata!Nu a avut probleme de nici un fel cu sarcina pana acum..nici iminenta de avort , nici probleme la analize...si-a pus si el fular pe gerul asta...:))!Eu sunt sigura ca va fi bine..chiar daca va tb cezariana!:* :* :* :* :*

cgeorgiana1982
27.01.2010, 11:29:21
Felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Trimite barza aia si la mine..ca a cam uitat adresa mea...:))!
Sarcina usoara si sa speram ca e startul doar pt bebeii de 2010!<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

multumesc. Sincer, daca as reusi as lua barza de o aripa si as tara-o pana la tine, pe la la Geany, pe la Roxi.....dar Dumnezeu e mare si sunt sigura ca acusica ne vom bucura pentru voi. Fiti optimiste. Eu una nu am crezut ca se va prinde asa repede si uite ca am avut noroc....sunt sigura ca atunci cand va asteptati mai putin veti afla ca un sufletel mic creste in voi.:* :* :*
Chiar m-as bucura sa dati vestea cat mai repede!![-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<

sarcina usoara si multa sanatate in continuare>:D<

Multumesc. Tu mai ai asa de putin.....iti doresc sa stea bebe in burtica la mami pana la termen si sa ai parte de o nastere cat mai usoara>:D< (ca sa ne incurajezi si pe noi dupa ca nu e asa de greu)

Milagros
27.01.2010, 11:34:36

incerc s-o filmez azi;))

Vreau fiiilm <:-P<:-P<:-P<:-P
Pupam dintoasa:*:*:*

Milagros
27.01.2010, 11:35:13
Sarcina usoara si nastere la termen <:-P:*

jewelieta
27.01.2010, 11:35:40
si iris a avut circulara larga in timpul sarcinii si stransa la nastere...ca si biu...si eu nascut foarte natural,vorba ei,nu au fos t probleme...singura chestie e ca medicul o sa fie mai atent in timpul travaliuliu si a expulziei...nu e indicatie de cezariana in nici un caz,,,
si nici eu nu vad legatura intre baie si circulara...:-B...circulara o face cand se intoarce bebe cu capul in jos si ia si cordonul dupa el dupa gat...

Milagros
27.01.2010, 11:36:28
chiar?? stiam ca gtu ai avut ceva probl la inceput, dar nu credam ca din cauza baii..
Da, de la o baie fierbinte cum imi place mie combinata cu un nivel scazut al HCG m-am trezit cu o sangerare de toata frumusetea.

gabriela_rgh
27.01.2010, 11:37:23
si iris a avut circulara larga in timpul sarcinii si stransa la nastere...ca si biu...si eu nascut foarte natural,vorba ei,nu au fos t probleme...singura chestie e ca medicul o sa fie mai atent in timpul travaliuliu si a expulziei...nu e indicatie de cezariana in nici un caz,,,
si nici eu nu vad legatura intre baie si circulara...:-B...circulara o face cand se intoarce bebe cu capul in jos si ia si cordonul dupa el dupa gat...
M-am gandit eu ca asa e..dar cum aici gasesc raspuns la orice am zis ca nu strica sa intreb!;))
Multumesc pt raspunsuri!:* :* :* :* :* :*

jewelieta
27.01.2010, 11:38:18
georgiana bine ai venit printre noi si sarcina usoara in continuare

ana_maria_btz
27.01.2010, 11:39:05

Am racit si eu tare rau cand avam 2 luni de sarcina.....nu am luat nicio pastila....doar oscilococcinum si ceaiuri multe....imi facea sotul niste retete de ceaiuri cu multa lamaie...si punea si 25 ml de tuica de casa....in 2 zile nu mai aveam nimic....si am indurat febra, frisoane, tuse seaca....urat tare. Medicul mi-a recomandat sa iau un paracetamol pe zi...dar am preferat sa nu....iar de aspirina nici nu poate fi vorba! Pupici si multa bafta!

cgeorgiana1982
27.01.2010, 11:39:38
Sarcina usoara si nastere la termen <:-P:*

multumesc. Sper sa nasc la termen....adevarul ca de la nasterea lui Dragos toata lumea isi pune intrebarea daca nu cumva va naste mai repede:O . important e ca atunci cand vine sa fie sanatos, asa cum a fost Dragos. A fost un adevarat barbat....a venit el mai devreme, dar a recuperat din plin. Pupam bolfosul de Dragos!!

alinutza20
27.01.2010, 11:46:48
fetele unde mai e plus inafara de cel de langa itm? e oferta faina la pampers da e departe rau de mine:((:((

petronelaaa
27.01.2010, 11:48:16
fetele unde mai e plus inafara de cel de langa itm? e oferta faina la pampers da e departe rau de mine:((:((

nu mai e altu:|
da`ce oferta asa faina e? e doar saptamana asta?

alinutza20
27.01.2010, 11:52:38
nu mai e altu:|
da`ce oferta asa faina e? e doar saptamana asta?

37 lei baxu de 50 sleep&play... nush pe cat tipm.. scri of limitata.. vezi k e net catalogu

jewelieta
27.01.2010, 11:58:44
biu,apropo de aruncat formula..
oare cat timp dupa ce ai preparat laptele praf poti sa il dai bebelui/?ca si a mea fetita papa....si mai lasa in sticla...uneori nu mai da drumul la biberon si de aia urmatoarea data ii fac mai mult si seintampla sa nu pape tot...
am citit in dr spock ca il potitine la frigider o ora maxim...
a,si ce maiscria in cartea asta ciudat...ca poti da bebelui laptele de la frigider fara a-l incalzi,cu condiitia sa il dai tot timpul la aceeasi temperatura...

ana_maria_btz
27.01.2010, 11:59:24
DEABIA ASTEPT SA NE PLIMBAM PRIN COPOU LA PRIMAVARA CA DOUA RATUSTE!

jewelieta
27.01.2010, 12:00:11
alinuta,moni doarme in pat cu voi?ca am vazut in poze ca ai facut tarc de joaca din patutul pliant,,,

alinutza20
27.01.2010, 12:03:19
alinuta,moni doarme in pat cu voi?ca am vazut in poze ca ai facut tarc de joaca din patutul pliant,,,

doarme in pat cu mine;));)) tat-su si-o luat jucariile si o plecat in alta camera.. momentan...

am luat-o in pat de cand a inceput sa manance din ora-n ora k nu mai putean rezista cat manca.. mi cadea capu.. cand ma dezmeticeam vroia ia papa si tot asa... plus k avea 7-8 kg si-mi era tare greu ia-o.. pune-o.. etc..
sunt constienta k n-am procedat tocmai bine... dar cand nu mai poti...

monique18virgo
27.01.2010, 12:05:20
Georgiana:* felicitari<:-P <:-P si sarcina cat mai usoara in continuare.

jewelieta
27.01.2010, 12:06:08
asa fac si eu noaptea...o iau in pat cu noi...si nu avem un pat tocmai mare...dormim pe o bucata de buca...:-"...asta se intampla pe la 2-3 dimineata cand se trezeste,,,mi-e mult mai uos sa ii dau sa pape din pozitia culcat,,,sper sa nu se invete in pat cu noi...o:-)

jewelieta
27.01.2010, 12:07:27
cum sunt scutecele astea sleep and play?sunt si marimi mai mici/.?ca as lua si eu...si oferta la servetele umede e destul de ok

katcha87
27.01.2010, 12:08:25
iam luat si eu bebelui patut cu toate ca toata lumea imi spunea ceva de genu"dai banii aiurea pe el ca oricum no sa stea sau nai sal pui tu pt ca e f incomod sa te dai noaptea jos din pat sal alaptezi"....s-ar parea ca aveau dreptate, nu alina?:(

Milagros
27.01.2010, 12:14:07
multumesc. Sper sa nasc la termen....adevarul ca de la nasterea lui Dragos toata lumea isi pune intrebarea daca nu cumva va naste mai repede:O . important e ca atunci cand vine sa fie sanatos, asa cum a fost Dragos. A fost un adevarat barbat....a venit el mai devreme, dar a recuperat din plin. Pupam bolfosul de Dragos!!
Hi hi, iubirica al meu ramane in istorie pe forumul asta de cand a facut nazbatia :"> Lasa ca nu ai d c sa te preocupi...eu aveam sanse mari de nastere prematura ca si eu am fost prematur...plus ca m-am obosit peste masura toata sarcina.
Pupi de la Dragos, acusica il bolfosim si pe al tau. Ce va doriti? ;;)

Milagros
27.01.2010, 12:14:58
37 lei baxu de 50 sleep&play... nush pe cat tipm.. scri of limitata.. vezi k e net catalogu
Noi luam din Siraj...acum am trecut la nr 3...56 de lei pe 84 de bucati.

alinutza20
27.01.2010, 12:15:17
cum sunt scutecele astea sleep and play?sunt si marimi mai mici/.?ca as lua si eu...si oferta la servetele umede e destul de ok

sunt marimi mici am vz dar nu stiu cum sunt.. n-am luat niciodata..

Milagros
27.01.2010, 12:15:50
asa fac si eu noaptea...o iau in pat cu noi...si nu avem un pat tocmai mare...dormim pe o bucata de buca...:-"...asta se intampla pe la 2-3 dimineata cand se trezeste,,,mi-e mult mai uos sa ii dau sa pape din pozitia culcat,,,sper sa nu se invete in pat cu noi...o:-)
Same here :-$ Si atata ce mai ziceam ca o sa doarma singur....

alinutza20
27.01.2010, 12:17:53
iam luat si eu bebelui patut cu toate ca toata lumea imi spunea ceva de genu"dai banii aiurea pe el ca oricum no sa stea sau nai sal pui tu pt ca e f incomod sa te dai noaptea jos din pat sal alaptezi"....s-ar parea ca aveau dreptate, nu alina?:(
cat a fost mica mica a stat..pana pe la 3-4 luni sa zic... manca la 3 ore si nu-mi era chiar greu.. cu timpul s-a acumulat oboseala si nu mai rezistam...
cum e tudor al anei care nu papa noaptea e super... dar mai rar ca el:(
acum il folosesc k tarc de joaca si de protectie... cum nu sta locului cand ies din camera o pun acolo..
mi-e ciuda doar k i-am cumparat saltea de cocos.. si n-a mai stat decat 1 sapt-2:(:(.. e ca noua:( asta este...

alinutza20
27.01.2010, 12:18:53
Same here :-$ Si atata ce mai ziceam ca o sa doarma singur....

daaa depinde foarte mult de la copil la copil.. acum ma cauta noaptea.. ma ia de gat... mai pune si un picior peste mine:)):)

jewelieta
27.01.2010, 12:23:09
am citit pe un forum ca ar fi f subtiri pampersii astia sleep and play...si se umplu f repede de pipi...

cgeorgiana1982
27.01.2010, 12:25:34
Hi hi, iubirica al meu ramane in istorie pe forumul asta de cand a facut nazbatia :"> Lasa ca nu ai d c sa te preocupi...eu aveam sanse mari de nastere prematura ca si eu am fost prematur...plus ca m-am obosit peste masura toata sarcina.
Pupi de la Dragos, acusica il bolfosim si pe al tau. Ce va doriti? ;;)

Normal ca Dragos ramane in istoie...asa se intampla cu vedetele;;)...
Sotul si-ar dori baiat(of course...cred ca 90% din barbati vor baieti ca prim copil#-o ), eu nu mai am nici o preferinta...doar ma rog sa fie un copil sanatos. Inainte de a ramane insarcinata ziceam ca mi-ar placea fata, dar dupa emotiile pe care le-am avut in primele saptamani cand am crezut ca bebe nu a mai vrut sa vina la noi, am realizat ca e adevarata vorba: "ce-o fi, sanatos sa fie"
Sa de-a Domnul sa-l bolfositi si pe al meu cat mai rapid\:D/

cgeorgiana1982
27.01.2010, 12:27:02
DEABIA ASTEPT SA NE PLIMBAM PRIN COPOU LA PRIMAVARA CA DOUA RATUSTE!

Da, vom fi super simpatice...doua rate care abia se misca :)) :madlaugh: :gen_19: :A >:D< =)) =)) =))

cgeorgiana1982
27.01.2010, 12:28:14
Georgiana:* felicitari<:-P <:-P si sarcina cat mai usoara in continuare.

Multumesc mult. Sper sa fie la fel de usoara ca pana acum. Miruna ce face? Poze nu prea vedem cu ea:"> ...si ea e asa o scumpa.

geany_m
27.01.2010, 12:39:34
Multumesc mult. Sper sa fie la fel de usoara ca pana acum. Miruna ce face? Poze nu prea vedem cu ea:"> ...si ea e asa o scumpa.
Vaaiii, Georgiana, ce veste minunata!:madlaugh::madlaugh:
Felicitari, scumpa!! <:-P<:-P<:-P>:D<>:D<>:D<>:D<
Sa dea Domnul un bebe cuminte si in burtica pana la termen.

PS. Si acum mai am cartile alea in format electronic despre bebe pe care mi le-ai trimis;)) se pare ca tot tu va trebui sa le rasfoiesti prima;))

aniscamaia
27.01.2010, 12:45:25
Georgiana felicitari <:-P <:-P <:-P
sa ai parte de o sarcina usoara si un bb sanatos si mancacios

Andrusca
27.01.2010, 12:47:17
Da, vom fi super simpatice...doua rate care abia se misca :)) :madlaugh: :gen_19: :A >:D< =)) =)) =))

FELICITARI si ai grija de burtica! Sanatate multa! <:-P

monique18virgo
27.01.2010, 12:49:46
2 pozici cu moaca mea:D

cgeorgiana1982
27.01.2010, 12:51:42

PS. Si acum mai am cartile alea in format electronic despre bebe pe care mi le-ai trimis;)) se pare ca tot tu va trebui sa le rasfoiesti prima;))

Multumesc. Stii, ma gandesc des la tine. (Eu sunt cea care te-a abordat atunci la Medcenter pe holuri)
Mereu ma gandesc ca daca mie mi-a implinit dorinta, sper ca Dumenezeu sa-ti dea si tie cat mai repede un gandacel...caci il meriti din plin.:* :* :* Si cartile pastreza-le, caci noi ne rugams a le folosesti cat mai curand.

Georgiana felicitari <:-P <:-P <:-P
sa ai parte de o sarcina usoara si un bb sanatos si mancacios

Multumesc.

FELICITARI si ai grija de burtica! Sanatate multa! <:-P

Saru'mana. Pup lui Andrei!!:*

cgeorgiana1982
27.01.2010, 12:52:46

Monica, e superba Miruna!!! Are niste ochisori care iti ajung la suflet....nu mai tine asa ascunsa printesa...pune poze mai des caci e prea scumpa!!:*

gabriela_rgh
27.01.2010, 13:09:18
Acum am venit din Plus si intradevar au pampersi sleep&play....din pacate doar in Moara de Foc au magazin.

gabriela_rgh
27.01.2010, 13:11:48
Ce frumoasa e!!!!!!!!!!!!!!!!!:love: :love: :love:

Milagros
27.01.2010, 13:12:16
daaa depinde foarte mult de la copil la copil.. acum ma cauta noaptea.. ma ia de gat... mai pune si un picior peste mine:)):)
Sa stie ea sigur ca nu pleci nicaieri ;)) Mititica... :*

Milagros
27.01.2010, 13:16:07
Normal ca Dragos ramane in istoie...asa se intampla cu vedetele;;)...
Sotul si-ar dori baiat(of course...cred ca 90% din barbati vor baieti ca prim copil#-o ), eu nu mai am nici o preferinta...doar ma rog sa fie un copil sanatos. Inainte de a ramane insarcinata ziceam ca mi-ar placea fata, dar dupa emotiile pe care le-am avut in primele saptamani cand am crezut ca bebe nu a mai vrut sa vina la noi, am realizat ca e adevarata vorba: "ce-o fi, sanatos sa fie"
Sa de-a Domnul sa-l bolfositi si pe al meu cat mai rapid\:D/
:* :">
pai sa stii ca pana nu ajungi sa fii gata sa il pierzi sau pana nu il tii in brate nu realizezi cat de putin conteaza daca e fetita sau baiat sau daca e ce iti doreai tu. Si eu tare mai voiam fata, sotul baiat...a castigat el, am zis io atunci, dar de fapt suntem castigati amandoi ca a iesit o mandrete de barbatel de imi vine sa il pap si pana la urma cred ca eu voi fi un pic mai castigata :-$ ca baieteii se ataseaza mai mult de mamici, nu? ;))

Milagros
27.01.2010, 13:16:42
Vaaai, cat e de frumoasa si ce ochisori are!!! :*:*:*:*

biutzaxx
27.01.2010, 13:19:19
este grele maica...
l-am pus pe barbat sa-si caute femeie (...de curatenie:-" ) dak vrea sa nu faca el munca. caut si eu, cauta si el.
eu am zis sotului sa vb cu o femeie de serviciu de la ei, la mind. daca aflu ceva, iti zic..

katcha87
27.01.2010, 13:21:19
e superba printesa ta:* :* :*

biutzaxx
27.01.2010, 13:22:12
oare cat timp dupa ce ai preparat laptele praf poti sa il dai bebelui/?ca si a mea fetita papa....si mai lasa in sticla...uneori nu mai da drumul la biberon si de aia urmatoarea data ii fac mai mult si seintampla sa nu pape tot...
a,si ce maiscria in cartea asta ciudat...ca poti da bebelui laptele de la frigider fara a-l incalzi,cu condiitia sa il dai tot timpul la aceeasi temperatura...
eu il dau si la o ora... deh, laptele de mama tine 4 ore la temp camerei, asa ca eu zic ca e strict comerciala faza asta..

Milagros
27.01.2010, 13:26:36
eu il dau si la o ora... deh, laptele de mama tine 4 ore la temp camerei, asa ca eu zic ca e strict comerciala faza asta..
Pe cutii zice sa faci formula de fiecare data cand papa bebe si ce ramane sa arunci, sa nu dai mai tarziu. Eu din cate am inteles nu e vorba ca s-ar strica laptele ci e vorba de bacteriile care intra in sticla din gura lui bebe.
Cat lapte am mai aruncat si eu...dupa ce ca am dat degeaba 40 de lei pe cutiuta de Prenan...eh... nu ma mai plang, bine ca am laptic ca ma ducea la sapa de lemn formula la cat de mancacios e Dragos ;))

cgeorgiana1982
27.01.2010, 13:26:59
:* :">
pai sa stii ca pana nu ajungi sa fii gata sa il pierzi sau pana nu il tii in brate nu realizezi cat de putin conteaza daca e fetita sau baiat sau daca e ce iti doreai tu. Si eu tare mai voiam fata, sotul baiat...a castigat el, am zis io atunci, dar de fapt suntem castigati amandoi ca a iesit o mandrete de barbatel de imi vine sa il pap si pana la urma cred ca eu voi fi un pic mai castigata :-$ ca baieteii se ataseaza mai mult de mamici, nu? ;))
Si daca iesea fata sotul tau ar fi zis acum ca nu ar schimba fata pentru nimic....asa zicem toti inainte ca nea-m dori nu-stiu-ce; poate avem niste preferinte, dar apoi nu ti-ai schimba nimic la puiul tau, nici sexul:-$

biutzaxx
27.01.2010, 13:30:23
ce frumoasa e moaca ta!! Sebastian a tacut din gura cand a vazut pozele..deci ceva chemistry tot este :*

Andrusca
27.01.2010, 13:31:19
[quote=Sherydan;2899202]Pe cutii zice sa faci formula de fiecare data cand papa bebe si ce ramane sa arunci, sa nu dai mai tarziu. Eu din cate am inteles nu e vorba ca s-ar strica laptele ci e vorba de bacteriile care intra in sticla din gura lui bebe.

da, corect si lapticul trebuie sa fie consumat in 2 ore de la preparare, dupa aceea nu mai este bun ;)

biutzaxx
27.01.2010, 13:33:08
Pe cutii zice sa faci formula de fiecare data cand papa bebe si ce ramane sa arunci, sa nu dai mai tarziu. Eu din cate am inteles nu e vorba ca s-ar strica laptele ci e vorba de bacteriile care intra in sticla din gura lui bebe.
Cat lapte am mai aruncat si eu...dupa ce ca am dat degeaba 40 de lei pe cutiuta de Prenan...eh... nu ma mai plang, bine ca am laptic ca ma ducea la sapa de lemn formula la cat de mancacios e Dragos ;))

acu ce sa zic..de regula nici nu papa, doar il ung eu pe la gura, si papa cam de 2-3 ori pe saptamana, asa ca nu-mi fac griji prea multe..

biutzaxx
27.01.2010, 13:33:54
, dupa aceea nu mai este bun ;)
deci 2 ore.. asa ca nu e vai!

roxienea
27.01.2010, 13:44:53

Carti? :D Vreau si eu, pls!!!^:)^

Dulcica foc.:x:x:x

AnaM
27.01.2010, 13:56:39
Aoleu, Gabi, scuze, dar e una din cele mai mari prostii pe care le-am auzit...
Zi-i sa stea linistita, ca n-are nici o legatura circulara cu baia L-) Si eu am facut baie pana in luna a 7-a (mie oricum imi place cu apa de 36 de grade, iar dupa am facut dus ca era mai usor :D) iar Tudor n-a avut niciodata circulara in cele 9 luni...
Am impresia acum ca doar tripla circulara mai e indicatie de cezariana (da, se poate si tripla!).
La cezariana se da +-800-1000 ron, la anestezist +-150-250 ron. Da' pana la urma dai cat ai. Eu am dat mai mult, ca am vrut sa stau linistita.

AnaM
27.01.2010, 13:57:27
FELICITAAAAAAAAAAARI!!!!!!!!!!!!! :Y :Y :Y :Y :Y
Si bine ai venit! Sarcina usoara!

P.S. Cine e medicul care te-a speriat? Ca si eu am patit la fel.

AnaM
27.01.2010, 14:01:33

MAXIM o ora :)
Pe Aptamil scrie ca trebuie consumat imediat (dar cum o masa de bebe poate dura si o juma de ora, e ok).
Asta cu laptele de la frigider... Mi se pare imposibila. Vezi poate n-ai citit atent :))

AnaM
27.01.2010, 14:02:32
3, 4 si 5 parca, 1 si 2 nu sunt.
Cum te-ai impacat cu Bella?

AnaM
27.01.2010, 14:05:40
Laptele praf se altereaza extrem de repede, mult mai repede decat cel matern, de asta e recomandat sa fie consumat in maxim o ora. Bifidus, bacterii, chestii, daca se inmultesc, ii pot face rau lui bebe. Eu mereu am preparat lapticul fix ianinte de masa.

AnaM
27.01.2010, 14:06:13
Monique, Miruna e o dulceeee! :x

AnaM
27.01.2010, 14:07:17
Simona, la multe lunite sanatoase si fericite lui David! JUMA DE AN! <:-P

roxana1
27.01.2010, 14:09:19
georgiana sarcina usoara in continuare

shery cat cantareste dragos? e diferenta mare intre pampers nr 3 si nr 2?

Milagros
27.01.2010, 14:13:11
georgiana sarcina usoara in continuare

shery cat cantareste dragos? e diferenta mare intre pampers nr 3 si nr 2?
Dragos are 5 kile jumate :D E un pic de diferenta intre 2 si 3 sa stii. Eu nu inteleg cum adica 2 e pentru 3 - 5 kg, iar 3 e pentru 4 - 9 kg... Lui Dragos 3 ii sunt f putin larguti, tre sa strang un pic mai tare scaiul ala, iar 2 il strang f tare.

roxana1
27.01.2010, 14:14:49
Am racit si eu tare rau cand avam 2 luni de sarcina.....nu am luat nicio pastila....doar oscilococcinum si ceaiuri multe....imi facea sotul niste retete de ceaiuri cu multa lamaie...si punea si 25 ml de tuica de casa....in 2 zile nu mai aveam nimic....si am indurat febra, frisoane, tuse seaca....urat tare. Medicul mi-a recomandat sa iau un paracetamol pe zi...dar am preferat sa nu....iar de aspirina nici nu poate fi vorba! Pupici si multa bafta!
stiu,intimpul sarcinii si eu am fost f racita si nu am luat nici macar paracetamol........acum alaptez si.............din pacte fetelor am luat azi noapte un europirin.............amcitit prea tarziu mesajele voastre........cat e de grav?ce se poate intampla?

alinutza20
27.01.2010, 14:15:51
Dragos are 5 kile jumate :D E un pic de diferenta intre 2 si 3 sa stii. Eu nu inteleg cum adica 2 e pentru 3 - 5 kg, iar 3 e pentru 4 - 9 kg... Lui Dragos 3 ii sunt f putin larguti, tre sa strang un pic mai tare scaiul ala, iar 2 il strang f tare.

pai pot fi bebe inalti care au greutate buna dar nu-s rotunzi la burtica.. si bebe mai scunzi cu burtica.. nush dak ai inteles ceva:)):))
ideea e k depinde de conformatia bebelui nu doar de nr de kg..
moni e f lunga si mereu i-am luat mai mari k-i ajungeau pe juma de buca:)):))

petronelaaa
27.01.2010, 14:16:26

Subscriu la cele zise de tine
...decat sa poarte tanga de mic:-" si, sa-l stranga sa iasa Dl KK, mai degraba mai largut;))

katcha87
27.01.2010, 14:19:13
...decat sa poarte tanga de mic:-" si, sa-l stranga sa iasa Dl KK, mai degraba mai largut;))
=)) =)) =))

alinutza20
27.01.2010, 14:23:25

DI KK ajungea pan la gat:)):)):)):-B

gabriela_rgh
27.01.2010, 14:23:46
Aoleu, Gabi, scuze, dar e una din cele mai mari prostii pe care le-am auzit...
Zi-i sa stea linistita, ca n-are nici o legatura circulara cu baia L-) Si eu am facut baie pana in luna a 7-a (mie oricum imi place cu apa de 36 de grade, iar dupa am facut dus ca era mai usor :D) iar Tudor n-a avut niciodata circulara in cele 9 luni...
Am impresia acum ca doar tripla circulara mai e indicatie de cezariana (da, se poate si tripla!).
La cezariana se da +-800-1000 ron, la anestezist +-150-250 ron. Da' pana la urma dai cat ai. Eu am dat mai mult, ca am vrut sa stau linistita.
Da ..nu e nevoie sa te scuzi...si eu m-am anervat aseara..azi dimineata am sunat-o si am mai linistit-o.......
Sarut mana pt raspunsurile promte.....ma gandeam eu ca nu are logica dar am zis ca totusi sa intreb.:* :* :* :* :*

jewelieta
27.01.2010, 14:33:27
ana,scutecele bella sunt, in primul rand,imense pt noi acum...
i-a pus mama unul din greseala ca le tinem langa pampers...si evident ca am gasit-o pe iris uda toata la spate... iesise pipi...sunt ciudate,nu o sa cumpar...si nici diferenta de pret nu e f mare sa zici ca faci economie cu bella...si sunt si scortosi,:-&
noi avem acu premium care nr 1,,,sa vedem cat mai tin...sper sa ia in greutate sisa trecem la nr 2,,,oricum mare dif nu e,dar na,,,astea premium care mi se par bune,,,parca abosrb mai bine kk...

Milagros
27.01.2010, 14:38:18
pai pot fi bebe inalti care au greutate buna dar nu-s rotunzi la burtica.. si bebe mai scunzi cu burtica.. nush dak ai inteles ceva:)):))
ideea e k depinde de conformatia bebelui nu doar de nr de kg..
moni e f lunga si mereu i-am luat mai mari k-i ajungeau pe juma de buca:)):))
Aaa, pai al nostru cum e si lungut si burtos...cand a fost pediatra pe 19 s-a mirat ca inca nu i-am luat nr 3 ;)) Si lui Dragos ii stateau pe juma de buca si nu de putine ori ne-am trezit cu kk pe spate :))

Milagros
27.01.2010, 14:38:52
Cu 2 kk pe spate, cu 3 kk pe langa piciorus - asa un pic.. ;))

Milagros
27.01.2010, 14:39:32
stiu,intimpul sarcinii si eu am fost f racita si nu am luat nici macar paracetamol........acum alaptez si.............din pacte fetelor am luat azi noapte un europirin.............amcitit prea tarziu mesajele voastre........cat e de grav?ce se poate intampla?
Ce se mai aude cu testul ala? Esti ok, da?

AnaM
27.01.2010, 14:39:41
ana,scutecele bella sunt, in primul rand,imense pt noi acum...
i-a pus mama unul din greseala ca le tinem langa pampers...si evident ca am gasit-o pe iris uda toata la spate... iesise pipi...sunt ciudate,nu o sa cumpar...si nici diferenta de pret nu e f mare sa zici ca faci economie cu bella...si sunt si scortosi,:-&
noi avem acu premium care nr 1,,,sa vedem cat mai tin...sper sa ia in greutate sisa trecem la nr 2,,,oricum mare dif nu e,dar na,,,astea premium care mi se par bune,,,parca abosrb mai bine kk...
Ti-am zis ca n-o sa-ti placa :)

petronelaaa
27.01.2010, 15:13:53
I-am dat lu fii`mea azi usturoi... reactia???!!! asa si asa, a mancat cu vreo lingurita-2 mai mult decat de obicei, da`macar am mai imunizato oleac.:>
poate ii trece din mireasma pan deseara la pupii de "Bun venit tati!" :-"

roxana1
27.01.2010, 15:15:48
multumesc pt explicatii......darius are 5 kg si ma ganeam ca poate treb sa ii schimb nr ca si-asa treb sa ii cumpar pamersi ca s-au terminat proviziile......si al meu i-a ajuns kk pe spate de 2 ori:D

vroiam sa te intreb cum e dragos,tot asa vrea in brate la verticala ca si al meu mi se pare ca vrea in picioare in brate....urla mult si cand ma ridic in picioare cu el incepe sa taca........desi nu l-am tinut pana acum in brate decat de maxim 10 ori.....de multe ori nici nu prea tace nici in brate la verticala si nu stiu ce are........a inceput sa planga mai toata ziua de cateva zile..........
cu testu inca nu l-am facut astept sa mai treaca 2 saptamani ca cica treb facut la 2 sapt de la contact si eu vreau sa astept sa treaca 3 ca sa fiu sigura si de fapt cred ca o sa il fac dupa botez ca sa nu stau suparata si stresata daca doamne fereste.............desi ma gandesc in fiecare zi si sunt stresata..........poate din cauza asta si bebe a inceput sa planga fara vreun motiv aparent......:-\ ..............de fapt eu am facut un test ca cica inca mai avem hormonul sarcinii multe saptamani dupa nastere si am zis sa il fac sa vad dak mai am hormonul sarcinii sa nu ma sperii cand l-oi face peste 3 saptamani si va fi inca pozitiv din cauza hormonului sarcinii de dupa nastere.......si a iesit negativ(sper sa fi fost un rezultat adevarat).....acum sper sa iasa in continuare negativ:-<

monique18virgo
27.01.2010, 15:38:48
multumim frumos fetele pt aprecieri:* :">

Milagros
27.01.2010, 15:40:21
multumesc pt explicatii......darius are 5 kg si ma ganeam ca poate treb sa ii schimb nr ca si-asa treb sa ii cumpar pamersi ca s-au terminat proviziile......si al meu i-a ajuns kk pe spate de 2 ori:D

vroiam sa te intreb cum e dragos,tot asa vrea in brate la verticala ca si al meu mi se pare ca vrea in picioare in brate....urla mult si cand ma ridic in picioare cu el incepe sa taca........desi nu l-am tinut pana acum in brate decat de maxim 10 ori.....de multe ori nici nu prea tace nici in brate la verticala si nu stiu ce are........a inceput sa planga mai toata ziua de cateva zile..........
cu testu inca nu l-am facut astept sa mai treaca 2 saptamani ca cica treb facut la 2 sapt de la contact si eu vreau sa astept sa treaca 3 ca sa fiu sigura si de fapt cred ca o sa il fac dupa botez ca sa nu stau suparata si stresata daca doamne fereste.............desi ma gandesc in fiecare zi si sunt stresata..........poate din cauza asta si bebe a inceput sa planga fara vreun motiv aparent......:-\ ..............de fapt eu am facut un test ca cica inca mai avem hormonul sarcinii multe saptamani dupa nastere si am zis sa il fac sa vad dak mai am hormonul sarcinii sa nu ma sperii cand l-oi face peste 3 saptamani si va fi inca pozitiv din cauza hormonului sarcinii de dupa nastere.......si a iesit negativ(sper sa fi fost un rezultat adevarat).....acum sper sa iasa in continuare negativ:-<
Pai poti sa schimbi la 3.
Dragos nu mai vrea culcat deloc decat cand papa. In rest vrea tinut in brate la verticala ca si cum l-as tine sa regurgiteze...Ii place si plimbat in brate da nu face scandal sa facem asa.
In rest, acu vrea suzeta si asa are program de papa la 3-4 ore <:-P
E atent daca ii cant sau daca ii vorbesc...nu f mult...dar este. Ii zornai jucarii si se uita dupa ele...imi zambeste cand ii cant. Tenchiu Biu ca mi-ai zis sa ii cant soptit ;))
Multa bafta cu testul sa nu fie cu ochi.
PS eu nici acu nu am ajuns la controlul de 40 de zile din cauza dosarului aluia idiot. :-$

Milagros
27.01.2010, 15:54:15
Fetele care aveti card BRD pe ce data va intra banutii?$-)

AnaM
27.01.2010, 16:18:06
Fetele care aveti card BRD pe ce data va intra banutii?$-)
Prima data au intrat pe 10, apoi pe 11 si luna trecuta pe 12 :-w
Sa ma astept luna asta pe 13 oare? [-( Nu, ca e sambata... Deci ori 12 ori 15.

alinutza20
27.01.2010, 16:20:43

am un feeling nashpa k o sa fie 15:-< :-<

Milagros
27.01.2010, 16:26:26
Deci pana iau eu banuti ajunge la 20 :-$
Cica la sf lui martie vin primii banuti...ma cam indoiesc da poate totusi asa va fi.

cgeorgiana1982
27.01.2010, 16:41:17
FELICITAAAAAAAAAAARI!!!!!!!!!!!!! :Y :Y :Y :Y :Y
Si bine ai venit! Sarcina usoara!

P.S. Cine e medicul care te-a speriat? Ca si eu am patit la fel.

Multumesc. Pup lui Tudorel!!

Desi intial nu am vrut sa scriu pe forum la subiectul cu ginecologi, cred ca totusi e mai bine sa spun...poate invata altii din experienta mea.
Am fost la Medcenter la Dumitru Daniela (acum se numeste Carauleanu Dumitru Daniela) doar pentru a-mi confirma sarcina, caci plecam din oras si nu sunasem la D-na Doctor Gheorghita. Am gandit ca nu e asa de greu sa te uiti pe ecograf, sa zici ca e format sacul, bla-bla si ca dupa 6 saptamani cand incepe inimioara sa bata se poate zice exact ca totul e bine.
Totul Ok pana acum...ma duc acolo, incepe sa faca ecografia...vad ca timp de 2 minute nu zice nik:-&...o intreb daca nu se vede sau ce se intampla....am vazut clar ca nu a facut nici o masuratoare (NIMIC!!) si imi zice ca "arata ca o sarcina de 2 saptamani":-&, in conditiile in care trebuia sa am 5. Imi zic eu in cap ca nu am facut medicina, dar totusi stiu ca la 2 saptamani sarcina nu se vede ecografic>:P dar ascult ce imi zice in continuare: dar ati facut un test si cum arata :O(ii raspund ca au fost 5 teste si toate 5 pozitive), ca poate are 2 saptamani caci s-a prins mai tarziu (ii explic ca trecusera 2 sapt de la primul test:O...caci facusem testul inainte de a-mi intarzia)...vede ca nu m-a convins si imi zice sa facem dozarile hormonale.
Am luat trimitere (in timp ce-mi zicea cadaca se intampla ceva, nu vrea sa-mi zice ce....de parca eu era toanta si nu intelegeam unde bate...sa o sun).
Am luat trimiterea si am mers dupa weekend la analize. Beta HCG de luni era 4012...ce indica o sarcina de 5 saptamani....Bucurie mare, deja ne faceam vise...mergem si miercuri...valoare in loc sa se dubleze, creste doar cu 10 pana la 4022....stiam prea bine ce insemna acest rezultat. Incep sa plang in plin supermarket....eram distrusa, am plans 2 zile. Dumitru imi zisese ca daca nici analizele nu erau bune, sa o sun sa chiuretam.
Asa suparata cum eram am zis ca macar sa merg la Gheorghita, caci in ea am incredere si ea ma va ajuta sa trec peste asta si sa ma ajute sa nu mai patesc pe viitor.
Cand ajung la ea inca nu stia de rezultate, stia doar ce-mi spusese Dumitru ca "arata de 2 sapt" si mi-a confirmat si Gheorghita ca nu exista sarcina de 2 sapt care se vede pe ecograf (eu aveam poza>:/ )....ea ma felicita si eu ii spun ca nu are de ce, caci bebe s-a oprit din evolutie. Asta era pe 24 decembrie......s-a uitat la rezultat, dar a zis ca facem o ecografie, nu ne luam dupa nimic.....si vad ca face niste ochi mari si-mi zice "Nu chiuretam nimic, totul pare perfect". Mi-a sarit inima la propriu de bucurie:gen_19:....m-a chemat din nou pe 30 sa vedem ca inimioara bate si totul e bine, ceea ce a si fost.
Am fost f dezamagita, aveam pretentia ca acea doctorita nu a facut degeaba o facultate. Daca era dupa ea eu acum nu mai aveam nici un bebe, caci deja imi spusese ca e rau de la ecografie si sa ne asteptam la orice. daca mergeam cu analizele la ea ma "rezolva" imediat.
Chiar sper sa ajute experienta mea:
- o parere a unui medic poate fi fffff eronata
- si analizele de sange pot fi gresite (chiar de la laborator mi s-a spus ca exista o eroare de tehnica si sa merg sa vad medicul inainte de a intra in panica)

Vai ce m-am intins....

roxana1
27.01.2010, 16:42:36
Pai poti sa schimbi la 3.
Dragos nu mai vrea culcat deloc decat cand papa. In rest vrea tinut in brate la verticala ca si cum l-as tine sa regurgiteze...Ii place si plimbat in brate da nu face scandal sa facem asa.
In rest, acu vrea suzeta si asa are program de papa la 3-4 ore <:-P
E atent daca ii cant sau daca ii vorbesc...nu f mult...dar este. Ii zornai jucarii si se uita dupa ele...imi zambeste cand ii cant. Tenchiu Biu ca mi-ai zis sa ii cant soptit ;))
Multa bafta cu testul sa nu fie cu ochi.
PS eu nici acu nu am ajuns la controlul de 40 de zile din cauza dosarului aluia idiot. :-$
si stai numai in picioare in brate cu el?
de care suzeta ii place mai mult?eu am una singura si e din silicon dar nu e ortodontica,ma gandesc ca poate daca e ortodontica i-ar place mai mult ca si la biberoane ii place mai mult tetina din cauciuc ortodontica
ce cantece ii canti?si de adormit cum adoarme? cantandu-i?

ps nici eu nu am ajuns la controlul de 40 de zile dar nici nu stiu unde si la cine sa ma mai duc dak nu mai am nici o treaba cu dr cu care am nascut si de recusut si scos fire am facut-o la cab particular la avicena........deci presupun ca nu ar mai trebui controlul de 40 de zile daca mi-a scos firele si arta super bine si acum nu mai am nici o problema cu cusatura,e ca si cum nici nu m-a taiat si cusut......insa am alte probleme de pe urma nasterii pt care ar trebui sa ma duc....:-<

biutzaxx
27.01.2010, 16:54:03

cum de l-ai tinut asa putin?? cum ai reusit?? eu il tineam zilnic in brate ..de cel putin 10 ori..:D
si nu pot sa ma plang ca vrea numai in brate, doar ca se plictiseeste pe unde il pun si tre sa il iau, ma mai joc cu el in brate si iar il pun pe undeva pt putin timp...

alinutza20
27.01.2010, 17:01:28
sa zicem k am prins-o cat de cat mergand in 4 labe (http://www.youtube.com/watch?v=uySvBWfVYXM).. desi mai mult se alinta:)):))

AnaM
27.01.2010, 17:05:34
sa zicem k am prins-o cat de cat mergand in 4 labe (http://www.youtube.com/watch?v=uySvBWfVYXM).. desi mai mult se alinta:)):))
WOWWWWWWWWWW!
Super tare, bravo Monitzo!!!!!
Pe Tudor daca-l pun si acum pe burta, impietreste. Se blocheaza, nu stie ce sa faca. Mai intinde mainile dupa jucarii, da' rar. Tu ai pus-o in fiecare zi pe burtica pana sa inceapa sa faca asa? Ca eu nu... f rar, pentru ca incepea sa urle daca-l puneam asa.

Am o putoare mica, e clar :D

alinutza20
27.01.2010, 17:11:28
WOWWWWWWWWWW!
Pe Tudor daca-l pun si acum pe burta, impietreste. Se blocheaza, nu stie ce sa faca. Mai intinde mainile dupa jucarii, da' rar. Tu ai pus-o in fiecare zi pe burtica pana sa inceapa sa faca asa? Ca eu nu... f rar, pentru ca incepea sa urle daca-l puneam asa.

eu n-am pus-o deloc.. k nu-i placea.. pana a prins spilu sa se intoarca singura...:))
n-am facut presiuni de nici o culoare.. ce a vrut aia a facut... acum doarme si pe burta si pe o parte...si eu n-am pus-o pe burta nici cand era mica mica:))
totul tine de ei..
cred k tudor e si mai rotunjor de n-o ia:))

roxana1
27.01.2010, 17:11:41
cum de l-ai tinut asa putin?? cum ai reusit?? eu il tineam zilnic in brate ..de cel putin 10 ori..:D
si nu pot sa ma plang ca vrea numai in brate, doar ca se plictiseeste pe unde il pun si tre sa il iau, ma mai joc cu el in brate si iar il pun pe undeva pt putin timp...
:D ma refer ca nu l-am tinut in brate in picioare pt ca in prima luna nici nu puteam sta in picioare si nici acum nu prea pot sta mai mult de juma de ora,ca in rest..........#-o ,cred ca am mai zis,sta pe mine tot timpul,pe piept ,pe burta,nu pot face nimik,abia apuc sa merg la baie sau sa-i mai pun hainutele la spalat ca treb sa stau in pat cu el pe mine.......dar acum vad ca mai incepe sa maraie cand stam asa si cand ma ridic in picioare cu el incepe sa taca,iar socrul meu zice ca l-am invatat asa,l-am invatat in brate....si asta ma gandesc nu are cum sa se fi invatat in brate ca nu l-am tinut asa de f multe ori
pt ca nu pot ....poate e doar o perioada in care vrea sa mai stea si asa sa vada si el imprejurimile mai bine.....................credeai ca nu il tin in brate deloc sau langa mine si il las singur saracul?;))

AnaM
27.01.2010, 17:17:21
eu n-am pus-o deloc.. k nu-i placea.. pana a prins spilu sa se intoarca singura...:))
n-am facut presiuni de nici o culoare.. ce a vrut aia a facut... acum doarme si pe burta si pe o parte...si eu n-am pus-o pe burta nici cand era mica mica:))
totul tine de ei..
cred k tudor e si mai rotunjor de n-o ia:))
Mai, sa stii ca e mai subtirel decat Monitza la fizic, e si mai lungut cred, deci mobilitate ar avea, dar e foarte foarte greu :(( Are 10 kile cel putin, nu mai are chiscute ca la inceput, toata lumea zice asta, mai ales ca s-a lungit foarte repede, dar e cat un sac, si capul ii e greu, mi-a scapat un cap in arcada zilele trecute, m-a durut arcada 3 zile :))
Na, iti dai seama ca nici eu nu-l fortez cu nimic, el sta pe burta doar cele 30 de secunde cat ii fac masaj inainte de somn... Asta e :)

roxana1
27.01.2010, 17:18:52
ce scumpa si dragalasa e.bravo=D> nu pot sa cred ce energie are

alinutza20
27.01.2010, 17:27:07
Mai, sa stii ca e mai subtirel decat Monitza la fizic, e si mai lungut cred, deci mobilitate ar avea, dar e foarte foarte greu :(( Are 10 kile cel putin, nu mai are chiscute ca la inceput, toata lumea zice asta, mai ales ca s-a lungit foarte repede, dar e cat un sac, si capul ii e greu, mi-a scapat un cap in arcada zilele trecute, m-a durut arcada 3 zile :))
Na, iti dai seama ca nici eu nu-l fortez cu nimic, el sta pe burta doar cele 30 de secunde cat ii fac masaj inainte de somn... Asta e :)

eu zic k asa e cel mai bine... k si mie imi zicea x,y.. pune-o sa doarma pe burta k n-o sa vrea dupa aia.. sau... pune-o pe burta k nush ce... si ea saraca idi scapa capul in pat si plangea.. ce mai.. nu vroia si gata..
dupa ce a inceput sa se intoarca singura ce a stat si ea mai mult pe burta... cand a inceput sa doarma pe burta o intorceam pe spate k mi-era sa nu se sufoce:)):))
e o chestiune de timp... :*:*:*
moni e o zvapaiata si jumatate.. o si vad batand baietii:)):))

alinutza20
27.01.2010, 17:30:07
ce scumpa si dragalasa e.bravo=D> nu pot sa cred ce energie are

ba sa crezi:)):)):))

cand avea moni o luna doua eram cu ea in carff.. ea in carut dormea cuminte... printre rafturi...
in fata un domn cu un baiat poate o idee mai mare de cat e moni acum.. numa nu i se urca in cap... in rest... duracell si ala..
se uita tipul la mine si-mi zice.. apreciati si fiti fericita k sta acolo:)) si rade:)):)).. k mai incolo....
nu va imaginati cat de des il pomenesc si eu si sotul meu=))=))
asa k... apreciati fetelor.. etapa in care sta unde-l pui:)):))

Andrusca
27.01.2010, 17:42:27
[quote=cgeorgiana1982;2900510]Multumesc. Pup lui Tudorel!!

Desi intial nu am vrut sa scriu pe forum la subiectul cu ginecologi, cred ca totusi e mai bine sa spun...poate invata altii din experienta mea.
Am fost la Medcenter la Dumitru Daniela (acum se numeste Carauleanu Dumitru Daniela)

adica e nora doctoritei Carauleanu? WOW ..s-a insurat si fiu-su, in sfarsit ;)) ;))
imi pare rau pt experienta si ma bucur ca pana la urma e totul bine! :*
Deci o a doua parere nu strica niciodata :-B

cgeorgiana1982
27.01.2010, 17:46:01
[quote=cgeorgiana1982;2900510]Multumesc. Pup lui Tudorel!!

Am fost la Medcenter la Dumitru Daniela (acum se numeste Carauleanu Dumitru Daniela)

adica e nora doctoritei Carauleanu? WOW ..s-a insurat si fiu-su, in sfarsit ;)) ;))
imi pare rau pt experienta si ma bucur ca pana la urma e totul bine! :*
Deci o a doua parere nu strica niciodata :-B

Da, eu mai fusesem in vara la ea pentru un control de rutina si atunci era doar Dumitru pe stampila . Acum e si Carauleanu....Pacat ca numele acesta este rasunator si cu un istoric bun ...sper ca unii sa nu incurce doctoritele Carauleanu de acum:O :O
Intr-adevar...a doua parere este foarte utila uneori...

roxana1
27.01.2010, 17:59:21
ba sa crezi:)):)):))

cand avea moni o luna doua eram cu ea in carff.. ea in carut dormea cuminte... printre rafturi...
in fata un domn cu un baiat poate o idee mai mare de cat e moni acum.. numa nu i se urca in cap... in rest... duracell si ala..
se uita tipul la mine si-mi zice.. apreciati si fiti fericita k sta acolo:)) si rade:)):)).. k mai incolo....
nu va imaginati cat de des il pomenesc si eu si sotul meu=))=))
asa k... apreciati fetelor.. etapa in care sta unde-l pui:)):))
auleu.......bine,cred si apreciez.bine ca pot sa il las pe pat daca adoarme fara sa am grija ca se va intoarce si sa ma duc pana la baie..........acum ce stau numa intr-un loc cu el......atunci o sa umblu dupa el.....;))

roxana1
27.01.2010, 18:02:26
lui darius ii cade parul foarte mult,e normal? si de plans in somn se intampla la orice varsta sau numai acuma cat e asa micut.......ca aseara a inceput sa planga urat in timp ce dormea si sotul meu s-a speriat nu stia ce are;))

alinutza20
27.01.2010, 18:18:08
lui darius ii cade parul foarte mult,e normal? si de plans in somn se intampla la orice varsta sau numai acuma cat e asa micut.......ca aseara a inceput sa planga urat in timp ce dormea si sotul meu s-a speriat nu stia ce are;))

e normal sa-i cada parul... tot tre sa cada...
moni si acum plange in somn... mai departe nu stiu..

petronelaaa
27.01.2010, 18:27:10

E o scumpa Moni a ta. :* :* :* :*
poti sa-i faci teren de nihaiala, direct jos (e mai safe decat pe pat cand nu esti prin zona) pe o pilota, patura ceva grosut:-"

alinutza20
27.01.2010, 18:31:37
E o scumpa Moni a ta. :* :* :* :*
poti sa-i faci teren de nihaiala, direct jos (e mai safe decat pe pat cand nu esti prin zona) pe o pilota, patura ceva grosut:-"

m-am gandit la asta da am zis sa se mai incalzeasca putin.. parca e cam rece jos:D

roxana1
27.01.2010, 18:33:05
e normal sa-i cada parul... tot tre sa cada...
moni si acum plange in somn... mai departe nu stiu..
tot?:O deci la un moment dat ajunge chel?si are un par asa de frumos si la spate e asa mare;;)

AnaM
27.01.2010, 18:36:43
Da, eu mai fusesem in vara la ea pentru un control de rutina si atunci era doar Dumitru pe stampila . Acum e si Carauleanu....Pacat ca numele acesta este rasunator si cu un istoric bun ...sper ca unii sa nu incurce doctoritele Carauleanu de acum:O :O
Intr-adevar...a doua parere este foarte utila uneori...
Nu o cheama cumva si Mihaela? Daniela-Mihaela Dumitru?
Parca a mai fost cineva la dumneaei cu sarcina dintre mamicile de Iasi... Stiam ca are si consultatii la cabinetul d-nei Carauleanu, uite ca acum e casatorita cu fiul...
Mikutza poate? :-?

AnaM
27.01.2010, 18:40:59
tot?:O deci la un moment dat ajunge chel?si are un par asa de frumos si la spate e asa mare;;)
Tot, dar nu deodata :) Ii creste deja parul nou, si va ramane cu un par foarte scurt cand ii va cadea parul care i-a crescut in burtica :)
Poti sa te uiti si in pozele Monitzei, si in pozele lui Tudor, si vei vedea... progresul :))

Green_Eyes
27.01.2010, 18:45:48
La multe lunite, David!<:-P
Monique, ai tinut ascunsa frumusete de fata!;;):*
Georgiana, sarcina usoara si felicitari!<:-P
Moni, ce viteza ai!;))Bravo, la mai mare!Si Tudor are o viteza la pedalat, mai ales cand e pe burta:D Lui ii place sa stea pe burta, pedaleaza, mai lasa capul intr-o parte sa se odihneasca:D (asta e o miscare noua pe care a descoperit-o de curand) - am ras intr-o zi la greu, numai asta a facut toata ziua, dadea capul intr-o parte:))
Noi am facut azi vaccinul si sper din tot sufletul sa nu faca febra!! Am baiat cu greutate:-", 9.1kg si 71cm, sanatos, doar coastele sunt putin evazate - merg sa ii fac analize si pe urma vad daca ii maresc doza de vit.D3 (deja ii dau 6 pic./zi)

petronelaaa
27.01.2010, 18:51:36
m-am gandit la asta da am zis sa se mai incalzeasca putin.. parca e cam rece jos:D

cam da... depinde (le spui la vecinii de jos sa incalzeasca mai tare):-"
eu o imbracam mai grosut, si-i placea briza de la dusumea, uneori ii facea si somn :)>-

alinutza20
27.01.2010, 19:12:36
Moni, ce viteza ai!;))Bravo, la mai mare!Si Tudor are o viteza la pedalat, mai ales cand e pe burta:D Lui ii place sa stea pe burta, pedaleaza, mai lasa capul intr-o parte sa se odihneasca:D (asta e o miscare noua pe care a descoperit-o de curand) - am ras intr-o zi la greu, numai asta a facut toata ziua, dadea capul intr-o parte:))
Noi am facut azi vaccinul si sper din tot sufletul sa nu faca febra!! Am baiat cu greutate:-", 9.1kg si 71cm, sanatos, doar coastele sunt putin evazate - merg sa ii fac analize si pe urma vad daca ii maresc doza de vit.D3 (deja ii dau 6 pic./zi)

la controlat la coaste?.. hmmm pe moni n-o dezbraca niciodata...

biutzaxx
27.01.2010, 19:14:11
WOWWWWWWWWWW!

cred ca tre sa il pui mai mult pe burta ca sa faca asta..
nici sebastian nu se ridica in maini la inceput, ca l-am pus tarziu, dar acu se intinde ff bine, intinde coatele si da din fund:)) nush ce inseamna dar cred ca daca insist peste 2-3 luni o ia si el la goana...

ce umidificatoare imi recomandati?? cu aer cald, rece? cu ioni ? cu ultrasunete??

Butterfly87
27.01.2010, 19:20:08

ai baiat mare..o sa vezi k nu va face febra..:* :*

Butterfly87
27.01.2010, 19:25:29
Multumesc. Pup lui Tudorel!!

Am fost la Medcenter la Dumitru Daniela (acum se numeste Carauleanu Dumitru Daniela) doar pentru a-mi confirma sarcina, caci plecam din oras si nu sunasem la D-na Doctor Gheorghita. Am gandit ca nu e asa de greu sa te uiti pe ecograf, sa zici ca e format sacul, bla-bla si ca dupa 6 saptamani cand incepe inimioara sa bata se poate zice exact ca totul e bine.
Totul Ok pana acum...ma duc acolo, incepe sa faca ecografia...vad ca timp de 2 minute nu zice nik:-&...o intreb daca nu se vede sau ce se intampla....am vazut clar ca nu a facut nici o masuratoare (NIMIC!!) si imi zice ca "arata ca o sarcina de 2 saptamani":-&, in conditiile in care trebuia sa am 5. Imi zic eu in cap ca nu am facut medicina, dar totusi stiu ca la 2 saptamani sarcina nu se vede ecografic>:P dar ascult ce imi zice in continuare: dar ati facut un test si cum arata :O(ii raspund ca au fost 5 teste si toate 5 pozitive), ca poate are 2 saptamani caci s-a prins mai tarziu (ii explic ca trecusera 2 sapt de la primul test:O...caci facusem testul inainte de a-mi intarzia)...vede ca nu m-a convins si imi zice sa facem dozarile hormonale.
Am luat trimitere (in timp ce-mi zicea cadaca se intampla ceva, nu vrea sa-mi zice ce....de parca eu era toanta si nu intelegeam unde bate...sa o sun).
Am luat trimiterea si am mers dupa weekend la analize. Beta HCG de luni era 4012...ce indica o sarcina de 5 saptamani....Bucurie mare, deja ne faceam vise...mergem si miercuri...valoare in loc sa se dubleze, creste doar cu 10 pana la 4022....stiam prea bine ce insemna acest rezultat. Incep sa plang in plin supermarket....eram distrusa, am plans 2 zile. Dumitru imi zisese ca daca nici analizele nu erau bune, sa o sun sa chiuretam.
Asa suparata cum eram am zis ca macar sa merg la Gheorghita, caci in ea am incredere si ea ma va ajuta sa trec peste asta si sa ma ajute sa nu mai patesc pe viitor.
Cand ajung la ea inca nu stia de rezultate, stia doar ce-mi spusese Dumitru ca "arata de 2 sapt" si mi-a confirmat si Gheorghita ca nu exista sarcina de 2 sapt care se vede pe ecograf (eu aveam poza>:/ )....ea ma felicita si eu ii spun ca nu are de ce, caci bebe s-a oprit din evolutie. Asta era pe 24 decembrie......s-a uitat la rezultat, dar a zis ca facem o ecografie, nu ne luam dupa nimic.....si vad ca face niste ochi mari si-mi zice "Nu chiuretam nimic, totul pare perfect". Mi-a sarit inima la propriu de bucurie:gen_19:....m-a chemat din nou pe 30 sa vedem ca inimioara bate si totul e bine, ceea ce a si fost.
Am fost f dezamagita, aveam pretentia ca acea doctorita nu a facut degeaba o facultate. Daca era dupa ea eu acum nu mai aveam nici un bebe, caci deja imi spusese ca e rau de la ecografie si sa ne asteptam la orice. daca mergeam cu analizele la ea ma "rezolva" imediat.
Chiar sper sa ajute experienta mea:
- o parere a unui medic poate fi fffff eronata
- si analizele de sange pot fi gresite (chiar de la laborator mi s-a spus ca exista o eroare de tehnica si sa merg sa vad medicul inainte de a intra in panica)

Vai ce m-am intins....
multumim ca ne-ai impartasit patania ta.....asa sa stim si noi pe viitor

biutzaxx
27.01.2010, 19:27:02
poze noi cu Sebastian aici (http://picasaweb.google.ro/sebastian.teodoru/LunaA4A#5431410590998514018)

biutzaxx
27.01.2010, 19:28:27
Ne-a placut tare mult de Monitza!! sotul abia asteapta sa il vada pe Sebastian asa.. acu depinde..fetitele sunt mai harnicute si Monita e ca un pepsi .. :*

jewelieta
27.01.2010, 19:28:30
mai am si eu o mica dilema...
eu ii dau completare lapte praf cam de 2-3 ori pe zi,,,si folsoesc biberon avent cu tetina mica 0+...acus iris face o luna...trebuie neaparat sa iau tetine mai mari (prima e pt nou nascut) sau pot sa folsoesc in continuare pe asta micuta...ca sa nusca cu biberon se obisnuiasca cu biberonul si sa nu mai vrea san,,,sunt stresatao:-)

sydonia
27.01.2010, 19:32:37
Primul meu post si cateva date pe scurt . Ma numesc roxana fac nunta la sf. anului si doamne doamne a fost dragut nu a mai asteptat astfel incat acum sunt si insarcinata in luna a 7. Cu nunta ma descurc organizare etc. nu prea ma stresez dar cu bebe multa treaba neica ( ce hainute?, ce patut?, ce cadita?, cum il alaptez? si lista nu se mai termina).
Dar sa incepem cu nasterea nu imi surade sa nasc la noi in Iasi- as vrea sa venim acasa doi nu doi+1 (stafilococ auriu)
A nascut cineva in alt oras?

Butterfly87
27.01.2010, 19:32:57
poze noi cu Sebastian aici (http://picasaweb.google.ro/sebastian.teodoru/LunaA4A#5431410590998514018)
ce scumpel este SeBASTIAN...si mami arata ff bine:* :*

alinutza20
27.01.2010, 19:34:30
Ne-a placut tare mult de Monitza!! sotul abia asteapta sa il vada pe Sebastian asa.. acu depinde..fetitele sunt mai harnicute si Monita e ca un pepsi .. :*

pepsi agitat=))
multumim:*:*.. acus acus:)

Butterfly87
27.01.2010, 19:34:37
Primul meu post si cateva date pe scurt . Ma numesc roxana fac nunta la sf. anului si doamne doamne a fost dragut nu a mai asteptat astfel incat acum sunt si insarcinata in luna a 7. Cu nunta ma descurc organizare etc. nu prea ma stresez dar cu bebe multa treaba neica ( ce hainute?, ce patut?, ce cadita?, cum il alaptez? si lista nu se mai termina).
Dar sa incepem cu nasterea nu imi surade sa nasc la noi in Iasi- as vrea sa venim acasa doi nu doi+1 (stafilococ auriu)
bine ai venit si sarcina usoara...in continuare..si sa ai o nunta de vis.:* :* ....

mamicile iti pot da mai multe detalii cu privire la nasterea in alt oras...dar totusi nu cred k in ambele maternitati iei stafilococul...adik au nascut atatea mamici de pe aici si nu au luat....acum decizia este a ta

biutzaxx
27.01.2010, 19:36:04
intrati pe babycenter . com si au jocuri pt fiecare luna chiar saptamana dacava loghati si ii scriti data nasterii in fiecare sapt va trimit despre dezv bebelui si multe articole intere despre dormit mancat jucat tot tot :)

petronelaaa
27.01.2010, 19:44:52
mai am si eu o mica dilema...
eu ii dau completare lapte praf cam de 2-3 ori pe zi,,,si folsoesc biberon avent cu tetina mica 0+...acus iris face o luna...trebuie neaparat sa iau tetine mai mari (prima e pt nou nascut) sau pot sa folsoesc in continuare pe asta micuta...ca sa nusca cu biberon se obisnuiasca cu biberonul si sa nu mai vrea san,,,sunt stresatao:-)

Eu am folosit tetinele si cate 3luni (o data -2ori pe zi) si apoi le schimbam. Eu zic sa o mai lasi cu tetina 0, caci dak ii iei mai mare, o sa simta ca curge mai repede/mult si e posibil sa renunte la san, pt ca acolo curge cu munca din partea ei.B-)

ce scumpel este SeBASTIAN...si mami arata ff bine:* :*

Copil frumos Sebi al tau!:*

petronelaaa
27.01.2010, 19:49:50

Sa ai o sarcina placuta, o nastere usoara si o nunta de vis!:gen_17:
cine iti urmareste sarcina?
probabil stii ca daca ai vrea sa nasti cu dr care te urmareste in sarcina... el sa nu vina in alt oras!%%-

aanamaria
27.01.2010, 19:50:20
buna fetele!
eu nu mai reusesc cam deloc sa mai intru ca andrei e cam plangacios in ultima perioada. am facut galerie pt dintzocul monitzei dar parca vezi ca tre sa ii iasa si lui andrei acus. azi noapte era cam caldut (nu cred ca avea mai mult de 37 de grade) dar preventiv i-am pus supozitor. azi a facut 37.8. maine merg la pediatra sa vad dc intr-adevar e vorba de dinti si nu altceva ca nu imi dau seama. nasol cu gerul asta ca nu ne porneste masina si cred ca abia cand se mai incalzeste putem sa o pornim. luam taxiul pana acolo.
monitza e tare dragalasa , deja se misca in toate directiile. nu are stare deloc. si sebastian e un scump si un finut. si apropo tare mandru e tata cu baietu langa el si cu berile in fata;))

va pup pe toate si pe fetele mai noi si sarcina usoara:* :* :*

tsimonaiuliana
27.01.2010, 19:54:53
Fetele ,multumesc mult de urari,va pupa David pe toate:*.

Eu am incercat sa ii fac azi carnitza.Prima data nu mi-a iesit,am fiert-o bine(asa cred ,ca a stat destul timp pe foc cu toate ca era tot tare) apoi am tocat-o cu cutitul si am pus-o in blender cu un pic de lapte.Rezultatul:dezastru,era atzoasa si tare,nici eu nu o puteam manca.Apoi mi-a venit ideea sa o dau mai intai prin masina de tocat,am fiert si un cartof si le-am pus in blender.De data asta a iesit bine,adica pasta.David a mancat cam 5 linguritze.Voi cum preparati carnea si cu ce o mai combinati?Ce carne e mai buna pt. bebe?

aanamaria
27.01.2010, 20:08:45
Fetele ,multumesc mult de urari,va pupa David pe toate:*.

Eu am incercat sa ii fac azi carnitza.Prima data nu mi-a iesit,am fiert-o bine(asa cred ,ca a stat destul timp pe foc cu toate ca era tot tare) apoi am tocat-o cu cutitul si am pus-o in blender cu un pic de lapte.Rezultatul:dezastru,era atzoasa si tare,nici eu nu o puteam manca.Apoi mi-a venit ideea sa o dau mai intai prin masina de tocat,am fiert si un cartof si le-am pus in blender.De data asta a iesit bine,adica pasta.David a mancat cam 5 linguritze.Voi cum preparati carnea si cu ce o mai combinati?Ce carne e mai buna pt. bebe?

la multe lunite david!!!
esti baiet mare de acuma;)) . mananci si carnita. eu nu am bagat inca carnea de vita. astept sa se obisnuiasca cu cea de gaina. pe la 7 luni cred ca o sa ii dau.
dar e buna ideea cu masina de tocat. retinut ca sa ii fac si eu la fel atunci. pupaceli sarbatoritului.

biutzaxx
27.01.2010, 20:24:51
multumim pentru comentarii si aprecieri!!:* :*

AnaM
27.01.2010, 21:26:06
Sebi e un dulce si un deosebit! :* Incerc sa-m dau seama cu cine seamana... As zice ca mai mult cu tine, Biu :)

M-am saturat de frig :-w

Green_Eyes
27.01.2010, 21:37:53
la controlat la coaste?.. hmmm pe moni n-o dezbraca niciodata...

In fiecare luna il controleaza, il dezbraca, il masoara, il verifica din cap pana in picioare insa azi a uitat sa ii masoare vaccinul de la manuta..

ai baiat mare..o sa vezi k nu va face febra..:* :*

Doamne ajuta! A fost cam marait din cauza vaccinului, presupun..acum face nanio:-)

Vazut si pozele cu Sebi, e din ce in ce mai frumos!;;) O familie frumoasa:*

petronelaaa
27.01.2010, 21:43:40
Toata lumea stie, toata lumea comenteaza... :-&
http://observator.antena1.ro/social/Nou-nascut-infectat-in-spital_3584.html

sava_ioana
27.01.2010, 23:04:52
helo fetili meli!!!:* :* :* :* un pup la mamici si bebici si burtici...azi v-am mai urmarit cate putin de la munca dar e nasol ca nu am parola de la forum si nu pot intra de la alt calc:"> ...nu stau mult sa is rupta de oboseala dar vreau sa va zic ca prima zi de munca a fost faina si chiar imi place ce fac...sper sa fie bine in continuare si sa ma descurc.matei a stat azi cu mama si a ramas si peste noapte,merg sa-l iau abia maine dupa munca,e foarte greu dar trebuie sa facem niste sacrificii:-<

petronelaaa
27.01.2010, 23:08:49
helo fetili meli!!!:* :* :* :* un pup la mamici si bebici si burtici...azi v-am mai urmarit cate putin de la munca dar e nasol ca nu am parola de la forum si nu pot intra de la alt calc:"> ...nu stau mult sa is rupta de oboseala dar vreau sa va zic ca prima zi de munca a fost faina si chiar imi place ce fac...sper sa fie bine in continuare si sa ma descurc.matei a stat azi cu mama si a ramas si peste noapte,merg sa-l iau abia maine dupa munca,e foarte greu dar trebuie sa facem niste sacrificii:-<

BRAVO!=D> :)>-
incet incet te integrezi in ritmul jobului.
e bine ca ai cu cine sa-l lasi pe Matei, bunicile astea is de milioane!!!!o:-)
off: lucrezi in banca? (ca ziceai de tinuta mai office asa)

Rok5ana
27.01.2010, 23:14:41
Bravo! Acusi, acusi pleaca singurica la plimbare!:*

sava_ioana
27.01.2010, 23:18:46
BRAVO!=D> :)>-
incet incet te integrezi in ritmul jobului.
e bine ca ai cu cine sa-l lasi pe Matei, bunicile astea is de milioane!!!!o:-)
off: lucrezi in banca? (ca ziceai de tinuta mai office asa)

nuuu,lucrez la mobexpert sef de raion;;)

Rok5ana
27.01.2010, 23:22:22
Ce frumos rade si ce se mai distreaza el acolo!:* Abia astept sa il vad si pe al meu asa.

biutzaxx
27.01.2010, 23:23:12
Sebi e un dulce si un deosebit! :* Incerc sa-m dau seama cu cine seamana... As zice ca mai mult cu tine, Biu :)

M-am saturat de frig :-w
multumesc :*
ce ma perii cand imi zici ca seamana cu mine.. :>
daca semana cu tata lui era f bine, nu ma supara, chiar imi placea, dar daca seamana cu mine, eu mama lui..deja m-am umflat toata in pene :D

voi nu aveti acelasi sentiment?

dar daca mai fac o fetita, ma astept sa semene cu sotul, bruneta cu ochi caprui verzui :D

biutzaxx
27.01.2010, 23:27:22
Toata lumea stie, toata lumea comenteaza... :-&
http://observator.antena1.ro/social/Nou-nascut-infectat-in-spital_3584.html
foarte bine! daca faceam toate asa, cred ca deja erau ceva masuri luate..

biutzaxx
27.01.2010, 23:28:36
inseamna ca te vizitam cand iesim la Era :D

petronelaaa
28.01.2010, 08:33:57

AHA! pai super.
pai poate ne mai intersectam cand vine Matei sa te ia de la servici;)) , ca noi ne mai facem veacu pe la masinute, castelu ala gonflabil, ...iar in ultima perioada se baga si in magazinele de pe acolo ca stie ca vine cineva sa se bage in seama la ea :-w (a rasfoit O revista de nu o mai puteam lua de pe raft#:-S ), acusi ajunge si la Mob.... **==

NEATA!!!!~o) ~o) ~o) ~o)

cgeorgiana1982
28.01.2010, 08:55:57
Nu o cheama cumva si Mihaela? Daniela-Mihaela Dumitru?
Parca a mai fost cineva la dumneaei cu sarcina dintre mamicile de Iasi... Stiam ca are si consultatii la cabinetul d-nei Carauleanu, uite ca acum e casatorita cu fiul...
Mikutza poate? :-?

Asa este, o cheamaDaniela-Mihaela Dumitru. Mikutza a nascut cu ea. Chiar inainte de a merge prima data la ea am vb cu Mikutza si mi-a dat un feedback foarte bun. Cand am mers la prima consultatie mi-a facut o impresie extraordinara (este draguta, frumusica, ...). Cand m-amintors a doua oara pentr un Papanicolau, am stat o ora jumate la usa (asa e la privat) si ea nu venise. Cei de la centru o sunau si ea nu raspundea. Intr-un final cei de la Medcenter ne-au recomandat celor 10 femei de la usa/:) sa ne cautam al medic, caci se intampla des fazele astea cu Dumitru. Astfel ca Papanicolau l-am facut cu Mihalceanu (care mi s-a parut super tare).

Multumesc mult. Pupici lui Tudor.

Milagros
28.01.2010, 09:02:40
Bai da ce tare :)) Imi place ca cum pui camera pe ea cum se baga in seama :x

Milagros
28.01.2010, 09:11:06
Asa fac si eu.
Azi iubirica al meu a apucat suzeta cu toata mana, a scos-o din gurita, a tinut-o un pic, apoi a bagat-o inapoi. I-a sarit din gura in sec 2 ca l-o luat ma-sa la pupat de bucurie ;)) si s-a apucat saracul de plans :))

katcha87
28.01.2010, 09:16:32
si eu sunt f stresata de stafilococ tocmai de aia am ales sa nasc la elena doamna....ce crezi ca in alt oras nu exista microbi sau neajunsuri(totusi suntem in romania)
sarcina usoara in continuare si o nunta ca-n povesti>:D<

Milagros
28.01.2010, 09:20:43
si stai numai in picioare in brate cu el?
de care suzeta ii place mai mult?eu am una singura si e din silicon dar nu e ortodontica,ma gandesc ca poate daca e ortodontica i-ar place mai mult ca si la biberoane ii place mai mult tetina din cauciuc ortodontica
ce cantece ii canti?si de adormit cum adoarme? cantandu-i?

ps nici eu nu am ajuns la controlul de 40 de zile dar nici nu stiu unde si la cine sa ma mai duc dak nu mai am nici o treaba cu dr cu care am nascut si de recusut si scos fire am facut-o la cab particular la avicena........deci presupun ca nu ar mai trebui controlul de 40 de zile daca mi-a scos firele si arta super bine si acum nu mai am nici o problema cu cusatura,e ca si cum nici nu m-a taiat si cusut......insa am alte probleme de pe urma nasterii pt care ar trebui sa ma duc....:-<
Eee, nu doar in picioare, dar mai mult da ca vrea sa se uite prin casa. Ieri a inspectat toate raftuletele din camera lui si juma de ora s-a uitat pe geam...nu stiu ce vedea el acolo ca daca plecam de langa geam tipa ;))
Suzeta am luat la recomandarea fetelor Nuk ortodontica din silicon. Eu aveam in casa una lacrima tot din silicon dar o scapa din gurita.
De cantat ii cant cantecele in italiana, franceza si engleza...sa fie poliglot ca ma-sa :)) Eu le-am invatat de aici http://cantece.nou-nascuti.ro/cantecele-copiilor-din-lumea-intreaga/ Ii place mult J'ai perdu le do si ma acompaniez cu o zanganica de-a lui :D
Ce probleme ai? :-SSEu am ramas cam mica, in ciuda temerilor 8-}si e cam dureros :( Plus ca tre sa ajung sa imi dea AC.

alinutza20
28.01.2010, 09:25:30
Asa fac si eu.
Azi iubirica al meu a apucat suzeta cu toata mana, a scos-o din gurita, a tinut-o un pic, apoi a bagat-o inapoi. I-a sarit din gura in sec 2 ca l-o luat ma-sa la pupat de bucurie ;)) si s-a apucat saracul de plans :))

=))=))=))=))

roxana1
28.01.2010, 09:36:06
Eee, nu doar in picioare, dar mai mult da ca vrea sa se uite prin casa. Ieri a inspectat toate raftuletele din camera lui si juma de ora s-a uitat pe geam...nu stiu ce vedea el acolo ca daca plecam de langa geam tipa ;))
Suzeta am luat la recomandarea fetelor Nuk ortodontica din silicon. Eu aveam in casa una lacrima tot din silicon dar o scapa din gurita.
De cantat ii cant cantecele in italiana, franceza si engleza...sa fie poliglot ca ma-sa :)) Eu le-am invatat de aici http://cantece.nou-nascuti.ro/cantecele-copiilor-din-lumea-intreaga/ Ii place mult J'ai perdu le do si ma acompaniez cu o zanganica de-a lui :D
Ce probleme ai? :-SSEu am ramas cam mica, in ciuda temerilor 8-}si e cam dureros :( Plus ca tre sa ajung sa imi dea AC.
sincer mi-e si rusine sa mai spun dar am scris pe topicul "dupa nastere probleme solutii" tu cum adica ai ramas cam mica si e cam dureros? mie dr de la avicena mi-a zis ca nu imi recomanda AC ca si asa sunt grasuta:-L si imi recomanda sterilet

cgeorgiana1982
28.01.2010, 09:36:57
Si noi pupam bebeii cu vechime>:D< >:D<

E un dulce Sebi al tau. Iti vine sa-l mananci!!!

Este mortala fata asta a ta.

alinutza20
28.01.2010, 09:39:56
sincer mi-e si rusine sa mai spun dar am scris pe topicul "dupa nastere probleme solutii" tu cum adica ai ramas cam mica si e cam dureros? mie dr de la avicena mi-a zis ca nu imi recomanda AC ca si asa sunt grasuta:-L si imi recomanda sterilet

da-me un link sa stim unde sa citim:).. dak vrei:)

Milagros
28.01.2010, 09:53:07
buna fetele!
eu nu mai reusesc cam deloc sa mai intru ca andrei e cam plangacios in ultima perioada. am facut galerie pt dintzocul monitzei dar parca vezi ca tre sa ii iasa si lui andrei acus. azi noapte era cam caldut (nu cred ca avea mai mult de 37 de grade) dar preventiv i-am pus supozitor. azi a facut 37.8. maine merg la pediatra sa vad dc intr-adevar e vorba de dinti si nu altceva ca nu imi dau seama. nasol cu gerul asta ca nu ne porneste masina si cred ca abia cand se mai incalzeste putem sa o pornim. luam taxiul pana acolo.
monitza e tare dragalasa , deja se misca in toate directiile. nu are stare deloc. si sebastian e un scump si un finut. si apropo tare mandru e tata cu baietu langa el si cu berile in fata;))

Incepem galeria pt dintoc?>:D<

Milagros
28.01.2010, 09:57:07
Asta voiam sa zic si eu. Ei mentioneaza numai cazurile in care parintii au facut scandal. Nu zic ca majoritatea bb-ilor pleaca infectati si mai nou si mamicile :-L

Milagros
28.01.2010, 09:59:30
Adica e locul stramt 8-} parca sunt virgin asa tare doare. M-a cusut de toti banii :))

Cu AC... si eu sunt cam asa :(( ca astea care is permise pe alaptat ingrasa tare. Dar nu vreau sterilet.

AnaM
28.01.2010, 09:59:47
Roxana, pentru prima problema, Ultraproct unguent exact cum scrie pe prospect.
Eu sterilet nu mi-as pune... Prefer ovulele.

Milagros
28.01.2010, 10:06:03
H? Si eu am problema aia din luna 8. Din fericire nasterea nu a agravat-o #:-s
Unguentul asta banuiesc ca e permis cat alaptam.

AnaM
28.01.2010, 10:16:12
H? Si eu am problema aia din luna 8. Din fericire nasterea nu a agravat-o #:-s
Unguentul asta banuiesc ca e permis cat alaptam.
Da si da :)
Trebuie tratati pana nu incep sa doara. Am auzit ca e foarte naspa...

Green_Eyes
28.01.2010, 10:19:04
'Neata.. din pacate, nu am scapat de febra asta'noapte:(Ce pui sensibil am si eu..

Milagros
28.01.2010, 10:20:02

Este, la mine is mostenire de familie :-w Tare ma temeam de ei sa nu se declanseze la nastere si cand colo s-au declansat de la sarcina. Pe mine ma doare doar daca stau f mult in fund...cand m-am intors din spital o luna nu am fost om...mai ales ca aparuse si constipatia :(( si nu stiam sa alaptez culcat.

Butterfly87
28.01.2010, 10:21:53
fff bine fac cei care dau in judecata....poate macara au castig si li se da amenda celor de la maternitate si se face o curatenie generala

cgeorgiana1982
28.01.2010, 11:01:43

Cred ca stafilococul auriu este cosmarul tuturor celor care nasc la Cuza.:-SS :-SS :-SS

alinutza20
28.01.2010, 11:18:35

am gasit:(
am avut si eu in sarcina si dupa ce am nascut dar au trecut...

Milagros
28.01.2010, 11:35:31
Cum ai scapat?

katcha87
28.01.2010, 11:57:28
eu din cate stiu astia nu se pot trata decat ameliora sau opera....eu ma confrunt cu ei de cativa ani:(

roxana1
28.01.2010, 11:59:32
deci ati avut mai multe fete prima problema,si crezi ca e bun sa imi iau si sa ma dau si fara sa ma mai duc la dr?trece de tot cu unguentul? si de a doua problema nu s-a confruntat nimeni cu asa ceva nu?ca din cauza asta nici nu pot sta in picioare mai mult de juma de ora......cred ca e ceva de la cusaturi,rupturi....cine stie........
vad ca nici shery nu ar vrea sterilet,de ce?ce riscuri sunt?

roxana1
28.01.2010, 12:01:15
ai avut la fel ca mine sau ceva mai usor si cum au trecut? baniuesc ca de disparut nu dispar dar sa nu mai doara sa nu fie nici o problema,sa fie acolo si atat

cgeorgiana1982
28.01.2010, 12:03:42
Fetelor, dupa primul trimestru trece senzatia de epuizare/somn? Eu una as dormi si in zapada daca as fi lasata in pace =))

cgeorgiana1982
28.01.2010, 12:15:51
O veste buna...speram sa se aplice cat mai curand si la noi : http://www.romanialibera.ro/actualitate/a175917-salariu-100-in-concediul-de-maternitate.html

LE: http://www.realitatea.net/concediul-de-maternitate-ar-putea-fi-prelungit-pana-la-18-saptamani_697410.html
Decei in cel mai bun caz se adopta peste 2 ani :((